digikam - en to pa translation catalogue (1595 entries)

en: Next year
pa: ਅਗਲਾ ਸਾਲ

en: Previous year
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਾਲ

en: Next month
pa: ਅਗਲਾ ਮਹੀਨਾ

en: Previous month
pa: ਪਿਛਲਾ ਮਹੀਨਾ

en: Select a week
pa: ਹਫ਼ਤਾ ਚੁਣੋ

en: Select a month
pa: ਮਹੀਨਾ ਚੁਣੋ

en: Select a year
pa: ਸਾਲ ਚੁਣੋ

en: Select the current day
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਦਿਨ ਚੁਣੋ

[ctx: @action:button]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Week %1
pa: ਹਫ਼ਤਾ %1

en: &Move Here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(&M)

en: C&ancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&a)

en: Set as Album Thumbnail
pa: ਐਲਬਮ ਥੰਮਨੇਲ ਦੇ ਵਾਂਗ ਸੈੱਟ

en: &Copy Here
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Download From Camera
pa: ਕੈਮਰੇ ਤੋਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Download && Delete From Camera
pa: ਕੈਮਰੇ ਤੋਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ ਅਤੇ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
pa: ਗਰੁੱਪ ਇੱਥੇ

en: Exporting
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Upload to Camera
pa: ਕੈਮਰੇ ਵਿੱਚ ਅੱਪਲੋਡ

en: Assign Tag to Dropped Items
pa: ਸੁੱਟੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਟੈਗ ਦਿਓ

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: Assign Tags to &Selected Items
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਟੈਗ ਲਗਾਉ(&S)

en: Assign Tags to &This Item
pa: ਇਸ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਟੈਗ ਲਗਾਉ(&T)

en: Assign Tags to &All Items
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਟੈਗ ਲਗਾਉ(&A)

en: Importing
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: M&erge Here
pa: ਇੱਥੇ ਮਿਲਾਓ(&e)

en: Set as Tag Thumbnail
pa: ਟੈਗ ਥੰਮਨੇਲ ਵਾਂਗ ਸੈਟ

en: Text Filter
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਿਲਟਰ

en: MIME Type Filter
pa: MIME ਫਿਲਟਰ ਕਿਸਮ

en: Geolocation Filter
pa: ਭੂਗੋਲੀ-ਟਿਕਾਣਾ ਫਿਲਟਰ

en: Images Without Tags
pa: ਬਿਨਾਂ ਟੈਗ ਚਿੱਤਰ

en: Show images without a tag.
pa: ਬਿਨਾਂ ਟੈਗ ਦੇ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਉ।

en: Tags Filter
pa: ਟੈਗ ਫਿਲਟਰ

en: Labels Filter
pa: ਲੇਬਲ ਫਿਲਟਰ

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਦਿਖਾਓ

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
pa: ਆਈਟਮ ਨਾ-ਚੁਣੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
pa: ਆਈਟਮ ਚੁਣੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
pa: ਸਭ ਗਰੁੱਪ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
pa: ਸਭ ਗਰੁੱਪ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
pa: ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਏ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
pa: ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਏ ਚਿੱਤਰ ਓਹਲੇ

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
pa: ਚੁਣਿਆਂ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
pa[0]: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: 1 Item | %1 Items
pa[0]: ੧ ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
pa[0]: ਐਲਬਮ ਮਿਤੀ: %2 %3 %4 - 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: ਐਲਬਮ ਮਿਤੀ: %2 %3 %4 - %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
pa[0]: %2 - 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %2 - %1 ਆਈਟਮ

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
pa[0]: %2 - 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %2 - %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
pa[0]: ਤਕਨੀਕੀ ਖੋਜ - 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: ਤਕਨੀਕੀ ਖੋਜ - %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
pa: <p>ਡਿਜਿਕੈਮ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਟਿਕਾਣਾ ਐਲਬਮ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਚੁਣੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਨੂੰ ਭੇਜਣਾ ਹੈ।</p>

en: Album "%1"
pa: ਐਲਬਮ "%1"

en: File Properties
pa: ਫਾਇਲ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ

[ctx: filename]
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Dimensions:
pa: ਮਾਪ:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Aspect Ratio:
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ:

en: Photograph Properties
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Make/Model:
pa: ਬਣਾਉਣ/ਮਾਡਲ:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
pa: ਲੈਨਜ਼:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

en: Aperture/Focal:
pa: ਅਪਰਚਰ/ਫੋਕਲ:

en: Exposure/Sensitivity:
pa: ਐਕਸ਼ਪੋਜ਼ਰ/ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲਤਾ:

en: Mode/Program:
pa: ਮੋਡ/ਪਰੋਗਰਾਮ:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
pa: ਫਲੈਸ਼:

en: White Balance:
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੁਤੰਲਨ:

en: Audio/Video Properties
pa: ਆਡੀਓ/ਵੀਡੀਓ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ

en: Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ:

en: Frame Rate:
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ:

en: Video Codec:
pa: ਵੀਡੀਓ Codec:

en: Audio Bit Rate:
pa: ਆਡੀਓ ਬਿੱਟ ਰੇਟ:

en: Audio Channel Type:
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ ਕਿਸਮ:

en: Audio Codec:
pa: ਆਡੀਓ Codec:

en: digiKam Properties
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Album:
pa: ਐਲਬਮ:

[ctx: title of the file]
en: Title:
pa: ਟਾਈਟਲ:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
pa: ਸੁਰਖੀ:

en: Tags:
pa: ਟੈਗ:

en: Labels:
pa: ਲੇਬਲ:

en: Album Properties
pa: ਐਲਬਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Items:
pa: ਆਈਟਮਾਂ:

en: Collection:
pa: ਭੰਡਾਰ:

en: Category:
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ:

en: Preview:
pa: ਝਲਕ:

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
pa: ਅਧੂਰਾ

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Reproducible:
pa: ਮੁੜ-ਪੈਦਾ ਹੋਣ ਯੋਗ:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Identifier:
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ:

en: Technical Parameters
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: <i>Binary Data</i>
pa: <i>ਬਾਈਨਰੀ ਡਾਟਾ</i>

en: Initializing...
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Checking ICC repository...
pa: ICC ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਚੈੱਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
pa[0]: ਕੋਈ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ (%1 ਆਈਟਮ)
pa[1]: ਕੋਈ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ (%1 ਆਈਟਮਾਂ)

en:  (%1 of %2)
pa:  (%2 ਵਿੱਚੋਂ %1)

en: Auto-Detecting Camera...
pa: ...ਕੈਮਰਾ ਆਪੇ-ਖੋਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Opening Download Dialog...
pa: ...ਡਾਊਨਲੋਡ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Cameras
pa: ਕੈਮਰੇ

en: USB Storage Devices
pa: USB ਸਟੋਰੇਜ਼ ਜੰਤਰ

en: Card Readers
pa: ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

en: Add Images...
pa: ਚਿੱਤਰ ਜੋੜੋ...

en: Adds new items to an Album.
pa: ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਨਵੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਜੋੜਦਾ ਹੈ।

en: Add Folders...
pa: ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ...

en: Adds new folders to Album library.
pa: ਐਲਬਮ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵਿੱਚ ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Images found in %1
pa: %1 ਵਿੱਚ ਚਿੱਤਰ ਮਿਲੇ

en: Select folder to parse
pa: ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select folders to import into album
pa: ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
pa: <p>ਡਿਜਿਕੈਮ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਟਿਕਾਣਾ ਐਲਬਮ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਹੈ।</p>

en: CompactFlash Card Reader
pa: ਕੰਪੈਕਟ-ਫਲੈਸ਼ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

en: Memory Stick Reader
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਸਟਿੱਕ ਰੀਡਰ

en: SmartMedia Card Reader
pa: ਸਮਾਰਟ-ਮੀਡਿਆ ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

en: SD / MMC Card Reader
pa: SD / MMC ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

en: xD Card Reader
pa: xD ਕਾਰਡ ਰੀਡਰ

en: USB Disk
pa: USB ਡਿਸਕ

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
pa: ਡਿਸਕ

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
pa: %3 ਉੱਤੇ %1 "%2"

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
pa: %2 ਉੱਤੇ %1

en: Cannot access the storage device.
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਜੰਤਰ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Images on %1
pa: %1 ਵਿੱਚ ਚਿੱਤਰ

en: The specified device ("%1") is not valid.
pa: ਦਿੱਤਾ ਜੰਤਰ ("%1") ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The specified camera ("%1") is not supported.
pa: ਦਿੱਤਾ ਕੈਮਰਾ ("%1") ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
pa: ਝਲਕ(&B)

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
pa: ਐਲਬਮ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
pa: ਟੈਗ(&a)

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&m)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: digiKam
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
pa: ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਏ gphoto2 ਕੈਮਰਾ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜੋ ਅਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: go to previous image]
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: go to next image]
en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: Add a Face Tag
pa: ਚਿਹਰਾ ਟੈਗ ਸ਼ਾਮਲ

en: Show Face Tags
pa: ਚਿਹਰਾ ਟੈਗ ਵੇਖੋ

en: Albums
pa: ਐਲਬਮ

en: Labels
pa: ਲੇਬਲ

en: Scan collection for faces
pa: ਚਿਹਰਿਆਂ ਲਈ ਭੰਡਾਰ ਦੀ ਜਾਂਚ

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
pa: ਲੋਕ

en: Tags
pa: ਟੈਗ

en: Time Unit:
pa: ਟਾਈਮ ਯੂਨਿਟ:

en: Day
pa: ਦਿਨ

en: Week
pa: ਹਫ਼ਤਾ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: Year
pa: ਸਾਲ

en: Clear current selection
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Save current selection to a new virtual Album
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਵੁਰਚੁਅਲ ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Timeline
pa: ਟਾਈਮ-ਲਾਈਨ

en: 1 item | %1 items
pa[0]: ੧ ਬਿੱਟ
pa[1]: %1 ਬਿੱਟ

en: Map Search
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਖੋਜ

en: Last Search
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਜ

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

en: %1/%2 items selected
pa: %2/%1 ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੀਆਂ

en: ...and much more.
pa: ...ਅਤੇ ਹੋਰ ਬਹੁਤ

en: Welcome to digiKam %1
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ %1 ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Path
pa: ਮਾਰਗ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Thumbnail
pa: ਥੰਮਨੇਲ

en: Auto Levels
pa: ਆਟੋ ਲੈਵਲ

en: Normalize
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Equalize
pa: ਸਮੀਕਰਨ

en: Stretch Contrast
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ ਖਿੱਚੋ

en: Auto Exposure
pa: ਆਟੋ ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: BCG Correction
pa: BCG ਸੋਧ

en: Channel Mixer
pa: ਚੈਨਲ ਮਿਕਸਰ

en: Color Balance
pa: ਰੰਗ ਸੰਤੁਲਨ

en: Color Profile Conversion
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Invert Colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ

en: White Balance
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੰਤੁਲਨ

en: Convert To JP2
pa: JP2 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Convert To JPEG
pa: JPEG ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Convert To PNG
pa: PNG ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Convert To TIFF
pa: TIFF ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Add Border
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Watermark type:
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ ਕਿਸਮ:

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Image settings
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Watermark image:
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ ਚਿੱਤਰ:

en: Text settings
pa: ਟੈਕਸਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Watermark text:
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ ਟੈਕਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
pa: ਫੋਂਟ ਰੰਗ:

en: Use background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ

en: 180 degrees
pa: 180 ਡਿਗਰੀਆਂ

en: Rotation:
pa: ਘੁੰਮਾਉ:

en: Size (%):
pa: ਆਕਾਰ (%):

en: Add Watermark
pa: ਵਾਟਰਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Smoothness:
pa: ਮੁਲਾਇਮ:

en: Blur Image
pa: ਬਲਰ ਚਿੱਤਰ

en: Hot Pixels
pa: ਹਾਟ ਪਿਕਸਲ

en: Lens Auto-Correction
pa: ਲੈਨਜ਼ ਆਟੋ-ਸੋਧ

en: Local Contrast
pa: ਲੋਕਲ ਭਿੰਨਤਾ

en: Noise Reduction
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਓ

en: Visit CImg library website
pa: CImg ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Restoration
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰੇਸ਼ਨ

en: Color Effects
pa: ਰੰਗ ਪਰਭਾਵ

en: Film Grain
pa: ਫਿਲਮ ਗਰੇਨ

en: Position:
pa: ਸਥਿਤੀ:

en: Set here the width selection for cropping.
pa: ਕਰੋਪਿੰਗ ਲਈ ਚੌੜਾਈ ਚੋਣ ਇੱਥੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set here the height selection for cropping.
pa: ਕਰੋਪਿੰਗ ਲਈ ਉਚਾਈ ਚੋਣ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Crop
pa: ਕਰੋਪ

en: Flip
pa: ਪਲਟੋ

en: Preset Length:
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ ਲੰਬਾਈ:

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
pa[0]: ਛੋਟਾ (1 ਪਿਕਸਲ)
pa[1]: ਛੋਟਾ (%1 ਪਿਕਸਲ)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
pa[0]: ਮੱਧਮ (1 ਪਿਕਸਲ)
pa[1]: ਮੱਧਮ (%1 ਪਿਕਸਲ)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
pa[0]: ਵੱਡਾ (1 ਪਿਕਸਲ)
pa[1]: ਵੱਡਾ (%1 ਪਿਕਸਲ)

en: Use Custom Length
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਲੰਬਾਈ ਵਰਤੋਂ

en: Resize
pa: ਮੁੜ-ਸਾਈਜ਼

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Adjust Curve
pa: ਕਰਵ ਅਡਜੱਸਟ

en: Output intensity.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਇਟੈਂਸਟੀ।

en: Gamma input value.
pa: ਗਾਮਾ ਇੰਪੁੱਟ ਮੁੱਲ ਹੈ।

en: Select the gamma input value here.
pa: ਗਾਮਾ ਇੰਪੁੱਟ ਮੁੱਲ ਇੱਥੇ ਚੁਣੋ।

en: Adjust all levels automatically.
pa: ਸਭ ਲੈਵਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ।

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
pa: ਜੇ ਇਹ ਬਟਨ ਦੱਬਿਆ ਤਾਂ ਸਭ ਚੈਨਲ ਲੈਵਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਅਡਜੱਸਟ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: &Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ(&R)

en: Adjust Levels
pa: ਲੈਵਲ ਅਡਜੱਸਟ

en: Select Gimp Levels File to Load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਜੈਮਪ ਲੈਵਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Gimp Levels File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਜੈਮਪ ਲੈਵਲ ਫਾਇਲ

en: Brightness / Contrast / Gamma
pa: ਚਮਕ / ਭਿੰਨਤਾ / ਗਾਮਾ

en: Convert to Black and White
pa: ਕਾਲੇ ਅਤੇ ਚਿੱਟੇ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Exposure correction.
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਸੋਧ।

en: Film
pa: ਫਿਲਮ

en: HSL Adjustments
pa: HSL ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

en: Info...
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Current Color Space:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੰਗ ਥਾਂ:

