1
2======================================================================
3LibreOffice 7.2 LOEMIND
4======================================================================
5
6
7See seletusfail asub värskeimal kujul aadressil https://git.libreoffice.org/core/tree/master/README.md
8
9See fail sisaldab tähtsat teavet LibreOffice'i tarkvara kohta. On soovituslik see enne paigaldamise alustamist hoolikalt läbi lugeda.
10
11Selle toote arendamise eest vastutav LibreOffice'i kogukond kutsub sindki kogukonnaliikmena osalemist kaaluma. Kui oled uus kasutaja, võid külastada LibreOffice'i saiti, kust leiad palju teavet LibreOffice'i projekti ja selle ümber eksisteerivate kogukondade kohta. Ava https://www.libreoffice.org/.
12
13Kas LibreOffice on tõesti kõigile vaba ja tasuta?
14----------------------------------------------------------------------
15
16LibreOffice on vaba ja tasuta kasutamiseks igaühele. Võid selle LibreOffice'i eksemplari paigaldada nii mitmesse arvutisse kui tahad, ja kasutada seda mis tahes otstarbel (sh avaliku halduse, äri-, valitsus- ja haridusasutustes). Üksikasjad leiad litsentsitekstist, mis LibreOffice'i allalaadimisega kaasa tuli.
17
18Miks LibreOffice kõigile vaba ja tasuta on?
19----------------------------------------------------------------------
20
21Võid seda LibreOffice'i koopiat tasuta kasutada, sest üksikisikutest kaastöötajad ja firmadest sponsorid on kujundanud, arendanud, testinud, tõlkinud, dokumenteerinud, toetanud, turundanud ja paljudel teistel viisidel kaasa aidanud, et LibreOffice'ist saaks, mis ta täna on - maailmas juhtiv avatud lähtekoodiga loometarkvara koju ja kontorisse.
22
23Kui nende pingutusi hindad ja tahaksid kindlustada, et LibreOffice on jätkuvalt saadaval ka kauges tulevikus, siis kaalu palun projekti aitamist - üksikasjad leiad aadressilt https://www.documentfoundation.org/contribution/. Igaüks saab mingil moel kaasa aidata.
24
25----------------------------------------------------------------------
26Märkused paigalduse kohta
27----------------------------------------------------------------------
28
29LibreOffice vajab täieliku funktsionaalsuse jaoks Java töökeskkonna (JRE) hiljutist versiooni. JRE ei kuulu LibreOffice'i paigalduspaketti ja tuleks eraldi paigaldada.
30
31Nõuded süsteemile
32----------------------------------------------------------------------
33
34Üldreeglina on soovitatav paigaldada LibreOffice kasutatava distributsiooni pakutavate vahenditega (nt Ubuntu puhul Ubuntu tarkvarakeskuse kaudu), sest see on tavaliselt lihtsaim viis saada paigaldus, mis on süsteemiga optimaalselt integreeritud. Tegelikult võib LibreOffice mõne Linuxi distributsiooni puhul kohe pärast algset paigaldust juba vaikimisi kaasas olla.
35
36See "eraldiseisev" LibreOffice'i paigaldaja on mõeldud eelvaateid vajavatele või erivajadustega kasutajatele ning ebatavalisteks juhtudeks.
37
38* Linuxi kerneli versioon 3.10 või uuem;
39* glibc2 versioon 2.17 või uuem;
40* FreeType'i versioon 2.8.0 või uuem;
41* GTK versioon 3.20 või uuem;
42* Gnome 3.18 või uuem, s.h at-spi2 1.32 pakett (vajalik hõlbustustööriistade jaoks), või muu ühilduv töölauakeskkond (teiste hulgas nt KDE).
43
44Linuxi distributsioone on väga palju ja ka üks tootja võib pakkuda mitut erinevat paigaldusvõimalust (KDE või GNOME jne). Mõni distro tuleb koos omaenda LibreOffice'i versiooniga, mille pakutavad võimalused võivad erineda sellest, kogukonna pakutavast LibreOffice'i versioonist. Mõnikord on võimalik paigaldada kogukonna LibreOffice kõrvuti distributsiooni versiooniga. Tavaliselt on aga kindlam enne kogukonna versiooni paigaldamist distributsiooni oma eemaldada. Teabe saamiseks eemaldamise kohta uuri oma distributsiooni abimaterjali.
45
46Soovitatav hea tava on enne tarkvara paigaldamist või eemaldamist oma süsteemist ja andmetest varukoopia teha.
