gtranslator 1.0 - en to is translation catalogue (352 entries)

en: The GNOME translation program
is: Þýðingaforrit fyrir GNOME

en: gtranslator is a po file editing suite with many bells and whistles.
is: gtranslator er po-ritill með mörgum sniðugum fídusum.

en: No comment
is: Engin athugasemd

en: _View/_Bookmarks/
is: Sý_n/_Bókamerki/

en: Open %s (%s)
is: Opna %s (%s)

en: Can't apply color scheme file `%s'!
is: Tókst ekki að virkja litakerfi `%s'!

en: Couldn't retrieve author information!
is: Tókst ekki að sækja upplýsingar um höfund!

note: * Translators: These strings are used as author informations if *  no author informations could be retrieved:
en: Unknown
is: Óþekkt

en: <Not Given>
is: <Óuppgefið>

en: _View/_Colorschemes/
is: Sý_n/_Litakerfi/

en: Activate colorscheme %s
is: Virkja litakerfið %s

en: gtranslator -- open po file
is: gtranslator -- opna po-skrá

en: gtranslator -- save file as..
is: gtranslator -- vista skrá sem..

en: gtranslator -- save local copy of file as..
is: gtranslator -- vista eigin afrit af skrá sem..

en: File %s
    was changed. Save?
is: Skránni %s
    var breytt. Vista?

en: Don't save
is: Ekki vista

en: gtranslator -- import po file
is: gtranslator -- flytja inn po-skrá

en: gtranslator -- export po file
is: gtranslator -- flytja út po-skrá

en: gtranslator -- edit comment
is: gtranslator -- breyta athugasemd

en: Comment:
is: Athugasemd:

en: Should ALL translations from `%s' be removed?
is: Á að fjarlægja ALLAR þýðingar úr `%s'?

en: gtranslator -- go to
is: gtranslator -- fara til

en: Go to message number:
is: Fara til færslu númer:

en: Find in the po file
is: Finna í po-skránni

en: Enter search string:
is: Sláðu inn leitarstreng:

en: Case sensitive
is: Sömu há-/lágstafir

en: Find in:
is: Finna í:

en: Comments
is: Athugasemdir

en: English
is: Enska

en: Translation
is: Þýðing

note: * Translators: this means that the hotkeys ("_" etc.) are ignored *  during the search action.
en: Ignore hotkeys
is: Hunsa flýtilykla

en: gtranslator -- replace
is: gtranslator -- skipta út

en: Replace
is: Skipta út

en: Replace all
is: Skipta öllu út

en: String to replace:
is: Strengur til að skipta út:

en: Replace string:
is: Skipta inn streng:

en: Replace in:
is: Skipta út í:

en: Please enter a string to replace!
is: Sláðu inn streng til að skipta út!

en: An error occurred while msgfmt was executed:
is: Villa kom upp við keyrslu msgfmt:

en: The file
    
       %s
    
    is already open in another instance of gtranslator!
    Please close the other instance of gtranslator handling
    this file currently to re-gain access to this file.
    
    Shall fool gtranslator open this file anyway ?
is: Skráin
    
       %s
    
    er þegar opin í öðru tilviki gtranslator!
    Lokaðu hinu tilviki forritsins sem nú höndlar
    þessa skrá til að fá aftur aðgang að henni.
    