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
pa: ਇੱਥੇ, ਆਪਣੇ ਚਿੱਤਰ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਵਾਸਤੇ ਟੈਕਸਟ ਦਿਓ।

en: Here you can choose the font to be used.
pa: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣ ਲੀ ਫੋਂਟ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Align text to the left
pa: ਪਾਠ ਨੂੰ ਖੱਬੇ ਰੱਖੋ

en: Align text to the right
pa: ਪਾਠ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਰੱਖੋ

en: Align text to center
pa: ਪਾਠ ਨੂੰ ਕੇਂਦਰ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ

en: Align text to a block
pa: ਪਾਠ ਨੂੰ ਬਲਾਕ 'ਚ ਰੱਖੋ

[ctx: no rotation]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: 90 Degrees
pa: 90 ਡਿਗਰੀ

en: 180 Degrees
pa: 180 ਡਿਗਰੀਆਂ

en: 270 Degrees
pa: 270 ਡਿਗਰੀਆਂ

en: Select the text rotation to use here.
pa: ਇੱਥੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਘੁੰਮਣ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।

[ctx: font color]
en: Color:
pa: ਰੰਗ:

en: Set here the font color to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Add border
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Semi-transparent
pa: ਅਰਧ-ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

en: Enter your text here.
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਠ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Insert Text Tool
pa: ਟੈਕਸਟ ਟੂਲ ਸ਼ਾਮਲ

en: Insert Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Texture
pa: ਟੈਕਸਟਰ

en: Gaussian Blur
pa: ਗਾੱਸੀਨ ਧੱਬਾ

en: Hot Pixels Correction
pa: ਹਾਟ ਪਿਕਸਲ ਸੋਧ

en: Show grid
pa: ਗਰਿੱਡ ਵੇਖੋ

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
pa: ਇੱਕ ਕਰਾਂਸ ਪੈਟਰਨ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕੀਤੀ ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ ਸੋਧ ਦੀ ਥੰਮਨੇਲ ਵਿੱਚ ਝਲਕ ਇੱਥੇ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
pa: ਮੁੱਖ:

en: Edge:
pa: ਭੁਜਾ:

en: Zoom:
pa: ਜ਼ੂਮ:

en: This value rescales the overall image size.
pa: ਇਹ ਮੁੱਲ ਪੂਰੇ ਚਿੱਤਰ ਸਾਈਜ਼ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸਕੇਲ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Brighten:
pa: ਚਮਕ:

en: Lens Distortion
pa: ਲੈਨਜ਼ ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ

en: Red Eyes Correction
pa: ਲਾਲ ਅੱਖ ਸੋਧ

en: Preset
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈਟ

en: Filtering type:
pa: ਫਿਲਟਰ ਕਿਸਮ:

en: Sharpen
pa: ਉਘੜਵਾਂ

en: Refocus
pa: ਮੁੜ-ਫੋਕਸ

en: Print Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Settings...
pa: ਸੈਟਿੰਗ...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਥਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
pa: ਸਕੇਲਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
pa: ਕੋਈ ਸਕੇਲਿੰਗ ਨਹੀਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
pa: ਚਿੱਤਰ ਪੇਜ਼ ਲਈ ਫਿੱਟ(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
pa: ਛੋਟੇ ਚਿੱਤਰ ਵੱਡੇ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
pa: ਸਕੇਲ ਕਰੋ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
pa: ਮਿਲੀਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
pa: ਸੈਂਟੀਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
pa: ਇੰਚ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
pa: ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

en: Zoom Blur
pa: ਜ਼ੂਮ ਬਲਰ

en: Radial Blur
pa: ਰੇਡੀਅਲ ਬਲਰ

en: Far Blur
pa: ਫਰ ਬਲਰ

en: Motion Blur
pa: ਗਤੀ ਬਲਰ

en: Softener Blur
pa: ਸਾਟੇਨਰ ਬਲਰ

en: Shake Blur
pa: ਸ਼ੇਕ ਬਲਰ

en: Focus Blur
pa: ਫੋਕਸ ਬਲਰ

en: Smart Blur
pa: ਚੁਸਤ ਬਲਰ

en: Frost Glass
pa: ਖੁਰਦਲਾ ਸ਼ੀਸ਼ਾ

en: Mosaic
pa: ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Distance:
pa: ਦੂਰੀ:

en: Set here the blur distance in pixels.
pa: ਬਲਰ ਦੂਰੀ ਨੂੰ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸੈਟ ਕਰੋ।

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
pa: ਲੈਵਲ:

en: This value controls the level to use with the current effect.
pa: ਇਹ ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਦੀ ਵਰਤੀ ਗਈ ਕਿਸਮ ਦੇ ਪੱਧਰ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Blur Effects
pa: ਬਲਰ ਪਰਭਾਵ

en: Charcoal
pa: ਚਾਰਕੋਲ

en: Pencil size:
pa: ਪਿਨਸਲ ਸਾਈਜ਼:

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
pa: ਮੁਲਾਇਮ:

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ ਪਰਭਾਵ ਦੀ ਝਲਕ ਹੈ।

en: Fish Eyes
pa: ਮੱਛੀ ਅੱਖਾਂ

en: Cylindrical Hor.
pa: ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਸਿਲੰਡਰ

en: Cylindrical Vert.
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਿਲੰਡਰ

en: Cylindrical H/V.
pa: H/V ਸਿਲੰਡਰ

en: Multiple Corners
pa: ਕਈ ਕੋਨੇ

en: Waves Hor.
pa: ਲਹਿਰ ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ

en: Waves Vert.
pa: ਲਹਿਰ ਵਰਟੀਕਲ

en: Block Waves 1
pa: ਬਲਾਕ ਲਹਿਰ 1

en: Block Waves 2
pa: ਬਲਾਕ ਲਹਿਰ 2

en: Circular Waves 1
pa: ਚੱਕਰੀ ਲਹਿਰ 1

en: Circular Waves 2
pa: ਚੱਕਰੀ ਲਹਿਰ 2

en: Polar Coordinates
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਧੁਰਾ

en: Unpolar Coordinates
pa: ਨਾ-ਕੇਂਦਰੀ ਧੁਰੇ

en: Tile
pa: ਟਾਇਲ

[ctx: level of the effect]
en: Level:
pa: ਲੈਵਲ:

en: Set here the level of the effect.
pa: ਪਰਭਾਵ ਦਾ ਲੈਵਲ ਇੱਥੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Distortion Effects
pa: ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ ਪਰਭਾਵ

en: Depth:
pa: ਡੂੰਘਾਈ:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
pa: ਚਿੱਤਰ ਉੱਤੇ ਨੱਕਾਸ਼ੀ ਪ੍ਰਭਾਵ ਦੀ ਡੂੰਘਾਈ ਸੈਟ ਕਰੋ।

en: Emboss
pa: ਨੱਕਾਸ਼ੀ

en: Brush size:
pa: ਬੁਰਸ਼ ਅਕਾਰ:

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
pa: ਮੁਲਾਇਮ:

en: Oil Paint
pa: ਤੇਲ ਪੇਂਟ

en: Drop size:
pa: ਬੂੰਦ ਅਕਾਰ:

en: Set here the raindrops' size.
pa: ਇੱਥੇ ਮੀਂਹ ਦੀ ਕਣੀ ਦਾ ਸਾਈਜ਼ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Number:
pa: ਨੰਬਰ:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
pa: ਮੀਹ ਦੀਆਂ ਕਣੀਆਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Fish eyes:
pa: ਮੱਛੀ ਅੱਖਾਂ:

en: RainDrop
pa: ਕਣੀ

en: Maintain aspect ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

en: Width (px):
pa: ਚੌੜਾਈ (px):

en: Set here the new image width in pixels.
pa: ਨਵੇਂ ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ 'ਚ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Height (px):
pa: ਉਚਾਈ (px):

en: Set here the new image height in pixels.
pa: ਨਵੇਂ ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ 'ਚ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Width (%):
pa: ਚੌੜਾਈ (%):

en: New image width, as a percentage (%).
pa: ਨਵੀਂ ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ ਫੀਸਦੀ 'ਚ ਦਿਓ (%)।

en: Height (%):
pa: ਉਚਾਈ (%):

en: New image height, as a percentage (%).
pa: ਨਵੀਂ ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ ਫੀਸਦੀ 'ਚ ਦਿਓ(%)।

en: Resize Order:
pa: ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਕ੍ਰਮ:

en: Horizontally first
pa: ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Vertically first
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Target size
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਸਾਈਜ਼

en: Mask Settings
pa: ਮਾਸਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Advanced Settings
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: New width:
pa: ਨਵੀਂ ਚੌੜਾਈ:

en: New height:
pa: ਨਵੀਂ ਉਚਾਈ:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
pa: ਅਡਜੱਸਟ

en: Automatic Adjustment
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Free Rotation
pa: ਮੁਕਤ ਘੁੰਮਾਓ

en: Click to set
pa: ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Angles (in degrees):
pa: ਕੋਣ (ਡਿਗਰੀਆਂ ਵਿੱਚ):

en:   Top left:
pa:   ਉੱਪਰੀ ਖੱਬਾ:

en:   Top right:
pa:   ਉੱਪਰੀ ਸੱਜਾ:

en:   Bottom left:
pa:   ਹੇਠਾਂ ਖੱਬਾ:

en:   Bottom right:
pa:   ਹੇਠਾਂ ਸੱਜਾ:

en: Draw preview while moving
pa: ਚੱਲਣ ਦੌਰਾਨ ਝਲਕ ਬਣਾਓ

en: Draw grid
pa: ਗਰਿੱਡ ਬਣਾਓ

en: Inverse transformation
pa: ਉਲਟ ਟਰਾਂਸਫਰਮੇਸ਼ਨ

en: Aspect Ratio Crop
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਫੈਲਾਓ

en: Max. Aspect
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਅਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
pa: ਰੈਜ਼ੋਲੇਸ਼ਨ:

en: Crop Information
pa: ਕਰੋਪ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Aspect ratio:
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
pa: ਪਸੰਦ

en: Golden Ratio
pa: ਸੁਨਹਿਰੀ ਅਨੁਪਾਤ

[ctx: no aspect ratio]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Exact aspect
pa: ਠੀਕ ਅਨੁਪਾਤ

en: Orientation:
pa: ਸਥਿਤੀ:

en: Landscape
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

en: Portrait
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ

en: Auto
pa: ਆਟੋ

en: Custom ratio:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਅਨੁਪਾਤ:

en: Set width position to center.
pa: ਸੈਂਟਰ ਤੋਂ ਚੌੜਾਈ ਸਥਿਤੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set height position to center.
pa: ਸੈਂਟਰ ਤੋਂ ਉਚਾਈ ਸਥਿਤੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Crop Settings
pa: ਕਰੋਪ ਸੈਟਿੰਗ

en: Rules of Thirds
pa: ਤਿੰਨਾਂ ਦਾ ਨਿਯਮ

en: Golden Mean
pa: ਸੁਨਹਿਰੀ ਮੱਧ

[ctx: no geometric form]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Golden sections
pa: ਸੁਨਿਹਰੀ ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ

en: Enable this option to show golden sections.
pa: ਗੋਲਡਨ ਸ਼ੈਕਸ਼ਣ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Golden spiral sections
pa: ਸੁਨਹਿਰੀ ਘੇਰੇ ਭਾਗ

en: Golden spiral
pa: ਸੁਨਹਿਰੀ ਘੇਰੇ

en: Golden triangles
pa: ਸੁਨਹਿਰੀ ਤਿਕੋਣਾਂ

en: Enable this option to show golden triangles.
pa: ਗੋਲਡਨ ਤਿਕੋਣਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Flip horizontally
pa: ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਝਟਕੋ

en: Flip vertically
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਝਟਕੋ

en: Color and width:
pa: ਰੰਗ ਅਤੇ ਚੌੜਾਈ:

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
pa: ਪਸੰਦ

en: New Size
pa: ਨਵਾਂ ਸਾਈਜ਼

en: Width:
pa: ਚੌੜਾਈ:

en: Height:
pa: ਉਚਾਈ:

en: New image height in pixels (px).
pa: ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ (px)।

en: New image width in percent (%).
pa: ਨਵੀਂ ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ ਫੀਸਦੀ 'ਚ ਦਿਓ (%)।

en: New image height in percent (%).
pa: ਨਵੀਂ ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ ਫੀਸਦੀ 'ਚ ਦਿਓ(%)।

en: Restore photograph (slow)
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਰੀ-ਸਟੋਰ (ਹੌਲੀ)

en: Main horizontal angle:
pa: ਮੁੱਖ ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਕੋਣ:

en: Fine horizontal angle:
pa: ਸਧਾਰਨ ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਕੋਣ:

en: Main vertical angle:
pa: ਮੁੱਖ ਵਰਟੀਕਲ ਕੋਣ:

en: Fine vertical angle:
pa: ਸਧਾਰਨ ਵਰਟੀਕਲ ਕੋਣ:

en: Anti-Aliasing
pa: ਐਂਟੀ-ਅਲਾਸਿੰਗ

en: Shear Tool
pa: ਕੱਟ-ਵੱਢ ਟੂਲ

en: Scan Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਕੈਨ ਕਰੋ

en: New Image File Name
pa: ਨਵਾਂ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਨੂੰ
    "%2"
    ਲਈ ਸੰਭਾਲਣ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Overwrite File?
pa: ਕੀ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ "%1" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Cannot save "%1" file
pa: "%1" ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Latitude
pa: ਵਿਥਕਾਰ

en: Longitude
pa: ਲੰਬਕਾਰ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Add a new value to the list
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਮੁੱਲ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Contrast:
pa: ਭਿੰਨਤਾ:

en: Saturation:
pa: ਸਤ੍ਰਿਪਤਾ:

en: Sharpness:
pa: ਤਿੱਖਾਪਨ:

en: Custom process
pa: ਕਸਟਮ ਪਰੋਸੈੱਸ

en: Artist (*):
pa: ਕਲਾਕਾਰ (*):

en: Copyright (*):
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ (*):

en: Creation date and time
pa: ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਟਾਈਮ

en: Original date and time
pa: ਅਸਲੀ ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਟਾਈਮ

en: Device model (*):
pa: ਜੰਤਰ ਮਾਡਲ (*):

en: Device type:
pa: ਜੰਤਰ ਟਾਈਪ:

en: Film scanner
pa: ਫਿਲਮ ਸਕੈਨਰ

en: Sensitivity (ISO):
pa: ਸੈਨਸਵਿਟੀ (ISO):

en: Not defined
pa: ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: Digital zoom ratio:
pa: ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਜ਼ੂਮ ਰੇਸ਼ੋ:

en: No flash
pa: ਫਲੈਸ਼ ਨਹੀਂ

en: Fired
pa: ਫਾਇਰਡ

en: Yes, auto
pa: ਹਾਂ, ਆਟੋ

en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Replace
pa: ਬਦਲੋ(&R)

en: Headline:
pa: ਹੈੱਡ-ਲਾਈਨ:

en: Copyright:
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ:

en: Credit:
pa: ਮਾਣ:

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

en: Sublocation:
pa: ਅਧੀਨ-ਟਿਕਾਣਾ:

en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

en: Release date
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਮਿਤੀ

en: Release time
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਟਾਈਮ

en: Language:
pa: ਭਾਸ਼ਾ:

en: News
pa: ਖ਼ਬਰਾਂ

en: Data
pa: ਡਾਟਾ

en: Reference:
pa: ਹਵਾਲਾ:

en: Default Language Caption Options
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਭਾਸ਼ਾ ਸੁਰਖੀ ਚੋਣਾਂ

en: Contact
pa: ਸੰਪਰਕ

en: Phone:
pa: ਫੋਨ:

[ctx: Street address]
en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

en: Subjects
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

[ctx: @action:button]
en: &Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&A)

en: Timestamp Used
pa: ਵਰਤਣ ਦੀ ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Timestamp Updated
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਹੋਣ ਦੀ ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox)
en: Preview
pa: ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
pa: US ਲੈਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
pa: ਉੱਤੇ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਵਿੱਚ ਲਾਇਨਾਂ ਖਿੱਚੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Choose events to show on the Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਉੱਤੇ ਵੇਖਣ ਲਈ ਈਵੈਂਟ ਚੁਣੋ

en: &Abort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ(&A)

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: unavailable
pa: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Load playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲੋਡ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
pa: ਲੂਪ(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
pa: ਸਾਊਡਟਰੈਕ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
pa: ਟਾਈਮ ਤੁਲਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
pa: ਸਾਊਂਡਟਰੈਕ :

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
pa: ਸਕਿੰਟਾਂ ਦੀ ਬਜਾਏ ਮਿਲੀ-ਸਕਿੰਟ ਵਰਤੋਂ(U&m)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Ken Burns
pa: ਕੇਨ ਬਰਾਉਨਜ਼

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
pa: ਬੈਂਡ

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
pa: ਘਣ

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
pa: ਫਿੱਕਾ

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
pa: ਅੰਦਰ ਬਾਹਰ

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
pa: ਰਲਵੇਂ

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
pa: ਸਤਰੰਜ ਬੋਰਡ

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
pa: ਸਵੀਪ

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
pa: ਚੱਕਰ ਬਾਹਰ ਨੂੰ

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
pa: ਕਈ ਚੱਕਰ ਬਾਹਰ ਨੂੰ

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
pa: ਅੰਦਰ ਸਮੇਟੋ

en: Slideshow
pa: ਸਲਾਇਡ ਸ਼ੋ

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
pa: ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋਅ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The delay, in seconds, between images.
pa: ਸਕਿੰਟਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਚਿੱਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਅੰਤਰਾਲ (ਦੇਰੀ) ਹੈ।

en: Start with current image
pa: ਮੌਜੂਦ ਚਿੱਤਰ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਸਲਾਇਡ-ਸ਼ੋ ਨੂੰ ਚਿੱਤਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣੇ ਚਿੱਤਰ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Slideshow runs in a loop
pa: ਸਲਾਇਡ ਸ਼ੋ ਲੂਪ 'ਚ ਚਲਾਓ।

en: Run the slideshow in a loop.
pa: ਸਲਾਇਡ ਸ਼ੋ ਲੂਪ 'ਚ ਚਲਾਓ।

en: Show image file name
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਹੇਠਾਂ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵੇਖੋ।

en: Show image creation date
pa: ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਚਿੱਤਰ ਬਣਾਉਣ ਟਾਈਮ/ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ।

en: Show camera aperture and focal length
pa: ਕੈਮਰਾ ਅਪਰਚਰ ਅਤੇ ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ ਵੇਖੋ

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਕੈਮਰਾ ਅਪਰਚਰ ਅਤੇ ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ ਵੇਖੋ।

en: Show camera exposure and sensitivity
pa: ਕੈਮਰਾ ਐਕਪੋਜਰ ਅਤੇ ਸੈਨਸਵਿਟੀ ਵੇਖੋ

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਕੈਮਰਾ ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਅਤੇ ਸੈਨਸਵਿਟੀ ਵੇਖੋ।

en: Show camera make and model
pa: ਕੈਮਰਾ ਮੇਕ ਅਤੇ ਮਾਡਲ ਵੇਖੋ

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਕੈਮਰਾ ਮੇਕ ਅਤੇ ਮਾਡਲ ਵੇਖੋ।

en: Show image caption
pa: ਤਸਵੀਰ ਸੁਰਖੀ ਵੇਖੋ

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਚਿੱਤਰ ਸੁਰਖੀ ਵੇਖੋ।

en: Show image tags
pa: ਚਿੱਤਰ ਟੈਗ ਵੇਖੋ

en: Switch Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਬਦਲੋ

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
pa: %1 ਸਕਰੀਨ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Album
pa: ਐਲਬਮ

en: New Album
pa: ਨਵੀਂ ਐਲਬਮ

en: JPEG quality:
pa: JPEG ਕੁਆਲਟੀ:

en: Raw Import
pa: Raw ਇੰਪੋਰਟ

en: Post Processing
pa: ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ

en: Raw Decoding
pa: Raw ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
pa: ਰਾਅ (RAW) ਚਿੱਤਰ "%1"
    ਡੀਕੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Abort
pa: ਛੱਡੋ

en: Abort the current Raw image preview.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਾਅ (raw) ਚਿੱਤਰ ਝਲਕ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੋ।

en: Brightness:
pa: ਚਮਕ:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਚਮਕ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਇੱਥੇ ਕਰੋ।

en: Gamma:
pa: ਗਾਮਾ:

en: Exposure (E.V):
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ (E.V):

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Exposure
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Reset all settings to default values.
pa: ਸਭ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਲਈ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ

en: Import image to editor using current settings.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਚਿੱਤਰ ਐਡੀਟਰ ਵਿੱਚ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ।

en: Use Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਰਤੋਂ

en: Current Timeline Search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਾਈਮ-ਲਾਈਨ ਖੋਜ

en: Current Map Search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਾ ਖੋਜ

en: Current Search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ

en: Current Duplicates Search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਖੋਜ

en: Rename Album (%1)
pa: ਐਲਬਮ (%1) ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Enter new album name:
pa: ਨਵਾਂ ਐਲਬਮ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Searches
pa: ਖੋਜਾਂ

en: Your locale has changed since this album was last opened.
    Old locale: %1, new locale: %2
    If you have recently changed your locale, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a locale that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your locale setting before restarting digiKam.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਇਹ ਐਲਬਮ ਖੋਲ੍ਹਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਤੁਹਾਡੀ ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ।
    ਪੁਰਾਣੀ ਭਾਸ਼ਾ: %1, ਨਵੀਂ ਭਾਸ਼ਾ: %2
    ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਭਾਸ਼ਾ ਹੁਣੇ ਜਿਹੇ ਹੀ ਬਦਲੀ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਧਿਆਨ ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਅਜਿਹਾ ਲੋਕੇਲ (ਭਾਸ਼ਾ) ਚੁਣਿਆ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਨੂੰ ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਅੱਗੇ ਜਾਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ ਤਾਂ 'ਹਾਂ' ਨੂੰ ਇਹ ਐਲਬਮ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਦਬਾਓ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ 'ਨਹੀਂ' ਨੂੰ ਦਬਾਉ ਅਤੇ ਡਿਜਿਕੈਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣੀ ਭਾਸ਼ਾ ਠੀਕ ਕਰੋ।

en: Collection not found
pa: ਭੰਡਾਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Database Folder
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਫੋਲਡਰ

en: Upgrade Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ

en: Create New Database
pa: ਨਵਾਂ ਡਾਟਾਬੇਸ ਬਣਾਓ

en: New database folder
pa: ਨਵਾਂ ਡਾਟਾਬੇਸ ਫੋਲਡਰ

en: Copy Current Database
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਟਾਬੇਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Use Existing File
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
pa: ਦਿੱਤਾ ਭੰਡਾਰ ਟਿਕਾਣਾ ਗਲਤ ਹੈ ਜਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No parent found for album.
pa: ਐਲਬਮ ਲਈ ਕੋਈ ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Album name cannot be empty.
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Album name cannot contain '/'.
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ 'ਚ '/' ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: An existing album has the same name.
pa: ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਐਲਬਮ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Failed to add album to database
pa: ਐਲਬਮ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਜੋੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: No such album
pa: ਏਦਾਂ ਦੀ ਕੋਈ ਐਲਬਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot rename root album
pa: ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਦਾ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot rename album root album
pa: ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਦਾ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Album name cannot contain '/'
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ 'ਚ '/' ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
pa: ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਐਲਬਮ ਮੌਜੂਦ ਹੈ
    ਹੋਰ ਨਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ ਜੀ

en: Failed to rename Album
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ-ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Cannot edit root album
pa: ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: No parent found for tag
pa: ਟੈਗ ਲਈ ਕੋਈ ਮੋਢੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: Tag name cannot be empty
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Tag name cannot contain '/'
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ 'ਚ '/' ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Tag name already exists
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Failed to add tag to database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਟੈਗ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Cannot edit root tag
pa: ਰੂਟ(root) ਟੈਗ ਸੋਧਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
pa: ਇਸੇ ਟੈਗ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਐਲਬਮ ਮੌਜੂਦ ਹੈ
    ਹੋਰ ਨਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Cannot move root tag
pa: ਰੂਟ ਟੈਗ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: No such tag
pa: ਏਦਾਂ ਦਾ ਕੋਈ ਟੈਗ ਨਹੀਂ

en: Context menu
pa: ਪਰਸੰਗ ਮੇਨੂ

en: Find Duplicates...
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਖੋਜ...

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: No Album Selected
pa: ਕੋਈ ਐਲਬਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: No Tag Selected
pa: ਕੋਈ ਟੈਗ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
pa[0]: 1 ਟੈਗ ਚੁਣਿਆ
pa[1]: %1 ਟੈਗ ਚੁਣੇ

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
pa[0]: 1 ਐਲਬਮ ਚੁਣੀ
pa[1]: %1 ਚੁਣੀਆਂ ਐਲਬਮਾਂ

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
pa[0]: 1 ਟੈਗ ਕੱਢਿਆ
pa[1]: %1 ਟੈਗ ਕੱਢੇ

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
pa[0]: 1 ਐਲਬਮ ਕੱਢੀ
pa[1]: %1 ਐਲਬਮਾਂ ਕੱਢੀਆਂ

en: Select Album
pa: ਐਲਬਮ ਚੁਣੋ

en: Create New Album
pa: ਨਵੀਂ ਐਲਬਮ ਬਣਾਓ

en: &New Album
pa: ਨਵੀਂ ਐਲਬਮ(&N)

en: Create new album
pa: ਨਵੀਂ ਐਲਬਮ ਬਣਾਓ

en: The selected folder does not exist or is not readable
pa: ਚੁਣਿਆ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਪੜ੍ਹਨ-ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: There is already a collection containing the folder "%1"
pa: ਫੋਲਡਰ "%1" ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੱਕ ਭੰਡਾਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: The storage media can be uniquely identified.
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਮੀਡਿਆ ਵਿੱਲਖਣ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਪਛਾਣਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The collection is located on your harddisk
pa: ਭੰਡਾਰ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
pa: ਇਹ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਇਸ ਦੇ ਲੇਬਲ ("%1") ਰਾਹੀਂ ਪਛਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Create Schema...
pa: ਸਕੀਮਾ ਬਣਾਓ...

en: Failed to create tables in database.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਟੇਬਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Copied database file
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀ

en: Opened new database file
pa: ਨਵਾਂ ਡਾਟਾਬੇਸ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਗਈ

en: Prepared table creation
pa: ਟੇਬਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ

en: Created tables
pa: ਟੇਬਲ ਬਣਾਏ

en: Configured one album root
pa: ਇੱਕ ਐਲਬਮ ਰੂਟ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੀ

en: Imported albums
pa: ਐਲਬਮਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀਆਂ

en: Imported images information
pa: ਚਿੱਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ

en: Last Search (0.9)
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਜ (0.9)

en: Did the initial full scan
pa: ਕੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਜਾਂਚ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: Imported creation dates
pa: ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ

en: Imported comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀਆਂ

en: Imported ratings
pa: ਰੇਟਿੰਗ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ।
    ਡਿਜ਼ਿਕੈਮ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨਾਲ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੇਗਾ।

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
pa: <p><b>ਡਾਟਾਬੇਸ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।</b></p>ਵੇਰਵਾ:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
pa: ਸਰੋਤ ਚਿੱਤਰ

[ctx: @title]
en: Image History
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਤੀਤ

[ctx: @title]
en: Derived Images
pa: ਡਰਾਇਵ ਕੀਤੇ ਚਿੱਤਰ

[ctx: @title]
en: Related Images
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਚਿੱਤਰ

[ctx: @title]
en: Identical Images
pa: ਰਲਦੇ ਚਿੱਤਰ

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
pa: RAW ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ (%1)

en: No image selected
pa: ਕੋਈ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: This is the original image
pa: ਇਹ ਅਸਲੀ ਚਿੱਤਰ ਹੈ

en: Could not start database server.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

[ctx: People on your photos]
en: People
pa: ਲੋਕ

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Overwrite automatically
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਦੀ ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Preparing collection scan...
pa: ਭੰਡਾਰ ਜਾਂਚ ਦੀ ਤਿਆਰੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Scanning for removed albums...
pa: ਹਟਾਈਆਂ ਗਈਆਂ ਐਲਬਮਾਂ ਲਈ ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ ਹੈ...