47
48Palun vaata, et süsteemi ajutiste failide kataloogis oleks piisavalt vaba ruumi ja sul oleks piisavad lugemis-, kirjutus- ja käivitusõigused. Enne paigaldamise alustamist sulge kõik teised programmid.
49
50LibreOffice'i paigaldamine Debiani-/Ubuntu-põhistel Linuxi süsteemidel
51----------------------------------------------------------------------
52
53Juhised keelepaketi paigaldamiseks (pärast LibreOffice'i ingliskeelse versiooni paigaldamist) leiad jaotisest "Keelepaketi paigaldamine".
54
55Kui allalaaditud arhiivi lahti pakid, näed, et selle sisu paikneb alamkataloogis. Ava failihaldur ja liigu kataloogi, mille alguses on "LibreOffice_" ja seejärel versiooninumber ning veidi platvormiteavet.
56
57See kataloog sisaldab alamkataloogi "DEBS". Liigu sinna.
58
59Tee kataloogis paremklõps ja vali "Ava terminalis". Avaneb terminaliaken, sisesta seal järgnev käsk (enne selle täitmist palutakse sisestada juurkasutaja parool):
60
61Järgmiste käskudega paigaldatakse LibreOffice'i ja töölaualõimingu paketid (võid need siit terminali kopeerida):
62
63sudo dpkg -i *.deb
64
65Paigaldusprotsess on nüüd lõppenud ja töökeskkonna menüüs (Rakendused/Kontoritöö) peaks leiduma kõik LibreOffice'i rakenduste ikoonid.
66
67LibreOffice'i paigaldamine Fedoral, openSUSE-l, Mandrival ja teistel RPM-pakette kasutavatel Linuxi süsteemidel
68----------------------------------------------------------------------
69
70Juhised keelepaketi paigaldamiseks (pärast LibreOffice'i ingliskeelse versiooni paigaldamist) leiad jaotisest "Keelepaketi paigaldamine".
71
72Kui allalaaditud arhiivi lahti pakid, näed, et selle sisu paikneb alamkataloogis. Ava failihaldur ja liigu kataloogi, mille alguses on "LibreOffice_" ja seejärel versiooninumber ning veidi platvormiteavet.
73
74See kataloog sisaldab alamkataloogi "RPMS". Liigu sinna.
75
76Tee kataloogis paremklõps ja vali "Ava terminalis". Avaneb terminaliaken, sisesta seal järgnev käsk (enne selle täitmist palutakse sisestada juurkasutaja parool):
77
78Fedora-põhistes süsteemides: sudo dnf install *.rpm
79
80Mandriva-põhistes süsteemides: sudo urpmi *.rpm
81
82Teistes RPM-põhistes süsteemides (openSUSE jm): rpm -Uvh *.rpm
83
84Paigaldusprotsess on nüüd lõppenud ja töökeskkonna menüüs (Rakendused/Kontoritöö) peaks leiduma kõik LibreOffice'i rakenduste ikoonid.
85
86Teine võimalus on kasutada skripti "install", mis asub selle arhiivi kataloogipuu tipus. Skript paigaldab LibreOffice'i kasutaja õigustes (s.t mitte süsteemselt) ja loob sellele eraldi kasutajaprofiili. Pane tähele, et nii jääd ilma süsteemilõimingust, nt kirjetest töölauamenüüs ja MIME-tüüpide registreerimisest.
87
88Märkused töölaualõimingu kohta eeltoodud paigaldusjuhendis mainimata Linuxi distributsioonides
89----------------------------------------------------------------------
90
91LibreOffice'i paigaldamine peaks olema üsna lihtne ka neis Linuxi distributsioonides, mida nendes paigaldusjuhistes eraldi nimetatud pole. Erinevused tulevad sisse töölaualõimingu osas.
92
93Kataloog "RPMS" (või "DEBS") sisaldab ka paketti nimega "libreoffice7.2-freedesktop-menus-7.2.0.1-1.noarch.rpm" (või "libreoffice7.2-debian-menus_7.2.0.1-1_all.deb" vmt). See on pakett kõigile Linuxi distrodele, mis toetavad Freedesktop.org-i spetsifikatsioone/soovitusi (https://en.wikipedia.org/wiki/Freedesktop.org), ja on mõeldud paigaldamiseks distrodel, mida eeltoodud juhendis mainitud pole.
94
95Keelepaketi paigaldamine
96----------------------------------------------------------------------
97
98Laadi alla soovitud keelepakett vajalikule platvormile. Need on saadaval samast kohast kui põhipaigaldusarhiiv. Paki allalaaditud arhiiv Nautiluse failihalduris lahti (nt töölauale) ja vaata, et oleksid sulgenud kõik LibreOffice'i rakendused (ka kiirkäivitaja, kui see töötab).
