rhythmbox master - en to vi translation catalogue (913 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
vi: Không thể tạo tập tin tạm thời để ghi vào: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
vi: Không thể tạo ống dẫn phần tử sink của GStreamer để ghi vào %s

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
vi: Gặp lỗi khi mở thiết bị xuất: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử playbin; hãy kiểm tra lại bản cài đặt GStreamer

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử %s; hãy kiểm tra lại bản cài đặt GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
vi: Gặp lỗi khi liên kết luồng mới vào ống dẫn GStreamer

en: Failed to start new stream
vi: Gặp lỗi khi khởi tạo luồng mới

note: ?
en: Failed to open output device
vi: Gặp lỗi khi tạo mở ngõ ra của thiết bị

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử GStreamer; hãy kiểm tra lại bản cài đặt

en: Failed to create audio output element; check your installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử xuất tiếng; hãy kiểm tra lại phần cài đặt của bạn

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
vi: Gặp lỗi khi tạo liên kết ống dẫn GStreamer; hãy kiểm tra lại bản cài đặt

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
vi: Gặp lỗi khi tạo ống dẫn GStreamer để chơi %s

en: Recently Added
vi: Mới thêm

en: Recently Played
vi: Mới phát

en: My Top Rated
vi: Điểm cao

en: Play and organize your music collection
vi: Phát nhạc và tổ chức các tập nhạc

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
vi: Rhythmbox là một ứng dụng quản lý nhạc, thiết kế để làm việc tốt trên môi trường máy tính GNOME. Ngoài việc nhạc lưu trên máy tính của bạn, nó còn hỗ trợ chia sẻ qua mạng, podcats, luồng radio, thiết bị âm nhạc di động (bao gồm cả điện thoại) và các dịch vụ âm nhạc trên internet như là Last.fm và Magnatune.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
vi: Rhythmbox là phần mềm miễn phí, dựa trên GTK+ và GStreamer, và được mở rộng thông qua các phần bổ xung viết bằng ngôn ngữ Python hay C.

en: Music Player
vi: Bộ phát nhạc

en: Rhythmbox Music Player
vi: Bộ phát nhạc Rhythmbox

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
vi: Audio;âm;am;thanh;nhạc;nhac;Song;Hát;hat;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;Đài;dai;

en: _View
vi: _Hiển thị

en: P_arty Mode
vi: _Chế độ tiệc

en: Side Pane
vi: Khung lề

en: Play Queue in Side Pane
vi: Hàng đợi phát ở khung lề

en: Song Position Slider
vi: Thanh trượt vị trí bài hát

en: Album Art
vi: Ảnh bìa

en: Follow Playing Track
vi: Theo rãnh đang phát

en: _Tools
vi: _Công cụ

en: _Preferences
vi: Tù_y thích

en: _Help
vi: T_rợ giúp

en: _About Rhythmbox
vi: _Giới thiệu Rhythmbox

en: Add to Queue
vi: Thêm vào hàng đợi

en: Add to Playlist
vi: Thêm vào danh sách phát

en: Copy
vi: Chép

en: Cut
vi: Cắt

en: _Move to Trash
vi: _Cho vào thùng rác

en: Browse this Genre
vi: Duyệt thể loại này

en: Browse this Artist
vi: Duyệt nghệ sĩ này

en: Browse this Album
vi: Duyệt tập nhạc này

en: Pr_operties
vi: Thuộ_c tính

en: songs
vi: bài hát

en: Minutes
vi: Phút

en: Create automatically updating playlist where:
vi: Tạo danh sách phát tự động cập nhật mà:

en: A_dd if any criteria are matched
vi: Thê_m nếu thỏa mãn bất kì tiêu chuẩn nào

en: _Add
vi: T_hêm

en: _Limit to:
vi: _Giới hạn:

en: _When sorted by:
vi: _Khi sắp xếp theo:

en: _New Playlist
vi: Da_nh mục nhạc mới

en: New _Automatic Playlist
vi: Danh sách phát tự động mới

en: _Load from File
vi: Tả_i từ tập tin

en: _Check for New Devices
vi: _Tìm thiết bị mới

en: Cu_t
vi: Cắ_t

en: _Copy
vi: _Chép

en: _Paste
vi: _Dán

en: Select _All
vi: Chọn _hết

en: D_eselect All
vi: _Bỏ chọn hết

en: Add to Play Queue
vi: Thêm vào hàng đợi phát

en: _Install additional software required to use this format
vi: _Cài đặt phần mềm bổ sung cần cho định dạng này

en: Transcode lossless files into this format
vi: Chuyển mã các tập tin nén không mất dữ liệu sang định dạng này

en: Browser Views
vi: Khung duyệt

en: _Artists and albums
vi: _Nghệ sĩ và tập nhạc

en: _Genres and artists
vi: T_hể loại và nghệ sĩ

en: G_enres, artists and albums
vi: T_hể loại, nghệ sĩ và tập nhạc

en: Visible Columns
vi: Cột hiển thị

en: Track _number
vi: Số _rãnh

en: _Last played
vi: Lần phát _cuối

en: _Artist
vi: Nghệ _sĩ

en: _Composer
vi: Nhà s_oạn nhạc

en: A_lbum
vi: Tuyển tậ_p

en: _Year
vi: _Năm

en: _Quality
vi: Chất _lượng

en: Lo_cation
vi: _Vị trí

en: Ti_me
vi: Thờ_i lượng

en: _Rating
vi: Đánh _giá

en: C_omment
vi: _Ghi chú

en: _Play count
vi: Số lần ngh_e

en: Da_te added
vi: Ngà_y thêm

en: _Genre
vi: _Thể loại

en: Select a location containing music to add to your library:
vi: Chọn vị trí có chứa các bài hát để thêm vào thư viện của bạn:

en: Import
vi: Nhập

en: Close
vi: Đóng

en: Copy files that are outside the music library
vi: Chép các tập tin mà nó nằm ngoài thư viện nhạc

en: _Remove
vi: _Xóa bỏ

en: Library Location
vi: Vị trí thư viện

en: _Music files are placed in:
vi: _Tập tin nhạc nằm trong:

en: _Browse...
vi: _Duyệt…

en: _Watch my library for new files
vi: Th_eo dõi thư viện để tìm tập tin mới

en: Library Structure
vi: Cấu trúc thư viện

en: F_older hierarchy:
vi: Câ_y thư mục:

en: _File name:
vi: _Tên tập tin:

en: _Preferred format:
vi: Định dạng ư_a dùng:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
vi: Nghệ sĩ/Nghệ sĩ - Tập/Nghệ sĩ (Tập nhạc) - 01 - Tiêu đề.ogg

en: Edit
vi: Sửa

en: Browse
vi: Duyệt

en: View All
vi: Hiện tất cả

en: Media Player Properties
vi: Thuộc tính trình phát đa phương tiện

en: _Close
vi: Đó_ng

en: Information
vi: Thông tin

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
vi: Âm lượng

en: Preferred format
vi: Định dạng ưa dùng

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Sync Preferences
vi: Tùy thích đồng bộ

en: Sync Preview
vi: Xem thử đồng bộ

en: Sync
vi: Đồng bộ

en: _Properties
vi: Thuộ_c tính

en: Player Backend
vi: Trình nền phát

en: _Crossfade between tracks
vi: _Chuyển nhẹ âm thanh giữa các bài hát

en: Crossfade Duration (Seconds)
vi: Khoảng chuyển tiếp (giây)

en: _Edit...
vi: _Hiệu chỉnh…

en: _Rename
vi: Đổi _tên

en: _Queue All Tracks
vi: Đưa _mọi bài vào hàng đợi

en: _Shuffle Playlist
vi: _Xáo trộn danh sách phát

en: _Save to File...
vi: _Lưu vào tập tin…

en: By extension
vi: Theo phần mở rộng

en: Save Playlist
vi: Lưu danh sách phát

en: _Cancel
vi: Thô_i

en: _Save
vi: _Lưu

en: Select playlist format:
vi: Chọn định dạng danh sách phát:

en: Playlist format
vi: Định dạng danh sách phát

en: Playlist
vi: Danh sách phát

en: Search for podcasts in the iTunes Store and on Miroguide.com, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
vi: Tìm podcast trên iTunes Store và Miroguide.com, hoặc nhập URL podcast.
    Đăng ký podcast để tải về phần mới khi được công bố.

