kgeography - en to fr translation catalogue (2952 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
fr: Chine

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
fr: Inde

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
fr: Badakhchan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
fr: Faïzâbâd

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
fr: Bâdghîs

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
fr: Qala-i Nao

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
fr: Baghlân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
fr: Pol-e Khomri

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
fr: Mazâr-e Charîf

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
fr: Bâmiyân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
fr: Deykandi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
fr: Djôzdjân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
fr: Chéberghân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
fr: Farâh

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
fr: Fâryâb

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
fr: Maïmana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
fr: Ghôr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
fr: Tchaghtcharân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
fr: Lachkargâh

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
fr: Hérât

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
fr: Kaboul

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
fr: Kandahâr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
fr: Kâpîssâ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
fr: Mahmoud-é-Râqi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
fr: Khôst

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
fr: Kounar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
fr: Assadâbâd

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
fr: Kondôz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
fr: Laghmân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
fr: Mehtar Lam

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Logar
fr: Lôgar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
fr: Pol-é Alam

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
fr: Nangarhâr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
fr: Nimrôz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
fr: Zarandj

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
fr: Nouristân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
fr: Orozgân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
fr: Tarin Kôt

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
fr: Paktiyâ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
fr: Gardêz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
fr: Paktîkâ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
fr: Charan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
fr: Panshir

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
fr: Parwân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
fr: Tchârikâr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
fr: Samangân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
fr: Sar-é Pol

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
fr: Takhâr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
fr: Tâloqân

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
fr: Meydân Chahr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
fr: Zâbol

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
fr: Qalât

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
fr: Afrique

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
fr: Pays

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: africa.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
fr: Hors Afrique

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
fr: Hors Afrique

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
fr: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
fr: Bénin

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
fr: Cameroun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
fr: Centrafrique

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
fr: Tchad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
fr: Comores

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fr: République démocratique du Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
fr: Égypte

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
fr: Érythrée

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
fr: Éthiopie

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
fr: Addis-Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
fr: Gambie

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
fr: Guinée

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
fr: Lybie

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
fr: Mauritanie

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
fr: Maurice

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
fr: Port-Louis

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
fr: Maroc

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
fr: Namibie

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
fr: Nigéria

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
fr: Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
fr: Sénégal

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
fr: Somalie

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
fr: Afrique du sud

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
fr: Soudan

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
fr: Djouba

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
fr: Sao Tomé

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
fr: Tanzanie

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
fr: Tunisie

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
fr: Ouganda

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
fr: Laâyoune

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
fr: îles Canaries (Espagne)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
fr: Las Palmas de Gran Canaria et Santa Cruz de Ténérife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
fr: Madère (Portugal)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
fr: île Sainte-Hélène (Royaume-Uni)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
fr: Albanie (Districts)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
fr: Hors Albanie

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
fr: Albanie (préfectures)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
fr: Préfectures

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
fr: Pas l'Albanie

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
fr: Durrës

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
fr: Tiranë

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
fr: wilayas

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
fr: Pas l'Algérie

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
fr: Alger

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
fr: Bordj Bou Arreridj

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
fr: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
fr: Ghardaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
fr: Mascara

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
fr: Oum El Bouaghi

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
fr: Sidi Bel Abbès

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
fr: Tamanrasset

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
fr: Tipaza

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
fr: Pas l'Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
fr: Hyderâbâd

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
fr: Godavari Occidental

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
fr: Godavari Oriental

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
fr: Andorre

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
fr: paroisses

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
fr: Andorre-la-Vieille

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
fr: Angola (provinces)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
fr: Pas l'Angola (provinces)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
fr: Kwanza Nord

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: N'dalatando
fr: N'Dalantando

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
fr: Kwanza Sud

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
fr: Lunda Nord

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
fr: Lunda Sud

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
fr: Zaïre

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
fr: Mbanza-Kongo

en: Your Answers Were
fr: Vos réponses étaient

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
fr: Vous avez répondu correctement à %1 questions sur %2.

en: Your Answer
fr: Votre réponse

en: Correct Answer
fr: Réponse correcte

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
fr: Argentine

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
fr: Pas l'Argentine

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
fr: Ville fédérale de Buenos Aires

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
fr: Terre de feu

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
fr: Ushuaïa

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
fr: Arménie

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
fr: lac Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
fr: lac Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
fr: Lorri

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
fr: Eghegnazor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
fr: Erevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
fr: Pas l'Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
fr: vallée inférieure du Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
fr: vallée supérieure du Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
fr: Siang supérieur

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
fr: Siang Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
fr: Siang Occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
fr: Kameng Occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
fr: Kameng Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
fr: Subansiri inférieur

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
fr: Subansiri supérieur

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
fr: Asie

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: asia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
fr: Égypte

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
fr: Érythrée

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
fr: Éthiopie

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
fr: Addis-Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
fr: Téhéran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
fr: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
fr: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
fr: Israël

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
fr: Jérusalem

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
fr: Jordanie

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
fr: Koweït

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
fr: Koweït

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
fr: Liban

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
fr: Beyrouth

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
fr: Riyad

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
fr: Somalie

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
fr: Soudan

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
fr: Djouba

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
fr: Syrie

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
fr: Damas

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
fr: Ouganda

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
fr: Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
fr: Sultanat d'Oman

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
fr: Cisjordanie

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
fr: Yémen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
fr: Sanaa

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: asia.kgm]
en: China
fr: Chine

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
fr: Pékin

[ctx: asia.kgm]
en: India
fr: Inde

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fr: Colombo et Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
fr: Mongolie

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
fr: Oulan-Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Nur-Sultan
fr: Noursoultan

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
fr: Birmanie

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
fr: Népal

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
fr: Katmandou

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
fr: Bhoutan

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
fr: Thimphou

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
fr: Indonésie

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
fr: Malaisie

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
fr: Dhâkâ

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
fr: Kaboul

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
fr: Bakou

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
fr: Arménie

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
fr: Erevan

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
fr: Bahreïn

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
fr: Tbilissi

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
fr: Tachkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
fr: Bichkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
fr: Douchanbé

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
fr: Islâmâbâd

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
fr: Cambodge

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
fr: Sultanat du Brunei

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
fr: Manille

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
fr: Thaïlande

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
fr: Viêt Nam

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
fr: Hanoï

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
fr: Taïwan

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
fr: Corée du Nord

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
fr: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
fr: Corée du Sud

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
fr: Séoul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
fr: Timor oriental

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
fr: Tanzanie

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
fr: Chypre

en: Correct answers: %1/%2
fr: Réponses correctes : %1 / %2

[ctx: assam.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
fr: Pas l'Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
fr: Dhubri

[ctx: assam.kgm]
en: Kamrup
fr: Kamrup rural

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
fr: collines du Cachar septentrional

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
fr: Lakhimpur septentrionale

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: australia.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
fr: Pas l'Australie

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
fr: Côte

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
fr: Australie-Méridionale

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
fr: Tasmanie

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
fr: Autriche

[ctx: austria.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
fr: Pas l'Autriche

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
fr: Vienne

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
fr: Styrie

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
fr: Carinthie

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
fr: Salzbourg

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
fr: Haute-Autriche

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
fr: Basse-Autriche

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
fr: Sankt Pölten

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
fr: rayonlar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
fr: Pas l'Azerbaïdjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
fr: Abşeron

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
fr: Ağcabədi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
fr: Ağdam

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
fr: Ağdaş

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
fr: Ağstafa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
fr: Ağsu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
fr: Şirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
fr: Bakou

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Balakan
fr: Balakən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Barda
fr: Bərdə

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
fr: Beyləqan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Bilasuvar
fr: Biləsuvar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
fr: Cəbrayıl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
fr: Cəlilabad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
fr: Daşkəsən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
fr: Şabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
fr: Füzuli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
fr: Gədəbəy

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
fr: Gandja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
fr: Göyçay

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
fr: Hacıqabul

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
fr: İmişli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
fr: Kəlbəcər

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
fr: Kürdəmir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
fr: Laçın

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran
fr: Lənkəran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
fr: Lənkəran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
fr: Masallı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
fr: Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
fr: Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
fr: Neftçala

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
fr: Oğuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qabala
fr: Qəbələ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
fr: Qax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
fr: Qazax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
fr: Qubadlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
fr: Saatlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
fr: Şəki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
fr: Şəki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
fr: Şamaxı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
fr: Şəmkir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
fr: Samux

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
fr: Siyəzən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
fr: Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
fr: Şuşa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
fr: Şuşa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
fr: Tərtər

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
fr: Ucar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
fr: Xaçmaz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
fr: Xankəndi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
fr: Göygöl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
fr: Xızı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
fr: Xocalı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
fr: Xocavənd

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
fr: Yardımlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
fr: Ievlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
fr: Ievlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zangilan
fr: Zəngilan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
fr: Zərdab

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Babek
fr: Babək

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
fr: Culfa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kangarli
fr: Kəngərli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
fr: Nakhitchevan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sadarak
fr: Sədərək

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
fr: Şahbuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
fr: Şərur

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
fr: divisions

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
fr: Pas le Bangladesh

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
fr: Barisâl

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
fr: Dhâkâ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
fr: Khulnâ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
fr: Râjshâhî

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
fr: Biélorussie

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
fr: Pas la Biélorussie

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
fr: ville de Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
fr: voblast de Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
fr: voblast de Homiel

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
fr: Homiel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
fr: voblast de Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
fr: voblast de Moguilev

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
fr: voblast de Mahiliow

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
fr: voblast de Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
fr: voblast de Vitebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
fr: Belgique