    Á vesalings gtranslator samt að opna skrána ?

en: File %s
    was changed. Do you want to revert to saved copy?
is: Skránni %s
    var breytt. Viltu endurheimta vistuðu útgáfuna?

en: gtranslator -- open from URI
is: gtranslator -- opna URI

en: Enter URI:
is: Sláðu inn URI:

en: No URI given!
is: Ekkert URI tilgreint!

en: No supported URI protocol (like "ftp://") given!
is: Engar studdar URI-samskiptareglur (eins og t.d. "ftp://") tilgreindar!

en: URIs are used to locate files uniquely on different systems.
    The standard Internet addresses (URLs) are also URIs -- you can
    use them to open remote po files lying on servers with standard protocols
    like "http", "ftp" or any other access method supported by GnomeVFS.
    Some example URIs for clarification (these ones are supported):
    http://www.gtranslator.org/remote-po/gtranslator.pot
    ftp://anonymous@ftp.somewhere.com/<A-REMOTE-PO-FILE>
    
    file:///<PO-FILE> or
    http://www.DOMAIN.COM/PO-FILE
is: URI eru til þess að staðsetja skrár ótvírætt á ólíkum kerfum.
    Staðlaðar vefslóðir (URL) eru líka URI -- þú getur
    notað þær til að opna útværar po-skrár á þjónum með stöðluðum samskiptareglum
    eins og "http", "ftp" eða öðrum aðgangsleiðum sem GnomeVFS styður.
    Hér eru nokkur dæmi um URI til útskýringar (þessi eru studd):
    http://www.gtranslator.org/remote-po/gtranslator.pot
    ftp://anonymous@ftp.somewhere.com/<ÚTVÆR-PO-SKRÁ>
    
    file:///<PO-SKRÁ> eða
    http://www.LÉN.COM/PO-SKRÁ

en: Open recovery file for `%s'?
    It was saved by gtranslator before gtranslator last closed
    and may contain your hard work!
is: Opna endurheimta skrá fyrir `%s'?
    gtranslator vistaði hana áður en forritið hætti síðast
    svo kannski inniheldur hún ávexti erfiðis þíns!

note: * Translators: All this is about recovering a po file after *  a crash or something; postbone means that the user will *   get asked the next time he starts up gtranslator again *    if he/she wants to recover file.
en: Postpone decision
is: Fresta ákvörðun

en: Ignore recovery file
is: Hunsa endurheimta skrá

en: Recover file
is: Endurheimta skrá

note: * A half-baken dialog for the query functionality.
en: Here you can query existing translations from your learn buffer.
is: Hérna geturðu innt eftir tilbúnum þýðingum úr þýðingaminni

en: gtranslator -- query your personal learn buffer
is: gtranslator -- inna þýðingaminni

en: Query
is: Inning

en: Query message content
is: Inna texta færslu

en: Query string:
is: Inningarstrengur:

en: No query string given!
is: Enginn inningarstrengur!

en: Couldn't find any result for the query in your learn buffer!
is: Fann enga niðurstöðu fyrir inningu í þýðingaminni!

en: Found "%s" as a translation for "%s".
    Would you like to insert it into the translation?
is: Fann "%s" sem þýðingu á "%s".
    Viltu setja hana inn sem þýðingu?

note: * Translators: This means that the query result string is *  already translated.
en: Query's result translation is already there!
is: Þýðingin úr inningunni er þegar komin!

en: Should gtranslator autotranslate the file using information
    from your personal learn buffer?
is: Á gtranslator að þýða skrána sjálfvirkt með upplýsingum
    úr þýðingaminni?

en: gtranslator -- add bookmark with comment?
is: gtranslator -- setja bókmerki við athugasemd?

en: Comment for the bookmark:
is: Athugasemd við bókamerkið:

en: Please enter a search string
is: Sláðu inn leitarstreng

en: Could not find
    "%s"
is: Fann ekki
    "%s"

en: Edit comment
is: Breyta athugasemd

en: Fuzzy
is: Loðin

en: %s [ No fuzzy left ]
is: %s [ Engar loðnar eftir ]

en: Sticky (Message & translation are the same)
is: Klístrað (færsla og þýðing eru eins)

en: Translated
is: þýdd

en: Untranslated
is: Óþýtt

en: %s [ No untranslated left ]
is: %s [ Ekkert eftir óþýtt ]

en: Message %d / %d / Status: %s (Message contains plural forms)
is: Færsla %d / %d / Staða: %s (Færsla inniheldur fleirtölumyndir)

