sweeper - en to cs translation catalogue (43 entries)

en: Sweeper
cs: Zametač

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
cs: Pomáhá smazat nechtěné stopy zanechané uživatelem v systému.

en: Original author
cs: Původní autor

en: Maintainer
cs: Správce

en: Thumbnail Cache
cs: Mezipaměť miniatur

en: Sweeps without user interaction
cs: Vyčistí bez zásahu uživatele

en: A thumbnail could not be removed.
cs: Nelze odstranit miniaturu.

en: The file exists but could not be removed.
cs: Soubor existuje, ale nelze jej odstranit.

en: A favicon could not be removed.
cs: Nelze odstranit favicon.

en: Clears all stored cookies set by websites
cs: Smaže všechny cookies vytvořené webovými servery

en: Cookie Policies
cs: Zacházení s cookies

en: Clears the cookie policies for all visited websites
cs: Smaže cookies všech navštívených internetových serverů

en: Saved Clipboard Contents
cs: Uložený obsah schránky

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
cs: Smaže obsah schránky uložený pomocí programu Klipper

en: Clears all cached thumbnails
cs: Smaže všechny miniatury v mezipaměti

en: Run Command History
cs: Historie spouštění příkazů

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
cs: Smaže historii příkazů spuštěných pomocí nástroje Spustit na ploše

en: Form Completion Entries
cs: Záznamy vyplňování formulářů

en: Clears values which were entered into forms on websites
cs: Smaže hodnoty zadané do formulářů na internetových stránkách

en: Web History
cs: Historie webu

en: Clears the history of visited websites
cs: Smaže historii navštívených internetových serverů

en: Web Cache
cs: Mezipaměť webu

en: Clears the temporary cache of websites visited
cs: Smaže dočasnou mezipaměť navštívených internetových serverů

en: Recent Documents
cs: Nedávné dokumenty

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
cs: Smaže seznam nedávno použitých dokumentů z nabídky aplikací KDE

en: Favorite Icons
cs: Oblíbené ikony

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
cs: Smaže oblíbené ikony uložené z navštívených internetových stránek

en: Recent Applications
cs: Nedávné aplikace

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
cs: Smaže seznam nedávno použitých aplikací z nabídky KDE

[ctx: General system content]
en: General
cs: Obecné

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
cs: Prohlížení webu

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
cs: Mažete data, která jsou pro vás částečně hodnotná. Jste si jisti?

en: Starting cleanup...
cs: Startuji vyčištění...

en: Clearing %1...
cs: Čistím %1...

en: Clearing of %1 failed: %2
cs: Čištění %1 selhalo: %2

en: Clean up finished.
cs: Vyčištění dokončeno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
cs: Zaškrtněte všechny čisticí činnosti, které byste chtěli provést. Budou provedeny stisknutím tlačítka níže.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
cs: Nastavení soukromí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
cs: Popis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
cs: Vybr&at vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
cs: Zrušit výběr

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
cs: Okamžitě provést čisticí činnosti vybrané výše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
cs: Vyč&istit
