eom 1.25.0 - en to fi translation catalogue (293 entries)

en: Show “_%s”
fi: Näytä ”_%s”

en: _Move on Toolbar
fi: _Siirrä työkalupalkissa

en: Move the selected item on the toolbar
fi: Siirrä valittua kohtaa työkalupalkissa

en: _Remove from Toolbar
fi: _Poista työkalupalkista

en: Remove the selected item from the toolbar
fi: Poista valittu kohta työkalupalkista

en: _Delete Toolbar
fi: _Poista työkalupalkki

en: Remove the selected toolbar
fi: Poista valittu työkalupalkki

en: Separator
fi: Erotin

en: Eye of MATE
fi: MATEn silmä

en: Simple image viewer
fi: Yksinkertainen kuvankatseluohjelma

en: Eye of MATE Image Viewer
fi: MATEn silmä -kuvakatselin

en: Browse and rotate images
fi: Selaa ja kierrä kuvia

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: Seu_raava

en: _Close
fi: _Sulje

en: Name:
fi: Nimi:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Bytes:
fi: Tavuja:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: General
fi: Yleiset

en: Aperture Value:
fi: Aukon koko:

en: Exposure Time:
fi: Valotusaika:

en: Focal Length:
fi: Polttoväli:

en: Flash:
fi: Salama:

en: ISO Speed Rating:
fi: ISO-nopeusluokka:

en: Metering Mode:
fi: Mittaustila:

en: Camera Model:
fi: Kameran malli:

en: Date/Time:
fi: Päiväys/aika:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Save _As
fi: Tallenna nimellä

en: <b>%f:</b> original filename
fi: <b>%f:</b> alkuperäinen tiedostonimi

en: <b>%n:</b> counter
fi: <b>%n:</b> laskuri

en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

en: Destination folder:
fi: Kohdekansio:

en: Filename format:
fi: Tiedostonimen muoto:

en: File Path Specifications
fi: Tiedoston polun määrittelyt

en: Start counter at:
fi: Aloita laskuri kohdasta:

en: Replace spaces with underscores
fi: Vaihda välilyönnit alaviivoiksi

en: Options
fi: Valinnat

en: Rename from:
fi: Vanha nimi:

en: To:
fi: Mihin:

en: File Name Preview
fi: Tiedostonimen esikatselu

en: Eye of MATE Preferences
fi: MATEn silmän asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: Image Enhancements
fi: Kuvan parannukset

en: Smooth images when zoomed-_out
fi: Pehmennä kuvat l_oitonnettaessa

en: Smooth images when zoomed-_in
fi: Pehmennä kuvat _lähennettäessä

en: _Automatic orientation
fi: _Automaattinen asento

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Transparent Parts
fi: Läpinäkyvät osat

en: As check _pattern
fi: Tausta_ruudukkona

en: As custom c_olor:
fi: _Mukautettuna värinä:

en: Color for Transparent Areas
fi: Väri läpinäkyville alueille

en: As _background
fi: Tausta_värinä

en: Image View
fi: Kuvanäkymä

en: Image Zoom
fi: Kuvan suurennos

en: E_xpand images to fit screen
fi: _Laajenna kuvat ruudun kokoisiksi

en: Sequence
fi: Jakso

en: _Switch image after:
fi: Vaihda kuvaa viiveellä:

en: seconds
fi: sekuntia

en: _Loop sequence
fi: _Kiertävä esitys

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Folder
fi: Kansio

en: Camera
fi: Kamera

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Time
fi: Aika

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Automatic orientation
fi: Automaattinen asento

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
fi: Käännetäänkö kuva automaattisesti vastaamaan EXIF-tietojen suuntaa.

en: Interpolate Image
fi: Interpoloi kuvaa

en: Extrapolate Image
fi: Ekstrapoloi kuvaa

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
fi: Määrittää, ekstrapoloidaanko kuvaa lähennettäessä vai ei. Tämä johtaa parempaan kuvanlaatuun, mutta on jonkinverran hitaampi kuin ei-ekstrapoloidut kuvat.

en: Transparency indicator
fi: Läpinäkyvyyden ilmaisin

en: Scroll wheel zoom
fi: Hiiren rullalla lähennys

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
fi: Käytetäänkö hiiren rullaa lähentämiseen ja loitontamiseen.