en: Message %d / %d / Status: %s
is: Færsla %d / %d / Staða: %s

en: gtranslator -- edit header
is: gtranslator -- breyta haus

en: Comments:
is: Athugasemdir:

en: Project name:
is: Heiti verkerfnis:

en: Project version:
is: Útgáfa verkefnis:

en: Pot file creation date:
is: Pot-skrá búin til:

en: Po file revision date:
is: Po-skrá endurskoðuð:

en: Report message string bugs to:
is: Tilkynna villur í strengjum til:

en: Generator:
is: Hagall:

en: Project
is: Verkefni:

en: Use my options to complete the following entries:
is: Nota mitt val til að ljúka eftirfarandi færslum:

en: Translator's name:
is: Nafn þýðanda:

en: Translator's e-mail:
is: Netfang þýðanda:

en: Language:
is: Tungumál:

en: Language group's email:
is: Netfang þýðingarhóps:

en: Charset:
is: Stafagerð:

en: Encoding:
is: Táknun:

en: Translator and Language
is: Þýðandi og tungumál

en: _File/Recen_t files/
is: _Skrá/_Fyrri skrár/

en: Open %s
is: Opna %s

en: Arabic
is: Arabíska

en: Azerbaijani Turkish
is: Aserbædjönsk tyrkneska

en: Basque
is: Baskneska

en: Belorussian
is: Hvítrússneska

en: Britton
is: Bretónska

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Catalan
is: Katalónska

en: Chinese/Simplified
is: Kínverska/einfölduð

en: Chinese/Traditional
is: Kínverska/hefðbundin

en: Croatian
is: Króatíska

en: Czech
is: Tékkneska

en: Danish
is: Danska

en: Dutch
is: Hollenska

en: English/Canada
is: Enska/Kanada

en: English/GB
is: Enska/Bretland

en: English/USA
is: Enska/Bandaríkin

en: Esperanto
is: Esperantó

en: Estonian
is: Eistneska

en: Persian
is: Persneska

en: Finnish
is: Finnska

en: French
is: Franska

en: Galician
is: Galisíska

en: German
is: Þýska

en: Greek
is: Gríska

en: Hindi
is: Hindí

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Indonesian
is: Indónesíska

en: Italian
is: Ítalska

en: Irish
is: Írska

en: Japanese
is: Japanska

en: Korean
is: Kóreska

en: Latvian
is: Lettneska

en: Lithuanian
is: Litháíska

en: Malay/Bahasa Melayu
is: Malasíska/Bahasa Melayu

en: Maltese
is: Maltverska

en: Marathi
is: Marati

en: Norwegian/Bokmaal
is: Norska/bókmál

en: Norwegian/Nynorsk
is: Norska/nýnorska

en: Punjabi
is: Púnjabi

en: Polish
is: Pólska

en: Portuguese
is: Portúgalska

en: Portuguese/Brazil
is: Portúgalska/Brasilía

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Russian
is: Rússneska

en: Serbian/Cyrillic
is: Serbneska/kyrillísk

en: Serbian/Latin
is: Serbíska/latnesk

en: Slovak
is: Slóvakíska

en: Slovenian
is: Slóvenska

en: Spanish
is: Spænska

en: Spanish/Spain
is: Spænska/Spánn

en: Spanish/Mexico
is: Spænska/Mexíkó

en: Swedish
is: Sænska

en: Tamil
is: Tamílska

en: Thai
is: Tælenska

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Ukrainian
is: Úkraínska

en: Uzbekian
is: Úsbekiska

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Walloon
is: Vallónska

en: Welsh
is: Velska

en: gtranslator learn buffer statistics:
is: gtranslator; tölfræði þýðingaminnis:

en: Learn buffer filename: `%s`
is: Skráarheiti þýðingaminnis: `%s'