en: Subscribe
vi: Đặt xem dài hạn

en: Title:
vi: Tiêu đề:

en: Author:
vi: Tác giả:

en: Last updated:
vi: Lần cập nhật cuối:

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Last episode:
vi: Phần cuối:

en: Source:
vi: Nguồn:

en: Language:
vi: Ngôn ngữ:

en: Copyright:
vi: Bản quyền:

en: Details
vi: Chi tiết

en: New Podcast Feed...
vi: Nguồn Podcast mới…

en: Update All Feeds
vi: Cập nhật mọi nguồn

en: Update Podcast Feed
vi: Cập nhật nguồn Podcast

en: Delete Podcast Feed
vi: Xóa bỏ nguồn Podcast

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Download Episode
vi: Lấy tình tiết về

en: Cancel Download
vi: Hủy việc tải về

en: Delete
vi: Xóa

en: Every hour
vi: Mỗi giờ

en: Every day
vi: Mỗi ngày

en: Every week
vi: Mỗi tuần

en: Manually
vi: Thủ công

en: Podcast Downloads
vi: Tải về Podcast

en: Check for _new episodes:
vi: Kiểm tra phần mớ_i:

en: _Download location:
vi: Địa điểm tải _về:

en: Select Folder For Podcasts
vi: Chọn thư mục cho Podcast

en: Feed:
vi: Nguồn:

en: Date:
vi: Ngày:

en: _Rating:
vi: Đánh _giá:

en: Play count:
vi: Số lần nghe:

en: Last played:
vi: Lần nghe cuối:

en: Bitrate:
vi: Tốc độ bít:

en: Duration:
vi: Thời lượng:

en: Download location:
vi: Địa điểm tải về:

en: Add
vi: Thêm

en: Update
vi: Cập nhật

en: Remove from Play Queue
vi: Loại khỏi khỏi hàng đợi phát

en: Shuffle Play Queue
vi: Xáo trộn hàng đợi

en: Clear Play Queue
vi: Xóa hàng đợi

en: Shuffle
vi: Xáo trộn

en: Clear
vi: Xóa trắng

en: Albu_m:
vi: _Tập nhạc:

en: _Artist:
vi: Nghệ _sĩ:

en: _Genre:
vi: Thể l_oại:

en: _Year:
vi: _Năm:

en: _Disc number:
vi: Mã _số đĩa:

en: Album a_rtist:
vi: Nghệ _sĩ:

en: _Composer:
vi: Nhà soạn nhạ_c:

note: To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
vi: trong

en: _Track count:
vi: Số _rãnh:

en: Albu_m sort order:
vi: Thứ tự sắp xếp tập _nhạc:

en: _Artist sort order:
vi: Thứ tự sắp xếp nghệ _sĩ:

en: Album a_rtist sort order:
vi: Thứ tự sắp xếp nghệ _sĩ tập nhạc:

en: _Composer sort order:
vi: Thứ tự sắp xếp người soạn nhạ_c:

en: Sorting
vi: Sắp xếp

en: _Title:
vi: _Tựa:

en: Track _number:
vi: Số rã_nh:

en: Comm_ent:
vi: C_hú thích:

en: Error message
vi: Thông điệp lỗi

en: File name:
vi: Tên tập tin:

en: Location:
vi: Vị trí:

en: File size:
vi: Cỡ tập tin:

en: Date added:
vi: Ngà_y thêm:

en: Current contents
vi: Nội dung hiện tại

en: Contents after sync
vi: Nội dung sau đồng bộ

en: Added files:
vi: Tập tin đã thêm:

en: Removed files:
vi: Tập tin đã loại bỏ:

en: Never
vi: Chưa bao giờ

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
vi: Hôm nay %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
vi: Hôm qua %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
vi: %I:%M %p %d %b

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
vi: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
vi: Không biết

en: Too many symlinks
vi: Quá nhiều liên kết

en: Cannot get free space at %s: %s
vi: Không thể lấy chỗ còn trống tại %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
vi: còn lại %d:%02d/%d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
vi: còn lại %d:%02d:%02d/%d:%02d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d
vi: %d:%02d/%d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
vi: %d:%02d:%02d/%d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
vi: Không thể ghi thẻ vào tập in này vì nó chứa nhiều luồng

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
vi: Không thể ghi thẻ vào tập in này vì dùng định dạng không được hỗ trợ

en: Failed to create a source element; check your installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử nguồn; hãy kiểm tra lại phần cài đặt của bạn

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử “decodebin2”; hãy kiểm tra lại bản cài đặt GStreamer

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
vi: Gặp lỗi khi tạo phần tử “giostreamsink”; hãy kiểm tra lại bản cài đặt GStreamer

en: File corrupted during write
vi: Tập tin bị hỏng khi ghi

en: Android devices
vi: Thiết bị Android

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
vi: Hỗ trợ cho thiết bị Android 4.0+ (thông qua MTP)

en: Model:
vi: Kiểu:

en: Serial number:
vi: Số sê-ri:

en: Manufacturer:
vi: Hãng sản xuất:

en: Audio formats:
vi: Định dạng âm thanh:

en: System
vi: Hệ thống

en: Device _name:
vi: Tê_n thiết bị:

en: Tracks:
vi: Bản:

en: Playlists:
vi: Danh sách phát:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
vi: Trên thiết vị này không có phần lưu trữ. Bạn cần bỏ khóa nó và bật MTP.

en: Scanning %s
vi: Đang quét %s

en: Error mounting Android device
vi: Lỗi gắn thiết bị Android

en: Error transferring track
vi: Gặp lỗi khi truyền nhạc

en: Cover art search
vi: Tìm ảnh bìa

en: Fetch album covers from the Internet
vi: Lấy ảnh bìa tập nhạc từ Internet

en: _Fetch
vi: _Lấy về

en: _Browse
vi: _Duyệt

en: Select new artwork
vi: Chọn đồ trang sức mới

en: _Select
vi: C_họn

en: A_lbum:
vi: Tập _nhạc:

en: Artist s_ort order:
vi: Thứ tự sắp xếp ng_hệ sĩ:

en: _Disc:
vi: Đĩ_a:

en: Audio CD Player
vi: Máy chơi CD Nhạc

en: Support for playing of audio CDs as music source
vi: Hỗ trợ khả năng chơi đĩa CD nhạc từ nguồn nhạc

en: Extract
vi: Trích

en: Eject
vi: Đẩy ra

en: Reload
vi: Tải lại

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
vi: Không thể tìm thấy phần bổ xung nguồn CD GStreamer

en: Select tracks to be extracted
vi: Chọn bản nhạc để trích

en: <Invalid unicode>
vi: <Unicode không hợp lệ>

en: S_ubmit Album
vi: Gử_i tập nhạc

en: H_ide
vi: Ẩ_n

en: Could not find this album on MusicBrainz.
vi: Không thể tìm thấy tập nhạc từ MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
vi: Để cải tiến cơ sở dữ liệu của MusicBrainz, bạn thêm tập nhạc này nhé.

en: _Retry
vi: Thử _lại

en: Could not search MusicBrainz for album details.
vi: Không thể tìm kiếm MusicBrainz để lấy chi tiết tập nhạc.

en: Could not read the CD device.
vi: Không thể đọc thiết bị CD.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
vi: Đĩa này khớp với nhiều tập nhạc. Hãy chọn tập nhạc đúng.

en: Track %u
vi: Rãnh %u

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Unable to connect to Musicbrainz server
vi: Không thể kết nối đến máy phục vụ Musicbrainz

en: Musicbrainz server error
vi: Máy phục vụ Musicbrainz có lỗi

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
vi: Gửi thông tin nhạc lên Last.fm và phát đài Last.fm

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
vi: Bạn muốn dùng dịch vụ Audioscrobbler nào?

