claws-mail 3.16.0git257 - en to da translation catalogue (3928 entries)

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing accounts.
da: Der er åbne redigeringsvinduer.
    Luk de åbne vinduer, før der redigeres konti.

en: Can't create folder.
da: Kan ikke oprette mappen.

en: Edit accounts
da: Redigér konti

en: Using 'Get Mail' will retrieve messages from your Accounts in the order given, the checkbox indicates which accounts will be included. Bold text indicates the default account.
da: Funktionen 'Hent Post' henter e-mails for dine konti i den givne rækkefølge, tjekboksen angiver hvilke konti inkluderes. Fed tekst viser standardkontoen.

en:  _Set as default account
da:  _Sæt som standardkonto

en: Accounts with remote folders cannot be copied.
da: Konti med fjernmapper kan ikke kopieres.

en: Copy of %s
da: Kopiering af %s

en: Do you really want to delete the account '%s'?
da: Skal kontoen '%s' virkelig slettes?

en: (Untitled)
da: (Uden titel)

en: Delete account
da: Slet konto

[ctx: Accounts List Get Column Name]
en: G
da: H

en: 'Get Mail' retrieves mail from the checked accounts
da: 'Hent Post' henter e-mails fra de afkrydsede konti

en: Name
da: Navn

en: Protocol
da: Protokol

en: Could not get message file %d
da: E-mailfilen %d kunne ikke hentes

en: Could not get message part.
da: Beskeddelen kunne ikke hentes.

en: Can't get part of multipart message: %s
da: Kan ikke hente del af flerleddet e-mail: %s

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F, %%as or %%p.
da: Den valgte handling kan ikke anvendes i redigeringsvinduet
    fordi den indeholder %%f, %%F, %%as eller %%p.

en: There is no filtering action set
da: Der er ikke angivet nogen filtreringshandling

en: Invalid filtering action(s):
    %s
da: Ugyldige filtreringshandlinger:
    %s

en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
da: Kunne ikke forgrene og udføre følgende kommando:
    %s
    %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Completed
da: Fuldført

en: --- Running: %s
da: --- Kører: %s

en: --- Ended: %s
da: --- Afsluttet: %s

en: Action's input/output
da: Handlingens input/output

en: Enter the argument for the following action:
    ('%%h' will be replaced with the argument)
      %s
da: Indtast argumentet til følgende handling:
    ('%%h' bliver erstattet af argumentet)
     %s

en: Action's hidden user argument
da: Handlingens skjulte brugerargument

en: Enter the argument for the following action:
    ('%%u' will be replaced with the argument)
      %s
da: Indtast argumentet til følgende handling:
    ('%%u' bliver erstattet af argumentet)
     %s

en: Action's user argument
da: Handlingens brugerargument

en: Cannot copy a folder to itself or to its sub-structure.
da: Kan ikke kopiere en mappe til sig selv eller til dens understruktur.

en: Cannot copy an address book to itself.
da: Kan ikke kopiere en adressebog til sig selv.

en: Cannot move a folder to itself or to its sub-structure.
da: Kan ikke flytte en mappe til sig selv eller til dens understruktur.

en: Group
da: Gruppe

en: date of birth
da: fødselsdag

en: address
da: adresse

en: phone
da: telefon

en: mobile phone
da: mobiltelefon

en: organization
da: organisation

en: office address
da: kontoradresse

en: office phone
da: kontortelefon

en: website
da: netside

en: Attribute name
da: Attributnavn

en: Delete all attribute names
da: Slet alle attributnavne

en: Do you really want to delete all attribute names?
da: Skal alle attributnavne virkelig slettes?

en: Delete attribute name
da: Slet attributnavn

en: Do you really want to delete this attribute name?
da: Skal dette attributnavn virkelig slettes?

en: Reset to default
da: Genindsæt standardværdier

en: Do you really want to replace all attribute names
    with the default set?
da: Skal alle attributnavne
    virkelig erstattes med standardværdierne?

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete _all
da: Slet _alt

en: _Reset to default
da: _Genindsæt standardværdier

en: Attribute name is not set.
da: Attributnavn er ikke angivet.

[ctx: Dialog title]
en: Edit attribute names
da: Redigér attributnavne

en: New attribute name:
da: Nyt attributnavn:

en: Adding or removing attribute names won't affect attributes already set for contacts.
da: Tilføjelse eller fjernelse af attributnavne berører ikke attributter, der allerede er angivet for kontakter.

en: Show duplicates in the same book
da: Vis dubletter i samme bog

en: Show duplicates in different books
da: Vis dubletter i forskellige bøger

en: Find address book email duplicates
da: Find dubletter af e-mailadresser i adressebog

en: Claws Mail will now search for duplicate email addresses in the address book.
da: Claws Mail vil nu søge nu efter dubletter af e-mailadresser i adressebogen.

en: No duplicate email addresses found in the address book
da: Der blev ikke fundet dubletter i adressebogen

en: Duplicate email addresses
da: E-mailadressedubletter

en: Address
da: Adresse

en: Address book path
da: Sti til adressebog

en: Delete address(es)
da: Slet adresser

en: Really delete the address(es)?
da: Skal adresserne virkelig slettes?

en: Delete address
da: Slet adresse

en: This address data is readonly and cannot be deleted.
da: Denne adresse er skrivebeskyttet og kan ikke slettes.

en: Add to address book
da: Tilføj i adressebogen

en: Contact
da: Kontakt

en: Remarks
da: Bemærkninger

en: Select Address Book Folder
da: Vælg adressebogsmappe

en: Add address(es)
da: Tilføj adresser

en: Can't add the specified address
da: Kan ikke tilføje anførte adresse

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: _Book
da: _Bog

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Tools
da: _Værktøj

en: New _Book
da: Ny _Bog

en: New _Folder
da: Ny _Mappe

en: New _vCard
da: Nyt _vCard

en: New _JPilot
da: Ny _JPilot

en: New LDAP _Server
da: Ny LDAP _Server

en: _Edit book
da: _Redigér bog

en: _Delete book
da: _Slet bog

en: _Save
da: _Gem

en: _Close
da: _Luk

en: _Select all
da: _Vælg alt

en: C_ut
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: New _Address
da: Ny _Adresse

en: New _Group
da: Ny _Gruppe

en: _Mail To
da: _Send til

en: _Merge
da: _Flet

en: Import _LDIF file...
da: Importér _LDIF fil...

en: Import M_utt file...
da: Importér M_utt fil...

en: Import _Pine file...
da: Importér _Pine fil...

en: Export _HTML...
da: Eksportér _HTML...

en: Export LDI_F...
da: Eksportér LDI_F...

en: Find duplicates...
da: Find dubletter...

en: Edit custom attributes...
da: Redigér tilpassede attributter...

en: _Browse Entry
da: _Gennemse element

en: Unknown
da: Ukendt

en: Bad arguments
da: Ugyldige argumenter

en: File not specified
da: Fil ikke anført

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error reading file
da: Fejl under læsning af fil

en: End of file encountered
da: Mødte slut-på-fil indikator

en: Error allocating memory
da: Fejl ved tildeling af hukommelse

en: Bad file format
da: Ugyldigt filformat

en: Error writing to file
da: Fejl ved skrivning til fil

en: Error opening directory
da: Fejl ved åbning af mappe

en: No path specified
da: Sti ikke anført

en: Error connecting to LDAP server
da: Fejl ved forbindelse til LDAP server

en: Error initializing LDAP
da: Fejl under initiering af LDAP

en: Error binding to LDAP server
da: Fejl ved binding til LDAP server

en: Error searching LDAP database
da: Fejl ved søgning i LDAP database

en: Timeout performing LDAP operation
da: Tidsudløb under udførelse af LDAP opgave

en: Error in LDAP search criteria
da: Fejl i LDAP søgekriterie

en: No LDAP entries found for search criteria
da: Der blev ikke fundet LDAP poster af søgekriteriet

en: LDAP search terminated on request
da: LDAP søgning afsluttet af brugeren

en: Error starting STARTTLS connection
da: Fejl under opstart af STARTTLS forbindelse

en: Distinguished Name (dn) is missing
da: Distinguished Name (dn) mangler

en: Missing required information
da: Nødvendig information mangler

en: Another contact exists with that key
da: En anden kontakt med denne nøgle findes allerede

en: Strong(er) authentication required
da: Stærk(ere) godkendelse kræves

en: Sources
da: Kilder

en: Address book
da: Adressebog

en: Search
da: Søg

en: Delete group
da: Slet gruppe

en: Really delete the group(s)?
    The addresses it contains will not be lost.
da: Skal grupperne virkelig slettes?
    Indholdet af adresser mistes ikke.

en: Cannot paste. Target address book is readonly.
da: Kan ikke indsættes. Adressebogen er skrivebeskyttet.

en: Cannot paste into an address group.
da: Kan ikke indsætte i en adressegruppe.

en: Do you want to delete the query results and addresses in '%s'?
da: Skal søgeresultaterne og adresserne i '%s' virkelig slettes?

en: Delete
da: Slet

en: Do you want to delete '%s'? If you delete the folder only, the addresses it contains will be moved into the parent folder.
da: Skal '%s' slettes? Hvis man kun sletter mappen, vil adresserne, den indeholder, blive flyttet til den overordnede mappe.

en: Delete folder
da: Slet mappe

en: Delete _folder only
da: Slet kun _mappen

en: Delete folder and _addresses
da: Slet mappe og _adresser

en: Do you want to delete '%s'?
    The addresses it contains will not be lost.
da: Skal '%s' slettes?
    Adresserne, den indeholder, mistes ikke.

en: Do you want to delete '%s'?
    The addresses it contains will be lost.
da: Skal '%s' slettes?
    Adresserne, den indeholder, mistes.

en: Search '%s'
da: Søg '%s'

en: New Contacts
da: Nye kontakter

en: New user, could not save index file.
da: Ny bruger, indeksfil kunne ikke gemmes.

en: New user, could not save address book files.
da: Ny bruger, kunne ikke gemme adressebogsfilerne.

en: Old address book converted successfully.
da: Gammel adressebog blev problemfrit konverteret.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file.
da: Gammel adressebog konverteret,
    den nye indeksfil for adresser kunne ikke gemmes.

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    men oprettede nye tomme adressebogsfiler.

en: Could not convert address book,
    could not save new address index file.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    kunne ikke gemme den nye indeksfil for adresser.

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    og kunne ikke oprette nye adressebogsfiler.

en: Addressbook conversion error
da: Fejl ved konvertering af adressebog

en: Addressbook Error
da: Fejl i adressebog

en: Could not read address index
da: Kunne ikke læse adresseindeks

en: Busy searching...
da: Aktiv med søgning...

en: Interface
da: Grænseflade

en: Address Books
da: Adressebøger

en: Folder
da: Mappe

en: LDAP servers
da: LDAP servere

en: LDAP Query
da: LDAP forespørgsel

en: Address Book
da: Adressebog

en: Please specify name for address book.
da: Anfør navnet på adressebog.

en: No available address book.
da: Ingen tilgængelig adressebog.

en: Please select the mail headers to search.
da: Angiv hvilket posthoved, der skal søges.

en: Collecting addresses...
da: Indsamler adresser...

en: address added by Claws Mail
da: adresse tilføjet af Claws Mail

en: Addresses collected successfully.
da: Problemfri indsamling af adresser.

en: Current folder:
da: Nuværende mappe:

en: Address book name:
da: Navn på adressebog:

en: Address book folder size:
da: Størrelse af adressebogsmappe:

en: Maximum amount of entries per folder within the newly created address book
da: Højeste antal poster per mappe i den nylig oprettede adressebog

en: Process these mail header fields
da: Behandl disse posthovedfelter

en: Include subfolders
da: Inkludér undermapper

en: Header Name
da: Navn på posthoved

en: Address Count
da: Antal adresser

en: Header Fields
da: Posthovedfelter

en: Finish
da: Færdig

en: Collect email addresses from selected messages
da: Indsaml e-mailadresser fra udvalgte e-mails

en: Collect email addresses from folder
da: Indsaml e-mailadresser fra mappe

en: Common addresses
da: Fælles adresser

en: Personal addresses
da: Personlige adresser

en: Common address
da: Fælles adresse

en: Personal address
da: Personlig adresse

en: Address(es) update
da: Adresseopdatering

en: Update failed. Changes not written to Directory.
da: Fejl i opdatering. Ændringer blev ikke indskrevet i mappe.

en: Notice
da: Bemærk

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: _View log
da: _Se loggen

en: Show this message next time
da: Vis denne e-mail næste gang

en: Browse Directory Entry
da: Gennemse mappeindhold

en: Server Name:
da: Servernavn:

en: LDAP Name
da: LDAP navn

en: Attribute Value
da: Attributværdi

en: Nothing
da: Intet

en: a viewer
da: en fremviser

en: a MIME parser
da: en MIME fortolker

en: folders
da: mapper

en: filtering
da: filtrering

en: a privacy interface
da: en grænseflade til databeskyttelse

en: a notifier
da: en underretter

en: an utility
da: en hjælpefunktion

en: things
da: ting

en: This plugin provides %s (%s), which is already provided by the %s plugin.
da: Dette udvidelsesmodul muliggør %s (%s), som allerede tilbydes af udvidelsesmodulet %s.

en: Plugin already loaded
da: Udvidelsesmodulet er allerede indlæst

en: Failed to allocate memory for Plugin
da: Kunne ikke tildele hukommelse til udvidelsesmodulet

en: This module is not licensed under a GPL v3 or later compatible license.
da: Dette program er ikke licensbelagt under en GPL v3 eller senere anvendelig licens.

en: This module is for Claws Mail GTK1.
da: Dette program er for Claws Mail GTK1.

en: Your version of Claws Mail is newer than the version the '%s' plugin was built with.
da: Versionen af Claws Mail er nyere end den version, som '%s' udvidelsesmodulet er bygget til.

en: Your version of Claws Mail is newer than the version the plugin was built with.
da: Versionen af Claws Mail er nyere end den version, som udvidelsesmodulet er bygget med.

en: Your version of Claws Mail is too old for the '%s' plugin.
da: Versionen af Claws Mail er for gammel til '%s' udvidelsesmodulet.

en: Your version of Claws Mail is too old for the plugin.
da: Versionen af Claws Mail er for gammel til udvidelsesmodulet.

en: SSL/TLS handshake failed
da: Fejl under SSL/TLS forhandling

en: No SMTP AUTH method available
da: Der er ingen SMTP AUTH metode tilgængelig

en: Selected SMTP AUTH method not available
da: Den valgte SMTP AUTH metode var ikke tilgængelig

en: bad SMTP response
da: ugyldigt SMTP svar

en: error occurred on SMTP session
da: der opstod fejl under SMTP sessionen

en: error occurred on authentication
da: der opstod fejl under godkendelse

en: Message is too big (Maximum size is %s)
da: E-mailen er for stor (maksimum er %s)

en: couldn't start STARTTLS session
da: kunne ikke starte STARTTLS session

en: Socket IO timeout.
da: Tidsudløb for sokkel I/O.

en: Connection timed out.
da: Forbindelsen afbrudt pga tidsudløb.

en: %s:%d: connection failed (%s).
da: %s:%d: forbindelsesfejl (%s).

en: %s:%d: unknown host.
da: %s:%d: ukendt vært.

en: %s:%s: host lookup failed (%s).
da: %s:%s: opslag på vært mislykkedes (%s).

en: write on fd%d: %s
da: skriv på fd%d: %s

en: Cannot stat P12 certificate file (%s)
da: Kan ikke få status på P12 certifikatfil (%s)

en: Cannot read P12 certificate file (%s)
da: Kan ikke læse P12 certifikatfil (%s)

en: Cannot import P12 certificate file (%s)
da: Kan ikke importere P12 certifikatfil (%s)

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Uncheckable
da: Ukontrollérbar

en: Self-signed certificate
da: Selvsigneret certifikat

en: Revoked certificate
da: Ophævet certifikat

en: No certificate issuer found
da: Ingen certificeringsinstans fundet

en: Certificate issuer is not a CA
da: Certificeringsinstans er ikke en CA

en: Cannot open certificate file %s: %s
da: Kan ikke åbne certifikatfil %s: %s

en: Certificate file %s missing (%s)
da: Certifikatfil %s mangler (%s)

en: Cannot open key file %s (%s)
da: Kan ikke åbne nøglefil %s (%s)

en: Key file %s missing (%s)
da: Nøglefil %s mangler (%s)

en: Failed to read P12 certificate file %s
da: Kunne ikke læse P12 certifikatfil %s

en: Cannot open P12 certificate file %s (%s)
da: Kan ikke åbne P12 certifikatfil %s (%s)

en: P12 Certificate file %s missing (%s)
da: P12 Certifikatfil %s mangler (%s)

en: <not in certificate>
da: <ikke i certifikatet>

en: (Subject cleared by RegExp)
da: (Emne nulstillet af regulært udtryk)

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Saturday
da: Lørdag

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: January
da: Januar

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: February
da: Februar

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: March
da: Marts

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: May
da: Maj

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: June
da: Juni

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: July
da: Juli

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: October
da: Oktober

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Mon
da: Man

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Sat
da: Lør

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: May
da: Maj

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Oct
da: Okt

[ctx: For use by strftime (morning)]
en: AM
da: FM

[ctx: For use by strftime (afternoon)]
en: PM
da: EM

[ctx: For use by strftime (morning, lowercase)]
en: am
da: fm

[ctx: For use by strftime (afternoon, lowercase)]
en: pm
da: em

en: You have opted to sign and/or encrypt this message but have not selected a privacy system.
    
    Signing and encrypting have been disabled for this message.
da: Du har valgt at signere og/eller kryptere denne e-mail, men har ikke valgt et databeskyttelsessystem.
    
    Signering og kryptering er ikke mulig for denne e-mail.

en: _Add...
da: _Tilføj...

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Properties...
da: _Egenskaber...

en: _Message
da: _E-mail

en: _Spelling
da: _Stavning

en: _Options
da: _Muligheder

en: _Help
da: _Hjælp

en: Send _later
da: Send _senere

en: _Attach file
da: _Vedhæft fil

en: _Insert file
da: I_ndsæt fil

en: Insert si_gnature
da: Indsæt si_gnatur

en: _Replace signature
da: _Erstat signatur

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Undo
da: _Genskab

en: _Redo
da: _Gentag

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Special paste
da: Indsæt _special

en: As _quotation
da: Som _citat

en: _Wrapped
da: _Ombrudt

en: _Unwrapped
da: _Uden ombrud

en: Select _all
da: Vælg _alt

en: A_dvanced
da: A_vanceret

en: Move a character backward
da: Flyt et tegn baglæns

en: Move a character forward
da: Flyt et tegn forlæns

en: Move a word backward
da: Flyt et ord baglæns

en: Move a word forward
da: Flyt et ord forlæns

en: Move to beginning of line
da: Flyt til begyndelse af linien

en: Move to end of line
da: Flyt til linieslut

en: Move to previous line
da: Flyt til forrige linie

en: Move to next line
da: Flyt til næste linie

en: Delete a character backward
da: Slet et tegn baglæns

en: Delete a character forward
da: Slet et tegn forlæns

en: Delete a word backward
da: Slet et ord baglæns

en: Delete a word forward
da: Slet et ord forlæns

en: Delete line
da: Slet en linie

en: Delete to end of line
da: Slet til linieslut

en: _Wrap current paragraph
da: _Ombryd nuværende afsnit

en: Wrap all long _lines
da: Ombryd alle lange _linier

en: Edit with e_xternal editor
da: Redigér med e_kstern tekstbehandler

en: _Check all or check selection
da: _Kontrollér alt eller det markerede

en: _Highlight all misspelled words
da: _Fremhæv alle fejlstavede ord

en: Check _backwards misspelled word
da: kontrollér fejlstavede ord _baglæns

en: _Forward to next misspelled word
da: _Fremad til næste fejlstavede ord

en: Reply _mode
da: Svar_tilstand

en: Privacy _System
da: Databeskyttelses_system

en: _Priority
da: _Prioritet

en: Character _encoding
da: Tegn_kodning

en: Western European
da: Vesteuropæisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Korean
da: Koreansk

en: _Address book
da: _Adressebog

en: _Template
da: _skabeloner

en: Actio_ns
da: _Handlinger

en: _About
da: _Om

en: Aut_o wrapping
da: Aut_omatisk ombrydning

en: Auto _indent
da: Automatisk _indrykning

en: Si_gn
da: Si_gnér

en: _Encrypt
da: _Kryptér

en: _Request Return Receipt
da: _Anmod om kvittering

en: Remo_ve references
da: Fje_rn referencer

en: Show _ruler
da: Vis _linial

en: _All
da: _Alle

en: _Sender
da: _Afsender

en: _Mailing-list
da: _Diskussionsliste

en: _Highest
da: _Højest

en: Hi_gh
da: H_øj

en: Lo_w
da: L_av

en: _Lowest
da: _Lavest

en: _Automatic
da: _Automatisk

en: Central European (ISO-8859-_2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-_2)

en: Greek (ISO-8859-_7)
da: Græsk (ISO-8859-_7)

en: Turkish (ISO-8859-_9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-_9)

en: New message From format error.
da: Fejl i fra-feltet i ny e-mail.

en: New message subject format error.
da: Formatfejl i emnet til ny e-mail.

en: The body of the "New message" template has an error at line %d.
da: Teksten i "Ny e-mail" skabelonen har en fejl i linie %d.

en: Unable to reply. The original email probably doesn't exist.
da: Ude af stand til at svare. Den oprindelige email findes nok ikke.

en: The "From" field of the "Reply" template contains an invalid email address.
da: "Fra" feltet i "Svar" skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The body of the "Reply" template has an error at line %d.
da: Teksten i "Svar" skabelonen har en fejl i linie %d.

en: The "From" field of the "Forward" template contains an invalid email address.
da: "Fra" feltet i "Videresend" skabelonen indeholder en ugyldig email-adresse.

en: The body of the "Forward" template has an error at line %d.
da: Teksten i "Videresend" skabelonen har en fejl i linie %d.

en: Fw: multiple emails
da: Fw: flere stykker post

en: The body of the "Redirect" template has an error at line %d.
da: Teksten i "Omdirigér" skabelonen har en fejl i linie %d.

en: Reply-To:
da: Svar til:

en: Newsgroups:
da: Nyhedsgrupper:

en: Followup-To:
da: Opfølgning til:

en: In-Reply-To:
da: I svar til:

en: To:
da: Til:

en: Couldn't attach a file (charset conversion failed).
da: Kunne ikke vedhæfte fil (tegnsætkonvertering mislykkedes).

en: The following file has been attached: 
    %s | The following files have been attached: 
    %s
da[0]: Den følgende fil er blevet vedhæftet: 
    %s
da[1]: De følgende filer er blevet vedhæftet: 
    %s

en: The "Quotation mark" of the template is invalid.
da: "Anførselstegnet" i skabelonen er ugyldig.

en: Could not get size of file '%s'.
da: Kunne ikke hente størrelsen af fil '%s'.

en: You are about to insert a file of %s in the message body. Are you sure you want to do that?
da: Du er i færd med at indsætte en fil på %s i brødteksten. Er du sikker på, at du ønsker at gøre det?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: _Insert
da: _Indsæt

en: File %s is empty.
da: Filen %s er tom.

en: Empty file
da: Tom fil

en: _Attach anyway
da: _Vedhæft alligevel

en: Can't read %s.
da: Kan ikke læse %s.

en: Message: %s
da: E-mail: %s

en:  [Edited]
da:  [Redigeret]

en: %s - Compose message%s
da: %s - Skriv e-mail%s

en: [no subject] - Compose message%s
da: [intet emne] - Skriv e-mail%s

en: Compose message
da: Skriv e-mail

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
da: Det er ikke angivet, hvilken konto der sender e-mailen.
    Vælg en konto før afsendelse.

en: The only recipient is the default '%s' address. Send anyway?
da: Den eneste modtager er standard '%s' adressen. Skal den sendes alligevel?

en: Recipient is not specified.
da: Der er ikke anført en modtager.

en: Subject is empty. %s
da: Emnet er tomt. %s

en: Send it anyway?
da: Skal den alligevel sendes?

en: Queue it anyway?
da: Skal den alligevel sættes i kø?

en: Send later
da: Send senere

en: _Queue
da: _Kø

en: Sending to %d recipients. %s
da: Sender til %d modtagere. %s

en: Could not queue message.
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø.

en: Could not queue message:
    
    %s.
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø:
    
    %s.

en: Could not queue message for sending:
    
    Signature failed: %s
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø til afsendelse:
    
    Signaturfejl: %s

en: Could not queue message for sending:
    
    Encryption failed: %s
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø til afsendelse:
    
    Krypteringsfejl: %s

en: Could not queue message for sending:
    
    Charset conversion failed.
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø til afsendelse:
    
    Tegnsætkonvertering mislykkedes.

en: Could not queue message for sending:
    
    Couldn't get recipient encryption key.
da: Kunne ikke sætte e-mailen i kø til afsendelse:
    
    Kunne ikke hente modtagerens krypteringsnøgle.

en: The message was queued but could not be sent.
    Use "Send queued messages" from the main window to retry.
da: E-mailen blev sat i kø men kunne ikke sendes.
    Brug "Send e-mails fra kø" i hovedvinduet for at prøve igen.

en: %s
    Use "Send queued messages" from the main window to retry.
da: %s
    Brug "Send e-mails fra kø" i hovedvinduet for at prøve igen.

en: Can't convert the character encoding of the message 
    to the specified %s charset.
    Send it as %s?
da: Kan ikke konvertere e-mailens tegnkodning 
    til det anførte %s tegnsæt.
    Skal det sendes som %s?

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
da: Linie %d er længere end maksimal linielængde (998 byte).
    E-mailens indhold kan blive ødelagt på vej til forsendelse.
    
    Skal den sendes alligevel?

en: Encryption warning
da: Krypteringsadvarsel

en: C_ontinue
da: F_ortsæt

en: No account for sending mails available!
da: Der er ingen konto tilgængelig for afsendelse af email!

en: Selected account isn't NNTP: Posting is impossible.
da: Den valgte konto er ikke NNTP: Afsendelse er ikke mulig.

en: Attachment %s doesn't exist anymore. Ignore?
da: Vedhæftningen %s eksisterer ikke længere. Skal den ignoreres?

en: Cancel sending
da: Annullér afsendelse

en: Ignore attachment
da: Ignorér vedhæftning

en: Original %s part
da: Oprindelig %s del

en: Add to address _book
da: Tilføj i adresse_bogen

en: Delete entry contents
da: Slet postens indhold

en: Use <tab> to autocomplete from addressbook
da: Brug <tab> for automatisk udfyldning fra adressebogen

en: Mime type
da: Mime-type

en: Size
da: Størrelse

en: Save Message to
da: Gem e-mail i

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Select folder to save message to
da: Vælg mappe til at gemme e-mailen

en: Hea_der
da: Ho_ved

en: _Attachments
da: _Vedhæftninger

en: Othe_rs
da: An_det

en: S_ubject:
da: E_mne:

en: Spell checker could not be started.
    %s
da: Stavekontrol kunne ikke startes.
    %s

en: _From:
da: _Fra:

en: Account to use for this email
da: Konto til brug for denne email

en: Sender address to be used
da: Afsenderadresse

en: The privacy system '%s' cannot be loaded. You will not be able to sign or encrypt this message.
da: Databeskyttelsessystemet '%s' kan ikke indlæses. Denne e-mail kan hverken signeres eller krypteres.

en: _None
da: _Ingen

en: The body of the template has an error at line %d.
da: Teksten i skabelonen har en fejl i linie %d.

[ctx: '%s' stands for a header name]
en: Template '%s' format error.
da: Formatfejl i skabelonens '%s' felt.

en: Invalid MIME type.
da: Ugyldig MIME-type.

en: File doesn't exist or is empty.
da: Filen eksisterer ikke eller er tom.

en: Properties
da: Egenskaber

en: MIME type
da: MIME-type

en: Encoding
da: Tegnkodning

en: Path
da: Sti

en: File name
da: Filnavn

en: Could not write the body to file:
    %s
da: Kunne ikke skrive brødteksten til fil:
    %s

en: Could not spawn the following command:
    %s
    %s
da: Kunne ikke forgrene følgende kommando:
    %s
    %s

en: External editor stopped with an error:%s
da: Den eksterne redigering stoppede med en fejl:%s

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process?
    process id: %d
da: Det eksterne redigeringsprogram kører stadigt.
    Skal processens afslutning gennemtvinges?
    Processens gruppe-ID: %d

en: Claws Mail needs network access in order to send this email.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne sende denne post.

en: Could not save draft.
da: Kunne ikke gemme udkast.

en: Could not save draft
da: Kunne ikke gemme udkast

en: Could not save draft.
    Do you want to cancel exit or discard this email?
da: Kunne ikke gemme udkast.
    Skal lukning annulleres eller e-mailen kasseres?

en: _Cancel exit
da: _Annullér lukning

en: _Discard email
da: _Kassér email

en: Select file
da: Vælg fil

en: File '%s' could not be read.
da: Filen '%s' kunne ikke læses.

en: File '%s' contained invalid characters
    for the current encoding, insertion may be incorrect.
da: Filen '%s' indeholder ugyldige tegn
    for den aktuelle tegnkodning, indsættelse kan være forkert.

en: Discard message
da: Kassér e-mailen

en: This message has been modified. Discard it?
da: Denne e-mail er blevet ændret. Skal det kasseres?

en: _Discard
da: _Kassér

en: _Save to Drafts
da: _Gem som Udkast

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: This message has been modified. Save the latest changes?
da: Denne e-mail er blevet ændret. Skal de seneste ændringer gemmes?

en: _Don't save
da: _Kassér

en: Do you want to apply the template '%s'?
da: Skal skabelonen '%s' anvendes?

en: Apply template
da: Anvend skabelon

en: _Replace
da: _Erstat

en: Do you want to insert the contents of the file into the message body, or attach it to the email? | Do you want to insert the contents of the %d files into the message body, or attach them to the email?
da[0]: Skal indholdet af filen indsættes i brødteksten eller vedhæftes?
da[1]: Skal indholdet af de %d filer indsættes i brødteksten eller vedhæftes?

en: Insert or attach?
da: Indsæt eller vedhæft?

en: _Attach
da: _Vedhæft

en: Quote format error at line %d.
da: Formatfejl i citation i linie %d.

en: You are about to reply to %d messages. Opening the windows could take some time. Do you want to continue?
da: Du er i færd med at svare på %d e-mails. At åbne vinduerne kan tage nogen tid. Ønsker du at fortsætte?

en: Claws Mail process (%ld) received signal %ld
da: Claws Mail processen (%ld) modtog signalet %ld

en: Claws Mail has crashed
da: Claws Mail er brudt ned

en: %s.
    Please file a bug report and include the information below.
da: %s.
    Opret evt. en fejlrapport og inkludér nedenstående informationer.

en: Debug log
da: Fejlsøgningslog

en: Close
da: Luk

en: Save...
da: Gem...

en: Create bug report
da: Opret fejlrapport

en: Save crash information
da: Gem information om nedbruddet

en: Add New Person
da: Tilføj ny person

en: Adding a new person requires at least one of the
    following values to be set:
     - Display Name
     - First Name
     - Last Name
     - Nickname
     - any email address
     - any additional attribute
    
    Click OK to keep editing this contact.
    Click Cancel to close without saving.
da: At tilføje en ny person kræver at mindst én af
    følgende oplysninger oprettes:
     - Vist navn
     - Fornavn
     - Efternavn
     - Kaldenavn
     - en e-mailadresse
     - evt. anden attribut
    
    Klik OK for at fortsætte med at redigere denne kontakt.
    Klik annullér for at lukke uden at gemme.

en: Adding a new person requires at least one of the
    following values to be set:
     - First Name
     - Last Name
     - any email address
     - any additional attribute
    
    Click OK to keep editing this contact.
    Click Cancel to close without saving.
da: At tilføje en ny person kræver at mindst én af
    følgende oplysninger oprettes:
     - Fornavn
     - Efternavn
     - en e-mailadresse
     - evt. anden attribut
    
    Klik OK for at fortsætte med at redigere denne kontakt.
    Klik annullér for at lukke uden at gemme.

en: Edit Person Details
da: Redigering af persondetaljer

en: An Email address must be supplied.
da: Der skal anføres e-mailadresse.

en: A Name and Value must be supplied.
da: Et Navn og en Værdi skal angives.

en: Discard
da: Kassér

en: Apply
da: Anvend

en: Edit Person Data
da: Redigering af persondata

en: Choose a picture
da: Vælg et billede

en: Failed to import image: 
    %s
da: Kunne ikke importere billede: 
    %s

en: _Set picture
da: I_ndsæt billede

en: _Unset picture
da: _Fjern billede

en: Photo
da: Foto

en: Display Name
da: Vist navn

en: Last Name
da: Efternavn

en: First Name
da: Fornavn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Value
da: Værdi

en: _User Data
da: _Brugerdata

en: _Email Addresses
da: _E-mailadresser

en: O_ther Attributes
da: _Andre attributter

en: Failed to save image: 
    %s
da: Kunne ikke gemme billede: 
    %s

en: File appears to be OK.
da: Filen forekommer OK.

en: File does not appear to be a valid address book format.
da: Filen forekommer ikke at have et gyldigt adressebogsformat.

en: Could not read file.
da: Kunne ikke læse filen.

en: Edit Addressbook
da: Redigér adressebog

en:  Check File
da:  Tjek Fil

en: File
da: Fil

en: Add New Addressbook
da: Tilføj ny adressebog

en: A Group Name must be supplied.
da: Et gruppenavn skal angives.

en: Edit Group Data
da: Redigér gruppedata

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Addresses in Group
da: Adresser i gruppe

en: Available Addresses
da: Tilgængelige adresser

en: Move Email Addresses to or from Group with arrow buttons
da: Flyt e-mailadresser til eller fra en gruppe med piletasterne

en: Edit Group Details
da: Redigér Gruppedetaljer

en: Add New Group
da: Tilføj Ny Gruppe

en: Edit folder
da: Redigér mappe

en: Input the new name of folder:
da: Indtast det ny mappenavn:

en: New folder
da: Ny mappe

en: Input the name of new folder:
da: Indtast navnet på den nye mappe:

en: File does not appear to be JPilot format.
da: Filen forekommer ikke at være i JPilot format.

en: Select JPilot File
da: Vælg JPilot-fil

en: Edit JPilot Entry
da: Redigér JPilot post

en: Additional e-Mail address item(s)
da: Yderligere e-mailadresse-elementer

en: Add New JPilot Entry
da: Tilføj Ny JPilot Post

en: Edit LDAP - Select Search Base
da: Redigér LDAP - Vælg søgedatabase

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Search Base
da: Søgedatabase

en: Available Search Base(s)
da: Tilgængelige søgedatabaser

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
da: Kunne ikke læse søgedatabaser fra serveren - indsæt i stedet manuelt

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke forbinde til serveren

en: A Name must be supplied.
da: Et navn skal angives.

en: A Hostname must be supplied for the server.
da: Et værtsnavn skal angives for serveren.

en: At least one LDAP search attribute should be supplied.
da: Mindst én LDAP søgeattribut skal angives.

en: Connected successfully to server
da: Problemfri forbindelse til serveren

en: Edit LDAP Server
da: Redigér LDAP-server

en: A name that you wish to call the server.
da: Et navn til serveren.

en: This is the hostname of the server. For example, "ldap.example.org" may be appropriate for the "example.org" organization. An IP address may also be used. You may specify "localhost" if running an LDAP server on the same computer as Claws Mail.
da: Dette er serverens værtsnavn. For eksempel kan "ldap.example.org" være passende for "example.org" organisationen. En IP-adresse kan også bruges. Man kan endvidere angive "localhost", hvis man kører en LDAP-server på samme computer som Claws Mail.

en: Enable secure connection to the LDAP server via STARTTLS. Connection starts unencrypted and is secured by STARTTLS command. If connection fails, be sure to check the correct configuration in ldap.conf (TLS_CACERTDIR and TLS_REQCERT fields).
da: Aktivér sikker tilslutning til LDAP-server med STARTTLS. Forbindelsen starter ukrypteret og er sikret af STARTTLS-kommandoen. Tjek konfigurationen i ldap.conf (felterne TLS_CACERTDIR og TLS_REQCERT), hvis tilslutningen mislykkes.

en: Enable secure connection to the LDAP server via SSL/TLS. If connection fails, be sure to check the correct configuration in ldap.conf (TLS_CACERTDIR and TLS_REQCERT fields).
da: Aktivér sikker tilslutning til LDAP-serveren med SSLTLS. Tjek konfigurationen i ldap.conf (felterne TLS_CACERTDIR og TLS_REQCERT), hvis tilslutningen mislykkes.

en: The port number that the server listens on. Port 389 is the default.
da: Portnummeret som serveren lytter på. Portnummer 389 er standard.

en:  Check Server
da:  Tjek Server

en: Press this button to test the connection to the server.
da: Tryk på denne knap for at afprøve forbindelsen til serveren.

en: This specifies the name of the directory to be searched on the server. Examples include:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country
da: Dette angiver navnet på den mappe, der skal søges på fra serveren. Eksempelvis:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country

en: Press this button to lookup the name of available directory names on the server.
da: Tryk på denne knap for at hente tilgængelige mappenavne på serveren.

en: Search Attributes
da: Søgeattributter

en: A list of LDAP attribute names that should be searched when attempting to find a name or address.
da: En liste af LDAP attributnavne som kan søges i for at finde et navn eller an adresse.

en:  Defaults
da:  Standarder

en: This resets the attribute names to a default value that should find most names and addresses during a name or address search process.
da: Dette nulstiller attributnavnene til standardværdier, som burde kunne finde de fleste navne og adresser ved en navne- eller adressesøgning.

en: Max Query Age (secs)
da: Maks. søgetid (sek)

en: This defines the maximum period of time (in seconds) that an address search result is valid for address completion purposes. Search results are stored in a cache until this period of time has passed and then retired. This will improve the response time when attempting to search for the same name or address on subsequent address completion requests. The cache will be searched in preference to performing a new server search request. The default value of 600 seconds (10 minutes), should be sufficient for most servers. A larger value will reduce the search time for subsequent searches. This is useful for servers that have slow response times at the expense of more memory to cache results.
da: Dette definerer den maksimale tid (i sekunder), i hvilken resultatet af en adressesøgning er gyldig, hvad angår fuldførelse af adressen. Søgeresultatet gemmes i et mellemlager, indtil dette tidsforløb er passeret, hvorefter det gemmes permanent. Dette vil forbedre svartiden ved søgning efter det samme navn eller adresse til fuldførelse af adresser. Mellemlageret gennemsøges først i stedet for at foretage en ny søgning af serveren. Standardværdien på 600 sekunder (10 minutter) bør være tilstrækkelig for de fleste servere. En større værdi vil reducere søgetiden for efterfølgende søgninger. Dette er nyttigt for servere med langsom svartid men på bekostning af mere lagerplads.

en: Include server in dynamic search
da: Inkludér serveren i dynamisk søgning

en: Check this option to include this server for dynamic searches when using address completion.
da: Afkryds denne mulighed for at inkludere denne server i dynamisk søgning, når adressefuldførelse anvendes.

en: Match names 'containing' search term
da: Match navne 'indeholdende' søgebegreb

en: Searches for names and addresses can be performed either using "begins-with" or "contains" search term. Check this option to perform a "contains" search; this type of search usually takes longer to complete. Note that for performance reasons, address completion uses "begins-with" for all searches against other address interfaces.
da: Søgning efter navne og adresser kan udføres enten ved brug af "begynder med" eller "indeholder" søgebegreb. Afkryds denne mulighed for at udføre en "indeholder" søgning; denne type søgning tager som regel mere tid at fuldføre. Bemærk, at på grund af ydeevne bruges altid "begynder med" søgning mod andre adressegrænseflader.

en: The LDAP user account name to be used to connect to the server. This is usually only used for protected servers. This name is typically formatted as: "cn=user,dc=claws-mail,dc=org". This is usually left empty when performing a search.
da: LDAP-brugerens kontonavn til brug for at forbinde til serveren. Det bruges normalt kun for beskyttede servere. Det navn er typisk formateret som: "cn=user,dc=claws-mail,dc=org". Det vil normalt være tomt ved søgning.

en: Bind Password
da: Bind adgangskode

en: The password to be used when connecting as the "Bind DN" user.
da: Adgangskoden som skal bruges ved tilslutning som "Bind DN" bruger.

en: Show password
da: Vis adgangskoden

en: Timeout (secs)
da: Tidsudløb (sek)

en: The timeout period in seconds.
da: Perioden for tidsudløb i sekunder.

en: Maximum Entries
da: Største antal poster

en: The maximum number of entries that should be returned in the search result.
da: Det maksimale antal poster som kan returneres i søgeresultatet.

