gcc-9.1-b20190203 - en to da translation catalogue (1849 entries)

en: flow control insn inside a basic block
da: strømkontrolinstruktion inden i en basisblok

en: wrong insn in the fallthru edge
da: forkert instruktion i fald-gennem-kant

en: insn outside basic block
da: instruktion uden for basisblok

en: return not followed by barrier
da: returnering følges ikke af barriere

en: [cannot find %s]
da: [kan ikke finde %s]

en: collect2 version %s
da: collect2-version %s

en: %d constructor found
     | %d constructors found
da[0]: %d konstruktionsfunktion fundet
da[1]: %d konstruktionsfunktioner fundet

en: %d destructor found
     | %d destructors found
da[0]: %d destruktionsfunktion fundet
da[1]: %d destruktionsfunktioner fundet

en: %d frame table found
     | %d frame tables found
da[0]: %d rammetabel fundet
da[1]: %d rammetabeller fundet

en: [Leaving %s]
da: [Efterlader %s]

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
da: 
    write_c_file - uddatanavnet er %s, præfikset er %s

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
da: 
    ldd-uddata med konstruktions-/destruktionsfunktioner.

en: const/copy propagation disabled
da: konstruk/kopi-propagering deaktiveret

en: %s: all warnings being treated as errors
da: %s: alle advarsler bliver opfattet som fejl

en: %s: some warnings being treated as errors
da: %s: nogle advarsler bliver opfattet som fejl

en: <built-in>
da: <indbygget>

en: compilation terminated due to -fmax-errors=%u.
da: oversættelse afsluttedes på grund af -fmax-errors=%u.

en: compilation terminated due to -Wfatal-errors.
da: oversættelse afsluttedes på grund af -Wfatal-errors.

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
da: Indsend venligst en komplet fejlrapport med
    præprocesseret kildekode om nødvendigt.

en: See %s for instructions.
da: Se %s for instruktioner.

en: compilation terminated.
da: oversættelse afsluttede.

en: In file included from
da: I fil inkluderet fra

en:                  from
da:                  fra

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
da: %s:%d: forvirret af tidligere fejl, opgiver ævred

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
da: Intern oversætterfejl: fejlrapporteringsrutiner blev kaldt igen.

en: negative insn length
da: negativ instruktionslængde

en: could not split insn
da: kunne ikke dele instruktion

en: invalid 'asm':
da: ugyldig »asm«:

en: nested assembly dialect alternatives
da: indlejrede alternativer for maskinkodedialekter

en: unterminated assembly dialect alternative
da: uafsluttet alternativ for maskinkodedialekt

en: operand number missing after %%-letter
da: operandtal mangler efter %%-letter

en: operand number out of range
da: operandtal er uden for det gyldige interval

en: invalid %%-code
da: ugyldig %%-kode

en: '%%l' operand isn't a label
da: »%%l«-operand er ikke en etiket

note: We can't handle floating point constants; PRINT_OPERAND must handle them. TARGET_PRINT_OPERAND must handle them.
en: floating constant misused
da: kommatalskonstant misbrugt

en: invalid expression as operand
da: ugyldigt udtryk som operand

en: Using built-in specs.
da: Benytter indbyggede specifikationer.

en: Setting spec %s to '%s'
da: Sætter specifikation %s til '%s'

en: Reading specs from %s
da: Læser specifikationer fra %s

en: could not find specs file %s
da: kunne ikke finde specifikationsfilen %s

en: rename spec %s to %s
da: omdøb specifikation %s til %s

en: spec is '%s'
da: specifikation er '%s'

en: 
    Go ahead? (y or n)
da: 
    Fortsæt, ja (y) eller nej (n)?

en: Usage: %s [options] file...
da: Brug: %s [tilvalg] fil...

en: Options:
da: Tilvalg:

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase.
da:   -pass-exit-codes         Afslut med den højeste fejlkode fra en fase.

en:   --help                   Display this information.
da:   --help                   Vis disse oplysninger.

en:   --target-help            Display target specific command line options.
da:   --target-help            Vis målspecifikke kommandolinjetilvalg.

en:                            Display specific types of command line options.
da:                            Vis specifikke typer af tilvalg for kommandolinjen.

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes).
da:   (benyt »-v --help« for at vise kommandolinjetilvalg for underprocesser).

en:   --version                Display compiler version information.
da:   --version                Udskriv oversætterens version.

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings.
da:   -dumpspecs               Vis alle de indbyggede specifikationsstrenge.

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler.
da:   -dumpversion             Vis oversætterens versionsnummer.

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor.
da:   -dumpmachine             Vis oversætterens målprocessor.

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path.
da:   -print-search-dirs       Vis mapperne i oversætterens søgesti.

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library.
da:   -print-libgcc-file-name  Vis navnet på oversætterens tilhørende bibliotek.

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>.
da:   -print-file-name=<bibl>  Vis den komplette sti til biblioteket <bibl>.

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>.
da:   -print-prog-name=<prog>  Vis den komplette sti til oversætterkomponenten <prog>.

en:   -print-multiarch         Display the target's normalized GNU triplet, used as
                               a component in the library path.
da:   -print-multi-lib         Vis målets normaliseret GNU-triplet, brugt som
                               en komponent i bibioteksstien.

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc.
da:   -print-multi-directory   Vis rodmappen for versioner af libgcc.

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories.
da:   -print-multi-lib         Vis afbildningen mellem kommandolinjetilvalg og
                               flere bibliotekssøgemapper.

en:   -print-multi-os-directory Display the relative path to OS libraries.
da:   -print-multi-os-directory Vis den relative sti for OS-biblioteker.

en:   -print-sysroot           Display the target libraries directory.
da:   -print-sysroot           Vis mappen for målets biblioteker.

en:   -print-sysroot-headers-suffix Display the sysroot suffix used to find headers.
da:   -print-sysroot-headers-suffix Vis sysroot-suffikset brugt til at finde teksthoveder.

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler.
da:   -Wa,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til maskinkodeoversætteren.

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor.
da:   -Wp,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til forbrænderen.

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker.
da:   -Wl,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til sammenkæderen.

en:   -Xassembler <arg>        Pass <arg> on to the assembler.
da:   -Xassembler <para>       Videregiv <para> til maskinkodeoversætteren.

en:   -Xpreprocessor <arg>     Pass <arg> on to the preprocessor.
da:   -Xpreprocessor <para>    Videregiv <para> til forbrænderen.

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker.
da:   -Xlinker <para>          Videregiv <para> til sammenkæderen.

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files.
da:   -save-temps              Slet ikke midlertidige filer.

en:   -save-temps=<arg>        Do not delete intermediate files.
da:   -save-temps=<para>       Slet ikke midlertidige filer.

en:   -no-canonical-prefixes   Do not canonicalize paths when building relative
                               prefixes to other gcc components.
da:   -no-canonical-prefixes   Normaliser ikke stier når der bygges relative
                               præfiks til andre gcc-komponenter.

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files.
da:   -pipe                    Brug datakanaler i stedet for midlertidige filer.

en:   -time                    Time the execution of each subprocess.
da:   -time                    Tag tid på udførslen af hver underproces.

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>.
da:   -specs=<fil>             Overskriv indbyggede specifikationer med indholdet af <fil>.

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>.
da:   -std=<standard>          Antag at inddatakildekoden er skrevet til <standard>.

en:   --sysroot=<directory>    Use <directory> as the root directory for headers
                               and libraries.
da:   --sysroot=<mappe>    Brug <mappe> som rodmappen for teksthoveder
                           og biblioteker.

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths.
da:   -B <mappe>               Tilføj mappe til oversætterens søgestier.

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler.
da:   -v                       Vis de programmer der startes af oversætteren.

en:   -###                     Like -v but options quoted and commands not executed.
da:   -###                     Som '-v', men tilvalg anbringes i anførselstegn
                               og kommandoerne udføres ikke.

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link.
da:   -E                       Forbehandl kun; oversæt, maskinkodeoversæt og sammenkæd ikke.

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link.
da:   -S                       Oversæt kun; maskinekodeoversæt og sammenkæd ikke.

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link.
da:   -c                       Oversæt, også til maskinkode, men sammenkæd ikke.

en:   -o <file>                Place the output into <file>.
da:   -o <fil>                 Anbring uddataene i <fil>.

en:   -pie                     Create a dynamically linked position independent
                               executable.
da:   -pie                     Opret en dynamisk lænket positionsuafhængig kørbar
                               fil.

en:   -shared                  Create a shared library.
da:   -shared                  Opret et delt bibliotek.

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files.
                               Permissible languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behavior of
                               guessing the language based on the file's extension.
da:   -x <sprog>               Angiv sproget for de følgende inddatafiler.
                               Tilladte sprog inkluderer: c c++ assembler none
                               »none« betyder at standardopførslen med at gætte
                               sproget på filendelsen udføres.

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
da: 
    Tilvalg der begynder med -g, -f, -m, -O, -W eller --param bliver automatisk
     givet videre til de forskellige underprocesser som %s starter. For at
     videregive andre indstillinger til disse processer kan tilvalg på formen
     »-W<bogstav>« bruges.

en: Processing spec (%s), which is '%s'
da: Behandler specifikation (%s), som er »%s«

en: Target: %s
da: Mål: %s

en: Configured with: %s
da: Konfigureret med: %s

en: Thread model: %s
da: Trådmodel: %s

en: gcc version %s %s
da: gcc-version %s %s

en: gcc driver version %s %sexecuting gcc version %s
da: gcc-styringsprogram version %s %skører gcc-version %s

en: The bug is not reproducible, so it is likely a hardware or OS problem.
da: Fejlen kan ikke genskabes, så det er sandsynligvis et udstyrsproblem eller et problem med operativsystemet.

en: Preprocessed source stored into %s file, please attach this to your bugreport.
da: Forbrændt kilde lagret i %s-filen, vedhæft venligst den til din fejlrapport.

en: install: %s%s
da: installering: %s%s

en: programs: %s
da: programmer: %s

en: libraries: %s
da: biblioteker: %s

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
da: 
    For fejlrapporteringsinstruktioner, se:

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er et frit program; se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der er
    INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller BRUGBARHED TIL NOGET FORMÅL.

en: 
    Linker options
    ==============
da: 
    Tilvalg for sammenkæder
    ==============

en: Use "-Wl,OPTION" to pass "OPTION" to the linker.
da: Brug »-Wl,TILVALG« for at sende »TILVALG« til sammenkæderen.

en: Assembler options
    =================
da: Tilvalg for maskinkodeoversætteren
    =================

en: Use "-Wa,OPTION" to pass "OPTION" to the assembler.
da: Brug »-Wa,TILVALG« til at sende »TILVALG« til maskinkodeoversætteren.

en:   merge [options] <dir1> <dir2>         Merge coverage file contents
da:   merge [tilvalg] <map1> <map2>         Sammenføj dækningsfilindhold

en:     -o, --output <dir>                  Output directory
da:     -o, --output <map>                  Vis mappe

en:     -v, --verbose                       Verbose mode
da:     -v, --verbose                       Uddybende tilstand

en: Merge subcomand usage:
da: Sammenføj brug af underkommando:

en:   rewrite [options] <dir>               Rewrite coverage file contents
da:   rewrite [tilvalg] <map>               Genskriv dækningsfilindhold

en: normalization cannot co-exist with scaling
da: normalisering kan ikke sameksistere med skalering

en:   overlap [options] <dir1> <dir2>       Compute the overlap of two profiles
da:   overlap [tilvalg] <map1> <map2>       Beregn overlap for to profiler

en:     -f, --function                      Print function level info
da:     -f, --function                      Udskriv info om funktionsniveau

en:     -F, --fullname                      Print full filename
da:     -F, --fullname                      Udskriv fuldt filnavn

en:     -h, --hotonly                       Only print info for hot objects/functions
da:     -h, --hotonly                       Udskriv kun info for varme objekter/funktioner

en:     -o, --object                        Print object level info
da:     -o, --object                        Udskriv info på objektniveau

en:     -t <float>, --hot_threshold <float> Set the threshold for hotness
da:     -t <float>, --hot_threshold <float> Angiv tærskel for varme

en: Overlap subcomand usage:
da: Overlap brug af underkommando:

en: Usage: %s [OPTION]... SUB_COMMAND [OPTION]...
da: Brug: %s [TILVALG]... UNDER_KOMMANDO [TILVALG]...

en: Offline tool to handle gcda counts
da: Frakoblet værktøj til at håndtere gcda-antal

en:   -h, --help                            Print this help, then exit
da:   -h, --help                            Udskriv denne hjælpetekst og afslut

en:   -v, --version                         Print version number, then exit
da:   -v, --version                         Udskriv versionsnummeret og afslut

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
da: 
    For fejlrapporteringsinstruktioner, se:
    %s.

en: Copyright %s 2019 Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret %s 2019 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or 
    FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er et frit program; se kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Der er INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller
    BRUGBARHED TIL NOGET FORMÅL.

en: Usage: gcov [OPTION...] SOURCE|OBJ...
da: Brug: gcov [TILVALG...] KILDE|OBJ...

en: Print code coverage information.
da: Udskriv kodedækningsoplysninger.

en:   -a, --all-blocks                Show information for every basic block
da:   -a, --all-blocks                Vis oplysninger for alle basisblokke

en:   -b, --branch-probabilities      Include branch probabilities in output
da:   -b, --branch-probabilities      Medtag forgreningssandsynligheder i uddata

en:   -c, --branch-counts             Output counts of branches taken
                                        rather than percentages
da:   -c, --branch-counts             Antal forgreninger taget i stedet
                                        for procenter

en:   -d, --display-progress          Display progress information
da:   -d, --display-progress          Vis statusinformation

en:   -f, --function-summaries        Output summaries for each function
da:   -f, --function-summaries        Udskriv sammendrag for hver funktion

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
da:   -h, --help                      Udskriv denne hjælp og afslut

en:   -j, --human-readable            Output human readable numbers
da:   -j, --human-readable            Vis læsevenlige tal

en:   -k, --use-colors                Emit colored output
da:   -k, --use-colors                Udsend farvelagt resultat

en:   -l, --long-file-names           Use long output file names for included
                                        source files
da:   -l, --long-file-names           Brug lange filnavne til inkluderede
                                        kildefiler

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
da:   -n, --no-output                 Opret ikke en uddatafil

en:   -o, --object-directory DIR|FILE Search for object files in DIR or called FILE
da:   -o, --object-directory KAT|FIL  Søg efter objektfiler i KAT eller kaldt FIL

en:   -p, --preserve-paths            Preserve all pathname components
da:   -p, --preserve-paths            Bevar alle stinavnskomponenter

en:   -q, --use-hotness-colors        Emit perf-like colored output for hot lines
da:   -q --use-hotness-colors         Udsend perf-lignende farvelagt resultat for
                                      varme linjer

en:   -r, --relative-only             Only show data for relative sources
da:   -r, --relative-only             Vis kun data for relative kilder

en:   -s, --source-prefix DIR         Source prefix to elide
da:   -s, --source-prefix 	MAPPE     Kildepræfiks til elide

en:   -t, --stdout                    Output to stdout instead of a file
da:   -t, --stout                     Uddata til standardud i stedet for en fil

en:   -u, --unconditional-branches    Show unconditional branch counts too
da:   -u, --unconditional-branches    Vis ubetingede forgreningstal også

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
da:   -v, --version                   Udskriv versionsnummeret og afslut

en:   -w, --verbose                   Print verbose informations
da:   -w, --verbose                   Vis uddybende information

en:   -x, --hash-filenames            Hash long pathnames
da:   -x, --hash-filenames            Hash lange stinavne

en: '%s' file is already processed
da: »%s« fil er allerede behandlet

en: Creating '%s'
da: Opretter »%s«.

en: Error writing output file '%s'
da: Fejl ved skrivning af uddatafilen »%s«

en: Could not open output file '%s'
da: Kunne ikke åbne uddatafilen »%s«.

en: Removing '%s'
da: Fjerner »%s«

en: Cannot open JSON output file %s
da: Kan ikke åbne JSON-uddatafilen %s

en: Error writing JSON output file %s
da: Fejl ved skrivning af JSON-uddatafilen »%s«

en: %s:source file is newer than notes file '%s'
da: %s: kildefil er nyere end notefil »%s«

en: (the message is displayed only once per source file)
da: (beskeden er kun vist en gang per kildefil)

en: %s:cannot open notes file
da: %s:kan ikke åbne notefil

en: %s:not a gcov notes file
da: %s:ikke en gcov-notefil

en: %s:version '%.4s', prefer '%.4s'
da: %s:version »%.4s«, foretræk »%.4s«

en: %s:already seen blocks for '%s'
da: %s:allerede set blokke for »%s«

en: %s:corrupted
da: %s:ødelagt

en: %s:no functions found
da: %s:ingen funktioner fundet

en: %s:cannot open data file, assuming not executed
da: %s:kan ikke åbne datafil, antager ikke kørt

en: %s:not a gcov data file
da: %s:ikke en gcov-datafil

en: %s:version '%.4s', prefer version '%.4s'
da: %s:version »%.4s«, foretræk version »%.4s«

en: %s:profile mismatch for '%s'
da: %s:forskelige profiler for »%s«

en: %s:overflowed
da: %s: overløb

en: %s:'%s' lacks entry and/or exit blocks
da: %s:»%s« mangler indgangs- og/eller afslutningsblokke

en: %s:'%s' has arcs to entry block
da: %s:»%s« har buer til indgangsblok

en: %s:'%s' has arcs from exit block
da: %s:»%s« har buer fra udgangsblok

en: %s:graph is unsolvable for '%s'
da: %s:graf kan ikke løses for »%s«

en: Lines executed:%s of %d
da: Linjer kørt:%s af %d

en: No executable lines
da: Ingen kørbare linjer

en: %s '%s'
da: %s »%s«

en: Branches executed:%s of %d
da: Forgreninger kørt:%s af %d

en: Taken at least once:%s of %d
da: Taget mindst en gang:%s af %d

en: No branches
da: Ingen forgreninger

en: Calls executed:%s of %d
da: Kald kørt:%s af %d

en: No calls
da: Ingen kald

en: %s:no lines for '%s'
da: %s:ingen linjer for »%s«

en: call   %2d returned %s
da: kald   %2d returnerede %s

en: call   %2d never executed
da: kald   %2d aldrig udført

en: branch %2d taken %s%s
da: forgrening %2d valgt %s%s

en: branch %2d never executed
da: forgrening %2d aldrig udført

en: unconditional %2d taken %s
da: ubetinget %2d valgt %s

en: unconditional %2d never executed
da: ubetinget %2d aldrig udført

en: Cannot open source file %s
da: Kan ikke åbne kildefilen %s

en: PRE disabled
da: PRE deaktiveret

en: GCSE disabled
da: GCSE deaktiveret

en: function returns address of local variable
da: funktion returnerer adressen på en lokal variabel

en: function may return address of local variable
da: funktion kan returnere adressen på en lokal variabel

en: ignoring duplicate directory "%s"
da: ignorerer mere end en angivelse af mappen »%s«

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
da:   da det ikke er en systemmappe, som dublerer en systemmappe

en: ignoring nonexistent directory "%s"
da: ignorerer den ikkeeksisterende mappe »%s«

en: #include "..." search starts here:
da: #include "..."-søgning begynder her:

en: #include <...> search starts here:
da: #include <...>-søgning begynder her:

en: End of search list.
da: Slut på søgningslisten.

note: Opening quotation mark.
en: `
da: »

note: Closing quotation mark.
en: '
da: «

en: At top level:
da: Ved øverste niveau:

en: In member function %qs
da: I medlemsfunktionen %qs

en: In function %qs
da: I funktionen %qs

en:     inlined from %qs at %r%s:%d:%d%R
da:     indlejret fra %qs ved %r%s:%d:%d%R

en:     inlined from %qs at %r%s:%d%R
da:     indlejret fra %qs ved %r%s:%d%R

en:     inlined from %qs
da:     indlejret fra %qs

en: this is the insn:
da: dette er instruktionen:

en: unable to generate reloads for impossible constraints:
da: kunne ikke generere genindlæsninger for umulige begræsninger:

en: unable to generate reloads for:
da: kunne ikke generere genindlæsninger for:

note: What to print when a switch has no documentation.
en: This option lacks documentation.
da: Dette tilvalg mangler dokumentation.

en: Uses of this option are diagnosed.
da: Brug af dette tilvalg diagnosticeres.

en: default %d minimum %d maximum %d
da: standard %d minimum %d maksimum %d

en: Same as %s.  Use the latter option instead.
da: Samme som %s. Brug det sidste tilvalg i stedet.

en: %s  Same as %s.
da: %s Samme som %s.

en: [default]
da: [standard]

en: [enabled]
da: [aktiveret]

en: [disabled]
da: [deaktiveret]

en:  No options with the desired characteristics were found
da:  Ingen tilvalg med de ønskede karakteristika blev fundet

en:  None found.  Use --help=%s to show *all* the options supported by the %s front-end.
da:  Ingen fundet. Brug --help=%s for at vise *alle* tilvalgene understøttet af brugerfladen %s.

