rocs - en to sv translation catalogue (211 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edge Properties
sv: Bågegenskaper

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EdgeProperties)
en: Edge Properties
sv: Bågegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelType)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DynamicProperties)
en: Dynamic Properties
sv: Dynamiska egenskaper

en: Edges
sv: Bågar

en: Property names
sv: Egenskapsnamn

[ctx: @title:window]
en: Edge Type Properties
sv: Bågtypegenskaper

en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelId) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIdentifier)
en: Identifier:
sv: Identifierare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color:
sv: Färg:

en: Unidirectional
sv: Enkelriktad

en: Bidirectional
sv: Dubbelriktad

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Visibility:
sv: Synlighet:

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID for this edge type.
sv: Den valda identifieraren för den här bågtypen.

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID is already used for another edge type, please select a different one.
sv: Den valda identifieraren används redan för en annan bågtyp, välj en annan.

[ctx: @title:window]
en: Node Properties
sv: Nodegenskaper

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID for this node.
sv: Den valda identifieraren för den här noden.

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID is already used for another node, please select a different one.
sv: Den valda identifieraren används redan för en annan nod, välj en annan.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NodeProperties)
en: Node Properties
sv: Nodegenskaper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelColor) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorCombo, color)
en: Node color
sv: Nodfärg

en: Nodes
sv: Noder

[ctx: @title:window]
en: Node Type Properties
sv: Nodtypegenskaper

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID for this node type.
sv: Den valda identifieraren för den här nodtypen.

[ctx: @info:tooltip]
en: The selected ID is already used for another node type, please select a different one.
sv: Den valda identifieraren används redan för en annan nodtyp, välj en annan.

en: Add Property
sv: Lägg till egenskap

en: Delete this property.
sv: Ta bort egenskapen

[ctx: @title:window]
en: Assign Values
sv: Tilldela värden

en: All Data Types
sv: Alla datatyper

en: All Edge Types
sv: Alla bågtyper

en: Enter Property Name
sv: Ange egenskapsnamn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AssignValuesWidget)
en: Assign Values
sv: Tilldela värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, property_choice_label)
en: Choose Properties
sv: Välj egenskaper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonShowAdvanced)
en: Show advanced options.
sv: Visa avancerade alternativ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Assignment Method
sv: Tilldelningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Enumerate Items
sv: Uppräkningsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Enumerate Alpha
sv: Uppräkna alfabetisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Enumerate Alpha-Numeric
sv: Uppräkna alfanumerisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Assign Random Integers
sv: Tilldela slumpmässiga heltalsvärden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Assign Random Reals
sv: Tilldela slumpmässiga flyttal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Assign Constant Value
sv: Tilldela konstant värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IDlabelStartValue)
en: Start ID:
sv: Start-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelInitialString)
en: Initial string
sv: Ursprunglig sträng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelAlphaNumericID)
en: Start ID
sv: Start-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lower Limit
sv: Undre gräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Upper Limit
sv: Övre gräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dagGeneratorSeed) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Generator Seed
sv: Genereringsfrö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, constant_label)
en: Constant
sv: Konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Overwrite existing values
sv: Skriv över befintliga värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomTreeNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelData)
en: Nodes:
sv: Noder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelProperty)
en: Property name:
sv: Egenskapsnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomEdges) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnection)
en: Edges:
sv: Bågar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, applyToEdges)
en: Assign values to selected edges.
sv: Tilldela värden till markerade bågar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, applyToNodes)
en: Assign values to selected nodes.
sv: Tilldela värden till markerade noder.

