marble - en to da translation catalogue (2154 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
da: Måne

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
da: <p>Månen.</p><p>Kortet er baseret på data fra missionen Clementine Moon (UVVIS Basemap Mosaic). Tak til: NASA/SDIO, med hjælp fra <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
da: Udforsk månen

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
da: Landingssteder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
da: Kratere

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
da: Andre features

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:287 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
da: Interessante steder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
da: Koordinatgitter

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
da: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Afspil en turne af forskellige landingssteder.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
da: Bemandet landing-sted

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
da: Robot-fartøj

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
da: Ubemandede bløde landinger

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
da: Ubemandede hårde landinger

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
da: Krater, nedslagskrater

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
da: Mons, bjerg

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
da: Vallis, dal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
da: Andet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
da: Selenografisk pol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
da: Temperatur (juli)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
da: Et kort der viser middeltemperaturen i juli.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
da: Terræn

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
da: Grænser

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
da: Vandlegemer

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
da: Temperatur

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
da: Bjerg

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
da: Vulkan

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
da: Geografisk pol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
da: Magnetisk pol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
da: Lufthavn

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
da: Skibsvrag

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
da: Astronomisk observatorium

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
da: Delstat

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
da: Sø

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
da: Flod

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
da: Jorden om natten

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
da: Dette billede af <i>Jordens bylys</i> blev skabt med data fra Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
da: Flade

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
da: Befolkede steder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
da: Lyst terræn

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
da: Mørkt terræn

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
da: Vand

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
da: <p>Et <i>klassisk topografisk kort</i>.</p><p>Det bruger vektorlinjer til at markere kystlinjer, landegrænser osv. og bitmap-grafik til at skabe højderelieffet.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
da: Byområder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
da: Is og gletsjere

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
da: Højde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
da: Omstridte områder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
da: Maritime grænser

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
da: Historisk sø

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
da: Gletsjere

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:297 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:283
en: Antarctic Iceshelves
da: Antarktiske isshelfer

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
da: 0 m (vand)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Explore the Earth
da: Udforsk Jorden

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:113 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:130
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
da: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Afspil en turné af populære steder.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
da: Vektor-OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
da: <p>Et <i>globalt vejkort</i> skabt af OpenStreetMap-projektet (OSM).</p><p>OSM er et åbent fællesskab, som skaber frie redigerbare kort. OSM-data renderes med Mapnik.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:107
en: OSM Bitmap Tiles
da: OSM-bitmapfelter

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:121 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Transportation
da: Transport

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:204 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Areas
da: Områder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:302 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: Education
da: Uddannelse

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:325 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:348
en: Financial
da: Finansiel

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:340 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Healthcare
da: Sundhedsvæsen

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:359 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:382
en: Entertainment
da: Underholdning

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:370 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Public Buildings
da: Offentlige bygninger

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:405 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:428
en: Accommodation
da: Indkvartering

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:416 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:439
en: Emergency
da: Nødstilfælde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:427 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:450
en: Historic
da: Historisk

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:438 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Food and Drinks
da: Restaurant

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:473 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Shop
da: Butik

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:124 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:147
en: Motorway
da: Motorvej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:128 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:151
en: Trunk road
da: Hovedvej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:132 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:155
en: Primary road
da: Vigtig forbindelsesvej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:136 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:159
en: Secondary road
da: Forbindelsesvej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:140 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:163
en: Unclassified road
da: Uklassificeret vej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:144 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:167
en: Unsurfaced road
da: Uasfalteret vej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:148 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:171
en: Track
da: Spor

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:152 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:175
en: Byway
da: Sidevej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:156 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:179
en: Bridleway
da: Ridesti

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:160 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:183
en: Cycleway
da: Cykelsti

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:164 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:187
en: Footway
da: Gangsti

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:168 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:191
en: Railway station
da: Jernbanestation

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:172 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:195
en: Railway
da: Jernbane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:176 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:199
en: Subway
da: Metro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:180 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:203
en: Lightrail, tram
da: S-tog, sporvogn

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:184 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:207
en: Airport runway, taxiway
da: Flylandingsbane, taxibane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:188 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Airport apron, terminal
da: Forplads til lufthavn, terminal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:192 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Administrative boundary
da: Administrativ grænse

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:196 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Bridge
da: Bro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:230
en: Forest
da: Større skov

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:234
en: Wood
da: Skov

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:215 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:238
en: Golf course
da: Golfbane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:223 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:246
en: Residential Area
da: Beboelsesområde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:227 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:250
en: Tourist attraction
da: Turistattraktion

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:231 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:254
en: Common, meadow
da: Fælled, eng

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:235 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:258
en: Retail area
da: Detailhandelsområde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:239 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:262
en: Industrial Area
da: Industriområde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:243 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:266
en: Commercial Area
da: Erhvervsområde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:247 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:270
en: Heathland
da: Helseområde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:251 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:274
en: Lake, reservoir
da: Sø, reservoir

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:255 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:278
en: Farm
da: Gård

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:259 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:282
en: Brownfield site
da: Jordforurenet område

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:263 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:286
en: Cemetery
da: Kirkegård

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:267 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:290
en: Allotments
da: Kolonihaver

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:271 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: Sports pitch
da: Sportsanlæg

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:275 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Sports centre
da: Sportscenter

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:279 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Nature reserve
da: Naturreservat

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:283 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Military area
da: Militært område

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: School, university
da: Skole, universitet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:294 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Significant Building
da: Betydningsfuld bygning

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:298 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: Summit, peak
da: Højdepunkt, tinde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:305 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:328
en: College
da: Ungdomsuddannelse

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:309 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:332
en: Kindergarten
da: Børnehave

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:313 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Library
da: Bibliotek

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:317 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: School
da: Skole

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:321 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: University
da: Universitet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:328 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: ATM
da: Hæveautomat

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:336 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Bureau de change
da: Vekselkontor

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:343 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:366
en: Dentist
da: Tandlæge

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:347 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Doctors
da: Læger

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:351 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Pharmacy
da: Apotek

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:355 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:378
en: Veterinary
da: Dyrlæge

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:362 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Cinema
da: Biograf

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:366 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Theatre
da: Teater

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:373 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:396
en: Court
da: Domhus

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:377 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:400
en: Embassy
da: Ambassade

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:381 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:404
en: Church
da: Kirke

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:385 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:408
en: Playground
da: Legeplads

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:389 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:412
en: Place of worship
da: Helligdom

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:393 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:416
en: Post office
da: Posthus

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:397 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Public building
da: Offentlig bygning

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:401 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:424
en: Toilets
da: Toiletter

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:423 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:446
en: Fire station
da: Brandstation

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:434 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Ruins
da: Ruiner

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:449 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:472
en: Cafe
da: Café

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:453 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:476
en: Drinking water
da: Drikkevand

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:457 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Fast Food
da: Fastfood

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:461 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Ice Cream
da: Iskiosk

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:476 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:499
en: Alcohol
da: Alkohol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:480 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:503
en: Bakery
da: Bager

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:484 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:507
en: Books
da: Boghandel

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:488 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:511
en: Car
da: Bil

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:492 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:515
en: Clothes
da: Tøjforretning

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:496 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:519
en: Convenience
da: Nærbutik

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:504 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:527
en: Gift
da: Gaver

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
da: Tom globus

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:138
en: Hillshading
da: Bakkeskygger

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
da: Fladt kort

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
da: <p>Et <i>simpelt kort</i>.</p><p>Det bruger vektorlinjer til at markere kystlinjer, landegrænser osv...</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
da: Nøjagtig kystlinje

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
da: Nedbør (juli)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
da: Et kort der viser gennemsnitlig nedbør (regn, sne, hagl osv) i juli.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
da: Nedbør

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
da: 1024 mm eller mere

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
da: Nedbør (december)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
da: Et kort der viser gennemsnitlig nedbør i december.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
da: Historisk kort 1689

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
da: <i>Historisk verdenskort</i> fra år 1689 skabt af G. van Schagen i Amsterdam.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
da: By

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
da: SRTM-data

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
da: Politisk kort

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
da: <p>A <i>Politisk kort</i>.</p><p>Temaet viser diverse lande.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
da: Floder

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
da: Temperatur (december)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
da: Et kort der viser middeltemperaturen i december.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
da: Satellitvisning

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
da: <p>Jorden som set fra rummet.</p><p>Kortet er baseret på NASA's smukke "Blue Marble Next Generation"-billeder. Tak til: NASA's Jordobservatorium</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
da: Is

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
da: Ørken

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
da: Nattehimlen

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
da: <p><i>Nattehimlen</i>,</p><p>Viser stjerner og stjernebilleder ved nattetid.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
da: Marble: Signaturforklaring

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
da: Befolkede steder

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
da: Befolkning:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
da: Hovedstæder:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
da: Rød:&nbsp;Nation

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
da: Orange:&nbsp;Delstat

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
da: Gul:&nbsp;Land

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
da: Hvid:&nbsp;Ingen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Antlia
da: Luftpumpen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Apus
da: Paradisfuglen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
da: Vandmanden

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquila
da: Ørnen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ara
da: Alteret

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
da: Vædderen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Auriga
da: Kusken

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Boötes
da: Bjørnevogteren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Caelum
da: Mejslen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Camelopardalis
da: Giraffen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
da: Krebsen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canes Venatici
da: Jagthundene

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
da: Store hund

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
da: Lille hund

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
da: Stenbukken

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Carina
da: Kølen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
da: Kentauren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cetus
da: Hvalen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
da: Kamæleonen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Circinus
da: Passeren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Columba
da: Duen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Coma Berenices
da: Berenices Hår

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
da: Sydlige Krone

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
da: Nordlige Krone

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
da: Ravnen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
da: Bægeret

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
da: Sydkorset

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
da: Svanen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
da: Delfinen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
da: Sværdfisken

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
da: Dragen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
da: Føllet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Fornax
da: Ovnen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
da: Tvillingerne

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Grus
da: Tranen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
da: Pendulet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
da: Vandslangen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
da: Lille Vandslange

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Indus
da: Inderen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lacerta
da: Firbenet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
da: Løven

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
da: Lille Løve

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lepus
da: Haren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
da: Vægten

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
da: Ulven

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
da: Lossen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
da: Lyren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Mensa
da: Bordet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
da: Mikroskopet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Monoceros
da: Enhjørningen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Musca
da: Fluen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Norma
da: Vinkelmåleren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Octans
da: Oktanten

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
da: Slangeholderen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pavo
da: Påfuglen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
da: Føniks

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pictor
da: Maleren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
da: Fiskene

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
da: Sydlige Fisk

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Puppis
da: Agterstavnen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
da: Kompasset

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Reticulum
da: Nettet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
da: Pilen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
da: Skytten

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
da: Skorpionen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
da: Billedhuggeren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
da: Skjoldet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
da: Slangen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
da: Sekstanten

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
da: Tyren

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
da: Teleskopet

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
da: Trianglen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
da: Sydlige Triangel

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Tucana
da: Tukanen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
da: Store Bjørn

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
da: Lille Bjørn

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vela
da: Sejlene

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
da: Jomfruen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Volans
da: Flyvefisken

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vulpecula
da: Ræven

[ctx: Bookmarks|]
en: Removed
da: Fjernet

[ctx: MainScreen|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: MainScreen|]
en: Public Transport
da: Offentlig transport

[ctx: MainScreen|]
en: Outdoor Activities
da: Udendørsaktiviteter

[ctx: MainScreen|]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: MainScreen|]
en: About
da: Om

[ctx: MainScreen|]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: MainScreen|]
en: Routing
da: Ruteplanlægning

[ctx: MainScreen|]
en: Press again to close.
da: Tryk igen for at lukke.