en:  All options with the desired characteristics have already been displayed
da:  Alle tilvalg med de ønskede karakteristika er allerede blevet vist

en: The following options are target specific
da: De følgende tilvalg er målspecifikke

en: The following options control compiler warning messages
da: De følgende tilvalg kontrollerer advarselsbeskeder for oversætteren

en: The following options control optimizations
da: De følgende tilvalg kontrollerer optimeringer

en: The following options are language-independent
da: De følgende tilvalg er sproguafhængige

en: The --param option recognizes the following as parameters
da: Tilvalget --param genkender følgende som parametre

en: The following options are specific to just the language
da: De følgende tilvalg er specifikke kun for sproget

en: The following options are supported by the language
da: De følgende tilvalg er understøttet af sproget

en: The following options are not documented
da: De følgende tilvalg er ikke dokumenterede

en: The following options take separate arguments
da: De følgende tilvalg anvender forskellige parametre

en: The following options take joined arguments
da: De følgende tilvalg anvender fælles parametre

en: The following options are language-related
da: De følgende tilvalg er sprogrelaterede

en: during %s pass: %s
da: under %s gennemløb: %s

en: dump file: %s
da: dump-fil: %s

en: Event
da: Hændelse

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: *** WARNING *** there are active plugins, do not report this as a bug unless you can reproduce it without enabling any plugins.
da: *** ADVARSEL *** der er aktive udvidelsesmoduler, rapporter ikke dette som en fejl med mindre, at du kan genskabe det uden at udvidelsesmoduler er aktiveret.

note: It's the compiler's fault.
en: could not find a spill register
da: kunne ikke finde et register at bortødsle

note: It's the compiler's fault.
en: VOIDmode on an output
da: VOID-tilstand ved uddata

en: failure trying to reload:
da: kunne ikke genindlæse:

en: unrecognizable insn:
da: ukendt instruktion:

en: insn does not satisfy its constraints:
da: instruktion tilfredsstiller ikke sine begrænsninger:

en: created and used with differing settings of '%s'
da: oprettet og brugt med en anden indstilling for »%s«

en: collect: reading %s
da: collect: læser %s

en: collect: recompiling %s
da: collect: genoversætter '%s'

en: collect: tweaking %s in %s
da: collect: presser %s i %s

en: collect: relinking
da: collect: kæder sammen igen

en: unrecoverable error
da: uoprettelig fejl

en: %s%s%s %sversion %s (%s)
    %s	compiled by GNU C version %s,
da: %s%s%s %sversion %s (%s)
    %s	oversat af GNU C version %s,

en: %s%s%s %sversion %s (%s) compiled by CC,
da: %s%s%s %sversion %s (%s) oversat af CC,

en: GMP version %s, MPFR version %s, MPC version %s, isl version %s
da: GMP-version %s, MPFR-version %s, MPC-version %s, isl-version %s

en: %s%swarning: %s header version %s differs from library version %s.
da: %s%sadvarsel: %s teksthovedversion %s svarer ikke til biblioteksversion %s.

en: %s%sGGC heuristics: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d
da: %s%sGGC-heuristikker: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d

en: options passed:
da: tilvalg overbragt:

en: options enabled:
da: tilvalg slået til:

en: <anonymous>
da: <anonym>

en: function not considered for inlining
da: funktion overvejes ikke for indbygning

en: caller is not optimized
da: kalder er ikke optimeret

en: function body not available
da: funktionskrop er ikke tilgængelig

en: redefined extern inline functions are not considered for inlining
da: omdefinerede eksterne indbyggede funktioner overvejes ikke for indlejring

en: function not inlinable
da: funktion kan ikke indbygges

en: function body can be overwritten at link time
da: funktionskrop kan ikke overskrives på sammenkædningstidspunktet

en: function not inline candidate
da: funktion er ikke en indbygningskandidat

en: --param large-function-growth limit reached
da: --param large-function-growth grænse nået

en: --param large-stack-frame-growth limit reached
da: --param large-stack-frame-growth grænse nået

en: --param max-inline-insns-single limit reached
da: --param max-inline-insns-single grænse nået

en: --param max-inline-insns-auto limit reached
da: --param max-inline-insns-auto grænse nået

en: --param inline-unit-growth limit reached
da: --param inline-unit-growth grænse nået

en: recursive inlining
da: rekursiv indbygning

en: call is unlikely and code size would grow
da: kald er usandsynlig og kodestørrelse vil vokse

en: function not declared inline and code size would grow
da: funktion ikke erklæret indlejret og kodestørrelse vil vokse

en: mismatched arguments
da: uafbalancerede argumenter

en: mismatched declarations during linktime optimization
da: uafbalancerede erklæringer under linktime-optimering

en: originally indirect function call not considered for inlining
da: oprindeligt indirekte funktionskald er ikke overvejet for indlejring

en: indirect function call with a yet undetermined callee
da: indirekte funktionskald med en endnu ikke afklaret callee

en: exception handling personality mismatch
da: misforhold i undtagelse under håndtering af personlighed

en: non-call exception handling mismatch
da: misforhold i ikke-kald undtagelseshåndtering

en: target specific option mismatch
da: misforhold i målspecifikke tilvalg

en: optimization level attribute mismatch
da: misforhold i optimeringsniveauattribut

en: callee refers to comdat-local symbols
da: callee referer til comdat-lokale symboler

en: function attribute mismatch
da: forskellige funktionsattributter

en: unreachable
da: kan ikke nås

en: caller is instrumentation thunk
da: kalder er instrumentationthunk

note: The remainder are real diagnostic types.
en: fatal error:
da: fatal fejl:

note: This is like DK_ICE, but backtrace is not printed.  Used in the driver when reporting fatal signal in the compiler.
en: internal compiler error:
da: intern oversætterfejl:

note: This one is just for counting DK_WARNING promoted to DK_ERROR due to -Werror and -Werror=warning.
en: error:
da: fejl:

en: sorry, unimplemented:
da: desværre, ikke implementeret:

en: warning:
da: advarsel:

en: anachronism:
da: anakronisme:

en: note:
da: bemærk:

en: debug:
da: fejlfinding:

en: Maximal estimated outcome of branch considered predictable.
da: Maksimalt estimeret resultat for gren anses for at være forudsigeligt.

en: The minimal estimated speedup allowing inliner to ignore inline-insns-single and inline-insns-auto.
da: Den mindste estimeret speedup der tillader indbyggeren at ignorere inline-insns-single og inline-insns-auto.

en: The maximum number of instructions in a single function eligible for inlining.
da: Det maksimale antal instruktioner i en enkelt funktion der må indbygges.

en: The maximum number of instructions when automatically inlining.
da: Det maksimale antal instruktioner ved automatisk indbygning.

en: The maximum number of instructions when automatically inlining small functions.
da: Det maksimale antal instruktioner ved automatisk indbygning af små funktioner.

en: The maximum number of instructions when inlining for size.
da: Det maksimale antal instruktioner ved automatisk indbygning for størrelse.

en: Instruction accounted for function prologue, epilogue and other overhead.
da: Instruktion medtaget forfunktionsindledning/-afslutning og andre systembyrder.

en: Time accounted for function prologue, epilogue and other overhead.
da: Tid medtaget for funktionsindledning/-afslutninger og andre systembyrder

en: Instruction accounted for function thunk overhead.
da: Instruktion medtaget for funktion thunk-systembyrde.

en: Time accounted for function thunk overhead.
da: Tid medtaget for funktion thunk-systembyrde.

en: The maximum number of instructions inline function can grow to via recursive inlining.
da: Det maksimale antal instruktioner en indbygget funktion kan vokse via rekursiv indbygning.

en: The maximum number of instructions non-inline function can grow to via recursive inlining.
da: Det maksimale antal instruktioner en ikke-indbygget funktion kan vokse via rekursiv indbygning.

en: The maximum depth of recursive inlining for inline functions.
da: Den maksimale dybde for rekursiv indbygning af indbyggede funktioner.

en: The maximum depth of recursive inlining for non-inline functions.
da: Den maksimale dybde for rekursiv indbygning for ikke-indbyggede funktioner.

en: Inline recursively only when the probability of call being executed exceeds the parameter.
da: Indbyg rekursivt kun når sandsynligheden for kald under kørsel er højere end parameteren.

en: The maximum number of nested indirect inlining performed by early inliner.
da: Det maksimale antal af indlejret indirekte indbygning udført af tidlig indbygger.

en: Probability that COMDAT function will be shared with different compilation unit.
da: Sandsynligheden for at COMDAT-funktionen vil blive delt med en anden kompileringsenhed.

en: Maximum probability of the entry BB of split region (in percent relative to entry BB of the function) to make partial inlining happen.
da: Maksimal sandsynlighed for at indgangs-BB'en for split-region (i procent relativ til indgangs-BB for funktioner) for at delvis indbygning opstår.

en: If -fvariable-expansion-in-unroller is used, the maximum number of times that an individual variable will be expanded during loop unrolling.
da: Hvis -fvariable-expansion-in-unroller bruges, det maksimale antal gange som en individuel variabel vil blive udvidet under loopudrulning.

en: If -ftree-vectorize is used, the minimal loop bound of a loop to be considered for vectorization.
da: Hvis -ftree-vectorize bruges, den minimale loopgrænse for et loop der overvejes for vektorisering.

en: The maximum number of instructions to consider to fill a delay slot.
da: Det maksimale antal instruktioner det overvejes at udfylde ventepladser med.

en: The maximum number of instructions to consider to find accurate live register information.
da: Det maksimale antal instruktioner der overvejes under søgning efter præcis registerinfo.

en: The maximum length of scheduling's pending operations list.
da: Den maksimale længde af planlæggerens liste over ventende operationer.

en: The maximum number of backtrack attempts the scheduler should make when modulo scheduling a loop.
da: Det maksimale antal tilbagesporingsforsøg planlæggeren skal udføre når et loop moduloplanlægges.

en: The size of function body to be considered large.
da: Størrelsen af en funktionskrop som anses for stor.

en: Maximal growth due to inlining of large function (in percent).
da: Maksimal kodevækst forårsaget af indlejring af stor funktion (i procent).

en: The size of translation unit to be considered large.
da: Størrelsen af en oversættelsesenhed som anses for stor.

en: How much can given compilation unit grow because of the inlining (in percent).
da: Hvor meget en oversættelsesenhed kan vokse pga. indlejring (i procent).

en: How much can given compilation unit grow because of the interprocedural constant propagation (in percent).
da: Hvor meget en oversættelsesenhed kan vokse pga. den interprocedurale konstantformering (i procent).

en: Maximal estimated growth of function body caused by early inlining of single call.
da: Maksimal estimeret vækst for funktionskrop medført af tidlig indlejring af enkelt kald.

en: The size of stack frame to be considered large.
da: Størrelsen af en stakramme som anses for stor.

en: Maximal stack frame growth due to inlining (in percent).
da: Maksimal stakrammevækst forårsaget af indlejring (i procent).

en: The maximum amount of memory to be allocated by GCSE.
da: Den maksimale mængde hukommelse som skal allokeres af GCSE.

en: The maximum ratio of insertions to deletions of expressions in GCSE.
da: Det maksimale forhold for indsættelser af sletninger for udtryk i GCSE.

en: The threshold ratio for performing partial redundancy elimination after reload.
da: Tærskelforholdet for udførsel af delvis redundanseleminering efter genindlæsning.

en: Maximum depth of sqrt chains to use when synthesizing exponentiation by a real constant.
da: Den maksimale dybde for sqrt-kæder at bruge når der syntetiseres eksponentiation af en rigtig konstant.

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop.
da: Det maksimale antal instruktioner der overvejes at udrulle i en løkke.

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop on average.
da: Det maksimale antal instruktioner der overvejes at udrulle i en løkke i gennemsnit.

en: The maximum number of unrollings of a single loop.
da: Det maksimale antal af udrulninger for en enkel løkke.

en: The maximum number of insns of a peeled loop.
da: Det maksimale antal instruktioner for en skrællet løkke.

en: The maximum number of peelings of a single loop.
da: Det maksimale antal skrælninger for en enkel løkke.

en: The maximum number of branches on the path through the peeled sequence.
da: Det maksimale antal grene på stien via den skrællede sekvens.

en: The maximum number of insns of a completely peeled loop.
da: Det maksimale antal instruktioner for en fuldstændig skrællet løkke.

en: The maximum number of peelings of a single loop that is peeled completely.
da: Det maksimale antal skrælninger i en enkelt løkke, som skrælles fuldstændig.

en: The maximum number of insns of a peeled loop that rolls only once.
da: Det maksimale antal instruktioner for en skrællet løkke, som ruller endnu en gang.

en: The maximum depth of a loop nest we completely peel.
da: Den maksimale dybde for en løkkerede vi skrædder fuldstændig.

en: The maximum number of insns of an unswitched loop.
da: Det maksimale antal instruktioner for en ikke løkke uden afbryder.

en: The maximum number of unswitchings in a single loop.
da: Det maksimale antal afbrydelser i en enkel løkke.

en: The maximum number of insns in loop header duplicated by the copy loop headers pass.
da: Det maksimale antal instruktioner i løkketeksthoveder duplikeret af kopiløkkehoveders gennemløb.

en: The minimum value of stage count that swing modulo scheduler will generate.
da: Den mindstre værdi for trinoptælling som swing modulo-planlæggeren vil oprette.

en: Select fraction of the maximal count of repetitions of basic block in program given basic block needs to have to be considered hot (used in non-LTO mode).
da: Vælg den andel af det maksimale antal gentagelser af basisblokke i et program en given basisblok skal have for at blive betragtet som »varm« (brugt i ikke-LTO-tilstand).

en: Select fraction of the maximal frequency of executions of basic block in function given basic block needs to have to be considered hot.
da: Vælg den andel af den maksimale frekvens af udførsler af basisblokke i et program en given basisblok skal have for at blive betragtet som »varm«.

en: Select fraction of the maximal frequency of executions of basic block in function given basic block get alignment.
da: Vælg den andel af den maksimale frekvens af udførsler af basisblokke i funktion givet en basisbloks hent-justering.

en: The maximum number of loop iterations we predict statically.
da: Det maksimale antal løkkegennemløb vi forudser statistisk.

en: Set the estimated probability in percentage for builtin expect. The default value is 90% probability.
da: Angiv den estimerede sandsynlighed i procent for indbygget forventning. Standardværdien er 90 % sandsynlighed.

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is available.
da: Den procendel af funktioner vægtet efter udførselsfrekvens som skal dækkes af sporingsformering; benyttes når profileringstilbagemelding er tilgængeligt.

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is not available.
da: Den procendel af funktioner vægtet efter udførselsfrekvens som skal dækkes af sporingsformering; benyttes når profileringstilbagemelding ikke er tilgængeligt

en: Maximal code growth caused by tail duplication (in percent).
da: Maksimal kodevækst forårsaget af haleduplikering (i procent).

en: Stop reverse growth if the reverse probability of best edge is less than this threshold (in percent).
da: Stop omvendt vækst hvis den omvendte sandsynlighed for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent).

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percent). Used when profile feedback is available.
da: Stop fremadrettet vækst hvis sandsynligheden for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent). Benyttes når profileringstilbagemelding er tilgængelig.

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percent). Used when profile feedback is not available.
da: Stop fremadrettet vækst hvis sandsynligheden for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent). Benyttes når profileringstilbagemelding ikke er tilgængelig

en: The maximum number of incoming edges to consider for crossjumping.
da: Det maksimale antal indadgående kanter der overvejes til krydsspring.

en: The minimum number of matching instructions to consider for crossjumping.
da: Det maksimale antal indadgående kanter der overvejes til krydsspring.

en: The maximum expansion factor when copying basic blocks.
da: Den maksimale udvidelsesfaktor når basisblokke kopieres.

en: The maximum number of insns to duplicate when unfactoring computed gotos.
da: Det maksimale antal instruktioner at duplikere når der fjernes faktorering af beregneder goto'er.

en: The maximum length of path considered in cse.
da: Den maksimale længde af stien som bruges i cse.

en: The maximum instructions CSE process before flushing.
da: Det maksimale antal instruktioner CSE behandler før tømning.

en: The minimum cost of an expensive expression in the loop invariant motion.
da: Den minimale omkostning for et dyrt udtryk i løkkeinvariant-bevægelsen.

en: Average number of iterations of a loop.
da: Gennemsnitlig antal genneløb for en løkke.

en: The maximum memory locations recorded by cselib.
da: Det maksimale antal hukommelseslokationer registreret af cselib.

en: Minimum heap expansion to trigger garbage collection, as a percentage of the total size of the heap.
da: Minimal heap-udvidelse for at udløse affaldsindsamling, som en procentdel af den samlede størrelse på heap'en.

en: Minimum heap size before we start collecting garbage, in kilobytes.
da: Minimal heap-størrelse før vi starter affaldsindsamling, i kilobyte.

en: The maximum number of instructions to search backward when looking for equivalent reload.
da: Det maksimale antal instruktioner til at søge baglæns når der kigges efter tilsvarende genindlæsning.

en: The maximum number of blocks in a region to be considered for interblock scheduling.
da: Det maksimale antal blokke i en region der overvejes til mellemblokplanlægning.

en: The maximum number of insns in a region to be considered for interblock scheduling.
da: Det maksimale antal instruktioner i en region der overvejes til mellemblokplanlægning.

en: Maximum number of instructions in the ready list that are considered eligible for renaming.
da: Det maksimale antal instruktioner i »ready«-listen som anses for klar til omdøbning.

en: The number of insns executed before prefetch is completed.
da: Antallet af instruktioner før prefetch er færdig.

en: The number of prefetches that can run at the same time.
da: Antallet af prefetch'er som kan afvikles på samme tidspunkt.

en: The size of L1 cache.
da: Størrelsen på L1-mellemlageret.

en: The size of L1 cache line.
da: Størrelsen på L1-mellemlagerlinje.

en: The size of L2 cache.
da: Størrelsen på L2-mellemlageret.

en: Whether to use canonical types.
da: Om der skal bruges kanoniske typer.

en: Maximum depth of a loop nest to fully value-number optimistically.
da: Den maksimale dybde for en løkkerede til fuld værdi-nummer optimistisk.

en: Max loops number for regional RA.
da: Maks. løkkeantal for regional RA.

en: Max size of conflict table in MB.
da: Maks. størrelse på konfliktabel i MB.

en: Maximum number of parameters in a SCoP.
da: Maksimalt antal parametre i en SCoP.

en: Maximum number of isl operations, 0 means unlimited.
da: Maksimalt antal isl-operationer, 0 betyder ubegrænset

en: Whether codegen errors should be ICEs when -fchecking.
da: Om codegen-fejl skal være ICE'er når -fckhcking.

en: Maximum number of datarefs in loop for building loop data dependencies.
da: Maksimalt antal datareferencer i loop for bygning af loop-dataafhængigheder.

en: Use internal function id in profile lookup.
da: Brug intern funktions-id i profilopslag.

en: Maximum number of instructions in basic block to be considered for SLP vectorization.
da: Maksimalt antal instruktioner i basisblokke som skal overvejes i SLP-vektorisering.

en: Maximum number of namespaces to search for alternatives when name lookup fails.
da: Det maksimale antal navnerum der søges i efter alternativer, når navneopslag mislykkes.

en: Maximum number of constant stores to merge in the store merging pass.
da: Maksimalt antal konstante lagre at sammenføje i gennemløbet for lagersammenføjelse.

en: Enable asan stack protection.
da: Aktiver asan-stakbeskyttelse.

en: Enable asan allocas/VLAs protection.
da: Aktiver asan allocas/VLA-beskyttelse.

en: Enable asan globals protection.
da: Aktiver asan-global beskyttelse.

en: Enable asan store operations protection.
da: Aktiver asan-lageroperationers beskyttelse.

en: Enable asan load operations protection.
da: Aktiver asan-indlæst operationsbeskyttelse.

en: Enable asan builtin functions protection.
da: Aktiver asan-indbygget funktionsbeskyttelse.

en: Use callbacks instead of inline code if number of accesses in function becomes greater or equal to this number.
da: Brug tilbagekald i stedet for indlejret kode hvis antallet af adgange i funktion bliver større end eller lig med dette antal.

