kmail - en to fa translation catalogue (522 entries)

en: Maintainer
fa: نگه‌دارنده

en: Former maintainer
fa: نگه‌دارنده قبلی

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

en: Former co-maintainer
fa: نگه‌دارنده قبلی

en: Former core developer
fa: توسعه‌دهنده اصلی قبلی

en: Core developer
fa: توسعه‌دهنده هسته

en: Documentation
fa: مستندات

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
fa: پشتیبانی PGP 6 و افزایش بیشتر پشتیبانی رمز‌بندی

en: GnuPG support
fa: پشتیبانی GnuPG

en: Anti-virus support
fa: پشتیبانی ضد ویروس

en: POP filters
fa: پالایه‌های قرارداد دفتر پست

en: Usability tests and improvements
fa: قابلیت استفاده آزمونها و بهینه‌سازیها

en: Ägypten and Kroupware project management
fa: مدیریت پروژه Ägypten و Kroupware

en: Improved HTML support
fa: پیشرفت در پشتیبانی از HTML

en: KDE Email Client
fa: کارخواه رایانامه KDE

en: Detect Automatically
fa: آشکارسازی خودکار

en: Mailing list description:
fa: توصیف فهرست نامه:

en: Browser
fa: مرورگر

en: Preferred handler:
fa: گرداننده ارجح:

en: Invoke Handler
fa: احضار گرداننده

en: Subscribe to List
fa: اشتراک با فهرست

en: Post to List
fa: ارسال سریع به فهرست

en: List Archives
fa: فهرست بایگانیها

en: List Help
fa: فهرست کمک

en: Not available
fa: وجود ندارد

en: Not available.
fa: وجود ندارد.

en: Usage:
fa: کاربرد:

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
fa: <qt>برای انتخاب یک کلید یا ترکیبی از کلیدهایی که پوشه جاری را انتخاب می‌کنند، دکمه زیر را فشار دهید و سپس، کلید)هایی( که می‌خواهید به این پوشه مربوط شوند را فشار دهید.</qt>

en: Templates
fa: قالبها

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
fa: نما

en: Use custom &icons
fa: استفاده از &شمایلهای سفارشی‌

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
fa: &عادی:

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
fa: دریافت‌

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
fa: ارسال

en: Outgoing accounts (add at least one):
fa: حسابهای خارج‌شونده )افزودن حداقل یک مورد(:

en: Never Automatically
fa: هرگز به طور خودکار

en: On Manual Mail Checks
fa: در بررسیهای دستی نامه

en: On All Mail Checks
fa: در کل بررسیهای نامه

en: Send &messages in outbox folder:
fa: ارسال &پیامها در پوشه ارسالی:‌

en: Send Now
fa: هم اکنون ارسال شود

en: Send Later
fa: بعداً ارسال شود

en: Defa&ult send method:
fa: روش ارسال &پیش‌فرض:‌

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
fa: شامل بررسی دستی نامه‌

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
fa: تغییر به برون‌خط در زمان تعطیلی KMail

en: Check mail on startup
fa: بررسی نامه هنگام راه‌اندازی‌

en: Fonts
fa: قلمها

en: Colors
fa: رنگها

en: Layout
fa: طرح‌بندی

en: Message List
fa: فهرست پیام

en: Message Tags
fa: برچسبهای پیام‌

en: Message Body
fa: بدنه پیام

en: Message List - Unread Messages
fa: فهرست پیام - پیامهای خوانده‌نشده

en: Message List - Important Messages
fa: فهرست پیام - پیامهای مهم

en: Fixed Width Font
fa: قلم با عرض ثابت

en: Composer
fa: مؤلف

en: Printing Output
fa: خروجی چاپ

en: &Use custom fonts
fa: &استفاده از قلمهای سفارشی‌

en: Apply &to:
fa: اعمال &به:‌

en: Quoted Text - First Level
fa: متن نقل قول‌شده - سطح اول

en: Quoted Text - Second Level
fa: متن نقل قول‌شده - سطح دوم

en: Quoted Text - Third Level
fa: متن نقل قول‌شده - سطح سوم

en: Link
fa: پیوند

en: Unread Message
fa: پیام خوانده‌نشده

en: Important Message
fa: پیام مهم

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
fa: زمینه میله وضعیت زنگام - بدون پیام زنگام

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
fa: پیش‌زمینه میله وضعیت زنگام - بدون پیام زنگام

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
fa: زمینه میله وضعیت زنگام - پیام زنگام

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
fa: پیش‌زمینه میله وضعیت زنگام - پیام زنگام

en: &Use custom colors
fa: &استفاده از رنگهای سفارشی‌

en: Recycle colors on deep &quoting
fa: بازیابی رنگها در عمق &quoting‌

en: Never
fa: هرگز

en: Always
fa: همیشه

en: Sta&ndard format (%1)
fa: قالب &استاندارد )%1(‌

en: Locali&zed format (%1)
fa: قالب &محلی‌شده )%1(‌

en: C&ustom format:
fa: قالب سفارشی:

en: Message Window
fa: پنجره پیام‌

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
fa: بستن پنجره‌ی خوداتکای پیام پس از پاسخ دادن یا پیش‌سو کردن پیام

en: System Tray
fa: سینی سیستم

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
fa: فعال‌سازی شمایل سینی سیستم

en: A&vailable Tags
fa: برچسبهای &موجود‌

en: Remove selected tag
fa: حذف برچسب برگزیده

en: Increase tag priority
fa: افزایش اولویت برچسب

en: Ta&g Settings
fa: تنظیمات &برچسب‌

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
fa: عمومی

en: Charset
fa: نویسه‌گان

en: Headers
fa: سرآیندها

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
fa: پیوستها

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
fa: درون‌خط

en: No autosave
fa: بدون ذخیره خودکار

en: Repl&y Subject Prefixes
fa: پیشوندهای موضوع‌ &پاسخ‌

en: Recognize any sequence of the following prefixes
    (entries are case-insensitive regular expressions):
fa: شناخت هر دنباله پیشوندهای زیر
    )مدخلها، عبارتهای منظم حساس به حالت هستند(:

en: A&dd...
fa: &افزودن...‌

en: Re&move
fa: &حذف‌

en: Mod&ify...
fa: &تغییر...‌

en: Enter new reply prefix:
fa: وارد کردن پیشوند پاسخ جدید:

en: For&ward Subject Prefixes
fa: پیشوندهای موضوع &پیش‌سو‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
fa: &حذف‌

en: Add...
fa: افزودن...