en: Scanning images in individual albums...
pa: ਅੱਡ ਅੱਡ ਐਲਬਮਾਂ ਲਈ ਚਿੱਤਰ ਖੋਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

en: Migrate ->
pa: ਮਾਈਗਰੇਟ ->

en: Progress Information
pa: ਤਰੱਕੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Overall Progress
pa: ਕੁੱਲ ਤਰੱਕੀ

en: Database copied successfully.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕਾਪੀ ਹੋ ਗਿਆ।

en: Database connection test
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੈਸਟ

en: Create Database Folder?
pa: ਕੀ ਡਾਟਾਬੇਸ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Create Database Folder Failed
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: No Database Write Access
pa: ਕੋਈ ਡਾਟਾਬੇਸ ਲਿਖਣ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
pa: <p>ਤੁਹਾਨੂੰ ਰੱਖੀ ਡਾਟਾਬੇਸ ਫਾਇਲ ਦੇ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੇ ਹਨ।<br/>ਵੱਖਰਾ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ।</p><p><b>%1</b></p>

en: Database Statistics
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੰਕੜੇ

en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: Count
pa: ਗਿਣਤੀ

en: Videos
pa: ਵੀਡੀਓ

en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

en: Total Items
pa: ਕੁੱਲ ਗਿਣਤੀ

en: Database backend
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਬੈਕਐਂਡ

en: Database internal server
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਰਵਰ

en: Thumb
pa: ਥੰਮ

en: This is the list of items that are about to be deleted.
pa: ਇਹ ਉਹਨਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾਣਾ ਹੈ।

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਰੱਖਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Do not &ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ(&a)

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
pa: ਇਹ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਤੋਂ <b>ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ</b> ਜਾਵੇਗਾ।

en: These items will be moved to Trash.
pa: ਇਨ੍ਹਾਂ ਐਲਬਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਟੋਕਰੀ 'ਚ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
pa: ਇਹ ਐਲਬਮਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਤੋਂ <b>ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾ</b> ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: These albums will be moved to Trash.
pa: ਇਹ ਐਲਬਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
pa[0]: <b>1</b> ਐਲਬਮ ਚੁਣੀ ਗਈ।
pa[1]: <b>%1</b> ਐਲਬਮਾਂ ਚੁਣੀਆਂ ਗਈਆਂ।

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
pa: <p>ਇਹ ਐਲਬਮਾਂ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਤੋਂ <b>ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਈਆਂ</b> ਜਾਣਗੀਆਂ। </p><p>ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ <b>ਸਭ ਸਬ-ਐਲਬਮਾਂ</b> ਵੀ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ ਅਤੇ ਉਹ ਵੀ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
pa: <p>ਇਹ ਐਲਬਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।</p><p>ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ <b>ਸਭ ਸਬ-ਐਲਬਮਾਂ</b> ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਵੀ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।</p>

en: &Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(&M)

en: About to delete selected albums
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਐਲਬਮਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ

en: Do not show this message again
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਮੁੜ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

en: Color Profile Info - %1
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ - %1

en: <i>Make:</i>
pa: <i>ਮੇਕ:</i>

en: <i>Model:</i>
pa: <i>ਮਾਡਲ:</i>

en: <i>Created:</i>
pa: <i>ਬਣਾਇਆ:</i>

en: <i>Aperture:</i>
pa: <i>ਅਪਰਚਰ:</i>

en: <i>Focal:</i>
pa: <i>ਫੋਕਲ:</i>

en: <i>Exposure:</i>
pa: <i>ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
pa: <i>ਸੈਨਸਵਿਟੀ:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
pa: <i>ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ:</i>

en: <i>Duration:</i>
pa: <i>ਅੰਤਰਾਲ:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
pa: <i>ਫਰੇਮਰੇਟ:</i>

en: Shared Libraries and Components Information
pa: ਸਾਂਝੀਆਂ ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ ਅਤੇ ਭਾਗ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Copy to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: List of supported RAW cameras
pa: ਸਹਾਇਕ RAW ਕੈਮਰਿਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
pa: ਗਰੇ-ਸਕੇਲ

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
pa: ਇਕਹੇਰਾ ਰੰਗ

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
pa: ਇੰਡੈਕਸਡ

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
pa: ਅਣ-ਕੈਲੀਬਰੇਟ (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Set here the gamma adjustment of the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਗਾਮਾ ਦੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਇੱਥੇ ਕਰੋ।

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
pa: Ilford SPX 200 (ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ)

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
pa: Ilford SPX 400 (ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ)

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
pa: Ilford SPX 800 (ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ)

en: No Lens Filter
pa: ਲੈਨਜ਼ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ

en: Green Filter
pa: ਹਰਾ ਫਿਲਟਰ

en: Orange Filter
pa: ਸੰਤਰੀ ਫਿਲਟਰ

en: Red Filter
pa: ਲਾਲ ਫਿਲਟਰ

en: Yellow Filter
pa: ਪੀਲਾ ਫਿਲਟਰ

en: Yellow-Green Filter
pa: ਪੀਲਾ-ਹਰਾ ਫਿਲਟਰ

en: Blue Filter
pa: ਨੀਲਾ ਫਿਲਟਰ

en: Strength:
pa: ਸ਼ਕਤੀ:

en: No Tone Filter
pa: ਕੋਈ ਟੋਨ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
pa: <b>ਕੋਈ ਟੋਨ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ</b>:<p> ਚਿੱਤਰ ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਟੋਨ ਫਿਲਟਰ ਨਾ ਲਾਓ।</p>

en: Brown Filter
pa: ਭੂਰਾ ਫਿਲਟਰ

en: Cold Filter
pa: ਕੋਲਡ ਫਿਲਟਰ

en: Selenium Filter
pa: ਸਲੇਨੀਅਮ ਫਿਲਟਰ

en: Platinum Filter
pa: ਪਲੇਟੀਨਮ ਫਿਲਟਰ

en: Lens Filters
pa: ਲੈਨਜ਼ ਫਿਲਟਰ

en: Tone
pa: ਟੋਨ

en: Luminosity
pa: ਲੁਮਿਨੋਸਟੀ

en: Black & White Settings File to Load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਲੀ-ਚਿੱਟੀ ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
pa: "%1" ਇੱਕ ਠੀਕ ਕਾਲੀ-ਚਿੱਟੀ ਸੈਟਿੰਗ ਪਾਠ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
pa: ਕਾਲੀ-ਚਿੱਟੀ ਪਾਠ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਸੈਟਿੰਗ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Black & White Settings File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਕਾਲੀ-ਚਿੱਟੀ ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
pa: ਕਾਲੀ-ਚਿੱਟੀ ਪਾਠ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੈਟਿੰਗ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Color Balance Tool
pa: ਰੰਗ ਸੰਤੁਲਨ ਟੂਲ

en: Curve free mode
pa: ਕਰਵ ਰਹਿਤ ਮੋਡ

en: Curve smooth mode
pa: ਕਰਵ ਸਮੂਥ ਮੋਡ

en: Adjust Curves
pa: ਕਰਵ ਅਡਜੱਸਟ

en: Gimp Curves File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਜੈਮਪ ਕਰਵ ਫਾਇਲ

en: Loading image...
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ...

en: Histogram calculation...
pa: ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ ਗਣਨਾ...

en: Histogram
    calculation
    failed.
pa: ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ
    ਗਣਨਾ
    ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Border Tool
pa: ਬਾਰਡਰ ਟੂਲ

[ctx: solid border type]
en: Solid
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
pa: ਬੀਵਲੀਡ

en: Decorative Pine
pa: ਸਜਾਵਟ ਪਾਈਨ

en: Decorative Wood
pa: ਸਜਾਵਟ ਲੱਕੜ

en: Decorative Paper
pa: ਸਜਾਵਟ ਪੇਪਰ

en: Decorative Parquet
pa: ਸਜਾਵਟ ਪਾਰਕਿਊ

en: Decorative Ice
pa: ਸਜਾਵਟ ਬਰਫ਼

en: Decorative Leaf
pa: ਸਜਾਵਟ ਪੱਤਾ

en: Decorative Marble
pa: ਸਜਾਵਟ ਸੰਗਮਰਮਰ

en: Decorative Rain
pa: ਸਜਾਵਟ ਕਣੀਆਂ

en: Decorative Craters
pa: ਸਜਾਵਟ ਕਰਾਟੀਰਸ

en: Decorative Dried
pa: ਸਜਾਵਟ ਡਰਾਇਡ

en: Decorative Pink
pa: ਸਜਾਵਟ ਗੁਲਾਬੀ

en: Decorative Stone
pa: ਸਜਾਵਟ ਪੱਥਰ

en: Decorative Chalk
pa: ਸਜਾਵਟ ਚਾਕ

en: Decorative Granite
pa: ਸਜਾਵਟ ਗਰੇਨਾਇਟ

en: Decorative Rock
pa: ਸਜਾਵਟ ਪਹਾੜ

en: Decorative Wall
pa: ਸਜਾਵਟ ਕੰਧ

en: Select the border type to add around the image here.
pa: ਇੱਥੇ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਲੱਗਣ ਵਾਲੇ ਬਾਰਡਰ ਕਿਸਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Preserve Aspect Ratio
pa: ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

en: Width (pixels):
pa: ਚੌੜਾਈ (ਪਿਕਸਲ):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
pa: ਇੱਥੇ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਲੱਗਣ ਵਾਲੇ ਬਾਰਡਰ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ 'ਚ ਦਿਓ।

[ctx: first color for border effect]
en: First:
pa: ਪਹਿਲਾਂ:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
pa: ਦੂਜਾ:

en: Set here the foreground color of the border.
pa: ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ:

en: Set here the Background color of the border.
pa: ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Set here the color of the main border.
pa: ਮੁੱਖ ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Set here the color of the line.
pa: ਇੱਥੇ ਲਾਈਨ ਦੇ ਰੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set here the color of the upper left area.
pa: ਉੱਪਰਲੇ ਖੱਬੇ ਖੇਤਰ ਦਾ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Set here the color of the lower right area.
pa: ਹੇਠਲੇ ਸੱਜੇ ਖੇਤਰ ਦਾ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Set here the color of the first line.
pa: ਪਹਿਲੀ ਲਾਈਨ ਦਾ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Set here the color of the second line.
pa: ਦੂਜੀ ਲਾਈਨ ਦਾ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Texture Filter
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਿਲਟਰ

en: Rotate Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Flip Horizontally
pa: ਹਰੀਜ਼ੱਟਲ ਝਟਕੋ

en: Flip Vertically
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਝਟਕੋ

en: Convert to 8 Bit
pa: 8 ਬਿੱਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Convert to 16 Bit
pa: 16 ਬਿੱਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: Flip image]
en: Flip
pa: ਪਲਟੋ

[ctx: Crop image]
en: Crop
pa: ਕਰੋਪ

[ctx: Resize image]
en: Resize
pa: ਮੁੜ-ਸਾਈਜ਼

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
pa: ਡੂੰਘਾਈ ਬਦਲੋ

en: Unknown filter
pa: ਅਣਜਾਣ ਫਿਲਟਰ

en: Blur Filter
pa: ਬਲਰ ਫਿਲਟਰ

en: Shadows:
pa: ਸੈਡੋਂ:

en: Highlights:
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ:

en: Common Settings
pa: ਆਮ ਸੈਟਿੰਗ

en: Detail preservation:
pa: ਵੇਰਵਾ ਸੁਰੱਖਿਅਤ:

en: Smoothing:
pa: ਮੁਲਾਇਮ:

en: Regularity:
pa: ਨਿਯਮਿਤ:

en: Noise:
pa: ਨੋਵਾਇਸ:

en: Sets the noise scale.
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਸਕੇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Angular step:
pa: ਕੋਣੀ ਸਟੈਪ:

en: Integral step:
pa: ਇੰਟੀਗਰਲ ਸਟੈਪ:

en: Tile size:
pa: ਟਾਈਲ ਅਕਾਰ:

en: Sets the tile size.
pa: ਟਾਈਲ ਸਾਈਜ਼ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Tile border:
pa: ਟਾਈਲ ਹਾਸ਼ੀਆ:

en: Sets the size of each tile border.
pa: ਹਰੇਕ ਟਾਈਲ ਬਾਰਡਰ ਦਾ ਸਾਈਜ਼ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Clear List
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Hot Pixels Tool
pa: ਹਾਟ ਪਿਕਸਲ ਟੂਲ

[ctx: average filter mode]
en: Average
pa: ਔਸਤ

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
pa: ਲੀਨੀਅਰ

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
pa: ਚਕੌਰ

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
pa: ਘਣਕਾਰ

en: Black Frame...
pa: ਕਾਲਾ ਫਰੇਮ...

en: Select Black Frame Image
pa: ਕਾਲਾ ਫਰੇਮ ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Hue:
pa: ਰੰਗਤ:

en: Set here the hue adjustment of the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਰੰਗਤ (hue) ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਇੱਥੇ ਕਰੋ।

en: Lightness:
pa: ਚਮਕ:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਚਮਕ ਦੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਇੱਥੇ ਕਰੋ।

en: Function:
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ:

en: Power:
pa: ਊਰਜਾ:

en: Blur:
pa: ਬਲਰ:

en: General settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੈਟਿੰਗ

en: Stage 1
pa: ਸਟੇਜ 1

en: Stage 2
pa: ਸਟੇਜ 2

en: Stage 3
pa: ਸਟੇਜ 3

en: Stage 4
pa: ਸਟੇਜ 4

en: Amount:
pa: ਮਾਤਰਾ:

en: Feather:
pa: ਖੰਭ:

en: Inner Radius:
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਰੇਡੀਅਸ:

en: Outer Radius:
pa: ਬਾਹਰੀ ਰੇਡੀਅਸ:

en: Lens Distortion Tool
pa: ਲੈਨਜ਼ ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ ਟੂਲ

en: Use Metadata
pa: ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਵਰਤੋਂ

[ctx: camera make]
en: Make:
pa: ਮੇਕ:

[ctx: camera model]
en: Model:
pa: ਮਾਡਲ:

en: Aperture:
pa: ਅਪਰਚਰ:

en: Vignetting
pa: ਵਿਗਨੈਟਿੰਗ

en: Distortion
pa: ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ

en: Geometry
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Channel:
pa: ਚੈਨਲ:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
pa: ਲੀਨੀਅਰ

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
pa: ਲਾਗਰਿਥਮਿਕ

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
pa: <p>ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ ਚੈਨਲ ਚੁਣੋ:</p>

[ctx: The red channel]
en: Red
pa: ਲਾਲ

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
pa: <b>ਲਾਲ</b>: ਲਾਲ ਚਿੱਤਰ-ਚੈਨਲ ਮੁੱਲ ਵੇਖੋ।

[ctx: The green channel]
en: Green
pa: ਹਰਾ

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
pa: <b>ਹਰਾ</b>: ਹਰਾ ਚਿੱਤਰ-ਚੈਨਲ ਮੁੱਲ ਵੇਖੋ।

[ctx: The blue channel]
en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
pa: <b>ਨੀਲਾ</b>: ਨੀਲਾ ਚਿੱਤਰ-ਚੈਨਲ ਮੁੱਲ ਵੇਖੋ।

