Widelands - en to hu translation catalogue (144 entries)

en: Ensure the supply of building wares
hu: Biztosítsd az építőanyagok utánpótlását

en: Supply Building Wares
hu: Biztosítsd az építőanyagok utánpótlását

en: Supply basic building material for your economy:
hu: Biztosítsd az alapvető építőanyagokat a gazdaságodhoz:

en: Build a quarry
hu: Építs egy kőfejtőt

en: Build two woodcutter’s houses
hu: Építs két favágóházat

en: Build two forester’s houses
hu: Építs két erdészházat

en: Build a sawmill
hu: Építs egy fűrészmalmot

en: Expand your territory and explore
hu: Terjeszd ki területedet, és fedezd fel

en: Expand and Explore
hu: Terjeszkedés és felfedezés

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
hu: A sziget hatalmas, és nem nyugodhatunk, míg nem bizonyosodunk meg arról, hogy egyedül vagyunk itt. Felfedezni és meghódítani: ez az egyetlen módja annak, hogy megvédjük magunkat a szigeten rejlő és az Atlantisz felől érkező veszélyektől.

en: Build military sites to expand your territory
hu: Építs katonai támaszpontokat a területed növeléséhez

en: Establish a solid food production
hu: Létesíts egy stabil élelemtermelő gazdaságot

en: Food Production
hu: Élelemtermelés

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
hu: Az élelem nagyon fontos a bányákban és a katonai kiképzőhelyeken. Létesíts egy jól működő élelemtermelő gazdaságot legalább egy tanya, egy feketegyökérkert és egy malom építésével. A kétféle lisztből, illetve a kútból szerzett vízből a pékségben sütnek kenyeret, ezért építs egy pékséget és egy kutat is.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
hu: Ezenkívül fontos élelmiszer még a füstölt hal és a füstölt hús. A nyers húst a vadásztól lehet beszerezni. A halász kifogja a halakat a vizekből, míg a haltenyésztő halak nevelésével gondoskodik arról, hogy a halraj ne pusztuljon ki. Figyelj oda, hogy mindig maradjanak halak, különben a haltenyésztő nem tud újakat nevelni. A füstölés a füstölőben zajlik, legalább kettőre lesz szükséged belőlük.

en: Build a farm and a blackroot farm
hu: Építs egy tanyát és egy feketegyökérkertet

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
hu: Építs egy malmot hogy kukoricalisztet és feketegyökér lisztet készíthess

en: Build a well
hu: Építs egy kutat

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
hu: Építs egy pékséget hogy kenyeret süss kukoricalisztből, feketegyökér lisztből és vízből

en: Build a hunter’s house to get raw meat
hu: Építs egy vadászházat, hogy legyen nyers húsod

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
hu: Építs egy halászházat, közel a vízhez, hogy legyen nyers halad

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
hu: Építs egy haltenyésztőházat, közel a halászéhoz, nehogy kipusztuljanak a halak

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
hu: Építs két füstölőt, ahol meg lehet füstölni a nyers húst és halat

en: Build a spider farm and a weaving mill
hu: Építs egy póktenyészetet és egy szövödét

en: Spidercloth Production
hu: Indíts el pókszövettermelést

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
hu: A szövők pókszövetet és köntösöket gyártanak a szövőmalomban. A pókszövet szükséges alapanyaga pár épületnek és ruhának, míg a köntösök a katonák egyenruhái. A szövőmalomnak aranyfonálra és pókselyemre van szüksége nyersanyagként. Pókselymet a póktenyészetek termelnek, aranyfonalat pedig az aranyszálfonó malmok hoznak létre.

en: Build a weaving mill
hu: Építs egy szövőmalmot

en: Build a spider farm
hu: Építs egy póktenyészetet

en: Build a gold spinning mill
hu: Építs egy aranyszálfonó malmot

en: Build industry and mines
hu: Építs ki ipart és bányászatot

en: Industry and Mines
hu: Építs ki ipart és bányászatot

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
hu: A vasércet, az aranyércet és a szenet a megfelelő bányákban termelik ki. A kristálybánya kvarcot és gyémántot is keres – mindkettő ritka anyag, és nagyon ritkán kerül elő. Míg keresik, sok gránitot termel ki a bánya.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
hu: Az ércekből először egy kohóban ki kell nyerni a fémeket. Az így nyert anyagokat aztán a fegyver-, a páncél- és a szerszámkovács műhelyben használják fel.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
hu: Építs minden bányából egyet. De előtte mindenképpen küldj geológusokat a hegyre.

