vlc 3.0.13 - en to fi translation catalogue (5830 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fi: Tällä ohjelmalla EI OLE TAKUUTA, joka ulottuu lain sallimiin rajoihin.
    Saat jakaa ohjelmasta kopioita GNU General Public License -lisenssin ehtojen mukaisesti;
    ks. yksityiskohdat COPYING-tiedostossa.
    Ohjelman on kirjoittanut VideoLAN-tiimi; ks. AUTHORS-tiedosto.

en: VLC preferences
fi: VLC asetukset

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fi: Valitse "Lisäasetukset" nähdäksesi kaikki asetukset.

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Settings for VLC's interfaces
fi: VLC käyttöliittymien asetukset

en: Main interfaces settings
fi: Käyttöliittymän yleisasetukset

en: Main interfaces
fi: Pääkäyttöliittymät

en: Settings for the main interface
fi: Pääkäyttöliittymän asetukset

en: Control interfaces
fi: Hallitse käyttöliittymiä

en: Settings for VLC's control interfaces
fi: VLC säätimien asetukset

en: Hotkeys settings
fi: Pikanäppäinten asetukset

en: Audio
fi: Ääni

en: Audio settings
fi: Äänen asetukset

en: General audio settings
fi: Yleiset äänen asetukset

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fi: Äänen suodattimia käytetään äänivirran käsittelyyn.

en: Audio resampler
fi: Äänen sampleri

en: Visualizations
fi: Visualisointi

en: Audio visualizations
fi: Äänen visualisointi

en: Output modules
fi: Ulostulon moduulit

en: General settings for audio output modules.
fi: Äänen ulostulon moduulien yleiset asetukset.

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fi: Muut äänen asetukset ja moduulit.

en: Video settings
fi: Videon asetukset

en: General video settings
fi: Yleiset videon asetukset

en: General settings for video output modules.
fi: Videon ulostulon moduulien yleiset asetukset.

en: Video filters are used to process the video stream.
fi: Videon suodattimia käytetään videovirran käsittelyyn.

en: Subtitles / OSD
fi: Tekstitykset / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
fi: Tekstitykseen ja "peittokuviin" On-Screen-Display liittyvät asetukset

en: Splitters
fi: Jakajat

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
fi: Videon jakajat erottavat virtauksen useisiin videoihin.

en: Input / Codecs
fi: Tulo ja koodekit

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
fi: Sisääntulon, pukukoodauksen ja pakkauksen asetukset

en: Access modules
fi: Käyttömoduulit

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fi: Käyttömoduuleihin liittyvät asetukset. Käyttömoduulien tehtävä on mahdollistaa pääsy esim. tiedostoihin, laitteisiin (DVD, DVB, ym.), ja erilaisiin verkkotietovirtoihin (HTTP, FTP, ym.). Toisin sanoen, niillä käytetään eri tyyppisiä medialähteitä. Yleisesti muutettavia asetuksia täällä ovat HTTP-välityspalvelin ja välimuistiasetukset.

en: Stream filters
fi: Suoratoiston suodattimet

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
fi: Tietovirtasuotimet (stream filters) ovat erityismoduuleita, jotka mahdollistavat edistyneitä toimintoja VLC:n tulopuolella. Käytä varoen...

en: Demuxers
fi: Demultiplekserit

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fi: Demultiplekseriä käytetään äänen ja videon erottamiseen.

en: Video codecs
fi: Videon koodekit

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
fi: Videon, kuvien ja videon+äänen koodekkien, sekä purkukooderin asetukset.

en: Audio codecs
fi: Äänen koodekit

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fi: Äänen koodekkien, sekä purkukooderin asetukset.

en: Subtitle codecs
fi: Tekstityksen koodekit

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
fi: Tekstityksen, teksti-TV ja CC koodekien ja purkukooderin asetukset.

en: General input settings. Use with care...
fi: Yleiset tulon asetukset. Käytä varoen...

en: Stream output
fi: Suoratoiston ulostulo

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
fi: Suoratoiston lähtöasetuksia (stream output settings) käytetään, kun VLC toimii suoratoistopalvelimena (streaming server), sekä tallennettaessa video- tai äänivirtoja.
    Video- tai äänivirrat ensin kanavoidaan (mux), jonka jälkeen ne lähetetään ns. käyttölähtömoduulin läpi,joka voi joko tallentaa virran tiedostoon, tai lähettää sen verkkoon (UDP, HTTP, RTP tai RTSP-protokollalla).
    Suoratoiston ulostulomoduulit mahdollistavat edistyneen video- tai äänivirrankäsittelyn (esim. formaatin muunnon eli transkoodauksen, duplikoinnin...).

en: General stream output settings
fi: Suoratoiston yleiset ulostulon asetukset

en: Muxers
fi: Multiplekserit

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
fi: Multiplekserit luovat formaatin, jossa kanavanippu (video, ääni, ...) yhdistyvät. Tämän asetuksen avulla on mahdollista pakottaa VLC käyttämään aina samaa, valitsemaasi multiplekseriä. Tämä ei ole suositeltavaa.
    Voit myös määrätä multiplekserin oletusasetukset täällä.

en: Access output
fi: Pääsy ulostuloon

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fi: Lähdön moduulit ohjaavat sekoitettujen virtojen lähetystapoja. Tämän asetuksen avulla voit pakottaa aina tietyn ulostulon pääsytavan. Tämä ei ole suositeltavaa.
    Voit myös asettaa oletusparametrit kullekin ulostulolle.

en: Packetizers
fi: Pakkaajat

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
fi: Pakkaajia käytetään videon ja äänen, "esikäsittelyyn" ennen kanavointia. Tämän asetuksen avulla on mahdollista pakottaa VLC käyttämään aina samaa, valitsemaasi pakkaajaa. Tämä ei ole suositeltavaa.
    Voit myös määrätä jokaisen pakkaajan oletusasetukset täällä.

en: Sout stream
fi: Sout-suoratoisto

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
fi: Sout-suoratoistomoduulit mahdollistavat suoratoistoprosessointiketjun rakentamisen. Lisätietoa aiheesta on saatavilla englanniksi "Streaming Howto"-dokumentissa. Voit myös määrätä jokaisen suoratoistomoduulin oletusasetukset täällä.

en: VLC's implementation of Video On Demand
fi: VLC Video On Demand palvelun käyttöönotto

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fi: Asetukset, jotka liittyvät soittolistan käyttäytymiseen (esim. toistomoodi) ja moduuleihin, jotka automaattisesti lisäävät kohteita soittolistaan ("palvelujen haku"-moduulit).

en: General playlist behaviour
fi: Soittolistan yleistoiminta

en: Services discovery
fi: Palvelujen haku

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fi: Palvelujen hakumoduulit (services discovery modules) ovat toimintoja, jotka automaattisesti lisäävät kohteita soittolistaan.

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced settings. Use with care...
fi: Lisäasetukset. Käytä varoen...

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: &Open File...
fi: Avaa &tiedosto...

en: &Advanced Open...
fi: Avaa lis&äasetuksilla...

en: Open D&irectory...
fi: Avaa &hakemisto...

en: Open &Folder...
fi: Avaa &kansio...

en: Select one or more files to open
fi: Valitse yksi tai useampi avattava tiedosto

en: Select Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Media &Information
fi: Mediat&iedot

en: &Codec Information
fi: &Koodekin tiedot

en: &Messages
fi: Vie&stit

en: Jump to Specific &Time
fi: Siirr&y ajankohtaan...

en: Custom &Bookmarks
fi: Kirjan&merkit

en: &VLM Configuration
fi: &VLM-asetukset

en: &About
fi: Tietoj&a

en: Play
fi: Toista

en: Remove Selected
fi: Poista valitut

en: Information...
fi: Tietoja...

en: Create Directory...
fi: Luo hakemisto...

en: Create Folder...
fi: Luo kansio...

en: Rename Directory...
fi: Nimeä hakemisto uudelleen...

en: Rename Folder...
fi: Nimeä kansio uudelleen...

en: Show Containing Directory...
fi: Näytä tiedoston hakemisto...

en: Show Containing Folder...
fi: Avaa tiedoston kansio...

en: Stream...
fi: Lähetä verkkoon...

en: Save...
fi: Tallenna...

en: Repeat All
fi: Toista kaikkia

en: Repeat One
fi: Toista yhtä

en: Random
fi: Satunnaistoisto

en: Random Off
fi: Satunnaistoisto pois

en: Add to Playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: Add File...
fi: Lisää tiedosto...

en: Add Directory...
fi: Lisää hakemisto...

en: Add Folder...
fi: Lisää kansio...

en: Save Playlist to &File...
fi: Tallenna &soittolista tiedostoon...

en: Search
fi: Hae

en: Waves
fi: Aallot

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
fi: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Tervetuloa VLC-mediasoittimen ohjeeseen</h2><h3>Suomennoksesta</h3><p>Tämän kirjoitushetkellä VLC:n varsinainen dokumentaatio on saatavissa vain englannin kielellä. Itse käyttöliittymä on kuitenkin kokonaan suomennettu, mikä auttaa seuraavilla tavoilla.</p><p>Suomenkielistä lisätietoa on jonkin verran saatavissa ns. tooltipeinä, jotka ilmestyvät pitämällä hiiren kursoria paikallaan halutun painikkeen tai asetuksen kohdalla sekunnin pari. Tämä toiminto voi olla erityisen hyödyllinen asetusikkunassa.<p><p>Pikanäppäimiä voit selata suomeksi (sekä halutessasi mukauttaa) asetusikkunasta, Työkalut > Asetukset > Pikanäppäimet.</p><h3>Englanninkielinen dokumentaatio</h3><p>Dokumentaatio on saatavissa VideoLANin <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a>-sivustolta.</p><p> <p>Jos olet uusi käyttäjä, suosittelemme<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a> -dokumenttia.</p><p>Soittimen käytöstä löytyy informaatiota <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a> -dokumentista.</p><p>Tallennus-, muunnos-, transkoodaus-, pakkaus-, kanavointi- (muxing) ja verkkolähetystoiminnoista tietoa on <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a> -käyttöohjeessa.</p><p>Jos olet epävarma terminologiasta, voit selata <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>-tietokantaamme.</p><p> Pääasialliset pikanäppäimet löytyvät wikin <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a>-sivulta. </p><h3>Apu (englanniksi)</h3><p>Ennen kuin kysyt meiltä, katso ensin löytyykö kysymykseesi vastaus <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>:sta.</p><p>Voit kysyä apua sekä auttaa muita <a href="http://forum.videolan.org">Forumeilla</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">sähköpostilistoilla</a> sekä IRC-kanavallamme (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Auta projektia</h3><p>Voit auttaa VideoLAN-projektia, jos sinulta liikenee aikaa yhteisön auttamiseen, ulkoasujen suunnitteluun, dokumentaation kääntämiseen (esim. suomentamiseen), testaamiseen tai ohjelmointiin. Voit myös halutessasi avustaa lahjoittamalla rahaa tai materiaalia. Ja tietysti, voit auttaa <b>tiedottamaan</b> VLC-mediasoittimesta esimerkiksi kertomalla siitä ystävillesi.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
fi: Äänensuodatus epäonnistui

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
fi: Suodattimia on jo käytössä enimmäismäärä (%u).

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Spectrometer
fi: Spektrometri

en: Scope
fi: Kuvaputki

en: Spectrum
fi: Spektri

en: VU meter
fi: VU-mittari

en: Audio filters
fi: Äänisuodattimet

en: Replay gain
fi: Toistonvahvistus

en: Stereo audio mode
fi: Stereoäänitila

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Reverse stereo
fi: Käänteinen stereo

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: boolean
fi: totuusarvo

en: integer
fi: kokonaisluku

en: float
fi: liukuluku

en: string
fi: merkkijono

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fi: Saadaksesi perusteelliset ohjeet, käytä '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
fi: Käyttö: %s [valinnat] [tietovirta] ...
    Komentoriviltä voi määritellä useita tietovirtoja.
    Ne lisätään soittolistan perään.
    Ensimmäinen määritelty kohde toistetaan ensimmäisenä.
    
    Valintojen (options) tyypit:
      --valinta  Yleis- eli globaali valinta, jota käytetään ohjelman koko
                 käynnissä olon ajan.
       -valinta  Yksimerkkinen versio yleisvalinnasta "--".
       :valinta  Valinta, joka vaikuttaa vain suoraan sitä edeltävään tietovirtaan
                 ja joka ohittaa edelliset asetukset.
    
    MRL-syntaksi:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]] [:valinta=arvo ...]
    
      Monia "--"-yleisvalinnoista voi käyttää myös MRL-tyyppisinä ":"-valintoina.
      Pareja ":valinta=arvo" voi määrittää useita.
    
    URL-syntaksi:
      file:///polku/tiedostonimi     Tavallinen mediatiedosto
      http://ip[:portti]/tiedosto    HTTP-osoite
      ftp://ip[:portti]/tiedosto     FTP-osoite
      mms://ip[:portti]/tiedosto     MMS-osoite
      screen://                      Näyttöruudun kuva (tallennusta varten)
      dvd://[laite]                  DVD-laite
      vcd://[laite]                  VCD-laite
      cdda://[laite]                 Äänilevylaite (Audio CD)
      udp://[[<lähdeosoite>]@[<verkko-osoite>][:<verkko-portti>]]
                                     Suoratoistopalvelimen lähettämä UDP-tietovirta
      vlc://pause:<sekunnit>         Erityiskohde, joka keskeyttää soittolistan
                                     määrätyksi ajaksi (sekunteina)
      vlc://quit                     Erityiskohde, joka sammuttaa VLC:n

en: (default enabled)
fi:  (oletusarvo käytössä)

en: (default disabled)
fi:  (oletusarvo pois käytöstä)

en: Note:
fi: Huomio:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
fi: lisää "--advanced" komentoriviisi nähdäksesi lisäasetukset.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
fi[0]: %u moduulia ei näytetty koska sillä on vain edistyksellisiä ominaisuuksia.
fi[1]: %u moduuleja ei näytetty koska ne ovat vain lisäasetuksia.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
fi: Nimettyä moduulia ei löytynyt. Käytä "--list" tai "--list-verbose" nähdäksesi listan saatavilla olevista moduuleista.

en: VLC version %s (%s)
fi: VLC, versio %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
fi: Sovelluskäännös: %s@%s.%s

en: Compiler: %s
fi: Kääntäjä: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
fi: 
    Sisältö vedostettu tiedostoon vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fi: 
    Paina Enteriä jatkaaksesi...

en: Unknown error
fi: Tunnistamaton virhe

en: Bookmark %i
fi: Kirjanmerkki %i

en: No description for this codec
fi: Tälle koodekille ei ole kuvausta

en: Codec not supported
fi: Koodekki ei ole tuettu

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
fi: VLC ei voinut dekoodaa formaattia "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
fi: Tunnistamaton koodekki

en: VLC could not identify the audio or video codec
fi: VLC ei voinut tunnistaa ääni- tai videokoodekkia

en: packetizer
fi: pakkaaja

en: decoder
fi: purkukooderi

en: Streaming / Transcoding failed
fi: Lähetys tai transkoodaus epäonnistui

en: VLC could not open the %s module.
fi: VLC ei voinut avata moduulia %s.

en: VLC could not open the decoder module.
fi: VLC ei voinut avata purkukooderin moduulia.

en: Track
fi: Raita

en: Program
fi: Ohjelma

en: Stream %d
fi: Virta %d

en: Scrambled
fi: Salattu

en: Yes
fi: Kyllä

en: DTVCC Closed captions %u
fi: DTVCC tekstitykset %u

en: Closed captions %u
fi: Closed captions -tekstitys %u

en: Original ID
fi: Alkup. tunniste (ID)

en: Codec
fi: Koodekki

en: Language
fi: Kieli

en: Description
fi: Kuvaus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Channels
fi: Kanavat

en: Sample rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Bits per sample
fi: Bittejä näytettä kohti

en: Bitrate
fi: Siirtonopeus

en: Track replay gain
fi: Raidan toistonvahvistus

en: Album replay gain
fi: Albumin toistonvahvistus

en: Video resolution
fi: Videon tarkkuus

en: Buffer dimensions
fi: Puskurin mitat

en: Frame rate
fi: Kuvataajuus

en: Decoded format
fi: Purettu formaatti

en: Top left
fi: Vasen ylänurkka

en: Left top
fi: Vasen yläosa

en: Right bottom
fi: Oikea alaosa

en: Top right
fi: Oikea ylänurkka

en: Bottom left
fi: Vasen alanurkka

en: Bottom right
fi: Oikea alanurkka

en: Left bottom
fi: Vasen alaosa

en: Right top
fi: Oikea yläosa

en: Orientation
fi: Asento

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
fi: ITU-R BT.601 (525 juovaa, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
fi: ITU-R BT.601 (625 juovaa, 50 Hz)

en: Color primaries
fi: Perusvärit

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Hybrid Log-Gamma
fi: Hybridi Log-Gamma

en: Color transfer function
fi: Värin siirtotoiminto

en: Color space
fi: Väriavaruus

en: %s Range
fi: %s Alue

en: Full
fi: Täysi

en: Center
fi: Keski

en: Top Left
fi: Vasen ylänurkka

en: Top Center
fi: Keskellä yläosa

en: Bottom Left
fi: Vasen alanurkka

en: Bottom Center
fi: Keskellä alaosa

en: Chroma location
fi: Värikylläisyyden sijainti

en: Rectangular
fi: Suorakulmainen

en: Equirectangular
fi: Tasakulmainen

en: Cubemap
fi: Kuutio

en: Projection
fi: Projektio

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
fi: Poikkeus

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
fi: Sävel

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
fi: Rulla

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
fi: Näkökenttä

en: Max. luminance
fi: Maksimi kirkkaus

en: Min. luminance
fi: Minimi kirkkaus

en: Primary R
fi: Ensisijainen R

en: Primary G
fi: Ensisijainen G

en: Primary B
fi: Ensisijainen B

en: White point
fi: Valkoinen piste

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Volume %ld%%
fi: Äänenvoimakkuus %ld%%

en: Your input can't be opened
fi: Lähdettä ei voi avata

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fi: VLC ei kyennyt avaamaan MRL-sijaintia "%s". Katso lokista lisätietoja.

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Album
fi: Albumi

en: Track number
fi: Raidan numero

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Date
fi: Päiväys

en: Setting
fi: Asetus

en: Now Playing
fi: Nyt soimassa

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Encoded by
fi: Pakannut

en: Artwork URL
fi: Kuvituksen URL

en: Track ID
fi: Raidan tunniste

en: Number of Tracks
fi: Raitojen määrä

en: Director
fi: Ohjaaja

en: Season
fi: Kausi

en: Episode
fi: Episodi

en: Show Name
fi: Näytöksen nimi

en: Actors
fi: Näyttelijät

en: Album Artist
fi: Albumin esittäjä

en: Disc number
fi: Levyn numero

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Chapter
fi: Luku

en: Video Track
fi: Videoraita

en: Audio Track
fi: Ääniraita

en: Subtitle Track
fi: Tekstitysraita

en: Next title
fi: Seuraava nimi

en: Previous title
fi: Edellinen nimi

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: Menu popup
fi: Valikon ilmoitus

en: Title %i%s
fi: Nimi %i%s

en: Chapter %i
fi: Luku %i

en: Next chapter
fi: Seuraava luku

en: Previous chapter
fi: Edellinen luku

en: Add Interface
fi: Lisää käyttöliittymä

en: Console
fi: Konsoli

en: Mouse Gestures
fi: Hiirieleet

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
fi: Käynnistetään vlc oletuskäyttöliittymällä. Aja "cvlc", jos haluat käyttää vlc:tä ilman käyttöliittymää.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
fi: fi

en: Zoom
fi: Lähennä

en: 1:4 Quarter
fi: 1:4 Neljäsosa

en: 1:2 Half
fi: 1:2 Puolikas

en: 1:1 Original
fi: 1:1 Alkuperäinen

en: 2:1 Double
fi: 2:1 Kaksinkertainen

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fi: Täältä voit määrätä VLC:n käyttöliittymien asetuksia. Voit valita pääkäyttöliittymän ja lisäkäyttöliittymämoduuleita, sekä määrätä käyttöliittymien asetuksia.

en: Interface module
fi: Käyttöliittymämoduuli

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fi: Tämä on VLC:n pääkäyttöliittymämoduuli. Oletusarvoisesti valitaan paras saatavilla oleva moduuli automaattisesti.

en: Extra interface modules
fi: Käyttöliittymän lisämoduulit

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fi: Voit valita VLC:lle lisäkäyttöliittymiä. Ne käynnistetään tausta-ajoon pääkäyttöliittymän lisäksi. Käytä kaksoispisteillä erotettua listaa käyttöliittymämoduuleista. Suosittuja vaihtoehtoja ovat esimerkiksi "rc" (etäohjaus), "http" (web-käyttöliittymä), ja "gestures" (hiirieleet).

en: You can select control interfaces for VLC.
fi: Voit valita VLC:lle ohjauskäyttöliittymiä. Nämä ovat eri tapoja ohjata VLC:tä kuten etäohjaus, web, ...

en: Verbosity (0,1,2)
fi: Sanaisuus (0, 1, 2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fi: Tämä on sanaisuuden aste (0 = vain virheet ja tavalliset viestit, 1 = huomautukset, 2 = virheenjäljitys (debug)).

en: Default stream
fi: Oletustietovirta

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fi: Tämä tietovirta avataan aina VLC:n käynnistyessä.

en: Color messages
fi: Värilliset sanomat

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
fi: Tämä mahdollistaa värilliset viestit konsolissa, joka näkyy komentorivi-ikkunassa, josta VLC avattiin. Terminalissa on oltava Linux-värituki, jotta tämä toimii.

en: Show advanced options
fi: Näytä lisäasetukset

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fi: Kun tämä on päällä, asetusikkuna ja käyttöliittymät näyttävät kaikki saatavilla olevat asetukset, mukaanlukien sellaiset joita useimpien käyttäjien ei tarvitse muuttaa.

en: Interface interaction
fi: Vuorovaikutteinen käyttöliittymä

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fi: Kun tämä on päällä, käyttöliittymä näyttää valintaikkunan aina, kun käyttäjän syötettä tarvitaan.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fi: Näiden asetusten avulla voidaan muuttaa äänialijärjestelmän toimintaa, sekä lisätä äänisuotimia, joita voidaan käyttää jälkikäsittelyyn tai visuaalisiin efekteihin (spektrianalysaattori ym.). Nämä toiminnot voidaan kytkeä päälle täältä, ja niiden asetukset löytyvät äänisuodatinmoduulien osiosta.

en: Audio output module
fi: Äänen ulostulon moduuli

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fi: Tämä määrää VLC:n käyttämän äänen ulostulon tavan. Paras saatavilla oleva tapa valitaan automaattisesti oletuksena.

en: Media role
fi: Median rooli

en: Media (player) role for operating system policy.
fi: Median (soittimen) rooli järjestelmässä.

en: Enable audio
fi: Käytä ääntä

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fi: Voit poistaa äänen kokonaan käytöstä. Äänen purkuvaihe myös ohitetaan, mikä säästää hieman laskentatehoa.

en: Music
fi: Musiikki

en: Communication
fi: Viestintä

en: Game
fi: Peli

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Animation
fi: Animaatio

en: Production
fi: Tuotanto

en: Accessibility
fi: Käytettävyys

en: Test
fi: Kokeilu

en: Audio gain
fi: Äänen vahvistus

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
fi: Tämä lineaarinen vahvistus vaikuttaa tuotettavaan ääneen.

en: Audio output volume step
fi: Äänen ulostulon voimakkuuden säätö

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa äänenvoimakkuuden säädön askelkokoa.

en: Remember the audio volume
fi: Muista äänenvoimakkuus

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
fi: Äänenvoimakkuus voidaan tallentaa ja palauttaa automaattisesti kun VLC käynnistetään.

en: Audio desynchronization compensation
fi: Äänen tahdistuksen kompensaatio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fi: Tämä viivästää ääntä. Viive on annettava millisekunteina. Tämä voi olla hyödyllistä, jos huomaat viiveen videon ja äänen välillä.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
fi: Tämä valitsee äänelle laajennuksen, jota käytetään samperissa.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
fi: Tämä määrittää äänen ulostulon kanavien määrä. Käytetään oletuksena, mikäli mahdollista, kun sekä laitteisto ja toistettava äänivirta tukevat sitä.

en: Force S/PDIF support
fi: Pakota S/PDIF-tuki

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
fi: Tätä tulisi käyttää, jos äänen ulostulo ei pysty neuvottelemaan S/PDIF-tuesta.

en: Force detection of Dolby Surround
fi: Havaitse Dolby Surround aina

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fi: Voit käyttää tätä, jos tiedät että äänivirta, jonka haluat toistaa, on käsitelty Dolby Surround -tekniikalla, mutta se ei tunnistu sellaiseksi.Myös äänivirroille, jotka eivät ole Dolby Surround -käsiteltyjä, tämä asetus voi parantaa kokemusta jos käytetään myös kuulokekanavamikseriä.

en: Auto
fi: Automaattinen

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois päältä

en: Stereo audio output mode
fi: Stereoäänen toistotila

en: Unset
fi: Ei asetettu

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fi: Tämä lisää äänen jälkikäsittelijöitä, joita voidaan käyttää äänen muokkaukseen.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fi: Tämä lisää visualisaatiomoduuleita (spektrianalysaattori ym.)

en: Replay gain mode
fi: Toistonvahvistustila (replay gain)

en: Select the replay gain mode
fi: Valitse toiston vahvistus

en: Replay preamp
fi: Toiston esivahvistin

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
fi: Tällä valitaan oletusarvoinen äänivirran kohdetaso (89 dB) käyttämällä toiston esivahvistustietoja

en: Default replay gain
fi: Oletusarvoinen toistonvahvistus (replay gain)

en: This is the gain used for stream without replay gain information
fi: Tätä vahvistusta käytetään äänivirroille, joissa ei ole toiston vahvistustietoja

en: Peak protection
fi: Huippujen suojaus

en: Protect against sound clipping
fi: Suojaudu äänen leikkaantumiselta

en: Enable time stretching audio
fi: Käytä äänen aikavenytystä

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
fi: Tämä mahdollistaa äänen toistamisen hitaammin tai nopeammin muuttamatta äänenkorkeutta

en: None
fi: Ei mikään

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fi: Näillä asetuksilla voidaan vaikuttaa videon ulostulon toimintaan. Esimerkiksi videosuodattimia voidaan ottaa käyttöön (mm. lomituksen poisto, kuvan säätö). Ota nämä suodattimet käyttöön täältä ja valitse niiden asetukset "videosuodattimet"-moduulit kohdassa. Mitä erilaisempia videon asetuksia voidaan säätää.

en: Video output module
fi: Videon ulostulon moduuli

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fi: Tämä on VLC:n käyttämä videon ulostulotapa. Oletustoiminto valitsee automaattisesti parhaan mahdollisen tavan.

en: Enable video
fi: Käytä videota

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fi: Videon voi kokonaan kytkeä pois päältä tästä. Videon purkuvaihe myös ohitetaan, mikä säästää hieman laskentatehoa.

en: Video width
fi: Videon leveys

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa VLC:n käyttämään tiettyä videon leveyttä. Oletusarvoisesti (-1) VLC mukautuu videon ominaisuuksiin.

en: Video height
fi: Videon korkeus

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa VLC:n käyttämään tiettyä videon korkeutta. Oletusarvoisesti (-1) VLC mukautuu videon ominaisuuksiin.

en: Video X coordinate
fi: Videon X-koordinaatti

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fi: Voit asettaa VLC:n käyttämään aina annettua paikkaa videoikkunan vasemmalle ylänurkalle (X-koordinaatti).

en: Video Y coordinate
fi: Videon Y-koordinaatti

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fi: Voit asettaa VLC:n käyttämään aina annettua paikkaa videoikkunan vasemmalle ylänurkalle (Y-koordinaatti).

en: Video title
fi: Videon nimi

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fi: Voit määrätä videotoistoikkunalle haluamasi otsikon tästä (jos videotoistoa ei ole sisällytetty käyttöliittymäikkunaan).

en: Video alignment
fi: Videon tasaus

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fi: Voit asettaa VLC:n tasaamaan videon haluamaasi videoikkunan reunaan. Oletusarvoisesti (0) video keskitetään. Arvot ovat 0 = keskellä, 1 = vasen, 2 = oikea, 4 = yläreuna, 8 = alareuna. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = 4 + 2 = oikea ylänurkka.

en: Top
fi: Ylä

en: Bottom
fi: Ala

en: Top-Left
fi: Vasen ylänurkka

en: Top-Right
fi: Oikea ylänurkka

en: Bottom-Left
fi: Vasen alanurkka

en: Bottom-Right
fi: Oikea alanurkka

en: Zoom video
fi: Zoomaa videota

en: You can zoom the video by the specified factor.
fi: Videota voi zoomata tietyin tekijöin.

en: Grayscale video output
fi: Harmaasävytetty video

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fi: Näytä videon kuva harmaasävyssä. Tämä myös ohittaa väri-informaation purkuvaiheen, mikä saattaa säästää hieman laskentatehoa.

en: Embedded video
fi: Sisällytetty video

en: Embed the video output in the main interface.
fi: Sisällytä videon ulostulo pääkäyttöliittymään.

en: Fullscreen video output
fi: Koko näytön video

en: Start video in fullscreen mode
fi: Käynnistä video koko näytön tilassa

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Always place the video window on top of other windows.
fi: Sijoita videoikkuna aina kaikkien ikkunoiden ylle.

en: Enable wallpaper mode
fi: Ota taustakuva käyttöön

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
fi: Taustakuvatila mahdollistaa videon näyttämisen työpöydän taustakuvana.

en: Show media title on video
fi: Näytä median otsikko videon päällä

en: Display the title of the video on top of the movie.
fi: Näytä videon otsikko videokuvan päällä.

en: Show video title for x milliseconds
fi: Näytä videon otsikkoa x millisekuntia.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fi: Näytä videon otsikkoa n millisekuntia, oletus on 5000 ms (5 s.)

en: Position of video title
fi: Videon otsikon sijainti

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fi: Videon kohta, jossa otsikko näytetään (oletuksena alhaalla keskellä).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
fi: Piilota hiiri ja ohjauspaneeli x millisekunnin jälkeen

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
fi: Piilota hiiren nuoli ja täysnäyttötilan (fullscreen) ohjauspaneeli n millisekunnin jälkeen.

en: Deinterlace
fi: Lomituksenpoisto

en: Deinterlace mode
fi: Lomituksen poistotapa

en: Deinterlace method to use for video processing.
fi: Lomituksen poistoalgoritmi, jota käytetään videon jälkikäsittelyyn.

en: Discard
fi: Vain toinen (discard)

en: Blend
fi: Sekoita (blend)

en: Mean
fi: Keskiarvo (mean)

en: Phosphor
fi: Fosfori

en: Film NTSC (IVTC)
fi: NTSC-filmi (IVTC)

en: Disable screensaver
fi: Estä näytönsäästäjä

en: Disable the screensaver during video playback.
fi: Estä näytönsäästäjä videotoiston aikana.

en: Window decorations
fi: Ikkunan reunukset

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fi: VLC voi luoda minimaalisen ikkunan estämällä ikkunan otsikon, kehysten ja sen sellaisten luomisen videon ympärille.

en: Video splitter module
fi: Videomonistinmoduuli

en: This adds video splitters like clone or wall
fi: Tämä lisää videon suodattimia kuten kloonaus tai seinä

en: Video filter module
fi: Videosuodatinmoduuli

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fi: Tämä lisää jälkikäsittelyn suodattimia, jotka voivat esim. parantaa kuvan laatua kuten lomituksen poisto, tai vääristää kuvaa eri tavoin (tehosteet).

en: Video snapshot directory (or filename)
fi: Videoruudunkaappausten hakemisto (tai tiedostonimi)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fi: Hakemisto, johon videoruudunkaappaukset tallennetaan.

en: Video snapshot file prefix
fi: Videoruudunkaappauksen tiedostoetuliite

en: Video snapshot format
fi: Videoruudunkaappauksen muoto

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fi: Videoruudunkaappausten tallentamiseen käytetty kuvatiedostomuoto

en: Display video snapshot preview
fi: Näytä videoruudunkaappauksen esikatselu

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fi: Näytä ruudunkaappauksen esikatselu näytön vasemmassa ylänurkassa.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fi: Käytä aikaleiman sijasta järjestysnumeroita

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fi: Käytä ruudunkaappausten numerointiin aikaleiman sijasta järjestysnumeroita

en: Video snapshot width
fi: Videoruudunkaappauksen leveys

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
fi: Voit pakottaa videoruudunkaappaukset haluamaasi leveyteen. Oletusarvoisesti (-1) säilytetään videon alkuperäinen leveys. Jos haluat määrätä pelkästään korkeuden, voit asettaa leveydeksi 0, jolloin leveys määräytyy automaattisesti niin, että videon kuvasuhde säilyy.

en: Video snapshot height
fi: Videoruudunkaappauksen korkeus

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
fi: Voit pakottaa videoruudunkaappaukset haluamaasi korkeuteen. Oletusarvoisesti (-1) säilytetään videon alkuperäinen korkeus. Jos haluat määrätä pelkästään leveyden, voit asettaa korkeudeksi 0, jolloin korkeus määräytyy automaattisesti niin, että videon kuvasuhde säilyy.

en: Video cropping
fi: Videon rajaus

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fi: Tämä pakottaa annetun rajauksen videolle. Hyväksyttyjä muotoja ovat x:y (4:3, 16:9, jne.), jotka kuvaavat globaalia kuvasuhdetta.

en: Source aspect ratio
fi: Lähteen kuvasuhde

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
fi: Tämä pakottaa VLC:n käsittelemään videota kuin sillä olisi tässä määrätty kuvasuhde. Esimerkiksi, on olemassa virheellisiä DVD-levyjä, jotka väittävät soittimelle olevansa 16:9-formaatissa, mutta todellisuudessa kuva onkin 4:3-formaatissa. Tätä asetusta voidaan käyttää myös vihjaamaan VLC:lle haluttu kuvasuhde, jos video ei sisällä kuvasuhdeinformaatiota. Hyväksyttyjä formaatteja ovat x:y (4:3, 16:9, jne.), joka kertoo globaalin kuvasuhteen, tai liukulukuarvo (1.25, 1.3333, jne.), joka kuvaa kuvapisteen (pikselin) neliömäisyyttä (1.0 = neliö).

en: Video Auto Scaling
fi: Videon automaattiskaalaus

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
fi: Tämä skaalaa videon automaattisesti videoikkunan tai koko näytön kokoiseksi.

en: Video scaling factor
fi: Videonskaalauksen kerroin

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
fi: Skaalauskerroin, jota käytetään kun automaattinen skaalaus on pois päältä.
    Oletusarvo on 1.0 (videon alkuperäinen koko).

en: Custom crop ratios list
fi: Mukautettujen rajaussuhteiden luettelo

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fi: Tähän voi lisätä pilkulla erotettuna rajaussuhteita, jotka lisätään käyttöliittymän rajaussuhteiden listaan.

en: Custom aspect ratios list
fi: Mukautettujen kuvasuhteiden luettelo

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fi: Tähän voi lisätä pilkulla erotettuna kuvasuhteita, jotka lisätään käyttöliittymän kuvasuhteiden listaan.

en: Fix HDTV height
fi: Korjaa HDTV:n korkeus

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
fi: Tämä mahdollistaa HDTV-1080-videon katselun oikein, vaikka video olisi pakattu väärin ilmoittaen korkeudeksi 1088 riviä. Tämä asetus on suositeltavaa pitää käytössä. Asetuksen kytkeminen pois on suositeltavaa vain, jos sinulla on katsottavana epästandardi video, joka vaatii kaikki 1088 riviä.

en: Monitor pixel aspect ratio
fi: Kuvaruudun kuvapisteiden kuvasuhde

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
fi: Tämä pakottaa VLC:n käyttämään annettua kuvapisteen muotoa. Useimmissa näytöissä on neliön muotoiset pikselit (1:1). Jos käytät näyttöä, jonka kuvasuhde on 16:9, voi olla, että mittasuhteiden säilyttämiseksi täytyy käyttää kuvapisteen muodolle arvoa 4:3.

en: Skip frames
fi: Ohita ruutuja

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
fi: Mahdollistaa ruutujen ohittamisen MPEG2-videovirrassa. Ruutuja ohitetaan, jos tietokone on liian hidas purkamaan ja näyttämään kaikki ruudut.

en: Drop late frames
fi: Pudota myöhäiset ruudut

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
fi: Tämä pudottaa myöhässä olevat ruudut (saapuvat videon ulostuloon suunnitellun näyttöpäivän jälkeen).

en: Quiet synchro
fi: Hiljainen tahdistus

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
fi: Jos tämä on päällä, videolähdön tahdistusmekanismi tuottaa vähemmän virheenjäljitysviestejä (debug).

en: Key press events
fi: Näppäinkomennot

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
fi: Tämä mahdollistaa VLC:n näppäinkomentojen toimimisen videoikkunassa, kun videota ei ole sisällytetty käyttöliittymäikkunaan.

en: Mouse events
fi: Hiirikomennot

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
fi: Tämä mahdollistaa hiiren klikkausten käsittelyn toistettavan videon päällä (esim. DVD-menuja varten).

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
fi: Nämä asetukset mahdollistavat lähdealijärjestelmän käytöksen muokkaamisen.Täältä voi esimerkiksi valita DVD- tai VCD-laitteen (jos järjestelmässä on useita), VLC:n verkkoasetukset tai oletustekstitysraidan.

en: File caching (ms)
fi: Tiedostopuskurointi (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
fi: Puskurointi paikallisille tiedostoille. Arvo annetaan millisekunteina.

en: Live capture caching (ms)
fi: Suorakaappauspuskurointi (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
fi: Puskurointi kameroille ja mikrofoneille. Arvo annetaan millisekunteina.

en: Disc caching (ms)
fi: Levyjen puskurointi (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
fi: Puskurointi optisille levyille (CD, DVD, ym.). Arvo annetaan millisekunteina.

en: Network caching (ms)
fi: Verkkopuskurointi (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
fi: Puskurointi verkkotietolähteille. Arvo annetaan millisekunteina.

en: Clock reference average counter
fi: Aikaviittauksen keskiarvolaskuri

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
fi: PVR-tuloa (tai hyvin epätasaista lähdettä) käytettäessä tämän arvoksi kannattaa asettaa 10000.

en: Clock synchronisation
fi: Kellotahdistus

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
fi: Tulon kellotahdistuksen voi kytkeä pois reaaliaikalähteille. Voit kokeilla tätä, mikäli verkosta tulevien video- tai äänivirtojen toisto nykii.

en: Clock jitter
fi: Suurin kellon poikkeama (clock jitter)

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
fi: Tämä kertoo ajastusalgoritmeille, mikä on suurin sallittu kellon lähdeviivepoikkeama (input delay jitter), joka katsotaan mahdolliseksi ja joka voidaan kompensoida. Asetus määrätään millisekunteina.

en: Network synchronisation
fi: Verkon tahdistus

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
fi: Tämä mahdollistaa kellojen etätahdistuksen palvelin- ja asiakasjärjestelmille verkkokäytössä. Yksityiskohtaiset asetukset löytyvät osiosta Lisäasetukset / Verkon tahdistus.

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Enable
fi: Käytä

en: MTU of the network interface
fi: Verkkoliittymän MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
fi: Tämä on suurin ns. sovellustason (application layer) pakettikoko, joka voidaan lähettää verkon yli. Asetus määrätään tavuina.

en: Hop limit (TTL)
fi: Hyppyraja (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
fi: Tämä on suurin sallittu verkkohyppyjen määrä (tunnetaan myös nimellä eloaika, "Time-To-Live", TTL) VLC:n suoratoiston lähdön (stream output) lähettämille ryhmälähetyspaketeille (multicast) (-1 = käytä käyttöjärjestelmän oletusarvoa).

en: Multicast output interface
fi: Multicast-lähdön verkkoliittymä

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
fi: Oletusarvoinen verkkoliittymä ryhmälähetyksen lähdölle (multicast network interface). Tämä ohittaa reititystaulun.

en: DiffServ Code Point
fi: DiffServ-palvelun koodipiste

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
fi: Eriytettyjen palveluiden (Differentiated Services) koodipiste VLC:n lähettämille UDP-virroille, tai IPv4:n palvelun tyyppi (Type of Service), tai IPv6:n liikenneluokka (Traffic Class). Tätä käytetään verkon palvelunlaatuhallintaan (QoS, Quality of Service).

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fi: Valitse virrasta ohjelma antamalla sen palvelutunniste (Service ID). Käytä tätä asetusta vain, jos haluat lukea tietovirtaa, joka sisältää useampia ohjelmia (kuten digitaalitelevisiolähetykset, DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fi: Valitse virrasta useampi ohjelma antamalla pilkuilla erotettu lista palvelutunnisteista (Service IDs). Käytä tätä asetusta vain, jos haluat lukea tietovirtaa, joka sisältää useampia ohjelmia (kuten digitaalitelevisiolähetykset, DVB).

en: Audio track
fi: Ääniraita

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fi: Käytettävän ääniraidan numero (väliltä 0 ja n).

en: Subtitle track
fi: Tekstitysraita

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fi: Käytettävän tekstitysraidan numero (väliltä 0 ja n).

en: Audio language
fi: Äänen kieli

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
fi: Ääniraidan kieli, jota haluat käyttää ensisijaisesti. Tähän voi laittaa pilkuilla erotetun listan kaksi- tai kolmikirjaimisia maatunnisteita (country code; esim. suomi = fi, ruotsi = se, englanti = en, japani = ja). Voit käyttää arvoa 'none' estämään oletusvalinnan, jos yhtäkään halutuista kielistä ei löytynyt. Huomaa, että kaikki DVD-levyt eivät ilmoita ääniraitojensa kieliä oikein.

en: Subtitle language
fi: Tekstityskieli

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fi: Tekstitysraidan kieli, jota haluat käyttää ensisijaisesti. Tähän voi laittaa pilkuilla erotetun listan kaksi- tai kolmikirjaimisia maatunnisteita (country code; esim. suomi = fi, ruotsi = se, englanti = en). Voit käyttää arvoa 'any' valitsemaan minkä hyvänsä, jos yhtäkään halutuista kielistä ei löytynyt. Huomaa, että kaikki DVD-levyt eivät ilmoita tekstityskieliään oikein.

en: Menu language
fi: Valikon kieli

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fi: Valikoiden kieli, jota haluat käyttää DVD:n tai BluRayn kanssa (pilkulla erotettu, kaksi tai kolme kirjainta on maakoodi, voit haluta käyttää 'any' varasuunnitelmana).

en: Audio track ID
fi: Ääniraidan tunnuiste

en: Stream ID of the audio track to use.
fi: Käytettävän ääniraidan tunniste (ID).

en: Subtitle track ID
fi: Tekstitysraidan tunnus

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fi: Käytettävän tekstitysraidan tunniste (ID).

en: Preferred Closed Captions decoder
fi: Ensisijainen suljetun tekstityksen purkukooderi

en: Preferred video resolution
fi: Ensisijainen videon tarkkuus

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
fi: Kun video on saatavissa useissa formaateissa, VLC valitsee sen, jonka tarkkuus on lähimpänä (muttei suurempi kuin) tämä asetus. Asetus annetaan vaakajuovien määränä (pikselirivien määrä, engl. lines). Käytä tätä, jos suorittimen teho tai verkon nopeus ei riitä suurempien tarkkuuksien toistoon.

en: Best available
fi: Paras, joka on saatavilla

en: Full HD (1080p)
fi: Täysteräväpiirto (Full HD 1080p)

en: HD (720p)
fi: Teräväpiirto (HD 720p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
fi: Standardipiirto (576 tai 480 juovaa)

en: Low Definition (360 lines)
fi: Matala tarkkuus (360 juovaa)

en: Very Low Definition (240 lines)
fi: Erittäin matala tarkkuus (240 juovaa)

en: Input repetitions
fi: Syötteiden kertauksia

en: Number of time the same input will be repeated
fi: Kuinka monta kertaa samaa syötettä toistetaan

en: Start time
fi: Aloituskohta

en: The stream will start at this position (in seconds).
fi: Tietovirta aloitetaan tästä kohdasta (sekunteina).

en: Stop time
fi: Lopetusaika

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fi: Tietovirta lopetetaan tähän kohtaan (sekunteina).

en: Run time
fi: Käyntiaika

en: The stream will run this duration (in seconds).
fi: Tietovirtaa toistetaan tämän ajan (sekunteina).

en: Fast seek
fi: Nopea kelaus

en: Favor speed over precision while seeking
fi: Suosi nopeutta tarkkuuden sijaan lukukohtaa siirrettäessä

en: Playback speed
fi: Toiston nopeus

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
fi: Tämä määrittelee toiston nopeuden. Toistettavan virran nimellisnopeus on 1.0.

en: Input list
fi: Lähdeluettelo

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
fi: Voit laittaa tähän pilkuilla erotetun listan lähteistä, jotka liitetään yhteen tavallisen lähteen perään.

en: Input slave (experimental)
fi: Oheislähde (kokeellinen)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
fi: Tämä mahdollistaa toiston useammasta lähteestä yhtä aikaa. Tämä toiminto on kokeellinen, kaikkia video- ja äänimuotoja ei tueta. Käytä '#'-merkeillä erotettua listaa haluamistasi lähteistä.

en: Bookmarks list for a stream
fi: Tietovirran kirjanmerkkiluettelo

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
fi: Voit syöttää tähän käsin kirjanmerkkejä video- tai äänivirralle. Siirtymät lasketaan tietovirran alusta. Muoto on "{name=kirjanmerkin-nimi,time=valinnainen-aikasiirtymä,bytes=valinnainen-tavusiirtymä},{...}"

en: Record directory
fi: Tallennus hakemisto

en: Directory where the records will be stored
fi: Kansio, johon äänitys tallennetaan

en: Prefer native stream recording
fi: Suosi lähdevirran äänitystä

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
fi: Mikäli mahdollista, tuleva striimi äänitetään sellaisenaan sen sijaan, että se ajettaisiin suoratoiston ulostulon moduuliin.

en: Timeshift directory
fi: Ajansiirron hakemisto

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
fi: Hakemisto, johon tallennetaan ajansiirtotoiminnon väliaikaistiedostot.

en: Timeshift granularity
fi: Ajansiirron rakeisuus

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
fi: Suurin sallittu koko (tavuina), paljonko aikasiirrettyä tietovirtaa tallennetaan väliaikaistiedostoon.

en: Change title according to current media
fi: Vaihda otsikkoa toistettavan median mukaan

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
fi: Tämä antaa asettaa VLC:n ikkunan otsikon soitettavan median mukaiseksi.<br>$a: Esittäjä (artisti)<br>$b: Albumi<br>$c: Copyright (tekijänoikeustiedot)<br>$t: Kappaleen nimi (title)<br>$g: Tyylilaji (genre)<br>$n: Raidan numero<br>$p: Nyt soimassa (now playing)<br>$A: Julkaisupäiväys<br>$D: Kesto<br>$Z: "Nyt soimassa" (jos ei saatavilla, käytä Kappaleen nimi - Esittäjä)

en: Disable all lua plugins
fi: Poista käytöstä kaikki lua-laajennukset

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
fi: Nämä asetukset mahdollistavat alikuva-alijärjestelmän käytöksen muokkaamisen. Voit esimerkiksi kytkeä päälle alikuvalähteitä (tekstitys, logo, ym.). Myös erilaisia asetuksia on tässä osiossa. Päälle kytkemiesi suodinten asetukset puolestaan löytyvät moduuliosion kohdasta "alikuvalähteet".

en: Force subtitle position
fi: Pakota tekstityksen sijainti

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fi: Tätä toimintoa voi käyttää esim. asettamaan tekstityksen elokuvan alapuolelle sen sijaan, että tekstit olisivat elokuvan päällä. Kokeile eri asemointeja.

en: Subtitles text scaling factor
fi: Tekstityksen tekstin skaalauskerroin

en: Changes the subtitles size where possible
fi: Muuttaa tekstityksen kokoa mahdollisuuksien mukaan

en: Enable sub-pictures
fi: Käytä alikuvia

en: You can completely disable the sub-picture processing.
fi: Alikuvien käsittely voidaan kytkeä kokonaan pois käytöstä.

en: On Screen Display
fi: On Screen Display -näyttö

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fi: VLC voi näyttää viestejä videon päällä. Tätä nimitetään OSD (On Screen Display) -näytöksi.

en: Text rendering module
fi: Tekstinrenderöintimoduuli

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fi: VLC normaalisti käyttää Freetype-kirjastoa tekstin piirtämiseen, mutta tämä mahdollistaa esim. svg-kirjaston käyttämisen sen sijaan.

en: Subpictures source module
fi: Alikuvien lähdemoduuli

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
fi: Tämä lisää ns. alikuvalähteitä. Nämä suotimet lisäävät kuvaa tai tekstiä videon päälle (esim. logo, valitsemasi teksti, ...).

en: Subpictures filter module
fi: Alikuvien suodatinmoduuli

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
fi: Tämä lisää ns. alikuvasuotimia. Suotimet piirtävät tekstitysten tai muiden alikuvalähteiden tuottamia kuvia.

en: Autodetect subtitle files
fi: Havaitse tekstitystiedostot automaattisesti

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fi: Havaitse elokuvan erillinen tekstitystiedosto automaattisesti, vaikka tekstityksen tiedostonimeä ei erikseen annettaisi. Havaitseminen perustuu elokuvan tiedostonimeen.

en: Subtitle autodetection fuzziness
fi: Tekstityksen automaattisen havaitsemisen sumeus

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fi: Tämä määrittää, kuinka sumeasti tekstitystiedoston ja elokuvatiedoston tiedostonimien
    vastaavuus tarkistetaan. Valinnat ovat:
    0 = tekstityksen automaattinen havaitseminen pois käytöstä
    1 = mikä tahansa tekstitystiedosto
    2 = mikä tahansa tekstitystiedosto, joka sisältää elokuvan nimen
    3 = tekstitystiedosto, jonka nimessä on elokuvan nimi ja muitakin merkkejä
    4 = tekstitystiedosto, jonka nimi vastaa tarkalleen elokuvan nimeä

en: Subtitle autodetection paths
fi: Tekstityksen automaattisen havaitsemisen polut

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fi: Yritä tekstityksen etsimistä tässä määrätyistä hakemistoista, mikäli tekstistystä ei löytynyt samasta hakemistosta elokuvan kanssa.

en: Use subtitle file
fi: Käytä tekstitystiedostoa

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fi: Lataa tämä tekstitystiedost. Tätä voidaan käyttää, jos tekstitystiedoston automaattinen havaitseminen ei löytänyt tekstitystä.

en: DVD device
fi: DVD-laite

en: VCD device
fi: VCD-laite

en: Audio CD device
fi: Äänilevylaite (CD)

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä DVD-laite (tai tiedosto). Muista kaksoispiste asematunnuksen jälkeen (esim. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä VCD-laite (tai tiedosto). Muista kaksoispiste asematunnuksen jälkeen (esim. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fi: Tämä on ääni- CD-aseman (tai tiedoston) oletusarvo. Älä unohda kaksoispistettä asemakirjaimen jälkeen (esim.D :)

en: This is the default DVD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä DVD-laite.

en: This is the default VCD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä VCD-laite.

en: This is the default Audio CD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä äänilevylaite (Audio CD).

en: TCP connection timeout
fi: TCP-yhteyden aikakatkaisu

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
fi: Oletus TCP-yhteyden aikakatkaisu (millisekunteina).

en: HTTP server address
fi: HTTP-palvelimen osoite

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fi: Oletusarvoisesti palvelin kuuntelee kaikkia paikallisia IP-osoitteita. Aseta tähän IP-osoite (esim. ::1 tai 127.0.0.1) tai isäntänimi (esim. localhost) rajoittaaksesi palvelimen tarjoamisen haluttuun verkkorajapintaan (network interface).

en: RTSP server address
fi: RTSP-palvelimen osoite

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fi: Tämä määrittää RTSP-palvelimen tarkkaileman osoitteen lisäksi palvelimen VOD-median polun. Syntaksi on osoite/polku. Oletusarvoisesti palvelin tarkkailee mitä tahansa IP-osoitetta. Määritä IP-osoite (esim. ::1 tai 127.0.0.1) tai isäntä (esim. localhost) rajoittaaksesi ne tiettyyn rajapintaan.

en: HTTP server port
fi: HTTP-palvelimen portti

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fi: HTTP-palvelin kuuntelee tätä porttia. Standardi HTTP-portin numero on 80. Huomaa kuitenkin, että yleensä käyttöjärjestelmä rajoittaa numeroa 1025 pienempien porttien käyttöä.

en: HTTPS server port
fi: HTTPS-palvelimen portti

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fi: HTTPS-palvelin kuuntelee tätä porttia. Standardi HTTPS-portin numero on 443. Huomaa kuitenkin, että yleensä käyttöjärjestelmä rajoittaa numeroa 1025 pienempien porttien käyttöä.

en: RTSP server port
fi: RTSP-palvelimen portti

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fi: RTSP-palvelin kuuntelee tätä porttia. Standardi RTSP-portin numero on 554. Huomaa kuitenkin, että yleensä käyttöjärjestelmä rajoittaa numeroa 1025 pienempien porttien käyttöä.

en: HTTP/TLS server certificate
fi: HTTP/TLS-palvelimen varmenne

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
fi: Tätä X.509-sertifikaattitiedostoa (PEM-formaatti) käytetään palvelinpuolen TLS:aa varten. OS X-käyttöjärjestelmässä merkkijonoa käytetään nimikkeenä sertifikaatin etsimiseen avainketjussa.

en: HTTP/TLS server private key
fi: HTTP/TLS-palvelimen yksityisavain

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
fi: Tätä yksityisavaintiedostoa (private key; PEM-formaatti) käytetään palvelimen puoleiseen TLS-salaukseen.

en: HTTP proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
fi: Käytettävä HTTP-välityspalvelin, muodossa 'http://[käyttäjä@]palvelin.jokindomain:portti/'. Mikäli tyhjä, VLC yrittää käyttää ympäristömuuttujaa 'http_proxy'.

en: HTTP proxy password
fi: HTTP-välityspalvelimen salasana

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
fi: Jos HTTP-välityspalvelimesi tarvitsee salasanan, voit määrätä sen tässä.

en: SOCKS server
fi: SOCKS-palvelin

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
fi: SOCKS-välityspalvelin, jota käytetään. Tämän on oltava muotoa osoite:portti. Välityspalvelinta käytetään kaikille TCP-yhteyksille.

en: SOCKS user name
fi: SOCKS-käyttäjänimi

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fi: SOCKS-välityspalvelimen yhteyksissä käytettävä käyttäjänimi.

en: SOCKS password
fi: SOCKS-salasana

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fi: SOCKS-välityspalvelimen yhteyksissä käytettävä salasana.

en: Title metadata
fi: Nimen metatiedot

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
fi: Määrittelee otsikko-metatiedon ("title") syötteelle.

en: Author metadata
fi: Tekijän metatiedot

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
fi: Määrittelee tekijä-metatiedon ("author") syötteelle.

en: Artist metadata
fi: Esittäjän metatiedot

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
fi: Määrittelee esittäjän ("artist") metatiedon syötteelle.

en: Genre metadata
fi: Tyylilajin metatiedot

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
fi: Määrittelee tyylilajin ("genre") metatiedon syötteelle.

en: Copyright metadata
fi: Tekijänoikeuksien metatiedot

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
fi: Määrittelee tekijänoikeuksien ("copyright") metatiedon syötteelle.

en: Description metadata
fi: Kuvauksen metatiedot

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
fi: Määrittelee kuvauksen ("description") metatiedon syötteelle.

en: Date metadata
fi: Päiväyksen metatiedot

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
fi: Määrittelee päivämäärän ("date") metatiedon syötteelle.

en: URL metadata
fi: Osoitteen metatiedot

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
fi: Määrittelee verkko-osoitteen ("url") metatiedon syötteelle.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fi: Tämä vaikuttaa siihen, miten VLC valitsee koodekit (pakkauksen purkutavat). Asetuksen muuttaminen on suositeltavaa vain edistyneille käyttäjille, koska virheellinen asetus voi estää toiston kokonaan.

en: Preferred decoders list
fi: Ensisijaisten purkukooderien lista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fi: Lista koodekeista (pakkauksen purkajista), joita kokeillaan listatussa järjestyksessä. Esimerkiksi 'dummy,a52' kokeilee ensin koodekkeja dummy ja a52 ennen kuin muita kokeillaan. Asetuksen muuttaminen on suositeltavaa vain edistyneille käyttäjille, koska virheellinen asetus voi estää toiston kokonaan.

en: Preferred encoders list
fi: Pakkaajien luettelo suositusjärjestyksessä

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fi: Tästä voi valita VLC:n käyttämät pakkausmuodot suositusjärjestyksessä.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fi: Nämä asetukset muuttavat globaaleja oletusasetuksia suoratoiston ulostulon järjestelmälle.

en: Default stream output chain
fi: Oletus suoratoiston ulostulon jono

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
fi: Voit syöttää tähän oletus suoratoiston ulostuoon jonon. Tietoa jonojen rakentamisesta löytyy ohjeista englanniksi. Huomaa: tässä määrättyä jonoa käytetään kaikille striimeille.

en: Enable streaming of all ES
fi: Lähetä kaikki ES:t

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fi: Lähetä kaikki perusvirrat (video, ääni ja tekstitykset)

en: Display while streaming
fi: Näytä lähetettävää tietovirtaa

en: Play locally the stream while streaming it.
fi: Toista suoratoistoa myös paikallisesti samalla, kun sitä lähetetään.

en: Enable video stream output
fi: Ota videon suoratoiston ulostulo käyttöön

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fi: Valitse, ohjataanko videotoisto suoratoistojärjestelmään näyttämisen sijaan, jos lähtevän tietovirran paikallinen toisto on valittu.

en: Enable audio stream output
fi: Ota äänen suoratoiston ulostulo käyttöön

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fi: Valitse, ohjataanko äänitoisto suoratoistojärjestelmään soittamisen sijaan, jos lähtevän tietovirran paikallinen toisto on valittu.

en: Enable SPU stream output
fi: Ohjaa SPU-lähtö suoratoistoon

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fi: Valitse, ohjataanko tekstitysvirta suoratoistojärjestelmään näyttämisen sijaan, jos lähtevän tietovirran paikallinen toisto on valittu.

en: Keep stream output open
fi: Pidä suoratoiston ulostuloa avoinna

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
fi: Tämä mahdollistaa useamman soittolistan kohteen lähettämisen peräkkäin saman suoratoiston läpi (lisää automaattisesti ulostulon, jos sitä ei ole määritetty)

en: Stream output muxer caching (ms)
fi: Suoratoiston multipleksin ulostulon puskurointi (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
fi: Voit määrittää välimuistin määrän lähetyksen ulostulolle. Tämä arvo on asetettava millisekunteina.

en: Preferred packetizer list
fi: Pakkaajien ensisijainen luettelo

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
fi: Tästä voi valita, missä järjestyksessä VLC valitsee pakkaajat.

en: Mux module
fi: Kanavointimoduuli

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
fi: Tämä on vanha merkintä, jonka avulla määrität mux-moduulit

en: Access output module
fi: Pääsy ulostulon moduuliin

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
fi: Tämä on vanha merkintä, jonka avulla määrität oikeudet ulostulon moduuleihin

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
fi: Jos tämä on päällä, SAP-ryhmälähetysosoitteen tietovirtaa ohjataan (flow control). Tätä tarvitaan esim. SAP-julkaisuun MBonella.

en: SAP announcement interval
fi: SAP-julkaisun aikaväli

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
fi: Jos SAP-virran ohjaus on pois päältä, tällä asetuksella voidaan määrätä kiinteä aikaväli, jonka välein lähetetään SAP-julkaisuja (SAP announcements).