[ctx: The colors channel]
en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
pa: <b>ਰੰਗ</b>: ਸਭ ਰੰਗ ਚੈਨਲ ਮੁੱਲ ਇੱਕ ਸਮੇਂ ਵੇਖੋ।

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
pa: ਐਲਫਾ

en: Levels Adjust Tool
pa: ਲੈਵਲ ਅਡਜੱਸਟ ਟੂਲ

en: Noise Reduction Filter
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣ ਫਿਲਟਰ

en: Threshold:
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ:

en: Softness:
pa: ਮੁਲਾਇਮ:

en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣ ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
pa: "%1" ਇੱਕ ਫੋਟੋਗਰਾਮ ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣ ਸੈਟਿੰਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਵਾਸਤੇ ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣ ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ

en: Method:
pa: ਢੰਗ:

en: Select the sharpening method to apply to the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਸ਼ਾਪਰਨਿੰਗ ਢੰਗ ਨੂੰ ਚੁਣੋ।

en: Radius:
pa: ਰੇਡੀਅਸ:

en: Circular sharpness:
pa: ਚੱਕਰੀ ਤਿੱਖਾਪਨ:

en: Correlation:
pa: ਕੋਰਲੇਸ਼ਨ:

en: Noise filter:
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਫਿਲਟਰ:

en: Gaussian sharpness:
pa: Gaussian ਤਿੱਖਾਪਨ:

en: Matrix size:
pa: ਮੈਟਰਿਕਸ ਅਕਾਰ:

en: Photograph Refocus Settings File to Load
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮੁੜ-ਫੋਕਸ ਸੈਟਿੰਗ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
pa: "%1" ਇੱਕ ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮੁੜ-ਫੋਕਸ ਸੈਟਿੰਗ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮੁੜ-ਫੋਕਸ ਸੈਟਿੰਗ ਪਾਠ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਸੈਟਿੰਗ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Photograph Refocus Settings File to Save
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮੁੜ-ਫੋਕਸ ਸੈਟਿੰਗ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਹੈ।

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮੁੜ-ਫੋਕਸ ਸੈਟਿੰਗ ਪਾਠ ਫਾਇਲ 'ਚ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Main angle:
pa: ਮੁੱਖ ਕੋਣ:

en: Fine angle:
pa: ਵਧੀਆ ਕੋਣ:

en: Auto-crop:
pa: ਆਟੋ-ਫੈਲਾ:

[ctx: no autocrop]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Widest Area
pa: ਚੌੜਾ ਖੇਤਰ

en: Largest Area
pa: ਵੱਡਾ ਖੇਤਰ

en: White Balance Tool
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੰਤੁਲਨ ਟੂਲ

en: Lossless JPEG 2000 files
pa: ਲੂਜ਼ਲਿਸ JPEG 2000 ਫਾਇਲਾਂ

en: JPEG 2000 quality:
pa: JPEG 2000 ਕੁਆਲਟੀ:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
pa: <p>JPEG 2000 ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਕੁਆਲਟੀ ਮੁੱਲ:</p><p><b>1</b>: ਘੱਟ ਕੁਆਲਟੀ (ਵੱਧ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ ਅਤੇ ਛੋਟਾ ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼)<br/><b>50</b>: ਮੱਧਮ ਕੁਆਲਟੀ<br/><b>75</b>: ਚੰਗੀ ਕੁਆਲਟੀ (ਡਿਫਾਲਟ)<br/><b>100</b>: ਉੱਚ ਕੁਆਲਟੀ (ਕੋਈ ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਅਤੇ ਵੱਡਾ ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼)</p><p><b>ਯਾਦ ਰੱਖੋ: JPEG 200 ਇੱਕ ਲੂਜ਼-ਲੈੱਸ ਚਿੱਤਰ ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਨ ਫਾਰਮੈਟ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤਦੇ ਹੋ।</b></p>

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
pa: <p>JPEG ਕੁਆਲਟੀ:</p><p><b>1</b>: ਘੱਟ ਕੁਆਲਟੀ (ਵੱਧ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ ਅਤੇ ਛੋਟਾ ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼)<br/><b>50</b>: ਮੱਧਮ ਕੁਆਲਟੀ<br/><b>75</b>: ਚੰਗੀ ਕੁਆਲਟੀ (ਡਿਫਾਲਟ)<br/><b>100</b>: ਉੱਚ ਕੁਆਲਟੀ (ਕੋਈ ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਅਤੇ ਵੱਡਾ ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼)</p><p><b>ਯਾਦ ਰੱਖੋ: JPEG ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲੂਜ਼ੀ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।</b></p>

en: Lossless PGF files
pa: ਲੂਜ਼ਲਿਸ PGF ਫਾਇਲਾਂ

en: PGF quality:
pa: PGF ਕੁਆਲਟੀ:

en: PNG compression:
pa: PNG ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ:

en: Compress TIFF files
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ TIFF ਫਾਇਲਾਂ

en: Lossless Compression
pa: ਲੂਜ਼-ਲਿੱਸ ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਨ

en: JPEG Preview:
pa: JPEG ਝਲਕ:

en: Writing metadata to files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਲਿਖੋ

en: Assigning image tags
pa: ਚਿੱਤਰ ਟੈਗ ਦਿੱਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Removing image tags
pa: ਚਿੱਤਰ ਟੈਗ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Assigning image ratings
pa: ਚਿੱਤਰ ਰੇਟਿੰਗ ਦਿੱਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Editing group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Updating orientation in database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸਥਿਤੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Applying metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਲਾਗੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Rotating images
pa: ਚਿੱਤਰ ਘੁੰਮਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Copying attributes
pa: ਗੁਣ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Failed to revise Exif orientation these files:
pa: ਇੰਨ੍ਹਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ Exif ਸਥਿਤੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:

en: Reset all active filters
pa: ਸਭ ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Open filter settings panel
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੈਟਿੰਗ ਪੈਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <br/><nobr><i>Text</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਟੈਕਸਟ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>Mime ਟਾਈਪ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਭੂਗੋਲੀ-ਟਿਕਾਣਾ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਰੇਟਿੰਗ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਲੇਬਲ ਚੁਣੋ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਰੰਗ ਲੇਬਲ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
pa: <br/><nobr><i>ਟੈਗ</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
pa: <nobr><b>ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
pa: <nobr><b>ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ:</b></nobr>

en: No active filter
pa: ਕੋਈ ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ

en: One active filter
pa: ਇੱਕ ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ

en: 1 active filter | %1 active filters
pa[0]: 1 ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ
pa[1]: %1 ਐਕਟਿਵ ਫਿਲਟਰ

en: No geo filtering
pa: ਕੋਈ ਜਿਓ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ

en: Images with coordinates
pa: ਧੁਰਿਆਂ ਨਾਲ ਚਿੱਤਰ

en: Images without coordinates
pa: ਬਿਨਾਂ ਧੁਰਿਆਂ ਦੇ ਚਿੱਤਰ

en: Filter by geolocation
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ-ਟਿਕਾਣੇ ਰਾਹੀਂ ਫਿਲਟਰ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: No RAW Files
pa: ਕੋਈ RAW ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

en: JPEG Files
pa: JPEG ਫਾਇਲਾਂ

en: PNG Files
pa: PNG ਫਾਇਲਾਂ

en: TIFF Files
pa: TIFF ਫਾਇਲਾਂ

en: DNG Files
pa: DNG ਫਾਇਲਾਂ

en: RAW Files
pa: RAW ਫਾਇਲਾਂ

en: Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Filter by file type
pa: ਫਾਇਲ ਟਾਈਪ ਰਾਹੀਂ ਫਿਲਟਰ

en: Rating greater than or equal to %1.
pa: %1 ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ ਰੇਟਿੰਗ ਹੈ।

en: Rating equal to %1.
pa: ਰੇਟਿੰਗ %1 ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਹੈ।

en: Rating less than or equal to %1.
pa: %1 ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ ਰੇਟਿੰਗ ਹੈ।

en: Rating Filter Options
pa: ਰੇਟਿੰਗ ਫਿਲਟਰ ਚੋਣਾਂ

en: Greater Than or Equals Condition
pa: ਵੱਡਾ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ ਸ਼ਰਤ

en: Equals Condition
pa: ਬਰਾਬਰ ਸ਼ਰਤ

en: Less Than or Equals Condition
pa: ਘੱਟ ਬਰਾਬਰ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ ਸ਼ਰਤ

en: Text quick filter (search)
pa: ਟੈਕਸਟ ਤੁਰੰਤ ਪਲੱਗਇਨ (ਖੋਜ)

en: Text Search Fields
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੋਜ ਖੇਤਰ

en: Tag Name
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ

en: Album Name
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: Visit digiKam project website
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਪਰੋਜੈੱਕਟ ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਵੇਖੋ

en: Aborting...
pa: ...ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Cancel this operation.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਰੱਦ ਕਰੋ।

en: Captions:
pa: ਸੁਰਖੀ:

en: Enter caption text here.
pa: ਆਪਣੀ ਸੁਰਖੀ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Enter caption author name here.
pa: ਸੁਰਖੀ ਲੇਖਕ ਨਾਂ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Enter title here.
pa: ਟਾਈਟਲ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Rating:
pa: ਰੇਟਿੰਗ:

en: Apply all changes to images
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ ਉੱਤੇ ਸਭ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Revert all changes
pa: ਸਭ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਵਾਪਿਸ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Tags already assigned
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲਾਏ ਟੈਗ

en: Recent Tags
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਟੈਗ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚਿੱਤਰ ਸੁਰਖੀ ਸੋਧੀ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %1 ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੀਆਂ ਸੁਰਖੀਆਂ ਸੋਧੀਆਂ ਹਨ।

en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਮਿਤੀ ਸੋਧੀ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %1 ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਮਿਤੀ ਸੋਧੀ ਹੈ।

en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚਿੱਤਰ ਲਈ ਰੇਟਿੰਗ ਸੋਧੀ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %1 ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਰੇਟਿੰਗ ਸੋਧੀ ਹੈ।

en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚਿੱਤਰ ਲਈ ਟੈਗ ਸੋਧਿਆ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %1 ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਟੈਗ ਸੋਧੇ ਹਨ।

en: Do you want to apply your changes?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: <li>title</li>
pa: <li>ਟਾਈਟਲ</li>

en: <li>caption</li>
pa: <li>ਸੁਰਖੀ</li>

en: <li>date</li>
pa: <li>ਮਿਤੀ</li>

en: <li>color label</li>
pa: <li>ਰੰਗ ਲੇਬਲ</li>

en: <li>rating</li>
pa: <li>ਰੇਟਿੰਗ</li>

en: <li>tags</li>
pa: <li>ਟੈਗ</li>

en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
pa: <p>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</p>

en: Always apply changes without confirmation
pa: ਬਿਨਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕੀਤੇ ਹੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply changes?
pa: ਕੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ?

en: Reading metadata from files. Please wait...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Writing metadata to files. Please wait...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਉੱਤੇ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਲਿਖਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Read metadata from file to database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਾਸਤੇ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹੋ

en: Write metadata to each file
pa: ਹਰੇਕ ਫਾਇਲ ਲਈ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਲਿਖੋ

en: Read metadata from each file to database
pa: ਹਰੇਕ ਫਾਇਲ ਲਈ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨਾਲ ਪੜ੍ਹੋ

en: No Recently Assigned Tags
pa: ਕੋਈ ਤਾਜ਼ਾ ਜਾਰੀ ਕੀਤੇ ਟੈਗ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: <b>Altitude</b>:
pa: <b>ਉਚਾਈ</b>:

en: <b>Latitude</b>:
pa: <b>ਵਿਥਕਾਰ</b>:

en: <b>Longitude</b>:
pa: <b>ਲੰਬਕਾਰ</b>:

en: <b>Date</b>:
pa: <b>ਮਿਤੀ</b>:

en: Used filters
pa: ਵਰਤੇ ਫਿਲਟਰ

en: Remove filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਹਟਾਓ

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
pa: ਇਹ ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਐਲਬਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Metadata
pa: ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ

en: Geolocation
pa: ਭੂਗੋਲੀ-ਟਿਕਾਣਾ

en: Count:
pa: ਗਿਣਤੀ:

en: Size:
pa: ਸਾਈਜ਼:

[ctx: @label]
en: Color Management
pa: ਰੰਗ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: Light Table
pa: ਰੋਸ਼ਨੀ ਟੇਬਲ

en: Create "%1"
pa: "%1" ਬਣਾਓ

en: Delete '%1' tag?
pa: ਕੀ ਟੈਗ '%1' ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Delete Tag
pa: ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Delete Tags
pa: ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Reset Tag Icon
pa: ਟੈਗ ਆਈਕਾਨ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Invert Selection
pa: ਉਲਟ ਚੋਣ

en: Tags Manager
pa: ਟੈਗ ਮੈਨੇਜਰ

en: Toggle Auto
pa: ਆਟੋ ਬਦਲੋ

[ctx: no auto toggle]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: toggle child tags]
en: Children
pa: ਬੱਚੇ

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
pa: ਮਾਪੇ

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

en: New Tag
pa: ਨਵਾਂ ਟੈਗ

en: Edit Tag
pa: ਟੈਗ ਸੋਧ

en: Enter tag name here...
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ ਇੱਥੇ ਦਿਓ...

en: &Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ(&I):

en: &Shortcut:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(&S):

en: <b>Create New Tag</b>
pa: <b>ਨਵਾਂ ਟੈਗ ਬਣਾਓ</b>

en: Tag creation Error
pa: ਟੈਗ ਬਣਾਉਣ ਗਲਤੀ

en: An error occurred during tag creation:
pa: ਟੈਗ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:

en: Tag Path
pa: ਟੈਗ ਮਾਰਗ

en: Recently Assigned Tags
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਜਾਰੀ ਕੀਤੇ ਟੈਗ

en: Add New Tag...
pa: ਨਵਾਂ ਟੈਗ ਸ਼ਾਮਲ...

