kgpg - en to sv translation catalogue (657 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
sv: Namn (minst fem tecken):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
sv: Kommentar (valfri):

en: This function is not available on this system. The symbolic link to the private GnuPG keys cannot be created.
sv: Funktionen är inte tillgänglig på systemet. Den symboliska länken till privata GnuPG-nycklar kan inte skapas.

en: No mail was sent for the following user id because it belongs to a key without encryption capability: | No mail was sent for the following user ids because they belong to keys without encryption capability:
sv[0]: Inget brev skickades för följande användaridentitet eftersom den tillhör en nyckel utan krypteringsmöjlighet:
sv[1]: Inget brev skickades för följande användaridentiteter eftersom de tillhör nycklar utan krypteringsmöjlighet:

en: No mail was sent for the following user id because it was already signed: | No mail was sent for the following user ids because they were already signed:
sv[0]: Inget brev skickades för följande användaridentitet eftersom den redan var signerad:
sv[1]: Inget brev skickades för följande användaridentiteter eftersom de redan var signerade:

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
sv: Din nyckel %1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: <qt><b>Custom Decryption Command:</b><br />
    <p>This option allows the user to specify a custom command to be executed by GPG when decryption occurs. (This is recommended for advanced users only).</p></qt>
sv: <qt><b>Eget avkodningskommando:</b><br />
    <p>Det här alternativet tillåter att användarena anger ett eget kommando som ska köras av GPG när avkodning sker. (Rekommenderas bara för avancerade användare).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
sv: Eget avkodningskommando:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
sv: Kryptering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: <qt><b>ASCII armored encryption:</b> <br /> 
    <p>Checking this option outputs all encrypted files in a format that can be opened by a text editor and as such the output is suitable for placing in the body of an e-mail message.</p></qt>
sv: <qt><b>ASCII-bepansrad kryptering:</b> <br /> 
    <p>Markeras det här alternativet skrivs alla krypterade filer med ett format som kan öppnas av en texteditor, och därför är utmatningen lämplig att placera inne i ett brev.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
sv: ASCII-bepansrad kryptering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: <qt><b>Use *.pgp extension for encrypted files:</b><br />
    <p>Checking this option will append a .pgp extension to all encrypted files instead of a .gpg extension. This option will maintain compatibility with users of PGP (Pretty Good Privacy) software.</p></qt>
sv: <qt><b>Använd filändelsen *.pgp för krypterade filer:</b><br />
    <p>Markeras det här alternativet läggs ändelsen .pgp till för alla krypterade filer istället för ändelsen .gpg. Alternativet vidmakthåller funktion tillsammans med användning av programvaran PGP (Pretty Good Privacy).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
sv: Använd filändelsen *.pgp för krypterade filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: <qt><b>Custom encryption command:</b><br />
    <p>When activated, an entry field will be shown in the key selection dialog, enabling you to enter a custom command for encryption. This option is recommended for experienced users only.</p></qt>
sv: <qt><b>Eget krypteringskommando</b><br />
    <p>När aktiverad, visas ett inmatningsfält i dialogrutan för nyckelval, som låter dig ange ett eget kommando för kryptering (rekommenderas bara för vana användare).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
sv: Eget krypteringskommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: <qt><b>Always encrypt with:</b><br />
    <p>This ensures all files/messages will also be encrypted with the chosen key. However, if the "Encrypt files with:" option is selected that chosen key will override the "Always encrypt with:" selection.</p></qt>
sv: <qt><b>Kryptera alltid med:</b><br /> 
    <p>Det säkerställer att alla filer/meddelanden också krypteras med den valda nyckeln. Om alternativet "Kryptera filer med:" är valt, överskrider det dock valet "Kryptera alltid med:".</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
sv: Kryptera alltid med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: <qt><b>Encrypt files with:</b><br />
    <p>Checking this option and selecting a key will force any file encryption operation to use the selected key. KGpg will not query for a recipient and the default key will be bypassed.</p></qt>
sv: <qt><b>Kryptera filer med:</b><br /> 
    <p>Genom att markera det här alternativet och välja en nyckel, tvingas alla filkrypteringsåtgärder att använda den valda nyckeln. Kgpg frågar inte efter en mottagare, och standardnyckeln gås förbi.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
sv: Kryptera filer med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: <qt><b>Allow encryption with untrusted keys:</b><br />
    <p>When importing a public key, the key is usually marked as untrusted and as such cannot be used unless it is signed by the default key (thus making it 'trusted'). Checking this box enables any key to be used even if it is untrusted.</p></qt>
sv: <qt><b>Tillåt kryptering med opålitliga nycklar:</b> <br />
    <p>När du importerar en öppen nyckel markeras den oftast som opålitlig och du kan inte använda den om du inte signerar med standardnyckeln (så att den blir 'pålitlig'). Markeras den här rutan kan vilken nyckel som helst användas, även om den är opålitlig.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
sv: Tillåt kryptering med opålitliga nycklar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: <qt><b>Allow untrusted keys as members of key groups:</b><br /><p>A key group allows simple encryption to multiple recipients at once. Similar to the <em>Allow encryption with untrusted keys</em> option this allows untrusted keys to become member of a key group.</p></qt>
sv: <qt><b>Tillåt opålitliga nycklar som medlemmar i nyckelgrupper.</b><br /><p>En nyckelgrupp tillåter enkel kryptering till flera användare på en gång. Liknar alternativet <em>Tillåt kryptering med opålitliga nycklar</em> som låter opålitliga nycklar bli medlemmar i en nyckelgrupp.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: Allow untrusted keys as members of key groups
sv: Tillåt opålitliga nycklar som medlemmar i nyckelgrupper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: <qt><b>Hide user ID:</b><br /> 
    <p>Checking this option will remove the keyid of the recipient from all encrypted packets. The advantage: traffic analysis of the encrypted packets cannot be performed as easily because the recipient is unknown. The disadvantage: the receiver of the encrypted packets is forced to try all secret keys before being able to decrypt the packets. This can be a lengthy process depending on the number of secret keys the receiver holds.</p></qt>
sv: <qt><b>Dölj användar-id:</b><br />
    <p>Markeras det här alternativet tas mottagarens nyckel-id bort från alla krypterade paket. Fördelen är att trafikanalys av krypterade paket inte kan utföras lika enkelt, eftersom mottagaren inte är känd. Nackdelen är att mottagaren av de krypterade paketen tvingas prova alla hemliga nycklar innan paketen kan avkodas. Det kan vara en långsam process, beroende på antalet hemliga nycklar som mottagaren har.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
sv: Dölj användar-id

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: <qt><b>PGP 6 compatibility:</b><br /> 
    <p>Checking this option forces GnuPG to output encrypted packets that are as compliant with PGP (Pretty Good Privacy) 6 standards as possible thus allowing GnuPG users to inter operate with PGP 6 users.</p></qt>
sv: <qt><b>Fungera tillsammans med PGP 6</b><br />
    <p>Markeras det här alternativet tvingas GunPG skriva ut krypterade paket som fungerar så bra som möjligt med PGP (Pretty Good Privacy) 6-standarder, vilket tillåter att GnuPG-användare kan samarbeta med PGP 6-användare.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
sv: Fungera med PGP 6

