freeciv - en to gd translation catalogue (4775 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
gd: *%s (IF)* Chan urrainn dhan Inntinn Fhuadain ainm a chur ri cùmhnant mar seo sa mhodh air falbh.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
gd: *%s (IF)* Bris ur caidreachas le %s an toiseach, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
gd: *%s (IF)* B' fhearr leam mura dig thu ro dhlùth air %s fad greis, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
gd: *%s (IF)* Sguireamaid dhen t-sabaid an toiseach, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
gd: *%s (IF)* Bu toigh leam feitheamh greiseag an toiseach 's sibh a' cumail ris an fhois-chogaidh, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
gd: *%s (IF)* Chan eil earbsa gu leòr agam ann an caidreachas còmhla ribh aig an àm seo, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
gd: *%s (IF)* Chan eil mi eòlach air a' bhaile a thug sibh iomradh air.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
gd: *%s (IF)* Tha mi duilich, chan eil co-shealladh còmhla ribh sàbhailte.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
gd: *%s (IF)* Cha robh am bargan seo ro mhath dhuinne, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
gd: *%s (IF)* Fàilte dhan chaidreachas còmhla rinn %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
gd: *%s (IF)* Aidh, seasaidh sinn an guailllibh a chèile gu sìorraidh bràth, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
gd: *%s (IF)* Aidh, sìth nar linn!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
gd: *%s (IF)* Tha mi a' dol leibh. Sguireamaid dhen t-sabaid, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
gd: *%s (IF)* Fàilte oirbh %s! Saoil an aontaich sibh le fois-chogaidh fhad 's a dh'fhàsas sinn nas eòlaiche air a chèile?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
gd: *%s (IF)* Chan ann leibhse a bhios am fànas gu bràth.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
gd: *%s (IF)* Dh'fhuiling mi ur cleasan nàimhdeil fada gu leòr! Cogadh gu bhith eadarainn!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
gd: *%s (IF)* Sìth nar... uaireigin eile.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
gd: *%s (IF)* 'S urrainn dhomh dèiligeadh ruibh mu dheireadh thall! An robh sibh sa bheachd gun rachadh sibh às orm le ur n-eucoirean?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
gd: *%s (IF)* 'S ann air sgàth ur nàimhdeas dìomhair a dh'èirich an cogadh seo!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
gd: *%s (IF)* Seo ur mearachd mu dheireadh 's sibh air ionnsaigh a thoirt air na %s!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
gd[0]: *%s (IF)* Bidh sinn a' toirt ionnsaigh mhòr air %s ann an %d chuairt mus cuir iad an soitheach-fhànais aca air bhog.
gd[1]: *%s (IF)* Bidh sinn a' toirt ionnsaigh mhòr air %s ann an %d chuairt mus cuir iad an soitheach-fhànais aca air bhog.
gd[2]: *%s (AI)* Bidh sinn a' toirt ionnsaigh mhòr air %s ann an %d cuairtean mus cuir iad an long-fhànais aca air bhog.
gd[3]: *%s (AI)* Bidh sinn a' toirt ionnsaigh mhòr air %s ann an %d cuairt mus cuir iad an long-fhànais aca air bhog.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
gd: *%s (IF)* Tha dùil againn ri ur taic sa chùis seo. Guma fada beò ar caidreachas glòrmhor!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
gd[0]: *%s (IF)* Bhris %s na còrdaidhean eadarainn o bhun gu barr a chum a bhuannachd fhèin. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt agus tha dùil againn gun glèidh sibh ar caidreachas is gun toir sibhse ionnsaigh air cuideachd!
gd[1]: *%s (IF)* Bhris %s na còrdaidhean eadarainn o bhun gu barr a chum a bhuannachd fhèin. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt agus tha dùil againn gun glèidh sibh ar caidreachas is gun toir sibhse ionnsaigh air cuideachd!
gd[2]: *%s (AI)* Bhris %s na còrdaidhean eadarainn o bhun gu barr a chum a bhuannachd fhèin. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairtean agus tha dùil againn gun glèidh sibh ar caidreachas is gun toir sibhse ionnsaigh air cuideachd!
gd[3]: *%s (AI)* Bhris %s na còrdaidhean eadarainn o bhun gu barr a chum a bhuannachd fhèin. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairt agus tha dùil againn gun glèidh sibh ar caidreachas is gun toir sibhse ionnsaigh air cuideachd!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
gd[0]: *%s (IF)* Tha dùil againn a dhol air chreach is spùinn mhòr ann an dùthaich bheartach %s. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt.
gd[1]: *%s (IF)* Tha dùil againn a dhol air chreach is spùinn mhòr ann an dùthaich bheartach %s. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt.
gd[2]: *%s (AI)* Tha dùil againn a dhol air chreach is spùinn mhòr ann an dùthaich bheartach %s. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairtean.
gd[3]: *%s (AI)* Tha dùil againn a dhol air chreach is spùinn mhòr ann an dùthaich bheartach %s. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairt.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
gd: *%s (IF)* Ma tha sibh ag iarraidh cuid dhen chreach, siuthadaibh, gabhaibh pàirt san iomairt!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
gd[0]: *%s (IF)* Tha sinn seachd searbh sgìth de %s. Reubamaid a' chùis-bhùirt de shìobhaltas seo as a chèile. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt.
gd[1]: *%s (AI)* Tha sinn seachd searbh sgìth de %s. Reubamaid a' chùis-bhùirt de shìobhaltas seo as a chèile. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d chuairt.
gd[2]: *%s (AI)* Tha sinn seachd searbh sgìth de %s. Reubamaid a' chùis-bhùirt de shìobhaltas seo as a chèile. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairtean.
gd[3]: *%s (AI)* Tha sinn seachd searbh sgìth de %s. Reubamaid a' chùis-bhùirt de shìobhaltas seo as a chèile. Bheir sinn ionnsaigh air ann an %d cuairt.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
gd: *%s (IF)* Tha dùil againn ri ur taic 's sibhse nar caidreabhach glòrmhor.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
gd[0]: *%s (IF)* Glèidhidh sinn ar caidreachas is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d chuairt. Cum ort - tha sinn a' tighinn!
gd[1]: *%s (IF)* Glèidhidh sinn ar caidreachas is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d chuairt. Cum ort - tha sinn a' tighinn!
gd[2]: *%s (AI)* Glèidhidh sinn ar caidreachas is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d cuairtean. Cum ort - tha sinn a' tighinn!
gd[3]: *%s (AI)* Glèidhidh sinn ar caidreachas is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d cuairt. Cum ort - tha sinn a' tighinn!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
gd[0]: *%s (IF)* Glèidhidh sinn ar caidreachas le %s is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d chuairt. Tha dùil againn gun dèan sibhse an dearbh rud cuideachd.
gd[1]: *%s (IF)* Glèidhidh sinn ar caidreachas le %s is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d chuairt. Tha dùil againn gun dèan sibhse an dearbh rud cuideachd.
gd[2]: *%s (AI)* Glèidhidh sinn ar caidreachas le %s is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d cuairtean. Tha dùil againn gun dèan sibhse an dearbh rud cuideachd.
gd[3]: *%s (AI)* Glèidhidh sinn ar caidreachas le %s is bheir sinn ionnsaigh air %s ann an %d cuairt. Tha dùil againn gun dèan sibhse an dearbh rud cuideachd.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
gd: *%s (IF)* Nochd sibh ur fìor-rùn 's sibhse a' feuchainn ris an fhànas a cheannsachadh is tha sinn air ar sàrachadh leis a' chaidreachas eadarainn!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
gd: *%s (IF)* Tha sibh a' cur buaireas oirnn 's sibhse a' feuchainn ris an fhànas iomallach a cheannsachadh nur n-aonar.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
gd: *%s (IF)* Mura sguireas sibh dhen a bhith a' togail soitheach-fhànais, faodaidh gum bi agam ri rudeigin a dhèanamh!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
gd: *%s (IF)* Tha mi duilich ach chan eil co-shealladh còmhla ribh sàbhailte tuilleadh.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
gd: *%s (IF)* Fàilte oirbh, sibhse ur caidreabhas as dìlse. Tha sinn a' gairm oirbh gus ar nàmhaid a sgriosadh, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
gd: *%s (IF)* Fàilte oirbh, a chaidreabhaich. Chì mi nach tug sibh ionnsaigh air ar nàmhaid fhathast, %s. Carson a tha againn ri ur gealladh a thoirt nur cuimhne?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
gd: *%s (IF)* Neach gun onair, rinn sinn aonta caidreachais ach tha sibh ann an sìth le ar nàmhaid mhòr fhathast, %s! Cha seas sinn ri giùlan mar seo; tha ar caidreachas crìochnaichte!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
gd: *%s (IF)* Fàilte oirbh, a charaid! An seas sibh còmhla rinn ann an caidreachas?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
gd: *%s (IF)* Fàilte oirbh, a nàbaidh! An aontaich sibh ri dàimh nas sìtheil?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
gd: *%s (IF)* Tha sinn a' fàs sgìth dhen t-sìor-fhuileachas seo. Saoil an sguir sinn dhen t-sabaid eadarainn?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
gd: *%s (IF)* Chaidh ionnsaigh bhorb a thoirt oirnn le %s agus feumaidh sinn ur cuideachadh! Cumaibh ri ar caidreachas glòrmhor agus mairidh ur n-ainm beò gu sìorraidh bràth!

en: This Freeciv compilation has no full threads implementation, threaded ai cannot be used.
gd: Tha co-chruinneachadh Freeciv seo gun Full Thread Implementation, cha ghabh Threadad AI a chleachdadh.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
gd: Chan urrainn do riaghlaiche nan saoranach na riatanasan airson %s a choileanadh. A' tilleadh an smachd.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
gd: Dh'fhàs riaghlaiche nan saoranach tro chèile a' dèiligeadh ri %s. 'S dòcha gum b' fheairrde dhut sùil a thoirt air.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
gd: Thoir fios mun teachdaireachd seo aig %s

en: none
gd: chan eil gin

en: custom
gd: gnàthaichte

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
gd: chan ann idir

en: %d turn | %d turns
gd[0]: %d chuairt
gd[1]: %d chuairt
gd[2]: %d cuairtean
gd[3]: %d cuairt

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
gd: Daoine (W/%s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
gd: toilichte

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
gd: Ainm: %s
    Biadh:         %10s Òr:          %10s
    Cinneasachadh: %10s Sòghalachd:  %10s
    Malairt:       %10s Saidheans:   %10s
    
    %*s%s: %s
         Fàsaidh am baile: %s
    Cinneasachadh deiseil: %s

en: ?cma:Very happy
gd: ?cma:Glè thoilichte

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
gd: Thachair mearachd CMA. 'S mathaid gu bheil roghainnean riaghlaiche nan saoranach agad briste.

en: Old attributes detected and removed.
gd: Chaidh seann bhuadhan a lorg 's a thoirt air falbh.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
gd: Chan eil am plugan '%s' ri fhaighinn. Tha %s ri fhaighinn.

en: No real audio plugin present.
gd: Chan eil plugan Real Audio an làthair.

en: Proceeding with sound support disabled.
gd: A' dol air adhart leis an fhuaim à comas.

en: To get sound you need to download a sound set!
gd: Feumaidh tu seata fuaime a luchdadh a-nuas gus fuaim fhaighinn.

en: Get sound sets from <%s>.
gd: Faigh seataichean fuaime o <%s>.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
gd: Cha ghabh spec-file na fuaime '%s' a luchdadh:
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
gd: Cha do thòisich fo-shiostam Real Audio sam bith!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
gd: Saoil a bheil rudeigin air a dhroch rèiteachadh no droch cheadan ann.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
gd: 'S e bathar-bog saor a tha ann am Freeciv agus tha thu dì-bheathta lethbhreacan dheth a sgaoileadh fo chumhaichean sònraichte:

en: See the "Copying" item on the Help menu.
gd: Thoir sùil air "Lethbhreacan" sa chlàr-taice "Cobhair".

en: Now ... Go give 'em hell!
gd: Nise... cuir a dh'ifrinn iad!

en: Exporting output window to '%s' ...
gd: Ag às-phortadh uinneag an às-chuir gu '%s' ...

en: Export complete.
gd: Tha an t-às-phortadh deiseil.

en: Export failed, couldn't write to file.
gd: Dh'fhàillig an t-às-phortadh, cha ghabh sgrìobhadh san fhaidhle.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
gd: ?filler:XXX/XXX XXX cuairtean

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
gd[0]: %3d de dh'òr gach cuairt
gd[1]: %3d de dh'òr gach cuairt
gd[2]: %3d de dh'òr gach cuairt
gd[3]: %3d de dh'òr gach cuairt

en: %3d turn | %3d turns
gd[0]: %3d chuairt
gd[1]: %3d chuairt
gd[2]: %3d cuairtean
gd[3]: %3d cuairt

en: %d/turn
gd: %d/cuairt

en: Obsolete
gd: O fheum

en: Built
gd: Air a thogail

en: Destroyed
gd: Air a sgriosadh

en: Great Wonder
gd: Mìorhbail mhòr

en: Small Wonder
gd: Mìorbhail bheag

note: TRANS: "unknown" city name TRANS: "unknown" location TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
gd: (neo-aithnichte)

en: Illness deactivated in ruleset.
gd: Chaidh tinneasan a chur à comas ann an seata nan riaghailtean.

en: ?city_state:Celebrating
gd: ?city_state:Fèill

en: ?city_state:Disorder
gd: ?city_state:Aimhreit

en: ?city_state:Peace
gd: ?city_state:Sìth

en: (worklist)
gd: (an liosta obrach)

en: ?city:Name
gd: ?city:Ainm

en: City Name
gd: Ainm a' bhaile

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
gd: Nàisean

en: ?size [short]:Sz
gd: ?size [gu goirid]:Md

en: Size
gd: Meud

en: State
gd: Staid

en: Celebrating/Peace/Disorder
gd: Fèill/Sìth/Aimhreit

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
gd: Gu goirid *=Fèill, X=Aimhreit

en: ?Happy workers:H
gd: ?Happy workers:T

en: Workers: Happy
gd: Obraichean: Toilichte

en: ?Content workers:C
gd: ?Content workers:R

en: Workers: Content
gd: Obraichean: Riaraichte

en: ?Unhappy workers:U
gd: ?Unhappy workers:M

en: Workers: Unhappy
gd: Obraichean: Mì-thoilichte

en: ?Angry workers:A
gd: ?Angry workers:F

en: Workers: Angry
gd: Obraichean: Fearg orra

en: ?city:Workers
gd: ?city:Obraichean

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
gd: ?happy/content/unhappy/angry:T/R/M/F

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
gd: Obraichean: Toilichte, Sàsaichte, Mì-thoilichte, Fearg orra

en: Best
gd: As fhearr

en: attack
gd: ionnsaigh

en: Best attacking units
gd: Na h-aonadan ionnsaighe as fhearr

en: defense
gd: dìon

en: Best defending units
gd: Na h-aonadan dìon as fhearr

en: Units
gd: Aonadan

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
gd: ?Present (units):An-seo

en: Number of units present
gd: Àireamh de dh'aonadan an làthair

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
gd: ?Supported (units):Fo sheilbh

en: Number of units supported
gd: Àireamh de dh'aonadan a thathar a' cumail taic riutha

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
gd: ?food (population):Fàs

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
gd: ?Stock/Target:(agad/a dhìth)

en: Turns until growth/famine
gd: Cuairtean gu ruige fàs/gort

en: Surplus
gd: Barrachas

en: ?food/production/trade:F/P/T
gd: ?food/production/trade:BI/CI/MA

en: Surplus: Food, Production, Trade
gd: Barrachas: Biadh, Cinneasachadh, Malairt

en: ?Food surplus [short]:+F
gd: ?Food surplus [short]:+BI

en: Surplus: Food
gd: Barrachas: Biadh

en: ?Production surplus [short]:+P
gd: ?Production surplus [short]:+CI

en: Surplus: Production
gd: Barrachas: Cinneasachadh

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
gd: ?Production loss (waste) [short]:-CI

en: Waste
gd: Ana-caitheamh

en: ?Trade surplus [short]:+T
gd: ?Trade surplus [short]:+MA

en: Surplus: Trade
gd: Barrachas: Malairt

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
gd: ?Trade loss (corruption) [short]:-MA

en: Corruption
gd: Coirbteachd

en: Economy
gd: Eaconamaidh

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
gd: ?gold/luxury/science:ÒR/SÒ/SA

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
gd: Eaconamaidh: Òr, Sòghghalachd, Saidheans

en: ?Gold:G
gd: ?Gold:ÒR

en: Economy: Gold
gd: Eaconamaidh: Òr

en: ?Luxury:L
gd: ?Luxury:SÒ

en: Economy: Luxury
gd: Eaconamaidh: Sòghalachd

en: ?Science:S
gd: ?Science:SA

en: Economy: Science
gd: Eaconamaidh: Saidheans

en: ?number_trade_routes:n
gd: ?number_trade_routes:àir

en: ?number_trade_routes:R
gd: ?number_trade_routes:S

en: Number (and total value) of trade routes
gd: Àireamh (agus luach iomlan) de shlighean malairt

en: ?pollution [short]:Pol
gd: ?pollution [short]:Truai

en: Pollution
gd: Truailleadh

en: ?plague risk [short]:Pla
gd: ?plague risk [short]:Truai

en: ?cma:Governor
gd: ?cma:Riaghlaiche

en: Citizen Governor
gd: Riaghlaiche nan Saoranach

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
gd: Slotaichean

en: Maximum units buildable per turn
gd: An àireamh as motha de dh'aonadan a ghabhas togail gach cuairt

en: Production
gd: Cinneasachadh

en: Turns/Buy
gd: Cuairtean/Ceannaich

en: Currently Building
gd: 'Ga thogail an-dràsta

en: Specialists:
gd: Speisealaich:

en: Specialists: %s
gd: Speisealaich: %s

en: Special
gd: Sònraichte

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
gd: Nochd an geama anns an LAN tron phrotocal PROTO (IPv4/IPv6/none)

en: Skip connect dialog
gd: Thoir leum thairis air còmhradh a' cheangail

en: Set debug log level (%d to %d, or %d:file1,min,max:...)
gd: Suidhich leibheil loga dì-bhugachaidh (%d gu %d no %d:file1,min,max:...)

en: Set debug log level (%d to %d)
gd: Suidhich leibheil loga dì-bhugachaidh (%d gu %d)

en: Raise a signal on failed assertion
gd: Tog sanas na dh'fhàilligeas agairt

en: Load saved game FILE
gd: Luchdaich FILE geama a chaidh a shàbhaladh

en: Print a summary of the options
gd: Clò-bhuail gearr-chunntas nan roghainnean

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
gd: Cleachd FILE mar logfile (tha an Spawned Server 'ga chleachdadh cuideachd)

en: Connect to the metaserver at HOST
gd: Ceangail ris a' mheata-fhrithealaiche aig HOST

en: Use NAME as username on server
gd: Cleachd NAME mar ainm

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
gd: Ceangail ri port an fhrithealaiche PORT (le -a mar is trice)

en: Use PLUGIN for sound output %s
gd: Cleachd PLUGIN airson às-chur fuaime %s

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
gd: Leugh an sgriobt tòiseachaidh FILE (airson an Spawned Server a-mhàin)

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
gd: Ceangail ris an fhrithealaiche HOST (le -a mar is trice)

en: Read sound tags from FILE
gd: Leugh na tagaichean fuaime o FILE

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
gd: Cleachd am faidhle dàta FILE.tilespec airson leacagan

en: Print the version number
gd: Clò-bhuail àireamh an tionndaidh

en: Invalid signal number "%s".
gd: Àireamh sanais mhì-dhligheach "%s".

en: Try using --help.
gd: Feuch is cleachd --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
gd: Chaidh am port mì-dhligheach "%s" a shònrachadh leis an roghainn --port.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
gd: Chaidh an leibheil dì-bhugaidh mhì-dhligheach "%s" a shònrachadh leis an roghainn --debug.

en: Invalid announce protocol "%s".
gd: Protacal gairm mì-dhligheach "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
gd: Roghainn neo-aithnichte: "%s"

en: Updating old metaserver address "%s".
gd: Ag ùrachadh seann seòladh a' mheata-fhrithealaiche "%s".

en: Default metaserver has been set to value "%s".
gd: Chaidh am meata-fhrithealaiche bunaiteach a shuidheachadh mar "%s".

en: There was an error while auto connecting; aborting.
gd: Thachair mearachd nuair a bhathar a' dèanamh ceangal fèin-obrachail; a' sgur dheth.

en: Game started.
gd: Thòisich an geama.

en: Changing production of every %s into %s.
gd: Chaidh cinneasachadh de gach %s atharrachadh gu %s.

en: ?embassy:Both
gd: ?embassy:Aig an dithis

en: ?embassy:Yes
gd: ?embassy:Tha

en: ?embassy:With Us
gd: ?embassy:Againn

en: ?embassy:Contact
gd: ?embassy:Conaltradh

en: ?embassy:No Contact
gd: ?embassy:Gun chonaltradh

en: ?vision:Both
gd: ?vision:Aig an dithis

en: ?vision:To Them
gd: ?vision:Dhaibh-san

en: ?vision:To Us
gd: ?vision:Dhuinne

en: The %s give %s
gd: Bheir %s seachad %s

en: The %s give an unknown city
gd: Bheir %s seachad baile neo-aithnichte

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
gd[0]: Bheir %s seachad %d de dh'òr
gd[1]: Bheir %s seachad %d de dh'òr
gd[2]: Bheir %s seachad %d de dh'òr
gd[3]: Bheir %s seachad %d de dh'òr

en: The %s give their worldmap
gd: Bheir %s seachad an cuid mapa an t-saoghail

en: The %s give their seamap
gd: Bheir %s seachad an cuid mapa na mara

en: The parties agree on a cease-fire
gd: Tha na pàrtaidhean ag aontachadh stad-losgaidh

en: The parties agree on a peace
gd: Tha na pàrtaidhean ag aontachadh sìth

en: The parties create an alliance
gd: Tha na pàrtaidhean a' stèidheachadh caidreachas

en: The %s give shared vision
gd: Tha %s a' co-roinneadh an cuid lèirsinn

en: The %s give an embassy
gd: Bheir %s seachad ambasaid

en: Popup Request
gd: Iarrtas priob-uinneige

en: You can't buy %s in %s!
gd: Chan urrainn dhut %s a cheannach ann an %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
gd[0]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr?
gd[1]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr?
gd[2]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr?
gd[3]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr?

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
gd[0]: Chan eil ach %2$d de dh'òr agad 's aig %1$s.
gd[1]: Chan eil ach %2$d de dh'òr agad 's aig %1$s.
gd[2]: Chan eil ach %2$d de dh'òr agad 's aig %1$s.
gd[3]: Chan eil ach %2$d de dh'òr agad 's aig %1$s.

en: unknown reason
gd: adhbhar neo-aithnichte

en: Lost connection to server (%s)!
gd: Chaidh an ceangal ris an fhrithealaiche (%s) a bhriseadh!

en: Failed looking up host.
gd: Cha deach an t-òstair a lorg.

en: Connection in progress.
gd: 'Ga cheangal an-dràsta fhèin.

en: Disconnected from server.
gd: Air dì-cheangal on fhrithealaiche.

en: server disconnected
gd: frithealaiche air a dhì-cheangal

en: read error
gd: mearachd leughaidh

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
gd: Cha do ghabh conaltradh a dhèanamh leis an fhrithealaiche "%s" tron phort %d mar "%s" an dèidh %d oidhirpean.

en: Connection to server refused. Please start the server.
gd: Chaidh an ceangal ris an fhrithealaiche a dhiùltadh. Tòisich am frithealaiche.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
gd: Mearachd a' conaltradh leis an fhrithealaiche "%s" tron phort %d mar "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
gd: A' dèanamh ceangal fèin-obrachail ris an fhrithealaiche "%s" tron phort %d mar "%s" gach %f diog(an) %d tura(i)s

en: Starting local server...
gd: A' tòiseachadh an fhrithealaiche ionadail...

en: Couldn't start the server.
gd: Cha do thòisich	am frithealaiche.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
gd: Bidh agad ri fear a chur gu dol a làimh, tha sinn duilich...

en: Couldn't connect to the server.
gd: Cha do ghabh ceangal a dhèanamh ris an fhrithealaiche.

en: We probably couldn't start it from here.
gd: 'S mathaid nach b' urrainn dhuinn a thòiseachadh o an-seo.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
gd: Fhuair thu smachd air an fhrithealaiche. 'S e leibheil inntrigeadh àitheantan 'hack' a tha agad.

en: Failed to obtain the required access level to take control of the server. Attempting to shut down server.
gd: Cha d' fhuair thu an leibheil inntrigeadh àitheantan air a bheil feum mus urrainn dhut smachd air an fhrithealaiche fhaighinn. A' feuchainn ris am frithealaiche a dhùnadh a-nis.

en: Only transporter units can be unloaded.
gd: Chan urrainn dhut dì-luchdadh ach aonadan giùlain.

en: Only settler units can be put into auto mode.
gd: Chan urrann dhut ach aonadan tuineachaidh a chur sa mhodh fhèin-obrachail.

en: Only nuclear units can do this.
gd: Chan urrainn ach do dh'aonadan niùclasach sin a dhèanamh.

en: Only paratrooper units can do this.
gd: Chan urrainn ach do dh'aonadan para-trùpair sin a dhèanamh.

en: Didn't find a route to the destination!
gd: Cha deach slighe a lorg dhan cheann-uidhe!

en: Oh my! You seem to have no capital!
gd: Mo chreach! Chan eil prìomh bhaile agad a-rèir coltais!

en: Terrain
gd: Talamh

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
gd: Atharraich talamh na leacaige.
    Ath-ghoirid: t
    Tagh seòrsa na talamhainn: shift+t no briogadh deas an-seo.

en: Terrain Resource
gd: Goires na talmhainn

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
gd: Atharraich goireas talamh na leacaige.
    Ath-ghoirid: r
    Tagh seòrsa a' ghoireis: shift+r no briogadh deas an-seo.

en: Terrain Special
gd: Sònrachas na talamhainn

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
gd: Atharraich sònrachas talamh na leacaige.
    Ath-ghoirid: s
    Tagh seòrsa an t-sònrachais: shift+s no briogadh deas an-seo.

en: Road
gd: Rathad

en: Military Base
gd: Bunait an airm

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
gd: Cruthaich bunait an airm.
    Ath-ghoirid: m
    Tagh seòrsa na bunaite: shift+m no briogadh deas an-seo.

en: Unit
gd: Aonad

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
gd: Cruthaich aonad.
    Ath-ghoirid: u
    Tagh seòrsa an aonaid: shift+u no briogadh deas an-seo.

en: City
gd: Am baile

en: Create city.
    Shortcut: c
gd: Cruthaich baile.
    Ath-ghoirid: c

en: Vision
gd: Lèirsinn

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
gd: Atharraich eòlas de chluicheadair air na leacagan.
    Ath-ghoirid: v

en: Start Position
gd: An t-ionad tòiseachaidh

en: Copy/Paste
gd: Dèanamh lethbhreacan/Cur ann

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
gd: Dèan lethbhreac de leacag 's cuir ann e.
    Ath-ghoirid airson a' mhodh lethbhreacan: shift-c
    Ath-ghoirid airson modh a chur ann: shift-v

en: Paint
gd: Peant

en: Erase Value
gd: Suath às an luach

en: Erase
gd: Suath às

en: Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: Paste
gd: Cuir ann

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
gd: Toglaich am modh suathaidh às.
    Ath-ghoirid: shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
gd: Toglaich modh nan lethbhreacan.
    Ath-ghoirid: shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
gd: Toglaich modh a' chuir ann.
    Ath-ghoirid: shift-v

en: Buffer empty.
gd: Tha am bufar falamh.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
gd[0]: Chaidh lethbhreac a dhèanamh de %d leacag.
gd[1]: Chaidh lethbhreac a dhèanamh de %d leacag.
gd[2]: Chaidh lethbhreac a dhèanamh de %d leacagan.
gd[3]: Chaidh lethbhreac a dhèanamh de %d leacag.

en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
gd[0]: Tha %d a dh'òr 'nad ionmhais.
gd[1]: Tha %d a dh'òr 'nad ionmhais.
gd[2]: Tha %d a dh'òr 'nad ionmhais.
gd[3]: Tha %d a dh'òr 'nad ionmhais.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
gd[0]: A bheil thu airson brìb %d a dh'òr a thoirt dhan aonad?
    %s
gd[1]: A bheil thu airson brìb %d a dh'òr a thoirt dhan aonad?
    %s
gd[2]: A bheil thu airson brìb %d a dh'òr a thoirt dhan aonad?
    %s
gd[3]: A bheil thu airson brìb %d a dh'òr a thoirt dhan aonad?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
gd: Thoir brìb dhan aonad nàimhdeil

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
gd[0]: Cosgaidh brìbeadh an aonaid %d de dh'òr.
    %s
gd[1]: Cosgaidh brìbeadh an aonaid %d de dh'òr.
    %s
gd[2]: Cosgaidh brìbeadh an aonaid %d de dh'òr.
    %s
gd[3]: Cosgaidh brìbeadh an aonaid %d de dh'òr.
    %s

en: Traitors Demand Too Much!
gd: Tha brathadairean ag iarraidh cus!

en: Steal Technology
gd: Goid teicneolas

en: _Steal
gd: _Goid

en: Select Advance to Steal
gd: Tagh an t-adhartas a bu toigh leat goid

en: _Advances:
gd: _Adhartas:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
gd: Na thogras %s

en: Sabotage Improvements
gd: Dèan sabotais air na leasachaidhean

en: _Sabotage
gd: _Sabotais

en: Select Improvement to Sabotage
gd: Tagh an leasachadh air an dèanar sabotais

en: _Improvements:
gd: _Leasachaidhean:

en: City Production
gd: Cinneasachadh a' bhaile

en: You can't incite a revolt in %s.
gd: Chan urrainn dhut aramach a bhrosnachadh ann an %s.

en: City can't be incited!
gd: Cha ghabh am baile a bhrosnachadh gu aramach!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
gd[0]: A bheil thu airson aramach a bhrosnachadh air %d de dh'òr?
    %s
gd[1]: A bheil thu airson aramach a bhrosnachadh air %d de dh'òr?
    %s
gd[2]: A bheil thu airson aramach a bhrosnachadh air %d de dh'òr?
    %s
gd[3]: A bheil thu airson aramach a bhrosnachadh air %d de dh'òr?
    %s

en: Incite a Revolt!
gd: Brosnaich aramach!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
gd[0]: Chosgadh brosnachadh aramach %d de dh'òr.
    %s
gd[1]: Chosgadh brosnachadh aramach %d de dh'òr.
    %s
gd[2]: Chosgadh brosnachadh aramach %d de dh'òr.
    %s
gd[3]: Chosgadh brosnachadh aramach %d de dh'òr.
    %s

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
gd: Tagh ro-innleachd an aonaid agad (%s)

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
gd: Tha an %s agad à %s a' ruigsinn %s.
    Dè a-nis?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
gd: Ràinig an %s agad %s.
    Dè d' àithne?

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
gd: Tha an t-aonad agad (%s) a' feitheamh ri d' òrdugh

en: _Keep moving
gd: _Cum ort a' gluasad

en: _Wait
gd: _Fuirich

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
gd: Molaidhean: %s.

en: No visible unit on this tile.
gd: Chan eil aonad so-fhaicsinneach air an leacag seo.

en: This city isn't known!
gd: Chan e baile aithnichte a tha seo!

en: This tile doesn't exist in this game!
gd: Chan eil an leacag seo sa gheama seo!

en: This unit isn't known!
gd: Chan e aonad aithnichte a tha seo!

en: Cleared output window.
gd: Chaidh uinneag an às-chuir fhalamhadh.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
gd: Tagh mar dhath %s

en: Bold (Ctrl-B)
gd: Trom (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
gd: Eadailteach (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
gd: Loidhne troimhe (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
gd: Loidhne foidhe (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
gd: Dath (Ctrl-C)

en: foreground
gd: beulaibh

en: Select the text color
gd: Tagh dath an teacsa

en: background
gd: cùlaibh

en: Select the background color
gd: Tagh dath a' chùlaibh

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
gd: Cuir a-null do theachdaireachdan (Return)

en: Chat tools
gd: Innealan na cabadaich

en: Flag
gd: Bratach

en: Citizens
gd: Saoranaich

en: Food:
gd: Biadh:

en: Prod:
gd: Cinneasachadh:

en: Trade:
gd: Malairt:

en: Gold:
gd: Òr:

en: Luxury:
gd: Sòghalachd:

en: Science:
gd: Saidheans:

en: Granary:
gd: Sìol-lann:

en: Change in:
gd: Atharraich gu:

en: Corruption:
gd: Coirbteachd:

en: Waste:
gd: Ana-caitheamh:

en: Pollution:
gd: Truailleadh:

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
gd: _Foir-shealladh

en: City map
gd: Mapa a' bhaile

en: Production:
gd: Cinneasachadh:

en: %d/%d %d turns
gd: %d/%d %d cuairtean

en: _Buy
gd: _Ceannaich

en: I_mprovements:
gd: _Leasachaidhean:

en: Info
gd: Fiosrachadh

en: P_roduction
gd: Ci_nneasachadh

en: Happ_iness
gd: T_oileachas

en: _Governor
gd: Riag_hlaiche

en: _Settings
gd: Roghainn_ean

en: Entertainers
gd: Fèistearan

en: Scientists
gd: Luchd-saidheans

en: Taxmen
gd: Cìsearan

en: Overview page
gd: Duilleag an fhoir-sheallaidh

en: Production page
gd: Duilleag a' chinneasachaidh

en: Happiness page
gd: Duilleag an toileachais

en: Governor page
gd: Duilleag an riaghlaiche

en: This Settings page
gd: Duilleag seo nan roghainnean

en: Last active page
gd: An duilleag ghnìomhach mu dheireadh

en: New citizens are
gd: Nuair a bhios saoranaich ùra ann, nì na leanas dhiubh:

en: Next time open
gd: Fosglaidh na leanas an ath thuras

en: R_ename...
gd: Cuir _ainm ùr air...

en: _List present units...
gd: Seall _liosta nan aonadan an làthair...

en: _Prev city
gd: Am baile roi_mhe

en: _Next city
gd: An t-ath _bhaile

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
gd: <b>%s</b> - %s saoranaich

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
gd: air a chasgadh

note: TRANS: never actually used with built_slots<=1 TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
gd[0]: Cinneasachadh (suas gu %d aonad a' chuairt):
gd[1]: Cinneasachadh (suas gu %d aonad a' chuairt):
gd[2]: Cinneasachadh (suas gu %d aonadan a' chuairt):
gd[3]: Cinneasachadh (suas gu %d aonad a' chuairt):

en: Supported units %d
gd: Taic ri %d aonadan

en: Present units %d
gd: %d aonadan an làthair

en: Cen_ter
gd: Meadhana_ich

en: _Activate unit
gd: _Dùisg an t-aonad

en: Activate unit, _close dialog
gd: Dùisg an t-aonad is dùin an _còmhradh

en: _Disband unit
gd: _Fàsaich an t-aonad

en: _Load unit
gd: _Luchdaich an t-aonad

en: _Unload unit
gd: Neo-l_uchdaich an t-aonad

en: _Sentry unit
gd: _Dèan freiceadan dhen aonad

en: _Fortify unit
gd: Daingnich _an t-aonad

en: Set _Home City
gd: Tag_h mar bhaile dachaigh

en: U_pgrade unit
gd: Àrdaich a_n t-aonad

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
gd[0]: A bheil thu airson %s a cheannach air %d de dh'òr?
    %s
gd[1]: A bheil thu airson %s a cheannach air %d de dh'òr?
    %s
gd[2]: A bheil thu airson %s a cheannach air %d de dh'òr?
    %s
gd[3]: A bheil thu airson %s a cheannach air %d de dh'òr?
    %s

en: Buy It!
gd: Ceannaich e!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
gd[0]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr.
    %s
gd[1]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr.
    %s
gd[2]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr.
    %s
gd[3]: Tha %s a' cosg %d de dh'òr.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
gd[0]: A bheil thu airson %s a reic air %d de dh'òr?
gd[1]: A bheil thu airson %s a reic air %d de dh'òr?
gd[2]: A bheil thu airson %s a reic air %d de dh'òr?
gd[3]: A bheil thu airson %s a reic air %d de dh'òr?

en: Sell It!
gd: Reic e!

en: Rename City
gd: Cuir ainm ùr air a' bhaile

en: What should we rename the city to?
gd: Dè an t-ainm ùr a bu mhath leat air a' bhaile?

en: Are you sure you want to sell those %s?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson %s a reic?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
gd[0]: Chaidh %d %s a reic air %d de dh'òr.
gd[1]: Chaidh %d %s a reic air %d de dh'òr.
gd[2]: Chaidh %d %s a reic air %d de dh'òr.
gd[3]: Chaidh %d %s a reic air %d de dh'òr.

en: No %s could be sold.
gd: Cha do ghabh %s sam bith a reic.

en: (no worklists defined)
gd: (gun liostaichean obrach)

en: _Production
gd: _Cinneasachadh

en: Chan_ge
gd: A_tharraich

en: Add _First
gd: Cuir ris a' chiad _fhear

en: Add _Next
gd: Cuir ri_s an t-ath fhear

en: Add _2nd Last
gd: Cuir ris a_m fear mu dheireadh ach aonan

en: Add _Last
gd: Cuir ris am fear m_u dheireadh

en: Set Worklist
gd: Suidhich liosta obrach

en: Append Worklist
gd: Cuir liosta obrach ris

en: Clear _Worklist
gd: _Falamhaich an liosta obrach

en: Gover_nor
gd: Riag_hlaiche

en: S_ell
gd: R_eic

en: _Select
gd: _Tagh

en: _Display
gd: Tais_beanadh

en: Cities
gd: Bailtean

en: _Inspect
gd: _Sgrùd

en: Improvements
gd: Leasachaidhean

en: Wonders
gd: Mìorbhailean

en: All Cities
gd: A h-uile baile

en: No Cities
gd: Gun bhaile

en: Invert Selection
gd: Ais-thionndaidh an taghadh

en: Building Units
gd: A' togail aonadan

en: Building Improvements
gd: A' togail leasachaidhean

en: Building Wonders
gd: A' togail mìorbhailean

en: Building Unit
gd: A' togail aonad

en: Building Improvement
gd: A' togail leasachadh

en: Building Wonder
gd: A' togail mìorbhail

en: Coastal Cities
gd: Bailtean cladaich

en: Same Island
gd: An dearbh eilean

en: Supported Units
gd: Taic ri:

en: Units Present
gd: Aonadan an làthair

en: Improvements in City
gd: Leasachaidhean sa bhaile

en: Wonders in City
gd: Mìorbhailean sa bhaile

en: Available Units
gd: Aonadan ri fhaighinn

en: Available Improvements
gd: Leasachaidhean ri fhaighinn

en: Available Wonders
gd: Mìorbhailean ri fhaighinn

en: Total Buy Cost: %d
gd: Cosgais iomlan gus a cheannach: %d

en: Prese_ts:
gd: Ro-shea_taichean:

en: Ne_w
gd: Ù_r

en: Results
gd: Toraidhean

en: Minimal Surplus
gd: Barrachas air a' char as lugha

en: Factor
gd: Factar

en: Celebrate
gd: Comharraich

en: Governor Enabl_ed
gd: Tha an riaghlaich_e an comas

en: Governor Disabl_ed
gd: Tha _an riaghlaiche à comas

en: new preset
gd: ro-sheata ùr

en: Name new preset
gd: Cuir ainm air an ro-sheata ùr

en: What should we name the preset?
gd: Dè an t-ainm ùr a bu toigh leat air an ro-sheata?

en: Remove this preset?
gd: A bheil thu airson an ro-sheata seo a thoirt air falbh?

en: Goto _Location
gd: An t-àite _dhan dèid e

en: I_nspect City
gd: Sgrùd am _baile

en: You say you wanna revolution?
gd: Reabhlaid a dhìth ort, an e?

en: Revolution!
gd: Reabhlaid!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
gd: Na thèid a chreachadh

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
gd: Tagh na thèid a chreachadh:

en: All
gd: A h-uile

en: Edit Nation
gd: Deasaich an nàisean

en: What Nation Will You Be?
gd: Dè an nàisean a bhios annad fhèin?

en: Pick Nation
gd: Tagh nàisean

en: _Random Nation
gd: Nàisean ai_r thuaiream

en: Select a nation
gd: Tagh nàisean

en: Nation _Groups:
gd: _Buidhnean nan nàiseanan:

en: _Properties
gd: R_oghainnean

en: _Leader:
gd: Ceannar_d:

en: _Female
gd: Boir_eann

en: _Male
gd: _Fireann

en: City _Styles:
gd: Colta_s nam bailtean:

en: _Description
gd: T_uairisgeul

en: You must select your sex.
gd: Tha agad ri gnè a thaghadh.

en: You must type a legal name.
gd: Tha agad ri ainm còir a chur ann.

en: Upgrade Unit!
gd: Àrdaich an t-aonad!

en: Upgrade Obsolete Units
gd: Àrdaich aonadan a tha o fheum a-nis

en: Disband Units
gd: Fàsaich aonadan

en: World-map
gd: Mapa an t-saoghail

en: Sea-map
gd: Mapa na mara

en: _Maps
gd: _Mapaichan

en: _Advances
gd: _Adhartasan

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
gd: Gach adhartas

en: _Cities
gd: _Bailtean

en: _Give shared vision
gd: Thoir dhaibh _co-lèirsinn

en: Give _embassy
gd: Thoir _dhaibh ambasaid

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
gd: ?diplomatic_state:Fois-chogaidh

en: ?diplomatic_state:Peace
gd: ?diplomatic_state:Sìth

en: ?diplomatic_state:Alliance
gd: ?diplomatic_state:Caidreachas

en: _Pacts
gd: C_o-aontaidhean

en: Cancel _all meetings
gd: Cuir dheth gach _coinneamh

en: Diplomacy [%d]
gd: Dìoplomasachd [%d]

en: Cancel meeting
gd: Cuir dheth a' choinneamh

en: Accept treaty
gd: Gabh ris a' chùmhnant

en: Add Clause...
gd: Cuir clàs ris...

en: C_lauses:
gd: C_làsaichean:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
gd: --- Tha an cùmhnant seo bàn. Cuir clàsaichean ris. ---

en: Invalid amount of gold specified.
gd: Shònraich thu suim mhì-dhligheach de dh'òr.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
gd: Chan eil an seata làithreach de riaghailtean a' mìneachadh cùis sam bith a tha a' freagairt ris an inneal deasachaidh seo.

en: Global Observer
gd: Coimheadaiche uile-choitcheann

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
gd: Atharraich radharc a' chleachdaiche. Cleachd seo gus deasachadh o radharc nan cleachdaichean eile no fiù mar choimheadaiche uile-choitcheann.

en: Show the property editor.
gd: Seall deasaiche nan roghainnean.

en: Select Tool Value
gd: Tagh luach an inneil

en: Editor Tool
gd: An t-inneal deasachaidh

en: Click to change value if applicable.
gd: Briog air gus an luach atharrachadh ma bhios sin iomchaidh.

en: Click to change tool mode.
gd: Briog air gus modh an inneil atharrachadh.

en: Mode
gd: Modh

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
gd: Cleachd seo gus am paramadair "meud" atharrachadh airson an inneil. Tha smachd aig an inneal seo air diofar rudam mar leth-leud ceàrnag nan leacagan a bhios fo bhuaidh an inneil no meud de bhaile a chruthaicheas tu.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
gd: Cleachd seo gus am paramadair "àireamh" atharrachadh airson an inneil. Tha smachd aig an uidheam-smachd seo air diofar rudan, can co mheud aonad a shuidhicheas an t-inneal aig an aon àm.

en: Count
gd: Àireamh

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
gd: Cleachd seo gus am paramadair "cluicheadair fo bhuaidh" atharrachadh airson an inneil. Tha smachd aige seo air diofar rudan, can dè an cluicheadair a thèid aonadan is bailtean a chruthachadh air a shon.

en: Tile
gd: Leacag

en: Player
gd: Cluicheadair

en: ?play:Game
gd: ?play:Geama

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
gd: %d air a bheil thu eòlach

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
gd: %d a tha an làthair

en: All nations
gd: A h-uile nàisean

en: %d nation | %d nations
gd[0]: %d nàisean
gd[1]: %d nàisean
gd[2]: %d nàiseanan
gd[3]: %d nàisean

en: %d byte | %d bytes
gd[0]: %d bhaidht
gd[1]: %d bhaidht
gd[2]: %d baidhtichean
gd[3]: %d baidht

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
gd: (chan ann idir)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
gd: (air a sgriosadh)

en: ?verb:View
gd: ?verb:Seall

en: Edit
gd: Deasaich

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
gd: An làthair

en: ID
gd: DA

en: Name
gd: Ainm

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
gd: Aithnichte

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
gd: A' chuairt nuair a chaidh a thogail

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
gd: Suidhich

en: Image
gd: Ìomhaigh

en: Resource
gd: Goireas

en: Index
gd: Clàr-amais

en: Continent
gd: Mòr-thir

en: Specials
gd: Sònrachasan

en: Bases
gd: Bunaitean

en: Address
gd: Seòladh

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
gd: ?property:Leubail

en: Exclude Nations
gd: Dùin a-mach nàiseanan

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
gd: Nàiseanan

note: TRANS: Image header
en: Type
gd: Seòrsa

en: Moves Left
gd: Gluasadan dhan taobh chlì

en: Fuel
gd: Connadh

en: Moved
gd: Air a ghluasad

en: Done Moving
gd: Deiseil a' gluasad

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
gd: PB

en: Veteran
gd: Seann ghaisgeach

en: Buildings
gd: Togalaichean

en: Food Stock
gd: Stòras bìdh

en: Shield Stock
gd: Stòras sgiathan

en: Government
gd: Riaghaltas

en: Inventions
gd: Tionnsgnaidhean

en: Science
gd: Saidheans

en: Gold
gd: Òr

en: Year
gd: Bliadhna

en: Scenario
gd: Cnàmh-sgeul

en: Scenario Name
gd: Ainm a' chnàmh-sgeòil

en: Scenario Description
gd: Tuairisgeul a' chnàmh-sgeòil

en: Save Players
gd: Sàbhail na cluicheadairean

en: Destroy
gd: Sgrios

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
gd: Ma bhriogas tu air a' phutan seo, thèid iarrtas a chur dhan fhrithealaiche gus na rudan a thagh thu ann an liosta nan rudan a sgriosadh (i.e. a sguabadh às).

en: Create
gd: Cruthaich

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
gd: Ma bhriogas tu air a' phutan seo, thèid rud ùr dhen dearbh sheòrsa a chruthachadh 's a tha air duilleag làithreach nan roghainnean is a chur ris an duilleag. Togar seòrsa is àireamh nan rudan o dheasaiche an inneil. Mar eisimpleir, bidh buaidh aig "luach an inneil" dh'inneal an luach agus am paramadair "àireamh" air cruthachadh nan aonadan.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
gd: Roghainnean %s

en: Filter:
gd: Criathrag:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
gd: Cuir a-steach sreang criathraidh a chuingicheas na roghainnean a chì thu. Tha a' chriathrag 'na phàtran teacsa, no barrachd dhiubh, a tha | ("no") no & ("agus") eatarra. Tha prìomhachas aig a' chomharra & seach an |. 'S urrainn dhut a dhol as àicheadh pàtran ma chuireas tu | air a bheulaibh.

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
gd: Ma bhriogas tu air a' phutan seo thèid gach roghainn dhe na rudan a dh'atharraich thu ann an liosta nan rudan a chur dhan fhrithealaiche. Tha ainmean nan roghainnean a dh'atharraich thu dearg air panail nan roghainnean.

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
gd: Ma bhriogas tu air a' phutan seo, thèid gach roghainn a dh'atharraich thu ann an liosta nan rudan aiseag dhan na luachan bunaiteach (na luachan a tha aig an fhrithealaiche).

en: Property Editor
gd: Deasaiche nan roghainnean

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Main)
gd: Air fhaicinn (Prìomh)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Invis)
gd: Air fhaicinn (Do-fhaicsinneach)

en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Find City
gd: Lorg baile

en: Ci_ties:
gd: Bail_tean:

en: Select tax, luxury and science rates
gd: Tagh reataichean cìse, sòghalachd is saidheans

en: Tax
gd: Cìsean

en: Lock
gd: Glais

en: Luxury
gd: Sòghalachd

en: %s max rate: %d%%
gd: Reat as motha %s: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
gd: Dèan RachGu/togail-adhair leis an aonad

en: Air_lift
gd: Togai_l-adhair

en: Select destination ci_ty
gd: _Tagh an ceann-uidhe

en: Id
gd: DA

en: Airlift
gd: Togail-adhair

en: Show _All Cities
gd: Seall _a h-uile baile

en: No units selected.
gd: Cha do thagh thu dad.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
gd: %s (togail-adhair: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
gd: ?gotodlg:barrachd

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
gd: ?gotodlg:gun bhaile

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
gd: An-seo an-dràsta: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
gd: Tha an cliant seo a' gabhail ris na roghainnean bunaiteach loidhne-àitheantan Gtk
    an dèidh '--'. Faic an treòrachadh Gtk.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
gd: Dèan aithris air bugaichean aig %s

en: Turn Done
gd: Cuairt deiseil

en: ?noun:View
gd: ?noun:Sealladh

en: Chat
gd: Cabadaich

en: Allies Only
gd: Caidreabhaich a-mhàin

en: Clear links
gd: Falamhaich na ceanglaichean

en: Are you sure you want to quit?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson fàgail?

en: Close Tab:
    %s
gd: Dùin an taba:
    %s

en: Cities:
gd: Bailtean:

en: Luxuries:
gd: Sòghalachd:

en: Buildings:
gd: Togalaichean:

en: Units:
gd: Aonadan

en: Wonders:
gd: Mìorbhailean:

en: Happiness
gd: Toileachas

note: TRANS: the width of this text defines the width of the city dialog.
en: Additional information is available via left click on the citizens.
gd: Tha barrachd fiosrachaidh ri fhaighinn ma nì thu briogadh clì air na saoranaich.

en: Cost:
gd: Cosgais:

en: Upkeep:
gd: Beòshlaint:

en: Requirement:
gd: Riatanas:

en: Obsolete by:
gd: O fheum:

en: Attack:
gd: Ionnsaigh:

en: Defense:
gd: Dìon:

en: Move:
gd: Gluais:

en: FirePower:
gd: Cumhachd losgaidh:

en: Hitpoints:
gd: Puingean beatha:

en: Basic Upkeep:
gd: Beòshlaint bhunasach:

en: Vision:
gd: Lèirsinn:

en: Move/Defense:
gd: Gluais/Dìon:

en: Food/Res/Trade:
gd: Biadh/Goireasan/Malairt:

en: Resources:
gd: Goireasan:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
gd: Tog:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
gd: Ann an còmhstri le:

en: (Never)
gd: (chan ann idir)

en: Removed
gd: Air a thoirt air falbh

en: Freeciv Help Browser
gd: Brabhsair na cobharach airson Freeciv

en: Expand All
gd: Leudaich a h-uile

en: Collapse All
gd: Co-theannaich a h-uile

en: Allows
gd: Ceadaichidh seo

en: Obsoletes
gd: Cuiridh seo o fheum

en: with
gd: le

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: "Resources: (none)".
en: (none)
gd: (chan eil gin)

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
gd: %d PG

en: Ruler:
gd: Riaghlaiche:

en: Government:
gd: Riaghaltas:

en: Capital:
gd: Prìomh bhaile:

en: Tax:
gd: Cìs:

en: Researching:
gd: A' rannsachadh:

en: _Diplomacy
gd: _Dìoplomasachd

en: _Techs
gd: _Teicneolasan

en: Foreign Intelligence: %s Empire
gd: Fàisneis chèin: Impireachd %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
gd: (neo-aithnichte)

en: Client Lua Console
gd: Consoil Lua a' chliant

en: Load Lua Script
gd: Luchdaich sgriobt Lua

en: Build New City
gd: A' togail baile ùr

en: What should we call our new city?
gd: Dè an t-ainm a chuireas sinn air a' bhaile ùr?

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
gd: Seall na reataichean làithreach agad airson sòghalachd/saidheans/cìsean; briog air gus an toglachadh.

en: Better fog will only work in truecolor. Disabling it
gd: Chan obraich an ceò nas fhearr ach ann an truecolor. 'Ga chur à comas.

en: Set local options
gd: Suidhich na roghainnean ionadail

en: Game Settings
gd: Roghainnean a' gheama

en: Leaving a local game will end it!
gd: Ma dh'fhàgas tu geama ionadail, thig e gu crìoch!

en: _Game
gd: _Geama

en: _Options
gd: R_oghainnean

en: _Edit
gd: D_easaich

en: ?verb:_View
gd: ?verb:_Seall

en: _Improvements
gd: _Leasachaidhean

en: C_ivilization
gd: _Sìobhaltas

en: _Help
gd: Cob_hair

en: _Clear Chat Log
gd: Falamhaich loga na _cabadaich

en: Save Chat _Log
gd: Sàbhail _loga na cabadaich

en: _Local Client
gd: Cliant _ionadail

en: _Message
gd: Teac_hdaireachd

en: _Remote Server
gd: _Frithealaiche cèin

en: Save Options _Now
gd: Sàbhail _na roghainnean an-dràsta

en: _Reload Tileset
gd: _Ath luchdaich seata nan leacagan

en: _Save Game
gd: _Sàbhail an geama

en: Save Game _As...
gd: Sàbhail _an geama mar...

en: Save Map _Image
gd: Sàbhail _dealbh dhen mhapa

en: Save _Map Image As...
gd: Sàbhail dealbh a' _mhapa mar...

en: _Leave
gd: _Fàg an geama

en: _Quit
gd: Fà_g an-seo

en: _Find City
gd: _Lorg baile

en: Work_lists
gd: _Liostaichean obrach

en: Client _Lua Script
gd: Sgriobt _Lua a' chliant

en: ?noun:_View
gd: ?noun:_Sealladh

en: _Units
gd: A_onadan

en: _Nations
gd: _Nàiseanan

en: _Wonders of the World
gd: _Mìorbhailean an t-Saoghail

en: Top _Five Cities
gd: Na còig bailtean as _fhearr

en: _Messages
gd: Teac_hdaireachdan

en: _Demographics
gd: _Eòlas-sluaigh

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
gd: ?help:Foir-shealladh

en: Strategy and Tactics
gd: Ro-innleachd is seòl-cogaidh

en: City Improvements
gd: Leasachaidhean baile

en: Wonders of the World
gd: Mìorbhailean an t-Saoghail

en: Combat
gd: Sabaid

en: Zones of Control
gd: Raointean smachd

en: Diplomacy
gd: Dìoplomasachd

en: Technology
gd: Teicneolas

en: Space Race
gd: Rèis fànais

en: About Nations
gd: Mu na nàiseanan

en: Connecting
gd: A' dèanamh ceangal

en: Controls
gd: Uidheaman-smachd

en: Chatline
gd: Loidhne na cabadaich

en: Worklist Editor
gd: Deasaiche na liosta obrach

en: Languages
gd: Cànain

en: Copying
gd: A' dèanamh lethbhreac

en: About Freeciv
gd: Mu Freeciv

en: Save Options on _Exit
gd: Sàbhail na roghainn_ean nuair a dh'fhàgas tu

en: _Editing Mode
gd: Am modh d_easachaidh

en: Cit_y Outlines
gd: Oir-loidhnichean a' _bhaile

en: City Output
gd: Às-chur a' bhaile

en: Map _Grid
gd: _Griod a' mhapa

en: National _Borders
gd: Na c_rìochan nàiseanta

en: Native Tiles
gd: Leacagan tùsail

en: City Full Bar
gd: Bàr iomlan a' bhaile

en: City _Names
gd: Ainmean _nam bailtean

en: City G_rowth
gd: _Fàs a' bhaile

en: City _Production Levels
gd: Ìre cinneasachadh a' _bhaile

en: City Buy Cost
gd: Prìs ceannach a' bhaile

en: City Tra_deroutes
gd: Slighean malair_t a' bhaile

en: _Terrain
gd: _Talamh

en: C_oastline
gd: An t-i_omall-fairrge

en: _Irrigation
gd: U_isgeachadh

en: _Mines
gd: _Mèinnean

en: _Bases
gd: _Bunaitean

en: Po_llution & Fallout
gd: Truailleadh ┐ si_leadh niùclasach

en: Citi_es
gd: Bailt_ean

en: Unit Solid Background
gd: Cùlaibh soladach airson an aonaid

en: Unit shields
gd: Sgiathan an aonaid

en: Focu_s Unit
gd: Dèan fòca_s air an aonad

en: Fog of _War
gd: Ceò a' cho_gaidh

en: Better Fog of War
gd: Ceò a' chogaidh nas fhearr

en: _Fullscreen
gd: _Làn-sgrìn

en: Recalculate _Borders
gd: Ath àireamhaich na _crìochan

en: Toggle Fog of _War
gd: T_oglaich ceò a' chogaidh

en: Game/Scenario Properties
gd: Roghainnean a' gheama/a' chnàmh-sgeòil

en: Save Scenario
gd: Sàbhail an cnàmh-sgeul

en: _Unit
gd: A_onad

en: _Work
gd: _Obair

en: _Combat
gd: _Sabaid

en: Build _Base
gd: Tog _bunait

en: _Single Unit (Unselect Others)
gd: _Aon aonad (dì-thagh càch)

en: _All On Tile
gd: _Gach uile air an leacag

en: Same Type on _Tile
gd: An dearbh _sheòrsa air an leacag

en: Same Type on _Continent
gd: An dearbh sheòrsa air a' _mhòr-thir

en: Same Type _Everywhere
gd: An dearbh sheòrsa àit_e sam bith

en: Unit selection dialog
gd: Còmradh taghadh aonaid

en: _Done
gd: _Deiseil

en: _Go to
gd: _Rach ann

en: Go _to/Airlift to City...
gd: Rach gu/Dèan togail-adhair gu baile...

en: _Return to Nearest City
gd: Till dhan bhaile as fhaisge o_rt

en: Auto E_xplore
gd: Fèin-_rùraich

en: _Patrol
gd: C_uairteachan

en: _Sentry
gd: _Freiceadan

en: Uns_entry All On Tile
gd: Sguir d_e gach freiceadan air an leacag

en: _Load
gd: _Luchdaich

en: _Unload
gd: _Neo-luchdaich

en: U_nload All From Transporter
gd: Neo-l_uchdaich a h-uile far a' ghiùlanair

en: Upgr_ade
gd: Àrd_aich

en: C_onvert
gd: Io_mpaich

en: _Disband
gd: _Fàsaich

en: _Build City
gd: _Tog baile

en: Go _to and Build city
gd: Rach ann is _tog baile

en: _Auto Settler
gd: _Fèin-tuiniche

en: Build _Road
gd: Tog _rathad

en: Build _Irrigation
gd: Tog _uisgeachadh

en: Build _Mine
gd: T_og mèinn

en: Connect With Roa_d
gd: Dèan ceangal le rathad

en: Connect With Rai_l
gd: Dèan ceangal _le rathad-iarainn

en: Connect With Irri_gation
gd: Dèan ceangal le uis_geachadh

en: Transf_orm Terrain
gd: _Cruth-atharraich an talamh

en: Clean _Pollution
gd: _Glan an truailleadh

en: Clean _Nuclear Fallout
gd: Glan an sileadh _niùclasach

en: Build Fortress
gd: Tog dùn

en: Build Airbase
gd: Tog bunait-adhair

en: _Pillage
gd: _Falbh air chreach

en: Explode _Nuclear
gd: Spreadh arm _niùclasach

en: _Government
gd: _Riaghaltas

en: _Tax Rates...
gd: Rea_taichean nan cìsean...

en: _Revolution...
gd: Rea_bhlaid...

en: _Center View
gd: _Meadhanaich an sealladh

en: _Economy
gd: _Eaconamaidh

en: _Research
gd: _Rannsachadh

en: _Spaceship
gd: Soitheach-fà_nais

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
gd: Dèan ceangal le %s

en: Add to City
gd: Cuir ris a' bhaile

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type
en: Build %s
gd: Tog %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
gd: Àrd_aich 'na %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
gd: I_ompaich 'na %s

en: Change to %s
gd: Atharraich gu %s

en: Transf_orm to %s
gd: Cr_uth-atharraich 'na %s

en: Drop _Paratrooper
gd: Leig às _para-trùpairean

en: Message Options
gd: Roghainnean nan teachdaireachdan

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
gd: Càit an seallar na teachdaireachdan?
    Uinneag <b>às</b>-chuir ; uinneag <b>teachd</b>aireachdan ; <b>priob</b>-uinneag fa leth

en: Event
gd: Tachartas

en: Out
gd: Às.

en: Mes
gd: Teachd.

en: Pop
gd: Priob.

en: Messages
gd: Teachdaireachdan

en: Refresh this option
gd: Nuadhaich an roghainn seo

en: Reset this option
gd: Ath shuidhich an roghainn seo

en: Apply the changes for this option
gd: Cuir an sàs na h-atharraichean airson na roghainne seo

en: Select a color
gd: Tagh dath

en: Reset
gd: Ath shuidhich

en: Compiling scenario list.
gd: A' trusadh liosta nan cnàmh-sgeulan.

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-2.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
gd: Seo %s%s, cliant %s

en: Start _New Game
gd: Tòisich _air geama ùr

en: Start _Scenario Game
gd: Tòisich air geama cnàmh-_sgeòil

en: _Load Saved Game
gd: _Luchdaich geama a chaidh a shàbhaladh

en: C_onnect to Network Game
gd: Dè_an ceangal ri geama lìonraidh

en: Select Location to Save
gd: Tagh àite far an dèid a shàbhaladh

en: _Browse...
gd: _Brabhsaich...

en: Passwords don't match, enter password.
gd: Chan eil na faclan-faire a' freagairt ri chèile, cuir a-steach am facal-faire a-rithist.

en: Server Name
gd: Ainm an fhrithealaiche

en: Version
gd: Tionndadh

en: Status
gd: Staid

en: Humans
gd: Daoine

en: Comment
gd: Beachd

en: Internet _Metaserver
gd: _Meata-fhrithealaiche eadar-lìn

en: _Host:
gd: Ò_stair:

en: _Login:
gd: _Logadh a-steach:

en: Pass_word:
gd: _Facal-faire:

en: Conf_irm Password:
gd: Dearbha_ich am facal-faire:

en: Host
gd: Òstair

en: C_onnect
gd: Ceangail

en: Connection name: %s
gd: Ainm a' cheangail: %s

en: Player name: %s
gd: Ainm a' chluicheadair: %s

en: Host: %s
gd: Òstair: %s

en: Player/conn info
gd: Cluicheadair/fiosrachadh ceangail

en: %s info
gd: Fiosrachadh %s

en: Toggle player ready
gd: Toglaich na cluicheadairean a tha deiseil

en: Pick nation
gd: Tagh nàisean

en: Observe this player
gd: Coimhead air a' chluicheadair

en: Take this player
gd: Gabh an cluicheadair seo os làimh

en: Cut connection
gd: Bris an ceangal

en: Aitoggle player
gd: IF-toglaich an cluicheadair

en: Remove player
gd: Thoir air falbh an cluicheadair

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
gd: Thoir inntrigidh dha %s

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
gd: Cuir air %s

en: Not _ready
gd: Trang _fhathast

en: _Ready
gd: _Deiseil

en: _Start
gd: _Tòisich

en: _Take %s
gd: _Gabh %s

en: Pick _Nation
gd: Tagh _nàisean

en: _Take a Player
gd: _Gabh cluicheadair

en: _Observe %s
gd: C_oimhead air %s

en: _Observe
gd: C_oimhead

en: Do not _observe
gd: Na _coimhead

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
gd: <IF %s>

en: Random
gd: Air thuaiream

en: Observer
gd: Coimheadaiche

en: Detached
gd: Dealaichte

en: AI Skill _Level:
gd: _Leibheil sgilean na h-Intinne Fhuadain:

en: _More Game Options...
gd: _Barrachd roghainnean airson a' gheama...

en: Ready
gd: Deiseil

en: ?player:Leader
gd: ?player:Ceannard

en: Border
gd: Crìoch

en: Team
gd: Sgioba

en: Choose Saved Game to Load
gd: Tagh geama sàbhalaichte a tha ri luchdadh

en: Choose Saved Game to _Load:
gd: Tagh geama sàbhalaichte a tha ri _luchdadh:

en: Choose a Scenario
gd: Tagh cnàmh-sgeul

en: Choose a _Scenario:
gd: Tagh cnàmh-_sgeul:

en: Filename:
gd: Ainm an fhaidhle:

en: Save Game
gd: Sàbhail an geama

en: Saved _Games:
gd: _Geamannan sàbhalaichte:

en: Save _Filename:
gd: Sàbhail ainm an _fhaidhle:

en: Saved Sce_narios:
gd: Sàbhail _cnàmh-sgeulan:

en: Save Sc_enario:
gd: _Sàbhail an cnàmh-sgeul:

en: Save Map Image
gd: Sàbhail dealbh dhen mhapa

en: Saved Map _Images:
gd: Sàbhail d_ealbhan dhen mhapa:

en: Save _Map Images:
gd: Sàbhail de_albhan dhen mhapa:

en: _Meet
gd: _Coinnich

en: Cancel _Treaty
gd: Cuir às dhan chùmhnan_t

en: _Withdraw Vision
gd: Thoir air _falbh a' cho-lèirsinn

en: _Report
gd: Aithis_g

en: ?show:Dead Players
gd: ?show:Cluicheadairean marbha

en: Di_plomacy
gd: Dìo_plomasachd

en: _Intelligence
gd: _Fàis

en: _AI
gd: _IF

en: _Toggle AI Mode
gd: _Toglaich modh na h-Inntinne Fhuadain

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
gd: Rannsaich

en: Researching
gd: A' rannsachadh

en: Help
gd: Cobhair

en: Goal
gd: Amas

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
gd: Seall na h-uile

en: ?Building or Unit type:Name
gd: ?Building or Unit type:Ainm

en: Redundant
gd: Chan eil feum air tuilleadh

en: Cost
gd: Cosgais

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
gd: Beòshlaint iomlan

en: Income: %d    Total Costs: %d
gd: A-steach: %d  Cosgais iomlan: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson gach %s air nach eil feum tuilleadh a reic (%d gu h-iomlan)?

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson gach %s a reic (%d gu h-iomlan)?

en: Sell Improvements
gd: Reic leasachaidhean

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson gach %s fhàsachadh (%d gu h-iomlan)?

en: Sell-Off: Results
gd: An reic: Toraidhean

en: Sell _Redundant
gd: _Reic na tha gun feum tuilleadh

en: Sell _All
gd: Reic _a h-uile

en: Unit Type
gd: Seòrsa an aonaid

en: Upgradable
gd: Gabhaidh àrdachadh

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
gd: Sa phròiseact

en: In progress
gd: A' dol air adhart

en: Active
gd: Gnìomhach

en: Shield
gd: Sgiath

en: Total shield upkeep
gd: Beòshlaint iomlan ann an sgiathan

en: Food
gd: Biadh

en: Total food upkeep
gd: Beòshlaint iomlan ann am biadh

en: Total gold upkeep
gd: Beòshlaint iomlan ann an òr

en: Totals:
gd: Iomlain:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
gd[0]: A bheil thu airson nas urrainn dhut de %s àrdachadh gu %s air %d de dh'òr am fear?
    %s
gd[1]: A bheil thu airson nas urrainn dhut de %s àrdachadh gu %s air %d de dh'òr am fear?
    %s
gd[2]: A bheil thu airson nas urrainn dhut de %s àrdachadh gu %s air %d de dh'òr am fear?
    %s
gd[3]: A bheil thu airson nas urrainn dhut de %s àrdachadh gu %s air %d de dh'òr am fear?
    %s

en: Find _Nearest
gd: Lorg a_m fear as fhaisge

en: _Upgrade
gd: Àrd_aich

en: Player
gd: Cluicheadair

en: Nation
gd: Nàisean

en: Score
gd: Sgòr

en: Score
gd: Sgòr

en: _Launch
gd: Cuir air _bhog

en: Theme suggested
gd: An t-ùrlar a mholar

en: Load theme
gd: Luchdaich an t-ùrlar

en: Keep current theme
gd: Cum an t-ùrlar làithreach

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
gd: Tha seata nan leacagan a' moladh an ùrlair %s.
    Tha thu a' cleachdadh %s an-dràsta.

en: Preferred tileset
gd: Seata nan leacagan as fhearr

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
gd: Tha Modpack a' moladh seata nan leacagan %s.
    Faodaidh nach obraich e le seataichean eile.
    Tha thu a' cleachdadh an t-seata %s an-dràsta.

