umbrello - en to da translation catalogue (1226 entries)

en: Class Diagram
da: Klassediagram

en: Use Case Diagram
da: Brugsmønster-diagram

en: Sequence Diagram
da: Sekvensdiagram

en: Collaboration Diagram
da: Samarbejdsdiagram

en: State Diagram
da: Tilstandsdiagram

en: Activity Diagram
da: Aktivitetsdiagram

en: Component Diagram
da: Komponentdiagram

en: Deployment Diagram
da: Udførelsesdiagram

en: Entity Relationship Diagram
da: Diagram over entitetsrelation

en: Object Diagram
da: Objektdiagram

en: No Diagram
da: Intet diagram

en: Generalization
da: Generalisering

en: Aggregation
da: Aggregering

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Self Association
da: Selv-association

en: Collaboration Asynchronous Message
da: Asynkron samarbejdsbesked

en: Collaboration Synchronous Message
da: Synkron samarbejdsbesked

en: Sequence Message
da: Sekvensbesked

en: Collaboration Self Message
da: Samarbejds-selvbesked

en: Sequence Self Message
da: Sekvens af selvbeskeder

en: Containment
da: Indeholdte

en: Composition
da: Komposition

en: Realization
da: Realisering

en: Uni Association
da: Uni-association

en: Anchor
da: Anker

en: State Transition
da: Tilstandstransition

en: Activity
da: Aktivitet

en: Exception
da: Undtagelse

en: Category to Parent
da: Kategori til forælder

en: Child to Category
da: Barn til kategori

en: Relationship
da: Forhold

en: Unknown
da: Ukendt

en: ? AssociationType ?
da: ? Associationstype ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
da: Mindst et af elementerne i udklipsholderen kunne ikke indsættes fordi et element med samme navn allerede eksisterer. Alle andre elementer er blevet indsat.

en: Paste Error
da: Indsætningsfejl

en: Create diagram %1: %2
da: Opret diagrammet %1: %2

en: Change text : %1 to %2
da: Ændr tekst: %1 til %2

en: Remove diagram %1
da: Fjern diagrammet %1

en: Set stereotype : %1 to %2
da: Angiv stereotyp: %1 til %2

en: Change visibility : %1
da: Ændr synlighed: %1

en: Create UML object : %1
da: Opret UML-objekt: %1

en: Remove UML object : %1
da: Fjern UML-objekt: %1

en: Rename object : %1 to %2
da: Omdøb objekt: %1 til %2

en: Change fill color : %1
da: Skift udfyldningsfarve: %1

en: Change font : %1
da: Skift skrifttype: %1

en: Change line color : %1
da: Skift linjefarve: %1

en: Change line width : %1
da: Skift linjebredde: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
da: Skift multiplicitet: %1 til %2

en: Change text color : %1
da: Skift tekstfarve: %1

en: Use fill color : %1
da: Brug udfyldningsfarve: %1

en: No fill color : %1
da: Ingen udfyldningsfarve: %1

en: Change visual property : %1
da: Skift visuel egenskab: %1

en: Create widget : %1
da: Opret kontrol: %1

en: Move widget : %1
da: Flyt kontrol: %1

en: Remove widget : %1
da: Fjern kontrol: %1

en: Resize widget : %1
da: Tilpas størrelse på kontrol: %1

en: Set name : %1 to %2
da: Angiv navn: %1 til %2

en: Set text : %1 to %2
da: Angiv tekst: %1 til %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
da: Kan ikke åbne filen %1 til skrivning. Sørg venligst for at mappen eksisterer og at du har tilladelsen til at skrive til den.

en: Cannot Open File
da: Kan ikke åbne fil

en: Cannot create the folder:
da: Kan ikke oprette mappe:

en: 
    Please check the access rights
da: 
    Tjek venligst adgangsrettigheder

en: Cannot Create Folder
da: Kan ikke oprette mappe

en: Package is a namespace
da: Package er et navnerum

en: Virtual destructors
da: Virtuelle destruktører

en: Generate empty constructors
da: Generér tomme konstruktører

en: Generate accessor methods
da: Generér adgangsmetoder

en: Operations are inline
da: Operationer er indlejrede

en: Accessors are inline
da: Accessors er indlejrede

en: Accessors are public
da: Accessors er offentlige

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
da: Brug "\" som dokumentationsmærke i stedet for "@"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
da: <p align="center">C++ Kodegenerering</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
da: Metode-krop generering

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
da: vektor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
da: <b>Variabel</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
da: streng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
da: <p align="center">Streng</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
da: <p align="center">Liste</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
da: Klassenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
da: <i><p align="center">Include-filer</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
da: Brug følgende klasser i genereret kode:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
da: Dokumentation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
da: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
da: Skråstreg-Skråstreg (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
da: Skråstreg-stjerne (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
da: Projekt-generering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
da: Opretter ANT bygge-dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
da: Auto-genereringsmetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
da: Tomme konstruktør-metoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
da: Associantions-accessor-metoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
da: Attribut-accessor-metoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
da: Standard attribut-accessor-scope:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
da: Offentlig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
da: Privat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
da: Beskyttet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
da: Fra overordnet objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
da: Standard associationsfelt-scope:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
da: Fra overordnet rolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
da: <p align="center">D-kodegenerering</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
da: <p align="center">Java-kode generering</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
da: <p align="center">Ruby kodegenerering</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
da: Nummertegn (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
da: Start-slut (=start  =slut)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
da: Autogenererede metoder

en: Code Generation Wizard
da: Kodegenereringsguide

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
da: Indstillinger for kodegenerering

en: Adjust code generation options.
da: Tilpas indstillinger for kodegenerering.

en: Language Options
da: Sprogvalg

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
da: Uddatamappen eksistere, men er ikke skrivbar.
    Sæt venligst passende tilladelser eller vælg en anden mappe.

en: Error Writing to Output Folder
da: Fejl ved at skrive til uddata-mappe

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
da: %1 synes ikke at være en mappe. Vælg venligst en gyldig mappe.

en: Please Choose Valid Folder
da: Vælg venligst en gyldig mappe

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
da: Mappen %1 eksisterer ikke. Ønsker du at oprette den nu?

en: Output Folder Does Not Exist
da: Uddata-mappe eksisterer ikke

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Do Not Create
da: Opret ikke

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
da: Mappen kunne ikke oprettes.
    Sørg venligst for at du har skriveadgang til dens overmappe eller vælg en anden, gyldig mappe.

en: Error Creating Folder
da: Fejl ved oprettelse af mappe

en: Please select a valid folder.
da: Vælg venligst en gyldig mappe.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
da: Sprog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
da: Mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
da: Skriv alle genererede filer til mappen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
da: Filer genereret af Kode-generator vil blive skrevet til denne mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
da: Gen&nemsøg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
da: &Inkludér header-filer fra mappe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
da: Filer i denne mappe vil blive brugt som header-filer i den genererede kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
da: G&ennemsøg...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
da: Overskrivepolitik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
da: Hvis en fil med det samme navn som kode-generatoren
    ønsker at bruge som uddatafil eksisterer allerede:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
da: Overskriv eksisterende filer hvis de er i målmappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
da: O&verskriv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
da: Hvis en fil med samme navn allerede eksisterer, så spørg hvad der skal gøres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
da: S&pørg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
da: Hvis en fil allerede eksisterer i målmappen, så vælg et andet navn at bruge ved at tilføje en endelse til filnavnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
da: &Brug et andet navn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
da: Formatering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
da: Kommentar uddybethed

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
da: Skriv kommentarer &for klasse- og metodedokumentation selv om de er tomme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
da: S&kriv dokumentationskommentarer selv når de er tomme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceSections)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
da: Skriver kommentarer for at indikere de forskellige sektioner (offentlig, privat osv.) i en klasse, selv om sektionerne er tomme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceSections)
en: Write comments &for sections even if section 
    is empty
da: Skriv kommentarer &for afsnit selv om afsnittet 
    er tomt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
da: Indrykningstype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
da: Ingen indrykning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
da: Faneblad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
da: Mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
da: Indrykningsmængde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
da: Stil for linjeafslutning:

en: Select Classes
da: Vælg klasser

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
da: Placér alle de klasser du ønsker at generere kode
    for i listen i højre side.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
da: Valg til kodegenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
da: Tilgængelige klasser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
da: Tilføj klasse for kode-generering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
da: Tilføj >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
da: Fjern klasse fra kodegenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
da: << Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
da: Valgte klasser

en: Status of Code Generation Progress
da: Status for kodegenereringsfremgang

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
da: Tryk på knappen Generér for at starte kodegenereringen.
    Kontrollér succes-status for hver klasse.