[ctx: OutdoorActivities|]
en: Hiking Routes
da: Vandreruter

[ctx: OutdoorActivities|]
en: Bicycle Routes
da: Cykelruter

[ctx: OutdoorActivities|]
en: Mountainbike Routes
da: Mountainbike-ruter

[ctx: OutdoorActivities|]
en: Inline Skating Routes
da: Rulleskøjteruter

[ctx: PlacemarkDialog|]
en: <h2>Routes</h2>
da: <h2>Ruter</h2>

[ctx: ProfileSelectorMenu|]
en: Car (fastest)
da: Bil (hurtigst)

[ctx: ProfileSelectorMenu|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: ProfileSelectorMenu|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: PublicTransport|]
en: Train
da: Tog

[ctx: PublicTransport|]
en: Subway
da: Undergrundsbane

[ctx: PublicTransport|]
en: Tram
da: sporvogn

[ctx: SearchField|]
en: Search
da: Søg

[ctx: SettingsDialog|]
en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

[ctx: SidePanel|]
en: Public Transport
da: Offentlig transport

[ctx: SidePanel|]
en: Outdoor Activities
da: Udendørsaktiviteter

[ctx: SidePanel|]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: SidePanel|]
en: About Marble Maps…
da: Om Marble Maps...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
da: Marble - virtuel globus

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
da: Å&bn...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
da: Åbn en fil til visning på Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
da: &Download kort...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
da: &Eksportér kort...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
da: Gem et skærmbillede af kortet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
da: Download &region...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
da: Download en region fra kortet i forskellige zoomniveauer til offline-brug

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
da: &Udskriv...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
da: Udskriv et skærmbillede af kortet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
da: &Vis udskrift...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
da: &Afslut

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
da: Afslut programmet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
da: &Kopiér kort

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
da: Kopiér et skærmbillede af kortet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
da: Redigér den aktuelle kortregion i en ekstern editor

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
da: &Optag film

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
da: Optager en film af globen

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
da: &Stop optagelse

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
da: Stop optagelse af en film af globen

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
da: &Indstil Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
da: Vis konfigurationsdialogen

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
da: K&opiér koordinater

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
da: Kopiér midtpunktskoordinaterne som tekst

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
da: &Fuldskærmstilstand

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ctrl+Shift+F
da: Ctrl+Skift+F

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
da: Fuldskærmstilstand

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
da: &Vis statuslinje

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
da: Vis statuslinje

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
da: Lås position

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
da: Lås flydende elementers position

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
da: S&kyer

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
da: Vis skydække i realtid

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
da: Arbejd off&line

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
da: &Tidsstyring...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
da: Indstil tidsstyring

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
da: S&olstyring...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
da: Indstil solstyring

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
da: Vis i&gen

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
da: Genindlæs nuværende kort

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
da: &Håndbog til Marble virtuel globus

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
da: Vis håndbogen til Marble virtuel globus

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
da: Hvad er &dette?

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Shift+F1
da: Skift+F1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
da: Vis en detaljeret forklaring af handlingen.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
da: &Om Marble virtuel globus

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
da: Vis programmets Om-dialog

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
da: Om &Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
da: Vis Qt-bibliotekets Om-dialog

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
da: &Angiv hjemsted

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
da: Vis &bogmærker

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
da: Slå visning af bogmærker til/fra

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
da: Håndtering af bogmærker

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
da: &Opret nyt kort...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
da: En guide vejleder dig gennem oprettelse af dit eget korttema.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
da: Vis zoomniveau for felt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
da: Grad (DMS)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
da: Grad (decimal)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
da: &Fil

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
da: &Vis

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
da: &Infobokse

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
da: &Online tjenester

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
da: &Paneler

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
da: &Visningsstørrelse

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
da: &Indstillinger

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
da: &Hjem

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
da: Standard

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
da: Klar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
da: Eksportér kort

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
da: Billeder (*.jpg *.png)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
da: En fejl opstod under forsøg på at gemme filen.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
da: Marble virtuel globus %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Altitude: %1
da: Højde: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
da: Tid: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
da: Åbn fil

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
da: Unavngivet

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
da: Marble - virtuel globus

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
da: Default (størrelse kan ændres)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
da: Marble-udviklerne ønsker dig en behagelig og sikker rejse.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
da: Advarsel: Kørselsvejledninger kan være ufuldstændige eller unøjagtige.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
da: Vejarbejde, vejret og andre uforudsete variable kan føre til at denne foreslåede rute ikke er den mest hensigtsmæssige eller sikre rute til din destination.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
da: Brug venligst almindelig sund fornuft under navigation.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
da: Kunne ikke starte den eksterne editor. Tjek at %1 er installeret eller vælg en anden ekstern editor i indstillingsdialogen.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
da: Kan ikke starte ekstern editor

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
da: Tekstforklaring

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
da: Ruteplanlægning

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
da: Sted

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
da: Søg

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
da: Søger efter byer, adresser, interesseområder og mere (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
da: Kortvisning

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
da: Filer

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
da: Rundtur

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
da: Redigér kort

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
da: Skjul &alle paneler

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
da: Vis eller skjul alle paneler.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
da: Vis &alle paneler

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
da: &Lås

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
da: &Skjul

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
da: &Indstil...

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
da: Ingen URL angivet

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
da: Tilføj link

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: QObject|]
en: Default
da: Standard

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
da: Standard

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
da: Mappen %1 er ikke tom. At fjerne den vil slette alle bogmærker den indeholder. Vil du virkelig slette den mappe?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
da: Fjern mappe

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
da: Eksportér bogmærker

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
da: KML-filer (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
da: Kan ikke gemme bogmærker. Kontrollér om filen er skrivbar.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
da: Eksportér bogmærker

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
da: Importér bogmærker

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
da: KML-filer (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
da: Filen %1 kan ikke åbnes som en KML-fil.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
da: Import af bogmærker

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
da: Filen indeholder et bogmærke som allerede findes blandt dine bogmærker.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
da: Importeret bogmærke

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
da: Eksisterende bogmærke

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
da: Vil du erstatte det eksisterende bogmærke med det importerede?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
da: Erstat alle

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
da: Skip alle

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
da: Håndtering af bogmærker

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks...
da: Importér bogmærker...

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks...
da: Eksportér bogmærker...

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
da: Mapper

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
da: Kan ikke indsætte data i cachen

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
da: Måne

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
da: måne

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
da: dværgplanet

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
da: Skyruter

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
da: Ingen rute tilgængelig.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
da: Brug lokal

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
da: Brug sky

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
da: Brug altid lokal

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
da: Brug altid sky

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
da: Lokalt stedmærke

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
da: Sti: %0 <br /> Navn: %1 <br /> Beskrivelse: %2 <br /> Status: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
da: Ændret

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
da: Slettet

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
da: Sky-stedmærke

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
da: Et bogmærke på denne enhed er i konflikt med et sky-bogmærke. Hvilket af dem vil du beholde?

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
da: Konflikt ved synkronisering

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
da: Serveren "%1" kunne ikke tilgås

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
da: Marble-app'en er ikke installeret på ownCloud-serveren

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
da: Serveren er ikke en ownCloud-server

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
da: Brugernavn eller adgangskode er forkert

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
da: Login gennemført

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
da: Indlæs

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
da: Fjern fra enhed

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
da: Slet fra sky

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
da: Upload til sky

[ctx: QObject|]
en: No position available.
da: Ingen position tilgængelig.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
da: Afventer information om nuværende position...

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
da: Fejl under bestemmelse af nuværende position:

[ctx: QObject|]
en: km/h
da: km/t

[ctx: QObject|]
en: m/h
da: m/t

[ctx: QObject|]
en: Save Track
da: Gem spor

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
da: KML-fil (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
da: Åbn spor

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
da: Ryd nuværende spor

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
da: Vil du virkelig rydde det nuværende spor?

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
da: Nuværende sted

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
da: Følg position

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
da: Vis spor

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
da: Ryd spor

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
da: Ingen position tilgængelig.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
da: Vælg den metode der skal bruges til at gencentrere din GPS-position på kortet.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
da: Kortjustering

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
da: Hold centreret

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
da: Når nødvendigt

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
da: Zoom automatisk til passende zoomniveau

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
da: Autozoom

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
da: Marble datakonvertering

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
da: Konverterer data...

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
da: Datamigrering

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
da: Marble har fundet kortdata gemt af en tidligere Marble-version.<br/>Skal disse data konverteres så de kan bruges af den nuværende version?

[ctx: QObject|]
en: Current Location
da: Nuværende sted

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
da: Oktan 91

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
da: Oktan 95

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
da: Oktan 98

[ctx: Marble::Placemark|]
en: E10
da: Ø10

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
da: Batterier

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
da: Tøj

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
da: Glas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
da: Glasflasker

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
da: Grønt affald

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
da: Haveaffald

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
da: Elektronik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
da: Mobiltelefoner

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
da: Aviser

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
da: Maling

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
da: Papir

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
da: Papiremballage

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
da: Plastik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
da: Plastikposer

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
da: Plastikflasker

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
da: Plastikemballage

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
da: Dæk

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
da: Affald

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
da: Træ

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
da: Hvilende

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
da: Udryddet

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
da: Alternativ medicin

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
da: Hørelæge

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
da: Blodbank

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
da: Bloddonation

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
da: Klinik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
da: Tandlæge

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
da: Praktiserende læge

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
da: Jordemoder

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
da: Fysioterapeut

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
da: Psykoterapeut

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
da: Taleterapeut

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
da[0]: %n plads
da[1]: %n pladser

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
da: Har ryglæn

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
da: Intet ryglæn

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 km/h
da: %1 km/t

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
da: Er bemandet

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
da: Ubemandet

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
da: %1 handicappladser

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
da: %1 kvindepladser

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
da: %1 pladser til forældre med børn

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
da: %1 pladser med ladestation

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
da: Har udendørs overvågning

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
da: Har indendørs overvågning

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
da: Har offentlig overvågning

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
da: Har badefaciliteter

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
da: Har ikke badefaciliteter

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
da: Har toiletter

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
da: Af %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Manual
da: Manuel

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
da: %1 minutter

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
da: Indgang

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
da: Udgang

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
da: Ind- og udgang

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
da: Ingen ind- eller udgang

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
da: Højde: %1 m

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
da: Kun for kunder

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
da: Privat

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
da: Synlig region

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
da: Angiv region

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
da: Download rute

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
da: Aktiveret når en rute findes

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
da: Forskydning fra ruten:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
da: Markeringsmetode

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
da: Antal felter der skal downloades:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
da: Download region

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
da: Anslået størrelse på de felter der skal downloades

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
da: Anslået downloadstørrelse: %1 MB

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
da: Anslået downloadstørrelse: %1 kB

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
da: Rediger bogmærke

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
da: Relationer

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
da: Højde

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
da: Stil, farve

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
da: Etiket

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
da: Farve:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
da: Skala:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
da: Ikon

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
da: Fed

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
da: Tilføj billede

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
da: Tilføj link

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
da: Hævning:

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
da: Markering til ekstern kort-editor

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
da: Ekstern kort-editor

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
da: Deaktivér spørgsmål vedrørende valg af kort-editor næste gang. Ellers vil dit valg blive husket og automatisk blive brugt fremover. Hvis du vil ændre standard kort-editor senere kan du angive dette i Marbles indstillinger.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
da: Gør mit valg til standard kort-editor

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
da: Editor-detaljer

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
da: Forhåndsvisning af editor

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
da: Merkaartor er en OpenStreetMap-editor med mange funktioner som er nem at bruge. Den integrerer godt i det anvendte arbejdsområde.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
da: Bed din systemadministrator om at installere %1 på dit system.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
da: JOSM er en OpenStreetMap-editor, med mange funktioner, som er mere kompliceret at bruge end andre editorer. Det er bygget på Java-platformen og kører derfor på alle systemer som Java er tilgængeligt til, men dens integration med arbejdsområdet er ikke god. Et Java SE-kompatibelt runtime er påkrævet.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
da: Visningsegenskaber

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
da: Filvisning

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
da: Varighed:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
da: Tilstand:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
da: Glat

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
da: Hop

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
da: Aktuelt kortcentrum

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
da: Vælg billede

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
da: Værktøjslinje

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
da: Fed

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
da: Understreget

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
da: Tilføj billede

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
da: Tilføj link

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
da: Farve

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
da: V

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: E
da: Ø

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
da: Dal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
da: Terræn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
da: Krater

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
da: Hav

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
da: Bemandet landingssted

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
da: Robot-fartøj

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
da: Bjerg

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
da: By

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
da: Hovedby for amt

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
da: Delstatshovedstad

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
da: Hovedstad

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
da: Vulkan

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
da: Kontinent

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
da: Hav

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
da: Geografisk pol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
da: Magnetisk pol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
da: Skibsvrag

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
da: Lufthavn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
da: Observatorium

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
da: Militært fareområde

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: OSM Site
da: OSM-sted

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
da: Koordinat

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
da: Bogmærke

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
da: Satellit

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
da: Hovedstad

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
da: Forstad

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
da: Egn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
da: By

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
da: Landsby

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
da: Vand

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
da: Rev

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
da: Skov

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
da: Strand

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wetland
da: Vådområde

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
da: Gletsjer

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
da: Trafiklys

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
da: Trin

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
da: Ukendt vej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
da: Sti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
da: Gangsti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
da: Spor

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
da: Cykelsti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
da: Vej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
da: Beboelsesvej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
da: Uklassificeret vej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
da: Forbindelsesvej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
da: Vigtig forbindelsesvej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
da: Motorvej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
da: Bygning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hostel
da: Vandrerhjem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
da: Vandrerhjem for unge

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
da: Gæstehus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
da: Bibliotek

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
da: Børnehave

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
da: Videregående udd.

