rhythmbox - en to tr translation catalogue (911 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
tr: Şuna yazmak için geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
tr: %s üzerine yazmak için bir GStreamer alıcı ögesi oluşturulamadı

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
tr: Çıkış aygıtı açılamadı: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
tr: Playbin ögesi oluşturulamadı; GStreamer kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
tr: %s ögesi oluşturulamadı; GStreamer kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
tr: GStreamer iletişim hattına yeni akış bağlantısı yapılamadı

en: Failed to start new stream
tr: Yeni akış başlatma başarısız oldu

note: ?
en: Failed to open output device
tr: Çıkış aygıtı açılamadı

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
tr: GStreamer ögesi oluşturulamadı; kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to create audio output element; check your installation
tr: Ses çıkış ögesi oluşturulamadı; kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
tr: GStreamer iletişim hattına bağlanılamadı; kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
tr: %s çalmak için GStreamer iletişim hattı oluşturulamadı

en: Recently Added
tr: Son Eklenenler

en: Recently Played
tr: Son Çalınanlar

en: My Top Rated
tr: En İyiler

en: Play and organize your music collection
tr: Müzik koleksiyonunuzu çalın ve yönetin

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
tr: Rhythmbox GNOME masaüstünde iyi çalışmak üzere tasarlanmış bir müzik yönetim uygulamasıdır. Bilgisayarınzda kayıtlı müziğe ek olarak, ağ paylaşımlarını, podcast’ları, radyo akışlarını, taşınabilir müzik aygıtlarını (telefonlar dahil), ve Last.fm ve Magnatune gibi internet müzik servislerini de destekler.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
tr: Rhythmbox GTK+ ve GStreamer temelli bir Özgür yazılımdır, ve Python veya C ile yazılan eklentilerle geliştirilebilir.

en: Music Player
tr: Müzik Çalıcı

en: Rhythmbox Music Player
tr: Rhythmbox Müzik Çalar

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
tr: Ses;Şarkı;Parça;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Çalma Listesi;Last.fm;UPnP;DLNA;Radyo;

en: _View
tr: _Görünüm

en: P_arty Mode
tr: P_arti Kipi

en: Side Pane
tr: Yan Bölme

en: Play Queue in Side Pane
tr: Kuyruğu Yan Bölmede Çal

en: Song Position Slider
tr: Parça Konum Kaydırıcısı

en: Album Art
tr: Albüm Kapağı

en: Follow Playing Track
tr: Çalınan Parçayı Takip Et

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Rhythmbox
tr: Rhythmbox _Hakkında

en: Add to Queue
tr: Kuyruğa Ekle

en: Add to Playlist
tr: Çalma Listesine Ekle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: Browse this Genre
tr: Bu Tarza Gözat

en: Browse this Artist
tr: Bu Sanatçıya Gözat

en: Browse this Album
tr: Bu Albüme Gözat

en: Pr_operties
tr: _Özellikler

en: songs
tr: parça

en: Minutes
tr: Dakika

en: Create automatically updating playlist where:
tr: Kendiliğinden güncellenen çalma listesi oluştur:

en: A_dd if any criteria are matched
tr: Herhangi bir ölçüt eşleşirse _ekle

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Limit to:
tr: Sınır_la:

en: _When sorted by:
tr: Bu ölçütle _sıralandığında:

en: _New Playlist
tr: _Yeni Çalma Listesi

en: New _Automatic Playlist
tr: Yeni Otom_atik Çalma Listesi

en: _Load from File
tr: Dosyadan Yük_le

en: _Check for New Devices
tr: Yeni Aygıtları _Denetle

en: Cu_t
tr: K_es

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: D_eselect All
tr: S_eçimi Kaldır

en: Add to Play Queue
tr: Çalma Kuyruğuna Ekle

en: _Install additional software required to use this format
tr: Bu biçimi kullanmak için gereken ek yazılımı _kur

en: Transcode lossless files into this format
tr: Kayıpsız dosyaları bu biçime yeniden kodla

en: Browser Views
tr: Tarayıcı Görünümleri

en: _Artists and albums
tr: _Sanatçılar ve albümler

en: _Genres and artists
tr: _Türler ve sanatçılar

en: G_enres, artists and albums
tr: Türl_er, sanatçılar ve albümler

en: Visible Columns
tr: Görünür sütunlar

en: Track _number
tr: Şarkı _numarası

en: _Last played
tr: Son Ça_lınan

en: _Artist
tr: S_anatçı

en: _Composer
tr: _Besteci

en: A_lbum
tr: A_lbüm

en: _Year
tr: _Yıl

en: _Quality
tr: Ka_lite

en: Lo_cation
tr: Ko_num

en: Ti_me
tr: Sü_re

en: _Rating
tr: _Popülerlik

en: C_omment
tr: Y_orum

en: _Play count
tr: _Çalınma sayısı

en: Da_te added
tr: _Eklendiği tarih

en: _Genre
tr: _Tür

en: Select a location containing music to add to your library:
tr: Kütüphanenize eklemek için içinde müzik olan konum seçin:

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Close
tr: Kapat

en: Copy files that are outside the music library
tr: Müzik kütüphanesinin dışındaki dosyaları kopyala

en: _Remove
tr: Çıka_r

en: Library Location
tr: Kütüphane Konumu

en: _Music files are placed in:
tr: _Müzik dosyalarının yerleştirildiği yer:

en: _Browse...
tr: _Gözat...

en: _Watch my library for new files
tr: _Kütüphanemi yeni dosyalar için izle

en: Library Structure
tr: Kütüphane Yapısı

en: F_older hierarchy:
tr: Klas_ör sıradüzeni:

en: _File name:
tr: _Dosya adı:

en: _Preferred format:
tr: _Tercih edilen biçim:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
tr: Sanatçı/Sanatçı - Albüm/Sanatçı (Albüm) - 01 - Başlık.ogg

en: Edit
tr: Düzenle

en: Browse
tr: Göz At

en: View All
tr: Tümünü Görüntüle

en: Media Player Properties
tr: Ortam Oynatıcı Özellikleri

en: _Close
tr: _Kapat

en: Information
tr: Bilgi

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
tr: Birim kullanımı

en: Preferred format
tr: Yeğlenen biçim

en: Basic
tr: Temel

en: Sync Preferences
tr: Eşzamanlama Tercihleri

en: Sync Preview
tr: Eşzamanlama Önizlemesi

en: Sync
tr: Eşzamanla

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: Player Backend
tr: Oynatıcı Arkaplan Yazılımı

en: _Crossfade between tracks
tr: Parçalar arası _geçiş yap

en: Crossfade Duration (Seconds)
tr: Geçiş Süresi (Saniye)

en: _Edit...
tr: Düz_enle...

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: _Queue All Tracks
tr: Tüm Parçaları _Kuyruğa Al

en: _Shuffle Playlist
tr: _Çalma Listesini Karıştır

en: _Save to File...
tr: Dosyaya _Kaydet...

en: By extension
tr: Uzantıya göre

en: Save Playlist
tr: Çalma Listesini Kaydet

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Select playlist format:
tr: Çalma listesi biçimini seç:

en: Playlist format
tr: Çalma listesi biçimi

en: Playlist
tr: Çalma Listesi

en: Search for podcasts in the iTunes Store and on Miroguide.com, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
tr: iTunes Mağazası ve Miroguide.com’da ortam akışı arayın ya da ortam akışı besleme adresi girin.
    Yayınlandıkça yeni bölümleri indirmek için ortam akışlarına abone olun.