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: View your profile
vi: Xem hồ sơ của mình

en: Submit listening data
vi: Gửi thông tin nghe

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: Queued tracks:
vi: Bài đang đợi:

en: Tracks submitted:
vi: Bài đã gửi:

en: Last submission time:
vi: Lần gửi sau cùng:

en: Disabled
vi: Đã tắt

en: Submission statistics
vi: Thống kê gửi

en: Create a Radio Station
vi: Tạo đài radio

en: Type:
vi: Kiểu:

en: Create Station
vi: Tạo đài

en: Recently Listened Tracks
vi: Bài mới nghe

en: Top Artists
vi: Nghệ sĩ dẫn đầu

en: Recommendations
vi: Khuyến khích

en: Top Tracks
vi: Bài dẫn đầu

en: Loved Tracks
vi: Bài yêu thích

en: Logging in
vi: Đang đăng nhập

en: Request failed
vi: Yêu cầu gặp lỗi

en: Authentication error
vi: Lỗi xác thực

en: Clock is not set correctly
vi: Đồng hồ không đúng

en: This version of Rhythmbox has been banned.
vi: Phiên bản này của Rhythmbox đã bị cấm.

en: Track submission failed too many times
vi: Gặp lỗi khi gửi bài hát quá nhiều lần

en: Love
vi: Thích

en: Ban
vi: Cấm

en: Download
vi: Tải về

en: You are not currently logged in.
vi: Bạn chưa đăng nhập.

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Waiting for authentication...
vi: Đang chờ xác thực…

en: Cancel
vi: Thôi

en: Authentication error. Please try logging in again.
vi: Lỗi xác thực. Vui lòng đăng nhập lại.

en: Connection error. Please try logging in again.
vi: Lỗi kết nối. Vui lòng đăng nhập lại.

en: My Library
vi: Thư viện

en: My Recommendations
vi: Bài nên nghe

en: My Neighbourhood
vi: Đài láng giềng

en: %s plays
vi: %s lần nghe

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
vi: _Xem trên %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
vi: Nghe đài nghệ sĩ _tương tự

en: Listen to _Top Fans Radio
vi: Nghe đài _fan hâm mộ hàng đầu

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
vi: Nghệ sĩ tương tự:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
vi: Những người _hâm mộ nghệ sĩ nhất:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
vi: Thư viện của người dùng:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
vi: Hàng xóm của người dùng:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
vi: Bài được yêu thích bởi người dùng:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
vi: Khuyến khích nghe cho người dùng:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
vi: Radio tổng hợp cho người dùng:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
vi: Bài được đánh thẻ:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
vi: Nghe bởi nhóm:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
vi: Đài %s

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
vi: Đài của hâm mộ %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
vi: Thư viện của %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
vi: Láng giềng của %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
vi: Bài yêu thích của %s

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
vi: Đài đề nghị của %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
vi: Đài tổng hợp của %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
vi: Đài thẻ %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
vi: Đài nhóm %s

en: Error tuning station: no response
vi: Lỗi chỉnh đài: không có phản hồi

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
vi: URL đài không hợp lệ

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
vi: Đài chỉ dành cho tài khoản trả tiền %s

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
vi: Không đủ nội dung để phát đài này

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
vi: %s không còn hỗ trợ dạng đài này nữa

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
vi: Lỗi chỉnh đài: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
vi: Lỗi chỉnh đài: phản hồi không cần

en: Error tuning station: invalid response
vi: Lỗi chỉnh đài: phản hồi không hợp lệ

en: Audio CD Recorder
vi: Bộ thu đĩa CD

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
vi: Thu CD nhạc từ danh sách phát và sao CD nhạc

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
vi: Rhythmbox không thể sao đĩa này

en: Rhythmbox could not record the audio disc
vi: Rhythmbox không thể thu đĩa này

en: Unable to build an audio track list
vi: Không thể tạo danh sách phát

en: Unable to write audio project file %s: %s
vi: Không thể ghi tập tin dự án nhạc %s: %s

en: Unable to write audio project
vi: Không thể ghi dự án nhạc

en: Unable to create audio CD project
vi: Không thể tạo dự án CD Nhạc

en: Create Audio CD...
vi: Tạo đĩa CD âm thanh…

en: Duplicate Audio CD...
vi: Sao CD Nhạc…

en: Albums
vi: Tập nhạc

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
vi: Đang tải những tập nhạc đầu bảng của %s

en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: Loading biography for %s
vi: Đang tải tiểu sử của %s

en: Context Pane
vi: Khung ngữ cảnh

en: Show information related to the currently playing artist and song.
vi: Hiện thông tin liên quan đến bài hát và nghệ sĩ đang phát.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
vi: Thông tin này hiện chỉ sẵn có cho người dùng last.fm. Bật phần bổ sung Last.fm, chọn Last.fm từ khung bên và đăng nhập.

en: Links
vi: Liên kết

en: No artist specified.
vi: Chưa chỉ định nghệ sĩ.

en: Lyrics
vi: Lời bài hát

en: Loading lyrics for %s by %s
vi: Đang tải lời bài hát cho %s của %s

en: Lyrics not found
vi: Không tìm thấy lời bài hát

en: Hide all tracks
vi: Ẩn tất cả các bài hát

en: Show all tracks
vi: Hiện tất cả bài hát

en: Top albums by %s
vi: Tập nhạc đầu bảng của %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
vi[0]: %s (%d rãnh)

en: Track list not available
vi: Danh sách bài hát không có sẵn

en: Unable to retrieve album information:
vi: Không thể lấy thông tin tập nhạc:

en: No information available
vi: Không có thông tin

en: Unable to retrieve artist information:
vi: Không thể lấy thông tin nghệ sĩ:

en: DAAP Music Sharing
vi: Chia sẻ nhạc DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
vi: Chia sẻ nhạc và nghe nhạc từ xa trên mạng cục bộ

en: Sharing
vi: Chia sẻ

en: _Look for touch Remotes
vi: _Tìm bộ điều khiển cảm ứng từ xa

en: _Share my music
vi: Chia _sẻ nhạc của tôi

en: Library _name:
vi: _Tên thư viện:

en: Forget known Remotes
vi: Quên điều khiển từ xa đã biết

en: Require _password:
vi: Cần _mật khẩu:

en: Add Remote
vi: Thêm máy chủ

en: Please enter the passcode displayed on your device.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu hiện trên thiết bị của bạn.

en: Could not pair with this Remote
vi: Không thể kết nối điều khiển từ xa này

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
vi: Bạn có thể điều khiển Rhythmbox bằng điều khiển từ xa của mình

en: Disconnect
vi: Ngắt kết nối

en: Connect to DAAP share...
vi: Kết nối đến chia sẻ DAAP…

en: New DAAP share
vi: Chia sẻ DAAP mới

en: Host:port of DAAP share:
vi: Máy:Cổng của chia sẻ DAAP:

en: %s's Music
vi: Nhạc của %s

en: The music share '%s' requires a password to connect
vi: Chia sẻ nhạc “%s” yêu cầu mật khẩu để kết nối

en: Retrieving songs from music share
vi: Đang nhận bài nhạc từ chia sẻ nhạc

en: Could not connect to shared music
vi: Không thể kết nối đến chia sẻ nhạc

en: Connecting to music share
vi: Đang kết nối đến chia sẻ nhạc

en: Connecting...
vi: Đang kết nối…

en: Could not pair with this Remote.
vi: Không thể kết nối điều khiển từ xa này.

