pluma 1.25.3 - en to ja translation catalogue (1127 entries)

en: Use Default Font
ja: 標準のフォントを使う

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ja: Pluma で指定したフォントの代わりに、システムのデフォルトの固定幅フォントを編集で使用するかどうかを指定します。このオプションをOFFにした場合、システムフォントではなく "エディターのフォント" オプションで指定したフォントが使用されます。

en: Editor Font
ja: エディタのフォント

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ja: 編集領域で使用するカスタムフォントを指定します。これは "デフォルトのフォントを使う" オプションを無効にしている場合にのみ効果があります。

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ja: [ctrl] + [tab]でタブを切り替えます

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ja: trueの場合、[ctrl + tab]および[ctrl + shift + tab]を使用してタブを切り替えることができます。

en: Show the first tab if there is only one tab
ja: タブが1つしかない場合は最初のタブを表示します

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
ja: falseの場合、タブが1つしかない場合は最初のタブを非表示にします。

en: Style Scheme
ja: スタイルのスキーム

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ja: 文字列に色を付ける際に使用する GtkSourceView のスタイルを表すスキームの ID です。

en: Create Backup Copies
ja: パックアップコピーの作成

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ja: ファイルを保存する時にバックアップコピーを作成するかどうかを指定します。"バックアップコピーの拡張子" オプションでバックアップファイルの拡張子を設定することができます。

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ja: 指定時間後に変更されたファイルを Pluma が自動的に保存するかどうかを指定します。"自動保存の間隔" オプションで時間を設定できます。

en: Autosave Interval
ja: 自動保存の間隔

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ja: 変更したファイルを Pluma が自動的に保存するまでの時間(分単位)です。これは "自動保存" オプションが有効の場合のみ効果があります。

en: Show save confirmation
ja: 保存確認を表示

en: Show save confirmation if the files have changes.
ja: ファイルに変更がある場合は、保存の確認を表示します。

en: Writable VFS schemes
ja: 書き込み可能な VFS スキーム

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ja: Pluma が書き込みモードでサポートする VFS の並びです。'file' のスキームはデフォルトで書き込み可能です。

en: Maximum Number of Undo Actions
ja: "元に戻す" の最大回数

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ja: Pluma で "元に戻す" または "やり直す" ことができる動作の回数を最大値で指定します (無制限にする場合は "-1")。

en: Line Wrapping Mode
ja: 行の折り返しモード

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 編集領域内の長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は "GTK_WRAP_NONE"、単語の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_WORD"、そして文字の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_CHAR" を使います。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認してください。

en: Tab Size
ja: タブのサイズ

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ja: タブ文字の代わりに表示されるスペースの数を指定します。

en: Insert spaces
ja: 空白の挿入

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
ja: タブ文字の代わりに空白文字を使うかどうかを指定します。

en: Automatic indent
ja: 自動インデント

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
ja: Pluma が自動的にインデントするかどうかを指定します。

en: Display Line Numbers
ja: 行番号の表示

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
ja: 編集領域に行番号を表示するかどうかを指定します。

en: Highlight Current Line
ja: 現在の行の強調表示

en: Whether pluma should highlight the current line.
ja: カーソル行を強調表示するかどうかを指定します。

en: Highlight Matching Bracket
ja: 対応するカッコの強調表示

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
ja: Pluma が選択した文字に対応する括弧を強調表示するかどうかです。

en: Display Right Margin
ja: 右端の余白を表示

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
ja: 編集領域に右端の余白を表示するかどうかを指定します。

en: Right Margin Position
ja: 右端の余白の位置

en: Specifies the position of the right margin.
ja: 右端の余白の位置を指定します。

en: Document background pattern type
ja: 文書の背景パターンの種類

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ja: 文書の背景パターンを描くかどうか。

en: Display Overview Map
ja: オーバービュー・マップを表示

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
ja: Pluma が文書のオーバービュー・マップを表示するかどうか。

en: Smart Home End
ja: スマート [Home]/[End]

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ja: [Home]/[End] キーを押下した時のカーソルの動きを指定します。"DISABLED" を指定すると常に行の先頭/末尾にカーソルを移動し、"AFTER" を指定するとキーを初めて押下した時は行の先頭/末尾に移動し二回目に押下したらホワイトスペースを除く文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、"BEFORE" を指定すると行の先頭/末尾に移動する前に一旦文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、"ALWAYS" を指定すると行の先頭/末尾ではなく常に文字列の先頭/終端にカーソルを移動します。

en: Restore Previous Cursor Position
ja: 以前あったカーソル位置に戻す

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ja: ファイルを読み込んだ時に記憶していたカーソル位置に戻すかどうか指定します。

en: Enable Search Highlighting
ja: 検索時の強調表示を有効にする

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
ja: 検索する時に一致した文字列をすべて強調表示するかどうかを指定します。

en: Enable Syntax Highlighting
ja: 構文の強調表示を有効にする

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
ja: 構文の強調表示を有効にするかどうかを指定します。

en: Toolbar is Visible
ja: ツールバーの表示可否

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ja: 編集ウィンドウの中にツールバーを表示するかどうかを指定します。

en: Toolbar Buttons Style
ja: ツールバーボタンのスタイル

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: ツールバーボタンのスタイルを指定します。可能な値はシステムのデフォルトスタイルを使う "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" とアイコンのみを表示する "PLUMA_TOOLBAR_ICONS"、アイコンとテキスト両方を表示する "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT"、そしてアイコンのそばに優先的なテキストを表示する "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" があります。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認してください。

en: Status Bar is Visible
ja: ステータスバーの表示可否

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの下側にステータスバーを表示するかどうかを指定します。

en: Side Pane is Visible
ja: サイドペインの表示可否

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの左側にサイドペインを表示するかどうかです。

en: Show tabs with side pane
ja: サイドペインでタブを表示します

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
ja: falseの場合、Plumaはサイドペインがアクティブなノートにタブを表示しません。

en: Bottom Panel is Visible
ja: ボトムペインの表示可否

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ja: 編集ウインドウの下側にボトムペインを表示するかどうかを指定します。

en: Maximum Recent Files
ja: "最近使ったファイル" に表示する最大数

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ja: "最近使ったファイル" のサブメニューに表示するエントリの最大数を指定します。

en: Print Syntax Highlighting
ja: 強調表示の印刷

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
ja: 文書を印刷するとき、構文の強調も表示するかどうかを指定します。

en: Print Header
ja: ヘッダーの印刷

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
ja: 文書を印刷する際に、ヘッダーを含めるかどうかを指定します。

en: Printing Line Wrapping Mode
ja: 印刷時の行の折り返しモード

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 印刷する際に長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は "GTK_WRAP_NONE"、単語の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_WORD"、そして文字の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_CHAR" を使います。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに印刷されるか確認してください。

en: Print Line Numbers
ja: 行番号の印刷

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
ja: この値が 0 の場合は文書を印刷する時に行番号を挿入しません。それ以外の場合は Pluma は行番号を印刷します。

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
ja: Monospace 9

en: Body Font for Printing
ja: 印刷時の本文に使われるフォント

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ja: 文書を印刷するとき、本文に使用するフォントを指定します。

[ctx: print-font-header-pango]
en: 'Sans 11'
ja: Sans 11

en: Header Font for Printing
ja: 印刷時のヘッダーに使用するフォント

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ja: 文書を印刷するとき、ページヘッダーに使用するフォントを指定します。これは "ヘッダーの印刷" オプションが有効の場合のみ効果があります。

