Xfce4-session - en to da translation catalogue (158 entries)

en: Xfce Session
da: Xfce-session

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
da: Brug denne session til at køre Xfce som dit skrivebordsmiljø

en: Last accessed
da: Sidst tilgået

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Launch screensaver and locker program
da: Start pauseskærms- og låserprogram

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Unable to contact settings server
da: Kunne ikke forbinde til indstillingsserver

en: Unable to create user interface from embedded definition data
da: Kunne ikke oprette brugerflade fra indlejrede definitionsdata

en: App_lication Autostart
da: _Autostart af programmer

en: Currently active session:
da: Nuværende aktive session:

en: If running
da: Hvis det kører

en: Always
da: Altid

en: Immediately
da: Med det samme

en: Never
da: Aldrig

en: Session Save Error
da: Fejl ved gem af session

en: Unable to save the session
da: Kunne ikke gemme sessionen

en: _Close
da: _Luk

en: Clear sessions
da: Ryd sessioner

en: Are you sure you want to empty the session cache?
da: Er du sikker på, at du vil tømme sessionsmellemlageret?

en: The saved states of your applications will not be restored during your next login.
da: De gemte tilstande af dine programmer vil ikke blive gendannet næste gang du logger ind.

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Proceed
da: _Fortsæt

en: You might need to delete some files manually in "%s".
da: Du kan være nødt til at slette nogle filer manuelt i "%s".

en: All Xfce cache files could not be cleared
da: Alle Xfce's mellemlagringsfiler kunne ikke ryddes

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte "%s"?

en: Terminate Program
da: Afslut program

en: The application will lose any unsaved state and will not be restarted in your next session.
da: Programmet vil miste enhver ikke gemt tilstand og vil ikke blive genstartet i din næste session.

en: _Quit Program
da: _Afslut program

en: Unable to terminate program.
da: Kan ikke afslutte program.

en: (Unknown program)
da: (Ukendt program)

en: Priority
da: Prioritet

en: Restart Style
da: Stil for genstart

en: Add application
da: Tilføj program

en: Name:
da: Navn:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Command:
da: Kommando:

en: Trigger:
da: Udløser:

en: Select a command
da: Vælg en kommando

en: Cancel
da: Annuller

en: Edit application
da: Rediger program

en: on login
da: når der logges ind

en: on logout
da: når der logges ud

en: on shutdown
da: ved nedlukning

en: on restart
da: ved genstart

en: on suspend
da: ved hvile

en: on hibernate
da: ved dvale

en: on hybrid sleep
da: ved hybridsøvn

en: on switch user
da: ved skift bruger

en: Failed to open %s for writing
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning

en: Failed to unlink %s: %s
da: Kunne ikke fjerne henvisningen %s: %s

en: Failed to create file %s
da: Kunne ikke oprette filen %s

en: Failed to write file %s
da: Kunne ikke skrive filen %s

en: Failed to open %s for reading
da: Kunne ikke åbne %s til læsning

en: Failed to set run hook
da: Kunne ikke indstille kørselshook

en: Trigger
da: Udløser

en: Remove application
da: Fjern program

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Failed adding "%s"
da: Kunne ikke tilføje "%s"

en: Failed to remove item
da: Kunne ikke fjerne element

en: Failed to edit item
da: Kunne ikke redigere element

en: Failed to edit item "%s"
da: Kunne ikke redigere elementet "%s"

en: Failed to toggle item
da: Kunne ikke skifte element

en: Disable binding to TCP ports
da: Deaktivér binding til TCP-porte

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Session Manager
da: Sessionshåndtering

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
da: Vælg den session du vil genskabe. Du kan dobbeltklikke på sessionsnavnet for at genskabe sessionen.

en: Create a new session.
da: Opret en ny session.

en: Delete a saved session.
da: Slet en gemt session.

note: "Logout" button
en: Log Out
da: Log ud

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
da: Afbryd loginforsøget og vend tilbage til loginskærmen.

en: Start an existing session.
da: Start en eksisterende session.

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
da: Kunne ikke slå internetadressen for %s op.
    Dette vil forhindre Xfce i at fungere korrekt.
    Det kan være muligt at afhjælpe problemet ved at 
    tilføje %s til din /etc/hosts systemfil.

en: Continue anyway
da: Fortsæt alligevel

en: Try again
da: Prøv igen

en: Unable to determine failsafe session name.  Possible causes: xfconfd isn't running (D-Bus setup problem); environment variable $XDG_CONFIG_DIRS is set incorrectly (must include "%s"), or xfce4-session is installed incorrectly.
da: Kunne ikke finde fejlsikret sessionsnavn. Mulige årsager; xfconfd kører ikke (D-Bus indstillingsproblem); miljøvariablen $XDG_CONFIG_DIRS er forkert indstillet (skal indeholde "%s"), eller xfce4-session er forkert installeret.

en: The specified failsafe session ("%s") is not marked as a failsafe session.
da: Den angivne fejlsikrede session ("%s") er ikke markeret som en fejlsikker session.

en: The list of applications in the failsafe session is empty.
da: Listen over programmer i den fejlsikrede session er tom.