99
100Liigu kataloogi, kuhu allalaaditud keelepaketi lahti pakkisid.
101
102Nüüd liigu kataloogi, mis lahtipakkimisel loodi. Näiteks eesti keelepaketi puhul on 32-bitisele Debiani-/Ubuntu-põhisele süsteemile mõeldud kataloogi nimi "LibreOffice_ + veidi versiooniteavet + Linux_x86_langpack-deb_et".
103
104Nüüd liigu kataloogi, kus on paigaldatavad paketid. Debiani-/Ubuntu-põhistes süsteemides on selleks kataloogiks "DEBS", Fedora-, openSUSE- ja Mandriva-põhistes süsteemides "RPMS".
105
106Tee Nautiluse failihalduris kataloogis paremklõps ja vali käsk "Ava terminalis". Avaneb terminaliaken, sisesta seal käsk keelepaketi paigaldamiseks (enne selle täitmist võidakse paluda sisestada juurkasutaja parool):
107
108Debiani-/Ubuntu-põhistes süsteemides: sudo dpkg -i *.deb
109
110Fedora-põhistes süsteemides: su -c 'dnf install *.rpm'
111
112Mandriva-põhistes süsteemides: sudo urpmi *.rpm
113
114Teistes RPM-põhistes süsteemides (openSUSE jm): rpm -Uvh *.rpm
115
116Nüüd käivita mõni LibreOffice'i rakendustest - nt Writer. Ava menüü "Tööriistad" ja vali "Sätted". Avanenud aknas klõpsa "Keelesätted" ja siis "Keeled" ning vali "Kasutajaliidese" loendist äsjapaigaldatud keel. Soovi korral võid sama teha "Lokaadi", "Vaikimisi rahaühiku" ja "Dokumentide vaikimisi keelega".
117
118Pärast nende sätete muutmist klõpsa "OK". Dialoog sulgub ja kuvatakse teade, et muutused rakenduvad alles pärast LibreOffice'i taaskäivitamist (pea meeles ka kiirkäivitaja sulgeda, kui see töötab).
119
120Järgmine kord käivitub LibreOffice valitud keeles.
121
122----------------------------------------------------------------------
123Probleemid rakenduse käivitamisel
124----------------------------------------------------------------------
125
126LibreOffice'i käivitamise ja ka ekraani kuvaga seotud probleemid (näiteks rakenduse hangumine) on sageli põhjustatud graafikakaardi draiverist. Taoliste probleemide ilmnemisel uuenda graafikakaardi draivereid või proovi kasutada operatsioonisüsteemiga kaasasolevaid draivereid. Ruumiliste objektide kuvamisega seotud probleeme on sageli võimalik lahendada eemaldades märgistuse dialoogis "Tööriistad - Sätted - LibreOffice - Vaade - Ruumiline vaade" olevalt sättelt "Kasutatakse OpenGL-i".
127
128----------------------------------------------------------------------
129Kiirklahvid
130----------------------------------------------------------------------
131
132LibreOffice'is on võimalik kasutada vaid neid kiirklahve (klahvikombinatsioone), mis pole operatsioonisüsteemi poolt juba kasutusel. Kui klahvikombinatsioon ei tööta LibreOffice'is nii nagu kirjeldatud LibreOffice'i abis, siis kontrolli, kas see klahvikombinatsioon on juba operatsioonisüsteemis kasutusel. Üheks konflikti lahendamise võimaluseks on muuta operatsioonisüsteemi kiirklahve. Alternatiivse võimalusena on LibreOffice'is võimalik muuta peaaegu kõiki klahvikombinatsioonide omistusi. Täpsema info saamiseks vaata LibreOffice'i abi või oma operatsioonisüsteemi dokumentatsiooni.
133
134----------------------------------------------------------------------
135Failide lukustamine
136----------------------------------------------------------------------
137
138Vaikimisi on failide lukustamine LibreOffice'is sisse lülitatud. Võrgus, mis kasutab NFS-protokolli, peab NFS-klientide lukustusdeemon olema aktiivne. Failide lukustamise keelamiseks pead redigeerima skripti soffice ja rea "export SAL_ENABLE_FILE_LOCKING" välja kommenteerima: "# export SAL_ENABLE_FILE_LOCKING". Kui failide lukustamise keelad, ei anta dokumendi esimesena avanud kasutajale sinna kirjutamiseks ainuluba.