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
fi: Nämä asetukset mahdollistavat oletusmoduulien valitsemisen. On suositeltavaa jättää nämä rauhaan, paitsi jos todella tiedät, mitä teet.

en: Access module
fi: Käyttömoduuli

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fi: Voit pakottaa VLC:n käyttämään annettua käyttömoduulia (access module). Tällä asetuksella voi korjata tilanteen, mikäli oikea käyttömoduuli ei tunnistu automaattisesti. Ei ole suositeltavaa asettaa tätä globaalina asetuksena, paitsi jos todella tiedät, mitä teet.

en: Stream filter module
fi: Tietovirtasuodinmoduuli

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
fi: Lähetyksen suodattimia käytetään muokkaamaan luettavaa videovirtaa.

en: Demux filter module
fi: Demux suodatin

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
fi: Demux suodattimia käytetään muokkaamaan/ohjaamaan luettavaa videovirtaa.

en: Demux module
fi: Kanavoinninpurkumoduuli

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fi: Demultipleksit (demuxers) käytetään erottamaan kanavanipusta äänen ja videon. Voit käyttää tätä asetusta, jos oikeaa demultiplekseriä ei tunnistu automaattisesti. Ei ole suositeltavaa asettaa tätä oletuksena, paitsi jos todella tiedät, mitä teet.

en: VoD server module
fi: VoD-palvelinmoduuli

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
fi: Voit valita mitä VoD-palvelimen moduulia käytetään. Aseta 'vod_rtsp', jos haluat palata vanhaan, aiempaan moduuliin.

en: Allow real-time priority
fi: Salli reaaliaikaprioriteetti

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
fi: VLC:n ajaminen tosiaikaisessa suorituksessa (realtime priority) mahdollistaa tarkemman ajoituksen, ja voi toimia paremmin etenkin suoratoistoa lähetettäessä. Se voi kuitenkin myös jumittaa koko tietokoneen, tai hidastaa sitä hyvin paljon. Kytke tämä päälle vain, jos tiedät mitä teet.

en: Adjust VLC priority
fi: Säädä VLC:n suositusprioriteettia

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
fi: Tällä voidaan säätää VLC:n oletusprioriteettia (kumpaankin suuntaan). Tässä annettu luku (positiivinen tai negatiivinen) lisätään VLC:n oletusprioriteettiin. Asetusta voi käyttää VLC:n prioriteetin virittämiseen muihin ohjelmiin nähden, tai toisiin yhtä aikaa käynnissä oleviin VLC-instansseihin nähden.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
fi: Tämä on hyödyllinen, jos haluat lyhentää videovirran lukulatenssia.

en: VLM configuration file
fi: VLM:n asetustiedosto

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fi: Lue tässä määrätty VLM:n asetustiedosto heti, kun VLM käynnistetään.

en: Use a plugins cache
fi: Käytä liitännäisten välimuistitusta

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
fi: Liitännäisten välimuisti (plugins cache) huomattavasti nopeuttaa VLC:n käynnistystä.

en: Scan for new plugins
fi: Etsi uusia laajennuksia

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
fi: Skannaa uusia laajennuksia käynnistyksen yhteydessä. Tämä pidentää VLC:n käynnistymistä.

en: Preferred keystore list
fi: Avaimien ensisijainen luettelo

en: List of keystores that VLC will use in priority.
fi: Lista näppäimistä, joita VLC käyttää ensisijaisesti.

en: Locally collect statistics
fi: Kerää tilastotietoja

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
fi: Kerää tilastotietoja toistettavasta mediasta.

en: Run as daemon process
fi: Suorita taustaprosessina

en: Runs VLC as a background daemon process.
fi: Ajaa VLC:tä järjestelmän taustaprosessina (daemon).

en: Write process id to file
fi: Kirjoita prosessi-ID tiedostoon

en: Writes process id into specified file.
fi: Kirjoittaa prosessin tunnisteen (ID) tässä määrättyyn tiedostoon.

en: Allow only one running instance
fi: Salli vain yksi käynnissä oleva VLC-instanssi

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fi: Vain yhden käynnissä olevan VLC:n salliminen voi joskus olla käytännöllistä. Esimerkiksi, jos olet määrittänyt VLC:n oletussoittimeksi joillekin mediatyypeille, etkä halua avata uutta esiintymää aina kun avaat tiedoston tiedostonhallinnassa. Tämän avulla voit toistaa tiedoston jo käynnissä olevalla ohjelmalla.

en: VLC is started from file association
fi: Käynnistys tiedostoassosiaatiosta

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fi: Kerro VLC:lle, että se käynnistetään jonkin tiedostotyypin oletuksena

en: Use only one instance when started from file manager
fi: Käytä vain yhtä prosessia kun käynnistetään resurssienhallinnasta

en: Increase the priority of the process
fi: Kasvata prosessin prioriteettia

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
fi: Prosessin prioriteetin kasvattaminen hyvin todennäköisesti parantaa toistokokemusta, koska silloin muut suoritinaikaa kuluttavat ohjelmat eivät häiritse VLC:tä. On kuitenkin mahdollista, että tietyissä olosuhteissa (yleensä johtuen ohjelmointivirheistä) VLC saattaa tällöin viedä kaiken suoritinajan ja jumittaa koko tietokoneen, vaatien uudelleenkäynnistyksen.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
fi: Lisää kohteet soittolistaan yhden instanssin tilassa

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
fi: Kun vain yksi VLC-instanssi on sallittu, lisää uudet kohteet soittolistan jatkoksi ja jatka nykyisen kohteen soittamista.

en: Expose media player via D-Bus
fi: Näytä mediasoitin D-Busin kautta

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
fi: Salli muiden sovellusten hallita VLC:tä D-Bus MPRIS -protokollan avulla.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
fi: Nämä asetukset määräävät soittolistan oletuskäyttäytymisen. Osan niistä voi ohittaa soittolistaikkunasta.

en: Automatically preparse items
fi: Valmistele kohteet automaattisesti

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
fi: Valmistele soittolistaan lisätyt kohteet automaattisesti (joidenkin metatietojen noutamiseksi).

en: Preparsing timeout
fi: Valmistelun aikakatkaisu

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
fi: Kohteen valmisteluun käytetty enimmäisaika millisekunteina

en: Allow metadata network access
fi: Salli metadatalle pääsy verkkoon

en: Collapse
fi: Pienennä

en: Expand
fi: Laajenna

en: Subdirectory behavior
fi: Alihakemistojen käyttäytyminen

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
fi: Valitse, miten alihakemistot käyttäytyvät soittolistassa.
    Ei mikään: alihakemistot eivät näy soittolistassa,
    Piilota: alihakemistot näkyvät, mutta aukeavat vasta ensimmäisestä soitosta,
    Laajenna: kaikki alihakemistot näytetään heti.

en: Ignored extensions
fi: Älä huomioi näitä tiedostopäätteitä

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
fi: Tiedostoja, joilla on jokin näistä tiedostopäätteistä, ei lisätä soittolistaan hakemistoa avattaessa.
    Tämä on hyödyllistä, jos esimerkiksi lisäät soittolistalle hakemiston, joka sisältää soittolistatiedostoja. Voit käyttää tässä pilkulla erotettua listaa tiedostopäätteistä, jotka jätetään huomiotta.

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Ignore files starting with '.'
fi: Ohita tiedostot, jotka alkavat "."

en: Services discovery modules
fi: Palvelujen hakumoduulit

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
fi: Määrää palveluiden hakumoduulit (services discovery modules), jotka ladataan. Tähän voi syöttää kaksoispisteillä erotetun listan. Tyypillinen arvo on "sap".

en: Play files randomly forever
fi: Loputon satunnaistoistotila

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fi: VLC soittaa tiedostoja satunnaisesti soittolistalta kunnes keskeytetään.

en: Repeat all
fi: Toista koko soittolistaa (silmukka)

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fi: VLC soittaa soittolistaa ympäri kunnes keskeytetään.

en: Repeat current item
fi: Toista koko ajan nykyistä kohdetta (toista yhtä)

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fi: VLC soittaa nykyistä kohdetta toistuvasti kunnes keskeytetään.

en: Play and stop
fi: Toista ja pysäytä

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fi: Pysäytä soittolista jokaisen kohteen jälkeen.

en: Play and exit
fi: Toista ja lopeta

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fi: Lopeta VLC jos soittolistalla ei ole enää kohteita.

en: Play and pause
fi: Toista ja keskeytä

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
fi: Keskeytä (pause) soittolista jokaisen kohteen lopussa.

en: Start paused
fi: Käynnistä pysäytettynä

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
fi: Keskeytä soittolista jokaisen kohteen lopussa.

en: Auto start
fi: Aloita toisto automaattisesti

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
fi: Aloita toisto heti, kun soittolista on ladattu.

en: Pause on audio communication
fi: Tauota ääniyhteksien aikana

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
fi: Jos pyyntö ääniyhteydelle havaitaan, toisto tauotetaan automaattisesti.

en: Use media library
fi: Käytä mediakirjastoa

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
fi: Mediakirjasto tallennetaan automaattisesti, ja ladataan VLC:n jokaisella käynnistyksellä.

en: Display playlist tree
fi: Näytä puumainen soittolista

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fi: Soittolista voi käyttää puurakennetta joidenkin kohteiden kategoriointiin, esim. tiedostokansion sisällön.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fi: Nämä asetukset ovat VLC:n globaaleja pikanäppäimiä.

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Volume control
fi: Äänenvoimakkuuden säätö

en: Position control
fi: Sijainnin ohjaus

en: Position control reversed
fi: Sijainnin käänteinen ohjaus

en: Mouse wheel vertical axis control
fi: Hiiren rullan pystyakselin ohjaus

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
fi: Hiiren rullan pystyakseli (ylös-alas) voi ohjata äänen voimakkuutta, sijaintia tai sen toiminta voidaan ohittaa.

en: Mouse wheel horizontal axis control
fi: Hiiren rullan vaaka-akselin ohjaus

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
fi: Hiiren rullan vaaka-akseli (vasen-oikea) voi ohjata äänenvoimakkuutta, sijaintia tai sen toiminta voidaan ohittaa.

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään koko näytön tilaan.

en: Exit fullscreen
fi: Poistu kokonäytöstä

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
fi: Valitse pikanäppäin jota haluat käyttää poistuaksesi kokoruudun tilasta.

en: Play/Pause
fi: Toista/tauko

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla vaihdetaan toiston ja tauon välillä.

en: Pause only
fi: Vain tauko

en: Select the hotkey to use to pause.
fi: Valitse tauon pikanäppäin.

en: Play only
fi: Vain toisto

en: Select the hotkey to use to play.
fi: Valitse toiston pikanäppäin.

en: Faster
fi: Nopeammin

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fi: Valitse pikatoiston pikanäppäin.

en: Slower
fi: Hitaammin

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fi: Valitse hitaan toiston pikanäppäin.

en: Normal rate
fi: Normaali nopeus

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
fi: Valitse pikanäppäin, joka palauttaa toistonopeuden normaaliksi.

en: Faster (fine)
fi: Nopeammin (hivenen)

en: Slower (fine)
fi: Hitaammin (hivenen)

en: Next
fi: Seuraava

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään soittolistassa seuraavaan kohteeseen.

en: Previous
fi: Edellinen

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään soittolistassa edelliseen kohteeseen.

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Select the hotkey to stop playback.
fi: Valitse pikanäppäin toiston pysäyttämistä varten.

en: Position
fi: Sijainti

en: Select the hotkey to display the position.
fi: Valitse pikanäppäin, joka näyttää sijainnin nykyisessä kohteessa.

en: Very short backwards jump
fi: Hyvin lyhyt kelaus taaksepäin

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy hyvin lyhyen ajan taaksepäin.

en: Short backwards jump
fi: Lyhyt kelaus taaksepäin

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy lyhyen ajan taaksepäin.

en: Medium backwards jump
fi: Keskipitkä kelaus taaksepäin

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy keskipitkän ajan taaksepäin.

en: Long backwards jump
fi: Pitkä kelaus taaksepäin

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy pitkän ajan taaksepäin.

en: Very short forward jump
fi: Hyvin lyhyt kelaus eteenpäin

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy hyvin lyhyen ajan eteenpäin.

en: Short forward jump
fi: Lyhyt kelaus eteenpäin

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy lyhyen ajan eteenpäin.

en: Medium forward jump
fi: Keskipitkä kelaus eteenpäin

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy keskipitkän ajan eteenpäin.

en: Long forward jump
fi: Pitkä kelaus eteenpäin

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fi: Valitse pikanäppäin, joka siirtyy pitkän ajan eteenpäin.

en: Next frame
fi: Seuraava videoruutu

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
fi: Valitse pikanäppäin, joka taukotilassa siirtyy yhden videoruudun eteenpäin.

en: Very short jump length
fi: Hyvin lyhyt aika

en: Very short jump length, in seconds.
fi: Kelaukseen käytetyn "hyvin lyhyen" ajan pituus, sekunteina.

en: Short jump length
fi: Lyhyt aika

en: Short jump length, in seconds.
fi: Kelaukseen käytetyn "lyhyen" ajan pituus, sekunteina.

en: Medium jump length
fi: Keskipitkä aika

en: Medium jump length, in seconds.
fi: Kelaukseen käytetyn "keskipitkän" ajan pituus, sekunteina.

en: Long jump length
fi: Pitkä aika

en: Long jump length, in seconds.
fi: Kelaukseen käytetyn "pitkän" ajan pituus, sekunteina.

en: Quit
fi: Lopeta

en: Select the hotkey to quit the application.
fi: Valitse pikanäppäin, joka lopettaa VLC:n.

en: Navigate up
fi: Navigoi ylös (DVD)

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD-valikossa / Siirrät näkymää ylös (pitch).

en: Navigate down
fi: Navigoi alas (DVD)

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD-valikossa / Siirrät näkymää alas (pitch).

en: Navigate left
fi: Navigoi vasemmalle (DVD)

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD-valikossa / Siirrät näkymää vasemmalle (yaw).

en: Navigate right
fi: Navigoi oikealle (DVD)

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD-valikossa / Siirrät näkymää oikealle (yaw).

en: Activate
fi: Aktivoi/Enter (DVD)

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fi: Valitse näppäin, joka aktivoi valitun kohteen DVD-valikossa.

en: Go to the DVD menu
fi: Siirry DVD-valikkoon

en: Select the key to take you to the DVD menu
fi: Valitse näppäin, joka vie sinut DVD-valikkoon

en: Select previous DVD title
fi: Edellinen DVD-nimi

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fi: Valitse näppäin, joka siirtää edelliseen nimeen DVD-levyllä.

en: Select next DVD title
fi: Seuraava DVD-nimi

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fi: Valitse näppäin, joka siirtää seuraavaan nimeen DVD-levyllä.

en: Select prev DVD chapter
fi: Edellinen DVD-luku

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fi: Valitse näppäin, joka siirtää edelliseen lukuun DVD-levyllä.

en: Select next DVD chapter
fi: Seuraava DVD-luku

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fi: Valitse näppäin, joka siirtää seuraavaan lukuun DVD-levyllä.

en: Volume up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Select the key to increase audio volume.
fi: Valitse näppäin, joka lisää äänenvoimakkuutta.

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Select the key to decrease audio volume.
fi: Valitse näppäin, joka vähentää äänenvoimakkuutta.

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Select the key to mute audio.
fi: Valitse, millä näppäimellä äänet vaimenevat (mute).

en: Subtitle delay up
fi: Lisää tekstityksen viivettä

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fi: Valitse millä näppäimellä tekstityksen viivettä lisätään.

en: Subtitle delay down
fi: Vähennä tekstityksen viivettä

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fi: Valitse millä näppäimellä tekstityksen viivettä vähennetään.

en: Reset subtitles text scale
fi: Nollaa tekstityksen skaalaus

en: Scale up subtitles text
fi: Suurenna tekstitystä

en: Scale down subtitles text
fi: Pienennä tekstitystä

en: Select the key to change subtitles text scaling
fi: Valitse näppäin vaihtaaksesi tekstityksen skaalausta

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
fi: Tekstityksen synkronointi / Lisää ääniraidan aikaleima kirjanmerkkeihin

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
fi: Valitse näppäin ääniraidan aikaleiman lisäämiseksi kirjanmerkkeihin kun tekstitystä synkronoidaan.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
fi: Tekstityksen synkronointi / Lisää tekstityksen aikaleima kirjanmerkkeihin

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
fi: Valitse näppäin tekstityksen aikaleiman lisäämiseksi kun tekstitystä synkronoidaan.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
fi: Tekstityksen synkronointi / synkronoi äänen & tekstityksen aikaleimat

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
fi: Valitse näppäin aikaleiman lisäämiseksi kun ääni & tekstitys synkronoidaan.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
fi: Tekstityksen synkronointi / nollaa ääni ja tekstitys

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
fi: Valitse näppäin nollataksesi äänen ja tekstityksen aikaleimojen synkronoinnin.

en: Subtitle position up
fi: Tekstitystä ylöspäin

en: Select the key to move subtitles higher.
fi: Valitse näppäin, joka siirtää tekstitystä ylöspäin.

en: Subtitle position down
fi: Tekstitystä alaspäin

en: Select the key to move subtitles lower.
fi: Valitse näppäin, joka siirtää tekstitystä alaspäin.

en: Audio delay up
fi: Lisää äänen viivettä

en: Select the key to increase the audio delay.
fi: Valitse millä näppäimellä äänen viivettä lisätään.

en: Audio delay down
fi: Vähennä äänen viivettä

en: Select the key to decrease the audio delay.
fi: Valitse millä näppäimellä äänen viivettä vähennetään.

en: Play playlist bookmark 1
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 1

en: Play playlist bookmark 2
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 2

en: Play playlist bookmark 3
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 3

en: Play playlist bookmark 4
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 4

en: Play playlist bookmark 5
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 5

en: Play playlist bookmark 6
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 6

en: Play playlist bookmark 7
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 7

en: Play playlist bookmark 8
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 8

en: Play playlist bookmark 9
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 9

en: Play playlist bookmark 10
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 10

en: Select the key to play this bookmark.
fi: Valitse näppäin, jolla tämä kirjanmerkki toistetaan.

en: Set playlist bookmark 1
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 1

en: Set playlist bookmark 2
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 2

en: Set playlist bookmark 3
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 3

en: Set playlist bookmark 4
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 4

en: Set playlist bookmark 5
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 5

en: Set playlist bookmark 6
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 6

en: Set playlist bookmark 7
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 7

en: Set playlist bookmark 8
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 8

en: Set playlist bookmark 9
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 9

en: Set playlist bookmark 10
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fi: Valitse näppäin, joka asettaa tämän kirjanmerkin.

en: Clear the playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Select the key to clear the current playlist.
fi: Valitse näppäin tyhjentääksesi tämänhetkisen soittolistan.

en: Playlist bookmark 1
fi: Soittolistan kirjanmerkki 1

en: Playlist bookmark 2
fi: Soittolistan kirjanmerkki 2

en: Playlist bookmark 3
fi: Soittolistan kirjanmerkki 3

en: Playlist bookmark 4
fi: Soittolistan kirjanmerkki 4

en: Playlist bookmark 5
fi: Soittolistan kirjanmerkki 5

en: Playlist bookmark 6
fi: Soittolistan kirjanmerkki 6

en: Playlist bookmark 7
fi: Soittolistan kirjanmerkki 7

en: Playlist bookmark 8
fi: Soittolistan kirjanmerkki 8

en: Playlist bookmark 9
fi: Soittolistan kirjanmerkki 9

en: Playlist bookmark 10
fi: Soittolistan kirjanmerkki 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fi: Tämä mahdollistaa soittolistan kirjanmerkkien määräämisen.

en: Cycle audio track
fi: Seuraava ääniraita

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fi: Siirry seuraavaan ääniraitaan (kieleen), palaten ensimmäiseen kun kaikki on käyty läpi.

en: Cycle subtitle track in reverse order
fi: Vaihda tekstitysraita päinvastaiseen järjestykseen

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
fi: Selaa käytettävissä olevia tekstitysraitoja päinvastaisessa järjestyksessä.

en: Cycle subtitle track
fi: Seuraava tekstitysraita

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fi: Siirry seuraavaan tekstitysraitaan, palaten ensimmäiseen kun kaikki on käyty läpi.

en: Toggle subtitles
fi: Vaihda tekstitys

en: Toggle subtitle track visibility.
fi: Vaihda tekstitysraidan näkyvyyttä.

en: Cycle next program Service ID
fi: Vaihda seuraavan ohjelman Palvelun ID

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
fi: Selaa käytettävissä olevia seuraavia ohjelman palvelutunnuksia (SID).

en: Cycle previous program Service ID
fi: Vaihda edellisen ohjelman Palvelun ID

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
fi: Selaa käytettävissä olevia edellisen ohjelman palvelutunnuksia (SID).

en: Cycle source aspect ratio
fi: Seuraava lähteen kuvasuhde

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fi: Siirry seuraavaan etukäteen määriteltyyn kuvasuhteeseen, palaten ensimmäiseen kun kaikki on käyty läpi.

en: Cycle video crop
fi: Seuraava videon rajaus

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fi: Siirry seuraavaan etukäteen määriteltyyn videon rajaukseen, palaten ensimmäiseen kun kaikki on käyty läpi.

en: Toggle autoscaling
fi: Automaattiskaalaus päälle/pois

en: Activate or deactivate autoscaling.
fi: Kytkee päälle tai pois videon automaattisen skaalauksen.

en: Increase scale factor
fi: Suurenna skaalausta

en: Decrease scale factor
fi: Vähennä skaalausta

en: Toggle deinterlacing
fi: Hallitse lomituksenpoistoa

en: Activate or deactivate deinterlacing.
fi: Aktivoi tai deaktivoi lomituksenpoisto.

en: Cycle deinterlace modes
fi: Lomituksenpoisto päälle/pois

en: Cycle through available deinterlace modes.
fi: Käy saatavilla olevat lomituksenpoistotilat läpi.

en: Show controller in fullscreen
fi: Näytä ohjaimet koko näytön tilassa

en: Boss key
fi: Pomonäppäin

en: Hide the interface and pause playback.
fi: Piilota käyttöliittymä ja laita toisto tauolle.

en: Context menu
fi: Asiayhteysvalikko

en: Show the contextual popup menu.
fi: Näytä asiayhteydellinen ponnahdusvalikko.

en: Take video snapshot
fi: Tallenna videoruudunkaappaus

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fi: Ottaa kuvakaappauksen videosta ja tallentaa sen levylle.

en: Record
fi: Tallenna

en: Record access filter start/stop.
fi: Käynnistä/pysäytä äänityksen käyttösuodin (access filter).

en: Normal/Loop/Repeat
fi: Normaali/Kierto/Uudelleentoista

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
fi: Vaihda soittolistan tilat Normaali/Silmukka/Jatkuva toisto

en: Toggle random playlist playback
fi: Vaihda soittolistan satunnaistoisto

en: Un-Zoom
fi: Loitonna

en: Crop one pixel from the top of the video
fi: Rajaa yksi pikseli pois videon yläreunasta

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fi: Väljennä rajausta yhdellä pikselillä videon yläreunasta

en: Crop one pixel from the left of the video
fi: Rajaa yksi pikseli pois videon vasemmasta reunasta

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fi: Väljennä rajausta yhdellä pikselillä videon vasemmasta reunasta

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fi: Rajaa yksi pikseli pois videon alareunasta

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fi: Väljennä rajausta yhdellä pikselillä videon alareunasta

en: Crop one pixel from the right of the video
fi: Rajaa yksi pikseli pois videon oikeasta reunasta

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fi: Väljennä rajausta yhdellä pikselillä videon oikeasta reunasta

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
fi: Kutista näkökulmaan (360 °)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
fi: Laajenna näkökulmaan (360 °)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
fi: Käännä näkökulmaa myötäpäivään (360 °)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
fi: Käännä näkökulmaa vastapäivään (360 °)

en: Toggle wallpaper mode in video output
fi: Videotoiston taustakuvatila päälle/pois

en: Toggle wallpaper mode in video output.
fi: Vaihda päälle/pois, näytetäänkö video työpöydän taustakuvan tilalla.

en: Cycle through audio devices
fi: Vaihda lähtevän äänen laitteiden välillä

en: Cycle through available audio devices
fi: Selaa käytettävissä olevia äänilaitteita

en: Snapshot
fi: Ruudunkaappaus

en: Window properties
fi: Ikkunan ominaisuudet

en: Subpictures
fi: Alikuvat

en: Subtitles
fi: Tekstitykset

en: Overlays
fi: Ylipiirrot

en: Track settings
fi: Raita-asetukset

en: Playback control
fi: Toistonhallinta

en: Default devices
fi: Oletuslaitteet

en: Network settings
fi: Verkkoasetukset

en: Socks proxy
fi: SOCKS-välityspalvelin

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Decoders
fi: Purkukooderit

en: Input
fi: Lähde

en: Special modules
fi: Erityismoduulit

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Performance options
fi: Suorituskykyasetukset

en: Clock source
fi: Kellon lähde

en: Hot keys
fi: Pikanäppäimet

en: Jump sizes
fi: Hyppykoot

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fi: näytä VLC:n ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioiden kanssa)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fi: Perusteellinen ohje VLC:stä ja sen moduleista

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fi: näytä VLC:n ja kaikkien moduulien ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioiden kanssa)

en: ask for extra verbosity when displaying help
fi: lisää sanaisuutta näytettäessä ohjetta

en: print a list of available modules
fi: luettele käytettävissä olevat moduulit

en: print a list of available modules with extra detail
fi: luettele käytettävissä olevat moduulit lisätiedoilla

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
fi: luettele tietyn moduulin ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioihin). Lisää moduulin nimen alkuun = täsmällistä etsintää varten.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
fi: asetuksia ei lueta eikä tallenneta asetustiedostoon

en: reset the current config to the default values
fi: palauta asetukset oletusarvoihin

en: use alternate config file
fi: käytä vaihtoehtoista asetustiedostoa

en: resets the current plugins cache
fi: tyhjentää välimuistin liitännäisistä

en: print version information
fi: näytä versiotiedot

en: core program
fi: ydinohjelma

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Brightness Down
fi: Vähennä kirkkautta

en: Brightness Up
fi: Lisää kirkkautta

en: Browser Back
fi: Selain: Edellinen

en: Browser Favorites
fi: Selain: Suosikit

en: Browser Forward
fi: Selain: Eteenpäin

en: Browser Home
fi: Selain: Kotisivu

en: Browser Refresh
fi: Selain: äivitä

en: Browser Search
fi: Selain: Hae

en: Browser Stop
fi: Selain: Keskeytä

en: Delete
fi: Poista

en: Down
fi: Alas

en: End
fi: Loppu

en: Home
fi: Etusivu

en: Media Angle
fi: Media: Kulma

en: Media Audio Track
fi: Media: Ääniraita

en: Media Forward
fi: Media: Eteenpäin

en: Media Menu
fi: Media: Valikko

en: Media Next Frame
fi: Media: Seuraava kuva

en: Media Next Track
fi: Media: Seuraava kappale

en: Media Play Pause
fi: Media: Toista/tauko

en: Media Prev Frame
fi: Media: Edellinen kuva

en: Media Prev Track
fi: Media: Edellinen kappale

en: Media Record
fi: Media: Nauhoita

en: Media Repeat
fi: Media: Toista

en: Media Rewind
fi: Media: Kelaa takaisin

en: Media Select
fi: Media: Valitse

en: Media Shuffle
fi: Media: Satunnaistoisto

en: Media Stop
fi: Media: Stop

en: Media Subtitle
fi: Media: Tekstitykset

en: Media Time
fi: Media: Aika

en: Media View
fi: Media: Näkymä

en: Menu
fi: Valikko

en: Mouse Wheel Down
fi: Hiiren rulla alas

en: Mouse Wheel Left
fi: Hiiren rulla vasemmalle

en: Mouse Wheel Right
fi: Hiiren rulla oikealle

en: Mouse Wheel Up
fi: Hiiren rulla ylös

en: Page Down
fi: Page down

en: Page Up
fi: Page up

en: Pause
fi: Tauko

en: Print
fi: Tulosta

en: Space
fi: Välilyönti

en: Tab
fi: Sarkain

en: Up
fi: Ylös

en: Volume Down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume Mute
fi: Mykistä ääni

en: Volume Up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: %.1f GiB
fi: %.1f Gt

en: %.1f MiB
fi: %.1f Mt

en: %.1f KiB
fi: %.1f Gt

en: Saving file failed
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui

en: Failed to open "%s" for writing
fi: Tiedoston "%s" avaus tallennusta varten epäonnistui

en: Cancel
fi: Peruuta

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
fi: %s
    Ladataan... %s/%s %.1f%% valmis

en: File could not be verified
fi: Tiedostoa ei voitu varmistaa

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fi: Ei ollut mahdollista ladata kryptografista tunnistetta ladatulle tiedostolle "%s". Näin ollen tiedosto tuhottiin.

en: Invalid signature
fi: Virheellinen tunniste

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
fi: Kryptografinen tunniste ladatulle tiedostolle "%s" oli virheellinen eikä sitä voitu käyttää suojattuun tarkistukseen. Näin ollen tiedosto tuhottiin.

en: File not verifiable
fi: Tiedostoa ei voi varmentaa

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fi: Ei ollut mahdollista suojatusti varmistaa ladattua tiedostoa "%s". Näin ollen tiedosto tuhottiin.

en: File corrupted
fi: Tiedosto on vioittunut

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
fi: Ladattu tiedosto "%s" oli vioittunut. Näin ollen tiedosto tuhottiin.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
fi: Uusi versio ladattiin onnistuneesti. Haluatko sulkea VLC:n ja asentaa uuden version nyt?

en: Install
fi: Asenna

en: Update VLC media player
fi: Päivitä VLC

en: Media Library
fi: Mediakirjasto

en: Afar
fi: afar

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Albanian
fi: albaani

en: Amharic
fi: amhara

en: Arabic
fi: arabia

en: Armenian
fi: armenia

en: Assamese
fi: asami

en: Avestan
fi: avestan

en: Aymara
fi: aymara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Basque
fi: ubaski

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Bengali
fi: bengali

en: Bihari
fi: bihari

en: Bislama
fi: bislama

en: Bosnian
fi: ubosnia

en: Breton
fi: bretoni

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Burmese
fi: burma

en: Catalan
fi: katalan

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chinese
fi: kiina

en: Church Slavic
fi: kirkkoslaavi

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Cornish
fi: ukorni

en: Corsican
fi: korsika

en: Czech
fi: tsekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: English
fi: englanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Faroese
fi: fääri

en: Fijian
fi: fidži

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: Frisian
fi: friisi

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: Gaelic (Scots)
fi: gaeli (skottilainen)

en: Irish
fi: iiri

en: Gallegan
fi: galicia

en: Manx
fi: manksi

en: Greek, Modern
fi: Kreikka, Moderni

en: Guarani
fi: guarani

en: Gujarati
fi: gujarati

en: Hebrew
fi: heprea

en: Herero
fi: herero

en: Hindi
fi: hindi

en: Hiri Motu
fi: hiri-motu

en: Hungarian
fi: unkari

en: Icelandic
fi: islanti

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Interlingue
fi: interlingua

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Inupiaq
fi: iñupiaq

en: Italian
fi: italia

en: Javanese
fi: jaava

en: Japanese
fi: japani

en: Kannada
fi: kannada

en: Kashmiri
fi: kashmiri

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Khmer
fi: khmeriläinen

en: Kikuyu
fi: kikuyu

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Kirghiz
fi: kirgiisi

en: Komi
fi: komi

en: Korean
fi: korea

en: Kuanyama
fi: kuanjama

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Lao
fi: lao

en: Latin
fi: latina

en: Latvian
fi: latvia

en: Lingala
fi: lingala

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Letzeburgesch
fi: luxemburg

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Marshall
fi: Marshallinsaaret

en: Malayalam
fi: malayalam

en: Maori
fi: maori

en: Marathi
fi: marathi

en: Malay
fi: malesia

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Maltese
fi: umalta

en: Moldavian
fi: moldavia

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Nauru
fi: nauru

en: Navajo
fi: navajo

en: Ndebele, South
fi: ndebele, eteläinen

en: Ndebele, North
fi: ndebele, pohjoinen

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Nepali
fi: nepali

en: Norwegian
fi: norja

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja (nynorsk)

en: Norwegian Bokmaal
fi: norja (bokmål)

en: Chichewa; Nyanja
fi: njandža

en: Oriya
fi: oriya

en: Oromo
fi: oromo

en: Ossetian; Ossetic
fi: osseetti

en: Panjabi
fi: panjabi

en: Persian
fi: persia

en: Pali
fi: paali

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Pushto
fi: pašto

en: Quechua
fi: ketšua

en: Original audio
fi: Alkuperäinen ääniraita

en: Raeto-Romance
fi: retoromaani

en: Romanian
fi: romania

en: Rundi
fi: rundi

en: Russian
fi: venäjä

en: Sango
fi: sango

en: Sanskrit
fi: sanskrit

en: Serbian
fi: serbia

en: Croatian
fi: kroatia

en: Sinhalese
fi: sinhali

en: Slovak
fi: slovakia

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Samoan
fi: samoa

en: Shona
fi: shona

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Somali
fi: somali

en: Sotho, Southern
fi: eteläsotho

en: Spanish
fi: espanja

en: Sardinian
fi: sardi

en: Swati
fi: swazi

en: Sundanese
fi: sunda

en: Swahili
fi: swahili

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Tamil
fi: tamili

en: Tatar
fi: tataari

en: Telugu
fi: telugu

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Thai
fi: thai

en: Tibetan
fi: tiibetti

en: Tigrinya
fi: tigrinya

en: Tonga (Tonga Islands)
fi: Tongan tonga

en: Tswana
fi: tswana

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Turkish
fi: turkki

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Twi
fi: twi

en: Uighur
fi: uiguuri

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Volapuk
fi: volapük

en: Welsh
fi: kymri

en: Wolof
fi: wolof

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yoruba
fi: yoruba

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Zulu
fi: zulu

en: Autoscale video
fi: Automaattiskaalaa videota

en: Crop
fi: Rajaus

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
fi: Käytä alsa:// oletus ALSA-tallennus laitteen valintaan tai alsa://SOURCE avaten tietyn laitteen nimellä SOURCE.

en: ALSA audio capture
fi: ALSA-audiokaappaus

en: Attachment
fi: Liite

en: Attachment input
fi: Liitelähde

en: No Audio Input device found
fi: Äänen sisääntuloa ei löytynyt

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
fi: Sinun Mac koneessa ei näytä olevan sopivaa äänen sisääntuloa. Tarkista liittimet ja ajurit.

en: Problem accessing a system resource
fi: Järjestelmäresurssin pääsyongelma

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
fi: Avaa "Järjestelmän asetukset" -> "Turvallisuus" ja anna VLC:n käyttää mikrofoniasi.

en: AVFoundation Audio Capture
fi: AVFoundation äänen tallennus

en: AVFoundation audio capture module.
fi: AVFoundation äänen tallennus moduuli

en: AVFoundation Video Capture
fi: AVFoundation videon tallennus

en: AVFoundation video capture module.
fi: AVFoundation videon tallennus moduuli

en: No video devices found
fi: Videolaitteita ei löydetty

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
fi: Sinun Mac koneessa ei näytä olevan sopivaa videon sisääntuloa. Tarkista liittimet ja ajurit.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
fi: Macissasi ei näytä olevan sopivaa videolähdelaitetta. Tarkista liittimet ja ajurit.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
fi: Avaa "Järjestelmän asetukset" -> "Turvallisuus" ja anna VLC:n käyttää kameraasi.

en: libavformat AVIO access
fi: libavformat AVIO-yhteys

en: libavformat AVIO access output
fi: libavformat AVIO-ulostulo

en: Blu-ray menus
fi: Blu-Ray-valikot

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
fi: Käytä Blu-Ray-valikoita. Jos poistettu käytöstä, elokuva alkaa välittömästi

en: Region code
fi: Aluekoodi

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
fi: Blu-Ray-soittimen aluekoodi. Jotkut levyt voidaan toistaa vain oikealla aluekoodilla.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
fi: Blu-Ray-levyjen tuki (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
fi: Polku ei ilmeisesti ole Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
fi: Tämä Blu-ray levy tarvitsee kirjaston AACS -purkukoodausta varten, eikä sitä ole järjestelmässä.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
fi: Blu-Ray-levy on korruptoitunut.

en: Missing AACS configuration file!
fi: AACS-konfiguraatiotiedosto puuttuu!

en: No valid processing key found in AACS config file.
fi: Määritystiedostosta ei löytynyt kelvollista AACS -avainta.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
fi: Määritystiedostosta ei löytynyt kelvollista AACS -nimen sertifikaattia.

en: AACS Host certificate revoked.
fi: AACS-isäntäsertifikaatti peruttu.

en: AACS MMC failed.
fi: AACS MMC epäonnistui.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
fi: Tämä Blu-ray levy tarvitsee kirjaston BD+ purkukoodausta varten, eikä sitä ole järjestelmässä.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
fi: Järjestelmäsi BD+ -purkukirjasto ei jostain syystä toimi. Asetukset puuttuvat?

en: Java required
fi: Java vaaditaan

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
fi: Tämä Blu-ray levy vaatii Java-tuen valikoihin. %s
    Levy toistetaan ilman valikoita.

en: Java was not found on your system.
fi: Javaa ei löytynyt järjestelmästä.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
fi: Blu-Rayn toistoa ei voitu aloittaa. Yritäthän ilman valikkotukea.

en: Blu-ray error
fi: Blu-Ray-virhe

en: Top Menu
fi: Ylävalikko

en: First Play
fi: Ensimmäinen toisto

en: Audio CD - Track %02i
fi: Äänilevy - Raita %02i

en: Audio CD
fi: Äänilevy (CD)

en: Audio CD input
fi: Äänilevylähde (CD)

en: CDDB Server
fi: CDDB-palvelin

en: Address of the CDDB server to use.
fi: Käytettävän CDDB-palvelimen osoite.

en: CDDB port
fi: CDDB-portti

en: CDDB Server port to use.
fi: Käytettävä CDDB-palvelimen portti.

en: Inputs list
fi: Sisääntulojen lista

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
fi: Pilkuilla erotettu luettelo ketjutetuista verkko-osoitteista.

en: Concatenation
fi: Ketjutettu

en: Concatenated inputs
fi: Ketjutetut sisääntulot

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
fi: IIDC Digitaalisen kameran (FireWire) sisääntulo

en: KDM file
fi: KDM-tiedosto

en: Path to Key Delivery Message XML file
fi: Polku Key Delivery Message XML-tiedostoon

en: Digital Cinema Package module
fi: Digital Cinema Package-moduuli

en: Input card to use
fi: Käytettävä tulokortti

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fi: Käytettävä DeckLink-kaappauskortti, jos järjestelmässä on useita. Korttien numerointi alkaa nollasta.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
fi: Haluttu sisääntulon videotila. Jätä tyhjäksi automaattista tunnistusta varten.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fi: Haluttu videon kaappausmoodi DeckLink-tallennukselle. Tämän arvo on FOURCC-koodi tekstinä, esim. "ntsc".

en: Audio connection
fi: Ääniliitäntä

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
fi: Ääniliitäntä, jota käytetään DeckLink-tallennukselle. Mahdolliset valinnat: "embedded" (sulautettu), "aesebu" (AES/EBU digitaalinen), "analog" (analoginen). Jätä tämä asetus tyhjäksi käyttääksesi kortin määräämää oletusarvoa.

en: Audio samplerate (Hz)
fi: Äänen näytteistystaajuus (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
fi: Äänen näytteistystaajuus (hertseinä) DeckLink-tallennukselle. Arvo 0 kytkee äänen tallennuksen pois päältä.

en: Number of audio channels
fi: Äänikanavien määrä

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
fi: Kuinka monta äänikanavaa kaapataan DeckLink-tallennuksessa. Tämän arvon täytyy olla 2, 8 tai 16. Erityisarvo 0 kytkee äänen tallennuksen pois päältä.

en: Video connection
fi: Videoliitäntä

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
fi: Videoliitäntä, jota käytetään DeckLink-tallennuksessa. Mahdolliset valinnat: "sdi", "opticalsdi" (optinen SDI), "component" (komponentti), "composite" (komposiitti), "svideo" (S-video). Jätä tämä asetus tyhjäksi käyttääksesi kortin määräämää oletusarvoa.

en: Optical SDI
fi: Optinen SDI

en: Component
fi: Komponentti

en: Composite
fi: Komposiitti

en: Embedded
fi: Sulautettu

en: Analog
fi: Analoginen

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
fi: Kuvasuhde (4:3, 16:9). Oletuksena käytetään neliön muotoisia kuvapisteitä.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
fi: Blackmagic DeckLink SDI -tulo

en: 10 bits
fi: 10 bittiä

en: Closed captions 1
fi: Closed captions -tekstitys 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
fi: Mahdollisesti macOS estää pääsyn levyllesi. Avaa "Järjestelmän asetukset" -> "Turvallisuus ja yksityisyys" ja anna lupa VLC:n käyttää ulkoista tietovälinettä "Tiedostot ja kansiot" osiossa.

en: Cable
fi: Kaapeli

en: Antenna
fi: Antenni

en: FM radio
fi: FM-radio

en: AM radio
fi: AM-radio

en: Video device name
fi: Videolaitteen nimi

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fi: DirectShow-liitännäisen käyttämän videolaitteen nimi. Jos tämä kohta jätetään tyhjäksi, käytetään oletuslaitetta.

en: Audio device name
fi: Äänilaitteen nimi

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fi: DirectShow-liitännäisen käyttämän äänilaitteen nimi. Jos tämä kohta jätetään tyhjäksi, käytetään oletuslaitetta.

en: Video size
fi: Videon koko

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
fi: DirectShow-liitännäisen näyttämän videon koko. Jos tämä kohta jätetään tyhjäksi, käytetään laitteen määräämää oletusarvoa. Tähän voi laittaa standardikoon (cif, d1, ...) tai <leveys>x<korkeus>.

en: Picture aspect-ratio n:m
fi: Kuvasuhde n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
fi: Määrää käytettävä kuvasuhde. Oletusarvo on 4:3

en: Video input chroma format
fi: Videotulon väriformaatti

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fi: Pakota DirectShow-tulo käyttämään tässä määrättyä väriformaattia (esim. I420 (oletusarvo), RV24, jne.)

en: Video input frame rate
fi: Videotulon kuvanopeus

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
fi: Pakota DirectShow:n videosisääntulo käyttämään haluttua ruudunpäivitysnopeutta (esim. 0 tarkoittaa oletusta, 25, 29.97, 50, 59.94, jne.)

en: Device properties
fi: Laitteen ominaisuudet

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fi: Näytä valitun laitteen ominaisuusikkuna ennen tietovirran käynnistämistä.

en: Tuner properties
fi: Virittimen ominaisuudet

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fi: Näytä virittimen ominaisuuksien [kanavanvalinta]-sivu.

en: Tuner TV Channel
fi: Virittimen TV-kanava

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fi: Aseta TV-kanava, joka valitaan virittimestä (0 = oletusarvo)

en: Tuner Frequency
fi: Virittimen taajuus

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
fi: Tällä voi yliajaa kanava-asetuksen. Taajuus hertseinä (Hz).

en: Video standard
fi: Videostandardi

en: Tuner country code
fi: Virittimen maakoodi

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fi: Aseta virittimen maakoodi, joka määrää mitä taajuuksia kanavanumerot edustavat (0 = oletusarvo).

en: Tuner input type
fi: Virittimen tyyppi

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fi: Valitse virittimen tyyppi (kaapeli/antenni)

en: Video input pin
fi: Videotulon laite (pin)

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
fi: Valitse videolähde, kuten komposiitti, s-video tai viritin. Koska nämä asetukset riippuvat laitteistosta, "Laitteen asetukset" -osiosta voi löytyä hyviä numeroita käytettäväksi tässä. Arvo -1 tarkoittaa, että asetuksia ei muuteta.

en: Audio input pin
fi: Äänitulon laite (pin)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fi: Valitse äänilähde. Ks. myös kohta "Videotulon laite (pin)".

en: Video output pin
fi: Videon ulostulo "pin"

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fi: Valitse videon ulostulon tyyppi. Katso myös "video ulostulo" valinnat.

en: Audio output pin
fi: Äänen ulostulo "pin"

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fi: Valitse äänen ulostulon tyyppi. Katso myös "videon ulostulo" valinnat.

en: AM Tuner mode
fi: AM-viritinmoodi

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
fi: AM-viritintila. Voi olla oletus (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) tai DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
fi: Valitse äänisyöte, jolla on tämä määrä äänikanavia (jos asetus muuta kuin 0)

en: Audio sample rate
fi: Äänen näytteenottotaajuus

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
fi: Valitse äänisyöte, jolla on tämä näytteistystaajuus (jos asetus muuta kuin 0)

en: Audio bits per sample
fi: Bittejä per ääninäyte

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
fi: Valitse äänisyöte, jolla on tämä määrä bittejä per ääninäyte (jos asetus muuta kuin 0)

en: DirectShow input
fi: DirectShow-lähde

en: Capture failed
fi: Kaappaus ei onnistunut

en: No video or audio device selected.
fi: Ei video- tai äänilaitetta valittuna.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
fi: VLC ei voinut avata YHTÄÄN kaappauslaitetta. Tarkista virheloki tarkistellaksesi yksityiskohtia.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
fi: Valitsemaasi laitetta ei voida käyttää koska sen tyyppiä ei ole tuettu.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
fi: Laite "%s" ei tue tarvittavia parametrejä.

en: Windows networks
fi: Windows-verkot

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
fi: libdsm SMB (Windows lähiverkon jako) sisääntulo ja verkkoselain

en: libdsm SMB input
fi: libdsm SMB sisääntulo

en: libdsm NETBIOS discovery module
fi: libdsm NETBIOS -etsintämoduuli

en: DVB adapter
fi: DVB-sovitin

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
fi: Jos useampi kuin yksi digitaaliverkon sovitin on käytössä, sovittiminen numero on valittava. Numerointi alkaa nollasta.

en: DVB device
fi: DVB-laite

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
fi: Jos sovitin tarjoaa monta yksittäistä viritinlaitetta, laitteen numero on valittava. Numerointi alkaa nollasta.

en: Do not demultiplex
fi: Vastaanota koko kanavapaketti

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
fi: Tavallisesti kanavapaketin (multiplex, mux) kanavointi puretaan, vastaanottaen ainoastaan hyödylliset ohjelmat. Tämän asetuksen päälle kytkeminen estää kanavoinnin purun (demultiplexing), vastaanottaen kanavapaketin kaikki ohjelmat.

en: Network name
fi: Verkon nimi

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
fi: Verkon yksilöllinen nimi järjestelmän viritysavaruuksissa (System Tuning Spaces)

en: Network name to create
fi: Luotavan verkon nimi

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
fi: Luo yksilöllinen nimi järjestelmän viritysavaruuksiin (System Tuning Spaces)

en: Frequency (Hz)
fi: Taajuus (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
fi: TV-kanavat on ryhmitelty kanavapaketeiksi (multiplex, mux), jotka lähetetään eri taajuuksilla. Viritin asetetaan tässä määrätylle taajuudelle.

en: Modulation / Constellation
fi: Modulaatio / Konstellaatio

en: Layer A modulation
fi: Layer A -modulaatio

en: Layer B modulation
fi: Layer B -modulaatio

en: Layer C modulation
fi: Layer C -modulaatio

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
fi: Digitaalinen signaali voidaan moduloida eri konstellaatioilla (riippuen välitysjärjestelmästä). Mikäli demodulaattori ei tunnista konstellaatiota automaattisesti, se joudutaan asettamaan käsin.

en: Symbol rate (bauds)
fi: Symbolinopeus (baudia)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
fi: Symbolinopeus täytyy määrätä käsin joillekin järjestelmille; erityisesti DVB-C, DVB-S ja DVB-S2.

en: Spectrum inversion
fi: Spektri-inversio

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
fi: Mikäli demodulaattori ei tunnista spektri-inversiota oikein, se täytyy asettaa käsin. (Tämä liittyy I- ja Q-signaalien väärään keskinäiseen järjestykseen.)

en: FEC code rate
fi: FEC:n koodinopeus

en: High-priority code rate
fi: Korkean prioriteetin koodinopeus

en: Low-priority code rate
fi: Matalan prioriteetin koodinopeus

en: Layer A code rate
fi: Layer A -koodinopeus

en: Layer B code rate
fi: Layer B -koodinopeus

en: Layer C code rate
fi: Layer C -koodinopeus

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
fi: FEC-järjestelmän koodinopeus voidaan määrätä tässä (engl. Forward Error Correction code rate).

en: Transmission mode
fi: Lähetysmoodi

en: Bandwidth (MHz)
fi: Kaistanleveys (MHz)

en: Guard interval
fi: Vahtiväli (guard interval)

en: Hierarchy mode
fi: Hierarkiamoodi

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
fi: DVB-T2 fyysisen kerroksen putki

en: Layer A segments count
fi: Layer A -segmenttien määrä

en: Layer B segments count
fi: Layer B -segmenttien määrä

en: Layer C segments count
fi: Layer C -segmenttien määrä

en: Layer A time interleaving
fi: Layer A -aikalomitus

en: Layer B time interleaving
fi: Layer B -aikalomitus

en: Layer C time interleaving
fi: Layer C -aikalomitus

en: Stream identifier
fi: Striimin tunniste

en: Pilot
fi: Pilotti

en: Roll-off factor
fi: Roll-off -tekijä

en: 0.35 (same as DVB-S)
fi: 0.35 (sama kuin DVB-S:ssä)

en: Transport stream ID
fi: Siirtovirran ID

en: Polarization (Voltage)
fi: Polarisaatio (Jännite)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
fi: Vastaanottimen polarisaation valitsemiseksi, yleensä järjestelmän LNB-alasmuuntimeen (low noise block-downconverter; matalan kohinan blokkialasmuunnin) syötetään eri suuruinen jännite.

en: Unspecified (0V)
fi: Määrittämätön (0V)

en: Vertical (13V)
fi: Pystysuuntainen (13V)

en: Horizontal (18V)
fi: Vaakasuuntainen (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
fi: Pyöröpolarisaatio, oikeakätinen (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
fi: Pyöröpolarisaatio, vasenkätinen (18V)

en: High LNB voltage
fi: Korkea LNB-jännite

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
fi: Jos satelliittijärjestelmän LNB-alasmuuntimen (low noise block-downconverter; matalan kohinan blokkialasmuunnin) ja vastaanottimen välillä on pitkät kaapelit, voidaan tarvita korkeampaa jännitettä.
    Kaikki vastaanottimet eivät tue tätä.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
fi: Paikallisen oskillaattorin matala taajuus (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
fi: Paikallisen oskillaattorin korkea taajuus (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
fi: Alamuuntaja downconverter (LNB) vähentää paikallisen oskillaattorin taajuuden satelliitin lähetystaajuudesta. Tulos on RF-kaapelin välitaajuus (IF).

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
fi: Universaali-LNB:n kytkintaajuus (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
fi: Jos satelliitin lähetystaajuus ylittää tässä määrätyn kytkintaajuuden, paikallisen oskillaattorin korkeaa taajuutta käytetään referenssitaajuutena. Tällöin kaapeliin lähetetään lisäksi automaattinen jatkuva 22kHz:n signaali.

en: Continuous 22kHz tone
fi: Jatkuva 22 kHz:n signaali

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
fi: Kaapeliin voidaan lähettää jatkuva 22kHz:n signaali. Tämä yleensä valitsee korkeamman taajuusalueen universaali-LNB:stä.

en: DiSEqC LNB number
fi: DiSEqC LNB -numero

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
fi: Mikäli satelliittivastaanotin on kytketty useampaan LNB-alasmuuntimeen (low noise block-downconverter; matalan kohinan blokkialasmuunnin) käyttäen DiSEqC 1.0 -kytkinlaitetta, tällä voi valita oikean LNB:n (1:stä 4:ään). Jos DiSEqC-kytkinlaitetta ei ole, aseta tähän 0.

en: Unspecified
fi: Määräämätön

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
fi: Sitoutumaton DiSEqC LNB -numero

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
fi: Jos satelliittivastaanotin on kytketty useaan matalahäiriöiseen lohkon alamuuntimeen (LNB) kaskadin kautta, joka on muodostettu sitoutumattomasta DiSEqC 1.1 -kytkimestä ja sitoutuneesta DiSEqC 1.0 -kytkimestä, voidaan valita oikea sitoutumaton LNB (1-4). Jos ei ole sitoutumatonta kytkintä, tämän parametrin tulisi olla 0.

en: Network identifier
fi: Verkon tunniste

en: Satellite azimuth
fi: Satelliitin atsimuutti

en: Satellite azimuth in tenths of degree
fi: Satelliitin atsimuutti asteen kymmenesosina

en: Satellite elevation
fi: Satelliitin elevaatio

en: Satellite elevation in tenths of degree
fi: Satelliitin elevaatio (korkeus) asteen kymmenesosina

en: Satellite longitude
fi: Satelliitin pituusaste

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
fi: Satelliitin pituusaste asteen kymmenesosina. Länsi on negatiivista.

en: Satellite range code
fi: Satelliitin range code

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
fi: Satelliitin range code -tieto valmistajan mukaan, esim. DISEqC-kytkinkoodi

en: Major channel
fi: Major-kanava

en: ATSC minor channel
fi: ATSC:n minor-kanava

en: Physical channel
fi: Fyysinen kanava

en: Digital Television and Radio
fi: Digitaalinen TV ja radio

en: Terrestrial reception parameters
fi: Antennivastaanoton parametrit

en: DVB-T reception parameters
fi: DVB-T-vastaanoton parametrit

en: ISDB-T reception parameters
fi: ISDB-T-vastaanoton parametrit

en: Cable and satellite reception parameters
fi: Kaapeli- ja satelliittivastaanoton parametrit

en: DVB-S2 parameters
fi: DVB-S2-parametrit

en: ISDB-S parameters
fi: ISDB-S-parametrit

en: Satellite equipment control
fi: Satelliittilaitteiston kontrolli

en: ATSC reception parameters
fi: ATSC-vastaanoton parametrit

en: Digital broadcasting
fi: Digilähetykset

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
fi: Valittu digiviritin ei tue määrättyjä parametreja.
    Tarkista asetukset.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
fi: Digitaalisen videon (Firewire/IEEE1394) sisääntulo

en: Probe DVB card for capabilities
fi: Testaa DVB-kortin ominaisuudet

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
fi: Jotkin DVB-kortit eivät halua, että niiden ominaisuuksia tutkitaan. Voit poistaa tämän ominaisuuden käytöstä, jos sinulla on ongelmia.

en: Satellite scanning config
fi: Satelliittien hakemisen määritykset

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
fi: Määritys eli config -tiedosto polussa share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
fi: Hae viritysluettelo

en: Filename containing initial scan tuning data.
fi: Tiedostonimi, joka sisältää alustavan viritysluettelon.

en: Use NIT for scanning services
fi: Käytä NIT-palvelua hakemiseen

en: DVB input with v4l2 support
fi: DVB-tulo v4l2-tuella

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
fi: %.1f MHz (%d palvelua)
    ~%s jäljellä

en: Scanning DVB
fi: Haetaan DVB

en: DVD angle
fi: DVD:n katselukulma (angle)

en: Default DVD angle.
fi: DVD:n oletuskatselukulma (angle).

en: Start directly in menu
fi: Siirry heti valikkoon

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fi: Aloita DVD:n toisto suoraan valikosta. Tämä yrittää ohittaa kaikki levyn alun hyödyttömät varoitukset.

en: DVD with menus
fi: DVD valikolla (menus)

en: DVDnav Input
fi: DVDnav-lähde

en: DVDnav demuxer
fi: DVDnav demultiplekseri

en: Playback failure
fi: Toistovirhe

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
fi: VLC ei voi asettaa DVD:n otsikkoa. On mahdollista, että koko levyn salauksen purkaminen ei ole onnistunut.

en: DVD without menus
fi: DVD ilman valikkoa

en: DVDRead Input (no menu support)
fi: DVDRead-lähde (ei valikkotukea)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
fi: DVDRead ei voinut avata levyä "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
fi: Ei voi toistaa non-UDF -masteroitua DVD-levyä.

en: DVDRead could not read block %d.
fi: DVDRead ei voinut lukea lohkoa %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
fi: DVDRead ei voinut lukea %d/%d lohkosta osoitteessa 0x%02x.

en: File input
fi: Tiedostolähde

en: File
fi: Tiedosto

en: Directory
fi: Hakemisto

en: List special files
fi: Listaa erikoistiedostot

en: Include devices and pipes when listing directories
fi: Sisällytä laitteet ja linjat hakemistoja listatessa

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
fi: Yhteydelle käytettävä tunnus, jos verkko-osoitteessa ei ole määritetty käyttäjätunnusta.

en: Password
fi: Salasana

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
fi: Salasana, jota käytetään yhteyden muodostamiseen, jos verkko-osoitteessa ei ole tunnusta tai salasanaa.

en: FTP account
fi: FTP-tili

en: Account that will be used for the connection.
fi: Käyttäjätunnus, jota käytetään yhteyden avaamiseen.

en: FTP authentication
fi: FTP-todentaminen

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
fi: Anna kelvollinen tunnus ja salasana ftp-yhteyteen %s

en: FTP input
fi: FTP-lähde

en: FTP upload output
fi: FTP-lähttämisen ulostulo

en: Network interaction failed
fi: Verkkovirhe

en: VLC could not connect with the given server.
fi: VLC ei voinut avata yhteyttä annettuun palvelimeen.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
fi: VLC:n yhteysyritys annettuun palvelimeen evättiin (rejected).

en: Your account was rejected.
fi: Käyttäjätunnus ei kelpaa.

en: Auto re-connect
fi: Yhdistä uudelleen automaattisesti

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fi: Yritä yhdistää HTTP-virtaan uudelleen, mikäli yhteys katkeaa odottamattomasti.

en: HTTP input
fi: HTTP-lähde

en: HTTP authentication
fi: HTTP-todentaminen

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana alueeseen %s.

en: HTTPS input
fi: HTTPS sisääntulo

en: Continuous stream
fi: Jatkuva tietovirta

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
fi: Jatka päivitettävän resurssin lukemista.

en: Cookies forwarding
fi: Evästeiden edelleenlähetys

en: Forward cookies across HTTP redirections.
fi: Välitä evästeet HTTP-uudelleenohjauksen kautta.

en: Referrer
fi: Lähettävä

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
fi: Anna lähettävä URL-osoite eli HTTP "Referer" (sic).

en: User agent
fi: Ohjelma

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
fi: Ohita HTTP-palvelimelle annettu ohjelman nimi ja versio eli HTTP "sovellus". Nimi ja versio on erotettava toisistaan vinoviivalla, esimerkki "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
fi: Lume

en: Dummy input
fi: Lumetulo

en: ID
fi: Tunniste

en: Set the ID of the elementary stream
fi: Aseta alkeisvirran tunniste (ES ID)

en: Group
fi: Ryhmä

en: Set the group of the elementary stream
fi: Aseta alkeisvirran ryhmä

en: Category
fi: Kategoria

en: Set the category of the elementary stream
fi: Aseta alkeisvirran kategoria

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Set the codec of the elementary stream
fi: Aseta alkeisvirran koodekki

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
fi: Alkeisvirran kieli, ISO639-maakoodina

en: Sample rate of an audio elementary stream
fi: Äänialkeisvirran näytteistystaajuus

en: Channels count
fi: Kanavien määrä

en: Channels count of an audio elementary stream
fi: Äänikanavien määrä äänialkeisvirrassa

en: Width
fi: Leveys

en: Width of video or subtitle elementary streams
fi: Video- tai tekstitysalkeisvirtojen leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Height of video or subtitle elementary streams
fi: Video- tai tekstitysalkeisvirtojen korkeus

en: Display aspect ratio
fi: Näytön kuvasuhde

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
fi: Videoalkeisvirran näytön kuvasuhde

en: Frame rate of a video elementary stream
fi: Videoalkeisvirran kuvanopeus (frame rate)

en: Callback cookie string
fi: Takaisinkutsun keksimerkkijono

en: Text identifier for the callback functions
fi: Tekstitunniste takaisinkutsufunktioille (callback cookie string).

en: Callback data
fi: Takaisinkutsudata

en: Data for the get and release functions
fi: Data get- ja release-funktioille.

en: Get function
fi: Get-funktio

en: Address of the get callback function
fi: Get-takaisinkutsufunktion muistiosoite

en: Release function
fi: Release-funktio

en: Address of the release callback function
fi: Release-takaisinkutsufunktion muistiosoite

en: Size
fi: Koko

en: Size of stream in bytes
fi: Tietovirran koko tavuina

en: Memory input
fi: Muistilähde

en: Memory stream
fi: Muistivirta

en: In-memory stream input
fi: Muistivirran sisääntulo

en: Pace
fi: Tahti (pace)

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
fi: Lue äänivirtaa VLC:n tahtiin (pace) Jackin tahdin sijaan.

en: Auto connection
fi: Automaattiyhteys

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
fi: Yhdistä automaattisesti VLC:n tuloportit vapaisiin lähtöportteihin.

en: JACK audio input
fi: JACK-äänilähde

en: JACK Input
fi: JACK-lähde

en: Link #
fi: Linkin #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
fi: Tällä voit valita, mitä kortin linkeistä käytetään tallennukseen (numerointi alkaa nollasta).

en: Video ID
fi: Videon ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
fi: Tällä voit asettaa videon ES ID:n (alkeisvirran tunniste).