en: Name for the new session
da: Navnet på den nye session

note: FIXME: migrate this into the splash screen somehow so the * window doesn't look ugly (right now no WM is running, so it * won't have window decorations).
en: Session Manager Error
da: Fejl ved sessionshåndtering

en: Unable to load a failsafe session
da: Kunne ikke indlæse en fejlsikret session

en: _Quit
da: _Afslut

en: Shutdown Failed
da: Nedlukning mislykkedes

en: Failed to suspend session
da: Kunne ikke bringe session i hvile

en: Failed to hibernate session
da: Kunne ikke bringe session i dvale

en: Failed to hybrid sleep session
da: Kunne ikke bringe session i hybridsøvn

en: Failed to switch user
da: Kunne ikke skifte bruger

en: Can only terminate clients when in the idle state
da: Kan kun afslutte klienter når de er i den inaktive tilstand

en: Session manager must be in idle state when requesting a checkpoint
da: Sessionshåndtering skal være i inaktiv tilstand, når der anmodes om et tjekpunkt

en: Session manager must be in idle state when requesting a shutdown
da: Sessionshåndtering skal være i inaktiv tilstand, når der anmodes om en nedlukning

en: Session manager must be in idle state when requesting a restart
da: Sessionshåndtering skal være i inaktiv tilstand, når der anmodes om en genstart

en: Log out %s
da: Udlogning af %s

note: * * Logout
en: _Log Out
da: Log _ud

en: _Restart
da: _Genstart

en: Shut _Down
da: Luk _ned

en: Sus_pend
da: _Hvile

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: H_ybrid Sleep
da: _Hybridsøvn

en: Switch _User
da: Skift _bruger

en: _Save session for future logins
da: Gem _session til fremtidige login

en: An error occurred
da: Der er sket en fejl

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
da: Luk ned er blokeret af indstillingerne til kiosktilstand

en: Unknown shutdown method %d
da: Ukendt luk ned metode %d

en: Log out without displaying the logout dialog
da: Log ud uden at vise udlogningsdialogen

en: Halt without displaying the logout dialog
da: Luk ned uden at vise udlogningsdialogen

en: Reboot without displaying the logout dialog
da: Genstart uden at vise udlogningsdialogen

en: Suspend without displaying the logout dialog
da: Hvile uden at vise udlogningsdialogen

en: Hibernate without displaying the logout dialog
da: Dvale uden at vise udlogningsdialogen

en: Hybrid Sleep without displaying the logout dialog
da: Hybridsøvn uden at vise udlogningsdialogen

en: Switch user without displaying the logout dialog
da: Skift bruger uden at vise udlogningsdialogen

en: Log out quickly; don't save the session
da: Hurtig udlogning; undlad at gemme sessionen

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
da: Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
da: og Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: Received error while trying to log out
da: Modtog fejl under forsøg på at logge ud

en: Received error while trying to log out, error was %s
da: Modtog fejl under forsøg på at logge ud. Fejlen var %s

en: Log out of the Xfce Desktop
da: Log ud af Xfce-skrivebordet

en: Session and Startup
da: Session og opstart

en: Customize desktop startup
da: Tilpas skrivebordsopstart

en: session;settings;preferences;manager;startup;login;logout;shutdown;lock screen;application;autostart;launch;services;daemon;agent;
da: session;indstillinger;præferencer;håndtering;opstart;indlogning;log ind;udlogning;log ud;luk ned;sluk;lås skærm;låseskærm;program;autostart;automatisk start;start;tjenester;dæmon;agent;

en: These applications are a part of the currently-running session,
    and can be saved now or when you log out.
    Changes below will only take effect when the session is saved.
da: Programmerne er en del af den kørende session og
    kan gemmes nu eller når du logger ud.
    Ændringerne nedenfor træder kun i kraft, når sessionen gemmes.

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Display chooser on login
da: Vis _vælger når der logges ind

en: Display the session chooser every time Xfce starts
da: Vis sessionsvælgeren hver gang Xfce starter

en: <b>Session Chooser</b>
da: <b>Sessionsvælger</b>

en: Automatically save session on logo_ut
da: Gem automatisk sessionen når der logges _ud

en: Always save the session when logging out
da: Gem altid sessionen når der logges ud

en: Pro_mpt on logout
da: _Spørg når der logges ud

en: Prompt for confirmation when logging out
da: Spørg for bekræftelse når der logges ud

en: <b>Logout Settings</b>
da: <b>Udlogningsindstillinger</b>

en: Lock screen be_fore sleep
da: _Lås skærmen inden hvile

en: Run xflock4 before suspending or hibernating the system
da: Kør xflock4 inden hvile eller dvale af systemet

en: <b>Shutdown</b>
da: <b>Luk ned</b>

en: _General
da: _Generelt

en: Save Sess_ion
da: Gem _session

en: Currently active session: <b>Default</b>
da: Nuværende aktive session: <b>Standard</b>

en: Current Sessio_n
da: Nuværende _session

en: _Remove
da: F_jern

en: Delete the selected session
da: Slet den valgte session

en: Clear Save_d Sessions
da: Ryd _gemte sessioner

en: Saved _Sessions
da: Gemte _sessioner

en: Launch GN_OME services on startup
da: Start GN_OME-tjenester ved opstart

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
da: Start GNOME-tjenester, såsom gnome-keyring

en: Launch _KDE services on startup
da: Start _KDE-tjenester ved opstart

en: Start KDE services, such as kdeinit
da: Start KDE-tjenester, såsom kdeinit

en: <b>Compatibility</b>
da: <b>Kompatibilitet</b>

en: Manage _remote applications
da: Håndter _fjernprogrammer

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
da: Håndter fjernprogrammer over netværket (dette kan udgøre en sikkerhedsrisiko)

en: <b>Security</b>
da: <b>Sikkerhed</b>

en: Ad_vanced
da: Avan_ceret

en: Saving Session
da: Gemmer session

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
da: Din session bliver gemt. Hvis du ikke ønsker at vente, kan du lukke dette vindue.
