Zenphoto 1.4.14 - en to ja translation catalogue (4255 entries)

en: Error: The “albums” directory (%s) cannot be found.
ja: エラー: 「アルバム」ディレクトリ(%s)は見つかりませんでした。

en: Error: The “albums” directory (%s) is not readable.
ja: エラー: 「アルバム」ディレクトリ(%s)は読み込めません。

en: Unknown
ja: 不明

en: <strong>Missing theme info file!</strong>
ja: <strong>テーマ情報ファイルが見つかりません！</strong>

en: Invalid album folder: %1$s %2$s
ja: 無効なアルバムフォルダー: %1$s %2$s

en: fixed
ja: 固定

en: discarded
ja: 破棄

en: %s log was emptied.
ja: %sログを空にしました。

en: %s log could not be emptied.
ja: %sログを空に出来ませんでした。

en: %s log was removed.
ja: %sログを削除しました。

en: %s log could not be removed.
ja: %sログを削除できませんでした。

en: logs
ja: ログ

en: View logs:
ja: ログの閲覧:

en: Delete
ja: 削除

en: Reset
ja: リセット

en: Download
ja: ダウンロード

en: There are no logs to view.
ja: 閲覧するログがありません。

en: Too few arguments! Image not found.
ja: 引数が少なすぎます！画像は見つかりませんでした。

en: Forbidden(1)
ja: 禁止(1)

en: The cache directory does not exist. Please create it and set the permissions to 0777.
ja: キャッシュディレクトリは存在しません。ディレクトリを作成してパーミッションを0777へ設定してください。

en: The cache directory is not writable! Attempts to chmod did not work.
ja: キャッシュディレクトリは書込不可です！chmodの試みは動作しませんでした。

en: Image not found; file %s does not exist.
ja: 画像が見つかりませんでした。ファイル%sは存在しません。

en: Forbidden(2)
ja: 禁止(2)

en: Image processing of %s resulted in a fatal error.
ja: %sの画像処理中に重大なエラーが返されました。

en: Suffix Not Allowed: %s
ja: 不許可の拡張子: %s

en: Password required
ja: パスワード必須

en: Upload Images
ja: 画像のアップロード

en: This web-based upload accepts the file formats: %s, and %s.
ja: このウェブベースのアップロードは次のファイル形式を受け付けます: %sおよび%s

en: This web-based upload accepts the file formats: %s and %s.
ja: このウェブベースのアップロードは次のファイル形式を受け付けます: %sおよび%s

en: <strong>Note: </strong>
ja: <strong>注: </strong>

en: ZIP files must contain only Zenphoto supported <em>image</em> types.
ja: ZIPファイルはZenphotoでサポートされた<em>画像</em>タイプのみ含めることができます。

en: The maximum size for any one file is <strong>%sB</strong> and the maximum size for one total upload is <strong>%sB</strong> which are set by your PHP configuration <code>upload_max_filesize</code> and <code>post_max_size</code>.
ja: ファイルの最大サイズはPHP設定の<code>upload_max_filesize</code>で設定された<strong>%sバイト</strong>で、合計アップr-どの最大サイズはPHP設定の<code>upload_max_filesize</code>及び<code>post_max_size</code>で設定した<strong>%sバイト</strong>です。

en: The maximum size for your total upload is <strong>%sB</strong> which is set by your PHP configuration <code>post_max_size</code>.
ja: 合計アップロードの最大サイズはPHP設定の<code>post_max_filesize</code>で設定された<strong>%sバイト</strong>です。

en: Don’t forget, you can also use <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> to upload folders of images into the albums directory!
ja:  アルバムディレクトリに画像のフォルダをアップロードするために<acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>を使用することが出来ることも忘れないでください！

en: Upload Error
ja: アップロードエラー

en: There was an error submitting the form. Please try again.
ja: フォームの送信中にエラーがありました。再試行してください。

en: Upload complete
ja: アップロード完了

en: Your files have been uploaded.
ja: ファイルをアップロードしました。

en: PHP Safe Mode Restrictions in effect!
ja: PHPのセーフモード制限がかかってます！

en: Zenphoto may be unable to perform uploads when PHP Safe Mode restrictions are in effect
ja: ZenphotoはPHPのセーフモード制限がかかってるときアップロードを実行できないかもしれません

en: Upload to:
ja: アップロード先:

en: That name is already used.
ja: その名前は既に使用されています。

en: This upload has to have a folder. Type a title or folder name to continue...
ja: このアップロードはフォルダを持つことが出来ます。続けるにはフォルダかタイトルの名前を入力してください。

en: Make a new Album
ja: 新規アルバムの作成

en: and
ja: と

en: Publish the album so everyone can see it.
ja: 誰もが見れるようにアルバムを公開します。

en: titled:
ja: タイトル:

en: with the folder name:
ja: 次のフォルダ名で:

en: Auto-generate
ja: 自動生成

en: There are no albums to which you can upload.
ja: アップロードできるアルバムがありません。

en: MySql Error: Zenphoto received the error %s when connecting to the database server.
ja: MySQLエラー: Zenphotoはデータベースサーバへ接続するときにエラー %s を受け取りました。

en: MySQLi Error: Zenphoto could not instantiate a connection.
ja: MySQLi エラー: Zenphotoは接続をインスタンス化できませんでした。

en: MySQLi Error: MySQLi returned the error %1$s when Zenphoto tried to select the database %2$s.
ja: MySQLi エラー: データベースに接続しましたが、Zenphotoはデータベース%2$sを選択しようとした時に MySQLi がエラー<em>%1$s</em>を返しました。

en: prefix
ja: プレフィクス

en: %1$s Error: ( %2$s ) failed. %1$s returned the error %3$s
ja: %1$sエラー ( %2$s ) は失敗しました。%1$sが返したエラーは%3$sです

en: %s not connected
ja: %sに接続できませんでした

en: Are you sure you want to delete this entire album?
ja: この全アルバムを削除してもよろしいですか？

en: Are you Absolutely Positively sure you want to delete the album? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: 物理的に確実にアルバムを削除しますがよろしいですか？これを行うと元に戻せません！

en: Are you sure you want to delete the image? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: 画像を削除してもよろしいですか？元に戻すことは出来ませんよ！

en: Are you sure you want to delete this article? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: この記事を削除してもよろしいですか？注意！この操作は元に戻せません！

en: Are you sure you want to delete this page? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: このページを削除してもよろしいですか？注意！この操作は元に戻せません！

en: New album name?
ja: 新規アルバム名？

en: new album
ja: 新規アルバム

en: Admin
ja: 管理

en: Overview
ja: オーバービュー

en: Upload
ja: アップロード

en: Albums
ja: アルバム

en: Tags
ja: タグ

en: Users
ja: ユーザ

en: Options
ja: オプション

en: Themes
ja: テーマ

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Logs
ja: ログ

en: Sort Gallery
ja: ギャラリーのソート

en: New Album
ja: 新規アルバム

en: Edit album
ja: アルバムの編集

en: Sort subalbums
ja: サブアルバムのソート

en: Sort images
ja: 画像のソート

en: Delete the album
ja: アルバムを削除

en: Delete album
ja: アルバムを削除

en: Upload Here
ja: ここへアップロード

en: New Album Here
ja: ここに新しいアルバム

en: Delete the image
ja: 画像を削除

en: Delete image
ja: 画像を削除

en: Edit image
ja: 画像を編集

en: Create an album from the search
ja: 検索からアルバムを作成

en: Create Album
ja: アルバムを作成

en: Logout
ja: ログアウト

en: News
ja: ニュース

en: Object not found
ja: オブジェクトは見つかりませんでした

en: Contact
ja: お問合せ

en: Register
ja: 登録

en: Search
ja: 検索

en: Archive view
ja: アーカイブ閲覧

en: My favorites
ja: お気に入り

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Home
ja: ホーム

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Page 1
ja: ページ1

en: Page %u | Page %u
ja[0]: ページ %u

en: Page %1$u | Page %1$u
ja[0]: ページ %1$u

en: The album is password protected.
ja: アルバムはパスワードで保護されています。

en: The album is un-published.
ja: アルバムは非公開です。

en: Album Thumbnails
ja: アルバムサムネイル

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Return to search
ja: 検索へ戻る

en: Return to archive
ja: アーカイブへ戻る

en: The image is marked un-published.
ja: 画像は非公開にマークされていません。

en: Image Info
ja: 画像情報

en: View image: %s
ja: 画像閲覧: %s

en: No popular tags
ja: 人気のタグはありません

en: printSearchForm $album_list parameter is deprecated. Pass array("albums"=>array(album, album, ...)) instead.
ja: printSearchForm $album_list パラメータは非推奨です。代わりにarray("albums"=>array(album, album,...))を通してください。

en: %s within previous results
ja: 前の結果内にある%s

en: search options
ja: 検索オプション

en: fields
ja: フィールド

en: Within
ja: 含む

en: New
ja: 新規

en: Check/uncheck all
ja: 全てチェック/チェックを外す

en: no date
ja: 日付なし

en: The page you are trying to view is password protected.
ja: 閲覧しようとしているページはパスワードで保護されています。

en: login
ja: ログイン

en: Zenphoto Error:</strong> the requested object was not found.
ja: Zenphoto エラー:</strong> 要求されたオブジェクトは見つかりませんでした。

en: Album: %s
ja: アルバム: %s

en: Image: %s
ja: 画像: %s

en: Page: %s
ja: ページ: %s

en: Forbidden tag.
ja: 禁止タグです。

en: Your Allowed tags change did not parse successfully.
ja: 許可されたタグの変更は解析できませんでした。

en: Error
ja: エラー

en: The form submission is incomplete. Perhaps the form size exceeds configured server or browser limits.
ja: フォーム送信は未完了です。おそらくフォームサイズが設定を超えているか、ブラウザの制限です。

en: Applied
ja: 適用しました

en: Your browser did not post all the fields. Some options may not have been set.
ja: あなたのブラウザーは全てのフィールドを送信しませんでした。いくつかのオプションは設定されていないかもしれません。

en: You must supply a password for the <em>%s</em> guest user
ja: <em>%s</em>ゲストユーザのパスワードを設定してください

en: Your passwords did not match.
ja: パスワードが一致しませんでした。

en: The path you selected resulted in cookies not being retrievable. It has been reset.
ja: 選択したパスはクッキーの結果が取り出し可能ではありません。リセットされました。

en: <em>%s</em> is not available.
ja: <em>%s</em>は利用不可です。

en: The locale %s is not supported on your server.
ja: 言語%sはサーバで未対応です。

en: See the troubleshooting guide on zenphoto.org for details.
ja: 詳細についてはzenphoto.orgのトラブルシューティングガイドを見てください。

en: Apply
ja: 適用

en: reset
ja: リセット

en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

en: *not specified
ja: *未指定

en: Your server reports its time zone as: <code>%s</code>.
ja: あなたのサーバの報告したタイムゾーンは <code>%s</code> です。

en: Your time zone offset is %d hour. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here. | Your time zone offset is: %d hours. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here.
ja[0]: タイムゾーンオフセットは%d時間です。タイムゾーンがサーバのものと異なる場合、ここで正しいタイムゾーンを選択します。

en: Time offset (hours):
ja: 時刻同期(時間):

en: If you are in a different time zone from your server, set the offset in hours of your time zone from that of the server. For instance if your server is on the US East Coast (<em>GMT</em> - 5) and you are on the Pacific Coast (<em>GMT</em> - 8), set the offset to 3 (-5 - (-8)).
ja: サーバと異なる時間帯にいる場合は、サーバのそれから数時間の時間帯で同期を設定してください。例えば、あなたのサーバが米国イーストコースと(<em>GMT</em> -5)であなたが太平洋岸(<em>GMT</em> -8)にいる場合、同期は3に設定します(-5 - (-8))

en: URL options:
ja: URLオプション:

en: mod rewrite
ja: mod_rewrite

en: UTF8 image URIs
ja: UTF8画像URI

en: mod_rewrite suffix:
ja: mod_rewriteの拡張子:

en: If you have Apache <em>mod rewrite</em> (or equivalent), put a checkmark on the <em>mod rewrite</em> option and you will get nice cruft-free URLs.
ja: Apacheの<em>mod_rewrite</em>(または同等なもの)を持っている場合、<em>mod rewrite</em>オプションにチェックをすると良いクラフトフリーなURLを得ることが出来ます。

en: The <em>tokens</em> used in rewritten URIs may be altered to your taste. See the <a href="%s">plugin options</a> for <code>rewriteTokens</code>.
ja: 書き換えられたURIに使用された<em>トークン</em>はあなたの好みに変更してもいいです。<code>rewriteTokens</code>については<a href="%s">プラグインオプション</a>を見てください。

en: Setup did not detect a working <em>mod_rewrite</em> facility.
ja: セットアップは<em>mod_rewrite</em>機能の動作を検出しませんでした。

en: If you are having problems with images whose names contain characters with diacritical marks try changing the <em>UTF8 image URIs</em> setting.
ja: アクセント文字を含んでいる誰かが名づけた画像で問題があるなら、<em>UTF8画像URI</em>設定を変更してみてください。

en: If <em>mod_rewrite</em> is checked above, zenphoto will append the <em>mod_rewrite suffix</em> to the end of image URLs. (This helps search engines.) Examples: <em>.html, .php</em>, etc.
ja: 上で<em>mod_rewrite</em>がチェックされたなら、ZenphotoはURLの最後に<em>mod_rewriteの拡張子</em>(検索エンジンを手助けします)を追加するでしょう。例: <em>.html、 .php</em>、等。

en: Language:
ja: 言語:

en: Highlighted languages are not current with Zenphoto Version %1$s. (The version Zenphoto of the out-of-date language is shown in braces.) Please check the <a href="%2$s">translation repository</a> for new and updated language translations.
ja: ハイライトされた言語はZenphotoのバージョン%1$sで使われていません。(古いZenphotoのバージョンの言語は大カッコで表示されます。)新規または更新された翻訳言語については<a href="%2$s">翻訳チケット</a>を確認してください。

en: Multi-lingual
ja: 多言語

en: You can disable languages by unchecking their checkboxes. Only checked languages will be available to the installation.
ja: これらのチェックボックスのチェックを外すことで言語を無効にできます。チェックされた言語のみインストールへ有効になります。

en: Select the preferred language to display text in. (Set to <em>HTTP_Accept_Language</em> to use the language preference specified by the viewer’s browser.)
ja: テキストに表示するための都合の良い言語を選択します。(閲覧者のブラウザで指定された言語設定を使用する<em>HTTP_Accept_Language</em>に設定します。)

en: Set <em>Multi-lingual</em> to enable multiple language input for options that provide theme text.
ja: テーマテキストを提供するオプション用に複数の言語を有効にするには、<em>多言語</em>を設定します。

en: Date format:
ja: 日付形式:

en: Custom
ja: カスタム

en: Preferred date representation
ja: 希望する日付表現

en: 25-Feb-2008
ja: 25-Feb-2008 15:30

en: Format for dates. Select from the list or set to <code>custom</code> and provide a <a href="http://us2.php.net/manual/en/function.strftime.php"><span class="nowrap"><code>strftime()</code></span></a> format string in the text box.
ja: 日付の形式です。一覧から選択、又は<code>カスタム</code>へ設定してテキストボックスに<a href="http://ja.php.net/manual/ja/function.strftime.php"><span class="nowrap"><code>strftime()</code></span></a>にある文字形式を入力します。

en: Charset:
ja: 文字コード:

en: The character encoding to use internally. Leave at <em>Unicode (UTF-8)</em> if you are unsure.
ja: 文字エンコーディングは内部的に使用します。不確かな場合、<em>Unicode (UTF-8)</em>を削除してください。

en: Character sets <span style="color:gray">shown in gray</span> have no character translation support.
ja: 文字セットが灰色で表示されている物については翻訳をサポートしません。

en: Filesystem Charset:
ja: ファイルシステム文字セット:

en: The character encoding to use for the filesystem. Leave at <em>Unicode (UTF-8)</em> if you are unsure.
ja: ファイルシステムに使用するための文字エンコーディングです。不確かな場合、<em>Unicode (UTF-8)</em>を削除してください。

