kdiff3 - en to el translation catalogue (572 entries)

en: Getting file status: %1
el: Ανάκτηση κατάστασης αρχείου: %1

en: Reading file: %1
el: Ανάγνωση αρχείου: %1

en: Writing file: %1
el: Εγγραφή αρχείου: %1

en: Out of memory
el: Τέλος μνήμης

en: Making folder: %1
el: Δημιουργία φακέλου: %1

en: Removing folder: %1
el: Διαγραφή φακέλου: %1

en: Removing file: %1
el: Διαγραφή αρχείου: %1

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
el: Δημιουργία συμβολικού δεσμού: %1 -> %2

en: Renaming file: %1 -> %2
el: Μετονομασία αρχείου: %1 -> %2

en: Copying file: %1 -> %2
el: Αντιγραφή αρχείου: %1 -> %2

en: Reading folder: %1
el: Ανάγνωση φακέλου: %1

en: Listing directory: %1
el: Εμφάνιση καταλόγου: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
el: Σφάλμα απώλειας δεδομένων:
    Αν αναπαράγεται το σφάλμα, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον συγγραφέα.

en: Severe Internal Error
el: Σοβαρό εσωτερικό σφάλμα

en: Severe Internal Error.
el: Σοβαρό εσωτερικό σφάλμα.

en: Severe Internal Error.:
el: Σοβαρό εσωτερικό σφάλμα.:

en: File %1: Line %2
el: Αρχείο %1: Γραμμή %2

en: File %1: Line not available
el: Αρχείο %1: Μη διαθέσιμη γραμμή

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Line end style:
el: Στιλ τέλους γραμμής:

en: A
el: Α

en: B
el: Β

en: C
el: Γ

en: A (Base)
el: Α (Βάση)

en: Encoding: %1
el: Κωδικοποίηση %1

en: Line end style: %1
el: Στιλ τέλους γραμμής: %1

en: Top line
el: Πρώτη γραμμή

en: End
el: Τέλος

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείων

en: Other
el: Άλλο

en: Copy A to B
el: Αντιγραφή του Α στο Β

en: Copy B to A
el: Αντιγραφή του Β στο Α

en: Delete A
el: Διαγραφή του Α

en: Delete B
el: Διαγραφή του Β

en: Delete A & B
el: Διαγραφή των Α & Β

en: Merge to A
el: Συγχώνευση στο Α

en: Merge to B
el: Συγχώνευση στο Β

en: Merge to A & B
el: Συγχώνευση στα Α & Β

en: Delete (if exists)
el: Διαγραφή (αν υπάρχει)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge (manual)
el: Συγχώνευση (χειροκίνητη)

en: Error: Conflicting File Types
el: Σφάλμα: Σύγκρουση τύπου αρχείων

en: Error: Changed and Deleted
el: Σφάλμα: τροποποιήθηκε και διαγράφτηκε

en: Error: Dates are equal but files are not.
el: Σφάλμα: Οι ημερομηνίες είναι ίδιες αλλά τα αρχεία όχι.

en: Done
el: Έγινε

en: Error
el: Σφάλμα

en: Skipped.
el: Παραλείφθηκε.

en: Not saved.
el: Δεν αποθηκεύτηκε.

en: In progress...
el: Σε πρόοδο...

en: To do.
el: Προς υλοποίηση.

en: Name
el: Όνομα

en: Operation
el: Λειτουργία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Unsolved
el: Μη λυμένο

en: Solved
el: Λυμένο

en: Nonwhite
el: Μη κενό

en: White
el: Κενό

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort the merge and rescan the folder?
el: Αυτή τη στιγμή κάνετε μια συγχώνευση φακέλου. Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την εγκατάλειψη της συγχώνευσης και την επανασάρωση του φακέλου;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Rescan
el: Επανασάρωση

en: Continue Merging
el: Συνέχεια συγχώνευσης

en: Opening of folders failed:
el: Το άνοιγμα των φακέλων απέτυχε:

en: Folder A "%1" does not exist or is not a folder.
el: Ο φάκελος Α «%1» δεν υπάρχει ή δεν είναι φάκελος.

en: Folder B "%1" does not exist or is not a folder.
el: Ο φάκελος Β «%1» δεν υπάρχει ή δεν είναι φάκελος.

en: Folder C "%1" does not exist or is not a folder.
el: Ο φάκελος Γ «%1» δεν υπάρχει ή δεν είναι φάκελος.

en: Folder Opening Error
el: Σφάλμα ανοίγματος φακέλου

en: The destination folder must not be the same as A or B when three folders are merged.
    Check again before continuing.
el: Ο φάκελος προορισμού δεν πρέπει να είναι ίδιος με τους Α ή Β όταν συγχωνεύονται τρεις φάκελοι.
    Κάντε έναν έλεγχο ξανά πριν συνεχίσετε.

en: Parameter Warning
el: Προειδοποίηση παραμέτρου

en: Scanning folders...
el: Σάρωση φακέλων...

en: Reading Folder A
el: Ανάγνωση φακέλου Α

en: Reading Folder B
el: Ανάγνωση φακέλου Β

en: Reading Folder C
el: Ανάγνωση φακέλου Γ

en: Some subfolders were not readable in
el: Μερικοί υποφάκελοι δεν είναι αναγνώσιμοι στο

en: Check the permissions of the subfolders.
el: Ελέγξτε τις άδειες χρήσης των υποφακέλων.

en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: Folder Comparison Status
    
    Number of subfolders: %1
    Number of equal files: %2
    Number of different files: %3
el: Κατάσταση σύγκρισης φακέλων
    
    Πλήθος υποφακέλων: %1
    Πλήθος ίδιων αρχείων: %2
    Πλήθος διαφορετικών αρχείων: %3

en: Number of manual merges: %1
el: Πλήθος χειροκίνητων συγχωνεύσεων: %1

en: This affects all merge operations.
el: Αυτό επηρεάζει όλες τις συγχωνεύσεις.

en: Changing All Merge Operations
el: Αλλαγή όλων των λειτουργιών συγχώνευσης

en: Processing %1 / %2
    %3
el: Επεξεργασία %1 / %2
    %3

en: Some files could not be processed.
el: Αδυναμία επεξεργασίας κάποιων αρχείων.

en: Aborting due to too many errors.
el: Εγκατάλειψη εξαιτίας του μεγάλου πλήθους σφαλμάτων.

en: This operation is currently not possible.
el: Αυτή η λειτουργία δεν είναι δυνατή αυτή τη στιγμή.

en: Operation Not Possible
el: Μη δυνατή λειτουργία

en: An error occurred while copying.
el: Ένα σφάλμα παρουσιάστηκε κατά την αντιγραφή.

en: Merge Error
el: Σφάλμα συγχώνευσης

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
el: Άγνωστη λειτουργία συγχώνευσης. (Δε θα έπρεπε να συμβεί ποτέ!)

en: Unknown merge operation.
el: Άγνωστη λειτουργία συγχώνευσης.

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
el: Η συγχώνευση είναι έτοιμη να ξεκινήσει.
    
    Επιλέξτε το "Εκτέλεση" αν διαβάσατε αρκετές οδηγίες και γνωρίζετε τι κάνετε.
    Επιλέγοντας την "Εξομοίωση" θα γίνει αναφορά του τι θα συμβεί.
    
    Σημειώστε ότι το αυτό το πρόγραμμα βρίσκεται ακόμη σε κατάσταση beta και δεν υπάρχει ΕΓΓΥΗΣΗ ούτως ή άλλως! Κάντε εφεδρικά αντίγραφα για τα σημαντικά δεδομένα σας!

en: Starting Merge
el: Εκκίνηση συγχώνευσης

en: Do It
el: Εκτέλεση

en: Simulate It
el: Εξομοίωση

en: The highlighted item has a different type in the different folders. Select what to do.
el: Το τονισμένο αντικείμενο έχει διαφορετικό τύπο σε διαφορετικούς φακέλους. Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε.

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
el: Οι ημερομηνίες τροποποίησης των αρχείων είναι ίδιες αλλά τα αρχεία δεν είναι. Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε.

en: The highlighted item was changed in one folder and deleted in the other. Select what to do.
el: Το τονισμένο αντικείμενο άλλαξε σε έναν φάκελο και διαγράφτηκε σε έναν άλλο. Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε.

en: This operation is currently not possible because folder merge is currently running.
el: Αυτή η λειτουργία δεν είναι αυτή τη στιγμή δυνατή γιατί η συγχώνευση φακέλων εκτελείται αυτήν τη στιγμή.