en: More Tags...
pa: ...ਹੋਰ ਟੈਗ

en: Assign this Tag
pa: ਇਹ ਟੈਗ ਲਗਾਓ

en: Remove this Tag
pa: ਇਹ ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Go to this Tag
pa: ਇਹ ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Author Names:
pa: ਲੇਖਕ ਨਾਂ:

en: Authors' Positions:
pa: ਲੇਖਕ ਸਥਿਤੀ:

en: Enter the job titles of the authors here.
pa: ਲੇਖਕਾਂ ਲਈ ਜਾਬ ਟਾਈਟਲ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Enter the photograph credit here.
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਮਾਣ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Enter the original owner of the photograph here.
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਲਈ ਅਸਲੀ ਮਾਲਕ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Instructions:
pa: ਹਦਾਇਤਾਂ:

en: Rights
pa: ਹੱਕ

en: Enter the city of contents here.
pa: ਸਮਗੱਰੀ ਦਾ ਸ਼ਹਿਰ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Enter the province or state of contents here.
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਖਿੱਤਾ ਜਾਂ ਸੂਬਾ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
pa: <p>ਇੱਥੇ ਦੇਸ਼ ਚੁਣੋ, ਜਿੱਥੇ ਫੋਟੋ ਖਿੱਚੀ ਗਈ ਸੀ।</p>

en: Postal Code:
pa: ਡਾਕ ਕੋਡ:

en: Province:
pa: ਖਿੱਤਾ:

en: Template:
pa: ਟੈਪਲੇਟ:

en: Open metadata template editor
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਟੈਪਲੇਟ ਐਡੀਟਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: To remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Do not change
pa: ਨਾ ਬਦਲੋ

en: Names:
pa: ਨਾਂ:

en: Usages:
pa: ਵਰਤੋਂ:

en: No or invalid size specified
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਕਾਰ ਹੈ ਨਹੀਂ ਜਾਂ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Thumbnail is null
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਨਲ ਹੈ

en: Cannot create thumbnail for %1
pa: %1 ਲਈ ਥੰਮਨੇਲ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Error message: %1
pa: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ: %1

en: Load different photo
pa: ਵੱਖਰੀ ਫੋਟੋ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: The clock date and time:
pa: ਘੜੀ ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਸਮਾਂ:

en: %1 timestamp
pa: %1 ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: File last modified
pa: ਫਾਇਲ ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਸੋਧੀ ਗਈ

en: IPTC: created
pa: IPTC: ਬਣਾਇਆ

en: XMP: created
pa: XMP: ਬਣਾਇਆ

en: Reset to current date
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮਿਤੀ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
pa: ਜੋੜੋ

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
pa: ਘਟਾਓ

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
pa: ਦਿਨ

en: EXIF: Thumbnail
pa: EXIF: ਥੰਮਨੇਲ

en: XMP: Video
pa: XMP: ਵੀਡੀਓ

en: If Target File Exists:
pa: ਜੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਹੈ:

en: No options available
pa: ਕੋਈ ਚੋਣ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: System Font
pa: ਸਿਸਟਮ ਫੋਂਟ

en: Custom Font
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ

en: Choose...
pa: ਚੁਣੋ...

en: Loading...
pa: ...ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Failed to load image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: No profile available...
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ...

en: Saturation
pa: ਸੰਤਰਿਪਤ

en: 1 Image | %1 Images
pa[0]: 1 ਚਿੱਤਰ
pa[1]: %1 ਚਿੱਤਰ

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
pa: ਸੋਧ: %1

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Drag to reposition
pa: ਸਥਿਤੀ ਬਦਲਣ ਲਈ ਡਰੈਗ ਕਰੋ

en: Show Thumbbar
pa: ਥੰਮਨੇਲਬਾਰ ਵੇਖੋ

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
pa: <qt><font color="white"><b>ਆਜ਼ਾਦ ਸਰੋਤ</b> ਦੀ ਤਾਕਤ ਨਾਲ <b>ਪੇਸ਼ੇਵਰ</b> ਪੱਧਰ ਦਾ ਫ਼ੋਟੋ<b>ਇੰਤਜ਼ਾਮ</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
pa: ਆਜ਼ਾਦ ਸਰੋਤ ਦੀ ਤਾਕਤ ਨਾਲ ਪੇਸ਼ੇਵਾਰ ਢੰਗ ਨਾਲ ਫੋਟੋਆਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: A KDE Family Project
pa: ਕੇਡੀਈ ਪਰਿਵਾਰ ਦਾ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Caulier Gilles
pa: ਕਾਉਲੀਰ ਗਿੱਲੀਸ

en: Marcel Wiesweg
pa: ਮਾਰਸੇਲ ਵਿਇਸਵੀਗ

en: Matthias Welwarsky
pa: ਮੈਥਿਊਜ਼ ਵੀਲਵਾਰਸਕੇ

en: Releases Manager
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਮੈਨੇਜਰ

en: Andi Clemens
pa: ਐਂਡੀ ਕਲੀਮੀਨਸ

en: Patrick Spendrin
pa: ਪਟਰਿਕ ਸਪੀਨਡਰਿਨ

en: Developer and Windows port
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਪੋਰਟ

en: Arnd Baecker
pa: ਅਰੰਡ ਬੀਇਕਰ

en: Color Management
pa: ਰੰਗ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
pa: ਡਿਜ਼ਾਇਨ, ਆਈਕਾਨ, ਲੋਗੋ, ਬੈਨਰ, ਮੋਕਅੱਪ, ਬੀਟਾ ਟੈਸਟਰ

en: Bug reports and patches
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਅਤੇ ਪੈਂਚ

en: Achim Bohnet
pa: ਅਚੀਮ ਬੋਹਨੈੱਟ

en: Webmaster
pa: ਵੈੱਬ-ਮਾਸਟਰ

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
pa: ਹੈਂਡਬੁੱਕ ਲੇਖਕ, ਐਲਫ਼ਾ ਟੈਸਟਰ, ਵੈੱਬ ਮਾਸਟਰ

en: Beta tester
pa: ਬੀਟਾ ਟੈਸਟਰ

en: Feedback and patches. Handbook writer
pa: ਫੀਡਬੈਕ ਅਤੇ ਪੈਂਚ। ਹੱਥਲੀ ਬੁੱਕ ਲੇਖਕ

en: Hans Karlsson
pa: ਹਾਂਸ ਕਾਰਲਸ

en: digiKam website banner and application icons
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਵੈਬਸਾਇਟ ਬੈਨਰ ਅਤੇ ਕਾਰਜ ਆਈਕਾਨ

en: digiKam website, Feedback
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਵੈਬਸਾਇਟ, ਸੁਝਾਅ

en: Bug reports, feedback and icons
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟਾਂ, ਸੁਝਾਅ ਅਤੇ ਆਈਕਾਨ

en: Renchi Raju
pa: ਰਾਂਚੀ ਰਾਜੂ

en: Developer (2004-2005)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (2004-2005)

en: Developer (2004)
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ (2004)

en: Components Information
pa: ਭਾਗ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Supported RAW Cameras
pa: ਸਹਿਯੋਗੀ RAW ਕੈਮਰੇ

en: Donate...
pa: ਦਾਨ ਦਿਓ...

en: Contribute...
pa: ਯੋਗਦਾਨ...

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
pa: ਆਮ

en: Size: %1
pa: ਸਾਈਜ਼: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: EXIF viewer
pa: EXIF ਦਰਸ਼ਕ

en: IPTC viewer
pa: IPTC ਦਰਸ਼ਕ

en: XMP viewer
pa: XMP ਦਰਸ਼ਕ

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
pa: <b>ਟਾਈਟਲ: </b><p>%1</p><b>ਮੁੱਲ: </b><p>%2</p><b>ਵੇਰਵਾ: </b><p>%3</p>

en: Unavailable
pa: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: No description available
pa: ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: EXIF File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ EXIF ਫਾਇਲ

en: EXIF binary Files (*.exif)
pa: EXIF ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ (*.exif)

en: IPTC Records
pa: IPTC ਰਿਕਾਰਡ

en: IPTC File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ IPTC ਫਾਇਲ

en: IPTC binary Files (*.iptc)
pa: IPTC ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ (*.iptc)

en: Interoperability
pa: ਇੰਟਰਪੋਰਟੇਬਿਲਟੀ

en: Image Information
pa: ਚਿੱਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Photograph Information
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Global Positioning System
pa: ਗਲੋਬਲ ਸਥਿਤੀ ਸਿਸਟਮ

en: Embedded Thumbnail
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਥੰਮਨੇਲ

en: IIM Envelope
pa: IIM ਲਿਫ਼ਾਫਾ

en: IIM Application 2
pa: IIM ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 2

en: Additional Exif Properties
pa: ਹੋਰ Exif ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Camera Raw
pa: ਕੈਮਰਾ ਰਾਅ

en: digiKam schema
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਸਕੀਮਾ

en: Exif-specific Properties
pa: Exif-ਖਾਸ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: IPTC Core
pa: IPTC ਕੋਰ

en: Microsoft Photo
pa: ਮਾਈਕਰੋਸਾਫਟ ਫੋਟੋ

en: Adobe PDF
pa: ਅਡੋਬ PDF

en: Adobe Photoshop
pa: ਅਡੋਬ ਫੋਟੋਸ਼ਾਪ

en: TIFF Properties
pa: TIFF ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Basic Schema
pa: ਬੇਸਿਕ ਸਕੀਮਾ

en: Dynamic Media
pa: ਡਾਇਨਾਮੈਕ ਮੀਡਿਆ

en: Media Management
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਰਬੰਧ

en: Rights Management
pa: ਹੱਕ ਪਰਬੰਧ

en: Paged-Text
pa: ਪੇਜ਼ ਕੀਤਾ-ਟੈਕਸਟ

en: XMP Schema
pa: XMP ਸਕੀਮਾ

en: XMP File to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ XMP ਫਾਇਲ

en: XMP text Files (*.xmp)
pa: XMP ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ (*.xmp)

en: Loading themes...
pa: ...ਥੀਮ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
pa: %1 (%3 ਵਿੱਚ %2)

en: Delete File
pa: ਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Error Saving File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: Failed to save file: %1
pa: %1: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Image saved successfully
pa: ਚਿੱਤਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
pa: "%1" ਫਾਇਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Open Images From Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਤੋਂ ਚਿੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &Themes
pa: ਸਰੂਪ(&T)

en: Open folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
pa: ਰੰਗ(&C)

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
pa: ਇੰਹਾਂਸ(&a)

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
pa: ਤਬਦੀਲ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
pa: ਸਜਾਵਟ(&D)

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
pa: ਪਰਭਾਵ(&t)

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Editor Window
pa: ਐਡੀਟਰ ਵਿੰਡੋ

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
pa: <qt>ਇੰਬੈੱਡ ਚਿੱਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਬੰਧ<br/><i>ਚਿੱਤਰ ਅਤੇ ਮੇਟਾ-ਡਾਟੇ ਵਿੱਚ ਸਬੰਧ ਸੈੱਟਅੱਪ</i></qt>

en: Tool Tip
pa: ਟੂਲ ਟਿੱਪ

en: RAW Decoding
pa: RAW ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Save Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
pa: <qt>ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ<br/><i>ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡਿਫਾਲਟ ਸੰਰਚਨਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।</i></qt>

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
pa: <qt>ਫੁਟਕਲ ਸੈਟਿੰਗ<br/><i>ਸ਼ੋ-ਫੋਟੋ ਦੇ ਹੋਰ ਭਾਗਾਂ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰਵੱਈਆ</i></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Sort images by:
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰੋ:

[ctx: sort images by date]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: sort images by name]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: sort images by size]
en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼

en: Reverse ordering
pa: ਉਲਟ ਕ੍ਰਮ

en: &Show splash screen at startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖਾਓ(&S)

en: Only For Active Tab
pa: ਐਕਟਿਵ ਟੈਬ ਲਈ ਹੀ

en: For All Tabs
pa: ਸਭ ਟੈਬਾਂ ਲਈ

en: Select here the font used to display text in tooltips.
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਇੱਥੇ ਚੁਣੋ।

en: File/Image Information
pa: ਫਾਇਲ/ਚਿੱਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Show file name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show file date
pa: ਫਾਇਲ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Show file size
pa: ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ ਵੇਖੋ

en: Show image type
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ ਵੇਖੋ

en: Show image dimensions
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਾਪ ਵੇਖੋ

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
pa: ਕੈਮਰਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਖਿੱਚੀ ਗਈ ਸੀ, ਦਾ ਮੇਕ ਅਤੇ ਮਾਡਲ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

en: Show camera date
pa: ਕੈਮਰਾ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Set this option to display the date when the image was taken.
pa: ਜਦੋਂ ਤਸਵੀਰ ਲਈ ਗਈ ਸੀ, ਮਿਤੀ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਲਈ ਵਰਤੇ ਗਏ ਕੈਮਰਾ ਅਪਰਚਰ ਅਤੇ ਫੋਕਲ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰ।

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
pa: ਤਸਵੀਰ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਕੈਮਰਾ ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਅਤੇ ਸੈਨਸਵਿਟੀ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

en: Show camera mode and program
pa: ਕੈਮਰਾ ਮੋਡ ਅਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵੇਖੋ

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
pa: ਤਸਵੀਰ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਕੈਮਰਾ ਮੋਡ ਅਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

en: Show camera flash settings
pa: ਕੈਮਰਾ ਫਲੈਸ਼ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
pa: ਤਸਵੀਰ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਗਈ ਕੈਮਰਾ ਫਲੈਸ਼ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

en: Show camera white balance settings
pa: ਕੈਮਰਾ ਚਿੱਟਾ ਬੈਲਨਸ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
pa: ਤਸਵੀਰ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਗਈ ਕੈਮਰਾ ਵਾਈਟ ਬੈਲਨਸ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
pa: ਬਣਾਇਆ: %1

en: By Name
pa: ਨਾਂ

en: By Date
pa: ਮਿਤੀ

en: By File Size
pa: ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ

en: Current Name
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਨਾਂ

en: New Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ

en: Rename | Rename (%1 images)
pa[0]: ਨਾਂ ਬਦਲੋ
pa[1]: ਨਾਂ ਬਦਲੋ (%1 ਚਿੱਤਰ)

en: Sort Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੜੀਬੱਧ

en: Processing...
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਰੀ...

en: Renaming images
pa: ਚਿੱਤਰ ਨਾਂ ਬਦਲੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: Renaming Options
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਚੋਣਾਂ

en: Change Case
pa: ਕੇਸ ਬਦਲੋ

en: Uppercase
pa: ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ

en: Lowercase
pa: ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ

en: Default Value
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ...

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
pa: ਲੰਬਾਈ:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
pa: ਇਕਸਾਰ:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
pa: ਅੱਖਰ:

en: Range...
pa: ਰੇਜ਼...

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
pa: ਵਲੋਂ:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
pa: ਅੰਤ ਤੱਕ

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
pa: ਵੱਲ:

en: Remove duplicate words
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸ਼ਬਦ ਹਟਾਓ

[ctx: Replace text]
en: Replace...
pa: ਬਦਲੋ...