en: Allowed tags:
ja: 許可するタグ:

en: Tags and attributes allowed in comments, descriptions, and other fields.
ja: タグと属性はコメント、説明、及びその他フィールドに許可されます。

en: Follow the form <em>tag</em> =&gt; (<em>attribute</em> =&gt; (<em>attribute</em>=&gt; (), <em>attribute</em> =&gt; ()...)))
ja: フォーム<em>タグ</em> =&gt; (<em>属性</em> =&gt; (<em>属性</em>=&gt; (), <em>属性</em> =&gt; ()...)))に従います。

en: <strong>Note:</strong> visual editing is enabled so the editor overrides these settings on tags where it is active.
ja: <strong>注:</strong> エディタは、それがアクティブなタグにこれらの設定を上書きしますので、視覚的な編集が有効になっています。

en: reset to default
ja: デフォルトにリセット

en: Cookies:
ja: クッキー:

en: Path
ja: パス

en: Duration
ja: 期間

en: enable gallery sessions
ja: ギャラリーセッションの有効化

en: The <em>path</em> Zenphoto will use when storing cookies. (Leave empty to default to <em>%s</em>)
ja: <em>パス</em>はZenphotoがクッキーを格納するときに使用します。(空白の場合はデフォルトで%sが使用されます)

en: Set to the time in seconds that cookies should be kept by browsers.
ja: クッキーはブラウザによって保持されるべきである時間(秒単位)に設定されています。

en: If this option is selected Zenphoto will use <a href="http://www.w3schools.com/php/php_sessions.asp">PHP sessions</a> instead of cookies to make visitor settings persistent.
ja: このオプションを選択した場合、Zenphotoは訪問者の設定を持続する方法をCookieの代わりに<a href="http://www.w3schools.com/php/php_sessions.asp">PHP sessions</a>を使用します。

en: <strong>NOTE</strong>: Sessions will normally close when the browser closes causing all password and other data to be discarded. They may close more frequently depending on the runtime configuration. Longer <em>lifetime</em> of sessions is generally more conducive to a pleasant user experience. Cookies are the prefered storage option since their duration is determined by the <em>Cookie duration</em> option.
ja: <strong>注:</strong> ブラウザはすべてのパスワードやその他のデータが破棄されることが原因で閉じられたときにセッションは正常に終了します。それは、ランタイム構成に応じてより頻繁に閉じることがあります。セッションの<em>ライフタイム</em>は、一般的に快適なユーザーエクスペリエンスをより助長しています。Cookieは<em>Cookieの有効期間</em>オプションで決定されたそれらの期間からストレージオプションを参照します。

en: Name:
ja: 名前:

en: Email:
ja: メールアドレス:

en: This email name and address will be used as the <em>From</em> address for all mails sent by Zenphoto.
ja: このメールの名前とアドレスはZenpohotoで送信される全てのメールの<em>From</em>アドレスとして使用されます。

en: Users per page:
ja: ページ毎のユーザ:

en: Plugins per page:
ja: ページ毎のプラグイン:

en: Articles per page:
ja: ページ毎の記事:

en: These options control the number of items displayed on their tabs. If you have problems using these tabs, reduce the number shown here.
ja: これらのオプションはタブ上に表示されるアイテム数を制御します。タブの使用に問題がある場合、ここに表示される数を減らしてみてください。

en: security
ja: セキュリティ

en: debug
ja: デバッグ

en: <p>%s log limit</p>
ja: <p>%sログリミット</p>

en: e-mail when exceeded
ja: 超えた場合のメール

en: Logs will be "rolled" over when they exceed the specified size. If checked, the administrator will be e-mailed when this occurs.
ja: ログは、彼らが指定したサイズを超えたときに「ロールバック」されます。

en: save
ja: 保存

en: Gallery title:
ja: ギャラリータイトル:

en: What you want to call your Zenphoto site.
ja: Zenphotoサイトを何と呼びたいかです。

en: Gallery description:
ja: ギャラリーの説明:

en: A brief description of your gallery. Some themes may display this text.
ja: ギャラリーの説明です。いくつかのテーマでこのテキストは表示されるかもしれません。

en: Gallery type
ja: ギャラリーのタイプ

en: public
ja: 公開

en: private
ja: 非公開

en: Private galleries are viewable only by registered users.
ja: 非公開ギャラリーは登録済みユーザにのみ表示されます。

en: Gallery password:
ja: パスワード:

en: clear password
ja: パスワードのクリア

en: Master password for the gallery. Click on <em>Gallery password</em> to change.
ja: Galleryのマスターパスワードです。変更するには<em>Galleryパスワード</em>をクリックします。

en: Gallery guest user:
ja: ゲストユーザ:

en: User ID for the gallery guest user
ja: ギャラリーゲストユーザのユーザID

en: (repeat)
ja: (再入力)

en: Show password
ja: パスワードの表示

en: Master password for the gallery. If this is set, visitors must know this password to view the gallery.
ja: Galleryのマスターパスワードです。これは設定すると訪問者はGalleryを閲覧するためのこのパスワードを知っている必要があります。

en: Gallery password hint:
ja: パスワードのヒント:

en: A reminder hint for the password.
ja: パスワードのリマインダーヒントです。

en: Unprotected pages:
ja: 未保護のページ:

en: Place a checkmark on any page scripts which should not be protected by the gallery password.
ja: ギャラリーのパスワードで保護されるべきでないページの全てにチェックマークをしてください。

en: Website title:
ja: ウェブサイトのタイトル:

en: Your web site title.
ja: あなたのウェブサイトのタイトルです。

en: Website url:
ja: ウェブサイトのURL:

en: This is used to link back to your main site, but your theme must support it.
ja: これはメインサイトへのリンクバックへ使用されますが、テーマがそれをサポートする必要があります。

en: Album thumbnails:
ja: アルバムサムネイル:

en: Default thumbnail selection for albums.
ja: アルバムのデフォルトサムネイルの選択です。

en: Sort gallery by:
ja: ギャラリーのソート方法:

en: Manual
ja: マニュアル

en: Descending
ja: 降順

en: custom fields:
ja: カスタムフィールド:

en: Sort order for the albums on the index of the gallery. Custom sort values must be database field names. You can have multiple fields separated by commas. This option is also the default sort for albums and subalbums.
ja: カスタムソート値はデータベースのフィールド名でなければなりません。カンマで複数のフィールドに区切ることが出来ます。このオプションはまたアルバムとサブアルバムのデフォルトソートです。

en: Gallery behavior:
ja: ギャラリーの振る舞い:

en: Publish albums by default
ja: デフォルトでアルバムを公開

en: Publish images by default
ja: デフォルトで画像を公開

en: use latest image date as album date
ja: アルバムの日付として最新の画像の日付を使用

en: visual thumb selection
ja: ビジュアルサムネイルの選択

en: show subalbum thumbs
ja: サブアルバムサムネイルを表示

en: <a href="javascript:toggle('albumpub');" >Details</a> for <em>publish albums by default</em>
ja: <em>デフォルトで公開するアルバム</em>についての<a href="javascript:toggle('albumpub');" >詳細</a>

en: This sets the default behavior for when Zenphoto discovers an album. If checked, the album will be published, if unchecked it will be unpublished.
ja: これは、Zenphotoのアルバムを検出したときのデフォルトの動作を設定します。チェックした場合、アルバムが公開され、チェックしない場合、未公開となります。

en: <a href="javascript:toggle('imagepub');" >Details</a> for <em>publish images by default</em>
ja: <em>デフォルトで公開する画像</em>についての<a href="javascript:toggle('imagepub');" >詳細</a>

en: This sets the default behavior for when Zenphoto discovers an image. If checked, the image will be published, if unchecked it will be unpublished.
ja: これは、Zenphotoが画像を発見したときのデフォルトの動作を設定します。チェックした場合、画像は公開され、チェックをしない場合、未公開になります。

en: <a href="javascript:toggle('albumdate');" >Details</a> for <em>use latest image date as album date</em>
ja: <em>アルバムの日付として最新の画像の日付を使用する事</em>についての<a href="javascript:toggle('albumdate');" >詳細</a>

en: If you wish your album date to reflect the date of the latest image uploaded set this option. Otherwise the date will be set initially to the date the album was created.
ja: アルバムの日付が反映されるのを望む場合、最新の画像のアップロードされたセットの日付にこのオプションを設定します。さもなくば、日付はアルバムが作成された日に初期化されます。

en: <strong>NOTE</strong>: Zenphoto will update the album date only if an image is discovered which is newer than the current date of the album.
ja: <strong>注</strong>: Zenphotoのアルバムの現在の日付よりも新しい画像が見つかった場合のみアルバムの日付が更新されます。

en: <a href="javascript:toggle('visualthumb');" >Details</a> for <em>visual thumb selection</em>
ja: <em>ビジュアルサムネイルの選択</em>についての<a href="javascript:toggle('visualthumb');" >詳細</a>

en: Setting this option places thumbnails in the album thumbnail selection list (the dropdown list on each album’s edit page). In Firefox the dropdown shows the thumbs, but in IE and Safari only the names are displayed (even if the thumbs are loaded!). In albums with many images loading these thumbs takes much time and is unnecessary when the browser will not display them. Uncheck this option and the images will not be loaded.
ja: このオプションを設定するとアルバムサムネイルのセクション一覧(各アルバムの編集ページ上のドロップダウン一覧)にサムネイルを置きます。Firefoxでは、ドロップダウンはサムネイルを表示しますが、IEやSaferiでは名前のみ表示(サムネイルが読み込まれたとしても！)されます。ブラウザがこれらを表示しないとき、大量の画像を持つアルバムではこれらのサムネイルを読み込むために大量で不要な時間を要します。このオプションのチェックを外して画像が読み込まれないようにしてください。

en: <a href="javascript:toggle('multithumb');" >Details</a> for <em>subalbum thumb selection</em>
ja: <em>サブアルバムのサムネイルの選択</em>についての<a href="javascript:toggle('multithumb');" >詳細</a>

en: Setting this option allows selecting images from subalbums as well as from the album. Naturally populating these images adds overhead. If your album edit tabs load too slowly, do not select this option.
ja: このオプションを設定すると、サブアルバムからだけでなく、アルバムから画像を選択することができます。当然のことながらこれらのイメージを格納しておくと、オーバーヘッドが追加されます。アルバムの編集タブがあまりにもゆっくりロードする場合、このオプションを選択しないでください。

en: Codeblocks:
ja: コードブロック:

en: Search password:
ja: パスワードの検索:

en: Password for the search guest user. click on <em>Search password</em> to change.
ja: ゲストユーザの検索のためのパスワードです。変更するには<em>検索パスワード</em>をクリックします。

en: Search guest user:
ja: ゲストユーザの検索:

en: User ID for the search guest user
ja: 検索ゲストユーザのユーザID

en: Password for the search guest user. If this is set, visitors must know this password to view search results.
ja: ゲストユーザの検索のためのパスワードです。これが設定される場合、訪問者は検索結果を見るためにこのパスワードを知っている必要があります。

en: Search password hint:
ja: パスワードヒントの検索:

en: Search behavior settings:
ja: 検索の振る舞い設定:

en: Fields list:
ja: フィールド一覧:

en: all
ja: 全て

en: String matching:
ja: 文字列マッチング:

en: <em>pattern</em>
ja: <em>パターン</em>

en: <em>partial word</em>
ja: <em>部分的な単語</em>

en: <em>word</em>
ja: <em>単語</em>

en: Tag matching:
ja: タグマッチング:

en: <em>partial</em>
ja: <em>部分的</em>

en: <em>exact</em>
ja: <em>厳密</em>

en: Treat spaces as
ja: 空白の扱い:

en: <em>space</em>
ja: <em>空白</em>

en: Default search
ja: デフォルトの検索

en: <em>New</em>
ja: <em>新しい</em>

en: <em>Within</em>
ja: <em>含む</em>

en: Do not return <em>album</em> matches
ja: <em>アルバム</em>の一致を返しません

en: Do not return <em>image</em> matches
ja: <em>画像</em>の一致を返しません

en: Do not return <em>news</em> matches
ja: <em>ニュース</em>の一致を返しません

en: Do not return <em>page</em> matches
ja: <em>ページ</em>の一致を返しません

en: <em>Field list</em> is the set of fields on which searches may be performed.
ja: <em>フィールド一覧</em>は検索が実行されるかもしれないフィールドの設定です。

en: Search does matches on all fields chosen based on the matching criteria selected. The <em>string matching</em> criteria is used for all fields except <em>tags</em>. The <em>tag matching</em> criteria is used for them.
ja: 検索は、選択した一致基準に基づいて選択し、すべてのフィールドでの一致を行います。<em>文字列照合</em>基準は、<em>タグ</em>以外のすべてのフィールドに使用されます。<<em>タグの一致</em>基準がそれらのために使用されます。

en: <code>pattern</code>: match the target anywhere within the field
ja: <code>パターン</code: フィールド内のターゲットのどこにでも一致

en: <code>exact</code>: match the target with the whole field
ja: <code>正確な</code>: フィールド全体でターゲットと一致

en: <code>word</code>: match the target with whole words in the field
ja: <code>単語</code>: フィールド内の単語全体でターゲットと一致

en: <code>partial word</code>: match the target with the start of words in the field
ja: <code>部分的な単語</code>: フィールド内の単語の先頭でターゲットと一致

en: Setting <code>Treat spaces as</code> to <em>OR</em> will cause search to trigger on any of the words in a string separated by spaces. Setting it to <em>AND</em> will cause the search to trigger only when all strings are present. Leaving the option unchecked will treat the whole string as a search target.
ja: <code><em>OR</em>として空白を扱う</code>設定は空白で区切られた文字列の単語の全てをトリガとして検索します。<em>AND</em>としてそれを設定することはすべての文字列が提供されて時のみトリガーとなる検索をします。オプションのチェックを外したままにすると検索のターゲットとして全体の文字列と扱います。

en: <code>Default search</code> sets how searches from search page results behave. The search will either be from <em>within</em> the results of the previous search or will be a fresh <em>new</em> search.
ja: <code>デフォルトの検索</code>は、検索ページの結果から検索がどのように動作するかを設定します。検索のいずれかの以前の検索の結果から<em>でしょう</em>または、新鮮な<em>新しい</em>検索になります。

en: Setting <code>Do not return <em>{item}</em> matches</code> will cause search to ignore <em>{items}</em> when looking for matches.
ja: <code><em>{item}</em>の一致を返さない</code>設定は一致を探すときに検索が<em>{items}</em>を無視します。

en: Cache expiry
ja: キャッシュ期限

en: Redo search after %s minutes.
ja: %s分後に検索をやり直します。

en: Search will remember the results of particular searches so that it can quickly serve multiple pages, etc. Over time this remembered result can become obsolete, so it should be refreshed. This option lets you decide how long before a search will be considered obsolete and thus re-executed. Setting the option to <em>zero</em> disables caching of searches.
ja: それはすぐにこの記憶結果は時代遅れになることができる時間が経つにつれて、複数のページ、等を提供できるように、検索は特定の検索の結果を覚えているので、それを更新する必要があります。このオプションは、検索が廃止されたため、再実行を考慮する前にどのくらいの期間が決定することができます。検索のキャッシュを<em>ゼロ</em>に無効にするオプションを設定する。

en: Sort albums by
ja: アルバムのソート方法:

en: Sort images by
ja: 画像のソート方法:

en: See also the <a href="?tab=theme">Theme Options</a> tab for theme specific image options.
ja: テーマ特有の画像オプションの<a href="?tab=theme">テーマオプション</a>タブも見てください。

en: Default sort order for images.
ja: 画像のデフォルトソート順です。

en: Custom sort values must be database field names. You can have multiple fields separated by commas.
ja: カスタムソート値はデータベースのフィールド名でなければなりません。カンマで複数のフィールドに区切ることが出来ます。

en: Maximum image size
ja: 最大画像サイズ

en: The limit on how large an image may be resized. Too large and your server will spend all its time sizing images.
ja: 画像のサイズを大に変更する方法を制限します。大きすぎると、サーバーは画像をサイズ変更するのにそのすべての時間を費やすことになります。

