Rodent Delta - en to si translation catalogue (44 entries)

en: Launch your favourite Applications
si: ඔබ කැමතීම යෙදුම් ආරම්ඹකය

en: Application Launcher...
si: යෙදුම් ඇරඹුම...

en: Browse and run installed applications
si: ස්ථාපිත යෙදුම් ගවේශනය සහ ක්‍රියාත්මක කරවීම

en: Yes
si: ඔව්

en: No
si: නැත

en: Group
si: කණ්ඩායම

en: Accessories
si: උපාංග

en: Graphics applications
si: චිත්‍රක යෙදුම්

en: System Tools
si: පද්දති මෙවලම්

en: Internet and Network
si: අන්තර්ජාලය සහ ජාලය

en: Games and amusements
si: ක්‍රිඩා සහ විනොදාශ්වාද

en: Office Applications
si: කාර්‍යාලිය යෙදුම්

en: Tools for software development
si: මෘදුකාංග සංවර්ධන මෙවලම්

en: Personal preferences
si: පුද්ගලික අභිප්‍රේත

note: These categories will not appear in popup menu but translation may be refined and icon hard coded.
en: Documentation
si: ප්‍රලේඛනය

en: Accessibility
si: පිවිසුම් හැකියාව

en: Terminal Emulator
si: අග්‍ර අනුකාරක

en: Media Player
si: මාධ්‍යය ධාවකය

en: Hardware
si: දෘඩාංග

en: Instant Messaging
si: ක්‍ෂණික පණිවිඩ

en: Contacts
si: සම්බන්ධතා (o)

en: Web browser
si: වෙබ් ගවේෂණය

en: Logic Games
si: තාර්කීක ක්‍රීඩා

en: Sound Recorder
si: ශබ්ද රේකොඩරය

en: Board Games
si: පුවරු ක්‍රීඩා

en: Audio Editor
si: ශ්‍රව්‍ය සකසනය

en: Card Games
si: කාඩ් ක්‍රීඩා

en: File System
si: ගොනු පද්ධතිය

en: File Management
si: ගොනු කළමණාකරනය

en: File Transfer
si: ගොනු හුවමාරුව

en: Audio
si: ශබ්ද

en: Music
si: සංගීත

en: Application
si: යෙදුම

en: Email
si: විද්‍යුත් තැපැල

en: Calendar
si: දින දර්ශණය

en: Calculator
si: ගණනය (C)

en: Clock
si: ඔරලෝසුව

en: Spreadsheet
si: පැතුරුම්පත

en: Science
si: විද්‍යාව

en: Video
si: ද්‍රෘශ්‍ය

en: Security
si: ආරක්‍ෂාව

en: Scanning
si: පරිලෝකනය

en: Printing
si: මුද්‍රණය

en: Dictionary
si: ශබ්ද කෝෂය
