umbrello - en to bs translation catalogue (1199 entries)

en: Class Diagram
bs: Dijagram klasa

en: Use Case Diagram
bs: Dijagram slučaja upotrebe

en: Sequence Diagram
bs: Dijagram sekvenci

en: Collaboration Diagram
bs: Dijagram saradnje

en: State Diagram
bs: Dijagram stanja

en: Activity Diagram
bs: Dijagram aktivnosti

en: Component Diagram
bs: Dijagram komponenti

en: Deployment Diagram
bs: Dijagram raspoređivanja

en: Entity Relationship Diagram
bs: Dijagram relacija entiteta

en: No Diagram
bs: Bez dijagrama

en: Generalization
bs: Uopštenje

en: Aggregation
bs: Agregacija

en: Dependency
bs: Zavisnost

en: Association
bs: Udruženje

en: Self Association
bs: Samopridruživanje

en: Collaboration Asynchronous Message
bs: Asinhrona poruka saradnje

en: Collaboration Synchronous Message
bs: Sinhrona poruka saradnje

en: Sequence Message
bs: Poruka o sekvenci

en: Collaboration Self Message
bs: Poruka o samosaradnji

en: Sequence Self Message
bs: Poruka o samosekvenci

en: Containment
bs: Sadržalac

en: Composition
bs: Kompozijcija

en: Realization
bs: Realizacija

en: Uni Association
bs: Jednostrano pridruživanje

en: Anchor
bs: Sidro

en: State Transition
bs: Prijelaz stanja

en: Activity
bs: Aktivnost

en: Exception
bs: Izuzetak

en: Category to Parent
bs: Kategorija za roditelja

en: Child to Category
bs: Dijete za kategoriju

en: Relationship
bs: Odnos

en: Unknown
bs: Nepoznat

en: ? AssociationType ?
bs: ? AsocijativniTip ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
bs: Bar jedna stavka iz međuspremnika nije mogla biti umetnuta zato što stavka sa istim imenom već postoji. Sve ostale stavke su umetnute.

en: Paste Error
bs: Greška prilikom umetanja

en: Create diagram %1: %2
bs: Kreiraj dijagram %1: %2

en: Change text : %1 to %2
bs: Izmijeni tekst %1 u %2

en: Remove diagram %1
bs: Ukloni dijagram %1

en: Set stereotype : %1 to %2
bs: Postavi stereotip : %1 u %2

en: Change visibility : %1
bs: Izmijeni vidljivost: %1

en: Create UML object : %1
bs: Stvori UML objekt: %1

en: Remove UML object : %1
bs: Ukloni UML objekat: %1

en: Rename object : %1 to %2
bs: Preimenuj objekat : %1 u %2

en: Change fill color : %1
bs: Promijeni boju popunjavanja: %1

en: Change font : %1
bs: Promijeni font : %1

en: Change line color : %1
bs: Promijeni boju linije : %1

en: Change line width : %1
bs: Promijeni širinu linije: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
bs: Izmijeni višestrukost : %1 u %2

en: Change text color : %1
bs: Promijeni boju teksta : %1

en: Use fill color : %1
bs: Koristi boju za popunjavanje: %1

en: No fill color : %1
bs: Nema boje za popunjavanje: %1

en: Change visual property : %1
bs: Promijeni vizuelna podešavanja: %1

en: Create widget : %1
bs: Kreiraj grafičku kontrolu: %1

en: Move widget : %1
bs: Pomjeri grafičku kontrolu: %1

en: Remove widget : %1
bs: Ukloni grafički element: %1

en: Resize widget : %1
bs: Raširi grafičku kontrolu: :%1

en: Set name : %1 to %2
bs: Postavi ime : %1 u %2

en: Set text : %1 to %2
bs: Postvi tekst : %1 u %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
bs: Ne mogu da otvorim datoteku %1 za upis. Osigurajte da mapa postoji i da imate pravo upisa u nju.

en: Cannot Open File
bs: Ne mogu da otvorim datoteku

en: Cannot create the folder:
bs: Ne mogu da napravim mapu:

en: 
    Please check the access rights
bs: 
    Provjerite prava pristupa

en: Cannot Create Folder
bs: Ne mogu da napravim mapu

en: Package is a namespace
bs: Paket je imenski prostor

en: Virtual destructors
bs: Virtuelni razgrađivač

en: Generate empty constructors
bs: Generiši prazne konstrusktore

en: Generate accessor methods
bs: Generiši pristupne metode

en: Operations are inline
bs: Operacije su u liniji

en: Accessors are inline
bs: Pristupači su u liniji

en: Accessors are public
bs: Pristupači su javni

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
bs: Upotrijebite '\' kao dokumentacijski tag umjesto '@'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
bs: <p align="center">Generisanje C++ kôda</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
bs: Generisanje tijela metoda

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
bs: vektor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
bs: <b>Promenljiva</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
bs: znakovni niz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
bs: <p align="center">Znakovni niz</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
bs: <p align="center">Lista</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
bs: <i>globalno?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
bs: Ime klase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
bs: <p align="center">Uključni datoteku</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
bs: Koristi sljedeće za klase u generisanom kôdu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
bs: Dokumentacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
bs: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
bs: Kroz-kroz (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
bs: Kroz-zvjezdica (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
bs: Generisanje projekta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
bs: Napravi graditeljski ANT dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
bs: Automatski generiši metode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
bs: Prazni konstruktorski metodi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
bs: Pristupni metodi asocijacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
bs: Pristupni metodi atributa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
bs: Podrazumijevani opseg pristupa atributa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
bs: Javni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
bs: Privatni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
bs: Zaštićeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
bs: Iz roditeljskog objekta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
bs: Podrazumijevani opseg polja asocijacije:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
bs: Iz roditeljske uloge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
bs: <p align="center">D Generiranje koda</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
bs: <p align="center">Generisanje Java kôda</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
bs: <p align="center">Generisanje Ruby kôda</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
bs: Početak-Kraj (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
bs: Automatski generisane metode

en: Code Generation Wizard
bs: Čarobnjak za generisanje kôda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
bs: Opcije za generisanje kôda

en: Adjust code generation options.
bs: Podešavanje opcija za generisanje koda.

en: Language Options
bs: Opcije jezika

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
bs: Izlazni direktorij postoji, ali se u njega se ne može pisati.
    Postavite odgovarajuće dozvole ili izaberite drugu mapu.

en: Error Writing to Output Folder
bs: Greška pri pisanju u izlazni direktorij

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
bs: %1 ne izgleda kao direktorij. Izaberite ispravan direktorij.

en: Please Choose Valid Folder
bs: Izaberite ispravan direktorij

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
bs: Direktorij %1 ne postoji. Želite li da ga napravite sada?

en: Output Folder Does Not Exist
bs: Izlazni direktorij ne postoji

en: Create Folder
bs: Napravi direktorij

en: Do Not Create
bs: Ne pravi

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
bs: Direktorij se ne može napraviti.
    Provjerite da li imate pravo upisa u njemu nadređen direktorij ili izaberite drugi, ispravan, direktorij.

en: Error Creating Folder
bs: Greška pri pravljenju direktorija

en: Please select a valid folder.
bs: Izaberite ispravan direktorij.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
bs: Jezik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
bs: Mape

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
bs: Zapiši sve generisane datoteke u mapu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
bs: Datoteke napravljene generatorom kôda biće zapisane u ovu mapu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
bs: Pre&gledaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
bs: &Uključi zaglavne datoteke iz mape:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
bs: Datoteke iz ove mape će biti korištene kao zaglavne datoteke u generisanom kôdu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
bs: P&regledaj...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
bs: Politika prebrisavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
bs: Ako već postoji datoteka sa istim imenom kakvo 
    generator kôda hoće da koristi za svoju izlaznu datoteku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
bs: Prebriši postojeće datoteke ako one postoje u odredišnoj mapi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
bs: Pre&briši

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
bs: Ako datoteka sa istim imenom već postoji, pitaj šta da radiš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
bs: &Pitaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
bs: Ako datoteka već postoji u odredišnoj mapi, izaberi drugo ime dodavanjem sufiksa na ime datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
bs: &Koristi drugačije ime

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
bs: Formatiranje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
bs: Opširnost komentara

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
bs: Piši komentare &za dokumentaciju klase i metoda čak i ako su prazni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
bs: &Piši dokumentaciju komentara čak i ako su prazni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceSections)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
bs: Piše komentare za naznaku drugog odjeljka (javni, privatni itd.) u klasi, čak i ako su odjeljci prazni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceSections)
en: Write comments &for sections even if section 
    is empty
bs: Piši komentare &za odjeljke iako je odeljak
    prazan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
bs: Linije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
bs: Tip uvlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
bs: Bez uvlačenja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
bs: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
bs: Razmak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
bs: Veličina uvlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
bs: Stil kraja linije:

en: Select Classes
bs: Izaberite klase

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
bs: Sve klase za koje želite generisati kod
    postavite u listu sa desne strane.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
bs: Odabir generisanja kôda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
bs: Dostupne klase