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Unit selection
gd: Taghadh aonaid

en: _Tile
gd: _Leacag

en: C_ontinent
gd: _Mòr-thir

en: _Land
gd: _Talamh

en: _Sea
gd: M_uir

en: _Both
gd: _An dà chuid

en: _World
gd: _Saoghal

en: Sentry
gd: Freiceadan

en: _Deselect
gd: _Dì-thagh

en: C_enter
gd: Mea_dhanaich

en: _Focus
gd: Dèan _fòcas

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
gd: gun bhaile dachaigh

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
gd: neo-aithnichte

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
gd: [air aontachadh]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
gd: [air fhàilligeadh]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
gd: [air a thoirt air falbh]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
gd: %sBhòt %d le %s: %s%s

en: new
gd: ùr

en: Edit worklists
gd: Deasaich na liostaichean obrach

en: _Worklists:
gd: _Na liostaichean obrach:

en: Edit Global _Worklists
gd: Deasaich na liostaichean obrach uile-choitcheann

en: Turns
gd: Cuairtean

en: Source _Tasks:
gd: _Tùs-saothraichean:

en: Show _Future Targets
gd: Seall _targaidean an ama ri teachd

en: Target _Worklist:
gd: Liosta _obrach nan targaidean:

en: _Add Global Worklist
gd: Cuir liost_a obrach uile-choitcheann ris

en: Change Prod_uction
gd: Atharraich _an cinneasachadh

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Mine
gd: Mèinn

en: Transform
gd: Cruth-atharraich

en: Clean Pollution
gd: Glan an truailleadh

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
gd: Air chreach

en: Close
gd: Dùin

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Activate unit
gd: Dùisg an t-aonad

en: Sentry unit
gd: Dèan freiceadan dhen aonad

en: Fortify unit
gd: Daingnich an t-aonad

en: Disband unit
gd: Fàsaich an t-aonad

en: Unload All From Transporter
gd: Neo-luchdaich a h-uile far a' ghiùlanair

en: Upgrade Unit
gd: Àrdaich an t-aonad

en: Show units
gd: Seall na h-aonadan

en: Change
gd: Atharraich

en: Trade
gd: Malairt

en: Options
gd: Roghainnean

en: Buy
gd: Ceannaich

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Center
gd: Meadhan

en: Sell
gd: Tha

en: Female
gd: Boireann

en: Male
gd: Fireann

en: Ok
gd: Ceart ma-thà

en: Keep moving
gd: Cum ort a' gluasad

en: Steal
gd: Goid

en: Sabotage
gd: Sabotais

en: Yes
gd: Tha

en: No
gd: Chan eil

en: Keep current tileset
gd: Cum seata làithreach nan leacagan

en: Load tileset
gd: Luchdaich seata nan leacagan

en: Maps
gd: Mapaichan

en: Advances
gd: Adhartasan

en: Give shared vision
gd: Thoir dhaibh co-lèirsinn

en: Give embassy
gd: Thoir dhaibh ambasaid

en: Pacts
gd: Co-aontaidhean

en: This is Qt-client for Freeciv.
gd: Seo an cliant Qt airson Freeciv.

en: Firepower:
gd: Cumhachd losgaidh:

en: Irrig. Rslt/Time:
gd: Uisgeachadh Toradh/Àm:

en: Mine Rslt/Time:
gd: Mèinn Toradh/Àm:

en: Trans. Rslt/Time:
gd: Cruth-ath. Toradh/Àm:

en: Fortified
gd: Daingnichte

en: Idle
gd: Leisg

en: Revolution...
gd: Reabhlaid...

en: Game
gd: Geama

en: Server Options
gd: Roghainnean an fhrithealaiche

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Center View
gd: Meadhanaich an sealladh

en: Fullscreen
gd: Làn-sgrìn

en: Map Grid
gd: Griod a' mhapa

en: National Borders
gd: Crìochan nàiseanta

en: City Names
gd: Ainmean nam bailtean

en: City Growth
gd: Fàs a' bhaile

en: City Production Levels
gd: Leibheilean cinneasachadh a' bhaile

en: Wait
gd: Fuirich

en: Done
gd: Deiseil

en: Go to Tile
gd: Rach gu leacag

en: Go to/Airlift to City...
gd: Rach/Dèan togail-adhair gu baile..

en: Auto Explore
gd: Fèin-rùraich

en: Patrol
gd: Cuairteachan

en: Unsentry All On Tile
gd: Sguir de gach freiceadan air an leacag

en: Set Home City
gd: Tagh mar bhaile dachaigh

en: Upgrade
gd: Àrdaich

en: Disband
gd: Leig mu sgaoil

en: Fortify Unit
gd: Daingnich an t-aonad

en: Explode Nuclear
gd: Spreadh arm niùclasach

en: Build City
gd: Tog baile

en: Auto Settler
gd: Fèin-tuiniche

en: Build Road
gd: Tog rathad

en: Build Irrigation
gd: Tog uisgeachadh

en: Build Mine
gd: Tog mèinn

en: Connect With Road
gd: Dèan ceangal le rathad

en: Connect With Irrigation
gd: Dèan ceangal le uisgeachadh

en: Transform Terrain
gd: Cruth-atharraich an talamh

en: Clean Nuclear Fallout
gd: Glan an sileadh niùclasach

en: Bribe
gd: Brìb

en: Tax Rates...
gd: Reataichean nan cìsean...

en: Top Five Cities
gd: Na còig bailtean as fhearr

en: Demographics
gd: Eòlas-sluaigh

en: Spaceship
gd: Soitheach-fànais

en: Drop Paratrooper
gd: Leig às para-trùpair

en: Error
gd: Mearachd

en: Refresh
gd: Nuadhaich

en: Connect
gd: Ceangail

en: Password
gd: Facal-faire

en: Disconnect
gd: Dì-cheangail

en: Start
gd: Tòisich

en: Players
gd: Cluicheadairean

en: Meet
gd: Coinnich

en: Cancel Treaty
gd: Cuir às dhan chùmhnant

en: Sell All
gd: Reic a h-uile

en: Sell Redundant
gd: Reic na tha gun feum tuilleadh

en: Launch
gd: Cuir air bhog

en: Close Dialog (Esc)
gd: Dùin an còmhradh (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
gd: Cuir car dhen aonad nàimhdeil

en: Total users logged in : %d
gd: Àireamh iomlan nan cleachdaichean air logadh a-steach : %d

en: Back
gd: Air ais

en: Load Game
gd: Luchdaich an geama

en: Server Settings
gd: Roghainnean an fhrithealaiche

en: Unit commands
gd: Àitheantan aonaid

en: Activate unit, close dialog
gd: Dùisg an t-aonad is dùin an còmhradh

en: Upgrade unit
gd: Àrdaich an t-aonad

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
gd: Duilich, rinn thu ceannach an-seo mu thràth sa chuairt seo.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
gd: Duilich, chan urrainn dhut ceannach an-seo a' chuairt seo.

en: Buy it?
gd: A bheil thu airson a cheannach?

en: Sell it?
gd: A bheil thu airson a reic?

en: City options
gd: Roghainnean a' bhaile

en: Supported units: %d
gd: Aonadan ris a bheil taic: %d

en: Present units: %d
gd: Aonadan an làthair: %d

en: City info
gd: Fiosrachadh a' bhaile

en: Pollution: %d
gd: Truailleadh: %d

en: Pollution: none
gd: Truailleadh: chan eil gin

en: Trade routes:
gd: Slighean malairt:

en: Trade: +%d
gd: Malairt: +%d

en: City improvements
gd: Leasachaidhean baile

en: Food: %d per turn
gd: Biadh: %d a' chuairt

en: ?food:Surplus: %d
gd: ?food:Barrachas: %d

en: Production: %d (%d) per turn
gd: Cinneasachadh: %d (%d) a' chuairt

en: ?production:Support: %d
gd: ?production:Taic: %d

en: Trade: %d per turn
gd: Malairt: %d a' chuairt

en: Corruption: %d
gd: Coirbteachd: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
gd: Òr: %d (%d) a' chuairt

en: Upkeep: %d
gd: Beòshlaint: %d

en: Science: %d per turn
gd: Saidheans: %d a' chuairt

en: Luxury: %d per turn
gd: Sòghalachd: %d a' chuairt

en: City growth: blocked
gd: Fàs a' bhaile: air a bhacadh

en: City growth: never
gd: Fàs a' bhaile: chan ann gu bràth

en: City shrinks: %d %s
gd: Crìonadh a' bhaile: %d %s

en: turn | turns
gd[0]: chuairt
gd[1]: chuairt
gd[2]: cuairtean
gd[3]: cuairt

en: City growth: %d %s
gd: Fàs a' bhaile: %d %s

en: Stock
gd: Stòras

en: Granary
gd: Sìol-lann

en: finished
gd: deiseil

en: City of %s (Population %s citizens)
gd: Baile %s (Sluagh de %s saoranaich)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
gd:  - a' cumail fèill

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
gd:  - toilichte

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
gd:  - fo smachd Riaghlaiche Saoranach

en: Present units
gd: Aonadan an làthair

en: Supported units
gd: Aonadan ris a bheil taic

en: Change production
gd: Atharraich an cinneasachadh

en: Hurry production
gd: Greas an cinneasachadh

en: Previous city
gd: Am baile roimhe

en: Next city
gd: An t-ath bhaile

en: size
gd: meud

en: time
    to grow
gd: an t-àm gus
    am fàs e

en: Cities Report
gd: Aithisg nam bailtean

en: Close Dialog
gd: Dùin an còmhradh

en: Information Report
gd: Aithisg an fhiosrachaidh

en: Happiness Report
gd: Aithisg an toileachais

en: Garrison Report
gd: Aithisg nan gearastan

en: Maintenance Report
gd: Aithisg nan obraichean càraidh

en: worklist
gd: liosta obrach

en: 
    finished
gd: 
    deiseil

en: Presets
gd: Ro-sheataichean

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
gd: Baile %s (Sluagh de %s saoranaich) : %s

en: Save settings as...
gd: Sàbhail na roghainnean mar...

en: Load settings
gd: Luchdaich na roghainnean

en: Delete settings
gd: Sguab às na roghainnean

en: Control city
gd: Smachd aig an riaghlaiche

en: Apply once
gd: Cuir an sàs aon turas

en: Release city
gd: Smachd agam-sa

en: Creating Server List...
gd: A' cruthachadh liosta nam frithealaichean...

en: No LAN servers found
gd: Cha deach frithealaiche LAN a lorg

en: No public servers found
gd: Cha deach frithealaichean poblach a lorg

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.2.0 Running Players 3\n * [server message]" TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.6.0 Running Players 3\n
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
gd: %s Port %d Tionndadh: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
gd: Ainm a' chluicheadair :

en: Freeciv Server :
gd: Frithealaiche Freeciv :

en: Next
gd: Air adhart

en: Contact %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s
gd: Caraid %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s(A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
gd: %s %s %s(I:%d D:%d PG:%s CL:%d) PB:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
gd: Duais dìon on talamh: +%d%%

en: Terrain Info
gd: Fiosrachadh na talamhainn

en: Advanced Menu
gd: An clàr-taice adhartach

en: Zoom to : %s
gd: Sùm air : %s

en: Change Production
gd: Atharraich an cinneasachadh

en: Change City Governor settings
gd: Atharraich roghainnean riaghlaiche a' bhaile

en: Goto here
gd: Rach an-seo

en: Patrol here
gd: Dèan cuairteachan an-seo

en: Connect here
gd: Dèan ceangal an-seo

en: Paradrop here
gd: Dèan paradrop an-seo

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s
gd: Dùisg %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
gd: %s %s %s (I:%d D:%d PG:%s CL:%d) PB:%d%%

en: Ready all
gd: Dùisg a h-uile

en: Sentry idle
gd: Freiceadan 'na thàmh

en: Look up "%s" in the Help Browser
gd: Lorg "%s" ann am brabhsair na cobharach

en: Choose Your New Government
gd: Tagh an riaghaltas ùr agad

en: What nation will you be?
gd: Dè an nàisean a bhios annad fhèin?

en: World map
gd: Mapa an t-saoghail

en: Sea map
gd: Mapa na mara

en: Gold(max %d)
gd: Òr(as motha %d)

en: Diplomacy meeting
gd: Coinneamh dìoplomasachd

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
gd: Connspaid le %s !

en: Shall we declare WAR on them?
gd: An gairm sinn COGADH 'nan aghaidh?

en: Foreign Minister
gd: Rùnaire nan Dùthchannan Cèin

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
gd: Ràinig tosgaire %s
    Dè ur toil?

en: Ma'am!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
gd: A bhean uasail, ràinig tosgaire %s
    Dè ur toil?

en: Declare WAR
gd: Gairm COGADH orra

en: Withdraw vision
gd: Thoir air falbh a' cho-lèirsinn

en: Call Diplomatic Meeting
gd: Gairm coinneamh dìoplomasach

en: Send him back
gd: Innis dha falbh

en: Select destination
gd: Tagh an ceann-uidhe

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
gd: load_surf: Dh'fhàillig luchdadh faidhle nan grafaigean %s!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
gd: load_surf: Cha ghabh am faidhle %s iompachadh gu fòrmat na sgrìn!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
gd: load_surf_with_flags: Cha ghabh am faidhle %s a luchdadh.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
gd: Cha ghabh an dealbh iompachadh on fhaidhle %s gun fhòrmat %d.

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
gd: Cha ghabh an sprite (uachdar) dhen mheud %d x %d %d biot a chruthachadh san fhòrmat %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
gd: Cha ghabh an leabhar-lann SDL a luchdadh: %s

en: Unable to initialize SDL_ttf library: %s
gd: Cha ghabh an leabhar-lann SDL_ttf a luchdadh: %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
gd: Chan eil modh ri fhaighinn airson na dùmhlachd-bhreacaidh seo: %d x %d %d bpp

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
gd: A' suidheachadh na dùmhlachd-bhreacaidh bhunaiteach : 640 x 480 16 bpp SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
gd: Cha ghabh an dùmhlachd-bhreacaidh a shuidheachadh: %d x %d %d bpp %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
gd: A' suidheachadh na dùmhlachd-bhreacaidh mar: %d x %d %d bpp

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
gd:   -f,  --fullscreen	Tòisich an cliant sa mhodh làn-sgrìn

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
gd:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem san t-snàth eile (Linux agus BeOS a-mhàin)

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
gd:   -t,  --theme THEME	Cleachd an t-ùrlar GUI THEME

en: Making screenshot %s
gd: Dèan glacadh-sgrìn %s

en: Using Video Output: %s
gd: A' cleachdadh às-chur video: %s

en: SDL Client for Freeciv
gd: Cliant SDL airson Freeciv

en: Initializing Client
gd: A' tòiseachadh a' chliant

en: Waiting for the beginning of the game
gd: A' feitheamh ri toiseach a' gheama

note: TRANS: Future Technology
en: FT
gd: TAART

en: Help : Improvements
gd: Cobhair : Leasachaidhean

en: Never
gd: Chan ann idir

en: Help : Units
gd: Cobhair : Aonadan

en: shield | shields
gd[0]: sgiath
gd[1]: sgiath
gd[2]: sgiathan
gd[3]: sgiath

en: citizen | citizens
gd[0]: saoranach
gd[1]: shaoranach
gd[2]: saoranaich
gd[3]: saoranach

en: food | foods
gd[0]: bhiadh
gd[1]: bhiadh
gd[2]: biadh
gd[3]: biadh

en: gold | golds
gd[0]: òr
gd[1]: òr
gd[2]: òr
gd[3]: òr

en: ( with
gd: ( le

en: Help : Advances Tree
gd: Cobhair : Craobh nan adhartasan

en: Foreign Intelligence Report
gd: Aithisg na fàisneise chèin

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
gd: Fàisneis mu shoitheach-fànais %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
gd: Fàisneis mu impireachd %s

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
gd: Riaghlaiche: %s  Riaghaltas: %s
    Prìomh bhaile: %s  Òr: %d
    Cìs: %d%% Saidheans: %d%% Sòghalachd: %d%%
    A' rannsachadh: %s(%d/%d)

en: Their techs that we don't have :
gd: An teicneolas a tha aca-san nach eil againne :

en: Show Unit Info Window
gd: Seall uinneag fiosrachadh an aonaid

en: Hide Unit Info Window
gd: Falaich uinneag fiosrachadh an aonaid

en: Show Mini Map
gd: Seall am meanbh mhapa

en: Hide Mini Map
gd: Falaich am meanbh mhapa

en: Show Messages (F9)
gd: Seall na teachdaireachdan (F9)

en: Hide Messages (F9)
gd: Falaich na teachdaireachdan (F9)

en: Scale Mini Map
gd: Sgèilich am meanbh mhapa

en: Single Tile Width
gd: Leud leacaige singilte

en: Single Tile Height
gd: Àirde leacaige singilte

en: Exit
gd: Fàg an-seo

en: Scale Unit Info
gd: Sgèilich fiosrachadh an aonaid

en: Width
gd: Leud

en: Height
gd: Àirde

en: Revolution
gd: Reabhlaid

en: or
gd: no

en: Hide Messages
gd: Falaich na teachdaireachdan

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors as a result.
gd: Tha bufar tachartasan SDL làn; faodaidh gum faic thu mearachdan tarraing air an sgrìn.

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
gd: %s Sluagh: %s  Biadhna: %s  Òr %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
gd: %s Sluagh: %s  Bliadhna: %s  Òr %d Cìs: %d Sògh: %d Saidh: %d

en: ?nation:Hostile
gd: ?nation:Nàimhdeil

en: ?nation:Peaceful
gd: ?nation:Sìtheil

en: ?nation:Friendly
gd: ?nation:Càirdeil

en: ?nation:Mysterious
gd: ?nation:Annasach

en: 
    Our Territory
gd: 
    Ar n-àrainn

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
gd[0]: 
    Àrainn %s (stad-losgaidh %d chuairt)
gd[1]: 
    Àrainn %s (stad-losgaidh %d chuairt)
gd[2]: 
    Àrainn %s (stad-losgaidh %d cuairtean)
gd[3]: 
    Àrainn %s (stad-losgaidh %d cuairt)

en: 
    Territory of the %s %s
gd: 
    Àrainn %2$s %1$s

en: 
    Unclaimed territory
gd: 
    Àrainn gun seilbheadair

en: ?city:Neutral
gd: ?city:Neodrach

en: ?city:Hostile
gd: ?city:Nàimhdeil

en: ?city:Peaceful
gd: ?city:Sìtheil

en: ?city:Friendly
gd: ?city:Càirdeil

en: ?city:Mysterious
gd: ?city:Annasach

en: 
    City of %s
gd: 
    Baile %s

en: ?blistbegin: with
gd: ?blistbegin: le

en: Barracks
gd: Taighean-feachd

en: Airport
gd: Port-adhair

en: City Walls
gd: Ballachan a' bhaile

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
gd: 
    Biadh/Cinneas/Malairt: %s

en: End of Turn
gd: Deireadh na cuairte

en: Press
gd: Put

en: No Orders
gd: Gun òrduighean

en: Disband Unit
gd: Fàsaich an t-aonad

en: Convert Unit
gd: Cuir car dhen aonad nàimhdeil

en: Return to Nearest City
gd: Till dhan bhaile as fhaisge ort

en: Go to City
gd: Rach a bhaile

en: Airlift to City
gd: Dèan togail-adhair gu baile

en: Connect With %s (%s)
gd: Dèan ceangal le %s (%s)

en: Load Unit
gd: Luchdaich an t-aonad

en: Unload Unit
gd: Neo-luchdaich an t-aonad

en: Find Home City
gd: Lorg baile dachaigh

en: Sentry Unit
gd: Dèan freiceadan dhen aonad

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
gd: Tog %s (%s) %d %s

en: Cut Down to
gd: Leag gu

en: Plant Forest
gd: Cuir coille

en: Transform to
gd: Cruth-atharraich 'na

en: Local Options
gd: Na roghainnean ionadail

en: Server options
gd: Seall roghainnean an fhrithealaiche

en: Local options
gd: Na roghainnean ionadail

en: Worklists
gd: Liostaichean obrach

en: Save Local Options
gd: Sàbhail na roghainnean ionadail

en: Leave Game
gd: Fàg an geama

en: Apply changes
gd: Cuir na h-atharraichean an sàs

en: empty worklist
gd: liosta obrach fhalamh

en: Add new worklist
gd: Cuir liosta obrach ùr ris

en: Start New Game
gd: Tòisich air geama ùr

en: Join Game
gd: Gabh pàirt ann an geama

en: Join Pubserver
gd: Gabh pàirt air pubserver

en: Join LAN Server
gd: Gabh pàirt air frithealaiche LAN

en: SDLClient welcomes you...
gd: Tha an SDLClient a' cur fàilte ort...

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
gd: Sídh dó (h-)ainimm

en: AI
gd: IF

en: done
gd: deiseil

en: moving
gd: a' gluasad

en: disconnected
gd: air dì-cheangal

en: active
gd: gnìomhach

en: under
    construction
gd: ag obair
    air

en: soonest
    completion
gd: deiseil air
    a' char as luaithe

en: Total
gd: Iomlan

en: Units Report
gd: Aithisg nan aonadan

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
gd: Tha %d againn de %s
    (de luach iomlan : %d)
    'S urrainn dhuinn %d dhiubh a reic air %d de dh'òr.

en: We can't sell any %s in this turn.
gd: Chan urrainn dhuinn %s sam bith a reic sa chuairt seo.

en: Sell It?
gd: A bheil thu airson a reic?

en: Economy Report
gd: Aithisg an eaconamaidh

en: Treasury:
gd: Ionmhas:

en: Tax Rate:
gd: Reat cìse:

en: Total Income:
gd: Teachd a-steach iomlan:

en: Total Cost:
gd: Cosgais iomlan:

en: Net Income:
gd: Teachd a-steach glan:

en: %s max rate : %d%%
gd: Reat as motha %s : %d%%

en: Update
gd: Ùraich

en: Wonder
gd: Mìorbhail

en: What should we focus on now?
gd: Dè nì sinn fòcas air a-nis?

en: Select target :
gd: Tagh an targaid :

en: step | steps
gd[0]: cheum
gd[1]: cheum
gd[2]: ceuman
gd[3]: ceum

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
gd[0]: %1$2d: Fhuair %3$s, riaghlaiche %2$s %4$d phuing
gd[1]: %1$2d: Fhuair %3$s, riaghlaiche %2$s %4$d phuing
gd[2]: %1$2d: Fhuair %3$s, riaghlaiche %2$s %4$d puingean
gd[3]: %1$2d: Fhuair %3$s, riaghlaiche %2$s %4$d puing

en: Final Report:
gd: An aithisg mu dheireadh:

en: The Greatest Civilizations in the world.
gd: Na sìobhaltasan as fhearr san t-saoghal

en: The %s Spaceship
gd: Soitheach-fànais %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
gd: load_gfxfile: Cha ghabh faidhle nan grafaigean %s a luchdadh!

en: No usable default theme found, aborting!
gd: Cha deach ùrlar bunaiteach a lorg, a' sgur dheth!

en: Loading theme "%s".
gd: A' luchdadh an ùrlair "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
gd: Cha do ghabh "%s" fhosgladh:
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
gd[0]: %s
    %d de dh'òr gach cuairt
gd[1]: %s
    %d de dh'òr gach cuairt
gd[2]: %s
    %d de dh'òr gach cuairt
gd[3]: %s
    %d de dh'òr gach cuairt

en: %s
    blocked!
gd: %s
    air a chasgadh!

en: %s
    finished!
gd: %s
    deiseil!

en: Worklist of
    %s
gd: Liost obrach
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
gd[0]: %d de dh'òr gach cuairt
gd[1]: %d de dh'òr gach cuairt
gd[2]: %d de dh'òr gach cuairt
gd[3]: %d de dh'òr gach cuairt

en: shields into gold
gd: sgiathan 'na òr

en: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    never
gd: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    chan ann idir

en: Granary:   %3d/%-3d
    Change in: %s
gd: Sìol-lann:    %3d/%-3d
    Iompaich 'na: %s

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
gd: Biadh:   %3d (%+-4d)
    Cinneas: %3d (%+-4d)
    Malairt: %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
gd: Òr:     %3d (%+-4d)
    Sòghal: %3d
    Saidh:  %3d

en: (is empty)
gd: (falamh)

en: (in prog.)
gd: (fo obair)

en: These trade routes have been established with %s:
gd: Chaidh na slighean malairt a leanas a stèidheachadh le %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
gd: %32s: %2d Malairt/Bliadhna

en: No trade routes exist.
gd: Chan eil slighean malairt ann.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
gd: 
    Malairt iomlan %d Malairt/Bliadhna

en: %s - %s citizens  Governor: %s
gd: %s - %s saoranaich  Riaghlaiche: %s

en: Workers
gd: ?city:Obraichean

en: What should we name the new preset?
gd: Dè an t-ainm ùr a bu toigh leat air an ro-sheata ùr?

en: Do you really want to remove %s?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson %s a thoirt air falbh?

en: LAN Servers
gd: Frithealaichean LAN

en: Metaserver
gd: Meata-fhrithealaiche

en: You must select a nation.
gd: Feumaidh tu nàisean a thaghadh.

en: The %s offerings
gd: Tairgsean %s

note: TRANS: The <nation adjective> <ruler-title + player-name> * E.g. "The Czech President Vaclav Havel".
en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s
    and
    The %s %s
gd: Tha an cùmhnant sìth-bhuan seo
    a' comharradh na h-obrach dìoplomasaiche eadar
    %2$s %1$s
    agus
    %4$s %3$s

en: %s view:
gd: Sealladh %s:

en: This client accepts the standard X toolkit command-line options
    after '--'. See the X(7) man page.
gd: Tha an cliant seo a' gabhail ris na roghainnean bunaiteach loidhne-àitheantan X toolkit
    an dèidh '--'. Faic duilleag X(7) na treòire.

en: No version number in resources.
gd: Chan eil àireamh an tionndaidh anns na goireasan.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
gd: 'S mathaid gu bheil seann fhaidhle goireis de Freeciv (mu V1.0) agad am badeigin.

en: Game version does not match Resource version.
gd: Chan eil tionndadh a' gheama a' freagairt tionndadh a' ghoireis.

en: Game version: %s - Resource version: %s
gd: Tionndadh a' gheama: %s - Tionndadh a' ghoireis: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
gd: 'S mathaid gu bheil seann fhaidhle goireis de Freeciv agad ann an /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
gd: A' cleachdadh goireasan dàrna roghainn - tha sin ceart gu leòr

en: Only color displays are supported for now...
gd: Chan eil taic ach ri taisbeanaidhean dathach an-dràsta...

en: Unable to open fontset: %s
gd: Cha ghabh seata nan cruthan-clò fhosgladh: %s

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
gd: Faodaidh 'xset fp rehash' an duilgheadas fhuasgladh an-dràsta fhèin.

en: Font for charset %s is lacking
gd: Tha cruth-clò airson seata nan cruthan-clò %s a dhìth

en: Allows %s.
gd: Ceadaichidh seo %s.

en: Obsoletes %s.
gd: Cuiridh seo o fheum %s.

en: Allows %s (with %s).
gd: Ceadaichidh seo %s (le %s).

en: +%d Food / %d
gd: +%d Biadh / %d

en: +%d Res. / %d
gd: +%d Toradh / %d

note: TRANS: Build cost for bases in help. "MP" = movement points
en: Build: %d MP
gd: Togail: %d PG

note: TRANS: Base conflicts in help. Will be followed by a list of bases * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
gd: Ann an còmhstri le:

en: Ruler: %s
gd: Riaghlaiche: %s

en: Government: %s
gd: Riaghaltas: %s

en: Gold: %d
gd: Òr: %d

en: Tax: %d%%
gd: Cìs: %d%%

en: Science: %d%%
gd: Saidheans: %d%%

en: Luxury: %d%%
gd: Sòghalachd: %d%%

en: Researching: (Unknown)
gd: A' rannsachadh: (Chan eil fhios)

en: Researching: Unknown(%d/-)
gd: A' rannsachadh: Chan eil fhios(%d/-)

en: Researching: %s(%d/%d)
gd: A' rannsachadh: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
gd: Prìomh bhaile: %s

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
gd: Fàisneis dhìoplomasach airson Impireachd %s

en: Save Settings
gd: Sàbhail na roghainnean

en: Export Log
gd: Loga an às-phortaidh

en: Clear Log
gd: Falamhaich an loga

en: Coastline
gd: An t-iomall-fairrge

en: Irrigation
gd: Uisgeachadh

en: Mines
gd: Mèinnean

en: Resources
gd: Goireasan

en: Pollution & Fallout
gd: Truailleadh ┐ Sileadh niùclasach

en: Focus Unit
gd: Dèan fòcas air an aonad

en: Fog of War
gd: Ceò a' chogaidh

en: Transform to %s
gd: Cruth-atharraich 'na %s

en: Auto Attack
gd: Thoir fèin-ionnsaigh

en: Connect With Rail
gd: Dèan ceangal le rathad-iarainn

en: Help Build Wonder
gd: Cuir taic ri togail na mìorbhail

en: Establish Trade Route
gd: Stèidhich slighe malairt

en: Diplomat/Spy Actions
gd: Gnìomhan dìoplomait/brathadair

en: Select Same Type Everywhere
gd: Tagh an dearbh sheòrsa anns gach àite

en: Editing Mode
gd: Am modh deasachaidh

en: Tools
gd: Innealan

en: ZOC
gd: Àrainn fo smachd

en: About Ruleset
gd: Mu sheata nan riaghailtean

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
gd[0]: (%d chuairt 'na thàmh)
gd[1]: (%d chuairt 'na thàmh)
gd[2]: (%d cuairtean 'na thàmh)
gd[3]: (%d cuairt 'na thàmh)

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
gd: Feumaidh tu ambasaid mus urrainn dhut coinneamh dhìoplomasach a chur air dòigh.

en: Researching %s: %d/%s
gd: A' rannsachadh %s: %d/%s

en: Researching %s: %d/%d
gd: A' rannsachadh %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
gd: Ag amas air: %s (%d ceuman)

en: Sell-Off:
gd: Reic:

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
gd: A-steach: %6d  Cosgais iomlan: %6d

en: Totals: ...
gd: Iomlain: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
gd: Iomlain:                     %9d%9d%9d%9d

en: What should the new name be?
gd: Dè an t-ainm ùr a bu mhath leat?

note: TRANS: Header for fixed-width veteran level table. * TRANS: Translators cannot change column widths :( * TRANS: "Level name" left-justified, other two right-justified
en: Veteran level      Power factor   Move bonus
gd: Inbhe seann-ghaisgich      Factar cumhachd   Duais gluasaid

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
gd: Feumaidh na gnìomhan a leanas uiread a thìde ge be dè an talamh:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
gd: Gnìomh            Ùine

en: 
    Clean pollution    %3d
gd: 
    Glan an truailleadh    %3d

en: 
    Clean fallout      %3d
gd: 
    Glan an sileadh niùclasach      %3d

en: In this ruleset, the following veteran levels are defined:
gd: San t-seata riaghailtean seo, chaidh na leibheilean sheann-ghaisgeach a leanas a mhìneachadh:

en: This ruleset has no default veteran levels defined.
gd: Cha deach leibheilean bunaiteach airson seann-ghaisgich a mhìneachadh san t-seata riaghailtean seo.

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 2.3.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-2.0".
en: This is %s, %s client.
gd: Seo %s, cliant %s.

en: Requires knowledge of the technology %s.
gd: Feumaidh teicneolas, %s, a bhith agad airson seo.

en: Prevented by knowledge of the technology %s.
gd: Chan urrainn dhut seo a rannsachadh ri linn teicneolais àraid, %s.

en: Requires that some player knows the technology %s.
gd: Feumaidh teicneolas, %s, a bhith aig cluicheadair air choireigin airson seo.

en: Requires that no player knows the technology %s.
gd: Chan fhaod an teicneolas seo, %s, a bhith aig cluicheadair sam bith airson seo.

en: Requires the %s government.
gd: Feumaidh seo an riaghaltas nach eil agad, %s.

en: Not available under the %s government.
gd: Chan eil seo ri fhaighinn fon riaghaltas a tha agad, %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point, and that it has not yet been rendered obsolete.
gd: Feumaidh gun deach %s a thogail agus nach deach a chur gu neoini fhathast.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point.
gd: Feumaidh seo gun deach %s a thogail aig àm air choireigin.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built, unless it would be obsolete.
gd: Bidh casg air seo ma chaidh %s a thogail a-riamh roimhe ach ma chaidh a chur gu neoini.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built.
gd: Bidh casg air seo ma chaidh %s a thogail a-riamh roimhe.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player and not yet obsolete.
gd: Feumaidh mìorbhail, %s, a bhith aig cluicheadair air choireigin 's e ann an èifeachd fhathast.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player.
gd: Feumaidh mìorbhail, %s, a bhith aig cluicheadair air choireigin.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player, unless it is obsolete.
gd: Bidh casg air ma tha %s aig cluicheadair air choireigin an-dràsta ach ma chaidh a chur gu neoini.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player.
gd: Bidh casg air seo ma tha %s air cluicheadair air choireigin an-dràsta fhèin.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
gd: Feumaidh gun do thog thu %s aig àm air choireigin agus nach deach a chur gu neoini fhathast.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point.
gd: Feumaidh gun do thog thu %s aig àm air choireigin.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s, unless it would be obsolete.
gd: Bidh casg air seo ma thog thu %s roimhe ach ma chaidh a chur gu neoini.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s.
gd: Bidh casg air seo ma thog thu %s a-riamh roimhe.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s, which must not be obsolete.
gd: Feumaidh %s a bhith agad 's e ann an èifeachd fhathast.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s.
gd: Feumaidh %s a bhith agad.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s, unless it is obsolete.
gd: Bidh casg air seo ma tha %s agad ach ma chaidh a chur gu neoini.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s.
gd: Bidh casg air ma tha %s agad.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent, and not yet obsolete.
gd: Feumaidh %s a bhith agad ann am baile, air an dearbh mhòr-thir 's e ann an èifeachd fhathast.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent.
gd: Feumaidh %s a bhith agad ann am baile 's air an dearbh mhòr-thir.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent, unless it is obsolete.
gd: Bidh casg air ma tha %s agad ann am baile air an dearbh mhòr-thir ach ma chaidh a chur gu neoini.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent.
gd: Bidh casg air ma tha %s agad ann am baile air an dearbh mhòr-thir.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city (and not yet obsolete).
gd: Feumaidh %s a bhith sa bhaile ('s e ann an èifeachd fhathast).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city.
gd: Feumaidh %s a bhith sa bhaile.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city (unless it is obsolete).
gd: Bidh casg air ma tha %s sa bhaile (ach ma chaidh a chur gu neoini).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city.
gd: Bidh casg air ma tha %s sa bhaile.

en: Only applies to "%s" buildings.
gd: Chan eil ach togalaichean "%s" buailteach dha seo.

en: Does not apply to "%s" buildings.
gd: Chan eil togalaichean "%s" buailteach dha seo.

en: ?terrain:Requires %s on the tile.
gd: ?terrain:Feumaidh seo %s air an leacag.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile.
gd: ?terrain:Casg air ri linn %s air an leacag.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
gd: ?terrain:Feumaidh seo talamhainn sònraichte (%s) air an leacag no air dlùth-leacag dha.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
gd: ?terrain:Casg air ri linn %s air an leacag no air dlùth-leacag dha.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
gd: ?terrain:Feumaidh seo %s air an leacag fhèin no tè ri taobh.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
gd: ?terrain:Casg air ri linn %s air an leacag no tè ri taobh.

note: TRANS: "... playing as the Swedes."
en: Requires that you are playing as the %s.
gd: Feumaidh seo gu bheil thu a' cluich %s.

note: TRANS: "... playing as the Turks."
en: Requires that you are not playing as the %s.
gd: Feumaidh seo nach eil thu a' cluich %s.

note: TRANS: "Requires the Apaches to have ..."
en: Requires the %s to have been in the game.
gd: Feumaidh gun robh %s sa gheama.

note: TRANS: "Requires the Celts never to have ..."
en: Requires the %s never to have been in the game.
gd: Feumaidh nach robh %s sa gheama roimhe.

note: TRANS: "Requires the Belgians in the game."
en: Requires the %s in the game.
gd: Feumaidh seo %s sa gheama.

note: TRANS: "Requires that the Russians are not ...
en: Requires that the %s are not in the game.
gd: Feumaidh nach eil %s sa gheama.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Does not apply to %s.
gd: ?unit:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Requires %s.
gd: ?ulist:Feumaidh seo %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Does not apply to %s.
gd: ?ulist:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Requires %s units.
gd: ?uclass:Feumaidh seo aonadan de sheòrsa sònraichte, %s.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Does not apply to %s units.
gd: ?uclass:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Requires %s units.
gd: ?uclasslist:Feumaidh seo aonadan de sheòrsa sònraichte, %s.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Does not apply to %s units.
gd: ?uclasslist:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: "Applies only to Food."
en: ?output:Applies only to %s.
gd: ?output:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: "Does not apply to Food."
en: ?output:Does not apply to %s.
gd: ?output:Chan eil %s buailteach dha seo.

note: TRANS: "Applies only to Scientists."
en: ?specialist:Applies only to %s.
gd: ?specialist:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

note: TRANS: "Does not apply to Scientists."
en: ?specialist:Does not apply to %s.
gd: ?specialist:Chan eil ach %s buailteach dha seo.

en: Requires a minimum city size of %d.
     | Requires a minimum city size of %d.
gd[0]: Feumaidh seo baile de mheud %d air a' char as lugha.
gd[1]: Feumaidh seo baile de mheud %d air a' char as lugha.
gd[2]: Feumaidh seo baile de mheud %d air a' char as lugha.
gd[3]: Feumaidh seo baile de mheud %d air a' char as lugha.

en: Requires the city size to be less than %d.
     | Requires the city size to be less than %d.
gd[0]: Feumaidh am baile a bhith as lugha na %d.
gd[1]: Feumaidh am baile a bhith as lugha na %d.
gd[2]: Feumaidh am baile a bhith as lugha na %d.
gd[3]: Feumaidh am baile a bhith as lugha na %d.

note: TRANS: AI level (e.g., "Handicapped")
en: Applies to %s AI players.
gd: Tha gach cluicheadair IF %s buailteach dha.

note: TRANS: AI level (e.g., "Cheating")
en: Does not apply to %s AI players.
gd: Chan eil cluicheadairean IF %s buailteach dha seo.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile.
gd: ?terrainclass:Feumaidh seo an talamh %s air an leacag.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile.
gd: ?terrainclass:Casg air ri linn %s air an leacag.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or a cardinally adjacent tile.
gd: ?terrainclass:Feumaidh seo an talamh %s air an leacag no air dlùth-leacag dha.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any cardinally adjacent tile.
gd: ?terrainclass:Casg air ri linn na talamhainn %s air an leacag no air dlùth-leacag dha.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or an adjacent tile.
gd: ?terrainclass:Feumaidh seo an talamh %s air an leacag fhèin no tè ri taobh.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any adjacent tile.
gd: ?terrainclass:Casg air ri linn na talamhainn %s air an leacag no tè ri taobh.

en: Requires the game to have reached the year %s.
gd: Cha ghabh seo a dhèanamh mus ruig an geama a' bhliadhna %s.

en: Requires that the game has not yet reached the year %s.
gd: Cha ghabh seo a dhèanamh ach ma tha an geama ron bhliadhna %s fhathast.

en: Requires terrain on which alteration %s is possible.
gd: Feumaidh seo talamh %s nach gabh atharrachadh.

en: Prevented by terrain on which alteration %s can be made.
gd: Tha casg air ri linn talamhainn air an gabh an t-atharrachadh %s a dhèanamh.

en: Sorry, no help topic for %s.
gd: Duilich, chan eil dad sa Chobhair airson %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
gd: Duilich, chan eil dad sa Chobhair airson %s.
    Chaidh an duilleag seo a ghineadh gu fèin-obrachail.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
gd: * Nuair a bhios %s air a rannsachadh, cha bhi feum tuilleadh air %s.

en: * A 'small wonder': at most one of your cities may possess this improvement.
gd: * 'Mìorbhail bheag': chan fhaod an leasachadh seo a bhith ach aig aonan dhe na bailtean agad.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
gd: * Thoir cead dhan a h-uile cluicheadair aig a bheil eòlas air %s an t-aonad a leanas a thogail: %s

en: * Allows %s (with %s).
gd: * Ceadaichidh seo %s (le %s.

en: * Allows %s.
gd: * Ceadaichidh seo %s.

en: * All players start with this improvement in their first city.
gd: * Tòisichidh gach cluicheadair leis an leasachadh seo sa chiad bhaile aca.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start with this improvement in their first city.
gd: * Tòisichidh %s leis an leasachadh seo sa chiad bhaile aca.

note: TRANS: don't translate 'savepalace'
en: * If you lose the city containing this improvement, it will be rebuilt for free in another of your cities (if the 'savepalace' server setting is enabled).
gd: * Ma chailleas tu am baile sa bheil an leasachadh seo, thèid ath thogail ann am baile eile agad saor an-asgaidh (ma tha an roghainn 'saveplace' an comas).

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can occupy empty enemy cities.
gd:   * 'S urrainn dha bailtean falamh do nàimhdean a ghabhail os làimh.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
gd:   * Cha bhi buaidh aig seòrsa na talamhainn air an astar.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Does not get defense bonuses from terrain.
gd:   * Chan fhaigh e duaisean dìon on talamh.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Not subject to zones of control.
gd:   * Tha e coma co-dhiù a bheil ceàrn fo smachd ann gus nach eil.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Slowed down while damaged.
gd:   * Slaodach fhad 's a tha e air a dhochann.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets used up in making an attack.
gd:   * Thèid a chleachdadh gu tur nuair a nithear ionnsaigh.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets a 50% defensive bonus while in cities.
gd:   * Gheibh e duais dìon 50% fhad 's a bhios iad ann am bailtean.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * May fortify, granting a 50% defensive bonus when not in a city.
gd:   * 'S urrainn dha àite a dhaingneachadh le duais dìon 50% 'na chois nuair nach eil e ann am baile.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Is unreachable. Most units cannot attack this one.
gd:   * Cha ruigear seo. Chan urrainn dhan a' chuid as motha de dh'aonadan ionnsaigh a thoirt air an fhear seo.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can pillage tile improvements.
gd:   * 'S urrainn dha leasachaidhean leacaige a chreachadh.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
gd:   * Cha chum e bailtean do nàimhdean o chleachdadh na leacaige air a bheil e.

en: * Can only be built if there is %s in the city.
gd: * Cha ghabh seo a thogail ach ma bhios %s sa bhaile.

en: * Can only be built with %s as government.
gd: * Cha ghabh seo a thogail ach leis an riaghaltas a leanas: %s

en: * May not be built in cities.
gd: * Chan urrainn dhut seo a thogail ann am baile.

en: * Only barbarians may build this.
gd: * Chan fhaod ach borbaich seo a thogail.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with %d of these units.
     | * The %s start the game with %d of these units.
gd[0]: * Tòisichidh %s an geama le %d dhe na h-aonadan seo.
gd[1]: * Tòisichidh %s an geama le %d dhe na h-aonadan seo.
gd[2]: * Tòisichidh %s an geama le %d dhe na h-aonadan seo.
gd[3]: * Tòisichidh %s an geama le %d dhe na h-aonadan seo.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: * May be obtained by conversion of %s.
gd: * Gheibhear seo ma thionndaidheas tu %s.

en: * Never has a home city.
gd: * Cha bhi baile dachaigh aige idir.

en: * Losing this unit will lose you the game!
gd: * Ma chailleas tu an t-aonad seo, caillidh tu an geama!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
gd: * Chan fhaod ach aon aonad dhen t-seòrsa seo a bhith aig gach cluicheadair.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: * Can carry and refuel %d %s unit.
     | * Can carry and refuel up to %d %s units.
gd[0]: * 'S urrainn dha %d aonad %s a ghiùlan 's ath chonnadh.
gd[1]: * 'S urrainn dha %d aonad %s a ghiùlan 's ath chonnadh.
gd[2]: * 'S urrainn dha %d aonadan %s a ghiùlan 's ath chonnadh.
gd[3]: * 'S urrainn dha %d aonad %s a ghiùlan 's ath chonnadh.

en: * Must stay next to coast.
gd: * Feumaidh seo cumail fais air a' chladach.

en: * May not be disbanded.
gd: * Cha ghabh fhàsachadh.

en: * May be disbanded in a city to recover 50% of the production cost.
gd: * Gabhaidh fhàsachadh ann am baile a chum 50% dhen chosgais chinneasachaidh a thilleadh.

en: * Can build new cities (initial population %d).
     | * Can build new cities (initial population %d).
gd[0]: * 'S urrainn dha bailtean ùra a thogail (sluagh de %d ann o thùs).
gd[1]: * 'S urrainn dha bailtean ùra a thogail (sluagh de %d ann o thùs).
gd[2]: * 'S urrainn dha bailtean ùra a thogail (sluagh de %d ann o thùs).
gd[3]: * 'S urrainn dha bailtean ùra a thogail (sluagh de %d ann o thùs).

note: TRANS: Plural in "%d population", not "size %d".
en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
     | * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
gd[0]: * 'S urrainn dha %d de shluagh a chur ri baile nach eil nas motha na %d.
gd[1]: * 'S urrainn dha %d de shluagh a chur ri baile nach eil nas motha na %d.
gd[2]: * 'S urrainn dha %d de shluagh a chur ri baile nach eil nas motha na %d.
gd[3]: * 'S urrainn dha %d de shluagh a chur ri baile nach eil nas motha na %d.

en: * Defends cities against diplomatic actions.
gd: * Dìonaidh seo bailtean o ghnìomhan dìoplomasachd.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
gd: * Cha chaill e ann an sabaid "dìoplomasach an aghaidh dìoplomasaich" gu bràth.

en: * Will always survive a spy mission.
gd: * Mairidh e beò tro obair brathadaireachd an-còmhnaidh.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
gd: * Tha e do-fhaicsinneach ach nuair a bhios e dlùth air aonad no baile nàimhdeil.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
gd: * Thig cuairt an aonaid seo gu crìoch ma bheir e ionnsaigh.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
gd: * Adhbharaichidh ionnsaigh an aonaid seo spreadhadh niùclasach.

en: * Gets double firepower when attacking cities.
gd: * Gheibh e cumhachd losgaidh dhùbailte nuair a bheir e ionnsaigh air baile.

en: * A non-military unit:
gd: * Aonad neo-armach:

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cannot attack.
gd:   * Chan urrainn dha ionnsaigh a thoirt.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't impose martial law.
gd:   * Cha chuir seo lagh a' chogaidh an sàs.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Can enter foreign territory regardless of peace treaty.
gd:   * 'S urrainn dha a dhol a-steach do dh'àrainn nàimhdeil a dh'aindeoin cùmhnant sìthe.

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
gd: * Aonad blàir: bidh aon cheum de mhì-thoileachas ann fiù mur eil e ionnsaigheach.

en: * Can capture some enemy units.
gd: * 'S urrainn dha cuid de aonadan do nàimhdean a ghlacadh.

en: * Can be captured by some enemy units.
gd: * Gabhaidh a ghlacadh le cuid de dh'aonadan nàimhdeil.

en: * Under certain conditions the shield upkeep of this unit can be converted to gold upkeep.
gd: * Gabhaidh na dh'fheumas an t-aonad seo de sgiathan airson a bheòshlaint a thionndadh 'na bheòshlaint òir.

en: * Can attack against %s units, which are usually not reachable.
gd: * 'S urrainn dha ionnsaigh a thoirt air aonadan %s nach ruigear mar is trice.

en: * Unit has to be in a city or a base after %d turn.
     | * Unit has to be in a city or a base after %d turns.
gd[0]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile no bunait as dèidh %d chuairt.
gd[1]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile no bunait as dèidh %d chuairt.
gd[2]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile no bunait as dèidh %d cuairtean.
gd[3]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile no bunait as dèidh %d cuairt.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
gd[0]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile, bunait no air %s as dèidh %d chuairt.
gd[1]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile, bunait no air %s as dèidh %d chuairt.
gd[2]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile, bunait no air %s as dèidh %d cuairtean.
gd[3]: * Feumaidh an t-aonad a bhith ann am baile, bunait no air %s as dèidh %d cuairt.

en: * Will never achieve veteran status.
gd: * Chan fhaigh e inbhe seann ghaisgich gu bràth.

en: * May acquire veteran status.
gd: * 'S urrainn dha inbhe seann ghaisgich fhaighinn.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have increased strength in combat.
gd:   * Bidh cumhachd a bharrachd aig seann-ghaisgich ann am blàr.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have improved chances in diplomatic contests.
gd:   * Tha cothrom nas fhearr aig seann-ghaisgich ann an còmhstrithean dìoplomasach.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans are more likely to survive missions.
gd:   * Mairidh seann-ghaisgich beò tro mhiseanan nas trice.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans work faster.
gd:   * Bidh seann ghaisgeach ag obair nas luaithe.

en: This type of unit has its own veteran levels:
gd: Tha leibheilean seann-ghaisgeachd fhèin aig a leithid seo de dh'aonad:

en: You cannot research this technology.
gd: Chan urrainn dhut an teicneolas seo a rannsachadh.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
gd:  Atharraichidh an àireamh seo a-rèir na bhios na cluicheadairean eile a' rannsachadh.

en: * All players start the game with knowledge of this technology.
gd: * Tòisichidh gach cluicheadair le eòlas air an teicneolas seo.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with knowledge of this technology.
gd: * Tòisichidh %s le eòlas air an teicneolas seo.

en: * To preserve this technology for our nation some bulbs are needed each turn.
gd: * Bidh feum air grunn bhulg gach cuairt gus an teicneolas seo a ghlèidheadh dha ar nàisean.

en: * You cannot build cities on this terrain.
gd: * Chan urrainn dhut bailtean a thogail air an talamh seo.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
gd: * Tha cladach na talamhainn seo neo-thèarainte.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Can be traveled by %s units.
gd: * Gabhaidh a shiubhal le aonadan %s.

en: Requirements to build:
gd: Riatanasan mus gabh a thogail:

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Native to %s units.
gd: * Aig aonadan %s a ghnàth.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units can move onto this tile even if it would not normally be suitable terrain.
gd:   * 'S urrainn do dh'aonadan d' an leithid a ghluasad air an leacag seo fiù mur e talamh freagarrach dhaibh a tha ann a ghnàth.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within 3 tiles of a friendly city.
gd:   * Chan eilear a' coimhead air aonad mar sin mar aonadan ionnsaigheach an-seo mur eil an leacag seo 3 leacagan o bhaile chàirdeil air a' char as motha.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Can be captured by such units if at war with the nation that currently owns it.
gd:   * Gabhaidh a ghlacadh le aonadan d' an leithid ma tha thu a' cogadh ris an nàisean aig a bheil e an-dràsta.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units get a %d%% defense bonus on this tile.
gd:   * Gheibh aonadan d' an leithid duais dìon %d%% air an leacag seo.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Diplomatic units get a 25% defense bonus in diplomatic fights.
gd:   * Gheibh aonadan dìoplomasach duais dìon 25% ann an sabaidean dìoplomasach.

en: * Defeat of one unit does not cause death of all other units on this tile.
gd: * Cha bhàsaich gach aonad air an leacag ma thèid aonan dhiubh a mharbhadh.

en: * Units can paradrop from this tile.
gd: * Gabhaidh paradrop a dhèanamh on leacag seo.

en: * Extends national borders of the building nation.
gd: * Tha seo a' leudachadh crìochan nàiseanta an nàisein a tha 'ga thogail.

en: * Grants permanent vision of an area around the tile to its owner.
gd: * Tha seo a' toirt comas lèirsinn de dh'àrainn do sheilbheadair na leacaige.

en: * Allows the owner to see normally invisible units in an area around the tile.
gd: * 'S urrainn dhan t-seilbheadair aonadan fhaicinn leis ann an àrainn na leacaige nach fhaiceadh e a ghnàth.

en: Features:
gd: Feartan:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
gd: ?outputlist: Chan eil gin

en: * Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | * Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
gd[0]: * Adhbharaichidh aonadan an airm a tha air falbh on dachaigh agus aonadan blàir %d saoranach mì-thoilichte.
gd[1]: * Adhbharaichidh aonadan an airm a tha air falbh on dachaigh agus aonadan blàir %d shaoranach mì-thoilichte.
gd[2]: * Adhbharaichidh aonadan an airm a tha air falbh on dachaigh agus aonadan blàir %d saoranaich mì-thoilichte.
gd[3]: * Adhbharaichidh aonadan an airm a tha air falbh on dachaigh agus aonadan blàir %d saoranach mì-thoilichte.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
gd[0]: * Seachnaidh gach baile agad %d de mhì-thoileachas, as aonais a' mhì-thoileachais a dh'adhbharaicheas aonadan.
gd[1]: * Seachnaidh gach baile agad %d de mhì-thoileachas, as aonais a' mhì-thoileachais a dh'adhbharaicheas aonadan.
gd[2]: * Seachnaidh gach baile agad %d de mhì-thoileachas, as aonais a' mhì-thoileachais a dh'adhbharaicheas aonadan.
gd[3]: * Seachnaidh gach baile agad %d de mhì-thoileachas, as aonais a' mhì-thoileachais a dh'adhbharaicheas aonadan.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay no %s upkeep for your units.
gd: * Chan eil thu a' pàigheadh %s airson beòshlaint nan aonadan agad.

en: * You pay no upkeep for your units.
gd: * Chan eil thu a' pàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay %.2g times normal %s upkeep for your units.
gd: * Tha thu a' pàigheadh %.2g turais dhen chosgais àbhaisteach, %s, airson beòshlaint nan aonadan.

en: * You pay %.2g times normal upkeep for your units.
gd: * Tha thu a' pàigheadh %.2g turais dhen chosgais àbhaisteach airson beòshlaint nan aonadan agad.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' or * 'gold'; pluralised in %d but there is currently * no way to control the singular/plural name of the * output type; sorry
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
gd[0]: * Seachnaidh gach baile agad %d %s a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[1]: * Seachnaidh gach baile agad %d %s a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[2]: * Seachnaidh gach baile agad %d %s a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[3]: * Seachnaidh gach baile agad %d %s a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.

note: TRANS: Amount is subtracted from upkeep cost * for each upkeep type.
en: * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
gd[0]: * Seachnaidh gach baile agad %d a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[1]: * Seachnaidh gach baile agad %d a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[2]: * Seachnaidh gach baile agad %d a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.
gd[3]: * Seachnaidh gach baile agad %d a phàigheadh airson beòshlaint nan aonadan agad.

en: * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional city another unhappy citizen will appear.
     | * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities another unhappy citizen will appear.
gd[0]: * As dèidh dhan chiad saoranach a nochdadh air sgàth meud do shìobhaltais, nochdaidh saoranach mì-thoilichte a bharrachd an cois gach %d bhaile eile agad.
gd[1]: * As dèidh dhan chiad saoranach a nochdadh air sgàth meud do shìobhaltais, nochdaidh saoranach mì-thoilichte a bharrachd an cois gach %d bhaile eile agad.
gd[2]: * As dèidh dhan chiad saoranach a nochdadh air sgàth meud do shìobhaltais, nochdaidh saoranach mì-thoilichte a bharrachd an cois gach %d bailtean eile agad.
gd[3]: * As dèidh dhan chiad saoranach a nochdadh air sgàth meud do shìobhaltais, nochdaidh saoranach mì-thoilichte a bharrachd an cois gach %d baile eile agad.

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
gd: * 'S e %d%% an reat as àirde as urrainn dhut suidheachadh airson saidheans, òr no sòghalachd.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
gd: * Tha reataichean saidheans/òir/sòghalachd gun chuingeachadh aige.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
gd[0]: * 'S urrainn dhan na h-aonadan agad lagh a' chogaidh a chur an sàs. Nì gach aonad an airm am broinn baile %d saoranach mì-thoilichte toilichte.
gd[1]: * 'S urrainn dhan na h-aonadan agad lagh a' chogaidh a chur an sàs. Nì gach aonad an airm am broinn baile %d shaoranach mì-thoilichte toilichte.
gd[2]: * 'S urrainn dhan na h-aonadan agad lagh a' chogaidh a chur an sàs. Nì gach aonad an airm am broinn baile %d saoranaich mì-thoilichte toilichte.
gd[3]: * 'S urrainn dhan na h-aonadan agad lagh a' chogaidh a chur an sàs. Nì gach aonad an airm am broinn baile %d saoranach mì-thoilichte toilichte.

en: * A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
gd[0]: * 'S urrainn do suas gu %d aonad lagh a' chogaidh a chur an sàs anns gach baile.
gd[1]: * 'S urrainn do suas gu %d aonad lagh a' chogaidh a chur an sàs anns gach baile.
gd[2]: * 'S urrainn do suas gu %d aonadan lagh a' chogaidh a chur an sàs anns gach baile.
gd[3]: * 'S urrainn do suas gu %d aonad lagh a' chogaidh a chur an sàs anns gach baile.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.
gd: * 'S urrainn dhut fàs a thoirt air do bhailtean le fèilltean.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
gd:  (Chan urrainn dhut fàs a thoirt air bailtean a tha nas lugha na %d).

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
gd: * Tha seanadh ann a dh'fhaodadh casg a chur air gairm cogaidh.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
gd: * Cuiridh seo partasain an comas nuair a ghabhas nàmhaid baile os làimh.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
gd: * Bheir togalaichean dhut òr an àite duaisean an aghaidh mì-thoileachais.

en: * Has no unhappy citizens.
gd: * Chan eil saoranaich mhì-thoilichte ann.

note: TRANS: %s is a unit class
en: ?unitclass:* New %s units will be veteran.
gd: ?unitclass:* Bidh %s 'nan seann-ghaisgich.

note: TRANS: %s is a (translatable) unit type flag
en: ?unitflag:* New %s units will be veteran.
gd: ?unitflag:* Bidh %s 'nan seann-ghaisgich.

note: TRANS: "* New Partisan units will have the rank * of elite."
en: ?unittype:* New %s units will have the rank of %s.
gd: ?unittype:* Bidh %s aonadan ùr 'nan %s.

en: * New units will be veteran.
gd: * Bidh aonadan ùra 'nan seann-ghaisgich.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'; * pluralised in %d but of course the output types * can't be pluralised; sorry
en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. | * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating.
gd[0]: * Bidh peanas -1 ann air gach leacag a tha am baile ag obair air 's a tha a' tilleadh barrachd air %d %s ach nuair a bhios fèill ann.
gd[1]: * Bidh peanas -1 ann air gach leacag a tha am baile ag obair air 's a tha a' tilleadh barrachd air %d %s ach nuair a bhios fèill ann.
gd[2]: * Bidh peanas -1 ann air gach leacag a tha am baile ag obair air 's a tha a' tilleadh barrachd air %d %s ach nuair a bhios fèill ann.
gd[3]: * Bidh peanas -1 ann air gach leacag a tha am baile ag obair air 's a tha a' tilleadh barrachd air %d %s ach nuair a bhios fèill ann.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
gd:  (Cha chum bailtean a tha nas lugha na %d fèilltean.)

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating. | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating.
gd[0]: * Tillidh gach leacag a tha am baile ag obair air %2$d a bharrachd ma bhios 1 %1$s air air a' char as lugha 's fèill ann.
gd[1]: * Tillidh gach leacag a tha am baile ag obair air %2$d a bharrachd ma bhios 1 %1$s air air a' char as lugha 's fèill ann.
gd[2]: * Tillidh gach leacag a tha am baile ag obair air %2$d a bharrachd ma bhios 1 %1$s air air a' char as lugha 's fèill ann.
gd[3]: * Tillidh gach leacag a tha am baile ag obair air %2$d a bharrachd ma bhios 1 %1$s air air a' char as lugha 's fèill ann.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
     | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
gd[0]: * Tillidh gach leacag a tha 1 %s air air a' char as lugha agus a thathar ag obair air %d a bharrachd.
gd[1]: * Tillidh gach leacag a tha 1 %s air air a' char as lugha agus a thathar ag obair air %d a bharrachd.
gd[2]: * Tillidh gach leacag a tha 1 %s air air a' char as lugha agus a thathar ag obair air %d a bharrachd.
gd[3]: * Tillidh gach leacag a tha 1 %s air air a' char as lugha agus a thathar ag obair air %d a bharrachd.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
gd: * Chaidh cinneasachadh %s àrdachadh le %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer massive losses.
gd: * Fulaingidh cinneasachadh %s call anabarrach mòr.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer some losses.
gd: * Fulaingidh cinneasachadh %s cuid a chall.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer a small amount of losses.
gd: * Fulaingidh cinneasachadh %s beagan caill.

en: * Increases the chance of plague within your cities.
gd: * Cuiridh seo an àirde cunnart plàighe 'nad bhailtean.

en: * Decreases the chance of plague within your cities.
gd: * Lùghdaichidh seo cunnart plàighe 'nad bhailtean.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
gd: * Mar is fhaide an t-astar eadar e agus am prìomh bhaile, 's ann as luaithe a dh'fhàsas call %s.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
gd: * Mar is fhaide an t-astar eadar e agus am prìomh bhaile, 's ann as motha a dh'fhàsas call %s.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
gd: * Fàsaidh call %s gu slaodach 's e a' dol nas fhaide on phrìomh bhaile.

en: * Increases the chance of migration into your cities.
gd: * Cuiridh seo an àirde buailteachd imrich dha do bailtean.

en: * Decreases the chance of migration into your cities.
gd: * Lùghdaichidh seo buailteachd imrich dha do bailtean.

en: * Allows you to build %s.
gd: * Bheir seo comas dhut %s a thogail.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
gd: %s%d mì-thoilichte

en: Initial government is %s.
gd: 'S e %s an riaghaltas tùsail a bhios ann.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
gd: Tòisichear le eòlas sònraichte (%s) a bharrachd air na teicneolasan bunasach.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
gd: Tòisichear le eòlas sònraichte (%s).

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
gd[0]: Tòisichear leis an aonad a bharrachd seo: %s.
gd[1]: Tòisichear leis an dà aonad a bharrachd seo: %s.
gd[2]: Tòisichear leis na h-aonadan a bharrachd seo: %s.
gd[3]: Tòisichear leis na h-aonadan a bharrachd seo: %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
gd: Gheibh a' chiad bhail %s saor an-asgaidh a bharrachd air na leasachaidhean bunasach.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free.
gd: Gheibh a' chiad bhaile %s saor an-asgaidh.

en: This is the Client Lua Console.
gd: Seo consoil a' chliant Lua.

en: You don't know how to build %s!
gd: Chan eil fhios agad mar a thogas tu %s!

en: Copy %s to clipboard.
gd: Cuir lethbhreac dheth dhan bhòrd-chliopaichean (%s).

en: Clipboard is empty.
gd: Tha am bòrd-chliopaichean falamh.

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Split
gd: Sgoilt

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Separate
gd: Dealaich

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Merged
gd: Co-mheasgaichte

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
gd: An comas

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
gd: À comas

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
gd: Seata nan riaghailtean

en: Login name
gd: Ainm logaidh a-steach

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gd: Seo an t-ainm bunaiteach airson logadh a-steach a thèid a chleachdadh sna còmhraidhean ceangail no leis a' pharamadair -a ann an loidhne àithne.

en: Server
gd: Frithealaiche

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gd: Seo ainm òstair an fhrithealaiche bhunaitich a thèid a chleachdadh sna còmhraidhean ceangail no leis a' pharamadair -a ann an loidhne àithne.

en: Server port
gd: Port an fhrithealaiche

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gd: Seo port an fhrithealaiche bhunaitich a thèid a chleachdadh sna còmhraidhean ceangail no leis a' pharamadair -a ann an loidhne àithne.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
gd: 'S e òstair a tha san mheata-fhrithealaiche a dh'innseas dhan chliant agad dè na geamannan a tha a' dol air an lìon. Na atharraich an luach bunaiteach ann mur eil thu buileach cinnteach mu na tha thu a' dèanamh.

en: Soundset
gd: Seata nam fuaimean

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
gd: Seo seata nam fuaimean a thèid a chleachdadh. Bidh an dearbh bhuaidh ann ma dh'atharraicheas tu seo 's ma chleachdas tu am paramadair -S san loidhne àithne.

en: Sound plugin
gd: Plugan na fuaime

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
gd: Ma tha duilgheadas agad leis an fhuaim, feuch is atharraich plugan na fuaime. Cha bhi am plugan ùr an sàs gus an tòisich thu Freeciv a-rithist. Bidh an dearbh bhuaidh aige seo 's an roghainn -P san loidhne àithne.

en: The chat log file
gd: Faidhle loga na cabadaich

en: The name of the chat log file.
gd: Ainm faidhle loga na cabadaich agad.

en: Theme
gd: Ùrlar

en: By changing this option you change the active theme.
gd: Ma dh'atharraicheas tu an roghainn seo, thèid an t-ùrlar gnìomhach atharrachadh.

en: Draw city outlines
gd: Tarraing oir-loidhnichean nam bailtean

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid loidhne a tharraing a sheallas crìochan obrach a' bhaile.

en: Draw city output
gd: Tarraing às-chur nam bailtean

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid às-chur a' bhaile a tharraing airson gach saoranach.

en: Draw the map grid
gd: Tarraing griod nam bailtean

en: Setting this option will draw a grid over the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear griod air a' mhapa.

en: Draw the city bar
gd: Tarraing bàr nam bailtean

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chì thu "bàr a' bhaile" air a bheil fiosrachadh feumail fo gach baile. Ma chuireas tu dheth an roghainn seo, chan fhaic thu ach ainm a' bhaile agus, ma thogras tu, cinneasachadh a' bhaile.

en: Draw the city names
gd: Tarraing ainmean nam bailtean

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear ainmean nam bailtean air a' mhapa.

en: Draw the city growth
gd: Tarraing fàs nam bailtean

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear àireamh nan cuairtean mus fàs no mus crìon baile.

en: Draw the city productions
gd: Tarraing cinneasachadh nam bailtean

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
gd: Ma suidhicheas tu an roghainn seo, chithear air a' mhapa na tha na bailtean 'gan togail.

en: Draw the city buy costs
gd: Tarraing cosgaisean ceannach nam bailtean

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
gd: Ma suidhicheas tu an roghainn seo, chithear dè na chosgadh e cinneasachadh de bhaile a cheannach.

en: Draw the city trade routes
gd: Tarraing slighean malairt nam bailtean

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear slighean malairt eadar bailtean aig a bheil iad mar loidhnichean.

en: Draw the terrain
gd: Tarraing an talamh

en: Setting this option will draw the terrain.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear seòrsa na talamhainn.

en: Draw the coast line
gd: Tarraing an t-iomall-fairge

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid loidhne a tharraing eadar an talamh 's na cuantan.

en: Draw the roads and the railroads
gd: Tarraing na rathaidean is na rathaidean-iarainn

en: Setting this option will draw the roads and the railroads on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na rathaidean 's na rathaidean-iarainn air a' mhapa.

en: Draw the irrigation
gd: Tarraing an t-uisgeachadh

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na cladhan uisgeachaidh air a' mhapa.

en: Draw the mines
gd: Tarraing na mèinnean

en: Setting this option will draw the mines on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na mèinnean air a' mhapa.

en: Draw the bases
gd: Tarraing na bunaitean

en: Setting this option will draw the bases on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na bunaitean air a' mhapa.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
gd: Tarraing an truailleadh/an t-silidh niùclasaich

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear truailleadh is sileadh niùclasach air a' mhapa.

en: Draw the cities
gd: Tarraing na bailtean

en: Setting this option will draw the cities on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na bailtean air a' mhapa.

en: Draw the units
gd: Tarraing na h-aonadan

en: Setting this option will draw the units on the map.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na h-aonadan air a' mhapa.

en: Solid unit background color
gd: Dath soladach airson a' chùlaibh

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
gd: Ma thaghas tu an roghainn seo, bidh dath soladach air cùlaibh nan aonadan air a' mhapa seach bratach mar chùlaibh.

en: Draw shield graphics for units
gd: Tarraing grafaigean nan sgiathan airson aonadan

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid ìomhaigheag sgèith a shealltainn an àite nam brataichean air an h-aonadan. Ma chuireas tu dheth seo, chì thu a' bhratach iomlan.

en: Draw the units in focus
gd: Tarraing na h-aonadan a tha san fhòcas

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid na h-aonadan a tharraing a tha san fhòcas, fiù mura dèid aonadan eile a tharraing (mar eisimpleir ma chuir thu dheth 'Tarraing na h-aonadan').

en: Draw the fog of war
gd: Tarraing ceò a' chogaidh

en: Setting this option will draw the fog of war.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear ceò a' chogaidh.

en: Draw the borders
gd: Tarraing na crìochan

en: Setting this option will draw the national borders.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chithear na crìochan nàiseanta.

en: Draw whether tiles are native to selected unit
gd: Tarraing an e leacagan tùsail a tha annta gus nach eil

en: Setting this option will highlight tiles that the currently selected unit cannot enter unaided due to non-native terrain. (If multiple units are selected, only tiles that all of them can enter are indicated.)
gd: Ma thaghas tu an roghainn seo, thèid na leacagan a shoilleireachadh nach urrainn dhan aonad a thagh thu a dhol a-steach orra gun taic air sgàth talamh non-native. (Ma thagh thu iomadh aonad, cha dèid ach leacagan a chomharrachadh as urrainn dhaibh uile a dhol a-steach orra.)

en: Show dead players in Nations report
gd: Seall cluicheadairean marbha ann an aithisg nan nàiseanan

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
gd: 'S urrainn dhut suidheachadh an-seo an dèid nàisean a chaill a shealltainn air duilleag aithisg nan nàiseanan.

en: Sound bell at new turn
gd: Seirm clag nuair a thòisicheas cuairt ùr

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
gd: Tagh an roghainn seo ma tha thu airson clag a sheirm gach turas a thòisicheas cuairt ùr. Tha smachd agad air na nì a' chlag 's tu a' deasachadh roghainnean teachdaireachd a' chluig.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
gd: Àm beothachadh gluasad nan aonad (mili-dhiogan)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
gd: Tha an roghainn seo a' cumail smachd air an àm a bheir beothachadh de dh'aonad nuair a ghluaiseas e air a' mhapa. Cuir seo gu 0 gus casg a chur air a' bheothachadh gu tur.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
gd: Àm ath mheadhanachadh sealladh a' mhapa (milli-dhiogan)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
gd: Nuair a thèid sealladh a' mhapa ath mheadhanachadh, slaodaidh e thairis air a' mhapa gu rèidh gun ionad ùr. Tha an roghainn seo a' cumail smachd air dè cho fada 's bheir an gluasad seo. Cuir seo gu 0 gus slaodadh an t-seallaidh a chur à comas gu tur.

en: Combat animation step time (milliseconds)
gd: Àm beothachadh gluasad na sabaide (mili-dhiogan)

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
gd: Tha an roghainn seo a' cumail smachd air astar a' bheothachaidh sabaid eadar aonadan. Cuir seo gu 0 gus casg a chur air a' bheothachadh gu tur.

en: Show icons in the technology tree
gd: Seall na h-ìomhaigheagan air craobh an teicneolais

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chì thu ìomhaigheagan air craobh an teicneolais. Bidh craobh an teicneolais nas dùmhaile ma chuireas tu dheth an roghainn seo.

en: Use curved lines in the technology tree
gd: Cleachd loidhnichean lùbte air craobh an teicneolais

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, chì thu loidhnichean lùbte air craobh an teicneolais a sheallas dhut na dàimhean eatarra. Ma chuireas tu dheth an roghainn seo, thèid loidhnichean dìreach a chleachdadh 'nan àite.

en: Color to highlight your player/user name
gd: Cleachd dath gus ainm do chluicheadair/do chleachdaiche a shoillseachadh

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, nochdaidh an dath seo air cùlaibh d' ainm cluicheadair is cleachdaiche ann an teachdaireachdan cabadaich ùra. Mura suidhich thu seo, cha dèid càil a shoillseachadh.

en: Manual Turn Done in AI mode
gd: Deireadh cuairte de làimh ann am modh na h-IF

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
gd: Cuir an roghainn seo à comas mur eil thu ag iarraidh am putan "Cuairt deiseil" a bhriogadh a làimh nuair a bhios tu a' coimhead air cluicheadair na h-Inntinne Fhuadain.

en: Auto center on units
gd: Fèin-mheadhanaich air aonadan

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
gd: Suidhich an roghainn seo ma tha thu ag iarraidh gun dèid an t-aonad gnìomhach a chur sa mheadhan gu fèin-obrachail nuair a ghluaisear gu aonad eile.

en: Auto center on combat
gd: Fèin-mheadhanaich air sabaid

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
gd: Suidhich an roghainn seo ma tha thu ag iarraidh gun dèid sabaid sam bith a chur sa mheadhan gu fèin-obrachail. Bidh an t-àm eadar cuairtean nas giorra ach faodaidh gun seachain thu sabaidean ma chuireas tu seo à comas.

en: Auto center on new turn
gd: Fèin-mheadhanaich gach cuairt ùr

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
gd: Suidhich an roghainn seo ma tha thu ag iarraidh gun gluais an cliant gu àite freagarrach e fhèin aig toiseach gach cuairt.

en: Focus on awakened units
gd: Dèan fòcas air aonadan air an dùsgadh

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
gd: Suidhich an roghainn seo ma tha thu ag iarraidh gun dèanar fòcas air aonadan a tha dìreach air dùsgadh gu fèin-obrachail.

en: Keyboardless goto
gd: RachGu as aonais meur-chlàir

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
gd: Ma shuidhich thu an roghainn seo, 's urrainn dhut òrdugh RachGu a thoirt le briogadh clì 's tu a' cumail sìos putan na luchaige fhad 's a shlaodas tu a' chuileag do leacag eadar-dhealaichte.

en: Allow goto into the unknown
gd: Ceadaich goto a dh'àitichean fo dhubhar

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, beachdaichidh an geama air gluasad a-steach do dh'àitichean fo dhubhar. Mura suidhich thu seo, gluaisidh aonadan air slighe goto mun cuairt air leacagan fo dhubhar no thèid an dùnadh a-steach leotha.

en: Center map when popup city
gd: Fèin-mheadhanaich am mapa air priob-uinneagan baile

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
gd: Ma thaghas tu an roghainn seo, gluaisidh am mapa còmhradh a' bhaile gu meadhan an t-seallaidh nuair a dh'fhosglas an uinneag.

en: Concise city production
gd: Gearr-chunntas cinneasachadh a' bhaile

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, bidh an cunntas air cinneasachadh a' bhaile nas dùmhaile (mar a chithear e ann an còmhradh a' bhaile).

en: End turn when done moving
gd: Cuir crìoch air a' chuairt as dèidh a' ghluasaid mu dheireadh

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thig do chuairt gu crìoch leis fhèin nuair a bhios gach aonad agad air gluasad.

en: Prompt for city names
gd: Faighnich dè an t-ainm a chuirear air baile

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo à comas, thèid ainmean nam bailtean ùra a stèidhicheas tu a thaghadh leis an fhrithealaiche.

en: Pop up city dialog for new cities
gd: Fosgail còmhradh a' bhaile nuair a stèidhear baile ùr

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, thèid uinneag fhosgladh gu fèin-obrachail a sheallas còmhradh a' bhaile ùir.

en: Enable cursor changing
gd: Cuir an comas caochladh na cuileige

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
gd: Tha an roghainn seo a' suidheachadh am feuch an cliant cuileag na luchaige a chaochladh a-rèir na tha thu a' tomhadh air agus a-rèir nan diofar rudan a nì an cliant no staid an fhrithealaiche.

en: Select cities before units
gd: Tagh bailtean ro na h-aonadan

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
gd: Ma chuireas tu an comas an roghainn seo, cha dèid a thaghadh ach bailtean nuair a bhios an dà chuid bailtean is aonadan ann an ceàrnag an taghaidh. Faic cobhair leis na h-uidheaman-smachd.

en: Clear unit orders on selection
gd: Falamhaich òrduighean nan aonadan nuair a thèid an taghadh

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
gd: Ma chuireas tu an comas an roghainn seo, thèid òrduighean nan aonadan fhalamhadh nuair a thaghas tu aonan no barrachd dhiubh. Ma chuireas tu à comas an roghainn seo, cha sguir aonadan dhe na bhios iad ris nuair a thaghas tu iad. Ma bheir thu òrdugh ùr dhaibh, thèid iad an àite na feadhainn làithreach; ma phutas tu <space> aon turas, thèid an cuid òrduighean fhalamhadh agus bidh iad air an taghadh fhathast agus ma phutas tu air <space> turas eile, gluaisidh tu air adhart.

en: Enable vote bar
gd: Cuir an comas bàr nam bhòtaichean

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
gd: Ma chuireas tu air an roghainn seo, chithear bàr nam bhòtaichean air am faicear fiosrachadh bhòtaidh.

en: Always display the vote bar
gd: Seall bàr nam bhòtaichean an-còmhnaidh

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
gd: Ma chuireas tu air an roghainn seo, chithear bàr nam bhòtaichean an-còmhnaidh fiù mur eil bhòt a' dol.

en: Do not show vote bar if not a player
gd: Na seall bàr nam bhòtaichean mur eil thu 'nad chluicheadair

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, cha nochd an cliant bàr nam bhòtaichean mur eil thu 'nad chluicheadair.

en: Set new votes at front
gd: Cuir na bhòtaichean ùra gun toiseach

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, nochdaidh na bhòtaichean ùra aig toiseach liosta nam bhòtaichean.

en: Autoaccept tileset suggestions
gd: Gabh ri molaidhean a thaobh sheataichean leacagan gu fèin-obrachail

en: If this option is enabled, any tileset suggested by the ruleset is automatically used; otherwise you are prompted to change tileset.
gd: Ma chuireas tu an comas an roghainn seo, gabhar ri seata leacagan sam bith gu fèin-obrachail a mholas seata nan riaghailtean; mur an cuir, thèid iarraidh ort seata nan leacagan atharrachadh.

en: Background layer
gd: Breath a' chùlaibh

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
gd: Cha seall breath a' chùlaibh ach cuantan is talamh san fhoir-shealladh.

en: Terrain relief map layer
gd: Mapa breath rilif na talamhainn

en: The relief layer shows all terrains on the map.
gd: Tha breath na rilife a' sealltainn gach seòrsa talamhainn air a' mhapa.

en: Borders layer
gd: Breath nan crìochan

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
gd: Tha breath nan crìochan a' sealltainn dè na leacagan a tha aig gach cluicheadair san fhoir-shealladh.

en: Borders layer on ocean tiles
gd: Breath nan crìochan air leacagan na mara

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
gd: Thèid breath nan crìochan a tharraing air leacagan a' chuain cuideachd san fhoir-shealladh ach faodaidh nach bi coltas tarraingeach air ma tha pailteas eileanan agad. Cha bhi an roghainn seo gu feum dhut ach ma shuidhich thu an roghainn "Breath nan crìochaǹ" mu thràth.

en: Units layer
gd: Breath nan aonadan

en: Enabling this will draw units on the overview.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, thèid na h-aonadan a tharraing san fhoir-shealladh.

en: Cities layer
gd: Breath nam bailtean

en: Enabling this will draw cities on the overview.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, thèid na bailtean a tharraing san fhoir-shealladh.

en: Overview fog of war
gd: Ceò a' chogaidh san fhoir-shealladh

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, thèid ceò a' chogaidh a shealltainn san fhoir-shealladh.

en: Image format
gd: Fòrmat an deilbh

en: The image toolkit and file format used for map images.
gd: An image toolkit agus fòrmat faidhle a thèid an cleachdadh airson dealbhan mapa.

en: Zoom factor for map images
gd: Am factar sùm airson dealbhan mapa

en: The magnification used for map images.
gd: Am meudachadh a chleachdar airson dealbhan mapa.

en: Show area within borders
gd: Seall an raon eadar na crìochan

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear an talamh aig gach nàisean air an dealbh a thèid a shàbhaladh.

en: Show borders
gd: Seall na crìochan

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear na crìochan aig gach nàisean air an dealbh a thèid a shàbhaladh.

en: Show cities
gd: Seall na bailtean

en: If set, cities are shown on the saved image.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear na bailtean air an dealbh a thèid a shàbhaladh.

en: Show fog of war
gd: Seall ceò a' chogaidh

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear ceò a' chogaidh air an dealbh a thèid a shàbhaladh.

en: Show full terrain
gd: Seall an talamh slàn

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear rilif na talamhainn ann an diofar dathan san dealbh a thèid a shàbhaladh; air neo chan fhaicear ach tìr is muir.

en: If set, units are shown in the saved image.
gd: Ma shuidhicheas tu seo, chithear na h-aonadan air an dealbh a thèid a shàbhaladh.

en: Map image file name
gd: Ainm faidhle dealbh a' mhapa

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
gd: A' phàirt bhunaiteach de dh'ainm an fhaidhle airson dealbhan dhen mhapa a thèid a shàbhaladh. Thèid dàta a chur ris a shònraicheas cuairt a' gheama agus roghainnean a' mhapa.