en: Not Yet Generated
da: Endnu ikke genereret

en: Code Generated
da: Kode genereret

en: Not Generated
da: Ikke genereret

en: Cannot open file!
da: Kan ikke åbne fil!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
da: Umbrello kodegenerering - loggereksport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
da: Klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
da: Eksportér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
da: Generér

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
da: Importerer fil: %1 Fremgang: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
da: Klar.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
da: Mislykkedes.

en: Code Importing Wizard
da: Guide til kodeimport

en: Code Importing Path
da: Sti til kodeimport

en: Select the code importing path.
da: Vælg sti til kodeimport.

en: File System Model
da: Filsystemmodel

en: Select the desired language to filter files.
da: Vælg det ønskede sprog for at filtrere filer.

en: Select also all the files in the subdirectories.
da: Vælg også alle filerne i undermapperne.

en: Select all the files below the current directory.
da: Vælg alle filerne under den aktuelle mappe.

en: Clear all selections.
da: Ryd alle markeringer.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
da: Tilføj filendelser såsom "*.h *.hpp".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
da: Projektets sprog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
da: Programmeringssprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
da: Medtag undermapper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
da: Liste over filendelser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
da: Afmarkér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
da: Markér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Status of Code Importing Progress
da: Status på kodeimportfremgang

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
da: Tryk på knappen "Start import" for at starte kodeimporten.
    Kontrollér succes-status for hver klasse.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
da[0]: <b>Kodeimport af 1 fil:</b><br>
da[1]: <b>Kodeimport af %1 filer:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
da: Importerer fil... FÆRDIG<br>

en: Import Done
da: Import færdig

en: importing file ... FAILED<br>
da: Importerer fil... MISLYKKEDES<br>

en: Import Failed
da: Import mislykkedes

en: importing file ...
da: Importerer fil...

en: importing file ... stopped<br>
da: Importerer fil... stoppet<br>

en: Import stopped
da: Import stoppet

en: Not Imported
da: Ikke importeret

en: Umbrello Code Import - Logger Export
da: Umbrello kodeimport - loggereksport

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
da: Importstatus

en: Importing file: %1
da: Importerer fil: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
da: Mislykkedes.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
da: Klar.

en: No code importer for file: %1
da: Ingen kodeimportør for filen: %1

en: Class Name
da: Klassenavn

en: Properties
da: Egenskaber

en: Initial activity
da: Startaktivitet

en: End activity
da: Slutaktivitet

en: Final activity
da: Sidste aktivitet

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
da: Forgren/Indflet

en: Invoke action
da: Fremkald handling

en: Parameter activity
da: Parameteraktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
da: Generelle egenskaber

[ctx: general properties page]
en: General
da: Generelt

en: Activity type:
da: Aktivitetstype:

en: Activity name:
da: Aktivitetsnavn:

en: Precondition :
da: Forbetingelse:

en: Postcondition :
da: Efterbetingelse:

en: &Normal activity
da: &Normal aktivitet

en: &Invoke action
da: &Fremkald handling

en: &Parameter activity node
da: &Parameteraktivitetsknude

en: Association Properties
da: Associationsegenskaber

[ctx: general settings page name]
en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

[ctx: display option page name]
en: Display
da: Vis

en: Display Options
da: Billed-indstillinger

en: Attributes
da: Attributter

en: Attribute Settings
da: Attributindstillinger

en: Operations
da: Operationer

en: Operation Settings
da: Operationsindstillinger

en: Templates
da: Skabeloner

en: Templates Settings
da: Skabelonindstillinger

en: Enum Literals
da: Enumereringslitteraler

en: Enum Literals Settings
da: Indstilling af enumereringslitteraler

en: Entity Attributes
da: Entitetsattributter

en: Entity Attributes Settings
da: Indstilling af entitetsattributter

en: Entity Constraints
da: Entitetsbegrænsninger

en: Entity Constraints Settings
da: Indstilling af entitetsbegrænsninger

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
da: Indhold

en: Contents Settings
da: Indholdsindstillinger

en: Associations
da: Associationer

en: Class Associations
da: Klasseassociation

[ctx: instance general settings page name]
en: General
da: Generelt

en: Class Wizard
da: Klasse-guide

en: New Class
da: Ny klasse

en: Add general info about the new class.
da: Tilføj generel information om den ny klasse.

en: Class Attributes
da: Klasseattributter

en: Add attributes to the new class.
da: Tilføj attributter til den ny klasse.

en: Class Operations
da: Klasseoperationer

en: Add operations to the new class.
da: Tilføj operationer til den ny klasse.

en: Hide
da: Skjul

en: Show
da: Vis

en: Hide Comment
da: Skjul kommentar

en: Show Comment
da: Vis kommentar

en: Insert Code Block Before
da: Indsæt kodeblok før

en: Insert Code Block After
da: Indsæt kodeblok efter

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Cut
da: Klip

en: Code Viewer - %1
da: Kodefremviser - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
da: Vis skjulte blokke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
da: <p align="center">komponentnavn her</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
da: Vis bloktype

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
da: Papir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
da: Valgt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
da: <p align="right">UML Objekt-blok</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
da: <p align="right">Skjult blok</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
da: <p align="right">Ikke-redigérbar tekst:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
da: <p align="right">Redigérbar tekst:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
da: Du er ved at slette hele diagrammet.
    Er du sikker?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette diagram %1?

en: Delete Diagram?
da: Slet diagram?

en: &Delete
da: &Slet

en: The format that the images will be exported to
da: Formatet som billederne vil blive eksporteret til

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
da: Eksportér alle visninger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
da: Basismappen som bruges til at gemme billederne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
da: &Mappe at gemme diagrammer i:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
da: Opret samme træstruktur som bruges i dokumentet til at
    opbevare visningerne i målmappen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
da: Visningerne opbevares i mapper i dokumentet. Samme træstruktur som bruges i dokumentet til at opbevare visningerne kan laves i den valgte basismappe med denne indstilling.
    Kun mapper som er lavet af brugeren laves i basismappen (logisk visning, brugstilfældevisning med flere, laves ikke).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
da: Brug &mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
da: Trævisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
da: &Dette diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
da: &Alle diagrammer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
da: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
da: Alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
da: Pakke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
da: Grænseflade

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
da: Attribut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
da: Søgeterm:

en: Default
da: Standard

[ctx: general settings]
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
da: Skrifttype

en: Font Settings
da: Skrifttypeindstillinger

[ctx: widget style page]
en: Style
da: Stil

en: Widget Style
da: Kontrolstil

[ctx: style page name]
en: Style
da: Stil

[ctx: role page name]
en: Roles
da: Roller

en: Role Settings
da: Rolleindstillinger

en: Central Buffer
da: Central buffer

en: Data Store
da: Datalagring

[ctx: properties group title]
en: Properties
da: Egenskaber

en: Object Node type:
da: Type af objektknude:

en: Object Node name:
da: Navn på objektknude:

[ctx: enter state label]
en: State :
da: Tilstand:

en: &Central Buffer
da: &Central buffer

en: &Data Store
da: &Datalagring

en: Destination File Already Exists
da: Målfil eksisterer allerede

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: &Generate Similar File Name
da: &Generér lignende filnavn

en: &Do Not Generate File
da: &Generér ikke fil

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
da: Filen %1 eksisterer allerede i %2.
    