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
fr: Pas la Belgique

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
fr: Anvers

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
fr: Bruxelles

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
fr: Brabant flamand

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
fr: Louvain

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
fr: Flandre-Occidentale

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
fr: Flandre-Orientale

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
fr: Gand

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
fr: Limbourg

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
fr: Brabant wallon

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
fr: Liège

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: belize.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
fr: Pas le Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
fr: district de Bélize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
fr: Bélize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
fr: district de Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
fr: district de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
fr: district d'Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
fr: Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
fr: district de Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
fr: district de Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
fr: Bhoutan

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
fr: Pas le Bhoutan

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
fr: Le district %1 a pour chef-lieu …

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
fr: Chefs-lieux des districts

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
fr: %1 est le chef-lieu du district…

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
fr: Districts par chefs-lieux

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
fr: Pas le Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bihar.kgm]
en: Paschim Champaran
fr: Champaran occidental

[ctx: bihar.kgm]
en: Purbi Champaran
fr: Champaran oriental

[ctx: bihar.kgm]
en: Ara
fr: Arrah

[ctx: bihar.kgm]
en: Bhabhua
fr: Bhabua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
fr: Bolivie

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
fr: Pas la Bolivie

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
fr: cantons

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
fr: Pas la Bosnie-Herzégovine

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
fr: district de Brčko

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
fr: Podrinje bosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
fr: Bosnie centrale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
fr: Herzégovine-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
fr: Una-Sana

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
fr: Bosnie Occidentale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
fr: Herzégovine Occidentale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
fr: Sarajevo-Romanija ou Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
fr: Pas le Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
fr: Nord-Est

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
fr: Nord-Ouest

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
fr: Sud-Est

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
fr: Sud

en: &Accept
fr: &Valider

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
fr: District fédéral

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
fr: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
fr: Pernambouc

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
fr: État de Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
fr: État de São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
fr: São Paulo (ville)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
fr: Hors des limites

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
fr: Bulgarie

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
fr: Pas la Bulgarie

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
fr: Bourgas

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
fr: Dobritch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
fr: Khaskovo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
fr: Kardjali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
fr: Kyoustendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
fr: Lovetch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
fr: Pazardjik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
fr: Roussé

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
fr: Choumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
fr: Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
fr: Sofia-ville

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
fr: Targovichte

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
fr: Burkina Faso (provinces)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
fr: Pas le Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
fr: Burkina Faso (Régions)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
fr: Pas le Burkina Faso

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
fr: Birmanie

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
fr: états et divisions

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: burma.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
fr: Pas la Birmanie

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
fr: Tavoy

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
fr: Rangoun

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
fr: Karen

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
fr: Pa-An

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
fr: Môn

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
fr: Mawlamyaing

[ctx: burma.kgm]
en: Rakhine
fr: Arakan

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
fr: Cameroun (départements)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
fr: Pas le Cameroun (départements)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Monatele
fr: Monatélé

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
fr: Nyong-et-Kéllé

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
fr: Tcholliré

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mundemba
fr: Mudemba

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
fr: Cameroun (régions)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: régions

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
fr: Pas le Cameroun (régions)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
fr: Adamaoua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
fr: Est

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
fr: Extrême-Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
fr: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
fr: Nord-Ouest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
fr: Sud

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
fr: Sud-Ouest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Buea
fr: Buéa

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
fr: Ouest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
fr: provinces et territoires

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
fr: Hors des limites

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
fr: île-du-Prince-Édouard

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
fr: Terre-Neuve

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
fr: Québec

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
fr: Québec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
fr: Yukon

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
fr: Caraïbe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
fr: Pas la Caraïbe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
fr: îles Turques-et-Caïques (R-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
fr: Havane

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
fr: Haïti

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
fr: Porto Rico (É-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
fr: îles Vierges américaines (É-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
fr: îles Vierges britanniques (R-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
fr: Anguilla (R-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
fr: Saint-Martin (France)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
fr: Saint-Barthélemy (France)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
fr: Montserrat (R-U)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
fr: Dominique

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
fr: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
fr: Barbade

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
fr: Grenade

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
fr: Saint-Georges

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
fr: Port-d'Espagne

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
fr: Antilles néerlandaises (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
fr: îles Caïmans (R-U)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
fr: Catalogne (comarques)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
fr: comarques

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
fr: Hors de la Catalogne

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
fr: Barcelone

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
fr: Cerdagne

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Puigcerdà
fr: Puigcerdà-Bourg-Madame

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
fr: Gérone

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
fr: Val d'Aran

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
fr: Sabadell et Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
fr: Pas le Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raigarh
fr: Raigârh

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
fr: Chili

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: chile.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
fr: Pas le Chili

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
fr: Copiapó

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
fr: Bíobío

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
fr: Araucanie

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
fr: Lacs

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
fr: Aisén

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
fr: Magallanes et de l'Antarctique chilien

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
fr: région métropolitaine de Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
fr: Santiago du Chili

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
fr: Lacs

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
fr: Arica et Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
fr: Chine

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: china.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: china.kgm]
en: Coast
fr: Côte

[ctx: china.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: china.kgm]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
fr: Mongolie

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
fr: Corée du Nord

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
fr: Corée du Sud

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

[ctx: china.kgm]
en: India
fr: Inde

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
fr: Bhoutan

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
fr: Birmanie

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
fr: Thaïlande

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
fr: Taïwan

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
fr: Viêt Nam

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
fr: Népal

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
fr: Pékin

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
fr: Guangxi

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
fr: Mongolie intérieure

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
fr: Níngxià

[ctx: china.kgm]
en: Xian
fr: Xi'an

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
fr: Xinjiang ouïghoure

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
fr: Ürümqi

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
fr: Tibet

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
fr: Medellín

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
fr: Atlántico

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
fr: Bolívar

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
fr: Carthagène

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
fr: Boyacá

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
fr: Caquetá

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
fr: Popayán

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
fr: Chocó

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
fr: Quibdó

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
fr: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
fr: Montería

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
fr: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
fr: district de la capitale

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
fr: Guainía

[ctx: colombia.kgm]
en: San Jose del Guaviare
fr: San José del Guaviare

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
fr: Nariño

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
fr: Cúcuta

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
fr: Quindío

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
fr: San Andrés et Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
fr: San Andrés

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
fr: Ibagué

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
fr: Vaupés

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
fr: Mitú

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
fr: Puerto Carreño

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
fr: océan

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
fr: Autres pays

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
fr: Pas le Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
fr: Pas Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
fr: île de la Jeunesse

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
fr: La Havane

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
fr: Chypre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
fr: Pas Chypre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Famagusta
fr: Famagouste

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
fr: Nicosie

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
fr: République tchèque

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
fr: Pas la République tchèque

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
fr: Bohême-Centrale

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
fr: Bohême-du-Sud

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
fr: Aussig-sur-Elbe

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
fr: Moravie-Silésie

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
fr: Moravie-du-Sud

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
fr: Danemark (départements de 1970 à 2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
fr: départements

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
fr: Pas le Danemark (comtés)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
fr: commune de Copenhague

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
fr: commune de Frederiksberg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
fr: département de Copenhague

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
fr: Sjælland-Occidental

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
fr: Fionie

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
fr: Jutland-du-Sud

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Aabenraa
fr: Åbenrå

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
fr: Jutland-du-Nord

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
fr: Aalborg

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
fr: Le drapeau de %1 est...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
fr: Drapeau de %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
fr: Pas la République dominicaine

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
fr: district national

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
fr: Équateur

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
fr: Pas l'Équateur

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
fr: Morona-Santiago

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
fr: Zamora-Chinchipe

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
fr: Égypte

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
fr: gouvernorats

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
fr: Pas l'Égypte

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
fr: Alexandrie

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
fr: Assouan

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
fr: Assiout

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
fr: Beni Souef

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
fr: Dakahleya

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
fr: Mansourah

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
fr: Damiette

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
fr: Fayoum

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
fr: Gharbeya

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
fr: Gizeh

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
fr: Ismaïlia

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
fr: Kafr el-Cheik

[ctx: egypt.kgm]
en: Matruh
fr: Marsa-Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
fr: Marsa-Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
fr: Menufeya

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
fr: Shibin El Kom

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
fr: Nouvelle-Vallée

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
fr: Al-Kharga

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
fr: Sinaï Nord

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
fr: El-Arich

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
fr: Port-Saïd

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
fr: mer Rouge

[ctx: egypt.kgm]
en: Al Sharqia
fr: ach‑Charqiya

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
fr: Sinaï Sud

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
fr: El-Tor

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
fr: Louxor

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
fr: Salvador

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
fr: Pas le Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
fr: émirats

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
fr: Pas les Émirats arabes unis

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
fr: Abou Dabi

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
fr: Fujaïrah

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
fr: Ras el Khaïmah

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
fr: Charjah

[ctx: emirates.kgm]
en: Umm al-Qaiwain
fr: Oumm al Qaïwaïn

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
fr: Estonie

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
fr: comtés

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
fr: Pas l'Estonie

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
fr: Viru-Est

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
fr: Ouest

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
fr: Viru-Ouest

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: europe.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
fr: Côte

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
fr: Albanie

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
fr: Andorre

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
fr: Andorre-la-Vieille

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
fr: Autriche

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
fr: Vienne

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
fr: Biélorussie

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
fr: Belgique

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
fr: Bruxelles

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
fr: Bulgarie

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
fr: Croatie

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
fr: République tchèque

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
fr: Danemark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
fr: Copenhague

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
fr: Estonie

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
fr: Finlande

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
fr: Allemagne

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
fr: Grèce

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
fr: Hongrie

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
fr: Islande

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
fr: Irlande

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
fr: Italie

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
fr: Lettonie

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
fr: Lithuanie

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
fr: Moldavie

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
fr: Maroc

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
fr: Pays-Bas

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
fr: Norvège

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
fr: Pologne

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
fr: Varsovie

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
fr: Lisbonne

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
fr: Roumanie

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
fr: Bucarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
fr: Saint-Marin