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
el: Υπήρξε ένα σφάλμα στο τελευταίο βήμα.
    Επιθυμείτε τη συνέχεια με το αντικείμενο που προκάλεσε το σφάλμα ή επιθυμείτε την παράλειψή του;

en: Continue merge after an error
el: Συνέχεια συγχώνευσης μετά από ένα σφάλμα

en: Continue With Last Item
el: Συνέχεια με το τελευταίο αντικείμενο

en: Skip Item
el: Παράλειψη αντικειμένου

en: Merge operation complete.
el: Η λειτουργία συγχώνευσης ολοκληρώθηκε.

en: Merge Complete
el: Η συγχώνευση ολοκληρώθηκε

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
el: Η εξομοίωση συγχώνευσης ολοκληρώθηκε: Ελέγξτε αν συμφωνείτε με τις προτεινόμενες ενέργειες.

en: An error occurred. Press OK to see detailed information.
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα. Πατήστε το Εντάξει για να δείτε λεπτομερείς πληροφορίες.

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
el: Σφάλμα: Κατά τη διαγραφή του %1: Αποτυχία δημιουργίας εφεδρικού αντιγράφου.

en: delete folder recursively( %1 )
el: αναδρομική διαγραφή φακέλου( %1 )

en: delete( %1 )
el: διαγραφή ( %1 )

en: Error: delete folder operation failed while trying to read the folder.
el: Σφάλμα: η διαγραφή φακέλου απέτυχε κατά την προσπάθεια ανάγνωσης του καταλόγου.

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
el: Σφάλμα: η λειτουργία rmdir( %1 ) απέτυχε.

en: Error: delete operation failed.
el: Σφάλμα: η διαγραφή απέτυχε.

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
el: χειροκίνητη συγχώνευση( %1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
el:      Σημείωση: Μετά από μία χειροκίνητη συγχώνευση ο χρήστης θα πρέπει να συνεχίσει πατώντας F7.

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
el: Σφάλμα: η αντιγραφή ( %1 -> %2 ) απέτυχε. Η διαγραφή του υπάρχοντος προορισμού απέτυχε.

en: copyLink( %1 -> %2 )
el: Αντιγραφή δεσμού( %1 -> %2 )

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
el: Σφάλμα: η αντιγραφή δεσμού απέτυχε: Οι απομακρυσμένοι δεσμοί δεν υποστηρίζονται ακόμα.

en: Error: copyLink failed.
el: Σφάλμα: η αντιγραφή δεσμού απέτυχε.

en: copy( %1 -> %2 )
el: αντιγραφή ( %1 -> %2 )

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
el: Σφάλμα κατά την μετονομασία( %1 -> %2 ): Αδυναμία διαγραφής του υπάρχοντος προορισμού.

en: rename( %1 -> %2 )
el: μετονομασία ( %1 -> %2 )

en: Error: Rename failed.
el: Σφάλμα: Η μετονομασία απέτυχε.

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του καταλόγου %1. Αδύνατη η διαγραφή υπάρχοντος αρχείου.

en: makeDir( %1 )
el: Δημιουργία καταλόγου( %1 )

en: Error while creating folder.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου.

en: Dest
el: Προορ.

en: Folder
el: Φάκελος

en: Type
el: Τύπος

en: Size
el: Μέγεθος

en: Attr
el: Ιδιοτ

en: Last Modification
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Link-Destination
el: Δεσμός-προορισμός

en: File
el: Αρχείο

en: -Link
el: -Δεσμός

en: not available
el: μη διαθέσιμο

en: A (Dest):
el: A (Προορ):

en: A (Base):
el: Α (Βάση):

en: B (Dest):
el: Β (Προορ):

en: B:
el: Β:

en: C (Dest):
el: Γ (Προορ):

en: C:
el: Γ:

en: Dest:
el: Προορ:

note: i18n("Saving Directory Merge State ..."));
en: Save Folder Merge State As...
el: Αποθήκευση κατάστασης συγχώνευσης φακέλου ως...

en: Start/Continue Folder Merge
el: Έναρξη/συνέχεια συγχώνευσης φακέλου

en: Run Operation for Current Item
el: Εκτέλεση της λειτουργίας για το τρέχον αντικείμενο

en: Compare Selected File
el: Σύγκριση του επιλεγμένου αρχείου

en: Merge Current File
el: Συγχώνευση του επιλεγμένου αρχείου

en: Merge
    File
el: Συγχώνευση
    αρχείου

en: Fold All Subfolders
el: Αναδίπλωση όλων των υποφακέλων

en: Unfold All Subfolders
el: Ανάπτυξη όλων των υποφακέλων

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
el: Επιλογή του Α για όλα τα αντικείμενα

en: Choose B for All Items
el: Επιλογή του Β για όλα τα αντικείμενα

en: Choose C for All Items
el: Επιλογή του Γ για Όλα τα αντικείμενα

en: Auto-Choose Operation for All Items
el: Λειτουργία αυτόματης επιλογής για όλα τα αντικείμενα

en: No Operation for All Items
el: Καμία λειτουργία για όλα τα αντικείμενα

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
el: Εμφάνιση ταυτόσημων αρχείων

en: Identical
    Files
el: Ταυτόσημα
    αρχεία

en: Show Different Files
el: Εμφάνιση διαφορετικών αρχείων

en: Show Files only in A
el: Εμφάνιση αρχείων μόνο στο Α

en: Files
    only in A
el: Αρχεία
    μόνο στο Α

en: Show Files only in B
el: Εμφάνιση αρχείων μόνο στο Β

en: Files
    only in B
el: Αρχεία
    μόνο στο Β

en: Show Files only in C
el: Εμφάνιση αρχείων μόνο στο Γ

en: Files
    only in C
el: Αρχεία
    μόνο στο Γ

en: Compare Explicitly Selected Files
el: Σύγκριση άμεσα επιλεγμένων αρχείων

en: Merge Explicitly Selected Files
el: Συγχώνευση άμεσα επιλεγμένων αρχείων

en: Do Nothing
el: Να μη γίνει τίποτα

en: Delete A && B
el: Διαγραφή των A && B

en: Merge to A && B
el: Συγχώνευση σε A && B

en: Unable to determine full url. No parent specified.
el: Αδυναμία προσδιορισμού πλήρους url. Δεν ορίσθηκε γονέας.

en: Failed to read file: %1
el: Αποτυχία ανάγνωσης αρχείου: %1

en: Creating temp copy of %1 failed.
el: Η δημιουργία του προσωρινού αντιγράφου για το %1 απέτυχε.

en: Opening %1 failed. %2
el: Αποτυχία ανοίγματος του %1. %2

en: Error reading from %1. %2
el: Σφάλμα ανάγνωσης από το %1. %2

en: While trying to make a backup, deleting an older backup failed.
    Filename: %1
el: Αποτυχία διαγραφής παλαιότερου κατά τη δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου.
    Όνομα αρχείου: %1

en: While trying to make a backup, renaming failed.
    Filenames: %1 -> %2
el: Αποτυχία μετονομασίας κατά τη δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου.
    Ονόματα αρχείων: %1 -> %2

en: Current Configuration:
el: Τρέχουσα διαμόρφωση:

en: Config Option Error:
el: Σφάλμα διαμόρφωσης επιλογής:

en: Option --auto used, but no output file specified.
el: Χρησιμοποιήθηκε η επιλογή --auto, αλλά δεν καθορίστηκε αρχείο εξόδου.

en: Option --auto ignored for folder comparison.
el: Η επιλογή --auto αγνοήθηκε για τη σύγκριση φακέλων.

en: Saving failed.
el: Η αποθήκευση απέτυχε.

en: Opening of these files failed:
el: Το άνοιγμα αυτών των αρχείων απέτυχε:

en: File open error
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου

en: Opens documents for comparison...
el: Ανοίγει έγγραφα για σύγκριση...