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
da: Skole

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
da: Universitet

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
da: Café

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fast Food
da: Fastfood

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
da: Tandlæge

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
da: Læger

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
da: Apotek

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
da: Dyrlæge

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: ATM
da: Hæveautomat

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
da: Arkæologisk udgravningssted

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
da: Ambassade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
da: Nødtelefon

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
da: Springvand

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
da: Natklub

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
da: Bænk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
da: Domhus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
da: Brandstation

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
da: Politi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
da: Postkasse

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
da: Posthus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
da: Fængsel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
da: Genbrug

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
da: Telefon

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
da: Toiletter

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
da: Rådhus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
da: Skraldespand

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
da: Drikkevand

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
da: Gravplads

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
da: Ladestation

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
da: Bilvask

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
da: Bymur

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
da: Mur

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
da: Træ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
da: Indgang til hule

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
da: Drikkevarer

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
da: Supermarked

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
da: Vin og spiritus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
da: Bager

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
da: Slagter

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
da: Konfektion

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
da: Nærbutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
da: Grønthandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
da: Fisk og skaldyr

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
da: Stormagasin

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
da: Taskebutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
da: Tøjforretning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
da: Modebutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
da: Guldsmed

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
da: Skobutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
da: Kosmetiktjenester

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
da: Kosmetik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
da: Frisør

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
da: Optiker

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
da: Parfumeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
da: Isenkræmmer

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
da: Blomsterhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
da: Møbelforretning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
da: Elektronikforhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
da: Mobiltelefonforhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
da: Cykelsmed

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
da: Bilforhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
da: Mekanikerværksted

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
da: Reservedele til biler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
da: Motorcykelforhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
da: Friluftsbutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
da: Sportsbutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
da: Print- og kopitjenester

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
da: Galleri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
da: Musikinstrumentforhandler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
da: Fotobutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
da: Boghandel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
da: Gavebutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
da: Kontorartikler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
da: Vaskeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
da: Dyrehandel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
da: Legetøjsbutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
da: Rejsebureau

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Deli
da: Delikatesse

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
da: Tobakkiosk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
da: Tesalon

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
da: Computerbutik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
da: Havecenter

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
da: Butik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
da: Bro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
da: Fyrtårn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
da: Mole

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
da: Vandtårn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
da: Vindmølle

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
da: Kommunikationstårn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
da: Seværdighed

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
da: Grafik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
da: Slot

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cinema
da: Biograf

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
da: Teater

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
da: Forlystelsespark

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
da: Udsigtspunkt

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
da: Zoologisk have

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
da: Alpin hytte

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
da: Hytte i vildnis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Memorial
da: Mindesmærke

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
da: Helikopterlandingsplads

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
da: Lufthavnsgate

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
da: Flylandingsbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
da: Lufthavnsterminal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
da: Busstation

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
da: Busstoppested

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
da: Delebilsordning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
da: Tankstation

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
da: Parkering

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platform
da: Perron

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
da: Cykeludlejning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
da: Biludlejning

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
da: Skileje

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
da: Togstation

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
da: Sporvognsstoppested

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
da: Cykelparkering

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
da: Motorcykelparkering

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
da: Indgang til undergrundsbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
da: Fartkontrol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
da: Helligdom

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
da: Buddhistisk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
da: Kristen

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
da: Muslimsk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
da: Jødisk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sikh
da: Sikhisk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
da: Taoistisk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
da: Golfbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
da: Legeplads

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
da: Bane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
da: Sportscenter

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
da: Stadion

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
da: Swimmingpool

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
da: Minigolfbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
da: Kolonihaver

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
da: Kirkegård

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
da: Industriområde

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
da: Byggeplads

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
da: Landbrugsland

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
da: Gård

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
da: Garager

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
da: Græs

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Industrial
da: Industri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
da: Losseplads

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
da: Eng

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
da: Militær

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
da: Stenbrud

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
da: Jernbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
da: Beboelsesområde

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
da: Detailhandel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
da: Vingård

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
da: Jernbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
da: Sporvogn

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
da: Let jernbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
da: Forladt jernbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
da: Undergrundsbane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Canal
da: Kanal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drain
da: Afløb

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
da: Grøft

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
da: Å

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
da: Flod

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
da: Fodgængerovergang

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
da: Jernbaneoverføring

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
da: Dør

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
da: Rum

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Detour
da: Omvej

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Ferry Route
da: Færgerute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
da: Tog

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
da: Undergrundsbane

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
da: Sporvogn

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
da: Cykelrute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Mountainbike Route
da: Mountainbike-rute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
da: Gårute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Hiking Route
da: Vandrerute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Inline Skates Route
da: Rulleskøjterute

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
da: Downhill-piste

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
da: Kunne ikke konvertere <maximum> barnetekstindhold til heltal. Var: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
da: Kunne ikke konvertere <minimum> barnetekstindhold til heltal. Var: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
da: Fejl under fortolkning af filen ved linje %1 og kolonne %2 .

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
da: Dette er en ugyldig fil

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
da: Popularitet

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
da: Spilleliste

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
da: Nuværende sted: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
da: Hjem

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
da: Adresse eller søgeudtryk

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
da[1]: Ingen rute fundet

[ctx: GoTo|]
en: Go To...
da: Gå til...

[ctx: GoTo|]
en: Enter a search term and press Enter. <a href="https://userbase.kde.org/Marble/Search">Details...</a>
da: Angiv søgeudtryk og tryk Retur. <a href="https://userbase.kde.org/Marble/Search">Detaljer...</a>

[ctx: GoTo|]
en: Browse
da: Gennemse

[ctx: GoTo|]
en: Search
da: Søg

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
da: Vælg en geografisk region

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
da: Nordlig breddegrad

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
da: Vestlig længdegrad

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &W
da: &V

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
da: Østlig længdegrad

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &E
da: &Ø

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
da: Sydlig breddegrad

[ctx: Marble::LatLonEdit|East, the direction]
en: E
da: Ø

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
da: V

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
da: Tekstforklaring

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
da: Installér

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
da: Opgradér

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
da: Åbn

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
da: Installér kort

[ctx: QObject|]
en: Name
da: Navn

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
da: Globusvisning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
da: Sfærisk visning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
da: Merkatorvisning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
da: Flad visning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
da: Gnomonisk visning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
da: Stereografisk visning

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
da: &Vis store ikoner

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
da: &Favorit

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
da: &Opret nyt kort...

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
da: &Slet korttema

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
da: Vil du virkelig slette "%1"?

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
da: Kortvisning

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
da: &Projektion

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
da: Globus

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
da: Fladt kort

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
da: Gnomonisk

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
da: Stereografisk

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
da: Lambert Azimuthal Equal-area

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
da: Azimuthal equidistant

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
da: &Himmellegeme

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
da: &Tema

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
da: Her kan du vælge den foretrukne kortvisning ud fra forskellige emner.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
da: Forhåndsvis kort

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
da: Fejl under fortolkning

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
da: Guiden kan ikke fortolke serverens svar

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Server is not a Web Map Server.
da: Serveren er ikke en web map-server.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
da: Basisfelt

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The base tile could not be downloaded.
da: Basisfeltet kunne ikke downloades.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The base tile could not be downloaded successfully. The server replied:
    
    %1
da: Basisfeltet kunne ikke downloades korrekt. Serveren svarede:
    
    %1

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
da: Arkivering mislykkedes

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
da: Arkiveringsprocessen kan ikke startes.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
da: Arkiveringsprocessen brød sammen.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
da: Kildebillede

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
da: Angiv et kildebillede.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
da: Kildebilledet du angav findes ikke. Angiv et andet.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
da: Kildebilledet du angav lader ikke til at være et billede. Angiv en anden billedfil.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
da: Korttitel

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
da: Angiv en korttitel.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
da: Kortnavn

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
da: Angiv et kortnavn.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
da: Angiv et andet kortnavn, da der allerede findes et kort med navnet "%1".

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
da: Forhåndsvis billede

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
da: Angiv et forhåndsvisningsbillede.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Geographic Pole
da: Geografisk pol

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Magnetic Pole
da: Magnetisk pol

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Airport
da: Lufthavn

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Shipwreck
da: Skibsvrag

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Observatory
da: Observatorium

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Mountain
da: Bjerg

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Volcano
da: Vulkan

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: State
da: Delstat

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
da: Problem med oprettelse af filer

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
da: Tjek om der allerede findes et tema med samme navn.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
da: Guide til oprettelse af korttemaer

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Velkommen til guide til kortoprettelse!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vi vil vejlede dig gennem oprettelsen af et korttema til Marble. Til sidst vil du have dit eget kort du kan se i Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg den kilde du vil bruge til data til dit korttema:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
da: Forbinder til en server på internettet. Kortdata forespørges via WMS-protokollen.

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
da: Du skal angive et bitmap-billede af et verdenskort, som er gemt på disken.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
da: Et enkelt billede som viser hele verden

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
da: Forbinder til en server på internettet. Kortdata forespørges via en statisk URL.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
da: Online-kort som leverer indekserede felter (f.eks. Open Street Map)

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> server or enter a custom server URL.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS-server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg en <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a>-server eller angiv en brugerdefineret server-URL.</p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
da: WMS-server:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: MapWizard|]
en: Available Maps:
da: Tilgængelige kort:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">World Map Bitmap Image</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the location of a world map that is stored in a single image file (JPG, PNG, etc.). It needs to be provided in <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Equirectangular projection</span></a>, so the shape should look like this (size ratio: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bitmap-billede med verdenskort</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg placeringen af et verdenskort der er gemt som en enkelt billedfil (JPG, PNG osv.). Det skal leveres i <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">equirektangulær projektion</span></a>, så formen børe se nogenlunde således ud (størrelsesforhold: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
da: Kildebillede:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL Scheme for Indexed Tiles</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please enter the URL used for downloading individual tiles. Use the placeholders </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> to reference a tile from the index.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL-skema for indekserede felter</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Angiv den URL der bruges til at downloade de enkelte felter. Brug pladsholderne </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, og </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> til at henvise til et felt fra indekset.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
da: URL-skema:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">General Information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please specify a title, a name and an icon for your new map. Add a description to let users know what your map is about. </span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Generel information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Angiv en titel, et navn og et ikon til dit nye kort. Tilføj en beskrivelse så dine brugere kan se hvad kortet omhandler. </span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
da: Korttitel:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
da: Et kort præcist navn til dit korttema.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
da: Kortnavn:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
da: Korttema-id med små bogstaver.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
da: Mappenavnet for dit nye tema.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
da: En kort beskrivelse af dit korttema. Her kan du give information om formål, oprindelse, ophavsret og licens for de data, der bruges i dit korttema.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
da: Det vil blive vist i et værktøjstip og kan indeholde HTML-formatering.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
da: Forhåndsvis billede:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
da: forhåndsvis billede

[ctx: MapWizard|]
en: Change...
da: Ændr...

