Freeciv 2.2 - en to sv translation catalogue (2953 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
sv: *%s (datorstyrd)* Datorstyrd spelare i bortaläge kan inte anta ett sådant avtal.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Bryt först förbundet med %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag vill att du håller dig borta från %s ett tag först, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Låt oss först upphöra med fientligheter, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag vill se att du kan hålla vårt vapenstillestånd först, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag litar ännu inte på dig såpass att jag vågar ingå ett förbund med dig, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag känner inte till staden du nämner.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag är rädd att det inte är säkert att dela anblick med dig.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
sv: *%s (datorstyrd)* Det här är inte ett acceptabelt avtal, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
sv: *%s (datorstyrd)* Välkommen i vårt förbund %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Ja, må vi stå enade för evigt, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
sv: *%s (datorstyrd)* Ja, fred i vår tid!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Avgjort. Inga fler fientligheter, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad %s! Får vi lov att föreslå ett vapenstillestånd medan vi lär känna varandra bättre?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
sv: *%s (datorstyrd)* Rymden må aldrig bli din.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag har fått stå ut med dina nycker länge nog! Nu drar vi ut i krig!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
sv: *%s (datorstyrd)* Fred i ... någon annan tid.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
sv: *%s (datorstyrd)* Äntligen kan jag ta mig an dig! Trodde du verkligen att du skulle komma undan med dina förbrytelser?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
sv: *%s (datorstyrd)* Dina skumraskaffärer har kostat dig detta krig!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
sv: *%s (datorstyrd)* Dina fientligheter mot %s var ditt sista mistag!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag kommer starta krig mot %s om %d omgång för att sätta stopp för dennes rymdskepp.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag kommer starta krig mot %s om %d omgångar för att sätta stopp för dennes rymdskepp.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag ser fram emot din hjälp i detta ärende. Länge leve vårt storslagna förbund!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
sv[0]: *%s (datorstyrd)* %s har gjort grava överträdelser på sina förpliktelser för egen vinnings skull. Jag kommer förklara krig om %d omgång och förväntar mig att ni gör detsamma!
sv[1]: *%s (datorstyrd)* %s har gjort grava överträdelser på sina förpliktelser för egen vinnings skull. Jag kommer förklara krig om %d omgångar och förväntar mig att ni gör detsamma!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt förklara krig mot %s om %d omgång för att plundra dem på deras rikedomar.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt förklara krig mot %s om %d omgångar för att plundra dem på deras rikedomar.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
sv: *%s (datorstyrd)* Önskar du ha del i krigsbytet så varsågod att ta del i striden!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har fått nog av %s. Tiden har kommit att slita dem i stycken. Jag förklarar krig om %d omgång.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har fått nog av %s. Tiden har kommit att slita dem i stycken. Jag förklarar krig om %d omgångar.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag förutsätter att ni, min betrodde bundsförvant, medverkar i detta krig.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra vårt förbund och förklara krig mot %s om %d omgång. Håll ut - vi är på väg!
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra vårt förbund och förklara krig mot %s om %d omgångar. Håll ut - vi är på väg!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra mitt förbund med %s och förklara krig mot %s om %d omgång. Vi förutsätter att ni gör detsamma.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra mitt förbund med %s och förklara krig mot %s om %d omgångar. Vi förutsätter att ni gör detsamma.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
sv: *%s (datorstyrd)* Ditt försök att erövra utrymme för endast dig själv avslöjar dina sanna avsikter, så jag har nog av vårt förbund!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
sv: *%s (datorstyrd)* Ditt försök att ensam härska i yttre rymden är mycket anstötligt.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
sv: *%s (datorstyrd)* Såvida du inte avbrytter ditt rymdskeppsbygge måste jag vidta åtgärder!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag är rädd att det inte längre är säkert att dela anblick med dig.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad vår mest pålitliga bundsförvant, vi uppmanar er att utplåna vår fiende, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
sv: *%s (datorstyrd)* Vad hälsad bundsförvant, jag ser att du ännu inte har förklarat krig mot vår fiende, %s. Varför behöver jag påminna dig om dina löften?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
sv: *%s (datorstyrd)* Din usling, vi slöt ett förbund, men du har fortfarande fred med vår dödsfiende, %s! Detta är inte godtagbard, vårt förbund har upphört!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad vän, får jag föreslå att vi ingår ett förbund med varandra?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad granne, vad sägs om ett fredsfördrag?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
sv: *%s (datorstyrd)* All denna blodspillan leder ingen vart. Är det inte dags att gräva ner stridsyxan?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag har blivit brutalt överfallen av %s och är i behov av hjälp! Hedra vårt förbund och er hjälpsamhet kommer inte gå förbi obemärkt!

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
sv: Stadsförvaltaren kan inte utföra sitt uppdrag i %s och lämnar sin post.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
sv: Stadsförvaltaren är osäker på att han skött sitt uppdrag i %s och ber att vi tar oss en titt.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
sv: Vänligen rapportera detta meddelande på %s

en: none
sv: ingen

en: custom
sv: anpassad

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
sv: aldrig

en: %d turn | %d turns
sv[0]: %d omgång
sv[1]: %d omgångar

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
sv:  lycklig

en: ?cma:Very happy
sv: ?cma:Mycket lyckliga

en: Old attributes detected and removed.
sv: Gamla attribut funna och borttagna.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
sv: Insticksprogrammet ”%s” är inte tillgängligt. %s är tillgängliga.

en: No real audio plugin present.
sv: Ett riktigt insticksprogram för ljud saknas.

en: Proceeding with sound support disabled.
sv: Fortsätter med ljuded avstängt.

en: To get sound you need to download a sound set!
sv: Man måste hämta hem en ljuduppsättning för att få ljud!

en: Get sound sets from <%s>.
sv: Hämta ljuduppsättningar från <%s>.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
sv: Inget ljudsystem kunde köras!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
sv: Någonting kanske är felinställt eller har felaktiga rättigheter.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
sv: Freeciv är fri programvara och du är välkommen att kopiera och distribuera den under särskilda villkor;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
sv: Se ”Kopiering” under hjälpmenyn.

en: Now ... Go give 'em hell!
sv: Gå nu och ge dem vad de tål!

en: Export complete.
sv: Export färdig.

en: Export failed, couldn't write to file.
sv: Export misslyckades, kunde inte skriva till fil.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
sv: XXX/XXX XXX omgångar

en: %3d turn | %3d turns
sv[0]: %3d omgång
sv[1]: %3d omgångar

en: %d/turn
sv: %d/omgång

en: Obsolete
sv: Omodernt

en: Built
sv: Färdigställt

en: Destroyed
sv: Förstört

en: Great Wonder
sv: Underverk

en: Small Wonder
sv: Monument

note: TRANS: "unknown" city name TRANS: "unknown" location TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
sv: (okänd)

en: ?city_state:Celebrating
sv: Hänryckta

en: ?city_state:Disorder
sv: Upplopp

en: ?city_state:Peace
sv: Frid

en: (worklist)
sv: (arbetslista)

en: ?city:Name
sv: Stadsnamn

en: City Name
sv: Stadsnamn

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
sv: Folkslag

en: ?size [short]:Sz
sv: St

en: Size
sv: Storlek

en: State
sv: Tillstånd

en: Celebrating/Peace/Disorder
sv: Hänryckta/Frid/Upplopp

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
sv: Kortfattad: *=Hänryckta, X=Upplopp

en: ?Happy workers:H
sv: ?Lyckliga arbetare:L

en: Workers: Happy
sv: Arbetare: Lyckliga

en: ?Content workers:C
sv: ?Nöjda arbetare:N

en: Workers: Content
sv: Arbetare: Nöjda

en: ?Unhappy workers:U
sv: ?Missnöjda arbetare:M

en: Workers: Unhappy
sv: Arbetare: Missnöjda

en: ?Angry workers:A
sv: ?Arga arbetare:A

en: Workers: Angry
sv: Arbetare: Arga

en: ?city:Workers
sv: Arbetare

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
sv: ?lyckliga/nöjda/missnöjda/arga:L/N/M/A

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
sv: Arbetare: Lyckliga, Nöjda, Missnöjda, Arga

en: Best
sv: Bäst

en: attack
sv: anfall

en: Best attacking units
sv: Bästa anfallare

en: defense
sv: försvar

en: Best defending units
sv: Bästa försvarare

en: Units
sv: Trupper

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
sv: Här

en: Number of units present
sv: Antal närvarande trupper

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
sv: Understöd

en: Number of units supported
sv: Antal understödda trupper

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
sv: Växer

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
sv: (har/behöver)

en: Turns until growth/famine
sv: Omgångar till tillväxt/hungersnöd

en: Surplus
sv: Överskott

en: ?food/production/trade:F/P/T
sv: M/S/H

en: Surplus: Food, Production, Trade
sv: Överskott: Mat, Sköldar, Handel

en: ?Food surplus [short]:+F
sv: +M

en: Surplus: Food
sv: Överskott: Mat

en: ?Production surplus [short]:+P
sv: +S

en: Surplus: Production
sv: Överskott: Sköldar

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
sv: -S

en: Waste
sv: Spill

en: ?Trade surplus [short]:+T
sv: +H

en: Surplus: Trade
sv: Överskott: Handel

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
sv: -H

en: Corruption
sv: Korruption

en: Economy
sv: Ekonomi

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
sv: ?guld/välfärd/forskning:G/V/F

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
sv: Ekonomi: Guld, Välfärd, Forskning

en: ?Gold:G
sv: ?guld:G

en: Economy: Gold
sv: Ekonomi: Guld

en: ?Luxury:L
sv: ?välfärd:V

en: Economy: Luxury
sv: Ekonomi: Välfärd

en: ?Science:S
sv: ?forskning:F

en: Economy: Science
sv: Ekonomi: Forskning

en: ?number_trade_routes:n
sv: a

en: ?number_trade_routes:R
sv: L

en: ?pollution [short]:Pol
sv: ?pollution [short]:Uts

en: Pollution
sv: Utsläpp

en: ?plague risk [short]:Pla
sv: Pest

en: ?cma:Governor
sv: Förvaltare

en: Citizen Governor
sv: Stadsförvaltare

en: Production
sv: Tillverkning

en: Turns/Buy
sv: Omgångar/Köp

en: Currently Building
sv: Bygger

en: ?specialist:S
sv: S

en: Specialists: %s
sv: Specialister: %s

en: Special
sv: Specialister

en: Unrecognized option: "%s"
sv: Okänt tillval: ”%s”

en: There was an error while auto connecting; aborting.
sv: Ett fel uppstod vid självständig anslutning; avbryter.

en: Game started.
sv: Spelet är igång.

en: Changing production of every %s into %s.
sv: Ändrar bygget av varje %s till %s.

en: ?embassy:Both
sv: ?embassy:Ömsesidig

en: ?embassy:Yes
sv: ?embassy:Ja

en: ?embassy:With Us
sv: ?embassy:Hos oss

en: ?embassy:Contact
sv: ?embassy:Kontakt

en: ?embassy:No Contact
sv: ?embassy:Ingen kontakt

en: ?vision:Both
sv: ?vision:Ömsesidig

en: ?vision:To Them
sv: ?vision:Åt dem

en: ?vision:To Us
sv: ?vision:Åt oss

en: The %s give %s
sv: %s ger %s

en: The %s give their worldmap
sv: %s ger sin världskarta

en: The %s give their seamap
sv: %s ger sina sjökort

en: The parties agree on a cease-fire
sv: Parterna kommer överens om vapenstillestånd

en: The parties agree on a peace
sv: Parterna kommer överens om fred

en: The parties create an alliance
sv: Parterna skapar ett förbund

en: The %s give shared vision
sv: %s ger oss delad anblick

en: The %s give an embassy
sv: %s ger ambassad

en: Popup Request
sv: Meddelande

en: Failed looking up host.
sv: Misslyckades få kontakt med värd.

en: Connection in progress.
sv: Ansluter...

en: Disconnected from server.
sv: Bortkopplad från servern.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
sv: Lyckades inte ansluta till servern ”%s” vid port %d som ”%s” efter %d försök.

en: Connection to server refused. Please start the server.
sv: Anslutning till servern förvägrades. Var god sätt i gång servern.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
sv: Fel vid anslutning till servern ”%s” vid port %d som ”%s”:
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
sv: Självständing anslutning till servern ”%s” vid port %d som ”%s” var %fte sekund %d gånger

en: Couldn't start the server.
sv: Kunde inte starta server.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
sv: Du får tyvärr försöka starta en själv...

en: Couldn't connect to the server.
sv: Kunde inte skapa anslutning till server.

en: We probably couldn't start it from here.
sv: Det verkar som vi inte kunde starta den härifrån.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
sv: Tagit kontroll över servern. Du har nu kontrollnivå ”hack”.

en: Only transporter units can be unloaded.
sv: Endast frakttrupper kan lastas ur.

en: Only settler units can be put into auto mode.
sv: Endast nybyggartrupper kan försättas i självständigt läge.

en: Only nuclear units can do this.
sv: Endast kärnvapen kan göra detta.

en: Only paratrooper units can do this.
sv: Endast fallskärmsjägare kan göra detta.

en: Didn't find a route to the destination!
sv: Hittade ingen väg till målet!

en: Oh my! You seem to have no capital!
sv: Hoppsan! Vi tycks sakna huvudstad!

en: Terrain
sv: Landskap

en: Terrain Special
sv: Speciell tillgång

en: Road
sv: Väg

en: Unit
sv: Trupp

en: City
sv: Stad

en: Vision
sv: Anblick

en: Start Position
sv: Startposition

en: Paint
sv: Måla

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Bribe Enemy Unit
sv: Muta fiendetrupp

en: Traitors Demand Too Much!
sv: Förrädarna begär för mycket!

en: Steal Technology
sv: Stjäl teknologi

en: _Steal
sv: _Stjäl

en: Select Advance to Steal
sv: Välj en teknologi att stjäla

en: _Advances:
sv: Fr_amsteg:

en: Sabotage Improvements
sv: Förstör stadsförbättringar

en: _Sabotage
sv: För_stör

en: Select Improvement to Sabotage
sv: Välj en stadsförbättring att förstöra

en: _Improvements:
sv: Förbättr_ingar:

en: City Production
sv: Stadens tillverkning

en: You can't incite a revolt in %s.
sv: Vi kan inte anstifta ett uppror i %s.

en: City can't be incited!
sv: Kan inte anstifta uppror i staden!

en: Incite a Revolt!
sv: Anstifta ett uppror!

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
sv: Vår %s har anlänt till %s.
    Vilken är din order?

en: _Keep moving
sv: _Fortsätt drag

en: _Wait
sv: Vänta (_W)

en: Cleared output window.
sv: Rensade utdatafönstret.

en: background
sv: bakgrund

en: Flag
sv: Flagga

en: Citizens
sv: Medborgare

en: Food:
sv: Mat:

en: Prod:
sv: Tillverkning:

en: Trade:
sv: Handel:

en: Gold:
sv: Guld:

en: Luxury:
sv: Välfärd:

en: Science:
sv: Forskning:

en: Granary:
sv: Sädeslager:

en: Change in:
sv: Förändring om:

en: Corruption:
sv: Korruption:

en: Waste:
sv: Spill:

en: Pollution:
sv: Utsläpp:

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
sv: _Översikt

en: City map
sv: Stadskarta

en: Production:
sv: Tillverkning:

en: %d/%d %d turns
sv: %d/%d %d omgångar

en: _Buy
sv: _Köp

en: I_mprovements:
sv: _Förbättringar:

en: Info
sv: Information

en: P_roduction
sv: _Tillverkning

en: Happ_iness
sv: _Belåtenhet

en: _Governor
sv: _Förvaltare

en: _Settings
sv: In_ställningar

en: Entertainers
sv: Trubadurer

en: Scientists
sv: Vetenskapsmän

en: Taxmen
sv: Skattmasar

en: Overview page
sv: Översiktssidan

en: Production page
sv: Tillverkningssidan

en: Happiness page
sv: Belåtenhetssidan

en: Governor page
sv: Förvaltarsidan

en: This Settings page
sv: Denna inställningssidan

en: Last active page
sv: Senast visade sida

en: New citizens are
sv: Nya medborgare är

en: Next time open
sv: Visa när stadsdialogen öppnas

en: R_ename...
sv: _Byt namn...

en: _List present units...
sv: _Lista närvarande trupper...

en: _Prev city
sv: _Föregående stad

en: _Next city
sv: _Nästa stad

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
sv: <b>%s</b> - %s invånare

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
sv: hindrad

en: Supported units %d
sv: Understödda trupper %d

en: Present units %d
sv: Närvarande trupper %d

en: Cen_ter
sv: _Centrera

en: _Activate unit
sv: Gör trupp _aktiv

en: Activate unit, _close dialog
sv: Gör trupp aktiv, stäng _dialog

en: _Disband unit
sv: Upplös trupp (_D)

en: _Load unit
sv: Lasta på

en: _Unload unit
sv: Lasta av

en: _Sentry unit
sv: Ge trupp vakttjänst (_S)

en: _Fortify unit
sv: Be_fäst trupp

en: Set _Home City
sv: Gör till _hemstad

en: U_pgrade unit
sv: _Ersätt trupp

en: Buy It!
sv: Köp det!

en: Sell It!
sv: Sälj det!

en: Rename City
sv: Byt namn på staden

en: What should we rename the city to?
sv: Vad ska vi kalla staden?

en: No %s could be sold.
sv: Inga %s kunde säljas.

en: _Production
sv: T_illverkning

en: Chan_ge
sv: _Ändra

en: Add _First
sv: Lägg till _först

en: Add _Next
sv: Lägg till som _nästa

en: Add _2nd Last
sv: Lägg till näst sist

en: Add _Last
sv: _Lägg till sist

en: Set Worklist
sv: Ställ in arbetslista

en: Append Worklist
sv: Lägg till arbetslista

en: Clear _Worklist
sv: _Rensa arbetslista

en: Gover_nor
sv: _Förvaltare

en: S_ell
sv: _Sälj

en: _Select
sv: V_älj

en: _Display
sv: _Visa

en: Cities
sv: Städer

en: _Inspect
sv: _Inspektera

en: Improvements
sv: Förbättringar

en: Wonders
sv: Underverk

en: All Cities
sv: Alla städer

en: No Cities
sv: Inga städer

en: Invert Selection
sv: Invertera val

en: Building Units
sv: Bygger trupper

en: Building Improvements
sv: Bygger stadsförbättringar

en: Building Wonders
sv: Bygger underverk

en: Building Unit
sv: Bygger trupp

en: Building Improvement
sv: Bygger stadsförbättring

en: Building Wonder
sv: Bygger underverk

en: Coastal Cities
sv: Kuststäder

en: Same Island
sv: Samma ö

en: Supported Units
sv: Understödda trupper

en: Units Present
sv: Närvarande trupper

en: Improvements in City
sv: Förbättringar i stad

en: Wonders in City
sv: Underverk i stad

en: Available Units
sv: Tillgängliga trupper

en: Available Improvements
sv: Tillgängliga stadsförbättringar

en: Available Wonders
sv: Tillgängliga underverk

en: Prese_ts:
sv: För_val:

en: Ne_w
sv: _Ny

en: Results
sv: Följd

en: Minimal Surplus
sv: Minsta överskott

en: Factor
sv: Faktor

en: Celebrate
sv: Fira

en: Governor Enabl_ed
sv: Förvaltning aktiverad

en: Governor Disabl_ed
sv: Förvaltning avaktiverad

en: new preset
sv: nytt förvalt värde

en: Name new preset
sv: Nytt förval

en: What should we name the preset?
sv: Vad ska vi kalla det förvalda värdet?

en: Remove this preset?
sv: Tag bort detta förvalda värde?

en: Goto _Location
sv: _Gå till plats

en: You say you wanna revolution?
sv: Vill du göra revolution?

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
sv: Plundra vad?

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
sv: Välj något att plundra:

en: All
sv: Alla

en: Edit Nation
sv: Redigera folkslag

en: What Nation Will You Be?
sv: Vilket folk ska du styra?

en: Pick Nation
sv: Välj folkslag

en: _Random Nation
sv: Sl_umpvalt folkslag

en: Select a nation
sv: Välj ett folkslag

en: Nation _Groups:
sv: _Grupper:

en: _Properties
sv: Egenska_per

en: _Leader:
sv: _Ledare:

en: _Female
sv: _Kvinna

en: _Male
sv: _Man

en: City _Styles:
sv: _Stadstyper:

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: You must select your sex.
sv: Du måste välja ditt kön.

en: You must type a legal name.
sv: Du måste skriva ett tillåtet namn.

en: Upgrade Unit!
sv: Uppgradera trupp!

en: Upgrade Obsolete Units
sv: Ersätt omoderna trupper

en: World-map
sv: Världskarta

en: Sea-map
sv: Sjökort

en: _Maps
sv: _Kartor

en: _Advances
sv: Fr_amsteg

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
sv: Alla teknologier

en: _Cities
sv: _Städer

en: _Give shared vision
sv: _Ge delad anblick

en: Give _embassy
sv: G_e ambassad

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
sv: ?diplomatic_state:Vapenstillestånd

en: ?diplomatic_state:Peace
sv: ?diplomatic_state:Fred

en: ?diplomatic_state:Alliance
sv: ?diplomatic_state:Förbund

en: _Pacts
sv: F_örbund

en: Cancel meeting
sv: Avbryt möte

en: Accept treaty
sv: Godkänn avtal

en: C_lauses:
sv: _Klausuler:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
sv: --- Avtalet är tomt. Lägg till några klausuler. ---

en: Invalid amount of gold specified.
sv: Ogiltig guldmängd angiven.

en: Global Observer
sv: Globala iakttagare

en: Editor Tool
sv: Redigeringsverktyg

en: Count
sv: Antal

en: Tile
sv: Ruta

en: Player
sv: Spelare

en: ?play:Game
sv: Spel

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
sv: %db %dm %dU

en: %d byte | %d bytes
sv[0]: %d bit
sv[1]: %d bitar

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
sv: (aldrig)

en: Edit
sv: Redigera

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
sv: Närvarande

en: ID
sv: id

en: Name
sv: Namn

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
sv: Känd

en: ?coordinate:X
sv: X

en: ?coordinate:Y
sv: Y

en: ?coordinates:X,Y
sv: X,Y

en: Specials
sv: Speciella tillgångar

en: Bases
sv: Baser

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
sv: Folkslag

note: TRANS: Image header
en: Type
sv: Typ

en: Veteran
sv: Erfaren

en: Buildings
sv: Byggnader

en: Government
sv: Statsskick

en: Science
sv: Forskning

en: Gold
sv: Guld

en: Year
sv: År

en: Scenario Name
sv: Scenarionamn

en: Scenario Description
sv: Scenariobeskrivning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Find City
sv: Hitta stad

en: Ci_ties:
sv: S_täder:

en: Select tax, luxury and science rates
sv: Välj skatte-, välfärds- och forskningssatser

en: Tax
sv: Skatt

en: Lock
sv: Lås

en: Luxury
sv: Välfärd

en: %s max rate: %d%%
sv: %s, högsta sats: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
sv: Gå till/Flygfrakta trupp

en: Air_lift
sv: F_lyg

en: _Goto
sv: _Gå till

en: Airlift
sv: Flyg

en: Show _All Cities
sv: _Alla städer

en: No units selected.
sv: Inga trupper valda.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
sv: Anmäl buggar på %s

en: Turn Done
sv: Avsluta omgång

en: Shift+Return
sv: Skift+Retur

en: Chat
sv: Chatt

en: Allies Only
sv: Enbart bundsförvanter

en: Are you sure you want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Close Tab:
    %s
sv: Stäng flik:
    %s

en: Cities:
sv: Städer:

en: Luxuries:
sv: Välfärd:

en: Buildings:
sv: Byggnader:

en: Units:
sv: Trupper:

en: Wonders:
sv: Underverk:

en: Happiness
sv: Belåtenhet

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Upkeep:
sv: Underhåll:

en: Requirement:
sv: Krav:

en: Obsolete by:
sv: Omodern i.o.m:

en: Attack:
sv: Angrepp:

en: Defense:
sv: Försvar:

en: Move:
sv: Rörlighet:

en: FirePower:
sv: Eldkraft:

en: Hitpoints:
sv: Träffpunkter:

en: Basic Upkeep:
sv: Standardunderhåll

en: Vision:
sv: Sikt:

en: Move/Defense:
sv: Rörlighet/Försvar:

en: Food/Res/Trade:
sv: Mat/Tillg/Handel:

en: Resources:
sv: Tillgångar:

en: (Never)
sv: (Aldrig)

en: Removed
sv: Borttagen

en: Freeciv Help Browser
sv: Freeciv hjälpbläddrare

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse All
sv: Kollapsa alla

en: Allows
sv: Möjliggör

en: Obsoletes
sv: Gör omodern

en: with
sv: med

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: "Resources: (none)".
en: (none)
sv: (ingen)

en: Ruler:
sv: Härskare:

en: Government:
sv: Statsskick:

en: Capital:
sv: Huvudstad:

en: Tax:
sv: Skatt:

en: Researching:
sv: Forskar fram:

en: _Diplomacy
sv: _Diplomati

en: _Techs
sv: _Teknologi

en: Foreign Intelligence: %s Empire
sv: Underrättelser - %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: Build New City
sv: Grunda stad

en: What should we call our new city?
sv: Vad ska vi kalla vår nya stad?