[ctx: @title:window]
en: Generate Graph
sv: Skapa graf

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (ID %2)
sv: %1 (id %2)

en: Incorrect Edge Direction
sv: Felaktig kantdetektering

en: Edges in a Directed Acyclical Graph must be directional.
sv: Kanter i en riktad acyklisk graf måste ha en riktning.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GenerateGraphWidget)
en: Generate Graph
sv: Skapa graf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Select the graph generator.
sv: Välj grafgenerering.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Mesh Graph
sv: Nätgraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Star Graph
sv: Stjärngraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Circle Graph
sv: Cirkelgraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Random Graph
sv: Slumpgraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Erdös-Renyi Graph
sv: Erdös-Renyi-graf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Random Tree Graph
sv: Slumpmässig trädgraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Random Dag Graph
sv: Slumpmässig riktad acyklisk graf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Path Graph
sv: Konturgraf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Complete Graph
sv: Fullständig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Complete Bipartite
sv: Fullständig tvådelad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonShowAdvanced)
en: Show advanced settings.
sv: Visa avancerade inställningar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, identifier)
en: Set the unique identifier of the generated graph.
sv: Ange den unika identifieraren för den skapade grafen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, identifier)
en: Graph
sv: Graf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelNodeType)
en: The node type to create the nodes of the graph with
sv: Nodtypen som grafens noder ska skapas med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelNodeType)
en: Node type:
sv: Nodtyp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelIdentifier)
en: The identifier of the created graph (used for scripting)
sv: Den skapade grafens identifierare (används av skript)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_columns)
en: Number of Columns:
sv: Antal kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rows)
en: Number of Rows:
sv: Antal rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_numberSatellite)
en: Satellite Nodes:
sv: Satellitnoder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_numberCircle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labe_pathNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_completeNodes)
en: Number of Nodes:
sv: Antal noder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomSelfEdges) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPSelfEdges)
en: Allow self-edges:
sv: Tillåt återgående bågar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomGeneratorSeed)
en: Generator seed:
sv: Genereringsfrö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPNodes)
en: Nodes (n):
sv: Noder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPEdgeProbability)
en: Edge Probability (p):
sv: Bågsannolikhet (p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPGeneratorSeed) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomTreeGeneratorSeed)
en: Generator Seed:
sv: Genereringsfrö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_numberNodes)
en: Number of Nodes
sv: Antal noder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_edgeProbability)
en: Edge Probability
sv: Bågsannolikhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_completeBipartiteNodesLeft)
en: Left Set Nodes:
sv: Vänstermängdsnoder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_completeBipartiteNodesRight)
en: Right Set Nodes:
sv: Högermängdsnoder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, edgeTypeSelector)
en: Select the edge type for connections of the generated graph.
sv: Välj bågtyp för anslutningar i den skapade grafen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEdgeType)
en: The edge type to create the edges of the graph with
sv: Bågtypen som grafens bågar ska skapas med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEdgeType)
en: Edge type:
sv: Bågtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGenerator)
en: Graph generator:
sv: Grafgenerering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, nodeTypeSelector)
en: Select the node type for node elements of the generated graph.
sv: Välj nodtyp för nodelement i den skapade grafen.

[ctx: @title:window]
en: Graph Layout
sv: Graflayout

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GraphLayoutWidget)
en: Graph Layout
sv: Graflayout

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, forceBasedLayoutTab)
en: Force Based Layout
sv: Kraftbaserad layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, areaFactorLabel)
en: Area factor:
sv: Areafaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repellingForceLabel)
en: Repelling force:
sv: Frånstötande kraft:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, attractionForceLabel)
en: Attraction force:
sv: Attraktionskraft:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, radialTreeLayoutTab)
en: Radial Tree Layout
sv: Radiell trädlayout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rootLabel)
en: Center/Root:
sv: Centrum eller rot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nodeSeparationLabel)
en: Node separation:
sv: Nodseparation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, treeTypeLabel)
en: Tree type:
sv: Trädtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, freeTreeRadioButton)
en: Free tree
sv: Fritt träd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rootedTreeRadioButton)
en: Rooted tree
sv: Rotat träd