note: * Translators: This means the encoding of the learn buffer (XML) file.
en: Encoding: `%s'
is: Táknun: `%s'

note: * Translators: "Serial number" of the learn buffer - means # of file updates.
en: Serial: `%i'
is: Framleiðslunr: `%i'

note: * Translators: That's the number of message entries in the learn buffer.
en: Number of entries: `%i'
is: Fjöldi færslna: `%i'

en: Auto translate the po file
is: Þýða po-skrána sjálfvirkt

en: FILENAME
is: SKRÁARHEITI

en: Show build specifications
is: Sýna byggingarlýsingu

en: Export learn buffer to a plain po file
is: Flytja út þýðingaminni sem po-skrá

en: PO_FILE
is: PO_SKRÁ

en: Specify main window geometry
is: Skilgreina umfang aðalglugga

en: GEOMETRY
is: UMFANG

en: Learn the file completely
is: Læra alla skrána

en: Show learn buffer statistics
is: Sýna tölfræði þýðingaminnis

en: Error during GConf initialization: %s.
is: Villa við frumstillingu GConf: %s

en: gtranslator build information/specs:
is: Upplýsingar um byggingu/lýsing á gtranslator:

en: Version and build date:
is: Dagsetning útgáfu og byggingar:

en: Build GLib / Gtk+ / GNOME / XML versions:
is: Útgáfur GLib / Gtk+ / GNOME / XML í byggingu:

en: Colorschemes directory:
is: Mappa fyrir litakerfi

en: Scripts directory:
is: Skriftumappa:

en: Window icon:
is: Táknmynd glugga:

en: Own locale directory:
is: Eigin staðfærslumappa:

en: Default learn buffer file location:
is: Sjálfgefin staðsetning þýðingaminnis:

note: * As everything seemed to went fine, print out a nice *  message informing the user about the success.
en: Learned file `%s' successfully for your learn buffer.
is: Tókst að læra skrána `%s' fyrir þýðingaminnið.

note: * Give us another small status feedback about the export.
en: Exported learn buffer to file `%s'.
is: Flutti út þýðingaminni í skrána `%s'.

en: _Go
is: _Fara

en: _Compile
is: V_istþýða

en: Compile the po file
is: Vistþýða po-skrána

en: _Update
is: _Uppfæra

en: Update the po file
is: Uppfæra po-skrá

en: Add bookmark
is: Setja bókamerki

en: Add a bookmark for this message in this po file
is: Setja bókamerki fyrir þessa færslu í þessari po-skrá

en: Aut_otranslate...
is: _Sjálfvirk þýðing...

en: Autotranslate the file with information from your learn buffer
is: Þýða skrána sjálfvirkt með upplýsingum úr þýðingaminni

en: Remove all translations...
is: Fjarlægja allar þýðingar...

en: Remove all existing translations from the po file
is: Fjarlægja allar þýðingar úr po-skránni

en: Open from _URI...
is: Opna _URI...

en: Open a po file from a given URI
is: Opna po-skrá á tilgreindu URI

en: Recen_t files
is: _Fyrri skrár

en: _Export to UTF-8...
is: Fly_tja út sem UTF-8

en: Export the current po file to UTF-8
is: Flytja út núverandi po-skrá sem UTF-8

en: _Import from UTF-8...
is: Flytja _inn úr UTF-8...

en: Import a UTF-8 encoded po file into it's corresponding plain encoding
is: Flytja inn UTF-8 táknaða po-skrá í samsvarandi einfalda táknun

en: _Query...
is: _Inna...

en: Query for a string
is: Inna eftir streng

en: _Header...
is: _Haus

en: Edit po file header
is: Breyta haus po-skrár

en: C_omment...
is: A_thugasemd...