[ctx: print-font-numbers-pango]
en: 'Sans 8'
ja: Sans 8

en: Line Number Font for Printing
ja: 印刷時の行番号に使用するフォント

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ja: 印刷する際の行番号に使用するフォントを指定します。これは "行番号の印刷" オプションが 0 以外の場合のみ効果があります。

en: Automatically Detected Encodings
ja: 自動検出されたエンコード

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ja: ファイルのエンコードを自動検出する際に Pluma が使用するエンコードの一覧です。"CURRENT" は現在使用しているロケールを表します。認識したエンコードのみ使用されます。

en: Encodings shown in menu
ja: メニューに表示するエンコード

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ja: 開く/保存のファイル選択ダイアログの文字エンコードメニューの中に表示するエンコードの一覧です。認識したエンコードのみ使用します。

en: History for "search for" entries
ja: 検索履歴

en: List of entries in "search for" textbox.
ja: 検索する文字列に表示する項目の一覧。

en: History for "replace with" entries
ja: 置換履歴

en: List of entries in "replace with" textbox.
ja: 置換後の文字列に表示する項目一覧。

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ja: 利用可能なプラグインの一覧です。プラグインの "場所" が含まれます。指定したプラグインの "場所" を得るには .pluma-plugin ファイルを参照してください。

en: Show newline
ja: 改行を表示

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
ja: Pluma がエディターウィンドウに改行を表示するかどうかの設定。

en: Show nbsp
ja: 空白の＆nbspを表示

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ja: Pluma がエディターウィンドウでスペースを分割しないように表示するかどうかの設定： 「show-none」は表示なし。「show-trailing」は末尾のスペースのみを表示。「show-all」はすべてのスペースを表示します。

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ja: Pluma がエディターウィンドウにタブを表示するかどうかの設定： 「show-none」は表示なし。「show-trailing」は末尾のスペースのみを表示。「show-all」はすべてのスペースを表示します。

en: Show spaces
ja: 空白を表示

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ja: Pluma がエディタのウィンドウにスペースを表示するかどうか。「show-none」は表示しない、「show-trailing」は末尾のスペースのみ表示、「show-all」はすべてのスペースを表示します。

en: state
ja: 状態

en: The pluma window state
ja: Pluma ウィンドウの状態

en: size
ja: サイズ

en: The pluma window size
ja: Pluma ウィンドウのザイズ

en: side-panel-size
ja: サイトパネル・サイズ

en: The pluma side-panel-size
ja: Pluma サイトパネル・サイズ

en: side-panel-active-page
ja: サイドパネル・アクティブ・ページ

en: The pluma side-panel-active-page
ja: Pluma サイドパネル・アクティブ・ページ

en: bottom-panel-size
ja: 下端のパネルサイズ

en: The pluma bottom-panel-size
ja: Pluma の下端パネルサイズ

en: bottom-panel-active-page
ja: 下端パネル・アクティブ・ページ

en: The pluma bottom-panel-active-page
ja: Pluma 下端パネル・アクティブ・ページ

en: filter-id
ja: フィルタ ID

en: The pluma filter-id
ja: Pluma フィルタ ID

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
ja: MATEデスクトップ環境向けのテキストエディター

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
ja: Pluma は、MATE デスクトップ用に特に設計された、小さいながらも強力なテキストエディタです。ほとんどの標準的なテキストエディタの機能を備えており、ユニコードの国際的なテキストを完全にサポートしています。高度な機能として、シンタックス強調表示、ソースコードの自動インデント、印刷、複数の文書を１つのウィンドウで編集などを行うことができます。

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
ja: Pluma はプラグインシステムによって拡張可能で、現在、スペルリングのチェック、ファイルの比較、CVS ChangeLog の表示、インデントレベルの調整などをサポートしています。

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Edit text files
ja: テキスト形式のファイルを編集します

en: Log Out _without Saving
ja: 保存せずにログアウト(_W)

en: _Cancel Logout
ja: ログアウトのキャンセル(_C)

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存 (_S)

en: Save _As
ja: 別名で保存(_A)

en: Question
ja: 質問

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しなかった場合、最後の %ld 秒間の変更は永久に失われます。

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ja: 保存しないと、1分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しない場合、1分 %ld 秒前からの変更内容は完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、%ld 分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ja: 保存しないと、1時間前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、直前の 1時間 %d分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、直前の %d 時間前の変更内容が完全に失われます。

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ja: 文書 "%s" への変更が完全に失われます。

en: Save changes to document "%s" before closing?
ja: 閉じる前に文書 "%s" で変更した内容を保存しますか?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ja: システム管理者によってファイルの保存が利用できなくなっています。

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ja[0]: %dの文書への変更が完全に失われます。

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: まだ保存していない文書 %d があります。閉じる前にそれを保存しますか?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ja: まだ保存していない変更点を含む文書(_E):

en: S_elect the documents you want to save:
ja: 保存する文書を選択してください(_E):

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと変更した内容が完全に失われます。

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Character Encodings
ja: 文字エンコード

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Encoding
ja: エンコード(_E)

en: Character encodings
ja: 文字エンコード

en: A_vailable encodings:
ja: 利用可能なエンコード(_V):

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: E_ncodings shown in menu:
ja: メニューに表示するエンコード(_N):

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ja: エディターで使用するフォントを選択する場合は、このボタンをクリックしてください

en: _Use the system fixed width font (%s)
ja: システムの固定幅フォント (%s) を使う(_U)

en: The selected color scheme cannot be installed.
ja: 指定した色のスキームをインストールできません。

en: Add Scheme
ja: スキームの追加

en: A_dd Scheme
ja: スキームの追加(_D)

en: Color Scheme Files
ja: 色のスキーム

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Could not remove color scheme "%s".
ja: 色のスキーム "%s" を削除できませんでした。

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Pluma Preferences
ja: Pluma の設定

en: Preferences
ja: 設定

en: Text Wrapping
ja: テキストの折り返し

en: Enable text _wrapping
ja: テキストの折り返しを有効にする(_W)

en: Do not _split words over two lines
ja: 単語を二行以上に分割しない(_S)

en: Highlighting
ja: 強調表示

en: Highlight current _line
ja: カーソルのある行を強調表示する(_L)

en: Highlight matching _bracket
ja: 対応するカッコを強調表示する(_B)

en: Display
ja: 表示

en: _Display line numbers
ja: 行番号を表示する(_D)

en: Display right _margin at column
ja: 列の右端余白を表示する(_M)

en: Display _grid pattern
ja: グリッドパターンを表示する(_G)

en: Display _overview map
ja: オーバービュー・マップを表示(_O)

en: View
ja: 表示

en: Tab Stops
ja: タブ文字

en: _Tab width:
ja: タブの幅(_T):

en: Insert _spaces instead of tabs
ja: タブの代わりにスペースを挿入する(_S)

en: Automatic Indentation
ja: 自動インデント

en: _Enable automatic indentation
ja: 自動インデントを有効にする(_E)

en: File Saving
ja: ファイルの保存

en: Create a _backup copy of files before saving
ja: 保存する前にバックアップを生成する(_B)

en: _Autosave files every
ja: ファイルを自動的に保存する間隔(_A):

en: _minutes
ja: 分ごと(_M)

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
ja: スペース、タブ、改行を表示

en: Show _spaces
ja: スペースを表示(_S)

en: Show _trailing spaces only
ja: 後のスペースのみを表示(_T)

en: Show _tabs
ja: タブを表示(_T)

en: Show _trailing tabs only
ja: 後のタブのみを表示(_T)

en: Show _newlines
ja: 改行を表示(_N)

en: Editor
ja: エディタ

en: Font
ja: フォント

en: Editor _font:
ja: エディタのフォント(_F):

en: Pick the editor font
ja: エディタで使用するフォントの取得

en: Color Scheme
ja: 色のスキーム

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: Font & Colors
ja: フォントと色

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Replace
ja: 置換

en: Find
ja: 検索

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Replace All
ja: すべて置換

en: _Search for:
ja: 検索(_S):

en: Replace _with:
ja: 置換後の文字列(_W):

en: _Match case
ja: 大文字小文字を区別してマッチ(_M)

en: Match _regular expression
ja: 正規表現にマッチさせる(_R)

en: Match _entire word only
ja: 単語全体にのみマッチ(_E)

en: Search _backwards
ja: 後方検索(_B)

en: _Wrap around
ja: 折り返す(_W)

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
ja: エスケープシーケンス(\nなど)を解釈する(_P)

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ja: 開くファイルで使用する文字エンコードをセットする

en: ENCODING
ja: エンコード

en: Display list of possible values for the encoding option
ja: 利用可能なエンコードオプションの値一覧を表示する

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
ja: 既に実行中の pluma で新しいトップレベルウィンドウを作成する

en: Create a new document in an existing instance of pluma
ja: 既に実行中の Pluma で新しい文書を作成する