en: Build a smelting works
hu: Építs egy kohót

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
hu: Építs egy páncél-, illetve egy fegyverkovács műhelyt

en: Build a toolsmithy
hu: Építs egy szerszámkovács műhelyt

en: Build a barracks
hu: Építs egy laktanyát

en: Recruiting new soldiers
hu: Új katonák toborzása

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
hu: Most hogy a fegyvereket kovácsolják, új katonák toborozhatóak. Ehhez el kell szállítani a könnyű szigonyokat és a köntösöket a laktanyához. Az újoncok a raktártól fognak érkezni, és kapnak egyet-egyet, valamint alapkiképzést is kapnak, hogy katonák legyenek.

en: Build training sites for soldiers
hu: Építs kiképzőhelyeket a katonáidnak

en: Soldier Training Sites
hu: Katona kiképzőhelyek

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
hu: Mint a többi törzs, az atlantisziak is képesek katonákat képezni: a kazamata képzi a támadásukat – az atlantisziak fő tulajdonságát – és a labirintus képzi a kitérésüket, életerejüket és védelmüket. Az ipar által termelt árukat arra használják, hogy jobb katonákat képezzenek ki a két kiképzőhelyen.

en: Build a dungeon and a labyrinth
hu: Építs egy kazamatát és egy labirintust

en: Build a warehouse and a horse farm
hu: Építs egy raktárat és egy lovardát

en: Warehouse and Horse Farm
hu: Raktár és lovarda

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
hu: Ahogy úthálózatod egyre hosszabbá és bonyolultabbá válik, kívánatos lovakat alkalmaznod, hogy segítsék hordáraidat. A lovakat a lovardában tenyésztik vízen és kukoricán. A raktár is segít megelőzni, hogy szállítási rendszered összeomoljon.

en: Build a warehouse
hu: Építs egy raktárat

en: Build a horse farm
hu: Építs egy lovardát

en: Build 3 ships to escape from the island
hu: Építs 3 hajót, hogy megszökhess a szigetről

en: Escape From the Island
hu: Menekülés a szigetről

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
hu: Van egy tó a sziget tetején. Építs 3 hajót ezen a vízen, így talán
    kimenekítheted népedet, mire a szigetet teljesen elnyeli az óceán.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
hu: Építs egy hajógyárat a tó közelébe, hogy megkezdődhessen a hajóépítés

en: Proud to the Death
hu: Kevély mindhalálig

en: Favored by the God
hu: Az isten kegyeltje

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
hu: Atlantisz rejtett és elveszett szigetén egy büszke törzs lakott, mióta világ a világ. Ajanthul király – az első ember, akit Lutas tengeristen a víz fölötti légzés képességével ruházott fel – vérvonalának uralma alatt, és a bölcs papok segítségével, kik kapcsolatban voltak Lutasszal, gyarapodtak és fejletté váltak.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
hu: Ez a történet Askandor király idejéből való, aki Ajanthul király negyvenharmadik utódja volt. Sokáig jó király volt, bölcsen és körültekintően kormányozta Atlantiszt. De ahogy korosodott, félni kezdett a haláltól, és ellenszert kezdett keresni, noha a legtöbb pap óva intette őt ettől. Némelyek mondták neki, hogy az örök élet csak az isteneké, embernek nem szabad azt keresnie.

en: Disgraced Before the God
hu: Kegyvesztés isten előtt

en: The God’s Punishment
hu: Az isten büntetése

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
hu: De úgy tűnt, minden rendben. Csupán a lovak érezték úgy, hogy valami baj van. Éjjelente megháborodtak és rettegés töltötte el őket. Nemsokára Xydra, a lovász felfedezte, mi bajuk van: istállójukkal szemben a tenger szintje emelkedett, egyre gyorsuló ütemben.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
hu: A papok elvonultak, és hamarosan megfejtették a víz emelkedésének okát: Lutas isten kiábrándult az atlantisziakból, királyuk vakmerősége miatt. Úgy döntött, megfosztja őt azon jogoktól, melyekkel Ajanthul királyt és gyermekeit felruházta. Egyúttal visszahívta őket ismét a víz alá.