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
fr: Serbie

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
fr: Monténégro

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
fr: Slovaquie

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
fr: Slovénie

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
fr: Suède

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
fr: Suisse

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
fr: Berne

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
fr: Syrie

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
fr: Tunisie

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

[ctx: europe.kgm]
en: London
fr: Londres

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
fr: Vatican

[ctx: europe.kgm]
en: Malta
fr: Malte

[ctx: europe.kgm]
en: Valletta
fr: La Valette

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
fr: Finlande (régions)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
fr: Pas la Finlande (régions)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
fr: Carélie du Nord

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
fr: Carélie du Sud

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
fr: Finlande-Centrale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
fr: Finlande du Sud-Ouest

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
fr: Laponie

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
fr: Ostrobotnie

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
fr: Ostrobotnie-Centrale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
fr: Ostrobotnie du Nord

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
fr: Ostrobotnie du Sud

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
fr: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
fr: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
fr: Savonie du Nord

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
fr: Savonie du Sud

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kymenlaakso
fr: vallée de la Kymi

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
fr: Ce drapeau est celui :

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
fr: %1 par drapeaux par drapeaux

[ctx: france.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: france.kgm]
en: Not France
fr: Pas la France

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: france.kgm]
en: Digne-les-Bains
fr: Digne‑les‑Bains

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
fr: Eure-et-Loir

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
fr: Ille-et-Vilaine

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
fr: Indre-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
fr: Loir-et-Cher

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
fr: Saint-Étienne

[ctx: france.kgm]
en: Le Puy-en-Velay
fr: Le Puy‑en‑Velay

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
fr: Lot-et-Garonne

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
fr: Maine-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Châlons-en-Champagne
fr: Châlons‑en‑Champagne

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
fr: Meurthe-et-Moselle

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
fr: Bar-le-Duc

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
fr: Clermont-Ferrand

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
fr: Saône-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
fr: Seine-et-Marne

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
fr: Tarn-et-Garonne

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
fr: Val-d'Oise

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
fr: France (régions)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
fr: Pas la France (régions)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
fr: Pays de la Loire

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
fr: île de France

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
fr: Pas la Géorgie

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
fr: Abkhazie

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
fr: Soukhoumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
fr: Mingrélie-et-Haute-Svanétie

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
fr: Zougdidi

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
fr: Gourie

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
fr: Adjarie

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
fr: Batoumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
fr: Racha-Lechkhumi et Kvemo Svaneti

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
fr: Iméréthie

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
fr: Koutaïssi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
fr: Samtskhé-Djavakhétie

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
fr: Akhaltsikhé

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
fr: Roustavi

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
fr: Kakhétie

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
fr: Tbilissi

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
fr: Allemagne

[ctx: germany.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
fr: Pas l'Allemagne

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
fr: Bade-Wurtemberg

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
fr: Bavière

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
fr: Brême

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
fr: Hambourg

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
fr: Mecklembourg-Poméranie-Occidentale

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
fr: Basse-Saxe

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
fr: Hanovre

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
fr: Rhénanie-du-Nord - Westphalie

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
fr: Rhénanie-Palatinat

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
fr: Mayence

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
fr: Sarre

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
fr: Sarrebruck

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
fr: Saxe

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
fr: Dresde

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
fr: Saxe-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
fr: Magdebourg

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
fr: Thuringe

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
fr: Golfe de Guinée

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
fr: Côte d'Ivoire

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
fr: Haut Ghana Occidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
fr: Haut Ghana Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
fr: Nord

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
fr: Orientale

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
fr: Occidentale

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
fr: Centrale

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
fr: Grand Accra

[ctx: goa.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
fr: Pas Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: goa.kgm]
en: Vasco da Gama
fr: Vasco de Gama

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
fr: Panaji

[ctx: goa.kgm]
en: Satari
fr: Sattari

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
fr: Grande-Bretagne (comtés historiques)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
fr: comtés

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
fr: Pas la Grande Bretagne (comtés historiques)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
fr: Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
fr: Orcades

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
fr: Ross et Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morayshire
fr: Moray

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Argyllshire
fr: Argyll

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbartonshire
fr: Dunbartonshire

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buteshire
fr: Bute

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Appleby-in-Westmorland
fr: Appleby-en-Westmorland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
fr: Lancastre

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
fr: Londres

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
fr: Cornouailles

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
fr: Ceredigion

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
fr: Grèce

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
fr: périphéries

[ctx: greece.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
fr: mer Égée

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
fr: mer de Crète

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
fr: mer Ionienne

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
fr: mer Méditerranée

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
fr: Pas la Grèce

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
fr: Attique

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
fr: Grèce-Centrale

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
fr: Lamía

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
fr: Macédoine-Centrale

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
fr: Thessalonique

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
fr: Crète

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
fr: Héraklion

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
fr: Macédoine-Orientale-et-Thrace

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
fr: Épire

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
fr: îles Ioniennes

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
fr: Corfou ville

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
fr: Égée-Septentrionale

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
fr: Mytilène

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
fr: Péloponnèse

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
fr: Égée-Méridionale

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
fr: Ermoúpoli

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
fr: Thessalie

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
fr: Grèce-Occidentale

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
fr: Macédoine-Occidentale

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
fr: mont Athos

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
fr: Karyès

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
fr: Grèce (périphéries)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
fr: périphéries

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
fr: Pas la Grèce (périphéries)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
fr: Macédoine-Orientale-et-Thrace

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
fr: Macédoine-Centrale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
fr: Thessalonique

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
fr: Macédoine-Occidentale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
fr: îles Ioniennes

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
fr: Corfou

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
fr: Épire

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
fr: Grèce-Occidentale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
fr: Thessalie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
fr: Grèce-Centrale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
fr: Lamía

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
fr: Attique

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
fr: Péloponnèse

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
fr: Égée-Septentrionale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
fr: Mytilène

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
fr: Égée-Méridionale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
fr: Ermoúpoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
fr: Crète

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Heraklion
fr: Héraklion

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
fr: région autonome du mont Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
fr: Karyès

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
fr: Grèce (préfectures)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
fr: préfectures

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
fr: Pas la Grèce (préfectures)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
fr: Dráma

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
fr: Évros

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
fr: Alexandroúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
fr: Chalcidique

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
fr: Émathie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Veria
fr: Verroia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kilkis
fr: Kilkís

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
fr: Édessa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pieria
fr: Piérie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
fr: Kateríni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
fr: Serrès

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
fr: Thessalonique

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
fr: Flórina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
fr: Préveza

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
fr: Thesprotie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
fr: Magnésie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
fr: Corfou

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
fr: Céphalonie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
fr: Leucade

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
fr: Achaïe

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
fr: Étolie-Acarnanie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elis
fr: Élis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
fr: Eubée

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
fr: Eurytanie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
fr: Phocide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
fr: Phthiotide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
fr: Lamía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
fr: Béotie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
fr: Livadiá

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
fr: Pirée

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
fr: Attique de l'Ouest

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
fr: Éleusis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
fr: Attique de l'Est

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pallini
fr: Pallíni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
fr: Arcadie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
fr: Argolide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
fr: Corinthie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
fr: Laconie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
fr: Messénie

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
fr: Mytilène

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
fr: Ermoúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
fr: Dodécanèse

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
fr: Canée

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
fr: Héraklion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
fr: Héraklion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lasithi
fr: Lassithi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
fr: Áyos Nikólaos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
fr: Réthymnon

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
fr: Réthymnon

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
fr: région autonome du mont Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
fr: Karyès

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
fr: Guatémala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
fr: Pas le Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
fr: Progreso

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
fr: Quiché

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
fr: Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
fr: Pas le Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
fr: Kutch / Kachchh

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
fr: Panchmahal

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
fr: Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
fr: régions

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
fr: Pas le Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
fr: îles Essequibo-Demerara occidental

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
fr: Vreed-en-Hoop

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
fr: Haut-Demerara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
fr: Haut-Takutu-Haut-Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
fr: Berbice Oriental-Courantyne

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
fr: Haïti

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
fr: Pas Haïti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
fr: Pas l'Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: haryana.kgm]
en: Panipat
fr: Pânipat

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
fr: Chambâ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
fr: Lahul et Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
fr: Kyelong

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
fr: Pas le Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
fr: Hongrie (comitats)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
fr: comitats

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
fr: Pas la Hongrie

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
fr: Hongrie (régions)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
fr: Pas la Hongrie (régions)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
fr: Transdanubie occidentale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
fr: Transdanubie méridionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
fr: Transdanubie centrale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
fr: Hongrie centrale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
fr: Hongrie septentrionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
fr: Grande Plaine septentrionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
fr: Grande Plaine méridionale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
fr: Islande (régions)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
fr: Pas l'Islande (régions)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
fr: région de l'Est

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
fr: région de la capitale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
fr: région du Nord-Est

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
fr: région du Nord-Ouest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
fr: région du Sud

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
fr: Péninsule méridionale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
fr: Fjords de l'Ouest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
fr: région de l'Ouest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
fr: glacier Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
fr: glacier Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
fr: glacier Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
fr: glacier Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
fr: glacier Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: India
fr: Inde

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
fr: états et territoires

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: india.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: india.kgm]
en: Not India
fr: Pas l'Inde

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
fr: Jammu-et-Cachemire

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
fr: Kérala

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
fr: Trivandrum

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
fr: Bombay

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
fr: Manipour

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
fr: Penjab

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
fr: Uttarakhand

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
fr: Bengale-Occidental

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
fr: Calcutta

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
fr: îles Andaman-et-Nicobar

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
fr: Dadra et Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
fr: Daman et Diu