139
140----------------------------------------------------------------------
141Graafikajõudlus
142----------------------------------------------------------------------
143
144Vaikimisi eelistab LibreOffice kiirusele ilusa väljanägemisega graafikat. Kui graafika liiga aeglane on, võib abi olla, kui välja lülitada "Tööriistad - Sätted - LibreOffice - Vaade - Kasutatakse pehmendamist".
145
146----------------------------------------------------------------------
147Tähtis teave hõlbustuse kohta
148----------------------------------------------------------------------
149
150Teabe saamiseks LibreOffice'i hõlbustusfunktsioonide kohta vaata https://www.libreoffice.org/accessibility/
151
152----------------------------------------------------------------------
153Kasutajatugi
154----------------------------------------------------------------------
155
156Üldine tugilehekülg pakub mitmesuguseid võimalusi LibreOffice'i osas abi saada. Sinu küsimusele on ehk juba vastatud - vaata kogukonnafoorumist (https://www.documentfoundation.org/nabble/) või otsi postiloendi 'users@libreoffice.org' arhiividest (https://www.libreoffice.org/lists/users/). Teine võimalus on saata oma küsimused aadressile users@libreoffice.org. Kui tahaksid loendit tellida (et oma kirjadele vastuseid saada), saada tühi kiri aadressile users+subscribe@libreoffice.org.
157
158Vaata ka KKK jaotist LibreOffice'i veebisaidil.
159
160----------------------------------------------------------------------
161Leitud vigadest ja probleemidest teatamine
162----------------------------------------------------------------------
163
164Süsteem, mida kasutame vigadest teatamiseks, nende jälitamiseks ja lahendamiseks, on hetkel Bugzilla: https://bugs.documentfoundation.org/. Kutsume kõiki kasutajaid üles tunnetama oma õigust ja võimalust teatada vigadest, mis nende kontreetsel platvormil esinevad. Aktiivne vigadest teatamine on üks olulisemaid panuseid, mida kasutajaskond LibreOffice'i jätkuva arendamise ja täiustamise heaks teha saab.
165
166----------------------------------------------------------------------
167Projektiga ühinemine
168----------------------------------------------------------------------
169
170LibreOffice'i kogukond saaks palju kasu sinu aktiivsest osavõtust selle tähtsa vabatarkvaralise projekti arendamisel.
171
172Kasutajana oledki juba arendusprotsessi väärtuslik osa ja me sooviksime sind julgustada projektist veelgi aktiivsemalt osa võtma, väljavaatega olla kogukonnale pikaajaline kaastöötaja. Palun liitu ja vaata üle kaasaaitamise leht: https://www.libreoffice.org/community/get-involved/
173
174Kuidas alustada
175----------------------------------------------------------------------
176
177Parim viis hakata kaasa aitama on tellida postiloend või ka mitu, mõnda aega neid jälgida ja end postiloendite arhiivide abil tasapisi kurssi viia paljude teemadega, mida seal on käsitletud alates LibreOffice'i lähtekoodi avaldamisest oktoobris 2000. Kui end pädevana tunned, siis saada alustuseks ennast tutvustav kiri postiloendisse ja asu töö kallale. Kui oled avatud lähtekoodiga projektidega tuttav, vaata, kas leiad meie tegemist ootavate asjade loenditest midagi, millega aidata tahaksid: https://www.libreoffice.org/community/developers/.
178
179Tellimine
180----------------------------------------------------------------------
181
182Siin on mõned postiloendid, mida aadressil https://www.libreoffice.org/get-help/mailing-lists/ tellida saad
183
184* Uudised: announce@documentfoundation.org *soovitatav kõigile kasutajatele* (vähene liiklus)
185* Põhiline kasutajate loend: users@global.libreoffice.org *lihtne viis arutelude jälgimiseks* (tihe liiklus)
186* Turundusprojekt: marketing@global.libreoffice.org *arendusest väljaspool olev jutt* (tihenev liiklus)
187* Üldine arendajate loend: libreoffice@lists.freedesktop.org (tihe liiklus)
188
189Mõne projektiga ühinemine
190----------------------------------------------------------------------
191
192Kaastööd sellele tähtsale projektile on võimalik teha isegi siis, kui sul on vaid piiratud teadmised tarkvara disainist ja programmeerimisest.
193
194Loodame, et naudid uue LibreOffice 7.2 töötamist ja ühined meiega.
195
196LibreOffice'i kogukond
197
198----------------------------------------------------------------------
199Kasutatud ja muudetud lähtetekst
200----------------------------------------------------------------------
201
202Teatud osade autoriõigus 1998, 1999 James Clark. Teatud osade autoriõigus 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.