Rodent Delta - en to th translation catalogue (45 entries)

en: Any
th: ทุกเวลา

en: Regular
th: ตามตำรับ

en: Directory
th: ไดเรกทอรี

en: Symbolic Link
th: แฟ้มเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์

en: Socket
th: ซ็อกเก็ต

en: Block device
th: อุปกรณ์แบบบล็อค

en: Character device
th: อุปกรณ์แบบอักขระ

note: / option "upper_limit_spin" (only in gtk dialog)
en: Results
th: ผลลัพธ์

en: Upper limit:
th: ขีดจำกัดบน:

en: Counting files...
th: กำลังนับแฟ้ม...

en: Found %d match | Found %d matches
th[0]: พบ %d แห่ง

en: Select Files...
th: เลือกแฟ้ม...

en: Select folder to search in
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะค้นหา

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: Modified
th: มีการเปลี่ยนแปลง

en: Created
th: สร้าง

en: Find
th: หา

en: Path
th: พาธ

en: Filter:
th: ตัวกรอง:

note: / option -r "recursive"
en: Recursive
th: แบบลงลึก

note: option -s +KByte "size_greater", "size_greater_spin"
en: At Least
th: อย่างน้อย

en: kBytes
th: กิโลไบต์

note: option -s -KByte "size_smaller", "size_smaller_spin"
en: At Most
th: อย่างมาก

en: User
th: ผู้ใช้

en: Group
th: กลุ่ม

note: option -o octal "octal_p" "permissions_entry"
en: Octal Permissions
th: สิทธิ์ในรูปเลขฐานแปด

note: radio_p freed on destroy event for dialog. option -k minutes "last_minutes", "last_minutes_spin"
en: Minutes
th: นาที

note: option -h hours "last_hours", "last_hours_spin"
en: Hours
th: ชั่วโมง

note: option -d days "last_days", "last_days_spin"
en: Days
th: วัน

note: option -m months "last_months", "last_months_spin"
en: Months
th: เดือน

note: //////////////  grep options.... /////////////////////////
en: Contains
th: มีคำว่า

en: Contains the text
th: มีข้อความ

en: Case Sensitive
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Include binary files
th: รวมแฟ้มภาษาเครื่องด้วย

en: Line Count
th: จำนวนบรรทัด

en: Match
th: ตรงกับรายการ

en: Whole words only
th: ตรงกันทุกตัวอักษร

en: lines
th: บรรทัด

en: No match
th: ไม่มีรายการที่ตรง

en: Close
th: ปิด

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Clear
th: ล้าง

en: Edit
th: แก้ไข

en: Home Folder
th: โฟลเดอร์บ้าน