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
el: Αποθηκεύει το αποτέλεσμα της συγχώνευσης. Όλες οι συγκρούσεις θα πρέπει να έχουν επιλυθεί!

en: Saves the current document as...
el: Αποθηκεύει το τρέχον έγγραφο ως...

en: Print the differences
el: Εκτύπωση των διαφορών

en: Quits the application
el: Κλείνει την εφαρμογή

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο

en: Copies the selected section to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου τμήματος στο πρόχειρο

en: Pastes the clipboard contents to current position
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου στην ενεργή θέση

en: Select everything in current window
el: Επιλογή όλων στο τρέχον παράθυρο

en: Search for a string
el: Αναζήτηση για μια συμβολοσειρά

en: Search again for the string
el: Αναζήτηση ξανά για μια συμβολοσειρά

en: Enables/disables the statusbar
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τη γραμμή κατάστασης

en: Configure KDiff3...
el: Διαμόρφωση του KDiff3...

en: Go to Current Delta
el: Μετάβαση στην τρέχουσα διαφορά

en: Current
    Delta
el: Τρέχουσα
    διαφορά

en: Go to First Delta
el: Μετάβαση στη πρώτη διαφορά

en: First
    Delta
el: Πρώτη
    διαφορά

en: Go to Last Delta
el: Μετάβαση στην τελευταία διαφορά

en: Last
    Delta
el: Τελευταία
    διαφορά

en: (Skips white space differences when "Show White Space" is disabled.)
el: (Παράλειψη των διαφορών στα κενά όταν είναι απενεργοποιημένη η "Εμφάνιση κενών")

en: (Does not skip white space differences even when "Show White Space" is disabled.)
el: (Μη παράλειψη των διαφορών στα κενά ακόμη και αν είναι απενεργοποιημένη η "Εμφάνιση κενών")

en: Go to Previous Delta
el: Μετάβαση στη προηγούμενη διαφορά

en: Prev
    Delta
el: Προηγούμενη
    διαφορά

en: Go to Next Delta
el: Μετάβαση στην επόμενη διαφορά

en: Next
    Delta
el: Επόμενη
    διαφορά

en: Go to Previous Conflict
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σύγκρουση

en: Prev
    Conflict
el: Προηγούμενη
    σύγκρουση

en: Go to Next Conflict
el: Μετάβαση στην επόμενη σύγκρουση

en: Next
    Conflict
el: Επόμενη
    σύγκρουση

en: Go to Previous Unsolved Conflict
el: Μετάβαση στην προηγούμενη μη λυμένη σύγκρουση

en: Prev
    Unsolved
el: Προηγούμενη
    μη λυμένη

en: Go to Next Unsolved Conflict
el: Μετάβαση στην επόμενη μη λυμένη σύγκρουση

en: Next
    Unsolved
el: Επόμενη
    μη λυμένη

en: Select Line(s) From A
el: Επιλογή γραμμής(ών) από το Α

en: Choose
    A
el: Επιλογή
    A

en: Select Line(s) From B
el: Επιλογή γραμμής(ών) από το Β

en: Choose
    B
el: Επιλογή
    B

en: Select Line(s) From C
el: Επιλογή γραμμής(ών) από το Γ

en: Choose
    C
el: Επιλογή
    Γ

en: Automatically Go to Next Unsolved Conflict After Source Selection
el: Αυτόματη μετάβαση στην επόμενη μη λυμένη σύγκρουση μετά την επιλογή πηγής

en: Auto
    Next
el: Αυτόματα
    επόμενο

en: Show Space && Tabulator Characters
el: Εμφάνιση κενών && χαρακτήρων οριοθέτησης

en: White
    Characters
el: Κενοί
    χαρακτήρες

en: Show White Space
el: Εμφάνιση κενών

en: White
    Deltas
el: Κενές
    διαφορές

en: Show Line Numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμής

en: Line
    Numbers
el: Αριθμοί
    γραμμών

en: Automatically Solve Simple Conflicts
el: Αυτόματη επίλυση απλών συγκρούσεων

en: Set Deltas to Conflicts
el: Ορισμός διαφορών στις συγκρούσεις

en: Run Regular Expression Auto Merge
el: Εκτέλεση κανονικής έκφρασης αυτόματης συγχώνευσης

en: Automatically Solve History Conflicts
el: Αυτόματη επίλυση συγκρούσεων ιστορικού

en: Split Diff At Selection
el: Διαίρεση διαφορών στην επιλογή

en: Join Selected Diffs
el: Ένωση των επιλεγμένων διαφορών

en: Show Window A
el: Εμφάνιση του παραθύρου Α

en: Show Window B
el: Εμφάνιση του παραθύρου Β

en: Show Window C
el: Εμφάνιση του παραθύρου Γ

en: Normal Overview
el: Κανονική επισκόπηση

en: A vs. B Overview
el: Επισκόπηση Α με το Β

en: A vs. C Overview
el: Επισκόπηση Α με το Γ

en: B vs. C Overview
el: Επισκόπηση Β με το Γ

en: Word Wrap Diff Windows
el: Αναδίπλωση λέξεων στα παράθυρα διαφοράς

en: Add Manual Diff Alignment
el: Προσθήκη χειροκίνητης στοίχισης διαφορών

en: Clear All Manual Diff Alignments
el: Καθαρισμός όλων των χειροκίνητων στοιχίσεων διαφορών

en: Focus Next Window
el: Εστίαση στο επόμενο παράθυρο

en: Focus Prev Window
el: Εστίαση στο προηγούμενο παράθυρο

en: Toggle Split Orientation
el: Εναλλαγή προσανατολισμού διαίρεσης

en: Folder && Text Split Screen View
el: Διαίρεση προβολής φακέλου && κειμένου

en: Toggle Between Folder && Text View
el: Εναλλαγή μεταξύ προβολής φακέλου && κειμένου

en: The merge result has not been saved.
el: Το αποτέλεσμα της συγχώνευσης δεν έχει αποθηκευτεί.

en: Save && Quit
el: Αποθήκευση && έξοδος

en: Quit Without Saving
el: Έξοδος χωρίς αποθήκευση

en: Saving the merge result failed.
el: Αποτυχία αποθήκευσης του αποτελέσματος συγχώνευσης.

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort?
el: Αυτή τη στιγμή εκτελείται μια συγχώνευση φακέλων. Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να την εγκαταλείψετε;

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Saving file with a new filename...
el: Αποθήκευση αρχείου με ένα νέο όνομα...

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Printing not implemented.
el: Η εκτύπωση δεν πραγματοποιήθηκε.

en: Printing...
el: Εκτύπωση...

en: Printing page %1 of %2
el: Εκτύπωση σελίδας %1 από %2

en:  (Selection)
el:  (Επιλογή)

en: Printing completed.
el: Η εκτύπωση ολοκληρώθηκε.

en: Printing aborted.
el: Εγκατάλειψη εκτύπωσης.

en: Exiting...
el: Έξοδος...

en: Toggling toolbar...
el: Εναλλαγή γραμμής εργαλείων...

en: Toggle the statusbar...
el: Εναλλαγή της γραμμής κατάστασης...

en: A KPart to display SVG images
el: Ένα KPart για την εμφάνιση SVG εικόνων

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: Configure KDiff3
el: Διαμόρφωση του KDiff3

en: Could not initialize the KDiff3 part.
    This usually happens due to an installation problem. Please read the README-file in the source package for details.
el: Αδυναμία αρχικοποίησης του τμήματος του KDiff3
    Αυτό συνήθως συμβαίνει εξαιτίας ενός προβλήματος εγκατάστασης. Παρακαλώ διαβάστε το αρχείο README στο πακέτο του πηγαίου κώδικα για λεπτομέρειες.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (directory)
en: F&older
el: Φάκελ&ος

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
el: Λειτουργία συγχώνευσης του τρέχοντος αντικειμένου

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
el: Λειτουργία συγχρονισμού του τρέχοντος αντικειμένου

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: M&ovement
el: Μετακίν&ηση

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
el: Προβολή &διαφορών

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: M&erge
el: Συγχών&ευση

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
el: &Παράθυρο

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Ignored. (User defined.)
el: Παραλείφθηκε. (ορισμένο από τον χρήστη.)

en: Tool for Comparison and Merge of Files and Folders
el: Εργαλείο για σύγκριση και συγχώνευση αρχείων και φακέλων

en: Merge the input.
el: Συγχώνευση της εισόδου.