en: Modify...
fa: تغییر...

en: Enter new forward prefix:
fa: وارد کردن پیشوند پیش‌سوی جدید:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
fa: این فهرست برای هر پیام خارج‌شونده از بالا به پایین، در مورد مجموعه نویسه‌‌ای که حاوی تمام نویسه‌های مورد نیاز است، بررسی می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
fa: &تغییر...‌

en: Enter charset:
fa: وارد کردن نویسه‌گان:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
fa: &حفظ مجموعه نویسه اصلی هنگام پاسخ دادن یا پیش‌سو کردن )در صورت امکان(‌

en: This charset is not supported.
fa: این نویسه‌گان پشتیبانی نمی‌شود.

en: &Use custom message-id suffix
fa: &استفاده از پسوند شناسه پیام سفارشی‌

en: Custom message-&id suffix:
fa: پسوند &شناسه پیام سفارشی‌:‌

en: Define custom mime header fields:
fa: تعریف حوزه‌های سرآیند مایم سفارشی:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
fa: نام

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
fa: مقدار

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
fa: &جدید‌

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
fa: &نام:‌

en: &Value:
fa: &مقدار:‌

en: Outlook-compatible attachment naming
fa: نام‌گذاری پیوست همساز Outlook

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
fa: برای این که Outlook(tm) را مجبور کنید که نامهای پیوستی را که حاوی نویسه‌های غیر انگلیسی می‌باشد، بفهمد، این گزینه را فعال کنید

en: E&nable detection of missing attachments
fa: &فعال‌سازی آشکارسازی پیوستهای از دست‌ رفته‌

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
fa: شناخت هر کدام از واژه‌های کلیدی زیر به عنوان هدف برای پیوست پرونده:

en: Enter new key word:
fa: وارد کردن واژه کلیدی جدید:

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
fa: کد‌بندی نامهای پیوست حاوی نویسه‌های غیر انگلیسی را به روشی انتخاب کرده‌اید، که توسط Outlook(tm) و دیگر کارخواهان نامه که از نامهای کد‌بندی‌شده پیوست Outlook(tm)  پیرو استاندارد پشتیبانی نمی‌کنند، فهمیده شوند.
    توجه داشته باشید که، ممکن است KMail پیامهای پیرو غیر استاندارد را ایجاد کند؛ و در نتیجه، این امکان وجود دارد که کارخواهان نامه پیرو استاندارد، پیامهایتان را بفهمند، مگر این که انتخاب دیگری نداشته باشید، بنابراین، نباید این گزینه را فعال کنید.

en: Remove
fa: حذف

en: Folders
fa: پوشه‌ها

en: Invitations
fa: دعوت‌نامه‌ها

en: Reading
fa: خواندن‌

en: Message Disposition Notifications
fa: اخطارهای درخواست پیام

en: Composing
fa: تألیف

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en:  day |  days
fa[0]:  روز

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
fa: این گزینه به dirmngr >= ۰.۹.۰ نیاز دارد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
fa: بدون پیشکار

en: (Current system setting: %1)
fa: )تنظیم جاری سیستم: %1(

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
fa: بایگانی

en: &Folder:
fa: &پوشه:‌

en: F&ormat:
fa: &قالب‌

en: Compressed Zip Archive (.zip)
fa: بایگانی فشرده‌شده‌ی زیپ (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
fa: بایگانی غیرفشرده

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
fa: بایگانی فشرده‌شده‌ی BZ2 (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
fa: بایگانی فشرده‌شده‌ی GZ (.tar.gz)

[ctx: Encodings menu]
en: us-ascii
fa: اَسکی-آمریکا

en: &Identity:
fa: &هویت:‌

en: &Dictionary:
fa: &واژه‌نامه:‌

en: &Sent-Mail folder:
fa: پوشه نامه &ارسالی:‌

en: &Mail transport:
fa: انتقال &نامه:‌

[ctx: sender address field]
en: &From:
fa: &از:‌

en: &Send Mail
fa: &ارسال نامه‌

en: &Send Mail Via
fa: &ارسال نامه از طریق‌

en: Send
fa: ارسال

en: Send &Later
fa: &بعداً ارسال شود‌

en: Send &Later Via
fa: &بعداً از طریق ارسال شود‌

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
fa: صف

en: Save as &Draft
fa: ذخیره به عنوان &پیش‌نویس‌

en: Save as &Template
fa: ذخیره به عنوان &قالب‌

en: &Address Book
fa: کتاب &نشانی‌

en: &New Composer
fa: مؤلف &جدید‌

en: Select &Recipients...
fa: برگزیدن &گیرنده‌ها...‌

en: Save &Distribution List...
fa: ذخیره فهرست &توزیع...‌

en: Paste as Attac&hment
fa: چسباندن به عنوان &پیوست‌

en: Cl&ean Spaces
fa: &پاک کردن فاصله‌ها‌

en: Use Fi&xed Font
fa: استفاده از قلم &ثابت‌

en: &Request Disposition Notification
fa: &درخواست اخطار ترتیب‌

en: &Wordwrap
fa: &واژه‌شکنی‌

en: &Automatic Spellchecking
fa: غلط‌گیری &خودکار‌

en: &All Fields
fa: &تمام حوزه‌ها‌

en: &Identity
fa: &هویت‌

en: &Dictionary
fa: &واژه‌نامه‌

en: &Sent-Mail Folder
fa: پوشه نامه &ارسالی‌

en: &Mail Transport
fa: انتقال &نامه‌

en: &From
fa: &از‌

en: Append S&ignature
fa: پیوستن &امضا‌

en: &Spellchecker...
fa: &غلط‌گیر...‌

en: Spellchecker
fa: غلط‌گیر

en: &Encrypt Message
fa: &رمزبندی پیام‌

en: Encrypt
fa: رمز‌بندی

en: &Sign Message
fa: &امضای پیام‌

en: Sign
fa: امضا کردن

en: &Cryptographic Message Format
fa: قالب پیام &نهفته‌

en: Configure KMail...
fa: پیکربندی KMail...