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
bs: Dodaj klasu za generisanje kôda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
bs: Dodaj >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
bs: Ukloni klasu iz generisanja kôda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
bs: << Izbriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
bs: Izabrane klase

en: Status of Code Generation Progress
bs: Stanje toka generisanja koda

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
bs: Pritisnite dugme Generiši za početak generisanja koda.
    Označit stanje uspjeha za svaku klasu.

en: Not Yet Generated
bs: Još uvijek nije generisan

en: Code Generated
bs: Kôd je generisan

en: Not Generated
bs: Nije generisan

en: Cannot open file!
bs: Ne mogu otvoriti datoteku!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
bs: Umbrello Generisanje koda - dnevnički izvoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
bs: Klasa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
bs: Bilježnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
bs: Čisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
bs: Izvezi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
bs: Generiši

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
bs: Uvozim datoteku: %1 Napredak: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
bs: Spreman.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
bs: Neuspješno.

en: Code Importing Wizard
bs: Čarobnjak za uvoz koda

en: Code Importing Path
bs: Staza za uvoz koda

en: Select the code importing path.
bs: Odaberite stazu za uvoz koda.

en: File System Model
bs: Model datotečnog sistema

en: Select the desired language to filter files.
bs: Odaberite željeni jezik za filtriranje datoteka.

en: Select also all the files in the subdirectories.
bs: Odaberi i sve datoteke u poddirektorijima.

en: Select all the files below the current directory.
bs: Odaberi sve datoteke ispod u trenutnom direktoriju.

en: Clear all selections.
bs: Očisti sve izbore.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
bs: Dodaj ekstenzije datoteka. '*.h *.hpp'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
bs: Jezik projekta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
bs: Programski jezik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
bs: Uključi poddirektorije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
bs: Lista ekstenzija direktorija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
bs: Odznači sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
bs: Označi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
bs: Broj datoteka:

en: Status of Code Importing Progress
bs: Status napretka uvoza koda

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
bs: Pritisnite 'Start uvoza' dugme da počne uvoz koda.
    Provjerite stanje uspjeh za svaku klasu.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
bs[0]: <b>Uvoz koda %1 datoteke:</b><br>
bs[1]: <b>Uvoz koda %1 datoteke:</b><br>
bs[2]: <b>Uvoz koda %1 datoteka:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
bs: uvoz datoteke ... GOTOV<br>

en: Import Done
bs: Uvoz završen

en: importing file ... FAILED<br>
bs: uvoz datoteke ... NIJE USPIO<br>

en: Import Failed
bs: Neuspješan uvoz

en: importing file ...
bs: uvozim datoteku ...

en: importing file ... stopped<br>
bs: uvoz datoteke ... stopiran<br>

en: Import stopped
bs: Uvoz stopiran

en: Not Imported
bs: Nije uvezeno

en: Umbrello Code Import - Logger Export
bs: Umbrello Kod Uvoz - izvoz drvosječa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
bs: Uvozni status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
bs: Započni uvoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
bs: Prekini

en: Importing file: %1
bs: Uvozim datoteku: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
bs: Neuspješno.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
bs: Spreman.

en: No code importer for file: %1
bs: Nema uvozioca koda za datoteku: %1

en: Class Name
bs: Ime klase

en: Properties
bs: Svojstva

en: Initial activity
bs: Inicijalna aktivnost

en: End activity
bs: Kraj aktivnosti

en: Final activity
bs: Konačna aktivnost

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
bs: Granaj/Stopi

en: Invoke action
bs: Dozovi akciju

en: Parameter activity
bs: Aktivnost parametra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
bs: Opšte osobine

[ctx: general properties page]
en: General
bs: Opšte

en: Activity type:
bs: Tip aktivnosti:

en: Activity name:
bs: Ime aktivnosti:

en: Precondition :
bs: Preduvjet:

en: Postcondition :
bs: Postuvjet:

en: &Normal activity
bs: &Normalna aktivnost

en: &Invoke action
bs: &Dozovi akciju

en: &Parameter activity node
bs: &Parametarski čvor aktivnosti

en: Association Properties
bs: Svojstva pridruživanja

[ctx: general settings page name]
en: General
bs: Opšte

en: General Settings
bs: Opšte postavke

[ctx: display option page name]
en: Display
bs: Prikaz

en: Display Options
bs: Opcije prikaza

en: Attributes
bs: Atributi

en: Attribute Settings
bs: Postavke atributa

en: Operations
bs: Operacije

en: Operation Settings
bs: Postavke operacija

en: Templates
bs: Šabloni

en: Templates Settings
bs: Postavke šablona

en: Enum Literals
bs: Literali nabrajanja

en: Enum Literals Settings
bs: Postavke literala nabrajanja

en: Entity Attributes
bs: Atributi entiteta

en: Entity Attributes Settings
bs: Postavke atributa entiteta

en: Entity Constraints
bs: Ograničenja entiteta

en: Entity Constraints Settings
bs: Postavke ograničenja entiteta

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
bs: Sadržaj

en: Contents Settings
bs: Postavke sadržaja

en: Associations
bs: Pridruženja

en: Class Associations
bs: Pridruženja klasa

[ctx: instance general settings page name]
en: General
bs: Opšte

en: new_class
bs: nova_klasa

en: Class Wizard
bs: Čarobnjak klase

en: New Class
bs: Nova klasa

en: Add general info about the new class.
bs: Dodaj opće informacije o novoj klasi.

en: Class Attributes
bs: Atributi klase

en: Add attributes to the new class.
bs: Dodaj atribute u novu klasu.

en: Class Operations
bs: Operacije klase

en: Add operations to the new class.
bs: Dodaj operacije u novu klasu.

en: Hide
bs: Sakrij

en: Show
bs: Prikaži

en: Hide Comment
bs: Sakrij komentar

en: Show Comment
bs: Prikaži komentar

en: Insert Code Block Before
bs: Ubacite odlomak kôda prije

en: Insert Code Block After
bs: Ubacite odlomak kôda poslije

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Paste
bs: Umetni

en: Cut
bs: Isijeci

en: Code Viewer - %1
bs: Preglednik kôda - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
bs: Prikaži skrivene blokove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
bs: <p align="center">ovdje ide ime komponente</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
bs: Prikaži tip bloka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
bs: Papir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
bs: Izabrano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
bs: <p align="right">UML blok objekta:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
bs: <p align="right">Skriveni blok:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
bs: <p align="right">Neizmenljiv tekst:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
bs: <p align="right">Urediv tekst:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
bs: Upravo ćete obrisati cio dijagram.
    Da li ste sigurni?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
bs: Da li ste sigurni da želite da obrišete dijagram %1?

en: Delete Diagram?
bs: Da li da obrišem dijagram?

en: &Delete
bs: &Obriši

en: The format that the images will be exported to
bs: Format u kojem će slike biti izvezene

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
bs: Eksportuj sve preglede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
bs: Osnovna mapa za snimanje slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
bs: &Mapa u kojoj se snimaju dijagrami:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
bs: Napravi u ciljnoj mapi istu strukturu stabla kakva se
    koristi u dokumentu za skladištenje prikaza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
bs: Svi pregledi se spašavaju u direktorijima u dokumentu. Ista struktura stabla koja je korištena u dokumentu za spremanje pregleda može biti kreirana u odabranom početnom direktoriju sa ovom opcijom.
    Samo direktoriji koje napravi korisnik se kreiraju u početnom direktoriju (Logički pregled, pregled upotrebljivosti itd. se ne kreiraju).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
bs: Koristi &mape

en: Find
bs: Pronađi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
bs: Prikaz stabla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
bs: &Tekući dijagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
bs: &Svi dijagrami

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
bs: Kategorija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
bs: Paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
bs: Operacija

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
bs: Atribut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
bs: Pretraži pojam:

[ctx: general settings]
en: General
bs: Opšte

en: Font Settings
bs: Postavke fonta

[ctx: widget style page]
en: Style
bs: Stil

en: Widget Style
bs: Stil grafičke kontrole

[ctx: style page name]
en: Style
bs: Stil

[ctx: role page name]
en: Roles
bs: Uloge

en: Role Settings
bs: Postavke uloge

en: Central Buffer
bs: Centralni bafer

en: Data Store
bs: Skladište podataka

[ctx: properties group title]
en: Properties
bs: Svojstva

en: Object Node type:
bs: Tip čvora objekta:

en: Object Node name:
bs: Naziv čvora objekta:

[ctx: enter state label]
en: State :
bs: Stanje:

en: &Central Buffer
bs: &Centralni bafer

en: &Data Store
bs: &Pohrana podataka

en: &Object Flow
bs: Tok &objekta

en: Destination File Already Exists
bs: Odredišna datoteka već postoji

en: &Overwrite
bs: &Prebriši

en: &Generate Similar File Name
bs: &Napravi slično ime datoteke

en: &Do Not Generate File
bs: Ne&moj da praviš datoteku

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
bs: Datoteka %1 već postoji u %2.
    