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: %s: invalid encoding.
ja: %s: エンコードが間違っています。

en: - Edit text files
ja: - テキストファイルを編集する

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' で利用可能なすべてのコマンドラインオプションの一覧が表示されます

en: Loading file '%s'…
ja: ファイル '%s' を読み込んでいます…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ja[0]: %dファイルを読み込んでいます…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ja: 開いたファイル

en: The file "%s" is read-only.
ja: ファイル "%s" は読み込み専用です。

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ja: このファイルで上書きしてみますか?

en: Saving file '%s'…
ja: ファイル "%s" を保存しています…

en: Save As…
ja: 別名で保存…

en: Reverting the document '%s'…
ja: 文書 "%s" を元に戻しています…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ja: 変更部分を保存しないで、元の文書 '%s' に戻しますか?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 直前の %ld 秒間に編集した文書への変更は完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ja: 1分前に編集した文書への変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 直前の 1 分 %ld 秒間に編集した文書への変更は完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: 直前の %ld 分間に編集した文書への変更は完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ja: １時間前に編集した文書への変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 直前の 1 時間 %d 分間に編集した文書への変更は完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: 直前の %d 時間に編集した文書への変更は完全に失われます。

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: MATE Documentation Team
ja: MATE 文書化チーム

en: GNOME Documentation Team
ja: GNOME 文書化チーム

en: Sun Microsystems
ja: サン・マイクロシステムズ

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
ja: Pluma は MATE デスクトップ用に作られた小型軽量のテキストエディタです。

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Pluma はフリーソフトウェアです; フリーソフトウェア財団が公開する GNU 一般公衆ライセンスの第二版、あるいはそれ以降の版が定める条件の下で本プログラムを再頒布または改変することができます。

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Pluma は有用であることを期待して配布されていますが、完全に無保証です。商用利用または特定の目的における適合性について暗黙の保証を含めて、いかなる保証もありません。詳細は GNU 一般公衆ライセンスをご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ja: あなたは Pluma と一緒に GNU 一般公衆ライセンスの写しを受け取っているはずです。もしそうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA あてに連絡してください。

en: About Pluma
ja: Pluma について

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ja[0]: %d ヶ所で検索と置換を行いました。

en: Found and replaced one occurrence
ja: %d ヶ所で検索と置換を行いました。

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ja: "%s" は見つかりませんでした

en: Unsaved Document %d
ja: 編集中の文書 %d

en: Read-Only
ja: 読み取りのみ

en: Documents
ja: 文書

en: Unicode
ja: ユニコード

en: Western
ja: 西欧

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: South European
ja: 南欧

en: Baltic
ja: バルト語

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Greek
ja: ギリシア文字

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Nordic
ja: 北欧

en: Celtic
ja: ケルト文字

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 (繁体字)

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 (簡体字)

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Thai
ja: タイ文字

en: Unknown
ja: 不明

en: Automatically Detected
ja: 自動検出

en: Current Locale (%s)
ja: 現在のロケール (%s)

en: Add or Remove...
ja: 追加と削除...

en: All Text Files
ja: すべてのテキストファイル

en: C_haracter Encoding:
ja: 文字エンコード(_H):

en: L_ine Ending:
ja: 行末(_I):

en: Mac OS Classic
ja: Mac OS クラシック

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: There was an error displaying the help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Could not find the file %s.
ja: ファイル %s が見つかりませんでした。

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
ja: 場所 %s を処理できません。

en: pluma cannot handle this location.
ja: この場所を処理できません。

en: The location of the file cannot be mounted.
ja: ファイルが格納されている場所をマウントできません。

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ja: ファイルが格納されている場所がマウントされていないのでファイルにアクセスできません。

en: %s is a directory.
ja: %s はフォルダーです。

en: %s is not a valid location.
ja: %s は適切な場所ではありません

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ja: ホスト %s が見つかりませんでした。プロキシの設定が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: ホスト名が間違っています。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: %s is not a regular file.
ja: %s は通常のファイルではありません。

en: Connection timed out. Please try again.
ja: 接続がタイムアウトしたので、もう一度実行してみてください。

en: The file is too big.
ja: ファイルサイズが大きすぎます。

en: Unexpected error: %s
ja: 原因不明のエラー: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ja: ファイルが見つかりません。それは最近削除されたのかもしれません。

en: Could not revert the file %s.
ja: ファイル "%s" を元に戻せませんでした

en: Ch_aracter Encoding:
ja: 文字エンコード(_A):

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ja: 強制的に編集する(_W)

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ja: 編集しない(_O)

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ja: リンクの数が制限され、実際のファイルがこの制限内に見つけることができませんでした。

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ja: そのファイルを開く権限がありません。

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
ja: 文字エンコードを検出できませんでした。

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ja: バイナリファイルを開こうとしていないか確認してください。

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ja: メニューから文字エンコードを選択して、もう一度実行してください。

en: There was a problem opening the file %s.
ja: ファイル %s を開くする際にエラーが発生しました。

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ja: 開いたファイルに正しくない文字が含まれています。このファイルを編集し続けると、この文書が役に立たなくなるかもしれません。

en: You can also choose another character encoding and try again.
ja: メニューから文字エンコードを選択して、もう一度実行してください。

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ja: ファイル %s を文字エンコード %s で開けませんでした。

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ja: メニューから別の文字エンコードを選択して、もう一度実行してください。

en: Could not open the file %s.
ja: ファイル %s を開けませんでした。

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ja: ファイル %s を文字エンコード %s で保存できませんでした。

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ja: その文書には、指定した文字エンコードで表せない文字が１つ以上含まれています。

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
ja: このファイル (%s) は既に別の pluma ウィンドウの中に開いています。

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ja: このファイルのインスタンスを編集不可モードで開きました。編集を続行しますか?

en: S_ave Anyway
ja: とにかく保存する(_A)

en: D_on't Save
ja: 保存しない(_O)

en: The file %s has been modified since reading it.
ja: ファイル %s は変更されています。

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: このファイルを保存すると外部からの変更はすべて失われます。強制的に保存しますか?

en: Could not create a backup file while saving %s
ja: %s を保存する際にバックアップ・ファイルを作成できませんでした。

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ja: %s を保存する際に作業用のバックアップファイルを作成できませんでした。

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ja: Pluma は新しいファイルを保存する前に、古いファイルのバックアップファイルを作成することはできません。この警告を無視してファイルを強制的に保存することは可能ですが、保存中にエラーが発生すると、古いファイルの内容を失う可能性があります。とにかく保存しますか?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所 %s へ書き込めません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: この場所へ書き込めません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所 %s が間違っています。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: そのファイルを保存するために必要な権限がありません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ja: そのファイルを保存するのに十分な空き容量がありません。空き容量を増やしてから、もう一度実行してみてください。

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 読み込み専用のディスクにファイルを保存しようとしています。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみてください。

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ja: 同名のファイルが存在します。別の名前にしてください。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ja: 保存先のディスクには指定できるファイル名の長さに制限があります。もっと短いファイル名にしてください。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ja: 保存先のディスクにはファイルサイズの制限があります。小さいファイルを保存するか、この制限のない泥空くに保存してください。

en: Could not save the file %s.
ja: ファイル %s を保存できませんでした。

en: The file %s changed on disk.
ja: ファイル %s が変更されたようです。

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ja: 変更を破棄して、もう一度ファイルを読み込み直してみますか?

en: Do you want to reload the file?
ja: そのファイルを読み込み直してみますか?

