marble - en to da translation catalogue (140 entries)

en: Marble Virtual Globe
da: Marble virtuel globus

en: A World Atlas.
da: Et verdensatlas.

en: Developer and Original Author
da: Udvikler og oprindelig udvikler

en: WMS Support, Mobile, Performance
da: WMS-understøttelse, mobile, ydelse

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
da: Integration af OpenStreetMap. OSM Namefinder, downloadhåndtering

en: Elevation Profile
da: Højdeprofil

en: APRS Plugin
da: APRS-plugin

en: Online Services support
da: Understøttelse af internettjenester

en: Satellites
da: Satellitter

en: Satellites, Eclipses
da: Satellitter, formørkelser

en: Plasma Integration, Bugfixes
da: Plasma-integration, fejlrettelser

en: Routing, Navigation, Mobile
da: Ruteplanlægning, navigation, mobile

en: Routing, Elevation Profile
da: Ruteplanlægning, højdeprofil

en: Core Developer: KML and Windows support
da: Hovedudvikler: KML og Windows-understøttelse

en: Bugfixes
da: Fejlrettelser

en: Core Developer and Co-Maintainer
da: Hovedudvikler og medvedligeholder

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
da: Hovedudvikler: Marble Runners, Verdensur plasmoid

en: Network plugins
da: Netværkplugins

en: Planet filter
da: Planetfilter

en: Marble Python Bindings
da: Python-bindinger til Marble

en: Historical Maps
da: Historiske kort

en: Astronomical Observatories
da: Astronomiske observatorier

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
da: ESA Summer of Code in Space 2012-projekt: Visualisering af planetære satellitter

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
da: ESA Summer of Code in Space 2011-projekt: Visualisering af satellitkredsløb

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
da: Google Summer of Code 2011-project: OpenStreetMap vektorrendering

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
da: Google Summer of Code 2011-projekt: Marble Touch på MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
da: Projekt ved Google Summer of Code 2010: Bogmærker

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
da: Projekt ved Google Summer of Code 2010: Tidsunderstøttelse

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
da: Projekt ved Google Summer of Code 2010: Sving-for-sving-navigation

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
da: Projekt ved Google Summer of Code 2009: OSM-annotation

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
da: Projekt ved Google Summer of Code 2009: Internettjenester

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
da: Projekt ved Google Summer of Code 2008: Vektorfelter til Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
da: Projekt ved Google Summer of Code 2008: Understøttelse af fotoer fra Panoramio/Wikipedia til Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
da: Projekt ved Google Summer of Code 2007: Ækvirektangulær projektion ("Fladt kort")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
da: Projekt ved Google Summer of Code 2007: GPS-understøttelse til Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
da: Projekt ved Google Summer of Code 2007: KML-understøttelse til Marble

en: Development & Patches
da: Udvikling og rettelser

en: Platforms & Distributions
da: Platforme og distributioner

en: Artwork
da: Grafik

en: Various Suggestions & Testing
da: Diverse forslag og testning

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
da: Særlig tak for at skabe en vigtig inspirationskilder i Marbles forgænger "Kartographer".

en: Enable debug output
da: Aktivér fejlretningsoutput

en: Display OSM placemarks according to the level selected
da: Vis OSM-stedmærker i henhold til det valgte niveau

en: Make a time measurement to check performance
da: Foretag en tidsmåling for at tjekke ydelse

en: Show frame rate
da: Vis billedrate

en: Show tile IDs
da: Vis felt-id'er

en: Show time spent in each layer
da: Vis tid brugt i hvert lag

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
da: Brug en anden mappe <mappe> som indeholder kortdata.

en: Do not use the interface optimized for small screens
da: Anvend ikke brugerfladen der er optimeret til små skærme

en: Use the interface optimized for small screens
da: Anvend brugerfladen der er optimeret til små skærme

