Wagtail - en to tet translation catalogue (86 entries)

en: Wagtail core
tet: Wagtail fuan

en: Move up
tet: Muda ba leten

en: Move down
tet: Muda ba karik

en: Delete
tet: Hamoos

en: Add
tet: Hatama

en: %(label)s: this block has no options.
tet: %(label)sBloku ida ne'e la iha opsaun.

en: This block has no options.
tet: Bloku nee laiha opsaun

en: The minimum number of items is %d
tet: Numeru minimum sasan %d

en: This field is required.
tet: Presiza hatama dadus nee

en: The maximum number of items is %d
tet: Numeru maximum sasan %d

en: Password
tet: Seña

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
tet: Seña ladiak! Favor koko ida tan.

en: title
tet: titlu

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
tet: Titlu pajina katak ema publiku haree

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
tet: Naran pajina iha URL sira laran ezemplu http://domain.com/blog/[my-slug]/

en: content type
tet: Tipu konteudu

en: live
tet: Hela

en: has unpublished changes
tet: Iha sasan la hanesan publiku

en: URL path
tet: Dalan URL

en: owner
tet: nain

en: show in menus
tet: Hatudu iha menus sira

en: go live date/time
tet: Ba husi hela data/tempu

en: expiry date/time
tet: Termu data/tempu

en: expired
tet: Data liu ona

en: locked
tet: Xavi tiha ona

en: first published at
tet: Publika dahuluk iha

en: last published at
tet: Publika ikus iha

en: latest revision created at
tet: Revizaun ikus kria ona iha

en: This slug is already in use
tet: Slug ida ne'e uza tiha ona

en: scheduled
tet: Ajenda ona

en: draft
tet: Esbosu

en: live + scheduled
tet: Hela + ajenda

en: live + draft
tet: Hela + esbosu

en: Default
tet: Estandar

en: page
tet: Pajina

en: pages
tet: Pajina sira

en: submitted for moderation
tet: Submete ona ba moderasaun

en: created at
tet: Kria iha

en: user
tet: Uzuariu

en: content JSON
tet: Konteudu JSON

en: approved go live at
tet: Aprova ona ba hela iha

en: page revision
tet: Pajina revizaun

en: page revisions
tet: Pajina revizaun sira

en: Add/edit pages you own
tet: Hatama/hadia pajina ita nia rasik.

en: Edit
tet: Hadia

en: Edit any page
tet: Hadia kualker pajina

en: Publish
tet: Publika

en: Publish any page
tet: Publika kualker pajina

en: Delete pages with children
tet: Hamoos pajina ho oan

en: Lock
tet: Xavi

en: group
tet: Grupu

en: permission type
tet: Tipu Permisaun

en: group page permission
tet: Grupu pajina permisaun

en: group page permissions
tet: Grupu pajina permisaun sira

en: name
tet: Naran

en: groups
tet: Grupu sira

en: Approve
tet: Aprova

en: collection
tet: Koleksaun

en: collections
tet: Koleksaun sira

en: permission
tet: Permisaun

en: hostname
tet: naranhost

en: port
tet: portu

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
tet: Se ita boot presiza portu specifiku iha URL hatama nee (ezemplu portu 8000)

en: site name
tet: naran situs

en: Human-readable name for the site.
tet: naran situs lee fasil

en: root page
tet: pajina fuan

en: is default site
tet: Ne'e situs detallu

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
tet: Se karik loos, situs ida ne'e sei liga ho rekerimentu hotu-hotu hostname seluk katak la iha situs ida ho sira an rasik.

en: site
tet: situs

en: sites
tet: situs sira

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
tet: Agora  situs onorárius. Ita tenki halo %(hostname)s la onorárius antes xavi situs nee onorárius.

en: Public
tet: Publiku

en: password
tet: Sena

en: Log in
tet: Tama

en: Your username and password didn't match. Please try again.
tet: Ita-boot nia naran uzuariu ho sena la loos. Favor koko fila fali.

en: Password required
tet: Husu Seña

en: You need a password to access this page.
tet: Ita presiza sena hodi asesu ba pajina ida ne'e.

en: Continue
tet: Kontinua

en: French
tet: Fransa

en: Save draft
tet: Salva hanesan esbosu

en: Unpublish
tet: La publika

en: Locked
tet: Xavi tiha ona

en: Unlocked
tet: Loke tiha ona

en: Reject
tet: Rejeita

en: Copy
tet: kopia

en: Move
tet: Muda