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Title:
tr: Başlık:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Last updated:
tr: Son güncellenme:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Last episode:
tr: Son bölüm:

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Language:
tr: Dil:

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: New Podcast Feed...
tr: Yeni Ortam Akışı Beslemesi...

en: Update All Feeds
tr: Tüm Beslemeleri Güncelle

en: Update Podcast Feed
tr: Ortam Akışı Beslemesini Güncelle

en: Delete Podcast Feed
tr: Ortam Akışı Beslemesini Sil

en: Properties
tr: Özellikler

en: Download Episode
tr: Bölümü İndir

en: Cancel Download
tr: İndirmeyi İptal Et

en: Delete
tr: Sil

en: Every hour
tr: Her saat

en: Every day
tr: Her gün

en: Every week
tr: Her hafta

en: Manually
tr: Elle

en: Podcast Downloads
tr: Ortam Akışı (Podcast)İndirmeleri

en: Check for _new episodes:
tr: Yeni bölümler için _denetle:

en: _Download location:
tr: İn_dirme konumu:

en: Select Folder For Podcasts
tr: Ortam Akışları (Podcastler) İçin Dizin Seçin

en: Feed:
tr: Besleme:

en: Date:
tr: Tarih:

en: _Rating:
tr: _Popülerlik:

en: Play count:
tr: Çalınma Sayısı:

en: Last played:
tr: Son çalınma:

en: Bitrate:
tr: Örnekleme hızı:

en: Duration:
tr: Süre:

en: Download location:
tr: İndirme konumu:

en: Add
tr: Ekle

en: Update
tr: Güncelle

en: Remove from Play Queue
tr: Çalma Kuyruğundan Kaldır

en: Shuffle Play Queue
tr: Çalma Kuyruğunu Karıştır

en: Clear Play Queue
tr: Çalma Kuyruğunu Temizle

en: Shuffle
tr: Karışık

en: Clear
tr: Temizle

en: Albu_m:
tr: Albü_m:

en: _Artist:
tr: S_anatçı:

en: _Genre:
tr: T_ür:

en: _Year:
tr: _Yıl:

en: _Disc number:
tr: _Disk numarası:

en: Album a_rtist:
tr: Albüm s_anatçısı:

en: _Composer:
tr: _Besteci:

note: To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
tr: /

en: _Track count:
tr: _Parça Sayısı:

en: Albu_m sort order:
tr: Albü_m sıralama düzeni:

en: _Artist sort order:
tr: _Sanatçı sıralama düzeni:

en: Album a_rtist sort order:
tr: Albüm s_anatçısı sıralama düzeni:

en: _Composer sort order:
tr: _Besteci sıralama düzeni:

en: Sorting
tr: Sıralama

en: _Title:
tr: _Başlık:

en: Track _number:
tr: Parça _numarası:

en: Comm_ent:
tr: _Yorum:

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: Location:
tr: Konum:

en: File size:
tr: Dosya boyutu:

en: Date added:
tr: Eklenme tarihi:

en: Current contents
tr: Geçerli içerik

en: Contents after sync
tr: Eşzamanlamadan sonraki içerik

en: Added files:
tr: Eklenen dosyalar:

en: Removed files:
tr: Silinen dosyalar:

en: Never
tr: Hiçbir zaman

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
tr: Bugün %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
tr: Dün %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
tr: %d %b %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
tr: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Too many symlinks
tr: Çok fazla simgesel bağ

en: Cannot get free space at %s: %s
tr: %s içindeki boş alan bulunamıyor: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
tr: %d:%02d / %d:%02d kaldı

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
tr: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d kaldı

en: %d:%02d of %d:%02d
tr: %d:%02d / %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
tr: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
tr: Etiketler, birden çok akış içerdiği için bu dosyaya yazılamadı

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
tr: Etiketler, desteklenen bir biçimde kodlanmadığı için bu dosyaya yazılamadı

en: Failed to create a source element; check your installation
tr: Bir kaynak ögesi oluşturulamadı; kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
tr: 'decodebin' ögesi oluşturulamadı; GStreamer kurulumunuzu denetleyin

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
tr: 'giostreamsink' ögesi oluşturulamadı; GStreamer kurulumunuzu denetleyin

en: File corrupted during write
tr: Yazma sırasında dosya bozuldu

en: Android devices
tr: Android aygıtları

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
tr: Android 4.0+ aygıtları için destek (MTP aracılığıyla)

en: Serial number:
tr: Seri numarası:

en: Manufacturer:
tr: Üretici:

en: Audio formats:
tr: Ses biçimleri:

en: System
tr: Sistem

en: Device _name:
tr: Aygıt _adı:

en: Tracks:
tr: Parçalar:

en: Playlists:
tr: Çalma listeleri:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
tr: Bu aygıtta depolama alanı bulunamadı. Kilidini açmanız ve MTP’yi etkinleştirmeniz gerekebilir.

en: Scanning %s
tr: %s Taranıyor

en: Error transferring track
tr: Parça aktarılırken hata oluştu

en: Cover art search
tr: Albüm kapağı araması

en: Fetch album covers from the Internet
tr: Albüm kapaklarını internetten getir

en: _Fetch
tr: _Getir

en: _Browse
tr: _Gözat

en: Select new artwork
tr: Yeni çizim seç

en: _Select
tr: _Seç

en: A_lbum:
tr: A_lbüm:

en: Artist s_ort order:
tr: Sanatçı s_ıralama düzeni:

en: _Disc:
tr: _Disk:

en: Audio CD Player
tr: Ses CD’si Oynatıcı

en: Support for playing of audio CDs as music source
tr: Ses CD’lerini müzik kaynağı olarak çalma desteği

en: Extract
tr: Çıkart

en: Eject
tr: Çıkart

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
tr: GStreamer CD kaynağı eklentisi bulunamadı

en: Select tracks to be extracted
tr: Çıkartılacak parçaları seçin

en: <Invalid unicode>
tr: <Geçersiz ünikod>

en: S_ubmit Album
tr: A_lbümü Gönder

en: H_ide
tr: G_izle

en: Could not find this album on MusicBrainz.
tr: Bu albüm MusicBrainz’de bulunamadı.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
tr: Bu albümü ekleyerek MusicBrainz veri tabanını geliştirebilirsiniz.

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: Could not search MusicBrainz for album details.
tr: Albüm ayrıntıları için MusicBrainz’de arama yapılamadı.

en: Could not read the CD device.
tr: CD aygıtı okunamadı.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
tr: Bu disk birden çok albümle eşleşiyor. Lütfen doğru albümü seçin.

en: Track %u
tr: Parça %u

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Unable to connect to Musicbrainz server
tr: Musicbrainz sunucusuna bağlanılamadı

en: Musicbrainz server error
tr: Musicbrainz sunucu hatası

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
tr: Parça bilgisini Last.fm’e gönderir ve Last.fm radyo akışlarını çalar

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
tr: Hangi Audioscrobbler hizmetlerini kullanmak istersiniz?

en: Logout
tr: Çıkış

en: View your profile
tr: Profilinizi görüntüleyin

en: Submit listening data
tr: Dinleme verilerini gönder

en: Status:
tr: Durum:

en: Queued tracks:
tr: Kuyruktaki parçalar:

en: Tracks submitted:
tr: Gönderilen parçalar:

en: Last submission time:
tr: Son gönderim zamanı:

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Submission statistics
tr: Gönderim istatistikleri

en: Create a Radio Station
tr: Bir Radyo İstasyonu Kur

en: Type:
tr: Tür:

en: Create Station
tr: İstasyon Oluştur

en: Recently Listened Tracks
tr: Son Dinlenilen Parçalar

en: Top Artists
tr: Gözde Sanatçılar

en: Recommendations
tr: Önerilenler

en: Top Tracks
tr: Gözde Parçalar

en: Loved Tracks
tr: Sevilen Parçalar

en: OK
tr: TAMAM

en: Logging in
tr: Giriş yapılıyor

en: Request failed
tr: İstek başarısız oldu

en: Authentication error
tr: Kimlik doğrulama hatası

en: Clock is not set correctly
tr: Saat doğru ayarlanmamış

en: This version of Rhythmbox has been banned.
tr: Rhythmbox’ın bu sürümü yasaklandı.

en: Track submission failed too many times
tr: Parça gönderme birçok kez başarısız oldu

en: Love
tr: Sev

en: Ban
tr: Yasakla

en: Download
tr: İndir

en: You are not currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış değilsiniz.