en: Uproar and Confusion
hu: Hangzavar és zűrzavar

en: Emerging Chaos…
hu: Feltörekvő káosz…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
hu: Bűntudatában a király öngyilkos lett. Uralkodó nélkül, az emberek a papsághoz fordultak, de nem tudtak jelentős segítséget nyújtani. A legtöbb elfogadta sorsát, míg mások próbálták meggondolásra késztetni az istenüket állati áldozatok bemutatásával a templomban. De hiába…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
hu: Jundlina, a hajdani király leánya és egyben az isten főpapnője volt a legelszántabb a papságban. Mivel számtalan áldozat sem változtatott a helyzeten, arra jutott, hogy az istent kiengesztelendő, egy igazán nagylelkű áldozatra van szükség. Így felajánlotta neki a számára legkedvesebbet: férjét, egy szem gyermekének apját.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
hu: De még ez sem hatott az istenre. A víz csak tovább emelkedett. Jundlina, csaknem beleőrülve a bűntudatba, fájdalomba és haragba, eretnekké lett. Titokban embereket toborzott a köznépből, olyanokat, akik nem osztották a papság azon döntését, hogy elfogadják az isten akaratát. Segítségükkel felgyújtotta a templomot, és elkötött egy hajót, hogy megszökjenek az isten atlantiszi befolyása alól. Ez a kis csoport Satulhoz kezdett fohászkodni, a tűz istenéhez, aki Lutas legnagyobb ellensége volt.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
hu: Hátrahagyva a pusztuló Atlantiszt és múltjukat, útra keltek egy olyan helyet keresni, melyet a tűz oltalmaz, és védett a tengertől.

en: The Princess’ Memoir
hu: A hercegnő emlékirata

en: Jundlina Writes Down Her Memories
hu: Jundlina leírja emlékeit

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
hu: Elhagytuk Atlantiszt, és keletre hajóztunk. A hatodik napon beléptünk a tiltott tengerre anélkül, hogy atlantiszi üldözőket észleltünk volna, vagy hogy Lutas összetörte volna a hajónkat. Most már nem érhet el minket. Egy napra rá észrevettünk egy szigetet, melyen, úgy tűnik, egy amolyan tűzhányó hegy van. Ezt a tűzisten adta jelnek véltem, így kikötöttünk a sziget partján.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
hu: Az elmúlt hetet azzal töltöttük, hogy két őrtornyot építettünk a hegyekre, közel partot érésünk helyéhez; és persze egy kastélyt is építettünk magunknak. Nagyon tehetséges építészek vannak csoportunkban – az épületek mégsem olyanok, mint amilyenek Atlantiszban voltak. Remélem, kibírják a következő esőt. Legalább a tornyok figyelmeztetnek, ha egy atlantiszi hajó követne minket; és ha a sziget lakott, támadóinkat már jóval érkezésük előtt észrevesszük.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
hu: Megvetettük a lábunkat a szigeten. A következő lépés most az, hogy otthonunkká tegyük. Úgy vélem, ki kell alakítanunk egy fenntartható gazdaságot, és fel kell fedeznünk a környéket. Szakértőket rendeltem, és követem tanácsukat.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
hu: Loftomor és Sidolus megérkezik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
hu: Satul melegítsen titeket. Loftomor, te voltál a sziget leghíresebb építésze. Sidolus, te tapasztalt harcos és stratéga vagy. Magamhoz kértelek titeket, hogy tanácsotokat vegyem: mit kell tenni, hogy ez a hely az új otthonunk legyen?

en: Loftomor Speaks
hu: Loftomor szól

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! A legfontosabbak egy település építéséhez az építőanyagok. Van itt pár fa, így építhetnénk házakat favágóknak, és persze erdészeknek is, hogy ne fogyjunk ki a fákból. Óh, és nem feledkezhetünk meg a fűrészmalomról sem, hiszen a legtöbb épülethez nem elég a farönk. Az erősebb épületekhez gránit is kell, de van is belőle bőven innen északkeletre; csak építenünk kell egy kőfejtőt, és kőfaragóim azonnal indulnak is dolgukra.

en: Sidolus Speaks
hu: Sidolus szól

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Egyetértek Loftomor javaslatával. Nagy építőanyag-készletre van szükségünk a területünk gyors növeléséhez. Nem fogom magam addig biztonságban érezni ezen a szigeten, amíg nem láttuk a partjait. Sok jó embert hoztam Atlantiszról. A katonai erő készen áll. Csak néhány lakóházra van szükségünk.

