kmailcvt - en to sv translation catalogue (115 entries)

en: Import Balsa Local Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Balsa

en: <p><b>Balsa import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Balsa mailfolder (usually ~/mail/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Balsa-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Balsa</b></p><p>Välj baskatalog för Balsas e-postkatalog (oftast ~/mail/).</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Balsa-Import".</p>

en: No directory selected.
sv: Ingen katalog vald.

en: No files found for import.
sv: Inga filer hittades att importera.

en: Finished importing emails from %1
sv: Avslutade import av e-post från %1

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
sv[0]: 1 duplicerat brev importerades inte
sv[1]: %1 duplicerade brev importerades inte

en: Finished import, canceled by user.
sv: Avslutade import, avbruten av användaren.

[ctx: define folder name where we import evolution mails]
en: Evolution-Import
sv: Import från Evolution

en: Import folder %1...
sv: Importera katalog %1...

en: Could not import %1
sv: Kunde inte importera %1

en: Import Claws-mail Maildirs and Folder Structure
sv: Importera Claws-mail brevkataloger och katalogstruktur

en: <p><b>Claws-mail import filter</b></p><p>Select the base directory of the Claws-mail mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "ClawsMail-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Claws-mail</b></p><p>Välj baskatalog för Claws-mail brevkorg som du vill importera (oftast ~/Mail).</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "ClawsMail-Import" i din lokala korg.</p> <p>Det här filtret återskapar också status på ett brev, t.ex. nytt eller vidarebefordrat.</p>

[ctx: define folder name where we will import clawsmail mails]
en: ClawsMail-Import
sv: Import från Claws-mail

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Evolution 1.x

en: Simon MARTIN<br /><br />( Filter accelerated by Danny Kukawka )
sv: Simon MARTIN<br /><br />(filter uppsnabbat av Danny Kukawka)

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Evolution 1.x</b></p><p>Välj baskatalog för Evolutions e-post (oftast ~/evolution/local).</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Evolution import".</p>

en: Unable to open %1, skipping
sv: Kunde inte öppna %1. Hoppar över.

en: Importing emails from %1...
sv: Importerar brev från %1...

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Evolution 2.x

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Evolution 2.x</b></p><p>Välj baskatalogen för den lokala brevkatalogen i Evolution (oftast ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Observera:</b> Välj aldrig en katalog som <u>inte</u> innehåller mbox-filer (till exempel en brevkatalog). Om du gör det ändå, får du många nya korgar.</p> <p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Evolution-import".</p>

en: Start import file %1...
sv: Starta import av filen %1...

en: Import Evolution 3.x Local Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Evolution 3.x

en: <p><b>Evolution 3.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Evolution 3.x</b></p><p>Välj baskatalog för Evolutions e-postkatalog (oftast ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Evolution import".</p>

en: Import Icedove Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Icedove

en: <p><b>Icedove import filter</b></p><p>Select your base Icedove mailfolder (usually ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Icedove-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Icedove</b></p><p>Välj baskatalogen för e-post i Icedove (oftast ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Observera:</b> Välj aldrig en katalog som <u>inte</u> innehåller mbox-filer (till exempel en brevkatalog). Om du gör det ändå, får du många nya korgar.</p> <p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Icedove-Import".</p>

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
sv: Importera Kmails brevkataloger och katalogstruktur

en: <p><b>KMail import filter</b></p><p>Select the base directory of the KMail mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> Never select your current local KMail maildir (usually ~/Mail or ~/.kde/share/apps/kmail/mail ): in this case, ImportWizard may become stuck in a continuous loop. </p><p>This filter does not import KMail mailfolders with mbox files.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "KMail-Import" in your local folder.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Kmail</b></p><p>Välj baskatalogen för den Kmail brevkorg som du vill importera.</p><p><b>Observera:</b> Välj aldrig ditt nuvarande lokala brevkatalog för Kmail (oftast ~/Mail eller ~/.kde/share/apps/kmail/mail). I detta fall kan Kmailcvt hamna i en kontinuerlig snurra.</p><p>Det här filtret importerar inte Kmail brevkataloger med mbox-filer.</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "KMail-Import" i din lokala korg.</p>