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
sv: <qt><b>Allmänna inställningar:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
sv: GnuPG hem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: <b>Home Location</b><p>This is the directory where GnuPG stores its configuration and the keyrings. If you have not changed it this is usually <em>~/.gnupg/</em></p>
sv: <b>Hem</b><p>Det här är katalogen där GnuPG lagrar sina inställningar och nyckelringarna. Om du inte har ändrat det, är det oftast <em>~/.gnupg/</em></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
sv: Hem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: <b>Configuration File</b><p>This is the name of the configuration file in the directory specified above. The default is <em>gnupg.conf</em> while older versions of GnuPG used <em>options</em>.</p>
sv: <b>Inställningsfil</b><p>Det här är namnet på inställningsfilen i ovan angivna katalog. Standardvärdet är <em>gnupg.conf</em>, medan äldre versioner av GnuPG använde <em>options</em>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
sv: Inställningsfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
sv: Ändra...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
sv: GnuPG-binärfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: <b>Program path</b><p>This is the program that will be called for all GnuPG operations. The default of <em>gpg</em> will work on most systems.</p>
sv: <b>Programsökväg</b><p>Det här är programmet som anropas för alla GnuPG-åtgärder. Standardnamnet <em>gpg</em> fungerar på de flesta system.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
sv: Programsökväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, use_agent)
en: <b>Use GnuPG agent</b><p>The GnuPG agent stores the passwords for your secret keys in memory for a limited amount of time. If you use your secret key again while it is cached you do not have to enter it again. This is less secure than typing it every time.</p>
sv: <b>Använd GnuPG-agent</b><p>GnuPG-agenten lagrar lösenord för dina hemliga nycklar i minnet en begränsad tid. Om du använder den hemliga nyckeln medan det är lagrat måste du inte skriva in det igen. Det är mindre säkert än att skriva in det varje gång.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
sv: Använd GnuPG-agent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
sv: <qt><b>Starta Kgpg automatiskt vid start av KDE:</b><br />
    <p>Om markerad startas Kgpg automatiskt varje gång som KDE startas.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
sv: Starta Kgpg automatiskt när du loggar in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: <qt><b>Use mouse selection instead of clipboard:</b><br />
    <p>If checked, clipboard operations in KGpg will use the selection clipboard, that means highlighting a text to copy, and middle button (or right+left together) to paste. If this option is not checked, the clipboard will work with Key shortcuts (Ctrl-c, Ctrl-v).</p></qt>
sv: <qt><b>Använd musmarkering istället för klippbordet</b><br />
    <p>Om markerad använder klippbordsåtgärder i Kgpg markeringsklippbordet, vilket betyder markerad text för att kopiera, och mittenknappen (eller vänster och höger tillsammans) för att klistra in. Om alternativet inte är markerat, fungerar klippbordet med snabbtangenter (Ctrl+C, Ctrl+V).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
sv: Använd musmarkering istället för klippbordet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: <qt><b>Display warning before creating temporary files:</b><br />
    <p></p></qt>
sv: <qt><b>Visa varning innan tillfälliga filer skapas:</b><br />
    <p></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
sv: Visa varning innan tillfälliga filer skapas
    (gäller bara åtgärder med fjärrfiler)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
sv: Miniprogram och menyer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
sv: Konqueror tjänstmenyer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Sign file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
sv: <qt><b>Tjänstmeny för filsignering:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
sv: Tjänstmeny för signera fil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
sv: Inaktivera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
sv: Aktivera med alla filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Decrypt file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
sv: <qt><b>Tjänstmeny för avkoda fil:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
sv: Tjänstmeny för avkoda fil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
sv: Aktivera med krypterade filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
sv: Miniprogram i systembrickan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: <qt><b>Show system tray icon:</b><br />
    <p>If checked KGpg will minimize to an icon in the system tray.</p></qt>
sv: <qt><b>Visa ikon i systembrickan:</b><br />
    <p>Om markerad minimeras Kgpg till en ikon i systembrickan.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Left mouse click opens:
sv: Vänster musklick öppnar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
sv: Nyckelhantering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
sv: Senaste filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSigning)
en: Key Signing
sv: Nyckelsignering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Here you can define how User Ids that do not contain an email address (like Photo Ids) are sent to the key owner. You can choose to either send them with every other User Id you signed, only with the first Id you signed or to not send them at all.
sv: Här kan du definiera hur användaridentiteter som inte innehåller en e-postadress (som ett foto-id) skickas till nyckelns ägare. Du kan välja att antingen skicka dem med varje annan användaridentitet du signerar, bara med den första identiteten du signerar, eller inte skicka dem alls.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mailing of User Ids without Email Addresses
sv: Skicka användaridentiteter utan e-postadress

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send with every Email
sv: Skicka med varje brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send only with first Email
sv: Skicka bara med första brevet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
sv: Skicka inte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email template
sv: E-postmall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, EmailTemplateEdit)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
    
    The placeholders surrounded by the percent signs (like %KEYID%) will be replaced with the corresponding text for every single mail.
sv: Det här är texten i brevet som skickas med åtgärden "Signera och skicka användaridentitet med e-post".
    
    Platsmarkörerna som omges av procenttecknen (som %KEYID%) kommer att ersättas med motsvarande text i varje enskilt brev.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
sv: <b>Information</b>:
    Bara standardservern lagras i GnuPG:s inställningsfil,
    de övriga lagras enbart för att användas i Kgpg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
sv: Följ HTTP-proxy om tillgänglig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
sv: Använd som &standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
sv: Nyckelfärger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
sv: Fullständigt pålitliga nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
sv: Pålitliga nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
sv: Begränsat pålitliga nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
sv: Utgångna nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
sv: Återkallade nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
sv: Okända nycklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
sv: Inaktiverade nycklar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
sv: Editorteckensnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabKeyList)
en: Key List
sv: Nyckellista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Left to right, account first
sv: Vänster till höger, konto först

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, TLD first
sv: Höger till vänster, TLD först

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, domain first
sv: Höger till vänster, domän först

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, FQDN first
sv: Höger till vänster, FQDN först

[ctx: Encryption algorithm]
en: DSA & ElGamal
sv: DSA och ElGamal

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
sv: Okänd

en: I do not know
sv: Jag vet inte

en: I do NOT trust
sv: Jag litar INTE på den

en: Marginally
sv: Begränsad

en: Fully
sv: Pålitlig

en: Ultimately
sv: Fullständig

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Revoked
sv: Återkallad

[ctx: Expired key]
en: Expired
sv: Utgången

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: No trust in key]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Marginal trust in key]
en: Marginal
sv: Begränsad

[ctx: Full trust in key]
en: Full
sv: Pålitlig

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
sv: Fullständig

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: key capability]
en: Signature
sv: Signatur

[ctx: key capability]
en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: key capability]
en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

[ctx: key capability]
en: Certification
sv: Certifiering

en: 1 key | %1 keys
sv[0]: %1 nyckel
sv[1]: %1 nycklar

en: 1 signature | %1 signatures
sv[0]: 1 signatur
sv[1]: %1 signaturer

en: [No user id found]
sv: [Inget användar-id hittades]

en: %1 [local signature]
sv: %1 [lokal signatur]

en: %1 subkey
sv: %1 delnyckel

en: Photo id
sv: Foto-id

en: Info
sv: Information

en: Untitled
sv: Namnlös

en: &Encrypt File...
sv: Krypt&era fil...

en: &Decrypt File...
sv: A&vkoda fil...

en: &Open Key Manager
sv: Ö&ppna nyckelhantering

en: &Generate Signature...
sv: Skapa si&gnatur...

en: &Verify Signature...
sv: &Verifiera signatur...

en: &Check MD5 Sum...
sv: &Kontrollera MD5-summa...

en: &Unicode (utf-8) Encoding
sv: &Unicode-kodning (UTF-8)

en: En&crypt
sv: Krypt&era

en: &Decrypt
sv: A&vkoda

en: S&ign/Verify
sv: Si&gnera/verifiera

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Vill du spara det?

en: Close the document
sv: Stäng dokumentet

en: The document could not been saved, as the selected codec is not supported.
sv: Dokumentet kunde inte sparas, eftersom den valda kodaren inte stöds.

en: The document could not been saved, as the selected encoding cannot encode every unicode character in it.
sv: Dokumentet kunde inte sparas, eftersom den valda kodningen inte kan koda alla Unicode-tecken i den.

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
sv: Dokumentet kunde inte sparas. Kontrollera behörigheter och diskutrymme.

en: Overwrite existing file %1?
sv: Skriv över befintlig fil %1?

en: Open File to Encode
sv: Öppna fil att kryptera

en: *|All Files
sv: *|Alla filer

en: Open File to Decode
sv: Öppna fil att avkoda

en: Decrypt File To
sv: Kryptera fil till

en: Save File
sv: Spara fil

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: Open File to Sign
sv: Öppna fil att signera

en: Open File to Verify
sv: Öppna fil att verifiera

en: <qt><b>Missing signature:</b><br />Key id: %1<br /><br />Do you want to import this key from a keyserver?</qt>
sv: <qt><b>Saknar signatur:</b><br />Nyckel-id: %1<br /><br />Vill du importera nyckeln från en nyckelserver?</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
sv: Importera

en: Do Not Import
sv: Importera inte

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
sv: S&ignatur

en: MD5 Checksum
sv: MD5-checksumma

en: Compare MD5 with Clipboard
sv: Jämför MD5 med klippbordet

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
sv: MD5-summa för <b>%1</b> är:

en: <b>Unknown status</b>
sv: <b>Okänd status</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
sv: Klippbordets innehåll är inte en MD5-checksumma.

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
sv: <b>Korrekt checksumma</b>. Filen är OK.

en: <b>Wrong checksum, <em>file corrupted</em></b>
sv: <b>Felaktig checksumma, <em>filen är förstörd</em></b>

en: <qt><b>Remote file dropped</b>.<br />The remote file will now be copied to a temporary file to process requested operation. This temporary file will be deleted after operation.</qt>
sv: <qt><b>Fjärrfil släppt</b>.<br />Fjärrfilen kommer nu kopieras till en tillfällig fil för att behandla begärd åtgärd. Den tillfälliga filen kommer att tas bort efter åtgärden.</qt>

en: Could not download file.
sv: Kunde inte ladda ner fil.

en: <qt>This file is a <b>public</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
sv: <qt>Den här filen är en <b>öppen</b> nyckel.<br />Vill du importera den istället för att öppna den i en editor?</qt>

en: <qt>This file is a <b>private</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
sv: <qt>Den här filen är en <b>privat</b> nyckel.<br />Vill du importera den istället för att öppna den i en editor?</qt>

en: Key file dropped on Editor
sv: Nyckelfil släppt på editorn

en: Decryption failed.
sv: Avkodning misslyckades.

en: The encryption failed with error code %1
sv: Kryptering misslyckades med felkod %1

en: Encryption failed.
sv: Kryptering misslyckades.