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
gd: Ma shuidhicheas tu an roghainn seo, cleachdaidh an cliant an sgrìn gu lèir.

en: Show map scrollbars
gd: Seall bàraichean-sgrolaidh a' mhapa

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
gd: Cuir an roghainn seo à comas gus na bàraichean-sgrolaidh a chur am falach air a' mhapa.

en: Keep dialogs on top
gd: Cum na còmhraidhean aig an uachdar

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
gd: Ma shuidhich thu an roghainn seo, fuirichidh uinneagan còmhraidh air beulaibh prìomh uinneag Freeciv an-còmhnaidh. Ma chuireas tu seo à comas, cha bhi buaidh aige seo sa mhodh làn-sgrìn.

en: Show worklist task icons
gd: Seall ìomhaigheagan nan saothair air an liosta obrach

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
gd: Ma chuireas tu seo à comas, cuiridh seo dheth ìomhaigheagan nan aonadan 's na togail ann an còmhradh na liosta obrach agus air taba a' chinneasachaidh ann an còmhradh a' bhaile.

en: Enable status report tabs
gd: Cuir an comas na tabaichean airson aithisgean na staide

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, nochdaidh na h-aithisgean air tabaichean fa leth seach ann am priob-chòmhraidhean.

en: Better fog-of-war drawing
gd: Ceò a' chogaidh nas fhearr

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, thèid dòigh nas fhearr a chleachdadh gus ceò a' chogaidh a tharraing. Chan eil e nas slaodaiche ach feumaidh e dà uiread a chuimhne.

en: Show time for each chat message
gd: Seall an t-àm ri gach teachdaireachd cabadaich

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, chithear an t-àm ri taobh gach teachdaireachd cabadaich sa chruth [uair:mionaid:diog].

en: New message events go to top of list
gd: Nochdaidh teachdaireachdan ùra aig barr na liosta

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, nochdaidh tachartasan ùra o uinneag nan teachdaireachdan aig barr na liosta seach aig a bun.

en: Show extra message window buttons
gd: Seall putain a bharrachd ann an uinneag nan teachdaireachdan

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, chì thu dà phutan ann an uinneag nan teachdaireachdan a chum baile a sgrùdadh agus a dhol a dh'àite. Ma chuireas tu an roghainn seo à comas, cha nochd na putain seo (ach 's urrainn dhut sgrùdadh no RachGu a dhèanamh fhathast ma nì thu briogadh dùbailte le putan clì na luchaige no briogadh deas air ràgh). Cha bhi an roghainn seo an gnìomh gus an dùin is ath fhosgail thu uinneag nan teachdaireachdan.

en: Metaserver tab first in network page
gd: Taba a' mheata-fhrithealaiche sa chiad àite air duilleag an lìonraidh

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, nochdaidh taba a' mheata-fhrithealaiche mar a' chiad taba notebook air duilleag an lìonraidh. Bidh feum air ath thòiseachadh mu bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Plain chat messages are sent to allies only
gd: Thèid teachdaireachdan cabadaich a chur caidreabhaich a-mhàin

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
gd: Ma chuireas tu an comas an roghainn seo, chan fhaic ach do chaidreabhaich na teachdaireachdan teacsa a chuireas tu a-steach ann an uinneag na cabadaich rè a' gheama. Air neo thèid iad a chur mar theachdaireachdan cabadaich poblach. Ma tha an roghainn seo an comas is ma tha thu airson teachdaireachd poblach a chur, cuir còilean ":" air beulaibh na teachdaireachd. 'S urrainn dhut an roghainn seo a shuidheachadh cuideachd leis a' phutan toglachaidh a chì thu ri taobh bogsa na cabadaich (chan fhaicear seo ach ann an geamannan le iomadh cluicheadair).

en: Messages and Chat reports location
gd: Àite aithisgean nan teachdaireachdan 's na cabadaich

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
gd: 'S urrainn dhut socrachadh an-seo càit an nochd aithisgean nan teachdaireachdan 's na cabadaich an cois prìomh shealladh a' mhapa.
    Le 'Sgoilt', chì thu an trì dhiubh aig an aon àm, an roghainn as fhearr airson geamannan le iomadh cluicheadair ach feumaidh tu uinneag mhòr air neo cha bhi e goireasach dhut.
    Le 'Dealaich', bidh na teachdaireachdan 's a' chabadaich ann an notebook 's air falbh on phrìomh shealladh agus chan fhaic thu ach aonan dhiubh ri taobh a' phrìomh sheallaidh aig an aon àm.
    Le 'Co-mheasgaichte', nochdaidh na teachdaireachdan 's a' chabadaich mar thabaichean ri taobh a' mhapa agus nan aithisgean eile; bheir seo dhut sealladh mapa nas motha air sgrìnichean beaga.
    Ma thaghas tu an roghainn seo, bidh agad ri ath thòiseachadh mus bi e an sàs ann.

en: Arrange widgets for small displays
gd: Socraich na widgets airson taisbeanaidhean beaga

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, thèid na widgets sa phrìomh uinneag a shocrachadh air dòigh 's gum feum iad as lugha de dh'àite air an sgrìn. Thèid a' phanail chlì (anns a bheil staid a' chluicheadair) agus bogsa fiosrachaidh an aonaid a shìneadh thairis air taobh clì na h-uinneige gu lèir. Bidh feum air ath thòiseachadh mu bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
gd: Tagh widget mapa 's tu a' gluasad a' chuileag os a chionn

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, nithear fòcas air a' mhapa nuair a ghluaiseas a' chuileag os a chionn.

en: Player or user name autocompletion
gd: Fèin-choileanadh ainmean chluicheadairean no chleachdaichean

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo air, thèid an iuchair Tab a chleachdadh sa chabadaich gus am facal a choileanadh a bha thu a' sgrìobhadh ann mas e ainm cluicheadair no cleachdaiche a tha ann.

en: Width of the city dialog
gd: Leud còmhradh a' bhaile

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
gd: Cha dèid an luach seo a chleachdadh ach ma thèid leud còmhradh a' bhaile a shàbhaladh.

en: Height of the city dialog
gd: Àirde còmhradh a' bhaile

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
gd: Cha dèid an luach seo a chleachdadh ach ma thèid àirde còmhradh a' bhaile a shàbhaladh.

en: City Label
gd: Leubail a' bhaile

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann an leubailean baile air còmhraidhean baile.

en: Notify Label
gd: Leubail nam brathan

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann an aithisgean an fhrithealaiche, can an aithisg sluaigh-eòlais no foillseachaidhean nan eachdraichean.

en: Spaceship Label
gd: Leubail an t-soithich-fhànais

en: This font is used to display the spaceship widgets.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann am widgets an t-soithich-fhànais.

en: Help Label
gd: Leubail na cobharach

en: This font is used to display the help headers in the help window.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann am bannan-cinn na cobharach ann an uinneag na cobharach.

en: Help Link
gd: Ceangail na cobharach

en: This font is used to display the help links in the help window.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann ceanglaichean na cobharach ann an uinneag na cobharach.

en: Help Text
gd: Teacsa na cobharach

en: This font is used to display the help body text in the help window.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ann am bodhaig teacsa na cobharach ann an uinneag na cobharach.

en: Chatline Area
gd: Raon na cabadaich

en: This font is used to display the text in the chatline area.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh airson teacsa san raon chabadaich.

en: Beta Label
gd: An leubail beta

en: This font is used to display the beta label.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh air na leubailean beta.

en: Small Font
gd: Cruth-clò beag

en: This font is used for any small font request.  For example, it is used for display the building lists in the city dialog, the Economy report or the Units report.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh ma tha iarrtas ann airson cruth-clò beag. Mar eisimpleir, thèid a chleachdadh ann an liostaichean nan togalaichean sa chòmhradh bhaile, aithisg an eaconamaidh no aithisg nan aonadan.

en: Comment Label
gd: Leubail nam beachdan

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh air leubailean nam beachdan, can duilleag an riaghlaiche sa chòmhradh bhaile.

en: This font is used to the display the city names on the map.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh airson ainmean nam bailtean air a' mhapa.

en: City Productions
gd: Cinneasachadh a' bhaile

en: Requirement Tree
gd: Craobh nan riatanasan

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
gd: Thèid an cruth-clò seo a chleachdadh airson craobh nan riatanasan san aithisg rannsachaidh.

en: Screen resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh na sgrìne

en: This option controls the resolution of the selected screen.
gd: Suidhichidh tu dùmhlachd-bhreacaidh na sgrìne leis an roghainn seo.

en: Do cursor animation
gd: Seall beothachadh na cuileige

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo à comas, chan atharraich coltas na cuileige idir.

en: Use color cursors
gd: Cleachd dathan air a' chuileag

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo à comas, bidh a' chuileag ann an dubh is geal gu buan.

en: Graphics
gd: Grafaigean

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
gd: ?map:Foir-shealladh

en: Sound
gd: Fuaim

en: Interface
gd: Eadar-aghaidh

en: Map Image
gd: Dealbh a' mhapa

en: Network
gd: Lìonra

en: Font
gd: Cruth-clò

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
gd: Ma chuireas tu ro-sheata ris de làimh, na dìochuimhnich gu bheil agad "number_of_presets" ùrachadh cuideachd.

en: Cannot find your home directory
gd: Cha ghabh an t-eòlaire dachaigh agad a lorg

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
gd: Cha deach faidhle nan roghainnean '%s' a lorg; a' luchdadh o '%s' 'na àite.

en: Save failed, cannot write to file %s
gd: Dh'fhàillig an sàbhaladh, cha ghabh sgrìobhadh a dhèanamh ann an %s

en: Saved settings to file %s
gd: Chaidh na roghainnean a shàbhaladh san fhaidhle %s

en: Save failed, cannot find a filename.
gd: Dh'fhàillig an sàbhaladh, cha ghabh ainm faidhle a lorg.

en: You were rejected from the game: %s
gd: Chaidh do dhiùltadh on gheama: %s

en: Client capability string: %s
gd: Sreang comas a' chliant: %s

en: Server capability string: %s
gd: Sreang comas an fhrithealaiche: %s

en: Start of turn %d
gd: Toiseach na cuairte %d

en: Welcome
gd: Fàilte ort

en: AI mode is now ON.
gd: Tha an Inntinn Fhuadain AIR a-nis.

en: AI mode is now OFF.
gd: Tha an Inntinn Fhuadain DHETH a-nis.

en: waiting
gd: a' fuireach

note: TRANS: Turnblocking & player not connected
en: blocking
gd: casgadh

en: ?Player:Name
gd: ?Player:Ainm

en: Username
gd: Ainm-cleachdaiche

en: Attitude
gd: Seasamh

en: Embassy
gd: Ambasaid

en: Dipl.State
gd: Staid dhìoplomasach

en: ?Player_dlg:Host
gd: ?Player_dlg:Òstair

en: ?Player_dlg:Idle
gd: ?Player_dlg:'Na thàmh

en: You cannot sell improvements.
gd: Chan urrainn dhut leasachaidhean a reic.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
gd: Chan urrainn dhut aonadan fhàsachadh.

en: %s cannot be disbanded.
gd: Cha ghabh %s fhàsachadh.

en: Disbanded %d %s.
gd: Chaidh %d %s fhàsachadh.

en: No %s could be disbanded.
gd: Cha do ghabh %s sam bith fhàsachadh.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S2_4", * "win32" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: Latest %s release of Freeciv is %s, this is %s.
gd: 'S e %2$s an tionndadh %1$s as ùire de Freeciv ach seo %3$s.

en: There is no newer %s release of Freeciv available.
gd: Chan eil tionndadh %s nas ùire de Freeciv ri fhaighinn.

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
gd: IF %s

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
gd: %s, sgioba %s

en: ?nation:Friendly(team)
gd: ?nation:Càirdeil(sgioba)

en: ?city:Friendly(team)
gd: ?city:Càirdeil(sgioba)

en: Location: (%d, %d) [%d]
gd: Ionad: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
gd: Co-chomharran tùsail: (%d, %d)

en: Terrain: %s
gd: Talamh: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
gd: Biadh/Cinneas/Malairt: %s

en: Our territory
gd: Ar n-àrainn

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
gd: An àrainn aig %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
gd[0]: An àrainn aig %s (%s) (cuairt %d dhen stad-losgaidh)
gd[1]: An àrainn aig %s (%s) (cuairt %d dhen stad-losgaidh)
gd[2]: An àrainn aig %s (%s) (cuairt %d dhen stad-losgaidh)
gd[3]: An àrainn aig %s (%s) (cuairt %d dhen stad-losgaidh)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
gd: An àrainn aig %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
gd: Àrainn gun seilbheadair

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
gd: Bail: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
gd[0]: Baile: %s | %s (%s, %d chuairt dhen stad-losgaidh)
gd[1]: Baile: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)
gd[2]: Baile: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)
gd[3]: Baile: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
gd: Baile: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
gd[0]:  | Trang le %d aonad.
gd[1]:  | Trang le %d aonad.
gd[2]:  | Trang le %d aonadan.
gd[3]:  | Trang le %d aonad.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
gd:  | Chan eil e trang.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
gd:  | Trang.

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
gd:    le %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
gd: Malairt à %s: %d

en: Infrastructure: %s
gd: Bun-structar: %s

en: Activity: %s
gd: Gnìomhachd: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
gd: Aonad: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
gd: à %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
gd[0]: Aonad: %s | %s (%s, %d chuairt dhen stad-losgaidh)
gd[1]: Aonad: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)
gd[2]: Aonad: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)
gd[3]: Aonad: %s | %s (%s, %d cuairt dhen stad-losgaidh)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
gd: Aonad: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
gd: Cothrom buannachaidh: A:%d%% D:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d
gd: I:%d D:%d CL:%d PB:%d/%d

en: Estimated bribe cost: > %d
gd: Tuairmse air cosgais na brìb: > %d

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
gd:   (%d a bharrachd)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
gd: fad air falbh o %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
gd: faisg air %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
gd: ann an %s

en: Progress: no research
gd: Adhartas: gun rannsachadh

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
gd[0]: Adhartas: %d chuairt/adhartas
gd[1]: Adhartas: %d chuairt/adhartas
gd[2]: Adhartas: %d cuairtean/adhartas
gd[3]: Adhartas: %d cuairt/adhartas

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
gd[0]: Adhartas: call %d chuairt/adhartas
gd[1]: Adhartas: call %d chuairt/adhartas
gd[2]: Adhartas: call %d cuairtean/adhartas
gd[3]: Adhartas: call %d chuairt/adhartas

en: Progress: none
gd: Adhartas: chan eil gin

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
gd[0]: %d bhulg/cuairt
gd[1]: %d bhulg/cuairt
gd[2]: %d builg/cuairt
gd[3]: %d bulg/cuairt

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
gd[0]: , %d bhulg/cuairt on sgioba
gd[1]: , %d bhulg/cuairt on sgioba
gd[2]: , %d builg/cuairt on sgioba
gd[3]: , %d bulg/cuairt on sgioba

en: Bulbs produced per turn: %d
gd: Builg gach cuairt:  %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
gd: (feum air a chum beòshlaint an teicneolais: %d)

en: %d/- (never)
gd: %d/- (cha bhi idir)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
gd[0]: %d/%d (%d chuairt)
gd[1]: %d/%d (%d chuairt)
gd[2]: %d/%d (%d cuairtean)
gd[3]: %d/%d (%d cuairt)

en: %d/%d (never)
gd: %d/%d (cha bhi idir)

en: %d step | %d steps
gd[0]: %d cheum
gd[1]: %d cheum
gd[2]: %d cheuman
gd[3]: %d ceum

en: %d bulb | %d bulbs
gd[0]: %d bhulg
gd[1]: %d bhulg
gd[2]: %d builg
gd[3]: %d bulg

en: Population: %s
gd: Sluagh: %s

en: Year: %s (T%d)
gd: Biadhna: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
gd: Òr: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
gd: Cìs: %d Sògh: %d Saidh: %d

en: Moving: Nobody
gd: A' gluasad: chan eil gin

en: Moving: %s
gd: A' gluasad: %s

en: (Click for more info)
gd: (Briog airson barrachd fiosrachaidh)

en: %s People
gd: %s daoine

en: Year: %s
gd: Bliadhna: %s

en: Turn: %d
gd: Cuairt: %d

en: Net Income: %d
gd: Teachd a-steach glan: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
gd: Ìre nan cìsean: Òr:%d%% Sòghalachd:%d%% Saidheans:%d%%

en: Researching %s: %s
gd: A' rannsachadh %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
gd: Builg a' chuairt:  %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
gd: Builg gach cuairt: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
gd: Buailteachd do bhlàthachadh na cruinne: %d%% (%+d%%/cuairt)

en: Global warming deactivated.
gd: Thachair blàthachadh na cruinne.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
gd: Buailteachd do gheamhradh niùclasach: %d%% (%+d%%/turn)

en: Nuclear winter deactivated.
gd: Tha an geamhradh niùclasach à comas.

en: %d unit | %d units
gd[0]: %d aonad
gd[1]: %d aonad
gd[2]: %d aonadan
gd[3]: %d aonad

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
gd: ?goto:Neo-ruigsinneach

en: Turns to target: %d
gd: Cuairtean gus an targaid: %d

en: Turns to target: %d to %d
gd: Cuairtean gus an targaid: %d gu %d

en: %d unit selected | %d units selected
gd[0]: %d aonad air a thaghadh
gd[1]: %d aonad air a thaghadh
gd[2]: %d aonadan air a thaghadh
gd[3]: %d aonad air a thaghadh

en: Others: %d civil; %d military
gd: Eile: %d catharra; %d an airm

en: Others: %d civilian
gd: Eile: %d catharra

en: Others: %d military
gd: Eile: %d an airm

en: No units to upgrade!
gd: Chan eil aonad ann ri ùrachadh!

en: None of these units may be upgraded.
gd: Cha ghabh gin dhe na h-aonadan seo ùrachadh.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
gd[0]: Àrdaich %d aonad
gd[1]: Àrdaich %d aonad
gd[2]: Àrdaich %d aonadan
gd[3]: Àrdaich %d aonad

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
gd[0]: %s air %d de dh'òr?
    %s
gd[1]: %s air %d de dh'òr?
    %s
gd[2]: %s air %d de dh'òr?
    %s
gd[3]: %s air %d de dh'òr?
    %s

en: No units to disband!
gd: Chan eil aonad ann as urrainn dhut leigeil mu sgaoil!

en: %s refuses to disband!
gd: Tha %s a' diùltadh fàsachadh!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
gd: A bheil thu airson %s a leigeil mu sgaoil?

en: None of these units may be disbanded.
gd: Cha ghabh gin dhe na h-aonadan seo leigeil mu sgaoil.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
gd[0]: A bheil thu airson %d aonad a leigeil mu sgaoil?
gd[1]: A bheil thu airson %d aonad a leigeil mu sgaoil?
gd[2]: A bheil thu airson %d aonadan a leigeil mu sgaoil?
gd[3]: A bheil thu airson %d aonad a leigeil mu sgaoil?

en: Shows your progress in researching the current technology.
gd: Tha seo a' sealltainn d' adhartas ann an rannsachadh an teicneolais làithrich.

en: No progress
gd: Gun adhartas

en: Shows the progress of global warming:
gd: Tha seo a' sealltainn adhartas blàthachadh na cruinne:

en: Pollution rate: %d%%
gd: Ìre an truaillidh: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
gd: Buailteachd do bhlàthachadh mòr-sgriosach gach cuairt: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
gd: Tha seo a' sealltainn adhartas a' gheamhraidh niùclasaich:

en: Fallout rate: %d%%
gd: Reat an t-silidh niùclasaich: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
gd: Buailteachd do gheamhradh mòr-sgriosach gach cuairt: %d%%

en: Shows your current government:
gd: Tha seo a' sealltainn an riaghaltais làithrich agad:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
gd: Sluagh:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
gd: Taic:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
gd: Lùths:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
gd[0]: Tomad:            %5d tunna
gd[1]: Tomad:            %5d thunna
gd[2]: Tomad:            %5d tunna
gd[3]: Tomad:            %5d tunna

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
gd: Àm siubhail:     %5.1f bliadhna

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
gd: Àm siubhail:        N/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
gd: Seans soirbheis:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
gd: Bliadhna na ruigsinn : %8s

en: ?timeout:off
gd: ?timeout:dheth

en: ?duration:overflow
gd: ?duration:taosgadh

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
gd: ?nationgovernment:%s, %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
gd: Coimheadaiche - %s

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
gd[0]: %d duine riaraichte ron pheanas.
gd[1]: %d dhuine riaraichte ron pheanas.
gd[2]: %d daoine riaraichte ron pheanas.
gd[3]: %d duine riaraichte ron pheanas.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
gd[0]: %d saoranach mì-thoilichte a bharrachd.
gd[1]: %d shaoranach mì-thoilichte a bharrachd.
gd[2]: %d saoranaich mì-thoilichte a bharrachd.
gd[3]: %d saoranach mì-thoilichte a bharrachd.

en: Unlimited martial law in effect.
gd: Tha lagh a' chogaidh gun chuingeachadh an sàs.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
gd[0]: 'S urrainn do %d aonad an airm lagh a' chogaidh a chur an sàs.
gd[1]: 'S urrainn do %d aonad an airm lagh a' chogaidh a chur an sàs.
gd[2]: 'S urrainn do %d aonadan an airm lagh a' chogaidh a chur an sàs.
gd[3]: 'S urrainn do %d aonad an airm lagh a' chogaidh a chur an sàs.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
gd[0]: Tha gach aonad an airm a' cur toileachas air %d saoranach.
gd[1]: Tha gach aonad an airm a' cur toileachas air %d shaoranach.
gd[2]: Tha gach aonad an airm a' cur toileachas air %d saoranaich.
gd[3]: Tha gach aonad an airm a' cur toileachas air %d saoranach.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
gd: Faodaidh gun adhbharaich aonadan an airm mì-thoileachas.

en: Military units have no happiness effect.
gd: Cha bhi buaidh aig aonadan an airm air toileachas.

en: Luxury: %d total.
gd: Sòghalachd: %d gu h-iomlan.

en: No usable default tileset found, aborting!
gd: Cha deach seata leacagan freagarrach a lorg, a' sgur dheth!

en: Loading tileset "%s".
gd: A' luchdadh seata nan leacagan "%s".

en: Using default tileset instead.
gd: A' cleachdadh nan leacagan bunaiteach 'nan àite.

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
gd: Chan eil seata nan leacagan "%s" a' cur taic ri slighean goto fada leithid %d. Chan eil an t-slighe 'ga shealltainn mar a bhiodh dùil.

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
gd: Chan eil seata nan leacagan "%s" a' cur taic ri bailtean mòra fada leithid %d. Chan eil am meud 'ga shealltainn mar a bhiodh dùil.

en: Isometric
gd: Ioso-meatrach

en: Too many AI modules. Max is %d.
gd: Cus mòidealan IF, 'S e %d am meud as lugha.

en: ?wonder:W
gd: ?wonder:M

en: ?destroyed:D
gd: ?destroyed:S

en: ?built:B
gd: ?built:T

en: network exception
gd: eisgeachd an lìonraidh

en: lagging connection
gd: ceangal lapach

en: buffer overflow
gd: taosgadh bufair

en: %s from %s
gd: %s à %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
gd:  (ceangal neo-iomlan)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
gd:  (cluicheadair %s)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
gd:  (coimheadaiche)

en: "%s" is not a valid pattern type
gd: Chan e seòrsa pàtrain dligheach a tha ann an "%s"

en: Missing pattern type
gd: Seòrsa pàtrain a dhìth

en: Missing pattern
gd: Pàtran a dhìth

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
gd: Teicneolas: %s

en: Improvement: %s
gd: Piseach: %s

en: City: %s
gd: Baile: %s

en: Diplomat Action: %s
gd: Gnìomh dioplomasach: %s

en: Enemy Diplomat: %s
gd: Dioplomat nàimhdeil: %s

en: Global: %s
gd: Air feadh an t-saoghail: %s

en: Hut: %s
gd: Bothan: %s

en: Nation: %s
gd: Nàisean: %s

en: Treaty: %s
gd: Cùmhnant: %s

en: Unit: %s
gd: Aonad: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
gd: Bhòt: %s

en: Wonder: %s
gd: Iongantas: %s

en: Bought
gd: Air a cheannach

en: Forced to Sell
gd: Reic èiginn

en: New Improvement Selected
gd: Leasachadh ùr air a thaghadh

en: Sold
gd: Air a reic

en: Building Unavailable Item
gd: Ag obair air rud nach eil ri fhaighinn

en: Captured/Destroyed
gd: Air a ghlacadh/sgriosadh

en: Celebrating
gd: A' cumail

en: Civil Disorder
gd: Aimhreit Chatharra

en: Famine
gd: Gort

en: Famine Feared
gd: Eagal ro ghort

en: Growth
gd: Fàs

en: May Soon Grow
gd: Faodaidh gum fàs e a dh'aithghearr

en: Needs Aqueduct
gd: Feumach air duct-uisge

en: Needs Aqueduct Being Built
gd: Feumach air togail mòr-phìob uisge

en: Normal
gd: Meadhanach

en: Nuked
gd: Air a niùcadh

en: Released from citizen governor
gd: Air a leigeil mu sgaoil on t-saoranach uachdarain

en: Suggest Growth Throttling
gd: Mol bacadh air an fhàs

en: Transfer
gd: Tar-aiseag

en: Was Built
gd: Air a thogail

en: Has Plague
gd: A' fulaing plàigh

en: City Map changed
gd: Tha mapa a' bhaile air atharrachadh

en: Worklist Events
gd: Tachartasan liosta nan obraichean

en: Production changed
gd: Cinneasachadh air atharrachadh

en: Caused Incident
gd: air connspaid adhbharachadh

en: Escape
gd: Teich air falbh

en: Failed
gd: Dh'fhàillig

en: Incite
gd: Spreig

en: Poison
gd: Puinnsean

en: Theft
gd: Goid

en: Eco-Disaster
gd: Mòr-thubaist èiceolach

en: Nuke Detonated
gd: Niùc air a spreadhadh

en: Barbarians in a Hut Roused
gd: Borbaich air an dùsgadh o bhothan

en: City Founded from Hut
gd: Baile air a thuineadh o bhothan

en: Gold Found in Hut
gd: Òr air a lorg sa bhothan

en: Killed by Barbarians in a Hut
gd: Chaidh do mharbhadh leis na borbaich sa bhothan

en: Mercenaries Found in Hut
gd: Saighdearan-duais air an lorg sa bhothan

en: Settler Found in Hut
gd: Luchd-tuineachaidh air an lorg sa bhothan

en: Tech Found in Hut
gd: Teicneolas air a lorg sa bhothan

en: Unit Spared by Barbarians
gd: Aonad air a leigeil seachad leis na borbaich

en: Barbarian Uprising
gd: Aramach de bhorbaich

en: Civil War
gd: Cogadh Catharra

en: Collapse to Anarchy
gd: Thuiteadh ann an ain-riaghailt

en: First Contact
gd: Ciad choinneachadh

en: Learned New Government
gd: Modh riaghaltais ùr air ionnsachadh

en: Low Funds
gd: Gainnead airgid

en: Revolution Ended
gd: Reabhlaid air crìochnachadh

en: Revolution Started
gd: Reabhlaid air tòiseachadh

en: Spaceship Events
gd: Tachartasan nan soitheach-fànais

en: Alliance
gd: Caidreachas

en: Broken
gd: Briste

en: Cease-fire
gd: Fois-chogaidh

en: Peace
gd: Sìth

en: Shared Vision
gd: Co-shealladh

en: Attack Failed
gd: Dh'fhàillig an ionnsaigh

en: Attack Succeeded
gd: Shoirbhich an ionnsaigh

en: Defender Destroyed
gd: Tha an dìonadair air a sgriosadh

en: Defender Survived
gd: Mhair an dìonadair beò

en: Promoted to Veteran
gd: Fhuaradh inbhe seann ghaisgich

en: Lost outside battle
gd: Air chall taobh a-muigh a' bhlàir

en: Production Upgraded
gd: Cinneasachadh air a leasachadh

en: Relocated
gd: Air a ghluasad

en: Orders / goto events
gd: Òrduighean / rach gu tachartasan

en: Built unit with population cost
gd: Aonad air a thogail le cosgais sluaigh

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
gd: Bhòt ùr

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
gd: Bhòt air a rèiteachadh

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
gd: Bhòt air a chur dheth

en: Finished
gd: Deiseil

en: Made Obsolete
gd: Gun fheum a-nis

en: Started
gd: Air a thòiseachadh

en: Stopped
gd: Chaidh stad a chur air

en: Will Finish Next Turn
gd: Crìochnaichidh e an ath-chuairt

en: AI Debug messages
gd: Teachdaireachdan dì-bhugadaireachd na h-Inntinne Fuadain

en: Broadcast Report
gd: Craol aithisg

en: Caravan actions
gd: Gnìomhan a' charbhain

en: Chat error messages
gd: Teachdaireachdan mearachd na cabadaich

en: Chat messages
gd: Teachdaireachdan cabadaich

en: Connect/disconnect messages
gd: Ceangail/dì-cheangail na teachdaireachdan

en: Diplomatic Message
gd: Teachdaireachd dhioplomasach

en: Error message from bad command
gd: Teachdaireachd mearachd o dhroch òrdugh

en: Game Ended
gd: Thàinig crìoch air a' gheama

en: Game Started
gd: Thòisich an geama

en: Nation Selected
gd: Nàisean air a thaghadh

en: Player Destroyed
gd: Cluicheadair air a sgriosadh

en: Report
gd: Aithisg

en: Server Aborting
gd: Frithealaiche a' sgur

en: Server Problems
gd: Duilgheadas leis an fhrithealaiche

en: Message from server operator
gd: Teachdaireachd on fhrithealaiche

en: Server settings changed
gd: Roghainnean an fhrithealaiche air atharrachadh

en: Turn Bell
gd: Clag nan cuairt

en: Scenario/ruleset script message
gd: Teachdaireachd sgriobt a' chnàmh-sgeòil/seata nan riaghailtean

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
gd: Bliadhna ùr

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
gd: Cleachdadh: %s [roghainn ...]
    Roghainnean dligheach:

en: Try "%s -- --help" for more.
gd: Feuch "%s -- --help" airson barrachd.

en: Pass any following options to the UI.
gd: Sìn gin dhe na roghainnean a leanas fhan IF.

en: Away
gd: Air falbh

en: Novice
gd: Foghlamaiche

en: Easy
gd: Furasta

en: Hard
gd: Cruaidh

en: Cheating
gd: Cealgaireachd

en: Experimental
gd: Deuchainneach

note: TRANS: in place of player name or "global observer"
en: nothing
gd: chan eil dad

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
gd: ADC

note: TRANS: year label (Before Christ)
en: BC
gd: RC

en: Mr. %s
gd: Mghr. %s

en: Ms. %s
gd: B.-Mhgr. %s

en: not checked
gd: gun sgrùdadh

en: error
gd: mearachd

en: Standard ppm files
gd: Faidhlichean ppm bunaiteach

en: internal error
gd: mearachd inntearnail

en: no players, only terrain
gd: gun chluicheadairean, talamh a-mhàin

en: one image per player
gd: aon dealbh gach cluicheadair

en: one image per human player
gd: aon dealbh gach cluicheadair daonna

en: all players on a single image
gd: gach cluicheadair air an aon dealbh

en: just the player named with 'plrname'
gd: dìreach an cluicheadair air a bheil "plrname"

en: just the player specified with 'plrid'
gd: dìreach an cluicheadair air a bheil "plrid"

en: one image per player in 'plrbv'
gd: aon chluicheadair gach cluicheadair ann an "plrbv"

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
gd: Tha smachd aig an uidheam-smachd seo air cruthachadh mhapaichean. Argamaidean ris a bheil taic:
      define <mapdef>  - mìnich dealbh de mhapa; tillidh e <id> àireamhach
      show <id>|all    - liostaich mìneachaidhean mapa no seall fear sònraichte
      create <id>|all  - sàbhail dealbh(an) dhen mhapa làithreach a làimh
      delete <id>|all  - sguab às mìneachaidhean a' mhapa
      colortest        - cruthaich dealbh(an) deuchainneil a sheallas gach dath
    
    Faodaidh iomadh mìneachadh a bhith beò aig an aon àm. Tha iomadh roghainn (le leth-chòileanan eatarra) ann am mìneachadh de <mapdef>:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: no map definition
gd: chan eil mìneachadh mapa ann

en: map definition string too long (max %d characters)
gd: tha mìneachadh a' mhapa ro fhada (%d caractair(ean) air a' char as motha)

en: maximum number of map definitions reached (%d)
gd: ràinig thu àireamh as motha de mhìneachaidhean mapa a tha ceadaichte (%d)

en: duplicate of map image definition %d ('%s')
gd: dùblachadh mìneachadh ìomhaigh a' mhapa %d ('%s')

en: unknown map option: '%s'
gd: roghainn mapa neo-aithnichte '%s'

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
gd: 'show=%s' ach as aonais ainm "plrname" a' chluicheadair

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
gd: 'show=%s' ach as aonais ID "plrid" a' chluicheadair

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
gd: 'show=%s' ach as aonais bitvector "plrbv" a' chluicheadair

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
gd: tha caractar mì-dhligheach sa bitvector: '%c' (%s)

en: 'plrid' should be between 0 and %d
gd: bu chòir do "plrid" a bhith eadar 0 agus %d

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
gd: tha ainm a' chluicheadair ro fhada: '%s' (as motha: %lu)

en: 'turns' should be between 0 and 99
gd: bu chòir do "turns" a bhith eadar 0 agus 99

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
gd: bu chòir dhan fhactar "zoom" a bhith eadar 1 agus 5

en: invalid value for option '%s': '%s'
gd: luach mì-dhligheach airson na roghainne '%s': '%s'

en: map definition not checked (game not started)
gd: cha deach mìneachadh a' mhapa a sgrùdadh (geama gun tòiseachadh)

en: map definition deactivated: %s
gd: mìneachadh a' mhapa air a chur à comas: %s

en: Detailed information for map image definition %d
gd: Dùblachadh mìneachadh ìomhaigh a' mhapa %d

en:   - status:                   %s (%s)
gd:   - staid:                   %s (%s)

en:   - status:                   %s
gd:   - staid:                   %s

en:   - file name string:         %s
gd:   - snàithlean ainm an fhaidhle:         %s

en:   - image toolkit:            %s
gd:   - acainnean deilbh:            %s

en:   - image format:             %s
gd:   - fòrmat deilbh:            %s

en:   - zoom factor:              %d
gd:   - factar sùm:              %d

en:   - show area within borders: %s
gd:   - seall an raon am broinn nan crìochan: %s

en: yes
gd: tha

en: no
gd: chan eil

en:   - show borders:             %s
gd:   - seall na crìochan:             %s

en:   - show cities:              %s
gd:   - seall na bailtean:              %s

en:   - show fog of war:          %s
gd:   - seall ceò a' chogaidh:          %s

en:   - show player knowledge:    %s
gd:   - seall eòlas a' chluicheadair:    %s

en:   - show terrain:             %s
gd:   - seall an talamh:             %s

en: full
gd: slàn

en: basic
gd: bunasach

en:   - show units:               %s
gd:   - seall na h-aonadan:               %s

en:   - players included:         %s
gd:   - cluicheadairean air an gabhail a-steach:         %s

en: 
      - player name:              %s
gd: 
      - ainm a' chluicheadair:              %s

en: 
      - player id:                %d
gd: 
      - ID cluicheadair:                %d

en: 
      - players:                  %s
gd: 
      - cluicheadairean:                  %s

en: map not yet created
gd: cha deach am mapa a chruthachadh fhathast

en: map definition not checked or error
gd: cha deach mìneachadh a' mhapa a sgrùdadh no thachair mearachd

en: no map definition with id %d
gd: chan eil mìneachadh mapa ann ris a bheil an ID %d

en: unknown player name: '%s'
gd: ainm cluicheadair neo-aithnichte: '%s'

en: invalid player id: %d
gd: ID cluicheadair mì-dhligheach: %d

en: Turn: %4d - Year: %10s
gd: Cuairt: %4d - Bliadhna: %10s

en: toolkit not defined
gd: toolkit gun mhìneachadh

en: error generating the file name
gd: mearachd le gineadh ainm an fhaidhle

en: error saving map image '%s'
gd: mearachd le sàbhaladh ìomhaigh a' mhapa: '%s'

en: the ppm toolkit can only create images in the ppm format
gd: chan urrainn dhan ppm toolkit a chruthachadh ach ìomhaighean dhen t-seòrsa ppm

en: could not open file: %s
gd: cha do ghabh am faidhle a leanas fhosgladh: %s

en: illegal packet size
gd: pacaid de mheud mì-dhligheach

en: decoding error
gd: mearachd 'ga dhì-chòdachadh

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
gd: ?attitude:Sluagh-mharbhtach

en: ?attitude:Belligerent
gd: ?attitude:Coganta

en: ?attitude:Hostile
gd: ?attitude:Nàimhdeil

en: ?attitude:Uncooperative
gd: ?attitude:Neo-cho-obrachail

en: ?attitude:Uneasy
gd: ?attitude:Neo-shocrach

en: ?attitude:Neutral
gd: ?attitude:Neodrach

en: ?attitude:Respectful
gd: ?attitude:Modhail

en: ?attitude:Helpful
gd: ?attitude:Cuideachail

en: ?attitude:Enthusiastic
gd: ?attitude:Dealasach

en: ?attitude:Admiring
gd: ?attitude:Measail

en: ?attitude:Worshipful
gd: ?attitude:Adhrachail

en: ?diplomatic_state:Armistice
gd: ?diplomatic_state:Deireadh-cogaidh

en: ?diplomatic_state:War
gd: ?diplomatic_state:Cogadh

en: ?diplomatic_state:Never met
gd: ?diplomatic_state:Gun choinneachadh

en: ?diplomatic_state:Team
gd: ?diplomatic_state:Sgioba

en: Future Tech.
gd: Teicneolas ri teachd

note: TRANS: Unit type flag
en: ?utflag:"%s" units
gd: ?utflag:Aonadan "%s"

note: TRANS: Unit class
en: %s units
gd: Aonadan %s

note: TRANS: Unit class flag
en: ?ucflag:"%s" units
gd: ?utflag:Aonadan "%s"

en: Size %d
gd: Meud %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
gd: IF %s

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
gd: Ceàrn %s

en: After %s
gd: As dèidh %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
gd: %s comasach

en: City center
gd: Meadhan a' bhaile

en: River
gd: Abhainn

en: Team %d
gd: Sgioba %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
gd: sgioba %s

en: team %d
gd: sgioba %d

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
gd: Talamh

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
gd: Cuan

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
gd: UisgeachadhComasach

en: CanMine
gd: MèinnearachdComasach

en: CanRoad
gd: RathadComasach

en: Fortifying
gd: 'Ga dhaingneachadh

en: Goto
gd: RachGu

en: Explore
gd: Rùraich

en: Fallout
gd: Sileadh niùclasach

en: Base
gd: Tagh mar ionad

en: Moves
gd: Gluasadan

en: Food/Shield/Gold:
gd: Biadh/Sgiath/Òr:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
gd[0]: A bheil thu airson %s àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir?
    %s
gd[1]: A bheil thu airson %s àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir?
    %s
gd[2]: A bheil thu airson %s àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir?
    %s
gd[3]: A bheil thu airson %s àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
gd: Duilich, cha ghabh %s a leasachadh (fhathast).

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
gd[0]: Cosgaidh àrdachadh %s 'nan %s %d a dh'òr.
    %s
gd[1]: Cosgaidh àrdachadh %s 'nan %s %d a dh'òr.
    %s
gd[2]: Cosgaidh àrdachadh %s 'nan %s %d a dh'òr.
    %s
gd[3]: Cosgaidh àrdachadh %s 'nan %s %d a dh'òr.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
gd: Chan urrainn dhut aonadan a leasachadh ach nad bhailtean.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
gd: Bhiodh na h-aonadan a tha an %s a' giùlan air an trèigsinn nan àrdaicheadh tu e.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
gd: Nan àrdaicheadh tu an %s seo, gheibheadh tu %s nach urrainn dha mairsinn beò san àite seo.

en: %s or similar units
gd: %s no aondan d' an leithid

en: %s and similar units
gd: %s agus aonadan d' an leithid

en: Freeciv version %s %s
gd: Tionndadh %s %s de Freeciv

en: (beta version)
gd: (tionndadh beta)

en: Freeciv version %s (%s)
gd: Tionndadh Freeciv %s (%s)

en: Freeciv version %s
gd: Tionndadh Freeciv %s

en: betatest version
gd: tionndadh betatest

en: version
gd: tionndadh

en: January
gd: san Fhaoilleach

en: February
gd: sa Ghearran

en: March
gd: sa Mhàrt

en: April
gd: sa Ghiblean

en: May
gd: sa Chèitean

en: June
gd: san Ògmhios

en: July
gd: san Iuchar

en: August
gd: sa Lùnastal

en: September
gd: san t-Sultain

en: October
gd: san Dàmhair

en: November
gd: san t-Samhain

en: December
gd: san Dùbhlachd

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
gd: 'S E TIONNDADH BETA A THA SEO
    Thèid Freeciv %s a sgaoileadh %s, %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
gd: 'S E TIONNDADH BETA A THA SEO
    Thèid Freeciv %s a sgaoileadh %s

en: 'Cause civilization should be free!
gd: Oir bu chòir do shìobhaltas a bhith saor!

en: Aqueduct
gd: Duct-uisge

en: Allows a city to grow larger than size 10.
gd: Leigidh seo le baile fàs nas motha na 10.

en: Bank
gd: Banca

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
gd: Cuiridh banca, còmhla ri margaid, am meud cinneasachadh sòghalachd agus chìsean le 100% ann am baile.

en: Barracks II
gd: Taighean-feachd II

en: Barracks III
gd: Taighean-feachd III

en: Cathedral
gd: Cathair-eaglais

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Nì cathair-eaglais 4 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte ann am baile agus bi e nas fhasa leis a sin rian a chumail air a' bhaile sin; ge-tà, cha bhi buaidh aig a' chathair-eaglais air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Colosseum
gd: Coileasam

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Bheir seo cuirm dha na saoranaich agus nì e 3 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte.  Ge-tà, cha bhi buaidh aig a' choileasam air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Courthouse
gd: Taigh-cùirte

en: Reduces the corruption in a city by 50%. Has no effect in your capital city.
gd: Ìslichidh seo coirbeachd ann am baile le 50%. Cha bhi buaidh aige 'nad phrìomh-bhaile.

en: Factory
gd: Factaraidh

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh sgiathan de bhaile le 50%.  Faodaidh am meudachadh seo a chur gu mòr ris an truailleadh cuideachd.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
gd: Thèid meud stòras a' bhìdh a shuidheachadh mar leth-làn nuair a dh'fhàsas no nuair a chrìonas baile le sìol-lann ann. Bheir seo cuideachadh do bhaile a bhith a' fàs nas luaithe agus a' dìon an aghaidh goirt.

en: Hydro Plant
gd: Taigh dealain-uisge

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
gd: Lùghdaichidh seo an truailleadh a dh'èiricheas an cois cinneasachadh a' bhaile le 50%.  Cuiridh e am meud cinneasachadh sgiathan ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile: gheibhear duais cinneasachaidh 100% an cois factaraidh agus taigh dealain-uisge ann am baile agus duais cinneasachaidh 150% an cois factaraidh, taigh dealain-uisge agus taigh-saothrachaidh còmhla.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
gd: Chan fhaod ach aon taigh dealain-uisge no taigh-cumhachd no taigh niùclasach a bhith san dearbh bhaile.  Chan urrainn dhut taigh dealain-uisge a thogail ach ma tha am baile ri taobh (no air) leacag aibhne.

en: Library
gd: Leabhar-lann

en: Increases the science output in a city by 50%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheans a' bhaile le 50%.

en: Marketplace
gd: Margaid

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh sòghalachd is cìsean a' bhaile le 50%.

en: Mass Transit
gd: Mòr-chòmhdhail

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
gd: Cuiridh seo às dhan truailleadh a tha an sluagh a' gineadh.  Cha bhi buaidh tuilleadh air meud an t-sluaigh air an truailleadh a ghineas am baile.

en: Mfg. Plant
gd: Taigh-saothrachaidh

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
gd: Cuiridh taigh-saothrachaidh am meud cinneasachadh sgiathan a' bhaile le 100% ma bhios factaraidh ann cuideachd.

en: Nuclear Plant
gd: Taigh niùclasach

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
gd: Lùghdaichidh seo an truailleadh a dh'èiricheas an cois cinneasachadh a' bhaile le 50%.  Cuiridh e am meud cinneasachadh sgiathan ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile: gheibhear duais cinneasachaidh 100% an cois factaraidh agus taigh niùclasach ann am baile agus duais cinneasachaidh 150% an cois factaraidh, taigh niùclasach agus taigh-saothrachaidh còmhla.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
gd: Chan fhaod ach aon taigh dealain-uisge no taigh-cumhachd no taigh niùclasach a bhith san dearbh bhaile.

en: Palace
gd: Lùchairt

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
gd: Nì thu prìomh bhaile de bhaile 's lùchairt ann, agus suidheachan do riaghaltais. Tha a' choirbteachd ann am bailtean eile a' crochadh air an astar on phrìomh bhaile ach ann an deamocrasaidh no fo riaghaltas co-mhaoineach. Tha na chosgas e aramach a bhrosnachadh a' crochadh air astar a' bhaile on phrìomh bhaile cuideachd (fo riaghaltas sam bith).

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
gd: Gabh deagh chùram do phrìomh bhaile oir ma chailleas tu e, tuitidh d' impireachd ann an cogadh catharra.  Ma chailleas tu an lùchairt seo agad, caillidh tu soitheach-fànais sam bith agad cuideachd.

en: Power Plant
gd: Taigh-cumhachd

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
gd: Cuiridh e am meud cinneasachadh sgiathan ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile: gheibhear duais cinneasachaidh 100% an cois factaraidh agus taigh niùclasach ann am baile agus duais cinneasachaidh 150% an cois factaraidh, taigh niùclasach agus taigh-saothrachaidh còmhla.  Faodaidh am meudachadh seo a chur ris an truailleadh a ghineas am baile cuideachd.

en: Recycling Center
gd: Aonad ath chuartachaidh

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
gd: Ma thogas tu aonad ath chuairteachaidh, lùghdaichidh seo an truailleadh a ghineas baile le 66%.

en: SDI Defense
gd: Dìon SDI

en: Space Component
gd: Co-phàirt fànais

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
gd: Tha dà sheòrsa de cho-phàirt fànais ann, co-phairtean putaidh agus connaidh.  Tha gach paidhir dhiubh a lùghdachadh na h-ùine a dh'fheumas an soitheach-fànais gus Alpha Centauri a ruigsinn.  'S urrainn dhut suas gu 8 paidhrichean dhiubh a thogail.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
gd: Mus urrainn dhut co-phàirt sam bith de shoitheach-fànais a thogail, feumaidh a' mhìorbhail Prògram Apollo a bhith air a thogail aig cluicheadair air choireigin.

en: Space Module
gd: Mòideal fànais

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
gd: 'S iad na mòidealan fànais na co-phàirtean as cosgaile de shoithichean-fànais. Tha trì seòrsaichean de mhòidealan fànais ann:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
gd: - Mòideal fuirich: a' toirt àite-fuireach do 10,000 duine.

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
gd: - Mòideal taic-bheatha: a' solar biadh is uisge do dh'aon mhòideal fuirich.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
gd: - Panailean grèine: a' solar lùths a dh'fheumas a dhà dhe na mòidealan eile.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
gd: 'S urrainn dhut suas gu 4 mòidealan fànais de gach seòrsa a thogail.

en: Space Structural
gd: Structar fànais

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
gd: 'S iad na structaran fànais beart-deilbh an t-soithich-fhànais agad.  Feumaidh gach pàirt eile de shoitheach-fànais a bhith co-cheangailte ri structar fànais mus obraich iad.  'S urrainn dhut suas gu 32 structar fànais a thogail.

en: Temple
gd: Teampall

en: University
gd: Oilthigh

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheans a' bhaile le 100% ma bhios leabhar-lann ann cuideachd.

en: Apollo Program
gd: Prògram Apollo

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
gd: Chì an cluicheadair a thogas seo gach baile air a' mhapa -- agus bidh fiosrachadh ùr-nodha aig a' chluicheadair air gach leacag air a bheil baile an dh'aindeoin ceò a' chogaidh. Bheir seo comas dhan a h-uile cluicheadair tòiseachadh air soitheach-fànais a thogail (fhad 's a tha an teicneolas iomchaidh aca).

en: Colossus
gd: Colasas

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
gd: Ginidh gach leacag mun cuairt air a bhaile far a bheil a' mhìorbhail seo 's a tha a' gineadh malairt air choireigin mu thràth aon ghoireas malairt a bharrachd.

en: Copernicus' Observatory
gd: Amharc-lann Copernicus

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
gd: Cuiridh seo an am meud an cinneasachadh saidheansail le 50% sa bhaile far an deach a thogail.

en: Cure For Cancer
gd: Leigheas na h-Aillse

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
gd: Nì an teicneolas iongantach seo aon saoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile agad (a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm).

en: Darwin's Voyage
gd: Turas Darwin

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
gd: Dh'aithnich Charles Darwin tàrmachadh nan gnèithean ri linn a thurais agus dh'adhbharaich sin earbsa na bu mhotha ann an saidheans. Gheibhear dà adhartas saidheansail 'na chois sa bhad.

en: Great Library
gd: An Leabhar-lann Mhòr

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
gd: Gheibh an sìobhaltas a thogas an Leabhar-lann Mhòr gach adhartas a tha aig dà sgioba eile air a' char as lugha.

en: Great Wall
gd: Am Balla Mòr

en: Works as a City Wall in all your cities.
gd: Tha seo mar gum biodh balla baile anns gach baile agad.

en: Hanging Gardens
gd: Na Liosan Crochte

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
gd: Nì seo aon saoranach riaraichte toilichte anns gach baile. Ged nach tachair seo ro thric, mur eil saoranach riaraichte sam bith ann a sheasas buaidh nan Liosan Crochte, bidh buaidh air saoranaich mhì-thoilichte 'na àite (a' gabhail a-steach an fheadhainn a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm) agus nì iad riaraichte iad.

en: Hoover Dam
gd: Dama Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gd: Tha buaidh aige seo mar gum biodh taigh dealain-uisge agad anns gach baile air an dearbh mhòr-thir air a bheil a' mhìorbhail.  (Lùghdaichidh seo an truailleadh agus cuiridh e am meud buaidh fhactaraidhean is thaighean-saothrachaidh.)

en: Isaac Newton's College
gd: Colaiste Isaac Newton

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
gd: Cuiridh seo an am meud an cinneasachadh saidheansail le 100% sa bhaile far an deach a thogail.

en: J.S. Bach's Cathedral
gd: Cathair-eaglais J. S. Bach

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
gd: Nì seo dà shaoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile agad air an dearbh mhòr-thir far an deach a' mhìorbhail a thogail (a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm).

en: Lighthouse
gd: Taigh-solais

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
gd: Bheir seo 1 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara agad.

en: Magellan's Expedition
gd: Turas Fernão de Magalhães

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
gd: Bheir seo 1 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara.

en: Manhattan Project
gd: Pròiseact Manhatten

en: Michelangelo's Chapel
gd: Sèipeal Michelangelo

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
gd: Dùblaichidh seo a' bhuaidh aig gach cathair-eaglais anns gach baile.

en: Oracle
gd: Oracail

en: Doubles the effect of a Temple in every city. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Dùblaichidh seo buaidh teampaill anns gach baile. Chan eil buaidh air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Pyramids
gd: Na Pioramaidean

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
gd: Bheir seo comas dhut riaghaltas sam bith a thaghadh, a' gabhail a-steach an fheadhainn nach deach a rannsachadh le do shìobhaltas fhathast agus as aonais greis ain-riaghailt eadar an dà riaghaltas.

en: SETI Program
gd: Prògram SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.
gd: Cuiridh seo an àirde cinneasachadh saidheansail anns gach baile le 50%.

en: Shakespeare's Theater
gd: Taigh-cluich Shakespeare

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
gd: Nì seo gach saoranach mì-thoilichte 's an fheadhainn air a bheil fearg riaraichte sa bhaile far a bheil e, a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: United Nations
gd: Na Nàiseanan Aonaichte

en: Women's Suffrage
gd: Cead-bhòtaidh nam Ban

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
gd: Thèid a' bhuaidh a tha aig gach aonad air a' mhì-thoileachas a lùghdachadh le 1. 'S ciall dha seo nach adhbharaich aonadan mì-thoileachas ann am poblachd idir agus nach adhbharaich aonadan ionnsaigheach ann an deamocrasaidh ach 1 saoranach mì-thoilichte am fear.

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
gd: Tha gach fèistear a' gineadh dà phuing sòghalachd sa bhaile aca gach cuairt. Faic an earrann air Toileachas a thaobh buaidh nam puingean sòghalachd.

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
gd: Cuiridh gach neach-saidheans dà phuing ri obair rannsachadh d' impireachd gach cuairt.

en: ?Taxman:T
gd: ?Taxman:C

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
gd: Cruthaichidh gach cìsear dà phìos òir a bharrachd airson d' ionmhais gach cuairt.

en: Civ1 ruleset
gd: Riaghailtean Civ1

en: You are playing with civ1 style rules. These rules are much simpler than the Freeciv default rules. If you know only the default rules, spend some time checking the differences.
    
     * There are fewer technologies, buildings and units.
     * Units have no hitpoints. If they win a battle, they remain in full health.
gd: Tha thu a' cluich leis na riaghailtean air nòs civ1. Tha na riaghailtean sin fada nas simplidhe na riaghailtean bunaiteach Freeciv. Mur eil thu eòlach ach air na riaghailtean bunaiteach, gabh greis is thoir sùil air an diofar eatarra.
    
     * Tha nas lugha de theicneolasan, togalaichean is aonadan ann
     * Chan bhi puingean beatha aig aonadan. Ma bhuannaicheas iad còmhrag, bidh iad gu tur slàn

en: Team 0
gd: Sgioba 0

en: Team 1
gd: Sgioba 1

en: Team 2
gd: Sgioba 2

en: Team 3
gd: Sgioba 3

en: Anarchy
gd: Ain-riaghailt

en: Warlord %s
gd: Tighearna-cogaidh %s

en: Warlady %s
gd: Baintighearna-chogaidh %s

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
gd: Chan eil riaghaltas sam bith ann fo ain-riaghailt. Chan eil na saoranaich fo rian agus chan chinn iad dad agus cosgaidh iad an cuid airgid cho luath 's a ghabhas, seach a chosg air pàigheadh chìsean agus rannsachadh.

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
gd: Tha beagan nas lugha de choirbteachd ann fo ain-riaghailt ach beagan a bharrachd mì-thoileachais an coimeas ri ain-tighearnas.

en: Despotism
gd: Ain-tighearnas

en: Chief %s
gd: Ceannard %s

en: ?female:Chief %s
gd: ?female:Ceannard %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
gd: 'S tusa riaghlaiche làn-smachd os cionn do mhuinntir ann an ain-tighearnas. Tha smachd agad air do shaoranaich cha mhòr gu tur tro neart d' arm.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
gd: Tha an ìre as àirde de choirbteachd ann fo ain-tighearnas am measg nan riaghaltasan uile.

en: Monarchy
gd: Monarcachd

en: King %s
gd: Rìgh %s

en: Queen %s
gd: Bànrigh %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
gd: Tha rìgh no bànrigh 'na cheannard dualchasach os cionn do riaghaltais ann am monarcachd.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
gd: Tha an dearbh ìre bheag de choirbteachd ann am monarcachd 's tha ann am poblachd.

en: Communism
gd: Co-mhaoineas

en: Comrade %s
gd: Companach %s

en: ?female:Comrade %s
gd: ?female:Companach %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
gd: Tha riaghaltasan co-mhaoineach stèidhichte air a' bheachd gu bheil gach neach co-ionnann ri chèile.  'S ann aig an stàit a tha gach maoin, seach aig saoranaich phrìobhaideach.  Tha an co-mhaoineas 'na chothromachadh eadar riaghaltas an airm agus feadhainn mharsantach.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
gd: Chan atharraich coirbteachd a-rèir an astair on phrìomh bhaile ann an co-mhaoineas; chan eil ach ìre mheadhanach de choirbteachd anns gach baile (a' gabhail a-steach a' phìomh bhaile.

en: Republic
gd: Poblachd

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
gd: Ann am poblachd, cumaidh na saoranaich taghaidhean gus riochdairean a thaghadh a bhios 'gan riaghladh; a chionn 's gum feum ceannardan a chaidh a thaghadh deagh ghean nan daoine fhathast ma tha iad airson fuireach aig an stiùir, tha saoirse nas motha aig na saoranaich.  Fàsaidh na saoranaich mì-thoilichte gu math furasta ann am poblachd ach leis gu bheil iad cho neo-eisimeileach, tha malairt mhòr a' dol ann am poblachd.

en: Democracy
gd: Deamocrasaidh

en: President %s
gd: Ceann-suidhe %s

en: ?female:President %s
gd: ?female:Ceann-suidhe %s

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
gd: Ann an deamocrasaidh, tha na saoranaich a' riaghladh iad fhèin le bhith a' bhòtadh air cùisean.  Tha an ìre as àirde a ghabhas ruigsinn ann an deamocrasaidhean ach tha an cunnart as motha de mhì-thoileachas ann cuideachd.  Chan eil coirbteachd ann an deamocrasaidh ach thig dragh mòr air daoine rè cogaidh.

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
gd: A chionn 's gu bheil earbsa mhòr aig na saoranaich san riaghaltas ann an deamocrasaidh, tha iad fìor dhìleas.  Cha ghabh aonadan an airm aig sìobhaltasan deamocratach a bhrìbeadh agus chan urrainnear bailtean deamocratach a bhrosnachadh gu aramach le dìoplomatan is brathadairean.

en: ?nationgroup:Ancient
gd: ?nationgroup:Àrsaidh

en: ?nationgroup:Modern
gd: ?nationgroup:Nuadh-aimsireil

en: American
gd: Muinntir Aimeireaga

en: ?plural:Americans
gd: ?plural:Muinntir Aimeireaga

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
gd: 'S e Stàitean Aonaichte Aimeireaga a tha orra gu foirmeil.  Choisinn iad neo-eisimeileachd o Bhreatainn Mhòr ri linn reabhlaid ann an 1776-1783 AD.

en: Speaker %s
gd: Ceann Comhairle %s

en: ?female:Speaker %s
gd: ?female:Ceann Comhairle %s

en: Aztec
gd: Muinntir nan Azteceach

en: ?plural:Aztecs
gd: ?plural:Muinntir nan Azteceach

en: Babylonian
gd: Muinntir Bhabaloin

en: ?plural:Babylonians
gd: ?plural:Muinntir Bhabaloin

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
gd: 'S e Babalon am baile a bu chumhachdaiche ann am Mesopotamia eadar an 18mh is an 7mh linn RC fo smachd iomadh sluagh, a' gabhail a-steach nan Amoritich, nan Kassitich, nan Assyrianaich agus nan Chaldeanaich.

en: ?female:%s Lugal
gd: ?female: %s Lugal

en: Chinese
gd: Muinntir na Sìne

en: ?plural:Chinese
gd: ?plural:Muinntir na Sìne

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
gd: 'S i an t-Sìn an sìobhaltas mòr as sine a tha am bith fhathast an-diugh agus tha an eachdraidh sgrìobhte aca a' dol air barrachd air 3,500 bliadhna. Chaidh an dùthaich a cho-aonadh le tànaisteachd Qin ann an 221 RC agus bha aonachd is eas-aonachd a' leantainn a chèile agus bha i fo smachd cinnidhean cèin aig amannan. Tha smachd aig Sluagh-Phoblachd na Sìne, a chaidh a stèidheachadh leis na co-mhaoinich ann an 1949, air a' mhòrthir fhad 's a tha an seann riaghaltas nàiseantach Poblachd na Sìne a' riaghladh an eileine Taidh Bhàn.

en: Emperor %s
gd: Impire %s

en: Empress Dowager %s
gd: Ban-Impire Comharbaidh %s

en: Chairman %s
gd: Cathraiche %s

en: Chairperson %s
gd: Cathraiche %s

en: Egyptian
gd: Muinntir na h-Èiphite

en: ?plural:Egyptians
gd: ?plural:Muinntir na h-Èiphite

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
gd: 'S e an dàrna sìobhaltas as sine air uachdar an t-saoghail a tha san Èiphit. Bha àireamh neo-àbhaisteach dhe na h-Èiphitich a' fuireach ann am bailtean o chionn fhada fhada, le sluagh mòr a' faighinn beòshlaint às an eabar a dh'fhàgas tuiltean na Nìle gach bliadhna.

en: Pharaoh %s
gd: Phàraoh %s

en: ?female:Pharaoh %s
gd: ?female:Phàraoh %s

en: Great Pharaoh %s
gd: Phàraoh Mòr %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
gd: ?female:Phàraoh Mhòr %s

en: English
gd: Muinntir Shasainn

en: ?plural:English
gd: ?plural:Muinntir Shasainn

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
gd: Chaidh Sasann a cho-aonadh le Alfred Mòr à Wessex aig deireadh na 9mh linn ach cha do mhair i fada 's chaidh a cheannsachadh le William à Nòrmandaidh ceud bliadhna an dèidh sin, an tìr-ghabhail shoirbheachail mu dheireadh ann.

en: Prime Minister %s
gd: Prìomh Mhinistear %s

en: ?female:Prime Minister %s
gd: ?female:Prìomh Mhinistear %s

en: French
gd: Muinntir na Frainge

en: ?plural:French
gd: ?plural:Muinntir na Frainge

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
gd: Bha an Fhraing 'na dùthaich chumachdach san Roinn-Eòrpa o chionn fhada. Cho-aonaich Frangaich mar an t-Impire Napoleon agus Rìgh Charlemagne roinntean mòra na Roinn-Eòrpa fo bhratach na Frainge.

en: Chieftain %s
gd: Ceann-feadhna %s

en: ?female:Chieftain %s
gd: ?female:Ceann-feadhna %s

en: Premier %s
gd: Premier ministre %s

en: ?female:Premier %s
gd: ?female:Premier ministre %s

en: German
gd: Muinntir na Gearmailte

en: ?plural:Germans
gd: ?plural:Muinntir na Gearmailte

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force. After World War I it became a republic, but fell into Nazism in 1933 and started World War II. After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
gd: Chaidh a' Ghearmailt a cho-aonadh le arm nam Pruiseanach ann an 1871. Bha i 'na poblachd an dèidh a' Chiad Chogaidh Mhòir agus thuit i fo bhuaidh nan Nazitheach ann an 1933 agus thòisich i air an Dàrna Chogadh Mhòr. Chaidh a sgoltadh ann an dà stàit an dèidh a' chogaidh agus chaidh a cho-aonadh a-rithist aig deireadh a' Chogaidh Fhuair ann an 1990.

en: Chancellor %s
gd: Seansalair %s

en: ?female:Chancellor %s
gd: ?female:Seansalair %s

en: First Secretary %s
gd: Ciad Rùnaire %s

en: ?female:First Secretary %s
gd: ?female:Ciad Rùnaire %s

en: Greek
gd: Muinntir na Grèige

en: ?plural:Greeks
gd: ?plural:Muinntir na Seann Ghrèige

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
gd: Sluagh nan Seann Ghreugach àrsaidh, eadar Mycenae agus tìr-ghabhail nan Ròmanach.

en: Despot %s
gd: Despótis %s

en: ?female:Despot %s
gd: ?female:Despótis %s

en: Indian
gd: Muinntir nan Innseachan

en: ?plural:Indians
gd: ?plural:Muinntir nan Innseachan

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
gd: Bha creathall sìobhaltas àrsaidh nan Innseachan ann an Srath Indus far a bheil Pagastàn an-diugh.

en: Raja %s
gd: Rājā %s

en: Rani %s
gd: Rājñī %s

en: Maharaja %s
gd: Mahārāja %s

en: Maharani %s
gd: Mahārājñī %s

en: Mahatma %s
gd: Mahātmā %s

en: ?female:Mahatma %s
gd: ?female:Mahātmā %s

en: Mongol
gd: Muinntir nam Mongol

en: ?plural:Mongols
gd: ?plural:Muinntir nam Mongol

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
gd: Cheannsaich na Mongolaich an impireachd a bu mhotha ann an eachdraidh mac an duine sna linntean an dèidh do Chinggis Khan an aonachadh, a' gabhail a-steach a' chuid a bu mhothe de dh'Àisea. Choisinn iad cliù mar dhaoine gun mhathanas ann an cogadh.

en: %s Khan
gd: %s Khān

en: %s Khagan
gd: %s Kağan

en: ?female:%s Khagan
gd: ?female:%s Kağan

en: Roman
gd: Muinntir na Ròimhe

en: ?plural:Romans
gd: ?plural:Muinntir na Ròimhe

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC. At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
gd: Chaidh an Ròimh a chur air bhonn le Romulus ann an 753 RC a-rèir nam fionn-sgeulan. Bha smachd aig an Ròimh air cha mhòr an Roinn-Eòrpa, Afraga a Tuath agus Mesopotamia air fad nuair a bha i ag àirde a neirt.

en: Dictator %s
gd: Ceannsalaiche %s

en: Dictatrix %s
gd: Ceannsalaiche %s

en: Imperator %s
gd: Impire %s

en: Imperatrix %s
gd: Ban-Impire %s

en: Usurper %s
gd: Sglaimir %s

en: ?female:Usurper %s
gd: ?female:Sglaimir %s

en: Russian
gd: Muinntir na Ruise

en: ?plural:Russians
gd: ?plural:Muinntir na Ruise

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
gd: A-rèir nam fionn-sgeulan, thug treubhan Slàbhach is Finniceach de Novgorod cuireadh do Rìgh Rurik nan Lochlannach a thighinn ann gus rian a chur air an dùthaich. Stèidhich Rurik Rus Kiev ann, a' chiad stàit Ruiseanach. Bha Rus Kiev air tuiteam às a chèile san 11mh linn agus chaidh na prionnsalachdan beaga a cho-aonadh a-rithist le Ivan III san 15mh linn. Às dèidh dha buaidh mhòr a thoirt air an t-Suain, bhuannaich Peter I talamh mòr agus stèidhich e Impireachd na Ruise. Mhair i gu ruige 1917 nuair a sguab reabhlaid shòisealach impire na Ruise mu dheireadh às a rìgh-chathair. Nuair a chaidh an USSR a leigeil mu sgaoil ann an 1991, nochd an Ruis a-rithist air a' mhapa ach mar phoblachd fheadarail an turas seo.

en: Duke %s
gd: Diùc %s

en: Duchess %s
gd: Ban-diùc %s

en: Zulu
gd: Muinntir nan Zulu

en: ?plural:Zulus
gd: ?plural:Muinntir nan Zulu

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
gd: 'S e sluagh Bantu armailteach a bha sna Zulu 's a dh'imrich o iar-mheadhan Afraga a dh'Afraga a deas tràth sna 1700an far an do cheannsaich iad na tùsanaich Khoisean agus far an do rinn iad cogadh ri luchd-tuineachais na Roinn-Eòrpa.

en: Great Chief %s
gd: Ceannard Mòr %s

en: ?female:Great Chief %s
gd: ?female:Ceannard Mòr %s

en: Spokesman %s
gd: Fear-labhairt %s

en: Spokeswoman %s
gd: Tè-labhairt %s

en: Principal Chief %s
gd: Prìomh Cheannard %s

en: ?female:Principal Chief %s
gd: ?female:Prìomh Cheannard %s

en: Barbarian
gd: Borbach

en: ?plural:Barbarians
gd: ?plural:Muinntir Bhorbach

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
gd: Bha borbaich 'na chunnart do chultaran àite sam bith o thoiseach an t-sìobhaltais.

en: Pirate
gd: Sluagh nan Spùinneadairean-mara

en: ?plural:Pirates
gd: ?plural:Sluagh nan Spùinneadairean-mara

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
gd: Cha fada 's a dh'fhalbh mac an duine air a' mhuir, bha spùinneadairean-mara a' sgiùrsadh an dà chuid nan seòladairean is muinntir nan cladaichean.

en: ?citystyle:European
gd: ?citystyle:Eòrpach

en: ?citystyle:Classical
gd: ?citystyle:Clasaigeach

en: ?citystyle:Tropical
gd: ?citystyle:Tropaigeach

en: ?citystyle:Asian
gd: ?citystyle:Àiseanach

en: ?citystyle:Babylonian
gd: ?citystyle:Babalonach

en: ?citystyle:Celtic
gd: ?citystyle:Ceilteach

en: ?citystyle:Renaissance
gd: ?citystyle:Nòs an Renaissance

en: ?citystyle:Industrial
gd: ?citystyle:Gnìomhachail

en: ?citystyle:Modern
gd: ?citystyle:Ùr-nòsach

en: ?citystyle:PostModern
gd: ?citystyle:Post-modarnach

en: Advanced Flight
gd: Itealaich adhartach

en: Alphabet
gd: An aibidil

en: Astronomy
gd: Reuladaireachd

en: Atomic Theory
gd: An teòraig dhadamach

en: Automobile
gd: An gluaistean

en: Banking
gd: Bancaireachd

en: Bridge Building
gd: Togail dhrochaidean

en: Bronze Working
gd: Obair-umha

en: Ceremonial Burial
gd: Tiodhlacadh deas-ghnàthach

en: Chemistry
gd: Ceimigeachd

en: Chivalry
gd: Ridireachd

en: Code of Laws
gd: Còd Laghan

en: Combustion
gd: Losgadh

en: Computers
gd: Coimpiutaireachd

en: Conscription
gd: Dleastanas-airm

en: Construction
gd: Togail

en: Allows Settlers to build fortresses.
gd: Bheir seo comas do thuinichean dùin a thogail.

en: Currency
gd: Airgeadas

en: Electricity
gd: Dealan

en: Electronics
gd: Leachtronachd

en: Engineering
gd: Innleadaireachd

en: Explosives
gd: Stuthan-spreadhaidh

en: Feudalism
gd: Fiùdalachd

en: Flight
gd: Itealaich

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
gd: Lùghdaichidh seo an teachd a-steach aon-turais o shlighean malairt ùra.

en: Fusion Power
gd: Cumhachd fiùisein

en: Genetic Engineering
gd: Innleadaireachd ghinteil

en: Gunpowder
gd: Fùdar-gunna

en: Horseback Riding
gd: Marcachd

en: Industrialization
gd: Mòr-ghnìomhachasadh

en: Invention
gd: Tionnsgnadh

en: Iron Working
gd: Obair-iarainn

en: Labor Union
gd: Aonadh-ciùird

en: Literacy
gd: Litreachas

en: Magnetism
gd: Magnatachd

en: Map Making
gd: Mapa-eòlas

en: Masonry
gd: Clachaireachd

en: Mass Production
gd: Mòr-chinneasachadh

en: Mathematics
gd: Matamataig

en: Medicine
gd: Leigheas

en: Metallurgy
gd: Obair-mheatailt

en: Mysticism
gd: Fàidheantas

en: Improves the effect of Temples.
gd: Leasaichidh seo buaidh nan teampall

en: Navigation
gd: Luingearachd

en: Nuclear Fission
gd: Fisean niùclasach

en: Nuclear Power
gd: Cumhachd niùclasach

en: Philosophy
gd: Feallsanachd

en: Physics
gd: Fiosaigeachd

en: Plastics
gd: Plastaig

en: Pottery
gd: Crèadhadaireachd

en: Recycling
gd: Ath chuartachadh

en: Refining
gd: Fìneadaireachd

en: Religion
gd: Creideamh

en: Robotics
gd: Robotaireachd

en: Rocketry
gd: Rocaidireachd

en: Space Flight
gd: Itealaich fànais

en: Steam Engine
gd: An t-Inneal-smùide

en: Steel
gd: Stàilinn

en: Superconductors
gd: Os-ghiùlanairean

en: The Corporation
gd: A' Chorporrachd

en: The Republic
gd: A' Phoblachd

en: The Wheel
gd: An roth

en: Theory of Gravity
gd: Teòraig tarraing na talmhainn

en: Writing
gd: An sgrìobhadh

en: Ocean
gd: Cuan

en: Oceans cover much of the world.
gd: Tha an saoghal loma-làn de chuantan.

en: Arctic
gd: An Antartaig

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
gd: Chan fhaighear leacagan artaigeach ach aig fìor cheann a tuath 's a deas an t-saoghail.  Tha iad glè fhuar agus tha e doirbh obair a dhèanamh orra.

en: Desert
gd: Fàsach

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
gd: 'S e ceàrn anabarrach tioram a tha ann am fàsach agus bidh àiteachas is malairt glè dhoirbh ann.

en: Forest
gd: Coille

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
gd: Tha craobhan a' fàs dlùth air a chèile ann an coille agus tha seo 'na dhuilgheadas dhan àiteachas.

en: Grassland
gd: Talamh feurach

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
gd: Tha cothroman àiteachais anabarrach math ann air talamh feurach.

en: Hills
gd: Cnuic

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
gd: Tha cnuic freagarrach dhan àiteachas agus a bharrachd air sin, làn ghoireasan gu math tric.

en: Jungle
gd: Diungail

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
gd: Tha craobhan a' fàs dlùth air a chèile ann an diungailean agus tha seo 'na dhuilgheadas dhan àiteachas.

en: Mountains
gd: Beanntan

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
gd: 'S e ceàrn anabarrach àrd a tha ann am beanntan agus bidh àiteachas is malairt glè dhoirbh ann.

en: Plains
gd: Maghan

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
gd: Tha maghan 'nan ceàrnaidhean leathann, tana agus leis a sin, bidh malairt car mì-ghoireasach.

en: Swamp
gd: Boglach

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
gd: Tha cus uisge ann am bogach agus tha seo 'na dhuilgheadas dhan àiteachas.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
gd: Tha an tundra 'na cheàrn leathann, fuar air an ghabh beagan àiteachais a dhèanamh ach chan eil mòran a bharrachd.

en: ?animals:Game
gd: ?animals:Sitheann

en: Coal
gd: Gual

en: Fish
gd: Iasg

en: Gems
gd: Seòid

en: Horses
gd: Eich

en: Oasis
gd: Othasas

en: Oil
gd: Ola

en: Seals
gd: Ròin

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
gd: Tha cunnart blàthachadh na cruinne tionalach; mar is fhaide a dh'fhas tu an truailleadh gun a ghlanadh, 's ann as motha a dh'fhàsas an cunnart agus mairidh an cunnart fad greis fiù às dèidh dhut a ghlanadh. Ma mhaireas cunnart àrd blàthachaidh fad ùine mhòr, bidh a' bhuaidh nas miosa nuair a thachras e.

en: Minor Tribe Village
gd: Clachan de threubh bheag

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
gd: 'S e coimhearsnachdan primideach a tha anns na clachain (ris an canar cuid "bothain") 's a tha sgaoilte air feadh an t-saoghail aig toiseach a' gheama. 'S urrainn do dh'aonad talamhainn sam bith a dhol a-steach a chlachan, thèid an clachan às an fhradharc 's gheibh thu freagairt air thuaiream. Mas e clachan nàimhdeil a tha ann, faodaidh gun èirich borbaich às no gun dèid an t-aonad a sgriosadh a chaidh a-steach ann. Ma tha iad càirdeil, faodaidh gum faigh thu òr, teicneolas ùr, aonad an airm (tuiniche uaireannan no aonad nach urrainn dhan chluicheadair cruthachadh fhathast uaireannan) no fiù baile ùr.

en: Fortress
gd: Dùn

en: Railroad
gd: Rathad-iarainn

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
gd: 'S urrainn dhut rathaidean is rathaidean-iarainn a thogail air aibhnichean ma dh'ionnsaich do shìobhaltas teicneolas togail dhrochaidean.

en: green
gd: glas

en: veteran
gd: seann ghaisgeach

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
gd: ?unitclass:Talamhainn

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
gd: ?unitclass:Mara

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
gd: ?unitclass:Adhair

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
gd: ?unitclass:arm itealach

en: Settlers
gd: Tuinichean

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
gd: Feumaidh tuinichean biadh agus cinneasachadh mar bheòshlaint agus faodaidh gum bàsaich tuiniche ma bhios gainnead bìdh sa bhaile a tha a' cumail taic riutha. Feumaidh tuinichean ann am poblachd no deamocrasaidh dà thuras de bhiadh gach cuairt.

en: Militia
gd: Mailisidh

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
gd: 'S urrainn dhut an t-aonad seo a thogail o thoiseach a' gheama.  'S e seo an t-aonad ionnsaigheach as laige.

en: Phalanx
gd: Falangas

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
gd: 'S e coisridh chaithbheartach a tha ann am falangas agus tha e math gus do bhailtean a dhìon.

en: Legion
gd: Leigean

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
gd: 'S e coisridh dheagh smachdaichte fo armaibh troma a tha ann an leigean a tha fìor luachmhor ann an ionnsaigh.

en: Musketeers
gd: Musgadairean

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
gd: 'S e coisridh a tha ann am musgadairean aig a bheil airm-losgaidh thràtha agus tha iad a' dol an àite nam falangas mar am prìomh aonad a chum dìon baile.

en: Riflemen
gd: Luchd-isnich

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
gd: 'S e coisridh à àm nan cogaidhean mòra a tha ann an luchd-isnich agus tha iad glè mhath ann an dìon baile.

en: Mech. Inf.
gd: Coisridh mheac.