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
el: Άμεσο αρχείο βάση. Για συμβατότητα με ορισμένα εργαλεία.

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
el: Αρχείο εξόδου. Εννοείται η επιλογή -m. Π.χ.: -o newfile.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
el: Αρχείο εξόδου, και πάλι. (Για συμβατότητα με ορισμένα εργαλεία.)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
el: Χωρίς γραφικό περιβάλλον αν όλες οι συγκρούσεις μπορούν να επιλυθούν αυτόματα. (Απαιτεί το -o file)

en: Ignore --auto and always show GUI.
el: Να αγνοηθεί το --auto και να εμφανίζεται πάντα το γραφικό περιβάλλον.

en: Ignored.
el: Αγνοήθηκε.

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
el: Ορατή αντικατάσταση ονόματος για το αρχείο εισόδου 1 (βάση).

en: Visible name replacement for input file 2.
el: Ορατή αντικατάσταση ονόματος για το αρχείο εισόδου 2.

en: Visible name replacement for input file 3.
el: Ορατή αντικατάσταση ονόματος για το αρχείο εισόδου 3.

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
el: Εναλλακτική ορατή αντικατάσταση ονόματος. Δώστε το μία φορά για κάθε είσοδο.

en: Override a config setting. Use once for every setting. E.g.: --cs "AutoAdvance=1"
el: Αντικατάσταση μίας ρύθμισης διαμόρφωσης. Χρήση μία φορά για κάθε ρύθμιση. Π.χ.: --cs "AutoAdvance=1"

en: Show list of config settings and current values.
el: Εμφάνιση λίστας ρυθμίσεων διαμόρφωσης και τρεχουσών τιμών.

en: Use a different config file.
el: Χρήση ενός διαφορετικού αρχείου διαμόρφωσης.

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
el: αρχείο1 για άνοιγμα (βάση, αν δεν καθοριστεί μέσω του --base)

en: file2 to open
el: αρχείο2 για άνοιγμα

en: file3 to open
el: αρχείο3 για άνοιγμα

en: See kdiff3 --help for supported options.
el: Δείτε με kdiff3 --help τις επιλογές που υποστηρίζονται.

en: Unable to compare non-normal file with normal file.
el: Αδυναμία σύγκρισης μη-κανονικού αρχείου με κανονικό.

en: Mix of links and normal files.
el: Ανάμιξη δεσμών και κανονικών αρχείων.

en: Link:
el: Σύνδεσμος:

en: Size.
el: Μέγεθος.

en: Date & Size:
el: Ημερομηνία & μέγεθος:

en: Comparing file...
el: Σύγκριση αρχείου...

en: Choose A Everywhere
el: Επιλογή παντού του Α

en: Choose B Everywhere
el: Επιλογή παντού του Β

en: Choose C Everywhere
el: Επιλογή παντού το Γ

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
el: Επιλογή του Α για όλες τις μη λυμένες διαφορές

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
el: Επιλογή του Β για όλες τις μη λυμένες διαφορές

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
el: Επιλογή του Γ για όλες τις μη λυμένες διαφορές

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
el: Επιλογή του Α για όλες τις μη λυμένες διαφορές κενών

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
el: Επιλογή του Β για όλες τις μη λυμένες διαφορές κενών

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
el: Επιλογή του Γ για όλες τις μη λυμένες διαφορές κενών

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
el: Αριθμός εναπομείναντων ανεπίλυτων συγκρούσεων: %1 ( %2 από τις οποίες αφορούν κενά)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
el: Η έξοδος έχει τροποποιηθεί.
    Αν συνεχίσετε οι αλλαγές σας θα χαθούν.

en: All input files are binary equal.
el: Όλα τα αρχεία εισόδου είναι δυαδικά ίσα.

en: All input files contain the same text.
el: Όλα τα αρχεία εισόδου περιέχουν το ίδιο κείμενο.

en: Files %1 and %2 are binary equal.
el: Τα αρχεία %1 και %2 είναι δυαδικά ίσα.

en: Files %1 and %2 have equal text.
el: Τα αρχεία %1 και %2 περιέχουν το ίδιο κείμενο.

en: Total number of conflicts: %1
    Number of automatically solved conflicts: %2
    Number of unsolved conflicts: %3
    %4
el: Συνολικό πλήθος συγκρούσεων: %1
    Πλήθος αυτόματα επιλυμένων συγκρούσεων: %2
    Πλήθος ανεπίλυτων συγκρούσεων: %3
    %4

en: Conflicts
el: Συγκρούσεις

en: <No src line>
el: <Χωρίς γραμμή πηγής>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
el: <Σύγκρουση συγχώνευσης (μόνο κενών)>

en: <Merge Conflict>
el: <Σύγκρουση συγχώνευσης>

en: Not all conflicts are solved yet.
    File not saved.
el: Δεν έχουν επιλυθεί ακόμη όλες οι συγκρούσεις.
    Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: Conflicts Left
el: Συγκρούσεις που απομένουν

en: There is a line end style conflict. Please choose the line end style manually.
    File not saved.
el: Υπάρχει μια σύγκρουση στιλ τέλους γραμμής. Επιλέξτε ένα στιλ τέλους γραμμής χειροκίνητα.
    Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
el: 
    
    Αποτυχία δημιουργίας εφεδρικού αντιγράφου. Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: File Save Error
el: Σφάλμα εγγραφής αρχείου

en: Error while writing.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή.

en: Output:
el: Έξοδος:

en: [Modified]
el: [Τροποποιημένο]

en: Encoding for saving:
el: Κωδικοποίηση για την αποθήκευση:

en: Conflict
el: Σύγκρουση

en: Codec from A: %1
el: Κωδικοποιητής από Α: %1

en: Codec from B: %1
el: Κωδικοποιητής από Β: %1

en: Codec from C: %1
el: Κωδικοποιητής από Γ: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenDialog)
en: Dialog
el: Διάλογος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: B:
el: Β:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
el: Α (Βάση):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output (Optional):
el: Έξοδος (προαιρετική):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
el: Αρχείο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, swapCopy)
en: Swap/Copy Names...
el: Εναλλαγή/Αντιγραφή ονομάτων...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
el: Γ (Προαιρετικό):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFolder)
en: Folder...
el: Φάκελος...

en: A version control history entry consists of several lines.
    Specify the regular expression to detect the first line (without the leading comment).
    Use parentheses to group the keys you want to use for sorting.
    If left empty, then KDiff3 assumes that empty lines separate history entries.
    See the documentation for details.
el: Μία καταχώρηση ιστορικού συγχώνευσης αποτελείται από πολλές γραμμές.
    Καθορίστε την κανονική έκφραση για τον εντοπισμό της πρώτης γραμμής (χωρίς το σχόλιο που προηγείται).
    Χρησιμοποιείστε παρενθέσεις για την ομαδοποίηση των κλειδιών που επιθυμείτε για την ταξινόμηση.
    Αν ορισθεί σαν κενή, τότε το KDiff3 θεωρεί ότι οι καταχωρήσεις ιστορικού διαχωρίζονται με κενές γραμμές.
    Δείτε την τεκμηρίωση για λεπτομέρειες.

en: Each pair of parentheses used in the regular expression for the history start entry
    groups a key that can be used for sorting.
    Specify the list of keys (that are numbered in order of occurrence
    starting with 1) using ',' as separator (e.g. "4,5,6,1,2,3,7").
    If left empty, then no sorting will be done.
    See the documentation for details.
el: Κάθε ζεύγος παρενθέσεων της κανονικής έκφρασης για την έναρξη καταχώρησης ιστορικού
    δημιουργεί ένα κλειδί που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ταξινόμηση.
    Καθορίστε τη λίστα των κλειδιών (τα οποία αριθμούνται με σειρά εμφάνισης
    ξεκινώντας από το 1) χρησιμοποιώντας το ',' ως διαχωριστικό (π.χ. "4,5,6,1,2,3,7").
    Αν μείνει κενό, τότε δεν θα γίνει ταξινόμηση.
    Δείτε την τεκμηρίωση για λεπτομέρειες.

