kmymoney - en to eo translation catalogue (349 entries)

en: Error
eo: Eraro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAbort) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
eo: Ĉesigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Street:
eo: Strato:

[ctx: Email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
eo: Retpoŝto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Your name:
eo: Via nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone:
eo: Telefono:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_accountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QLa
en: Account
eo: Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecurityDlg)
en: Security
eo: Sekureco

en: Activity
eo: Aktiveco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dateTab) i18n: e
en: Date
eo: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Status
eo: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSkip) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: &Skip
eo: La&si

en: &Create...
eo: &Krei...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_kButtonAbort)
en: &Abort
eo: &Haltigu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createAssetButton)
en: Create
eo: Krei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOK) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk)
en: OK
eo: Bone

[ctx: @title header of the currency name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
eo: Nomo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBackupDlg)
en: Backup
eo: Sekurkopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseButton)
en: C&hoose...
eo: Ele&ktu...

en: User
eo: Uzanto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_amountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, amountLabel)
en: Amount
eo: Kvanto

[ctx: @label convert from stock to currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label100)
en: to
eo: al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
eo: Aldoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEdit)
en: Edit
eo: Redakti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel)
en: Cancel
eo: Rezigni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Number
eo: Numero

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Options
eo: Opcioj

[ctx: @label schedule name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type:
eo: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_helpButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpButton)
en: Help
eo: Helpo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enterButton)
en: Enter
eo: Enigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Ignore
eo: Ignori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure
eo: Agordi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Status:
eo: Stato:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_resultPage)
en: Result
eo: Rezulto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Type
eo: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Total
eo: Sumo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyPriceDlg)
en: Price Editor
eo: Preza Redaktilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Currency
eo: Valuto

[ctx: @action add new price]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
eo: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify
eo: Modifi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
eo: Forigi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_categoryTab) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: Category
eo: Kategorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Edit...
eo: Redakti...

[ctx: account name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currencyText)
en: Currency:
eo: Mono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingDateLabel)
en: Date:
eo: Dato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Balance:
eo: Balanco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Notes:
eo: Notoj:

[ctx: create new institution]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New...
eo: Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Number:
eo: Nombro:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_limitsTab)
en: Limits
eo: Limigoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone/Fax:
eo: Telefono/Fakso:

[ctx: institution name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_1)
en: City:
eo: Urbo:

en: Clear &All
eo: Forigi ĉ&ion

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsGeneral)
en: General Settings
eo: Ĝeneralaj Agordoj

[ctx: @title global settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Global
eo: Malloka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: minutes
eo: minutoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: January
eo: Januaro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: February
eo: Februaro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: March
eo: Marto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: April
eo: Aprilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: May
eo: Majo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: June
eo: Junio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: July
eo: Julio

[ctx: @item the month August]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: August
eo: Aŭgusto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: September
eo: Septembro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: October
eo: Oktobro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: November
eo: Novembro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: December
eo: Decembro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Views
eo: Perspektivoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: List
eo: Listo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFilter)
en: Filter
eo: Filtrilo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move selected item up
eo: Ŝovi elektitan eron supren

[ctx: @action move item up]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Up
eo: Supren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move selected item down
eo: Ŝovi elektitan eron malsupren

[ctx: @action move item down]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Down
eo: Malsupren

en: Home
eo: Hejmo

en: Colors
eo: Koloroj

en: Fonts
eo: Tiparoj

en: Icons
eo: Piktogramoj

en: Plugins
eo: Kromaĵoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupParsing) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Details
eo: Detaloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Date Format
eo: Datoformato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: URL
eo: Retadreso

[ctx: @action create new quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
eo: Nova

[ctx: @action update quotes from online quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
eo: Ĝisdatigi

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Display
eo: Montri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sorting)
en: Sorting
eo: Ordigado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Month
eo: Monato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Year
eo: Jaro

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Cleared
eo: Malplenigita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoFillTransaction)
en: Autofill
eo: Aŭtoplenigo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage2)
en: Import
eo: Importi

en: Developer
eo: Kreinto

en: Patches
eo: Korekteroj

en: Backup...
eo: Sekurigu...