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
gd: Coisridh mheacanaichte; 's e seo an t-aonad talamhainn aig a bheil neart dìon as àirde ach chan fhaighear seo ach aig ceann thall craobh na teicneolasan.

en: Cavalry
gd: Eachraidh

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
gd: 'S e cathaich air muin each a tha san eachraidh, ceatharn luath a thèid a-steach domhain air àrainn nàimhdeil agus a nochd tràth san eachdraidh.

en: Chariot
gd: Carbad

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
gd: 'S e carbadan cogaidh each-tharraingte a tha ann an carbadan, nas làidire agus nas daoire na eachdraidh.

en: Knights
gd: Ridirean

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
gd: 'S e cathaich air muin each a tha ann an ridir air a bheil caithbheart throm.

en: Armor
gd: Caithbheart

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
gd: 'S e carbadan cogaidh motaraichte a tha ann an caithbheart a tha nas luaithe 's nas làidire agus a sheasas barrachd dochainn na aonad air muin each.

en: Catapult
gd: Crann-tabhaill

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
gd: 'S e uidheaman cogaidh mòra a tha ann an crainn-thabhaill a thilgeas creagan. Tha iad glè làidir a' toirt ionnsaigh ach chan eil ach comas dìon lag annta agus feumaidh iad coimheadachd mus bi iad èifeachdach.

en: Cannon
gd: Canan

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
gd: 'S e airm losgaidh mhòra a tha ann an canain a thilgeas airm throma thairis air astar fada. Tha iad glè làidir a' toirt ionnsaigh ach chan eil ach comas dìon lag annta agus feumaidh iad coimheadachd mus bi iad èifeachdach.

en: Artillery
gd: Airtilearaidh

en: Fighter
gd: Sabaidiche

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
gd: 'S e a' chiad aonad adhair a bhios agad a tha anns na sabaidichean. 'S urrainn dhaibh a dhol àite sam bith agus ionnsaigh a thoirt air aonad sam bith.

en: Bomber
gd: Bomadair

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
gd: Tha bomadairean 'nan aonadan adhair sònraichte agus chan urrainn dhaibh ionnsaigh a thoirt ach air aonadan talamhainn 's chan ann air aonadan adhair eile.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
gd: Trì-ràmhach

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
gd: 'S e an trì-ràmhach a' chiad aonad bàta a bhios agad. 'S urrainn dha aonadan a ghiùlan agus tha comas beag ionnsaigh ann ach chan urrainn dha seòladh ro fhad air falbh on chladach.

en: Sail
gd: Bàta-seòlaidh

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
gd: Tha bàtaichean-seòlaidh a' dol an àite nan trì-ràmhaich agus tha iad fada nas earbsaiche air a' chuan mhòr.

en: Frigate
gd: Frigead

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
gd: 'S e bàta anabarrach iol-chomasach a tha ann am frigead agus tha comas dìon làidir ann agus tha e 'na bàta giùlain math.

en: Ironclad
gd: Bàta iarann-sligeach

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
gd: 'S e bàta cogaidh caithbheartach a tha ann am bàta iarann-sligeach agus tha e fada nas bunanta na am frigead ach chan eil comas giùlain ann mar a tha san fhrigead.

en: Cruiser
gd: Crùsair

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
gd: 'S e aonad bàta ionnsaigheach làidir a tha ann an crùsair.

en: Battleship
gd: Long-chogaidh

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
gd: 'S e an long-chogaidh an t-aonad bàta as fhearr, le comasan ionnsaigheach is dìon fìor mhath.

en: Submarine
gd: Bàta-tumaidh

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
gd: Tha bàtaichean-tumaidh a' siubhal fo uachdar a' chuain agus tha feum ro-innleachdail glè mhòr ann ach tha comas dìon car lag annta ma bheirear an sgiath-chùil dhiubh.

en: Carrier
gd: Soitheach-giùlain

en: The Carrier is a mobile airport.
gd: 'S e port-adhair siùbhlach a tha ann an soitheach-giùlain.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
gd: GLIOCAS: Glèidh na soithichean-giùlain agad gu cùramach le luingean luatha agus long-chogaidh oir tha e GLÈ chosgail soitheach-giùlain làn a chall.

en: Transport
gd: Giùlanair

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair ionnsaigh a thoirt e fhèin ach 's urrainn dha e fhèin a dhìon nuair a bheirear ionnsaigh air.

en: Nuclear
gd: Aonad niùclasach

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
gd: 'S urrainn dhut aonadan niùclasach a thogail nuair a bhios na h-adhartasan iomchaidh agad agus nuair a bhios Pròiseact Manhatten air a thogail aig cluicheadair air choireigin.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
gd: GLIOCAS 1: Chan adhbharaich spreadhadh niùclasach air a' chuan sileadh niùclasach agus 's e dòigh èifeachdach (ach daor) gus faighinn cuidhteas de shoithichean nàimhdeil.

en: Diplomat
gd: Dioplomat

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
gd: 'S e oifigear a tha ann an dìoplomat a ghiùlaineas do theachdaireachdan agus aig a bheil ùghdarras dèiligeadh ri uaislean dìoplomasach. 'S urrainn dha grunn ghnìomhan dìomhair a chur an gnìomh cuideachd a chuireas dochann air do nàimhdean; dìonaidh dìoplomatan 'nad bhailtean fhèin an aghaidh gnìomhan mar seo.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
gd: 'S urrainn dhut grunn ghnìomhan dìomhair fheuchainn fiù rè àm sìthe ach mothaichear dha na gnìomhan a tha glè ionnsaigheach agus adhbharaichidh iad connspaid dhìoplomasach agus bheir seo cothrom do phoblachdan is deamocrasaidhean cùmhnantan a bhriseadh.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
gd: Ma bhios aonad cèin air leacag leis fhèin, 's urrainn dhut feuchainn ri brìb a thoirt dha leis an dìoplomat agad. Le bhith a' pàigheadh suim a dh'òr, bidh an t-aonad agad-sa sa bhad; tha an t-suim fhèin a' crochadh air staid an aonaid agus an t-sìobhaltais aig a bheil e. Chan urrainn dhut aonadan a tha aig riaghaltas deamocrasach a bhrìbeadh ge-tà. Ma bhrìbeas tu aonad rè àm sìthe, adhbharaichidh tu connspaid dhìoplomasach.

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
gd: 'S urrainn do dhìoplomat grunn rudan a dhèanamh ann am baile aig cluicheadair eile ach chan fhaod gach aon dhiubh rud a dhèanamh ach aon turas. Fàilligidh na gnìomhan seo uaireannan. Cuideachd, 's urrainn do dhìoplomatan agus brathadairean sa bhaile sin ceann a thoirt do ghnìomhan nàimhdeil; ma thachras seo, bàsaichidh an t-aonad agad-sa no an t-aonad a tha a' cur ceann dhut. Ma bhàsaicheas an t-aonad a tha a' dìon, caillidh thusa aon phuing gluasaid agus 's urrainn dhut feuchainn ris a-rithist.

en: The actions available to Diplomats in a city are:
gd: Seo dhut na gnìomhan as urrainn do dhìoplomat a dhèanamh:

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
gd:  - "Stèidhich ambasaid": Thèid leis a' ghnìomh seo an-còmhnaidh agus bheir e dhut conaltradh seasmhach leis an t-sìobhaltas aig a bheil am baile agus fàisneis air an cuid chìsean is teicneolais.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
gd:  - "Cnuasaich am baile": Feuchaidh an t-aonad agad ri fiosrachadh mionaideach air a' bhaile a lorg: staid a' bhaile, na togalaichean 's aonadan 'na bhroinn agus na tha e a' togail an-dràsta fhèin.

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
gd:  - "Dèan sabotais air a' bhaile": Feuchaidh an t-aonad agad briseach a-steach air na rinn am baile de shaothair gu ruige seo a chum a' phròiseict làithrich aige no feuchaidh e ri togalach air thuaiream a sgriosadh sa bhaile. Chan urrainn dhut sabotais a dhèanamh air lùchairtean no mìorbhailean nuair a bhios iad air an togail agus cha bhi ach leth-sheans agad sabotais a dhèanamh air balla baile no togalach sam bith sa phrìomh bhaile. Chan urrainn dhut sabotais a dhèanamh ach nuair a bhios tu a' cogadh ris a' chluicheadair ud.

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
gd:  - "Goid teicneolas": Feuchaidh an t-aonad agad teicneolas air thuaiream ionnsachadh a tha aig sìobhaltas a' bhaile sin ach chan ann agad-sa. Chan urrainn do dhìoplomat teicneolas a ghoid air an dearbh bhaile ach aon turas. 'S urrainn dhut seo fheuchainn fiù mur eil thu a' cogadh ris a' chluicheadair ach adhbharaichidh tu connspaid dhìoplomasach.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
gd:  - "Brosnaich aramach": 'S urrainn dhut òr a phàigheadh do bhaile ach am fàg iad an sìobhaltas eile 's gus an lean iad riut-sa, a' toirt leotha gach aonad a tha an dachaigh ann, ged a thèid meud a' bhaile a lùghdachadh le 1. Bidh aonadan ann am bailtean eile fo smachd do nàmhaid fhathast ach thèid aonadan taobh a-muigh bhailtean air chall 's cha bhi iad aig aon seach aon dhiubh. Tha an t-suim a' crochadh air staid a' bhaile agus an t-sìobhaltais aig a bheil e. Chan urrainn dhut aramach a bhrosnachadh ann am prìomh bhaile no ann am baile sam bith a tha aig deamocrasaidh. 'S urrainn dhut feuchainn ri aramach a bhrosnachadh fiù nuair a bhios sìth ann ach adhbharaichidh tu connspaid dhìoplomasach.

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
gd: Tha cuid a ro-innleachdan cluiche ann a chleachdas prasgain de dhìoplomatan gus nàmhaid a chur ann an mì-rian mòr. Chan iongnadh gu bheil mì-earbsa is eagal air daoine ro dhìoplomatan!

en: Caravan
gd: Carbhan

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
gd: Giùlainidh carabhan bathar no stuthan a chum malairt le bailtean is dùthchannan fad air falbh no 's urrainn dha taic a chur ri togail de mhìorbhail 'nad bhailtean.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
gd: Cuiridh gach carabhan a chuireas taic ri togail de mhìorbhail 50 sgiath ri cinneasachadh na mìorbhaile.

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
gd: GLIOCAS:  'S urrainn dhut buidheann de charabhanaichean a chruthachadh ro làimh agus an cuir a dh'ionnsaigh baile far an do thòisich thu air mìorbhail a thogail gus crìoch a chur air ann an cuairt!

en: Barbarian Leader
gd: Ceannard borbach

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
gd: Nochdaidh ceannard borbach gach turas a bhios aramach borbach ann am badeigin san t-saoghal.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
gd: 'S urrainn do dhà bhaile anns a bheil puirt-adhair togail-adhair a dhèanamh le aon aonad gach cuairt.  Ma nì thu togail-adhair, thèid an t-aonad a ghluasad on dàrna bhaile gun bhaile eile agus cha bhi puingean gluasaid air fhàgail aig an aonad.  Feumaidh puingean gluasaid a bhith aig aonad mus urrainn dhut togail-adhair a dhèanamh leis.

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
gd: Bheir seo comas do bhaile fàs nas motha na 8.  Feumaidh baile rian shàibhearan cuideachd mus fàs e nas motha na 12.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gd: Nì cathair-eaglais 4 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte ann am baile agus bi e nas fhasa leis a sin rian a chumail air a' bhaile sin; ge-tà, cha bhi buaidh aig a' chathair-eaglais air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.  Nuair a lorgas tu diadhachd, cuiridh seo am meud buaidh nan cathair-eaglaisean agus fàsaidh aon saoranach eile riaraichte.  Ma rannsaicheas tu co-mhaoineas, lùghdaichidh seo buaidh nan cathair-eaglaisean agus nì iad aon saoranach nas lugha riaraichte.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
gd: Bidh e nas fhasa baile a dhìon ma bhios balla baile ann.  Bidh cumhachd dìon de dh'aonadan am broinn baile trì turais nas àirde an aghaidh aonadan talamhainn is heileacoptairean.  Chan eil iad gu feum an aghaidh aonadan adhair is mara agus hòbhaitsearan.  Dìonaidh balla baile ro chall sluaigh cuideachd a thachras nuair a thèid aonad dìon a sgriosadh le aonad talamhainn.

en: Coastal Defense
gd: Dìon cladaich

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
gd: Iomadaichidh seo neart nan aonadan sa bhaile le 2 nuair a bhios iad a' dìon an aghaidh bomadaireachd o bhàtaichean nàimhdeil.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Bheir seo cuirm dha na saoranaich agus nì e 3 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte.  (Ceithir às dèidh dhut leachtronachd a rannsachadh.) Ge-tà, cha bhi buaidh aig a' choileasam air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
gd: Ìslichidh seo coirbteachd is sgudal ann am baile le 50% agus bidh cosgais reabhlaid a' bhaile 4 tursan nas àirde. (Chan eil a' bhuaidh seo gu feum 'nad phrìomh-bhaile.)

en: Under a Democracy, a Courthouse also makes 1 unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
gd: Nì taigh-cùirte 1 saoranach mì-thoilichte riaraichte ann an deamocrasaidh (ach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm).

en: Harbor
gd: Cala

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles.  The city needs to be coastal to build this improvement.
gd: Bheir seo dhut aon ghoireas bìdh a bharrachd o gach leacag cuain.  Feumaidh am baile a bhith ri taobh na mara mus urrainn dhut seo a thogail.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
gd: Chan fhaod ach aon taigh-cumhachd, taigh dealain-uisge, taigh niùclasach no taigh-cumhachd grèine a bhith san dearbh bhaile.  Chan urrainn dhut taigh dealain-uisge a thogail ach ma tha am baile ri taobh (no air) leacag no aibhne.

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
gd: Cuiridh taigh-saothrachaidh am meud cinneasachadh sgiathan a' bhaile le 100% ma bhios factaraidh ann cuideachd. Meudaichidh taigh-saothrachaidh leis fhèin cinneasachadh nan sgiathan le 50%.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
gd: Chan fhaod ach aon taigh-cumhachd, taigh dealain-uisge, taigh niùclasach no taigh-cumhachd grèine a bhith san dearbh bhaile.

en: Offshore Platform
gd: Crann-ola fada o thìr

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
gd: Bheir seo dhut aon ghoireas sgèith a bharrachd o gach leacag cuain.  Feumaidh am baile a bhith ri taobh na mara mus urrainn dhut seo a thogail.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption and waste in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption and waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
gd: Nì thu prìomh bhaile de bhaile 's lùchairt ann, agus suidheachan do riaghaltais. Tha a' choirbteachd is sgual ann am bailtean eile a' crochadh air an astar on phrìomh bhaile ach ann an deamocrasaidh no fo riaghaltas co-mhaoineach. A bharrachd air sin, cha bhi ach an dàrna le de choirbteachd is sgudal agad sa phrìomh-bhaile agad (mar gun robh taigh-cùirte ann).

en: Police Station
gd: Stèisean a' phoileis

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
gd: Lùghdaichidh seo am mì-thoileachas a dh'èirigheas an cois aonadan an airm ann an àitichean ionnsaigheach a tha aig a' bhaile le 2 ann an deamocrasaidh agus le 1 ann am poblachd -- no ann am facal eile, cuiridh e às dhan mhì-thoileachas a dh'adhbharaicheas aon aonad an airm. Chan eil buaidh aig an leasachadh seo fo riaghaltasan eile.

en: Port Facility
gd: Goireas cala

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
gd: Bheir seo comas do bhaile aonadan mara a thogail a bhios 'nan seann ghaisgich. Cuideachd, thèid aonad mara a chaidh a dhochann a dh'fhuiricheas ann am baile fad làn-chuairt gun ghluasad a shlànachadh gu tur.

en: Research Lab
gd: Deuchainn-lann

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
gd: Cuiridh deuchainn-lann am meud cinneasachadh saidheansail a' bhaile le 100% ma bhios leabhar-lann ann cuideachd. Ma bhios leabhar-lann, oilthigh agus deuchainn-lann ann còmhla, thèid a chur am meud le 150%.

en: SAM Battery
gd: Bataraidh SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
gd: Dùblaichidh seo dìon nan aonadan uile sa bhaile nuair a bheir itealan ionnsaigh orra (ach heileacoptairean agus airm itealach).

en: Sewer System
gd: Rian shàibhearan

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
gd: Bheir seo comas do bhaile fàs nas motha na 12.  Feumaidh baile duct-uisge cuideachd mus fàs e nas motha na 8.

en: Solar Plant
gd: Taigh-cumhachd grèine

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
gd: Cuiridh seo às dhan truailleadh air fad a dh'èiricheas an cois cinneasachadh a' bhaile.  Cuiridh e am meud cinneasachadh sgiathan ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile: gheibhear duais cinneasachaidh 100% an cois factaraidh agus taigh-cumhachd grèine ann am baile agus duais cinneasachaidh 150% an cois factaraidh, taigh-cumhachd grèine agus taigh-saothrachaidh còmhla.

en: Stock Exchange
gd: Margadh-earrannan

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
gd: Cuiridh margadh-earrannan am meud cinneasachadh chìsean is sòghalachd le 50% sa bhaile ma bhios banca ann cuideachd. Ma bhios banca agus margaid ann cuideachd, cuiridh margadh-earrannan am meud cinneasachadh chìsean is sòghalachd le 150% sa bhaile.

en: Super Highways
gd: Sàr-rathaidean

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
gd: Cuiridh iad am meud goireasan malairt le 50% air gach leacag air a bheil rathaidean no rathaidean-iarainn.

en: Supermarket
gd: Mòr-mhargaid

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
gd: Cuiridh seo am meud goireasan bìdh le 50% air gach leacag fearainn a thathar a' cur gu feum mun cuairt air a' bhaile.  Tha leacagan fearainn 'nan leacagan a chaidh uisgeachadh dà thuras.

en: Makes one unhappy citizen content.  The Mysticism advance doubles this effect, as does Oracle wonder.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Nì seo aon saoranach mì-thoilichte riaraichte. Nuair a lorgas tu fàidheantas, thèid a' bhuaidh a dhùblachadh. Ma bhios fàidheantas agad, nì seo riaraichte 4 saoranaich. Cha bhi buaidh air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
gd: Chì an cluicheadair a thogas seo am mapa air fad -- agus bidh fiosrachadh ùr-nodha aig a' chluicheadair air gach leacag is baile (ach chan ann air aonadan) an dh'aindeoin ceò a' chogaidh. Bheir seo comas dhan a h-uile cluicheadair tòiseachadh air soitheach-fànais a thogail (fhad 's a tha an teicneolas iomchaidh aca).

en: A.Smith's Trading Co.
gd: Companaidh Malairt À. Mac a' Ghobhainn

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
gd: Bidh leasachadh baile sam bith a chosgadh 1 bheòshlaint a ghnàth saor an-sgaidh airson gach baile agad.

en: Eiffel Tower
gd: Tùr Eiffel

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
gd: Ath chosnaidh tu cliù is deagh ghean nan nàiseanan eile ceithir turais nas luaithe leis.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gd: Nì seo aon saoranach riaraichte toilichte anns gach baile. Nì e dà shaoranach riaraichte a bharrachd toilichte sa bhaile far a bheil na Liosan Crochte ('s e sin 3 uile gu lèir). Ged nach tachair seo ro thric, mur eil saoranach riaraichte sam bith ann a sheasas buaidh nan Liosan Crochte, bidh buaidh air saoranaich mhì-thoilichte 'na àite (a' gabhail a-steach an fheadhainn a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm) agus nì iad riaraichte iad.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gd: Tha buaidh aige seo mar gum biodh taigh dealain-uisge agad anns gach baile.  (Lùghdaichidh seo an truailleadh agus cuiridh e am meud buaidh fhactaraidhean is thaighean-saothrachaidh.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
gd: Nì seo dà shaoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile (a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm).

en: King Richard's Crusade
gd: Cogadh-croise Rìgh Ridseird

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
gd: Bheir seo dhut aon ghoireas sgèith aig gach leacaf mun cuairt air a' bhaile far a bheil e.

en: Leonardo's Workshop
gd: Bùth-obrach Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
gd: Àrdaichidh seo aon aonad a chaidh o fheum gach cuairt.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
gd: Bheir seo 1 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara agad. Bidh gach aonad mara an airm 'na sheann ghaisgeach leis (anns gach baile).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
gd: Bheir seo 2 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara.

en: Marco Polo's Embassy
gd: Ambasaid Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
gd: Gheibh an cluicheadair aig a bheil e ambasaid le gach cluicheadair eile.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gd: Tha seo mar gum biodh cathair-eaglais anns gach baile agad.  Nì seo 3 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte ann am baile; ge-tà, cha bhi buaidh aig a' chathair-eaglais air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.  Nuair a lorgas tu diadhachd, cuiridh seo am meud buaidh nan cathair-eaglaisean agus fàsaidh aon saoranach eile riaraichte.  Ma rannsaicheas tu co-mhaoineas, lùghdaichidh seo buaidh nan cathair-eaglaisean agus nì iad aon saoranach nas lugha riaraichte.

en: Counts as having a Granary in every city.
gd: Tha seo mar gum biodh sìol-lann anns gach baile.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheansail anns gach baile far a bheil leabhar-lann le 50%.  (Mar gum biodh deuchainn-lann anns gach baile agad.)

en: Statue of Liberty
gd: Ìomhaigh na Saoirse

en: Sun Tzu's War Academy
gd: Acadamaidh Cogaidh Sun Zi

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
gd: Bidh gach aonad talamhainn ùr an airm 'na sheann ghaisgeach (anns gach baile agad).  Bidh seann aonadan talamhainn nas buailtiche air inbhe seann ghaisgich a chosnadh ri linn sabaid, 100% seach 50% mar a bhiodh roimhe.

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
gd: Ath choisinnidh gach aonad agad dà phuing beatha a bharrachd gach cuairt.

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
gd: Tha seo mar gum biodh stèisean a' phoileis anns gach baile agad. ('S ciall dha seo gun lùghdaich e am mì-thoileachas a dh'èirigheas an cois aonadan an airm ann an àitichean ionnsaigheach a tha aig a' bhaile le 2 ann an deamocrasaidh agus le 1 ann am poblachd -- no ann am facal eile, cuiridh e às dhan mhì-thoileachas a dh'abharaicheas aon aonad an airm. Chan eil buaidh aig a' mhìorbhail seo fo riaghaltasan eile.)

en: Capitalization
gd: Calpachadh

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
gd: Chan e leasachadh àbhaisteach a tha seo.  Ma chuireas tu cinneasachadh de bhaile a chum calpachaidh, gheibh thu cìsean (airgead) seach sgiathan.

en: Civ2 ruleset
gd: Riaghailtean Civ2

en: You are playing with civ2 style rules. These are quite close to Freeciv default rules, but with some additions.
gd: Tha thu a' cluich le riaghailtean de nòs Civ2. Tha iad gu math dlùth air riaghailtean bunaiteach Freeciv ach tha diofar ann uaireannan.

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
gd: Tha beagan nas lugha de choirbteachd is ana-caitheamh ann fo ain-riaghailt ach beagan a bharrachd mì-thoileachais an coimeas ri ain-tighearnas.

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
gd: Tha an ìre as àirde de choirbteachd is ana-caitheamh ann fo ain-tighearnas am measg nan riaghaltasan uile.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
gd: Tha an dearbh ìre bheag de choirbteachd is ana-caitheamh ann am monarcachd 's tha ann am poblachd.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
gd: Chan atharraich coirbteachd is ana-caitheamh a-rèir an astair on phrìomh bhaile ann an co-mhaoineas; chan eil ach ìre mheadhanach de choirbteachd anns gach baile (a' gabhail a-steach a' phìomh bhaile.

en: Fundamentalism
gd: Bun-chreidmheachd

en: High Priest %s
gd: Àrd-sagart %s

en: High Priestess %s
gd: Àrd-bhan-sagart %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
gd: Tha riaghaltas bun-chreidmheach stèidhichte air creideamh. 'S e creideamh cràbhach a tha ann mar is trice agus tha riaghailtean righinn a' tighinn uaithe a chumas smachd air gnìomhan is peanasan nan riaghlaichean 's nan daoine.

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
gd: Ann an sòisealtas bun-chreidmheach, tha na daoine 's na riaghlaichean làn-dìleas dha an creideamh agus tha iad deònach bàsachadh air a shon mar is trice.

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
gd: Cruthaichidh leasachaidhean a rinneadh saoranaich mhì-thoilichte riaraichte a ghnàth 'deicheamhan' (òr) 'na àite agus bidh an deicheamh co-ionnann ri àireamh nan daoine a rinneadh riaraichte iad agus cha leig thu leas òr a phàigheadh gus an cumail suas.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
gd: Ann an deamocrasaidh, tha na saoranaich a' riaghladh iad fhèin le bhith a' bhòtadh air cùisean.  Tha an ìre as àirde a ghabhas ruigsinn ann an deamocrasaidhean ach tha an cunnart as motha de mhì-thoileachas ann cuideachd.  Chan eil coirbteachd no ana-caitheamh ann an deamocrasaidh ach thig dragh mòr air daoine rè cogaidh.

en: Reverend %s
gd: An t-Urramach %s

en: ?female:Reverend %s
gd: ?female:A' Bhan-Urramach %s

en: Carthaginian
gd: Muinntir Chartago

en: ?plural:Carthaginians
gd: ?plural:Muinntir Chartago

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
gd: Tha muinntir Cartago de shliochd nam marsantach Foinìseach agus bha impireachd mara aca sa Mhuir Mheadhanach eadar a' 5mh is an 2na linn RC. Chaidh Cartago a sgriosadh leis an Ròimh ann an 146 RC.

en: Celtic
gd: Ceilteach

en: ?plural:Celts
gd: ?plural:muinntir nan Ceilteach

en: The Celts were an Indo-European ethno-linguistic complex in Western Europe, probably originating from the area between the upper Rhine and upper Danube, from the Urnfield culture and the western group of the Hallstatt culture. The Celts were known as cruel and savage warriors who terrorized the ancient civilized peoples of Europe and Asia Minor. The Celts colonized much of Europe and had a large influence on the development of European civilization.
gd: Bha na Ceiltich 'nam buidheann de chinnidhean aig an robh cànain Innd-eòrpach ann an taobh an iar na Roinn-Eòrpa. Tha coltas gun dàinig iad às an sgìre eadar ceann uachdarach na Rèine agus na Danuib agus gun do dh'èirich iad à cultar Urnfield agus meur an iar cultar Hallstatt. Bha cliù aig na Ceiltich mar ghaisgich bhorba a rinn sgrios air seann-sìobhaltasan na Roinn-Eòrpa agus Asia Minor. Thuinich iad cuid mhath dhen Roinn-Eòrpa agus bha buaidh mhòr aca air leasachadh cultar na Roinn-Eòrpa.

en: Great Warrior %s
gd: Gaisgeach Mòr %s

en: ?female:Great Warrior %s
gd: ?female:Bana-ghaisgeach Mhòr %s

en: Brother %s
gd: Bràthair %s

en: Sister %s
gd: Piuthair %s

en: High Druid %s
gd: Àrd-draoidh %s

en: ?female:High Druid %s
gd: ?female:Àrd-bhana-draoidh %s

en: Archbishop %s
gd: Àrd easbaig %s

en: ?female:Archbishop %s
gd: ?female:Àrd easbaig %s

en: Japanese
gd: Muinntir na Seapaine

en: ?plural:Japanese
gd: ?plural:Muinntir na Seapaine

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
gd: A-rèir fionn-sgeulan tradaiseanta nan Seapaineach, chaidh an t-Seapan a chur air bhonn san 7mh linn leis an Impire Jimmu.

en: Empress %s
gd: Ban-Impire %s

en: Shogun %s
gd: Shōgun %s

en: ?female:Shogun %s
gd: ?female:Shōgun %s

en: Persian
gd: Muinntir na Peirse

en: ?plural:Persians
gd: ?plural:Muinntir na Peirse

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
gd: Mhair a' chiad Impireachd Pheirseach (Achaemenideach) o 550 RC gu 330 RC; an dàrna tè (Sassanideach) o 226 AD gu 642 AD.

en: %s Shah
gd: %s Šāh

en: %s Shahbanu
gd: %s Šahbānū

en: Ayatollah %s
gd: Āyatollāh %s

en: ?female:Ayatollah %s
gd: ?female:Āyatollāh %s

en: Patriarch %s
gd: Prìomh Athair %s

en: Matriarch %s
gd: Prìomh Mhàthair %s

en: Sioux
gd: Muinntir nan Seachd Teintean Comhairle

en: ?plural:Sioux
gd: ?plural:Muinntir nan Seachd Teintean Comhairle

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
gd: 'S e nàisean de thùsanaich ann an Aimeireaga a Tuath a bha sna Seachd Teintean Comhairle (Sioux na Beurla) agus thug iad buaidh air na Stàitean Aonaichte ann an grunn bhlàran mòra. Tha trì prìomh bhuidhnean annta, na Lakhóta, na Dakhóta agus na Nakhóta.

en: Spanish
gd: Muinntir na Spàinnte

en: ?plural:Spanish
gd: ?plural:Muinntir na Spàinnte

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castile and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems. The Reconquista was completed in 1492, the same year Columbus sailed. Spain then went on to create an empire on which the sun never set.
gd: Chaidh an nàisean Spàinnteach mar a tha sinne eòlach air a chruthachadh nuair a thug rìoghachdan Castilla is León buaidh air na Muslamaich 's iad airson ceann-tìre na h-Ìbeire ath ghlacadh uapa. Thàinig an Reconquista gu crìoch ann an 1492, an dearbh bhliadhna a sheòl Colombo air tòir an t-saoghail ùir. Thog an Spàinnt impire an uairsin a bha cho mòr 's nach do laigh a' ghrian ann a-riamh.

en: Cardinal %s
gd: Càirdineal %s

en: ?female:Cardinal %s
gd: ?female:Càirdineal %s

en: Viking
gd: Muinntir Lochlainn

en: ?plural:Vikings
gd: ?plural:Muinntir Lochlainn

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
gd: Bha na Lochlannaich a' creachadh 's a' malairt air feadh cladaichean na Roinn-Eòrpa eadar 800 AD agus 1100 AD. Bha creachadairean Lochlannach os cionn rìoghachdan ann an Nòrmandaidh, san Ruis agus gu goirid ann an Sisilidh aig àm.

en: Amphibious Warfare
gd: Cogadh muir-thìreach

en: Combined Arms
gd: Airm co-mheasgaichte

en: Reduces the effect of Cathedrals.
gd: Lùghdaichidh seo buaidh nan cathair-eaglaisean.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
gd: Bheir seo comas do thuinichean is einnseanairean dùin a thogail.

en: Economics
gd: Eaconamachd

en: Improves the effect of Colosseums.
gd: Leasaichidh seo buaidh nan coileasaman.

en: Environmentalism
gd: Àrainneachdas

en: Espionage
gd: Brathadaireachd

en: Guerilla Warfare
gd: Cogadh guerilla

en: Laser
gd: Làsair

en: Leadership
gd: Ceannardas

en: Machine Tools
gd: Beart-innealan

en: Miniaturization
gd: Meanbhadaireachd

en: Mobile Warfare
gd: Cogadh gluasadach

en: Monotheism
gd: Aon-diadhachd

en: Gives sea units one extra move.
gd: Bheir seo aon phuing gluasaid a bharrachd do dh'aonadan mara.

en: Polytheism
gd: Ioma-diadhachd

en: Radio
gd: An rèidio

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
gd: Bheir seo comas do thuinichean is einnseanairean bunaitean adhair a thogail.

en: Refrigeration
gd: Fionnarachadh

en: Sanitation
gd: Slàintealachd

en: Seafaring
gd: Seòladaireachd

en: Stealth
gd: Fàillidh

en: Tactics
gd: An Ro-innleachd

en: Theology
gd: Diadhachd

en: Improves the effect of Cathedrals.
gd: Leasaichidh seo buaidh nan cathair-eaglaisean.

en: Warrior Code
gd: Còd nan Cathach

en: Glacier
gd: Deigh-shiubhail

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
gd: Chan fhaighear deighean-siubhail ach aig fìor cheann a tuath 's a deas an t-saoghail.  Tha iad glè fhuar agus tha e doirbh obair a dhèanamh orra.

en: Iron
gd: Iarann

en: Furs
gd: Bèin

en: Fruit
gd: Measan

en: Buffalo
gd: Buabhall

en: Wheat
gd: Cruithneachd

en: Peat
gd: Mòine

en: Pheasant
gd: Easag

en: Ivory
gd: Ìbhridh

en: Silk
gd: Sìoda

en: Spice
gd: Spiosraich

en: Whales
gd: Mucan-mara

en: Wine
gd: Fìon

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
gd: 'S urrainn do heileacoptairean a dhol a-steach dha na clachain cuideachd nas fhaide air adhart sa gheama ach ma thèid thu seachad air le itealan sam bith eile, cuiridh sin eagal air muinntir a' chlachain 's teichidh iad.

en: Farmland
gd: Fearann

en: Airbase
gd: Ionad-adhair

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
gd: Heileacoptair

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
gd: ?unitclass:Heileacoptair

en: Engineers
gd: Einnseanairean

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
gd: Tha einnseanairean car coltach ris na tuinichean ach tha iad ag obair agus a' gluasad dà thuras cho luath.  'S urrainn do dh'einnseanairean talamh cruth-atharrachadh cuideachd (mar eisimpleir, nì iad fàsach de thundra), rud nach urrainn do thuiniche sam bith a dhèanamh; faic an earrann air 'Atharrachadh na talamhainn' airson barrachd fiosrachaidh.

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
gd: GLIOCAS 1:  Àrdaich tuinichean 'nan einnseanairean ma bhios cothrom agad sin a dhèanamh, feumaidh einnseanairean an dearbh bheòshlaint 's a dh'fheumas tuinichean àbhaisteach.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
gd: GLIOCAS 2:  Ma thèid agad air Bùth-obrach Leonardo a thogail, rannsaich stuthan-spreadhaidh mus dèid Bùth-obrach Leonardo o fheum.  Ma nì thu seo, thèid na tuinichean agad àrdachadh saor an-asgaidh.

en: Warriors
gd: Cathaich

en: Archers
gd: Boghadairean

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
gd: Nì boghadairean sabaid le boghan is saighdean agus tha iad math a' toirt ionnsaigh agus a' dìon.

en: Pikemen
gd: Pìcearan

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
gd: Tha pìcean fada aig pìcearan agus tha iad a' dol an àite nam falangasan mar phrìomh dhìonadair nam bailtean.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
gd: 'S e coisridh a tha ann am musgadairean aig a bheil airm-losgaidh thràtha agus tha iad a' dol an àite nam pìcearan mar am prìomh aonad a chum dìon baile.

en: Fanatics
gd: Fanataich

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
gd: 'S e cathaich a tha ann am fanataich a tha ro dhìleas do àrd-chùis.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
gd: Cumaidh nàiseanan bun-chreidmheach aonadan fanatach agus cha bhi aca sgiathan beòshlaint a phàigheadh air an son.

en: Partisan
gd: Partasan

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
gd: 'S e sabaidichean guerilla a tha ann am partasain a tha fìor eòlach air cruth na tìre 's a chleachdas an t-èolas seo ann an sabaid.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
gd: Gheibh thu grunn phartasan saor an-asgaidh nuair a cheannsaicheas nàmhaid baile agad -- bheir iad orra àitichean dìon san sgìre mun cuairt air a' bhaile -- ach a-mhàin san t-suidheachadh a leanas:
     - Feumaidh cogadh guerilla a bhith rannsaichte aig aon chluicheadair air a' char as lugha.
     - Feumaidh gur thuse an neach a stèidhich am baile o thùs.
     - Feumaidh eòlas a bhith agad air co-mhaoineas agus fùdar-gunna.
     - Feumaidh riaghaltas deamocratach no co-mhaoineach a bhith agad.

en: Alpine Troops
gd: Feachdan ailpeach

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
gd: Tha feachdan ailpeach fìor mhath air gluasad mun cuairt agus tha iad anabarrach math air an dìon.

en: Marines
gd: Saighdearean-mara

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
gd: 'S e coisridh a tha sàr-eòlach air cogadh na mara a tha anns na saighdearan-mara.

en: Paratroopers
gd: Para-trùpairean

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
gd: 'S a' choisridh mheacanaichte an t-aonad talamhainn aig a bheil neart dìon as àirde ach chan fhaighear seo ach aig ceann thall craobh na teicneolasan.

en: Horsemen
gd: Marcshluagh

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
gd: 'S e cathaich air muin each a tha san mharcshluagh, ceatharn luath a thèid a-steach domhain air àrainn nàimhdeil agus a nochd tràth san eachdraidh.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
gd: 'S e carbadan cogaidh each-tharraingte a tha ann an carbadan, nas làidire agus nas daoire na marcshluagh.

en: Elephants
gd: Ailbhein

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
gd: Tha ailbhein 'nam beathaichean mòra àrda a chaidh an trèanadh airson cogadh agus thathar 'gan cleachdadh gus eagal a chur air nàmhaid ach chan eil iad ro mhath 'gan dìon fhèin.

en: Crusaders
gd: Ridirean-croise

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
gd: Tha ridirean-croise 'nan cathaich dheagh smachdaichte air muin each agus aig a bheil àrd-chùis.

en: Dragoons
gd: Saighdear-eachraidh

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
gd: 'S e cathaich air muin each a tha ann an saighdearan-eachraidh aig a bheil airm-losgaidh thràtha.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
gd: 'S e saighdearean air muin each agus a fhuair deagh thrèanadh a tha san eachdraidh.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
gd: 'S canan leasaichte a tha san airtilearaidh. Tha iad glè làidir a' toirt ionnsaigh ach chan eil ach comas dìon lag annta agus feumaidh iad coimheadachd mus bi iad èifeachdach.

en: Howitzer
gd: Hòbhaitsear

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, unless you have the United Nations wonder, and Helicopters may be attacked by ground units.
gd: 'S e aonad glè chumhachdach a tha ann an heileacoptair a chionn 's gun urrainn dha itealaich agus bailtean a cheannsachadh.  Feumaidh tu an deagh chùram a ghabhail oir caillidh heileacoptairean beagan slàinte gach cuairt mur eil iad ann am baile no bunait adhair no air giùlanair agus mur eil mìorbhail nan Nàiseanan Aonaichte agad, 's urrainn do dh'aonadan talamhainn ionnsaigh a thoirt air heileacoptairean.

en: Stealth Fighter
gd: Sabaidiche dìth-chealtair

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
gd: 'S e sabaidiche leasaichte a tha ann aig a bheil comas ionnsaigh nas fhearr agus puingean gluasaid a bharrachd.

en: Stealth Bomber
gd: Bomadair dìth-chealtair

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
gd: 'S e bomadair leasaichte a tha ann aig a bheil comas ionnsaigh nas fhearr agus puingean gluasaid a bharrachd.

en: Caravel
gd: Carbhal

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
gd: Tha carbhalan a' dol an àite nan trì-ràmhaich agus tha iad fada nas earbsaiche air a' chuan mhòr.

en: Galleon
gd: Gailleon

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
gd: Chan eil sa ghailleon ach bàta giùlain agus chan urrainn dha ionnsaigh a thoirt air bàtaichean eile ged a tha e comasach air a dhìon fhèin ma bheirear ionnsaigh air-san.

en: Destroyer
gd: Sgriosadair

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
gd: 'S e bàta iarann-sligeach leasaichte a tha ann aig a bheil comas gluasaid is lèirsinn nas fhearr.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
gd: GLIOCAS:  Aonad fìor luath a tha glè fheumail gus giùlanairean nàimhdeil a shealg.

en: AEGIS Cruiser
gd: Crùsair AEGIS

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
gd: Tha airm itealach adhartach aig crùsairean AEGIS leis an dìon iad iad fhèin.

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
gd: Tha an Cruise Missile 'na arm itealach a ruigeas cinn-uidhe fad air falbh agus an teis-mheadhain dùthaich do nàmhaid.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
gd: GLIOCAS:  Bidh badan dhiubh gu math èifeachdach gus am muir mun cuairt air do dhùthaich phrìseil a chumail saor o bhàtaichean do nàimhdean.

en: Spy
gd: Brathadair

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
gd: Tha brathadairean nas ealanta air brathadaireachd na tha na dìoplomatan a bha agad roimhpe.

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
gd: 'S urrainn dhi gach rud a dhèanamh fhathast a rinn na dìoplomatan; thoir sùil air an fhiosrachadh mu na dìoplomatan airson mion-fhiosrachadh. Mairidh brathadair beò ma nì iad obair brathadaireachd ann am baile cèin, rud nach b' urrainn dhan dìoplomat, agus fàsaidh iad nas ealanta ri linn sin. Tha brathadairean nas èifeachdaiche ann an dìon nam bailtean an aghaidh brathadairean is dìoplomatan cèin na bha na dìoplomatan iad fhèin.

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
gd: Ma mhaireas brathadair beò tro aon dhe na gnìomhan ionnsaigheach (sabotais, goid, brosnachadh aramach agus puinnseanachadh), teichidh i dhan bhaile chàirdeil as fhaisge oirre an uairsin.

en: Spies built under a Communist government will be built as veteran.
gd: Tòisichidh gach brathadair a thèid a thogail fo riaghaltas Comannach 'na aonad seann-ghaisgeach.

en: Freight
gd: Frachd

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
gd: Tha an t-aonad frachd a' dol an àite a' charabhain agus tha e dà thuras nas luaithe.

en: Explorer
gd: Taisgealaiche

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
gd: 'S e daoine curanta a tha anns na taisgealaichean a tha glè fheumail gus àrainn neo-aithnichte a rùrachadh.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
gd[0]: Lorg thu %d a dh'òr.
gd[1]: Lorg thu %d a dh'òr.
gd[2]: Lorg thu %d a dh'òr.
gd[3]: Lorg thu %d a dh'òr.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
gd: Lorg thu %s ann an sgrolaichean eòlais àrsaidh.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
gd: Tha buidheann càirdeil de shaighdearan-duais ag aonadh riut.

en: You found a friendly city.
gd: Lorg thu baile càirdeil.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
gd: Tha do shìobhaltas 'na chùis dhrùidhteach dha na h-iniltearan càirdeil agus tha iad ag aonadh riut.

en: An abandoned village is here.
gd: Tha baile fàs an-seo.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
gd: Leig thu prasgan bhorbach mu sgaoil!

en: Your %s has been killed by barbarians!
gd: Chaidh an %s agad a mharbhadh le borbaich!

en: The loss of %s has inspired partisans!
gd: Dh'èirich partasain 's tu air %s a chall!

en: ?nationset:Core
gd: ?nation:Prìomh-nàiseanan

en: ?nationgroup:Medieval
gd: ?nationgroup:Meadhan-aoiseach

en: ?nationgroup:Early Modern
gd: ?nationgroup:Nuadh-aimsireil tràth

en: ?nationgroup:African
gd: ?nationgroup:Muinntir Afraga

en: ?nationgroup:American
gd: ?nationgroup:Muinntir Aimeireaga

en: ?nationgroup:Asian
gd: ?nationgroup:Muinntir Àisea

en: ?nationgroup:European
gd: ?nationgroup:Muinntir na Roinn-Eòrpa

en: ?nationgroup:Oceanian
gd: ?nationgroup:Muinntir a' Chuain Shèimh

en: ?nationgroup:Imaginary
gd: ?nationgroup:Mas fhìor

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Bheir seo cuirm dha na saoranaich agus nì e 3 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte.  (Ceithir às dèidh dhut dealan a rannsachadh.)  Ge-tà, cha bhi buaidh aig a' choileasam air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Reduces the corruption in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
gd: Ìslichidh seo coirbteachd ann am baile le 50% agus bidh cosgais aramach a' bhaile 4 tursan nas àirde. (Chan eil a' bhuaidh seo gu feum 'nad phrìomh-bhaile.)

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
gd: Cuiridh seo am meud èifeachd an fhactaraidh agus an taighe-saothrachaidh air cinneasachadh sgiathan a' bhaile agus lùghdaichidh seo an truailleadh a dh'èiricheas an cois cinneasachadh a' bhaile.  Cuiridh taigh dealain-uisge am meud cinneasachadh sgiathan le 75% ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile thar na gheibheadh tu as aonais fhad 's nach fhaigh thu ach 75% dhen truailleadh a gheibheadh tu le taigh-cumhachd ann; gheibhear duais cinneasachaidh 150% an cois taigh dealain-uisge, factaraidh agus taigh-saothrachaidh ann am baile agus duais cinneasachaidh 150% agus chan fhaighear ach 50% de thruailleadh an coimeas ris na bhiodh agad nam biodh taigh-cumhachd ann.

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
gd: Cha bhi ach aonan dhiubh, taigh-cumhachd, taigh dealain-uisge, taigh niùclasach no taigh-cumhachd grèine an gnìomh ann am baile aig an aon àm.

en: Increases the science output in a city by 100%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheans a' bhaile le 100%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
gd: Cuiridh seo am meud buaidh an fhactaraidh agus an taighe-saothrachaidh air cinneasachadh sgiathan a' bhaile agus lùghdaichidh seo an truailleadh a dh'èiricheas an cois cinneasachadh a' bhaile.  Cuiridh taigh niùclasach am meud cinneasachadh sgiathan le 75% ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile thar na gheibheadh tu as aonais ach chan fhaigh thu ach 75% dhen truailleadh a gheibheadh tu le taigh-cumhachd ann; gheibhear duais cinneasachaidh 150% an cois taigh niùclasach, factaraidh agus taigh-saothrachaidh ann am baile agus chan fhaighear ach 50% de thruailleadh an coimeas ris na bhiodh agad nam biodh taigh-cumhachd ann.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
gd: Gheibh am baile far a bheil an lùchairt duais cinneasachaidh de 75% fo ain-tighearnas agus duais cinneasachaidh de 50% fo mhonarcachd.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
gd: Cuiridh seo am meud buaidh an fhactaraidh agus an taighe-saothrachaidh air cinneasachadh sgiathan a' bhaile. Cuiridh taigh-cumhachd am meud cinneasachadh sgiathan le 75% ma bhios factaraidh no taigh-saothrachaidh sa bhaile thar na gheibheadh tu as aonais; gheibhear duais cinneasachaidh 150% an cois taigh-cumhachd, factaraidh agus taigh-saothrachaidh ann am baile. Faodaidh gun adhbharaich an cinneasachadh a bharrachd seo barrachd truaillidh ann.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
gd: Cuiridh deuchainn-lann am meud cinneasachadh saidheansail a' bhaile le 200% ma bhios leabhar-lann ann cuideachd. Ma bhios leabhar-lann, oilthigh agus deuchainn-lann ann còmhla, thèid a chur am meud le 450%.

en: Makes one unhappy citizen content.  The Mysticism advance doubles this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Nì seo aon saoranach mì-thoilichte riaraichte.  Nuair a lorgas tu fàidheantas, thèid a' bhuaidh a dhùblachadh.  Ma bhios fàidheantas agus oracail agad, nì seo riaraichte 4 saoranaich.  Cha bhi buaidh air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheans a' bhaile le 250% ma bhios leabhar-lann ann cuideachd.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
gd: Bidh leasachadh baile sam bith a chosgadh 1 bheòshlaint a ghnàth saor an-sgaidh airson gach baile agad.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
gd: Ath chosnaidh tu cliù is deagh ghean nan nàiseanan eile dà thuras nas luaithe leis.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheansail le 100% anns gach baile agad aig a bheil oilthigh.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
gd: Bheir seo 1 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara agad. Bidh gach aonad mara an airm 'na sheann ghaisgeach leis (anns gach baile agad).

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
gd: Bheir seo 2 phuing gluasaid a bharrachd do gach aonad mara agad.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Nì seo dà shaoranach mì-thoilichte toilichte anns gach baile sa bheil teampall.  Chan eil buaidh air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
gd: Lùghdaichidh seo meud a' bhìdh a chailleas tu nuair a dh'fhàsas no nuair a chrìonas do bhailtean le 25%.  Cuidichidh seo baile le bhith a' fàs nas luaithe agus a' seasamh ri gort nas fhearr.  Cuiridh seo ri buaidh na sìol-lainn.

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheansail anns gach baile aig a bheil deuchainn-lann le 100%.

en: Coinage
gd: Cùinneadh

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
gd: Chan e leasachadh àbhaisteach a tha seo.  Ma chuireas tu cinneasachadh de bhaile a chum cùinnidh, gheibh thu cìsean (airgead) seach sgiathan.

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
gd: Cuiridh gach neach-saidheans trì puingean ri obair rannsachadh d' impireachd gach cuairt.

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
gd: Cruthaichidh gach cìsear trì pìosan òir a bharrachd airson d' ionmhais gach cuairt.

note: TRANS: year label (Common Era)
en: CE
gd: AD

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
gd: RC

en: ?citystyle:ElectricAge
gd: ?citystyle:Linn an Dealain

en: Increases units' vision when in fortresses.
gd: Cuiridh seo am meud lèirsinn nan aonadan nuair a bhios iad ann an dùn.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
gd: Bheir seo comas do dh'obraichean is einnseanairean bunaitean adhair is fleodrainnean a thogail.

en: Lake
gd: Loch

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
gd: Tha lochan 'nan uisgeadain mhòra de dh'fhìor-uisge.

en: Shallow oceans are mostly found near coastlines, and are often rich sources of food and other resources.
gd: Gheibhear cuantan eu-domhain faisg air a' chladach mar is trice agus bidh iad loma làn de bhiadh is goireasan eile gu tric.

en: Deep Ocean
gd: Aigeann

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
gd: Tha an t-aigeann a' còmhdachadh cuid mhòr dhen t-saoghal fad air falbh on chladach agus chan urrainn ach aonadan muir-acainneach (a' gabhail a-steach trì-ràmhaich) siubhal orra.

en: Buoy
gd: Fleodrainn

en: Ruins
gd: Làrach

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
gd: Bidh làrach ann far an robh baile roimhe 's a chaidh a sgriosadh no fhuadachadh. Chan eil buaidh sam bith aca sa gheama.

en: hardened
gd: seann eòlach

en: elite
gd: sàr aonad

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
gd: ?unitclass:Trì-ràmhach

en: ?unit:Workers
gd: ?unit:Obraichean

en: TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
gd: GLIOCAS 1:  Àrdaich obraichean 'nan einnseanairean ma bhios cothrom agad sin a dhèanamh, feumaidh einnseanairean an dearbh bheòshlaint 's a dh'fheumas obraichean àbhaisteach.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
gd: GLIOCAS 2:  Ma thèid agad air Bùth-obrach Leonardo a thogail, rannsaich stuthan-spreadhaidh mus dèid Bùth-obrach Leonardo o fheum.  Ma nì thu seo, thèid na h-obraichean agad àrdachadh saor an-asgaidh.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
gd: 'S e an trì-ràmhach a' chiad aonad bàta a bhios agad. 'S urrainn dha aonadan a ghiùlan agus tha comas beag ionnsaigh ann ach chan urrainn dha seòladh air leacagan an aiginn.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
gd: Tha an carbhal a' dol an àite an trì-ràmhaich agus seòlaidh e air leacag cuain sam bith.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
gd: Nuair a bhuaileas e air an targaid, sgriosaidh e aonad sam bith ann an àrainn 3 leacagan a leud (3x3 ceàrnagan air griodaichean ceart-cheàrnach), a' gabhail a-steach aonadan càirdeil. Caillidh baile sam bith an broinn raon an spreadhaidh an dàrna leth dhe shluaigh agus tha leacagan talamhainn am broinn raon an spreadhaidh buailteach do shileadh niùclasach.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers, Workers, and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
gd: GLIOCAS 2:  Faodaidh gun dig latha 's tu air briseadh a-steach air dùthaich le arm mòr ach bailtean nàimhdeil a tha ro làidir.  Mus cleachd thu arm niùclasach, cruinnich buidheann de thuinichean, obraichean agus/no einnseanairean faisg air a' bhaile ach am bi iad ri do làimh gus an sileadh niùclasach a ghlanadh san dearbh chuairt 's a nochdas e! Lùghdaichidh seo cunnart de gheamhradh niùclasach.  Ionnsaigh niùclasach èiceolach!

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
gd: ?diplomatic_rank:rùnaire

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
gd: ?diplomatic_rank:teachdaire

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
gd: ?diplomatic_rank:tosgaire

en: Diplomats built under a Communist government will start at the first veteran level (secretary).
gd: Tòisichidh gach dìoplomat air a' chiad leibheil de sheann ghaisgeachd ma thèid a thogail fo riaghaltas Comannach (rùnaire).

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
gd: ?spy_level:fiosraiche

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
gd: ?spy_level:àidseant

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
gd: ?spy_level:maighstir nam brathadairean

en: Spies built under a Communist government will start at the first veteran level (handler).
gd: Tòisichidh gach brathadair air a' chiad leibheil de sheann ghaisgeachd ma thèid a thogail fo riaghaltas Comannach (handler).

en: ?unit:Leader
gd: ?unit:Ceannard

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
gd: Seo thusa. Ma chailleas tu an t-aonad seo, caillidh thu an geama. Feuch 's na dèan sin ma-tà!

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
gd: 'S e itealan a tha san AWACS (Airborne Warning and Control System) aig a bheil rèidear adhartach a chì aonadan nàimhdeil o fhad air falbh.

en: Allows a city to grow larger than size 8 and reduces the chance of plague within the city. After Industrialization is researched this effect of the Aqueduct is reduced.
gd: Bheir seo comas do bhaile fàs nas motha na 8 agus lùghdaichidh e cunnart plàighe sa bhaile. Thèid buaidh an duct-uisge a lùghdachadh as dèidh dhut mòr-ghnìomhasachadh a rannsachadh.

en: A Sewer System is required for a city to grow larger than size 12.
gd: Feumaidh baile rian shàibhearan cuideachd mus fàs e nas motha na 12.

en: Hospital
gd: Ospadal

en: A Hospital is used to treat the ill, and sometimes for medical research. A city with a Hospital is less likely to suffer from plagues.
gd: Gheibh euslaintich leigheas ann an ospadal agus thèid a chleachdadh airson rannsachadh meadaigeach uaireannan. Tha cunnart plàighe nas lugha ann ma bhios ospadal sa bhaile.

en: Genetic Lab
gd: Deuchainn-lann gintinneachd

en: In a Genetic Laboratory medicaments can be researched. The possibility for plagues within the city is reduced.
    A Genetic Laboratory allows the genetic optimization of plants and animals. The food output is increased by 25% if the city size exceeds 20.
gd: 's urrainn dhut leigheasan a rannsachadh ann an deuchainn-lann gintinneachd. Thèid cunnart phlàighean sa bhaile lùghdachadh.
    Bheir deuchainn-lann gintinneachd comas dhut piseach a thoirt air ginean lusan is bheathaichean. Cuiridh seo am meud cinneasachadh bìdh le 25% ma bhios am baile nas motha na 20.

en: If a metropolis (city size > 30) has a Mass Transit and a Super Highway the city radius is further increased.
gd: Ma tha mòr-chòmhdhail agus sàr-rathaidean aig mòr-bhaile (meud > 30), bidh rèideas nas motha aig a' bhaile.

en: Allows a city to grow larger than size 12. Pre-requirement is an Aqueduct for a city to grow larger than size 8. The Sewer System further reduces the chance of a plague.
gd: Bheir seo comas do bhaile fàs nas motha na 12. Feumaidh tu duct-uisge mus fàs baile nas motha na 8. Tha rian shàibhearan a' lùghdachadh cunnart plàighe tuilleadh.

en: The work of the priests also reduces the effect of plague in the city.
gd: Tha obair nan sagartan a' lùghdachadh buaidh nam plàigh sa bhaile cuideachd.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity). It further reduces the possibility for an illness in the city.
gd: Nì an teicneolas iongantach seo aon saoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile agad (a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm). Lùghdaichidh e cunnart tinneis sa bhaile tuilleadh.

en: Experimental ruleset
gd: Seata riaghailtean deuchainneach

en: Under Anarchy, technology cannot be lost due to lack of upkeep.
gd: Cha ghabh teicneolas a chall an cois gainnead beòshlaint ann an ain-riaghailt.

note: TRANS: "Big Land" is a unit class, like Land or Sea. Big Land units TRANS: cannot move into rough terrain. Unit class names are used TRANS: adjectivally. TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
gd: ?unitclass:Tìr mòr

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:apprentice
gd: ?worker_level:neach-ionnsachaidh

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:journeyman
gd: ?worker_level:iar-neach-ionnsaiche

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:master
gd: ?worker_level:maighstir

en: Amphitheater
gd: Taigh-cluich fosgailte

en: Connect to Freeciv Server
gd: Dèan ceangal ris an fhrithealaiche Freeciv

en: Freeciv Server Selection
gd: Taghadh an fhrithealaiche Freeciv

en: Verify Password
gd: Dearbh am facal-faire

en: Freeciv Server List
gd: Liosta frithealaichean Freeciv

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
gd: Ainm an fhrithealaiche              Port  Tionndadh   Staid   Cluicheadairean  Beachd

en: The following clauses have been agreed upon:
gd: Chaidh na clàsaichean a leanas aontachadh:

en: Erase clause
gd: Sguab às an clàs

en: Shared vision
gd: Co-lèirsinn

en: Goto and Close
gd: Rach ann is dùin

en: Select Unit(s)
gd: Tagh aonad(an)

en: Variant:
gd: Eugsamhail:

en: Movement/Defense:
gd: Gluasad/Dìon:

en: Food/Resources/Trade:
gd: Biadh/Goireasan/Malairt:

en: Road Result/Time:
gd: Rathad Toradh/Àm:

en: Irrig. Result/Time:
gd: Uisgeachadh Toradh/Àm:

en: Mine Result/Time:
gd: Mèinn Toradh/Àm:

en: Trans. Result/Time:
gd: Cruth-ath. Toradh/Àm:

en: Select a city:
gd: Tagh baile

en: Select destination:
gd: Tagh an ceann-uidhe:

en: Unit Commands
gd: Àitheantan aonaid

en: Make new homecity
gd: Tagh seo mar bhaile dachaigh ùr

en: Where to Display Messages
gd: Càit an seallar teachdaireachdan?

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
gd: Às = Uinneag an às-chuir, Teachd = Uinneag nan teachdaireachdan,
    Priob = Priob-uinneag fa leth

note: TRANS: the space prepending "Out" is necessary
en:  Out Mes Pop
gd:  Às Teachd Priob

en: Rates
gd: Reataichean

en: Select tax, luxury and science rates:
gd: Tagh reataichean cìse, sòghalachd is saidheans:

en: Help:
gd: Cobhair:

en: Citizen governor...
gd: Riaghlaiche saoranach...

en: Add Preset
gd: Cuir ro-sheata ris

en: Remove Preset
gd: Thoir air falbh ro-sheata

en: Control City
gd: Smachd aig an riaghlaiche

en: Release City
gd: Smachd agam-sa

en: Minimal Surplus:
gd: Barrachas air a' char as lugha:

en: Factor:
gd: Factar:

en: Remove preset?
gd: A bheil thu airson an ro-sheata a thoirt air falbh?

en: City Options
gd: Roghainnean a' bhaile

en: Make new citizens into:
gd: Dèan na leanas de shaoranaich ùra:

en: Auto-attack vs land units:
gd: Fèin-ionnsaigh an aghaidh aonadan talamhainn:

en: Auto-attack vs sea units:
gd: Fèin-ionnsaigh an aghaidh aonadan mara:

en: Auto-attack vs air units:
gd: Fèin-ionnsaigh an aghaidh aonadan adhair:

en: Auto-attack vs helicopters:
gd: Fèin-ionnsaigh an aghaidh heileacoptairean:

en: Popup
gd: Priob-uinneag

en: Change All...
gd: Atharraich a h-uile...

en: Configure...
gd: Rèitich...

en: Configure Cities Report
gd: Rèitich aithisgean nam bailtean

en: Set columns shown
gd: Suidhich na colbhan a chithear

en: Change Production Everywhere
gd: Atharraich an cinneasachadh anns gach àite

en: From:
gd: O:

en: To:
gd: Gu:

en: Building Name       Count Cost Total
gd: Ainm an togalaich       Àireamh Cosgais Iomlan

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
gd: Seòrsa an aonaid            Àrdaich Fo obair   Gnìomhach   Sgiath     Biadh

en: Available worklists
gd: Liostaichean obrach a tha ri fhaighinn

en: Rename
gd: Cuir ainm ùr air

en: Rename worklist
gd: Cuir ainm ùr air an liosta obrach

en: Insert
gd: Cuir a-steach

en: Delete
gd: Sguab às

en: Orders
gd: Òrduighean

en: Reports
gd: Aithisgean

en: Editor
gd: Deasaiche

en: Select new production
gd: Tagh cinneasachadh ùr

en: Production Worklist
gd: Liosta obrach a' chinneasachaidh

en: Current worklist
gd: An liosta obrach làithreach

en: Available targets
gd: Targaidean ri fhaighinn

en: Prepend
gd: 1d Innteart

en: Up
gd: Suas

en: Down
gd: Sìos

en:   Ok
gd:   Ceart ma-thà

en: Show future targets:
gd: Seall targaidean an ama ri teachd:

en: Trade Routes
gd: Slighean malairt

en: Darn
gd: Daingead

en: Your Unit Has Arrived
gd: Ràinig an t-aonad agad

en: Your New Government
gd: Do riaghaltas ùr

en: Select government type:
gd: Tagh seòrsa an riaghaltais:

en: Choose unit activity:
gd: Tagh gnìomhachd an aonaid:

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now ... Go give 'em hell!
gd: 'S e bathar-bog saor an-asgaidh a tha ann am Freeciv agus tha fàilte romhad
    lethbhreacan dheth a sgaoileadh fo chumhaichean àraidh; thoir sùil air an
    rud mu "Lethbhreacan" sa chobhair. Nise ... cuir a dh'ifrinn iad!

en:  Sell
gd:  Reic

en: Rename...
gd: Cuir ainm ùr air...

en: Activate Units
gd: Dùisg na h-aonadan

en: Unit List...
gd: Liosta nan aonadan...

en: City Options...
gd: Roghainnean a' bhaile...

en:  Buy
gd:  Ceannaich

en: Change...
gd: Atharraich...

en: Worklist...
gd: Liosta obrach...

en: Supported units:
gd: Aonadan ris a bheil taic:

en: Units present:
gd: Aonadan an làthair:

en: Select nation and name:
gd: Tagh nàisean is ainm:

en: Pick Name
gd: Tagh ainm

en: Select your sex:
gd: Tagh do ghnè:

en: Male
gd: Fireann

en: Select city style:
gd: Tagh nòs do bhailtean:

en:  Ok
gd:  Ceart ma-thà

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
gd: Ainm             Nàisean      Ambasaid Staid dhìopl.   Lèirsinn Cliù    Staid    Òstair

en: Intelligence
gd: Fàisneis

en: Cancel pact
gd: Cuir às dhan aonta

en: Goto location
gd: Rach a dh'àite

en: Popup City
gd: Priob-bhaile

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
gd: Ro-gheama

en:   Name             Ready  Leader           Nation          Team
gd:   Ainm             Deiseil  Ceannard       Nàisean         Sgioba

en: Take Player
gd: Gabh cluicheadair

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization. You compete against several opponents to found cities, use them to support a military and economy, and finally to complete an empire that survives all encounters with its neighbors to emerge victorious. Each opponent may be either another human or be controlled by the computer. All players begin at the dawn of history with a handful of units -- typically with an explorer and a couple of settlers in 4000 BCE -- and race to expand outward from those humble beginnings.
gd: 'S e geama ro-innleachd cuairt air chuairt a tha ann am Freeciv anns am bi na cluicheadairean 'nan cinn air sìobhaltasan. Bidh thu a' strì ri grunn chluicheadairean eile 's tu a' cur air bhonn bailtean, a chuireas taic iad fhèin ri arm agus eaconamaidh gus impireachd a chruthachadh a mhaireas beò an aghaidh an cuid nàbaidhean. Tha cluicheadairean ann a tha fo smachd dhaoine agus coimpiutair (an Inntinn Fhuadain no IF). Tha gach cluicheadair a' tòiseachadh aig fìor thoiseach na linn eachdraidheil le badan de dh'aonadan -- taisgealaiche agus paidhir thuinichean mar is trice -- ann an 4000 ro Chrìost agus a' dèanamh spàirn gus fàs a thoirt air an toiseach umhail seo.

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
gd: Bidh agad ri fàs an eaconamaidh, cumhachd an airm agus leasachadh saidheansail a chothromachadh airson a bhith soirbheachail. Feumaidh tu an trì dhiubh a leasachadh ri taobh a chèile gus d' impireachd a leudachadh 's a dhìon gu soirbheachail ach faodaidh buaidh a thoirt air do nàimhdean tro gin dhiubh:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
gd:  - Mar a thachras ann an geamannan ceannsachaidh is leudachaidh eile, bheir thu buaidh nuair sgriosas tu am baile 's an t-aonad mu dheireadh aig na sìobhaltasan eile.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
gd:  - Turas a ràinig d' obair rannsachaidh linn an fhànais, 's urrainn dhut soitheach-fànais a chur air bhog a dh'ionnsaigh Alpha Centauri; bheir a' chiad sìobhaltas a ruigeas ann buaidh.

en:  - In the absence of other means to determine victory, the game will end after 5000 turns if no spacecraft have yet been launched. The surviving civilizations are then rated, and the one with the highest score is the winner.
gd:  - Mura tachair aon seach aon dhiubh, thig an geama gu crìoch an dèidh 5000 cuairt mur an deach soitheach-fànais sam bith a chur air bhog. Thèid na sìobhaltasan a bhios beò fhathast a rangachadh agus bheir an cluicheadair aig a bhios an sgòr as àirde buaidh.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
gd: Ged a tha gach geama eadar-dhealaichte, tha ro-innleachd ann a leanas a chuid as motha dhe na cluicheadairean, gu h-àraidh aig toiseach a' gheama.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
gd: Bidh na ceuman seo eadar-dhealaichte a-rèir dè an roghainn frithealaiche a thogras tu ach seo na ceuman coitcheann:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Improving the land.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Interacting with other players (diplomacy).
     8. Exploring the world.
     9. Things to keep in mind.
    10. Making your own strategy for the game.
gd:  0. A' taghadh àite a' chiad bhaile.
     1. A' rùrachadh na sgìre.
     2. A' dìon nam bailtean.
     3. A' cur romhad dè na h-aonadan a thogas tu an toiseach.
     4. A' leasachadh na talamhainn.
     5. A' taghadh àitichean nam bailtean.
     6. A' gabhail cùram nam bailtean agad.
     7. A' dèiligeadh ris na cluicheadairean eile (dìoplomasachd).
     8. A' rùrachadh an t-saoghail.
     9. Rudan a bu chòir dhut beachdachadh air.
    10. A' cruthachadh do ro-innleachd fhèin sa gheama.

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
gd:  0. A' taghadh àite a' chiad bhaile.
    
        Tòisich air a' gheama 's tu a' coiseachd mun cuairt GREISEAG gus deagh àite a lorg airson a' chiad bhaile.  Na feuch 's rùraich na clachain cinn-tughaidh fhathast - faodaidh treubhan borbach a bhith annta.  Cuir air bhonn a' chiad bhaile faisg air goireasan agus 's dòcha faisg air a' mhuir.  Cum an cuimhne gum bi a' chiad bhaile a thogas tu 'na phrìomh bhaile agad!  Tha sin ri ràdh gum bi agad cothromachadh fhaighinn eadar lorg deagh àite agus an ùine a chuireas tu seachad mus stèidhich thu a' chiad bhaile.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
gd:  1. A' rùrachadh na sgìre.
    
        As dèidh dhut do phrìomh bhaile a stèidheachadh, tòisichidh e air cathach a chinneasachadh.  'S urrainn dhut coiseachd mun cuairt leis na h-aonadan seo 's an dùthaich faisg ort a rùrachadh.  Cuimhnich gu bheil e cunnartach baile fhàgail gun dìon agus 's mathaid gum b' fheairrde dhut a' chiad chathach a chumail sa bhaile agus am fear 'na dhèidh a chleachdadh gus siubhal mun cuairt.  Ma thòisich thu an geama le aonad taisgealaiche, cuir sin gu feum ma-tà!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
gd:  2. A' dìon nam bailtean.
    
        Dìon do bhailtean 's tu a' fàgail cathach annta.  Mar a leasaicheas tu do shìobhaltas aonadan aig a bhios cumhachd dìon nas fhearr, cuir iad an àite na feadhainn a tha o fheum a-nis gus dèanamh cinnteach gum bi do bhailtean air an dìon cho math 's a ghabhas.  'S iad seo na h-aonadan (ann an òrdugh an cuid cumhachd) a chleachdar gu tric airson dìon:  cathach, falangas, pìcearan, musgadairean agus luchd-isnich.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a land unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
gd:     Cuimhnich gun lùghdaich no gun adhbharaich aonadan an airm am broinn no taobh a-muigh nam bailtean mì-thoileachas a-rèir an riaghaltais a bhios agad. Cuimhnich cuideachd gum faigh aonad talamhainn a tha am broinn baile duais dìon 50%, mar gum b' e aonad daingnichte a bhios ann.  Nuair a thèid baile ùr a stèidheachadh, tòisichidh e air an aonad dìon as fhearr a thogail a bhios ri làimh.

en:  4. Improving the land.
    
        Each city has an area of land around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This output can be increased by using Workers (or Settlers) to improve the land close to your cities.  The land can be improved with irrigation (increasing food), roads (allowing units to move faster and increasing trade), and mines (increasing production), among other improvements.
gd:  4. A' leasachadh na talamhainn.
    
        Tha pìos talamhainn mun cuairt air gach baile as urrainn dhut cleachdadh gus fàs a thoirt air biadh, bathar a chinneasachadh agus malairt a chruthachadh.  'S urrainn dhut seo a' leasachadh le obraichean (no tuinichean) a bheir piseach air an talamh.  Tha uisgeachadh (barrachd bìdh), rathaidean (siubhal nas luaithe agus barrachd malairt) is mèinnean (barrachd cinneasachaidh) am measg nan leasachaidhean.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
gd:  5. A' taghadh àitichean nam bailtean.
    
        'S fhearr le gach neach àite fhèin.  Ma chuireas tu baile ri taobh na mara, chì do nàimhdean e nas fhasa ach 's urrainn dhut-sa aonadan mara a thogail ann.  (Ach bidh iad feumach air dìon mara nas fhaide air adhart cuideachd.)  'S measgachadh an dà chuid bailtean ri taobh na mara agus air falbh uaithe ach cuimhnich gum bi e nas dorra dha do nàimhdean do lorg taobh a-staigh na dùthcha.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the land around the city is being used.  You can assign your citizens to the land, or they can be specialists that contribute to your civilization in other ways.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximize growth, trade and production.
gd:  6. A' gabhail cùram nam bailtean.
    