en: Zoom multiplier
fi: Suurennoksen kerroin

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
fi: Käytettävä kerroin käytettäessä hiiren rullaa lähentämiseen ja loitontamiseen. Tämä arvo määrittää käytettävän suurennusaskelen koon kullekin rullalta tulevalle tapahtumalle. Esimerkiksi arvo 0.05 aiheuttaa 5% suurennoksen jokaiselle rullan tapahtumalle ja arvo 1.00 100% suurennuksen muutoksen.

en: Transparency color
fi: Läpinäkyvä väri

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
fi: Jos läpinäkyvyysavaimen arvo on COLOR, tämä avain määrittää läpinäkyvyyden ilmaisemiseen käytetyn värin.

en: Loop through the image sequence
fi: Toista esitystä jatkuvasti

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
fi: Määrittää, näytetäänkö kuvasarja loputtomana kiertona.

en: Allow zoom greater than 100% initially
fi: Salli yli 100 % lähennys aluksi

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
fi: Jos arvo asetetaan epätodeksi, pieniä kuvia ei soviteta aluksi ruudun kokoon.

en: Delay in seconds until showing the next image
fi: Viive sekunneissa ennen kuin seuraava kuva näytetään

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
fi: Nollaa suurempi arvo määrittää ajan jonka kuva säilyy ruudulla ennen kuin seuraava näytetään automaattisesti. Nolla poistaa automaattisen etenemisen käytöstä.

en: Show/Hide the window toolbar.
fi: Näytä/piilota ikkunan työkalupalkki.

en: Show/Hide the window statusbar.
fi: Näytä/piilota ikkunan tilarivi.

en: Show/Hide the image collection pane.
fi: Näytä/piilota kuvakokoelmapaneeli.

en: Whether the image collection pane should be resizable.
fi: Määrittää, voiko kuvakokoelmapaneelin kokoa muuttaa.

en: Show/Hide the window side pane.
fi: Näytä/piilota ikkunan sivupaneeli.

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
fi: Näytä/piilota kuvakokoelmapaneelin vierityspainikkeet.

en: Trash images without asking
fi: Siirrä roskiin ilman vahvistusta

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
fi: Asetetaanko metatietoluettelo ominaisuudetikkunat sen omaan ikkunaan.

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
fi: Määrittää, näyttääkö tiedostovalitsin käyttäjän kuvakansion kun kuvia ei ole ladattuna.

en: Active plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
fi: Luettelo käytössä olevista liitännäisistä. Tämä ei sisällä liitännäisten ”sijaintia”. Voit katsoa liitännäisten polun tiedostosta .eom-plugin.

en: Fullscreen with double-click
fi: Kaksoisnapsauta kokoruututilaan

en: Reload Image
fi: Lataa kuva uudestaan

en: Reload current image
fi: Lataa nykyinen kuva uudestaan

en: Date in statusbar
fi: Päiväys tilarivillä

en: Close _without Saving
fi: Sulje _ilman tallennusta

en: Question
fi: Kysymys

en: If you don't save, your changes will be lost.
fi: Ellet tallenna, muutoksesi häviävät.

en: Save changes to image "%s" before closing?
fi: Tallenna muutokset kuvaa ”%s” ennen sulkemista?

en: S_elect the images you want to save:
fi: _Valitse kuvat, jotka haluat tallentaa:

en: If you don't save, all your changes will be lost.
fi: Ellet tallenna, kaikki muutoksesi häviävät.

en: File format is unknown or unsupported
fi: Tiedostomuoto on tuntematon tai ei ole tuettu

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
fi: MATEn silmä ei voinut määrittää tiedostonimen perusteella tuettua ja kirjoitettavissa olevaa tiedostomuotoa.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
fi: Kokeile jotain muuta tiedostopäätettä, kuten .png tai .jpg

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Images
fi: Kaikki kuvatiedostot

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Transformation on unloaded image.
fi: Muunnos lataamattomalle kuvalle.

en: Transformation failed.
fi: Muunnos epäonnistui.

en: EXIF not supported for this file format.
fi: EXIF ei ole tuettu tässä tiedostomuodossa.

en: Image loading failed.
fi: Kuvan lataus epäonnistui.

en: No image loaded.
fi: Ei kuvaa ladattuna.

en: Temporary file creation failed.
fi: Väliaikaistiedoston luonti epäonnistui.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
fi: Väliaikaistiedoston luominen tallentamista varten epäonnistui: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
fi: JPEG:in lataamiseksi ei saatu jaettua riittävästi muistia