en: Edit message comment
is: Breyta athugasemd

en: Copy _message -> translation
is: Afrita _færslu -> þýðing

en: Copy the original message contents and paste them as translation
is: Afrita frumgerð færslu og líma sem þýðingu

en: Fu_zzy
is: L_oðin

en: Toggle fuzzy status of a message
is: Skipta á loðinni stöðu strengs

en: _First
is: _Fyrsta

en: Go to the first message
is: Fara til fyrstu færslu

en: _Back
is: Til _baka

en: Move back one message
is: Fara aftur um einn streng

en: _Next
is: _Næsta

en: Move forward one message
is: Áfram um eina færslu

en: _Last
is: _Síðasta

en: Go to the last message
is: Fara til síðustu færslu

en: _Go to...
is: Fara _til...

en: Goto specified message number
is: Fara til ákveðins færslunúmers

en: Next fuz_zy
is: Næsta _loðna

en: Go to next fuzzy message
is: Fara til næstu loðnu færslu

en: Next _untranslated
is: Næ_sta óþýdda

en: Go to next untranslated message
is: Fara til næsta loðna strengs

en: _Bookmarks
is: _Bókamerki

en: _Colorschemes
is: _Litakerfi

en: gtranslator _website
is: _Heimasíða gtranslator

en: gtranslator's homepage on the web
is: Heimasíða gtranslator á vefnum

en: Open
is: Opna

en: Open a po file
is: Opna po-skrá

en: Save
is: Vista

en: Save File
is: Vista skrá

en: Save as
is: Vista sem

en: Save file with a different name
is: Vista undir öðru heiti

en: Compile
is: Vistþýða

en: Update
is: Uppfæra

en: Header
is: Haus

en: Edit the header
is: Breyta haus

en: Undo
is: Afturkalla

en: Undo the last performed action
is: Afturkalla síðustu aðgerð

en: First
is: Fyrsti

en: Back
is: Fyrri

en: Next
is: Næsti

en: Last
is: Síðasti

en: Missing
is: Vantar

en: Go to the next fuzzy translation
is: Fara til næstu loðnu þýðingar

en: Go to
is: Fara til

en: Go to specified message number
is: Fara í tiltekið færslunúmer

en: Find
is: Finna

en: Find string in po file
is: Finna streng í po-skrá

en: Replace string in po file
is: Skipta út streng í po-skrá

en: Couldn't get the message!
is: Tókst ekki að sækja færslu!

en: There are no fuzzy messages left.
is: Það eru engar loðnar færslur eftir.

en: All messages seem to be translated.
is: Allar færslur virðast þýddar.

en: gtranslator -- edit plural forms of message translation
is: gtranslator -- breyta fleirtölumyndum þýðingar

en: Original
is: Frumtexti

en: Couldn't open compiled gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að opna vistþýddu gettext-skrána `%s'!

en: Couldn't open compressed gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að opna þjöppuðu gettext-skrána `%s'!

note: * The %s format here stands for the used *  compressions program (gzip, bzip2 etc.)
en: Couldn't open %s'd gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að opna %s-uðu gettext-skrána `%s'!

en: Couldn't open zip'ed po file `%s'!
is: Tókst ekki að opna zip-uðu po-skrána `%s'!

en: Error in file "%s"
    at line %d.
    Please check the file and try again.
is: Villa í skránni "%s"
    í línu %d.
    Athugaðu skrána og reyndu aftur.

en: The file is empty:
    %s
is: Skráin er tóm:
    %s

en: The file `%s' doesn't exist at all!
is: Skráin `%s' er ekki til!

note: * Provide a default po->header to avoid segfaults (#62244)
en: Header record not found - defaulting from preferences
is: Fann ekki færslu fyrir haus - nota sjálfgefin gildi úr dálæti

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
is: Þú ert að vista skrá með endingunni .pot.
    Pot-skrár eru búnar til við byggingu forrits.
    Skráin þín ætti líklega að heita `%s.po'.

en: Could not open file `%s' for writing!
is: Tókst ekki að fá skrifaðgang að `%s'!

