gnome-utils MASTER - en to et translation catalogue (55 entries)

en: A simple application which can scan either specific folders (local or remote) or volumes and give a graphical representation including each directory size or percentage.
et: Lihtne rakendus, mis skaneerib kaustu (kohalikke või kaug-) või terveid partitsioone ning kuvab kataloogide suuruse graafiliselt või protsentuaalselt.

en: Disk Usage Analyzer
et: Kettakasutuse analüsaator

en: Check folder sizes and available disk space
et: Kaustade suuruse ja saadaoleva kettaruumi kontroll

en: storage;space;cleanup;
et: ruum;kettakasutus;andmed;puhastamine;puhastus;

en: Excluded partitions URIs
et: Välistatud jaotiste URI-d

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
et: Läbivaatusele mittekuuluvate jaotiste URI-de loetelu.

en: Active Chart
et: Aktiivne diagramm

en: Which type of chart should be displayed.
et: Kuvatava diagrammi liik.

en: Window size
et: Akna suurus

en: The initial size of the window
et: Akna esialgne suurus

en: Window state
et: Akna olek

en: The GdkWindowState of the window
et: Akna GdkWindowState

en: Print version information and exit
et: Versiooniandmete printimine ja väljumine

en: %d item | %d items
et[0]: %d kirje
et[1]: %d kirjet

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
et: Teadmata

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
et: Täna

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %d day | %d days
et[0]: %d päev
et[1]: %d päeva

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %d month | %d months
et[0]: %d kuu
et[1]: %d kuud

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %d year | %d years
et[0]: %d aasta
et[1]: %d aastat

en: Home folder
et: Kodukataloog

en: Computer
et: Arvuti

en: Scan Folder…
et: Kataloogi läbivaatus…

en: Scan Remote Folder…
et: Võrgukataloogi läbivaatus…

en: _Open Folder
et: _Ava kataloog

en: _Copy Path to Clipboard
et: _Asukoha kopeerimine lõikepuhvrisse

en: Mo_ve to Trash
et: Tõsta _prügikasti

en: Close
et: Sulge

en: Folder
et: Kataloog

en: Size
et: Suurus

en: Contents
et: Sisu

en: Modified
et: Muudeti

en: Rings Chart
et: Ringdiagramm

en: Treemap Chart
et: Puudiagramm

en: Select Folder
et: Kataloogi valimine

en: _Cancel
et: _Loobu

en: _Open
et: _Ava

en: Recursively analyze mount points
et: Haakepunktide rekursiivne analüüs

en: Could not analyze volume.
et: Köidet pole võimalik analüüsida.

en: Failed to show help
et: Abi kuvamine nurjus

en: A graphical tool to analyze disk usage.
et: Graafiline tööriist kettakasutuse analüüsimiseks.

en: Failed to open file
et: Faili avamine nurjus

en: Failed to move file to the trash
et: Faili viskamine prügikasti nurjus

en: Devices and locations
et: Seadmed ja asukohad

en: Could not scan folder "%s"
et: Kataloogi "%s" pole võimalik skannida

en: Could not scan some of the folders contained in "%s"
et: Kataloogi "%s" või mõnd alamkataloogi pole võimalik skannida

en: Could not detect occupied disk sizes.
et: Hõivatud ketaste suuruseid polnud võimalik tuvastada.

en: Apparent sizes are shown instead.
et: Kuvatakse hoopis näivaid suuruseid.

note: || is_virtual_filesystem ()
en: "%s" is not a valid folder
et: "%s" ei ole korrektne kataloog

en: Could not analyze disk usage.
et: Kettakasutust pole võimalik analüüsida.

en: _Help
et: A_bi

en: _About
et: _Lähemalt

en: _Quit
et: _Lõpeta

en: Go to _parent folder
et: _Liigu ülemisse kataloogi

en: Zoom _in
et: _Suurenda

en: Zoom _out
et: _Vähenda
