rhythmbox 0.8.99 - en to th translation catalogue (873 entries)

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
th: ไม่สามารถสร้างอิลิเมนต์เสียงออกเพื่อเขียนออกยัง %s

note: ?
en: Failed to open output device: %s
th: ไม่สามารถเปิดอุปกรณ์ขาออก: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ playbin กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง GStreamer

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ %s กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อสตรีมใหม่เข้ากับไปป์ไลน์ของ GStreamer ได้

en: Failed to start new stream
th: ไม่สามารถเริ่มสตรีมสายใหม่ได้

note: ?
en: Failed to open output device
th: ไม่สามารถเปิดอุปกรณ์ขาออก

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
th: ไม่สามารถสร้างอิลิเมนต์ของ GStreamer กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง

en: Failed to create audio output element; check your installation
th: ไม่สามารถสร้างอิลิเมนต์เสียงออก กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปป์ไลน์ของ GStreamer กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
th: ไม่สามารถสร้างไปป์ไลน์ของ GStreamer เพื่อเล่น %s

en: Recently Added
th: เพิ่มล่าสุด

en: Recently Played
th: เล่นล่าสุด

en: My Top Rated
th: คะแนนสูงสุด

en: Music Player
th: โปรแกรมเล่นเพลง

en: Rhythmbox Music Player
th: โปรแกรมเล่นเพลง Rhythmbox

en: Play and organize your music collection
th: เล่นและจัดการกับเพลงของคุณ

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
th: แฟ้มเสียง;เพลง;MP3;ซีดี;พอดแคสต์;MTP;ไอพอด;คิวเพลง;Last.fm;UPnP;DLNA;วิทยุ;

en: _Add Music
th: เ_พิ่มเพลง

en: _View
th: มุ_มมอง

en: P_arty Mode
th: โหมดงานเ_ลี้ยง

en: Side Pane
th: ช่องด้านข้าง

en: Play Queue in Side Pane
th: เล่นเพลงจากคิวเพลงในช่องด้านข้าง

en: Status Bar
th: แถบสถานะ

en: Song Position Slider
th: ปุ่มรางเลื่อนตำแหน่งในเพลง

en: Album Art
th: ปกอัลบั้ม

en: Follow Playing Track
th: ติดตามเพลงที่กำลังเล่นอยู่

en: _Tools
th: เครื่อ_งมือ

en: P_lugins
th: ปลั๊_กอิน

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Quit
th: _ออก

en: Add to Queue
th: เพิ่มเข้าในคิวเพลง

en: Add to Playlist
th: เพิ่มเข้าในรายการเพลง

en: Copy
th: คัดลอก

en: Cut
th: ตัด

en: _Move to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: Browse this Genre
th: แสดงเฉพาะเพลงแนวนี้

en: Browse this Artist
th: แสดงเฉพาะศิลปินนี้

en: Browse this Album
th: แสดงเฉพาะอัลบั้มนี้

en: Pr_operties
th: คุณ_สมบัติ

en: songs
th: เพลง

en: Minutes
th: นาที

en: Create automatically updating playlist where:
th: สร้างรายการเพลงที่ปรับเปลี่ยนโดยอัตโนมัติซึ่ง:

en: A_dd if any criteria are matched
th: เ_พิ่มในรายการ เมื่อตรงเงื่อนไขข้อใดข้อหนึ่ง

en: _Limit to:
th: _จำกัดที่:

en: _When sorted by:
th: เ_รียงลำดับตาม:

en: _New Playlist
th: เ_พิ่มรายการเพลงใหม่

en: New _Automatic Playlist
th: สร้างรายการเพลง_อัตโนมัติ

en: _Load from File
th: _อ่านจากแฟ้ม

en: _Check for New Devices
th: ต_รวจหาอุปกรณ์ใหม่

en: Cu_t
th: _ตัด

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Paste
th: _แปะ

en: Select _All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: D_eselect All
th: เ_ลิกเลือกทั้งหมด

en: Add to Play Queue
th: เพิ่มเข้าในคิวเพลง

en: Browser Views
th: มุมมองเบราว์เซอร์

en: _Artists and albums
th: ศิลปิน_และอัลบั้ม

en: _Genres and artists
th: แนวเพลงแล_ะศิลปิน

en: G_enres, artists and albums
th: แนวเพล_ง ศิลปิน และอัลบั้ม

en: Visible Columns
th: คอลัมน์ที่แสดง

en: Track _number
th: _ลำดับเพลง

en: _Artist
th: ศิลปิ_น

en: _Composer
th: ผู้แ_ต่ง

en: A_lbum
th: _อัลบั้ม

en: _Year
th: _ปี:

en: _Last played
th: เล่นครั้งสุด_ท้าย

en: _Genre
th: แนวเ_พลง

en: Da_te added
th: วันที่เพิ่_ม

en: _Play count
th: _จำนวนครั้งที่เล่น

en: C_omment
th: ความคิดเ_ห็น

en: BPM
th: จังหวะ/นาที

en: _Rating
th: _คะแนน

en: Ti_me
th: _เวลา

en: Lo_cation
th: ตำแหน่งเ_ก็บ

en: _Quality
th: คุณ_ภาพ

en: Select a location containing music to add to your library:
th: เลือกตำแหน่งเก็บเพลงที่จะเพิ่มเข้าในคลังเพลงของคุณ

en: Import
th: นำเข้า

en: Close
th: ปิด

en: Copy files that are outside the music library
th: คัดลอกแฟ้มที่อยู่นอกคลังเพลง

en: _Remove
th: เอาออ_ก

en: Library Location
th: ตำแหน่งคลังเพลง

en: _Music files are placed in:
th: เก็บแ_ฟ้มเพลงใน:

en: _Browse...
th: เ_รียกดู...

en: _Watch my library for new files
th: _ติดตามแฟ้มใหม่ในคลังเพลง

en: Library Structure
th: โครงสร้างคลังเพลง

en: F_older hierarchy:
th: โครงสร้างโ_ฟลเดอร์:

en: _File name:
th: _ชื่อแฟ้ม:

en: _Preferred format:
th: ฟอร์แ_มตที่เลือกใช้ก่อน:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
th: ศิลปิน/ศิลปิน - อัลบั้ม/ศิลปิน (อัลบั้ม) - 01 - ชื่อเพลง.ogg

en: Format settings:
th: การตั้งค่าฟอร์แมต:

en: _Install additional software required to use this format
th: _ติดตั้งโปรแกรมที่ต้องใช้เพิ่มเติมสำหรับเล่นฟอร์แมตนี้

en: Edit
th: แก้ไข

en: Browse
th: เรียกดู

en: View All
th: แสดงทั้งหมด

en: Media Player Properties
th: คุณสมบัติของเครื่องเล่นสื่อ

en: Information
th: ข้อมูล

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
th: การใช้เนื้อที่

en: Basic
th: ทั่วไป

en: Sync Preferences
th: ปรับค่าการ Sync

en: Sync Preview
th: ตัวอย่างก่อน Sync

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: Player Backend
th: แบ็กเอนด์สำหรับโปรแกรมเล่นเพลง

en: _Crossfade between tracks
th: ห_รี่เสียงเข้า-ออกระหว่างเพลง

en: Crossfade Duration (Seconds)
th: ช่วงเวลาหรี่เสียงเข้า-ออก

en: _Edit...
th: แ_ก้ไข...

en: _Rename
th: เปลี่ยน_ชื่อ

en: _Queue All Tracks
th: ส่งทุกเพลงเข้า_คิว

en: _Shuffle Playlist
th: สุ่_มลำดับรายการเพลง

en: _Save to File...
th: _บันทึกเป็นแฟ้ม...

en: By extension
th: ตามนามสกุล

en: Save Playlist
th: บันทึกรายการเพลง

en: Select playlist format:
th: เลือกรูปแบบรายการเพลง

en: Playlist format
th: รูปแบบรายการเพลง

en: Playlist
th: รายการเพลง

en: Search for podcasts in the iTunes Store and on Miroguide.com, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
th: ค้นหาพอดแคสต์ในร้าน iTunes และใน Miroguide.com หรือป้อน URL ข่าวป้อนของพอดแคสต์
    บอกรับพอดแคสต์ถ้าต้องการดาวน์โหลดตอนใหม่ๆ ที่ออก

en: Subscribe
th: บอกรับ

en: Title:
th: ชื่อ:

en: Author:
th: ผู้เขียน:

en: Last updated:
th: เล่นครั้งสุดท้ายเมื่อ:

