plasmaengineexplorer - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Expand All
da: Fold alle ud

en: Collapse All
da: Fold alle sammen

en: Search
da: Søg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
da: Nøgle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
da: Værdi

en: Get associated service
da: Hent tilknyttet tjeneste

en: Get associated model
da: Hent tilknyttet model

en: Update source now
da: Opdatér kilde nu

en: Remove source
da: Fjern kilde

en: <1 item> | <%1 items>
da[0]: <1 element>
da[1]: <%1 elementer>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
da: <tom>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
da: <kan ikke vises>

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
da[0]: %1-maskine - %2 datakilde
da[1]: %1 maskine - %2 datakilder

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
da: Kildenavn

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
da: Opdatér efter behov

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
da: Opdatér hver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
da: Anmod om kilde

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
da: Tjeneste til kilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
da: Anmod om tjeneste til kilde

en: Search Columns
da: Søg i kolonner

en: All Visible Columns
da: Alle synlige kolonner

en: S&earch:
da: &Søg:

en: No description available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
da: Opdag data udgivet af Plasma DataEngines

en: (c) 2006, The KDE Team
da: (c) 2006, KDE-holdet

en: Author and maintainer
da: Udvikler og vedligeholder

en: Displays a list of known engines and their descriptions
da: Viser en liste over kendte motorer og deres beskrivelser

en: The desired height in pixels
da: Den ønskede højde i pixel

en: The desired width in pixels
da: Den ønskede bredde i pixel

en: The desired x position in pixels
da: Den ønskede x-position i pixel

en: The desired y position in pixels
da: Den ønskede y-position i pixel

en: The data engine to use
da: Data-motoren der skal bruges

en: The source to request
da: Kilden der skal forespørges

en: Update interval in milliseconds
da: Opdateringsinterval i millisekunder

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
da: Vis kun motorer som er tilknyttet forælderprogrammet. Det vil sige mapper til X-KDE-ParentApp-indgangen i datamotorens .desktop-fil.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
da: Ukendt

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
da: Ingen gyldig model blev returneret. Kontrollér at en model er tilgængelig for denne kilde.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
da: Udforskning af model %1

en: Start Operation
da: Start operation

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
da: Ukendt

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
da: Ingen gyldig tjeneste blev returneret. Kontrollér at en tjeneste er tilgængelig for denne kilde.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
da: Udforskning af tjenesten %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: DataEngine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
da: Datamotor: <b>%1</b>; Kilde: <b>%2</b>; Tjeneste: <b>%3</b>

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
da: Operationen <b>"%1"</b> med destinationen <b>"%2"</b> mislykkedes. <p>Fejlen var: <b>"%3: %4"</b></p>

en: Operation Result
da: Resultat af operation

en: No response from job.
da: Intet svar fra job.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
da: Operationen <b>"%1"</b> med destinationen <b>"%2"</b> returnerede med succes. <p>Resultatet var: <b>"%3"</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
da: Operationstæller

en: Data Engines
da: Datamotorer