en: Set local options
sv: Ställ in lokala tillval

en: Game Settings
sv: Spelinställningar

en: Leaving a local game will end it!
sv: Att hoppa av ett lokalt spel innebär att det upphör!

en: _Game
sv: _Spel

en: _Options
sv: _Tillval

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Improvements
sv: Förbättr_ingar:

en: C_ivilization
sv: R_ike

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Clear Chat Log
sv: _Rensa chattlogg

en: Save Chat _Log
sv: Spara chatt_logg

en: _Local Client
sv: _Lokal klient

en: _Message
sv: _Meddelande

en: _Remote Server
sv: _Fjärrserver

en: Save Options _Now
sv: _Spara tillval

en: _Reload Tileset
sv: Ladda om _rutbildsuppsättning

en: _Save Game
sv: _Spara spel

en: Save Game _As...
sv: Spara spel s_om...

en: _Leave
sv: _Hoppa av

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Find City
sv: _Hitta stad

en: Work_lists
sv: Arbets_listor

en: _Units
sv: _Trupper

en: _Nations
sv: _Folkslag

en: _Wonders of the World
sv: Världens _underverk

en: Top _Five Cities
sv: De fem _bästa städerna

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: _Demographics
sv: _Demografi

en: Strategy and Tactics
sv: Strategi och taktik

en: City Improvements
sv: Stadsförbättringar

en: Wonders of the World
sv: Världens underverk

en: Combat
sv: Strid

en: Zones of Control
sv: Kontrollområden

en: Diplomacy
sv: Diplomati

en: Technology
sv: Teknologi

en: Space Race
sv: Rymdkapplöpning

en: Connecting
sv: Anslutning

en: Controls
sv: Styrning

en: Chatline
sv: Kommunikationsrad

en: Worklist Editor
sv: Arbetslisteredigerare

en: Languages
sv: Språk

en: Copying
sv: Kopiering

en: About Freeciv
sv: Om Freeciv

en: Save Options on _Exit
sv: Spara val vid _avslut

en: _Editing Mode
sv: _Redigeringsläge

en: Map _Grid
sv: Kart_rutnät

en: National _Borders
sv: Riksgr_änser

en: City _Names
sv: Stads_namn

en: City G_rowth
sv: Stadstillvä_xt

en: _Terrain
sv: L_andskap

en: C_oastline
sv: Kustlinje

en: _Irrigation
sv: Bevattning (_I)

en: _Mines
sv: Gruvor (_M)

en: Po_llution & Fallout
sv: Utsläpp & nedfall

en: Citi_es
sv: Städ_er

en: Unit Solid Background
sv: Enkel bakgrundsfärg för trupper

en: Fog of _War
sv: _Krigsdimma

en: Better Fog of War
sv: Bättre Krigs_dimma

en: Recalculate _Borders
sv: Uppdatera riks_gränser

en: Toggle Fog of _War
sv: Växla _Krigsdimma

en: Game/Scenario Properties
sv: Spel-/Scenario_tilval

en: Save Scenario
sv: _Spara Scenario

en: _Unit
sv: _Trupp

en: _Work
sv: _Arbete

en: _Combat
sv: _Strid

en: Build _Base
sv: Bygg _bas

en: _Done
sv: _Klar

en: _Go to
sv: _Gå till

en: Go _to/Airlift to City...
sv: Gå/Flyg _till stad...

en: _Return to Nearest City
sv: Återvänd till _närmaste stad

en: Auto E_xplore
sv: Utforska självständigt (_X)

en: _Patrol
sv: Gå _vaktrunda

en: _Sentry
sv: _Stå vakt

en: _Load
sv: _Lasta på

en: _Unload
sv: Lasta _av

en: U_nload All From Transporter
sv: Lasta av alla från _fraktskepp

en: Upgr_ade
sv: _Ersätt trupp

en: _Disband
sv: Upplös trupp

en: _Build City
sv: _Bygg stad

en: Go _to and Build city
sv: Gå till och bygg stad

en: _Auto Settler
sv: Förbättr_a landskap självständigt

en: Build _Road
sv: Bygg väg (_R)

en: Build _Irrigation
sv: Anlägg bevattning (_I)

en: Build _Mine
sv: Gräv gruva (_M)

en: Connect With Roa_d
sv: Anslut med väg

en: Connect With Rai_l
sv: Anslut med järnväg

en: Connect With Irri_gation
sv: Anslut med bevattning

en: Transf_orm Terrain
sv: _Omvandla landskap

en: Clean _Pollution
sv: Rensa utslä_pp

en: Clean _Nuclear Fallout
sv: Rensa radioaktivt _nedfall

en: Fortify
sv: Befäst

en: Build Fortress
sv: Bygg fästning

en: Build Airbase
sv: Bygg flygbas

en: _Pillage
sv: _Plundra

en: Explode _Nuclear
sv: Utlös _kärnvapen

en: _Government
sv: St_atsskick

en: _Tax Rates...
sv: S_kattesatser...

en: _Center View
sv: _Centrera vy

en: _Economy
sv: _Ekonomi

en: _Research
sv: _Forskning

en: _Spaceship
sv: R_ymdskepp

en: Add to City
sv: Utöka stad

en: Change to %s
sv: Ändra till %s

en: Transf_orm to %s
sv: _Omvandla till %s

en: Drop _Paratrooper
sv: Släppp _fallskärmsjägare

en: Message Options
sv: Meddelandetillval

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
sv: Var meddelanden visas
    <b>Ut</b>datafönster ; <b>Med</b>delandefönster ; <b>Öpp</b>na eget fönster

en: Event
sv: Händelse

en: Out
sv: Ut

en: Mes
sv: Med

en: Pop
sv: Öpp

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Start _New Game
sv: Påbörja _nytt spel

en: Start _Scenario Game
sv: Påbörja _scenariospel

en: _Load Saved Game
sv: _Återuppta sparat spel

en: C_onnect to Network Game
sv: _Anslut till nätverksspel

en: Select Location to Save
sv: Välj plats att spara till

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: Passwords don't match, enter password.
sv: Lösenorden är olika, ange lösenord.

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Comment
sv: Anmärkning

en: Local _Area Network
sv: Lokalt _nätverk

en: Internet _Metaserver
sv: Internet _metaserver

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _Login:
sv: _Logga in som:

en: Pass_word:
sv: L_ösenord:

en: Conf_irm Password:
sv: _Bekräfta lösenord:

en: Host
sv: Värd

en: C_onnect
sv: An_slut

en: Connection name: %s
sv: Anslutningsnamn: %s.

en: Player name: %s
sv: Spelarnamn: %s

en: Host: %s
sv: Värd: %s

en: Player/conn info
sv: Spelar/anslutn. info

en: Toggle player ready
sv: Växla redoläge för spelare

en: Pick nation
sv: Välj folkslag

en: Observe this player
sv: Iakttag spelareen

en: Take this player
sv: Ta spelaren

en: Cut connection
sv: Bryt anslutningen

en: Aitoggle player
sv: Slå av/på datorstyrning

en: Remove player
sv: Avlägsna spelaren

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
sv: Gör till medlem i %s

en: Not _ready
sv: Inte _redo

en: _Ready
sv: _Redo

en: _Start
sv: _Sätt igång

en: Pick _Nation
sv: Välj ditt _folk

en: _Observe
sv: _Iakttag

en: Do not _observe
sv: _Iakttag ej

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
sv: <%s-datorstyrning>

en: Random
sv: Slumpvald

en: Observer
sv: Iakttagare

en: Detached
sv: Frånkopplad

en: AI Skill _Level:
sv: Datorspe_larens färdighetsnivå

en: _More Game Options...
sv: _Fler spelinställningar...

en: Ready
sv: Redo

en: Border
sv: Gräns

en: Team
sv: Lag

en: Choose Saved Game to Load
sv: Välj sparat spel att läsa in

en: Choose Saved Game to _Load:
sv: Välj sparat spel att _läsa in:

en: Choose a Scenario
sv: Öppna scenario

en: Choose a _Scenario:
sv: Öppna _scenario:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Save Game
sv: Spara spel

en: Saved _Games:
sv: Sparade spel:

en: Save _Filename:
sv: Filnamn:

en: _Meet
sv: _Möt

en: Cancel _Treaty
sv: _Avbryt avtal

en: _Withdraw Vision
sv: _Återkalla anblick

en: ?show:Dead Players
sv: ?show:Besegrade spelare

en: Di_plomacy
sv: Di_plomati

en: _Intelligence
sv: _Underrättelser

en: _AI
sv: _Datorstyrning

en: _Toggle AI Mode
sv: Växla datorstyrning

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
sv: Forskning

en: Researching
sv: Forskar fram

en: Help
sv: Hjälp

en: Goal
sv: Målsättning

en: Cost
sv: Kostnad

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
sv: Sammanlagt

en: Income: %d    Total Costs: %d
sv: Inkomst: %d Sammanlagt kostnad: %d

en: Sell Improvements
sv: Sälj stadsförbättringar

en: Sell-Off: Results
sv: Avsäljning: Utfall

en: Sell _All
sv: Sälj _alla

en: Unit Type
sv: Truppslag

en: ?Upgradable unit [short]:U
sv: U

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
sv: På gång

en: Active
sv: Verks.

en: Shield
sv: Sköld

en: Food
sv: Mat

en: Totals:
sv: Sammanlagt:

en: Find _Nearest
sv: Hitta _närmaste

en: _Upgrade
sv: _Ersätt

en: Player
sv: Spelare

en: Score
sv: Poäng

en: Score
sv: Poäng

en: _Launch
sv: _Sänd iväg

en: Theme suggested
sv: Föreslaget tema

en: Load theme
sv: Läs in tema

en: Keep current theme
sv: Behåll nuvarande tema

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
sv: Rutbildsuppsättningen rekommenderar temat %s.
    Du använder f.n. %s.

en: Preferred tileset
sv: Föredraget tema

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
sv: Modifieringen föreslår rulbildsuppsättningen %s
    och fungerar möjligen inte med någon annan.
    Du änvänder f.n. %s.

en: Unit selection
sv: Välj trupp

en: Sentry
sv: Stå vakt

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
sv: okänd

en: _YES
sv: _BIFALL

en: _NO
sv: _AVSLAG

en: _ABSTAIN
sv: AV_STÅR

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
sv: [bifallen]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
sv: [avslagen]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
sv: [borttagen]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
sv: %sOmröstning %d av %s: %s%s

en: new
sv: ny

en: Edit worklists
sv: Redigera arbetslistor

en: _Worklists:
sv: Ar_betslistor:

en: Edit Global _Worklists
sv: Redigera övergripande _arbetslistor

en: Turns
sv: Omgångar

en: Source _Tasks:
sv: Till_gängliga val:

en: Show _Future Targets
sv: Visa även _framtida val

en: Target _Worklist:
sv: Arbets_lista:

en: _Add Global Worklist
sv: Lägg till övergripande _arbetslista

en: Change Prod_uction
sv: _Ändra tillverkning

en: Select
sv: Välj

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Mine
sv: Gruva

en: Transform
sv: Förändra

en: Clean Pollution
sv: Sanera utsläpp

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
sv: Plundra

en: Close
sv: Stäng

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Activate unit
sv: Gör trupp aktiv

en: Sentry unit
sv: Ge trupp vakttjänst

en: Fortify unit
sv: Befäst trupp

en: Disband unit
sv: Upplös trupp

en: Unload All From Transporter
sv: Lasta av alla från fraktskepp

en: Show future targets
sv: Visa framtida mål

en: Change
sv: Ändra

en: Worklist
sv: Arbetslista

en: Trade
sv: handel

en: Options
sv: Tillval

en: Buy
sv: Köp

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Center
sv: Centrera

en: Sell
sv: Sälj

en: Female
sv: Kvinna

en: Male
sv: Man

en: Keep moving
sv: Fortsätt göra drag

en: Steal
sv: Stjäl

en: Sabotage
sv: Förstör

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Keep current tileset
sv: Behåll nuvarande rutbildsuppsättning

en: Load tileset
sv: Läs in rutbildsuppsättning

en: Maps
sv: Kartor

en: Advances
sv: Framsteg

en: Give shared vision
sv: Ge delad anblick

en: Give embassy
sv: Ge ambassad

en: Pacts
sv: Pakter

en: Welcome to Freeciv
sv: Välkommen till Freeciv

en: Firepower:
sv: Eldkraft:

en: Irrig. Rslt/Time:
sv: Bevattning Verkan/Tid:

en: Mine Rslt/Time:
sv: Gruva Verkan/Tid:

en: Trans. Rslt/Time:
sv: Omvandling Verkan/Tid:

en: Fortified
sv: Befäst

en: Idle
sv: Overksam

en: Game
sv: Spel

en: Server Options
sv: Servertillval

en: Quit
sv: Avsluta

en: Center View
sv: Centrera vy

en: Map Grid
sv: Kartrutnät

en: National Borders
sv: Riksgränser

en: City Names
sv: Stadsnamn

en: City Growth
sv: Stadstillväxt

en: Wait
sv: Vänta

en: Done
sv: Klar

en: Go to Tile
sv: Gå till ruta

en: Go to/Airlift to City...
sv: Gå/Flyg till stad...

en: Auto Explore
sv: Utforska självständigt

en: Patrol
sv: Gå vaktrunda

en: Set Home City
sv: Gör till hemstad

en: Upgrade
sv: Ersätt

en: Fortify Unit
sv: Befäst trupp

en: Explode Nuclear
sv: Utlös kärnvapen

en: Build City
sv: Bygg stad

en: Build Road
sv: Bygg väg

en: Build Irrigation
sv: Anlägg bevattning

en: Build Mine
sv: Gräv gruva

en: Connect With Road
sv: Anslut väg

en: Connect With Irrigation
sv: Anslut bevattning

en: Transform Terrain
sv: Omvandla landskap

en: Clean Nuclear Fallout
sv: Sanera radioaktivt nedfall

en: Bribe
sv: Muta

en: Tax Rates...
sv: Skattesatser...

en: Top Five Cities
sv: De fem bästa städerna

en: Demographics
sv: Demografi

en: Spaceship
sv: Rymdskepp

en: Drop Paratrooper
sv: Släpp fallskärmsjägare

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Connect
sv: Anslut

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Start
sv: Sätt igång

en: Players
sv: Spelare

en: Meet
sv: Möt

en: Cancel Treaty
sv: Avbryt avtal

en: Sell All
sv: Sälj alla

en: Launch
sv: Sänd iväg

en: Close Dialog (Esc)
sv: Stäng fönstret (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
sv: Omvänd fiendetrupp

en: Total users logged in : %d
sv: Inloggade användare : %d

en: Back
sv: Bakåt

en: Load Game
sv: Öppna sparat spel

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: Unit commands
sv: Truppkommandon

en: Activate unit, close dialog
sv: Gör  trupp aktiv, stäng dialog

en: Upgrade unit
sv: Erssätt trupp

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
sv: Vi har tyvärr redan köpt här den här omgången.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
sv: Vi kan tyvärr inte köpa här den här omgången.

en: Buy it?
sv: Köp den?

en: Sell it?
sv: Sälj den?

en: City options
sv: Stadstillval

en: Supported units: %d
sv: Understödda trupper: %d

en: Present units: %d
sv: Närvarande trupper: %d

en: City info
sv: Stadsinformation

en: Pollution: %d
sv: Utsläpp: %d

en: Pollution: none
sv: Utsläpp: inget

en: Trade routes:
sv: Handelsleder:

en: Trade: +%d
sv: Handel: +%d

en: City improvements
sv: Stadsförbättringar

en: Food: %d per turn
sv: Mat: %d per omg

en: ?food:Surplus: %d
sv: Överskott: %d

en: Production: %d (%d) per turn
sv: Tillverkning: %d (%d) per omg

en: ?production:Support: %d
sv: Stöd: %d

en: Trade: %d per turn
sv: Handel: %d per omg

en: Corruption: %d
sv: Korruption: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
sv: Guld: %d (%d) per omg

en: Upkeep: %d
sv: Underhåll: %d

en: Science: %d per turn
sv: Forskning: %d per omg

en: Luxury: %d per turn
sv: Välfärd: %d per omg

en: City growth: blocked
sv: Stadstillväxt: hindrad

en: City growth: never
sv: Stadstillväxt: aldrig

en: City shrinks: %d %s
sv: Staden krymper: %d %s

en: turn | turns
sv[0]: omgång
sv[1]: omgångar

en: City growth: %d %s
sv: Stadstillväxt: %d %s

en: Stock
sv: förråd

en: Granary
sv: sädeslager

en: finished
sv: slutförd

en: City of %s (Population %s citizens)
sv: Staden %s (befolkning: %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
sv:  - UPPLOPP

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
sv:  - firar

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
sv:  - lyckliga

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
sv:  - förvaltad.

en: Present units
sv: Närvarande trupper

en: Supported units
sv: Understödda trupper

en: Change production
sv: Ändra tillverkning

en: Hurry production
sv: Påskynda tillverkning

en: Previous city
sv: Föregående stad

en: Next city
sv: Nästa stad

en: size
sv: storlek

en: time
    to grow
sv: kommer
    att växa

en: Cities Report
sv: Stadsrapport

en: Close Dialog
sv: Stäng fönstret

en: Information Report
sv: Information

en: Happiness Report
sv: Belåtenhet

en: Garrison Report
sv: Garnison

en: Maintenance Report
sv: Underhåll

en: worklist
sv: arbetslista

en: 
    finished
sv: 
    slutförd

en: Presets
sv: förvalda värden

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
sv: Staden %s (befolkning %s) : %s

en: Save settings as...
sv: Spara inställningar som...

en: Load settings
sv: Läs in inställningar

en: Delete settings
sv: Radera inställningar

en: Control city
sv: Styr stad

en: Apply once
sv: Använd en gång

en: Release city
sv: Släpp stad

en: Creating Server List...
sv: Skapar en lista över servrar...

en: No LAN servers found
sv: Inga lokala servrar kunde hittas

en: No public servers found
sv: Inga allmänna servrar kunde hittas

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.2.0 Running Players 3\n * [server message]" TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.6.0 Running Players 3\n
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
sv: %s port %d version: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
sv: Spelarens namn :

en: Freeciv Server :
sv: Server :

en: Next
sv: Nästa

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space TRANS: preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
sv:  Chans: Att:%d%% För:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
sv: Försvarsbonus från landskap: +%d%%

en: Terrain Info
sv: Landskapsinformation

en: Advanced Menu
sv: Avancerad meny

en: Zoom to : %s
sv: Hoppa till : %s

en: Change Production
sv: Ändra tillverkning

en: Change City Governor settings
sv: Stadsförvaltaren

en: Goto here
sv: Gå hit

en: Patrol here
sv: Gå vaktrunda hit

en: Connect here
sv: Anslut hit

en: Paradrop here
sv: Hoppa fallskärm hit

en: Ready all
sv: Gör alla tillgängliga

en: Sentry idle
sv: Sätt overksamma i vakttjänst

en: Choose Your New Government
sv: Välj vårt nya statsskick

en: What nation will you be?
sv: Vilket folk ska du styra?

en: World map
sv: Världskarta

en: Sea map
sv: Sjökort

en: Gold(max %d)
sv: Guld(högst %d)

en: Diplomacy meeting
sv: Diplomatiskt möte

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
sv: %s-incident !

en: Shall we declare WAR on them?
sv: Ska vi förklara KRIG mot dem?

en: Foreign Minister
sv: Utrikesminister

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
sv: Ers nåd, den %s ambassadören har anlänt!
    Vad ska vi göra?

en: Declare WAR
sv: Förklara KRIG

en: Withdraw vision
sv: Återkalla anblick

en: Call Diplomatic Meeting
sv: Kalla till diplomatiskt möte

en: Send him back
sv: Avvisa honom

en: Select destination
sv: Välj mål

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
sv: load_surf: Kunde inte ladda grafikfil %s!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
sv: load_surf: Kunde inte konvertera filen %s till skärmformatet!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
sv: load_surf_with_flags: Kunde inte läsa in filen %s.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
sv: Kunde inte konvertera bild från filen %s till formatet %d

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
sv: Kunde inte skapa Sprite (Surface) av storleken %d x %d %d bitar till formatet %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
sv: Kunde inte initialisera biblioteket SDL: %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
sv: Läge saknas för denna upplösning : %d x %d %d bpp

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
sv: Återgår till standardupplösningen : 640 x 480 16 bpp SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
sv: Kunde inte använda denna upplösning: %d x %d %d bpp %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
sv: Använder upplösning: %d x %d %d bpp

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
sv:   -f,  --fullscreen	Starta klienten i fullskärmsläge

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
sv:   -e,  --eventthread	Kör Event Subsystem i separat tråd (endast Linux och BeOS)

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
sv:   -t,  --theme TEMA	Använd gränssnittstemat TEMA

en: Making screenshot %s
sv: Tar skärmdump %s

en: Using Video Output: %s
sv: Använder grafikläge: %s

en: SDL Client for Freeciv
sv: SDL-klient till Freeciv

en: Initializing Client
sv: Startar klienten

en: Waiting for the beginning of the game
sv: Väntar på att spelet ska börja

en: Help : Improvements
sv: Hjälp : stadsförbättringar

en: Never
sv: Aldrig

en: Help : Units
sv: Hjälp : trupper

en: shield | shields
sv[0]: sköld
sv[1]: sköldar

en: citizen | citizens
sv[0]: medborgare
sv[1]: medborgare

en: food | foods
sv[0]: mat
sv[1]: mat

en: gold | golds
sv[0]: guld
sv[1]: guld

en: ( with
sv: ( med

en: Help : Advances Tree
sv: Hjälp : Framstegsträd

en: Foreign Intelligence Report
sv: Underrättelser om utlandet

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
sv: Underrättelser om det %s rymdskeppet

en: Intelligence Information for the %s Empire
sv: Underrättelser från det %s riket

en: Their techs that we don't have :
sv: Deras teknologi som inte vi har :

en: Show Unit Info Window
sv: Visa information om trupper

en: Hide Unit Info Window
sv: Göm information om trupper

en: Show Mini Map
sv: Visa översiktskartan

en: Hide Mini Map
sv: Göm översiktskartan

en: Show Messages (F9)
sv: Visa meddelanden (F9)

en: Hide Messages (F9)
sv: Göm meddelanden (F9)

en: Scale Mini Map
sv: Justera översiktskartan

en: Single Tile Width
sv: Enkel rutbredd

en: Single Tile Height
sv: Enkel ruthöjd

en: Exit
sv: Avsluta

en: Scale Unit Info
sv: Ange truppanelens storlek

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: or
sv: eller

en: Hide Messages
sv: Göm meddelanden

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors as a result.
sv: SDL:s händelsebuffer är full vilket kan orsaka grafikfel.