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
pa: ਬਦਲੋ:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
pa: ਨਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
pa: ਕੇਸ ਸੈਨਸਵਿਟੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
pa: ਵਿਲੱਖਣ

en: Add the camera name
pa: ਕੈਮਰਾ ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Camera name
pa: ਕੈਮਰਾ ਨਾਂ

en: Database...
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ...

en: Add information from the database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਤੋਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add database information
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਮਲ

en: Common File Information
pa: ਆਮ ਫਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Default author of the image
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਮੂਲ ਲੇਖਕ

en: Image dimension
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਾਪ

en: Image file size
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ

en: Image orientation
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਥਿਤੀ

en: Metadata Information
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Make of the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਦਾ ਮੇਕ

en: Model of the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਦਾ ਮਾਡਲ

en: Lens of the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਦਾ ਲੈਨਜ਼

en: Aperture
pa: ਅਪਰਚਰ

en: Focal length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Focal length (35mm equivalent)
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ (35mm ਬਰਾਬਰ)

en: Exposure time
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਟਾਈਮ

en: Sensitivity
pa: ਸੈਨਸਵਿਟੀ

en: Flash mode
pa: ਫਲੈਸ਼ ਮੋਡ

en: White balance
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੰਤੁਲਨ

en: Metering mode
pa: ਮੀਟਰਿੰਗ ਮੋਡ

en: Subject distance
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦੂਰੀ

en: Subject distance (category)
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦੂਰੀ (ਕੈਟਾਗਰੀ)

en: Duration of File
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: Video Codec
pa: ਵੀਡੀਓ Codec

en: Position Information (GPS)
pa: ਸਥਿਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ (GPS)

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Tilt
pa: ਟਾਇਲ

en: Accuracy
pa: ਸ਼ੁੱਧਤਾ

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
pa: ਸਰੋਤ:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Add the directory name
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: Directory name
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਾਂ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Add file properties
pa: ਫਾਇਲ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: File name]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: File extension]
en: Extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Owner of the file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਓਨਰ

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
pa: ਓਨਰ

en: Group of the file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਗਰੁੱਪ

[ctx: Group of the file]
en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Metadata...
pa: ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ...

en: Add metadata information
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
pa: ਨੰਬਰ...

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
pa: ਅੰਕ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੇਜ਼

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
pa: ਸ਼ੁਰੂ:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
pa: ਪਗ਼:

en: Create Tag From Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਤੋਂ ਟੈਗ ਬਣਾਓ

en: No address book entries found
pa: ਕੋਈ ਐਡਰੈੱਸ-ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ

en: Applying face changes
pa: ਚਿਹਰਾ ਬਦਲਾਅ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
pa: ਸਭ ਪ੍ਰੋਸੈਸਰ ਕੋਰਾਂ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰੋ

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਜਿਕੈਮ ਲਈ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਸਭ ਚਿੱਤਰ ਉੱਥੇ ਹੋਣਗੇ।

en: Create Root Album Folder?
pa: ਕੀ ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
pa: <p>ਫੋਲਡਰ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਵਜੋਂ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ ਸੀ, ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ: </p><p><b>%1</b></p>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਡਿਜਿਕੈਮ ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਬਣਾਏ?

en: Create Root Album Folder Failed
pa: ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਫੋਲਡਰ ਬਣਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
pa: <p>ਡਿਜਿਕੈਮ ਰੂਟ ਐਲਬਮ ਵਜੋਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਵੱਖਰਾ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ ਜੀ। </p><p><b>%1</b></p>

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

en: Add information to files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਮਲ

en: Open a preview
pa: ਝਲਕ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in the editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
pa: <b>ਝਲਕ ਰਵੱਈਆ ਸੰਰਚਨਾ</b>

en: Load reduced version of image
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਹਲਕਾ ਵਰਜਨ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Open directly, with adjustments made automatically
pa: ਸਿੱਧਾ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕਰੋ

en: Scan Your Collection
pa: ਆਪਣਾ ਭੰਡਾਰ ਸਕੈਨ ਕਰੋ

en: Do not show tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Use Tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵਰਤੋਂ

en: Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ

en: <b>File</b>:
pa: <b>ਫਾਇਲ</b>:

en: <b>Folder</b>:
pa: <b>ਫੋਲਡਰ</b>:

en: Pen:
pa: ਪੈਨ:

en: Clear sketch
pa: ਸਕੈੱਚ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Roadmap
pa: ਸੜਕਾਂ

en: Satellite
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Hybrid
pa: ਹਾਈਬਰੈਡ

en: Show Map Type Control
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਕਿਸਮ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖਾਓ

en: Show Navigation Control
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖਾਓ

en: Show Scale Control
pa: ਸਕੇਲ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖਾਓ

en: Google Maps
pa: ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ਾ

en: Marble Virtual Globe
pa: ਮਾਰਬਲ ਵਰਚੁਅਲ ਗਲੋਬ

en: Atlas map
pa: ਐਟਲਸ ਨਕਸ਼ਾ

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
pa: ਗੋਲਾਕਾਰ

en: Equirectangular
pa: ਭੂਮੱਧ ਰੇਖੀ

en: Show compass
pa: ਕੰਪਾਸ ਵੇਖਾਓ

en: Show scale bar
pa: ਸਕੇਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show overview map
pa: ਸੰਖੇਪ ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ

en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: Not available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Date and time
pa: ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਸਮਾਂ

en: GPS Sync
pa: GPS ਸੈਕਰੋ

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Show numbers
pa: ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ

en: Pan mode
pa: ਪੈਨ ਮੋਡ

en: Zoom into a group
pa: ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਜ਼ੂਮ ਕਰੋ

en: Filter images
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਿਲਟਰ

en: Select images
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Lock the map position
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਸਥਿਤੀ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Map settings
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਸੈਟਿੰਗ

en: Sorting
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Show oldest first
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੇ ਪਹਿਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show youngest first
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨਵੇਂ ਪਹਿਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
pa: ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੋਰ ਖੋਜ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: Name exists
pa: ਨਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Input Color Profile:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: Original Colors:
pa: ਅਸਲ ਰੰਗ:

en: Raw Colors:
pa: Raw ਰੰਗ:

en: Corrected Colors:
pa: ਠੀਕ ਕੀਤੇ ਰੰਗ:

en: No Profile Available
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: This profile:
pa: ਇਹ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: No Input Profile Available
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: <b>No Profile</b>
pa: <b>ਕੋਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ</b>

en: Highlighting color:
pa: ਹਾਈਲਾਈਟਿੰਗ ਰੰਗ:

en: Profile Error
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਗਲਤੀ

en: No profile is selected.
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ।

[ctx: @title:window]
en: Save?
pa: ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
pa: ਬਦਲਾਅ ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Guide:
pa: ਗਾਈਡ:

en: Reset all settings to their default values.
pa: ਸਭ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Try all settings.
pa: ਸਭ ਸੈਟਿੰਗ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

[ctx: @action]
en: Open Original
pa: ਅਸਲੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
pa: ...ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @action]
en: Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ

[ctx: @action]
en: Discard Changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਅਣਡਿੱਠੇ

en: Image Editor - %1
pa: ਚਿੱਤਰ ਐਡੀਟਰ - %1

en: Image Editor
pa: ਚਿੱਤਰ ਐਡੀਟਰ

en: No Image in Current Album
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਲਬਮ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਲਬਮ 'ਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਚਿੱਤਰ ਐਡੀਟਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇਗਾ।

[ctx: @title]
en: File Not Available
pa: ਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Delete File Permanently
pa: ਫਾਇਲ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਹਟਾਓ

en: Delete Permanently without Confirmation
pa: ਬਿਨਾਂ ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਤੇ ਹਟਾਓ

en: Move to Trash without Confirmation
pa: ਬਿਨਾਂ ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Assign Tag
pa: ਟੈਗ ਲਗਾਓ

en: Remove Tag
pa: ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Assign Labels
pa: ਲੇਬਲ ਦਿਓ

en: Failed to load image
    "%1"
pa: "%1" ਚਿੱਤਰ
    ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
pa: ਪਹਿਲਾਂ

en: Before
pa: ਪਹਿਲਾਂ

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਅਸਲੀ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਟਾਰਗੇਟ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Connecting to camera...
pa: ਕੈਮਰੇ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Connection established.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ

en: Connection failed.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
pa: ਥੰਮਨੇਲ

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
pa: ਨਕਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
pa: ਜੰਤਰ(&D)

en: Camera Folders
pa: ਕੈਮਰਾ ਫੋਲਡਰ

en: Cannot display camera preview
pa: ਕੈਮਰਾ ਝਲਕ ਨਹੀਂ ਵੇਖੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Camera filenames
pa: ਕੈਮਰਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
pa: ਕੈਮਰੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਬਿਨਾਂ ਸੋਧ ਵਰਤਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en: Change case to:
pa: ਕੇਸ ਬਦਲੋ:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
pa: ਇੰਝ ਹੀ ਛੱਡੋ

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
pa: ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
pa: ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦੇ ਕੇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਢੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਇੱਥੇ ਕਰੋ।

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ

en: Drag and drop an image here
pa: ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਇੱਥੇ ਚੁੱਕੋ ਅਤੇ ਸੁੱਟੋ

en: Show on left panel
pa: ਖੱਬੇ ਪੈਨਲ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Show on right panel
pa: ਸੱਜੇ ਪੈਨਲ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Remove item
pa: ਆਈਟਮ ਹਟਾਓ

en: Clear all
pa: ਸਭ ਸਾਫ਼

en: Drag and drop images here
pa: ਇੱਥੇ ਚਿੱਤਰ ਚੁੱਕ ਕੇ ਸੁੱਟੋ

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
pa[0]: ਲਾਈਟ ਟੇਬਲ ਉੱਤੇ %1 ਆਈਟਮ
pa[1]: ਲਾਈਟ ਟੇਬਲ ਉੱਤੇ %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: On left
pa: ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ

en: Show item on left panel
pa: ਖੱਬੇ ਪੈਨਲ ਉੱਤੇ ਆਈਟਮ ਵੇਖੋ

en: On right
pa: ਸੱਜੇ ਉੱਤੇ

en: Show item on right panel
pa: ਸੱਜੇ ਪੈਨਲ ਉੱਤੇ ਆਈਟਮ ਵੇਖੋ

en: Open With Default Application
pa: ਮੂਲ ਐਪੀਲੇਕਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Remove item from LightTable
pa: ਲਾਈਟ-ਟੇਬਲ ਤੋਂ ਆਈਟਮ ਹਟਾਓ

en: Remove all items from LightTable
pa: ਲਾਈਟ-ਟੇਬਲ ਤੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਓ

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Delete immediately
pa: ਤੁਰੰਤ ਹਟਾਓ

en: Synchronize
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼

en: Synchronize preview from left and right panels
pa: ਖੱਬੇ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਪੈਨਲ ਤੋਂ ਝਲਕ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ

en: By Pair
pa: ਪੇਅਰ ਰਾਹੀਂ

en: Clear On Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Zoom to 100%
pa: 100% ਲਈ ਜ਼ੂਮ

en: Fit to &Window
pa: ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਫਿੱਟ(&W)

en: Previous Image
pa: ਪਿੱਛੇ ਚਿੱਤਰ

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
pa: ਖੱਬਾ ਪੈਨਲ(&L)

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
pa: ਸੱਜਾ ਪੈਨਲ(&R)

en: Find duplicates items
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਆਈਟਮਾਂ ਲੱਭੋ

en: Updating faces database.
pa: ਚਿਹਰਾ ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Finger-prints
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

en: Maintenance
pa: ਦੇਖਭਾਲ

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
pa: <qt><b>ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਲਈ ਦੇਖਭਾਲ ਕਾਰਵਾਈ ਚੁਣੋ</b></qt>

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
pa: ਸਭ ਟਰੇਨਿੰਗ ਡਾਟਾ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਬਣਾਉ

en: Check metadata setup panel for details:
pa: ਵੇਰਵੇ ਲਈ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਸੈਟਅੱਪ ਪੈਨਲ ਵੇੈਖੋ:

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
pa: ਸਭ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਪੂਰੀਆਂ ਹੋਈਆਂ।
    ਅੰਤਰਾਲ: %1

en: digiKam Maintenance
pa: digiKam ਦੇਖਭਾਲ

en: Process is done.
    Duration: %1
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਪੂਰੀ ਹੋਈ।
    ਸਮਾਂ: %1

en: Thumbs
pa: ਥੰਮ

en: Queue Settings
pa: ਕਤਾਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Assigned Tools
pa: ਜਾਰੀ ਕੀਤੇ ਟੂਲ

en: Tool Settings
pa: ਟੂਲ ਸੈਟਿੰਗ

en: Run
pa: ਚਲਾਓ

en: New Queue
pa: ਨਵੀਂ ਕਤਾਰ

en: Remove Queue
pa: ਕਤਾਰ ਹਟਾਓ

en: Remove items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਓ

en: Clear Queue
pa: ਕਤਾਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Move up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Remove tool
pa: ਟੂਲ ਹਟਾਓ

en: Current Queue:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਤਾਰ:

en: No items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨਹੀਂ

en: No tasks
pa: ਟਾਸਕ ਨਹੀਂ

en: 1 task | %1 tasks
pa[0]: ੧ ਬਿੱਟ
pa[1]: %1 ਬਿੱਟ

en: Process Cancelled...
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਰੱਦ ਕੀਤੀ...