en:  Column: %1
fa: ستون: %1

en: Spellcheck: on
fa: غلط‌یاب: روشن

en: Spellcheck: off
fa: غلط‌یاب: خاموش

en: Re&save as Template
fa: &ذخیره مجدد به عنوان قالب‌

en: &Save as Draft
fa: &ذخیره به عنوان پیش‌نویس‌

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
fa: ذخیره این پیام در پوشه پیش‌نویسها. سپس، می‌توان آن را ویرایش کرد و یک زمان دیگر ارسال کرد.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
fa: ذخیره این پیام در پوشه پیش‌نویسها. سپس، می‌توان آن را ویرایش کرد و یک زمان دیگر ارسال کرد.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
fa: می‌خواهید پیام را بعداً ذخیره کنید یا آن را دور بیندازید؟

en: Close Composer
fa: بستن مؤلف

en: Name of the attachment:
fa: نام پیوست:

en: unnamed
fa: بدون نام

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
fa: <qt><p>درخواست کرده‌اید که پیامها برای خودتان رمزبندی شوند، اما هویتی که در حال حاضر انتخاب‌شده، کلید رمزبندی(OpenPGP یا S/مایم) مورد استفاده این را تعریف نمی‌کند.</p><p>لطفاً، کلید)های( مورد استفاده در پیکربندی هویت را برگزینید.</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
fa: کلید تعریف‌‌‌نشده رمزبندی

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
fa: <qt><p>برای این که قادر به امضا کردن این پیام باشید، ابتدا باید کلید امضای (OpenPGP یا S/مایم) مورد استفاده را تعریف کنید.</p><p>لطفاً، کلید مورد استفاده در پیکربندی هویت را برگزینید.</p></qt>

en: Undefined Signing Key
fa: کلید تعریف‌نشده امضا

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
fa: نشانی رایانامه‌تان را باید در حوزه از: وارد کنید. همچنین باید نشانی رایانامه‌تان را برای تمام هویتها تنظیم کنید، به طوری که مجبور نباشید آن را برای هر پیام وارد کنید.

en: To: field is empty. Send message anyway?
fa: به: حوزه خالی است. به هر حال پیام را ارسال می‌کنید؟

en: No To: specified
fa: نه به: مشخص‌شده

en: S&end as Is
fa: &ارسال همان‌طور که هست‌

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
fa: موضوعی را مشخص نکردید. به هر حال پیام را ارسال می‌کنید؟

en: No Subject Specified
fa: موضوعی مشخص نشده است

en: &Specify the Subject
fa: &مشخص کردن موضوع‌

en: About to send email...
fa: در مورد ارسال رایانامه...

en: Send Confirmation
fa: ارسال تأیید

en: &Send Now
fa: هم اکنون &ارسال شود‌

en: &Send as Is
fa: &ارسال همان‌طور که هست‌

en: Folder Shortcut %1
fa: میانبر پوشه %1

en: You do not have your own contact defined in the address book.
fa: تماس شخصی خود را در کتاب نشانی تعریف نکرده‌اید.

en: No Picture
fa: بدون عکس

en: No picture set for your address book entry.
fa: برای مدخل کتاب نشانی شما، عکسی تنظیم نشده است.

en: &With empty fields
fa: &با حوزه‌های خالی‌

en: &Existing identities:
fa: هویتهای &موجود:‌

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
fa: عمومی

en: &Your name:
fa: نام &شما:‌

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
fa: <qt><h3>نامتان</h3><p>از آن جایی که می‌خواهید نامتان در سرآیند رایانامه‌ای که ارسال می‌شود، ظاهر شود؛ این حوزه باید حاوی نامتان باشد؛</p><p>اگر جای نامتان را سفید بگذارید، نام حقیقیتان ظاهر نمی‌شود؛ فقط نشانی رایانامه ظاهر می‌شود.</p></qt>

en: Organi&zation:
fa: &سازمان:‌

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
fa: <qt><h3>سازمان</h3><p>اگر می‌خواهید نام سازمانتان در سرآیند رایانامه‌ای که ارسال می‌شود، نمایش داده شود، این حوزه باید نام سازمانتان را داشته باشد.</p><p>سفید گذاشتن این، ایمن )و عادی( است.</p></qt>

en: &Email address:
fa: نشانی &رایانامه:‌

en: Cryptography
fa: رمزنگاری

en: OpenPGP signing key:
fa: کلید امضای OpenPGP:

en: OpenPGP encryption key:
fa: کلید رمزبندی OpenPGP:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fa: <qt><p> گواهی‌نامه S/مایم (X.509) که در اینجا انتخاب می‌کنید، برای رقمی امضا کردن پیامهایتان استفاده می‌شود.</p><p>می‌توانید این را خالی بگذارید، اما، KMail قادر به رقمی نوشتن رایانامه‌ها با استفاده از S/مایم نمی‌باشد؛ کارهای عادی نامه تحت تأثیر واقع نمی‌شود.</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
fa: گواهی‌نامه امضای S/مایم‌:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fa: <qt><p> گواهینا­مه S/مایم که در اینجا انتخاب می‌کنید، برای رمز‌بندی پیامها برای خودتان و برای ویژگی »پیوستن گواهی‌نامه من« در مؤلف باید استفاده شود.</p><p> می‌توانید این را خالی بگذارید، اما، KMail قادر به رمز‌بندی رونوشتهای پیامهای خروجی برای این که از S/مایم استفاده می‌کنید، نمی‌باشد؛کارهای عادی نامه تحت تأثیر واقع نمی‌شود.</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
fa: گواهی‌نامه رمزبندی S/مایم:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
fa: پیشرفته

