kdevelop - en to sv translation catalogue (104 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
sv: &Projekt

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
sv: &Kör

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_core_menu)
en: Examine Core File
sv: Undersök minnesdump

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_attach_menu)
en: Attach to Process
sv: Anslut till process

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
sv: &Navigering

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
sv: Kod

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_file)
en: Analyze Current File With
sv: Analysera aktuell fil med

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_project)
en: Analyze Current Project With
sv: Analysera aktuellt projekt med

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: &Fönster

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Code
sv: Kod

en: KDevelop Project Files
sv: KDevelop-projektfiler

en: Could not open %1
sv: Kunde inte öppna %1

en: Could not open file '%1'.
sv: Kunde inte öppna filen '%1'.

en: Could not open project '%1': %2
sv: Kunde inte öppna projektet '%1': %2

en: Select the session to open the document in
sv: Välj sessionen du vill använda för att öppna dokumentet

en: Cannot open unknown session %1. See `--list-sessions` switch for available sessions or use `-n` to create a new one.
sv: Kan inte öppna okänd session %1. Använd väljaren --list-sessions för att se tillgängliga sessioner, eller använd -n för att skapa en ny.

en: The KDevelop Integrated Development Environment
sv: Den integrerade utvecklingsmiljön KDevelop

en: Copyright 1999-%1, The KDevelop developers
sv: Copyright 1999-%1, KDevelop-utvecklarna

en: Co-maintainer, C++/Clang, QA, Windows Support, Performance, Website
sv: Bidragande underhåll, C++ och Clang, kvalitetssäkring, Windows-stöd, prestanda, webbplats

en: Co-maintainer, AppImage, Python Support, User Interface improvements
sv: Bidragande underhåll, AppImage, stöd för Python, förbättringar av användargränssnitt

en: CMake Support, Run Support, Kross Support
sv: Stöd för CMake, stöd för körning, stöd för Kross

en: C++/Clang, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
sv: Språken C++ och C, allmän projektledare, insticksprogram för webbutveckling, kodsnuttar, prestanda

en: C++/Clang, DUChain, Bug Fixes
sv: Språken C++ och C, definition-användningskedja, felrättningar

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
sv: Arkitektur, stöd för versionskontrollsystem, projekthanteringsstöd, QMake-projekthantering

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
sv: Arkitektur, användargränssnittet Sublime, stöd för Ruby

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
sv: Definition-användningskedja, C++ stöd, Kodnavigering, kodkomplettering, kodningshjälp, omstrukturering

en: GDB integration
sv: Integrering av GDB

en: Text editor integration, definition-use chain
sv: Integrering av texteditor, definition-användningskedja

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
sv: Administratör av webbplatsen, dokumentation av programmeringsgränssnitt, programfixar för Doxygen och autoproject

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
sv: Integrering med GDB, insticksprogram för webbutveckling

en: astyle and indent support
sv: Stöd för astyle och indent

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
sv: Distribuerade versionskontrollsystem, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
sv: Delprogram för kodsnuttar, avlusare och programfixar för bättre användbarhet

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
sv: Insticksprogram för Subversion, egen bygghantering, övergripande förbättringar

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
sv: Överföring till Qt 3, programfixar, stöd för valgrind, diff och perforce

en: C++ parser
sv: C++ tolk

en: The KWrite authors
sv: Kwrite-upphovsmännen

en: Kate editor component
sv: Kate-editorkomponent

en: Designer code
sv: Designer-kod

en: Contributors to older versions:
sv: Bidragsgivare till äldre versioner:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
sv: Ursprunglig idé, grundarkitektur, mycket ursprunglig källkod

en: KTabBar, bugfixes
sv: KTabBar, felrättningar

en: Java & Objective C support
sv: Stöd för Java och Objective C

en: Debugger frontend
sv: Gränssnitt för avlusare

en: PHP support, context menu stuff
sv: Stöd för PHP, sammanhangsberoende menyer

en: KDE application templates
sv: KDE programmallar

en: Dist part, bash support, application templates
sv: Dist-delprogram, stöd för bash, programmallar

en: Several components, htdig indexing
sv: Flera komponenter, indexering med htdig

en: Help with Automake manager and persistent class store
sv: Hjälp med Automake-hantering och bestående klasslagring

en: Help with KParts infrastructure
sv: Hjälp med KParts infrastruktur

en: Ada support
sv: Stöd för Ada

en: QMake projectmanager
sv: QMake-projekthantering

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
sv: Flerfönsterlägen, QEditor, felrättningar