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Extended
da: Udvidet

en: Add New LDAP Server
da: Tilføj ny LDAP server

en: Tag
da: Mærke

en: Delete tag
da: Slet mærke

en: Do you really want to delete this tag?
da: Skal dette mærke virkelig slettes?

en: Delete all tags
da: Slet alle mærker

en: Do you really want to delete all tags?
da: Skal alle mærker virkelig slettes?

en: You entered a reserved tag name, please choose another instead.
da: Der er angivet et reserveret mærkenavn, vælg et andet i stedet.

en: Tag is not set.
da: Mærke er ikke sat.

[ctx: Dialog title]
en: Apply tags
da: Anvend mærke

en: New tag:
da: Nyt mærke:

en: Please select tags to apply/remove. Changes are immediate.
da: Vælg mærker for anvend/fjern. Ændringerne er øjeblikkelige.

en: File does not appear to be vCard format.
da: Fil synes ikke at være vCard format.

en: Select vCard File
da: Vælg vCard-fil

en: Edit vCard Entry
da: Redigér vCard-post

en: Add New vCard Entry
da: Tilføj ny vCard-post

en: Impossible to set the client certificate.
da: Umuligt at indføre klientcertifikatet.

en: couldn't get xover range
da: kunne ikke hente xover-interval

en: couldn't get xhdr range
da: kunne ikke hente xhdr-interval

en: Please specify output directory and file to create.
da: Angiv output-mappe og -fil, som skal oprettes.

en: Select stylesheet and formatting.
da: Vælg stilark og formatering.

en: File exported successfully.
da: Problemfri fileksport.

en: The HTML output directory '%s'
    does not exist. Do you want to create it?
da: HTML output-mappe '%s'
    eksisterer ikke. Skal den oprettes?

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Could not create output directory for HTML file:
    %s
da: Kunne ikke oprette output-mappe for HTML-fil:
    %s

en: Failed to Create Directory
da: Det mislykkedes at oprette mappe

en: Error creating HTML file
da: Fejl under oprettelse af HTML-fil

en: Select HTML output file
da: Vælg HTML output-fil

en: HTML Output File
da: HTML output-fil

en: B_rowse
da: G_ennemse

en: Stylesheet
da: Stilark

en: None
da: Ingen

en: Default
da: Standard

en: Full
da: Fuld

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom-2
da: Tilpasset-2

en: Custom-3
da: Tilpasset-3

en: Custom-4
da: Tilpasset-4

en: Full Name Format
da: Format for fuldt navn

en: First Name, Last Name
da: Fornavn, efternavn

en: Last Name, First Name
da: Efternavn, fornavn

en: Color Banding
da: Farvebenyttelse

en: Format Email Links
da: Formatér email-links

en: Format User Attributes
da: Formatér brugerattributter

en: Address Book:
da: Adressebog:

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Open with Web Browser
da: Åbn med web-browser

en: Export Address Book to HTML File
da: Eksportér adressebog til HTML-fil

en: File Info
da: Filinfo

en: Please specify output directory and LDIF filename to create.
da: Angiv output-mappe og LDIF filnavn som skal oprettes.

en: Specify parameters to format distinguished name.
da: Angiv parametre til formatering af distinguished navn.

en: LDIF Output Directory '%s'
    does not exist. OK to create new directory?
da: LDIF output-mappe '%s'
    eksisterer ikke. OK for at oprette ny mappe?

en: Create Directory
da: Opret mappe

en: Could not create output directory for LDIF file:
    %s
da: Kunne ikke oprette output-mappe for LDIF-fil:
    %s

en: Suffix was not supplied
da: Der blev ikke angivet nogen endelse

en: A suffix is required if data is to be used for an LDAP server. Are you sure you wish to proceed without a suffix?
da: Der kræves en endelse, såfremt data skal bruges for en LDAP-server. Skal der virkelig fortsættes uden endelse?

en: Error creating LDIF file
da: Fejl ved oprettelse af LDIF-fil

en: Select LDIF output file
da: Vælg LDIF output-fil

en: LDIF Output File
da: LDIF output-fil

en: The address book Unique ID is used to create a DN that is formatted similar to:
      uid=102376,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
da: Adressebogens entydige ID bruges til at oprette et DN, som er formateret på samme måde som:
      uid=102376,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: The address book Display Name is used to create a DN that is formatted similar to:
      cn=John Doe,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
da: Adressebogens Vist Navn bruges til at oprette et DN, som er formateret på samme måde som:
      uid=John Doe,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: The first Email Address belonging to a person is used to create a DN that is formatted similar to:
      mail=john.doe@domain.com,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
da: Den første e-mailadresse, som tilhører en person, bruges til at oprette et DN, som er formateret på samme måde som:
      mail=john.doe@domain.com,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: Suffix
da: Endelse

en: The suffix is used to create a "Distinguished Name" (or DN) for an LDAP entry. Examples include:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country
da: Endelsen bruges til at oprette et "Distinguished Navn" (eller DN) for en LDAP-post. Eksempelvis:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country

en: Relative DN
da: Relativ DN

en: Unique ID
da: Entydig ID

en: The LDIF file contains several data records that are usually loaded into an LDAP server. Each data record in the LDIF file is uniquely identified by a "Distinguished Name" (or DN). The suffix is appended to the "Relative Distinguished Name" (or RDN) to create the DN. Please select one of the available RDN options that will be used to create the DN.
da: LDIF-filen indeholder adskillige dataposter, som normalt indlæses i en LDAP server. Hver datapost i LDIF-filen er entydigt identificeret med et "Distinguished navn" (eller DN). Endelsen er tilføjet efter det "Relative distinguished Navn" (eller RDN). Vælg en af de tilgængelige RDN muligheder, som skal bruges til at oprette DN'et.

en: Use DN attribute if present in data
da: Brug DN-attribut, hvis den findes i data

en: The addressbook may contain entries that were previously imported from an LDIF file. The "Distinguished Name" (DN) user attribute, if present in the address book data, may be used in the exported LDIF file. The RDN selected above will be used if the DN user attribute is not found.
da: Adressebogen kan indeholde poster, som tidligere blev importeret fra en LDIF-fil. "Distinguished Navn" (DN) brugerattributten kan, hvis den er tilstede i adressebogens data, bruges i den eksporterede  LDIF-fil. RDN'et, som valgt ovenfor, bliver brugt, hvis DN brugerattributten ikke findes.

en: Exclude record if no Email Address
da: Udelad post, hvis der ikke er nogen e-mailadresse

en: An addressbook may contain entries without Email Addresses. Check this option to ignore these records.
da: En adressebog kan indeholde poster uden e-mailadresser. Afkryds denne mulighed for at ignorere dem.

en: Export Address Book to LDIF File
da: Eksportér adressebog til LDIF-fil

en: Distinguished Name
da: Distinguished Navn

en: Export to mbox file
da: Eksporetér til mbox-fil

en: Locate the folder to export and specify the mbox file.
da: Lokalisér mappen for eksport og angiv mbox-filen.

en: Source folder:
da: Kildemappe:

en: Mbox file:
da: Mbox-fil

en: Target mbox filename can't be left empty.
da: Mbox-filnavn må ikke være tomt.

en: Source folder can't be left empty.
da: Feltet til kildemappen må ikke tomt.

en: Couldn't find the source folder.
da: Kunne ikke finde kildemappen.

en: Select exporting file
da: Vælg ekportfil

en: Select folder to export
da: Vælg mappe til eksport

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Attributes
da: Attributter

en: Claws Mail Address Book
da: Claws Mail Adressebog

en: Name already exists but is not a directory.
da: Navnet findes allerede, men det er ikke en mappe.

en: No permissions to create directory.
da: Ingen tilladelse til at oprette mappe.

en: Name is too long.
da: Navnet er for langt.

en: Not specified.
da: Ikke angivet.

en: The file %s is missing! Do you want to use the backup file from %s?
da: Filen '%s' mangler! Skal backup-filen fra %s bruges?

en: Could not copy %s to %s
da: Kunne ikke kopiere %s til %s

en: The file %s is empty or corrupted! Do you want to use the backup file from %s?
da: Filen %s er tom eller ødelagt! Skal backup-filen fra %s bruges?

en: rule is not account-based
da: reglen er ikke konto-baseret

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], matching the account currently used to retrieve messages
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], og matcher den konto, som i øjeblikket er i brug til at hente e-mails

en: NON_EXISTENT
da: IKKE-_EKSISTERENDE

en: rule is account-based, not matching the account currently used to retrieve messages
da: reglen er konto-baseret, og matcher ikke den konto, som i øjeblikket er i brug til at hente e-mails

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], not matching the account currently used to retrieve messages [id=%d, name='%s']
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], og matcher ikke den konto, som i øjeblikket er i brug til at hente e-mails [ID=%d, navn='%s']

en: rule is not account-based, all rules are applied on user request anyway
da: reglen er ikke konto-baseret, alle regler anvendes alligevel efter brugerønske

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], but all rules are applied on user request
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], men alle regler anvendes efter brugerønske

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], skipped on user request
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], men overspringes efter brugerønske

en: rule is account-based, skipped on user request
da: reglen er konto-baseret, men overspringes efter brugerønske

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], not matching current account [id=%d, name='%s']
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], men matcher ikke den aktive konto ID=%d, navn='%s']

en: rule is account-based, not matching current account
da: reglen er konto-baseret, men matcher ikke den aktive konto

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], current account [id=%d, name='%s']
da: reglen er konto-baseret [ID=%d, navn='%s'], aktiv konto ID=%d, navn='%s']

en: applying action [ %s ]
da: anvender handling [ %s ]

en: action could not apply
da: handlingen kunne ikke anvendes

en: no further processing after action [ %s ]
da: ikke mere behandling efter handlingen [ %s ]

en: processing rule '%s' [ %s ]
da: behandlingsregel '%s' [ %s ]

en: processing rule <unnamed> [ %s ]
da: <unavngivet> behandlingsregel [ %s ]

en: disabled rule '%s' [ %s ]
da: deaktiveret regel '%s' [ %s ]

en: disabled rule <unnamed> [ %s ]
da: <unavngivet> regel deaktiveret [ %s ]

en: undetermined
da: ubestemt

en: incorporation
da: inkorporeret

en: manually
da: manuelt

en: folder processing
da: mappebehandling

en: pre-processing
da: forbehandling

en: post-processing
da: efterbehandling

en: filtering message (%s%s%s)
    %smessage file: %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
da: filtrerer e-mail (%s%s%s)
    %se-mailfil: %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s

en: filtering message (%s%s%s)
    %smessage file: %s
da: filtrerer e-mail (%s%s%s)
    %se-mailfil: %s

en: Inbox
da: Indbakke

en: Sent
da: Sendt

en: Queue
da: Kø

en: Trash
da: Papirkurv

en: Drafts
da: Udkast

en: Processing (%s)...
da: Behandler (%s)...

en: Copying %s to %s...
da: Kopierer %s til %s...

en: Moving %s to %s...
da: Flytter %s til %s...

en: Updating cache for %s...
da: Opdaterer mellemlager for %s...

en: Processing messages...
da: Behandler e-mails...

en: Synchronising %s for offline use...
da: Synkroniserer %s til offline brug...

en: A folder name cannot begin or end with a dot.
da: Et mappenavn kan ikke begynde eller ende med et punktum.

en: A folder name can not end with a space.
da: Et mappenavn kan ikke ende med et mellemrum.

en: Select folder
da: Vælg mappe

en: NewFolder
da: Ny mappe

en: Inherit properties and processing rules from parent folder
da: Arv egenskaber og procesregler fra forælder-mappe

en: '%c' can't be included in folder name.
da: '%c' kan ikke bruges i et mappenavn.

en: The folder '%s' already exists.
da: Mappen '%s' eksisterer allerede.

en: Can't create the folder '%s'.
da: Kan ikke oprette mappen '%s'.

en: Mark all re_ad
da: Markér alt som l_æst

en: Mark all u_nread
da: Markér alt som ulæst

en: Mark all read recursi_vely
da: Markér alt som læst rekursi_vt

en: Mark all unread recursi_vely
da: Markér alt som ulæst rekursi_vt

en: R_un processing rules
da: K_ør behandlingsregler

en: _Search folder...
da: _Søg mappe...

en: Process_ing...
da: Behan_dler...

en: Empty _trash...
da: Tøm _papirkurven...

en: Send _queue...
da: Send _kø...

en: Set Displayed columns
da: Angiv kolonner for visning

en: New
da: Nye

en: Unread
da: Ulæste

en: Total
da: Totalt

en: Setting folder info...
da: Angiver mappeinfo...

en: Mark all as read
da: Markér alt som læst

en: Do you really want to mark all mails in this folder and its sub-folders as read?
da: Skal alle e-mails i denne mappe og dens undermapper virkelig markeres som læst?

en: Do you really want to mark all mails in this folder as read?
da: Skal alle e-mails i denne mappe virkelig markeres som læst?

en: Mark all as unread
da: Markér alt som ulæst

en: Do you really want to mark all mails in this folder and its sub-folders as unread?
da: Skal alle e-mails i denne mappe og dens undermapper virkelig markeres som ulæst?

en: Do you really want to mark all mails in this folder as unread?
da: Skal alle e-mails i denne mappe virkelig markeres som ulæst?

en: Scanning folder %s/%s...
da: Skanner mappe %s/%s...

en: Scanning folder %s...
da: Skanner mappen %s...

en: Rebuild folder tree
da: Gendanner mappetræ

en: Rebuilding the folder tree will remove local caches. Do you want to continue?
da: Ved gendannelse af mappetræet fjernes lokale mellemlagre. Vil du fortsætte?

en: Rebuilding folder tree...
da: Gendanner mappetræet...

en: Scanning folder tree...
da: Skanner mappetræet...

en: Couldn't scan folder %s
da: Kunne ikke skanne mappe %s

en: Checking for new messages in all folders...
da: Leder efter nye e-mails i alle mapper...

en: Closing folder %s...
da: Lukker mappe %s...

en: Opening folder %s...
da: Åbner mappe %s...

en: Folder could not be opened.
da: Mappen kunne ikke åbnes.

en: Empty trash
da: Tøm papirkurv

en: Delete all messages in trash?
da: Skal alle e-mails i papirkurven slettes?

en: _Empty trash
da: _Tøm papirkurv

en: Offline warning
da: Offline advarsel

en: You're working offline. Override?
da: Du arbejder offline. Fortsæt alligevel?

en: Send queued messages
da: Send e-mails fra kø

en: Send all queued messages?
da: Send alle e-mails i køen

en: Some errors occurred while sending queued messages.
da: Der opstod nogle fejl under afsendelse af e-mails fra køen.

en: Some errors occurred while sending queued messages:
    %s
da: Der opstod nogle fejl under afsendelse af e-mails fra køen:
    %s

en: Do you really want to copy folder '%s' in '%s'?
da: Skal mappen virkelig kopieres, '%s' til '%s'?

en: Do you really want to make folder '%s' a subfolder of '%s'?
da: Skal mappen '%s' virkelig gøres til undermappe af '%s'?

en: Copy folder
da: Kopiér mappe

en: Move folder
da: Flyt mappe

en: Copying %s to %s...
da: Kopierer %s til %s...

en: Moving %s to %s...
da: Flytter %s til %s...

en: Source and destination are the same.
da: Fra og til er identiske.

en: Can't copy a folder to one of its children.
da: Kan ikke kopiere en mappe til en af dens undermapper.

en: Can't move a folder to one of its children.
da: Kan ikke flytte en mappe til en af dens undermapper.

en: A folder cannot be moved between different mailboxes.
da: En mappe kan ikke flyttes mellem forskellige postkasser.

en: Copy failed!
da: Kopiering mislykkedes

en: Move failed!
da: Flytning mislykkedes

en: Processing configuration for folder %s
da: Behandler konfigurationen for mappe %s

en: The destination folder can only be used to store subfolders.
da: Modtagemappen kan kun bruges til at gemme undermapper.

en: Newsgroup subscription
da: Nyhedsgruppe-abonnement

en: Select newsgroups for subscription:
da: Vælg de nyhedsgrupper, der skal abonneres på:

en: Find groups:
da: Find grupper:

en:  Search
da:  Søg

en: Newsgroup name
da: Navn på nyhedsgruppe

en: Messages
da: E-mails

en: moderated
da: modereret

en: readonly
da: skrivebeskyttet

en: unknown
da: ukendt

en: Can't retrieve newsgroup list.
da: Kan ikke hente listen af nyhedsgrupper.

en: Done.
da: Færdig.

en: %d newsgroups received (%s read)
da: %d nyhedsgrupper modtaget (%s læst)

en: Claws Mail is a lightweight, fast and highly-configurable email client.
da: Claws Mail er et effektivt program til elektronisk post, hurtigt og med en mængde indstillingsmuligheder.

en: For further information visit the Claws Mail website:
da: For yderligere oplysninger besøg Claws Mail's webside:

en: For support and discussion subscribe to the Claws Mail users' mailing list:
da: For brugerstøtte og diskussioner abonnér på Claws Mail's users' mailing list:

en: Claws Mail is free software released under the GPL. If you wish to donate to the Claws Mail project you can do so at:
da: Claws Mail er fri programmel stillet til rådighed under GPL licensbetingelser. Hvis du ønsker at bidrage til Claws Mail projektet, kan det gøres her:

en: System Information
da: Systeminformation

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: %s %s (%s)
da: Lokalitet: %s (tegnsæt: %s)
    Operativ System: %s %s (%s)

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: %s
da: Lokalitet: %s (tegnsæt: %s)
    Operativ System: %s

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: unknown
da: Lokalitet: %s (tegnsæt: %s)
    Operativ System: ukendt

en: The Claws Mail Team
da: Claws Mail Teamet

en: Previous team members
da: Tidligere team-medlemmer

en: The translation team
da: Oversætter-teamet

en: Documentation team
da: Dokumentations-teamet

en: Icons
da: Ikoner

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Compiled-in Features
da: Indbyggede funktioner

[ctx: compface]
en: adds support for the X-Face header
da: støtter X-Face posthoveder

[ctx: Enchant]
en: adds support for spell checking
da: støtter stavekontrol

[ctx: GnuTLS]
en: adds support for encrypted connections to servers
da: støtter krypteret forbindelse til servere

[ctx: IPv6]
en: adds support for IPv6 addresses, the new Internet addressing protocol
da: støtter IPv6 adresser, den nye protokol for Internet adressering

[ctx: iconv]
en: allows converting to and from different character sets
da: støtter konvertering til og fra forskellige tegnsæt

[ctx: JPilot]
en: adds support for PalmOS addressbooks
da: støtter PalmOS adressebøger

[ctx: LDAP]
en: adds support for LDAP shared addressbooks
da: støtter LDAP delte adressebøger

[ctx: libetpan]
en: adds support for IMAP and NNTP servers
da: støtter IMAP og NNTP servere

[ctx: libSM]
en: adds support for session handling
da: støtter sessionshåndtering

[ctx: NetworkManager]
en: adds support for detection of network connection changes
da: opdager ændringer i netværksforbindelsen

[ctx: librSVG]
en: adds support for SVG themes
da: støtter SVG-temaer

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri programmel; det kan redistribueres og/eller modificeres under betingelserne i GNU General Public License udgivet af Free Software Foundation; enten version 3 eller (efter eget valg) senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i det håb, at det vil være brugbart, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI til og med uden nogen implicit garanti om SALGBARHED eller ANVENDBARHED FOR NOGET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for yderligere detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program. If not, see
da: En kopi af GNU General Public License burde være modtaget sammen med dette program. Hvis ikke, se

en: Session statistics
da: Session-statistikker

en: Started: %s
da: Startet: %s

en: Incoming traffic
da: Indkommende trafik

en: Received messages: %d
da: Modtagne e-mails: %d

en: Outgoing traffic
da: Udgående trafik

en: New/redirected messages: %d
da: Nye/omdirigerede e-mails: %d

en: Replied messages: %d
da: Besvarede e-mails: %d

en: Forwarded messages: %d
da: Videresendte e-mails: %d

en: Total outgoing messages: %d
da: I alt udgåede e-mails: %d

en: About Claws Mail
da: Om Claws Mail

en: _Authors
da: _Forfattere

en: _Features
da: _Egenskaber

en: _License
da: _Licens

en: _Release Notes
da: _Versionsnoter

en: _Statistics
da: _Statistik

en: Red
da: Rød

en: Sky blue
da: Himmelblå

en: Blue
da: Blå

en: Green
da: Grøn

en: Brown
da: Brun

en: Grey
da: Grå

en: Light brown
da: Lysebrun

en: Dark red
da: Mørkerød

en: Dark pink
da: Mørk-pink

en: Steel blue
da: Stålblå

en: Gold
da: Gylden

en: Bright green
da: Lysegrøn

en: Set mailbox order
da: Angiv rækkefølge af postkasserne

en: Move mailboxes up or down to change the sort order in the Folder list.
da: Flyt postkasser op eller ned for at ændre rækkefølgen i mappelisten.

en: Mailboxes
da: Postkasser

en: No dictionary selected.
da: Der er ikke valgt nogen mappe.

en: Couldn't initialize %s speller.
da: Kunne ikke initiere %s stavekontrol.

en: Couldn't initialize Enchant broker.
da: Kunne ikke initiere Enchant broker.

en: Couldn't initialize %s dictionary:
da: Kunne ikke initiere %s ordbog:

en: No misspelled word found.
da: Ingen stavefejl fundet.

en: Replace unknown word
da: Erstat ukendt ord

en: Replace "%s" with:
da: Erstat "%s" med:

en: Holding down Control key while pressing Enter
    will learn from mistake.
da: Ctrl+Enter giver oplysning om evt. fejl.

en: More...
da: Mere...

en: "%s" unknown in dictionary '%s'
da: "%s" er ukendt i ordbogen '%s'

en: Accept in this session
da: Godkend i denne session

en: Add to personal dictionary
da: Indføj i personlig ordbog

en: Replace with...
da: Erstat med...

en: Check with %s
da: Kontrollér med %s

en: (no suggestions)
da: (intet forslag)

en: Dictionary: %s
da: Ordbog: %s

en: Use alternate (%s)
da: Brug alternativ (%s)

en: Use both dictionaries
da: Brug begge ordbøger

en: Check while typing
da: Kontrollér mens du skriver

en: The spell checker could not change dictionary.
    %s
da: Stavekontrollen kunne ikke skifte ordbog.
    %s

en: The spell checker could not change the alternate dictionary.
    %s
da: Stavekontrollen kunne ikke skifte til den alternative ordbog.
    %s

en: Failed: no service record found.
da: Fejl: Ingen service-post fundet.

en: Failed: network error.
da: Fejl: netværksfejl.

en: Failed: unknown error (%d).
da: Fejl: ukendt fejl (%d).

en: Configuring...
da: Konfigurerer...

en: Date
da: Dato

en: Date:
da: Dato:

en: From
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: Sender
da: Afsender

en: Sender:
da: Afsender:

en: Reply-To
da: Svar-til

en: To
da: Til

en: Message-ID
da: E-mail-ID

en: Message-ID:
da: E-mail-ID:

en: In-Reply-To
da: I-svar-til

en: References
da: Henvisninger

en: References:
da: Henvisninger:

en: Subject
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Keywords
da: Stikord

en: Keywords:
da: Stikord:

en: Resent-Date
da: Gensendt-Dato

en: Resent-Date:
da: Gensendt-Dato:

en: Resent-From
da: Gensendt-Fra

en: Resent-From:
da: Gensendt-Fra:

en: Resent-Sender
da: Gensendt-Afsender

en: Resent-Sender:
da: Gensendt-Afsender:

en: Resent-To
da: Gensendt-Til

en: Resent-To:
da: Gensendt-Til:

en: Resent-Cc
da: Gensendt-Cc

en: Resent-Cc:
da: Gensendt-Cc:

en: Resent-Bcc
da: Gensendt-Bcc

en: Resent-Bcc:
da: Gensendt-Bcc:

en: Resent-Message-ID
da: Gensendt-E-mail-ID

en: Resent-Message-ID:
da: Gensendt-E-mail-ID:

en: Return-Path
da: Retur-Sti

en: Return-Path:
da: Retur-Sti:

en: Received
da: Modtaget

en: Received:
da: Modtaget:

en: Newsgroups
da: Nyhedsgrupper

en: Followup-To
da: Opfølgning-Til

en: Delivered-To
da: Afleveret-Til

en: Delivered-To:
da: Afleveret-Til:

en: Seen
da: Set

en: Seen:
da: Set:

en: Return-Receipt-To
da: Retur-Kvittering-Til

en: Return-Receipt-To:
da: Retur-Kvittering-Til:

en: Precedence
da: Forrang

en: Precedence:
da: Forrang:

en: Organization
da: Organisation

en: Organization:
da: Organisation:

en: Mailing-List
da: Diskussionsliste

en: Mailing-List:
da: Diskussionsliste:

en: List-Post
da: Liste-Post

en: List-Post:
da: Liste-Post:

en: List-Subscribe
da: Liste-Abonnement

en: List-Subscribe:
da: Liste-Abonnement:

en: List-Unsubscribe
da: Liste-Opsigelse

en: List-Unsubscribe:
da: Liste-Opsigelse:

en: List-Help
da: Liste-Hjælp

en: List-Help:
da: Liste-Hjælp:

en: List-Archive
da: Liste-Arkiv

en: List-Archive:
da: Liste-Arkiv:

en: List-Owner
da: Liste-Ejer

en: List-Owner:
da: Liste-Ejer:

en: X-Label
da: X-Etiket

en: X-Label:
da: X-Etiket:

en: In reply to
da: I svar til

en: In reply to:
da: I svar til:

en: To or Cc
da: Til eller cc

en: To or Cc:
da: Til eller cc:

en: From, To or Subject
da: Fra, til eller emne

en: From, To or Subject:
da: Fra, til eller emne:

en: New message
da: Ny e-mail

en: Unread message
da: Ulæst e-mail

en: Message has been replied to
da: E-mailen er besvaret

en: Message has been forwarded
da: E-mailen er videresendt

en: Message has been forwarded and replied to
da: E-mailen er videresendt og besvaret

en: Message is in an ignored thread
da: E-mailen er i en ignoreret tråd

en: Message is in a watched thread
da: E-mailen er i en overvåget tråd

en: Message is spam
da: E-mailen er spam

en: Message has attachment(s)
da: E-mailen har vedhæftede filer

en: Digitally signed message
da: Digitalt signeret e-mail

en: Encrypted message
da: Krypteret e-mail

en: Message is signed and has attachment(s)
da: E-mailen er signeret og har vedhæftede filer

en: Message is encrypted and has attachment(s)
da: E-mailen er krypteret og har vedhæftede filer

en: Marked message
da: Markeret e-mail

en: Message is marked for deletion
da: E-mailen er markeret for sletning

en: Message is marked for moving
da: E-mailen er markeret for flytning

en: Message is marked for copying
da: E-mailen er markeret for kopiering

en: Locked message
da: Låst e-mail

en: Folder (normal, opened)
da: Mappe (normal, åbnet)

en: Folder with read messages hidden
da: Mappe med læste e-mails skjult

en: Folder contains marked messages
da: Mappen indeholder markerede e-mails

en: IMAP folder which contains sub-folders only
da: IMAP mappe som kun indeholder undermapper

en: IMAP mailbox showing only subscribed folders
da: IMAP postkasse som kun viser abonnerede mapper

en: Icon Legend
da: Ikonforklaring

en: The following icons are used to show the status of messages and folders:
da: Følgende ikoner benyttes til at vise status på e-mails og mapper:

en: Input password for %s on %s:
da: Input adgangskode for %s på %s:

en: Input password for %s:
da: Input-adgangskode for %s:

en: Input password:
da: Input-adgangskode:

en: Input password
da: Input-adgangskode:

en: Remember password for this session
da: Husk adgangskoden til denne session

en: Remember this
da: Husk dette

en: _Go to last error
da: _Gå til sidste fejl

en: Clear _Log
da: Nulstil _Log

en: Warning:
da: Advarsel:

en: This URL was too long for displaying and
    has been truncated for safety. This message could be
    corrupted, malformed or part of some DoS attempt.
da: Denne URL var for lang til at vises og
    er blevet afkortet aht sikkerhed. Denne e-mail
    kan være ødelagt, misdannet eller del af et DoS angreb.

en: Error:
da: Fejl:

en: Plugin is not functional.
da: Udvidelsesmodulet fungerer ikke.

en: Select the Plugins to load
da: Vælg udvidelsessmodul

en: The following error occurred while loading %s:
    
    %s
da: Følgende fejl opstod under indlæsning %s:
    
    %s

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: _Load...
da: _Indlæs...

en: _Unload
da: _Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: For more information about plugins see the %sClaws Mail website%s.
da: For yderligere oplysning om udvidelsesmoduler se %sClaws Mail netside%s.

en: Click here to load one or more plugins
da: Klik her for at indlæse et eller flere udvidelsesmoduler

en: Unload the selected plugin
da: Fjern det valgte udvidelsesmodul

en: Loaded plugins
da: Indlæste udvidelsesmoduler

en: Page Index
da: Sideindeks

en: _Hide
da: _Skjul

en: Account
da: Konto

en: all messages
da: alle e-mails

en: messages whose age is greater than # days
da: e-mails hvis alder er større end # dage

en: messages whose age is less than # days
da: e-mails hvis alder er mindre end # dage

en: messages whose age is greater than # hours
da: e-mails hvis alder er større end # timer

en: messages whose age is less than # hours
da: e-mails hvis alder er mindre end # timer

en: messages which contain S in the message body
da: e-mails som indeholder S i brevteksten

en: messages which contain S in the whole message
da: e-mails som indeholder S i hele e-mailen

en: messages carbon-copied to S
da: e-mails sendt som cc til S

en: message is either To: or Cc: to S
da: e-mailen er enten til: eller cc: til S

en: deleted messages
da: Slettede e-mails

en: messages whose date is after requested date (time is optional)
da: e-mails hvis dato er nyere end ønsket (tidsangivelse er valgfri)

en: messages whose date is before requested date (time is optional)
da: e-mails hvis dato er ældre end ønsket (tidsangivelse er valgfri)

en: messages which contain S in the Sender field
da: e-mails som indeholder S i afsenderfeltet

en: true if execute "S" succeeds
da: sand, hvis udførelse af "S" lykkes

en: messages originating from user S
da: e-mails som kommer fra bruger S

en: forwarded messages
da: videresendte e-mails

en: messages which have attachments
da: e-mails som har vedhæftninger

en: messages which contain S in any header name or value
da: e-mails som indeholder S i et vilkårligt posthoved-navn eller -værdi

en: messages which contain S in the value of any header
da: e-mails som indeholder S i et vilkårligt posthoved

en: messages which contain S in Message-ID header
da: e-mails som indeholder S i E-mail-ID posthovedet

en: messages which contain S in In-Reply-To header
da: e-mails som indeholder S i I-Svar-Til posthovedet

en: messages which are marked with color #
da: e-mails som er markeret med farven #

en: locked messages
da: låste e-mails

en: messages which are in newsgroup S
da: e-mails som findes i nyhedsgruppe S

en: new messages
da: nye e-mails

en: old messages
da: gamle e-mails

en: incomplete messages (not entirely downloaded)
da: ufuldstændige e-mails (som ikke er blevet helt hentet)

en: messages which you have replied to
da: e-mails som er besvaret

en: read messages
da: læste e-mails

en: messages which contain S in subject
da: e-mails som indeholder S i emnet

en: messages whose score is equal to # points
da: e-mails hvis score er lig med # point

en: messages whose score is greater than # points
da: e-mails hvis score er større end # point

en: messages whose score is lower than # points
da: e-mails hvis score er mindre end # point

en: messages whose size is equal to # bytes
da: e-mails hvis størrelse er lig med # byte

en: messages whose size is greater than # bytes
da: e-mails hvis størrelse er større end # byte

en: messages whose size is smaller than # bytes
da: e-mails hvis størrelse er mindre end # byte

en: messages which have been sent to S
da: e-mails som er sendt til S

en: messages which tags contain S
da: e-mails hvis mærker indeholder S

en: messages which have tag(s)
da: e-mails som har mærker

en: marked messages
da: markerede e-mails

en: unread messages
da: ulæste e-mails

en: messages which contain S in References header
da: e-mails som indeholder S i posthovedet for referencer

en: messages returning 0 when passed to command - %F is message file
da: e-mails som returnerer 0 når de sendes til eksekvering - %F er e-mailfilen

en: messages which contain S in X-Label header
da: e-mails som indeholder S X-etiket posthovedet

en: logical AND operator
da: logisk AND operator

en: logical OR operator
da: logisk OR operator

en: logical NOT operator
da: logisk NOT operator

en: case sensitive search
da: søgning på såvel store som små bogstaver

en: match using regular expressions instead of substring search
da: match med regulært udtryk i stedet for søgning med substring

en: all filtering expressions are allowed, but cannot be mixed through logical operators with the expressions above
da: alle filtreringsudtryk er tilladt, men de kan ikke kombineres med logiske operatorer

en: Extended Search
da: Udvidet søgning

en: Extended Search allows the user to define criteria that messages must have in order to match and be displayed in the message list.
    The following symbols can be used:
da: Udvidet søgning tillader brugeren at definere kriterier som e-mailene skal opfylde for at kunne matche og blive vist i e-maillisten.
    Følgende symboler kan benyttes:

en: Something went wrong during search. Please check your logs.
da: Noget gik galt under søgning. Tjek dine logs.

en: From/To/Cc/Subject/Tag
da: Fra/Til/Cc/Emne/Mærke

en: Recursive
da: Rekursivt

en: Sticky
da: Klæbrigt

en: Type-ahead
da: Søg under indtasting

en: Run on select
da: Kør ved markering

en: Clear the current search
da: Nulstil aktive søgning

en: Edit search criteria
da: Redigér søgekriteriet

en: Information about extended symbols
da: Information om udvidede symboler

en: E_dit
da: _Redigér

en: C_lear
da: N_ulstil

en: Correct%s
da: Korrekt%s

en:  (expired)
da:  (udløbet)

en: Owner
da: Ejer

en: Signer
da: Signeret af

en: Name:
da: Navn:

en: Organization:
da: Organisation:

en: Location:
da: Lokation:

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Signature status:
da: Signaturens status:

en: Expired on:
da: Udløber den:

en: Expires on:
da: Udløber den:

en: SSL/TLS certificate for %s
da: SSL/TLS certifikat for %s

en: Certificate is for %s, but connection is to %s.
    You may be connecting to a rogue server.
da: Certifikatet er for %s, men forbindelsen er til %s.
    Du er måske forbundet til en falsk server.

en: Certificate for %s is unknown.
    %sDo you want to accept it?
da: Certifikatet for %s er ukendt.
    %sSkal det godkendes?

en: Correct
da: Korrekt

en: Signature status: %s
da: Signaturens status: %s

en: _View certificate
da: _Vis certifikatet

en: SSL/TLS certificate is invalid
da: SSL/TLS certifikatet er ugyldigt

en: SSL/TLS certificate is unknown
da: SSL/TLS certifikatet er ukendt

en: _Cancel connection
da: _Afbryd forbindelsen

en: _Accept and save
da: _Godkend og gem

en: Certificate for %s is expired.
    %sDo you want to continue?
da: Certifikatet for %s er udløbet.
    %sVil du fortsætte?

en: SSL/TLS certificate is invalid and expired
da: SSL/TLS certifikatet er ugyldigt og udløbet

en: SSL/TLS certificate is expired
da: SSL/TLS certifikatet er udløbet

en: _Accept
da: _Godkend

en: New certificate:
da: Nyt certifikat:

en: Known certificate:
da: Kendt certifikat:

en: Certificate for %s has changed.
    %sDo you want to accept it?
da: Certifikatet for %s er ændret.
    %sSkal det godkendes?

en: _View certificates
da: _Vis certifikater

en: SSL/TLS certificate changed and is invalid
da: SSL/TLS certifikatet er ændret og ugyldigt

en: SSL/TLS certificate changed
da: SSL/TLS certifikatet er ændret

en: Tags:
da: Mærker:

en: (No From)
da: (Uden Fra)

en: (No Subject)
da: (Uden Emne)

en: Error:
da: Fejl:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Filesize:
da: Filstørrelse

en: Load Image
da: Indlæs billede

en: IMAP connection broken
da: IMAP forbindelsen er brudt

en: IMAP error on %s:
da: IMAP fejl på %s:

en: authenticated
da: godkendt

en: not authenticated
da: ikke godkendt

en: bad state
da: dårlig tilstand

en: stream error
da: fejl i strøm

en: parse error (very probably non-RFC compliance from the server)
da: fortolkerfejl (serveren overholder sandsynligvis ikke RFC-standarden)

en: connection refused
da: forbindelsen er afvist

en: memory error
da: hukommelsesfejl

en: fatal error
da: fatal fejl

en: protocol error (very probably non-RFC compliance from the server)
da: protokolfejl (serveren overholder sandsynligvis ikke RFC-standarden)

en: connection not accepted
da: forbindelsen er ikke godkendt

en: APPEND error
da: APPEND-fejl

en: NOOP error
da: NOOP-fejl

en: LOGOUT error
da: LOGOUT-fejl

en: CAPABILITY error
da: CAPABILITY-fejl

en: CHECK error
da: CHECK-fejl

en: CLOSE error
da: CLOSE-fejl

en: EXPUNGE error
da: EXPUNGE-fejl

en: COPY error
da: COPY-fejl

en: UID COPY error
da: UID COPY-fejl

en: CREATE error
da: CREATE-fejl

en: DELETE error
da: DELETE-fejl

en: EXAMINE error
da: EXAMINE-fejl

en: FETCH error
da: FETCH-fejl

en: UID FETCH error
da: UID FETCH-fejl

en: LIST error
da: LIST-fejl

en: LOGIN error
da: LOGIN-fejl

en: LSUB error
da: LSUB-fejl

en: RENAME error
da: RENAME-fejl

en: SEARCH error
da: SEARCH-fejl

en: UID SEARCH error
da: UID SEARCH-fejl

en: SELECT error
da: SELECT-fejl

en: STATUS error
da: STATUS-fejl

en: STORE error
da: STORE-fejl

en: UID STORE error
da: UID STORE-fejl

en: SUBSCRIBE error
da: SUBSCRIBE-fejl

en: UNSUBSCRIBE error
da: UNSUBSCRIBE-fejl

en: STARTTLS error
da: STARTTLS-fejl

en: INVAL error
da: INVAL-fejl

en: EXTENSION error
da: EXTENSION-fejl

en: SASL error
da: SASL-fejl

en: SSL/TLS error
da: SSL/TLS fejl

en: Unknown error [%d]
da: Ukendt fejl [%d]

en: 
    
    CRAM-MD5 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the CRAM-MD5 SASL plugin is installed.
da: 
    
    CRAM-MD5 logind fungerer kun, hvis libetpan er oversat med SASL støtte, og udvidelsesmodulet CRAM-MD5 SASL installeret.

en: 
    
    DIGEST-MD5 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the DIGEST-MD5 SASL plugin is installed.
da: 
    
    DIGEST-MD5 logind fungerer kun, hvis libetpan er oversat med SASL støtte, og udvidelsesmodulet DIGEST-MD5 SASL installeret.

en: 
    
    SCRAM-SHA-1 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the SCRAM SASL plugin is installed.
da: 
    
    SCRAM-SHA-1 logind fungerer kun, hvis libetpan er oversat med SASL støtte, og udvidelsesmodulet SCRAM SASL er installeret.

en: 
    
    PLAIN logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the PLAIN SASL plugin is installed.
da: 
    
    PLAIN logind fungerer kun, hvis libetpan er oversat med SASL støtte, og udvidelsesmodulet PLAIN SASL er installeret.

en: 
    
    LOGIN logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the LOGIN SASL plugin is installed.
da: 
    
    LOGIN logind fungerer kun, hvis libetpan er oversat med SASL støtte, og udvidelsesmodulet LOGIN SASL er installeret.

en: Connection to %s failed: login refused.%s
da: Fejl i forbindelsen til %s: logind afvist.%s

en: Connection to %s failed: login refused.%s
da: Fejl i forbindeelsen til %s: logind afvist.%s

en: Connecting to %s failed
da: Fejl ved forbindelsen til %s

en: IMAP connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
da: IMAP forbindelsen til %s er blevet afbrudt. Forbinder igen...

en: Claws Mail needs network access in order to access the IMAP server.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne få adgang til IMAP-serveren.

en: Insecure connection
da: Usikker forbindelse

en: This connection is configured to be secured using SSL/TLS, but SSL/TLS is not available in this build of Claws Mail. 
    