en: &Reply-To address:
fa: &پاسخ به نشانی:‌

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fa: <qt><h3>پاسخ به نشانیها</h3><p>این <tt>پاسخ به:</tt> سرآیندی که حاوی یک نشانی رایانامه‌ای متفاوت نسبت به نشانی عادی <tt>از:</tt> است، را تنظیم می‌کند.</p><p>هنگامی که گروهی از افرادی که در نقشهای یکسان با هم کار می‌کنند را داشته باشید، این می‌تواند مفید باشد. برای مثال، ممکن است بخواهید هر رایانامه‌ای که ارسال می‌شود، رایانامه‌تان را در حوزه <tt>از:</tt> داشته باشد، اما هر کدام برای رفتن به نشانی یک گروه پاسخ می‌دهد.</p><p>اگر شک دارید، این حوزه را خالی بگذارید.</p></qt>

en: &BCC addresses:
fa: نشانیهای &ر.ن.م:‌

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fa: <qt><h3>نشانی ر.ن.م )رونوشت محرمانه(</h3><p>نشانیهایی که در اینجا وارد می‌کنید، به هر نامه خروجی که با این هویت ارسال شود، اضافه می‌شود. آن نشانیها برای گیرنده‌های دیگر مرئی نیستند.</p><p>این معمولاً برای ارسال رونوشتی از هر پیام ارسال‌شده به حسابهای دیگرتان استفاده می‌شود.</p><p>برای مشخص کردن بیش از یک نشانی، از کاما برای جدا کردن فهرست گیرنده‌های ر.ن.م استفاده کنید.</p><p>اگر شک دارید، این حوزه را خالی بگذارید.</p></qt>

en: D&ictionary:
fa: &واژه‌نامه:‌

en: Sent-mail &folder:
fa: &پوشه نامه ارسالی:‌

en: &Drafts folder:
fa: پوشه &پیش‌نویسها:‌

en: &Templates folder:
fa: پوشه &قالبها:‌

en: Defaul&t domain:
fa: دامنه &پیش‌فرض:‌

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
fa: <qt><p>دامنه پیش‌فرض، برای کامل کردن نشانیهای رایانامه‌ای که فقط متشکل از نام کاربر هستند، استفاده می‌شود.</p></qt>

en: &Copy Global Templates
fa: &رونوشت قالبهای سراسری‌

en: Signature
fa: امضا

en: Picture
fa: عکس

en: Invalid Email Address
fa: نشانی رایانامه‌ای نامعتبر

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fa: یکی از کلیدهای پیکربندی‌شده امضای OpenPGP، حاوی شناسه کاربری با نشانی رایانامه پیکربندی‌شده برای این هویت )%1( نیست.
    هنگامی که سعی می‌کنید امضاهایی که با این پیکربندی ساخته‌شده‌اند را تغییر دهید، ممکن است منجر به پیامهای خطا در سمت دریافت بشود.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
fa: یکی از کلیدهای پیکربندی‌شده رمز‌بندی OpenPGP، حاوی شناسه کاربر دارای نشانی رایانامه پیکربندی‌شده برای این هویت )%1( نیست.

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fa: یکی از گواهی‌نامه‌های پیکربندی‌شده امضای S/مایم، حاوی نشانی رایانامه پیکربندی‌شده برای این هویت )%1( نیست.
    هنگامی که سعی می‌کنید امضاها را با این پیکربندی تغییر دهید، ممکن است منجر به پیامهای اخطار در سمت دریافت شود.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
fa: یکی از گواهی‌نامه‌های پیکربندی‌شده رمز‌بندی S/مایم، حاوی نشانی رایانامه پیکربندی‌شده برای این هویت )%1( نمی‌باشد.

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
fa: نشانی رایانامه‌ای در کلید/گواهی‌نامه‌ها یافت نشد

en: The signature file is not valid
fa: پرونده امضا معتبر نیست

en: Edit...
fa: ویرایش...

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
fa: %1 )پیش‌فرض(

en: Identity Name
fa: نام هویت

en: Email Address
fa: نشانی رایانامه

en: &Remove
fa: &حذف‌

en: Set as Default
fa: تنظیم به عنوان پیش‌فرض

en: &New identity:
fa: هویت &جدید:‌

en: &Duplicate existing identity
fa: &تکثیر هویت موجود‌

en: Delete Search
fa: حذف جستجو

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید جستجوی <b>%1</b> را حذف کنید؟<br />هر پیامی که آن نمایش می‌دهد باز هم در پوشه اصلیشان موجود می‌باشند.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
fa: &حذف‌

en: Delete Folder
fa: حذف پوشه

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید پوشه خالی <b>%1</b> را حذف کنید؟</qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
fa: &حذف‌

en: Set subject of message
fa: تنظیم موضوع پیام

en: Read message body from 'file'
fa: خواندن بدنه پیام از »پرونده«

en: Set body of message
fa: تنظیم بدنه پیام

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
fa: افزودن یک پیوست به نامه. این را می‌توان تکرار کرد

en: Only check for new mail
fa: فقط بررسی نامه جدید

en: Only open composer window
fa: فقط باز کردن پنجره مؤلف

en: View the given message file
fa: مشاهده پرونده پیام داده‌شده

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
fa: جدید

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fa: &برو‌

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
fa: &پوشه‌

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
fa: &پیام‌

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
fa: پاسخ ویژه

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
fa: &پیش‌سو‌

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
fa: &اعمال پالایه‌

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fa: &کمک‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
fa[0]: لطفاً، تا زمانی که %1 پیام منتقل می‌شود، صبر کنید

en: Open Message
fa: باز کردن پیام

en: The file does not contain a message.
fa: پرونده حاوی پیام نمی‌باشد.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
fa: پرونده حاوی پیامهای چندگانه است. فقط اولین پیام نمایش داده می‌شود.

en: Filtering messages
fa: حذف پیامها

en: Filtering message %1 of %2
fa: پالایش پیام %1 از %2

en: Moving messages
fa: حرکت دادن پیامها

en: Deleting messages
fa: حذف پیامها

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
fa: &گزینه‌ها‌

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
fa: &پیوستن‌

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
fa: میله ابزار زنگام

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
fa: KMail، برای برون‌خط شدن تنظیم می‌شود؛ تمام کارهای شبکه معلق می‌شوند