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
da: Signaturforklaring til billede:

[ctx: MapWizard|]
en: Places of Interest
da: Interessante steder

[ctx: MapWizard|]
en: Populated Places
da: Befolkede steder

[ctx: MapWizard|]
en: Terrain
da: Terræn

[ctx: MapWizard|]
en: Coordinate Grid
da: Koordinatgitter

[ctx: MapWizard|]
en: Border Lines
da: Grænselinjer

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tillykke! Du har angivet alle de data der er nødvendige for at oprette dit korttema. Efterse resuméet nedenfor nøje, og tryk så på knappen "Færdig" for at oprette temaet. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Overvej at give korttemaet tilbage som et bidrag til Marbles brugerfællesskab, hvis licensen og brugsbetingelserne tillader det.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
da: Kortnavnet skal være her.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
da: Korttema:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
da: Korttemaet skal være her.

[ctx: MapWizard|]
en: Thumbnail image goes here.
da: Miniaturebilledet skal være her.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
da: Forhåndsvis kort

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
da: Marble virtuel globus

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
da: <b>Aktivt udviklingshold for Marble</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
da: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Udvikler og oprindelig ophavsmand</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
da: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Ruteplanlægning, navigation, mobile</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
da: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS-understøttelse, mobile, ydelse</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
da: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma-integration, fejlrettelser</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
da: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap-understøttelse, downloadhåndtering</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
da: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Højdeprofil</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
da: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Understøttelse af amatørradio</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
da: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Understøttelse af online-tjenester</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
da: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellitter</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
da: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetære satellitter</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
da: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Ruteplanlægning, højdeprofil</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
da: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML og Windows-understøttelse</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
da: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Fejlrettelser</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
da: <b>Udviklere</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
da: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomiske observatorier</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
da: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet-filter, fejlrettelser</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
da: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy-understøttelse</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
da: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Netværk-plugins</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
da: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, Verdensur-plasmoid</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
da: <p>Magnus Valle<br /><i>Historiske kort</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
da: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Oprindelig med-vedligeholder</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
da: <p><i>Udvikling &amp; rettelser:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Platforms &amp; Distributions:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>
da: <p><i>Platforme &amp; distributioner:</i>Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
da: <p><i>Grafik:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
da: <b>Slut dig til os</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
da: <p>Du kan kontakte udviklerne af Marble-projektet via <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
da: <p>Marble-holdet vil gerne takke dets medlemmer som deltog i ESA SoCiS for deres vellykkede arbejde på Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
da: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Projekt: Visualisering af satellitkredsløb</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
da: <p>Marble-holdet vil gerne takke dets medlemmer som deltog i Google Code-in for deres vellykkede arbejde på Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
da: <p>Marble-holdet vil gerne takke dets medlemmer som deltog i Google Summer of Code for deres vellykkede arbejde på Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
da: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Projekt: OpenStreetMap vektorrendering</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
da: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Projekt: Marble Touch på MeeGo</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
da: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Projekt: Bogmærker</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
da: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Projekt: Tidsunderstøttelse</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
da: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Projekt: Sving-for-sving-navigation</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
da: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Projekt: OSM-annotation</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
da: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Projekt: Online tjenester</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
da: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Projekt: Vektor-felter til Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
da: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Projekt: Panoramio / Wikipedia -foto-understøttelse til Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
da: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Projekt: Ækvirektangulær projektion ("fladt kort")</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
da: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Projekt: GPS-understøttelse til Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
da: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Projekt: KML-understøttelse til Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
da: <p>... og selvfølgelig vil vi takke folkene hos Google Inc. for at gøre disse projekter mulige.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
da: <b>Bidragsydere</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
da: <p><i>Diverse foreslag &amp; test:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
da: <p> Vi vil især gerne takke John Layt som leverede en vigtig inspirationskilde ved at skabe Marbles forgænger "Kartographer".</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
da: <b>Kort</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
da: <p><i>Jordens bylys</i><br />Data skænket af Marc Imhoff fra NASA GSFC og Christopher Elvidge fra NOAA NGDC. Billede af Craig Mayhew og Robert Simmon, NASA GSFC.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
da: <b>Vejkort</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenStreetMap</i><br />The street maps used in Marble via download are provided by the <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Project ("OSM"). OSM is an open community which creates free editable maps.<br /><i>License</i>: OpenStreetMap data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
da: <p><i>OpenStreetMap</i><br />De vejkort som bruges i Marble via download leveres af <a href="http://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a>-projektet ("OSM"). OSM er et åbent fællesskab som skaber frie redigerbare kort.<br /><i>Licens</i>: OpenStreetMap-data kan bruges frit under betingelserne i <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">licensen Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Icons</i><br />Some icons are taken from <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> and <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> license.</p>
da: <p><i>Ikoner</i><br />Nogle ikoner er taget fra <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> og <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. Disse ikoner kan frit bruges under betingelserne i licensen <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Some icons are taken from <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> license.</p>
da: <p>Nogle ikoner er taget fra <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. Disse ikoner kan frit bruges under betingelserne i licensen <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenRouteService</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Project ("ORS"). <br /><i>License</i>: OpenRouteService data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
da: <p><i>OpenRouteService</i><br />Nogle af de ruter der bruges i Marble via download leveres af <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a>-projektet ("ORS"). <br /><i>Licens</i>: OpenRouteService-data kan bruges frit under betingelserne i <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">licensen Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>License</i>: Open Source Routing Machine data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
da: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Nogle af de ruter der bruges i Marble via download leveres af <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>Licens</i>: Open Source Routing Machine-data kan bruges frit under betingelserne i <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">licensen Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>MapQuest</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> and their Open Data Map APIs and Web Services.<br />Directions courtesy of MapQuest working on OpenStreetMap data that can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>. Usage of the MapQuest routing service is subject to the <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a>.</p>
da: <p><i>MapQuest</i><br />Nogle af de ruter der bruges i Marble via download leveres af <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> og deres Open Data Map-API'er og webtjenester.<br />Retningsanvisninger fra MapQuest virker på OpenStreetMap-data som frit kan bruges under betingelserne i <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">licensen Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>. Brug af ruteplanlægningstjenesten MapQuest er underlagt <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuests brugsbetingelser</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
da: <b>Byer og steder</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>License</i>: Geonames.org data can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a>.</p>
da: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>Licens</i>: Geonames.org-data kan bruges frit under betingelser i <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">licensen Creative Commons Attribution 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Public database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>
da: <p><i>Tjekkiets statistikkontor</i><br />Offentlig database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
da: <b>Flag</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Flags of the World</i><br />The flags were taken from Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) which in turn took a subset from <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> and reworked them. All flags are under the public domain (see comments inside the svg files).</p>
da: <p><i>Verdens flag</i><br />Flagene er blevet taget fra Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) som selv har taget et delsæt fra <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> og tilpasset dem. Alle flag er offentlig ejendom (se kommentarer indeni svg-filerne).</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
da: <b>Stjerner</b>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
da: Bruger Marble-bibliotek version %1

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: <br />(c) 2007-%1 by the authors of Marble Virtual Globe<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
da: <br />(c) 2007-%1 af udviklerne af Marble virtuel globus<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: About Marble
da: Om Marble

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble virtuel globus</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
da: Version ukendt

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
da: &Om

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://edu.kde.org/marble</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, Marble-projektet</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://edu.kde.org/marble</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
da: &Udviklere

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &License Agreement
da: &Licensaftale

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Der bruges to cacher til Marble: Den fysiske hukommelse som kræves for at holde kortdata i computerens hukommelse. Forøgelse af værdien vil få programmet til at reagere hurtigere. Harddiskens hukommelsescache bruges af downloadet indhold fra internettet (f.eks. Wikipedia- eller kortdata). Formindsk denne værdi hvis du ønsker, at spare plads på din harddisk og hvis meget brug af internettet ikke er et problem. </p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
da: &Fysisk hukommelse:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
da: R&yd

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
da: &Harddisk:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
da: R&yd

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy-indstillinger for dit lokale intranet. Lad det være tomt, hvis der ikke er nogen proxy.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
da: Proxy-type:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Http
da: HTTP

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
da: Kræver autentificering

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
da: &Brugernavn:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
da: &Adgangskode:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
da: Aktivér synkronisering

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
da: Tillader dig at gemme router i owncloud. Hver route skal uploades/downloades manuelt.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
da: Aktivér rutesynkronisering

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
da: Synkronisér alle bogmærker til serveren automatisk.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
da: Aktivér synkronisering af bogmærker

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
da: Synkronisér nu

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
da: Akkreditiver

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
da: URL til ekstern server, f.eks. minserver.dk/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
da: Brugernavn:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
da: Adgangskode:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
da: Test login

[ctx: Marble|]
en: not available
da: ikke tilgængelig

[ctx: QObject|]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: QObject|means inches]
en: in
da: tom.

[ctx: QObject|means yards]
en: yd
da: yards

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Dragging and Animation
da: Trækning og animation

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
da: &Træk sted:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Når der trækkes med musen er der to standardopførsler for håndtering af en virtuel globus:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Stedet under musemarkøren vil følge markøren præcist: Som følge deraf vil Nordpolen f.eks. ikke forblive øverst, hvilket kan skabe forvirring. Som standard sørger Marble for at nord altid er opad, hvilket resulterer i en trækkeopførsel hvor stedet under musemarkøren "løsrives" en smule fra markøren. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
da: Hold planetakse lodret

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
da: Følg musemarkør

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
da: Brug kinetisk rotation når kortet trækkes

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
da: &Animér rejse til målet

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
da: Ved &opstart:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Som standard vil Marble vise hjemstedet straks efter programmet startes. Som et alternativ kan det også vise den seneste position, der var aktiv da brugeren afsluttede programmet. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
da: Vis hjemsted

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
da: Vend tilbage til senest besøgte sted

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
da: <p>Programmet som startes til redigering af kort. Potlatch (standard) kræver at en webbrowser med Flash-understøttelse er installeret. Hvis du vælger josm eller merkaartor, skal du sørge for at det respektive program er installeret.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
da: Spørg altid

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Potlatch (Web browser)
da: Potlatch (webbrowser)

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
da: Op

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
da: Tipper klodens akse imod brugeren.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
da: Venstre

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
da: Roterer kloden rundt om dens akse mod uret.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
da: Nulstil visning

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
da: Klik på denne knap for at gendanne oprindeligt zoomniveau og visningsvinkel.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
da: Hjem

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
da: Højre

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
da: Roterer kloden rundt om dens akse med uret.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
da: Ned

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
da: Tipper kloden akse væk fra brugeren.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
da: Tryk her for at zoome ind og derved se flere detaljer.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
da: Zoomglider

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
da: Brug denne glider til at justere kortets zoomniveau.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
da: Tryk her for at zoome ud og derved se færre detaljer.