en: Regular expression for lines where KDiff3 should automatically choose one source.
    When a line with a conflict matches the regular expression then
    - if available - C, otherwise B will be chosen.
el: Κανονική έκφραση για γραμμές όπου το KDiff3 θα πρέπει να επιλέξει αυτόματα μία πηγή.
    Αν μία γραμμή με σύγκρουση ταιριάζει στην κανονική έκφραση τότε θα επιλεχθεί το Γ, αν
    είναι διαθέσιμο, ενώ σε άλλη περίπτωση το Β.

en: Regular expression for the start of the version control history entry.
    Usually this line contains the "$Log$" keyword.
    Default value: ".*\$Log.*\$.*"
el: Κανονική έκφραση για την έναρξη της καταχώρησης του ιστορικού συγχώνευσης.
    Συνήθως αυτή η γραμμή περιέχει τη λέξη κλειδί "$Log$".
    Η προκαθορισμένη τιμή είναι: ".*\$Log.*\$.*"

en: The quick brown fox jumps over the river
    but the little red hen escapes with a shiver.
    :-)
el: Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι θα σου αγοράσω ένα κοκοράκι
    το κοκοράκι κικιρικικι να σε ξυπνάει κάθε πρωί.
    :-)

en: Change Font
el: Αλλαγή γραμματοσειράς

en: Font: %1, %2, %3
    
    Example:
el: Γραμματοσειρά: %1, %2, %3
    
    Παράδειγμα:

en: Change this if non-ASCII characters are not displayed correctly.
el: Τροποποιήστε αυτό αν οι μη ASCII χαρακτήρες δεν εμφανίζονται σωστά.

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Editor & Diff Output Font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή & εξόδου διαφορών

en: Application font
el: Γραμματοσειρά εφαρμογής

en: File view font
el: Γραμματοσειρά προβολής αρχείου

[ctx: Title for color settings page]
en: Color
el: Χρώμα

en: Colors Settings
el: Ρυθμίσεις χρωμάτων

en: Editor and Diff Views:
el: Προβολές επεξεργαστή και διαφορών:

en: Foreground color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Diff background color:
el: Χρώμα φόντου διαφορών:

en: Color A:
el: Χρώμα Α:

en: Color B:
el: Χρώμα Β:

en: Color C:
el: Χρώμα Γ:

en: Conflict color:
el: Χρώμα σύγκρουσης:

en: Current range background color:
el: Τρέχον εύρος χρώματος φόντου:

en: Current range diff background color:
el: Τρέχον εύρος χρώματος φόντου διαφορών:

en: Color for manually aligned difference ranges:
el: Χρώμα για χειροκίνητα στοιχισμένα εύρη διαφορών:

en: Folder Comparison View:
el: Προβολή σύγκρισης φακέλων:

en: Newest file color:
el: Χρώμα νεότερου αρχείου:

en: Changing this color will only be effective when starting the next folder comparison.
el: Η τροποποίηση αυτού του χρώματος θα έχει ισχύ κατά την επόμενη σύγκριση φακέλων.

en: Oldest file color:
el: Χρώμα παλαιότερου αρχείου:

en: Middle age file color:
el: Χρώμα μέσου αρχείου:

en: Color for missing files:
el: Χρώμα αρχείων που λείπουν:

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Editor Behavior
el: Συμπεριφορά επεξεργαστή

en: Tab inserts spaces
el: Το Tab εισάγει κενά

en: On: Pressing tab generates the appropriate number of spaces.
    Off: A tab character will be inserted.
el: Ενεργοποιημένο: Πατώντας το tab εισάγεται ο κατάλληλος αριθμός κενών.
    Απενεργοποιημένο: Θα εισαχθεί ο χαρακτήρας στηλοθέτη (tab).

en: Tab size:
el: Μέγεθος στηλοθέτη:

en: Auto indentation
el: Αυτόματη χρήση εσοχών

en: On: The indentation of the previous line is used for a new line.
el: Ενεργοποιημένο: Η εσοχή της προηγούμενης γραμμής θα χρησιμοποιηθεί για μια νέα γραμμή.

en: Auto copy selection
el: Αυτόματη αντιγραφή επιλογής

en: On: Any selection is immediately written to the clipboard.
    Off: You must explicitly copy e.g. via Ctrl-C.
el: Ενεργοποιημένο: Οποιαδήποτε επιλογή γράφεται άμεσα στο πρόχειρο.
    Απενεργοποιημένο: Θα πρέπει να την αντιγράψετε εσείς π.χ. μέσω του Ctrl-C.

[ctx: Automatically detected line ending]
en: Autodetect
el: Αυτόματη ανίχνευση

en: Sets the line endings for when an edited file is saved.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A
el: Καθορίζει τον τύπο τέλους γραμμής όταν αποθηκεύεται ένα επεξεργασμένο αρχείο.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; με τα CR=0D, LF=0A

en: Diff Settings
el: Ρυθμίσεις του Diff

note: i18n("Preserve carriage return"), false, "PreserveCarriageReturn", &m_options->m_bPreserveCarriageReturn, page, this ); addOptionItem(pPreserveCarriageReturn); gbox->addWidget( pPreserveCarriageReturn, line, 0, 1, 2 ); pPreserveCarriageReturn->setToolTip( i18n( "Show carriage return characters '\\r'
en: Ignore numbers (treat as white space)
el: Αγνόηση αριθμών (να θεωρούνται κενά)

en: Ignore number characters during line matching phase. (Similar to Ignore white space.)
    Might help to compare files with numeric data.
el: Παράβλεψη αριθμών κατά τη φάση ταιριάσματος γραμμών. (Αντίστοιχο με την παράβλεψη κενών).
    Μπορεί να φανεί χρήσιμο κατά τη σύγκριση αρχείων με αριθμητικά δεδομένα.

en: Ignore C/C++ comments (treat as white space)
el: Θεώρηση των σχολίων C/C++ σαν κενά.

en: Treat C/C++ comments like white space.
el: Θεώρηση των σχολίων C/C++ σαν κενά.

en: Ignore case (treat as white space)
el: Αγνόηση διάκρισης πεζών κεφαλαίων (να θεωρούνται κενά)

en: Treat case differences like white space changes. ('a'<=>'A')
el: Χειρισμός των διαφορών σε πεζά/κεφαλαία ως αλλαγές κενών. ('α'<=>'Α')

en: Preprocessor command:
el: Εντολή προεπεξεργαστή:

en: User defined pre-processing. (See the docs for details.)
el: Προεπεξεργασία ορισμένη από το χρήστη. (Δείτε τα εγχειρίδια για λεπτομέρειες).

en: Line-matching preprocessor command:
el: Εντολή προεπεξεργαστή για ταίριασμα γραμμών:

en: This pre-processor is only used during line matching.
    (See the docs for details.)
el: Ο προεπεξεργαστής χρησιμοποιείται μόνο κατά το ταίριασμα γραμμών.
    (Δείτε τα εγχειρίδια για λεπτομέρειες).

en: Try hard (slower)
el: Εις βάθος ανάλυση (πιο αργό)

en: Enables the --minimal option for the external diff.
    The analysis of big files will be much slower.
el: Ενεργοποιεί την επιλογή --minimal για το εξωτερικό diff.
    Η ανάλυση μεγάλων αρχείων θα είναι αισθητά πιο αργή.

en: Align B and C for 3 input files
el: Στοίχιση Β και Γ για 3 αρχεία εισόδου

en: Try to align B and C when comparing or merging three input files.
    Not recommended for merging because merge might get more complicated.
    (Default is off.)
el: Προσπάθεια στοίχισης των Β και Γ κατά τη σύγκριση ή συγχώνευση τριών αρχείων εισόδου.
    
    Δεν προτείνεται για τις συγχωνεύσεις καθώς αυτή μπορεί να είναι πολύπλοκη διαδικασία.
    
    (Προκαθορισμένα ανενεργό.)