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Waiting for authentication...
tr: Kimlik doğrulama bekleniyor...

en: Cancel
tr: İptal

en: Authentication error. Please try logging in again.
tr: Kimlik doğrulama hatası. Lütfen yeniden giriş yapmayı deneyin.

en: Connection error. Please try logging in again.
tr: Bağlantı hatası. Lütfen yeniden giriş yapmayı deneyin.

en: My Library
tr: Kütüphanem

en: My Recommendations
tr: Önerdiklerim

en: My Neighbourhood
tr: Komşularım

en: %s plays
tr: %s çalıyor

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
tr: %s’de _görüntüle

en: Listen to _Similar Artists Radio
tr: _Benzer Sanatçılar Radyosunu Dinle

en: Listen to _Top Fans Radio
tr: _En İyi Hayran Radyosunu Dinle

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
tr: Şu Sanatçıya Benzer:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
tr: Şu Sanatçının Hayranları:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
tr: Kullanıcının Kütüphanesi:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
tr: Kullanıcının Komşuları:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
tr: Kullanıcının Sevdiği Parçalar:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
tr: Kullanıcı İçin Öneriler:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
tr: Şu Kullanıcı için Karışık Radyo:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
tr: Şöyle Etiketlenen Parçalar:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
tr: Şu Grup tarafından Dinlenenler:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
tr: %s Radyosu

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
tr: %s Hayran Radyosu

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
tr: %s’in Kütüphanesi

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
tr: %s’in Komşuları

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
tr: %s’in Sevdiği Parçalar

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
tr: %s’e Önerilenler Radyosu

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
tr: %s’in Karışık Radyosu

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
tr: %s Etiketi Radyosu

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
tr: %s Grup Radyosu

en: Error tuning station: no response
tr: İstasyon ayarlanırken hata oluştu: yanıt yok

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
tr: Geçersiz istasyon URL’si

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
tr: Bu istasyon yalnızca %s abonelerine açıktır

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
tr: İstasyonu çalmak için yeterli içerik yok

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
tr: %s artık bu tür istasyonları desteklemiyor

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
tr: İstasyon ayarlanırken hata oluştu: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
tr: İstasyon ayarlanırken hata oluştu: beklenmeyen yanıt

en: Error tuning station: invalid response
tr: İstasyon ayarlanırken hata oluştu: geçersiz yanıt

en: Audio CD Recorder
tr: Ses CD’si Kaydedici

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
tr: Çalma listelerinden ses CD’leri oluşturun ve ses CD’lerini çoğaltın

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
tr: Rhythmbox, diski çoğaltamadı

en: Rhythmbox could not record the audio disc
tr: Rhythmbox, ses diskini kaydedemedi

en: Unable to build an audio track list
tr: Bir ses parçası listesi oluşturulamadı

en: Unable to write audio project file %s: %s
tr: Ses projesi dosyası %s yazılamadı: %s

en: Unable to write audio project
tr: Ses projesi yazılamadı

en: Unable to create audio CD project
tr: Ses CD’si projesi oluşturulamadı

en: Create Audio CD...
tr: Ses CD’si Oluştur...

en: Duplicate Audio CD...
tr: Ses CD’sini Çoğalt...

en: Albums
tr: Albümler

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
tr: %s’in en gözde albümleri yükleniyor

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Loading biography for %s
tr: %s’in özgeçmişi yükleniyor

en: Context Pane
tr: Bağlam Paneli

en: Show information related to the currently playing artist and song.
tr: Şu anda çalan şarkı ve sanatçıyla ilgili bilgileri göster.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
tr: Bu bilgi yalnızca Last.fm kullanıcılarına açıktır. Last.fm eklentisinin etkinleştirilmiş olduğundan emin olun, yan panelden Last.fm’i seçin ve giriş yapın.

en: Links
tr: Bağlantılar

en: No artist specified.
tr: Sanatçı belirtilmedi.

en: Lyrics
tr: Şarkı Sözleri

en: Loading lyrics for %s by %s
tr: %s için (%s tarafından) şarkı sözleri yükleniyor

en: Lyrics not found
tr: Şarkı sözleri bulunamadı

en: Hide all tracks
tr: Tüm parçaları gizle

en: Show all tracks
tr: Tüm parçaları göster

en: Top albums by %s
tr: %s’in gözde albümleri

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
tr[0]: %s (%d parça)

en: Track list not available
tr: Parça listesi kullanılabilir değil

en: Unable to retrieve album information:
tr: Albüm bilgisi alınamadı:

en: No information available
tr: Kullanılabilir bilgi yok

en: Unable to retrieve artist information:
tr: Sanatçı bilgisi alınamadı:

en: DAAP Music Sharing
tr: DAAP Müzik Paylaşımı

en: Share music and play shared music on your local network
tr: Müzik paylaşın ve yerel ağınızda paylaşılan müziği çalın

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: _Look for touch Remotes
tr: _Dokunmatik Uzaktan Kumandaları Ara

en: _Share my music
tr: Müziğimi _paylaş

en: Library _name:
tr: Kütüphane _adı:

en: Forget known Remotes
tr: Bilinen Uzaktan Kumandaları Unut

en: Require _password:
tr: Parola _iste:

en: Add Remote
tr: Uzaktan Kumanda Ekle

en: Please enter the passcode displayed on your device.
tr: Lütfen aygıtınızda görülen geçiş kodunu giriniz.

en: Could not pair with this Remote
tr: Bu Uzaktan Kumanda ile eşleşilemedi

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
tr: Artık Rhythmbox’ı uzaktan kumandanız ile denetleyebilirsiniz

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Connect to DAAP share...
tr: DAAP paylaşımına bağlan...

en: New DAAP share
tr: Yeni DAAP paylaşımı

en: Host:port of DAAP share:
tr: DAAP paylaşımının makine-adı:port bilgisi:

en: %s's Music
tr: %s’in Müziği

en: The music share '%s' requires a password to connect
tr: '%s' müzik paylaşımı bağlanmak için bir parola gerektiriyor

en: Retrieving songs from music share
tr: Müzik paylaşımından parçalar alınıyor

en: Could not connect to shared music
tr: Paylaşılan müziğe bağlanılamadı

en: Connecting to music share
tr: Müzik paylaşımına bağlanılıyor

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Could not pair with this Remote.
tr: Bu Uzaktan Kumanda ile eşleşilemedi.