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
fi: Tällä voit pakottaa videon kuvasuhteen.

en: Audio configuration
fi: Ääniasetukset

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
fi: Tällä voit asettaa ääniasetukset (id=ryhmä,pair:id=ryhmä,pair...).

en: HD-SDI Input
fi: HD-SDI-lähde

en: Teletext configuration
fi: Teletext-asetukset

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
fi: Tällä voit tehdä Teletext-asetukset (id=rivi1-riviN molemmissa kentissä (fields)).

en: Teletext language
fi: Teletext-kieli

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
fi: Teletextin kielivalinta (sivu=kieli/tyyppi,...).

en: SDI Input
fi: SDI-lähde

en: SDI Demux
fi: SDI-kanavoinninpurku

en: Kasenna RTSP dialect
fi: Kasenna -RTSP-murre

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
fi: Kasenna-palvelimet käyttävät vanhaa ja epästandardia murretta RTSP-protokollasta. Jos tämä on päällä, VLC yrittää käyttää tätä murretta, mutta silloin yhdistäminen tavallisiin RTSP-palvelimiin ei ole mahdollista.

en: WMServer RTSP dialect
fi: WMServer -RTSP-murre

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
fi: WMServer-palvelimet käyttävät epästandardia murretta RTSP-protokollasta. Jos tämä on päällä, VLC tekee RTSP-optioista tiettyjä olettamuksia RFC 2326 -suositusten vastaisesti.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
fi: Asettaa yhteyteen käytettävän käyttäjätunnuksen, jos käyttäjätunnus- ja salasanatietoa ei ole asetettu URL-osoitteessa.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
fi: Asettaa yhteyteen käytettävän salasanan, jos käyttäjätunnus- ja salasanatietoa ei ole asetettu URL-osoitteessa.

en: RTSP frame buffer size
fi: RTSP-ruutupuskurin koko

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
fi: RTSP:n ikkunoinnin puskurin koko. Videoraitaa voidaan suurentaa, mutta kuvat voivat rikkoutua liian pienen puskurin vuoksi.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
fi: RTP/RTSP/SDP demultiplekseri (käyttää Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
fi: RTSP/RTP:n käyttö ja kanavoinninpurku

en: Use RTP over RTSP (TCP)
fi: Käytä RTP:tä RTSP:n päällä (TCP)

en: Client port
fi: Asiakasportti

en: Port to use for the RTP source of the session
fi: Istunnon RTP-lähteessä käytettävä portti

en: Force multicast RTP via RTSP
fi: Pakota multicast RTP RTSP:n kautta

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
fi: Käytä RTSP:tä ja RTP:tä HTTP:n päällä

en: HTTP tunnel port
fi: HTTP-tunnelin portti

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
fi: HTTP:n päällä käytettävän RTSP/RTP-yhteyden portti

en: RTSP authentication
fi: RTSP-todennus

en: Please enter a valid login name and a password.
fi: Anna oikea käyttäjänimi ja salasana.

en: RTSP connection failed
fi: RTSP-yhteys epäonnistui

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
fi: Palvelimen asetukset estävät virtautukseen pääsyn.

en: Force selection of all streams
fi: Pakota kaikkien tietovirtojen valinta

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
fi: MMS-virrat voivat sisältää useita alkeisvirtoja eri bittinopeuksilla (bitrates). Voit kytkeä tämän päälle, jos haluat valita ne kaikki.

en: Maximum bitrate
fi: Suurin nopeus

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fi: Valitse striimi, jonka suurin nopeus on kyseisen rajan alapuolella.

en: TCP/UDP timeout (ms)
fi: TCP/UDP-aikakatkaisu (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
fi: Aika (millisekunteina), joka odotetaan dataa verkosta ennen kuin yhteys katkaistaan. Huomaa, että tehdään 10 uudelleenyritystä, ennen kuin luovutetaan lopullisesti.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fi: Microsoft Media Server (MMS) -lähde

en: MTP input
fi: MTP-lähde

en: File reading failed
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui

en: VLC could not read the file: %s
fi: VLC ei voinut lukea tiedostoa: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
fi: Aseta NFS uid/guid automaattisesti

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
fi: Jos verkko-osoitteessa ei ole määritetty uid/gid-arvoa, VLC asettaa uid/gid-arvon automaattisesti.

en: NFS input
fi: NFS sisääntulo

en: NFS operation failed
fi: NFS-toiminto epäonnistui

en: Capture the audio stream in stereo.
fi: Tallenna äänivirtaa stereona.

en: Samplerate
fi: Näytteistystaajuus

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
fi: Tallennettavan äänen näytteistystaajuus Hz:nä (esim. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
fi: OSS-lähde

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
fi: Käytä pulse:// avataksesi PulseAudion oletusäänilähteen, tai pulse://LÄHDE avataksesi tietyn lähteen nimeltä LÄHDE.

en: PulseAudio input
fi: PulseAudio-tulo

en: Encrypted connexion
fi: Salattu yhteys

en: Acquisition rate (in fps)
fi: Hankintanopeus (ruutuja sekunnissa)

en: RDP Remote Desktop
fi: RDP-Etätyöpöytä

en: RTCP (local) port
fi: RTCP (paikallinen) portti

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
fi: RTCP-paketteja otetaan vastaan tässä siirtoprotokollan portissa. Jos 0, niin käytetään yhdistettyä (multiplexed) RTP/RTCP:tä.

en: SRTP key (hexadecimal)
fi: SRTP-avain (heksaluku)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fi: RTP-paketit todennetaan ja tulkitaan tällä suojatulla RTP-pääavaimella. Tämän on oltava 32 merkiä pitkä heksadesimaalinen merkkijono.

en: SRTP salt (hexadecimal)
fi: SRTP-suola (heksaluku)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
fi: Suojattu RTP vaatii (salaamattoman) arvon. Tämän on oltava 28 merkkiä pitkä heksadesimaalinen merkkijono.

en: Maximum RTP sources
fi: RTP-lähteiden maksimi

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
fi: Montako erillistä aktiivista RTP-lähdettä sallitaan kerrallaan.

en: RTP source timeout (sec)
fi: RTP-lähteen aikakatkaisu (sekuntia)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
fi: Kuinka kauan odotetaan paketteja ennen kuin lähde vanhenee.

en: Maximum RTP sequence number dropout
fi: Maksimi RTP-sekvenssinumeroero

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
fi: RTP-paketit pudotetaan, jos ne ovat liikaa edellä (t.s. tulevaisuudessa). Paketti on liikaa edellä, jos se on näin monta pakettia edellä edellisestä saapuneesta paketista.

en: Maximum RTP sequence number misordering
fi: Maksimi RTP-sekvenssinumeroepäjärjestys

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
fi: RTP-paketit pudotetaan, jos ne ovat liikaa jäljessä (t.s. menneisyydessä). Paketti on liikaa jäljessä, jos se on näin monta pakettia jäljessä edellisestä saapuneesta paketista.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
fi: RTP-hyötykuormaformaatti dynaamisille hyötykuormille

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
fi: Tämä hyötykuormaformaatti (engl. payload format) oletetaan dynaamisille hyötykuormatyypeille (välillä 96-127), jos se ei käy ilmi kanavanulkoisista tiedoista (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
fi: Reaaliaikaprotokolla (RTP) -lähde

en: SDP required
fi: Vaadi SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
fi: Kuvaus SDP-formaatissa vaaditaan RTP-tietovirran vastaanottoon. Huomaa, että rtp:// -URIt eivät toimi dynaamisen RTP-hyötykuormaformaatin kanssa (%<PRIu8>).

en: Connection failed
fi: Yhteys ei onnistunut

en: VLC could not connect to "%s:%d".
fi: VLC ei saanut yhteyttä sijaintiin "%s:%d".

en: Session failed
fi: Istunto epäonnistui

en: The requested RTSP session could not be established.
fi: Pyydettyä RTSP-istuntoa ei voitu muodostaa.

en: Receive buffer
fi: Vastaanottopuskuri

en: UDP receive buffer size (bytes)
fi: UDP-vastaanottopuskurin koko (tavuina)

en: Request multicast stream
fi: Pyydä suoratoistoa ryhmälähetyksenä

en: Request server to send stream as multicast
fi: Pyydä palvelinta lähettämään suoratoistoa ryhmälähetyksenä

en: Host
fi: Isäntä

en: SAT>IP Receiver Plugin
fi: SAT>IP-vastaanottimen laajennus

en: Desired frame rate for the capture.
fi: Kaappauksen haluttu kuvataajuus.

en: Capture fragment size
fi: Kaappauksen palakoko

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
fi: Kaappausta voi optimoida jakamalla näytön ennalta määritellyn korkuisiin palasiin. Esim. 16 voi olla hyvä arvo. Arvo 0 kytkee ominaisuuden pois päältä.

en: Region top row
fi: Alueen ylärivi

en: Ordinate of the capture region in pixels.
fi: Kaapattavan alueen Y-koordinaatti pikseleinä.

en: Region left column
fi: Alueen vasen sarake

en: Abscissa of the capture region in pixels.
fi: Kaapattavan alueen X-koordinaatti pikseleinä.

en: Capture region width
fi: Kaapattavan alueen leveys

en: Capture region height
fi: Kaapattavan alueen korkeus

en: Follow the mouse
fi: Seuraa hiirtä

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
fi: Seuraa hiiren kursoria kaapatessa osanäyttöä.

en: Mouse pointer image
fi: Hiirikuva

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
fi: Jos määrätty, tätä kuvaa käytetään piirtämään hiiren kursori kaapattuun videoon.

en: Display ID
fi: Näyttö-ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
fi: Näytön tunnus. Jos sitä ei määritetä, käytetään päänäytön tunnusta.

en: Screen index
fi: Näyttöindeksi

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
fi: Näytön indeksi (1, 2, 3, ...). Vaihtoehtoinen näyttö-ID:lle.

en: Screen Input
fi: Kuvaruutulähde

en: Screen
fi: Kuvaruutu

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
fi: Montako kertaa kuvaruudun sisältöä virkistetään sekunnissa.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
fi: Leveys pikseleinä, tai 0 = täysi leveys

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
fi: Korkeus pikseleinä, tai 0 = täysi korkeus

en: Screen capture (with X11/XCB)
fi: Kuvaruudun tallennus (X11/XCB)

en: Session Description Protocol
fi: Istuntokuvausprotokolla (Session Description Protocol, SDP)

en: SFTP port
fi: SFTP-portti

en: SFTP port number to use on the server
fi: SFTP-portin numero, johon yhdistetään palvelimella.

en: SFTP input
fi: SFTP-lähde

en: SFTP authentication
fi: SFTP-todentaminen

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana SFTP-yhteyteen kohteeseen %s.

en: Frame buffer depth
fi: Framebufferin pikselisyvyys

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
fi: Ruutupuskurin pikselisyvyys, tai nolla XWD-tiedostoa varten

en: Frame buffer width
fi: Framebufferin leveys

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
fi: Ruutupuskurin pikselileveys (ei huomioitu XWD-tiedostossa)

en: Frame buffer height
fi: Framebufferin korkeus

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
fi: Ruutupuskurin pikselikorkeus (ei huomioitu XWD-tiedostossa)

en: Frame buffer segment ID
fi: Framebufferin segmentti-ID

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
fi: System V -järjestelmän jaetun muistin (shm) segmentti-ID, joka viittaa ruutupuskuriin (frame buffer). Tämä asetus jätetään huomiotta, jos käytetään "--shm-file" -valintaa.

en: Frame buffer file
fi: Framebuffer-tiedosto

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
fi: Polku ruutupuskurin muistikuvattuun tiedostoon (frame buffer memory mapped file).

en: XWD file (autodetect)
fi: XWD-tiedosto (automaattinen tunnistus)

en: 8 bits
fi: 8 bittiä

en: 15 bits
fi: 15 bittiä

en: 16 bits
fi: 16 bittiä

en: 24 bits
fi: 24 bittiä

en: 32 bits
fi: 32 bittiä

en: Framebuffer input
fi: Framebuffer-tulo

en: Shared memory framebuffer
fi: Jaetun muistin (shm) ruutupuskuri

en: Samba (Windows network shares) input
fi: Samba (Windows-levyjako) -lähde

en: SMB input
fi: SMB-lähde

en: SMB domain
fi: SMB-alue

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fi: Alue/työryhmä jota käytetään yhteyteen.

en: SMB authentication required
fi: SMB-todentaminen vaaditaan

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
fi: Tietokone (%s), johon yrität muodostaa yhteyden, vaatii todennuksen. Anna käyttäjätunnus (mieluiten muodossa DOMAIN;username) ja salasana.

en: SRT input
fi: SRT sisääntulo

en: SRT chunk size (bytes)
fi: SRT-lohkon koko (tavuina)

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
fi: Palaa kyselyyn, odotettua aikakatkaisua millisekunteina (-1 = ääretön)

en: SRT latency (ms)
fi: SRT-viive (ms)

en: TCP input
fi: TCP-lähde

en: Time code
fi: Aikakoodi

en: Time code subpicture elementary stream generator
fi: Aikakoodi tekstitysalueen virtauksen tuottoon

en: UDP Source timeout (sec)
fi: UDP-lähteen aikakatkaisu (s)

en: UDP input
fi: UDP-lähde

en: Reset defaults
fi: Palauta oletusarvot

en: Video capture device
fi: Videon kaappauslaite

en: Video capture device node.
fi: Videon kaappauslaitteen solmukohta

en: VBI capture device
fi: VBI-kaappauslaite

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
fi: Laitteen solmukohta jossa VBI-dataa voidaan lukea (suljetuille tekstityksille).

en: Standard
fi: Standardi

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
fi: Videostandardi (automaattinen, SECAM, PAL tai NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
fi: Pakota videolaite Video4Linux2 käyttämään tietyä väriformaattia (esim. I420 tai I422 raakakuville, MJPG pakatuun M-JPEG-sisääntuloon). Täydellinen lista: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
fi: Kortin käytettävä videotulo (ks. debug).

en: Audio input
fi: Äänitulo

en: Audio input of the card to use (see debug).
fi: Kortin käytettävä äänitulo (ks. debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
fi: Määritetty pikseliresoluutio pakotetaan (mikäli leveys ja korkeus ovat ehdottomasti positiivisia).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
fi: Maksimi ruudunpäivitysnopeus jota käytetään (0 = ei rajaa)

en: Radio device
fi: Radiolaite

en: Radio tuner device node.
fi: Radioviritinlaitteen solmukohta

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
fi: Virittimen taajuus, Hz tai kHz (ks. debug-viestit).

en: Audio mode
fi: Äänimoodi

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
fi: Virittimen äänen mono/stereo sekä raidan valinta.

en: Reset controls
fi: Nollaa säätimet

en: Reset controls to defaults.
fi: Palauta säätimet oletuksiin.

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Picture brightness or black level.
fi: Kuvan kirkkaus / mustan taso.

en: Automatic brightness
fi: Automaattinen kirkkaus

en: Automatically adjust the picture brightness.
fi: Säätää kuvan kirkkautta automaattisesti.

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Picture contrast or luma gain.
fi: Kuvan kontrasti / luma gain.

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Picture saturation or chroma gain.
fi: Kuvan saturaatio / chroma gain.

en: Hue
fi: Värisävy

en: Hue or color balance.
fi: Värisävy / väritasapaino.

en: Automatic hue
fi: Automaattinen värisävy

en: Automatically adjust the picture hue.
fi: Säätää kuvan värisävyä automaattisesti.

en: White balance temperature (K)
fi: Valkoisen värilämpötila (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
fi: Valkoisen värilämpötila asetetaan Kelvin-asteina (2800 on minimi hehkulampun valkoinen, 6500 on maksimi päivänvalo).

en: Automatic white balance
fi: Automaattinen valkotasapaino

en: Automatically adjust the picture white balance.
fi: Säätää kuvan valkotasapainoa automaattisesti.

en: Red balance
fi: Punabalanssi

en: Red chroma balance.
fi: Punaisen chroman tasapaino.

en: Blue balance
fi: Sinibalanssi

en: Blue chroma balance.
fi: Sinisen chroman tasapaino.

en: Gamma adjust.
fi: Gammakorjauksen arvo.

en: Automatic gain
fi: Automaatti-gain

en: Automatically set the video gain.
fi: Asettaa video gain-arvon automaattisesti.

en: Gain
fi: Vahvistus

en: Picture gain.
fi: Kuvan gain (vahvistus).

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Sharpness filter adjust.
fi: Terävöityssuotimen säätö.

en: Chroma gain
fi: Värivahvistus

en: Chroma gain control.
fi: Värikomponenttien vahvistus (engl. chroma gain).

en: Automatic chroma gain
fi: Automaattinen värivahvistus

en: Automatically control the chroma gain.
fi: Säädä chroma gain -asetus automaattisesti.

en: Power line frequency
fi: Sähköverkon taajuus

en: Power line frequency anti-flicker filter.
fi: Sähköverkon taajuuden aiheuttaman välkkymisen poistosuodin.

en: Backlight compensation
fi: Taustavalokompensaatio

en: Band-stop filter
fi: Kaistanpoistosuodin

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
fi: Loisteputkivalaistuksen aiheuttaman valokaistan poisto (dokumentoimaton mittayksikkö).

en: Horizontal flip
fi: Vaakapeilaus

en: Flip the picture horizontally.
fi: Peilaa kuva vaakasuunnassa.

en: Vertical flip
fi: Pystypeilaus

en: Flip the picture vertically.
fi: Peilaa kuva pystysuunnassa.

en: Rotate (degrees)
fi: Käännä (astetta)

en: Picture rotation angle (in degrees).
fi: Miten paljon kuvaa käännetään (asteina).

en: Color killer
fi: Värinpoistin

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
fi: Kytkee päälle värinpoistimen: kuva vaihdetaan mustavalkoiseksi, kun signaali on heikko.

en: Color effect
fi: Väritehoste

en: Select a color effect.
fi: Valitse väritehoste.

en: Black & white
fi: Mustavalkoinen

en: Sepia
fi: Seepia

en: Negative
fi: Negatiivi

en: Emboss
fi: Kohokuvio

en: Sketch
fi: Luonnos

en: Sky blue
fi: Taivaansininen

en: Grass green
fi: Ruohonvihreä

en: Skin whiten
fi: Ihonvaalennus

en: Vivid
fi: Eloisa

en: Audio volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume of the audio input.
fi: Äänitulon äänenvoimakkuus.

en: Audio balance
fi: Äänen balanssi

en: Balance of the audio input.
fi: Äänitulon balanssi.

en: Bass level
fi: Bassotaso

en: Bass adjustment of the audio input.
fi: Äänitulon basson säätö.

en: Treble level
fi: Diskanttitaso

en: Treble adjustment of the audio input.
fi: Äänitulon diskanttisäätö.

en: Mute the audio.
fi: Vaimenna ääni.

en: Loudness mode
fi: Loudness-tila

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
fi: Loudness-tila eli bassotehoste.

en: v4l2 driver controls
fi: v4l2-ajurin säätimet

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
fi: Aseta v4l2-ajurin ohjaimet määritettyihin arvoihin. Arvot annetaan pilkuilla erotettuna listana, jonka saa valinnaisesti ympäröidä aaltosuluilla (esim. {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Luettelo käytettävissä olevista ohjausobjekteista, lisää (-vv) tai käytä v4l2-ctl-sovellusta.

en: All
fi: Kaikki

en: Multichannel television sound (MTS)
fi: Monikanavainen television ääni (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
fi: 525 juovaa / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
fi: 625 juovaa / 50 Hz

en: PAL N Argentina
fi: PAL N Argentiina

en: NTSC M Japan
fi: NTSC M Japani

en: NTSC M South Korea
fi: NTSC M Etelä-Korea

en: Primary language
fi: Ensisijainen kieli

en: Secondary language or program
fi: Toissijainen kieli tai ohjelma

en: Dual mono
fi: Kaksi monokanavaa

en: Video4Linux input
fi: Video4Linux-lähde

en: Video input
fi: Videotulo

en: Tuner
fi: Viritin

en: Controls
fi: Säätimet

en: Video capture controls (if supported by the device)
fi: Videon kaappauksen ohjaimet (jos laite sitä tukee)

en: Video4Linux compressed A/V input
fi: Video4Linux-ohjelman pakattu A/V-sisääntulo

en: Video4Linux radio tuner
fi: Video4Linux-ohjelman radioviritin

en: VCD input
fi: VCD-lähde

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
fi: VDR-äänitteiden tuki (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
fi: Lukumerkkien (chapters) viive (ms)

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
fi: Siirrä kaikkia lukumerkkejä (chapters). Arvo annetaan millisekunteina.

en: Default frame rate for chapter import.
fi: Oletus kuvataajuus lukumerkkien tuontiin.

en: VDR recordings
fi: VDR-äänitteet

en: VLC could not read the file (%s).
fi: VLC ei voinut lukea tiedostoa (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
fi: VLC ei voinut avata tiedostoa "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
fi: VDR-leikkauspisteet

en: Start
fi: Aloita

en: X.509 Certificate Authority
fi: X.509-varmenteiden myöntäjä

en: Certificate of the Authority to verify server's against
fi: Viranomaisen varmenne palvelimen todentamiseksi

en: X.509 Certificate Revocation List
fi: X.509-varmenteiden sulkulista

en: List of revoked servers certificates
fi: Lista perutuista palvelimien sertifikaateista

en: X.509 Client certificate
fi: X.509-asiakkaan sertifikaatti

en: Certificate for client authentication
fi: Sertifikaatti asiakasohjelman todennusta varten

en: X.509 Client private key
fi: X.509-asiakkaan private key

en: Private key for authentication by certificate
fi: Henkilökohtainen avain varmenteen todentamiseen

en: Compression level
fi: Pakkauksen taso

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
fi: Muunna pakkaustasoon 0 (ei mitään) 9 (maksimi)

en: Image quality
fi: Kuvan laatu

en: Image quality 1 to 9 (max)
fi: Kuvan laatu 1 - 9 (maksimi)

en: VNC client access
fi: VNC-asiakasohjelman yhteys

en: Loopback mode
fi: Silmukka

en: Record an audio rendering endpoint.
fi: Tallenna äänen renderöinti loppuun asti.

en: Windows Audio Session API input
fi: Windows Audio Session API sisääntulo

en: Dummy stream output
fi: Lumekäyttön ulostulo

en: Keep existing file
fi: Säilytä jo olemassaoleva tiedosto

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
fi: Tiedosto on jo olemassa. Jos tallennus jatkuu, tiedosto ylikirjoitetaan ja sen sisältö menetetään.

en: Overwrite existing file
fi: Korvaa tiedosto

en: If the file already exists, it will be overwritten.
fi: Jos tiedosto on jo olemassa, se korvataan

en: Append to file
fi: Lisää tiedoston loppuun

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
fi: Lisää tiedoston loppuun, jos se on jo olemasssa, tiedoston korvaamisen sijaan.

en: Format time and date
fi: Ajan ja päivämäärän muoto

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
fi: Suorita ISO C-muotoinen ajan ja päivämäärän formaatti tiedostopolkuun.

en: Synchronous writing
fi: Välitön kirjoitus

en: Open the file with synchronous writing.
fi: Avaa tiedoston välittömän kirjoituksen moodissa (synchronous write).

en: File stream output
fi: Tiedosto striimin ulostulo

en: Username that will be requested to access the stream.
fi: Käyttäjätunnus, jota pyydetään striimin käyttämiseen.

en: Password that will be requested to access the stream.
fi: Tietovirran käyttämiseen tarvittava salasana.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
fi: Palvelimen palauttama MIME-koodi (tunnistetaan automaattisesti jos ei määrätty).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
fi: Käytä Metacube-protokollaa. Tämä tarvitaan kun halutaan virtauttaa Cubemap-reflektorille.

en: HTTP stream output
fi: HTTP-striimin ulostulo

en: Segment length
fi: Segmentin pituus

en: Length of TS stream segments
fi: TS-tietovirran segmenttien pituus

en: Split segments anywhere
fi: Katkaise segmentti mistä vain

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
fi: Älä vaadi avainkuvaa ennen segmentin katkaisua. Tarvitaan tietovirroille, joissa on vain ääni.

en: Number of segments
fi: Segmenttien lukumäärä

en: Number of segments to include in index
fi: Montako segmenttiä sisällytetään indeksiin

en: Allow cache
fi: Salli välimuisti

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
fi: Lisää EXT-X-ALLOW-CACHE:NO toimintaohjeeksi soittolistan tiedostoon, jos tämä ei ole käytössä

en: Index file
fi: Indeksitiedosto

en: Path to the index file to create
fi: Luotavan indeksitiedoston polku

en: Full URL to put in index file
fi: Indeksitiedostoon laitettava täysi URL

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
fi: Täysi URL, joka kirjoitetaan indeksitiedostoon. Käytä #-merkkejä ilmaisemaan segmentin numeroa.

en: Delete segments
fi: Poista segmentit

en: Delete segments when they are no longer needed
fi: Poista vanhat segmentit, joita ei enää tarvita

en: Use muxers rate control mechanism
fi: Käytä multipleksin nopeudensäätö mekanismia

en: AES key URI to place in playlist
fi: Soittolistaan sijoitettavan AES-avaimen URI

en: AES key file
fi: AES-avaintiedosto

en: File containing the 16 bytes encryption key
fi: Tiedosto joka sisältää 16-bittisen salausavaimen

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
fi: Tiedosto, josta vlc lukee key-uri ja keyfile sijainnin

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
fi: Tiedosto luetaan kun segmentti alkaa ja sen oletetaan olevan muodossa: key-uri key-file.
    Tiedosto luetaan segmentin avauksessa ja arvoja käytetään kyseisessä segmentissä.

en: Use randomized IV for encryption
fi: Käytä satunnaista IV-salausta

en: Generate IV instead using segment-number as IV
fi: Tuota IV vaihtoehtoisesti käyttäen segmentin numeroa IV:nä

en: Number of first segment
fi: Ensimmäisen segmentin numero

en: The number of the first segment generated
fi: Ensimmäisen segmentin numero luotu

en: HTTP Live streaming output
fi: Suoran HTTP-suoratoiston ulostulo

en: Stream name
fi: Suoratoiston nimi

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
fi: Nimi, joka tälle suoratoistolle/kanavalle annetaan shoutcast/icecast -palvelimella.

en: Stream description
fi: Suoratoiston kuvaus

en: Description of the stream content or information about your channel.
fi: Voit laittaa tähän kuvauksen lähetettävästä suoratoistosta, tai tietoa kanavastasi.

en: Stream MP3
fi: Lähetä MP3:na

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
fi: Yleensä shoutcast-moduulille syötetään Ogg-suoratoistoa. On myös mahdollista lähettää MP3-suoratoistovirtaa, joten voit ohjata eteenpäin MP3-virran shoutcast/icecast -palvelimelle käyttämällä tätä asetusta.

en: Genre description
fi: Tyylilaji

en: Genre of the content.
fi: Sisällön musiikin tyylilaji.

en: URL description
fi: Kuvaus-URL

en: URL with information about the stream or your channel.
fi: Verkko-osoite, josta löytyy tietoa tästä suoratoistostasi tai kanavastasi.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
fi: Transkoodatun suoratoiston bittinopeuden tiedot.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
fi: Transkoodatun suoratoiston näytteenottotaajuuden tiedot.

en: Number of channels
fi: Kanavien määrä

en: Number of channels information of the transcoded stream.
fi: Transkoodatun suoratoiston tiedot kanavien määrästä.

en: Ogg Vorbis Quality
fi: Ogg Vorbiksen laatu

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
fi: Transkoodatun suoratoiston tiedot Ogg Vorbis -laadusta.

en: Stream public
fi: Julkinen suoratoisto

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
fi: Julkaise palvelin icecast/shoutcast verkkosivuston 'keltaisille sivuille' (listaus saatavilla olevista suoratoistoista). Vaatii nopeustiedot shoutcastille. Edellyttää Ogg-suoratoistoa icecastille.

en: IceCAST output
fi: IceCAST ulostulo

en: Crypto key length in bytes
fi: Salausavaimen pituus tavuina

en: 16 bytes
fi: 16 tavua

en: 24 bytes
fi: 24 tavua

en: 32 bytes
fi: 32 tavua

en: SRT stream output
fi: SRT suoratoiston ulostulo

en: Password for stream encryption
fi: Suoratoiston salauksen salasana

en: Caching value (ms)
fi: Välimuistin koko (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
fi: Oletusarvoisen puskuroinnin määrä lähteville UDP-tietovirroille. Asetetaan millisekunteina.

en: Group packets
fi: Ryhmitä paketit

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
fi: Paketit voidaan lähettää yksi kerrallaan oikeaan aikaan, tai ryhminä. Voit valita, montako pakettia lähetetään kerrallaan. Tämä vähentää ajastukseen liittyvää järjestelmäkuormaa, mistä voi olla apua jos järjestelmä on raskaasti kuormitettu.

en: UDP stream output
fi: UDP-striimin ulostulo

en: ARM NEON video chroma conversions
fi: ARM NEON videon värimuunnos

en: ARM NEON audio volume
fi: ARM NEON:n äänenvoimakkuus

en: Defines if BarGraph information should be sent
fi: Määrittää, lähetetäänkö pylväsdiagrammin tiedot

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fi: Määrää, lähetetäänkö BarGraph-tietoa. 1 jos lähetetään (oletus), 0 jos ei.

en: Sends the barGraph information every n audio packets
fi: Lähettää pylväsdiagrammin tiedot joka äänipaketin välein

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
fi: Määrää, kuinka usein BarGraph-tietoa lähetetään. Tieto lähetetään joka n:nnen äänipaketin jälkeen (oletus 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
fi: Määrittää, lähetetäänkö hälytystieto hiljaisuudesta

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fi: Määrää, lähetetäänkö hiljaisuushälytystä. 1 jos lähetetään (oletus), 0 jos ei.

en: Time window to use in ms
fi: Käytettävä aikaikkuna millisekunneissa

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
fi: Aikaikkunan pituus, jonka aikana äänen tasoa mitataan hiljaisuuden havaitsemiseksi. Jos äänen taso on kynnystä matalampi koko ikkunan ajan, lähetetään hiljaisuushälytys (oletus 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
fi: Pienin äänen taso hälytyksen laukaisemiseksi

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
fi: Kynnys, joka lähettää hiljaisuushälytyksen. Jos äänen taso on tätä alempi aikaikkunan ajan, lähetetään hälytys (oletus 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
fi: Kahden hälytyksen välinen aika millisekunneissa

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
fi: Kahden hälytysviestin väli millisekunteina. Tätä käytetään estämään hälytyksen saturaatio (oletus 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
fi: Audio Bar Graph -suotimen ääniosa

en: Audiobar Graph
fi: Audio Bar Graph Audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
fi: Yksinkertainen purkukooderi Dolby Surround singnaalille

en: Dolby Surround decoder
fi: Dolby Surround purkukooderi

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
fi: Tämä efekti luo illuusion, kuin seisoisit huoneessa jossa on 7.1-kaiutinjärjestelmä, kun todellisuudessa käytät vain kuulokkeita. Tämä antaa todenmukaisemman äänivaikutelman. Vaikutelman pitäisi myös olla mukavampi ja vähemmän väsyttävä musiikin pitkäaikaiseen kuunteluun. Efekti tukee kaikkia lähdemuotoja monosta 7.1:een.

en: Characteristic dimension
fi: Karakteristinen mittasuhde

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
fi: Vasemman etukaiuttimen ja kuuntelijan etäisyys metreinä.

en: Compensate delay
fi: Kompensoi viive

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
fi: Fysiikka-algoritmin tuottama viive voi joskus häiritä esim. huulisynkkaa elokuvissa. Jos näin käy, voit kytkeä tämän asetuksen päälle.

en: No decoding of Dolby Surround
fi: Ei Dolby Surround -äänen purkua

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
fi: Dolby Surround -signaalia ei pureta ennen kuin tämä suodin käsittelee sen. Tämän asetuksen päälle kytkemistä ei suositella.

en: Headphone virtual spatialization effect
fi: Virtuaalisen ympäristön tehoste kuulokkeille

en: Headphone effect
fi: Kuuloketehoste

en: Use downmix algorithm
fi: Käytä downmix-algoritmia

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
fi: Tämä valitsee stereosta monoksi miksaavan algorithmin, jota käytetään kuulokkeiden kanavamikserissä. Se luo vaikutelman kuin seisoisi huoneessa, joka on täynnä kaiuttimia.

en: Select channel to keep
fi: Valitse pidettävä kanava

en: This option silences all other channels except the selected channel.
fi: Tämä asetus hiljentää kaikki muut kanavat paitsi valitun kanavan.

en: Rear left
fi: Takavasen

en: Rear right
fi: Takaoikea

en: Low-frequency effects
fi: Matalien taajuuksien efektit

en: Side left
fi: Vasen sivu

en: Side right
fi: Oikea sivu

en: Rear center
fi: Keskitaka

en: Stereo to mono downmixer
fi: Alasmiksaus stereosta monoon

en: Audio channel remapper
fi: Äänikanavan uudelleenkartoittaja

en: Audio filter for simple channel mixing
fi: Äänisuodin: yksinkertainen kanavamikseri

en: HRTF file for the binauralization
fi: HRTF-tiedosto annalta kuulemista binauralisointia varten

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
fi: Mukautettu HRTF (Head-related transfer function) tiedosto SOFA-muodossa.

en: Headphones mode (binaural)
fi: Kuulokkeiden tila (tilaääni)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
fi: Jos lähtö on stereo, tee Ambisonic tilaääni purkukooderilla.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
fi: Ambisonics renderöinti ja tilaääni

en: Binauralizer
fi: Tilaääni

en: Audio filter for trivial channel mixing
fi: Äänisuodin: triviaali kanavamikseri

en: Sound Delay
fi: Ääniviive

en: Delay
fi: Viive

en: Add a delay effect to the sound
fi: Lisää ääneen viive-efekti (chorus/flanger)

en: Delay time
fi: Viiveen kesto

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
fi: Keskimääräisen viiveen kesto millisekunteina. (Huom. keskimääräinen!)

en: Sweep Depth
fi: Pyyhkäisysyvyys

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
fi: Aika millisekunteina, jolloin saavutetaan suurin pyyhkäisysyvyys (sweep depth). Pyyhkäisyn kattama kokonaisalue tulee olemaan viiveaika +/- syvyys.

en: Sweep Rate
fi: Muutosnopeus

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
fi: Pyyhkäisysyvyyden muutosnopeus, millisekunteina soitettua sekuntia kohden.

en: Feedback gain
fi: Palautteen saaminen

en: Gain on Feedback loop
fi: Takaisinkytkentäsilmukan vahvistus (feedback gain)

en: Wet mix
fi: Märkä sekoitus

en: Level of delayed signal
fi: Viivästetyn signaalin toistotaso

en: Dry Mix
fi: Kuiva

en: Level of input signal
fi: Sisääntulevan signaalin toistotaso

en: RMS/peak
fi: RMS/huippu

en: Set the RMS/peak.
fi: Aseta RMS/huippu.

en: Attack time
fi: Attack-aika

en: Set the attack time in milliseconds.
fi: Aseta iskuaika millisekuntiksi.

en: Release time
fi: Release-aika

en: Set the release time in milliseconds.
fi: Aseta vapautusaika millisekuntiksi.

en: Threshold level
fi: Kynnystaso

en: Set the threshold level in dB.
fi: Aseta kynnystaso desibeleinä.

en: Ratio
fi: Suhdeluku

en: Set the ratio (n:1).
fi: Aseta suhde (n:1).

en: Knee radius
fi: Knee säde

en: Set the knee radius in dB.
fi: Aseta knee säde desibeleinä.

en: Makeup gain
fi: Tason vahvistus

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
fi: Aseta makeup gain -vahvistus desibeleinä (0 ... 24).

en: Compressor
fi: Kompressori

en: Dynamic range compressor
fi: Dynamiikkakompressori

en: Audio filter for PCM format conversion
fi: PCM-muunnoksen äänisuodin

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
fi: Äänisuodatin A/52/DTS->S/PDIF paketointiin

en: Equalizer preset
fi: Taajuuskorjaimen esiasetus

en: Preset to use for the equalizer.
fi: Taajuuskorjaimessa käytettävä esiasetus.

en: Bands gain
fi: Kaistojen vahvistus

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
fi: Käytä esiasetuksen sijaan käsin määrättyjä vahvistuksia taajuuskaistoille. Tämä tarvitsee 10 arvoa väliltä -20dB ja 20dB, välilyönneillä erotettuna. Esim. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
fi: Käytä VLC:n taajuusalueita

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
fi: Käytä VLC:n taajuusalueita. Muussa tapauksessa käytä ISO-standardin mukaisia taajuusalueita.

en: Two pass
fi: 2 kierrosta

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
fi: Suodata ääni kahteen kertaan. Näin saadaan aikaan voimakkaampi vaikutus.

en: Global gain
fi: Globaali vahvistus

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
fi: Aseta globaali vahvistus dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
fi: 10-kaistainen taajuuskorjain

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Flat
fi: Tasainen

en: Classical
fi: Klassinen

en: Full bass
fi: Täysi basso

en: Full bass and treble
fi: Täysi basso ja diskantti

en: Full treble
fi: Täysi diskantti

en: Large Hall
fi: Iso sali

en: Techno
fi: Tekno

en: Gain multiplier
fi: Gain-kerroin

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
fi: Lisää tai vähennä vahvistusta (oletus 1.0)

en: Gain control filter
fi: Gain-kontrollin suodin

en: Simple Karaoke filter
fi: Yksinkertainen karaokesuodin

en: Number of audio buffers
fi: Äänipuskureiden määrä

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
fi: Tämä määrää, montako äänipuskuria äänitehomittaukseen käytetään. Suurempi määrä pidentää suotimen vasteaikaa piikkeihin, mutta tekee siitä vähemmän herkän lyhytaikaisille muutoksille.

en: Maximal volume level
fi: Enimmäisäänenvoimakkuus

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
fi: Jos keskimääräinen ääniteho viimeisimmän N puskurin yli laskettuna on suurempi kuin tämä arvo, äänenvoimakkuus normalisoidaan. Tämä on positiivinen liukuluku; arvot väliltä 0.5 ja 10 vaikuttavat järkeviltä.

en: Volume normalizer
fi: Äänenvoimakkuuden normalisointi

en: Parametric Equalizer
fi: Parametrinen taajuuskorjain

en: Low freq (Hz)
fi: Matala taaj. (Hz)

en: Low freq gain (dB)
fi: Matalien taajuuksien vahvistus (dB)

en: High freq (Hz)
fi: Korkea taaj. (Hz)

en: High freq gain (dB)
fi: Korkeiden taajuuksien vahvistus (dB)

en: Freq 1 (Hz)
fi: Taaj. 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
fi: Taaj. 1 vahvistus (dB)

en: Freq 1 Q
fi: Taaj. 1 Q-arvo (leveys)

en: Freq 2 (Hz)
fi: Taaj. 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
fi: Taaj. 2 vahvistus (dB)

en: Freq 2 Q
fi: Taaj. 2 Q-arvo (leveys)

en: Freq 3 (Hz)
fi: Taaj. 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
fi: Taaj. 3 vahvistus (dB)

en: Freq 3 Q
fi: Taaj. 3 Q-arvo (leveys)

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
fi: Kaistarajoitettu interpoloivan samplerin äänen suodatin

en: Resampling quality
fi: Samplerin laatu

en: Resampling quality, from worst to best
fi: Samplerin laatu pahimmasta parhaaseen

en: SoX Resampler
fi: SoX sampleri

en: Speex resampler
fi: Speex sampleri

en: Sample rate converter type
fi: Näytteistystaajuuden muuntajan tyyppi

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
fi: Erilaisia sampleri-algoritmeja tuetaan. Paras on hitaampi, kun taas nopealla heikko laatu.

en: Sinc function (best quality)
fi: Sinc-toiminto (paras laatu)

en: Sinc function (medium quality)
fi: Sinc-toiminto (laatu keskitaso)

en: Sinc function (fast)
fi: Sinc-toiminto (nopea)

en: Zero Order Hold (fastest)
fi: Nollataso (nopein)

en: Linear (fastest)
fi: Lineaarinen (nopein)

en: SRC resampler
fi: SRC sampleri

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
fi: Secret Rabbit Code (libsamplerate) sampleri

en: Nearest-neighbor audio resampler
fi: Nearest-neighbor äänen sampleri

en: Pitch Shifter
fi: Sävelkorkeuden vaihto

en: Audio pitch changer
fi: Sävelkorkeuden vaihtaja

en: Audio tempo scaler synched with rate
fi: Äänen nopeusmuunnin (synkattu)

en: Stride Length
fi: Lohkon pituus

en: Length in milliseconds to output each stride
fi: Kuinka monta millisekuntia kunkin lohkon soitto kestää

en: Overlap Length
fi: Limittäispituus

en: Percentage of stride to overlap
fi: Prosenttiosuus, kuinka paljon peräkkäiset lohkot menevät limittäin

en: Search Length
fi: Hakupituus

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
fi: Kuinka monen millisekunnin alueelta etsitään parasta kohtaa limitykselle

en: Pitch Shift
fi: Sävelkorkeuden muutos

en: Pitch shift in semitones.
fi: Sävelkorkeuden muutos puolisävelet.

en: Room size
fi: Huoneen koko

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
fi: Määrittelee virtuaalisen huonepinnan, jota suodin emuloi.

en: Room width
fi: Huoneen leveys

en: Width of the virtual room
fi: Virtuaalihuoneen leveys

en: Wet
fi: Märkä

en: Dry
fi: Kuiva

en: Damp
fi: Kostea

en: Audio Spatializer
fi: Ääni ympäristössä

en: Spatializer
fi: Ympäristö

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
fi: Tämä suodatin parantaa stereovaikutusta vaimentamalla monoa (molemmille kanaville yhteinen signaali) ja viivästyttämällä vasenta signaalia oikealle ja päinvastoin, mikä laajentaa stereovaikutusta.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
fi: Aika millisekunteina vasemman signaalin viiveestä oikealle ja päinvastoin.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
fi: Viivästetty vasemman signaalin vahvistuksen määrä oikealle ja päinvastoin. Antaa viiveen vasemman signaalin oikeassa ulostulossa ja päinvastoin, mikä antaa laajentavan vaikutuksen.

en: Crossfeed
fi: Ristisyöttö

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
fi: Ristisyöttö vasemmalta oikealle käänteisvaiheella. Tämä auttaa vähentämään monoääntä. Jos arvo on 1, se peruuttaa kaikki yhteiset signaalit molemmille kanaville.

en: Dry mix
fi: Kuiva miksaus

en: Level of input signal of original channel.
fi: Sisääntulosignaalin tai alkuperäisen kanavan tasot.

en: Stereo Enhancer
fi: Stereon parantaja

en: Simple stereo widening effect
fi: Yksinkertainen stereon laajennusefekti

en: Single precision audio volume
fi: Yksi tarkka äänenvoimakkuus

en: Integer audio volume
fi: Kokonaisluku äänenvoimakkuutta

en: Dummy audio output
fi: Lume äänen ulostulo

en: Audio output device
fi: Äänen ulostulon laite

en: Audio output device (using ALSA syntax).
fi: Äänen ulostulon laite (käyttää ALSA-syntaksia).

en: Audio output channels
fi: Äänen ulostulon kanavat

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
fi: Äänen ulostuloa varten käytettävissä olevat kanavat. Jos sisääntulossa on enemmän kanavia kuin ulostulossa, se sekoitetaan alaspäin. Tätä parametria ei oteta huomioon, kun digitaalinen läpivienti on aktiivinen.

en: ALSA audio output
fi: ALSA-äänen ulostulo

en: Audio output failed
fi: Äänen ulostulo ei toiminut

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
fi: Äänilaitetta "%s" ei voitu käyttää:
    %s.

en: Audio memory
fi: Äänimuisti

en: Audio memory output
fi: Äänen muistipuskurin ulostulo

en: Sample format
fi: Näytteistysformaatti

en: Last audio device
fi: Viimeisin äänilaite

en: HAL AudioUnit output
fi: HAL AudioUnit ulostulo

en: System Sound Output Device
fi: Järjestelmän äänien ulostulon laite

en: %s (Encoded Output)
fi: %s (pakattu ulostulo)

en: Audio device is not configured
fi: Äänilaitteen asetuksia ei ole määrätty.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
fi: Sinun tulisi määrittää kaiuttimien asettelu "Audio Midi Setup" -toiminnolla kohteessa /Applications/Utilitiest. VLC tuottaa ulostuloa vain stereona.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
fi: Toinen ohjelma on varannut valitun äänilaitteen kokonaan.

en: Output device
fi: Ulostulon laite

en: Select your audio output device
fi: Valitse äänelle äänilaite

en: Speaker configuration
fi: Kaiuttimien määrä

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
fi: Valitse kaiuttimien määrä. Huomaa, että tämä asetus ei tee ns. upmix-muunnoksia, joten stereosignaali EI muutu 5.1-signaaliksi.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
fi: Äänenvoimakkuus sadasosadesibeleissä (dB).

en: DirectX audio output
fi: DirectX-äänen ulostulo

en: Output format
fi: Ulostulon formaatti

en: Number of output channels
fi: Määrä ulostulon kanaville

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fi: Oletusarvoisesti (0) syötteen kaikki kanavat tallennetaan, mutta kanavien lukumäärää voi rajoittaa tässä.

en: Add WAVE header
fi: Lisää WAVE-otsake

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
fi: Raa'an tiedoston tallentamisen sijasta tiedostoon lisätään WAV-otsake.

en: Output file
fi: Ulostulon tiedosto

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
fi: Tiedosto, johon ääninäytteet kirjoitetaan. ("-" = vakiona)

en: File audio output
fi: Tiedosto äänen ulostulolle

en: Automatically connect to writable clients
fi: Yhdistä JACK-äänilähtö automaattisesti

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
fi: Jos tämä valinta otetaan käyttöön, äänilähtö yhdistetään automaattisesti ensimmäisiin löydettyihin kirjoituskelpoisiin JACK-asiakkaasiin.

en: Connect to clients matching
fi: Automaattiyhdistä vain asiakkaisiin, joiden nimessä on

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
fi: Jos automaattiyhdistys on käytössä, vain sellaisia JACK-asiakkaita harkitaan yhdistämistä varten, joiden nimi täsmää tässä annettuun regexp-lausekkeeseen.

en: JACK client name
fi: JACK ohjelman nimi

en: JACK audio output
fi: JACK-äänen ulostulo

en: Device
fi: Laite

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
fi: Valitse äänilaite, jota KAI käyttää.

en: Open audio in exclusive mode.
fi: Avaa ääni yksinoikeustilassa.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
fi: Kytke tämä päälle, jos haluat etteivät muut ohjelmat voi keskeyttää äänesi toistoa.

en: K Audio Interface audio output
fi: K Audio Interface -äänen ulostulo

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
fi: HDMI/SPDIF-äänen läpivienti

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
fi: Muuta tätä arvoa, jos sinulla on ongelmia HDMI:tä käytettäessä HD-koodekkien kanssa.

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: Enabled (AC3/DTS only)
fi: Käytössä (vain AC3/DTS)

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Windows Multimedia Device output
fi: Windows Multimedia Device ulostulo

en: Output back-end
fi: Ulostulon taustaohjelma

en: Audio output back-end interface.
fi: Äänen ulostulon taustaohjelman liittymä

en: OSS device node path.
fi: OSS-laitteen solmukohdan polku.

en: Open Sound System audio output
fi: Open Sound System -äänen ulostulo

en: Pulseaudio audio output
fi: Pulseaudio -äänen ulostulo

en: OpenBSD sndio audio output
fi: OpenBSD sndio -äänen ulostulo

en: Software gain
fi: Ohjelmistopohjainen gain

en: This linear gain will be applied in software.
fi: Tämä lineaarinen gain otetaan ohjelmistossa käyttöön.

en: Windows Audio Session API output
fi: Windows Audio Session API-ulostulo

en: Select Audio Device
fi: Valitse äänilaite

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
fi: Valitse haluamasi äänilaite, tai anna Windowsin päättää (oletus). Asetuksen muutos tulee voimaan VLC:n seuraavalla käynnistyksellä.

en: WaveOut audio output
fi: WaveOut -äänen ulostulo

en: Microsoft Soundmapper
fi: Microsoft-äänilaitevalitsin

en: Use float32 output
fi: Käytä float32-ulostuloa

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
fi: Tästä voi kytkeä päälle tai pois korkelaatuisen "float32"-äänitilan (jota kaikki äänikortit eivät tue kunnolla).

en: A/52 dynamic range compression
fi: A/52 -dynamiikkakompressori

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
fi: Dynamiikkakompressori vaimentaa kovia ääniä ja vahvistaa heikkoja, jotta voisit paremmin kuunnella mediaasi meluisassa ympäristössä häiritsemättä ympärilläsi olevia. Jos dynamiikkakompressori on pois päältä, toiston dynaaminen alue soveltuu paremmin elokuvateatteriin tai erityiseen meluttomaan kuunteluhuoneeseen.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
fi: ATSC A/52 (AC-3) purkukooderi

en: ADPCM audio decoder
fi: ADPCM-äänen purkukooderi

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
fi: AES3/SMPTE 302M-äänen purkukooderi

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
fi: AES3/SMPTE 302M -äänen pakkaaja

en: AOM video decoder
fi: AOM-videon purkukooderi

en: Raw/Log Audio decoder
fi: Raw/Log-äänen purkukooderi

en: Raw audio encoder
fi: Raakaäänen pakkaaja

en: SoundFont file
fi: SoundFont-tiedosto

en: SoundFont file to use for software synthesis.
fi: SoundFont-tiedosto, ohjelmallista syntetisointia varten.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
fi: AudioToolbox MIDI-syntetisaattori

en: Ignore ruby (furigana)
fi: Ohita ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
fi: Ohita ruby (furigana) tekstityksessä.

en: Use Core Text renderer
fi: Käytä prosessoria tekstin renderöintiin

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
fi: Käytä prosessoria tekstityksen renderöintiin.

en: ARIB subtitles decoder
fi: ARIB-tekstityksen purkukooderi

en: ARIB subtitles
fi: ARIB tekstitys

en: Non-ref
fi: Ei-referenssit (non-ref)

en: Bidir
fi: Kaksisuuntaiset (bidir)

en: Non-key
fi: Ei-avainkuvat (non-key)

en: rd
fi: RD

en: bits
fi: Bits

en: simple
fi: Yksinkertainen

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
fi: Valikoima ääni- ja videokoodekkeja FFmpeg-kirjastosta. Tämä sisältää esim. (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, sekä MJPEG-koodekit.

en: FFmpeg audio/video decoder
fi: FFmpeg ääni/video purkukooderi

en: Decoding
fi: Purku

en: Encoding
fi: Pakkaus

en: FFmpeg audio/video encoder
fi: FFmpeg ääni- ja videopakkaaja

en: Direct rendering
fi: Suorapiirto

en: Show corrupted frames
fi: Näytä vioittuneet kuvat

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
fi: Suosi visuaalisia esineitä puuttuvien kuvien sijaan

en: Error resilience
fi: Virheensietokyky

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
fi: libavcodec pystyy virheensietokykyyn.
    Buginen kooderi (kuten M$:n ISO MPEG-4) voi tuottaa paljon virheitä.
    Kelvolliset arvot ovat välillä 0-4 (0 poistaa käytöstä kokonaan virheensietokyvyn).

en: Workaround bugs
fi: Yritä selvitä ohjelmointivirheistä

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
fi: Tämä tila yrittää selvitä tietyistä ohjelmointivirheistä tietovirrassa:
    1  tunnista automaattisesti
    2  vanha msmpeg4
    4  xvid lomitettu
    8  ump4 
    16 ei täytettä (padding)
    32 ac vlc
    64 Qpel-värit (chroma).
    Asetuksen arvo on summa näistä. Esimerkiksi, käyttääksesi korjauksia "ac vlc" ja "ump4", syötä tähän 40.

en: Hurry up
fi: Kiirehdi

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
fi: Kun aika ei riitä, purkukooderi voi purkaa ruutuja vain osittain tai ohittaa niitä. Tästä on apua, jos suorittimen laskentateho ei muuten riittäisi, mutta voi aiheuttaa virheitä videokuvaan.

en: Allow speed tricks
fi: Nopeutustemput

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
fi: Salli standardeja rikkovat nopeutustemput. Nopeampi, mutta herkkä virheille.

en: Skip frame (default=0)
fi: Ohita ruutu (oletus=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fi: Pakota ruutujen ohitus purkamisen nopeuttamiseksi (-1 = ei, 0 = oletus, 1 = B-ruudut, 2 = P-ruudut, 3 = B- ja P-ruudut, 4 = kaikki ruudut).

en: Skip idct (default=0)
fi: Ohita idct (oletus=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fi: Pakota idct-ohitus purkamisen nopeuttamiseksi (-1=ei mitään, 0=oletus, 1=B-ruudut, 2=P-ruudut, 3=B+P-ruudut, 4=kaikki ruudut).

en: Debug mask
fi: Virheenjäljityksen peite

en: Set FFmpeg debug mask
fi: Aseta FFmpeg:n virheenjäljityksen peite (debug mask).

en: Codec name
fi: Koodekin nimi

en: Internal libavcodec codec name
fi: libavcodecin sisäinen koodekkinimi

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
fi: Ohita silmukkasuodin H.264-purussa

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
fi: Silmukkasuotimen (tunnetaan myös palikanpoistona; deblocking) ohitus yleensä heikentää kuvanlaatua, mutta nopeuttaa huomattavasti H.264-muotoisen teräväpiirtovideon purkua.

en: Hardware decoding
fi: Laitepohjainen purku

en: This allows hardware decoding when available.
fi: Tämä sallii laitepohjaisen purkamisen, jos saatavilla.

en: Threads
fi: Säikeet

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
fi: Montako säiettä (threads) käytetään purkuun, 0 tarkoittaa automaattista.

en: Ratio of key frames
fi: Avainkuvien osuus

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
fi: Montako ruutua koodataan yhtä avainkuvaa kohden.

en: Ratio of B frames
fi: B-ruutujen osuus

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
fi: Montako B-ruutua koodataan kahden referenssiruudun väliin.

en: Video bitrate tolerance
fi: Videon bittinopeuden toleranssi

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
fi: Paljonko videon nopeus saa vaihdella kbit/s.

en: Interlaced encoding
fi: Lomitettu pakkaus

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
fi: Kytke päälle erityisalgoritmit, joita käytetään lomitettuihin ruutuihin.

en: Interlaced motion estimation
fi: Lomitettu liikkeenennustus

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
fi: Kytke päälle lomitettua videota varten suunnitellut liikkeenennustusalgoritmit. Tämä vaatii enemmän laskentatehoa.

en: Pre-motion estimation
fi: Esiliikkeenennustus (pre-motion estimation)

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
fi: Kytke päälle esiliikkeenennustusalgoritmi.

en: Rate control buffer size
fi: Nopeuskontrollipuskurin koko

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
fi: Nopeuskontrollin (rate control) puskurikoko (kilotavuina). Suurempi puskuri mahdollistaa paremman nopeuskontrollin, mutta aiheuttaa viiveen tietovirrassa.

en: Rate control buffer aggressiveness
fi: Nopeuskontrollipuskurin aggressiivisuus

en: Rate control buffer aggressiveness.
fi: Nopeuskontrollipuskurin (rate control buffer) aggressiivisuus.

en: I quantization factor
fi: I-kvantisointitekijä

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
fi: I-ruutujen kvantisointitekijä, verrattuna P-ruutuihin. (Esim. 1.0 = sama q-skaala I- ja P-ruuduille.)

en: Noise reduction
fi: Kohinanpoisto

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
fi: Kytke päälle tämä yksinkertainen kohinanpoistaja, jos haluat lyhentää pakkauksen vaatimaa aikaa ja pienentää pakatun videon bittinopeutta videon kuvanlaadun kustannuksella.

en: MPEG4 quantization matrix
fi: MPEG4-kvantisointimatriisi

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
fi: Käytä MPEG4-kvantisointimatriisia MPEG2-pakkaukseen. Tämä yleensä antaa paremman näköisen kuvan, säilyttäen samalla yhteensopivuuden standardien MPEG2-purkukooderin kanssa.

en: Quality level
fi: Laatutaso

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
fi: Liikevektorien pakkauksen laatutaso (tämä voi hidastaa pakkausta hyvin paljon).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
fi: Pakkaaja voi heikentää laatuasetuksia automaattisesti, jos suoritin ei ole riittävän nopea pitääkseen yllä pakkausnopeutta. Se ensin kytkee pois päältä Trellis-kvantisaation, sitten liikevektorien vääristymistarkistuksen (hq), ja lopuksi nostaa kohinanpoiston kynnysarvoa helpottaakseen pakkausrutiinin työtä.

en: Minimum video quantizer scale
fi: Pienin videokvantisoijan skaala

en: Minimum video quantizer scale.
fi: Pienin videokvantisoijan skaala.

en: Maximum video quantizer scale
fi: Suurin videokvantisoijan skaala

en: Maximum video quantizer scale.
fi: Suurin videokvantisoijan skaala.

en: Trellis quantization
fi: Trellis-kvantisointi

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
fi: Kytke päälle Trellis-kvantisointi (rate distortion for block coefficients).

en: Fixed quantizer scale
fi: Vakioskaala kvantisoijalle

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
fi: Vakioarvo kvantisoijan skaalalle VBR-pakkauksessa (mahdolliset arvot: väliltä 0.01 ja 255.0).

en: Strict standard compliance
fi: Noudata standardeja tarkasti

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
fi: Pakota koodatessa tiukka standardin noudattaminen (hyväksytyt arvot: -2-2).

en: Luminance masking
fi: Luminanssipeite (luminance masking)

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
fi: Lisää kvantisointia hyvin kirkkaille makroblokeille (oletus: 0.0).

en: Darkness masking
fi: Pimeyspeite (darkness masking)

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
fi: Lisää kvantisointia hyvin pimeille makroblokeille (oletus: 0.0).

en: Motion masking
fi: Liikepeite (motion masking)

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
fi: Lisää kvantisointia makroblokeille, jotka ovat ajan suhteen monimutkaisia (oletus: 0.0).

en: Border masking
fi: Reunapeite (border masking)

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
fi: Lisää kvantisointia makroblokeille, jotka ovat ruudun reunalla (oletus: 0.0).

en: Luminance elimination
fi: Luminanssin hävitys (luminance elimination)

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
fi: Hävittää luminanssiblokkeja, kun PSNR ei muutu paljon (oletus: 0.0). H264-standardissa suositellaan arvoa -4.

en: Chrominance elimination
fi: Krominanssin hävitys (chrominance elimination)

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
fi: Hävittää krominanssiblokkeja, kun PSNR ei muutu paljon (oletus: 0.0). H264-standardissa suositellaan arvoa 7.

en: Specify AAC audio profile to use
fi: Määritä käytettävä AAC-ääniprofiili

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
fi: Määritä AAC-ääniprofiili, jota käytetään äänen koodaukseen. Se vaatii seuraavia asetuksia: main, low, ssr (ei tuettu), ltp, hev1, hev2 (oletus: low). Tiedostot hev1 ja hev2 ovat tällä hetkellä tuettuja vain libfdk-aac yhteensopivalla libavcodec:lla

en: Direct3D11 Video Acceleration
fi: Direct3D11 videon kiihdytys

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
fi: DirectX-videonkiihdytys (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
fi: Sinun Libav/FFmpeg (libavcodec) -asennuksesta puuttuu seuraava purkukooderi:
    %s.
    Jos et tiedä kuinka korjaat tämä, kysy apua jakelusi tuesta.
    