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
pa: ਕਤਾਰ(&Q)

en: Target
pa: ਟਾਰਗੇਟ

en: Use original filenames
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਰੱਖੋ

en: Customize filenames:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: File Renaming
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਜਾਰੀ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Saving Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Base Tools
pa: ਬੇਸ ਟੂਲ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: (No Value Selected)
pa: (ਕੋਈ ਮੁੱਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ)

en: No Rating assigned
pa: ਰੇਟਿੰਗ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: The album name contains
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: The album caption contains
pa: ਐਲਬਮ ਸੁਰਖੀ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Not Tagged
pa: ਟੈਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Modification
pa: ਸੋਧ

en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼

en: Size of the file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਸਾਈਜ਼

en: Digitization
pa: ਡਿਜ਼ਿਟੀਜੇਸ਼ਨ

en: Exif Orientation
pa: Exif ਸਥਿਤੀ

en: File Format
pa: ਫਾਇਲ ਫਾਰਮੈਟ

en: Color Depth
pa: ਰੰਗ ਗਹਿਰਾਈ

en: Color Model
pa: ਰੰਗ ਮਾਡਲ

en: The make of the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਦਾ ਮੇਕ

en: The model of the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਦਾ ਮਾਡਲ

en: Lens aperture as f-number
pa: ਲੈਨਜ਼ ਅਪਰਚਰ f-ਨੰਬਰ ਮੁਤਾਬਕ

en: Focal length of the lens
pa: ਲੈਨਜ਼ ਦੀ ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: 35mm equivalent focal length
pa: 35mm ਬਰਾਬਰ ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Automatic exposure program
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Automatic or manual exposure
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਜਾਂ ਮੈਨੁਅਲ ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
pa: ISO ਫਿਲਮ ਸਪੀਡ (ਲੀਨੀਅਰ ਸਕੇਲ, ASA)

en: Metering Mode
pa: ਮੀਟਰਿੰਗ ਮੋਡ

en: Subject Distance
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦੂਰੀ

en: Macro, close or distant view
pa: ਮਾਈਕਰੋ, ਨੇੜੇ ਜਾਂ ਦੂਰ ਝਲਕ

en: Headline
pa: ਹੈੱਡ-ਲਾਈਨ

en: Reset contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Any of: %1
pa: ਕੋਈ ਵੀ: %1

en: Any Album
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਐਲਬਮ

en: Any Tag
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਟੈਗ

en: any color depth
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਰੰਗ ਗਹਿਰਾਈ

en: 8 bits per channel
pa: 8 ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਤੀ ਚੈਨਲ

en: 16 bits per channel
pa: 16 ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਤੀ ਚੈਨਲ

en: Landscape Orientation
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ ਸਥਿਤੀ

en: Portrait orientation
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ ਸਥਿਤੀ

[ctx: Create new search]
en: New...
pa: ਨਵਾਂ...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

en: File, Album, Tags
pa: ਫਾਇਲ, ਐਲਬਮ, ਟੈਗ

en: Picture Properties
pa: ਤਸਵੀਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Caption, Comment, Title
pa: ਸੁਰਖੀ, ਟਿੱਪਣੀ, ਟਾਈਟਲ

en: Remove Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ

en: Delete Search?
pa: ਖੋਜ ਹਟਾਉਣੀ ਹੈ?

en: (Advanced Search)
pa: (ਤਕਨੀਕੀ ਖੋਜ)

en: New Search
pa: ਨਵੀਂ ਖੋਜ

en: Enter keywords here...
pa: ਸ਼ਬਦ ਇੱਥੇ ਦਿਓ...

en: Advanced Search...
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਖੋਜ...

en: Save Current Search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ ਸੰਭਾਲੋ

en: Edit Stored Search
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਖੋਜ ਸੋਧ

en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

en: Add Search Group
pa: ਖੋਜ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ

en: Try
pa: ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: Advanced Search
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਖੋਜ

en: Show file&name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵੇਖੋ(&n)

en: Show file si&ze
pa: ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ ਵੇਖੋ(&z)

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠਾਂ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਦਿਓ।

en: Show camera creation &date
pa: ਕੈਮਰਾ ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ(&d)

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠ ਚਿੱਤਰ ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Show ima&ge dimensions
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਾਪ ਵੇਖੋ(&g)

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠਾਂ ਤਸਵੀਰ ਆਕਾਰ ਪਿਕਸਲ 'ਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਦਿਓ।

en: Show digiKam &captions
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਸੁਰਖੀ ਵੇਖੋ(&c)

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠ ਡਿਜਿਕੈਮ ਸੁਰਖੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Show digiKam &tags
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਟੈਗ ਵੇਖੋ(&t)

en: Show digiKam &rating
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਰੇਟਿੰਗ ਵੇਖੋ(&r)

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠਾਂ ਡਿਜਿਕੈਮ ਰੇਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਦਿਓ।

en: Thumbnail click action:
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਕਲਿੱਕ ਐਕਸ਼ਨ:

en: Start image editor
pa: ਚਿੱਤਰ ਐਡੀਟਰ ਚਲਾਓ

en: Icon View font:
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਫੋਂਟ:

en: Tree View font:
pa: ਟਰੀ ਝਲਕ ਫੋਂਟ:

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਡਿਜ਼ਿਕੈਮ ਵਿੱਚ ਆਪਣੀਆਂ ਐਲਬਮਾਂ ਨੂੰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਨੂੰ ਸੁਧਾਰਨ ਵਾਸਤੇ ਐਲਬਮ ਕੈਟਾਗਰੀ ਟਾਈਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਜਾਂ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
pa: ਹੋਰ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ(&i) (<a href='image'>ਮੌਜੂਦਾ-ਸਹਾਇਕ ਟਾਈਪ</a>):

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
pa: ਹੋਰ ਐਡੀਓ ਫਾਇਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ (<a href='audio'>ਇਸ ਸਮੇਂ ਸਹਾਇਕ ਟਾਈਪ</a>) (&a):

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
pa: <p>ਇਹ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਚਿੱਤਰ ਵਜੋਂ ਪਛਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
pa: <p>ਇਹ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ ਵਜੋਂ ਪਛਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੈਮਰਾ ਖੋਜ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋ ਗਈ ਹੈ,  ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਇਹ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਜੁੜਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਚਾਲੂ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਫੇਰ ਟਰਾਈ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Camera Configuration
pa: ਕੈਮਰਾ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n!
en: Mounted Camera
pa: ਮਾਊਟ ਕੀਤਾ ਕੈਮਰਾ

en: Camera List
pa: ਕੈਮਰਾ ਲਿਸਟ

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
pa: <p>ਵਰਤ ਵਾਸਤੇ ਕੈਮਰੇ ਦਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ। ਸੱਜੇ ਪੈਨਲ ਉੱਤੇ ਸਭ ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।</p> <p>ਇਹ ਲਿਸਟ ਨੂੰ gphoto2 ਲਾਇਬਰੇਰੀ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਹੈ, ਰਾਹੀਂ ਤਿਆਰ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।</p>

en: Camera Title
pa: ਕੈਮਰਾ ਨਾਂ

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
pa: <p>ਡਿਜਿਕੈਮ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਇਹ ਕੈਮਰੇ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕਰਨ ਲਈ ਨਾਂ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।</p>

en: Camera Port Type
pa: ਕੈਮਰਾ ਪੋਰਟ ਟਾਈਪ

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
pa: <p>ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡਾ ਕੈਮਰਾ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਇੱਕ USB ਕੇਬਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਜੁੜਿਆ ਹੈ।</p>

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
pa: <p>ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡਾ ਕੈਮਰਾ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਇੱਕ ਸੀਰੀਅਲ ਕੇਬਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਜੁੜਿਆ ਹੈ।</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
pa: <p>ਇੱਥੇ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ। ਇਹ ਚੋਣ ਤਾਂ ਹੀ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਸੀਰੀਅਲ ਕੈਮਰੇ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ।</p>

en: Camera Mount Path
pa: ਕੈਮਰਾ ਮਾਊਟ ਥਾਂ

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
pa: ਸੂਚਨਾ: ਸਿਰਫ਼ USB/IEEE ਵੱਡੇ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਕੈਮਰਿਆਂ ਲਈ

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
pa: <p>ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਮਾਊਂਟ ਮਾਰਗ ਦਿਓ। ਇਹ ਚੋਣ ਤਾਂ ਹੀ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ <b>USB ਮਾਸ ਸਟੋਰੇਜ਼</b> ਕੈਮਰਾ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ।</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
pa: <p>ਇੱਕ <b>ਸਧਾਰਨ PTP USB ਜੰਤਰ</b> ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ <br/>(ਜੋ ਕਿ ਤਸਵੀਰ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਤੇ), <br/>ਕੈਮਰਾ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ <a href="ptpcamera">%1</a> ਵਰਤੋਂ ਜੀ।</p>

en: Show only new files
pa: ਕੇਵਲ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

en: Auto-&Detect
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜ(&D)

en: Visit Gphoto project website
pa: ਜੀ-ਫੋਟੋ ਪਰੋਜੈੱਕਟ ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Always ignore
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Import Filters
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਫਿਲਟਰ

en: Icon-View Options
pa: ਆਈਕਾਨ-ਝਲਕ ਚੋਣਾਂ

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ ਵੇਖਾਓ

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
pa: ਚਿੱਤਰ ਥੰਮਨੇਲ ਹੇਠਾਂ ਡਿਜਿਕੈਮ ਟੈਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਦਿਓ।

en: Show embedded preview
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Device detection under progress, please wait...
pa: ਜੰਤਰ ਖੋਜਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਰੀ ਹੈ, ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੈਮਰਾ ਖੋਜ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।
    ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੈਮਰਾ ਚਾਲੂ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ ਜਾਂ ਇਸ ਦੀ ਦਸਤੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
pa: ਕੈਮਰਾ '%1' (%2) ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸੂਚੀ 'ਚ ਹੈ।

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
pa: ਕੈਮਰਾ '%1' (%2) ਮਿਲਿਆ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਸੂਚੀ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Untitled
pa: ਬਿਨ-ਟਾਈਟਲ

en: Remove Collection?
pa: ਭੰਡਾਰ ਹਟਾਉਣਾ?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਭੰਡਾਰ ਲਿਸਟ ਤੋਂ "%1" ਭੰਡਾਰ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Local Collections
pa: ਲੋਕਲ ਭੰਡਾਰ

en: Collections on Removable Media
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਭੰਡਾਰ

en: Collections on Network Shares
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਾਂਝ ਉੱਤੇ ਭੰਡਾਰ

en: Add Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Col. %1
pa: ਭੰਡਾਰ %1

en: This collection is currently not available.
pa: ਇਹ ਭੰਡਾਰ ਹਾਲੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No problems found, enjoy this collection.
pa: ਕੋਈ ਸਮੱਸਿਆ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ, ਇਹ ਭੰਡਾਰ ਨਾਲ ਮੌਜਾਂ ਕਰੋ

en: This collection is hidden.
pa: ਇਹ ਭੰਡਾਰ ਲੁਕਵਾਂ ਹੈ।

en: Remove collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਹਟਾਓ

en: Choose the folder containing your collection
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਭੰਡਾਰ ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Problem Adding Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਮੱਸਿਆ

en: Adding Collection
pa: ਭੰਡਾਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Your new collection will be created with this name:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਭੰਡਾਰ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ:

en: Interface Options
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਚੋਣਾਂ

en: &Use theme background color
pa: ਥੀਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: &Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(&B):

en: Example:
pa: ਉਦਾਹਰਨ:

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
pa: ਤੇਜ਼ ਅਤੇ ਸਧਾਰਨ, 8 ਬਿੱਟ ਚਿੱਤਰ ਵਜੋਂ

[ctx: @label]
en: Save files as
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @label]
en: When closing the editor
pa: ਜਦੋਂ ਐਡੀਟਰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇ

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਹਮੇਸ਼ਾ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
pa: ਬਦਲਾਅ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @label]
en: In main view
pa: ਮੁੱਖ ਝਲਕ ਵਿੱਚ

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਅਸਲੀ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check]
en: Image tags
pa: ਚਿੱਤਰ ਟੈਗ

[ctx: @option:check]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @option:check]
en: Color label
pa: ਰੰਗ ਲੇਬਲ

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ

en: Collections
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Views
pa: ਵੇਖੋ

en: Tool-Tip
pa: ਟੂਲ ਟਿੱਪ

en: Templates
pa: ਟੈਪਲੇਟ

en: <qt>Light Table Settings<br/><i>Customize tool used to compare images</i></qt>
pa: <qt>ਲਾਈਟ ਟੇਬਲ ਸੈਟਿੰਗ<br/><i>ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਟੂਲ ਵਰਤੋਂ</i></qt>

en: <qt>Camera Settings<br/><i>Manage your camera devices</i></qt>
pa: <qt>ਕੈਮਰਾ ਸੈਟਿੰਗ<br/><i>ਆਪਣੇ ਕੈਮਰਾ ਜੰਤਰ ਦੀ ਸੰਭਾਲ ਕਰੋ</i></qt>

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of digiKam</i></qt>
pa: <qt>ਫੁਟਕਲ ਸੈਟਿੰਗ<br/><i>ਡਿਜਿਕੈਮ ਦੇ ਹੋਰ ਭਾਗਾਂ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰਵੱਈਆ</i></qt>

[ctx: @title:group]
en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Enable Color Management
pa: ਰੰਗ ਪਰਬੰਧ ਯੋਗ

en: Visit Little CMS project website
pa: ਲਿਟਲ CMS ਪਰੋਜੈੱਕਟ ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
pa: <p>ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਾਰੇ ਪੂਰੇ ਵੇਰਵੇ ਸਣੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।</p>

en: Ask when opening the image
pa: ਚਿੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਪੁੱਛੋ

en: Ask for the input profile
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੰਗ ਸੋਧ

en: Color Managed View
pa: ਰੰਗ ਪਰਬੰਧ ਝਲਕ

en: Monitor profile:
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
pa: <p>ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਮਾਨੀਟਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਾਰੇ ਪੂਰੇ ਵੇਰਵੇ ਸਣੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।</p>

en: Camera and Scanner
pa: ਕੈਮਰਾ ਅਤੇ ਸਕੈਨਰ

en: Default input color profile:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਪੁੱਟ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
pa: <p>ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਇੰਪੁੱਟ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਾਰੇ ਪੂਰੇ ਵੇਰਵੇ ਸਣੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।</p>

en: Printing and Proofing
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਅਤੇ ਪਰੂਫਿੰਗ

en: Output device profile:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਪਰੋਫਾਇਲ:

en: Color Profiles Repository
pa: ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ

en: Rendering Intents:
pa: ਰੈਡਰਿੰਗ ਭਾਗ:

en: Monitor Profile From System Settings
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਤੋਂ ਮਾਨੀਟਰ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: No ICC profiles files found.
pa: ਕੋਈ ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਫਾਇਲਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: No Display Profile Available
pa: ਕੋਈ ਡਿਸਪਲੇਅ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No Output Profile Available
pa: ਕੋਈ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

[ctx: none of the paths]
en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Synchronize panels automatically
pa: ਪੈਨਲ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕਰੋ

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
pa: ਆਮ

en: Template Title:
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਟਾਈਟਲ:

en: &Replace...
pa: ਬਦਲੋ(&R)...

en: A metadata template named '%1' already exists.
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਟੈਪਲੇਟ ਨਾਂ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Tool-Tips Font:
pa: ਟੂਲ ਟਿੱਪ ਫੋਂਟ:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਇੱਥੇ ਚੁਣੋ।

en: digiKam Information
pa: ਡਿਜਿਕੈਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Set this option to display the album name.
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the image captions.
pa: ਤਸਵੀਰ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the image tags.
pa: ਚਿੱਤਰ ਟੈਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Album Information
pa: ਐਲਬਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Set this option to display the album date.
pa: ਐਲਬਮ ਮਿਤੀ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the album collection.
pa: ਐਲਬਮ ਭੰਡਾਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the album category.
pa: ਐਲਬਮ ਕੈਟਾਗਰੀ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Set this option to display the album caption.
pa: ਐਲਬਮ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: Icon Items
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਈਟਮਾਂ

en: Album Items
pa: ਐਲਬਮ ਆਈਟਮਾਂ