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
fa: KMail، برای برخط شدن تنظیم می‌شود؛ تمام کارهای شبکه از سر گرفته می‌شوند

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
fa: در حال حاضر KMail در حالت برون‌خط است. چقدر می‌خواهید پیش بروید؟

en: Online/Offline
fa: بر‌خط/برون‌خط

en: Work Online
fa: کار کردن برخط

en: Work Offline
fa: کار کردن برون‌‌خط

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
fa[0]: این %1 هویت برای استفاده از انتقال پیش‌فرض تغییر داده شده است:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
fa[0]: این %1 هویت برای استفاده از انتقال پیش‌فرض تغییر داده شده است:

en: Sending messages
fa: ارسال پیامها

en: KMail Error
fa: خطای KMail

en: No Subject
fa: بدون موضوع

en: This folder does not have any expiry options set
fa: این پوشه، تنظیم گزینه‌های انقضا ندارد

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید پوشه <b>%1</b> انقضا یابد؟ </qt>

en: Expire Folder
fa: انقضای پوشه

en: &Expire
fa: &انقضا‌

en: Empty Trash
fa: خالی کردن زباله

en: Move to Trash
fa: حرکت به زباله

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید پوشه زباله را خالی کنید؟

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید تمام پیامها را از پوشه <b>%1</b> به زباله حرکت دهید؟</qt>

en: Moved all messages to the trash
fa: تمام پیامها به زباله حرکت داده شد

en: Are you sure you want to expire all old messages?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید تمام پیامهای قدیمی انقضا یابد؟

en: Expire Old Messages?
fa: پیامهای قدیمی انقضا یابد؟

en: Expire
fa: انقضا

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fa: بارگذاری مرجعهای خارجی در نامه زنگام، شما را نسبت به »هرزنامه« آسیب‌پذیر‌تر می‌کند و  ممکن است احتمال این که سیستمتان با اعمال امنیتی کنونی و پیش‌بینی شده سازش یابد را افزایش دهد.

en: Security Warning
fa: اخطار امنیتی

en: Load External References
fa: بارگذاری مرجعهای خارجی

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
fa[0]: <qt>واقعاً می‌خواهید %1 پیام برگزیده را حذف کنید؟<br />به محض این که حذف می‌‌شوند، آنها را نمی‌توان بازگرداند.</qt>

en: Delete Messages
fa: حذف پیامها

en: Delete Message
fa: حذف پیام

en: Deleting messages failed.
fa: خرابی در حذف پیامها.

en: Deleting messages canceled.
fa: حذف پیامها لغو شد.

en: Moving messages failed.
fa: خرابی در حرکت پیامها.

en: Moving messages canceled.
fa: حرکت پیامها لغو شد.

en: Save &As...
fa: ذخیره &به عنوان...‌

en: &Expire All Folders
fa: &انقضای تمام پوشه‌ها‌

en: Check &Mail
fa: بررسی &نامه‌

en: &Send Queued Messages
fa: &ارسال پیامهای صف‌شده‌

en: Send Queued Messages Via
fa: ارسال پیامهای صف‌شده از طریق

en: Certificate Manager
fa: مدیر گواهی

en: &Debug Sieve...
fa: &اشکال‌زدایی غربال...‌

en: Filter &Log Viewer...
fa: پالایش مشاهده‌گر &ثبت...‌

en: Edit "Out of Office" Replies...
fa: ویرایش پاسخهای »خارج از دفتر«...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
fa: &حذف‌

en: M&ove Thread to Trash
fa: &حرکت رشته به زباله‌

en: Move thread to trashcan
fa: حرکت رشته به زباله‌دان

en: Delete T&hread
fa: حذف &رشته‌

en: &Find Messages...
fa: &یافتن پیامها...‌

en: Select &All Messages
fa: برگزیدن &تمام پیامها‌

en: &Mailing List Management...
fa: مدیریت فهرست &نامه...‌

en: &Assign Shortcut...
fa: &انتساب میان‌بر...‌

en: &Expiration Settings
fa: تنظیمات &انقضا‌

en: Load E&xternal References
fa: بارگذاری مرجعهای &خارجی‌

en: &New Message...
fa: پیام &جدید...‌

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
fa: جدید

en: Message From &Template
fa: پیام از &قالب‌

en: New Message t&o Mailing-List...
fa: پیام جدید &در فهرست نامه...‌

en: &Create Filter
fa: &ایجاد پالایه‌

en: Filter on &Subject...
fa: پالایش بر اساس &موضوع...‌

en: Filter on &From...
fa: پالایش بر اساس &از...‌

en: Filter on &To...
fa: پالایش بر اساس &به...‌

en: Mark &Thread
fa: نشان‌دار کردن &رشته‌

en: Mark Thread as &Read
fa: نشان‌دار کردن رشته به عنوان &خوانده‌شده‌

en: Mark all messages in the selected thread as read
fa: نشان‌دار کردن همه پیامهای رشته برگزیده به عنوان خوانده‌شده

en: Mark Thread as &Unread
fa: نشان‌دار کردن رشته به عنوان &خوانده‌نشده‌

en: Mark all messages in the selected thread as unread
fa: نشان‌دار کردن همه پیامهای رشته برگزیده به عنوان خوانده‌نشده

en: &Watch Thread
fa: &پایش رشته‌

en: &Ignore Thread
fa: &چشم‌پوشی از رشته‌

en: Save A&ttachments...
fa: ذخیره &پیوستها...‌

en: Appl&y All Filters
fa: &اعمال همه پالایه‌ها‌

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
fa: &گسترش همه رشته‌ها‌

en: Expand all threads in the current folder
fa: گسترش همه رشته‌های پوشه جاری

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
fa: &فشردن همه رشته‌ها‌

en: Collapse all threads in the current folder
fa: فشردن همه رشته‌های پوشه جاری

en: &Display Message
fa: &نمایش پیام‌

en: &Next Message
fa: پیام &بعدی‌

en: Go to the next message
fa: رفتن به پیام بعدی

en: Next &Unread Message
fa: پیام &خوانده‌نشده بعدی‌

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
fa: بعدی

en: Go to the next unread message
fa: رفتن به پیام خوانده‌نشده بعدی

en: &Previous Message
fa: پیام &قبلی‌

en: Go to the previous message
fa: رفتن به پیام قبلی

en: Previous Unread &Message
fa: &پیام خوانده‌نشده قبلی‌

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
fa: قبلی

en: Go to the previous unread message
fa: رفتن به پیام خوانده‌نشده قبلی

en: Next Unread &Folder
fa: &پوشه خوانده‌نشده بعدی‌

en: Go to the next folder with unread messages
fa: رفتن به پوشه بعدی دارای پیامهای خوانده‌نشده

en: Previous Unread F&older
fa: &پوشه خوانده‌نشده قبلی‌

en: Go to the previous folder with unread messages
fa: رفتن به پوشه قبلی دارای پیامهای خوانده‌نشده