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
fr: Pondichéry

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
fr: Indonésie

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
fr: Pas l'Indonésie

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
fr: Aceh

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
fr: Sumatra du Nord

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
fr: Sumatra occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
fr: îles Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
fr: Sumatra du Sud

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bangka-Belitung
fr: îles Bangka Belitung

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
fr: territoire spécial de la capitale Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
fr: Java occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
fr: Java central

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
fr: territoire spécial de Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
fr: Java oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
fr: petites îles de la Sonde occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
fr: petites îles de la Sonde orientale

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
fr: Kalimantan occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
fr: Kalimantan central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
fr: Kalimantan du Sud

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
fr: Kalimantan oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
fr: Sulawesi du Nord

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
fr: Sulawesi central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
fr: Sulawesi du Sud-Est

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
fr: Sulawesi du Sud

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
fr: Sulawesi occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
fr: Moluques

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
fr: Moluques du Nord

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
fr: Papouasie

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
fr: Papouasie occidentale

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
fr: Téhéran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
fr: Azarbaïjan oriental

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
fr: Azarbaïjan occidental

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
fr: Khorramabad

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
fr: Chahar Mahaal et Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
fr: Shahre kord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
fr: Kohkiluyeh et Buyer Ahmad

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
fr: Yasuj

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
fr: Chiraz

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
fr: Bandar Abbas

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
fr: Sistān et Balūchestān

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
fr: Khorasan du sud

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
fr: Khorasan-e-Razavi

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
fr: Khorasan du nord

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
fr: Bojnourd

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
fr: golfe Persique

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
fr: golfe d'Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
fr: mer Caspienne

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
fr: lac d'Ourmia

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
fr: Sultanat d'Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
fr: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
fr: Koweït

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
fr: Arménie

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
fr: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
fr: Pas l'Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
fr: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
fr: Salâh ad-Dîn

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
fr: Diyâlâ

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
fr: Wâsit

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
fr: Al-Basra

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
fr: Al-Muthanna

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
fr: Al-Qadisiyya

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
fr: Babel

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
fr: Karbalâ

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
fr: An-Nadjaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
fr: Al-Anbâr

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
fr: Dahûk

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
fr: At-Tâ'mîm (Kirkûk)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
fr: As-Sulaymâniya

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
fr: Irlande (provinces)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
fr: Pas l'Irlande (provinces)

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
fr: Israël

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: israel.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
fr: Pas Israël

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
fr: Jérusalem

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
fr: Nord

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
fr: Haïfa

[ctx: israel.kgm]
en: Center
fr: Centre

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
fr: Sud

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
fr: Bersabée

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
fr: Italie

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
fr: Pas l'Italie

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
fr: Sicile

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
fr: Palerme

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
fr: Frioul-Vénétie julienne

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
fr: Abruzzes

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
fr: Calabre

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
fr: Piémont

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
fr: Pouilles

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
fr: Lombardie

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
fr: Ombrie

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
fr: Pérousse

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
fr: Trentin-Haut-Adige

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
fr: Trente

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
fr: Toscane

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
fr: Émilie-Romagne

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
fr: Bologne

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
fr: Vallée d'Aoste

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
fr: Aoste

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
fr: Campanie

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
fr: Basilicate

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
fr: Ligurie

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
fr: Gênes

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
fr: Sardaigne

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
fr: Ancône

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
fr: Vénétie

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
fr: Venise

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
fr: Italie par provinces

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
fr: Pas l'Italie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
fr: Alexandrie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
fr: Coni

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
fr: Novare

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
fr: Verceil

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
fr: Bergame

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
fr: Côme

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
fr: Crémone

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
fr: Mantoue

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
fr: Pavie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
fr: Varèse

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
fr: Aoste

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
fr: Trente

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
fr: Padoue

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
fr: Trévise

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
fr: Venise

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
fr: Vérone

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
fr: Vicence

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
fr: Gênes

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
fr: Savone

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
fr: Bologne

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
fr: Ferrare

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
fr: Forlì-Césène

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
fr: Modène

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
fr: Parme

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
fr: Plaisance

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
fr: Ravenne

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
fr: Reggio d'Émilie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
fr: Livourne

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
fr: Lucques

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
fr: Massa et Carrare

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
fr: Pise

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
fr: Sienne

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
fr: Pérouse

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
fr: Ancône

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
fr: Pesaro et Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
fr: Viterbe

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
fr: Bénévent

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
fr: Caserte

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
fr: Salerne

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
fr: Tarente

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
fr: Reggio de Calabre

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
fr: Agrigente

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
fr: Catane

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
fr: Messine

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
fr: Palerme

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
fr: Raguse

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
fr: paroisses

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
fr: Pas la Jamaïque

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
fr: préfectures

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
fr: Hors des limites

[ctx: japan.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
fr: Kōfu

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
fr: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
fr: Kyōto

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
fr: Hyōgo

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
fr: Kōbe

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
fr: Ōsaka

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
fr: Ōita

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
fr: Kōchi

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
fr: Pas le Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
fr: Singhbhum occidental

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
fr: Singhbhum oriental

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
fr: Pas le Kazakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Nur-Sultan
fr: Noursoultan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
fr: Almaty

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
fr: Baïkonour

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
fr: Taldykourgan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
fr: Akmola

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
fr: Kökchetaou

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
fr: Aktioubé

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
fr: Atyraou

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
fr: Kazakhstan occidental

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
fr: Oural

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
fr: Manguistaou

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
fr: Aktaou

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
fr: Kazakhstan méridional

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
fr: Chimkent

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
fr: Karaganda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
fr: Koustanaï

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
fr: Koustanaï

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
fr: Kyzylorda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
fr: Kazakhstan oriental

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
fr: Kazakhstan septentrional

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
fr: Djamboul

en: E&xplore Map
fr: &Parcourir la carte

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
fr: Dans cette section, cliquez sur n'importe quelle partie de la carte pour en apprendre plus sur ses divisions

en: Test Yourself:
fr: Tester vos connaissances :

en: &Location of Regions
fr: Emp&lacements des régions

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
fr: Dans ce mode, le nom d'une division vous est donné, à gauche sous le menu, et vous devez la situer sur la carte en cliquant au bon endroit

en: &Place Regions in the Map
fr: &Placer des régions sur la carte

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
fr: Dans ce mode, la forme d'une région vous est donnée et vous devez la placer sur la carte

en: &Regions by Capital
fr: &Régions par capitales

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
fr: Dans ce mode, vous devez trouver le nom d'une région à partir de sa capitale

en: &Capitals of Regions
fr: Capitales de régions

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
fr: Dans ce mode, vous devez deviner la capitale d'une division donnée

en: Re&gions by Flag
fr: Ré&gions par drapeaux

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
fr: Dans ce mode, vous devez trouver la région correspondant au drapeau affiché

en: &Flags of Regions
fr: &Drapeaux de régions

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
fr: Dans ce mode, vous devez devinez le drapeau d'une division donnée

en: &Open Map...
fr: &Ouvrir une carte...

en: &Original Size
fr: Taille &originale

en: &Automatic Zoom
fr: Zoom &automatique

en: &Move
fr: &Déplacer

en: Disclaimer
fr: Dégagement de responsabilité

en: Map author
fr: Auteur de la carte

en: General
fr: Général

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
fr: Impossible d'ouvrir la dernière carte utilisée. Erreur en analysant %1 : %2

en: There is no current map
fr: Aucune carte sélectionnée

en: Number of Questions
fr: Nombre de questions

en: How many questions do you want? (1 to %1)
fr: Combien de questions voulez-vous ? (de 1 à %1)

en: &Location of %1
fr: Emp&lacements de %1

en: &Place %1 in the Map
fr: &Placez %1 sur la carte

en: %1 by Flag
fr: %1 par drapeaux par drapeaux

en: &Flags of %1
fr: &Drapeaux de %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
fr: <qt>Carte actuelle :<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
fr: Les auteurs respectifs ont fait de leurs mieux afin que les cartes, drapeaux, traductions, etc. soient aussi précis que possible, cependant KGeography ne devrait pas être considéré comme une référence.

en: This map has been created by %1.
fr: Cette carte a été créée par %1.

en: Map Author
fr: Auteur de la carte

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
fr: La dernière carte ouverte

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
fr: Emplacement des questions

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
fr: Demande de valider avant de passer à la question suivante

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
fr: Détermine si une pression de la touche espace lors du survol d'un bouton doit activer ce dernier

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
fr: Ce qui est appliqué aux couleurs des divisions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
fr: Alignement des questions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
fr: En haut à gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
fr: En haut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
fr: En haut à droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
fr: À gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
fr: Au centre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
fr: À droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
fr: En bas à gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
fr: En bas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
fr: En bas à droite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
fr: Détermine si l'utilisateur devra cliquer sur « Valider » après avoir choisi une réponse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
fr: Attendre la validation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
fr: Détermine si une pression de la touche espace active le bouton sous le curseur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
fr: Le focus suit le curseur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
fr: Choisissez de conserver les couleurs de divisions actuelles ou de les générer aléatoirement.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
fr: Couleurs des divisions de la carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
fr: Toujours les mêmes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
fr: Employer des couleurs aléatoires

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
fr: Pas le Kirghizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
fr: Tchouï

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
fr: Och

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
fr: Ysyk-Köl

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
fr: Och

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
fr: Lettonie (districts d'avant 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
fr: Lituanie

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
fr: Biélorussie

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
fr: Estonie

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
fr: Daugavpils-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
fr: Jelgava-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
fr: Jūrmala-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
fr: Liepaja

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
fr: Liepaja-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
fr: Rēzekne-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
fr: Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
fr: Riga-ville

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
fr: Ventspils-ville

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
fr: communes

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
fr: Pas le Liechtenstein

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
fr: Schellenberg

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
fr: Lituanie (municipalités)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
fr: Municipalités