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
sv: Signering inte möjlig: felaktig lösenordsfras eller saknad nyckel

[ctx: Caption of message box]
en: Verification Finished
sv: Verifikation klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
sv: &Importera

en: Import key in your list
sv: Importerar nyckeln till din lista

en: Do &Not Import
sv: Importera i&nte

en: Will not import this key in your list
sv: Importerar inte nyckeln till din lista

en: Missing Key
sv: Saknar nyckel

en: Processing folder compression and encryption
sv: Behandlar korgkomprimering och kryptering

[ctx: State of operation as in status]
en: State
sv: Tillstånd

[ctx: Job is started up]
en: Startup
sv: Start

en: Unable to create temporary file
sv: Kan inte skapa tillfällig fil

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
sv: Krypterar %1

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
sv: Krypterade %1

en: Available Keys
sv: Tillgängliga nycklar

en: Available Trusted Keys
sv: Tillgängliga pålitliga nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
sv: Nycklar i gruppen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
sv: Exportera öppen nyckel

[ctx: Export a key via email]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkMail)
en: E&mail
sv: E-&post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkClipboard)
en: C&lipboard
sv: K&lippbord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, checkServer)
en: You must define at least one keyserver in settings before you can export to one.
sv: Du måste definiera minst en nyckelserver i inställningarna innan du kan exportera till någon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Key server:
sv: Nyc&kelserver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
sv: Fil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
sv: Exportinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrAll)
en: E&xport everything
sv: E&xportera allt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrPhoto)
en: Do &not export attributes (photo ids)
sv: Exportera i&nte attribut (foto-id)

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
sv: Ren nyckel

en: <qt>The requested key is not present in the keyring anymore.<br />Perhaps it was deleted by another application</qt>
sv: <qt>Den begärda nyckeln finns inte längre i nyckelringen.<br />Kanske togs den bort av ett annat program</qt>

en: Key not found
sv: Nyckel hittades inte

[ctx: no email address]
en: none
sv: ingen

en: <qt>The left part is the algorithm used by the <b>signature</b> key. The right part is the algorithm used by the <b>encryption</b> key.</qt>
sv: <qt>Den vänstra delen är algoritmen använd av <b>signaturnyckeln</b>. Den högra delen är algoritmen använd av <b>krypteringsnyckeln</b>.</qt>

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: <qt>The left part is the size of the <b>signature</b> key. The right part is the size of the <b>encryption</b> key.</qt>
sv: <qt>Den vänstra delen är <b>signaturnyckelns</b> storlek. Den högra delen är <b>krypteringsnyckelns</b> storlek.</qt>

[ctx: no key comment]
en: <em>none</em>
sv: <em>ingen</em>

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
sv: Felaktig gammal lösenordsfras. Nyckelns lösenordsfras ändrades inte.

en: Could not change passphrase
sv: Kunde inte ändra lösenordsfras

en: KGpg was unable to change the passphrase.
sv: Kgpg kunde inte ändra lösenordsfrasen.

en: Changing key properties failed.
sv: Misslyckades ändra nyckelegenskaper.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
sv: Nyckelegenskaper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
sv: <qt><b>Nyckelserver:</b><br /> <p>En nyckelserver är ett centralt arkiv för PGP/GnuPG-nycklar ansluten till Internet, som enkelt kan kommas åt för att hämta nycklar.</p> <p>Ofta ägs dessa nycklar av personer som användaren aldrig har träffat, och därför är äktheten i bästa fall tvivelaktig. Titta i handboken för GnuPG, där förhållanden i "nätverk av pålitlighet" behandlas, för att ta reda på hur GnuPG hanterar problemet med att verifiera äkthet.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
sv: Nyckelserver:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
sv: <b>Dialogruta för nyckelserver:</b>
    Låter användaren välja nyckelserver som används för att importera PGP/GnuPG-nycklar till den lokala nyckelringen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: <qt><b>Text to search or ID of the key to import:</b><br />
    <p>There are multiple ways to search for a key, you can use a text or partial text search (example: entering Phil or Zimmerman will bring up all keys in which Phil or Zimmerman shows up) or you can search by the ID's of the key. Key ID's are strings of letters and numbers that uniquely identify a key (example: searching for 0xED7585F4 would bring up the key associated with that ID).</p></qt>
sv: <qt><b>Text att söka eller id för nyckel att importera:</b><br />
    <p>Det finns flera sätt att söka efter en nyckel. Du kan använda en text eller partiell söktext (till exempel: skriv in Phil eller Zimmerman för att visa alla nycklar där Phil eller Zimmerman ingår), eller du kan söka med nyckelns id. Nyckelns id är strängar med bokstäver och siffror som identifierar en nyckel på ett unikt sätt (till exempel: genom att söka efter 0xED7585F4 visas nyckeln med motsvarande id).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
sv: Text att söka efter eller identifikation för nyckel att importera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
sv: Följ HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
sv: &Sök

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
sv: Exportera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt><b>Key to be exported:</b><br />
    <p>This allows the user to specify the key from the drop down list that will be exported to the key server selected.</p></qt>
sv: <qt><b>Nyckel att exportera:</b><br />
    <p>Här kan användaren ange nyckeln i kombinationsrutan som ska exporteras till vald nyckelserver.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
sv: Nyckel att exportera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
sv: Exportera attribut (foto-id)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: <qt><b>Export:</b><br />
    <p>Pushing this button will export the specified key to the specified server.</p></qt>
sv: <qt><b>Exportera:</b><br />
    <p>Tryck på knappen för att exportera den angivna nyckeln till angiven server.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
sv: &Exportera

en: Key Server
sv: Nyckelserver

en: You must enter a search string.
sv: Du måste ange en söktext.

en: You need to configure keyservers before trying to download keys.
sv: Du måste ställa in nyckelservrar innan du försöker ladda ner nycklar.

en: No keyservers defined
sv: Inga nyckelservrar definierade

[ctx: Caption of message box]
en: Key Import Finished
sv: Nyckelimport klar

en: Upload to keyserver finished without errors
sv: Uppladdning till nyckelservern utfördes utan fel

en: Upload to keyserver failed
sv: Uppladdning till nyckelservern misslyckades

[ctx: Window title]
en: Import Key From Keyserver
sv: Importera nyckel från nyckelserver

en: Connecting to the server...
sv: Ansluter till servern...

en: You must choose a key.
sv: Du måste välja en nyckel.

en: No matching keys found
sv: Inga matchande nycklar hittades

en: Found 1 matching key | Found %1 matching keys
sv[0]: Hittade 1 nyckel som matchar
sv[1]: Hittade %1 nycklar som matchar

en: Found 1 matching key (not shown)
sv: Hittade 1 nyckel som matchar (visas inte)

en: Found %1 matching keys (%2 shown)
sv: Hittade %1 nycklar som matchar (%2 visas)

en: Key Management
sv: Nyckelhantering

en: &Open Editor
sv: Ö&ppna editor

en: &Key Server Dialog
sv: Dialogruta för nyc&kelserver

en: &Go to Default Key
sv: &Gå till standardnyckel

en: Tip of the &Day
sv: &Dagens tips

en: View GnuPG Manual
sv: Visa GnuPG-handbok

en: &Refresh List
sv: &Uppdatera lista

en: Show &Long Key Id
sv: Visa &lång nyckel-id

en: K&ey Properties
sv: Nyckel&egenskaper

en: &Open Key URL
sv: Ö&ppna nyckelwebbadress

en: Edit Key in &Terminal
sv: R&edigera nyckel i terminal

en: &Generate Key Pair...
sv: &Skapa nyckelpar...

en: &Import Key...
sv: &Importera nyckel...

en: Send Ema&il
sv: Skicka e-&post

en: &Create New Contact in Address Book
sv: S&kapa ny kontakt i adressboken

en: &Edit Group...
sv: R&edigera grupp...

en: &Delete Group
sv: &Ta bort grupp

en: &Rename Group
sv: B&yt namn på grupp

en: Set as De&fault Key
sv: Använd som stan&dardnyckel

en: &Add Photo...
sv: &Lägg till foto...

en: &Add User Id...
sv: &Lägg till användar-id...

en: Export Secret Key...
sv: Exportera hemlig nyckel...

en: Delete Key Pair
sv: Ta bort nyckelpar

en: Revoke Key...
sv: Återkalla nyckel...

en: &Regenerate Public Key
sv: &Skapa om öppen nyckel

en: Set User Id as &Primary
sv: Använd användar-id som &primärt

en: &Open Photo
sv: Öppna f&oto

en: &Delete Photo
sv: &Ta bort foto

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
sv: I&mportera saknade signaturer från nyckelserver

en: Trust
sv: Pålitlighet

en: Size
sv: Storlek

en: Creation
sv: Skapa

en: Expiration
sv: Utgångstid

en: &Photo ID's
sv: &Foto-id

[ctx: small picture]
en: Small
sv: Liten

[ctx: large picture]
en: Large
sv: Stor

en: Minimum &Trust
sv: Minimalt påli&tliga

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
sv: I&nga

[ctx: show only active keys]
en: &Active
sv: &Aktiva

[ctx: show only keys with at least marginal trust]
en: &Marginal
sv: &Begränsat pålitliga

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
sv: &Pålitliga

[ctx: show only ultimately trusted keys]
en: &Ultimate
sv: &Fullständigt pålitliga

en: &Show Only Secret Keys
sv: Vi&sa endast hemliga nycklar

[ctx: Name of the action that gives the focus to the search line]
en: Focus Search Line
sv: Fokusera sökrad

en: Another key generation operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
sv: En annan nyckelskapande åtgärd pågår fortfarande.
    Vänta ett ögonblick till åtgärden är färdig.

en: Generating new key pair
sv: Skapar nytt nyckelpar

en: Can not start "konsole" application for expert mode.
sv: Kan inte starta programmet "konsole" för expertläge.