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: Could not load image '%s'.
fi: Kuvaa ”%s” ei voitu ladata.

en: No images found in '%s'.
fi: Lähteestä ”%s” ei löytynyt kuvia.

en: The given locations contain no images.
fi: Annetuissa paikoissa ei ole kuvia.

en: Image Data
fi: Kuvan tiedot

en: Image Taking Conditions
fi: Kuvan ottohetken olosuhteet

en: Maker Note
fi: Tekijän huomio

en: Other
fi: Muut

en: XMP Exif
fi: XMP - Exif

en: XMP IPTC
fi: XMP - IPTC

en: XMP Rights Management
fi: XMP-oikeuksienhallinta

en: XMP Other
fi: XMP - muut

en: Tag
fi: Tägi

en: Value
fi: Arvo

en: North
fi: Pohjoinen

en: East
fi: Itäinen

en: West
fi: Läntinen

en: South
fi: Eteläinen

en: %a, %d %B %Y  %X
fi: %a %d. %Bta %Y %X

en: %.1f (lens)
fi: %.1f (aukko)

en: %.1f (35mm film)
fi: %.1f (35mm filmi)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %a, %d %B %Y
fi: %a %d. %Bta %Y

en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

en: Image
fi: Kuva

en: The image whose printing properties will be set up
fi: Kuva, jonka tulostusominaisuudet asetetaan

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: The information for the page where the image will be printed
fi: Tulostussivun asetukset

en: Position
fi: Sijainti

en: _Left:
fi: _Vasen:

en: _Right:
fi: _Oikea:

en: _Top:
fi: _Ylhäällä:

en: _Bottom:
fi: _Alhaalla:

en: C_enter:
fi: _Keskellä:

en: None
fi: Ei mitään

en: Horizontal
fi: Pystysuunnassa

en: Vertical
fi: Vaakasuunnassa

en: Both
fi: Molemmat

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: _Scaling:
fi: _Skaalaus:

en: _Unit:
fi: _Yksikkö:

en: Millimeters
fi: millimetri

en: Inches
fi: tuuma

en: Preview
fi: Esikatselu

en: as is
fi: samassa muodossa

en: Taken on
fi: Kuva otettu

en: At least two file names are equal.
fi: Vähintään kaksi tiedostonimeä ovat samat.

en: Could not display help for Eye of MATE
fi: MATEn silmän ohjetta ei voitu näyttää.

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: Use "%s" to open the selected image
fi: Avaa valittu kuva komennolla ”%s”

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
fi: Tallennetaan kuvaa ”%s” (%u/%u)

en: Opening image "%s"
fi: Avataan kuva "%s"

en: Leave Fullscreen
fi: Lopeta kokoruutu

en: Error printing file:
    %s
fi: Virhe tulostettaessa tiedostoa:
    %s

en: Toolbar Editor
fi: Työkalupalkin muokkain

en: _Reset to Default
fi: _Palauta oletus

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma; voit levittää sitä edelleen ja/tai muokata sitä GNU:n GPL-lisenssin sallimilla tavoilla siten kuin Free Software Foundation on sen määritellyt; voit halutessasi käyttää lisenssin versiota 2 taikka mitä tahansa tämän jälkeen ilmestynyttä versiota.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että siitä on hyötyä, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; jopa ilman konkludenttista takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA TAI SOVELTUMISESTA TIETTYYN ERITYISEEN TARKOITUKSEEN. Yksityiskohtien osalta katso GNU:n GPL-lisenssiä.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Tämä ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
fi: Kuva ”%s” on asetettu työpöydän taustakuvaksi.
    Haluatko muokata sitä?

en: Saving image locally…
fi: Tallennetaan kuvaa paikallisesti…

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää kuvan
    ”%s” roskakoriin?

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
fi: Roskakoria kohteelle ”%s” ei löytynyt. Haluatko poistaa tämän kuvan pysyvästi?