en: Remotes
tr: Uzaktan Kumandalar

en: MediaServer2 D-Bus interface
tr: MediaServer2 D-Bus arayüzü

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
tr: MediaServer2 D-Bus arayüz belirtiminin bir uygulamasını sağlar

en: All Tracks
tr: Tüm Parçalar

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Genres
tr: Türler

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: FM Radio
tr: FM Radyo

en: Support for FM radio broadcasting services
tr: FM radyo yayın hizmetleri desteği

en: New
tr: Yeni

en: New FM Radio Station
tr: Yeni FM Radyo İstasyonu

en: Frequency of radio station
tr: Radyo istasyonunun frekansı

en: Portable Players
tr: Taşınabilir Oynatıcılar

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
tr: Genel ses çalıcı aygıt desteği (PSP ve Nokia 770 dahil)

en: New Playlist on %s
tr: %s Üzerinde Yeni Çalma Listesi

en: Add to New Playlist
tr: Yeni Çalma Listesine Ekle

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Grilo media browser
tr: Grilo ortam tarayıcısı

en: Browse various local and Internet media sources
tr: Çeşitli yerel ve internet ortam kaynaklarına göz atın

en: Fetch more tracks
tr: Daha çok parça getir

en: Only showing %d result | Only showing %d results
tr[0]: Yalnızca %d sonuç gösteriliyor

en: IM Status
tr: Anlık İleti Durumu

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
tr: Şimdiki şarkıya uygun olarak IM durumunu günceller (Empathy ve Pidgin ile çalışır)

en: ♫ Listening to music... ♫
tr: ♫ Müzik dinleniyor... ♫

en: iPod _name:
tr: iPod_adı:

en: Podcasts:
tr: Ortam Akışları:

en: Device node:
tr: Aygıt düğümü:

en: Mount point:
tr: Bağlama noktası:

en: Database version:
tr: Veri tabanı sürümü:

en: Firmware version:
tr: Aygıt yazılımı sürümü:

en: iPod detected
tr: iPod algılandı

en: _Initialize
tr: _İlklendir

en: _Name:
tr: _Ad:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
tr: Rhytmbox ilklendirilmemiş veya hatalı iPod olabilecek bir aygıt tespit etti. Rhytmbox aygıtı kullanmadan önce bu aygıt ilklendirilmelidir; ancak bu işlem var olan bir şarkıya ya da meta bilgisine zarar verebilir. Eğer Rhytmbox’ın bu iPod’u ilklendirmesini istiyorsanız, aşağıdaki bilgileri doldurun. Eğer bu aygıt bir iPod değilse ya da bu aygıtı ilklendirmek istemiyorsanız, lütfen iptal’e tıklayın.

en: Do you want to initialize your iPod?
tr: iPod’unuzu ilklendirmek ister misiniz?

en: Portable Players - iPod
tr: Taşınabilir Çalıcılar - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
tr: Apple iPod aygıtları desteği (içerik gösterme, aygıttan çalma)

en: New playlist
tr: Yeni çalma listesi

en: Unable to initialize new iPod
tr: Yeni iPod ilklendirilemedi

en: Podcasts
tr: Ortam Akışları

en: Internet Radio
tr: İnternet Radyosu

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
tr: İnternet üzerinden aktarılan yayın hizmetleri desteği

en: Remove
tr: Kaldır

en: Genre
tr: Tür

en: Search your internet radio stations
tr: İnternet radyo istasyonlarınızda arama yapın

en: Radio
tr: Radyo

en: %d station | %d stations
tr[0]: %d istasyon

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
tr: Yeni İnternet Radyo İstasyonu

en: URL of internet radio station:
tr: İnternet radyo istasyonu adresi:

en: %s Properties
tr: %s Özellikleri

en: Unable to change station property
tr: İstanyon özelliği değiştirilemedi

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
tr: Öyle bir istasyon zaten var olduğundan, istasyon adresi %s olarak değiştirilemedi

en: L_ocation:
tr: K_onum:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
tr: Rhythmbox’ı kızılötesi uzaktan kumanda kullanarak denetleyin

en: Submit your listens to ListenBrainz
tr: Dinlemenizi ListenBrainz’e gönderin

en: User token:
tr: Kullanıcı belirteci:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
tr: Dinlemenizi ListenBrainz’e göndermek için aşağıdan ListenBrainz kullanıcı belirtecini girin. Kullanıcı belirtecini <a href="https://listenbrainz.org/profile/">kullanıcı profilinizde</a> görebilirsiniz.

en: Choose lyrics folder...
tr: Şarkı sözü klasörünü seç...

en: Song Lyrics
tr: Şarkı Sözleri

en: Fetch song lyrics from the Internet
tr: Şarkı sözlerini internetten getir

en: Search engines
tr: Arama motorları

en: Browse...
tr: Göz at...

en: Lyrics Folder
tr: Şarkı Sözleri Klasörü

en: No lyrics found
tr: Şarkı sözü bulunamadı

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Search again
tr: _Yeniden ara

en: Searching for lyrics...
tr: Şarkı sözleri aranıyor...

en: Magnatune online music store
tr: Magnatune çevrimiçi müzik mağazası

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
tr: Magnatune iyi niyetli bir çevrimiçi müzik şirketidir.

en:     * Free listening of all songs
tr:     * Tüm şarkılar özgürce dinlenebilir

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
tr:     * Ücretli üyeler tüm kataloğu sınırsızca indirebilirler (başka hiçbir hizmet buna izin vermez)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
tr:     * Magnatune’a üyelik bedelinizin %10'u Rhythmbox/GNOME’a gider - katılmaya değer

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
tr:     * Açık kaynak dostu dosya biçimleri: MP3, WAV ayrıca OGG ve FLAC dosyaları.

en:     * All albums and artists hand-picked
tr:     * Tüm albümler ve sanatçılar özenle seçildi

en: You can find more information at
tr: Şurada daha çok bilgi bulabilirsiniz:

en: http://www.magnatune.com/
tr: http://www.magnatune.com

en: Download Album
tr: Albüm İndir

en: Artist Info
tr: Sanatçı Bilgisi

en: Magnatune Store
tr: Magnatune Mağazası

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
tr: Rhythmbox’a, Magnatune çevrimiçi mağazasından dinlemek ya da satın almak için destek ekler

en: January (01)
tr: Ocak (01)

en: February (02)
tr: Şubat (02)

en: March (03)
tr: Mart (03)

en: April (04)
tr: Nisan (04)

en: May (05)
tr: Mayıs (05)

en: June (06)
tr: Haziran (06)

en: July (07)
tr: Temmuz (07)

en: August (08)
tr: Ağustos (08)

en: September (09)
tr: Eylül (09)

en: October (10)
tr: Ekim (10)

en: November (11)
tr: Kasım (11)

en: December (12)
tr: Aralık (12)

en: $8 US (typical)
tr: $8 US (genel)

en: $10 US (better than average)
tr: $10 US (ortalamanın üstünde)

en: $12 US (generous)
tr: $12 US (cömertçe)

en: $15 US (VERY generous!)
tr: $15 US (ÇOK cömertçe!)

en: $18 US (We love you!)
tr: $18 US (Sizi seviyoruz!)

en: Magnatune Information
tr: Magnatune Bilgisi

en: I don't have a Magnatune account
tr: Bir magnatune hesabım yok

en: I have a streaming account
tr: Bir internet üzerinden yayın hesabım var

en: I have a download account
tr: Bir indirme hesabım var

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Preferred audio _format:
tr: Tercih edilen ses _biçimi:

en: Get an account at
tr: Buradan bir hesap al:

en: Find out about Magnatune at
tr: Magnatune hakkında daha çok bilgi için:

en: Couldn't download album
tr: Albüm indirilemedi

en: You must have a library location set to download an album.
tr: Albüm indirmek için bir kütüphane konumu ayarlamış olmanız gerekir.