en: field width specifier
da: angivelse af feltbredde

en: field precision specifier
da: angivelse af feltpræcision

en: ' ' flag
da: » «-flag

en: the ' ' printf flag
da: » «-printf-flaget

en: '+' flag
da: »+«-flag

en: the '+' printf flag
da: »+«-printf-flaget

en: '#' flag
da: »#«-flag

en: the '#' printf flag
da: »#«-printf-flaget

en: '0' flag
da: »0«-flag

en: the '0' printf flag
da: »0«-printf-flaget

en: '-' flag
da: »-«-flag

en: the '-' printf flag
da: »-«-printf-flaget

en: ''' flag
da: »'«-flag

en: the ''' printf flag
da: »'«-printf-flaget

en: 'I' flag
da: »I«-flag

en: the 'I' printf flag
da: »I«-printf-flaget

en: field width
da: feltbredde

en: field width in printf format
da: feltbredde i printf-formatering

en: precision
da: præcision

en: precision in printf format
da: præcision i printf-formatering

en: length modifier
da: længdetilpasning

en: length modifier in printf format
da: længdetilpasning i printf-formatering

en: 'q' flag
da: »q«-flag

en: the 'q' diagnostic flag
da: »q«-diagnostiskflaget

en: assignment suppression
da: tildelingsundertrykkelse

en: the assignment suppression scanf feature
da: den tildelingsundertrykkende scanf-facilitet

en: 'a' flag
da: »a«-flag

en: the 'a' scanf flag
da: »a«-scanf-flaget

en: 'm' flag
da: »m«-flag

en: the 'm' scanf flag
da: »m«-scanf-flaget

en: field width in scanf format
da: feltbredde i scanf-formatering

en: length modifier in scanf format
da: længdetilpasning i scanf-formatering

en: the ''' scanf flag
da: »'«-scanf-flaget

en: the 'I' scanf flag
da: »I«-scanf-flaget

en: '_' flag
da: »_«-flag

en: the '_' strftime flag
da: »_«-strftime-flaget

en: the '-' strftime flag
da: »-«-strftime-flaget

en: the '0' strftime flag
da: »0«-strftime-flaget

en: '^' flag
da: »^«-flag

en: the '^' strftime flag
da: »^«-strftime-flaget

en: the '#' strftime flag
da: »#«-strftime-flaget

en: field width in strftime format
da: feltbredde i strftime-formatering

en: 'E' modifier
da: »E«-modifikation

en: the 'E' strftime modifier
da: »E«-strftime-modifikationen

en: 'O' modifier
da: »O«-modifikation

en: the 'O' strftime modifier
da: »O«-strftime-modifikationen

en: the 'O' modifier
da: »O«-modifikation

en: fill character
da: udfyldningstegn

en: fill character in strfmon format
da: udfyldningstegn i strfmon-formatering

en: the '^' strfmon flag
da: »^«-strfmon-flaget

en: the '+' strfmon flag
da: »+«-strfmon-flaget

en: '(' flag
da: »(«-flag

en: the '(' strfmon flag
da: »(«-strfmon-flaget

en: '!' flag
da: »!«-flag

en: the '!' strfmon flag
da: »!«-strfmon-flaget

en: the '-' strfmon flag
da: »-«-strfmon-flaget

en: field width in strfmon format
da: feltbredde i strfmon-formatering

en: left precision
da: venstrepræcision

en: left precision in strfmon format
da: venstrepræcision i strfmon-formatering

en: right precision
da: højrepræcision

en: right precision in strfmon format
da: højrepræcision i strfmon-formatering

en: length modifier in strfmon format
da: længdemodifikation i strfmon-formatering

note: Handle deferred options from command-line.
en: <command-line>
da: <kommandolinje>

en: invalid operand for '%%%c'
da: ugyldig operand for »%%%c«

en: missing operand
da: manglende operand

en: invalid constant
da: ugyldig konstant:

en: invalid operand
da: ugyldig operand

en: invalid operand prefix '%%%c'
da: ugyldig operandpræfiks »%%%c«

en: '%%&' used without any local dynamic TLS references
da: »%%&« brugt uden nogle lokale dynamiske TLS-referencer

en: invalid %%J value
da: ugyldig %%J-værdi

en: invalid %%r value
da: ugyldig %%r-værdi

en: invalid %%R value
da: ugyldig %%R-værdi

en: invalid %%N value
da: ugyldig %%N-værdi

en: invalid %%P value
da: ugyldig %%P-værdi

en: invalid %%h value
da: ugyldig %%h-værdi

en: invalid %%L value
da: ugyldig %%L-værdi

en: invalid %%m value
da: ugyldig %%m-værdi

en: invalid %%M value
da: ugyldig %%M-værdi

en: invalid %%U value
da: ugyldig %%U-værdi

en: invalid %%s value
da: ugyldig %%s-værdi

en: invalid %%C value
da: ugyldig %%C-værdi

en: invalid %%E value
da: ugyldig %%E-værdi

en: unknown relocation unspec
da: ukendt relokaliserings-unspec

en: invalid %%xn code
da: ugyldig %%xn-kode

en: invalid operand address
da: ugyldig operandadresse

en: invalid operand to %%Z code
da: ugyldig operand til %%Z-koden

en: invalid operand to %%z code
da: ugyldig operand til %%z-koden

en: invalid operand to %%M code
da: ugyldig operand til %%M-koden

en: invalid operand to %%p code
da: ugyldig operand til %%p-koden

en: invalid operand to %%s code
da: ugyldig operand til %%s-koden

en: invalid operand to %%R code
da: ugyldig operand til %%R-koden

en: invalid operand to %%H/%%L code
da: ugyldig operand til %%H/%%L-koden

en: invalid operand to %%U code
da: ugyldig operand til %%U-koden

en: invalid operand to %%V code
da: ugyldig operand til %%V-koden

en: invalid operand to %%O code
da: ugyldig operand til %%O-koden

note: Unknown flag. Undocumented flag.
en: invalid operand output code
da: ugyldig operand-uddatakode

en: invalid UNSPEC as operand: %d
da: ugyldig UNSPEC som operand: %d

en: unrecognized supposed constant
da: ukendt formodet konstant

en: invalid shift operand
da: ugyldig skift-operand

en: Unsupported operand for code '%c'
da: Ikke understøttet operand for koden »%c«

en: invalid operand for code '%c'
da: ugyldig operand for koden »%c«

en: instruction never executed
da: instruktion aldrig udført

note: Former Maverick support, removed after GCC-4.7.
en: obsolete Maverick format code '%c'
da: forældet Maverick-formatkode »%c«

en: address operand requires constraint for X, Y, or Z register
da: adresseoperand kræver begrænsning for X-, Y- eller Z-register

en: operands to %T/%t must be reg + const_int:
da: operander til %T/%t skal være reg + const_int:

en: bad address, not an I/O address:
da: ugyldig adresse, ikke en I/O-adresse:

en: bad address, not a constant:
da: ugyldig adresse, ikke en konstant:

en: bad address, not (reg+disp):
da: ugyldig adresse, ikke (reg+disp):

en: bad address, not post_inc or pre_dec:
da: ugyldig adresse, ikke post_inc eller pre_dec:

en: internal compiler error.  Bad address:
da: intern oversætterfejl - ugyldig adresse:

en: Unsupported code '%c' for fixed-point:
da: Ikke understøttet kode »%c« for fast-punkt:

en: internal compiler error.  Unknown mode:
da: intern oversætterfejl - ugyldig tilstand:

en: invalid insn:
da: ugyldig instruktion:

en: incorrect insn:
da: ukorrekt instruktion:

en: unknown move insn:
da: ukendt flytteinstruktion:

en: bad shift insn:
da: ugyldig skifteinstruktion:

en: internal compiler error.  Incorrect shift:
da: intern oversætterfejl - ukorrekt skift:

en: unsupported fixed-point conversion
da: fast-punkt-konvertering er ikke understøttet

en: Running spec function '%s' with %d args
da: Afvikler specifikationsfunktionen »%s« med %d argumenter

en: invalid %%j value
da: ugyldig %%j-værdi

en: invalid const_double operand
da: ugyldig const_double-operand

en: unexpected index-type in cris_print_index
da: uventet indekstype i cris_print_index

en: unexpected base-type in cris_print_base
da: uventet grundtype in cris_print_base

en: invalid operand for 'b' modifier
da: ugyldig operand til »b«-ændring

en: invalid operand for 'o' modifier
da: ugyldig operand til »o«-ændring

en: invalid operand for 'O' modifier
da: ugyldig operand til »O«-ændring

en: invalid operand for 'p' modifier
da: ugyldig operand til »p«-ændring

en: invalid operand for 'z' modifier
da: ugyldig operand til »z«-ændring

en: invalid operand for 'H' modifier
da: ugyldig operand til »H«-ændring

en: bad register
da: ugyldigt register

en: invalid operand for 'e' modifier
da: ugyldig operand til »e«-ændring

en: invalid operand for 'm' modifier
da: ugyldig operand til »m«-ændring

en: invalid operand for 'A' modifier
da: ugyldig operand til »A«-ændring

en: invalid operand for 'D' modifier
da: ugyldig operand til »D«-ændring

en: invalid operand for 'T' modifier
da: ugyldig operand til »T«-ændring

en: invalid operand modifier letter
da: ugyldigt operandændringsbogstav

en: unexpected multiplicative operand
da: uventet multiplikativ operand

en: unexpected operand
da: uventet operand

en: unrecognized address
da: ukendt adresse

en: unexpected side-effects in address
da: uventede bivirkninger i adresse

en: PIC register isn't set up
da: PIC-register er ikke sat op

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
da: fr30_print_operand_address: ikke-håndteret adresse

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%p'-kode

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%b'-kode

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%B'-kode

en: fr30_print_operand: invalid operand to %%A code
da: fr30_print_operand: ugyldig operand til '%%A'-kode

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
da: fr30_print_operand: ugyldig '%%x'-kode

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
da: fr30_print_operand: ugyldig '%%F'-kode

en: fr30_print_operand: unknown code
da: fr30_print_operand: ukendt kode

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
da: fr30_print_operand: ikke-håndteret MEM

en: bad insn to frv_print_operand_address:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand_address:

en: bad register to frv_print_operand_memory_reference_reg:
da: ugyldigt register til frv_print_operand_memory_reference_reg:

en: bad insn to frv_print_operand_memory_reference:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand_memory_reference:

en: bad condition code
da: ugyldig betingelseskode

en: bad insn in frv_print_operand, bad const_double
da: ugyldig instruktion i frv_print_operand, ugyldig const_double

en: bad insn to frv_print_operand, 'e' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »e«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'F' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »F«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'f' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »f«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'g' modifier:
da: ugyldig instruktionen til frv_print_operand, »g«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'L' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »L«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'M/N' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »M/N«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, 'O' modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, »O«-modifikation:

en: bad insn to frv_print_operand, P modifier:
da: ugyldig instruktion til frv_print_operand, P-modifikation:

en: bad insn in frv_print_operand, z case
da: ugyldig instruktion i frv_print_operand, tilfældet z

en: bad insn in frv_print_operand, 0 case
da: ugyldig instruktion i frv_print_operand, tilfældet 0

en: frv_print_operand: unknown code
da: fr_print_operand: ukendt kode

en: bad output_move_single operand
da: ugyldig output_move_single-operand

en: bad output_move_double operand
da: ugyldig output_move_double-operand

en: bad output_condmove_single operand
da: ugyldig output_condmove_single-operand

en: invalid UNSPEC as operand
da: ugyldig UNSPEC som operand

en: invalid use of asm flag output
da: ugyldig brug af asm-flaguddata

en: invalid operand size for operand code 'O'
da: ugyldig operandstørrelse for operandkoden »O«

en: invalid operand size for operand code 'z'
da: ugyldig operandstørrelse for operandkoden »z«

en: invalid operand type used with operand code 'Z'
da: ugyldig operandtype brugt med operandkoden »Z«

en: invalid operand size for operand code 'Z'
da: ugyldig operandstørrelse for operandkoden »Z«

en: operand is not a condition code, invalid operand code 'Y'
da: operand er ikke en betingelseskode, ugyldig operandkode »Y«

en: operand is not a condition code, invalid operand code 'D'
da: operand er ikke en betingelseskode, ugyldig operandkode »D«

en: operand is not a condition code, invalid operand code '%c'
da: operand er ikke en betingelseskode, ugyldig operandkode »%c«

en: operand is not an offsettable memory reference, invalid operand code 'H'
da: operand er ikke en offsettable-hukommelsesreference, ugyldig operandkode »H«

en: operand is not an integer, invalid operand code 'K'
da: operand er ikke et heltal, ugyldig operandkode »K«

en: operand is not a specific integer, invalid operand code 'r'
da: operand er ikke et specifikt heltal, ugyldig operandkode »r«

en: operand is not an integer, invalid operand code 'R'
da: operand er ikke et heltal, ugyldig operandkode »R«

en: invalid operand code '%c'
da: ugyldig operandkode »%c«

en: invalid constraints for operand
da: ugyldige begrænsninger for operand

en: unknown insn mode
da: ukendt instruktionstilstand

en: -f%s ignored (not supported for DJGPP)
da: -f%s ignoreret (ikke understøttet for DJGPP)

en: invalid %%G mode
da: ugyldig %%G-tilstand

en: ia64_print_operand: unknown code
da: ia64_print_operand: ukendt kode

en: invalid conversion from %<__fpreg%>
da: ugyldig konvertering fra %<__fpreg%>

en: invalid conversion to %<__fpreg%>
da: ugyldig konvertering til %<__fpreg%>

en: invalid operation on %<__fpreg%>
da: ugyldig operation på %<__fpreg%>

en: invalid %%P operand
da: ugyldig %%P-operand

en: invalid %%p value
da: ugyldig %%p-værdi

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
da: ugyldigt brug af %%d, %%x eller %%X

en: bad operand
da: ugyldig operand

en: can't use non gp relative absolute address
da: kan ikke bruge ikke-gp relativ absolut adresse

en: invalid addressing mode
da: ugyldig adresseringstilstand

en: bad insn for 'A'
da: ugyldig instruktion for »A«

en: invalid operand to %%T/%%B code
da: ugyldig operand til %%T/%%B-koden

en: invalid operand to %%N code
da: ugyldig operand til %%N-koden

en: pre-increment address is not a register
da: præfiks forøgelsesadresse er ikke et register

en: pre-decrement address is not a register
da: præfiks formindskelsesadresse er ikke et register

en: post-increment address is not a register
da: postfiks forøgelsesadresse er ikke et register

en: bad address
da: ugyldig adresse

en: lo_sum not of register
da: lo_sum ikke af register

en: unknown punctuation '%c'
da: ukendt tegnsætning »%c«

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%C
da: PRINT_OPERAND, ugyldig instruktion for %%C

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%N
da: PRINT_OPERAND, ugyldig instruktion for %%N

en: insn contains an invalid address !
da: instruktion indeholder en ugyldig adresse!

en: invalid address
da: ugyldig adresse

en: letter %c was found & insn was not CONST_INT
da: bogstavet %c blev fundet og instruktionen var ikke CONST_INT

en: '%%%c' is not a valid operand prefix
da: »%%%c« er ikke et gyldigt operandpræfiks

en: invalid use of '%%%c'
da: ugyldig brug af »%%%c«

en: MMIX Internal: Expected a CONST_INT, not this
da: MMIX-intern: Forventede en CONST_INT, ikke dette

en: MMIX Internal: Bad value for 'm', not a CONST_INT
da: MMIX-intern: Ugyldigt værdi for »m«, ikke en CONST_INT

en: MMIX Internal: Expected a register, not this
da: MMIX-intern: Forventede et register, ikke dette

en: MMIX Internal: Expected a constant, not this
da: MMIX-intern: Forventede en konstant, ikke dette

note: We need the original here.
en: MMIX Internal: Cannot decode this operand
da: MMIX-intern: Kan ikke dekode denne operand

en: MMIX Internal: This is not a recognized address
da: MMIX-intern: Dette er ikke en genkendt adresse

en: MMIX Internal: Trying to output invalidly reversed condition:
da: MMIX-intern: Forsøger at udskrive ugyldigt omvendt betingelse:

en: MMIX Internal: What's the CC of this?
da: MMIX-intern: Hvad er CC af dette?

en: MMIX Internal: What is the CC of this?
da: MMIX-intern: Hvad er CC af dette?

en: MMIX Internal: This is not a constant:
da: MMIX-intern: Dette er ikke en konstant:

en: invalid operand prefix
da: ugyldig operandpræfiks

en: invalid zero extract
da: ugyldig zero-udtræk

en: invalid %%H value
da: ugyldig %%H-værdi

en: invalid %%D value
da: ugyldig %%D-værdi

en: invalid %%e value
da: ugyldig %%e-værdi

en: invalid %%f value
da: ugyldig %%f-værdi

en: invalid %%F value
da: ugyldig %%F-værdi

en: invalid %%G value
da: ugyldig %%G-værdi

en: invalid %%j code
da: ugyldig %%j-kode

en: invalid %%J code
da: ugyldig %%J-kode

en: invalid %%k value
da: ugyldig %%k-værdi

en: invalid %%K value
da: ugyldig %%K-værdi

en: invalid %%O value
da: ugyldig %%O-værdi

en: invalid %%q value
da: ugyldig %%q-værdi

en: invalid %%T value
da: ugyldig %%T-værdi

en: invalid %%u value
da: ugyldig %%u-værdi

en: invalid %%v value
da: ugyldig %%v-værdi

en: invalid %%x value
da: ugyldig %%x-værdi

en: invalid %%z value
da: ugyldig %%z-værdi

en: invalid %%y value, try using the 'Z' constraint
da: ugyldig %%y-værdi, prøv at brug »Z«-begrænsningen

en: __float128 and __ibm128 cannot be used in the same expression
da: __float128 og __ibm128 kan ikke bruges i det samme udtryk

en: __ibm128 and long double cannot be used in the same expression
da: __ibm128 og lang dobbelt kan ikke bruges i det samme udtryk

en: __float128 and long double cannot be used in the same expression
da: __float128 og lang dobbelt kan ikke bruges i det samme udtryk

en: AltiVec argument passed to unprototyped function
da: AltiVec-parameter sendt til funktion uden prototype

en: Could not generate addis value for fusion
da: Kunne ikke generere addis-værdi for fusion

en: Unable to generate load/store offset for fusion
da: Kunne ikke generere indlæsning/lagring af forskydning for fusion

en: Bad GPR fusion
da: Ugyldig GPR-fusion

en: symbolic memory references are only supported on z10 or later
da: symbolske hukommelsesreferencer er kun understøttet på z10 eller senere

en: cannot decompose address
da: Kan ikke nedbryde adresse

en: invalid comparison operator for 'E' output modifier
da: ugyldig sammenligningsoperator til »E«-ændring

en: invalid reference for 'J' output modifier
da: ugyldig reference til »J«-uddataændring

en: invalid address for 'O' output modifier
da: ugyldig adresse til »O«-uddataændring

en: invalid address for 'R' output modifier
da: ugyldig adresse til »R«-uddataændring

en: memory reference expected for 'S' output modifier
da: hukommelsesreference forventet til »S«-uddataændring

en: invalid address for 'S' output modifier
da: ugyldig adresse for »S«-uddatamodifikation

en: register or memory expression expected for 'N' output modifier
da: register eller hukommelsesudtryk forventet til »N«-uddataændring

en: register or memory expression expected for 'M' output modifier
da: register eller hukommelsesudtryk forventet til »M«-uddataændring

en: invalid constant for output modifier '%c'
da: ugyldig konstant til uddataændringen »%c«

en: invalid constant - try using an output modifier
da: ugyldig konstant - prøv at bruge en uddataændring

en: invalid constant vector for output modifier '%c'
da: ugyldig konstantvektor for uddataændringen »%c«

en: invalid expression - try using an output modifier
da: ugyldigt udtryk - prøv at brug en uddataændring

en: invalid expression for output modifier '%c'
da: ugyldig udtryk til uddataændringen »%c«

en: vector argument passed to unprototyped function
da: vektorparameter sendt til funktion uden prototype

en: types differ in signedness
da: typer er forskellige i signedness

en: binary operator does not support two vector bool operands
da: binær operator understøtter ikke tovektor bool-operand

en: binary operator does not support vector bool operand
da: binær operator understøtter ikke vektor bool-operand

en: binary operator does not support mixing vector bool with floating point vector operands
da: binær operator understøtter ikke at blande vektor bool med kommatals vektor-operand

en: invalid operand to %%R
da: ugyldig operand til %%R

en: invalid operand to %%S
da: ugyldig operand til %%S

en: created and used with different architectures / ABIs
da: oprettet og brugt med en andre arkitekturer / ABI'er

en: created and used with different ABIs
da: oprettet og brugt med andre ABI'er

en: created and used with different endianness
da: oprettet og brugt med en anden endianness

en: invalid %%Y operand
da: ugyldig %%Y-operand

en: invalid %%A operand
da: ugyldig %%A-operand

en: invalid %%B operand
da: ugyldig %%B-operand

en: invalid %%C operand
da: ugyldig %%C-operand

en: invalid %%D operand
da: ugyldig %%D-operand

en: invalid %%f operand
da: ugyldig %%f-operand

en: invalid %%s operand
da: ugyldig %%s-operand

en: floating-point constant not a valid immediate operand
da: kommatalskonstant er ikke en gyldig umiddelbar operand

en: 'B' operand is not constant
da: »B«-operanden er ikke konstant

en: 'B' operand has multiple bits set
da: »B«-operanden har flere bit sat

en: 'o' operand is not constant
da: »o«-operanden er ikke konstant

en: xstormy16_print_operand: unknown code
da: xstormy16_print_operand: ukendt kode

en: invalid %%c operand
da: ugyldig %%c-operand

en: invalid %%d operand
da: ugyldig %%d-operand

en: invalid %%H specifier
da: ugyldig %%H-angiver

en: invalid %%h operand
da: ugyldig %%h-operand

en: invalid %%I operand
da: ugyldig %%I-operand

en: invalid %%i operand
da: ugyldig %%i-operand

en: invalid %%j operand
da: ugyldig %%j-operand

en: invalid %%%c operand
da: ugyldig %%%c-operand

en: invalid %%N operand
da: ugyldig %%N-operand

en: invalid operand for 'r' specifier
da: ugyldig operand til 'b'-angiver

en: unable to print out operand yet; code == %d (%c)
da: kan endnu ikke udskrive operand; kode == %d (%c)

en: invalid %%H operand
da: ugyldig %%H-operand

en: invalid %%L operand
da: ugyldig %%L-operand

en: invalid %%M operand
da: ugyldig %%M-operand

en: invalid %%t operand
da: ugyldig %%t-operand

en: invalid %%r operand
da: ugyldig %%r-operand

en: const_double_split got a bad insn:
da: const_double_split modtog en ugyldig instruktion:

en: symbol used with both base and indexed registers
da: symbol brugt med både basis- og indeksregistre

en: symbol with offset used in PIC mode
da: symbold med forskydning anvendt i PIC-tilstand

en: symbol used as immediate operand
da: symbol anvendt som umiddelbar operand

en: illegal operand detected
da: ugyldig operand registreret

en: illegal operand
da: ugyldig operand

en: illegal operand address (1)
da: ugyldig operandadresse (1)

en: illegal operand address (2)
da: ugyldig operandadresse (2)

en: illegal operand address (3)
da: ugyldig operandadresse (3)

en: illegal operand address (4)
da: ugyldig operandadresse (4)

en: bad test
da: ugyldig test

en: invalid mask
da: ugyldig maske

en: invalid %%d value
da: ugyldig %%d-værdi

en: invalid %%t/%%b value
da: ugyldig %%t/%%b-værdi

en: no register in address
da: ingen registre i adresse

en: address offset not a constant
da: adresseafsæt er ikke en konstant

en: ({anonymous})
da: ({anonym})

note: If we have declaration-specifiers declarator decl-specs then assume we have a missing semicolon, which would give us: declaration-specifiers declarator  decl-specs ^ ; <~~~~~~~~~ declaration ~~~~~~~~~~> Use c_parser_require to get an error with a fix-it hint.
en: expected %<;%>
da: %<;%> forventet

en: expected %<)%>
da: %<)%> forventet

en: expected %<]%>
da: %<]%> forventet

en: expected %<;%>, %<,%> or %<)%>
da: %<;%>, %<,%> eller %<)%> forventet

note: Look for the two `(' tokens.
en: expected %<(%>
da: %<(%> forventet

en: expected %<{%>
da: %<{%> forventet

en: expected %<:%>
da: %<:%> forventet

en: expected %<while%>
da: %<while%> forventet

en: expected %<,%>
da: %<,%> forventet

en: expected %<.%>
da: %<.%> forventet

en: expected %<@end%>
da: %<@end%> forventet

en: expected %<>%>
da: %<>%> forventet

en: expected %<,%> or %<)%>
da: %<,%> eller %<)%> forventet

note: All following cases are statements with LHS.
en: expected %<=%>
da: %<=%> forventet

en: expected %<}%>
da: %<}%> forventet

en: expected %<#pragma omp section%> or %<}%>
da: %<#pragma omp section%> eller %<}%> forventet

en: expected %<[%>
da: %<[%> forventet

en: (anonymous)
da: (anonym)

en: expected %<<%>
da: %<<%> forventet

en: expected label
da: forventet etiket

en: candidate 1:
da: kandidat 1:

en: candidate 2:
da: kandidat 2:

en: jump to label %qD
da: spring til etiketten %qD

en: jump to case label
da: spring til case-etiket

en: enters try block
da: går ind i try-blok

en: enters catch block
da: går ind i catch-blok

en: enters OpenMP structured block
da: går ind i OpenMP-struktureret blok

en: enters synchronized or atomic statement
da: går ind i synkroniseret eller atomar udtryk

en: enters constexpr if statement
da: går ind i constexpr if-udtryk

en: <missing>
da: <manglende>

en: <brace-enclosed initializer list>
da: <initialiseringsliste i krøllede paranteser>

en: <unresolved overloaded function type>
da: <kan ikke finde flertydiggjort funktion>

en: <type error>
da: <typefejl>

en: <unnamed>
da: <unavngivet>

en: <unnamed %s>
da: <unavngivet %s>

en: (static initializers for %s)
da: (statiske startværdier for %s)

en: wrong type argument to unary minus
da: forkert parametertype til unært minus

en: wrong type argument to unary plus
da: forkert parametertype til unært plus

en: wrong type argument to bit-complement
da: forkert parametertype til bitkomplement

en: wrong type argument to abs
da: forkert parametertype til abs

en: wrong type argument to conjugation
da: forkert parametertype til konjugation

en: assignment
da: tildeling

en: Memory allocation failed
da: Hukommelsesallokering mislykkedes

note: The remainder are real diagnostic types.
en: Fatal Error
da: Fatal fejl

note: This is like DK_ICE, but backtrace is not printed.  Used in the driver when reporting fatal signal in the compiler.
en: internal compiler error
da: intern oversætterfejl

en: Error
da: Fejl

en: sorry, unimplemented
da: desværre, ikke implementeret

en: Warning
da: Advarsel

en: anachronism
da: anakronisme

en: note
da: bemærk

en: debug
da: fejlsøg

note: This one is just for counting DK_WARNING promoted to DK_ERROR due to -Werror and -Werror=warning.
en: error
da: fejl

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
da: -pg og -fomit-frame-pointer er indbyrdes uforenelige

en: -current_version only allowed with -dynamiclib
da: -current_version er kun tilladt med -dynamiclib

en: -install_name only allowed with -dynamiclib
da: -install_name er kun tilladt med -dynamiclib

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
da: -bundle er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
da: -bundle_loader er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
da: -client_name er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -force_flat_namespace not allowed with -dynamiclib
da: -force_flat_namespace er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -keep_private_externs not allowed with -dynamiclib
da: -keep_private_externs er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
da: -private_bundle er ikke tilladt med -dynamiclib

en: may not use both -EB and -EL
da: kan ikke bruge både -EB og -EL

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
da: -mbig-endian og -mlittle-endian kan ikke bruges på samme tid

en: shared and mdll are not compatible
da: shared og mdll er indbyrdes uforenelige

en: the m210 does not have little endian support
da: m210 har ikke understøttelse for lilleendet

en: -mhard-float not supported
da: -mhard-float understøttes ikke

en:  conflicting code gen style switches are used
da:  konfliktende kodegenereringstilvalg er benyttet

en: may not use both -m32 and -m64
da: -m32 og -m64 er indbyrdes uforenelige

en: -c or -S required for Ada
da: -c eller -S kræves til Ada

en: Use hardware FP (default).
da: Brug hardware-FP (standard).

en: Generate code for the user mode.
da: Opret kode for brugertilstanden.

en: Target the AM33 processor.
da: Målret mod AM33-processoren.

en: Target the AM33/2.0 processor.
da: Målret mod AM33/2.0-processoren.

en: Target the AM34 processor.
da: Målret mod AM34-processoren.

en: Work around hardware multiply bug.
da: Arbejd omkring hardware-multiplikationsfejl.

en: Allow gcc to generate the SETLB and Lcc instructions.
da: Tillad at gcc opretter SETLB- og Lcc-instruktioner.

en: Use hardware floating point instructions.
da: Benyt hardware-kommatalsinstruktioner.

en: Use reorder instructions (swap and byte reversed load/store) (default).
da: Benyt instruktioner for ny rækkefølge (swap og byte vendt om indlæs/lager) (standard).

en: Use the software emulation for divides (default).
da: Benyt programemuleringen for divisioner (standard).

en: Specify the name of the target architecture.
da: Angiv navnet på målarkitekturen.

en: Generate code that uses 68881 floating-point instructions.
da: Opret kode som bruger 68881-kommatalsinstruktioner.

en: Use the bit-field instructions.
da: Benyt bitfeltinstruktionerne.

en: Use registers r2 and r5.
da: Benyt ikke registrene r2 og r5.

en: Use 4 byte entries in switch tables.
da: Benyt 4 byte-elementer i switch-tabeller.

en: Enable backend debugging.
da: Aktiver motorfejlsøgning.

en: Do not use the callt instruction (default).
da: Benyt ikke callt-instruktionen (standard).

en: Reuse r30 on a per function basis.
da: Genbrug r30 på et pr. funktionsgrundlag.

en: Prohibit PC relative function calls.
da: Forbyd PC-relative funktionskald.

en: Use stubs for function prologues.
da: Benyt stubbe til funktionsindledninger.

en: Set the max size of data eligible for the SDA area.
da: Angiv den maks. størrelse af data til SDA-området.

en: Enable the use of the short load instructions.
da: Aktiver brug af short load-instruktioner.

en: Same as: -mep -mprolog-function.
da: Samme som: -mep -mprolog-function.

en: Set the max size of data eligible for the TDA area.
da: Angiv den maks. størrelse af data til TDA-området.

en: Do not enforce strict alignment.
da: Gennemtving ikke streng justering.

en: Compile for the v850 processor.
da: Oversæt for v850-processoren.

en: Compile for the v850e processor.
da: Oversæt for v850e-processoren.

en: Compile for the v850e1 processor.
da: Oversæt for v850e1-processoren.

en: Compile for the v850es variant of the v850e1.
da: Oversæt for v850-es-varianten af v850e1.

en: Compile for the v850e2 processor.
da: Oversæt for v850e2-processoren.

en: Compile for the v850e2v3 processor.
da: Oversæt for v850e2v3-processoren.

en: Compile for the v850e3v5 processor.
da: Oversæt for v850e3v5-processoren.

en: Enable v850e3v5 loop instructions.
da: Aktiverv850e3v5-løkkeinstruktioner.

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area.
da: Angiv den maks. størrelse af data til ZDA-området.

en: Enable relaxing in the assembler.
da: Aktiver relaxing i maskinkodeoversætteren

en: Prohibit PC relative jumps.
da: Forbyd PC-relative hop.

en: Enable support for the old GCC ABI.
da: Aktiver understøttelse af den gamle GCC ABI.

en: Compile for the m32rx.
da: Oversæt til m32rx'en.

en: Compile for the m32r2.
da: Oversæt til m32rx'en.

en: Compile for the m32r.
da: Oversæt til m32r'en.

en: Align all loops to 32 byte boundary.
da: Juster alle løkker til 32 byte-grænserne.

en: Prefer branches over conditional execution.
da: Foretræk forgrening frem for betinget udførelse.

en: Give branches their default cost.
da: Giv forgreninger deres standardomkostning.

en: Display compile time statistics.
da: Vis oversættelsesstatistik.

en: Specify cache flush function.
da: Angiv mellemlagertømningsfunktion.

en: Specify cache flush trap number.
da: Angiv mellemlagertømningsfunktion.

en: Only issue one instruction per cycle.
da: Udfør kun én instruktion pr. cyklus.

en: Allow two instructions to be issued per cycle.
da: Tillad at to instruktioner udstedes per cyklus.

en: Code size: small, medium or large.
da: Kodestørrelse: small, medium eller large.

en: Don't call any cache flush functions.
da: Kald ikke nogen mellemlagertømningsfunktion.

en: Don't call any cache flush trap.
da: Kald ikke nogen mellemlagertømningsfunktion.

en: Small data area: none, sdata, use.
da: Område til små data: none, sdata, use.

en: Use subroutines for function prologues and epilogues.
da: Benyt subrutiner for funktionsindledning/-afslutninger.

en: Enable TPF-OS tracing code.
da: Aktiver TPF-OS-registreringskode.

en: 31 bit ABI.
da: 31-bit ABI.

en: 64 bit ABI.
da: 64-bit ABI.

en: Additional debug prints.
da: Udskriv ekstra fejlsøgningsinformation.

en: ESA/390 architecture.
da: ESA/390-arkitektur.

en: Specify integer and floating-point calling convention.
da: Angiv kaldkonventione for heltal og kommatal.

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2.
da: Forsøg at holde stakken justeret til denne potens af 2.

en: Use hardware floating-point divide and square root instructions.
da: Brug hardware-kommatalsdivision og kvadratrodsinstruktioner.

en: Runtime name.
da: Kørselstidsnavn.

en: Generate code for SH4 500 series (FPU-less).
da: Opret kode for SH4 500-serien (FPU-less).

en: Valid arguments to -mfpmath=:
da: Gyldige  parametre til -mfpmath=:

en: Set 80387 floating-point precision to 32-bit.
da: Sæt 80387-kommatalspræcision til 32-bit

en: Set 80387 floating-point precision to 64-bit.
da: Sæt 80387-kommatalspræcision til 64-bit

en: Set 80387 floating-point precision to 80-bit.
da: Sæt 80387-kommatalspræcision til 80-bit

en: Assume incoming stack aligned to this power of 2.
da: Forsøg at holde stakken justeret til denne potens af 2.

en: Use push instructions to save outgoing arguments.
da: Brug push-instruktioner til at gemme udgående parametre.

en: Use red-zone in the x86-64 code.
da: Brug rødzone i x86-64-koden.

en: Known ABIs (for use with the -mabi= option):
da: Kendte ABI'er (for brug med tilvalget -mabi=):

en: Generate reciprocals instead of divss and sqrtss.
da: Opret reciprokke i stedet for divss og sqrtss.

en: Control generation of reciprocal estimates.
da: Kontroller oprettelse af reciprokke stimater.

en: Generate cld instruction in the function prologue.
da: Opret cld-instruktion i en funktions begyndelse.

en: Use 128-bit AVX instructions instead of 256-bit AVX instructions in the auto-vectorizer.
da: Brug 128-bit AVX-instruktioner i stedet for 256-bit AVX-instruktioner i auto-vectorizer.

en: Support code generation of sahf instruction in 64bit x86-64 code.
da: Understøt kodeoprettelse af sahf-instruktion i 64-bit x86-64-kode.

en: Support code generation of movbe instruction.
da: Understøt kodeoprettelse af movbe-instruktion.

en: Support code generation of crc32 instruction.
da: Understøt kodeoprettelse af crc32-instruktion

en: Support AES built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede AES--funktioner og kodegenerering

en: Support SHA1 and SHA256 built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede SHA1- og SHA256funktioner og kodegenerering

en: Support PCLMUL built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede PCLMUL-funktioner og kodegenerering

en: Encode SSE instructions with VEX prefix.
da: Kod SSE-instruktioner med VEX-præfiks.

en: Support FSGSBASE built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede FSGSBASE-funktioner og kodegenerering

en: Support RDRND built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede RDRND-funktioner og kodegenerering

en: Support F16C built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede F16C-funktioner og kodegenerering

en: Support PREFETCHWT1 built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede PREFETCHWT1-funktioner og kodegenerering

en: Generate __mcount_loc section with all mcount or __fentry__ calls.
da: Opret __mcount_loc-sektion med alle mcount- eller __fentry__-kald.

en: Support RTM built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede RTM-funktioner og kodegenerering

en: Support MWAITX and MONITORX built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede MWAITX- og MONITORX-funktioner og kodegenerering

en: Support CLZERO built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede CLZERO-funktioner og kodegenerering

en: Support PKU built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede PKU-funktioner og kodegenerering

en: Make all function calls indirect.
da: Benyt alle funktionskald indirekte.

en: Support MOVDIRI built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede MOVDIRI-funktioner og kodegenerering

en: Support MOVDIR64B built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede MOVDIR64B-funktioner og kodegenerering

en: Support WAITPKG built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede MMWAITPKGX-funktioner og kodegenerering

en: Support CLDEMOTE built-in functions and code generation.
da: Understøt indbyggede CLDEMOTE-funktioner og kodegenerering

en: Instrument function exit in instrumented functions with __fentry__.
da: Instrumentér funktionsafslutninger i instrumenteret funktioner med __fentry__.

en: Generate code for the Android platform.
da: Opret kode for Androidplatformen.

en: Use a minimum runtime (no static initializers or ctors) for memory-constrained devices.
da: Brug en minimal kørselstid (ingen statiske startværdier eller ctors) for hukommelsesbegrænsede enheder.

en: Generate code for a 32-bit ABI.
da: Opret kode til en 32-bit ABI.

en: Generate code for a 64-bit ABI.
da: Opret kode til en 64-bit ABI.

en: Enable the use of RX FPU instructions.  This is the default.
da: Aktiver brugen af RX FPU-instruktioner. Dette er standarden.

en: Specify the target RX cpu type.
da: Specificer mål-RX-cpu-typen.

en: Generate SBIT, CBIT instructions.
da: Opret SBIT-, CBIT-instruktioner.

en: Generate code for CR16C architecture.
da: Opret kode for CR16C-arkitekturen.

en: Generate code for CR16C+ architecture (Default).
da: Opret kode for CR16C+-arkitekturen (standard).

en: Treat integers as 32-bit.
da: Opfat heltal som 32-bit

en: Generate cpp defines for server IO.
da: Opret cpp-defineringer til server-IO.

en: Generate cpp defines for workstation IO.
da: Opret CPP-defineringer til arbejdsstation-IO.

en: Generate PA1.0 code.
da: Opret PA1.0-kode.

en: Generate PA1.1 code.
da: Opret PA1.1-kode.

en: Generate PA2.0 code (requires binutils 2.10 or later).
da: Opret PA2.0-kode (kræver binutils 2.10 eller nyere).

en: Disable FP regs.
da: Deaktiver kommatalsregistre.

en: Disable indexed addressing.
da: Deaktiver indekseret adressering.

en: Generate fast indirect calls.
da: Opret hurtige indirekte kald.

en: Assume code will be assembled by GAS.
da: Antag at koden bliver oversat af GAS.

en: Enable linker optimizations.
da: Aktiver sammenkæderoptimeringer.

en: Always generate long calls.
da: Opret altid lange kald.

en: Emit long load/store sequences.
da: Udsend lange load/store-sekvenser.

en: Disable space regs.
da: Deaktivée pladsregistre.

en: Use portable calling conventions.
da: Benyt portable kaldekonventioner.

en: Specify CPU for scheduling purposes.  Valid arguments are 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300, and 8000.
da: Angiv CPU for planlægningsformål. Gyldige argumenter er 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300 og 8000.

en: Use software floating point.
da: Benyt softwarekommatal.

en: Do not disable space regs.
da: Deaktiver ikke pladsregistre.

en: Assume code will be linked by GNU ld.
da: Antag at kode vil blive sammenkædet med GNU ld.

en: Assume code will be linked by HP ld.
da: Antag at kode vil blive sammenkædet med HP ld.

en: Assume the VxWorks RTP environment.
da: Antag VxWorks RTP-miljøet.

en: Assume the VxWorks vThreads environment.
da: Antag VxWorks vThreads-miljøet.

en: Known PTX ISA versions (for use with the -misa= option):
da: Kendte PTX ISA-versioner (for brug med tilvalget -misa=):

en: Specify the version of the ptx ISA to use.
da: Angiv versionen for ptx ISA'en at anvende.

en: Return floating-point results in ac0 (fr0 in Unix assembler syntax).
da: Returner kommatalsresultater i ac0 (fr0 i Unix-maskinkodesyntaks).

en: Use 4 media accumulators.
da: Benyt 4 medie-akkumulatorer.

en: Use 8 media accumulators.
da: Benyt 8 medie-akkumulatorer.

en: Enable label alignment optimizations.
da: Aktiver optimeringer af etiketjustering.

en: Dynamically allocate cc registers.
da: Alloker dynamisk cc-registre.

en: Known FR-V CPUs (for use with the -mcpu= option):
da: Kendt FR-V CPU'er (for brug med -mcpu= option):

en: Enable Function Descriptor PIC mode.
da: Aktiver Function Descriptor PIC-tilstand.

en: Just use icc0/fcc0.
da: Brug kun icc0/fcc0.

en: Only use 32 FPRs.
da: Brug kun 32 FPR'er.

en: Use 64 FPRs.
da: Brug 64 FPR'er.

en: Only use 32 GPRs.
da: Brug kun 32 GPR'er.

en: Use 64 GPRs.
da: Brug 64 GPR'er.

en: Enable use of GPREL for read-only data in FDPIC.
da: Aktiver brug af GPREL for skrivebeskyttede data i FDPIC.

en: Enable inlining of PLT in function calls.
da: Aktiver indlejring af PLT i funktionskald.

en: Enable PIC support for building libraries.
da: Aktiver PIC-understøttelse for bygning af biblioteker.

en: Disallow direct calls to global functions.
da: Forbyd direkte kald til globale funktioner.

en: Use media instructions.
da: Benyt medieinstruktioner.

en: Use multiply add/subtract instructions.
da: Benyt tilføj/fratræk-instruktioner til multiplikation

en: Enable nested conditional execution optimizations.
da: Aktiver indlejrede betingede kørselsoptimeringer.

en: Remove redundant membars.
da: Fjern redundante membars.

en: Pack VLIW instructions.
da: Pak VLIW-instruktioner.

en: Assume a large TLS segment.
da: Antag et stort TLS-segment.

en: Do not assume a large TLS segment.
da: Antag ikke et stort TLS-segment.

en: Link with the library-pic libraries.
da: Sammenkæd med library-pic-bibliotekerne.

en: Use shared libraries.
da: Brug delte biblioteker.

en: Support multi-threading.
da: Understøt brug af flere tråde.

en: Enabled ID based shared library.
da: Aktiveret id-baseret delt bibliotek.

en: Link with the fast floating-point library.
da: Lænk med det hurtige kommatalsbibliotek.

en: Known CPUs (for use with the -mcpu= and -mtune= options):
da: Kendte cpu'er (for brug med tilvalgene -mcpu= og -mtune=):

en: Generate software reciprocal divide and square root for better throughput.
da: Opret programreciprok division og kvadratrod for bedre båndbredde.

en: Generate code in big-endian mode.
da: Opret kode i storendet tilstand.

en: Generate code in little-endian mode.
da: Opret kode i lilleendet tilstand.