        Tha buidheann de shaoranaich anns gach baile. Tha àireamh nan saoranach a' crochadh air sluagh a' bhaile.  Ma bhriogas tu air baile, chì thu am fearann mun cuairt air a' bhaile a tha e a' cur gu feum.  'S urrainn dhut iarraidh air na saoranaich obair air an fhearann no faodaidh dreuchdan sònraichte a bhith aca a chuireas ri do shìobhaltas air dòighean eile.  Bu chòir dhut dèanamh cinnteach, gu h-àraid aig toiseach a' gheama, gu bheil cosnadh aca a chuireas am meud fàs, malairt is cinneasachadh.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
gd:     Ma tha iad a' toirt fàs air cus bìdh, 's urrainn dhut an toirt far an fhearainn 's tu a' briogadh air an leacag air a bheil iad.  'S urrainn dhut an uairsin aon dhe na dreuchdan eile air an dug sinn iomradh a thoirt dhaibh.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
gd:     Ma ghluaiseas tu gach saoranach agad dhan a' bhaile 's ma nì thu briogadh deas air leacag mheadhanach na talamhainn, thèid na saoranaich a sgaoileadh ach an cruthaich iad am meud as motha de bhiadh.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so falls into disorder; such cities are labeled with a raised fist or a lightning bolt (depending on the tileset).  Take care not to let this happen to any of your cities, as cities in disorder produce nothing, and are prone to revolt.
gd:     Tha riaghailt òir ann a tha ag ràdh gum bu chòir dhut dèanamh cinnteach gu bheil uiread a shaoranaich toilichte ann 's a tha feadhainn mhì-thoilichte ann.  Ma bhios barrachd dhiubh mì-thoilichte ann, èiridh aimhreit ann agus chì thu dòrn san adhar no dealanach (a-rèir seata nan leacagan) ann.  Feuch nach tachair seo 'nad bhailtean oir cha chruthaich bailtean fo aimhreit rud sam bith agus tha cunnart ann gun tòisich iad air aramach.

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
gd:     Sguiridh an conaltradh bunasach seo an dèidh grunn chuairtean mura cum thu conaltradh riutha.  Ma stèidhicheas tu ambasaid, bidh dòigh conaltraidh nas buaine agad agus fàisneis nas fhearr air an teicneolas a tha aca, mar eisimpleir.  Chan fhaigh ach an nàisean aig a bheil e buannachd on ambasaid agus turas a stèidhich thu ambasaid, cha ghabh a sgriosadh.

en:     A couple of notes:
gd:     Rud no dhà eile:

en:    - You can't give away your capital.
gd:    - Chan urrainn dhut do phriomh bhaile a thoirt seachad

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
gd:    - Aon rud cudromach: nuair a thèid baile a thoirt seachad, thèid gach aonad a tha a-muigh air an dùthaich agus a gheibh taic on bhaile sin a thoirt seachad cuideachd (ach dèid an fheadhainn a tha ann am bailtean eile).  Ma-thà, dèan cinnteach nach fhaigh an cluicheadair eile bargan nas fhearr na bha dùil agad ris.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
gd:  8. A' rùrachadh an t-saoghail.
    
        Às dèidh dhut na bailtean agad a dhaingneachadh le aonadan, tog trì-ràmhaich anns na  bailtean faisg air a' mhuir.  Cleachd iad gus mapa an t-saoghail a rùrachadh air tòir nàimhdean is talamh ùr.  Ma tha thu air eilean, bu chòir dhut nas lugha a chosg air an arm agus barrachd air leudachadh.  No ma tha thu faisg air nàmhaid, b' fheairrde dhut cùmhnant sìth a dhèanamh agus na h-adhartasan a cho-roinneadh a tha agad gun teagamh sam bith.  Bidh aonadan dìoplomasach feumail san t-suidheachadh seo agus 's ann gum bi e feumail dhut às a dhèidh sin.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
gd:  10. A' cruthachadh do ro-innleachd fhèin sa gheama.
    
        Bidh thu eòlach gu leòr air a' gheama gus a chluich leis an treòrachadh bunasach seo, gu h-àraid aig toiseach a' gheama. Ach bidh agad ris na h-aonadan 's na h-adhartasan a sgrùdadh agus CLUICH, CLUICH, CLUICH!  Tha iomadh car ann am Freeciv agus mur an do chluich thu geama d' a leithid, feuch na duilleagan www aig Freeciv aig:

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
gd: Gheibh thu gliocasan airson a chluich agus fios mar a bhruidhneas tu ri cluicheadairean eile.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
gd: Tha trì dreuchdan aig an talamh: mar an t-ùrlar air a nì thu strì ris na sìobhaltasan eile, an dùthaich air a shiubhlas na h-aonadan agad agus am fonn air a chruthaicheas iad goireasan. Tha diofar neartan is mì-thairbhean aig gach seòrsa de thalamh; seall na h-earrannan mu gach seòrsa dhiubh airson mion-fhiosrachadh.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
gd: 'S urrainn do bhaile obair air na leacagan faisg air gus fàs a thoirt air biadh, airson cinneasachadh agus puingean malairt agus tha buaidh aig seòrsa na talamhainn air ìre a' chinneasachaidh. Tha na trì bathar seo cho cudromach 's gun seall sinn às-chur de leacag g follaiseach le trì àireamhan le slaisean eatarra. Mar eisimpleir, tha "1/2/0" ag innse gun cruthaich an leacag sin aon phuing bìdh, dà phuing cinneasachaidh agus gun ghin puing mhalairt. A bharrachd air às-chur àbhaisteach dhen talamh, tha goireas sònraichte aig cuid dhe na leacagan a chuireas ri aon no dhà dhiubh. Thoir sùil air earrann na h-Eaconamaidh airson barrachd fiosrachaidh mun bhathar seo.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
gd: Tha a' bhuannachd ghlan a bheir leacag dha do bhaile a' crochadh air seòrsa an riaghaltais agad, na leasachaidhean is na mìorbhailean ann.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
gd:  Atharrachadh na talamhainn

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
gd:  Crìochan nàiseanta

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
gd: Ma chaidh seo a chur an comas air an fhrithealaiche, chithear na crìochan aig gach nàisean mar loidhnichean dotagach air a' mhapa. Tha na crìochan a' socrachadh dè an talamh air an urrainn dhut obair a dhèanamh agus càit an urrainn dhut bailtean ùra a stèidheachadh agus am bi do shaoranaich sa bheachd gu bheil na h-aonadan agad air an suidheachadh gu nàimhdeil (faic an earrann mu Thoileachas). Bidh crìochan cudromach cuideachd nuair a thig e gu aonta dìoplomasach eadar nàiseanan (seall an earrann air Dìoplomasachd).

en: Bases can also extend national borders. See the help on Terrain Alterations for more details.
gd: 'S urrainn dhut do chrìochan a leudachadh le bunaitean. Faic a' chobhair air 'Cruth-atharrachadh de thalamh' airson barrachd fiosrachaidh.

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
gd: 'S e tobar beartas do shìobhaltais a tha sa bhathar a chruthaicheas na bailtean agad air an talamh faisg orra. Tha trì seòrsaichean de bhathar ann: puingean bìdh, puingean cinneasachaidh agus puingean malairt. Tha na h-earannan a leanas a' mìneachadh gach aon dhe na goireasan seo, an cuid bhuadhan, chleachdaidhean is cuingeachaidhean.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
gd:  Biadh

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
gd: Fàsaidh an sluagh ri linn pailteas bìdh: tha comas stòraidh cuingichte aig an t-sìol-lann agus nuair a bhios e làn, nochdaidh saoranach eile agus bidh an sìol-lann falamh a-rithist. A chionn 's gu bheil an comas stòraidh aig an t-sìol-lann a' dol am meud a-rèir meud a' bhaile, cosgaidh gach saoranach ùr barrachd na am fear roimhe agus cha bhi an seòrsa seo de dh'fhàs cudromach ach do bhailtean beaga. (Fàsaidh sluagh baile an cois "mòr-ghàirdeachais" cuideachd, sin dòigh eile agus gheibh thu barrachd fiosrachaidh san earrann air Toileachas.)

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
gd:  Cinneasachadh

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
gd: Ma bhios barrachas de phuingean cinneasachaidh ann thairis air na dh'fheumas aonadan a' bhaile, thèid an cur ris an rud a tha am baile a' togail aig an àm, can aonad, togalach no mìorbhail. Dìreach mar a tha puingean bìdh air an càrnadh san t-sìol-lann 's a' cruthachadh saoranach nuair a bhios e làn, thèid puingean cinneasachaidh a chàrnadh gus an coilean thu cosgais a' bhathar. Nochdaidh am bathar sa bhaile nuair a bhios e air a choileanadh -- nochdaidh aonadan air a' mhapa agus thèid mìorbhailean a chur ri liosta structaran a' bhaile. Ma bha cus puingean cinneasachaidh agad, thèid an cur ris an ath phròiseact.

en: Each player is free to build any products that his technology has made available, with a few restrictions; see the sections on Units, City Improvements, and Wonders of the World for more information. Be careful -- the game even gives you the freedom to produce units you cannot support and buildings whose upkeep you cannot afford, both of which will be disbanded immediately after completion.
gd: Tha làn chead aig gach cluicheadair bathar sam bith a chruthachadh as urrainnear leis an teicneolas aca ach le cuingeachadh no dhà; faic na h-earrannan air na h-Aonadan, 'Leasachaidhean nam bailtean' agus 'Mìorbhailean an t-saoghail' airson barrachd fiosrachaidh. Bi faiceallach -- tha e ceadaichte sa gheama aonadan agus togalaichean a thogail nach urrainn dhut taic a chumail riutha agus ma nì thu sin, thèid am fàsachadh cho luath 's a chaidh an coileanadh.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
gd: 'S urrainn dhut am bathar a tha baile ag obair air atharrachadh ach caillidh tu an dàrna leth dhe na puingean cinneasachaidh a dh'atharraicheas tu o thogalach, aonad no mìorbhail gu gin dhen dà roinn-seòrsa eile. 'S urrainn dhut òr a chosg cuideachd gus crìoch a chur air pròiseact ann an aon chuairt ' tu a' briogadh air a' phutan Ceannaich ann an còmhradh a' bhaile.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
gd:  Malairt

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
gd: Feumaidh tu aon cho-mheas a thaghadh airson do shìobhaltas a thèid na puingean malairt a roinneadh d' a rèir am measg nan trì rudan seo. Ged as urrainn dhut reata nan cìsean atharrachadh aig àm sam bith, feumaidh tu taghadh eadar deicheadan iomlan agus tha a' mhòrchuid dhe na riaghaltasan a' cuingeachadh an reat as àirde a tha ceadaichte.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
gd: An aire: faodaidh plàigh a shiubhal air slighe malairt ma bhios plàighean an comas ann an seata nan riaghailtean. Thoir sùil air an earrann Plàigh airson barrachd fiosrachaidh.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
gd: Gus na slighean malairt làithreach aig baile fhaicinn, dèan briogadh is cum os cionn na loidhne Malairt: e san taba Foir-shealladh ann an sealladh a' bhaile.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
gd: 'S iad na bailtean an aon uidheam a tha agad gus goireasan nàdarra a leasachadh a chum leudachadh, adhartas teicneolais agus cogaidh.

en: The roles of citizens are controlled from the City dialog. Citizens working the land are represented by three numbers showing their output on the tile they are working. Clicking on these numbers will remove the citizen from the tile, turning them into a specialist (see the section on Specialists for more details); this can be seen in the row of citizen icons. You can click another tile to assign the citizen to work it, or click on the specialist icon to change their specialist role.
gd: Tha dreuchdan nan saoranach 'gan stiùireadh o chòmhradh a' Bhaile. Tha na saoranaich a tha ag obair air an fhearann 'gan riochdachadh le trì àireamhan a shealla dhut na tha iad a' cruthachadh air an leacag a tha iad ag obair air. Ma bhriogas tu air na h-àireamhan seo, bheir thu air falbh saoranaich o obair na leacaige agus nì iad obair speisealaich (faic an earrann air na Speisealaich airson barrachd fiosrachaidh); chì thu seo air ràgh nan saoranach. 'S urrainn dhut briogadh air leacag eile gus saoranaich a chur a dh'obair ann no briog air ìomhaigh an speisealaich gus an dreuchd speisealach aca atharrachadh.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
gd: Ma bhriogas tu air leacag meadhan a' bhaile air mapa a' bhaile, thèid na saoranaich a chur a dh'obair gu fèin-obrachail, le cudrom air fàs bìdh agus, ri linn sin, fàs a' bhaile. Thèid dreuchdan a thoirt dha na saoranaich ùra cuideachd nuair a dh'fhàsas baile; 's mathaid gum b' fheairrde dhut sùil a thoirt air baile a tha dìreach air fhàs gus dèanamh cinnteach gu bheil na saoranaich ùra ag obair air an rud cheart. 'S urrainn dhut prìomhachasan a shuidheachadh airson baile tro mheadhan an Riaghlaiche Saoranaich; cuir sùil air an earrann sin.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
gd: 'S urrainn dhut bailtean a leasachadh le taghadh mòr de thogalaichean a leasaicheas an cuid cinneasachaidh, cumhachd an airm no gus comasan ùra a thoirt dhaibh. Faic na h-earrannan air 'Leasachaidhean nam bailtean' agus 'Mìorbhailean an t-saoghail' airson barrachd fiosrachaidh.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
gd:  Speisealaich

en: The first citizens of each city usually work the land, each toiling to yield up the resources of one terrain tile. However, there may be other specialist roles citizens can assume; in fact, taking another role is the only way they can stop working. A city may outgrow the land available for it to work, in which case some citizens must become specialists.
gd: Bidh a' chiad bhuidheann de shaoranaich ag obair air an fhearann mar is trice, gach aon dhiubh a' saothrachadh gus goirean na leacaige aca a chur gu feum. Ge-tà, tha dreuchdan speisealach eile ann as urrainn dhaibh gabhail; agus 's e sin cuideachd an aon dòigh air an urrainn dhaibh sgur de dh'obair an fhearainn. Mar a dh'fhàsa baile nas motha, thig an latha air nach bi àite ann dhaibh air na leacagan agus feumaidh cuid dhe na saoranaich dreuchdan speisealach a ghabhail an uairsin.

en: All specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content -- they do not contribute to unhappiness or to celebration. See the section on Happiness for more details.
gd: Tha pribhleidean gu leòr aig gach speisealach agus bidh iad riaraichte gu buan -- cha chuir iad ri mì-thoileachas no fèilltean. Thoir sùil air earrann an Toileachais airson barrachd fiosrachaidh.

en: This section describes the available specialist roles, their effects, and their requirements, if any.
gd: Tha an earrann seo a' mìneachadh nan dreuchdan speisealach a tha ann, an cuid bhuadhan agus riatanasan.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
gd:  Toileachas

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
gd: 'S e aon dhe na rudan as cudromaiche a tha agad ri dhèanamh ann am Freeciv do shaoranaich a chumail toilichte (no riaraichte air a' char as lugha). Ma dh'fhàsas do shaoranaich mì-thoilichte, èiridh aimhreit 'nad bhailtean agus cuiridh	seo bacadh air a' chinneasachadh; ach ma bhios iad toilichte, cumaidh do bhailtean fèilltean agus thèid an cinneasachadh agad an àirde gu mòr. (Ma tha imrich an comas, bidh buaidh aig toileachas cuideachd air tarraingeachd dàimheach de bhailtean; faic an earrann air Imrich airson mion-fhiosrachaidh.

en: It should be stressed that only citizens working the land vary in morale -- specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content (see the section on Specialists). Thus one solution to the problem of an unhappy citizen is simply to assign that citizen to the role of a specialist. But if cities are ever to work more than four terrain tiles at once, the problem of morale must be confronted more directly.
gd: Cuimhnich gur e dìreach na saoranaich a tha ag obair air an fhearann a bhios a' dol o ghean gu gean -- tha pribhleidean gu leòr aig na speisealaich agus bidh iad riaraichte gu buan (faic an earrann air na Speisealaich). B' urrainn dhut speisealaich a dhèanamh de shaoranaich mì-thoilichte sam bith mar fhuasgladh. Ach feumaidh tu fuasgladh nas fhearr ma tha thu ag iarraidh gun dèanar obair air barrachd air ceithir leacagan aig an aon àm.

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
gd: Tha iomadh dòigh ann gus saoranaich mhì-thoilichte a dhèanamh riaraichte a chuireas casg air aimhreit ach cha dig buannachd sam bith eile às. Ma nì thu saoranaich toilichte, cothromaichidh iad an fheadhainn mhì-thoilichte agus gheibh thu buannachdan eile 'na chois cuideachd.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
gd:  - Ann an ain-riaghailt no ain-tighearnas, cha bhi am peanas cinneasachaidh àbhaisteach ann air leacagan a tha a' cruthachadh barrachd air 2 phuing de ghoireas sam bith (biadh, cinneasachadh no malairt).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
gd:  - Ann am monarcachd no co-mhaoineas, gheibh do bhaile an duais malairt de riaghaltasan poblachdail/deamocratach: 1 phuing malairt mar dhuais air leacag sam bith a tha a' cruthachadh 1 phuing malairt air a' char as lugha.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
gd:  - Ann am poblachd no deamocrasaidh, nì do bhaile "mòr-ghàirdeachas": fàsaidh sluaigh a' bhaile le 1 gach cuairt gus nach bi barrachas bìdh air fhàgail no gus nach bi saoranaich thoilichte gu leòr ann tuilleadh airson fèill. Gun mhòr-ghàirdeachas, chan fhàs bailtean mòra ach mean air mhean tro bharrachas bìdh -- rud a tha doirbh gu leòr -- agus feitheamh an uairsin fad dusanan a chuairtean gus am bi an sìol-lann làn.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
gd: Mar a chaidh innse roimhe, bidh gach còigeamh saoranach mì-thoilichte anns gach baile ann an impireachdan beaga. Thèid an àireamh seo an lughad 's tu a' stèidheachadh barrachd bhailtean mar ath riochdachadh nan duilgheadasan a dh'èiricheas ann an impireachd mhòr. Tha an àireamh seo a' crochadh air an t-seòrsa de riaghaltas a tha agad; faic an earrann air Riaghaltas airson mion-fhiosrachadh.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
gd: Ma-tà, faodaidh gun èirich aimhreit mhòr air feadh d' impireachd nuair a chuireas tu air bhonn no ma cheannsaicheas tu baile. Bidh peanasan a bharrachd ann mar a dh'fhàsas d' impireachd nas motha. Ann an impireachdan a dh'fhàsas cho mòr gus nach bi saoranaich riaraichte a ghnàth, nochdaidh saoranaich air a bheil fearg; feumaidh tu an dèanamh mì-thoilichte mus urrainn dhut saoranaich mì-thoilichte a dhèanamh riaraichte ach bidh iad 'gan giùlan dìreach mar saoranaich mhì-thoilichte.

en: Military units can affect city happiness. Under authoritarian regimes this is helpful, as military units stationed in a city can prevent unhappiness by imposing martial law. However, under representative governments, citizens become unhappy when their city is supporting military units which have been deployed into an aggressive stance. This includes units not inside your national borders, a friendly city (including the cities of your allies), or a suitable base within three tiles of a friendly city; however, certain units ("field units") are inherently aggressive and cause unhappiness regardless of location.
gd: Faodaidh buaidh a bhith aig aonadan an airm air toileachas de bhaile. Tha seo cuideachail ann an rèisimean ain-tighearnail oir 's urrainn dhut aonadan an airm a chur ann am baile gus casg a chur air mì-thoileachas 's iad a' cur an sàs lagh a' chogaidh. Ge-tà, mas e riaghaltas riochdachail agad, fàsaidh saoranaich mì-thoilichte nuair a bhios am baile a' cumail taic ri aonadan an airm ma bhios air air an suidheachadh air dòigh ionnsaigheach. Tha seo a' gabhail a-steach aonadan nach eil am broinn do chrìochan fhèin, ann am baile càirdeil dhut (a' gabhail a-steach bailtean do chaidreachais) no ann am bunait fhreagarrach am broinn trì leacagan o bhaile càirdeil; ge-tà, tha cuid a dh'aonadan ("aonadan blàir") ionnsaigheach o thùs agus adhbharaichidh iad mì-thoileachas ge be càit am bi iad.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
gd: Bheir taba an Toileachais ann an còmhradh a' bhaile mion-fhiosrachadh dhut mu ghean nan daoine 's dè dh'adhbharaich e.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
gd:  Plàigh

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
gd: Nuair a bhuaileas plàigh air baile, crìonaidh an sluaigh le aonan. Mura dèan thu rudeigin a lùghdaicheas cunnart plàighe, obraichidh seo mar chuingeachadh nàdarra air meud baile. Ann an seataichean riaghailtean aig a bheil plàighean an gnìomh ann, bidh leasachaidhean baile ann no gleusan eile a lùghdaicheas cunnart plàighe.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
gd: Tha cunnart plàighe a' crochadh air meud a' bhaile (adhbharaichidh dùmhlachadh sluaighe suidheachadh mì-shlàinteil) agus an truailleadh a chruthaicheas am baile. Cuideachd, 's urrainn do phlàigh siubhal air slighean malairt (gun diù ri crìochan nàiseanta); às dèidh do phlàigh a bhualadh air baile, bidh e gabhaltach dha na com-pàirtichean malairt aige fad grunn chuairtean, a' cur am meud cunnart plàighe sna bailtean sin le factar a chrochas air meud an dà bhaile.

en: If migration is enabled, citizens will tend to prefer cities with a lower risk of plague.
gd: Ma tha imrich an comas, 's fhearr leis na saoranaich bailtean nach eil fo chunnart mhòr plàighe.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
gd:  Imrich

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
gd: Ma bhios an imrich an comas, faodaidh saoranaich de gach baile sa gheama imrich gu baile eile a tha faisg orra 's nas tarraingiche, am broinn an dearbh nàisein no fiù thairis air na crìochan nàiseanta (nas ainneimhe ge-tà, a ghnàth).

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
gd: Chan urrainn dhut casg a chur air an imrich no a stiùireadh. Ge-tà, tha smachd agad air tarraingeachd do bhailtean. Tha buaidh aig na rudan a leanas air tarraingeachd gach baile, an ìre mhath ann an òrdugh. (Tha buaidh nas motha aig factar ann am baile làithreach nan saoranach a chionn 's nach eil iad airson imrich a dhèanamh as aonais deagh adhbhair.)

en:  - City size.
gd:  - Meud a' bhaile.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
gd:  - Àireamh nan saoranach toilichte. (Lùghdaichidh saoranaich mhì-thoilichte agus feadhainn air a bheil fearg tarraingeachd de bhaile beagan cuideachd.)

en:  - In rulesets where nationality is enabled, citizens have a strong preference to move to cities of their own nationality.
gd:  - Ann an seataichean riaghailtean sa bheil nàiseantachd an comas, 's fhearr leis na saoranaich gu mòr gluasad a bhailtean aig a bheil an nàiseantachd aca fhèin.

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
gd:  - Bidh buaidh mhòr aig mìorbhail sa bhaile air a tharraingeachd (cha bhi buaidh a bharrachd aig mìorbhailean a bharrachd ach leis a' chosgais togail nas lugha).

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
gd:  - Tha prìomh bhailtean nas tarraingiche na bailtean eile, le gach rud eile co-ionnann; a bharrachd air sin, chan imrich saoranaich à prìomh bhaile idir.

en:  - A high risk of plague reduces a city's attractiveness.
gd:  - Cha bhith bailtean cho tarraingeach ma tha cunnart mòr plàighe ann.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
gd:  - Barrachas bìdh. (Lùghdaichidh gainnead bìdh tarraingeachd de bhaile.)

en:  - Trade surplus.
gd:  - Barrachas malairt.

en:  - Luxury and science output.
gd:  - Às-chur sòghalachd is saidheans.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
gd:  - Àireamh nan leasachaidhean (agus mìorbhailean) sa bhaile, a-rèir na cosgaise togail.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
gd: Faodaidh bailtean fiù a' dol fàs gu tur an cois imriche (thèid seilbheachd de dh'aonadan sam bith a chur a-null dhan bhaile as fhaisge). Ge-tà, cha dèid bailtean anns a bheil mìorbhail fàs a-riamh (air alt 's nach dèid a' mhìorbhail a sgriosadh) agus chan imrich an saoranach mu dheireadh on bhaile mu dheireadh agad a nàisean eile.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
gd: 'S urrainn dhut bailtean a leasachadh le taghadh farsaing de thogalaichean, gach aon dhiubh le buaidh eadar-dhealaichte. Chan urrainn dhut barrachd air aonan de gach leasachadh a thogail anns gach baile agus feumaidh tu cuid dhiubh a thogail mu urrainn dhut fheadhainn eile a thogail.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
gd: Cosgaidh e puingean cinneasachaidh gus leasachadh a thogail agus turas a bhios e deiseil, feumaidh mòran dhiubh pìos òir no barrachd dhiubh gach cuairt gus an cumail suas. 'S urrainn dhut leasachadh a leagail agus a reic agus gheibh thu pìos òir air gach puing cinneasachaidh a chosg thu 'ga thogail, ge-tà, chan urrainn dhut barrachd air aon leasachadh a reic ann am baile gach cuairt. Nuair a thig cuairt 's tu gun chomas pàighidh, thèid cuid dhe na leasachaidhean agad a reic gu fèin-obrachail; tha e soilleir gum bu chòir dhut seo a sheachnadh a chionn 's nach eil cinnt gun dèid na leasachaidhean a reic a reiceadh tu fhèin.

en: Units are usually built in cities using production points. Once built, units are owned by the city that built them (although they can later be re-homed while visiting a different city) and demand support from that city; this will be one of your major expenses. Most units require upkeep such as production points from their home city every turn, although some autocratic styles of government can force cities to support several units for free. If the upkeep of a unit outweighs its benefit, you can disband it; see the section on Production. A few units, particularly those that you start the game with, have no home city and thus require no upkeep.
gd: Togar aonadan sna bailtean mar is trice, a' cleachdadh puingean cinneasachaidh. 'S ann aig a' bhaile a thog iad a bhios aonad (ged as urrainn dhut dachaigh ùr a thoirt dhaibh ma thachras iad air baile eile) agus iarraidh iad beòshlaint on bhaile sin; 's e sin aon dhen chosgais as motha a bhios agad. Feumaidh cuid mhath dhe na h-aonadan puingean cinneasachaidh mar bheòshlaint gach cuairt ach 's urrainn do ghrunn riaghaltasan aintighearnail cur mar fhiachaibh air bailtean àireamh de dh'aonadan a chumail beò saor an-asgaidh. Ma chosgas beòshlaint de dh'aonad barrachd na tha thu a' faighinn feum às, 's urrainn dhut fhàsachadh; faic an earrann air Cinneasachadh. Chan eil baile dachaigh aig grunn aonadan, gu h-àraid an fheadhainn a bhios agad aig fìor thoiseach a' gheama agus chan iarr iad beòshlaint mar sin dheth.

en: Most units begin every turn with one or more movement points. Every action undertaken by a unit consumes movement points.
gd: Bidh puing gluasaid, no barrachd dhiubh, aig gach aonad aig toiseach cuairte. Cosgaidh gach gnìomh a nì aonad puingean gluasaid.

en: The most basic action is movement; units can move into any of the tiles surrounding their current location, subject to restrictions imposed by their physical nature (the terrain they are 'native' to), by diplomatic obligations (see the section on Diplomacy), and by enemy units (see the section on Zones of Control). The number of movement points consumed may depend on the type of terrain; see the Terrain help.
gd: 'S e gluasad an gnìomh as bunasaiche a tha ann; 's urrainn do dh'aonadan gluasad a-steach air gin dhe na leacagan a tha mun cuairt air an leacag air a bheil e an-dràsta, a-rèir cuingeachaidhean an nàdair aca, fiachan dìoplomasachd (faic an earrann air Dìoplomasachd) agus aonadan nàimhdeil (faic an earrann air 'Raointean smachd'). Tha an àireamh de phuingean gluasaid a chosgas gluasad a' crochadh air an talamh; faic a' chobhair mu Thalamh.

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
gd: Chan urrainn do dh'aonad gluasad a-steach air leacag air a bheil aonad nàimhdeil agus ma iarr thu air sin a dhèanamh, bheir e ionnsaigh air an aonad ann; nì iad sabaid an uairsin gus an dèid aon seach aon dhiubh a sgriosadh. Tha buaidh ann an sabaid a' crochadh air buadhan an dà aonad ann (puingean beatha, cumhachd dìon is ionnsaighe agus comas losgaidh); tha an earrann air Còmhrag a' mìneachadh seo gu mionaideach agus tha na h-earrannan a leanas ag innse dhut dè na buadhan sònraichte a tha aig gach aonad.

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
gd: Ma ruigeas aonad ìre seann ghaisgich, cuiridh seo am meud a chuid comasan. 'S urrainn dhut aonadan ùra a thogail a tha 'nan seann ghaisgich o thùs ma bhios na leasachaidhean baile iomchaidh agad no gleusan sònraichte eile; nuair a bhios aonad ùr agad, 's urrainn dhaibh urram seann ghaisgich a chosnadh tro ghnìomhan (leithid buaidh ann an sabaid) agus faodaidh gum faigh thu duaisean eile a bharrachd air na comasan bunasach a bha aca aig an toiseach.

en: First, the attacker's strength is modified.
gd: Sa chiad dol a-mach, thig gleusadh air neart an ionnsaigheir.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
gd:  - Mas e seann ghaisgeach a tha san ionnsaighear, thèid a chuid neirt iomadadh leis an duais a tha co-cheangailte ri inbhe seann ghaisgich.

en: Next, the defender's strength is modified.
gd: Thèid neart an dìonadair a chur air gleus an uairsin.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
gd:  - Mas e seann ghaisgeach a tha san dìonadair, thèid a chuid neirt iomadadh leis an duais a tha co-cheangailte ri inbhe seann ghaisgich.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
gd:  - Thèid neart an dìonadair iomadadh le factar an dìon a tha co-cheangailte ris an talamh air a bheil e an uairsin.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
gd: Thèid neart losgaidh an ionnsaigheir 's an dìonadair a chur air gleus cuideachd.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
gd:  - Mas e bàta a tha a' dìon o bhroinn baile, thèid comas losgaidh an ionnsaigheir a dhùblachadh agus bidh comas losgaidh a' bhàta 'na 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
gd:  - Ma bheir sabaidiche ionnsaigh air heileacoptair, bidh comas losgaidh an heileacoptair 'na 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
gd:  Ball-eisimpleir a 1 de chòmhrag

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
gd: Can gun doir canan (I:8, D:1, PB:20, CL:1) ionnsaigh air musgadair (I:3, D:3, PB:20, CL:1) a tha am broinn baile aig a bheil balla baile 's a tha air leacag coille.  Chan eil aon seach aon dhiubh 'na sheann ghaisgeach.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
gd: 'S e 3 an comas dìon bunasach aig an dìonadair. A chionn 's gu bheil e air leacag coille, thèid seo an àirde gu 4.5.  Tha e air cùlaibh balla baile agus thèid a neart a chur an àirde trì turas mar sin, suas gu 13.5.  Tha e 'na aonad talamhainn am broinn baile agus thèid a neart a chur am meud gu 20.25 air sgàth sin.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
gd: Tha luachan an neirt air iomadadh le 10 sa gheama ann 's leis na bloighean air an leigeil seachad agus tha cumhachd an ionnsaigheir 'na 80 ma-thà agus neart an dìonadair 'na 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
gd: Tha an dà aonad a' glèidh an comas losgaidh aca aig 1 gun atharrachadh.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
gd: Thèid àireamh a ghineadh air thuaiream gach cuairt, eadar 1 agus 282.  Ma bhios an àireamh seo nas motha na 202 (seans 28% mu thuaiream), caillidh an dìonadair 1 phuing beatha.  Air neo caillidh an t-ionnsaighear 1 phuing beatha (seans 72% mu thuaiream).

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
gd: A chionn 's gu bheil 20 puing beatha aig an dà aonad, tha an dìonadair nas buailtiche air buannachadh.  Caillidh an dìonadair rud mu 40% dhe phuingean beatha rè na sabaide.  Ach chan eil cinnt fhad 's nach bi cumhachd an dà aonaid 'na neoini; faodaidh nach caill an dìonadair puing sam bith no faodaidh gun caill iad barrachd de phuingean beatha no fiù gun caill iad a' chòmhrag fhèin.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
gd:  Ball-eisimpleir a 2 de chòmhrag

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
gd: Can gun doir long-chogaidh seann ghaisgich (I:12, D:12, PB:40, CL:2) le trì puingean gluasaid ionnsaigh air feachdan ailpeach seann ghaisgich (I:5, D:5, PB:20, CL:1) am broinn baile air talamh feurach le balla baile agus dìon cladaich.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
gd: Tha neart an ionnsaigheir 'na 12 agus air àrdachadh gu 18 air sgàth inbhe seann ghaisgich.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
gd: Tha neart an dìonadair 'na 5 's air àrdachadh gu 7.5 air sgàth inbhe seann ghaisgich.  Tha factar dìon na talamhainn 'na 1 (gun bhuaidh).  Tha an dìon cladaich a' dùblachadh neart an dìonadair gu 15.  (Chan eil buaidh sam bith aig balla baile air aonadan mara a bheir ionnsaigh.)  Tha an dìonadair 'na aonad talamhainn am broinn baile agus tha neart 22.5 aige uile gu lèir.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
gd: Tha na luachan am broinn an t-siostaim 'na 180 (an t-ionnsaighear) agus 225 (an dìonadair).

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
gd: Tha comas losgaidh na luinge-chogaidh air ath shuidheachadh o 2 gu 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
gd: Thèid àireamh a ghineadh air thuaiream gach cuairt, eadar 1 agus 405.  Ma bhios an àireamh seo nas motha na 225 (seans 44% mu thuaiream), caillidh an dìonadair 1 phuing beatha.  Air neo caillidh an t-ionnsaighear 1 phuing beatha.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
gd: Tha an t-ionnsaighear nas buailtiche air buannachadh san t-suidheachadh seo.  Tha 25% nas lugha de sheans aig an long-chogaidh air puing a thoirt far an fheachd ach tha dà thuras a phuingean beatha aig an long-chogaidh.  Bhiodh dùil aig an long-chogaidh mu 60% dhe phuingean beatha a chall rè na còmhraige agus chan eil dùil gum bi puingean gluasaid air fhàgail aige aig an deireadh.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
gd: Tha Raointean Smachd, RS gu goirid, 'na choincheap geama a chuireas casg ort gluasad gu saor air raointean a tha fo smachd (no smachd pàirteach) aonadan nàimhdeil.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
gd: GLIOCAS: 'S urrainn dhut goid a-steach air raointean nàimhdeil ma ghluaiseas tu dìoplomat ann (no aonad eile a leigeas seachad an RS) agus ma ghluaiseas tu aonadan àbhaisteach air an leacag air a bheil an dìoplomat a-nis. Ma nì thu seo a-rithist 's a-rithist (agus, ma thogras tu, grunn aonadan fhàgail air do chùlaibh gus am bi cuideigin air na leacagan fhathast), 's urrainn dhut slighe a dhèanamh tro raointean do nàimhdean.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
gd: Tha buaidh aig seòrsa an riaghaltais air cinneasachadh is malairt do bhailtean, toileachas nan saoranach agad agus iomadh rud eile sa gheama.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
gd:  Cogadh Catharra

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
gd: Mairidh cogadh catharra aon chuairt a-mhàin agus bidh an impireachd fo ain-riaghailt an uairsin.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
gd: Tha còig seasamhan dìoplomasach ann eadar cluicheadairean: cogadh, stad-losgaidh, deireadh-cogaidh, sìth agus caidreachas. 'S e cogadh am bun sheasamh agus thig an fheadhainn eile an cois cùmhnantan dìoplomasach.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
gd: 'S urrainn dhut na h-aonadan agad a ghluasad gu saor am broinn àrainn do nàimhdean agus ionnsaigh a thoirt air an cuir aonadan is bailtean mar a thogras tu rè cogaidh.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
gd: Nuair a chuireas dà chluicheadair romhpa stad a chur air an t-sabaid eatarra, 's urrainn dhaibh cùmhnant staid-losgaidh aontachadh. Cumaidh seo an dà chluicheadair o ionnsaigh a thoirt air a chèile ach 's urrainn dhut na h-aonadan agad a ghluasad gu saor am broinn crìochan a chèile. Èiridh cogadh a-rithist an dèidh àireamh de chuairtean fo stad-losgaidh. Nuair choinnicheas tu ri cluicheadair na h-Inntinne Fhuadain a' chiad turas, tairgidh iad stad-losgaidh dhut an-còmhnaidh.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
gd: Nam bu mhath leat fuasgladh nas buaine, nas sìtheile le cluicheadair eile, 's urrainn dhut aonta sìth a shoidhneachadh. Bidh deireadh-cogaidh eadar an dithis an uairsin agus tionndaidhidh seo 'na shìth bhuan an cois grunn chuairtean. Ma bhriseas tu deireadh-cogaidh, bidh cogadh eadaraibh a-rithist sa bhad.

en: At the moment two players enter into the diplomatic state of Peace, all military units belonging to either player that happen to be within the other's borders will be automatically disbanded according to the treaty. After this, you may not move military units into the other's territory until you either declare War, or forge an Alliance. Breaking a Peace treaty will drop you directly back to War.
gd: Nuair a lorgas dà chluicheadair sìth eatarra tro dhìoplomasachd, thèid gach aonad an airm a tha aig an dà chluicheadair am broinn crìochan a chèile fhàsachadh sa bhad a-rèir a' chùmhnaint. Chan urrainn dhut aonadan an airm a ghluasad a-steach air àrainn a chèile às dèidh sin ach ma ghairmeas tu cogadh no ma dh'aontaicheas sibh caidreachas. Ma bhriseas tu cùmhnant sìthe, bidh cogadh eadaraibh a-rithist sa bhad.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
gd: 'S e caidreachas an ceangal dìoplomasach as àirde eadar dà chluicheadair. Ma bhios tu ann an caidreachas, 's urrainn dhut aonadan a ghluasad a-steach air bailtean a chèile agus faodaidh aonadan an dà chluicheadair a bhith air an dearbh leacag; cha chuir aonadan raointean smachd an sàs tuilleadh. Ge-tà, tha dleastanasan ort ann an caidreachas cuideachd; chan urrainn dhut a dhol ann an caidreachas le cluicheadair eile a tha a' cogadh ri neach sa chaidreachas làithreach agad ach ma bhriseas tu a' chiad chùmhnant. Ma ghairmeas cuideigin sa chaidreachas cogadh an aghaidh cluicheadair eile sa chaidreachas, thig an caidreachas leis an ionnsaighear gu crìoch gu fèin-obrachail. Ma bhriseas tu caidreachas, bidh deireadh-cogaidh eataraibh. Bheir cluicheadair na h-IF a chuid mhapaichean is co-lèirsinn dhut gu fialaidh agus nì iad beachdachadh dà-rìreadh air malairt teicneolais agus bailtean ach mu seach, bidh agad ri pàirt a ghabhail ann an cogaidhean an aghaidh nàimhdean nan cluicheadairean sa chaidreachas.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
gd: Feumaidh tu teicneolas ùr a rannsachadh mus urrainn dha do shìobhaltas aonadan airm ùra agus leasachaidhean baile ùra a thogail.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
gd: Cuiridh cuid dhe na h-adhartasan teicneolais aonadan, leasachaidhean baile agus mìorbhailean o fheum. Cha tachair dad ri aonadan a bhios o fheum ach nach urrainn dhut barrachd dhiubh a thogail ach thèid leasachaidhean a tha a-nis o fheum a reic sa bhad agus caillidh mìorbhailean a tha o fheum an cuid buaidh. Seall air na h-earrannan iomchaidh airson barrachd fiosrachaidh.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
gd: Ma thèid prìomh bhaile do shìobhaltais a ghlacadh agus ma chaidh do shoitheach-fànais a chur air bhog mu thràth, thèid e air chall; dìon do phrìomh bhaile gu math ma-thà!

en: Each player in the game is represented by a nation. A nation can be a modern-day nation state, a historical state or empire, an ethnic group, or even a fictional nation.
gd: Tha gach cluicheadair sa gheama a' riochdachadh nàisean. Faodaidh nàisean a bhith 'na stàit-nàisein an latha an-diugh, 'na stàit no impireachd eachdraidheil, cinneadh no fiù nàisean mas-fhìor.

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
gd: Mus tòisich geama, 's urrainn do dhuine sam bith ceangail ris an fhrithealaiche ma nochdas iad ainm an òstair agus àireamh a' phuirt (5556 a ghnàth). Ma chaidh am frithealaiche a thòiseachadh leis a' bhratach -m, nì e aithisgean dhan mheata-fhrithealaiche.

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check whether your WWW browser is using a HTTP proxy; to make the client use the same proxy, before starting the client, set the $http_proxy environment variable to:
gd: 'S urrainn dhan chliant an duilleag seo fhaighinn cuideachd: cleachd putan a' mheata-fhrithealaiche ann an còmhradh nan ceangal.  Mura seall e toradh sam bith dhut, thoir sùil a bheil am brabhsair-lìn agad a' cleachdadh progsaidh HTTP; tagh an suidheachadh a leanas airson caochladair àrainneachd $http_proxy mus tòisich thu an cliant gus iarraidh air a' chliant an dearbh phrogsaidh a chleachdadh:

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
gd: Nuair a bhios an geama air tòiseachadh, 's urrainn do dhuine sam bith ceangal ris mar chluicheadair nach eil air ceangal a dhèanamh fhathast, a' gabhail a-steach cluicheadairean na h-IF.  Cha bhi cluicheadair na h-IF fo smachd duine 's tu dìreach air ceangal a dhèanamh ris; 's e roghainn frithealaiche neo-eisimeileach a tha seo.  Ma chailleas tu an ceangal tràth sa gheama 's ma nì thu ath cheangal, cleachd an t-ainm a thagh thu mar cheannard 's chan e am far-ainm tùsail agad!  Ma nì am frithealaiche aithisgean dhan mheata-fhrithealaiche, chì thu ainmean nan cluicheadairean ann.

en: Unit Selection:
    ==============
      z: select only first unit of selected group
      v: select all units on tile
      V: (on tile) select all units of the same type as the active unit
      C: (on continent) select all units of the same type as the active unit
      X: (everywhere) select all units of the same type as the active unit
    
      w: (w)ait: focus on next unit
      5: focus on previous unit
    space: done giving orders  (unit stays put)
gd: Taghadh aonadan:
    ==============
      z: na tagh ach a' chiad aonad sa bhuidheann a thagh thu
      v: tagh gach aonad air an leacag
      V: (air an leacag) tagh gach aonad dhen dearbh sheòrsa 's a tha an t-aonad gnìomhach
      C: (air a' mhòrthir) tagh gach aonad dhen dearbh sheòrsa 's a tha an t-aonad gnìomhach
      X: (àite sam bith) tagh gach aonad dhen dearbh sheòrsa 's a tha an t-aonad gnìomhach
    
      w: fuirich: dèan fòcas air an ath aonad
      5: dèan fòcas air an aonad roimhe
    space: deiseil le m' òrduighean  (fanaidh an t-aonad far a bheil e)

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
gd: Gluasad nan aonadan:
    ==============
      1: gluais gun iar-dheas
      2: gluais gun deas
      3: gluais gun ear-dheas
      4: gluais gun iar
      6: gluais gun ear
      7: gluais gun iar-thuath
      8: gluais gun tuath
      9: gluais gun ear-thuath

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:            Pop up city dialog
      Left-click on unit:            Select a single unit
                                     (cancels any current activity if "clear
                                     unit orders on selection" is set)
      Shift-left-click on unit:      Add unit to selection (GTK)
      Left-click-and-drag on unit:   Go-to command for unit
                                     (if "keyboardless goto" enabled in options)
      Center-click, Alt-left-click:  Show tile info
      Right-click:                   Center tile in view
      Ctrl-center-click:             Wake up sentried units
gd: Am prìomh mhapa (luchag):
    =================
      Briogadh clì air baile:        Nochd còmhradh a' bhaile
      Briogadh clì air aonad:        Tagh aon aonad
                                     (Falamhaichidh seo gnìomhachd làithreach ma shuidhich
                                     thu "falamhaich òrdugh an aonaid nuair a  thaghar e)
      Shift briogadh clì air aonad:  Cuir aonad ris an taghadh (GTK)
      Briog. is slaodadh an aonaid:  Àithne gach-ann airson an aonaid
                                     (ma tha "rach-ann as aonais meòir-chlàir" an comas)
      Briog. mdhn, Alt briog. clì:   Seall fiosrachadh na leacaige
      Briogadh deas:                 Meadhanaich an leacag san t-sealladh
      Ctrl briogadh meadhain:        Dùisg aonadan a tha 'nam freiceadan

en:   Quick unit selection:
      =====================
      Ctrl-left-click on tile:       Select a sea unit (prefers transporters)
      Ctrl-right-click on tile:      Select a land unit (prefers military)
    
      These combinations choose and select a single unit from those on a tile. All other things being equal, units which have movement points left are preferred. If keyboardless goto is enabled, dragging allows the unit to be selected and moved in one gesture.
gd:   Grad-thaghadh aonadan:
      =====================
      Ctrl briogadh clì air an leacag:  Tagh aonad mara (giùlanairean an toiseach)
      Ctrl briogadh deas air an leacag: Tagh aonad talamhainn (aonadan airm an toiseach)
    
      'S urrainn dhut aon aonad a thaghadh air leacag leotha. Thèid aonad a thaghadh air a bheil puingean gluasaid fhathast sa chiad dol a-mach. Ma tha rach-ann as aonais meòir-chlàir an comas, 's urrainn dhut aonad a thaghadh 's a ghlasad aig an aon àm 's tu 'ga shlaodadh.

en:   City manipulation (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-left-click:         Adjust city workers
      Shift-Alt-right-click:         Show city workers (mouse over or near city)
      Shift-right-click:             Copy production (from city or unit)
      Shift-Ctrl-right-click:        Paste production into city
gd:   Stiùireadh a' bhaile (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl briogadh clì:    Stiùirich obraichean a' bhaile
      Shift-Alt briogadh deas:    Seall obraichean a' bhaile (a' chuileag os cionn no faisg air)
      Shift briogadh deas:        Dèan lethbhreac dhen chinneasachadh (de bhaile no aonad)
      Shift-Ctrl briogadh deas:   Cuir an sàs lethbhreac a' chinneasachaidh ann am baile

en:   Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag:          Select units/cities by area
      Shift-right-click-and-drag:    Append area contents to existing selection
    
      In this mode, multiple units and/or cities are selected. If the selection rectangle contains any cities, and "Select cities before units" is set in the options, only the cities are selected and the current unit selection is left alone; otherwise, both cities and units are selected.
    
      Selected cities are highlighted on the map and in the Cities report for further mass actions. Immediately after selecting, the set of cities can be adjusted by left-clicking on individual cities; and the production for all the highlighted cities can be changed with Shift-Ctrl-right-click (see previous section). Right-clicking leaves this mode.
gd:   Modh taghadh àrainn (GTK):
      ==========================
      Briogadh deas is slaodadh:       Tagh aonadan/bailtean a-rèir àrainn
      Shift briogadh deas is slaodadh: Cuir na tha san àrainn ris an taghadh làithreach
    
      'S urrainn dhut iomadh aonad/baile a thaghadh sa mhodh seo. Ma bhios bailtean ann an ceart-cheàrnach an taghaidh agus ma chaidh "Tagh bailtean a thoiseach air aonadan" a shuidheachadh anns na roghainnean, cha dèid a thaghadh ach na bailtean 's fanaidh taghadh nan aonadan mar a bha e; air neo thèid an dà chuid aonadan is bailtean a thaghadh.
    
      Bidh bailtean a thagh thu air a chomharradh air a' mhapa agus ann an aithisg nam bailtean gus an urrainn dhut iomadh gnìomh a dhèanamh còmhla. Às dèidh thu an taghadh, 's urrainn dhut seata nam bailtean a chur air gleus le briogadh clì orra; agus 's urrainn dhut cinneasachadh nam bailtean comharraichte atharrachadh le Shift-Ctrl briogadh deas (seall an earrann roimhe). Fàgaidh tu am modh seo le briogadh deas.

en:   Chatline (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Focus chatline
      Ctrl-Alt-right-click:          Paste city or tile link into chatline
      Shift-Ctrl-Alt-right-click:    Paste unit link into chatline
    
      These controls allow map elements to be referred to in chat. See the Chatline help for more details.
gd:   Loidhne na cabadaich (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Fòcas air a' chabadaich
      Ctrl-Alt briogadh deas:        Cuir ceangal baile no leacaige sa loidhne chabadaich
      Shift-Ctrl-Alt briogadh deas:  Cuir ceangail aonaid sa loidhne chabadaich
    
      'S urrainn dhut iomradh a dhèanamh air eileamaidean air a' mhapa sa chabadaich. Faic cobhair na cabadaich airson barrachd fiosrachaidh.

en: Overview Map (Mouse):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click have the same functions as they do on the main map.
gd: Foir-shealladh a' mhapa (luchag):
    =====================
      Tha an dearbh bhuil air briogadh clì, Shift briogadh clì is briogadh deas 's a tha aca air a' phrìomh mhapa.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: show Map View
         F2: open Units Report
         F3: open Nations Report
         F4: open Cities Report
         F5: open Economy Report
         F6: open Research Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
            Ctrl-F: open Find City dialog
            Ctrl-L: open Worklists dialog
            Ctrl-T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
      Shift-Ctrl-R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
gd: Còmhraidhean is aithisgean:
    ====================
         F1: an sealladh mapa
         F2: fosgail aithisg nan aonadan
         F3: fosgail aithisg nan nàiseanan
         F4: fosgail aithisg nam bailtean
         F5: fosgail aithisg na h-eaconamaidh
         F6: fosgail aithisg an rannsachaidh
         F7: fosgail mìorbhailean an t-saoghail
         F8: fosgail na còig bailtean as fhearr
         F9: fosgail còmhradh nan teachdaireachdan
        F11: fosgail an sluagh-eòlas
        F12: fosgail an soitheach-fànais
    
            Ctrl-F: fosgail an còmhradh gus baile a lorg 
            Ctrl-L: fosgail còmhradh nan liostaichean obrach
            Ctrl-T: fosgail còmhradh reataichean chìsean/sòghalachd/saidheans
      Shift-Ctrl-R: fosgail còmhradh na reabhlaide
    
    Shift-Return: Cuairt deiseil

en: Editing Mode (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: toggle editing mode
        Ctrl-M: toggle fog of war in editing mode
gd: Am modh deasachaidh (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: toglaich am modh deasachaidh
        Ctrl-M: toglaich ceò a' chogaidh sa mhodh deasachaidh

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to specialists, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
gd: Cuidichidh an Riaghlaiche Saoranach (air an robh an CMA roimhe) thu le rianachd do bhailtean. Sgaoilidh e na h-obraichean a tha ri làimh air leacagan saora mun cuairt air na bailtean airson toraidhean cho mòr 's a ghabhas. Nì e speisealaich dhe na h-obraichean cuideachd ma bhios sin iomchaidh. Agus tha comas eile aig an riaghlaiche: cumaidh e do bhailtean riaraichte, ma ghabhas sin a dhèanamh.

en: There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
gd: Tha grunn dhòighean ann air an urrainn dhut innse dhan riaghlaiche dè seòrsa às-chuir a bu toigh leat. Fosgail uinneag a' bhaile agus briog air taba an riaghlaiche. Tha dà shleamhnachan ann: Air an taobh chlì, 's urrainn dhut barrachas as lugha a shuidheachadh airson gach seòrsa de chinneasachadh; m.e. 's ciall do "Òr = +3" gu bheil am baile a' cosnadh 3 pìosan a dh'òr thar na dh'fheumas e gus na togalaichean ann a chumail. Air an taobh deas, tha sleamhnachan ann leis a shuidhicheas tu dè an cinneasachadh air a bhios prìomhachas; ma chuireas tu saidheans gu 3, 's ciall dha sin gum b' fhearr leat aon bhulg seach trì sgiathan (no òr, malairt...). 'S urrainn dhut na factaran a shuidheachadh airson gach cinneasachadh a-rèir na dh'fheumas tu.

en: If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
gd: Ma thaghas tu barrachasan as lugha a tha do-dhèanta, chan urrainn dhan riaghlaiche obair a dhèanamh. Mur urrainn dhan riaghlaiche rud a dhèanamh sa gheama aig àm sam bith, bidh agad fhèin ri stiùireadh a thoirt seachad. B' fheairrde dhut gun a bhith a' cur ann barrachas a tha ro àrd ma-tà; cleachd factaran 'nan àite.

en: The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
gd: Leigidh bogsa nam fèilltean le do bhaile - fèill a chumail. Chan obraich seo ach le reat sòghalachd àrd. Thoir sùil air a' chobhair le Toileachas.

en: Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
gd: Ma bhriogas tu air 'Smachd aig an riaghlaiche', cumaidh an riaghlaiche smachd air 's ma bhriogas tu air 'Smachd agam-sa', bidh smachd agad fhèin a-rithist.

en: For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
gd: Gum bi e nas fhasa ri chleachdadh, 's urrainn dhut do roghainn dhen t-sleamhnachan a shàbhaladh. Briog air 'cuir ro-sheata ris' agus cuir ainm ain an roghainn seo agad. 'S urrainn dhut an ro-sheata seo a chleachdadh ann am baile sam bith le bhith a' briogadh air ainm. Cuideachd, 's urrainn dhut an roghainn seo a shuidheachadh o aithisg a' bhaile ann an colbh an riaghlaiche. Agus is urrainn dhut atharrachadh ann cuideachd (cleachd 'atharraich' --> 'An Riaghlaiche Saoranach') ma shàbhail thu e mar ro-sheata.

en: Use 'Game' --> 'Options' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
gd: Cleachd 'Geama' --> 'Roghainnean' --> 'Sàbhail na roghainnean' gus na ro-sheataichean agad a shàbhaladh gu buan.

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
gd:   - Thathar a' coimhead air teachdaireachdan a thòisicheas le '/' mar àitheantan agus thèid an cur an gnìomh ma bhios an cead iomchaidh agad.

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
gd: Teacsa snasail (GTK):
    ====================
    
    Tha taic aig a' chliant GTK airson teacsa a-mach o 2.2. Bheir am feart seo comas dhan chleachdaiche teacsa nan teachdaireachdan cabadaich a shnasadh le clò trom, Eadailteach, dathan, ceanglaichean is msaa... Cuirear snasadh mar sei air teacsa tro Escape Sequences.

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
gd: * Airson clò trom:
    Sreath iomlan: '[bold] ... [/bold]'
    Sreath goirid: '[b] ... [/b]'
    Ath-ghoirid san innteart: Ctrl-B
    Ball-eisimpleir: Nochdaidh '[b]trom[/b]' am facal 'trom' ann an clò trom.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
gd: * Airson dathan:
    Sreath iomlan: '[color] ... [/color]' 
    Sreath goirid: '[c] ... [/c]'
    Ath-ghoirid san innteart: Ctrl-C (tha agad ri dath a thaghadh on bhàr-inneal os cionn an innteirt cuideachd)
    Feumaidh sreath tòiseachaidh an datha aon dhe na paramadairean a leanas air a' char as lugha an-còmhnaidh:
    - 'foreground' (giorrachadh 'fg'): ainm datha mar 'red' no sònrachadh hex leithid #3050b2 no #35b.
    - 'background' (giorrachadh 'bg'): dìreach mar am fear roimhe.
    Ball-eisimpleir: 'Nochdaidh [c fg="blue" bg="yellow"]dath[/c]' am facal 'dath' ann an gorm le buidhe air a chùlaibh.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
gd: * Airson clò Eadailteach:
    Sreath iomlan: '[italic] ... [/italic]'
    Sreath goirid: '[i] ... [/i]'
    Ath-ghoirid san innteart: Ctrl-I
    Ball-eisimpleir: Nochdaidh '[i]Eadailteach[/i]' am facal 'Eadailteach' ann an clò Eadailteach.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
gd: * Airson clò le loidhne troimhe:
    Sreath iomlan: '[strike] ... [/strike]'
    Sreath goirid: '[s] ... [/s]'
    Ath-ghoirid san innteart: Ctrl-S
    Ball-eisimpleir: Nochdaidh '[i]loidhne troimhe[/i]' am facal 'loidhne troimhe' ann an clò le loidhne troimhe.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
gd: * Airson clò le loidhne foidhe:
    Sreath iomlan: '[underline] ... [/underline]'
    Sreath goirid: '[u] ... [/u]'
    Ath-ghoirid san innteart: Ctrl-U
    Ball-eisimpleir: Nochdaidh '[i]loidhne foidhe[/i]' am facal 'loidhne foidhe' ann an clò le loidhne foidhe.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
gd: * Airson ceangal baile:
    Sreath iomlan: '[link target="city"] ... [/link]'
    Sreath goirid: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Ath-ghoirid: Control-Alt is briogadh deas air baile air a' mhapa.
    Feumaidh am paramadair 'id' a bhith air a shuidheachadh airson id a' bhaile a tha thu a' tomhadh air.
    'S urrainn dhut paramadair a bharrachd, 'name', a shuidheachadh gus ainm a' bhaile a cheangal mur eil am baile ud air mapa nan cleachdaichean eile.
    'S urrainn dhut tòiseachadh air an eas-preisean seo cuideachd, agus a chrìochnachadh, leis an dearbh phaidhir de bhracaidean, can '[link target="city" id=121 /]' (an aire dhan t-slais aig an deireadh).
    Buill-eisimpleir: Ma chuireas tu ann '[l tgt="city" id=65]baile[/l]', nochdaidh am facal 'baile' mar cheangal dhan bhaile aig a bheil an dearbh-aithne 65 agus gabhaidh briogadh air.
    Ma chuireas tu ann '[l tgt="city" id=65 name="gun-ainm" /]', nochdaidh e ainm a' bhaile 65 ma thathar eòlach air, air neo nochdaidh an t-ainm mar 'gun-ainm'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
gd: * Airson ceangal leacaige:
    Sreath iomlan: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Sreath goirid: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Ath-ghoirid: Control-Alt is briogadh deas air leacag air nach eil baile air a' mhapa.
    Feumaidh na paramadairean 'x' agus 'y' tomhadh air an leacag a tha fa-near dhut.
    'S urrainn dhut tòiseachadh air an eas-preisean seo, agus a chrìochnachadh, am broinn an dearbh phaidhir de bhracaidean cuideachd, can '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (an aire air an t-slais aig an deireadh).
    Ball-eisimpleir: Ma chuireas tu ann '[l tgt="tile" x=17 y=3]an leacag seo[/l]', gabhaidh briogadh air an t-sreang 'an leacag seo' agus tomhaidh e air an leacag (17, 3).

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
gd: * Airson ceangal aonaid:
    Sreath iomlan: '[link target="unit"] ... [/unit]'
    Sreath goirid: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Ath-ghoirid: Control-Alt is briogadh deas air aonad air a' mhapa.
    Feumaidh am paramadair 'id' a bhith air a shuidheachadh airson id an aonaid a tha thu a' tomhadh air. 'S urrainn dhut paramadair a bharrachd, 'name', a shuidheachadh gus ainm an aonaid a cheangal mur eil an t-aonad ud air mapa nan cleachdaichean eile.
    'S urrainn dhut tòiseachadh air an eas-preisean seo cuideachd, agus a chrìochnachadh, leis an dearbh phaidhir de bhracaidean, can '[link target="unit" id=109 /]' (an aire dhan t-slais aig an deireadh).
    Buill-eisimpleir: Ma chuireas tu ann '[l tgt="unit" id=235]aonad[/l]', nochdaidh am facal 'aonad' mar cheangal dhan bhaile aig a bheil an dearbh-aithne 235 agus gabhaidh briogadh air.
    Ma chuireas tu ann '[l tgt="unit" id=235 name="Cathach" /]', nochdaidh e ainm an aonaid 235 ma thathar eòlach air, air neo nochdaidh an t-ainm mar 'Gaisgeach'.

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
gd: Gun teagamh, 's urrainn dhut diofar dhiubh a chleachdadh aig an aon àm, mar '[i][c fg="blue"]tha e [b]is [s]èibhinn[c bg="green"] [u]am feart ùr seo[/i] a[/b] chur[/s] [/c]fo[/u] dheuchainn[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
gd: Bheir deasaiche nan liostaichean obrach comas dhut na liostaichean obrach de gach baile (o chòmhradh a' bhaile) agus na liostaichean obrach uile-choitcheann a dheasachadh. 'S urrainn dhut liostaichean a chruthachadh leis an deasaiche seo a shònraicheas na bu chaomh leat togail sna cuairtean seo romhad.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
gd: Gus rud a chur air an liosta obrach, dèan briogadh dùbailte air an rud a tha a dhìth ort ann an liosta nan rudan a tha ri làimh. 'S urrainn dhut briogadh air putan na cobharach cuideachd airson cuideachadh leis an rud sin. Ma phutas tu air Cobhair 's mur eil rud air a thaghadh agad, chì thu an duilleag seo.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
gd: Gus rud a thoirt far na liosta obrach, cha leig thu leas ach briogadh dùbailte a dhèanamh air. Cleachd na putain fon liosta obrach gus rudan a ghluasad suas no sìos air an liosta.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
gd: Ath-ghoiridean meòir-chlàr: Home gus fòcas a dhèanamh air an liosta obrach, End airson liosta nan rudan a tha ri làimh, na saighdean suas/sìos airson an rud roimhe/an t-ath rud a thaghadh san liosta obrach no liosta nan rudan a tha ri làimh, PageUp/Down gus rudan a ghluasad suas is sìos air an liosta obrach, Insert gus rudan a chur a-steach o liosta nan rudan a tha ri làimh dhan liosta obrach agus Delete gus an rud a thagh thu a sguabadh às an liosta obrach.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
gd: Ma tha thu airson an t-aonad aig toiseach na liosta a cheannach, nì thu sin o uinneag foir-shealladh a' bhaile.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
gd: Tha Freeciv a' cur taic ri grunn chànan eile.  Thoir sùil air an earrann 'Taic cànain' san fhaidhle README airson fiosrachadh mar a chleachdas tu gin dhe na cànain eile seo.
    
    Thoir sùil an toiseach a bheil eadar-theangachadh dha do chànan a' dol mu thràth:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
gd: Nam bu mhath leat ionadaileadh (eadar-theangachadh) 'nad chànan a chur ris, thoir sùil air an treòrachadh aig:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
gd: Tha sinn a' cur fàilte mhòr air ceistean sam bith air liosta-phuist an eadar-theangachaidh cuideachd:

en: Please quote the above version information. For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.
gd: Dèan luaidh air an tionndadh a chì thu gu h-àrd. Airson barrachd fiosrachaidh mu aithisgean air bugaichean, thoir sùil air an fhaidhle BUGS 'nad sgaoileadh de Freeciv.

en: To contact the developers about anything else, please email one of the project's mailing lists:
gd: Airson fios a chur gun luchd-leasachaidh mu rud sam bith eile, cuir post-d gu aon dhe na liostaichean-puist aig a' phròiseact:

en:     freeciv-dev@freelists.org   - public development mailing
                                      list (archives are public)
        freeciv-maintainers@lists.sourceforge.net
                                    - private project administration
                                      list (for security issues, etc)
gd:     freeciv-dev@freelists.org   - liost-phuist luchd-leasachaidh
                                      phoblach (tha na tasg-lannan poblach)
        freeciv-maintainers@lists.sourceforge.net
                                    - liosta phrìobhaideach rianachd 
                                      a' phròiseict (airson adhbharan tèarainteachd, is msaa)

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
gd:   Na h-ùghdaran tùsail:
        (chan eil iad an sàs ann tuilleadh, na cuir post thuca!)

en:   Present administrators:
gd:   Rianairean làithreach:

en: For more information in general, visit the Freeciv website, at:
gd: Airson barrachd fiosrachaidh san fharsaingeachd, tadhail air làrach-lìn Freeciv aig:

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units. This improvement has no effect under other governments.
gd: Lùghdaichidh seo am mì-thoileachas a dh'èirigheas an cois aonadan an airm ann an àitichean ionnsaigheach a tha aig a' bhaile le 4 ann an deamocrasaidh agus le 2 ann am poblachd -- no ann am facal eile, cuiridh e às dhan mhì-thoileachas a dh'abharaicheas dà aonad an airm. Chan eil buaidh aig an leasachadh seo fo riaghaltasan eile.

en: Before you can build any spaceship parts, you must build the Apollo Program.
gd: Tha agad ri Prògram Apollo a thogail mus urrainn dhut co-phàirtean de shoitheach-fànais a thogail.

en: Increases the food resources by 100% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
gd: Cuiridh seo am meud goireasan bìdh le 100% air gach leacag fearainn a thathar a' cur gu feum mun cuairt air a' bhaile.  Tha leacagan fearainn 'nan leacagan a chaidh uisgeachadh dà thuras.

en: Allows you to start building spaceship parts in cities with factories (assuming you have researched the necessary technologies).
gd: Bheir seo comas dhut co-phàirtean airson soitheach-fànais a thogail ann am bailtean far a bheil factaraidh (a' cur mar fhiacham gu bheil na teicneolasan iomchaidh agad).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities on the same continent.
gd: Bidh leasachadh baile sam bith a chosgadh 1 bheòshlaint a ghnàth saor an-sgaidh airson gach baile agad air an dearbh mhòrthir.

en: This stunning technological achievement makes two content citizens happy in all cities of all players who have researched Genetic Engineering. In the unlikely event where there are not enough content citizens to benefit from this effect in a city, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gd: Nì an teicneolas iongantach seo dà shaoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile aig na cluicheadairean uile a rannsaich einnseanaireachd ghinteil. Ged nach tachair seo ro thric, mur eil saoranach riaraichte sam bith ann a sheasas a bhuaidh, bidh buaidh air saoranaich mhì-thoilichte 'na àite (a' gabhail a-steach an fheadhainn a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm) agus nì iad riaraichte iad.

en: Each city on the same continent may support one unit free of shield upkeep.
gd: 'S urrainn do gach baile air an dearbh mhòrthir beòshlaint a thoirt do dh'aon aonad saor an-asgaidh.

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
gd: Lùghdaichidh seo a' choirbteachd le 50% anns gach baile air an dearbh mhòrthir.

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
gd: Tha seo mar gum biodh balla baile anns gach baile agad air an dearbh mhòrthir.

en: Makes two content citizens happy in every city on the same continent. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gd: Nì seo dà shaoranach riaraichte toilichte anns gach baile air an dearbh mhòrthir. Ged nach tachair seo ro thric, mur eil saoranach riaraichte sam bith ann a sheasas buaidh nan Liosan Crochte, bidh buaidh air saoranaich mhì-thoilichte (a' gabhail a-steach an fheadhainn a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm) agus nì iad riaraichte iad sa chiad dol a-mach agus an uairsin toilichte.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent. (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gd: Tha buaidh aige seo mar gum biodh taigh dealain-uisge agad anns gach baile air an dearbh mhòrthir. (Lùghdaichidh seo an truailleadh agus cuiridh e am meud buaidh fhactaraidhean is thaighean-saothrachaidh.)

en: Boosts science production by 100% in every city on the same continent that has a University.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheansail le 100% anns gach baile air an dearbh mhòrthir aig a bheil oilthigh.

en: Makes two unhappy citizens content in every city on the same continent (including citizens unhappy about military activity).
gd: Nì seo dà shaoranach mì-thoilichte riaraichte anns gach baile air an dearbh mhòrthir (a' gabhail a-steach saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm).

en: Upgrades two obsolete units per game turn.
gd: Àrdaichidh seo dà aonad a chaidh o fheum gach cuairt.

en: Increases trade output by 40% in all cities on the same continent.
gd: Meudaichidh seo a' mhalairt le 40% anns gach baile air an dearbh mhòrthir.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities on the same continent. This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity. The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content. The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gd: Tha seo mar gum biodh cathair-eaglais anns gach baile agad. Nì seo 3 saoranaich mhì-thoilichte riaraichte ann am baile; ge-tà, cha bhi buaidh aig a' chathair-eaglais air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm. Nuair a lorgas tu diadhachd, cuiridh seo am meud buaidh nan cathair-eaglaisean agus fàsaidh aon saoranach eile riaraichte. Ma rannsaicheas tu co-mhaoineas, lùghdaichidh seo buaidh nan cathair-eaglaisean agus nì iad aon saoranach nas lugha riaraichte.

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a Temple on the same continent. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gd: Nì seo dà shaoranach mì-thoilichte a bharrachd toilichte anns gach baile sa bheil teampall. Chan eil buaidh air saoranaich a tha mì-thoilichte air sgàth gnìomhachd an airm.

en: The city where this wonder is built will experience rapture growth when celebrating.
gd: Fàsaidh am baile far a bheil a' mhìorbhail seo an cois mòr-ghàirdeachais nuair a chumas iad fèill.

en: The Internet
gd: An t-eadar-lìon

en: Boosts science production in each city on the same continent with a Research Lab by 100%.
gd: Cuiridh seo am meud cinneasachadh saidheansail anns gach baile air an dearbh mhòrthir aig a bheil deuchainn-lann le 100%.

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
gd: Stèidhichidh seo Seanadh an t-Saoghail as urrainn dha casg a chur air gairm cogaidh ann an cuid a shuidheachaidhean. Ma mhaireas aramach ann am baile sam bith aig cluicheadair sam bith, tuitidh riaghaltas a' chluicheadair sin.

en: Counts as a Police Station in every city on the same continent. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units per city. This wonder has no effect under other governments.)
gd: Tha seo mar gum biodh stèisean a' phoileis anns gach baile air an dearbh mhòrthir. ('S ciall dha seo gun lùghdaich e am mì-thoileachas a dh'èirigheas an cois aonadan an airm ann an àitichean ionnsaigheach a tha aig a' bhaile le 4 ann an deamocrasaidh agus le 2 ann am poblachd -- no ann am facal eile, cuiridh e às dhan mhì-thoileachas a dh'abharaicheas dà aonad an airm am baile. Chan eil buaidh aig a' mhìorbhail seo fo riaghaltasan eile.)

en: Multiplayer ruleset
gd: Seata riaghailtean airson geama le iomadh cluicheadair

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
gd: ?team name:Dearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
gd: ?team name:Buidhe

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
gd: ?team name:Gorm

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
gd: ?team name:Purpaidh

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
gd: ?team name:Orains

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
gd: ?team name:Gorman

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
gd: ?team name:Smàrag

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
gd: ?team name:Bradan

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
gd: ?team name:Uaine

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
gd: ?team name:Burgunaidh

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
gd: ?team name:Pinc

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
gd: ?team name:Airgid

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
gd: ?team name:Fiùise

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
gd: ?team name:Speur-ghorm

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
gd: ?team name:Òr

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
gd: ?team name:Ìm

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
gd: ?team name:Meannt

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
gd: ?team name:Lìomaideag

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
gd: ?team name:Peidseag

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
gd: ?team name:Beirmeilean

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
gd: ?team name:Plumais

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
gd: ?team name:Donn

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
gd: ?team name:Peapag

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
gd: ?team name:Tuirceas

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
gd: ?team name:Dubh-dhearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
gd: ?team name:Lus na tùise

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
gd: ?team name:Uachdar

en: Improves the effect of Amphitheaters.
gd: Leasaichidh seo buaidh nan taighean-cluich fosgailte.

en: Having this advance decreases pollution in all your cities by 50%.
gd: Lùghdaichidh thu an truailleadh anns gach baile agad leis an adhartas seo le 50%.

en: When you research this technology, you also get one other immediate technology advance.
gd: Nuair a rannsaicheas tu an teicneolas seo, gheibh thu aon adhartas teicneolais eile sa bhad cuideachd.

en: Theory of Evolution
gd: Teòraig Tàrmachadh nan Gnèithean

en: This technology is only acquired the first time you build Darwin's Voyage.
gd: Cha leig thu leas an teicneolas seo ach a' chiad turas a thogas tu Turas Darwin.