en: Could not import %1, duplicated message
sv: Kunde inte importera %1, duplicerat brev

en: Import KMail Archive File
sv: Importera Kmail-arkivfil

en: <p><b>KMail Archive File Import Filter</b></p><p>This filter will import archives files previously exported by KMail.</p><p>Archive files contain a complete folder subtree compressed into a single file.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Kmail-arkivfiler</b></p><p>Filtret importerar arkivfiler som tidigare har exporterats av Kmail.</p><p>Arkivfiler innehåller ett fullständigt katalogdelträd komprimerat till en enda fil.</p>

en: Importing folder '%1'...
sv: Importerar korg %1...

en: Unexpected subfolder %1 in folder %2.
sv: Oväntad delkorg %1 i korgen %2.

en: No subfolder named 'cur' in folder %1.
sv: Ingen delkorg som heter 'cur' i korgen %1.

en: Unexpected subdirectory named '%1'.
sv: Oväntad underkatalog med namnet '%1'.

en: Select KMail Archive File to Import
sv: Välj Kmail-arkivfil att importera

en: KMail Archive Files
sv: Kmail-arkivfiler

en: Please select an archive file that should be imported.
sv: Välj en arkivfil som ska importeras.

en: No archive selected.
sv: Inget arkiv valt.

en: The file '%1' does not appear to be a valid archive.
sv: Filen '%1' verkar inte vara ett giltigt arkiv.

en: Unable to open archive file '%1'
sv: Kan inte öppna arkivfilen '%1'

en: Counting files in archive...
sv: Räknar filer i arkivet...

en: Importing the archive file '%1' into the folder '%2' succeeded.
sv: Import av arkivfilen '%1' till korgen '%2' lyckades.

en: 1 message was imported. | %1 messages were imported.
sv[0]: 1 brev importerades.
sv[1]: %1 brev importerades.

en: Importing the archive failed.
sv: Import av arkivet misslyckades.

en: Import Lotus Notes Emails
sv: Importera e-post från Lotus Notes

en: <p><b>Lotus Notes Structured Text mail import filter</b></p><p>This filter will import Structure Text files from an exported Lotus Notes email client into KMail. Use this filter if you want to import mails from Lotus or other mailers that use Lotus Notes' Structured Text format.</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the imported messages will be stored in subfolders named by the files they came from under: "LNotes-Import" in your local folder.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Lotus Notes strukturerad text e-post</b></p><p>Det här filtret importerar strukturerade textfiler från export av en Lotus Notes e-postklient till Kmail. Använd filtret om du vill importera post från Lotus eller andra e-postprogram som använder Lotus Notes strukturerade textformat.</p> <p><b>Observera:</b> Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras importerade brev i underkorgar som namnges av filerna de kom ifrån under "LNotes-Import" i din lokala korg.</p>

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: No files selected.
sv: Inga filer valda.

en: Importing emails from %1
sv: Importerar brev från %1

[ctx: Define folder name where we import lotus note mails]
en: LNotes-Import
sv: Import från Lnotes

en: Message %1
sv: Brev %1

en: Import From OS X Mail
sv: Importera korgar från OS X-Mail

en: Chris Howells<br /><br />Filter accelerated by Danny Kukawka )
sv: Chris Howells<br /><br />(filter uppsnabbat av Danny Kukawka)

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
sv: <p><b>OS X-importfilter för e-post</b></p><p>Det här filtret importerar e-post från e-postprogrammet i Apple Mac OS X.</p>

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
sv[0]: 1 duplicerat brev importerades inte till korgen %2 i Kmail
sv[1]: %1 duplicerade brev importerades inte till korgen %2 i Kmail

en: Import mailman gzip Files
sv: Importera mailman gzip-filer

en: <p><b>mailman gzip import filter</b></p><p>This filter will import mailman gzipped files into KMail.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MAILMAN-</p>
sv: <p><b>Importfilter för mailman gzip-filer</b></p><p>Det här filtret importerar mailman gzip-filer till Kmail.</p><p><b>Observera:</b> E-post importeras till kataloger som får namn efter filen de kom från, med prefixet MAILMAN-.</p>

en: gzip Files
sv: gzip-filer

en: Unable to open archive file '%1', skipping
sv: Kan inte öppna arkivfilen '%1', hoppar över den