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
sv: Klar

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
sv: Felaktig lösenordsfras. Kan inte skapa ett nytt nyckelpar.

en: Aborted by the user. Cannot generate a new key pair.
sv: Avbruten av användaren. Kan inte skapa ett nytt nyckelpar.

en: The email address is not valid. Cannot generate a new key pair.
sv: E-postadressen är inte giltig. Kan inte skapa ett nytt nyckelpar.

en: The name is not accepted by gpg. Cannot generate a new key pair.
sv: Namnet accepteras inte av gpg. Kan inte skapa ett nytt nyckelpar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
sv: Nytt nyckelpar skapat

en: backup copy
sv: säkerhetskopia

en: gpg process did not finish. Cannot generate a new key pair.
sv: Processen gpg avslutades inte. Kan inte skapa ett nytt nyckelpar.

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
sv: Du kan bara uppdatera primära nycklar. Kontrollera din markering.

en: Another operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
sv: En annan åtgärd pågår fortfarande.
    Vänta ett ögonblick till åtgärden är färdig.

en: Add New User Id
sv: Lägg till nytt användar-id

en: The image must be a JPEG file. Remember that the image is stored within your public key, so if you use a very large picture, your key will become very large as well. The size should not exceed 6 KiB. An image size of around 240x288 is a good size to use.
sv: Bilden måste vara en JPEG-fil. Kom ihåg att bilden lagras inne i din öppna nyckel. Om du använder en mycket stor bild, blir din nyckel också mycket stor. Storleken bör inte överskrida 6 KiB. En bildstorlek av omkring 240x288 är lämplig att använda.

en: <qt>Are you sure you want to delete Photo id <b>%1</b><br/>from key <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort foto-id <b>%1</b><br/>från nyckeln <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>

en: Public Key
sv: Öppen nyckel

en: Sub Key
sv: Delnyckel

en: Secret Key Pair
sv: Hemligt nyckelpar

en: Key Group
sv: Nyckelgrupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
sv: Signatur

en: User ID
sv: Användar-id

en: Revocation Signature
sv: Återkallningssignatur

en: Photo ID
sv: Foto-id

en: Orphaned Secret Key
sv: Övergiven hemlig nyckel

en: Group member
sv: Gruppmedlem

en: &Sign User ID ... | &Sign User IDs ...
sv[0]: &Signera användar-id...
sv[1]: &Signera användar-id...

en: Sign and &Mail User ID ... | Sign and &Mail User IDs ...
sv[0]: Signera och &skicka användaridentitet med e-post...
sv[1]: Signera och &skicka användaridentiteter med e-post...

en: E&xport Public Key... | E&xport Public Keys...
sv[0]: E&xportera öppen nyckel...
sv[1]: E&xportera öppna nycklar...

en: &Refresh Key From Keyserver | &Refresh Keys From Keyserver
sv[0]: &Uppdatera nyckel från nyckelserver
sv[1]: &Uppdatera nycklar från nyckelserver

en: &Create Group with Selected Key... | &Create Group with Selected Keys...
sv[0]: &Skapa grupp med vald nyckel...
sv[1]: &Skapa grupp med valda nycklar...

en: &Sign Key... | &Sign Keys...
sv[0]: &Signera nyckel...
sv[1]: &Signera nycklar...

en: &Delete User ID | &Delete User IDs
sv[0]: &Ta bort användar-id
sv[1]: &Ta bort användar-id

en: Delete Sign&ature | Delete Sign&atures
sv[0]: Ta bort sig&natur
sv[1]: Ta bort sig&naturer

en: Import Key From Keyserver | Import Keys From Keyserver
sv[0]: Importera nyckel från nyckelserver
sv[1]: Importera nycklar från nyckelserver

en: &Delete Key | &Delete Keys
sv[0]: Ta &bort nyckel
sv[1]: Ta &bort nycklar

en: Creation of the revocation certificate failed...
sv: Misslyckades med att skapa återkallningscertifikatet.

en: <qt>Secret keys <b>should not</b> be saved in an unsafe place.<br/>If someone else can access this file, encryption with this key will be compromised.<br/>Continue key export?</qt>
sv: <qt>Hemliga nycklar <b>ska inte</b> sparas på ett osäkert ställe.<br/>Om någon annan kan komma åt filen, så är kryptering med den här nyckeln inte längre säker.<br/>Fortsätt export av nyckel?</qt>

en: Export PRIVATE KEY As
sv: Exportera PRIVAT NYCKEL som

en: *.asc|*.asc Files
sv: *.asc|*.asc-filer

en: <qt>Your <b>private</b> key "%1" was successfully exported to<br/>%2.<br/><b>Do not</b> leave it in an insecure place.</qt>
sv: <qt>Din <b>privata</b> nyckel "%1" exporterades utan problem till<br/>%2.<br/>Lämna den <b>inte</b> på ett osäkert ställe.</qt>

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
sv: Din hemliga nyckel kunde inte exporteras.
    Kontrollera nyckeln.

en: <qt>The public key was successfully exported to<br/>%2</qt> | <qt>The %1 public keys were successfully exported to<br/>%2</qt>
sv[0]: <qt>Den öppna nyckeln exporterades utan problem till<br/>%2</qt>
sv[1]: <qt>De %1 öppna nycklarna exporterades utan problem till<br/>%2</qt>

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
sv: Din öppna nyckel kunde inte exporteras.
    Kontrollera nyckeln.

en: <p>This key is an orphaned secret key (secret key without public key.) It is currently not usable.</p><p>Would you like to regenerate the public key?</p>
sv: <p>Den här nyckeln är en övergiven hemlig nyckel (en hemlig nyckel utan öppen nyckel). Den är för närvarande inte möjlig att använda.</p><p>Vill du skapa om den öppna nyckeln?</p>

en: Generate
sv: Skapa

en: Do Not Generate
sv: Skapa inte

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort gruppen <b>%1</b>?</qt>

en: Delete
sv: Ta bort

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
sv: <qt>Du kan inte skapa en grupp som innehåller signaturer, delnycklar eller andra grupper.</qt>

[ctx: <Name> (<Email>) ID: <KeyId>]
en: %1 (%2) ID: %3
sv: %1 (%2) Id: %3

en: Create New Group
sv: Skapa ny grupp

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
sv: Ange nytt gruppnamn:

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
sv: Följande nycklar är inte giltiga eller inte pålitliga, och kommer inte att läggas till i gruppen:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
sv: <qt>Inga giltiga eller pålitliga nycklar markerade. Gruppen <b>%1</b> kommer inte att skapas.</qt>

en: Group Properties
sv: Gruppegenskaper

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
sv: Du kan bara signera primära nycklar. Kontrollera din markering.

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera en nyckel:<br /><br />%1<br />Id: %2<br />Fingeravtryck:<br /><b>%3</b><br /><br />Du bör kontrollera signaturens fingeravtryck genom att telefonera eller träffa nyckelägaren för att vara säker på att ingen försöker avlyssna din kommunikation.</qt>

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera en nyckel:<br /><br />%1 (%2)<br />Id: %3<br />Fingeravtryck:<br /><b>%4</b><br /><br />Du bör kontrollera signaturens fingeravtryck genom att telefonera eller träffa nyckelägaren för att vara säker på att ingen försöker avlyssna din kommunikation.</qt>

en: <qt>You are about to sign the following keys in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera följande nycklar på en gång.<br/><b>Om du inte har kontrollerat alla fingeravtryck noggrant, kanske överföringar inte längre kommer att vara säkra.</b></qt>

en: You can only sign user ids and photo ids. Please check your selection.
sv: Du kan bara signera användar-id och foto-id. Kontrollera ditt val.