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
fr: Pas la Lituanie (municipalités)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
fr: Alytus-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
fr: Kaunas-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
fr: Klaipėda-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
fr: Palanga-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
fr: Panevėžys-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
fr: Šiauliai-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
fr: Vilnius-ville

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
fr: Visaginas-ville

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
fr: Luxembourg (cantons)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
fr: cantons

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
fr: Pas le Luxembourg (cantons)

en: A Geography learning program
fr: Un programme pour apprendre la géographie

en: Programmer and designer
fr: Programmeur et concepteur

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
fr: Malaisie

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
fr: Pas la Malaisie

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
fr: Johor Bahru (et Pasir Pelangi)

[ctx: manipur.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
fr: Pas le Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
fr: Imphal Ouest

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
fr: Imphal Est

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
fr: %1 est la capitale...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
fr: La capitale de %1 est...

en: %1 by Capital
fr: %1 par capitales par capitales

en: Capitals of %1
fr: Capitales de %1

en: Regions
fr: Régions

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
fr: Vous avez trouvé un bogue dans une carte. Veuillez, s'il vous plaît, contacter l'auteur et lui indiquer que la carte %1 n'a rien d'associé aux couleurs %2, %3, %4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
fr: Veuillez cliquer sur : <br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
fr: %1 sur la carte sur la carte

en: Choose Map to Use
fr: Veuillez choisir une carte

en: Filter Maps
fr: Filtrer les cartes

en: Error parsing %1: %2
fr: Erreur en analysant %1 : %2

en: The map %1 has the same name of map %2
fr: La carte %1 a le même nom que la carte %2

en: Error parsing
fr: Erreur lors de l'analyse

en: The map image file for %1 does not exist
fr: Le fichier carte pour %1 n'existe pas

en: The flag image file for %1 does not exist
fr: Le fichier de drapeau pour %1 n'existe pas

en: Invalid value in tag %1
fr: Valeur incorrecte dans la balise %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
fr: Il y a déjà une région appelée %1 ou bien elle a les mêmes couleurs que %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
fr: Le fichier de description de la carte doit commencer par la balise %1

en: Could not open %1 for reading.
fr: Impossible d'ouvrir %1 pour la lecture.

en: %1 does not exist.
fr: %1 n'existe pas.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
fr: Le fichier de description de la carte doit avoir une balise %1 à l'intérieur de %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
fr: Le fichier de description de la carte doit avoir une seule balise %1 à l'intérieur de %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
fr: Mexique (états)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
fr: Pas le Mexique (états)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
fr: Basse-Californie

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
fr: Basse-Californie du Sud

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
fr: Mexico

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
fr: district fédéral

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
fr: Mexico

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
fr: Mongolie

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
fr: Pas la Mongolie

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
fr: Dornogovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
fr: Dundgovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
fr: Govi-Altay

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
fr: Govisümber

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
fr: Ömnögovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
fr: Oulan-Bator

en: Wikipedia page
fr: Page Wikipédia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
fr: Amérique centrale et l'Amérique du Nord

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
fr: Ni l'Amérique du Nord ni l'Amérique centrale

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
fr: Salvador

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
fr: États-Unis d'Amérique

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
fr: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
fr: République Dominicaine

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
fr: Saint-Domingue

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
fr: Haïti

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
fr: Havane

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
fr: Dominique

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
fr: Saint-Jean

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
fr: Barbade

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
fr: Port-d'Espagne

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
fr: Mexique

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
fr: Mexico

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
fr: Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
fr: Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
fr: Groenland [Danemark]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
fr: Népal (zones)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
fr: zones

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
fr: Pas le Népal (zones)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
fr: Lumbinî

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
fr: Pays-Bas

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
fr: Pas les Pays-Bas

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
fr: Frise

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
fr: Groningue

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
fr: Gueldre

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
fr: Brabant-Septentrional

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
fr: Bois-le-Duc

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
fr: Limbourg

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
fr: Zélande

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
fr: Hollande-Septentrionale

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
fr: Hollande-Méridionale

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
fr: La Haye

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
fr: Pas la Nouvelle-Zélande

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
fr: Auckland-ville

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
fr: Nelson

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
fr: Greymouth

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
fr: Pas le Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
fr: Corée du Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
fr: Pas la Corée du Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang
fr: Jagang

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
fr: Hamgyong du Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
fr: Hamgyong du Sud

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
fr: Hwanghae du Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
fr: Hwanghae du Sud

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
fr: Kangwon

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
fr: Kangwondo

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
fr: Pyongan du Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
fr: Pyongan du Sud

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
fr: zone industrielle de Kaesong

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
fr: monts Kumgang

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
fr: région administrative spéciale de Sinŭiju

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
fr: Pyongyang

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang Chikhalsi
fr: Pyongyang Chikhalsi

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
fr: Norvège

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
fr: comtés

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
fr: Pas la Norvège

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
fr: Océanie

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
fr: Pas l'Océanie

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
fr: île Norfolk (Australie)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
fr: îles Cook (Nouvelle-Zélande)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
fr: Niue (Nouvelle-Zélande)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
fr: Tokelau (Nouvelle-Zélande)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
fr: Timor oriental

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
fr: île de Pâques

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
fr: îles Fidji

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
fr: Indonésie

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
fr: îles Salomon

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
fr: Port-Vila

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
fr: États fédérés de Micronésie

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
fr: Tarawa-Sud

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
fr: îles Marshall

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
fr: Palaos

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
fr: Nouvelle-Calédonie (France)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
fr: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
fr: Polynésie française (France)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
fr: Wallis-et-Futuna (France)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
fr: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
fr: îles Pitcairn (Royaume-Uni)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
fr: Hawaii (É-U)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
fr: Samoa américaines (É-U)

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
fr: Guam (É-U)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
fr: îles Mariannes du Nord (É-U)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
fr: îles mineures éloignées des États-Unis

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
fr: Sultanat d'Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: oman.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
fr: Pas le Sultanat d'Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
fr: Ad-Dākhilīyah

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
fr: Ach-Charqiyah

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
fr: Mascate

[ctx: oman.kgm]
en: Al Buraymi
fr: Al-Buraymi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
fr: Pas le Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
fr: Baloutchistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
fr: Penjab

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
fr: Sind

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
fr: territoire fédéral d'Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
fr: régions tribales fédéralement administrées

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
fr: Peshawar et Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
fr: Azad Cachemire

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit-Baltistan
fr: territoires du Nord

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
fr: provinces

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: panama.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
fr: Pas le Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
fr: Pas le Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
fr: district de la capitale Asunción

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
fr: département Central

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
fr: Pérou

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
fr: océan Pacifique

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
fr: Équateur

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
fr: Bolivie

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
fr: Chili

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
fr: Apurímac

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
fr: Cuzco

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
fr: Huánuco

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
fr: Junín

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
fr: San Martín

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
fr: Pas les Philippines

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Norte
fr: Agusan septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Sur
fr: Agusan méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
fr: Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
fr: Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
fr: Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
fr: Batangas-ville

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
fr: Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
fr: Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
fr: Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Norte
fr: Camarínes septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Sur
fr: Camarínes méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
fr: Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
fr: Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
fr: Cebu-ville

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
fr: vallée de Compostelle

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
fr: Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Norte
fr: Davao septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
fr: Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Sur
fr: Davao méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
fr: Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
fr: Davao oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
fr: Samar oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
fr: Ilocos septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
fr: Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Sur
fr: Ilocos méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
fr: Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
fr: Iloilo-ville

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
fr: San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Norte
fr: Lanao septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Sur
fr: Lanao méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
fr: Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
fr: Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
fr: Masbate-ville

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
fr: Misamis occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
fr: Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
fr: Misamis oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
fr: Cagayan de Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
fr: Negros occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
fr: Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
fr: Negros oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
fr: Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
fr: Samar septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
fr: Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
fr: Mindoro occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
fr: Mindoro oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
fr: Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
fr: Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
fr: Lucena

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
fr: Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
fr: Sorsogon-ville

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
fr: Cotabato méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
fr: Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
fr: Leyte méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
fr: Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Norte
fr: Surigao septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
fr: Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Sur
fr: Surigao méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
fr: Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Norte
fr: Zamboanga septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
fr: Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Sur
fr: Zamboanga méridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
fr: Pagadian

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
fr: Grand Manille

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
fr: Manille

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
fr: Veuillez placer sur la carte : <br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
fr: Placer %1 sur la carte

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
fr: Pologne

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
fr: Pas la Pologne

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
fr: Mazovie

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
fr: Varsovie

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
fr: Varmie-Mazurie

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
fr: Podlachie

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
fr: Basses-Carpates

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
fr: Sainte-Croix

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
fr: Petite-Pologne

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
fr: Cracovie

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
fr: Silésie

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
fr: Poméranie

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
fr: Poméranie occidentale

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
fr: Grande-Pologne

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
fr: Basse-Silésie

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
fr: Zielona Góra et Gorzów Wielkopolski

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
fr: Cujavie-Poméranie

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
fr: Bydgoszcz et Toruń

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
fr: Portugal (districts)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
fr: Frontière2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
fr: Madère

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
fr: Bragance

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
fr: Lisbonne

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
fr: Portugal (provinces traditionnelles)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
fr: provinces traditionnelles

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
fr: Frontière2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Trás-os-Montes e Alto Douro
fr: Trás-os-Montes et Haut Douro

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
fr: Estrémadoure

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
fr: Lisbonne

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Alto Alentejo
fr: Haut Alentejo

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Baixo Alentejo
fr: Bas Alentejo

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
fr: Madère

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
fr: Portugal (régions)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
fr: Pas le Portugal (régions)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
fr: Centre