[ctx: QObject|]
en: <br/>(c) %1 The Marble Project<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
da: <br />(c) %1 Marble-projektet<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Dette er Marbles maskinrum for avancerede brugere. Her kan du vælge og fravælge funktionalitet som leveres via plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Fravalg af et plugin vil fjerne funktionaliteten fra kortet, menuer og værktøjslinjer. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Desuden kan nogle plugins muliggøre at justere deres indstillinger en smule. </span></p></body></html>

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
da: Tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
da: Systemets tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
da: Vælg tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
da: Centraleuropæisk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
da: Østeuropæisk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
da: Egyptisk standardtid

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
da: Østafrikansk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
da: Mellemøstlig tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
da: Nærøstlig tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
da: Pakistansk tidszone (Lahore)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
da: Indisk standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
da: Bangladesh standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
da: Vietnamesisk standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
da: Kina Taiwan tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
da: Japansk standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
da: Centralaustralsk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
da: Østaustralsk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
da: Salomonøerne standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
da: New Zealandsk standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
da: Midway-øernes tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
da: Hawaii standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
da: Alaska standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
da: Puerto Rico og jomfruøernes tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
da: Argentinsk standardtidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
da: Østbrasiliansk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
da: Centralafrikansk tidszone

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
da: Når Marble starter op

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
da: Indlæs systemtid

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
da: Indlæs tid fra seneste session

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
da: &Enheder

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
da: Afstan&d:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enheden der anvendes til at måle højde, længde og afstande (f.eks. km, mil, fod).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
da: Kilometer, meter

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
da: Mil, fod

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
da: Sømil, knob

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
da: Vin&kel:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Angiver notationen af vinkler i koordinater: Som standard anvendes notationen Grad-Minut-Sekund (f.eks. 54°30'00" . Alternativt kan du vælge decimalgrader (f.eks. 54.5°).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
da: Grad (DMS)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
da: Grad (decimal)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
da: Kort&kvalitet

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Still image:
da: &Stillbillede:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Angiver kortkvaliteten som vises mens der ikke er noget bruger-input. Dette tillader normalt høj kortkvalitet da hastighed ikke er et problem.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
da: Kvalitet af omrids

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
da: Lav kvalitet

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
da: Høj kvalitet

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
da: Udskriftskvalitet

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
da: Under &animationer:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Angiver kortkvaliteten som vises under kortanimationer (f.eks. mens globussen trækkes). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Særligt på langsomme computere er det tilrådeligt at sætte denne indstilling til "lav kvalitet", da dette vil give bedre hastighed.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
da: &Tekstetiketter

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
da: &Stednavne:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Steder har ofte forskellige navne på forskellige sprog. Etiketten på kortet kan vise navnet på brugerens sprog. Alternativt kan det vise navnet med stedets officielle sprog og glyffer. </p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
da: Brugervalgt og indfødt sprog

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
da: Brugervalgt sprog

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
da: Indfødt sprog

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
da: Standardskri&fttype til kort:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Standardskrifttypen der bruges på kortet.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
da: Kopiér markeret indhold

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
da: Kopiér koordinater

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
da: Retningsanvisninger her&fra

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
da: Retningsanvisninger her&til

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
da: Tilføj &bogmærke

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
da: &Fuldskærmstilstand

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
da: &Om

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
da: &Adressedetaljer

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
da: Ingen beskrivelse tilgængelig.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
da: Hovedstad

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
da: By

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
da: Delstatshovedstad

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
da: Hovedby for amt

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Capital
da: Hovedstad

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
da: Landsby

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
da: &Infobokse

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
da: Adressedetaljer

[ctx: QObject|]
en: Missing encoding tools
da: Mangler indkodningsværktøjer

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
da: Codecs ikke tilgængelige

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
da: Understøttede codecs ikke fundet.

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Save video file
da: Gem videofil

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
da: Filnavnet er ikke en gyldigt

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
da: Dette filformat er ikke understøttet. Brug %1 i stedet

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Missing filename
da: Mangler filnavn

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
da: Destinationsvideofilen er ikke angivet. Jeg ved ikke hvor den optagede video skal gemmes. Angiv venligst en.

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Movie Recording
da: Filmoptagelse

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Destination video:
da: Destinationsvideo:

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Open...
da: Åbn...

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
da: FPS (billeder pr. sekund)

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: New Bookmark Folder
da: Ny bogmærkemappe

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
da: Installation afbrudt af brugeren.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
da: Navn

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: New Relation
da: Ny relation

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
da: Navn

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
da: Rolle

[ctx: QObject|]
en: New Relation
da: Ny relation

[ctx: Marble::OsmTagEditorWidget|]
en: value
da: Værdi

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Key
da: Nøgle

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Value
da: Værdi

[ctx: QObject|]
en: value
da: værdi

[ctx: QObject|]
en: Open File
da: Åbn fil

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Browse...
da: Gennemse...

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: ID:
da: Id:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
da: Plugin til udbyder af Placemark-positioner

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
da: Rapporterer positionen af et stedmærke

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
da: Merkur

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
da: Jorden

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
da: Neptun

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
da: Solen

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
da: Måne

[ctx: QObject|]
en: Sky
da: Himmel

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
da: Ukendt planet

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
da: Om %1

[ctx: PluginAuthor|]
en: Developer
da: Udvikler

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
da: Om

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

[ctx: PrintOptions|]
en: Map
da: Kort

[ctx: PrintOptions|]
en: Visible Globe Region
da: Synligt område af kloden

[ctx: PrintOptions|]
en: Outer Space
da: Det ydre rum

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
da: Tekstforklaring

[ctx: PrintOptions|]
en: Route
da: Rute

[ctx: PrintOptions|]
en: Route Summary
da: Ruteoversigt

[ctx: PrintOptions|]
en: Driving Instructions
da: Kørselsvejledning

[ctx: PrintOptions|]
en: Footer
da: Sidefod

[ctx: QObject|]
en: Azimuthal Equidistant
da: Azimuthal equidistant

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
da: Fladt kort

[ctx: QObject|]
en: Gnomonic
da: Gnomonisk

[ctx: QObject|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area
da: Lambert Azimuthal Equal-area

[ctx: QObject|]
en: Globe
da: Globus

[ctx: QObject|]
en: Stereographic
da: Stereografisk

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
da: Vis

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
da: Cache og proxy

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
da: Dato og klokkeslæt

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
da: Ruteplanlægning

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Synchronization
da: Synkronisering

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Never synchronized.
da: Aldrig synkroniseret.

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Last synchronization: %1
da: Senest synkroniseret: %1

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
da: Positionsudbyder-plugin til aktuel rute

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
da: Aktuel rute

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
da: Simulerer rejse via den aktuelle rute.

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
da: Kør ind i rundkørslen.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
da: Tag afkørslen.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
da: Tag afkørslen imod %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
da: Tag rampen.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
da: Tag rampen imod %1.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
da: Følg vejen i %1 %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
da: Tag den %1. vej i rundkørslen.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
da: Tag den %1. vej i rundkørslen til %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
da: Fortsæt.

[ctx: QObject|]
en: Merge.
da: Flet.

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
da: Vend rundt.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
da: Drej skarpt til venstre.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
da: Drej til venstre.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
da: Hold let til venstre.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
da: Kør ligeud.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
da: Hold let til venstre.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
da: Drej til højre.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
da: Drej skarpt til højre.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
da: Kør ud af rundkørslen.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
da: Tag afkørslen til venstre.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
da: Tag afkørslen til højre.

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
da: Fortsæt ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
da: Flet ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
da: Vend rundt op på %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
da: Drej skarpt til venstre på %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
da: Drej til venstre ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
da: Hold let til venstre på %1.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
da: Fortsæt på %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
da: Hold let til venstre på %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
da: Drej til højre ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
da: Drej skarpt til højre ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
da: Kør ud af rundkørslen ind på %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
da: Tag afkørslen til venstre ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
da: Tag afkørslen til højre ind på %1.

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
da: Adresse eller søgeudtryk...

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
da: Fjern via punkt

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
da: &Centrér kort her

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
da: Nuværende s&ted

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
da: Fra &kort...

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
da: Fra &bogmærke

[ctx: QObject|]
en: &Home
da: &Hjem

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
da: Nuværende sted

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
da: Vælg stedmærke

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
da: Eksportér rute

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
da: Advarsel: Kørselsvejledninger kan være ufuldstændige eller forkerte.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
da: Vejarbejde, vejret og andre uforudsete variable kan føre til at den foreslåede rute ikke er den mest hensigtsmæssige eller sikre rute til din destination.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
da: Brug venligst almindelig sund fornuft under navigation.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
da: Marble-udviklerne ønsker dig en behagelig og sikker rejse.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Guidance Mode
da: Vejvisningstilstand

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
da: Vis igen

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure Routing Profile
da: Indstil ruteplanlægningsprofil

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Active Route Services
da: Aktive rutetjenester

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Service Settings
da: Indstilling af tjenester

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: No configuration available
da: Ingen konfiguration tilgængelig

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Select Service to Configure
da: Vælg tjenesten der skal indstilles

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
da: Bil (hurtigst)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
da: Bil (kortest)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
da: Bil (miljøbevidst)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
da: Ny profil

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
da: &Fjern

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Up
da: Flyt &op

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Down
da: Flyt &ned

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
da: Få retningsanvisninger

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
da: Hent rutebeskrivelser for de valgte destinationer.

[ctx: QObject|]
en: Search
da: Søg

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
da: Find steder der matcher søgeudtrykket

[ctx: QObject|]
en: Open Route
da: Åbn rute

[ctx: QObject|]
en: Save Route
da: Gem rute

[ctx: QObject|]
en: Preview Route
da: Forhåndsvis rute

[ctx: QObject|]
en: Upload to Cloud
da: Upload til sky

[ctx: QObject|]
en: Manage Cloud Routes
da: Håndtér sky-ruter

[ctx: QObject|]
en: Add Via
da: Tilføj via

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
da: Vend rute om

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
da: Ryd rute

[ctx: QObject|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
da: stedmærker fundet: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
da: Intet stedmærke fundet

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
da: Ingen rute fundet

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
da: ruter fundet: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
da: Åbn rute

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
da: KML-filer (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
da: Gem rute

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
da: KML-filer (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Uploading route...
da: Uploader rute...

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
da: Bil (hurtigst)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
da: Bil (kortest)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
da: Søg

[ctx: RoutingWidget|]
en: No results.
da: Ingen resultater.

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
da: Vis detaljer

[ctx: RoutingWidget|]
en: Choose alternative routes
da: Vælg alternative ruter

[ctx: Marble::RoutingRunner|journey duration]
en: %1:%2 h
da: %1:%2 t

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
da: Global søgning

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
da: Områdesøgning

[ctx: QObject|]
en: Search Results
da: Søgeresultater

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
da: Søg efter "%1"

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Select sound files...
da: Vælg lydfiler...

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Supported Sound Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
da: Understøttede lydfiler (*.mp3 *.ogg *.wav)

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
da: Solstyring

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
da: S&olskygge

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sha&dow
da: Sky&gge

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
da: &Nattekort

[ctx: SunControlWidget|]
en: Subsolar Point
da: Subsolare punkt

[ctx: SunControlWidget|]
en: Display <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a> icon
da: Vis ikon for det <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolare punkt</a>

[ctx: SunControlWidget|]
en: <b>Lock</b> map view to <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a>.
da: <b>Lås</b> kortvisning til det <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolare punkt</a>.

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
da: Opretter kort

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellitvisning</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jorden som set fra rummet. Kortet er baseret på NASA's smukke "Blue Marble Next Generation"-billeder. Tak til: NASA's jordobservatorium</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
da: Marble skal oprette dette kort. Dette skal kun gøres en gang og kan tage nogle sekunder.

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Minimum Tile Level
da: Mindste feltniveau

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: to
da: til

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Maximum Tile Level
da: Højeste feltniveau

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
da: Tidsstyring

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
da: Tid

[ctx: TimeControlWidget|]
en: &New date and time:
da: &Ny dato og tidspunkt:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Refresh &interval:
da: Genopfrisknings&interval:

[ctx: TimeControlWidget|]
en:  seconds
da:  sekunder

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
da: Nu

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Speed
da: Tidens fart

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
da: Codecs ikke tilgængelige

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
da: Understøttede codecs ikke fundet.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Save video file
da: Gem videofil

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
da: Filnavnet er ikke en gyldigt

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
da: Dette filformat er ikke understøttet. Brug %1 i stedet

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Missing filename
da: Mangler filnavn

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
da: Destinationsvideofilen er ikke angivet. Jeg ved ikke hvor den optagede video skal gemmes. Angiv venligst en.

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Movie Recording
da: Filmoptagelse

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Destination video
da: Destinationsvideo

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Open...
da: Åbn...