    Tämä ei ole VLC-mediasoittimen sisäinen virhe.
    Älä ota yhteyttä tässä ongelmassa VideoLAN-projektiin.

en: unknown
fi: tuntematon

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
fi: VLC ei voinut avata %4.4s %s pakkausohjelmaa.

en: VA-API video decoder via DRM
fi: VA-API videon purkukooderi DRM:n kautta

en: VA-API video decoder
fi: VA-API videon purkukooderi

en: BPG image decoder
fi: BPG kuvan purkukooderi

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
fi: Asetuksella tosi, teksti on kehystetty ja ehkä helpompi lukea.

en: Closed Captions decoder
fi: Closed Captions purkukooderi

en: CDG video decoder
fi: CDG videon purkukooderi

en: Crystal HD hardware video decoder
fi: Crystal HD laitepohjainen purkukooderi videolle

en: CVD subtitle decoder
fi: CVD-tekstityksen purkukooderi

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
fi: Chaoji VCD tekstityksen pakkaaja

en: Encoding quality
fi: Pakkauksen laatu

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
fi: Pakota laatu välillä 0 (häviötön) - 511 (huonoin).

en: Keyframe interval
fi: Avainkehyksen vaihtoväli

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
fi: Pakota avainkehyksen vaihtoväli välille 1–1000.

en: Daala video decoder
fi: Daala videon purkukooderi

en: Daala video packetizer
fi: Daala videon pakkaaja

en: Daala video encoder
fi: Daala videon kooderi

en: Chroma format
fi: Väriformaatti

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
fi: Väriformaatin valinta pakottaa videon muunnoksen valitun formaatin mukaiseksi

en: DTS dynamic range compression
fi: DTS-dynamiikkakompressori

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
fi: DTS Coherent Acoustics äänen purkukooderi

en: Save raw codec data
fi: Tallenna raakakoodekkidata

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
fi: Tallenna raw datana, jos olet valinnut tai pakottanut lumepurkajan pääasetuksissa.

en: Dummy decoder
fi: Lumepurkaja

en: Dump decoder
fi: Vedospurkaja

en: DirectMedia Object decoder
fi: DirectMedia Object purkukooderi

en: DirectMedia Object encoder
fi: DirectMedia Object -pakkaaja

en: Decoding X coordinate
fi: Purun X-koordinaatti

en: X coordinate of the rendered subtitle
fi: Renderöidyn tekstityksen X-koordinaatti

en: Decoding Y coordinate
fi: Purun Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fi: Renderöidyn tekstityksen Y-koordinaatti

en: Subpicture position
fi: Alikuvan sijainti

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
fi: Voit asettaa alikuvan sijainnin videon päällä (0 = keskellä, 1 = vasemmalla, 2 = oikealla, 4 = ylhäällä, 8 = alhaalla. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = ylhäällä oikealla).

en: Encoding X coordinate
fi: Pakkauksen X-koordinaatti

en: X coordinate of the encoded subtitle
fi: Pakatun tekstityksen X-koordinaatti

en: Encoding Y coordinate
fi: Pakkauksen Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fi: Pakatun tekstityksen Y-koordinaatti

en: DVB subtitles decoder
fi: DVB-tekstityksen purkukooderi

en: DVB subtitles
fi: DVB-tekstitys

en: DVB subtitles encoder
fi: DVB-tekstityksen pakkaaja

en: Dummy encoder
fi: Lumepakkaaja

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fi: AAC-äänen purkukooderi (käyttää libfaad2:ta)

en: AAC extension
fi: AAC-laajennus

en: Encoder Profile
fi: Enkooderin profiili

en: Encoder Algorithm to use.
fi: Käytettävä kooderin algoritmi.

en: Enable spectral band replication
fi: Ota taajuusalueen replikointi käyttöön

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
fi: Tämä on valinnainen ominaisuus vain AAC-ELD-profiilille.

en: VBR Quality
fi: VBR:n laatu

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
fi: Laatu VBR-koodaukseen (0=cbr, 1-5 jatkuva vbr-laatu, 5 on paras).

en: Enable afterburner library
fi: Ota käyttöön afterburner-kirjasto

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
fi: Tämä kirjasto tuottaa laadukkaampaa ääntä suorittimen lisäkäytön kustannuksella (oletusena käytössä).

en: Signaling mode of the extension AOT
fi: Signaali moodi AOT-laajennuksen kautta

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
fi: 1 on SBR:lle tarkka ja ehdoton PS:lle (oletus), 2 on hierarkisen tarkka.

en: FDK-AAC Audio encoder
fi: FDK-AAC Audio-enkooderi

en: Flac audio decoder
fi: Flac-äänen purkukooderi

en: Flac audio encoder
fi: Flac-äänenpakkaaja

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
fi: Tätä vahvistusta käytetään ulostuloon. Korkeat arvot voivat aiheuttaa kylläisyysefektin, kun useita nuotteja soitetaan kerrallaan.

en: Polyphony
fi: Polyfonia

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
fi: Polyfonia määrittää kuinka monta ääntä voidaan toistaa samanaikaisesti. Suuremmat arvot vaativat enemmän suoritustehoa.

en: Reverb
fi: Kaiku

en: FluidSynth MIDI synthesizer
fi: FluidSynth MIDI-syntetisaattori

en: MIDI synthesis not set up
fi: MIDI-synteesin asetuksia ei ole tehty

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
fi: Äänifonttitiedosto (.SF2) tarvitaan MIDI-synteesiin.
    Asenna jokin äänifontti ja ota se käyttöön VLC:n asetuksissa (Lähteet ja koodekit > Äänikoodekit > FluidSynth).

en: G.711 decoder
fi: G.711 purkukooderi

en: G.711 encoder
fi: G.711-enkooderi

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
fi: Käyttää GStreamer-frameworkin liitännäisiä mediakoodekkian dekoodaamiseen

en: Use DecodeBin
fi: Käytä DecodeBiniä

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
fi: DecodeBin on kontin elementti, joka voi lisätä ja hallita useita elementtejä. Kooderin lisäämisen lisäksi decodebin lisää myös suoratoiston jäsentimiä, jotka voivat tarjota enemmän tietoa, kuten koodekin profiili, taso ja muut attribuutit, kuten GstCaps (striimin mahdollisuudet).

en: GStreamer Based Decoder
fi: GStreamer-pohjainen purkukooderi

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
fi: Koodauksen laatutaso (tämä voi suurentaa tai pienentää tulostettavan kuvan kokoa).

en: JPEG image decoder
fi: JPEG-kuvan purkukooderi

en: JPEG image encoder
fi: JPEG-kuvien enkooderi

en: Formatted Subtitles
fi: Muotoiltu tekstitys

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
fi: Kate -striimit sallivat tekstin muotoilun. VLC toteuttaa tämän osittain, mutta voit poistaa kaiken muotoilun käytöstä. Huomaa, että tällä ei ole vaikutusta, mikäli renderöinti on Tigerin kautta käytössä.

en: Shadow
fi: Varjo

en: Outline
fi: Ääriviiva

en: Black
fi: Musta

en: Gray
fi: Harmaa

en: Silver
fi: Hopea

en: White
fi: Valkoinen

en: Maroon
fi: Ruskeanpunainen

en: Red
fi: Punainen

en: Fuchsia
fi: Fuksianpunainen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Olive
fi: Oliivi

en: Green
fi: Vihreä

en: Teal
fi: Vihertävän sininen

en: Lime
fi: Limetti

en: Purple
fi: Purppura

en: Navy
fi: Laivastonsininen

en: Blue
fi: Sininen

en: Use Tiger for rendering
fi: Käytä Tiger-kirjastoa renderöintiin

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
fi: Kate-tekstitysvirrat voidaan renderöidä Tiger-kirjastoa käyttäen. Jos tämä on pois päältä, renderöidään vain staattiset tekstit ja kuvapohjaiset tekstitykset.

en: Rendering quality
fi: Renderöinnin laatu

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
fi: Valitse, painotetaanko tekstityksen renderöinnissä laatua vai nopeutta. 0 on nopein, 1 antaa parhaan laadun.

en: Default font effect
fi: Oletusfonttitehoste

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
fi: Voit lisätä fonttitehosteen parantaaksesi tekstin luettavuutta erilaisia taustoja vasten.

en: Default font effect strength
fi: Oletusfonttitehosteen vahvuus

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
fi: Kuinka vahvasti valittua tehostetta käytetään. Asetuksen vaikutus riippuu valitusta tehosteesta.

en: Default font description
fi: Oletusfonttiparametrit

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
fi: Mitkä fonttiparametrit valitaan, jos Kate-tekstitysvirta ei määrää käytettäviä fonttiparametreja (fontin nimi, koko, jne.). Tyhjä nimi antaa Tiger-kirjaston valita silloin, kun mahdollista.

en: Default font color
fi: Tekstin oletusväri

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fi: Tekstityksen oletusväri, jota käytetään kun Kate-tekstitysvirta ei määrää käytettävää tekstin väriä.

en: Default font alpha
fi: Oletusläpinäkyvyys

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fi: Tekstin oletusvärin läpinäkyvyys (alfa-arvo), jota käytetään kun Kate-tekstitysvirta ei määrää käytettävää tekstin väriä.

en: Default background color
fi: Oletustaustaväri

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
fi: Oletustaustaväri, jota käytetään kun Kate-tekstitysvirta ei määrää käytettävää taustan väriä.

en: Default background alpha
fi: Oletustaustan läpinäkyvyys

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
fi: Oletustaustavärin läpinäkyvyys (alfa-arvo), jota käytetään kun Kate-tekstitysvirta ei määrää käytettävää taustaväriä.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
fi: Kate on koodekki teksti- ja kuvapohjaisille ylipiirroille.
    Tiger-renderöintikirjastoa tarvitaan monimutkaisten Kate-tekstitysvirtojen renderöintiin, mutta VLC pystyy renderöimään staattisen tekstin sekä kuvapohjaisen tekstityksen ilmankin sitä.
    Huomaa, että allaolevien asetusten muuttaminen tulee voimaan vasta, kun uuden tietovirran toisto aloitetaan. Tämä toivottavasti korjataan pian.

en: Kate
fi: Kate-koodekki

en: Kate overlay decoder
fi: Kate peittokuvan purkukooderi

en: Tiger rendering defaults
fi: Tiger-renderöintioletukset

en: Kate text subtitles packetizer
fi: Kate tekstityksen pakkaaja

en: Additional fonts directory
fi: Muut fontit hakemisto

en: Subtitles (advanced)
fi: Tekstitys (edistynyt)

en: Subtitle renderers using libass
fi: Libass:ää käyttävät tekstitysrenderöijät

en: Building font cache
fi: Luodaan fonttivälimuistia

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
fi: Odota hetki - luodaan kirjasinten välimuistia.
    Tämän pitäisi kestää alle minuutin.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
fi: MPEG I/II videon purkukooderi (käyttää libmpeg2:ta)

en: Linear PCM audio decoder
fi: Raa'an PCM-äänen purkukooderi

en: Linear PCM audio packetizer
fi: Raa'an PCM-äänen pakkaaja

en: Linear PCM audio encoder
fi: Raa'an PCM-äänen pakkaaja

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
fi: MPEG audio layer I/II/III purkukooderi

en: Media Foundation Transform decoder
fi: Media Foundation Transform purkukooderi

en: MPEG audio decoder using mpg123
fi: MPEG äänen purkukooderi, käyttää mpg123:ta

en: OggSpots video decoder
fi: OggSpots videon purkukooderi

en: OggSpots video packetizer
fi: OggSpots videon pakkaaja

en: OMX direct rendering
fi: OMX suorapiirto

en: Enable OMX direct rendering.
fi: Käytä OMX suorapiirtoa

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
fi: Ääni-/video purkukooderi (käyttää OpenMAX IL:ää)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
fi: Videopakkaaja (käyttäen OpenMAX IL:ää)

en: OpenMAX IL video output
fi: OpenMAX IL videon ulostulo

en: Opus audio decoder
fi: Opus audio purkukooderi

en: Opus audio encoder
fi: Opus-audioenkooderi

en: PNG video decoder
fi: PNG videon purkukooderi

en: PNG video encoder
fi: PNG-videoenkooderi

en: Enable software mode
fi: Ota käyttöön ohjelmistotila

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
fi: Salli Intel Media SDK -ohjelmiston koodekkien käyttöönotto, jos järjestelmässä ei ole QuickSync Videon laitteistokiihdytystä.

en: Codec Profile
fi: Koodekin profiili

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
fi: Määritä koodekin profiili eim. "high". Jos et, koodekki määrittää oikean profiilin muista lähteistä, kuten tarkkuudesta ja siirtonopeudesta.

en: Codec Level
fi: Koodekin taso

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
fi: Määritä koodekin taso esim. "4,2" mpeg4-part10 tai "low" mpeg2. Jos et, koodekki määrittää oikean profiilin muista lähteistä, kuten tarkkuudesta ja siirtonopeudesta.

en: Group of Picture size
fi: Kuvakoon ryhmä

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
fi: Nykyisen GOP (Group of Pictures) kuvien määrä; Jos GopPicSize=0, GOP-kokoa ei ole määritetty. Jos GopPicSize=1, käytetään vain I-ruutuja.

en: Group of Picture Reference Distance
fi: Kuvan referenssietäisyyden ryhmä

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
fi: Avainruutujen I tai P välinen etäisyys; jos se on nolla, GOP -rakennetta ei ole erikseen määritelty. Huomaa: Jos GopRefDist=1, B-ruutuja ei käytetä.

en: Target Usage
fi: Kohteen käyttö

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
fi: Kohdekäyttö antaa mahdollisuuden valita eri kompromisseja laadun ja nopeuden välillä. Sallitut arvot ovat: "speed", "balanced" ja "quality".

en: IDR interval
fi: IDR-intervalli

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
fi: IdrInterval määrittää H.264 IDR-ruudun välin I-ruutuina; jos IdrInterval=0, niin jokainen I-ruutu on IDR-ruutu. Jos IdrInterval=1, niin kaikki muut I-ruudut ovat IDR-ruutuja jne. IdrInterval määrittää MPEG2 ketjun otsikkovälin I-ruutuina. Jos IdrInterval=N, SDK lisää järjestyksen ennen jokaista I-ruutua. Jos IdrInterval=0 (oletus), SDK lisää järjestyksen kerran striimin alkuun.

en: Rate Control Method
fi: Nopeuden säätömenetelmä

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
fi: Nopeuden säätömenetelmä, jota käytetään purkukoodauksessa. Voi olla jokin seuraavista: "cbr", "vbr", "qp", "avbr". Ei tueta qp-tilaa mpeg2:lle.

en: Quantization parameter
fi: Kvantisointi parametrit

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
fi: Kvantisointiparametri kaiken tyyppisille frames -ruuduille. Tämä parametri asettaa qpi, qpp ja qpb:n. Sillä on vähemmän painoarvoa kuin edellä mainituilla parametreilla. Käytetään vain, jos rc_method on "qp".

en: Quantization parameter for I-frames
fi: Kvantisointi parametrit I-kehyksille

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fi: Kvantisointiparametri I-frames -ruuduille. Tämä parametri ohittaa kaikki qp-asetukset globaalisti. Käytetään vain, jos rc_method on "qp".

en: Quantization parameter for P-frames
fi: Kvantisointi parametrit P-kehyksille

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fi: Kvantointiparametri P-frames -ruuduille. Tämä parametri ohittaa kaikki qp-asetukset globaalisti. Käytetään vain, jos rc_method on "qp".

en: Quantization parameter for B-frames
fi: Kvantisointi parametrit B-kehyksille

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fi: Kvantisointiparametri B-frames -ruuduille. Tämä parametri ohittaa kaikki qp-asetukset globaalisti. Käytetään vain, jos rc_method on "qp".

en: Maximum Bitrate
fi: Suurin nopeus

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
fi: Määrittää suurimman bittinopeuden kbps (1000 bittiä/s) VBR-taajuuden säätömenetelmälle. Jos parametria ei ole asetettu, tämä lasketaan muista lähteistä, kuten bitrate, profile, level jne.

en: Accuracy of RateControl
fi: RateControl:n tarkkuus

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
fi: Toleranssi prosentteina 'avbr' (Average Variable BitRate) -menetelmästä. (esim. 10 nopeudella 800 kbps tarkoittaa, että purkukooderi yrittää olla ylittämättä 880 kbps ja alittamasta 730 kbps. Värien kohdistus saavutetaan vasta tietyn jakson jälkeen. Katso värien kohdistus parametrit

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
fi: Värien kohdistus aika "avbr" RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
fi: Ruutuja 100 ennen kuin "avbr" nopeuden säätömenetelmä saavuttaa pyydetyn siirtonopeuden vaaditulla tarkkuudella. Katso tarkkuuden parametri.

en: Number of slices per frame
fi: Viipaleiden määrä ruutua kohti

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
fi: Viipaleiden määrä jokaisessa videon ruudussa; kukin siivu sisältää yhden tai useamman macro-block rivin. Jos numslice -arvoa ei ole annettu, kooderi voi valita minkä tahansa koodekin salliman standardin.

en: Number of reference frames
fi: Referenssiruutujen määrä

en: Number of parallel operations
fi: Rinnakkaisten operaatioiden määrä

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
fi: Määrittää rinnakkaisten purkukoodausten määrän ennen kuin synkronoimme tuloksen. Suurempi numero saattaa johtaa parempaan suoritustehoon laitteistosta riippuen. Tässä 1 tarvitaan ainakin MPEG2 kanssa.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
fi: Intel QuickSync Video encoder MPEG4-Part10/MPEG2 (eli H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
fi: Pseudo raw-videon purkukooderi

en: Pseudo raw video packetizer
fi: Pseudo raw-videon pakkaaja

en: Raw video encoder for RTP
fi: Raw-videon pakkaaja RTP:lle

en: Rate control method
fi: Nopeuskontrollimetodi

en: Method used to encode the video sequence
fi: Videon pakkaamiseen käytettävä metodi

en: Constant noise threshold mode
fi: Vakiokohinakynnysmoodi

en: Constant bitrate mode (CBR)
fi: Jatkuva nopeustila (CBR)

en: Low Delay mode
fi: Lyhyen viiveen moodi

en: Lossless mode
fi: Häviötön moodi

en: Constant lambda mode
fi: Vakiolambdamoodi

en: Constant error mode
fi: Vakiovirhemoodi

en: Constant quality mode
fi: Vakiolaatumoodi

en: GOP structure
fi: GOP-rakenne

en: GOP structure used to encode the video sequence
fi: Videon pakkaamiseen käytettävä GOP-rakenne (Group Of Pictures; kuvaryhmä)

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
fi: Ei kiinnitettyä gop-rakennetta (Group Of Pictures; kuvaryhmä). Mikä hyvänsä kuva voi olla intra tai inter -tyyppiä, ja viitata sekä edellisiin että tuleviin kuviin.

en: I-frame only sequence
fi: Pelkästään I-kuvia

en: Inter pictures refere to previous pictures only
fi: Inter-tyypin kuvat saavat viitata vain edellisiin kuviin

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
fi: Inter-tyypin kuvat saavat viitata sekä edellisiin että tuleviin kuviin

en: Constant quality factor
fi: Vakiolaatutekijä

en: Quality factor to use in constant quality mode
fi: Laatutekijä, jota käytetään vakiolaatumoodissa

en: Noise Threshold
fi: Kohinakynnys

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
fi: Kohinan kynnysarvo, jota käytetään vakiokohinakynnysmoodissa

en: CBR bitrate (kbps)
fi: CBR-nopeus (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fi: Kohdista nopeus kbps, kun koodataan jatkuvassa tilassa

en: Maximum bitrate (kbps)
fi: Suurin nopeus (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fi: Suurin nopeus kbps, jota käytetään jatkuvassa tilassa

en: Minimum bitrate (kbps)
fi: Pienin nopeus (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fi: Pienin nopeus kbps, jota käytetään jatkuvassa tilassa

en: GOP length
fi: GOP:n pituus

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
fi: Kuvien määrä peräkkäisten jaksojen välillä eli kuvaryhmän pituus

en: Prefilter
fi: Esisuodin

en: Enable adaptive prefiltering
fi: Kytke päälle/pois adaptiivinen esisuodin

en: No pre-filtering
fi: Ei esisuodatusta

en: Centre Weighted Median
fi: Keskipainotettu mediaani

en: Gaussian Low Pass Filter
fi: Gauss-alipäästösuodin

en: Add Noise
fi: Lisää kohinaa

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
fi: Adaptiivinen Gauss-alipäästösuodin

en: Low Pass Filter
fi: Alipäästösuodin

en: Amount of prefiltering
fi: Esisuodatuksen määrä

en: Higher value implies more prefiltering
fi: Suuremmat arvot suodattavat enemmän

en: Picture coding mode
fi: Kuvankoodauksen tila

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
fi: Kenttäkoodauksessa lomitetun kuvan kentät pakataan erikseen, sen sijaan että ne tallennettaisiin yhtenä "pseudo-progressiivisena" kuvana.

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
fi: Automaattinen - pakkaaja päättää itse (paras laatu)

en: force coding frame as single picture
fi: Pakota ruudun koodaus yhtenä kuvana

en: force coding frame as separate interlaced fields
fi: Pakota kenttäkoodaus

en: Size of motion compensation blocks
fi: Liikekompensaatioblokkien koko

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
fi: Automaattinen - pakkaaja päättää itse (paras laatu)

en: small - use small motion compensation blocks
fi: Pieni - käytä pieniä liikekompensaatioblokkeja

en: medium - use medium motion compensation blocks
fi: Keski - käytä keskikokoisia liikekompensaatioblokkeja

en: large - use large motion compensation blocks
fi: Suuri - käytä suuria liikekompensaatioblokkeja

en: Overlap of motion compensation blocks
fi: Liikekompensaatioblokkien päällekkäisyys

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
fi: Pois - Liikekompensaatioblokit eivät mene päällekkäin

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
fi: Osin - Liikekompensaatioblokit peittävät toisensa osittain

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
fi: Täysi - Liikekompensaatioblokit peittävät toisensa täysin

en: Motion Vector precision
fi: Liikevektorien tarkkuus

en: Motion Vector precision in pels
fi: Liikevektorien tarkkuus (precision) pel-yksiköissä.

en: Three component motion estimation
fi: Kolmekomponenttiliikearviointi

en: Use chroma as part of the motion estimation process
fi: Käytä väritietoa osana liikkeenarviointiprosessia

en: Intra picture DWT filter
fi: Kuvansisäinen DWT-suodin

en: Inter picture DWT filter
fi: Kuvien välinen DWT-suodin

en: Number of DWT iterations
fi: DWT-iteraatioiden määrä

en: Also known as DWT levels
fi: Tunnetaan myös DWT-tasojen määränä

en: Enable multiple quantizers
fi: Käytä useita kvantisoijia

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
fi: Kytkee päälle usean kvantisoijan käyttämisen kullekin alikaistalle (yksi koodiblokkia kohti)

en: Disable arithmetic coding
fi: Aritmeettinen koodaus pois

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
fi: Käytä sen sijaan vaihtelevanmittaisia koodeja; hyödyllinen hyvin korkeille bittinopeuksille

en: perceptual weighting method
fi: Havaintopainotusmetodi

en: perceptual distance
fi: Havaintoetäisyys

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
fi: Havaintoetäisyys (perceptual distance), josta lasketaan havaintopainotus (perceptual weight)

en: Horizontal slices per frame
fi: Vaakaviipaleiden määrä ruudussa

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
fi: Montako vaakaviipaletta ruudussa matalaviivemoodissa

en: Vertical slices per frame
fi: Pystyviipaleiden määrä ruudussa

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
fi: Montako pystyviipaletta ruudussa matalaviivemoodissa

en: Size of code blocks in each subband
fi: Kunkin alikaistan (subband) koodiblokkien koko

en: small - use small code blocks
fi: Pieni - käytä pieniä koodiblokkeja

en: medium - use medium sized code blocks
fi: Keski - käytä keskikokoisia koodiblokkeja

en: large - use large code blocks
fi: Suuri - käytä suuria koodiblokkeja

en: full - One code block per subband
fi: Täysi - yksi koodiblokki per alikaista

en: Enable hierarchical Motion Estimation
fi: Hierarkinen liikkeenennustus

en: Number of levels of downsampling
fi: Alasmuunnoksen tasojen määrä

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
fi: Kuinka monta tasoa suoritetaan alasmuunnosta (downsampling) hierarkkisessa liikkeenennustuksessa

en: Enable Global Motion Estimation
fi: Globaali liikkeenennustus

en: Enable Phase Correlation Estimation
fi: Vaihekorrelaatioennustus

en: Enable Scene Change Detection
fi: Kohtauksen vaihtumisen tunnistus

en: Force Profile
fi: Pakota profiili

en: VC2 Low Delay Profile
fi: VC2 Low Delay -profiili

en: VC2 Simple Profile
fi: VC2 Simple -profiili

en: VC2 Main Profile
fi: VC2 Main -profiili

en: Main Profile
fi: Main-profiili

en: Dirac video decoder using libschroedinger
fi: Dirac videon purkukooderi, käyttää libschroedinger-kirjastoa

en: Dirac video encoder using libschroedinger
fi: Dirac-videopakkaaja käyttäen libschroedinger-kirjastoa

en: SCTE-18 decoder
fi: SCTE-18 purkukooderi

en: Emergency Alert Messaging for Cable
fi: Hätäilmoitus kaapeliverkossa

en: SCTE-27 decoder
fi: SCTE-27 purkukooderi

en: SDL Image decoder
fi: SDL-kuvan purkukooderi

en: SDL_image video decoder
fi: SDL_image videon purkukooderi

en: MP3 fixed point audio encoder
fi: MP3-kiintopisteäänen pakkaaja

en: S/PDIF pass-through decoder
fi: S/PDIF läpikulun purkukooderi

en: Mode
fi: Tila

en: Enforce the mode of the encoder.
fi: Voit pakottaa pakkaajan haluamaasi tilaan.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
fi: Voit valita pakkauksen laadun väliltä 1.0 (pieni) ja 10.0 (suuri).

en: Encoding complexity
fi: Pakkauksen monimutkaisuus

en: Enforce the complexity of the encoder.
fi: Voit asettaa pakkaajan käyttämään haluamaasi monimutkaisuusastetta.

en: Maximal bitrate
fi: Suurin nopeus

en: Enforce the maximal VBR bitrate
fi: Voit asettaa VBR-tilan enimmäisbittinopeuden.

en: CBR encoding
fi: CBR-pakkaus

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
fi: Pakota koodauksen vakio nopeus (CBR) oletuksena olevan vaihtelevan nopeuden (VBR) sijaan.

en: Voice activity detection
fi: Puheen hiljaisuudentunnistus

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
fi: Kytke päälle puheen hiljaisuudentunnistus (voice activity detection, VAD). Ominaisuus on automaattisesti käytössä VBR-tilassa.

en: Discontinuous Transmission
fi: Epäjatkuva lähetys

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
fi: Kytke päälle epäjatkuva lähetys (discontinuous transmission; DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
fi: Kapeakaista (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
fi: Laajakaista (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
fi: Ultralaajakaista (32kHz)

en: Speex audio decoder
fi: Speex-äänen purkukooderi

en: Speex audio packetizer
fi: Speex-äänen pakkaaja

en: Speex audio encoder
fi: Speex-äänipakkaaja

en: Disable DVD subtitle transparency
fi: Estä DVD-tekstityksen läpinäkyvyys

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
fi: Poistaa käytöstä kaikki läpinäkyvyysefektit, joita on käytetty DVD-tekstityksessä.

en: DVD subtitles decoder
fi: DVD-tekstityksen purkukooderi

en: DVD subtitles
fi: DVD-tekstitys

en: DVD subtitles packetizer
fi: DVD-tekstityksen pakkaaja

en: EBU STL subtitles decoder
fi: EBU STL tekstityksen purkukooderi

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
fi: Oletus (Windows-1252)

en: System codeset
fi: Järjestelmän koodisivu

en: Universal (UTF-8)
fi: Universaali (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
fi: Universaali (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
fi: Universaali (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
fi: Universaali (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
fi: Universaali, Kiina (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
fi: Länsi-Eurooppa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
fi: Länsi-Eurooppa (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
fi: Länsieurooppalainen (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
fi: Itä-Eurooppa (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
fi: Itä-Eurooppa (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
fi: Pohjoismainen (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fi: Kyriilinen (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
fi: Venäjä (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fi: Ukraina (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
fi: Arabialainen (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
fi: Kreikka (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
fi: Kreikka (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
fi: Heprea (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
fi: Heprea (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
fi: Turkki (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
fi: Turkki (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
fi: Thaimaa (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
fi: Thaimaa (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
fi: Baltialainen (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
fi: Baltialainen (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
fi: Kelttiläinen (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
fi: Kaakkois-Eurooppa (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
fi: Kiina, yksinkertaistettu (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
fi: Kiina, yksinkertaistettu, UNIX (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
fi: Japani (7-bittinen JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
fi: Japani, UNIX (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
fi: Japani (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
fi: Korea (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fi: Korea (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
fi: Kiina, perinteinen (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
fi: Kiina, perinteinen, UNIX (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
fi: Hong Kong -lisämerkistö (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
fi: Vietnam (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fi: Vietnam (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
fi: Tekstityksen enkoodaus

en: Set the encoding used in text subtitles
fi: Aseta tekstitysten käyttämä merkistö (koodisivu).

en: Subtitle justification
fi: Tekstityksen tasaustapa

en: Set the justification of subtitles
fi: Valitse tekstityksen tasaustapa

en: UTF-8 subtitle autodetection
fi: UTF-8-tekstityksen automaattinen tunnistus

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
fi: Salli automaattitunnistus UTF-8 tekstityksille.

en: Text subtitle decoder
fi: Tekstityksen purkukooderi

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fi: Osa tekstitysmuodoista tukee tekstin muotoiluja. VLC osittain tukee tätä, mutta voit halutessasi kytkeä kaikki muotoilut pois päältä.

en: USF subtitles decoder
fi: USF tekstityksen purkukooderi

en: tx3g subtitles decoder
fi: tx3g tekstityksen purkukooderi

en: tx3g subtitles
fi: tx3g-tekstitykset

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fi: Philips OGT (SVCD tekstityksen) purkukooderi

en: SVCD subtitles
fi: SVCD-tekstitys

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
fi: Philips OGT (SVCD tekstityksen) pakkaaja

en: Image width
fi: Kuvan leveys

en: Specify the width to decode the image too
fi: Määritä myös leveys purkamaan kuvaa

en: Image height
fi: Kuvan korkeus

en: Specify the height to decode the image too
fi: Määritä myös korkeus purkamaan kuvaa

en: Scale factor
fi: Skaalauskerroin

en: Scale factor to apply to image
fi: Kuvaan sovellettava skaalaamiskerroin

en: SVG video decoder
fi: SVG videon purkukooderi

en: T.140 text encoder
fi: T.140-tekstipakkaaja

en: Override page
fi: Yliaja sivu

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
fi: Yliaja määrätty teksti-TV-sivu. Voit kokeilla tätä, jos tekstitystä ei ilmesty (-1 = tunnista automaattisesti TS:stä, 0 = tunnista automaattisesti teletekstistä, > 0 = sivunumero, jota käytetään. Usein tekstityksen sivu on 888 tai 889).

en: Ignore subtitle flag
fi: Ohita tekstityslippu

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
fi: Älä huomioi tekstityslippua. Voit kokeilla tätä, jos tekstitystä ei ilmesty.

en: Workaround for France
fi: Ranska-korjaus

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
fi: Jotkut ranskalaiset TV-kanavat eivät aseta tekstityssivujensa lippuja oikein, johtuen historiallisesta tulkitsemisvirheestä. Voit kokeilla tätä väärää tulkintaa, jos tekstitystä ei ilmesty.

en: Teletext subtitles decoder
fi: Teksti-TV tekstityksen purkukooderi

en: HDMV TextST subtitles decoder
fi: HDMV TextST tekstityksen purkukooderi

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fi: Voit valita pakkauksen laadun väliltä 1 (matala) ja 10 (korkea), sen sijaan että asettaisit bittinopeuden. Tämä tuottaa VBR-tietovirran.

en: Post processing quality
fi: Jälkikäsittelyn laatu

en: Theora video decoder
fi: Theora videon purkukooderi

en: Theora video packetizer
fi: Theora videon pakkaaja

en: Theora video encoder
fi: Theora-videopakkaaja

en: TTML decoder
fi: TTML purkukooderi

en: TTML subtitles decoder
fi: TTML tekstityksen purkukooderi

en: TTML demuxer
fi: TTML demultiplekseri

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fi: Voit valita pakkauksen laadun väliltä 0.0 (korkea) ja 50.0 (matala), sen sijaan että asettaisit bittinopeuden. Tämä tuottaa VBR-tietovirran.

en: Stereo mode
fi: Stereotila

en: Handling mode for stereo streams
fi: Stereoäänivirtojen käsittelytila

en: VBR mode
fi: VBR-tila

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fi: Käytä vaihtelevaa bittinopeutta (variable bit rate; VBR). Oletusarvoisesti käytetään vakiobittinopeutta (constant bit rate; CBR).

en: Psycho-acoustic model
fi: Psykoakustinen malli

en: Integer from -1 (no model) to 4.
fi: Kokonaisluku väliltä -1 (ei mallia) ja 4.

en: Joint stereo
fi: Joint-stereo

en: Libtwolame audio encoder
fi: Libtwolame-äänenpakkaaja

en: Ulead DV audio decoder
fi: Ulead DV-äänen purkukooderi

en: Use Hardware decoders only
fi: Käytä vain laitepohjaista purkua

en: VideoToolbox video decoder
fi: VideoToolbox videon purkukooderi

en: Maximum encoding bitrate
fi: Pakkauksen suurin nopeus

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fi: Suurin nopeus kbps. Tämä on hydyllinen suoratoiston sovelluksissa.

en: Minimum encoding bitrate
fi: Pakkauksen pienin nopeus

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fi: Pienin nopeus kbps. Tämä on hyödyllinen pakkaamalla kiinteällä koolla kanavaan.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fi: Pakota kiinteän nopeuden koodaus (CBR).

en: Vorbis audio decoder
fi: Vorbis-äänen purkukooderi

en: Vorbis audio packetizer
fi: Vorbis-äänen pakkaaja

en: Vorbis audio encoder
fi: Vorbis-äänenpakkaaja

en: Quality mode
fi: Laatutila

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
fi: Laadun asetukset, määrittää kooderin enimmäisajan.
     - 0: Hyvä laatu
    - 1: Reaaliaikainen
    - 2: Paras laatu

en: WebM video decoder
fi: WebM videon purkukooderi

en: WebM video encoder
fi: WebM videon kooderi

en: WEBVTT decoder
fi: WEBVTT purkukooderi

en: WEBVTT subtitles decoder
fi: WEBVTT tekstityksen purkukooderi

en: WEBVTT subtitles parser
fi: WEBVTT-tekstityksen jäsennin

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
fi: WMA v1/v2-äänen purkukooderi

en: Maximum GOP size
fi: Kuvaryhmän (GOP) enimmäiskoko

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
fi: Asettaa IDR-ruutujen välisen maksimivälin. Suuremmat arvot säästävät bittejä, mikä parantaa tsiirtonopeuden laatua tarkkuuden etsimisen kustannuksella. Käytä arvoa -1 äärettömään.

en: Minimum GOP size
fi: Kuvaryhmän (GOP) vähimmäiskoko

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
fi: Asettaa vähimmäisvälin IDR-ruuduille. H.264-pakkauksessa, I-ruudut eivät välttämättä rajaa suljettua kuvaryhmää (GOP), koska P-ruutu voi viitata useampaan ruutuun kuin vain välittömään edeltäjäänsä. (Ks. myös referenssiruutuasetus.) Näin ollen, I-ruutuihin ei välttämättä voida suoraan hypätä toistettaessa lukukohtaa siirtämällä. IDR-ruudut rajoittavat niitä seuraavia P-ruutuja siten, että ne eivät voi viitata mihinkään ruutuun, joka tulee ennen IDR-ruutua. 
    Jos videossa tapahtuu leikkaus tällä välillä, se pakataan silti I-ruutuna, mutta se ei aloita uutta kuvaryhmää.

en: Use recovery points to close GOPs
fi: Käytä toipumispisteitä sulkemaan GOP:t

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
fi: käytä avointa GOP:ta; halutessasi bluray-yhteensopivuuden käytä myös "Blu-ray -yhteensopivuusviritykset"-valintaa

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
fi: Blu-ray -yhteensopivuusviritykset

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
fi: Käytä virityksiä Blu-ray -tukeen. Huomaa, tämä ei pakota kaikkea, mitä yhteensopivuuteen
    vaaditaan, esim. tarkkuus, kuvataajuus, taso

en: Extra I-frames aggressivity
fi: I-ruutujen lisäaggressiivisuus

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
fi: Kohtauksen vaihdon tunnistus. Tämä vaikuttaa siihen, kuinka aggressiivisesti pakkaaja lisää ylimääräisiä I-ruutuja. Pienillä arvoilla pakkaaja usein pakottaa I-ruudun paikkoihin, jossa se ylittäisi avainkuvien välin (keyint). Hyvät arvot saattavat löytää paremman paikan I-ruudulle. Liian suuret arvot toisaalta käyttävät enemmän I-ruutuja kuin olisi välttämätöntä, tuhlaten bittejä. Arvo -1 kytkee ominaisuuden pois päältä, jolloin I-ruutuja lisätään vain joka toisen keyint-välin täytyttyä, mutta tämä todennäköisesti johtaa rumiin pakkausartefakteihin. Asetuksen mahdolliset arvot ovat väliltä 1 ja 100.

en: B-frames between I and P
fi: B-ruutuja I:n ja P:n välillä

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
fi: Montako peräkkäistä B-ruutua asetetaan I- ja P-ruutujen väliin. Mahdolliset arvot väliltä 1 ja 16.

en: Adaptive B-frame decision
fi: Adaptiivinen B-ruutulogiikka

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
fi: Voit pakottaa annetun määrän peräkkäisiä B-ruutuja, paitsi mahdollisesti juuri ennen I-ruutua. Arvot väliltä 0-2.

en: Influence (bias) B-frames usage
fi: B-ruutujen käytön painotus

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
fi: Voit painottaa B-ruutujen valintaan vaikuttavaa logiikkaa. Positiiviset arvot aiheuttavat enemmän B-ruutuja, negatiiviset vähemmän.

en: Keep some B-frames as references
fi: Käytä joitakin B-ruutuja referensseinä

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
fi: Sallii B-ruutujen käytön referensseinä, joista voidaan ennustaa muita ruutuja. Tämä pitää keskimmäiset 2+ peräkkäisestä B-ruudusta referenssinä, ja järjestää ruudut uudelleen asianmukaisesti.
     - 'none'  : pois päältä,
     - 'strict': tarkasti hierarkkinen pyramidi,
     - 'normal': ei välttämättä hierarkkinen (ei Blu-ray -yhteensopiva).

en: Use fullrange instead of TV colorrange
fi: Käytä täyttä valikoimaa television värialueen sijaan

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
fi: TV-aluetta käytetään yleensä värialueena, jonka määritteleminen todeksi antaa libx264:lle mahdollisuuden käyttää täyttä värialuetta koodauksessa

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
fi: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Hieman hidastaa pakkausta sekä purkua, mutta pitäisi säästää noin 10-15% bittinopeudessa.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
fi: Montako edellistä ruutua käytetään ennustamiseen. Tämä asetus on hyödyllinen animessa, mutta ei näytä juuri vaikuttavan elokuviin (live-action source material). Jotkut purkajat eivät tue suuria referenssiruutujen määriä. Mahdolliset arvot väliltä 1 ja 16.

en: Skip loop filter
fi: Ohita silmukkasuodin

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
fi: Kytkee pois päältä silmukkasuotimen, jota käytetään palikanpoistoon (deblocking). Heikentää kuvanlaatua.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
fi: Silmukkasuotimen AlphaC0- ja Beta-parametrit alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
fi: Silmukkasuotimen AlphaC0- ja Beta-parametrit. Arvoalue väliltä -6 ja 6 sekä alphalle että betalle. -6 tarkoittaa kevyempää, 6 raskaampaa suodatusta.

en: H.264 level
fi: H.264-taso

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
fi: Määrää H.264-taso (kuten määritelty standardin liitteessä Annex A). Tasoja ei tarkisteta automaattisesti; varmista, että valitsemasi taso on yhteensopiva muiden pakkausasetustesi kanssa. Arvoalue väliltä 1 ja 5.1 (myös 10 ja 51 käy). Käytä arvoa 0, jos haluat että x264-kirjasto valitsee arvon itse.

en: H.264 profile
fi: H.264-profiili

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
fi: Valitse H.264-profiili, jonka asettamat rajat yliajavat muut asetukset.

en: Interlaced mode
fi: Lomitettu tila

en: Pure-interlaced mode.
fi: Puhtaasti lomitettua videota varten tarkoitettu tila.

en: Frame packing
fi: Kuvan pakkaus

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
fi: Määritä videon stereokuvan järjestelyn:
     0: shakkilauta - pikselit ovat vaihtoehtoisesti L ja R
     1: sarakkeen vuorottelu - L ja R lomitetaan sarakkeella
     2: rivien vuorottelu - L ja R lomitetaan rivillä
     3: vieritysten - L on vasemmalla ja R on oikealla
     4: ylhäällä alhaalla - L on ylhäällä, R on alhaalla
     5: kuvan vuorottelu - yksi näkymä kuvaa kohden

en: Use Periodic Intra Refresh
fi: Käytä jaksottaista intravirkistystä

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
fi: Käytä jaksottaista intravirkistystä (Periodic Intra Refresh) IDR-ruutujen sijaan.

en: Use mb-tree ratecontrol
fi: Käytä mb-puun nopeuskontrollia

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
fi: Voit tästä kytkeä pois päältä makroblokkipuun nopeuskontrollin (rate control).

en: Force number of slices per frame
fi: Pakota viipaleiden määrä ruudussa

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
fi: Pakota suorakaiteen muotoiset viipaleet (slices). Muut viipalointiasetukset yliajavat tämän.

en: Limit the size of each slice in bytes
fi: Rajoita viipaleen kokoa tavuina

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
fi: Aseta viipaleen enimmäiskoko tavuina. Sisältää NAL-overheadin.

en: Limit the size of each slice in macroblocks
fi: Rajoita viipaleen kokoa makroblokkeina

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
fi: Aseta enimmäismäärä makroblokkeja kussakin viipaleessa.

en: Set QP
fi: Aseta QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
fi: Tämä valitsee käytettävän kvantisoijan. Pienemmät arvot tuottavat paremman kuvanlaadun, mutta kasvattavat bittinopeutta. 26 on hyvä oletusarvo. Arvoalue väliltä 0 (häviötön) ja 51.

en: Quality-based VBR
fi: Laatupohjainen VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
fi: Yhden kierroksen (1-pass) laatupohjainen VBR. Arvoalue väliltä 0 ja 51.

en: Min QP
fi: Vähimmäis-QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
fi: Vähimmäisarvo kvantisoijan QP-parametrille. Alue väliltä 15 ja 35 näyttää olevan käyttökelpoinen.

en: Max QP
fi: Enimmäis-QP

en: Maximum quantizer parameter.
fi: Enimmäisarvo kvantisoijan QP-parametrille.

en: Max QP step
fi: QP:n enimmäisaskel

en: Max QP step between frames.
fi: Suurin sallittu askel, jonka QP-arvo saa muuttua ruutujen välillä.

en: Average bitrate tolerance
fi: Keskimääräisen bittinopeuden toleranssi

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
fi: Kuinka paljon bittinopeuden sallitaan vaihdella (kbits/s).

en: Max local bitrate
fi: Maksimi paikallinen nopeus

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
fi: Asettaa suurimman sallitun paikallisen (local) bittinopeuden (kbits/s).

en: VBV buffer
fi: VBV-puskuri

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
fi: Maksimin paikallisen bittinopeuden laskemisessa käytettävän keskiarvoistusikkunan koko (yksikkö: kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
fi: VBV-puskurin alkutäyttöaste

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
fi: Asettaa, kuinka suuri osa puskurista on alussa täytettynä. Mahdolliset arvot väliltä 0.0 ja 1.0.

en: How AQ distributes bits
fi: Miten AQ jakaa bittejä

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
fi: Asettaa AQ:n bittien jakotilan (AQ bit distribution mode), oletusarvo 1.
     - 0: pois päältä
     - 1: nykyinen x264 (oletustila)
     - 2: käyttää log(var)^2:sta log(var):n sijaan ja yrittää mukauttaa vahvuuden ruutukohtaisesti

en: Strength of AQ
fi: AQ:n vahvuus

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
fi: Kuinka vahvasti vähennetään palikoitumista (blocking) ja sumentumista (blurring)
    tasaisissa väripinnoissa ja kuvioiduissa pinnoissa. Oletus 1.0, suositeltavat arvot väliltä 0..2.
     - 0.5: heikko AQ
     - 1.5: vahva AQ

en: QP factor between I and P
fi: QP-tekijä I:n ja P:n välissä

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
fi: QP-tekijä I:n ja P:n välissä. Arvoalue väliltä 1.0 ja 2.0.

en: QP factor between P and B
fi: QP-tekijä P:n ja B:n välissä

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
fi: QP-tekijä P:n ja B:n välissä. Arvoalue väliltä 1.0 ja 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
fi: QP-ero värien ja kirkkauden välillä

en: QP difference between chroma and luma.
fi: QP-ero värien (chroma) ja kirkkauden (luma) välillä.

en: Multipass ratecontrol
fi: Monikierroksinen nopeuskontrolli

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
fi: Monikierroksinen nopeuskontrolli (multipass rate control):
     - 1: ensimmäinen kierros, luo statistiikkatiedoston,
     - 2: viimeinen kierros, ei päällekirjoita statistiikkatiedostoa,
     - 3: N:s kierros, päällekirjoittaa statistiikkatiedoston.

en: QP curve compression
fi: QP-käyräkompressori

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
fi: QP-käyräkompressorin säätö. Arvoalue väliltä 0.0 (CBR) ja 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
fi: Vähennä QP:n heilahtelua

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
fi: Tämä vähentää QP:n heilahtelua ennen käyräkompressoria. Sumentaa monimutkaisuutta ajallisesti.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
fi: Tämä vähentää QP:n heilahtelua käyräkompressorin jälkeen. Sumentaa kvantteja ajallisesti.

en: Partitions to consider
fi: Harkittavat jaot

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
fi: Huomioon otettavat osiot analyysitilassa: 
    - none : 
    - fast : i4x4
    - normal : i4x4, p8x8, (i8x8)
    - slow : i4x4, p8x8, (i8x8), b8x8
    - all  : i4x4, p8x8, (i8x8), b8x8, p4x4
    (p4x4 vaatii p8x8. i8x8 vaatii 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
fi: Suora LV:iden ennustus

en: Direct prediction size
fi: Suoraennustuksen koko

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
fi: Suora ennusteen koko:
     -  0: 4x4, 
     -  1: 8x8, 
     - -1: pienin mahdollinen tason mukaan.

en: Weighted prediction for B-frames
fi: Painotettu ennustus B-ruuduissa

en: Weighted prediction for B-frames.
fi: Painotettu ennustus B-ruuduissa (weighted prediction for B frames).

en: Weighted prediction for P-frames
fi: Painotettu ennustus P-ruuduissa

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
fi: Painotettu ennuste P-ruuduille:
     - 0: pois päältä, 
     - 1: sokea siirtymä, 
     - 2: älykäs analyysi.

en: Integer pixel motion estimation method
fi: Kokonaislukupikseliliikkeen ennustustapa

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
fi: Valitsee algoritmin liikkeen ennustamiseksi: 
     - dia:  timanttihaku, säde 1 (nopea)
     - hex:  kuusikulmiohaku, säde 2
     - umh:  useita kuusikulmiohakuja (parempi, mutta hitaampi)
     - esa:  perusteellinen haku (erittäin hidas, pääasiassa testeihin)
     - tesa: Hadamard-haku (kattava erittäin hidas, pääasiassa testeihin)

en: Maximum motion vector search range
fi: Liikevektorihaun maksimietäisyys

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
fi: Maksimietäisyys, jota käytetään liikevektorihaussa. Mitattuna ennustetusta paikasta. Oletusarvo 16 on hyvä suurimmalle osalle videomateriaalista. Videolle, joka sisältää paljon liikettä, arvot 24:n ja 32:n välissä voivat olla hyviä. Mahdollinen arvoalue väliltä 0 ja 64.

en: Maximum motion vector length
fi: Liikevektorin maksimipituus

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
fi: Liikevektorin suurin sallittu pituus pikseleinä. -1 tarkoittaa automaattista, joka perustuu tasoon (level).

en: Minimum buffer space between threads
fi: Säikeiden välinen vähimmäispuskuritila

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
fi: Säikeiden (threads) välinen vähimmäispuskuritila. -1 tarkoittaa automaattista, joka perustuu säikeiden määrään.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
fi: Psykovisuaalisen optimoinnin vahvuus, oletusarvo on "1.0:0.0".

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
fi: Ensimmäinen parametri ohjaa, onko RD päällä (subme >= 6) vai pois.
    Toinen parametri määrää, käytetäänkö Trellis-kvantisointia psykovisuaalisessa optimoinnissa (oletusarvo pois päältä).

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
fi: Alipikseliliike-ennustus ja jakopäätösten laatu

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
fi: (Subpixel motion estimation and partition decision quality.) Tämä parametri vaikuttaa kompromisseihin, joita tehdään liike-ennustuksen päätöksentekoprosessissa (pienempi = nopeampi ja suurempi = parempi laatu). Arvoalue väliltä 1 ja 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
fi: RD-pohjainen tilanvalinta (mode decision) B-ruuduille. Tämä vaatii, että subme >= 6.

en: Decide references on a per partition basis
fi: Päätä referenssit joka jaolle erikseen

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
fi: Mahdollistaa jokaisen 8x8 tai 16x8 -jaon (partition) valita oman referenssiruutunsa, sen sijaan että yhdellä makroblokilla olisi vain yksi referenssiruutu.

en: Chroma in motion estimation
fi: Värit liike-ennustuksessa

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
fi: Värikentän (chroma) liike-ennustus subpel-ominaisuutta varten ja tilanvalintaan (mode decision) P-ruuduissa.

en: Joint bidirectional motion refinement.
fi: Yhdistetty kaksisuuntainen (joint bidirectional) liiketarkkuuden parannus.

en: Adaptive spatial transform size
fi: Adaptiivinen avaruusmuunnoksen koko

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
fi: SATD-pohjainen päätöksenteko 8x8-muunnokselle inter-MB:issä.

en: Trellis RD quantization
fi: Trellis RD-kvantisointi

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
fi: Trellis RD:n kvantisointi:
     - 0: pois käytöstä
     - 1: käytössä ainoastaan makroblokin lopullisessa pakkauksessa
     - 2: käytössä kaikissa moodin päätöksissä
    CABAC vaaditaan.

en: Early SKIP detection on P-frames
fi: Aikainen SKIP-tunnistus P-ruuduissa

en: Early SKIP detection on P-frames.
fi: Aikainen SKIP-tunnistus P-ruuduissa.

en: Coefficient thresholding on P-frames
fi: Kertoimien kynnystys P-ruuduissa

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
fi: Kertoimen raja-arvo P-ruuduissa. Poistaa dct blockit, joissa on vain pieni kerroin.

en: Use Psy-optimizations
fi: Käytä Psy-optimointeja

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
fi: Käytä kaikkia visuaalisia optimointeja, jotka voivat heikentää sekä PSNR:ää että SSIM:iä.