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Empty
ja: 空

en: Hide panel
ja: このペインを隠します

en: File: %s
ja: ファイル: %s

en: Page %N of %Q
ja: ページ %N / %Q

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Syntax Highlighting
ja: 強調表示

en: Print synta_x highlighting
ja: 強調表示を含めて印刷する(_X)

en: Line Numbers
ja: 行番号

en: Print line nu_mbers
ja: 行番号を印刷する(_M)

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ja: 行番号を付与する間隔(_N)

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ja: 行

en: Page header
ja: ページヘッダー

en: Print page _headers
ja: ページのヘッダーを印刷する(_H)

en: Fonts
ja: フォント

en: _Body:
ja: 本文(_B):

en: He_aders and footers:
ja: ヘッダーとフッター(_A):

en: _Line numbers:
ja: 行番号(_L):

en: _Restore Default Fonts
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: Show the previous page
ja: 前のページに戻ります

en: Show the next page
ja: 次のページに進みます

en: Current page (Alt+P)
ja: 現在のページです (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ja: /

en: Page total
ja: ページ数

en: The total number of pages in the document
ja: 文書ページ数の合計です

en: Show multiple pages
ja: 複数のページを表示します

en: Zoom 1:1
ja: 拡大率を１対１にします

en: Zoom to fit the whole page
ja: ページ全体を表示します

en: Zoom the page in
ja: この文書を拡大します

en: Zoom the page out
ja: この文書を縮小します

en: _Close Preview
ja: プレビューを閉じる(_C)

en: Close print preview
ja: 印刷プレビューを閉じます

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Page Preview
ja: ページのプレビュー

en: The preview of a page in the document to be printed
ja: 印刷する文書のページをプレビューします

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ja: 自動的にエンコードを検出できません

en: OVR
ja:  [上書き]

en: INS
ja:  [挿入]

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ja:  (%d行、%d列)

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ja[0]: エラーが発生したタブ %d があります

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ja: '%s' というフォルダを生成できませんでした: g_mkdir_with_parents() に失敗: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ja: %2$s から %1$s を戻しています

en: Reverting %s
ja: %s を戻しています

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ja: %2$s から %1$s を読み込んでいます

en: Loading %s
ja: %s を読み込んでいます

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ja: %s を %s へ保存しています

en: Saving %s
ja: %s を保存しています

en: RO
ja: [書き込み禁止]

en: Error opening file %s
ja: ファイル %s を読み込む際にエラー

en: Error reverting file %s
ja: ファイル %s に戻す際にエラー

en: Error saving file %s
ja: ファイル %s を保存する際にエラー

en: Unicode (UTF-8)
ja: ユニコード (UTF-8)

en: Name:
ja: 名前:

en: MIME Type:
ja: MIME 型:

en: Encoding:
ja: エンコード:

en: Close document
ja: この文書を閉じます

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Documents
ja: 文書(_D)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Create a new document
ja: 新しい文書を作成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)..

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: Configure the application
ja: プログラムを設定します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Open the pluma manual
ja: Pluma のマニュアルを開きます

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: _Leave Fullscreen
ja: 全画面を解除(_L)

en: Leave fullscreen mode
ja: 全画面モードを解除します

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save the current file with a different name
ja: 既存のファイルに別の名前を付けて保存します

en: Revert to a saved version of the file
ja: ファイルを保存したものに戻します

en: Print Previe_w
ja: 印刷プレビュー(_W)

en: Print preview
ja: 印刷プレビューを表示します

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print the current page
ja: この文書を印刷します

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 最後に実行した操作を元に戻す

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the last undone action
ja: 最後に実行しようとした操作をやり直す

en: Cu_t
ja: 切取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択部分を切り取ります

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: 選択部分をコピーします

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the selected text
ja: 選択したテキストを削除します

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select the entire document
ja: 文書全体を選択します

en: C_hange Case
ja: 大/小文字の変更(_H)

en: All _Upper Case
ja: すべて大文字にする(_U)

en: Change selected text to upper case
ja: 選択したテキストを大文字に変更します

en: All _Lower Case
ja: すべて小文字にする(_L)

en: Change selected text to lower case
ja: 選択したテキストを小文字に変更します

en: _Invert Case
ja: 大/小文字を逆にする(_I)

en: Invert the case of selected text
ja: 選択したテキストの大/小文字を逆にします

en: _Title Case
ja: 先頭文字を大文字にする(_T)

en: Capitalize the first letter of each selected word
ja: 選択した単語の先頭文字を大文字にします

en: _Highlight Mode
ja: 強調表示モード(_H)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: Search for text
ja: 文字列を検索します

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Search forwards for the same text
ja: 同じ文字列を前方検索します

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Search backwards for the same text
ja: 同じ文字列を後方検索します

en: _Replace...
ja: 置換(_R)...

en: Search for and replace text
ja: 文字列を検索し置換します

en: _Clear Highlight
ja: 強調表示を消去(_C)

en: Clear highlighting of search matches
ja: 検索時にマッチした文字列の強調表示をクリアします

en: Go to _Line...
ja: 指定行へ移動(_L)...

en: Go to a specific line
ja: 指定した行に移動します

en: _Incremental Search...
ja: 逐次検索(_I)...

en: Incrementally search for text
ja: 文字列の逐次検索

en: _Save All
ja: すべて保存(_S)

en: Save all open files
ja: 開いているすべてのファイルを保存します

en: _Close All
ja: すべて閉じる(_C)

en: Close all open files
ja: 開いているすべてのファイルを閉じます

en: _Previous Document
ja: 前の文書(_P)

en: Activate previous document
ja: 前の文書をアクティブにします

en: _Next Document
ja: 次の文書(_N)

en: Activate next document
ja: 次の文書をアクティブにします

en: _Move to New Window
ja: 新しいウィンドウへ移動(_M)

en: Move the current document to a new window
ja: この文書を新しいウィンドウへ移動します

en: Close the current file
ja: このファイルを閉じます

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: Quit the program
ja: プログラムを終了します

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show or hide the toolbar in the current window
ja: このウィンドウでツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Show or hide the statusbar in the current window
ja: このウィンドウでステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Fullscreen
ja: 全画面(_F)

en: Edit text in fullscreen
ja: 全画面表示でテキスト編集します

en: Side _Pane
ja: サイドペイン(_P)

en: Show or hide the side pane in the current window
ja: このウィンドウでサイドペインの表示/非表示を切り替えます

en: _Bottom Pane
ja: ボトムペイン(_B)

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ja: このウィンドウでボトムペインの表示/非表示を切り替えます

en: Please check your installation.
ja: Pluma のインストールを確認してください。

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ja: UI ファイル %s を開けません。エラー: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ja: オブジェクトの '%s' は %s というファイルの中にありませんでした。

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ja: %s の / (ルート)

en: _Wrap Around
ja: 折り返しも検索する(_W)

en: Match _Entire Word Only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

en: _Match Case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
ja: エスケープシーケンス(
    など)を解釈する(_P)

en: String you want to search for
ja: 検索する文字列

en: Line you want to move the cursor to
ja: カーソルを移動する行を入力してください

en: Use %s highlight mode
ja: %s 用の強調表示モードにします

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
ja: なし

en: Disable syntax highlighting
ja: 構文の強調表示を無効にします

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Open a recently used file
ja: 最近使用したファイルを開きます

en: Open
ja: 開く

en: Save
ja: 保存

en: Print
ja: 印刷

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ja: '%s' に切り替えます

en: Use Spaces
ja: 空白にする

en: Tab Width
ja: タブの幅:

en: Document Statistics
ja: 文書の統計

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ja: 文書を解析して、単語、行、文字と非スペース文字の数を測定しその結果を表示します。

en: _Update
ja: 更新する(_U)

en: File Name
ja: ファイル名

en: Bytes
ja: バイト

en: Characters (no spaces)
ja: 文字数 (スペースなし)

en: Characters (with spaces)
ja: 文字数 (スペース含む)

en: Words
ja: 単語の数

en: Lines
ja: 行

en: Document
ja: 文書

en: Selection
ja: 選択

en: _Document Statistics
ja: 文書の統計情報(_D)

en: Get statistical information on the current document
ja: この文書から統計情報を取得

en: External Tools
ja: 外部ツール

en: Execute external commands and shell scripts.
ja: 外部コマンドやシェルスクリプトを実行する

en: Manage _External Tools...
ja: 外部ツールを管理 (_E)

en: Opens the External Tools Manager
ja: 外部ツールマネージャを開く

en: External _Tools
ja: 外部ツール (_T)

en: External tools
ja: 外部ツール

en: Shell Output
ja: シェルの出力

en: Could not execute command: %s
ja: コマンドの実行失敗: %s

en: You must be inside a word to run this command
ja: このコマンドを実行するために必要な語句を入力してください

en: Running tool:
ja: 実行ツール:

en: Done.
ja: 完了

en: Exited
ja: 終了

en: All languages
ja: すべての言語

en: All Languages
ja: すべての言語

en: New tool
ja: 新規のツール

en: This accelerator is already bound to %s
ja: このアクセラレーターはすでに %s に割り当てられています

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ja: 新たなアクセラレーターを入力するか、バックスペースキーでクリアしてください

en: Type a new accelerator
ja: 新たなアクセラレーターを入力

en: Stopped.
ja: 停止

en: All documents
ja: すべての文書

en: All documents except untitled ones
ja: 名称のない文書以外のすべての文書

en: Local files only
ja: ローカルファイルのみ

en: Remote files only
ja: リモートファイルのみ

en: Untitled documents only
ja: 名称のない文書のみ

en: Nothing
ja: なし

en: Current document
ja: 現在の文書

en: Current selection
ja: 現在の選択

en: Current selection (default to document)
ja: 現在の選択範囲 (デフォルトでは文書になります)

en: Current line
ja: 現在の行

en: Current word
ja: 現在の単語

en: Display in bottom pane
ja: 下端のペインを表示

en: Create new document
ja: 新規文書の作成

en: Append to current document
ja: 現在の文書に追加

en: Replace current document
ja: 現在の文書を置換

en: Replace current selection
ja: 現在の選択部分を置換

en: Insert at cursor position
ja: カーソルの箇所に挿入

en: External Tools Manager
ja: 外部ツールマネージャ

en: _Tools:
ja: ツール (_T):

en: _Applicability:
ja: 適用範囲(_A):

en: _Output:
ja: 出力 (_O):

en: _Input:
ja: 入力 (_I):

en: _Save:
ja: 保存 (_S):

en: _Shortcut Key:
ja: ショートカットキー (_S):

en: _Edit:
ja: 編集 (_E):

en: Build
ja: ビルド

en: Run "make" in the document directory
ja: 文書のあるディレクトリで "make" を実行

en: Open terminal here
ja: ここで端末を開く

en: Open a terminal in the document location
ja: 文書のあるフォルダで端末を開く

en: Remove trailing spaces
ja: 末尾に残っている空白文字の除去

en: Remove useless trailing spaces in your file
ja: ファイル末尾にある余分な空白文字を除去します

en: Run command
ja: コマンドの実行

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ja: カスタムコマンドを実行し、新規文書に出力します

en: Search
ja: 検索

en: Switch onto a file .c and .h
ja: .cと.hファイルの切り替え

en: File Browser Pane
ja: ファイル参照ペイン

en: Easy file access from the side pane
ja: サイドペインから簡単にファイルにアクセスできます。

en: Set Location to First Document
ja: 初めて開く文書の場所を設定

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ja: TRUE にすると、初めて開いた文書があるフォルダーで、ファイル参照プラグインがまだ使われたことがないディレクトリを表示します。(すなわち、この機能は一般的にコマンドラインから文書を開く場合や Caja などから文書を開く際に動作します。)

en: File Browser Filter Mode
ja: ファイル参照ペインのフィルター (モード)

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ja: ファイル参照ペインでフィルターして表示しないファイルを指定します。指定可能な値: none (フィルターしない)、hidden (隠しファイルをフィルターする)、binary (バイナリファイルをフィルターする)、hidden_and_binary (隠しファイルとバイナリの両方をフィルターする)

en: File Browser Filter Pattern
ja: ファイル参照ペインのフィルター (パターン)

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ja: ファイル参照ペインでフィルターするパターンです。これは filter_mode の先頭で機能します。

en: Open With Tree View
ja: ツリー表示で開く

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ja: ファイル参照プラグインを読み込んだ際に、ブックマーク表示ではなくツリー表示で開きます。

en: File Browser Root Directory
ja: ファイル参照ペインのルートフォルダー

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んで onload/tree_view が TRUE の場合のファイル参照ブラウザのルートフォルダー

en: File Browser Virtual Root Directory
ja: ファイル参照ペインの仮想的なルートフォルダー

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んで onload/tree_view が TRUE の場合にファイル参照ブラウザが参照する仮想的なルートフォルダーを指定します。この仮想フォルダーは必ず実際のルートよりも下層にあるフォルダーを指定してください。

en: Enable Restore of Remote Locations
ja: リモートの場所のリストアを可能にする

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ja: リモートの場所でのリストア機能を有効にするかどうかです。

en: File System
ja: ファイルシステム

en: _Set root to active document
ja: 文書のルートにする(_S)

en: Set the root to the active document location
ja: 文書を格納しているルートフォルダーに指定します

en: _Open terminal here
ja: 端末を開く(_O)

en: Open a terminal at the currently opened directory
ja: このフォルダーで端末を開きます

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: An error occurred while creating a new directory
ja: 新しいフォルダーを生成する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while creating a new file
ja: 新しいファイルを生成する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while renaming a file or directory
ja: ファイルまたはフォルダーの名前を変更する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while deleting a file or directory
ja: ファイルまたはフォルダーを削除する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ja: ファイル参照ペインの中でフォルダーを開く際にエラーが発生しました

en: An error occurred while setting a root directory
ja: ルートフォルダーを設定する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading a directory
ja: フォルダーを読み込む際にエラーが発生しました

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。
    今すぐファイルを削除しますか?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ja: ファイル "%s" をゴミ箱へ移動できません。

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ja: 選択したファイルをゴミ箱へ移動できません。

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ja: "%s" を完全に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ja: 選択したファイルを完全に削除してもよろしいですか?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ja: 削除すると、二度と復活できません。

en: (Empty)
ja: (空)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しい名前のファイルはフィルターの機能により表示されていません。そのファイルを表示するにはフィルターの設定を調整してください。

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
ja: ファイル

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しいファイルはフィルターの機能により表示されていません。そのファイルを表示するにはフィルターの設定を変調整してください。

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
ja: ディレクトリ

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ja: 新しい名前のディレクトリはフィルタの機能により表示されていません。そのディレクトリを表示するにはフィルタの設定を調整してください。

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: _Filter
ja: フィルタ(_F)

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_M)

en: Move selected file or folder to trash
ja: 選択したファイルやフォルダーをゴミ箱へ移動します

en: Delete selected file or folder
ja: 選択したファイルやフォルダーを削除します

en: Open selected file
ja: 選択したファイルを開く

en: Up
ja: 上へ

en: Open the parent folder
ja: 親フォルダーを開きます

en: _New Folder
ja: 新しいフォルダー(_N)

en: Add new empty folder
ja: 新しい空のフォルダーを追加します

en: New F_ile
ja: 新しいファイル(_I)

en: Add new empty file
ja: 新しい空のファイルを追加します

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Rename selected file or folder
ja: 選択したファイルやフォルダーの名前を変更します

en: _Previous Location
ja: 前の場所(_P)

en: Go to the previous visited location
ja: 前に訪問したレベルへ移動します

en: _Next Location
ja: 次の場所(_N)

en: Go to the next visited location
ja: 次に訪問したレベルへ移動します

en: Re_fresh View
ja: 表示の更新(_F)

en: Refresh the view
ja: 表示をリフレッシュします

en: _View Folder
ja: フォルダーを開く(_V)

en: View folder in file manager
ja: 指定したフォルダーをファイルマネージャで開きます

en: Show _Hidden
ja: 隠しファイル(_H)

en: Show hidden files and folders
ja: 隠しファイルやフォルダーを表示します

en: Show _Binary
ja: バイナリ(_B)

en: Show binary files
ja: バイナリファイルを表示します

en: Previous location
ja: 前の場所

en: Go to previous location
ja: 前の場所へ戻ります

en: Go to a previously opened location
ja: 前に表示した場所へ戻ります

en: Next location
ja: 次の場所

en: Go to next location
ja: 次の場所へ進みます

en: _Match Filename
ja: ファイル名のフィルター(_M)

en: No mount object for mounted volume: %s
ja: マウントしたボリュームには何もありません: %s

en: Could not open media: %s
ja: 次のメディアを開けませんでした: %s

en: Could not mount volume: %s
ja: 次のボリュームをマウントできませんでした: %s

en: Modelines
ja: モードライン

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
ja: Emacs や Kate、Vim スタイルなモードラインの機能を Pluma に提供します。

en: Python Console
ja: Python コンソール

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ja: 対話形式の Python コンソールをボトムパネルに起動

en: _Error color:
ja: エラーの色 (_E):

en: C_ommand color:
ja: コマンドの色 (_o):

en: Use system fixed width font
ja: システムの固定幅フォントを使う

en: Font:
ja: フォント:

en: Quick Open
ja: クイックオープン

en: Quick open
ja: クイックオープン

en: Quickly open documents
ja: 文書を簡単に開く

en: Quickly open files
ja: ファイルを簡単に開く

en: Snippets
ja: コードスニペット

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ja: よく使用する文字列をすばやく挿入します。

en: Snippets Manager
ja: スニペット・マネージャ

en: _Snippets:
ja: スニペット(_S):

en: Create new snippet
ja: 新しいスニペットを生成します

en: Import snippets
ja: スニペットをインポートします

en: Export selected snippets
ja: 選択したスニペットを保存します

en: Delete selected snippet
ja: 選択したスニペットを削除します

en: Activation
ja: アクティベーション

en: _Drop targets:
ja: 挿入する対象(_D):