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
fr: région de Lisbonne

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
fr: Lisbonne

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
fr: Nord

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
fr: Madère

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
fr: Açores

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
fr: municipalités

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
fr: Irlande

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
fr: comtés

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
fr: Pas l'Irlande

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
fr: Tipperary-Nord

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
fr: Tipperary-Sud

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
fr: Roumanie

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
fr: départements

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: romania.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
fr: Pas la Roumanie

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
fr: Miercurea-Ciuc

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
fr: Bucarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
fr: (municipalité de Bucarest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
fr: Russie (districts)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
fr: Pas la Russie (districts)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
fr: Centre

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
fr: Extrême-orient

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
fr: Nord-Ouest

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
fr: Saint-Pétersbourg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
fr: Sibérie

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
fr: Novossibirsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
fr: Sud

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
fr: Rostov-sur-le-Don

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
fr: Oural

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
fr: Iekaterinbourg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
fr: Volga

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
fr: Nijni-Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
fr: Russie (sujets)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
fr: sujets

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
fr: Pas la Russie (sujets)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
fr: Adyguée

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
fr: Maïkop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
fr: Bachkirie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
fr: Oufa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
fr: Bouriatie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
fr: Oulan-Oude

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
fr: République de l'Altaï

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
fr: Gorno-Altaïsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
fr: Daguestan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
fr: Ingouchie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
fr: Kabardino-Balkarie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
fr: Naltchik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
fr: Kalmoukie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
fr: Tcherkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
fr: Carélie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
fr: Komis

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
fr: Maris

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
fr: Ioshkar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
fr: Mordovie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
fr: Iakoutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
fr: Ossétie-du-Nord-Alanie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
fr: Touva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
fr: Oudmourtie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
fr: Ijevsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
fr: Khakassie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
fr: Tchétchénie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
fr: Tchouvachie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
fr: Tcheboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
fr: kraï de l'Altaï

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
fr: Barnaoul

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
fr: kraï de Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
fr: kraï de Krasnoïarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
fr: Krasnoïarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
fr: kraï du Primorie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
fr: kraï de Stavropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
fr: kraï de Khabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
fr: kraï de Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
fr: oblast d'Amour

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
fr: oblast d'Arkhangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
fr: oblast d'Astrakhan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
fr: oblast de Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
fr: oblast de Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
fr: Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
fr: oblast de Vladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
fr: oblast de Volgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
fr: oblast de Vologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
fr: oblast de Voronej

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
fr: Voronej

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
fr: oblast d'Ivanovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
fr: oblast d'Irkoutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
fr: Irkoutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
fr: oblast de Kaliningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
fr: oblast de Kalouga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
fr: Kalouga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
fr: oblast du Kamchatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
fr: oblast de Kemerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
fr: oblast de Kirov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
fr: oblast de Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
fr: oblast de Kourgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
fr: Kourgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
fr: oblast de Koursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
fr: Koursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
fr: oblast de Leningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
fr: Saint-Pétersbourg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
fr: oblast de Lipetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
fr: oblast de Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
fr: oblast de Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
fr: oblast de Mourmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
fr: Mourmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
fr: oblast de Nijni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
fr: Nijni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
fr: oblast de Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
fr: oblast de Novossibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
fr: Novossibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
fr: oblast d'Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
fr: oblast d'Orenbourg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
fr: Orenbourg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
fr: oblast d'Orel

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
fr: Orel

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
fr: oblast de Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
fr: oblast de Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
fr: oblast de Rostov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
fr: Rostov-sur-le-Don

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
fr: oblast de Riazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
fr: Riazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
fr: oblast de Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
fr: oblast de Saratov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
fr: oblast de Sakhaline

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
fr: Ioujno-Sakhalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
fr: oblast de Sverdlovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
fr: Iekaterinbourg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
fr: oblast de Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
fr: oblast de Tambov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
fr: oblast de Tver

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
fr: oblast de Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
fr: oblast de Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
fr: Toula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
fr: oblast de Tioumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
fr: Tioumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
fr: oblast d'Oulianovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
fr: Oulianovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
fr: oblast de Tcheliabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
fr: Tcheliabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
fr: kraï de Transbaïkalie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
fr: Tchita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
fr: oblast de Iaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
fr: Iaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
fr: oblast autonome juif

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
fr: Birobidjan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
fr: Nénétsie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
fr: Narian-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
fr: Khantis-Mansis

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
fr: Khanty-Mansiïsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
fr: Tchoukotka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
fr: Iamalie

[ctx: san-marino.kgm]
en: San Marino
fr: Saint-Marin

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
fr: communes

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
fr: Pas Saint-Marin

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
fr: Saint-Marin

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
fr: Chiesanuova

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
fr: Pas l'Arabie saoudite

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
fr: Al Bahah

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
fr: Al-Hudud ach-Chamaliya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
fr: Médine

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
fr: Al Qasim

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
fr: Riyad

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
fr: Ach-Charqiya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
fr: Asir

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
fr: Haïl

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
fr: La Mecque

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
fr: Pas le Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
fr: Sikkim septentrional

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
fr: Sikkim occidental

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
fr: Sikkim méridional

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
fr: Sikkim oriental

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
fr: Slovaquie

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
fr: Pas la Slovaquie

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
fr: Slovénie (régions traditionnelles)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
fr: Pas la Slovénie (régions traditionnelles)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
fr: Haute-Carniole

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
fr: Basse-Styrie

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
fr: Carinthie

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
fr: Carniole-Intérieure

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
fr: Basse-Carniole

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
fr: Istrie slovène

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
fr: Afrique du Sud

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
fr: Pas l'Afrique du Sud

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
fr: Cap-Oriental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
fr: État-Libre

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
fr: Cap-du-Nord

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
fr: Nord-Ouest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
fr: Cap-Occidental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
fr: Le Cap

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
fr: Amérique du Sud

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
fr: Côte

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
fr: Guyane française

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
fr: Équateur

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
fr: Pérou

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
fr: Bolivie

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
fr: Chili

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
fr: Argentine

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
fr: Corée du Sud

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
fr: régions

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
fr: Hors des limites

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
fr: Chungcheong septentrional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
fr: Chungcheong méridional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
fr: Daejeon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
fr: Jeolla septentrional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
fr: Jeolla méridional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
fr: Gyeongsang méridional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
fr: Gyeongsang septentrional

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
fr: Gangwon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
fr: Gyeonggi

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
fr: Pusan

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
fr: Séoul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
fr: communautés autonomes

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
fr: Pas l'Espagne

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
fr: Frontière extérieure

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
fr: Andalousie

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
fr: Séville

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
fr: Saragosse

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
fr: Asturies

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
fr: îles Baléares

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
fr: Palma de Majorque

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
fr: Pays basque

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
fr: îles Canaries

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
fr: Las Palmas de Gran Canaria et Santa Cruz de Ténérife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
fr: Cantabrie

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
fr: Castille-La Manche

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
fr: Tolède

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
fr: Castille-et-León

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
fr: Catalogne

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
fr: Barcelone

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
fr: Estrémadure

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
fr: Galice

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
fr: Saint-Jacques-de-Compostelle

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
fr: Murcie

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
fr: Pampelune

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
fr: Communauté valencienne

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
fr: Valence

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
fr: Espagne (provinces)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
fr: Andorre

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
fr: Maroc

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
fr: Asturies

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
fr: Barcelone

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
fr: Cadix

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
fr: Cantabrie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
fr: Cordoue

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
fr: Corogne

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
fr: Gérone

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
fr: Gérone

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
fr: Grenade

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
fr: Guipuscoa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
fr: Saint-Sébastien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
fr: îles Baléares

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
fr: Palma de Majorque

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
fr: Murcie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
fr: Pampelune

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
fr: Salamanque

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
fr: Santa Cruz de Ténérife

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
fr: Ségovie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
fr: Séville

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
fr: Tarragone

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
fr: Tolède

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
fr: Valence

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
fr: Biscaye

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
fr: Saragosse

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
fr: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
fr: Pas le Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
fr: Centre

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
fr: Centre-Nord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
fr: Nord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
fr: Est

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
fr: Nord-Ouest

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
fr: Sud

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
fr: Ouest

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
fr: Soudan

[ctx: sudan.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
fr: Pas le Soudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
fr: Al Djazirah

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
fr: Wad Medani

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
fr: Nil bleu

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
fr: Al-Damazin

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
fr: Sannar

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
fr: Nil blanc

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
fr: Darfour septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
fr: El-Fasher

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
fr: Darfour méridional

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
fr: Darfour occidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
fr: Geneina

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
fr: Mer Rouge

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
fr: Port-Soudan

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
fr: Kordofan septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
fr: El Obeid

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
fr: Kordofan méridional

[ctx: sudan.kgm]
en: Kaduqli
fr: Kadugli

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
fr: Nord

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
fr: Dunqula

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
fr: Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
fr: Al-Damar

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
fr: Pas le Suriname

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
fr: Nieuw-Nickerie

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
fr: Nieuw-Amsterdam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
fr: Suède par comtés

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
fr: comtés

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
fr: Limite d'un comté

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
fr: côte

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
fr: Pas la Suède

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
fr: comté de Stockholm

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
fr: comté de Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
fr: comté de Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
fr: comté d'Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
fr: comté de Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
fr: comté de Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
fr: comté de Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
fr: comté de Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
fr: comté de Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
fr: comté de Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
fr: comté de Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
fr: comté de Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
fr: comté de Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
fr: comté de Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
fr: comté de Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
fr: comté de Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
fr: comté de Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
fr: comté de Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
fr: comté de Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
fr: comté de Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
fr: comté de Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
fr: Suisse

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
fr: cantons

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
fr: Pas la Suisse

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
fr: Zurich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
fr: Berne

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
fr: Schwytz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
fr: Glaris