en: Unable to load catalog
tr: Katalog yüklenemedi

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
tr: Rhythmbox Magnatune kataloğunu algılayamadı, lütfen bir hata raporu giriniz.

en: Loading Magnatune catalog
tr: Magnatune kataloğu yükleniyor

en: Download Error
tr: İndirme Hatası

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
tr: İndirme yetkilendirilmeye çalışılırken bir hata oluştu.
    Magnatune sunucusu aşağıdaki yanıtı döndürdü:
    %s

en: Error
tr: Hata

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
tr: Albüm indirilmeye çalışılırken bir hata oluştu.
    Hata metni:
    %s

en: Downloading from Magnatune
tr: Magnatune’dan İndiriliyor

en: Media Player Keys
tr: Ortam Oynatıcı Tuşları

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
tr: Rhythmbox’ı tuş kısayollarını kullanarak denetle

en: MPRIS D-Bus interface
tr: MPRIS D-Bus arayüzü

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
tr: MPRIS D-Bus arayüz belirtiminin bir uygulamasını sağlar

en: Portable Players - MTP
tr: Taşınabilir Oynatıcılar - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
tr: MTP aygıtları desteği (içeriği gösterir, aktarma yapar, aygıttan oynatır)

en: Media Player
tr: Ortam Oynatıcısı

en: Media player device error
tr: Ortam oynatıcı aygıt hatası

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
tr: %s %s aygıtı açılamadı

en: Digital Audio Player
tr: Sayısal Ses Çalar

en: Unable to copy file from MTP device: %s
tr: MTP aygıtından dosya kopyalanamadı: %s

en: Not enough space in %s
tr: %s’de yeterli alan yok

en: Unable to open temporary file: %s
tr: Geçici dosya açılamadı: %s

en: No space left on MTP device
tr: MTP aygıtında boş alan kalmadı

en: Unable to send file to MTP device: %s
tr: MTP aygıtına dosya gönderilemedi: %s

en: Notification
tr: Bildirim

en: Notification popups
tr: Bildirim pencereleri

en: Previous
tr: Önceki

en: Pause
tr: Duraklat

en: Play
tr: Oynat

en: Next
tr: Sonraki

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
tr: <i>%s</i>,

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
tr: <i>%s</i> albümünden söylüyor.

en: Not Playing
tr: Çalmıyor

en: Power Manager
tr: Güç Yöneticisi

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
tr: Çalarken, Güç Yöneticisinin bilgisayarı beklemeye almasına engel ol

en: Playing
tr: Çalıyor

en: Python Console
tr: Python Uçbirimi

en: Interactive python console
tr: Etkileşimli python uçbirimi

en: Python Debugger
tr: Python Hata Ayıklayıcısı

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
tr: 'Kabuk' değişkeni üzerinden ana pencereye erişebilirsiniz :

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
tr: Tamam’a bastıktan sonra Rhythmbox, winpdb ya da rpdb2 ile bağlanmanızı bekleyecek. Eğer %s dosyasında bir hata ayıklayıcı parolası atamadıysanız, öntanımlı ('rhythmbox') parolasını kullanacaktır.

en: Inform Zeitgeist about your activity
tr: Etkinliğiniz hakkında Zeitgeist’i bilgilendirin

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
tr: ReplayGain işlemesi için gereken GStreamer bileşenleri yok. Eksik bileşenler: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
tr: ReplayGain GStreamer eklentileri yok

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
tr: Tutarlı bir çalma sesi düzeyi sağlamak için ReplayGain’i kullan

en: Radio (equal loudness for all tracks)
tr: Radyo (tüm parçalar için eşit ses yüksekliği)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
tr: Albüm (tüm parçalar için ideal ses yüksekliği)

en: ReplayGain preferences
tr: ReplayGain tercihleri

en: ReplayGain _mode:
tr: ReplayGain _kipi:

en: _Pre-amp:
tr: _Önyükseltici:

en: _Apply compression to prevent clipping
tr: Kırpmayı önlemek için sıkıştırm_a uygula

en: Learn more about ReplayGain
tr: ReplayGain hakkında daha çoğunu öğren

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
tr: SoundCloud®’dan ses tara ve oynat

en: Search tracks
tr: Parçaları ara

en: Search tracks on SoundCloud
tr: SoundCloud üzerinde kayıt ara

en: Search sets
tr: Takım ara

en: Search sets on SoundCloud
tr: SoundClound’da takım ara

en: SoundCloud Sets
tr: SoundCloud Takımları

en: Search users
tr: Kullanıcılarda ara

en: Search users on SoundCloud
tr: SoundCloud’da kullanıcı ara

en: SoundCloud Users
tr: SoundCloud Kullanıcıları

en: Search groups
tr: Gruplarda ara

en: Search groups on SoundCloud
tr: SoundCloud’da grup ara

en: SoundCloud Groups
tr: SoundCloud Grupları

en: View '%(title)s' on SoundCloud
tr: '%(title)s' başlıkları SoundCloud'da Görüntüle

en: View '%(container)s' on SoundCloud
tr: '%(container)s' SoundCloud'da Görüntüle

en: Web remote control preferences
tr: Web uzaktan denetim tercihleri

en: Listening port:
tr: Dinlenen bağlantı noktası:

en: Access key:
tr: Erişim anahtarı:

en: Web remote control
tr: Web uzaktan denetim

en: Control Rhythmbox from a web browser
tr: Rhythmbox’ı web tarayıcısından denetle

en: Launch web remote control
tr: Web uzaktan denetimi başlat

en: %d feed | %d feeds
tr[0]: %d besleme

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
tr: Besleme yüklenemiyor. Ağ bağlantınızı denetleyin.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
tr: Ortam akışları aranamadı. Ağ bağlantınızı denetleyin.

en: Title
tr: Başlık

en: Author
tr: Yazar

en: Episodes
tr: Bölümler

en: Date
tr: Tarih

en: New Episodes
tr: Yeni Bölümler

en: New Downloads
tr: Yeni İndirmeler

en: Downloading podcast
tr: Ortam akışı indiriliyor

en: Finished downloading podcast
tr: Ortam akışı indirme tamamlandı

en: New updates available from
tr: Yeni güncelleştirmeler hazır:

en: Error in podcast
tr: Ortam akışında hata

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
tr: %s. Ortam akışı kaynağını yine de eklemek istiyor musunuz?

en: Error creating podcast download directory
tr: Ortam akışı indirme dizini oluşturulurken hata

en: Unable to create the download directory for %s: %s
tr: %s için indirme dizini oluşturulamadı: %s

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
tr: "%s" adresi geçersiz, lütfen denetleyin.

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
tr: URL zaten eklenmiş

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
tr: "%s" adresi zaten bir radyo istasyonu olarak eklenmiş. Eğer bu bir ortam akışı ise lütfen radyo istasyonunu kaldırın.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
tr: '%s' adresi bir ortam akışı yayını gibi görünmüyor. Adres yanlış ya da yayın bozuk olabilir. Rhythmbox uygulamasının yine de bunu kullanmayı denemesini ister misiniz?