    Do you want to continue connecting to this server? The communication would not be secure.
da: Denne forbindelse er konfigureret til at være sikret ved brug af SSL/TLS, men SSL/TLS er ikke til rådighed i denne udgave af Claws Mail. 
    
    Vil du fortsætte at forbinde til denne server? Kommunikationen bliver ikke sikker.

en: Con_tinue connecting
da: Fort_sæt med at forbinde

en: Account '%s': Connecting to IMAP server: %s:%d...
da: Konto '%s': Forbinder til IMAP server: %s:%d...

en: Can't connect to IMAP server: %s:%d
da: Kan ikke forbinde til IMAP server: %s:%d

en: Can't connect to IMAP server: %s:%d
da: Kan ikke forbinde til IMAP server: %s:%d

en: Can't start STARTTLS session.
da: Kan ikke starte STARTTLS session.

en: Couldn't login to IMAP server %s.
da: Kunne ikke logge ind til IMAP server %s.

en: Couldn't login to IMAP server %s.
da: Kunne ikke logge ind til IMAP server %s.

en: Adding messages...
da: Tilføjer e-mails...

en: Copying messages...
da: Kopierer e-mails...

en: Search failed due to server error.
da: Søgning fejlede pga serverfejl.

en: can't set deleted flags
da: kan ikke sætte sletteflag

en: can't expunge
da: kan ikke tømme

en: Looking for unsubscribed folders in %s...
da: Søger efter opsagte mapper i %s...

en: Looking for subfolders of %s...
da: Søger efter undermapper til %s...

en: can't create mailbox: LIST failed
da: kan ikke oprette postkasse: Fejl i LIST

en: can't create mailbox
da: kan ikke oprette postkasse

en: can't rename mailbox: %s to %s
da: kan ikke omdøbe postkasse: %s til %s

en: can't delete mailbox
da: kan ikke slette postkasse

en: LIST failed
da: Der opstod fejl i LIST

en: Flagging messages...
da: Sætter e-mailflag...

en: can't select folder: %s
da: kan ikke vælge mappe: %s

en: Server requires STARTTLS to log in.
da: Server kræver STARTTLS for logind.

en: Can't refresh capabilities.
da: kan ikke genopfriske mulighederne.

en: Connection to %s failed: server requires STARTTLS, but Claws Mail has been compiled without STARTTLS support.
da: Der opstod fejl i forbindelsen til %s: serveren kræver STARTTLS, men Claws Mail er oversat uden STARTTLS støtte.

en: Server logins are disabled.
da: Server logind er deaktiveret.

en: Fetching message...
da: Henter e-mail...

en: can't set deleted flags: %d
da: kan ikke sætte sletteflag: %d

en: You have one or more IMAP accounts defined. However this version of Claws Mail has been built without IMAP support; your IMAP accounts are disabled.
    
    You probably need to install libetpan and recompile Claws Mail.
da: Der er en eller flere IMAP-konti defineret. Imidlertid er denne version af Claws Mail opbygget uden IMAP støtte; dine IMAP konti er deaktiveret.
    
    Libetpan bør sandsynligvis installeres og Claws Mail rekompileres.

en: Create _new folder...
da: Opret _ny mappe...

en: _Rename folder...
da: _Omdøb mappe...

en: M_ove folder...
da: Fl_yt mappe...

en: Cop_y folder...
da: _Kopiér mappe...

en: _Delete folder...
da: _Slet mappe...

en: Synchronise
da: Synkronisér

en: Down_load messages
da: He_nt e-mails

en: S_ubscriptions
da: A_bonnementer

en: _Subscribe...
da: _Abonnér...

en: _Unsubscribe...
da: _Opsig...

en: _Check for new messages
da: _Tjek for nye e-mails

en: C_heck for new folders
da: T_jek for nye mapper

en: R_ebuild folder tree
da: G_enopbyg mappetræ

en: Show only subscribed _folders
da: Vis kun abonnerede _mapper

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders
    only and no mail, append '/' to the folder name)
da: Indtast navnet på ny mappe:
    (hvis en mappe blot skal gemme undermapper
    og ingen e-mails, indsæt '/' efter mappenavnet)

en: Input new name for '%s':
da: Indtast nyt navn for '%s':

en: Rename folder
da: Omdøb mappe

en: The folder could not be renamed.
    The new folder name is not allowed.
da: Mappen kunne ikke omdøbes.
    Det ny mappenavn er ikke tilladt.

en: Select folder to move folder '%s' to
da: Vælg mappe at flytte mappe '%s' til

en: Select folder to copy folder '%s' to
da: Vælg mappe at kopiere mappe '%s' til

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted. Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
da: Alle mapper og e-mails under '%s' bliver slettet permanent. Genoprettelse vil ikke være muligt.
    
    Skal de virkelig slettes?

en: Can't remove the folder '%s'.
da: Kan ikke fjerne mappen '%s'.

en: Do you want to search for unsubscribed subfolders of '%s'?
da: Skal der søges efter opsagte undermapper til '%s'?

en: Search recursively
da: Søg rekursivt

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: _Search
da: _Søg

en: Choose a subfolder of %s to subscribe to:
da: Vælg en undermappe til '%s' at abonnere på:

en: Subscribe
da: Abonnér

en: All of them
da: Allesammen

en: This folder is already subscribed and has no unsubscribed subfolders.
    
    If there are new folders, created and subscribed to from another client, use "Check for new folders" at the mailbox's root folder.
da: Denne mappe er allerede abonneret og har ingen opsagte undermapper.
    
    Hvis der er nye mapper, oprettet og abonneret af en anden klient, brug "Tjek for nye mapper" ved postkassens rodmappe.

en: Do you want to %s the '%s' folder?
da: Vil du %s '%s' mappen?

en: subscribe
da: abonnér

en: unsubscribe
da: opsig

en: Apply to subfolders
da: Anvend i undermapper

en: _Subscribe
da: _Abonnér

en: _Unsubscribe
da: _Opsig

en: Import mbox file
da: Importér mbox-fil

en: Locate the mbox file and specify the destination folder.
da: Lokalisér mbox-filen og anfør målmappen.

en: Destination folder:
da: Målmappe:

en: Source mbox filename can't be left empty.
da: Feltet med filnavn for kilde-mbox-filen må ikke være tomt.

en: Destination folder is not set.
    Import mbox file to the Inbox folder?
da: Målmappen er ikke anført.
    Skal mbox-filen importeres til indbakken?

en: Can't find the destination folder.
da: Kan ikke finde målmappen.

en: Importing mbox file...
da: _Importerer mbox-fil...

en: Select importing file
da: Vælg importfil

en: Select folder to import to
da: Vælg mappe til import

en: Please specify address book name and file to import.
da: Anfør navn på adressebog og fil til import.

en: Select and rename LDIF field names to import.
da: Anfør og omdøb LDIF feltnavne til import

en: File imported.
da: Fil importeret.

en: Please select a file.
da: Anfør en fil

en: Address book name must be supplied.
da: Navn på adressebog skal anføres.

en: LDIF file imported successfully.
da: Problemfri import af LDIF-fil.

en: Select LDIF File
da: Vælg LDIF-fil

en: Specify the name for the address book that will be created from the LDIF file data.
da: Anfør navnet på den adressebog som skal oprettes af LDIF's fildata.

en: File Name
da: Filnavn

en: The full file specification of the LDIF file to import.
da: Den komplette filspecifikation af LDIF-filen til import.

en: Select the LDIF file to import.
da: Vælg LDIF-fil til import.

en: S
da: U

en: LDIF Field Name
da: LDIF feltnavn

en: Attribute Name
da: Attributnavn

en: LDIF Field
da: LDIF felt

en: Attribute
da: Attribut

en: Choose the LDIF field that will be renamed or selected for import in the list above. Reserved fields (marked with a tick in the "R" column), are automatically imported and cannot be renamed. A single click in the Select ("S") column will select the field for import with a tick. A single click anywhere in the row will select that field for rename in the input area below the list. A double click anywhere in the row will also select the field for import.
da: Vælg det LDIF felt, som skal omdøbes eller udvælges til import i listen ovenfor. Reserverede felter (markeret med afkrydsning i "R" kolonnen), bliver automatisk importeret og kan ikke omdøbes. Enkeltklik i Udvælg ("U") kolonnen anfører feltet til import med en afkrydsning. Enkeltklik hvor som helst i rækken udvælger det pågældende felt til omdøbning i inputområdet under listen. Et dobbeltklik hvor som helst i en række udvælger også feltet til import.

en: The LDIF field can be renamed to the User Attribute name.
da: LDIF-feltet kan omdøbes til bruger-attribut-navnet.

en: Select for Import
da: Vælg for import

en: Select the LDIF field for import into the address book.
da: Vælg LDIF-feltet for import til adressebogen.

en:  Modify
da:  Ændre

en: This button will update the list above with the data supplied.
da: Denne knap opdaterer listen ovenfor med de angivne data.

en: Records Imported:
da: Antal importerede poster:

en: Import LDIF file into Address Book
da: Importér LDIF-fil til adressebog

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Error importing MUTT file.
da: Import af MUTT-fil mislykkedes.

en: Select MUTT File
da: Vælg MUTT-fil

en: Import MUTT file into Address Book
da: Importér MUTT-fil til adressebog

en: Please select a file to import.
da: Vælg en fil til import.

en: Error importing Pine file.
da: Import af Pine-fil mislykkedes.

en: Select Pine File
da: Vælg Pine-fil

en: Import Pine file into Address Book
da: Importér Pine-fil til adressebog

en: Claws Mail needs network access in order to get mails.
da: Claws Mail behøver netadgang for at hente post.

en: %s failed
da: %s mislykkedes

en: Retrieving new messages
da: Henter nye e-mails

en: Standby
da: Vent

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Retrieving
da: Henter

en: Done (%d message (%s) received) | Done (%d messages (%s) received)
da[0]: Færdig (%d e-mail (%s) hentet)
da[1]: Færdig (%d e-mails (%s) hentet)

en: Done (no new messages)
da: Færdig (Ingen nye e-mails)

en: Connection failed
da: Der opstod fejl i forbindelsen

en: Auth failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Locked
da: Låst

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Finished (%d new message) | Finished (%d new messages)
da[0]: Færdig (%d ny e-mail)
da[1]: Færdig (%d nye e-mails)

en: Finished (no new messages)
da: Færdig (ingen nye e-mails)

en: %s: Retrieving new messages
da: %s: Henter nye e-mails

en: Account '%s': Connecting to POP3 server: %s:%d...
da: Konto '%s': Forbinder til POP3 server: %s:%d...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
da: Kan ikke forbinde til POP3 server: %s:%d

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
da: Kan ikke forbinde til POP3 server: %s:%d

en: Authenticating...
da: Godkender...

en: Retrieving messages from %s (%s)...
da: Henter e-mails fra %s (%s)...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
da: Henter antallet af nye e-mails (STAT)...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
da: Henter antallet af nye e-mails (LAST)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
da: Henter antallet af nye e-mails (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
da: Henter antallet af nye e-mails (LIST)...

en: Quitting
da: Afslutter

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
da: Henter e-mail (%d / %d) (%s / %s)

en: Retrieving (%d message (%s) received) | Retrieving (%d messages (%s) received)
da[0]: Henter (%d e-mail (%s) modtaget)
da[1]: Henter (%d e-mails (%s) modtaget)

en: Connection to %s:%d failed.
da: Forbindelsen til %s:%d mislykkedes.

en: Error occurred while processing mail.
da: Der opstod en fejl under behandling af email.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
da: Der opstod en fejl under behandling af email:
    %s

en: No disk space left.
da: Der er ikke mere diskplads

en: Can't write file.
da: Kan ikke skrive fil

en: Socket error.
da: Sokkelfejl

en: Socket error on connection to %s:%d.
da: Sokkelfejl ved forbindelse til %s:%d.

en: Connection closed by the remote host.
da: Forbindelsen lukket af ekstern vært.

en: Connection to %s:%d closed by the remote host.
da: Forbindelsen til %s:%d lukket af ekstern vært.

en: Mailbox is locked.
da: Postkassen er låst.

en: Mailbox is locked:
    %s
da: Postkassen er låst:
    %s

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authentication failed:
    %s
da: Godkendelse mislykkedes:
    %s

en: Session timed out. You may be able to recover by increasing the timeout value in Preferences/Other/Miscellaneous.
da: Sessionen løb ud for tid. Kan måske genoprettes ved at forøge værdien for tidsudløbet i Indstillinger/Andet/Diverse.

en: Connection to %s:%d timed out.
da: Forbindelsen til %s:%d løb ud for tid.

en: Incorporation cancelled
da:  Inkorporering annulleret

en: seconds
da: sekunder

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: %s%sYou're working offline. Override for %d %s?
da: %s%sDu arbejder offline. Skal det ophæves i %d %s?

en: %s%sYou're working offline. Override?
da: %s%sDu arbejder offline. Skal det ophæves?

en: On_ly once
da: Ku_n én gang

en: LDAP error (search): for attribute '%s': %d (%s)
da: LDAP fejl (søgning): af attribut '%s': %d (%s)

en: LDAP error (modify): for DN '%s': %d (%s)
da: LDAP fejl (ændring): af DN '%s': %d (%s)

en: Some SN
da: En SN

en: LDAP error (rename): from '%s' to '%s': %d (%s)
da: LDAP fejl (gendøb): fra '%s' til '%s': %d (%s)

en: LDAP (search): successful
da: LDAP (søgning): succesfuldt

en: LDAP error (search): %d (%s)
da: LDAP fejl (søgning): %d (%s)

en: Nick Name
da: Kaldenavn

en: File '%s' already exists.
    Can't create folder.
da: Filen '%s' findes allerede.
    Mappen kan ikke oprettes.

en: Configuration for %s found.
    Do you want to migrate this configuration?
da: Konfigurationen af %s er fundet.
    Skal denne konfiguration migreres?

en: 
    
    Your Sylpheed filtering rules can be converted by a
    script available at %s.
da: 
    
    Sylpheed filtreringsregler kan konverteres af et
    skript tilgængelig i %s.

en: Keep old configuration
da: Behold den gamle konfiguration

en: Keeping a backup will allow you to go back to an older version, but may take a while if you have cached IMAP or News data, and will take some extra room on your disk.
da: Med en backup har man mulighed for at genskabe en ældre version, men det kan vare et stykke tid, hvis der er mellemlagret IMAP- eller nyhedsdata, og vil optage lidt ekstra diskplads.

en: Migration of configuration
da: Migration af konfiguration

en: Copying configuration... This may take a while...
da: Kopierer konfigurationen... Det kan tage et stykke tid...

en: Migration failed!
da: Migrationen mislykkedes!

en: Migrating configuration...
da: Migrerer konfiguration...

en: g_thread is not supported by glib.
da: g_thread er ikke støttet af glib.

en: (or older)
da: (eller ældre)

en: The following plugin failed to load. Check the Plugins configuration for more information:
    %s | The following plugins failed to load. Check the Plugins configuration for more information:
    %s
da[0]: Det følgende udvidelsesmodul kunne ikke indlæses. Tjek udvidelsesmodulets konfiguration for mere information:
    %s
da[1]: De følgende udvidelsesmoduler kunne ikke indlæses. Tjek udvidelsesmodulernes konfigurationer for mere information:
    %s

en: Claws Mail has detected a configured mailbox, but it is incomplete. It is possibly due to a failing IMAP account. Use "Rebuild folder tree" on the mailbox parent folder's context menu to try to fix it.
da: Claws Mail har fundet en konfigureret postkasse, som ikke er komplet. Det er muligvis pga en fejlende IMAP konto. Brug "Genopret mappetræ" fra kontekstmenuen i postkassens forældermappe for at prøve at rette det.

en: Claws Mail has detected a configured mailbox, but could not load it. It is probably provided by an out-of-date external plugin. Please reinstall the plugin and try again.
da: Claws Mail har fundet en konfigureret postkasse, men kunne ikke indlæse den. Det skyldes sandsynligvis et forældet eksternt udvidelsesmodul. Geninstallér modulet og prøv igen.

en: Missing filename
da: Manglende filnavn

en: Cannot open filename for reading
da: Kan ikke åbne filnavn for læsning

en: Malformed header
da: Misdannet posthoved

en: Duplicated 'To:' header
da: Dubleret 'Til:' posthoved

en: Missing required 'To:' header
da: 'Til:' posthoved mangler

en: %s. Try -h or --help for usage.
da: %s. Prøv -h eller --help for brugsinfo.

en: Missing file argument for option %s
da: Filargument for %s mangler

en: Missing or empty uri argument for option %s
da: Manglende eller tomt uri argument for %s

en: Missing uri argument for option %s
da: uri argument for %s mangler

en: Missing at least one non-empty file argument for option %s
da: Der mangler mindst ét udfyldt filargument for %s

en: Missing folder, type and request arguments for option %s
da: Der mangler mappe, type og kravargumenter for %s

en: Missing type and request arguments for option %s
da: Der mangler type og kravargumenter for %s

en: Missing request argument for option %s
da: Kravargument for %s mangler

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [OPTION]...

en:   --compose [address]    open composition window
da:   --compose [adresse]    åbn redigeringsvinduet

en:   --compose-from-file file
                             open composition window with data from given file;
                             use - as file name for reading from standard input;
                             content format: headers first (To: required) until an
                             empty line, then mail body until end of file.
da:   --compose-from-file filnavn
                             åbn redigeringsvinduet med data fra den angivne fil;
                             anvendelse - som filnavn for læsning fra standard input;
                             indholdets format: posthoveder først (Til: påkrævet) indtil en
                             tom linie, derpå brødteksten indtil filafslutning.

en:   --subscribe uri        subscribe to the given URI if possible
da:   --subscribe uri        abonnér på den givne URI hvis muligt

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
da:   --attach filnavn1 [filnavn2]...
                              åbn redigeringsvinduet med de angivne filer
                              vedhæftet

en:   --insert file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             inserted
da:   --insert filnavn1 [filnavn2]...
                              åbn redigeringsvinduet med de angivne filer
                              indsat

en:   --receive              receive new messages
da:   --receive              hent nye e-mails

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
da:   --receive-all          hent nye e-mails for alle konti

en:   --cancel-receiving     cancel receiving of messages
da:   --cancel-receiving     annullér hentning af e-mails

en:   --cancel-sending       cancel sending of messages
da:   --cancel-sending       annullér afsendelse af e-mails

en:   --search folder type request [recursive]
                             searches mail
                             folder ex.: "#mh/Mailbox/inbox" or "Mail"
                             type: s[ubject],f[rom],t[o],e[xtended],m[ixed] or g: tag
                             request: search string
                             recursive: false if arg. starts with 0, n, N, f or F
da:   --search mappe type forespørgsel [recursivt]
                                                      søger postkasse
                             eks: "#mh/postkassepost/indbakke" eller "Post"
                             type: s[ubject] for emne, t[o] for Til:, e[extended] for  udvidet, m[ixed] for blandet eller g: mærke
                             forespørgsel: søgestreng
                             recursivt: falsk, hvis argument begynder med 0, n, N, f eller F

en:   --send                 send all queued messages
da:   --send                 send alle e-mails i køen

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
da:   --status [mappe]...   vis det totale antal af e-mails

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
da:   --status-full [mappe]...
                             vis status for hver mappe

en:   --statistics           show session statistics
da:   --statistics           vis sessionsstatistikker

en:   --reset-statistics     reset session statistics
da:   --reset-statistics     nulstil sessionsstatistikker

en:   --select folder[/msg]  jump to the specified folder/message
                             folder is a folder id like 'folder/sub_folder', a file:// uri or an absolute path
da:   --select mappe[/msg]   gå til den anførte mappe/e-mail
                             mappe er en mappe-ID som f.eks.'mappe/under_mappe', en file:// uri eller en fuldstændig sti

en:   --online               switch to online mode
da:   --online              skifter til online tilstand

en:   --offline              switch to offline mode
da:   --offline             skifter til offline tilstand

en:   --exit --quit -q       exit Claws Mail
da:   --exit --quit -q      afslut Claus Mail

en:   --debug -d             debug mode
da:   --debug -d             fejlsøgningstilstand

en:   --toggle-debug         toggle debug mode
da:   --toggle-debug        slå fejlsøgningstilstand til/fra

en:   --help -h              display this help
da:   --help -h             vis hjælp

en:   --version -v           output version information
da:   --version -v          vis versionsinformation

en:   --version-full -V      output version and built-in features information
da:   --version-full -V      vis version og indbyggede funktioner og afslut

en:   --config-dir           output configuration directory
da:   --config-dir          vis konfigurationsmappen

en:   --alternate-config-dir directory
                             use specified configuration directory
da:   --alternate-config-dir mappe
                             brug anførte konfigurationsmappe

en:   --geometry -geometry [WxH][+X+Y]
                             set geometry for main window
da:   --geometry -geometry [WxH][+X+Y]
                             sæt geometrien for hovedvinduet

en: Missing directory argument for option %s
da: Der mangler mappeargument for %s

en: Missing geometry argument for option %s
da: Der mangler geometriargument for %s

en: Missing folder argument for option %s
da: Der mangler mappeargument for %s

en: Unknown option %s
da: Ukendt mulighed [%s]

en: Processing (%s)...
da: Behandler (%s)...

en: top level folder
da: topniveaumappe

en: Queued messages
da: E-mails i kø

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
da: Nogle usendte e-mails er sat i kø. Vil du afslutte nu?

en: NetworkManager: network is online.
da: Netværkshåndtering: netværk online.

en: NetworkManager: network is offline.
da: Netværkshåndtering: netværk offline.

en: _File
da: _Fil

en: _View
da: _Vis

en: _Configuration
da: _Konfiguration

en: _Add mailbox
da: _Tilføj postkasse

en: Change mailbox order...
da: Ændre rækkefølgen af postkasser...

en: _Import mbox file...
da: _Importér mbox-fil...

en: _Export to mbox file...
da: _Eksportér til mbox-fil...

en: _Export selected to mbox file...
da: _Eksportér markeret til mbox-fil...

en: Empty all _Trash folders
da: Tøm alle _papirkurve

en: _Save email as...
da: _Gem email som...

en: _Save part as...
da: _Gem del som...

en: Page setup...
da: Sideopsætning...

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Synchronise folders
da: Synkronisér mapper

en: E_xit
da: A_fslut

en: Select _thread
da: Vælg _tråd

en: _Find in current message...
da: _Søg i nuværende e-mail...

en: _Quick search
da: _Hurtigsøgning

en: Show or hi_de
da: Vis eller _skjul

en: _Toolbar
da: _Værktøjsbjælke

en: Set displayed _columns
da: Angiv _kolonner for visning

en: In _folder list...
da: af _mappelisten...

en: In _message list...
da: af _e-maillisten...

en: _Sort
da: _Sortér

en: _Attract by subject
da: _Tråd efter emne

en: E_xpand all threads
da: U_dfold alle tråde

en: Co_llapse all threads
da: Sa_mmenfold alle tråde

en: _Go to
da: _Gå til

en: _Previous message
da: _Forrige e-mail

en: _Next message
da: _Næste e-mail

en: P_revious unread message
da: F_orrige ulæste e-mail

en: N_ext unread message
da: N_æste ulæste e-mail

en: Previous ne_w message
da: Forrige n_ye e-mail

en: Ne_xt new message
da: Næ_ste nye e-mail

en: Previous _marked message
da: Forrige _markerede e-mail

en: Next m_arked message
da: Næste m_arkerede e-mail

en: Previous _labeled message
da: Forrige _farvemarkerede e-mail

en: Next la_beled message
da: Næste fa_rvemarkerede e-mail

en: Previous opened message
da: Forrige åbnede e-mail

en: Next opened message
da: Næste åbnede e-mail

en: Parent message
da: Forælder-e-mail

en: Next unread _folder
da: Næste ulæste _mappe

en: F_older...
da: M_appe

en: Next part
da: Næste del

en: Previous part
da: Forrige del

en: Message scroll
da: Rul i e-mailene

en: Previous line
da: Forrige linie

en: Next line
da: Næste linie

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next page
da: Næste side

en: Decode
da: Afkode

en: Open in new _window
da: Åbner i nyt _vindue

en: Mess_age source
da: Kild_etekst

en: Message part
da: Beskeddel

en: View as text
da: Vis som tekst

en: Open
da: Åbn

en: Open with...
da: Åbn med...

en: Quotes
da: Citater

en: _Update summary
da: _Opdateringsresumé

en: Recei_ve
da: Modt_ag

en: Get from _current account
da: Hent fra _nuværende konto

en: Get from _all accounts
da: Hent fra _alle konti

en: Cancel receivin_g
da: Annullér mo_dtagelse

en: _Send queued messages
da: _Send e-mails fra køen

en: Compose a_n email message
da: Skriv e_n e-mail

en: Compose a news message
da: Skriv en nyheds-e-mail

en: _Reply
da: _Besvar

en: Repl_y to
da: Sva_r til

en: Mailing _list
da: Diskussions_liste

en: Follow-up and reply to
da: Opfølg og svar til

en: _Forward
da: _Videresend

en: For_ward as attachment
da: Videre_send som vedhæftning

en: Redirec_t
da: Omdiri_gér

en: Mailing-_List
da: Diskussions_liste

en: Help
da: Hjælp

en: Unsubscribe
da: Opsig

en: View archive
da: Se arkiv

en: Contact owner
da: Kontakt ejer

en: M_ove...
da: F_lyt...

en: _Copy...
da: _Kopiér...

en: Move to _trash
da: Flyt til _papirkurven

en: _Delete...
da: _Slet...

en: Move thread to tr_ash
da: Flyt tråd til pa_pirkurven

en: Delete t_hread
da: Slet t_råd

en: Cancel a news message
da: Annullér en nyheds-e-mail

en: _Mark
da: _Markér

en: _Unmark
da: _Fjern markering

en: Mark as rea_d
da: Markér som læs_t

en: Mark as unr_ead
da: Markér som ul_æst

en: Mark all read in folder
da: Markér alt som læst i mappe

en: Mark all unread in folder
da: Markér alt som ulæst i mappe

en: Ignore thread
da: Ignorér tråd

en: Unignore thread
da: Medtag tråd

en: Watch thread
da: Overvåg tråd

en: Unwatch thread
da: Stop overvågning af tråd

en: Mark as _spam
da: Markér som _spam

en: Mark as _ham
da: Markér som _ham

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Lås op

en: Color la_bel
da: Farvee_tiketter

en: Ta_gs
da: Mærk_er

en: Re-_edit
da: Redigér i_gen

en: Check signature
da: Tjek signatur

en: Add sender to address boo_k
da: Tilføj afsender i adresse_bogen

en: C_ollect addresses
da: I_ndsaml adresser

en: From current _folder...
da: Fra nuværende _mappe...

en: From selected _messages...
da: Fra markerede _e-mails...

en: _Filter all messages in folder
da: _Filtrér alle e-mails i mappen

en: Filter _selected messages
da: Filtrér alle _markerede e-mails

en: Run folder pr_ocessing rules
da: Kør be_handlingsregler for mapper

en: _Create filter rule
da: _Opret filterregel

en: _Automatically
da: _Automatisk

en: By _From
da: Efter _fra

en: By _To
da: Efter _til

en: By _Subject
da: Efter _emne

en: Create processing rule
da: Opret behandlingsregel

en: List _URLs...
da: Vis _URL-er...

en: Ch_eck for new messages in all folders
da: Tj_ek for nye e-mails i alle mapper

en: Delete du_plicated messages
da: Slet du_blerede e-mails

en: In selected folder
da: I afkrydset mappe

en: In all folders
da: I alle mapper

en: E_xecute
da: U_dfør

en: Exp_unge
da: T_øm

en: SSL/TLS cer_tificates
da: SSL/TLS cer_tifikat

en: Filtering Lo_g
da: Filtreringslo_g

en: Network _Log
da: Netværks_log

en: Debug _Log
da: _Fejlsøgningslog

en: _Forget all session passwords
da: _Glem alle sessionskodeord

en: Forget _master passphrase
da: Glem _masterløsenet

en: C_hange current account
da: S_kift aktiv konto

en: _Preferences for current account...
da: _Indstillinger for den aktive konto...

en: Create _new account...
da: Opret _ny konto...

en: _Edit accounts...
da: _Redigér konti...

en: P_references...
da: I_ndstillinger...

en: Pre-pr_ocessing...
da: Forbe_handling...

en: Post-pro_cessing...
da: Efterbeh_andling...

en: _Filtering...
da: _Filtrering...

en: _Templates...
da: _Skabeloner...

en: _Actions...
da: _Handlinger...

en: Tag_s...
da: Mærke_r...

en: Plu_gins...
da: Ud_videlsesmoduler...

en: _Manual
da: _Brugervejledning

en: _Online User-contributed FAQ
da: _Brugerbidraget OSS

en: Icon _Legend
da: Ikon_forklaring

en: Set as default client
da: Sæt som standardklient

en: Offline _mode
da: Offline _tilstand

en: Men_ubar
da: Men_ubjælke

en: _Message view
da: _E-mailoversigt

en: Status _bar
da: Status_bjælke

en: Column headers
da: Kolonneoverskrifter

en: Th_read view
da: T_rådoversigt

en: Hide read threads
da: Skjul læste tråde

en: _Hide read messages
da: _Skjul læste e-mails

en: Hide deleted messages
da: Skjul slettede e-mails

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Show all _headers
da: Vis alle _posthoveder

en: _Collapse all
da: _Fold alt sammen

en: Collapse from level _2
da: Fold sammen fra niveau _2

en: Collapse from level _3
da: Fold sammen fra niveau _3

en: Text _below icons
da: Tekst _under ikoner

en: Text be_side icons
da: Tekst _ved siden af ikoner

en: _Icons only
da: Kun _ikoner

en: _Text only
da: Kun _tekst

en: _Three columns
da: _Tre kolonner

en: _Wide message
da: _Bred e-mail

en: W_ide message list
da: B_red e-mailliste

en: S_mall screen
da: L_ille skærm

en: By _number
da: Efter _nummer

en: By s_ize
da: Efter s_tørrelse

en: By _date
da: Efter _dato

en: By thread date
da: Efter dato for tråd

en: By s_ubject
da: Efter e_mne

en: By _color label
da: Efter _farveetiket

en: By tag
da: Efter mærke

en: By _mark
da: Efter _afmærkning

en: By _status
da: Efter _status

en: By a_ttachment
da: Efter v_edhæftning

en: By score
da: Efter score

en: By locked
da: Efter låste

en: D_on't sort
da: So_rtér ikke

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: _Auto detect
da: _Genkend automatisk

en: Apply tags...
da: Anvend mærker...

en: Some error(s) happened. Click here to view log.
da: Der opstod en fejl. Klik her for at se loggen

en: You are online. Click the icon to go offline
da: Du er online. Klik på ikonet for at gå offline

en: You are offline. Click the icon to go online
da: Du er offline. Klik på ikonet for at gå online

en: Select account
da: Vælg konto

en: Network log
da: Netværkslog

en: Filtering/Processing debug log
da: Fejlsøgningslog for Filtrering og behandlinger

en: filtering log enabled
da: filtreringslog aktiveret

en: filtering log disabled
da: filtreringslog deaktiveret

en: Untitled
da: Uden titel

en: none
da: ingen

en: Delete all messages in trash folders?
da: Skal papirkurven tømmes?

en: Don't quit
da: Lad være at afslutte

en: Add mailbox
da: Tilføj postkasse

en: Input the location of the mailbox.
    The location can be either the full path or relative to the 
    home directory.
    If the location of an existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
da: Indtast placering af postkassen.
    Det kan enten være hele stien eller stien relativt til hjemmemappenHvis en eksisterende postkasse er angivet, bliver
    den automatisk skannet.

en: The mailbox '%s' already exists.
da: Postkassen '%s' findes allerede.

en: Mailbox
da: Postkasse

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
da: Oprettelse af postkassen mislykkedes.
    Måske eksisterer nogle filer allerede, eller der er ikke skriveadgang.

en: No posting allowed
da: Ingen posteringer tilladt

en: Mbox import has failed.
da: Mbox import mislykkedes.

en: Export to mbox has failed.
da: Eksport til mbox mislykkedes.

en: Exit
da: Afslut

en: Exit Claws Mail?
da: Afslut Claws Mail?

en: Folder synchronisation
da: Synkronisering af mapper

en: Do you want to synchronise your folders now?
da: Skal dine mapper synkroniseres nu?

en: _Synchronise
da: _Synkronisér

en: Deleting duplicated messages...
da: Slet dublerede  e-mails...

en: No duplicate message found in selected folder.
da: Ingen dublerede e-mails fundet i den valgte mappe.

en: Deleted %d duplicate message in selected folder.
     | Deleted %d duplicate messages in selected folder.
da[0]: %d dubleret e-mail i den valgte mappe blev slettet.
da[1]: %d dublerede e-mails i den valgte mappe blev slettet.

en: Marked %d duplicate message for deletion in selected folder.
     | Marked %d duplicate messages for deletion in selected folder.
da[0]: %d dubleret e-mail i den valgte mappe blev markeret til sletning.
da[1]: %d dublerede e-mails i den valgte mappe blev markeret til sletnin.

en: Deleting duplicated messages in all folders...
da: Sletter dublerede e-mails i alle mapper...

en: Deleted %d duplicate message in %d folders.
     | Deleted %d duplicate messages in %d folders.
da[0]: %d dubleret e-mail i %d mapper blev slettet.
da[1]: %d dublerede e-mails i %d mapper blev slettet.

en: No duplicate message found in %d folders.
da: Der blev ikke fundet dublerede e-mails i %d mapper.

en: Select folder to go to
da: Vælg mappe at gå til

en: Processing rules to apply before folder rules
da: Behandlingsregler, som skal anvendes før mapperegler

en: Processing rules to apply after folder rules
da: Behandlingsregler, som skal anvendes efter mapperegler

en: Filtering configuration
da: Konfiguration af filtrering

en: Can not register as default client: impossible to get executable path.
da: Kan ikke registreres som standardklient: umuligt at finde programstien.

en: Claws Mail has been registered as default client.
da: Claws Mail er registreret som standardklient.

en: Can not register as default client: impossible to write to the registry.
da: Kan ikke registreres som standardklient: umuligt at skrive på registreringsdatabasen.

en: Scanning folder %s%c%s...
da: Skanner mappe %s%c%s...

en: Forgotten %d password in %d accounts.
     | Forgotten %d passwords in %d accounts.
da[0]: Glemt %d adgangskode i %d konti.
da[1]: Glemte %d adgangskoder i %d konti.

en: %s header
da: %s posthoved

en: header
da: posthoved

en: header line
da: posthovedlinie

en: body line
da: linie i brødteksten

en: tag
da: mærke

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: Case insensitive
da: Versalufølsom

en: checking if message matches [ %s ]
da: tjekker om e-mailen matcher [ %s ]

en: message matches
da: e-mailen matcher

en: message does not match
da: e-mailen matcher ikke

en: (none)
da: (ingen)

en: Could not stat mbox file:
    %s
da: Kunne ikke få status på mbox-fil:
    %s

en: Could not open mbox file:
    %s
da: Kunne ikke åbne mbox-fil:
    %s

en: Importing from mbox... (%ld MB imported) | Importing from mbox... (%ld MB imported)
da[0]: Importerer fra mbox... (%ld MB importeret)
da[1]: Importerer fra mbox... (%ld MB importeret)

en: Overwrite mbox file
da: Overskriv mbox-fil

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
da: Denne fil eksisterer allerede. Skal den overskrives?