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
da: FPS (billeder pr. sekund)

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
da: Luk

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Play
da: Afspil

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Play the tour
da: Afspil turneen

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Pause the tour
da: Sæt turneen på pause

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Wait for %1 seconds
da: Vent i %1 sekunder

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Remove item %1
da: Fjern element %1

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
da: Tilføj stedmærke

[ctx: QObject|]
en: Loop
da: Løkke

[ctx: QObject|]
en: Save tour
da: Gem rundtur

[ctx: QObject|]
en: Open Tour
da: Åbn rundtur

[ctx: QObject|]
en: KML Tours (*.kml)
da: KML-rundture (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Remove Selected Items
da: Fjern de markerede elementer

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to remove selected items?
da: Vil du virkelig fjerne de markerede elementer?

[ctx: QObject|]
en: Save Tour as
da: Gem rundtur som

[ctx: QObject|]
en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to discard all unsaved changes and close current document?
da: Vil du virkelig kassere alle ikke gemte ændringer og lukke det aktuelle dokument?

[ctx: TourWidget|]
en: Tour
da: Rundtur

[ctx: TourWidget|]
en: toolBar
da: Værktøjslinje

[ctx: TourWidget|]
en: Move up
da: Flyt op

[ctx: TourWidget|]
en: Move down
da: Flyt ned

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TourWidget|]
en: New Tour
da: Ny rundtur

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour
da: Gem rundtur

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour As
da: Gem rundtur som

[ctx: TourWidget|]
en: Open Tour
da: Åbn rundtur

[ctx: TourWidget|]
en: Play
da: Afspil

[ctx: TourWidget|]
en: Begins touring
da: Påbegynder rundtur

[ctx: TourWidget|]
en: Stops touring (playing again will start tour from the start)
da: Stopper rundtur (afspilning vil starte rundturen forfra)

[ctx: Marble::WaitEditWidget|]
en: Wait duration:
da: Ventevarighed:

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
da: FlightGear positionsudbyder-plugin

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
da: Fortæller positionen for et kørende flightgear-program.

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
da: Plugin til positionsgiveren GeoClue

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
da: Rapporterer positionen via stedsystemet GeoClue.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
da: Intern gpsd-fejl (kan ikke modtage service-indgangen)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
da: Intern gpsd-fejl (kan ikke modtage host-indgangen)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
da: Intern gpsd-fejl (kan ikke modtage protokol-indgangen)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
da: Intern gpsd-fejl (kan ikke oprette sokkel)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
da: Intern gpsd-fejl (kan ikke sætte sokkel-tilvalg)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
da: Ingen GPS-enhed fundet af gpsd.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
da: Ukendt fejl ved åbning af gpsd-forbindelse

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
da: Gpsd-positionsudbyder-plugin

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
da: Rapporterer en GPS-enheds position.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
da: Plugin til positionsudbyderen Wlocate

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
da: Rapporterer den aktuelle position baseret på WLAN-accesspunkter i nærheden

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
da: Tegner annotationer på kort men stedmarkører eller polygoner.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
da: Annotationer

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
da: Fjern aktuelt element

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
da: Vil du virkelig rydde det aktuelle element?

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
da: Ryd alle annotationer

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
da: Vil du virkelig rydde alle annotationer?

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
da: Gem annotationsfil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
da: Åbn annotationsfil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Operation not permitted
da: Operation ikke tilladt

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Item
da: Vælg element

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
da: Tilføj polygon

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon Hole
da: Tilføj polygon-hul

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
da: Tilføj stedmærke

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Path
da: Tilføj sti

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Ground Overlay
da: Tilføj jord-overlay

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
da: Fjern element

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
da: Indlæs annotationsfil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
da: Ryd alle annotationer

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cut
da: Klip

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect All Nodes
da: Fravælg alle knuder

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete All Selected Nodes
da: Slet alle markerede knuder

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Node
da: Vælg knude

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete Node
da: Slet knude

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect Node
da: Fravælg knude

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: ERROR
da: FEJL

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
da: Koordinater

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
da: V

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: E
da: Ø

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Relations
da: Relationer

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
da: Tilføj polygon

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
da: Navn

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Style, Color
da: Stil, farve

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Color:
da: Farve:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Width:
da: Bredde:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Area
da: Område

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Filled
da: Udfyldt

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Not Filled
da: Ikke udfyldt

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Nodes
da: Knuder

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Relations
da: Relationer

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Untitled Path
da: Unavngivet sti

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: No name specified
da: Intet navn angivet

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Add path
da: Tilføj sti

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
da: Navn

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Style, Color
da: Stil, farve

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Color:
da: Farve:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Width:
da: Bredde:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Nodes
da: Knuder

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: No.
da: Nej.

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Longitude
da: Længdegrad

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Latitude
da: Breddegrad

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
da: Højde

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Plugin
da: APRS-plugin

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Display
da: Vis

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Fade data older than (minutes)
da: Lad data som er ældre end (minutter) fade ud

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Do not show data older than (minutes)
da: Vis ikke data som er ældre end (minutter)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Data Sources
da: APRS-datakilder

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
da: Skal information indhentes fra APRS-datakilden på internettet?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from an APRS Internet server
da: Hent data fra en APRS-internetserver

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
da: Dump TCP-/IP-registre til debug-streamen

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Device
da: Enhed

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: TNC Terminal Port
da: TNC-terminalport

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a serial port?
da: Skal information indhentes fra en seriel port?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
da: Hent data fra en seriel TNC (i teksttilstand)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TTY records to the debug stream
da: Dump TTY-registre til debug-streamen

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
da: Fil

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a file?
da: Skal information indhentes fra en fil?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a file
da: Hent data fra en fil

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump file records to the debug stream
da: Dump filregistre til debug-streamen

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
da: Aprs-plugin til amatørradio

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
da: &Aprs-plugin til amatørradio

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
da: Dette plugin viser APRS-data indsamlet fra internettet. ARPS er en amatørradio-protokol til at sende position og anden information.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
da: Atmosfære

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
da: &Atmosfære

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
da: Viser atmosfæren omkring jorden.

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Configure Compass Plugin
da: Indstil kompas-plugin

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
da: Tema

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
da: Standard

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Arrows
da: Pile

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
da: Kompas

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
da: &Kompas

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
da: Dette er et flydeelement som giver et kompas.

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Configure Crosshairs Plugin
da: Indstil trådkors-plugin

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
da: Tema

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
da: Standard

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 1
da: Kanon 1

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 2
da: Kanon 2

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Circled
da: Cirkulært

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: German
da: Tysk

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
da: Trådkors

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
da: Tråd&kors

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
da: Et plugin som viser et trådkors.

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
da: Maksimalt antal resultater:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Minimum magnitude:
da: Mindste omfang:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Time Range
da: Tidsinterval

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: From
da: Fra

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: days
da: dage

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: to
da: til

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
da: Dato:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Magnitude:
da: Størrelsesklasse:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Depth:
da: Dybde:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
da: Jordskælv

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
da: &Jordskælv

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
da: Viser jordskælv på kortet.

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Eclipse Browser
da: Formørkelses-browser

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Show eclipses for year:
da: Vis formørkelser for år:

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Settings...
da: &Indstillinger...

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Go To Selected Eclipse
da: &Gå til valgt formørkelse

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Eclipses Configuration
da: Konfiguration af formørkelser

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
da: &Vis

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: View &Options
da: Visningsin&dstillinger

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Enable &Lunar Eclipses
da: Aktivér &måneformørkelser

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Show Eclipse Control &Widget
da: Vis &kontrol til formørkelser

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Eclipse Elements
da: &Formørkelseselementer

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Northern Penumbra
da: &Nordlige penumbra

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Position of Eclipse &Maximum
da: Position af formørkelsens &maksimum

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Central &Line
da: Central &linje

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Full &Penumbra
da: Fuld &penumbra

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Sunrise and Sunset &Boundaries
da: &Grænser for solopgang og -nedgang

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Southern Penumbra
da: &Sydlige penumbra

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Penumbra with 60% Ma&gnitude
da: Penumbra med 60% ma&gnitude

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Reminder
da: &Påmindelse

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Remind about eclipse events
da: Påmind om formørkelseshændelser

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Total
da: Månen, total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Partial
da: Månen, delvis

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Penumbral
da: Månen, penumbral

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Partial
da: Solen, delvis

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Annular
da: Solen, ikke-central, annular

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Total
da: Solen, ikke-central, total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular
da: Solen, annular

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Total
da: Solen, total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular/Total
da: Solen, annular/total

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: End
da: Slut

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses
da: Formørkelser

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: E&clipses
da: Formør&kelser

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: This plugin visualizes solar eclipses.
da: Dette plugin visualiserer solformørkelser.

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Browse Ecli&pses...
da: Gennemse formørke&lser...

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Maximum of Eclipse
da: Formørkelsens maksimum

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses in %1
da: Formørkelser i %1

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Eclipse Event
da: Formørkelseshændelse

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: <html><head/><body><p>Marble has detected that the following <span style=" font-weight:600;">eclipse events</span> will occur in the near future. If you want more information on a specific event, select it and click OK.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Marble har detekteret at følgende <span style=" font-weight:600;">formørkelseshændelser</span> vil finde sted i nærmeste fremtid. Hvis du vil have mere information om en specifik hændelse, så vælg den og klik på OK</p></body></html>

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Do not remind me about eclipse events again
da: Påmind ikke om formørkelseshændelser igen

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Configure Elevation Profile Plugin
da: Indstil plugin til højdeprofil

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
da: Zoom til visningsfelt

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
da: &Indstil...

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
da: &Zoom til visningsfelt

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Route
da: Rute

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Track:
da: Spor:

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
da: Højdeprofil

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
da: &Højdeprofil

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
da: Et flydeelement der viser højdeprofilen for den aktuelle rute.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
da: Ikke nok punkter i visningsfeltet.
    Prøv at deaktivere "Zoom til visningsfelt".

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
da: Forskel: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
da: Højdeprofilsmarkør

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
da: &Højdeprofilsmarkør

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
da: Markerer den aktuelle højde i højdeprofilen på kortet.

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
da: Filvisning

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
da: &Filvisning

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
da: En liste over åbne filer

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
da: Åbn fil...

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
da: Luk denne fil

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
da: Åbn fil

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
da: Alle understøttede filer (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS-data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT-data (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
da: Steder

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
da: &Steder

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
da: Viser populære steder fra Foursquare

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
da: Dette er et flydeelement som giver GPS-information.

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: km/h
da: km/t

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
da: Hastighed

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Direction
da: Retning

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Altitude
da: Højde

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Precision
da: Præcision

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Coordinate Grid Plugin
da: Koordinatgitter-plugin

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: C&olors
da: F&arver

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Grid:
da: &Gitter:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the coordinate grid.
da: Farve på koordinatgitteret.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Tropics:
da: &Troperne:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the tropical circles.
da: Farve på de tropiske cirkler.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
da: &Ækvator:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the equator.
da: Farve på ækvator.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Labels
da: Etiketter

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Named Labels
da: &Navngivne etiketter

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
da: Vis etiketter for nulmeridianen, ækvator, troper.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Numerical Labels
da: &Numeriske etiketter

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show numerical Labels.
da: Vis numeriske etiketter.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
da: Koordinatgitter

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
da: Koordinat&gitter

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
da: Et plugin som viser et koordinatgitter

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
da: Vælg farve for koordinatgitteret.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
da: Vælg farve for de tropiske cirkler.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
da: Vælg farve for ækvator.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
da: Ækvator

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
da: Nulmeridianen

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
da: 180° meridianen

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
da: Krebsens vendekreds

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
da: Stenbukkens vendekreds

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
da: Den nordlige polarcirkel

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
da: Den sydlige polarkreds

[ctx: Marble::License|]
en: License
da: Licens

[ctx: Marble::License|]
en: &License
da: &Licens

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
da: Dette er et flydeelement som giver information om ophavsret.