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ja: スニペットを実行するためのショートカットキーです

en: S_hortcut key:
ja: ショートカットキー(_H):

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ja: タブ(_T):

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ja: スニペットを実行するために [Tab] キーを押下する前に入力する単語です

en: Manage _Snippets...
ja: スニペットの管理(_S)...

en: Manage snippets
ja: スニペットの管理

en: Snippets archive
ja: スニペットのアーカイブ

en: Add a new snippet...
ja: 新しいスニペットの追加...

en: Global
ja: 全般

en: Revert selected snippet
ja: 選択したスニペットを戻します

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ja: これは [Tab] のトリガーとしては妥当ではありません。トリガーとして妥当な形式は、英数字 (_、:、. を含む) からなる文字列か、あるいは一文字の非英数字(例: {、[ など) のいずれかです。

en: The following error occurred while importing: %s
ja: インポートする際に次のエラーが発生しました: %s

en: Import successfully completed
ja: インポートが完了しました

en: All supported archives
ja: サポートしている全アーカイブ

en: Gzip compressed archive
ja: Gzip 圧縮のアーカイブ

en: Bzip2 compressed archive
ja: Bzip2 圧縮のアーカイブ

en: Single snippets file
ja: 単一のスニペットファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: The following error occurred while exporting: %s
ja: スニペットを保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Export successfully completed
ja: 保存が完了しました

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ja: 選択した<b>システム</b>スニペットも一緒に保存しますか?

en: There are no snippets selected to be exported
ja: 保存するスニペットがありません

en: Export snippets
ja: スニペットの保存

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ja: (新しいショートカットを入力してください/[BS]キーでクリア)

en: Type a new shortcut
ja: (新しいショートカットを入力してください)

en: The archive "%s" could not be created
ja: アーカイブ "%s" を作成できませんでした

en: Target directory "%s" does not exist
ja: 対象ディレクトリ "%s" が存在しません

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ja: 対象ディレクトリ "%s" は妥当なディレクトリではありません

en: File "%s" does not exist
ja: ファイル "%s" は存在しません

en: File "%s" is not a valid snippets file
ja: ファイル "%s" は妥当なスニペットファイルではありません

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ja: インポートしたファイル "%s" は妥当なスニペットファイルではありません

en: The archive "%s" could not be extracted
ja: アーカイブ "%s" を解凍できませんでした

en: The following files could not be imported: %s
ja: 次のファイルをインポートできませんでした: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ja: ファイル "%s" は妥当なスニペットアーカイブではありません

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ja: Python コマンド (%s) の実行がタイムアウトしたので中止します

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ja: Python コマンド (%s) の実行に失敗しました: %s

en: S_ort...
ja: 並び替え(_O)...

en: Sort the current document or selection
ja: この文書または選択範囲を並べ替えます

en: Sort
ja: 並び替え

en: Sorts a document or selected text.
ja: 文書または選択した文字列を並べ替えます。

en: _Sort
ja: 並び替え(_S)

en: _Reverse order
ja: 逆順にする(_R)

en: R_emove duplicates
ja: 重複する部分を削除する(_E)

en: _Ignore case
ja: 大/小文字を区別する(_I)

en: S_tart at column:
ja: 開始行(_T):

en: Autocheck Type
ja: 自動型チェック

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
ja: (単語の候補なし)

en: _More...
ja: 詳細(_M)...

en: _Ignore All
ja: すべて無視(_I)

en: _Spelling Suggestions...
ja: スペルの提示(_S)...

en: Check Spelling
ja: スペルチェック

en: Suggestions
ja: 提示

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
ja: (正しいつづり)

en: Completed spell checking
ja: スペルチェック完了

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
ja: デフォルト

en: Set language
ja: 言語の設定

en: Languages
ja: 言語

en: _Check Spelling...
ja: スペルチェック(_C)...

en: Check the current document for incorrect spelling
ja: この文書にある間違った綴りをチェックします

en: Set _Language...
ja: 言語の設定(_L)..

en: Set the language of the current document
ja: この文書の言語を設定します

en: _Autocheck Spelling
ja: 自動スペルチェック(_A)

en: Automatically spell-check the current document
ja: 現在の部署を自動的にスペルチェックします

en: The document is empty.
ja: 文書は空です。

en: No misspelled words
ja: スペルミスと思われる単語はありません

en: Select the _language of the current document.
ja: この文書の言語を選択してください(_L):

en: Check spelling
ja: スペルをチェックします

en: Misspelled word:
ja: スペルミスと思われる単語:

en: word
ja: 単語

en: Change _to:
ja: 変更先(_T):

en: Check _Word
ja: 単語のチェック(_W)

en: _Suggestions:
ja: 正解の候補(_S):

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: Cha_nge
ja: 変更(_N)

en: Ignore _All
ja: すべて無視(_A)

en: Change A_ll
ja: すべて変更(_L)

en: User dictionary:
ja: ユーザー辞書:

en: Add w_ord
ja: 単語の追加(_O)

en: Language:
ja: 言語:

en: Language
ja: 言語

en: _Configure Spell Checker plugin...
ja: スペルチェックプラグインの設定(_C)…

en: Autocheck spelling on document load...
ja: 文書読み込みの際にスペルを自動的にチェック…

en: _Never autocheck
ja: 自動チェックを行わない(_N)…

en: _Remember autocheck by document
ja: 文書の自動チェックを記憶(_R)

en: _Always autocheck
ja: 常に自動チェック(_A)

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Checks the spelling of the current document.
ja: この文書のスペルをチェックします。

en: Tags
ja: タグ

en: Select the group of tags you want to use
ja: 使用するタグのグループを選択してください

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: Available Tag Lists
ja: 利用可能なタグの一覧

en: XHTML 1.0 - Tags
ja: XHTML 1.0 - タグ

en: Abbreviated form
ja: <ABBR> (略語/頭文字を表す)

en: Abbreviation
ja: ABBR= (略語/頭文字を表す)

en: Accessibility key character
ja: <ACCESSKEY> (ショートカットキーの割り当て)

en: Acronym
ja: <ACRONYM> (略語/頭文字を表す)

en: Align
ja: ALIGN= (配置する場所)

en: Alignment character
ja: CHAR= (位置揃えする文字)

en: Alternative
ja: ALT= (代替文字)

en: Anchor URI
ja: <A HREF=> (URI 付きアンカー)

en: Anchor
ja: アンカー

en: Applet class file code (deprecated)
ja: アプレットのクラスファイル (廃止)

en: Associated information
ja: CONTENT= (関連する情報)

en: Author info
ja: <ADDRESS> (作者の情報)

en: Axis related headers
ja: AXIS=

en: Background color (deprecated)
ja: 背景の色 (廃止)

en: Background texture tile (deprecated)
ja: 背景画像 (廃止)

en: Base font (deprecated)
ja: Base font (廃止)

en: Base URI
ja: CODEBASE=

en: Bold
ja: 太字

en: Border (deprecated)
ja: Border (廃止)

en: Cell rowspan
ja: ROWSPAN= (セルの縦方向の連結)

en: Center (deprecated)
ja: Center (廃止)

en: Character encoding of linked resource
ja: CHARSET= (文字エンコード)