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
sv: %s - folkmängd: %s  år: %s  guld %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sv: %s - folkmängd: %s  år: %s  guld %d skt: %d väl: %d for: %d

en: ?nation:Hostile
sv: ?nation:fientliga

en: ?nation:Peaceful
sv: ?nation:fredliga

en: ?nation:Friendly
sv: ?nation:vänliga

en: ?nation:Mysterious
sv: ?nation:mystiska

en: 
    Our Territory
sv: 
    Vårt land

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
sv[0]: 
    %s territorium (%d omgång vapenstillestånd)
sv[1]: 
    %s territory (%d omgångar vapenstillestånd)

en: 
    Territory of the %s %s
sv: 
    De %s %ss land

en: 
    Unclaimed territory
sv: 
    Land utan anspråk

en: ?city:Neutral
sv: ?city:neutral

en: ?city:Hostile
sv: ?city:fientlig

en: ?city:Peaceful
sv: ?city:fredlig

en: ?city:Friendly
sv: ?city:vänlig

en: ?city:Mysterious
sv: ?city:mystisk

en: 
    City of %s
sv: 
    Stad %s

en: ?blistbegin: with
sv:  med

en: Barracks
sv: kaserner

en: ?blistmore:,
sv: ,

en: Airport
sv: flygplats

en: City Walls
sv: stadsmurar

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
sv: 
    Mat/Tillv/Handel: %s

en: End of Turn
sv: Omgången är över,

en: Press
sv: tryck

en: No Orders
sv: Inga befallningar

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
sv: blanksteg

en: Disband Unit
sv: Upplös trupp

en: Return to Nearest City
sv: Återvänd till närmaste stad

en: Go to City
sv: Gå till stad

en: Load Unit
sv: Lasta på

en: Unload Unit
sv: Lasta av

en: Find Home City
sv: Hitta hemstad

en: Sentry Unit
sv: Ge trupp vakttjänst

en: Cut Down to
sv: Bryt ner till

en: Plant Forest
sv: Plantera skog

en: Transform to
sv: Omvandla till

en: Local Options
sv: Lokala tillval

en: Worklists
sv: Arbetslistor

en: Leave Game
sv: Hoppa av

en: empty worklist
sv: tom arbetslista

en: Add new worklist
sv: Lägg till arbetslista

en: Start New Game
sv: Påbörja nytt spel

en: Join Game
sv: Delta i spel

en: Join Pubserver
sv: Delta i spel online

en: Join LAN Server
sv: Delta i lokalt spel

en: SDLClient welcomes you...
sv: SDL-klienten önskar dig välkommen...

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
sv: Vila i frid

en: AI
sv: Datorstyrd

en: done
sv: klar

en: moving
sv: gör sitt drag

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: active
sv: aktiv

en: under
    construction
sv: antal
    som byggs

en: soonest
    completion
sv: nästa
    blir klar

en: Total
sv: Sammanlagt

en: Units Report
sv: Trupprapport

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
sv: Har %d %s
    (totalt värderade till : %d)
    Vi kan sälja %d stycken för %d guld.

en: We can't sell any %s in this turn.
sv: Vi kan inte sälja fler %s denna omgång.

en: Sell It?
sv: Sälj den?

en: Economy Report
sv: Ekonomirapport

en: Treasury:
sv: Skattkammare:

en: Tax Rate:
sv: Skattesatser:

en: Total Income:
sv: Sammanlagd inkomst:

en: Total Cost:
sv: Sammanlagd kostnad:

en: Net Income:
sv: Nettoinkomst:

en: %s max rate : %d%%
sv: %s högsta sats: %d%%

en: Update
sv: Uppdatera

en: Wonder
sv: Underverk

en: What should we focus on now?
sv: Vad ska vi forska på nu?

en: Select target :
sv: Välj mål :

en: step | steps
sv[0]: steg
sv[1]: steg

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
sv[0]: %2d: %s ledare %s värderades till %d
sv[1]: %2d: %s ledare %s värderades till %d

en: Final Report:
sv: Slutredogörelse:

en: The Greatest Civilizations in the world.
sv: De största civilisationerna i världen.

en: The %s Spaceship
sv: Det %s rymdskeppet

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
sv: load_gfxfile: Kunde inte ladda grafikfil %s!

en: No usable default theme found, aborting!
sv: Hittade inget användbart grafiktema; avbryter!

en: Loading theme "%s".
sv: Läser in tema ”%s”.

en: %s
    blocked!
sv: %s
    hindrad!

en: %s
    finished!
sv: %s
    färdigställd!

en: Worklist of
    %s
sv: Arbetslista för
    %s

en: shields into gold
sv: sköldar till guld

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
sv: Mat:   %3d (%+-4d)
    Tillv.:%3d (%+-4d)
    Handel:%3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
sv: Guld:      %3d (%+-4d)
    Välfärd:   %3d
    Forskning: %3d

en: (is empty)
sv: (är tom)

en: (in prog.)
sv: (på gång)

en: These trade routes have been established with %s:
sv: Dessa handelsleder har inrättats med %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
sv: %32s: %2d Handel/År

en: No trade routes exist.
sv: Handelsleder saknas.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
sv: 
    Sammanlagt handel %d handel/år

en: %s - %s citizens  Governor: %s
sv: %s - %s invånare  Förvaltare: %s

en: What should we name the new preset?
sv: Vad ska vi kalla det nya förvalda värdet?

en: Do you really want to remove %s?
sv: Vill du verklige avlägsna %s?

en: LAN Servers
sv: Lokala servrar

en: You must select a nation.
sv: Du måste välja ett folk

en: The %s offerings
sv: %s erbjuder

en: %s view:
sv: %s anblick:

en: NONE
sv: INGEN

en: No version number in resources.
sv: Inget versionsnummer i tillgångarna.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
sv: Du har troligen en gammal (omkr. V1.0) Freeciv-resursfil någonstans.

en: Game version does not match Resource version.
sv: Spelversion sammanfaller inte med tillgångsversion.

en: Game version: %s - Resource version: %s
sv: Spelversion: %s - Tillgångsversion: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
sv: Du kan ha en gammal Freeciv-resursfil i /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
sv: Faller tillbaka på nödtillgångar - vilket är OK

en: Only color displays are supported for now...
sv: Endast färgskärmar stöds än så länge...

en: Unable to open fontset: %s
sv: Misslyckades med att läsa in typsnitt: %s

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
sv: Du kan möjligen tillfälligt lösa problemet genom att utföra kommandot ”xset fp rehash” först.

en: Allows %s.
sv: Möjliggör %s.

en: Obsoletes %s.
sv: Gör %s omodern.

en: Allows %s (with %s).
sv: Möjliggör %s (med %s).

en: n/a
sv: e/a

en: +%d Food / %d
sv: +%d Mat / %d

en: +%d Res. / %d
sv: +%d Tillg. / %d

en: Government: %s
sv: Statsskick: %s

en: Gold: %d
sv: Guld: %d

en: Tax: %d%%
sv: Skatt %d%%

en: Science: %d%%
sv: Forskning: %d%%

en: Luxury: %d%%
sv: Välfärd: %d%%

en: Researching: (Unknown)
sv: Forskar fram: (okänt)

en: Researching: Unknown(%d/-)
sv: Forskar fram: Okänt(%d/-)

en: Researching: %s(%d/%d)
sv: Forskar fram: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
sv: Huvudstad: %s

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
sv: Underrättelser från det %s riket

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Export Log
sv: Exportera logg

en: Clear Log
sv: Rensa logg

en: Coastline
sv: Kustlinje

en: Irrigation
sv: Bevattning

en: Mines
sv: Gruvor

en: Resources
sv: Tillgångar

en: Pollution & Fallout
sv: Utsläpp & nedfall

en: Focus Unit
sv: Trupp i fokus

en: Fog of War
sv: Krigsdimma

en: Transform to %s
sv: Omvandla till %s

en: Auto Attack
sv: Angrip självständigt

en: Connect With Rail
sv: Anslut järnväg

en: Help Build Wonder
sv: Hjälp till att bygga underverk

en: Establish Trade Route
sv: Inrätta handelsled

en: Diplomat/Spy Actions
sv: Diplomat/spionhandlingar

en: Editing Mode
sv: Redigeringsläge

en: Tools
sv: Verktyg

en: ZOC
sv: Kontrollområde

en: About Ruleset
sv: Om regelverket

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
sv[0]: (overksam %d omgång)
sv[1]: (overksam %d omgångar)

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
sv: Man behöver en ambassad för att hålla ett diplomatiskt möte.

en: Researching %s: %d/%s
sv: Forskar fram %s: %d/%s

en: Researching %s: %d/%d
sv: Forskar fram %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
sv: Mål: %s (%d steg)

en: Sell-Off:
sv: Avsäljning:

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
sv: Inkomst: %6d Sammanlagt kostnad: %6d

en: Totals: ...
sv: Sammanlagda: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
sv: Sammanlagt:                 %9d%9d%9d%9d

en: What should the new name be?
sv: Vad skall det nya namnet vara?

en: 
    Clean pollution    %3d
sv: 
    Sanera utsläpp     %3d

en: 
    Clean fallout      %3d
sv: 
    Sanera nedfall     %3d

en: Requires the %s government.
sv: Kräver statsskicket %s.

en: Only applies to "%s" buildings.
sv: Gäller endast ”%s”-byggnader.

en: Sorry, no help topic for %s.
sv: Hjälpavsnitt saknas för %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
sv: Inget hjälpavsnitt för %s.
    Denna sida har skapats automatiskt.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
sv: * Upptäckten av %s gör %s omodern.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
sv: * Möjliggör för alla spelare med kunskap om %s att bygga %s-trupper.

en: * Allows %s (with %s).
sv: * Möjliggör %s (med %s).

en: * Allows %s.
sv: * Möjliggör %s.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can occupy empty enemy cities.
sv:   * Kan inta tomma fiendestäder.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
sv:   * Hastighet påverkas inte av landskap.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Does not get defense bonuses from terrain.
sv:   * Får inte försvarsbonus av landskap.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Not subject to zones of control.
sv:   * Påverkas inte av kontrollområden.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Slowed down while damaged.
sv:   * Rör sig saktare när skadad

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets used up in making an attack.
sv:   * Förbrukas vid angrepp.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Is unreachable. Most units cannot attack this one.
sv:   * Kan inte nås. Det flesta trupper kan inte anfalla den här.

en: * Can only be built if there is %s in the city.
sv: * Kan endast byggas om det finns %s i staden.

en: * Can only be built with %s as government.
sv: * Kan endast byggas under statsskicket %s.

en: * May not be built in cities.
sv: * Kan inte byggas i städer.

en: * Only barbarians may build this.
sv: * Endast barbarer kan bygga detta.

en: * Never has a home city.
sv: * Har aldrig hemstad.

en: * Losing this unit will lose you the game!
sv: * Förlust av denna trupp innebär förlust av spelet!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
sv: * En spelare kan endast ha en av detta truppslag.

en: * May not be disbanded.
sv: * Kan inte upplösas.

en: * May be disbanded in a city to recover 50% of the production cost.
sv: * Kan upplösas i en stad mot 50% av dess tillverkningskostnad.

en: * Defends cities against diplomatic actions.
sv: * Försvarar städer mot diplomathandligar.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
sv: * Förlorar aldrig en strid mellan diplomater.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
sv: * Är osynlig utom intill fiendetrupper eller fiendestäder.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
sv: * Angrepp avslutar denna trupps omgång.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
sv: * Om denna trupp anfaller sker en kärnvapenexplosion!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
sv: * Erhåller dubbel eldkraft vid attack mot städer.

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
sv: * En fältenhet: gör 1 medborgare missnöjd även när truppen är fredlig.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
sv[0]: * Trupp måste vara i en stad, eller på en %s efter %d omgång.
sv[1]: * Trupp måste vara i en stad, eller på en %s efter %d omgångar.

en: * Will never achieve veteran status.
sv: * Blir aldrig mer erfaren.

en: You cannot research this technology.
sv: Vi kan inte forska fram denna teknologi.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
sv:  Detta tal kan ändras beroende på vad andra spelare forskar fram.

en: * You cannot build cities on this terrain.
sv: * Det går inte att grunda nya städer på detta landskap.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
sv: * Denna kustlinje är riskabel.

en: Features:
sv: Innehåller:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
sv:  inget

en: * Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | * Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
sv[0]: * Fältenheter och andra stridande trupper som inte är hemma orsakar missnöje hos %d medborgare.
sv[1]: * Fältenheter och andra stridande trupper som inte är hemma orsakar missnöje hos %d medborgare.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay no %s upkeep for your units.
sv: * Du betalar inget %s-underhåll för dina trupper.

en: * You pay no upkeep for your units.
sv: * Du betalar inget underhåll för dina trupper.

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
sv: * Den högsta tillåtna forsknings- skatte- eller välfärdssatsen är %d%%.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
sv: * Har obegränsade forsknings/skatte/välfärdssatser.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
sv[0]: * Du kan införa undantagstillstånd. Varje stridande enhet stationerad i en stad gör %d medborgare nöjd.
sv[1]: * Du kan införa undantagstillstånd. Varje stridande enhet stationerad i en stad gör %d medborgare nöjda.

en: * A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
sv[0]: * Som flest kan %d enhet i varje stad införa undantagstillstånd.
sv[1]: * Som flest kan %d trupper i varje stad upprätthålla undantagstillstånd.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
sv: * Har en senat som kan förhindra krigsförklaring.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
sv: * Gerillasoldater uppenbarar sig när städer erövras av en fiende.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
sv: * Byggnader som vanligtvis motarbetar missnöje ger istället guld.

en: * Has no unhappy citizens.
sv: * Saknar missnöjda medborgare.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
sv: * Tillverkningen av %s ökas med %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer massive losses.
sv: * Tillverkningen av %s kommer att drabbas av omfattande spill.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer some losses.
sv: * Tillverkningen av %s kommer att drabbas av visst spill.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer a small amount of losses.
sv: * Tillverkningen av %s kommeer att drabbas av drabbas av en liten aning spill.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
sv: * Spill vid produktion av %s ökar drastiskt vid större avstånd från huvudstaden.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
sv: * Spill vid produktion av %s ökar vid större avstånd från huvudstaden.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
sv: * Spill vid produktion av %s ökar något vid större avstånd från huvudstaden.

en: * Allows you to build %s.
sv: * Möjliggör byggandet av %s.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
sv: %s%d missnöjda

en: You don't know how to build %s!
sv: Vi vet inte hur man bygger %s!

en: Copy %s to clipboard.
sv: Kopiera %s till klippbord.

en: Clipboard is empty.
sv: Klippbordet är tomt.

en: Login name
sv: Inloggningsnamn

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är det användarnamn som normalt kommer användas när du loggar in samt med kommandoradsparametern -a.

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är det förvalda servervärdsnamnet som kommer användas i anslutningsdialoger samt med kommandoradsparametern -a.

en: Server port
sv: Serverport

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är den förvalda serverporten som kommer användas i anslutningsdialoger samt med kommandoradsparametern -a.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
sv: Metaservern är en tjänst som klienten ansluter till för att få reda på spel tillgängliga på Internet. Ändra inte värdet här om du inte är helt säker på din sak.

en: Soundset
sv: Ljuduppsättning

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
sv: Detta är den ljuduppsättning som kommer användas. Detta motsvarar kommandoradsparametern -S.

en: Sound plugin
sv: Insticksprogram för ljud

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
sv: Om du har problem att få ljudet att fungera, försök byta insticksprogram. Du måste starta om klienten för att använda det nya insticksprogrammet. Detta motsvarar kommandoradsparametern -P.

en: Theme
sv: Tema

en: By changing this option you change the active theme.
sv: Här kan du byta aktivt tema.

en: Draw the map grid
sv: Visa rutnät på kartan

en: Draw the terrain
sv: Visa landskapet

en: Solid unit background color
sv: Enkel bakgrundsfärg för trupper

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
sv: Är detta påslaget visas trupper på kartan med enkel bakgrundsfärg istället för en flagga eller sköld.

en: Draw shield graphics for units
sv: Visa sköldgrafik för trupper

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
sv: Är detta påslaget visas sköldikoner vid varje trupp istället för flaggor. Om ej påslaget, så visas kompletta flaggor.

en: Draw the fog of war
sv: Visa krigsdimman

en: Draw the borders
sv: Visa riksgränserna

en: Sound bell at new turn
sv: Ring i klocka vid ny omgång

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
sv: Är detta påslaget genereras en ”bell”-händelse i början av varje omgång. Du kan ändra ”bell”-händelsens funktion i meddelandetillval.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
sv: Animationstid vid truppförflyttning (ms)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
sv: Detta påverkar hur lång tid animationen av trupper tar när de rör sig på kartan. Sätt det till 0 för att avaktivera animationen.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
sv: Återfokuseringstid för kartvyn (ms)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
sv: När kartvyn centreras någonstans, glider den över kartan till sitt nya läge. Detta tillval påverkar hur lång tid denna glidning får ta. Sätt det till 0 för att avaktivera effekten.

en: Show icons in the technology tree
sv: Visa ikoner i teknologiträdet.

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
sv: Är detta påslaget visas ikoner i teknologiträdet. Utan detta blir teknologiträdet kompaktare.

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
sv: Med detta avslaget behöver du inte trycka på avsluta omgång-knappen när du är betraktare av en datorspelare.

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
sv: Med detta påslaget centreras vyn automatiskt på trupp som fått fokus.

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
sv: Med detta påslaget fokuseras vyn på strid automatiskt. Är det inte påslaget snabbas en omgång upp, men du riskerar gå miste om striderna.

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
sv: Slå på detta val så sätts fokus på nyligen väckta enheter automatiskt.

en: Keyboardless goto
sv: Tangentbordslöst gå-till

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
sv: Detta tillval gör det möjligt att utfärda ett gå-till-kommando genom att klicka och dra med vänsterknappen.

en: Allow goto into the unknown
sv: Tillåt gå-till genom okänt land

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
sv: Är detta påslaget kan man utfärda gå-tillbefallningar genom okänt land. Är det avslaget väljs rutten runt okänt land, eller t.o.m. blockeras av det.

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
sv: Är detta påslaget, centreras vyn på en stad när dess stadsdialog öppnas.

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
sv: Är detta påslaget visas i stadsdialogen en sammandragen version av vad staden bygger.

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
sv: Är detta påslaget avslutas omgången i samma ögonblick du flyttat färdigt din sista trupp.

en: Prompt for city names
sv: Fråga efter stadsnamn

en: Pop up city dialog for new cities
sv: Öppna stadsdialog för nya städer

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
sv: Är detta påslaget visas en nygrundad stads stadsdialog direkt.

en: Background layer
sv: Bakgrund

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
sv: Bakgrundslagret på översiktskartan visar bara vad som är hav och land.

en: Terrain relief map layer
sv: Landskap

en: The relief layer shows all terrains on the map.
sv: Landskapslagret på översiktskartan visar alla landskap.

en: Borders layer
sv: Riksgränser

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
sv: Riksgränslagret på översiktskartan visar vem som äger vilka rutor.

en: Units layer
sv: Trupper

en: Enabling this will draw units on the overview.
sv: Visar trupper på översiktskartan.

en: Cities layer
sv: Städer

en: Enabling this will draw cities on the overview.
sv: Visar städer på översiktskartan.

en: Overview fog of war
sv: Krigsdimma

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
sv: Visar krigsdimma på översiktskartan

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
sv: Avaktivera detta val för att gömma kartans rullningslister.

en: Keep dialogs on top
sv: Behåll dialoger överst

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
sv: Med detta tillval stannar dialogfönster alltid ovanför Freecivs huvudfönster. Tillvalet gör ingen skillnad i fullskärmsläge.

en: Show worklist task icons
sv: Visa arbetslistsikoner

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
sv: Genom att avaktivera detta göms trupp- och byggnadsikoner i arbetslistor och stadsdialoger.

en: Enable status report tabs
sv: Aktivera statusrapportsflikar

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
sv: Slå på detta för att visa redogörelser som separata flikar istället för separata fönster.

en: Better fog-of-war drawing
sv: Bättre rendering av krigsdimma

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
sv: Detta aktiverar en bättre metod att generera krigsdimma. Metoden är inte långsammare, men drar ungefär dubbelt så mycket minne.

en: City Label
sv: Stadsetikett

en: Notify Label
sv: Meddelandeetikett

en: Spaceship Label
sv: Rymdskeppsetikett

en: Help Label
sv: Hjälpetikett

en: Help Link
sv: Hjälplänk

en: Help Text
sv: Hjälptext

en: Chatline Area
sv: Kommunikationsrad

en: Beta Label
sv: Betaetikett

en: Small Font
sv: Litet teckensnitt

en: Comment Label
sv: Kommentaretikett

en: City Productions
sv: Stadstillverkning

en: Use color cursors
sv: Använd färgade markörer

en: Graphics
sv: Bild

en: Sound
sv: Ljud

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Network
sv: Nätverk

en: Font
sv: Teckensnitt

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
sv: Om man lägger till ett förvalt värde för hand bör man även uppdatera ”number_of_presets”

en: Cannot find your home directory
sv: Kan inte finna din hemkatalog

en: Save failed, cannot write to file %s
sv: Sparning misslyckades, kan inte skriva till fil %s

en: Saved settings to file %s
sv: Sparade inställningar i filen %s

en: Save failed, cannot find a filename.
sv: Sparning misslyckades, kan inte hitta ett filnamn.

en: You were rejected from the game: %s
sv: Du avvisades från spelet: %s

en: Client capability string: %s
sv: Klientförmåga-sträng: %s

en: Server capability string: %s
sv: Serverförmåga-sträng: %s

en: Start of turn %d
sv: Början av omgång %d

en: Welcome
sv: Välkommen

en: AI mode is now ON.
sv: Datorstyrt läge är nu PÅ.

en: AI mode is now OFF.
sv: Datorstyrt läge är nu AV.

en: waiting
sv: väntar

en: ?Player:Name
sv: Namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Attitude
sv: Attityd

en: Embassy
sv: Ambassad

en: Dipl.State
sv: Dipl. förh.

en: ?Player_dlg:Host
sv: ?Player_dlg:Värd

en: ?Player_dlg:Idle
sv: ?Player_dlg:Overksam

en: You cannot sell improvements.
sv: Vi kunde inte sälja stadsförbättringar

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
sv: Du kan inte upplösa trupper.

en: %s cannot be disbanded.
sv: %s kunde inte upplösas

en: Disbanded %d %s.
sv: Upplöste %d %s.

en: No %s could be disbanded.
sv: Inga %s kunde upplösas.

en: ?nation:Friendly(team)
sv: ?nation:vänliga(lag)

en: ?city:Friendly(team)
sv: ?city:vänlig(lag)

en: Location: (%d, %d) [%d]
sv: Plats: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
sv: Landskap: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
sv: Mat/Tillv/Handel: %s

en: Our territory
sv: Vårt land

en: Unclaimed territory
sv: Land utan anspråk

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
sv: Handel från %s: %d

en: Infrastructure: %s
sv: Infrastruktur: %s

en: Activity: %s
sv: Uppgift: %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
sv: från %s

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
sv: Sannolikhet att segra: A:%d%% F:%d%%

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
sv:   (%d fler)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
sv: långt från %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
sv: nära %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
sv: i %s

en: Progress: no research
sv: Framsteg: ingen forskning

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
sv[0]: Framsteg: %d runda/framsteg
sv[1]: Framsteg: %d rundor/framsteg

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
sv[0]: %d glödlampa/omgång
sv[1]: %d glödlampor/omgång

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
sv[0]: , %d glödlampa/omgång från laget
sv[1]: , %d glödlampor/omgång från laget

en: %d/- (never)
sv: %d/- (aldrig)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
sv[0]: %d/%d (%d omgång)
sv[1]: %d/%d (%d omgångar)

en: %d/%d (never)
sv: %d/%d (aldrig)

en: %d step | %d steps
sv[0]: %d steg
sv[1]: %d steg

en: %d bulb | %d bulbs
sv[0]: %d glödlampa
sv[1]: %d glödlampor

en: Population: %s
sv: Folkmängd: %s

en: Year: %s (T%d)
sv: År %s (O%d)

en: Gold: %d (%+d)
sv: Guld: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sv: Skt: %d Väl: %d For: %d

en: Moving: Nobody
sv: Flyttar: Ingen

en: Moving: %s
sv: Flyttar: %s

en: (Click for more info)
sv: (Klicka här för detaljer)

en: %s People
sv: Folkmängd: %s

en: Year: %s
sv: År: %s

en: Turn: %d
sv: Omgång %d

en: Net Income: %d
sv: Nettoinkomst: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
sv: Skattesatser: Guld: %d%% Välfärd: %d%% Forskning: %d%%

en: Researching %s: %s
sv: Forskar fram %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
sv: Risk för global uppvärmning: %d%% (%+d%%/omgång)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
sv: Risk för atomvinter: %d%% (%+d%%/omgång)

en: %d unit | %d units
sv[0]: %d trupp
sv[1]: %d trupper

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
sv: Otillgänglig

en: Turns to target: %d
sv: Omgångar till målet: %d

en: Turns to target: %d to %d
sv: Omgångar till målet: %d to %d

en: %d unit selected | %d units selected
sv[0]: %d trupp markerad
sv[1]: %d trupper markerade

en: Others: %d civil; %d military
sv: Övriga: %d civila; %d militära

en: Others: %d civilian
sv: Övriga: %d civila

en: Others: %d military
sv: Övriga: %d militära

en: No units to upgrade!
sv: Inga trupper att uppgradera!

en: None of these units may be upgraded.
sv: Inga av dessa trupper kan uppgraderas.