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
tr: Bu podcast’in eklenmesinde sorun oluştu: %s.  Lütfen URL’yi doğrulayın: %s

en: Unable to check file type: %s
tr: Dosya türü denetlenemiyor: %s

en: Unexpected file type: %s
tr: Beklenmeyen dosya türü: %s

en: Unable to parse the feed contents
tr: Besleme içeriği ayrıştırılamıyor

en: The feed does not contain any downloadable items
tr: Bu besleme, indirilebilir herhangi bir öge içermiyor

en: Not Downloaded
tr: İndirilmedi

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
tr: Podcast beslemesi ve indirilen dosyalar silinsin mi?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
tr: Eğer besleme ve dosyaları silmeyi seçerseniz, kalıcı olarak silinecektir.  Yalnızca beslemeyi silmeyi seçerek, beslemeyi silip indirilen dosyaları saklayabileceğinizi unutmayınız.

en: Delete _Feed Only
tr: Yalnızca _Beslemeyi Sil

en: _Delete Feed And Files
tr: Beslemeyi ve Dosyaları _Sil

en: Downloaded
tr: İndirildi

en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Waiting
tr: Bekliyor

en: Podcast Error
tr: Ortam Akışı Hatası

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
tr: Podcast bölümü indirilen dosya silinsin mi?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
tr: Eğer bölümü ve dosyaları silmeyi seçerseniz, kalıcı olarak silinecektir.  Yalnızca bölümü silmeyi seçerek, bölümü silip indirilen dosyaları saklayabileceğinizi unutmayınız.

en: Delete _Episode Only
tr: Y_alnızca Bölümü Sil

en: _Delete Episode And File
tr: Bölümü ve _Dosyayı Sil

en: %d episode | %d episodes
tr[0]: %d bölüm

en: Feed
tr: Besleme

en: Status
tr: Durum

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
tr: Tüm alanlarda ara

en: Search podcast feeds
tr: Podcast beslemeleri ara

en: Search podcast episodes
tr: Podcast bölümleri ara

en: Show the version of the program
tr: Programın sürümünü göster

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
tr: Yeni bir Rhythmbox penceresi başlatma

en: Quit Rhythmbox
tr: Rhythmbox’dan Çık

en: Check if Rhythmbox is already running
tr: Rhythmbox’ın zaten çalışıyor olup olmadığına bak

en: Don't present an existing Rhythmbox window
tr: Var olan Rhythmbox penceresi sunma

en: Jump to next song
tr: Sonraki şarkıya sıçra

en: Jump to previous song
tr: Önceki şarkıya sıçra

en: Seek in current track
tr: Geçerli kayıtta ara

en: Resume playback if currently paused
tr: Duraklatılmışsa oynatmaya devam et

en: Pause playback if currently playing
tr: Oynatılıyorsa oynatmayı duraklat

en: Toggle play/pause mode
tr: Çalma/bekleme durumları arasında geçiş yap

en: Stop playback
tr: Çalmayı durdur

en: Play a specified URI, importing it if necessary
tr: Belirtilen URI’yi oynat, gerekirse içe aktararak

en: URI to play
tr: Oynatılacak URI

en: Add specified tracks to the play queue
tr: Belirtilen kayıtları oynatma kuyruğuna ekle

en: Empty the play queue before adding new tracks
tr: Yeni kayıtlar eklemeden önce oynatma kuyruğunu boşalt

en: Print the title and artist of the playing song
tr: Çalan parçanın adını ve sanatçısını yazdır

en: Print formatted details of the song
tr: Şarkının biçimlenmiş ayrıntılarını yazdır

en: Select the source matching the specified URI
tr: Belirtilen URI ile eşleşen kaynağı seç

en: Source to select
tr: Seçilecek kaynak

en: Activate the source matching the specified URI
tr: Belirtilen URI ile eşleşen kaynağı etkinleştir

en: Source to activate
tr: Etkinleştirilecek kaynak

en: Play from the source matching the specified URI
tr: Belirtilen URI ile eşleşen kaynaktan oynat

en: Source to play from
tr: Çalınacak kaynak

en: Enable repeat playback order
tr: Yinelemeli çalma düzenini etkinleştir

en: Disable repeat playback order
tr: Yinelemeli çalma düzenini devre dışı bırak

en: Enable shuffle playback order
tr: Karışık çalma düzenini etkinleştir

en: Disable shuffle playback order
tr: Karışık çalma düzenini devre dışı bırak

en: Set the playback volume
tr: Çalma ses seviyesini ayarla

en: Increase the playback volume
tr: Çalma ses seviyesini arttır

en: Decrease the playback volume
tr: Çalma ses seviyesini azalt

en: Print the current playback volume
tr: Şimdiki çalma ses seviyesini yazdır

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
tr: Geçerli şarkının derecelendirmesini ayarla

en: Start interactive mode
tr: Etkileşim kipini başlat

en: n - Next track
tr: n - Sonraki parça

en: p - Previous track
tr: ö - Önceki parça

en: space - Play/pause
tr: boşluk - Oynat/duraklat

en: s - Show playing track details
tr: s - Oynayan kaydın ayrıntılarını göster

en: v - Decrease volume
tr: t - Sesi Azalt

en: V - Increase volume
tr: A - Sesi Arttır

en: h/? - Help
tr: h/? - Yardım

en: q - Quit
tr: Ç - Çık

en: Not playing
tr: Çalmıyor

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
tr: %ta’nın %at albümünden %tt

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
tr: %ta’dan %tt

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
tr: %ta albümünden %tt

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
tr: [%te / %td]

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Seeked to %s
tr: %s’e geçildi

en: Now playing: %s %s
tr: Şu anda çalınıyor: %s %s

en: Unknown playback state: %s
tr: Bilinmeyen çalma durumu: %s

en: Volume is now %.02f
tr: Ses düzeyi şu an %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
tr: Yardım için 'h' tuşuna basın.

en: Playback volume is %f.
tr: Çalma ses seviyesi: %f.

en: Couldn't access %s: %s
tr: %s’e erişilemedi: %s

note: Translators: this is an example artist name.  It should * not be translated literally, but could be replaced with * a local artist name if desired.  Ensure the album name * and song title are also replaced in this case.
en: The Beatles
tr: Barış Manço

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
tr: Yardım!

note: Translators: this is an example song title.  If the example * artist and album names are localised, this should be replaced * with the name of the seventh song from the localised album.
en: Ticket To Ride
tr: Kol Düğmeleri

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
tr: Bu dosyayı çalmak için ek GStreamer eklentileri gereklidir: %s

en: invalid unicode in error message
tr: hata iletisinde geçersiz unikod

en: Empty file
tr: Boş dosya

en: Could not load the music database:
tr: Müzik veri tabanı yüklenemedi:

en: %ld minute | %ld minutes
tr[0]: %ld dakika

en: %ld hour | %ld hours
tr[0]: %ld saat

en: %ld day | %ld days
tr[0]: %ld gün

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
tr: %s, %s ve %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
tr: %s ve %s

en: Scanning
tr: Taranıyor

en: %d of %d
tr: %d / %d

en: All
tr: Tümü

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
tr: Veri tabanı Rhythmbox’un ileri bir sürümü ile oluşturulmuş.  Rhythmbox’un bu sürümü veri tabanını okuyamıyor.