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
fi: Kohinanpoisto Dct-alueessa (Dct domain noise reduction). Adaptiivinen pseudo-deadzone. Arvot väliltä 10 ja 1000 vaikuttavat hyödyllisiltä.

en: Inter luma quantization deadzone
fi: Inter-lumakvantisaation deadzone

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fi: Aseta inter-lumakvantisaation deadzone. Arvoalue väliltä 0 ja 32.

en: Intra luma quantization deadzone
fi: Intra-lumakvantisaation deadzone

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fi: Aseta intra-lumakvantisaation deadzone. Arvoalue väliltä 0 ja 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
fi: Epädeterministiset optimoinnit säietilassa

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
fi: Parantaa hiukan säikeistetyn prosessoinnin laatua, tulosten uusittavuuden kustannuksella.

en: CPU optimizations
fi: Suoritinoptimoinnit

en: Use assembler CPU optimizations.
fi: Käytä assembler-kielisiä suoritinoptimointeja.

en: Filename for 2 pass stats file
fi: Statistiikkatiedoston nimi

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
fi: Tiedoston nimi, johon statistiikkatiedot tallennetaan kaksi- ja monikierrospakkauksessa.

en: PSNR computation
fi: PSNR-laskenta

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fi: Laske ja tulosta PSNR-statistiikkaa. Tämä ei vaikuta itse pakkausprosessiin.

en: SSIM computation
fi: SSIM-laskenta

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fi: Laske ja tulosta SSIM-statistiikkaa. Tämä ei vaikuta itse pakkausprosessiin.

en: Quiet mode
fi: Hiljainen tila

en: Statistics
fi: Tilastotiedot

en: Print stats for each frame.
fi: Tulosta statistiikkaa jokaiselle ruudulle.

en: SPS and PPS id numbers
fi: SPS- ja PPS-tunnisteet

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
fi: Aseta SPS- ja PPS-tunnisteluvut mahdollistaaksesi eri asetuksilla pakattujen tietovirtojen yhdistämisen peräkkäin.

en: Access unit delimiters
fi: Pääsy-yksikön erotinmerkit (access unit delimiters)

en: Generate access unit delimiter NAL units.
fi: Luo NAL-yksiköitä, jotka erottavat pääsy-yksiköt (access units) toisistaan.

en: Framecount to use on frametype lookahead
fi: Ruutujen määrä tyypin ennakointiin

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
fi: Montako ruutua käytetään ruututyyppien ennaltalukuun. Nykyinen oletusarvo voi aiheuttaa synkronointiongelmia tietovirrassa, jota ei voi kanavoida, esim. RTSP-ulostulo ilman TS-multipleksiä.

en: HRD-timing information
fi: HRD-ajoituksen tiedot

en: Default tune setting used
fi: Virityksen oletusasetus käytössä

en: Default preset setting used
fi: Oletuksena oleva esiasetus käytössä

en: x264 advanced options
fi: x264 lisäasetukset

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
fi: x264 lisäasetukset, muodossa {opt=val,op2=val2} .

en: Fast
fi: Nopea

en: Normal
fi: Normaali

en: Slow
fi: Hidas

en: Spatial
fi: Tila

en: Temporal
fi: Väliaikainen

en: checkerboard
fi: ruudukko

en: column alternation
fi: sarakkeen vaihto

en: row alternation
fi: rivin vaihto

en: side by side
fi: laidasta laitaan

en: top bottom
fi: ylhäällä alhaalla

en: frame alternation
fi: ruudun vaihto

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
fi: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-enkooderi (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
fi: H.262/MPEG-2-enkooderi (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
fi: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-enkooderi (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
fi: H.265/HEVC-enkooderi (x265)

en: XWD image decoder
fi: XWD-kuvan purkukooderi

en: Teletext page
fi: Teksti-TV-sivu

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
fi: Avaa Teksti-TV. Oletussivu on hakemiston sivu 100.

en: Teletext alignment
fi: Teksti-TV-tekstin tasaus

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
fi: Voit asettaa teksti-TV-tekstin sijainnin videon päällä (0 = keskellä, 1 = vasemmalla, 2 = oikealla, 4 = ylhäällä, 8 = alhaalla. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = ylhäällä oikealla).

en: Teletext text subtitles
fi: Teksti-TV-tekstitys tekstinä

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
fi: Tulosta tekstitys tekstinä RGBA-kuvien sijaan.

en: Presentation Level
fi: Esitystaso

en: VBI and Teletext decoder
fi: VBI- ja teksti-TV purkukooderi

en: VBI & Teletext
fi: VBI ja teksti-TV

en: D-Bus control interface
fi: D-Bus -etäohjauskäyttöliittymä

en: VLC media player
fi: VLC-mediasoitin

en: Do not open a DOS command box interface
fi: Älä avaa DOS-komentorivi-ikkunaa

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fi: Oletusarvoisesti lumemoduuli avaa DOS-komentorivi-ikkunan. Tämä asetus ei näytä komentorivi-ikkunaa, mikä voi näyttää paremmalta, mutta se voi myös hankaloittaa VLC:n sulkemista jos mitään videoikkunaa ei ole avoinna.

en: Dummy interface
fi: Lumekäyttöliittymä

en: Motion threshold (10-100)
fi: Liikekynnys (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
fi: Paljonko hiirtä pitää liikuttaa, jotta se tulkitaan hiirieleeksi.

en: Trigger button
fi: Laukaisupainike

en: Trigger button for mouse gestures.
fi: Hiirieleiden laukaisupainike.

en: Middle
fi: Keski

en: Gestures
fi: Eleet

en: Mouse gestures control interface
fi: Hiirieleohjauskäyttöliittymä

en: Global Hotkeys
fi: Globaalit pikanäppäimet

en: Global Hotkeys interface
fi: Globaalit pikanäppäimet -käyttöliittymä

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: Hotkeys management interface
fi: Pikanäppäinten hallintaliittymä

en: One
fi: Yksi

en: Loop: %s
fi: Kierto: %s

en: Random: %s
fi: Satunnainen: %s

en: Audio Device: %s
fi: Äänilaite: %s

en: Recording
fi: Tallentaa

en: Recording done
fi: Tallennus valmis

en: Sub sync: bookmarked audio time
fi: Sub sync: kirjanmerkkeihin merkitty ääniaika

en: No active subtitle
fi: Ei aktiivista tekstitystä

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
fi: Sub sync: kirjanmerkkeihin merkitty tekstitysaika

en: Sub sync: set bookmarks first!
fi: Sub sync: aseta kirjanmerkit ensin!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
fi: Sub sync: korjattu %i ms (kokonaisviive = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
fi: Sub sync: viiveen nollaus

en: Subtitle delay %i ms
fi: Tekstityksen viive %i ms

en: Audio delay %i ms
fi: Äänen viive %i ms

en: Audio track: %s
fi: Ääniraita: %s

en: Subtitle track: %s
fi: Tekstitysraita: %s

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Program Service ID: %s
fi: Palvelun ID: %s

en: Aspect ratio: %s
fi: Näyttösuhde: %s

en: Crop: %s
fi: Rajaus: %s

en: Zooming reset
fi: Zoomaus pois

en: Scaled to screen
fi: Sovitus näytölle

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

en: Zoom mode: %s
fi: Zoomaustila: %s

en: Deinterlace off
fi: Lomituksenpoisto pois

en: Deinterlace on
fi: Lomituksenpoisto päällä

en: Subtitle position: no active subtitle
fi: Tekstityksen sijainti: ei aktiivista tekstitystä

en: Subtitle position %d px
fi: Tekstityksen sijainti %d pikseliä

en: Subtitle text scale %d%%
fi: Tekstityksen skaalaus %d%%

en: Speed: %.2fx
fi: Nopeus: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
fi: 
    Huomautus: jos käyttöliittymä ei aukea enää, avaa komentorivi-ikkuna, siirry hakemistoon, johon VLC on asennettu ja suorita komento: "vlc -I qt".

en: Change the lirc configuration file
fi: Vaihtoehtoinen lirc-asetustiedosto

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
fi: Aseta lirc lukemaan haluttu asetustiedosto. Oletuksena asetuksia etsitään käyttäjän kotihakemistosta.

en: Infrared
fi: Infrapuna

en: Infrared remote control interface
fi: Infrapunakauko-ohjaimien käyttöliittymä

en: motion
fi: Liike

en: motion control interface
fi: Liikeohjauskäyttöliittymä

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
fi: Käytä HDAPS-, AMS-, APPLESMC- tai UNIMOTION-liiketunnistimia videokuvan kiertämiseen.

en: Network master clock
fi: Ole verkon isäntäkello

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
fi: Kun tämä on määritetty, VLC toimii pääkellona asiakkaille synkronointia varten.

en: Master server IP address
fi: Pääpalvelimen IP-osoite

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
fi: Kellon synkronointiin käytettävä pääkellon IP-osoite.

en: UDP timeout (in ms)
fi: UDP-aikakatkaisu (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
fi: Aika (millisekunteina), joka odotetaan dataa verkosta ennen kuin yhteys katkaistaan.

en: Network Sync
fi: Verkkotahdistus

en: Network synchronization
fi: Tahdistus verkon kautta

en: Install Windows Service
fi: Asenna Windows-palvelu

en: Install the Service and exit.
fi: Asenna palvelu ja lopeta.

en: Uninstall Windows Service
fi: Poista Windows-palvelu

en: Uninstall the Service and exit.
fi: Poista palvelu ja lopeta.

en: Display name of the Service
fi: Palvelun näytettävä nimi

en: Change the display name of the Service.
fi: Muuta palvelun näytettävää nimeä (display name).

en: Configuration options
fi: Asetukset

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
fi: Asetukset, joita palvelu käyttää (muodossa esim. --foo=bar --no-foobar). Se tulee määrittää ennen palvelun asennusta, jotta palvelu on oikein määritelty.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
fi: Lista ylimääräisistä käyttöliittymistä, jotka palvelu käynnistää. Se tulee määrittää ennen palvelun asennusta, jotta palvelu on oikein määritelty. Käytä pilkuilla erotettua listaa käyttöliittymämoduuleista. Usein käytettyjä arvoja ovat logger, sap, rc ja http.

en: NT Service
fi: NT-palvelu

en: Windows Service interface
fi: Windows-palvelukäyttöliittymä

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Opening
fi: Avataan

en: Error
fi: Virhe

en: Show stream position
fi: Näytä sijainti tietovirrassa

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
fi: Näytä nykyinen sijainti tietovirrassa sekunteina aina silloin tällöin.

en: Fake TTY
fi: Matki TTY:tä

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
fi: Pakota rc-moduuli käyttämään stdiniä kuin se olisi TTY.

en: UNIX socket command input
fi: UNIX-pistokkeen komentolähde

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
fi: Ota vastaan komentoja UNIX-pistokkeesta (socket) stdinin sijaan.

en: TCP command input
fi: TCP-komentolähde

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
fi: Ota vastaan komentoja TCP-pistokkeesta (socket) stdinin sijaan. Voit asettaa osoitteen ja portin, jota komentolähde kuuntelee.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fi: Oletusarvoisesti rc-moduuli avaa DOS-komentorivi-ikkunan. Tämä asetus ei näytä komentorivi-ikkunaa, mikä voi näyttää paremmalta, mutta se voi myös hankaloittaa VLC:n sulkemista jos mitään videoikkunaa ei ole avoinna.

en: Remote control interface
fi: Etäohjauskäyttöliittymä

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
fi: Etäohjauskäyttöliittymä alustettu. Kirjoita 'help' saadaksesi ohjeita.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
fi: Tuntematon komento '%s'. Kirjoita 'help' saadaksesi ohjeita.

en: +----[ Remote control commands ]
fi: +----[ Etäohjauskomennot ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
fi: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . lisää XYZ soittolistaan

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
fi: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . lisää XYZ soittolistan jonoon (enqueue)

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
fi: | playlist . . . . .  näytä soittolistan sisältämät kohteet

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
fi: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . toista

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
fi: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . pysäytä

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
fi: | next . . . . . . . . . . . . . .  seuraava kohde soittolistassa

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
fi: | prev . . . . . . . . . . . .  edellinen kohde soittolistassa

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
fi: | goto . . . . . . . . . . . . . .  hyppää halutun numeroiseen kohteeseen soittolistassa

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
fi: | repeat [on|off] . . . .  soittolistan kohteen uudelleentoisto (repeat) päälle/pois

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
fi: | loop [on|off] . . . . . . . . . soittolistan silmukkatoisto (playlist loop) päälle/pois

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
fi: | random [on|off] . . . . . . .  satunnaistoisto päälle/pois

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
fi: | clear . . . . . . . . . . . . . . tyhjennä soittolista

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
fi: | status . . . . . . . . . . . nykyinen soittolistan tila

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
fi: | title [X]  . . . . . . hae nykyinen tai aseta nimi (DVD)

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
fi: | title_n  . . . . . . . .  seuraava nimi nykyisessä kohteessa (DVD)

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
fi: | title_p  . . . . . .  edellinen nimi nykyisessä kohteessa (DVD)

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
fi: | chapter [X]  . . . . hae nykyinen tai aseta luku (DVD)

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
fi: | chapter_n  . . . . . .  seuraava luku nykyisessä kohteessa (DVD)

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
fi: | chapter_p  . . . .  edellinen luku nykyisessä kohteessa (DVD)

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
fi: | seek X . . . hyppää X sekuntia, esim. 'seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
fi: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  tauko/jatka toistoa

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
fi: | fastforward  . . . . . . . .  .  aseta suurin mahdollinen toistonopeus

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
fi: | rewind  . . . . . . . . . . . .  aseta pienin mahdollinen toistonopeus

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
fi: | faster . . . . . . . . . .  toista nopeammin

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
fi: | slower . . . . . . . . . .  toista hitaammin

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
fi: | normal . . . . . . . . . .  toista normaalilla nopeudella

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
fi: | frame. . . . . . . . . .  toista ruutu kerrallaan

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
fi: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . koko näytön tila päälle/pois

en: | info . . . . .  information about the current stream
fi: | info . . . . .  tietoja nykyisestä kohteesta

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
fi: | stats  . . . . . . . .  näytä tilastotietoja

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
fi: | get_time . . kerro, kuinka monta sekuntia on kulunut kohteen alusta

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
fi: | is_playing . . . .  palauta 1 jos toistaa, 0 muutoin

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
fi: | get_title . . . . .  hae nykyisen kohteen otsikko

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
fi: | get_length . . . .  hae nykyisen kohteen pituus

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
fi: | volume [X] . . . . . . . . . .  hae/aseta äänenvoimakkuus

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
fi: | volup [X]  . . . . . . .  lisää äänenvoimakkuutta X askelta

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
fi: | voldown [X]  . . . . . .  vähennä äänenvoimakkuutta X askelta

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
fi: | adev [device]  . . . . . . . .  aseta/hae äänilaite

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
fi: | achan [X]. . . . . . . . . .  hae/aseta äänikanavien määrä

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
fi: | atrack [X] . . . . . . . . . . . hae/aseta ääniraita

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
fi: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . hae/aseta videoraita

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
fi: | vratio [X]  . . . . . . . hae/aseta kuvasuhde

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
fi: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  hae/aseta videon rajaus

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
fi: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  hae/aseta videon zoomaus

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
fi: | snapshot . . . . . . . . . . . . tallenna videoruudunkaappaus

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
fi: | strack [X] . . . . . . . . .  aseta/hae tekstitys

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
fi: | key [pikanäppäimen nimi] . . . simuloi pikanäppäimen painallus

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
fi: | help . . . . . . . . . . . . . . . näytä tämä ohjeteksti

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
fi: | logout . . . . . . .  sammuta komentolähde (jos pistokesyöte)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
fi: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  sammuta vlc

en: +----[ end of help ]
fi: +----[ ohje loppuu tähän ]

en: Press pause to continue.
fi: Paina tauota jatkaaksesi.

en: Type 'pause' to continue.
fi: Kirjoita 'pause' jatkaaksesi.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
fi: Virhe: 'goto' tarvitsee argumentin, joka on suurempi kuin nolla.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
fi[0]: Soittolistassa on vain %u elementti
fi[1]: Soittolistassa on vain %u elementtiä

en: +-[Incoming]
fi: +-[Sisääntuleva data]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
fi: | lähteestä luettu tavuja      : %8.0f kt

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
fi: | sisääntulon nopeus          : %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
fi: | kanavoinninpurku: luettu     : %8.0f kt

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
fi: | kanavointi purkunopeus : %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
fi: | kanavoinninpurussa viallisia : %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
fi: | epäjatkuvuuksia              : %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
fi: +-[Videopurku]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
fi: | videota purettu              : %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
fi: | ruutuja näytetty             : %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
fi: | ruutuja hukattu              : %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
fi: +-[Äänenpurku]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
fi: | ääntä purettu                : %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
fi: | puskureita soitettu          : %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
fi: | puskureita hukattu           : %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
fi: Ilmoitukset ikkuna

en: Maximum device width
fi: Laitteen suurin leveys

en: Maximum device height
fi: Laitteen suurin korkeus

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
fi: Kiinteä kaistanleveys KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
fi: Ensisijainen kaistanleveys striimiin, joka ei mukaudu

en: Live Playback delay (ms)
fi: Suoran toiston viive (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
fi: Kompromissi vakauden ja reaaliajan välillä

en: Max buffering (ms)
fi: Maksimi puskurointi (ms)

en: Adaptive Logic
fi: Mukautuva logiikka

en: Use regular HTTP modules
fi: Käytä tavallisia HTTP-moduuleja

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
fi: Muodosta HTTP-yhteys, oman mukautetun HTTP-koodin sijaan

en: Low latency
fi: Alhainen latenssi

en: Overrides low latency parameters
fi: Ohittaa matalan viiveen parametrit

en: Predictive
fi: Ennakoiva

en: Near Optimal
fi: Lähes optimaalinen

en: Bandwidth Adaptive
fi: Mukautuva kaistanleveys

en: Fixed Bandwidth
fi: Kiinteä kaistanleveys

en: Lowest Bandwidth/Quality
fi: Pienin kaistanleveys/laatu

en: Highest Bandwidth/Quality
fi: Korkein kaistanleveys/laatu

en: Force
fi: Pakota

en: Adaptive
fi: Mukautuva

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
fi: Yhdistetty mukautuva suoratoisto DASH/HLS:lle

en: AIFF demuxer
fi: AIFF demultiplekseri

en: ASF/WMV demuxer
fi: ASF/WMV demultiplekseri

en: Could not demux ASF stream
fi: ASF-virran kanavointia ei voitu purkaa

en: VLC failed to load the ASF header.
fi: VLC ei voinut ladata ASF-otsaketta.

en: AU demuxer
fi: AU demultiplekseri

en: Avformat demuxer
fi: Avformat demultiplekseri

en: Demuxer
fi: Demultiplekseri

en: Avformat muxer
fi: Avformat multiplekseri

en: Muxer
fi: Multiplekseri

en: Avformat mux
fi: Avformat-kanavointi

en: Force use of a specific avformat muxer.
fi: Pakota käyttämään tiettyä avformat-multipleksiä.

en: Format name
fi: Formaattinimi

en: Internal libavcodec format name
fi: Sisäisen libavcodec-formaatin nimi

en: Force interleaved method
fi: Pakota lomitettu tapa

en: Force index creation
fi: Indeksin luonnin pakotus

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
fi: Valitse, luodaanko AVI-tiedoston indeksi uudelleen. Voit käyttää tätä, jos AVI-tiedostosi on vioittunut tai keskeneräinen (jos sitä ei pysty kelaamaan).

en: Ask for action
fi: Kysy

en: Always fix
fi: Korjaa

en: Never fix
fi: Älä korjaa

en: Fix when necessary
fi: Korjaa tarvittaessa

en: AVI demuxer
fi: AVI demultiplekseri

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
fi: Koska tämä tiedoston indexi on viallinen tai puuttuu, haku ei toimi oikein.
    VLC ei voi korjata tiedostoa, mutta voi ohittaa ongelman väliaikaisesti rakentamalla indexin muistiin.
    Tämä voi kestää kauan suuressa tiedostossa.
    Mitä haluat tehdä?

en: Do not play
fi: Älä toista

en: Build index then play
fi: Rakenna indeksi ja toista

en: Play as is
fi: Toista tällaisenaan

en: Broken or missing Index
fi: Viallinen tai puuttuva indeksi

en: Broken or missing AVI Index
fi: Vioittunut tai puuttuva AVI-indeksi

en: Fixing AVI Index...
fi: Korjataan AVI-indeksiä...

en: CAF demuxer
fi: CAF demultiplekseri

en: CDG demuxer
fi: CDG demultiplekseri

en: Dump module
fi: Dump-moduuli

en: Dump filename
fi: Vedoksen tiedostonimi

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
fi: Tiedostonimi, johon raaka tietovirta vedostetaan.

en: Append to existing file
fi: Lisää olemassa olevaan tiedostoon

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
fi: Jo olemassa olevaa tiedostoa ei korvata.

en: File dumper
fi: Tiedoston vedostus

en: Value to adjust dts by
fi: DTS-aikaleiman säädön määrä

en: Dirac video demuxer
fi: Dirac-videon demultiplekseri

en: Directory import
fi: Hakemiston tuonti

en: Seek prevention demux filter
fi: Haun ehkäisevä demux-suodatin

en: FLAC demuxer
fi: FLAC demultiplekseri

en: Decode
fi: Pura

en: Decode at the demuxer stage
fi: Pura kuvaa demultiplekser-vaiheessa

en: Forced chroma
fi: Pakota väriformaatti

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
fi: Jos tämä asetus ei ole tyhjä, ja "Pura" on päällä, kuva muunnetaan valittuun väriformaattiin (chroma).

en: Duration in seconds
fi: Kesto sekunneissa

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
fi: Kesto sekunneissa ennen tiedoston loppuosan simuloimista. Negatiivinen arvo tarkoittaa loputonta soittoaikaa.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
fi: Videoalkeisvirran kuvanopeus (ES frame rate)

en: Real-time
fi: Reaaliaikainen

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
fi: Reaaliaikamoodi sopii master-syötteeksi reaaliaikaisille oheislähteille (input slaves).

en: Image demuxer
fi: Image demultiplekseri

en: Image
fi: Kuva

en: Frames per Second
fi: Kuvia sekunnissa

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
fi: Tämä on haluttu kuvanopeus soitettaessa MJPEG-tietovirtaa tiedostosta. Voit käyttää arvoa 0 (oletusarvo) nähdäksesi tietovirran suorana lähetyksenä (kamerasta).

en: M-JPEG camera demuxer
fi: M-JPEG-kameran demultiplekseri

en: Matroska stream demuxer
fi: Matroska suoratoiston demultiplekseri

en: Respect ordered chapters
fi: Toista järjestetyt luvut

en: Play chapters in the order specified in the segment.
fi: Toista luvut (chapters) järjestyksessä, jossa lohko (segment) määrää.

en: Chapter codecs
fi: Lukukoodekit

en: Use chapter codecs found in the segment.
fi: Käytä lukukoodekeita (chapter codecs), jotka löytyvät lohkosta (segment).

en: Preload MKV files in the same directory
fi: Lataa valmiiksi MKV-tiedostot samasta hakemistosta

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
fi: Lataa saman hakemiston, saman perheen Matroska-tiedostot etukäteen (ei hyvä vioittuneille tiedostoille)

en: Seek based on percent not time
fi: Prosenttipohjainen kelaus

en: Seek based on percent not time.
fi: Toistokohdan siirtotoiminto perustuu prosenttiosuuteen, ei aikaan.

en: Dummy Elements
fi: Lume-elementit

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
fi: Lue ja jätä huomiotta tuntemattomat EBML-elementit (ei hyvä vioittuneille tiedostoille).

en: Preload clusters
fi: Esilataa klusterit

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
fi: Löydä klusterien kaikki sijainnit siirtymällä klusterista-klusteriin ennen toistoa

en: Enable noise reduction algorithm.
fi: Käytä kohinanpoistoalgoritmia.

en: Enable reverberation
fi: Käytä kaikua

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
fi: Kaiun taso (väliltä 0 ja 100, oletus on 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
fi: Kaiun viive millisekunteina. Tavalliset arvot ovat väliltä 40-200 ms.

en: Enable megabass mode
fi: Käytä megabassotilaa

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
fi: Megabassotilan taso (väliltä 0 ja 100, oletus on 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
fi: Megabassotilan leikkaustaajuus (cutoff), hertseinä. Tämä on suurin taajuus, johon megabassotehoste vaikuttaa. Mahdolliset arvot ovat väliltä 10 ja 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
fi: Surround-tehosteen taso (väliltä 0 ja 100, oletus on 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
fi: Surround-tehosteen viive, millisekunteina. Tavalliset arvot ovat väliltä 5 ja 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
fi: MOD demultiplekseri (libmodplug)

en: Reverberation level
fi: Kaiun taso

en: Reverberation delay
fi: Kaiun viive

en: Mega bass
fi: Megabasso

en: Mega bass level
fi: Megabasson taso

en: Mega bass cutoff
fi: Megabasson leikkaustaajuus

en: Surround level
fi: Surround-taso

en: Surround delay (ms)
fi: Surround-viive (ms)

en: Writer
fi: Kirjoittaja

en: Composer
fi: Esittäjä

en: Producer
fi: Tuottaja

en: Information
fi: Tietoja

en: Disclaimer
fi: Vastuuvapauslauseke

en: Requirements
fi: Vaatimukset

en: Original Format
fi: Alkup. formaatti

en: Display Source As
fi: Näytä lähde

en: Host Computer
fi: Isäntätietokone

en: Performers
fi: Esittäjät

en: Original Performer
fi: Alkuperäinen esittäjä

en: Providers Source Content
fi: Tuottajan lähdesisältö

en: Warning
fi: Varoitus

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Lyrics
fi: Sanoitus

en: Record Company
fi: Levy-yhtiö

en: Model
fi: Malli

en: Product
fi: Tuote

en: Grouping
fi: Ryhmitys

en: Sub-Title
fi: Alaotsikko

en: Arranger
fi: Järjestäjä

en: Art Director
fi: Visuaalisuus

en: Copyright Acknowledgement
fi: Tekijänoikeudet

en: Conductor
fi: Kapelimestari

en: Song Description
fi: Kappaleen kuvaus

en: Liner Notes
fi: Kansien kirjoituksia

en: Phonogram Rights
fi: Äänitteiden oikeudet

en: Sound Engineer
fi: Ääniteknikko

en: Soloist
fi: Soolotaiteilija

en: Thanks
fi: Kiitokset

en: Executive Producer
fi: Vastaava tuottaja

en: Encoding Params
fi: Purkukoodin parametrit

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Catalog Number
fi: Luettelon numero

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Explicit
fi: Selkeä

en: Clean
fi: Puhdas

en: M4A audio only
fi: Vain M4A-ääni

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
fi: Ohita muut ääniraidat iTunes-äänitiedostoissa

en: MP4 stream demuxer
fi: MP4 suoratoiston demultiplekseri

en: Do not seek
fi: Älä hae

en: Build index
fi: Rakenna indexi

en: MusePack demuxer
fi: MusePack demultiplekseri

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
fi: Tätä kuvanopeutta käytetään toistettaessa MPEG-videoalkeisvirtoja, jos virta ei sisällä kuvanopeustietoa.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
fi: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP -ääni

en: Audio ES
fi: Äänialkeisvirta

en: MPEG-4 video
fi: MPEG-4 -video

en: Desired frame rate for the stream.
fi: Haluttu kuvanopeus virralle.

en: H264 video demuxer
fi: H264-videon demultiplekseri

en: HEVC/H.265 video demuxer
fi: HEVC/H.265-videon demultiplekseri

en: MPEG-I/II video demuxer
fi: MPEG-I/II -videon demultiplekseri

en: Trust MPEG timestamps
fi: Luota MPEG-aikaleimoihin

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
fi: Yleensä käytetään MPEG-tiedostojen aikaleimoja laskemaan alkuaika ja kesto. Joskus ne eivät kuitenkaan toimi. Jos kytket tämän asetuksen pois päältä, alkuajat ja kestot lasketaan sen sijaan bittinopeudesta.

en: MPEG-PS demuxer
fi: MPEG-PS demultiplekseri

en: Extra PMT
fi: Lisä-PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
fi: Antaa käyttäjän määrittää lisä-pmt:n (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
fi: Aseta alkeisvirran tunnisteet PID:stä

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
fi: Asettaa jokaisen VLC:n käsittelemän alkeisvirran sisäisen tunnisteen samaan arvoon kuin TS-tietovirran PID-tunniste, sen sijaan että niiden arvot olisivat 1, 2, 3, jne. Hyödyllinen esim. duplikointiin seuraavalla tavalla: '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
fi: CSA-avain

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fi: CSA-salausavain. Tämän täytyy olla 16 merkin merkkijono (8 heksalukutavua).

en: Second CSA Key
fi: Toinen CSA-avain

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fi: Parillinen CSA-avain. Tämän täytyy olla 16 merkin merkkijono (8 heksalukutavua).

en: Packet size in bytes to decrypt
fi: Paketin koko tavuina salauksen purkuun

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
fi: Määritä salauksen purkamisen TS-paketin koko. Salauksen purkamisen rutiinit vähentäävät TS-otsikon arvoa ennen salauksen poistamista.

en: Separate sub-streams
fi: Erota alivirrat

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
fi: Erota teksti-TV- tai DVBs -sivut omaksi alkeisvirrakseen (ES). Tämän kytkeminen pois päältä voi olla hyödyllistä suoratoiston lähtöä varten.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
fi: Etsi ja toimi prosentin sijainnin perusteella, ei PCR:n luoman aikaleiman mukaan. Jos etsiminen ei toimi, ota tämä asetus käyttöön.

en: Trust in-stream PCR
fi: Luota in-stream-PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
fi: Käytä suoratoistossa lähtökohtana PCR

en: Digital TV Standard
fi: Digi TV Standardi

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
fi: Valitsee digitaalisen TV:n standardin tilan. Tämä vaikuttaa EPG-tietoihin ja tekstityksiin.

en: MPEG Transport Stream demuxer
fi: MPEG Transport Stream demultiplekseri

en: Main audio
fi: Esisijainen ääni

en: Audio description for the visually impaired
fi: Äänikuvaus näkövammaisille

en: Clean audio for the hearing impaired
fi: Puhdas ääni kuulovammaisille

en: Spoken subtitles for the visually impaired
fi: Puhutut tekstitykset näkövammaisille

en: Teletext
fi: Teksti-TV

en: Teletext subtitles
fi: Teksti-TV-tekstitys

en: Teletext: additional information
fi: Teksti-TV: lisätiedot

en: Teletext: program schedule
fi: Teksti-TV: ohjelma-aikataulu

en: Teletext subtitles: hearing impaired
fi: Teksti-TV-tekstitys: kuulovammaisille

en: DVB subtitles: hearing impaired
fi: DVB-tekstitys: kuulovammaisille

en: clean effects
fi: vain tehosteet

en: hearing impaired
fi: kuulovammaisille

en: visual impaired commentary
fi: kommenttiraita näkövammaisille

en: Windows Media NSC metademux
fi: Windows Media NSC -metakanavoinninpurkaja

en: NullSoft demuxer
fi: NullSoft demultiplekseri

en: Nuv demuxer
fi: Nuv demultiplekseri

en: OGG demuxer
fi: OGG demultiplekseri

en: Show shoutcast adult content
fi: Näytä shoutcast-aikuissisältö

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
fi: Näytä K17-luokitellut videovirrat käytettäessä shoutcast-videosoittolistoja.

en: Skip ads
fi: Ohita mainokset

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
fi: Käytä mainosten ohituksen estoon tarkoitettuja soittolistalippuja tunnistamaan mainokset, ja jätä tunnistetut mainokset pois soittolistasta.

en: M3U playlist import
fi: M3U-soittolistatuonti

en: RAM playlist import
fi: RAM-soittolistatuonti

en: PLS playlist import
fi: PLS-soittolistatuonti

en: B4S playlist import
fi: B4S-soittolistatuonti

en: DVB playlist import
fi: DVB-soittolistatuonti

en: Podcast parser
fi: Podcast jäsennin

en: XSPF playlist import
fi: XSPF-soittolistatuonti

en: New winamp 5.2 shoutcast import
fi: Uusi Winamp 5.2 shoutcast -tuonti

en: ASX playlist import
fi: ASX-soittolistatuonti

en: Kasenna MediaBase parser
fi: Kasenna MediaBase -jäsennin

en: QuickTime Media Link importer
fi: QuickTime Media Link -tuonti

en: Dummy IFO demux
fi: Dummy IFO-kanavoinninpurkaja

en: iTunes Music Library importer
fi: iTunes-musiikkikirjastotuonti

en: WPL playlist import
fi: WPL-soittolistatuonti

en: Podcast Info
fi: Podcastin tiedot

en: Podcast Link
fi: Podcast linkki

en: Podcast Copyright
fi: Podcastin tekijänoikeus

en: Podcast Category
fi: Podcastin kategoria

en: Podcast Keywords
fi: Podcastin avainsanat

en: Podcast Subtitle
fi: Podcastin tekstitys

en: Podcast Summary
fi: Podcastin yhteenveto

en: Podcast Publication Date
fi: Podcastin julkaisupäivä

en: Podcast Author
fi: Podcastin tekijä

en: Podcast Subcategory
fi: Podcastin alikategoria

en: Podcast Duration
fi: Podcastin kesto

en: Podcast Type
fi: Podcastin tyyppi

en: Podcast Size
fi: Podcastin koko

en: %s bytes
fi: %s tavua

en: Listeners
fi: Kuuntelijoita

en: Load
fi: Lataa

en: Total duration
fi: Kokonaiskesto

en: PVA demuxer
fi: PVA demultiplekseri

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
fi: Äänen näytteenottotaajuus hertseinä. Oletus on 48000 Hz.

en: Audio channels
fi: Äänikanavien määrä

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
fi: Sisääntulevien äänikanavien määrä. Numeerinen arvo, > 0. Oletus on 2.

en: FOURCC code of raw input format
fi: FOURCC-koodi

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
fi: Raa'an syötteen FOURCC-koodi. Tämä on nelimerkkinen tunniste.

en: Forces the audio language
fi: Äänen kielen valinta

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
fi: Pakottaa halutun äänen kielen lähtevään kanavointiin. Kolmikirjaiminen ISO639-koodi. Oletus on englanti "eng".

en: Raw audio demuxer
fi: Raw Audio demultiplekseri

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
fi: Demultiplekseri siirtyy aikaleimoissa eteenpäin, jos lähde ei pysy tahdissa mukana.

en: DV (Digital Video) demuxer
fi: DV (Digitaalinen Video) demultiplekseri

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
fi: Tämä on haluttu kuvataajuus, kun toistat videon suoratoistoa raakana. Muodossa 30000/1001 tai 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
fi: Määrää raa'an videovirran leveyden pikseleinä.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
fi: Määrää raa'an videovirran korkeuden pikseleinä.

en: Force chroma (Use carefully)
fi: Pakota väriformaatti (käytä varovaisesti!)

en: Force chroma. This is a four character string.
fi: Pakota väriformaatti. Tämä on nelimerkkinen tunniste, esim. I420, RV32, ...

en: Raw video demuxer
fi: Raw Video demultiplekseri

en: Real demuxer
fi: Real demultiplekseri

en: C64 sid demuxer
fi: C64 sid demultiplekseri

en: SMF demuxer
fi: SMF demultiplekseri

en: EBU STL subtitles parser
fi: EBU STL -tekstityksen jäsennin

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
fi: Viivästä kaikkia tekstityksiä halutun ajan verran (sekunnin kymmenesosina; esim. 100 = 10 s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
fi: Yliaja tavalliset kuvanopeusasetukset. Tämä toimii vain MicroDVD- ja SubRIP (SRT) -tekstitysten kanssa.

en: Override the default track description.
fi: Yliaja tekstitysraidan oletuskuvaus.

en: Text subtitle parser
fi: Tekstitysjäsennin

en: Subtitle delay
fi: Tekstityksen viive

en: Subtitle format
fi: Tekstityksen formaatti

en: Subtitle description
fi: Tekstityksen kuvaus

en: TTA demuxer
fi: TTA demultiplekseri

en: TY Stream audio/video demux
fi: TY Stream äänen/videon kanavoinninpurkaja

en: Closed captions 2
fi: Closed captions -tekstitys 2

en: Closed captions 3
fi: Closed captions -tekstitys 3

en: Closed captions 4
fi: Closed captions -tekstitys 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
fi: VC1-tietovirran haluttu kuvanopeus.

en: VC1 video demuxer
fi: VC1-videon demultiplekseri

en: Vobsub subtitles parser
fi: Vobsub-tekstitysjäsennin

en: VOC demuxer
fi: VOC demultiplekseri

en: WAV demuxer
fi: WAV demultiplekseri

en: XA demuxer
fi: XA demultiplekseri

en: Unknown category
fi: Tuntematon kategoria

en: Closed captions
fi: Closed captions -tekstitys

en: Textual audio descriptions
fi: Ääniraidan tekstikuvaukset

en: Ticker text
fi: Tekstiskrolleri

en: Active regions
fi: Aktiiviset alueet

en: Semantic annotations
fi: Merkityksen selostukset

en: Transcript
fi: Transkripti

en: Linguistic markup
fi: Kielitieteelliset merkinnät

en: Cue points
fi: Cue-pisteet

en: Subtitles (images)
fi: Tekstitys (kuvamuodossa)

en: Slides (text)
fi: Kalvot (teksti)

en: Slides (images)
fi: Kalvot (kuvamuodossa)

en: About VLC media player
fi: Tietoja VLC-mediasoittimesta

en: Credits
fi: Kiitokset

en: License
fi: Lisenssi

en: Authors
fi: Tekijät

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
fi: VLC mediasoitin ja VideoLAN ovat VideoLANin tavaramerkkejä

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fi: <p>VLC-mediatoistin on ilmainen ja avoimen lähdekoodin mediatoistin, enkooderi ja virtauttaja, <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-yhteisön työntekijöiltä.</p><p>VLC käyttää sisäisiä koodekkejaan sekä toimii pääasiassa jokaisella tunnetulla alustalla ja osaa lukea lähes kaikkia tiedostoja, CD-, sekä DVD-levyjä, verkkovirtautuksia, kaappauskortteja sekä muita mediaformaatteja!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Auta ja liity meihin!</span></a>

en: Playlist parsers
fi: Soittolistan jäsentimet

en: Service Discovery
fi: Palvelujen haku

en: Interfaces
fi: Käyttöliittymät

en: Art and meta fetchers
fi: Kansikuvan ja metatiedon poimia

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Show Installed Only
fi: Näytä vain asennetut

en: Find more addons online
fi: Etsi lisää lisäosia internetistä

en: Addons Manager
fi: Lisäosien hallinta

en: Installed
fi: Asennettu

en: Name
fi: Nimi

en: Author
fi: Esittäjä

en: Uninstall
fi: Poista

en: Skins
fi: Ulkoasuteemat

en: Apply profile at next launch
fi: Käytä profiilia seuraavalla käynnistyskerralla

en: 2 Pass
fi: Kaksi kierrosta

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Enable dynamic range compressor
fi: Käytä dynamiikkakompressoria

en: Reset
fi: Nollaa

en: Attack
fi: Attack-aika

en: Release
fi: Release-aika

en: Threshold
fi: Kynnysarvo

en: Enable Spatializer
fi: Käytä ympäristöääntä

en: Headphone virtualization
fi: Korvakuulokkeiden virtualisointi

en: Volume normalization
fi: Äänenvoimakkuuden normalisointi

en: Maximum level
fi: Enimmäistaso

en: Filter
fi: Suodin

en: Audio Effects
fi: Äänitehosteet

en: Duplicate current profile...
fi: Kahdenna tämänhetkinen profiili...

en: Organize Profiles...
fi: Järjestä profiilit...

en: Duplicate current profile for a new profile
fi: Kahdenna tämänhetkinen profiili uudeksi profiiliksi

en: Enter a name for the new profile:
fi: Anna nimi uudelle profiilille:

en: Save
fi: Tallenna

en: Please enter a unique name for the new profile.
fi: Anna uniikki nimi uudelle profiilille.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
fi: Useat profiilit samalla nimellä eivät ole sallittuja.

en: Remove a preset
fi: Poista esiasetus

en: Select the preset you would like to remove:
fi: Valitse esiasetus jonka haluat poistaa:

en: Remove
fi: P&oista

en: Add new Preset...
fi: Lisää uusi esiasetus...

en: Organize Presets...
fi: Järjestä esiasetukset...

en: Save current selection as new preset
fi: Tallenna tämänhetkinen valinta uudeksi esiasetukseksi

en: Enter a name for the new preset:
fi: Syötä nimi uudelle esiasetukselle:

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Add
fi: Lisää

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Time
fi: Aika

en: Untitled
fi: Nimetön

en: No input
fi: Ei kohdetta

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fi: Ei toistettavaa kohdetta. Jotta kirjanmerkit toimisivat, toiston täytyy olla käynnissä tai tauolla.

en: Input has changed
fi: Kohde on vaihtunut

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
fi: Toistettava kohde on vaihtunut; kirjanmerkkiä ei voi tallentaa. Keskeytä toisto " ""Tauko"-toiminnolla kirjanmerkkien muokkaamisen ajaksi varmistaaksesi, että pysyt samassa soittolistan kohteessa.

en: Backward
fi: Taaksepäin

en: Seek backward
fi: Hae taaksepäin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Seek forward
fi: Hae eteenpäin

en: Playback position
fi: Toiston sijainti

en: Playback time
fi: Toiston nopeus

en: Go to previous item
fi: Siirry edelliseen kohtaan

en: Go to next item
fi: Siirry seuraavaan kohtaan

en: Convert & Stream
fi: Muunna & virtauta

en: Go!
fi: Mene!

en: Drop media here
fi: Pudota mediaa tähän

en: Open media...
fi: Avaa media...

en: Choose Profile
fi: Valitse profiili

en: Customize...
fi: Muokkaa...

en: Choose Destination
fi: Valitse kohde

en: Choose an output location
fi: Valitse ulostulon kohde

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Setup Streaming...
fi: Virtautuksen asennutus...

en: Select Streaming Method
fi: Valitse suoratoiston lähetystapa

en: Save as File
fi: Tallenna tiedostoksi

en: Stream
fi: Lähetä

en: Apply
fi: Käytä

en: Save as new Profile...
fi: Tallenna uudeksi profiiliksi

en: Encapsulation
fi: Paketointi

en: Video codec
fi: Videokoodekki

en: Audio codec
fi: Äänikoodekki

en: Keep original video track
fi: Säilytä alkuperäinen videoraita

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
fi: Täytä vain yksi seuraavista kolmesta parametrista. VLC tunnistaa loput automaattisesti käyttäen alkuperäistä kuvasuhdetta.

en: Scale
fi: Skaalauskerroin

en: Keep original audio track
fi: Säilytä alkuperäinen ääniraita

en: Overlay subtitles on the video
fi: Piirrä tekstitys videon päälle

en: Stream Destination
fi: Virtautuksen kohde

en: Stream Announcement
fi: Suoratoiston ilmoitus

en: Address
fi: Osoite

en: Port
fi: Portti

en: SAP Announcement
fi: SAP-julkaisu

en: HTTP Announcement
fi: HTTP-julkaisu

en: RTSP Announcement
fi: RTSP-julkaisu

en: Export SDP as file
fi: Vie SDP tiedostoon

en: Channel Name
fi: Kanavan nimi

en: SDP URL
fi: SDP:n osoite

en: Invalid container format for HTTP streaming
fi: Virheellinen säilön formaatti HTTP-suoratoistoon

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
fi: Mediaa, joka on kapseloitu merkinnällä %@, ei voi suoratoistaa HTTP-protokollan kautta teknisistä syistä.

en: Remove a profile
fi: Poista profiili

en: Select the profile you would like to remove:
fi: Valitse profiili jonka haluat poistaa:

en: Save as new profile
fi: Tallenna uutena profiilina

en: %@ stream to %@:%@
fi: %@ virtautus kohteeseen %@:%@

en: No Address given
fi: Osoitetta ei ole annettu

en: In order to stream, a valid destination address is required.
fi: Virtautusta varten tarvitaan kelpo kohdeosoite.

en: No Channel Name given
fi: Kanavan nimeä ei ole annettu

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
fi: SAP suoratoiston ilmoitus on käytössä. Kanavan nimeä ei kuitenkaan ole annettu.

en: No SDP URL given
fi: SDP:n URL ei annettu

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
fi: SDP-vientiä pyydetään, mutta URL-osoitetta ei anneta.

en: Custom
fi: Mukauta

en: Remember
fi: Muista

en: Random On
fi: Satunnaistoisto päälle

en: Repeat Off
fi: Toisto pois

en: Errors and Warnings
fi: Virheet ja huomautukset

en: Clean up
fi: Tyhjennä

en: Play/Pause the current media
fi: Toista/Keskeytä nykyinen media

en: Go to the previous item
fi: Siirry edelliseen kohtaan

en: Leave fullscreen
fi: Poistu koko näytöstä

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Adjust the volume
fi: Säädä äänenvoimakkuutta

en: Adjust the current playback position
fi: Tarkista nykyinen toiston sijainti

en: Volume: %i %%
fi: Voimakkuus: %i %%

en: Index
fi: Indeksi

en: Messages
fi: Viestit

en: Remove old preferences?
fi: Nollaa asetukset?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
fi: Löytyi vanha versio VLC:n asetustiedostoista.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
fi: Siirrä roskakoriin ja käynnistä VLC uudelleen

en: Level %i
fi: Taso %i

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Larger
fi: Suurempi

en: Check for Update...
fi: Tarkista päivitykset...

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Services
fi: Palvelut

en: Hide VLC
fi: Piilota VLC

en: Hide Others
fi: Piilota muut

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Quit VLC
fi: Lopeta VLC

en: 1:File
fi: 1:Tiedosto

en: Advanced Open File...
fi: Avaa lisäasetuksilla...

en: Open File...
fi: Avaa tiedosto...

en: Open Disc...
fi: Avaa levy...

en: Open Network...
fi: Avaa verkkosijainti...

en: Open Capture Device...
fi: Avaa kaappauslaite...

en: Open Recent
fi: Viimeisimmät mediat

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Convert / Stream...
fi: Muunna / Stream...

en: Save Playlist...
fi: Tallenna soittolista...

en: Reveal in Finder
fi: Näytä Finderissa

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Find
fi: Etsi

en: View
fi: Näkymä

en: Show Previous & Next Buttons
fi: Näytä Edellinen & Seuraava-painikkeet

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
fi: Näytä painikkeet satunnaistoisto & uusinta

en: Show Audio Effects Button
fi: Näytä äänitehosteet-painike

en: Show Sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: Playlist Table Columns
fi: Soittolistan sarakkeet

en: Playback
fi: Toisto

en: Playback Speed
fi: Toiston nopeus

en: Track Synchronization
fi: Raidan synkronoin&ti

en: A→B Loop
fi: A→B Kierto

en: Quit after Playback
fi: Lopeta toiston jälkeen

en: Step Forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Step Backward
fi: Siirry taaksepäin

en: Jump to Time
fi: Hyppää aikaan

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: No renderer
fi: Ei renderöijää

en: Increase Volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Decrease Volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Audio Device
fi: Äänilaite

en: Half Size
fi: Puolikoko

en: Normal Size
fi: Normaali koko

en: Double Size
fi: Kaksinkertainen koko

en: Fit to Screen
fi: Sovita näytölle

en: Float on Top
fi: Pysy päällimmäisenä

en: Fullscreen Video Device
fi: Koko näytön videolaite

en: Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: Add Subtitle File...
fi: LIsää tekstitystiedosto...

en: Subtitles Track
fi: Tekstitysraita

en: Text Size
fi: Tekstin koko

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: Outline Thickness
fi: Ulkoreunan paksuus

en: Background Opacity
fi: Taustan läpinäkyvyys

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Window
fi: Ikkuna

en: Minimize
fi: Kutista

en: Player...
fi: Soitin...

en: Main Window...
fi: Pääikkuna...

en: Audio Effects...
fi: Äänitehosteet...

en: Video Effects...
fi: Videoefektit...

en: Bookmarks...
fi: Kirjanmerkit...

en: Playlist...
fi: Soittolista...

en: Media Information...
fi: Mediatiedot...

en: Messages...
fi: Viestit...

en: Errors and Warnings...
fi: Virheet ja huomautukset...

en: Bring All to Front
fi: Tuo kaikki eteen

en: Help
fi: Ohje

en: VLC media player Help...
fi: VLC-mediasoittimen ohje...

en: Online Documentation...
fi: Ohjeet internetissä...

en: VideoLAN Website...
fi: VideoLAN:in verkkosivut...

en: Make a donation...
fi: Tee lahjoitus...

en: Online Forum...
fi: Verkon keskustelualue...

en: File Format:
fi: Tiedostomuoto

en: Extended M3U
fi: Laajennettu M3U-soittolista

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fi: Jaettava XML-soittolistaformaatti (XSPF)

en: HTML playlist
fi: HTML-soittolista

en: Save Playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Lock Aspect Ratio
fi: Lukitse kuvasuhde

en: Search in Playlist
fi: Hae soittolistasta

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
fi: Hae soittolistasta. Tulokset valittavissa taulukosta.

en: Open a dialog to select the media to play
fi: Avaa ikkuna, jossa voit valita median toiston

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Unsubscribe
fi: Poista tilaus

en: Subscribe to a podcast
fi: Tilaa podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
fi: Syötä tilattavan podcastin verkko-osoite

en: Unsubscribe from a podcast
fi: Peru podcastin tilaus

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
fi: Valitse podcast jonka tahdot perua:

en: Check for album art and metadata?
fi: Tarkistetaanko albumin kuvitus ja metatiedot?

en: Enable Metadata Retrieval
fi: Ota metatietojen haku käyttöön

en: No, Thanks
fi: Ei, kiitos

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
fi: VLC voi tarkistaa verkosta levyn kuvituksen ja metadatan rikastamaan soittokokemustasi, tarjoamalla kappaleiden tiedot CD-levyjä toistettaessa. Tämän tarjoamiseksi VLC lähettää tietoja sisällöstäsi luotettaville palveluille nimettömässä muodossa.

en: Show/Hide Playlist
fi: Näytä/piilota soittolista

en: Repeat
fi: Toista

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
fi: Toista uudelleen tilat: toista kerran, toista kaikki ja ei uusintaa.

en: Shuffle
fi: Satunnaistoisto

en: Full Volume
fi: Täysi äänenvoimakkuus

en: Open Audio Effects window
fi: Avaa äänitehosteet-ikkuna

en: Open Source
fi: Avaa lähde

en: Media Resource Locator (MRL)
fi: MRL-osoite

en: Open
fi: Avaa

en: Stream output:
fi: Suoratoiston ulostulo:

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Choose media input type
fi: Valitse median sisääntulon tyyppi

en: Disc
fi: Levy

en: Network
fi: Verkko

en: Capture
fi: Kaappaa

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select a file for playback
fi: Valitse toistettava tiedosto

en: Treat as a pipe rather than as a file
fi: Käsittele putkena äläkä tiedostona

en: Play another media synchronously
fi: Toista toista mediaa samalla (esim. lisä-äänitiedostoa)

en: Choose...
fi: Valitse...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
fi: Valitse toinen tiedosto, jota haluat toistaa yhtäaikaa aiemmin valitun tiedoston kanssa

en: Custom playback
fi: Mukautettu toisto

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
fi: Avaa VIDEO_TS / BDMV kansio

en: Insert Disc
fi: Syötä levy

en: Disable DVD menus
fi: Älä käytä DVD-valikkoja

en: Enable DVD menus
fi: Käytä DVD-valikkoja

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
fi: Avataksesi tavallisen verkkomediavirran (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, jne.), syötä vain sen osoite yllä olevaan kenttään. Jos haluat avata RTP- tai UDP-mediavirran, paina allaolevaa painiketta.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
fi: Jos haluat avata ryhmälähetysvirran (multicast), syötä mediavirran tarjoajan antama IP-osoite. Tavallisessa unicast-tilassa VLC käyttää koneesi IP-osoitetta automaattisesti.
    
    Avataksesi mediavirran, joka käyttää eri protokollaa, paina Peruuta-painiketta sulkeaksesi tämän lehden.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
fi: Kirjoita suoratoiston osoite tähän. Avaa RTP- tai UDP-toisto käyttämällä vastaavaa painiketta alla.

en: Open RTP/UDP Stream
fi: Avaa RTP/UDP -mediavirta

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Multicast
fi: Multicast (ryhmälähetys)

en: Input Devices
fi: Sisääntulolaitteet

en: Subscreen left
fi: Ruutu vasen

en: Subscreen top
fi: Ruutu ylös

en: Subscreen Width
fi: Ruudun leveys

en: Subscreen Height
fi: Ruudun korkeus

en: Capture Audio
fi: Kaappaa ääni

en: Add Subtitle File:
fi: Lisää tekstitystiedosto:

en: Setup subtitle playback details
fi: Määritä tekstityksen toiston tiedot

en: Select a subtitle file
fi: Valitse tekstitystiedosto

en: Override parameters
fi: Yliaja parametrit

en: Subtitle encoding
fi: Tekstityksen merkistökoodaus

en: Font size
fi: Fonttikoko

en: Subtitle alignment
fi: Tekstityksen tasaus

en: Dismiss the subtitle setup dialog
fi: Hylkää tekstityksen asetusikkuna

en: Font Properties
fi: Fontin ominaisuudet

en: Subtitle File
fi: Tekstitystiedosto

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: %i tracks
fi: %i raitaa

en: Streaming and Transcoding Options
fi: Lähetyksen ja transkoodauksen asetukset

en: Display the stream locally
fi: Näytä lähetettävää tietovirtaa

en: Dump raw input
fi: Vedosta raakasyöte

en: Encapsulation Method
fi: Paketointi menetelmä

en: Transcoding options
fi: Transkoodauksen asetukset

en: Bitrate (kb/s)
fi: Nopeus (kb/s)

en: Stream Announcing
fi: Lähetyksen julkaisu

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Track Number
fi: Raitanumero

en: Duration
fi: Kesto

en: URI
fi: URI-paikannin

en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse All
fi: Pienennä kaikki

en: Media Information
fi: Mediatiedot

en: Location
fi: Sijainti

en: Save Metadata
fi: Tallenna metatiedot

en: General
fi: Yleiset

en: Codec Details
fi: Koodekin lisätiedot

en: Read at media
fi: Mediaa luettu

en: Input bitrate
fi: Sisääntulon nopeus

en: Demuxed
fi: Kanavaa purettu

en: Stream bitrate
fi: Toiston bittinop.

en: Decoded blocks
fi: Puretut lohkot

en: Displayed frames
fi: Näytettyjä ruutuja

en: Lost frames
fi: Hukattuja ruutuja

en: Played buffers
fi: Soitetut puskurit

en: Lost buffers
fi: Hukatut puskurit

en: Error while saving meta
fi: Metatiedon tallennus epäonnistui

en: VLC was unable to save the meta data.
fi: VLC ei voinut tallentaa metatietoja.

en: Continue playback?
fi: Jatketaanko toistoa?

en: Continue
fi: Jatka

en: Always continue media playback
fi: Jatka aina median toistoa

en: Restart playback
fi: Aloita toisto uudelleen

en: Playback of "%@" will continue at %@
fi: Kohteen "%@" toisto jatkuu kohdasta %@

en: LIBRARY
fi: KIRJASTO

en: MY COMPUTER
fi: OMA TIETOKONE

en: DEVICES
fi: LAITTEET

en: LOCAL NETWORK
fi: LÄHIVERKKO

en: Interface Settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Audio Settings
fi: Ääniasetukset

en: Video Settings
fi: Videoasetukset

en: Subtitle & On Screen Display Settings
fi: Tekstityksen & On Screen Display:n asetukset

en: Input & Codec Settings
fi: Lähde- ja koodekkiasetukset

en: General Audio
fi: Äänen yleisasetukst

en: Preferred Audio language
fi: Ensisijainen äänen kieli

en: Enable Last.fm submissions
fi: Ota käyttöön Last.fm ehdotukset

en: Visualization
fi: Visualisointi

en: Keep audio level between sessions
fi: Muista äänenvoimakkuus istuntojen välillä

en: Always reset audio start level to:
fi: Nollaa äänen aloitusvoimakkuus arvoon

en: Change
fi: Vaihda

en: Change Hotkey
fi: Vaihda pikanäppäin

en: Select an action to change the associated hotkey:
fi: Valitse toiminto, jonka pikanäppäintä haluat muuttaa

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Record directory or filename
fi: Äänityksen hakemisto (tai tiedostonimi)

en: Directory or filename where the records will be stored
fi: Kansio (tai tiedostonimi), johon äänitys tallennetaan

en: Repair AVI Files
fi: Korjaa AVI-tiedostoja

en: Default Caching Level
fi: Välimuistin oletusmäärä

en: Caching
fi: Välimuisti

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
fi: Käytä täyttä asetustilaa asettaaksesi jokaiselle käyttömoduulille erikseen haluamasi puskuroinnin määrän.

en: Codecs / Muxers
fi: Koodekit / Multipleksit

en: Post-Processing Quality
fi: Jälkikäsittelyn laatu

en: Edit default application settings for network protocols
fi: Muokkaa oletusohjelmien verkkoprotokollien asetuksia

en: Open network streams using the following protocols
fi: Avaa suoratoisto käyttäen seuraavia protokollia

en: Note that these are system-wide settings.
fi: Huomioi että nämä ovat järjestelmän laajuisia asetuksia.

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Interface style
fi: Käyttöliittymän tyyli

en: Dark
fi: Tumma

en: Bright
fi: Kirkas

en: Continue playback
fi: Jatka toistoa

en: Control playback with the Apple Remote
fi: Ohjaa toistoa Apple Remote -kauko-ohjaimella

en: Control playback with media keys
fi: Ohjaa toistoa medianäppäimillä

en: Control system volume with the Apple Remote
fi: Hallitse järjestelmän äänenvoimakkuutta Apple Remotella

en: Display VLC status menu icon
fi: Näytä valikossa VLC-kuvake

en: Playback behaviour
fi: Toiston toiminta

en: Enable notifications on playlist item change
fi: Salli ilmoitukset kappaleen vaihtuessa sottolistalla

en: Control external music players
fi: Hallitse ulkoisia musiikkisoittimia

en: Privacy / Network Interaction
fi: Yksityisyys / verkon käyttö

en: Automatically check for updates
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: HTTP web interface
fi: HTTP-käyttöliittymä

en: Enable HTTP web interface
fi: Käytä HTTP-käyttöliittymää

en: Default Encoding
fi: Oletusmerkistö

en: Display Settings
fi: Näkymän asetukset

en: Font color
fi: Kirjasimen väri

en: Font
fi: Fontti

en: Subtitle languages
fi: Tekstitysten kielet

en: Preferred subtitle language
fi: Ensisijainen tekstityksen kieli

en: Enable OSD
fi: Käytä OSD:tä

en: Force bold
fi: Pakota lihavointi

en: Outline color
fi: Ääriviivan väri

en: Outline thickness
fi: Ääriviivan paksuus

en: Display
fi: Näyttö

en: Show video within the main window
fi: Näytä video pääikkunassa

en: Pause the video playback when minimized
fi: Videotoisto tauolle, kun ikkuna pienennetään

en: Fullscreen settings
fi: Koko näytön asetukset

en: Start in fullscreen
fi: Käynnistä koko näytön tilassa

en: Black screens in Fullscreen mode
fi: Musta koko näytön tila

en: Use the native fullscreen mode
fi: Käytä natiivia koko näytön tilaa

en: Video snapshots
fi: Videoruudunkaappaukset

en: Folder
fi: Kansio

en: Format
fi: Muoto

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Sequential numbering
fi: Järjestysnumerot

en: Reset All
fi: Nollaa kaikki

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
fi: Mediatiedostoja ei voi jatkaa, koska aikaisemman median säilyttäminen on poistettu käytöstä.

en: Last check on: %@
fi: Viimeksi tarkistettu: %@

en: No check was performed yet.
fi: Ei ole vielä tarkistettu.

en: Lowest Latency
fi: Pienin viive

en: Low Latency
fi: Pieni viive

en: Higher Latency
fi: Suurempi viive

en: Highest Latency
fi: Suurin viive

en: Reset Preferences
fi: Nollaa asetukset

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
fi: Tämä palauttaa VLC-mediasoittimen asetukset.
    