en: %s refuses to disband!
sv: %s vägrar att upplösas!

en: Shows your progress in researching the current technology.
sv: Visar hur långt utforskandet av nuvarande teknologi har kommit.

en: Shows the progress of global warming:
sv: Visar hur långt framskriden den globala uppvärmningen är:

en: Pollution rate: %d%%
sv: Utsläpp: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
sv: Risken för katastrofal uppvärmning varje omgång: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
sv: Visar hur långt framskriden atomvintern är:

en: Fallout rate: %d%%
sv: Nedfall: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
sv: Risken för katastrofal nedkylning varje omgång: %d%%

en: Shows your current government:
sv: Visar vårt nuvarande statsskick:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
sv: Folkmängd:       %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
sv: Underhåll:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
sv: Energi:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
sv[0]: Massa:           %5d ton
sv[1]: Massa:           %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
sv: Restid:          %5.1f år

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
sv: Restid:             E/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
sv: Sannolikh.lyck.: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
sv: Ankomstår:       %8s

en: ?timeout:off
sv: av

en: ?seconds:%02ds
sv: %02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
sv: %02dm %02ds

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
sv: %02dd %02dtim

en: ?duration:overflow
sv: överflöde

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
sv[0]: %d nöjd innan negativ bonus.
sv[1]: %d nöjda innan negativ bonus.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
sv[0]: Ytterligare %d missnöjd medborgare.
sv[1]: Ytterligare %d missnöjda medborgare.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
sv: Stridande enheter i fält kan orsaka missnöje.

en: Military units have no happiness effect.
sv: Stridande enheter påverkar inte belåtenhet.

en: Luxury: %d total.
sv: Välfärd: %d sammanlagt.

en: No usable default tileset found, aborting!
sv: Hittade ingen användbar standardrutbildsuppsättning; avbryter!

en: Loading tileset "%s".
sv: Laddar rutbildsuppsättning ”%s”.

en: Using default tileset instead.
sv: Använder standardrutbildsuppsättningen istället.

en: ?wonder:W
sv: ?underverk:U

en: ?destroyed:D
sv: ?förstörd:F

en: ?built:B
sv: ?byggt:B

en: ?obsolete:O
sv: ?omodern:O

en: ?redundant:*
sv: *

en: %s from %s
sv: %s från %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
sv:  (ofullständig anslutning)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
sv:  (spelare %s)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
sv:  (iakttagare)

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
sv: Teknologi: %s

en: Improvement: %s
sv: Förbättring: %s

en: City: %s
sv: Stad: %s

en: Diplomat Action: %s
sv: Diplomathandlingar: %s

en: Enemy Diplomat: %s
sv: Fiendediplomat: %s

en: Hut: %s
sv: Hydda: %s

en: Nation: %s
sv: Folkslag: %s

en: Treaty: %s
sv: Fördrag: %s

en: Unit: %s
sv: Trupp: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
sv: Omröstning: %s

en: Wonder: %s
sv: Underverk: %s

en: Bought
sv: Köpt

en: Forced to Sell
sv: Tvingas sälja

en: New Improvement Selected
sv: Ny förbättring vald

en: Sold
sv: Såld

en: Building Unavailable Item
sv: Bygger otillgängligt objekt

en: Captured/Destroyed
sv: Erövrad/Raserad

en: Celebrating
sv: Hänryckta

en: Civil Disorder
sv: Upplopp

en: Famine
sv: Hungersnöd

en: Famine Feared
sv: Risk för hungersnöd

en: Growth
sv: Stadstillväxt

en: May Soon Grow
sv: Tillväxt förväntas

en: Needs Aqueduct
sv: I behov av vattenledning

en: Needs Aqueduct Being Built
sv: I behov av vattenledning (byggs)

en: Nuked
sv: Atombombad

en: Released from citizen governor
sv: Stadsförvaltare överlämnar kontroll

en: Suggest Growth Throttling
sv: Föreslår hindrad tillväxt

en: Transfer
sv: Överför

en: Was Built
sv: Byggdes

en: Has Plague
sv: Drabbad av pest

en: Worklist Events
sv: Arbetslisterelaterade händelser

en: Production changed
sv: Tillverkning ändrad

en: Caused Incident
sv: Orsakade incident

en: Escape
sv: Undkom

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Incite
sv: Anstifta ett uppror

en: Poison
sv: Förgifta staden

en: Theft
sv: Stöld

en: Eco-Disaster
sv: Ekokatastrof

en: Nuke Detonated
sv: Kärnvapen avfyrat

en: Barbarians in a Hut Roused
sv: Uppretade barbarer fanns i hydda

en: City Founded from Hut
sv: Ny stad grundad från hydda

en: Gold Found in Hut
sv: Guld återfanns i hydda

en: Killed by Barbarians in a Hut
sv: Slaktad av infödingar i hydda

en: Mercenaries Found in Hut
sv: Legosoldater fanns i hydda

en: Settler Found in Hut
sv: Nybyggare fanns i hydda

en: Tech Found in Hut
sv: Teknologi funnen i hydda

en: Unit Spared by Barbarians
sv: Skonad av infödingarna

en: Barbarian Uprising
sv: Barbaruppror

en: Civil War
sv: Inbördeskrig

en: Collapse to Anarchy
sv: Anarki

en: First Contact
sv: Första kontakten

en: Learned New Government
sv: Lärde oss nytt statsskick

en: Low Funds
sv: Dåligt med pengar

en: Revolution Ended
sv: Revolution avslutad

en: Revolution Started
sv: Revolution påbörjad

en: Spaceship Events
sv: Rymdskeppshändelser

en: Alliance
sv: Förbund

en: Broken
sv: Brutet

en: Cease-fire
sv: Vapenstillestånd

en: Peace
sv: Fred

en: Shared Vision
sv: Delad anblick

en: Attack Failed
sv: Angrepp misslyckades

en: Attack Succeeded
sv: Angrepp lyckades

en: Defender Destroyed
sv: Försvarare besegrad

en: Defender Survived
sv: Försvarare överlevde

en: Promoted to Veteran
sv: Blev mer erfaren

en: Lost outside battle
sv: Förlorad utanför strid

en: Production Upgraded
sv: Tillverkning uppgraderad

en: Relocated
sv: Förflyttad

en: Orders / goto events
sv: Befallningar / gå-tillhändelser

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
sv: Ny omröstning

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
sv: Omröstning avklarad

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
sv: Omröstning avbruten

en: Finished
sv: Slutförd

en: Made Obsolete
sv: Blivit omodern

en: Started
sv: Påbörjats

en: Stopped
sv: Avbrutits

en: Will Finish Next Turn
sv: Blir färdigt nästa omgång

en: AI Debug messages
sv: Datorstyrningsavlusningsmeddelanden

en: Broadcast Report
sv: Allmän kommuniké

en: Caravan actions
sv: Karavanhandlingar

en: Chat error messages
sv: Kommunikationsfelmeddelanden

en: Chat messages
sv: Kommunikationsmeddelanden

en: Connect/disconnect messages
sv: Anslutnings- och frånkopplingsmeddelanden

en: Diplomatic Message
sv: Diplomatmeddelanden

en: Error message from bad command
sv: Felmeddelande orsakat av ogiltigt kommando

en: Game Ended
sv: Spelet är slut

en: Game Started
sv: Spelet är igång

en: Nation Selected
sv: Folkslag valt

en: Player Destroyed
sv: Spelare utplånad

en: Report
sv: Redogörelse

en: Server Aborting
sv: Servern avbryter

en: Server Problems
sv: Server-problem

en: Message from server operator
sv: Meddelande från serverhandhavare

en: Server settings changed
sv: Serverinställningar ändrade

en: Turn Bell
sv: Ny omgång

en: Scenario/ruleset script message
sv: Skriptmeddelande från scenario eller regelverk

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
sv: Nytt år

en: Away
sv: Borta

en: Novice
sv: Nybörjare

en: Easy
sv: Lätt

en: Hard
sv: Svår

en: Cheating
sv: Fuskande

en: Experimental
sv: Experimentell

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
sv: e.Kr.

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
sv: ?attitude:Massmordsbenägen

en: ?attitude:Belligerent
sv: ?attitude:Aggressiv

en: ?attitude:Hostile
sv: ?attitude:Fientlig

en: ?attitude:Uncooperative
sv: ?attitude:Ohjälpsam

en: ?attitude:Uneasy
sv: ?attitude:Nervös

en: ?attitude:Neutral
sv: ?attitude:Likgiltig

en: ?attitude:Respectful
sv: ?attitude:Respektfull

en: ?attitude:Helpful
sv: ?attitude:Hjälpsam

en: ?attitude:Enthusiastic
sv: ?attitude:Entusiastisk

en: ?attitude:Admiring
sv: ?attitude:Beundrande

en: ?attitude:Worshipful
sv: ?attitude:Dyrkande

en: ?diplomatic_state:Armistice
sv: ?diplomatic_state:Vapenvila

en: ?diplomatic_state:War
sv: ?diplomatic_state:Krig

en: ?diplomatic_state:Never met
sv: ?diplomatic_state:Aldrig mötts

en: ?diplomatic_state:Team
sv: ?diplomatic_state:Lag

en: Future Tech.
sv: Framtidsteknologi

note: TRANS: Unit class
en: %s units
sv: %s trupper

en: Size %d
sv: Storlek %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
sv: %s datorstyrd

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
sv: Landskap av typen %s

en: After %s
sv: Efter %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
sv: %s möjlig

en: River
sv: Flod

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
sv: Hav

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
sv: KanBevattning

en: CanMine
sv: KanGruva

en: CanRoad
sv: KanVäg

en: Fortifying
sv: Befästande

en: Goto
sv: Gå till

en: Explore
sv: Utforska

en: Fallout
sv: Nedfall

en: Base
sv: Bas

en: Moves
sv: Drag

en: Food/Shield/Gold:
sv: Mat/Sköld/Guld:

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
sv: Kan (ännu) inte ersätta %s.

en: You can only upgrade units in your cities.
sv: Kan endast ersätta trupper i städer.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
sv: Ersättande av denna %s skulle strandsätta trupper ombord.

en: (beta version)
sv: (betaversion)

en: betatest version
sv: betatestversion

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
sv: DETTA ÄR EN BETAVERSION
    Freeciv %s kommer att ges ut i
    %s, på %s

en: 'Cause civilization should be free!
sv: Ty civilization bör vara fritt!

en: Aqueduct
sv: vattenledning

en: Allows a city to grow larger than size 10.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än 10.

en: Bank
sv: bank

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
sv: Tillsammans med en marknadsplats ökar en bank välfärden och skatteintäkterna för en stad med 100%.

en: Barracks II
sv: kaserner II

en: Barracks III
sv: kaserner III

en: Cathedral
sv: katedral

en: Colosseum
sv: amfiteater

en: Courthouse
sv: tingshus

en: Factory
sv: fabrik

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
sv: Ökar sköldtillverkningen i en stad med 50%. Detta kan även bidraga starkt till stadens utsläpp.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
sv: Mängden lagrad mat sätts till halvfullt när en stad krymper eller växer. Detta ökar en stads motståndskraft mot hungersnöd.

en: Hydro Plant
sv: vattenkraftverk

en: Library
sv: bibliotek

en: Increases the science output in a city by 50%.
sv: Ökar forskningen i en stad med 50%.

en: Marketplace
sv: marknadsplats

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
sv: Ökar välfärden och skatteintäkterna för en stad med 50%.

en: Mass Transit
sv: kollektivtrafik

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
sv: Motverkar utsläpp som orsakas av befolkningen; gör helt enkelt så att befolkningen i en stad inte smutsar ner alls.

en: Mfg. Plant
sv: tillverkningsanläggning

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
sv: Tillsammans med en fabrik, ökar en tillverkningsanläggning en stads tillverkning med 100%.

en: Nuclear Plant
sv: kärnkraftverk

en: Palace
sv: slott

en: Power Plant
sv: kraftverk

en: Recycling Center
sv: återvinningsanläggning

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
sv: En återvinningsanläggning minskar mängden utsläpp orsakade av tillverkningen i en stad med 66%.

en: SDI Defense
sv: missilförsvar

en: Space Component
sv: rymdkomponent

en: Space Module
sv: rymdmodul

en: Space Structural
sv: rymdstruktur

en: Temple
sv: tempel

en: University
sv: universitet

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar ett universitet forskningen i en stad med 100%.

en: Apollo Program
sv: Apolloprogrammet

en: Colossus
sv: Kolossen

en: Copernicus' Observatory
sv: Kopernikus observatorium

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
sv: Ger 50% forskningsbonus i staden där det är.

en: Cure For Cancer
sv: Bot mot cancer

en: Darwin's Voyage
sv: Darwins resa

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
sv: Charles Darwins resa utlöste upptäckten av evolutionen, som ökade förtroendet för vetenskapen. Ger 2 omedelbara teknologiska framsteg.

en: Great Library
sv: Stora Biblioteket

en: Great Wall
sv: Stora Muren

en: Works as a City Wall in all your cities.
sv: Fungerar som stadsmurar i alla våra städer.

en: Hanging Gardens
sv: Hängande trädgårdarna

en: Hoover Dam
sv: Hooverdammen

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
sv: Verkar som om man hade ett vattenkraftverk i varje stad på samma landområde som detta underverk finns. (Detta minskar mängden utsläpp och ökar fabrikers och tillverkningsanläggningars verkan.)

en: Isaac Newton's College
sv: Isaac Newtons högskola

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
sv: Ger en forskningsbonus på 100% i staden där den är.

en: J.S. Bach's Cathedral
sv: J.S. Bachs katedral

en: Lighthouse
sv: Fyrtornet

en: Magellan's Expedition
sv: Magellans världsomsegling

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
sv: Ger alla marina enheter ytterligare 1 drag.

en: Manhattan Project
sv: Manhattanprojektet

en: Michelangelo's Chapel
sv: Michelangelos kapell

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
sv: Dubbel verkan av katedraler i alla städer.

en: Oracle
sv: Oraklet

en: Pyramids
sv: Pyramiderna

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
sv: Tillåter val av vilket statsskick som helst - innefattande sådana som man inte har forskat fram än - utan övergångstid med anarki.

en: SETI Program
sv: SETI-programmet

en: Boosts science production in each city by 50%.
sv: Ger 50% forskningsbonus i varje stad.

en: Shakespeare's Theater
sv: Shakespeares teater

en: United Nations
sv: Förenta nationerna

en: Women's Suffrage
sv: Kvinnlig rösträtt

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
sv: Minskar varje trupps inverkan på missnöjet i varje stad med 1. Det innebär att i en republik orsakar trupper inget missnöje, och under demokrati orsakar trupper i fält 1 missnöjd medborgare var.

en: ?Elvis:E
sv: T

en: ?Scientist:S
sv: V

en: ?Taxman:T
sv: S

en: Civ1 ruleset
sv: Civ1-regelverket

en: Team 0
sv: Lag 0

en: Team 1
sv: Lag 1

en: Team 2
sv: Lag 2

en: Team 3
sv: Lag 3

en: Anarchy
sv: anarki

en: Despotism
sv: envälde

en: Monarchy
sv: monarki

en: Communism
sv: kommunism

en: Republic
sv: republik

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
sv: I en republik håller medborgarna val av en representant som skall regera dem; eftersom valda ledare måste hålla sig omtyckta för att stanna vid makten, har medborgarna större frihet. Medborgare i en republik blir lätt missnöjda, men medborgarnas självständighet tillåter mycket handel.

en: Democracy
sv: demokrati

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
sv: Vid demokrati röstar medborgarna direkt i folkomröstningar. Demokrati erbjuder högsta möjliga handel, men även högst möjlighet till missnöje. Det förekommer ingen korruption eller spill vid demokrati, men medborgarna blir mycket upprörda under krig.

en: ?nationgroup:Ancient
sv: forntida

en: ?nationgroup:Modern
sv: nutida

en: American
sv: amerikanska

en: ?plural:Americans
sv: amerikanerna

en: Aztec
sv: aztekiska

en: ?plural:Aztecs
sv: aztekerna

en: Babylonian
sv: babylonska

en: ?plural:Babylonians
sv: babylonierna

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
sv: Babylon var den härskande staden i Mesopotamien från 1800- till 700-talen f. kr. under en följd av folkstammar som till exempel Amoriter, Kassiter, Assyrier och Kaldeaner.

en: Chinese
sv: kinesiska

en: ?plural:Chinese
sv: kineserna

en: Egyptian
sv: egyptiska

en: ?plural:Egyptians
sv: egyptierna

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
sv: Egypten är den näst äldsta civilisationen i världen. Sedan urminnes tider har städer haft ovanligt stor betydelse i Egypten, som kunnat föda en stor befolkning med hjälp av näringsrikt slam som förts med Nilen vid de årliga översvämmningarna.

en: English
sv: engelska

en: ?plural:English
sv: engländarna

en: French
sv: franska

en: ?plural:French
sv: fransoserna

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
sv: Frankrike har länge varit en dominerande stadsbildning i Europa. Franska erövrare som kejsar Napoleon och kung Karl den store förenade stora dela av Europa under fransk flagg.

en: German
sv: tyska

en: ?plural:Germans
sv: tyskarna

en: Greek
sv: grekiska

en: ?plural:Greeks
sv: grekerna

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
sv: Det forntida Grekland från Mykene till den romerska erövringen.

en: Indian
sv: indiska

en: ?plural:Indians
sv: indierna

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
sv: Vaggan för den forntida indiska civilisationen låg i Indus-dalen i dagens Pakistan.

en: Mongol
sv: mongolska

en: ?plural:Mongols
sv: mongolerna

en: Roman
sv: romerska

en: ?plural:Romans
sv: romarna

en: Russian
sv: ryska

en: ?plural:Russians
sv: ryssarna

en: Zulu
sv: zuluska

en: ?plural:Zulus
sv: zuluerna

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
sv: Zuluerna är en krigisk bantustam som utvandrade från Västafrika till Sydafrika i början av 1700-talet. De underkuvade Khoisan-stammarna och stred mot europeiska nybyggare.

en: Barbarian
sv: Barbar

en: ?plural:Barbarians
sv: barbarerna

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
sv: Barbarer har i årtusenden varit en plåga för civiliserade folk överallt.

en: Pirate
sv: sjörövar

en: ?plural:Pirates
sv: sjörövarna

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
sv: Så länge som hederliga män har seglat på haven så har pirater varit en plåga för dem och alla kustfolk.

en: ?citystyle:European
sv: europeisk

en: ?citystyle:Classical
sv: klassisk

en: ?citystyle:Tropical
sv: tropisk

en: ?citystyle:Asian
sv: orientalisk

en: ?citystyle:Babylonian
sv: babylonsk

en: ?citystyle:Celtic
sv: keltisk

en: ?citystyle:Renaissance
sv: renässans

en: ?citystyle:Industrial
sv: industriell

en: ?citystyle:Modern
sv: modern

en: ?citystyle:PostModern
sv: senmodern

en: Advanced Flight
sv: avancerad flygteknik

en: Alphabet
sv: skrivtecken

en: Astronomy
sv: astronomi

en: Atomic Theory
sv: atomteori

en: Automobile
sv: bil

en: Banking
sv: bankväsen

en: Bridge Building
sv: brobyggnad

en: Bronze Working
sv: bronsbearbetning

en: Ceremonial Burial
sv: gravskick

en: Chemistry
sv: kemi

en: Chivalry
sv: ridderskap

en: Code of Laws
sv: lagbok

en: Combustion
sv: förbränning

en: Computers
sv: datorn

en: Conscription
sv: värnplikt

en: Construction
sv: byggnadskonst

en: Allows Settlers to build fortresses.
sv: Möjliggör för nybyggare att bygga fästningar.

en: Currency
sv: valuta

en: Electricity
sv: elektricitet

en: Electronics
sv: elektronik

en: Engineering
sv: ingenjörsvetenskap

en: Explosives
sv: sprängämnen

en: Feudalism
sv: feodalism

en: Flight
sv: flygteknik

en: Fusion Power
sv: fusionskraft

en: Genetic Engineering
sv: genmanipulering

en: Gunpowder
sv: krut

en: Horseback Riding
sv: rytteri

en: Industrialization
sv: industrialisering

en: Invention
sv: uppfinning

en: Iron Working
sv: järnbearbetning

en: Labor Union
sv: fackföreningen

en: Literacy
sv: läskunnighet

en: Magnetism
sv: magnetism

en: Map Making
sv: kartritning

en: Masonry
sv: mureri

en: Mass Production
sv: masstillverkning

en: Mathematics
sv: matematik

en: Medicine
sv: medicin

en: Metallurgy
sv: metallurgi

en: Mysticism
sv: spådomskonst

en: Improves the effect of Temples.
sv: Förbättrar templets verkan.

en: Navigation
sv: navigering

en: Nuclear Fission
sv: kärnklyvning

en: Nuclear Power
sv: kärnkraft

en: Philosophy
sv: filosofi

en: Physics
sv: fysik

en: Plastics
sv: plast

en: Pottery
sv: lergods

en: Recycling
sv: återvinning

en: Refining
sv: raffinering

en: Religion
sv: religion

en: Robotics
sv: robotik

en: Rocketry
sv: raketteknik

en: Space Flight
sv: rymdfart

en: Steam Engine
sv: ångmaskinen

en: Steel
sv: stål

en: Superconductors
sv: supraledare

en: The Corporation
sv: företaget

en: The Republic
sv: republik

en: The Wheel
sv: hjulet

en: Theory of Gravity
sv: gravitationsteori

en: Writing
sv: skrift

en: Ocean
sv: hav

en: Arctic
sv: glaciär

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
sv: Glaciärer finns bara på de allra nordligaste och sydligaste delarna av världen. De är mycket kalla och därför svåra att arbeta med.

en: Desert
sv: öken

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
sv: Öknar är områden med extrem torka, vilket gravt försvårar jordbruk och handel.

en: Forest
sv: skog

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
sv: Skogar är tätbevuxna med träd, vilket försvårar jordbruk.

en: Grassland
sv: ängsmark

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
sv: Ängsmark erbjuder utomordentliga möjligheter till jordbruk.

en: Hills
sv: kullar

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
sv: Förutom att vara tillgängliga för jordbruk, är kullar ofta rika på tillgångar.

en: Jungle
sv: djungel

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
sv: Djungel är kraftigt övervuxen, vilket försvårar jordbruk.

en: Mountains
sv: berg

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
sv: Berg är väldigt höglänt landskap, vilket gravt försvårar jordbruk och handel.

en: Plains
sv: slättland

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
sv: Slätter är vidsträckta, glesa områden, vilket aningens försvårar handel.

en: Swamp
sv: sumpmark

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
sv: Sumpmark är sank, vilket försvårar jordbruk.

en: Tundra
sv: tundra

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
sv: Tundra utgörs av vidsträckta, kalla områden, lämpliga för visst jordbruk.

en: ?animals:Game
sv: ?animals:vilt

en: Coal
sv: kol

en: Fish
sv: fisk

en: Gems
sv: ädelstenar

en: Horses
sv: hästar

en: Oasis
sv: oas

en: Oil
sv: råolja

en: Seals
sv: sälar

en: Minor Tribe Village
sv: Mindre stamby

en: Fortress
sv: Fästning

en: Railroad
sv: järnväg

en: green
sv: oerfaren

en: veteran
sv: erfaren

en: Settlers
sv: nybyggare

en: Militia
sv: soldat

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
sv: Denna trupp kan byggas från spelets början. Det är den svagaste truppen.

en: Phalanx
sv: falang

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
sv: Falangen är bepansrat infanteri, lämplig för försvar av städer.

en: Legion
sv: legion

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
sv: Legionen är en väl bepansrad och disciplinerad fotsoldat som är utmärkt i anfall.

en: Musketeers
sv: musketerare

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
sv: Musketeraren är en fotsoldat utrustad med tidiga skjutvapen och ersätter falangen som främsta försvarare av städer.

en: Riflemen
sv: infanteri

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
sv: Infanteri är den typ av fotsoldater som fanns under världskrigstiden. De är utomordentliga försvarare.

en: Mech. Inf.
sv: mekaniserat infanteri

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
sv: Mekaniserat infanteri; detta truppslag har starkast försvarsförmåga av alla marktrupper, men är endast tillgängligt nära slutet av teknologiträdet.

en: Cavalry
sv: kavalleri

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
sv: Kavalleri är ridande krigare och en tidig chocktrupp som kan tränga djupt in i fiendeland.

en: Chariot
sv: stridsvagn

en: Knights
sv: riddare

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
sv: Riddare är ridande och tungt bepansrade krigare.