en: Python Sample Plugin
tr: Python Örnek Eklentisi

en: A sample plugin in Python with no features
tr: Pyhton ile yazılmış özelliksiz bir örnek eklenti

en: Python Source
tr: Python Kaynağı

en: Sample Plugin
tr: Örnek Eklenti

en: A sample plugin in C with no features
tr: C ile yazılmış özelliksiz bir örnek eklenti

en: Vala Sample Plugin
tr: Vala Örnek Eklentisi

en: A sample plugin in Vala with no features
tr: Vala ile yazılmış özelliksiz bir örnek eklenti

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
tr: Rhythmbox özgür yazılımdır; Free Software Foundation tarafından
    yayımlanmış GNU Genel Kamu Lisansı maddeleri gereğince;
    lisansın 2. sürümü ya da (tercihinize göre) daha sonraki sürümlerine göre,
    kendiniz dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
tr: Rhythmbox faydalı olacağı ümidi ile, fakat herhangi bir
    GARANTİ OLMADAN; ALIP-VERİLEBİLİRLİK veya BELİRLİ BİR AMACA
    UYGUNLUK garantisi bile olmadan dağıtılır.  Ayrıntılar için
    GNU Genel Kamu Lisansına göz atın.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
tr: GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını Rhythmbox ile almış
    olmalısınız; almadıysanız, Özgür Yazılım Vakfı, Inc. ’e yazın,
    51 Franklin Cd., Beşinci Kat, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Maintainers:
tr: Yöneticiler:

en: Former Maintainers:
tr: Eski Yöneticiler:

en: Contributors:
tr: Katkıda bulunanlar:

en: Music management and playback software for GNOME.
tr: GNOME için müzik çalıcı ve yönetim yazılımı.

en: Rhythmbox Website
tr: Rhythmbox Web Sitesi

en: Couldn't display help
tr: Yardım görüntülenemedi

en: Enable debug output
tr: Hata ayıklama çıktısını etkinleştir

en: Enable debug output matching a specified string
tr: Belirli bir dizgeyle eşleşen hata ayıklama çıktısını etkinleştir

en: Do not update the library with file changes
tr: Kütüphaneyi, dosya değişiklikleriyle sakın güncelleştirme

en: Do not register the shell
tr: Kabuğu kaydetme

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
tr: Hiçbir veriyi kalıcı olarak kaydetme (--no-registration uygular)

en: Disable loading of plugins
tr: Eklenti yüklenmesini devre dışı bırak

en: Path for database file to use
tr: Kullanılacak veri tabanı dosyasının yolu

en: Path for playlists file to use
tr: Kullanılacak çalma listeleri dosyasının yolu

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam listesini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: MPEG Version 3.0 URL
tr: MPEG Sürüm 3.0 URL

en: Shoutcast playlist
tr: Shoutcast çalma listesi

en: XML Shareable Playlist Format
tr: XML Paylaşılabilir Çalma Listesi Biçimi

en: Unnamed playlist
tr: Adsız çalma listesi

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
tr: Oynatma listesi dosyası bilinmeyen biçimde veya bozuk olabilir.

en: Untitled Playlist
tr: Başlıksız Çalma Listesi

en: New Playlist
tr: Yeni Çalma Listesi

en: Couldn't read playlist
tr: Çalma listesi okunamadı

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Load Playlist
tr: Çalma Listesi Yükle

en: Couldn't save playlist
tr: Çalma listesi kaydedilemedi

en: Unsupported file extension given.
tr: Desteklenmeyen dosya uzantısı verildi.

en: Playlist %s already exists
tr: %s çalma listesi zaten var

en: Unknown playlist: %s
tr: Bilinmeyen çalma listesi: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
tr: %s, bir otomatik çalma listesidir

en: Error while saving song information
tr: Parça bilgisi kaydedilirken hata oluştu

en: Pause playback
tr: Çalmayı duraklat

en: Start playback
tr: Çalmayı başlat

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
tr: %s (Duraklatıldı)

en: No registered source can handle URI %s
tr: Kayıtlı hiçbir kaynak %s URI’sini işleyemez

en: No registered source matches URI %s
tr: Kayıtlı hiçbir kaynak URI %s ile eşleşmiyor

en: Unknown song URI: %s
tr: Bilinmeyen parça adresi: %s

en: Unknown property %s
tr: Bilinmeyen özellik %s

en: Invalid property type %s for property %s
tr: %s özellik türü %s özelliği için geçersiz

en: Stream error
tr: Akış hatası

en: Unexpected end of stream!
tr: Beklenmeyen akan-veri sonu!

en: Playlist was empty
tr: Çalma listesi boş

en: Not currently playing
tr: Şu anda çalınmıyor

en: No previous song
tr: Önceki parça yok

en: No next song
tr: Sonraki parça yok

en: Couldn't stop playback
tr: Çalma durdurulamadı

en: Playback position not available
tr: Çalma konumu kullanılamaz

en: Current song is not seekable
tr: Geçerli şarkı sarılabilir değil

en: Couldn't start playback
tr: Çalma başlatılamadı

en: Linear
tr: Düzgün

en: Linear looping
tr: Doğrusal döngü

en: Random with equal weights
tr: Eşit ağırlıkta rastgele

en: Random by time since last play
tr: Son çalmadan sonra geçen süreye göre rastgele

en: Random by rating
tr: Popülerliğe göre rastgele

en: Random by time since last play and rating
tr: Son çalmadan sonra geçen süreye ve popülerliğe göre rastgele

en: Linear, removing entries once played
tr: Doğrusal, bir kez çalınan girdiler çıkarılır

en: Failed to create the player: %s
tr: Çalıcı oluşturuluken hata: %s

en: Rhythmbox Preferences
tr: Rhythmbox Tercihleri

en: General
tr: Genel

en: Playback
tr: Çal

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
tr: "%s" dosyası zaten var. Var olan dosyanın yerine koymak ister misiniz?

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: S_kip All
tr: T_ümünü Atla

en: Replace _All
tr: Tümünü _Değiştir

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
tr[0]: %d dosyası hedef aygıtın desteklediği bir biçime dönüştürülmesi gerekirken uygun kodlama profilleri kullanılabilir olmadığundan aktarılamaz

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
tr: Ortamın tercih ettiğiniz biçimde kodlanması için ek yazılım gerekiyor:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
tr[0]: %d dosyayı hedef aygıtın desteklediği bir biçime dönüştürmek için ek yazılım gerekiyor:
    %s

en: Unable to transfer tracks
tr: Parçalar aktarılamadı

en: _Cancel the transfer
tr: Aktarımı _iptal et

en: _Skip these files
tr: _Bu dosyaları atla

en: _Install
tr: _Kur

en: Search artists
tr: Sanatçıları ara

en: Search composers
tr: Bestecilerde ara

en: Search albums
tr: Albümlerde ara

en: Search titles
tr: Başlıklarda ara

en: Search genres
tr: Tarzlarda ara

en: Unable to eject
tr: Çıkartılamadı

en: Unable to unmount
tr: Ayrılamadı

en: Library
tr: Kütüphane

en: Stores
tr: Mağazalar

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Shared
tr: Paylaşılan

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
tr: Ek Yazılım Kur

en: Additional software is required to play some of these files.
tr: Bu dosyalardan bazılarını oynatmak için ek yazılım gerekiyor.