en: Checked state
ja: チェック状態

en: Citation
ja: <CITE>

en: Cite reason for change
ja: CITE=

en: Class implementation ID
ja: CLASSID=

en: Class list
ja: CLASS= (スタイルシートの属性)

en: Clear text flow control
ja: CLEAR=

en: Code content type
ja: CODETYPE=

en: Color of selected links (deprecated)
ja: 選択したリンクの色 (廃止)

en: Column span
ja: COLSPAN=

en: Columns
ja: COLS=

en: Comment
ja: コメント

en: Computer code fragment
ja: <CODE>

en: Content type (deprecated)
ja: コンテンツの種類 (廃止)

en: Coordinates
ja: COORDS=

en: Date and time of change
ja: DATETIME=

en: Declare flag
ja: DECLARE

en: Definition description
ja: <DD>

en: Definition list
ja: <DL>

en: Definition term
ja: <DT>

en: Deleted text
ja: <DEL>

en: Directionality
ja: DIR=

en: Directionality (deprecated)
ja: Directionality (廃止)

en: Disabled
ja: 無効

en: DIV container
ja: <DIV>

en: DIV Style container
ja: <DIV>

en: Document base
ja: <BASE>

en: Document body
ja: <BODY>文書の本文

en: Document head
ja: <HEAD>文書のヘッダー

en: Element ID
ja: ID=

en: Document title
ja: <TITLE>文書のタイトル

en: Document type
ja: <IDOCTYPE>文書の種類

en: Emphasis
ja: <EM> (文字の強調)

en: Encode type
ja: ENCTYPE=

en: Font face (deprecated)
ja: Font face (廃止)

en: For label
ja: FOR=

en: Forced line break
ja: <BR>

en: Form action handler
ja: ACTION=

en: Form control group
ja: <FIELDSET>

en: Form field label text
ja: <LABEL>

en: Form input type
ja: <INPUT TYPE=>

en: Form input
ja: <INPUT>

en: Form method
ja: <FORM METHOD=>

en: Form
ja: <FORM>

en: Forward link
ja: REL=<

en: Frame render parts
ja: FRAME=

en: Frame source
ja: <FRAME SRC=>

en: Frame target
ja: TARGET=

en: Frame
ja: <FRAME>

en: Frame border
ja: frame の枠

en: Frameset columns
ja: <FRAMESET COLS=>

en: Frameset rows
ja: <FRAMESET ROWS=>

en: Frameset
ja: <FRAMESET>

en: Frame spacing
ja: frame 間隔

en: Generic embedded object
ja: <OBJECT>

en: Generic metainformation
ja: <META>

en: Generic span
ja: <SPAN>

en: Header cell IDs
ja: ヘッダーセル ID

en: Heading 1
ja: <H1>

en: Heading 2
ja: <H2>

en: Heading 3
ja: <H3>

en: Heading 4
ja: <H4>

en: Heading 5
ja: <H5>

en: Heading 6
ja: <H6>

en: Height
ja: 高さ

en: Horizontal rule
ja: <HR>

en: Horizontal space (deprecated)
ja: Horizontal space (廃止)

en: HREF URI
ja: HREF=

en: HTML root element
ja: <HTML>

en: HTTP header name
ja: HTTP-EQUIV=

en: I18N BiDi override
ja: I18N BiDi オーバーライド

en: Image map area
ja: <AREA>

en: Image map name
ja: <MAP NAME=>

en: Image map
ja: <MAP>

en: Image
ja: 画像

en: Inline frame
ja: <IFRAME>

en: Inserted text
ja: <INS>

en: Instance definition
ja: <DFN>

en: Italic text
ja: <I>

en: Java applet (deprecated)
ja: Java アプレット (廃止)

en: Label
ja: ラベル

en: Language code
ja: HREFLANG=

en: Large text style
ja: <BIG>

en: Link color (deprecated)
ja: リンクの色 (廃止)

en: List item
ja: <LI>

en: List of MIME types for file upload
ja: ACCEPT=

en: List of supported character sets
ja: CCEPT-CHARSET=

en: Local change to font
ja: <FONT>

en: Long description link
ja: LONGDESC=

en: Long quotation
ja: <BLOCKQUOTE>

en: Margin pixel height
ja: MARGINHEIGHT=

en: Margin pixel width
ja: MARGINWIDTH=

en: Maximum length of text field
ja: MAXLENGTH=

en: Output media
ja: MEDIA=

en: Media-independent link
ja: <LINK>

en: Menu list (deprecated)
ja: Menu list (廃止)

en: Multi-line text field
ja: <TEXTAREA>

en: Multiple
ja: MULTIPLE

en: Name
ja: 名前

en: Named property value
ja: <PARAM>

en: No frames
ja: <NOFRAMES>

en: No resize
ja: NORESIZE

en: No script
ja: <NOSCRIPT>

en: No shade (deprecated)
ja: No shade (廃止)

en: No URI
ja: NOHREF

en: No word wrap (deprecated)
ja: No word wrap (廃止)

en: Object applet file (deprecated)
ja: Object applet file (廃止)

en: Object data reference
ja: DATA=

en: Offset for alignment character
ja: CHAROFF=

en: OnBlur event
ja: ONBLUR=

en: OnChange event
ja: ONCHANGE=

en: OnClick event
ja: ONCLICK=

en: OnDblClick event
ja: ONDBLCLICK=

en: OnFocus event
ja: ONFOCUS=

en: OnKeyDown event
ja: ONKEYDOWN=

en: OnKeyPress event
ja: ONKEYPRESS=

en: OnKeyUp event
ja: ONKEYUP=

en: OnLoad event
ja: ONLOAD=

en: OnMouseDown event
ja: ONMOUSEDOWN=

en: OnMouseMove event
ja: ONMOUSEMOVE=

en: OnMouseOut event
ja: ONMOUSEOUT=

en: OnMouseOver event
ja: ONMOUSEOVER=

en: OnMouseUp event
ja: ONMOUSEUP=

en: OnReset event
ja: ONRESET=

en: OnSelect event
ja: ONSELECT=

en: OnSubmit event
ja: ONSUBMIT=

en: OnUnload event
ja: ONUNLOAD=

en: Option group
ja: <OPTGROUP>

en: Option selector
ja: <SELECT>

en: Ordered list
ja: <OL>

en: Paragraph class
ja: <P CLASS=>

en: Paragraph style
ja: <P STYLE=>

en: Paragraph
ja: 段落

en: Preformatted text
ja: <PRE>

en: Profile metainfo dictionary
ja: PROFILE=

en: Push button
ja: <BUTTON>

en: ReadOnly text and password
ja: READONLY

en: Reduced spacing (deprecated)
ja: Reduced spacing (廃止)

en: Reverse link
ja: REV=

en: Rows
ja: ROWS=

en: Rulings between rows and columns
ja: RULES=

en: Sample program output, scripts
ja: <SAMP>

en: Scope covered by header cells
ja: SCOPE=

en: Script language name
ja: LANGUAGE

en: Script statements
ja: スクリプト

en: Scrollbar
ja: SCROLLING=

en: Selectable option
ja: <OPTION>

en: Selected
ja: SELECTED

en: Server-side image map
ja: ISMAP

en: Shape
ja: SHAPE=

en: Short inline quotation
ja: <Q>

en: Size (deprecated)
ja: Size (廃止)

en: Small text style
ja: <SMALL>

en: Source
ja: サーバ

en: Space-separated archive list
ja: スペース区切りのアーカイブリスト

en: Spacing between cells
ja: CELLSPACING=

en: Spacing within cells
ja: CELLPADDING=

en: Span
ja: スパン(複数に跨げる)

en: Standby load message
ja: 読み込み準備完了メッセージ

en: Starting sequence number (deprecated)
ja: Starting sequence number (廃止)

en: Strike-through text style (deprecated)
ja: 文字列の打ち消し線のスタイル (廃止)

en: Strike-through text (deprecated)
ja: 文字列の打ち消し線 (廃止)