    Umbrello može da prebriše datoteku, napravi slično
    ime za datoteku ili da je uopše i ne napravi.

en: &Apply to all remaining files
bs: &Primijeni na sve preostale datoteke

en: Activities
bs: Aktivnosti

en: Move selected item to the top
bs: Pomjeri odabrani element na vrh

en: Move selected item up
bs: Pomjeri odabrani element gore

en: Move selected item down
bs: Pomjeri odabrani element dole

en: Move selected item to the bottom
bs: Pomjeri odabrani element na dno

en: New Activity...
bs: Nova aktivnost...

en: Delete
bs: Obriši

en: Rename
bs: Promijeni ime

[ctx: name of association widget]
en: Name:
bs: Naziv:

en: Stereotype
bs: Stereotip

en: Type:
bs: Tip:

en: Role A Properties
bs: Svojstva uloge „A“

en: Role B Properties
bs: Svojstva uloge „B“

en: Role A Changeability
bs: Promjenljivost uloge „A“

en: Role B Changeability
bs: Promjenljivost uloge „B“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
bs: Ime uloge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
bs: Višestrukost:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
bs: Izmjenjiv

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
bs: Zamrznut

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
bs: Samo dodavanje

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
bs: Izmjenjiv

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
bs: Zamrznut

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
bs: Samo dodavanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
bs: Generator izgleda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has build in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
bs: <p>Mogućnost automatskog raspoređivanja zavisi od generatora rasporeda koje pruža GraphViz paket, koji je normalno instaliran uz Umbrello koristeći paketski menadžer.</p>
    <p>Umbrello ima ugrađenu podršku za detekciju lokacije instalacije  za ove generatore rasporeda. Za slučaj kada ova ovisnost nije dostupna ili se ne uklapa, može se dati druga staza instalacije.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
bs: Automatsko otkrivanje generatora rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
bs: Izvršni put generatora:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
bs: Razno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
bs: <p>Tačkasti izvoz datoteke se obavlja izvoznim rasporedom.</p><p>
    
    Kada je ova opcija uključena, izvozni raspored se dodaje na listu dostupnih rasporeda dijagrama i omogućuje brzi pregled izvozne tačke.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
bs: Prikaži izgled izvoza u dijagramu kontekstnog izbornika

en: Reference:
bs: Referenca:

en: A&bstract class
bs: A&pstraktna klasa

en: A&bstract use case
bs: Slučaj korišćenja a&pstrakcije

[ctx: component is executable]
en: &Executable
bs: &Izvršno

en: Draw as actor
bs: Crtaj kao učesnika

en: Multiple instance
bs: Višestruki primjerak

en: Show destruction
bs: Prikaži razgrađivanje

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
bs: Ime koje ste odabrali
    već se koristi.
    Ime je resetovano.

en: Name is Not Unique
bs: Ime nije jedinstveno

en: N&ew Attribute...
bs: N&ovi atribut...

en: N&ew Operation...
bs: N&ova operacija...

en: N&ew Template...
bs: N&ovi šablon...

en: N&ew Enum Literal...
bs: N&ovi literal nabrajanja...

en: N&ew Entity Attribute...
bs: N&ov atribut entiteta...

en: Constraints
bs: Ograničenja

en: N&ew Constraint...
bs: N&ovo ograničenje...

en: &Properties
bs: &Svojstva

en: Comment
bs: Komentar

en: Source Code
bs: Izvorni kôd

en: &Documentation
bs: &Dokumentacija

en: Operatio&ns
bs: O&peracije

en: &Visibility
bs: &Vidljivost

en: O&peration signature
bs: Potpis o&peracije

en: Pac&kage
bs: Pa&ket

en: Att&ributes
bs: At&ributi

en: Attr&ibute signature
bs: Potpis atr&ibuta

en: &Public Only
bs: &Samo javno

en: Draw as circle
bs: Crtaj kao krug

en: &Attribute associations
bs: &Povezanosti osobina

en: Starting Scope
bs: Početni opseg

en: Default attribute scope:
bs: Podrazumijevani opseg atributa:

en: Default operation scope:
bs: Podrazumijevani opseg operacije:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++- Import
bs: C++- uvoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
bs: Za svaku uvezenu datoteku stvori artefakt u prikazu komponente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
bs: Razriješi ovisnosti (smanjuje brzinu uvoza)

en: Unique Constraint...
bs: Ograničenje na jedinstvenost ...

en: Primary Key Constraint...
bs: Ograničenje primarnog ključa...

en: Foreign Key Constraint...
bs: Ograničenje vanjskog ključa...

en: Check Constraint...
bs: Ograničenje provjerom ...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
bs: <p align="center">Nema dostupnih opcija.</p>

en: &Diagrams
bs: &Dijagrami

en: &Select diagrams
bs: &Odaberi dijagram

en: &Type of diagram
bs: &Tip dijagrama

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
bs: Izbor

en: No diagrams selected.
bs: Nema odabranih dijagrama.

en: The name you have entered is invalid.
bs: Ime koje ste unijeli nije ispravno.

en: Invalid Name
bs: Neispravno ime

en: The name you have entered is not unique.
bs: Ime koje ste unijeli nije jedinstveno.

en: Name Not Unique
bs: Ime nije jedinstveno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
bs: Svojstva dijagrama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
bs: Uveličavanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
bs: Prikaži &mrežu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
bs: &Uklapaj uz mrežu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
bs: Postavlja veličinu komponente tako da ona bude umnožak razmaka u mreži.
    Ako je uključena opcija „uklapaj uz mrežu“ komponenta će uvijek biti poravnata sa mrežom na sve četiri strane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
bs: Veličina komponente uklapanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
bs: Razmak u mreži:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
bs: Sekvenca za automatsko uvećanje

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
bs: Razno

en: Enable undo
bs: Uključi opozivanje

en: Use tabbed diagrams
bs: Koristi dijagrame sa jezičcima

en: Use new C++/Java/Ruby generators
bs: Koristite nove C++/Java/Ruby generatore

en: Turn on footer and page numbers when printing
bs: Uključi footer i brojeve stranica pri printanju

en: Autosave
bs: Automatsko snimanje

en: E&nable autosave
bs: &Uključi automatsko snimanje

en: Select auto-save time interval (mins):
bs: Odaberite period automatskog snimanja (u minutama):

en: Set autosave suffix:
bs: Postavite sufiks automatskog snimanja:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
bs: <qt><p>Datoteka automatskog spašavanja će biti snimljena u ~/autosave.xmi ako se automatsko spašavanje desi prije nego ste ručno snimili datoteku.</p><p>Ako ste je već snimili, datoteka automatskog spašavanja će biti snimljena u istom direktoriju kao vaša datoteka i biće identično imenovana, sa specificiranim sufiksom.</p><p>Ako je sufiks jednak sufiksu spašene datoteke, automatsko spašavanje će vašu datoteku prebrisati automatski.</p></qt>

en: Startup
bs: Pokretanje

en: &Load last project
bs: &Učitaj posljednji projekat

en: Start new project with:
bs: Počni novi projekat:

en: Default Language :
bs: Podrazumijevani jezik:

en: Contained Items
bs: Sadržane stavke

en: Select Operation
bs: Odaberite operaciju

en: Sequence number:
bs: Broj sekvence:

en: Auto increment:
bs: Automatsko uvećanje:

en: Class operation:
bs: Operacija klase:

en: New Operation...
bs: Nova operacija...

en: Custom operation:
bs: Posebna operacija:

en: Use angular association lines
bs: Koristi uglovne linije pridruživanja

[ctx: color group box]
en: Color
bs: Boja

en: &Use fill color
bs: &Koristi boju za popunjavanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
bs: Svojstva uloge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
bs: Vidljivost uloge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
bs: Primjena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
bs: Izmenljivost uloge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
bs: Izmjenjivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
bs: Zamrznuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
bs: Samo dodavanje