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Could not create mbox file:
    %s
da: Kunne ikke oprette mbox-fil:
    %s

en: Exporting to mbox...
da: Eksporterer til mbox...

en: Find in current message
da: Find i nuværende e-mail

en: Find text:
da: Find tekst:

en: Search failed
da: Søgning mislykkedes

en: Search string not found.
da: Søgestreng ikke fundet.

en: Beginning of message reached; continue from end?
da: E-mailenes begyndelse nået; fortsæt fra slutningen?

en: End of message reached; continue from beginning?
da: E-mailenes slutning nået; fortsæt fra begyndelsen?

en: Search finished
da: Søgning afsluttet

en: Compose _new message
da: Skriv _ny e-mail

en: Claws Mail - Message View
da: Claws Mail - E-mailoversigt

en: <No Return-Path found>
da: <Ingen retursti fundet>

en: The notification address to which the return receipt is
    to be sent does not correspond to the return path:
    Notification address: %s
    Return path: %s
    It is advised to not send the return receipt.
da: Beskedadressen til hvilken returkvitteringen sendes
    svarer ikke til returstien:
    Beskedadresse: %s
    Retursti: %s
    Det anbefales at undlade at sende returkvittering.

en: _Don't Send
da: _Send ikke

en: Fetching message (%s)...
da: Henter e-mail (%s)...

en: Couldn't decrypt: %s
da: Kunne ikke dekryptere: %s

en: Message doesn't conform to MIME standard. It may render wrongly.
da: E-mailen overholder ikke MIME standard. Det gengives måske forkert.

en: Show all %s.
da: Vis alle %s.

en: Only the first megabyte of text is shown.
da: Kun den første megabyte tekst vises

en: You got a return receipt for this message: it has been displayed by the recipient.
da: Der kom en returkvittering for denne e-mail: Det blev set af modtageren.

en: You asked for a return receipt in this message.
da: Du anmodede om returkvittering i denne e-mail.

en: This message asks for a return receipt.
da: Denne e-mail anmoder om returnkvittering.

en: Send receipt
da: Send kvittering

en: This message has been partially retrieved,
    and has been deleted from the server.
da: Denne e-mail blev kun delvist hentet,
    og blev slettet på serveren.

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s.
da: Denne e-mail blev kun delvist hentet;
    det drejer sig om %s.

en: Mark for download
da: Markér for hentning

en: Mark for deletion
da: Markér for sletning

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s and will be downloaded.
da: Denne e-mail blev kun delvist hentet;
    det drejer sig om %s og vil blive helt hentet.

en: Unmark
da: Fjern markering

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s and will be deleted.
da: Denne e-mail blev kun delvist hentet;
    det drejer sig om %s og vil blive slettet.

[ctx: '%s' stands for 'To' then 'Cc']
en: This message is asking for a return receipt notification
    but according to its '%s' and '%s' headers it was not
    officially addressed to you.
    It is advised to not send the return receipt.
da: Denne e-mail anmoder om en returkvittering
    men ifølge dets '%s' og '%s' posthoveder var det ikke
    officielt adresseret til dig.
    Det anbefales at undlade at sende returkvittering.

en: Return Receipt Notification
da: Besked om returkvittering

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Send Notification
da: _Send besked

en: More than one of your accounts uses the address that this message was sent to.
    Please choose which account you want to use for sending the receipt notification:
da: Mere end én af dine konti bruger den adresse, som denne e-mail blev sendt til.
    Vælg konto for hvilken der skal sendes besked om modtagelse:

en: Cannot print: the message doesn't contain text.
da: Kan ikke udskrive: e-mailen indeholder ikke tekst.

en: 
      There are no messages in this folder
da: 
      Der er ingen e-mails i denne mappe

en: 
      Message has been deleted
da: 
      E-mailen blev slettet

en: 
      Message has been deleted or moved to another folder
da: 
      E-mailen blev slettet eller flyttet til en anden mappe

en: An error happened while learning.
da: Der opstod en fejl under læring.

en: Moving messages...
da: Flytter e-mails...

en: Deleting messages...
da: Sletter e-mails...

en: Remove _mailbox...
da: Fjern _postkasse...

en: Can't remove the folder '%s'
    
    %s.
da: Kan ikke flytte mappen '%s'
    
    %s.

en: Really remove the mailbox '%s'?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
da: Skal postkassen '%s' virkelig flyttes?
    (E-mailene er ikke slettet fra disken)

en: Remove mailbox
da: Fjern postkasse

en: _Open
da: _Åbn

en: Open _with...
da: Åbn _med...

en: Copy
da: Kopiér

en: Send to...
da: Send til...

en: _Display as text
da: _Vis som tekst

en: _Save as...
da: _Gem som...

en: Save _all...
da: Gem _alt...

en: MIME Type
da: MIME type

en: View full information
da: Vis al information

en: Check again
da: Tjek igen

en: %s Click the icon to check it.
da: %s klik ikonet for at tjekke det.

en: %s Click the icon or hit '%s' to check it.
da: %s klik ikonet eller tryk på '%s' for at tjekke det.

en: Timeout checking the signature. Click the icon to try again.
da: Tiden løb ud under tjek af signaturen. Klik ikonet for at prøve igen.

en: Timeout checking the signature. Click the icon or hit '%s' to try again.
da: Tiden løb ud under tjek af signaturen. Klik ikonet eller tryk på '%s' for at prøve igen.

en: Checking signature...
da: Tjekker signatur...

en: Go back to email
da: Gå tilbage til e-mailen

en: Couldn't save the part of multipart message: %s
da: Kunne ikke gemme delen af en flerleddet e-mail: %s

en: Overwrite existing file '%s'?
da: Overskriv eksisterende fil '%s'?

en: An error has occurred while saving message part #%d. Do you want to cancel operation or skip error and continue?
da: Der opstod en fejl mens en beskeddel #%d blev gemt. Vil du annullere handlingen eller ignorere fejlen og fortsætte?

en: Error saving all message parts
da: Fejl mens alle beskeddele blev gemt

en: Skip
da: Ignorér

en: Skip all
da: Ignorér alt

en: %d file saved successfully. | %d files saved successfully.
da[0]: %d fil gemt problemfrit.
da[1]: %d filer gemt problemfrit.

en: %d file saved successfully | %d files saved successfully
da[0]: %d fil gemt problemfrit.
da[1]: %d filer gemt problemfrit.

en: %s, %d file failed. | %s, %d files failed.
da[0]: %s, %d fil  mislykkedes
da[1]: %s, %d filer mislykkedes

en: Select destination folder
da: Vælg målmappe

en: '%s' is not a directory.
da: '%s' er ikke en mappe.

en: Save as
da: Gem som

en: Open with
da: Åbn med

en: Enter the command-line to open file:
    ('%s' will be replaced with file name)
da: Indtast kommandoen for at åbne fil:
    ('%s' bliver erstattet med filnavnet)

en: Could not convert attachment name to UTF-16:
    
    %s
da: Kunne ikke konvertere navnet af vedhæftet fil til UTF-16:
    
    %s

en: Execute untrusted binary?
da: Kør utroværdigt binært program?

en: This attachment is an executable file. Executing untrusted binaries is dangerous and could compromise your computer.
    
    Do you want to run this file?
da: Denne vedhæftning er en eksekverbar fil. At køre utroværdige binære programmer er farligt og kan kompromitere din computer.
    
    Skal dette program køres?

en: Run binary
da: Kør binære program

en: Size:
da: Størrelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected.
da: NNTP forbindelsen til %s:%d blev afbrudt.

en: Account '%s': Connecting to NNTP server: %s:%d...
da: Konto '%s': Forbinder til NNTP server: %s:%d...

en: Error logging in to %s:%d...
da: Der opstod en fejl under logind til %s:%d...

en: Libetpan does not support return code 480 so for now we choose to continue
da: Libetpan støtter ikke returkode 480, så vi vælger at fortsætte

en: Mode reader failed, continuing nevertheless
da: Fejl i læsertilstand, fortsæt ikke desto mindre

en: Error creating session with %s:%d
da: Der opstod fejl under oprettelse af session med %s:%d

en: Error authenticating to %s:%d...
da: Der opstod fejl under godkendelse af %s:%d...

en: Claws Mail needs network access in order to access the News server.
da: Claws Mail behøver netadgang for at få adgang til nyhedsserver.

en: couldn't select group: %s
da:  kunne ikke vælge gruppe: %s

en: couldn't set group: %s
da: kunne ikke sætte gruppe: %s

en: invalid article range: %d - %d
da: Ugyldig artikelinterval: %d - %d

en: couldn't get xhdr
da: kunne ikke hente xhdr

en: getting xover %d - %d in %s...
da: henter xover %d - %d i %s...

en: couldn't get xover
da: kunne ikke hente xover

en: invalid xover line
da: ugyldig xover-linie

en: You have one or more News accounts defined. However this version of Claws Mail has been built without News support; your News accounts are disabled.
    
    You probably need to install libetpan and recompile Claws Mail.
da: Der er defineret en eller flere nyhedskonti. Imidlertid er denne version af Claws Mail opbygget uden nyhedsstøtte; dine nyhedskonti er deaktiveret.
    
    libetpan bør sandsynligvis installeres og Claws Mail kompileres igen.

en: _Subscribe to newsgroup...
da: _Abonnér på nyhedsgruppe...

en: _Unsubscribe newsgroup
da: _Aflys abonnement på nyhedsgruppe

en: Really unsubscribe newsgroup '%s'?
da: Skal nyhedsgruppe '%s' virkelig aflyses?

en: Unsubscribe newsgroup
da: Aflys nyhedsgruppe

en: Rename newsgroup folder
da: Omdøb nyhedsgruppemappe

en: OAuth2 missing authentication code
da: OAuth2 mangler autorisationskode

en: OAuth2 connection error
da: OAuth2 forbindelsesfejl

en: OAuth2 SSL connection error
da: OAuth2 SSL forbindelsesfejl

en: OAuth2 access token obtained
da: OAuth2 access token modtaget

en: OAuth2 access token not obtained
da: OAuth2 access token ikke modtaget

en: OAuth2 refresh token obtained
da: OAuth2 genopfrisket token modtaget

en: OAuth2 refresh token not obtained
da: OAuth2 genopfrisket token ikke modtaget

en: OAuth2 socket write error
da: OAuth2 skrivefejl på sokkel

en: OAuth2 socket timeout error
da: OAuth2 tidsudløb for sokkel

en: OAuth2 access token still fresh
da: OAuth2 access token stadig opfrisket

en: OAuth2 obtaining access token using refresh token
da: OAuth2 modtaget access token ved brug af genopfrisket token

en: OAuth2 trying for fresh access token with auth code
da: OAuth2 prøver at få ny access token med autorisationskode

en: OAuth2 access token updated
da: OAuth2 modtaget access token

en: OAuth2 encoded: %s
da: OAuth2 indkodet: %s

en: OAuth2 decoded: %s
da: OAuth2 afkodet: %s

en: Input master passphrase
da: Indtast masterløsen

en: Incorrect master passphrase.
da: Ukorrekt masterløsen.

en: New passphrases do not match, try again.
da: Ingen match for nye løsener, prøv igen.

en: Incorrect old master passphrase entered, try again.
da: Ukorrekt gammelt masterløsen indtastet, prøv igen.

en: Changing master passphrase
da: Skifter masterløsen

en: If a master passphrase is currently active, it
    needs to be entered.
da: Hvis et masterløsen i øjeblikket er aktivt,
    skal det indtastet.

en: Old passphrase:
da: Gammelt løsen:

en: New passphrase:
da: Nyt løsen:

en: Confirm passphrase:
da: Bekræft løsenet:

en: Acpi Notifier
da: Acpi underretter

en: Make sure that the kernel module 'acerhk' is loaded.
    You can get it from http://www.cakey.de/acerhk/
da: Sørg for at kernemodulet 'acerhk' er indlæst.
    Det kan hentes fra http://www.cakey.de/acerhk/

en: Make sure that the kernel module 'acer_acpi' is loaded.
    You can get it from http://code.google.com/p/aceracpi/
da: Sørg for at kernemodulet 'acer_acpi' er indlæst.
    Det kan hentes fra http://www.cakey.de/aceracpi/

en: Make sure that the kernel module 'asus_laptop' is loaded.
da: Sørg for at kernemodulet 'asus_laptop' er indlæst.

en: Make sure that the kernel module 'asus_acpi' is loaded.
da: Sørg for at kernemodulet 'asus_acpi' er indlæst.

en: Make sure that the kernel module 'ibm_acpi' is loaded.
da: Sørg for at kernemodulet 'ibm_acpi' er indlæst.

en: Make sure that you have apanelc installed.
    You can get it from http://apanel.sourceforge.net/
da: Sørg for at have apanelc installeret.
    Det kan hentes fra http://apanel.sourceforge.net/

en: Control file doesn't exist.
da: Kontrolfilen findes ikke.

en:  : no new or unread mail
da:  : ingen ny eller ulæst e-mail

en:  : unread mail
da:  : ulæst e-mail

en:  : new mail
da:  : ny e-mail

en: off
da: af

en: blinking
da: blinkende

en: on
da: på

en: ACPI type:
da: ACPI-type:

en: ACPI file:
da: ACPI-fil:

en: values - On:
da: værdier - På:

en:  - Off:
da:  - Af:

en: Blink when user interaction is required
da: Blinker når brugerinvolvering kræves

en: This plugin handles various ACPI mail LEDs.
da: Dette udvidelsesmodul håndterer LED for forskellig ACPI email.

en: Laptop LED
da: Bærbar LED

en: Failed to register check before send hook
da: Kunne ikke registrere 'check before send' hook

en: Keeps all recipient addresses in an addressbook folder.
da: Lægger alle ukendte modtageradresser i en adressebogsmappe.

en: Address Keeper
da: Adressesamler

en: Address book location
da: Adressebogsplacering

en: Keep to folder
da: Læg i mappe:

en: Address book path where addresses are kept
da: Sti til adressebog, hvor adresser opbevares

en: Select...
da: Vælg...

en: Fields to keep addresses from
da: Felter at få adresser fra

[ctx: address keeper: %s stands for a header name]
en: Keep addresses which appear in '%s' headers
da: Behold adresser, som forekommer i '%s' posthoveder

en: Exclude addresses matching the following regular expressions (one per line)
da: Udeluk adresser som matcher følgende regulære udtryk (en pr. linie)

en: Mail Archiver
da: Postarkivar

en: Create Archive...
da: Opret arkiv...

en: This plugin adds archiving features to Claws Mail.
    
    It enables you to select a mail folder that you want to be archived, and then choose a name, format and location for the archive. Subfolders can be included and MD5 checksums can be added for each file in the archive. Several archiving options are also available.
    
    The archive can be stored as:
    %s
    The archive can be compressed using:
    %s
    The archives can be restored with any standard tool that supports the chosen format and compression.
    
    The supported folder types are MH, IMAP, RSSyl and vCalendar.
    
    To activate the archiving feature go to /Tools/Create Archive
    
    Default options can be set in /Configuration/Preferences/Plugins/Mail Archiver
da: Dette udvidelsesmodul udstyrer Claws Mail med arkiveringsfunktioner.
    
    Det sætter dig i stand til at udvælge en e-mailmappe til arkivering, og derefter vælge navn, format og placering af arkivet. Undermapper kan inkluderes og MD5 tjeksummer kan tilføjes for hver fil i arkivet. Adskillige arkiveringsmuligheder er også tilgængelige.
    
    Arkivet kan gemmes som:
    %s
    Arkivet kan komprimeres ved brug af:
    %s
    Arkivet kan genskabes med alle standardværktøj, som støtter det valgte format og komprimering.
    
    De støttede mappetyper er MH, IMAP, RSSyl og vCalendar.
    
    For at aktivere arkivering gå til /Værktøj/Opret Arkiv
    
    Standard muligheder kan sættes i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Beskeder ArPostarkivar

en: Archiver
da: Arkivar

en: Archiving
da: Arkiverer

en: Press Cancel button to stop archiving
da: Tryk på annullér knappen for at standse arkivering

en: Archiving:
da: Arkiverer:

en: Some uninitialized data prevents from starting
    the archiving process:
    %s%s
da: Noget uinitierede data forhindrer
    arkiveringsprocessen i at starte:
    %s%s

en: 
    - the folder to archive is not set
da: 
    - arkivmappen er ikke indsat.

en: 
    - the name for archive is not set
da: 
    - arkivnavnet er ikke indsat.

en: %s: Exists. Continue anyway?
da: %s: Findes. Vil du fortsætte alligevel?

en: %s: Is a link. Cannot continue
da: %s: Er en link. Kan ikke fortsætte

en: %s: Is a directory. Cannot continue
da: %s: Er en mappe. Kan ikke fortsætte

en: %s: Missing permissions. Cannot continue
da: %s: Manglende adgangstilladelser. Kan ikke fortsætte

en: %s: Unknown error. Cannot continue
da: %s: Ukendt fejl. Kan ikke fortsætte

en: Creating archive
da: Opretter arkiv

en: Not a valid file name:
    %s.
da: Et ugyldigt filnavn:
    %s.

en: Not a valid Claws Mail folder:
    %s.
da: Ugyldig Claws Mail mappe:
    %s.

en: Adding files in folder failed
    Files in folder: %d
    Files in list:   %d
    
    Continue anyway?
da: Filer kunne ikke gemmes i mappe
    Filer i mappe: %d
    Filer i liste: %d
    
    Vil du fortsætte alligevel?

en: Archive creation error:
    %s
da: Der opstod fejl under oprettelse af arkiv:
    %s

en: Archive result
da: Arkiveringsresultat

en: Values
da: Værdier

en: Archive
da: Arkiv

en: Archive format
da: Arkivformat

en: Compression method
da: Komprimeringsmetode

en: Number of files
da: Antal filer

en: Archive Size
da: Arkivets størrelse

en: Folder Size
da: Mappestørrelse

en: Compression level
da: Komprimeringsgrad

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: MD5 checksum
da: MD5 tjeksum

en: Descriptive names
da: Beskrivende navne

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: Select mails before
da: Vælg e-mails før

en: Select folder to archive
da: Vælg mappe til arkivering

en: Select file name for archive [suffix should reflect archive like .tgz]
da: Anfør filnavn for arkiv [endelsen bør vise arkivtypen, f.eks .tgz]

en: %ld of %ld
da: %ld af %ld

en: Create Archive
da: Opret arkiv

en: Enter Archiver arguments
da: Instast arkiveringsargumenter

en: Folder to archive
da: Mappe til arkiv

en: Folder which is the root of the archive
da: Mappe, som er arkivets rod

en: Click this button to select a folder which is to be root of the archive
da: Klik denne knap for at vælge mappe, som skal være rod for arkivet

en: Name for archive
da: Arkivets navn

en: Archive location and name
da: Arkivets lokation og navn

en: _Select
da: _Vælg

en: Click this button to select a name and location for the archive
da: Klik denne knap for at vælge navn og placering af arkivet

en: Choose compression
da: Vælg konmprimering

en: Choose this option to use %s compression for the archive
da: Vælg denne mulighed for at bruge %s komprimering til arkivet

en: Choose format
da: Vælg format

en: Choose this to use %s as format for the archive
da: Vælg denne mulighed for at bruge %s som arkivformat

en: Miscellaneous options
da: Diverse muligheder

en: _Recursive
da: _Rekursiv

en: Choose this option to include subfolders in the archive
da: Vælg denne mulighed til at inkludere undermapper i arkivet

en: _MD5sum
da: _MD5-sum

en: Choose this option to add MD5 checksums for each file in the archive.
    Be aware though, that this dramatically increases the time it
    will take to create the archive
da: Vælg denne mulighed for at føje MD5-tjeksummer til hver fil i arkivet.
    Vær dog klar over, at dette dramatisk forøger tiden for at
    oprette arkivet

en: R_ename
da: O_mdøb

en: Choose this option to use descriptive names for each file in the archive.
    The naming scheme: date_from@to@subject.
    Names will be truncated to max 96 characters
da: Vælg denne mulighed for at bruge beskrivende navne for hver fil i arkivet.
    Navneskema: dato_fra@til@emne.
    Navne bliver skåret af ved 96 tegn

en: Choose this option to delete mails after archiving
    At this point only handles IMAP4, Local mbox and POP3
da: Vælg denne mulighed for at slette e-mails efter arkivering
    For nærværende håndteres kun IMAP4, lokale mbox og POP3

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Select emails before a certain date
    Date must comply to ISO-8601 [YYYY-MM-DD]
da: Vælg e-mails før en vis dato
    Datoformat skal overholde ISO-8601 [ÅÅÅÅ-MM-DD]

en: Default save folder
da: Standard-gemmemappe

en: Click this button to select the default location for saving archives
da: Klik på denne knap for at vælge standard placering af arkiverne

en: Default compression
da: Standardkomprimering

en: Choose this option to use %s compression by default
da: Vælg denne mulighed for at standardisere på %s komprimering

en: Default format
da: Standardformat

en: Choose this option to use the %s as format by default
da: Vælg denne mulighed for at standardisere på %s formatet

en: Default miscellaneous options
da: Diverse standardmuligheder

en: Choose this option to include subfolders in the archives by default
da: Vælg denne mulighed for at inkludere undermapper i arkivet som standard

en: MD5sum
da: MD5-sum

en: Choose this option to add MD5 checksums for each file in the archives by default.
    Be aware though, that this dramatically increases the time it
    will take to create the archives
da: Vælg denne mulighed for at tilføje MD5 tjeksummer for hver fil i arkiverne som standard.
    Vær dog klar over, at dette dramatisk forøger tiden for oprettelse af arkiverne

en: Rename
da: Omdøb

en: Choose this option to delete mails after archiving
da: Vælg denne mulighed for at slette e-mails efter arkivering

en: Remove attachments
da: Fjern vedhæftning

en: Remove
da: Fjern

en: Attachment
da: vedhæftning

en: Destroy attachments
da: Slet vedhæftning

en: Do you really want to remove all attachments from the selected messages?
    
    The deleted data will be unrecoverable.
da: Skal alle vedhæftninger fra de anførte e-mails virkelig slettes?
    
    De slettede data kan ikke genskabes.

en: The selected messages don't have any attachments.
da: De valgte e-mails har ingen vedhæftninger.

en: Attachments removed from %d of the %d selected messages.
da: Vedhæftninger fjernet fra %d af de %d udvalgte e-mails.

en: Attachments removed from all %d selected messages.
da: Vedhæftninger fjernet fra alle %d udvalgte e-mails.

en: This message doesn't have any attachments.
da: Denne e-mail har ingen vedhæftninger.

en: Remove attachments...
da: Fjern vedhæftninger...

en: This plugin removes attachments from mails.
    
    Warning: this operation will be completely un-cancellable and the deleted attachments will be lost forever, and ever, and ever.
da: Dette udvidelsesmodul fjerner vedhæftninger fra e-mails.
    
    Advarsel: denne handling kan ikke annulleres og de slettede vedhæftninger er for evigt tabt.

en: Attachment handling
da: Håndtering af vedhæftninger

en: An attachment is mentioned in the mail you're sending, but no file was attached. Mention appears on line %d, which begins with text: %s
    
    %s
da: En vedhæftning er nævnt i denne e-mail, men ingen fil er vedhæftet. Bemærkningen forekommer i linie %d, som begynder med teksten: %s
    
    %s

en: Attachment warning
da: Advarsel om vedhæftning

en: Attach warner
da: Vedhæftningsadvarer

en: Warns user if some reference to attachments is found in the message text and no file is attached.
da: Advarer brugeren, hvis der findes en reference til vedhæftninger i e-mailens tekst, og der ikke er nogen fil vedhæftet.

en: attach
da: vedhæft

en: One of the following regular expressions is matched (one per line)
da: Et af de følgende regulære udtryk matcher (én pr. linie)

en: Expressions are case sensitive
da: Udtryk skelner mellem store og små bogstaver

en: Case sensitive when matching for the regular expressions in the list
da: Skelner mellem store og små bogstaver ved match med regulære udtryk i listen

en: Lines starting with quotation marks
da: Linier som begynder med anførselstegn

en: Exclude quoted lines from checking for the regular expressions above. Note that handmade quotes cannot be distinguished from quotes generated by replying.
da: Udeluk citatlinier fra tjek for de regulære udtryk ovenfor. Bemærk at indtastede anførselstegn ikke kan skelnes fra anførselstegn genereret af svaret.

en: Forwarded or redirected messages
da: Fremsendt eller omdirigeret e-mail

en: Don't check for missing attachments when forwarding or redirecting messages
da: Tjek ikke for manglende vedhæftninger ved videresendelse eller omdirigering af e-mails

en: Signatures
da: Signaturer

en: Exclude lines from the first signature-separator onwards from checking for the regular expressions above
da: Udeluk linier fra første signatur-skilletegn og fremad fra at blive tjekket med de regulære udtryk ovenfor

en: Warn when
da: Advar, når

en: Excluding
da: Udelukker

en: Attach Warner
da: Vedhæftningsadvarer

en: Any
da: Nogen

en: Bogofilter: fetching bodies...
da: Bogofiler: henter brødtekster...

en: Bogofilter: filtering messages...
da: Bogofilter: filtrerer e-mails...

en: The Bogofilter plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is that it didn't learn from any mail.
    Use "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham" to train Bogofilter with a few hundred spam and ham messages.
da: Udvidelsesmodulet bogofilter kunne ikke filtrere en e-mail. Den mulige grund til fejlen er, at det ikke har lært noget fra forskellige e-mails. Brug "/Markér/markér som spam" og "/Markér/markér som ham" for at træne bogofiltret med nogle få hundrede spam- og ham-e-mails.

en: The Bogofilter plugin couldn't filter a message. The command `%s %s %s` couldn't be run.
da: Udvidelsesmodulet bogofilter kunne ikke filtrere en e-mail. Kommandoen '%s %s %s' kunne ikke køres.

en: Bogofilter: learning from message...
da: Bogofilter: Lærer af e-mail...

en: Learning failed; `%s` returned with status %d.
da: Der opstod fejl under læring; '%s' returnerede med status %d.

en: Bogofilter: learning from messages...
da: Bogofilter: lærer af e-mails...

en: Learning failed; `%s %s %s` returned with error:
    %s
da: Der opstod fejl under læring; '%s %s %s' returnerede fejlkode:
    %s

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using Bogofilter. You will need Bogofilter installed locally.
    
    Before Bogofilter can recognize spam messages, you have to train it by marking a few hundred spam and ham messages with the use of "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham".
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Bogofilter
da: Dette udvidelsesmodul kan tjekke alle e-mails, som modtages fra en IMAP, LOCAL eller POP konto, for spam ved brug af bogofilter. Bogofiltret skal være installeret lokalt.
    
    Før bogofiltret kan identificere spam-e-mails, skal det være trænet dertil ved at markere nogle få hundrede spam- og ham-e-mails ved brug af "/Markér/Markér som spam" og "/Markér/Markér som ham".
    
    Når en e-mail er identificeret som spam kan det slettes eller gemmes i en særlig udpeget mappe.
    
    Mulighederne kan ses i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Bogofilter

en: Spam detection
da: Spamidentificering

en: Spam learning
da: Spamlæring

en: Process messages on receiving
da: Behandl e-mails ved modtagelse

en: Maximum size
da: Maksimale størrelse

en: Messages larger than this will not be checked
da: E-mails, som er større end dette bliver ikke tjekket

en: Delete spam
da: Slet spam

en: Save spam in...
da: Gem spam i...

en: Only mark as spam
da: Kun markér som spam

en: Folder for storing identified spam. Leave empty to use the trash folder.
da: Mappe til identificeret apam. Hvis feltet er tomt bruges papirkurven.

en: Click this button to select a folder for storing spam
da: Klik denne knap for at vælge mappe til spam

en: When unsure, move to
da: Hvis du er usikker, flyt til

en: Folder for storing mail for which spam status is Unsure. Leave empty to use the Inbox folder.
da: Mappe til usikker spam. Hvis feltet er tomt bruges indbakken.

en: Click this button to select a folder for storing Unsure mails.
da: Klik denne knap for at vælge mappe til usikkre e-mails.

en: Insert X-Bogosity header
da: Indsæt X-Bogosity posthoved

en: Only done for messages in MH folders
da: Gøres kun for e-mails i MH-mapper

en: Whitelist senders found in address book/folder
da: Hvidlist afsendere fundet i adressebog/-mappe

en: Messages coming from your address book contacts will be received in the normal folder even if detected as spam
da: E-mails som kommer fra adressebogskontakter modtages i de normale mapper selv om de identificeres som spam

en: Click this button to select a book or folder in the address book
da: Klik denne knap for at vælge en bog eller mappe i adressebogen

en: Learn whitelisted emails as ham
da: Lær hvidlistede e-mails som ham

en: If Bogofilter thought an email was spam or unsure, but it was whitelisted, learn it as ham.
da: Hvis bogofiltret opfatter en e-mail som spam eller usikkert, men det var hvidlistet, læres det som ham.

en: Bogofilter call
da: Bogofilter-kald

en: Path to bogofilter executable
da: Sti til bogofilter-programmet

en: Mark spam as read
da: Markér spam som læst

en: Bsfilter: fetching body...
da: Bsfilter: henter brødteksten...

en: Bsfilter: filtering message...
da: Bsfilter: filtrerer e-mail...

en: The Bsfilter plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is that it didn't learn from any mail.
    Use "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham" to train Bsfilter with a few hundred spam and ham messages.
da: Udvidelsesmodule bsfilter kunne ikke filtrere en e-mail. Grunden til fejlen kan være, at den ikke har lært det af nogen e-mail.
    Brug "/Markér/Markér som spam" og "/Markér/Markér som ham" til at træne bsfilter med nogle få hundrede spam- og ham-e-mails.

en: The Bsfilter plugin couldn't filter a message. The command `%s` couldn't be run.
da: Udvidelsesmodulet bsfilter kunne ikke filtrere en e-mail. Kommandoen '%s' kunne ikke køres.

en: Bsfilter: learning from message...
da: Bsfilter: lærer af e-mail...

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using Bsfilter. You will need Bsfilter installed locally.
    
    Before Bsfilter can recognize spam messages, you have to train it by marking a few hundred spam and ham messages with the use of "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham".
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Bsfilter
da: Dette udvidelsesmodul kan tjekke alle e-mails, som modtages fra en IMAP, LOCAL eller POP konto, for spam ved brug af bsfilter. Bsfiltret skal være installeret lokalt.
    
    Før bsfiltret kan identificere spam-e-mails, skal det være trænet dertil ved at markere nogle få hundrede spam- og ham-e-mails ved brug af "/Markér/Markér som spam" og "/Markér/Markér som ham".
    
    Når en e-mail er identificeret som spam kan det slettes eller gemmes i en særlig udpeget mappe.
    
    Mulighederne kan ses i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Bsfilter

en: Save spam in
da: Gem spam i

en: If Bsfilter thought an email was spam or unsure, but it was whitelisted, learn it as ham.
da: Hvis bsfiltret opfatter en e-mail som spam eller usikkert, men det var hvidlistet, læres det som ham.

en: Bsfilter call
da: Bsfilterkald

en: Path to bsfilter executable
da: Sti til bsfilter-programmet

en: Clam AntiVirus
da: Clam antivirus

en: Scanning
    No socket information.
    Antivirus disabled.
da: Skanner
    Ingen sokkel-information.
    Antivirus er deaktiveret.

en: Scanning
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
da: Skanner
    Clamd svarer ikke på ping.
    Kører clamd?

en: Detected %s virus.
da: Fandt %s virus.

en: Scanning error:
    %s
da: Der opstod en fejl under skanning:
    %s

en: File: %s. Size (%d) greater than limit (%d)
da: Fil: %s. Størrelse (%d) er større end grænsen (%d)

en: ClamAV: scanning message...
da: ClamAV skanner e-mail...

en: Failed to register mail filtering hook
da: Kunne ikke registrere postfiltrerings hook

en: Init
    No socket information.
    Antivirus disabled.
da: Init
    Ingen sokkel-information.
    Antivirus er deaktiveret.

en: Init
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
da: Init
    Clamd svarer ikke på ping.
    Kører clamd?

en: This plugin uses Clam AntiVirus to scan all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account.
    
    When a message attachment is found to contain a virus it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Because this plugin communicates with clamd via a
    socket then there are some minimum requirements to
    the permissions for your home folder and the
    .claws-mail folder provided the clamav-daemon is
    configured to communicate via a unix socket. All
    users at least need to be given execute permissions
    on these folders.
    
    To avoid changing permissions you could configure
    the clamav-daemon to communicate via a TCP socket
    and choose manual configuration for clamd.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Clam AntiVirus
da: Dette udvidelsesmodul bruger Clam Antivirus til at skanne alle e-mails, som modtages fra en IMAP, LOCAL eller POP konto.
    
    Når en vedhæftning til en e-mail viser sig at indeholde en virus kan det slettes eller gemmes i en særlig udpeget mappe.
    
    Fordi dette udvidelsesmodul kommunikerer med clamd via en
    sokkel, er der nogle minimumskrav til
    adgangstilladelserne for din hjemmemappe og
    .claws-mail mappen forudsat at clamd dæmonen er
    konfigureret til at kommunikere via en unix sokkel. Alle
    brugere skal i det mindste have eksekveringstilladelse
    til disse mapper.
    
    For at undgå at ændre tilladelser kan man konfigurere
    clamav dæmonen til at kommunikere via en TCP sokkel
    og vælge manuel konfigurering af clamd.
    
    Mulighederne kan findes i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Clam Antivirus

en: Virus detection
da: Virus identificering

en: Select folder to store infected messages in
da: Vælg mappe til opbevaring af inficerede e-mails

en: Enable virus scanning
da: Aktivér virusskanning

en: Maximum attachment size
da: Maksimale størrelse af vedhæftninger

en: Message attachments larger than this will not be scanned
da: Vedhæftninger større end dette skannes ikke

en: Save infected mail in
da: Gem inficerede e-mails i

en: Save mail that contains viruses
da: Gem e-mails, som indeholder vira

en: Folder for storing infected mail. Leave empty to use the default trash folder
da: Mappe hvor inficerede e-mails gemmes. Med tomt felt bruges papirkurven

en: Click this button to select a folder for storing infected mail
da: Klik på denne knap for at vælge mappe til inficerede e-mails

en: Automatic configuration
da: Automatisk konfigurering

en: Should configuration be done automatic or manual
da: Skal konfigurationen foretages automatisk eller manuelt

en: Where is clamd.conf
da: Hvor er clamd.conf

en: Full path to clamd.conf. If this field is not empty then the plugin has been able to locate the file automatically
da: Samlet sti til clamd.conf. Hvis feltet ikke er tomt, har udvidelsesmodulet automatisk lokaliseret filen

en: Br_owse
da: Ge_nnemse

en: Click this button to select full path to clamd.conf
da: Klik på denne knap for at vælge samlet sti til clamd.conf

en: Check permission for folders and adjust if necessary
da: Tjek tilladelserne til mapperne og justér om nødvendigt

en: Click this button to check and adjust folder permissions
da: Klik på denne knap for at tjekke og justere mappens tilladelser

en: Remote Host
da: Ekstern vært

en: Hostname or IP for remote host running clamav daemon
da: Værtsnavn eller IP for ekstern vært, som kører clamav dæmonen

en: Port number where clamav daemon is listening
da: Portnummer på hvilket clamav lytter

en: New config
    No socket information.
    Antivirus disabled.
da: Ny config-fil
    Ingen sokkel-information
    Antivirus deaktiveret.

en: New config
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
da: Ny config-fil
    clamd svarer ikke på ping.
    Kører clamd?

en: %s: Unable to open
    clamd will be disabled
da: %s: Kan ikke åbne
    clamd deaktiveres

en: %s: Not able to find required information
    clamd will be disabled
da: %s: Ude af stand til at finde krævet information
    clamd deaktiveres

en: Could not create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: : File does not exist
da: : Fil findes ikke

en: : Unable to open
da: : Kan ikke åbne

en: Socket write error
da: Skrivefejl på sokkel

en: %s: Error reading
da: %s: Fejl under læsning

en: Socket read error
da: Læsefejl på sokkel

en: Failed to register log text hook
da: Registrering af hook til logtekst mislykkedes

en: This Plugin is only a demo of how to write plugins for Claws Mail. It installs a hook for new log output and writes it to stdout.
    
    It is not really useful.
da: Dette udvidelsesmodul er kun en demo af, hvorledes man koder sådanne moduler til Claws Mail. Det installerer et hook til ny log output og skriver det på stdout.
    
    Det er ikke særlig brugbart.

en: Display images
da: Vis billeder

en: Display embedded images
da: Vis indlejrede billeder

en: Execute javascript
da: Kør javascript

en: Execute embedded javascript
da: Kør indlejret javascript

en: Execute Java applets
da: Kør Java applets

en: Execute embedded Java applets
da: Kør indlejrede Java applets

en: Render objects using plugins
da: Gengiver objekter ved brug af udvidelsesmoduler

en: Render embedded objects using plugins
da: Gengiver indlejrede objekter ved brug af udvidelsesmoduler

en: Open in Viewer (remote content is enabled)
da: Åbn i fremviser (eksternt indhold er tilladt)

en: Do nothing (remote content is disabled)
da: Gør ingenting (eksternt indhold er ikke tilladt)

en: Use GNOME's proxy settings
da: Brug GNOMEs proxyindstillinger

en: Use proxy
da: Brug proxy

en: Remote resources
da: Eksterne ressourcer

en: Loading remote resources can lead to some privacy issues.
    When remote content loading is disabled, nothing will be requested
    from the network. Rendering of images, scripts, plugin objects or
    Java applets can still be enabled for content that is attached
    in the email.
da: Indlæsning af eksterne ressourcer kan føre til databeskyttelsesproblemer.
    Når indlæsning af eksternt indhold er deaktiveret, bliver intet
    hentet fra nettet. Gengivelse af billeder, skripts, objekter for
    udvidelsesmoduler eller Java applets er stadig tilladt for indhold,
    som er vedhæftet e-mailen.

en: Enable loading of remote content
da: Tillad indlæsning af eksternt indhold

en: When clicking on a link, by default
da: Når man klikker på et link, som standard

en: Open in External Browser
da: Åbn i ekstern browser

en: The CSS in this file will be applied to all HTML parts
da: CSS i denne fil bliver anvendt af alle dele af HTML

en: Bro_wse
da: Gen_nemse

en: Select stylesheet
da: Vælg stilark

en: Remote content loading is disabled.
da: Indlæsning af eksternt indhold er deaktiveret.

en: Load images
da: Indlæs billeder

en: Enable remote content
da: Tillad eksternt indhold

en: Enable Javascript
da: Tillad javascript

en: Enable Plugins
da: Tillad udvidelsesmoduler

en: Enable Java
da: Tillad Java

en: Open links with external browser
da: Åbn links i ekstern browser

en: An error occurred: %d
da: Der opstod en fejl: %d

en: %s is a malformed or not supported feed
da: %s er et misdannet eller ustøttet feed

en: Search the Web
da: Søg på nettet

en: Open in Viewer
da: Åbn i fremviser

en: Open in Browser
da: Åbn i browser

en: Open Image
da: Åbn billede

en: Copy Link
da: Kopiér link

en: Download Link
da: Hent link

en: Save Image As
da: Gem billede som

en: Copy Image
da: Kopiér billede

en: Import feed
da: Importér feed

en: Fancy HTML Viewer
da: Fancy HTML fremviser

en: This plugin renders HTML mail using the WebKit %d.%d.%d library.
    By default all remote content is blocked. Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Fancy
da: Dette udvidelsesmodul gengiver HTML e-mails ved brug af WebKit %d.%d.%d-biblioteket
    Standardmæssigt er al eksternt indhold blokeret. Mulighederne findes i Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Fancy

en: Failed to register mail receive hook
da: Registrering af "mail receive hook" mislykkedes

en: This plugin modifies the downloaded messages. It inserts headers containing some download information: UIDL, Claws Mail account name, POP server, user ID and retrieval time.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Fetchinfo
da: Dette udvidelsesmodul modificerer de hentede e-mails. Det indsætter posthoveder med nogle ekstra oplysninger: UIDL, Claws Mail kontonavn, POP server, brugerID og tidspunkt for modtagelse.
    