en: Jundlina is Satisfied
hu: Jundlina elégedett

en: Jundlina’s Memoirs
hu: Jundlina feljegyzései

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
hu: Építőanyag-gazdaságunk elkészült, és néhány napot azzal töltöttem, hogy megbizonyosodjak: összhangban működnek. Most pedig más sürgős teendőink vannak. Magamhoz hívattam Coliondert, személyi szakácsomat, hogy segítsen tisztázni néhány dolgot.

en: Colionder Arrives
hu: Colionder megérkezik

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Szolgálhatok bármivel neked vagy az
    istennek?

en: Jundlina Replies
hu: Jundlina válaszol

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
hu: Satul melegítsen téged is, Colionder. Igen, azon tűnődtem, nincs-e mód arra, hogy központosítsuk élelemtermelésünket. Nagy termelékenységet veszítünk amiatt, hogy embereink hozzászoktak ahhoz, hogy maguk készítik ételeiket. Úgy érzem, ha el tudnánk osztani a felelősségi köröket, az mindnyájunknak jobb lenne. Tudni szeretném, mit gondolsz erről.

en: Colionder is in Thought
hu: Colionder elmélkedik

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
hu: Ó, de ezt szerintem nem lehet megváltoztatni. Az étel elkészítése és elköltése valami olyasmi, ami belénk, atlantisziakba mélyen beivódott – egy szertartás, ami kell az életünkbe. Szóval úgy gondolom, ezt nem vehetjük el teljesen az egyénektől.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
hu: De találhatunk egy köztes megoldást. Számomra például a kenyérsütés elég nehéz feladat: lisztté őrölni a feketegyökereket és a kukoricát, majd megsütni a kenyeret fárasztó és unalmas – úgy érzem, egy iparibb szemlélet itt sokat segítene. Én például örülnék, ha minden nap házhoz hoznák a friss kenyeret.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
hu: Óó, és ami még fontosabb: borzasztó a füstölés, ami a halat és a húst megtisztítja, és az ízük javítja. A házam tele lesz füsttel, és hetekig bűzlik utána. Nem gondolod, hogy ezt egy külön épületben kéne végezni, ahol a mellékhatás nem számít? Úgy gondolom, ezt elfogadnák az emberek, és lerövidítené a főzést anélkül, hogy az a szertartásosságából veszítene.

en: Jundlina Agrees
hu: Jundlina egyetért

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
hu: Szavaid bölcsnek hatnak számomra, Colionder. Legyen hát így.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
hu: Jundlina áttekinti a jelentéseket

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
hu: Úgy látom, élelemtermelő gazdaságunk elkészült, és mindenki szépen együtt dolgozik. Most már igazán kezd ez a hely otthonossá válni.

en: A Man Comes to Jundlina
hu: Egy férfi keresi fel Jundlinát

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
hu: Satul melegítsen, Jundlina. A nevem Opol, én vagyok a céh első takácsa, és veled hagytam el Atlantiszt és Lutast. Valóban szomorú hírekkel érkeztem: nincs több pókszövetünk. Egyetlen darab sincs a raktárainkban. Segítenél a takácscéhnek azzal, hogy elrendeled egy szövőmalom és egy póktenyészet építését? A pókok készítik a legfinomabb selymet, és mi abból a legjobb pókszövetet.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
hu: Cserébe felajánljuk, hogy elkészítjük az új katonák köntöseit és a tisztek aranyköntöseit is. Szükséged lesz ezekre, amint új katonákat toborzol.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
hu: Téged is Satul melegítsen, Opol. El akartam halasztani a pókszövet gyártását, de megértem helyzeted sürgősségét. A javaslatod korrektnek tűnik. Meg fogom építeni a szövőmalmot és a póktenyészetet. Építeni fogok egy aranyszálfonó malmot is, hogy az általad készített aranyköntösök ne csak névlegesen legyenek aranyból.

en: Opol Seeks Out Jundlina
hu: Opol felkeresi Jundlinát

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
hu: Satul melegítsen téged, Jundlina! A szövőmalom, az aranyszálfonó malom és a póktenyészet építése befejeződött és máris nekikezdenek a munkának. A szövők céhe nagyon hálás a támogatásodért és állni fogjuk szavunkat, rövid időn belül leszállítjuk az első köntöst.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
hu: Ez igazán jó hír, Opol. Gazdaságunk nagyon szépen fejlődik. Most térj meg munkádhoz, Opol, és Satul melegítsen téged és céhed összes tagját!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
hu: Sidolus felkeresi Jundlinát