    Huomaa, että VLC käynnistyy uudelleen, joten nykyinen soittolistasi tyhjennetään ja mahdollinen toisto, suoratoisto tai koodaaminen lopetetaan välittömästi.
    
    Tämä ei vaikuta mediakirjastoon.
    
     Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
fi: Tätä asetusta ei voi muuttaa, koska koko näytön tila on käytössä.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
fi: Valitse kansio, johon videoruudunkaappaukset tallennetaan.

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
fi: Kansio (tai tiedostonimi), johon tallennetaan.

en: Press new keys for
    "%@"
fi: Paina uusia näppäimiä toiminnolle
    "%@"

en: Invalid combination
fi: Virheellinen näppäinyhdistelmä

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
fi: Valitettavasti tätä näppäinyhdistelmää ei voi käyttää pikanäppäimenä.

en: This combination is already taken by "%@".
fi: Tämä näppäinyhdistelmä on jo käytössä toiminnolle "%@".

en: Toggle Play/Pause
fi: Vaihda Toisto/Tauko

en: Toggle random order playback
fi: Vahda järjestys satunnaistoistoon

en: Show Main Window
fi: Näytä pääikkuna

en: Path/URL Action
fi: Polku/URL-toiminto

en: Nothing playing
fi: Mikään ei soi

en: Select File In Finder
fi: Valitse tiedosto Finderissa

en: Copy URL to clipboard
fi: Kopioi URL-osoite leikepöydälle

en: Not Set
fi: Ei asetettu

en: sec.
fi: sek.

en: Audio/Video
fi: Ääni/Video

en: Audio track synchronization:
fi: Ääniraidan synkronointi:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
fi: Positiivinen arvo tarkoittaa, että ääni on videon edellä

en: Subtitles/Video
fi: Tekstitys/video

en: Subtitle track synchronization:
fi: Tekstitysraidan synkronointi

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
fi: Positiivinen arvo tarkoittaa, että tekstitys on videon edellä

en: Subtitle speed:
fi: Tekstityksen nopeus:

en: Subtitle duration factor:
fi: Tekstityksen pituustekijä:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fi: Lisää tekstityksen kestoa tällä arvolla.
    Poista käytöstä valitsemalla 0.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fi: Lisää tekstityksen kestoa tällä kertoimella.
    Poista käytöstä valitsemalla 0.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
fi: Laske tekstityksen kesto uudelleen sisällön
    ja tämän arvon mukaan.
    Poista käytöstä valitsemalla 0.

en: Video Effects
fi: Videotehosteet

en: Basic
fi: Perus

en: Geometry
fi: Geometria

en: Color
fi: Väri

en: Image Adjust
fi: Kuvan säätö

en: Brightness Threshold
fi: Kirkkauskynnys

en: Sharpen
fi: Terävoitä

en: Banding removal
fi: Raidoittumisen poisto

en: Radius
fi: Säde

en: Film Grain
fi: Filmirakeet

en: Variance
fi: Varianssi

en: Synchronize top and bottom
fi: Yhtenäistä ylä ja ala

en: Synchronize left and right
fi: Yhtenäistä vasen ja oikea

en: Transform
fi: Muunna

en: Rotate by 90 degrees
fi: Käännä 90 astetta

en: Rotate by 180 degrees
fi: Käännä 180 astetta

en: Rotate by 270 degrees
fi: Käännä 270 astetta

en: Flip horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

en: Flip vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

en: Magnification/Zoom
fi: Suurennos/Zoomaus

en: Puzzle game
fi: Palapeli

en: Rows
fi: Rivit

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Clone
fi: Kloonaus

en: Number of clones
fi: Kloonien määrä

en: Wall
fi: Seinä

en: Color threshold
fi: Värikynnys

en: Similarity
fi: Samankaltaisuus

en: Intensity
fi: Vahvuus

en: Gradient
fi: Väriskaala

en: Edge
fi: Reuna

en: Cartoon
fi: Sarjakuva

en: Color extraction
fi: Värin poisto

en: Invert colors
fi: Käänteiset värit

en: Posterize
fi: Posterisoi

en: Posterize level
fi: Posterisoinnin taso

en: Motion blur
fi: Liike-epäterävyys

en: Factor
fi: Kerroin

en: Motion Detect
fi: Liiketunnistus

en: Water effect
fi: Vesitehoste

en: Psychedelic
fi: Psykedeelinen

en: Anaglyph
fi: Anaglyfi

en: Add text
fi: Lisää teksti

en: Text
fi: Teksti

en: Add logo
fi: Lisää logo

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Organize profiles...
fi: Järjestä profiilit...

en: Video device
fi: Videolaite

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fi: Kuinka monessa kuvaruudussa koko näytön video näytetään oletusarvoisesti. Vastaava kuvaruutujen lukumäärä näkyy valikossa, josta videolaite valitaan.

en: Opaqueness
fi: Läpinäkyvyys

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fi: Aseta videon läpikuultavuus. 1 tarkoittaa läpikuultamatonta (oletus), 0 on täysin läpinäkyvä.

en: Black screens in fullscreen
fi: Musta koko näytön tila

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fi: Näytä koko näytön tilassa mustana alueet, joissa ei ole videota

en: Show Fullscreen controller
fi: Näytä koko näytön tilan säätimet

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
fi: Näytä läpikuultava säädin hiirtä liikutettaessa koko näytön tilassa.

en: Auto-playback of new items
fi: Uusien kohteiden automaattinen toisto

en: Start playback of new items immediately once they were added.
fi: Aloita uusien kohteiden toisto heti, kun ne on lisätty.

en: Keep Recent Items
fi: Muista viimeisimmät mediat

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
fi: Oletusarvoisesti VLC muistaa 10 viimeksi soitettua mediakohdetta. Ominaisuuden voi kytkeä pois päältä tästä.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
fi: Oletusarvoisesti, VLC:tä voi kauko-ohjata Apple Remote -kauko-ohjaimella.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
fi: Oletuksena VLC:n äänenvoimakkuutta voi ohjata Applen kaukosäätimellä. Voit kuitenkin hallita järjestelmän koko äänenvoimakkuutta.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
fi: Oletuksena VLC näyttää kuvakkeen valikossa. Voit kuitenkin poistaa sen käytöstä (käynnistys uudelleen vaaditaan).

en: Control playlist items with the Apple Remote
fi: Ohjaa soittolistaa Applen kaukosäätimellä

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
fi: Oletuksena VLC antaa sinun vaihtaa eteen tai taakse Applen kaukosäätimellä. Tässä valinnassa voit poistaa tämän käytöstä.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
fi: Oletusarvoisesti, VLC:tä voi ohjata käyttäen modernien Applen näppäimistöjen medianäppäimiä.

en: Run VLC with dark interface style
fi: Suorita VLC käyttäen tummaa käyttöliittymän tyyliiä

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
fi: Jos tämä asetus on käytössä, VLC käyttää tummaa käyttöliittymän tyyliä. Muussa tapauksessa harmaata käyttöliittymän tyyliä käytetään.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
fi: Oletuksena VLC käyttää edellisistä Mac OS X -julkaisuista tunnettua koko näytön tilaa. Se voi myös käyttää natiivia koko näytön tilaa Mac OS X 10.7 ja uudemmissa.

en: Resize interface to the native video size
fi: Muuta käyttöliittymä natiiviin videokokoon

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
fi: Tässä on kaksi vaihtoehtoa:
     - Käyttöliittymä mukautuu videon kokoon,
     - Video mukautuu käyttöliittymän kokoon.
    Oletusarvoisesti käyttöliittymä mukautuu videon kokoon.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
fi: Mikäli tämä on päällä, toisto laitetaan automaattiseti tauolle, jos minimoit VLC:n ikkunan tehtäväpalkkiin.

en: Allow automatic icon changes
fi: Salli automaattiset ikonin vaihdokset

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
fi: Tämä sallii käyttöliittymän vaihtavan VLC:n ikonia tietyissä tilanteissa.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
fi: Hämärä näppäimistön taustavalo koko näytön toiston aikana

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
fi: Sammuta MacBook-näppäimistön taustavalo, kun videota toistetaan koko näytössä. Asetuksissa automaattinen kirkkauden säätö on poistettava käytöstä.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
fi: Näyttää edellinen ja seuraava painikkeet pääikkunassa.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
fi: Näyttää painikkeet satunnaistoisto ja uusinta pääikkunassa.

en: Shows the audio effects button in the main window.
fi: Näyttää äänitehosteet painikkeen pääikkunassa.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
fi: VLC voi pysäyttää ja jatkaa muita musiikkisoittimia toiston aikana.

en: Use large text for list views
fi: Käytä suurikokoista tekstiä listanäkymissä

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Pause iTunes / Spotify
fi: Tauota iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
fi: Tauota ja jatka iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
fi: Jatka toistoa siitä, mihin jäätiin

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
fi: VLC voi tallentaa 30 viimeisimmän kohteen soitetut toistopaikat. Jos avaat jonkin näistä, toisto jatkuu.

en: Ask
fi: Kysy

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Maximum Volume displayed
fi: Maksimi äänenvoimakkuus näytetään

en: Mac OS X interface
fi: Mac OS X -käyttöliittymä

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Behavior
fi: Käyttäytyminen

en: Apple Remote and media keys
fi: Apple Remote ja medianäppäimet

en: Video output
fi: Video ulostulo

en: Show Basic
fi: Näytä perusasetukset

en: Select a directory
fi: Valitse kansio

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select
fi: Valitse

en: Minimal Mac OS X interface
fi: Minimaalinen Mac OS X -käyttöliittymä

en: Filebrowser starting point
fi: Tiedostoselaimen aloituskohta

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
fi: Tästä voit määrätä hakemiston, jonka ncurses-tiedostoselain näyttää alussa.

en: Ncurses interface
fi: Ncurses-käyttöliittymä

en: [Display]
fi: [Näyttö]

en:  h,H                    Show/Hide help box
fi:  h,H                    Näytä/piilota ohje

en:  i                      Show/Hide info box
fi:  i                      Näytä/piilota info

en:  M                      Show/Hide metadata box
fi: M Näytä/Piilota metadataviestit

en:  L                      Show/Hide messages box
fi:  L                      Näytä/piilota viestit

en:  P                      Show/Hide playlist box
fi:  P                      Näytä/piilota soittolista

en:  B                      Show/Hide filebrowser
fi:  B                      Näytä/piilota tiedostoselain

en:  x                      Show/Hide objects box
fi:  x                      Näytä/piilota kohteet

en:  S                      Show/Hide statistics box
fi:  S                      Näytä/piilota statistiikat

en:  Esc                    Close Add/Search entry
fi:  Esc                    Sulje lisäys/haku

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
fi:  Ctrl-l                 Virkistä näyttö

en: [Global]
fi: [Globaalit]

en:  q, Q, Esc              Quit
fi:  q, Q, Esc              Lopeta

en:  s                      Stop
fi:  s                      Pysäytä

en:  <space>                Pause/Play
fi:  <space>                Tauko/jatka

en:  f                      Toggle Fullscreen
fi:  f                      Koko näyttöön/pois

en:  c                      Cycle through audio tracks
fi:  c                      Selaa ääniraitoja

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
fi:  v                      Selaa tekstitysraitoja

en:  b                      Cycle through video tracks
fi:  b                      Selaa videoraitoja

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
fi:  n, p                   Ed./seur. kohde soittolistassa

en:  [, ]                   Next/Previous title
fi:  [, ]                   Ed./seur. nimi

en:  <, >                   Next/Previous chapter
fi:  <, >                   Ed./seur. luku

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
fi:  ←,→                    Siirry -/+1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
fi:  a, z                   Aänenvoim. ylös/alas

en:  m                      Mute
fi: m Vaimenna

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
fi:  ↑,↓                    Siirry laatikossa rivi kerrallaan

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
fi:  ⇞,⇟                    Siirry laatikossa sivu kerrallaan

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
fi:  <start>,<end>                    Siirry laatikon alkuun/loppuun

en: [Playlist]
fi: [Soittolista]

en:  r                      Toggle Random playing
fi:  r                      Satunnaistoisto päälle/pois

en:  l                      Toggle Loop Playlist
fi:  l                      Silmukka päälle/pois

en:  R                      Toggle Repeat item
fi:  R                      'Toista yhtä' päälle/pois

en:  o                      Order Playlist by title
fi:  o                      Järjestä otsikon mukaan

en:  O                      Reverse order Playlist by title
fi:  O                      Järjestä otsikon mukaan (käänt.)

en:  g                      Go to the current playing item
fi:  g                      Mene nyt toistettavan kohteen kohdalle

en:  /                      Look for an item
fi:  /                      Etsi kohdetta nimellä

en:  ;                      Look for the next item
fi: ; Etsi seuraava kohde

en:  A                      Add an entry
fi:  A                      Lisää uusi kohde listaan

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
fi:  D, ⌫, <del>            Poista kohde listasta

en:  e                      Eject (if stopped)
fi:  e                     Levy ulos (jos seis)

en: [Filebrowser]
fi: [Tiedostoselain]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
fi:  <enter>                Lisää valittu tiedosto soittolistaan

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
fi:  <space>                Lisää valittu hakemisto soittolistaan

en:  .                      Show/Hide hidden files
fi:  .                      Näytä/piilota piilotiedostot

en: [Player]
fi: [Soitin]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
fi:  ↑,↓                    Siirry +/-5%%

en: [Repeat]
fi: [Toista]

en: [Random]
fi: [Satunnainen]

en: [Loop]
fi: [Silmukka]

en:  Source   : %s
fi:  Lähde    : %s

en:  Position : %s/%s
fi:  Sijainti : %s/%s

en:  Volume   : Mute
fi: Äänenvoimakkuus : Vaimennettu

en:  Volume   : %3ld%%
fi: Äänenvoimakkuus : %3ld%%

en:  Volume   : ----
fi: Äänenvoimakkuus : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
fi:  Nimi     : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
fi:  Luku     : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
fi:  Lähde: <no current item>

en:  [ h for help ]
fi:  [ ohjeet: h ]

en: Open: %s
fi: Avaa: %s

en: Find: %s
fi: Etsi: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
fi: Uudelleen toisto; kaikki, yksi tai ei

en: Previous Chapter/Title
fi: Edellinen luku

en: Next Chapter/Title
fi: Seuraava luku

en: Teletext Activation
fi: Teksti-TV

en: Toggle Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
fi: Toista
    Jos soittolista on tyhjä, näytä valintaikkuna

en: Previous / Backward
fi: Edellinen/taaksepäin

en: Next / Forward
fi: Seuraava/eteenpäin

en: De-Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Extended panel
fi: Laajennetut asetukset

en: Frame By Frame
fi: Ruutu kerrallaan

en: Trickplay Reverse
fi: Toista takaperin

en: Step backward
fi: Siirry taaksepäin

en: Step forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Loop / Repeat
fi: Kierto / Uudelleentoisto

en: Open subtitles
fi: Avaa tekstitykset

en: Dock fullscreen controller
fi: Kiinnitä koko näytön säätimet

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Open a medium
fi: Avaa media

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
fi: Edellinen kohde soittolistassa, pikakelaus taaksepäin pitkään painettaessa

en: Next media in the playlist, skip forward when held
fi: Seuraava kohde soittolistassa, pikakelaus eteenpäin pitkään painettaessa

en: Toggle the video in fullscreen
fi: Koko näytön tila päälle/pois

en: Toggle the video out fullscreen
fi: Koko näytön tila päälle/pois

en: Show extended settings
fi: Näytä laajennetut säätimet

en: Toggle playlist
fi: Näytä/piilota soittolista

en: Take a snapshot
fi: Tallenna ruudunkaappaus

en: Loop from point A to point B continuously.
fi: Toista pisteestä A pisteeseen B silmukkana.

en: Frame by frame
fi: Ruutu kerrallaan

en: Reverse
fi: Takaperin

en: Change the loop and repeat modes
fi: Vaihda silmukka- ja toistotilaa

en: Previous media in the playlist
fi: Edellinen kohde soittolistassa

en: Next media in the playlist
fi: Seuraava kohde soittolistassa

en: Open subtitle file
fi: Avaa tekstitystiedosto

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
fi: Kiinnitä/poista koko näytö säätimet näytön alareunasta

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
fi: Älä vaimenna

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
fi: Vaimenna

en: Pause the playback
fi: Toisto tauolle

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
fi: Toista pisteestä A pisteeseen B silmukkana
    Napsauta asettaaksesi piste A

en: Click to set point B
fi: Napsauta asettaaksesi piste B

en: Stop the A to B loop
fi: Pysäytä A:sta B:hen -silmukka

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: No EPG Data Available
fi: EPG-tietoja ei ole saatavilla

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Logo filenames
fi: Logojen tiedostonimet

en: Image mask
fi: Kuvamaski

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
fi: Ei löydy v4l2-tapahtumaa.
    Tarkista, että laite on avattu VLC:llä ja toisto on käynnissä.
    
    Säätimet ilmestyvät tähän automaattisesti.

en: Adjust pitch
fi: Säädä sävelkorkeutta

en: (Hastened)
fi: (Nopeutettu)

en: (Delayed)
fi: (Viivästetty)

en: Force update of this dialog's values
fi: Pakota päivitys tämän dialogin arvoihin

en: &Fingerprint
fi: &Sormenjälki

en: Find meta data using audio fingerprinting
fi: Etsi metadataa käyttäen äänen sormenjäljitystä

en: Comments
fi: Kommentit

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
fi: Tässä luetellaan metatietoja ja muita lisätietoja.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
fi: Tiedot siitä, mistä mediasi tai suoratoistosi koostuu.
    Multiplekesi, ääni- ja videokoodekit sekä tekstitys näytetään.

en: Current media / stream statistics
fi: Tilastotietoja nykyisestä mediasta / tietovirrasta

en: Input/Read
fi: Sisään/Luettu

en: Media data size
fi: Median datan koko

en: Demuxed data size
fi: Koko kanavoinnin purun jälkeeen

en: Content bitrate
fi: Sisällön nopeus

en: Discarded (corrupted)
fi: Ohitettu (vioittuneet)

en: Dropped (discontinued)
fi: Pudotettu

en: Decoded
fi: Purettu

en: blocks
fi: blokkia

en: Displayed
fi: Näytetty

en: frames
fi: ruutua

en: Lost
fi: Hukattu

en: Played
fi: Toistettu

en: buffers
fi: puskuria

en: Last 60 seconds
fi: Viimeiset 60 sekuntia

en: Overall
fi: Kaikkiaan

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
fi: Toistonopeus: %1
    Napsauta säätääksesi

en: Revert to normal play speed
fi: Palaa normaaliin soittonopeuteen

en: Download cover art
fi: Lataa albumin kansikuva

en: Add cover art from file
fi: Lisää kansikuva tiedostosta

en: Choose Cover Art
fi: Valitse kansikuva

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
fi: Kuvatiedostot (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
fi: Kulunut aika

en: Total/Remaining time
fi: Pituus/Jäljellä aikaa

en: Click to toggle between total and remaining time
fi: Napsauta vaihtaaksesi kokonaisajan ja jäljellä olevan ajan välillä

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
fi: Napsauta vaihtaaksesi kuluneen ja jäljellä olevan ajan näytön välillä

en: Double click to jump to a chosen time position
fi: Kaksoisnapsauta hypätäksesi tiettyyn aikakohtaan

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
fi: Valitse laite tai hakemisto, jossa VIDEO_TS sijaitsee

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
fi: Valitse laite tai kansio, jossa VIDEO_TS sijaitsee

en: Select one or multiple files
fi: Valitse yksi tai useampi tiedosto

en: File names:
fi: Tiedostonimet

en: Filter:
fi: Suodin

en: Eject the disc
fi: Poista levy asemasta

en: Entry
fi: Tietue

en: Channels:
fi: Kanavat

en: Selected ports:
fi: Valitut portit

en: Use VLC pace
fi: Käytä VLC:n tahtia

en: TV - digital
fi: TV - digitaalinen

en: Tuner card
fi: Viritinkortti

en: Delivery system
fi: Välitysjärjestelmä

en: Transponder/multiplex frequency
fi: Lähettimen/kanavanipun taajuus

en: Transponder symbol rate
fi: Keskimääräinen lähettimen symbolinopeus

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

en: TV - analog
fi: TV - analoginen

en: Device name
fi: Laitenimi

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
fi: Näyttösi sisältö luetaan ja voit ohjata sen muualle tai tallentaa sen.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
fi:  fps

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Double click to get media information
fi: Kaksoisnapsautus antaa mediatiedot

en: Change playlistview
fi: Vaihda soittolistan näkymää

en: Search the playlist
fi: Hae soittolistasta

en: My Computer
fi: Oma tietokone

en: Devices
fi: Laitteet

en: Local Network
fi: Lähiverkko

en: Remove this podcast subscription
fi: Poista tämä podcast tilaus

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa tilauksen %1?

en: Cover
fi: Kansi

en: Create Directory
fi: Luo hakemisto

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Enter name for new directory:
fi: Uuden hakemiston nimi

en: Enter name for new folder:
fi: Uuden kansion nimi

en: Rename Directory
fi: Uudelleennimeä hakemisto

en: Rename Folder
fi: Uudelleennimeä kansio

en: Enter a new name for the directory:
fi: Anna uusi nimi hakemistolle:

en: Enter a new name for the folder:
fi: Anna uusi nimi kansiolle:

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Display size
fi: Näyttökoko

en: Increase
fi: Lisää

en: Decrease
fi: Vähennä

en: Playlist View Mode
fi: Soittolistan näkymä

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
fi: Soittolista on tällä hetkellä tyhjä.
    Pudota tiedosto tähän tai valitse medialähde vasemmalta valikosta.

en: Icons
fi: Ikonit

en: Detailed List
fi: Tarkka lista

en: List
fi: Lista

en: PictureFlow
fi: Kuvavirta

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
fi: Valitse tai kaksoisnapsauta toimintoa vaihtaaksesi siihen määritetyn pikanäppäimen. Käytä poistopainiketta poistaaksesi pikanäppäimiä.

en: in
fi: sisään

en: Any field
fi: Mikä tahansa kenttä

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Hotkey
fi: Pikanäppäin

en: Application level hotkey
fi: Ohjelmistossa toimiva pikanäppäin

en: Global
fi: Globaali

en: Desktop level hotkey
fi: Työpöydällä toimiva pikanäppäin

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
fi: Kaksoisnapauta vaihtaaksesi.
    Delete-näppäintä poistaaksesi.

en: Hotkey change
fi: Pikanäppäimen vaihto

en: Press the new key or combination for
fi: Paina uusi näppäin tai näppäinyhdistelmä toiminnolle

en: Assign
fi: Aseta

en: Warning: this key or combination is already assigned to
fi: Varoitus: Tämä näppäinyhdistelmä on jo varattu

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
fi: Varoitus: <b>%1</b> on jo valikon pikavalinta

en: Key or combination:
fi: Näppäin tai yhdistelmä:

en: Key:
fi: Näppäin:

en: Input & Codecs Settings
fi: Lähde- ja koodekkiasetukset

en: Configure Hotkeys
fi: Määritä pikanäppäimet

en: Device:
fi: Laite

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
fi: Jos tämä asetus on tyhjä, DVD, VCD ja CDDA
    käyttävät eri arvoja.
    Voit määrätä kaikille saman, tai asettaa ne
    yksitellen lisäasetustilassa.

en: Lowest latency
fi: Alhaisin latenssi

en: High latency
fi: Korkea latenssi

en: Higher latency
fi: Korkein latenssi

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
fi: Tämä on VLC:n teemattava käyttöliittymä. Voit ladata ulkoasuja

en: VLC skins website
fi: VLC:n ulkoasusivustolta

en: System's default
fi: Järjestelmän oletus

en: File associations
fi: Tiedostoliitokset

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Playlist Files
fi: Soittolistat

en: &Apply
fi: K&äytä

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: Profile
fi: Profiili

en: Edit selected profile
fi: Muokkaa valittua profiilia

en: Delete selected profile
fi: Poista valittu profiili

en: Create a new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Create
fi: Luo

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
fi: VLC ei toimita tätä multipleksiä suoraan: Se voi puuttua.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
fi: Tämä multipleksi puuttuu. Tämän profiilin käyttäminen epäonnistuu

en:  Profile Name Missing
fi:  Profiilin nimi puuttuu

en: You must set a name for the profile.
fi: Profiilille on asetettava nimi.

en: File/Directory
fi: Tiedosto/Hakemisto

en: File/Folder
fi: Tiedosto/Kansio

en: Source
fi: Lähde

en: Source:
fi: Lähde

en: Type:
fi: Tyyppi

en: This module writes the transcoded stream to a file.
fi: Tämä moduuli tallentaa transkoodatun tietovirran tiedostoon.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Save file...
fi: Tallenna tiedosto...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
fi: Säiliöt (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran verkkoon käyttäen HTTP-protokollaa.

en: Path
fi: Polku

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran verkkoon käyttäen MMS-protokollaa.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran verkkoon käyttäen RTSP-protokollaa.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran verkkoon käyttäen UDP-protokollaa.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran verkkoon käyttäen RTP-protokollaa.

en: Base port
fi: Perusportti

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
fi: Tämä moduuli lähettää transkoodatun tietovirran Icecast-palvelimelle.

en: Mount Point
fi: Liitoskohta

en: Login:pass
fi: Tunnus:salasana

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Create a new bookmark
fi: Luo uusi kirjanmerkki

en: Delete the selected item
fi: Poista valitut kohteet

en: Delete all the bookmarks
fi: Poista kaikki kirjanmerkit

en: Extract
fi: Pura

en: &Close
fi: &Sulje

en: Bytes
fi: Tavua

en: Convert
fi: Muunna

en: Multiple files selected.
fi: Useita tiedostoja valittuna.

en: Destination
fi: Kohde

en: Destination file:
fi: Kohdetiedosto

en: Browse
fi: Selaa

en: Multiple Files Selected.
fi: Useita tiedostoja valittuna.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
fi: Tiedostot sijoitetaan samaan kansioon, jolla on sama nimi.

en: Append '-converted' to filename
fi: Lisää tiedoston nimeen "-converted"

en: Settings
fi: Asetukset

en: Display the output
fi: Näytä lähtevä

en: This display the resulting media, but can slow things down.
fi: Tämä valinta näyttää lähtevän median, mutta voi hidastaa.

en: &Start
fi: Aloita

en: Containers
fi: Säilöt

en: Program Guide
fi: O&hjelmaopas

en: Update
fi: Päivitä

en:  (%1+ rated)
fi:  (%1+ arvio)

en: Errors
fi: Virheet

en: Cl&ear
fi: Tyhj&ennä

en: Hide future errors
fi: Piilota virheet vastaisuudessa

en: Adjustments and Effects
fi: Hienosäätö ja tehosteet

en: Stereo Widener
fi: Stereotaajuus

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: v4l2 controls
fi: v4l2-säätimet

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Store the Password
fi: Tallenna salasana

en: Privacy and Network Access Policy
fi: Yksityisyys ja verkon käytännöt

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
fi: <p>Yksityisyytesi suojaamiseksi, <i>VLC mediasoitin</i> ei <b>voi</b> kerätä henkilötietoja eikä välittää niitä edes nimettömässä muodossa kenellekään.</p>
    <p>Tästä huolimatta, <i>VLC</i> pystyy noutamaan soittolistallasi olevia tietoja automaattisesti kolmansien osapuolien Internet-pohjaisista palveluista. Tämä sisältää kansikuvan, kappaleiden nimet, artistien nimet ja muut metatiedot.</p>
    <p>Näin ollen tämä voi tarkoittaa joidenkin mediatiedostojesi tunnistamista kolmansille osapuolille. Siksi <i>VLC</i> kehittäjät tarvitsevat suostumuksesi, jotta mediasoitin voi käyttää Internetiä automaattisesti.</p>

en: Network Access Policy
fi: Verkon käytännöt

en: Regularly check for VLC updates
fi: Tarkista säännöllisesti VLC:n päivitykset

en: Go to Time
fi: Siirry ajankohtaan

en: &Go
fi: &Siirry

en: Go to time
fi: Siirry ajankohtaan

en: About
fi: Tietoja

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fi: <p>VLC-mediatoistin on ilmainen ja avoimen lähdekoodin mediatoistin, enkooderi ja virtauttaja, <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-yhteisön työntekijöiltä.</p><p>VLC käyttää sisäisiä koodekkejaan sekä toimii pääasiassa jokaisella tunnetulla alustalla ja osaa lukea lähes kaikkia tiedostoja, CD-, sekä DVD-levyjä, verkkovirtautuksia, kaappauskortteja sekä muita mediaformaatteja!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Auta ja liity meihin!</span></a>

en: &Recheck version
fi: Ta&rkista uudelleen

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &No
fi: &Ei

en: VLC media player updates
fi: VLC-mediasoittimen päivitykset

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
fi: VLC:stä on saatavissa uusi versio (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
fi: Sinulla on uusin versio VLC-mediasoittimesta.

en: An error occurred while checking for updates...
fi: Päivitysten etsintä törmäsi virheeseen...

en: Current Media Information
fi: Tämänhetkisen median tiedot

en: &General
fi: &Yleiset

en: &Metadata
fi: &Metatiedot

en: Co&dec
fi: Ko&odekki

en: S&tatistics
fi: &Tilastotiedot

en: &Save Metadata
fi: &Tallenna metatiedot

en: Location:
fi: Sijainti

en: Saves all the displayed logs to a file
fi: Tallentaa näytetyn lokin tiedostoon

en: Save log file as...
fi: Tallenna loki tiedostoon...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
fi: Tekstit/lokit (*.txt *.log);; kaikki (*.*)

en: Application
fi: Sovellusohjelma

en: Cannot write to file %1:
    %2.
fi: Ei voi kirjoittaa tiedostoon %1:
    %2.

en: Update the tree
fi: Päivitä puu

en: Clear the messages
fi: Pyyhi viestit

en: Open Media
fi: Avaa media

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Disc
fi: &Levy

en: &Network
fi: &Verkko

en: Capture &Device
fi: &Kaappauslaite

en: &Select
fi: Valitse

en: &Enqueue
fi: &Lisää jonoon

en: &Play
fi: &Toista

en: &Stream
fi: Lä&hetä

en: C&onvert
fi: M&uunna

en: C&onvert / Save
fi: M&uunna / Tallenna

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: Enter URL here...
fi: Syötä URL tähän...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
fi: Syötä URL tai polku mediaan jota haluat toistaa.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
fi: Jos leikepöytäsi sisältää toimivan URL:n
    tai polun tietokoneesi tiedostoon, niin
    se valitaan automaattisesti.

en: Plugins and extensions
fi: Liitännäiset ja laajennukset

en: Active Extensions
fi: Aktiiviset lisäosat

en: Capability
fi: Toiminta

en: Score
fi: Arvo

en: &Search:
fi: &Etsi

en: More information...
fi: Lisätietoja...

en: Reload extensions
fi: Uudelleenlataa liitännäiset

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
fi: Ulkoasut muokkaa soittimen ulkonäköä. Voit aktivoida ne asetusten kautta.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
fi: Soittolistojen jäsentimet lisäävät uusia ominaisuuksia Internet-striimien lukemiseen tai metatietojen purkamiseen.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
fi: Palveluiden hakupalvelu lisäävät soittolistallesi uusia lähteitä, kuten verkkoradiot, videosivustot, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
fi: Hakee lisätietoa ja kuvitusta soittolistan kohteista

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
fi: Laajennukset tuovat useita parannuksia. Katso lisätietoja kuvauksista

en: Only installed
fi: Vain asennetut

en: Retrieving addons...
fi: Noudetaan lisäosia...

en: No addons found
fi: Lisäosia ei löytynyt

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
fi: Tämä lisäosa on asennettu omatoimisesti. VLC ei voi hallita sitä itse.

en: Version %1
fi: Versio %1

en: %1 downloads
fi: %1 latauskertaa

en: &Uninstall
fi: &Poista

en: &Install
fi: &Asenna

en: Version
fi: Versio

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Files
fi: Tiedostot

en: Deletes the selected item
fi: Poistaa valitut kohteet

en: Show settings
fi: Näytä asetukset

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Switch to simple preferences view
fi: Siirry yksinkertaisiin asetuksiin

en: Switch to full preferences view
fi: Siirry täysiin asetuksiin

en: Save and close the dialog
fi: Tallenna ja sulje ikkuna

en: &Reset Preferences
fi: &Nollaa asetukset

en: Only show current
fi: Näytä vain tämänhetkinen

en: Only show modules related to current playback
fi: Näytä vain moduulit liittyen kyseiseen toistoon

en: Advanced Preferences
fi: Edistyneet asetukset

en: Simple Preferences
fi: Yksinkertaiset asetukset

en: Cannot save Configuration
fi: Ei voi tallentaa asetuksia

en: Preferences file could not be saved
fi: Asetusten tallentaminen ei onnistunut

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki VLC-mediasoittimen asetukset ja palauttaa ne oletusarvoihin?

en: Stream Output
fi: Suoratoiston ulostulo

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
fi: Tämän ohjatun toiminnon avulla voit suoratoistaa tai muuntaa mediaa käytettäväksi paikallisesti sinun verkossa tai Internetissä.
    Tarkista aluksi, että lähde vastaa sisältöä ja paina sitten "Seuraava" -painiketta jatkaaksesi.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
fi: Suoratoiston ulostulon merkkijono.
    Merkkijono luodaan itsestään, kun muutat yllä olevia asetuksia,
    mutta sitä voi päivittää käsinkin.

en: Back
fi: Takaisin

en: Toolbars Editor
fi: Työkalupalkkien muokkaus

en: Toolbar Elements
fi: Työkalupalkin elementit

en: Flat Button
fi: Litteä painike

en: Next widget style
fi: Seuraava pienoisohjelman tyyli

en: Big Button
fi: Suuri painike

en: Native Slider
fi: Natiivi liukusäädin

en: Main Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Above the Video
fi: Videon yllä

en: Toolbar position:
fi: Työkalupalkin sijainti

en: Line 1:
fi: Rivi 1

en: Line 2:
fi: Rivi 2

en: Time Toolbar
fi: Aikapalkki

en: Advanced Widget
fi: Lisäohjelma

en: Fullscreen Controller
fi: Koko näytön ohjaimet

en: New profile
fi: Uusi profiili

en: Delete the current profile
fi: Poista nykyinen profiili

en: Select profile:
fi: Valitse profiili

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Cl&ose
fi: &Sulje

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Please enter the new profile name.
fi: Anna uuden profiilin nimi.

en: Spacer
fi: Erotin

en: Expanding Spacer
fi: Laajentuva erotin

en: Splitter
fi: Jakaja

en: Time Slider
fi: Ajan liukusäädin

en: Small Volume
fi: Pieni äänenvoimakkuussäädin

en: DVD menus
fi: DVD-valikot

en: Teletext transparency
fi: Teksti-TV-tekstin läpinäkyvyys

en: Advanced Buttons
fi: Lisäpainikkeet

en: Playback Buttons
fi: Toiston painikkeet

en: Aspect ratio selector
fi: Kuvasuhteen valitsin

en: Speed selector
fi: Nopeudenvalitsin

en: Broadcast
fi: Lähetys

en: Schedule
fi: Ajastettu

en: Video On Demand ( VOD )
fi: Video On Demand -palvelu (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
fi: Tuntia / Minuuttia / Sekuntia:

en: Day / Month / Year:
fi: Päivä / Kuukausi / Vuosi:

en: Repeat:
fi: Toista

en: Repeat delay:
fi: Toiston viive

en:  days
fi:  päivää

en: I&mport
fi: Tuo

en: E&xport
fi: Vie

en: Save VLM configuration as...
fi: Tallenna VLM-asetukset nimellä...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
fi: VLM-asetukset (*.vlm);;kaikki (*)

en: Open VLM configuration...
fi: Avaa VLM-asetukset...

en: Broadcast:
fi: Lähetys:

en: Schedule:
fi: Ajastettu:

en: Open Directory
fi: Avaa hakemisto

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Open playlist...
fi: Avaa soittolista...

en: XSPF playlist
fi: XSPF-soittolista

en: M3U playlist
fi: M3U-soittolista

en: M3U8 playlist
fi: M3U8-soittolista

en: Save playlist as...
fi: Tallenna soittolista nimellä...

en: Open subtitles...
fi: Avaa tekstitykset...

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en: Subtitle Files
fi: Tekstitystiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Do you want to restart the playback where left off?
fi: Jatka toistoa siitä, mihin jäätiin

en: &Continue
fi: &Jatka

en: Control menu for the player
fi: Soittimen säädinvalikko

en: Paused
fi: Tauko

en: P&layback
fi: T&oisto

en: &Audio
fi: &Ääni

en: Subti&tle
fi: &Tekstitys

en: Tool&s
fi: Ty&ökalut

en: V&iew
fi: &Näkymä

en: &Help
fi: O&hje

en: Open &File...
fi: Avaa &tiedosto

en: &Open Multiple Files...
fi: &Avaa useita tiedostoja...

en: Open &Disc...
fi: Avaa &levy...

en: Open &Network Stream...
fi: Avaa suoratoisto &verkosta...

en: Open &Capture Device...
fi: Avaa &kaappauslaite...

en: Open &Location from clipboard
fi: Avaa sijainti leikep&öydältä

en: Open &Recent Media
fi: V&iimeisimmät mediat

en: Conve&rt / Save...
fi: &Muunna / tallenna...

en: &Stream...
fi: Läh&etä verkkoon...

en: Quit at the end of playlist
fi: Lopeta VL&C soittolistan loputtua

en: Close to systray
fi: Sulje tehtäväpalkin ilmaisinalueeseen

en: &Quit
fi: Lo&peta

en: &Effects and Filters
fi: T&ehosteet ja suotimet

en: &Track Synchronization
fi: Raidan synkronoin&ti

en: Plu&gins and extensions
fi: &Liitännäiset ja laajennukset

en: Customi&ze Interface...
fi: Mukauta k&äyttöliittymää...

en: &Preferences
fi: &Asetukset

en: &View
fi: &Näytä

en: Play&list
fi: Soitto&lista

en: Ctrl+L
fi: Ctlr+L

en: Docked Playlist
fi: &Telakoitu soittolista

en: Always on &top
fi: Aina &päällimäisenä

en: Mi&nimal Interface
fi: Mi&nimaalinen käyttöliittymä

en: &Fullscreen Interface
fi: &Koko näytön tila

en: &Advanced Controls
fi: Lisä&säätimet

en: Status Bar
fi: Til&apalkki

en: Visualizations selector
fi: Visualisoinnin valinta

en: &Increase Volume
fi: &Lisää äänenvoimakkuutta

en: D&ecrease Volume
fi: V&ähennä äänenvoimakkuutta

en: &Mute
fi: &Vaimenna

en: Audio &Device
fi: Ääni&laite

en: Audio &Track
fi: Ääni&raita

en: &Stereo Mode
fi: &Stereotila

en: &Visualizations
fi: &Visualisointi

en: Add &Subtitle File...
fi: &Lisää tekstitystiedosto...

en: Sub &Track
fi: &Aliraita

en: Video &Track
fi: Video&raita

en: &Fullscreen
fi: &Koko näyttö

en: Always Fit &Window
fi: So&vita aina ikkunaan

en: Set as Wall&paper
fi: As&eta taustakuvaksi

en: &Zoom
fi: &Suurenna

en: &Aspect Ratio
fi: K&uvasuhde

en: &Crop
fi: Ra&jaa

en: &Deinterlace
fi: Lom&ituksenpoisto

en: &Deinterlace mode
fi: Lo&mituksenpoistotila

en: Take &Snapshot
fi: Talle&nna ruutukaappaus

en: T&itle
fi: N&imi

en: &Chapter
fi: &Luku

en: &Program
fi: Oh&jelma

en: &Manage
fi: &Hallitse

en: Check for &Updates...
fi: &Tarkista päivitykset...

en: &Stop
fi: Py&säytä

en: Pre&vious
fi: E&dellinen

en: Ne&xt
fi: Se&uraava

en: Sp&eed
fi: No&peus

en: &Faster
fi: &Nopeammin

en: N&ormal Speed
fi: N&ormaali nopeus

en: Slo&wer
fi: &Hitaammin

en: &Jump Forward
fi: Siirry &eteenpäin

en: Jump Bac&kward
fi: Siirry taa&ksepäin

en: Ctrl+T
fi: CTrl+T

en: Open &Network...
fi: Avaa &verkko...

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: &Playback
fi: &Toisto

en: &Hide VLC media player in taskbar
fi: &Piilota VLC-mediatoistin tehtäväpalkkii

en: Sho&w VLC media player
fi: Näy&tä VLC-mediatoistin

en: &Open Media
fi: &Avaa media

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: &Renderer
fi: &Renderöijä

en: Scanning...
fi: Haetaan...

en: Show advanced preferences over simple ones
fi: Näytä lisäasetustila heti

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
fi: Näytä lisäasetustila heti yksinkertaisten asetusten sijaan, kun asetusikkuna avataan.

en: Systray icon
fi: Kuvake tehtäväpalkissa

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
fi: Näytä tehtäväpalkin ilmaisinalueessa (systray) kuvake, jonka kautta voit kontrolloida VLC-mediasoittimen perustoimintoja.

en: Start VLC with only a systray icon
fi: Käynnistettäessä VLC näytä vain tehtäväpalkin kuvake

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
fi: VLC käynnistyy vain tehtäväpalkin kuvakkeesta.

en: Show playing item name in window title
fi: Näytä toistettavan kohteen nimi ikkunan otsikossa

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
fi: Näytä musiikkikappaleen tai videon nimi ikkunan otsikossa.

en: Show notification popup on track change
fi: Näytä popup raidan vaihtuessa

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
fi: Kappaleen vaihtuessa näytä popup, jossa on artistin ja kappaleen nimi. Näytetään vain, kun VLC:n ikkuna on piilotettu.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
fi: Ikkunan läpinäkyvyys väliltä 0.1 ja 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fi: Asettaa ikkunan läpinäkyvyyden väliltä 0.1 ja 1 (1 = täysin läpinäkymätön) pääkäyttöliittymälle, soittolistalle ja laajennetulle paneelille. Tämä toiminto toimii vain Windowsissa, sekä X11:ssä jossa on kompositointilaajennus (composite extensions).

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
fi: Koko näytön säädinten läpinäkyvyys väliltä 0.1 ja 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fi: Asettaa koko näytön säädinten läpinäkyvyyden väliltä 0.1:stä 1:een (1 = täysin läpinäkymätön) pääkäyttöliittymälle, soittolistalle ja laajennetulle paneelille. Tämä toiminto toimii vain Windowsissa, sekä X11:ssä jossa on kompositointilaajennus (composite extensions).

en: Show unimportant error and warnings dialogs
fi: Näytä vähemmän tärkeät virhe- ja huomautusikkunat

en: Activate the updates availability notification
fi: Aktivoi ilmoitukset uusista päivityksistä

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
fi: Aktivoi ilmoitukset uusista ohjelmaversioista. Tarkistus suoritetaan kahden viikon välein.

en: Number of days between two update checks
fi: Päivitystarkistusten välinen aika päivinä

en: Ask for network policy at start
fi: Kysy verkon käytäntö käynnistyksen yhteydessä

en: Save the recently played items in the menu
fi: Muista viimeksi toistetut mediat ja listaa ne valikossa

en: List of words separated by | to filter
fi: Luettelo sanoja |-merkillä erotettuna

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
fi: Säännöllinen lauseke, jota käytetään suodattamaan soittimessa äskettäin toistetut kohteet.

en: Define the colors of the volume slider
fi: Määritä äänen liukusäätimen värit

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
fi: Määritä äänen liukusäätimen värit. 
    Tämä tehdään antamalla 12 numeroa, jotka on erotettu ";"-merkillä.
    Oletus on "255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20"
    Vaihtoehto voisi olla "30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255".

en: Selection of the starting mode and look
fi: Aloitustilan ja ulkoasun valinta

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
fi: Käynnistä VLC muodossa:
     - normaali näkymä
     - jatkuvasti näkyvissä inforuutu, jossa mm. albumin kansikuva, sanat, yms.
     - minimaalinen näkymä rajoitetuilla kontrolleilla

en: Show a controller in fullscreen mode
fi: Näytä ohjaimet koko näytön tilassa

en: Embed the file browser in open dialog
fi: Sisällytä tiedostoselain avausdialogiin

en: Define which screen fullscreen goes
fi: Mille näytölle koko näytön tila menee

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
fi: Kokoruudussa toiselle näytölle, sen sijaan että käytettäisiin samaa näyttöä, jolla käyttöliittymä nyt on.

en: Load extensions on startup
fi: Lataa laajennukset käynnistyessä

en: Automatically load the extensions module on startup.
fi: Lataa laajennukset käynnistyessä

en: Start in minimal view (without menus)
fi: Käynnistä minimaalitilassa (ilman valikoita)

en: Display background cone or art
fi: Näytä taustalla tötterö tai kansikuva

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
fi: Näytä taustaa tai albumin kansikuvaa, kun sitä ei toisteta. Voidaan poistaa käytöstä näytön palamisen estämiseksi.

en: Expanding background cone or art
fi: Skaalautuva taustagrafiikka

en: Background art fits window's size.
fi: Taustagrafiikka skaalataan ikkunan kokoiseksi.

en: Ignore keyboard volume buttons.
fi: Älä huomioi äänenvoimakkuusnäppäimiä

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
fi: Jos tämä on käytössä, näppäimistön äänenvoimakkuusnäppäimet (lisää ääntä, vähennä ääntä, vaimenna ääni) vaikuttavat aina järjestelmän (ei VLC:n) äänenvoimakkuuteen. Mikäli tämä on pois käytöstä, näppäimet vaikuttavat VLC:n äänenvoimakkuuteen jos VLC:n ikkuna on valittuna, ja järjestelmän äänenvoimakkuuteen jos ei.

en: When to raise the interface
fi: Milloin käyttöliittymä nostetaan

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
fi: Tämän avulla käyttöliittymä voidaan nostaa automaattisesti, kun video- tai äänentoisto alkaa tai ei koskaan.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
fi: Koko näytön säätimen hiiren herkkyys

en: When minimized
fi: Kun pienennetty

en: Qt interface
fi: Qt-käyttöliittymä

en: errors
fi: Virheet

en: warnings
fi: Huomautukset

en: debug
fi: Virheenjäljitys (debug)

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Open a skin file
fi: Avaa ulkoasutiedosto

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
fi: Ulkoasut |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
fi: Soittolistatiedostot |

en: |All Files |*
fi: |Kaikki tiedostot |*

en: Open playlist
fi: Avaa soittolista

en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
fi: XSPF -soittolista |*.xspf|M3U -tiedosto |*.m3u|HTML -soittolista |*.html

en: Skin to use
fi: Käytettävä ulkoasutiedosto

en: Path to the skin to use.
fi: Käytettävän ulkoasutiedoston polku.

en: Config of last used skin
fi: Viimeksi käytetyn ulkoasun asetukset

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
fi: Viimeksi käytetyn ulkoasun ikkuna-asetukset. Tämä päivittyy automaattisesti; käsin muuttaminen ei ole suositeltavaa.

en: Show a systray icon for VLC
fi: Näytä tehtäväpalkin VLC-kuvake

en: Show VLC on the taskbar
fi: Näytä VLC tehtäväpalkissa

en: Enable transparency effects
fi: Käytä läpinäkyvyystehosteita

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
fi: Voit kytkeä pois päältä kaikki läpikuultavuustehosteet, jos haluat. Tämä on hyödyllistä pääasiassa silloin, jos ikkunoiden siirtäminen näytöllä ei toimi oikein.

en: Use a skinned playlist
fi: Käytä teemattavaa soittolistaa

en: Display video in a skinned window if any
fi: Näytä video teematussa ikkunassa, jos mahdollista

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
fi: Kun tämä on asennossa 'ei', vanhat ulkoasuteemat pystyvät soittamaan videota, vaikka ne eivät tukisi 'video'-tunnistetta.

en: Skinnable Interface
fi: Teemattava käyttöliittymä

en: Select skin
fi: Valitse ulkoasutiedosto

en: Open skin...
fi: Avaa ulkoasutiedosto...

en: Brightness threshold
fi: Kirkkauskynnys

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
fi: Kun tämä tila on käytössä, pikselit näkyvät joko mustana tai valkoisena. Kynnysarvo on täällä määrätty kirkkaus.

en: Image contrast (0-2)
fi: Kuvan kontrasti (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
fi: Aseta kuvan kontrasti, väliltä 0 ja 2. Oletusarvo on 1.

en: Image hue (0-360)
fi: Kuvan värisävy (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
fi: Aseta kuvan värisävy (hue), väliltä 0 ja 360. Oletus on 0.

en: Image saturation (0-3)
fi: Kuvan värikylläisyys (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
fi: Aseta kuvan värikylläisyys, väliltä 0 ja 3. Oletusarvo on 1.

en: Image brightness (0-2)
fi: Kuvan kirkkaus (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
fi: Aseta kuvan kirkkaus, väliltä 0 ja 2. Oletusarvo on 1.

en: Image gamma (0-10)
fi: Kuvan gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
fi: Aseta kuvan gamma, väliltä 0.01 ja 10. Oletusarvo on 1.

en: Direct3D9 adjust filter
fi: Direct3D9 säätösuodatin

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
fi: Purkaa kuvat suoraan RPI VideoCoreen koneen muistin sijaan.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
fi: Purkaa kuvat suoraan RPI VideoCoreen koneen muistin sijaan. Tätä voi käyttää vain MMAL-laajennuksella videolle.

en: MMAL decoder
fi: MMAL purkukooderi

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
fi: MMAL-pohjainen purkukooderin lisäosa Raspberry Pi:lle

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
fi: Käytä QPU lisäasetuksilla HD-lomituksen poistoon.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
fi: Käytä QPU:ita laadukkaampaan lomituksen poistoon HD sisällössä.

en: MMAL deinterlace
fi: MMAL lomituksen poisto

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
fi: MMAL-pohjainen lomituksen poiston suodatin

en: VideoCore layer where the video is displayed.
fi: VideoCore-pinta, jossa video näytetään.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
fi: VideoCore-pinta, jossa video näytetään. Tekstitys näytetään suoraan päällä ja musta tausta alla.

en: Blank screen below video.
fi: Tyhjä ruutu videon alla.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
fi: Tee tyhjä ruutu videon alle. Lisää VideoCoren kuormitusta.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
fi: Aseta HDMI:n virkistystaajuus videoon.

en: Force interlaced video mode.
fi: Pakota lomitettu videotila.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
fi: Pakota HDMI-ulostulo lomitettuun videotilaan lomitettua videota varten.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
fi: MMAL-pohjainen videoulostuloiliitännäinen Raspberry Pi:lle

en: VAAPI filters
fi: VAAPI-suodattimet

en: Video Accelerated API filters
fi: Videokiihdytetty API-suodattimet

en: VDPAU adjust video filter
fi: VDPAU-videosuotimen säätö

en: VDPAU video decoder
fi: VDPAU videon purkukooderi

en: Temporal-spatial
fi: Väliaikainen tila

en: VDPAU surface conversions
fi: VDPAU-pinnanmuutokset

en: Deinterlacing algorithm
fi: Lomituksenpoiston algoritmi

en: Inverse telecine
fi: Käänteinen telekineesi

en: Deinterlace chroma skip
fi: Lomituksenpoiston chroman ohitus

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
fi: Koskeeko väliaikainen lomituksen poisto vain lumaa

en: Noise reduction level
fi: Kohinanvaimennuksen taso

en: Scaling quality
fi: Skaalauksen laatu

en: High quality scaling level
fi: Korkealaatuinen skaalauksen taso

en: VDPAU deinterlacing filter
fi: VDPAU-vastaraidoitussuodin

en: VDPAU output
fi: VDPAU-ulostulo

en: VDPAU sharpen video filter
fi: VDPAU-videonterävöityssuoddin

en: File keystore (plaintext)
fi: Avainsäilön tiedosto (tavallinen teksti)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
fi: Salaus tallennetaan tiedostoon ilman gryptausta

en: Crypt keystore
fi: Gryptaa avainsäilö

en: Secrets are stored encrypted on a file
fi: Salaus tallennetaan tiedostoon gryptattuna

en: No
fi: Ei

en: Any
fi: Minkä tahansa

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: After first unlock
fi: Lukituksen avaamisen jälkeen

en: After first unlock, on this device only
fi: Lukituksen avaamisen jälkeen vain tässä laitteessa

en: When passcode set, on this device only
fi: Kun salasana on asetettu, vain tässä laitteessa

en: Always, on this device only
fi: Aina, vain tässä laitteessa

en: When unlocked
fi: Kun lukitus on auki

en: When unlocked, on this device only
fi: Kun lukitus on auki, vain tässä laitteessa

en: Synchronize stored items
fi: Synkronoi tallennetut kohteet

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
fi: Synkronoi tallennetut kohteet iCloud-avainnipulla, jos saatavilla käyttäjän toimialueella.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
fi: Esteettömyys kaikille avainnippuun tuleville salasanoille

en: Keychain access group
fi: Avainnipun käyttöryhmä

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
fi: Avainnipun käyttöryhmä sovelluksen käyttöoikeuksien mukaisesti.

en: Keychain keystore
fi: Avainnipun avaimen säilö

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
fi: Avainsäilö iOS, Mac OS X ja tvOS

en: KWallet keystore
fi: KWallet avainsäilö

en: Secrets are stored via KWallet
fi: Salaus KWalletin kautta

en: Memory keystore
fi: Muistin avainsäilö

en: Secrets are stored in memory
fi: Salaus tallennetaan muistiin

en: libsecret keystore
fi: libsecret avainsäilö

en: Secrets are stored via libsecret
fi: Salaus libsecretin kautta

en: Android log
fi: Android loki

en: Android log using logcat
fi: Android loki logcatin avulla

en: Be quiet
fi: Pysy vaiti

en: Turn off all messages on the console.
fi: Poista kaikki konsolin viestit käytöstä.

en: Console log
fi: Konsolin loki

en: Console logger
fi: Konsolin logger

en: Info
fi: Tiedot

en: Debug
fi: Virheenkorjaus

en: Log to file
fi: Kirjoita lokia tiedostoon

en: Log all VLC messages to a text file.
fi: Kirjoita kaikki VLC:n lokiviestit tekstitiedostoon.

en: Log filename
fi: Lokin tiedostonimi

en: Specify the log filename.
fi: Määritä lokin tiedostonimi.

en: Log format
fi: Lokin muoto

en: Specify the logging format.
fi: Määritä lokiinkirjauksen formaatti.

en: Verbosity
fi: Sanaisuustaso

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
fi: Valitse kirjaamisen sanatarkkuus tai oletus, joka käyttää samaa sanastoa kuin mitä --verbose tuottaa.

en: File logger
fi: Tiedosto-logger

en: System log (syslog)
fi: Järjestelmän loki (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
fi: Lähetä lokiviestejä POSIX-järjestelmälokin kautta.

en: Debug messages
fi: Virheenkorjauksen viestit

en: Include debug messages in system log.
fi: Sisällytä virheenkorjauksen viestit järjestelmälokiin.

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Process identity in system log.
fi: Prosessin identiteetti järjestelmälokiin.

en: Facility
fi: Palvelut

en: System logging facility.
fi: Järjestelmän kirjauspalvelu.

en: System logger (syslog)
fi: Järjestelmän kirjauspalvelu (syslog)

en: Extension not responding!
fi: Laajennus ei vastaa!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
fi: Laajennus "%s" ei vastaa.
    Haluatko lopettaa sen nyt?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
fi: <p>Web-liittymän salasanaa ei ole asetettu.</p><p>Käytä --http-password, tai aseta salasana </p><p>Asetukset &gt; Kaikki &gt; Ensisijaiset liittymät &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Salasana.</p>

en: Lua interface
fi: Lua-käyttöliittymä

en: Lua interface module to load
fi: Lua-käyttöliittymämoduuli, joka ladataan

en: Lua interface configuration
fi: Lua-käyttöliittymän asetukset

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
fi: Lua-käyttöliittymän asetusmerkkijono, muodossa: '["liittymämoduulin_nimi"] = { asetus = arvo, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
fi: Yksi salasana estää pääsyn tähän käyttöliittymään.

en: Source directory
fi: Lähdekansio

en: Directory index
fi: Hakemistoindeksöinti

en: Allow to build directory index
fi: Salli VLC:n rakentaa hakemistoindeksi.