en: Sorry, msgfmt isn't available on your system!
is: Því miður er msgfmt ekki til staðar!

en: Compile successful:
    %s
is: Vistþýðing tókst:
    %s

en: Couldn't generate the current date!
is: Tókst ekki að skrifa út dagsetningu!

en: Hotkey indicating character:
is: Flýtilykill fyrir staf:

en: gtranslator -- options
is: gtranslator -- valkostir

note: * Files page
en: Files
is: Skrár

en: General
is: Almennt

en: Warn if po file contains fuzzy translations
is: Vara við ef po-skrá inniheldur loðnar þýðingar

en: Delete compiled files (e.g. "project.gmo")
is: Eyða vistþýddum skrám (s.s. "verkefni.gmo")

en: Autosave
is: Sjálfvirk vistun

en: Automatically save at regular intervals
is: Vista sjálfkrafa með reglulegu millibili

en: Autosave interval:
is: Millibil sjálfvirkrar vistunar:

en: Append a suffix to automatically saved files
is: Hengja endingu á sjálfvirkt vistaðar skrár

en: Suffix:
is: Ending:

en: Recent files
is: Fyrri skrár

en: Maximum number of entries in the recent files list:
is: Hámarksfjöldi færslna í lista yfir fyrri skrár:

en: Check recent files before showing in recent files list
is: Athuga fyrri skrár áður en þær eru sýndar í listanum

note: * Editor page
en: Editor
is: Ritill

en: Text display
is: Textasýn

en: Highlight syntax of the translation message
is: Lita kóða í þýðingarfærslu

en: Syntax color scheme to use:
is: Litakerfi kóða:

en: Use special character to indicate white space
is: Nota sértákn fyrir stafabil

en: Apply own fonts
is: Nota eigin letur:

en: gtranslator -- font selection/msgid font
is: gtranslator -- leturval/msgid-letur

en: Original text font:
is: Letur frumgerðar:

en: gtranslator -- font selection/msgstr font
is: gtranslator -- leturval/msgstr-letur

en: Translation font:
is: Letur þýðingar:

en: Apply own colors:
is: Nota eigin liti:

en: gtranslator -- foreground color
is: gtranslator -- forgrunnslitur

en: Foreground color:
is: Forgrunnslitur:

en: gtranslator -- background color
is: gtranslator -- bakgrunnslitur

en: Background:
is: Bakgrunnslitur:

en: Contents
is: Innihald

en: Remove fuzzy status if message is changed
is: Eyða loðinni stöðu ef færslu er breytt

en: Keep obsolete messages in the po files
is: Halda úreltum færslum í po-skrám

en: Spell checking
is: Stafsetning

en: Instant spell checking
is: Samfelld stafsetningarleiðrétting

en: Use special dictionary:
is: Nota sérstakan orðalista:

note: * PO header page
en: PO header
is: PO-haus

en: Personal Information
is: Persónuupplýsingar

en: Author's name:
is: Nafn höfundar:

en: Author's email:
is: Netfang höfundar:

en: Language settings
is: Tungumálastillingar

en: Language code:
is: Tungumálslykill:

note: * Functionality page
en: Functionality
is: Virkni

en: Enable the functionality to update a po file from within gtranslator
is: Heimila að hægt sé að uppfæra po-skrá beint úr gtranslator

en: Enable the functionality to remove all translations from a po file
is: Heimila að hægt sé að fjarlægja allar þýðingar úr po-skrá

en: Show instant comment view in main pane
is: Sýna athugasemdir í aðalfleti

en: Display special dialog for messages with plural forms
is: Sýna sérstakan valglugga fyrir færslur með fleirtölumyndum

en: Save geometry on exit and restore it on startup
is: Vista umfang glugga þegar hætt er og endurheimta við ræsingu

en: Messages table
is: Færslutafla

en: Show the messages table (requires restart)
is: Sýna færslutöflu (þarf að endurræsa)