[ctx: Settings page]
en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge Settings
el: Ρυθμίσεις συγχώνευσης

en: Auto advance delay (ms):
el: Καθυστέρηση αυτόματης μετάβασης (ms):

en: When in Auto-Advance mode the result of the current selection is shown 
    for the specified time, before jumping to the next conflict. Range: 0-2000 ms
el: Όταν βρίσκεστε στη λειτουργία αυτόματης μετάβασης εμφανίζεται το αποτέλεσμα της τρέχουσας επιλογής
    για τον καθορισμένο χρόνο, πριν την μεταπήδηση στην επόμενη σύγκρουση. Εύρος: 0-2000 ms

en: Show info dialogs
el: Εμφάνιση παραθύρων διαλόγου πληροφοριών

en: Show a dialog with information about the number of conflicts.
el: Εμφανίζει ένα παράθυρο διαλόγου με πληροφορία για τον αριθμό των συγκρούσεων.

en: White space 2-file merge default:
el: Προκαθορισμός κενών διαφορών συγχώνευσης 2 αρχείων:

en: Manual Choice
el: Χειροκίνητη επιλογή

en: Allow the merge algorithm to automatically select an input for white-space-only changes.
el: Επιτρέπει στον αλγόριθμο συγχώνευσης την αυτόματη επιλογή μιας εισόδου για διαφορές μόνο κενών.

en: White space 3-file merge default:
el: Προκαθορισμός κενών διαφορών συγχώνευσης 3 αρχείων:

en: Automatic Merge Regular Expression
el: Κανονική έκφραση αυτόματης συγχώνευσης

en: Auto merge regular expression:
el: Κανονική έκφραση αυτόματης συγχώνευσης:

en: Run regular expression auto merge on merge start
el: Εκτέλεση κανονικής έκφρασης αυτόματης συγχώνευσης στην αρχή της συγχώνευσης

en: Run the merge for auto merge regular expressions
    immediately when a merge starts.
el: Εκτέλεση της συγχώνευσης για κανονικές εκφράσεις αυτόματης συγχώνευσης
    αμέσως μετά την έναρξη της συγχώνευσης.

en: Version Control History Merging
el: Συγχώνευση ιστορικού ελέγχου έκδοσης

en: History start regular expression:
el: Κανονική έκφραση έναρξης ιστορικού:

en: History entry start regular expression:
el: Κανονική έκφραση για την έναρξη της καταχώρησης ιστορικού:

en: History merge sorting
el: Ταξινόμηση ιστορικού συγχώνευσης

en: Sort version control history by a key.
el: Ταξινόμηση ιστορικού ελέγχου εκδόσεων κατά ένα κλειδί.

en: History entry start sort key order:
el: Σειρά ταξινόμησης ιστορικού ελέγχου εκδόσεων:

en: Merge version control history on merge start
el: Συγχώνευση ιστορικού ελέγχου έκδοσης κατά την έναρξη συγχώνευσης

en: Run version control history automerge on merge start.
el: Εκτέλεση συγχώνευσης ιστορικού ελέγχου έκδοσης κατά την έναρξη συγχώνευσης.

en: Max number of history entries:
el: Μέγιστος αριθμός καταχωρήσεων ιστορικού:

en: Cut off after specified number. Use -1 for infinite number of entries.
el: Αφαίρεση μετά από καθορισμένο αριθμό. Χρησιμοποιήστε το -1 για απεριόριστο αριθμό καταχωρήσεων.

en: Test your regular expressions
el: Δοκιμή των κανονικών εκφράσεών σας

en: Irrelevant merge command:
el: Εντολή συγχώνευσης με σχετικού:

en: If specified this script is run after automerge
    when no other relevant changes were detected.
    Called with the parameters: filename1 filename2 filename3
el: Αν καθοριστεί αυτό το σενάριο εκτελείται μετά την αυτόματη συγχώνευση
    όταν δεν εντοπιστούν άλλες σχετικές τροποποιήσεις.
    Καλείται με παραμέτρους τα: όνομααρχείου1 όνομααρχείου2 όνομααρχείου3

en: Auto save and quit on merge without conflicts
el: Αυτόματη αποθήκευση και έξοδος κατά τη συγχώνευση χωρίς συγκρούσεις

en: If KDiff3 was started for a file-merge from the command line and all
    conflicts are solvable without user interaction then automatically save and quit.
    (Similar to command line option "--auto".)
el: Όταν το KDiff3 εκκινήσει για κάποια συγχώνευση αρχείου από τη γραμμή εντολών
    και όλες οι συγκρούσεις είναι επιλύσιμες χωρίς είσοδο από το χρήστη τότε γίνεται αυτόματη αποθήκευση και έξοδος.
    (Παρόμοιο με την επιλογή της γραμμής εντολών "--auto".

en: Recursive folders
el: Αναδρομικά στους φακέλους

en: Whether to analyze subfolders or not.
el: Αν θα αναλυθούν οι υποφάκελοι ή όχι.

en: File pattern(s):
el: Μοτίβα αρχείου:

en: Pattern(s) of files to be analyzed. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
el: Μοτίβα αρχείων που θα αναλυθούν. 
    Σύμβολα υποκατάστασης: '*' και '?'
    Μπορούν να οριστούν πολλαπλά μοτίβα χρησιμοποιώντας το διαχωριστικό: ';'

en: File-anti-pattern(s):
el: Αντίστροφα μοτίβα αρχείου:

en: Pattern(s) of files to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
el: Μοτίβα αρχείων που θα εξαιρεθούν από την ανάλυση. 
    Σύμβολα υποκατάστασης: '*' και '?'
    Μπορούν να οριστούν πολλαπλά μοτίβα χρησιμοποιώντας το διαχωριστικό: ';'

en: Folder-anti-pattern(s):
el: Αντίστροφα μοτίβα φακέλου:

en: Pattern(s) of folders to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
el: Μοτίβα φακέλων που θα εξαιρεθούν από την ανάλυση. 
    Σύμβολα υποκατάστασης: '*' και '?'
    Μπορούν να οριστούν πολλαπλά μοτίβα χρησιμοποιώντας το διαχωριστικό: ';'

en: Use Ignore File
el: Χρήση Ignore αρχείου

en: Extends the antipattern to anything that would be ignored by source control.
    Via local ignore files this can be folder-specific.
el: Επέκταση του αντίστροφου μοτίβου σε οτιδήποτε που θα αγνοηθεί από τον έλεγχο εκδόσεων.
    Μέσω των τοπικών ignore αρχείων αυτό μπορεί να αφορά κάποιον φάκελο.

en: Find hidden files and folders
el: Αναζήτηση κρυφών αρχείων και φακέλων

en: Finds hidden files and folders.
el: Βρίσκει κρυφά αρχεία και φακέλους.

en: Follow file links
el: Ακολούθηση δεσμών αρχείων

en: On: Compare the file the link points to.
    Off: Compare the links.
el: Ενεργοποιημένο: Σύγκριση του αρχείου στο οποίο δείχνει ο δεσμός.
    Απενεργοποιημένο: Σύγκριση των δεσμών.

en: Follow folder links
el: Ακολούθηση δεσμών φακέλων

en: On: Compare the folder the link points to.
    Off: Compare the links.
el: Ενεργοποιημένο: Σύγκριση του φακέλου στον οποίο δείχνει ο δεσμός.
    Απενεργοποιημένο: Σύγκριση των δεσμών.

en: Case sensitive filename comparison
el: Σύγκριση αρχείων με ευαισθησία κεφαλαίων/πεζών

en: The folder comparison will compare files or folders when their names match.
    Set this option if the case of the names must match. (Default for Windows is off, otherwise on.)
el: Η σύγκριση φακέλων θα εκτελέσει σύγκριση αρχείων ή φακέλων όταν ταιριάζουν τα ονόματά τους.
    Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή όταν τα ονόματα των αρχείων πρέπει να ταιριάζουν. (Προκαθορισμένο για τα Windows είναι ανενεργό, ενώ σε άλλη περίπτωση είναι ενεργό.)

en: Unfold all subfolders on load
el: Ανάπτυξη όλων των υποφακέλων στη φόρτωση

en: On: Unfold all subfolders when starting a folder diff.
    Off: Leave subfolders folded.
el: Ενεργοποιημένο: Ανάπτυξη όλων των υποφακέλων όταν ξεκινά το diff για φακέλους.
    Απενεργοποιημένο: Οι υποφάκελοι να παραμείνουν συμπτυγμένοι.

en: Skip folder status report
el: Να παραλείπεται η αναφορά κατάστασης φακέλων

en: On: Do not show the Folder Comparison Status.
    Off: Show the status dialog on start.
el: Ενεργοποιημένο: Να μην εμφανίζεται η κατάσταση σύγκρισης φακέλων.
    Απενεργοποιημένο: Να εμφανίζεται ο διάλογος κατάστασης στην έναρξη.