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
hu: Satul melegítsen, Jundlina. Gondoltál már arra, hogy bányászhatnánk a környező hegyekből? Fogytán van a kvarcunk és a gyémántunk, melyek az épületekhez kellenek. Ezenkívül hasznát vennénk még a vasnak, az aranynak, és különösen a szénnek. Ha bő forrásra lelnénk ezekből az anyagokból, akkor elkezdhetnénk fegyvereket és szerszámokat készíteni, ez óriási segítség lenne. Természetesen akkor kohókra, fegyver-, páncél- és szerszámkovácsműhelyre is szükségünk lesz. Talán többre is.

en: Jundlina Nods
hu: Jundlina bólint

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
hu: Gondoltam rá, Sidolus. Azt hiszem, itt az ideje. Ez lesz most az elsődleges célunk. Hamarosan felépül az ipar amit kérsz!

en: Jundlina Writes a Letter
hu: Jundlina levelet ír

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
hu: Hírt kaptam, hogy a bányásziparunk elkezdett működni. Most hogy már fegyvereket kovácsolunk, levelet küldök Sidolusnak, és értesítem arról, hogy ideje laktanyát építeni, és katonákat kiképezni.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
hu: Ma láttam az első újoncokat az új laktanya előtt gyülekezni. Ha minden rendben megy, akkor hamarosan kiképzést kapnak.

en: Jundlina Summons Sidolus
hu: Jundlina beidézi Sidolust

en: Jundlina is Angry
hu: Jundlina dühös

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
hu: Miket hallok, Sidolus? Az hírlik, hogy a katonáid rosszul viselik magukat és zaklatják a köznépet. Hogy történhet ez? Mindnyájan a közjó szolgálatában állnak, és nem élhetnek vissza erejükkel. Ez megbocsáthatatlan! Magyarázd meg, ha tudod!

en: Sidolus Seems Contrite
hu: Sidolus bűnbánónak tűnik

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
hu: Egyetértek, és keményen megbüntettem a bajkeverőket. De nagyon nehéz nyugodtan tartani embereimet: unatkoznak és nincs mit csinálniuk. Én fokoznám a kiképzésüket. Úgy gondolom, a nagyobb rendszeresség lekötné őket, és a feladataikra terelné a figyelmüket. Szükségem lenne ehhez egy kazamatára és egy labirintusra. Készen vannak a tervek, de attól tartok, nem lesznek olcsók.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
hu: Nem sajnálom a költséget és a munkát, ha ezzel kordában tarthatom embereidet. Megkapod az épületeket. De figyelmeztetlek, hogy nem tűrök meg egy latort sem: ha még egyszer ilyen történik, téged vonlak felelősségre. Elmehetsz.

en: Jundlina Received a Letter
hu: Jundlina levelet kapott

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
hu: Meghívást kaptam Sidolustól. Holnap lesz a kiképzés első napja az újonnan felépült labirintusban. A kazamaták is elkészült, és hamarosan elkezdi működését. Várom a holnapot. Nagyon érdekel, hogyan képzik ki a katonáinkat, és kíváncsi vagyok, vajon ez visszatartja-e majd őket a civil lakosság zaklatásától.

en: Jundlina Considers the Economy
hu: Jundlina szemléli a gazdaságot

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
hu: Az emberek panaszkodnak, hogy zsúfoltak az utcák, és hogy lassú a szállítás. Segítenünk kell az utakon hordárainknak. Úgy döntöttem, hogy építünk egy lovardát, hogy a lovak segíthessenek cipelni a nehéz árut.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
hu: Egy másik mód a zsúfoltság csökkentésére, hogy raktárakat építünk. Immár miénk a hegy, célszerű lenne a fennsíkon egy raktárat létesíteni, hogy ne kelljen mindent fel- és levinni az emelkedőkön.

en: A Dangerous Discovery
hu: Egy vészjósló felfedezés

en: Jundlina is in Thought
hu: Jundlina elmélkedik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
hu: Találtunk egy régi épületet, mely lángoktól pusztult el. Nagyon aggaszt ez a felfedezés. Ilyen épületet még sosem láttam. Kizárt, hogy olyan atlantiszi építész tervezte volna, akiről valaha is hallottam. Faragása durva, összeszerelése hanyag. Ugyanakkor az építőelemek igen ellenállóak: úgy tűnik, faanyagát valamilyen különös módon kiégették, mielőtt felhasználták volna – kemény, akár a kő.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
hu: A kilátások félelmetesek. Mások is vannak a szigeten? És akkor hol vannak? Tűzzel dolgoznak, hát ők is Satult imádják? Barátok vagy ellenségek? És miért égett le az épület? Háború sújtotta a szigetet? Vagy épp most vívják?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
hu: Növelnünk kell katonai erőnket. Ha ellenségek vannak a szigeten, fel kell készülnünk a velük való találkozásra. Meg kell erősítenünk határaink védelmét is.