en: Remotes
vi: Điều khiển từ xa

en: MediaServer2 D-Bus interface
vi: Giao tiếp D-Bus MediaServer2

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
vi: Cung cấp cài đặt cho đặc tả giao tiếp D-Bus MediaServer2

en: All Tracks
vi: Mọi bài

en: Artists
vi: Nghệ sĩ

en: Genres
vi: Thể loại

en: Playlists
vi: Danh sách phát

en: FM Radio
vi: Đài FM

en: Support for FM radio broadcasting services
vi: Hỗ trợ dịch vụ phát đài FM

en: New
vi: Mới

en: New FM Radio Station
vi: Đài radio FM mới

en: Frequency of radio station
vi: Tần số đài radio

en: Portable Players
vi: Máy nghe nhạc di động

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
vi: Hỗ trợ các thiết bị nhạc số chung (và cả PSP, Nokia 770)

en: New Playlist on %s
vi: Danh sách phát trên %s

en: Add to New Playlist
vi: Thêm vào danh sách phát mới

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Grilo media browser
vi: Trình duyệt phương tiện Grilo

en: Browse various local and Internet media sources
vi: Duyệt các nguồn phương tiện Internet và cục bộ khác nhau

en: Fetch more tracks
vi: Lấy thêm bài

en: Only showing %d result | Only showing %d results
vi[0]: Chỉ hiện %d kết quả

en: IM Status
vi: Trạng thái IM

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
vi: Cập nhật trạng thái nhắn tin nhanh phụ thuộc vào bài hát đang phát (chạy với Empathy và Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
vi: ♫ Đang nghe nhạc… ♫

en: iPod _name:
vi: Tê_n iPod:

en: Podcasts:
vi: Podcast:

en: Device node:
vi: Thiết bị:

en: Mount point:
vi: Điểm gắn:

en: Database version:
vi: Phiên bản cơ sở dữ liệu:

en: Firmware version:
vi: Phiên bản phần mềm nhúng:

en: iPod detected
vi: Phát hiện iPod

en: _Initialize
vi: _Khởi tạo

en: _Name:
vi: Tê_n:

en: _Model:
vi: _Kiểu:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
vi: Rhythmbox phát hiện một thiết bị iPod có lẽ chưa được khởi tạo hoặc bị hư. Phải khởi tạo nó trước khi có thể dùng với Rhythmbox, tuy nhiên việc này sẽ hủy mọi thông tin nhạc đã có. Nếu bạn muốn Rhythmbox khởi tạo iPod này, vui lòng điền những thông tin bên dưới. Nếu thiết bị không phải là iPod, hoặc bạn không muốn làm thế, hãy nhấn "Thôi".

en: Do you want to initialize your iPod?
vi: Bạn có muốn khởi tạo iPod của bạn không?

en: Portable Players - iPod
vi: Máy nghe nhạc di động - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
vi: Hỗ trợ thiết bị Apple iPod (hiện nội dung, nghe nhạc)

en: New playlist
vi: Danh sách phát mới

en: Unable to initialize new iPod
vi: Không thể khởi tạo iPod mới

en: Podcasts
vi: Podcast

en: Internet Radio
vi: Đài phát thanh Internet

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
vi: Hỗ trợ dịch vụ truyền thanh qua Internet

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: Genre
vi: Thể loại

en: Search your internet radio stations
vi: Tìm đài phát Internet

en: Radio
vi: Đài phát thanh

en: %d station | %d stations
vi[0]: %d đài

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
vi: Đài phát Internet mới

en: URL of internet radio station:
vi: URL của đài phát Internet:

en: %s Properties
vi: Thuộc tính %s

en: Unable to change station property
vi: Không thể thay đổi thuộc tính đài

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
vi: Không thể thay đổi URI của đài sang %s, đài đó đã có rồi

en: L_ocation:
vi: Đị_a chỉ:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
vi: Điều khiển Rhythmbox bằng bộ điều khiển từ xa hồng ngoại

en: Submit your listens to ListenBrainz
vi: Gửi các bài bạn nghe đến ListenBrainz

en: User token:
vi: Thẻ người dùng:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
vi: Để gửi các bài bạn nghe đến ListenBrainz, nhập mã thẻ ListenBrainz vào dưới đây. Bạn có thể xem mã thẻ người dùng trong <a href="https://listenbrainz.org/profile/">hồ sơ người dùng</a> của mình.

en: Choose lyrics folder...
vi: Chọn thư mục lời nhạc…

en: Song Lyrics
vi: Lời nhạc

en: Fetch song lyrics from the Internet
vi: Lấy lời nhạc từ Internet

en: Search engines
vi: Máy tìm kiếm

en: Browse...
vi: Duyệt…

en: Lyrics Folder
vi: Thư mục lời nhạc

en: No lyrics found
vi: Không có lời nhạc

en: _Edit
vi: _Hiệu chỉnh

en: _Search again
vi: _Tìm tiếp

en: Searching for lyrics...
vi: Đang tìm lời nhạc…

en: Magnatune online music store
vi: Cửa hàng nhạc trực tuyến Magnatune

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
vi: Magnatune là nhãn đĩa trực tuyến không xấu xa.

en:     * Free listening of all songs
vi:     * Nghe miễn phí mọi bài nhạc

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
vi:     * Thành viên có thu phí được phép tải về không giới hạn (không dịch vụ nào khác cho phép như thế)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
vi:     * 10% phí thành viên Magnatune được chuyển đến Rhythmbox/GNOME - đáng tham gia

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
vi:     * Định dạng tập tin thân thiện mã nguồn mở: MP3 và WAV, nhưng cũng có OGG và FLAC.

en:     * All albums and artists hand-picked
vi:     * Mọi tập nhạc và nghệ sĩ đều được chọn bằng tay

en: You can find more information at
vi: Bạn có thể tìm hiểu thêm tại

en: Download Album
vi: Tải tập nhạc

en: Artist Info
vi: Thông tin nghệ sĩ

en: Magnatune Store
vi: Cửa hàng Magnatune

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
vi: Thêm hỗ trợ Rhythmbox để chơi và mua nhạc từ cửa hàng nhạc trực tuyến Magnatune

en: January (01)
vi: Tháng giêng (01)

en: February (02)
vi: Tháng hai (02)

en: March (03)
vi: Tháng ba (03)

en: April (04)
vi: Tháng tư (04)

en: May (05)
vi: Tháng năm (05)

en: June (06)
vi: Tháng sáu (06)

en: July (07)
vi: Tháng bảy (07)

en: August (08)
vi: Tháng tám (08)

en: September (09)
vi: Tháng chín (09)

en: October (10)
vi: Tháng mười (10)

en: November (11)
vi: Tháng mười một (11)

en: December (12)
vi: Tháng mười hai (12)

en: $8 US (typical)
vi: $8 US (điển hình)

en: $10 US (better than average)
vi: $10 US (hơn mức trung bình)

en: $12 US (generous)
vi: $12 US (hào phóng)

en: $15 US (VERY generous!)
vi: $15 US (RẤT hào phóng!)

en: $18 US (We love you!)
vi: $18 US (Chúng tôi yêu bạn!)

en: Magnatune Information
vi: Thông tin Magnatune

en: I don't have a Magnatune account
vi: Tôi không có tài khoản Magnatune

en: I have a streaming account
vi: Tôi có tài khoản truyền tải

en: I have a download account
vi: Tôi có tài khoản để tải về

en: Username:
vi: Tên đăng nhập:

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Preferred audio _format:
vi: Định dạng ư_u tiên:

en: Get an account at
vi: Tạo tài khoản tại

en: Find out about Magnatune at
vi: Tìm hiểu về Magnatune tại

en: Couldn't download album
vi: Không thể tải tập nhạc về

en: You must have a library location set to download an album.
vi: Bạn phải xác định vị trí thư viện để có thể tải tập nhạc về.