    Mulighederne findes i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Fetchinfo

en: Mail marking
da: Opmærkning af e-mails

en: Add fetchinfo headers
da: Tilføj fetchinfo posthoveder

en: Headers to be added
da: Posthoveder, som skal tilføjes

en: Adds the X-FETCH-UIDL header with the unique ID listing of message (POP3)
da: Tilføjer X-FETCH-UIDL posthoved med entydig ID-liste af brve (POP3)

en: Account name
da: Kontonavn

en: Adds the X-FETCH-ACCOUNT header with the account name
da: Tilføjer X-FETCH-ACCOUNT posthoved med kontonavn

en: Receive server
da: Modtageserver

en: Adds the X-FETCH-SERVER header with the receive server
da: Tilføjer X-FETCH-SERVER posthoved med modtageserveren

en: UserID
da: Bruger-ID

en: Adds the X-FETCH-USERID header with the user ID
da: Tilføjer X-FETCH-USERID posthoved med bruger-ID

en: Fetch time
da: Hentetidspunkt

en: Adds the X-FETCH-TIME header with the date and time of message retrieval in RFC822 format
da: Tilføjer X-FETCH-TIME posthoved med dato og tidspunkt for modtagelse i RFC822-format

en: GData plugin: Authorization required
da: GData udvidelsesmodul: Autorisation behøves

en: You need to authorize Claws Mail to access your Google contact list to use the GData plugin.
    
    Visit Google's authorization page by pressing the button below. After you confirmed the authorization, you will get an authorization code. Enter that code in the field below to grant Claws Mail access to your Google contact list.
da: Claws Mail skal autoriseres til Googles kontaktliste for at bruge udvidelsesmodulet Gdata.
    
    Besøg Googles autorisationsside ved at trykke på knappen nedenunder. Efter at du har bekræftet autorisationen, får du en godkendelseskode. Ved at indtaste denne kode i feltet nedenfor, giver du Claws Mail adgang til din kontaktliste i Google.

en: Step 1:
da: Trin 1:

en: Click here to open the Google authorization page in a browser
da: Klik her for at åbne Googles autorisationsside i en browser

en: Step 2:
da: Trin 2:

en: Enter code:
da: Indtast kode:

en: GData plugin: Error querying for contacts: %s
da: GData-modul: Fejl ved anmodning om kontakter: %s

note: TRANSLATORS: First part of "Added X of Y contacts to cache"
en: Added %d of | Added %d of
da[0]: Tilføjede %d af
da[1]: Tilføjede %d af

note: TRANSLATORS: Second part of "Added X of Y contacts to cache"
en: 1 contact to the cache | %d contacts to the cache
da[0]: 1 kontakt til mellemlager
da[1]: %d kontakter til mellemlager

en: GData plugin: Starting async contacts query
da: GData modul: Begynder asynkront kontaktanmodning

en: GData plugin: Error querying for groups: %s
da: GData modul: Fejl under anmodning om grupper: %s

en: GData plugin: Groups received
da: GData modul: Modtaget grupper

en: GData plugin: Starting async groups query
da: GData modul: Begynder asynkront anmodning om grupper

en: GData plugin: Authorization error: %s
da: GData modul: Blev ikke autoriseret: %s

en: GData plugin: Authorization successful
da: GData modul: Vellykket autorisation

en: GData plugin: Starting interactive authorization
da: GData modul: Begynder interaktiv autorisation

en: GData plugin: Got authorization code, requesting authorization
da: GData modul: Fik autorisationskode, anmoder om autorisation

en: GData plugin: No authorization code received, authorization request cancelled
da: GData modul: Autorisationskode ikke modtaget, anmodning om autorisation annulleret

en: GData plugin: Interactive authorization still running, no additional session started
da: GData modul: Interaktiv autorisation kører stadig, yderligere sessioner er ikke startet

en: GData plugin: Authorization refresh error: %s
da: GData modul: Fejl ved genopfriskning af autorisation: %s

en: GData plugin: Authorization refresh successful
da: GData modul: Autorisation godkendt efter genopfriskning

en: GData plugin: Elapsed time since last refresh: %d minutes, refreshing now
da: GData modul: Tidsforløb siden sidste genopfriskning: %d minutter, opfrisker nu

en: GData plugin: Trying to refresh authorization
da: GData modul: Prøver at genopfriske autorisation

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Polling interval (seconds):
da: Prøveinterval (sekunder):

en: Maximum number of results:
da: Maksimale antal resultater:

en: Failed to register address completion hook in the GData plugin
da: Kunne ikke registrere "address completion hook
    i udvidelsesmodulet GData

en: Failed to register offline switch hook in the GData plugin
da: Kunne ikke registrere "offline switch hook" i udvidelsesmodulet GData

en: This plugin provides access to the GData protocol for Claws Mail.
    
    The GData protocol is an interface to Google services.
    Currently, the only implemented functionality is to include Google Contacts into the Tab-address completion.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
da: Dette udvidelsesmodul muliggør brug af GData-protokol i Claws Mail.
    
    GData-protokollen er en grænseflade mod Google tjenester.
    For nærværende er den eneste implementerede funktionalitet at inkludere Google kontakter i Tab-fuldførelse af e-mailadresser.
    
    Tilbagemeldinger til <berndth@gmx.de> er velkomne.

en: Failed to register avatar header update hook
da: Kunne ikke registrere "avatar header update hook"

en: Failed to register avatar image render hook
da: Kunne ikke registrere "avatar image render hook"

en: Failed to create avatar image cache directory
da: Det lykkedes ikke at oprette mappe til mellemlager for avatar billeder

en: Failed to load missing items cache
da: Det lykkedes ikke at indlæse mellemlageret for manglende elementer

en: Display libravatar profiles' images for mail messages. More
    info about libravatar at http://www.libravatar.org/. If you have
    a gravatar.com profile but not a libravatar one, those will also
    be retrieved (when redirections are allowed in plugin config).
    Plugin config page is available from main window at:
    /Configuration/Preferences/Plugins/Libravatar.
    
    This plugin uses libcurl to retrieve images, so if you're behind a
    proxy please refer to curl(1) manpage for details on 'http_proxy'
    configuration. More details about this and others on README file.
    
    Feedback to <ricardo@mones.org> is welcome.
da: Vis libravatar profilerbilleder i e-mails. Mere
    information om libravatar i http://www.libravatar.org/. Med
    en gravatar.com profil, men ikke en libravatar, bliver disse også
    hentet (når omdirigering er tilladt i udvidelsesmodulets config).
    Udvidelsesmodulets konfigurationsside er tilgængelig i hovedvinduet
    fra /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/Libravatar.
    
    Dette udvidelsesmodul bruger libcurl til at hente billeder, så hvis en
    proxy bruges, se nærmere curl(1) man-side for detaljer om 'http_proxy'
    konfiguration. Flere detaljer om dette og andet i README filen.
    
    Tilbagemeldinger til <ricardo@mones.org> er velkomne.

en: Error reading cache stats
da: Fejl under læsning af status for mellemlageret

en: Using %s in %d files, %d directories, %d others and %d errors
da: Brug af %s i %d filer, %d mapper, %d andet og %d fejl

en: Using %s in %d files, %d directories and %d others
da: Brug af %s i %d filer, %d mapper, %d andet

en: Clear icon cache
da: Nulstil mellemlager for ikoner

en: Are you sure you want to remove all cached avatar icons?
da: Skal alle mellemlagrede avatarikoner virkelig fjernes?

en: Not enough memory for operation
da: Der er ikke nok hukommelse for opgaven

en: Icon cache successfully cleared:
    • %u missing entries removed.
    • %u files removed.
da: Icon-mellemlager nulstillet:
    • %u manglende poster fjernet.
    • %u filer fjernet.

en: Icon cache successfully cleared!
da: Icon-mellemlager nulstillet

en: Errors clearing icon cache:
    • %u missing entries removed.
    • %u files removed.
    • %u files failed to be read.
    • %u files couldn't be removed.
da: Fejl ved nulstilling af ikon-mellemlager:
    • %u manglende poster fjernet.
    • %u filer fjernet.
    • %u filer kunne ikke læses.
    • %u filer kunne ikke fjernes.

en: Error clearing icon cache.
da: Fejl ved nulstilling af ikon-mellemlager.

en: _Use cached icons
da: _Brug mellemlagrede ikoner

en: Keep icons on disk for reusing instead of making another network request
da: Genbrug ikoner på disk i stedet for at udstede en ny netværksanmodning

en: Cache refresh interval
da: Genopfriskningsinterval for mellemlager

en: hours
da: timer

en: Custom URL
da: Tilpasset URL

en: A blank image
da: Et tomt billede

en: The unobtrusive low-contrast greyish silhouette
da: Den diskret lave kontrast i grålig silhouette

en: A generated geometric pattern
da: Et genereret geometrisk mønster

en: A generated full-body monster
da: Et genereret billede af en legemstor monster

en: A generated almost unique face
da: Et genereret næsten unikt ansigt

en: A generated 8-bit arcade-style pixelated image
da: Et genereret pixeleret billede i 8-bit arcade stil

en: A generated robotic character
da: En genereret robotagtig karakter

en: A generated retro adventure game character
da: Et genereret ikon fra et retro adventure spil

en: Redirect to a user provided URL
da: Omdirigér til et brugertilpasset URL

en: Enter the URL you want to be redirected when no user icon is available. Leave an empty URL to use the default libravatar orange icon.
da: Indtast den URL, til hvilken man skal omdirigeres, hvis der intet brugerikon findes. Er URL-feltet tomt, bruges libravatars standard orange ikon.

en: _Allow redirects to other sites
da: _Tillad omdirigering til andre netsteder

en: Follow redirect responses received from libravatar server to other avatar services like gravatar.com
da: Følg omdirigeringssvar fra libravatar server til andre avatar tjenester som f.eks. gravatar.com

en: _Enable federated servers
da: _Tillad føderative servere

en: Try to get avatar from sender's domain libravatar server
da: Prøv at hente en avatar fra libravatar serveren i afsenderens domæne

en: Request timeout
da: Anmod om tidsudløb

en: second(s)
da: sekunder

en: Set to 0 to use global socket I/O timeout. Maximum value must be also less than global socket I/O timeout.
da: sæt til 0 for at bruge det globale tidsudløb for sokkel I/O. Maksimumværdi skal være mindre end det globale tidsudløb.

en: Icon cache
da: Ikon-mellemlager

en: Default missing icon mode
da: Standard ved manglende ikontilstand

en: Network
da: Netværk

en: Loading remote resources can lead to some privacy issues.
    When remote content loading is disabled, nothing will be requested
    from the network.
da: Indlæsning af eksterne ressourcer kan føre til databeskyttelsesproblemer.
    Når indlæsning af eksternt indhold er deaktiveret, bliver intet
    hentet fra nettet.

en: Size of image cache in megabytes
da: Størrelse at billedlager i megabyte

en: Default font
da: Standardfont

en: Open Link
da: Åbent link

en: Copy Link Location
da: Kopiér linkadressen

en: LiteHTML viewer
da: LiteHTML fremviser

en: Viewer plugin for HTML emails, using the litehtml library (http://www.litehtml.com/).
da: Fremvisermodulet til HTML email, som bruger litehtml biblioteket (http://www.litehtml.com/).

en: mailmbox folder
da: Mbox-postkasse

en: This is a plugin to handle mailboxes in mbox format.
da: Dette er et udvidelsesmodul til håndtering af postkasser i mbox format.

en: Input the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
da: Indtast placering af postkassen.
    Hvis en elsisterende postkasse er angivet, bliver
    den automatisk skannet.

en: All folders and messages under '%s' will be deleted.
    Do you really want to delete?
da: Alle mapper og e-mails under '%s' slettes.
    Skal de virkelig slettes?

en: No Sieve auth method available
da: Sieve metode til godkendelse er ikke tilgængelig

en: Selected Sieve auth method not available
da: Den valgte Sieve metode til godkendelse er ikke tilgængelig

en: Disconnected
da: Frakoblet

en: Disconnected: %s
da: Frakoblet: %s

en: unhandled message on Sieve session: %s
da: Uhåndteret e-mail i Sieve session: %s

en: STARTTLS failed
da: STARTTLS mislykkedes

en: error occurred on SIEVE session
da: Der opstod en fejl i SIEVE sessionen

en: error occurred on Sieve session. data: %s
da: Der opstod en fejl i SIEVE sessionen. data: %s

en: unhandled message on Sieve session: %d
da: Uhåndteret e-mail i Sieve session: %d

en: Sieve: retrying auth
da: Sieve: prøver godkendelse igen

en: Auth method not available
da: Godkendelsesmetode er ikke tilgængelig

en: sending error on Sieve session: %s
da: sender fejlmeddelelse i Sieve session: %s

en: Chec_k Syntax
da: Tje_k syntaks

en: Re_vert
da: Om_gør

en: Unable to get script contents
da: Ude af stand til at hente skriptindhold

en: Reverting...
da: Tilbagefører...

en: Revert script
da: Tilbagefør skript

en: This script has been modified. Revert the unsaved changes?
da: Dette skript er blevet ændret. Skal de ugemte ændringer tilbageføres?

en: _Revert
da: _Tilbagefør

en: Script saved successfully.
da: Skript gemt.

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Checking syntax...
da: Tjekker syntaks...

en: This script has been modified. Save the latest changes?
da: Dette skript er blevet ændret. Skal de seneste ændringer gemmes?

en: %s - Sieve Filter%s
da: %s - Sieve filter%s

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Add Sieve script
da: Tilføj Sieve skript

en: Enter name for a new Sieve filter script.
da: Indtast navnet på et nyt Sieve filterskript.

en: Enter new name for the script.
da: Indtast nyt navn på skriptet.

en: Do you really want to delete the filter '%s'?
da: Skal filtret '%s' virkelig slettes?

en: Delete filter
da: Slet filter

en: Active
da: Aktiv

en: An account can only have one active script at a time.
da: En konto kan kun have et aktivt skript ad gangen.

en: Unable to connect
da: Umuligt at forbinde

en: Listing scripts...
da: Lister skript...

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Manage Sieve Filters
da: Administrér Sieve filtrer

en: To use Sieve, enable it in an account's preferences.
da: For at kunne anvende Sieve, skal det aktiveres i indstillingerne til en konto.

en: Manage Sieve Filters...
da: Administrér Sieve filtrer...

en: Manage sieve filters on a server using the ManageSieve protocol.
da: Administrér Sieve filtrer på en server ved brug af ManageSieve protokollen.

en: Enable Sieve
da: Aktivér Sieve

en: Server information
da: Serverinformation

en: Server name
da: Servernavn

en: Connect to this host instead of the host used for receiving mail
da: Forbind til denne vært i stedet for den vært, der bruges til at modtage email

en: Server port
da: Serverport

en: Connect to this port instead of the default
da: Forbind til denne port i stedet for til standardporten

en: Encryption
da: Kryptering

en: No encryption
da: Ingen kryptering

en: Use STARTTLS when available
da: Brug STARTTLS, hvis det er tilgængelig

en: Require STARTTLS
da: Behøver STARTTLS

en: No authentication
da: Ingen godkendelse

en: Use same authentication as for receiving mail
da: Brug samme godkendelse som for modtagelse af email

en: Specify authentication
da: Angiv godkendelse

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Password
da: Adgangskode

en: Authentication method
da: Godkendelsesmetode

en: Automatic
da: Automatisk

en: Sieve server must not contain a space.
da: Sieve's servernavn må ikke indeholde et mellemrum.

en: Sieve server is not entered.
da: Der er ikke angivet noget servernavn.

en: Failed to register newmail hook
da: Kunne ikke registrere "newmail hook"

en: Could not open log file %s: %s
da: Kunne ikke åbne logfil %s: %s

en: This plugin writes a header summary to a log file for each mail received after sorting.
    
    Default is ~/Mail/NewLog
    
    Current log is %s
da: Dette udvidelsesmodul skriver en summarisk oversigt over posthovederne for hver e-mail modtaget efter sortering.
    
    Standard er ~/Mail/NewLog
    
    Nuværende log er %s

en: Log file
da: Logfil

en: Folder:
da: Mappe:

en: Select folder(s)
da: Vælg mapper

en: select recursively
da: vælg rekursivt

en: No new messages
da: Ingen nye e-mails

en: Notification
da: Beskeder

en: The Notification plugin needs threading support.
da: Udvidelsesmodulet for beskeder behøver støtte for tråde.

en: Failed to register folder item update hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "folder item update hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register folder update hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "folder update hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register msginfo update hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "msginfo update hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register offline switch hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "offline switch hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register main window close hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "main window close hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register got iconified hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "got iconified hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register account list changed hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "account list changed hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: Failed to register theme change hook in the Notification plugin
da: Kunne ikke registrere "theme change hook" i udvidelsesmodulet for beskeder

en: This plugin provides various ways to notify the user of new and unread email.
    The plugin is extensively configurable in the plugins section of the preferences dialog.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
da: Dette udvidelsesmodul giver på forskellig vis brugeren mulighed for at modtage beskeder om nye og ulæste e-mails.
    En mængde konfigureringsmuligheder findes i udvidelsesmodulsektionen af indstillingsdialogen.
    Tilbagemeldinger til <berndth@gmx.de> er velkomne.

en: Various tools
da: Forskellige værktøjer

en: New Mail message
da: Besked om ny post

en: New News post
da: Ny nyhedspost

en: A new message arrived
da: Der er kommet en ny e-mail

en: New Calendar message
da: Ny kalendermeddelelse

en: A new calendar message arrived
da: Der er kommet en ny kalendermeddelelse

en: New RSS feed article
da: Ny artikel fra et RSS-feed

en: A new article in a RSS feed arrived
da: Der er kommet en ny artikel fra et RSS-feed

en: New unknown message
da: Ny ukendt e-mail

en: Unknown message type arrived
da: Der er kommet en ukendt e-mailtype

en: Mail message
da: Postmeddelelse

en: %d new message arrived | %d new messages arrived
da[0]: Der er kommet %d ny e-mail
da[1]: Der er kommet %d nye e-mails

en: News message
da: Nyheds-e-mail

en: Calendar message
da: Kalendermeddelelse

en: %d new calendar message arrived | %d new calendar messages arrived
da[0]: Der er kommet %d ny kalendermeddelelse
da[1]: Der er kommet %d nye kalendermeddelelser

en: RSS news feed
da: RSS nyheds-feed

en: %d new article in a RSS feed arrived | %d new articles in a RSS feed arrived
da[0]: Der er kommet %d ny artikel fra et RSS-feed
da[1]: Der er kommet %d nye artikler fra et RSS-feed

en: %d new message | %d new messages
da[0]: %d ny e-mail
da[1]: %d nye e-mails

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Popup
da: Popop

en: Command
da: Kommando

en: SysTrayicon
da: Ikon på systembakken

en: Indicator
da: Indikator

en: Include folder types
da: Inkludér mappetyper

en: Mail folders
da: Postmapper

en: News folders
da: Nyhedsmapper

en: RSSyl folders
da: RSSyl-mapper

en: vCalendar folders
da: vCalendar-mapper

en: These settings override folder-specific selections.
da: Disse indstillinger overskriver mappespecifikke valg.

en: Global notification settings
da: Indstillinger til globale beskeder

en: Set window manager urgency hint when new messages exist
da: Sæt hastesignal i Vindueshåndtering, når der er nye e-mails

en: Set window manager urgency hint when unread messages exist
da: Sæt hastesignal i Vindueshåndtering, når der er ulæste e-mails

en: Use sound theme
da: Brug lydtema

en: Show banner
da: Vis banner

en: Never
da: Aldrig

en: Always
da: Altid

en: Only when not empty
da: Kun når det ikke er tomt

en: Banner speed
da: Bannerhastighed

en: Maximum number of messages
da: Det maksimale antal e-mails

en: Limit the number of messages shown, use 0 for unlimited
da: Begræns antallet af viste e-mails, brug 0 for ubegrænset

en: Banner width
da: Bannerbredde

en: Limit the size of banner, use 0 for screen width
da: Begræns størrelsen af et banner, brug 0 for skærmbredden

en: pixel(s)
da: pixel

en: Include unread mails in banner
da: Inkludér ulæste e-mails i banneret

en: Make banner sticky
da: Gør banner klæbrigt

en: Only include selected folders
da: Inkludér kun udvalgte mapper

en: Select folders...
da: Vælg mapper...

en: Banner colors
da: Bannerfarver

en: Use custom colors
da: Brug tilpassede farver

en: Foreground
da: Forgrund

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Background
da: Baggrund

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Enable popup
da: Aktivér popop

en: Popup timeout
da: Tidsudløb for popop

en: Make popup sticky
da: Gør popop klæbrig

en: Set popup window width and position
da: Indsæt popop-vinduets bredde og placering

en: (the window manager is free to ignore this)
da: (vindues-manager kan tillade sig at ignorere det)

en: Display folder name
da: Vis mappenavn

en: Sample popup window
da: Eksempel på popop-vindue

en: Done
da: Færdig

en: Select command
da: Vælg kommando

en: Enable command
da: Aktivér kommando

en: Command to execute
da: Kommando til udførelse

en: Block command after execution for
da: Blokér kommando efter udførelse for

en: Enable LCD
da: Aktivér LCD

en: Hostname:Port of LCDd server
da: Værtsnavn:Port til LCDd-server

en: Enable Trayicon
da: Aktivér bakkeikonet

en: Hide at start-up
da: Skjul ved opstart

en: Close to tray
da: luk til bakken

en: Hide when iconified
da: Skjul når den er ikoniseret

note: TRANSLATORS: "Toaster" does not refer to the kitchen appliance. A toast is a small passive (non-focus-stealing) notification bubble. If your language does not have a word for that, go for something along the lines of "passive popup" instead.See also http://en.wikipedia.org/wiki/Toast_(computing)
en: Passive toaster popup
da: Passiv popop

en: Add to Indicator Applet
da: Tilføj i indikator-applet

en: Hide mainwindow when minimized
da: Skjul hovedvindue når det minimeres

en: Enable global hotkeys
da: Aktivér globale kviktaster

en: Examples for hotkeys include <b>%s</b> and <b>%s</b>
da: Eksempler på kviktaster omfatter <b>%s</b> og <b>%s</b>

en: Toggle minimize
da: Slå minimering til/fra

en: _Get Mail
da: _Hent Post

en: _Get Mail from account
da: _Hent Post fra en konto

en: _Email
da: Send _post

en: E_mail from account
da: P_ost fra en konto

en: Open A_ddressbook
da: Åbn a_dressebog

en: E_xit Claws Mail
da: A_fslut Claws Mail

en: _Work Offline
da: _Arbejd offline

en: Show Trayicon Notifications
da: Vis Bakkeikon-beskeder

en: New %d, Unread: %d, Total: %d
da: Nyt %d, Ulæst: %d, Totalt: %d

en: New mail message
da: Ny e-mail

en: New news post
da: Ny nyhedspostering

en: New calendar message
da: Ny kalendermeddelelse

en: New article in RSS feed
da: Ny artikel i RSS-feed

en: New messages arrived
da: Der er kommet nye e-mails

en: %d new mail message arrived | %d new mail messages arrived
da[0]: Der er kommet %d ny e-mail
da[1]: Der er kommet %d nye e-mails

en: %d new news post arrived | %d new news posts arrived
da[0]: Der er kommet %d ny nyhedspost
da[1]: Der er kommet %d nye nyhedspost

en: %d new article in RSS feeds arrived | %d new articles in RSS feeds arrived
da[0]: Der er kommet %d ny artikel fra RSS-feeds
da[1]: Der er kommet %d nye artikler fra RSS-feeds

en: Title:
da: Titel:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Creator:
da: Skaber:

en: Producer:
da: Producent:

en: Created:
da: Oprettet:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Format:
da: Format

en: Optimized:
da: Optimeret

en: PDF properties
da: PDF egenskaber

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: This document is locked and requires a password before it can be opened.
da: Dette dokument er låst og kræver adgangskode for at åbnes.

en: %s Document
da: %s dokument

en: of %d
da: af %d

en: PDF rendering failed for an unknown reason.
da: PDF gengivelse mislykkedes af ukendte grunde.

en: Document Index
da: Dokumentindeks

en: First Page
da: Første side

en: Previous Page
da: Foregående side

en: Next Page
da: Næste side

en: Last Page
da: Sidste side

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Fit Page
da: Tilpas til sidehøjde

en: Fit Page Width
da: Tilpas til sidebredde

en: Rotate Left
da: Rotér til venstre

en: Rotate Right
da: Rotér til højre

en: Print Document
da: Udskriv dokument

en: Document Info
da: Dokumentoplysninger

en: Page Number
da: Sidenummer

en: Zoom Factor
da: Skalering

en: This plugin enables the viewing of PDF and PostScript attachments using the Poppler %s Lib and the gs tool.
    
    Any feedback is welcome: iwkse@claws-mail.org
da: Dette udvidelsesmodul muliggør fremvisning af PDF- og PostScript-vedhæftninger ved hjælp af Poppler %s biblioteket og gs værktøjet.
    
    Tilbagemeldinger er velkomne: iwkse@claws-mail.org

en: PDF Viewer
da: PDF-fremviser

en: Warning: could not find ghostscript binary (gs) required for %s plugin to process PostScript attachments, only PDF attachments will be displayed. To enable PostScript support please install gs program.
    
    %s
da: Advarsel: kunne ikke finde ghostscript (gs) programmet, som kræves for, at udvidelsesmodulet %s kan behandle PostScript vedhæftninger, kun PDF-vedhæftninger vises. For at støtte PostScript skal gs programmet installeres.
    
    %s

en: Edit perl filter rules (ext)...
da: Redigér perl-filterregler (ext)...

en: Failed to register PGP address autocompletion hook
da: Kunne ikke registrere "PDF address autocompletion hook"

en: Passphrase
da: Løsen

en: [no user id]
da: [ingen bruger-ID]

en: Please enter the passphrase for the new key:
da: Indtast løsenet for den nye nøgle:

en: Passphrases did not match.
da: Ingen match for løsenet.

en: Please re-enter the passphrase for the new key:
da: Gentag løsenet for den nye nøgle:

en: Please enter the passphrase for:
da: Indtast løsendet for:

en: Bad passphrase.
da: Forkert løsen.

en: Key import
da: Nøgleimport

en: This key is not in your keyring. Do you want Claws Mail to try and import it?
da: Denne nøgle er ikke i din nøglering. Skal Claws Mail prøve at importere den?

en: _No
da: _Nej

en: from keyserver
da: Fra en nøgleserver

en: from Web Key Directory
da: fra en nøglemappe på nettet

en: 
      Key ID
da: 
      Nøgle-ID

en:    This key is not in your keyring.
da:    Denne nøgle er ikke i din nøglering.

en:    It should be possible to import it
da:    Det burde være muligt at importere den

en: when working online,
       or
da: når du arbejder online,
       eller

en: with either of the following commands:
da: med en af følgende kommandoer:

en: 
      Importing key ID
da: 
      Importerer nøgle-ID

en:    This key has been imported to your keyring.
da:    Denne nøgle er importeret til din nøglering.

en:    This key couldn't be imported to your keyring.
da:    Denne nøgle kunne ikke importeres til din nøglering.

en:    Key servers are sometimes slow.
da:    Nøgleservere er ofte langsomme.

en:    You can try to import it manually with the command:
da:    Prøv at importere den manuelt med komandoen:

en: or
da: eller

en:    This key is in your keyring.
da:    Denne nøgle er i din nøglering.

en: PGP/Core
da: PGP/Kerne

en: This plugin handles PGP core operations and provides address autocompletion from the GPG keyring. It is used by other plugins, like PGP/Mime.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/GPG and /Configuration/[Account Preferences]/Plugins/GPG
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
da: Dette udvidelsesmodul håndterer PGP kernefunktioner og muliggør automatisk adressefuldførelse fra GPG-nøgleringen. Det bruges af andre udvidelsesmoduler, som f.eks. PGP/Mime.
    
    Mulighederne findes i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/GPG og /Konfiguration/[KontoIndstillinger]/Udvidelsesmoduler/GPG
    
    Udvidelsesmodulet bruger GPGME biblioteket som indpakning for GnuPG.
    
    GNOME er copyright 2001 af Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Core operations
da: Kernefunktioner

en: Automatically check signatures
da: Tjek signaturer automatisk

en: Use keyring for address autocompletion
da: Brug nøglering ved autofuldførelse af adresser

en: Use gpg-agent to manage passwords
da: Brug gpg-agent til at håndtere adgangskoder

en: Store passphrase in memory
da: Hold løsenet i hukommelsen

en: Expire after
da: Udløber efter

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session
da: Sættes tiden til '0' holdes løsenet under hele sessionen

en: minutes
da: minutter

en: Grab input while entering a passphrase
da: Fat input mens der indtastes et løsen

en: Display warning on start-up if GnuPG doesn't work
da: Vis advarsel under opstart, hvis GnuPG ikke virker

en: Path to GnuPG executable
da: Sti til GnuPG-programmet

en: If left blank the location of the GnuPG executable will be automatically determined.
da: Hvis placeringen af GnuPG-programmet ikke er angivet, bestemmes den automatisk.

en: Select GnuPG executable
da: Vælg GnuPG-program

en: Sign key
da: Signér nøgle

en: Use default GnuPG key
da: Brug standard GnuPG-nøgle

en: Select key by your email address
da: Vælg nøgle med din e-mailadresse

en: Specify key manually
da: Angiv nøglen manuelt

en: User or key ID:
da: Bruger- eller nøgle-ID

en: No secret key found.
da: Der er ikke fundet nogen personlig nøgle.

en: Generate a new key pair
da: Generér et nyt nøglepar

en: No exact match for '%s'; please select the key.
da: Ingen nøjagtig match for '%s'; vælg nøglen.

en: Collecting info for '%s' ... %c
da: Indsamler oplysninger for '%s' ... %c

en: Undefined
da: Udefineret

en: Ultimate
da: Ultimativ

en: Select Keys
da: Vælg nøgler

en: Key ID
da: Nøgle-ID

en: Trust
da: Tillid

en: _Other
da: _Andet

en: Do_n't encrypt
da: Kry_ptér ikke

en: Add key
da: Tilføj nøgle

en: Enter another user or key ID:
da: Indtast en anden bruger- eller nøgle-ID

en: Encrypt to %s <%s>
da: Kryptér til %s <%s>

en: This encryption key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key, you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    
    Key details: ID %s, primary identity %s &lt;%s&gt;
    
    Do you trust this key enough to use it anyway?
da: Denne krypteringsnøgle er ikke fuldstændig troværdig.
    Hvis du vælger at kryptere e-mailen med denne nøgle, ved du ikke
    med sikkerhed, om den ankommer hos den person, du ønsker.
    
    Nøgledetaljer: ID %s, primære identitet %s &lt;%s&gt;
    
    Har du tilstrækkelig tillid til denne nøgle til at bruge den alligevel?

en: No signature found
da: Ingen signatur fundet

en: Untrusted
da: Utroværdig

en: The signature can't be checked - %s
da: Signaturen kan ikke tjekkes - %s

en: The signature has not been checked.
da: Signaturen er ikke tjekket.

en: PGP Core: Can't get key - no gpg-agent running.
da: PGP Kerne: Kan ikke hente nøgle - der kører ingen gpg-agent.

en: Good signature from "%s" [ultimate]
da: Gyldig signatur fra "%s" [ultimativt]

en: Good signature from "%s" [full]
da: Gyldig signatur fra "%s" [fuldt]

en: Good signature from "%s" [marginal]
da: Gyldig signatur fra "%s" [marginalt]

en: Good signature from "%s"
da: Gyldig signatur fra "%s"

en: Key 0x%s not available to verify this signature
da: Nøgle 0x%s er ikke tilgængelig til bekræftelse af denne signatur

en: Expired signature from "%s"
da: Udløbet signatur fra "%s"

en: Good signature from "%s", but the key has expired
da: Gyldig signatur fra "%s", men nøglen er udløbet

en: Good signature from "%s", but the key has been revoked
da: Gyldig signatur fra "%s", men nøglen er tilbagekaldt

en: Bad signature from "%s"
da: Ugyldig signatur fra "%s"

en: The signature has not been checked
da: Signaturen er ikke tjekket

en: Error checking signature: no status
da: Der opstod en fejl under tjek af signatur: ingen status

en: Error checking signature: %s
da: Der opstod en fejl under tjek af signatur: %s

en: Signature made on %s using %s key ID %s
da: Signatur dannet af %s med %s nøgle-ID %s

en: Good signature from uid "%s" (Validity: %s)
da: Gyldig signatur fra uid "%s" (Gyldighed: %s)

en: Expired key uid "%s"
da: Udløbet nøgle uid "%s"

en: Expired signature from uid "%s" (Validity: %s)
da: Udløbet signatur fra uid "%s" (Gyldighed: %s)

en: Revoked key uid "%s"
da: Tilbagekaldt nøgle uid "%s"

en: BAD signature from "%s"
da: Ugyldig signatur fra "%s"

en: uid "%s" (Validity: %s)
da: uid "%s" (Gyldighed: %s)

en: Revoked
da: Tilbagekaldt

en: Owner Trust: %s
da: Ejertillid: %s

en: No key!
da: Ingen nøgle!

en: Primary key fingerprint:
da: Primærnøgles fingeraftryk:

en: WARNING: Signer's address "%s" does not match DNS entry
da: ADVARSEL: Underskrivers adresse "%s" passer ikke med DNS

en: Verified signer's address is "%s"
da: Den bekræftede adresse for underskriveren er "%s"

en: Couldn't get data from message, %s
da: Kunne ikke hente data fra e-mail, %s

en: Couldn't initialize data, %s
da: Kunne ikke initiere data, %s

en: Secret key specification is ambiguous
da: Angivelsen af den personlige nøgle er tvetydig

en: Secret key not found (%s)
da: Den personlige nøgle kunne ikke findes (%s)

en: Error setting secret key: %s
da: Der opstod fejl ved at sætte den personlige nøgle: %s

en: Gpgme protocol '%s' is unusable: Engine '%s' isn't installed properly.
da: Gpgme protokol '%s' er ubrugelig: driver '%s' er ikke korrekt installeret.

en: Gpgme protocol '%s' is unusable: Engine '%s' version %s is installed, but version %s is required.
da: Gpgme protokol '%s' er ubrugelig: driver '%s' version %s er installeret, men version %s er påkrævet.

en: Gpgme protocol '%s' is unusable (unknown problem)
da: Gpgme protokol '%s' er ubrugelig (ukendt problem)

en: GnuPG is not installed properly, or needs to be upgraded.
    OpenPGP support disabled.
da: GnuPG er ikke korrekt installeret eller skal opgraderes.
    Støtte for OpenPGP er deaktiveret.

en: You have to save the account's information with "OK" before being able to generate a key pair.
da: Kontoens oplysninger skal gemmes med "OK", før der kan genereres et nøglepar.

en: No PGP key found
da: Der blev ikke fundet en PGP-nøgle

en: Claws Mail did not find a secret PGP key, which means that you won't be able to sign emails or receive encrypted emails.
    Do you want to create a new key pair now?
da: Claws Mail fandt ikke en personlig PGP-nøgle, hvilket betyder, at du vil være ude af stand til at signere e-mails eller modtage krypterede e-mails.
    Skal et nyt nøglepar oprettes nu?

en: Couldn't generate a new key pair: %s
da: Kunne ikke generere et nyt nøglepar: %s

en: Generating your new key pair... Please move the mouse around to help generate entropy...
da: Genererer nyt nøglepar... Bevæg gerne musen rundt for at skabe en større entropi...

en: Couldn't generate a new key pair: unknown error
da: Kunne ikke generere et nyt nøglepar: ukendt fejl

en: Your new key pair has been generated. Its fingerprint is:
    %s
    
    Do you want to export it to a keyserver?
da: Dit nye nøglepar er genereret. Dets fingeraftryk er:
    %s
    
    Skal det eksporteres til en nøgleserver?

en: Key generated
da: Nøgle er genereret

en: Key exported.
da: Nøglen er eksporteret.

en: Couldn't export key.
da: Kunne ikke eksportere nøglen.

en: Incorrect part
da: Ukorrekt par

en: Not a text part
da: Ikke et tekstafsnit

en: Couldn't get text data.
da: Kunne ikke hente tekstdata.

en: Couldn't convert text data to any sane charset.
da: Kunne ikke konvertere tekstdata til et fornuftigt tegnsæt.

en: Couldn't initialize GPG context, %s
da: Kunne ikke initiere GPG-kontekst, %s

en: Couldn't parse mime part.
da: Kunne ikke fortolke mime-delen.

en: Couldn't open decrypted file %s
da: Kunne ikke åbne dekrypteret fil %s

en: Couldn't write to decrypted file %s
da: Kunne ikke skrive på dekrypteret fil %s

en: 
    --- Start of PGP/Inline encrypted data ---
da: 
    --- Start af PGP/Inline krypteret data ---

en: --- End of PGP/Inline encrypted data ---
da: --- Slut på PGP/Inline krypteret data ---

en: Couldn't close decrypted file %s
da: Kunne ikke lukke dekrypteret fil %s

en: Couldn't scan decrypted file.
da: Kunne ikke skanne dekrypteret fil.

en: Couldn't scan decrypted file parts.
da: Kunne ikke skanne dekrypterede fildele.

en: Malformed message
da: Misdannet e-mail

en: Couldn't create temporary file, %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil, %s

en: Data signing failed, %s
da: Fejl i datasignering, %s

en: Data signing failed due to invalid signer: %s
da: Fejl ved datasignering pga ugyldig underskriver: %s

en: Data signing failed, no results.
da: Fejl ved datasignering, intet resultat.

en: Data signing failed, no contents.
da: Fejl ved datasignering, intet indhold.

en: Please note that attachments are not encrypted by the PGP/Inline system, nor are email headers, like Subject.
da: Bemærk, at vedhæftninger ikke krypteres af PGP/Inline systemet, ej heller posthoveder som f.eks. Emne.

en: Couldn't add GPG key %s, %s
da: Kunne ikke tilføje GPG-nøgle %s, %s

en: Encryption failed, %s
da: Kryptering mislykkedes, %s

en: PGP/inline
da: PGP/Inline

en: This plugin handles the deprecated Inline method of signing and/or encrypting mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
da: Dette udvidelsesmodul håndterer den forældede Inline-metode til signering og/eller kryptering af e-mails. E-mails kan dekrypteres, signaturer bekræftes eller signeres, og dine egne e-mails krypteres.
    
    Det kan vælges som standard databeskyttelsessystem i /Konfiguration/[KontoIndstillinger]/Databeskyttelse og under skrivning af en e-mail /Muligheder/Databeskyttelsessystem
    
    Udvidelsesmodulet bruger GPGME biblioteket som indpakning af GnuPG.
    