    Umbrello kan overskrive filen, generere et lignende
    filnavn eller ikke generere denne fil.

en: &Apply to all remaining files
da: &Anvend på alle tilbageværende filer

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Move selected item to the top
da: Flyt markeret element til toppen

en: Move selected item up
da: Flyt markeret element op

en: Move selected item down
da: Flyt markeret element ned

en: Move selected item to the bottom
da: Flyt markeret element til bunden

en: New Activity...
da: Ny aktivitet...

en: Delete
da: Slet

en: Rename
da: Omdøb

[ctx: name of association widget]
en: Name:
da: Navn:

en: Role A Properties
da: Rolle A egenskaber

en: Role B Properties
da: Rolle B egenskaber

en: Role A Changeability
da: Rolle A ændringsmulighed

en: Role B Changeability
da: Rolle B ændringsmulighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
da: Rollenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
da: Multiplicitet:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
da: Kan ændres

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
da: Frosset

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
da: Tilføj kun

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
da: Kan ændres

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
da: Frosset

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
da: Tilføj kun

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
da: Layoutgenerator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has build in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
da: <p>Autolayout-funktionen afhænger af layoutgeneratorer leveret af GraphViz-pakken, som normalt er installeret sammen med Umbrello af pakkehåndteringen.</p>
    <p>Umbrello har indbygget understøttelse for at detektere installationsplaceringen af disse layoutgeneratorer. I tilfælde hvor denne afhængighed ikke er tilgængelig eller ikke passer, kan der angives en anden installationssti.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
da: Autodetektér layoutgenerator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
da: Sti til programfil for generator:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
da: <p>Eksport af dot-filer udføres ved brug af eksportlayoutet.</p><p>Med dette tilvalg aktiveret, føjes eksportlayoutet til listen over tilgængelige diagramlayout og aktiverer en hurtig forhåndsvisning af dot-eksport.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
da: Vis eksportlayout i diagrammets kontekstmenu

en: Reference:
da: Henvisning:

en: A&bstract class
da: A&bstrakt klasse

en: A&bstract use case
da: A&bstrakt brugsmønster

[ctx: component is executable]
en: &Executable
da: &Kørbar

en: Draw as actor
da: Tegn som aktør

en: Multiple instance
da: Flere instanser

en: Show destruction
da: Vis dekonstruktion

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
da: Navnet du valgte
    er allerede i brug.
    Navnet er blevet nulstillet.

en: Name is Not Unique
da: Navnet er ikke entydigt

en: N&ew Attribute...
da: N&y attribut...

en: N&ew Operation...
da: N&y operation...

en: N&ew Template...
da: N&y template...

en: N&ew Enum Literal...
da: N&y enumereringslitteral...

en: N&ew Entity Attribute...
da: N&y entitetsattribut...

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: N&ew Constraint...
da: N&y begrænsning...

en: Instance Attribute
da: Instansattribut

en: N&ew Instance Attribute...
da: N&y instansattribut...

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: Comment
da: Kommentar

en: Source Code
da: Kildekode

en: &Documentation
da: &Dokumentation

en: Operatio&ns
da: Operatio&ner

en: &Visibility
da: &Synlighed

en: O&peration signature
da: O&perationsunderskrift

en: Pac&kage
da: Pa&kke

en: Att&ributes
da: Att&ributter

en: Attr&ibute signature
da: Attr&ibutunderskrift

en: &Public Only
da: &Kun offentlig

en: Draw as circle
da: Tegn som cirkel

en: &Attribute associations
da: &Attributassociationer

en: Starting Scope
da: Starter scope

en: Default attribute scope:
da: Standardattribut-scope:

en: Default operation scope:
da: Standardoperation-scope:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
da: Include-søgestier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
da: Yderligere include-søgestier kan tilføjes ved at angive miljøvariablen UMBRELLO_INCPATH.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++- Import
da: C++-import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
da: Opret en artefakt i komponentvisningen for hver importeret fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
da: Løs afhængigheder (reducerer importhastighed)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
da: Aktivér C++11-standard (eksperimentel)

en: Unique Constraint...
da: Unik begrænsning...

en: Primary Key Constraint...
da: Primær nøglebegrænsning...

en: Foreign Key Constraint...
da: Fremmed nøglebegrænsning...

en: Check Constraint...
da: Tjek begrænsning...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
da: <p align="center">Ingen tilgængelige tilvalg.</p>

en: &Diagrams
da: &Diagrammer

en: &Select diagrams
da: &Vælg diagrammer

en: &Type of diagram
da: &Diagramtype

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
da: Markering

en: No diagrams selected.
da: Intet diagram valgt.

en: The name you have entered is invalid.
da: Navnet du har indtastet er ugyldigt.

en: Invalid Name
da: Ugyldigt navn

en: The name you have entered is not unique.
da: Navnet du har indtastet er ikke entydigt.

en: Name Not Unique
da: Navn ikke entydigt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
da: Diagramegenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
da: Forstør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
da: Vis &gitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
da: Hæng &på gitteret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
da: Snap størrelsen af komponenterne til at være et multiplum af gittermellemrummet.
    Hvis 'Snap til gitter' er aktiveret vil en komponent altid være justeret til gitteret på alle 4 sider.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
da: Snap komponentstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
da: Gittermellemrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
da: Autoforøgelsessekvens

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Enable undo
da: Aktivér fortryd

en: Use tabbed diagrams
da: Diagrammer i faneblade

en: Use new C++/Java/Ruby generators
da: Anvend nye C++/Java/Ruby-generatorer

en: Turn on footer and page numbers when printing
da: Aktivér sidefod og sidenummerering ved udskrift

en: Autosave
da: Autogemning

en: E&nable autosave
da: A&ktivér autogemning

en: Select auto-save time interval (mins):
da: Vælg autogemningens tidsinterval (minutter):

en: Set autosave suffix:
da: Sæt auto-gem endelse:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
da: <qt><p>Filen som gemmes automatisk vil blive gemt som ~/autosave.xmi hvis den gemmes automatisk inden du har gemt filen manuelt.</p><p>Hvis du allerede har gemt den, opbevares filen som gemmes automatisk i samme mappe som filen og får samme navn som filen, fulgt af angivet suffiks.</p><p>Hvis suffikset er det samme som filen du har gemt, fører dette til at din fil skrives over af filen som gemmes automatisk.</p></qt>

en: Startup
da: Opstart

en: &Load last project
da: &Indlæs sidste projekt

en: Start new project with:
da: Start nyt projekt med:

en: Default Language :
da: Standardsprog:

en: Contained Items
da: Indeholdte punkter

en: Select Operation
da: Vælg operation

en: Sequence number:
da: Sekvensnummer:

en: Auto increment:
da: Autoforøg:

en: Class operation:
da: Klasseoperation:

en: New Operation...
da: Ny operation...

en: Custom operation:
da: Brugertilpasset operation:

en: Use angular association lines
da: Brug angulære associationslinjer

[ctx: color group box]
en: Color
da: Farve

en: &Use fill color
da: &Brug udfyldningsfarve

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
da: Rolle-egenskaber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
da: Rolle synlighed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
da: Rolle ændringsmulighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
da: Kan ændres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
da: Frosset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
da: Tilføj kun

[ctx: title of color group]
en: Color
da: Farve

[ctx: text color]
en: &Text:
da: &Tekst:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
da: S&tandard

[ctx: line color]
en: &Line:
da: &Linje:

[ctx: default line color button]
en: &Default
da: &Standard

en: &Fill:
da: Ud&fyld:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
da: S&tandard

en: &Use fill
da: &Brug udfyldning

[ctx: background color]
en: &Background:
da: &Baggrund:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
da: Sta&ndard

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
da: &Gitterprik:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
da: St&andard

[ctx: title of width group]
en: Width
da: Bredde

[ctx: line width]
en: Line &width:
da: Linje&bredde:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
da: Sta&ndard

en: Parameter Properties
da: Parameteregenskaber

[ctx: property name]
en: &Name:
da: &Navn:

en: Passing Direction
da: Overførselsretning

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
da: "ind" er en læs kun parameter, "ud" er en skriv kun parameter og "inout" er til både at læse og skrive.

en: You have entered an invalid parameter name.
da: Du har indtastet et ugyldigt parameternavn.

en: Parameter Name Invalid
da: Parameternavn ugyldigt

en: Umbrello Setup
da: Umbrello's opsætning

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: User Interface Settings
da: Indstilling af brugergrænseflade