en: Armor
sv: pansarvagn

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
sv: Pansarvagnar är motoriserade och bepansrade krigsmaskiner som är snabbare, starkare och kan ta mer stryk än traditionella trupper.

en: Catapult
sv: katapult

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
sv: Katapulter är stora stenkastande krigsmaskiner. De är mycket starka i angrepp men svaga i försvar, så de behöver eskorteras för att vara effektiva i strid.

en: Cannon
sv: kanon

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
sv: Kanoner är mäktiga eldvapen som kan avfyra tunga projektiler över långa avstånd. De är mycket starka i angrepp men svaga i försvar, så de behöver eskorteras för att vara effektiva i strid.

en: Artillery
sv: artilleri

en: Fighter
sv: jaktflygplan

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
sv: Jaktflygplanet är ditt första stridsflygplan. De kan färdas var som helst och attackera vilken trupp som helst.

en: Bomber
sv: bombflygplan

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
sv: Bombflygplan är specialiserade på att attackera mål på marken, så det kan inte ge sig på annat stridsflyg.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
sv: trirem

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
sv: Triremen är din första marina enhet. Den kan agera transportskepp och har basal anfallsförmåga, men kan inte bege sig för långt från kusten.

en: Sail
sv: segelbåt

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
sv: Segelbåten ersätter triremen och är mycket mer tillförlitlig på öppna havet.

en: Frigate
sv: fregatt

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
sv: Fregatten är en högst mångsidig marin enhet; den är både en stark anfallstrupp och en hyfsad transport för andra trupper.

en: Ironclad
sv: pansarfartyg

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
sv: Pansarfartyget har bättre försvar än fregatten, men har förlorat den senares transportförmåga.

en: Cruiser
sv: kryssare

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
sv: Kryssaren är en marin stark anfallsenhet.

en: Battleship
sv: slagskepp

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
sv: långSlagskeppet är den mäktigaste marina enheten och har utomordentlig anfalls- och försvarskapacitet.

en: Submarine
sv: ubåt

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
sv: Ubåtar, som färdas under havets yta, har mycket högt strategiskt värde, men svagt försvar om de överraskas.

en: Carrier
sv: hangarfartyg

en: Transport
sv: fraktskepp

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
sv: Fraktskeppet kan inte attackera själv, men kan försvara sig om det blir attackerat.

en: Nuclear
sv: kärnvapen

en: Diplomat
sv: diplomat

en: Caravan
sv: karavan

en: Barbarian Leader
sv: barbarhövding

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än storlek 8. Ett avloppssystem kommer att krävas för att en stad skall kunna växa sig större än storlek 12.

en: Coastal Defense
sv: kustförsvar

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
sv: Fördubblar försvarsstyrkan för trupper som befinner sig inuti en stad när dessa försvarar sig mot bombardemang från en marin enhet.

en: Harbor
sv: hamn

en: Offshore Platform
sv: oljeplattform

en: Police Station
sv: polisstation

en: Port Facility
sv: hamnanläggning

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
sv: Gör det möjligt att bygga erfarna marina enheter i staden. Dessutom återställs skadade marina enheter som vilar i staden en hel omgång fullständigt.

en: Research Lab
sv: forskningsanläggning

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 100%. Tillsammans med ett bibliotek och ett universitet, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 150%.

en: SAM Battery
sv: luftvärn

en: Sewer System
sv: avloppssystem

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än storlek 12. En vattenledning kommer före. Den krävs för att en stad skall kunna växa sig större än storlek 8.

en: Solar Plant
sv: solkraftverk

en: Stock Exchange
sv: börs

en: Super Highways
sv: motorvägar

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
sv: Ökar handeln i alla rutor med vägar eller järnvägar med 50%

en: Supermarket
sv: stormarknad

en: A.Smith's Trading Co.
sv: A.Smiths handelsbolag

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
sv: Stadsförbättringar som annars skulle ha kostat 1 i underhåll blir kostnadsbefriade för alla städer.

en: Eiffel Tower
sv: Eiffeltornet

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
sv: Ditt rykte och anseende hos de andra nationerna ökar fyrfaldigt när du besitter detta underverk.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
sv: Fungerar som ett vattenkraftverk i varje stad. (Detta minskar utsläppen och ökar tillverkningen i fabriker och tillverkningsanläggningar.)

en: King Richard's Crusade
sv: Kung Rickards korståg

en: Leonardo's Workshop
sv: Leonardos verkstäder

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
sv: Ersätter en omodern trupp varje omgång.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
sv: Ger alla marina enheter 2 ytterligare drag.

en: Marco Polo's Embassy
sv: Marco Polos ambassad

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
sv: Den spelare som har undret får en ambassad hos varje annan spelare.

en: Counts as having a Granary in every city.
sv: Räknas som att ha ett sädeslager i varje stad.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
sv: Ger 50% forskningsbonus i varje stad med bibliotek. (Räknas som att ha en forskningsanläggning i varje stad.)

en: Statue of Liberty
sv: Frihetsgudinnan

en: Sun Tzu's War Academy
sv: Sun Tzus krigsskola

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
sv: Skadade trupper återfår två ytterligare träffpunkter varje omgång.

en: Capitalization
sv: omsättning

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
sv: Detta är ingen vanlig stadsförbättring, utan ett sätt att omsätta en stads sköldtillverkning till guldinkomst.

en: Civ2 ruleset
sv: Civ2-regelverket

en: You are playing with civ2 style rules. These are quite close to Freeciv default rules, but with some additions.
sv: Du spelar med regelverket ”civ2”. Detta regelverk är likt Freecivs standardregelverk, men med vissa tillägg.

en: Fundamentalism
sv: fundamentalism

en: Carthaginian
sv: kartagiska

en: ?plural:Carthaginians
sv: kartagerna

en: Japanese
sv: japanska

en: ?plural:Japanese
sv: japanerna

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
sv: Sagan förtäljer att Japan grundades på 700-talet f.Kr. av Jimmu.

en: Persian
sv: persiska

en: ?plural:Persians
sv: perserna

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
sv: Det första persiska riket varade från 550 - 330 f.Kr., det andra från 226 till 642 e.Kr..

en: Sioux
sv: siouxiska

en: ?plural:Sioux
sv: siouxerna

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
sv: Siouxerna var ett nordamerikanskt folk som stred mot Förenta Staterna. De utgjordes av tre distinkta grupper: Lakota, Dakota samt Nakota.

en: Spanish
sv: spanska

en: ?plural:Spanish
sv: spanjorerna

en: Viking
sv: vikingska

en: ?plural:Vikings
sv: vikingarna

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
sv: Vikingarna plundrade och handlade längs Nordeuropas kuster och floder mellan åren 800 och 1100 e.Kr.. De tog makten över Normandie, Ryssland och ett kortvarigt kungadöme på Sicilien.

en: Amphibious Warfare
sv: amfibiekrigföring

en: Combined Arms
sv: sammansatta vapen

en: Reduces the effect of Cathedrals.
sv: Minskar katedralers verkan.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
sv: Möjliggör för nybyggare och ingengörer att bygga fästningar.

en: Economics
sv: ekonomi

en: Improves the effect of Colosseums.
sv: Förbättrar amfiteatrars verkan.

en: Environmentalism
sv: miljövård

en: Espionage
sv: spioneri

en: Guerilla Warfare
sv: gerillakrigföring

en: Laser
sv: laser

en: Leadership
sv: ledarskap

en: Machine Tools
sv: verktygsmaskiner

en: Miniaturization
sv: miniatyrisering

en: Mobile Warfare
sv: rörlig krigföring

en: Monotheism
sv: monoteism

en: Gives sea units one extra move.
sv: Ger alla marina enheter ett extra drag.

en: Polytheism
sv: polyteism

en: Radio
sv: radio

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
sv: Möjliggör för nybyggare och ingengörer att bygga flygbaser.

en: Refrigeration
sv: kylskåpet

en: Sanitation
sv: renhållning

en: Seafaring
sv: sjöfart

en: Stealth
sv: smygteknik

en: Tactics
sv: taktisk krigföring

en: Theology
sv: teologi

en: Improves the effect of Cathedrals.
sv: Förbättrar katedralers verkan.

en: Warrior Code
sv: krigarkod

en: Glacier
sv: glaciär

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
sv: Glaciärer finns bara på de mest nordliga och sydliga delarna av jorden. De är mycket kalla och därför svåra att bruka.

en: Iron
sv: järn

en: Furs
sv: pälsar

en: Fruit
sv: frukt

en: Buffalo
sv: buffel

en: Wheat
sv: vete

en: Peat
sv: torv

en: Pheasant
sv: fasaner

en: Ivory
sv: elfenben

en: Silk
sv: silke

en: Spice
sv: kryddor

en: Whales
sv: valar

en: Wine
sv: vin

en: Farmland
sv: Åkermark

en: Airbase
sv: Flygbas

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
sv: helikopter

en: Engineers
sv: ingenjör

en: Warriors
sv: krigare

en: Archers
sv: bågskytt

en: Pikemen
sv: spjutbärare

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
sv: Spjutbäraren är utrustad med långa spjut och ersätter falangen som främsta försvarare av städer.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
sv: Musketeraren är en fotsoldat utrustad med tidiga skjutvapen och ersätter spjutbäraren som främsta försvarare av städer.

en: Fanatics
sv: fanatiker

en: Partisan
sv: gerilla

en: Alpine Troops
sv: fjälljägare

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
sv: Fjälljägare är rörliga terrängtrupper som är utmärkta försvarare.

en: Marines
sv: kustjägare

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
sv: Kustjägare är fotsoldater som är specialiserade på marin krigsföring.

en: Paratroopers
sv: fallskärmsjägare

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
sv: Mekaniserat infanteri; denna trupp har starkast försvarsförmåga av alla marktrupper, men är endast tillgänglig nära slutet av teknologiträdet.

en: Horsemen
sv: ryttare

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
sv: Ryttare är ridande krigare och en tidig chocktrupp som kan tränga djupt in i fiendeland.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
sv: Stridsvagnar är starkare men dyrare än ryttare.

en: Elephants
sv: elefanter

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
sv: Elefanter är mäktiga djur tränade för strid och kraftfulla chocktrupper. Å andra sidan försvarar de sig inte väl om de attackeras själva.

en: Crusaders
sv: korsfarare

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
sv: Korsfarare är ridande soldater som strider för en högre sak.

en: Dragoons
sv: dragon

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
sv: Dragoner är ridande krigare utrustade med tidiga eldvapen.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
sv: Kavalleri är ridande och väl disciplinerade soldater.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
sv: Artilleriet är en uppgraderad kanon. Den är mycket stark i angrepp men svag i försvar, så den behöver eskorteras för att vara effektiv i strid.

en: Howitzer
sv: haubits

en: Stealth Fighter
sv: smygjaktflygplan

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
sv: Ett förbättrat jaktflygplan, med förbättrad angreppsstyrka och högre rörlighet.

en: Stealth Bomber
sv: smygbombplan

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
sv: Ett förbättrat bombflygplan, med bättre angreppsstyrka och högre rörlighet.

en: Caravel
sv: karavell

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
sv: Karavellen ersätter triremen och är mycket mer tillförlitlig på öppet hav.

en: Galleon
sv: galeon

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
sv: Galeonen är ett renodlat transportskepp och kan inte attackera, men kan försvara sig när den attackeras.

en: Destroyer
sv: jagare

en: AEGIS Cruiser
sv: AEGIS-kryssare

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
sv: AEGIS-kryssaren är utrustad med ett avancerat missilsystem till försvar.

en: Cruise Missile
sv: kryssningsmissil

en: Spy
sv: spion

en: Freight
sv: godsvagn

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
sv: Godsvagnen ersätter karavanen och rör sig dubbelt så fort.

en: Explorer
sv: upptäcksresande

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
sv: Upptäcksresanden är modiga individer som är mycket användbara för att kartlägga okända områden.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
sv: Vi fann kunskapen om %s i uråldriga skriftrullar.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
sv: En grupp vänligt sinnade legosoldater ställer sig till förfogande.

en: You found a friendly city.
sv: Vi fann en vänligt sinnad stad.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
sv: Vänligt sinnade nomader är imponerade av vår kultur och ställer sig till förfogande.

en: An abandoned village is here.
sv: Här ligger en övergiven boplats.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
sv: Vi har släppt lös en hord barbarer!

en: Your %s has been killed by barbarians!
sv: Vår %s blev slaktad av infödingar!

en: ?nationgroup:Medieval
sv: medeltida

en: ?nationgroup:African
sv: afrikanska

en: ?nationgroup:American
sv: amerikanska

en: ?nationgroup:Asian
sv: asiatiska

en: ?nationgroup:European
sv: europeiska

en: ?nationgroup:Oceanian
sv: oceaniska

en: Increases the science output in a city by 100%.
sv: Ökar forskningen i en stad med 100%.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 200%. Tillsammans med ett bibliotek och ett universitet, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 450%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar ett universitet forskningen i en stad med 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
sv: Stadsförbättringar som annars skulle ha kostat 1 i underhåll blir kostnadsbefriade för alla städer.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
sv: Ditt rykte och anseende hos de andra folken förbättras dubbelt så fort.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
sv: Ger en forskningsbonus på 100% i varje stad som också har ett universitet.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
sv: Ger alla marina enheter 2 ytterligare drag.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
sv: Mängden lagrad mat som går förlorad när en stad krymper eller växer minskas med 25%. Detta ökar en stads motståndskraft mot hungersnöd samt hjälper dess tillväxt. Kumulativt med sädeslager.

en: Coinage
sv: myntning

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
sv: Detta är ingen vanlig stadsförbättring, utan ett sätt att omsätta en stads sköldtillverkning till guldinkomst.

en: ?citystyle:ElectricAge
sv: elektifierad

en: Lake
sv: sjö

en: Deep Ocean
sv: öppet hav

en: Buoy
sv: Boj

en: Ruins
sv: Ruiner

en: hardened
sv: härdad

en: elite
sv: elit

en: ?unit:Workers
sv: Arbetare

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
sv: Detta är du. Besegras denna trupp förlorar du spelet. Försök undvika det.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
sv: AWACS (Airborne Warning and Control System, luftburet varnings- och kontrollsystem) är ett radarförsedd spaningsflygplan som kan fastställa fiendetruppers lägen inom ett stort område.

en: Sea
sv: hav

en: Connect to Freeciv Server
sv: Anslut till Freecivserver

en: Freeciv Server Selection
sv: Serverval

en: Verify Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Freeciv Server List
sv: Freecivserverlista

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
sv: Servernamn                          Port  Version     Status  Spelare  Anmärkning

en: The following clauses have been agreed upon:
sv: Parterna har kommit överens om följande klausuler:

en: Erase clause
sv: Radera klausul

en: Shared vision
sv: Delad anblick

en: Goto and Close
sv: Gå till och stäng

en: Select Unit(s)
sv: Välj trupp(er)

en: Movement/Defense:
sv: Rörlighet/Försvar:

en: Food/Resources/Trade:
sv: Mat/Tillgångar/Handel:

en: Road Result/Time:
sv: Väg Verkan/Tid:

en: Irrig. Result/Time:
sv: Bevattning Verkan/Tid:

en: Mine Result/Time:
sv: Gruva Verkan/Tid:

en: Trans. Result/Time:
sv: Omvandling Verkan/Tid:

en: Select a city:
sv: Välj en stad:

en: Select destination:
sv: Välj mål:

en: Unit Commands
sv: Truppkommandon

en: Make new homecity
sv: Gör till ny hemstad

en: Where to Display Messages
sv: Var meddelanden visas

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
sv: Ut = Utdatafönser, Med = Meddelandefönster,
    Öpp = Öppna eget fönster

note: TRANS: the space prepending "Out" is necessary
en:  Out Mes Pop
sv:  Utd Med Öpp

en: Rates
sv: Satser

en: Select tax, luxury and science rates:
sv: Välj skatte-, välfärds- och forskningssatser:

en: Help:
sv: Hjälp:

en: Citizen governor...
sv: Stadsförvaltare...

en: Add Preset
sv: Lägg till förvalt värde

en: Remove Preset
sv: Tag bort förvalt värde

en: Control City
sv: Styr stad

en: Release City
sv: Släpp stad

en: Minimal Surplus:
sv: Minsta överskott:

en: Factor:
sv: Faktor:

en: Remove preset?
sv: Tag bort förvalt värde?

en: City Options
sv: Stadstillval

en: Make new citizens into:
sv: Gör nya medborgare till:

en: Auto-attack vs land units:
sv: Självständigt angrepp på marktrupper:

en: Auto-attack vs sea units:
sv: Självständigt angrepp mot marina enheter:

en: Auto-attack vs air units:
sv: Självständigt angrepp mot stridsflyg:

en: Auto-attack vs helicopters:
sv: Självständigt angrepp mot helikoptrar:

en: Popup
sv: Öppna

en: Change All...
sv: Ändra alla...

en: Configure...
sv: Ställ in...

en: Configure Cities Report
sv: Ställ in stadsredogörelsen

en: Set columns shown
sv: Välj visade kolumner

en: Change Production Everywhere
sv: Ändra tillverkningen överallt

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Building Name       Count Cost Total
sv: Byggnadsnamn        Antal Kostnad Sammanlagt

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
sv: Truppslag           Uppgradera   På gång   Aktiv  Sköld      Mat

en: Available worklists
sv: Tillgängliga arbetslistor

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename worklist
sv: Byt namn på arbetslista

en: Insert
sv: Infoga

en: Delete
sv: Radera

en: Orders
sv: Befallningar

en: Reports
sv: Redogörelser

en: Editor
sv: Redigerare

en: Select new production
sv: Välj ny tillverkning

en: Production Worklist
sv: Byggnadsarbetslista

en: Current worklist
sv: Nuvarande arbetslista

en: Available targets
sv: Tillgängliga mål

en: Prepend
sv: Infoga först

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ned

en: Show future targets:
sv: Visa framtida mål

en: Trade Routes
sv: Handelsleder

en: Darn
sv: Synd

en: Your New Government
sv: Vårt nya statsskick

en: Select government type:
sv: Välj statsskick:

en: Choose unit activity:
sv: Välj vår handling:

en:  Sell
sv:  Sälj

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Activate Units
sv: Gör  trupper aktiva

en: Unit List...
sv: Trupplista...

en: City Options...
sv: Stadstillval...

en:  Buy
sv:  Köp

en: Change...
sv: Ändra...

en: Worklist...
sv: Arbetslista...

en: Supported units:
sv: Understödda trupper:

en: Units present:
sv: Närvarande trupper:

en: Select nation and name:
sv: Välj ett folkslag och ett namn:

en: Pick Name
sv: Välj ett namn

en: Select your sex:
sv: Välj kön:

en: Male
sv: Man

en: Select city style:
sv: Välj stadstyp:

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
sv: Namn             Stat         Beskickn Dipl. Tillstånd Anblick  Rykte         Tillst.  Värd

en: Intelligence
sv: Underrättelse

en: Cancel pact
sv: Avbryt pakt

en: Goto location
sv: Gå till plats

en: Popup City
sv: Öppna stad

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
sv: Förbereder

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
sv: Dessa steg kan variera beroende på servertillval, men i allmänhet är stegen:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
sv:  0. Välja den första boplatsen.
    
        Inled spelet med att vandra omkring EN KORT STUND för att finna en bra första boplats. Man bör inte känna sig frestad att undersöka några hyddor än - de kan innehålla barbariska stammar. Grunda staden nära naturtillgångar och kanske nära sjön. Kom ihåg att den första staden man grundar blir ens huvudstad! Tanken är att avväga tiden som man ägnar åt att finna ett bra ställe, mot att få sin första stad grundad så tidigt som möjligt.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
sv:  1. Lära känna omgivningen.
    
       Efter att huvudstaden grundats, börjar den bygga en stridande enhet. Dessa trupper kan användas för att ströva omkring och utforska omgivningen. Kom ihåg att det är riskabelt att lämna en stad oförsvarad, så överväg att behålla den första krigaren i staden, och använd den efterföljande för att utforska. Om man började spelet med en upptäcksresande, skall man naturligtvis använda den för att utforska!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
sv:  2. Försvara städerna.
    
       Man skall alltid försvara sina städer genom att lämna en krigare i dem i detta läge. Allt eftersom ens civilisation utvecklar trupp med större försvarsstyrka, ersätter man de omoderna trupperna med nya för att se till att ens städer har bästa möjliga försvar. De mest använda försvarstrupperna är (i styrkeordning): krigare, falang, spjutbärare, musketerare och infanteri.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
sv:  5. Bestämma var städer ska byggas.
    
        Bästa läget för en stad är en beror på omständigheterna. En stad nära sjön är lättare att upptäcka för fienden, men kan även tjäna som hamn för marina enheter. (Hamnstäderna behöver vanligtvis kustförsvar senare.) Den bästa strategin är att grunda några av varje, men kom ihåg att fienden får det lättare att finna städer som är belägna vid havet.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
sv: Nettoförtjänsten av en ruta beror på statsskick, stadsförbättringar och underverk.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
sv:  Landskapsförändringar

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
sv: Riksgränser

en: First, the attacker's strength is modified.
sv: Först beräknas angriparens styrka.

en: Next, the defender's strength is modified.
sv: Därefter beräknas försvararens styrka.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
sv:  - Sedan multipliceras försvararens styrka med landskapets försvarsfaktor.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
sv: Även angriparens och försvararens eldkraft ändras.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
sv:  - Om försvararen är ett skepp i en stad fördubblas angriparens eldkraft och försvararens eldkraft sätts till 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
sv: Stridsexempel 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
sv: Försvararens grundstyrka är 3. På grund av skogsrutan, blir styrkan 4.5. Försvararen befinner sig bakom stadsmurar, så styrkan tredubblas till 13.5. Försvararen är en marktrupp i en stad, så styrkan ökas till 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
sv: Styrkevärden i spelet multipliceras i själva verket med 10, och decimaleran stryks, så angriparens styrka är 80, och försvararens styrka är 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
sv: Båda trupper behåller sin eldkraft på 1 oförändrad.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
sv: I varje runda av en strid så skapas ett slumptal mellan 1 och 282. Om slumptalet är större än 202 (ungefär 28% sannolikhet), förlorar försvararen en träffpunkt. Annars (ungefär 72% sannolikhet), förlorar angriparen 1 träffpunkt.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
sv: Eftersom båda trupperna har 20 träffpunkter, är det mest sannolikt att försvararen vinner. Försvararen kommer antagligen att förlora omkring 40% av sina träffpunkter under striden. Men utgången är aldrig säker så länge båda trupperna har nollskild styrka; försvararen kan komma undan oskadd, eller förlora de flesta av sina träffpunkter, eller till och med förlora slaget.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
sv:  Stridsexempel 2

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
sv: Angriparens styrka är 12, vilket ökas till 18 på grund av erfarenhet.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
sv: Försvararens styrka är 5, och ökas till 7.5 på grund av erfarenhet. Landskapets försvarsfaktor är 1 (ingen inverkan). Kustförsvaret fördubblar försvararens styrka till 15. Försvararen är en marktrupp i en stad, så den sammanlagda styrkan är 22.5. (Stadsmurarna hjälper inte mot angripande marina enheter.)

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
sv: I själva verket är värdena för angreppsstyrkan och försvarsstyrkan 180 respektive 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
sv: Slagskeppets eldkraft ändrades från 2 till 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
sv: Varje runda skapas ett slumptal mellan 1 och 405. Om det är större än 225 (omkring 44% sannolikhet) förlorar försvararen 1 träffpunkt.Annars förlorar angriparen 1 träffpunkt.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
sv: I detta fall talar sannolikheten starkt för att angriparen kommer att vinna. Slagskeppet har 25% lägre sannolikhet att vinna varje enskild runda, men när den vinner, gör den dubbelt så mycket skada som fienden. Dessutom har slagskeppet dubbelt så många träffpunkter. Slagskeppet kan förväntas förlora omkring 60% av sina träffpunkter under striden, efter vilken den inte torde ha några drag kvar.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
sv: Kontrollområden hindrar en från att röra sig fritt inom områden som (helt eller delvis) kontrolleras av fiendetrupper.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
sv: Statsskicket påverkar städers tillverkning och handel, medborgarnas belåtenhet och många andra spelfaktorer.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
sv:  Inbördeskrig

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
sv: Spelare befinner sig i inbördeskrig under endast en omgång, efter vilken riket går in i ett tillstånd av anarki.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
sv: Forskning är en nödvändighet för att förbättra en civilisations förmåga att utveckla nya truppslag och stadsförbättringar.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
sv: Om en civilisations huvudstad erövras, förloras ett eventuellt rymdskepp som sänts iväg, så försvara huvudstaden väl!