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera användar-id:<br /><br />%1<br />Id: %2<br />Fingeravtryck:<br /><b>%3</b><br /><br />Du bör kontrollera signaturens fingeravtryck genom att telefonera eller träffa nyckelägaren för att vara säker på att ingen försöker avlyssna din kommunikation.</qt>

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera användar-id:<br /><br />%1 (%2)<br />Id: %3<br />Fingeravtryck:<br /><b>%4</b><br /><br />Du bör kontrollera signaturens fingeravtryck genom att telefonera eller träffa nyckelägaren för att vara säker på att ingen försöker avlyssna din kommunikation.</qt>

en: <qt>You are about to sign the following user ids in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
sv: <qt>Du är på väg att signera följande användar-id på en gång.<br/><b>Om du inte har kontrollerat alla fingeravtryck noggrant, kanske överföringar inte längre kommer att vara säkra.</b></qt>

en: <qt>Bad passphrase, key <b>%1 (%2)</b> not signed.</qt>
sv: <qt>Felaktig lösenordsfras, nyckel <b>%1 (%2)</b> inte signerad.</qt>

en: <qt>The key <b>%1 (%2)</b> is already signed.</qt>
sv: <qt>Nyckeln <b>%1 (%2)</b> är redan signerad.</qt>

en: <qt>Signing key <b>%1</b> with key <b>%2</b> failed.<br />Do you want to try signing the key in console mode?</qt>
sv: <qt>Signering av nyckeln <b>%1</b> med nyckeln <b>%2</b> misslyckades.<br />Vill du försöka signera nyckeln i terminalläge?</qt>

en: All signatures for this key are already in your keyring | All signatures for this keys are already in your keyring
sv[0]: Alla signaturer för den här nyckeln finns redan i din nyckelring
sv[1]: Alla signaturer för dessa nycklar finns redan i din nyckelring

en: Edit key manually to delete a self-signature.
sv: Redigera nyckeln manuellt för att ta bort en egen signatur

en: <qt>Are you sure you want to delete signature<br /><b>%1</b><br />from user id <b>%2</b><br />of key: <b>%3</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort signaturen<br /><b>%1</b><br />från användaridentiteten <b>%2</b><br /> för nyckeln: <b>%3</b>?</qt>

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
sv: Åtgärden som begärdes lyckades inte. Redigera nyckeln manuellt.

en: <qt>The key you are deleting is a member of the following key group. Do you want to remove it from this group?</qt> | <qt>The key you are deleting is a member of the following key groups. Do you want to remove it from these groups?</qt>
sv[0]: <qt>Nyckeln du håller på att ta bort är medlem i följande nyckelgrupp. Vill du att den ska tas bort från gruppen?</qt>
sv[1]: <qt>Nyckeln du håller på att ta bort är medlem i följande nyckelgrupper. Vill du att den ska tas bort från dessa grupper?</qt>

en: Delete key
sv: Ta bort nyckel

en: You are removing the last key from key group %1.<br/>Do you want to delete the group, too?
sv: Du ska just ta bort den sista nyckeln från nyckelgruppen %1.<br/>Vill du också ta bort gruppen?

en: <p>Delete <b>secret</b> key pair <b>%1</b>?</p>Deleting this key pair means you will never be able to decrypt files encrypted with this key again.
sv: <p>Ta bort <b>hemligt</b> nyckelpar <b>%1</b>?</p>Tas det här nyckelparet bort kommer du aldrig att kunna avkoda filer som krypterats med den här nyckeln igen.

en: Another key delete operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
sv: En annan nyckelborttagningsåtgärd pågår fortfarande.
    Vänta ett ögonblick till åtgärden är färdig.

en: Key <b>%1</b> deleted.
sv: Nyckeln <b>%1</b> borttagen.

en: Deleting key <b>%1</b> failed.
sv: Borttagning av nyckeln <b>%1</b> misslyckades.

en: Can not delete key <b>%1</b> while it is edited in terminal.
sv: Kan inte ta bort nyckeln <b>%1</b> medan den redigeras i en terminal.

en: You have selected items that are not keys. They can not be deleted with this menu entry.
sv: Du har markerat objekt som inte är nycklar. De kan inte tas bort med det här menyalternativet.

en: <qt>The following are secret key pairs:<br/><b>%1</b><br/>They will not be deleted.</qt>
sv: <qt>Följande är hemliga nyckelpar:<br/><b>%1</b><br/>De kommer inte att tas bort.</qt>

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
sv[0]: <qt><b>Ta bort följande öppna nyckel?</b></qt>
sv[1]: <qt><b>Ta bort följande %1 öppna nycklar?</b></qt>

en: Key Import
sv: Nyckelimport

en: Open File
sv: Öppna fil

en: <qt>The text in the clipboard does not look like a key, but like encrypted text.<br />Do you want to decrypt it first and then try importing it?</qt>
sv: <qt>Texten på klippbordet ser inte ut som en nyckel, utan som en krypterad text.<br />Vill du avkoda den först, och därefter försöka importera den?</qt>

en: Import from Clipboard
sv: Importera från klippbordet

en: Importing...
sv: Importerar...

en: Key importing failed. Please see the detailed log for more information.
sv: Nyckelimport misslyckades.Se den detaljerade loggen för mer information.

en: KGpg - encryption tool
sv: Kgpg - krypteringsverktyg

en: Ke&y Manager
sv: N&yckelhantering

en: &Encrypt Clipboard
sv: &Kryptera klippbord

en: &Decrypt Clipboard
sv: A&vkoda klippbord

en: &Sign/Verify Clipboard
sv: &Signera/verifiera klippbord

en: Clipboard is empty.
sv: Klippbordet är tomt.

en: Text successfully encrypted.
sv: Text krypterad med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
sv: Nyc&klar

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
sv: Vi&sa detaljer

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
sv: &Grupper

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
sv: <p>Vill du importera filen <b>%1</b> till din nyckelring?</p>

en: GnuPG failed to start.<br />You must fix the GnuPG error first before running KGpg.
sv: GnuPG misslyckades starta.<br />Felet i GnuPG måste rättas först innan Kgpg körs.

en: GnuPG error
sv: GnuPG-fel

en: <qt>The use of <b>GnuPG Agent</b> is enabled in GnuPG's configuration file (%1).<br />However, the agent does not seem to be running. This could result in problems with signing/decryption.<br />Please disable GnuPG Agent from KGpg settings, or fix the agent.</qt>
sv: <qt>Användning av <b>GnuPG-agent</b> är aktiverad i GnuPG:s inställningsfil (%1).<br />Det verkar dock inte som om agenten körs. Det kan orsaka problem med signering och avkodning.<br />Inaktivera antingen användning av agenten i inställningsfilen eller korrigera agenten.</qt>

en: No files given.
sv: Inga filer angivna.

en: Cannot decrypt and show folder.
sv: Kan inte kryptera och visa katalog.

en: Cannot sign folder.
sv: Kan inte signera katalog.

en: Cannot verify folder.
sv: Kan inte verifiera katalog.

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
sv: Begärd åtgärd kan inte utföras.
    Välj bara en katalog, eller flera filer, men blanda inte filer och kataloger.

en: Encrypt file
sv: Kryptera fil

en: Open key manager
sv: Nyckelhantering av öppna nycklar

en: Open editor
sv: Öppna editor

en: Show encrypted file
sv: Visa krypterad fil

en: Sign File
sv: Signera fil

en: Verify signature
sv: Verifiera signatur

en: File to open
sv: Fil att öppna

en: Hi,
    
    please find attached the user id '%UIDNAME%' of your key %KEYID% signed by me. This mail is encrypted with that key to make sure you control both the email address and the key.
    
    If you have multiple user ids, I sent the signature for each user id separately to that user id's associated email address. You can import the signatures by running each through `gpg --import` after you have decrypted them with `gpg --decrypt`.
    
    If you are using KGpg store the attachment to disk and then import it. Just select `Import Key...` from `Keys` menu and open the file.
    
    Note that I did not upload your key to any keyservers. If you want this new signature to be available to others, please upload it yourself. With GnuPG this can be done using gpg --keyserver subkeys.pgp.net --send-key %KEYID%.
    
    With KGpg you can right click on the key once you imported all user ids and choose `Export Public Key...`.
    
    If you have any questions, don't hesitate to ask.
sv: Hej,
    
    Jag bifogar användar-id '%UIDNAME%' för din nyckel %KEYID% signerad av mig. Brevet är krypterat med nyckeln, för att vara säker på att du kontrollerar både e-postadress och nyckel.
    
    Om du skulle ha flera användar-id, skickar jag signaturen för varje användar-id separat till den e-postadress som hör ihop med respektive användar-id. Du kan importera signaturerna genom att använda `gpg --import` för var och en, efter att de har avkodats med `gpg --decrypt`.
    
    Om du använder Kgpg, spara först den bifogade filen på hårddisken och importera den sedan. Välj bara `Importera nyckel...` i menyn `Nycklar` och öppna filen.
    
    Observera att jag inte har laddat upp din nyckel till någon nyckelserver. Om du vill att den nya signaturen ska vara tillgänglig för andra, ladda då upp den själv. I GnuPG gör man det med gpg --keyserver subkeys.pgp.net --send-key %KEYID%.
    
    I Kgpg kan du högerklicka på nyckeln när alla användar-id har importerats, och välja `Exportera öppen nyckel...`.
    
    Har du några frågor är det bara att ställa dem.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
sv: Eget avkodningskommando.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
sv: Egna krypteringsalternativ

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
sv: Tillåt egna krypteringsalternativ

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
sv: Filkrypteringsnyckel.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
sv: Kryptera filer

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
sv: Använd ASCII-bepansrad kryptering.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
sv: Tillåt kryptering med opålitliga nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedGroupMembers), group (Encryption)
en: Allow untrusted keys to become members of key groups.
sv: Tillåt att opålitliga nycklar blir medlemmar i nyckelgrupper.