[ctx: general settings page]
en: General
da: Generelt

[ctx: class settings page]
en: Class
da: Klasse

en: Class Settings
da: Klasseindstillinger

en: Code Importer
da: Kodeimportør

en: Code Import Settings
da: Indstilling af kodeimport

en: Code Generation
da: Kodegenerering

en: Code Generation Settings
da: Indstilling af kodegenerering

en: Code Viewer
da: Kode-viser

en: Code Viewer Settings
da: Indstilling af kodeviser

en: Auto Layout
da: Autolayout

en: Auto Layout Settings
da: Indstillinger for autolayout

en: Search
da: Søgning

[ctx: general page]
en: General
da: Generelt

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
da: Starttilstand

[ctx: state in statechart]
en: State
da: Tilstand

[ctx: end state in statechart]
en: End state
da: Sluttilstand

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
da: Opsplit

[ctx: join state in statechart]
en: Join
da: Sammenføj

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
da: Kryds

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
da: Lang historik

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
da: Kort historik

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
da: Valg

en: State type:
da: Tilstandstype:

en: State name:
da: Tilstandsnavn:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
da: &Navn:

en: Attribute Properties
da: Attributegenskaber

en: &Initial value:
da: &Begyndelsesværdi:

en: Classifier &scope ("static")
da: Klassifikator-&scope ("statisk")

en: You have entered an invalid attribute name.
da: Du har indtastet et ugyldigt attributnavn.

en: Attribute Name Invalid
da: Attributnavn ugyldigt

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
da: Attributnavnet du valgte bruges allerede i denne operation.

en: Attribute Name Not Unique
da: Attributnavn ikke entydigt

en: Check Constraint Properties
da: Tjek begrænsningsegenskaber

[ctx: name label]
en: Name
da: Navn

en: Check Condition :
da: Tjek betingelse:

en: Entity Attribute Properties
da: Egenskaber for entitetsattribut

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
da: &Navn:

en: Length/Values:
da: Længde/værdier:

en: &Auto increment
da: &Autoforøg

en: Allow &null
da: Tillad &null

en: Attributes:
da: Attributter:

en: Indexing
da: Indeksering

en: &Not Indexed
da: &Ikke-indekseret

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
da: I&ndekseret

en: You have entered an invalid entity attribute name.
da: Du har indtastet et ugyldigt entitetsattributnavn.

en: Entity Attribute Name Invalid
da: Entitetsattributnavn ugyldigt

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
da: Entitetens attributnavn du har angivet, bruges i forvejen i denne operation.

en: Entity Attribute Name Not Unique
da: Entitetens attributnavn ikke entydigt

en: EnumLiteral Properties
da: Egenskaber for enumereringslitteral

[ctx: literal name]
en: &Name:
da: &Navn:

en: &Value:
da: &Værdi:

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: Foreign Key Setup
da: Opsætning af fremmed nøgle

[ctx: general page title]
en: General
da: Generelt

[ctx: general group title]
en: General
da: Generelt

[ctx: label for entering name]
en: Name
da: Navn

en: Referenced Entity
da: Henvist entitet

en: Actions
da: Handlinger

en: On Update
da: Ved opdatering

en: On Delete
da: Ved sletning

en: No Action
da: Ingen handling

en: Restrict
da: Indskrænk

en: Cascade
da: Kaskade

en: Set Null
da: Sæt null

en: Set Default
da: Set standard

en: Columns
da: Kolonner

[ctx: column header local]
en: Local
da: Lokal

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
da: Henvist

en: Local Column
da: Lokal kolonne

en: Referenced Column
da: Henvist kolonne

en: &Add
da: &Tilføj

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
da: Du forsøger at ændre den henviste entitet for denne begrænsning for fremmed nøgle. Alle ikke-anvendte ændringer til kortlægningerne mellem lokale og henviste entiteter vil gå tabt. Vil du fortsætte?

en: Object Attribute Properties
da: Egenskaber for objektattribut

en: You have entered an invalid attribute value.
da: Du har indtastet en ugyldig attributværdi.

en: Value Invalid
da: Værdien er ugyldig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
da: Attributnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
da: Værdi:

en: Operation Properties
da: Operationsegenskaber

[ctx: operation name]
en: &Name:
da: &Navn:

en: &Abstract operation
da: &Abstrakt operation

en: &Query ("const")
da: &Forespørgsel ("konst")

en: &Override
da: &Tilsidesæt

en: Parameters
da: Parametre

en: Ne&w Parameter...
da: &Ny parameter...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
da: Det parameternavn du har valgt
    bliver allerede brugt i denne operation.

en: Parameter Name Not Unique
da: Parameternavn ikke entydigt

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
da: Det parameternavn du har valgt bruges allerede i denne operation.

en: You have entered an invalid operation name.
da: Du har indtastet et ugyldigt operationnavn.

en: Operation Name Invalid
da: Operationnavn ugyldigt

en: An operation with that signature already exists in %1.
da: En operation med den underskrift findes allerede i %1.

en: Choose a different name or parameter list.
da: Vælg et andet navn eller en anden parameterliste.

en: Template Properties
da: Skabelonegenskaber

[ctx: template name]
en: &Name:
da: &Navn:

en: You have entered an invalid template name.
da: Du har indtastet et ugyldigt skabelonnavn.

en: Template Name Invalid
da: Skabelonnavn ugyldigt

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
da: Det skabelonparameternavn du har valgt bruges allerede i denne operation.

en: Template Name Not Unique
da: Skabelonnavn ikke entydigt

en: Unique Constraint Properties
da: Unikke begrænsingsegenskaber

en: Attribute Details
da: Attributdetaljer

en: You have entered an invalid constraint name.
da: Du har indtastet et ugyldigt begrænsningsnavn.

en: Constraint Name Invalid
da: Ugyldigt begrænsningsnavn

[ctx: classes display options page]
en: Display
da: Vis

en: Classes Display Options
da: Klassevisningsvalgmuligheder

[ctx: diagram style page]
en: Style
da: Stil

en: Diagram Style
da: Diagramstil

en: &Default value:
da: &Standardværdi:

en: &Image type:
da: &Billedtype:

en: &Resolution:
da: &Opløsning:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: &Library
da: &Bibliotek

en: &Table
da: &Tabel

[ctx: draw as default]
en: &Default
da: &Standard

en: Draw As
da: Tegn som

en: Package path:
da: Pakkesti:

en: Stereotype &name:
da: Stereotype&navn:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
da: &Offentlig

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
da: &Beskyttet

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
da: P&rivat

en: Visibility
da: Synlighed

[ctx: scope for A is public]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
da: Beskyttet

[ctx: scope for A is private]
en: Private
da: Privat

en: Role A Visibility
da: Rolle A synlighed

[ctx: scope for B is public]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
da: Beskyttet

[ctx: scope for B is private]
en: Private
da: Privat

en: Role B Visibility
da: Rolle B synlighed

en: Exporting to XHTML...
da: Eksporterer til XHTML...

en: Exporting all views...
da: Eksporterer alle visninger...

en: Some errors happened when exporting the images:
da: Et antal fejl opstod ved eksport af billederne:

en: Generating Docbook...
da: Genererer Docbook...

en: Docbook Generation Complete...
da: Docbook-generering gennemført...

en: Docbook Generation Failed...
da: Docbook-generering fejlede...

en: Exporting to DocBook...
da: Eksporterer til Docbook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
da: Umbrello UML Modellerer

en: Umbrello UML Modeller Authors
da: Umbrello UML-modellering-forfattere

en: File to transform
da: Fil at transformere

en: The XSLT file to use
da: XSLT-fil at bruge

en: Generating XHTML...
da: Genererer XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
da: XHTML-generering gennemført...

en: Copying CSS...
da: Kopierer CSS...

en: Finished Copying CSS...
da: Kopiering af CSS færdig...

en: Failed Copying CSS...
da: Kopiering af CSS fejlede...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
da: Sæt flag om dokumentationen blev ændret. Tryk på venstre museknap for at anvende ændret indhold.

en: Documentation type
da: Dokumentationstype

en: Activate documentation edit after focus change.
da: Aktivér dokumentationsredigering efter fokusskift.