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
sv: Innan ett spel sätts i gång kan vem som helst ansluta till servern genom att ange dess värdnamn och portnummer (5556 är standard). Om servern utförs med argumentet -m, anmäler den sig till metaservern,

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
sv: När ett spel har satts i gång kan alla ansluta som vilken spelare som helst som inte redan är ansluten, innefattande datorstyrda spelare. Att helt enkelt ansluta till en datorstyrd spelare gör den inte människostyrd; detta är en oberoende serverinställning. Om man tappar anslutningen tidigt i spelet och återansluter skall man använda namnet som man valde till sin ledare, inte sitt inloggningsnamn! Om servern är ansluten till metaservern, finns spelarnamnen där.

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
sv:   - Meddelanden som börjar med ”/” tolkas som serverkommandon och utförs om man har erfordrade åtkomsträttigheter.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
sv: Arbetslisteredigeraren änvänds både för varje enskild stads arbetslista (från stadsdialogen) och för övergripande arbetslistor. Med denna redigerare kan man skapa listor över vad som skall byggas i kommande omgångar.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
sv: För att lägga till ett objekt till en arbetslista dubbelklickar man på det önskade objektet i listan över tillgängliga objekt. Man kan även trycka på hjälpknappen för att få hjälp om det valda objektet. Om man trycker på hjälpknappen när inget objekt är valt visas denna sida.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
sv: För att ta bort ett objekt från arbetslistan dubbelklickar man på objektet som skall tas bort. Använd knapparna nedanför arbetslistan för att flytta objekt upp respektive ned i listan.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
sv: Tangentbordsgenvägar
    
    Home, flytta fokus till arbetslistan
    End, flytta fokus till listan över tillgängliga objekt
    Pil upp/ned, välj föregående/nästa objekt i listan
    PageUp/PageDown, flytta objekt i arbetslistan
    Insert, infoga objekt från listan över tillgängliga objekt i arbetslistan
    Delete, tag bort det valda objektet från arbetslistan.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
sv: Man kan köpa den första truppen i arbetslistan från stadsöversikten.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
sv: Freeciv är översatt till flera språk. Se avsnittet om språkstöd i README-filen för  information om hur man använder ett av dessa språk.
    
    Se först om ditt språk redan håller på att översättas:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
sv: Du får gärna ställa frågor på epostlistan för översättning:

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
sv:   Ursprungliga upphovsmän:
        (ej längre delaktiga, så mejla dem inte!)

en:   Present administrators:
sv:   Nuvarande förvaltare:

en: Arab
sv: arabiska

en: ?plural:Arabs
sv: araberna

en: Austrian
sv: österrikiska

en: ?plural:Austrians
sv: österrikarna

en: Brazilian
sv: brasilianska

en: ?plural:Brazilians
sv: brasilianerna

en: Byzantine
sv: bysantinska

en: ?plural:Byzantines
sv: bysantinerna

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
sv: Vid tiden av det gamla Romarrikets nedgång, beslutade kejsar Konstantin att år 325 flytta rikets huvudstad till Bysans och grundlade vad som brukar benämnas det Östromerska riket eller det Bysantiska riket. Detta rike kom att vara till 1453 då dess huvudstad föll för de osmanska turkarna. Under kejsar Justinianus I:s tid härskade bysanterna över så gott som hela Mellanöstern, Nordafrika, Italien och delar av Spanien.

en: Cherokee
sv: cherokesiska

en: ?plural:Cherokees
sv: cherokeerna

en: Danish
sv: danska

en: ?plural:Danes
sv: danskarna

en: Dutch
sv: nederländska

en: ?plural:Dutch
sv: nederländarna

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
sv: Nederländerna bildades 1579 i uppror mot tysk-romerska riket som på den tiden styrde regionen. Under 1600-talet blev landet en kolonial stormakt.

en: Ethiopian
sv: etiopiska

en: ?plural:Ethiopians
sv: ?plur:etiopierna

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
sv: Etiopien är Afrikas äldsta intakta nation samt den enda som i stort behöll sin självständighet under kolonialtiden.

en: Hittite
sv: hettitiska

en: ?plural:Hittites
sv: hettiterna

en: Inca
sv: inkanska

en: ?plural:Incas
sv: inkanerna

en: Indonesian
sv: indonesiska

en: ?plural:Indonesians
sv: indonesierna

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
sv: Indonesien är ett stort örike i Sydostasien med regeringssäte på ön Java. Landet är ett av världens folkrikaste, samt det folkrikaste med en muslimsk majoritet.

en: Iroquois
sv: irokesiska

en: ?plural:Iroquois
sv: irokeserna

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
sv: Irokeserna var en nordamerikansk konfederation av självständiga stammar med gemensamt språk och kultur. De bebodde området kring dagens New York och var med sin grundlag och valuta den mest framskridna statsbildningen i Nordamerika vid den tid européerna anlände till kontinenten.

en: Italian
sv: italienska

en: ?plural:Italians
sv: italienarna

en: Korean
sv: koreanska

en: ?plural:Koreans
sv: koreanerna

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
sv: Subsahariska Afrika har varit en kulturell och etnisk smältdegel under årtusenden. Under medeltiden var området hem för en rad riken som kallades för Sahelrikena. Bland dessa var det muslimska storväldet Mali det mest inflytelserika. Detta storvälde styrde från 1300- till 1600-talet och var berömt för sin rikedom och sina välvilliga kungar. Dagens moderna Mali har hämtat sitt namn från detta storvälde.

en: Mayan
sv: mayanska

en: ?plural:Mayas
sv: mayanerna

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
sv: Mayariket var en mellanamerikansk civilisation som uppförde många storslagna pyramider och palats som står än idag.

en: Polish
sv: polska

en: ?plural:Poles
sv: polackerna

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
sv: Den polska staten formades för nära ett årtusende sedan och upplevde sin gyllene ålder i slutet av 1500-talet.

en: Polynesian
sv: polynesiska

en: Portuguese
sv: portugisiska

en: ?plural:Portuguese
sv: portugiserna

en: Sumerian
sv: sumeriska

en: ?plural:Sumerians
sv: sumererna

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
sv: Sumererna kontrollerade södra Mesopotamien fram tills Babylon tog makten. I storleksordningen 5500 år gamla Skrifttavlor med sumerisk skrift har upptäckts, vilket gör den till den äldsta kända skriften.

en: Swedish
sv: svenska

en: ?plural:Swedes
sv: svenskarna

en: Taino
sv: taino-indianska

en: ?plural:Taino
sv: taino-indianerna

en: Thai
sv: thailändska

en: ?plural:Thai
sv: thailändarna

en: Tupi
sv: tupi-indianska

en: ?plural:Tupi
sv: tupi-indianerna

en: Turkish
sv: turkiska

en: ?plural:Turks
sv: turkarna

en: British Isles (classic/medium)
sv: Brittiska öarna (klassisk/medium)

en: Earth (classic/large)
sv: Jorden (klassisk/stor)

en: Europe (classic/giant)
sv: Europa (klassisk/gigantisk)

en: France (classic/large)
sv: Frankrike (klassisk/stor)

en: Earth (classic/medium)
sv: Jorden (klassisk/medium)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
sv: Iberiska halvön (klassisk/stor)

en: Italy (classic/medium)
sv: Italien (klassisk/medium)

en: Japan (classic/medium)
sv: Japan (klassisk/medium)

en: North America (classic/medium)
sv: Nordamerika (klassisk/medium)

en: Tutorial
sv: Nybörjarhandledning

en: Welcome to Freeciv.  You lead a civilization.  Your
    task is to conquer the world!  You should start by
    exploring the land around you with your explorer,
    and using your settlers to find a good place to build
    a city.  Use the number pad to move units around.
sv: Välkommen till Freeciv. Du är ledaren av en civilisation.
    Din uppgift är att härska över världen! Du bör starta med
    att utforska din omgivning med din upptäcksresande,
    samt använda dina nybyggare för att finna en bra plats att
    att bygga en stad. Använd det numeriska tangentbordet för
    att flytta dina trupper.

en: This looks like a good place to build a city.  The next time this
    unit gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water.  Food
    is the most important resource for any city.  Grassland and plains
    provide plenty of food.
sv: Detta tycks vara en bra plats att bygga en stad på. Nästa gång denna
    trupp har chans att flytta, tryck (b) för att grundlägga en stad.
    
    I allmänhet bör du bygga städer på öppen mark nära vatten. Mat är
    viktigaste tillgången för vilken stad som helst. Ängsmark och slätter
    tillhandahåller mycket mat.

en: Now you have built your first city.  The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it.  Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window.  See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further.  Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it.  When you are done, close the city
    dialog.  If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
sv: Nu har du byggt din första stad. Stadsfönstret borde ha öppnats
    automatiskt; i annat fall klicka på staden för att få fram det. Städer
    är ett grundläggande koncept i Freeciv, så du bör bekanta dig med dem
    genom att prova dig fram här. Se hjälpmenyn för mer information.
    
    Du bör helst bygga några nybyggare först, för att expandera din
    civilisation. Klicka på tillverkningsfliken, sedan på nybyggare i listan
    över olika produkter, samt slutligen på knappen med ”Ändra tillverkning”
    för att börja bygga en. När du är färdig, stäng ner stadsfönstret. Om allt
    går väl, kan du se att en nybyggare håller på att byggas i fältet under
    staden.

en: Congratulations, you have founded your second city.  This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it.  You probably want to build
    settlers here too.
sv: Gratulerar, du har grundlagt din andra stad. Denna stad fungerar nästan
    precis som den första - det enda som skiljer är landskapet som omger den. 
    Du kommer antagligen vilja bygga nybyggare här också.

en: Your city has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists.  A city of size two or more may also build
    settlers, which costs one unit of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now.  Open the city dialog and click on the Buy button.  This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
sv: Din stad har växt! Desto större en stad blir, desto fler arbetare
    som kan arbeta på fälten eller göras om till experter blir det. En
    stad av storlek två eller större kan även bygga nybyggare, till
    vilken det går åt en enhet av befolkning.
    
    Om din stad håller på att bygga nybyggare just nu, bör du överväga
    att köpa den. Öppna stadsfönstret och klicka på knappen ”Köp”. På
    detta vis byter du in guld (om du har tillräckligt av det) mot att
    omedelbart slutföra en produktion. Din nybyggare kommer vara färdig
    nästa runda.

en: Finally you have grown a city to size eight.  A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct.  If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon.  Building
    an aqueduct requires the Construction technology.
sv: Din stad har slutligen nått storlek åtta. En stad av detta omfång kan
    ha en mycket god produktion om den har god välfärd nog att hålla sin
    befolkning nöjd.
    
    För att växa ytterligare krävs en vattenledning och du kommer behöva
    bygga en snart om du vill se staden bli större. För att bygga en
    vattenledning krävs teknologin byggnadskonst.

en: You have grown a city to size twelve.  To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System.  This
    requires the Sanitation technology.
sv: En av dina städer har växt till storlek tolv. För att växa vidare
    behöver den ett avloppssystem. För det behövs teknologin renhållning.

en: You have built your first military unit!  Military units have two
    basic purposes: attack and defense.  Each unit has an attack strength
    and a defense strength.  While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2).  A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection.  Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances).  If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack.  Be careful not to lose it though!
sv: Du har byggt din första stridande enhet! Stridande enheter tjänar
    huvudsakligen två ändamål: anfall och försvar. Varje trupp har en
    anfallsförmåga och en försvarsförmåga. Medan krigare har en ynklig 1/1,
    falangen är en mycket bättre försvarare med 2 i försvar (1/2). En
    katapult är en god anfallstrupp med 6 i attack (6/1).
    
    Det är vanligtvis lämpligt att ha en eller två försvarare i varje stad.
    Viktiga städer kan behöva bättre försvar. Trupper byggda i en stad kan
    skickas till en annan för att försvara (tryck G för att låta en trupp
    förflytta sig över långa avstånd). Om du befinner dig i krig vill du
    hellre flytta dina trupper fram mot en fiendestad för att anfalla 
    den. Akta dig bara så de inte går förlorade!

en: Your city cannot build a settler.  Settlers take one unit of
    population to build, so a city of size one cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster.  Cities that
    do not have much food should not try to build settlers.  When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
sv: En stad kan inte färdigställa sin nybyggare. Nybyggare tar en
    poäng befolkning, så en stad med storlek 1 kan inte bygga en
    nybyggare utan att överge staden.
    
    För att åtgärda detta kan du flytta medborgarna så att de
    bidrar med mer mat till staden så att den kan växa snabbare. Städer
    utan mycket mat bör inte försöka bygga nybyggare. När du bygger en
    ny stad bör du se till att den har tillgång till rikligt med
    matproducerande landskap - ängsmark är bäst; slätter eller kullar är
    nästan lika bra.

en: Your unit has found a Hut.  These are small villages scattered across
    the landscape.  When a unit enters one, several things may happen.  The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold.  However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut.  Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire.  Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly.  On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
sv: Din trupp har hittat en hydda. Dessa är små byar utspridda över världen.
    När en enhet stöter på en hydda kan flera olika saker hända. Det troligaste
    är att du hittar en skatt värd en mindre summa guld. Det är också möjligt
    att hitta teknologi eller legosoldater. Vissa hyddor innehåller infödda
    nybyggare som ansluter sig till din civilisation eller bidrar med en ny
    stad. Slutligen, vissa hyddor innehåller barbarer som dödar din trupp
    omedelbart. Det är hur som helst generellt sett förmånligt att leta
    reda på och gå in hyddor så fort som möjligt.

en: Loading tutorial events.
sv: Läser in handledningshändelser.

en: Could not write manual file %s.
sv: Kunde inte skriva manualfilen %s.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
sv: <h1>Freeciv %s servertillval</h1>

en: Level: %s.<br>
sv: Läge: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
sv: Kategori: %s.<br>

en: Default:
sv: Standard:

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
sv: <p class="changed">Värde satt till %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
sv: <h1>Freeciv %s serverkommandon</h1>

en: <p class="level">Level: %s</p>
sv: <p class="level">Nivå: %s</p>

en: <p>Description:</p>
sv: <p>Beskrivning:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s landskapshjälp</h1>

en: Move cost
sv: Förflyttningskostnad

en: Defense bonus
sv: Försvarsbonus

en: Mining
sv: Gruvdrift

en: turns
sv: omgångar

en: Clean pollution
sv: Sanera utsläpp

en: Clean fallout
sv: Sanera nedfall

en: impossible
sv: omöjligt

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s byggnadshjälp</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s hjälp för underverk</h1>

en: Upkeep
sv: Underhåll

en: Requirement
sv: Krav

en: Obsolete by
sv: Omodern i.o.m.

en: More info
sv: Mer information

en: Tileset
sv: Rutbildsuppsättning

en: You have caused an incident while bribing the %s %s.
sv: Vi har orsakat en incident vid mutandet av den %s truppen %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
sv: %s har orsakat en incident när de försökte muta vår trupp %s.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
sv: Vi har orsakat en incident när vi försökte stjäla teknologi från %s.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
sv: %s har orsakat en incident när de försökte stjäla teknologi från oss.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
sv: Vi har orsakat en incident genom att anstifta ett uppror i %s.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
sv: Varning: Gästnamnet ”%s” är upptaget. Namnet bytt till ”%s”.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
sv: Gäster är tyvärr inte välkomna på den här servern.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
sv: %s avvisades: Gäster är inte tillåtna.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
sv: Ett fel inträffade medan användardatabasen lästes in; loggar in som gäst ”%s”.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
sv: Ett fel inträffade medan användardatabasen lästes in och gäster är tyvärr inte välkomna.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
sv: %s avvisades: databasfel samt gäster inte tillåtna.

en: Enter password for %s:
sv: Mata in lösenord för %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
sv: Denna server tillåter tyvärr endast föranmälda användare.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
sv: %s avvisades: endast föranmälda användare välkomna.

en: Sorry, too many wrong tries...
sv: Tyvärr: för många felaktiga försök...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
sv: %s avvisades: för många felaktiga lösenordsförsök för ny användare.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
sv: Varning: Ett fel inträffade medan databasen sparades. Fortsätter, men din statistik kommer inte sparas.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
sv: %s avvisades: För många felaktiga lösenord.

en: Your password is incorrect. Try again.
sv: Ditt lösenord är felaktigt. Försök igen.

en: Sorry, your connection timed out...
sv: Din anslutning tog tyvärr för lång tid...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
sv: %s avvisades: anslutningen tog för lång tid vändandes på lösenord.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
sv: Ditt lösenord är för kort; kortaste tillåtna längd är %d. Försök igen.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
sv: Lösenordet måste ha åtminstone %d versaler, %d siffror, samt vara minst %d [skrivbara] tecken långt. Försök igen.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
sv: %s ledaren %s sprider skräck i världen. Vi kan gå svåra år till mötes.

en: Native unrest near %s led by %s.
sv: Barbaruppror nära %s under ledning av %s.

en: Sea raiders seen near %s!
sv: Sjörövare siktade nära %s!

en: You have already sold something here this turn.
sv: Vi har redan sålt något här denna omgång.

en: Cannot buy in city created this turn.
sv: Kan inte köpa i stad samma omgång som den grundats.

en: You have already bought this turn.
sv: Vi har redan köpt den här omgången.

en: You don't buy %s!
sv: Vi köpte inte %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
sv: Kan inte köpa trupper när en stad är i upplopp.

en: You have bought this turn, can't change.
sv: Ändring är inte tillåten efter köp samma omgång.

en: You already have a city called %s.
sv: Vi har redan en stad med namnet %s.

en: A city called %s already exists.
sv: En stad med namnet %s finns redan.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
sv: Kan inte använda %s som stadsnamn. Det är förbehållet %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
sv: %s är inte ett giltigt namn. När du matar in ett egen namn är endast ASCII tillåtna för städer.

en: City no. %d
sv: Stad nr. %d

en: A poorly-named city
sv: En dåligt namngiven stad

en: Changed homecity of %s to %s.
sv: Ändrade hemstad för %s till %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
sv: Överförde %s till %s från %s till %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
sv: Överförde %s från %s till %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
sv: Vi förlorade %s %s under överföring till %s %s.

en: %s lost along with control of %s.
sv: Vi förlorade %s tillsammans med staden %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
sv: En ny byggnad av typen %s har byggts i %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
sv: Vi hade redan en stad med namnet %s. Stadsnamnet ändrades till %s.

en: You have founded %s.
sv: Vi grundade %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
sv: Flyttar ut %s ur den upplösta staden %s då truppen inte kan befinna sig på %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
sv: När %s upplöstes kunde inte vår %s undkomma och gick förlorad.

en: You destroy %s completely.
sv: Vi jämnade %s med marken.

en: %s has been destroyed by %s.
sv: %s har jämnats med marken av %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
sv[0]: Vi erövrade %s och plundrade %d guld!
sv[1]: Vi erövrade %s och plundrade %d guld!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
sv[0]: %s erövrade %s och plundrade %d guld från staden.
sv[1]: %s erövrade %s och plundrade %d guld från staden.

en: %s conquered %s.
sv: %s erövrade %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
sv[0]: Vi befriade %s och plundrade %d guld.
sv[1]: Vi befriade %s och plundrade %d guld.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
sv[0]: %s befriade %s och plundrade %d guld från staden.
sv[1]: %s befriade %s och plundrade %d guld från staden.

en: You have liberated %s!
sv: Vi har befriat %s!

en: %s liberated %s.
sv: %s befriade %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
sv: %s har avbrutit bygget av %s i %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
sv:  från arbetslistan

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
sv: %s bygger %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
sv: %s har börjat bygga %s i %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
sv: Påpekande: Underverket %s i %s kommer att bli färdigt nästa omgång.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
sv: Föreslår strypt tillväxt i %s för att dra mer nytta av %s (under uppbyggnad).

en: %s may soon grow to size %i.
sv: %s kan snart växa till storlek %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
sv: Varning: Hungersnöd fruktas i %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
sv: SE UPP min %s, vi har ONT om PENGAR.

en: %s grows to size %d.
sv: %s växer till storlek %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
sv: Hungersnöd fruktas i %s varvid %s har gått förlorad!

en: Famine causes population loss in %s.
sv: Hungersnöd orsakade befolkningsminskning i %s.

en: Famine destroys %s entirely.
sv: Hungersnöd utplånade %s från kartan.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
sv: Byggandet av %s ersätts med %s i %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
sv: %ss arbetslista tog slut.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
sv: %s kan inte underhålla %s - truppen upplöst.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
sv: Medborgare i %s förgås i sitt försök att underhålla %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
sv: %s bygger %s som inte längre är tillgängligt.

en: The %s have finished building %s in %s.
sv: %s har färdigställt %s i %s.

en: %s has finished building %s.
sv: %s har färdigställt %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
sv[0]: %s ökar forskningen; vi få genast %d framsteg.
sv[1]: %s ökar forskningen; vi få genast %d framsteg.

en: The %s have started building a spaceship!
sv: %s har börjat bygga ett rymdskepp!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
sv: %s har färdigställt %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
sv: Vi har inte råd att underhålla %s i %s, byggnaden såld!

en: Pollution near %s.
sv: Utsläpp i närheten av %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
sv: Folket i %s firar i din ära.

en: Celebrations canceled in %s.
sv: Folket i %s har slutat fira.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
sv: %s har drabbats av pest! Orsakar befolkningsminskning!

en: Order restored in %s.
sv: Friden i %s är återställd.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
sv: Folket har störtat vår %s. Riket är i kaos.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
sv: %s upplöstes till %s.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
sv: Misslyckades att installera SIGINT hanteraren: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
sv: Misslyckades att installera SIGHUP hanteraren: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
sv: Misslyckades att installera SIGTERM hanteraren: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
sv: Misslyckades att ignorera SIGPIPE: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
sv: Varning: tillvalet %s är föråldrad. Använd -m för att aktivera metaservern.

en: Illegal value "%s" for --Announce
sv: Ogiltigt värde ”%s” för --Announce

en: Error: unknown option '%s'
sv: Fel: okänt tillval ”%s”

en: This is the server for %s
sv: Detta är servern för %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
sv: Man kan lära sig mycket om Freeciv på %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
sv: Sätt i gång ett nytt eller sparat spel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
sv: help
    help commands
    help options
    help <kommando>
    help <tillval>

en: Show help about server commands and server options.
sv: Visa hjälp om serverkommandon och servertillval.

en: Quit the game and shutdown the server.
sv: Lämna spelet och stäng ner servern.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
sv: cut <anslutningsnamn>

en: Cut a client's connection to server.
sv: Bryter en klients anslutning till servern.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
sv: explain
    explain <tillval>

en: Explain server options.
sv: Förklara servertillval.

en: Show server options.
sv: Visa servertillval.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
sv: wall <meddelande>

en: Send message to all connections.
sv: Skickar meddelanden till alla klienter.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
sv: Öppnar ett fönster som visar meddelandet hos varje ansluten klient.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
sv: connectmsg <meddelande>

en: Set message to show to connecting players.
sv: Ställ in meddelande att visa för anslutande spelare.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
sv: Ställ in ett medelande att skicka till klienter när de ansluter.
    Ett tomt medelande innebär att inget meddelande skickas.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
sv: vote yes|no|abstain [omröstningsnummer]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
sv: Rösta

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
sv: Sätt på eller stäng av datorstyrningsavlusning av angivet objekt.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
sv: set <tillval> <värde>

en: Set server option.
sv: Ställer in servertillval.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
sv: team <spelare> <lag>

en: Change a player's team affiliation.
sv: Ändra en spelares lagtillhörighet.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
sv: Ett lag är en grupp spelare som börjar spelet allierade, med deland anblick och ambassader, och slåss tillsammans för en delad vinst. Deras individuella poäng sätts till lagets genomsnitt. Alla spelare är medlem av ett lag, eventuellt den enda medlemmen. Detta kommando ändrar vilket lag spelaren är med i. Använd raka citattecken ("...") om spelarnamnet eller lagnamnet innehåller blanksteg.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
sv: rulesetdir <katalog>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
sv: Välj katalog för regler eller modifikation.

en: Set metaserver info line.
sv: Ställ in informationsrad för metaservern.

en: Set metaserver patches line.
sv: Sätt patchrad för pmetaservern.

en: Control metaserver connection.
sv: Styr metaserveranslutning.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
sv: metaserver <adress>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
sv: Sätt adressen (URL) till metaservern att meddela till.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
sv: aitoggle <spelarnamn>

en: Toggle AI status of player.
sv: Växla datorstyrningsstatus för spelare.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
sv: take [anslutningsnamn] <spelarnamn>

en: Take over a player's place in the game.
sv: Ta över en spelares plats i spelet.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
sv: observe [anslutningsnamn] [spelarnamn]

en: Observe a player or the whole game.
sv: Iakttag en spelare eller hela spelet.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
sv: detach <anslutningsnamn>

