kompare - en to sv translation catalogue (185 entries)

en: Could not load our KompareViewPart.
sv: Kunde inte ladda KompareView-delprogrammet.

[ctx: @title:window]
en: Navigation
sv: Navigering

en: Could not load our KompareNavigationPart.
sv: Kunde inte ladda KompareNavigator-delprogrammet.

[ctx: @action]
en: &Open Diff...
sv: Ö&ppna jämförelse...

[ctx: @action]
en: &Compare Files...
sv: &Jämför filer...

[ctx: @action]
en: &Blend URL with Diff...
sv: &Foga ihop webbadress med jämförelse...

[ctx: @action]
en: Show T&ext View
sv: Visa &textvy

en:  0 of 0 differences
sv:  0 av 0 skillnader

en:  0 of 0 files
sv:  0 av 0 filer

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
sv[0]:  %2 av %1 fil
sv[1]:  %2 av %1 filer

en:  %1 file  |  %1 files
sv[0]:  %1 fil
sv[1]:  %1 filer

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
sv[0]:  %2 av %1 skillnad, %3 applicerad
sv[1]:  %2 av %1 skillnader, %3 applicerade

en:  %1 difference  |  %1 differences
sv[0]:  %1 skillnad
sv[1]:  %1 skillnader

[ctx: @title:window]
en: Blend File/Folder with diff Output
sv: Foga ihop fil eller katalog med jämförelseutmatning

[ctx: @title:group]
en: File/Folder
sv: Fil eller katalog

[ctx: @title:group]
en: Diff Output
sv: Jämförelseutmatning

[ctx: @action:button]
en: Blend
sv: Foga ihop

[ctx: @info:tooltip]
en: Blend this file or folder with the diff output
sv: Foga ihop filen eller katalogen med jämförelseutmatningen

[ctx: @infor:whatsthis]
en: If you have entered a file or folder name and a file that contains diff output in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will open kompare's main view where the output of the entered file or files from the folder are mixed with the diff output so you can then apply the difference(s) to a file or to the files.
sv: Om du har angett en fil eller katalog och en fil som innehåller jämförelseutmatning i den här dialogrutans fält, aktiveras den här knappen, och Kompares huvudfönster startas genom att klicka på den, där utmatningen från de inskrivna filen eller filerna i katalogen blandas med jämförelseutmatningen.

[ctx: @title:window]
en: Compare Files or Folders
sv: Jämför filer eller kataloger

[ctx: @title:group]
en: Source
sv: Källa

[ctx: @title:group]
en: Destination
sv: Mål

[ctx: @action:button]
en: Compare
sv: Jämför

[ctx: @info:tooltip]
en: Compare these files or folders
sv: Jämför de här filerna eller katalogerna

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered 2 filenames or 2 folders in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will start a comparison of the entered files or folders.
sv: Om du har angett två filnamn eller två kataloger i den här dialogrutans fält, aktiveras den här knappen, och en jämförelse av de inskrivna filerna eller katalogerna startas genom att klicka på den.

[ctx: @title:window]
en: Text View
sv: Textvy

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:tab]
en: Files
sv: Filer

en: Here you can enter the files you want to compare.
sv: Här kan du skriva in filerna du vill jämföra.

[ctx: @title:tab]
en: Diff
sv: Jämför

en: Here you can change the options for comparing the files.
sv: Här kan du ändra inställningarna för jämförelse av filerna.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
sv: Utseende

en: Here you can change the options for the view.
sv: Här kan du ändra inställningarna för vyn.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
sv: Filen som används för att undanta filer kan inte hittas. Ange en annan fil.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
sv: Program för att visa skillnaderna mellan filer och valfritt skapa en jämförelsefil

en: (c) 2001-2004 John Firebaugh, (c) 2001-2005,2009 Otto Bruggeman, (c) 2004-2005 Jeff Snyder, (c) 2007-2012 Kevin Kofler
sv: © 2001-2004, John Firebaugh, © 2001-2005,2009 Otto Bruggeman, © 2004-2005 Jeff Snyder, © 2007-2012 Kevin Kofler

en: Author
sv: Upphovsman

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Kompare icon artist
sv: Kompare ikongrafik

en: A lot of good advice
sv: Ett stort antal goda råd

en: Cervisia diff viewer
sv: Cervisia-jämförelsevisning

en: This will compare URL1 with URL2
sv: Det här jämför webbadress 1 med webbadress 2