    GPGME er copyright 2001 af Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Signature boundary not found.
da: Signatur-afgrænsning ikke fundet.

en: Couldn't parse decrypted file.
da: Kunne ikke fortolke dekrypteret fil.

en: Couldn't parse decrypted file parts.
da: Kunne ikke fortolke dekrypterede fildele.

en: Couldn't create temporary file: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil: %s

en: OpenPGP digital signature
da: OpenPGP digital underskrift

en: Please note that email headers, like Subject, are not encrypted by the PGP/Mime system.
da: Bemærk, at posthoveder, som f.eks. Emne, ikke krypteres af PGP/Mime systemet.

en: This plugin handles PGP/MIME signed and/or encrypted mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
da: Dette Udvidelsesmodul håndterer PGP/MIME signerede og/eller krypterede e-mails. E-mails kan dekrypteres, signaturer bekræftes eller underskrives og egne e-mails krypteres.
    
    Det kan vælges som standard Databeskyttelsessystem i /Konfigurering/[KontoIndstillinger]/Databeskyttelse og under skrivning af en e-mail af /Muligheder/Databeskyttelsessystem
    
    Dette udvidelsesmodul bruger GPGME biblioteket som indpakning af GnuPG.
    
    GPGME er copyright 2001 af Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Python scripts
da: Python skripter

en: Show Python console...
da: Vis Python konsol...

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Browse
da: Gennemse

en: Failed to register "compose create hook" in the Python plugin
da: Registrering af "compose create hook" i Python udvidelsesmodul mislykkedes

en: This plugin provides Python integration features.
    Python code can be entered interactively into an embedded Python console, under Tools -> Show Python console, or stored in scripts.
    
    These scripts are then available via the menu. You can assign keyboard shortcuts to them just like it is done with other menu items. You can also put buttons for script invocation into the toolbars using Claws Mail's builtin toolbar editor.
    
    You can provide scripts working on the main window by placing files into ~/.claws-mail/python-scripts/main.
    
    You can also provide scripts working on an open compose window by placing files into ~/.claws-mail/python-scripts/compose.
    
    The folder ~/.claws-mail/python-scripts/auto/ may contain some scripts that are automatically executed when certain events occur. Currently, the following files in this directory are recognised:
    
    compose_any
    Gets executed whenever a compose window is opened, no matter if that opening happened as a result of composing a new message, replying or forwarding a message.
    
    startup
    Executed at plugin load
    
    shutdown
    Executed at plugin unload
    
    
    For the most up-to-date API documentation, type
    
     help(clawsmail)
    
    in the interactive Python console.
    
    The source distribution of this plugin comes with various example scripts in the "examples" subdirectory. If you wrote a script that you would be interested in sharing, feel free to send it to me to have it considered for inclusion in the examples.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
da: Dette udvidelsesmodul giver mulighed for integration af Python funktioner.
    Python-kode kan interaktivt indtastes i en indlejret Python-konsol, under Værktøjer -> Vis Python-konsol eller gemmes i skripter.
    
    Disse skripter er nu tilgængelige fra menuen. Man kan knytte genvejstaster til dem, ligesom man gør det med andre punkter på menuen. Man kan også indsætte knapper i værktøjsbjælken til kald af skripter ved brug af Claws Mails indbyggede værktøjseditor.
    
    Skripter placeret i ~/.claws-mail/python-scripts/main kan bruges til at arbejde fra hovedvinduet.
    Skripter, som skal arbejde på et åbent redigeringsvindue, kan indsættes i ~/.claws-mail/python-scripts/compose.
    
    Mappen .claws-mail/python-scripts/auto kan indeholde skripter, som automatisk udføres, når visse hændelser optræder. For nærværende findes følgende filer i denne mappe:
    
    compose_any
    Bliver udført, når et redigeringsvindue bliver åbnet, uafhængigt af om åbningen sker på grund af skrivning af en ny e-mail, besvarelse eller videresendelse af en e-mail.
    
    startup
    Udføres, når udvidelsesmoduler indlæses.
    
    shutdown
    Udføres, når udvidelsesmoduler lukkes.
    
    
    For den mest opdaterede API dokumentation, indtast
    
    help(clawsmail)
    
    i den interaktive Python-konsol.
    
    Med kildedistributionen af dette udvidelsesmodul leveres forskellige scripteksempler i undermappen "examples". Hvis du koder et script, som du er interesseret i at dele med andre, så send det endeligt til mig, for at jeg kan vurdere, om det kan inkluderes i eksemplerne.
    
    Tilbagemeldinger til <berndth@gmx.de> er velkomne.

en: Couldn't read contents of old feeds.xml file:
    %s
da: Kunne ikke læse indholdet af gammel feeds.xml fil:
    %s

en: RSSyl: Error while writing '%s' to feed export list.
da: RSSYL:Der opstod fejl ved skrivning af '%s' til eksportlisten for dine feeds.

en: RSSyl: Couldn't delete old OPML file '%s': %s
da: RSSYL: Kunne ikke slette gammel OPML-fil '%s': %s

en: RSSyl: Couldn't open file '%s' for feed list exporting: %s
da: RSSYL: Kunne ikke åbne fil '%s' for feed-liste-eksport af: %s

en: RSSyl: Error during writing feed export file.
da: RSSYL: Der opstod fejl under skrivning af eksportfil for et feed.

en: Error while subscribing feed
    %s
    
    Folder name '%s' is not allowed.
da: Fejl ved abonnering på feed
    %s
    
    Navnet '%s' er ikke tilladt for mapper.

en: This plugin allows you to create a mailbox tree where you can add newsfeeds in RSS 1.0, RSS 2.0 or Atom format.
    
    Each newsfeed will create a folder with appropriate entries, fetched from the web. You can read them, and delete or keep old entries.
da: Dette udvidelsesmodul tillader, at man opretter et postkasse-træ, hvor man kan tilføje nyheder fra feeds i RSS 1.0, RSS 2.0 eller Atom format.
    
    Hvert feed opretter en mappe med passende elementer, hentet fra nettet. Man kan læse dem og slette dem eller beholde gamle elementer.

en: RSS feed
da: RSS-feed

[ctx: Empty RSS feed title placeholder]
en: (empty)
da: (tom)

en: Refresh all feeds
da: Genopfrisk alle feeds

en: Subscribe feed
da: Abonnér på feed

en: Input the URL of the news feed you wish to subscribe:
da: Indtast URLen for det feed, der skal abonneres på::

en: '%c' can't be used in folder name.
da: '%c' kan ikke bruges i et mappenavn.

en: Claws Mail needs network access in order to update the feed. | Claws Mail needs network access in order to update feeds.
da[0]: Claws Mail behøver netadgang for at kunne opdatere feedet.
da[1]: Claws Mail behøver netadgang for at kunne opdatere feeds.

en: Really remove the feed tree `%s' ?
da: Skal feed-træet '%s' virkelig fjernes?

en: Remove feed tree
da: Fjern feed-træet

en: Select an OPML file
da: Vælg en OPML-fil

en: RSSyl: Subscribing new feed: %s
da: RSSYL: Abonnerer på nyt feed: %s

en: RSSyl: New feed subscribed: '%s' (%s)
da: RSSYL: Abonneret på nyt feed: '%s' (%s)

en: RSSyl: Updating feed: %s
da: RSSYL: Opdaterer feed: %s

en: RSSyl: Feed update finished: %s
da: RSSYL: Opdatering af feed afsluttet: %s

en: RSSyl: Error fetching feed at '%s': %s
da: RSSYL: Der opstod fejl ved hentning af feed hos '%s': %s

en: RSSyl: No valid feed found at '%s'
da: RSSYL: Der blev ikke fundet gyldigt feed hos '%s'

en: RSSyl: Couldn't process feed at '%s'
da: RSSYL: Kunne ikke behandle feed hos '%s'

en: RSSyl: Application is exiting, couldn't finish updating feed at '%s'
da: RSSYL: Programmet eksisterer, men kunne ikke afslutte opdateringen af feed hos '%s'

en: HTTP Basic authentication
da: HTTP grundlæggende godkendelse

en: Use default refresh interval
da: Brug standardinterval for genopfriskning

en: Keep old items
da: Behold gamle elementer

en: Update feed, deleting items which are no longer in the source feed
da: Opdatér feed og slet elementer, som ikke længere er i feedkilden

en: Fetch comments if possible
da: Hent kommentarer hvis muligt

en: Always mark it as new
da: Markér det altid som nyt

en: Only mark it as new if its text has changed
da: Markér det kun som nyt, hvis dets tekst er ændret

en: Never mark it as new
da: Markér det aldrig som nyt

en: Add item title to the top of message
da: Tilføj elementets titel i toppen af e-mailen

en: Ignore title rename
da: Ignorér omdåb af titel

en: Enable this to keep current folder name, even if feed author changes title of the feed.
da: Aktivér dette for at beholde nuværende mappenavn, selv hvis feed-forfatter ændrer feedets titel.

en: Verify SSL/TLS certificate validity
da: Bekræft gyldighed af SSL/TLS certifikat

en: User name
da: Brugernavn

en: Source URL
da: Kildens URL

en: Fetch comments on posts aged less than
da: Hent kommentarer om post yngre end

en: days
da: dage

en: Set to -1 to fetch all comments
da: Sæt til -1 for at hente alle kommentarer

en: If an item changes
da: Hvis et element ændres

en: Items
da: Elementer

en: Refresh interval
da: Genopfrisk interval

en: Set to 0 to disable automatic refreshing for this feed
da: Sæt til 0 for at deaktivere genopfriskning af dette feed

en: Set feed properties
da: Sæt feed egenskaber

en: _Refresh feed
da: _Genopfrisk feed

en: Feed pr_operties
da: Feed ege_nskaber

en: Rena_me...
da: Omd_øb...

en: R_efresh recursively
da: G_enopfrisk rekursivt

en: Subscribe _new feed...
da: Abonnér på _nyt feed...

en: Create new _folder...
da: Opret ny _mappe...

en: Import feed list...
da: Importér feed-liste...

en: Remove tree
da: Fjern Træ

en: Add RSS folder tree
da: Tilføj RSS mappetræ

en: Enter name for a new RSS folder tree.
da: Indtast navn på nyt RSS mappetræ.

en: Creation of folder tree failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there?
da: Oprettelse af nyt mappetræ mislykkedes.
    Måske eksisterer nogle filer allerede, eller der er ikke skrivetilladelse?

en: My Feeds
da: Mine feeds

en: Select cookies file
da: Vælg cookie-fil

en: Default refresh interval
da: Standard genopfriskningsinterval

en: Refresh all feeds on application start
da: Genopfrisk alle feeds ved programmets start

en: Verify SSL/TLS certificates validity for new feeds
da: Bekræft gyldigheden af SSL/TLS certifikaterne for nye feeds

en: Path to cookies file
da: Sti til cookie-fil

en: Path to Netscape-style cookies.txt file containing your cookies
da: Sti til filen cookies.txt, som indeholder cookies i Netscape-stil

en: Refreshing
da: Genopfrisker

en: Security and privacy
da: Sikkerhed og databeskyttelse

en: Couldn't create folder for new feed '%s'.
da: Kunne ikke oprette mappe for nyt feed '%s'.

en: Subscribe new feed?
da: Abonnér på nyt feed?

en: Feed folder:
da: Feed-mappe:

en: Instead of using official title, you can enter a different folder name for the feed.
da: I stedet for at bruge den officielle titel kan man indtaste et andet mappenavn til feedet.

en: _Edit feed properties after subscribing
da: _Redigér feedets egenskaber efter at have abonneret på det

en: Updating comments for '%s'...
da: Opdaterer kommentarerne for '%s'...

en: 401 (Authorisation required)
da: 401 (Godkendelse påkrævet)

en: 403 (Forbidden)
da: 403 (Ikke tilladt)

en: 404 (Not found)
da: 404 (Ikke fundet)

en: Error %d
da: Fejl %d

[ctx: First parameter is URL, second is error text]
en: Error fetching feed at
    <b>%s</b>:
    
    %s
da: Der opstod fejl ved hentning af feed på
    <b>%s</b>:
    
    %s

en: No valid feed found at
    <b>%s</b>
da: Intet gyldigt feed fundet
    <b>%s</b>

en: Untitled feed
da: Ubetitlet feed

en: RSSyl: Possibly invalid feed without title at %s.
da: RSSyl: Muligvis ugyldigt feed uden titel på %s.

en: Updating feed '%s'...
da: Opdaterer feed '%s'...

en: Couldn't process feed at
    <b>%s</b>
    
    Please contact developers, this should not happen.
da: Kunne ikke behandle feed fra
    <b>%s</b>
    
    Meddel dette til udviklerne, det skulle ikke kunne ske.

en: Claws Mail needs network access in order to update your feeds.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne opdatere dine feeds.

en: Internal problem while upgrading storage format. This should not happen. Please report this, with debug output attached.
da: Der opstod et internt problem under opgradering af lagringsformat. Det skulle ikke kunne ske. Rapportér hændelsen med debug output vedhæftet.

en: This plugin handles S/MIME signed and/or encrypted mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    This plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    This plugin also needs gpgsm, gnupg-agent and dirmngr installed and configured.
    
    Information about how to get S/MIME certificates working with GPGSM can be found at:
    http://www.claws-mail.org/faq/index.php/S/MIME_howto
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
da: Dette udvidelsesmodul håndterer S/MIME signerede og/eller krypterede e-mails. E-mails kan dekrypteres, signaturer kan bekræftes eller egne e-mails signeres og krypteres.
    
    Det kan vælges som standard databeskyttelsessystem i /Konfiguration/[Kontoindstillinger]/Databeskyttelse og under skrivning af en e-mail af /Muligheder/Databeskyttelsessystem
    
    Dette udvidelsesmodul bruger GPGME biblioteket som indpakning af GnuPG.
    Det behøver også gpgsm, gnupg-agent og dirmngr installeret og konfigureret.
    
    Information om, hvordan S/MIME kan certificeres med GPGSM, kan findes her:
    http://www.claws-mail.org/faq/index.php/S/MIME_howto
    
    GPGME er copyright 2001 af Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Couldn't set GPG protocol, %s
da: Kunne ikke angive GPG-protokol, %s

en: Couldn't open temporary file
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil

en: Couldn't write to temporary file
da: Kunne ikke skrive på midlertidig fil

en: Couldn't close temporary file
da: Kunne ikke lukke midlertidig fil

en: Please note that email headers, like Subject, are not encrypted by the S/MIME system.
da: Bemærk, at posthoveder, som f.eks. Emne, ikke krypteres af S/MIME systemet.

en: Reporting spam...
da: Rapporterer spam...

en: Report spam online...
da: Rapportér spam online...

en: SpamReport
da: Spamrapport

en: This plugin reports spam to various places.
    Currently the following sites or methods are supported:
    
     * spam-signal.fr
     * spamcop.net
     * lists.debian.org nomination system
da: Dette udvidelsesmodul rapporterer spam til forskellige steder.
    For nærværende støttes følgende netsteder og metoder:
    
     * spam-signal.fr
     * spamcop.net
     * lists.debian.org nomination system

en: Spam reporting
da: Spam-rapportering

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Forward to:
da: Videresend til:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: SpamAssassin plugin couldn't connect to spamd.
da: Udvidelsesmodulet SpamAssassin kunne ikke forbindes til spamd.

en: SpamAssassin plugin filtering failed.
da: SpamAssassin: filtrering mislykkedes.

en: SpamAssassin plugin is disabled by its preferences.
da: SpamAssassin er deaktiveret pga dets indstillinger.

en: SpamAssassin: filtering message...
da: SpamAssassin: filtrerer e-mail...

en: The SpamAssassin plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is an unreachable spamd daemon. Please make sure spamd is running and accessible.
da: Spamassassin kunne ikke filtrere en e-mail. Sandsynligvis skyldes fejlen, at en spamd dæmon ikke var indenfor rækkevidde. Se efter om spamd kører og kan nås.

en: Claws Mail needs network access in order to feed the mail to the remote learner.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne aflevere post til den eksterne "elev".

en: Failed to get username
da: Det mislykkedes at hente brugernavn

en: SpamAssassin plugin is loaded but disabled by its preferences.
da: SpamAssassin er indlæst, men deaktiveret pga dets indstillinger.

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using a SpamAssassin server. You will need a SpamAssassin Server (spamd) running somewhere.
    
    It can also be used for marking messages as Ham or Spam.
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/SpamAssassin
da: Dette udvidelsesmodul kan tjekke alle e-mails, som modtages fra en IMAP LOCAL eller POP konto, for spam ved brug af en SpamAssassin-server. Der skal køre en SpamAssassin-server (spamd) et eller andet sted.
    
    Når en e-mail er identificeret som spam, kan det slettes eller gemmes i en dertil oprettet mappe.
    
    Mulighederne herfor kan findes i /Konfiguration/Indstillinger/Udvidelsesmoduler/SpamAssassin

en: Unix Socket
da: Unix-sokkel

en: Select folder to save spam to
da: Vælg mappe til at gemme spam-e-mails i

en: Enable SpamAssassin plugin
da: Aktivér SpamAssassin

en: Type of transport
da: Transporttype

en: User
da: Bruger

en: User to use with spamd server
da: Bruger for spamd server

en: Hostname or IP address of spamd server
da: spamd-serverens værtsnavn eller IP-adresse

en: Port of spamd server
da: spamd-serverens port

en: Path of Unix socket
da: Sti til Unix-soklen

en: Use compression
da: Brug komprimering

en: Enable compression if spamd uses it, otherwise disable it.
da: Aktivér komprimering, hvis spamd bruger det, ellers deaktivér.

en: Maximum time allowed for checking. If the check takes longer it will be aborted.
da: Længste tid for spam-tjek. Hvis tjekket tager længere tid bliver det afbrudt.

en: 
    Claws Mail TNEF parser:
    
    %s
da: 
    Claws Mail TNEF fortolker:
    
    %s

en: Failed to write the part data.
da: Kunne ikke skrive deldata.

en: Failed to parse VCalendar data.
da: Kunne ikke fortolke vCalendar data.

en: Failed to parse VTask data.
da: Kunne ikke fortolke VTask data.

en: Failed to parse VCard data.
da: Kunne ikke fortolke VCard data.

en: TNEF Parser
da: TNEF fortolker

en: This Claws Mail plugin allows you to read application/ms-tnef attachments.
    
    The plugin uses the Ytnef library, which is copyright 2002-2007 by Randall Hand <yerase@yerot.com>
da: Dette Claws Mail udvidelsesmodul kan læse vedhæftninger af typen "application/ms-tnef".
    
    Modulet bruger Ytnef biblioteket, som er copyright 2002-2007 af Randall Hand <yerase@yerot.com>

en: _Edit this meeting...
da: _Redigér dette møde...

en: _Cancel this meeting...
da: _Aflys dette møde...

en: _Create new meeting...
da: _Aftal nyt møde...

en: _Go to today
da: _Gå til i dag

en: Show
da: Vis

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Week number
da: Ugetal

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Next month
da: Næste måned

en: This plugin enables vCalendar message handling like that produced by Evolution or Outlook.
    
    When loaded, it will create a vCalendar mailbox in the Folder List, which will be populated by meetings that you have accepted or created.
    Meeting requests that you receive will be presented in an appropriate form and you will be able to accept or decline them.
    To create a meeting right-click on the vCalendar or Meetings folder and choose "New meeting...".
    
    You will also be able to subscribe to remote Webcal feeds, export your meetings and calendars, publish your free/busy information and retrieve that information from others.
da: Dette udvidelsesmodul håndterer vCalendar-meddelelser som f.eks. produceret af Evolution eller Outlook.
    
    Når det er indlæst, oprettes i mappelisten en vCalendar-postkasse, som fyldes med de møder, du måtte have accepteret eller oprettet.
    Mødeanmodninger. som modtages, bliver vist i en passende form, og man kan derefter acceptere eller afslå dem.
    Højreklik på vCalendar- eller mødemappen for at oprette et møde og vælg "Nyt møde...".
    
    Man har også mulighed for at abonnere på eksterne Webcal feeds, eksportere sine møder og kalendere, offentliggøre sine ledige/optagede perioder og modtage tilsvarende oplysninger fra andre.

en: Calendar
da: Kalender

en: Create meeting from message...
da: Opret møde fra meddelelse...

en: You are about to create %d meetings, one by one. Do you want to continue?
da: Du er ved at oprette %d møder, en for en, Vil du fortsætte?

en: Creating meeting...
da: Opretter møde...

en: no subject
da: intet emne

en: Tentatively accept
da: Foreløbig accept

en: Decline
da: Afslag

en: You have a Todo item.
da: Du har en Todo-opgave.

en: Details follow:
da: Detaljer følger:

en: You have created a meeting.
da: Du har oprettet et møde.

en: You have been invited to a meeting.
da: Du er blevet inviteret til et møde.

en: A meeting to which you had been invited has been cancelled.
da: Et møde, du er inviteret til, er aflyst.

en: You have been forwarded an appointment.
da: En aftale er blevet videresendt til dig.

en: (this event recurs)
da: (dette er en gentagende begivenhed)

en: (this event is part of a recurring event)
da: (dette er en del af en gentagende begivenhed)

en: You have received an answer to an unknown meeting proposal.
da: Du har modtaget svar på et ukendt forslag.

en: You have received an answer to a meeting proposal.
    %s has %s the invitation whose details follow:
da: Du har modtaget svar på et mødeforslag.
    %s har %s invitationen, hvis detaljer følger:

en: Error - could not get the calendar MIME part.
da: Fejl - kunne ikke hente kalenderens MIME-del.

en: Error - no calendar part found.
da: Fejl - ingen kalenderdel fundet.

en: Error - Unknown calendar component type.
da: Fejl - Ukendt type af kalenderkomponent.

en: Send a notification to the attendees
da: Send en besked til deltagerne

en: Cancel meeting
da: Aflys møde

en: Are you sure you want to cancel this meeting?
da: Skal dette møde virkelig aflyses?

en: No account found
da: Ingen konto fundet

en: You have no account matching any attendee.
    Do you want to reply anyway?
da: Du har ingen konto som matcher nogen af deltagerne.
    Skal der svares alligevel?

en: Reply anyway
da: Svar alligevel

en: Answer
da: Svar

en: Edit meeting...
da: Redigér mødet...

en: Cancel meeting...
da: Aflys mødet...

en: Launch website
da: Åbn netside

en: You are already busy at this time.
da: Du er allerede optaget på det tidspunkt.

en: Event:
da: Begivenhed:

en: Organizer:
da: Organisator:

en: Location:
da: Lokation:

en: Summary:
da: Sammendrag:

en: Starting:
da: Starttidspunkt:

en: Ending:
da: Sluttidspunkt:

en: Attendees:
da: Deltagere:

en: Action:
da: Handling:

en: _New meeting...
da: _Nyt møde...

en: _Export calendar...
da: _Eksportér kalender...

en: _Subscribe to Webcal...
da: _Abonnér på Webcal...

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: U_pdate subscriptions
da: O_pdatér abonnementer

en: _List view
da: _Listevisning

en: _Week view
da: _Ugevisning

en: _Month view
da: _Månedvisning

en: Meetings
da: Møder

en: in the past
da: tidligere

en: today
da: i dag

en: tomorrow
da: i morgen

en: this week
da: denne uge

en: later
da: senere

en: 
    These are the events planned %s:
da: 
    Dette er de planlagte begivenheder %s:

en: Timeout (%d seconds) connecting to %s
da: Tidsudløb (%d sekunder) for forbindelsen til %s

en: 403 (Unauthorised)
da: 403 (Ikke godkendt)

en: Error %ld
da: Fejl %ld

en: Could not retrieve the Webcal URL:
    %s:
    
    %s
da: Kunne ikke hente Webcal's URL:
    %s:
    
    %s

en: This URL does not look like a Webcal URL:
    %s
    %s
da: Denne URL ligner ikke en Webcal URL:
    %s
    %s

en: Could not create directory %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s

en: Claws Mail needs network access in order to update the Webcal feed.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne opdatere Webcal-feedet.

en: Fetching calendar for %s...
da: Henter kalenderen for %s...

en: new subscription
da: nyt abonnement

en: Claws Mail needs network access in order to update the subscription.
da: Claws Mail behøver netadgang for at kunne opdatere abonnementet.

en: Subscribe to Webcal
da: Abonnér på Webcal

en: Enter the Webcal URL:
da: Indtast Webcal's URL:

en: Could not parse the URL.
da: Kunne ikke fortolke URL.

en: Do you really want to unsubscribe?
da: Vil du virkelig ophøre med at abonnere

en: Delete subscription
da: Slet abonnement

en: accepted
da: accepteret

en: tentatively accepted
da: foreløbig accepteret

en: declined
da: afslået

en: did not answer
da: svarede ikke

en: individual
da: individuelt

en: group
da: gruppe

en: resource
da: ressource

en: room
da: rum

en: Past
da: Før

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: This week
da: Denne uge

en: Later
da: Senere

en: Accepted:
da: Accepteret:

en: Declined:
da: Afslået:

en: Tentatively Accepted:
da: Foreløbig afslået:

en: Individual
da: Individuelt

en: Resource
da: Ressource

en: Room
da: Rum

en: Add...
da: Tilføj...

en: The following people are busy at the time of your planned meeting:
    -
da: Følgende personer er optaget på tidspunktet for dit planlagte møde:
    -

en: You
da: Du

en: You are busy at the time of your planned meeting
da: Du er optaget på tidspunktet for det planlagte møde

en: %s is busy at the time of your planned meeting
da: %s er optaget på tidspunktet for det planlagte møde

en: %d hour sooner
da: %d timer før

en: %d hours sooner
da: %d timer før

en: %d hours and %d minutes sooner
da: %d timer og %d sekunder før

en: %d minutes sooner
da: %d minutter før

en: %d hour later
da: %d timer senere

en: %d hours later
da: %d timer senere

en: %d hours and %d minutes later
da: %d timer og %d minutter senere

en: %d minutes later
da: %d minutter senere

en: 
    
    Everyone would be available %s or %s.
da: 
    
    Alle kan deltage %s eller %s.

en: 
    
    Everyone would be available %s.
da: 
    
    Alle kan deltage %s.

en: 
    
    It isn't possible to have this meeting with everyone in the previous or next 6 hours.
da: 
    
    Det er ikke muligt at afholde mødet med alle i de foregående og efterfølgende 6 timer.

en: would be available %s or %s
da: kan være til rådighed %s eller %s

en: would be available %s
da: kan være til rådighed %s

en: not available
da: ikke til rådighed

en: , but would be available %s or %s.
da: , men det kan lade sig gøre %s eller %s.

en: , but would be available %s.
da: , men det kan lade sig gøre %s.

en: , and isn't available in the previous or next 6 hours.
da: , og kan ikke være til rådighed i de forløbne eller efterfølgende 6 timer.

en: available
da: til rådighed

en: Free/busy retrieval failed
da: Ledig/optaget kunne ikke hentes

en: Not everyone is available
da: Ikke alle er til rådighed

en: Send anyway
da: Send alligevel

en: Not everyone is available. See tooltips for more info...
da: Ikke alle er til rådighed. Se værktøjstips for mere info...

en: Fetching planning for %s...
da: Henter planlægning for %s...

en: Available
da: Til rådighed

en: Everyone is available.
da: Alle er til rådighed.

en: Everyone seems available, but some free/busy information failed to be retrieved.
da: Alle synes at være til rådighed, men nogles ledig/optaget oplysninger kunne ikke hentes.

en: Could not send the meeting invitation.
    Check the recipients.
da: Kunne ikke sende mødeinvitationen.
    Tjek modtagerne.

en: Save & Send
da: Gem & send

en: Check availability
da: Tjek tilgængelighed

en: Starts at:
da: Start kl:

en: on:
da: den:

en: Ends at:
da: Slut kl:

en: New meeting
da: Nyt møde

en: %s - Edit meeting
da: %s - Redigér møde

en: Time:
da: Tidspunkt:

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: Upcoming event: %s
da: Kommende begivenhed: %s

en: You have a meeting or event soon.
    It starts at %s and ends %s later.
    Location: %s
    More information:
    
    %s
da: Du har snart et møde eller en begivenhed.
    Det starter kl. %s og slutter %s senere.
    Sted: %s
    Mere information:
    
    %s

en: Remind me in %d minute | Remind me in %d minutes
da[0]: Påmind mig om %d minut
da[1]: Påmind mig om %d minutter

en: Empty calendar
da: Tom kalender

en: There is nothing to export.
da: Der er intet at eksportere.

en: Could not export the calendar.
da: Kunne ikke eksportere kalender.

en: Export calendar to ICS
da: Eksportér kalenderen til ICS

en: Couldn't export calendar to '%s'
da: Kunne ikke eksportere kalenderen til '%s'

en: Could not export the freebusy info.
da: Kunne ikke eksportere ledig/optaget info.

en: Couldn't export free/busy to '%s'
da: Kunne ikke eksportere ledig/optaget til '%s'

en: Reminders
da: Beskeder

en: Alert me
da: Giv mig besked

en: minutes before an event
da: minutter før en begivenhed

en: Calendar export
da: Kalendereksport

en: Automatically export calendar to
da: Eksportér automatisk kalenderen til

en: You can export to a local file or URL
da: Man kan eksportere til local fil eller en URL

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ics)
da: Angiv en lokal fil eller en URL (http://server/path/file.ics

en: Include Webcal subscriptions in export
da: Inkludér Webcal abonnementer i eksport

en: Command to run after calendar export
da: Kommando til eksekvering efter eksport af kalender

en: Register Claws' calendar in XFCE's Orage clock
da: Registrér Claws' kalender i XFCE's Orage-ur

en: Allows Orage (version greater than 4.4) to see Claws Mail's calendar
da: Tillad Orage (versioner større end 4.4) at se Claws Mail's kalender

en: Export as GNOME shell calendar server
da: Eksportér som GNOME shell kalenderserver

en: Register D-Bus calendar server interface to export Claws Mail's calendar
da: Registrér grænseflade for D-Bus  kalenderserver for at kunne eksportere Claws Mail's kalender

en: Free/Busy information
da: Oplysning om ledig/optaget

en: Automatically export free/busy status to
da: Eksportér automatisk ledig/optaget status til

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ifb)
da: Angiv en lokal fil eller URL (http://server/path/file.ifb

en: Command to run after free/busy status export
da: Kommando til eksekvering efter ledig/optaget statuseksport

en: Get free/busy status of others from
da: Hent andres ledig/optaget status fra

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ifb). Use %u for the left part of the email address, %d for the domain
da: Angiv en lokal fil eller URL (http://server/path/file.ifb). Brug %u for venstre del af e-mailadressen, %d for domænet

en: SSL/TLS options
da: SSL/TLS muligheder

en: Required APOP timestamp not found in greeting
da: Det påkrævede tidsstempel for APOP blev ikke fundet i hilsenen

en: Timestamp syntax error in greeting
da: Syntaksfejl i tidsstempel i hilsenen

en: Timestamp syntax error in greeting (not ASCII)
da: Syntaksfejl i tidsstempel i hilsenen (ikke ASCII)

en: POP protocol error
da: Fejl i POP protokol

en: invalid UIDL response: %s
da: Ugyldigt UIDL svar: %s

en: POP: Deleting expired message %d [%s]
da: POP: Sletter udløbet e-mail %d [%s]

en: POP: Skipping message %d [%s] (%d bytes)
da: POP: Overspringer e-mail %d [%s] (%d byte)

en: mailbox is locked
da: postkassen er låst

en: Session timeout
da: Tidsudløb for session

en: command not supported
da: Ustøttet kommando

en: error occurred on POP session
da: Der opstod fejl i en POP session

en: TOP command unsupported
da: Kommandoen TOP er ikke støttet

en: News (NNTP)
da: Nyheder (NNTP)

en: Local mbox file
da: Lokal mbox-fil

en: None (SMTP only)
da: Intet (kun SMTP)

en: Name of account
da: Kontonavn

en: Set as default
da: Sæt som standard

en: Personal information
da: Personlig information

en: Full name
da: Fulde navn

en: Mail address
da: E-mailadresse

en: Auto-configure
da: Automatisk konfigurering

en: Cancel
da: Annullér

en: Warning: this version of Claws Mail
    has been built without IMAP and News support.
da: Advarsel: Denne version af Claws Mail
    er ikke bygget med støtte for IMAP og nyheder.

en: This server requires authentication
da: Denne server kræver godkendelse

en: Authenticate on connect
da: Godkend forbindelsen

en: News server
da: Nyhedsserver

en: Server for receiving
da: Server for modtagelse

en: Local mailbox
da: Lokal postkasse

en: Use mail command rather than SMTP server
da: Brug post-kommando snarere end SMTP server

en: command to send mails
da: kommando for afsendelse af e-mails

en: Account%d
da: Konto%d

en: Local
da: Lokal

en: Default Inbox
da: Standardindbakke

en: Unfiltered messages will be stored in this folder
da: Ufiltrerede e-mails bliver gemt i denne mnappe

en: Authenticate before POP connection
da: Godkend før POP-forbindelse

en: Select
da: Vælg

en: Remove messages on server when received
da: Fjern e-mails på serveren ved modtagelse

en: Remove after
da: Fjern efter

en: 0 days and 0 hours : remove immediately
da: 0 dage og 0 timer : fjern med det samme

en: Receive size limit
da: Størrelsesbegrænsning ved modtagelse

en: Messages over this limit will be partially retrieved. When selecting them you will be able to download them fully or delete them.
da: E-mails over denne grænse bliver delvist modtaget. Når man vælger dem får man mulighed for at hente dem igen eller slette dem.

en: Maximum number of articles to download
da: Det maksimale antal artikler, der kan hentes

en: unlimited if 0 is specified
da: Ubegrænset, hvis 0 er angivet

en: Plain text
da: Flad tekst

en: IMAP server directory
da: IMAP server-mappe

en: (usually empty)
da: (normalt tomt)

en: Show subscribed folders only
da: Vis kun abonnerede mapper

en: Bandwidth-efficient mode (prevents retrieving remote tags)
da: Båndbredde-effektiv tilstand (forhindrer, at fjerne mærker hentes))

en: This mode uses less bandwidth, but can be slower with some servers.
da: Denne tilstand bruger mindre båndsbredde, men kan være langsommere med visse servere.

en: Automatic checking
da: Automatisk hentning

en: Use global settings
da: Brug globale indstillinger

en: Check for new mail every
da: Tjek for nye e-mails hver

en: Filter messages on receiving
da: Filtrér e-mails ved modtagelse

en: Allow filtering using plugins on receiving
da: Tillad filtrering ved modtagelse ved brug af udvidelsesmoduler

en: 'Get Mail' checks for new messages on this account
da: 'Hent Post' tjekker for nye e-mails til denne konto

en: Header
da: Posthoved

en: Generate Message-ID
da: Generér E-mail-ID

en: Send account mail address in Message-ID
da: Send kontoens e-mailadresse i E-mail-ID

en: Add user agent header
da: Tilføj posthoved med brugeragent

en: Add user-defined header
da: Tilføj brugerdefineret posthoved

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
da: SMTP godkendelse (SMTP AUTH)

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
da: Hvis man lader disse felter være tomme, bruges den samme bruger-ID og adgangskode som ved modtagelse.

en: Authenticate with POP before sending
da: Godkend med POP før afsendelse

en: POP authentication timeout
da: Tidsudløb for POP godkendelse

en: Authorization
da: Autorisation

en: Select OAuth2 Email Service Provider
da: Vælg OAuth2 email service provider

en: Client ID
da: Klient ID

en: Client secret
da: Klient hemmelighed

en: Obtain authorization code
da: Modtag autorisationskode

en: Open default browser with request
da: Åbn standardbrowser med påkrav

en: Copy link
da: Kopiér link

en: Authorization code
da: Autorisationskode

en: Paste complete URL from browser or the provided auth token
da: Indsæt fuldstændig URL fra browser eller den anskaffede autorisationskode

en: Complete authorization
da: Fuldfør autorisation

en: Authorize
da: Autorisér

en: Signature
da: Signatur

en: Automatically insert signature
da: Indsæt signatur automatisk

en: Signature separator
da: Signaturskilletegn

en: Command output
da: Kommando-output

en: Automatically set the following addresses
da: Indsæt automatisk følgende adresser

en: Spell check dictionaries
da: Ordbøger for stavekontrol

en: Default dictionary
da: Standardordbog

en: Default alternate dictionary
da: Alternativ standardordbog

en: Compose
da: Skriv e-mail

en: Reply
da: Besvar

en: Forward
da: Videresend

en: Default privacy system
da: Standard databeskyttelsessystem

en: Always sign messages
da: Signér altid e-mails

en: Always encrypt messages
da: Kryptér altid e-mails

en: Always sign messages when replying to a signed message
da: Signér altid e-mails som svar på en signeret e-mail

en: Always encrypt messages when replying to an encrypted message
da: Kryptér altid e-mails som svar på en krypteret e-mail

en: Encrypt sent messages with your own key in addition to recipient's
da: Kryptér afsendte e-mails med egen nøgle i tillæg til modtagerens

en: Save sent encrypted messages as clear text
da: Gem afsendte krypterede e-mails i klar tekst

en: Don't use SSL/TLS
da: Brug ikke SSL/TLS

en: Use SSL/TLS
da: Brug SSL/TLS

en: Use STARTTLS command to start encrypted session
da: Brug STARTTLS kommando for at starte en krypteret session

en: Don't use SSL/TLS (but, if necessary, use STARTTLS)
da: Brug ikke SSL/TLS (men brug STARTTLS om nødvendigt)

en: Client certificates
da: Klientcertifikater

en: Certificate for receiving
da: Certifikat for modtagelse

en: Client certificate file as a PKCS12 or PEM file
da: Klientcertifikatfil som en PKCS12 eller PEM fil

en: Certificate for sending
da: Certifikat for afsendelse

en: Automatically accept valid SSL/TLS certificates
da: Acceptér automatisk gyldige SSL/TLS certifikater

en: Use non-blocking SSL/TLS
da: Brug ikke-blokerende SSL/TLS

en: Turn this off if you have SSL/TLS connection problems
da: Slå denne funktion fra, hvis der er problemer med SSL/TLS forbindelsen

en: Use proxy server
da: Brug proxy server

[ctx: In account preferences, referring to whether or not use proxy settings from common preferences]
en: Use default settings
da: Brug standardindstillinger

en: Use global proxy server settings
da: Brug globale proxy serverindstillinger

en: Use authentication
da: Brug godkendelse

en: Username
da: Brugernavn

en: Use proxy server for sending
da: Brug proxy server ved afsendelse

en: If disabled, messages will be sent using direct connection to configured outgoing server, bypassing any configured proxy server.
da: Hvis deaktiveret bliver e-mails sendt over den direkte forbindelse til udgående server udenom evt. konfigureret proxy server.

en: Domain name
da: Domænenavn

en: The domain name will be used in the generated Message-ID, and when connecting to SMTP servers.
da: Domænenavnet bruges i den genererede E-mail-ID, og når man forbinder til SMTP-servere.

en: Use command to communicate with server
da: Brug kommando til at kommunikere med serveren

en: Mark cross-posted messages as read and color:
da: Markér krydssendte e-mails som læste og med farve:

en: Put sent messages in
da: Læg sendte e-mails i

en: Put queued messages in
da: Læg køede e-mails i

en: Put draft messages in
da: Læg udkast i

en: Put deleted messages in
da: Læg slettede e-mails i

en: Account name is not entered.
da: Kontonavn er ikke angivet.

en: Mail address is not entered.
da: E-mailadresse er ikke angivet.

en: SMTP server is not entered.
da: SMTP-server er ikke angivet.

en: User ID is not entered.
da: Bruger-ID er ikke angivet.

en: POP server is not entered.
da: POP server er ikke angivet.

en: The default Inbox folder doesn't exist.
da: Standard-indbakkemappe findes ikke.

en: IMAP server is not entered.
da: IMAP server er ikke angivet.

en: NNTP server is not entered.
da: NNTP server er ikke angivet.

en: local mailbox filename is not entered.
da: Filnavn for lokal postkasse er ikke angivet.

en: mail command is not entered.
da: Postkommando er ikke angivet.

en: User ID cannot contain a newline character.
da: Bruger-ID må ikke indeholde tegn for ny linie.

en: Password cannot contain a newline character.
da: Adgangskode må ikke indeholde tegn for ny linie.

en: SMTP user ID cannot contain a newline character.
da: SMTP bruger-ID må ikke indeholde tegn for ny linie.

en: SMTP password cannot contain a newline character.
da: SMTP adgangskode må ikke indeholde tegn for ny linie.

en: domain is not specified.
da: Der er ikke valgt domæne.

en: sent folder is not selected.
da: Der er ikke valgt Sendt mappe.

en: queue folder is not selected.
da: Der er ikke vaLgt Kø mappe.

en: draft folder is not selected.
da: Der er ikke valgt Udkast mappe.

en: trash folder is not selected.
da: Der er ikke valgt Papirkurv mappe.

en: Receive
da: Modtag

en: Templates
da: Skabeloner

en: Privacy
da: Databeskyttelse

en: Advanced
da: Avanceret

en: Preferences for new account
da: Indstillinger for ny konto

en: %s - Account preferences
da: %s - Kontoindstillinger

en: Failed (wrong address)
da: Mislykket (forkert adresse)

en: Select signature file
da: Vælg signaturfil

en: Select certificate file
da: Vælg certifikatfil

en: Protocol:
da: Protokol:

en: %s (plugin not loaded)
da: %s (udvidelsesmodul ikke indlæst)

en: Actions configuration
da: Konfiguration af handlinger

en: Menu name
da: Menunavn

en: Shell command
da: Skalkommando

en: Filter action
da: Filterhandling

en: Edit filter action
da: Redigér filterhandling

en: Append the new action above to the list
da: Tilføj listen den nye handling ovenfor

en: Replace the selected action in list with the action above
da: Erstat den udvalgte handling i listen med handlingen ovenfor

en: D_elete
da: S_let

en: Delete the selected action from the list
da: Slet den udvalgte handlling fra listen

en: Clear all the input fields in the dialog
da: Nulstil alle dialogens input-felter

en: Show information on configuring actions
da: Vis information om hvordan handlinger konfigureres

en: Move the selected action up
da: Flyt den valgte handling opad

en: Move selected action down
da: Flyt den valgte handling nedad

en: (New)
da: (ny)

en: Menu name is not set.
da: Menunavnet er ikke angivet.

en: A leading '/' is not allowed in the menu name.
da: Menunavnet må ikke begynde med '/'.