en: Unable to load catalog
vi: Không thể tải danh sách

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
vi: Rhythmbox không thể hiểu danh sách Magnatune, vui lòng thông báo lỗi.

en: Loading Magnatune catalog
vi: Đang tải danh sách Magnatune

en: Download Error
vi: Lỗi tải về

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
vi: Một lỗi đã xảy ra khi cố gắng xác thực việc tải xuống.
    Máy phục vụ Magnatune trả về:
    %s

en: Error
vi: Lỗi

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
vi: Một lỗi đã xảy ra khi cố gắng tải tập nhạc.
    Nội dung lỗi:
    %s

en: Downloading from Magnatune
vi: Tải về từ Magnatune

en: Media Player Keys
vi: Phím chơi nhạc

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
vi: Điều khiển Rhythmbox bằng phím tắt

en: MPRIS D-Bus interface
vi: Giao tiếp D-Bus MPRIS

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
vi: Cung cấp khả năng thực hiện đặc tả giao tiếp D-Bus MPRIS

en: Portable Players - MTP
vi: Máy nghe nhạc di động - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
vi: Hỗ trợ thiết bị MTP (hiện nội dung, chép nhạc, nghe nhạc)

en: Media Player
vi: Bộ phát nhạc

en: Media player device error
vi: Lỗi thiết bị phát nhạc

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
vi: Không thể mở thiết bị %s %s

en: Digital Audio Player
vi: Trình chơi nhạc số

en: Unable to copy file from MTP device: %s
vi: Không thể chép tập tin từ thiết bị MTP: %s

en: Not enough space in %s
vi: Không đủ chỗ trong %s

en: Unable to open temporary file: %s
vi: Không thể mở tập tin tạm: %s

en: No space left on MTP device
vi: Không còn chỗ trên thiết bị MTP

en: Unable to send file to MTP device: %s
vi: Không thể gửi tập tin tới thiết bị MTP: %s

en: Notification
vi: Thông báo

en: Notification popups
vi: Popup thông báo

en: Previous
vi: Kế trước

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Play
vi: Phát

en: Next
vi: Tiếp theo

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
vi: bởi <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
vi: trong <i>%s</i>

en: Not Playing
vi: Không phát

en: Power Manager
vi: Quản lý nguồn điện

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
vi: Ngăn bộ quản lý nguồn điện ngưng máy khi đang phát nhạc

en: Playing
vi: Đang phát

en: Python Console
vi: Bàn giao tiếp Python

en: Interactive python console
vi: Bàn giao tiếp tương tác Python

en: Python Debugger
vi: Bộ gỡ lỗi Python

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
vi: Bạn có thể truy cập cửa sổ chính thông qua biến “shell”:

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
vi: Sau khi bạn nhấn OK, Rhythmbox sẽ chờ tới khi bạn kết nối bằng winpdb hoặc rpdb2. Nếu bạn chưa đặt mật khẩu cho trình bắt lỗi trong tập tin %s, nó sẽ dùng mật khẩu mặc định (“rhythmbox”).

en: Inform Zeitgeist about your activity
vi: Thông báo hoạt động của bạn cho Zeitgeist

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
vi: Không có các thành phần GStreamer cần thiết cho việc xử lý ReplayGain. Thành phần còn thiết là: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
vi: Phần bổ sung GStreamer ReplayGain hiện không có sẵn

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
vi: Sử dụng ReplayGain để cung cấp âm thanh phát nhạc cố định

en: Radio (equal loudness for all tracks)
vi: Đài phát thanh (âm thanh bằng nhau cho mọi bản nhạc)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
vi: Tập nhạc (Âm lượng lớn lý tưởng cho mọi bản nhạc)

en: ReplayGain preferences
vi: Tùy chỉnh ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
vi: _Chế độ ReplayGain:

en: _Apply compression to prevent clipping
vi: Á_p dụng nén để tránh sự cắt xén

en: Learn more about ReplayGain
vi: Tìm hiểu thêm về ReplayGain

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
vi: Duyệt và phát nhạc từ SoundCloud®

en: Search tracks
vi: Tìm rãnh

en: Search tracks on SoundCloud
vi: Tìm rãnh trên SoundCloud

en: Search sets
vi: Tìm kiếm các tập hợp

en: Search sets on SoundCloud
vi: Tìm các tập hợp trên SoundCloud

en: SoundCloud Sets
vi: Các tập hợp SoundCloud

en: Search users
vi: Tìm kiếm người dùng

en: Search users on SoundCloud
vi: Tìm các người dùng trên SoundCloud

en: SoundCloud Users
vi: Người dùng SoundCloud

en: Search groups
vi: Tìm kiếm nhóm

en: Search groups on SoundCloud
vi: Tìm các nhóm trên SoundCloud

en: SoundCloud Groups
vi: Nhóm SoundCloud

en: View '%(title)s' on SoundCloud
vi: Xem “%(title)s” trên SoundCloud

en: View '%(container)s' on SoundCloud
vi: Xem “%(container)s” trên SoundCloud

en: Web remote control preferences
vi: Tùy thích điều khiển từ xa trên trình duyệt

en: Listening port:
vi: Cổng lắng nghe:

en: Access key:
vi: Khóa truy cập:

en: Web remote control
vi: Điều khiển từ xa bằng trình duyệt

en: Control Rhythmbox from a web browser
vi: Điều khiển Rhythmbox từ xa bằng trình duyệt

en: Launch web remote control
vi: Khởi chạy bộ từ xa bằng trình duyệt

en: %d feed | %d feeds
vi[0]: %d nguồn cấp

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
vi: Không thể tải feed. Kiểm tra lại kết nối mạng.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
vi: Không thể tìm podcast. Kiểm tra kết nối mạng.

en: Title
vi: Tựa đề

en: Author
vi: Tác giả

en: Episodes
vi: Phần

en: Date
vi: Ngày

en: New Episodes
vi: Phần mới

en: New Downloads
vi: Tải về mới

en: Downloading podcast
vi: Đang tải Podcast về

en: Finished downloading podcast
vi: Đà hoàn tất lấy Podcast

en: New updates available from
vi: Có cập nhật mới từ

en: Error in podcast
vi: Lỗi trong Podcast

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
vi: %s. Bạn vẫn muốn thêm nguồn podcast này chứ?

en: Error creating podcast download directory
vi: Gặp lỗi khi tạo thư mục lưu podcast tải về

en: Unable to create the download directory for %s: %s
vi: Không thể tạo thư mục lấy về cho %s: %s

en: Invalid URL
vi: URL không hợp lệ

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
vi: URL "%s" không hợp lệ, vui lòng kiểm tra.

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
vi: URL đã được thêm

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
vi: URL "%s" đã được thêm dạng đài phát thanh. Nếu đây là nguồn Podcast, vui lòng gỡ bỏ đài phát này.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
vi: Địa chỉ “%s”  có vẻ không phải là một nguồn tin tức kiểu podcast. Có lẽ địa chỉ mạng không đúng, hoặc nguồn bị ngắt. Bạn có muốn trình Rhythmbox cố sử dụng nó không?

