dragonplayer - en to sv translation catalogue (83 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
sv: S&pela

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @action]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
sv: Föredragen skala

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
sv: Skala 100 %

en: <b>Adjust video scale?</b>
sv: <b>Justera videoskala?</b>

[ctx: Digital Versatile Disc, but keep it short]
en: DVD
sv: Dvd

en: Video CD
sv: Video-cd

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Data CD
sv: Data-cd

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
sv: Välj en skiva

en: Select a disc to play.
sv: Välj en skiva att spela.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playFileButton)
en: Play File
sv: Spela fil

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playDiskButton)
en: Play Disc
sv: Spela skiva

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playStreamButton)
en: Play Stream
sv: Spela ström

en: Dragon Player
sv: Dragon videospelare

en: A video player that has a usability focus
sv: En videospelare med fokus på användarvänlighet

en: Improvements and polish
sv: Förbättringar och finslipning

en: Creator of Phonon
sv: Skapar av Phonon

en: Dragon Player icon
sv: Ikon för Dragon videospelare

en: Handbook
sv: Handbok

en: Great reference code
sv: Utmärkt referenskod

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
sv: Yatta råkade vara den enda videon på min bärbara dator att prova med.

en: MPRIS v2 support
sv: Stöd för MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
sv: Konvertering till KF5 och Plasma 5

en: Play DVD Video
sv: Spela dvd-video

en: Play 'URL'
sv: Spela webbadress

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
sv: P&roportion

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
sv: &Ljudkanaler

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
sv: Te&xtning

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
sv: Bestäm &automatiskt

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
sv: Ana&morfisk (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
sv: &Fönsterstorlek

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
sv: <qt>Phonon kunde inte initieras med lyckat resultat. Dragon videospelare kommer nu att avslutas.</qt>

[ctx: @action]
en: Play &Media...
sv: Spela &media...

[ctx: @action]
en: Increase Volume
sv: Öka volym

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
sv: Minska volym

[ctx: @action]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
sv: Tyst

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
sv: Återställ videoskala

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
sv: Växla meny

en: Position Slider
sv: Positionsreglage

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
sv: Videoinställningar

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
sv: Bara en instans

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @action next chapter]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
sv: Bakåt 10 %

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
sv: Framåt 10 %

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
sv: Gå bakåt 10 sekunder

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
sv: Gå framåt 10 sekunder

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
sv: Tyst

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
sv: Dragon videospelare ombads att öppna en tom webbadress. Det kan inte göras.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
sv: Välj en fil att spela

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
sv: Ström att spela

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
sv: Ström:

en: Sorry, no media was found in the drop
sv: Tyvärr hittades inga media i det som släpptes

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
sv: spelar en video

en: No media loaded
sv: Inga media laddade

en: Paused
sv: Paus

[ctx: @title:window]
en: Play Media
sv: Spela media

en: What media would you like to play?
sv: Vilket media vill du spela?

[ctx: @action:button]
en: Play File...
sv: Spela fil...

en: The file is not a playlist
sv: Filen är inte en spellista

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
sv: Dragon videospelare kunde inte ladda ner fjärrspellista: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
sv: <qt>Spellistan <i>'%1'</i> kunde inte tolkas. Kanske den är tom?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
sv: Dragon videospelare kunde inte öppna filen: %1

[ctx: @action Copy the URL of the selected multimedia]
en: Copy URL
sv: Kopiera webbadress

[ctx: @action]
en: Clear List
sv: Rensa lista

[ctx: @action]
en: Remove Entry
sv: Ta bort post

en: This file could not be found. Would you like to remove it from the playlist?
sv: Filen kunde inte hittas. Vill du ta bort den från spellistan?

[ctx: @title:window]
en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Track %1/%2
sv: Spår %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
sv: Ljusstyrka:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
sv: Kontrast:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
sv: Färgton:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
sv: Färgmättnad:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
sv: Återställ förval

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
sv: Val av &dvd-textning

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
sv: &Automatisk