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
da: Kolon ':' er ikke tilladt i menunavnet.

en: Menu name is too long.
da: Menunavnet er for langt.

en: Command-line not set.
da: Kommandolinien er ikke udfyldt.

en: Menu name and command are too long.
da: Menunavn og kommando er for lange.

en: The command
    %s
    has a syntax error.
da: Der er syntaksfejl i kommandoen
    %s.

en: Delete action
da: Slet handling

en: Do you really want to delete this action?
da: Skal denne handling virkelig slettes?

en: Delete all actions
da: Slet alle handlinger

en: Do you really want to delete all the actions?
da: Skal alle handlinger virkelig slettes?

en: Entry not saved
da: Indtastningen blev ikke gemt

en: The entry was not saved. Close anyway?
da: Indtastningen blev ikke gemt. Skal der alligevel lukkes?

en: _Continue editing
da: _Fortsæt redigering

en: Actions list not saved
da: Listen med handlinger blev ikke gemt

en: The actions list has been modified. Close anyway?
da: Listen med handlingerne blev ændret. Skal den lukkes alligevel?

en: <span weight="bold" underline="single">Menu name:</span>
da: <span weight="bold" underline="single">Menunavn:</span>

en: Use / in menu name to make submenus.
da: Brug '/' i menunavnet til at oprette undermenuer.

en: <span weight="bold" underline="single">Command-line:</span>
da: <span weight="bold" underline="single">Kommandolinie:</span>

en: <span weight="bold">Begin with:</span>
da: <span weight="bold">Begynd med:</span>

en: to send message body or selection to command's standard input
da: for at sende brødtekst eller udvælgelse til en kommandos standard-input

en: to send user provided text to command's standard input
da: for at sende brugerformidlet tekst til en kommandos standard-input

en: to send user provided hidden text to command's standard input
da: for at sende brugerformidlet skjult tekst til en kommandos standard-input

en: <span weight="bold">End with:</span>
da: <span weight="bold">Afslut med:</span>

en: to replace message body or selection with command's standard output
da: for at erstatte brødtekst eller udvælgelse med en kommandos standard-output

en: to insert command's standard output without replacing old text
da: For at indsætte en kommandos standard-output uden at erstatte den gamle tekst

en: to run command asynchronously
da: for at køre en kommando asynkront

en: <span weight="bold">Use:</span>
da: <span weight="bold">Brug:</span>

en: for the file of the selected message in RFC822/2822 format
da: for filen med den valgte e-mail i RFC822/2822 format

en: for the list of the files of the selected messages in RFC822/2822 format
da: for listen af filerne med de valgte e-mails i RFC822/2822 format

en: for the file of the selected decoded message MIME part
da: for filen med den valgte afkodede e-mails MIME-del

en: for a user provided argument
da: for et brugerformidlet argument

en: for a user provided hidden argument (e.g. password)
da: for et brugerformidlet skjult argument

en: for the text selection
da: for tekstvalget

en: apply filtering actions between {} to selected messages
da: anvend filtreringshandling mellem {} på valgte e-mails

en: for a literal %
da: symbolet %

en: Actions
da: Handlinger

en: The Actions feature is a way for the user to launch external commands to process a complete message file or just one of its parts.
da: Handlingsfaciliteten er en måde, hvormed brugeren kan køre en ekstern kommando for at behandle en hel e-mailfil eller blot en af dens dele.

en: D_uplicate
da: D_ubleret

en: Current actions
da: Aktuelle handlinger

en: Action string is not valid.
da: Handlingsstrengen er ugyldig.

en: Hello,\n
da: Mojn,\n

en: On %d\n%f wrote:\n\n%q\n%X
da: På %d\n%f skrev:\n%q\n%X

en: \n\nBegin forwarded message:\n\n?d{Date: %d\n}?f{From: %f\n}?t{To: %t\n}?c{Cc: %c\n}?n{Newsgroups: %n\n}?s{Subject: %s\n}\n\n%M
da: \n\nBegynd videresendt e-mail:\n\n?d{Dato: %d\n}?f{Fra: %f\n}?t{Til: %t\n}?c{Cc: %c\n}?n{Nyhedsgrupper: %n\n}?s{Emne: %s\n}\n\n%M

en: Automatic account selection
da: Automatisk kontovalg

en: when replying
da: ved besvarelse

en: when forwarding
da: ved videresendelse

en: when re-editing
da: ved nyredigering

en: Editing
da: Redigerer

en: Automatically launch the external editor
da: Start automatisk den eksterne editor

en: Automatically save message to Drafts folder every
da: Gem automatisk e-mails i Udkastmappen for hver

en: characters
da: tegn

en: Even if message is to be encrypted
da: Selv hvis e-mailen skal krypteres

en: Undo level
da: Gå et niveau tilbage

en: Warn when inserting a file larger than
da: Advar når en fil indsættes, som er større end

en: KB into message body
da: KB i brødteksten

en: Replying
da: Besvarer

en: Reply will quote by default
da: Svaret sættes standardmæssigt i anførselstegn

en: Reply button invokes mailing list reply
da: Svarknappen starter besvarelse af diskussionsliste

en: Forwarding
da: Videresender

en: Forward as attachment
da: Videresend som vedhæftning

en: Keep the original '%s' header when redirecting
da: Behold det oprindelige '%s' posthoved ved omdirigering

en: When dropping files into the Compose window
da: når man dropper filer ned i redigeringsvinduet

en: Ask
da: Spørg

en: Insert
da: Indsæt

en: Attach
da: Vedhæft

en: Writing
da: Skrivning

en: Custom header configuration
da: Konfigurering af egne posthoveder

en: Header name is not set.
da: Posthovednavn er ikke indsat.

en: This Header name is not allowed as a custom header.
da: Dette posthovednavn er ikke tilladt som tilpasset posthoved.

en: Choose a PNG file
da: Vælg en PNG-fil

en: Choose an XBM file
da: Vælg en XBM fil

en: Choose a text file
da: Vælg en tekstfil

en: This file isn't an image.
da: Denne fil er ikke et billede.

en: The chosen image isn't the correct size (48x48).
da: Det valgte billede har ikke den korrekte størrelse (48x48).

en: The image is too big; it must be maximum 725 bytes.
da: Billedet er for stort; det må højst være 725 byte.

en: The image isn't in the correct format (PNG).
da: Billedet har ikke det korrekte format (PNG).

en: The image isn't in the correct format (XBM).
da: Billedet har ikke det korrekte format (XBM).

en: Couldn't call `compface`. Make sure it's in your $PATH.
da: Kunne ikke kalde 'compface'. Sørg for at det er i din $PATH.

en: Compface error: %s
da: Compface fejl: %s

en: This file contains newlines.
da: Denne fil indeholder tegn for ny linie.

en: Delete header
da: Slet posthoved

en: Do you really want to delete this header?
da: Skal dette posthoved virkelig slettes?

en: Current custom headers
da: Aktuelle tilpassede posthoveder

en: Displayed header configuration
da: Konfiguration af vist posthoved

en: Header name
da: Navn på posthoved

en: Hidden headers
da: Skjulte posthoveder

en: Displayed Headers
da: Viste posthoveder

en: Show all unspecified headers
da: Vis alle uspecificerede posthoveder

en: This header is already in the list.
da: Dette posthoved er allerede i listen.

en: %s will be replaced with file name / URI
da: %s bliver erstattet af filnavn / URI

en: For the text editor, %w will be replaced with GtkSocket ID
da: For teksteditor, bliver %w erstattet af GtkSocket-ID

en: Use system defaults when possible
da: Brug om muligt systemets standarder

en: Web browser
da: Web-browser

en: Text editor
da: Teksteditor

en: Command for 'Display as text'
da: Kommando for 'Vis som tekst'

en: This option enables MIME parts to be displayed in the message view via a script when using the 'Display as text' contextual menu item
da: Denne mulighed gør MIME-dele i stand til at blive vist i e-mailfremvisning vha et skript, som bruger det kontekstuelle menupunkt 'Vis som tekst'

en: Message View
da: E-mailfremvisning

en: External Programs
da: Eksterne programmer

en: Move
da: Flyt

en: Hide
da: Skjul

en: Message flags
da: E-mailflag

en: Mark
da: Markér

en: Mark as read
da: Markér som læst

en: Mark as unread
da: Markér som ulæst

en: Mark as spam
da: Markér som spam

en: Mark as ham
da: Markér som ham

en: Execute
da: Kør

en: Color label
da: Farveetiketter

en: Resend
da: Send igen

en: Redirect
da: Omdirigér

en: Change score
da: Ændre scoren

en: Set score
da: Sæt scoren

en: Tags
da: Mærker

en: Apply tag
da: Anvend mærke

en: Unset tag
da: Fjern mærke

en: Clear tags
da: Nulstil mærker

en: Threads
da: Tråde

en: Action configuration
da: Konfiguration af handling

en: Rule
da: Regel

en: Action
da: Handling

en: Command-line not set
da: Kommandolinie er ikke angivet

en: Destination is not set.
da: Målet er ikke angivet.

en: Recipient is not set.
da: Modtager er ikke angivet.

en: Score is not set
da: Score er ikke angivet

en: Header is not set.
da: Posthoved er ikke angivet.

en: Target addressbook/folder is not set.
da: Adressebog/mappe som mål er ikke angivet.

en: Tag name is empty.
da: Mærkenavn er tomt.

en: No action was defined.
da: Der er ikke defineret en handling.

en: literal %
da: symbolet %

en: filename (should not be modified)
da: Filnavn (skal ikke ændres)

en: new line
da: ny linie

en: escape character for quotes
da: undvigetegn for anførselstegn

en: quote character
da: anførselstegn

en: Filtering Action: 'Execute'
da: Filtreringshandling: 'Kør'

en: 'Execute' allows you to send a message or message element to an external program or script.
    The following symbols can be used:
da: 'Kør' sender en e-mail eller et e-mailelement til et eksternt program eller skript.
    Følgende symboler kan bruges:

en: Recipient
da: Modtager

en: Book/Folder
da: Bog/Mappe

en: Destination
da: Mål

en: Color
da: Farve

en: Current action list
da: Aktuelle liste over handlinger

en: Filtering/Processing configuration
da: Konfiguration af Filtrering/Behandlinger

[ctx: Filtering Account Menu]
en: All
da: Alt

en: Condition
da: Betingelse

en:  Def_ine...
da:  Def_inér...

en:  De_fine...
da:  De_finér...

en: Append the new rule above to the list
da: Tilføj listen den nye regel ovenfor

en: Replace the selected rule in list with the rule above
da: Erstat den valgte regel i listen med reglen ovenfor

en: Delete the selected rule from the list
da: Slet den valgte regel fra listen

en: Move the selected rule to the top
da: Flyt den valgte regel til toppen

en: Page u_p
da: Side o_pad

en: Move the selected rule one page up
da: Flyt den valgte regel én side opad

en: Move the selected rule up
da: Flyt den valgte regel opad

en: Move the selected rule down
da: Flyt den valgte regel nedad

en: Page dow_n
da: Side ne_dad

en: Move the selected rule one page down
da: Flyt den valgte regel én side nedad

en: Move the selected rule to the bottom
da: Flyt den valgte regel til bunden

en: Condition string is not valid.
da: Betingelses-strengen er ugyldig.

en: Condition string is empty.
da: Betingelses-strengen er tom.

en: Action string is empty.
da: Handlings-strengen er tom.

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Do you really want to delete this rule?
da: Skal denne regel virkelig slettes?

en: Delete all rules
da: Slet alle regler

en: Do you really want to delete all the rules?
da: Skal alle regler virkelig slettes?

en: Filtering rules not saved
da: Filtreringsregel er ikke gemt

en: The list of filtering rules have been modified. Close anyway?
da: Listen med filtreringsregler er blevet ændret. Skal den alligevel lukkes?

en: Move one page up
da: Flyt én side opad

en: Move one page down
da: Flyt én side nedad

en: Enable
da: Aktivér

en: Folder list columns configuration
da: Konfiguration af mappelistens kolonner

en: Select columns to be displayed in the folder list. You can modify
    the order by using the Up / Down buttons or by dragging the items.
da: Udvælg kolonner for visning af mappelisten. Man kan ændre rækkefølgen
    ved brug af Op/Ned pilene eller ved at trække dem med musen.

en: Hidden columns
da: Skjulte kolonner

en: Displayed columns
da: Viste kolonner

en:  Use default
da:  Brug standard

en: These preferences will not be saved as this folder is a top-level folder.
    However, you can set them for the whole mailbox tree by using "Apply to subfolders".
da: Disse indstillinger bliver ikke gemt, da dette er en topniveau-mappe.
    Imidlertid kan de indstilles for hele postkasse-træet ved brug af "Anvend på undermapper".

en: Apply to
    subfolders
da: Anvend på
    undermapper

en: Outbox
da: Udboks

en: Folder type
da: Mappetype

en: Simplify Subject RegExp
da: Regulært udtryk til forenkling af emne

en: Test string
da: Teststreng

en: Result
da: Resultat

en: Folder chmod
da: Tilgangsændring af mappe (chmod)

en: Folder color
da: Mappefarve

en: Pick color for folder
da: Vælg farve til mappe

en: Run Processing rules at start-up
da: Kør behandlingsregler ved opstart

en: Run Processing rules when opening
da: Kør behandlingssregler ved åbning

en: Scan for new mail
da: Skan for nye e-mails

en: Turn this option on if mail is delivered directly to this folder by server side filtering on IMAP or by an external application
da: Slå denne mulighed til, hvis e-mailene leveres direkte til denne mappe af IMAP-filtrering fra serveren eller af et eksternt program

en: Select the HTML part of multipart messages
da: Vælg HTML-delen af en flerleddet e-mail

en: "Default" will follow global preference (found in /Preferences/Message View/Text Options)
da: "Standard" følger globale indstillinger (fundet i /Indstillinger/E-mailliste/Tekstindstillinger)

en: Synchronise for offline use
da: Synkronisér til offline brug

en: Fetch message bodies from the last
da: Hent brødteksten fra den sidste

en: 0: all bodies
da: 0: alle brødtekster

en: Remove older messages bodies
da: Fjern ældre brødtekster

en: Discard folder cache
da: Kassér mappe-mellemlager

en: Request Return Receipt
da: Anmod om returkvittering

en: Save copy of outgoing messages to this folder instead of Sent
da: Gem kopier af afsendte e-mails i denne mappe i stedet for Sendt

[ctx: folder properties: %s stands for a header name]
en: Default %s
da: Standard %s

[ctx: folder properties: %s stands for a header name]
en: Default %s for replies
da: Standard %s for besvarelser

en: Default account
da: Standardkonto

en: "Default" will follow the applicable account preference
da: "Standard" følger de anvendbare kontoindstillinger

en: Discard cache
da: Kassér mellemlager

en: Do you really want to discard the local cached data for this folder?
da: Skal det lokale mellemlager for denne mappe virkelig kasseres?

en: General
da: Almindelig

en: Properties for folder %s
da: Egenskaber af mappe %s

en: Folder and Message Lists
da: Mappe- og e-mailliste

en: Message
da: E-mail

en: Derive small and bold fonts from Folder and Message Lists font
da: Udled små og fede skrifttyper af Mappe- og E-maillisternes skrifttyper

en: Small
da: Små

en: Bold
da: Fed

en: Use different font for printing
da: Brug en anden skrifttype til udskrivning

en: Message Printing
da: Udskrivning af e-mails

en: Display
da: Vis

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Automatically display attached images
da: Vis automatisk vedhæftede billeder

en: Resize attached images by default
da: Ændre billedstørrelse som standard

en: Clicking image toggles scaling
da: Ved klik på et billede skiftes skalering

en: Fit image
da: Tilpas bilede

en: Right-clicking image toggles fitting height/width
da: Højreklik på et billede skifter tilpasning af højde/bredde

en: Height
da: Højde

en: Width
da: Bredde

en: Display images inline
da: Vis billeder i brødteksten

en: Print images
da: Udskriv billeder

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Restrict the log window to
da: Begræns logvinduet til

en: 0 to stop logging in the log window
da: 0 for at stoppe logning i logvinduet

en: lines
da: linier

en: Filtering/processing log
da: Filtrerings-/behandlingslog

en: Enable logging of filtering/processing rules
da: Aktivér logning af filtrerings-/behandlingsregler

en: If checked, turns on logging of filtering and processing rules.
    The log is accessible from 'Tools/Filtering log'.
    Caution: enabling this option will slow down the filtering/processing, this might be critical when applying many rules upon thousands of messages.
da: Hvis afkrydset, logges filtrerings- og behandlingsregler.
    Loggen findes under 'Værktøjer/Filtreringslog'.
    Forsigtig: aktivering af denne mulighed sænker hastigheden af filtrering/behandling, hvilket kan være kritisk ved anvendelse af mange regler på tusindvis af e-mails.

en: Log filtering/processing when...
da: Log filtrering/behandling når...

en: filtering at incorporation
da: filtrering af inkorporation

en: pre-processing folders
da: forbehandling af mapper

en: manually filtering
da: manuel filtrering

en: post-processing folders
da: efterbehandling af mapper

en: processing folders
da: behandling af mapper

en: Log level
da: Log-niveau

en: Low
da: Lav

en: Medium
da: Mellem

en: High
da: Høj

en: Select the level of detail of the logging.
    Choose Low to see when rules are applied, which conditions match or don't match and what actions are performed.
    Choose Medium to see more details about the message that is being processed, and why rules are skipped.
    Choose High to explicitly show the reason why all rules are processed or skipped, and why all conditions are matched or not matched.
    Caution: the higher the level, the greater the impact on performance.
da: Vælg detaljeringsniveau for logning.
    Anvend Lav for at se, hvilke betingelser matcher eller ikke matcher, og hvilke handlinger udføres, når reglerne er aktive.
    Anvend Mellem for at se flere detaljer om den e-mail, der behandles, og hvorfor regler overspringes.
    Anvend Høj for eksplicit at vise  grunden til, hvorfor alle regler behandles eller overspringes, og hvorfor alle betingelser matcher eller ikke matcher.
    Forsigtig: jo højere detaljeringsniveau desto større påvirkning af ydeevne.

en: Disk log
da: Disk-log

en: Write the following information to disk...
da: Skriv følgende information på disk...

en: Warning messages
da: Advarselsmeddelelser

en: Network protocol messages
da: Netværksprotokol-meddelelser

en: Error messages
da: Fejlmeddelelser

en: Status messages for filtering/processing log
da: Status-meddelelser for filtrerings-/behandlingslog

en: Other
da: Andet

en: Logging
da: logning

en: more than
da: mere end

en: less than
da: mindre end

en: weeks
da: uger

en: after
da: efter

en: before
da: før

en: higher than
da: højere end

en: lower than
da: lavere end

en: exactly
da: nøjagtigt

en: greater than
da: større end

en: smaller than
da: mindre end

en: bytes
da: byte

en: kilobytes
da: kilobyte

en: megabytes
da: megabyte

en: contains
da: indeholder

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: headers part
da: posthovedernes afsnit

en: headers values
da: posthovedernes værdier

en: body part
da: Afsnit med brødteksten

en: whole message
da: hele e-mailen

en: Marked
da: Markeret

en: Deleted
da: slettet

en: Replied
da: Besvaret

en: Forwarded
da: Videresendt

en: Has attachment
da: Har vedhæftning

en: Signed
da: Signeret

en: set
da: angivet

en: not set
da: ikke angivet

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Any tags
da: Nogle mærker

en: Specific tag
da: Bestemt mærke

en: ignored
da: ignoreret

en: not ignored
da: ikke ignoreret

en: watched
da: overvåget

en: not watched
da: ikke overvåget

en: found
da: fundet

en: not found
da: ikke fundet

en: 0 (Passed)
da: 0 (vellykket)

en: non-0 (Failed)
da: ikke-0 (mislykket)

en: Condition configuration
da: Betingelseskonfiguration

en: Match criteria
da: Matchkriterier

en: All messages
da: Alle e-mails

en: Age
da: Alder

en: Phrase
da: Udtryk

en: Flags
da: Flag

en: Color labels
da: Farveetiketter

en: Thread
da: Tråd

en: Partially downloaded
da: Delvist indlæst

en: External program test
da: Ekstern programtest

en: Use selector on the right to pick the header name. Type the name of the header if not available in the list.
da: Brug vælgeren tilhøjre til at hente navnet på posthovedet. Indtast posthovednavnet, hvis det ikke findes i listen.

[ctx: Filtering Matcher Menu]
en: All
da: Alle

en: Use regexp
da: Brug regulære udtryk

en: Message must match
da: E-mailen skal matche

en: at least one
da: i hvert fald én

en: all
da: alle

en: of above rules
da: af ovennævnte regler

en: Search pattern is not set.
da: Søgemønster er ikke angivet.

en: Invalid hour.
da: Ugyldig time

en: Test command is not set.
da: Testkommando er ikke angivet.

en: all addresses in all headers
da: alle adresser i alle posthoveder

en: any address in any header
da: enhver adresse i ethvert posthoved

en: the address(es) in header '%s'
da: adresserne i posthoved '%s'

en: Book/folder path is not set.
    
    If you want to match %s against the whole address book, you have to select '%s' from the book/folder drop-down list.
da: Sti til bog/mappe er ikke angivet.
    
    Hvis %s skal matches mod hele adressebogen, skal '%s' vælges fra bogens/mappens rullegardin.

en: Headers part
da: Posthovedernes afsnit

en: Headers values
da: Posthovedværdier

en: Body part
da: Brødtekstens afsnit

en: Whole message
da: hel e-mail

en: in
da: i

en: content is
da: indholdet er

en: Date is
da: Dato er

en: Age is
da: Alder er

en: is
da: er

en: Name:
da: Navn:

en: Label
da: Etiket

en: Value:
da: Værdi:

en: Score is
da: Scoren er

en: Size is
da: Størrelsen er

en: Scope:
da: Omfang:

en: tags
da: Mærker

en: type is
da: typen er

en: Program returns
da: Programreturneringer

en: The entry was not saved.
    Close anyway?
da: Elementet blev ikke gemt.
    Skal der lukkes alligevel?

en: Match Type: 'Test'
da: Matchtype: 'Test'

en: 'Test' allows you to test a message or message element using an external program or script. The program will return either 0 or 1.
    
    The following symbols can be used:
da: 'Test' tillader afprøvning af en e-mail eller et e-mailelement ved brug af et eksternt program eller skript. Programmet returnerer enten 0 eller 1.
    
    Følgende symboler kan bliver brugt:

en: Current condition rules
da: Aktuelle betingelsesregler

en: Headers
da: Posthoveder

en: Display header pane above message view
da: Vis posthoved-rude ovenfor e-mailvindue

en: Display (X-)Face in message view
da: Vis (X-)Face i e-mailvinduet

en: Save (X-)Face in address book if possible
da: Gem (X-)Face i adressebog hvis muligt

en: Display Face in message view
da: Vis Face i e-mailvinduet

en: Save Face in address book if possible
da: Gem Face i adressebog hvis muligt

en: Display headers in message view
da: Vis posthoveder i e-mailvinduet

en: HTML messages
da: HTML e-mails

en: Render HTML messages as text
da: Gengiver HTML e-mails som tekst

en: Render HTML-only messages with plugin if possible
da: Gengiver rene HTML e-mails med udvidelsesmodul hvis muligt

en: Select the HTML part of multipart/alternative messages
da: Vælg HTML-delen af flerleddede/alternative e-mails

en: Line space
da: Linieafstand

en: pixels
da: pixel

en: Scroll
da: Rul

en: Half page
da: Halv side

en: Smooth scroll
da: Glat rulning

en: Step
da: Trin

en: Show attachment descriptions (rather than names)
da: Vis beskrivelse af vedhæftning (hellere end navne)

en: Quotation
da: Citat

en: Collapse quoted text on double click
da: Sammenfold citeret tekst med dobbeltklik

en: Treat these characters as quotation marks
da: Opfat disse tegn som anførselstegn

en: Text Options
da: Tekstvalg

en: Your Claws Mail configuration is from a newer version than the version which you are currently using.
    
    This is not recommended.
    
    For further information see the %sClaws Mail website%s.
    
    Do you want to exit now?
da: Din Claws Mail konfiguration er fra en nyere version end den version, som du bruger i øjeblikket.
    
    Dette kan ikke anbefales.
    
    For yderligere oplysninger se %snetsiderne for Claws Mail%s.
    
    Vil du afslutte nu?

en: Configuration warning
da: Konfigurationsadvarsel

en: Message view
da: E-mailfremvisning

en: Enable coloration of message text
da: Aktivér farvelægning af brødtekster

en: Quote
da: Citat

en: Cycle quote colors
da: Cirkulér citatfarver

en: If there are more than 3 quote levels, the colors will be reused
da: Hvis der er mere end 3 citatniveauer, bliver farverne genbrugt

en: 1st Level
da: Første niveau

en: Text
da: Tekst

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 1st level text
da: Vælg farve til første tekstniveau

en: 2nd Level
da: Andet niveau

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 2nd level text
da: Vælg farve til andet tekstniveau

en: 3rd Level
da: Tredie niveau

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 3rd level text
da: Vælg farve til tredie tekstniveau

en: Enable coloration of text background
da: Aktivér farvelægning af tekstbaggrund

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 1st level text background
da: Vælg farve til første baggrundsniveau for tekst

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 2nd level text background
da: Vælg farve til andet baggrundsniveau for tekst

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 3rd level text background
da: Vælg farve til tredie baggrundsniveau for tekst

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for links
da: Vælg farve til links

en: URI link
da: URI-link

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for signatures
da: Vælg farve til signaturer

note: TRANSLATORS: A patch is a text file listing the differences between 2 or more different versions of the same text file
en: Patch messages and attachments
da: Patch meddelelser og vedhæftede filer

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for inserted lines
da: Vælg farve til indsatte linier

en: Inserted lines
da: Indsatte linier

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for removed lines
da: Vælg farve til fjernede linier

en: Removed lines
da: Fjernede linier

[ctx: Tooltip.]
note: TRANSLATORS: A hunk is a section of the patch indicating how the files differ
en: Pick color for hunk lines
da: Vælg farve til patch-linier

note: TRANSLATORS: A hunk is a section of the patch indicating how the files differ
en: Hunk lines
da: Patch-linier

en: Folder list
da: Mappeliste

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for Target folder. Target folder is used when the option 'Execute immediately when moving or deleting messages' is turned off
da: Vælg farve til målmappen. Målmapper bruges, når funktionen 'Udfør straks, når e-mails flyttes eller slettes' er deaktiveret

en: Target folder
da: Målmappe

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for folders containing new messages
da: Vælg farve til mapper med nye e-mails

en: Folder containing new messages
da: Mappe med nye e-mails

[ctx: Tooltip]
note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Pick color for 'color %d'
da: Vælg farve til 'color %d'

note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Set label for 'color %d'
da: Sæt etiket for 'color %d'

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 1st level text
da: Vælg farve til første tekstniveau

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 2nd level text
da: Vælg farve til andet tekstniveau

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 3rd level text
da: Vælg farve til tredie tekstniveau

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 1st level text background
da: Vælg farve til første baggrundsniveau for tekst

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 2nd level text background
da: Vælg farve til andet baggrundsniveau for tekst

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 3rd level text background
da: Vælg farve til tredie baggrundsniveau for tekst

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for links
da: Vælg farve til links

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for target folder
da: Vælg farve til målmappe

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for signatures
da: Vælg farve til signaturer

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for folder
da: Vælg farve til mapper

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for inserted lines
da: Vælg farve til indsatte linier

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for removed lines
da: Vælg farve til fjernede linier

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for hunk lines
da: Vælg farve til patch-linier

[ctx: Dialog title]
note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Pick color for 'color %d'
da: Vælg farve for 'color %d'

en: Colors
da: Farver

en: Choose preset keyboard shortcuts
da: Vælg prædefinerede tastaturgenveje

en: Select preset:
da: Vælg prædefinerede:

en: You can also modify each menu shortcut by pressing
    any key(s) when focusing the mouse pointer on the item.
da: Man kan også ændre hver menugenvej ved at trykke
    enhver tast og fokusere musepilen på elementet.

en: Add address to destination when double-clicked
da: Tilføj modtagerens adresse med dobbeltklik

en: On exit
da: Ved afslutning

en: Confirm on exit
da: Bekræft ved afslutning

en: Empty trash on exit
da: Tøm papirkurven ved afslutning

en: Warn if there are queued messages
da: Advar, hvis der er e-mails i køen

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Enable keyboard shortcuts
da: Tillad tastaturgenvejene

en: Enable customisable keyboard shortcuts
da: Tillad ændringer af tastaturgenvejene

en: If checked, you can change the keyboard shortcuts of most of the menu items by focusing on the menu item and pressing a key combination.
    Uncheck this option if you want to lock all existing keyboard shortcuts.
da: Ved afkrydsning kan man ændre tastaturgenveje  for de fleste menupunkter ved at fokusere på menupunktet og trykke på en tastekombination.
    Fjern afkrydsningen, hvis alle eksisterende genveje skal fastlåses.

en:  Choose preset keyboard shortcuts...
da: Vælg prædefinerede tastaturgenveje...

en: Metadata handling
da: Metadata håndtering

en: Safer mode asks the OS to write metadata to disk directly;
    it avoids data loss after crashes but can take some time.
da: Sikker tilstand beder OS om at skrive metadata på disk direkte:
    det forhindrer datatab efter nedbrud, men kan koste nogen tid.

en: Safer
da: Sikrere

en: Faster
da: Hurtigere

en: Socket I/O timeout
da: Sokkel I/O tidsudløb

en: Translate header names
da: Oversæt posthoveders navne

en: The display of standard headers (such as 'From:', 'Subject:') will be translated into your language.
da: Visning af standard-posthoveder (som f.eks. 'From:', 'Emne:') oversættes til dit sprog.

en: Ask before emptying trash
da: Spørg før tømning af papirkurven

en: Ask about account specific filtering rules when filtering manually
da: Spørg efter kontospecifikke filtreringsregler, når der filtreres manuelt

en: Use secure file deletion if possible
da: Brug sikker sletning af fil hvis muligt

en: Use secure file deletion if possible
    (the 'shred' program is not available)
da: Brug sikker sletning af fil hvis muligt
    (programmet 'shred' er ikke tilgængelig)

en: Use the 'shred' program to overwrite files with random data before deleting them. This slows down deletion. Be sure to read shred's man page for caveats.
da: Brug 'shred' programmet til at overskrive filer med tilfældig data før de slettes. Det gør sletning langsommere. Læs advarslerne i 'shred's man-sider.

en: Synchronise offline folders as soon as possible
da: Synkronisér offline mapper så snart som muligt

en: Master passphrase
da: Masterløsen

en: Use a master passphrase
da: Brug et masterløsen

en: If checked, your saved account passwords will be protected by a master passphrase. If no master passphrase is set, you will be prompted to set one.
da: Hvis det afkrydses, bliver den gemte adgangskode til kontoen beskyttet af et masterløsen. Hvis der ikke er oprettet et masterløsen, bliver man bedt om at gøre det.

en: Change master passphrase
da: Skift masterløsen

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mail Handling
da: Post-håndtering

en: On %d\n%f wrote:\n\n%q
da: Den %d\n%f skrev:\n\n%q

en: External incorporation program
da: Eksternt inkorporeringsprogram

en: Use external program for receiving mail
da: Brug eksternt program til modtagelse af e-mails

en: Check for new mail on start-up
da: Tjek for nye e-mails ved opstart

en: Dialogs
da: Dialoger

en: Show receive dialog
da: Vis modtagedialog

en: Only on manual receiving
da: Kun ved manuel modtagelse

en: Close receive dialog when finished
da: Luk modtagedialog ved afslutning

en: Don't popup error dialog on receive error
da: Intet popop-vindue ved modtagefejl

en: After receiving new mail
da: Efter modtagelse af nye e-mails

en: Go to Inbox
da: Gå til indbakken

en: Update all local folders
da: Opdatér alle lokale mapper

en: Run command
da: Kør kommando

en: after automatic check
da: efter automatisk tjek

en: after manual check
da: efter manuel tjek

en: Use %d as number of new mails
da: Brug %d som antal af nye e-mails

en: Receiving
da: Modtager

en: Save sent messages
da: Gem sendte e-mails

en: Never send Return Receipts
da: Send aldrig returkvitteringer

en: Confirm before sending queued messages
da: Bekræft før e-mails fra køen sendes

en: Show send dialog
da: Vis sende-dialog

en: Warn when Subject is empty
da: Advar, hvis Emne er tomt

en: Warn when sending to more recipients than
da: Advar, når der sendes til flere modtagere end

en: Outgoing encoding
da: Udgående tegnkodning

en: If 'Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used
da: Hvis 'Automatisk' vælges, bliver den optimale tegnkodning anvendt for den gældende lokalitet

en: Western European (ISO-8859-1)
da: Vesteuropæisk (ISO-8859-1)

en: Western European (ISO-8859-15)
da: Vesteuropæisk (ISO-8859-15)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
da: Hebræisk (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebræisk (Windows-1255)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (X-MAC-CYRILLIC)
da: Kyrillisk (X-MAC-CYRILLIC)

en: Cyrillic (KOI8-U)
da: Kyrillisk (KOI8-U)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Shift_JIS)

en: Simplified Chinese (GB18030)
da: Forenklet kinesisk (GB18030)

en: Simplified Chinese (GB2312)
da: Forenklet kinesisk (GB2312)

en: Simplified Chinese (GBK)
da: Forenklet kinesisk (GBK)

en: Traditional Chinese (Big5)
da: Traditionel kinesisk (Big5)

en: Traditional Chinese (EUC-TW)
da: Traditionel kinesisk (EUC-TW)

en: Chinese (ISO-2022-CN)
da: Kinesisk (ISO-2022-CN)

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters
da: Angiv brug af Content-Transfer-Encoding, når brødteksten indeholder ikke-ASCII tegn

en: Sending
da: Sender

en: Pick color for misspelled word
da: Vælg farve til fejlstavede ord

en: Enable spell checker
da: Aktivér stavekontrol

en: Enable alternate dictionary
da: Aktivér alternativ ordbog

en: Faster switching with last used dictionary
da: Hurtigere skift til sidst anvendte ordbog

en: Automatic spell checking
da: Automatisk stavekontrol

en: Re-check message when changing dictionary
da: Kontrollér e-mails igen, når der er skiftet ordbog

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Check with both dictionaries
da: Kontrollér med begge ordbøger

en: Get more dictionaries...
da: Få flere ordbøger...

en: Misspelled word color
da: Farve til fejlstavede ord

en: Pick color for misspelled word. Use black to underline
da: Vælg farve til fejlstavede ord. Brud sort til understregning

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: the abbreviated weekday name
da: det forkortede navn på ugedag

en: the full weekday name
da: det fulde navn på ugedag

en: the abbreviated month name
da: det forkortede navn på måned

en: the full month name
da: det fulde navn på måned

en: the preferred date and time for the current locale
da: den foretrukne dato og tid for gældende lokalitet

en: the century number (year/100)
da: Århundredetallet (årstal/100)

en: the day of the month as a decimal number
da: dag i måned som et decimaltal

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
da: timetal angivet som et decimaltal efter 24-timers reglen