[ctx: @title:window]
en: Transform Edges
sv: Transformera bågar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TransformEdgesWidget)
en: Transform Edges
sv: Transformera bågar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonMakeComplete)
en: This option connects all nodes of the given graph. The new edges do not have any preset weights.
sv: Det här alternativet kopplar samman alla noder i den givna grafen. De nya bågarna har inga ursprungliga vikter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonMakeComplete)
en: Complete graph
sv: Fullständig graf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonEraseEdges)
en: This option removes all edges from the given graph.
sv: Det här alternativet tar bort alla bågar från den givna grafen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonEraseEdges)
en: Remove all edges
sv: Ta bort alla bågar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonReverseEdges)
en: This option reverses all edges of a directed graph. Note that this does not apply to undirected graphs.
sv: Det här alternativet omvänder alla bågar i en riktad graf. Observera att det inte gäller för oriktade grafer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonReverseEdges)
en: Reverse all edges
sv: Omvänd alla bågar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonMakeSpanningtree)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This option executes <span style=" font-style:italic;">Prim's Minimal Spanning Tree Algorithm</span> at the graph. All edges without given weights are assumed to have weights equals 1. Directed and undirected graphs are processed accordingly.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Alternativet utför <span style=" font-style:italic;">Prims minsta omgivande träd-algoritm</span> i grafen. Alla bågar utan given vikt antas ha vikter lika med 1. Riktade och oriktade grafer hanteras för sig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonMakeSpanningtree)
en: Spanning tree transformation
sv: Omgivande träd-transformering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonEraseSelfEdges)
en: Remove all self edges
sv: Ta bort alla återgående bågar

en: Graphviz Format (%1)
sv: Graphviz-format (%1)

en: Could not open file "%1" in read mode: %2
sv: Kan inte öppna filen "%1" för läsning: %2

en: Could not parse file "%1".
sv: Kan inte tolka filen "%1".

en: Cannot open file %1 to write document. Error: %2
sv: Kan inte öppna filen %1 för att skriva dokument. Fel: %2

[ctx: @title:window]
en: Plugin Error
sv: Insticksprogramfel

en: Plugins could not be found in specified directories:<br>
sv: Insticksprogram kunde inte hittas i angivna kataloger:<br>

en: <br><br> Check <a href='https://doc.qt.io/qt-5/deployment-plugins.html'>this link</a> for further information.
sv: <br><br>Följ <a href='https://doc.qt.io/qt-5/deployment-plugins.html'>denna länk</a> för ytterligare information.

en: Graph Markup Language Format (%1)
sv: Graph Markup Language-format (%1)

en: Rocs 1 Graph File Format (%1)
sv: Rocs 1-graffilformat (%1)

en: Could not open file "%1" in write mode: %2
sv: Kan inte öppna filen "%1" för skrivning: %2

en: Could not write data, aborting. Error: %1.
sv: Kunde inte skriva data, avbryter. Fel: %1.

en: Rocs Graph Format (%1)
sv: Rocs-grafformat (%1)

en: Error on serializing file format to file.
sv: Fel vid serialisering av filformat till fil.

en: Trivial Graph Format (%1)
sv: Trivial Graph-format (%1)

en: Could not parse file. Identifier "%1" is used more than once.
sv: Kunde inte tolka fil. Identifieraren "%1" används mer än en gång.

en: Could not parse file. Edge from "%1" to "%2" uses undefined nodes.
sv: Kunde inte tolka fil. Båge från "%1" till "%2" använder odefinierade noder.

en: TikZ (PGF) Format (%1)
sv: TikZ (PGF)-format (%1)

en: Default
sv: Standard

[ctx: @title:tab initial title for graph document]
en: New Graph
sv: Ny graf

[ctx: @info:shell]
en: %1: no node with ID %2 registered
sv: %1: ingen nod med ID %2 registrerad

[ctx: @info:shell]
en: %1: node type ID %2 not registered
sv: %1: nodtyp ID %2 känns inte igen

[ctx: @info:shell]
en: %1: edge type ID %2 not registered
sv: %1: bågtyp ID %2 ej registrerad

[ctx: @info:shell]
en: %1: "from" is not a valid node object
sv: %1: "from" är inte ett giltigt nodobjekt.

[ctx: @info:shell]
en: %1: "to" is not a valid node object
sv: %1: "to" är inte ett giltigt nodobjekt.