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Last episode:
th: ตอนล่าสุด:

en: Source:
th: แหล่งที่มา:

en: Language:
th: ภาษา:

en: Copyright:
th: ลิขสิทธิ์:

en: Details
th: รายละเอียด

en: New Podcast Feed...
th: เพิ่มแหล่งป้อนพอดแคสต์...

en: Update All Feeds
th: ปรับข้อมูลแหล่งป้อนทั้งหมด

en: Update Podcast Feed
th: ปรับข้อมูลแหล่งป้อนพอดแคสต์

en: Delete Podcast Feed
th: ลบแหล่งป้อนพอดแคสต์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Download Episode
th: ดาวน์โหลดตอน

en: Cancel Download
th: ยกเลิกการดาวน์โหลด

en: Delete
th: ลบ

en: Podcast Downloads
th: การดาวน์โหลดพอดแคสต์

en: _Download location:
th: _ตำแหน่งเก็บแฟ้มดาวน์โหลด

en: Check for _new episodes:
th: ต_รวจสอบว่ามีตอนใหม่:

en: Select Folder For Podcasts
th: เลือกโฟลเดอร์สำหรับเก็บพอดแคสต์

en: Every hour
th: ทุกชั่วโมง

en: Every day
th: ทุกวัน

en: Every week
th: ทุกสัปดาห์

en: Manually
th: ตรวจสอบเอง

en: Feed:
th: แหล่งป้อน:

en: Date:
th: วันที่:

en: _Rating:
th: _คะแนน:

en: Play count:
th: จำนวนครั้งที่เล่น:

en: Last played:
th: เล่นครั้งล่าสุด:

en: Bitrate:
th: อัตราบิต:

en: Duration:
th: ความยาว:

en: Download location:
th: ตำแหน่งดาวน์โหลด:

en: Add
th: เพิ่ม

en: Update
th: ปรับข้อมูล

en: Remove from Play Queue
th: ลบออกจากคิวเพลง

en: Shuffle Play Queue
th: สุ่มลำดับในคิวเพลง

en: Clear Play Queue
th: ล้างคิวเพลง

en: Shuffle
th: สุ่ม

en: Clear
th: ล้าง

en: Albu_m:
th: _อัลบั้ม:

en: _Artist:
th: ศิ_ลปิน:

en: _Genre:
th: แนวเพล_ง:

en: _Year:
th: _ปี:

en: _Disc number:
th: แ_ผ่นที่:

en: Album a_rtist:
th: ศิลปิ_นของอัลบั้ม:

en: _Composer:
th: ผู้แ_ต่ง:

en: Albu_m sort order:
th: ลำดับการเรียง_อัลบั้ม:

en: _Artist sort order:
th: ลำดับการเรียงชื่อศิ_ลปิน:

en: Album a_rtist sort order:
th: ลำดับการเรียงชื่อศิลปิ_นของอัลบั้ม:

en: _Composer sort order:
th: ลำดับการเรียง_ชื่อผู้แต่ง:

en: Sorting
th: การเรียงลำดับ

en: _Title:
th: _ชื่อ:

en: Track _number:
th: ลำ_ดับเพลง:

en: BPM:
th: จังหวะ/นาที:

en: _Comment:
th: ความคิดเ_ห็น:

en: Error message
th: ข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: File name:
th: ชื่อแฟ้ม:

en: Location:
th: ตำแหน่งที่ตั้ง:

en: File size:
th: ขนาดแฟ้ม:

en: Date added:
th: วันที่เพิ่ม:

en: Current contents
th: เนื้อหาปัจจุบัน

en: Contents after sync
th: เนื้อหาหลังการ sync

en: Added files:
th: แฟ้มที่เพิ่ม:

en: Removed files:
th: แฟ้มที่ลบ:

en: Never
th: ไม่เคย

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
th: วันนี้ %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
th: เมื่อวานนี้ %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
th: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
th: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
th: %d %b %Ey

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Too many symlinks
th: symlink เยอะเกินไป

en: Cannot get free space at %s: %s
th: ไม่สามารถขอเนื้อที่ว่างที่ %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
th: เหลืออีก %d:%02d จาก %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
th: เหลืออีก %d:%02d:%02d จาก %d:%02d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d
th: %d:%02d จาก %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
th: %d:%02d:%02d จาก %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
th: ไม่สามารถเขียนแท็กลงในแฟ้มนี้ได้ เนื่องจากแฟ้มมีสตรีมหลายสตรีม

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
th: ไม่สามารถเขียนแท็กลงในแฟ้มนี้ได้ เนื่องจากแฟ้มไม่ใช่ฟอร์แมตที่โปรแกรมรองรับ

en: Failed to create a source element; check your installation
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ source กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ 'decodebin' กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง GStreamer

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ 'giostreamsink' กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง GStreamer

en: File corrupted during write
th: แฟ้มเสียหายขณะเขียน

en: Cover art search
th: ค้นหาภาพปก

en: Fetch album covers from the Internet
th: ดึงภาพปกอัลบั้มจากอินเทอร์เน็ต

en: A_lbum:
th: _อัลบั้ม:

en: Artist s_ort order:
th: ลำดับการเ_รียงชื่อศิลปิน:

en: _Disc:
th: แ_ผ่น:

en: Audio CD Player
th: เครื่องเล่นซีดีเพลง

en: Support for playing of audio CDs as music source
th: การรองรับการเล่นซีดีเพลงในฐานะแหล่งเพลง

en: Extract
th: คัดลอก

en: Eject
th: ถอดสื่อออก

en: Reload
th: โหลดใหม่

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
th: ไม่พบปลั๊กอินแหล่งซีดีของ GStreamer

en: Select tracks to be extracted
th: เลือกเพลงที่จะคัดลอก

en: <Invalid unicode>
th: <รหัสยูนิโค้ดไม่ถูกต้อง>

en: S_ubmit Album
th: _ส่งอัลบั้ม

en: H_ide
th: ซ่อ_น

en: Could not find this album on MusicBrainz.
th: ไม่พบอัลบั้มนี้ใน Musicbrainz

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
th: คุณสามารถช่วยปรับปรุงฐานข้อมูล Musicbrainz ได้โดยเพิ่มข้อมูลของอัลบั้มนี้

en: _Retry
th: _ลองใหม่

en: Could not search MusicBrainz for album details.
th: ไม่สามารถค้นหารายละเอียดของอัลบั้มที่ MusicBrainz

en: Could not read the CD device.
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลจากอุปกรณ์ซีดี

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
th: มีข้อมูลอัลบั้มหลายอัลบั้มที่ตรงกับแผ่นซีดีนี้ โปรดเลือกอัลบั้มที่เหมาะสม

en: Track %u
th: เพลงที่ %u

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Unable to connect to Musicbrainz server
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังแม่ข่าย Musicbrainz

en: Musicbrainz server error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่แม่ข่าย Musicbrainz

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
th: ส่งข้อมูลเพลงไปยัง Last.fm และเล่นสตรีมวิทยุ Last.fm

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
th: คุณต้องการใช้บริการจัดเก็บข้อมูลการฟังเพลงอันไหน?

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: View your profile
th: ดูประวัติของคุณ

en: Submit listening data
th: ส่งข้อมูลการฟังเพลง

en: Status:
th: สถานะ:

en: Queued tracks:
th: เพลงในคิว:

en: Tracks submitted:
th: เพลงที่ส่งไป:

en: Last submission time:
th: เวลาที่ส่งข้อมูลล่าสุด:

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Submission statistics
th: สถิติการส่งข้อมูล

en: Create a Radio Station
th: สร้างสถานีวิทยุแห่งใหม่

en: Type:
th: ประเภท:

en: Create Station
th: สร้างสถานี

en: Recently Listened Tracks
th: เพลงที่ฟังล่าสุด

en: Top Artists
th: อันดับศิลปิน

en: Recommendations
th: เพลงแนะนำ

en: Top Tracks
th: อันดับเพลง

en: Loved Tracks
th: เพลงโปรด

en: OK
th: เรียบร้อย

en: Logging in
th: กำลังเข้าระบบ

en: Request failed
th: การร้องขอผิดพลาด

en: Authentication error
th: ยืนยันตัวบุคคลผิดพลาด

en: Clock is not set correctly
th: นาฬิกาตั้งเวลาไม่ถูกต้อง

en: This version of Rhythmbox has been banned.
th: Rhythmbox รุ่นนี้ถูกห้ามไม่ให้เข้า

en: Track submission failed too many times
th: ส่งเพลงไม่สำเร็จเป็นจำนวนครั้งมากเกินไป

en: Love
th: โปรด

en: Ban
th: ห้าม

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: You are not currently logged in.
th: คุณยังไม่ได้เข้าระบบ

en: Log in
th: เข้าระบบ

en: Waiting for authentication...
th: กำลังรอยืนยันตัวบุคคล...