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
eo: Fini

en: Update account...
eo: Ĝisdatigi Konton...

en: Edit category...
eo: Redakti Kategorion...

en: Currencies...
eo: Valoro...

en: Prices...
eo: Prezoj...

[ctx: New transaction button]
en: New
eo: Nova

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
eo: Redakti

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
eo: Enigi

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
eo: Akcepti

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
eo: Elekti ĉion

en: File already exists
eo: Dosiero jam ekzistas

en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

en: Writing %1
eo: Skribante %1

en: Untitled
eo: Sentitola

en: Creating new document...
eo: Kreanta novan dokumenton...

en: Loading file...
eo: Ŝargas dosieron...

en: File not found
eo: La dosiero ne troviĝis

en: Saving file...
eo: Konservante dosieron...

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
eo: &Importi

note: i18n: ectx: Menu (export) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: &Export
eo: E&ksporti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: &Filter
eo: &Filtrilo

en: Favorites
eo: Plej ŝatataj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Value
eo: Valoro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detail)
en: Detail
eo: Detalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkBalance)
en: Balance
eo: Kompensi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Fraction
eo: Frakcio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentEditWizardPage)
en: Payment
eo: Pagado

en: German Mark
eo: Germana marko

en: Bulgarian Lev
eo: Bulgara lev

en: Maltese Lira
eo: Malta lira

en: Cyprus Pound
eo: Cipra pound

en: Slovak Koruna
eo: Slovaka krono

en: Algerian Dinar
eo: Alĝeria dinaro

en: Andorran Peseta
eo: Andora peseta

en: Argentine Peso
eo: Argentina peso

en: Australian Dollar
eo: Aŭstralia dolaro

en: Bahamian Dollar
eo: Bahama dolaro

en: Bahraini Dinar
eo: Barajna dinaro

en: Barbados Dollar
eo: Babadosa dolaro

en: Belarusian Ruble
eo: Belorusia rublo

en: Belize Dollar
eo: Beliza dolaro

en: Bermudian Dollar
eo: Bermuda dolaro

en: Brazilian Real
eo: Brazila real

en: Brunei Dollar
eo: Bruneja dolaro

en: Burundi Franc
eo: Burunda franc

en: Canadian Dollar
eo: Kanada dolaro

en: Cape Verde Escudo
eo: Kabo-Verda eskudo

en: Cayman Islands Dollar
eo: Kajmanaj insuloj-dolaro

en: Chilean Peso
eo: Ĉilia peso

en: Colombian Peso
eo: Kolombia peso

en: Costa Rican Colon
eo: Kostarika colon

en: Cuban Peso
eo: Kuba peso

en: Czech Koruna
eo: Ĉeĥa krono

en: Danish Krone
eo: Dana krono

en: Djibouti Franc
eo: Ĝibuta franc

en: Dominican Peso
eo: Dominika peso

en: East Caribbean Dollar
eo: Orientkariba dolaro

en: Egyptian Pound
eo: Egipta pound

en: El Salvador Colon
eo: Elsalvadora colon

en: Ethiopian Birr
eo: Etiopa birr

en: Euro
eo: Eŭro

en: Falkland Islands Pound
eo: Falkland-insuloj pound

en: Fiji Dollar
eo: Fiĝia dolaro

en: Gibraltar Pound
eo: Gibraltara pound

en: Guinea-Bissau Peso
eo: Gineo-Bisaa peso

en: Hong Kong Dollar
eo: Honkonga dolaro

en: Iceland Krona
eo: Islanda krono

en: Indian Rupee
eo: Inda rupee

en: Iranian Rial
eo: Irana rial

en: Iraqi Dinar
eo: Iraka dinaro

en: Jamaican Dollar
eo: Ĵamajka dolaro

en: Jordanian Dinar
eo: Jordana dinaro

en: Kenyan Shilling
eo: Kenia ŝilingo

en: Kuwaiti Dinar
eo: Kuvajta dinaro

en: Latvian Lats
eo: Latva lats

en: Lebanese Pound
eo: Libanona pound

en: Liberian Dollar
eo: Liberia dolaro

en: Malagasy Franc
eo: Madagaskara franc

en: Malaysian Ringgit
eo: Malajsio ringgit

en: Mauritius Rupee
eo: Maŭrica rupee

en: Mexican Peso
eo: Meksika peso