en: Image quality:
ja: 画像品質:

en: Normal Image
ja: ノーマル画像

en: <em>full</em> Image
ja: <em>フル</em>画像

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Compression quality for images and thumbnails generated by Zenphoto.
ja: Zenphotoで生成された画像及びサムネイルの圧縮品質です。

en: Quality ranges from 0 (worst quality, smallest file) to 100 (best quality, biggest file).
ja: 品質の幅は0(最低、小さいファイル)から100(最高、大きいファイル)です。

en: Interlace:
ja: インターレース:

en: If checked, resized images will be created <em>interlaced</em> (if the format permits).
ja: チェックをするとリサイズされた画像は<em>インターレースされて</em>(形式が許すなら)作成されます。

en: Use embedded thumbnail
ja: 埋め込みサムネイルを使用

en: If set, Zenphoto will use the thumbnail imbedded in the image when creating a cached image that is equal or smaller in size. Note: the quality of this image varies by camera and its orientation may not match the master image.
ja: セットの場合と等しいか大きさの小さい場合キャッシュされたイメージを作成するときに、まつりは、画像に埋め込まれたサムネイルを使用します。注：この画像の品質はカメラによって異なりますが、その向きは、マスターイメージと一致しない場合があります。

en: The PHP EXIF extension is required for this option.
ja: PHPのEXIF拡張はこのオプションで必須です。

en: Allow upscale:
ja: アップスケールの許可:

en: Allow images to be scaled up to the requested size. This could result in loss of quality, so it is off by default.
ja: 画像が要求されたサイズまでスケールアップされることを許可します。これは品質の損失につながるかもしれませんので、デフォルトではオフになっています。

en: Sharpen:
ja: シャープにする:

en: Images
ja: 画像

en: Thumbs
ja: サムネイル

en: Amount
ja: 量

en: Radius
ja: 範囲

en: Threshold
ja: 閾値

en: Add an unsharp mask to images and/or thumbnails.
ja: 画像及び(又は)サムネイルにアンシャープマスクを追加します。

en: <strong>WARNING</strong>: can overload slow servers.
ja: <strong>警告</strong>: 遅いサーバには負荷をかけることになります。

en: <em>Amount</em>: the strength of the sharpening effect. Values are between 0 (least sharpening) and 100 (most sharpening).
ja: <em>量</em>: シャープする効果の強さです。値は0(弱いシャープ)と100(強いシャープ)の間です。

en: <em>Radius</em>: the pixel radius of the sharpening mask. A smaller radius sharpens smaller details, and a larger radius sharpens larger details.
ja: <em>範囲</em>: シャープするマスクのピクセル範囲です。より小さな範囲はより小さな詳細をシャープにします。より大きな範囲はより大きな詳細をシャープにします。

en: <em>Threshold</em>: the color difference threshold required for sharpening. A low threshold sharpens all edges including faint ones, while a higher threshold only sharpens more distinct edges.
ja: <em>閾値</em>: 色差閾値はシャープにするために必須です。低い閾値は弱いものを含む全てをシャープにします。その一方でより高い閾値は単により別の端をシャープにします。

en: Watermarks:
ja: 透かし:

en: none
ja: 無し

en: Full sized images
ja: 最大化された画像

en: %s thumbnails
ja: %s サムネイル

en: image thumb
ja: 画像サムネイル

en: cover
ja: カバー

en: % of image
ja: 画像の%

en: allow upscale
ja: アップスケールの許可

en: offset h
ja: オフセット h

en: The watermark image is scaled by to cover <em>cover percentage</em> of the image and placed relative to the upper left corner of the image.
ja: 透かし画像は、画像の<em>カバーパーセンテージ</em>を覆うために比例して、画像の左上隅に比例して置かれます。

en: It is offset from there (moved toward the lower right corner) by the <em>offset</em> percentages of the height and width difference between the image and the watermark.
ja: それは高さ、及び画像と透かしの間の幅の差の<em>オフセット</em>パーセンテージによってそこから(より低い右隅に近づいた)相殺されます。

en: If <em>allow upscale</em> is not checked the watermark will not be made larger than the original watermark image.
ja: <em>アップスケール</em>がチェックされない場合、透かしはオリジナルの透かしより大きくならないでしょう。

en: Custom watermarks should be placed in the <code>/%s/watermarks/</code> folder. The images must be in png-24 format.
ja: カスタム透かしは<code>/%s/watermarks/</code>フォルダに置かなければなりません。画像はpng-24形式でなければなりません。

en: If a watermark image is selected for these <em>images classes</em> it will be used in place of the image thumbnail watermark.
ja: 透かし画像がこれらの<em>画像クラス</em>で選択された場合、画像サムネイルの透かしの場所に使用されます。

en: Caching concurrency:
ja: キャッシュの並列化:

en: Cache processing worker limit: %s.
ja: キャッシュ処理の動作(ワーカー)制限: %s です。

en: More workers will get the job done faster so long as your server does not get swamped or run out of memory.
ja: 多くのワーカーはメモリ不足やあなたのサーバに殺到しないように動作を早くします。

en: Cache as:
ja: キャッシュ:

en: Original
ja: オジリナル

en: Select a type for the images stored in the image cache. Select <em>Original</em> to preserve the original image’s type.
ja: 画像キャッシュに格納される画像のタイプを選択します。元の画像のタイプを保持するには<em>オリジナル</em>を選択します。

en: Protect image cache
ja: 画像キャッシュの保護

en: If checked all image URIs will link to the image processor and the image cache will be disabled to browsers via an <em>.htaccess</em> file. Images are still cached but the image processor is used to serve the image rather than allowing the browser to fetch the file.
ja: チェックした場合、すべての画像のURIは、画像処理プロセッサにリンクしますと画像キャッシュが<em>.htaccess</em>ファイルを経由してブラウザに無効になります。画像はまだキャッシュされているが、イメージ·プロセッサは、ブラウザがファイルを取得するのではなく画像を提供するために使用されます。

en: <strong>WARNING	:</strong> This option adds significant overhead to <strong>each and every</strong> image reference! Some <em>JavaScript</em> and <em>Flash</em> based image handlers will not work with an image processor URI and are incompatible with this option.
ja: <strong>警告	:</strong> このオプションは、<em>それぞれすべて</em>の画像参照に大きなオーバーヘッドが追加されます！いくつかの<em>JavaScript</e,>や<em>Flash</em>ベースのイメージハンドラは、画像処理プロセッサのURIで動作し、このオプションと互換性がありません。

en: Secure image processor
ja: セキュア画像プロセッサー

en: When enabled, the image processor will check album access credentials.
ja: 有効な場合、画像処理装置は、アルバムのアクセス資格情報をチェックします。

en: <strong>WARNING	:</strong> This option adds memory overhead to image caching! You may be unable to cache some images depending on your server memory availability.
ja: <strong>警告	:</strong> このオプションは、イメージキャッシュへのメモリのオーバーヘッドが追加されます！あなたのサーバーのメモリ状況に応じていくつかの画像をキャッシュすることができない場合があります。

en: Full image protection:
ja: フル画像の保護:

en: Disable hotlinking
ja: ホットリンクを無効にする

en: cache the full image
ja: フル画像をキャッシュする

en: password:
ja: パスワード:

en: user:
ja: ユーザ:

en: hint:
ja: ヒント:

en: Protected view
ja: 保護された閲覧

en: No access
ja: アクセスなし

en: Unprotected
ja: 未保護

en: Disabling hotlinking prevents linking to the full image from other domains. If enabled, external links are redirect to the image page. If you are having problems with full images being displayed, try disabling this setting. Hotlinking is not prevented if <em>Full&nbsp;image&nbsp;protection</em> is <em>Unprotected</em> or if the image is cached.
ja: ホットリンクを無効にすることは他のドメインからフル画像へリンクすることを防ぎます。もし可能になれば、外部リンクは画像ページにリダイレクトします。フル画像の表示で問題がある場合は、この設定を無効にしてみてください。<em>フル画像保護</em>が<em>未保護</em>の場合、又は画像がキャッシュされる場合、ホットリンクは防がれません。

en: If <em>Cache the full image</em> is checked the full image will be loaded to the cache and served from there after the first reference. <em>Full&nbsp;image&nbsp;protection</em> must be set to <em>Protected&nbsp;view</em> for the image to be cached. However, once cached, no protections are applied to the image.
ja: <em>フル画像をキャッシュする</em>がチェックされると、フル画像はキャッシュに読み込まれ、最初に参照された後、そこから使用されます。<em>フル画像の保護</em>は画像がキャッシュされるように<em>保護された閲覧</em>に設定しなければなりません。しかし、一旦キャッシュされると保護されないものが画像に適用されます。

en: The <em>user</em>, <em>password</em>, and <em>hint</em> apply to the <em>Download</em> and <em>Protected view</em> level of protection. If there is a password set, the viewer must supply this password to access the image.
ja: <em>ユーザ</em>、<em>パスワード</em>、及び<em>ヒント</em>は<em>ダウンロード</em>及び</em>保護された閲覧</em>の保護レベルに適用します。パスワードが設定されている場合、閲覧者は画像にアクセスするためにこのパスワードを必要とします。

en: Select the level of protection for full sized images. <em>Download</em> forces a download dialog rather than displaying the image. <em>No&nbsp;access</em> prevents a link to the image from being shown. <em>Protected&nbsp;view</em> forces image processing before the image is displayed, for instance to apply a watermark or to check passwords. <em>Unprotected</em> allows direct display of the image.
ja: フルサイズの画像の保護のレベルを選択します。<em>ダウンロード</em>は、画像の表示ではなく、ダウンロードダイアログを強制します。<em>アクセスなし</em>は画像へのリンクが表示されるのを防ぎません。画像が例えば透かしを適用するか、パスワードをチェックするために表示される前に、<em>保護された閲覧</em>は画像のプロセッシングを強制します。<em>未保護</em>は画像への直接表示を許可します。

en: Use lock image
ja: ロック画像を使用する

en: Substitute a <em>lock</em> image for thumbnails of password protected albums when the viewer has not supplied the password. If your theme supplies an <code>images/err-passwordprotected.png</code> image, it will be shown. Otherwise the zenphoto default lock image is displayed.
ja: 見る人がパスワードを設定していない場合、パスワードに保護されたアルバムサムネイルの代わりに<em>ロック</em>画像を用いてください。あなたのテーマが<code>images/err-passwordprotected.gif</code>画像を供給すれば、それが表示されるでしょう。そうでなければ、Zenphotoのデフォルトロック画像が表示されます。

en: Metadata
ja: メタデータ

en: show
ja: 表示

en: hide
ja: 非表示

en: disabled
ja: 無効

en: Select how image metadata fields are handled.
ja: どのように画像のメタデータフィールドが扱われるかを選択します。

en: Show the field
ja: フィールドを表示

en: Hide the field
ja: フィールドを非表示

en: Do not process the field
ja: フィールドを処理しない

en: Hint: you can drag down the <em>drag handle</em> in the lower right corner to show more selections.
ja: ヒント: より多くの選択項目を表示するには右下隅の<em>ドラッグハンドル</em>を下にドラッグすることができます。

en: IPTC encoding:
ja: IPTCエンコーディング:

en: The default character encoding of image IPTC metadata.
ja: IPTCメタデータの画像のデフォルト文字エンコーディング

en: IPTC caption linebreaks:
ja: IPTCキャプション改行:

en: If checked line breaks embeded in the IPTCcaption field will be converted to <code>&lt;br&gt;</code> on image importing.
ja: チェックした場合、IPTCキャプションフィールドに埋め込まれた改行コードは画像のインポート上で<code>&lt;br&gt;</code>に変換されます。

en: Imbed IPTC copyright
ja: IPTCコピーライトの固定

en: If checked and an image has no IPTC data a copyright notice will be imbedded cached copies.
ja: 画像がIPTCデータを持っておらず、チェックした場合、コピーライト情報はキャッシュしたものを固定します。

en: Replicate IPTC metadata
ja: IPTCメタデータのレプリケート

en: If checked IPTC data from the original image will be imbedded in cached copies. If the image has no IPTC data a copyright notice will be imbedded. (The text supplied will be used if the orginal image has no copyright.)
ja: オリジナルからのIPTCデータをチェックした場合、画像はキャッシュされたコピーから埋めこまれます。画像がIPTCデータを持っていない場合、著作権情報が埋め込まれれます。(元の画像に著作権情報がない場合に提供されたテキストが使用されます。)

en: IPTC Imbedding:
ja: IPTC固定:

en: <strong>NOTE:</strong> This option  applies only to JPEG format cached images.
ja: <strong>注:</strong> このオプションはJPEG形式の画像にのみ適用します。

en: There are no themes for which you have rights to administer.
ja: 管理権限のあるテーマはありません。

en: Options for <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>
ja: <code><strong>%1$s</strong></code>のオプション: <em>%2$s</em>

en: Options for <em>%s</em>
ja:  <em>%s</em>のオプション

en: Show theme for:
ja: 表示するテーマ:

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: <strong>Standard options</strong>
ja: <strong>基本オプション</strong>

en: <em>These image and album presentation options provided by the Zenphoto core for all themes.</em>
ja: <em>これらの画像及びアルバム提示オプションは全てのテーマのZenphotoコアで提供されます。</em>

en: <strong>Note:</strong> These are <em>recommendations</em> as themes may choose to override them for design reasons
ja: <strong>注:</strong> デザインの理由でそれらを上書きする選択をするかもしれないのでこれらはテーマとしての<em>推奨</em>です。

en: Albums:
ja: アルバム:

en: thumbnails per row
ja: 行毎のサムネイル

en: thumbnails per page
ja: ページ毎のサムネイル

en: These specify the Theme <a title="Look at your album page and count the number of album thumbnails that show up in one row. This is the value you should set for the option.">CSS determined number</a> of album thumbnails that will fit in a "row" and the number of albums thumbnails you wish per page.
ja: これらは、「列」に合致するアルバムの数は、ページごとにしたいサムネイルをアルバムのサムネイルのテーマ<a title="アルバムページを見て、1つの列に現われるアルバムサムネイルの数を数えてください。これはオプションに設定すべき値です。">CSSの決定番号</a>を指定します。

en: <strong>Note:</strong> If <em>thumbnails per row</em> is greater than 1, The actual number of thumbnails that are displayed on a page will be rounded up to  the next multiple of it.
ja: <strong>注:</strong> <em>行ごとのサムネイル</em>が1よりも大きい場合、ページ上に表示される実際のサムネイル数はそれの次の倍数に切り上げられます。

en: For album pages there will be %1$u rows of thumbnails.
ja: アルバムページではこれらはサムネイルの%1$u行になります。

en: Images:
ja: 画像:

en: These specify the Theme <a title="Look at your album page and count the number of image thumbnails that show up in one row. This is the value you should set for the option.">CSS determined number</a> of image thumbnails that will fit in a "row" and the number of image thumbnails you wish per page.
ja: これらは、「列」に合致するアルバムの数は、ページごとにしたいサムネイルを画像のサムネイルのテーマ<a title="アルバムページを見て、1つの列に現われるアルバムサムネイルの数を数えてください。これはオプションに設定すべき値です。"CSSの決定番号</a>を指定します。

en: For pages containing images there will be %1$u rows of thumbnails.
ja: 画像を含むページでは、これらはサムネイルの%1$u行になります。

en: Transition:
ja: 移行:

en: separate
ja: 区切る(separate)

en: combined
ja: 結合する(combined)

en: if both album and image <em>thumbnails per row</em> are greater than 1 you can choose if album thumbnails and image thumbnails are placed together on the page that transitions from only album thumbnails to only image thumbnails.
ja: アルバムと画像両方の<em>行ごとのサムネイル</em>が1よりも大きい場合、アルバムサムネイルと画像サムネイルがアルバムサムネイルのみから画像サムネイルのみに変換されるページと同じ場所に配置される場合選択できます。

en: Thumb size:
ja: サムネイルサイズ:

en: Standard thumbnails will be scaled to %u pixels.
ja: 基本的なサムネイルは%uピクセルに合わせられます。

en: Crop thumbnails:
ja: サムネイルのトリミング:

en: %s%% left &amp; right
ja: %s%% 左 &amp; 右

en: %s%% top &amp; bottom
ja: %s%% トップ &amp; ボトム

en: If checked the thumbnail will be cropped %1$.1f%% in from the top and the bottom margins and %2$.1f%% in from the left and the right margins.
ja: チェックをした場合、サムネイルはトップとボトムマージンから%1$.1f%%及び、レフトとライトマージンから%2$.1f%%トリミングされます。

en: <strong>Note:</strong> changing crop will invalidate existing custom crops.
ja: <strong>注:</strong> トリミングを変更することは既存のトリミングを無効にするでしょう。

en: Gray scale conversion:
ja: グレイスケール変換:

en: image
ja: 画像

en: thumbnail
ja: サムネイル

en: If checked, images/thumbnails will be created in gray scale.
ja: チェックした場合、画像/サムネイルはグレイスケールで作成されます。

en: Image size:
ja: 画像サイズ:

en: height
ja: 高さ

en: width
ja: 幅

en: shortest side
ja: 一番短いサイド

en: longest side
ja: 一番長いサイド

en: Default image display size.
ja: デフォルト画像表示サイズです。

en: The image will be sized so that the <em>height</em>, <em>width</em>, <em>shortest side</em>, or the <em>longest side</em> will be equal to <em>image size</em>.
ja: <em>高さ</em>、<em>幅</em>、<em>一番短いサイド</em>あるいは<em>一番長いサイド</em>が、<em>画像サイズ</em>と等しくなるように、画像が分類されるでしょう。

en: Gallery index page link:
ja: ギャラリーインデックスページのリンク:

en: If this option is not empty, the Gallery Index URL that would normally link to the theme <code>index.php</code> script will instead link to this script. This frees up the <code>index.php</code> script so that you can create a customized <em>Home page</em> script. This option applies only to the main theme for the <em>Gallery</em>.
ja: コのオプションが空でない場合、通常、テーマ<code>index.php</code>スクリプトにリンクされるギャラリーのインデックスURLは代わりにこのスクリプトにリンクされます。これはカスタマイズされた<em>ホームページ</em>スクリプトを作成できるように<code>index.php</code>を開放します。コのオプションは<em>ギャラリー</em>の主なテーマだけに適用されます。

en: <strong>Custom theme options</strong>
ja: <strong>カスタムテーマオプション</strong>

en: The following are options specifically implemented by %s.
ja: 以下は%sによって特に実行されたオプションです。

en: <strong>Note:</strong> Instantiating the option interface within the plugin may cause performance issues. You should instead set <code>$option_interface</code> to the name of the class as a string.
ja: <strong>注:</strong> プラグイン内のオプションインターフェースをインスタンス化することはパフォーマンスに問題が発生するかもしれません。代わりに文字列としてクラスの名前を<code>$option_interface</code>を設定する必要があります。

en: Change %s options
ja: %sオプションを変更

en: warning
ja: 警告

en: There are no plugin options to administer.
ja: 管理するプラグインオプションはありません。

en: Server protocol:
ja: サーバプロトコル:

en: secure admin
ja: セキュア管理

en: Normally this option should be set to <em>http</em>. If you are running a secure server, change this to <em>https</em>. Select <em>secure admin</em> if you need only to insure secure access to <code>admin</code> pages.
ja: 通常このオプションは<em>http</em>に設定すべきです。セキュアなサーバで運用している場合、<em>https</em>へこれを変更します。<code>管理</code>ページへセキュアなアクセスをするためには<em>セキュア管理</em>を選択します。

en: <strong>Note:</strong><br /><br />Login from the front-end user login form is secure only if <em>https</em> is selected.<br /><br />If you select <em>https</em> or <em>secure admin</em> your server <strong>MUST</strong> support <em>https</em>.  If you set either of these on a server which does not support <em>https</em> you will not be able to access the <code>admin</code> pages to reset the option! Your only possibility then is to change the option named <span class="inlinecode">server_protocol</span> in the <em>options</em> table of your database.
ja: <strong>注:</strong><br /><br /><em>https</em>が選択されている場合、フロントエンドのユーザログインフォームからのログインはセキュアのみになります。<br /><br /><em>https</em>または、<em>セキュア管理</em>を選択した場合、サーバは<em>https</em>をサポート<strong>していなければなりません</strong>。<em>https</em>をサポートしていないサーバでこれらの設定をした場合、オプションをリセットするための<code>管理</code>ページへアクセスできなくなります！データベースの<em>オプション</em>テーブルにある<span class="inlinecode">server_protocol</span>という名前のオプションをを変更することだけが唯一の解決法です。

en: Cookie security
ja: クッキーセキュリティ

en: Tie cookies to the IP address of the browser.
ja: ブラウザのIPアドレスへクッキーを結びつけます。

en: <strong>Note</strong>: If your browser does not present a consistant IP address during a session you may not be able to log into your site when this option is enabled.
ja: <strong>注</strong>: ブラウザがセッションの間に一致したIPアドレスを知恵供しない場合、このオプションを有効にしたとき、サイトの中にログを記録することができないかも知れません。

en:  You <strong>WILL</strong> have to login after changing this option.
ja:  このオプションを変更した後、ログインを<strong>する</strong>必要があります。

en: If you set the option and cannot login, you will have to restore your database to a point when the option was not set, so you might want to backup your database first.
ja: このオプションを設定し、ログインできない場合は、このオプションが設定されていない時点にデータベースを復元する必要がありますので、あなたのデータベースが最初にバックアップしておく必要があります。

en: Obscure cache filenames
ja: 曖昧なキャッシュファイル名

en: Cause the filename of cached items to be obscured. This makes it difficult for someone to "guess" the name in a URL.
ja: 隠されたキャッシュアイテムのファイル名を生じます。これでだれかがURLの名前を「推測」することが難しくなります。

en: Image Processor security
ja: 画像プロセッサーのセキュリティ

en: Add a security parameter to image processor URIs to prevent denial of service attacks requesting arbitrary sized images.
ja: 任意のサイズの画像を要求するサービス拒否攻撃を防ぐために、画像処理のURIにセキュリティパラメータを追加します。

en: User name
ja: ユーザー名

en: If enabled guest logon forms will include the <em>User Name</em> field. This allows <em>Zenphoto</em> users to logon from the form.
ja: 有効にした場合、ゲストログオンフォームは<em>ユーザ名</em>フィールドが含まれます。これはフォームからログオンする<em>Zenphoto</em>ユーザを許可します。

en: <strong>Note</strong>: This field is required because one or more of the <em>Guest</em> passwords has a user name associated.
ja: <strong>注</strong>: <em>ゲスト</em>のパスワードの1つ以上が関連付けられたユーザを持つためこのフィールドは必須です。

en: There are no upload handlers enabled that can service your request.
ja: あなたの要求にサービスを提供できる有効なアップロードハンドラはありません。

en: %d: Unknown
ja: %d: 不明

en: No Unit
ja: ユニットはありません

en: Inch
ja: インチ

en: Centimeter
ja: センチ

en: Center of Pixel Array
ja: ピクセルアレイのセンター

en: Datum Point
ja: データポイント

en: Program
ja: プログラム

en: Aperture Priority
ja: 絞り優先

en: Shutter Priority
ja: シャッター優先

en: Program Creative
ja: プログラムクリエイティブ

en: Program Action
ja: プログラム操作

en: Portrait
ja: 肖像

en: Landscape
ja: 景観

en: Standard Output Sensitivity
ja: 標準出力感度

en: Recommended Exposure Index
ja: 推奨露出インデックス

en: ISO Speed
ja: ISOスピード

en: Standard Output Sensitivity and Recommended Exposure Index
ja: 標準出力感度及び推奨露出インデックス

en: Standard Output Sensitivity and ISO Speed
ja: 標準出力感度及びISOスピード

en: Recommended Exposure Index and ISO Speed
ja: 推奨露出インデックス及びISOスピード

en: Standard Output Sensitivity, Recommended Exposure Index and ISO Speed
ja: 標準出力感度、推奨露出インデックス及びISOスピード

en: Average
ja: 平均

en: Center Weighted Average
ja: センター重視平均

en: Spot
ja: スポット

en: Multi-Spot
ja: マルチスポット

en: Pattern
ja: パターン

en: Partial
ja: 部分的

en: Other
ja: その他

en: Daylight
ja: 太陽光

en: Fluorescent
ja: 蛍光

en: Tungsten
ja: タングステン

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Standard Light A
ja: スタンダードライト A

en: Standard Light B
ja: スタンダードライト B

en: Standard Light C
ja: スタンダードライト C

en: ISO Studio Tungsten
ja: ISOスタジオタングステン

en: No Flash
ja: フラッシュなし

en: Flash, strobe return light not detected
ja: フラッシュ、ストロボ逆光は検出されませんでした

en: Flash, strobe return light detected
ja: フラッシュ、ストロボ逆光が検出されました

en: Compulsory Flash
ja: 強制フラッシュ

en: Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 強制フラッシュ、逆光は検出されませんでした

en: Compulsory Flash, Return light detected
ja: 強制フラッシュ、逆光が検出されました

en: Flash, Auto-Mode
ja: フラッシュ、自動モード

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
ja: フラッシュ、自動モード、逆光は検出されませんでした

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
ja: フラッシュ、自動モード、逆光が検出されました

en: Red Eye
ja: 赤目

en: Red Eye, Return light not detected
ja: 赤目、逆光は検出されませんでした

en: Red Eye, Return light detected
ja: 赤目、逆光が検出されました

en: Red Eye, Compulsory Flash
ja: 赤目、強制フラッシュ

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、逆光は検出されませんでした

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、逆光が検出されました

en: Red Eye, Auto-Mode
ja: 赤目、自動モード

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
ja: 赤目、自動モード、逆光は検出されませんでした

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
ja: 赤目、自動モード、逆光が検出されました

en: Uncalibrated
ja: 未測定

en: pixels
ja: ピクセル

en: No Compression
ja: 未圧縮

en: Jpeg Compression
ja: Jpeg圧縮

en: Not defined
ja: 未定義

en: One Chip Color Area Sensor
ja: ワンクリップカラーエリアセンサー

en: Two Chip Color Area Sensor
ja: ツークリップカラーエリアセンサー

en: Three Chip Color Area Sensor
ja: スリークリップカラーエリアセンサー

en: Color Sequential Area Sensor
ja: カラーシーケンシャルエリアセンサー

en: Trilinear Sensor
ja: トリリニアセンサー

en: Color Sequential Linear Sensor
ja: カラーシーケンシャルリニアセンサー

en: Monochrome
ja: モノクローム

en: version
ja: バージョン

en: Digital Still Camera
ja: デジタルスチールカメラ

en: Directly Photographed
ja: 直接写真を撮られました

en: Bulb
ja: バルブ

en: The file could not be found.
ja: ファイルを見つけられませんでした。

en: Could not Find SubIFD
ja: SubIFDを見つけられませんでした

en: Illegal size for SubIFD
ja: SubIFDの不正なサイズ

en: Could not Find IFD1
ja: IFD1を見つけられませんでした

en: Illegal size for IFD1
ja: IFD1の不正なサイズ

en: Could not Find InteroperabilityIFD
ja: 相互運用(Interoperability)IFDを見つけられませんでした

en: Illegal size for InteroperabilityIFD
ja: 相互運用(Interoperability)IFDの不正なサイズ

en: Soft
ja: ソフト

en: Normal
ja: ノーマル

en: Hard
ja: ハード

en: Auto
ja: 自動

en: Cloudy
ja: 曇

en: DaylightColor-fluorescence
ja: 昼光色蛍光灯

en: DaywhiteColor-fluorescence
ja: 昼白色蛍光灯

en: White-fluorescence
ja: 白色蛍光灯

en: Incandescence
ja: 電球

en: Chroma Saturation Normal(STD)
ja: 彩度 Normal

en: Chroma Saturation High
ja: 彩度 High

en: Chroma Saturation Low(ORG)
ja: 彩度 Low(ORG)

en: Unknown:
ja: 不明:

en: Contrast Normal(STD)
ja: コントラスト Normal(STD)

en: Contrast High(HARD)
ja: コントラスト Hight(HARD)

en: Contrast Low(ORG)
ja: コントラスト Low(ORG)

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Red-Eye Reduction
ja: 赤目軽減

en: Sports
ja: スポーツ

en: Night
ja: ナイト

en: Program AE
ja: プログラム AE

en: Aperture Priority AE
ja: 絞り優先度 AE

en: Manual Exposure
ja: 手動露出(Manual Exposure)

en: No Warning
ja: 警告なし

en: Warning
ja: 警告

en: Auto Focus Good
ja: 良いオートフォーカス(Auto Focus Good)

en: Out of Focus
ja: フォーカス外(Out of Focus)

en: AE Good
ja: (未訳) AE Good

en: Over Exposure
ja: 露出(Over Exposure)

en: Macro
ja: マクロ

en: Fine
ja: ファイン

en: Superfine
ja: スーパーファイン

en: Red Eye Reduction
ja: 赤目軽減

en: Slow Synchro
ja: スローシンクロ

en: Auto + Red Eye Reduction
ja: 自動+赤目軽減

en: On + Red Eye Reduction
ja: オン+赤目軽減

en: External Flash
ja: 外部フラッシュ

en: Single/Timer
ja: シングル/タイマー

en: Continuous
ja: 連射

en: One-Shot
ja: 1ショット

en: AI Focus
ja: AIフォーカス

en: Manual Focus
ja: 手動フォーカス

en: Single
ja: シングル

en: Large
ja: ラージ

en: Medium
ja: ミディアム

en: Small
ja: スモール

en: Full Auto
ja: フルオート

en: Fast Shutter
ja: ファストシャッター

en: Slow Shutter
ja: スローシャッター

en: Black & White
ja: 白黒

en: Sepia
ja: セピア

en: Sport
ja: スポーツ

en: Macro/Close-Up
ja: マクロ/クローズアップ

en: Pan Focus
ja: パンフォーカス

en: None
ja: 無し

en: High
ja: 高

en: Evaluative
ja: 評価

en: Center-weighted
ja: センター重視

en: Close-up (Macro)
ja: クローズアップ(マクロ)

en: Locked (Pan Mode)
ja: ロック(Panモード)

en: Auto Selected
ja: オートスケール

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: センター

en: Left
ja: 左

en: EasyShoot
ja: 簡易シュート

en: Auto-DEP
ja: 自動-DEP

en: Flash Did Not Fire
ja: FlashはFireしません

en: Flash Fired
ja: フラッシュ発光

en: External E-TTL
ja: 外部 E-TTL

en: Internal Flash
ja: 内部フラッシュ

en: FP sync used
ja: FP sync使用

en: 2nd(rear)-curtain sync used
ja: 次以降のカーテンの同期に使用されます

en: 1st curtain sync
ja: 最初のカーテンの同期

en: Sunny
ja: サニー

en: Converter
ja: コンバーター

en: VGA Basic
ja: VGA ベーシック

en: VGA Normal
ja: VGA ノーマル

en: VGA Fine
ja: VGA ファイン

en: SXGA Basic
ja: SXGA ベーシック

en: SXGA Normal
ja: SXGA ノーマル

en: SXGA Fine
ja: SXGA ファイン

en: Color
ja: 色

en: Bright+
ja: 明るさ プラス

en: Bright-
ja: 明るさ マイナス

en: Contrast+
ja: コントラスト プラス

en: Contrast-
ja: コントラスト マイナス

en: Preset
ja: プリセット

en: Fluorescence
ja: 蛍光灯

en: SpeedLight
ja: スピードライト

en: Fisheye
ja: 魚眼

en: Did Not Fire
ja: 発光しませんでした

en: External
ja: 外部

en: On Camera
ja: カメラオン

en: 3-area-focusing (High speed)
ja: 3エリアフォーカス(ハイスピード)

en: 1-area-focusing (High speed)
ja: 1エリアフォーカス(ハイスピード)