[ctx: title of color group]
en: Color
bs: Boja

[ctx: text color]
en: &Text:
bs: &Tekst:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
bs: &Zadani

[ctx: line color]
en: &Line:
bs: &Linija:

[ctx: default line color button]
en: &Default
bs: &Podrazumijevano

en: &Fill:
bs: &Popunjavanje:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
bs: P&odrazumijevano

en: &Use fill
bs: &Koristi popunjavanje

[ctx: background color]
en: &Background:
bs: Po&zadina:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
bs: Uo&bičajena

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
bs: &Tačkasta mreža:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
bs: Pordr&azumijevano

[ctx: title of width group]
en: Width
bs: Širina

[ctx: line width]
en: Line &width:
bs: Širina &linije:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
bs: &Zadani

en: Parameter Properties
bs: Svojstva parametra

[ctx: property name]
en: &Name:
bs: &Ime:

en: Passing Direction
bs: Pravac prolaska

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
bs: „in“ je parametar samo za čitanje, „out“ je parametar samo za upisivanje, a „inout“ je parametar i za čitanje i za upisivanje.

en: You have entered an invalid parameter name.
bs: Unijeli ste neispravno ime za parametar.

en: Parameter Name Invalid
bs: Neispravno ime parametra

en: Umbrello Setup
bs: Podešavanje Umbrello-a

en: User Interface
bs: Korisnički interfejs

en: User Interface Settings
bs: Postavke korisničkog interfejsa

[ctx: general settings page]
en: General
bs: Opšte

[ctx: class settings page]
en: Class
bs: Klasa

en: Class Settings
bs: Postavke klase

en: Code Importer
bs: Uvoženje koda

en: Code Import Settings
bs: Postavke uvoženja koda

en: Code Generation
bs: Generisanje kôda

en: Code Generation Settings
bs: Postavke generisanja kôda

en: Code Viewer
bs: Prikazivač koda

en: Code Viewer Settings
bs: Postavke prikazivača kôda

en: Auto Layout
bs: Automatski izgled

en: Auto Layout Settings
bs: Postavke automatskog izgleda

en: Search
bs: Pretraži

[ctx: general page]
en: General
bs: Opšte

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
bs: Inicijalno stanje

[ctx: state in statechart]
en: State
bs: Stanje

[ctx: end state in statechart]
en: End state
bs: Krajnje stanje

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
bs: Podijeli

[ctx: join state in statechart]
en: Join
bs: Spoji

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
bs: Sastav

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
bs: Daljna historija

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
bs: Plitka Historija

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
bs: Izbor

en: State type:
bs: Tip stanja:

en: State name:
bs: Ime stanja:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
bs: &Ime:

en: Attribute Properties
bs: Svojstva atributa

en: &Initial value:
bs: &Početna vrijednost:

en: You have entered an invalid attribute name.
bs: Unijeli ste neispravno ime atributa.

en: Attribute Name Invalid
bs: Neispravno ime atributa

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
bs: Ime koje ste odabrali za atribut već se koristi u ovoj operaciji.

en: Attribute Name Not Unique
bs: Ime atributa nije jedinstveno

en: Check Constraint Properties
bs: Provjerite svojstva ograničenja

[ctx: name label]
en: Name
bs: Naziv

en: Check Condition :
bs: Provjerite stanje:

en: Entity Attribute Properties
bs: Svojstva atributa entiteta

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
bs: &Ime:

en: &Auto increment
bs: &Automatsko uvećanje

en: Attributes:
bs: Atributi:

en: Indexing
bs: Indeksiranje

en: You have entered an invalid entity attribute name.
bs: Unijeli ste neispravno ime atributa entiteta.

en: Entity Attribute Name Invalid
bs: Neispravno ime atributa entiteta

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
bs: Ime koje ste odabrali za atribut entiteta već se koristi u ovoj operaciji.

en: Entity Attribute Name Not Unique
bs: Ime atributa entiteta nije jedinstveno

en: All Supported Files
bs: Sve podržane datoteke

en: Foreign Key Setup
bs: Podešavanje vanjskog klju;a

[ctx: general page title]
en: General
bs: Opšte

[ctx: general group title]
en: General
bs: Opšte

[ctx: label for entering name]
en: Name
bs: Ime

en: Referenced Entity
bs: Referenciran entitet

en: Actions
bs: Akcije

en: On Update
bs: Pri ažuriranju

en: On Delete
bs: Pri brisanju

en: No Action
bs: Bez akcije

en: Restrict
bs: Ograniči

en: Cascade
bs: Kaskadno

en: Set Null
bs: Postavi Null

en: Set Default
bs: Postavi podrazumijevano

en: Columns
bs: Kolone

[ctx: column header local]
en: Local
bs: Lokalno

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
bs: Referencirano

en: Local Column
bs: Lokalna kolona

en: Referenced Column
bs: Referencirana kolona

en: &Add
bs: &Dodaj

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
bs: Pokušavate izmijeniti referencirani entitet ovog ograničenja vanjskog ključa. Bilo kakva nepotvrđena izmijena u mapiranjima između lokalnih i referenciranih entiteta će biti izgubljena. Da li ste sigurni da želite nastaviti?

en: Operation Properties
bs: Svojstva operacija

[ctx: operation name]
en: &Name:
bs: &Ime:

en: Parameters
bs: Parametri

en: Ne&w Parameter...
bs: No&vi parametar...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
bs: Ime koje ste odabrali za parametar
    već se koristi u ovoj operaciji.

en: Parameter Name Not Unique
bs: Ime parametra nije jedinstveno

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
bs: Ime koje ste odabrali za parametar već se koristi u ovoj operaciji.

en: You have entered an invalid operation name.
bs: Unijeli ste neispravno ime operacije.

en: Operation Name Invalid
bs: Neispravno ime operacije

en: An operation with that signature already exists in %1.
bs: Operacija sa takvim potpisom već postoji u %1.

en: Choose a different name or parameter list.
bs: Izaberite drugačije ime ili parametarsku listu.

en: Template Properties
bs: Svojstva šablona

[ctx: template name]
en: &Name:
bs: &Ime:

en: You have entered an invalid template name.
bs: Unijeli ste neispravno ime za šablon.

en: Template Name Invalid
bs: Neispravno ime za šablon

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
bs: Ime koje ste odabrali za parametar šablona već se koristi u ovoj operaciji.

en: Template Name Not Unique
bs: Ime šablona nije jedinstveno

en: Unique Constraint Properties
bs: Svojstva jedinstvenog ograničenja

en: Attribute Details
bs: Detalji o oatributu

en: You have entered an invalid constraint name.
bs: Unijeli ste neispravno ime za ograničenje.

en: Constraint Name Invalid
bs: Ime ograničenja neispravno

[ctx: classes display options page]
en: Display
bs: Prikaz

en: Classes Display Options
bs: Opcije za prikaz klasa

[ctx: diagram style page]
en: Style
bs: Stil

en: Diagram Style
bs: Stil dijagrama

en: &Image type:
bs: &Tip slike:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

en: &Library
bs: &Biblioteka

en: &Table
bs: &Tabela

[ctx: draw as default]
en: &Default
bs: &Podrazumijevano

en: Draw As
bs: Crtaj kao

en: &Type:
bs: &Tip:

en: Package path:
bs: Putanja do paketa:

en: Stereotype &name:
bs: Ime &stereotipa:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
bs: J&avno

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
bs: Zaš&tićeno

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
bs: P&rivatno

en: Imple&mentation
bs: Pri&mjena

en: Visibility
bs: Vidljivost

[ctx: scope for A is public]
en: Public
bs: Javni

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
bs: Zaštićeno

[ctx: scope for A is private]
en: Private
bs: Privatni

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
bs: Implementacija

en: Role A Visibility
bs: Vidljivost uloge „A“

[ctx: scope for B is public]
en: Public
bs: Javno

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
bs: Zaštićeno

[ctx: scope for B is private]
en: Private
bs: Privatno

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
bs: Implementacija

en: Role B Visibility
bs: Vidljivost uloge „B“

en: Exporting to XHTML...
bs: Eksportovanje u XHTML...

en: Exporting all views...
bs: Izvozim sve prikaze...

en: Some errors happened when exporting the images:
bs: Došlo je do nekih grešaka pri izvozu slika:

en: Generating Docbook...
bs: Generisanje Docbook...

en: Docbook Generation Complete...
bs: Docbook generisanje završeno...

en: Docbook Generation Failed...
bs: Docbook generisanje nije uspjelo...