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
sv: Detta öppnar webbadress 1 och förväntar sig att den är en jämförelseutmatning. Webbadress 1 kan också vara "-", och läses då från standardinmatningen. Detta kan till exempel användas med "cvs diff | kompare -o -". Kompare kontrollerar om originalfilerna kan hittas, och fogar sedan ihop originalfilerna med jämförelseutmatningen och visar det i visningsfönstret. Väljaren "-n" stänger av kontrollen.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
sv: Detta fogar ihop webbadress 2 med webbadress 1. Webbadress 2 förväntas vara en jämförelseutmatning och webbadress 1 filen eller katalogen som jämförelseutmatningen ska fogas ihop med.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
sv: Stänger av kontrollen för att automatiskt hitta originalfilerna när "-" används som webbadress med väljaren -o.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
sv: Använd det här för att ange kodningen vid anrop från kommandoraden. Det får den lokala kodningen som standardvärde om det inte anges.

[ctx: @title:group]
en: Diff Program
sv: Jämförelseprogram

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
sv: Du kan välja ett annat diff-program här. På Solaris känner inte det vanliga diff-programmet till alla väljare, men GNU-versionen av diff gör det. På detta sätt kan du välja den versionen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the format of the output generated by diff. Unified is the one that is used most frequently because it is very readable. The KDE developers like this format the best so use it for sending patches.
sv: Välj format för utmatningen som skapas av diff. Förenat är det som oftast används eftersom det är mycket läsbart. KDE-utvecklarna tycker att det här formatet är bäst för att skicka programfixar.

[ctx: @title:group]
en: Output Format
sv: Utmatningsformat

[ctx: @option:radio format type]
en: Context
sv: Sammanhang

[ctx: @option:radio format type]
en: Unified
sv: Förenat

[ctx: @title:group]
en: Lines of Context
sv: Sammanhangsrader

[ctx: @info:whatsthis]
en: The number of context lines is normally 2 or 3. This makes the diff readable and applicable in most cases. More than 3 lines will only bloat the diff unnecessarily.
sv: Antal sammanhangsrader är normalt 2 eller 3. Det gör jämförelsen läsbar och tillämpningsbar i de flesta fall. Mer än 3 rader gör bara jämförelsen onödigt stor.

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of context lines:
sv: Antal sammanhangsrader:

[ctx: @title:group]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @option:check]
en: &Treat new files as empty
sv: Behandla nya filer som &tomma

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -N diff option.
sv: Alternativet motsvarar väljaren -N till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will treat a file that only exists in one of the directories as empty in the other directory. This means that the file is compared with an empty file and because of this will appear as one big insertion or deletion.
sv: När alternativet är aktiverat behandlar diff en fil som bara finns i en av katalogerna som tom i den andra katalogen. Det betyder att filen jämförs med en tom fil, och på grund av det kommer att synas som ett enda stort infogat eller borttaget objekt.

[ctx: @option:check]
en: &Look for smaller changes
sv: &Leta efter mindre ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -d diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -d.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will try a little harder (at the cost of more memory) to find fewer changes.
sv: Med alternativet aktiverat försöker jämförelsen lite till (på bekostnad av mer minne) att hitta färre ändringar.

[ctx: @option:check]
en: O&ptimize for large files
sv: O&ptimera för stora filer

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -H diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -H till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option lets diff makes better diffs when using large files. The definition of large is nowhere to be found though.
sv: Alternativet låter jämförelsen ge bättre resultat när stora filer används. Definitionen av stor går dock inte att hitta någonstans.

[ctx: @option:check]
en: &Ignore changes in case
sv: &Ignorera skiftläge

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -i diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -i.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option to ignore changes in case enabled, diff will not indicate a difference when something in one file is changed into SoMEthing in the other file.
sv: Med alternativet att ignorera ändringar av skiftläge, anger inte jämförelsen någon skillnad när någonting i en fil ändras till Någonting i den andra filen.

[ctx: @option:check]
en: Ignore regexp:
sv: Ignorera reguljärt uttryck:

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -I diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -I till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this checkbox is enabled, an option to diff is given that will make diff ignore lines that match the regular expression.
sv: När kryssrutan är markerad, skapas en väljare till jämförelsen som får den att ignorera rader som matchar det reguljära uttrycket.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the regular expression here that you want to use
    to ignore lines that match it.
sv: Lägg till det reguljära uttryck som du vill använda för
    att ignorera rader som det motsvarar.

[ctx: @title:group]
en: Whitespace
sv: Blanktecken

[ctx: @option:check]
en: E&xpand tabs to spaces in output
sv: E&xpandera tabulator-tecken till mellanslag vid utmatning

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -t diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -t till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option does not always produce the right result. Due to this expansion Kompare may have problems applying the change to the destination file.
sv: Alternativet ger inte alltid rätt resultat. På grund av expansionen kanske Kompare har problem med att utföra ändringen i målfilen.