en: 1-area-focusing
ja: 1エリアフォーカス

en: Spot-focusing
ja: スポットフォーカス

en: Standard
ja: 基本

en: Very High
ja: 最高

en: Halogen
ja: ハロゲン

en: Black and White
ja: 白黒

en: Auto, Focus button
ja: 自動、フォーカスボタン

en: Auto, Continuous
ja: 自動、連続

en: Mode 1
ja: モード1

en: Mode 2
ja: モード2

en: Scenery
ja: 景色

en: Night Portrait
ja: 夜の肖像

en: Panning
ja: パンニング

en: Simple
ja: シンプル

en: Fireworks
ja: 花火

en: Party
ja: パーティ

en: Snow
ja: 雪

en: Night Scenery
ja: 夜景

en: Food
ja: 食べ物

en: Baby
ja: 赤ちゃん

en: High Sensitivity
ja: 高感度

en: Underwater
ja: 水面下

en: Pet
ja: ペット

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Warm
ja: ウォーム

en: Cool
ja: クール

en: Low/High Quality
ja: Low/High品質

en: Infinite
ja: 無限大

en: Horizontal (normal)
ja: 水平 (ノーマル)

en: Rotate 90 CW
ja: 90度回転

en: Rotate 270 CW
ja: 270度回転

en: Natural
ja: ナチュラル

en: Bad album object parameter to newImage(%s)
ja: 新規画像(%s)への不正なアルバムオブジェクトパラメータ

en: Bad filename suffix in newImage(%s)
ja: 新規画像(%s)の不正なファイル拡張子

en: Invalid image instantiation: Album does not exist
ja: 不正な画像のインスタンス化: アルバムは存在しません。

en: Invalid image instantiation: file does not exist
ja: 不正な画像のインスタンス化: ファイルは存在しません。

en: An image object was instantiated without using the newImage() function.
ja: 画像オブジェクトは newImage() 関数を使用しないでインスタンス化されました。

en: New tags added
ja: 新規タグを追加しました

en: Checked tags deleted
ja: 選択したタグを削除しました

en: Tags renamed
ja: タグのリネーム

en: Tag Management
ja: タグ管理

en: Order alphabetically
ja: アルファベット順

en: Order by most used
ja: 良く使われる順

en: Delete tags from the gallery
ja: ギャラリーからタグを削除

en: Delete checked tags
ja: チェックしたタグの削除

en: Place a checkmark in the box for each tag you wish to delete then press the <em>Delete checked tags</em> button. The brackets contain the number of times the tag appears.
ja: 削除したい各タグのボックスにチェックマークを入れて、<em>チェックしたタグの削除</em>ボタンを押します。括弧はタグが表示された回数を含んでいます。

en: Rename tags
ja: タグのリネーム

en: To change the value of a tag enter a new value in the text box below the tag. Then press the <em>Rename tags</em> button
ja: タグの値を変更するには以下のタグをテキストボックスの中に新しい値を入力します。その後、<em>タグのリネーム</em>ボタンを押します。

en: New tags
ja: 新規タグ

en: Add tags
ja: タグを追加

en: Add tags to the list by entering their names in the input fields of the <em>New tags</em> list. Then press the <em>Add tags</em> button
ja: <em>新規タグ</em>一覧の入力フィールドにこれらの名前を入力することで一覧へタグを追加します。その後、<em>タグの追加</em>ボタンを押します。

en: Forbidden
ja: 禁止

en: %s email is already used by another user!
ja: %s メールは既に別のユーザによって使用されています！

en: %s password may not be empty!
ja: %sパスワードが空です！

en: Password reset request.<br />You may now set admin usernames and passwords.
ja: パスワードリセットリクエストです。<br />管理者ユーザ名とパスワードを今すぐ設定できます。

en: Saved
ja: 保存しました

en: Rights migration failed.
ja: 権限の統合に失敗しました。

en: User id already used.
ja: ユーザIDは既に使用されています。

en: You must supply a password.
ja: パスワードが必要です。

en: User name not provided
ja: ユーザ名が提供されていません

en: Your Website URL is not valid
ja: ウェブサイトのURLが無効です

en: Expand all
ja: 全て拡げる

en: Collapse all
ja: 全て折りたたむ

en: pending verification
ja: 保留中の認証

en: no group
ja: グループ無し

en: Master
ja: マスター

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Hide details
ja: 詳細を非表示

en: Show details for user %s
ja: ユーザ%sの詳細を表示

en: Hide details for user %s
ja: ユーザ%sの詳細を非表示

en: New User
ja: 新規ユーザ

en: Authenticate user
ja: ユーザ認証

en: Are you sure you want to delete this user?
ja: このユーザを削除してもよろしいですか？

en: This is the master user account. If you delete it another user will be promoted to master user.
ja: これはマスターユーザアカウントです。これを削除する場合、別のユーザがマスターユーザになります。

en: Delete this user.
ja: このユーザを削除します。

en: <strong>Note:</strong> You must have ADMIN rights to alter anything but your personal information.
ja: <strong>注:</strong> 個人情報以外の全てを変更する管理権限が必要です。

en: Challenge phrase
ja: チャレンジフレーズ

en: Challenge response
ja: チャレンジレスポンス

en: Full name
ja: 氏名

en: Email
ja: メールアドレス

en: create primary album
ja: プライマリアルバムを作成

en: delink primary album <strong>%1$s</strong>(<em>%2$s</em>)
ja: プライマリアルバム<strong>%1$s</strong>(<em>%2$s</em>)のリンクを解除

en: The primary album was created in association with the user. It will be removed if the user is deleted. Delinking the album removes this association.
ja: プライマリアルバムはユーザと関連して作成されました。ユーザが削除されるとそれも削除されます。アルバムリンクの解除はこの関連を削除します。

en: The <em>master</em> account has full rights to all objects.
ja: <em>マスター</em>アカウントは全オブジェクトへの完全な権限を持っています。

en: user
ja: ユーザ

en: The <em>Zenphoto_Authority</em> object supports a higher version of user rights than currently selected. You may wish to migrate the user rights to gain the new functionality this version provides.
ja: <em>Zenphoto_Authority</em>オブジェクトは現在選択されているものよりもユーザ権限の高いバージョンをサポートします。あなたはこのバージョンが提供する新しい機能を得るためにユーザ権限を統合したいかも知れません。

en: Migrate rights
ja: 権限を統合する

en: You may wish to revert the <em>Zenphoto_Authority</em> user rights to version %s for backwards compatibility with prior Zenphoto releases.
ja: 前のZenphotoのリリースとの後方互換性の為にバージョン%sへユーザ権限の<em>Zenphoto_Authority</em>を元に戻したいかもしれません。

en: Revert rights
ja: 権限を元に戻す

en: User names may not contain “?”, “&", or quotation marks.
ja: ユーザ名には「?」、「&」、またはクォーテーションマークを含められません。

en: The user “%s” already exists.
ja: ユーザ「%s」はすでに存在します。

en: An album object was instantiated without using the newAlbum() function.
ja: アルバムオブジェクトは newAlbum() 関数を使用しないでインスタンス化されました。

en: Invalid album instantiation: No album name
ja: 無効なアルバムのインスタンス化: アルバム名がありません

en: Invalid album instantiation: %1$s!=%2$s
ja: 無効なアルバムのインスタンス化: %1$s!=%2$s

en: Invalid album instantiation: %s does not exist.
ja: 無効なアルバムのインスタンス化: %sは存在しません。

en: Error: The album %s is not readable.
ja: エラー: アルバム%sは読み込めません。

en: Error: The album named %s cannot be found.
ja: エラー: %sという名前のアルバムは見つかりません。

en: Enable Imagick
ja: Imagickの有効化

en: Your PHP has support for Imagick. Check this option if you wish to use the Imagick graphics library.
ja: あなたのPHPはImagickをサポートしています。Imagickグラフィックライブラリを使用したい場合、このオプションをチェックします。

en: Max height
ja: 最大高

en: The maximum height used by the site for processed images. Set to %d for unconstrained. Default is <strong>%d</strong>
ja: 画像処理にサイトで使用する最大の高さです。制約しない場合は%dに設定します。デフォルトは<strong>%d</strong>です。

en: Max width
ja: 最大幅

en: The maximum width used by the site for processed images. Set to %d for unconstrained. Default is <strong>%d</strong>.
ja: 画像処理にサイトで使用する最大の幅です。制約しない場合は%dに設定します。デフォルトは<strong>%d</strong>です。

en: The <strong><em>Imagick</em></strong> library version must be <strong>%s</strong> or later.
ja: <strong><em>Imagick</em></strong>ライブラリのバージョンは<strong>%s</strong>以上でなければなりません。

en: The <strong><em>ImageMagick</em></strong> binary version must be <strong>%s</strong> or later.
ja: <strong><em>ImageMagick</em></strong>ライブラリのバージョンは<strong>%s</strong>以上でなければなりません。

en: The <strong><em>Imagick</em></strong> extension is not available.
ja: <strong><em>Imagick</em></strong>拡張は利用不可です。

en: PHP Imagick library <em>%s</em>
ja: PHP Imagickライブラリ<em>%s</em>

en: Custom thumbnail cropping
ja: カスタムサムネイルのトリミング

en: You can change the portion of your image which is shown in thumbnails by cropping it here.
ja: ここでそれをトリミングすることでサムネイルに表示される画像の位置を変更できます。

en: current thumbnail
ja: 現在のサムネイル

en: Reset to the default cropping
ja: デフォルトのトリミングへリセット

en: Apply the cropping
ja: トリミングを適用

en: Back
ja: 戻る

en: Thumbnail cropping is disabled. Enable this option for the theme if you wish cropped thumbnails.
ja: サムネイルのトリミングは無効です。サムネイルをトリミングしたい場合、テーマのこのオプションを有効にします。

en: thumbnail preview
ja: サムネイルプレビュー

en: Image cache cleared.
ja: 画像キャッシュをクリアしました。

en: RSS cache cleared.
ja: RSSキャッシュをクリアしました。

en: HTML cache cleared.
ja: HTMLキャッシュをクリアしました。

en: Search cache cleared.
ja: 検索キャッシュをクリアしました。

en: enabled
ja: 有効

en: Setup files restored.
ja: セットアップファイルを復元しました。

en: protected
ja: 保護

en: Setup files protected.
ja: セットアップファイルを保護しました。

en: purge Image cache
ja: 画像キャッシュの削除

en: purge RSS cache
ja: RSSキャッシュの削除

en: reset all hitcounters
ja: 全てのヒットカウンターのリセット

en: purge search cache
ja: 検索キャッシュの削除

en: You do not have proper rights to %s.
ja: %sへの権限を持っていません。

en: You do not have proper rights to access %s.
ja: %sへのアクセス権を持っていません。

en: Misc
ja: その他

en: Setup » restore scripts
ja: セットアップ » スクリプトを復元

en: Restores setup files so setup can be run.
ja: セットアップが実行できるようにセットアップファイルを復元します。

en: Your Setup scripts are not protected.
ja: セットアップスクリプトは保護されていません。

en: The Setup environment is not totally secure, you should protect the scripts to thwart hackers. Use the <strong>Setup » protect scripts</strong> button in the <em>Admin</em> section of the <em>Utility functions</em>.
ja: セットアップ環境は全くセキュアではありません。ハッカーを阻止するためにスクリプトを保護する必要があります。<em>ユーティリティ機能</em>の<em>管理</em>セクションにある<strong>セットアップ » スクリプトを保護</strong>ボタンを使用します。

en: Setup » protect scripts
ja: セットアップ » スクリプトを保護

en: Protects setup files so setup cannot be run.
ja: セットアップが実行できないようにセットアップファイルを保護します。

en: Run setup
ja: セットアップの実行

en: Run the setup script.
ja: セットアップスクリプトを実行

en: Installation information
ja: インストール情報

en: <em>Debug build</em>
ja: <em>デバッグ Build</em>

en: Official build
ja: 公式ビルド

en: clone
ja: 複製

en: source: %s
ja: ソース: %s

en: Zenphoto version <strong>%1$s [%2$s] (%3$s)</strong>
ja: Zenphotoバージョン<strong>%1$s [%2$s] (%3$s)</strong>

en: Preview the release notes for Zenphoto %s
ja: Zenphoto %s のリリースノートをプレビューします

en: Current locale setting: <strong>%1$s</strong>
ja: 現在の言語設定: <strong>%1$s</strong>

en: <strong>Locale setting has failed</strong>
ja: <strong>言語設定が失敗しました</strong>

en: Server path:
ja: サーバのパス:

en: WEB path:
ja: Webのパス:

en: PHP Session path:
ja: PHPセッションパス:

en: Current gallery theme: <strong>%1$s</strong>
ja: 現在のギャラリーテーマ: <strong>%1$s</strong>

en: PHP version: <strong>%1$s</strong>
ja: PHPバージョン: <strong>%1$s</strong>

en: PHP Error reporting: <strong>%s</strong>
ja: PHPエラーレポート: <strong>%s</strong>

en: PHP error messages may be displayed on WEB pages. This may disclose site sensitive information.
ja: PHPのエラーメッセージはウェブページ上で表示されるかもしれません。これは、サイトの機密情報を開示することがあります。

en: <em>display_errors</em> is <strong>On</strong>
ja: <em>display_errors</em> は <strong>On</strong>

en: <em>display_errors</em> is <strong>Off</strong>
ja: <em>display_errors</em> は <strong>Off</strong>

en: Graphics support: <strong>%s</strong>
ja: グラフィックサポート: <strong>%s</strong>

en: supporting: %s
ja: サポート: %s

en: PHP memory limit: <strong>%1$s</strong> (Note: Your server might allocate less!)
ja: PHP メモリ制限: <strong>%1$s</strong> (注: サーバはより少なく割り当てるかもしれません！)

en: %1$s version: <strong>%2$s</strong>
ja: %1$sバージョン: <strong>%2$s</strong>

en: Database name: <strong>%1$s</strong>
ja: データベース名: <strong>%1$s</strong>

en: Table prefix: <strong>%1$s</strong>
ja: テーブルのプレフィックス: <strong>%1$s</strong>

en: No spam filter configured
ja: スパムフィルターが構成されていません

en: Spam filter: <strong>%s</strong>
ja: スパムフィルタ: <strong>%s</strong>

en: CAPTCHA generator: <strong>%s</strong>
ja: CAPTCHAジェネレータ: <strong>%s</strong>

en: There is no mail handler configured!
ja: メールの設定がありません！

en: %u active plugin: | %u active plugins:
ja[0]: %u個の有効なプラグイン:

en: <em>none</em>
ja: <em>なし</em>

en: %u active filter: | %u active filters:
ja[0]: %u個の有効なフィルタ:

en: Utility functions
ja: ユーティリティ機能

en: Gallery Stats
ja: ギャラリー統計

en: <strong>%1$u</strong> Image (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> Images (<strong>%2$u</strong> un-published)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>個の画像 (内<strong>%2$u</strong>件は非公開)

en: <strong>%u</strong> Image | <strong>%u</strong> Images
ja[0]: <strong>%u</strong>件の画像

en: <strong>%1$u</strong> Album (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> Albums (<strong>%2$u</strong> un-published)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>個のアルバム (内<strong>%2$u</strong>件は非公開)

en: <strong>%u</strong> Album | <strong>%u</strong> Albums
ja[0]: <strong>%u</strong>個のアルバム

en: <strong>%1$u</strong> Comment (%2$u in moderation) | <strong>%1$u</strong> Comments (<strong>%2$u</strong> in moderation)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のコメント (内<strong>%2$u</strong>件がモデレート中)

en: <strong>%u</strong> Comment | <strong>%u</strong> Comments
ja[0]: <strong>%u</strong>件のコメント

en: Your user rights do not allow access to administrative functions.
ja: あなたのユーザー権限は管理機能にアクセスをする許可がありません。

en: Theme <em>%s</em> removed.
ja: テーマ<em>%s</em>を削除しました。

en: Error removing theme <em>%s</em>
ja: テーマ<em>%s</em>を削除中のエラー

en: New theme name?
ja: 新規テーマ名？

en: Copy of %s
ja: %sのコピー

en: Theme folder name?
ja: テーマフォルダ名？

en: no theme assigned, defaulting to Gallery theme
ja: 割り当てられたテーマはありません。Galleryテーマをデフォルトにします

en: Show theme for:
ja: 表示テーマ:

en: Current theme for <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>
ja: 現在の<code><strong>%1$s</strong></code>のテーマ: <em>%2$s</em>

en: Clear theme assignment for %s
ja: %sのテーマ割り当てをクリアする

en: Clear theme assignment
ja: テーマ割り当てをクリアする

en: Themes allow you to visually change the entire look and feel of your gallery. Theme files are located in your Zenphoto <code>/themes</code> folder.
ja: テーマはあなたがGalleryの全体のルックアンドフィールを視覚的に変更にする事を可能にします。テーマファイルはZenphotoの<code>/themes/</code>フォルダに置かれています。

en: You can download more themes from the <a href="http://www.zenphoto.org/theme/">zenphoto themes page</a>.
ja: <a href="http://www.zenphoto.org/zp/theme/">Zenphotoテーマページ</a>からもっとテーマをダウンロードすることが出来ます。

en: Place the downloaded themes in the <code>/themes</code> folder and they will be available for your use.
ja: <code>/themes</code>フォルダにダウンロードしたテーマを置くことで、テーマが利用可能になります。

en: You can edit files from custom themes. Official themes shipped with Zenphoto are not editable, since your changes would be lost on next update.
ja: カスタムテーマからファイルを編集することが出来ます。変更は次の最新版で理解されないので、Zenphotoの公式テーマは編集しないでください。

en: If you want to customize an official theme, please first <em>duplicate</em> it. This will place a copy in your <code>/themes</code> folder for you to edit.
ja: 公式テーマをカスタマイズしたいなら、最初にそれを<em>複製</em>してください。これは編集するために<code>/themes/</code>フォルダにコピーを置くでしょう。

en: Installed themes
ja: インストール済みテーマ

en: Action
ja: 操作

en: third party theme
ja: サードパーティ製テーマ

en: logo
ja: ロゴ

en: Version
ja: バージョン

en: Set <em>%s</em> theme options
ja: テーマオプション<em>%s</em>を設定

en: Activate
ja: アクティベート

en: Assign
ja: 割り当て

en: Current Theme
ja: 現在のテーマ

en: Edit
ja: 編集

en: Duplicate
ja: 複製

en: The Zenphoto configuration file is corrupt. You will need to restore it from a backup.
ja: Zenphotoの設定ファイルが壊れています。バックアップから復元する必要があります。

en: Updating the configuration file
ja: 設定ファイルを更新中

en: GD TypeFace path
ja: GD TypeFaceのパス

en: Supply the full path to your TrueType fonts.
ja: TrueTypeフォントへのフルパスを記入します。

en: The <strong><em>GD</em></strong> extension is not available.
ja: <em>GD</em>拡張は利用不可です。

en: PHP GD library <em>%s</em>
ja:  PHP GDライブラリ<em>%s</em>

en: an unknown release
ja: 不明なリリース

en: Zenphoto has detected a change in your installation.
ja: Zenphotoはインストールの変更を検出しました。

en: Your server software has changed from %1$s to %2$s.
ja: サーバーソフトウェアは%1$sから%2$sへ変更されました。

en: Your database software has changed from %1$s to %2$s.
ja: データベースソフトウェアは%1$sから%2$sへ変更されました。

en: Zenphoto %1$s has been copied over %2$s.
ja: Zenphoto %1$sは%2$s上にコピーされました。

en: Your installation has moved from %1$s to %2$s.
ja: あなたのインストールは%1$sから%2$sへ移動しました。

en: The script <code>%1$s</code> has changed.
ja: スクリプト<code>%1$s</code>を変更しました。

en: The change detected is critical. You <strong>must</strong> run %1$ssetup%2$s for your site to function.
ja: 検出された変更は非常に重要です。あなたのサイトが機能するために%1$sセットアップ%2$sを実行する<strong>必要</strong>があります。

en: The change detected may not be critical but you should run %1$ssetup%2$s at your earliest convenience.
ja: 検出された変更は、重要でないかもしれませんが、あなたの都合で%1$sセットアップ%2$sを実行する必要があります。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Date
ja: 日付

en: Title
ja: タイトル

en: Filemtime
ja: ファイルの時間

en: Owner
ja: 所有者

en: Published
ja: 公開

en: overview
ja: オーバービュー

en: albums
ja: アルバム

en: pages
ja: ページ数

en: news
ja: ニュース

en: articles
ja: ニュース記事

en: categories
ja: カテゴリ数

en: tags
ja: タグ

en: users
ja: ユーザ

en: general
ja: 全般

en: gallery
ja: ギャラリー

en: plugin
ja: プラグイン

en: search
ja: 検索

en: theme
ja: テーマ

en: options
ja: オプション

en: themes
ja: テーマ

en: plugins
ja: プラグイン

en: Restore
ja: リストア

en: The album couldn’t be created in the “albums” folder. This is usually a permissions problem. Try setting the permissions on the albums and cache folders to be world-writable using a shell:
ja: 「アルバム」フォルダにアルバムを作成することが出来ません。これは通常パーミッションの問題です。シェルを利用してアルバムとキャッシュフォルダを書き込み許可にしてください:

en: or use your FTP program to give everyone write permissions to those folders.
ja: 又はそれらのフォルダへ誰でも書き込みできるように権限を与えるためにFTPプログラムを使用します。

en: New dynamic album name?
ja: 新規動的アルバム名？

en: new dynamic album
ja: 動的アルバムの作成

en: Are you sure you want to delete the checked items?
ja: チェックしたアイテムを削除してもよろしいですか？

en: Show thumbnail stand-in
ja: 画像サムネイル スタンドイン

en: Show album thumb
ja: アルバムサムネイルを表示

en: *Bulk actions*
ja: *バルクアクション*

en: Set to published
ja: 公開に設定

en: Set to unpublished
ja: 非公開に設定

en: Clear tags
ja: タグのクリア

en: Disable comments
ja: コメントの無効化

en: Enable comments
ja: コメントの有効化

en: Change owner
ja: 所有者の変更

en: Add tags to images
ja: 画像へタグを追加

en: Clear tags of images
ja: 画像のタグのクリア

en: Move
ja: 移動

en: Copy
ja: コピー

en: Image metadata refreshed.
ja: 画像メタデータをリフレッシュしました。

en: Edit Album: <em>%1$s%2$s</em>
ja: アルバムの編集: <em>%1$s%2$s</em>

en:  descending
ja:  降順

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
ja: 現在のソート: <em>%1$s%2$s</em>

en: Drag the albums into the order you wish them displayed.
ja: これらを表示したい順番にアルバムをドラッグします。

en: <strong>Note:</strong> Dragging an album under a different parent will move the album. You cannot move albums under a <em>dynamic</em> album.
ja: <strong>注:</strong>異なる親の下のアルバムをドラッグすることはアルバムを移動することになります。<em>動的</em>アルバムの下にアルバムを移動することはできません。

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">mass-edit</a> all first level subalbums.
ja: 説明およびデータを編集するアルバムまたは、全ての初期レベルのサブアルバムの<a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">一括編集</a>を選択します。

en: New subalbum
ja: 新規サブアルバム

en: New dynamic subalbum
ja: 新規動的サブアルバム

en: Edit this album
ja: このアルバムを編集

en: Thumbnail generation may be time consuming on slow servers or when there are a lot of images.
ja: サムネイルの生成は多くの画像が有るときに、遅いサーバでは時間がかかるかも知れません。

en: Check All
ja: 全てチェック

en: Click on the image to change the thumbnail cropping.
ja: サムネイルのトリミングを変更するには画像をクリックします。

en: %s (descending)
ja: %s (降順)

en: Display images by:
ja: 次で画像を表示:

en: crop %s
ja: %sをトリミング

en: Zoom
ja: ズーム

en: View
ja: 閲覧

en: <strong>Filename:</strong>
ja: <strong>ファイル名:</strong>

en: <strong>Image id:</strong>
ja: <strong>画像ID:</strong>

en: <strong>Dimensions:</strong>
ja: <strong>大きさ:</strong>

en: <strong>Size:</strong>
ja: <strong>サイズ:</strong>

en: Owner:
ja: 所有者:

en: General
ja: 全般

en: Allow Comments
ja: コメントの許可

en: Reset hitcounter (%u hit) | Reset hitcounter (%u hits)
ja[0]: ヒットカウンターのリセット (%u回のヒット)

en: Reset rating (%u star) | Reset rating (%u stars)
ja[0]: 評価をリセット (%u点)

en: Reset rating (unrated)
ja: 評価をクリア (未評価)

en: calendar
ja: カレンダー

en: Future publishing date.
ja: 公開予定日です。

en: Expired!
ja: 期限切れ！

en: Publish date
ja: 公開日

en: Expiration date
ja: 期日

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Rename File
ja: ファイルをリネーム

en: Are you sure you want to select this image for deletion?
ja: 選択されたこの画像を削除してもよろしいですか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Image will be deleted when changes are applied.
ja: 画像は変更が適用されたときに削除されます。

en: Rotation:
ja: ローテーション:

en: 90 degrees
ja: 90度

en: 180 degrees
ja: 180度

en: 270 degrees
ja: 270度

en: Refresh %s metadata
ja: %sメタデータのリフレッシュ

en: Refresh Metadata
ja: メタデータのリフレッシュ

en: Crop thumbnail
ja: サムネイルのトリミング

en: Title:
ja: タイトル:

en: Description:
ja: 説明:

en: Set as thumbnail for:
ja: サムネイルとして設定する:

en: Date:
ja: 日付:

en: Image watermark:
ja: 画像透かし:

en: *no watermark
ja: *透かし無し

en: *default
ja: *デフォルト

en: thumb
ja: サムネイル

en: full image
ja: フル画像

en: Tags:
ja: タグ:

en: No tags assigned
ja: 割り当て済みのタグはありません

en: Custom data:
ja: カスタムデータ:

en: Location:
ja: ロケーション:

en: City:
ja: 市:

en: State:
ja: 県:

en: Country:
ja: 国:

en: Credit:
ja: クレジット:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Metadata:
ja: メタデータ:

en: None selected for display
ja: 表示用の選択されたものがありません

en: Edit all image data
ja: 全画像データを編集

en: Edit All Albums in
ja: 次の全てのアルバムを編集:

en: Edit Gallery
ja: ギャラリーの編集

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
ja: 現在のソート: <em>%1$s%2$s</em>

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;massedit">mass-edit</a> all gallery level albums.
ja: 説明およびデータを編集するアルバムまたは、全てのギャラリーレベルのアルバムの<a href="?page=edit&amp;massedit">一括編集</a>を選択します。

en: New album
ja: 新規アルバム

en: New dynamic album
ja: 新規動的アルバム

en: There are no albums for you to edit.
ja: 編集するアルバムがありません。

en: Zenphoto License agreement
ja: Zenphotoライセンス契約

en: This license is in English because the <em>Free Software Foundation</em> does not approve translations as officially valid. Unofficial translations are available <a href="%s">here</a>.
ja: <em>フリーソフトウェア財団</em>が正式に有効なものとして翻訳を承認していないため、このライセンスは英語です。非公式な翻訳が<a href="%s">ここ</a>にあります。

en: You must accept this license to continue to use Zenphoto.
ja: あなたはZenphotoのを使用して続行するには、このライセンスを受け入れる必要があります。

en: I agree to these terms and conditions
ja: 私はこれらの諸条件に同意します

en: not connected
ja: 未接続

en: Primary album edit
ja: プライマリアルバムの編集

en: Check if you want <em>edit rights</em> automatically assigned when a user <em>primary album</em> is created.
ja: ユーザの<em>プライマリアルバム</em>が作成されたときに自動的に割り当てられる<em>編集権限</em>が必要な場合チェックします。

en: Minimum password strength
ja: 最小パスワード強度

en: Users must provide passwords a strength of at least %s. The repeat password field will be disabled until this floor is met.
ja: ユーザーがパスワードの少なくとも%sの強さを提供する必要があります。このフロアが満たされるまで繰り返しパスワードフィールドは無効になります。

en: Password hash algorithm
ja: パスワードのハッシュアルゴリズム

en: The hashing algorithm used by Zenphoto. In order of robustness the choices are %s
ja: Zenphotoで使用されるハッシュアルゴリズムです。堅牢性のための選択肢は %s です

en: Cannot migrate rights to version %1$s (Zenphoto_Authority supports only %2$s and %3$s.)
ja: バージョン%1$s(Zenphoto_Authorityは%2$s及び%3$sのみサポートします)へ権限を統合できません。

en: No rights
ja: 権限無し

en: View all
ja: 全て閲覧

en: Post comments
ja: コメントの投稿

en: Comments
ja: コメント

en: Album
ja: アルバム

en: Manage all albums
ja: 全てのアルバムを管理

en: Users with this right may view the admin overview page.
ja: この権限を持つユーザは管理オーバービューページを閲覧できるかもしれません。

en: Users with this right may view all of the gallery regardless of protection of the page. Without this right, the user can view only public ones and those checked in his managed object lists or as granted by View Search or View Gallery.
ja: この権限を持つユーザはページの保護に関係なくギャラリーのすべてを閲覧することが出来ます。この権限が無ければ、ユーザはギャラリーの閲覧または検索の閲覧によって与えられるようにチェックされた公開されたものだけを閲覧することが出来ます。

en: Users with this right may upload to the albums for which they have management rights.
ja: この権限を持つユーザは彼らが権限を管理するアルバムへアップロードできるかもしれません。

en: When the comment_form plugin is used for comments and its "Only members can comment" option is set, only users with this right may post comments.
ja: comment_formプラグインがコメントに使用される時とそれの「メンバーのみコメント可」オプションが設定されている場合、この権限を持つユーザのみコメントを投稿できるかもしれません。

en: Users with this right may make comments tab changes.
ja: この権限を持つユーザはコメントタブの変更ができるかもしれません。

en: Users with this right may access the “albums” tab to make changes.
ja: この権限を持つユーザは変更を行う「アルバム」タブへアクセス出来るかもしれません。

en: Pages
ja: ページ数

en: Users with this right may edit and manage Zenpage pages.
ja: この権限を持つユーザはZenpageのページを管理・編集できるかもしれません。

en: Users with this right may edit and manage Zenpage articles and categories.
ja: この権限を持つユーザはZenpageの記事とカテゴリを管理・編集できるかもしれません。

en: Files
ja: ファイル

en: Allows the user access to the “filemanager” located on the upload: files sub-tab.
ja: アップロードに配置された「ファイルマネージャ」へのユーザアクセスを許可します: ファイルのサブタブ

en: Manage all pages
ja: 全てのページを管理

en: Users who do not have “Admin” rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any Zenpage page.
ja: 通常「管理者」権限を持っていないユーザは割り当てられたオブジェクトのみの管理に制限されます。この権限は全てのZenpageページを許可します。

en: Manage all news
ja: 全てのニュースを管理

en: Users who do not have “Admin” rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any Zenpage news article or category.
ja: 通常「管理者」権限を持っていないユーザは割り当てられたオブジェクトのみの管理に制限されます。この権限は全てのZenpageニュース記事またはカテゴリを許可します。

en: Users who do not have “Admin” rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any album in the gallery.
ja: 「管理」権限を通常持たないユーザは割り当てられたオブジェクトのみの管理に制限されます。この権限はギャラリーの全てのアルバムを管理することを彼らに許可します。

en: Users with this right may make themes related changes. These are limited to the themes associated with albums checked in their managed albums list.
ja: この権限のユーザはテーマに関連する変更が出来るかもしれません。これらは彼らが管理したアルバム一覧にチェックしたアルバムで割り当てられたテーマへ制限されます。

en: Users with this right may make additions and changes to the set of tags.
ja: この権限のユーザはタブの設定へ変更と追加が出来るかもしれません。

en: Users with this right may make changes on the options tabs.
ja: この権限のユーザはオプションタブで変更が出来るかもしれません。

en: The master privilege. A user with "Admin" can do anything. (No matter what his other rights might indicate!)
ja: 主特権です。「Admin」のユーザは何でも出来ます。(たとえ何があっても、彼の他の権利は示されるかもしれません!)