en: Moroccan Dirham
eo: Moroka dirĥamo

en: Nepalese Rupee
eo: Nepala rupee

en: New Zealand Dollar
eo: Novzelanda dolaro

en: North Korean Won
eo: Nordkorea Won

en: Pakistan Rupee
eo: Pakistana rupee

en: Philippine Peso
eo: Filipina peso

en: Qatari Rial
eo: Katara rial

en: Russian Ruble
eo: Rusa rublo

en: Rwanda Franc
eo: Ruanda franc

en: Saudi Riyal
eo: Saŭda rijal

en: Seychelles Rupee
eo: Sejĉela rupee

en: Singapore Dollar
eo: Singapura dolaro

en: Solomon Islands Dollar
eo: Solomoninsula dolaro

en: Somali Shilling
eo: Somalia ŝilingo

en: Sri Lanka Rupee
eo: Srilanka rupee

en: Sudanese Dinar
eo: Sudana dinaro

en: Suriname Guilder
eo: Surinama guldeno

en: Swedish Krona
eo: Sveda krono

en: Swiss Franc
eo: Svisa franc

en: Syrian Pound
eo: Siria pound

en: Tanzanian Shilling
eo: Tanzania ŝilingo

en: Trinidad and Tobago Dollar
eo: Trinidada kaj Tobaga dolaro

en: Tunisian Dinar
eo: Tuniza dolaro

en: Turkish Lira
eo: Turka lira

en: US Dollar
eo: US dolaro

en: Uganda Shilling
eo: Uganda ŝilingo

en: Zimbabwe Dollar
eo: Zimbabva dolaro

en: Gold
eo: Oro

en: Palladium
eo: Paladio

en: Platinum
eo: Plateno

en: Silver
eo: Arĝento

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
eo: Iu

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
eo: Iu

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
eo: Tago

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
eo: Monato

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
eo: Alia

en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: @item This comes after the hunder text if the tens unit is different from 0]
en:  and
eo:  kaj

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
eo:  kaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonBrowse)
en: &Browse...
eo: E&lektu...

en: Unable to open file '%1' for writing
eo: Ne eblis malfermi la dosieron '%1' por skribi

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_category)
en: Category
eo: Kategorio

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_number)
en: Number
eo: Numero

[ctx: location of amount column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_amount)
en: Amount
eo: Kvanto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename
eo: Alinomi

[ctx: column for monetary value]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_amount)
en: Amount
eo: Kvanto

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
eo: Pli

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
eo: Preta

en: Minutes
eo: Minutoj

en: Hours
eo: Horoj

[ctx: Time unit]
en: Days
eo: Tagoj

en: Before
eo: Antaŭ

en: After
eo: Post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Interval:
eo: Intervalo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, downloadTab)
en: Download
eo: Elŝuti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, executeButton)
en: Execute
eo: Lanĉi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBJobView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobBox)
en: Jobs
eo: Taskoj

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, autoTab)
en: Automatic
eo: Aŭtomata

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, manualTab)
en: Manual
eo: Manuma

[ctx: @label account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Username
eo: Uzantnomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Password
eo: Pasvorto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Branch
eo: Branĉo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Finish
eo: Fini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Description
eo: Priskribo

[ctx: @title header of the QIF field name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Field
eo: Ero