[ctx: @option:check]
en: I&gnore added or removed empty lines
sv: I&gnorera tillagda eller borttagna tomma rader

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -B diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -B till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This can be very useful in situations where code has been reorganized and empty lines have been added or removed to improve legibility.
sv: Den kan vara mycket användbar i situationer då koden har organiserats om och tomma rader har lagts till eller tagits bort för att öka läsbarheten.

[ctx: @option:check]
en: Ig&nore changes in the amount of whitespace
sv: Ig&norera ändringar i blanktecken

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -b diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -b till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you are uninterested in differences arising due to, for example, changes in indentation, then use this option.
sv: Om du inte bryr dig om skillnader som exempelvis uppstått på grund av indenteringsändringar, använd det här alternativet.

[ctx: @option:check]
en: Ign&ore all whitespace
sv: Ign&orera alla blanktecken

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -w diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -w till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is useful for seeing the significant changes without being overwhelmed by all the white space changes.
sv: Det är användbart för att se de signifikanta ändringarna utan att bli överväldigad av alla ändringar av blanktecken.

[ctx: @option:check]
en: Igno&re changes due to tab expansion
sv: Igno&rera ändringar på grund av tabulator-expansion

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -E diff option.
sv: Det här alternativet motsvarar väljaren -E till diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If there is a change because tabs have been expanded into spaces in the other file, then this option will make sure that these do not show up. Kompare currently has some problems applying such changes so be careful when you use this option.
sv: Om en ändring uppstår på grund av att tabulatorer har expanderats till mellanslag i den andra filen, ser alternativet till att de inte blir synliga. Kompare har för närvarande vissa problem med att verkställa sådana ändringar, så var försiktig när alternativet används.

[ctx: @title:tab]
en: Options
sv: Väljare

[ctx: @title:group]
en: File Pattern to Exclude
sv: Filmönster att undanta

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a shell pattern in the text box on the right or select entries from the list.
sv: Om det här är markerat kan du skriva in ett skalmönster i redigeringsraden till höger eller väljer poster i listan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter or remove a shell pattern or select one or more entries from the list.
sv: Här kan du lägga till eller ta bort ett skalmönster, eller välja en eller flera poster i listan.

[ctx: @title:group]
en: File with Filenames to Exclude
sv: Fil med filnamn att undanta

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a filename in the combo box below.
sv: Om det här är markerat, kan du skriva in ett filnamn i kombinationsrutan nedan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter the URL of a file with shell patterns to ignore during the comparison of the folders.
sv: Här kan du skriva in en webbadress till en fil med skalmönster som ska ignoreras under jämförelse av katalogerna.

[ctx: @info:tooltip]
en: Any file you select in the dialog that pops up when you click it will be put in the dialog to the left of this button.
sv: Alla filer som du väljer i dialogrutan som visas när du klickar här, läggs till i dialogrutan till vänster om knappen.

[ctx: @title:tab]
en: Exclude
sv: Undantag

[ctx: @info:tooltip]
en: Select file
sv: Välj fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Select folder
sv: Välj katalog

[ctx: @title:group]
en: Encoding
sv: Kodning

[ctx: @item:inlistbox encoding]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
sv: Välj katalog

[ctx: @title:window]
en: Select File
sv: Välj fil

[ctx: @title:group]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: @label:chooser]
en: Removed color:
sv: Färg för borttaget:

[ctx: @label:chooser]
en: Changed color:
sv: Färg för ändrat:

[ctx: @label:chooser]
en: Added color:
sv: Färg för tillagt:

[ctx: @label:chooser]
en: Applied color:
sv: Färg för applicerat:

[ctx: @title:group]
en: Mouse Wheel
sv: Mushjulet

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of lines:
sv: Antal rader:

[ctx: @title:group]
en: Tabs to Spaces
sv: Tabulatortecken till mellanslag

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spaces to convert a tab character to:
sv: Antal mellanslag som ett tabulatortecken ska ersättas med:

[ctx: @title:group]
en: Text Font
sv: Textteckensnitt

[ctx: @label:listbox]
en: Font:
sv: Teckensnitt:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
sv: Teckensnitt