en: File Comparison Mode
el: Λειτουργία σύγκρισης αρχείου

en: Binary comparison
el: Δυαδική σύγκριση

en: Binary comparison of each file. (Default)
el: Δυαδική σύγκριση του κάθε αρχείου (προκαθορισμένο)

en: Full analysis
el: Πλήρης ανάλυση

en: Do a full analysis and show statistics information in extra columns.
    (Slower than a binary comparison, much slower for binary files.)
el: Πραγματοποιεί πλήρη ανάλυση και εμφανίζει στατιστικά σε επιπλέον στήλες.
    (Πιο αργό από τη δυαδική σύγκριση, και πολύ πιο αργό για δυαδικά αρχεία).

en: Trust the size and modification date (unsafe)
el: Εμπιστοσύνη στο μέγεθος και την ημερομηνία τροποποίησης (μη ασφαλές)

en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    Files with equal contents but different modification dates will appear as different.
    Useful for big folders or slow networks.
el: Θεώρησε ότι τα αρχεία είναι ίσα αν η ημερομηνία τροποποίησης και το μέγεθος των αρχείων είναι ίσα.
    Αρχεία με ίσα περιεχόμενα αλλά διαφορετικές ημερομηνίες τροποποίησης θα εμφανίζονται ως διαφορετικά.
    Χρήσιμο για μεγάλους φακέλους ή αργά δίκτυα.

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
el: Δείξτε εμπιστοσύνη στο μέγεθος και στην ημερομηνία, αλλά χρησιμοποιήστε δυαδική σύγκριση αν η ημερομηνία δεν είναι ίδια (μη ασφαλές)

en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    If the dates are not equal but the sizes are, use binary comparison.
    Useful for big folders or slow networks.
el: Θεωρείστε ότι τα αρχεία είναι ίσα αν η ημερομηνία τροποποίησης και το μέγεθος των αρχείων είναι ίσα.
    Αν οι ημερομηνίες δεν είναι ίσες αλλά τα μεγέθη είναι, τότε να γίνει χρήση δυαδικής σύγκρισης.
    Χρήσιμο για μεγάλους φακέλους ή αργά δίκτυα.

en: Trust the size (unsafe)
el: Δείξτε εμπιστοσύνη στο μέγεθος (μη ασφαλές)

en: Assume that files are equal if their file lengths are equal.
    Useful for big folders or slow networks when the date is modified during download.
el: Θεώρησε ότι τα αρχεία είναι ίσα αν το μέγεθος των αρχείων είναι ίσο.
    Χρήσιμο για μεγάλους φακέλους ή αργά δίκτυα όπου η ημερομηνία τροποποιείται κατά τη λήψη.

en: Synchronize folders
el: Συγχρονισμός φακέλόγων

en: Offers to store files in both folders so that
    both folders are the same afterwards.
    Works only when comparing two folders without specifying a destination.
el: Προσφέρει την αποθήκευση αρχείων και στους δύο φακέλους
    ώστε στο τέλος οι δύο φάκελοι να είναι ίδιοι.
    Δουλεύει μόνο κατά τη σύγκριση δύο φακέλων χωρίς να έχει καθοριστεί προορισμός.

en: White space differences considered equal
el: Οι διαφορές των κενών θεωρούνται ίσες

en: If files differ only by white space consider them equal.
    This is only active when full analysis is chosen.
el: Αν τα αρχεία διαφέρουν μόνο σε κενούς χαρακτήρες θεωρούνται ότι είναι ίσα.
    Αυτό είναι ενεργοποιημένο μόνο όταν επιλεγεί η πλήρης ανάλυση.

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
el: Αντιγραφή του νεότερου αντί για συγχώνευση (μη ασφαλές)

en: Do not look inside, just take the newer file.
    (Use this only if you know what you are doing!)
    Only effective when comparing two folders.
el: Να μη γίνει ανάλυση, αλλά απλά να ληφθεί το νεότερο αρχείο.
    (Χρησιμοποιήστε το μόνο αν ξέρετε τι κάνετε!)
    Δουλεύει μόνο όταν συγκρίνονται δύο φάκελοι.

en: Backup files (.orig)
el: Δημιουργία εφεδρικών αντιγράφων (.orig)

en: If a file would be saved over an old file, then the old file
    will be renamed with a '.orig' extension instead of being deleted.
el: Όταν ένα αρχείο αποθηκευτεί με το όνομα ενός υπάρχοντος αρχείου, το υπάρχον αρχείο θα μετονομαστεί με επέκταση '.orig' αντί να διαγραφεί.

en: Regional Settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Use the same encoding for everything:
el: Χρήση της ίδιας κωδικοποίησης παντού:

en: Enable this allows to change all encodings by changing the first only.
    Disable this if different individual settings are needed.
el: Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή επιτρέπει την αλλαγή όλων των κωδικοποιήσεων αλλάζοντας μόνο την πρώτη.
    Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν χρειάζεστε διαφορετικές επί μέρους επιλογές.

en: Note: Local Encoding is "%1"
el: Σημείωση: Η τοπική κωδικοποίηση είναι «%1»

en: File Encoding for A:
el: Κωδικοποίηση αρχείου για το Α:

en: If enabled then Unicode (UTF-16 or UTF-8) encoding will be detected.
    If the file is not Unicode then the selected encoding will be used as fallback.
    (Unicode detection depends on the first bytes of a file.)
el: Αν ενεργοποιηθεί θα γίνει ανίχνευση της κωδικοποίησης Unicode (UTF-16 or UTF-8).
    Αν το αρχείο δεν είναι Unicode θα χρησιμοποιηθεί η επιλεγμένη κωδικοποίηση.
    (Η ανίχνευση του Unicode εξαρτάται από τα πρώτα byte του αρχείου.)

en: Auto Detect Unicode
el: Αυτόματη ανίχνευση Unicode

en: File Encoding for B:
el: Κωδικοποίηση αρχείου για το Β:

en: File Encoding for C:
el: Κωδικοποίηση αρχείου για το Γ:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
el: Κωδικοποίηση αρχείου για την έξοδο συγχώνευσης και την αποθήκευση:

en: Auto Select
el: Αυτόματη επιλογή

en: If enabled then the encoding from the input files is used.
    In ambiguous cases a dialog will ask the user to choose the encoding for saving.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα χρησιμοποιηθεί η κωδικοποίηση του αρχείου εισόδου.
    Σε περίπτωση αμφιβολίας θα εμφανιστεί ένα παράθυρο διαλόγου όπου ο χρήστης θα πρέπει να επιλέξει την κωδικοποίηση για την αποθήκευση.

en: File Encoding for Preprocessor Files:
el: Κωδικοποίηση για τα αρχεία του προεπεξεργαστή:

en: Right To Left Language
el: Γλώσσας αναγνώσιμη από δεξιά στα  αριστερά

en: Some languages are read from right to left.
    This setting will change the viewer and editor accordingly.
el: Μερικές γλώσσες διαβάζονται από δεξιά στα αριστερά.
    Αυτή η ρύθμιση θα τροποποίηση τον προβολέα και τον επεξεργαστή κατάλληλα.

en: Integration
el: Ενσωμάτωση

en: Integration Settings
el: Ρυθμίσεις ενσωμάτωσης

en: Command line options to ignore:
el: Επιλογές γραμμής εντολών για αγνόηση:

en: List of command line options that should be ignored when KDiff3 is used by other tools.
    Several values can be specified if separated via ';'
    This will suppress the "Unknown option" error.
el: Λίστα τον επιλογών της γραμμής εντολών που θα πρέπει να αγνοηθούν όταν το KDiff3 χρησιμοποιείται από άλλα εργαλεία.
    Μπορούν να ορισθούν πολλές τιμές διαχωρισμένες με το ';'
    Αυτό καταστέλλει το σφάλμα "Άγνωστης επιλογής".

en: Quit also via Escape key
el: Έξοδος επίσης και με το πλήκτρο Esc

en: Fast method to exit.
    For those who are used to using the Escape key.
el: Γρήγορη μέθοδος εξόδου.
    
    Γι' αυτούς που έχουν συνηθίσει τη χρήση του πλήκτρου Esc.