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
sv: Importera mbox-filer (Unix, Evolution)

en: Laurence Anderson <p>( Filter accelerated by Danny Kukawka )</p>
sv: Laurence Anderson <p>(filter uppsnabbat av Danny Kukawka)</p>

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
sv: <p><b>Importfilter för mbox</b></p><p>Det här filtret importerar mbox-filer till Kmail. Använd filtret om du vill importera post från Ximian Evolution eller andra e-postprogram som använder det här traditionella Unix-formatet.</p> <p><b>Observera:</b> E-post importeras till kataloger som får namn efter filen de kom från, med prefixet MBOX-.</p>

en: mbox Files
sv: mbox-filer

en: Import Outlook Express Emails
sv: Importera e-post från Outlook Express

en: Laurence Anderson <br>( Filter enhanced by Danny Kukawka )</p>
sv: Laurence Anderson <br>(filter förbättrat av Danny Kukawka)</p>

en: <p><b>Outlook Express 4/5/6 import filter</b></p><p>You will need to locate the folder where the mailbox has been stored by searching for .dbx or .mbx files under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> in Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> in Windows 2000 or later</li></ul></p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders from Outlook Express 5 and 6 will be stored under: "OE-Import" in your local folder.</p>
sv: <p><b>Outlook Express 4/5/6-importfilter</b></p><p>Du måste hitta katalogen där brevlådan har lagrats genom att söka efter .dbx- eller .mbx-filer under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> i Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> i Windows 2000 eller senare</li></ul></p><p><b>Observera:</b> Eftersom det är möjligt att skapa om katalog-strukturen, lagras alla korgar från Outlook 5 och 6 under: "OE-import" i din lokala katalog.</p>

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
sv: Ingen Outlook Express-brevlåda hittades i katalog %1.

en: Import folder structure...
sv: Importera katalogstruktur...

en: Finished importing Outlook Express emails
sv: Avslutade import av Outlook Express e-post

en: Unable to open mailbox %1
sv: Kan inte öppna brevlåda %1

en: Importing OE4 Mailbox %1
sv: Importerar OE4-brevlåda %1

en: Importing OE5+ Mailbox %1
sv: Importerar OE5+-brevlåda %1

en: Importing OE5+ Folder file %1
sv: Importerar OE5+-katalogfil %1

en: Import Opera Emails
sv: Importera e-post från Opera

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
sv: <p><b>Importfilter för e-post från Opera</b></p><p>Det här filtret importerar brev från Operas brevkorgar. Använd filtret om du vill importera alla brev från ett konto i Operas brevkatalog.</p><p>Välj kontots katalog (oftast ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Observera:</b> E-post importeras till en katalog som får namn efter kontot de kom från, med prefixet OPERA-.</p>

en: Importing new mail files...
sv: Importerar nya brevfiler...

en: Counting files...
sv: Räknar filer...

en: Import Plain Text Emails
sv: Importera enkla textbrev

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
sv: <p>Välj katalogen som innehåller e-post i ditt system. E-post läggs i en katalog med samma namn som de fanns i, med prefixet PLAIN-</p><p>Det här filtret importerar all .msg-, .eml- och .txt-e-post.</p>

en: Import Folders From Pegasus-Mail
sv: Importera korgar från Pegasus-Mail

en: Holger Schurig <br>( rewritten by Danny Kukawka )
sv: Holger Schurig <br>(omskrivet av Danny Kukawka)

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
sv: <p>Välj Pegasus-Mail-katalogen på systemet (som innehåller CNM-, PMM- och MBX-filer). I många system lagras den här filen på C:\pmail\mail eller C:\pmail\mail\admin.</p><p><b>Observera:</b> Eftersom det är möjligt att återskapa katalogstrukturen, lagras alla kataloger under "PegasusMail-Import".</p>

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
sv: Kan inte tolka katalogstrukturen. Fortsätter import utan stöd för underkataloger.

en: Importing new mail files ('.cnm')...
sv: Importerar nya brevfiler (".cnm")...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
sv: Importerar brevkorgar (".pmm")...