en: Apply layout
da: Anvend layout

en: Umbrello UML Modeller
da: Umbrello UML Modellerer

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
da: Umbrello – Visuelt udviklingsmiljø til software, baseret på industristandarden Unified Modelling Language (UML).<br/>Se også <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Author of initial version.
da: Forfatter af første version.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
da: Fejlrettelse, portningsarbejde, kodeoprydning, nye funktioner.

en: Porting work, code cleanup, new features.
da: Portningsarbejde, kodeoprydning, nye funktioner.

en: Current maintainer.
da: Nuværende vedligeholder.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
da: Massere af arbejde til C++- og Java-kodegenerering. Kodeeditor.

en: File to open
da: Fil at åbne

en: export diagrams to extension and exit
da: Eksportér diagram med filendelse og afslut

en: list available export extensions
da: vis liste over tilgængelige eksport-filendelser

en: the local directory to save the exported diagrams in
da: den lokale mappe hvor eksporterede diagrammer skal opbevares

en: the directory of the file
da: filens mappe

en: import files
da: importér filer

en: list supported languages
da: oplist understøttede sprog

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
da: behold træstrukturen som bruges til at opbevare visningerne i dokumentet i målmappen

en: import files from directory <dir>
da: importér filer fra mappen <dir>

en: set active language
da: sæt aktivt sprog

en: Delete Anchor
da: Slet anker

en: Add Point
da: Tilføj punkt

en: Delete Point
da: Slet punkt

en: Change Association Name...
da: Ændr associationsnavn...

en: Change Role A Name...
da: Ændr rolle A's navn...

en: Change Role B Name...
da: Ændr rolle B's navn...

en: Select Operation...
da: Vælg operation...

en: Direct
da: Direkte

en: Orthogonal
da: Ortogonalt

en: New Template...
da: Ny skabelon...

en: Activity...
da: Aktivitet...

en: Activity Transition
da: Aktivitetsovergang

en: Actor
da: Aktør

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
da: Artifakt

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
da: Ændr skrifttype...

en: Choice
da: Valg

[ctx: new class menu item]
en: Class...
da: Klasse...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
da: Dobbeltgænger

en: Collapse All
da: Sammenfold alle

en: Component
da: Komponent

en: Folder
da: Mappe

en: Deep History
da: Lang historik

en: End Activity
da: Afslut aktivitet

en: End State
da: Sluttilstand

en: Entity
da: Entitet

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
da: Entitetsattribut...

en: Enum...
da: Enumerering...

en: Enum Literal...
da: Enumereringslitteral...

en: Expand All
da: Udfold alle

en: Export as Picture...
da: Eksportér som billede...

en: Externalize Folder...
da: Gør mappe ekstern...

en: Fill Color...
da: Udfyldningsfarve...

en: Final Activity
da: Sidste aktivitet

en: Flip Horizontal
da: Vend vandret

en: Flip Vertical
da: Vend lodret

en: Text Line...
da: Tekstlinje...

en: Fork
da: Opsplit

en: Import File(s)...
da: Importér fil(er)...

en: Import from Directory...
da: Importér fra mappe...

en: from file...
da: fra fil...

en: Initial Activity
da: Initial aktivitet

en: Initial State
da: Initial tilstand

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
da: Instans...

en: New Attribute...
da: Ny attribut...

en: Internalize Folder
da: Gør mappe intern

en: Junction
da: Kryds

en: Line Color...
da: Linjefarve...

en: Asynchronous Message
da: Asynkron besked

en: Found Message
da: Fundet besked

en: Lost Message
da: Mistet besked

en: Synchronous Message
da: Synkron besked

en: New Entity Attribute...
da: Ny entitetsattribut...

en: New Literal...
da: Ny litteral...

en: New Parameter...
da: Ny parameter...

en: Node
da: Knude

en: Object...
da: Objekt...

en: Object Node
da: Objektknude

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
da: Pakke...

en: Redo
da: Gendan

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Rename Object...
da: Omdøb objekt...

en: Reset Label Positions
da: Nulstil etiketpositioner

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Shallow History
da: Kort historik

[ctx: add new state]
en: State...
da: Tilstand...

en: Join
da: Sammenføj

en: Subsystem
da: Undersystem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
da: Skabelon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
da: Fortryd

en: Use Case
da: Brugsmønster

[ctx: new container menu]
en: New
da: Ny

[ctx: new sub menu]
en: New
da: Ny

en: Disjoint(Specialisation)
da: Disjoint(Specialisering)

en: Overlapping(Specialisation)
da: Overlapping(Specialisering)

en: Union
da: Forening

en: Change into Class
da: Ændr til klasse

en: Change into Package
da: Skift til pakke

en: Clear Diagram
da: Ryd diagram

en: Snap to Grid
da: Hæng på gitter

en: Snap Component Size to Grid
da: Fastgør komponentstørrelse til gitter

en: Show Grid
da: Vis gitter

en: Show Documentation Indicator
da: Vis dokumentationsindikator

en: apply '%1'
da: anvend "%1"

en: Public Only
da: Kun offentlig

en: Operation Signature
da: Operationsunderskrift

en: Attribute Signature
da: Attributunderskrift

en: Show Signatures
da: Vis underskrifter

en: Hide Signatures
da: Skjul underskrifter

en: Hide Non-public members
da: Skjul ikke-offentlige medlemmer

en: Show Non-public members
da: Vis ikke-offentlige medlemmer

en: Packages
da: Pakker

en: Stereotypes
da: Stereotyper

en: Refactor
da: Refaktor

en: View Code
da: Vis kode

en: Change into Interface
da: Ændr til grænseflade

en: Draw as Circle
da: Tegn som cirkel

en: Rename Class...
da: Omdøb klasse...

en: Name as Tooltip
da: Navn som værktøjstip

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

[ctx: clear note]
en: Clear
da: Ryd

en: Change Text...
da: Ændr tekst...

en: Auto resize
da: Automatisk tilpasning af størrelse

en: Change State Name...
da: Ændr tilstandsnavn...

en: Change Activity Name...
da: Ændr aktivitetsnavn...

en: Change Object Node Name...
da: Ændr objektknudenavn...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
da: Ryd

en: Add Interaction Operand
da: Tilføj interaktionsoperand

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
da: Ryd

en: Change Multiplicity...
da: Ændr multiplicitet...

en: Change Name
da: Ændr navn

[ctx: color menu]
en: Color
da: Farve

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
da: Brug udfyldningsfarve

en: No Fill Color
da: Ingen udfyldningsfarve

[ctx: align menu]
en: Align
da: Justér

en: Align Right
da: Justér til højre

en: Align Left
da: Justér til venstre

en: Align Top
da: Justér øverst

en: Align Bottom
da: Justér nederst

en: Align Vertical Middle
da: Justér lodret i midten

en: Align Horizontal Middle
da: Justér vandret i midten

en: Align Vertical Distribute
da: Justér lodret fordeling

en: Align Horizontal Distribute
da: Justér vandret fordeling

[ctx: parse status]
en: Empty
da: Tom

en: Malformed argument
da: Forkert udformet argument

en: Unknown argument type
da: Ukendt argumenttype

en: Illegal method name
da: Ugyldigt metodenavn

en: Unknown return type
da: Ukendt returtype

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: Name
da: Navn

en: Widgets/Associations
da: Kontroller/associationer

en: ID
da: Id

en: Saved
da: Gemt

en: Parent
da: Forælder

en: Pointer
da: Punkt

en: Usage
da: Anvendelse

en: That is an invalid name.
da: Det er et ugyldigt navn.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
da: Dette er et reserveret nøgleord for sproget i den indstillede kodegenerator.

en: Reserved Keyword
da: Reserveret nøgleord

en: That name is already being used.
da: Det navn er allerede i brug.

en: Not a Unique Name
da: Ikke et entydigt navn

en: Add Base Class
da: Tilføj basisklasse

en: Add Derived Class
da: Tilføj afledt klasse

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
da: Tilføj operation

en: Add Attribute
da: Tilføj attribut

en: Add Base Interface
da: Tilføj basal grænseflade

en: Add Derived Interface
da: Tilføj afledt grænseflade

en: Base Classifiers
da: Basal klassifikator

en: Derived Classifiers
da: Afledte klassifikatorer

en: An attribute with that name already exists in %1.
da: En attribut med det navn findes allerede i %1.