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
da: &Fuld licens

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
da: &Vis detaljer

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Configure Scale Bar Plugin
da: Indstil skalalinje-plugin

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Show Ratio Scale
da: Vis forholdsskala

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
da: Minimér

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
da: Minimér

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
da: Skalalinje

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
da: &Skalalinje

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
da: Dette er et flydeelement som giver en kortskala.

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
da: Oprindelig udvikler

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
da: &Indstil...

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
da: &Forholdsskala

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circle
da: Cirkel

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Segment labels
da: Segmentetiketter

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
da: Afstand

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing
da: Kurs

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Perimeter
da: Omkreds

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Area
da: Område

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Labels
da: Etiketter

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circumference
da: Omkreds

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
da: Måleværktøj

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
da: &Måleværktøj

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
da: Mål afstande mellem to eller flere punkter.

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
da: Tilføj &målepunkt

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
da: Fjern &seneste målepunkt

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
da: &Fjern målepunkter

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
da: En musekontrol til at zoome på og flytte kortet

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
da: Nuværende sted-knap

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
da: Hjem-knap

[ctx: Marble::NotesItem|The author name is not known]
en: anonymous
da: anonym

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: General
da: Generelt

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Cache name:
da: Cache-navn:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|KDE::DoNotExtract]
en: TextLabel
da: TekstEtiket

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: User name:
da: Brugernavn:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
da: Land:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
da: Sværhedsgrad:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
da: Terræn:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Longitude:
da: Længdegrad:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Latitude:
da: Breddegrad:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date hidden:
da: Dato skjult:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date created:
da: Oprettelsesdato:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date last modified:
da: Senest ændret:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Next
da: Næste

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
da: Maksimalt antal resultater:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Minimum difficulty:
da: Mindste sværhedsgrad:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum difficulty:
da: Højeste sværhedsgrad:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum Distance:
da: Maksimal afstand:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Time Range
da: Tidsinterval

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: End:
da: Slut:

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
da: <tr><td align="right">Cache-navn</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
da: <tr><td align="right">Brugernavn</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
da: <tr><td align="right">Dato skjult</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
da: <tr><td align="right">Sværhedsgrad</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
da: <tr><td align="right">Størrelse</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
da: Cache-positioner af opencaching.de.

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
da: Viser caches fra OpenCaching.de på skærmen.

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: OpenDesktop plugin configuration
da: Konfiguration af OpenDesktop-plugin

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: Number of displayed items on the screen:
da: Antal viste elementer på skærmen:

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
da: OpenDesktop-elementer

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
da: &OpenDesktop-fællesskab

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
da: Vis OpenDesktop-brugeres avatarer og nogle ekstra informationer om dem på kortet.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
da: Oversigtskort

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
da: &Oversigtskort

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
da: Dette er et flydeelement der giver et oversigtskort.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
da: Vælg oversigtskort

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
da: Vælg farve for positionsindikatoren

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Configure Overview Map
da: Indstil oversigtskort

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Map &Image
da: Kortb&illede

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
da: &Størrelse:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: C&olors
da: F&arver

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Position I&ndicator:
da: Positionsi&ndikator:

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
da: Panoramio-fotos

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
da: Download automatisk billeder fra rundt omkring i verden i henhold til deres popularitet

[ctx: QObject|]
en: Query failed
da: Forespørgsel mislykkedes

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
da: Filen er ikke et gyldigt Flickr-svar.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Configure Photo Plugin
da: Indstil foto-plugin

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
da: Licens

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
da: Antal elementer på skærmen

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
da: Fotografier

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
da: &Fotografier

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
da: Download automatisk billeder fra rundt omkring i verden i henhold til deres popularitet

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
da: Attribution-NonCommercial-ShareAlike licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
da: Attribution-NonCommercial licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
da: Attribution-NonCommercial-NoDerivs licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
da: Attribution licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
da: Attribution-ShareAlike licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
da: Attribution-NoDerivs licens

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
da: Ingen kendte ophavsretsrestriktioner

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
da: Positionsmarkør

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
da: &Positionsmarkør

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
da: tegner en markør på den aktuelle position

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
da: Markørstørrelse: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
da: Vælg brugerdefineret markør

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
da: Vælg en farve

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Configure Position Marker Plugin
da: Indstil positionsmarkør-plugin

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Cursor Shape
da: Markørform

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Arrow
da: &Pil

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
da: &Brugerdefineret:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Position marker images indicating the direction should point north (top).
da: Positionsmarkørbilleder der indikerer retning skal pege mod nord (opad).

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail
da: Sti

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: C&olors
da: F&arver

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Accuracy:
da: &Nøjagtighed:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's accuracy indicator.
da: Farve på positionsmarkørens nøjagtighedsindikator.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail:
da: Sti:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's trail.
da: Farve på positionsmarkørens sti.

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
da: Postnumre

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
da: Vis postnumre for området på kortet.

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
da: Indikator af downloadfremgang

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
da: &Downloadfremgang

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
da: Viser downloadfremgang med et cirkeldiagram

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Audible Turn Instructions
da: Svingvejledning med lyd

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Play a sound
da: Afspil en lyd

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Use this speaker
da: Brug denne oplæser

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Get more speakers</a>
da: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Hent flere oplæsere</a>

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
da: Starter vejvisningstilstand. Vent venligst...

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
da: Beregn en rute for at få retningsanvisninger.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
da: Tilbageværende rute.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
da: Destination lige frem.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
da: Ankommet til destinationen. <a href="#reverse">Beregn tilbagevejen.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
da: Ruteplanlægning

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
da: &Ruteplanlægning

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
da: Information og navigationskontroller til ruteplanlægning

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Guidance Mode
da: Vejvisningstilstand

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Toggle GPS
da: Slå GPS til/fra

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: RoutingPlugin|]
en: total time remaining
da: tilbageværende tid i alt

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
da: Kometer

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
da: Måner

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
da: Andet

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
da: Rumfartøjer

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
da: Rumsonder

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
da: Måne

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
da: Solen

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
da: Merkur

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
da: Jorden

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
da: Neptun

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
da: &Satellitter

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
da: &Datakilder

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
da: &Aktivér plugin

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
da: Tilføj datakilde

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
da: URL eller filsti:

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
da: Ugyldig datakilde angivet

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
da: Angiv en gyldig URL eller filsti!

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
da: Alle understøttede filer (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
da: Alle filer (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
da: Open Satellite-datafil

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
da: Slet markeret datakilde

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
da: Vil du virkelig slette den markerede datakilde?

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellites Configuration
da: Konfiguration af satellitter

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
da: &Satellitter

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
da: &Datakilder

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Last update:</span></p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Seneste opdatering:</span></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Reload All Data Sources
da: &Genindlæs alle datakilder

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellite Data Sources:
da: Satellit-datakilder:

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Add a new data source (URL).
da: Tilføj ny datakilde (URL).

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Open a new data source from disk.
da: Åbn en ny datakilde fra disk.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Remove selected data source.
da: Fjern valgt datakilde.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: (Built-in Data Sources for Earth Satellites)
da: (Indbyggede datakilder til jordsatellitter)

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p>Supported formats: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Understøttede formater: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble  satellitkatalog</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Sæt af to-linjeelementer</span></a></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Plugin Inactive
da: Plugin inaktivt

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
da: &Aktivér plugin

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Configuration options not available since the plugin is disabled at the moment.
da: Konfiguration ikke mulig da pluginet er deaktiveret i øjeblikket.

[ctx: Marble::SatellitesConfigModel|]
en: Catalogs
da: Kataloger

[ctx: QObject|]
en: No info available.
da: Ingen information tilgængelig.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
da: Vis kredsløb

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
da: Hold centreret

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
da: Satellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
da: &Satellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
da: Dette plugin viser satellitter og deres kredsløb.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Earth-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Planetary-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>
da: Baneelementer for jordsatellitter fra <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Baneelementer for planeternes satellitter fra <ul><li><a href="http://tasc.esa.int/">ESA TASC service</a></li><li><a href="http://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
da: Satellitter til særlige interesser

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
da: Sidste 30 dages opsendelser

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
da: Rumstationer

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
da: (omkring) 100 klareste

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
da: Satellitter til vejr- og jordressourcer

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
da: Vejr

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
da: Jordens ressourcer

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
da: Eftersøgning og redning (SARSAT)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
da: Katastrofeovervågning

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
da: Kommunikationssatellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
da: Geostationær

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
da: Amatørradio

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Experimental
da: Eksperimentel

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
da: Andet

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
da: Navigationssatellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Russian LEO Navigation
da: Russisk LEO-navigation

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
da: Videnskabelige satellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
da: Rum- og geovidenskab

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geodetic
da: Geodætisk

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
da: Ingeniørmæssige

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
da: Uddannelse

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
da: Diverse satellitter

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
da: Diverse militære

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
da: Radarkalibrering

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
da: Vis den aktuelle hastighed.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: km/h
da: km/t

[ctx: Speedometer|]
en: km/h
da: km/t

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Configure Stars Plugin
da: Indstil stjerne-plugin

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Objects
da: Himmellegemer

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Star Magnitude Limit
da: Grænse for størrelsesklasse

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Solar System
da: Solsystemet

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
da: Solen

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
da: Måne

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
da: Merkur

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
da: Jorden

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
da: Neptun

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Use name labels
da: Brug navnemærkater

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Magnify Sun and Moon
da: Forstør Solen og Månen

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
da: Andet

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Objects
da: Dybrumsobjekter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Object Labels
da: Etiketter for dybrumsobjekter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines and Orientation
da: Linjer og orientering

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Constellations
da: Stjernebilleder

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Labels
da: Etiketter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Names
da: Navne

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Latin Name
da: Latinsk navn

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Native Translation
da: Oversatte navn

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Abbreviation
da: Forkortelse

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
da: Koordinatgitter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Equator
da: Himlens ækvator

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Poles
da: Himlens poler

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Ecliptic
da: Ekliptika

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
da: Stjerner

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
da: &Stjerner

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
da: Et plugin som viser stjernehimlen og solen.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
da: Vælg farven af stjernebilledelinjerne.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
da: Vælg farven af stjernebilledeetiketterne.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
da: Vælg farven af dso-etiketterne.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
da: Vælg farven af ekliptika.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
da: Vælg farven af himlens ækvator.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
da: Solen

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Constellations
da: Vis &stjernebilleder

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Sun and Moon
da: Vis &Solen og Månen

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Planets
da: Vis &planeter

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
da: Vis &dybrumsobjekter

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
da: &Indstil...

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
da: Solen

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
da: Et plugin som viser solen.

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
da: viser offentlige "twitts" på deres lokaliteter

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
da: Filen er ikke et gyldigt BBC-svar.