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
sv: Importerar Unix-brevkorgar (".mbx")...

[ctx: define folder name when we will import pegasus mail]
en: PegasusMail-Import
sv: Import från Pegasusmail

en: Importing %1
sv: Importerar %1

en: Parsing the folder structure...
sv: Tolkar katalogstrukturen...

en: Import SeaMonkey Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från SeaMonkey

en: <p><b>SeaMonkey import filter</b></p><p>Select your base SeaMonkey mailfolder (usually ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "SeaMonkey-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för SeaMonkey</b></p><p>Välj baskatalogen för e-post i SeaMonkey (oftast ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Observera:</b> Välj aldrig en katalog som <u>inte</u> innehåller mbox-filer (till exempel en brevkatalog). Om du gör det ändå, får du många nya korgar.</p> <p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "SeaMonkey-Import".</p>

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
sv: Importera brevkataloger och katalogstruktur från Sylpheed

en: <p><b>Sylpheed import filter</b></p><p>Select the base directory of the Sylpheed mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Sylpheed-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Sylpheed</b></p><p>Välj baskatalog för Sylphed brevkorg som du vill importera (oftast ~/Mail).</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Sylpheed-Import" i din lokala korg.</p> <p>Det här filtret återskapar också status på ett brev, t.ex. nytt eller vidarebefordrat.</p>

[ctx: define folder name where we will import sylpheed mails]
en: Sylpheed-Import
sv: Import från Sylpheed

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Bat!

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
sv: <p><b>Importfilter för Bat!</b></p><p>Välj baskatalogen för den lokala Bat! brevkorg som du vill importera.</p><p><b>Observera:</b> Filtret importerar i synnerhet *.tbb-filer från lokala korgar i Bat!, t.ex. från POP-konton och inte från IMAP/DIMAP-konton.</p><p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "TheBat-Import" i din lokala korg.</p>

[ctx: Define folder where we will import thebat mails]
en: TheBat-Import
sv: Import från Thebat

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
sv: Importera lokala brev och katalogstruktur från Thunderbird/Mozilla

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
sv: <p><b>Importfilter för Thunderbird/Mozilla</b></p><p>Välj baskatalogen för e-post i Thunderbird/Mozilla (oftast ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Observera:</b> Välj aldrig en katalog som <u>inte</u> innehåller mbox-filer (till exempel en brevkatalog). Om du gör det ändå, får du många nya korgar.</p> <p>Eftersom det är möjligt att återskapa korgstrukturen, lagras alla korgar under: "Thunderbird-Import".</p>

[ctx: @title:window]
en: Select thunderbird profile
sv: Välj profil för Thunderbird

en:  (default)
sv:  (förval)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: To:
sv: Till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Current:
sv: Nuvarande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textStatus)
en: Importing in progress...
sv: Import pågår...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Total:
sv: Totalt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select Profile:
sv: Välj profil:

en: Error: failed to read temporary file at %1
sv: Fel: Misslyckades läsa tillfällig fil %1

en: <b>Warning:</b> Got a bad message folder, adding to root folder.
sv: <b>Varning:</b> Hämtade felaktig brevkorg, lägger till i rotkorg.

en: <b>Warning:</b> Could not check that the folder already exists. Reason: %1
sv: <b>Varning:</b> Kunde inte kontrollera att korgen redan finns: Orsak: %1

en: <b>Error:</b> Could not create folder. Reason: %1
sv: <b>Fel:</b> Kunde inte skapa korg. Orsak: %1

en: <b>Warning:</b> Could not fetch mail in folder %1. Reason: %2 You may have duplicate messages.
sv: <b>Varning:</b> Kunde inte hämta brev i korgen %1. Orsak: %2. Det kan finnas duplicerade brev.

en: <b>Warning:</b> Got an invalid message in folder %1.
sv: <b>Varning:</b> Hittade ett ogiltigt brev i korgen %1.

en: <b>Error:</b> Could not add message to folder %1. Reason: %2
sv: <b>Fel:</b> Kunde inte lägga till brev i korgen %1. Orsak: %2

en: Unable to retrieve folder for folder path %1.
sv: Kan inte hämta korg med katalogsökvägen %1.