en: Choose a different name.
da: Vælg et andet navn.

en: Incorrect use of associations.
da: Forkert brug af associationer.

en: Association Error
da: Associationsfejl

en: Enter Activity Name
da: Indtast aktivitetsnavn

en: new activity
da: ny aktivitet

en: Enter the name of the new activity:
da: Indtast navnet på den nye aktivitet:

en: Enter Signal Name
da: Indtast signalnavn

en: Enter Signal
da: Indtast signal

en: new Signal
da: nyt signal

en: Enter Time Event Name
da: Indtast navn på tidshændelse

en: Enter Time Event
da: Indtast tidshændelse

en: new time event
da: ny tidshændelse

en: Enter Combined Fragment Name
da: Indtast navn på kombineret fragment

en: Enter the Combined Fragment
da: Indtast det kombinerede fragment

en: new Combined Fragment
da: nyt kombineret fragment

en: Enter State Name
da: Indtast tilstandsnavn

en: new state
da: ny tilstand

en: Enter the name of the new state:
da: Indtast navnet på den nye tilstand:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
da: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
da: Billedets mimetype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
da: Billedernes MIME-type

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
da: Fortryd support

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
da: Understøttelse af fortryd er aktiveret når dette er sandt

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
da: Diagrammer i faneblade

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
da: Aktiverer/deaktiverer fanebladsvisning af diagrammer i visningsområdet

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
da: Ny Kodegenerering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
da: Aktiverer/deaktiverer understøttelse af Ny kodegenerering

note: i18n: ectx: label, entry (angularlines), group (General Options)
en: Angular Lines
da: Linjer i vinkler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (angularlines), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for Angular Lines in diagrams
da: Aktiverer/deaktiverer understøttelse af vinkellinjer i diagrammer

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
da: Udskrift af sidefod

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
da: Aktiverer/deaktiverer understøttelse af skrivning af sidefod

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
da: Autogemning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
da: Aktiverer/deaktiverer automatisk gemning med regelmæssige intervaller

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
da: Tid for autogemning ( Gammel )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
da: Tidsinterval for autogemning ( Gammel )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
da: Suffiks for autogemning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
da: Suffiks til autogemt fil

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
da: Indlæs seneste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
da: Aktiverer/deaktiverer indlæsning af den senest åbne fil

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
da: Diagram der indlæses ved opstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
da: Diagrammet der indlæses ved opstart

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
da: Standardsprog ved opstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
da: Det sprog som Umbrello skal starte med som standard

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
da: Brug UML-2.x-notation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
da: Aktiverer/deaktiverer UML2-notation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
da: Aktiverer/deaktiverer brug af udfyldningsfarve

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
da: Udfyldningsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
da: Udfyldningsfarven der skal bruges

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
da: Linjefarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
da: Linjernes farve

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
da: Linjebredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
da: Linjens bredde

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
da: Tekstfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
da: Tekstens farve

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
da: Vis Dok-vindue

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
da: Aktiverer/deaktiverer visning af dokumentvinduet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
da: Skrifttypen der skal bruges

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
da: Baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
da: Farven på diagrammets baggrund

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
da: Farve på gitterprik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
da: Farven på gitterprikkerne

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
da: Vis synlighed

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
da: Vis attributternes synlighed (f.eks. privat, offentlig, beskyttet)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
da: Vis attributter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
da: Vis klassens attributter

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
da: Vis operationer

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
da: Vis pakke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
da: Aktiverer/deaktiverer visning af pakker

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
da: Vis stereotyper

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
da: Vis attributassociationer

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
da: Vis kun offentlige

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
da: Aktiverer/deaktiverer visning af offentlige attributter/metoder

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
da: Vis attributunderskrift

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
da: Vis operationsunderskrift

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
da: Vis operationsunderskrift

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
da: Standard attribut-scope

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
da: Standardoperation-scope

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
da: Højde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
da: Kodefremviserens højde

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
da: Bredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
da: Kodefremviserens bredde

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
da: Vis skjulte blokke

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
da: Fremhæv blokke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
da: Aktiverer/deaktiverer fremhævning af blokke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
da: Skrifttypen der skal bruges i kodefremviseren

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
da: Papirfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
da: Farven på papiret

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
da: Skriftfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
da: Skrifttypens farve

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
da: Valgt farve

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
da: Farve på redigeringsblok

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
da: Redigeringsblokkens farve

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
da: Farve på ikke-redigeringsblok

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
da: UML-objektfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
da: Farve på UML-objekt

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
da: Skjult farve

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
da: Opret artefakter for importerede filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
da: Opret en artefakt i komponentvisningen for hver importeret fil

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
da: Løs afhængigheder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
da: Løs afhængigheder ved import af fil

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
da: Understøt C++11-standard

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
da: Understøt C++11-standard ved kodeimport

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
da: Autogenerér tomme konstruktører

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af tomme konstruktører

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
da: Kommentarstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
da: Sætter stilen der skal bruges til kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
da: Standard associationsfelt-scope

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
da: Sætter standard associationsfelt-scope

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
da: Standard attribut-accessor-scope

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
da: Sætter standardattribut-accessor-scope

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
da: Tving dokumentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
da: Aktiverer/deaktiverer udførlig dokumentation

note: i18n: ectx: label, entry (forceSections), group (Code Generation)
en: Force Section Documentation
da: Tving sektiondokumentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceSections), group (Code Generation)
en: Enables/Disables verbose section documentation
da: Aktiverer/deaktiverer udførlig dokumentation af sektion

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
da: headings-mappe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
da: Stien hvori headings er gemt

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
da: Inkludér header-filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
da: Aktiverer/deaktiverer inklusion af headings

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
da: Indrykningsmængde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
da: Størrelsen på indrykning

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
da: Indrykningstype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
da: Typen af indrykning

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
da: Type af linjeafslutning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
da: Typen af linjeafslutning ( eller typen af ny linje )

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
da: Navnepolitik for ændringstast

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
da: Outputmappe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
da: Mappen hvortil koden skal outputtes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
da: Den politik der skal følges når der er navnekonflikter

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
da: Autogenerér accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af accessors

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
da: Indlejrede accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
da: Aktiverer/deaktiverer indlejrede accessors

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
da: Indlejrede operationer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
da: Aktiverer/deaktiverer indlejrede operationer

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
da: Pakke er et navnerum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
da: Aktiverer/deaktiverer behandling af pakke som et navnerum

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
da: Offentlige accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
da: Aktiverer/deaktiverer offentlige accessors

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
da: Navn på strengklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
da: Navnet på strengklassen

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
da: Inkludering af navn på strengklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
da: Navnet på strengklassen der skal inkluderes

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
da: Strenginkludering er global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
da: Aktiverer/deaktiverer global inklusion af streng

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
da: Navn på vektorklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
da: Navnet på vektorklassen

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
da: Inkludering af navn på vektorklassenavn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
da: Navnet på vektorklassen der skal inkluderes

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
da: Vektorinkludering er global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
da: Aktiverer/deaktiverer global inklusion af vektorklasse

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
da: Virtuelle destruktører

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
da: Aktiverer/deaktiverer virtuelle destruktører

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
da: Dokumentationsmærker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
da: Mærket der bruges til at generere doxygen-dokumentation (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
da: Autogenerér attributaccessors ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af attribut-accessors ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
da: Autogenerér assoc accessors ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af associations-accessors ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
da: Byg ANT-dokument (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
da: Aktiverer/deaktiverer bygning af ANT-dokument (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
da: Autogenerér attribut-accessors (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af attribut-accessors (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
da: Autogenerér assoc-accessors (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af associations-accessors (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
da: Byg ANT-dokument (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
da: Aktiverer/deaktiverer bygning af ANT-dokument (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
da: Autogenerér attribut-accessors (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af attribut-accessors (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
da: Autogenerér assoc-accessors (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
da: Aktiverer/deaktiverer autogenerering af associations-accessors (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
da: Automatisk dot-sti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
da: bestem automatisk stien til dot-programfilen

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
da: Dot-sti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
da: angiv sti til dot-programfilen (valgfrit)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
da: Vis eksportlayout