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
fa: &متن خوانده‌نشدهبعدی‌

en: Go to the next unread text
fa: رفتن به متن خوانده‌نشده بعدی

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
fa: لغزاندن به پایین پیام جاری. اگر به پایان پیام جاری رسیدید، به پیام خوانده‌نشده بعدی بروید.

en: Configure &Filters...
fa: پیکربندی &پالایه‌ها...‌

en: Manage &Sieve Scripts...
fa: مدیریت دست‌نوشته‌های &غربالی...‌

en: KMail &Introduction
fa: &مقدمه KMail‌

en: Display KMail's Welcome Page
fa: نمایش صفحه خوش‌آمد گویی KMail

en: Configure &Notifications...
fa: پیکربندی &اخطارها...‌

en: &Configure KMail...
fa: &پیکربندی KMail...‌

en: Expire...
fa: انقضا...

en: Copy Message to Folder
fa: رونوشت پیام در پوشه

en: Abort Current Operation
fa: ساقط کردن عمل جاری

en: Focus on Next Folder
fa: تمرکز بر پوشه بعدی

en: Focus on Previous Folder
fa: تمرکز بر پوشه قبلی

en: Select Folder with Focus
fa: گزینش پوشه با تمرکز

en: Focus on Next Message
fa: تمرکز بر پیام بعدی

en: Focus on Previous Message
fa: تمرکز بر پیام قبلی

en: Select Message with Focus
fa: گزینش پیام با تمرکز

en: Move Message to Folder
fa: حرکت پیام به پوشه

en: &Delete Search
fa: &حذف جستجو‌

en: E&mpty Trash
fa: &خالی کردن زباله‌

en: &Move All Messages to Trash
fa: &حرکت همه پیامها به زباله‌

en: Filter %1
fa: پالایه %1

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fa: استفاده از زنگام در نامه، شما را برای »هرزنامه« آسیب‌پذیرتر می‌کند و ممکن است احتمال این که سیستمتان با اعمال امنیتی کنونی و پیش‌بینی شده سازش یابد، افزایش یابد.

en: Use HTML
fa: استفاده از زنگام

en: Starting...
fa: آغاز...

en: &Move to Trash
fa: &حرکت به زباله‌

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
fa: زباله

en: Move message to trashcan
fa: حرکت پیام به زباله‌دان

en: New Message To...
fa: پیام جدید به...

en: Reply To...
fa: پاسخ به...

en: Forward To...
fa: پیش‌سو به...

en: Add to Address Book
fa: افزودن به کتاب نشانی

en: Open in Address Book
fa: باز کردن در کتاب نشانی

en: Bookmark This Link
fa: چوب الف کردن این پیوند

en: Save Link As...
fa: ذخیره پیوند به عنوان...

en: &Find in Message...
fa: &یافتن در پیام...‌

en: New Messages In
fa: پیامهای جدید در

[ctx: Message->]
en: &Reply
fa: &پاسخ‌

en: &Reply...
fa: &پاسخ...‌

en: Reply to &All...
fa: پاسخ به &همه...‌

en: Reply to A&uthor...
fa: پاسخ به &نویسنده...‌

en: Reply to Mailing-&List...
fa: پاسخ به &فهرست نامه...‌

en: Reply Without &Quote...
fa: پاسخ بدون &نقل قول...‌

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
fa: به عنوان &پیوست...‌

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
fa: &تغییر جهت...‌

en: Mar&k Message
fa: &نشان‌دار کردن پیام‌

[ctx: Message->]
en: &Forward
fa: &پیش‌سو‌

en: Filter on Mailing-&List...
fa: پالایش بر اساس &فهرست نامه...‌

en: Send A&gain...
fa: ارسال &دوباره...‌

en: New Message From &Template
fa: پیام جدید از &قالب‌

en: Filter on Mailing-List...
fa: پالایش در فهرست نامه...

en: Filter on Mailing-List %1...
fa: پالایش در فهرست نامه %1...

en: email
fa: رایانامه

en: Date
fa: تاریخ

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
fa: &جستجو‌

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
fa: به عنوان &پیوست...‌

en: Save Attachments...
fa: ذخیره پیوستها...

en: Clear Selection
fa: پاک کردن گزینش

en: %1 match | %1 matches
fa[0]: %1 تطبیق

en: Last Search
fa: آخرین جستجو

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
fa: ارسال نامه صف‌شده در بررسی نامه

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
fa: <qt><p>انتخاب کنید که آیا می‌خواهید KMail، همه پیامهای ارسالی یا همه بررسیهای نامه را به صورت دستی ارسال کند، یا اصلاً نمی‌خواهید که پیامها به طور خودکار ارسال شوند. </p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
fa: جدیدترین پوشه برگزیده در محاوره گزینش پوشه.

