KDE 4 - en to nn translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column]
en: Templates Projects
nn: Malprosjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Get More Templates
nn: Hent fleire malar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Template From File
nn: Installer mal frå fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
nn: Prosjektnamn:

en: Choose your project template
nn: Vel prosjektmal

en: No sample picture available.
nn: Inkje eksempelbilete er tilgjengeleg.

en: Template description
nn: Malskildring

en: Generating your project
nn: Lagar prosjekt

en: %1 cannot be created.
nn: Klarte ikkje laga %1.

en: Path %1 could not be created.
nn: Klarte ikkje oppretta stien %1.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
nn: Klarte ikkje integrera prosjektinformasjonen din i fila %1. Prosjektet er ikkje generert og alle mellombelse filer vert fjerna.

en: Could not copy template file to %1.
nn: Klarte ikkje kopiera malfil til %1.

en: Generation Progress
nn: Framgang

en: Succeeded.
nn: Fullført.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
nn: Prosjektnamnet er <b>%1</b>, basert på malen «%2».<br />

en: Version: %1 <br /><br />
nn: Versjon: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
nn: Installert i: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
nn: Du finn ei «README»-fil i prosjektmappa <b>%1</b><br /> for å hjelpa deg i gang med prosjektet.

[ctx: @title:window]
en: Error
nn: Feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you generate a new project.
    You will be able to start developing your own software using Qt and KDE technologies from this template.
nn: Denne vegvisaren vil hjelpa deg å laga eit nytt prosjekt.
    Du kan laga dine eigne program basert på Qt og KDE-teknologi frå denne malen.

[ctx: @title:window]
en: KDE and Qt Template Generator
nn: Malgenerator for Qt/KDE

[ctx: @title:tab]
en: Introduction
nn: Introduksjon

en: Set the project properties
nn: Vel prosjekteigenskapar

[ctx: @action:button]
en: Generate
nn: Lag

en: Your project name is: %1
nn: Prosjektnamn: %1

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
nn: Namnet på prosjektet

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
nn: Prosjektversjon

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
nn: Heimemappa til brukaren

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
nn: Namnet på brukaren

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
nn: E-postadressa til brukaren

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
nn: KAppTemplate er ein malgenerator for KDE-prosjekt

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
nn: © 2008 Anne-Marie Mahfouf

en: Icons from Oxygen Team icons
nn: Ikon frå Oksygen-gruppa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: &Version number:
nn: &Versjonsnummer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
nn: Versjonsnummeret til prosjektet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
nn: Vel prosjektversjonen først. Nye prosjekt bør starta med versjon 0.1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installLabel)
en: In&stallation directory:
nn: &Installasjonsmappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
nn: Mappa der du vil byggja prosjektet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
nn: Vel mappa der du vil byggja prosjektet. Undermappa «/src» er ein god verdi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author &name:
nn: &Utviklarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
nn: For- og etternamnet ditt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
nn: Dette set opphavsretten til dette namnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: A&uthor email:
nn: &E-postadressa til utviklar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
nn: E-postadressa di

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
nn: Denne e-postadressa vert sett ved sidan namnet ditt i opphavsrettsteksten til prosjektfilene.