[ctx: @info:shell]
en: %1: "node" is not a valid node object
sv: %1: "node" är inte ett giltigt nodobjekt.

[ctx: @info:shell]
en: %1: "edge" is not a valid edge object
sv: %1: "edge" är inte ett giltigt bågobjekt

[ctx: @info status message after successful script execution]
en: <i>Execution Finished</i>
sv: <i>Körning klar</i>

[ctx: Scripting API]
en: The global Console object allows you to print messages of different importance to a log.
sv: Det globala objektet Console låter dig skriva ut meddelanden av olika vikt i en logg.

[ctx: Scripting API]
en: Print the given message of normal severity.
sv: Skriv ut det angivna meddelandet med normal svårighetsgrad.

[ctx: Scripting API]
en: Print the given debug message.
sv: Skriv ut det angivna felsökningsmeddelandet.

[ctx: Scripting API]
en: Print the given error message of high severity.
sv: Skriv ut det angivna felmeddelandet med hög svårighetsgrad.

[ctx: Scripting API]
en: 
    The document object provides access to all elements.
sv: 
    Dokumentobjektet ger tillgång till alla element.

[ctx: Scripting API]
en: Return the node with specified ID.
sv: Returnera noden med angivet id.

[ctx: Scripting API]
en: Identifier of a node.
sv: En nods identifierare.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all nodes.
sv: Returnera en lista med alla noder.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list all nodes of specified type.
sv: Returnera en lista med alla noder av angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Identifier of a node type.
sv: En nodtyps identifierare.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all edges.
sv: Returnera en lista med alla bågar.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list all edges of specified type.
sv: Returnera en lista med alla bågar av angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Identifier of an edge type.
sv: En bågtyps identifierare.

[ctx: Scripting API]
en: Create node at position (x,y).
sv: Skapa en nod på position (x, y).

[ctx: Scripting API]
en: X-coordinate of the node.
sv: Nodens x-koordinat.

[ctx: Scripting API]
en: Y-coordinate of the node.
sv: Nodens y-koordinat.

[ctx: Scripting API]
en: Create edge between the given nodes of default edge type.
sv: Skapar en båge mellan angivna noder med standardtyp.

[ctx: Scripting API]
en: Start node of the edge.
sv: Bågens startnod.

[ctx: Scripting API]
en: Target node of the edge.
sv: Bågens slutnod

[ctx: Scripting API]
en: Delete the given node.
sv: Ta bort angiven nod.

[ctx: Scripting API]
en: The node to be deleted.
sv: Noden som ska tas bort.

[ctx: Scripting API]
en: Delete the given edge.
sv: Ta bort angiven båge.

[ctx: Scripting API]
en: The edge to be deleted.
sv: Bågen som ska tas bort.

[ctx: Scripting API]
en: 
    An edge is the connection of two nodes. Edges can be either directed or undirected, depending on their type.
sv: 
    En båge är anslutningen mellan två noder. Bågar kan antingen vara riktade eller oriktade, beroende på sin typ.

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the identifier of the edge's type. If setting, the edge type identifier must exist.
sv: Läs och ställ in bågtypens identifierare. Om den ska ställas in måste bågtypens identifierare finnas.

[ctx: Scripting API]
en: Return the origin node of the edge.
sv: Returnera bågens startnod.

[ctx: Scripting API]
en: Return the target node of the edge.
sv: Returnera bågens slutnod.

[ctx: Scripting API]
en: Returns true if the edge's type is directed, otherwise false.
sv: Returnerar true om bågens typ är riktad, annars false.

[ctx: Scripting API]
en: 
    A node is the data element of a graph.
    It can have arbitrary dynamic properties that are either set in the editor or simply assigned on run-time.
    Note that dynamic properties are only available after script execution, if they are registered for the node's type.
sv: 
    En nod är en grafs dataelement.
    Den kan godtyckliga dynamiska egenskaper som antingen ställs in i editorn eller helt enkelt tilldelas vid körning.
    Observera att dynamiska egenskaper bara är tillgängliga efter skriptet har körts, om de är registrerade för nodens typ.