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
sv: Dölj användar-id.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
sv: Aktivera PGP 6-kompabilitet.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
sv: Använd filändelsen *.pgp för krypterade filer.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
sv: Sökvägen till GPG-inställningsfilen.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
sv: Sökvägen till GPG-binärfilen som används av Kgpg.

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
sv: Första gången programmet körs.

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
sv: Storleken på editorfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
sv: Visa pålitlighet i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
sv: Visa utgångsdatum i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
sv: Visa storlek i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
sv: Visa när nyckeln skapats i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSecret), group (General Options)
en: Show only secret keys in key manager.
sv: Visa bara hemliga nycklar i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLongKeyId), group (General Options)
en: Show long key id in key manager.
sv: Visa lång nyckel-id i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (TrustLevel), group (General Options)
en: Show only keys with at least that trust level in key manager.
sv: Visa bara nycklar med minst angiven pålitlighet i nyckelhantering.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
sv: Använd musmarkering istället för klippbordet.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
sv: Starta Kgpg automatiskt när KDE startas.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
sv: Visa varning innan tillfälliga filer skapas under åtgärder med fjärrfiler.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
sv: Välj förvalt beteende vid vänsterklick

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
sv: Hantera när krypterade filer släpps

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
sv: Händelse när okrypterade filer släpps

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
sv: Visa tjänstmeny för "signera fil".

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
sv: Visa tjänstmeny för "avkoda fil".

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystray), group (User Interface)
en: Show the systray icon
sv: Visa ikonen i systembrickan

note: i18n: ectx: label, entry (RecentFiles), group (User Interface)
en: The number of recently opened files shown in the editor menu.
sv: Antal senast öppnade filer visade i editormenyn.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
sv: Visa dagens tips.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
sv: Färg använd för pålitliga nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
sv: Färg använd för återkallade nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
sv: Färg använd för okända nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
sv: Färg använd för opålitliga nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUltimate), group (Key Colors)
en: Color used for ultimately trusted keys.
sv: Färg använd för slutgiltigt pålitliga nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
sv: Färg använd för begränsat pålitliga nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
sv: Färg använd för utgångna nycklar.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: label, entry (KeyServers), group (Servers)
en: Key servers used by KGpg. The first server in the list is the default server.
sv: Nyckelservrar som används av Kgpg. Den första servern i listan är standardserver.

note: i18n: ectx: label, entry (InfoServers), group (Servers)
en: List of URLs that show details and analysis of the given key. The first server in the list is the default server.
sv: Lista med webbadresser som visar detaljerad information om och analys av den angivna nyckeln. Den första servern i listan är standardserver.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
sv: Använd HTTP-proxy när tillgänglig

note: i18n: ectx: label, entry (EmailTemplate), group (Key Signing)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
sv: Det här är texten i brevet som skickas med åtgärden "Signera och skicka användaridentitet med e-post".

en: Cannot create temporary file for folder compression.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil för komprimering av katalog.

en: Temporary File Creation
sv: Skapa tillfällig fil

en: <qt>KGpg will now create a temporary archive file:<br /><b>%1</b> to process the encryption. The file will be deleted after the encryption is finished.</qt>
sv: <qt>Kgpg kommer nu att skapa en tillfällig arkivfil:<br /><b>%1</b> för att behandla krypteringen. Filen tas bort när krypteringen är färdig.</qt>

en: Compression method for archive:
sv: Komprimeringsmetod för arkiv:

en: Decryption of this file failed: | Decryption of these files failed:
sv[0]: Avkodning av filen misslyckades:
sv[1]: Avkodning av filerna misslyckades:

en: <qt>You have not set a path to your GnuPG config file.<br />This may cause some surprising results in KGpg's execution.<br />Would you like to start KGpg's assistant to fix this problem?</qt>
sv: <qt>Du har inte ställt in en sökväg till din GnuPG-inställningsfil.<br />Det kan ge en del förvånande resultat vid körning av Kgpg.<br />Vill du starta Kgpg:s guide för att rätta problemet?</qt>

en: Start Assistant
sv: Starta guide

en: Do Not Start
sv: Starta inte

en: KGpg Assistant
sv: Kgpg:s guide

en: This assistant will first setup some basic configuration options required for KGpg to work properly. Next, it will allow you to create your own key pair, enabling you to encrypt your files and emails.
sv: Den här guiden ställer först in några grundläggande inställningsalternativ som krävs för att Kgpg ska fungera korrekt. Därefter låter den dig skapa ditt eget nyckelpar som gör det möjligt för dig att kryptera dina filer och e-post.

en: Welcome to the KGpg Assistant
sv: Välkommen till Kgpg:s guide

en: KGpg needs to know which GnuPG binary to use.
sv: Kgpg måste veta vilket GnuPG-binärfil som ska användas.

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
sv: Om du inte vill försöka med några ovanliga inställningar, klicka bara på knappen "Nästa".

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
sv: gpg|GnuPG-binärfil
    *|Alla filer

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
sv: Kgpg måste veta var GnuPG-inställningsfilen är lagrad.

en: Path to your GnuPG configuration file:
sv: Sökväg till din GnuPG-inställningsfil:

en: Configuration File
sv: Inställningsfil

en: Your default key:
sv: Din standardnyckel:

en: Default Key
sv: Standardnyckel

en: Generate new key
sv: Skapa ny nyckel

en: Done
sv: Klar

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>. Should KGpg try to create a config file ?</qt>
sv: <qt><b>GnuPG-inställningsfilen hittades inte</b>. Ska Kgpg försöka skapa en inställningsfil?</qt>

en: Create Config
sv: Skapa inställning

en: Do Not Create
sv: Skapa inte

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>.</qt>
sv: <qt><b>Inställningsfilen för GnuPG hittades inge</b>.</qt>

en: Your GnuPG binary is: %1
sv: Din GnuPG-binärfil är: %1

en: You have GnuPG version: %1
sv: Du har GnuPG-version: %1

en: Your default key is: %1
sv: Din standardnyckel är: %1

en: Your GnuPG version (%1) seems to be too old.<br />Compatibility with versions before 1.4.0 is no longer guaranteed.
sv: Versionen av GnuPG (%1) verkar vara föråldrad<br />Kompatibilitet med versioner innan 1.4.0 garanteras inte längre.

en: An error occurred while scanning your keyring
sv: Ett fel uppstod när din nyckelring söktes igenom

en: &Expert Mode
sv: &Expertläge

en: Go to Expert Mode
sv: Byt till expertläge

en: If you go to expert mode, you will use the command line to create your key.
sv: Om du byter till expertläge, kan du använda kommandoraden för att skapa din nyckel.

en: You must give a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: The name must have at least 5 characters
sv: Namnet måste innehålla minst fem tecken

en: The name must not start with a digit
sv: Namnet får inte börja med en siffra.

en: You are about to create a key with no email address
sv: Du håller på att skapa en nyckel utan e-postadress

en: Email address not valid
sv: E-postadress inte giltig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
sv: Skapa nyckel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
sv: Skapa nyckelpar

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_kname)
en: The name must have a length of at least 5 characters and must not begin with a digit.
sv: Namnet måste innehålla minst fem tecken och får inte börja med en siffra.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_kname)
en: Real name, at least 5 characters, no leading digits
sv: Verkligt namn, minst fem tecken, ingen inledande siffra

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
sv: E-&postadress (valfri):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
sv: Kommen&tar (valfri):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
sv: Utgångstid:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
sv: Dagar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
sv: Veckor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
sv: Månader

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
sv: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
sv: &Nyckelstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
sv: &Algoritm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification is automatically enabled for all keys
sv: Certifiering är automatiskt aktiverad för alla nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification
sv: Certifiering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
sv: Nyckel-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
sv: Skapades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
sv: Pålitlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
sv: Ägarens pålitlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
sv: Algoritm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
sv: Längd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
sv: Foto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_photo)
en: <qt><b>Photo:</b><p>A photo can be included with a public key for extra security. The photo can be used as an additional method of authenticating the key. However, it should not be relied upon as the only form of authentication.</p></qt>
sv: <qt><b>Foto:</b><p>Ett foto kan inkluderas i en öppen nyckel för extra säkerhet. Fotot kan användas som en ytterligare metod att kontrollera nyckeln. Det bör dock inte åberopas som enda form av behörighetskontroll.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
sv: Inget foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
sv: Inaktivera nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
sv: Ändra utgångstid...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
sv: Ändra lösenordsfras...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Decryption
sv: Avkodning

en: Appearance
sv: Utseende

en: GnuPG Settings
sv: GnuPG-inställningar

en: Key Servers
sv: Nyckelservrar

en: Misc
sv: Diverse

en: New GnuPG Home Location
sv: Ny GnuPG-hemplats

en: No configuration file was found in the selected location.
    Do you want to create it now?
    
    Without a configuration file, neither KGpg nor GnuPG will work properly.
sv: Ingen inställningsfil hittades på vald plats.
    Vill du skapa den nu?
    