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn, and in Fundamentalist societies, three times as much.
gd: Feumaidh tuinichean biadh agus cinneasachadh mar bheòshlaint agus faodaidh gum bàsaich tuiniche ma bhios gainnead bìdh sa bhaile a tha a' cumail taic riutha. Feumaidh tuinichean ann am poblachd no deamocrasaidh dà thuras de bhiadh gach cuairt agus trì turais ann an sòisealtasan bun-chreidmheach.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, and they may be attacked by ground units.
gd: 'S e aonad glè chumhachdach a tha ann an heileacoptair a chionn 's gun urrainn dha itealaich agus bailtean a cheannsachadh.  Feumaidh tu an deagh chùram a ghabhail oir caillidh heileacoptairean beagan slàinte gach cuairt mur eil iad ann am baile no bunait adhair no air giùlanair agus 's urrainn do dh'aonadan talamhainn ionnsaigh a thoirt air heileacoptairean.

en: A Caravan carries goods or material to help build wonders in your cities.
gd: Giùlainidh carabhan bathar no stuthan gus taic a chur ri togail de mhìorbhail 'nad bhailtean.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 30 shields towards the production of the wonder.
gd: Cuiridh gach carabhan a chuireas taic ri togail de mhìorbhail 30 sgiath ri cinneasachadh na mìorbhaile.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. Each Freight used to build a wonder will add 50 shields.
gd: Tha an t-aonad frachd a' dol an àite a' charabhain agus tha e dà thuras nas luaithe. Cuiridh gach aonad frachd a chuireas taic ri togail mìorbhail 50 sgiath ris.

en: The United States of America achieved its independence from Great Britain after a revolution in 1776-1783 CE. Its constitution was proclaimed in 1789, making the country one of the first modern representative republics. The United States then started to expand its territory, first on the North American mainland and later also overseas. By the 20th century the country had become a world superpower; its cultural, economic and political influence on the rest of the world is enormous.
gd: Fhuair Stàitean Aonaichte Aimeireaga neo-eisimeileachd on Bhreatainn Mhòr an dèidh aramach eadar 1776 is 1783. Ghairm iad bun-reachd ann an 1789, aon dhe na poblachdan ionadach ùra a bu tràithe. Leudaich na Stàitean Aonaichte an talamh aca air tìr-mòr Aimeireaga a Tuath an toiseach agus thall thairis cuideachd an uairsin. Bha an dùthaich 'na stàite fhìor chumhachdach aig deireadh na 20mh linn agus tha buaidh anabarrach mhòr aice air cultar, eaconamaidh is poileataigeachd an t-saoghail air fad.

en: Apache
gd: Muinntir nan Apaideach

en: ?plural:Apaches
gd: ?plural:Muinntir nan Apaideach

en: The Apaches are a group of Athabascan speaking Indian tribes living in Arizona, New Mexico and Oklahoma. Apache groups include the Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan and Plains Apache. They came from the Far North around 1000 CE. The Apache are known as fierce warriors. In the 19th century it took the United States half a century to subdue them.
gd: 'S e buidheann de threubhan Innseanach aig a bheil cànain Athabasgach a tha sna h-Apaches is a tha a' fuireach ann an Arizona, New Mexico agus Oklahoma. Tha iad a' gabhail a-steach Apaidich an Iar, Mescalero, Jicarilla, Lipan agus Apaidich nam Maghan. Thàinig iad o fhìor Thuath mun bhliadhna 1000. Tha cliù aca mar chathaich gharga. Thug na Stàitean Aonaichte cha mhòr lethcheud bliadhna 'gan ceannsachadh san 19mh linn.

en: Great Shaman %s
gd: Seuman Mòr %s

en: ?female:Great Shaman %s
gd: ?female:Bana-sheuman Mhòr %s

en: Arab
gd: Muinntir na h-Araibe

en: ?plural:Arabs
gd: ?plural:Muinntir na h-Araibe

en: The Arab/Islamic civilization of 622 to 1495 CE.
gd: Sìobhaltas Arabach/Ioslamach nam bliadhna 622 - 1495 AD.

en: Sheikh %s
gd: Seidhch %s

en: Shaykha %s
gd: Sheidhch %s

en: Vizier %s
gd: Bisir %s

en: ?female:Vizier %s
gd: ?female:Bana-bhisir %s

en: Caliph %s
gd: Cailif %s

en: Calipha %s
gd: Cailif %s

en: Austrian
gd: Muinntir an Ostair

en: ?plural:Austrians
gd: ?plural:Muinntir an Ostair

note: TRANS: Legend for nation in "core" set
en: The origins of Austria date back to the time of the Roman Empire when a Celtic kingdom was conquered by the Romans in approximately 15 BCE, and later became Noricum, a Roman province, in the mid 1st century CE - an area which mostly encloses today's Austria. In 788 CE, the Frankish king Charlemagne conquered the area, and introduced Christianity. Under the native Habsburg dynasty, Austria became one of the great powers of Europe. In 1867, the Austrian Empire was reformed into Austria-Hungary. The Austro-Hungarian Empire collapsed in 1918 with the end of World War I. After establishing the First Austrian Republic in 1919, Austria joined Nazi Germany in the Anschluss in 1938. This lasted until the end of World War II in 1945, after which Austria was occupied by the Allies.
gd: Tha tùsan na h-Ostaire a' dol air ais gu linn Impireachd na Ròimhe nuair a cheannsaich na Ròmanaich rìoghachd Cheilteach mun bhliadhna 15 RC. Rinn iad Noricum dheth ann am meadhan na ciad linne, mòr-roinn Ròmanach, sgìre a ghabh a-steach a chuid as motha dhen Ostair. Cheannsaich an rìgh Francach Charlemagne an sgìre ann an 788 agus thug e a-steach a' Chrìostaidheachd. Bha an Ostair am measg nan dùthchannan a bu chumhachdaiche san Roinn-Eòrpa fo thànaisteachd dùthchasach Habsburg. Chaidh Impireachd na h-Ostaire ath chruthachadh ann an 1867, breith Impireachd na h-Ostaire 's na h-Ungaire. Thàinig sin gu crìoch ann an 1918 aig deireadh na Ciad Chogaidh Mhòir. Dh'aoinich iad ri Gearmailt nan Nazi ann an 1938 an dèidh stèidheachadh Ciad Phoblachd na h-Ostaire ann an 1919. Mhair seo gu ruige deireadh an Dàrna Chogaidh Mhòir ann an 1945 nuair a ghabh an Caidreachas seilbh na dùthcha.

en: Archduke %s
gd: Àrd-diùc %s

en: Archduchess %s
gd: Àrd-bhan-diùc %s

en: Mother Superior %s
gd: Àrd Mhàthair %s

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BCE under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
gd: 'S e Babalon am baile a bu chumhachdaiche ann am Mesopotamia eadar an 18mh is an 7mh linn RC fo smachd iomadh sluagh, a' gabhail a-steach nan Amoritich, nan Kassitich, nan Assyrianaich agus nan Chaldeanaich.

en: Brazilian
gd: Muinntir Bhraisil

en: ?plural:Brazilians
gd: ?plural:Muinntir Bhraisil

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
gd: Chaidh Braisil a chur air bhonn mar thuineachas na Portagaile ach fhuair e neo-eisimeileachd ann an 1822 mar thoradh air gabhail os làimh na Portagaile le feachdan Frangach Napoleon. Bha an dùthaich 'na h-impireachd an toiseach fon teaghlach rìoghail Phortagaileach fògarrach. Mhair an impireachd gus an deach riaghaltas poblachdail a stèidheachadh ann an 1889.

en: Chairwoman %s
gd: Cathraiche %s

en: Director-President %s
gd: Ceann-suidhe Stiùiriche %s

en: ?female:Director-President %s
gd: ?female:Ceann-suidhe Stiùiriche %s

en: Byzantine
gd: Muinntir Bhiosaint

en: ?plural:Byzantines
gd: ?plural:Muinntir Bhiosaint

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
gd: Nuair a chrìon seann Impireachd na Ròimhe, ghluais an t-Impire Constantinus prìomh bhaile na h-impireachd a Bhiosaint agus stèidhich iad impireachd ùr ris an canar Impireach na Ròimhe an Ear mar is trice, no Impireachd Bhiosaint. Mhair an impireachd seo gu ruige 1453 nuair ghabh na h-Otomanaich seilbh a' bhaile. Bha smachd aig na Biosantaich cha mhòr air an Ear-Mheadhan gu lèir, Afraga a Tuath, an Eadailt agus cuid dhen Spàinnt aig àm Iustinian I.

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BCE. Carthage was destroyed by Rome in 146 BCE.
gd: Tha muinntir Cartago de shliochd nam marsantach Foinìseach agus bha impireachd mara aca sa Mhuir Mheadhanach eadar a' 5mh is an 2na linn RC. Chaidh Cartago a sgriosadh leis an Ròimh ann an 146 RC.

en: Judge %s
gd: Britheamh %s

en: ?female:Judge %s
gd: ?female:Bana-bhritheamh %s

en: Cherokee
gd: Muinntir nan Tsalagi

en: ?plural:Cherokees
gd: ?plural:Muinntir nan Tsalagi

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
gd: 'S e nàisean Tsalagi ('Cherokee' na Beurla) an nàisean as motha de thùsanaich ann an Aimeireaga a Tuath an-diugh.

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BCE, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
gd: 'S i an t-Sìn an sìobhaltas mòr as sine a tha am bith fhathast an-diugh agus tha an eachdraidh sgrìobhte aca a' dol air barrachd air 3,500 bliadhna. Chaidh an dùthaich a cho-aonadh le tànaisteachd Qin ann an 221 RC agus bha aonachd is eas-aonachd a' leantainn a chèile agus bha i fo smachd cinnidhean cèin aig amannan. Tha smachd aig Sluagh-Phoblachd na Sìne, a chaidh a stèidheachadh leis na co-mhaoinich ann an 1949, air a' mhòrthir fhad 's a tha an seann riaghaltas nàiseantach Poblachd na Sìne a' riaghladh an eileine Taidh Bhàn.

en: Danish
gd: Muinntir na Danmhairge

en: ?plural:Danes
gd: ?plural:Muinntir na Danmhairge

en: Earl %s
gd: Iarla %s

en: ?female:Earl %s
gd: ?female:Ban-iarla %s

en: Dutch
gd: Muinntir nan Tìrean Ìsle

en: ?plural:Dutch
gd: ?plural:Muinntir nan Tìrean Ìsle

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
gd: Nuair a thug Impire Naomh na Ròimhe binn bàis air an sluagh gu lèir, dh'èirich muinntir nan Tìrean Ìsle agus ghairm iad neo-eisimeileachd agus stèidhich iad Aonadh Utrecht ann an 1579. Dh'fhàs na Tìrean Ìsle 'nan cumhachd mara is malairt mhòr san 17mh linn.

en: Prince %s
gd: Prionnsa %s

en: Princess %s
gd: Bana-phrionnsa %s

en: Stadtholder %s
gd: Stadhouder %s

en: Stadtholdress %s
gd: Stadhouder %s

en: Pretender %s
gd: Tagarach %s

en: ?female:Pretender %s
gd: ?female:Ban-tagarach %s

en: Lord %s
gd: Tighearna %s

en: Lady %s
gd: Baintighearna %s

en: Bishop %s
gd: Easbaig %s

en: ?female:Bishop %s
gd: ?female:Easbaig %s

en: Ethiopian
gd: Muinntir na h-Itioipe

en: ?plural:Ethiopians
gd: ?plural:Muinntir na h-Itioipe

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
gd: 'S e an nàisean as sine ann an Afraga a tha san Itiop agus b' ise an aon dùthaich nach robh fo smachd nan Eòrpaich ann an linn tuineachas nan Eòrpach.

en: Citizen %s
gd: Saoranach %s

en: ?female:Citizen %s
gd: ?female:Bana-shaoranach %s

en: Elder %s
gd: Èildear %s

en: ?female:Elder %s
gd: ?female:Ban-èildear %s

en: Hittite
gd: Muinntir Hattuša

en: ?plural:Hittites
gd: ?plural:Muinntir Hattuša

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BCE to about 1180 BCE. They were the first civilization to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
gd: Mhair rìoghachd nan Hittite eadar 1680 RC agus 1180 RC. B' iad a' chiad sìobhaltas a dh'innlich obair an iarainn. Aig àirde an cumhachd, bha smachd aca air meadhan Anatolia, iar-thuath Shiridhea agus Mesopotamia deas gu Babalon.

en: Hunnic
gd: Muinntir nan Hunnach

en: ?plural:Huns
gd: ?plural:Muinntir nan Hunnach

en: Inca
gd: Muinntir nan Inca

en: ?plural:Incas
gd: ?plural:Muinntir nan Inka

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the 1530s CE. In that short time frame, the Inca were able to build over 15,000 km of roads throughout their realm. Their state was the largest in the Americas prior to the Spanish conquest and was maintained through a complex, hierarchical and pragmatic administrative system. They were, however, wracked as many kingdoms have been by crises of succession. When the Spanish arrived, the Inca were in the middle of one such crisis - the war between Atawallpa and Waskhar. They were the sons of the late ruler Wayna Qhapaq, who had died from disease - likely smallpox - that was sweeping through the land.
gd: 'S e sluagh tùsanach o taobh tuath nam Beanntan Andach a bha sna h-Inca agus cheannsaich iad impireachd a shìn ri taobh cladach a' Chuain Sèimh Aimeireaga a Deas o thaobh a Deas na Sile gu meadhan-chrios an t-saoghail. 'S e an droch fhortan a bha aca gun do rinn iad sin beagan dheicheadan mus do nochd conquistadores na Spàinnte sna 1530an. San ùine bheag a bha aca, thog na h-Inca barrachd air 15,000 mìle de rathaidean air feadh na h-impireachd aca. B' ann aca-san a bha an stàit as motha sna h-Aimeireagan ro cheannsachadh nan Spàinnteach agus chum iad smachd oirre tro shiostam rianachd iom-fhillte is prataigeach. Ge-tà, chaidh am milleadh a-rithist 's a-rithist le còmhstrithean mun chòir-sheilbheachd. Nuair a ràinig na Spàinntich, bha na h-Inca am meadhan còmhstri mar sin -- an cogadh eadar Atawallpa agus Waskhar. B' iad an dà mhac aig Wayna Qhapaq a chaochail le tinneas - a' bhreac a-rèir coltais - a bha a' greimeadh na dùthcha.

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
gd: Chaidh Poblachd na h-Innse a chruthachadh ann an 1950 an dèidh iomairt neo-eisimeileachd neo-ainneartach le Mahātmā Gāndhī. Tha barrachd air billean duine a' fuireach ann agus is ise an dàrna dùthaich as sluaghmhoire san t-saoghal agus deamocrasaidh as motha an t-saoghail.

en: Indonesian
gd: Muinntir na h-Innd-Innse

en: ?plural:Indonesians
gd: ?plural:Muinntir na h-Innd-Innse

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
gd: 'S e dùthaich mhòr am measg nan Eileanan Malaidheach a tha san Innd-Innse. Tha prìomh riaghaltas air eilean Java ann agus tha a' mhòrchuid dhiubh 'nam Muslamaich agus 's e aon dhe na dùthchannan as sluaghmhoire san t-saoghal a tha ann.

en: Sultana %s
gd: Sultan %s

en: Imam %s
gd: Iomam %s

en: Imama %s
gd: Iomam %s

en: Iroquois
gd: Muinntir Haudenosaunee

en: ?plural:Iroquois
gd: ?plural:Muinntir Haudenosaunee

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
gd: 'S e buidheann de nàiseanan aig an robh an dearbh chànan agus cultar a bha sna Haudenosaunee - no Co-nasgadh nan Iroquois. Bha còmhnaidh aca san sgìre far a bheil New York uachdarach an-diugh agus bha còig nàiseanan 'nam measg aig an toiseach: na Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida agus Mohawk. Bha bun-reachd sgrìobhte aig a' cho-nasgadh agus airgeadea agus leis a sin, b' iad-san an stàit as adhartaiche ann an Aimeireaga a Tuath nuair a ràinig na h-Eòrpaich.

en: Italian
gd: Muinntir na h-Eadailte

en: ?plural:Italians
gd: ?plural:Muinntir na h-Eadailte

en: The Italian nation was unified in 1870 CE after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the World War II victors.
gd: Chaidh an nàisean Eadailteach a cho-aonadh ann an 1870 AD an dèidh dheicheadan de dh'iomairt le nàiseantaich na dùthcha. Bha i 'na monarcachd fo Thaigh Savoy gu ruige 1922 agus an uairsin 'na stàit fhaiseastach gu ruige 1945 nuair a chaidh deamocrasaidh a thilleadh dhan dùthaich leis a' chaidreachas a bhuannaich an Dàrna Cogadh Mòr.

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BCE by the ancestral Emperor Jimmu.
gd: A-rèir fionn-sgeulan tradaiseanta nan Seapaineach, chaidh an t-Seapan a chur air bhonn san 7mh linn leis an Impire Jimmu.

en: Khmer
gd: Muinntir nan Cmèar

en: ?plural:Khmers
gd: ?plural:Muinntir nan Cmèar

en: Korean
gd: Muinntir Choirèa

en: ?plural:Koreans
gd: ?plural:Muinntir Choirèa

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms were united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea, as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
gd: A-rèir nan seann sgeulachdan, chaidh a' chiad rìoghachd Choirèanach a stèidheachadh ro linn na h-eachdraidh le Dangun Wanggeom ann am Manchuria a Deas. Chaidh na rìoghachdan Coirèanach a cho-aonadh ann an 688 le Rìgh Munmu. Tha ceann-tìre Choirèa air a roinneadh eadar dà stàit an-diugh, Coirèa a Tuath is Coirèa a Deas mar thoradh air clos-cluiche Cogadh Choirèa ann an 1953.

en: Mali
gd: Muinntir Mhàili

en: ?plural:Malis
gd: ?plural:Muinntir Mhàili

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
gd: Bha an roinn de dh'Afraga deas air fàsach Sathara 'na àite far an do cho-aonaich cultaran is cinnidhean far mìltean de bhliadhnaichean. Bha sreath de dh'impireachdan ann sna Meadhan-Aoisean air a bheil Rìoghachdan Sahel. 'S e Impireachd Ioslamach Mhàili an tè a bu chudromaiche 'nam measg. Mhair i eadar an 14mh agus an 17mh linn agus bha i ainmeil air a cuid beairteis is fiùghantachd nan rìghrean. Thog Poblachd Mhàili ar làithean a h-ainm on impireachd seo.

en: Mayan
gd: Muinntir nam Maya

en: ?plural:Mayas
gd: ?plural:Muinntir nam Maya

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
gd: 'S e sìobhaltas Meadhan Aimeireaga a bha sna Maya. Tha iad ainmeil airson na pioramaidean is lùchairtean mòra a thog iad sna coilltean ann.

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BCE to 330 BCE; the second (Sassanid) from 226 CE to 642 CE.
gd: Mhair a' chiad Impireachd Pheirseach (Achaemenideach) o 550 RC gu 330 RC; an dàrna tè (Sassanideach) o 226 AD gu 642 AD.

en: Polish
gd: Muinntir na Pòlainne

en: ?plural:Poles
gd: ?plural:Muinntir na Pòlainne

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
gd: Chaidh stàit na Pòlainne a chruthachadh mu mhìle bliadhna air ais agus ràinig i àirde a neirt aig deireadh na 16mh linne.

en: Polynesian
gd: Muinntir na Poilinèise

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
gd: Tha cultar nam Poilinèiseach ri lorg eadar Hawai'i, Sealann Nuadh agus Eilean na Càisge agus gach eilean eatarra.

en: Portuguese
gd: Muinntir na Portagaile

en: ?plural:Portuguese
gd: ?plural:Muinntir na Portagaile

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
gd: B' e a' Phortagail a' chiad impireachd mhòr mharsantach sna 1400an, stèidhichte air na h-adhartasan ann an togail bhàtaichean a thug Henrique o Navegador a-steach.

en: Viscount %s
gd: Biocas %s

en: Viscountess %s
gd: Bana-bhiocais %s

en: Russia is the largest country in the world, occupying a huge part of both Europe and Asia. According to legend, Slavic tribes of Novgorod invited the Varangian (Viking) king Oleg to bring order to their land. Oleg established the Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, the Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After a decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After the dissolution of the USSR in 1991 Russia appeared on the world map again, now as a federal republic.
gd: A-rèir nam fionn-sgeulan, thug treubhan Slàbhach de Novgorod cuireadh do Rìgh Rurik nan Lochlannach a thighinn ann gus rian a chur air an dùthaich. Stèidhich Rurik Rus Kiev ann, a' chiad stàit Ruiseanach. Bha Rus Kiev air tuiteam às a chèile san 11mh linn agus chaidh na prionnsalachdan beaga a cho-aonadh a-rithist le Ivan III san 15mh linn. Às dèidh dha buaidh mhòr a thoirt air an t-Suain, bhuannaich Peter I talamh mòr agus stèidhich e Impireachd na Ruise. Mhair i gu ruige 1917 nuair a sguab reabhlaid shòisealach impire na Ruise mu dheireadh às a rìgh-chathair. Nuair a chaidh an USSR a leigeil mu sgaoil ann an 1991, nochd an Ruis a-rithist air a' mhapa ach mar phoblachd fheadarail an turas seo.

en: Shaman %s
gd: Seuman %s

en: ?female:Shaman %s
gd: ?female:Seuman %s

en: Songhai
gd: Muinntir nan Songhai

en: ?plural:Songhai
gd: ?plural:Muinntir nan Songhai

en: The Songhai people established a state in the 11th century CE centered on the city of Gao. Following the decline of the Mali empire a few hundred years later, the Songhai established an empire of their own which eventually grew to become one of the largest in the history of Africa. The rulers of Songhai became known for their wealth as well as their devotion to the Muslim faith.
gd: Stèidhich muinntir nan Songhai stàit san 11d linn AD le baile Gao 'na meadhan. Nuair a chrìon Impireachd Mhàili grunn linntean às dèidh sin, stèidhich na Songhai impireachd aca fhèin agus dh'fhàs i gus an robh i am measg an fheadhainn a bu mhotha ann an Afraga. Bha riaghlaichean nan Songhai ainmeil airson cho beairteach 's a bha iad agus an dìlseachd dhan chreideamh Mhuslamach.

en: Sumerian
gd: Muinntir Sumer

en: ?plural:Sumerians
gd: ?plural:Muinntir Sumer

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
gd: Bha smachd aig Sumer air taobh a deas Mhesopotamia gu ruige èirigh Bhabaloin. Chaidh tablaidean le sgrìobhadh Sumerianach orra a tha faisg air 5500 bliadhna a dh'aois, nas sine na sgrìobhadh sam bith eile san t-saoghal.

en: Swedish
gd: Muinntir na Suaine

en: ?plural:Swedes
gd: ?plural:Muinntir na Suaine

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century CE. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
gd: Ghabh Rìoghachd na Suaine ri Crìostaidheachd agus chaidh a dhaingneachadh mar eintiteas poileataigeach san 12na linn AD. Rinn an dùthaich àite dhi fhèin am measg cumhachdan mòra na Roinn-Eòrpa san 17mh linn ri linn ceannsachaidhean mòra armailteach nan Rìghrean Cathach. Ge-tà, chaill an t-Suain cuid mhath dhen talamh a bha i air cosnadh an cois crìonach na h-eaconomaidh agus buaidh na Ruise ann an grunn bhlàran. Cha robh an dùthaich an sàs còmhstri armailteach a-mach o 1814.

en: Taino
gd: Muinntir nan Taino

en: ?plural:Taino
gd: ?plural:Muinntir nan Taino

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
gd: 'S iad sluagh tùsanach nan Eileanan Bhathama, Cùba, Hiospainiola, Porto Rìceo, Diameuga agus eileanan eile ann am Muir nan Caraib agus thug iad faclan mar hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock agus yucca dhan Bheurla. 'S e muinntir mhàthair-loidhneach a bha annta agus b' iad na ciad tùsanaich a thachair Colombo riutha ann an 1492. Ged a bha na ceudan de mhìltean no fiù milleanan ann dhiubh air feadh Muir nan Caraib, bhàsaich mòran Taino an cois tràillealachd is thinneasan agu chrìon an sluagh gu luath ri linn sin. A-rèir cunntasan nan Spàinnteach, 's e sluagh sìtheil a bha annta an coimeas ris na Caraibich nas fhaide deas. Bha marsantaich a' falbh eadar na h-eileanan sna canùthaichean slocaichte aca a bha cho fada ris na bàtaichean aig Colombo gu math tric. Sheall rannsachadh ginteil a rinneadh o chionn ghreis gu bheil sinnsirean màthaireil Taino cha mhòr aig an dàrna leth dhen t-sluagh ann am Porto Rìceo.

en: Thai
gd: Muinntir Dùthaich nan Tàidh

en: ?plural:Thai
gd: ?plural:Muinntir Dùthaich nan Tàidh

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence through the colonial era of the 18th and 19th centuries CE.
gd: B' i rìoghachd nan Tàidh an aon dùthaich ann an Ear-dheas Àisea a ghlèidh a neo-eisimeileachd air feadh linn an tuineachais san 18mh is san 19mh linn AD.

en: Tupi
gd: Muinntir nan Tupí

en: ?plural:Tupi
gd: ?plural:Muinntir nan Tupí

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
gd: 'S e sluagh tùsanach Bhraisil a tha sna Tupí agus tha dàimh eadar na Tupí agus na Guaraní a bhiodh a' fuireach far a bheil na stàitean Braisileach Paraíba, Pernambuco, Ceará, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe agus feadhainn eile an-diugh. Chaidh na ceannardasan aca a sgriosadh an cois creachan nam Portagaileach thàinig air tòir thràillean, stèidheachadh nam bailtean misein agus thinneasan. Phòs mòran dhiubh an dà chuid tràillean Afragach agus Eòrpaich agus tha iomadh ainm-àite ann am Braisil a' tighinn o fhaclan Tupí.

en: Turkish
gd: Muinntir na Tuirce

en: ?plural:Turks
gd: ?plural:Muinntir na Tuirce

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers. The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
gd: Tha an Tuirc 'na h-oighre Impireachd nan Otomanach a chaidh à bith nuair a ghearr buannaichean a' Chiad Chogaidh Mhòr i ann am pìosan a chionn 's gun dug i taic dha na Cumhachdan Meadhanach. Chaidh an dùthaich a leasachadh agus a shaoghalachadh le Mustafa Kemal, cathach dìon Gallipoli.

en: %s Pasha
gd: Paşa %s

en: ?female:%s Pasha
gd: ?female:Paşa %s

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 CE and 1100 CE. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
gd: Bha na Lochlannaich a' creachadh 's a' malairt air feadh cladaichean na Roinn-Eòrpa eadar 800 AD agus 1100 AD. Bha creachadairean Lochlannach os cionn rìoghachdan ann an Nòrmandaidh, san Ruis agus gu goirid ann an Sisilidh aig àm.

en: British Isles (classic/medium)
gd: Eileanan Bhreatainn (clasaigeach/meadhanach)

en: Earth (classic/large)
gd: An Talamh (clasaigeach/mòr)

en: Earth (classic/small)
gd: An Talamh (clasaigeach/beag)

en: Europe (classic/giant)
gd: An Roinn-Eòrpa (clasaigeach/ana-mhòr)

en: France (classic/large)
gd: An Fhraing (clasaigeach/mòr)

en: Earth (classic/medium)
gd: An Talamh (clasaigeach/meadhanach)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
gd: Ceann-tìre na h-Ìbeire (clasaigeach/mòr)

en: Italy (classic/medium)
gd: An Eadailt (clasaigeach/meadhanach)

en: Japan (classic/medium)
gd: An t-Seapan (clasaigeach/meadhanach)

en: North America (classic/medium)
gd: Aimeireaga a Tuath (clasaigeach/meadhanach)

en: Tutorial
gd: An Treòir

en: Welcome to Freeciv.  You lead a civilization.  Your
    task is to conquer the world!  You should start by
    exploring the land around you with your explorer,
    and using your settlers to find a good place to build
    a city.  Use the number pad to move units around.
gd: Fàilte gu Freeciv.  Tha thusa os cionn sìobhaltais.  Feumaidh
    tu an saoghal a cheannsachadh!  Dèan toiseach tòiseachaidh
    's rùraich am fearann faisg ort leis an taisgealaiche agad,
    agus cleachd na tuinichean agad gus deagh àite a lorg far an
    tog thu baile.  Cleachd pada nan àireamhan gus an gluasad.

en: This looks like a good place to build a city.  The next time this
    unit gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water.  Food
    is the most important resource for any city.  Grassland and plains
    provide plenty of food.
gd: Tha coltas math air an àite seo airson baile.  Nuair a bhios cothrom gluasaid
    aig an aonad seo a-rithist, briog air (b) gus baile a chur air bhonn.
    
    Tha e nas fhearr bailtean a thogail air talamh rèidh faisg air uisge a ghnàth.
    'S e biadh an goireas as cudromaiche do bhaile sam bith.  Bheir feurach agus
    maghan pailteas bìdh dhut.

en: Now you have built your first city.  The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it.  Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window.  See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further.  Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it.  When you are done, close the city
    dialog.  If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
gd: Thog thu do chiad bhaile.  Bu chòir dhut uinneag a' bhaile fhaicinn; mur eil
    thu 'ga fhaicinn, briog air a' bhaile gus fhosgladh.  Tha bailtean fìor
    chudromach ann am Freeciv agus feumaidh tu bhith eòlach orra; feuch diofar
    rudan san uinneag seo ma-thà.  Seall air a' Chobhair son barrachd.
    
    B' fheairrde dhut tuinichean ùra a thogail an toiseach gus do shìobhaltas
    a leudachadh.  Briog air taba a' chinneasachaidh is air aonad an tuiniche
    ann an liosta nan rudan as urrainn dhut togail agus an uairsin air a' phutan
    Atharraich gus a thogail.  Nuair a bhios tu deiseil, dùin còmhradh a' bhaile.
    Ma tha gach rud a' dol air adhart mar bu chòir, nochdaidh am baile adhartas
    le cinneasachadh an tuiniche san t-sealladh mhapa.

en: Congratulations, you have founded your second city.  This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it.  You probably want to build
    settlers here too.
gd: Meal do naidheachd, chuir thu air bhonn an dàrna baile agad.  Nì am baile seo
    cha mhòr na dearbh rudan 's a nì a' chiad fhear - bidh diofar beag ann leis
    gu bheil an talamh mun cuairt air eadar-dhealaichte.  'S mathaid gum b'
    fheairrde dhut tuinichean a thogail an-seo cuideachd.

en: Another city!  You are really getting the hang of this.  You
    probably have a pretty good idea what to do with new cities by
    now.  Take a moment to look at the bar below the city on the map
    view.  This display shows some useful information about the city.
    The flag and background color indicate what civilization the city
    belongs to (this will be useful when you meet other civilizations).
    The top row of the bar also shows the name and size of the city, and
    will show one or more stars to indicate if there are units in the
    city.  The bottom row shows what the city is building, and how long it
    will take; it also shows how long the city will take to grow to the
    next largest size.
gd: Baile eile, nach thusa a tha a' fàs seann eòlach air a' gheama seo.
    Bidh fios agad a-nis mar a thogas tu bailtean ùra.  Gabh mionaid is
    thoir sùil air a' bhàr fon bhaile air a' mhapa an-dràsta.  Seallaidh
    e grunn rudan inntinneach mun bhaile seo dhut.  Innsidh a' bhratach
    agus dath a' chùlaibh dhut cò aig a tha am baile seo (bidh seo feumail
    nuair a thachras tu ri sìobhaltasan eile).  Tha an ràgh aig mullach a'
    bhàr a' nochdadh ainm is meud a' bhaile cuideachd agus chì thu rionnagan
    ma bhios aonad no aonadan sa bhaile.  Tha an ràgh aig a bhun ag innse
    dhut dè tha am baile a' togail is dè cho fad 's bheir 'ga thogail; 
    seallaidh e dhut cuideachd dè cho fad 's a bheil am baile seo mu
    fàs e an ath thuras.

en: As the number of cities in your empire grows, it becomes harder to
    manage individual cities.  This is where the Cities report becomes
    useful.  Press F4 to bring it up.  This report shows a list of cities
    with various statistics about each.  Play around with it a bit if you
    like (return to the map view by pressing F1 or clicking on the View
    tab).  With a bit of practice it is possible to control almost every
    aspect of the cities from this report.  The full power of the Cities
    report is beyond the scope of this tutorial, however.
gd: Mar a dh'fhàsas àireamh nam bailtean agad, 's ann as dorra a bhios e
    gach baile a stiùireadh.  Seo far am bi aithisg nam bailtean gu feum
    dhut.  Briog air F4 gus fhosgladh.  Feuch e ('s urrainn dhut tilleadh
    dhan t-sealladh mhapa ma bhriogas tu air F1 no ma bhriogas tu air
    taba an t-seallaidh).  Ma dh'fhàsas tu eòlach air an aithisg seo,
    's urrainn dhut smachd a chumail air cha mhòr rud sam bith a tha
    a' dol sna bailtean.  Ge-tà, chan urrainn dhuinn dealbh a thoirt
    air làn chumhachd aithisg nam bailtean san treòir bheag seo.

en: Your city has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists.  A city of size two or more may also build
    settlers, which costs one unit of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now.  Open the city dialog and click on the Buy button.  This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
gd: Dh'fhàs do bhaile!  Nuair a dh'fhàsas baile, bidh barrachd
    shaoranach ann as urrainn dhaibh obair a dhèanamh air an fhearann
    no obraichean tuiniche a thogail ann ach cosgaidh seo aon
    phuing sluaigh.
    
    Ma tha do bhaile a' togail tuiniche, feuch is ceannaich iad
    an-dràsta.  Fosgail còmhradh a' bhaile agus briog air a' phutan
    Ceannaich.  Ma bhios òr gu leòr agad, thèid an t-aonad a cheannach
    agus thèid crìoch a chur air cinneasachadh an aonaid sa bhad.

en: Now your city has grown to size five.  As cities get larger unrest
    becomes a problem.  A city of this size will usually have one unhappy
    citizen unless pacifying effects are used; meaning one entertainer
    specialist is required to keep your citizens content.  This is basically
    a wasted citizen.
    
    There are several things that can be done about this.  One quick fix
    is to build a temple (or other cultural building) that will make an
    unhappy citizen content (see the help on City Improvements for specs
    on each building type).  As you get more large cities, it may pay off
    to change your tax rates (by pressing ctrl-T) to dedicate some of
    your taxes directly to luxuries (every two luxuries will pacify one
    citizen).  Building a marketplace enhances the benefit from this
    by providing +50%% luxuries to the city.
gd: Ràinig do bhaile meud a còig.  Mar a dh'fhàsas baile nas motha, 's ann
    as pailte a bhios saoranaich mhì-thoilichte.  Bidh aon saoranach mì-
    thoilichte ann am baile dhen mheud seo a ghnàth mura cleachd thu rudan
    a riaraicheas iad; feumaidh tu aon fhèistear gus aon saoranach a
    chumail toilichte - sin aon saoranach nach cruthaich dad.
    
    Tha iomad rud ann as urrainn dhut dèanamh gus seo a leasachadh.  'S
    urrainn dhut teampall a thogail mar fhuasgladh luath (no togalach
    cultarach eile) a nì saoranach mì-thoilichte toilichte (faic a' chobhair
    mu leasachaidhean baile airson buaidh gach aon dhiubh).  Ma tha mòran
    bhailtean mòra agad, b' fhiach e cuid dhe na cìsean a thionndadh 'nan
    sòghalachdan (nì gach dà phuing sòghalachd riaraichte aon saoranach). 
    Ma thogas tu margaid, cuiridh seo am meud a' bhuaidh seo agus gheibh
    am baile +50%% de shòghalachd.

en: Finally you have grown a city to size eight.  A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct.  If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon.  Building
    an aqueduct requires the Construction technology.
gd: Tha baile de mheud a h-ochd agad mu dheireadh thall.  Gheibh thu
    deagh chinneasachadh à baile dhen mheud seo fhad 's a bhios sòghalachd
    gu leòr aca a chumas riaraichte iad.
    
    Feumaidh tu duct-uisge mus fàs baile sam bith nas motha na ochd.  Ma tha
    thu airson fàs a thoirt air, b' fheairrde dhut tòiseachadh air fear a
    dh'aithghearr. Feumaidh tu teicneolas togalach mus urrainn dhut a thogail.

en: You have grown a city to size twelve.  To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System.  This
    requires the Sanitation technology.
gd: Tha baile de mheud a dhà dheug agad a-nis.  Gus fàs a thoirt air
    fhathast, feumaidh tu rian shàibhearan.  Chan urrainn dhut sin
    a thogail mur eil teicneolas slàintealachd agad.

en: Congratulations, you have grown a city to size 13.  A city this
    large can provide a tremendous amount of output if properly upgraded.
    Make sure you have enough taxes and cultural buildings to keep your
    citizens content.  You should also make sure the city is upgraded
    with buildings that provide bonuses to its output.  Library, Marketplace,
    Factory, and Offshore Platform are four good buildings that provide a
    large bonus to big cities.  Consider how much benefit each building
    will provide and weigh this against its cost - for very large cities
    almost all buildings are worthwhile.  Such large cities will also
    provide enough taxable revenue (gold) to allow you to purchase some
    buildings to accelerate their productions.
gd: Meal do naidheachd, tha baile de mheud 13 agad.  Cinnidh baile mar seo
    an t-uabhas de rudan ma bhios na goireasan iomchaidh ann.  Dèan cinnteach
    gu bheil cìsean is togalaichean cultarach gu leòr agad gus do shaoranaich
    a chumail riaraichte.  Bu chòir dhut dèanamh cinnteach cuideachd gu bheil
    togalaichean ann a chuireas an cinneasachadh am meud. Bheir leabhar-lann,
    margaid, factaraidh agus crann-ola duaisean mòra do bhailtean mòra.  Gabh
    beachd air buannachd gach togalaich an coimeas ris na chosgas e 'ga
    thogail - 's fhiach cha mhòr gach togalach ann am baile mòr.  Bheir
    bailtean mòre d' a leithid teachd a-steach gu leòr cuideachd tro mheadhan
    chìsean (òr) agus is urrainn dhut togalaichean a cheannach leis gus am
    bi iad agad nas luaithe.

en: You have built a settler unit.  Settlers are best used to build 
    new cities, so as to expand your civilization.  Move your settler
    away from your existing cities to find a spot for a new city.  When
    you have picked a spot press B to build the city.
    
    Again, cities are best built on open ground near water.  Grassland
    and plains provide food for the city.  Forests and hills provide
    the resources (shields) needed for building things.  Rivers and ocean
    give trade bonuses that provide civilization-wide benefits.  Desert,
    tundra, and mountains generally provide little output and are not
    of much use to small cities.  See the help on Terrain for more
    information about terrain specs.
gd: Thog thu tuiniche.  Tha iad air leth feumail gus bailtean ùra a 
    stèidheachadh gus do shìobhaltas a leudachadh.  Gluais an tuiniche
    agad air falbh o bhailtean a tha ann mu thràth gus deagh àite a lorg
    airson baile ùr agus briog air B gus baile ùr a thogail ann an uairsin.
    
    'S e talamh rèidh faisg air uisge an t-àite as fhearr.  Gheibh am baile
    biadh o fheurach agus maghan.  Gheibhear goireasan (sgiathan) o choilltean
    is cnuic a dh'fheumas tu airson togalaichean a thogail.  Bheir aibhnichean
    is cuantan dhut duaisean malairt is bheir seo buannachdan dha do shìobhaltas
    air fad.  Chan fhaighear mòran o fhàsach, tundra no beanntan a ghnàth agus
    chan eil cus feum annta do bhailtean beaga.  Faic a' chobhair airson barrachd
    fiosrachaidh mu bhuidhean na talamhainn.

en: Your second Settlers should also be used to build a new city.
    Notice how when you move the Settlers away from your existing cities
    an outline is drawn around them.  This shows the area that would be
    covered by a city built at this location; it fits in with the outline
    already on the map view that shows which tiles are covered by your
    existing cities.  Generally when building new cities you want to make
    sure that all tiles are covered by at least one city, but after that
    it is best that your cities overlap as little as possible.  Spreading
    out cities properly gives each city access to more resources, allowing
    them to grow to larger sizes.
gd: Bu chòir dhut an dàrna tuiniche agad a chleachdadh cuideachd gus baile.
    a thogail.  Nuair a ghluaiseas tu tuiniche air falbh o bhailtean eile,
    chì thu oir-loidhne umpa.  Seallaidh sin dhut dè an sgìre a bhiodh aig
    baile nan togadh tu e san àite sin; tha seo co-ionnann ris an oir-
    loidhne a chì thu mu na bailtean eile mu thràth.  Ma thogas tu baile
    ùr, feuch is cleachd gach leacag le aon bhaile air a' char as lugha
    ach aig an aon àm, feuch nach dèid iad a-steach air a chèile cus.
    Ma bhios àite gu leòr eatarra, gheibh gach baile inntrigeadh do
    bharrachd ghoireasan agus leis a sin, 's urrainn dhaibh fàs fada
    nas motha.

en: You have built your first military unit!  Military units have two
    basic purposes: attack and defense.  Each unit has an attack strength
    and a defense strength.  While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2).  A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection.  Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances).  If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack.  Be careful not to lose it though!
gd: Thog thu a' chiad aonad an airm!  Tha dà fheum ann an aonadan an airm:
    ionnsaigh agus dìon.  Tha comas ionnsaigh agus comas dìon anns gach
    aonad.  Chan eil ann an cathach ach plaide le 1/1, tha falangas fada
    nas làidire le 2 phuing dìon (1/2).  Tha crann-tabhaill glè mhath air
    ionnsaigh a thoirt leis gu bheil 6 puingean ionnsaigh ann (6/1).
    
    'S fhiach e dìonadair no dhà fhàgail anns gach baile agad.  Feumaidh
    bailtean cudromach, can am prìomh bhaile agad, dìon a bharrachd.  'S
    urrainn dhut aonad a thogail ann am baile agus a chur gu baile eile
    put G gus am modh RachGu a chleachdadh, bidh e nas fhasa astar mòr a
    shiubhal mar sin).  Ma tha thu ann an cogadh, 's dòcha gu bheil thu
    airson a ghluasad a bhaile nàimhdeil gus ionnsaigh a thoirt.  Ach
    bi faiceallach 's na caill iad!

en: You have built a Barracks.  This building will make any military
    units you build start out as veterans.  Veteran units are stronger
    than inexperienced (green) troops, and will survive longer in
    combat.  See the help on City Improvements for more information
    about this and other buildings.
    
    You probably want to start building a military unit in the city
    that built the Barracks.  A barracks are a significant investment
    and have a small upkeep as well, so it is not a good idea to let
    them go to waste.
gd: Thog thu taigh-feachd.  Cruthaichidh an togalach seo aonadan an
    airm a bhios 'nan seann ghaisgich o thùs.  Tha seann ghaisgich
    nas làidire na aonadan gorma gun eòlas agus mairidh iad beò
    nas fhaide ann an còmhrag.  Faic a' chobhair mu leasachaidhean
    baile airson barrachd fiosrachaidh mu thogalaichean.
    
    B' fhiach e aonad a thogail sa bhaile far a bheil an taigh-feachd
    a-nis.  'S e tasgadh nach beag a tha ann an taigh-feachd agus
    feumaidh e suim beòshlaint cuideachd; feuch 's na tog iad gun
    an cur gu feum.

en: Your city cannot build a settler.  Settlers take one unit of
    population to build, so a city of size one cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster.  Cities that
    do not have much food should not try to build settlers.  When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
gd: Chan urrainn dha do bhaile tuiniche a thogail.  Bheir tuiniche aon
    phuing sluaigh air falbh on bhaile agus chan urrainn dhut tuiniche
    a thogail ann am baile de mheud a h-aon gun am baile fhàsachadh.
    
    Mar fhuasgladh air an duilgheadas seo, iarr air na saoranaich
    fàs a thoirt air barrachd bìdh gus am fàs i nas luaithe.  Cha bu
    chòir dhut tuinichean a thogail ann am baile aig nach eil cus bìdh.
    Nuair a stèidhicheas tu baile, dèan cinnteach gu bheil e air talamh
    anns a bheil biadh gu leòr - 's fhearr feurach ach tha cnuic no
    maghan cha mhòr cho math.

en: You have successfully completed research into The Republic.  This
    technology is particularly useful because it allows a new form of
    government.  The government your civilization follows is very
    important in determining your development.  In the beginning you
    started as a Despotism, a very inefficient form of government.  Later
    government options will give you some choice of whether your
    civilization is to be a peaceful trading nation or a conquering
    juggernaut.  Each has advantages.
    
    For now, you probably want to switch straight into Republic.  In the
    Civilization menu, go to the Government submenu and choose
    Republic.  Yes you want a revolution!  Changing governments means
    going through a few turns of anarchy, so it is not without cost.
    However Republic is a substantially better form of government
    than Despotism so the investment will soon pay off.
gd: Rannsaich thu a' Phoblachd!  Tha an teicneolas seo air leth feumail a
    chionn 's gu bheil a' toirt cothrom dhut riaghaltas ùr a thaghadh.  Tha
    an riaghaltas a tha aig do shìobhaltas glè chudromach a thaobh a
    leasachadh.  Thòisich thu le ain-tighearnas, riaghaltas nach eil
    èifeachdach idir mar riaghaltas.  Bidh roghnadh is taghadh agad nas
    fhaide air adhart eadar diofar riaghaltasan agus bidh buaidh air do
    thaghadh am bi thu 'nad nàisean malairt sìtheil air neo 'nad burraidh
    ceannsachaidh.  Tha buannachdan aig an dà roghainn.
    
    'S fhiach e a' phoblachd a thaghadh mar riaghaltas air an àm seo co-
    dhiù.  Rach dhan chlàr-taice Sìobhaltas, tagh Riaghaltas agus an uairsin
    Poblachd.  Seadh, tha reabhlaid a dhìth ort!  Ma dh'atharraicheas tu
    do riaghaltas, bidh ain-riaghailt ann fad grunn chuairtean agus bidh
    cosgais ann ma-thà.  Ach a dh'aindeoin sin, tha a' phoblachd 'na riaghaltas
    fada nas fhearr na ain-tighearnas agus gheibh thu buannachd às gu luath.

en: Your unit has found a Hut.  These are small villages scattered across
    the landscape.  When a unit enters one, several things may happen.  The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold.  However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut.  Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire.  Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly.  On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
gd: Lorg an t-aonad agad bothan.  'S e clachain bheaga a tha annta, sgapte air
    feadh a' mhapa.  Ma thèid aonad a-steach do bhothan, faodaidh gun tachair
    diofar rudan.  Tha seans mòr ann gun lorg thu suim bheag de dh'òr ann an
    cruth ghoireasan.  Ge-tà, faodaidh gun lorg thu teicneolas no saighdearan-
    duaise ann am bothan cuideachd.  Bidh tuinichean tùsanach annta uaireannan
    agus leanaidh iad ri do shìobhaltas agus bheir iad baile ùr dha dhan
    impireachd.  Ach faodaidh borbaich a bhith ann am bothan cuideachd agus
    marbhaidh iad an t-aonad agad sa bhad.  San fharsaingeachd, 's fhiach e
    bothan sam bith a rùrachadh cho luath 's a ghabhas.

en: Loading tutorial events.
gd: A' luchdadh tachartasan na treòire.

en: Could not write manual file %s.
gd: Cha do ghabh faidhle na treòire %s a sgrìobhadh.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
gd: <h1>Roghainnean frithealaiche Freeciv %s</h1>

en: Level: %s.<br>
gd: Leibheil: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
gd: Roinn-seòrsa: %s.<br>

en: Is locked by the ruleset.
gd: Glaiste le seata nan riaghailtean.

en: Can only be used in server console.
gd: Cha ghabh seo a chleachdadh ach ann an consoil an fhrithealaiche.

en: Minimum:
gd: Meud as lugha:

en: Default:
gd: Bunaiteach:

en: Maximum:
gd: Meud as motha:

en: Possible values:
gd: Luachan buailteach:

en: Possible values (option can take any number of these):
gd: Luachan buailteach (faodar gin dhiubh a thaghadh airson na roghainne):

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
gd: <p class="changed">Luach air a shuidheachadh gu %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
gd: <h1>Àitheantan frithealaich Freeciv %s</h1>

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
gd: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Gearr-chunntas:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
gd: <p class="level">Leibheil: %s</p>

en: <p>Description:</p>
gd: <p>Tuairisgeul:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
gd: <h1>Cobhair le talamh %s Freeciv</h1>

en: Move cost
gd: Cosgais a' ghluasaid

en: Defense bonus
gd: Duais an dìon

en: Mining
gd: Mèinneachadh

en: turns
gd: cuairtean

en: Clean pollution
gd: Glan an truailleadh

en: Clean fallout
gd: Glan an sileadh niùclasach

en: impossible
gd: do-dhèanta

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
gd: <h1>Cobhair le togalaichean %s Freeciv</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
gd: <h1>Cobhair le mìorbhailean %s Freeciv</h1>

en: Upkeep
gd: Beòshlaint

en: Requirement
gd: Riatanas

en: Obsolete by
gd: O fheum air sgàth

en: More info
gd: Barrachd fiosrachaidh

en: Manual file %s successfully written.
gd: Chaidh am faidhle %s a sgrìobhadh a làimh.

en: Use FILE as logfile
gd: Cleachd FILE mar fhaidhle loga

en: Make manual for RULESET
gd: Cruthaich treòir airson RULESET

en: No URL given
gd: Cha deach URL a chur ann

en: This does not look like modpack URL
gd: Chan eil coltas modpack URL air

en: Installing modpack %s from %s
gd: A' stàladh modpack %s o %s

en: Cannot install to given directory hierarchy
gd: Cha ghabh a stàladh san rangachd eòlaire a shònraich thu

en: Failed to get and parse modpack control file
gd: Dh'fhàillig faighinn is parsadh dhen fhaidhle smachd modpack

en: Modpack control file has no capability string
gd: Chan eil sreang comais san fhaidhle smachd modpack

en: Modpack control file is incompatible
gd: Tha am faidhle smachd modpack neo-chòrdail

en: Illegal modpack type
gd: Seòrsa modpack mì-dhligheach

en: Illegal path for %s
gd: Slighe mhì-dhligheach airson %s

en: Cannot create required directories
gd: Cha ghabh na h-eòlairean a chruthachadh air a bheil feum

en: Downloading %s
gd: A' luchdadh a-nuas %s

en: Failed to download %s
gd: Dh'fhàillig luchdadh a-nuas %s

en: Some parts of the modpack failed to install.
gd: Dh'fhàillig stàladh cuid dhen modpack.

en: Cannot fetch and parse modpack list
gd: Cha ghabh an liosta modpack fhaighinn 's a pharsadh

en: Modpack list has no capability string
gd: Chan eil sreang comais san liosta modpack

en: Modpack list is incompatible
gd: Tha an liosta modpack neo-chòrdail

en: Tileset
gd: Seata nan leacagan

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
gd: ?license:Neo-aithnichte

en: Load modpack list from given URL
gd: Luchdaich an liosta modpack on URL a chuir thu ann

en: Install modpacks to given directory hierarchy
gd: Stàlaich na modpacks san rangachd eòlaire a shònraich thu

en: Another download already active
gd: Tha luchdadh a-nuas eile a' dol mu thràth

en: Failed to start downloader
gd: Dh'fhàillig tòiseachadh an luchdaicheir

note: TRANS: noun
en: License
gd: Ceadachas

en: Install modpack
gd: Stàlaich am modpack

en: Select modpack to install
gd: Tagh am modpack a thèid a stàladh

en: You have caused an incident while bribing the %s %s.
gd: Dh'adhbharaich thu connspaid 's tu a' brìbeadh an %s %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
gd: Dh'adhbharaich %s connspaid 's e a' brìbeadh an %s agad.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
gd: Dh'adhbharaich thu connspaid 's tu a' feuchainn ri teicneolas a ghoid o: %s.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
gd: Dh'adhbharaich %s connspaid 's e a' fheuchainn ri teicneolas a ghoid ort.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
gd: Dh'adhbharaich thu connspaid 's tu a' brosnachadh aramach ann an %s.

en: The %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
gd: Dh'adhbharaich %s connspaid 's tu a' feuchainn ri aramach a bhrosnachadh ann an %s.

en: Cannot open AI module %s (%s)
gd: Cha ghabh mòideal na h-Inntinne Fhuadain %s fhosgladh (%s)

en: Cannot find capstr function from ai module %s (%s)
gd: Cha do ghabh am foincsean capstr a lorg ann am mòideal na h-IF %s (%s)

en: Incompatible ai module %s:
gd: Mòideal na h-Inntinne Fhuadain neo-chòrdail %s:

en:   Module options:    %s
gd:   Roghainnean a' mhòideil:    %s

en:   Supported options: %s
gd:   Roghainnean ris a bheil taic: %s

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
gd: Cha ghabh am foincsean suidheachaidh a lorg ann am mòideal na h-IF %s (%s)

en: Setup of ai module %s failed.
gd: Dh'fhàillig suidheachadh mòideal na h-Inntinne Fhuadain %s.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
gd: Rabhadh: tha an t-ainm aoigh '%s' ga chleachdadh mu thràth, ag atharrachadh gu '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
gd: Chan eil aoighean ceadaichte air an fhrithealaiche seo, tha sinn duilich.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: chan eil aoighean ceadaichte.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
gd: Thachair mearachd rè leughadh stòr-dàta nan cleachdaichean, a' logadh a-steach mar cheangal aoigh '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
gd: Thachair mearachd rè leughadh stòr-dàta nan cleachdaichean agus chan eil logadh a-steach mar aoigh ceadaichte, tha sinn duilich.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: mearachd stòir-dhàta agus chan eil aoighean ceadaichte.

en: Enter password for %s:
gd: Cuir a-steach am facal-faire airson %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
gd: Chan eil cleachdaichean gun ro-chlàrachadh ceadaichte air an fhrithealaiche seo, tha sinn duilich.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: chan eil cleachdaichean gun ro-chlàrachadh ceadaichte.

en: Sorry, too many wrong tries...
gd: Duilich, dh'fheuch thu ris gun soirbheas ro thric...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: chaidh am facal-faire cearr a chur a-steach ro thric airson cleachdaiche ùr.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
gd: Rabhadh: thachair mearachd rè sàbhaladh dhan stòr-dàta. A' leantainn air adhart ach cha tèid do stats a shàbhaladh.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: chuir e a-steach am facal-faire cearr ro thric.

en: auth failed
gd: dh'fhàillig an dearbhadh

en: Your password is incorrect. Try again.
gd: Chan eil am facal-faire ceart. Feuch ris a-rithist.

en: Sorry, your connection timed out...
gd: Duilich, dh'fhalbh an ùine air a' cheangal agad...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
gd: Chaidh %s a dhiùltadh. Dh'fhalbh an ùine air a' cheangal fhad 's a bhathar a' feitheamh ri facal-faire.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
gd: Tha am facal-faire agad ro ghoirid, feumaidh %d caractairean a bhith ann air a' char as lugha. Feuch ris a-rithist.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
gd: Feumaidh %d litrichean mòra is %d àireamhan a bhith ann air a' char as lugha is feumaidh %d caractairean [so-chlò-bhuailte] a bhith ann air a' char as lugha. Feuch ris a-rithist.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
gd: Fhuair %s ceannard air a bheil %s. 'S mathaid gu bheil amannan cunnartach romhainn.

en: Native unrest near %s led by %s.
gd: Ùpraid de thùsanaich faisg air %s fo cheannardas %s.

en: Sea raiders seen near %s!
gd: Chunnacas creachadairean-mara faisg air %s!

en: You have already sold something here this turn.
gd: Reic thu rudeigin an-seo a' chuairt seo mu thràth.

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
gd[0]: Tha thu a' reic %s ann an %s air %d a dh'òr.
gd[1]: Tha thu a' reic %s ann an %s air %d a dh'òr.
gd[2]: Tha thu a' reic %s ann an %s air %d a dh'òr.
gd[3]: Tha thu a' reic %s ann an %s air %d a dh'òr.

en: Cannot buy in city created this turn.
gd: Chan urrainn dhut rudan a cheannach ann am bailtean a chaidh a chruthachadh a' chuairt seo.

en: You have already bought this turn.
gd: Cheannaich thu rudeigin mu thràth a' chuairt seo.

en: You don't buy %s!
gd: Cha cheannaich thu %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
gd: Chan urrainn dhut aonadan a cheannach nuair a bhios ùpraid sa bhaile.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
gd[0]: Tha feum air %d a dh'òr.
gd[1]: Tha feum air %d a dh'òr.
gd[2]: Tha feum air %d a dh'òr.
gd[3]: Tha feum air %d a dh'òr.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
gd[0]: %s Chan eil agad ach %d a dh'òr.
gd[1]: %s Chan eil agad ach %d a dh'òr.
gd[2]: %s Chan eil agad ach %d a dh'òr.
gd[3]: %s Chan eil agad ach %d a dh'òr.

en: You have bought this turn, can't change.
gd: Cheannaich thu e a' chuairt seo, chan urrainn dhut atharrachadh.

en: You already have a city called %s.
gd: Tha baile air a bheil %s agad mu thràth.

en: A city called %s already exists.
gd: Tha baile air a bheil %s ann mu thràth.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
gd: Chan urrainn dhut %s a chur air baile. 'S ann airson %s a tha e.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
gd: Chan e ainm ceadaichte a tha ann an %s. Chan eil ceadaichte mar ainmean bhailtean ach ainmean ASCII is feadhainn à seata nan riaghailtean.

en: City no. %d
gd: Baile àireamh a %d

en: A poorly-named city
gd: Baile le droch ainm

en: Changed homecity of %s to %s.
gd: Chaidh prìomh bhaile %s atharrachadh gu %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
gd: Chaidh %s a ghluasad ann an %s o %s gu %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
gd: Chaidh %s a ghluasad o %s gu %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
gd: Chaidh %2$s %1$s air chall ann an gluasad gu %4$s %3$s

en: %s lost along with control of %s.
gd: %s air chall on a chaill thu smachd air %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
gd: Chaidh %s ùr a thogail 'na àite ann an %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
gd: Tha baile air a bheil %s agad mu thràth. Chaidh %s a chur air a' bhaile.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
gd: Tha muinntir %s fo iongnadh d' eòlais theicneolaich!

en: You have founded %s.
gd: Stèidhich thu %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
gd: Chaidh %s a ghluasad à baile fàsaich %s, a chionn 's nach urrainn dhaibh fuireach air %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
gd: Nuair a chaidh %s fhàsachadh, cha deach aig %s teicheadh às agus tha iad air chall.

en: When %s was disbanded your %s in %s was trapped, and it was therefore lost.
gd: Nuair a chaidh %s fhàsachadh, cha deach aig %s ann an %s teicheadh às agus tha iad air chall.

en: You destroy %s completely.
gd: Tha thu a' lèir-sgriosadh %s.

en: %s has been destroyed by %s.
gd: Chaidh %s a sgriosadh le %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
gd[0]: Cheannsaich thu %s; fhuair thu %d phìos òir de spùinn!
gd[1]: Cheannsaich thu %s; fhuair thu %d phìos òir de spùinn!
gd[2]: Cheannsaich thu %s; fhuair thu %d pìosan òir de spùinn!
gd[3]: Cheannsaich thu %s; fhuair thu %d pìos òir de spùinn!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
gd[0]: Cheannsaich %s %s is fhuair e %d phìos òir de spùinn on bhaile.
gd[1]: Cheannsaich %s %s is fhuair e %d phìos òir de spùinn on bhaile.
gd[2]: Cheannsaich %s %s is fhuair e %d pìosan òir de spùinn on bhaile.
gd[3]: Cheannsaich %s %s is fhuair e %d pìos òir de spùinn on bhaile.

en: You conquer %s.
gd: Cheannsaich thu %s.

en: %s conquered %s.
gd: Cheannsaich %s %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
gd[0]: Shaor thu %s! Fhuair thu %d phìos òir de spùinn.
gd[1]: Shaor thu %s! Fhuair thu %d phìos òir de spùinn.
gd[2]: Shaor thu %s! Fhuair thu %d pìosan òir de spùinn.
gd[3]: Shaor thu %s! Fhuair thu %d pìos òir de spùinn.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
gd[0]: Shaor %s %s is fhuair e %d phìos òir de spùinn on bhaile.
gd[1]: Shaor %s %s is fhuair e %d phìos òir de spùinn on bhaile.
gd[2]: Shaor %s %s is fhuair e %d pìosan òir de spùinn on bhaile.
gd[3]: Shaor %s %s is fhuair e %d pìos òir de spùinn on bhaile.

en: You have liberated %s!
gd: Shaor thu %s!

en: %s liberated %s.
gd: Shaor %s %s.

en: Trade route between %s and %s canceled.
gd: Chaidh casg a chur air an t-slighe mhalairt eadar %s agus %s.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
gd: Duilich, chuir %s às dhan t-slighe mhalairt eadar %s agus am baile agad, %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
gd: Sguir %s dhen a bhith a' togail: %s ann an: %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
gd:  o liosta nan obraichean

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
gd: Tha %s a' togail %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
gd: Thòisich %s air: %s a thogail ann an: %s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
gd[0]: Tha thu a' reic %s ann an %s (glaiste san tìr a-nis) air %d a dh'òr.
gd[1]: Tha thu a' reic %s ann an %s (glaiste san tìr a-nis) air %d a dh'òr.
gd[2]: Tha thu a' reic %s ann an %s (glaiste san tìr a-nis) air %d a dh'òr.
gd[3]: Tha thu a' reic %s ann an %s (glaiste san tìr a-nis) air %d a dh'òr.

en: The size of the city map of %s is %s.
gd: Tha mapa baile %s %s a mheud.

en: increased
gd: air a dhol am meud

en: reduced
gd: air lùghdachadh

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
gd: Fios: Thèid crìoch a chur air mìorbhail, %s, ann an %s an ath-chuairt.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
gd: Mholamaid dhut bacadh a chur air fàs %s gun cleachd iad %s nas èifeachdaiche (ga thogail).

en: %s may soon grow to size %i.
gd: Faodaidh %s fàs gu %i a dh'aithghearr.

en: Warning: Famine feared in %s.
gd: Rabhadh: Eagal ro ghort ann an %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
gd: RABHADH, tha am MAOINEACHADH a' fàs GANN, %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
gd: Feumaidh %s %s ('ga thogail) mus fàs e nas motha na %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
gd: Feumaidh %s leasachadh mus fàs e nas motha na %d.

en: %s grows to size %d.
gd: Dh'fhàs %s gu meud %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
gd: Eagal ro ghort ann an %s, %s air chall!

en: Famine causes population loss in %s.
gd: Chaidh muinntir air chall air sgàth gorta ann an %s.

en: Famine destroys %s entirely.
gd: Tha gort a' lèir-sgriosadh %s.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
gd: Chaidh cinneasachadh %s a leasachadh gu %s ann an %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
gd: Tha liosta nan obraichean falamh a-nis ann an: %s.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
gd: Cha dèid aig %s %s a chumail, chaidh an t-aonad a leigeil mu sgaoil.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
gd: Chaochail saoranaich ann an %s o nach deach aca %s a chumail beò!

en: %s is building %s, which is no longer available.
gd: Tha %s a' togail %s ach chan eil e ri fhaighinn tuilleadh.

en: The %s have finished building %s in %s.
gd: Chuir %s crìoch air togail %s ann an %s.

en: %s has finished building %s.
gd: Chuir %s crìoch air togail %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
gd[0]: Tha %s a' toirt brosnachadh dhan rannsachadh; fhuair thu %d tionnsgnadh ùr sa bhad.
gd[1]: Tha %s a' toirt brosnachadh dhan rannsachadh; fhuair thu %d thionnsgnadh ùr sa bhad.
gd[2]: Tha %s a' toirt brosnachadh dhan rannsachadh; fhuair thu %d tionnsgnaidhean ùra sa bhad.
gd[3]: Tha %s a' toirt brosnachadh dhan rannsachadh; fhuair thu %d tionnsgnadh ùr sa bhad.

en: The %s have started building a spaceship!
gd: Thòisich %s air soitheach-fànais a thogail!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
gd: Tha %s deiseil le togail %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
gd: Chan eil airgead gu leòr ann gus %s a chumail ann an %s, togalach air a reic!

en: Not enough gold. %s disbanded.
gd: Chan eil airgead gu leòr ann. %s air a leigeil mu sgaoil.

en: Pollution near %s.
gd: Truailleadh faisg air %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
gd: Tha %s a' cumail fèill nad onair.

en: Celebrations canceled in %s.
gd: Chaidh an fhèill a chur dheth ann an %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
gd: Dh'èirich plàigh ann an %s! Chaidh muinntir a chall!

en: Order restored in %s.
gd: %s fo rian a-rithist.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
gd: Fhuair am pobal làmh an uachdair air do riaghaltas (%s) is tha do dhùthaich ann an ùpraid.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
gd: %s air a leigeil mu sgaoil gu %s.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s a dhol gu %s a chionn 's nach eil biadh gu leòr ann!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s a dhol gu %s (%s) a chionn 's nach eil biadh gu leòr ann!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s (%s) a dhol gu %s a chionn 's nach eil biadh gu leòr ann!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s a dhol gu %s a chionn 's gu bheil feum air leasachadh mus fàs e!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s a dhol gu %s (%s) a chionn 's gu bheil feum air leasachadh mus fàs e!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
gd: Chan urrainn dha na h-imrich o %s (%s) a dhol gu %s a chionn 's gu bheil feum air leasachadh mus fàs e!

en: %s was disbanded by its citizens.
gd: Chaidh %s a leigeil mu sgaoil leis na saoranaich ann.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
gd: Dh'fhalbh imrich o %s gu %s air tòir beatha na b' fhearr.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
gd: Dh'fhalbh imrich o %s gu %s (%s) air tòir beatha na b' fhearr.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
gd: Dh'fhalbh imrich o %s (%s) gu %s air tòir beatha na b' fhearr.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
gd: Tha na saoranaich ann an %s a' beachdachadh air imrich a dhèanamh gu %s air tòir beatha nas fhearr.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
gd: Tha na saoranaich ann an %s a' beachdachadh air imrich a dhèanamh gu %s (%s) air tòir beatha nas fhearr.

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
gd: A' cur timeout gu 0. Thig autogame gu crìoch.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
gd: Feumaidh tu briseadh a-steach air Freeciv dà thuras ann an diog mus dùin e.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
gd: Dh'fhàillig stàladh an làimhsiche SIGINT: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
gd: Dh'fhàillig stàladh an làimhsiche SIGHUP: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
gd: Dh'fhàillig stàladh an làimhsiche SIGTERM: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
gd: Cha do ghabh SIGPIPE a leigeil seachad: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
gd: Rabhadh: chan eil an roghainn %s ann tuilleadh. Cleachd -m gus am frithealaiche meta a dhèanamh comasach.

en: Illegal value "%s" for --Announce
gd: Luach mì-dhligheach "%s" airson --Cuir an cèill

en: Failed to load AI module "%s"
gd: Dh'fhàillig luchdadh mòideal na h-Inntinne Fhuadain "%s"

en: Error: unknown option '%s'
gd: Mearachd: roghainn neo-aithnichte '%s'

en: This is the server for %s
gd: Seo am frithealaiche airson %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
gd: Gheibh thu barrachd fiosrachaidh mu Freeciv air %s

en: Enable database connection with configuration from FILE.
gd: Dèan dearbhadh frithealaiche comasach leis a' cho-chumadh o FILE.

en: Enable server authentication (requires --Database).
gd: Cuir dearbhadh frithealaiche an comas (feum air --Database).

en: Allow guests to login if auth is enabled.
gd: Thoir cead do dh'aoighean logadh a-steach ma bhios auth an comas.

en: Allow new users to login if auth is enabled.
gd: Thoir cead do chleachdaichean ùra logadh a-steach ma bhios auth an comas.

en: Listen for clients on ADDR
gd: Cum cluas ri cliantan air ADDR

en: Connect to metaserver from this address
gd: Ceangail ri meata-fhrithealaiche on t-seòladh seo

en: Notify metaserver and send server's info
gd: Leig fios dhan mheata-fhrithealaiche is cuir fiosrachadh an fhrithealaiche

en: Set ADDR as metaserver address
gd: Suidhich ADDR mar sheòladh a' metaserver

en: Listen for clients on port PORT
gd: Cum cluas ri cliantan air port PORT

en: Quit if no players for TIME seconds
gd: Dùin e mura bi cluicheadairean ann as dèidh TIME diog

en: When a game ends, exit instead of restarting
gd: Nuair a thig geama gu crìoch, dùin e is na ath-thòisich e

en: Save games to directory DIR
gd: Sàbhail geamannan dhan eòlaire DIR

en: Sets the server id to ID
gd: Suidhich dearbh-aithne an fhrithealaiche mar ID

en: Read startup script FILE
gd: Leugh an sgriobt startup FILE

en: Use FILE as ranking logfile
gd: Cleachd FILE mar fhaidhle loga rangachadh

en: Load ai module MODULE. Can appear multiple times
gd: Luchdaich mòideal na h-IF MODULE. Faodaidh seo nochdadh iomadh turas

en: Requested authentication with --auth, but no --Database given
gd: Dh'iarradh dearbhadh le --auth ach cha deach --Database a shònrachadh

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
gd: Tòisich an geama no ath-thòisich nuair a chaidh geama air a shàbhaladh a luchdadh.

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
gd: Tòisichidh tu an geama leis an òrdugh seo. Nuair a thòisicheas tu geama ùr, bu chòir dhut a chleachdadh nuair a bhios a h-uile cluicheadair daonna air ceangal a dhèanamh agus nuair a bhios na cluicheadairean fuadain air a chruthachadh (ma bhios feum orra) agus as dèidh dhut roghainnean bunaiteach an fhrithealaiche atharrachadh (ma tha thu airson an atharrachadh). As dèidh dhut 'tòisich' a chleachdadh, bidh aig gach cluicheadair daonna ri nàisean a thaghadh agus tòisichidh an geama an uairsin. Feumaidh tu an t-òrdugh seo cuideachd as dèidh dhut geama a chaidh a shàbhaladh a luchdadh mus urrainn dhut leantainn ort leis a' gheama. Nuair a bhios an geama na ruith, cha bhi an t-òrdugh seo ri do làimh tuilleadh oir cha bhiodh buaidh aige.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
gd: help
    help commands
    help options
    help <ainm na h-àithne>
    help <ainm na roghainne>

en: Show help about server commands and server options.
gd: Seall an cuideachadh le òrduighean an fhrithealaiche is roghainnean an fhrithealaiche.

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
gd: Bidh beagan cuideachaidh ann as aonais argamaidean. Gheibhear liosta nan àitheantan no nan roghainnean uile leis an argamaid "commands" no "options". Air neo, gabhar ris an argamaid mar ainm àithne no mar ainm roghainn agus gheibhear cuideachadh airson na h-àithne no na roghainn sin. Bidh na luachan làithreach agus na luachan bunaiteach san fhiosrachadh chuideachaidh airson roghainnean. Faodar an argamaid a ghiorrachadh mura bi e ioma-sheaghach.

en: Show a list of various things.
gd: Seall liosta de ghrunn rudan.

en: Quit the game and shutdown the server.
gd: Dùin an geama is am frithealaiche.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
gd: cut <ainm a' cheangail>

en: Cut a client's connection to server.
gd: Gearr ceangal de chliant ris an fhrithealaiche.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
gd: Gearr ceangal a' chliant ris an fhrithealaiche a shònraich thu 's thoir an cliant sin air falbh on gheama. Mur eil an geama air tòiseachadh, thèid cluicheadair a' chliant sin a thoirt air falbh on gheama, cha bhi buaidh eile ann air a' chluicheadair. Thoir an aire gu bheil an t-òrdugh seo a' cleachdadh ainmean de cheanglaichean seach ainmean de chluicheadairean a-nis.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
gd: explain
    explain <ainm na roghainne>

en: Explain server options.
gd: Mìnich roghainnean an fhrithealaiche.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
gd: Gheibhear fo-sheata dhen fhoincsean 'help' leis an àithne 'explain' agus tha e 'ga ghabhail a-staigh a chum co-chòrdalachd le seann-tionndaidhean. Mura curar ann argamaid, gheibhear ann liosta de roghainnean (mar 'help options') agus gheibhear cuideachadh airson roghainn shònraichte (mar 'help <ainm na roghainne>') as aonais argamaid.

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
gd: show
    show <ainm na roghainne>
    show <ro-leasachan na roghainne>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
gd: Seall roghainnean an fhrithealaiche.

en: With no arguments, shows vital server options (or available options, when used by clients). With an option name argument, show only the named option, or options with that prefix. With "all", it shows all options. With "vital", "situational" or "rare", a set of options with this level. With "changed", it shows only the options which have been modified, while with "locked" all settings locked by the ruleset will be listed. With "ruleset", it will show the current ruleset directory name.
gd: Mur eil argamaid ann, chithear prìomh roghainnean an fhrithealaiche (no na roghainnean a tha ri fhaighinn nuair a tha cliantan 'gan cleachdadh). Ma tha argamaid ainm roghainne ann, chan fhaicear ach an roghainn ainmichte no roghainnean aig a bheil an ro-leasachan sin. Ma tha e 'na "uile", chithear gach roghainn. Ma chuireas tu ann "riatanach", "staideil" no "ainneamh", chithear roghainn dhen t-seòrsa sin. Ma chuireas tu ann "air atharrachadh", chan fhaicear ach na roghainnean a tha air atharrachadh ach le "glaiste", thèid gach roghainn a tha air a ghlasadh le seata nan riaghailtean a shealltainn. Le "seata nan riaghailtean", chithear ainm an eòlaire de sheata nan riaghailtean.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
gd: wall <teachdaireachd>

en: Send message to all connections.
gd: Cuir teachdaireachd gun a h-uile ceangal.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
gd: Nochdaidh uinneag leis an teachdaireachd a chuir thu ann air gach cliant a tha ceangailte ris.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
gd: connectmsg <teachdaireachd>

en: Set message to show to connecting players.
gd: Suidhich teachdaireachd a chì cluicheadairean a tha a' cheangal ris.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
gd: Suidhich teachdaireachd a chuirear ri cliantan nuair a nì iad ceangal.
    Ma bhios an teachdaireachd falamh, cha dèid teachdaireachd a chur.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
gd: vote yes|no|abstain [àireamh a' bhòt]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
gd: Thoir bhòt.

en: A player with basic level access issuing a control level command starts a new vote for the command. The /vote command followed by "yes", "no", or "abstain", and optionally a vote number, gives your vote. If you do not add a vote number, your vote applies to the latest vote. You can only suggest one vote at a time. The vote will pass immediately if more than half of the voters who have not abstained vote for it, or fail immediately if at least half of the voters who have not abstained vote against it.
gd: Tòisichidh cluicheadair aig a bheil inntrigeadh bunaiteach bhòt ùr airson na h-àithne ma chuireas e àithne smachd. Cuiridh tu bhòt leis an àithne /vote agus "tha", "chan eil" no "seachain" 'na dhèidh, agus ma bhios feum, àireamh bhòtaidh. Mura cuir thu àireamh bhòtaidh ris, cuiridh tu bhòt ris a' bhòt mu dheireadh. Chan urrainn dhut ach aon bhòt a mholadh aig an aon àm. Thèid a' bhòt a ghlacadh sa bhad ma bhòtas barrachd air an dàrna leth dhe na bhòtairean nach do sheachain bhòtadh air a shon no thèid a dhiùltadh ma bhòtas barrachd air an dàrna leth dhe na bhòtairean 'na aghaidh nach do sheachain bhòtadh air a shon.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
gd: Cuir air no dheth dì-bhugadh de dh'eintiteas leis an IF.

en: Print AI debug information about given entity and turn continuous debugging output for this entity on or off.
gd: Clò-bhuail fiosrachadh dì-bhugaidh leis an IF mun eintiteas agus cuir air no dheth an dì-bhugadh leantainneach airson an eintiteis seo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
gd: set <ainm na roghainne> <luach>

en: Set server option.
gd: Suidhich roghainn an fhrithealaiche.