en: Exporting to DocBook...
bs: Eksportovanje u DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
bs: Umbrello-ov generator autonomnog koda

en: Umbrello UML Modeller Authors
bs: Autori Umbrello-a, UML modelara

en: File to transform
bs: Datoteka  za transformisanje

en: The XSLT file to use
bs: XSLT datoteka koju treba upotrijebiti

en: Generating XHTML...
bs: Generisanje XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
bs: XHTML generisanje završeno...

en: Copying CSS...
bs: Kopiranje CSS...

en: Finished Copying CSS...
bs: Završeno kopiranje CSS...

en: Failed Copying CSS...
bs: Kopiranje CSS nije uspjelo...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
bs: Oznaka da li je dokumentacija izmijenjena. Pritisnite lijevu tipku miša da primijenite izmijenjeni sadržaj.

en: Documentation type
bs: Tip dokumentacije:

en: Apply layout
bs: Primjeni raspored

en: Umbrello UML Modeller
bs: Umbrello, UML modelar

en: File to open
bs: Datoteka  za otvaranje

en: export diagrams to extension and exit
bs: izvezi dijagrame u nastavak i izađi

en: list available export extensions
bs: izlistaj dostupne eksport ekstenzije

en: the local directory to save the exported diagrams in
bs: lokalna mapa u koju se snimaju izvezeni dijagrami

en: the directory of the file
bs: direktorij datoteke

en: import files
bs: uvezi direktorije

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
bs: drži u ciljnom direktoriju strukturu stabla koja se koristi za skladištenje prikaza u dokumentu

en: Delete Anchor
bs: Obriši sidro

en: Add Point
bs: Dodaj tačku

en: Delete Point
bs: Obriši tačku

en: Change Association Name...
bs: Promijeni ime pridruživanja...

en: Change Role A Name...
bs: Promijeni ime uloge A...

en: Change Role B Name...
bs: Promijeni ime uloge B...

en: Select Operation...
bs: Odaberi operaciju...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
bs: Raspored

en: Polyline
bs: Višestruka linija

en: Direct
bs: Usmjeriti

en: Spline
bs: Linija

en: Orthogonal
bs: Ortogonalno

en: New Template...
bs: Novi šablon...

en: Activity...
bs: Aktivnost...

en: Activity Transition
bs: Prijelaz aktivnosti

en: Actor
bs: Učesnik

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
bs: Artifakt

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
bs: Promijeni font...

en: Choice
bs: Izbor

[ctx: new class menu item]
en: Class...
bs: Klasa...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
bs: Dupliciraj

en: Collapse All
bs: Sažmi sve

en: Component
bs: Komponenta

en: Folder
bs: Mapa

en: Datatype...
bs: Tip podataka...

en: Deep History
bs: Daleka istorija

en: End Activity
bs: Završna aktivnost

en: End State
bs: Završno stanje

en: Entity
bs: Entitet

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
bs: Atribut entiteta...

en: Enum...
bs: Nabrajanje...

en: Enum Literal...
bs: Literal nabrajanja...

en: Expand All
bs: Raširi sve

en: Export as Picture...
bs: Izvezi kao sliku...

en: Externalize Folder...
bs: Učini mapu spoljnom...

en: Fill Color...
bs: Boja popunjavanja...

en: Final Activity
bs: Završna aktivnost

en: Flip Horizontal
bs: Prevrni vodoravno

en: Flip Vertical
bs: Prevrni uspravno

en: Text Line...
bs: Linija teksta...

en: Fork
bs: Podijeli

en: Import File(s)...
bs: Uvezi datoteke...

en: Initial Activity
bs: Početna aktivnost

en: Initial State
bs: Početno stanje

en: New Attribute...
bs: Novi atribut...

en: Internalize Folder
bs: Učini mapu unutarnjom

en: Junction
bs: Sastav

en: Line Color...
bs: Boja linije...

en: Asynchronous Message
bs: Asinhrona poruka

en: Found Message
bs: Pronađena poruka

en: Lost Message
bs: Izgubljena poruka

en: Synchronous Message
bs: Sinhrona poruka

en: New Entity Attribute...
bs: Novi atribut entiteta...

en: New Literal...
bs: Novi literal...

en: New Parameter...
bs: Novi parametar...

en: Node
bs: Čvor

en: Object...
bs: Objekat...

en: Object Node
bs: Čvor objekta

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
bs: Paket...

en: Redo
bs: Vrati

en: Region
bs: Oblast

en: Rename...
bs: Preimenuj...

en: Rename Object...
bs: Preimenuj objekat...

en: Reset Label Positions
bs: Resetuj pozicije oznaka

en: Resize
bs: Promijeni veličinu

en: Shallow History
bs: Bliska istorija

[ctx: add new state]
en: State...
bs: Stanje...

en: Join
bs: Pridruži se

en: Subsystem
bs: Podsistem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
bs: Šablon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
bs: Poništi

en: Use Case
bs: Slučaj upotrebe

[ctx: new container menu]
en: New
bs: Novi

[ctx: new sub menu]
en: New
bs: Novi

en: Disjoint(Specialisation)
bs: Razjedinjavanje(Specijalizacija)

en: Overlapping(Specialisation)
bs: Preklapanje(Specijalizacija)

en: Union
bs: Unija

en: Change into Class
bs: Pretvori u klasu

en: Change into Package
bs: Promijeni u paket

en: Clear Diagram
bs: Očisti dijagram

en: Snap to Grid
bs: Uklapaj uz mrežu

en: Show Grid
bs: Prikaži mrežu

en: Show Documentation Indicator
bs: Pokaži Dokumentacijski Pokazivač

en: apply '%1'
bs: primijeniti '%1'

en: Public Only
bs: Samo javno

en: Operation Signature
bs: Potpis operacije

en: Attribute Signature
bs: Potpis atributa

en: Show Signatures
bs: Prikaži potpise

en: Hide Signatures
bs: Sakrij potpise

en: Hide Non-public members
bs: Sakrij privatne članove

en: Show Non-public members
bs: Prikaži ne-javne članove

en: Packages
bs: Paketi

en: Stereotypes
bs: Stereotipovi

en: Refactor
bs: Refaktoriši

en: View Code
bs: Prikaži kôd

en: Change into Interface
bs: Pretvori u interfejs

en: Draw as Circle
bs: Crtaj kao krug

en: Rename Class...
bs: Preimenuj klasu...

en: Name as Tooltip
bs: Imenuj kao Tooltip

en: Move Up
bs: Pomjeri gore

en: Move Down
bs: Pomjeri dolje

[ctx: clear note]
en: Clear
bs: Očisti

en: Change Text...
bs: Izmijeni tekst...

en: Change State Name...
bs: Promijeni ime stanja...

en: Change Activity Name...
bs: Promijeni ime aktivnosti...

en: Change Object Node Name...
bs: Izmijenite naziv čvora objekta...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
bs: Očisti

en: Add Interaction Operand
bs: Dodaj operator interakcije

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
bs: Očisti

en: Change Multiplicity...
bs: Promijeni višestrukost...

en: Change Name
bs: Promijeni ime

[ctx: color menu]
en: Color
bs: Boja

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
bs: Koristi boju popunjavanja

en: No Fill Color
bs: Nema boje za popunjavanje

[ctx: align menu]
en: Align
bs: Poravnanje

en: Align Right
bs: Poravnaj desno

en: Align Left
bs: Poravnaj lijevo

en: Align Top
bs: Poravnaj na vrhu

en: Align Bottom
bs: Poravnaj na dnu

en: Align Vertical Middle
bs: Poravnaj uspravno u sredini

en: Align Horizontal Middle
bs: Poravnaj vodoravno u sredini

en: Align Vertical Distribute
bs: Poravnaj uspravno raspoređeno

en: Align Horizontal Distribute
bs: Poravnaj vodoravno raspoređeno

en: new_actor
bs: novi_učesnik

en: new_artifact
bs: novi_artifakt

en: new_association
bs: novo_pridruzenje

en: new_attribute
bs: novi_atribut

en: new_category
bs: nova_kategorija

en: new_component
bs: nova_komponenta

en: new_datatype
bs: novi_tip_podataka

en: new_entity
bs: novi_entitet

en: new_enum
bs: novo_nabrajanje

en: new_folder
bs: nova_mapa

en: new_interface
bs: novi_interfejs

en: new_node
bs: novi_čvor

en: new_operation
bs: nova_operacija

en: new_package
bs: novi_paket

en: new_port
bs: novi_port

en: new_template
bs: novi_sablon

en: new_object
bs: novi_objekat

en: OK
bs: U redu

[ctx: parse status]
en: Empty
bs: Prazno

en: Malformed argument
bs: Loše formiran argument

en: Unknown argument type
bs: Nepoznat tip argumenta

en: Illegal method name
bs: Nedozvoljeno ime metoda

en: Unknown return type
bs: Nepoznat povratni tip

en: Unspecified error
bs: Neodređena greška

en: Name
bs: Ime

en: That is an invalid name.
bs: To ime nije ispravno.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
bs: Ovo je rezervisana ključna riječ za jezik podešenog generatora kôda.