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Authentication error. Please try logging in again.
th: การยืนยันตัวบุคคลผิดพลาด กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: Connection error. Please try logging in again.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเชื่อมต่อ กรุณาลองเข้าระบบใหม่อีกครั้ง

en: My Library
th: คลังเพลงของฉัน

en: My Recommendations
th: เพลงแนะนำของฉัน

en: My Neighbourhood
th: เพื่อนบ้านของฉัน

en: %s plays
th: เล่น %s ครั้ง

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
th: ดูใ_น %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
th: ฟังวิทยุของศิลปินที่_คล้ายกัน

en: Listen to _Top Fans Radio
th: ฟังวิทยุของแ_ฟนเพลงอันดับต้น

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
th: ศิลปินที่คล้ายกัน:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
th: อันดับแฟนเพลงของศิลปิน:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
th: คลังเพลงของผู้ใช้:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
th: เพื่อนบ้านของผู้ใช้:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
th: เล่นเพลงโปรดของผู้ใช้:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
th: แนะนำสำหรับผู้ใช้:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
th: สถานีผสมสำหรับผู้ใช้:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
th: แท็กของเพลง:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
th: ฟังโดยกลุ่ม:

note: Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
th: วิทยุ %s

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
th: วิทยุกลุ่มแฟนของ %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
th: คลังเพลงของ %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
th: เพื่อนบ้านของ %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
th: เพลงโปรดของ %s

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
th: วิทยุแนะนำของ %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
th: วิทยุผสมของ %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also commmon
en: %s Tag Radio
th: วิทยุสำหรับแท็ก %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
th: วิทยุของกลุ่ม %s

en: Error tuning station: no response
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนสถานี: ไม่ได้รับการตอบรับ

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
th: URL ของสถานีไม่ถูกต้อง

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
th: สถานีนี้ฟังได้เฉพาะสมาชิก %s เท่านั้น

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
th: มีเนื้อหาไม่เพียงพอที่จะเล่นจากสถานีนี้

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
th: %s ไม่รองรับสถานีประเภทนี้อีกต่อไป

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนสถานี: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนสถานี: ไม่เข้าใจข้อมูลที่ได้รับ

en: Error tuning station: invalid response
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนสถานี: ได้รับคำตอบที่ผิดพลาดใช้การไม่ได้

note: We could be calling either radio.tune or radio.getPlaylist methods. * "Tuning station" seems like a user friendly message to display for both cases.
en: Tuning station
th: กำลังเปลี่ยนสถานี

en: Audio CD Recorder
th: เครื่องบันทึกซีดีเพลง

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
th: เขียนแผ่นซีดีเพลงจากรายการเพลง และทำสำเนาซีดีเพลง

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
th: Rhythmbox ไม่สามารถทำสำเนาแผ่นนี้ได้

en: Rhythmbox could not record the audio disc
th: Rhythmbox ไม่สามารถบันทึกแผ่นเพลง

en: Unable to build an audio track list
th: ไม่สามารถสร้างรายชื่อร่องเสียงได้

en: Unable to write audio project file %s: %s
th: ไม่สามารถเขียนแฟ้มโครงการแผ่นเพลง %s: %s

en: Unable to write audio project
th: ไม่สามารถเขียนโครงการแผ่นเพลง

en: Unable to create audio CD project
th: ไม่สามารถสร้างโครงการซีดีเพลง

en: Create Audio CD...
th: สร้างซีดีเพลง...

en: Duplicate Audio CD...
th: ทำสำเนาซีดีเพลง...

en: Albums
th: อัลบั้ม

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
th: กำลังโหลดอัลบั้มยอดนิยมของ %s

en: Artist
th: ศิลปิน

en: Loading biography for %s
th: กำลังโหลดชีวประวัติของ %s

en: Context Pane
th: ช่องข้อมูลข้างเคียง

en: Show information related to the currently playing artist and song.
th: แสดงข้อมูลที่เกี่ยวข้องกับศิลปินและเพลงที่กำลังเล่น

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
th: ข้อมูลนี้ใช้ได้เฉพาะผู้ใช้ Last.fm เท่านั้น กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้เปิดใช้ปลั๊กอิน Last.fm แล้ว จากนั้นเลือก Last.fm จากช่องด้านข้าง แล้วเข้าสู่ระบบ

en: Links
th: ลิงก์

en: No artist specified.
th: ไม่ระบุศิลปิน

en: Lyrics
th: เนื้อเพลง

en: Loading lyrics for %s by %s
th: กำลังโหลดเนื้อเพลง %s ของ %s

en: Lyrics not found
th: ไม่พบเนื้อเพลง

en: Hide all tracks
th: ซ่อนเพลงทั้งหมด

en: Show all tracks
th: แสดงเพลงทั้งหมด

en: Top albums by %s
th: อัลบั้มยอดนิยมของ %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
th[0]: %s (%d เพลง)
th[1]: %s (%d เพลง)

en: Track list not available
th: ไม่มีรายชื่อเพลง

en: Unable to retrieve album information:
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลอัลบั้ม:

en: No information available
th: ไม่มีข้อมูล

en: Unable to retrieve artist information:
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลของศิลปิน:

en: DAAP Music Sharing
th: การแบ่งปันเพลงผ่าน DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
th: แบ่งปันเพลงและเล่นเพลงที่แบ่งปันในเครือข่ายเฉพาะที่ของคุณ

en: Sharing
th: การให้ใช้ร่วม

en: _Look for touch Remotes
th: _ค้นหาอุปกรณ์สัมผัสปลายทาง

en: _Share my music
th: _เปิดให้ใช้เพลงร่วม

en: Library _name:
th: _ชื่อคลังเพลง:

en: Forget known Remotes
th: ลบข้อมูลเครื่องปลายทางที่รู้จัก

en: Require _password:
th: ใช้_รหัสผ่าน:

en: Add Remote
th: เพิ่มเครื่องปลายทาง

en: Please enter the passcode displayed on your device.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านที่แสดงอยู่บนหน้าจอของอุปกรณ์ของคุณ

en: Could not pair with this Remote
th: ไม่สามารถจับคู่กับเครื่องปลายทางนี้ได้

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
th: คุณสามารถควบคุม Rhythmbox ผ่านอุปกรณ์ปลายทางของคุณได้แล้ว

en: Disconnect
th: ยกเลิกการเชื่อมต่อ

en: Connect to DAAP share...
th: เชื่อมต่อไปยังแหล่งใช้ร่วม DAAP...

en: New DAAP share
th: แหล่งใช้ร่วม DAAP แหล่งใหม่

en: Host:port of DAAP share:
th: โฮสต์:พอร์ต ของแหล่งใช้ร่วม DAAP

en: %s's Music
th: เพลงของ %s

en: The music share '%s' requires a password to connect
th: แหล่งเพลงใช้ร่วม '%s' ต้องการรหัสผ่านในการเชื่อมต่อ

en: Retrieving songs from music share
th: กำลังอ่านเพลงจากแหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Could not connect to shared music
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังแหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Connecting to music share
th: กำลังเชื่อมต่อไปยังแหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Connecting...
th: กำลังเชื่อมต่อ...