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Set an option on the server. The syntax and legal values depend on the option; see the help for each option. Some options are "bitwise", in that they consist of a choice from a set of values; separate these with |, for instance, '/set topology wrapx|iso'. For these options, use syntax like '/set topology ""' to set no values.
gd: Suidhich roghainn air an fhrithealaiche. Tha luachan a' cho-chàraidh agus an lagha a' crochadh air an roghainn; thoir sùil air a' chobhair airson gach roghainn. Tha cuide dhe na roghainnean seo "bitwise" agus 's ciall dha gu bheil roghainn eadar seata de luachan ann; cuir | eatarra, mar eisimpleir '/set topology wrapx|iso'. Cleachd co-chàradh mar '/set topology ""' anns na roghainnean seo mur eil thu airson luach a shuidheachadh.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
gd: team <cluicheadair> <sgioba>

en: Change a player's team affiliation.
gd: Atharraich dàimh-sgioba de chluicheadair.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
gd: 'S e buidheann de chluicheadairean a tha ann an sgioba aig a bhios caidreachas. co-lèirsinn agus ambasaidean o thùs. Nì iad cogadh còmhla gus buaidh sgioba a thoirt agus thèid cuibheas nan sgòr fa leth a thoirt do gach cluicheadair. Bidh cluicheadair ann an sgioba an-còmhnaidh ach is mathaid gur iad an aon chluicheadair san sgioba. Atharraichidh an àithne seo dè an sgioba sa bhios gach cluicheadair. Cuir "" mun ainm ma tha àitichean bàna ann.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
gd: rulesetdir <eòlaire>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
gd: Tagh eòlaire riaghailtean ùr no modpack.

en: Set metaserver info line.
gd: Suidhich loidhne fiosrachadh a' mheata-fhrithealaiche.

en: Set user defined metaserver info line. If parameter is omitted, previously set metamessage will be removed. For most of the time user defined metamessage will be used instead of automatically generated messages, if it is available.
gd: Suidhich loidhne fiosrachadh metaserver a thèid a shònrachadh le cleachdaiche. Ma dh'fhàgar a-mach am paramadair, thèid am metamessage a chaidh a shuidheachadh roimhe a thoirt air falbh. Thèid metamessage a thèid a shònrachadh le cleachdaiche a chleachdadh mar is trice an àite teachdaireachdan a chaidh a chruthachadh gu fèin-obrachail mur eil e ri fhaighinn.

en: Set metaserver patches line.
gd: Suidhich loidhne brèidean a' mheata-fhrithealaiche.

en: Control metaserver connection.
gd: Rianaich ceangal a' mheata-fhrithealaiche.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
gd: metaserver <seòladh>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
gd: Suidhich seòladh (URL) ris an nì am meata-fhrithealaiche aithisg.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
gd: aitoggle <ainm a' chluicheadair>

en: Toggle AI status of player.
gd: Toglaich inbhe na h-IF de chluicheadair

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
gd: take [ainm-ceangail] <ainm a' chluicheadair>

en: Take over a player's place in the game.
gd: Rach an àite cluicheadair eile sa gheama.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed. If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection. The 'allowtake' option controls which players may be taken and in what circumstances.
gd: Chan fhaod ach an consol agus ceanglaichean leis a' cmdlevel 'hack' ceanglaichean eile èigneachadh gus cluicheadair a ghabhail os làimh. Mur eil sin agad, chan eil ceadaichte ach an argamaid <player-name>. Ma tha '-' ann mar ainm a' chluicheadair agus mur eil cluicheadair fo smachd a' cheangail fhathast, thèid fear a chruthachadh agus iomruineadh ris a' cheagal. Tha an roghainn "allowtake" a' stiùireadh dè na cluicheadairean as urrainnear gabhail agus dè suidheachadh a dh'fheumas a bhith ann.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
gd: observe [ainm a' cheangail] [ainm a' chluicheadair]

en: Observe a player or the whole game.
gd: Cum sùil air cluicheadair no geama air fad.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer. The 'allowtake' option controls which players may be observed and in what circumstances.
gd: Chan fhaod ach an consol agus ceanglaichean leis a' cmdlevel 'hack' ceanglaichean eile èigneachadh gus sùil a chumail air cluicheadair. Mur eil sin agad, chan eil ceadaichte ach an argamaid [player-name]. Mur eil an consol a' toirt seachad player-name no mur eil argamaidean aig a' cheangal, thèid an ceangal a chur ri coimheadaiche uile-choitcheann. Tha an roghainn "allowtake" a' stiùireadh dè na cluicheadairean as urrainnear gabhail agus dè suidheachadh a dh'fheumas a bhith ann.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
gd: detach <ainm a' cheangail>

en: Detach from a player.
gd: Dealaich o chluicheadair.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
gd: Chan fhaod ach an consol agus ceanglaichean leis a' cmdlevel 'hack' cur air ceanglaichean dealachadh o chluicheadair.

en: Create an AI player with a given name.
gd: Cruthaich cluicheadair IF le ainm sònraichte.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
gd: Cuir an cèill gu bheil thu air falbh. Cumaidh an IF sùil ort.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
gd: novice
    novice <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
gd: easy
    easy <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
gd: normal
    normal <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
gd: hard
    hard <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
gd: cheating
    cheating <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
gd: experimental
    experimental <ainm a' chluicheadair>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
gd: cmdlevel
    cmdlevel <leibheil>
    cmdlevel <leibheil> new
    cmdlevel <leibheil> first
    cmdlevel <leibheil> <ainm a' cheangail>

en: Query or set command access level access.
gd: Ceasnaich no suidhich leibheilean inntrigidh a chum àitheantan inntrigidh.

en: The command access level controls which server commands are available to users via the client chatline. The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational or observer commands only
        basic -  commands available to players in the game
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        admin -  commands that affect server operation
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported. With a single argument, the level is set for all existing connections, and the default is set for future connections. If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients. If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be granted to the first client to connect, or if there are connections already, the first client to issue the 'first' command. If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name. Note that this command now takes connection names, not player names.
gd: Tha leibheil an inntrigidh smach a' cumail rian air dè na h-àitheantan a bhios ri làimh a' chleachdaiche ann an loidhne cabadaich a' chliant.  Seo an tha ri fhaighinn:
        none  -  gun àitheantan
        info  -  àitheantan fiosrachaidh no coimheadaiche a-mhàin
        basic -  àitheantan ri làimh na cluineadairean sa gheama
        ctrl  -  àitheantan aig a bhios buaidh air a' gheama 's na cluicheadairean air fad
        admin -  àitheantan aig a bhios buaidh air obrachadh an fhrithealaiche
        hack  -  *gach* àithne - cunnartach!
    Mura bi argamaid ann, bidh na leibheilean inntrigidh smachd làithreach an sàs. Ma bhios aon argamaid ann, thèid an leibheil sin a shuidheachadh airson gach ceangal agus bi e ann mar roghainn bhunaiteach airson ceanglaichean san àm ri teachd. Ma chuireas tu 'new' ann, thèid an leibheil a shuidheachadh airson cliantan ùra a cheanglas ris. Ma chuireas tu 'first come' ann, thèid an leibheil 'first come' a shuidheachadh; thèid a bhuileachadh air a' chiad chliant a nì ceangal no ma tha ceanglaichean ann mu thràth a' chiad chliant a chuireas an àithne 'first'. Ma tha ainm ceangail air a shònrachadh, thèid an leibheil a shuidheachadh airson a' cheangail sin a-mhàin.
    Cha mhair leibheilean inntrigeadh smachd ma bhriseas cliant an ceangal a chionn 's gum b' urrainn do chuideigin mhì-earbsach ceangal a dhèanamh leis an dearbh-ainm.  Thoir an aire gun gach an àithne seo ri ainmean cheanglaichean a-nis seach ainmean chluicheadairean.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
gd: Mur eil fear ann, rach thusa 'nad rianaire a' gheama le ceadan a bharrachd.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
gd: timeoutincrease <cuairt> <turninc> <luach> <valuemult>

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
gd: Cuir <value> ris an uaireadair timeout gach <turn> cuairt agus an uairsin, cuir <turninc> ri <turn> agus iomadaich <value> le <valuemult>.  Cleachd an àithne seo leis an roghainn "timeout". 'S e 0 0 0 1 an roghainn bhunaiteach.

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
gd: cancelvote
    cancelvote <àireamh a' bhòt>
    cancelvote all

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
gd: Mur eil argamaid ann, bheir an àithne seo air falbh do bhòt fhèin. Ma tha leibheil inntrigeadh rianaire agad, 's urrainn dhut bhòt sam bith a thoirt air falbh le àireamh a' bhòt no gach bhòt leis an argamaid 'all'.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
gd: ignore [seòrsa=]<pàtran>

en: Block all messages from users matching the pattern.
gd: Cuir casg air gach teachdaireachd o chleachdaichean a fhreagras ris a' phàtran.

en: The given pattern will be added to your ignore list; you will not receive any messages from users matching this pattern. The type may be either "user", "host", or "ip". The default type (if omitted) is to match against the username. The pattern supports unix glob style wildcards, i.e., * matches zero or more character, ? exactly one character, [abc] exactly one of 'a' 'b' or 'c', etc. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
gd: Thèid am pàtran a chur ri liosta nan daoine a tha thu a' leigeil seachad; chan fhaigh thu teachdaireachd sam bith o chleachdaichean a fhreagras ris a' phàtran seo. 'S urrainn dhut "user", "host" no "ip" a thaghadh mar sheòrsa. 'S e "user" am pàtran bunaiteach (mura cuir thu ann dad). Tha am pàtran a' cur taic ri unix glob style wildcards, m.e. freagraidh * ri neoini no barrachd charactairean, ? dìreach ri aon charactair, [abc] dìreach ri aonan de 'a' 'b' no 'c' is msaa. Gus an dubh-liosta làithreach agad fhaicinn, cuir "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: unignore <range>
gd: unignore <rainse>

en: Remove ignore list entries.
gd: Thoir air falbh daoine on dubh-liosta.

en: The ignore list entries in the given range will be removed; you will be able to receive messages from the respective users. The range argument may be a single number or a pair of numbers separated by a dash '-'. If the first number is omitted, it is assumed to be 1; if the last is omitted, it is assumed to be the last valid ignore list index. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
gd: Thèid na daoine am broinn an rainse a thoirt air falbh on dubh-liosta; gheibh thu teachdaireachdan o na daoine sin a-rithist. 'S urrainn dhut àireamh a-mhàin a chur ann an argamaid na rainse no paidhir àireamhan le strìochag '-' eatarra. Ma dh'fhàgas tu a' chiad àireamh bàn, tuigear 1 dheth, ma dh'fhàgas tu an tè mu dheireadh bàn, tuigear clàr-amais na dubh-liosta dhligheach mu dheireadh dheth. Gus an dubh-liosta làithreach agad fhaicinn, cuir "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: playercolor <player-name> <color>
    playercolor <player-name> reset
gd: playercolor <ainm a' chluicheadair> <dath>
    playercolor <ainm a' chluicheadair> reset

en: Define the color of a player.
gd: Sònraich dath a' chluicheadair.

en: End the game immediately in a draw.
gd: Cuir crìoch ionnannach air a' gheama sa bhad.

en: Concede the game.
gd: Gèill an geama.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
gd: Innsidh seo dhan a h-uile duine gun do ghèill thu an geama agus ma bhios gach cluicheadair ach aonan (no aon sgioba) air gèilleadh air an dòigh seo, thig an geama gu crìoch.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
gd: remove <ainm a' chluicheadair>

en: Fully remove player from game.
gd: Thoir cluicheadair às a' gheama gu tur.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
gd: Bheir seo cluicheadair às a' gheama *gu tur*, a' gabhail a-steach gach baile is aonad is mar sin sìos. Cleachd le faiceall!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
gd: save
    save <ainm an fhaidhle>

en: Save game to file.
gd: Sàbhail an geama gu faidhle.

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
gd: Sàbhail an geama làithreach mar <ainm an fhaidhle>.  Mur eil argamaid file-name ann, thèid a shàbhaladh mar "<ro-leasachan an fhèin-shàbhalaidh><bliadhna>m.sav[.gz]".
    Gus geama a luchdadh a chaidh a shàbhaladh le 'save', tòisich am frithealaiche leis an argamaid àithne a leanas:
        --file <ainm an fhaidhle>
    agus cleachd an àithne 'start' nuair a bhios na cluicheadairean air ceangal a dhèanamh.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
gd: load
    load <ainm an fhaidhle>

en: Load game from file.
gd: Luchdaich geama o fhaidhle.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
gd: Luchdaich geama o <ainm an fhaidhle>. Thèid dàta làithreach sam bith, a' gabhail a-steach cluicheadairean, seataichean de riaghailtean is roghainnean frithealaich air chall.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
gd: read <ainm an fhaidhle>

en: Process server commands from file.
gd: Làimhsich àitheantan frithealaiche o fhaidhle.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
gd: write <ainm an fhaidhle>

en: Write current settings as server commands to file.
gd: Sgrìobh na roghainnean làithreach ann am faidhle mar àitheantan frithealaiche.

en: Reset all server settings.
gd: Ath shuidhich gach roghainn an fhrithealaiche.

en: Reset all settings if it is possible. The following levels are supported:
      game     - using the values defined at the game start
      ruleset  - using the values defined in the ruleset
      script   - using default values and rereading the start script
      default  - using default values
gd: Aisig gach roghainn ma ghabhas seo a dhèanamh. Tha taic ris na leibheilean a leanas:
      game     - aisig na luachan a shònraich thu aig toiseach a' gheama
      ruleset  - aisig na luachan a tha ann an seata nan riaghailtean
      script   - aisig na luachan bunaiteach agus ath leugh an sgriobt tòiseachaidh
      default  - aisig na luachan bunaiteach

note: TRANS: translate text between <> only
en: lua cmd <script line>
    lua file <script file>
    lua <script line> (deprecated)
gd: lua cmd <loidhne an sgriobt>
    lua file <faidhle an sgriobt>
    lua <loidhne an sgriobt> (cha mholar seo tuilleadh)

en: Evaluate a line of Freeciv script or a Freeciv script file in the current game.
gd: Luachaich loidhne de sgriobt Freeciv no faidhle sgriobt Freeciv sa gheama làithreach.

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
gd: kick <cleachdaiche>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
gd: Cuir crìoch air ceangal 's na ceadaich ath cheangal.

en: The connection given by the 'user' argument will be cut from the server and not allowed to reconnect. The time the user wouldn't be able to reconnect is controlled by the 'kicktime' setting.
gd: Thèid an ceangal a tha san argamaid 'user' a bhriseadh 's cha bhi cead aca ceangal ris an fhrithealaiche a-rithist. Tha smachd agad air dè cho fad 's nach urrainnear ceangal ùr a dhèanamh leis an roghainn 'kicktime'.

en: Delegate control to another user.
gd: Sìn smachd do chleachdaiche eile.

note: TRANS: translate text between <> only
en: fcdb reload
    fcdb lua <script>
gd: fcdb reload
    fcdb lua <scriobt>

en: Manage the authentication database.
gd: Stiùirich an stòr-dàta dearbhaidh.

en: The argument 'reload' causes the database script file to be re-read after a change, while the argument 'lua' evaluates a line of Lua script in the context of the Lua instance for the database.
gd: 'S urrainn dhut faidhle an sgriobt aiseag leis an argamaid "reload" as dèidh atharrachaidh ach leis an argamaid "lua", 's urrainn dhut loidhne dhen sgriobt "lua" a luachadh ann an co-theacsa an "lua" sin airson an stòir-dhàta.

en: Create image files of the world/player map.
gd: Cruthaich faidhlichean deilbh de mhapa an t-saoghail/a' chluicheadair.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
gd: Dèan suaip eadar às-chur frithealaiche dhen stoidhle 'RFC' agus dhen stoidhle àbhaisteach.

en: Simply returns the id of the server.
gd: Cha dèan seo ach ID an fhrithealaiche a thilleadh.

en: %s Welcome
gd: Fàilte ort, %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
gd: Fàilte gu frithealaiche %s a tha a' ruith aig %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
gd: Fàilte gu frithealaiche %s a tha a' ruith aig port %d.

en: %s has connected from %s.
gd: Rinn %s ceangal o %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
gd: Cha do ghabh an ceangal agad a nasgadh ris a' chluicheadair ùr.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
gd: Log thu a-steach mar '%s' agus chan eil thu co-cheangailte ri cluicheadair.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
gd: Log thu a-steach mar '%s' agus tha thu co-cheangailte ri %s.

en: %s has connected from %s (player %s).
gd: Cheangail %s o %s (cluicheadair %s).

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
gd: Geama cuairt air chuairt: a' feitheamh ri cuairt %s...

en:  *** Server is in edit mode. ***
gd: *** Tha am frithealaiche sa mhodh deasachaidh. ***

en: Client rejected: %s.
gd: Cliant air a dhiùltadh: %s.

en: Connection request from %s from %s
gd: Iarrtas ceangail o %s o %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
gd: %s le tionndadh cliant %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
gd: Tha comas a dhìth air a' chliant a dh'fheumas am frithealaiche seo.
    Tionndadh an fhrithealaiche: %d.%d.%d%s Tionndadh a' chliant: %d.%d.%d%s.  Saoil an ùraich thu e?

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
gd: %s air a dhiùltadh: comasan nach eil a' freagairt ri chèile gu math.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
gd: Tha comas a dhìth air an fhrithealaiche a dh'fheumas an cliant.
    Tionndadh an fhrithealaiche: %d.%d.%d%s Tionndadh a' chliant: %d.%d.%d%s.  Saoil an ùraich thu e?

en: Invalid username '%s'
gd: Ainm cleachdaiche mì-dhligheach '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
gd: %s air a dhiùltadh: Ainm mì-dhligheach [%s].

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
gd: Chaidh do bhreabadh far an fhrithealaiche seo agus chan urrainn dhut ath cheangal fad %d diogan.

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
gd: Chaidh %s a dhiùltadh: Chaidh do bhreabadh (%d diogan air fhàgail).

en: '%s' already connected.
gd: Tha '%s' air ceangal a dhèanamh mu thràth.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
gd: %s air a dhiùltadh: Ainm air a dhùblachadh [%s].

en: Lost connection: %s.
gd: Ceangal air chall: %s.

en: Detaching from %s.
gd: A' briseadh o %s.

en: Ok. RFC-style set.
gd: Ceart. Stoidhle RFC air a shuidheachadh.

en: Ok. Standard style set.
gd: Ceart. Stoidhle bhunaiteach air a shuidheachadh.

en: For introductory help, type 'help'.
gd: Airson cuideachadh bunaiteach, cuir a-steach 'help'.

en: The %s can't accept %s.
gd: Chan urrainn dha na %s gabhail ri %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
gd: Chan eil %s agad, chan urrainn dhut gabhail ris a' chòrdadh.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
gd: Chan eil am baile a tha thu airson toirt seachad ann tuilleadh, chan urrainn dhut gabhail ris a' chòrdadh ma-thà.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
gd: Chan ann leatsa a tha %s, chan urrainn dhut gabhail ris a' chòrdadh.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
gd: 'S e do phrìomh bhaile (%s) a tha iad ag iarraidh, chan urrainn dhut gabhail ris a' chòrdadh.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
gd: Chan urrainn dhut a dhol ann an caidreachas a chionn 's gu bheil thu nad chaidreach aig %s.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
gd: Chan urrainn dhut a dhol ann an caidreachas a chionn 's gu bheil thu 'nad chaidreach aig %s.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
gd: Chan eil òr gu leòr agad, chan urrainn dhut gabhail ris a' chòrdadh.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
gd[0]: Chaidh còrdadh aontachadh anns a bheil %d chumha.
gd[1]: Chaidh còrdadh aontachadh anns a bheil %d chumha.
gd[2]: Chaidh còrdadh aontachadh anns a bheil %d cumhaichean.
gd[3]: Chaidh còrdadh aontachadh anns a bheil %d cumha.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
gd: Chaidh aon dhe na bailtean a tha 'na %s a' toirt seachad a sgriosadh! Chaidh an còrdadh a neoinitheadh!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
gd: Chan eil smachd aig na %s air %s tuilleadh! Chaidh an còrdadh a neoinitheadh!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
gd: Chan eil de dh'òr aig na %s a gheall iad! Chaidh an còrdadh a chur gu neoini!

en: You gave an embassy to %s.
gd: Thug thu ambasaid do %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
gd: Leig %s leat ambasaid a stèidheachadh!

en: You are taught the knowledge of %s.
gd: Chaidh eòlais air %s a theagasg dhut.

en: You get %d gold. | You get %d gold.
gd[0]: Fhuair thu %d a dh'òr.
gd[1]: Fhuair thu %d a dh'òr.
gd[2]: Fhuair thu %d a dh'òr.
gd[3]: Fhuair thu %d a dh'òr.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
gd: Fhuair thu mapa an t-saoghail a tha aig %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
gd: Fhuair thu mapa na mara a tha aig %s.

en: You receive the city of %s from %s.
gd: Fhuair thu baile %s o làmhan %s.

en: You give the city of %s to %s.
gd: Tha thu a' toirt baile %s do %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
gd: Dh'aontaich thu ri fois-chogaidh le %s.

en: You agree on an alliance with %s.
gd: Tha thu ag aontachadh ri caidreachas le %s.

en: You give shared vision to %s.
gd: Tha thu a' toirt co-shealladh do %s.

en: %s gives you shared vision.
gd: Tha %s a' toirt dhut co-shealladh.

en: %s canceled the meeting!
gd: Chuir %s dheth a' choinneamh!

en: Meeting with %s canceled.
gd: Coinneamh le %s air a chur dheth.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
gd: Chaidh an ceann a sgoltadh dhe do dhioplomat!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
gd: Chuir an %s agad puinnsean san uisge ann an %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
gd: Thathar a' fàgail air %s gun do chuir e puinnsean san uisge ann an %s.

en: You have established an embassy in %s.
gd: Stèidhich thu ambasaid ann an %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
gd: Stèidhich na %s ambasaid ann an %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
gd: Bha an %1$s agad soirbheachail le sabotais %3$s %2$s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
gd: Chaidh sabotais a chur air an %s agad le %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
gd: Chan eil òr gu leòr agad gus brìob a thoirt dhan aonad (%2$s %1$s).

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
gd: Chaidh leis an %s agad le brìb a thoirt dhan aonad (%s).

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
gd: Fhuair an %s agad brìb o làmhan %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
gd: Bha dùil aig %s gum feuch thu ri teicneolas a ghoid a-rithist. Chaidh an %s agad a ghlacadh 's a chur gu bàs.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh 's e a' feuchainn ri teicneolas a ghoid air %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
gd: Cha deach aig %2$s %1$s air teicneolas a ghoid oirnn ann an %3$s

en: No new technology found in %s.
gd: Cha robh teicneolas ùr ri ghoid ann an %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
gd: Chan eil òr gu leòr agad gus car a chur de %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh 's e a' feuchainn ri aramach a bhrosnachadh!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
gd: Ghlac thu %2$s %1$s 's e a' feuchainn ri aramach a bhrosnachadh ann an %3$s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
gd: Aramach air a bhrosnachadh ann an %s, 's ann fo do riaghladh-sa a tha am baile a-nis!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
gd: Dh'èirich %s ann an aramach, 's mòr an t-amharas gur e innleachd %s a bha seo.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh 's e ri sabotais gnìomhachais!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
gd: Ghlac thu %2$s %1$s 's e ri sabotais gnìomhachais ann an %3$s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
gd: Chan fhaca an %s agad càil ann an %s a b' urrainn dha sabotaiseadh.

en: You cannot sabotage a %s!
gd: Chan eil %s buailteach do shabotais!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
gd: Cha d' fhuair an %s agad lorg air an %s ann an %s a bha e airson a shabotaiseadh.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
gd: Chaidh aig an %s agad air sgriosadh cinneasachadh %s ann an %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
gd: Chaidh cinneasachadh %s a sgriosadh ann an %s, 's mòr an t-amharas gur e innleachd nan %s a bha seo.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh 's e ri sabotais!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
gd: Ghlac thu %s %s 's e ri sabotais %s ann an %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
gd: Sgrios an %s agad an %s ann an %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
gd: Sgrios na %s an %s ann an %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
gd: Chaidh %s do nàmhaid a sgriosadh leis an %s agad.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
gd: Chaidh an %s agad a sgriosadh 's e a' dìon %s an aghaidh %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
gd: Chaidh aonad aig %s, %s, agad a sgriosadh 's e a' dìon %s an aghaidh %s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
gd: Chaidh an %s agad a sgriosadh 's e a' dìon baile %s, %s, an aghaidh %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
gd: Chaidh an %s agad a sgriosadh 's e a' dìon an aghaidh %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
gd: Chaidh aonad %s, %s, agad a sgriosadh 's e a' dìon an aghaidh %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
gd: Chaidh an %s agad a sgriosadh 's e a' dìon %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gd: Chaidh aonad %s, %s, a sgriosadh fhad 's a bhathar a' sìoladh a-steach a %s.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gd: Sgrios aonad %s, %s, aonad %s, %s, fhad 's a bhathar a' sìoladh a-steach a %s.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gd: Sgrios an %s agad aonad aig %s, %s, fhad 's a bhathar a' sìoladh a-steach a %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gd: Chaidh aonad %s, %s, a sgriosadh fhad 's a bha e a' sìoladh a-steach dha ar feachdan.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gd: Sgrios aonad %s, %s, aonad %s, %s, fhad 's a bha e a' sìoladh a-steach dha ar feachdan.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gd: Sgrios an %s agad fhad 's a bha aonad %s, %s, a' sìoladh a-steach dha ar feachdan.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
gd: Choilean an %s agad am misean gu soirbheachail agus thill e slàn sàbhailte a %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh as dèidh dha am misean ann an %s a choileanadh.

en: Your %s was captured after completing the mission.
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh as dèidh dha am misean a choileanadh.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
gd:  *** Frithealaiche ga chur am modh deasachaidh le %s! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
gd:  *** Modh deasachaidh air a chur dheth le %s. ***

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
gd: Cha ghabh an leacag a dheasachadh a chionn 's nach eil %d 'na chlàr-amais leacagan dhligheach air a' mhapa seo!

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
gd: Cha ghabh talamh na leacaige %s a dheasachadh a chionn 's nach e dearbh-aithne dhligheach airson talamh a tha ann an %d.

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
gd: Cha ghabh aonadan a chruthachadh a chionn 's nach eil %d 'na chlàr-amais leacagan dligheach air a' mhapa seo!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
gd: Cha ghabh aonad a chruthachadh aig %s a chionn 's gu bheil dearbh-aithne an aonaid a thagh thu (%d) mì-dhligheach.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
gd: Cha ghabh aonad dhen t-seòrsa (%s) a chruthachadh aig %s a chionn 's gu bheil dearbh-aithne cluicheadair an t-sealbhadair (%d) mì-dhligheach.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
gd: Cha ghabh aonad dhen t-seòrsa (%s) a chruthachadh air leac nàmhaid %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
gd: Cha ghabh aonad dhen t-seòrsa (%s) a chruthachadh air an talamh aig %s.

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
gd: Cha ghabh na h-aonadan a thoirt air falbh air sgàth 's nach eil %d 'na chlàr-amais leacagan dligheach seoair a' mhapa !

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
gd: Cha ghabh aonad a thoirt air falbh aig %s a chionn 's gu bheil dearbh-aithne seòrsa an aonaid a thagh thu (%d) mì-dhligheach.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
gd: Cha ghabh aonad dhen t-seòrsa (%s) aig %s a thoirt air falbh a chionn 's gu bheil dearbh-aithne cluicheadair an t-sealbhadair a thagh thu (%d) mì-dhligheach.

en: No such unit (ID %d).
gd: Chan eil aonad dhen t-seòrsa ann (DA %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
gd: Tha inbhe seann ghaisgich (%d) airson aonad %d (%s) mì-dhligheach.

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
gd: Cha ghabh na h-aonadan a chruthachadh a chionn 's nach eil %d 'na chlàr-amais leacagan dligheach air a' mhapa seo!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
gd: Cha ghabh baile a chruthachadh aig %s a chionn 's gu bheil dearbh-aithne cluicheadair an t-sealbhadair (%d) a thagh thu mì-dhligheach.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
gd: Cha ghabh baile a thogal aig %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
gd: Cha ghabh baile le droch dhearbh-aithne baile (%d) a dheasachadh.

en: Cannot edit city name: %s
gd: Cha ghabh ainm a' bhaile a dheasachadh: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
gd: Meud mì-dhligheach (%d) airson baile %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
gd: Chan urrainn %s a bhith aig baile!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
gd: Tha stòras bìdh (%d) a' bhaile (%s) mì-dhligheach (tha stòras eadar %d is %d ceadaichte).

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
gd: Tha stòras sgiathan (%d) a' bhaile (%s) mì-dhligheach (tha stòras eadar %d is %d ceadaichte).

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
gd: Cha ghabh cluicheadair eile a chur ris a chionn 's gu bheil na tha ceadaichte de chluicheadairean (%d) ann mu thràth.

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
gd: Cha ghabh cluicheadair eile a chur ris a chionn 's nach eil nàisean ri fhaighinn (%d air an cleachdadh).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
gd: Cha ghabh an cluicheadair a chruthachadh a chionn 's gun do dh'fhàillig taghadh an nàisein leis fhèin.

en: Player creation failed.
gd: Dh'fhàillig cruthachadh a' chluicheadair.

en: No such player (ID %d).
gd: Chan eil a leithid de chluicheadair ann (DA %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
gd: Cha ghabh an cluicheadair leis an DA chluicheadair mhì-dhligheach %d a dheasachadh.

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
gd: Cha ghabh ainm a' chluicheadair (%d) '%s' atharrachadh gu '%s': %s

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
gd: Cha ghabh nàisean a' chluicheadair %d (%s) atharrachadh a chionn 's gu bheil dearbh-aithne an nàisein (%d) a thagh thu mì-dhlighech.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
gd: Cha ghabh nàisean a' chluicheadair %d (%s) atharrachadh gu nàisean %d (%s) a chionn 's gu bheil an nàisean sin aig cluicheadair %d (%s) mu thràth.

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
gd: Cha ghabh stòras òr a' chluicheadair %d (%s) a shuidheachadh a chionn 's gu bheil am meud a thaigh thu (%d) thar na tha ceadaichte.

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
gd: Cha ghabh an lèirsinn a dheasachadh a chionn 's nach eil %d 'na chlàr-amais leacagan dhligheach air a' mhapa seo!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
gd: Cha ghabh sealladh na lice aig %s a dheasachadh a chionn 's gu bheil dearbh-aithne a' chluicheadair a thagh thu (%d) mì-dhligheach.

en: No such city (ID %d).
gd: Chan eil a leithid de bhaile ann (DA %d).

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
gd: Cha ghabh ceò a' chogaidh a thoglachadh nuair a bhios e dheth mu thràth.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
gd: Cha ghabh ceò a' chogaidh a thoglachadh airson DA cluicheadair mì-dhligheach %d.

en: Invalid tile index %d for start position.
gd: Clàr-amais leacagan mì-dhligheach (%d) airson an ionaid tòiseachaidh.

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
gd: Cha ghabh àite tòiseachaidh a chur aig (%d, %d) airson nan nàiseanan a chionn 's nach eil ionad tòiseachaidh ann.

en: Cannot set invalid game year %d. Valid year range is from %d to %d.
gd: Cha ghabh bliadhna a' gheama a chur gu bliadhna mhì-dhligheach (%d). Tha bliadhnaichean eadar %d is %d ceadaichte.

en: No permissions to remotely save scenario.
gd: Chan eil cead agad an sgeulachd a shàbhaladh o thall thairis.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
gd: Cha deach fiosrachadh na sgeulachd a shuidheachadh. Cha ghabh an sgeulachd a shàbhaladh.

en: Cannot load fcdb config file '%s':
    %s
gd: Cha ghabh am faidhle-rèiteachaidh fcdb "%s" a luchdadh:
    %s

en: No units placed for %s!
gd: Cha deach aonad sam bith a chur ann airson %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
gd: Chaidh crìoch-ùine na cuairte thar an luach cheadaichte, ga shuidheachadh air an luach as motha a tha ceadaichte.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
gd: Tha crìoch-ùine na cuairte nas lugha na neoini, ga shuidheachadh aig neoini.

en: The server couldn't allocate starting positions.
gd: Cha b' urrainn dhan fhrithealaiche na h-àitichean tòiseachaidh a roinneadh.

en: High landmass - this may take a few seconds.
gd: Meall-fearainn mòr - faodaidh gum feum seo greis.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
gd: Cha do chuir Gineadair 3 gach eilean mòr ann.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
gd: Cha do chuir Gineadair 3 %li dhen mheall-fhearainn ann.

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (%d requested).
gd: A' cruthachadh mapa dhen mheud %d x %d = %d leacagan (chaidh %d iarraidh).

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (map size: %d).
gd: A' cruthachadh mapa dhen mheud %d x %d = %d leacagan (meud a' mhapa: %d).

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too small. Setting map size to the minimal size %d.
gd: Tha meud a' mhapa a chaidh àireamhachadh airson %d leacag (talamhainn) agus %d cluicheadair(ean) ro bheag. Ag atharrachadh meud a' mhapa gun mheud as lugha de %d.

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too large. Setting map size to the maximal size %d.
gd: Tha meud a' mhapa a chaidh àireamhachadh airson %d leacag (talamhainn) agus %d cluicheadair(ean) ro mhòr. Ag atharrachadh meud a' mhapa gun mheud as motha de %d.

en: Setting map size to %d (approx. %d (land) tiles for each of the %d player(s)).
gd: Ag atharrachadh meud a' mhapa gu %d (mu thuaiream %d leacag (talamhainn) aison gach aon dhen na %d cluicheadair(ean)).

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
gd: Tha coltas gu bheil am frithealaiche ann an lùb neo-chrìochnach 's e a' toirt seachad nan ionadan tòiseachaidh.
    Saoil a bheil cus chluicheadairean ann airson a leithid seo de mhapa?

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
gd: 'S e leasachan-ainm dà-sheaghach airson cluicheadair a tha ann an %s.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
gd: 'S e leasachan-ainm dà-sheaghach airson ceangail a tha ann an %s.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
gd: 'S e ainm gun urra a tha ann an %s. Cleachd ainm a' cheangail.

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
gd: Chan urrainn dhut teachdaireachdan a chur gu %s; tha iad 'gad leigeil seachad.

en: %s to allies: %s
gd: %s dhan chaidreachas: %s

en: %s to global observers: %s
gd: %s gu coimheadaichean uile-choitcheann: %s

en: You are not attached to a player.
gd: Chan eil thu co-cheangailte ri cluicheadair.

en: %s is not connected.
gd: Chan eil %s air ceangal a dhèanamh.

en: There is no connection by the name %s.
gd: Chan eil ceangal ann air a bheil %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
gd: Chan eil cluicheadair no ceangal ann air a bheil %s.

en: Global warming has occurred!
gd: Thachair blàthachadh na cruinne!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
gd: Bhrùchd tuiltean a-steach air a' chosta agus thionndaidh torr dhen talamh fheurach na fhàsach.

en: Nuclear winter has occurred!
gd: Thachair geamhradh niùclasach!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
gd: Thiormaich an talamh fliuch agus thionndadh torr mòr dhen talamh fheurach na thundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
gd: Chaidh an %s agad a ghluasad air sgàth 's gu bheil an talamh ag atharrachadh.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
gd: Chaidh an %s agad a leigeil mu sgaoil air sgàth 's gu bheil an talamh ag atharrachadh.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
gd: Cha tèid aithris a dhèanamh dhan fhrithealaiche mheata sa gheama seo.

en: The %s are no more!
gd: Chan eil na %s ann tuilleadh!

en: Cannot change rates before game start.
gd: Cha ghabh na rèitichean atharrachadh mus toisich an geama.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
gd: Tha rèit de %s a' dol thar an rèit as motha a tha ceadaichte airson %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
gd: Tha %s a' riaghladh na %s mar %s a-nis.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
gd: Chaidh ìre nan cìsean airson %s atharrachadh o %3d%%/%3d%%/%3d%% (cìs/sòghalachd/saidheans) gu %3d%%/%3d%%/%3d%%.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
gd[0]: Bhrosnaich na %s aramach! Bidh ain-riaghailt ann fad %d chuairt! 'S e %s an riaghaltas a thathar ag amas air.
gd[1]: Bhrosnaich na %s aramach! Bidh ain-riaghailt ann fad %d chuairt! 'S e %s an riaghaltas a thathar ag amas air.
gd[2]: Bhrosnaich na %s aramach! Bidh ain-riaghailt ann fad %d cuairtean! 'S e %s an riaghaltas a thathar ag amas air.
gd[3]: Bhrosnaich na %s aramach! Bidh ain-riaghailt ann fad %d cuairt! 'S e %s an riaghaltas a thathar ag amas air.

en: Revolution: returning to anarchy.
gd: Aramach: a' tilleadh gu ain-riaghailt.

en: You should choose a new government from the government menu.
gd: Bu chòir dhut riaghaltas ùr a thaghadh o chlàr-taice nan riaghaltasan.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
gd: Chaidh rèit na cìse thar na tha ceadaichte; air a chur ceart.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
gd: Chaidh rèit an t-saidheans thar na tha ceadaichte; air a chur ceart.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
gd: Chaidh rèit na sòghalachd thar na tha ceadaichte; air a chur ceart.

en: %s no longer gives us shared vision!
gd: Chan eil %s a' toirt co-shealladh dhuinn tuilleadh!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
gd: Cha leig an seanadh leat an còrdadh leis na %s a bhriseadh. Feumaidh tu an seanadh a leigeil mu sgaoil no feitheamh ri cothrom nas fhearr.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
gd: Tha an seanadh a' dol le do bhile a chionn 's gu bheil na %s gar sìor bhuaireadh.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
gd: Tha an seanadh a' diùltadh briseadh ar còrdaidh leis na %s ach tha e furasta gu leòr dhut seanadh ùr a lorg.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
gd: Dh'atharraich an dàimh dhioplomasach eadar na %s is na %s gu %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
gd: Chuir %s crìoch air a' chòrdadh dioplomasach! Tha an dàimh dioplomasach eadar na %s is na %s na %s a-nis.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
gd: Thug %s ionnsaigh air do chaidreach %s! Tha thusa a' cur crìoch air do chaidreachas leis an ionnsaigheach.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
gd: Thug %s, a tha nad sgioba, ionnsaigh air %s. Tha dleastanas ort crìoch a chur air do chaidreachas le %s.

en: Can only set player color prior to game start if 'plrcolormode' is PLR_SET.
gd: Cha ghabh dath cluicheadair ath-shuidheachadh ach ma bhios "plrcolormode" 'na PLR_SET.

en: no color
gd: gun dath

en: Removing player %s.
gd: A' toirt air falbh an cluicheadair %s.

en: You've been removed from the game!
gd: Chaidh do thoirt air falbh on gheama!

en: %s has been removed from the game.
gd: Chaidh %s a thoirt air falbh on gheama.

en: Please choose a non-blank name.
gd: Saoil nach cleachd thu ainm nach eil bàn?

en: That nation is already in use.
gd: Tha an nàisean seo 'ga chleachdadh mu thràth.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
gd: Tha an t-sinm '%s' aig cluicheadair eile mu thràth. Tagh ainm eile.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
gd: Tha agad ri ainm a thaghadh anns nach eil ach caractairean ASCII.

en: Player no. %d
gd: Cluicheadair %d

en: A poorly-named player
gd: Cluicheadair le droch ainm

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
gd: Choinnich thu ris na %s a' chiad turas agus iad fo riadhladh %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
gd: Cha do ghabh cogadh catharra a bhrosnachadh ann an %s - cus chluicheadairean.

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
gd: Cha do ghaibh cogadh catharra a bhrosnachadh ann an %s - chan eil nàisean air fhàgail.

en: Your nation is thrust into civil war.
gd: Thuir do nàisean ann an cogadh catharra.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
gd: Tha %s na cheannard aramach nan %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
gd: Tha %s a' cur an cèill a chaidreachas leis na %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
gd[0]: Tha cogadh catharra a' sgaradh %s; fhuair na %s %d bhaile.
gd[1]: Tha cogadh catharra a' sgaradh %s; fhuair na %s %d bhaile.
gd[2]: Tha cogadh catharra a' sgaradh %s; fhuair na %s %d bailtean.
gd[3]: Tha cogadh catharra a' sgaradh %s; fhuair na %s %d baile.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
gd: Tha %2$s a' dèanamh aithris air na sìobhaltasan as BEARTAICHE san t-saoghal %1$s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
gd: Tha %2$s a' dèanamh aithris air na sìobhaltasan as ADHARTAICHE san t-saoghal %1$s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
gd: Tha %2$s a' dèanamh aithris air na sìobhaltasan as ARMAILTICHE san t-saoghal %1$s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
gd: Tha %2$s a' dèanamh aithris air na sìobhaltasan as TOILICHTE san t-saoghal %1$s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
gd: Tha %2$s a' dèanamh aithris air na sìobhaltasan as MOTHA san t-saoghal %1$s.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
gd: Plinius Mòr

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
gd: Livius

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
gd: Sīma Qiān

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
gd: Bān Gù

en: Population
gd: Sluagh

en: Land Area
gd: Talamh

en: Settled Area
gd: Talamh air a thuineachadh

en: Research Speed
gd: Astar an rannsachaidh

en: Military Service
gd: Seirbheis an airm

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
gd: %2d: (A h-)Àrd-uachdranachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
gd: %2d: A M(h)òrachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
gd: %2d: (A h-)Uachdranachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
gd: %2d: A G(h)lòrmhorachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
gd: %2d: (A h-)Urramachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
gd: %2d: (A h-)Oireachas %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
gd: %2d: (A h-)Uaisleachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
gd: %2d: A C(h)uimseachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
gd: %2d: A M(h)eadhanachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
gd: %2d: A C(h)umantachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
gd: %2d: A T(h)ruaghantachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
gd: %2d: A S(h)oplachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
gd: %2d: A S(h)uarachas %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
gd: %2d: A Leibideachd %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
gd: %2d: A S(h)ìogachd %s

en: Historian Publishes!
gd: Foillseachadh eachdraidheil!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
gd: %2d: Baile %s, %s (%s), dhen mheud %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
gd: %2d: Baile %s, %s, dhen mheud %d,

en: Traveler's Report:
gd: Taistealaiche ag aithris:

en: The Five Greatest Cities in the World!
gd: Na còig bailtean as motha san t-saoghal!

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
gd: %s ann an %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
gd: %s ann an %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
gd: 'S e SGRIOSADH a chaidh %s

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
gd: (a' togail %s ann an %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
gd: (a' togail %s ann an %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
gd[0]:  mìle cg.
gd[1]:  mhìle cg.
gd[2]:  mìltean cg.
gd[3]:  mìle cg.

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
gd[0]:  mill. tunna
gd[1]:  mill. tunna
gd[2]:  mill. tunna
gd[3]:  mill. tunna

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
gd[0]:  mill. de bhathar
gd[1]:  mill. de bhathar
gd[2]:  mill. de bhathar
gd[3]:  mill. de bhathar

en:  bulb |  bulbs
gd[0]:  bulg
gd[1]: bhulg
gd[2]: builg
gd[3]: bulg

en:  month |  months
gd[0]:  mhìos
gd[1]:  mhìos
gd[2]:  mìosan
gd[3]:  mìos

en:  ton |  tons
gd[0]:  tunna
gd[1]:  thunna
gd[2]:  tunnaichean
gd[3]:  tunna

en: (ranked %d)
gd: (rang %d)

en: Demographics Report:
gd: Aithisg sluagh-eòlais:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
gd: Duilich, chan eil an aithisg sluagh-eòlais ri fhaighinn.

en: Population
gd: Sluagh

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
gd: Malairt
    (Mill. bathar)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
gd: Cinneasachadh
    (Mill. tunna)

en: Cities
gd: Bailtean

en: Technologies
gd: Teicneolasan

en: Military Service
    (months)
gd: Seirbheis san arm
    (mìosan)

en: Wonders
gd: Mìorbhailean

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
gd: Meud na talamhainn
    (mìle cg.)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
gd: Talamh tuinichte
    (mìle cg.)

en: Literacy
    (%)
gd: Ìre litreachais
    (%s)

en: Spaceship
gd: Soitheach-fànais

en: Built Units
gd: Aonadan air a thogail

en: Killed Units
gd: Aonadan air marbhadh

en: Unit Losses
gd: Aonadan a chaidh a chall

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
gd: Cha deach faidhle le seata riaghailtean "%s.%s" so-leughte a lorg.

en: Loading rulesets.
gd: A' luchdadh na seataichean riaghailten.

en: Run compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
gd: Ruith am foincsean co-chòrdalachd airson tionndadh: <%d (faidhle sàbhalaidh: %d; frithealaiche: %d).

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
gd: Tha dàta mapa neo-iomlan aig a' gheama a chaidh a shàbhaladh. Faodaidh seo tachairt le seann gheamannan a chaidh a shàbhaladh no faidhle mì-dhligheach de gheama a chaidh a shàbhaladh. Lean air adhart air do chunnart fhèin.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
gd: Chaidh %s a chur ris mar chluicheadair air leibheail %s fo smachd na h-IF (%s).

en: %s has been added as human player.
gd: Chaidh %s a chur ris mar chluicheadair daonna.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
gd: Bha nàisean mì-dhligheach aig %s; ag atharrachadh gu %s.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
gd: Rabhadh: Chan eil taic ann do dhiofar pasgain airson seataichean riaghailtean ('%s' is '%s') tuilleadh. Cleachd '%s'.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
gd: Chan urrainn dhan fhrithealaiche an t-innteart bunaiteach a leughadh. 'Ga leigeil seachad.

en: rejected
gd: air a dhiùltadh

en: Restarting for lack of players.
gd: A' tòiseachadh a-rithist air sgàth gainnead chluicheadairean.

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
gd: A' tòiseachadh a-rithist ann an %d diog(an) air sgàth gainnead chluicheadairean.

en: restarting soon for lack of players
gd: a' tòiseachadh a-rithist a dh'aithghearr air sgàth gainnead chluicheadairean

en: ping timeout
gd: dh'fhalbh an ùine air a' phing

en: client disconnected
gd: cliant air a dhì-cheangal

en: Server: bad address: <%s:%d>.
gd: Frithealaiche: droch sheòladh: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
gd: A' ruith

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
gd: Geama crìochnaichte

en: Number of tiles
gd: Àireamh de leacagan

en: Tiles per player
gd: Leacagan an cluichdeadair

en: Width and height
gd: Leud is àirde

en: Wrap East-West
gd: Paisg on Ear gun Iar

en: Wrap North-South
gd: Paisg on Tuath gun Deas

en: Hexagonal
gd: Sia-cheàrnach

en: Scenario map
gd: Ainm a' chnàmh-sgeòil

en: Fully random height
gd: Àirde gu tur air thuaiream

en: Pseudo-fractal height
gd: Àirde fractalach mas fhìor

en: Island-based
gd: Stèidhichte air eileanan

en: Generator's choice
gd: Roghainn a' ghineadair

en: One player per continent
gd: Aon chluicheadair am mòr-thir

en: Two or three players per continent
gd: Dà no trì cluicheadairean am mòr-thir

en: All players on a single continent
gd: Gach cluicheadair air an aon mhòr-thir

en: Depending on size of continents
gd: A-rèir meud nam mòr-thirean

en: New turn
gd: Cuairt ùr

en: No player connections
gd: Gun cheanglaichean chluicheadairean

en: Server interrupted
gd: Bhris rudeigin a-steach air an fhrithealaiche

en: See everything inside borders
gd: Gach rud am broinn nan crìochan faicsinneach

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
gd: Na crìochan a' sineadh dhan àrainn neo-aithnichte 's iad a' nochdadh nan leacagan

en: Enabled for everyone
gd: An comas airson a h-uile duine

en: Only allowed between human players
gd: Ceadaichte eadar cluicheadairean daonna a-mhàin

en: Only allowed between AI players
gd: Ceadaichte eadar cluicheadairean na h-Inntinne Fhuadain a-mhàin

en: Restricted to teams
gd: Na sgiobannan a-mhàin

en: Disabled for everyone
gd: À comas airson a h-uile duine

en: No restrictions
gd: Gun chuingeachadh

en: Unique to a player
gd: Airson aon chluicheadair a-mhàin

en: Globally unique
gd: Aon turas air feadh an t-saoghail

en: No city name stealing
gd: Casg air goid ainmean bhailtean

en: No barbarians
gd: Gun bhorbaich

en: Only in huts
gd: Ann am bothain a-mhàin

en: Normal rate of appearance
gd: An tricead àbhaisteach aig a nochdas iad

en: Frequent barbarian uprising
gd: Aramach de bhorbaich tric

en: Raging hordes
gd: Gràisgean air a chuthach

en: Reveal map at game start
gd: Nochd am mapa gu lèir aig toiseach a' gheama

en: Unfog map for dead players
gd: Tog ceò a' chogaidh do chluicheadairean marbha

en: Allows units to be airlifted from allied cities
gd: Ceadaich togail-adhair do dh'aonadan o bhailtean sa chaidreachas

en: Allows units to be airlifted to allied cities
gd: Ceadaich togail-adhair do dh'aonadan do bhailtean sa chaidreachas

en: Unlimited units from source city
gd: Aonadan gun chuingeachadh on bhaile tùsail

en: Unlimited units to destination city
gd: Aonadan gun chuingeachadh dhan bhaile-uidhe

en: All players move concurrently
gd: Glach cluicheadair a' gluasadh aig an aon àm

en: All players alternate movement
gd: Gach cluicheadair a' gluasad mu seach

en: Team alternate movement
gd: Gach sgioba a' gluasad mu seach

en: No compression
gd: Gun dùmhlachadh

en: Using zlib (gzip format)
gd: A' cleachdadh zlib (am fòrmat gzip)

en: Using bzip2
gd: A' cleachdadh bzip2

en: Using xz
gd: A' cleachdadh xz

en: disabled
gd: à comas

en: enabled
gd: an comas

en: Invalid save name definition: '%s' (resolves to '%s').
gd: Mìneachadh mì-dhligheach airson an ainm sàbhalaidh: '%s' (fuasgail mar '%s').

en: You cannot disable the map generator.
gd: Chan urrainn dhut gineadair nam mapa a chur à comas.

en: You cannot require a map generator when a map is loaded.
gd: Chan urrainn gu bheil feum agad air gineadair mapa 's mapa air a luchdadh agad.

en: Invalid score name definition: '%s'.
gd: Mìneachadh ainm sgòir mì-dhligheach '%s'

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
gd: Cha ghabh deireadh cuairte a shuidheachadh ron chuairt làithreach.

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
gd: Tha barrachd chluicheadairean (%d) ann na an luach a chaidh iarraidh (%d). A' cumail an t-seann luach.

en: Requested value (%d) is greater than number of available start positions (%d). Keeping old value.
gd: Tha an luach a chaidh iarraidh (%d) nas motha na àireamh nan ionadan tòiseachaidh a tha ri fhaighinn (%d). A' cumail an t-seann luach.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
gd: Cha urrainn dhut crìoch-ùine a shuidheachadh a tha nas giorra na 30 diog.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: For autogames ('timeout' = -1) 'unitwaittime' should be deactivated (= 0).
gd: Bu chòir dhut 'unitwaittime' a chur à comas (= 0) airson autogames ('timeout' = -1).

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'timeout' can not be lower than 3/2 of the 'unitwaittime' setting (= %d). Please change 'unitwaittime' first.
gd: Chan fhaod 'timeout' a bhith nas lugha na 3/2 dhen roghainn 'unitwaittime' (= %d). Atharraich 'unitwaittime' an toiseach.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'unitwaittime' has to be lower than 2/3 of the 'timeout' setting (= %d). Please change 'timeout' first.
gd: Feumaidh 'unitwaittime' a bhith nas lugha na 2/3 dhen roghainn 'timeout' (= %d). Atharraich  'timeout' an toiseach.

en: For an isometric or hexagonal map the ysize must be even.
gd: Feumaidh an ysize a bhith cothrom airson mapa ioso-meatrach no sia-cheàrnach.

en: The map size (%d * %d = %d) must be larger than %d tiles.
gd: Feumaidh meud a' mhapa (%d * %d = %d) a bhith nas motha na %d leacag.

en: The map size (%d * %d = %d) must be lower than %d tiles.
gd: Feumaidh meud a' mhapa (%d * %d = %d) a bhith nas lugha na %d leacag.

en: Map size definition
gd: Sònrachadh meud a' mhapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Chooses the method used to define the map size. Other options specify the parameters for each method.
    - "Number of tiles" (FULLSIZE): Map area (option 'size').
    - "Tiles per player" (PLAYER): Number of (land) tiles per player (option 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): Map width and height in tiles (options 'xsize' and 'ysize').
gd: Taghaidh tu an dòigh a shònraicheas meud a' mhapa an-seo. Tha na roghainnean eile a' sònrachadh paramadairean de gach dòigh
    - "Àireamh de leacagan" (FULLSIZE): Àrainn a' mhapa (an roghainn 'size').
    - "Leacagan an cluicheadair" (PLAYER): Àireamh de leacagan (talamhainn) an cluicheadair (an roghainn 'tilesperplayer').
    - "Leud is àirde" (XYSIZE): Leud is àirde a' mhapa ann an leacagan (na roghainnean 'xsize' agus 'ysize').

en: Map area (in thousands of tiles)
gd: Àrainn a' mhapa (ann am mìltean de leacagan)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map area.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Number of tiles" (FULLSIZE).
gd: Tha an luach seo a' suidheachadh àrainn a' mhapa.
      tha meud = 4 'na mhapa àbhaisteach le 4,000 leacagan (bunaiteach)
      tha meud = 20 'na mhapa glè mhòr le 20,000 leacagan
    Feumaidh tu roghainn "Sònrachadh meud a' mhapa" ('mapsize') a chur gu "Àireamh de leacagan" (FULLSIZE) mus bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Number of (land) tiles per player
gd: Àireamh de leacagan (talamhainn) cluicheadair

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map dimensions. It calculates the map size at game start based on the number of players and the value of the setting 'landmass'.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Tiles per player" (PLAYER).
gd: Sònraichidh an luach seo meudachd a' mhapa. Àireamhaichidh e meud a' mhapa aig toiseach a' gheama a-rèir àireamh nan cluicheadairean agus luach na roghainne 'landmass'.
    Feumaidh tu roghainn "Sònrachadh meud a' mhapa" ('mapsize') a chur gu "Leacagan an cluicheadair" (PLAYER) mus bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Map width in tiles
gd: Leud a' mhapa ann an leacagan

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map width.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
gd: Sònraichidh seo leud a' mhapa.
    Feumaidh tu roghainn "Sònrachadh meud a' mhapa" ('mapsize') a chur gu "Leud agus àirde" (XYSIZE) mus bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Map height in tiles
gd: Àirde a' mhapa ann an leacagan

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map height.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
gd: Sònraichidh seo àirde a' mhapa.
    Feumaidh tu roghainn "Sònrachadh meud a' mhapa" ('mapsize') a chur gu "Leud agus àirde" (XYSIZE) mus bi buaidh aig an roghainn seo.

en: Method used to generate map
gd: Modh cruthachaidh nam mapa

en: Method used to choose start positions
gd: Am modh a thèid a chleachdadh gus àitichean tòiseachaidh a thaghadh

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'best') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: The method used to choose where each player's initial units start on the map. (For scenarios which include pre-set start positions, this setting is ignored.)
    - "Generator's choice" (DEFAULT): the start position placement will depend on the map generator chosen. See the 'generator' setting.
    - "One player per continent" (SINGLE): one player is placed on each of a set of continents of approximately equivalent value (if possible).
    - "Two or three players per continent" (2or3): similar to SINGLE except that two players will be placed on each continent, with three on the 'best' continent if there is an odd number of players.
    - "All players on a single continent" (ALL): all players will start on the 'best' available continent.
    - "Depending on size of continents" (VARIABLE): players will be placed on the 'best' available continents such that, as far as possible, the number of players on each continent is proportional to its value.
    If the server cannot satisfy the requested setting due to there being too many players for continents, it may fall back to one of the others. (However, map generators try to create the right number of continents for the choice of this 'startpos' setting and the number of players, so this is unlikely to occur.)
gd: Na dòighean gus ionad tòiseachaidh nan aonadan de chluicheadair air a' mhapa a thaghadh. (Thèid seo a leigeil seachadh ann an cnàmh-sgeulan aig a bheil ionadan tòiseachaidh ro shuidhichte.)
    - "Roghainn a' ghineadair" (DEFAULT): crochaidh an t-ionad tòiseachaidh air a' ghineadair mhapa a thagh thu. Seall roghainn a' 'ghineadair'.
    - "Aon chluicheadair am mòr-thir" (SINGLE): thèid aon chluicheadair a chur air gach mòr-thir de luach coltach ri chèile (ma ghabhas seo a dhèanamh).
    - "Dà no trì cluicheadairean am mòr-thir" (2or3): coltach ri SINGLE ach gun dèid dà chluicheadair a chur air an aon mhòr-thir le triùir air a' mhòr-thir 'as fhearr' ma tha àireamh chorr de chluicheadairean ann.
    - "Gach cluicheadair air an aon mhòr-thir" (ALL): tòisichidh gach cluicheadair air a' mhòr-thir 'as fhearr' air a' mhapa.
    - "A-rèir meud nam mòr-thirean" (VARIABLE): thèid cluicheadairean a chur air na mòr-thirean 'as fhearr' airson 's gum bi àireamh nan cluicheadairean air gach mòr-thir co-rèireach dha luach.
    Mur urrainn dhan fhrithealaiche na roghainnean a choileanadh a chionn 's gu bheil cus chluicheadairean ann airson na tha ann de mhòr-thirean, faodaidh gun cleachd e fear dhen fheadhainn eile. (Ge-tà, nì gineadairean mapa an dìcheall gum bi an àireamh cheart de mhòr-thirean ann a-rèir na roghainne 'startpos' seo agus àireamh nan cluicheadairean agus chan eil coltas ma-thà gun tachair sin.)

en: Presence of 1x1 islands
gd: Làithreachd de dh'eileanan 1x1

en: This setting controls whether the map generator is allowed to make islands of one only tile size.
gd: Tha an roghainn seo a' sònrachadh an urrainn do ghineadair a' mhapa eileanan a chruthachadh anns nach eil ach aon leacag.

en: Whether the poles are separate continents
gd: Pòlaichean nam mòr-thirean eadar-dhealaichte

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
gd: Ma chuireas tu à comas an roghainn seo, sìnidh na mòr-thirean gu ruige na pòlaichean.

en: All the map is temperate
gd: Bidh aimisr a' mhapa air fad measarra

en: If this setting is enabled, the temperature will be equivalent everywhere on the map. As a result, the poles won't be generated.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, bidh teothachd cho-ionnann ann àite sam bith air a' mhapa. Cha dèid na pòlaichean a chruthachadh mar sin.

en: Average temperature of the planet
gd: Teothachd chuibheasach na planaid

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
gd: Gheibh thu mapa fuar ma chuireas tu ann luach beag agus mapa nas teotha ma chuireas tu ann luach nas motha.
    
    Gheibh thu planaid glè thioram is teth gun raointean artaigeach aig na pòlan, raointean tropaigeach is tioram a-mhàin ma chuireas tu ann 100.
    
     Gheibh thu planaid theth gun mòran deigh aig na pòlan ma chuireas tu ann 70.
     Gheibh thu planaid mheasarra le pòlan, raointean fuara, measarra is tropaigeach àbhaisteach; bidh raon fhàsaichean a' dol a-steach dhan na raointean tropaigeach is measarra ma chuireas tu ann 50.
     Gheibh thu planaid fhuar le raointean beaga tropaigeach ma chuireas tu ann 30.
     Gheibh thu planaid glè fhuar le raointean pòlach glè mhòr is gun raon tropaigeach sam bith ma chuireas tu ann 0.

en: Percentage of the map that is land
gd: Ceudad a' mhapa a bhios na eilean

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
gd: Tha an roghainn seo a' sealltainn tuairmeas a' cheudaid dhen mhapa a bhios na thalamh.

en: Amount of hills/mountains
gd: Cuibhreann de chnuic/bheanntan

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
gd: Gheibh thu mapa rèidh ma chuireas tu ann luach beag agus mapa nas caise le barrachd chnoc is bheanntan ma chuireas tu ann luach nas motha.

en: Amount of water on landmasses
gd: Cuibhreann de dh'uisge air talamh

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
gd: Gheibh thu mòran talmhainn thioram, coltach ri fàsach ma chuireas tu ann luach beag; mapa nas fhliche le barrachd bhoglaichean, dhiungailean is aibhnean ma chuireas tu ann luach nas motha.

en: Global warming
gd: Blàthachadh na cruinne

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
gd: Ma cuireas tu dheth seo, cha tachair blàthachadh na cruinne an cois truaillidh. Chan eil buaidh aig an roghainn seo air an truailleadh fhèin.

en: Nuclear winter
gd: Geamhradh niùclasach

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
gd: Ma chuireas tu dheth seo, cha tachair geamhradh niùclasach mar thoradh air cogadh niùclasach.

en: Map generation random seed
gd: Sìol tuairmeach a' ghinidh mhapa

en: Game random seed
gd: Sìol tuairmeach geama

en: Amount of "special" resource tiles
gd: Cuibhreann de ceàrnagan le goireasan "sònraichte"

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
gd: Tha goireasan sònraichte a' cur piseach air an talamh bhunaiteach far a bheil iad. Tha sgèile de phàirtean sa mhìle aig an fhrithealaiche seo.

en: Minimum number of players
gd: Àireamh as lugha de chluicheadairean

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
gd: Feumaidh an àireamh seo de chluicheadairean a bhith ann air a' char as lugha (cluicheadairean daonna a tha co-cheangailte) mus toisich an geama.

en: Maximum number of players
gd: Àireamh as motha de chluicheadairean

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
    When playing a scenario which defines player start positions, this setting cannot be set to greater than the number of defined start positions.
gd: An àireamh as motha de chluicheadairan daonna is na h-Intinne Fuadain as urrainn cluich sa gheama. Ma bhios an àireamh seo de chluicheadairean co-cheangailte ron gheama, thèid cluicheadair sam bith eile a dh'fheuchas ri ceangal a dhèanamh a dhiùltadh.
    Ma chluicheas tu cnàmh-sgeul a tha a' sònrachadh ionadan tòiseachaidh nan cluicheadairean, chan urrainn dhan roghainn seo a bhith nas motha na àireamh iomlan nan ionadan tòiseachaidh.

en: Limited number of AI players
gd: Àireamh chuingichte de chluicheadairea na h-Inntinne Fuadain

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
gd: Ma thaghas tu àireamh dhearbh, thèid cluicheadairean na h-Inntinne Fuadain a chruthachadh leotha fhèin no a thoirt air falbh gum fan àireamh nan cluicheadair aig an àireamh seo. Ma thig barrachd chluicheadairean, thig iad an àite na h-Inntinne Fuadain. Ma chuireas tu an àireamh seo gu neoini, thèid gach cluicheadaire na h-Inntinne Fuadain a thoirt air falbh.

en: Event cache for this number of turns
gd: Glèidh tasgadan nan tachartasan fad àireamh de chuairtean

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
gd: Thèid teachdaireachdan tachartais a shàbhaladh fad na h-àireimhe seo de chuairtean. Ma chuireas tu an luach seo gu 0, bidh tasgadan nan tachartasan à comas.

en: Size of the event cache
gd: Meud tasgadan nan tachartasan

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
gd: Tha seo a' sònrachadh an àireamh as motha de thachartasan san tasgadan aca.

en: Save chat messages in the event cache
gd: Sàbhail teachdaireachdan cabadaich ann an tasgadan nan tachartasan

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
gd: Ma chuireas tu seo air, thèid na teachdaireachdan cabadaich a shàbhaladh ann an tasgadan nan tachartasan.

en: Print turn and time for each cached event
gd: Clò-bhuail cuairt is àm de gach tachartas san tasgadan

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
gd: Ma chuireas tu seo air, bidh comharradh cuairte is ama ri gach tachartas san tasgadan leithid '(T2 - 15:29:52)'.

en: List of players' initial units
gd: Liosta nan aonadan tùsail aig na cluicheadairean

en: Area where initial units are located
gd: An t-àite far am bi na h-aonadan tùsail

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
gd: Seo an rèideas a bhios na h-aonadan tùsail 'na bhroinn.

en: Starting gold per player
gd: Òr tòiseachaidh gach cluichdeadair

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
gd: Gheibh gach cluicheadair an t-uiread seo de dh'òr aig toiseach a' gheama.

en: Number of initial techs per player
gd: Teicneolas tòiseachaidh gach cluicheadair

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
gd: Gheibh gach cluicheadair an t-uiread seo de theicneolas aig toiseach a' gheama. Thèid na teicneolasan a thaghadh air thuaireamh airson gach cluicheadair. Faodaidh gum fàs prìs an ath-theicneolas glè mhòr ma chuireas tu an àirde an 'techlevel', a' crochadh air an luach a chuir thu ri stoidhle_cosgais_teicneolais ann an seata nan riaghailtean.

en: Technology cost multiplier percentage
gd: Ceudad an iomadair airson cosgaisean teicneolais

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
gd: Tha buaidh aig an àireamh seo air an astar aig a thionnsgnas na cluicheadairean teicneolasan ùra. Thèid gach cosgais iomdachadh leis an àireamh seo (mar cheudad). Tha bun-cosgaisean an teicneolais a' crochadh air seata nan riaghailtean no roghainnean eile sa gheama seo.

en: Percentage penalty when changing tech
gd: Ceudad peanasachaidh nuair a dh'atharraichear teicneolas

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
gd: Ma dh'atharraicheas tu an teicneolas a tha thu a' rannsachadh an-dràsta 's ma bhios puingean rannsachaidh agad mu thràth, caillidh tu an ceudad seo de phuingean. Cha tachair seo ma tha thu air teicneolas fhaighinn a' chuairt seo fhèin.

en: Team pooled research
gd: Co-rannsachadh an sgioba

en: If this setting is turned on, then the team mates will share the science research. Else, every player of the team will have to make its own.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo air, thèid an rannsachadh saidheansail a cho-roinneadh eadar buill an sgioba. Ma bhios e dheth, bidh aig gach cluicheadair an sgioba an rannsachadh aca fhèin a thoirt gu buil.

en: Penalty when getting tech from conquering
gd: Am peanas a bhios ann ma gheibhear teicneolas o cheannsachadh

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
gd: Caillidh tu puingean a-rèir a bhios co-ionnan ris a' cheudad seo dhe na chosgadh e teicneolas ùr a rannsachadh ma gheibh thu teicneolas o cheannsachadh baile do nàmhaid. Mur eil seo aig neoini, faodaidh gum bi puingean rannsachaidh àicheil agad o àm gu àm.

en: Penalty when getting a free tech
gd: Am peanas ma gheibh thu teicneolas saor

en: Food required for a city to grow
gd: Am biadh a dh'fheumas baile airson fàs

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
gd: Seo am meud as ìsle de bhiadh a dh'fheumas baile airson fàs. Thèid an luach seo iomadachadh le factar eile a thig o sheata nan riaghailtean agus a chrochas air meud a' bhaile.

en: Multiplier percentage for production costs
gd: Ceudad an iomadaicheir airson cosgaisean cinneasachaidh

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
gd: Bidh buaidh aige air astar cinneasachaidh de dh'aonadan is togalaichean. Thèid na bun-chosgaisean iomadachadh leis an luach seo (mar cheudad).

en: Minimum city size to get full trade
gd: Meud as lugha de bhaile mus faigh e malairt iomlan

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to 'notradesize', and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size='fulltradesize'. See also 'notradesize'.
gd: Bidh peanas malairt ann am bailtean a bhios nas lugha na seo. 'S e peanas 100% (gun mhalairt sam bith) a bhios ann suas gu luach 'notradesize' agus lughdaichidh e ceum air cheum gu 0% (gun pheanas ach a' choirbteachd àbhaisteach) airson a' size='fulltradesize'. Cuir sùil air 'notradesize' cuideachd.

en: Maximum size of a city without trade
gd: Meud as motha de bhaile gun mhalairt

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than 'notradesize' and smaller than 'fulltradesize'. See also 'fulltradesize'.
gd: Cha bhios bailtean ri malairt idir mura bi iad dhen mheud seo no nas motha. Fàsaidh a' mhalairt ceum air cheum ann am bailtean a bhios nas motha na 'notradesize' agus lughdaichidh e san fheadhainn a bhios nas lugha na 'fulltradesize'. Cuir sùil air 'fulltradesize' cuideachd.

en: Minimum distance between cities
gd: Astar as lugha eadar bailtean

en: Technology trading
gd: Malairt teicneolais

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
gd: Ma chuireas tu dheth seo, cha bhi malairt teicneolais ceadaichte sa chòmhradh dìoplomasachd.

en: Gold trading
gd: Malairt òir

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
gd: Ma chuireas tu dheth seo, cha bhi malairt òir ceadaichte sa chòmhradh dìoplomasachd.

en: City trading
gd: Malairt bhailtean

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
gd: Ma chuireas tu dheth seo, cha bhi malairt bhailtean ceadaichte sa chòmhradh dìoplomasachd.

en: Minimum distance for trade routes
gd: Astar as lugha airson slighean malairt

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
gd: Mus urrainn do dhà bhaile slighe malairt a stèidheachadh eatarra, feumaidh an t-astar seo a bhith eatarra air a' char as lugha air a' mhapa. Air griodaichean ceàrnagach, thèid an t-astar àireamhachadh mar "astar Manhatten", 's e sin suim nam far-fhuadaidhean x agus y.

en: Number of turns between rapture effect
gd: Àireamh nan cuairtean eadar buaidh mòr-ghàirdeachais

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
gd: Suidhichidh seo àireamh nan cuairtean eadar fàs baile air sgàth mòr-ghàirdeachais. Ma chuireas tu seo gu n, fàsaidh baile ann an n+1 chuairt as dèidh fèill a chumail.

en: Chance for conquered building destruction
gd: Buailteachd do sgriosadh thogalaichean air a cheannsachadh

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
gd: Nuair a cheannsaicheas cluicheadaire baile, bidh gach leasachadh sa bhaile cho buailteach ri seo do sgriosadh.

en: Chance of moving into tile after attack
gd: Buailteachd de dh'aonad a ghluasad air leac as dèidh ionnsaigh

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
gd: Ma chuireas tu seo gu 0, bidh a' chòmrag a-rèir nòs Civ1/2 (fuirichidh thu nad àite nuair a bheir thu ionnsaigh). Ma chuireas tu seo gu 100, gluaisidh aonadan ionnsaigh dhan leac air a thug iad ionnsaigh gach turas a bhuainnicheas iad (agus mura bi aonad nàimhaid air fhàgail ann). Ma chuireas tu seo gu luach eadar 0 is 100, comharraichidh seo dè cho buailteach 's a bhios aonad do "chòmhnaidh" a ghabhail ann.

en: Turn on/off server-side autoattack
gd: Cuir air/dheth fèin-ionnsaigh leis an fhrithealaiche

en: If set to on, units with moves left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
gd: Ma chuireas tu seo air, beachdaichidh aonadan air ionnsaigh a thoirt air nàmhaid a bhios ri an taobh leotha fhèin ma bhios gluasad air fhàgail annta.

en: Reduce city population after attack
gd: Ìslich àireamh-shluaigh as dèidh gach ionnsaigh

en: Slowly kill units without home cities (e.g., starting units)
gd: Marbh aonadan as aonais baile dachaighe mean air mhean (m.e. aonadan tòiseachaidh)

en: If greater than 0, then every unit without a homecity will lose hitpoints each turn. The number of hitpoints lost is given by 'killunhomed' percent of the hitpoints of the unit type. At least one hitpoint is lost every turn until the death of the unit.
gd: Ma tha an luach seo nas motha na 0, caillidh gach aonad aig nach eil baile dachaighe puingean-beatha gach cuairt. Tha àireamh nam puingean-beatha a chailleas iad ann an 'killunhomed' agus tha e 'na cheudad de phuingean-beatha aonadan dhen t-seòrsa sin. Thèid aon phuing-bheatha a chall gach cuairt air a' char as lugha gu ruige bàs an aonaid.

en: National borders
gd: Crìochan nàiseanta

en: Units inside borders cause no unhappiness
gd: Chan adhbharaich aonadan am broinn an crìochan mì-shunnd

en: Ability to do diplomacy with other players
gd: Comas dioplomasachd le cluicheachdairean eile

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
gd: Tha an roghainn seo a' stiùireadh comas dioplomasachd le cluicheachdairean eile.

en: Allowed city names
gd: Ainmean bhailtean ceadaichte

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between parentheses * and in uppercase must not be translated.
en: - "No restrictions" (NO_RESTRICTIONS): players can have multiple cities with the same names.
    - "Unique to a player" (PLAYER_UNIQUE): one player can't have multiple cities with the same name.
    - "Globally unique" (GLOBAL_UNIQUE): all cities in a game have to have different names.
    - "No city name stealing" (NO_STEALING): like "Globally unique", but a player isn't allowed to use a default city name of another nation unless it is a default for their nation also.
gd: - "Gun chuingeachadh" (NO_RESTRICTIONS): faodaidh iomadh baile leis an dearbh ainm a bhith aig cluicheadairean.
    
    - "Àraid dhan chluicheadair" (PLAYER_UNIQUE): chan fhaod ainm baile a bhith aig cluicheadair ach aon turas.
    
    - "Àraid air feadh an t-saoghail" (GLOBAL_UNIQUE): feumaidh ainm eadar-dhealaichte a bhith aig gach baile sa gheama.
    
    - "Gun ghoid ainmean bhailtean" (NO_STEALING): Mar "Àraid air feadh an t-saoghail" ach chan fhaod cluicheadairean na h-ainmean bunaiteach a tha aig nàisean eile a chleachdadh ach ma bhios e 'na ainm bunaiteach aca fhèin cuideachd.

en: How to pick player colors
gd: Mar a thaghar dathan chluicheadairean

en: Barbarian appearance frequency
gd: Tricead nam borbach

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
gd: Tha an roghainn seo a' socrachadh dè cho tric 's a nochdas borbaich sa gheama. Thoir sùil air an roghainn 'onsetbarbs' cuideachd.

en: Barbarian onset turn
gd: Cuairt tòiseachaidh nam borbach

en: Barbarians will not appear before this turn.
gd: Cha nochd borbaich ron chuairt seo.

en: Whether to enable fog of war
gd: Ceò a' chogaidh

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, chan fhaic thu ach na h-aonadan 's na bailtean a bhios an amharc d' aonadan is bailtean fhèin. Chan fhaic thu bailtean ùra no atharrachadh talmhainn air leacan nach bi nad amharc.

en: Whether fog of war applies to border changes
gd: Ceò a' chogaidh fo bhuaidh gluasad nan crìochan

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, chan fhaic cluicheadairean leacagan a tha cuideigin eile a' gabhail seilbh orra mur eil iad am fradharc nan leacagan fo bhuaidh. Ma tha seo à comas, chì na cluicheadairean gach atharrachadh a thig air na crìochan fhad 's a chunnaic iad na leacagan roimhe.

en: Airlifting style
gd: Stoidhle na togalach-adhair

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
gd: Bun-chothrom airson soirbheachas dhioplomatan is bhrathadairean

en: Should the game end if the spaceship arrives?
gd: An dig an geama gu crìoch nuair a ruigeas an soitheach-fànais?