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
da: timetal angivet som et decimaltal efter 12-timers reglen

en: the day of the year as a decimal number
da: dag i året som et decimaltal

en: the month as a decimal number
da: måned som et decimaltal

en: the minute as a decimal number
da: minut som et decimaltal

en: either AM or PM
da: enten AM eller PM

en: the second as a decimal number
da: sekund som et decimaltal

en: the day of the week as a decimal number
da: ugedag som et decimaltal

en: the preferred date for the current locale
da: den foretrukne dato iflg gældende lokalitet

en: the last two digits of a year
da: de sidste to cifre af årestallet

en: the year as a decimal number
da: år som decimaltal

en: the time zone or name or abbreviation
da: tidszonen eller navn eller forkortelse

en: Date format
da: Dato format

en: Specifier
da: angiv

en: Example
da: Eksempel

en: Display message count next to folder name
da: Vis antallet af e-mails ved siden af mappen

en: Unread messages
da: Ulæste e-mails

en: Unread and Total messages
da: Ulæste og samtlige e-mails

en: Open last opened folder at start-up
da: Åbn ved opstart den sidst åbnede mappe

en: Abbreviate newsgroup names longer than
da: Forkort navne på nyhedsgrupper længere end

en: letters
da: bogstaver

en: Message list
da: E-mailliste

en: Lock column headers
da: Lås kolonneoverskrifter

en: Displayed in From column
da: Vist i Fra kolonnen

en: Name and Address
da: Navn og adresse

en: Date format help
da: Hjælp til datoformat

en: Set message selection when entering a folder
da: Angiv valg af e-mail ved åbning af mappe

en: Open message when selected
da: Åbn e-mail ved valg

en: When opening a folder
da: Når en mappe åbnes

en: When displaying search results
da: Når søgeresultater vises

en: When selecting next or previous message using shortcuts
da: Når næste eller foregående e-mail vælges med genvejstaster

en: When deleting or moving messages
da: Når e-mails slettes eller flyttes

en: When using directional keys
da: Når retningstaster bruges

en: Mark message as read
da: Markér e-mail som læst

en: when selected, after
da: når valgt, efter

en: only when opened in a new window, or replied to
da: kun hvis de er åbnet i et nyt vindue eller er besvaret

en: Show "no unread (or new) message" dialog
da: Vis dialogen for "ingen ulæste (eller nye) e-mails"

en: Assume 'Yes'
da: Antag 'Ja'

en: Assume 'No'
da: Antag 'Nej'

en: Display sender using address book
da: Vis afsender ved brug af adressebog

en: Thread using subject in addition to standard headers
da: Tråd dannes efter Emne i tillæg til standard-posthoveder

en: Execute immediately when moving or deleting messages
da: Udfør straks, når e-mails flyttes eller slettes

en: When unchecked moving, copying and deleting of messages is deferred until you use 'Tools/Execute'
da: Når flytning ikke er valgt, udsættes kopiering og sletning af e-mails indtil 'Værktøjer/Kør' vælges

en: Confirm when marking all messages as read or unread
da: Bekræft når alle e-mails markeres som læst eller ulæst

en: Confirm when changing color labels
da: Bekræft ved ændring af e-mails farveetiketter

en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Defaults
da: Standarder

en: New folders
da: Nye mapper

en: Sort by
da: _Sortér med

en: Number
da: Antal

en: Thread date
da: Tråddato

en: Don't sort
da: Sortér ikke

en: Thread view
da: Trådoversigt

en: Collapse all threads
da: Sammenfold alle tråde

en: Hide read messages
da: Skjul læste e-mails

en: Summaries
da: Sammendrag

en: Message list columns configuration
da: Konfiguration af e-maillistens kolonner

en: Select columns to be displayed in the message list. You can modify
    the order by using the Up / Down buttons or by dragging the items.
da: Vælg kolonner for visning af e-maillisten. Rækkefølgen kan ændres
    med Op/Ned piletasterne eller ved at trække elementerne med musen.

en: oldest marked email
da: ældste markerede e-mail

en: oldest new email
da: ældste nye e-mail

en: oldest unread email
da: ældste ulæste e-mail

en: last opened email
da: sidst åbnede e-mail

en: newest email in the list
da: nyeste e-mail i listen

en: oldest email in the list
da: ældste e-mail i listen

en: newest marked email
da: nyeste markerede e-mail

en: newest new email
da: nyeste nye e-mail

en: newest unread email
da: nyeste ulæste e-mail

en: Message selection when entering a folder
da: Valg af e-mail, når en mappe åbnes

en: Available selections
da: Tilgængelige valg

en: Current selections
da: Aktuelle valg

en: This name is used as the Menu item
da: Dette navn er i brug som menupunkt

en: Override composing account's From header. This doesn't change the composing account.
da: Overskriv posthovedet 'Fra:' i kontoen. Dette ændrer ikke kontoen, der skrives fra.

en: Append the new template above to the list
da: Tilføj den nye skabelon ovenfor til listen

en: Replace the selected template in list with the template above
da: Erstat den valgte skabelon med skabelonen ovenfor

en: Delete the selected template from the list
da: Slet den valgte skabelon fra listen

en: Show information on configuring templates
da: Vis information om konfigurering af skabeloner

en: Move the selected template to the top
da: Flyt den valgte skabelon til toppen

en: Move the selected template up
da: Flyt den valgte skabelon opad

en: Move the selected template down
da: Flyt den valgte skabelon nedad

en: Move the selected template to the bottom
da: Flyt den valgte skabelon til bunden

en: Template configuration
da: Konfigurering af skabeloner

en: Templates list not saved
da: Listen med skabeloner er ikke gemt

en: The templates list has been modified. Close anyway?
da: Listen med skabeloner er ændret. Skal den lukkes alligevel?

en: The template's name is not set.
da: Skabelonens navn er ikke angivet.

en: The "From" field of the template contains an invalid email address.
da: "Fra" feltet i skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "To" field of the template contains an invalid email address.
da: "Til" feltet i skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "Cc" field of the template contains an invalid email address.
da: "Cc" feltet i skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "Bcc" field of the template contains an invalid email address.
da: "Bcc" feltet i skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "Reply-To" field of the template contains an invalid email address.
da: "Svar-til" feltet i skabelonen indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "Subject" field of the template is invalid.
da: "Emne" feltet i skabelonen er ugyldigt.

en: Delete template
da: Slet skabelon

en: Do you really want to delete this template?
da: Skal denne skabelon virkelig slettes?

en: Delete all templates
da: Slet alle skabeloner

en: Do you really want to delete all the templates?
da: Skal alle skabeloner virkelig slettes?

en: Current templates
da: Gældende skabeloner

en: Template
da: Skabeloner

en: Default internal theme
da: Standard internt tema

en: Themes
da: Temaer

en: Remove system theme '%s'
da: Fjern systemtema '%s'

en: Remove theme '%s'
da: Fjern tema '%s'

en: Are you sure you want to remove this theme?
da: Skal dette tema virkelig fjernes?

en: File %s failed
    while removing theme.
da: Fejl i fil %s
    mens et tema blev fjernet.

en: Removing theme directory failed.
da: Fjernelse af tema mislykkedes.

en: Theme removed successfully
da: Tema blev korrekt fjernet

en: Select theme folder
da: Vælg temamappe

en: Install theme '%s'
da: Installér tema '%s'

en: This folder doesn't seem to be a themefolder.
    Install anyway?
da: Denne mappe synes ikke at være en temamappe.
    Skal den alligevel installeres?

en: Do you want to install theme for all users?
da: Skal temaet installeres for alle brugere?

en: Theme exists
da: Temaet findes allerede

en: A theme with the same name is
    already installed in this location.
    
    Do you want to replace it?
da: Et tema med samme navn er
    allerede installeret på dette sted.
    
    Skal det erstattes?

en: Couldn't delete the old theme in %s.
da: Kunne ikke slette det gamle tema i %s.

en: Couldn't create destination directory %s.
da: Kunne ikke oprette målmappen %s.

en: Theme installed successfully.
da: Temaet blev korrekt installeret.

en: Failed installing theme
da: Installation af tema mislykkedes

en: File %s failed
    while installing theme.
da: Fejl i filen %s
    mens tema blev installeret.

en: %d themes available (%d user, %d system, 1 internal)
da: %d temaer tilgængelige (%d bruger, %d system, 1 internt)

en: Internal theme has %d icons
da: Det interne tema har %d ikoner

en: No info file available for this theme
da: Ingen info-fil tilgængelig for dette tema

en: Error: couldn't get theme status
da: Fejl: Kunne ikke hente status for temaet

en: %d files (%d icons), size: %s
da: %d filer (%d ikoner), størrelse: %s

en: Selector
da: Vælger

en: Install new...
da: Installér ny...

en: Get more...
da: Hent mere...

en: Author
da: Forfatter

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: SVG rendering
da: SVG gengivelse

en: Enable alpha channel
da: Aktivér alfakanal

en: Force scaling
da: Gennemtving skalering

en: Pixels per inch (PPI)
da: Pixels per tomme (PPI)

en: Selected Action already set.
    Please choose another Action from List
da: Den valgte handling er allerede indstillet.
    Vælg en anden handling fra listen

en: Item has no icon defined.
da: Punktet har intet ikon defineret.

en: Item has no text defined.
da: Punktet har ingen tekst defineret.

en: Toolbar item
da: Punkt på værktøjsbjælken

en: Item type
da: Værktøjstype

en: Internal Function
da: Intern funktion

en: User Action
da: Brugerhandling

en: Separator
da: Skilletegn

en: Event executed on click
da: Handling ved klik

en: Toolbar text
da: Tekst på værktøjsbjælken

en: Icon
da: Ikon

en: A_dd
da: T_ilføj

en: Toolbars
da: Værktøjsbjælker

en: Main Window
da: Hovedvindue

en: Message Window
da: E-mailvindue

en: Compose Window
da: Redigeringsvindue

en: Icon text
da: Ikontekst

en: Mapped event
da: Funktion

en: Toolbar item icon
da: Ikon for punkt på værktøjsbjælken

en: Auto wrapping
da: Automatisk linieombrydning

en: Wrap quotation
da: Ombryd citat

en: Wrap pasted text
da: Ombryd indsat tekst

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Wrap text at
da: Ombryd tekst ved

en: Wrapping
da: Linieombrydning

en: Print preview
da: Udskriv forhåndsvisning

en: First page
da: Første side

en: Last page
da: sidste side

en: Zoom 100%
da: 100% skalering

en: Zoom fit
da: Sidetilpasset

en: Zoom in
da: Forstør

en: Zoom out
da: Formindsk

en: Page %d
da: Side %d

en: No information available
da: Ingen tilgængelig information

en: No recipient keys defined.
da: Ingen modtagernøgle defineret.

en: [Error decoding BASE64]
da: [Fejl ved afkodning af BASE64]

en: Could not decode part
da: Beskeddel kunne ikke dekodes.

en: Already trying to send.
da: Forsøger allerede at sende.

en: Couldn't open file %s.
da: Kunne ikke åbne filen %s.

en: Queued message header is broken.
da: Posthoved i e-mail i køen er ødelagt.

en: An error happened during SMTP session.
da: En fejl opstod under en SMTP-session.

en: No specific account has been found to send, and an error happened during SMTP session.
da: Ingen specifik konto blev fundet til afsendelse, og en fejl opstod under en SMTP-session.

en: Couldn't determine sending information. Maybe the email hasn't been generated by Claws Mail.
da: Kunne ikke bestemme afsenderinformationen. Måske hidrører posten slet ikke fra Claws Mail.

en: Couldn't create temporary file for news sending.
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil for nyhedsafsendelse.

en: Error when writing temporary file for news sending.
da: Fejl ved skrivning på midlertidig fil for nyhedsafsendelse.

en: Error occurred while posting the message to %s.
da: Der opstod en fejl under afsendelse af e-mail til %s.

en: Filtering messages...
da: Filtrerer e-mails...

en: <span weight="bold">symbols:</span>
da: <span weight="bold">symboler:</span>

en: customized date format (see 'man strftime')
da: tilpasset datoformat (se 'man strftime')

en: email address of sender
da: afsenders e-mailadresse

en: full name of sender
da: afsenders fulde navn

en: first name of sender
da: afsenders fornavn

en: last name of sender
da: afsenders efternavn

en: initials of sender
da: afsenders initialer

en: message body
da: brødtekst

en: quoted message body
da: citeret brødtekst

en: message body without signature
da: brødtekst uden signatur

en: quoted message body without signature
da: citeret brødtekst uden signatur

en: message tags
da: e-mailmærker

en: current dictionary
da: aktuelle ordbog

en: cursor position
da: markørposition

en: account property: your name
da: kontoegenskab: dit navn

en: account property: your email address
da: kontoegenskab: din e-mailadresse

en: account property: account name
da: kontoegenskab: kontonavn

en: account property: organization
da: kontoegenskab: organisation

en: account property: signature
da: kontoegenskab: signatur

en: account property: signature path
da: kontoegenskab: signatursti

en: account property: default dictionary
da: kontoegenskab: standard ordbog

en: address book <span style="oblique">completion</span>: Cc
da: adressebog <span style="oblique">fuldførelse</span>: Cc

en: address book <span style="oblique">completion</span>: From
da: adressebog <span style="oblique">fuldførelse</span>: Fra

en: address book <span style="oblique">completion</span>: To
da: adressebog <span style="oblique">fuldførelse</span>: Til

en: literal backslash
da: spejlvendt skråstreg

en: literal question mark
da: spørgsmålstegn

en: literal exclamation mark
da: udråbstegn

en: literal pipe
da: rørtegn '|'

en: literal opening curly brace
da: venstre krøllet parentes

en: literal closing curly brace
da: højre krøllet parentes

en: tab
da: tabulator

en: <span weight="bold">commands:</span>
da: <span weight="bold">kommandoer:</span

en: insert <span style="oblique">expr</span> if x is set, where x is one of
    the [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    symbols (or their long equivalent)
da: Indsæt <span style="oblique">expr</span> hvis x er angivet, hvor x er en af
    symbolerne [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    (eller deres lange ækvivalenter)

en: insert <span style="oblique">expr</span> if x is not set, where x is one of
    the [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    symbols (or their long equivalent)
da: Indsæt <span style="oblique">expr</span> hvis x ikke er angivet, hvor x er en af
    symbolerne [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    (eller deres lange ækvivalenter)

en: insert file:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as the path of the file to insert
da: indsæt fil:
    <span style="oblique">sub_expr</span> evalueres som stien til filen, der skal indsættes

en: insert program output:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as a command-line to get
    the output from
da: indsæt program output:
    <span style="oblique">sub_expr</span> evalueres som den kommando, der
    skal frembringe outputtet

en: insert user input:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is a variable to be replaced by
    user-entered text
da: indsæt bruger input:
    <span style="oblique">sub_expr</span> er en variabel, som erstattes af
    den af brugeren indtastede tekst

en: attach file:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as the path of the file to attach
da: Vedhæft fil:
    <span style="oblique">sub_expr</span> evalueres som stien til filen, der skal vedhæftes

en: attach file:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as a command-line to get
    the filename from
da: indsæt fil:
    <span style="oblique">sub_expr</span> evalueres som den kommando,
    der skal frembringe filnavnet

en: <span weight="bold">definition of terms:</span>
da: <span weight="bold">definition af termer:</span>

en: text that can contain any of the symbols or
    commands above
da: tekst som kan indeholde et eller flere af symbolerne eller
    kommandoerne ovenfor

en: text that can contain any of the symbols (no
    commands) above
da: tekst som kan indeholde et eller flere af symbolerne ovenfor
    (men IKKE kommandoer)

en: completion from address book only works with the first
    address of the header, it outputs the full name
    of the contact if that address matches exactly
    one contact in the address book
da: færdiggørelse fra adressebogen virker kun med den første
    adresse i posthovedet. Der leveres det fulde navn
    af kontakten, hvis adressen fuldstændig matcher
    en kontakt i adressebogen

en: Description of symbols
da: Symbolbeskrivelse

en: The following symbols and commands can be used:
da: De følgende symboler og kommandoer kan anvendes:

en: Use template when composing new messages
da: Brug skabeloner ved nye e-mails

en: Override From header. This doesn't change the account used to compose the new message.
da: Overskriv 'Fra' posthovedet. Dette ændrer ikke kontoen, der skrives fra.

en: Use template when replying to messages
da: Brug skabeloner ved besvarelse af e-mails

en: Override From header. This doesn't change the account used to reply.
da: Overskriv 'Fra' posthovedet. Dette ændrer ikke kontoen, der svares fra.

en: Quotation mark
da: Anførselstegn

en: Use template when forwarding messages
da: Brug skabeloner ved videresendelse af e-mails

en: Override From header. This doesn't change the account used to forward.
da: Overskriv 'Fra' posthovedet. Dette ændrer ikke kontoen, der videresendes fra.

en: The "From" field of the "New message" template contains an invalid email address.
da: "Fra" feltet i skabelonen "Ny e-mail" indeholder en ugyldig e-mailadresse.

en: The "Subject" field of the "New message" template is invalid.
da: "Emne" feltet i skabelonen "Ny e-mail" er ugyldig.

en: The "Quotation mark" field of the "Reply" template is invalid.
da: "Anførselstegn" feltet i skabelonen for "Svar" er ugyldig.

en: The "Quotation mark" field of the "Forward" template is invalid.
da: "Anførselstegn" feltet i skabelonen for "Videresend" er ugyldig.

en: Enter text to replace '%s'
da: Indtast tekst til erstatning for '%s'

en: Enter variable
da: Indtast variabel

en: Sending message using command: %s
da: Sender e-mail ved brug af kommando: %s

en: Couldn't execute command: %s
da: Kunne ikke udføre kommando: %s

en: Error occurred while executing command: %s
da: Der opstod fejl under udførelse af kommando: %s

en: Connecting
da: Forbinder

en: Doing POP before SMTP...
da: POP finder sted før SMTP...

en: POP before SMTP
da: POP før SMTP

en: Account '%s': Connecting to SMTP server: %s:%d...
da: Konto '%s': Forbinder til SMTP server: %s:%d...

en: Mail sent successfully.
da: Vellykket afsendelse af post.

en: Sending HELO...
da: Sender HELO...

en: Authenticating
da: Godkender

en: Sending message...
da: Sender e-mail...

en: Sending EHLO...
da: Sender EHLO...

en: Sending MAIL FROM...
da: Sender MAIL FROM...

en: Sending RCPT TO...
da: Sender RCPT TO...

en: Sending DATA...
da: Sender DATA...

en: Quitting...
da: Afslutter...

en: Sending message (%d / %d bytes)
da: Sender e-mail (%d / %d byte)

en: Sending message
da: Sender e-mail

en: Error occurred while sending the message.
da: Der opstod fejl under afsendelse af e-mail.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
da: Der opstod fejl under afsendelse af e-mail:
    %s

en: Mailbox setting
da: Postkasse-indstilling

en: First, you have to set the location of mailbox.
    You can use existing mailbox in MH format
    if you have the one.
    If you're not sure, just select OK.
da: Først skal placeringen af postkasse indsættes.
    Man kan bruge eksisterende postkasse i MH-format,
    hvis en sådan findes.
    Ved usikkerhed vælg bare OK.

en: Source of the message
da: E-mailens kildekode

en: %s - Source
da: %s - Kildekode

en: Expiry
da: Udløb

en: Saved SSL/TLS certificates
da: Gemte SSL/TLS certifikater

en: Delete certificate
da: Slet certifikatet

en: Do you really want to delete this certificate?
da: Skal certifikatet virkelig slettes?

en: Search messages
da: Gennemsøg e-mails

en: Match any of the following
da: Match mindst én af følgende

en: Match all of the following
da: Match alle af følgende

en: Body:
da: Brødtekst:

en: Condition:
da: Betingelse:

en: Find _all
da: Find _alle

en: Searching in %s...
da: Søger i %s...

en: Beginning of list reached; continue from end?
da: Begyndelse af listen nået; fortsættes fra slutningen?

en: End of list reached; continue from beginning?
da: Slutningen af listen nået; fortsættes fra begyndelsen?

en: Re-edit
da: Omredigér

en: Create _filter rule
da: Opret _filterregel

en: _Set displayed columns
da: _Angiv kolonner for visning

en: _Lock column headers
da: _Lås kolonneoverskrifter

en: Toggle quick search bar
da: Slå kviksøgning til/fra

en: Toggle multiple selection
da: Slå multiselektion til/fra

en: Process mark
da: Behandl markering

en: Some marks are left. Process them?
da: Nogle markeringer er efterladt. Skal de også behandles?

en: Scanning folder (%s)...
da: Skanner mappe (%s)...

en: No more unread messages
da: Ikke flere ulæste e-mails

en: No unread message found. Search from the end?
da: Der er ikke fundet ulæste e-mails. Skal der søges fra slutningen?

en: Internal error: unexpected value for prefs_common.next_unread_msg_dialog
da: Intern fejl: uventet værdi for prefs_common.next_unread_msg_dialog

en: No unread messages.
da: Ingen ulæste e-mails.

en: No unread message found. Go to next folder?
da: Der blev ikke fundet ulæste e-mails. Skal næste mappe skannes?

en: No more new messages
da: Ikke flere nye e-mails

en: No new message found. Search from the end?
da: Ingen nye e-mails fundet. Skal der søges fra slutningen?

en: No new messages.
da: Ingen nye e-mails.

en: No new message found. Go to next folder?
da: Ingen nye e-mails fundet. Skal næste mappe skannes?

en: No more marked messages
da: Ikke flere markerede e-mails

en: No marked message found. Search from the end?
da: Ingen markerede e-mails fundet. Skal der søges fra slutningen?

en: No marked messages.
da: Ingen markerede e-mails.

en: No marked message found. Go to next folder?
da: Der blev ikke fundet markerede e-mails. Skal næste mappe skannes?

en: No more labeled messages
da: Ikke flere e-mails med etiket

en: No labeled message found. Search from the end?
da: Der blev ikke fundet e-mails med etiket. Skal der søges fra slutningen?

en: No labeled messages.
da: Ingen e-mails med etiket.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
da: Der blev ikke fundet e-mails med etiket. Skal der søges fra begyndelsen?

en: Attracting messages by subject...
da: E-mails udtages ved emne...

en: %d deleted
da: %d slettet

en: %s%d moved
da: %s%d flyttet

en: %s%d copied
da: %s%d kopieret

en:  item selected |  items selected
da[0]:  element udvalgt
da[1]:  elementer udvalgt

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
da: %d nye, %d ulæste, %d i alt (%s)

en: Message summary
da: Sammendrag om e-mails

en: New:
da: Nye:

en: Unread:
da: Ulæste:

en: Total:
da: I alt:

en: Marked:
da: Markeret:

en: Replied:
da: Besvaret:

en: Forwarded:
da: Videresendt:

en: Locked:
da: Låst:

en: Ignored:
da: Ignoreret:

en: Watched:
da: Overvåget:

en: %d/%d selected (%s/%s), %d unread
da: %d/%d valgt (%s/%s), %d ulæst

en: Sorting summary...
da: Sorterer sammendrag...

en: Setting summary from message data...
da: Danner sammendrag fra e-maildata...

en: (No Date)
da: (Ingen dato)

en: (No Recipient)
da: (Ingen modtager)

en: From: %s, on %s
da: Fra: %s, på %s

en: To: %s, on %s
da: Til: %s, på %s

en: You're not the author of the article.
da: Du er ikke forfatter til artiklen.

en: Do you really want to delete the selected message? | Do you really want to delete the %d selected messages?
da[0]: Skal den valgte e-mail virkelig slettes?
da[1]: Skal de %d valgte e-mails virkelig slettes?

en: Delete message | Delete messages
da[0]: Slet e-mail
da[1]: Slet e-mails

en: Destination is same as current folder.
da: Målet er den aktuelle mappe.

en: Select folder to move selected message to | Select folder to move selected messages to
da[0]: Vælg mappe til at gemme den valgte e-mail
da[1]: Vælg mappe til at gemme de valgte e-mails

en: Destination to copy is same as current folder.
da: Målet for kopien er den aktuelle mappe.

en: Select folder to copy selected message to | Select folder to copy selected messages to
da[0]: Vælg mappe til at kopiere den valgte e-mail til
da[1]: Vælg mappe til at kopiere de valgte e-mails til

en: Append or Overwrite
da: Tilføj eller overskriv

en: Append or overwrite existing file?
da: Tilføj eller overskriv eksisterende fil?

en: _Append
da: _Tilføj

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: Couldn't save the file '%s'.
da: Kunne ikke gemme filen '%s'.

en: You are about to print %d messages, one by one. Do you want to continue?
da: Du er ved at skrive %d e-mails, en for en. Vil du fortsætte?

en: Building threads...
da: Bygger tråde...

en: Skip these rules
da: Spring disse regler over

en: Apply these rules regardless of the account they belong to
da: Anvend disse regler uanset af hvilke konti, de tilhører

en: Apply these rules if they apply to the current account
da: Anvend disse regler, hvis de vedrører den aktuelle konto

en: Filtering
da: Filtrering

en: There are some filtering rules that belong to an account.
    Please choose what to do with these rules:
da: Der er nogle filtreringsregler, der tilhører en konto.
    Vælg hvad der skal ske med disse regler:

en: Filtering...
da: Filtrering...

en: Processing configuration
da: Behandler konfigurationen

en: Do you really want to reset the color label of all selected messages?
da: Vil du virkelig nulstille farveetiketten på alle valgte e-mails?

en: Do you really want to apply this color label to all selected messages?
da: Vil du virkelig anvende denne farveetikette på alle valgte e-mails?

en: Reset color label
da: Nulstil farveetiket

en: Set color label
da: Sæt farveetiket

en: Ignored thread
da: Ignorér tråd

en: Watched thread
da: Overvåg tråd

en: Replied but also forwarded - click to see reply
da: Besvaret, men også videresendt - klik for at se svaret

en: Replied - click to see reply
da: Besvaret - klik for at se svaret

en: To be moved
da: Skal flyttes

en: To be copied
da: Skal kopieres

en: Signed, has attachment(s)
da: Signeret, har vedhæftninger

en: Encrypted, has attachment(s)
da: Krypteret, har vedhæftninger

en: Encrypted
da: Krypteret

en: Has attachment(s)
da: Har vedhæftninger

en: Regular expression (regexp) error:
    %s
da: Fejl i regulært udtryk (regexp):
    %s

en: Go back to the folder list (You have unread messages)
da: Gå tilbage til mappelisten (Der er ulæste e-mails)

en: Go back to the folder list
da: Gå tilbage til mappelisten

en: _Open in web browser
da: _Åbn i web-browser

en: Copy this _link
da: Kopiér dette _link

en: _Reply to this address
da: _Send svar til denne adresse

en: Add to _Address book
da: Tilføj i _adressebogen

en: Copy this add_ress
da: Kopiér denne ad_resse

en: [%s  %s (%d bytes)]
da: [%s  %s (%d byte)]

en: [%s (%d bytes)]
da: [%s (%d byte)]

en: 
      This message can't be displayed.
      This is probably due to a network error.
    
      Use
da: 
      Denne e-mail kan ikke vises.
      Det skyldes nok en netværksfejl.
    
      Brug

en: 'Network Log'
da: 'Netværkslog'

en:  in the Tools menu for more information.
da:  i værktøjsmenuen for flere oplysninger.

en:   The following can be performed on this part
da:   Følgende kan udføres på denne del

en:   by right-clicking the icon or list item:
da:  ved at højreklikke på ikonet eller listepunktet:

en:      - To save, select
da:      - For at gemme, vælg

en: 'Save as...'
da: 'Gem som...'

en:  (Shortcut key: '
da:  (Genvejstast: '

en:      - To display as text, select
da:      - For at vise som tekst, vælg

en: 'Display as text'
da: 'Vis som tekst'

en:      - To open with an external program, select
da:      - For at åbne med et eksternt program, vælg

en: 'Open'
da: 'Åbn'

en:        (alternately double-click, or click the middle
da:        (alternativt dobbeltklik eller klik den miderste

en: mouse button)
da: museknap)

en:      - Or use
da:      - Eller brug

en: 'Open with...'
da: 'Åbn med...'

en: The command to view attachment as text failed:
        %s
    Exit code %d
da: Der opstod fejl i kommandoen for at se vedhæftning som tekst:
        %s
    Afslutningskode %d

en: Tags:
da: Mærker:

en: The real URL is different from the displayed URL.
da: Den virkelige URL er forskellig fra den viste URL.

en: Displayed URL:
da: Viste URL:

en: Real URL:
da: Virkelige URL:

en: Open it anyway?
da: Skal den åbnes alligevel?

en: Phishing attempt warning
da: Advarsel om forsøg på phishing

en: _Open URL
da: _Åbn URL

en: Receive Mail from all Accounts
da: Modtag e-mails fra alle konti

en: Receive Mail from current Account
da: Modtag e-mails fra aktuelle konto

en: Send Queued Messages
da: Send e-mails fra køen

en: Compose Email
da: Skriv e-mail

en: Compose News
da: Skriv nyhed

en: Reply to Message
da: Besvar e-mail

en: Reply to Sender
da: Svar afsenderen

en: Reply to All
da: Svar alle

en: Reply to Mailing-list
da: Besvar en diskussionsliste

en: Open email
da: Åbn e-mail

en: Forward Message
da: Videresend e-mail

en: Trash Message
da: Kassér e-mail

en: Delete Message
da: Slet e-mail

en: Delete duplicate messages
da: Slet dublerede e-mails

en: Go to Previous Unread Message
da: Gå til forrige ulæste e-mail

en: Go to Next Unread Message
da: Gå til næste ulæste e-mail

en: Mark Message
da: Markér e-mail

en: Unmark Message
da: Fjern markering af e-mail

en: Lock Message
da: Lås e-mail

en: Unlock Message
da: Oplås e-mail

en: Mark all Messages as read
da: Markér alle e-mails som læst

en: Mark all Messages as unread
da: Markér alle e-mails som ulæst

en: Mark Message as read
da: Markér e-mail som læst

en: Mark Message as unread
da: Markér e-mail som ulæst

en: Print
da: Udskriv

en: Learn Spam or Ham
da: Lær spam eller ham

en: Open folder/Go to folder list
da: Åbn mappe/gå til mappelisten

en: Send Message
da: Send e-mail

en: Put into queue folder and send later
da: Læg i kømappen og send senere

en: Save to draft folder
da: Gem i udkastmappen

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Attach file
da: Vedhæft fil

en: Insert signature
da: Indsæt signatur

en: Replace signature
da: Erstat signatur

en: Edit with external editor
da: Redigér med ekstern editor

en: Wrap long lines of current paragraph
da: Ombryd lange linier i nuværende afsnit

en: Wrap all long lines
da: Ombryd alle lange linier

en: Check spelling
da: Tjek stavning

en: Sign
da: Signér

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Claws Mail Actions Feature
da: Claws Mail Handlings-Facilitet

en: Cancel receiving
da: Annullér modtagelse

en: Cancel receiving/sending
da: Annullér modtagelse/afsendelse

en: Close window
da: Luk vindue

en: Claws Mail Plugins
da: Claws Mail udvidelsesmoduler

[ctx: Toolbar]
en: Trash
da: Papirkurv

en: Get Mail
da: Hent Post

en: Get
da: Hent

[ctx: Toolbar]
en: Compose
da: Skriv post

[ctx: Toolbar]
en: Sender
da: Afsender

en: All
da: Alle

en: List
da: Liste

en: Delete duplicates
da: Slet dubletter

en: Prev
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: All read
da: Alt er læst

en: All unread
da: Alt er ulæst

en: Read
da: Læs

en: Folders
da: Mapper

en: Draft
da: Udkast

en: Insert sig.
da: Indsæt signatur

en: Replace sig.
da: Erstat signatur

en: Edit
da: Redigér

en: Wrap para.
da: Ombryd afsnit

en: Wrap all
da: Ombryd alt

en: Stop all
da: Stop alt

en: Compose News message
da: Skriv nyheds-e-mail

en: Learn spam
da: lær spam

en: Learn ham
da: Lær ham

en: Message will be signed
da: E-mailen signeres

en: Message will not be signed
da: E-mailen signeres ikke

en: Message will be encrypted
da: E-mailen krypteres

en: Message will not be encrypted
da: E-mailen krypteres ikke

en: Go to folder list
da: Gå til mappelisten

en: Receive Mail from selected Account
da: Modtag e-mails fra den valgte konto

en: Open preferences
da: Åbn indstillinger

en: Compose with selected Account
da: Skriv e-mail med den valgte konto

en: Learn as...
da: Lær som...

en: Learn as _Spam
da: Lær som _spam

en: Learn as _Ham
da: Lær som _ham

en: Delete duplicates options
da: Slet dublerede muligheder

en: Delete duplicates in selected folder
da: Slet dubletter i de valgte mapper

en: Delete duplicates in all folders
da: Slet dubletter i alle mapper

en: Reply to Message options
da: Mulighederne ved 'Besvar e-mail'

en: _Reply with quote
da: _Svar med citat

en: Reply without _quote
da: Svar uden _citat

en: Reply to Sender options
da: Mulighederne ved 'Besvar Afsender'

en: Reply to All options
da: Mulighederne ved 'Svar til alle'

en: Reply to Mailing-list options
da: Mulighederne ved 'Besvar diskussionsliste'

en: Forward Message options
da: Mulighederne ved 'Videresend e-mail'

en: There are no URLs in this email.
da: Der er ingen URL i denne e-mail.

en: Available URLs:
da: Tilgængelige URL-er

[ctx: Dialog title]
en: Open URLs
da: Åbn URL-er

en: Please select the URL to open.
da: Vælg den URL, der skal åbnes.

en: Select All
da: Vælg alt

[ctx: Welcome Mail Subject]
en: Welcome to Claws Mail
da: Velkommen til Claws Mail

en: 
    Welcome to Claws Mail
    ---------------------
    
    Now that you have set up your account you can fetch your
    mail by clicking the 'Get Mail' button at the left of the
    toolbar.
    
    Claws Mail has lots of extra features accessible via plugins,
    like anti-spam filtering and learning (via the Bogofilter or
    SpamAssassin plugins), privacy protection (via PGP/Mime), an RSS
    aggregator, a calendar, and much more. You can load them from
    the menu entry '/Configuration/Plugins'.
    
    You can change your Account Preferences by using the menu
    entry '/Configuration/Preferences for current account'
    and change the general Preferences by using
    '/Configuration/Preferences'.
    
    You can find further information in the Claws Mail manual,
    which can be accessed by using the menu entry '/Help/Manual'
    or online at the URL given below.
    
    Useful URLs
    -----------
    Homepage:      <%s>
    Manual:        <%s>
    FAQ:           <%s>
    Themes:        <%s>
    Mailing Lists: <%s>
    
    LICENSE
    -------
    Claws Mail is free software, released under the terms
    of the GNU General Public License, version 3 or later, as
    published by the Free Software Foundation. The license can
    be found at <%s>.
    
    DONATIONS
    ---------
    If you wish to donate to the Claws Mail project you can do
    so at <%s>.
da: 
    Velkommen til Claws Mail
    ------------------------
    
    Efter at din konto nu er oprettet, kan e-mails hentes ved at klikke
    på 'Hent Post' knappen til venstre på værktøjsbjælken
    
    Claws Mail har en mængde ekstrafaciliteter gennem dets
    udvidelsesmoduler, så som anti-spam filtrering og læring
    (via modulerne Bogofilter eller SpamAssassin), databeskyttelse 
     (via PGP/Mime), en RSS-nyhedslæser, en kalender og meget mere.
    Udvidelsesmoduler kan indlæses fra menupunktet
    'Konfiguration/Udvidelsesmoduler.
    
    Kontoindstillingerne kan ændres fra menupunktet
    '/Konfiguration/Indstillinger for den aktuelle konto', og de generelle
    indstillinger kan ændres fra '/Konfiguration/Indstillinger'
    
    Der findes yderligere information i Claws Mail håndbogen,
    der kan læses fra menupunktet 'Hjælp/Håndbog' eller
    online ved linkene som angivet nedenfor.
    
    Nyttige link
    ------------
    Hjemmeside:        <%s>
    Håndbog:           <%s>
    OSS:               <%s>
    Temaer:            <%s>
    Diskussionslister: <%s>
    
    LICENS
    ------
    Claus Mail er fri programmel, udgivet under betingelserne
    i 'GNU General Public License, version 3 eller senere' som
    publiceret af 'Free Software Foundation'. Licensen kan findes i
    <%s>.
    
    DONATIONER
    ----------
    Donationer til Claws Mail projektet kan gøres på
    <%s>.

en: Please enter the mailbox name.
da: Indtast postkasse-navnet.

en: Please enter your name and email address.
da: Indtast dit navn og e-mailadresse.

en: Please enter your receiving server and username.
da: Indtast den modtagende server og dit brugernavn på denne.

en: Please enter your username.
da: Indtast dit brugernavn.

en: Please enter your SMTP server.
da: Indtast din SMTP server.

en: Please enter your SMTP username.
da: Indtast dit SMTP brugernavn

en: Your name:
da: Dit navn:

en: Your email address:
da: Din e-mailadresse:

en: Your organization:
da: Din organisation:

en: Mailbox name:
da: Postkasse-navn:

en: You can also specify an absolute path, for example: "/home/john/Documents/Mail"
da: Man kan også angive en absolut sti, f.eks: "/home/john/Dokumenter/E-mail"

en: You can specify the port number by appending it at the end: "mail.example.com:25"
da: Man kan angive portnummeret ved at tilføje det bagpå: "e-mail.eksempel.dk:25"

en: SMTP server address:
da: SMTP server adresse:

en: (empty to use the same as receive)
da: (tom for at angive det samme som modtag)

en: SMTP username:
da: SMTP brugernavn:

en: SMTP password:
da: SMTP adgangskode

en: Use SSL/TLS to connect to SMTP server
da: Brug SSL/TLS for forbindelse til SMTP-server

en: Use STARTTLS command to start encryption
da: Brug STARTTLS kommando for at starte kryptering

en: Client SSL/TLS certificate (optional)
da: Klients SSL/TLS certifikat (valgfri)

en: Server address:
da: Server-adresse

en: Local mailbox:
da: Lokal postkasse:

en: Server type:
da: Server-type:

en: You can specify the port number by appending it at the end: "mail.example.com:110"
da: Man kan angive portnummeret ved at tilføje det bag på: "e-mail.eksempel.dk:110"

en: Use SSL/TLS to connect to receiving server
da: Brug SSL/TLS for at forbinde til modtagende server

en: IMAP server directory:
da: IMAP server mappe:

en: Show only subscribed folders
da: Vis kun abonnerede mapper

en: Warning: this version of Claws Mail
    has been built without IMAP support.
da: Advarsel: denne version af Claws Mail
    er dannet uden støtte for IMAP.

en: Claws Mail Setup Wizard
da: Claws Mail Opsætnings-Assistent

en: Welcome to Claws Mail
da: Velkommen til Claws Mail

en: Welcome to the Claws Mail setup wizard.
    
    We will begin by defining some basic information about you and your most common mail options so that you can start to use Claws Mail in less than five minutes.
da: Velkommen til Claus Mail Opsætnings-Assistent
    
    Vi begynder med at definere nogle grundlæggende oplysninger om dig og dine mest almindelige postmuligheder, sådan at du kan starte med at bruge Claws Mail i mindre end fem minutter.

en: About You
da: Om dig

en: Bold fields must be completed
da: Felter med fede typer skal udfyldes

en: Receiving mail
da: Modtagelse af post

en: Sending mail
da: Afsendelse af post

en: Saving mail on disk
da: Gemmer post på disk

en: Configuration finished
da: Konfigurationen er afsluttet

en: Claws Mail is now ready.
    Click Save to start.
da: Claws Mail er nu klart til brug.
    Klik Gem for at begynde.