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
fr: Zoug

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
fr: Soleure

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
fr: Bâle-Ville

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
fr: Bâle

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
fr: Bâle-Campagne

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
fr: Schaffhouse

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
fr: Appenzell Rhodes-Extérieures

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
fr: Appenzell Rhodes-Intérieures

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
fr: Saint-Gall

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
fr: Saint-Gall

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
fr: Coire

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
fr: Argovie

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
fr: Thurgovie

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
fr: Tessin

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
fr: Bellinzone

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
fr: Genève

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
fr: Pas le Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
fr: Khodjent

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
fr: région de subordination républicaine

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
fr: Douchanbé

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nilgiris
fr: Nîlgîri

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Vilupuram
fr: Viluppuram

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thiruvarur
fr: Tiruvarur

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kanyakumari
fr: Kanniyakumari

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sivagangai
fr: Sivaganga

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kanchipuram
fr: Kancheepuram

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kerala
fr: Kérala

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karaikal
fr: Kârikâl

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pondicherry
fr: Pondichéry

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
fr: Thaïlande

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
fr: Pas la Thaïlande

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
fr: Buriram

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
fr: Si Saket

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
fr: Chonburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
fr: Prachinburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
fr: Ayutthaya

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
fr: Lopburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
fr: Singburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
fr: Suphanburi

[ctx: tripura.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
fr: Pas le Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
fr: Tripura septentrional

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
fr: Tripura méridional

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
fr: Tripura occidental

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
fr: Pas la Turquie

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
fr: Pas le Turkménistan

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Anau
fr: Änew

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
fr: Daşoguz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
fr: oblasts

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
fr: oblast de Volhynie

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
fr: Loutsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
fr: oblast de Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
fr: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
fr: oblast de Transcarpatie

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
fr: Oujhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
fr: oblast de Rivne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
fr: oblast de Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
fr: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
fr: oblast de Khmelnitski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
fr: Khmelnitski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
fr: oblast d'Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
fr: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
fr: oblast de Tchernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
fr: Tchernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
fr: oblast de Jytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
fr: Jytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
fr: oblast de Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
fr: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
fr: oblast de Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
fr: oblast de Tcherkassy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
fr: Tcherkassy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
fr: oblast de Kirovohrad

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kropyvnytskiy
fr: Kropyvnytsky

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
fr: oblast de Mykolaïv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
fr: Mykolaïv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
fr: oblast d'Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
fr: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
fr: oblast de Tchernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
fr: Tchernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
fr: oblast de Soumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
fr: Soumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
fr: oblast de Poltava

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
fr: oblast de Kharkiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
fr: oblast de Dnipropetrovsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
fr: Dnipropetrovsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
fr: oblast de Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
fr: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
fr: oblast de Zaporijia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
fr: Zaporijia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
fr: oblast de Kherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
fr: oblast de Louhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
fr: Louhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
fr: République autonome de Crimée

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
fr: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
fr: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
fr: Sébastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
fr: mer d'Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
fr: mer Noire

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
fr: Pas l'Ukraine

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
fr: Fontière/Côte

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
fr: Rivière

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
fr: départements

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
fr: Pas l'Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
fr: Côte

[ctx: usa.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
fr: lac Supérieur

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
fr: lac Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
fr: lac Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
fr: lac Érié

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
fr: lac Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
fr: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
fr: Mexique

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
fr: Washington D.C.

[ctx: usa.kgm]
en: California
fr: Californie

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
fr: Floride

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
fr: Hawaï

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
fr: Louisiane

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
fr: Nébraska

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
fr: Virginie

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
fr: Virginie occidentale

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
fr: Pas l'Ouzbékistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
fr: Andijan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
fr: Boukhara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
fr: Boukhara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
fr: Ferghana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
fr: Ferghana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
fr: Jizzakh

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
fr: Khorezm

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
fr: Ourguentch

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
fr: Navoï

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
fr: Kachkadaria

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
fr: Karchi

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
fr: Karakalpakistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
fr: Samarcande

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
fr: Syr-Daria

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
fr: Goulistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
fr: Sourkhan-Daria

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
fr: Termiz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
fr: Tachkent (région)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
fr: Tachkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
fr: Tachkent (ville)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
fr: Vénézuéla

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
fr: états

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
fr: Pas le Vénézuéla

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
fr: Dépendances fédérales

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
fr: District Capitale

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
fr: Caracas

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
fr: Viêt Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
fr: Pas le Viêt Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
fr: Long Xuyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
fr: Bắc Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
fr: Bắc Kạn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
fr: Bạc Liêu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
fr: Bắc Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
fr: Bà Rịa-Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
fr: Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
fr: Bến Tre

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
fr: Bình Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
fr: Quy Nhơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
fr: Bình Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
fr: Thủ Dầu Một

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
fr: Bình Phước

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
fr: Đồng Xoài

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
fr: Bình Thuận

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
fr: Phan Thiết

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
fr: Cà Mau

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
fr: Cần Thơ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
fr: Cao Bằng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
fr: Đắk Lắk

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
fr: Buôn Ma Thuột

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
fr: Đắk Nông

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
fr: Gia Nghĩa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
fr: Đà Nẵng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
fr: Ðiện Biên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
fr: Ðiện Biên Phủ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
fr: Đồng Nai

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
fr: Biên Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
fr: Đồng Tháp

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
fr: Cao Lãnh

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
fr: Pleiku

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
fr: Hà Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
fr: Hải Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
fr: Hải Phòng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
fr: Hà Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
fr: Phủ Lý

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
fr: Hanoï

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
fr: Hà Tây

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
fr: Hà Đông

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
fr: Hà Tĩnh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
fr: Hòa Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
fr: Hồ Chí Minh Ville

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
fr: Hậu Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
fr: Vị Thanh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
fr: Hưng Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
fr: Khánh Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
fr: Kiên Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
fr: Rạch Giá

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
fr: Lai Châu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
fr: Lâm Đồng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
fr: Đà Lạt

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
fr: Lạng Sơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
fr: Lào Cai

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
fr: Tân An

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
fr: Nam Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
fr: Nghệ An

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
fr: Ninh Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
fr: Ninh Thuận

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
fr: Phan Rang-Tháp Chàm

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
fr: Phú Thọ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
fr: Việt Trì

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
fr: Phú Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
fr: Tuy Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
fr: Quảng Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
fr: Đồng Hới

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
fr: Quảng Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
fr: Tam Kỳ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
fr: Quảng Ngãi

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
fr: Quảng Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
fr: Hạ Long

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
fr: Quảng Trị

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
fr: Đông Hà

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
fr: Sóc Trăng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
fr: Sơn La

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
fr: Tây Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
fr: Thái Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
fr: Thái Nguyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
fr: Thanh Hóa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
fr: Thừa Thiên-Huế

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
fr: Huế

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
fr: Tiền Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
fr: Mỹ Tho

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
fr: Trà Vinh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
fr: Tuyên Quang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
fr: Vĩnh Long

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
fr: Vĩnh Phúc

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
fr: Vĩnh Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
fr: Yên Bái

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
fr: Virginie (USA)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
fr: Comtés et cités indépendantes

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
fr: Frontières

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
fr: Non en Virginie

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
fr: Comté de Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
fr: Comté de Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
fr: Comté de Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
fr: Comté de Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
fr: Comté de Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
fr: Comté de Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
fr: Comté de Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
fr: Comté de Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
fr: Comté de Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
fr: Comté de Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
fr: Comté de Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
fr: Comté de Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
fr: Comté de Brunswick

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
fr: Comté de Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
fr: Comté de Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
fr: Comté de Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
fr: Comté de Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
fr: Comté de Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
fr: Comté de la ville de Charles

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
fr: Comté de Charlottetown

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
fr: Comté de Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
fr: Comté de Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
fr: Comté de Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
fr: Comté de Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
fr: Comté de Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
fr: Comté de Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
fr: Comté de Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
fr: Comté de Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
fr: Comté de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
fr: Comté de Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
fr: Comté de Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
fr: Comté de Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
fr: Comté de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
fr: Comté de Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
fr: Comté de Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
fr: Comté de Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
fr: Comté de Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
fr: Comté de Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
fr: Comté de Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
fr: Comté de Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
fr: Comté de Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
fr: Comté de Hanovre

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
fr: Comté de Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
fr: Comté de Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
fr: Comté de Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
fr: Comté de l'île de Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
fr: Comté de la ville de James

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
fr: Comté de King et de Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
fr: Comté de King George

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
fr: Comté de King William

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
fr: Comté de Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
fr: Comté de Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
fr: Comté de Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
fr: Comté de Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
fr: Comté de Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
fr: Comté de Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
fr: Comté de Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
fr: Comté de Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
fr: Comté de Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
fr: Comté de Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
fr: Comté de Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
fr: Comté de New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
fr: Comté de Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
fr: Comté de Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
fr: Comté de Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
fr: Comté de Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
fr: Comté de Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
fr: Comté de Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
fr: Comté de Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
fr: Comté de Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
fr: Comté de Prince Edward

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
fr: Comté de Prince George

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
fr: Comté du Prince William

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
fr: Comté de Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
fr: Comté de Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
fr: Comté de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
fr: Comté de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
fr: Comté de Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
fr: Comté de Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
fr: Comté de Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
fr: Comté de Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
fr: Comté de Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
fr: Comté de Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
fr: Comté de Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
fr: Comté de Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
fr: Comté de Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
fr: Comté de Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
fr: Comté de Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
fr: Comté de Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
fr: Comté de Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
fr: Comté de Washington

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
fr: Comté de Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
fr: Comté de Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
fr: Comté de Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
fr: Comté de York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
fr: Ville d'Alexandrie