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
gd: Ma tha an roghainn seo an comas, thig an geama gu crìoch nuair a ruigeas soitheach-fhànais Alpha Centauri.

en: Minimum number of cities for civil war
gd: Àireamh as lugha de bhailtean airson cogadh catharra

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
gd: Bidh cogadh catharra ann nuair a bhios an àireamh seo de bhailtean aig cluicheadair air a' char as lugha agus caillidh e a phrìomh bhaile. Ma chuireas tu an roghainn seo dhan luach as motha, cha bhi cogaidhean catharra ann idir.

en: Restrict the use of the infrastructure for enemy units
gd: Cuingich cleachdadh a' bhun-structair le aonadan nàimhdeil

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
gd: Ma chuireas tu an roghainn seo an comas, bidh bacadh air cleachdadh nan rathaidean is rathaidean-iarainn le aonadan nàimhdeil.

en: Does unreachable unit protect reachable ones
gd: Aonad do-ruigsinneach a' dìon aonadan so-ruigsinneach

en: This option controls whether tiles with both unreachable and reachable units can be attacked. If disabled, any tile with reachable units can be attacked. If enabled, tiles with an unreachable unit in them cannot be attacked.
gd: Tha an roghainn seo a' socrachadh an gabh ionnsaigh a thoirt air leacagan air a bheil an dà chuid aonadan so-ruigsinneach agus fheadhainn dho-ruigsinneach. Ma chuireas tu seo à comas, gabhaidh ionnsaigh a thoirt air leacag sam bith air a bheil aonadan so-ruigsinneach. Ma bhios seo an comas, cha ghabh ionnsaigh a thoirt air leacagan air a bheil aonad do-ruigsinneach am measg feadhainn eile.

en: Turns until player contact is lost
gd: Cuairtean gus am dèid ceangal cluicheadair air chall

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
gd: Coinnichidh cluicheadairean airson cùis dhìoplomasach fad na h-àireimhe seo de chuairtean as dèidh dha na h-aonadan aca coinneachadh an turas mu dheireadh mur eil ambasaid aca. Ma tha seo 'na neoini, chan urrainn do chluicheadairean coinneachadh ach ma tha ambasaid aca.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
gd: Ath-thog an lùchairt ma chaidh am prìomh bhaile a cheannsachadh

en: If this is turned on, when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly chosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored. (In some rulesets, buildings other than the palace are affected by this setting.)
gd: Ma chuireas tu seo air, thèid an lùchairt ath-thogail saor an-asgaidh ann am baile air choireigin ma thèid am prìomh bhaile a cheannsachadh. Tha seo cudromach a chionn 's gun dèid na riatanasan teicneolais gus lùchairt thogail a leigeil seachad. (Ann an cuid de sheataichean riaghailtean, bidh buaidh air togalaichean eile a bharrachd air an lùchairt.)

en: Give caught units a homecity
gd: Thoir baile dachaigh do dh'aonadan a chaidh a ghlacadh

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If unset, caught units will have no homecity and will be subject to the 'killunhomed' option.
gd: Mur eil seo air suidheachadh, cha bhi baile dachaigh aig aonadan a chaidh a ghlacadh 's bidh iad fo bhuaidh na roghainne 'killunhomed'.

en: Whether to use natural city names
gd: Cleachdadh ainmean baile nàdarra

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
gd: Ma tha seo air, thèid ainmean bunaiteach nam bailtean a thaghadh a-rèir cruth na tìre faisg air.

en: Whether to enable citizen migration
gd: Comas imrich shaoranach

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
gd: Seo an roghainn maighstir a shocraicheas a bheil imrich de shaoranaich sa gheama gus nach bi. Ma bhios seo an comas, gluaisidh saoranaich o bhailtean nach eil cho math do bhailtean a tha nas fhearr leotha fhèin. Tha an geama ag àireamhachadh *an fhèill* a tha air baile a-rèir iomadh rud. Bidh fèill nas motha air bailtean a tha nas motha agus anns a bheil teachd an tìr nas motha agus barrachd ghoireasan mar is trice. Chan fhalbh saoranaich à do phrìomh bhaile a-riamh agus cha sgrios iad mìorbhail a-riamh 's iad a' fàgail baile 'na làrach. Tha grunn roghainnean smachd agad air modhan na h-imrich. 
      'mgr_turninterval' - Dè cho tric 's a dh'fheuchas saoranaich imrich.
      'mgr_foodneeded'   - A bheil buaidh aig gainnead bìdh aig a' cheann-uidhe.
      'mgr_distance'     - Dè an t-astar a dh'imricheas saoranaich.
      'mgr_worldchance'  - Buailteachd do dh'imrich am broinn an nàisein.
      'mgr_nationchance' - Buailteachd do dh'imrich eadar nàiseanan.

en: Number of turns between migrations from a city
gd: Àireamh de chuairtean eadar imrich à baile

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
gd: Tha an roghainn seo a' socrachadh àireamh de chuairtean a dh'fheumas a bhith ann mu feuch saoranaich ri imrich. Tha se 'ga àireamhachadh o chuairt tuineadh a' bhaile. Mar eisimpleir, ma chuireas tu an roghainn seo gu 5, lorgaidh na saoranaich ceann-uidhe freagarrachd airson imrich ann gach còig cuairt o thuineadh am baile làithreach. Cha tachair imrich idir aig an aon àm 's a tha baile 'ga thuineadh.  Cha bhi buaidh aig an roghainn seo ach ma chaidh an imrich a chur an comas leis an roghainn 'imrich'.

en: Whether migration is limited by food
gd: Bacadh bìdh air an imrich

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
gd: Ma tha an roghainn seo air, chan urrainn do shaoranaich imrich do bhailtean far nach eil biadh gu leòr ann dhaibh. Cha bhi buaidh aig an roghainn seo ach ma chaidh an imrich a chur an comas leis an roghainn 'imrich'.

en: Maximum distance citizens may migrate
gd: Astar na h-imrich as motha

en: Percent probability for migration within the same nation
gd: Ceudad de bhuailteach dhan imrich am broinn an dearbh nàisein

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
gd: Tha an roghainn seo a' socrachadh dè cho buailteach 's a bhios saoranaich dhan imrich eadar bailtean a tha aig an aon chluicheadair. Ma chuireas tu seo gu neoini, cha bhi imrich sam bith ann is ma chuireas tu seo gu 100, bidh imrich ann an-còmhnaidh ma lorgas na saoranaich ceann-uidhe freagarrach. Cha bhi buaidh aig an roghainn seo ach ma chaidh an imrich a chur an comas leis an roghainn 'imrich'.

en: Percent probability for migration between foreign cities
gd: Ceudad de bhuailteachd dhan imrich eadar bailtean cèin

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
gd: Tha an roghainn seo a' socrachadh dè cho buailteach 's a bhios saoranaich dhan imrich eadar bailtean a tha aig diofar cluicheadairean. Ma chuireas tu seo gu neoini, cha bhi imrich sam bith ann is ma chuireas tu seo gu 100, bidh imrich ann an-còmhnaidh ma lorgas na saoranaich ceann-uidhe freagarrach. Cha bhi buaidh aig an roghainn seo ach ma chaidh an imrich a chur an comas leis an roghainn 'imrich'.

en: Players that users are allowed to take
gd: Cluicheadairean as urrainn do chleachdaichean a ghabhail os làimh

note: TRANS: the strings in double quotes are server command names * and should not be translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player).
    Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the "take" or "observe" commands; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even when another user already controls that player.)
         1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
         2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
         3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
         4 = No controller allowed, observers allowed
gd: Bu chòir do sreath de charactairean a bhith ann le gach aon dhiubh a' sònrachadh seòrsa no staid de shìobhaltas (cluicheadair).
    Cha bhi cead aig cliantan sùil a chumail air cluicheadairean no an gabhail os làimh ach an fheadhainn a tha a' freagairt ris na litrichean sònraichte ud. Cha bhi buaidh aige seo ach air cleachdadh nan àitheantan "take" no "observe" san àm ri teachd; chan eil buaidh air feadhainn làithreach no roimhe. Seo na caractairean agus nas ciall dhaibh:
        o,O = Coimheadaichean uile-choitcheann
        b   = Cluicheadairean bhorbach
        d   = Cluicheadairean marbha
        a,A = Cluicheadairean na h-Inntinne Fhuadain
        h,H = Cluicheadairean daonna
    Bidh a' chiad tuairisgeul air an liosta seo a fhreagras ri cluicheadair an gnìomh. Mar sin dheth, cha bhean 'd' ri borbaich mharbha, chan eil 'a' a' gabhail a-steach cluicheadairean marbha na h-IF agus mar sin air adhart. Bidh buaidh aig litrichean mòra mus tòisich an geama agus aig na litrichean beaga an dèidh sin.
    Faodaidh aon dhe na h-àireamhan a leanas a bhith air cùlaibh gach caractair gu h-àrd mar chead no bacadh air seòrsa a' cheangail:
    (gun ghin) = Smachdaiche ceadaichte, coimheadaichean ceadaichte, cead gluasad cheanglaichean. ('S ciall do "ghluasad cheanglaichean" gun urrainn dhut cluicheadair a ghabhail os làimh fiù ma tha cleachdaiche eile 'ga chluich mu thràth.)
         1 = Smachdaiche ceadaichte, coimheadaichean ceadaichte, chan urrainn dha ceanglaichean a ghluasad;
         2 = Smachdaiche ceadaichte, casg air coimheadaichean, 's urrainn dha ceanglaichean a ghluasad;
         3 = Smachdaichean ceadaichte, casg air coimheadaichean, chan urrainn dha ceanglaichean a ghluasad;
         4 = Casg air smachdaichean, coimheadaichean ceadaichte

en: Whether AI-status toggles with connection
gd: Togladh staid na h-Inntinne Fhuadain leis a' cheangal

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
gd: Ma chuireas tu seo an comas, thèid staid na h-Inntinne Fhuadain a chur dheth nuair a nì cluicheadair ceangal agus thèid a chur air nuair a bhriseas cluicheadair an ceangal.

en: Turn the game ends
gd: A' chuairt aig an dig an geama gu crìoch

en: The game will end at the end of the given turn.
gd: Thig an geama gu crìoch aig a' chuairt seo.

en: Reveal the map
gd: Nochd am mapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must not be * translated.
en: If "Reveal map at game start" (START) is set, the initial state of the entire map will be known to all players from the start of the game, although it may still be fogged (depending on the 'fogofwar' setting). If "Unfog map for dead players" (DEAD) is set, dead players can see the entire map, if they are alone in their team.
gd: Ma thaghas tu an roghainn "Nochd am mapa aig toiseach a' gheama" (START), chì gach cluicheadair am mapa air fad on toiseach ged a bhios ceò a' chogaidh ann fhathast (a-rèir na roghainne 'fogofwar'). Ma thaghas tu "Thoir air falbh ceò a' chogaidh airson cluicheadairean marbha" (DEAD), chì cluicheadairean marbha am mapa gu lèir mur eil duine sam bith eile san sgioba ach iad fhèin.

en: Maximum seconds per turn
gd: Ùine as fhaide de chuairt (ann an diogan)

en: First turn timeout
gd: Timeout na ciad chuairt

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * should not be translated.
en: If greater than 0, T0 will last for 'first_timeout' seconds.
    If set to 0, T0 will not have a timeout.
    If set to -1, the special treatment of T0 will be disabled.
    See also 'timeout'.
gd: Ma tha seo nas motha na 0, mairidh T0 "first_timeout" diogan.
    Ma tha seo na 0, cha bhi timeout aig T0.
    Ma tha seo na -1, cha dèid T0 a làimhseachadh mar chuairt shònraichte.
    Faic "timeout" cuideachd.

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
gd: Timeout de n diogan air a' char as lugha nuair a ghluais nàmhaid

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
gd: Ma ghluaiseas aonad le nàmhaid am fradharc dha, thèid an timeout a tha air fhàgail àrdachadh dhan luach seo.

en: Control of simultaneous player/team phases
gd: Uidheaman-smachd ceuman co-mail de chluicheadairean/sgioba

en: Seconds to let a client's network connection block
gd: Ùine bacaidh a tha ceadaichte do lìonra de chliant (ann an diogan)

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
gd: Ma bhios bacadh air ceangal an lìonraidh ann nas fhaide na an luach seo, thèid an ceangal a bhriseadh. Ma chuireas tu seo gu neoini, cha bhi timeout ann (ged a thèid ceangal sam bith a bhriseadh gu fèin-obrachail aig a' cheann thall).

en: Max seconds for network buffers to drain
gd: Ùine as fhaide a chum traoghadh bufararan an lìonraidh

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
gd: Fuirichidh am frithealaiche suas gu luach a' pharamadair seo (ann an diogan) gus leigeil leis na bufaran lìonraidh aig ceanglaichean nan cliantan cur às dhan bhacadh. Ma chuireas tu seo gu neoini, chan fhuirich am frithealaiche idir.

en: Seconds between PINGs
gd: Diogan eadar na PINGaichean

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
gd: Cuiridh am frithealaiche iarrtas PING dha na cliantan gach turas a thig an ùine seo gu crìoch.

en: Time to cut a client
gd: Ùine gearraidh de chliant

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
gd: Mura freagair cliant am broinn na h-ùine seo, thèid an ceangal aige a bhriseadh.

en: Turn-blocking game play mode
gd: Geama le bacadh chuairtean an sàs

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
gd: Ma chuireas tu seo air, cha dèid an geama air adhart ach turas 's a bhios gach cluicheadair air crìoch a chur air a' chuairt aca, a' gabhail a-steach cluicheadairean a chaidh an ceangal aca a bhriseadh.

en: Fixed-length turns play mode
gd: Geama le cuairtean de dh'fhaid shuidhichte

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
gd: Ma chuireas tu seo air, cha dèid an geama air adhart gus an deach an ùine seo seachad, fiù ma bhios gach cluicheadair air "Cuairt deiseil" a bhriogadh.

en: What is in the Demographics report
gd: Na tha san aithisg-shluaigh

en: Turns per auto-save
gd: Cuairtean gach fèin-sàbhaladh

en: Which savegames are generated automatically
gd: Na savegames a thèid a chruthachadh gu fèin-obrachail

en: Savegame compression level
gd: Leibheil dùmhlachaidh Savegame

note: TRANS: 'compresstype' setting name should not be translated.
en: If non-zero, saved games will be compressed depending on the 'compresstype' setting. Larger values will give better compression but take longer.
gd: Mur eil seo 'na neoini, thèid geamannan a dhùmhlachadh leis an roghainn 'compresstype'. Bidh dùmhlachadh nas fhearr ann le luachan nas motha ach feumaidh iad nas fhaide.

en: Savegame compression algorithm
gd: Algairim dùmhlachaidh Savegame

en: Compression library to use for savegames.
gd: Leabhar-lann an dùmhlachaidh a thèid a chleachdadh airson savegames.

en: Definition of the save file name
gd: Sònrachadh ainm an fhaidhle sàbhalaidh

note: TRANS: %R, %S, %T and %Y must not be translated. The * strings (examples and setting names) between single quotes * neither. The strings between <> should be translated.
en: Within the string the following custom formats are allowed:
      %R = <reason>
      %S = <suffix>
      %T = <turn-number>
      %Y = <game-year>
    
    Example: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Be careful to use at least one of %T and %Y, else newer savegames will overwrite old ones. If none of the formats is used '-T%04T-Y%05Y-%R' is appended to the value of 'savename'.
gd: Tha na fòrmatan a leanas ceadaichte am broinn na sreinge:
      %R = <adhbhar>
      %S = <leasachan>
      %T = <àireamh na cuairte>
      %Y = <bliadhna a' gheama>
    
    Mar eisimpleir: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Thoir an aire 's cleachd aonan de %T no %Y air a' char as lugha air neo thèid savegames nas ùire a shàbhaladh thairis air seann fheadhainn. Mura cleachdar gin dhe na fòrmatan thèid '-T%04T-Y%05Y-%R' a chur ro luach an 'savename'.

en: Whether to log player statistics
gd: Logadh stadastaireachd nan cluicheadairean

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
gd: Ma chuireas tu seo air, thèid stadastaireachd nan cluicheadairean a chur ris an fhaidhle gach cuairt a shònraich an roghainn 'scorefile'. 'S urrainn dhut an stadastaireachd seo a chleachdadh gus grafaichean cumhachd a ghineadh as dèidh a' gheama.

en: Name for the score log file
gd: Ainm airson faidhle loga an sgòir

note: TRANS: Don't translate the string in single quotes.
en: The default name for the score log file is 'freeciv-score.log'.
gd: 'S e 'freeciv-score.log' an t-ainm bunaiteach airson faidhle loga an sgòir.

en: Maximum number of connections to the server per host
gd: Àireamh as motha de cheanglaichean ris an fhrithealaiche gach òstair

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
gd: Thèid ceanglaichean ùra o òstair àraidh a dhiùltadh ma tha àireamh iomlan nan ceanglaichean on dearbh òstair co-ionnann no nas motha na an luach seo. Ma chuireas tu ann 0, cha bhi àireamh as motha ann, co-dhiù gu ruige an àireamh as motha de cheanglaichean a bheir am frithealaiche taic riutha.

en: Time before a kicked user can reconnect
gd: An ùine mus urrainn do chleachdaiche ath cheangal an dèid bhreabaidh

note: TRANS: the string in double quotes is a server command name and * should not be translated
en: Gives the time in seconds before a user kicked using the "kick" command may reconnect. Changing this setting will affect users kicked in the past.
gd: Tha seo a' sònrachadh an ùine ann an diogan mus urrainn do chleachdaiche a chaidh a bhreabadh a-mach leis an àithne "kick" ath cheangal. Ma dh'atharraicheas tu an roghainn seo, bidh buaidh aige seo air cleachdaichean a chaidh a bhreabadh roimhe.

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
gd: Cha ghabh an roghainn '%s' atharrachadh ma bhios am mapa air a shocrachadh.

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
gd: Cha ghabh an roghainn '%s' atharrachadh as dhan gheama tòiseachadh.

en: Internal error.
gd: Mearachd air an taobh a-staigh.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
gd: Chan eil cead agad an roghainn '%s' atharrachadh.

en: The setting '%s' is locked by the ruleset.
gd: Tha an roghainn '%s' air a ghlasadh le seata nan riaghailtean.

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
gd: Tha an ro-leasachan "%s" dà-sheaghach. Tagraichean: %s.

en: Missing value.
gd: Luach a dhìth.

en: No match for "%s".
gd: Chan eil seise aig "%s".

en: This setting is not a boolean.
gd: Chan eil an roghainn Booleach.

en: This setting is not an integer.
gd: Chan eil an roghainn 'na àireamh shlàn.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
gd: Tha an luach thair an rainse: %d (as lugha: %d, as motha: %d).

en: This setting is not a string.
gd: Chan e sreang a tha san roghainn seo.

en: String value too long (max length: %lu).
gd: Tha luach na sreinge ro fhada (faid as motha: %lu).

en: This setting is not an enumerator.
gd: Chan eil an roghainn 'na àireamhaiche.

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
gd: gun luach

en: This setting is not a bitwise.
gd: Chan e bitwise a tha san roghainn seo.

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
gd: Seata riaghailtean: Chaidh '%s' a shuidheachadh gu %s.

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
gd: Seata riaghailtean: Chaidh '%s' a ghlasadh le seata nan riaghailtean.

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
gd: Savegame: Chaidh '%s' a shuidheachadh gu %s.

en: Geological
gd: Geòlasach

en: Sociological
gd: Sòiseo-eòlach

en: Economic
gd: Eaconamach

en: Military
gd: Armailteach

en: Scientific
gd: Saidheansail

en: Internal
gd: Puingean teicnigeach

en: Networking
gd: Lìonraidhean

en: Vital
gd: Riatanach

en: Situational
gd: Suidheachail

en: Rare
gd: Ainneamh

en: Changed
gd: Air atharrachadh

en: Locked
gd: Glaiste

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
gd: Feumaidh tu prìomh bhaile mus urrainn dhut soitheach-fànais a chur air bhog.

en: Your spaceship is already launched!
gd: Chaidh do shoitheach-fànais a chur air bhog mu thràth!

en: Your spaceship can't be launched yet!
gd: Cha deach do shoitheach-fànais a chur air bhog fhathast!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
gd: Chuir %s soitheach-fànais air bhog! Thathar a' tomhas gun ruig e Alpha Centauri ann an %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
gd: Fhuaradh àithne airson gnìomh soithich-fhànais ach chan eil soitheach-fànais agad!

en: You can't modify your spaceship after launch!
gd: Chan urrainn dhut do shoitheach-fànais atharrachadh as dèidh dhut a chur air bhog!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
gd: Chan eil structar fànais agad nach do shuidhich thu fhathast!

en: That Space Structural would not be connected!
gd: Cha bhiodh an structar fànais seo co-cheangailte ri dad!

en: You don't have any unplaced Space Components!
gd: Chan eil co-phàirt fànais agad nach do shuidhich thu fhathast!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
gd: Tha an àireamh as motha de cho-phàirtean connaidh agad mu thràth a tha ceadaichte!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
gd: Tha an àireamh as motha de cho-phàirtean putaidh agad mu thràth a tha ceadaichte!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
gd: Chan eil mòideal fànais agad nach do shuidhich thu fhathast!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
gd: Tha an àireamh as motha de cho-phàirtean còmhnaidh agad mu thràth a tha ceadaichte!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
gd: Tha an àireamh as motha de cho-phàirtean taic-bheatha agad mu thràth a tha ceadaichte!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
gd: Tha an àireamh as motha de phanailean grèine agad mu thràth a tha ceadaichte!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
gd: Ràinig soitheach-fànais %s Alpha Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
gd: Chaidh soitheach-fànais %s air chall 's e gun treòrachadh on phrìomh bhaile!

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
gd: ?winners:, %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
gd: ?winners:%s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
gd: Bhuannaich %s an cnàmh-sgeul seo.

en: Game is over.
gd: Geama crìochnaichte.

en: Team victory to %s.
gd: 'S e an sgioba %s a thug buaidh.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
gd: Thug an sgioba %s buaidh còmhla.

en: Game ended as the turn limit was exceeded.
gd: Chrìochnaich an geama a chionn 's gun deachas thairis air àireamh nan cuairtean.

en: Game ended in victory for %s.
gd: Chrìochnaich an geama le buaidh %s.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
gd: Chaidh %s a leigeil mu sgaoil a chionn 's gun do chuir thu d' ainm ri cùmhnant sìthe le %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
gd: Tha saoranaich fo dhragh a' cur 'nad chuimhne gum falbh an ùine air a' stad-losgaidh le %s a dh'aithghearr.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
gd: Dh'fhalbh an ùine air a' stad-losgaidh le %s. Tha thu a' cogadh ri %s a-nis.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
gd: Dh'fhalbh an ùine air an stad-losgaidh eadar %s agus %s. Tha iad a' cogadh ri chèile a-nis. Tha thusa a' cur crìoch air a' chaidreachas agad leis an dà dhiubh.

en: Unsupported compression type %d.
gd: Seòrsa de dhùmhlachadh (%d) nach eil taic ann ris.

en: Failed saving game as %s
gd: Dh'fhàillig sàbhaladh a' gheama mar %s

en: Game saved as %s
gd: Chaidh an geama a shàbhaladh mar %s

en: The game is already running.
gd: Tha an geama sin a' ruith mu thràth.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
gd: Chaill %s an t-inneal-smachd cmdlevel aig toiseach a' gheama. A' cleachdadh bhòtadh a-mach o seo.

en: Starting game.
gd: A' tòiseachadh a' gheama.

en: request for unknown report (type %d)
gd: iarrtas airson aithisg neo-aithnichte (dhen t-seòrsa %d)

en: Warning: rejecting old client %s
gd: Rabhadh: a' diùltadh an t-seann chliant %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
gd: Tha an cliant agad ro shean. Feuch is faigh Freeciv 2.2. no tionndadh nas ùire dheth ma tha thu airson am frithealaiche seo a chleachdadh.

en: You are not allowed to edit.
gd: Chan eil cead deasachaidh agad.

en: %s nation is already in use.
gd: Tha %s aig cuideigin eile mu thràth.

en: %s is the %s ruler %s.
gd: Tha %s 'na riaghlaiche %s %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
gd: Tha geama gu bhith tòiseachadh: tha %d a-mach à %d cluicheadairean deiseil ri cluich.

en: %s rules the %s.
gd: Tha %s a' riaghladh %s.

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
gd: Tha taic aig a' phrògram-frithealaiche freeciv a chum dearbhadh chluicheadairean ach chan eil e 'ga chleachdadh an-dràsta fhèin.

en: Sending info to metaserver <%s>.
gd: A' cur an fhiosrachaidh dhan mheata-fhrithealaiche <%s>.

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
gd: Cha tòisichear as aonais iarrtas follaiseach airson ceangal meata-fhrithealaiche.

en: The game is over...
gd: Seo deireadh a' gheama...

en: Cannot create suitable map with given settings.
gd: Cha ghabh aonad a chruthachadh leis an roghainnean a thagh thu.

en: Can't use an empty name.
gd: Cha ghabh ainm falamh a chleachdadh.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
gd: Tha an t-ainm seo thar na tha ceadaichte de charactairean (%d).

en: That name is not allowed.
gd: Chan eil an t-ainm sin ceadaichte.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
gd: (dà-sheaghach)

en: Name is empty, so cannot be a player.
gd: Tha an t-ainm bàn agus chan eil seo ceadaichte do chluicheadair.

en: Name is too long, so cannot be a player.
gd: Tha an t-ainm ro fhada agus chan eil seo ceadaichte do chluicheadair.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
gd: Tha ro-leasachan ainm a' chluicheadair '%s' dà-sheaghach.

en: No player by the name of '%s'.
gd: Chan eil cluicheadair ann air a bheil an t-ainm '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
gd: match_result %d (%s) airson '%s' ris nach robh dùil.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
gd: Tha an t-ainm bàn agus chan eil seo ceadaichte do cheangal.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
gd: Tha an t-ainm ro fhada agus chan eil seo ceadaichte do cheangal.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
gd: Tha ro-leasachan ainm a' cheangail '%s' dà-sheaghach.

en: No connection by the name of '%s'.
gd: Chan eil ceangal ann air a bheil an t-ainm '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
gd: Ceangal meata-fhrithealaiche fosgailte ri [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
gd: Ceangal meata-fhrithealaiche dùinte ri [%s].

en: Metaserver connection is open.
gd: Tha an ceangal ris a' mheata-fhrithealaiche fosgailte.

en: Metaserver connection is closed.
gd: Tha an ceangal ris a' mheata-fhrithealaiche dùinte.

en: Metaserver connection is already open.
gd: Tha an ceangal ris a' mheata-fhrithealaiche fosgailte mu thràth.

en: Metaserver connection is already closed.
gd: Tha an ceangal ris a' mheata-fhrithealaiche dùinte mu thràth.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
gd: Tha sreang brèidean a' mheata-fhrithealaiche air a chur gu '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
gd: Tha sreang brèidean a' mheata-fhrithealaiche air a chur gu '%s', gun aithrisean dhan mheata-fhrithealaiche.

en: Metaserver message string set to '%s'.
gd: Tha sreang teachdaireachdan a' mheata-fhrithealaiche air a chur gu '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
gd: Tha sreang teachdaireachdan a' mheata-fhrithealaiche air a chur gu '%s', gun aithrisean dhan mheata-fhrithealaiche.

en: Metaserver is now [%s].
gd: 'S e [%s] am meata-fhrithealaiche a-nis.

en: Server id: %s
gd: DA an fhrithealaiche: %s

en: You cannot save games manually on this server.
gd: Chan urrainn dhut geamannan a shàbhaladh a làimh air an fhrithealaiche seo.

en: %s is now under AI control.
gd: Tha %s fo smachd na h-Inntinne Fhuadain a-nis.

en: %s is now under human control.
gd: Tha %s fo smachd cluicheadair daonna a-nis.

en: Wrong number of arguments to create command.
gd: Àireamh chearr de dh'argamaidean 's cha ghabh an àithne a chruthachadh.

en: A living user already exists by that name.
gd: Tha cleachdaiche beò ann mu thràth air a bheil an t-ainm seo.

en: A living player already exists by that name.
gd: Tha cluicheadair beò ann mu thràth air a bheil an t-ainm seo.

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
gd: Cha ghabh cluicheadairean a chruthachadh, tha nàisean %s ann an còmhstri le %s.

en: Can't create players, no nations available.
gd: Cha ghabh na cluicheadairean a chruthachadh, chan eil nàiseanan gu leòr ann.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
gd: A' cur %s an àite %s mar chluicheadair fo smachd na h-IF.

en: Failed to create new player %s.
gd: Dh'fhàillig cruthachadh a' chluicheadair ùir %s.

en: New player %s created.
gd: Chaidh an cluicheadair ùr %s a chruthachadh.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
gd:  Nàisean a' chluicheadair ùir: %s.

en: A player already exists by that name.
gd: Tha cluicheadair ann mu thràth air a bheil an t-ainm seo.

en: A user already exists by that name.
gd: Tha cleachdaiche ann mu thràth air a bheil an t-ainm seo.

en: Can't add more players, server is full.
gd: Cha ghabh barrachd chluicheadairean a chur ris, tha am frithealaiche làn.

en: There is no AI type %s.
gd: Chan eil IF dhen t-seòrsa %s ann.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
gd: A' cur %s an àite %s mar chluicheadair fo smachd na h-IF.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
gd: Chaidh %s a chur ris mar chluicheadair fo smachd na h-IF (%s).

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
gd: Tha feum air leibheil àitheantan '%s' no nas àirde gus cluicheadair a thoirt air falbh nuair a bhios an geama air tòiseachadh.

en: Removed player %s from the game.
gd: %s air a thoirt air falbh on gheama.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
gd: Chan eil an t-ainm "%s" ceadaichte air sgàth adhbharan tèarainteachd.

en: No command script found by the name "%s".
gd: Cha deach sgriobt àithne a lorg air a bheil "%s".

en: Loading script file '%s'.
gd: A' luchdadh faidhle an sgriobt '%s'.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
gd: Cha ghabh scriptfile na loidhne àithne '%s' a leughadh.

en: Could not read script file '%s'.
gd: Cha do ghabh faidhle an sgriobt '%s' a leughadh.

en: Could not write script file '%s'.
gd: Cha do ghabh faidhle an sgriobt '%s' a sgrìobhadh.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
gd: Chan urrainn dhut an àithne sgrìobhaidh a chleachdadh air an fhrithealaiche seo air sgàth adhbharan tèarainteachd.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
gd: Cha ghabh leibheil inntrigeadh àitheantan '%s' a lùghdachadh airson a' cheangail '%s'; chan eil agad-sa ach '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
gd: Chaidh leibheil inntrigeadh àitheantan a chur gu '%s' airson a' cheangail %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
gd: 'S urrainn do dhuine sam bith a bhith 'na eagraiche geama '%s' a-nis ma chuireas iad an àithne 'first'.

en: Command access levels in effect:
gd: Leibheilean inntrigeadh àitheantan a tha an sàs:

en: Command access level for new connections: %s
gd: Leibheil inntrigeadh àitheantan airson ceanglaichean ùra: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
gd: Leibheil inntrigeadh àitheantan airson a' chiad chluicheadair a ghabhas e: %s

note: TRANS: comma and 'or' separated list of access levels
en: Command access level must be one of %s.
gd: Feumaidh an leibheil inntrigeadh àitheantan a bhith na leanas, %s.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
gd: Cha ghabh leibheil inntrigeadh àitheantan àrdachadh gu '%s'; chan eil agad-sa ach '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
gd: Chaidh leibheil inntrigeadh àitheantan a chur gu '%s' airson cluicheadairean ùra.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
gd: Chaidh leibheil inntrigeadh àitheantan a chur gu '%s' airson a' chiad chluicheadair a ghabhas e.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
gd: Chan eil ciall san àithne 'first' ann an loidhne àithne an fhrithealaiche.

en: You already have command access level '%s' or better.
gd: Tha leibheil inntrigeadh àitheantan '%s' no tè nas àirde agad mu thràth.

en: Someone else is already game organizer.
gd: Tha cuideigin eile 'na eagraiche geama mu thràth.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
gd: Chuir an ceangal %s roimhe a bhith 'na eagraiche geama.

en: Invalid argument %d.
gd: Argamaid mhì-dhligheach %d.

en: Usage:
    %s
gd: Cleachdadh:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
gd: Chaidh an Dynamic Timeout a chur gu %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
gd: Roghainn: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
gd: Roghainn: %s

en: Description:
gd: Tuairisgeul:

en: Status: %s
gd: Inbhe: %s

en: changeable
gd: so-atharrachte

en: fixed
gd: air a chàradh

en: Value:
gd: Luach:

en: Explanations are available for the following server options:
gd: Tha mìneachadh ann airson na roghainnean frithealaiche a leanas:

en: No explanation for that yet.
gd: Chan eil mìneachadh ann airson sin fhathast.

en: Ambiguous option name.
gd: Ainm dà-sheaghadh air an roghainn.

en: Server Operator: %s
gd: Gnìomharaiche an fhrithealaiche: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
gd: Chaidh Connectmsg a ghearradh gu %u baidht.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
gd: Fhuair an cluicheadair '%s' leibheil sgilean IF '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
gd: Chan eil %s fo smachd na h-Inntinne Fhuadain.

en: Default AI skill level set to '%s'.
gd: Chaidh leibheil sgilean bhunaiteach na h-Inntinne Fhuadain a chur gu '%s'.

en: This command is client only.
gd: 'S e àithne cliant a-mhàin a tha seo.

en: Only players may use the away command.
gd: Chan fhaod ach cluicheadairean an àithne "air falbh" a chleachdadh.

en: %s set to away mode.
gd: Tha %s sa mhodh "air falbh".

en: %s returned to game.
gd: Thill %s dhan gheama.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
gd: Duilich, chan eil cead agad an roghainn '%s' fhaicinn.

en: Unknown option '%s'.
gd: Roghainn neo-aithnichte '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
gd: 'S e "%s" an t-eòlaire ruleset làithreach

en: All options with non-default values
gd: Gach roghainn aig nach eil na luachan bunaiteach.

en: All options
gd: Gach roghainn

en: Vital options
gd: Roghainnean fìor chudromach

en: Situational options
gd: Roghainnean an t-suidheachaidh

en: Rarely used options
gd: Roghainnean nach cleachdar ach gu h-ainneamh

en: Options locked by the ruleset
gd: Tha na roghainnean air an glasadh le seata nan riaghailtean

en: In the column '##' the status of the option is shown:
gd: Chithear staid na roghainne sa cholbh '##':

en:  - a '!' means the option is locked by the ruleset.
gd:  - 'S ciall do '!' gu bheil an roghainn air a ghlasadh le seata nan riaghailtean.

en:  - a '+' means you may change the option.
gd:  - 'S ciall do '+' gun urrainn dhut an roghainn atharrachadh.

en: %-*s ## value (min, max)
gd: Luach ## %-*s (min,max)

en: Option
gd: Roghainn

en: A help text for each option is available via 'help <option>'.
gd: Gheibhear teacsa cobharach airson gach roghainn leis an àithne 'help <roghainn>'.

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
    Try 'show locked' to show settings locked by the ruleset.
gd: Feuch 'seall feadhainn shuidheachail' no 'seall feadhainn ainneamh" airson barrachd roghainnean.
    Feuch 'seall an fheadhainn air atharrachadh' gus na roghainnean fhaicinn aig nach eil na luachan bunaiteach tuilleadh.
    Feuch 'seall an fheadhainn ghlaiste' gus na roghainnean fhaicinn a chaidh a ghlasadh le seata nan riaghailtean.

en: Cannot change teams once game has begun.
gd: Cha ghabh na sgiobannan atharrachadh nuair a bhios an geama air tòiseachadh.

en: Undefined argument.  Usage:
    %s
gd: Argamaid gun mhìneachadh. Cleachdadh:
    %s

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
gd: Chan eil sgioba ann air a bheil %s. Cuir ainm no àireamh dhligheach air gach sgioba.

en: Cannot team a barbarian.
gd: Chan fhaod borbaich a bhith ann an sgioba.

en: Player %s set to team %s.
gd: Chaidh an cluicheadair %s a chur san sgioba %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
gd: Bhòt sgioba

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
gd: Bhòt

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
gd: %s %d "%s" (feum air %0.0f%%%s): %d air a shon, %d 'na aghaidh agus cha do bhòt %d a-mach à %d cluicheadair(ean).

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
gd:  gun eas-aonta

en: There are no votes going on.
gd: Chan eil bhòt sam bith a' dol.

en: You are not allowed to use this command.
gd: Chan eil cead agad an àithne seo a chleachdadh.

en: The argument "%s" is ambiguous.
gd: Tha an argamaid "%s" dà-sheaghach.

en: There are no votes running.
gd: Chan eil bhòt sam bith a' dol.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
gd: Cha robh a' bhòt mu dheireadh laghail (%d %s).

en: other vote running | other votes running
gd[0]: bhòt eile a tha a' dol
gd[1]: bhòt eile a tha a' dol
gd[2]: bhòtaichean eile a tha a' dol
gd[3]: bhòt eile a tha a' dol

en: Value must be an integer.
gd: Feumaidh an luach a bhith 'na àireamh shlàn.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
gd: Chan eil a leithid a bhòt ann (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
gd: Chan eil cead agad bhòtadh ann.

en: You voted for "%s"
gd: Chuir thu bhòt airson "%s"

en: You voted against "%s"
gd: Chuir thu bhòt an aghaidh "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
gd: Chuir thu romhad gun a bhith a' bhòtadh ann an "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
gd: Tha an argamaid <àireamh a' bhòt> a dhìth no an t-sreang "all".

en: You don't have any vote going on.
gd: Chan eil bhòt sam bith a' dol agad.

en: There isn't any vote going on.
gd: Chan eil bhòt sam bith a' dol.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
gd: Chaidh gach bhòt a thoirt air falbh.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
gd: Chan eil cead agad crìoch a chur air a' bhòt seo (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
gd: Cleachdadh: /cancelvote [<àireamh a' bhòt>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
gd: Chuir %s crìoch air a' bhòt "%s" (àireamh a %d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
gd: Chaidh crìoch a chur air a' bhòt "%s" (àireamh a %d).

en: Can only use this command once game has begun.
gd: Chan urrainn dhut an àithne seo a chleachdadh ach nuair a bhios an geama air tòiseachadh.

en: %s diplomacy no longer debugged
gd: Cha dèid dìoplomasachd %s a dhì-bhugadh tuilleadh

en: %s diplomacy debugged
gd: Thèid dìoplomasachd %s a dhì-bhugadh

en: %s tech no longer debugged
gd: Cha dèid teicneolas %s a dhì-bhugadh tuilleadh

en: %s tech debugged
gd: Thèid teicneolas %s a dhì-bhugadh

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
gd: cluicheadairean=%d bailtean=%d saoranaich=%d aonadan=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
gd: Feumaidh luach 2 ┐ 3 a bhith 'na àireamh shlàn.

en: Bad map coordinates.
gd: Droch cho-chomharran mapa.

en: No city at this coordinate.
gd: Chan eil baile air na co-chomharran seo.

en: %s no longer debugged
gd: Cha dèid %s a dhì-bhugadh tuilleadh

en: %s %s no longer debugged.
gd: Cha dèid %s %s a dhì-bhugadh tuilleadh.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
gd: Chan eil an siostam aiseig sa mhodh dì-bhugaidh tuilleadh.

en: Ferry system in debug mode.
gd: Tha an siostam aiseig sa mhodh dì-bhugaidh.

en: Value 2 must be integer.
gd: Feumaidh luach 2 a bhith 'na àireamh shlàn.

en: Unit %d does not exist.
gd: Chan eil an t-aonad %d ann tuilleadh.

en: Option '%s' not recognized.
gd: Chan eil an roghainn '%s' 'ga aithneachadh.

note: TRANS: 'rulesetdir' is the command. Do not translate.
en: Use the '%srulesetdir' command to change the ruleset directory.
gd: Cleachd an àithne '%srulesetdir' gus eòlaire seata nan riaghailtean atharrachadh.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
gd: Cha bu chòir a bhith sa pharamadair %s ach +- is àireamhan eadar 0 is 9.

en: Console: '%s' has been set to %s.
gd: Consol: Chaidh '%s' a shuidheachadh gu %s.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
gd: Duilich, chan eil coimheadaichean uile-choitcheann ceadaichte sa gheama seo.

en: You cannot take a new player at this time.
gd: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh aig an àm seo.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
gd[0]: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh a chionn 's gu bheil na tha ceadaichte de chluicheadairean (%d) ann mu thràth (an roghainn maxplayers).
gd[1]: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh a chionn 's gu bheil na tha ceadaichte de chluicheadairean (%d) ann mu thràth (an roghainn maxplayers).
gd[2]: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh a chionn 's gu bheil na tha ceadaichte de chluicheadairean (%d) ann mu thràth (an roghainn maxplayers).
gd[3]: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh a chionn 's gu bheil na tha ceadaichte de chluicheadairean (%d) ann mu thràth (an roghainn maxplayers).

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
gd: Chan urrainn dhut cluicheadair ùr a ghabhail os làimh a chionn 's gu bheil àitichean cluicheadair saora ann.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
gd: Duilich, chan eil coimhead air borbaich sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
gd: Duilich, chan urrainn dhut borbaich a ghabhail os làimh sa gheama seo.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
gd: Duilich, chan eil coimhead air cluicheadairean marbha sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
gd: Duilich, chan urrainn dhut cluicheadairean marbha a ghabhail os làimh sa gheama seo.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
gd: Duilich, chan eil coimhead air cluicheadairean na h-Inntinne Fhuadain sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
gd: Duilich, chan eil cluicheadairean na h-Inntinne Fhuadain a ghabhail os làimh sa gheama seo.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
gd: Duilich, chan eil coimhead air cluicheadairean daonna sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
gd: Duilich, chan urrainn dhut cluicheadairean daonna a ghabhail os làimh sa gheama seo.

en: Sorry, one can't observe in this game.
gd: Duilich, chan eil coimheadaichean ceadaichte sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take players in this game.
gd: Duilich, chan urrainn dhut cluicheadairean a ghabhail os làimh sa gheama seo.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
gd: Duilich, chan urrainn dhut cluicheadairean a ghabhail os làimh sa gheama seo ma tha iad air ceangal a dhèanamh mu thràth.

en: Only the player name form is allowed.
gd: Chan eil ceadaichte ach cruth ainmean chluicheadairean.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
gd: Tha smachd aig %s air %s mu thràth. Chuireadh tu às do %s nan cleachdadh tu 'observe'.

en: %s is already observing %s.
gd: Tha %s a' coimhead air %s mu thràth.

en: %s is already observing.
gd: Tha %s a' coimhead air cuideigin mu thràth.

en: %s now observes %s
gd: Tha %s a' coimhead air %s a-nis.

en: %s now observes
gd: Tha %s a' coimhead a-nis.

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
gd: Chan urrainn dhut an àithne "/take -" a thoirt nuair a bhios an geama air tòiseachadh.

en: A delegation is active for player '%s'. /take not possible.
gd: Tha tiomnadh an gnìomh airson "%s". Cha ghabh /take a dhèanamh.

en: %s already controls %s.
gd: Tha smachd aig %s air %s mu thràth.

en: There is no free player slot for %s.
gd: Tha eil àite cluicheadair saor ann airson %s.

en: Reassigned nation to %s by server console.
gd: Chaidh an nàisean a chur an làmhan %s le consoil an fhrithealaiche.

en: Reassigned nation to %s by %s.
gd: Chaidh an nàisean a chur an làmhan %s le %s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
gd: Tha smachd aig %s air %s (%s, %s).

en: Human
gd: Mac an duine

en: Alive
gd: Beò

en: Dead
gd: Marbh

en: %s failed to attach to any player.
gd: Dh'fhàillig %s le ceangal a dhèanamh ri cluicheadair sam bith.

en: You can not detach other users.
gd: Chan urrainn dhut an ceangal aig cluicheadairean eile a bhriseadh.

en: %s is not attached to any player.
gd: Chan eil %s co-cheangailte ri cluicheadair sam bith.

en: %s detaching from %s
gd: Tha %s a' briseadh o %s

en: %s no longer observing.
gd: Chan eil %s a' coimhead tuilleadh.

en: Cannot load a game while another is running.
gd: Chan urrainn dhut geama a luchdadh fhad 's a tha fear eile 'na ruith.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
gd: Cha ghabh savegame no cnàmh-sgeul a lorg air a bheil "%s".

en: Could not load savefile: %s
gd: Cha ghabh an savefile a luchdadh: %s

en: You must provide a ruleset name. Use "/show ruleset" to see what is the current ruleset.
gd: Feumaidh tu ainm a chur air seata nan riaghailtean. Cleachd "/show ruleset" gus seata nan riaghailtean làithreach fhaicinn.

en: This setting can't be modified after the game has started.
gd: Cha ghabh an roghainn seo atharrachadh as dhan gheama tòiseachadh.

en: Ruleset directory is already "%s"
gd: Tha "%s" 'na eòlaire ruleset mu thràth

en: Ruleset directory "%s" not found
gd: Cha deach an t-eòlaire "%s" a lorg

en: Ruleset directory set to "%s"
gd: Tha "%s" 'na eòlaire ruleset

en: That would be rather silly, since you are not a player.
gd: Bhiodh sin car gòrach o nach eil thu 'nad chluicheadair.

en: %s. Try /help ignore
gd: %s. Feuch /help ignore

en: Added pattern %s as entry %d to your ignore list.
gd: Chaidh am pàtran %s a chur ris an dubh-liosta agad mar innteart %d.

en: Your ignore list is empty.
gd: Tha an dubh-liosta agad falamh.

en: Missing range. Try /help unignore.
gd: Tha rainse a dhìth. Feuch /help unignore.

en: "%s" is not a valid range. Try /help unignore.
gd: Chan e rainse dhligheach a tha ann an "%s". Feuch /help unignore.

en: Invalid entry number: %d.
gd: Àireamh innteirt mhì-dhligheach: %d.

en: Invalid range: %d to %d.
gd: Rainse mhì-dhligheach: %d gu %d.

en: Removed pattern %s (entry %d) from your ignore list.
gd: Chaidh am pàtran %s (innteart %d) a thoirt air falbh on dubh-liosta agad.

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
gd: Tha feum air dà argamaid. Faic '/help playercolor'.

en: Can only unset player color before game starts.
gd: Cha ghabh cluicheadairean a neo-shuidheachadh ach ro thoiseach a' gheama.

en: Invalid player color definition. See '/help playercolor'.
gd: Mìneachadh mì-dhligheach airson dath cluicheadair. Faic '/help playercolor'.

note: TRANS: "... [c0ffee] for Caesar ... to Hammurabi."
en: Warning: new color [%s] for %s is identical to %s.
gd: Rabhadh: tha an dath ùr [%s] airson %s co-ionnann ri %s.

en: Color of player %s set to [%s].
gd: Chaidh dath a' chluicheadair %s atharradh gu [%s].

en: Goodbye.
gd: Mar sin leat.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
gd: Duilich, chan eil cead agad na h-àitheantan frithealaiche seo a chleachdadh.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
gd: Rabhadh: Thuigear '%s' de '%s' ach tha e dà-sheaghach. Feuch '%shelp'.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
gd: Àithne neo-aithnichte '%s%s'. Feuch ri '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
gd: Chuir thu às dhan t-seann bhòt agad le do bhòt ùr.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
gd: Bhòt sgioba ùr

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
gd: %s (àireamh %d) le %s: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
gd: Cha robh do bhòt ùr ("%s") laghail no cha deach aithneachadh.

en: (server prompt)
gd: (brodadh frithealaiche)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
gd: A' cur crìoch air a' gheama. Tòisichidh am frithealaiche a-rithist nuair a bhios gach cliant air dì-cheangal.

en: Cannot end the game: no game running.
gd: Cha ghabh crìoch a chur air a' gheama: chan eil geama a' dol.

en: You cannot surrender now.
gd: 'S urrainn dhut gèilleadh a-nis.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
gd: Ghèill %s an geama agus chan urrainn dhaibh buannachadh tuilleadh.

en: Guessing argument 'ruleset'.
gd: A' dèanamh tomhas air an argamaid 'ruleset'.

en: Guessing argument 'game'.
gd: A' dèanamh tomhas air an argamaid 'game'.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
gd: Seo na h-argamaidean dligheach: 'game', 'ruleset', 'script' no 'default'.

en: Reset all settings to the values at the game start.
gd: Aisig gach roghainn dha na luachan a bha ann aig toiseach a' gheama.

en: No saved settings from the game start available.
gd: Cha deach roghainn sam bith a shàbhaladh aig toiseach a' gheama.

en: No game started...
gd: Chan eil geama air a thòiseachadh...

en: Reset all settings to ruleset values.
gd: Aisig gach roghainn gu luachan seata nan riaghailtean.

en: Reset all settings and rereading the server start script.
gd: Aisig gach roghainn agus ath leugh sgriobt tòiseachaidh an fhrithealaiche.

en: Reset all settings to default values.
gd: Aisig gach roghainn gu na luachan bunaiteach.

en: Settings re-initialized.
gd: Chaidh na roghainnean ath thòiseachadh.

en: Fall back to old syntax '%slua <script command>'.
gd: Till gu seann syntax '%slua <àithne sgriobt>'.

en: No lua command or lua script file. See '%shelp lua'.
gd: Chan eil àithne "lua" no faidhle sgriobt "lua" ann. Faic '%shelp lua'.

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
gd: Chan eil an sgriobt Freeciv "%s" ceadaichte air sgàth adhbharan tèarainteachd.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
gd: Cha deach sgriobt Freeciv a lorg air a bheil "%s".

en: Loading Freeciv script file '%s'.
gd: A' luchdadh faidhle sgriobt Freeciv: %s

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
gd: Cha ghabh an sgriobt Freeciv "%s" a leughadh.

en: Game not started - cannot delegate yet.
gd: Cha deach an geama a thòiseachadh - cha ghabh tiomnadh a dhèanamh fhathast.

note: TRANS: do not translate the command 'delegate'.
en: Valid arguments for 'delegate' are: %s.
gd: Tha na leanas 'nan argamaidea dligheach airson "delegates": %s.

en: Command level '%s' or greater needed to modify others' delegations.
gd: Tha feum air leibheil àitheantan "%s" no nas àirde gus tiomnaidhean chàich atharrachadh.

en: Please specify a player for whom delegation should be canceled.
gd: Sònraich cluicheadair a thèid crìoch a chur air an tiomnadh air a shon.

en: You can't switch players from the console.
gd: Chan urrainn dhut leum a ghearradh eadar cluicheadairean on chonsoil.

en: Please specify a player for whom the delegation should be shown.
gd: Sònraich cluicheadair a thèid an tiomnadh a shealltainn air a shon.

en: Please specify a player to take control of.
gd: Sònraich cluicheadair gus a ghabhail os làimh.

en: Please specify a user to whom control is to be delegated.
gd: Sònraich ainm-cleachdaiche a chaidh smachd a thiomnadh dhaibh.

en: You do not control a player.
gd: Chan eil smachd agad air cluicheadair.

en: Control of player '%s' delegated to user %s.
gd: Chaidh an smachd air a' chluicheadair "%s" a thiomnadh dha "%s".

en: No delegation defined for '%s'.
gd: Chan deach tiomnadh a shònrachadh airson "%s".

en: Unexpected failure.
gd: Fàilligeadh ris nach robh dùil.

en: Your delegated control of player '%s' was canceled.
gd: Bha smachd tiomnaichte agad air a' chluicheadair "%s" ach chaidh crìoch a chur air.

en: Delegation of '%s' canceled.
gd: Sguireadh de thiomnadh "%s".

en: You already control '%s'.
gd: Tha smachd agad air "%s" mu thràth.

en: Control of player '%s' has not been delegated to you.
gd: Chaidh an smachd air a' chluicheadair "%s" a thiomnadh dhut.

en: Another user already controls player '%s'.
gd: Tha smachd aig cluicheadair eile air "%s" mu thràth.

en: %s is now controlling player '%s'.
gd: 'S ann aig "%s" a tha smachd air a' chluicheadair "%s" a-nis.

en: You are not currently controlling a delegated player.
gd: Chan eil smachd agad air cluicheadair tiomnaichte aig an àm seo.

note: TRANS: "<user> is now connected to <player>" where <player> * can also be "global observer" or "nothing"
en: %s is now connected as %s.
gd: Tha %s air ceangal a dhèanamh mar %s.

en: %s (observer)
gd: %s (coimheadaiche)

en: global observer
gd: coimheadaiche uile-choitcheann

en: Ambiguous 'mapimg' command.
gd: Àithne dhà-sheaghadh "mapimg".

en: The valid arguments are: %s.
gd: Tha na leanas 'nan argamaidean dligheach: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
gd: Argamaid a dhìth airson "mapimg define".

en: Can't use definition: %s.
gd: Cha ghabh an deifinisean a chleachdadh: %s.

en: Defined as map image definition %d: '%s'.
gd: Chaidh a mhìneachadh mar mhìneachadh ìomhaigh mapa %d: "%s".

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
gd: Tha argamaid a dhìth airson "mapimg delete".

en: All map image definitions deleted.
gd: Chaidh gach mìneachadh ìomhaigh mapa a sguabadh às.

en: Couldn't delete definition: %s.
gd: Cha ghabh am mìneachadh a sguabadh às: %s.

en: Map image definition %d deleted.
gd: Chaidh am mìneachadh ìomhaigh mapa %d a sguabadh às.

en: Bad argument for 'mapimg delete': '%s'.
gd: Droch-argamaid "mapimg delete": "%s".

en: Couldn't show definition: %s.
gd: Cha ghabh am mìneachadh a shealltainn: %s.

en: Bad argument for 'mapimg show': '%s'.
gd: Droch-argamaid "mapimg show": "%s".

en: Map color test images saved.
gd: Chaidh dealbhan deuchainneil dath a' mhapa a shàbhaladh.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
gd: Tha argamaid a dhìth airson "mapimg create".

en: Error saving map image %d: %s.
gd: Mearachd le sàbhaladh ìomhaigh a' mhapa %d: %s.

en: Bad argument for 'mapimg create': '%s'.
gd: Droch-argamaid "mapimg create": "%s".

en: Freeciv database script deactivated at compile time.
gd: Chaidh sgriobt stòr-dàta Freeciv a chur à gnìomh aig àm an trusaidh.

en: Ambiguous fcdb command.
gd: Àithne dhà-sheaghadh fcdb.

en: No players; game will not start.
gd: Chan eil cluicheadairean ann; cha tòisich an geama.

en: Not enough nations for all players; game will not start.
gd: Chan eil nàiseanan gu leòr ann airson a h-uile cluicheadair 's cha tòisich an geama.

en: All players are ready; starting game.
gd: Tha gach cluicheadair deiseil; a' tòiseachadh air a' gheama.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
gd: Cha ghabh an geama a thòiseachadh: tha an geama a' feitheamh gus am bi gach cluicheadair air dì-cheangal.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
gd: Cha ghabh an geama a thòiseachadh: tha e 'na ruith mu thràth.

en: Cutting connection %s.
gd: A' briseadh a' cheangail %s.

en: connection cut
gd: bhris an ceangal

en: You may not kick yourself.
gd: Chan urrainn dhut breab a thoirt dhut fhèin.

en: There must be at least %d unique connections to the server for this command to be valid.
gd: Feumaidh %d ceangal àraidh a bhith ann ris an fhrithealaiche air a' char as lugha mus bi an àithne seo dligheach.

en: kicked
gd: air a bhreabadh

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options. Commands, such as 'help', are used to interact with the server. Some commands take one or more arguments, separated by spaces. In many cases commands and command arguments may be abbreviated. Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options, use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
gd: Fàilte ort! Seo an cobhair tòiseachaidh airson frithealaiche Freeciv.
    
    Tha àitheantan is roghainnean 'nan coincheapan cudromach. Cleachdaidh tu àitheantan mar 'help' gus conaltradh a dhèanamh leis an fhrithealaiche. Feumaidh cuid dhe na h-àitheantan barrachd air aon argamaid. 'S urrainn dhut ath-ghoiridean dhe na h-àitheantan a chleachdadh gu tric. Tha na roghainnean a cumail smachd air an fhrithealaiche nuair a bhios e 'na ruith.
    
    Airson barrachd fiosrachaidh mu na h-àitheantan 's na roghainnean, cleachd 'help help'.
    
    Mur eil thu cho foighidinneach, seo dhut na h-àitheantan as cudromaiche:
      show   -  gus na roghainnean làithreach fhaicinn
      set    -  gus na roghainnean a shuidheachadh
      start  -  gus an geama a thòiseachadh nuair a bhios gach cluicheadair air ceangal ris
      save   -  gus an geama làithreach a shàbhaladh
      quit   -  gus an geama fhàgail

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
gd: Àithne: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
gd: Àithne: %s

en: Synopsis:
gd: Gearr-chunntas:

en: Level: %s
gd: Leibheil: %s

en: The following server commands are available:
gd: Na na h-àitheantan frithealaiche a leanas ri làimh:

en: Possible matches: %s
gd: Seisean buailteach: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
gd: Tha an argamaid cobharach '%s' dà-sheaghach.

en: No match for help argument '%s'.
gd: Chan eil seise aig an argamaid chobharach '%s'.

en: List of connections to server:
gd: Liosta de cheanglaichean ris an fhrithealaiche:

en: <no connections>
gd: <gun cheanglaichean>

en: List of all delegations:
gd: Liosta nan tiomnaidhean uile:

note: TRANS: last %s is either " (active)" or empty string
en: %s delegates control over player '%s' to user %s%s.
gd: Tha %s a' tiomnadh smachd air a' chluicheadair "%s" dhan chleachdaiche %s%s.

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
gd:  (gnìomhach)

en: No delegations defined.
gd: Chan deach tiomnadh a shònrachadh.

en: Your ignore list:
gd: An dubh-liosta agad:

en: List of players:
gd: Liosta nan cluicheadairean:

en: <no players>
gd: <chan eil cluicheadairean ann>

en: , user %s
gd: , cleachdaiche %s

en: , ready
gd: , deiseil

en: , not ready
gd: , chan eil e deiseil

en: , Dead
gd: , marbh

en: , difficulty level %s
gd: , leibheil an duilgheadais %s

en: , %d connection: | , %d connections:
gd[0]: , %d cheangal:
gd[1]: , %d cheangal:
gd[2]: , %d ceanglaichean:
gd[3]: , %d ceangal:

en: %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
gd: %s o %s (leibheil inntrigeadh àitheantan %s), bufsize=%dkb

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
gd:  (modh coimheadaiche)

en: List of scenarios available:
gd: Liosta de chnàmh-sgeulan a tha ri fhaighinn:

en: List of teams:
gd: Liosta nan sgioba:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
gd[0]: %2d : '%s' : %d chluicheadair :
gd[1]: %2d : '%s' : %d chluicheadair :
gd[2]: %2d : '%s' : %d cluicheadairean :
gd[3]: %2d : '%s' : %d cluicheadair :

en: No map image definitions.
gd: Chan eil mìneachadh ìomhaigh mapa ann.

en: List of map image definitions:
gd: Liosta de mhìneachaidhean ìomhaigh mapa:

en: List of player colors:
gd: Liosta dathan nan cluicheadairean:

en: %s (user %s): [%s]
gd: %s (cleachdaiche %s): [%s]

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
gd: Droch argamaid liosta: '%s'. Feuch '%shelp list'.

en: The %s have researched %s.
gd: Rannsaich %s %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
gd: An cois rannsachadh %s, chan eil feum air %s tuilleadh ann an %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
gd: Leis gun do rannsaich thu %s tha %s ri fhaighinn mar riaghaltas a-nis. 'S mathaid gu bheil thu airson tòiseachadh air rèabhlaid.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
gd: Dh'ionnsaich thu %s. Tha an luchd-saidheans againn a' cur fòcas air %s 's iad ag amas air %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
gd: Dh'ionnsaich thu %s. Chan eil fhios aig an luchd-saidheans agad dè bu chòir dhaibh rannsachadh a-nis.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
gd: Dh'ionnsaich thu %s. Chuir an luchd-saidheans romhpa %s a rannsachadh.

en: Insufficient science output. We lost %s.
gd: Chan eil rannsachadh gu leòr a' dol. Chaill sinn %s.

en: The required technology for our government '%s' was lost. The citizens have started a revolution into '%s'.
gd: Chaidh an teicneolas a dh'fheumas ar riaghaltas ('%s') air chall. Thòisich na saoranaich air reabhlaid a chum '%s'.

en: The required technology for our new government '%s' was lost. The citizens chose '%s' as new target government.
gd: Chaidh an teicneolas a dh'fheumas ar riaghaltas ùr ('%s') air chall. Thagh na saoranaich '%s' mar an riaghaltas ùr a bu toigh leotha.

en: %s can't build %s. The required technology was lost.
gd: Chan urrainn %s %s a thogail. Chaidh an teicneolas air a bheil feum air chall.

en: Technology goal is %s.
gd: 'S e %s an ceann-uidhe teicneolais.

en: You steal %s from the %s.
gd: Ghoid thu %s air %s.

en: The %s stole %s from you!
gd: Ghoid %s %s ort!

en: The %s have stolen %s from the %s.
gd: Ghoid %s %s air %s.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and lost it.
gd: Dragh a' choin! Rinn thu mearachd rè tar-chur an teicneolais (%s) agus chaill thu e.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
gd: Pacaid mhì-laghail, cha ghabh %s ùrachadh (fhathast).

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
gd[0]: %d %s air àrdachadh 'na %s air %d de dh'òir.
gd[1]: %d %s air àrdachadh 'na %s air %d de dh'òir.
gd[2]: %d %s air àrdachadh 'na %s air %d de dh'òir.
gd[3]: %d %s air àrdachadh 'na %s air %d de dh'òir.

en: No units could be upgraded.
gd: Cha do ghabh aonad sam bith àrdachadh.

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
gd[0]: %s air àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir.
gd[1]: %s air àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir.
gd[2]: %s air àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir.
gd[3]: %s air àrdachadh 'nan %s air %d de dh'òir.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
gd: Chaidh an %s agad a ghlacadh le %s.

en: You must declare war on %s first.  Try using the Nations report (F3).
gd: Feumaidh tu cogadh a ghairm an aghaidh %s an toiseach.  Feuch is cleachd aithisg nan nàiseanan (F3).

note: TRANS: <tile-terrain>.
en: Can't build a city on %s.
gd: Cha ghabh baile a thogail air %s.

note: TRANS: <unit> ... <tile-terrain>.
en: %s can't build a city on %s.
gd: Chan urrainn %s baile a thogail air %s.

en: Can't place a city there because another city is too close.
gd: Chan urrainn dhut baile a chur an-seo a chionn 's gu bheil baile eile ro dhlùth ort.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can build a city.
gd: Chan urrainn ach %s baile a thogail an-seo.

en: Can't build a city.
gd: Cha ghabh baile a thogail.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can add to a city.
gd: Chan urrainn ach %s cur ri baile.

en: Can't add to a city.
gd: Cha ghabh cur ri baile.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
gd: Chan eil gluasad ann an %s tuilleadh gus a chur ri %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
gd: Chan eil gluasad ann an %s tuilleadh gus baile a thogail.

note: TRANS: <city> is owned by <nation>, cannot add <unit>.
en: %s is owned by %s, cannot add %s.
gd: Tha %s aig %s, cha ghabh %s a chur ris.

en: %s is too big to add %s.
gd: Tha %s ro mhòr gus %s a chur ris.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
gd: Feumaidh %s leasachadh mus fàs e agus chan urrainn dhut %s a chur ris mar sin.

en: Can't add %s to %s.
gd: Cha ghabh %s a chur ri %s.

en: %s added to aid %s in growing.
gd: Chaidh %s a chur ris gus taic a chumail ri fàs %s.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
gd: Chaidh an %s agad a losgadh às an adhar le dìon SDI, abair call.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
gd: Chaidh an ionnsaigh niùclasach air %s a ruaigeadh leis an dìon SDI agad.

en: This type of troops cannot take over a city.
gd: Chan urrainn do dh'aonad mar sin baile a ghabhail os làimh.

en: Cannot attack unless you declare war first.
gd: Chan urrainn dhut ionnsaigh a thoirt mus do ghairm thu cogadh.

en: %s can only move into your own zone of control.
gd: Feumaidh na %s gluasad dhan àrainn fo do smachd.

en: %s cannot move that far from the coast line.
gd: Chan urrainn an %s gluasad cho fada on mhuir.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
gd: Chan urrainn dhut briseadh a-steach air ach ma bhriseas tu an cùmhnant sìthe agad le %s an toiseach.

en: This unit has no moves left.
gd: Chan eil gluasad san aonad seo tuilleadh.

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
gd: Tha an t-aonad seo 'ga ghiùlan agus chan urrainn dha bomaichean a leigeil.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
gd: Tha aonad 'ga ghiùlan ann nach eil ann an caidreachas leis a h-uile aonad no baile air an leacag targaide.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
gd: Duilich, dhan urrainn an %s agad slighe malairt a stèidheachadh a chionn 's nach eil baile dachaigh aige.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
gd: Duilich, dhan urrainn an %s agad slighe malairt a stèidheachadh eadar %s is %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
gd: Duilich, dhan urrainn an %s agad slighe malairt a stèidheachadh an-seo!

en: New trade route established from %s to %s.
gd: Chaidh slighe malairt ùr a stèidheachadh eadar %s is %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
gd: Stèidhich %s slighe malairt eadar am baile aca-san, %s, agus %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
gd: Chaidh %s àrdachadh saor an-asgaidh gu %s.

en: Your %s has run out of hit points.
gd: Chan eil puingean beatha air fhàgail aig an aonad agad (%s).

en: Your %s has returned to refuel.
gd: Thill an %s agad airson peatrol ùr.

en: Your %s has run out of fuel.
gd: Dh'fhalbh am peatrol air an aonad agad (%s).

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
gd: Dh'fhàs %s agad nas eòlaiche agus tha e 'na %s a-nis.

en: %s converted to %s.
gd: Chaidh %s a thionndaidh 'nan %s.

en: %s cannot be converted.
gd: Cha ghabh %s a thionndaidh.

en: Teleported your %s to %s.
gd: Chaidh %s agad a thele-phortadh gu %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
gd: Chaidh %s agad a ghluasad.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
gd: Chaidh %s agad fhàsachadh.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
gd: Cha deach %s a dhìon gu soirbheachail, chaill %s an geama.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
gd: Chaill thu an geama 's tu air an %s a chall! Bi nas fhaiceallaiche an ath thuras!

en: %s lost when %s was lost.
gd: Chaill %s nuair a thuit %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
gd: Theich %s à sgriosadh %s agus rinn iad air %s.

en: Barbarian leader captured; %d gold ransom paid. | Barbarian leader captured; %d gold ransom paid.
gd[0]: Chaidh ceannard nam borbach a ghlacadh is fhuair thu %d òr de dh'ìoc-èirig.
gd[1]: Chaidh ceannard nam borbach a ghlacadh is fhuair thu %d òr de dh'ìoc-èirig.
gd[2]: Chaidh ceannard nam borbach a ghlacadh is fhuair thu %d òr de dh'ìoc-èirig.
gd[3]: Chaidh ceannard nam borbach a ghlacadh is fhuair thu %d òr de dh'ìoc-èirig.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
gd[0]: Shoirbhich an %1$s agad leis an ionnsaigh air aonad %3$s %2$s (agus %4$d aonad eile)!
gd[1]: Shoirbhich an %1$s agad leis an ionnsaigh air aonad %3$s %2$s (agus %4$d aonad eile)!
gd[2]: Shoirbhich an %1$s agad leis an ionnsaigh air aonad %3$s %2$s (agus %4$d aonadan eile)!
gd[3]: Shoirbhich an %1$s agad leis an ionnsaigh air aonad %3$s %2$s (agus %4$d aonad eile)!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
gd: Chaidh %1$s a chall an cois ionnsaigh %3$s %2$s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
gd: Chaidh %1$s a chall nuair a thug %2$s ionnsaigh le %3$s air aonad %5$s %4$s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
gd: Chaidh %1$s (agus %2$s) a chall an cois ionnsaigh %4$s %3$s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
gd[0]: Chaidh %1$s agus %2$d aonad eile a chall an cois ionnsaigh %4$s %3$s.
gd[1]: Chaidh %1$s agus %2$d aonad eile a chall an cois ionnsaigh %4$s %3$s.
gd[2]: Chaidh %1$s agus %2$d aonadan eile a chall an cois ionnsaigh %4$s %3$s.
gd[3]: Chaidh %1$s agus %2$d aonad eile a chall an cois ionnsaigh %4$s %3$s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
gd[0]: Chaidh %1$d aonad a chall nuair a thug %3$s %2$s ionnsaigh air %5$s %4$s.
gd[1]: Chaidh %1$d aonad a chall nuair a thug %3$s %2$s ionnsaigh air %5$s %4$s.
gd[2]: Chaidh %1$d aonadan a chall nuair a thug %3$s %2$s ionnsaigh air %5$s %4$s.
gd[3]: Chaidh %1$d aonad a chall nuair a thug %3$s %2$s ionnsaigh air %5$s %4$s.

en: Your %s was nuked by %s.
gd: Chaidh an %s agad a sgriosadh le arm niùclasach aig %s.

en: yourself
gd: thu fhèin

en: The %s %s was nuked.
gd: Chaill %s %s an cois airm niùclasaich.

en: %s was nuked by %s.
gd: Chaidh %s a sgriosadh le arm niùclasach aig %s.

en: You nuked %s.
gd: Leig thusa arm niùclasach air %s.

en: The %s detonated a nuke!
gd: Spreadh %s arm niùclasach!

note: TRANS: Airlift failure message. * "Paris has no capacity to transport Warriors."
en: %s has no capacity to transport %s.
gd: Chan eil comas ann an %s %s a ghiùlan.

note: TRANS: Airlift failure message. * "Warriors cannot be transported to Paris."
en: %s cannot be transported to %s.
gd: Cha ghabh %s a ghiùlan ann (%s).

en: %s transported successfully.
gd: %s air a ghiùlan gu soirbheachail.

en: This unit type can not be paradropped.
gd: Chan urrainn dhut paradrop a dhèanamh leis a leithid a dh'aonad.

en: You cannot paradrop a unit that is transporting other units.
gd: Chan urrainn dhut paradrop a dhèanamh le aonad a tha a' giùlan aonadan eile.

en: The destination location is not known.
gd: Chan eil ionad a' chinn-uidhe aithnichte.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
gd: Tha astar nas fhaide (%i) eadar an t-aonad 's a cheann-uidhe nas urrainn dha siubhal (%i).

en: This unit cannot paradrop into %s.
gd: Cha ghabh paradrop a dhèanamh air %s leis an aonad seo.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
gd: Chaidh %s a leigeil air %s le paradrop agus chaidh a chall.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
gd: Chaidh an %s agad a mharbhadh le aonadan do nàmhaid far an do leig thu às e le paradrop.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
gd: Chuir thu eagal air an fhine 's tu a' dol seachad orra le itealan; tha iad a' teicheadh ann an uamhann.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad nuair a chunnacas gluasad an nàmhaid.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad a chionn 's gu bheil aonadad faisg air.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad a chionn 's gun do dh'fhàillig togail a' bhaile.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad a chionn 's gun d' fhuair iad àithne mhì-dhligheach.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad a chionn 's gun d' fhuair iad ionad mì-dhligheach.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad a chionn 's gu bheil aonadan san t-slighe.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
gd: Chaidh na h-òrduighean aig %s a leigeil seachad air sgàth gluasad a dh'fhàillig.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
gd: Dh'fheuch thu ris am baile dachaigh aig %s atharrachadh ach dh'fhàillig e.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
gd: Dh'fheuch thu ris an t-slighe malairt aig %s ach dh'fhàillig e.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
gd: Dh'fheuch thu ri mìorbhail a thogail airson %s ach dh'fhàillig e.

en: Your %s has invalid orders.
gd: Tha òrduighean mì-dhligheach aig an aonad (%s) agad.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
gd: Fhuair %s %d "%s" aonta, %d ri %d le %d a sheachain on bhòtadh 's %d nach do bhòt.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
gd: Dh'fhàillig %s %d "%s", %d ri %d le %d a sheachain on bhòtadh 's %d nach do bhòt.

en: %s %d: %s voted yes.
gd: %s %d: Bhòt %s air a shon.

en: %s %d: %s voted no.
gd: %s %d: Bhòt %s 'na aghaidh.

en: %s %d: %s chose to abstain.
gd: %s %d: Cho-dhùin %s a' bhòt a sheachnadh.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
gd: %s (feum air %0.0f%% gun eas-aonta sam bith).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
gd: %s (feum air %0.0f%% air a shon).

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
gd: ?or-list:%s no %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
gd: ?or-list: no %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
gd: ?and-list:%s agus %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
gd: ?and-list: agus %s

en: Empty argument for "%s".
gd: Argamaid fhalamh airson "%s".

en: Missing argument for "%s".
gd: Argamaid a dhìth airson "%s".

en: Bad log level "%s".
gd: Droch ìre logaidh "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
gd: Droch ìre logaidh %d ann an "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
gd: Feumaidh tu Freeciv a cho-chruinneachadh leis a' bhratach DEBUG gus an leibheal %d a dhì-bhugadh.

en: Badly formed log level argument "%s".
gd: Argamaid droch chumte air leibheil logaidh "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
gd: Ainm faidhle falamh ann an argamaid air leibheil logaidh "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use advanced log levels based on files.
gd: Feumaidh tu Freeciv a cho-chruinneachadh leis a' bhratach DEBUG gus an leibheal leibheilean loga adhartach a chleachdadh a tha stèidhichte air faidhlichean.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
gd: Cha do ghabh am faidhle logaidh fhosgladh: %s airson "%s" a chur ris.

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
gd[0]: chaidh an teachdaireachd mu dheireadh ath-innse %d turas
gd[1]: chaidh an teachdaireachd mu dheireadh ath-innse %d thuras
gd[2]: chaidh an teachdaireachd mu dheireadh ath-innse %d tursan
gd[3]: chaidh an teachdaireachd mu dheireadh ath-innse %d turas

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
gd[0]:  (%d ath-innse gu h-iomlan)
gd[1]:  (%d ath-innse gu h-iomlan)
gd[2]:  (%d ath-innsean gu h-iomlan)
gd[3]:  (%d ath-innse gu h-iomlan)

en: Could not open %s for writing
gd: Cha do ghabh %s fhosgladh airson sgrìobhadh ann

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; trying "%s" instead.
gd: Tha "%s" air a shuidheachadh euch "%s" 'na àite.

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
gd: Tha "%s" air a shuidheachadh ach tha e falamh; a' cleachdadh nan eòlairean dàta "%s" bunaiteach 'na àite.

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
gd: Tha "%s" air a shuidheachadh ach tha e falamh; a' cleachdadh nan eòlairean sàbhalaidh "%s" bunaiteach 'na àite.

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
gd: Tha "%s" air a shuidheachadh ach tha e falamh; a' cleachdadh eòlairean nan cnàmh-sgeulan "%s" bunaiteach 'na àite.

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
gd: Cha do ghabh am pasgan dàta %s a leughadh: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
gd: %s: Mearachd mharbhtach: tha thu a' feuchainn mo ruith mar uile-chleachdaiche!

en: Use a non-privileged account instead.
gd: Cleachd cunntas gun phribhleidean na àite.

en: exact match
gd: sàr-chèile

en: only match
gd: cèile

en: ambiguous
gd: teagmhach

en: empty
gd: falamh

en: too long
gd: ro fhada

en: non-match
gd: gun chèile

en: day | days
gd[0]: latha
gd[1]: latha
gd[2]: làithean
gd[3]: latha

en: hour | hours
gd[0]: uair a thìde
gd[1]: uair a thìde
gd[2]: uairean a thìde
gd[3]: uair a thìde

en: minute | minutes
gd[0]: mhionaid
gd[1]: mhionaid
gd[2]: mionaidean
gd[3]: mionaid

en: second | seconds
gd[0]: diog
gd[1]: dhiog
gd[2]: diogan
gd[3]: diog

en: error %ld (failed FormatMessage)
gd: %ld mearachd (dh'fhàillig e FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
gd: %d mearachd (air a cho-chruinneachadh gun strerror)