en: Strong emphasis
ja: <STRONG>

en: Style info
ja: <STYLE>

en: Subscript
ja: 下付き数字

en: Superscript
ja: 上付き数字

en: Table body
ja: <TBODY>

en: Table caption
ja: <CAPTION>

en: Table column group properties
ja: <COLGROUP>

en: Table column properties
ja: <COL>

en: Table data cell
ja: <TD>

en: Table footer
ja: <TFOOT>

en: Table header cell
ja: <TH>

en: Table header
ja: <TH>

en: Table row
ja: <TR>

en: Table summary
ja: SUMMARY=

en: Table
ja: <TABLE>

en: Target - Blank
ja: <A TARGET=>

en: Target - Parent
ja: <A TARGET="_parent">

en: Target - Self
ja: <A TARGET="_self">

en: Target - Top
ja: <A TARGET="_top">

en: Teletype or monospace text style
ja: <TT>

en: Text color (deprecated)
ja: 文字列の色 (廃止)

en: Text entered by user
ja: <KBD>

en: Title
ja: タイトル

en: Underlined text style
ja: <U>

en: Unordered list
ja: <UL>

en: Use image map
ja: USEMAP=

en: Value interpretation
ja: VALUETYPE=

en: Value
ja: 値

en: Variable or program argument
ja: <VAR>

en: Vertical cell alignment
ja: VALIGN=

en: Vertical space (deprecated)
ja: Vertical space (廃止)

en: Visited link color (deprecated)
ja: Visited link color (廃止)

en: Width
ja: 幅

en: HTML - Tags
ja: HTML - タグ

en: Above
ja: <ABOVE> (上の枠だけを表示する)

en: Applet class file code
ja: CODE= (アプレットクラスのファイル)

en: Array
ja: <ARRAY>

en: Background color
ja: 背景の色

en: Background texture tile
ja: BACKGROUND= (背景画像)

en: Base font
ja: <BASEFONT> (基準となるフォント)

en: Border color
ja: BORDERCOLOR= (枠線の色)

en: Border
ja: 境界線を付ける

en: Center
ja: 中央

en: Color of selected links
ja: ALINK=

en: Content scheme
ja: SCHEME=

en: Content type
ja: TYPE=

en: Direction
ja: 方向

en: Directory list
ja: <DIR>

en: HTML version
ja: VERSION=

en: Embedded object
ja: <EMBED>

en: Figure
ja: <FIG>

en: Font face
ja: FACE=

en: Frameborder
ja: FRAMEBORDER=

en: Framespacing
ja: FRAMESPACING=

en: Heading
ja: <H>

en: Horizontal space
ja: HSPACE=

en: Image source
ja: <IMG SRC=>

en: Inline layer
ja: <ILAYER>

en: Java applet
ja: <APPLET>

en: Layer
ja: <LAYER>

en: Link color
ja: リンクの色

en: Listing
ja: <LISTING>

en: Mail link
ja: MAILTO=

en: Marquee
ja: <MARQUEE>

en: Menu list
ja: <MENU>

en: Multicolumn
ja: <MULTICOL>

en: Next ID
ja: <NEXTID>

en: No embedded objects
ja: <NOEMBED>

en: No layers
ja: <NOLAYER>

en: No line break
ja: <NOBR>

en: No shade
ja: NOSHADE

en: No word wrap
ja: NOWRAP

en: Note
ja: ノート

en: Object applet file
ja: OBJECT=

en: Preformatted listing
ja: <XMP>

en: Prompt message
ja: PROMPT=

en: Quote
ja: <QUOTE>

en: Range
ja: <RANGE>

en: Reduced spacing
ja: COMPACT

en: Root
ja: <ROOT>

en: Single line prompt
ja: <ISINDEX>

en: Size
ja: サイズ

en: Soft line break
ja: <WBR>

en: Sound
ja: サウンド

en: Spacer
ja: <SPACER>

en: Square root
ja: 平方根

en: Starting sequence number
ja: START

en: Strike-through text style
ja: <S>

en: Strike-through text
ja: <STRIKE>

en: Tab order position
ja: TABINDEX=

en: Text color
ja: COLOR=

en: Text
ja: テキスト

en: Top margin in pixels
ja: 上マージンのピクセルサイズ

en: Vertical space
ja: VSPACE=

en: Visited link color
ja: VLINK=

en: HTML - Special Characters
ja: HTML - 特殊文字

en: Soft hyphen­
ja: ソフトハイフン

en: Latex - Tags
ja: Latex - タグ

en: Brackets ()
ja: カッコ ()

en: Brackets []
ja: カッコ []

en: Brackets {}
ja: カッコ {}

en: Brackets &lt;&gt;
ja: カッコ &lt;&gt;

en: File input
ja: ファイル入力

en: Function cosine
ja: 関数 cosine

en: Function e^
ja: 関数 e^

en: Function exp
ja: 関数 exp

en: Function log
ja: 関数 log

en: Function log10
ja: 関数 log10

en: Function sine
ja: 関数 sine

en: Greek alpha
ja: ギリシア文字 α

en: Greek beta
ja: ギリシア文字 β

en: Greek epsilon
ja: ギリシア文字 ε

en: Greek gamma
ja: ギリシア文字 γ

en: Greek lambda
ja: ギリシア文字 λ

en: Greek rho
ja: ギリシア文字 ρ

en: Greek tau
ja: ギリシア文字 τ

en: Header 0 (chapter)
ja: ヘッダー 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
ja: ヘッダー 0 (chpter*)

en: Header 1 (section)
ja: ヘッダー 1 (section)

en: Header 1 (section*)
ja: ヘッダー 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
ja: ヘッダー 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
ja: ヘッダー 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
ja: ヘッダー 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
ja: ヘッダー 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
ja: ヘッダー 4 (paragraph)

en: Header appendix
ja: ヘッダーの目次

en: Item with label
ja: ラベル付きアイテム

en: Item
ja: アイテム

en: Maths (display)
ja: 数式 (display)

en: Maths (inline)
ja: 数式 (inline)

en: Symbol &lt;&lt;
ja: 記号 &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
ja: 記号 &lt;=

en: Symbol &gt;=
ja: 記号 &gt;=

en: Symbol &gt;&gt;
ja: 記号 &gt;&gt;

en: Symbol and
ja: 記号 and

en: Symbol const
ja: 記号 const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ja: 記号 d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
ja: 記号 dagger

en: Symbol d-by-dt
ja: 記号 d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ja: 記号 d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
ja: 記号 equiv

en: Symbol en-dash --
ja: 記号 en-dash --

en: Symbol em-dash ---
ja: 記号 em-dash ---

en: Symbol infinity
ja: 記号 infinity

en: Symbol mathspace ,
ja: 記号 mathspace ,

en: Symbol mathspace .
ja: 記号 mathspace .

en: Symbol mathspace _
ja: 記号 mathspace _

en: Symbol mathspace __
ja: 記号 mathspace __

en: Symbol simeq
ja: 記号 simeq

en: Symbol star
ja: 記号 star

en: Footnote
ja: 注釈

en: Tag list
ja: タグの一覧

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ja: よく利用するタグや文字列をキーボードを使わずにドキュメントに挿入する機能を提供します。

en: XSLT - Elements
ja: XSLT - 要素

en: button
ja: ボタン

en: browser
ja: ブラウザ

en: checkbox
ja: チェックボックス

en: caption
ja: キャプション

en: Prompt type
ja: プロンプトの種類

en: Selected format
ja: 選択された書式

en: Custom format
ja: カスタム書式

en: In_sert Date and Time...
ja: 日付と時刻の挿入(_S)

en: Insert current date and time at the cursor position
ja: カーソル位置に現在の日付と時刻を挿入します

en: Available formats
ja: 利用可能な書式

en: Insert Date/Time
ja: 日付/時刻の挿入

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ja: カーソル位置に現在の日付と時刻を挿入します。

en: Save Without Trailing Spaces
ja: 末尾のスペースを削除して保存

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ja: 行末のスペースを削除して保存

en: Insert Date and Time
ja: 日付と時間の挿入

en: _Insert
ja: 挿入する(_I)

en: Use the _selected format
ja: 次の書式を使う(_S)

en: _Use custom format
ja: その他(_U)

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ja: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
ja: 2009-11-01 17:52:00

en: Configure date/time plugin
ja: 日付/時間プラグインの設定

en: When inserting date/time...
ja: 日付/時刻を挿入する時...

en: _Prompt for a format
ja: 書式を毎回指定する(_P)