en: Reserved Keyword
bs: Rezervisana ključna riječ

en: That name is already being used.
bs: To ime se već koristi.

en: Not a Unique Name
bs: Nije jedinstveno ime

en: Add Base Class
bs: Dodaj baznu klasu

en: Add Derived Class
bs: Dodaj izvedenu klasu

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
bs: Dodaj operaciju

en: Add Attribute
bs: Dodaj atribut

en: Add Base Interface
bs: Dodaj bazni interfejs

en: Add Derived Interface
bs: Dodaj izvedeni interfejs

en: Base Classifiers
bs: Bazni klasifikatori

en: Derived Classifiers
bs: Izvedeni klasifikatori

en: An attribute with that name already exists in %1.
bs: Atribut s tim imenom već postoji u %1.

en: Choose a different name.
bs: Izaberite drugačije ime.

en: Incorrect use of associations.
bs: Neispravno korištenje pridruživanja.

en: Association Error
bs: Greška pridruživanja

en: Enter Activity Name
bs: Unesite ime za aktivnost

en: new activity
bs: nova aktivnost

en: Enter the name of the new activity:
bs: Unesite ime za novu aktivnost:

en: Enter Signal Name
bs: Unesite naziv signala

en: Enter Signal
bs: Unesite signal

en: new Signal
bs: novi signal

en: Enter Time Event Name
bs: Unesite naziv vremenskog događaja

en: Enter Time Event
bs: Unesite vremenski događaj

en: new time event
bs: novi vremenski događaj

en: Enter Combined Fragment Name
bs: Unesite naziv kombiniranog fragmenta

en: Enter the Combined Fragment
bs: Unesite kombinirani fragment

en: new Combined Fragment
bs: novi kombinirani fragment

en: Enter State Name
bs: Unesite ime stanja

en: new state
bs: novo stanje

en: Enter the name of the new state:
bs: Unesite ime novog stanja:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
bs: Geometrija

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
bs: Mime tip slike

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
bs: Mime tip slika

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
bs: Podrška za poništavanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
bs: Poništavanje je omogućeno kada je ovo tačno

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
bs: Dijagrami u karticama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
bs: Uključuje/Isključuje kartični prikaz dijagrama u području pregledavanja

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
bs: Generator novog koda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
bs: Uključuje/isključuje podršku za generator novog koda

note: i18n: ectx: label, entry (angularlines), group (General Options)
en: Angular Lines
bs: Ugaone linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (angularlines), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for Angular Lines in diagrams
bs: Uključuje/Isključuje podršku za ugaone linije u dijagramima

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
bs: Štampanje podnožja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
bs: Uključuje/Isključuje podršku za printanje footera

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
bs: Automatsko snimanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
bs: Uključuje/Isključuje automatsko snimanje u jednakim intervalima

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
bs: Vrijeme automatskog snimanja ( Staro )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
bs: Vremenski Interval Automatskog Snimanja ( Stari )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
bs: Sufiks automatskog snimanja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
bs: Sufiks za datoteku automatskog snimanja

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
bs: Učitaj posljednji

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
bs: Uključivanje/Isključivanje učitavanja zadnje otvorene datoteke

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
bs: Dijagram koji treba učitati pri pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
bs: Dijagram koji treba učitati pri pokretanju

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
bs: Podrazumijevani jezik pri pokretanju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
bs: Jezik s kojim se Umbrello podrazumijevano pokreće

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
bs: Koristi UML-2.x notaciju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
bs: Odobrava/Ne odobrava UML2 notaciju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
bs: Uključiti/Isključiti upotrebu popune boje

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
bs: Boja popune

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
bs: Boja popune koja će biti korištena

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
bs: Boja linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
bs: Boja linija

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
bs: Širina linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
bs: Širina linije

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
bs: Boja teksta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
bs: Boja teksta

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
bs: Prikaži Doc prozor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
bs: Uključuje/Isključuje prikaz doc prozora

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
bs: Font koji će biti korišten

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
bs: Boja pozadine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
bs: Boja pozadine dijagrama

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
bs: Boja tačkaste mreže

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
bs: Boja tačaka u mreži

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
bs: Prikaži vidljivost

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
bs: Prikaži vidljivost osobina ( npr: privatna, javna, zaštićena)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
bs: Prikaži atribute

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
bs: Prikaži atribute klase

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
bs: Prikaži operacije

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
bs: Prikaži paket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
bs: Uključi/Isključi prikazivanje paketa

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
bs: Prikaži stereotipe

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
bs: Prikaži poveznice atributa

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
bs: Prikaži samo javne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
bs: Uključuje/Isključuje prikaz javnih atributa/metoda

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
bs: Prikaži potpis atributa

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
bs: Prikaži potpis operacije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
bs: Prikaži potpis operacije

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
bs: Podrazumijevani djelokrug atributa

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
bs: Podrazumijevani opseg operacija

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
bs: Visina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
bs: Visina preglednika kôda

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
bs: Širina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
bs: Širina preglednika kôda

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
bs: Prikaži skrivene blokove

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
bs: Istakni blokove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
bs: Uključuje/Isključuje isticanje blokova

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
bs: Font koji će biti korišten u pregledniku kôda

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
bs: Boja papira

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
bs: Boja papira

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
bs: Boja fonta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
bs: Boja fonta

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
bs: Odabrana boja

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
bs: Uredi boju bloka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
bs: Boja uređenog bloka

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
bs: Boja nepromjenjivog bloka

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
bs: Boja UML objekta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
bs: Boja UML objekta

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
bs: Sakrivena boja

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
bs: Kreiraj artefakt za uvezene datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
bs: Kreiraj artefakt u komponentnom pogledu za svaku uvezenu datoteku

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
bs: Razrješi ovisnosti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
bs: Razriješi zavisnosti pri uvozu datoteka

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
bs: Automatski generiši prazne konstruktore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generiranje praznih konstruktora

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
bs: Stil komentara

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
bs: Postavlja stil komentara za upotrebu

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
bs: Podrazumijevani okvir pridruživanja polja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
bs: Postavlja podrazumijevani okvir pridruživanja polja

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
bs: Podrazumijevani okvir pristupa atributu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
bs: Postavlja podrazumijevani okvir pristupa atributu

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
bs: Prisili dokumentiranje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
bs: Uključuje/Isključuje opširnu dokumentaciju

note: i18n: ectx: label, entry (forceSections), group (Code Generation)
en: Force Section Documentation
bs: Prisili dokumentaciju odlomka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceSections), group (Code Generation)
en: Enables/Disables verbose section documentation
bs: Uključuje/Isključuje preopširnu dokumentaciju odlomka

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
bs: Direktorij zaglavlja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
bs: Putanja u kojoj su spremljena zaglavlja

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
bs: Uključi zaglavlja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
bs: Omogućuje/Onemogućuje uključivanje zaglavlja

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
bs: Veličina uvlačenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
bs: Veličina uvlačenja

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
bs: Vrsta uvlačenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
bs: Vrsta uvlačenja

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
bs: Tip završetka linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
bs: Tip završetka linije ( ili tip nove linije )

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
bs: Pravila imenovanja modifikatora

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
bs: Izlazni direktorij

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
bs: Direktorij u koji mora biti pohranjen kôd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
bs: Pravila koja se prate prilikom konflikta sa imenima

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
bs: Automatski generiši pristupe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pristupa

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
bs: Umetnuti pristupi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
bs: Uključuje/Isključuje umetnute pristupe

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
bs: Umetnute operacije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
bs: Uključuje/Isključuje umetnute operacije

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
bs: Paket je prostor za imenovanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
bs: Uključuje/Isključuje tretiranje paketa kao imenskog prostora

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
bs: Javni pristupne tačke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
bs: Uključuje/Isključuje javne pristupe

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
bs: Ime string klase

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
bs: Ime string klase

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
bs: Uključi ime String klase

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
bs: Ime string klase koja će biti uključena

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
bs: Uključivanje string-a je globalno

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
bs: Uključuje/Isključuje globalno uključivanje string-a

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
bs: Ime vektor klase

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
bs: Ime vektor klase

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
bs: Naziv uključene vektor klase

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
bs: Naziv vektor klase koja će biti uključena

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
bs: Uključivanje vektora je globalno

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
bs: Omogući / onemogući globalno uključivanje klase vektor