en: Use reduced-set registers for register allocation.
da: Brug reduceret sæt af registre for registerallokering.

en: Generate conditional move instructions.
da: Opret betingede flytteinstruktioner.

en: Warn if a deprecated compiler feature, class, method, or field is used.
da: Advar hvis en forældet kompilerfunktion, klasse, metode eller felt anvendes.

en: Generate DWARF pubnames and pubtypes sections.
da: Opret sektioner for DWARF-pubnavne og pubtyper.

en: Generate DWARF pubnames and pubtypes sections with GNU extensions.
da: Opret sektioner for DWARF-pubnavne og pubtyper med GNU-udvidelser.

en: Warn about positional initialization of structs requiring designated initializers.
da: Advar om mulige manglende strukturer der kræver udpegede startværdier.

en: Warn about possibly missing braces around initializers.
da: Advar om mulige manglende krøllede paranteser omkring startværdier.

en: Warn about global functions without previous declarations.
da: Advar om globale funktioner uden tidligere erklæringer.

en: Warn about missing fields in struct initializers.
da: Advar om mulige manglende felter i strukturstartværdier.

en: Warn about overriding initializers without side effects.
da: Advar om overskrivning af startværdier uden sideeffekter.

en: Warn about overriding initializers with side effects.
da: Advar om overskrivning af startværdier med sideeffekter.

en: value computed is not used
da: beregnet værdi benyttes ikke

en: invalid use of type
da: ugyldig brug af type

en: constant refers to itself
da: konstant har reference til sig selv

en: expected numeric type
da: forventet numerisk type

en: expected boolean type
da: forventet boolesk type

en: invalid comparison of nil with nil
da: ugyldig sammenligning af nil med nil

en: incompatible types in binary expression
da: uforenelige typer i binæret udtryk

en: invalid use of %<...%> with builtin function
da: ugyldig brug af %<...%> med indbygget funktion

en: invalid use of method value as argument of Offsetof
da: ugyldig brug af metodeværdi som argument for Offsetof

en: not enough arguments
da: ikke nok parametre

en: too many arguments
da: for mange parametre

en: argument 1 must be a map
da: 1. parameter skal være en oversættelse

en: invalid type for make function
da: ugyldig type for make-funktion

en: length required when allocating a slice
da: længde krævet når en skive allokeres

en: len larger than cap
da: len større end cap

en: too many arguments to make
da: for mange parametre for make

en: argument must be array or slice or channel
da: parameter skal være en array eller skive eller kanal

en: argument must be string or array or slice or map or channel
da: parameter skal være streng eller array eller skive eller oversættelse eller kanal

en: unsupported argument type to builtin function
da: ikke understøttet parametertype for indbygget funktion

en: argument must be channel
da: parameter skal være kanal

en: cannot close receive-only channel
da: kan ikke lukke modtag-kun kanal

en: argument must be a field reference
da: parameter skal være en feltreference

en: left argument must be a slice
da: venstre parameter skal være en skive

en: element types must be the same
da: elementtyper skal være ens

en: first argument must be []byte
da: første parameter skal være []byte

en: second argument must be slice or string
da: anden parameter skal være skive eller streng

en: argument must have complex type
da: parameter skal have kompleks type

en: complex arguments must have identical types
da: komplekse parametre skal have identiske typer

en: complex arguments must have floating-point type
da: komplekse parametre skal have kommatalstype

en: expected function
da: forventet funktion

en: multiple-value argument in single-value context
da: multiple-value parameter i enkel-værdi kontekst

en: invalid use of %<...%> with non-slice
da: ugyldig brug af %<...%> med ikke-skive

en: incompatible type for receiver
da: uforenelige typer for modtager

en: invalid use of %<...%> calling non-variadic function
da: ugyldig brug af %<...%> kaldende ikke-variadic funktion

en: number of results does not match number of values
da: antallet af resultater matcher ikke antallet af værdier

en: index must be integer
da: indeks skal være heltal

en: slice end must be integer
da: skive-slutning skal være heltal

en: too many expressions for struct
da: for mange udtryk for struct

en: too few expressions for struct
da: for få udtryk for struct

en: previous declaration of %qD
da: tidligere erklæring af %qD

en: %qD target declared here
da: %qD-mål erklæret her

en: offset exceeds 16 bytes
da: forskydning er større end 16 byte

en: cannot open profile file %s
da: kan ikke åben profilefilen %s

en: target format does not support infinity
da: målprocessoren understøtter ikke uendelig

en: function call has aggregate value
da: funktionskald har en sammensat værdi

en: output number %d not directly addressable
da: uddata nr. %d kan ikke adresseres direkte

en: asm clobber conflict with output operand
da: asm-overskrivelse er i modstrid med uddataoperander

en: asm clobber conflict with input operand
da: asm-overskrivelse er i modstrid med inddataoperander

en: bb %d on wrong place
da: basisblok %d ved et forkerte sted

en: prev_bb of %d should be %d, not %d
da: prev_bb for %d bør være %d, ikke %d

en: verify_flow_info: Duplicate edge %i->%i
da: verify_flow_info: Dobbelt kant %i->%i

en: verify_flow_info: Basic block %d succ edge is corrupted
da: verify_flow_info: Efterfølgende kant til basisblok %d er ødelagt

en: basic block %d pred edge is corrupted
da: foregående kant til basisblok %d er ødelagt

en: basic block %i edge lists are corrupted
da: kantlister til basisblok %i er ødelagt

en: verify_flow_info failed
da: verify_flow_info mislykkedes

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
da: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK mangler for blok %d

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d in middle of basic block %d
da: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d i midten af basisblok %d

en: in basic block %d:
da: i basisblok %d:

en: end insn %d for block %d not found in the insn stream
da: slutinstruktion %d for blok %d ikke fundet i instruktionsstrømmen

en: insn %d is in multiple basic blocks (%d and %d)
da: instruktion %d er i flere basisblokke (%d og %d)

en: head insn %d for block %d not found in the insn stream
da: hovedinstruktion %d for blok %d ikke fundet i instruktionsstrømmen

en: missing barrier after block %i
da: manglende barriere efter blok %i

en: verify_flow_info: Incorrect blocks for fallthru %i->%i
da: verify_flow_info: Ukorrekte blokke til fald-gennem %i->%i

en: verify_flow_info: Incorrect fallthru %i->%i
da: verify_flow_info: Ukorrekt fald-gennem %i->%i

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
da: antallet af basisbloknoter i instruktionskæden (%d) != n_basic_blocks (%d)

note: include_self=
en: %q+F used but never defined
da: %q+F brugt, men aldrig defineret

en: %q+F declared %<static%> but never defined
da: %q+F erklæret %<static%>, men aldrig defineret

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
da: %s afsluttet af signal %d [%s]%s

en: %s returned %d exit status
da: %s returnerede afslutningskoden %d

en: no arguments
da: ingen parametre

en: init function found in object %s
da: klargøringsfunktion fundet i objekt %s

en: fini function found in object %s
da: afslutningsfunktion fundet i objekt %s

en: dynamic dependency %s not found
da: dynamisk afhængighed %s ikke fundet

en: %s: not a COFF file
da: %s: ikke en COFF-fil

en: %s: cannot open as COFF file
da: %s: kan ikke åbnes som en COFF-fil

en: library lib%s not found
da: biblioteket lib%s ikke fundet

en: cannot convert to a pointer type
da: kan ikke konverteres til en henvisningstype

en: pointer value used where a floating point value was expected
da: en henvisningsværdi er angivet hvor der forventedes en kommatalsværdi

en: aggregate value used where a float was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et kommatal

en: conversion to incomplete type
da: konvertering til en ufuldstændig type

en: aggregate value used where an integer was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et heltal

en: pointer value used where a complex was expected
da: en henvisningsværdi er angivet hvor der forventedes et komplekst tal

en: aggregate value used where a complex was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et komplekst tal

en: in %s, at %s:%d
da: i %s, ved %s:%d

en: dominator of %d should be %d, not %d
da: dominator for %d burde være %d, ikke %d

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
da: ICE: emit_insn brugt hvor emit_jump_insn behøves:

en: abort in %s, at %s:%d
da: afbrudt i %s ved %s:%d

en: stack limits not supported on this target
da: stakgrænser understøttes ikke på målarkitekturen

en: comparison is always %d due to width of bit-field
da: sammenligning er altid %d på grund af den begrænsede rækkevidde af bitfeltet

en: comparison is always %d
da: sammenligning er altid %d

en: function returns an aggregate
da: funktion returnerer en værdi af en sammensat type

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
da: %%include-syntaks i specifikationer misdannet efter %ld tegn

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
da: %%rename-syntaks i specifikationer misdannet efter %ld tegn

en: specs %s spec was not found to be renamed
da: %s-specifikation i specifikationer kunne ikke findes til omdøbelse

en: specs unknown %% command after %ld characters
da: ukendt %%-kommando i specifikationer efter %ld tegn

en: specs file malformed after %ld characters
da: specifikationsfil misdannet efter %ld tegn

en: spec file has no spec for linking
da: specifikationsfil har ingen specifikation til sammenkædning

en: malformed spec function name
da: forkert udformet specifikationsfunktionsnavn

note: )
en: no arguments for spec function
da: ingen parametre til specifikationsfunktion

en: malformed spec function arguments
da: forkert udformede specifikationsfunktionsparametre

en: no input files
da: ingen inddatafiler

en: %s: %s compiler not installed on this system
da: %s: %s-oversætter ikke installeret på dette system

en: %s: linker input file unused because linking not done
da: %s: sammenkæderinddatafil ikke benyttet eftersom sammenkædning ikke blev foretaget

en: language %s not recognized
da: sproget %s ikke genkendt

en: Cannot make directory %s
da: Kan ikke oprette mappen %s

en: Cannot get current directory name
da: Kan ikke få fat i det aktuelle mappenavn

en: Cannot change directory to %s
da: Kan ikke ændre mappen til %s

en: invalid prototype for '%s'
da: ugyldig prototype for »%s«

en: open /dev/zero: %m
da: åbn /dev/zero: %m

en: %s cannot be used in asm here
da: %s kan ikke bruges i asm her

en: frame size too large for reliable stack checking
da: rammestørrelse for stor til pålidelig stakkontrol

en: cannot read LTO mode table from %s
da: kan ikke læse LTO-tilstandstabel fra %s

en: %s: --param arguments should be of the form NAME=VALUE
da: %s: »--param«-parametre skal være på formen NAVN=VÆRDI

en: invalid --param value %qs
da: ugyldig »--param«-værdi %qs

en: target system does not support debug output
da: målsystemet understøtter ikke fejlfindingsuddata

en: debug format %qs conflicts with prior selection
da: fejlsøgningsformatet %qs er i modstrid med tidligere valg

en: debug output level %qs is too high
da: fejlsøgningsuddataniveau %qs er for højt

en: getting core file size maximum limit: %m
da: henter maksimumbegrænsning på kernefilens størrelse: %m

en: setting core file size limit to maximum: %m
da: angiver kernefilens størrelsesbegrænsning til maksimum: %m

en: unrecognized gcc debugging option: %c
da: ukendt GCC-fejlfindingstilvalg: %c

en: minimum value of parameter %qs is %u
da: minimumværdi for parameter %qs er %u

en: maximum value of parameter %qs is %u
da: maksimumværdi for parameter %qs er %u

note: If we didn't find this parameter, issue an error message.
en: invalid parameter %qs
da: ugyldig parameter %qs

en: pass %s does not support cloning
da: videregivelse %s understøtter ikke kloning

en: enable pass %s for functions in the range of [%u, %u]
da: aktiver videregivelse %s for funktioner i intervallet [%u, %u]

en: disable pass %s for functions in the range of [%u, %u]
da: deaktiver videregivelse %s for funktioner i intervallet [%u, %u]

en: Invalid range %s in option %s
da: ugyldigt interval %s i tilvalg %s

en: enable pass %s for function %s
da: ugyldig videregivelse %s for funktion %s

en: disable pass %s for function %s
da: deaktiver videregivelse %s for funktion %s

en: invalid pass positioning operation
da: ugyldig videregivelse af positioneringsoperation

en: plugin cannot register a missing pass
da: udvidelsesmodul kan ikke registrere en manglende videregivelse

en: plugin cannot register an unnamed pass
da: udvidelsesmodul kan ikke registrere en unavngivet videregivelse

en: plugin cannot register pass %qs without reference pass name
da: udvidelsesmodul kan ikke registrere videregivelse %qs uden reference for videregivelsesnavn

en: pass %qs not found but is referenced by new pass %qs
da: videregivelse %qs blev ikke fundet, men er refereret af ny videregivelse %qs

en: inaccessible plugin file %s expanded from short plugin name %s: %m
da: utilgængelig udvidelsesmodulfil %s udvidet fra kort udvidelsesmodulnavn %s: %m

en: plugin %s was specified with different paths:
    %s
    %s
da: udvidelsesmodul %s blev specificeret med andre stier:<n%s
    %s

en: unknown callback event registered by plugin %s
da: ukendt tilbagekaldshændelse registreret af udvidelsesmodul %s

en: plugin %s registered a null callback function for event %s
da: udvidelsesmodul %s registrerede en null-tilbagekaldsfunktion for hændelse %s

en: cannot load plugin %s
    %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul %s
    %s

en: cannot find %s in plugin %s
    %s
da: kan ikke finde %s i udvidelsesmodul %s
    %s

en: fail to initialize plugin %s
da: kunne ikke initialisere udvidelsesmodul %s

en: corrupted profile info: profile data is not flow-consistent
da: ødelagteprofilinfo: profildata er ikke forløb-konsistent

en: corrupted profile info: number of iterations for basic block %d thought to be %i
da: ødelagt profilinfo: antal iterationer for basisblok %d menes at være %i

en: corrupted profile info: number of executions for edge %d-%d thought to be %i
da: ødelagt profilinfo: antallet af kørsler for kant %d-%d menes at være %i

en: output constraint %d must specify a single register
da: uddatabegrænsning %d skal angive et enkelt register

en: output constraint %d cannot be specified together with "%s" clobber
da: uddatabegrænsning %d kan ikke angives samtidig med overskrivning af »%s«

en: output regs must be grouped at top of stack
da: uddataregistre skal grupperes i toppen af stakken

en: implicitly popped regs must be grouped at top of stack
da: implicit aflæste registre skal grupperes i toppen af stakken

en: output operand %d must use %<&%> constraint
da: uddataoperand %d skal bruge %<&%>-begrænsningen

en: validate_value_data: [%u] Bad next_regno for empty chain (%u)
da: validate_value_data: [%u] Ugyldig next_regno til tom kæde (%u)

en: validate_value_data: Loop in regno chain (%u)
da: validate_value_data: Løkke i registertalskæde (%u)

en: validate_value_data: [%u] Bad oldest_regno (%u)
da: validate_value_data: [%u] Ugyldig oldest_regno (%u)

en: validate_value_data: [%u] Non-empty reg in chain (%s %u %i)
da: validate_value_data: [%u] Ikke-tomt register i kæde (%s %u %i)

en: can%'t use %qs as a call-saved register
da: kan ikke bruge %qs som et kaldt-gemt register

en: can%'t use %qs as a call-used register
da: kan ikke bruge %qs som et kald-brugt register

en: can%'t use %qs as a fixed register
da: kan ikke bruge %qs som et fast register

en: unknown register name: %s
da: ukendt registernavn: %s

en: stack register used for global register variable
da: stakregister brugt til global registervariabel

en: global register variable follows a function definition
da: en global registervariabel følger en funktionsdefinition

en: register of %qD used for multiple global register variables
da: register for %qD brugt til flere globale registervariabler

en: conflicts with %qD
da: er i konflikt med %qD

en: call-clobbered register used for global register variable
da: kaldeoverskrevet register brugt til global registervariabel

en: cannot reload integer constant operand in %<asm%>
da: kan ikke genindlæse heltalskonstantoperand i %<asm%>

en: impossible register constraint in %<asm%>
da: umulig registerbegrænsing i %<asm%>

en: %<&%> constraint used with no register class
da: %<&%>-begrænsning brugt uden registerklasse

en: can%'t find a register in class %qs while reloading %<asm%>
da: kan ikke finde et register i klassen %qs ved genindlæsning af %<asm%>

en: unable to find a register to spill in class %qs
da: kan ikke finde et register at bortødsle i klassen %qs

en: %<asm%> operand requires impossible reload
da: %<asm%>-operand kræver umulig genindlæsning

en: %<asm%> operand constraint incompatible with operand size
da: %<asm%>-operandbegrænsning er ikke forenelig med operandstørrelse

en: output operand is constant in %<asm%>
da: uddataoperand er konstant i %<asm%>

en: RTL check: access of elt %d of '%s' with last elt %d in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgang til udtrykstræ %d fra »%s« med sidste udtrykstræ %d i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede udtrykstræ %d type »%c«, har »%c« (registeroverførselsudtryk %s) i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede udtrykstræ %d type »%c« eller »%c«, har »%c« (registeroverførselsudtryk %s) i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected code '%s', have '%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede koden »%s«, har »%s« i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected code '%s' or '%s', have '%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede koden »%s« eller »%s«, har »%s« i %s, ved %s:%d

en: RTL check: attempt to treat non-block symbol as a block symbol in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forsøg på at opfatte ikke-blok symbol som et bloksymbol i %s, ved %s:%d

en: RTL check: access of hwi elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgang til hwi-udtrykstræ %d af vektor hvis sidste udtrykstræ er %d i %s, ved %s:%d

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgang til udtrykstræ %d af vektor hvis sidste udtrykstræ er %d i %s, ved %s:%d

en: RTL flag check: %s used with unexpected rtx code '%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-flagkontrol: %s benyttet med uventet rtx-kode »%s« i %s, ved %s:%d

en: output operand constraint lacks %<=%>
da: uddataoperandbegrænsning mangler %<=%>

en: output constraint %qc for operand %d is not at the beginning
da: uddatabegrænsning %qc for operanden %d er ikke ved begyndelsen

en: operand constraint contains incorrectly positioned %<+%> or %<=%>
da: operandbegrænsning indeholder forkert placeret %<+%> eller %<=%>

en: %<%%%> constraint used with last operand
da: %<%%%>-begrænsning brugt med sidste operand

en: matching constraint not valid in output operand
da: begrænsningen er ikke gyldig for uddataoperanden

en: input operand constraint contains %qc
da: inddataoperandbegrænsningen indeholder %qc

en: matching constraint references invalid operand number
da: begrænsning refererer til et ugyldigt operandtal

en: invalid punctuation %qc in constraint
da: ugyldig punktuering %qc i begrænsning

en: matching constraint does not allow a register
da: matchbegrænsningen tillader ikke et register

en: duplicate asm operand name %qs
da: asm-operandnavnet %qs optræder mere end en gang

en: missing close brace for named operand
da: manglende afsluttende krøllet parantes til navngiven operand

en: undefined named operand %qs
da: ikkedefineret navngiven operand %qs

en: packed attribute causes inefficient alignment for %q+D
da: packed-egenskab forårsager ineffektiv justering af %q+D

en: packed attribute is unnecessary for %q+D
da: packed-egenskab er unødvendig for %q+D

en: padding struct to align %q+D
da: udfylder struct for at justere %q+D

en: offset of packed bit-field %qD has changed in GCC 4.4
da: forskydning af pakket bit-felt %qD har ændret sig i GCC 4.4

en: padding struct size to alignment boundary
da: udfylder struct-størrelse til justeringskant

en: packed attribute causes inefficient alignment for %qE
da: packed-egenskab forårsager ineffektiv justering af %qE

en: packed attribute is unnecessary for %qE
da: packed-egenskab er unødvendig for %qE

en: packed attribute causes inefficient alignment
da: packed-egenskab forårsager ineffektiv justering

en: packed attribute is unnecessary
da: packed-egenskab er unødvendig

en: alignment of array elements is greater than element size
da: justering af tabelelementer er større end elementstørrelse

en: function symbol is not function
da: funktionsymbol er ikke en funktion

en: variable symbol is not variable
da: variabelsymbol er ikke en variabel

en: node has unknown type
da: node har ukendt type

en: node not found node->decl->decl_with_vis.symtab_node
da: node blev ikke fundet node->decl->decl_with_vis.symtab_node

en: node differs from node->decl->decl_with_vis.symtab_node
da: node er forskellig fra node->decl->decl_with_vis.symtab_node

en: assembler name hash list corrupted
da: maskinekodenavn på hashliste er ødelagt

en: node not found in symtab assembler name hash
da: node blev ikke fundet i symtabs maskinkodehash

en: double linked list of assembler names corrupted
da: dobbelt lænket liste på maskinekodenavne er ødelagt

en: node has body_removed but is definition
da: node har body_removed men er en definition

en: node is alias but not implicit alias
da: node er alias men ikke implicit alias

en: node is alias but not definition
da: node er alias men ikke definition

en: node is in same_comdat_group list but has no comdat_group
da: node er i same_comdat_grooup-liste men har ingen comdat_group

en: same_comdat_group list across different groups
da: same_comdat_group-liste over forskellige grupper

en: mixing different types of symbol in same comdat groups is not supported
da: blanding af forskellige symboltyper i samme comdata-gruppe er ikke understøttet

en: node is alone in a comdat group
da: node er alene i en comdat-gruppe

en: same_comdat_group is not a circular list
da: same_comdat_group er ikke en cirkulær liste

en: comdat-local symbol referred to by %s outside its comdat
da: comdat-local-symbol refereret ti laf %s uden for dets comdat

en: Both section and comdat group is set
da: Både sektion og comdat-gruppe er angivet

en: symtab_node::verify failed
da: symtab_node::verify mislykkedes

en: Two symbols with same comdat_group are not linked by the same_comdat_group list.
da: To symboler med samme comdat_group er ikke lænket af same_comdat_group-listen.