en: Could not pair with this Remote.
th: ไม่สามารถจับคู่กับเครื่องปลายทางนี้ได้

en: Remotes
th: เครื่องปลายทาง

en: MediaServer2 D-Bus interface
th: ส่วนติดต่อดีบัส MediaServer2

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
th: จัดเตรียมส่วนติดต่อดีบัส MediaServer2

en: All Tracks
th: เพลงทั้งหมด

en: Artists
th: ศิลปิน

en: Genres
th: แนวเพลง

en: Playlists
th: รายการเพลง

en: FM Radio
th: วิทยุ FM

en: Support for FM radio broadcasting services
th: การรองรับการกระจายเสียงวิทยุ FM

en: New
th: ใหม่

en: New FM Radio Station
th: เพิ่มสถานีวิทยุ FM

en: Frequency of radio station
th: ความถี่ของสถานีวิทยุ

en: Device _name:
th: _ชื่ออุปกรณ์:

en: Tracks:
th: เพลง:

en: Playlists:
th: รายการเพลง:

en: Model:
th: รุ่น:

en: Serial number:
th: หมายเลขลำดับผลิตภัณฑ์:

en: Manufacturer:
th: ผู้ผลิต:

en: Audio formats:
th: รูปแบบแฟ้มเสียง:

en: System
th: ระบบ

en: Portable Players
th: เครื่องเล่นพกพา

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
th: การรองรับอุปกรณ์เล่นเพลงครอบจักรวาล (รวมทั้ง PSP และโนเกีย 770)

en: New Playlist on %s
th: สร้างรายการเพลงใหม่ใน %s

en: Add to New Playlist
th: เพิ่มเข้าในรายการเพลงใหม่

en: Scanning %s
th: กำลังสำรวจ %s

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Grilo media browser
th: เครื่องมือท่องดูสื่อ Grilo

en: Browse various local and Internet media sources
th: ท่องดูแหล่งสื่อต่างๆ ภายในเครื่องและบนอินเทอร์เน็ต

en: Fetch more tracks
th: ดึงเพลงเพิ่ม

en: Only showing %d result | Only showing %d results
th[0]: แสดงผล %d รายการเท่านั้น
th[1]: แสดงผล %d รายการเท่านั้น

en: IM Status
th: สถานะ IM

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy, Gossip, and Pidgin)
th: ปรับข้อมูลสถานะ IM ตามเพลงที่เล่นอยู่ (ใช้ได้กับ Empathy, Gossip และ Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
th: ♫ กำลังฟังเพลง... ♫

en: iPod _name:
th: _ชื่อไอพอด:

en: Podcasts:
th: พอดแคสต์:

en: Device node:
th: โหนดของอุปกรณ์:

en: Mount point:
th: จุดเมานท์:

en: Database version:
th: รุ่นของฐานข้อมูล:

en: Firmware version:
th: รุ่นของเฟิร์มแวร์:

en: iPod detected
th: ตรวจพบไอพอด

en: _Initialize
th: _จัดข้อมูลตั้งต้น

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: _Model:
th: รุ่_น:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
th: Rhythmbox ตรวจพบอุปกรณ์ซึ่งอาจเป็นไอพอดที่ยังไม่ได้จัดข้อมูลตั้งต้น หรืออาจจะข้อมูลเสียหาย จะต้องจัดข้อมูลตั้งต้นให้กับอุปกรณ์ดังกล่าว ก่อนที่ Rhythmbox จะสามารถใช้งานได้ แต่การจัดข้อมูลดังกล่าวจะเป็นการทำลายเพลงและ metadata ที่อาจมีอยู่ในอุปกรณ์ได้ ถ้าคุณต้องการให้ Rhythmbox จัดข้อมูลตั้งต้นให้กับไอพอดนี้ ก็กรุณาป้อนข้อมูลข้างล่างนี้ แต่ถ้าอุปกรณ์นี้ไม่ใช่ไอพอด หรือถ้าคุณไม่ได้ต้องการจัดข้อมูลตั้งต้นให้กับอุปกรณ์ ก็กรุณากดยกเลิก

en: Do you want to initialize your iPod?
th: ต้องการจัดข้อมูลตั้งต้นให้กับไอพอดของคุณหรือไม่?

en: Portable Players - iPod
th: เครื่องเล่นพกพา - ไอพอด

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
th: การรองรับอุปกรณ์ไอพอดของแอปเปิล (แสดงเนื้อหา, เล่นเพลงในเครื่อง)

en: New playlist
th: เพิ่มรายการเพลงใหม่

en: Unable to initialize new iPod
th: ไม่สามารถจัดข้อมูลตั้งต้นให้กับไอพอด

en: Podcasts
th: พอดแคสต์

en: Internet Radio
th: วิทยุอินเทอร์เน็ต

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
th: การรองรับสถานีกระจายเสียงที่แพร่สัญญาณผ่านอินเทอร์เน็ต

en: Remove
th: เอาออก

en: Genre
th: แนวเพลง

en: Search your internet radio stations
th: ค้นหาสถานีวิทยุอินเทอร์เน็ต

en: Radio
th: วิทยุ

en: %d station | %d stations
th[0]: %d สถานี
th[1]: %d สถานี

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
th: เพิ่มสถานีวิทยุอินเทอร์เน็ต

en: URL of internet radio station:
th: URL ของสถานีวิทยุอินเทอร์เน็ต:

en: %s Properties
th: คุณสมบัติของ %s

en: Unable to change station property
th: ไม่สามารถเปลี่ยนคุณสมบัติของสถานี

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
th: ไม่สามารถเปลี่ยน URI ของสถานีเป็น %s เนื่องจากมีสถานีดังกล่าวอยู่ก่อนแล้ว

en: L_ocation:
th: _ที่อยู่:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
th: ควบคุม Rhythmbox โดยใช้รีโมทคอนโทรลแบบอินฟราเรด

en: Choose lyrics folder...
th: เลือกโฟลเดอร์เนื้อเพลง...

en: Song Lyrics
th: เนื้อเพลง

en: Fetch song lyrics from the Internet
th: ดึงเนื้อเพลงจากอินเทอร์เน็ต

en: Search engines
th: เครื่องมือค้นหา

en: Browse...
th: เ_รียกดู...

en: Lyrics Folder
th: โฟลเดอร์เนื้อเพลง

en: No lyrics found
th: ไม่พบเนื้อเพลง

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Search again
th: _ค้นหาอีกครั้ง

en: Searching for lyrics...
th: กำลังค้นหาเนื้อเพลง...

en: TerraBrasil (terra.com.br)
th: TerraBrasil (letras.terra.com.br)

en: Magnatune online music store
th: ร้านเพลงออนไลน์ Magnatune

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
th: Magnatune เป็นร้านเพลงออนไลน์ที่ไม่ชั่วร้าย

en:     * Free listening of all songs
th:     * ฟังเพลงทุกเพลงได้ฟรี

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
th:     * สมาชิกที่จ่ายเงินจะสามารถดาวน์โหลดเพลงได้ทั้งแคตตาล็อกโดยไม่มีข้อจำกัด (ไม่มีบริการอื่นใดที่อนุญาตแบบนี้)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
th:     * 10% ของค่าสมาชิก Magnatune ของคุณจะมอบให้กับ Rhythmbox/GNOME - ถือว่าคุ้มค่าที่จะเข้าร่วม

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
th:     * รูปแบบแฟ้มเป็นมิตรกับโอเพนซอร์ส: มี MP3 และ WAV และยังมี OGG และ FLAC ด้วย

en:     * All albums and artists hand-picked
th:     * ทุกอัลบั้มและทุกศิลปินได้รับการคัดสรรด้วยมนุษย์

en: You can find more information at
th: คุณสามารถดูข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่

en: Download Album
th: ดาวน์โหลดอัลบั้ม

en: Artist Info
th: ข้อมูลศิลปิน

en: Magnatune Store
th: ร้าน Magnatune

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
th: เพิ่มการรองรับการเล่นและซื้อเพลงจากร้านเพลงออนไลน์ Magnatune ใน Rhythmbox

en: Magnatune Information
th: ข้อมูลสำหรับ Magnatune

en: I don't have a Magnatune account
th: ฉันไม่มีบัญชี Magnatune

en: I have a streaming account
th: ฉันมีบัญชีการสตรีม

en: I have a download account
th: ฉันมีบัญชีดาวน์โหลด

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Preferred audio _format:
th: รูปแ_บบเสียงที่เลือกใช้:

en: Get an account at
th: เปิดบัญชีที่

en: Find out about Magnatune at
th: ดูรายละเอียดเพิ่มเติมของ Magnatune ที่

en: January (01)
th: มกราคม (01)

en: February (02)
th: กุมภาพันธ์ (02)

en: March (03)
th: มีนาคม (03)

en: April (04)
th: เมษายน (04)

en: May (05)
th: พฤษภาคม (05)

en: June (06)
th: มิถุนายน (06)

en: July (07)
th: กรกฎาคม (07)

en: August (08)
th: สิงหาคม (08)

en: September (09)
th: กันยายน (09)

en: October (10)
th: ตุลาคม (10)

en: November (11)
th: พฤศจิกายน (11)

en: December (12)
th: ธันวาคม (12)

en: $8 US (typical)
th: $8 US (ธรรมดา)

en: $10 US (better than average)
th: $10 US (ดีกว่าธรรมดา)

en: $12 US (generous)
th: $12 US (เอื้อเฟื้อ)

en: $15 US (VERY generous!)
th: $15 US (เอื้อเฟื้อมาก)

en: $18 US (We love you!)
th: $18 US (เรารักคุณ)