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
vi: Gặp lỗi khi thêm Podcast: %s. Vui lòng kiểm tra URL: %s

en: Unable to check file type: %s
vi: Không thể kiểm tra kiểu tập tin: %s

en: Unexpected file type: %s
vi: Gặp tập tin có kiểu lạ: %s

en: Unable to parse the feed contents
vi: Không thể phân tích nội dung nguồn

en: The feed does not contain any downloadable items
vi: Nguồn không chứa mục nào có thể tải về

en: Not Downloaded
vi: Chưa tải về

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
vi: Xóa bỏ nguồn Podcast và những tập tin đã tải về chứ?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
vi: Nếu bạn chọn xóa bỏ nguồn và các tập tin, chúng sẽ bị mất hoàn toàn. Vui lòng nhớ rằng bạn có thể chỉ xóa bỏ nguồn và giữ lại những tập tin đã tải về bằng cách chọn chỉ xóa bỏ nguồn.

en: Delete _Feed Only
vi: _Chỉ xóa bỏ nguồn

en: _Delete Feed And Files
vi: _Xóa bỏ nguồn và tập tin

en: Downloaded
vi: Đã tải về

en: Failed
vi: Gặp lỗi

en: Waiting
vi: Đang chờ

en: Podcast Error
vi: Lỗi Podcast

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
vi: Xóa bỏ phần Podcast và tập tin đã tải về chứ?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
vi: Nếu bạn chọn xóa bỏ phần và tập tin, chúng sẽ bị mất hoàn toàn. Vui lòng chú ý rằng bạn có thể xóa bỏ tình tiết mà vẫn giữ tập tin đã tải về bằng cách chọn chỉ xóa bỏ tình tiết.

en: Delete _Episode Only
vi: Chỉ xóa bỏ _phần

en: _Delete Episode And File
vi: _Xóa bỏ phần và tập tin

en: %d episode | %d episodes
vi[0]: %d phần

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: Status
vi: Trạng thái

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
vi: Tìm kiếm qua mọi trường

en: Search podcast feeds
vi: Tìm kiếm nguồn podcast

en: Search podcast episodes
vi: Tìm kiếm phần podcast

en: Show the version of the program
vi: Hiển thị phiên bản của chương trình

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
vi: Không khởi chạy tiến trình Rhythmbox mới

en: Quit Rhythmbox
vi: Thoát khỏi Rhythmbox

en: Check if Rhythmbox is already running
vi: Kiểm tra xem Rhythmbox có chạy chưa

en: Don't present an existing Rhythmbox window
vi: Không hiển thị cửa sổ Rhythmbox đã có

en: Jump to next song
vi: Tới bài kế tiếp

en: Jump to previous song
vi: Về bài trước đó

en: Seek in current track
vi: Di chuyển trong bài này

en: Resume playback if currently paused
vi: Tiếp tục phát nếu đang tạm dừng

en: Pause playback if currently playing
vi: Tạm dừng phát lại nếu đang phát

en: Toggle play/pause mode
vi: Bật/tắt chế độ phát/tạm dừng

en: Stop playback
vi: Dừng phát nhạc

en: Play a specified URI, importing it if necessary
vi: Phát một URI đã chỉ định, nhập nó nếu cần

en: URI to play
vi: URI cần phát

en: Add specified tracks to the play queue
vi: Thêm các bài được chọn vào hàng đợi phát

en: Empty the play queue before adding new tracks
vi: Xóa hàng đợi phát trước khi thêm bài mới

en: Print the title and artist of the playing song
vi: Hiển thị tiêu đề và nghệ sĩ của bài nhạc đang phát

en: Print formatted details of the song
vi: Hiển thị chi tiết đã định dạng về bài nhạc

en: Select the source matching the specified URI
vi: Chọn nguồn khớp với URI đã cho

en: Source to select
vi: Nguồn cần chọn

en: Activate the source matching the specified URI
vi: Kích hoạt khớp nguồn với URI đã cho

en: Source to activate
vi: Nguồn cần kích hoạt

en: Play from the source matching the specified URI
vi: Phát từ nguồn khớp với URL đã cho

en: Source to play from
vi: Nguồn cần phát

en: Enable repeat playback order
vi: Bật lặp thứ tự phát lại

en: Disable repeat playback order
vi: Tắt lặp thứ tự phát lại

en: Enable shuffle playback order
vi: Bật xáo trộn thứ tự phát lại

en: Disable shuffle playback order
vi: Tắt xáo trộn thứ tự phát lại

en: Set the playback volume
vi: Đặt âm lượng phát

en: Increase the playback volume
vi: Tăng âm lượng phát

en: Decrease the playback volume
vi: Giảm âm lượng phát

en: Print the current playback volume
vi: In âm lượng phát lại hiện thời

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
vi: Cài đặt đánh giá cho bài hát hiện tại

en: Start interactive mode
vi: Khởi chạy trong chế độ tương tác

en: n - Next track
vi: n - Rãnh kế

en: p - Previous track
vi: p - Rãnh trước

en: space - Play/pause
vi: phím cách - Phát/Tạm dừng

en: s - Show playing track details
vi: s - Hiện chi tiết về rãnh đang phát

en: v - Decrease volume
vi: v - Giảm âm

en: V - Increase volume
vi: V - Tăng âm

en: h/? - Help
vi: h/? - Trợ giúp

en: q - Quit
vi: q - Thoát

en: Not playing
vi: Không phát

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
vi: %tt bởi %s từ %s

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
vi: %tt bởi %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
vi: %tt từ %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
vi: [%te trên %td]

en: Paused
vi: Tạm ngừng

en: Seeked to %s
vi: Di chuyển vị trí đọc đến %s

en: Now playing: %s %s
vi: Đang phát: %s %s

en: Unknown playback state: %s
vi: Không biết tình trạng phát lại: %s

en: Volume is now %.02f
vi: Âm lượng hiện là %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
vi: Nhấn “h” để xem trợ giúp.

en: Playback volume is %f.
vi: Âm lượng phát lại là %f.

en: Couldn't access %s: %s
vi: Không thể truy cập %s: %s

note: Translators: this is an example artist name.  It should * not be translated literally, but could be replaced with * a local artist name if desired.  Ensure the album name * and song title are also replaced in this case.
en: The Beatles
vi: Khánh Ly

note: Translators: this is an example album name.  If the * example artist name is localised, this should be replaced * with the name of an album by that artist.
en: Help!
vi: Tình khúc Trịnh Công Sơn Vol 1

note: Translators: this is an example song title.  If the example * artist and album names are localised, this should be replaced * with the name of the seventh song from the localised album.
en: Ticket To Ride
vi: Diễm xưa

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
vi: Phần bổ sung GStreamer khác cần thiết để phát tập tin này: %s

en: invalid unicode in error message
vi: gặp Unicode không hợp lệ trong thông điệp lỗi

en: Empty file
vi: Tập tin rỗng

en: Could not load the music database:
vi: Không thể tải cơ sở dữ liệu âm nhạc:

en: %ld minute | %ld minutes
vi[0]: %ld phút

en: %ld hour | %ld hours
vi[0]: %ld giờ

en: %ld day | %ld days
vi[0]: %ld ngày

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
vi: %s, %s, %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
vi: %s, %s

en: Scanning
vi: Đang quét

en: %d of %d
vi: %d trên %d

en: All
vi: Tất cả

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
vi: Cơ sở dữ liệu đã được tạo bởi một phiên bản Rhythmbox mới hơn. Phiên bản Rhythmbox đang dùng không thể đọc cơ sở dữ liệu này.

en: Python Sample Plugin
vi: Ví dụ phần bổ sung mẫu Python

en: A sample plugin in Python with no features
vi: Phần bổ sung mẫu viết bằng Python, không có tính năng gì

en: Python Source
vi: Mã nguồn Python

en: Sample Plugin
vi: Phần bổ sung mẫu

en: A sample plugin in C with no features
vi: Phần bổ sung mẫu viết bằng C, không có tính năng gì

en: Vala Sample Plugin
vi: Phần bổ sung mẫu Vala

en: A sample plugin in Vala with no features
vi: Phần bổ sung mẫu viết bằng Vala không có tính năng gì

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
vi: Rhythmbox là phần mềm tự do ;
    bạn có thể phát hành lại nó và/hay sửa đổi nó
    với điều kiện của GNU General Public License (GPL)
    như được xuất bản bởi Tổ chức Phần mềm Tự do,
    hoặc phiên bản 2 của License,
    hoặc bất cứ phiên bản sau nào (tùy ý).