en: function %q+D part of alias cycle
da: funktion %q+D del af aliascyklus

en: variable %q+D part of alias cycle
da: variabel %q+D del af aliascyklus

en: section of alias %q+D must match section of its target
da: sektion for alias %q+D skal matche sektion for dens målarkitektur

en: nested functions not supported on this target
da: -indlejrede funktioner er ikke understøttet på denne målarkitektur

en: nested function trampolines not supported on this target
da: indlejrede funktionstrampoliner er ikke understøttet på denne målarkitektur

en: target attribute is not supported on this machine
da: målarkitekturegenskab er ikke understøttet på denne maskine

en: #pragma GCC target is not supported for this machine
da: #pragma GCC-målarkitektur er ikke understøttet på denne maskine

en: removing .rpo file: %m
da: fjerner .rpo-fil: %m

en: renaming .rpo file: %m
da: omdøber .rpo-fil: %m

en: ld returned %d exit status
da: ld returnerede afslutningskoden %d

en: can%'t open %qs for writing: %m
da: kan ikke åbne %qs til skrivning: %m

en: stack usage computation not supported for this target
da: stakbrugsberegning er ikke understøttet for denne målarkitektur

en: stack usage might be unbounded
da: stakbrug kan være ubundet

en: can%'t open %s for writing: %m
da: kan ikke åbne %s til skrivning: %m

en: this target does not support %qs
da: denne målarkitektur understøtter ikke %qs

en: %<-fabi-version=1%> is no longer supported
da: %<-fabi-version=1%> understøttes ikke længere

en: instruction scheduling not supported on this target machine
da: instruktionsplanlægning understøttes ikke på målarkitekturen

en: this target machine does not have delayed branches
da: målarkitekturen har ikke forsinkede forgreninger

en: could not close zeroed insn dump file %qs: %m
da: kunne ikke lukke nulstillet insn-dumpningsfilen %qs: %m

en: target system does not support the %qs debug format
da: målarkitektursystem understøtter ikke %qs-fejlsøgningsformatet

en: variable tracking requested, but useless unless producing debug info
da: der blev anmodt om variabelsporing, men den er nytteløs uden fejlsøgningsinformation

en: variable tracking requested, but not supported by this debug format
da: der blev anmodt om variabelsporing, men den er ikke understøttet af dette fejlsøgningsformat

en: var-tracking-assignments changes selective scheduling
da: var-tracking-assignments ændrer selektiv planlægning

en: error writing to %s: %m
da: fejl ved skrivning til %s: %m

en: error closing %s: %m
da: fejl ved lukning af %s: %m

en: %<transaction_may_cancel_outer%> function call not within outer transaction or %<transaction_may_cancel_outer%>
da: %<transaction_may_cancel_outer%> funktionskald er ikke inden for ydre transaktion eller %<transaction_may_cancel_outer%>

en: unsafe function call %qD within atomic transaction
da: usikker funktionkald %qD indenfor atomar transaktion

en: unsafe function call %qE within atomic transaction
da: usikker funktionkald %qE indenfor atomar transaktion

en: unsafe indirect function call within atomic transaction
da: usikker indirekte funktionkald indenfor atomar transaktion

en: unsafe function call %qD within %<transaction_safe%> function
da: usikker funktionkald %qD indenfor %<transaction_safe%> funktion

en: unsafe function call %qE within %<transaction_safe%> function
da: usikker funktionkald %qE indenfor %<transaction_safe%> funktion

en: unsafe indirect function call within %<transaction_safe%> function
da: usikker indirekte funktionkald indenfor %<transaction_safe%> funktion

en: asm not allowed in atomic transaction
da: asm er ikke tilladt i atomar transaktion

en: asm not allowed in %<transaction_safe%> function
da: asm er ikke tilladt i %<transaction_safe%> funktion

en: relaxed transaction in atomic transaction
da: afslappet transaktion i atomar transaktion

en: relaxed transaction in %<transaction_safe%> function
da: afslappet transaktion i %<transaction_safe%> funktion

en: outer transaction in transaction
da: ydre transaktion i transaktion

en: outer transaction in %<transaction_may_cancel_outer%> function
da: ydre transaktion i %<transaction_may_cancel_outer%> funktion

en: outer transaction in %<transaction_safe%> function
da: ydre transaktion i %<transaction_safe%> funktion

en: %Kasm not allowed in %<transaction_safe%> function
da: %Kasm er ikke tilladt i %<transaction_safe%> funktion

en: ignoring loop annotation
da: ignorerer løkkeannotation

en: constant not recomputed when ADDR_EXPR changed
da: konstant blev ikke genberegnet da ADDR_EXPR ændrede sig

en: side effects not recomputed when ADDR_EXPR changed
da: sideeffekter blev ikke genberegnet da ADDR_EXPR ændrede sig

en: DECL_GIMPLE_REG_P set on a variable with address taken
da: DECL_GIMPLE_REG_P sat på en variabel med optaget adresse

en: address taken, but ADDRESSABLE bit not set
da: adresse optaget, men ADDRESSABLE-bit er ikke angivet

en: invalid position or size operand to BIT_FIELD_REF
da: ugyldig position eller størrelsesoperant for BIT_FIELD_REF

en: INDIRECT_REF in gimple IL
da: INDIRECT_REF i gimple IL

en: type mismatch in conditional expression
da: typerne i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: ASSERT_EXPR with an always-false condition
da: ASSERT_EXPR med en altid-falsk betingelse

en: control reaches end of non-void function
da: kontrol når til slutningen af ikke-void funktion

en: called from here
da: kaldt herfra

en: arrays of functions are not meaningful
da: en tabel af funktioner giver ikke mening

en: function return type cannot be function
da: en funktions returtype kan ikke være en funktion

en: tree check: %s, have %s in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: %s, har %s i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected none of %s, have %s in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede ingen af %s, har %s i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected class %qs, have %qs (%s) in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede klasse %qs, har %qs (%s) i %s, ved %s:%d

en: tree check: did not expect class %qs, have %qs (%s) in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede ikke klasse %qs, har %qs (%s) i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected omp_clause %s, have %s in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede omp_clause %s, har %s i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected tree that contains %qs structure, have %qs in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede træ som indeholder %qs-struktur, har %qs i %s, ved %s:%d

en: tree check: accessed elt %d of tree_int_cst with %d elts in %s, at %s:%d
da: trækontrol: tilgik udtrykstræ %d af tree_int_cst med %d udtrykstræer i %s, ved %s:%d

en: tree check: accessed elt %d of tree_vec with %d elts in %s, at %s:%d
da: trækontrol: tilgik udtrykstræ %d af tree_vec med %d udtrykstræer i %s, ved %s:%d

en: tree check: accessed operand %d of %s with %d operands in %s, at %s:%d
da: trækontrol: tilgik operand %d af %s med %d operander i %s, ved %s:%d

en: tree check: accessed operand %d of omp_clause %s with %d operands in %s, at %s:%d
da: trækontrol: tilgik operand %d af omp_clause %s med %d operander i %s, ved %s:%d

en: %qD is deprecated: %s
da: %qD er forældet: %s

en: %qD is deprecated
da: %qD  er forældet

en: %qE is deprecated: %s
da: %qE er forældet: %s

en: %qE is deprecated
da: %qE er forældet

en: type is deprecated: %s
da: type er forældet: %s

en: type is deprecated
da: type er forældet

en: and field
da: og felt

en: type is not compatible with its variant
da: type er ikke forenelig med dens variant

en: Main variant is not defined
da: Hovedvariant er ikke defineret

en: TYPE_CANONICAL is not compatible
da: TYPE_CANONICAL er ikke kompatibel

en: TYPE_VFIELD is not FIELD_DECL nor TREE_LIST
da: TYPE_VFIELD er ikke FIELD_DECL eller TREE_LIST

en: TYPE_NEXT_PTR_TO is not POINTER_TYPE
da: TYPE_NEXT_PTR_TO er ikke POINTER_TYPE

en: TYPE_NEXT_REF_TO is not REFERENCE_TYPE
da: TYPE_NEXT_REF_TO er ikke REFERENCE_TYPE

en: TYPE_BINFO is not TREE_BINFO
da: TYPE_BINFO er ikke TREE_BINFO

en: TYPE_BINFO type is not TYPE_MAIN_VARIANT
da: TYPE_BINFO type er ikke TYPE_MAIN_VARIANT

en: Array TYPE_DOMAIN is not integer type
da: Tabellen TYPE_DOMAIN er ikke af en heltalstype

en: TYPE_FIELDS defined in incomplete type
da: TYPE_FIELDS er defineret i en ufuldstændig type

en: Wrong tree in TYPE_FIELDS list
da: Forkert træ i TYPE_FIELDS-liste

en: wrong TYPE_CACHED_VALUES entry
da: forkert TYPE_CACHED_VALUES-element

en: verify_type failed
da: verify_type mislykkedes

en: dead histogram
da: død histogram

en: verify_histograms failed
da: verify_histograms mislykkedes

en: %+qD causes a section type conflict with %qD
da: %+qD forårsager en sektionstypekonflikt med %qD

en: section type conflict with %qD
da: afsnitstypekonflikt med %qD

en: %+qD causes a section type conflict
da: %+qD forårsager en sektionstypekonflikt

en: section type conflict
da: sektionstypekonflikt

en: alignment of %q+D is greater than maximum object file alignment %d
da: justering af %q+D er større end den maksimale objektfilsjustering %d

en: only zero initializers are allowed in section %qs
da: kun nulstartværdier er tilladte i sektion %qs

en: register name not specified for %q+D
da: registernavn ikke angivet for %q+D

en: invalid register name for %q+D
da: ugyldigt registernavn for %q+D

en: data type of %q+D isn%'t suitable for a register
da: datatypen for %q+D passer ikke med et register

en: the register specified for %q+D is not general enough to be used as a register variable
da: registeret specificeret for %q+D er ikke generelt nok til at blive brugt som en registervariabel

en: global register variable has initial value
da: global registervariabel har en startværdi

en: thread-local COMMON data not implemented
da: tråd-lokal COMMON-data er ikke implementeret

en: initializer for floating value is not a floating constant
da: startværdien for kommatal er ikke en kommatalskonstant

en: only weak aliases are supported in this configuration
da: kun svage aliaser understøttes i denne konfiguration

en: visibility attribute not supported in this configuration; ignored
da: synlighedsegenskab er ikke understøttet i denne konfiguration; ignoreret

en: nonnull attribute without arguments on a non-prototype
da: ikke-nul egenskab uden parametre til en ikke-prototype

en: case label does not reduce to an integer constant
da: case-etiketten kan ikke reduceres til en heltalskonstant

en: comparison is always false due to limited range of data type
da: sammenligning er altid falsk på grund af den begrænsede rækkevidde af datatypen

en: comparison is always true due to limited range of data type
da: sammenligning er altid sand på grund af den begrænsede rækkevidde af datatypen

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
da: sammenligning med unsigned udtryk >= 0 er altid sand

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
da: sammenligning med unsigned udtryk < 0 er altid falsk

en: pointer to a function used in arithmetic
da: henvisning til en funktion benyttet i udregning

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
da: foreslår paranteser omkring tildeling der er benyttet som boolsk værdi

en: pointers are not permitted as case values
da: henvisningsvariabler er ikke tilladt som case-værdier

en: empty range specified
da: tomt interval angivet

en: duplicate (or overlapping) case value
da: case-værdi optræder mere end én gang (måske pga. intervalsammenfald)

en: duplicate case value
da: case-værdi optræder mere end én gang

en: multiple default labels in one switch
da: flere default-etiketter i én switch-konstruktion

en: taking the address of a label is non-standard
da: at tage adressen af en etiket følger ikke standarden

en: function does not return string type
da: funktionen returnerer ikke en strengtype

en: unrecognized format specifier
da: ukendt formateringsanvisning

en: missing $ operand number in format
da: manglende $-operandnummer i formatering

en: %s does not support %%n$ operand number formats
da: %s understøtter ikke %%n$-operandnummerformateringer

en: operand number out of range in format
da: operandnummer uden for det gyldige interval

en: format argument %d used more than once in %s format
da: formateringsparameter %d brugt mere end en gang i %s-formatering

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
da: formateringsparameter %d ubenyttet før den brugte parameter %d i formatering med $

en: format not a string literal, format string not checked
da: formatering er ikke en strengkonstant, formateringsstrengen er ikke kontrolleret

en: format not a string literal and no format arguments
da: formatering er ikke en strengkonstant og der er ingen formateringsparametre

en: format not a string literal, argument types not checked
da: formatering er ikke en strengkonstant, parametertyper er ikke kontrolleret

en: too many arguments for format
da: for mange parametre til formatering

en: unused arguments in $-style format
da: ubenyttede parametre i formatering med $

en: zero-length %s format string
da: formateringsstreng %s med længden nul

en: format is a wide character string
da: formatering er en bredtegnsstreng

en: unterminated format string
da: uafsluttet formateringsstreng

en: %s does not support %s
da: %s understøtter ikke %s

en: repeated %s in format
da: gentaget %s i formatering

en: missing fill character at end of strfmon format
da: mangler fyldtegn i slutningen af strfmon-formatering

en: zero width in %s format
da: bredde på nul i %s-formatering

en: empty left precision in %s format
da: tom venstrepræcision i %s-formatering

en: empty precision in %s format
da: tom præcision i %s-formatering

en: %s ignored with %s in %s format
da: %s ignoreret med %s i %s-formatering

en: use of %s and %s together in %s format
da: brug af %s og %s sammen i %s-formatering

en: operand number specified with suppressed assignment
da: operandnummer angivet med undertrykt tildeling

en: operand number specified for format taking no argument
da: operandnummer angiver for formatering der ikke tager mod parametre

en: conversion lacks type at end of format
da: konvertering mangler type i slutningen af formatering

en: strftime formats cannot format arguments
da: strftime-formater kan ikke formatere parametre

en: badly nested C headers from preprocessor
da: ugyldigt indlejrede C-inkluderingsfiler fra præprocessoren

en: ignoring #pragma %s %s
da: ignorerer #pragma %s %s

en: missing terminating %c character
da: manglende afsluttende '%c'-tegn

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
da: denne kommatalskonstant er kun unsigned i ISO C90

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
da: denne kommatalskonstant ville være unsigned i ISO C90

en: output filename specified twice
da: uddatafilnavnet er angivet to gange

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
da: for mange filnavne angivet - vejledning i brug kan fås med '%s --help'

en: can%'t create precompiled header %s: %m
da: kan ikke oprette prækompileret teksthoved %s: %m

en: alignment must be a small power of two, not %d
da: justering skal være en lille potens af to, ikke %d

en: malformed #pragma weak, ignored
da: forkert udformet '#pragma weak' - ignoreret

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
da: forkert udformet '#pragma redefine_extname' - ignoreret

en: wrong type argument to %s
da: forkert parametertype til %s

en: overflow in constant expression
da: overløb i konstant udtryk

en: type-punning to incomplete type might break strict-aliasing rules
da: typeomtvingning af ufuldstændig type bryder muligvis strenge aliasregler

en: dereferencing type-punned pointer will break strict-aliasing rules
da: følgning af en typeomtvunget henvisning vil bryde strenge aliasregler

en: switch missing default case
da: switch-konstruktion mangler default

en: division by zero
da: division med nul

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
da: sammenligning af forfremmet ~unsigned med konstant

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
da: sammenligning af forfremmet ~unsigned med unsigned

en: %qs is not a valid option to the preprocessor
da: %qs er ikke et gyldigt tilvalg til præprocessoren

en: too many input files
da: for mange inddatafiler

en: too many #pragma options align=reset
da: for mange '#pragma options align=reset'

en: rounding mode not supported for VAX floats
da: afrundingstilstand er ikke understøttet for VAX-kommatal

en: trap mode not supported for VAX floats
da: fældetilstand er ikke understøttet for VAX-kommatal

en: L%d cache latency unknown for %s
da: L%d-mellemlagersventetid ukendt for %s

en: bad builtin fcode
da: ugyldig indbygget fcode

en: %s-%s is an empty range
da: %s-%s er et tomt interval

note: @@@ better error message
en: selector must be an immediate
da: vælger skal være en umiddelbar værdi

en: mask must be an immediate
da: maske skal være en umiddelbar værdi

en: enabling backtrace support is only meaningful when compiling for the Thumb
da: aktivering af tilbagesporingsunderstøttelse giver kun mening ved oversættelse for en Thumb

en: enabling callee interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
da: aktivering af interarbejdeunderstøttelse for kaldte objekter giver kun mening ved oversættelse for en Thumb

en: target CPU does not support THUMB instructions
da: målprocessoren understøtter ikke THUMB-instruktioner

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
da: APCS-genindtrædelig kode er ikke understøttet - ignoreret

en: structure size boundary can only be set to 8 or 32
da: strukturstørrelsesgrænse kan kun sættes til 8 eller 32

en: target CPU does not support interworking
da: målprocessoren understøtter ikke interarbejde

en: unable to compute real location of stacked parameter
da: kan ikke beregne virkelig placering af stakkede parametre

en: no low registers available for popping high registers
da: ingen lave registre er tilgængelige til at modtage værdier fra høje registre

en: interrupt Service Routines cannot be coded in Thumb mode
da: afbrydelsesservicerutiner kan ikke kodes i Thumb-tilstand

en: only uninitialized variables can be placed in the .noinit section
da: kun variabler uden startværdi kan placeres i .noinit-sektionen

en: multiple function type attributes specified
da: der er angivet flere funktionstypeattributter

en: %qE attribute cannot be specified for local variables
da: %qE-attribut kan ikke angives for lokale variabler

en: profiling is not yet implemented for this architecture
da: profilering er endnu ikke implementerer for denne arkitektur

en: profiler support for CR16
da: profiler-understøttelse for CR16

en: internal error: bad register: %d
da: intern fejl: ugyldigt register: %d

en: internal error: sideeffect-insn affecting main effect
da: intern fejl: bivirkningsinstruktion påvirker hovedvirkning

en: unknown cc_attr value
da: ukendt cc_attr-værdi

note: If we get here, the caller got its initial tests wrong.
en: internal error: cris_side_effect_mode_ok with bad operands
da: intern fejl: cris_side_effect_mode_ok med ugyldige operander

en: unknown src
da: ukendt src

en: unknown dest
da: ukendt dest

en: stackframe too big: %d bytes
da: stakramme for stor: %d byte

en: expand_binop failed in movsi got
da: expand_binop mislykkedes i movsi got

en: emitting PIC operand, but PIC register isn%'t set up
da: udsender PIC-operand, men PIC-register er ikke sat op

note: Node: Caller Saves (no definitions) Node: Function entry See cris.c for TARGET_ASM_FUNCTION_PROLOGUE and TARGET_ASM_FUNCTION_EPILOGUE. Node: Profiling
en: no FUNCTION_PROFILER for CRIS
da: ingen FUNCTION_PROFILER for CRIS

en: stack_offset must be at least 4
da: stack_offset skal være mindst 4

en: stack_offset must be a multiple of 4
da: stack_offset skal gå op i 4

en: accumulator is not a constant integer
da: akkumulator er ikke et konstant heltal

en: accumulator number is out of bounds
da: akkumulatortal er uden for det gyldig interval

en: inappropriate accumulator for %qs
da: upassende akkumulator for %qs

en: invalid IACC argument
da: ugyldig IACC-parameter

en: this media function is only available on the fr500
da: denne mediafunktion er kun tilgængelig på fr500

en: can%'t extend PCH file: %m
da: kan ikke udvide PCH-filen: %m

en: can%'t set position in PCH file: %m
da: kan ikke angive position i PCH-filen: %m

en: wrong argument %qs to option %qs
da: forkert parameter %qs for tilvalget %qs

en: wrong strategy name %qs specified for option %qs
da: forkert strateginavn %qs er angivet for tilvalget %qs

note: rep; movq isn't available in 32-bit code.
en: strategy name %qs specified for option %qs not supported for 32-bit code
da: strateginavnet %qs angivet for tilvalget %qs er ikke understøttet for 32-bit kode

en: unknown alignment %qs specified for option %qs
da: ukendt justering %qs angivet for tilvalget %qs

en: address mode %qs not supported in the %s bit mode
da: adressetilstanden %qs er ikke understøttet i %s bit-tilstand

en: code model %qs not supported in the %s bit mode
da: kodemodellen %qs er ikke understøttet i %s bit-tilstand

en: code model %qs not supported in x32 mode
da: kodemodellen %qs er ikke understøttet i x32-tilstand

en: code model %s does not support PIC mode
da: kodemodellen %s understøtter ikke PIC-tilstand

en: %i-bit mode not compiled in
da: %i bit-tilstand er ikke oversat med ind

en: CPU you selected does not support x86-64 instruction set
da: den valgte processor understøtter ikke x86-64-instruktionssættet

