artikulate - en to fr translation catalogue (133 entries)

[ctx: Language Title]
en: German
fr: Allemand

[ctx: Language Title]
en: Dutch
fr: Néerlandais

[ctx: Language Title]
en: British English
fr: Anglais britannique

[ctx: Language Title]
en: English
fr: Anglais

[ctx: Language Title]
en: French
fr: Français

[ctx: Language Title]
en: Greek
fr: Grec

[ctx: Language Title]
en: Italian
fr: Italien

[ctx: Language Title]
en: Polish
fr: Polonais

[ctx: Language Title]
en: Spanish
fr: Espagnol

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
fr: inconnu

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
fr: Objectif d'apprentissage

en: Open Image
fr: Ouvrir l'image

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
fr: Fichiers d'image (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
fr: Version de base de donnée non valable « %1 ».

[ctx: default sound device]
en: Default
fr: Par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
fr: Si validé, la barre principale est affichée.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
fr: Si cette option est sélectionnée, les fichiers de cours ne sont lus que depuis le dépôt local des contributeurs

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
fr: Emplacement du dépôt local des contributeurs

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
fr: Nom du périphérique d'entrée audio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
fr: Volume d'entrée audio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
fr: Volume de sortie audio

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
fr: Police

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
fr: Définissez « qtmultimediabackend » ou bien « qtgstreamerbackend », sélectionné à l'exécution si disponible.

en: Please select a course
fr: Veuillez sélectionner un cours

en: New Unit
fr: Nouvelle unité

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
fr: Entraînement à la prononciation avec Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 The Artikulate Developers
fr: (c) 2013-2020 Les développeurs d'Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
fr: Vous entraîne à la prononciation d'une langue étrangère.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
fr: Auteur original

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
fr: Développeur

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
fr: Développeur et données de cours

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
fr: Éditeur Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
fr: Éditeur de cours Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2019 The Artikulate Developers
fr: (c) 2013-2019 Les développeurs d'Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
fr: Éditer les fichiers de cours Artikulate

en: Unnamed Identity
fr: Identité sans nom

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
fr: inconnu

[ctx: @title:column]
en: Course
fr: Cours

[ctx: @title:column]
en: Language
fr: Langue

en: Words
fr: Mots

en: Sentences
fr: Phrases

en: Paragraphs
fr: Paragraphes

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
fr: Groupe de phonèmes

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
fr: Phonème

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
fr: Unité de phonèmes

[ctx: @title:column]
en: Profile
fr: Profil

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
fr: Squelette

[ctx: @title:column]
en: Unit
fr: Unité

en: Training
fr: Formation

en: Download Training
fr: Télécharger une formation

en: About Artikulate
fr: À propos d'Artikulate

en: Course Configuration
fr: Configuration du cours

en: Prototype Configuration
fr: Configuration du prototype

en: Prototype Description
fr: Description du prototype

en: Course Description
fr: Description du cours

en: Title:
fr: Titre :

en: Localized Title:
fr: Titre localisé :

en: Description:
fr: Description :

en: Language:
fr: Langue :

en: Update from Prototype:
fr: Mettre à jour à partir d'un prototype :

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update the course with elements from prototype.
fr: Mettre le cours à jour avec les éléments du prototype.

en: Download Training Material
fr: Télécharger du contenu de formation

[ctx: @action:button]
en: Update
fr: Mettre à jour

[ctx: @action:button]
en: Install
fr: Installer

[ctx: @action:button]
en: Remove
fr: Supprimer

en: Edit Course
fr: Modifier le cours

en: Previous
fr: Précédent

en: Switch to previous phrase.
fr: Revenir à la phrase précédente.

en: Next
fr: Suivant

en: Switch to next phrase.
fr: Passer à la phrase suivante.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete this phrase.
fr: Supprimer cette phrase.

en: Create Phrase
fr: Créer une phrase

en: Create phrase after current phrase.
fr: Créer une phrase après la phrase actuelle.

en: Welcome to Artikulate Course Editor
fr: Bienvenue dans l'éditeur de cours Artikulate

[ctx: @title:window language / course name]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
fr: Modifier le cours

en: Courses
fr: Cours

en: Repository
fr: Dépôt

en: Save
fr: Enregistrer

en: About Artikulate Editor
fr: À propos de l'éditeur Artikulate

en: Select Prototype
fr: Sélectionner le prototype

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
fr: Modifier le prototype

en: Unit
fr: Unité

en: Unit:
fr: Unité :

en: Localized Unit:
fr: Unité localisée :

en: Phrase:
fr: Phrase :

en: Localized Phrase:
fr: Phrase localisée :

en: Edit State:
fr: État d'édition :

[ctx: state]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: state]
en: Translated
fr: Traduit

[ctx: state]
en: Completed
fr: Terminé

en: Native Speaker Recording
fr: Enregistrement du locuteur natif

en: Existing Recording:
fr: Enregistrement existant :

en: Create New Recording:
fr: Créer un nouvel enregistrement :

en: Replace Existing Recording
fr: Remplacer un enregistrement existant

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Difficulty:
fr: Difficulté :

en: Word
fr: Mot

en: Sentence
fr: Phrase

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Learner
fr: Élève

en: Favorite Languages
fr: Langues préférées

en: Create New Learner Identity
fr: Créer une nouvelle identité d'élève

en: Use Selected Identity
fr: Utiliser l'identité sélectionnée

en: Configure Profile
fr: Configurer un profil

en: Edit
fr: Édition

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Clear Image
fr: Effacer l'image

en: Delete User
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Name
fr: Nom

en: Change Image
fr: Changer l'image

en: Done
fr: Terminé

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette identité « <b>%1</b> » ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Repository Configuration
fr: Configuration du dépôt

en: Select Repository Folder
fr: Sélectionner le dossier du dépôt

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Change Folder
fr: Changer de dossier

en: Play
fr: Lecture

en: Record
fr: Enregistrement

en: Attempts
fr: Tentatives

en: Category: no category selected
fr: Catégorie : aucune catégorie sélectionnée

en: Category: %1
fr: Catégorie : %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
fr: Marquer la phrase actuelle comme terminée et passer à la suivante.

en: Skip
fr: Passer

en: Skip current phrase and proceed with next one.
fr: Passer la phrase actuelle et passer à la suivante.

en: Play original
fr: Écouter l'original

en: Record yourself
fr: Vous enregistrer

en: Play yourself
fr: Vous écouter vous-même

en: Welcome to Artikulate
fr: Bienvenue dans Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
fr: Démarrer la formation