en: Another Building
hu: Még egy épület

en: Jundlina is Worried
hu: Jundlina aggódik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
hu: Még egy ilyen különös készítésű épületre leltünk. Már csak az építőit kellene megtalálnunk. Nyilván élt itt korábban egy közösség a szigeten, amely aztán felfegyverkezett. Tudakozódnom kell katonai felkészültségünkről hadvezéreimtől. Nem engedem, hogy egy esetleges ellenség felkészületlenül találjon minket.

en: One More Building
hu: Még egy épület

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
hu: És még egy újabb azokból az épületekből. Most már tudjuk, hogy a nép, mely építette ezeket, egykor teljesen uralta a szigetet. De immár nem félek annyira az esetleges ellenségtől. Már akkora részét ismerjük a szigetnek, és mégsincs más nyoma ennek a régi gazdaságnak. Hagyom magam ellazulni, ám nem így az őröket, amíg folytatjuk e gyönyörű sziget felfedezését. De minthogy nem fenyeget nyilvánvaló veszély, már igazán otthon érzem magam.

en: The Water is Rising!
hu: Emelkedik a víz!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
hu: Satul óvjon minket! Lutas még mindig próbál elérni minket. Egy felderítő tájékoztatott, hogy az óceán gyorsan emelkedik. Magasabb területre kell mennünk, mindenkit fel kell juttatnunk a hegyre és kimenteni a főhadiszállásról annyi árut, amennyit csak lehet. Hogy menekülhetünk meg?

en: A Young Man Approaches
hu: Megjelenik egy fiatalember

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
hu: Satul melegítsen, Jundlina. Ostur vagyok, és hajókat építek. Feltaláltam egy újfajta hajót: kisebb, mint amikhez szoktunk, de sokkal erősebb. Ha jól építjük meg őket, biztos vagyok benne, hogy sokkal messzebbre juthatunk velük, és talán megszökhetünk Lutas befolyása elől.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
hu: Ostur, nincs időnk. A víz túl gyorsan emelkedik, és ha a parton építjük a hajókat, még azelőtt a tengerbe vesznek, hogy megállnának a vízen. Attól félek, végünk!

en: Ostur Seems Confident
hu: Ostur magabiztosnak látszik

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
hu: Egy barátom felfedezőutat tett a szigeten, és mesélt egy nagy tóról a hegy tetején. Azt javaslom, építsük a hajókat azon a tavon, és várjuk meg, míg a sziget elsüllyed alattunk. Azután elhajózhatunk. Merész terv, de szerintem működhet.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
hu: Vörös hajad a tűzisten jele. Bizalmat adok hát neked, és támogatom a tervedet. Túlélésünk immár a te kezedben van, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
hu: Hamar építenünk kell egy házat Osturnak a tó mellett, és deszka, farönk, valamint pókfonal kell az ottani hajóépítéshez. Minden mást feledve a hegytetőre kell juttatnunk ezeket az anyagokat, még mielőtt raktárainkat elnyeli a tenger.

en: Jundlina is Relieved
hu: Jundlina megkönnyebbült

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
hu: Áldott legyen Satul! Ostur, a fiatal hajóács megcsinálta. Három hajónk van – sosem láttam erősebbeket –, elég hellyel, hogy mindannyiunk és az áruink is elférjenek. És a kimentés is pont időben érkezett: Lutas hamarosan elnyeli a sziget többi részét, és a víz egyre gyorsabban emelkedik. De most elmenekülhetünk, és újrakezdhetjük egy távoli országban…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
hu: Hosszú utazásra számítok, de végül meg fogjuk találni Satul földjét. Ezt ígértem az embereimnek. És magamnak.

en: Congratulations
hu: Gratulálok

en: You have won this mission. Continue with the next one or keep playing for as long as you like.
hu: Megnyerted ezt a küldetést. Folytasd a következővel, vagy játssz itt, ameddig szeretnél.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
hu: Egy épület elveszett!

en: We lost a building to the ocean!
hu: Egy épületünket elnyelte az óceán!