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
fi: Tämä on verkkoliittymäosoite, jota kuunnellaan. Oletuksena kuunnellaan kaikkia (0.0.0.0). Jos haluat tämän käyttöliittymän käyttöön vain samalta koneelta avattuna, missä VLC:tä ajetaan (localhost), syötä tähän "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
fi: Tämä on se TCP-portti, jota tämä käyttöliittymä kuuntelee. Oletusarvo on 4212.

en: CLI input
fi: Komentorivisyöte (CLI)

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
fi: Lähde, josta komentosyötettä otetaan vastaan. Oletusarvoisesti CLI kuuntelee stdiniä ("*console"), mutta voit myös käyttää TCP-pistoketta ("localhost:4212") tai telnet-protokollaa ("telnet://0.0.0.0:4212").

en: Lua interpreter
fi: Lua-tulkki

en: Lua CLI
fi: Lua-komentorivi (CLI)

en: Command-line interface
fi: Tekstirivipohjainen käyttöliittymä

en: Lua Meta Fetcher
fi: Lua-metatietojen hakija

en: Fetch meta data using lua scripts
fi: Hae metatietoja Lua-skripteillä

en: Lua Meta Reader
fi: Lua-metatietojen lukija

en: Read meta data using lua scripts
fi: Lue metadataa Lua-skripteillä

en: Lua Playlist
fi: Lua-soittolista

en: Lua Playlist Parser Interface
fi: Lua-soittolistan jäsennin

en: Lua Art
fi: Lua-levynkannet

en: Fetch artwork using lua scripts
fi: Hae albumien kansikuvia Lua-skripteillä

en: Lua Extension
fi: Lua-laajennus

en: Lua SD Module
fi: Lua SD-moduuli

en: Folder meta data
fi: Kansion metatiedot

en: Album art filename
fi: Levyn kannen tiedostonimi

en: Filename to look for album art in current directory
fi: Tiedostonimi, jolla etsitään albumin kansikuvaa nykyisestä hakemistosta

en: Classic Rock
fi: Klassinen Rock

en: Disco
fi: Disko

en: Metal
fi: Metalli

en: Oldies
fi: Klassikot

en: Other
fi: Muu

en: Industrial
fi: Industriaali

en: Alternative
fi: Vaihtoehto

en: Pranks
fi: Pilailu

en: Soundtrack
fi: Elokuvamusiikki

en: Euro-Techno
fi: Eurotekno

en: Vocal
fi: Laulumusiikki

en: Fusion
fi: Fuusio

en: Instrumental
fi: Instrumentaali

en: Sound Clip
fi: Äänileike

en: Noise
fi: Kohina

en: Alternative Rock
fi: Vaihtoehtorock

en: Bass
fi: Basso

en: Meditative
fi: Meditatiivinen

en: Instrumental Pop
fi: Instrumentaalinen Pop

en: Instrumental Rock
fi: Instrumentaalinen Rock

en: Ethnic
fi: Etninen

en: Gothic
fi: Gootti

en: Techno-Industrial
fi: Teknoindustriaali

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Dream
fi: Uni

en: Comedy
fi: Komedia

en: Cult
fi: Kultti

en: Christian Rap
fi: Hengellinen Rap

en: Native American
fi: Natiiviamerikkalainen

en: Cabaret
fi: Kabaree

en: Showtunes
fi: Showmusiikki

en: Tribal
fi: Heimomusiikki

en: Polka
fi: Polkka

en: Musical
fi: Musikaali

en: National Folk
fi: Kansanmusiikki

en: Celtic
fi: Kelttinen

en: Progressive Rock
fi: Progressiivinen Rock

en: Psychedelic Rock
fi: Psykedeelinen Rock

en: Symphonic Rock
fi: Sinfoninen Rock

en: Slow Rock
fi: Hidas Rock

en: Acoustic
fi: Akustinen

en: Humour
fi: Huumori

en: Speech
fi: Puhe

en: Opera
fi: Ooppera

en: Sonata
fi: Sonaatti

en: Symphony
fi: Sinfonia

en: Satire
fi: Satiiri

en: Slow Jam
fi: Hidas Jam

en: Folklore
fi: Kansansatu

en: Ballad
fi: Balladi

en: Power Ballad
fi: Power Balladi

en: Rhythmic Soul
fi: Rytminen Soul

en: Freestyle
fi: Vapaatyyli

en: Duet
fi: Duetto

en: Drum Solo
fi: Rumpusoolo

en: Christian Gangsta Rap
fi: Hengellinen Gangsta Rap

en: Contemporary Christian
fi: Nykyajan kristillinen

en: Christian Rock
fi: Hengellinen Rock

en: Thrash Metal
fi: Trash Metal

en: addons local storage
fi: paikallisen aseman lisäosat

en: Addons local storage installer
fi: Paikallisen aseman lisäosien asennusohjelma

en: Addons local storage lister
fi: Paikallisen aseman lisäosien listaus

en: Videolan.org's addons finder
fi: Lisäosien haku Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
fi: addons.videolan.org lisäosien haku

en: Videolan.org's single archive addons finder
fi: Lisäosen halu Videolan.org arkistosta

en: single .vlp archive addons finder
fi: lisäosien haku .vlp arkistosta

en: The username of your last.fm account
fi: last.fm-tilin käyttäjätunnus

en: The password of your last.fm account
fi: last.fm-tilin salasana

en: Scrobbler URL
fi: Scrobblerin URL-osoite

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
fi: Vaihtoehtoisen Scrobbler-moottorin URL-osoite

en: Submission of played songs to last.fm
fi: Lähetä tiedot soitetuista kappaleista last.fm:ään

en: last.fm: Authentication failed
fi: last.fm: Todentaminen epäonnistui

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
fi: last.fm:n käyttäjänimi tai salasana ei kelpaa. Varmista, että asetukset ovat oikein ja käynnistä VLC uudelleen.

en: Last.fm username not set
fi: Last.fm tunnusta ei ole määritetty

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
fi: Aseta käyttäjänimi tai kytke 'audioscrobbler'-liitännäinen pois päältä, ja käynnistä VLC uudelleen.
    last.fm-tilin voi luoda Internetissä osoitteessa http://www.last.fm/join/ .

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
fi: Seuraa sormenjälkeä (perustuu Acoustidiin)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
fi: Palvelimen esittämä sertifikaatti on kuitenkin tuntematon, eikä kukaan luotettu varmentaja voi todentaa sitä.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
fi: Palvelimen esittämä sertifikaatti muuttui edellisen käynnin jälkeen, eikä kukaan luotettu varmentaja ole todennanut sitä.

en: Abort
fi: Keskeytä

en: View certificate
fi: Katso sertifikaatti

en: Insecure site
fi: Epäturvallinen sivu

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
fi: Yritit päästä %s. %s
    Tämä ongelma voi johtua yrityksestä rikkoa tietoturvaasi, vaarantaa yksityisyyttä tai määritysvirhe. 
    
    Jos olet epävarma, keskeytä nyt.

en: Accept 24 hours
fi: Hyväksy 24 tunniksi

en: Accept permanently
fi: Hyväksy pysyvästi

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
fi: Tämä on %s esittämä varmenne:
    %s
    
    Jos olet epävarma, keskeytä nyt.

en: Use system trust database
fi: Käytä järjestelmän luottamustietokantaa

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
fi: Todenna TLS-istunnot käyttöjärjestelmän tietokantaan tallennettujen sertifikaattien myöntäjän pääsertifikaattien avulla.

en: Trust directory
fi: Luottamus-hakemisto

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
fi: Luota määritettyyn hakemistoon tallennettujen varmenteen myöntäjien varmenteisiin todentamaan TLS-istunnot.

en: TLS cipher priorities
fi: TLS-salauksen prioriteetit

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
fi: Salausmenetelmät, avaimien kättelymetodit (key exchange), hash-funktiot ja tiedonpakkausmetodit voidaan valita tästä. Tarkka syntaksi on esitetty GNU TLS -dokumentaatiossa.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
fi: Nopea (käytä mieluiten nopeita salauksia)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
fi: Turvallinen 128-bittinen (sulje pois 256-bittiset)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
fi: Turvallinen 256-bittinen (käytä mieluiten 256-bittisiä)

en: GNU TLS transport layer security
fi: GNU TLS -siirtokerroksen tietoturvallisuus

en: GNU TLS server
fi: GNU TLS -palvelin

en: Playing some media.
fi: Soitetaan mediaa.

en: D-Bus screensaver
fi: D-Bus ruudunsäästäjä

en: D-Bus screen saver inhibition
fi: D-Bus näytönsäästäjän esto

en: XDG-screensaver
fi: XDG-näytönsäästäjä

en: XDG screen saver inhibition
fi: XDG-näytönsäästäjän estin

en: Logging
fi: Loki

en: File logging
fi: Tiedostoloki

en: M3U playlist export
fi: M3U-soittolistavienti

en: M3U8 playlist export
fi: M3U8-soittolistavienti

en: XSPF playlist export
fi: XSPF-soittolistavienti

en: HTML playlist export
fi: HTML-soittolistavienti

en: Maximum number of connections
fi: Samanaikaisten yhteyksien enimmäismäärä

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
fi: Tällä voit rajoittaa asiakkaiden määrää, joiden sallitaan yhtä aikaa ottaa yhteys RTSP VOD -palvelimeen. Arvo 0 tarkoittaa rajoittamatonta.

en: MUX for RAW RTSP transport
fi: Raa'an RTSP-siirron kanavointi (mux)

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
fi: RTSP-istuntomerkkijonon aikakatkaisuasetus

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
fi: Määrää, mikä aikakatkaisuasetus lisätään RTSP-istuntoa kuvaavaan tunnistemerkkijonoon. Negatiivisen luvun käyttäminen poistaa aikakatkaisun kokonaan. Jotkut IPTV STB:t (esim. HansunTechin valmistamat) tarvitsevat tätä, koska ne sekoavat aikakatkaisuasetuksesta. Oletusarvo on 5.

en: Legacy RTSP VoD server
fi: Perinteinen RTSP VoD -palvelin

en: TLS support for OS X and iOS
fi: TLS-tuki OS X :lle ja iOS:lle

en: TLS server support for OS X
fi: TLS-palvelint OS X :lle

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
fi: Yritit päästä %s. Palvelimen esittämä sertifikaatti on kuitenkin tuntematon, eikä kukaan luotettu varmentaja voi todentaa sitä. Tämä ongelma voi johtua määritysvirheestä tai yrityksestä rikkoa tietosuojaa tai yksityisyyttäsi.
    
    Jos olet epävarma, keskeytä nyt.

en: Accept certificate temporarily
fi: Hyväksy sertifikaatti väliaikaisesti

en: Stats
fi: Tilastot

en: Stats encoder function
fi: Tilastotietojen pakkaaja

en: Stats decoder
fi: Tilastotietojen purkaja

en: Stats decoder function
fi: Tilastotietojen purkutoiminto

en: Stats demux
fi: Tilastotietojen kanavoinninpurkaja

en: Stats demux function
fi: Tilastotietojen kanavoinninpurkaja

en: XML Parser (using libxml2)
fi: XML-jäsennin (käyttäen libxml2:ta)

en: Title to put in ASF comments.
fi: Otsikko, joka laitetaan ASF-kommentteihin.

en: Author to put in ASF comments.
fi: Tekijä (author), joka laitetaan ASF-kommentteihin.

en: Copyright string to put in ASF comments.
fi: Tekijänoikeusmerkkijono, joka laitetaan ASF-kommentteihin.

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment to put in ASF comments.
fi: Kommenttiteksti, joka laitetaan ASF-kommentteihin.

en: "Rating" to put in ASF comments.
fi: "Rating"-tieto, joka laitetaan ASF-kommentteihin.

en: Packet Size
fi: Pakettikoko

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
fi: ASF-paketin koko -- oletus on 4096 tavua

en: Bitrate override
fi: Bittinopeuden yliajo

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
fi: Älä yritä arvata ASF-bittinopeutta. Tämän asettamalla voit kontrolloida, kuinka Windows Media Player välimuistittaa suoratoistoa. Aseta tämä äänen+videon bittinopeuteen tavuina.

en: ASF muxer
fi: ASF multipleksi

en: Unknown Video
fi: Tuntematon video

en: Subject
fi: Aihe

en: Encoder
fi: Enkooderi

en: AVI muxer
fi: AVI multipleksi

en: Dummy/Raw muxer
fi: Dummy/Raw multipleksi

en: Create "Fast Start" files
fi: Käytä "nopea käynnistys" -menettelyä

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
fi: Luo tiedostot "nopea käynnistys" (Fast Start) -muodossa. "Nopea käynnistys" -tiedostot ovat Internetistä lataamista varten optimoituja, ja mahdollistavat tiedoston katselun aloittamisen, kun lataus on vielä kesken.

en: MP4/MOV muxer
fi: MP4/MOV multipleksi

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
fi: Hajautettu ja suoratoistettava MP4 multipleksi

en: DTS delay (ms)
fi: DTS-aikaleimaviive (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fi: Viivästä DTS- (dekoodaus) ja PTS- (esitys; presentation) -aikaleimoja tietovirrassa, SCR:iin verrattuna. Tämä mahdollistaa jonkin verran puskurointia ohjelman purkukoodauksen sisällä.

en: PES maximum size
fi: PES:n maksimikoko

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
fi: Aseta suurin sallittu PES:n koko, kun tuotetaan MPEG PS -tietovirtoja.

en: PS muxer
fi: PS multipleksi

en: Video PID
fi: Videon PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
fi: Aseta videovirralle kiinteä PID. PCR:n PID tulee automaattisesti olemaan tämä video.

en: Audio PID
fi: Äänen PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
fi: Aseta äänivirralle kiinteä PID.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
fi: Aseta tekstitykselle (SPU) kiinteä PID.

en: Assign a fixed PID to the PMT
fi: Aseta PMT:lle kiinteä PID.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
fi: Aseta kiinteä siirtovirtatunniste (Transport Stream ID).

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
fi: Aseta kiinteä verkkotunniste (Network ID) (SDT-taulua varten)

en: PMT Program numbers
fi: PMT-ohjelmanumerot

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fi: Aseta jokaiselle PMT:lle ohjelman numero. Tämä vaatii, että "Aseta PID alkeisvirran tunnisteesta" on päällä.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
fi: Kanavoi PMT (vaatii --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fi: Määrää PID:t, jotka lisätään jokaiseen PMT:hen. Tämä vaatii, että "Aseta PID alkeisvirran tunnisteesta" on päällä.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
fi: SDT-deskriptorit (vaatii --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fi: Määrittää kunkin SDT:n kuvaukset. Tämä edellyttää, että aseta "PID to ID of ES" on otettava käyttöön.

en: Set PID to ID of ES
fi: Aseta PID alkeisvirran tunnisteesta

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
fi: Asettaa PID:n ID siihen arvoon, joka on sisääntuleva ES tunniste. Tämä on tarkoitettu valinnan --ts-es-id-pid kanssa käytettäväksi, ja mahdollistaa samat PID:t sisään ja ulos suoratoistossa.

en: Data alignment
fi: Datan tasaus

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
fi: Pakottaa kaikkien pääsy-yksiköiden tasauksen PES:ien rajoihin. (Enforces alignment of all access units on PES boundaries.) Tämän kytkeminen pois päältä voi säästää kaistaa, mutta aiheuttaa epäyhteensopivuuksia.

en: Shaping delay (ms)
fi: Muotoiluviive (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
fi: Leikkele striimi annetun mittaisiksi viipaleiksi ja takaa vakionopeus kunkin viipaleen rajojen välillä. Tämä estää suuret nopeuspiikit erityisesti viitekehysten osalta.

en: Use keyframes
fi: Käytä avainruutuja

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
fi: Jos käytössä ja muotoilu on määritetty, TS multipleksi asettaa rajat I-kuvien loppuun. Tällöin käyttäjän antama muotoilun viive on pahimman tapauksen arvio, jota käytetään kun referenssiruutua ei ole saatavilla. Tämä parantaa muotoilualgoritmin tehokkuutta, koska I-ruudut ovat yleensä videon suurimpia ruutuja.

en: PCR interval (ms)
fi: PCR-väli (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
fi: Määrää, kuinka usein PCR:t (ohjelmakelloreferenssi; Program Clock Reference) lähetetään, millisekunteina. Tämän arvon tulisi olla alle 100ms. (Oletus on 70ms.)

en: Minimum B (deprecated)
fi: Minimi-B (vanhentunut)

en: This setting is deprecated and not used anymore
fi: Tämä asetus on vanhentunut ja sitä ei enää käytetä.

en: Maximum B (deprecated)
fi: Maksimi-B (vanhentunut)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fi: Viivästä DTS- (dekoodaus) ja PTS- (esitys; presentation) -aikaleimoja tietovirrassa, PCR:iin verrattuna. Tämä mahdollistaa jonkin verran puskurointia ohjelman purkukoodauksen sisällä.

en: Crypt audio
fi: Salaa ääni

en: Crypt audio using CSA
fi: Salaa ääni CSA-algoritmilla

en: Crypt video
fi: Salaa video

en: Crypt video using CSA
fi: Salaa video CSA-algoritmilla

en: CSA Key in use
fi: CSA-avain, jota käytetään

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
fi: Kumpaa CSA-avainta käytetään. Mahdollisia arvoja ovat odd/first/1 (oletus) tai even/second/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
fi: Salauksessa käytetty pakettikoko tavuina

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
fi: Salattavan TS-paketin koko. Salausrutiinit vähentävät TS-otsakkeen koon tästä arvosta ennen salausta.

en: TS muxer (libdvbpsi)
fi: TS multipleksi (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
fi: Multipart JPEG multipleksi

en: Index interval
fi: Indeksin aikaväli

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
fi: Pienin aikaväli mikrosekunnissa. Poista indeksin luominen käytöstä asettamalla 0.

en: Index size ratio
fi: Indeksin koon suhde

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
fi: Aseta indeksin koon suhde. Muuttaa oletusta (60 minuutin sisältö) tai arvioitua kokoa.

en: Ogg/OGM muxer
fi: Ogg/OGM multipleksi

en: WAV muxer
fi: WAV multipleksi

en: OS X Notification Plugin
fi: OS X -ilmoituslaajennus

en: New input playing
fi: Uusi tulo toistetaan

en: Now playing
fi: Toistetaan

en: Skip
fi: Ohita

en: Timeout (ms)
fi: Aikakatkaisu (ms)

en: How long the notification will be displayed.
fi: Kuinka kauan ilmoitus näytetään.

en: Notify
fi: Ilmoitus

en: LibNotify Notification Plugin
fi: LibNotify-ilmoitusalueliitännäinen

en: A/52 audio packetizer
fi: A/52-äänen pakkaaja

en: avparser packetizer
fi: avparser pakkaaja

en: AV1 video packetizer
fi: AV1 videon pakkaaja

en: Copy packetizer
fi: Kopioiva pakkaaja

en: Dirac packetizer
fi: Dirac pakkaaja

en: DTS audio packetizer
fi: DTS-äänen pakkaaja

en: Flac audio packetizer
fi: Flac-äänen pakkaaja

en: H.264 video packetizer
fi: H.264 videon pakkaaja

en: HEVC/H.265 video packetizer
fi: HEVC/H.265 videon pakkaaja

en: MLP/TrueHD parser
fi: MLP/TrueHD -jäsennin

en: MPEG4 audio packetizer
fi: MPEG4-äänen pakkaaja

en: MPEG4 video packetizer
fi: MPEG4 videon pakkaaja

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
fi: MPEG audio layer I/II/III pakkaaja

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
fi: Normaalisti pakkaaja synkronoi seuraavan täyden ruudun kohdalla. Tämä määrää pakkaajan synkronoimaan ensimmäisen löydetyn intraruudun kohdalla.

en: MPEG-I/II video packetizer
fi: MPEG-I/II videon pakkaaja

en: MPEG Video
fi: MPEG-video

en: VC-1 packetizer
fi: VC-1 pakkaaja

en: Zeroconf network services
fi: Zeroconf-verkkopalvelut

en: Zeroconf services
fi: Zeroconf-palvelut

en: My Videos
fi: Omat videot

en: My Music
fi: Omat musiikkit

en: Picture
fi: Kuva

en: My Pictures
fi: Omat kuvat

en: MTP devices
fi: MTP-laitteet

en: MTP Device
fi: MTP-laite

en: Discs
fi: Levyt

en: Podcasts
fi: Podcast lähetys

en: Podcast URLs list
fi: Podcast lista verkko-osoitteista

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fi: Syötä lista haettavista podcasteista, '|'-merkillä (pystyviiva) erotettuna.

en: Audio capture
fi: Äänen kaappaus

en: Audio capture (PulseAudio)
fi: Äänen kaappaus (PulseAudio)

en: Generic
fi: Yleiset

en: SAP multicast address
fi: SAP multicast -osoite

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
fi: SAP-moduuli valitsee normaalisti kuunteluosoitteensa itse. Voit kuitenkin halutessasi pakottaa kuunteluosoitteen tästä.

en: SAP timeout (seconds)
fi: SAP-aikakatkaisu (sek.)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
fi: Viive, jonka jälkeen SAP-kohteet poistetaan, jos niistä ei ole vastaanotettu uutta julkaisua.

en: Try to parse the announce
fi: Yritä jäsentää julkaisu itse

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
fi: Tämä kytkee päälle SAP-moduulin julkaisujäsentimen (announcement parser). Jos tämä on pois päältä, kaikki julkaisut menevät "live555" (RTP/RTSP) -moduulille jäsennettäviksi.

en: SAP Strict mode
fi: Tarkka SAP-tila

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
fi: Kun tämä (strict mode) on päällä, SAP-jäsennin jättää huomiotta tietyillä tavoilla standardeja rikkovat julkaisut.

en: Network streams (SAP)
fi: Verkkotietovirrat (SAP)

en: SDP Descriptions parser
fi: SDP-kuvausten jäsennin

en: Session
fi: Istunto

en: Tool
fi: Työkalu

en: User
fi: Käyttäjänimi

en: Video capture
fi: Videon kaappaus

en: Video capture (Video4Linux)
fi: Videon kaappaus (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
fi: Äänen kaappaus (ALSA)

en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

en: SAT>IP channel list
fi: SAT>IP kanavalista

en: Custom SAT>IP channel list URL
fi: Mukautettu SAT>IP-kanavalistan verkko-osoite

en: Master List
fi: Ensisijainen lista

en: Server List
fi: Palvelin lista

en: Custom List
fi: Mukautettu lista

en: Screen capture
fi: Ruudun kaappaus

en: Your window manager does not provide a list of applications.
fi: Ikkunanhallintaohjelmasi ei anna listaa ohjelmista.

en: Applications
fi: Sovellusohjelmat

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: X coordinate
fi: X-koordinaatti

en: X coordinate of the bargraph.
fi: BarGraphin X-koordinaatti

en: Y coordinate
fi: Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the bargraph.
fi: BarGraphin Y-koordinaatti

en: Transparency of the bargraph
fi: BarGraphin läpinäkyvyys

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fi: BarGraphin läpinäkyvyysarvo (0 = täysin läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön).

en: Bargraph position
fi: BarGraphin sijainti

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fi: Voit asettaa BarGraphin sijainnin videon päällä (0 = keskellä, 1 = vasemmalla, 2 = oikealla, 4 = ylhäällä, 8 = alhaalla. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = ylhäällä oikealla).

en: Bar width in pixel
fi: Palkin leveys pikseleinä

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
fi: BarGraph viivakaavion kunkin palkin leveys pikseleinä.

en: Bar Height in pixel
fi: Palkin korkeus pikseleinä

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
fi: BarGraph viivakaavion korkeus pikseleinä.

en: Audio Bar Graph Video sub source
fi: Audio Bar Graph -suotimen video-osa (alikuvalähde)

en: Input FIFO
fi: Syöte-FIFO

en: FIFO which will be read for commands
fi: FIFO, josta komennot luetaan

en: Output FIFO
fi: Ulostulo-FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
fi: FIFO, johon komentojen vastaukset kirjoitetaan

en: Dynamic video overlay
fi: Dynaaminen videoylipiirto

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
fi: Käytettävien kuvatiedostojen täysi polku. Formaatti on kuva[,viive_ms[,alfa]][;kuva[,viive[,alfa]]][;...]. Jos haluat käyttää vain yhtä kuvatiedostoa, pelkkä tiedostopolku riittää.

en: Logo animation # of loops
fi: Logoanimaatiosilmukoiden lkm

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
fi: Määrä monestiko logoanimaatio näytetään? -1 = jatkuva, 0 = pois käytöstä

en: Logo individual image time in ms
fi: Yhden logokuvan näyttöaika (ms)

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
fi: Kuinka kauan yhtä logokuvaa näytetään, 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fi: Logon X-koordinaatti. Voit siirtää logoa napsauttamalla sitä hiiren vasemmalla napilla.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fi: Logon Y-koordinaatti. Voit siirtää logoa napsauttamalla sitä hiiren vasemmalla napilla.

en: Opacity of the logo
fi: Logon läpinäkyvyys

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fi: Logon läpinäkyvyys (0 = täysin läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön)

en: Logo position
fi: Logon sijainti

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fi: Voit asettaa, miten logo asetellaan videon päälle. (Arvot ovat 0 = keskellä, 1 = vasen, 2 = oikea, 4 = yläreuna, 8 = alareuna. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = 4 + 2 = oikea ylänurkka.)

en: Use a local picture as logo on the video
fi: Käytä paikallista kuvatiedostoa logona videon päällä

en: Logo sub source
fi: Logo-alikuvalähde

en: Logo overlay
fi: Logon ylipiirto

en: Logo video filter
fi: Logo-videosuodin

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
fi: Vierivä teksti näytöllä (saatavilla olevat muodot: %Y = vuosi, %m = kuukausi, %d = päivä, %H = tunti, %M = minuutti, %S = sekunti, ...)

en: Text file
fi: Tekstitiedosto

en: File to read the marquee text from.
fi: Tiedosto, josta vierivä teksti luetaan.

en: X offset
fi: X-siirtymä

en: X offset, from the left screen edge.
fi: X-siirtymä ruudun vasemmasta reunasta.

en: Y offset
fi: Y-siirtymä

en: Y offset, down from the top.
fi: Y-siirtymä yläreunasta alaspäin.

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
fi: Kauanko tekstiskrolleria näytetään (ms). Oletus on 0 (pysyvä).

en: Refresh period in ms
fi: Virkistysväli (ms)

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
fi: Kuinka usein merkkijonon sisältöä päivitetään (ms). Tämä on pääasiassa hyödyllinen, jos merkkijono sisältää metatietoja tai aikaan liittyviä muotoiluja.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fi: Läpikuultavuus (käänteinen läpikuultavuus) tekstille. 0 = läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön.

en: Font size, pixels
fi: Fontin koko, pikseliä

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
fi: Kirjasinkoko pikseleinä. Oletusarvo on 0 (käyttää oletusfonttikokoa).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fi: Videon päälle renderöitävän tekstin väri. Käytä heksaväriarvoja, kuten HTML:ssä. Kaksi merkkiä punainen, sitten vihreä, sitten sininen. Esim. #000000 = musta, #FF0000 = punainen, #00FF00 = vihreä, #FFFF00 = keltainen (pun. + vi.), #FFFFFF = valkoinen.

en: Marquee position
fi: Skrollerin sijainti

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fi: Voit asettaa, miten tekstiskrolleri asetellaan videon päälle. (Arvot ovat 0 = keskellä, 1 = vasen, 2 = oikea, 4 = yläreuna, 8 = alareuna. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = 4 + 2 = oikea ylänurkka.)

en: Display text above the video
fi: Näytä tekstiä videon päällä

en: Marquee display
fi: Tekstiskrolleri

en: Misc
fi: Muut

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
fi: Mosaiikin etualakuvien läpinäkyvyys. 0 = täysin läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön (oletusarvo).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
fi: Mosaiikin kokonaiskorkeus, pikseleinä.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
fi: Mosaiiksin kokonaisleveys, pikseleinä.

en: Top left corner X coordinate
fi: Vasemman ylänurkan X-koordinaatti

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fi: Mosaiikin vasemman ylänurkan X-koordinaatti.

en: Top left corner Y coordinate
fi: Vasemman ylänurkan Y-koordinaatti

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fi: Mosaiikin vasemman ylänurkan X-koordinaatti

en: Border width
fi: Reunan leveys

en: Width in pixels of the border between miniatures.
fi: Mosaiikin osakuvien välisen reunuksen leveys pikseleinä.

en: Border height
fi: Reunan korkeus

en: Height in pixels of the border between miniatures.
fi: Mosaiikin osakuvien välisen reunuksen korkeus pikseleinä.

en: Mosaic alignment
fi: Mosaiikin tasaus

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fi: Voit asettaa, miten mosaiikki asetellaan videon päälle. (Arvot ovat 0 = keskellä, 1 = vasen, 2 = oikea, 4 = yläreuna, 8 = alareuna. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = 4 + 2 = oikea ylänurkka.)

en: Positioning method
fi: Asettelutapa

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
fi: Miten mosaiikin sisältö asetellaan. 'auto': valitse automaattisesti sopivin rivien ja sarakkeiden määrä. 'kiinteä': käytä itse valitsemaasi määrää rivejä ja sarakkeita. 'siirtymät': käytä itse valitsemiasi siirtymiä kullekin kuvalle.

en: Number of rows
fi: Rivien määrä

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fi: Montako kuvariviä mosaiikissa on (käytetään vain, jos asettelutapa on 'kiinteä').

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fi: Montako kuvasaraketta mosaiikissa on (käytetään vain, jos asettelutapa on "fixed").

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
fi: Pidä alkuperäinen kuvasuhde skaalatessa mosaiikin osakuvia.

en: Keep original size
fi: Pidä alkuperäinen koko

en: Keep the original size of mosaic elements.
fi: Pidä mosaiikin osakuvien alkuperäinen koko.

en: Elements order
fi: Osakuvien järjestys

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
fi: Voit valvoa elementtien järjestystä mosaiikissa. Sinun on annettava pilkulla erotettu luettelo kuvien ID(s)-tunnuksista. Nämä tunnukset määritetään  "mosaic-bridge" -moduulissa.

en: Offsets in order
fi: Siirtymät (järjestyksessä)

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
fi: Voit asettaa tästä haluamasi (x,y)-siirtymät mosaiikin osakuville (käytetään vain, jos asettelutapa on 'siirtymät'). Tämä on pilkuilla erotettu lista koordinaateista (esim. 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
fi: Mosaiikkiin käytettävistä tietovirroista tulevia kuvia viivästetään tämän verran (ms). Suurille arvoille voit joutua suurentamaan tulopuolen välimuistia.

en: auto
fi: Automaattinen

en: fixed
fi: kiinteä

en: offsets
fi: siirtymät

en: Mosaic video sub source
fi: Mosaiikkivideon alikuvalähde

en: Mosaic
fi: Mosaiikki

en: VNC Host
fi: VNC-isäntä

en: VNC hostname or IP address.
fi: VNC-isännän nimi tai IP-osoite.

en: VNC Port
fi: VNC-portti

en: VNC port number.
fi: VNC:n porttinumero.

en: VNC Password
fi: VNC-salasana

en: VNC password.
fi: VNC-palvelun salasana.

en: VNC poll interval
fi: VNC:n päivitystiheys

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
fi: Kuinka usein VNC:ltä pyydetään virkistystä, oletus 300 ms välein.

en: VNC polling
fi: VNC-kysely (polling)

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
fi: Aktivoi VNC:n kyselytilan (polling). ÄLÄ laita tätä päälle "VDR ffnetdev"-asiakkaana käyttämistä varten.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
fi: Lähetä hiiren liikkeet VNC-isännälle. Ei tarvita "VDR ffnetdev"-asiakkaana käyttämistä varten.

en: Key events
fi: Näppäinviestit

en: Send key events to VNC host.
fi: Lähetä näppäimenpainallukset VNC-isännälle.

en: Alpha transparency value (default 255)
fi: Alfa-läpinäkyvyysarvo (oletus 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
fi: VNC OSD-valikon läpinäkyvyyttä voi muuttaa antamalla arvon väliltä 0 ja 255. Pienempi arvo tarkoittaa enemmän läpinäkyvyyttä ja suurempi vähemmän. Oletus on täysin läpinäkymätön (arvo 255) ja pienin mahdollinen arvo on täysin läpinäkyvä (arvo 0).

en: Remote-OSD over VNC
fi: Etä-OSD VNC:n yli

en: Remote-OSD
fi: Etä-OSD

en: Feed URLs
fi: Syöte-URL:t

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
fi: Lista RSS/Atom-syötteiden osoitteista '|' (pystyviiva)-merkillä erotettuna.

en: Speed of feeds
fi: Syötteiden nopeus

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
fi: RSS/Atom-syötteiden nopeus mikrosekunteina (suurempi on hitaampi).

en: Max length
fi: Maksimipituus

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fi: Näytöllä näytetyn tekstin merkkien enimmäismäärä.

en: Refresh time
fi: Virkistysaika

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
fi: Kuinka usein syötteiden päivitys haetaan. 0 tarkoittaa, että syötteitä ei päivitetä.

en: Feed images
fi: Syötekuvat

en: Display feed images if available.
fi: Näytä syötteisiin liittyvät kuvat, jos ne sisältävät sellaisia.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fi: Tekstin läpinäkyvyys. 0 = täysin läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön.

en: Text position
fi: Tekstin sijainti

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fi: Voit asettaa, miten teksti asetellaan videon päälle. (Arvot ovat 0 = keskellä, 1 = vasen, 2 = oikea, 4 = yläreuna, 8 = alareuna. Voit myös käyttää näiden yhdistelmiä, esim. 6 = 4 + 2 = oikea ylänurkka.)

en: Title display mode
fi: Otsikon näyttömoodi

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
fi: Otsikon näyttämistila. Oletus on 0 (piilotettu) jos syöte sisältää kuvan ja syötteiden kuvia käytetään; muutoin 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
fi: Näytä RSS- tai Atom-syöte videon päällä

en: Don't show
fi: Älä näytä

en: Always visible
fi: Aina näkyvissä

en: Scroll with feed
fi: Skrollaa syötteen mukana

en: RSS and Atom feed display
fi: RSS- ja Atom-syötteiden näyttö

en: Change subtitle delay
fi: Muuta tekstityksen viivettä

en: Delay calculation mode
fi: Viiveen laskutapa

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
fi: Absoluuttinen - lisää absoluuttinen viive jokaiseen tekstiin.
    Suhteuta lähdeviiveeseen - kerro alkuperäinen viive annetulla luvulla.
    Suhteuta lähteen sisältöön - arvioi viive tekstityksen sisällöstä (tekstistä).

en: Calculation factor
fi: Laskutekijä

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
fi: Tätä lukua käytetään viiveen muokkaamiseen. Absoluuttisella tavalla laskiessa tekijä annetaan sekunteina.

en: Maximum overlapping subtitles
fi: Suurin yhtäaikaisten tekstien määrä

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
fi: Näytöllä yhtä aikaa näytettyjen tekstitysobjektien enimmäismäärä.

en: Minimum alpha value
fi: Vähimmäisläpinäkyvyys

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
fi: Vanhimman tekstitysobjektin alfa-arvo. 0 tarkoittaa täysin läpinäkyvää, 255 täysin läpinäkymätöntä.

en: Interval between two disappearances
fi: Kahden katoamisen väli

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
fi: Minimiaika (millisekunteina), joka tekstitysobjektin tulee pysyä ruudulla sen jälkeen, kun sen edeltäjä on kadonnut. Tekstitysviivettä säädetään automaattisesti siten, että tämä ehto toteutuu.

en: Interval between disappearance and appearance
fi: Katoamisen ja ilmestymisen väli

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
fi: Minimiaika (millisekunteina), joka saa kulua yhden tekstitysobjektin katoamisen ja seuraavan ilmestymisen välillä. Aiemman objektin viivettä tarvittaessa jatketaan välin täyttämiseksi.

en: Interval between appearance and disappearance
fi: Ilmestymisen ja katoamisen väli

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
fi: Minimiaika (millisekunteina), joka vanhan tekstitysobjektin tulee pysyä näytöllä sen jälkeen, kun uudempi on ilmestynyt. Aiemman objektin viivettä tarvittaessa lyhennetään päällekkäisyyden välttämiseksi.

en: Absolute delay
fi: Absoluuttinen

en: Relative to source delay
fi: Suhteuta lähdeviiveeseen

en: Relative to source content
fi: Suhteuta lähteen sisältöön

en: Subsdelay
fi: Tekstityksen viive

en: Overlap fix
fi: Päällekkäisyyskorjaus

en: libarchive based stream directory
fi: libarchive-pohjainen suoratoiston hakemisto

en: libarchive based stream extractor
fi: libarchive-pohjainen suoratoiston poimia

en: ADF stream filter
fi: ADF suoratoiston suodatin

en: ARIB STD-B25 Cam module
fi: ARIB STD-B25 Cam-moduuli

en: Block stream cache
fi: Estä suoratoiston välimuisti

en: Byte stream cache
fi: Suoratoiston tavuvälimuisti

en: LZMA decompression
fi: LZMA-purku

en: Burrows-Wheeler decompression
fi: Burrows-Wheeler-purku

en: gzip decompression
fi: gzip-purku

en: HTTP Dynamic Streaming
fi: HTTP-dynaaminen suoratoisto

en: Zlib decompression filter
fi: Zlib-purkusuodatin

en: Stream prefetch filter
fi: Suoratoiston esikatselun suodatin

en: Buffer size
fi: Puskurin koko

en: Prefetch buffer size (KiB)
fi: Esikatselun puskurikoko (KiB)

en: Read size
fi: Lukukoko

en: Prefetch background read size (bytes)
fi: Esikatselun taustan koko (tavuina)

en: Seek threshold
fi: Hae kynnysarvoa

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
fi: Esikatselun ennakkoon hakemisen kynnysarvo (tavuina)

en: Internal stream record
fi: Sisäinen tietovirran tallennus

en: APE/ID3 tags-skipping filter
fi: APE/ID3-tunnisteiden ohitussuodatin

en: Automatically add/delete input streams
fi: Lisää/poista lähteitä automaattisesti

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
fi: Tämän alkeisvirran kokonaislukutunniste. Tätä käytetään myöhemmin tämän virran etsimiseen.

en: Destination bridge-in name
fi: Kohteen bridge-in -nimi

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fi: Kohteen bridge-in, jota käytetään. Jos et tarvitse enempää kuin yhden kerrallaan, tästä asetuksesta ei tarvitse välittää.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
fi: Videolähtöjen kuvia viivästetään tämän verran (millisekunteina, pitäisi olla >= 100 ms). Suurilla arvoilla voi joutua myös suurentamaan välimuisteja.

en: ID Offset
fi: Tunnistesiirtymä

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
fi: Siirtymä (offset), joka lisätään bridge_outissa määrättyihin tietovirtatunnisteisiin, jotta niistä saadaan tunnisteet, jotka bridge_in rekisteröi.

en: Name of current instance
fi: Nykyisen instanssin nimi

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fi: Tämän bridge-in -instanssin nimi. Jos et tarvitse enempää kuin yhden, tästä asetuksesta ei tarvitse välittää.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
fi: Käytä täytetietovirtaa, kun data loppuu

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
fi: Jos asetus on tosi, silta hylkää kaikki syötetyt perus striimit, paitsi jos se ei vastaanota tietoja toisesta siltauksesta. Tämän avulla voidaan määrittää paikanhaltija, kun todellinen lähde katkeaa. Lähde ja paikanhaltia on oltava samassa formaatissa.

en: Placeholder delay
fi: Täytevirran viive

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
fi: Viive (ms), joka odotetaan ennen kuin täytetietovirta aktivoidaan.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
fi: Odota I-ruutua ennen vaihtoa täytteen/lähteen välillä

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
fi: Jos päällä, vaihto täytetietovirran ja oikean tietovirran välillä tehdään vain I-ruutujen kohdalla. Tämä poistaa vaihdon aiheuttamat artifaktit, mutta lisää jonkin verran viivettä, riippuen I-ruutujen tiheydestä kummassakin virrassa.

en: Bridge
fi: Siltaaja

en: Bridge stream output
fi: Siltaava suoratoiston ulostulo

en: Bridge out
fi: Silta ulos

en: Bridge in
fi: Silta sisään

en: Duration of the fingerprinting
fi: Kosketuksen ottamisen kesto

en: Default: 90sec
fi: Oletus: 90sek

en: Chromaprint stream output
fi: Chromaprint-suoratoiston ulostulo

en: HTTP port
fi: HTTP-portti

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
fi: Tämä asettaa paikallisen palvelimen HTTP-portin, jota käytetään median suoratoistamiseen Chromecastiin.

en: Performance warning
fi: Suorituskykyvaroitus

en: Display a performance warning when transcoding
fi: Näytä varoitukset suorituskyvystä koodauksen aikana

en: Enable Audio passthrough
fi: Ota äänen läpivienti käyttöön

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
fi: Poista käytöstä, jos vastaanotin ei tue Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
fi: Korkea (korkea laatu ja suuri kaistanleveys)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
fi: Keskitaso (keskilaatu ja keskimääräinen kaistanleveys)

en: Low (low quality and low bandwidth)
fi: Matala (heikko laatu ja pieni kaistanleveys)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
fi: Matala CPU (heikko laatu, mutta suuri kaistanleveys)

en: Conversion quality
fi: Muunnoksen laatu

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
fi: Muuta tätä asetusta muuntamisen nopeuden tai laadun parantamiseksi.

en: IP Address of the Chromecast.
fi: Chromecastin IP-osoite.

en: Chromecast port
fi: Chromecast-portti

en: The port used to talk to the Chromecast.
fi: Portti jota kautta kommunikoidaan Chromecastille.

en: Chromecast stream output
fi: Chromecastin suoratoiston ulostulo

en: Ok, Don't warn me again
fi: OK, älä varoita uudelleen

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
fi: Tämän videon suoratoisto edellyttää muuntamista. Tämä saattaa käyttää kaiken käytettävissä olevan tehon ja voi tyhjentää akun nopeasti.

en: cycle
fi: sykli

en: Cyclic stream output
fi: Syklinen suoratoiston ulotulo

en: Elementary Stream ID
fi: Alkeisvirtatunniste (ES ID)

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
fi: Määrää tälle alkeisvirralle (ES) virran tunnistava kokonaisluku

en: Delay of the ES (ms)
fi: ES:n viive (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
fi: Määrää tälle alkeisvirralle (ES) viive (millisekunteina). Positiivinen arvo viivästää, negatiivinen edistää.

en: Delay a stream
fi: Viivästä tietovirtaa

en: Description stream output
fi: Kuvauksien suoratoiston ulostulo

en: Enable/disable audio rendering.
fi: Äänen renderöinti päälle/pois.

en: Enable/disable video rendering.
fi: Videon renderöinti päälle/pois.

en: Delay (ms)
fi: Viive (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
fi: Viivästää näytettävää tietovirtaa.

en: Display stream output
fi: Kuvaruudun suoratoiston ulostulo

en: Duplicate stream output
fi: Päällekkäisen suoratoiston ulostulo

en: Output access method
fi: Ulostulon käyttömenetelmä

en: This is the default output access method that will be used.
fi: Tämä on oletuksena käytettävä ulostulon käyttömenetelmä.

en: Audio output access method
fi: Äänen ulostulon käyttömenetelmä

en: This is the output access method that will be used for audio.
fi: Tämä on ulostulon käyttömenetelmä, jota käytetään äänelle.

en: Video output access method
fi: Videon ulostulon käyttömenetelmä

en: This is the output access method that will be used for video.
fi: Tämä on ulostulon käyttömenetelmä, jota käytetään videoihin.

en: Output muxer
fi: Ulostulon multipleksi

en: This is the default muxer method that will be used.
fi: Tämä on oletuksena käytetty multipleksin tapa.

en: Audio output muxer
fi: Äänen ulostulon multipleksi

en: This is the muxer that will be used for audio.
fi: Tätä multipleksiä käytetään äänelle.

en: Video output muxer
fi: Videon ulostulon multipleksi

en: This is the muxer that will be used for video.
fi: Tätä multipleksiä käytetään videolle.

en: Output URL
fi: Ulostulon verkko-osoite

en: This is the default output URI.
fi: Tämä on verkko-osoitteen oletus ulostulo.

en: Audio output URL
fi: Äänen ulostulon verkko-osoite

en: This is the output URI that will be used for audio.
fi: Tätä verkko-osoitteen ulostuloa käytetään äänentoistoon.

en: Video output URL
fi: Videon verkko-osoitteen ulostulo

en: This is the output URI that will be used for video.
fi: Tätä verkko-osoitteen ulostuloa käytetään videolle.

en: Elementary stream output
fi: Alkeistason suoratoiston ulostulo

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
fi: Kohteelle "%s/%s://%s" ei ole sopivaa suoratoiston moduulia.

en: Gathering stream output
fi: Keräävä suoratoiston ulostulo

en: Specify an identifier string for this subpicture
fi: Määrää alikuvan tunnistemerkkijono

en: Output video width.
fi: Ulostulon videon leveys.

en: Output video height.
fi: Ulostulon videon korkeus.

en: Sample aspect ratio
fi: Näytekuvasuhde

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
fi: Kohteen näytekuvasuhde (sample aspect ratio) (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
fi: Videosuodin

en: Video filters will be applied to the video stream.
fi: Videosuotimia käytetään videovirtaan.

en: Image chroma
fi: Kuvan väriformaatti

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
fi: Pakota käyttämään annettua väriformaattia. Käytä arvoa YUVA, jos aiot käyttää Alphamask- tai Bluescreen -videosuotimia.

en: Transparency of the mosaic picture.
fi: Mosaiikkikuvan läpinäkyvyys.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fi: Mosaiikin vasemman ylänurkan X-koordinaatti (jos >= 0).

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fi: Mosaiikin vasemman ylänurkan Y-koordinaatti (jos >= 0).

en: Mosaic bridge
fi: Mosaiikkisilta

en: Mosaic bridge stream output
fi: Mosaiikki siltaava suoratoiston ulostulo

en: Destination prefix
fi: Kohteen etuliite

en: Prefix of the destination file automatically generated
fi: Automaattisesti luodun kohdetiedoston nimen etuliite

en: Record stream output
fi: Tallentava suoratoiston ulostulo

en: This is the output URL that will be used.
fi: Tämä on verkko-osoitteen ulostulo, jota käytetään.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
fi: Tällä voit määrätä, miten tämän RTP-istunnon SDP (Session Descriptor) julkaistaan. Käytä URL:ää: http://osoite käyttääksesi SDP:tä HTTP:n välityksellä, rtsp://osoite jos RTSP:n välityksellä, ja sap:// jos haluat että SDP tiedotetaan verkkoon SAP:n välityksellä.

en: SAP announcing
fi: SAP-julkaisu

en: Announce this session with SAP.
fi: Julkaise tämä sessio verkkoon SAP:llä.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
fi: Tämän avulla voit määrittää multipleksin suoratoiston käyttämän ulostulon. Oletuksena ei käytetä multipleksiä (tavallisesti RTP suoratoistoa).

en: Session name
fi: Istunnon nimi

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fi: Tämä on istunnon nimi, joka tiedotetaan SDP:ssä (Session Descriptor).

en: Session category
fi: Istunnon kategoria

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
fi: Tämän avulla voit määrittää istunnolle luokan, joka ilmoitetaan, jos päätät käyttää SAP.

en: Session description
fi: Istunnon kuvaus

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fi: Tämä mahdollistaa lyhyen kuvauksen antamisen tietovirran sisällöstä, joka tiedotetaan SDP:ssä (Session Descriptor).

en: Session URL
fi: Istunnon URL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fi: Tähän voit laittaa URL:n, joka sisältää lisätietoa tietovirrasta (yleensä tietovirtaa lähettävän organisaation websivut). Tämä URL tiedotetaan SDP:ssä (Session Descriptor).

en: Session email
fi: Istunnon sähköpostiosoite

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fi: Tämä mahdollistaa sähköpostiosoitteen antamisen yhteystietoja varten. Osoite tiedotetaan SDP:ssä (Session Descriptor).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
fi: Tämä mahdollistaa perusportin (base port) asettamisen RTP-suoratoistolähdölle.

en: Audio port
fi: Ääniportti

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
fi: Tämä mahdollistaa oletusääniportin asettamisen RTP-suoratoistolähdölle.

en: Video port
fi: Videoportti

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
fi: Tämä mahdollistaa oletusvideoportin asettamisen RTP-suoratoistolähdölle.

en: RTP/RTCP multiplexing
fi: RTP/RTCP -multipleksaus

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
fi: Tämä lähettää ja vastaanottaa RTCP-paketteja multipleksattuna samassa portissa kuin RTP-paketit.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
fi: Oletuspuskuroinnin määrä lähteville RTP-virroille. Asetetaan millisekunteina.

en: Transport protocol
fi: Siirtoprotokolla

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
fi: Tämä määrää, mitä siirtoprotokollaa käytetään RTP:lle.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fi: RTP-paketit on suojattu eheydellä ja salattu tällä suojatulla RTP-pääavaimella. Tämän on oltava 32 merkkiä pitkä heksadesimaalinen merkkijono.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
fi: Tämä mahdollistaa MPEG4 LATM -äänivirtojen lähettämisen (ks. RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
fi: RTSP-session aikakatkaisu (sekuntia)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
fi: RTSP-istunnot suljetaan, mikäli se ei ole saanut yhtään RTSP-pyyntöä tämän ajan sisällä. Negatiivinen arvo kytkee aikakatkaisun pois päältä. Oletusarvo on 60 (yksi minuutti).

en: RTP stream output
fi: RTP-suoratoiston ulostulo

en: RTSP VoD server
fi: RTSP VoD -palvelin

en: New ES ID
fi: Uusi ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
fi: Määrää tälle alkeisvirralle (ES) uusi kokonaislukutunniste

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
fi: Määrää tälle alkeisvirralle (ES) ISO-639 -maakoodi (kolme merkkiä)

en: Set ID
fi: Aseta ID

en: Set ES id
fi: Aseta ES ID

en: Change the id of an elementary stream
fi: Vaihda alkeisvirran tunnistetta (ES ID)

en: Set ES Lang
fi: Aseta ES Lang

en: Set Lang
fi: Aseta Lang

en: Change the language of an elementary stream
fi: Vaihda alkeisvirran kielitietoa (Lang)

en: Video prerender callback
fi: Videon prerender-takaisinkutsu

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fi: Videon prerender-takaisinkutsufunktion muistiosoite. Tämä funktio asettaa puskurin, mihin renderöinti suoritetaan.

en: Audio prerender callback
fi: Äänen prerender-takaisinkutsu

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fi: Äänen prerender-takaisinkutsufunktion muistiosoite. Tämä funktio asettaa puskurin, mihin renderöinti suoritetaan.

en: Video postrender callback
fi: Videon postrender-takaisinkutsu

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fi: Videon postrender-takaisinkutsufunktion muistiosoite. Tätä funktiota kutsutaan, kun renderöinti on lähetetty puskuriin.

en: Audio postrender callback
fi: Äänen postrender-takaisinkutsu

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fi: Äänen postrender-takaisinkutsufunktion muistiosoite. Tätä funktiota kutsutaan, kun renderöinti on lähetetty puskuriin.

en: Video Callback data
fi: Videotakaisinkutsun data

en: Data for the video callback function.
fi: Videotakaisinkutsufunktion data.

en: Audio callback data
fi: Äänitakaisinkutsun data

en: Data for the audio callback function.
fi: Äänitakaisinkutsufunktion data.

en: Time Synchronized output
fi: Ajan synkronoitu ulostulo

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
fi: Ajan synkronointi asetus ulostuloa varten. Jos tosi, suoratoisto renderöidään normaalisti, muuten se tehdään mahdollisimman nopeasti.

en: Stream output to memory buffer
fi: Suoratoiston ulostulo muistipuskuriin

en: Writes stats to file instead of stdout
fi: Kirjoittaa tilastotiedostoon vakiotiedon sijaan

en: Prefix to show on output line
fi: Rivillä näytettävä etuliite

en: Writes statistic info about stream
fi: Kirjoittaa tilastotietoja suoratoistosta

en: Output method to use for the stream.
fi: Striimissä käytettävä lähtömetodi.

en: Muxer to use for the stream.
fi: Suoratoistolle käytettävä multiplekseri.

en: Output destination
fi: Ulostulon kohdesijainti

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
fi: Kohde-URL, jota tietovirralle käytetään. Yliajaa path- ja bind-parametrit.

en: Address to bind to (helper setting for dst)
fi: Verkkoliittymäosoite (dst:n apuasetus)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
fi: osoite:portti, josta VLC kuuntelee tulevaa suoratoistoa. Apuasetus dst:lle, "dst=bind+'/'+path" -dst-parametri yliajaa tämän.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
fi: Suoratoiston tiedoston nimi (dst:n apuasetus)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
fi: Suoratoiston tiedoston nimi. Apuasetus dst:lle. "dst=bind+'/'+path" dst-parametri yliajaa tämän.

en: Standard stream output
fi: Standardi suoratoiston ulostulo

en: Video encoder
fi: Videopakkaaja

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
fi: Tämä on videopakkaajamoduuli, jota käytetään (ja sen asetukset).

en: Destination video codec
fi: Kohdevideokoodekki

en: This is the video codec that will be used.
fi: Tämä on videokoodekki, jota käytetään.

en: Video bitrate
fi: Videon nopeus

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
fi: Kohdista nopeus muunnetulle videon suoratoistolle.

en: Video scaling
fi: Videon skaalaus

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
fi: Kerroin, jolla videota skaalataan transkoodattaessa (esim. 0.25)

en: Video frame-rate
fi: Videon kuvataajuus

en: Target output frame rate for the video stream.
fi: Tavoitetaajuus video suoratoiston ulostuloon.

en: Deinterlace video
fi: Videon lomituksenpoisto

en: Deinterlace the video before encoding.
fi: Poista videon lomitus ennen koodausta.

en: Deinterlace module
fi: Lomituksenpoistomoduuli

en: Specify the deinterlace module to use.
fi: Määrittele käytettävä lomituksen poisto.

en: Maximum video width
fi: Suurin videon leveys

en: Maximum output video width.
fi: Videon suurin ulostuloleveys.

en: Maximum video height
fi: Suurin videon korkeus

en: Maximum output video height.
fi: Videon suurin ulostulokorkeus.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fi: Videosuotimet, joiden läpi videovirta ajetaan (sen jälkeen, kun ylipiirrot on käsitelty). Voit syöttää kaksoispisteillä erotetun listan suotimista.

en: Audio encoder
fi: Äänen pakkaaja

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
fi: Tämä on äänenpakkaajamoduuli, jota käytetään (ja sen asetukset).

en: Destination audio codec
fi: Kohdeäänikoodekki

en: This is the audio codec that will be used.
fi: Tämä on äänikoodekki, jota käytetään.

en: Audio bitrate
fi: Äänen nopeus

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
fi: Transkoodatun äänivirran kohdebittionopeus.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
fi: Transkoodatun äänivirran näytteistystaajuus (11250, 22500, 44100 tai 48000).

en: This is the language of the audio stream.
fi: Tämä on äänivirrassa puhuttu kieli.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
fi: Äänikanavien määrä transkoodatuissa tietovirroissa.

en: Audio filter
fi: Äänisuodin

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fi: Äänisuotimet, joiden läpi äänivirrat ajetaan (sen jälkeen, kun muunnokset on käsitelty). Voit syöttää kaksoispisteillä erotetun listan suotimista.

en: Subtitle encoder
fi: Tekstityksen pakkaajamoduuli

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
fi: Tämä on tekstityksen pakkaajamoduuli jota käytetään (ja siihen liitettyjä asetuksia).

en: Destination subtitle codec
fi: Kohteen tekstityksen koodekki

en: This is the subtitle codec that will be used.
fi: Tämä on tekstityskoodekki jota käytetään.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
fi: Tämän avulla voit lisätä peittäviä pintoja (tunnetaan myös "ruutuina") muunnettuun videovirtaan. Suodattimen tuottamat ruudut piirretään suoraan videon päälle. Voit kaksoispisteillä erotella listan moduuleista.

en: Number of threads
fi: Säikeiden määrä (threads)

en: Number of threads used for the transcoding.
fi: Montako säiettä (threads) käytetään transkoodaukseen.

en: High priority
fi: Korkea prioriteetti

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
fi: Suorittaa valinnaisen pakkaajan OUTPUT-prioriteetilla VIDEO:n sijaan.

en: Picture pool size
fi: Liittymän koko kuvalle

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
fi: Määrittää, kuinka monta kuvaa sallimme purkukooderin/pakkaajan säikeiden välillä, kun säikeet ovat > 0

en: Transcode
fi: Transkoodaa

en: Transcode stream output
fi: Transkoodaava suoratoistolähtö (videomuunnin)

en: Overlays/Subtitles
fi: Ylipiirrot/Tekstitys

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
fi: Odota hetki - luodaan kirjasinten välimuistia.
    Tämän pitäisi kestää alle pari minuuttia.

en: Monospace Font
fi: Tasalevyinen kirjasin

en: Font family for the font you want to use
fi: Käytettävän kirjasimen fonttiperhe

en: Font file for the font you want to use
fi: Käytettävän kirjasimen fonttitiedosto

en: Font size in pixels
fi: Kirjasinkoko pikseleinä

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
fi: Tämä on videon päälle renderöitävän kirjasimen oletuskoko. Ollessaan jotain muuta kuin 0, tämä yliajaa suhtellisen fontin koon.

en: Text opacity
fi: Tekstin läpinäkyvyys

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fi: Videoon toistettavan tekstin peittävyys (käänteinen läpinäkyvyys). 0 = läpinäkyvä, 255 = täysin läpinäkymätön.

en: Text default color
fi: Tekstin oletusväri

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fi: Videon päälle renderöitävän tekstin väri. Käytä heksaväriarvoja, kuten HTML:ssä. Kaksi merkkiä punainen, sitten vihreä, sitten sininen. Esim. #000000 = musta, #FF0000 = punainen, #00FF00 = vihreä, #FFFF00 = keltainen (pun. + vi.), #FFFFFF = valkoinen.

en: Relative font size
fi: Fontin suhteellinen koko

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
fi: Videon päälle renderöitävän tekstin oletuskoko (suhteellinen). Jos absoluuttinen koko on määrätty, suhteellinen koko yliajetaan.

en: Background opacity
fi: Taustan läpinäkyvyys

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Outline opacity
fi: Ääriviivan läpinäkyvyys

en: Shadow opacity
fi: Varjon läpinäkyvyys

en: Shadow color
fi: Varjon väri

en: Shadow angle
fi: Varjon suunta

en: Shadow distance
fi: Varjon etäisyys

en: Text direction
fi: Tekstin suunta

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
fi: Unicode-kaksisuuntaisen algoritmin kappaleen perussuunta.

en: Use YUVP renderer
fi: Käytä YUVP-renderöijää

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
fi: Tämä renderöi tekstin käyttäen 'paletti-YUV'-renderöijää. Tätä tarvitaan vain, jos haluat pakata tekstityksiä DVB-muotoon.

en: Thin
fi: Ohut

en: Thick
fi: Paksu

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Text renderer
fi: Tekstirenderöijä

en: Freetype2 font renderer
fi: Freetype2 -tekstirenderöijä

en: Speech synthesis for Mac OS X
fi: Puhesynteesi Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
fi: Puhesynteesi Windows

en: SVG template file
fi: SVG-mallitiedosto

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
fi: SVG-mallitiedoston sijainti. Tiedoston tulee sisältää SVG-malli, jota käytetään automaattiseen merkkijonomuunnokseen.