    Utan inställningsfil fungerar varken Kgpg eller GnuPG riktigt.

en: No Configuration File Found
sv: Någon inställningsfil hittades inte

en: Create
sv: Skapa

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
sv: Kan inte skapa inställningsfil. Kontrollera om målmedia är monterat, och att du har skrivrättighet.

en: Key server URLs may not contain whitespace.
sv: Webbadresser för nyckelservrar får inte innehålla blanktecken.

en: Key server already in the list.
sv: Nyckelservern finns redan i listan.

en: Add New Key Server
sv: Lägg till ny nyckelserver

en: Server URL:
sv: Serverwebbadress:

[ctx: no key available]
en: none
sv: ingen

en: Decrypt File
sv: Avkoda fil

en: Create Revocation Certificate
sv: Skapa återkallningscertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
sv: Skapa återkallningscertifikat för

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
sv: nyckel-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
sv: Anledning för återkallning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
sv: Ingen anledning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
sv: Nyckeln är inte längre säker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
sv: Nyckeln har ersatts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
sv: Nyckeln används inte längre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
sv: Spara certifikat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
sv: Skriv ut certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
sv: Importera till nyckelring

[ctx: @title]
en: <application>KGpg</application>
sv: <application>Kgpg</application>

[ctx: @title]
en: KGpg - simple gui for GnuPG
sv: Kgpg - enkelt grafiskt användargränssnitt för GnuPG

[ctx: @info:credit]
en: &copy; 2003-2016, The KGpg Developers
sv: &copy; 2003-2016, Kgpg-utvecklarna

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @info:credit]
en: Author and former maintainer
sv: Upphovsman och tidigare underhåll

[ctx: @info:credit]
en: KF5 port
sv: Konvertering till KF5

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
sv: %1 (Standard)

en: Trust: %1<br>Owner Trust: %2
sv: Pålitlighet: %1<br>Ägarens pålitlighet: %2

en: Trust: %1
sv: Pålitlighet: %1

en: 1 Key | %1 Keys
sv[0]: %1 nyckel
sv[1]: %1 nycklar

en: 1 Group | %1 Groups
sv[0]: 1 grupp
sv[1]: %1 grupper

en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
sv: E-post

en: ID
sv: Id

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009, revoked]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4, revoked
sv: Id %1, %2-bitars %3 nyckel, skapad %4, återkallad

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4
sv: Id %1, %2-bitars %3 nyckel, skapad %4

en: One Photo ID | %1 Photo IDs
sv[0]: En foto-identifikation
sv[1]: %1 foto-identifikationer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
sv: Ny nyckel skapad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
sv: Du har skapat följande nyckel med lyckat resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: <qt><b>Set as your default key:</b><br />
    <p>Checking this option sets the newly created key pair as the default key pair.</p></qt>
sv: <qt><b>Använd som standardnyckel:</b><br />
    <p>Markeras det här alternativet används det nyskapade nyckelparet som standardnyckelpar.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
sv: Använd som standardnyckel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
sv: Återkallningscertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
sv: Du rekommenderas spara eller skriva ut ett återkallningscertifikat ifall din nyckel skulle bli komprometterad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
sv: Spara som:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
sv: Skriv ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, validFilterCheckbox)
en: Show only valid keys
sv: Visa bara giltiga nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
sv: Nyckel att importera:

en: Choose New Expiration
sv: Välj ny utgångstid

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: &Options
sv: A&lternativ

en: Select Public Key
sv: Välj öppen nyckel

en: Select Public Key for %1
sv: Välj öppen nyckel för %1

en: Select Public Key for %2 and one more file | Select Public Key for %2 and %1 more files
sv[0]: Välj öppen nyckel för %2 och en fil till
sv[1]: Välj öppen nyckel för %2 och %1 filer till

en: &Search:
sv: &Sök:

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
sv: <b>Lista över öppna nycklar</b>: Välj nyckel som ska användas för kryptering.

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
sv: <b>ASCII-kryptering</b>: Gör det möjligt att öppna den krypterade filen/meddelandet i en texteditor

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
sv: <b>Tillåt kryptering med opålitliga nycklar</b>: När du importerar en öppen nyckel markeras den oftast som opålitlig och du kan inte använda den om du inte signerar den så att den blir "pålitlig". Markeras den här rutan kan alla nycklar användas, även om de inte har signerats.

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
sv: <b>Dölj användar-id</b>: Placera inte nyckel-id i krypterade paket. Det här alternativet döljer mottagaren av meddelandet, och är ett motmedel mot trafikanalys. Det kan göra avkodningsprocessen långsammare, eftersom alla tillgängliga hemliga nycklar prövas.

en: Symmetrical encryption
sv: Symmetrisk kryptering

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
sv: <b>Symmetrisk kryptering</b>: Kryptering använder inte nycklar. Du behöver bara ange ett lösenord för att kryptera eller avkoda filen.

en: Custom option:
sv: Eget alternativ:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
sv: <b>Eget alternativ</b>: Bara för erfarna användare. Låter dig ange en GPG-kommandoradsväljare, som: "--armor".

en: Private Key List
sv: Lista över privata nycklar

en: Choose secret key for signing:
sv: Välj hemlig nyckel för signering:

en: How carefully have you checked that the key really belongs to the person with whom you wish to communicate: | How carefully have you checked that the %1 keys really belong to the people with whom you wish to communicate:
sv[0]: Hur noggrant har du kontrollerat att nyckeln verkligen tillhör personen du vill kommunicera med:
sv[1]: Hur noggrant har du kontrollerat att de %1 nycklarna verkligen tillhör personerna du vill kommunicera med:

en: I Will Not Answer
sv: Jag anger inget svar

en: I Have Not Checked at All
sv: Jag har inte kontrollerat det alls

en: I Have Done Casual Checking
sv: Jag har gjort en ytlig kontroll

en: I Have Done Very Careful Checking
sv: Jag har gjort en mycket noggrann kontroll

en: Local signature (cannot be exported)
sv: Lokal signatur (kan inte exporteras)

en: Do not sign all user id's (open terminal)
sv: Signera inte alla användar-ID:en (öppna terminal)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Keyserver:
sv: Nyc&kelserver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keyIds)
en: Enter the ids or fingerprints of the keys to import as space separated list.
sv: Ange identiteter eller fingeravtryck för nycklarna att importera som en lista åtskild med mellanslag.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to decrypt a text file, simply drag and drop it into the editor window. KGpg will do the rest. Even remote files can be dropped.</p>
    <p>Drag a public key into the editor window and kgpg will automatically import it if you want.</p>
sv: <p>Om du vill avkoda en textfil, dra och släpp den helt enkelt på editorfönstret. Kgpg gör resten. Till och med fjärrfiler kan släppas.</p>
    <p>Dra en öppen nyckel till editorfönstret så importerar Kgpg den automatiskt om du vill.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
sv: <p>Det enklaste sättet att kryptera en fil: högerklicka på filen, så ser du ett krypteringsalternativ i den sammanhangsberoende menyn.
    Det här fungerar i <strong>Konqueror</strong> eller på skrivbordet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to encrypt a message for several persons, just select several encryption keys by pressing the &quot;Ctrl&quot; key.</p>
sv: <p>Om du vill kryptera ett meddelande åt flera personer, välj flera krypteringsnycklar genom att hålla nere &quot;Ctrl&quot;-tangenten.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><strong>You do not have to be an expert in encryption to use this tool?</strong><br>
    Simply create yourself a key pair in the key management window. Then, export your public key and mail it to your friends.<br>
    Ask them to do the same and import their public keys. Finally, to send an encrypted message, type it in the KGpg editor, then click &quot;encrypt&quot;. Choose
    your friend's key and click &quot;encrypt&quot; again. The message will be encrypted, ready to be sent by email.</p>
sv: <p><strong>Du behöver inte vara en krypteringsexpert för att använda det här verktyget.</strong><br>
    Skapa helt enkelt ett nyckelpar åt dig själv i nyckelhanteringsfönstret. Exportera sedan din öppna nyckel, och skicka den till dina vänner.<br>
    Be dem att göra samma sak, och importera deras öppna nycklar. Till sist, för att skicka ett krypterat meddelande, skriv in det i Kgpg:s editor, och klicka sedan på &quot;Kryptera&quot;. Välj din väns nyckel, och klicka på &quot;Kryptera&quot; igen. Meddelandet krypteras, och är klart att skickas som e-post.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To perform an operation on a key, open the key management window and right click on the key. A popup menu with all available options will appear.</p>
sv: <p>För att utföra en åtgärd med en nyckel, öppna nyckelhanteringsfönstret och högerklicka på nyckeln. En meny med alla tillgängliga alternativ visas.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Decrypt a file with a single mouse click on it. You will then be prompted for password, and then that is it!</p>
sv: <p>Avkoda en fil med ett enda musklick på den. Därefter blir du tillfrågad om lösenord, och det är allt!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you only want to open the key manager, type this in the command line prompt: <pre>kgpg -k</pre>
    The editor can be reached by: <pre>kgpg -d</pre></p>
sv: <p>Om du bara vill öppna nyckelhanteringen, skriv <pre>kgpg -k</pre> på kommandoraden.
    Editorn kan nås med <pre>kgpg -d</pre>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To open a file in the KGpg's editor and immediately decrypt it type: <pre>kgpg -s filename</pre></p>
sv: <p>Skriv <pre>kgpg -s filnamn</pre> för att öppna en fil i Kgpgs editor och omedelbart avkoda den.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to change the password or expiration of a secret key simply double click on it to get the key properties dialog.</p>
sv: <p>Om du vill ändra lösenord eller utgångsdatum för en hemlig nyckel, dubbelklicka helt enkelt på den för att visa dialogrutan med nyckelegenskaper.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can reach your default key by pressing &quot;Ctrl+Home&quot; in the key manager.</p>
sv: <p>Du kan visa din standardnyckel genom att trycka på &quot;Ctrl+Home&quot; i nyckelhanteringen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The number of signatures is shown as a tooltip if you hover the mouse on the size column in key manager. A key has to be expanded once for this to work.</p>
sv: <p>Antal signaturer visas som ett verktygstips om du håller musen över storlekskolumnen i nyckelhanteringen. En nyckel måste vara expanderad en gång för att det ska fungera.</p>

en: This image is very large. Use it anyway?
sv: Bilden är mycket stor. Använd den ändå?