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
fa: مشخص کردن &ویرایشگر:‌

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
fa: استفاده از ویرایشگر &خارجی به جای مؤلف‌

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
fa: این مقدار برای تصمیم‌گیری در این مورد به کار می‌رود، که آیا مقدمه KMail باید نمایش داده شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
fa: تأیید &پیش از ارسال‌

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
fa: درخواست خودکار اخطارهای وضع &پیام‌

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
fa: <qt><p>اگر می‌خواهید KMail اخطارهای وضع پیام )MDNها( را برای هر کدام از پیامهای خروجی شما درخواست کند، این گزینه را فعال کنید.</p><p>این گزینه، فقط بر پیش‌فرض تأثیر دارد؛ هنوز می‌توانید درخواست MDN بر اساس هر پیام در مؤلف، فقره گزینگان <em>گزینگان</em>-><em>درخواست اخطار وضع</em> را فعال یا غیرفعال کنید.</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
fa: فاصله ذخیره خودکار:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
fa: یک رونوشت پشتیبان از متن در پنجره مؤلف را می‌توان به صورت مرتب ایجاد کرد. فاصله‌ای که برای ایجاد پشتیبان استفاده می‌شوند، در اینجا تنظیم می‌شود. با تنظیم مقدار ۰ برای این، می‌توانید ذخیره خودکار را غیرفعال کنید.

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
fa: پنجرک پیش‌نمایش پیام

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
fa: فهرست پوشه

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
fa: قالب پیام برای پیام جدید

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
fa: قالب پیام برای پاسخ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
fa: قالب پیام برای پاسخ به همه

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
fa: قالب پیام برای پیش‌سو کردن

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
fa: نویسه‌های نقل قول

en: More...
fa: بیشتر...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
fa: اخطار جدید نامه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
fa: اخطار نامه جدید &مفصل‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup)
en: Encrypting
fa: رمزبندی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mEncToSelf)
en: When this option is enabled, the message/file will not only be encrypted with the receiver's public key, but also with your key. This will enable you to decrypt the message/file at a later time. This is generally a good idea.
fa: در صورت فعال بودن این گزینه، پیام/پرونده، نه تنها با کلید عمومی گیرنده، بلکه با کلید شما رمزبندی می‌شود. می‌توانید پیام/پرونده را بعداً سرگشایی کنید. معمولاً، ایده خوبی است.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
fa: علامت زدن جهت ذخیره پیامهای رمزبندی‌شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Store sent messages encry&pted
fa: ذخیره پیامهای &رمزبندی‌شده ارسالی‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: When this option is enabled, the application will always show you a list of public keys from which you can choose the one it will use for encryption. If it is off, the application will only show the dialog if it cannot find the right key or if there are several which could be used.
fa: در صورت فعال بودن این گزینه، همیشه کاربرد، فهرستی از کلیدهای عمومی را به شما نشان می‌دهد، که می‌توانید از میان آنها کلیدی که برای رمزبندی استفاده می‌شود را برگزینید. اگر خاموش باشد، اگر کاربرد نتواند کلید درست را بیابد، یا اگر چندین کلید مورد استفاده وجود داشته باشد، فقط محاوره را نشان می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: Always show the encryption keys &for approval
fa: نمایش همیشگی کلیدهای رمزبندی &برای تصویب‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
fa: &افزودن...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
fa: &تغییر نام‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
fa: تنظیم به عنوان &پیش‌فرض‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
fa: &استخراج پیامهای مهم از انقضا‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
fa: &نشان‌دار کردن پیام برگزیده به عنوان خوانده‌شده پس از‌

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
fa:  ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
fa: خالی کردن پوشه محلی &زباله هنگام خروج برنامه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
fa: &فقط جستجو در:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
fa: جستجوی &نام پوشه:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
fa: پیامهای زنگام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
fa: اجازه دادن به پیامها برای بارگذاری مرجعهای خارجی از اینترنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
fa: <b>اخطار:</b> اجازه دادن به زنگام در رایانامه ممکن است خطر این که سیستمتان توسط اعمال امنیتی کنونی و پیش‌بینی شده به خطر بیفتد را افزایش دهد.<a href="whatsthis1">اطلاعات بیشتر در مورد نامه‌های زنگام...</a> <a href="whatsthis2">اطلاعات بیشتر در مورد مرجعهای خارجی...</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
fa: ترجیح &زنگام به متن ساده‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
fa: گواهی‌نامه و پیوستهای کلیدی دسته‌ای

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
fa: سیاست ارسال:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
fa: <qt><h3>سیاست اخطار ترتیب پیام</h3><p>MDNs، تعمیم آنچه معمولاً <b>رسید قرمز</b> نامیده می‌شود، می‌باشند. نویسنده پیام درخواست می‌کند که اخطار ترتیبی ارسال شود و گیرنده برنامه نامه پاسخی ایجاد کند که نویسنده از طریق آن بتواند آنچه در مورد پیامش رخ می‌دهد را بفهمد. انواع متداول ترتیب شامل موارد زیر می‌باشند<b>نمایش داده‌شده</b> (یعنی خوانده‌شده)، <b>حذف‌شده</b> و <b>ارسال‌شده</b> (برای مثال، پیش‌سو‌شده).</p><p>گزینه‌های زیر برای کنترل ارسال MDNs KMail موجود می‌باشند:</p><ul><li><em>چشم‌پوشی کردن</em>: از هر درخواستی برای اخطارهای ترتیب چشم‌پوشی می‌کند. هیچ MDN به طور خودکار ارسال نمی‌شود )توصیه می‌شود(.</li><li><em>پرسیدن</em>: به درخواستها فقط بعد از این که از کاربر در مورد مجوز می‌پرسد، پاسخ می‌دهد. با این روش، می‌توانید MDNs را هنگام رد کردن یا نادیده گرفتن آنها برای دیگران، جهت پیامهای برگزیده ارسال کنید.</li><li><em>رد کردن</em>: همیشه اخطاری<b>رد‌شده</b> را ارسال می‌کند. این کار فقط<em>تا اندازه‌ای</em> بهتر از این است که همیشه MDNs را ارسال کرد. نویسنده هنوز می‌داند که پیامها مؤثر واقع شده‌اند، فقط نمی‌تواند بگوید که آیا آن حذف شد یا خوانده شد و غیره.</li><li><em>همیشه ارسال کردن</em>: همیشه اخطار ترتیب درخواست‌شده را ارسال می‌کند. یعنی نویسنده پیام می‌داند چه زمانی پیام مؤثر واقع شده و به علاوه، می‌داند چه در مورد آن رخ داده است )نمایش داده‌شده، حذف‌شده و غیره(. این گزینه شدیداً منع می‌شود، اما از آن جایی که آن برای مثال، برای مدیریت رابطه مشتری منطقی‌تر است، در دسترس قرار گرفته است.</li></ul></qt>t>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
fa: چشم‌‌‌پوشی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
fa: سؤال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
fa: انکار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
fa: ارسال همیشگی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
fa: نقل قول پیام اصلی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
fa: هیچ‌چیز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
fa: پیام کامل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
fa: فقط سرآیندها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
fa: عدم ارسال MDNها در پاسخ به پیامهای رمز‌بندی شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
fa: اگر این گزینه انتخاب شود، گواهی‌نامه‌های S/مایم با استفاده از فهرستهای فسخ گواهی‌نامه )CRLs( اعتبارسنجی می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
fa: اگر این گزینه انتخاب شود، گواهی‌نامه‌های S/مایم با استفاده از قرارداد وضعیت گواهی‌نامه‌های برخط )OCSP(، به صورت برخط اعتبارسنجی می‌شوند. نشانی وب پاسخگوی OCSP زیر را پر کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
fa: اعتبارسنجی گواهی‌نامه‌های برخط )OCSP(