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
da: vis eksportlayout

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
da: &Eksportér model

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
da: &Justér

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
da: &Kode

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
da: Aktivt s&prog

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: &Export model to DocBook
da: &Eksportér model til Docbook

en: &Export model to XHTML
da: &Eksportér model til XHTML

en: &New Class Wizard...
da: &Ny klasse guide...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
da: &Tilføj standard-datatyper til aktivt sprog

en: Code &Importing Wizard...
da: Guide til kode&import...

en: &Code Generation Wizard...
da: &Kodegenereringsguide...

en: &Generate All Code
da: &Generér al kode

en: Creates a new document
da: Opretter et nyt dokument

en: Opens an existing document
da: Åbner et eksisterende dokument

en: Opens a recently used file
da: Åbner en nyligt brugt fil

en: Saves the document
da: Gemmer dokumentet

en: Saves the document as...
da: Gemmer dokumentet som...

en: Closes the document
da: Lukker dokumentet

en: Prints out the document
da: Udskriver dokumentet

en: Print Preview of the document
da: Vis udskrift for dokumentet

en: Quits the application
da: Afslutter programmet

en: Exports the model to the docbook format
da: Eksporterer modellen til docbook-format

en: Exports the model to the XHTML format
da: Eksporterer modellen til XHTML-format

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
da: Udklipper det markerede udvalg og lægger det i udklipsholderen

en: Copies the selected section to the clipboard
da: Kopierer den valgte sektion til udklipsholderen

en: Pastes the contents of the clipboard
da: Indsætter indholdet af udklipsholderen

en: Set the default program preferences
da: Sæt programmets standardindstillinger

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
da: Slet &markerede

en: &Class Diagram...
da: &Klassediagram...

en: &Object Diagram...
da: &Objektdiagram...

en: &Sequence Diagram...
da: &Sekvensdiagram...

en: C&ommunication Diagram...
da: &Kommunikationsdiagram...

en: &Use Case Diagram...
da: &Brugsmønster-diagram...

en: S&tate Diagram...
da: T&ilstandsdiagram...

en: &Activity Diagram...
da: &Aktivitetsdiagram...

en: Co&mponent Diagram...
da: Ko&mponentdiagram...

en: &Deployment Diagram...
da: &Udførselsdiagram...

en: &Entity Relationship Diagram...
da: &E/R-diagram...

en: &Tree View
da: &Trævisning

en: &Debugging
da: &Fejlretning

en: &Logging
da: &Logning

en: &Command history
da: &Kommandohistorik

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QLatin1String("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
da: &Fugleperspektiv

en: &Clear Diagram
da: &Ryd diagram

en: &Snap to Grid
da: &Hæng på gitteret

en: S&how Grid
da: &Vis gitter

en: &Delete Diagram
da: &Slet diagram

en: &Export as Picture...
da: &Eksportér som billede...

en: Export &Diagrams as Pictures...
da: Eksportér &diagrammer som billeder...

en: Z&oom to 100%
da: F&orstør til 100%

en: &Move Tab Left
da: Flyt faneblad til &venstre

en: &Move Tab Right
da: Flyt faneblad til &højre

en: Select Diagram on Left
da: Vælg diagram til venstre

en: Select Diagram on Right
da: Vælg diagram til højre

[ctx: %1 percent value from 20 to 500]
en:  &%1%
da:  &%1 %

[ctx: init status bar]
en: Ready
da: Klar

en: 100%
da: 100 %

en: Fit
da: Tilpas

en: Diagram Toolbar
da: Diagram-værktøjsfarve

en: Doc&umentation
da: Dok&umentation

en: Co&mmand history
da: Ko&mmandohistorik

en: &Debug
da: &Fejlret

en: Opening file...
da: Åbner fil...

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Creating new document...
da: Opretter nyt dokument...

en: Open File
da: Åbn fil

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
da: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.mdl *.zargo|Alle understøttede filer (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Ukomprimerede XMI-filer (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip-komprimerede XMI-filer (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2-komprimerede XMI-filer (*.xmi.tar.bz2)
    *.mdl|Rose-model-filer (*.mdl)
    *.zargo|Komprimerede argo-filer (*.zargo)

en: Saving file...
da: Gemmer fil...

en: Saving file with a new filename...
da: Gemmer fil med nyt filnavn...

en: Save As
da: Gem som

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
da: *.xmi | XMI-fil (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip-komprimeret XMI-fil (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2-komprimeret XMI-fil (*.xmi.tar.bz2);;* | Alle filer (*)

en: *.xmi|XMI File
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI File
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI File
    *|All Files
da: *.xmi|XMI-fil
    *.xmi.tgz|Gzip-komprimeret XMI-fil
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2-komprimeret XMI-fil
    *|Alle filer

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
da: Filen %1 findes.
    Ønsker du at overskrive den?

en: Warning
da: Advarsel

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Closing file...
da: Lukker fil...

en: No search term entered
da: Intet søgeterm indtastet

en: '%1': %2 found
da: '%1': %2 fundet

en: Print Preview...
da: Vis udskrift...

en: Printing...
da: Udskriver...

en: Print %1
da: Udskriv %1

en: Exiting...
da: Går ud...

en: Cutting selection...
da: Klipper udvalg ud...

en: Copying selection to clipboard...
da: Kopierer markering til udklipsholderen...

en: Inserting clipboard contents...
da: Indsætter udklipsholderens indhold...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
da: Umbrello kunne ikke indsætte udklipsholderens indhold. Objekterne i udklipsholderen er måske af forkert type til at blive indsat her.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
da: Klar.

en: Cannot view code until you generate some first.
da: Kan ikke vise kode før du har genereret noget først.

en: Cannot View Code
da: Kan ikke vise kode

en: Cannot view code from simple code writer.
da: Kan ikke vise kode fra simpel kodeskriver.

en: Select file(s) to import:
da: Vælg fil(er) som skal importeres:

en: Select directory to import:
da: Vælg mappe som skal importeres:

en: XHTML Generation failed .
da: XHTML-generering fejlede .

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
da: En operation med samme navn og underskrift findes allerede. Du kan ikke tilføje den igen.

en: Load Error
da: Indlæsningsfejl

en: The folderfile %1 does not exist.
da: Mappefilen %1 eksisterer ikke.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
da: Mappefilen %1 kan ikke åbnes.

[ctx: object name]
en: Name
da: Navn

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
da: Et objekt med navnet %1
    findes allerede i pakken %2.
     Indtast et nyt navn:

en: Actor &name:
da: &Aktørnavn:

en: Artifact &name:
da: &Navn på overlevning:

en: Association &name:
da: &Associationsnavn:

en: Class &name:
da: &Klassenavn:

en: Component &name:
da: Komponent&navn:

en: Datatype &name:
da: Datatype&navn:

en: Entity &name:
da: Entitets&navn:

en: Enum &name:
da: Enumererings&navn:

en: Folder &name:
da: Mappe&navn:

en: Interface &name:
da: Grænseflade&navn:

en: Node &name:
da: Knude&navn:

en: Package &name:
da: &Pakkenavn:

en: Port &name:
da: Port&navn:

en: Use case &name:
da: Brugsmønster-&navn:

en: Instance name:
da: Instansnavn:

en: &UML Objects
da: &UML-objekter

en: &Stereotypes
da: &Stereotyper

en: Welcome
da: Velkommen

en: UML Model
da: UML-model

en: Logical View
da: Logisk visning

en: Use Case View
da: Brugsmønster-visning

en: Component View
da: Komponent-visning

en: Deployment View
da: Udførelsesvisning

en: Entity Relationship Model
da: E/R-model

en: Datatypes
da: Datatyper

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
da: Den nuværende fil er ændret!
    Vil du gemme den?