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
vi: Rhythmbox được phát hành với mong muốn nó sẽ là một phần mềm có ích,
    nhưng KHÔNG PHẢI CHỊU BẤT KÌ TRÁCH NHIỆM NÀO; thậm chí cả về
    KHẢ NĂNG BÁN LẠI hoặc PHÙ HỢP VỚI TỪNG MỤC ĐÍCH CỤ THỂ.
    Xem Giấy phép Công cộng GNU để biết thêm chi tiết.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
vi: Bạn đã nhận một bản sao của Giấy phép Công cộng GNU cùng với
    chương trình này; nếu không, hãy liên hệ Tổ chức Phần mềm Tự do:
    Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor,
    Boston, MA  02110-1301, USA

en: Maintainers:
vi: Người bảo trì:

en: Former Maintainers:
vi: Người bảo trì trước đây:

en: Contributors:
vi: Cộng tác viên:

en: Music management and playback software for GNOME.
vi: Phần mềm quản lý và chơi nhạc dành cho GNOME.

en: Rhythmbox Website
vi: Trang thông tin điện tử của Rhythmbox

en: Couldn't display help
vi: Không thể hiển thị trợ giúp

en: Enable debug output
vi: Bật kết xuất gỡ lỗi

en: Enable debug output matching a specified string
vi: Bật kết xuất gỡ lỗi khớp với chuỗi đã chỉ định

en: Do not update the library with file changes
vi: Không cập nhật thư viện theo thay đổi trong tập tin

en: Do not register the shell
vi: Không đăng kí hệ vỏ

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
vi: Không lưu vĩnh viễn dữ liệu (ngầm định --no-registration [không đăng kí])

en: Disable loading of plugins
vi: Tắt tải phần bổ sung

en: Path for database file to use
vi: Đường dẫn mà tập tin cơ sở dữ liệu cần dùng

en: Path for playlists file to use
vi: Đường dẫn tập tin danh sách phát muốn dùng

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: %s
    Chạy “%s --help” để có danh sách tùy chọn dòng lệnh đầy đủ.

en: MPEG Version 3.0 URL
vi: URL MPEG Phiên bản 3.0

en: Shoutcast playlist
vi: Danh sách phát Shoutcast

en: XML Shareable Playlist Format
vi: Định dạng danh sách phát XML chia sẻ được

en: Unnamed playlist
vi: Danh sách phát không tên

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
vi: Tập tin danh sách phát có lẽ dùng định dạng lạ hoặc bị hỏng.

en: Untitled Playlist
vi: Danh sách phát chưa đặt tên

en: New Playlist
vi: Danh sách phát mới

en: Couldn't read playlist
vi: Không thể đọc danh sách phát

en: All Files
vi: Mọi tập tin

en: Load Playlist
vi: Tải danh sách phát

en: Couldn't save playlist
vi: Không thể lưu danh sách phát

en: Unsupported file extension given.
vi: Phần mở rộng tập tin không được hỗ trợ.

en: Playlist %s already exists
vi: Danh sách phát %s đã có

en: Unknown playlist: %s
vi: Không biết danh sách phát: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
vi: Danh sách %s là một danh sách phát tự động

en: Error while saving song information
vi: Gặp lỗi khi lưu thông tin bài nhạc

en: Pause playback
vi: Tạm dừng phát nhạc

en: Start playback
vi: Bắt đầu phát

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
vi: %s (tạm ngừng)

en: No registered source can handle URI %s
vi: Không có nguồn đã đăng kí có khả năng quản lý URI %s

en: No registered source matches URI %s
vi: Không có nguồn đã đăng kí khớp URI %s

en: Unknown song URI: %s
vi: Không biết URI của bài nhạc: %s

en: Unknown property %s
vi: Thuộc tính lạ: %s

en: Invalid property type %s for property %s
vi: Kiểu thuộc tính không hợp lệ %s cho thuộc tính %s

en: Stream error
vi: Lỗi luồng

en: Unexpected end of stream!
vi: Luồng dữ liệu kết thúc bất thường!

en: Playlist was empty
vi: Danh sách phát rỗng

en: Not currently playing
vi: Không phát

en: No previous song
vi: Không có bài trước đó

en: No next song
vi: Không có bài kế tiếp

en: Couldn't stop playback
vi: Không thể dừng phát nhạc

en: Playback position not available
vi: Vị trí phát tiếp không hỗ trợ

en: Current song is not seekable
vi: Không thể tìm tới bài nhạc hiện thời

en: Couldn't start playback
vi: Không thể khởi chạy phát nhạc

en: Linear
vi: Tuần tự

en: Linear looping
vi: Lặp lại tuần tự

en: Random with equal weights
vi: Ngẫu nhiên với độ ưu tiên như nhau

en: Random by time since last play
vi: Ngẫu nhiên theo thời gian kể từ phát cuối cùng

en: Random by rating
vi: Ngẫu nhiên theo đánh giá

en: Random by time since last play and rating
vi: Ngẫu nhiên theo thời gian kể từ phát cuối cùng và đánh giá

en: Linear, removing entries once played
vi: Tuần tự, gỡ bỏ bài sau khi đã nghe

en: Failed to create the player: %s
vi: Lỗi tạo bộ phát nhạc: %s

en: Rhythmbox Preferences
vi: Tùy chỉnh Rhythmbox

en: General
vi: Chung

en: Playback
vi: Phát lại

en: Plugins
vi: Phần bổ sung

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
vi: Đã có tập tin "%s". Bạn có muốn thay thế nó không?

en: _Skip
vi: _Bỏ qua

en: _Replace
vi: _Thay thế

en: S_kip All
vi: Bỏ qua _hết

en: Replace _All
vi: Thay thế _hết

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
vi[0]: Không thể truyền %d tập tin vì phải chuyển sang dạng thức được thiết bị đích hỗ trợ, nhưng không có hỗ sơ chuyển đổi phù hợp

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
vi: Cần phần mềm bổ sung để mã hóa theo định dạng ưa thích:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
vi[0]: Cần phần mềm bổ sung để chuyển đổi %d tập tin sang định dạng được hỗ trợ ở thiết bị đích:
    %s

en: Unable to transfer tracks
vi: Không thể truyền các rãnh

en: _Cancel the transfer
vi: _Hủy truyền

en: _Skip these files
vi: _Bỏ qua những tập tin này

en: _Install
vi: _Cài đặt

en: Search artists
vi: Tìm kiếm nghệ sĩ

en: Search composers
vi: Tìm kiếm người soạn nhạc

en: Search albums
vi: Tìm kiếm tập nhạc

en: Search titles
vi: Tìm kiếm tựa đề

en: Search genres
vi: Tìm thể loại

en: Unable to eject
vi: Không thể đẩy ra

en: Unable to unmount
vi: Không thể bỏ gắn kết

en: Library
vi: Thư viện

en: Stores
vi: Cửa hàng

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Shared
vi: Chia sẻ

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
vi: Cài đặt phần mềm bổ sung

en: Additional software is required to play some of these files.
vi: Cần phần mềm bổ sung để phát những tập tin này.

en: Import Errors
vi: Lỗi nhập

en: %d import error | %d import errors
vi[0]: %d lỗi nhập

en: Artist/Artist - Album
vi: Nghệ sĩ/Nghệ sĩ — Tập nhạc

en: Artist/Album
vi: Nghệ sĩ/Tập nhạc

en: Artist - Album
vi: Nghệ sĩ — Tập nhạc

en: Album
vi: Tập nhạc

en: Number - Title
vi: Số - Tựa đề

en: Artist - Title
vi: Nghệ sĩ - Tựa đề

en: Artist - Number - Title
vi: Nghệ sĩ - Số - Tựa đề

en: Artist (Album) - Number - Title
vi: Nghệ sĩ (Tập nhạc) - Số - Tựa đề

en: Number. Artist - Title
vi: Số.Nghệ sĩ - Tựa đề

en: Music
vi: Nhạc

en: Choose Library Location
vi: Chọn địa điểm thư viện

en: Multiple locations set
vi: Nhiều địa điểm được đặt

en: Example Path:
vi: Đường dẫn ví dụ:

en: Copying tracks to the library
vi: Chép các rãnh vào thư viện

en: Adding tracks to the library
vi: Thêm rãnh vào thư viện

en: Syncing tracks to %s
vi: Đang đồng bộ các rãnh với %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
vi: Bạn chưa chọn nhạc, danh sách phát hoặc podcast để truyền sang thiết bị.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
vi: Không đủ chỗ chứa trên thiết bị để truyền nhạc, danh sách phát hoặc podcast.