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
fa: اعتبارسنجی گواهی‌نامه برخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
fa: نشانی وب پاسخگوی OCSP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
fa: امضای پاسخگوی OCSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
fa: در اینجا، نشانی کارساز را برای اعتبارسنجی برخط گواهی‌نامه‌ها )پاسخگوی OCSP( را وارد کنید. نشانی وب معمولاً با http:// آغاز می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
fa: نادیده گرفتن نشانی وب خدمت گواهی‌نامه‌ها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
fa: به صورت پیش‌فرض، GnuPG از file ~/.gnupg/policies.txt برای بررسی این که آیا سیاست گواهی‌نامه مجاز می‌باشد، استفاده می‌کند. اگر این گزینه انتخاب شود، سیاستها بررسی نمی‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
fa: عدم بررسی سیاستهای گواهی‌نامه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
fa: اگر این گزینه علامت زده شود، هرگز از فهرستهای فسخ گواهی‌نامه برای اعتبارسنجی گواهی‌نامه‌های  S/مایم استفاده نمی‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
fa: هرگز به CRL مراجعه نکنید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
fa: اگر این گزینه علامت زده شود، گواهی‌نامه‌های از دست رفته ناشر، در صورت لزوم واکشی می‌شوند )هم برای روشهای اعتبارسنجی و هم  CRLها و OCSP اعمال می‌شود(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
fa: واکشی گواهی‌نامه‌های از دست رفته ناشر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
fa: استفاده از قام برای S/مایم را غیرفعال می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fa: هنگام جستجوی محل CRL، گواهی‌نامه‌ای که باید آزمایش شود، معمولاً حاوی مدخلهای »نقطه توزیع CRL« )DP( می‌باشد، که نشانیهای وبی است که روش دستیابی به نشانی وب را توصیف می‌کنند. اولین مدخل DP که یافت شود، استفاده می‌شود. با این گزینه، هنگام جستجو برای یک DP  مناسب، همه مدخلهایی که از طرحواره قام استفاده می‌کنند نادیده گرفته می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
fa: نادیده گرفتن نقطه توزیع قام CRL گواهی‌نامه‌ها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
fa: اگر این گزینه انتخاب شود، مقدار پیشکار قام نشان داده شده در سمت راست )که از محیط متغیر http_proxy می‌آید(، برای هر درخواست قام استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
fa: در اینجا، محل پیشکار قام خود که برای همه درخواستهای قام مربوط به S/مایم استفاده می‌شود را وارد کنید. نحو، میزبان:درگاه است، مثلاً،  myproxy.nowhere.com:۳۱۲۸.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
fa: استفاده از LDAP برای S/مایم را به طور کامل غیرفعال می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fa: هنگام جستجوی محل CRL، گواهی‌نامه‌ای که باید آزمایش شود، معمولاً حاوی مدخلهای »نقطه توزیع CRL« )DP( می‌باشد، که نشانیهای وبی است که روش دستیابی به نشانی وب را توصیف می‌کنند. اولین مدخل DP که یافت شود، استفاده می‌شود. با این گزینه، هنگام جستجو برای یک DP مناسب، همه مدخلهایی که از طرحواره LDAP استفاده می‌کنند نادیده گرفته می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
fa: نادیده گرفتن نقطه توزیع LDAP CRL گواهی‌نامه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
fa: میزبان اولیه برای درخواستهای LDAP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
fa: با وارد کردن یک کارساز LDAP در اینجا، همه درخواستهای LDAP ابتدا به آن کارساز می‌روند. خلاصه این که این تنظیم، هر میزبان مشخص و بخش درگاه در نشانی وب LDAP را  لغو می‌کند، و اگر میزبان و درگاه از نشانی وب حذف شوند هم استفاده می‌شود. کارسازهای LDAP دیگر، فقط در صورتی استفاده می‌شوند که اتصال به »پیشکار« خراب شود.
    نحو، »میزبان« یا »میزبان:درگاه« است. اگر درگاه حذف شود، درگاه ۳۸۹ )درگاه LDAP استاندارد( استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Check to be warned when sending unsigned messages.
fa: علامت بزنید تا هنگام ارسال پیامهای بدون امضا، اخطار داده شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Warn when trying to send &unsigned messages
fa: اخطار، هنگام سعی برای ارسال پیامهای &بدون امضا‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: Check to be warned when sending unencrypted messages.
fa: علامت زدن جهت اخطار، به هنگام ارسال پیامهای رمزبندی‌نشده.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: &Warn when trying to send unencrypted messages
fa: &اخطار، هنگام تلاش برای ارسال پیامهای رمزبندی‌نشده‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnSignKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), w
en: Select the number of days here
fa: در اینجا، تعداد روزها را برگزینید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
fa: برای گواهی‌نامه‌های CA متوسط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
fa: فعال‌سازی مجدد همه اخطارهای »دوباره نپرس«

en: There is nothing to undo.
fa: برای واگرد، چیزی وجود ندارد.

en: Prefer &HTML to Plain Text
fa: ترجیح دادن &زنگام به متن ساده‌