[ctx: @action create new profile]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
eo: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Reset
eo: Restarigu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxCategories) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Categories
eo: Kategorioj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: &Details
eo: &Detaloj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryEditWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summary)
en: Summary
eo: Resumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host Name
eo: Gastigonomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Username
eo: Uzantnomo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period
eo: Periodo

en: New budget
eo: Nova budĝeto

en: Delete budget
eo: Forigi budĝeton

en: Copy budget
eo: Kopii budĝeton

[ctx: New budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
eo: Nova

[ctx: @title header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Name
eo: Nomo

[ctx: Budget total]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total
eo: Sumo

[ctx: header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name
eo: Nomo

[ctx: Show all details]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
eo: Ĉiuj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Groups
eo: Grupoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_forecastMethod)
en: method
eo: metodo

[ctx: Advanced forecast view]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced)
en: Advanced
eo: Altnivelaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChart) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabChart)
en: Chart
eo: Diagramo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: Action
eo: Ago

en: Time
eo: Tempo

en: Grand Total
eo: Plena tuto

en: Category Type
eo: Kategoria Tipo

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
eo: Jes

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
eo: Jes

en: File %1 does not exist
eo: Dosiero %1 ne troviĝis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range
eo: Intervalo

[ctx: All accounts]
en: All
eo: Ĉiuj

en: &Delete
eo: &Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Comment
eo: Komento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewGeneralInfoWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStartWizardPage)
en: General Information
eo: Ĝenerala informo

en: Account Information
eo: Informoj pri Konto

[ctx: @action create new report]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNew)
en: New
eo: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy
eo: Kopii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close this window
eo: Fermi la fenestron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close
eo: Fermi

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
eo: Linio

[ctx: @item all accounts]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
eo: Ĉiuj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Show Columns
eo: Montri kolumno(j)n

en: Save As
eo: Konservi kiel

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
eo: Anonimaj dosieroj

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
eo: XML dosieroj

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

note: i18n: ectx: label, entry (useSystemFont), group (List Options)
en: Use system font
eo: Uzi la sistemtiparon

en: Information
eo: Informo

en: Delete all
eo: Forigi ĉiujn

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
eo: Ne kongruas

[ctx: New payee]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
eo: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Merge
eo: Mergi

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, addressTab)
en: Address
eo: Adreso

[ctx: E-mail address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: E-Mail:
eo: Retadreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Notes
eo: Notoj

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Address:
eo: Adreso:

[ctx: @item Show all payees]
en: All
eo: Ĉiuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Frequency
eo: Frekvenco

[ctx: @item Show all tags]
en: All
eo: Ĉiuj

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Next month
eo: Venonta monato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: &OK
eo: &Bone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
eo: &Rezigni

[ctx: From (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: From
eo: El

[ctx: To (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: To
eo: al

[ctx: @title header of the account name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountList)
en: Name
eo: Nomo

en: %1 of %2
eo: %1 de %2

[ctx: @label name of the schedule]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Account:
eo: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
eo: F&ermi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_textTab)
en: Text
eo: Teksto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Contains
eo: Enhavas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: Case sensitive
eo: Usklecodistinga

[ctx: to (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: to
eo: al

[ctx: from (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: from
eo: de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allPayeesButton)
en: Select all
eo: Elekti ĉion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: Validity
eo: Valideco

[ctx: @label reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: State
eo: Stato

[ctx: to (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: to
eo: al

[ctx: from (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: from
eo: de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedCriteria)
en: text
eo: teksto

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: &Help
eo: &Helpo

en: Investment
eo: Investo

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: No
eo: Ne

[ctx: @item payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Yes
eo: Jes

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Variable
eo: Variablo

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Days
eo: Tagoj

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Months
eo: Monatoj

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Years
eo: Jaroj

en: Months
eo: Monatoj

en: Years
eo: Jaroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Interest rate
eo: Interezo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Calculate
eo: Kalkulu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Factor
eo: Faktoro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, DurationWizardPage)
en: Duration
eo: Daŭro

[ctx: @label loan name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Name
eo: Nomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2)
en: Valid from:
eo: Valida de:

[ctx: @label email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
eo: Retpoŝto:

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
eo: Simbolo