en: %s Sync Settings
vi: Cài đặt đồng bộ %s

en: Sync with the device
vi: Đồng bộ với thiết bị

en: Don't sync
vi: Không đồng bộ

en: Missing Files
vi: Tập tin còn thiếu

en: %d missing file | %d missing files
vi[0]: %d tập tin còn thiếu

en: Remove from Playlist
vi: Loại khỏi khỏi danh sách phát

en: Play Queue
vi: Hàng đợi phát

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
vi: bởi

en: from
vi: trong

en: %d song | %d songs
vi[0]: %d bài hát

en: Connecting
vi: Đang kết nối

en: Buffering
vi: Đang tạo bộ đệm

en: Transferring tracks to %s
vi: Đang truyền các rãnh đến %s

en: All Music
vi: Toàn bộ nhạc

en: Other
vi: Khác

en: Available
vi: Sẵn sàng

en: Image/label border
vi: Viền ảnh/nhãn

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
vi: Độ rộng đường viền chung quanh nhãn và ảnh trong hộp thoại báo động

en: Alert Type
vi: Kiểu báo động

en: The type of alert
vi: Kiểu báo động

en: Alert Buttons
vi: Nút báo động

en: The buttons shown in the alert dialog
vi: Nút hiện trong hộp thoại báo động

en: Show more _details
vi: Hiện _chi tiết

en: _OK
vi: Đồn_g ý

en: _No
vi: _Không

en: _Yes
vi: _Có

en: _Open
vi: _Mở

en: Constant bit rate
vi: Tốc độ bít cố định

en: Variable bit rate
vi: Tốc độ bít biến đổi

en: Default settings
vi: Cài đặt mặc định

en: Lossless
vi: Nén giữ nguyên dữ liệu

en: Track
vi: Bài

en: Composer
vi: Nhà soạn nhạc

en: Comment
vi: Ghi chú

en: Time
vi: Thời lượng

en: Year
vi: Năm

en: Quality
vi: Chất lượng

en: Rating
vi: Đánh giá

en: Play Count
vi: Số lần phát

en: Last Played
vi: Lần phát cuối

en: Date Added
vi: Ngày thêm

en: Last Seen
vi: Lần xem cuối

en: Location
vi: Vị trí

en: Now Playing
vi: Đang phát

en: Playback Error
vi: Lỗi phát

en: Drop artwork here
vi: Thả ảnh bìa vào đây

en: Examining files
vi: Đang xem xét các tập tin

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
vi: Vị trí bạn đã chọn trên thiết bị %s.

en: Show %s
vi: Hiện %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
vi[0]: Nhập %d rãnh đã chọn

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
vi[0]: Nhập %d rãnh đã liệt kê

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
vi[0]: Toàn bộ %d nghệ sĩ (%d bài)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
vi[0]: Toàn bộ %d tập nhạc (%d bài)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
vi[0]: Toàn bộ %d thể loại (%d bài)

en: %d (%d) | All %d (%d)
vi[0]: Toàn bộ %d (%d bài)

en: %s (%d)
vi: %s (%d bài)

en: _New
vi: _Mới

en: Create Automatic Playlist
vi: Tạo danh sách phát tự động

en: Edit Automatic Playlist
vi: Sửa đổi danh sách phát tự động

[ctx: query-criteria]
en: Title
vi: Tựa

[ctx: query-criteria]
en: Artist
vi: Nghệ sĩ

[ctx: query-criteria]
en: Composer
vi: Người soạn

[ctx: query-criteria]
en: Album
vi: Tập nhạc

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
vi: Nghệ sĩ

[ctx: query-criteria]
en: Genre
vi: Thể loại

[ctx: query-criteria]
en: Year
vi: Năm

[ctx: query-criteria]
en: Rating
vi: Đánh giá

[ctx: query-criteria]
en: Path
vi: Đường dẫn

[ctx: query-criteria]
en: Comment
vi: Ghi chú

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
vi: Số lần phát

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
vi: Rãnh số

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
vi: Đĩa số

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
vi: Tốc độ bít

[ctx: query-criteria]
en: Duration
vi: Thời lượng

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
vi: Nhịp mỗi phút

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
vi: Lần phát cuối

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
vi: Thời điểm thêm vào thư viện

[ctx: query-sort]
en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: _In reverse alphabetical order
vi: Xếp theo thứ tự ngược bảng chữ cá_i

[ctx: query-sort]
en: Composer
vi: Người soạn

[ctx: query-sort]
en: Album
vi: Tập nhạc

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
vi: Nghệ sĩ tập nhạc

[ctx: query-sort]
en: Genre
vi: Thể loại

[ctx: query-sort]
en: Title
vi: Tựa

[ctx: query-sort]
en: Rating
vi: Đánh giá

en: W_ith more highly rated tracks first
vi: Những bà_i đánh giá cao ở trước

[ctx: query-sort]
en: Play Count
vi: Số lần phát

en: W_ith more often played songs first
vi: Những bà_i thường nghe ở trước

[ctx: query-sort]
en: Year
vi: Năm

en: W_ith newer tracks first
vi: Bà_i mới ở trước

[ctx: query-sort]
en: Duration
vi: Thời lượng

en: W_ith longer tracks first
vi: Bài _dài ở trước

[ctx: query-sort]
en: Track Number
vi: Số thứ tự

en: _In decreasing order
vi: Theo thứ tự g_iảm dần

[ctx: query-sort]
en: Last Played
vi: Lần nghe cuối

en: W_ith more recently played tracks first
vi: Bà_i mới nghe ở trước

[ctx: query-sort]
en: Date Added
vi: Ngày thêm

en: W_ith more recently added tracks first
vi: Bài mới t_hêm ở trước

[ctx: query-sort]
en: Comment
vi: Ghi chú

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
vi: Nhịp mỗi phút

en: W_ith faster tempo tracks first
vi: Bà_i nhanh hơn đứng trước

en: contains
vi: chứa

en: does not contain
vi: không chứa

en: equals
vi: bằng

en: not equal to
vi: không bằng

en: starts with
vi: bất đầu bằng

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: at least
vi: tối thiểu

note: matches if A >= B
en: at most
vi: tối đa

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
vi: trong

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
vi: không có trong

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
vi: sau

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
vi: trước

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
vi: cuối cùng

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
vi: không cuối cùng

en: seconds
vi: giây

en: minutes
vi: phút

en: hours
vi: giờ

en: days
vi: ngày

en: weeks
vi: tuần

en: No Stars
vi: Không sao

en: %d Star | %d Stars
vi[0]: %d sao

en: Clear the search text
vi: Xóa từ khóa tìm kiếm

en: Select the search type
vi: Chọn kiểu tìm kiếm

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: _Search:
vi: Tìm _kiếm:

en: _Back
vi: Kế t_rước

en: _Forward
vi: _Kế tiếp

en: Song Properties
vi: Thuộc tính bài hát

en: Multiple Song Properties
vi: Thuộc tính nhiều bài nhạc

en: Unknown file name
vi: Tên tập tin lạ

en: On the desktop
vi: Trên màn hình nền

en: Unknown location
vi: Vị trí không biết