en: VBR MP3
th: MP3 แบบ VBR

en: 128K MP3
th: MP3 แบบ 128K

en: Couldn't download album
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดอัลบั้มเพลงได้

en: You must have a library location set to download an album.
th: คุณต้องกำหนดตำแหน่งของคลังเพลงไว้ จึงจะดาวน์โหลดอัลบั้มเพลงได้

en: Unable to load catalog
th: ไม่สามารถอ่านสารบัญเพลง

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
th: Rhythmbox อ่านสารบัญเพลงของ Magnatune ไม่เข้าใจ กรุณารายงานข้อผิดพลาดนี้

en: Loading Magnatune catalog
th: กำลังอ่านสารบัญเพลงของ Magnatune

en: Download Error
th: ดาวน์โหลดผิดพลาด

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามยืนยันสิทธิ์ในอัลบั้มเพลง
    เซิร์ฟเวอร์ของ Magnatune ตอบกลับมาว่า:
    %s

en: Error
th: ผิดพลาด

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามดาวน์โหลดอัลบั้มเพลง
    ข้อความแจ้งข้อผิดพลาดคือ:
    %s

en: Downloading from Magnatune
th: กำลังดาวน์โหลดจาก Magnatune

en: Media Player Keys
th: ปุ่มเล่นสื่อ

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
th: ควบคุม Rhythmbox โดยใช้ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

en: MPRIS D-Bus interface
th: ส่วนติดต่อดีบัส MPRIS

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
th: จัดเตรียมส่วนติดต่อดีบัส MPRIS

en: Portable Players - MTP
th: เครื่องเล่นพกพา - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
th: การรองรับอุปกรณ์ MTP (แสดงเนื้อหา ถ่ายโอน และเล่นเพลงจากอุปกรณ์)

en: Unable to open temporary file: %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มชั่วคราวได้: %s

en: Media Player
th: เครื่องเล่นสื่อ

en: Media player device error
th: เกิดข้อผิดพลาดเกี่ยวกับอุปกรณ์เล่นสื่อ

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
th: ไม่สามารถเปิดอุปกรณ์ %s %s

en: Digital Audio Player
th: เครื่องเล่นเพลงดิจิทัล

en: Unable to copy file from MTP device: %s
th: ไม่สามารถคัดลอกแฟ้มจากอุปกรณ์ MTP: %s

en: Not enough space in %s
th: ที่ว่างมีไม่พอใน %s

en: No space left on MTP device
th: ไม่มีที่ว่างเหลือในอุปกรณ์ MTP

en: Unable to send file to MTP device: %s
th: ไม่สามารถส่งแฟ้มไปยังอุปกรณ์ MTP: %s

en: Notification
th: การแจ้งเหตุ

en: Notification popups
th: การแจ้งเหตุแบบผุดขึ้น

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Pause
th: พัก

en: Play
th: เล่น

en: Next
th: ถัดไป

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
th: โดย <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
th: จาก <i>%s</i>

en: Not Playing
th: ไม่ได้เล่น

en: Power Manager
th: โปรแกรมจัดการพลังงาน

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
th: ระงับโปรแกรมจัดการพลังงานไม่ให้พักเครื่องขณะเล่น

en: Playing
th: กำลังเล่น

en: Python Console
th: คอนโซลไพธอน

en: Interactive python console
th: คอนโซลไพธอนโต้ตอบ

en: Python Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊กไพธอน

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
th: คุณสามารถเข้าถึงหน้าต่างหลักผ่านตัวแปร 'shell' :

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
th: หลังจากที่คุณกด "ตกลง" Rhythmbox จะรอจนกว่าคุณจะเชื่อมต่อเข้ามาโดยใช้ winpdb หรือ rpdb2 ถ้าคุณยังไม่ได้ตั้งรหัสผ่านสำหรับโปรแกรมดีบั๊กในแฟ้ม %s โปรแกรมจะใช้รหัสผ่านปริยายคือ ('rhythmbox')

en: Inform Zeitgeist about your activity
th: ให้ข้อมูลการใช้งานโปรแกรมกับ Zeitgeist

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
th: ขาดองค์ประกอบของ GStreamer ที่จำเป็นสำหรับการทำงานของปลั๊กอินคุมความดังเพลง คือ: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
th: ไม่มีปลั๊กอิน GStreamer สำหรับปลั๊กอินคุมความดังเพลง

en: ReplayGain
th: คุมความดังเพลง

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
th: ใช้ปลั๊กอินคุมความดังเพลงเพื่อให้ได้ความดังเพลงที่สม่ำเสมอกัน

en: ReplayGain preferences
th: ปรับแต่งปลั๊กอินคุมความดังเพลง

en: ReplayGain _mode:
th: โห_มดคุมความดังเพลง:

en: _Pre-amp:
th: _พรีแอมป์:

en: _Apply compression to prevent clipping
th: ใ_ช้การบีบสัญญาณเพื่อไม่ให้มีการตัดยอดสัญญาณ

en: Learn more about ReplayGain at replaygain.org
th: ศึกษาเพิ่มเติมเกี่ยวกับปลั๊กอินคุมความดังเพลงได้ที่ replaygain.org

en: Radio (equal loudness for all tracks)
th: วิทยุ (ความดังเท่ากันทุกเพลง)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
th: อัลบั้ม (ความดังที่ดีที่สุดสำหรับทุกเพลง)

en: Send tracks
th: ส่งเพลง

en: Send selected tracks by email or instant message
th: ส่งเพลงที่เลือกไปทางอีเมลหรือโปรแกรมข้อความทันใจ

en: Send to...
th: ส่งไปยัง...

en: Low quality
th: คุณภาพต่ำ

en: Normal quality
th: คุณภาพปกติ

en: High quality
th: คุณภาพสูง

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Quality
th: คุณภาพ

en: Visual Effect
th: เอ็ฟเฟ็กต์ภาพ

en: Visual Effects
th: เอ็ฟเฟ็กต์ภาพ

en: Display
th: แสดง

en: Visualization
th: ภาพเอ็ฟเฟ็กต์เสียง

en: Displays visualizations
th: แสดงภาพเอ็ฟเฟ็กต์เสียง

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
th: ไม่สามารถโหลดรายการป้อน กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครือข่ายของคุณ

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
th: ไม่สามารถค้นหาพอดแคสต์ กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครือข่ายของคุณ

en: Title
th: ชื่อ

en: Author
th: ผู้สร้าง

en: Episodes
th: ตอน

en: Date
th: วันที่

en: New Episodes
th: ตอนใหม่

en: New Downloads
th: รายการดาวน์โหลดใหม่

en: Downloading podcast
th: กำลังดาวน์โหลดพอดแคสต์

en: Finished downloading podcast
th: ดาวน์โหลดพอดแคสต์เสร็จแล้ว

en: New updates available from
th: มีข้อมูลใหม่จาก

en: Error in podcast
th: เกิดข้อผิดพลาดในพอดแคสต์

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
th: %s คุณยังคงต้องการเพิ่มการป้อนของพอดแคสต์อยู่หรือไม่?

en: Error creating podcast download directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างไดเรกทอรีดาวน์โหลดสำหรับพอดแคสต์

en: Unable to create the download directory for %s: %s
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีดาวน์โหลดสำหรับ %s: %s

en: Invalid URL
th: URL ไม่ถูกต้อง

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
th: URL "%s" ไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบ

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
th: ได้เพิ่ม URL ไปแล้ว

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
th: URL "%s" ถูกเพิ่มเป็นสถานีวิทยุไปแล้ว ถ้าคุณต้องการเพิ่มการป้อนของพอดแคสต์ กรุณาลบสถานีวิทยุดังกล่าวเสียก่อน

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
th: URL '%s' ดูเหมือนจะไม่ใช่การป้อนของพอดแคสต์ โดยอาจจะเป็น URL ที่ไม่ถูกต้อง หรือการป้อนอาจจะเสีย คุณยังต้องการให้ Rhythmbox พยายามใช้ URL ดังกล่าวต่อไปหรือไม่?