[ctx: warning message]
en: Warning
da: Advarsel

en: The file <%1> does not exist.
da: Filen <%1> eksisterer ikke.

en: The file %1 does not exist.
da: Filen %1 eksisterer ikke.

en: The file %1 seems to be corrupted.
da: Filen %1 ser ud til at være beskadiget.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
da: Der var ingen XMI fil i den komprimerede fil %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
da: Der var et problem med at indlæse den udpakkede fil: %1

en: There was a problem loading file: %1
da: Der var et problem med indlæsning af filen: %1

en: There was a problem saving: %1
da: Der var et problem med at gemme: %1

en: Save Error
da: Fejl ved at gemme

en: There was a problem saving file: %1
da: Der var et problem med at gemme filen: %1

en: There was a problem uploading: %1
da: Der var et problem med at uploade: %1

en: There was a problem uploading file: %1
da: Der var et problem med at uploade filen: %1

en: use case diagram
da: brugsmønster-diagram

en: class diagram
da: klassediagram

en: sequence diagram
da: sekvensdiagram

en: communication diagram
da: kommunikationsdiagram

en: object diagram
da: objektdiagram

en: state diagram
da: tilstandsdiagram

en: activity diagram
da: aktivitetsdiagram

en: component diagram
da: komponentdiagram

en: deployment diagram
da: udførselsdiagram

en: entity relationship diagram
da: E/R-diagram

[ctx: diagram name]
en: Name
da: Navn

en: Enter name:
da: Indtast navn:

en: That is an invalid name for a diagram.
da: Det er et ugyldigt navn for et diagram.

en: A diagram is already using that name.
da: Der er allerede et diagram der bruger det navn.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
da: Navn

[ctx: renaming uml object]
en: Name
da: Navn

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
da: Navn

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
da: Navnet du indtastede er ikke entydigt.
    Er dette hvad du ønskede?

en: Use Name
da: Brug navn

en: Enter New Name
da: Indtast nyt navn

en: Setting up the document...
da: Sætter dokumentet op...

en: Resolving object references...
da: Opløser objektreferencer...

en: Loading UML elements...
da: Indlæser UML-elementer...

en: Loading diagrams...
da: Indlæser diagrammer...

en: /autosave%1
da: /autogem%1

en: Externalize Folder
da: Gør mappe ekstern

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
da: Mappen %1 skal være relativ til hovedmodelmappen, %2.

en: Path Error
da: Fejl i sti

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
da: Filen %1 findes allerede.
    Den eksisterende fil vil blive overskrevet.

en: File Exist
da: Filen findes allerede

en: Enter Model Name
da: Indtast modelnavn

en: Enter the new name of the model:
da: Indtast modellens nye navn:

en: Views
da: Visninger

en: Settings
da: Indstillinger

en: Loading listview...
da: Indlæser listevisning...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
da: Mappen skal være tom før den kan slettes.

en: Folder Not Empty
da: Mappen er ikke tom

en: Rename canceled
da: Omdøbning annulleret

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
da: Omdøbning af elementer af listevisningstypen %1, er endnu ikke implementeret.

en: Function Not Implemented
da: Funktion ikke implementeret

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
da: Navnet du indtastede var ugyldigt.
    Omdøbningsprocessen er blevet annulleret.

en: Name Not Valid
da: Navn ikke gyldigt

en: Diagram: %2 Page %1
da: Diagram: %2 side %1

en: Use fill color
da: Brug udfyldningsfarve

en: No fill color
da: Ingen udfyldningsfarve

en: Change font
da: Skift skrifttype

en: Change line color
da: Skift linjefarve

en: Change line width
da: Skift linjebredde

en: Change fill color
da: Skift udfyldningsfarve

en: Change visual property
da: Skift visuel egenskab

en: Delete widgets
da: Slet kontroller

en: Resize widgets
da: Ændr størrelse på kontroller

en: Enter Diagram Name
da: Indtast diagramnavn

en: Enter the new name of the diagram:
da: Indtast diagrammets nye navn:

en: Failed to import from file.
da: Kunne ikke importere fra filen.

en: Exporting view...
da: Eksporterer visning...

en: An error happened when exporting the image:
da: En fejl opstod under eksport af billedet:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Den valgte fil %1 eksisterer.
    Ønsker du at overskrive den?

en: File Already Exists
da: Filen eksisterer allerede

en: Empty scene
da: Tom scene

en: Cannot create directory: %1
da: Kan ikke oprette mappe: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
da: Et problem opstod mens diagrammet blev gemt i %1

en: Multiplicity
da: Multiplicitet

en: Enter multiplicity:
da: Indtast multiplicitet:

en: Association Name
da: Associationsnavn

en: Enter association name:
da: Indtast associationsnavn:

en: Role Name
da: Rollenavn

en: Enter role name:
da: Indtast rollenavn:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
da: Tryk Ctrl med venstre museklik for at slette et punkt

en: Enter the name of the diagram referenced
da: Indtast navnet på diagrammets der henvises til

en: Diagram name
da: Diagramnavn

en: Enter the guard of the loop
da: Indtast løkkens vagt

en: Enter the first alternative name
da: Indtast det første alternative navn

en: Enter first alternative
da: Indtast første alternativ

en: Enter first alternative :
da: Indtast første alternativ:

en: Enter referenced diagram name
da: Indtast diagramnavnet der henvises til

en: Enter referenced diagram name :
da: Indtast diagramnavnet der henvises til:

en: Enter the guard of the loop:
da: Indtast løkkens vagt:

en: Enter alternative Name
da: Indtast alternativt navn

en: Enter the alternative:
da: Indtast alternativet:

en: Change Text
da: Ændr tekst

en: Enter new text:
da: Indtast ny tekst:

en: ERROR
da: FEJL

[ctx: operation name]
en: Name
da: Navn

en: Enter operation name:
da: Indtast operations navn:

en: Precondition
da: forbetingelse

en: Postcondition
da: Efterbetingelse

en: Note Type
da: Notattype

en: Select the Note Type
da: Vælg notattype

en: Enter Object Node Name
da: Indtast objektknudenavn

en: Enter the name of the object node :
da: Indtast navnet på objektknuden:

en: Select Object node type
da: Vælg type af objektknude

en: Select the object node type
da: Vælg typen af objektknude

en: Enter the name of the data store node
da: Indtast navnet på datalagringsknuden

en: data store name
da: datalagringsnavn

en: Enter the name of the buffer node
da: Indtast navnet på bufferknuden

en: Enter the name of the buffer
da: Indtast navnet på bufferen

en: Enter the name of the object flow
da: Indtast navnet på objektflowet

en: object flow
da: objektflow

en: Enter Object Flow State
da: Indtast tilstand for objektflowtilstand

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
da: Indtast tilstand (behold "-" hvis der ikke er nogen tilstand for objektet)

en: Enter signal name
da: Indtast signalnavn

en: Enter the signal name :
da: Indtast signalnavnet:

en: Enter Activity
da: Indtast aktivitet

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
da: Hold Shift- eller Ctrl-tasten nede for at flytte langs X-aksen. Hold Shift- og Ctrl-tasten nede for at flytte langs Y-aksen. Et klik med højre museknap afbryder forflytningen.

en: Move widgets
da: Flyt kontroller

en: Rename Object
da: Omdøb objekt

en: Enter object name:
da: Indtast objektnavn:

en: new pin
da: ny pin

en: new precondition
da: ny forbetingelse

en: Enter the new name of the activity:
da: Indtast det nye navn på aktiviteten:

en: Box
da: Boks

en: CombinedFragment
da: Kombineret fragment

en: Enum
da: Enumerering

en: FloatingDashLine
da: Flydende stiplet linje

en: ForkJoin
da: Opsplitsammenføj

en: Message
da: Besked

en: Object
da: Objekt

en: ObjectNode
da: Objektknude

en: State
da: Tilstand

en: Text
da: Tekst

en: UseCase
da: Brugsmønster

en: Instance
da: Instans

[ctx: selection arrow]
en: Select
da: Markér

en: Combined Fragment
da: Kombineret fragment

en: Label
da: Etiket

en: Directional Association
da: Retnings-association

[ctx: UML class]
en: Class
da: Klasse

en: Accept signal
da: Acceptér signal

en: Accept time event
da: Acceptér tidshændelse

en: Fork/Join
da: Opsplit/Sammenføj

[ctx: join states]
en: Join
da: Sammenføj

[ctx: state choice]
en: Choice
da: Valg

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
da: And-linje

[ctx: state diagram]
en: State
da: Tilstand

en: Pre/Post condition
da: for-/efter-betingelse