en: SSE instruction set disabled, using 387 arithmetics
da: SSE-instruktionssæt deaktiveret, bruger 387-beregninger

en: 387 instruction set disabled, using SSE arithmetics
da: 387-instruktionssæt deaktiveret, bruger SSE-beregninger

en: fastcall and regparm attributes are not compatible
da: fastcall og regparm er indbyrdes uforenelige

en: regparam and thiscall attributes are not compatible
da: regparam og thiscall er indbyrdes uforenelige

en: %qE attribute requires an integer constant argument
da: %qE-egenskaben kræver en heltalskonstant som parameter

en: argument to %qE attribute larger than %d
da: parameter til %qE-egenskaben er større end %d

en: fastcall and cdecl attributes are not compatible
da: fastcall og cdecl er indbyrdes uforenelige

en: fastcall and stdcall attributes are not compatible
da: fastcall og stdcall er indbyrdes uforenelige

en: fastcall and thiscall attributes are not compatible
da: fastcall og thiscall er indbyrdes uforenelige

en: stdcall and cdecl attributes are not compatible
da: stdcall og cdecl er indbyrdes uforenelige

en: stdcall and fastcall attributes are not compatible
da: stdcall og fastcall er indbyrdes uforenelige

en: stdcall and thiscall attributes are not compatible
da: stdcall og thiscall er indbyrdes uforenelige

en: cdecl and thiscall attributes are not compatible
da: cdecl og thiscall er indbyrdes uforenelige

en: %qE attribute is used for non-class method
da: %qE-egenskaben bruges til ikke-klasse metode

en: X32 does not support ms_abi attribute
da: X32 understøtter ikke egenskaben ms_abi

en: ms_hook_prologue is not compatible with nested function
da: ms_hook_prologue er ikke forenelig med den indlejrede funktion

en: unsupported size for integer register
da: størrelse er ikke understøttet for heltalsregister

en: extended registers have no high halves
da: udvidede registre har ikke høje halvdele

en: unsupported operand size for extended register
da: ikke-understøttet operandstørrelse for udvidede registre

en: %qE attribute requires a string constant argument
da: %qE-egenskaben kræver et strengkonstant som parameter

en: malformed #pragma builtin
da: forkert udformet '#pragma builtin'

en: invalid argument of %qE attribute
da: ugyldig parameter for egenskaben %qE

en: an address area attribute cannot be specified for local variables
da: en dataområdeegenskab kan ikke angives for lokale variabler

en: address area of %q+D conflicts with previous declaration
da: adresseområdet for %q+D er i konflikt med tidligere erklæring

en: address area attribute cannot be specified for functions
da: adresseområdeegenskab kan ikke angives for funktioner

en: version attribute is not a string
da: versionsattribut er ikke en streng

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero
da: gp_offset (%ld) eller end_offset (%ld) er mindre end nul

en: argument %qd is not a constant
da: parameteren %qd er ikke en konstant

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
da: PRINT_OPERAND_ADDRESS, nul-henvisning

en: PRINT_OPERAND null pointer
da: PRINT_OPERAND nul-henvisning

en: invalid argument of %qs attribute
da: ugyldig parameter for egenskaben %qs

en: interrupt_thread is available only on fido
da: interrupt_thread er kun tilgængelig på fido

en: stack limit expression is not supported
da: stakgrænseudtryk understøttes ikke

en: unsupported combination: %s
da: ikke-understøttet kombination: %s

en: %<-mgp64%> used with a 32-bit processor
da: %<-mgp64%> brugt med en 32-bit processor

en: %<-mgp32%> used with a 64-bit ABI
da: %<-mgp32%> brugt med et 64-bit ABI

en: the %qs architecture does not support odd single-precision registers
da: arkitekturen %qs understøtter ikke ulige enkelpræcision registre

en: cannot generate position-independent code for %qs
da: kan ikke oprette placeringsuafhængig kode for %qs

en: mips16 function profiling
da: MIPS16-funktionsprofilering

en: too large function value type, needs %d registers, have only %d registers for this
da: for stor funktionsværditype, behøver %d registre, har kun %d registre til dette

en: function_profiler support for MMIX
da: function_profiler-understøttelse for MMIX

en: MMIX Internal: Last named vararg would not fit in a register
da: MMIX-intern: Sidst navngivne variabel parameter kan ikke passes i et register

en: MMIX Internal: Bad register: %d
da: MMIX-intern: Ugyldigt register: %d

en: MMIX Internal: %s is not a shiftable int
da: MMIX-intern: %s er ikke en int der kan skiftes

note: Handle the machine specific pragma longcall.  Its syntax is # pragma longcall ( TOGGLE ) where TOGGLE is either 0 or 1. rs6000_default_long_calls is set to the value of TOGGLE, changing whether or not new function declarations receive a longcall attribute by default.
en: ignoring malformed #pragma longcall
da: ignorerer forkert udformet #pragma longcall

en: missing open paren
da: manglende startparantes

en: missing number
da: manglende tal

en: missing close paren
da: manglende slutparantes

en: number must be 0 or 1
da: tal skal enten være 0 eller 1

en: junk at end of #pragma longcall
da: ragelse i slutningen af #pragma longcall

en: vec_lvsl is deprecated for little endian; use assignment for unaligned loads and stores
da: vec_lvsl er forældet for lilleendet; brug opgave for ikke justerede indlæsninger og lagre

en: vec_lvsr is deprecated for little endian; use assignment for unaligned loads and stores
da: vec_lvsr er forældet for lilleendet; brug opgave for ikke justerede indlæsninger og lagre

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
da: 1. parameter skal være en 5 bit-konstant med fortegn

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
da: 2. parameter skal være en 5 bit-konstant uden fortegn

en: argument 3 must be a 4-bit unsigned literal
da: 3. parameter skal være en 4 bit-konstant uden fortegn

en: no profiling of 64-bit code for this ABI
da: ingen profilering af 64 bit-kode for denne ABI

en: %s is not supported by this configuration
da: %s understøttes ikke af denne konfiguration

en: cannot use va_start in interrupt function
da: kan ikke bruge va_start i afbrydelsesfunktion

en: switch statement of size %lu entries too large
da: switch-sætning med %lu elementer er for stor

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
da: '#pragma GHS endXXXX' fundet uden forudgående 'startXXX'

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
da: '#pragma GHS endXXXX' passer ikke med forudgående 'startXXX'

en: cannot set interrupt attribute: no current function
da: kan ikke sætte afbrydelsesegenskaben: ingen aktuel funktion

en: cannot set interrupt attribute: no such identifier
da: kan ikke sætte afbrydelsesegenskaben: intet sådant kaldenavn

en: junk at end of #pragma ghs section
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs section'

en: malformed #pragma ghs section
da: forkert udformet '#pragma ghs section'

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs interrupt'

en: junk at end of #pragma ghs starttda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs starttda'

en: junk at end of #pragma ghs startsda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs startsda'

en: junk at end of #pragma ghs startzda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs startzda'

en: junk at end of #pragma ghs endtda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endtda'

en: junk at end of #pragma ghs endsda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endsda'

en: junk at end of #pragma ghs endzda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endzda'

en: bad amount of stack space removal: %d
da: ugyldig størrelse af stakpladsfjernelse: %d

en: boolean registers required for the floating-point option
da: booleske registre er påkrævet til kommatalsindstillingen

en: only uninitialized variables can be placed in a .bss section
da: kun variabler uden startværdi kan placeres i .bss-sektionen

en: void value not ignored as it ought to be
da: tom værdi er ikke ignoreret som den burde være

en: conversion to non-scalar type requested
da: konvertering til ikke-skalartype udbedt

en: %qE defined as wrong kind of tag
da: %qE defineret som forkert slags mærke

en: unnamed struct/union that defines no instances
da: unavngiven struct/union som ikke definerer nogen instanser

en: empty declaration with storage class specifier does not redeclare tag
da: tom erklæring med lagringsklasseanvisning erklærer ikke mærke igen

en: empty declaration with type qualifier does not redeclare tag
da: tom erklæring med typemodifikation erklærer ikke mærke igen

en: empty declaration with %<_Alignas%> does not redeclare tag
da: tom erklæring med %<_Alignas%> erklærer ikke mærke igen

en: useless type name in empty declaration
da: ubrugeligt typenavn i tom erklæring

en: %<inline%> in empty declaration
da: %<inline%>i tom erklæring

en: %<_Noreturn%> in empty declaration
da: %<_Noreturn%> i tom erklæring

en: %<auto%> in file-scope empty declaration
da: %<auto%> i file-scope tom erklæring

en: %<register%> in file-scope empty declaration
da: %<register%> i file-scope tom erklæring

en: useless storage class specifier in empty declaration
da: ubrugelig lagringsklasseanvisning i tom erklæring

en: useless %qs in empty declaration
da: ubrugelig %qs i tom erklæring

en: useless type qualifier in empty declaration
da: ubrugelig typemodifikationer i tom erklæring

en: useless %<_Alignas%> in empty declaration
da: ubrugelig %<_Alignas%> i tom erklæring

en: empty declaration
da: tom erklæring

en: ISO C90 does not support %<static%> or type qualifiers in parameter array declarators
da: ISO C90 understøtter ikke %<static%> eller typemodifikationer i parameterarrayerklæringer

en: ISO C90 does not support %<[*]%> array declarators
da: ISO C90 understøtter ikke %<[*]%> arrayerklæringer

en: %q+D is usually a function
da: %q+D er normalt en funktion

en: typedef %qD is initialized (use __typeof__ instead)
da: typedef %qD bliver tildelt en værdi (benyt __typeof__ i stedet)

en: function %qD is initialized like a variable
da: funktionen %qD bliver tildelt en startværdi som en variabel

note: DECL_INITIAL in a PARM_DECL is really DECL_ARG_TYPE.
en: parameter %qD is initialized
da: parameteren %qD bliver tildelt en startværdi

note: Although C99 is unclear about whether incomplete arrays of VLAs themselves count as VLAs, it does not make sense to permit them to be initialized given that ordinary VLAs may not be initialized.
en: variable-sized object may not be initialized
da: et objekt af variabel størrelse må ikke tildeles en startværdi

en: variable %qD has initializer but incomplete type
da: variablen %qD bliver tildelt en startværdi, men er af en ufuldstændig type

en: inline function %q+D given attribute noinline
da: inline funktion %q+D givet egenskaben noinline

en: %qD should be initialized
da: %qD skal tildeles en startværdi

en: cannot put object with volatile field into register
da: kan ikke anbringe et objekt med et volatile-felt i et register

en: ISO C forbids forward parameter declarations
da: ISO C forbyder forhåndsparametererklæringer

en: storage class specified for typename
da: lagringsklasse angivet for typenavn

note: Only the innermost declarator (making a parameter be of array type which is converted to pointer type) may have static or type qualifiers.
en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
da: static eller typemodifikationer i ikke-parametertabelerklæring

en: invalid use of structure with flexible array member
da: ugyldig brug af struktur med fleksibelt tabelmedlem

en: ISO C90 does not support flexible array members
da: ISO C90 understøtter ikke fleksible tabelmedlemmer

en: %qE declared as function returning a function
da: %qE er erklæret som en funktion, der returnerer en funktion

en: type name declared as function returning a function
da: 'typenavn er erklæret som en funktion, der returnerer en funktion

en: %qE declared as function returning an array
da: %qE er erklæret som en funktion, der returnerer en array

en: type name declared as function returning an array
da: typenavn er erklæret som en funktion, der returnerer en array

en: function definition has qualified void return type
da: funktiondefinition har kvalificeret void-returtype

en: type qualifiers ignored on function return type
da: typemodifikationer ignoreret i funktionsreturtypen

en: ISO C forbids qualified function types
da: ISO C forbyder funktionsreturtype med modifikationer

en: ISO C forbids const or volatile function types
da: ISO C forbyder const eller volatile funktionstyper

en: attributes in parameter array declarator ignored
da: egenskaber i parametertabelerklæring ignoreret

en: parameter names (without types) in function declaration
da: parameternavne (uden typer) i funktionserklæringen

en: declaration does not declare anything
da: erklæring erklærer ikke noget

en: union cannot be made transparent
da: union kan ikke ikke gøres gennemsigtig

en: enumeration values exceed range of largest integer
da: enum-værdier overstige rækkevidden af det største heltal

en: overflow in enumeration values
da: enum-værdier for store

en: return type is an incomplete type
da: returtypen er en ufuldstændig type

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
da: traditionel C tillader ikke ISO C-functionsdefinitioner

en: no return statement in function returning non-void
da: ingen return-sætning i en funktion der ikke returnerer void

en: ISO C90 does not support complex types
da: ISO C90 understøtter ikke komplekse typer

en: ISO C does not support complex integer types
da: ISO C understøtter ikke komplekse heltalstyper

en: left shift count is negative
da: venstreskiftsantal er negativ

en: right shift count is negative
da: højreskiftsantal er negativ

en: left shift count >= width of type
da: venstreskiftsantal er større end bredden af typen

en: right shift count >= width of type
da: højreskiftsantal er større end bredden af typen

en: data definition has no type or storage class
da: definition af data uden angivelse af type eller lagringsklasse

en: ISO C forbids nested functions
da: ISO C forbyder indlejrede funktioner

en: comma at end of enumerator list
da: komma i slutningen af enum-liste

en: extra semicolon in struct or union specified
da: ekstra semikolon angivet i struct eller union

en: no semicolon at end of struct or union
da: intet semikolon i slutningen af struct eller union

en: ISO C forbids member declarations with no members
da: ISO C forbyder medlemserklæringer uden medlemmer

en: ISO C forbids empty initializer braces
da: ISO C forbyder tom startværdiblok

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
da: ISO C forbyder angivelse af interval af elementer til klargøring

en: ISO C forbids label declarations
da: ISO C forbyder etiketerklæringer

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
da: ISO C forbyder udeladelse af den midterste del af et '?:'-udtryk

en: traditional C rejects the unary plus operator
da: traditionel C tillader ikke operatoren unær plus

en: braced-group within expression allowed only inside a function
da: sætningsblokke i udtryk er kun tilladt inde i en funktion

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
da: ISO C forbyder sætningsblokke inden i udtryk

en: invalid use of void expression
da: ugyldig brug af void-udtryk

en: invalid use of flexible array member
da: ugyldig brug af fleksibelt tabelmedlem

en: invalid use of array with unspecified bounds
da: ugyldig brug af tabel uden angivne grænser

en: function types not truly compatible in ISO C
da: funktionstyper ikke er fuldt ud forenelige i ISO C

en: types are not quite compatible
da: typer er ikke helt forenelige

en: array subscript is not an integer
da: tabelindeks er ikke et heltal

en: ISO C90 forbids subscripting non-lvalue array
da: ISO C90 forbyder opslag i tabel der ikke er venstreværdi

en: type of formal parameter %d is incomplete
da: typen af den formelle parameter %d er ufuldstændig

en: pointer to a function used in subtraction
da: henvisning til en funktion benyttet i subtraktion

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
da: beregninger udført på en henvisning til en ufuldstændig type

en: wrong type argument to unary exclamation mark
da: forkert parametertype til unært udråbstegn

en: wrong type argument to increment
da: forkert parametertype til forøgelse

en: wrong type argument to decrement
da: forkert parametertype til formindskelse

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
da: ISO C forbyder betingede udtryk med kun én tom side

en: pointer type mismatch in conditional expression
da: henvisningstyperne i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
da: henvisnings- og heltalstype i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: left-hand operand of comma expression has no effect
da: venstreoperanden til kommaudtrykket har ingen virkning

en: cast specifies array type
da: typetildelingen angiver en tabeltype

en: cast specifies function type
da: typetildelingen angiver en funktionstype

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
da: ISO C forbyder omtvingelse af ikke-skalar til den samme type

en: ISO C forbids casts to union type
da: ISO C forbyder omtvingelse til uniontype

en: cast to union type from type not present in union
da: typetildeling til en uniontype fra en type der ikke findes i union'en

en: cast increases required alignment of target type
da: typeomtvingelse forøger den påkrævne justering af måltypen

en: cast from pointer to integer of different size
da: typeomtvingelse fra henvisning til heltal af en anden størrelse

en: cast to pointer from integer of different size
da: typeomtvingelse fra heltal til henvisning af en anden størrelse

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
da: ISO C forbyder parameterkonvertering til uniontype

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
da: traditionel C forbyder klargøring af auto-variabler af sammensatte typer

en: initialization of a flexible array member
da: klargøring af fleksibelt tabelmedlem

en: invalid use of non-lvalue array
da: ugyldig brug af en tabel der ikke kan optræde som en venstreværdi

en: initializer element is not constant
da: startværdielement er ikke en konstant

en: array initialized from non-constant array expression
da: tabel får tildelt en startværdi fra et tabeludtryk der ikke er konstant

en: initializer element is not computable at load time
da: startværdielement kan ikke beregnes ved indlæsningstidspunktet

en: invalid initializer
da: ugyldig startværdi

en: extra brace group at end of initializer
da: overskydende krøllede paranteser ved slutningen af startværdien

en: braces around scalar initializer
da: krøllede paranteser omkring skalarstartværdi

en: initialization of flexible array member in a nested context
da: klargøring af fleksibelt tabelmedlem i en indlejret kontekst

en: missing braces around initializer
da: krøllede paranteser mangler omkring startværdien

en: empty scalar initializer
da: tom skalarstartværdi

en: extra elements in scalar initializer
da: overskydende elementer i skalarstarværdi

en: array index in non-array initializer
da: tabelindeks i en startværdi der ikke er en tabel

en: field name not in record or union initializer
da: feltnavn ikke i struktur- eller union-startværdi

en: nonconstant array index in initializer
da: tabelindekset i startværdien er ikke en konstant

en: array index in initializer exceeds array bounds
da: tabelindeks i startværdi overskrider tabelgrænser

en: empty index range in initializer
da: tomt indeksinterval i startværdi

en: array index range in initializer exceeds array bounds
da: tabelindeksinterval i startværdi overskrider tabelgrænser

en: initialized field with side-effects overwritten
da: klargjort felt med bivirkninger overskrevet

en: excess elements in char array initializer
da: for mange elementer i char-tabelstartværdien

en: excess elements in struct initializer
da: for mange elementer i struct-startværdi

en: non-static initialization of a flexible array member
da: ikke-statisk klargøring af fleksibelt tabelmedlem

en: excess elements in union initializer
da: for mange elementer i union-startværdi

en: traditional C rejects initialization of unions
da: traditionel C forbyder tildeling af startværdi til unioner

en: excess elements in array initializer
da: for mange elementer i tabelstartværdi

en: excess elements in vector initializer
da: for mange elementer i vektorstartværdi

en: excess elements in scalar initializer
da: for mange elementer i skalarstartværdi

en: switch quantity not an integer
da: switch-størrelsen er ikke et heltal

en: case label not within a switch statement
da: case-etiket befinder sig ikke inden i en switch-sætning

en: break statement not within loop or switch
da: break-sætning befinder sig ikke i en løkke- eller switch-konstruktion

en: continue statement not within a loop
da: continue-sætning befinder sig ikke i en løkke

en: expression statement has incomplete type
da: udtrykket er af en ufuldstændig type

en: comparing floating point with == or != is unsafe
da: sammenligning af kommatal med == eller != er ikke sikkert

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
da: sammenligning med forskellige henvisningstyper mangler en typeomtvingelse

en: comparison between pointer and integer
da: sammenligning mellem henvisningsvariabel og heltal

en: comparison of complete and incomplete pointers
da: sammenligning mellem en fuldstændig og ufuldstændig henvisning

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
da: ISO C forbyder ordnede sammenligninger af henvisninger til funktioner

en: ordered comparison of pointer with integer zero
da: ordnet sammenligning af henvisning med heltallet nul

en: %<_Atomic%> %qD in %<aligned%> clause
da: %<_Atomic%> %qD i %<aligned%>-klausul

en: %qD appears more than once in motion clauses
da: %qD fremgår mere end en gang i motion-klausuller

en: %qD appears more than once in map clauses
da: %qD fremgår mere end en gang i map-klausuller

en: %qE does not have a mappable type in %qs clause
da: %qE har ikke en mappable-type i %qs-klausul

en: %qD does not have a mappable type in %qs clause
da: %qD har ikke en mappable-type i %qs-klausul

en: %qE is neither a variable nor a function name in clause %qs
da: %qE er hverken en variabel eller et funktionsnavn i klausul %qs

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
da: ISO C++ forbyder udeladelse af den mellemste del af et ?:-udtryk

en: enumeral and non-enumeral type in conditional expression
da: enum- og ikke enum-type i betinget udtryk

en:   because conversion sequence for the argument is better
da:   fordi konverteringssekvensen for parameteren er bedre

en: trying to finish struct, but kicked out due to previous parse errors
da: forsøgte at afslutte struct, men blev stoppet af tidligere fortolkningsfejl

en: not enough type information
da: ikke tilstrækkelig information om typen

en: converting NULL to non-pointer type
da: konverterer NULL til en ikke-henvisningstype

en:   from here
da:   herfra

en:   enters catch block
da:   går ind i catch-blok

en:   enters try block
da:   går ind i try-blok

en: multiple types in one declaration
da: flere typer i én erklæring

en: missing type-name in typedef-declaration
da: manglende typenavn i typedef-erklæring