en: Podcast
th: พอดแคสต์

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
th: เกิดปัญหาขณะเพิ่มพอดแคสต์นี้: %s กรุณาตรวจสอบ URL: %s

en: Unable to check file type: %s
th: ไม่สามารถตรวจสอบชนิดของแฟ้ม: %s

en: Unexpected file type: %s
th: พบแฟ้มชนิดที่ไม่คาดหมาย: %s

en: Unable to parse the feed contents
th: ไม่สามารถแจงเนื้อหาของการป้อน

en: The feed does not contain any downloadable items
th: การป้อนไม่มีรายการใดที่ดาวน์โหลดได้

en: Unable to display requested URI
th: ไม่สามารถแสดง URI ที่ร้องขอได้

en: Not Downloaded
th: ไม่ได้ดาวน์โหลด

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
th: คุณต้องการลบการป้อนของพอดแคสต์และแฟ้มที่ดาวน์โหลดมาหรือไม่?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
th: ถ้าคุณเลือกที่จะลบการป้อนและแฟ้มดังกล่าว ข้อมูลดังกล่าวจะสูญหายอย่างถาวร โปรดสังเกตว่า คุณสามารถลบการป้อนโดยคงแฟ้มที่ดาวน์โหลดมาไว้ได้ โดยเลือกลบเฉพาะการป้อนเท่านั้น

en: Delete _Feed Only
th: ลบเฉพาะการ_ป้อน

en: _Delete Feed And Files
th: ลบ_ทั้งการป้อนและแฟ้ม

en: Downloaded
th: ดาวน์โหลดแล้ว

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Waiting
th: กำลังรอ

en: %d feed | All %d feeds
th[0]: การป้อน %d รายการ
th[1]: การป้อนทั้งหมด %d รายการ

en: Podcast Error
th: เกิดข้อผิดพลาดเกี่ยวกับพอดแคสต์

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
th: ลบตอนของพอดแคสต์และแฟ้มที่ดาวน์โหลดมาแล้วหรือไม่?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
th: ถ้าคุณเลือกที่จะลบรายการตอนและแฟ้มดังกล่าว ข้อมูลดังกล่าวจะสูญหายอย่างถาวร โปรดสังเกตว่า คุณสามารถลบรายการตอนโดยคงแฟ้มที่ดาวน์โหลดมาไว้ได้ โดยเลือกลบเฉพาะตอนเท่านั้น

en: Delete _Episode Only
th: ลบเฉพาะ_รายการตอน

en: _Delete Episode And File
th: ลบ_ทั้งรายการและแฟ้ม

en: %d episode | %d episodes
th[0]: %d ตอน
th[1]: %d ตอน

en: Feed
th: การป้อน

en: Status
th: สถานะ

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
th: ค้นหาทุกเขตข้อมูล

en: Search podcast feeds
th: ค้นหาการป้อนของพอดแคสต์

en: Search podcast episodes
th: ค้นหาตอนของพอดแคสต์

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
th: ไม่ต้องเปิด Rhythmbox ตัวใหม่

en: Quit Rhythmbox
th: ออกจาก Rhythmbox

en: Check if Rhythmbox is already running
th: ตรวจสอบว่า Rhythmbox กำลังทำงานอยู่หรือไม่

en: Don't present an existing Rhythmbox window
th: ไม่ต้องแสดงหน้าต่าง Rhythmbox ที่เปิดอยู่

en: Jump to next song
th: กระโดดไปที่เพลงถัดไป

en: Jump to previous song
th: กระโดดไปที่เพลงก่อนหน้า

en: Seek in current track
th: เลื่อนตำแหน่งเล่นในเพลงปัจจุบัน

en: Resume playback if currently paused
th: เล่นเพลงต่อถ้าพักอยู่

en: Pause playback if currently playing
th: พักเพลงถ้ากำลังเล่นอยู่

en: Toggle play/pause mode
th: สลับสถานะการเล่น/พัก

note: { "stop", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &stop, N_("Stop playback"), NULL },
en: Play a specified URI, importing it if necessary
th: เล่น URI ที่กำหนด โดยนำเข้าถ้าจำเป็น

en: URI to play
th: URI ที่จะเล่น

en: Add specified tracks to the play queue
th: เพิ่มเพลงที่กำหนดลงในคิวเล่นเพลง

en: Empty the play queue before adding new tracks
th: ล้างคิวเล่นเพลงก่อนที่จะเพิ่มเพลงใหม่

en: Print the title and artist of the playing song
th: พิมพ์ชื่อเพลงและศิลปินของเพลงที่เล่นอยู่

en: Print formatted details of the song
th: พิมพ์รายละเอียดของเพลงโดยจัดรูปแบบด้วย

en: Select the source matching the specified URI
th: เลือกแหล่งที่ตรงกับ URI ที่กำหนด

en: Source to select
th: แหล่งที่เลือก

en: Activate the source matching the specified URI
th: เรียกใช้แหล่งที่ตรงกับ URI ที่กำหนด

en: Source to activate
th: แหล่งที่จะเรียกใช้

en: Play from the source matching the specified URI
th: เล่นจากแหล่งที่ตรงกับ URI ที่กำหนด

en: Source to play from
th: แหล่งที่จะเล่น

en: Enable repeat playback order
th: เปิดการเล่นเพลงแบบซ้ำลำดับ

en: Disable repeat playback order
th: ปิดการเล่นเพลงแบบซ้ำลำดับ

en: Enable shuffle playback order
th: เปิดการเล่นเพลงแบบสุ่มลำดับ

en: Disable shuffle playback order
th: ปิดการเล่นเพลงแบบสุ่มลำดับ

en: Set the playback volume
th: ตั้งความดังเสียง

en: Increase the playback volume
th: เพิ่มความดังเสียง

en: Decrease the playback volume
th: ลดความดังเสียง

en: Print the current playback volume
th: พิมพ์ความดังเสียงปัจจุบัน

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
th: ให้คะแนนเพลงที่กำลังเล่น

en: Not playing
th: ไม่ได้เล่น

en: Playback volume is %f.
th: ความดังเสียงคือ %f

en: Couldn't access %s: %s
th: ไม่สามารถเข้าใช้ %s: %s

note: Translators: this is an example artist name.  It should * not be translated literally, but could be replaced with * a local artist name if desired.  Ensure the album name * and song title are also replaced in this case.
en: The Beatles
th: ธงไชย แมคอินไตย์

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
th: รับแขก

note: Translators: this is an example song title.  If the example * artist and album names are localised, this should be replaced * with the name of the seventh song from the localised album.
en: Ticket To Ride
th: แฟนจ๋า

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
th: ต้องการปลั๊กอินของ GStreamer เพิ่มเติมเพื่อเล่นแฟ้มนี้: %s

en: invalid unicode in error message
th: รหัสยูนิโค้ดไม่ถูกต้องในข้อความแจ้งข้อผิดพลาด

en: Empty file
th: แฟ้มว่างเปล่า

en: Could not load the music database:
th: ไม่สามารถอ่านฐานข้อมูลเพลง:

en: %ld minute | %ld minutes
th[0]: %ld นาที
th[1]: %ld นาที

en: %ld hour | %ld hours
th[0]: %ld ชั่วโมง
th[1]: %ld ชั่วโมง

en: %ld day | %ld days
th[0]: %ld วัน
th[1]: %ld วัน

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
th: %s %s %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
th: %s %s

en: Scanning
th: กำลังค้นหา

en: %d of %d
th: %d จาก %d

en: All
th: ทั้งหมด

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
th: ฐานข้อมูลนี้ถูกสร้างโดย Rhythmbox รุ่นที่ใหม่กว่า และ Rhythmbox รุ่นนี้ไม่สามารถอ่านฐานข้อมูลนี้ได้

en: Python Sample Plugin
th: ปลั๊กอินไพธอนตัวอย่าง

en: A sample plugin in Python with no features
th: ปลั๊กอินตัวอย่างในภาษาไพธอนโดยไม่ทำอะไร

en: Python Source
th: รหัสต้นฉบับภาษาไพธอน

en: Sample Plugin
th: ปลั๊กอินตัวอย่าง

en: A sample plugin in C with no features
th: ปลั๊กอินตัวอย่างในภาษาซีโดยไม่ทำอะไร

en: Vala Sample Plugin
th: ปลั๊กอิน Vala ตัวอย่าง

en: A sample plugin in Vala with no features
th: ปลั๊กอินตัวอย่างในภาษา Vala โดยไม่ทำอะไร

en: Configure Plugins
th: ตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
th: Rhythmbox เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้
    ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี
    ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
th: Rhythmbox เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์
    แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์*
    หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ*
    กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับ Rhythmbox
    ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place,
    Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: Maintainers:
th: ผู้ดูแล:

en: Former Maintainers:
th: ผู้ดูแลในอดีต:

en: Contributors:
th: ผู้ร่วมสมทบ:

en: Music management and playback software for GNOME.
th: โปรแกรมจัดการและเล่นเพลงของ GNOME