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
da: Anvend ikke brugerfladen der er optimeret til høje opløsninger

en: Use the interface optimized for high resolutions
da: Anvend brugerfladen der er optimeret til høje opløsninger

en: Show map at given lat lon <coordinates>
da: Vis kort på givne lat- og lon-<koordinater>

en: Show map at given geo <uri>
da: Vis kort på givne geo-<URI>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
da: Angiv afstanden fra observatøren til globen (i km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
da: Brug kort-<id> (f.eks. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
da: En eller flere stedmærke-filer der skal åbnes

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
da: Dato og klokkeslæt for Marbles ur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
da: Farten af Marbles ur

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
da: Enheden der er valgt til at måle afstande.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
da: Enheden der er valgt til at måle vinkler.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
da: Kvaliteten hvori et stationært kort bliver tegnet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
da: Kvaliteten hvori et animeret kort bliver tegnet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
da: Etiketternes sprog.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
da: Skrifttypen der generelt anvendes på kortet.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
da: Den sidste mappe der blev åbnet via Fil->Åbn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
da: Planetaksens opførsel når der trækkes med musen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
da: Det sted der vises når programmet starter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
da: Vis animation af rejsen til målet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
da: Det eksterne program til redigering af OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
da: Cache i den fysiske hukommelse reserveret til felter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
da: Maksimal plads på harddisken, der kan anvendes til at opbevare felter.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
da: URL til proxyserver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
da: Port til proxyserver.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
da: Brugernavn til godkendelse.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
da: Adgangskode til godkendelse.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
da: Proxytypen er HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
da: Proxytypen er socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
da: Proxy kræver brugeridentifikation

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
da: Det positionssporings-plugin der bruges til at bestemme den nuværende position

en: Altitude: %1
da: Højde: %1

en: Tile Zoom Level: %1
da: Zoomniveau for felt: %1

en: Time: %1
da: Tid: %1

en: A Virtual Globe
da: En virtuel globus

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
da: Beklager, kan ikke åbne "%1". Filen er ikke tilgængelig.

en: File not accessible
da: Utilgængelig fil

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: Images *.jpg *.png
da: Billeder *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
da: En fejl opstod under forsøg på at gemme filen.

en: Unnamed
da: Unavngiven

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
da: Download region...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
da: &Eksportér kort...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
da: &Arbejd offline

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
da: &Kopiér kort

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
da: K&opiér koordinater

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
da: Å&bn...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
da: Download kort...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
da: Download nye kort

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
da: &Opret nyt kort...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
da: En guide vejleder dig gennem oprettelse af dit eget korttema.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
da: S&kyer

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
da: S&olstyring...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
da: &Tidsstyring...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
da: Lås position

en: Show Shadow
da: Vis skygge

en: Hide Shadow
da: Skjul skygge

en: Shows and hides the shadow of the sun
da: Viser og skjuler solens skygge

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
da: Vis sol-ikonet ved det subsolare punkt

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
da: Skjul sol-ikonet ved det subsolare punkt

en: Show sun icon on the sub-solar point
da: Vis sol-ikonet ved det subsolare punkt.

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
da: Lås globussen til det subsolare punkt

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
da: Frigør kortvisning fra det subsolare punkt

en: Lock globe to the sub-solar point
da: Lås kortvisning til det subsolare punkt

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
da: Vis &bogmærker

en: Show or hide bookmarks in the map
da: Vis eller skjul bogmærker på kortet

en: &Set Home Location
da: &Angiv hjemsted

en: &Record Movie
da: &Optag film

en: Records a movie of the globe
da: Optager en film af globen

en: Stop recording a movie of the globe
da: Stop optagelse af en film af globen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
da: Vis position

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
da: Vis dato og klokkeslæt

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
da: Vis højde

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
da: Vis zoomniveau for felt

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
da: Vis fremgangslinje for download

en: View
da: Vis

en: Cache & Proxy
da: Cache og proxy

en: Date & Time
da: Dato og klokkeslæt

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Routing
da: Ruteplanlægning

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
da: &Infobokse

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
da: &Internettjenester

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
da: &Paneler

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
da: &Visningsstørrelse

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
da: Redigeringsværktøjslinje