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
sv: Endast konsollen och ansluttningar med kontrollnivå ”hack” kan tvinga andra anslutningar att överge en spelare.

en: Create an AI player with a given name.
sv: Skapa en datorstyrd spelare med ett givet namn.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
sv: Försätt dig själv i bortaläge. Då styr datorn spelet åt dig.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
sv: novice
    novice <spelarnamn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
sv: easy
    easy <spelarnamn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
sv: normal
    normal <spelarnamn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
sv: hard
    hard <spelarnamn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
sv: cheating
    cheating <spelar-namn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
sv: experimental
    experimental <spelarnamn>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
sv: cmdlevel
    cmdlevel <läge>
    cmdlevel <läge> new
    cmdlevel <läge> first
    cmdlevel <läge> <anslutninsnamn>

en: Query or set command access level access.
sv: Ansök om eller bestäm läge för kontrollnivå.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
sv: Bli spelledare med utökade rättigheter, ifall en sådan saknas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
sv: timeoutincrease <omgång> <omgångsökning> <värde> <värdefaktor>

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
sv: cancelvote
    cancelvote <omröstningsnummer>
    cancelvote all

en: End the game immediately in a draw.
sv: Avsluta spelet med en gång utan att ge någon segern.

en: Concede the game.
sv: Erkänn sig besegrad.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
sv: Detta upplyser de andra spelarna att du erkänner dig besegrad. Är det således endast en spelare (eller ett lag) kvar avslutas spelet.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
sv: remove <spelarnamn>

en: Fully remove player from game.
sv: Tag bort spelare fullständigt från spelet.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
sv: save
    save <filnamn>

en: Save game to file.
sv: Sparar spelet till fil.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
sv: load
    load <filnamn>

en: Load game from file.
sv: Läser in spel från fil.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
sv: read <filnamn>

en: Process server commands from file.
sv: Utför serverkommandon från fil.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
sv: write <filnamn>

en: Write current settings as server commands to file.
sv: Skriv nuvarande inställningar som serverkommandon till fil.

en: Reset all server settings.
sv: Återställ alla serverinställningar.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
sv: Ändra serverutdata mellan ”RFC-stil” och standardstil.

en: Simply returns the id of the server.
sv: Returnerar helt enkelt serverns id.

en: %s Welcome
sv: Välkommen %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
sv: Välkommen till servern %s som körs på %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
sv: Välkommen till servern %s på port %d.

en: %s has connected from %s.
sv: %s har anslutit sig från %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
sv: Kunde inte koppla din anslutning till ny spelare.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
sv: Du är inloggad som ”%s” och inte ansluten till någon spelare.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
sv: Du är inloggad som ”%s” och ansluten till %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
sv: Omgångshindrande spel: väntar på att %s skall göra färdigt sin omgång...

en:  *** Server is in edit mode. ***
sv:  *** Servern är i redigeringsläge! ***

en: Client rejected: %s.
sv: Klient avvisad: %s.

en: Connection request from %s from %s
sv: Anslutning efterfrågad från %s från %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
sv: %s har klientversion %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
sv: Klienten saknar en förmåga som servern behöver.
     Serverversion: %d.%d.%d%s Klientversion: %d.%d.%d%s. Det kan hjälpa att uppgradera!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
sv: %s avvisades: Omatchade förmågor.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
sv: Servern saknar en förmåga som klienten behöver.
    Serverversion %d.%d.%d%s Klientversion: %d.%d.%d.%s. Uppgradering kan hjälpa!

en: Invalid username '%s'
sv: Otillåtet användarnamn ”%s”

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
sv: %s avvisades: Otillåtet namn [%s].

en: '%s' already connected.
sv: ”%s” är redan ansluten.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
sv: %s avvisades: Upptaget inloggningsnamn [%s].

en: Lost connection: %s.
sv: Tappade anslutning: %s.

en: Ok. RFC-style set.
sv: Ok. RFC-stil inställd.

en: Ok. Standard style set.
sv: Ok. Standardstil inställd.

en: For introductory help, type 'help'.
sv: Skriv ”help” för att få inledande hjälp.

en: The %s can't accept %s.
sv: %s kan inte godta %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
sv: Vi saknar teknologin %s, så vi kan inte godkänna avtalet.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
sv: Staden som vi försöker ge finns inte längre: Avtalet kan inte godkännas.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
sv: Vi äger inte %s, så vi kan inte godkänna avtalet.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
sv: Vår huvudstad (%s) efterfrågas, så vi kan inte godkänna avtalet.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
sv: Du kan inte bilda ett förbund eftersom du är i krig med en bundsförvant till %s.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
sv: Vi har inte tillräckligt mycket guld för att kunna godkänna avtalet.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
sv[0]: Parterna kom överens om ett avtal bestående av %d klausul.
sv[1]: Parterna kom överens om ett avtal bestående av %d klausuler.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
sv: En av städerna som %s erbjuder har förstörts! Avtalet träder inte i kraft!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
sv: %s regerar inte längre i %s! Avtalet träder inte i kraft!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
sv: %s äger inte den utlovade mängden guld! Avtalet träder inte i kraft!

en: You gave an embassy to %s.
sv: Vi gav en ambassad till %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
sv: %s tillät oss inrätta en ambassad!

en: You are taught the knowledge of %s.
sv: Vi blev undervisade i %s.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
sv: Vi mottog den %s världskartan.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
sv: Vi mottog det %s sjökortet.

en: You agree on a cease-fire with %s.
sv: Vi kom överens om vapenstillestånd med %s.

en: You agree on an alliance with %s.
sv: Vi kom överens om ett förbund med %s.

en: You give shared vision to %s.
sv: Vi ger delad anblick till %s.

en: %s gives you shared vision.
sv: %s ger oss delad anblick.

en: %s canceled the meeting!
sv: %s avbröt mötet!

en: Meeting with %s canceled.
sv: Mötet med %s ledde inte till någon överenskommelse.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
sv: Vårt diplomatiska ombud avrättades!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
sv: Vår %s förgiftade vattenförsörjningen i %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
sv: %s misstänks ha förgiftat vattenförsörjningen för %s.

en: You have established an embassy in %s.
sv: Vi har inrättat en ambassad i %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
sv: %s har inrättat en ambassad i %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
sv: Vår %s lyckades sabotera %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
sv: Vår %s saboterades av %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
sv: Vi har inte tillräckligt mycket guld för att muta %ss trupp %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
sv: Vår %s lyckades muta %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
sv: Vår %s mutades av %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
sv: %s hade förutsett att vi var ute efter att stjäla teknologi igen. Vår %s fångades och avrättades.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
sv: Vår %s fångades vid ett försök att stjäla teknologi från %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
sv: Den %s %sen misslyckades med att stjäla teknologi från %s.

en: No new technology found in %s.
sv: Ingen ny teknologi funnen i %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
sv: Vi har inte tillräckligt mycket guld för att omvända %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
sv: Vår %s tillfångatogs vid sitt försök att anstifta ett uppror!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
sv: Vi tillfångatog en %s %s som försökte anstifta ett uppror i %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
sv: Ett uppror har anstiftats i %s. Vi styr nu staden!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
sv: %s har gjort uppror; %s misstänks ligga bakom dådet.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
sv: Vår %s tillfångatogs vid sitt försök till industrisabotage!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
sv: Vi tillfångatog en %s %s som försökte sabotera något i %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
sv: Vår %s kunde inte finna något att sabotera i %s.

en: You cannot sabotage a %s!
sv: Vi kan inte sabotera ett %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
sv: Vår %s kunde inte finna %s att sabotera i %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
sv: Vår %s lyckades sabotera byggandet av %s i %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
sv: Byggandet av %s saboterades i %s. %s misstänks ligga bakom.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
sv: Vår %s tillfångatogs vid ett sabotageförsök!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
sv: Vi tillfångatog en %s %s-trupp som försökte sabotera %s i %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
sv: Vår %s förstörde %s i %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
sv: %s förstörde %s i %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
sv: En fientlig %s har eliminerats av vår %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
sv: Vår %s försvarade %s mot anfall från %s och utplånades.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
sv: Vår %s försvarade sig mot %s och utplånades.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
sv: Vår %s anföll %s och utplånades.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
sv: Vår %s lyckades med sitt uppdrag och återvände oskadd till %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
sv: Vår %s tillfångatogs efter att ha utfört sitt uppdrag i %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
sv: Vår %s tillfångatogs efter att ha utfört sitt uppdrag.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
sv:  *** Redigeringsläge har aktiverats av %s! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
sv:  *** Redigeringsläge har avbrutits av %s! ***

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
sv: Kan inte modifiera landskap för rutan %s eftersom %d inte är ett giltigt landskaps.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
sv: Kan inte skapa trupper på %s då det angivna trupptypsid %d är ogiltigt.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
sv: Kan inte skapa en trupp av typ %s på %s då den angivna ägarens spelarid %d är ogiltigt.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
sv: Kan inte skapa trupp av typ %s på fientlig ruta %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
sv: Kan inte skapa en trupp av typ %s på det lanskap som finns på %s.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
sv: Kan inte ta bort trupper på %s då det angivna trupptypsid %d är ogiltigt.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
sv: Kan inte ta bort en trupp av typ %s på %s då den angivna ägarens spelarid %d är ogiltigt.

en: No such unit (ID %d).
sv: Det finns ingen trupp med id %d.

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
sv: Ogiltig erfarenhetsnivå %d för enhet %d (%s).

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
sv: Kan inte skapa en stad på %s då den angivna ägarens spelarid %d är ogiltigt.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
sv: En stad kan inte byggas på %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
sv: Kan inte redigera en stad med ogiltigt stadsid %d.

en: Cannot edit city name: %s
sv: Kan inte redigera stadsnamn: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
sv: Ogiltig stadsstorlek %d för staden %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
sv: Det är omöjligt för en stad att ha %s!

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
sv: Inga fler spelare kan läggas till eftersom det maximala antalet spelare (%d) har nåtts.

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
sv: Inga fler spelare kan läggas till eftersom det inte finns några tillgängliga folkslag (%d används).

en: Player creation failed.
sv: Misslyckades att skapa en spelare.

en: No such player (ID %d).
sv: Det finns ingen spelare med id %d.

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
sv: Kan inte redigera spelare med ogiltigt spelarid %d.

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
sv: Kan inte ändra folkslag för spelare %d (%s) eftersom angivet folkslagsid %d är ogiltigt.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
sv: Kan inte ändra folkslag för spelare %d (%s) till folkslag %d (%s) eftersom det folkslaget redan är tilldelat en annan spelare %d (%s)

en: No such city (ID %d).
sv: Det finns ingen stad med id %d.

en: No units placed for %s!
sv: Inga trupper har placerats ut för %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
sv: Omgångstidsgränsen har överskridit sitt största värde. Låser den vid sitt största värde.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
sv: Omgångstidsgränsen är mindre än noll. Låser den vid noll.

en: High landmass - this may take a few seconds.
sv: Hög landmassa - detta kan ta några sekunder.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
sv: Skapare 3 satte inte ut alla stora öar.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
sv: Skapare 3 lämnade %li landmassa outsatt.

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
sv: Servern tycks ha hängt upp sig när den försökte placera ut alla spelarna på kartan.
    Det kan hända att antalet spelare är för stort för kartan.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
sv: %s är en flertydig förstavelse till ett spelarnamn.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
sv: %s är en flertydig förstavelse till ett anslutningsnamn.

en: %s to allies: %s
sv: %s till bundsförvanter: %s

en: %s to global observers: %s
sv: %s till globala iaktagare:%s

en: You are not attached to a player.
sv: Du är inte ansluten till någon spelare.

en: %s is not connected.
sv: %s är inte ansluten.

en: There is no connection by the name %s.
sv: Det finns ingen anslutning med namnet %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
sv: Det finns ingen spelare eller anslutning med namnet %s.

en: Global warming has occurred!
sv: Global uppvärmning har inträffat!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
sv: Kuster har översvämmats och stora ytor ängsmark har blivit öken.

en: Nuclear winter has occurred!
sv: Vi har drabbats av atomvinter!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
sv: Våtmarker har uttorkats och stora ytor ängsmark har blivit tundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
sv: Vår %s har flyttats på grund av landskapsförändringar.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
sv: Vår %s har upplösts på grund av landskapsförändringar.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
sv: Underrättar inte metaservern under detta spel.

en: The %s are no more!
sv: %s finns inte mer!

en: Cannot change rates before game start.
sv: Kan inte ändra skattesatser innan spelet börjar.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
sv: %ssatsen överskrider högsta tillåtna satsen för %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
sv: %s regerar nu %s som en %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
sv: Skattesatserna för %s har ändrats från %3d%%/%3d%%/%3d%% (skatt/välfärd/forskning) till %3d%%/%3d%%/%3d%%.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
sv[0]: %s har anstiftat ett uppror! Efter %d omgång av anarki övergår statsskicket till %s.
sv[1]: %s har anstiftat ett uppror! Efter %d omgångar av anarki övergår statsskicket till %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
sv: Revolution: återfaller till anarki.

en: You should choose a new government from the government menu.
sv: Välj ett nytt statsskick från statsskicksmenyn.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
sv: Skattesats överskred maximum och justerades.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
sv: Forskningssats överskred maximum och justerades.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
sv: Välfärdssats överskred maximum och justerades.

en: %s no longer gives us shared vision!
sv: %s ger oss inte längre delad anblick!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
sv: Senaten tillåter oss inte att bryta avtalet med %s. Vi måste antingen upplösa senaten eller vänta tills tiden är mogen.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
sv: Senaten godkänner din proposition på grund av de ständiga provokationerna från %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
sv: Senaten vägrar gå med på att bryta avtalet med %s, men det bör inte vara svårt för oss att hitta en ny senat.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
sv: Det diplomatiska förhållandet mellan %s och %s är nu %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
sv:  %s avbröt det diplomatiska samförståndet; %s och %s befinner sig nu i %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
sv: %1$s har angripit vår bundsförvant %2$s! Vi bryter förbundet med %1$s.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
sv: Vår lagkamrat %s har förklarat krig mot %s. Nu förväntas det av oss att bryta vårt förbund med %s.

en: Removing player %s.
sv: Avlägsnar spelare %s.

en: You've been removed from the game!
sv: Du har blivit avlägsnad från spelet!

en: %s has been removed from the game.
sv: %s har blivit avlägsnad från spelet.

en: Please choose a non-blank name.
sv: Var god välj ett ickeblankt namn.

en: That nation is already in use.
sv: Folkslaget är upptaget.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
sv: Var god välj ett namn bestående av endast ASCII-tecken.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
sv: Vi har stött på %s regerade av %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
sv: Kunde inte försätta %s i inbördeskrig - för många spelare

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
sv: Kunde inte försätta %s i inbördeskrig - inga tillgängliga folkslag

en: Your nation is thrust into civil war.
sv: Det utbryter inbördeskrig i vår nation.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
sv: %s leder de rebelliska %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
sv: %s svär trohet till %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
sv[0]: Inbördeskrig sliter sönder %s; %s styr nu över %d stad.
sv[1]: Inbördeskrig sliter sönder %s; %s styr nu över %d städer.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
sv: %s %s förtäljer om de RIKASTE civilisationerna i världen.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
sv: %s %s förtäljer om de mest FRAMSKRIDNA civilisationerna i världen.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
sv: %s %s förtäljer om de mest KRIGISKA civilisationerna i världen.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
sv: %s %s förtäljer om de LYCKLIGASTE civilisationerna i världen.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
sv: %s %s förtäljer om de STÖRSTA civilisationerna i världen.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
sv: Herodotos

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
sv: Thukydides

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
sv: Plinius den äldre

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
sv: Livius

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
sv: Herman Lindqvist

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
sv: Peter Englund

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
sv: Sima Qian

en: Population
sv: Folkmängd

en: Land Area
sv: Landyta

en: Settled Area
sv: Bosatt yta

en: Research Speed
sv: Forskningsfart

en: Military Service
sv: Militärtjänst

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
sv: %2d: De allenarådande %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
sv: %2d: De magnifika %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
sv: %2d: De stora %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
sv: %2d: De ärorika %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
sv: %2d: De excellenta %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
sv: %2d: De framstående %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
sv: %2d: De anmärkningsvärda %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
sv: %2d: De medelmåttiga %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
sv: %2d: De mediokra %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
sv: %2d: De alldagliga %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
sv: %2d: De patetiska %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
sv: %2d: De usla %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
sv: %2d: De kraftlösa %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
sv: %2d: De värdelösa %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
sv: %2d: De ynkliga %s

en: Historian Publishes!
sv: En historiker publicerar!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
sv: %2d: Den %s staden %s med storlek %d,

en: Traveler's Report:
sv: En reseskildring:

en: The Five Greatest Cities in the World!
sv: De fem bästa städerna i världen!

en: %s in %s (%s)
sv: %s i %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
sv: %s har FÖRINTATS

en: (building %s in %s (%s))
sv: (bygger %s i %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
sv[0]:  kv.mil
sv[1]:  kv.mil

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
sv[0]:  milj. ton
sv[1]:  milj. ton

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
sv[0]:  milj. varor
sv[1]:  milj. varor

en:  bulb |  bulbs
sv[0]:  glödlampa
sv[1]:  glödlampor

en:  month |  months
sv[0]:  månad
sv[1]:  månader

en: Demographics Report:
sv: Demografiredogörelse:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
sv: Demografiredogörelsen är tyvärr inte tillgänglig.

en: Population
sv: Folkmängd

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
sv: Handel
    (M gods)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
sv: tillverkning
    (M ton)

en: Cities
sv: Städer

en: Technologies
sv: Teknologier

en: Military Service
    (months)
sv: Militärtjänst
    (månader)

en: Wonders
sv: Underverk

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
sv: Landyta
    (kv.mil)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
sv: Bosatt yta
    (kv.mil)

en: Literacy
    (%)
sv: Läskunnighet
    (%)

en: Spaceship
sv: Rymdskepp

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
sv: Kunde inte finna en läsbar regelfil med namnet ”%s.%s”.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
sv: %s har ogiltigt folkslag; byter till %s.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
sv: Varning: Skilda regelkataloger (”%s” och ”%s”) stöds inte längre. Använder ”%s”.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
sv: Servern kan inte läsa standardinmatning. Bortser från inmatning.

en: Server: bad address: <%s:%d>.
sv: Server: felaktig adress: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
sv: Startad

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
sv: Spelet är över

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
sv: Kan inte sätta endturn till tidigare än nuvarande omgång.

en: Method used to generate map
sv: Metod att generera kartan

en: Method used to choose start positions
sv: Medod att bestämma startpositioner

en: Presence of 1x1 islands
sv: Tillåt öar med storlek 1×1

en: Whether the poles are separate continents
sv: Poler är separata kontinenter

en: All the map is temperate
sv: Hela kartan har samma klimat

en: Average temperature of the planet
sv: Planetens medeltemperatur

en: Percentage of the map that is land
sv: Procentandel av kartan som består av land

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
sv: Denna inställning bestämmer den ungefärliga procentandelen av kartan som kommer utgöras av land.

en: Amount of hills/mountains
sv: Mängd kullar/berg

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
sv: Låga värden ger platta kartor, medan högre värden ger brantare kartor med fler kullar och berg.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
sv: Låga värden innebär gott om torrt ökenliknande land; höga värden ger en våtare karta med mer sumpmarker, djungler och floder.

en: Map generation random seed
sv: Kartfrö

en: Game random seed
sv: Spelfrö

en: Amount of "special" resource tiles
sv: Mängd rutor med ”speciella” tillgångar

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
sv: Speciella tillgångar förbättrar den grundläggande landskapstyp som de befinner sig på. Servervariabelns skala är tusendelar.

en: Minimum number of players
sv: Minsta möjliga antal spelare

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
sv: Minst så här många (anslutna mänskliga) spelare måste finnas innan spelet kan börja.

en: Maximum number of players
sv: Flesta möjliga antal spelare

en: Limited number of AI players
sv: Begränsat antal datorstyrda spelare

en: List of players' initial units
sv: Lista över spelares starttrupper

en: Area where initial units are located
sv: Område där starttrupper befinner sig

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
sv: Detta är radien inom vilken starttrupperna är utspridda.

en: Starting gold per player
sv: Tilldelad mängd guld per spelare

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
sv: Varje spelare är tilldelad denna mängd guld vid spelets början.

en: Number of initial techs per player
sv: Antal inledande teknologier per spelare

en: Technology cost multiplier percentage
sv: Procentfaktor för teknologikostnad

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
sv: Detta påverkar hur snabbt spelare forskar fram nya teknologier. All kostnad för teknologier multipliceras med detta procentvärde. Den grundläggande teknologikostnaden avgörs av reglerna eller andra inställningar.

en: Percentage penalty when changing tech
sv: Procent straffavgift vid byte av teknologi

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
sv: Om man byter forskningsinriktning från en teknologi till en annan och har positivt forskningsvärde förlorar man så här många procent av det. Detta gäller inte om man just gjort ett framsteg denna omgång.

en: Penalty when getting tech from conquering
sv: Straffavgift vid anskaffning av teknologi genom erövring

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
sv: För varje framsteg man får genom ett att erövra en fientlig stad, förlorar man en del av sitt forskningsvärde motsvarande så här många procent av kostnaden att forska fram ett nytt framsteg. Forskningsvärdet kan bli negativ efter detta i fall att kostnaden är nollskild.

en: Penalty when getting a free tech
sv: Straffavgift vid erhållande av gratis teknologi

en: Food required for a city to grow
sv: Mat som krävs för att en stad skall växa

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
sv: Detta är den mängd mat som krävs för en stad att växa. Värdet kan komma att multipliceras med en faktor som bestäms i reglerna och hänger samman med stadens storlek.

en: Multiplier percentage for production costs
sv: Procentfaktor för produktionskostnad

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
sv: Detta påverkar hur snabbt trupper och byggnader produceras. Grundkostnaden multipliceras med detta procentvärde.

en: Minimum city size to get full trade
sv: Minsta stadsstorlek för full handel

en: Maximum size of a city without trade
sv: Största storleken för en stad utan handel

en: Minimum distance between cities
sv: Minsta avståndet mellan städer

en: Minimum distance for trade routes
sv: Minsta avständ för handelsleder

en: Number of turns between rapture effect
sv: Antal omgångar mellan effekt av hänryckning

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
sv: Sätter antalet omgångar mellan stadstillväxt orsakad av hänryckning. Om satt till n så växer staden efter att ha firat i n+1 omgång(ar).

en: Chance for conquered building destruction
sv: Sannolikhet att erövrad byggnad förstörs

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
sv: När en spelare erövrar en stad har varje stadsförbättring denna sannolikhet att bli förstörd.

en: Chance of moving into tile after attack
sv: Sannolikhet att flytta sig till ruta efter angrepp

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
sv: Om satt till 0, är striden i stil med Civ1/2 (när man angriper, står man kvar). Om satt till 100, flyttar angripande trupp alltid in den angripna rutan om de vinner över den sista fiendetruppen där. Värden mellan 0 och 100 ger varierande sannolikhet att områdets ”besätts”.

en: Turn on/off server-side autoattack
sv: Slå av eller på autoattack

en: Reduce city population after attack
sv: Minska stads storlek efter lyckat angrepp

en: National borders
sv: Riksgränser

en: Units inside borders cause no unhappiness
sv: Trupper inom ens gränser orsakar inte missnöje

en: Ability to do diplomacy with other players
sv: Förmågan att utöva diplomati med andra spelare

en: Allowed city names
sv: Accepterade stadsnamn

en: Barbarian appearance frequency
sv: Barbarfrekvens

en: Barbarian onset turn
sv: Barbarernas inträdesomgång

en: Barbarians will not appear before this turn.
sv: Barbarer dyker inte upp före denna omgång.

en: Whether to enable fog of war
sv: Aktiverar krigsdimma

en: Minimum number of cities for civil war
sv: Minsta antal städer för inbördeskrig

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
sv: Ett inbördeskrig utlöses om en spelare har minst så här många städer och dennes huvudstad faller. Om detta tillval är satt till sitt största värde är inbördeskrig helt avstängt.

en: Turns until player contact is lost
sv: Omgångar innan kontakt tappas

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
sv: Spelare kan ha diplomatiska möten så här många omgångar efter att deras trupper senast möttes, även om de inte har ambassader hos varandra. Sätt detta till 0 för att förhindra möte utan ambassad.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
sv: Bygg nytt slott om huvudstad förloras

en: Whether to use natural city names
sv: Naturliga stadsnamn

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
sv: Om detta är valt avgörs stadsnamnen efter det omgivande landskapet.

en: Players that users are allowed to take
sv: Spelare som användare tillåts ta

en: Whether AI-status toggles with connection
sv: Växla datorstyrningsläge för anslutning

en: Turn the game ends
sv: Spelets slutomgång

en: The game will end at the end of the given turn.
sv: Spelet slutar vid slutet av denna omgång.

en: Maximum seconds per turn
sv: Högsta möjliga antalet sekunder per omgång

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
sv: Timeout i åtminstone n sekunder efter fienden flyttat

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
sv: Då en trupp flyttar medan inom synhåll för fiendespelare, sätts den återstående timeouten till detta värde i de fall det är lägre.

en: Seconds to let a client's network connection block
sv: Sekunder att låta en klientanslutning blockera ett spel

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
sv: Om en nätverksanslutning inte svarar under en längre tid än detta värde, stängs den ned. Noll betyder att det inte finns någon tidsgräns (även om anslutningar ändå stängs ned så småningom).

en: Max seconds for network buffers to drain
sv: Max antal sekunder för tömning av nätverksbuffer

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
sv: Servern kommer att vänta upp till värdet av denna parameter i sekunder på att alla klientanslutningars nätverksbuffrar svarar. Noll betyter att servern inte kommer att vänta alls.

en: Seconds between PINGs
sv: Sekunder mellan PING:ar

en: Time to cut a client
sv: Tid för att koppla bort en klient

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
sv: Om en klient inte svarar på ett PING inom detta antal sekunder kopplas klienten bort.

en: Turn-blocking game play mode
sv: Vänta på alla spelare

en: Fixed-length turns play mode
sv: Omgångar med fast längd

en: What is in the Demographics report
sv: Vad som finns i demografiredogörelsen

en: Turns per auto-save
sv: Omgångar mellan autospar

en: Savegame compression level
sv: Packningsgrad för sparade spel

en: Savegame compression algorithm
sv: Komprimeringsalgoritm för sparade spel

en: Whether to log player statistics
sv: Logga spelarstatistik

en: Geological
sv: Geologi

en: Sociological
sv: Sociologi

en: Economic
sv: Ekonomi

en: Military
sv: Militär

en: Scientific
sv: Vetenskap

en: Networking
sv: Nätverk

en: Situational
sv: Situationsspecifik

en: Rare
sv: Ovanlig

en: Changed
sv: Ändrad

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
sv: Man behöver en huvudstad för att sända iväg ett rymdskepp.

en: Your spaceship is already launched!
sv: Vårt rymdskepp är redan ivägsänt!

en: Your spaceship can't be launched yet!
sv: Vårt rymdskepp kan inte sändas iväg än!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
sv: Rymdskeppshandling mottagen, men vi har inget rymdskepp!

en: You can't modify your spaceship after launch!
sv: Man kan inte ändra sitt rymdskepp när det har sänts iväg!

en: That Space Structural would not be connected!
sv: Denna rumdstruktur ansluts inte!

en: You don't have any unplaced Space Components!
sv: Oanvända rymdkomponenter saknas!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet bränslekomponenter!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet motorkomponenter!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
sv: Oanvända rymdmoduler saknas!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet bostadsmoduler!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet livsuppehållsmoduler!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet solpanelsmoduler!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
sv: Det %s rymdskeppet har anlänt till Alfa Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
sv: Utan vägledning från huvudstaden är det %s rymdskeppet förlorat!