en: Rhythmbox Website
th: เว็บไซต์ Rhythmbox

en: Couldn't display help
th: ไม่สามารถแสดงวิธีใช้

en: Enable debug output
th: เปิดข้อความดีบั๊ก

en: Enable debug output matching a specified string
th: เปิดข้อความดีบั๊กที่มีรูปแบบตรงกับที่กำหนด

en: Do not update the library with file changes
th: ไม่ต้องปรับข้อมูลคลังเพลงตามการเปลี่ยนแปลงของแฟ้ม

en: Do not register the shell
th: ไม่ต้องลงทะเบียนเชลล์

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
th: ไม่ต้องบันทึกข้อมูลใดๆ ในแบบถาวร (เปิดใช้ --no-registration โดยอัตโนมัติ)

en: Disable loading of plugins
th: ปิดการโหลดปลั๊กอินต่างๆ

en: Path for database file to use
th: พาธของแฟ้มฐานข้อมูลที่ใช้

en: Path for playlists file to use
th: พาธของแฟ้มรายการเพลงที่ใช้

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกบรรทัดคำสั่งทั้งหมด

en: MPEG Version 3.0 URL
th: URL ของ MPEG รุ่น 3.0

en: Shoutcast playlist
th: รายการเพลงของ Shoutcast

en: XML Shareable Playlist Format
th: รูปแบบรายการเพลงแบบ XML ที่แบ่งปันได้

en: Unnamed playlist
th: รายการเพลงไม่มีชื่อ

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
th: แฟ้มรายการเพลงอยู่ในรูปแบบที่ไม่รู้จักหรืออาจจะเสีย

en: Untitled Playlist
th: รายการเพลงไม่มีชื่อ

en: New Playlist
th: สร้างรายการเพลงใหม่

en: Couldn't read playlist
th: ไม่สามารถอ่านรายการเพลง

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: Load Playlist
th: อ่านรายการเพลง

en: Couldn't save playlist
th: ไม่สามารถบันทึกรายการเพลง

en: Unsupported file extension given.
th: ระบุนามสกุลแฟ้มที่ไม่รองรับ

en: Playlist %s already exists
th: มีรายการเพลง %s อยู่ก่อนแล้ว

en: Unknown playlist: %s
th: รายการเพลงไม่รู้จัก: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
th: รายการเพลง %s เป็นรายการเพลงอัตโนมัติ

en: Error while saving song information
th: เกิดข้อผิดพลาดในการบันทึกข้อมูลเพลง

en: Pause playback
th: พักเพลง

en: Stop playback
th: หยุดเล่น

en: Start playback
th: เริ่มการเล่น

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
th: %s (หยุดพัก)

en: No registered source can handle URI %s
th: ไม่มีตัวจัดการแหล่งที่ลงทะเบียนไว้ที่สามารถจัดการ URI %s

en: No registered source matches URI %s
th: ไม่มีแหล่งที่ลงทะเบียนไว้ที่ตรงกับ URI %s

en: Unknown song URI: %s
th: ไม่รู้จัก URI ของเพลง: %s

en: Unknown property %s
th: ไม่รู้จักคุณสมบัติ %s

en: Invalid property type %s for property %s
th: ชนิดคุณสมบัติ %s ไม่ถูกต้องสำหรับคุณสมบัติ %s

en: Stream error
th: สตรีมผิดพลาด

en: Unexpected end of stream!
th: พบจุดจบของสตรีมก่อนกำหนด!

en: Playlist was empty
th: รายการเพลงว่างเปล่า

en: Not currently playing
th: ไม่ได้เล่นเพลงอยู่

en: No previous song
th: ไม่มีเพลงก่อนหน้า

en: No next song
th: ไม่มีเพลงถัดไป

en: Couldn't stop playback
th: ไม่สามารถหยุดเล่นได้

en: Playback position not available
th: ไม่มีข้อมูลตำแหน่งการเล่นเพลง

en: Current song is not seekable
th: เพลงปัจจุบันไม่สามารถเปลี่ยนตำแหน่งได้

en: Couldn't start playback
th: ไม่สามารถเริ่มเล่นได้

en: Linear
th: ตามลำดับ

en: Linear looping
th: วนซ้ำแบบเรียงลำดับ

en: Random with equal weights
th: สุ่มเล่นแบบเท่าเทียมกันหมด

en: Random by time since last play
th: สุ่มเล่นตามเวลาตั้งแต่เล่นครั้งล่าสุด

en: Random by rating
th: สุ่มเล่นตามคะแนน

en: Random by time since last play and rating
th: สุ่มเล่นตามเวลาตั้งแต่เล่นครั้งล่าสุด และตามคะแนน

en: Linear, removing entries once played
th: ตามลำดับ โดยลบรายการที่เล่นแล้วออก

en: Failed to create the player: %s
th: ไม่สามารถสร้างตัวเล่น: %s

en: Rhythmbox Preferences
th: ปรับแต่ง Rhythmbox

en: General
th: ทั่วไป

en: Playback
th: การเล่น

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
th: มีแฟ้ม "%s" อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะเขียนทับหรือไม่?

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Skip
th: _ข้าม

en: _Replace
th: เขียน_ทับ

en: S_kip All
th: ข้า_มทั้งหมด

en: Replace _All
th: เขียนทั_บทั้งหมด

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
th[0]: แฟ้ม %d แฟ้มไม่สามารถถ่ายโอนได้ เพราะต้องแปลงให้อยู่ในรูปแบบที่อุปกรณ์ปลายทางรองรับ แต่ไม่มีตัวลงรหัสที่เหมาะสม
th[1]: แฟ้ม %d แฟ้มไม่สามารถถ่ายโอนได้ เพราะต้องแปลงให้อยู่ในรูปแบบที่อุปกรณ์ปลายทางรองรับ แต่ไม่มีตัวลงรหัสที่เหมาะสม

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
th: ต้องการโปรแกรมเพิ่มเติมเพื่อใช้แปลงข้อมูลไปเป็นรูปแบบที่คุณต้องการ:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
th[0]: ต้องการโปรแกรมเพิ่มเติมเพื่อใช้แปลงแฟ้มจำนวน %d แฟ้มให้เป็นรูปแบบที่อุปกรณ์ปลายทางรองรับ:
    %s
th[1]: ต้องการโปรแกรมเพิ่มเติมเพื่อใช้แปลงแฟ้มจำนวน %d แฟ้มให้เป็นรูปแบบที่อุปกรณ์ปลายทางรองรับ:
    %s

en: Unable to transfer tracks
th: ไม่สามารถถ่ายโอนเพลง

en: _Cancel the transfer
th: _ยกเลิกการถ่ายโอน

en: _Skip these files
th: _ข้ามแฟ้มเหล่านี้ไป

en: _Install
th: _ติดตั้ง

en: Search artists
th: ค้นหาศิลปิน

en: Search composers
th: ค้นหาผู้แต่ง

en: Search albums
th: ค้นหาอัลบั้ม

en: Search titles
th: ค้นหาชื่อ

en: Search genres
th: ค้นหาแนวเพลง

en: Unable to eject
th: ไม่สามารถถอดสื่อออก

en: Unable to unmount
th: ไม่สามารถเลิกเมานท์

en: Library
th: คลังเพลง

en: Stores
th: ร้านเพลง

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Shared
th: รายการใช้ร่วม

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
th: ติดตั้งโปรแกรมเพิ่มเติม

en: Additional software is required to play some of these files.
th: ต้องการโปรแกรมเพิ่มเติมเพื่อใช้เล่นแฟ้มบางแฟ้ม

en: Import Errors
th: ข้อผิดพลาดขณะนำเข้า

en: %d import error | %d import errors
th[0]: ข้อผิดพลาดขณะนำเข้า %d รายการ
th[1]: ข้อผิดพลาดขณะนำเข้า %d รายการ

en: Artist/Artist - Album
th: ศิลปิน/ศิลปิน - อัลบั้ม

en: Artist/Album
th: ศิลปิน/อัลบั้ม

en: Artist - Album
th: ศิลปิน - อัลบั้ม

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Number - Title
th: ลำดับ - ชื่อ

en: Artist - Title
th: ศิลปิน - ชื่อ

en: Artist - Number - Title
th: ศิลปิน - ลำดับ - ชื่อ

en: Artist (Album) - Number - Title
th: ศิลปิน (อัลบั้ม) - ลำดับ - ชื่อ

en: Number. Artist - Title
th: ลำดับ. ศิลปิน - ชื่อ

en: Constant bit rate
th: อัตราบิตคงที่

en: Variable bit rate
th: อัตราบิตไม่คงที่

en: Music
th: เพลง

en: Choose Library Location
th: เลือกตำแหน่งคลังเพลง

en: Multiple locations set
th: ชุดตำแหน่งเพลงหลายเพลง

en: Default settings
th: ค่าตั้งปกติ

en: Example Path:
th: ตัวอย่างพาธ:

en: Error transferring track
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะถ่ายโอนเพลง

en: Copying tracks to the library
th: กำลังคัดลอกเพลงเข้าคลังเพลง

en: Adding tracks to the library
th: กำลังเพิ่มเพลงเข้าคลังเพลง

en: Syncing tracks to %s
th: กำลัง sync เพลงไปยัง %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
th: คุณยังไม่ได้เลือกเพลง รายการเพลง หรือพอดแคสต์ใดๆ ที่จะถ่ายโอนมายังอุปกรณ์นี้เลย