en: Collapse all entries by default
is: Falda allar færslur sjálfgefið

en: Use own colors for messages table groups
is: Nota eigin liti fyrir flokka í færslutöflu

en: Fuzzy entries color:
is: Litur á loðnum færslum:

en: Untranslated entries color:
is: Litur á óþýddum færslum:

en: Translated entries color:
is: Litur á þýddum færslum:

note: * Autotranslate page
en: Autotranslation
is: Sjálfvirk þýðing

en: Also query the personal learn buffer while autotranslating untranslated messages
is: Inna þýðingaminnið líka meðan sjálfvirk þýðing fer fram

en: Automatically learn a newly translated message
is: Læra þýddar færslur sjálfkrafa

en: Fuzzy matching
is: Loðin leit

en: Use "fuzzy" matching routines for learn buffer queries
is: Nota "loðnar" leitir fyrir inningu þýðingaminnis

en: Minimal required similarity persentage for fuzzy queries:
is: Lágmarkslíkindi fyrir loðnar inningar:

en: Please enter your name!
is: Sláðu inn nafnið þitt!

en: Please enter your EMail address!
is: Sláðu inn netfangið þitt!

en: Please enter a valid EMail address!
is: Sláðu inn gilt netfang!

en: No replacements made!
is: Engu skipt út!

en: Couldn't save compiled gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að vista vistþýddu gettext-skrána `%s'!

en: Couldn't save compressed gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að vista þjöppuðu gettext-skrána `%s'!

note: * The %s format here stands for the used *  compressions program (gzip, bzip2 etc.)
en: Couldn't save %s'd gettext file `%s'!
is: Tókst ekki að vista %s-uðu gettext-skrána `%s'!

en: Couldn't save zip'ed po file `%s'!
is: Tókst ekki að vista zip-uðu po-skrána `%s'!

en: Session restored successfully.
is: Tókst að endurheimta setu.

en: No font set! Using default font
is: Ekkert letur tilgreint! Nota sjálfgefið letur

en: No POTFILES.in found!
is: Fann enga POTFILES.in skrá!

en: Po file is uptodate.
is: Po-skrá er uppfærð.

en: The update was successfull.
is: Uppfærslan tókst.

en: An error occurred while updating the po file.
is: Villa kom upp við uppfærslu po-skrár.

en: Can't create directory `%s'!
is: Get ekki stofnað möppuna '%s'!

en: The geometry string "%s" couldn't be parsed!
is: Ekki var hægt að þátta umfangsstrenginn "%s"!

en: You are not permitted to access file '%s'.
is: Þú hefur ekki aðgang að skránni '%s'.

en: You do not have permission to modify file '%s'.
    Please save a new copy of it to a place of your choice and get write
    permission for it.
is: Þú hefur ekki leyfi til að breyta skránni `%s'.
    Vistaðu nýtt afrit af henni þar sem þú vilt og fáðu
    skrifheimild fyrir hana.

en: The necessary decompression program `%s' is not installed!
is: Afþjöppunarforritið `%s' er ekki uppsett!

en: The necessary compression program `%s' is not installed!
is: Þjöppunarforritið `%s' er ekki uppsett!

en: Couldn't create temporary directory `%s'!
is: Tókst ekki að stofna bráðabirgðamöppuna `%s'!

en: File `%s' couldn't be found!
is: Skráin '%s' fannst ekki!

en: Malformed URI `%s' entered!
is: Ógilt URI `%s' slegið inn!

en: Host `%s' couldn't be found!
is: Þjónninn `%s' fannst ekki!

en: Hostname `%s' is not valid!
is: Nafn þjónsins '%s' er ógilt!

en: Host `%s' has no address!
is: Þjónninn '%s' hefur ekkert vistfang!

en: Transfer interrupted!
is: Sending stöðvaðist!