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
sv: Vår/t %s upplöstes i enlighet med vårt fredsavtal med %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
sv: Bekymrade medborgare påpekar att vapenstilleståndet med %s kommer att löpa ut snart.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
sv: Vapenstilleståndet med %s har upphört. Vi befinner oss nu i krig med %s.

en: Failed saving game as %s
sv: Misslyckades med att spara spel som %s

en: Game saved as %s
sv: Spelet har sparats som ”%s”.

en: The game is already running.
sv: Spelet pågår redan.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
sv: %s förlorade direktkontroll över servern vid spelstarten. Använd röstning fr.o.m. nu.

en: Starting game.
sv: Sätter i gång spelet.

en: request for unknown report (type %d)
sv: Okänd redogörelse efterfrågades (slag %d)

en: Warning: rejecting old client %s
sv: Varning: avvisar gammal klient %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
sv: Din klient är för gammal. Uppgradera den till Freeciv 2.2 eller senare för att använda denna server.

en: %s nation is already in use.
sv: Folkslaget %s är upptaget.

en: %s is the %s ruler %s.
sv: %1$s styr %3$s (%2$s).

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
sv: Inväntar alla spelare innan vi sätter igång: %d av %d är redo.

en: %s rules the %s.
sv: %s regerar %s.

en: The game is over...
sv: Spelet är slut...

en: Can't use an empty name.
sv: Kan inte använda ett tomt namn.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
sv: Det namnet överskrider det högsta möjliga antalet tecken, %d.

en: That name is not allowed.
sv: Det namnet är inte tillåtet.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
sv: (flertydigt)

en: Name is empty, so cannot be a player.
sv: Namnet är tomt, så det kan inte vara en spelare.

en: Name is too long, so cannot be a player.
sv: Namnet för långt, så det kan inte vara en spelare.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
sv: Spelarnamnsförstavelsen ”%s” är flertydig.

en: No player by the name of '%s'.
sv: Ingen spelare med namnet ”%s”.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
sv: Oväntat match_result %d (%s) för ”%s”.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
sv: Namnet är tomt, så det kan inte vara en anslutning.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
sv: Namnet är för långt, så det kan inte vara en anslutning.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
sv: Anslutningsnamnsförstavelsen ”%s” är flertydig.

en: No connection by the name of '%s'.
sv: Ingen anslutning med namnet ”%s”.

en: Open metaserver connection to [%s].
sv: Öppna metaserveranslutning till [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
sv: Stäng metaserveranslutning till [%s].

en: Metaserver connection is open.
sv: Metaserveranslutningen är öppen.

en: Metaserver connection is closed.
sv: Metaserveranslutningen är stängd.

en: Metaserver connection is already open.
sv: Metaserveranslutningen är redan öppen.

en: Metaserver connection is already closed.
sv: Metaserveranslutningen är redan stängd.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
sv: Metaserverpatchsträng satt till ”%s”.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
sv: Metaserverpatchsträng satt till ”%s”, rapporteras inte till metaservern.

en: Metaserver message string set to '%s'.
sv: Metaservermeddelandesträng satt till ”%s”.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
sv: Metaservermeddelandesträng satt till ”%s”, rapporterar inte till metaservern.

en: Metaserver is now [%s].
sv: Metaservern är nu [%s].

en: Server id: %s
sv: Server-id: %s

en: You cannot save games manually on this server.
sv: Denna server tillåter inte manuellt spar av spel.

en: %s is now under AI control.
sv: %s är nu datorstyrd.

en: %s is now under human control.
sv: %s är nu under mänsklig styrning.

en: A player already exists by that name.
sv: En spelare med det namnet finns redan.

en: A user already exists by that name.
sv: En användare med det namnet finns redan.

en: Can't add more players, server is full.
sv: Kan inte lägga till fler spelare, servern är full.

en: Removed player %s from the game.
sv: Tog bort spelare %s från spelet.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
sv: Namnet ”%s” är otillåtet av säkerhetsskäl.

en: No command script found by the name "%s".
sv: Ingen kommandoskript med namnet ”%s” kunde finnas.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
sv: Kunde inte läsa kommandoradsskriptfilen ”%s”.

en: Could not read script file '%s'.
sv: Kunde inte läsa skriptfilen ”%s”.

en: Could not write script file '%s'.
sv: Kunde inte skriva skriptfilen ”%s”.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
sv: Man kan inte använda write-kommandot på denna server av säkerhetsskäl.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
sv: Kan inte sänka kontrollnivån ”%s” för anslutningen ”%s”; du har endast ”%s”.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
sv: Kontrollnivån satt till ”%s” för anslutning %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
sv: Vem som helst kan bli spelledare ”%s” nu genom att ge kommandot ”first”.

en: Command access levels in effect:
sv: Verksamma kontrollnivåer:

en: Command access level for new connections: %s
sv: Kontrollnivån för nya anslutningar: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
sv: Kontrollnivån för den första spelaren som tar det: %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
sv: Kan inte höja kontrollnivån till ”%s”; du själv har endast ”%s”.

en: Command access level set to '%s' for new players.
sv: Kontrollnivån satt till ”%s” för nya spelare.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
sv: Kontrollnivån satt till ”%s” för den första spelaren som tar det.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
sv: Kommandot ”first” har ingen verkan från serverns kommandorad.

en: You already have command access level '%s' or better.
sv: Du har redan kontrollnivån ”%s” eller bättre.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
sv: Anslutningen %s har uttryckt intresse av att bli spelledare.

en: Invalid argument %d.
sv: ”%d” är ett ogiltigt argument.

en: Usage:
    %s
sv: Användning:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
sv: Självförändrande omgångstidsgräns satt till %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
sv: Tillval: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
sv: Tillval: %s

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: changeable
sv: ändringsbar

en: fixed
sv: fastlåst

en: Value:
sv: Värde:

en: Explanations are available for the following server options:
sv: Förklaringar är tillgängliga för följande servertillval:

en: No explanation for that yet.
sv: Ingen förklaring för detta än.

en: Ambiguous option name.
sv: Flertydigt tillval.

en: Server Operator: %s
sv: Serverhandhavare: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
sv: Spelare ”%s” har nu skicklighet ”%s”.

en: %s is not controlled by the AI.
sv: %s är inte datorstyrd.

en: Default AI skill level set to '%s'.
sv: Standardskicklighet satt till ”%s”.

en: This command is client only.
sv: Detta kommando kan endast utföras i klienten.

en: Only players may use the away command.
sv: Endast spelare kan använda kommandot away.

en: %s set to away mode.
sv: %s försatte sig i bortaläge.

en: %s returned to game.
sv: %s återvände till spel.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
sv: Du har inte åtkomst att visa tillvalet ”%s”.

en: Unknown option '%s'.
sv: Okänt tillval ”%s”.

en: Current ruleset directory is "%s"
sv: Den nuvarande katalogen för regler är ”%s”.

en: All options with non-default values
sv: Alla inställningar med ändrade värden

en: All options
sv: Samtliga inställningar

en: Vital options
sv: Viktiga inställningar

en: Situational options
sv: Situationsspecifika inställningar

en: Rarely used options
sv: Ovanliga inställningar

en: Option
sv: Tillval

en: Cannot change teams once game has begun.
sv: Kan inte ändra lag när spelet har börjat.

en: Undefined argument.  Usage:
    %s
sv: Odefinierat argument. Användning: 
    %s

en: Cannot team a barbarian.
sv: Barbarspelare kan inte tillhöra ett lag.

en: Player %s set to team %s.
sv: Spelare %s satt till lag %s.

en: There are no votes going on.
sv: Ingen omröstning pågår.

en: You are not allowed to use this command.
sv: Du har inte tillåtelse att använda detta kommando.

en: The argument "%s" is ambiguous.
sv: Argumentet ”%s” är flertydigt.

en: There are no votes running.
sv: Inga omröstningar pågår.

en: Value must be an integer.
sv: Värdet måste vara ett heltal.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
sv: Det finns ingen omröstning med omröstningsnummer %d.

en: You voted for "%s"
sv: Du röstade för ”%s”.

en: You voted against "%s"
sv: Du röstade emot ”%s”

en: You abstained from voting on "%s"
sv: Du avstod från att rösta om ”%s”

en: You don't have any vote going on.
sv: Du har ingen pågående omröstning.

en: There isn't any vote going on.
sv: Ingen omröstning pågår.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
sv: Alla omröstningar har avbrutits.

en: Can only use this command once game has begun.
sv: Detta kommando kan endast användas när spelet pågår.

en: %s diplomacy no longer debugged
sv: %s diplomati inte längre avlusad

en: %s diplomacy debugged
sv: %s diplomati avlusad

en: %s tech no longer debugged
sv: %s teknologi inte längre avlusad

en: %s tech debugged
sv: %s teknologi avlusad

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
sv: spelare=%d städer=%d medborgare=%d trupper=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
sv: Värde 2 & 3 måste vara heltal.

en: Bad map coordinates.
sv: Ogiltiga kartkoordinater.

en: No city at this coordinate.
sv: Ingen stad vid denna koordinat.

en: %s no longer debugged
sv: %s inte längre avlusad

en: %s %s no longer debugged.
sv: %s %s inte längre avlusad.

en: Value 2 must be integer.
sv: Värde 2 måste vara heltal.

en: Unit %d does not exist.
sv: Trupp %d finns ej.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
sv: Parametern %s bör endast innehålla +- samt 0-9.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta globalt i detta spel.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta barbarer i detta spel.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
sv: Beklagar, du kan inte ta barbarer i detta spel.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta besegrade spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte ta besegrade spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta datorstyrda spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte ta datorstyrda spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta mänskliga spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte ta mänskliga spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe in this game.
sv: Beklagar, man kan inte iaktta i detta spel.

en: Sorry, one can't take players in this game.
sv: Beklagar, man kan inte ta spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
sv: Beklagar, man kan inte ta spelare som redan är anslutna i detta spel.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
sv: %s styr redan %s. Användning av ”observe” skulle ta bort %s

en: %s is already observing %s.
sv: %s iaktar redan %s.

en: %s is already observing.
sv: %s iaktar redan.

en: %s now observes %s
sv: %s iakttar nu %s

en: %s now observes
sv: %s är nu en iakttagare

en: %s now controls %s (%s, %s).
sv: %s styr nu %s (%s, %s).

en: Human
sv: Mänsklig

en: Alive
sv: Levande

en: Dead
sv: Död

en: You can not detach other users.
sv: Du kan inte koppla bort andra spelare.

en: %s is not attached to any player.
sv: %s är inte ansluten till någon spelare.

en: %s detaching from %s
sv: %s kopplar bort från %s

en: %s no longer observing.
sv: %s är inte längre en iakttagare.

en: Cannot load a game while another is running.
sv: Kan inte öppna ett spel när ett annat pågår.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
sv: Hittade varken sparspel eller scenario med namnet ”%s”.

en: Could not load savefile: %s
sv: Kunde inte öppna sparfil: %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
sv: Denna inställning kan inte ändras under spelets gång.

en: Ruleset directory is already "%s"
sv: Regelkatalog är redan ”%s”

en: Ruleset directory "%s" not found
sv: Kunde inte hitta regelkatalogen ”%s”

en: Ruleset directory set to "%s"
sv: Regelkatalog satt till ”%s”

en: Goodbye.
sv: Hejdå.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
sv: Du har inte tillåtelse att använda serverkommandon.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
sv: Varning: ”%s” tolkat som ”%s”, men är flertydigt. Försök med ”%shelp”.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
sv: Din nya omröstning avbröt din tidigare omröstning.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
sv: Ny lagomröstning

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
sv: %s (nr. %d) av %s: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
sv: Din nya omröstning (”%s”) var ogiltig och antogs ej.

en: (server prompt)
sv: (serverinmatning)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
sv: Avslutar spelet. Servern kommer att starta om när alla klienter har kopplat bort sig.

en: Cannot end the game: no game running.
sv: Kan inte avsluta spelet: inget spel pågår.

en: You cannot surrender now.
sv: Du kan inte ge upp nu.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
sv: %s har erkänt sig besegrad och kan inte längre vinna.

en: All players are ready; starting game.
sv: Alla spelare är redo; nu kör vi.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
sv: Kan inte sätta i gång spelet: spelet väntar på att alla klienter kopplar bort sig.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
sv: Kan inte sätta i gång spelet: det pågår redan.

en: Cutting connection %s.
sv: Bryter anslutningen till %s.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
sv: Kommando: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
sv: Kommando: %s

en: Synopsis:
sv: Sammanfattning:

en: Level: %s
sv: Läge: %s

en: The following server commands are available:
sv: Följande serverkommandon är tillgängliga:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
sv: Hjälpargumentet ”%s” är flertydigt.

en: No match for help argument '%s'.
sv: Ingen träff för hjälpargument ”%s”.

en: List of connections to server:
sv: Lista över anslutningar till servern:

en: <no connections>
sv: <inga anslutningar>

en: List of players:
sv: Lista över spelare:

en: <no players>
sv: <inga spelare>

en: , ready
sv: , redo

en: , not ready
sv: , ej redo

en: , Dead
sv: , besegrad

en: , difficulty level %s
sv: , skicklighetsläge %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
sv:  (iakttagarläge)

en: List of scenarios available:
sv: Lista över tillgängliga scenarion:

en: List of teams:
sv: Lista över lag:

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
sv: Otillåtet argument för list: ”%s”. Försök med ”%shelp list”.

en: The %s have researched %s.
sv: %s har forskat fram %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
sv: Upptäckten av %s gör %s OMODERN i %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
sv: Upptäckten av %s möjliggör statsskicket %s. Vi bör överväga en revolution.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
sv: Vi lärde oss %s. Våra vetenskapsmän forskar nu på %s med %s som mål.

en: Technology goal is %s.
sv: Forskningsmålet är %s.

en: You steal %s from the %s.
sv: Vi stal %s från %s.

en: The %s stole %s from you!
sv: %s stal %s från oss!

en: The %s have stolen %s from the %s.
sv: %s stal %s från %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
sv: Ogiltigt paket, kan inte uppgradera %s (än).

en: No units could be upgraded.
sv: Inga trupper kunde uppgraderas.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can build a city.
sv: Endast %s kan grunda städer.

en: Can't build a city.
sv: Kan inte grundlägga en stad.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can add to a city.
sv: Endast %s kan utöka städer.

en: Can't add to a city.
sv: Kan inte utöka stad.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
sv: %struppen har inga drag kvar för att utöka %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
sv: Truppen %s har inga drag kvar för att grunda en stad.

en: %s is too big to add %s.
sv: %s är för stor för att lägga till %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
sv: %s behöver en stadsförbättring för att växa, så vi kan inte lägga till %s.

en: Can't add %s to %s.
sv: Kan inte lägga %s till %s.

en: %s added to aid %s in growing.
sv: %s tillades för att hjälpa %s att växa.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
sv: Tyvärr så sköts vår %s ned av fiendens missilförsvar.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
sv: Kärnvapenangreppet mot %s avvärjdes av vårt missilförsvar.

en: This type of troops cannot take over a city.
sv: Detta truppslag kan inte erövra städer.

en: Cannot attack unless you declare war first.
sv: Kan inte angripa utan att förklara krig först.

en: %s can only move into your own zone of control.
sv: Vår %s kan endast röra sig inom vårt eget kontrollområde.

en: %s cannot move that far from the coast line.
sv: %s kan inte segla så långt från kusten.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
sv: Kan inte invadera utan att förklara krig mot %s först.

en: This unit has no moves left.
sv: Denna trupp har inga drag kvar.

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
sv: Denna trupp är under transport och kan inte bombardera.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
sv: En trupp ombord är inte allierad med alla trupper eller staden på målrutan.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
sv: Vår %s kan tyvärr inte inrätta en handelsled hit!

en: New trade route established from %s to %s.
sv: Ny handelsleder har inrättats från %s till %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
sv: %s har utan kostnad ersatts med %s.

en: Your %s has run out of hit points.
sv: Vår %s har fått slut på träffpunkter.

en: Your %s has returned to refuel.
sv: Vårt %s har återvänt för att tanka.

en: Your %s has run out of fuel.
sv: Vårt %s har fått slut på bränsle.

en: Teleported your %s to %s.
sv: Vår %s har fjärrförflyttats till %s.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
sv: Vår %s har upplösts.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
sv: Kunde inte försvara %s, %s förlorade spelet.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
sv: Att förlora %s innebär förlust av spelet! Var försiktigare nästa gång!

en: %s lost when %s was lost.
sv: Vi förlorade %s när %s förlorades.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
sv: %s undkom förstörelsen av %s och flydde till %s.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
sv[0]: Vår/t angripande %s segrade över den/det %s %s/n/t (samt %d ytterligare trupp)!
sv[1]: Vår/t angripande %s segrade över den/det %s %s/n/t (samt %d ytterligare trupper)!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
sv: Vi förlorade %s under angrepp från den/det %s %s/n/t.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
sv: Vi förlorade %s när den/det %s %s/n/t angrep den/det %s %s/n/t.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
sv: Vi förlorade %s (samt %s) under angrepp från den/det %s %s/n/t.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
sv[0]: Vi förlorade %s samt %d ytterligare trupp under angrepp från den/det %s %s/n/t.
sv[1]: Vi förlorade %s samt %d ytterligare trupper under angrepp från den/det %s %s/n/t.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
sv[0]: Vi förlorade %d trupp när den/det %s %s/n/t angrep den/det %s %s/n/t.
sv[1]: Vi förlorade %d trupper när den/det %s %s/n/t angrep den/det %s %s/n/t.

en: Your %s was nuked by %s.
sv: Vår %s atombombades av %s.

en: yourself
sv: oss själva

en: The %s %s was nuked.
sv: Den/det %s %s/n/t atombombades.

en: %s was nuked by %s.
sv: %s atombombades av %s.

en: You nuked %s.
sv: Vi atombombade %s.

en: The %s detonated a nuke!
sv: %s utlöste en atombomb!

en: %s transported successfully.
sv: Frakten av %s genomfördes utan komplikationer.

en: This unit type can not be paradropped.
sv: Detta truppslag kan inte hoppa fallskärm.

en: You cannot paradrop a unit that is transporting other units.
sv: En trupp som transporterar en annan kan inte hoppa fallskärm.

en: The destination location is not known.
sv: Målets läge är okänt.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
sv: Avståndet till målet (%i) är större än truppens räckvidd (%i).

en: This unit cannot paradrop into %s.
sv: Denna trupp kan inte hoppa fallskärm i %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
sv: Vår %s hoppade fallskärm ner i %s och gick förlorad.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
sv: Vår %s dödades av fiendetrupper där den landade.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
sv: Vår överflygning fick urbefolkningen att skingras i skräck.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom fiendetrupp siktats i närheten.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom det finns trupper i närheten.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom grundandet av en stad misslyckades.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom den var ogiltig.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom den angav en ogiltig position.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom det finns trupper i vägen.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
sv: Ordern för %s avbröts eftersom en förflyttning inte kunde utföras.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
sv: Misslyckades ändra hemstad för %s.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
sv: Misslyckades inrätta handelsled för %s.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
sv: Misslyckades bygga underverk för %s.

en: Your %s has invalid orders.
sv: Vårt %s har ogiltliga order.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
sv: %s %d ”%s” bifölls med %d mot %d. %d avstod och %d röstade inte.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
sv: %s %d ”%s” avslogs med %d mot %d. %d avstod och %d röstade inte.

en: %s %d: %s voted yes.
sv: %s %d: %s röstade för.

en: %s %d: %s voted no.
sv: %s %d: %s röstade mot.

en: %s %d: %s chose to abstain.
sv: %s %d: %s valde att avstå.

en: Empty argument for "%s".
sv: Tomt argument för ”%s”.

en: Missing argument for "%s".
sv: Argument saknas för ”%s”.

en: Bad log level "%s".
sv: ”%s” är en ogiltig loggningsnivå.

en: Bad log level %d in "%s".
sv: Loggningsnivån %d är inte tillåtet i ”%s”.

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
sv: Freeciv måste kompileras med DEBUG-flaggan för att köras med loggningsnivån %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
sv: Felaktigt sammansatt loggningsnivåsargument ”%s”.

en: Empty filename in log level argument "%s".
sv: Tomt filnamn i loggningsnivåsargumentet ”%s”.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
sv: Kunde inte öppna loggfilen: %s för tillfogning ”%s”.

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
sv[0]: det senaste meddelandet har upprepats %d gång
sv[1]: det senaste meddelandet har upprepats %d gånger

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
sv[0]:  (sammanlagt %d upprepning)
sv[1]:  (sammanlagt %d upprepningar)

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
sv: Kunde inte läsa datakatalogen %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
sv: %s: Allvarligt fel: du försöker köra mig som superanvändaren!

en: Use a non-privileged account instead.
sv: Använd ett konto med begränsade rättigheter i stället.

en: exact match
sv: exakt träff

en: only match
sv: enda träff

en: ambiguous
sv: flertydigt

en: empty
sv: tom

en: too long
sv: för lång

en: non-match
sv: icketräff

en: error %ld (failed FormatMessage)
sv: fel %ld (FormatMessage misslyckades)

en: error %d (compiled without strerror)
sv: fel %d (kompilerad utan strerror)