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
th: เหลือเนื้อที่ในอุปกรณ์ไม่พอสำหรับถ่ายโอนเพลง รายการเพลง และพอดแคสต์ที่เลือก

en: %s Sync Settings
th: ตั้งค่าการ Sync %s

en: Sync with the device
th: sync กับอุปกรณ์

en: Don't sync
th: ไม่ต้อง sync

en: Missing Files
th: แฟ้มที่ขาดหาย

en: %d missing file | %d missing files
th[0]: แฟ้มขาดหาย %d แฟ้ม
th[1]: แฟ้มขาดหาย %d แฟ้ม

en: Remove from Playlist
th: ลบออกจากรายการเพลง

en: Play Queue
th: คิวเพลง

en: from
th: จาก

en: by
th: โดย

en: %d song | %d songs
th[0]: %d เพลง
th[1]: %d เพลง

en: Connecting
th: กำลังเชื่อมต่อ

en: Buffering
th: กำลังทำบัฟเฟอร์

en: Transferring tracks to %s
th: กำลังถ่ายโอนเพลงไปที่ %s

en: All Music
th: เพลงทั้งหมด

en: Other
th: อื่นๆ

en: Available
th: เนื้อที่ว่าง

en: Image/label border
th: ขอบของรูป/ป้ายชื่อ

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
th: ความกว้างของขอบรอบป้ายชื่อและรูปภาพในกล่องโต้ตอบแจ้งเตือน

en: Alert Type
th: ชนิดการแจ้งเตือน

en: The type of alert
th: ชนิดของการแจ้งเตือน

en: Alert Buttons
th: ปุ่มในการแจ้งเตือน

en: The buttons shown in the alert dialog
th: ปุ่มที่แสดงในกล่องโต้ตอบแจ้งเตือน

en: Show more _details
th: แสดง_ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Lossless
th: ไม่เสียรายละเอียด

en: Track
th: ลำดับ

en: Composer
th: ผู้แต่ง

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Time
th: เวลา

en: Year
th: ปี

en: Rating
th: คะแนน

en: Play Count
th: จำนวนครั้งที่เล่น

en: Last Played
th: เล่นล่าสุด

en: Date Added
th: วันที่เพิ่ม

en: Last Seen
th: เห็นครั้งล่าสุด

en: Location
th: ที่อยู่

en: Now Playing
th: กำลังเล่น

en: Playback Error
th: การเล่นเพลงผิดพลาด

en: Drop artwork here
th: วางรูปภาพที่นี่

en: Importing tracks
th: กำลังนำเข้าเพลง

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
th: ตำแหน่งที่คุณเลือกอยู่ในอุปกรณ์ %s

en: Show %s
th: แสดง %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
th[0]: นำเข้าเพลง %d เพลงที่เลือกไว้
th[1]: นำเข้าเพลง %d เพลงที่เลือกไว้

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
th[0]: นำเข้าเพลง %d เพลงที่แสดงอยู่
th[1]: นำเข้าเพลง %d เพลงที่แสดงอยู่

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
th[0]: ศิลปิน %d ชื่อ (%d)
th[1]: ศิลปินทั้งหมด %d ชื่อ (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
th[0]: อัลบั้ม %d อัลบั้ม (%d)
th[1]: อัลบั้มทั้งหมด %d อัลบั้ม (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
th[0]: แนวเพลง %d แนว (%d)
th[1]: แนวเพลงทั้งหมด %d แนว (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
th[0]: %d รายการ (%d)
th[1]: ทั้งหมด %d รายการ (%d)

en: Create Automatic Playlist
th: สร้างรายการเพลงอัตโนมัติ

en: Edit Automatic Playlist
th: แก้ไขรายการเพลงอัตโนมัติ

[ctx: query-criteria]
en: Title
th: ชื่อ

[ctx: query-criteria]
en: Artist
th: ศิลปิน

[ctx: query-criteria]
en: Composer
th: ผู้แต่ง

[ctx: query-criteria]
en: Album
th: อัลบั้ม

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
th: ศิลปินของอัลบั้ม

[ctx: query-criteria]
en: Genre
th: แนวเพลง

[ctx: query-criteria]
en: Year
th: ปี

[ctx: query-criteria]
en: Rating
th: คะแนน

[ctx: query-criteria]
en: Path
th: พาธ

[ctx: query-criteria]
en: Comment
th: ความคิดเห็น

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
th: จำนวนครั้งที่เล่น

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
th: ลำดับเพลง

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
th: แผ่นที่

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
th: อัตราบิต

[ctx: query-criteria]
en: Duration
th: ความยาว

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
th: จังหวะต่อนาที

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
th: เวลาที่เล่นครั้งล่าสุด

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
th: เวลาที่เพิ่มเข้าคลังเพลง

[ctx: query-sort]
en: Artist
th: ศิลปิน

en: _In reverse alphabetical order
th: เรียงลำดับอักษร_ย้อนกลับ

[ctx: query-sort]
en: Composer
th: ผู้แต่ง

[ctx: query-sort]
en: Album
th: อัลบั้ม

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
th: ศิลปินของอัลบั้ม

[ctx: query-sort]
en: Genre
th: แนวเพลง

[ctx: query-sort]
en: Title
th: ชื่อ

[ctx: query-sort]
en: Rating
th: คะแนน

en: W_ith more highly rated tracks first
th: ให้เพลง_คะแนนสูงมาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Play Count
th: จำนวนครั้งที่เล่น

en: W_ith more often played songs first
th: ให้เพลงที่เล่น_บ่อยมาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Year
th: ปี

en: W_ith newer tracks first
th: ให้เพลงให_ม่มาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Duration
th: ความยาว

en: W_ith longer tracks first
th: ให้เพลงยา_วมาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Track Number
th: ลำดับเพลง

en: _In decreasing order
th: จากมากไ_ปน้อย

[ctx: query-sort]
en: Last Played
th: เล่นล่าสุด

en: W_ith more recently played tracks first
th: ให้เพลงที่เ_ล่นล่าสุดมาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Date Added
th: วันที่เพิ่ม

en: W_ith more recently added tracks first
th: ให้เพลงที่เ_พิ่มหลังสุดมาก่อน

[ctx: query-sort]
en: Comment
th: ความคิดเห็น

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
th: จังหวะต่อนาที

en: W_ith faster tempo tracks first
th: ให้เพลงที่มี_จังหวะเร็วมาก่อน

en: contains
th: มีคำว่า

en: does not contain
th: ไม่มีคำว่า

en: equals
th: คือ

en: not equal to
th: ไม่ใช่

en: starts with
th: ขึ้นต้นด้วย

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: at least
th: อย่างน้อย

note: matches if A >= B
en: at most
th: อย่างมาก

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
th: ใน

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
th: ไม่อยู่ใน

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
th: หลัง

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
th: ก่อน

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
th: ย้อนหลังไม่เกิน

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
th: ย้อนหลังเกิน

en: seconds
th: วินาที

en: minutes
th: นาที

en: hours
th: ชั่วโมง

en: days
th: วัน

en: weeks
th: สัปดาห์

en: No Stars
th: ไม่มีดาว

en: %d Star | %d Stars
th[0]: %d ดาว
th[1]: %d ดาว

en: Clear the search text
th: ล้างคำค้น

en: Select the search type
th: เลือกประเภทการค้นหา

en: Search
th: ค้นหา

en: _Search:
th: _ค้นหา:

en: Song Properties
th: คุณสมบัติเพลง

en: Multiple Song Properties
th: คุณสมบัติเพลงแบบหลายเพลง

en: Unknown file name
th: ไม่ทราบชื่อแฟ้ม

en: On the desktop
th: บนพื้นโต๊ะ

en: Unknown location
th: ไม่ทราบตำแหน่ง