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the unique identifier of this node.
sv: Läs och ställ in nodens unika identifierare.

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the x-coordinate of the node.
sv: Läs och ställ in nodens x-koordinat.

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the y-coordinate of the node.
sv: Läs och ställ in nodens y-koordinat.

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the color string of this node in hex values (e.g., "#ff0000" for red).
sv: Läs och ställ in nodens färgsträng som hexadecimalt värde (t.ex. "#ff0000" för röd).

[ctx: Scripting API]
en: Read and set the identifier of the node's type. If setting, the node type identifier must exist.
sv: Läs och ställ in nodtypens identifierare. Om den ska ställas in måste nodtypens identifierare finnas.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all edges (incoming and outgoing) of this node.
sv: Returnera en lista med alla bågar (inkommande och utgående) anslutna till den här noden.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all edges (incoming and outgoing) of this node of a specified type.
sv: Returnera en lista med alla bågar (inkommande och utgående) anslutna till den här noden av en angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of incoming edges of this node.
sv: Returnera en lista med inkommande bågar anslutna till den här noden.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all incoming edges of this node of a specified type.
sv: Returnera en lista med inkommande bågar anslutna till den här noden av en angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all outgoing edges of this node.
sv: Returnera en lista med utgående bågar anslutna till den här noden.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list of all outgoing edges of this node of a specified type.
sv: Returnera en lista med utgående bågar anslutna till den här noden av en angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Return list all nodes connected to this node. This method respects if edges are directed.
sv: Returnera en lista med alla noder anslutna till den här noden. Metoden tar hänsyn till om bågar är riktade.

[ctx: Scripting API]
en: Return list all nodes connected to this node via an edge of specified type. This method respects if edges are directed.
sv: Returnera en lista med alla noder anslutna till den här noden via en båge av angiven typ. Metoden tar hänsyn till om bågar är riktade.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list all nodes connected to this node by an incoming edge.
sv: Returnera en lista med alla noder anslutna till den här noden av en inkommande båge.

[ctx: Scripting API]
en: Return a list all nodes connected to this node by an incoming edge of specified type.
sv: Returnera en lista med inkommande bågar anslutna till den här noden av en inkommande båge av angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Return list all nodes connected to this node by an outgoing edge.
sv: Returnera en lista med alla noder anslutna till den här noden av en utgående båge.

[ctx: Scripting API]
en: Return list all nodes connected to this node by an outgoing edge of specified type.
sv: Returnera en lista med alla noder anslutna till den här noden av en utgående båge av angiven typ.

[ctx: Scripting API]
en: Return list of distances to specified targets in same order.
sv: Returnera en lista med avstånd till angivna slutpunkter i samma ordning.

[ctx: Scripting API]
en: Name of edge property that holds the edge length.
sv: Namn på bågegenskapen som innehåller båglängden.

[ctx: Scripting API]
en: List of nodes to that the distances shall be computed.
sv: Lista med noder för vilka avstånd ska beräknas.

[ctx: @title:column]
en: Edge
sv: Båge

[ctx: @title:column]
en: EdgeProperty
sv: Bågegenskap

[ctx: @title:column]
en: Edge Type
sv: Bågtyp

[ctx: @title:column]
en: EdgeTypeProperty
sv: Bågtypegenskap

[ctx: @title:column]
en: Node
sv: Nod

[ctx: @title:column]
en: NodeProperty
sv: Nodegenskap

[ctx: @title:column]
en: Node Type
sv: Nodtyp

[ctx: @title:column]
en: NodeTypeProperty
sv: Nodtypegenskaper

en: Create Edge
sv: Skapa båge

en: Create an edge between two nodes
sv: Skapar en båge mellan två noder

en: Create Node
sv: Skapa nod

en: Add a node to the scene
sv: Lägg till en nod i scenen

en: Delete Element
sv: Ta bort element

en: Delete element from scene
sv: Ta bort element från scenen

en: Select & Move
sv: Markera och flytta

en: Select and move elements on the scene
sv: Markera och flytta element på scenen