[ctx: Marble::BBCWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Weather data from UK MET Office
da: Understøttet af <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Vejrdata fra UK Met Office

[ctx: Marble::GeoNamesWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>
da: Støttet af <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
da: Filen er ikke en gyldig.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Configure Weather Plugin
da: Indstil vejr-plugin

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Her kan du vælge om du ønsker at vejrforhold skal vises (f.eks. skyer eller klar himmel.) Marble vil kun vise forholdene hvis informationen er tilgængelig.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather condition
da: Vejrforhold

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælger om du ønsker at temperaturen skal vises. Temperaturen vil kun blive vist for de stationer hvor den er tilgængelig.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Temperature
da: Temperatur

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg om du ønsker at vindretningen skal vises. Vindretningen vil kun blive vist hvis den er tilgængelig for den enkelte station.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind direction
da: Vindretning

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg om du ønsker at vindhastigheden skal vises. Vindhastigheden vil kun blive vist hvis den er tilgængeligfor den enkelte station.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind speed
da: Vindhastighed

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
da: Enheder

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enhed til måling af temperaturen.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enhed til måling af vindhastigheden.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilometers per hour
da: Kilometer i timen

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miles per hour
da: Miles i timen (mph)

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Meters per second
da: Sekundmeter

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
da: Knob

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Pressure
da: Tryk

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enhed til måling af lufttrykket.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Hecto Pascals
da: Hektopascal

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilo Pascals
da: Kilopascal

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Bars
da: Bar

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Millimeters of Mercury
da: Millimeter kviksølv

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Inches of Mercury
da: Tommer kviksølv

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Show only favorite items
da: Vis kun favoritelementer

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather update interval
da: Interval for vejropdatering

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en:  hours
da:  timer

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
da: solrigt

[ctx: WeatherData|]
en: clear
da: klart

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
da: få skyer

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
da: delvist skyet

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
da: overskyet

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
da: lette byger

[ctx: WeatherData|]
en: showers
da: byger

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
da: let regn

[ctx: WeatherData|]
en: rain
da: regn

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
da: lejlighedsvist tordenvejr

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
da: tordenvejr

[ctx: WeatherData|]
en: hail
da: hagl

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
da: lejlighedsvis sne

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
da: let snefald

[ctx: WeatherData|]
en: snow
da: snefald

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
da: regn og sne

[ctx: WeatherData|]
en: mist
da: dis

[ctx: WeatherData|]
en: NNE
da: NNØ

[ctx: WeatherData|]
en: NE
da: NØ

[ctx: WeatherData|]
en: ENE
da: ØNØ

[ctx: WeatherData|]
en: E
da: Ø

[ctx: WeatherData|]
en: SSE
da: SSØ

[ctx: WeatherData|]
en: SE
da: SØ

[ctx: WeatherData|]
en: ESE
da: ØSØ

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
da: NNV

[ctx: WeatherData|]
en: NW
da: NV

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
da: VNV

[ctx: WeatherData|]
en: W
da: V

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
da: SSV

[ctx: WeatherData|]
en: SW
da: SV

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
da: VSV

[ctx: QObject|]
en: knots
da: knob

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
da: tommer Hg

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
da: stigende

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
da: stabilt

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
da: faldende

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
da: Offentliggjort: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
da: Forhold: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
da: Temperatur: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
da: Højeste temperatur: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
da: Laveste temperatur: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
da: Vindretning: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
da: Vindhastighed: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
da: Tryk: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
da: Trykudvikling: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
da: Luftfugtighed: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
da: Vejr

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
da: Vind: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
da: Vind: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
da: Vind: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
da: Tryk: %6, %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
da: Tryk: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
da: Tryk %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
da: %1: %2, %3 til %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
da: Fjern fra favoritter

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
da: Føj til favoritter

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
da: Vejr

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
da: &Vejr

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
da: Download vejrinformation fra mange vejrstationer over hele verden

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
da: Understøttet af backstage.bbc.co.uk.
    Vejrdata fra UK Met Office

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
da: Filen er ikke et gyldigt Geonames-svar.

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Configure Wikipedia Plugin
da: Indstil Wikipedia-plugin

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Show thumbnail images
da: Vis miniaturebilleder

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
da: Antal elementer på skærmen

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
da: Wikipedia-artikler

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
da: Download automatisk Wikipedia-artikler og vis dem på de rette steder på kortet

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
da: Geo-positioner fra geonames.org
    Tekst fra wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
da: Cache-fil-fortolker

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
da: Opret GeoDataDocument fra cache-filer

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
da: Marbles cache-filer

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Route type:
da: Rutetype:

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
da: Hastighed:

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: balanced
da: balanceret

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fastest
da: hurtigste

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: quietest
da: mest stille

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (16 km/h)
da: langsom (16 km/t)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: normal (20 km/h)
da: normal (20 km/t)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (24 km/h)
da: hurtig (24 km/t)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (10 mph)
da: langsom (10 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (15 mph)
da: hurtig (15 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
da: Denne tjeneste kræver internetforbindelse.

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets Routing
da: CycleStreets-rutning

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: Bicycle routing for the United Kingdom using cyclestreets.net
da: Cykelruter for Storbritannien med brug af cyclestreets.net

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI
da: Geo-URI

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
da: Omvendt geokodning med Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
da: Offline omvendt geokodning med Gosmore.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
da: Ruteplanlægning med Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
da: Offline rutehentning med Gosmore

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel NMEA File Parser
da: GPSBabel NMEA-filfortolker

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: Allows loading of NMEA files through GPSBabel.
da: Muliggør indlæsning af NMEA-filer via GPSBabel.

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel files
da: GPSBabel-filer

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
da: Gpx-fil-fortolker

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
da: Opret GeoDataDocument fra Gpx-filer

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
da: GPS-data

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
da: Hostip.info-søgning

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
da: Søgning efter geolokalisering baseret på værtsnavn og IP med tjenesten hostip.info

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: GeoJSON File Parser
da: GeoJSON-fil-fortolker

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from GeoJSON Files
da: Opret GeoDataDocument fra GeoJSON-filer

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
da: Kml-fil-fortolker

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
da: Opret GeoDataDocument fra kml- og kmz-filer

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Google Earth KML
da: Google Earth-KML

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
da: Søgning efter geografiske koordinater

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
da: Geografiske koordinater

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
da: Direkte input af geografiske koordinater

[ctx: QObject|]
en: pois
da: POI'er

[ctx: QObject|]
en: hostel
da: vandrerhjem

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
da: vandrerhjem for unge

[ctx: QObject|]
en: library
da: bibliotek

[ctx: QObject|]
en: college
da: videregående udd.

[ctx: QObject|]
en: school
da: skole

[ctx: QObject|]
en: university
da: universitetet

[ctx: QObject|]
en: cafe
da: café

[ctx: QObject|]
en: fast food
da: fastfood

[ctx: QObject|]
en: doctor
da: læge

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
da: apotek

[ctx: QObject|]
en: beverages
da: drikkevarer

[ctx: QObject|]
en: supermarket
da: supermarked

[ctx: QObject|]
en: attraction
da: seværdighed

[ctx: QObject|]
en: castle
da: slot

[ctx: QObject|]
en: cinema
da: biograf

[ctx: QObject|]
en: theatre
da: teater

[ctx: QObject|]
en: theme park
da: forlystelsespark

[ctx: QObject|]
en: view point
da: udsigt

[ctx: QObject|]
en: zoo
da: zoologisk have

[ctx: QObject|]
en: airport
da: lufthavn

[ctx: QObject|]
en: airport runway
da: flylandingsbane

[ctx: QObject|]
en: bus station
da: busstation

[ctx: QObject|]
en: bus stop
da: busstoppested

[ctx: QObject|]
en: car share
da: delebil

[ctx: QObject|]
en: fuel
da: brændstof

[ctx: QObject|]
en: parking
da: parkering

[ctx: QObject|]
en: train station
da: togstation

[ctx: QObject|]
en: atm
da: pengeautomat

[ctx: QObject|]
en: tram stop
da: sporvognsstoppested

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
da: cykeludlejning

[ctx: QObject|]
en: car rental
da: biludlejning

[ctx: QObject|]
en: speed camera
da: automatisk trafikkontrol (fotofælde)

[ctx: QObject|]
en: taxi
da: taxa

[ctx: QObject|]
en: memorial
da: mindesmærke

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
da: Lokal OSM-søgning

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
da: Offline OpenStreetMap-søgning

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
da: Søger efter adresser og interesseområder på offline-kort.

[ctx: QObject|]
en: north
da: nord

[ctx: QObject|]
en: north-west
da: nordvest

[ctx: QObject|]
en: west
da: vest

[ctx: QObject|]
en: south-west
da: sydvest

[ctx: QObject|]
en: south
da: syd

[ctx: QObject|]
en: south-east
da: sydøst

[ctx: QObject|]
en: east
da: øst

[ctx: QObject|]
en: north-east
da: nordøst

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
da: Søgning i lokal database

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
da: Lokal database

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
da: Søger efter stedmærker i den interne Marble-database

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
da: TangoGPS-logfil-fortolker

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
da: Muliggør indlæsning af TangoGPS-logfiler.

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
da: TangoGPS-logfiler

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Preference:
da: Præference:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid motorways
da: Undgå motorvej

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid tollways
da: Undgå betalingsveje

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid ferries
da: Undgå færger

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Ascending slope:
da: Stigende hældning:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Descending slope:
da: Faldende hældning:

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
da: Denne tjeneste kræver internetforbindelse.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
da: Ruteplanlægning med MapQuest

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
da: Verdensomspændende ruteplanlægning med mapquest.org

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
da: Bil (hurtigste vej)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
da: Bil (hurtigste vej)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
da: Transit (offentlig transport)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Ignore
da: Ignorér

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid
da: Undgå

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Favor
da: Foretræk

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
da: Downloader %1

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
da: Installerer %1

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
da: En opdatering er tilgængelig. Klik for at installere den.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
da: Ingen tilgængelige opdateringer. Du kører den nyeste version.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
da: Vil du virkelig slette dette kort fra systemet?

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
da: Fjern kort

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Monav Configuration
da: Konfiguration af Monav

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Transport Type:
da: Transportform:

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Any
da: Alle

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Manage Maps
da: Håndtér kort

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install New
da: Installér ny

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
da: Kontinent

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
da: Land

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Download Variant
da: Download variant

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
da: Installér

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Abort
da: Afbryd

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
da: Dato

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
da: Ingen offline-kort installeret endnu.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
da: Ruteplanlægningsdæmonen monav lader ikke til at være installeret på dit system.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
da: Ruteplanlægning med Monav

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
da: Offline ruteplanlægning med monav-dæmonen

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
da: OpenStreetMap Nominatim omvendt geokodning

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
da: Online omvendt geokodning med tjenesten OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
da: OpenStreetMap Nominatim-søgning

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
da: Online søgning efter stedmærker med tjenesten OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
da: Denne tjeneste kræver internetforbindelse.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
da: Ruteplanlægning med Open Source Routing Machine (OSRM)

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
da: Verdensomspændende ruteplanlægning med project-osrm.org

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Preference:
da: Præference:

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid motorways
da: Undgå motorvej

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid tollways
da: Undgå betalingsveje

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid ferries
da: Undgå færger

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
da: Denne tjeneste kræver internetforbindelse.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
da: Ruteplanlægning med OpenRouteService

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
da: Ruteplanlægning i Europa med openrouteservice.org

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
da: Bil (hurtigste vej)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
da: Bil (hurtigste vej)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
da: Fodgænger (korteste vej)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
da: Cykel (korteste vej)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
da: Cykel (mountainbike)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
da: Cykel (racer)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
da: Cykel (sikreste rute)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
da: Cykel (foretrukne cykelsti/-rute)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
da: Osm-fil-fortolker

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
da: Opret GeoDataDocument fra Osm-filer

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
da: OpenStreetMap-data

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
da: Pn2-fil-fortolker

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
da: Opret GeoDataDocument fra Pn2-filer

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
da: Komprimeret Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
da: Pnt-fil-fortolker

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
da: Opret GeoDataDocument fra Pnt-filer

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Method
da: Metode

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Fastest
da: Hurtigste

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Shortest
da: Korteste

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
da: Ruteplanlægning med Routino

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
da: Henter ruter fra Routino

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Horse
da: Hest

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Wheelchair
da: Kørestol

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Moped
da: Knallert

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorbike
da: Motorcykel

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorcar
da: Bil

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Small lorry
da: Varevogn

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Large lorry
da: Lastbil

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
da: Shp-filfortolker

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
da: Opret GeoDataDocument fra Shp-filer

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
da: Shapefile-kortfiler

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
da: Henter ruter fra Traveling Salesman

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
da: Ruteplanlægning med Traveling Salesman

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Method
da: Metode

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Fastest
da: Hurtigste

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Shortest
da: Korteste

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
da: Denne tjeneste kræver internetforbindelse.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
da: Ruteplanlægning med Yours

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
da: Verdensomspændende ruteplanlægning med en YOURS-server

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
da: Fodgænger

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
da: Cykel

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Motorcar
da: Bil

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
da: Flydeelement-&skabelon

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
da: Dette er en skabelonklasse for flydeelementer.
