dragonplayer - en to cs translation catalogue (80 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
cs: &Přehrát

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

[ctx: @action]
en: Play
cs: Přehrát

[ctx: @action]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
cs: Hlasitost

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
cs: Preferované měřítko

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
cs: Měřítko 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
cs: <b>Upravit měřítko videa?</b>

en: Audio CD
cs: Zvukové CD

en: Data CD
cs: Datové CD

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
cs: Vybrat disk

en: Select a disc to play.
cs: Vybrat disk k přehrání.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playFileButton)
en: Play File
cs: Přehrát soubor

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playDiskButton)
en: Play Disc
cs: Přehrát disk

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playStreamButton)
en: Play Stream
cs: Přehrát proud

en: Dragon Player
cs: Přehrávač Dragon

en: A video player that has a usability focus
cs: Přehrávač videa se zaměřením na jednoduchost použití

en: Improvements and polish
cs: Vylepšení a vypilování

en: Creator of Phonon
cs: Tvůrce Phononu

en: Dragon Player icon
cs: Ikona přehrávače Dragon

en: Handbook
cs: Příručka

en: Great reference code
cs: Výborný referenční kód

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
cs: Yatta bylo jediné video, které jsem měl k testování na svém laptopu. :-)

en: MPRIS v2 support
cs: Podpora MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
cs: Port na KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
cs: Přehrát DVD video

en: Play 'URL'
cs: Přehrát 'URL'

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
cs: Poměr st&ran

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
cs: Zvukové k&anály

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
cs: &Titulky

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
cs: Rozhodnout &automaticky

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
cs: Ana&morfní (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
cs: Ve&likost okna

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
cs: <qt>Spuštění Phononu selhalo. Dragon Player bude nyní ukončen.</qt>

[ctx: @action]
en: Play &Media...
cs: Přehrát &média...

[ctx: @action]
en: Increase Volume
cs: Zvýšit hlasitost

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
cs: Snížit hlasitost

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
cs: Ztlumit

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
cs: Resetovat měřítko videa

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
cs: Přepnout nabídku

en: Position Slider
cs: Posuvník umístění

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
cs: Nastavení videa

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
cs: Pouze jedna instance

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: @action next chapter]
en: Next
cs: Následující

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
cs: Vrátit se o 10% zpět

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
cs: Přejít o 10% vpřed

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
cs: Vrátit o 10 sekund zpět

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
cs: Přejít o 10 sekund vpřed

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
cs: Ztlumit

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
cs: Přehrávač Dragon byl požádán, aby otevřel prázdné URL; toto není možné.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
cs: Vyberte soubor k přehrání

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
cs: Vyberte proud k přehrání

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
cs: Proud:

en: Sorry, no media was found in the drop
cs: Bohužel, nebyla nalezena žádná média

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
cs: přehrávání videa

en: No media loaded
cs: Nenačtena žádná média

en: Paused
cs: Pozastaveno

[ctx: @title:window]
en: Play Media
cs: Přehrát média

en: What media would you like to play?
cs: Která média si přejete přehrát?

[ctx: @action:button]
en: Play File...
cs: Přehrát soubor...

en: The file is not a playlist
cs: Tento soubor není seznam skladeb

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
cs: Přehrávač Dragon nemůže stáhnout vzdálený seznam skladeb: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
cs: <qt>Seznam skladeb, <i>'%1'</i>, nemohl být zpracován. Není prázdný?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
cs: Přehrávač Dragon nemohl otevřít soubor: %1

[ctx: @action Copy the URL of the selected multimedia]
en: Copy URL
cs: Kopírovat URL

[ctx: @action]
en: Clear List
cs: Smazat seznam

[ctx: @action]
en: Remove Entry
cs: Odstranit položku

en: This file could not be found. Would you like to remove it from the playlist?
cs: Soubor nelze najít. Přejete si jej odebrat ze seznamu skladeb?

[ctx: @title:window]
en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: Track %1/%2
cs: Stopa %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
cs: Jas:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
cs: Kontrast:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
cs: Tón:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
cs: Sytost:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
cs: Obnovit výchozí

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
cs: Výběr &DVD titulků

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
cs: &Automaticky