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
sv: Delprogramutforskare, omkonstruktion av CVS-delprogram, programfixar, fel(rättningar)

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
sv: Insticksprogrammen Ersätt, Bokmärken, Fillista och Ctags2. Övergripande förbättringar och programfixar

en: Filecreate part and other bits and patches
sv: Delprogrammet Skapa filer, andra småsaker och programfixar

en: ClearCase support
sv: Stöd för ClearCase

en: Ruby support
sv: Stöd för Ruby

en: Fortran documentation
sv: Fortran-dokumentation

en: Python documentation utility
sv: Python-dokumentationsverktyg

en: Doxygen wizard
sv: Doxygen-guide

en: Fileselector component
sv: Filvalskomponent

en: C++ code completion, persistent class store
sv: C++ kodkomplettering, bestående klasslagring

en: Patches
sv: Programfixar

en: Help with Perl support
sv: Hjälp med stöd för Perl

en: Documentation index view
sv: Dokumentationsindexvy

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
sv: Dokumentationssökning, programfixar för QMake-projekthantering, förbättringar av användbarhet, felrättningar, ...

en: QMake project manager patches
sv: Programfixar för QMake-projekthantering

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
sv: Uppstädning och felrättningar av qEditor, AutoMake och mycket annat

en: Artwork for the ruby language
sv: Grafik för språket Ruby

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
sv: Öppna KDevelop med en ny session som använder angivet namn.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
sv: Öppna KDevelop med angiven session.
     Du kan antingen skicka sessionens checksumma eller namn.

en: Delete the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
sv: Ta bort angiven session.
    Du kan antingen skicka sessionens checksumma eller namn.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
sv: Visar alla tillgängliga sessioner och låter dig välja en att öppna.

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
sv: Visar alla tillgängliga sessioner i skalet och låter dig välja en att öppna.

en: List available sessions and quit.
sv: Lista tillgängliga sessioner och avsluta.

en: Open KDevelop and fetch the project from the given <repo url>.
sv: Öppna KDevelop och hämta projektet från angiven <arkivwebbadress>.

en: Open KDevelop and load the given project. <project> can be either a .kdev4 file or a directory path.
sv: Öppna KDevelop och läs in angivet projekt. <projekt> kan antingen vara en .kdev4-fil eller en katalogsökväg.

en: Start debugging an application in KDevelop with the given debugger.
    The executable that should be debugged must follow - including arguments.
    Example: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar
sv: Starta avlusning av ett program i KDevelop med angiven avlusare.
    Det körbara programmet som ska avlusas måste följa, inklusive väljare.
    Exempel: kdevelop --debug gdb mitt_program --väljare parameter

en: Files to load, or directories to load as projects
sv: Filer att läsa in, eller kataloger att läsa in som projekt

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
sv: Tillgängliga sessioner (använd '-s HASH' eller '-s NAMN' för att öppna en specifik):

en: Hash
sv: Checksumma

en: Name: Opened Projects
sv: Namn: Öppnade projekt

en: [running]
sv: [kör]

en: Select the session you would like to use
sv: Välj sessionen du vill använda

[ctx: @info:shell]
en: Specify the executable you want to debug.
sv: Ange det körbara programmet du vill avlusa.

[ctx: @info:shell]
en: Specified executable does not exist.
sv: Angivet körbart program finns inte.

en: Debug %1
sv: Avlusa %1

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
sv: En session med namnet %1 finns redan. Använd väljaren -s för att öppna den.

en: No session with the name %1 exists.
sv: Det finns ingen session med namnet %1.

en: Could not lock session %1 for deletion.
sv: Kunde inte låsa sessionen %1 för borttagning.

en: Session with name %1 was successfully removed.
sv: Sessionen vid namn %1 har tagits bort med lyckat resultat.

en: Cannot find native launch configuration type
sv: Kan inte hitta typ av startinställning för datorn

en: Cannot find launcher %1
sv: Kan inte hitta startprogrammet %1

en: KDevelop Sessions
sv: KDevelop-sessioner

en: Arbitrary String Which Says Something
sv: Godtycklig sträng som meddelar någonting

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
sv: Söker efter KDevelop-sessioner som matchar :q:.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
sv: Listar alla KDevelop-redigeringssessioner i ditt konto.

en: Open KDevelop Session
sv: Öppna KDevelop-session