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
bs: Virtualni destruktori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
bs: Uključuje/Isključuje virtualne destruktore

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
bs: Tagovi dokumentacije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
bs: Tag korišten za generisanje doxygen dokumentacije (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
bs: Automatsko generisanje pristupa atributima ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pristupa atributima ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
bs: Automatsko generisanje Assoc pristupa ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pristupa pridružitelja ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
bs: Napravi ANT dokument (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
bs: Uključuje/Isključuje pravljenje ANT dokumenta (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
bs: Automatski generiši pristupe atributima (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pristupa atributima (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
bs: Automatsko generisanje Assoc pristupa (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje udruženih pristupa (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
bs: Napravi ANT dokument (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
bs: Uključuje/Isključuje pravljenje ANT dokumenata (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
bs: Automatski generiši pristupe atributima (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pristupa atributima (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
bs: Automatski generiši Assoc pristupe (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
bs: Uključuje/Isključuje automatsko generisanje pridruženih prikaza (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
bs: Automatski Dot put

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
bs: odrediti automatski putanju izvršne tačke

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
bs: Put tačke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
bs: postavi put na izvršnu tačku (opcionalno)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
bs: Prikaži izgled izvoza

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
bs: prikaži izgled izvoza

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
bs: &Dijagram

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
bs: &Novi

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
bs: Pr&ikaži

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
bs: &Uvećaj

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
bs: &Poravnaj

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
bs: &Kôd

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

en: &Export model to DocBook
bs: &Izvezi model u DocBook

en: &Export model to XHTML
bs: &Izvezi model u XHTML

en: &New Class Wizard...
bs: &Čarobnjak za novu klasu...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
bs: &Dodaj podrazumijevane tipove podataka za aktivan jezik

en: Code &Importing Wizard...
bs: Čarobnjak za &Uvoz koda.

en: &Code Generation Wizard...
bs: Čarobnjak za generisanje &kôda...

en: &Generate All Code
bs: &Generiši sav kôd

en: Creates a new document
bs: Pravi novi dokument

en: Opens an existing document
bs: Otvara postojeći dokument

en: Opens a recently used file
bs: Otvara skoro korištenu datoteku

en: Saves the document
bs: Snima dokument

en: Saves the document as...
bs: Snima dokument kao...

en: Closes the document
bs: Zatvara dokument

en: Prints out the document
bs: Štampa dokument

en: Print Preview of the document
bs: Pregled prije štampe dokumenta

en: Quits the application
bs: Izlazi iz programa

en: Exports the model to the docbook format
bs: Izvozi model u formatu DocBook-a

en: Exports the model to the XHTML format
bs: Izvozi model u formatu XHTML-a

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
bs: Isijeca izabranu sekciju i stavlja je u clipboard

en: Copies the selected section to the clipboard
bs: Kopira trenutni izbor u clipboard

en: Pastes the contents of the clipboard
bs: Umeće sadržaj međuspremnika

en: Set the default program preferences
bs: Postavlja podrazumijevana podešavanja programa

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
bs: Obriši &označeno

en: &Class Diagram...
bs: Dijagram &klase...

en: &Sequence Diagram...
bs: Dijagram &sekvence...

en: &Use Case Diagram...
bs: &Dijagram slučaja upotrebe...

en: S&tate Diagram...
bs: Dijagram s&tanja...

en: &Activity Diagram...
bs: Dijagram &aktivnosti...

en: Co&mponent Diagram...
bs: Dijagram &komponente...

en: &Deployment Diagram...
bs: Dijagram &razvijanja...

en: &Entity Relationship Diagram...
bs: Dijagram odnosa &među entitetima...

en: &Tree View
bs: &Stablo-prikaz

en: &Debugging
bs: &Otklanjanje grešaka

en: &Logging
bs: &Logovanje

en: &Command history
bs: Historijat ko&mandi

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QLatin1String("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
bs: Pogled &ptičije perspektive

en: &Clear Diagram
bs: &Očisti dijagram

en: &Snap to Grid
bs: &Uklapaj uz mrežu

en: S&how Grid
bs: P&rikaži mrežu

en: &Delete Diagram
bs: &Obriši dijagram

en: &Export as Picture...
bs: Izv&ezi kao sliku...

en: Z&oom to 100%
bs: &Zumiraj na 100%

en: &Move Tab Left
bs: Pomjeri karticu u&lijevo

en: &Move Tab Right
bs: Pomjeri karticu u&desno

en: Select Diagram on Left
bs: Odaberi dijagram lijevo

en: Select Diagram on Right
bs: Odaberi dijagram desno

[ctx: init status bar]
en: Ready
bs: Spreman

en: Fit
bs: Uklopi

en: Diagram Toolbar
bs: Traka alata za dijagrame

en: Doc&umentation
bs: Dok&umentacija

en: Co&mmand history
bs: Historijat ko&mandi

en: &Debug
bs: &Ukloni greške

en: Opening file...
bs: Otvaram datoteku...

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: Creating new document...
bs: Pravim novi dokument...

en: Open File
bs: Otvori datoteku

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
bs: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.mdl *.zargo|Svi podržani fajlovi(*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)

en: Saving file...
bs: Snimam datoteku...

en: Saving file with a new filename...
bs: Snimam datoteku pod novim imenom...

en: Save As
bs: Snimi kao

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
bs: Datoteka %1 postoji.
    Želite li da ga prebrišete?

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Overwrite
bs: Prebriši

en: Closing file...
bs: Zatvaram datoteku...

en: No search term entered
bs: Nije ukucan pojam za pretragu

en: '%1': %2 found
bs: '%1': %2 pronađen

en: Print Preview...
bs: Pregled za štampu...

en: Printing...
bs: Štampam...

en: Print %1
bs: Štampaj %1

en: Exiting...
bs: Izlazim...

en: Cutting selection...
bs: Isijecam izbor...

en: Copying selection to clipboard...
bs: Kopiram izbor u clipboard...

en: Inserting clipboard contents...
bs: Umećem sadržaj clipboard-a...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
bs: Umbrello nije mogao da umetne sadržaj međuspremnika. Objekti u međuspremniku su možda pogrešnog tipa da bi se ovdje umetnuli.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
bs: Spreman.

en: Cannot view code until you generate some first.
bs: Ne mogu da prikažem kôd dok ga ne generišite.

en: Cannot View Code
bs: Ne mogu da prikažem kôd

en: Cannot view code from simple code writer.
bs: Ne mogu da prikažem kôd iz prostog pisača kôda.

en: Select file(s) to import:
bs: Označi fajl(ove) za uvoz:

en: Select directory to import:
bs: Selektuj popis datoteka za uvoz:

en: XHTML Generation failed .
bs: Generisanje XHTML nije uspjelo.

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
bs: Operacija sa istim imenom i potpisom već postoji. Nemožete je dodati ponovo.

en: Load Error
bs: Greška pri učitavanju

en: The folderfile %1 does not exist.
bs: Datoteka mape %1 ne postoji.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
bs: Datoteka mape %1 se ne može otvoriti.

en: new_parameter
bs: novi_parametar

[ctx: object name]
en: Name
bs: Ime

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
bs: Objekat pod nazivom %1
    već postoji u paketu %2.
    Molimo unesite novi naziv:

en: new_literal
bs: novi_literal

en: new_field
bs: novo_polje

en: Actor &name:
bs: Ime &učesnika:

en: Artifact &name:
bs: Ime &artifakta:

en: Class &name:
bs: Ime &klase:

en: Component &name:
bs: Ime &komponente:

en: Datatype &name:
bs: Ime tipa po&datka:

en: Entity &name:
bs: I&me entiteta:

en: Enum &name:
bs: I&me nabrajanja:

en: Folder &name:
bs: Ime direktorija:

en: Interface &name:
bs: Ime i&nterfejsa:

en: Node &name:
bs: &Ime čvora:

en: Package &name:
bs: Ime &paketa:

en: Port &name:
bs: &Ime porta:

en: Use case &name:
bs: &Ime slučaja upotrebe:

en: Instance name:
bs: Ime primjerka:

en: UML Model
bs: UML modelar

en: Logical View
bs: Logički prikaz

en: Use Case View
bs: Prikaz slučaja upotrebe

en: Component View
bs: Prikaz komponenti

en: Deployment View
bs: Prikaz razvijanja

en: Entity Relationship Model
bs: Model odnosa među entitetima

en: Datatypes
bs: Tipovi podataka

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
bs: Tekuća datoteka je izmijenjena.
    Želite li da je sačuvate?