en: Dummy font renderer
fi: Lumefonttirenderöijä

en: Video filtering using a chain of video filter modules
fi: Videofiltteröinti ketjulla videosuodinmoduuleita

en: Conversions from
fi: Muunnokset

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
fi: YUV 10-bittiset tasomaisesta - puolitasoiseen 10-bittiset muunnokset

en: YUV planar to semiplanar conversions
fi: YUV muunnokset tasomaisesta - puolitasoiseen

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fi: SSE2 I420,IYUV,YV12 -> RV15,RV16,RV24,RV32 -muunnokset

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fi: MMX I420,IYUV,YV12 -> RV15,RV16,RV24,RV32 -muunnokset

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fi: I420,IYUV,YV12 -> RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 -muunnokset

en: MMX conversions from
fi: MMX-muunnokset

en: SSE2 conversions from
fi: SSE2-muunnokset

en: AltiVec conversions from
fi: AltiVec -muunnokset

en: OpenMAX DL image processing
fi: OpenMAX DL -kuvaprosessointi

en: RV32 conversion filter
fi: RV32-muuntosuodin

en: Scaling mode
fi: Skaalaustila

en: Scaling mode to use.
fi: Käytettävä skaalausmenetelmä.

en: Fast bilinear
fi: Nopea bilineaarinen

en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

en: Bicubic (good quality)
fi: Kuutiollinen (hyvä laatu)

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Nearest neighbour (bad quality)
fi: Lähin naapuri (huono laatu)

en: Area
fi: Alue

en: Luma bicubic / chroma bilinear
fi: Luma kuutiollinen / värit bilineaarinen

en: Bicubic spline
fi: Kuutiollinen splini

en: Video scaling filter
fi: Videonskaalauksen suodin

en: Swscale
fi: Ohjelmallinen skaalaus

en: YUVP converter
fi: YUVP-muunnin

en: Image hue (-180..180)
fi: Kuvan sävy (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
fi: Aseta kuvan sävy välille -180 ja 180. Oletus on 0.

en: Image properties filter
fi: Kuvan ominaisuuksien suodin

en: Image adjust
fi: Kuvan säätö

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
fi: Käytä kuvan alfakanavaa läpinäkyvyysmaskina.

en: Transparency mask
fi: Läpinäkyvyysmaski

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
fi: Alfablendaava läpinäkyvyysmaski. Käyttää PNG-kuvan alfakanavaa.

en: Alpha mask video filter
fi: Alfamaskivideosuodin

en: Alpha mask
fi: Alfamaski

en: Color scheme
fi: Väriteema

en: Define the glasses' color scheme
fi: Määritä lasimainen värimaailma

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
fi: Muunna 3D-kuva anaglyfikuvan videosuodattimeksi

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Number of frames (0 to 100)
fi: Ruutujen määrä (välillä 0 ja 100)

en: Softening value
fi: Pehmennysarvo

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
fi: Ruutujen määrä pehmennykseen (välillä 0 ja 30)

en: antiflicker video filter
fi: Antiflicker-välkkymisenpoistosuodin

en: antiflicker
fi: Antiflicker

en: Ball color
fi: Pallon väri

en: Edge visible
fi: Reuna näkyvissä

en: Set edge visibility.
fi: Aseta, näkyvätkö reunat.

en: Ball speed
fi: Pallon nopeus

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
fi: Aseta pallon nopeus (siirtymä per videoruutu).

en: Ball size
fi: Pallon koko

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
fi: Pallon säde pikseleinä.

en: Gradient threshold
fi: Gradienttikynnys

en: Set gradient threshold for edge computation.
fi: Aseta gradienttikynnys reunojen tunnistukseen.

en: Augmented reality ball game
fi: Täydennetty todellisuus -pallopeli

en: Ball video filter
fi: "Pallo" -videosuodin

en: Ball
fi: Pallo

en: Number of time to blend
fi: Sekoituksien määrä

en: The number of time the blend will be performed
fi: Kuinka monta kertaa sekoitus (blend) suoritetaan

en: Alpha of the blended image
fi: Sekoituskuvan alfa

en: Alpha with which the blend image is blended
fi: Alfa-arvo, jota käytetään sekoituskuvan (blend image) renderöintiin

en: Image to be blended onto
fi: Kohdekuva

en: The image which will be used to blend onto
fi: Minkä kuvan päälle sekoituksen (blend) renderöinti suoritetaan

en: Chroma for the base image
fi: Pohjakuvan väriformaatti

en: Chroma which the base image will be loaded in
fi: Väriformaatti, millä pohjakuva ladataan

en: Image which will be blended
fi: Sekoitettava kuva

en: The image blended onto the base image
fi: Kuva, joka sekoitetaan (blend) pohjakuvan päälle

en: Chroma for the blend image
fi: Sekoituskuvan väriformaatti

en: Chroma which the blend image will be loaded in
fi: Väriformaatti, missä sekoituskuva ladataan

en: Blending benchmark filter
fi: Kuvansekoituksen (blend) nopeustestisuodin

en: Benchmarking
fi: Testataan nopeutta

en: Base image
fi: Pohjakuva

en: Blend image
fi: Sekoituskuva

en: Video pictures blending
fi: Videokuvien sekoitus (blend)

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
fi: Tämä efekti tunnetaan myös nimillä "greenscreen" tai "chroma key". Se sekoittaa etualan kuvan "siniset osat" taustakuvaan (kuten TV:n sääennustuksissa). Voit valita sekoitukseen käytettävän avainvärin (oletuksena sininen).

en: Bluescreen U value
fi: Bluescreenin U-arvo

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
fi: Bluescreen-suotimen avainvärin "U"-arvo (YUV-arvona). Väliltä 0 ja 255. Oletusarvo on 120 siniselle.

en: Bluescreen V value
fi: Bluescreenin V-arvo

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
fi: Bluescreen-suotimen avainvärin "V"-arvo (YUV-arvona). Väliltä 0 ja 255. Oletusarvo on 90 siniselle.

en: Bluescreen U tolerance
fi: Bluescreenin U-toleranssi

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fi: Paljonko värin U-arvo saa vaihdella, jotta se tunnistetaan samaksi. Arvot väliltä 10 ja 20 vaikuttavat järkeviltä.

en: Bluescreen V tolerance
fi: Bluescreenin V-toleranssi

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fi: Paljonko värin V-arvo saa vaihdella, jotta se tunnistetaan samaksi. Arvot väliltä 10 ja 20 vaikuttavat järkeviltä.

en: Bluescreen video filter
fi: Bluescreen-videosuodin

en: Output width
fi: Ulostulon leveys

en: Output (canvas) image width
fi: Ulostulon (kankaan) kuvan leveys

en: Output height
fi: Ulostulon korkeus

en: Output (canvas) image height
fi: Ulostulon (kankaan) kuvan korkeus

en: Output picture aspect ratio
fi: Ulostulon kuvan kuvasuhde

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
fi: Aseta lähtökuvan kankaan kuvasuhde (picture aspect ratio). Jos tyhjä, silloin oletetaan, että kankaan SAR on sama kuin lähteen.

en: Pad video
fi: Lisää tyhjää reunoille

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
fi: Jos päällä, videota täydennetään tyhjällä tilalla, jotta se täyttää kankaan skaalauksen jälkeen. Jos pois päältä, video rajataan kankaan muotoiseksi skaalauksen jälkeen.

en: Automatically resize and pad a video
fi: Automaattinen skaalaus ja tyhjän tilan lisäys

en: Canvas video filter
fi: Canvas (taustakangas)-videosuodin

en: Use a specific Core Image Filter
fi: Käytä tiettyä kuvasuodatinta

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
fi: Esimerkiksi: "CICrystallize", "CIBumpDistortion", "CIThermal", "CIComicEffect"

en: Mac OS X hardware video filters
fi: Mac OS X laitteiden videosuodattimet

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fi: Tätä muistuttavat värit pidetään, muut muunnetaan harmaasävyiksi. Käytä heksaväriarvoja, kuten HTML:ssä. Kaksi merkkiä punainen, sitten vihreä, sitten sininen. Esim. #000000 = musta, #FF0000 = punainen, #00FF00 = vihreä, #FFFF00 = keltainen (pun. + vi.), #FFFFFF = valkoinen.

en: Select one color in the video
fi: Valitse yksi väri videosta

en: Color threshold filter
fi: Värikynnyssuodin

en: Saturation threshold
fi: Värikylläisyyskynnys

en: Similarity threshold
fi: Samankaltaisuuskynnys

en: Pixels to crop from top
fi: Pikseleitä rajattavaksi ylhäältä

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
fi: Montako pikseliä rajataan pois kuvan yläreunasta.

en: Pixels to crop from bottom
fi: Pikseleitä rajattavaksi alhaalta

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
fi: Montako pikseliä rajataan pois kuvan alareunasta.

en: Pixels to crop from left
fi: Pikseleitä rajattavaksi vasemmalta

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
fi: Montako pikseliä rajataan pois kuvan vasemmasta reunasta.

en: Pixels to crop from right
fi: Pikseleitä rajattavaksi oikealta

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
fi: Montako pikseliä rajataan pois kuvan oikeasta reunasta.

en: Pixels to padd to top
fi: Yläreunaan lisättävät pikselit

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
fi: Montako tyhjää pikseliä lisätään kuvan yläreunaan rajauksen jälkeen.

en: Pixels to padd to bottom
fi: Alareunaan lisättävät pikselit

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
fi: Montako tyhjää pikseliä lisätään kuvan alareunaan rajauksen jälkeen.

en: Pixels to padd to left
fi: Vasemmalle lisättävät pikselit

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
fi: Montako tyhjää pikseliä lisätään kuvan vasempaan reunaan rajauksen jälkeen.

en: Pixels to padd to right
fi: Oikealle lisättävät pikselit

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
fi: Montako tyhjää pikseliä lisätään kuvan oikeaanreunaan rajauksen jälkeen.

en: Croppadd
fi: Rajattu

en: Video cropping filter
fi: Videon rajaus suodatin

en: Padd
fi: Reunus

en: Latest
fi: Viimeisin

en: Upconvert
fi: Ylösmuunto

en: Low
fi: Alhainen

en: Medium
fi: Keskiteho

en: High
fi: Korkea

en: Streaming deinterlace mode
fi: Lähetyksen lomituksen poisto

en: Deinterlace method to use for streaming.
fi: Lomituksen poisto, jota käytetään suoratoiston lähetykseen.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
fi: Fosfori-suotimen värit 4:2:0 -lähteelle

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
fi: Tämä määrää, miten värit käsitellään niissä ulostulon kuvissa, jotka kootaan kahdesta sisääntulevasta kuvasta. 
    
    Latest: ota väritieto vain uusimmasta (kirkkaasta) kentästä. Aidosti hyvä lomitetulle materiaalille, kuten videokameralla kuvatulle. 
    
    AltLine: ota chroma-juova 1 ylhäältä "top field", juova 2 alhaalta "bottom field", jne. 
    Default: hyvä NTSC-televisiolle (NTSC, DVD jne.).
    
    Blend: ota juovien keskiarvo. Voi vääristää myös uuden (kirkkaan) kentän värejä. 
    
    Upconvert: muunna tulos 4:2:2-formaattiin (riippumaton väri-informaatio kummallekin kentälle). Paras simulaatio, mutta vaatii enemmän suoritintehoa ja muistia.

en: Phosphor old field dimmer strength
fi: Fosfori-suotimen himmennysteho

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
fi: Tämä määrää, kuinka paljon vanhaa (edellistä) kuvakenttää tummennetaan Fosfori-suotimessa. Tummennus simuloi kuvaputkitelevision fosforin tuottaman valon himmenemistä. Oletusarvo: Alhainen.

en: Deinterlacing video filter
fi: Lomituksen poiston videosuodin

en: Edge detection video filter
fi: Reunan tunnistus videosuodatin

en: Edge detection
fi: Reunan tunnistus

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
fi: Havaitsee kehyksen reunat ja korostaa ne valkoisina.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
fi: Kuvamaski. Kuvapisteet, joiden alfa-arvo on suurempi kuin 50% poistetaan.

en: X coordinate of the mask.
fi: Maskin X-koordinaatti.

en: Y coordinate of the mask.
fi: Maskin Y-koordinaatti.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
fi: Poista osia videosta käyttäen kuvaa maskina

en: Erase video filter
fi: Videon poistosuodatin

en: Erase
fi: Poisto

en: RGB component to extract
fi: Säilytettävä RGB-komponentti

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
fi: RGB-komponentti, joka pidetään. 0 = punainen, 1 = vihreä, ja 2 = sininen.

en: Extract RGB component video filter
fi: RGB-komponentin purkava videosuodin

en: FPS conversion video filter
fi: FPS-muunnos videosuodatin

en: FPS Converter
fi: FPS-muunnin

en: Freezing interactive video filter
fi: Jäätyvä vuorovaikutteinen videosuodatin

en: Freeze
fi: Jäädytä

en: Gaussian's std deviation
fi: Gauss-käyrän keskihajonta

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
fi: Gauss-käyrän keskihajonta (sigma). Sumennus huomioi pikselit etäisyydeltä 3*sigma kaikkiin suuntiin.

en: Add a blurring effect
fi: Lisää sumentava videotehoste

en: Gaussian blur video filter
fi: Gauss-sumentava videosuodin

en: Gaussian Blur
fi: Gauss-sumennus

en: Radius in pixels
fi: Säde (kuvapisteinä)

en: Strength
fi: Vahvuus

en: Strength used to modify the value of a pixel
fi: Vahvuus, jota käytetään pikselin arvon muuttamiseen

en: Gradfun video filter
fi: Gradfun-videosuodin

en: Debanding algorithm
fi: Kaistansieto algoritmi

en: Distort mode
fi: Videovääristymän tila

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
fi: Muokkaustila, yksi seuraavista: "Väriskaala", "Reuna" tai "Hough".

en: Gradient image type
fi: Väriskaalan kuvatyyppi

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
fi: Väriskaalan (gradient) kuvatyyppi, 0 tai 1. Valinta 0 muuttaa kuvan valkoiseksi, ja 1 säilyttää värit.

en: Apply cartoon effect
fi: Käytä sarjakuvatehostetta

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
fi: Käytä sarjakuvatehostetta. Mahdollinen vain tiloissa "gradient" ja "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
fi: Käytä väriskaala- tai reunantunnistustehostetta

en: Gradient video filter
fi: Väriskaalavideosuodin

en: Variance of the gaussian noise
fi: Gauss-kohinan varianssi

en: Minimal period
fi: Minimaalinen jakso

en: Minimal period of the noise grain in pixel
fi: Kohinan minimaalisen jakson pituus pikseleinä

en: Maximal period
fi: Maksimaalinen jakso

en: Maximal period of the noise grain in pixel
fi: Kohinan maksimaalisen jakson pituus pikseleinä

en: Grain video filter
fi: Rakeisuusvideosuodin

en: Adds filtered gaussian noise
fi: Lisää kuvaan suodatettua Gauss-kohinaa

en: Spatial luma strength (0-254)
fi: Avaruudellinen luma-vahvuus (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
fi: Avaruudellinen chroma-vahvuus (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
fi: Ajallinen luma-vahvuus (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
fi: Ajallinen chroma-vahvuus (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
fi: Korkealaatuinen 3D -kohinanpoistosuodin

en: Invert video filter
fi: Värinkäännön videosuodin

en: Color inversion
fi: Värinkääntö

en: Magnify/Zoom interactive video filter
fi: Suurennos/zoom vuorovaikutteinen videosuodin

en: Magnify
fi: Suurennus

en: Mirror orientation
fi: Peilin asento

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
fi: Määrittää peilin halkaisun suunnan. Voi olla pysty- tai vaakasuora.

en: Vertical
fi: Pysty

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Direction
fi: Suunta

en: Direction of the mirroring.
fi: Peilauksen suunta.

en: Left to right/Top to bottom
fi: Vasemmalta oikealle / ylhäältä alas

en: Right to left/Bottom to top
fi: Oikealta vasemmalle / alhaalta ylös

en: Mirror video filter
fi: Peili-videosuodin

en: Mirror video
fi: Peilaa videota

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
fi: Halkaisee videon kahteen identtiseen osaan kuin peilistä heijastuneena

en: Blur factor (1-127)
fi: Sumennuskerroin (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
fi: Kuinka paljon sumennetaan, väliltä 1 ja 127.

en: Motion blur filter
fi: Liike-epäterävyyssuodin

en: Motion detect video filter
fi: Liikkeentunnistin-videosuodin

en: Old movie effect video filter
fi: Vanha elokuvaefektin videosuodin

en: Old movie
fi: Vanha elokuva

en: OpenCV face detection example filter
fi: OpenCV-kirjaston kasvojentunnistuksen esimerkkisuodin

en: OpenCV example
fi: OpenCV-esimerkki

en: Haar cascade filename
fi: Haar cascade -tiedostonimi

en: Name of XML file containing Haar cascade description
fi: XML-tiedoston polku, joka sisältää "Haar cascade"-kuvauksen

en: Use input chroma unaltered
fi: Käytä lähteen väriformaattia

en: I420 - first plane is grayscale
fi: I420 - ensimmäinen taso on harmaasävyinen

en: Don't display any video
fi: Älä näytä videota

en: Display the input video
fi: Näytä sisääntuleva video

en: Display the processed video
fi: Näytä prosessoitu video

en: Show only errors
fi: Näytä vain virheet

en: Show errors and warnings
fi: Näytä virheet ja huomautukset

en: Show everything including debug messages
fi: Näytä kaikki, mukaanlukien virheenjäljitysviestit (debug)

en: OpenCV video filter wrapper
fi: OpenCV-videosuodin -sovitin

en: OpenCV
fi: OpenCV-kirjasto

en: Scale factor (0.1-2.0)
fi: Skaalauskerroin (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
fi: Määrä, jolla kuva skaalataan ennen sen lähettämistä sisäiseen OpenCV-suodattimeen

en: OpenCV filter chroma
fi: OpenCV-suotimen väriformaatti

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
fi: Mihin väriformaattiin kuva muunnetaan ennen kuin se lähetetään sisäiselle OpenCV-suotimelle

en: Wrapper filter output
fi: Päälyste suodattimen ulostulo

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
fi: Määrää, mitä videota OpenCV-sovitin näyttää

en: OpenCV internal filter name
fi: Sisäisen OpenCV-suotimen nimi

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
fi: Mitä sisäistä OpenCV-liitännäissuodinta käytetään

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
fi: Posterisointitaso (värien määrä on tämän luvun kuutio)

en: Posterize video filter
fi: Posterisointi-videosuodin

en: Posterize video by lowering the number of colors
fi: Posterisoi videota vähentämällä värien määrää

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
fi: Jälkikäsittelyn laatu. Arvot ovat väliltä 0 (pois päältä) ja 6 (eniten).
    Korkeammat arvot vaativat paljon enemmän suoritintehoa, mutta parantavat kuvanlaatua.
    Käytettäessä oletussuodinketjua, tämän eri arvot tarkoittavat seuraavia suotimia:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr, missä hb = vaakasuuntainen palikanpoisto (deblocking),
    vb = pystysuuntainen palikanpoisto, ja dr = deringing-suodin.

en: FFmpeg post processing filter chains
fi: FFMPEG-jälkikäsittelyn suodinketjut

en: Video post processing filter
fi: Videon jälkikäsittelysuodin

en: Postproc
fi: Jälkikäsittely

en: Lowest
fi: 1 (pienin)

en: Highest
fi: 6 (suurin)

en: Psychedelic video filter
fi: Psykedeelinen videosuodin

en: Number of puzzle rows
fi: Palapelin rivien määrä

en: Number of puzzle columns
fi: Palapelin sarakkeiden määrä

en: Game mode
fi: Pelitila

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
fi: Valitse pelitilan variaatio palapelistä, liukuvaan palapeliin.

en: Border
fi: Reunus

en: Unshuffled Border width.
fi: Sekoamaton reunan leveys.

en: Small preview
fi: Pieni esikatselu

en: Show small preview.
fi: Näytä pieni esikatselu.

en: Small preview size
fi: Pienen esikatselun koko

en: Show small preview size (percent of source).
fi: Näytä pienen esikatselun koko (prosentteina lähteestä).

en: Piece edge shape size
fi: Kappaleen reunamuodon koko

en: Size of the curve along the piece's edge
fi: Käyrän koko kappaleen reunaa pitkin

en: Auto shuffle
fi: Automaattinen sekoitus

en: Auto shuffle delay during game
fi: Automaattisen sekoituksen viive pelin aikana

en: Auto solve
fi: Ratkaise automaattisesti

en: Auto solve delay during game
fi: Ratkaise automaattisesti pelin aikana

en: Rotation
fi: Kierto

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
fi: Kierron parametrit: none;180;90-270;mirror

en: jigsaw puzzle
fi: Palapeli

en: sliding puzzle
fi: liukuva palapeli

en: swap puzzle
fi: vuorottele palaa

en: exchange puzzle
fi: vaihda palaa

en: 0/90/180/270/mirror
fi: 0/90/180/270/peilaus

en: Puzzle interactive game video filter
fi: Palapeli -vuorovaikutteinen videosuodin

en: Puzzle
fi: Palapeli

en: Ripple video filter
fi: Väreily-videosuodin

en: Ripple
fi: Väreily

en: Angle in degrees
fi: Kulma asteina

en: Angle in degrees (0 to 359)
fi: Kulma asteina (väliltä 0 ja 359)

en: Use motion sensors
fi: Käytä liiketunnistimia

en: Rotate video filter
fi: Videon kiertosuodin

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Image format
fi: Kuvaformaatti

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
fi: Lähtevien kuvien tiedostomuoto (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa kuvan leveyden. Oletuksena (-1) VLC mukautuu videon kokoon.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa kuvan korkeuden. Oletuksena (-1) VLC mukautuu videon kokoon.

en: Recording ratio
fi: Tallennussuhde

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
fi: Kuinka suuri osa kuvista tallennetaan. 3 tarkoittaa, että joka kolmas kuva tallennetaan.

en: Filename prefix
fi: Tallennusetuliite

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
fi: Tallennettavien kuvien tiedostonimien etuliite. Tiedostonimet ovat muotoa "prefixNUMBER.format" mikäli päällekirjoitus ei ole käytössä.

en: Directory path prefix
fi: Hakemistopolku

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
fi: Kansion polku, johon kuvatiedostot tulisi tallentaa. Jos asetusta ei ole määritetty, kuvat tallennetaan automaattisesti käyttäjien kotikansioon.

en: Always write to the same file
fi: Päällekirjoita aina samaan tiedostoon

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
fi: Kuvat tallennetaan saman tiedoston päälle sen sijaan, että luotaisiin yksi tiedosto kuvaa kohti. Tässä tapauksessa tiedostonimeen ei lisätä numeroa.

en: Send your video to picture files
fi: Lähetä video kuvatiedostoihin

en: Scene filter
fi: Kohtaussuodin

en: Scene video filter
fi: Kohtausvideosuodin

en: Sepia intensity
fi: Seepian vahvuus

en: Intensity of sepia effect
fi: Seepia-tehosteen vahvuus

en: Sepia video filter
fi: Seepia-videosuodin

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
fi: Värittää videon lämpimämmäksi seepia-värisävytehosteella

en: Sharpen strength (0-2)
fi: Terävöityksen voimakkuus (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
fi: Aseta terävöityksen vahvuus väliltä 0 ja 2. Oletus on 0.05.

en: Augment contrast between contours.
fi: Tehosta kirkkaus- ja värierojen kontrastia.

en: Sharpen video filter
fi: Terävöitys-videosuodin

en: Transform type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Transpose
fi: Muuntaminen

en: Anti-transpose
fi: Muuntamisen esto

en: Video transformation filter
fi: Videon kuvamuunnossuodin

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Rotate or flip the video
fi: Kierrä tai peilaa videota

en: VHS movie effect video filter
fi: VHS-elokuvaefektin videosuodin

en: VHS movie
fi: VHS-elokuva

en: Wave video filter
fi: Aallot-videosuodin

en: Wave
fi: Aalto

en: ASCII Art
fi: ASCII kuvana

en: ASCII-art video output
fi: ASCII-kuvavideon ulostulo

en: Android Window
fi: Android ikkuna

en: Android native window
fi: Android alkuperäinen ikkuna

en: Color ASCII art video output
fi: Värillinen ASCII-kuvavideon ulostulo

en: Timelength after which we assume there is no signal.
fi: Ajan pituus, jonka jälkeen oletamme, ettei signaalia ole.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
fi: Ajan pituus, jonka jälkeen oletetaan, ettei signaalia ole.
    Tämän viiveen jälkeen häivytämme videon ulos.

en: Active Format Descriptor value
fi: Active Format Descriptor -arvo

en: Aspect Ratio of the source picture.
fi: Lähdekuvan kuvasuhde.

en: Active Format Descriptor line
fi: Active Format Descriptor -rivi

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
fi: VBI-rivi, jolla Active Format Descriptor tuotetaan.

en: Picture to display on input signal loss
fi: Kuva, joka näytetään signaalin kadottua

en: Output card
fi: Kaappauskortti

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fi: DeckLink-kaappauskortti, jos niitä on useita niin numerointi alkaa 0:sta.

en: Desired output mode
fi: Toivottu ulostulotila

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fi: Haluttu ulostulo DeckLink-tallennukselle. Tämän arvon tulisi olla FOURCC-koodi tekstimuodossa, esim. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
fi: Ääniliitäntä DeckLink-ulostulolle.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
fi: Äänen näytteenottotaajuus (hertseinä) DeckLink-tallennukselle. Arvo 0 kytkee äänen tallennuksen pois päältä.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
fi: Määrä montako äänikanavaa kaapataan DeckLink-tallennuksessa. Arvon täytyy olla 2, 8 tai 16. Arvo 0 kytkee äänen tallennuksen pois päältä.

en: Video connection for DeckLink output.
fi: Videoliitäntä DeckLink-ulostulolle.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
fi: Käytä 10 bittiä per pikseli videoruuduille.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
fi: Ulostulon moduuli kirjoittaa Blackmagic SDI -kortille

en: DeckLink General Options
fi: Decklink yleiset asetukset

en: DeckLink Video Output module
fi: DeckLink videon ulostulon moduuli

en: DeckLink Video Options
fi: Decklink video asetukset

en: DeckLink Audio Output module
fi: DeckLink äänen ulostulon moduuli

en: DeckLink Audio Options
fi: Decklink ääni asetukset

en: Window handle (HWND)
fi: Ikkunakahva (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
fi: Video upotetaan tähän olemassaolevaan ikkunaan. Jos tämä on nolla, videolle luodaan uusi ikkuna.

en: Drawable
fi: Piirrettävä (drawable)

en: Embedded window video
fi: Ikkunaan sisällytetty video

en: Framebuffer device
fi: Framebuffer-laite

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
fi: Framebuffer-renderöijän lähdön laitenimi (yleensä /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
fi: Aja fb:tä nykyisellä tty:llä

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
fi: Aja framebufferia nykyisellä TTY-laitteella (oletus päällä). (Ole varovainen kytkiessäsi pois.)

en: Framebuffer resolution to use
fi: Framebufferin piirtotarkkuus

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
fi: Valitse framebufferin piirtotarkkuus (resolution). Tukee arvoja 0 = QCIF, 1 = CIF, 2 = NTSC, 3 = PAL, 4 = automaattinen (oletus).

en: Framebuffer uses hw acceleration
fi: Framebuffer käyttää laitteistokiihdytystä

en: Disable for double buffering in software.
fi: Poista käytöstä kaksoispuskuroidaksesi ohjelmistossa.

en: Image format (default RGB)
fi: Kuvaformaatti (oletus RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
fi: Framebufferin käyttämä väriformaatti (chroma fourcc). Oletus on RGB, koska framebuffer-laite ei pysty ilmoittamaan väriformaattiaan.

en: GNU/Linux framebuffer video output
fi: GNU/Linux framebuffer -videon ulostulo

en: GLX extension for OpenGL
fi: GLX-laajennus OpenGL:aa varten

en: Enable a workaround for T23
fi: Käytä erikoisviritystä T23:lle

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
fi: Kytke tämä päälle, jos näet vinoja raitoja, kun ikkunan koko on yhtä suuri tai pienempi kuin toistettava video.

en: Video mode
fi: Videomoodi

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
fi: Valitse KVA:n käyttämä videomoodi.

en: K Video Acceleration video output
fi: K Video Acceleration -videon ulostulo

en: Mac OS X OpenGL video output
fi: Mac OS X OpenGL-videon ulostulo

en: OpenGL extension
fi: OpenGL-laajennus

en: OpenGL ES 2 extension
fi: OpenGL ES 2 -laajennus

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
fi: Laajennus, jonka kautta käytetään Open Graphics Library (OpenGL) -kirjastoa.

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
fi: OpenGL for Embedded Systems 2 -videon ulostulo

en: OpenGL video output
fi: OpenGL -videon ulostulo

en: EGL extension for OpenGL
fi: EGL-laajennus OpenGL:ään

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
fi: Työpöytätila mahdollistaa videon näyttämisen työpöydällä.

en: Use hardware blending support
fi: Käytä laitepohjaista blending-tukea

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
fi: Yritä käyttää laitteistokiihdytystä OSD-/tekstityksen yhdistämiseen.

en: Pixel Shader
fi: Pikselivarjostin

en: Choose a pixel shader to apply.
fi: Valitse käytettävä pikselivarjostin

en: Path to HLSL file
fi: Polku HLSL-tiedostoon

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
fi: Polku HLSL-tiedostoon joka sisältää yksittäisen pikselivarjostimen.

en: HLSL File
fi: HLSL-tiedosto

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
fi: Suositeltu videon ulostulo Windows Vistalle ja uudemmille

en: Direct3D9 video output
fi: Direct3D9 -videon ulostulo

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
fi: Suositeltu video ulostulo Windows 8 ja uudemmat versiot

en: Direct3D11 video output
fi: Direct3D11 -videon ulostulo

en: Use hardware YUV->RGB conversions
fi: Käytä laitepohjaista YUV->RGB muunnosta

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
fi: Yritä käyttää laitteistokiihdytystä YUV->RGB väriavaruuden muunnoksiin. Tämä asetus ei vaikuta, jos käytetään peittokuvaa.

en: Overlay video output
fi: Peitä videon ulostulo

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
fi: Laitteistokiihdytys (overlay, ylipiirto) viittaa näytönohjaimen ominaisuuteen, joka mahdollistaa videon suorapiirron. Oletusarvoisesti VLC käyttää sitä, mikäli mahdollista.

en: Use video buffers in system memory
fi: Luo videopuskurit keskusmuistiin

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
fi: Luo videopuskurit järjestelmän keskusmuistiin näyttökortin muistin sijaan. Tätä ei suositella, koska yleensä näyttökortin muistin käyttäminen mahdollistaa laitteistokiihdytyksen (esim. skaalaukseen ja YUV->RGB-muunnoksiin). Tämä asetus ei vaikuta, jos käytetään peittokuvaa.

en: Use triple buffering for overlays
fi: Kolmoispuskuroi ylipiirrot

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
fi: Yritä käyttää kolmoispuskurointia YUV-ylipiirroille. Tämä parantaa kuvanlaatua (kuva ei välky).

en: Name of desired display device
fi: Näyttölaitteen nimi

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
fi: Useamman näytön ympäristössä, voit määrätä sen näytön Windows-laitenimen, mihin haluat videoikkunan aukeavan. Esim. "\\.\DISPLAY1" tai "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
fi: Suositeltu videon ulostulo Windows XP. Epäyhteensopiva Vista Aero-käyttöliittymän kanssa.

en: DirectX (DirectDraw) video output
fi: DirectX (DirectDraw) -videon ulostulo

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

en: OpenGL video output for Windows
fi: OpenGL video ulostulo Windows koneet

en: Windows GDI video output
fi: Windows GDI -videon ulostulo

en: GPU affinity
fi: Grafiikkasuorittimen affiniteetti

en: WGL extension for OpenGL
fi: WGL-laajennus OpenGL:lle

en: Dummy image chroma format
fi: Lumevideolähdön väriformaatti

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
fi: Voit pakottaa lumevideolähdön luomaan kuvia, joilla on haluttu väriformaatti, sen sijaan että suoritusta yritettäisiin nopeuttaa valitsemalla tehokkain formaatti.

en: Dummy video output
fi: Lumevideolähtö

en: Statistics video output
fi: Videon tilastotieto

en: Video memory buffer width.
fi: Videomuistin puskurin leveys.

en: Video memory buffer height.
fi: Videomuistin puskurin korkeus.

en: Pitch
fi: Pitch-arvo

en: Video memory buffer pitch in bytes.
fi: Videon muistipuskurin "pitch"-arvo tavuina. ("Pitch" on yhden kuvarivin leveys mukaanlukien näkymättömät marginaalit.)

en: Chroma
fi: Väriformaatti

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
fi: Muistikuvan väriformaatti 4-kirjaimiseja merkkijonona, esim. "RV32".

en: Video memory output
fi: Videon muistipuskurin ulostulo

en: Video memory
fi: Videomuisti

en: Wayland display
fi: Wayland-näyttö

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
fi: Video piirretään tähän Wayland-näyttöön. Jos asetus on tyhjä, käytetään oletusarvoista näyttöä.

en: Wayland shell surface
fi: Wayland rajapinta

en: Wayland shared memory video output
fi: Wayland jaetun muistin video ulostulo

en: XDG shell surface
fi: XDG rajapinta

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
fi: VLC-mediasoitin

en: X11 display
fi: X11-näyttö

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
fi: Video piirretään tähän X11-näyttöön. Jos tämä asetus on tyhjä, käytetään oletusarvoista näyttöä.

en: X11 window ID
fi: X11-ikkunan ID

en: X window
fi: X-ikkuna

en: X11 video window (XCB)
fi: X11-videoikkuna (XCB)

en: X11 video output (XCB)
fi: X11-videon ulostulo (XCB)

en: XVideo adaptor number
fi: XVideo-laitenumero

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
fi: Käytettävän XVideo-laitteen numero. Oletuksena VLC käyttää ensimmäistä toimivaa.

en: XVideo format id
fi: XVideon formaattitunniste

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
fi: Käytettävän XVideo-formaatin tunniste (ID). Oletusarvoisesti VLC käyttää sitä, joka sopii parhaiten toistettavaan videoon.

en: XVideo output (XCB)
fi: XVideo ulostulo (XCB)

en: device, fifo or filename
fi: laite, fifo tai polku

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
fi: laite, fifo tai tiedostonimi, johon yuv-ruudut kirjoitetaan.

en: Chroma used
fi: Käytettävä väriformaatti

en: Force use of a specific chroma for output.
fi: Pakota käyttämään tiettyä väriformaattia.

en: Add a YUV4MPEG2 header
fi: Lisää YUV4MPEG2-otsake

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
fi: Otsake YUV4MPEG2 on yhteensopiva mplayer yuv -videolähdön kanssa ja vaatii fourcc YV12/I420.

en: YUV output
fi: YUV-ulostulo

en: YUV video output
fi: YUV-videon ulostulo

en: Number of video windows in which to clone the video.
fi: Moneenko videoikkunaan video kloonataan.

en: Video output modules
fi: Videon ulostulon moduulit

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
fi: Voit käyttää eri videon ulostulon moduuleja klooneille. Käytä pilkuilla erotettua listaa moduuleista.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
fi: Monista videosi useampaan ikkunaan tai videon uslostulon moduuleille

en: Clone video filter
fi: Kloonausvideosuodin

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
fi: Kuinka moneen ikkunaan video jaetaan vaakasuunnassa

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
fi: Kuinka moneen ikkunaan video jaetaan pystysuunnassa

en: Active windows
fi: Aktiiviset ikkunat

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
fi: Pilkuilla erotettu lista aktiivisista ikkunoista, oletus on kaikki

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
fi: Halkaise video useampaan ikkunaan näyttöseinää varten

en: Panoramix: wall with overlap video filter
fi: Panoramix: limittävä seinä-videosuodin

en: length of the overlapping area (in %)
fi: Limittäisen alueen leveys (%)

en: Select in percent the length of the blended zone
fi: Valitse prosentteina, kuinka pitkä sekoitusvyöhyke (blended zone) on.

en: height of the overlapping area (in %)
fi: Limittäisen alueen korkeus (%)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
fi: Valitse prosentteina, kuinka korkea sekoitusvyöhyke (blended zone) on (2x2-seinälle).

en: Attenuation
fi: Vaimennus

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää tätä suodinta sekoitusvyöhykkeen (blended zone) vaimennukseen (attenuation). Jos pois päältä, vaimennus tehdään opengl:llä.

en: Attenuation, begin (in %)
fi: Vaimennus alussa (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
fi: Valitse prosentteina sekoitusvyöhykkeen alun Lagrange-kerroin

en: Attenuation, middle (in %)
fi: Vaimennus keskellä (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
fi: Valitse prosentteina sekoitusvyöhykkeen keskiosan Lagrange-kerroin

en: Attenuation, end (in %)
fi: Vaimennus lopussa (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
fi: Valitse prosentteina sekoitusvyöhykkeen lopun Lagrange-kerroin

en: middle position (in %)
fi: Keskikohdan sijainti (%)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
fi: Valitse prossentteina (50 = keskellä) sekoitusvyöhykkeen keskipisteen (Lagrange) sijainti

en: Gamma (Red) correction
fi: Gammakorjaus punaiselle

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen gammakorjauksen arvo (punainen tai lumakomponentti)

en: Gamma (Green) correction
fi: Gammakorjaus vihreälle

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen gammakorjauksen arvo (vihreä tai kroman U-komponentti)

en: Gamma (Blue) correction
fi: Gammakorjaus siniselle

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen gammakorjauksen arvo (sininen tai kroman V-komponentti)

en: Black Crush for Red
fi: Punaisen mustamurskaus

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustamurskaus (Black Crush) (punainen tai lumakomponentti)

en: Black Crush for Green
fi: Vihreän mustamurskaus

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustamurskaus (Black Crush) (vihreä tai kroman U-komponentti)

en: Black Crush for Blue
fi: Sinisen mustamurskaus

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustamurskaus (Black Crush) (vihreä tai kroman V-komponentti)

en: White Crush for Red
fi: Punaisen valkomurskaus

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkomurskaus (White Crush) (punainen tai lumakomponentti)

en: White Crush for Green
fi: Vihreän valkomurskaus

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkomurskaus (White Crush) (vihreä tai kroman U-komponentti)

en: White Crush for Blue
fi: Sinisen valkomurskaus

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkomurskaus (White Crush) (sininen tai kroman V-komponentti)

en: Black Level for Red
fi: Punaisen mustataso

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustataso (punainen tai lumakomponentti)

en: Black Level for Green
fi: Vihreän mustataso

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustataso (vihreä tai kroman U-komponentti)

en: Black Level for Blue
fi: Sinisen mustataso

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen mustataso (sininen tai kroman V-komponentti)

en: White Level for Red
fi: Punaisen valkotaso

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkotaso (punainen tai lumakomponentti)

en: White Level for Green
fi: Vihreän valkotaso

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkotaso (vihreä tai kroman U-komponentti)

en: White Level for Blue
fi: Sinisen valkotaso

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
fi: Valitse sekoitusvyöhykkeen valkotaso (sininen tai kroman V-komponentti)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fi: Moneenko ikkunaan video halkaistaan vaakasuunnassa.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fi: Moneenko ikkunaan video halkaistaan pystysuunnassa.

en: Element aspect ratio
fi: Osakuvien kuvasuhde

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
fi: Näyttöseinän yksittäisen näytön kuvasuhde.

en: Wall video filter
fi: Seinä-videosuodin

en: Image wall
fi: Kuvaseinä

en: The width of the visualization window, in pixels.
fi: Visualisointi-ikkunan leveys pikseleinä.

en: The height of the visualization window, in pixels.
fi: Visualisointi-ikkunan korkeus pikseleinä.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
fi: 3D OpenGL-spektrin visualisointi

en: Goom display width
fi: Goom-näyttöleveys

en: Goom display height
fi: Goom-näyttökorkeus

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
fi: Tästä voit asettaa Goom-näytön piirtotarkkuuden (suurempi tarkkuus näyttää hienommalta, mutta vaatii enemmän suoritintehoa).

en: Goom animation speed
fi: Goom-animointinopeus

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
fi: Tästä voit asettaa animaation nopeuden (väliltä 1 ja 10, oletusarvo 6).

en: Goom
fi: Goom-tehoste

en: Goom effect
fi: Goom-tehoste

en: projectM configuration file
fi: projectM:n asetustiedosto

en: File that will be used to configure the projectM module.
fi: Tiedosto, josta projectM-moduuli lukee asetukset.

en: projectM preset path
fi: projectM-esiasetusten polku

en: Path to the projectM preset directory
fi: Hakemisto, missä projectM:n esiasetukset (presets) sijaitsevat

en: Title font
fi: Otsikon fontti

en: Font used for the titles
fi: Otsikoihin käytetty fontti

en: Font menu
fi: Valikkofontti

en: Font used for the menus
fi: Valikoihin käytetty fontti

en: The width of the video window, in pixels.
fi: Videoikkunan leveys pikseleinä.

en: The height of the video window, in pixels.
fi: Videoikkunan korkeus pikseleinä.

en: Mesh width
fi: Verkon leveys

en: The width of the mesh, in pixels.
fi: Verkon (mesh) leveys pikseleinä.

en: Mesh height
fi: Verkon korkeus

en: The height of the mesh, in pixels.
fi: Verkon (mesh) korkeus pikseleinä.

en: Texture size
fi: Tekstuurikoko

en: The size of the texture, in pixels.
fi: Tekstuuripinnoitteen koko pikseleinä.

en: libprojectM effect
fi: libprojectM -tehoste

en: Effects list
fi: Tehosteluettelo

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
fi: Lista visuaalisista tehosteista pilkuilla erotettuna.
    Tällä hetkellä tuettuja ovat: dummy, scope (oskilloskooppi), spectrum (spektri), spectrometer, sekä vuMeter (VU-mittari).

en: The width of the effects video window, in pixels.
fi: Tehostevideoikkunan leveys pikseleinä.

en: The height of the effects video window, in pixels.
fi: Tehostevideoikkunan korkeus pikseleinä.

en: FFT window
fi: FFT-ikkuna

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
fi: FFT-ikkunan tyyppi, jota käytetään spektri-pohjaisiin visualisointeihin.

en: Kaiser window parameter
fi: Kaiser-ikkunan parametrit

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
fi: Kaiser-ikkunan alfa-parametri. Kasvattamalla main-lobe alfa-arvoa se lisää leveyttä ja vähentää side-lobe laajutta.

en: Show 80 bands instead of 20
fi: Näytä 80 kaistaa 20:n sijaan

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
fi: Lisää kaistoja spektrometriin: 80, jos se on käytössä, muuten 20.

en: Number of blank pixels between bands.
fi: Montako tyhjää pikseliä kaistojen väliin jätetään.

en: Amplification
fi: Vahvistus

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
fi: Tämä kerroin muokkaa kaistojen korkeutta.

en: Draw peaks in the analyzer
fi: Piirrä huippuarvot (peaks) spektrianalysaattoriin.

en: Enable original graphic spectrum
fi: Käytä alkuperäistä graafista spektriä

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
fi: Käytä "flat"-tyyppistä spektrianalysaattoria spektrometrissä.

en: Draw bands in the spectrometer
fi: Piirrä kaistat spektrometriin.

en: Draw the base of the bands
fi: Valitse, piirretäänkö kaistojen kanta (base).

en: Base pixel radius
fi: Kannan pikselisäde

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
fi: Pikselisäde kaistojen kannassa (alussa).

en: Spectral sections
fi: Spektriosioita

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
fi: Moneenko osaan spektri jaetaan.

en: Peak height
fi: Huippujen korkeus

en: Total pixel height of the peak items.
fi: Huippuarvojen (peaks) kokonaispikselikorkeus.

en: Peak extra width
fi: Huippuarvojen lisäleveys

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
fi: Voit lisätä tai vähentää pikseleitä huippuarvon leveydestä.

en: V-plane color
fi: V-tason väri

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
fi: YUV-värikuution siirto V-tasoa pitkin ( 0 - 127 ).

en: Visualizer
fi: Visualisointi

en: Visualizer filter
fi: Visualisoinnin suodatin

en: Spectrum analyser
fi: Spektrin tarkastelu

en: Flat Top
fi: Tasainen ylös

en: #paste your VLM commands here
fi: #liitä VLM-komentosi tähän

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
fi: #erota komennot toisistaan rivinvaihdolla tai puolipisteellä

en: Play List
fi: Soittolista

en: Output
fi: Ulostulo

en: Subtitle codec
fi: Tekstityksen koodekki

en: Output	method
fi: Ulostulon	menetelmä

en: Multiplexer
fi: Multiplekseri

en: Video FPS
fi: Videon FPS

en: MUX options
fi: MUX-asetukset

en: Video scale
fi: Videon mittakaava

en: Output port
fi: Ulostulon portti

en: Output	file
fi: Ulostulon	tiedosto

en: Input media
fi: Lähdemedia

en: Error:
fi: Virhe:

en: Sample ui-state-error style.
fi: Esimerkkityyli käyttöliittymävirheelle.

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Preamp:
fi: Esivahvistus

en: Row border
fi: Rivin reunus

en: Column border
fi: Sarakkeen reunus

en: Background
fi: Tausta

en: Mosaic Tiles
fi: Mosaiikkitiilet

en: Playback Rate
fi: Toistonopeus

en: Audio Delay
fi: Äänen viive

en: Subtitle Delay
fi: Tekstityksen viive

en: Time:
fi: Aika

en: VLC media player - Web Interface
fi: VLC-mediasoitin - web-käyttöliittymä

en: Hide / Show Library
fi: Piilota / näytä Kirjasto

en: Hide / Show Viewer
fi: Piilota / näytä Katselu

en: Manage Streams
fi: Hallitse tietovirtoja

en: Track Synchronisation
fi: Raitojen synkronointi

en: VLM Batch Commands
fi: VLM:n eräajokomennot

en: Loop
fi: Toista

en: Empty Playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Queue Selected
fi: Laita valitut jonoon

en: Play Selected
fi: Toista valitut

en: Refresh List
fi: Virkistä lista

en: Loading flowplayer...
fi: Käynnistetään flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
fi: Jos mitään ei lataudu, tarkista internet-yhteys.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
fi: VLC voi näyttää QR-koodin, joka linkittää verkkoliittymän mobiiliversioon. VLC käyttöliittymän verkko-osoite lähetetään Internetin kautta Google Image Charts -palveluun QR-koodin luomiseksi.

en: Do you want to go ahead with this?
fi: Haluatko jatkaa tätä?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
fi: Kun luot tietovirran, sitä ohjataan <i>Pääkontrolleilla</i> pääkäyttöliittymän sijaan.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
fi: Tietovirta luodaan käyttäen oletusasetuksia. Tehdäksesi lisäasetuksia, tai muuttaaksesi oletuksia, käytä <i>Tietovirtojen hallintaa</i>.

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
fi: Kun tietovirta on luotu, <i>Mediankatselu</i>-ikkuna näyttää sen.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
fi: Äänenvoimakkuutta säädetään soittimesta, ei <i>Pääkontrolleista</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
fi: Tällä hetkellä soiva soittolistan kohde lähetetään suoratoistona. Jos mikään ei ole soimassa, ensimmäinen valittu kohde <i>Kirjastosta</i> lähetetään.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
fi: Pysäyttääksesi lähetyksen ja palataksesi normaaliin ohjaukseen, napsauta <i>Avaa tietovirta</i>-nappia uudelleen.

en: Are you sure you wish to create the stream?
fi: Oletko varma että haluat luoda virtautuksen?

en: Dialog
fi: Dialogi

en: Form
fi: Muoto

en: Preset
fi: Esiasetus

en: &Verbosity:
fi: &Sanaisuus:

en: &Filter:
fi: &Suodin:

en: &Save as...
fi: Talle&nna nimellä...

en: Modules Tree
fi: Moduulipuu

en: Show extended options
fi: Näytä laajennetut säätimet

en: Show &more options
fi: Näytä lis&äasetukset

en: Change the caching for the media
fi: Vaihda median välimuistitusta

en: Start Time
fi: Aloituskohta

en: Stop Time
fi: Lopetusaika

en: Edit Options
fi: Optiot

en: Extra media
fi: Lisämedia

en: Complete MRL for VLC internal
fi: Täysi MRL (VLC:n sisäinen)

en: Select the file
fi: Valitse tiedosto

en: Change the start time for the media
fi: Vaihda median aloituskohta

en: Change the stop time for the media
fi: Muuta median lopetusaikaa

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
fi: Toist&a toista mediaa samalla (esim. lisä-äänitiedostoa)

en: Capture mode
fi: Kaappaustila

en: Select the capture device type
fi: Valitse kaappauslaitteen tyyppi

en: Device Selection
fi: Laitteen valinta

en: Options
fi: Optiot

en: Access advanced options to tweak the device
fi: Käytä lisäasetuksia laitteen säätämiseen

en: Advanced options...
fi: Lisäasetukset...

en: Disc Selection
fi: Levyn valinta

en: Disable Disc Menus
fi: Älä käytä levyn valikkoja

en: No disc menus
fi: Ei levyn valikkoja

en: Disc device
fi: Levyasema

en: Starting Position
fi: Aloituskohta

en: Audio and Subtitles
fi: Ääni ja tekstitykset

en: Use a sub&title file
fi: Käytä tek&stitystiedostoa

en: Select the subtitle file
fi: Valitse tekstitystiedosto

en: Choose one or more media file to open
fi: Valitse yksi tai useampi mediatiedosto avattavaksi

en: File Selection
fi: Tiedoston valinta

en: You can select local files with the following list and buttons.
fi: Voit valita tiedostoja käyttäen seuraavaa listaa ja painikkeita.

en: Add...
fi: L&isää...

en: Network Protocol
fi: Verkkoprotokolla

en: Please enter a network URL:
fi: Syötä verkkokohteen URL

en: Profile edition
fi: Profiilin muokkaus

en: RAW
fi: RAW (raakadata)

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Streamable
fi: Virtautuskelpoinen

en: Chapters
fi: Luvut

en: Menus
fi: Valikot

en: Fra&me Rate
fi: Ruu&dunpäivitysnopeus

en: Same as source
fi: Sama kuin lähde

en: Custom options
fi: Erikoisasetukset

en: &Quality
fi: &Laatu

en: Not Used
fi: Ei käytetty

en: Encoding parameters
fi: Enkoodauksen parametrit

en: Frame size
fi: Ruudun koko

en: Sa&mple Rate
fi: Nä&ytteenottotaajuus

en: Profile &Name
fi: Profiilin &nimi

en: Set up media sources to stream
fi: Aseta medialähteitä virtautukseen

en: Destination Setup
fi: Kohteen asetukset

en: Select destinations to stream to
fi: Valitse kohteet joihin suoratoistetaan

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
fi: Lisää kohteita sen mukaan, mitä lähetystapoja tarvitset. Varmista transkoodauksesta, että formaatti on yhteesopiva käytetyn tavan kanssa.

en: New destination
fi: Uusi kohde

en: Display locally
fi: Toista paikallisesti

en: Transcoding Options
fi: Transkoodauksen asetukset

en: Select and choose transcoding options
fi: Valitse ja ota käyttöön transkoodauksen asetuksia

en: Activate Transcoding
fi: Aktivoi transkoodaus

en: Option Setup
fi: Valintojen asetukset

en: Set up any additional options for streaming
fi: Aseta muita lisäasetuksia virtautukselle

en: Miscellaneous Options
fi: Muut optiot

en: Stream all elementary streams
fi: Lähetä kaikki alkeisvirrat

en: Generated stream output string
fi: Luotu suoratoiston ulostulon merkkijono

en: Output module:
fi: Ulostulon moduuli:

en: Use S/PDIF when available
fi: Käytä S/PDIF-ominaisuutta, jos mahdollista

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Visualization:
fi: Visualisointi

en: Enable Time-Stretching audio
fi: Käytä äänen aikavenytystä

en: Replay gain mode:
fi: Toistonvahvistustila (replay gain)

en: Normalize volume to:
fi: Normalisoi äänenvoimakkuus

en: Tracks
fi: Raidat

en: Preferred audio language:
fi: Suosittava äänen kieli

en: Password:
fi: Salasana

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus

en: Submit played tracks stats to Last.fm
fi: Lähetä toistettujen kappaleiden tilastotiedot Last.fm:ään

en: Codecs
fi: Koodekit

en: x264 profile and level selection
fi: x264-profiilin ja tason valinta

en: Hardware-accelerated decoding
fi: Laitteistokiihdytetty purkukoodaus

en: Video quality post-processing level
fi: Videon jälkikäsittelyn taso (0-6)

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
fi: Ohita H.264-palikanpoistosuodin

en: x264 preset and tuning selection
fi: x264-esiasetuksen ja säätöjen valinta

en: Optical drive
fi: Optinen asema

en: Default optical device
fi: Oletuslaite optiselle asemalle

en: Damaged or incomplete AVI file
fi: Vioittunut tai keskeneräinen AVI-tiedosto

en: HTTP proxy URL
fi: HTTP-välityspalvelimen osoite

en: HTTP (default)
fi: HTTP (oletus)

en: RTP over RTSP (TCP)
fi: Käytä RTP:tä RTSP:n päällä (TCP)

en: Live555 stream transport
fi: Live555-virran siirtotapa

en: Default caching policy
fi: Puskuroinnin oletuskäytäntö

en: Menus language:
fi: Valikoiden kieli:

en: Look and feel
fi: Ulkoasu ja olemus

en: Use custom skin
fi: Käytä ulkoasuteemaa

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
fi: Tämä on VLC:n oletuskäyttöliittymä, jolla on vakioulkoasu ja -olemus.

en: Use native style
fi: Käytä vakio-olemusta

en: Resize interface to video size
fi: Muuta käyttöliittymä videon kokoiseksi

en: Show controls in full screen mode
fi: Näytä ohjaimet koko näytön tilassa

en: Pause playback when minimized
fi: Toisto tauolle, kun ikkuna pienennetään

en: Show media change popup:
fi: Näytä ilmoitus median vaihtuessa:

en: Start in minimal view mode
fi: Käynnistä minimaalitilassa (ilman valikoita)

en: Force window style:
fi: Pakota ikkunointityyli

en: Integrate video in interface
fi: Sisällytä video käyttöliittymään

en: Show systray icon
fi: Näytä kuvake tehtäväpalkissa

en: Auto raising the interface:
fi: Käyttöliittymän automaattinen nostaminen:

en: Skin resource file:
fi: Ulkoasuteeman tiedosto

en: Playlist and Instances
fi: Soittolista ja instanssit

en: Pause on the last frame of a video
fi: Toisto tauolle videon viimeisessä ruudussa

en: Allow only one instance
fi: Vain yksi instanssi

en: Activate updates notifier
fi: Ilmoita päivityksistä

en: Every
fi: Joka

en: Save recently played items
fi: Muista viimeisimmät toistokohteet

en: Separate words by | (without space)
fi: Erota sanat |-merkillä (ilman välilyöntiä)

en: Operating System Integration
fi: Integrointi käyttöjärjestelmään

en: File extensions association
fi: Tiedostosidokset

en: Set up associations...
fi: Määritä tiedostosidokset...

en: Enable On Screen Display (OSD)
fi: Käytä On Screen Display -näyttöä

en: Show media title on video start
fi: Näytä median otsikko videon alkaessa

en: Enable subtitles
fi: Ota tekstitykset käyttöön

en: Subtitle Language
fi: Tekstityksen kieli

en: Default encoding
fi: Oletusmerkistökoodaus

en: Subtitle effects
fi: Tekstityksen efektit

en: Add a shadow
fi: Lisää varjo

en: Add a background
fi: Lisää tausta

en: O&utput
fi: Ulost&ulo

en: Accelerated video output (Overlay)
fi: Laitteistokiihdytetty videon ulostulo (Overlay)

en: Deinterlacing
fi: Lomituksen poisto

en: Force Aspect Ratio
fi: Pakota kuvasuhde

en: vlc-snap
fi: vlc-ruutukaappaus

en: Stuff
fi: Sekalaiset

en: Edit settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Control
fi: Hallinta

en: Run manually
fi: Suorita käsin

en: Setup schedule
fi: Aseta aikataulu

en: Run on schedule
fi: Suorita ajastettuna

en: Status
fi: Tilanne

en: Prev
fi: Edellinen

en: Add Input
fi: Lisää syöte

en: Edit Input
fi: Muokkaa syötettä

en: Clear List
fi: Tyhjennä lista

en: Check for VLC updates
fi: Hae VLC-päivityksiä

en: Launching an update request...
fi: Aloitetaan päivityspyyntö...

en: Do you want to download it?
fi: Haluatko ladata sen?

en: Essential
fi: Oleelliset

en: Negate colors
fi: Käänteiset värit

en: Colors
fi: Värit

en: Interactive Zoom
fi: Vuorovaikutteinen zoomaus

en: Angle
fi: Kulma

en: full
fi: täysi

en: none
fi: Ei mikään

en: Logo erase
fi: Logon poisto

en: Mask
fi: Maski

en: Anaglyph 3D
fi: Anaglyfi-3D

en: Mirror
fi: Peili

en: Motion detect
fi: Liikkeen tunnistus

en: Spatial blur
fi: Sumennus

en: Anti-Flickering
fi: Välkkeenpoisto

en: Soften
fi: Pehmennys

en: Denoiser
fi: Kohinanvaimentaja

en: Spatial luma strength
fi: Alueen luma-vahvuus

en: Temporal luma strength
fi: Ajallinen luma-vahvuus

en: Spatial chroma strength
fi: Alueen chroma-vahvuus

en: Temporal chroma strength
fi: Ajallinen chroma-vahvuus

en: VLM configurator
fi: VLM-asetukset

en: Media Manager Edition
fi: Medianhallinta

en: Name:
fi: Nimi

en: Input:
fi: Syöte

en: Select Input
fi: Valitse syöte

en: Output:
fi: Kohde:

en: Select Output
fi: Valitse kohde

en: Time Control
fi: Ajastus

en: Mux Control
fi: Kanavoinnin hallinta

en: Muxer:
fi: Multiplekseri:

en: Media Manager List
fi: Mediahallinnan lista