[ctx: @title:column]
en: Source Folder
sv: Källkatalog

[ctx: @title:column]
en: Destination Folder
sv: Målkatalog

[ctx: @title:column]
en: Source File
sv: Källfil

[ctx: @title:column]
en: Destination File
sv: Målfil

[ctx: @title:column]
en: Source Line
sv: Källrad

[ctx: @title:column]
en: Destination Line
sv: Målrad

[ctx: @title:column]
en: Difference
sv: Skillnad

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
sv[0]: Utförd: Ändring av %1 rad ångrad
sv[1]: Utförd: Ändring av %1 rader ångrad

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
sv[0]: Ändrade %1 rad
sv[1]: Ändrade %1 rader

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
sv[0]: Utförd: Infogning av %1 rad ångrad
sv[1]: Utförd: Infogning av %1 rader ångrad

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
sv[0]: Infogade %1 rad
sv[1]: Infogade %1 rader

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
sv[0]: Utförd: Borttagning av %1 rad ångrad
sv[1]: Utförd: Borttagning av %1 rader ångrad

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
sv[0]: Tog bort %1 rad
sv[1]: Tog bort %1 rader

[ctx: @item directory name not known]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @action]
en: Save &All
sv: Spara a&lla

[ctx: @action]
en: Save &Diff...
sv: Spara &jämförelse...

[ctx: @action]
en: Swap Source with Destination
sv: Byt källa och mål

[ctx: @action]
en: Show Statistics
sv: Visa statistik

[ctx: @action]
en: Refresh Diff
sv: Uppdatera jämförelse

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
sv: <qt>Webbadressen <b>%1</b> kan inte laddas ner.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
sv: <qt>Webbadressen <b>%1</b> finns inte på systemet.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Diff Options
sv: Jämförelsealternativ

[ctx: @title:window]
en: Save .diff
sv: Spara .diff

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
sv: Programfixar (*.diff *.dif *.patch)

en: The file exists or is write-protected; do you want to overwrite it?
sv: Filen finns eller är skrivskyddad. Vill du skriva över den?

[ctx: @window:title]
en: File Exists
sv: Filen finns

[ctx: @action:button]
en: Do Not Overwrite
sv: Skriv inte över

[ctx: @info:status]
en: Running diff...
sv: Kör jämförelse...

[ctx: @info:status]
en: Parsing diff output...
sv: Tolkar jämförelseutmatning...

[ctx: @info:status]
en: Comparing file %1 with file %2
sv: Jämför fil %1 med fil %2

[ctx: @info:status]
en: Comparing files in %1 with files in %2
sv: Jämför filer i %1 med filer i %2

[ctx: @info:status]
en: Viewing diff output from %1
sv: Visar jämförelseutmatning från %1

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into file %2
sv: Fogar ihop jämförelseutmatningen från %1 med filen %2

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into folder %2
sv: Fogar ihop jämförelseutmatningen från %1 med katalogen %2

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
sv: Du har gjort ändringar i målfilen eller målfilerna.
    Vill du spara dem?

[ctx: @title:window]
en: Save Changes?
sv: Spara ändringar?

[ctx: @item diff format]
en: Unified
sv: Förenat

[ctx: @item diff format]
en: Context
sv: Sammanhang

[ctx: @item diff format]
en: Unknown
sv: Okänd

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
sv: Ingen jämförelsefil finns eller två filer har inte jämförts. Därför finns inte någon statistik tillgänglig.

[ctx: @title:window]
en: Diff Statistics
sv: Jämförelsestatistik

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
sv: Statistik:
    
    Gammal fil: %1
    Ny fil: %2
    
    Format: %3
    Antal block: %4
    Antal skillnader: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
sv: Statistik:
    
    Antal filer i diff-filen: %1
    Format: %2
    
    Aktuell gammal fil: %3
    Aktuell ny fil: %4
    
    Antal block: %5
    Antal skillnader: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
sv: S&killnad

[ctx: @title:window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: @title:tab]
en: View
sv: Visa

[ctx: @title]
en: View Settings
sv: Visningsinställningar

[ctx: @title]
en: Diff Settings
sv: Jämförelseinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
sv: Samman&hang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_NormalRB)
en: &Normal
sv: &Normalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
sv: &Förenat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
sv: &Sida vid sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
sv: Antal sammanhangsrader:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
sv: Väljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
sv: Leta efter mindre ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
sv: Optimera för stora filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
sv: Ignorera skiftläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
sv: Expandera tabulator-tecken till mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
sv: Ignorera tillagda eller borttagna tomma rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
sv: Ignorera ändringar i blanktecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
sv: Visa funktionsnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
sv: Jämför kataloger rekursivt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
sv: Behandla nya filer som tomma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
sv: Kör jämförelse i

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
sv: Kommandorad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
sv: cd katalog && diff -udHprNa -- källa mål