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
el: Αυτό επαναφέρει όλες τις επιλογές. Όχι μόνο αυτές του τρέχοντος θέματος.

en: PreprocessorCmd:
el: Εντολή προεπεξεργαστή:

en: The following option(s) you selected might change data:
el: Οι ακόλουθες επιλογές που κάνατε ίσως τροποποιήσουν δεδομένα:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
el: 
    Το πιθανότερο είναι ότι αυτό δεν είναι επιθυμητό κατά τη συγχώνευση.
    Θέλετε να απενεργοποιήσετε αυτές τις επιλογές ή να συνεχίσετε όπως είναι;

en: Option Unsafe for Merging
el: Μη ασφαλής επιλογή για συγχώνευση

en: Use These Options During Merge
el: Χρήση αυτών των επιλογών κατά τη συγχώνευση

en: Disable Unsafe Options
el: Απενεργοποίηση μη ασφαλών επιλογών

en: Loading A
el: Φόρτωση του Α

en: Loading A: %1
el: Φόρτωση του Α: %1

en: Loading B
el: Φόρτωση του Β

en: Loading B: %1
el: Φόρτωση του Β: %1

en: Diff: A <-> B
el: Διαφορά: Α <-> Β

en: Linediff: A <-> B
el: Διαφορά γραμμής: Α <-> Β

en: Loading C
el: Φόρτωση του Γ

en: Loading C: %1
el: Φόρτωση του Γ: %1

en: Diff: A <-> C
el: Διαφορά: Α <-> Γ

en: Diff: B <-> C
el: Διαφορά: Β <-> Γ

en: Linediff: B <-> C
el: Διαφορά γραμμής: Β <-> Γ

en: Linediff: A <-> C
el: Διαφορά γραμμής: Α <-> Γ

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
el: Όλα τα αρχεία εισόδου περιέχουν το ίδιο κείμενο, αλλά δεν είναι δυαδικά ίσα.

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
el: Τα αρχεία %1 και %2 περιέχουν το ίδιο κείμενο, αλλά δεν είναι δυαδικά ίσα.

en: Some input files do not seem to be pure text files.
    Note that the KDiff3 merge was not meant for binary data.
    Continue at your own risk.
el: Μερικά από τα αρχεία εισόδου δε φαίνεται να είναι αρχεία κειμένου.
    Σημειώστε ότι το KDiff3-merge δε φτιάχτηκε για δυαδικά δεδομένα.
    Αν συνεχίσετε θα είναι με δική σας ευθύνη.

en: , B
el: , Β

en: , C
el: , Γ

en: Some input characters could not be converted to valid unicode.
    You might be using the wrong codec. (e.g. UTF-8 for non UTF-8 files).
    Do not save the result if unsure. Continue at your own risk.
    Affected input files are in %1.
el: Κάποιοι χαρακτήρες εισόδου δεν ήταν δυνατό να μετατραπούν σε έγκυρο unicode.
    Ίσως χρησιμοποιείτε λανθασμένο τύπο κωδικοποίησης (π.χ. UTF-8 για μη UTF-8 αρχεία).
    Μην αποθηκεύσετε το αποτέλεσμα αν δεν είστε βέβαιοι. Συνεχίστε με δική σας ευθύνη.
    Τα επηρεαζόμενα αρχεία εισόδου είναι στο %1.

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Opening files...
el: Άνοιγμα αρχείων...

en: Cutting selection...
el: Αποκοπή επιλογής...

en: Copying selection to clipboard...
el: Αντιγραφή της επιλογής στο πρόχειρο...

en: Inserting clipboard contents...
el: Εισαγωγή των περιεχομένων του προχείρου...

en: Word wrap (Cancel disables word wrap)
el: Αναδίπλωση λέξεων (Η ακύρωση απενεργοποιεί την αναδίπλωση λέξεων)

en: Calculating max width for horizontal scrollbar
el: Υπολογισμός μέγιστου πλάτους για την οριζόντια γραμμήκύλισης

en: Save && Continue
el: Αποθήκευση && συνέχεια

en: Continue Without Saving
el: Συνέχεια χωρίς αποθήκευση

en: Search complete.
el: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε.

en: Search Complete
el: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε

en: Nothing is selected in either diff input window.
el: Δεν έχει επιλεγεί τίποτα σε κανένα παράθυρο εισαγωγής διαφορών.

en: Error while adding manual diff range
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη χειροκίνητου εύρους διαφορών

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Swap %1<->%2
el: Εναλλαγή %1<->%2

en: Copy %1->Output
el: Αντιγραφή %1->Έξοδο

en: Swap %1<->Output
el: Εναλλαγή %1<->Έξοδος

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Select Output File
el: Επιλογή αρχείου εξόδου

en: all/allfiles (*)
el: όλα/allfiles (*)

en: Search text:
el: Αναζήτηση κειμένου:

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Search A
el: Αναζήτηση στο Α

en: Search B
el: Αναζήτηση στο Β

en: Search C
el: Αναζήτηση στο Γ

en: Search output
el: Έξοδος αναζήτησης

en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: Regular Expression Tester
el: Δοκιμή κανονικής έκφρασης

en: Example auto merge line:
el: Παράδειγμα γραμμής αυτόματης συγχώνευσης:

en: To test auto merge, copy a line as used in your files.
el: Για τη δοκιμή αυτόματης συγχώνευσης, αντιγράψτε μια γραμμή όπως αυτή χρησιμοποιείται στα αρχεία σας.

en: Match result:
el: Αποτέλεσμα ταιριάσματος:

en: Example history start line (with leading comment):
el: Παράδειγμα γραμμής αρχής ιστορικού (χωρίς το σχόλιο που προηγείται):

en: Copy a history start line as used in your files,
    including the leading comment.
el: Αντιγραφή μίας γραμμής αρχής ιστορικού όπως αυτή χρησιμοποιείται στα αρχεία σας,
    χωρίς να περιληφθεί το σχόλιο που προηγείται.

en: History sort key order:
el: Σειρά κλειδιών ταξινόμησης ιστορικού:

en: Example history entry start line (without leading comment):
el: Παράδειγμα γραμμής αρχής καταχώρησης ιστορικού (χωρίς το σχόλιο που προηγείται):

en: Copy a history entry start line as used in your files,
    but omit the leading comment.
el: Αντιγράψτε μία γραμμή αρχής καταχώρησης ιστορικού όπως αυτή χρησιμοποιείται στα αρχεία σας,
    χωρίς να περιλάβετε το σχόλιο που προηγείται.

en: Sort key result:
el: Αποτέλεσμα κλειδιού ταξινόμησης:

en: Match success.
el: Επιτυχία ταιριάσματος.

en: Match failed.
el: Αποτυχία ταιριάσματος.

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
el: Αδυναμία ταιριάσματος παρενθέσεων ανοίγματος και κλεισίματος στην κανονική έκφραση.

en: Writing clipboard data to temp file failed.
el: Η εγγραφή δεδομένων στο προσωρινό αρχείο απέτυχε.

en: From Clipboard
el: Από το πρόχειρο

en: %1 is not a normal file.
el: Το %1 δεν είναι κανονικό αρχείο.

en:     Temp file is: %1
el:     Προσωρινό αρχείο είναι το: %1

en: Preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The preprocessing command will be disabled now.
el: Η προεπεξεργασία απέτυχε. Ελέγξτε αυτή την εντολή:
    
      %1
    
    Η εντολή προεπεξεργασίας θα απενεργοποιηθεί τώρα.

en: File %1 too large to process. Skipping.
el: Το αρχείο %1 είναι πολύ μεγάλο για επεξεργασία. Παραλείπεται.

en: The line-matching-preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The line-matching-preprocessing command will be disabled now.
el: Η δυνατότητα προεπεξεργασίας αντιστοίχησης γραμμών απέτυχε. Ελέγξτε αυτή την εντολή:
    
      %1
    
    Η δυνατότητα προεπεξεργασίας αντιστοίχησης γραμμών θα απενεργοποιηθεί τώρα.

en: Expecting space after closing quote.
el: Αναμένεται κενό έπειτα από το κλείσιμο των εισαγωγικών.

en: Unmatched quote.
el: Ανοιχτά εισαγωγικά.

en: Unexpected quote character within argument.
el: Μη αναμενόμενος χαρακτήρας εισαγωγικού με το όρισμα.

en: No program specified.
el: Δεν έχει προσδιοριστεί πρόγραμμα.