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
da: ISO C++ forbyder anonyme strukturer

en: non-trivial designated initializers not supported
da: ikke-trivielle udpegede startværdier er ikke understøttet

en: initializer fails to determine size of %qD
da: startværdien giver ikke størrelsen af %qD

en: array size missing in %qD
da: tabelstørrelsen mangler i %qD

en: zero-size array %qD
da: nulstørrelsestabel %qD

en: storage size of %qD isn%'t known
da: lagringsstørrelsen af %qD er ikke kendt

en: too many initializers for %qT
da: for mange startværdier for %qT

en: initializer invalid for static member with constructor
da: tildeling af startværdi er ugyldig for statisk medlem med konstruktionsfunktion

en: (an out of class initialization is required)
da: (en klargøring uden for klassens erklæring er nødvendig)

en: assignment (not initialization) in declaration
da: tildeling (ikke klargøring) i erklæring

en: ISO C++17 does not allow %<register%> storage class specifier
da: ISO C++17 tillader ikke %<register%>-lagerklasseangivelse

en: cannot declare %<::main%> to be a template
da: kan ikke erklære %<::main%> som en skabelon

en: cannot declare %<::main%> to be inline
da: kan ikke erklære %<::main%> som indlejret

en: cannot declare %<::main%> to be %<constexpr%>
da: kan ikke erklære %<::main%> til at være %<constexpr%>

en: size of array is not an integral constant-expression
da: størrelsen af tabel er ikke af et heltalligt konstantudtryk

en: ISO C++ forbids zero-size array
da: ISO C++ forbyder tabel med størrelsen nul

en: overflow in array dimension
da: tabeldimension for stor

en: multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
da: flerdimensional tabel skal have grænser for alle dimensioner pånær den første

en: return type specification for constructor invalid
da: angivelse af returneringstypen til konstruktionsfunktion er ugyldigt

en: return type specification for destructor invalid
da: angivelse af returneringstypen til destruktionsfunktion er ugyldigt

en: unnamed variable or field declared void
da: unavngiven variabel eller felt erklæret void

en: variable or field declared void
da: variabel eller felt erklæret void

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
da: typedef-erklæringer er ugyldig i parametererklæringer

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
da: lagringsklasseanvisninger er ugyldige i vennefunktionserklæringer

en: destructor cannot be static member function
da: destruktionsfunktionen kan ikke være en statisk medlemsfunktion

en: constructor cannot be static member function
da: konstruktionsfunktionen kan ikke være en statisk medlemsfunktion

en: virtual functions cannot be friends
da: en virtuel funktion kan ikke erklæres som friend

en: friend declaration not in class definition
da: friend-erklæringen er ikke i klassedefinitionen

en: destructors may not have parameters
da: destruktionsfunktioner må ikke have parametre

en: member functions are implicitly friends of their class
da: medlemsfunktioner er underforstået venner af deres klasse

en: reference %qs cannot be declared %<mutable%>
da: referencen %qs kan ikke erklæres %<mutable%>

en: typedef declared %<auto%>
da: typedef erklæret %<auto%>

en: typedef name may not be a nested-name-specifier
da: typedef-navn kan ikke være en indlejret-navn-specifikation

en: ISO C++ forbids nested type %qD with same name as enclosing class
da: ISO C++ forbyder indlejret type %qD med samme navn som den omgivende klasse

en: %<inline%> specified for friend class declaration
da: %<inline%> angivet for friend class-erklæring

en: template parameters cannot be friends
da: skabelonsparametre kan ikke være venner

en: friend declaration requires class-key, i.e. %<friend class %T::%D%>
da: friend-erklæring kræver klasseangivelse, dvs. %<friend class %T::%D%>

en: friend declaration requires class-key, i.e. %<friend %#T%>
da: friend-erklæring kræver klasseangivelse, dvs. %<friend %#T%>

en: trying to make class %qT a friend of global scope
da: forsøg på at gøre klassen %qT til ven af det globale virkningsfelt

en: invalid qualifiers on non-member function type
da: ugyldige modifikationer for ikke-medlemsfunktionstype

en: cannot declare static function inside another function
da: kan ikke erklære en funktion for static inden i en anden funktion

note: 13.4.0.3
en: ISO C++ prohibits overloading operator ?:
da: ISO C++ forbyder flertydiggørelse af operatoren ?:

en: name missing for member function
da: navn mangler for medlemsfunktion

en: ambiguous conversion for array subscript
da: tvetydig konvertering af tabelindeks

en: anonymous struct not inside named type
da: anonym struct er ikke inden i en navngiven type

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
da: anonyme variabler af sammensatte typer i navnerumsvirkefelt skal erklæres static

en: throwing NULL, which has integral, not pointer type
da: kaster NULL som har en heltals-, ikke en henvisningstype

en:   in thrown expression
da:   i kastet udtryk

en: size in array new must have integral type
da: størrelse i tabel-new skal være en heltalstype

en: new cannot be applied to a reference type
da: new kan ikke bruges på en referencetype

en: new cannot be applied to a function type
da: new kan ikke bruges på en funktionstype

en: initializer ends prematurely
da: startværdien slutter for tidligt

en: unknown array size in delete
da: ukendt tabelstørrelse i delete

en: type to vector delete is neither pointer or array type
da: variablen til tabel-delete er hverken af en henvisnings- eller en tabeltype

en: junk at end of #pragma %s
da: ragelse i slutningen 'af #pragma %s'

en: invalid #pragma %s
da: ugyldig #pragma %s

en: #pragma vtable no longer supported
da: '#pragma vtable' understøttes ikke længere

en: initializer for %q#D is invalid
da: startværdi for %q#D er ugyldig

en: using-declaration for non-member at class scope
da: using-erklæring for ikke-medlem ved klassevirkefelt

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
da: ISO C++ forbyder krøllet parantes-grupper inden i udtryk

en: ISO C++ does not allow %<alignof%> with a non-type
da: ISO C++ tillader ikke %<alignof%> med en ikke-type

en: types may not be defined in a new-expression
da: typer kan ikke defineres i et nyt udtryk

en: ISO C++ does not allow ?: with omitted middle operand
da: ISO C++ tillader ikke ?: med udeladt midter operand

note: Issue a warning about this use of a GNU extension.
en: ISO C++ forbids computed gotos
da: ISO C++ forbyder beregnede goto'er

en: template specialization with C linkage
da: skabelonsspecialisering med C-kædning

en: expected template-id for type
da: forventet skabelon-id for typen

en: expected type-name
da: forventet type-navn

en: extra qualification not allowed
da: ekstra kvalifikation er ikke tilladt

en: multiple definition of %q#T
da: flere definitioner af %q#T

en: ISO C++ forbids empty unnamed enum
da: ISO C++ forbyder tomme unavngivet enum

en: %qD is not a namespace-name
da: %qD er ikke et navnerum-navn

en: expected namespace-name
da: forventet navnerum-navn

en: namespace name required
da: navnerumnavn krævet

en: a function-definition is not allowed here
da: en funktionsdefinition er ikke tilladt her

note: We do not attempt to print the declarator here because we do not have enough information about its original syntactic form.
en: invalid declarator
da: ugyldig erklærer

en: expected %<,%> or %<...%>
da: forventede %<,%> eller %<...%>

en: ISO C++ does not allow GNU designated initializers
da: ISO C++ tillader ikke GNU-udpegede startværdier

en: ISO C++ does not allow C99 designated initializers
da: ISO C++ tillader ikke C99-udpegede startværdier

en: %<...%> not allowed in designated initializer list
da: %<...%> er ikke tilladt i udpegede startværdiliste

en: expected class-name
da: forventet klasse-navn

en: expected %<{%> or %<:%>
da: forventede %<{%> eller %<:%>

en: invalid use of %<auto%> in exception-specification
da: ugyldig brug af %<auto%> i undtagelsesspecifikation

en: template with C linkage
da: skabelon med C-kædning

en: %<__thread%> before %qD
da: %<__thread%> før %qD

en: ISO C++ 1998 does not support %<long long%>
da: ISO C++ 1998 understøtter ikke %<long long%>

en: duplicate %qD
da: duplikere %qD

en: duplicate %qs
da: duplikere %qs

en: expected %<new%>
da: forventede %<new%>

en: expected %<delete%>
da: forventede %<delete%>

en: expected %<return%>
da: forventede %<return%>

en: expected %<extern%>
da: forventede %<extern%>

en: expected %<static_assert%>
da: forventede %<static_assert%>

en: expected %<decltype%>
da: forventede %<decltype%>

en: expected %<operator%>
da: forventede %<operator%>

en: expected %<class%>
da: forventede %<class%>

en: expected %<template%>
da: forventede %<template%>

en: expected %<namespace%>
da: forventede %<namespace%>

en: expected %<using%>
da: forventede %<using%>

en: expected %<asm%>
da: forventede %<asm%>

en: expected %<try%>
da: forventede %<try%>

en: expected %<catch%>
da: forventede %<catch%>

en: expected %<throw%>
da: forventede %<throw%>

en: expected %<__label__%>
da: forventede %<__label__%>

en: expected %<@try%>
da: forventede %<@try%>

en: expected %<@synchronized%>
da: forventede %<@synchronized%>

en: expected %<@throw%>
da: forventede %<@throw%>

en: expected %<__transaction_atomic%>
da: forventede %<__transaction_atomic%>

en: expected %<__transaction_relaxed%>
da: forventede %<__transaction_relaxed%>

en: expected %<::%>
da: forventede %<::%>

en: expected %<...%>
da: forventede %<...%>

en: expected %<*%>
da: forventede %<*%>

en: expected %<~%>
da: forventede %<~%>

en: expected %<:%> or %<::%>
da: forventede %<:%> or %<::%>

en: expected %<class%>, %<typename%>, or %<template%>
da: forventede %<class%>, %<typename%>, eller %<template%>

en: %q#T was previously declared here
da: %q#T var tidligere erklæret her

en: %qD redeclared with different access
da: %qD omerklæret med anden adgang

en: enclosing class templates are not explicitly specialized
da: omgivende klasseskabeloner er ikke eksplicit specialiserede

en: specialization of %qD must appear at namespace scope
da: specialisering af %qD skal fremstå ved navnerumsanvendelsesområde

en: specialization of %qD in different namespace
da: specialisering af %qD i andet navnerum

en:   from definition of %q#D
da:   i forhold til definition af %q#D

en: template parameter list used in explicit instantiation
da: skabelonsparameterliste benyttet i eksplicit instantiering

en: definition provided for explicit instantiation
da: definition angivet for eksplicit instantiering

en: default argument specified in explicit specialization
da: standardparameter angivet i eksplicit specialisering

note: From [temp.expl.spec]: If such an explicit specialization for the member of a class template names an implicitly-declared special member function (clause _special_), the program is ill-formed. Similar language is found in [temp.explicit].
en: specialization of implicitly-declared special member function
da: specialisering af underforstået erklæret speciel medlemsfunktion

en: template class without a name
da: skabelonsklasse uden et navn

en:   but %d required
da:   men %d påkrævet

en: it must be the address of a function with external linkage
da: den skal være adressen af en funktion med ekstern kædning

en: template argument %d is invalid
da: skabelonsparameter %d er ugyldig

en: wrong number of template arguments (%d, should be %d)
da: forkert antal skabelonsparametre (%d, skulle være %d)

en: forming reference to void
da: danner reference til void

en: mysterious repository information in %s
da: mystisk info om opbevaringssted i '%s'

en: invalid base-class specification
da: ugyldig stamklasseangivelse

en: requested init_priority is not an integer constant
da: den udbedte init_priority er ikke en heltalskonstant

en: requested init_priority is out of range
da: den udbedte init_priority er uden for det gyldige interval

en: requested init_priority is reserved for internal use
da: den udbedte init_priority er reserveret til intern brug

en: lang_* check: failed in %s, at %s:%d
da: lang_*-kontrol: mislykkedes i %s, ved %s:%d

en: subscript missing in array reference
da: indeks mangler i tabelopslag

en: subscripted value is neither array nor pointer
da: værdien der er påført et indeks, er hverken en tabel eller en henvisningsvariabel

en: too many arguments to function
da: for mange parametre til funktionen

en: too few arguments to function
da: for få parametre til funktionen

en: NULL used in arithmetic
da: NULL benyttet i udregning

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
da: ISO C++ forbyder sammenligning mellem henvisningsvariabel og heltal

en: unordered comparison on non-floating point argument
da: uordnet sammenligning af ikke-kommatalsparameter

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning til funktion i fratrækning

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning til medlemsfunktion i fratrækning

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
da: ugyldig brug af en henvisning til en ufuldstændig type i henvisningsberegning

en:    in pointer to member function conversion
da:    i henvisning til medlemsfunktion-omdannelse

en:    in pointer to member conversion
da:    i henvisning til medlem-omdannelse

en: returning reference to temporary
da: returnerer reference til midlertidig variabel

en: returning a value from a destructor
da: returnerer en værdi fra en destruktionsfunktion

note: If a return statement appears in a handler of the function-try-block of a constructor, the program is ill-formed.
en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
da: kan ikke returnere fra en håndtering af en funktions-try-blok i en konstruktionsfunktion

note: You can't return a value from a constructor.
en: returning a value from a constructor
da: returnerer en værdi fra en konstruktionsfunktion

en: address of overloaded function with no contextual type information
da: adresse af flertydig funktion uden kontekstuelle typeoplysninger

en: overloaded function with no contextual type information
da: flertydig funktion uden kontekstuelle typeoplysninger

en: insufficient contextual information to determine type
da: utilstrækkelige kontekstuelle oplysninger til at afgøre typen

en: initializer-string for array of chars is too long
da: startværdistrengen til char-tabellen er for lang

en: index value instead of field name in union initializer
da: indeksværdi i stedet for feltnavn i union-startværdi

en: circular pointer delegation detected
da: fundet en henvisningsefterfølgelse der går i ring

en: ENTRY statement at %C cannot appear within a STRUCTURE block
da: ENTRY-sætning ved %C kan ikke fremgå i en STRUCTURE-blok

note: We would have required END [something].
en: %s statement expected at %L
da: %s-udtryk forventet ved %L

en: INTENT is not allowed inside of BLOCK at %C
da: INTENT er ikke tilladt i BLOCK ved %C

en: OPTIONAL is not allowed inside of BLOCK at %C
da: OPTIONAL er ikke tilladt i BLOCK ved %C

en: Syntax error in PROTECTED statement at %C
da: Syntaksfejl i PROTECTED-udtryk ved %C

en: Expected access-specifier at %C
da: Forventede tilgangsangivere ved %C

en: Expected binding attribute at %C
da: Forventede bindingattribut ved %C

en: %<)%> expected at %C
da: %<)%> forventet ved %C

en: PROCEDURE list at %C
da: PROCEDURE-liste ved %C

en: %<=> target%> is invalid for DEFERRED binding at %C
da: %<=> target%> er ugyldig for DEFERRED-binding ved %C

en: Expected %<::%> at %C
da: Forventede %<::%> ved %C

en: Expected generic name or operator descriptor at %C
da: Forventede generisk navn elelr operatordeskriptor ved %C

en: Malformed GENERIC statement at %C
da: Forkert udformet GENERIC-udtryk ved %C

en: Expected %<=>%> at %C
da: Forventede %<=>%> ved %C

en: show_expr(): Don't know how to show expr
da: show_expr(): Ved ikke hvordan udtryk skal vises

en:     Included at %s:%d:
da:     Inkluderet ved %s:%d:

en: Function %qs at %L must be PURE
da: Funktion %qs ved %L skal være PURE

en: %qs at %L is not a VALUE
da: %qs ved %L er ikke en VÆRDI

en: no input files; unwilling to write output files
da: ingen inputfiler; vil ikke skrive outputfiler

en: Incompatible derived type in PARAMETER at %L
da: uforenelig afledt type i PARAMETER ved %L

en: CLASS variable %qs at %L cannot have the PARAMETER attribute
da: CLASS-variablen %qs ved %L kan ikke have PARAMETER-attributten

en: Include directory %qs: %s
da: Inkluder mappe %qs: %s

en: Nonexistent include directory %qs
da: Ikkeeksisterende include-mappe %qs

en: %qs is not a directory
da: %qs er ikke en mappe

en: too many open parens
da: for mange åbne parenteser

en: mismatching parens
da: uens antal parenteser

en: unable to open file
da: kunne ikke åbne filen

en: close: %s
da: luk: %s

en: could not parse hex number
da: kunne ikke fortolke hex-tal

en: could not parse file offset
da: kunne ikke fortolke filforskydning

en: unexpected offset
da: uventet forskydning

en: invalid line in the resolution file
da: ugyldig linje i løsningsfilen

en: invalid resolution in the resolution file
da: ugyldig løsning i løsningsfilen

en: Cannot open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Cannot map %s
da: Kan ikke oversætte %s

en: Cannot read %s
da: Kan ikke læse %s

en: lto_obj_file_open() failed
da: lto_obj_file_open() mislykkedes

en: waitpid failed
da: waitpid mislykkedes

en: opening LTRANS output list %s: %m
da: åbner LTRANS-uddatalisten %s: %m

en: writing to LTRANS output list %s: %m
da: skriver til LTRANS-uddatalisten til %s: %m

en: closing LTRANS output list %s: %m
da: lukker LTRANS-uddatalisten %s: %m

en: could not open symbol resolution file: %m
da: kunne ikke åbne symbolløsningsfilen: %m

en: %<@end%> missing in implementation context
da: %<@end%> mangler i implementationskontekst

en: class attributes are not available in Objective-C 1.0
da: klasseattributter er ikke tilgængelige i Objective-C 1.0

en: category attributes are not available in Objective-C 1.0
da: kategoriattributter er ikke tilgængelige i Objective-C 1.0

en: category attributes are not available in this version of the compiler, (ignored)
da: kateogriattributter er ikke tilgængelige i denne version af kompileren, (ignoreret)

en: protocol attributes are not available in Objective-C 1.0
da: protokolattributter er ikke tilgængelige i Objective-C 1.0

en: %<@end%> must appear in an @implementation context
da: %<@end%> skal optræde i en @implementationskontekst

en: %<@package%> is not available in Objective-C 1.0
da: %<@package%> er ikke tilgængelig i Objective-C 1.0

en: %<@optional%> is not available in Objective-C 1.0
da: %<@optional%> er ikke tilgængelig i Objective-C 1.0

en: %<@required%> is not available in Objective-C 1.0
da: %<@required%> er ikke tilgængelig i Objective-C 1.0

en: %<@optional%> is allowed in @protocol context only
da: %<@optional%> er kun tilladt i @protocol-kontekst

en: %<@required%> is allowed in @protocol context only
da: %<@required%> er kun tilladt i @protocol-kontekst

en: %<@property%> is not available in Objective-C 1.0
da: %<@property%> er ikke tilgængelig i Objective-C 1.0

en: %<readonly%> attribute conflicts with %<readwrite%> attribute
da: %<readonly%>-attributten er i modstrid med %<readwrite%>-attributten

en: %<readonly%> attribute conflicts with %<setter%> attribute
da: %<readonly%>-attributten er i modstrid med %<setter%>attributten

en: %<assign%> attribute conflicts with %<retain%> attribute
da: %<assign%>-attributten er i modstrid med %<retain%>-attributten

en: %<assign%> attribute conflicts with %<copy%> attribute
da: %<assign%>-attributten er i modstrid med %<copy%>-attributten

en: %<retain%> attribute conflicts with %<copy%> attribute
da: %<retain%>-attributten er i modstrid med %<copy%>-attributten

en: invalid property declaration
da: ugyldig egenskabserklæring

en: %<retain%> attribute is only valid for Objective-C objects
da: %<retain%>-attributten er kun gyldig for Objective-C-objekter

en: %<copy%> attribute is only valid for Objective-C objects
da: %<copy%>-attributten er kun gyldig for Objective-C-objekter

en: redeclaration of property %qD
da: omerklæring af egenskaben %qD

en: originally specified here
da: oprindelig specificeret her

en: class %qE is deprecated
da: klassen %qE er forældet

en: method attributes are not available in Objective-C 1.0
da: metodeattributter er ikke tilgængelige i Objective-C 1.0

en: method definition not in @implementation context
da: metodedefinitionen optræder ikke i @implementation-kontekst

en: class %qs does not implement the %qE protocol
da: klassen %qs implementerer ikke protokollen %qE

en: type %qs does not conform to the %qE protocol
da: typen %qs overholder ikke protokollen %qE

en: comparison of distinct Objective-C types lacks a cast
da: sammenligning af distinkte Objective-C-typer mangler en typeomtvingelse

en: inconsistent instance variable specification
da: inkonsistent instansvariabelangivelse

en: [super ...] must appear in a method context
da: [super ...] skal optræde i en metodekontekst

en: %qs is deprecated; use -fstack-check
da: %qs er forældet; brug -fstack-check

en: %qs is deprecated; use -fno-zero-initialized-in-bss
da: %qs er forældet; brug -fno-zero-initialized-in-bss

en: missing device or architecture after %qs
da: manglende enhed eller arkitektur efter %qs

en: %<-msse5%> was removed
da: %<-msse5%> blev fjernet

en: unknown TLS model %qs
da: ukendt tls-model %qs

en: unrecognized visibility value %qs
da: ikke genkendt synlighedsværdi %qs

en: Unrecognized option to floating-point init value: %qs
da: Tilvalg til kommatals opstartsværdi blev ikke genkendt: %qs