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
fr: Ville de Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
fr: Ville de Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
fr: Ville de Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
fr: Ville de Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
fr: Ville de Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
fr: Ville de Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
fr: Ville de Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
fr: Ville de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
fr: Ville de Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
fr: Ville de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
fr: Ville de Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
fr: Ville de Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
fr: Ville de Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
fr: Ville de Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
fr: Ville de Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
fr: Ville de Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
fr: Ville de Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
fr: Ville de Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
fr: Ville de Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
fr: Ville de Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
fr: Ville de Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
fr: Ville de Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
fr: Ville de Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
fr: Ville de Pétersbourg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
fr: Ville de Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
fr: Ville de Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
fr: Ville de Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
fr: Ville de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
fr: Ville de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
fr: Ville de Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
fr: Ville de Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
fr: Ville de Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
fr: Ville de Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
fr: Ville de Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
fr: Ville de Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
fr: Ville de Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
fr: Monde (étendues d'eaux)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
fr: océans et bassins

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
fr: Pas une étendue d'eau du Monde

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
fr: océan Arctique

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
fr: Pacifique Nord

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
fr: Atlantique Nord

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
fr: Pacifique Sud

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
fr: Atlantique Sud

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
fr: océan Indien

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
fr: océan Antarctique

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
fr: lac Tchad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
fr: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
fr: Ogooué

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
fr: delta de l'Okavango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
fr: Drâa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
fr: Sénégal

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
fr: Chébéli

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
fr: lac Turkana

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
fr: Zambèze

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
fr: Dalälven

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
fr: Dniepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
fr: Dniestr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
fr: Èbre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
fr: Glomma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
fr: Kura (et l'Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
fr: Pô

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
fr: Rhin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
fr: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
fr: Tage

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
fr: Tigre (et l'Euphrate)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
fr: Oural

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
fr: Vistule

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
fr: Amou-Daria

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
fr: Amour

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
fr: lac Balkhash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
fr: Chao Phraya

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
fr: Gange

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
fr: Godâvarî

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
fr: fleuve Rouge

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
fr: fleuve Jaune

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
fr: Indiguirka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
fr: Krishnâ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
fr: Léna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
fr: Mékong

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
fr: Murray (et le Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Narmada
fr: Narmadâ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
fr: Salouen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
fr: Syr-Daria

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
fr: fleuve Xi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
fr: Yalou

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
fr: Yangtsé

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
fr: Ienisseï

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
fr: Alabama (et la Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
fr: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
fr: Río Grande de Santiago

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
fr: Saint-Laurent

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
fr: Amazone

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
fr: Orénoque

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
fr: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
fr: Parnaíba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
fr: Río Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
fr: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
fr: lac Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
fr: lac Eyre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
fr: mer Caspienne

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
fr: Tibre

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
fr: Bengale-Occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
fr: districts

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
fr: Pas le Bengale-Occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
fr: Frontière

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
fr: Medinipur occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
fr: Medinipur oriental

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
fr: 24-Parganas méridional

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
fr: 24-Parganas septentrional

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
fr: Calcutta

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
fr: Hugli

[ctx: westbengal.kgm]
en: Chunchura
fr: Chuchura

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
fr: Murchidabad

[ctx: westbengal.kgm]
en: Inreg Bazar
fr: English Bazar

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
fr: Dinajpur méridional

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
fr: Dinajpur septentrional

[ctx: world.kgm]
en: World
fr: Monde

[ctx: world.kgm]
en: Countries
fr: pays

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
fr: Pas une nation

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
fr: Alger

[ctx: world.kgm]
en: Benin
fr: Bénin

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
fr: Cameroun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
fr: Centrafrique

[ctx: world.kgm]
en: Chad
fr: Tchad

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fr: République démocratique du Congo

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
fr: Égypte

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
fr: Érythrée

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
fr: Éthiopie

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
fr: Addis-Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
fr: Guinée

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
fr: Téhéran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
fr: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
fr: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Israel
fr: Israël

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
fr: Jérusalem

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
fr: Jordanie

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
fr: Koweït

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
fr: Koweït

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
fr: Liban

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
fr: Beyrouth

[ctx: world.kgm]
en: Libya
fr: Lybie

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
fr: Mauritanie

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
fr: Maroc

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
fr: Namibie

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
fr: Nigéria

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
fr: Congo

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
fr: Basse-Silésie

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
fr: Riyad

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
fr: Sénégal

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
fr: Somalie

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
fr: Afrique du Sud

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
fr: Pretoria, Bloemfontein et Le Cap

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
fr: Soudan

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

[ctx: world.kgm]
en: Juba
fr: Djouba

[ctx: world.kgm]
en: Syria
fr: Syrie

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
fr: Damas

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
fr: Tanzanie

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
fr: Gambie

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
fr: Tunisie

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
fr: Ouganda

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
fr: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
fr: Mascate

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
fr: Cisjordanie

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
fr: Laâyoune

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
fr: Yémen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
fr: Sanaa

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: world.kgm]
en: Albania
fr: Albanie

[ctx: world.kgm]
en: Austria
fr: Autriche

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
fr: Vienne

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
fr: Biélorussie

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
fr: Belgique

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
fr: Bruxelles

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
fr: Bulgarie

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
fr: Croatie

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
fr: République tchèque

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
fr: Danemark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
fr: Copenhague

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
fr: Estonie

[ctx: world.kgm]
en: Finland
fr: Finlande

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

[ctx: world.kgm]
en: Germany
fr: Allemagne

[ctx: world.kgm]
en: Greece
fr: Grèce

[ctx: world.kgm]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
fr: Hongrie

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
fr: Islande

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
fr: Irlande

[ctx: world.kgm]
en: Italy
fr: Italie

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
fr: Lettonie

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
fr: Lithuanie

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
fr: Moldavie

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
fr: Pays-Bas

[ctx: world.kgm]
en: Norway
fr: Norvège

[ctx: world.kgm]
en: Poland
fr: Pologne

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
fr: Varsovie

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
fr: Lisbonne

[ctx: world.kgm]
en: Romania
fr: Roumanie

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
fr: Bucarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
fr: Saint-Marin

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
fr: Serbie

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
fr: Monténégro

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
fr: Slovaquie

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
fr: Slovénie

[ctx: world.kgm]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
fr: Suède

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
fr: Suisse

[ctx: world.kgm]
en: Bern
fr: Berne

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

[ctx: world.kgm]
en: London
fr: Londres

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
fr: Salvador

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
fr: États-Unis d'Amérique

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
fr: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
fr: République dominicaine

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
fr: Saint-Domingue

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
fr: Haïti

[ctx: world.kgm]
en: Havana
fr: Havane

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
fr: Dominique

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
fr: Barbade

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
fr: Saint-Jean

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
fr: Port-d'Espagne

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
fr: Mexique

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
fr: Mexico

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
fr: Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
fr: Panama

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
fr: Guyane française

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
fr: Équateur

[ctx: world.kgm]
en: Peru
fr: Pérou

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
fr: Bolivie

[ctx: world.kgm]
en: Chile
fr: Chili

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
fr: Argentine

[ctx: world.kgm]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
fr: Vatican

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
fr: Andorre

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
fr: Andorre-la-Vieille

[ctx: world.kgm]
en: China
fr: Chine

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
fr: Pékin

[ctx: world.kgm]
en: India
fr: Inde

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fr: Colombo et Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
fr: Mongolie

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
fr: Oulan-Bator

[ctx: world.kgm]
en: Nur-Sultan
fr: Noursoultan

[ctx: world.kgm]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
fr: Birmanie

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
fr: Népal

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
fr: Katmandou

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
fr: Bhoutan

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
fr: Indonésie

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
fr: Malaisie

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
fr: Dhâkâ

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
fr: Chypre

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
fr: Nicosie

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
fr: Kaboul

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

[ctx: world.kgm]
en: Baku
fr: Bakou

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
fr: Arménie

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
fr: Erevan

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
fr: Bahreïn

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
fr: Tbilissi

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
fr: Bichkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
fr: Douchanbé

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
fr: Islâmâbâd

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
fr: Cambodge

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
fr: Timor oriental

[ctx: world.kgm]
en: Manila
fr: Manille

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
fr: Thaïlande

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
fr: Viêt Nam

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
fr: Hanoï

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
fr: Chine (Taïwan)

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
fr: Corée du Nord

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
fr: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
fr: Corée du Sud

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
fr: Séoul

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
fr: îles Fidji

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
fr: Groenland (Danemark)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
fr: Monde (continents depuis le pôle Nord)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
fr: continents

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
fr: Quel est le plus haut sommet de %1 ?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
fr: continents par plus hauts sommets

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
fr: Lequel a %1 comme plus haut sommet ?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
fr: Plus hauts sommets des continents

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
fr: Afrique

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
fr: Kilimandjaro

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
fr: Amérique du Nord

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
fr: McKinley

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
fr: Amérique du Sud

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
fr: Antarctique

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
fr: Asie

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
fr: Elbrouz

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
fr: Océanie

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
fr: Yémen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
fr: gouvernorats

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
fr: Pas le Yémen

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
fr: Aden

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
fr: Amran

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fr: République démocratique du Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
fr: Pas la République démocratique du Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
fr: Kongo-Central

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
fr: Kasaï Central

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
fr: Kasaï-Oriental

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lusambo
fr: Huambo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lualaba
fr: Lwalaba

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
fr: Zambie (districts)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
fr: Pas la Zambie (districts)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
fr: Zambie (provinces)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
fr: Pas la Zambie (provinces)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
fr: province centrale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
fr: province orientale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Luapula
fr: province de Luapula

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
fr: province de Lusaka

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
fr: province septentrionale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
fr: province nord-occidentale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
fr: province méridionale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
fr: province occidentale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
fr: provinces

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
fr: Pas le Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
fr: Mashonaland oriental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
fr: Mashonaland occidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
fr: Matabeleland septentrional

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
fr: Matabeleland méridional

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
fr: Zimbabwe (districts)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
fr: districts

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
fr: Frontière

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
fr: Eau

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
fr: Pas le Zimbabwe (districts)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
fr: Uzumba-Maramba-Pfungwe

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
fr: Gokwe Nord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
fr: Gokwe Sud