[ctx: warning message]
en: Warning
bs: Upozorenje

en: The file %1 does not exist.
bs: Datoteka %1 ne postoji.

en: The file %1 seems to be corrupted.
bs: Datoteka %1 izgleda oštećeno.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
bs: Nije nađena nijedna XMI datoteka u kompresovanoj datoteci %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
bs: Došlo je do problema prilikom učitavanja raspakovane datoteke: %1

en: There was a problem loading file: %1
bs: Došlo je do problema prilikom učitavanje datoteke: %1

en: Save Error
bs: Greška pri snimanju

en: There was a problem saving file: %1
bs: Došlo je do problema prilikom snimanja datoteke: %1

en: There was a problem uploading file: %1
bs: Došlo je do problema prilikom slanje datoteke: %1

en: use case diagram
bs: dijagram slučaja upotrebe

en: class diagram
bs: dijagram klase

en: sequence diagram
bs: dijagram sekvence

en: state diagram
bs: dijagram stanja

en: activity diagram
bs: dijagram aktivnosti

en: component diagram
bs: dijagram komponenti

en: deployment diagram
bs: dijagram razvijanja

en: entity relationship diagram
bs: dijagrama odnosa među entitetima

[ctx: diagram name]
en: Name
bs: Naziv

en: Enter name:
bs: Unesite ime:

en: That is an invalid name for a diagram.
bs: To je neispravno ime za dijagram.

en: A diagram is already using that name.
bs: Dijagram već koristi to ime.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: renaming uml object]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
bs: Naziv

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
bs: Ime koje ste unijeli nije jedinstveno.
    Da li ste ovo željeli?

en: Use Name
bs: Koristi ime

en: Enter New Name
bs: Unesite novo ime

en: Setting up the document...
bs: Postavljam dokument...

en: Resolving object references...
bs: Razrješavam reference objekta...

en: Loading UML elements...
bs: Učitavam UML elemente...

en: Loading diagrams...
bs: Učitavam dijagrame...

en: /autosave%1
bs: /automatsko snimanje%1

en: Externalize Folder
bs: Učini mapu spoljnom

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
bs: Direktorij %1 mora biti u odnosu na glavni model direktorija, %2.

en: Path Error
bs: Greška puta

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
bs: Datoteka %1 već postoji!
    Postojeća datoteka će biti prepisana.

en: File Exist
bs: Datoteka postoji

en: Enter Model Name
bs: Unesite ime modela

en: Enter the new name of the model:
bs: Unesite novo ime modela:

en: Views
bs: Prikazi

en: Loading listview...
bs: Učitavam prikaz liste...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
bs: Mapa se mora prvo isprazniti da bi se obrisala.

en: Folder Not Empty
bs: Mapa nije prazna

en: Rename canceled
bs: Preimenovanje je otkazano

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
bs: Preimenovanje stavke tipa %1 u prikazu liste još uvijek nije implementirano.

en: Function Not Implemented
bs: Funkcija nije implementirana

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
bs: Ime koje ste unijeli nije ispravno.
    Proces promjene imena je otkazan.

en: Name Not Valid
bs: Ime nije ispravno

en: Diagram: %2 Page %1
bs: Dijagram: %2 strana %1

en: Use fill color
bs: Koristi boju za popunjavanje

en: No fill color
bs: Nema boje za popunjavanje

en: Change font
bs: Promijeni font

en: Change line color
bs: Promijeni boju linije

en: Change line width
bs: Promjeni širinu linije

en: Change fill color
bs: Promijeni boju za popunjavanje

en: Change visual property
bs: Promijeni vizualna podešavanja

en: Delete widgets
bs: Obriši grafičke animacije

en: Resize widgets
bs: Promijeni veličinu grafičkim animacijama

en: Enter Diagram Name
bs: Unesite ime dijagrama

en: Enter the new name of the diagram:
bs: Unesite novo ime za dijagram:

en: Exporting view...
bs: Izvozim prikaz...

en: An error happened when exporting the image:
bs: Došlo je do greške pri izvozu slike:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
bs: Izabrana datoteka %1 postoji.
    Želite li da je prebrišete?

en: File Already Exists
bs: Datoteka već postoji

en: Empty scene
bs: Prazna scena

en: Cannot create directory: %1
bs: Ne može se kreirati direktroj: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
bs: Pojavio se problem pri spašavanju dijagrama u %1

en: Multiplicity
bs: Višestrukost

en: Enter multiplicity:
bs: Unesite višestrukost:

en: Association Name
bs: Ime pridruživanja

en: Enter association name:
bs: Unesite ime pridruživanja:

en: Role Name
bs: Ime uloge

en: Enter role name:
bs: Unesite ime uloge:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
bs: Pritisnite ctrl s lijevom tipkom miša za brisanje tačke

en: Enter the name of the diagram referenced
bs: Unesi naziv referentnog dijagrama

en: Diagram name
bs: Naziv dijagrama

en: Enter the guard of the loop
bs: Unesite čuvara petlje

en: Enter the first alternative name
bs: Unesite prvi alternativni naziv

en: Enter first alternative
bs: Unesite prvu alternativu

en: Enter first alternative :
bs: Unesite prvu alternativu :

en: Enter referenced diagram name
bs: Unesite naziv referentnog dijagrama

en: Enter referenced diagram name :
bs: Unesite naziv referentnog dijagrama :

en: Enter the guard of the loop:
bs: Unesite čuvara petlje:

en: Enter alternative Name
bs: Unesite alternativni naziv

en: Enter the alternative:
bs: Ukucajte alternativu:

en: Change Text
bs: Izmijeni tekst

en: Enter new text:
bs: Unesite novi tekst:

en: ERROR
bs: GREŠKA

[ctx: operation name]
en: Name
bs: Naziv

en: Enter operation name:
bs: Unesite ime operacije:

en: Precondition
bs: Preduslov

en: Postcondition
bs: Naknadni uvjet

en: Transformation
bs: Transformacija

en: Note Type
bs: Vrsta bilješke

en: Select the Note Type
bs: Odaberite vrstu bilješke

en: Enter Object Node Name
bs: Unesite naziv čvora objekta

en: Enter the name of the object node :
bs: Unesite naziv čvora objekta:

en: Select Object node type
bs: Odaberite tip čvora objekta

en: Select the object node type
bs: Odaberite tip čvora objekta

en: Enter the name of the data store node
bs: Unesite naziv čvora spremnika podataka

en: data store name
bs: naziv spremnika podataka

en: Enter the name of the buffer node
bs: Unesite naziv čvora bafera

en: Enter the name of the buffer
bs: Unesite naziv bafera

en: Enter the name of the object flow
bs: Unesi naziv toka objekta

en: object flow
bs: tok objekta

en: Enter Object Flow State
bs: Unesite stanje toka objekta

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
bs: Unesite stanje (zadrži '-' ako ne postoji stanje objekta)

en: Enter signal name
bs: Unesite naziv signala

en: Enter the signal name :
bs: Unesite naziv signala :

en: Enter Activity
bs: Unesite aktivnost

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
bs: Držite Shift ili Ctrl za kretanje duž X-ose. Držite Shift i Ctrl za kretanje duž Y-ose. Desnim klikom se prekida kretanje.

en: Move widgets
bs: Pomjeri grafičke animacije

en: Rename Object
bs: Promijeni ime objektu

en: Enter object name:
bs: Unesite ime objekta:

en: new port
bs: novi port

en: new precondition
bs: novi preduslov

en: Enter the new name of the activity:
bs: Unesite novo ime za aktivnost:

en: Box
bs: Kutija

en: CombinedFragment
bs: Kombinirani fragment

en: Datatype
bs: Tip podataka

en: Enum
bs: Nabrajanje

en: ForkJoin
bs: Podijeli/Spoji

en: Message
bs: Poruka

en: Note
bs: Zabilješka

en: Object
bs: Objekat

en: ObjectNode
bs: Čvor objekta

en: State
bs: Stanje

en: Text
bs: Tekst

en: UseCase
bs: Slučaj upotrebe

[ctx: selection arrow]
en: Select
bs: Odaberi

en: Combined Fragment
bs: Kombinirani fragment

en: Label
bs: Oznaka

en: Directional Association
bs: Direkciono pridruživanje

[ctx: UML class]
en: Class
bs: Klasa

en: Send signal
bs: Pošalji signal

en: Accept signal
bs: Prihvati signal

en: Accept time event
bs: Prihvati vremenski događaj

en: Fork/Join
bs: Podijeli/Spoji

[ctx: join states]
en: Join
bs: Pridruži

[ctx: state choice]
en: Choice
bs: Izbor

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
bs: I linija

[ctx: state diagram]
en: State
bs: Stanje

en: Pre/Post condition
bs: Pred/Post stanje