en: Import Errors
tr: İçe Aktarma Hataları

en: %d import error | %d import errors
tr[0]: %d içe aktarma hatası

en: Artist/Artist - Album
tr: Sanatçı/Sanatçı - Albüm

en: Artist/Album
tr: Sanatçı/Albüm

en: Artist - Album
tr: Sanatçı - Albüm

en: Album
tr: Albüm

en: Number - Title
tr: Numara - Başlık

en: Artist - Title
tr: Sanatçı - Başlık

en: Artist - Number - Title
tr: Sanatçı - Numara - Başlık

en: Artist (Album) - Number - Title
tr: Sanatçı (Albüm) - Numara - Başlık

en: Number. Artist - Title
tr: Numara. Sanatçı - Başlık

en: Music
tr: Müzik

en: Choose Library Location
tr: Kütüphane Konumunu Seç

en: Multiple locations set
tr: Birden çok konum ayarlandı

en: Example Path:
tr: Örnek Yol:

en: Copying tracks to the library
tr: Parçalar kütüphaneye kopyalanıyor

en: Adding tracks to the library
tr: Parçalar kütüphaneye ekleniyor

en: Syncing tracks to %s
tr: Kayıtlar %s’e eşleniyor

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
tr: Bu aygıta aktarılacak herhangi bir müzik, oynatma listesi, veya podcast seçmediniz.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
tr: Aygıtta seçili müzik, oynatma listesi ve podcast için yeterli alan yok.

en: %s Sync Settings
tr: %s Eşzaman Ayarları

en: Sync with the device
tr: Aygıtla eşzamanla

en: Don't sync
tr: Eşzamanlama

en: Missing Files
tr: Eksik Dosyalar

en: %d missing file | %d missing files
tr[0]: %d eksik dosya

en: Remove from Playlist
tr: Çalma Listesinden Çıkar

en: Play Queue
tr: Çalma Kuyruğu

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
tr: tarafından

en: from
tr: kimden

en: %d song | %d songs
tr[0]: %d parça

en: Connecting
tr: Bağlanılıyor

en: Buffering
tr: Ara belleğe alınıyor

en: Transferring tracks to %s
tr: Parçalar %s’e aktarılıyor

en: All Music
tr: Tüm Müzikler

en: Other
tr: Diğer

en: Available
tr: Kullanılabilir

en: Image/label border
tr: Resim/etiket kenarlığı

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
tr: Uyarı penceresindeki resim ve etiketlerin çevresindeki kenarlıkların kalınlığı

en: Alert Type
tr: Uyarı Türü

en: The type of alert
tr: Uyarının türü

en: Alert Buttons
tr: Uyarı Düğmeleri

en: The buttons shown in the alert dialog
tr: Uyarı penceresinde gösterilen düğmeler

en: Show more _details
tr: Daha çok _ayrıntı göster

en: _OK
tr: _TAMAM

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: _Open
tr: _Aç

en: Constant bit rate
tr: Sabit bit oranı

en: Variable bit rate
tr: Değişken bit oranı

en: Default settings
tr: Öntanımlı ayarlar

en: Lossless
tr: Kayıpsız

en: Track
tr: Parça

en: Composer
tr: Besteci

en: Comment
tr: Yorum

en: Time
tr: Süre

en: Year
tr: Yıl

en: Quality
tr: Kalite

en: Rating
tr: Popülerlik

en: Play Count
tr: Çalma Sayısı

en: Last Played
tr: Son Çalınan

en: Date Added
tr: Eklenme Tarihi

en: Last Seen
tr: Son Görülme

en: Location
tr: Konum

en: Now Playing
tr: Çalınıyor

en: Playback Error
tr: Çalma Hatası

en: Drop artwork here
tr: Çizimi buraya sürükleyin

en: Examining files
tr: Dosyalar inceleniyor

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
tr: Seçtiğiniz konum %s aygıtı üzerindedir.

en: Show %s
tr: %s’i Göster

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
tr[0]: Seçilen %d parçayı içe aktar

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
tr[0]: Listelenen %d parçayı içe aktar

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
tr[0]: %d sanatçı (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
tr[0]: %d albüm (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
tr[0]: %d tarz (%d)

en: _New
tr: Ye_ni

en: Create Automatic Playlist
tr: Otomatik Çalma Listesi oluştur

en: Edit Automatic Playlist
tr: Otomatik Çalma Listesini Düzenle

[ctx: query-criteria]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: query-criteria]
en: Artist
tr: Sanatçı

[ctx: query-criteria]
en: Composer
tr: Besteci

[ctx: query-criteria]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
tr: Sanatçı

[ctx: query-criteria]
en: Genre
tr: Tarz

[ctx: query-criteria]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: query-criteria]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: query-criteria]
en: Path
tr: Yol

[ctx: query-criteria]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
tr: Çalma Sayısı

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
tr: Parça Numarası

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
tr: Disk Numarası

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
tr: Bit oranı

[ctx: query-criteria]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
tr: Dakika Başına Vuruş

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
tr: Son Çalma Zamanı

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
tr: Kütüphaneye Eklenme Zamanı

[ctx: query-sort]
en: Artist
tr: Sanatçı

en: _In reverse alphabetical order
tr: Ters alfabetik s_ırada

[ctx: query-sort]
en: Composer
tr: Besteci

[ctx: query-sort]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
tr: Albüm Sanatçısı

[ctx: query-sort]
en: Genre
tr: Tarz

[ctx: query-sort]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: query-sort]
en: Rating
tr: Derecelendirme

en: W_ith more highly rated tracks first
tr: Daha yüksek puanlanmış kayıtlar _önce

[ctx: query-sort]
en: Play Count
tr: Çalma Sayısı

en: W_ith more often played songs first
tr: Daha çok çalınan şarkılar _önce

[ctx: query-sort]
en: Year
tr: Yıl

en: W_ith newer tracks first
tr: Yeni kayıtlar _önce

[ctx: query-sort]
en: Duration
tr: Süre

en: W_ith longer tracks first
tr: Uzun kayıtlar _önce

[ctx: query-sort]
en: Track Number
tr: Parça Numarası

en: _In decreasing order
tr: Azalan _sırayla

[ctx: query-sort]
en: Last Played
tr: Son Çalınan

en: W_ith more recently played tracks first
tr: Daha yakın zamanda oynatılan kayıtlar _önce

[ctx: query-sort]
en: Date Added
tr: Eklenme Tarihi

en: W_ith more recently added tracks first
tr: Daha yakın zamanda eklenen kayıtlar _önce

[ctx: query-sort]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
tr: Dakika Başına Vuruş

en: W_ith faster tempo tracks first
tr: Hızlı tempodaki kayıtlar ilk _önce

en: contains
tr: içerir

en: does not contain
tr: içermez

en: equals
tr: eşit

en: not equal to
tr: eşit değildir

en: starts with
tr: başlangıcı

en: ends with
tr: bununla biter

en: at least
tr: en az

note: matches if A >= B
en: at most
tr: en çok

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
tr: içinde

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
tr: içinde değil

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
tr: sonrasında

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
tr: öncesinde

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
tr: son

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
tr: şu kadar gün içinde değil

en: seconds
tr: saniye

en: minutes
tr: dakika

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: weeks
tr: hafta

en: No Stars
tr: Yıldızsız

en: %d Star | %d Stars
tr[0]: %d Yıldız

en: Clear the search text
tr: Arama metnini temizle

en: Select the search type
tr: Arama türünü seç

en: Search
tr: Ara

en: _Search:
tr: _Ara:

en: _Back
tr: _Geri

en: _Forward
tr: _İleri

en: Song Properties
tr: Şarkı Özellikleri

en: Multiple Song Properties
tr: Çoklu Şarkı Özellikleri

en: Unknown file name
tr: Bilinmeyen dosya adı

en: On the desktop
tr: Masaüstünde

en: Unknown location
tr: Bilinmeyen konum