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
fi: Joitain kuvista ei voi siirtää roskakoriin ja siksi ne poistetaan pysyvästi. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: _Do not ask again during this session
fi: Älä kysy _uudestaan tässä istunnossa

en: Couldn't access trash.
fi: Roskakoria ei voitu avata.

en: Couldn't delete file
fi: Tiedostoa ei voitu poistaa

en: Error on deleting image %s
fi: Virhe poistettaessa kuvaa %s

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Tools
fi: Työ_kalut

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: T_oolbar
fi: _Työkalupalkki

en: Edit the application toolbar
fi: Muokkaa ohjelman työkalupalkkia

en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

en: Preferences for Eye of MATE
fi: MATEn silmän asetukset

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Help on this application
fi: Ohjeita tämän ohjelman käyttöön

en: _About
fi: _Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: _Toolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
fi: Määrittää, näytetäänkö työkalupalkki nykyisessä ikkunassa

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
fi: Määrittää, näytetäänkö tilarivi nykyisessä ikkunassa

en: _Image Collection
fi: _Kuvakokoelmana

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
fi: Muuttaa kuvakokoelmapaneelin näkyvyyttä nykyisessä ikkunassa

en: Side _Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
fi: Määrittää, näytetäänkö nykyisessä ikkunassa sivupaneeli

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save changes in currently selected images
fi: Tallenna muutokset valittuihin kuviin

en: Open _with
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Open the selected image with a different application
fi: Avaa valittu kuva toisella ohjelmalla

en: Save _As…
fi: Tallenn_a nimellä…

en: Save the selected images with a different name
fi: Tallenna valittu kuva toisella nimellä

en: Open Containing _Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: Print the selected image
fi: Tulosta valittu kuva

en: Prope_rties
fi: _Ominaisuudet

en: Show the properties and metadata of the selected image
fi: Näytä valitun kuvan ominaisuudet ja metatiedot

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Undo the last change in the image
fi: Peru viimeinen muutos kuvaan

en: Flip _Horizontal
fi: Peilaa _vaakasuunnassa

en: Mirror the image horizontally
fi: Peilaa kuva vaakasuunnassa

en: Flip _Vertical
fi: Peilaa _pystysuunnassa

en: Mirror the image vertically
fi: Peilaa kuva pystysuunnassa

en: _Rotate Clockwise
fi: Kierrä _myötäpäivään

en: Rotate the image 90 degrees to the right
fi: Kierrä kuvaa 90 astetta myötäpäivään

en: Rotate Counterc_lockwise
fi: Kierrä va_stapäivään

en: Rotate the image 90 degrees to the left
fi: Kierrä kuvaa 90 astetta vastapäivään

en: Set as _Desktop Background
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: Set the selected image as the desktop background
fi: Aseta valittu kuva työpöydän taustakuvaksi

en: Move the selected image to the trash folder
fi: Siirrä valittu kuva roskakoriin

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Zoom In
fi: _Lähennä

en: Enlarge the image
fi: Suurenna kuvaa

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Shrink the image
fi: Pienennä kuvaa

en: _Normal Size
fi: _Normaalikoko

en: Show the image at its normal size
fi: Näytä kuva normaalikoossa

en: _Best Fit
fi: _Paras sovitus

en: Fit the image to the window
fi: Sovita kuva ikkunaan

en: _Fullscreen
fi: _Kokoruutu

en: Show the current image in fullscreen mode
fi: Näytä valittu kuva kokoruututilassa

en: _Previous Image
fi: _Edellinen kuva

en: Go to the previous image of the collection
fi: Siirry kokoelman edelliseen kuvaan

en: _Next Image
fi: _Seuraava kuva

en: Go to the next image of the collection
fi: Siirry kokoelman seuraavaan kuvaan

en: _First Image
fi: Ensi_mmäinen kuva

en: Go to the first image of the collection
fi: Siirry kokoelman ensimmäiseen kuvaan

en: _Last Image
fi: _Viimeinen kuva

en: Go to the last image of the collection
fi: Siirry kokoelman viimeiseen kuvaan

en: _Random Image
fi: _Satunnainen kuva

en: Go to a random image of the collection
fi: Siirry satunnaiseen kuvaan kokoelmassa

en: Start a slideshow view of the images
fi: Aloita diaesitys kuvista

en: Right
fi: oikea

en: Left
fi: vasen

en: In
fi: Lähennä

en: Out
fi: Loitonna

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Fit
fi: Sovita

en: Collection
fi: Kokoelma

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
fi: Roskakori

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Open in fullscreen mode
fi: Avaa kokoruututilassa

en: Disable image collection
fi: Poista kuvakokoelma käytöstä

en: Open in slideshow mode
fi: Avaa diaesitystilassa

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
fi: Käynnistä uusi instanssi ohjelmasta olemassaolevan käyttämisen sijasta

en: Show the application's version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: [FILE…]
fi: [TIEDOSTO…]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Näet kaikki komentorivivalitsimet komennolla ”%s --help”