en: Use Anyway
sv: Använd ändå

en: Do Not Use
sv: Använd inte

en: Enter old passphrase for <b>%1</b>
sv: Ange gammal lösenordsfras för <b>%1</b>

en: <qt>Enter new passphrase for <b>%1</b><br />If you forget this passphrase all your encrypted files and messages will be inaccessible.</qt>
sv: <qt>Ange ny lösenordsfras för <b>%1</b><br />Om du glömmer den här lösenordsfrasen, blir alla dina krypterade filer och meddelanden inte längre möjliga att komma åt.</qt>

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
sv: Avkodar %1

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
sv: Avkodade %1

en: Generating New Key for %1
sv: Skapar ny nyckel för %1

en: <p><b>Enter passphrase for %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
sv: <p><b>Ange lösenordsfras för %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Lösenordsfrasen bör innehålla andra tecken än alfanumeriska och slumpmässiga sekvenser.</p>

en: <p><b>Enter passphrase for %1</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
sv: <p><b>Ange lösenordsfras för %1</b>:<br />Lösenordsfrasen bör innehålla andra tecken än alfanumeriska och slumpmässiga sekvenser.</p>

en: Generating Key
sv: Skapar nyckel

en: Generating prime numbers
sv: Skapar primtal

en: Generating DSA key
sv: Skapar DSA-nyckel

en: Generating ElGamal key
sv: Skapar ElGamal-nyckel

en: Waiting for entropy
sv: Väntar på entropi

en: The entropy pool ran empty. The key generation process is stalled until enough entropy is present. You can generate entropy e.g. by moving the mouse or typing at the keyboard. The easiest way is by using another application until the key generation continues.
sv: Entropilagret har tömts. Processen för att skapa nycklar har stoppats till tillräcklig entropi är tillgänglig. Du kan skapa entropi genom att t.ex. röra musen eller skriva på tangentbordet. Det enklaste sättet är att använda ett annat program till processen som skapar nycklar fortsätter.

en: Key %1 generated
sv: Nyckel %1 skapad

en: Generating Revocation Certificate for key %1
sv: Skapa återkallningscertifikat för nyckeln %1

[ctx: @info]
en: The import result string has an unsupported format in line %1.<nl/>Please see the detailed log for more information.
sv: Resultatsträngen från import har ett format som inte stöds på rad %1.<nl/> Se den detaljerade loggen för mer information.

en: No key imported.<br />Please see the detailed log for more information.
sv: Ingen nyckel importerad.<br />Se den detaljerade loggen för mer information.

[ctx: @info]
en: <para>%1 key processed.</para> | <para>%1 keys processed.</para>
sv[0]: <para>%1 nyckel behandlad.</para>
sv[1]: <para>%1 nycklar behandlade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key without ID.</para> | <para>%1 keys without ID.</para>
sv[0]: <para>En nyckel utan id.</para>
sv[1]: <para>%1 nycklar utan id.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One key imported:</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 keys imported:</emphasis></para>
sv[0]: <para><emphasis strong='true'>En nyckel importerad.</emphasis></para>
sv[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 nycklar importerade.</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One RSA key imported.</para> | <para>%1 RSA keys imported.</para>
sv[0]: <para>En RSA-nyckel importerad.</para>
sv[1]: <para>%1 RSA-nycklar importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key unchanged.</para> | <para>%1 keys unchanged.</para>
sv[0]: <para>En nyckel oförändrad.</para>
sv[1]: <para>%1 nycklar oförändrade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One user ID imported.</para> | <para>%1 user IDs imported.</para>
sv[0]: <para>Ett användar-id importerat.</para>
sv[1]: <para>%1 användar-id importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One subkey imported.</para> | <para>%1 subkeys imported.</para>
sv[0]: <para>En delnyckel importerad.</para>
sv[1]: <para>%1 delnycklar importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One signature imported.</para> | <para>%1 signatures imported.</para>
sv[0]: <para>En signatur importerad.</para>
sv[1]: <para>%1 signaturer importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One revocation certificate imported.</para> | <para>%1 revocation certificates imported.</para>
sv[0]: <para>Ett återkallningscertifikat importerat.</para>
sv[1]: <para>%1 återkallningscertifikat importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key processed.</para> | <para>%1 secret keys processed.</para>
sv[0]: <para>En hemlig nyckel behandlad.</para>
sv[1]: <para>%1 hemliga nycklar behandlade.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One secret key imported.</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 secret keys imported.</emphasis></para>
sv[0]: <para><emphasis strong='true'>En hemlig nyckel importerad.</emphasis></para>
sv[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 hemliga nycklar importerade.</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key unchanged.</para> | <para>%1 secret keys unchanged.</para>
sv[0]: <para>En hemlig nyckel oförändrad.</para>
sv[1]: <para>%1 hemliga nycklar oförändrade.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key not imported.</para> | <para>%1 secret keys not imported.</para>
sv[0]: <para>En hemlig nyckel inte importerad.</para>
sv[1]: <para>%1 hemliga nycklar inte importerade.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>You have imported a secret key.</emphasis><nl/>Please note that imported secret keys are not trusted by default.<nl/>To fully use this secret key for signing and encryption, you must edit the key (double click on it) and set its trust to Full or Ultimate.</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Du har importerat en hemlig nyckel.</emphasis><nl/>Observera att en importerad hemlig nyckel betraktas normalt inte som pålitlig.<nl/>För fullständig användning av den hemliga nyckeln för signering och kryptering måste du redigera nyckeln (dubbelklicka på den) och ställa in dess pålitlighet till Pålitlig eller Fullständig.</para>

en: New Key | New Keys
sv[0]: Ny nyckel
sv[1]: Nya nycklar

en: Key with new User Id | Keys with new User Ids
sv[0]: Nyckel med ny användaridentifikation
sv[1]: Nycklar med nya användaridentifikationer

en: Key with new Signatures | Keys with new Signatures
sv[0]: Nyckel med nya signaturer
sv[1]: Nycklar med nya signaturer

en: Key with new Subkeys | Keys with new Subkeys
sv[0]: Nyckel med nya delnycklar
sv[1]: Nycklar med nya delnycklar

en: New Private Key | New Private Keys
sv[0]: Ny privat nyckel
sv[1]: Nya privata nycklar

en: Unchanged Key | Unchanged Keys
sv[0]: Oändrad nyckel
sv[1]: Oändrade nycklar

en: <b>Connecting to the server...</b>
sv: <b>Ansluter till servern...</b>

en: Keyserver
sv: Nyckelserver

en: Requesting Passphrase
sv: Begär lösenordsfras

en:  or
sv:  eller

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
sv: Ange lösenordsfras för <b>%1</b>:

en: <p><b>Bad passphrase</b>. You have 1 try left.</p> | <p><b>Bad passphrase</b>. You have %1 tries left.</p>
sv[0]: <p><b>Felaktig lösenordsfras</b>. Du har 1 försök kvar.</p>
sv[1]: <p><b>Felaktig lösenordsfras</b>. Du har %1 försök kvar.</p>

en: Got Passphrase
sv: Tog emot lösenordsfras

[ctx: @info first argument is formatted date, second argument is formatted time]
en: <para>The signature was created at %1 %2</para>
sv: <para>Signaturen skapades %1 %2</para>

[ctx: @info Good signature from: NAME , Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
sv: <para>Riktig signatur från:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Nyckel-id: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3</para>
sv: <para>Riktig signatur från:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Nyckel-id: %3</para>

[ctx: @info]
en: No signature found.
sv: Ingen signatur hittades.

[ctx: @info]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
sv: <para>Riktig signatur från:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Nyckel-id: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3<nl/></para>
sv: <para>Riktig signatur från:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Nyckel-id: %3<nl/></para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>BAD signature</emphasis> from:<nl/> %1<nl/>Key ID: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>The file is corrupted</emphasis></para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Felaktig signatur</emphasis> från:<nl/> %1<nl/>Nyckel-id: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Filen är förstörd</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, but the key is untrusted</para>
sv: <para>Signaturen är giltig, men nyckeln är opålitlig</para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, and the key is ultimately trusted</para>
sv: <para>Signaturen är giltig, och nyckeln är fullständigt pålitlig</para>