en: View gallery
ja: ギャラリーを表示

en: Users with this right may view otherwise protected generic gallery pages.
ja: この権限を持つユーザは保護された一般的なギャラリーページ以外を閲覧できるかもしれません。

en: View search
ja: 検索を表示

en: Users with this right may view search pages even if password protected.
ja: この権限を持つユーザはパスワードで保護された場合でも検索ページを閲覧できるかもしれません。

en: View fullimage
ja: フル画像の閲覧

en: Users with this right may view all full sized (raw) images.
ja: この権限を持つユーザは全てのフルサイズ(生)画像を閲覧できるかもしれません。

en: Access all
ja: 全てアクセス

en: Users with this right have access to all zenpage news articles.
ja: この権限を持つユーザーは、すべてのzenpageニュース記事にアクセスすることができます。

en: Users with this right have access to all zenpage pages.
ja: この権限を持つユーザーは、すべてのzenpageページへアクセスすることができます。

en: Users with this right have access to all albums.
ja: この権限を持つユーザーはすべてのアルバムにアクセスすることができます。

en: View unpublished
ja: 非公開の閲覧

en: Users with this right will see all unpublished items.
ja: この権限を持つユーザーは、すべての非公開の項目が表示されます。

en: Manage all
ja: 全てを管理

en: User
ja: ユーザ

en: Users must have this right to change their credentials.
ja: ユーザーが資格情報を変更するには、この権限を持っている必要があります。

en: Codeblock
ja: コードブロック

en: Users with this right may edit Codeblocks.
ja: この権限を持つユーザはコードブロックの変更ができるかもしれません。

en: All rights
ja: 全権限

en: Default rights
ja: デフォルトの権限

en: Sorry, that is not the answer.
ja: すみません、それは回答ではありません。

en: You are receiving this e-mail because of a password reset request on your Zenphoto gallery.
ja: あなたはZenphotoギャラリーでパスワードのリセット要求があったのでこのメールを受信しています。

en: You are receiving this e-mail because of a password reset request on your Zenphoto gallery from a user who tried to log in as %s.
ja: %sとしてログインしようとしたユーザからZenphotoギャラリーに関するパスワードにリセットされたリクエストのためにこの電子メールを受け取っています。

en: There was no one to which to send the reset request.
ja: リセット要求を送る人がいませんでした。

en: To reset your Zenphoto Admin passwords visit: %s
ja: Zenphotoの管理パスワードをリセットするには%sを訪れます

en: If you do not wish to reset your passwords just ignore this message. This ticket will automatically expire in 3 days.
ja: パスワードのリセットを望まない場合、このメッセージは無視してください。このチケットは3日で自動的に期限が切れます。

en: The Zenphoto information you requested
ja: あなたのリクエストしたZenphoto情報

en: Your input did not match the captcha
ja: Captchaが一致しませんでした。

en: There was an error logging in.
ja: ログインエラーがありました。

en: Check your username and password and try again.
ja: ユーザ名とパスワードを確認して再試行してください。

en: Check password and try again.
ja: パスワードを確認して再試行してください。

en: A reset request has been sent.
ja: リセット要求が送信されました。

en: Supply the correct response to the question below and you will be directed to a page where you can change your password.
ja: 以下の質問に対する正しい応答を提供すると、パスワードを変更するページへ転送されます。

en: <br />You may also use the link below to request a reset by e-mail.
ja: <br />メールでリセットを要求するには以下のリンクを使用する必要もあります。

en: Challenge question:
ja: チャレンジクエスチョン:

en: Your response
ja: あなたのレスポンス

en: A password reset is not possible.
ja: パスワードリセットは利用できません。

en: Please request a reset by e-mail by clicking the link below.
ja: 以下のリンクをクリックしてメールでリセットを要求してください。

en: Enter your User ID and press <code>Refresh</code> to get your challenge question and/or get a link to request a reset by e-mail.
ja: チャレンジクエスチョンを取得するまたはメールでリセットを要求するリンクを取得するために<code>更新</code>を押してユーザIDを入力します。

en: Submit
ja: 送信

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Return
ja: 戻る

en: Request reset by e-mail
ja: メールでのリセット要求

en: Login
ja: ログイン

en: Logon using:%s
ja: %sをログインに使用

en: Password
ja: パスワード

en: Log in
ja: ログイン

en: I forgot my <strong>User ID</strong>/<strong>Password</strong>
ja: <strong>ユーザID</strong>/<strong>パスワード</strong>を忘れました

en: Enter CAPTCHA
ja: CAPTCHAの入力

en: Request
ja: リクエスト

en: Request password reset
ja: パスワードリセットリクエスト

en: password strength weak
ja: パスワード強度(弱)

en: password strength good
ja: パスワード強度(中)

en: password strength strong
ja: パスワード強度(強)

en: password strength too weak
ja: パスワード強度(最弱)

en: passwords match
ja: パスワード一致

en: passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Repeat password
ja: パスワードのリセット

en: <a href="http://www.zenphoto.org" title="The simpler media website CMS">Zen<strong>photo</strong></a> version %1$s [%2$s]
ja: <a href="http://www.zenphoto.org" title="シンプルなメディアウェブサイトCMS">Zen<strong>photo</strong></a> バージョン %1$s 【%2$s】

en: Zenphoto licence
ja: Zenphotoライセンス

en: License
ja: ライセンス

en: User guide
ja: ユーザーガイド

en: Forum
ja: フォーラム

en: Bugtracker
ja: バグトラッカー

en: View Change log
ja: 変更履歴の閲覧

en: Change log
ja: 変更履歴

en: Server date: %s
ja: サーバ日付: %s

en: admin
ja: 管理者

en: close
ja: 閉じる

en: You have unsaved changes!
ja: 変更が保存されていません！

en: %1$s administration:%2$s%3$s
ja: %1$s 管理:%2$s%3$s

en: Zenphoto Administration
ja: zenphoto管理

en: Logged in as %1$s
ja: %1$sとしてログイン中

en: Logged in as %1$s (last login %2$s)
ja: %1$sとしてログイン中(最終ログイン %2$s)

en: Log Out
ja: ログアウト

en: View <em>%s</em>
ja:  <em>%s</em>を表示

en: View gallery index
ja: ギャラリーインデックスを表示

en: Image order
ja: 画像の並び順

en: Subalbums
ja: サブアルバム

en: Deprecated.
ja: 非推奨です。

en: add tag
ja: タグを追加

en: View Album
ja: アルバムを閲覧

en: Album Title
ja: アルバムタイトル

en: Album Description:
ja: アルバム説明:

en: Album password:
ja: アルバムパスワード:

en: Album guest user:
ja: アルバムゲストユーザ:

en: Repeat password:
ja: パスワード(もう一度):

en: Password hint:
ja: パスワードのヒント:

en: Sort subalbums by:
ja: サブアルバムのソート方法:

en: *gallery album sort order
ja: *ギャラリーアルバムの並び順

en: *parent album subalbum sort order
ja: *親アルバムとサブアルバムの並び順

en: *gallery image sort order
ja: *ギャラリー画像の並び順

en: *parent album image sort order
ja: *親アルバム画像の並び順

en: Album theme:
ja: アルバムテーマ:

en: *gallery theme
ja: *ギャラリーテーマ

en: Album watermarks:
ja: アルバム透かし:

en: Thumbnail:
ja: サムネイル:

en: Reset hit counter (%u hit) | Reset hit counter (%u hits)
ja[0]: ヒットカウンターのリセット (%u回のヒット)

en: Reset rating (%u stars)
ja: 評価をクリア (%u点)

en: Rename Folder
ja: フォルダ名変更

en: Album will be deleted when changes are applied.
ja: 画像は変更が適用されたときに削除されます。

en: Dynamic album search:
ja: ダイナミックアルバム検索:

en: Clears the album’s cached images.
ja: アルバムのキャッシュされた画像をクリアします。

en: Clear album image cache
ja: アルバムの画像キャッシュのクリア

en: Resets album’s hit counters.
ja: アルバムのヒットカウンターをリセットします。

en: Reset album hit counters
ja: アルバムのヒットカウンターをリセット

en: Refreshes the metadata for the album.
ja: アルバムのメタデータをリフレッシュします。

en: Refresh album metadata
ja: アルバムメタデータのリフレッシュ

en: Albums (dynamic)
ja: アルバム (動的)

en: Images (dynamic)
ja: 画像 (動的)

en: Has Password
ja: パスワード有り

en: Published/Un-published
ja: 公開/未公開

en: Comments on/off
ja: コメントオン/オフ

en: View the album
ja: アルバムの閲覧

en: Refresh metadata
ja: メタデータのリフレッシュ

en: Reset hit counters
ja: ヒットカウンターのリセット

en: Edit this album: %s
ja: このアルバムを編集: %s

en: images
ja: 画像

en: Subalbum List
ja: サブアルバム一覧

en: Password protected
ja: パスワードで保護されています

en: Un-publish the album %s
ja: アルバム%sを非公開

en: Publish the album %s
ja: アルバム%sを公開

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Comments on
ja: コメントオン

en: Comments off
ja: コメントオフ

en: View album
ja: アルバムを閲覧

en: View album %s
ja: アルバム%sを閲覧

en: unavailable
ja: 利用不可

en: Refresh metadata for the album %s
ja: アルバム%sのメタデータをリフレッシュ

en: Refresh metadata in the album %s
ja: アルバム%sのメタデータをリフレッシュ

en: Reset hit counters for album %s
ja: アルバム%sのヒットカウンターをリセット

en: Reset hit counters for the album %s
ja: アルバム%sのヒットカウンターをリセット

en: Delete the album %s
ja: アルバム%sを削除

en: page %u
ja: ページ%u

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Cannot create new theme.
ja: 新しいテーマを作成できませんでした。

en: Directory “%s” already exists!
ja: 「%s」ディレクトリはすでに存在します！

en: Cannot find theme directory “%s” to copy!
ja: コピーするテーマディレクトリ「%s」が見つかりません！

en: The <tt>/themes</tt> directory is not writable!
ja: <tt>/themes</tt>ディレクトリは書込不可です！

en: Could not create directory for the new theme
ja: 新しいテーマのディレクトリを作成できませんでした

en: An error occurred while copying files. Please delete manually the new theme directory “%s” and retry or copy files manually.
ja: ファイルのコピー中にエラーが発生しました。新しいテーマディレクトリ「%s」を手動で削除して再度実行するか、手動でファイルをコピーしなおしてください。

en: Your theme, based on theme %s
ja: テーマ「%s」に基づいたあなたのテーマ

en: Your theme
ja: あなたのテーマ

en: New custom theme created successfully!
ja: 新しいカスタムテーマの作成に成功しました！

en: New custom theme created, but its description could not be updated
ja: 新しいカスタムテーマを作成しましたが、その説明は更新できませんでした。

en: Rights:
ja: 権限:

en: edit rights
ja: 権限の編集

en: view unpublished items
ja: 非公開アイテムの閲覧

en: upload rights
ja: 権限のアップロード

en: the album is dynamic
ja: アルバムiは動的

en: Primary album
ja: プライマリアルバム

en: edit
ja: 編集

en: upload
ja: アップロード

en: view unpublished
ja: 非公開の閲覧

en: Managed albums:
ja: 管理しているアルバム:

en: Managed news categories:
ja: 管理しているニュースカテゴリ:

en: News categories
ja: ニュースカテゴリ

en: Managed pages:
ja: 管理しているページ:

en: Select one or more %1$s for the %2$s to manage.
ja: 管理する%2$sの%1$sを一つ以上選択してください。

en: Users with "Admin" or "Manage all %1$s" rights can manage all %2$s. All others may manage only those that are selected.
ja: 「管理者」または「全%1$sの管理者」権限を持つユーザは全ての%2$sを管理できます。他のすべての覧が選択されているものを管理することが出来ます。

en: You may manage these %s subject to the above rights.
ja: 上の権限にこれらの%s件名を管理できます。

en: Show %u album level | Show %u album levels
ja[0]: %uアルバムのレベルを表示

en: %u image per page | %u images per page
ja[0]: ページ毎の%u

en: ok
ja: OK

en: Destination
ja: 宛先

en: codeblock %u
ja: コードブロック %u

en: add codeblock
ja: コードブロックの追加

en: Codeblock 0 is deprecated.
ja: Codeblock 0 は非推奨です。

en: “%s” Cross Site Request Forgery blocked.
ja: 「%s」クロスサイトリクエストフォージェリをブロックしました。

en: prev
ja: 前へ

en: next
ja: 次へ

en: setup
ja: セットアップ

en: demo
ja: デモ

en: development
ja: 開発

en: feed
ja: フィード

en: mail
ja: メール

en: media
ja: メディア

en: misc
ja: その他

en: spam
ja: スパム

en: seo
ja: SEO

en: uploader
ja: アップローダー

en: Image
ja: 画像

en: %s failed to delete.
ja: %sの削除に失敗しました。

en: %s deleted successfully.
ja: %sの削除に成功しました。

en: The image edit form submission has been truncated. Try displaying fewer images on a page.
ja: 画像編集フォームの送信が省略されています。ページの少ない画像を表示してみてください。

en: Hit counters have been reset.
ja: ヒットカウンターをリセットしました。

en: Cache has been purged.
ja: キャッシュを削除しました。

en: <em>%s</em> already exists.
ja: <em>%s</em>はすでに存在します。

en: Changes applied
ja: 変更を適用しました

en: Nothing changed
ja: 変更なし

en: Selected items deleted
ja: 選択したアイテムを削除しました

en: Selected items published
ja: 選択したアイテムを公開しました

en: Selected items unpublished
ja: 選択したアイテムを非公開にしました

en: Comments enabled for selected items
ja: 選択したアイテムのコメントを有効化

en: Comments disabled for selected items
ja: 選択したアイテムのコメントを無効化

en: Hitcounter for selected items
ja: 選択したアイテムのヒットカウンター

en: Tags added for selected items
ja: 選択したアイテムにタグを追加しました

en: Tags cleared for selected items
ja: 選択したアイテムのタグをクリアしました

en: Tags added for images of selected items
ja: 選択したアイテムの画像用のタグを追加しました

en: Tags cleared for images of selected items
ja: 選択したアイテムのタグをクリアしました

en: Image already exists.
ja: 画像はすでに存在します。

en: Album already exists.
ja: アルバムはすでに存在します。

en: Cannot move, copy, or rename to a subalbum of this album.
ja: このアルバムのサブアルバムへ移動、コピー、リネームは出来ません。

en: Cannot move, copy, or rename to a dynamic album.
ja: 動的アルバムのサブアルバムへ移動、コピー、リネームは出来ません。

en: Cannot rename an image to a different suffix
ja: 異なるサフィックスに画像をリネームできません

en: Album delete failed
ja: アルバムの削除に失敗しました

en: There was an error #%d with a move, copy, or rename operation.
ja: 移動、コピー、リネーム操作でエラー #%d がありました。

en: Refresh Database
ja: データベースのリフレッシュ

en: Finished refreshing the database
ja: データベースのリフレッシュが完了しました

en: Database refresh is incomplete
ja: データベースのリフレッシュは不完全です

en: We are all set to refresh the database
ja: データベースをリフレッシュするために全てを設定します

en: Continue refreshing the database.
ja: データベースをリフレッシュを続けます。

en: Finished refreshing the metadata
ja: メタデータのリフレッシュが完了しました

en: Metadata refresh is incomplete
ja: メタデータのリフレッシュは不完全です

en: We are all set to refresh the metadata
ja: メタデータを更新するために全てを設定します

en: Continue refreshing the metadata.
ja: メタデータのリフレッシュを続けます。

en: you should return automatically. If not press:
ja: 自動的に戻ります。戻らない場合:

en: This process should continue automatically. If not press:
ja: このプロセスは自動的に続けられます。押されない場合:

en: Continue!
ja: 続ける！

en: <em>%s</em> not found
ja: <em>%s</em>は見つかりませんでした

en: We are all set to refresh the metadata for <em>%s</em>
ja: <em>%s</em>のメタデータを更新するために全てを設定します

en: This process should start automatically. If not press:
ja: このプロセスは自動的に続けられます。押されない場合:

en: Refresh image metadata.
ja: 画像メタデータを更新します。

en: Go!
ja: 実行！

en: Zenphoto Image Processing Error: %s
ja: Zenphoto 画像処理エラー: %s

en: Request URI: [ <code>%s</code> ]
ja: リクエストURI: [ <code>%s</code> ]

en: Cache: [<code>%s</code>]
ja: キャッシュ: [<code>%s</code>]

en: Image: [<code>%s</code>]
ja: 画像: [<code>%s</code>]

en: Debug
ja: デバッグ

en: Arguments:
ja: 引数:

en: size =
ja: サイズ =

en: width =
ja: 幅 =

en: height =
ja: 高さ =

en: quality =
ja: 品質 =

en: thumb =
ja: サムネイル =

en: crop =
ja: トリミング =

en: Image %s not found or is unreadable.
ja: 画像%sは見つからないか読み込めません。

en: Using %1$ux%2$u %3$s thumbnail image.
ja: %1$ux%2$u %3$sのサムネイル画像を使用します。

en: Image %s not renderable (imageGet).
ja: 画像 %s はレンダリング可能ではありません。(imageGet)

en: Image %s not rotatable.
ja: 画像 %s は回転可能ではありません。

en: Unknown error processing %s! Please report to the developers at <a href="http://www.zenphoto.org/">www.zenphoto.org</a>
ja: %s を処理中の不明なエラー！<a href="http://www.zenphoto.org/">www.zenphoto.org</a>の開発者に報告してください。

en: Image %s not renderable (resample).
ja: 画像 %s はレンダリング可能ではありません。(resample)

en: Image %s not renderable (unsharp).
ja: 画像 %s はレンダリング可能ではありません。(unsharp)

en: Watermark %s not renderable.
ja: 透かし %s はレンダリング可能ではありません。

en: Watermark %s not resizeable.
ja: 透かし %s はリサイズ可能ではありません。

en: Image %s not renderable (copycanvas).
ja: 画像 %s はレンダリング可能ではありません。(copycanvas)

en: cacheImage: failed to create %s
ja: キャッシュ画像: 作成に失敗しました: %s

en: cacheImage(%1$s) exception: %2$s
ja: キャッシュ画像(%1$s) 期限: %2$s

en: Chinese Traditional
ja: 繁体字

en: Chinese Simplified (EUC)
ja: 簡体字(EUC)

en: Japanese (EUC)
ja: 日本語(EUC)

en: Korean (EUC)
ja: 韓国語(EUC)

en: Chinese (PRC new)
ja: 中国語(RPC new)

en: Chinese (PRC old)
ja: 中国語(RPC old)

en: Chinese (PRC simplified)
ja: 中国語(PRC 簡体字)

en: OEM United States
ja: OEM アメリカ合衆国

en: Baltic (DOS)
ja: バルト(DOS)

en: Western European (DOS)
ja: 西ヨーロッパ(DOS)

en: Central European (DOS)
ja: 中央ヨーロッパ(DOS)

en: Turkish (DOS)
ja: トルコ語(DOS)

en: Icelandic (DOS)
ja: アイスランド語(DOS)

en: Greek, Modern (DOS)
ja: ギリシャ語、現代(DOS)

en: Japanese (JIS)
ja: 日本語(JIS)

en: Western European (ISO)
ja: 西ヨーロッパ(ISO)

en: Central European (ISO)
ja: 中央ヨーロッパ(ISO)

en: Cyrillic (ISO)
ja: キリル文字(ISO)

en: Arabic (ISO)
ja: アラビア語(ISO)

en: Greek (ISO)
ja: ギリシャ語(ISO)

en: Hebrew (ISO-Visual)
ja: ヘブライ語(ISO-Visual)

en: Turkish (ISO)
ja: トルコ語(ISO)

en: Baltic (ISO)
ja: バルト語(ISO)

en: Celtic (ISO)
ja: ケルト語(ISO)

en: South European (ISO)
ja: 南ヨーロッパ(ISO)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル文字(KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
ja: キリル文字(KOI8-U)

en: Japanese (Shift-JIS)
ja: 日本語(Shift-JIS)

en: Thai
ja: タイ語

en: Unicode (UTF-7)
ja: ユニコード(UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
ja: ユニコード(UTF-8)

en: Unicode (UTF-16)
ja: ユニコード(UTF-16)

en: Central European (Windows)
ja: 中央ヨーロッパ(Windows)

en: Cyrillic (Windows)
ja: キリル文字(Windows)

en: Western European (Windows)
ja: 西ヨーロッパ(Windows)

en: Greek (Windows)
ja: ギリシャ語(Windows)

en: Turkish (Windows)
ja: トルコ語(Windows)

en: Hebrew (Windows)
ja: ヘブライ語(Windows)

en: Arabic (Windows)
ja: アラビア語(Windows)

en: Baltic (Windows)
ja: バルト語(Windows)

en: Vietnamese (Windows)
ja: ベトナム語(Windows)

en: Thai (Windows)
ja: タイ語(Windows)

en: There is no PHP Graphics support.
ja: PHPのグラフィック画像サポートがありません。

en: Click to restore the setup scripts and run setup.
ja: セットアップスクリプトとセットアップの実行を復元するにはクリックします。

en: You must restore the setup files from the %1$s [%2$s] release.
ja: %1$s 【%2$s】のリリースからセットアップファイルをレストアしてください

en: You must restore the setup files on your primary installation to run the setup operation.
ja: セットアップ動作を実行するためのプライマリインストール上でセットアップファイルをレストアする必要があります。

en: Setting permissions (0%o) for %s.
ja: %2$sのパーミッション(0%1$o)の設定をしています。

en: Notice: failed setting permissions (0%o) for %s.
ja: 情報: %2$sのパーミッション(0%1$o)の設定に失敗しました。

en: Notice: illegal call for permissions setting for %s.
ja: 情報: %sのパーミッション設定の不正な呼び出しです。

en: Set Zenphoto default options
ja: Zenphotoデフォルトオプションを設定

en: Migrating lib-auth data version %1$s => version %2$s
ja: lib-authのバージョンを%1$sから%2$sへマイグレーションしています。

en: failed
ja: 失敗しました

en: Mod_Rewrite check:
ja: mod_rewriteのチェック:

en: Mod_rewrite
ja: mod_rewrite

en: Users with full privileges
ja: 全ての特権を持つユーザ

en: Users allowed only to view zenphoto objects
ja: Zenphotoオブジェクトを閲覧することだけ許可されたユーザ

en: Banned users
ja: Banされたユーザ

en: Managers of one or more albums
ja: 一つ以上のアルバムの管理者

en: Default user settings
ja: デフォルトユーザ設定

en: Newly registered and verified users
ja: 新たに登録及び検証されたユーザ

en: Theme setup:
ja: テーマのセットアップ:

en: Copyright %1$u: %2$s
ja: 著作権 %1$u: %2$s

en: You can insert your Gallery description on the Admin Options Gallery tab.
ja: 管理オプションのギャラリータブを使用してギャラリーの説明を挿入できます。

en: Plugin setup:
ja: プラグインのセットアップ:

en: Fill in the information below and <strong>setup</strong> will attempt to update your configuration file.
ja: 情報を以下に記入して、<strong>setup</strong>は設定ファイルの更新を試みます。

en: Database engine
ja: データベースエンジン

en: %s (experimental)
ja: %s (実験的)

en: Database user
ja: データベースユーザ

en: Database password
ja: データベースパスワード

en: Database host
ja: データベースホスト

en: Database name
ja: データベース名

en: Database table prefix
ja: データベースのテーブルプレフィックス

en: Plugin:%s setup started
ja: プラグイン: %sのセットアップを開始しました

en: Plugin:%s enabled (%2$s)
ja: プラグイン:%s 有効 (%2$s)

en: Plugin:%1$s option interface instantiated (%2$s)
ja: プラグイン:%s オプションインターフェースはインスタンス化されました ($2%s)

en: Plugin:%s setup completed
ja: プラグイン: %sのセットアップが完了しました

en: Testing %s.
ja: %sをテスト中。

en: Fail:
ja: 失敗:

en: Warn:
ja: 警告:

en: Pass:
ja: 成功:

en: Error!
ja: エラー！

en: Warning!
ja: 警告！

en: <strong>Warning!</strong> click for details
ja: <strong>警告！</strong> 詳細についてクリック

en: <strong>Notice!</strong> click for details
ja: <strong>情報！</strong> 詳細についてクリック

en: Notice!
ja: 情報！

en: Autorun aborted
ja: 自動実行を中止しました

en: <em>%1$s</em> folder%2$s [subfolder creation failure]
ja: <em>%1$s</em> フォルダ%2$s 【サブフォルダの作成に失敗】

en: Setup could not create the following subfolders:<br />%s
ja: セットアップは以下のサブフォルダを作成できませんでした:<br />%s

en: unknown
ja: 不明

en: <em>%1$s</em> folder%2$s [permissions failure]
ja: <em>%1$s</em> フォルダ%2$s 【パーミッション失敗】

en: Setup could not change the file permissions from <em>%1$s</em> (<code>0%2$o</code>) to <em>%3$s</em> (<code>0%4$o</code>). You will have to set the permissions manually. See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto#29">Troubleshooting guide</a> for details on Zenphoto permissions requirements.
ja: セットアップは<em>%1$s</em>(<code>0%2$o</code>)から<em>%3$s</em>(<code>0%4$o</code>)へフォルダのパーミッションを変更できませんでした。手動でパーミッションを設定する必要があります。Zenphotoのパーミッション要件の詳細については<a href="//www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto/#29">トラブルシューティングガイド</a>をご覧ください。

en: You must create the folder <em>%1$s</em><br /><code>mkdir(%2$s, 0777)</code>.
ja: フォルダ<em>%1$s</em>を<br /><code>mkdir(%2$s, 0777)</code>で作成する必要があります。

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> does not exist]
ja: <em>%1$s</em> フォルダ【<em>%2$s</em>は存在しません】

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> does not exist and <strong>setup</strong> could not create it]
ja: <em>%1$s</em>フォルダ 【<em>%2$s</em>は存在せず、<strong>セットアップ</strong>はそれを作成できませんでした】

en: Change the permissions on the <code>%1$s</code> folder to be writable by the server (<code>chmod 777 %2$s</code>)
ja: サーバで書込可能(<code>chmod 777 %2$s</code>)なフォルダ<code>%1$s</code>のパーミッションを変更します

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> is not writeable and <strong>setup</strong> could not make it so]
ja: <em>%1$s</em>フォルダ 【<em>%2$s</em>は書込み不可なので<strong>セットアップ</strong>はそれを作成できません】

en: <em>%1$s</em> folder%2$s
ja: <em>%1$s</em> フォルダ%2$s

en: change the definition
ja: 定義を変更

en: apply
ja: 適用

en: See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto#24">troubleshooting guide</a> on zenphoto.org for details.
ja: 詳細についてはzenphoto.orgの<a href="http://www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto#24">トラブルシューティングガイド</a>を見てください。

en: An attempt at cross site reference forgery has been blocked.
ja: クロスサイトリファレンスフォージェリの試みはブロックされました。

en: Click <a href="%s">here</a> to acknowledge that you wish to ignore this issue. It will then become a warning.
ja: この問題を無視したい場合、既知の問題にするために<a href="%s">ここ</a>をクリックします。

en: The simpler media website CMS
ja: シンプルなメディアウェブサイトCMS

en: Updated configuration file
ja: 設定ファイルを更新しました

en: <strong>Warning:</strong> the <code>%s</code> table appears not to have a proper <em>UNIQUE</em> key. There are probably duplicate entries in the table which can cause unpredictable behavior. This can normally be corrected by creating a Zenphoto backup, dropping the table, running setup to restore the table, and then restoring from the backup. Note, however, that the duplicate entries will be lost.
ja: <strong>警告:</strong> <code>%s</code>テーブルは適切な<em>UNIQUE</em>キーを持っていないようです。予期しない動作を引き起こす可能性のある重複したエントリーがおそらくテーブルにあります。これは通常、バックアップから復元した後、Zenphotoのバックアップを作成するテーブルをドロップ、テーブルを復元するためにセットアップを実行し、修正することが出来ます。ただし、重複したエントリーが失われますのでご注意ください。

en: Zenphoto requires PHP version %s or greater
ja: ZenphotoはPHP %s 以上が必要です。

en: db POST handling
ja: db POSTの取り扱い

en: readonly
ja: 読み取り専用

en: strict
ja: 厳密に

en: relaxed
ja: 中程度

en: loose
ja: 厳密でない

en: A corrupt configuration file was detected. You should remove or repair the file and re-run setup.
ja: 壊れた設定ファイルを検出しました。ファイルを削除または修復してセットアップを再実行してください。

en: upgrade
ja: アップグレード

en: Completed system check
ja: システムチェック完了

en: Setup cookie test successful
ja: Cookieテストのセットアップに成功しました

en: Setup cookie test unsuccessful
ja: Cookieテストのセットアップに失敗しました

en: Post of Database credentials
ja: データベース証明のPOST

en: Zenphoto Setup v%1$s[%2$s]%3$s: %4$s
ja: Zenphotoセットアップ v%1$s[%2$s]%3$s: %4$s

en: Full environment
ja: 完全な環境

en: Primitive environment
ja: 基本の環境

en: Query error: %s
ja: クエリエラー: %s

en: create
ja: 作成

en: update
ja: 更新

en: Upgrade from before Zenphoto v1.2
ja: Zenphoto v1.2以前からアップグレード

en: Upgrade from Zenphoto v%s
ja: Zenphoto v%sからアップグレード

en: Reinstalling current Zenphoto release
ja: 現在のZenphotoリリースを再インストール中

en: reinstall
ja: 再インストール

en: install
ja: インストール

en: Zenphoto Setup
ja: Zenphoto セットアップ

en: Setup
ja: セットアップ

en: Welcome to Zenphoto! This page will set up Zenphoto %s on your web server.
ja: Zenphotoへようこそ！このページはあなたのウェブサーバにZenpotho %sをセットアップします。

en: Systems Check:
ja: システムチェック:

en: <strong>Note:</strong> The release you are installing has debugging settings enabled!
ja: <strong>注:</strong> あなたのインストールしたリリースはデバッグ設定が有効です！

en: [%u release skipped] | [%u releases skipped]
ja[0]: 【%uのリリースをスキップしました】

en: We do not test upgrades that skip releases. We recommend you upgrade in sequence.
ja: リリースをスキップしたアップグレードをテストしていません。あなたの順序でアップグレードすることをお勧めします。

en: Installing Zenphoto v%s
ja: Zenphoto v%s をインストールします

en: <em>%s</em> security
ja: <em>%s</em> セキュリティ

en: <em>%s</em> security [is compromised]
ja: <em>%s</em>セキュリティ 【危険(is compromised)】

en: Zenphoto suggests you make the sensitive files in the %1$s folder accessable by <em>owner</em> only (permissions = 0600). The file permissions for <em>%2$s</em> are %3$04o which may allow unauthorized access.
ja: Zenphotoは<em>所有者</em>のみがアクセスできる(パーミッションは0600)%1$sフォルダーの機密ファイルを作成することをおすすめします。<em>%2$s</em>のファイルのパーミッションは未承認アクセスを許可できる%3$04oである必要があります。

en: PHP version %s
ja: PHPバージョン %s

en: PHP Version %1$s or greater is required. Version %2$s or greater is strongly recommended. Use earlier versions at your own risk.
ja: PHPバージョン%1$s以上が必須です。バージョン%2$s以上を強く推奨します。それ以下のバージョンについては自己責任で使用してください。

en: PHP <code>Sessions</code>.
ja: PHP<code>セッション</code>

en: PHP <code>Sessions</code> [appear to not be working].
ja: PHP <code>セッション</code> 【動作していないように見えます。】

en: PHP Sessions are required for Zenphoto administrative functions.
ja: PHPセッションはZenphotoの管理機能に必須です。

en: PHP <code>Register Globals</code> [is set]
ja: PHP <code>Register Globals</code> 【セット】

en: PHP Register globals presents a security risk to any PHP application. See <a href="http://php.net/manual/en/security.globals.php"><em>Using Register Globals</em></a>. Change your PHP.ini settings to <code>register_globals = off</code>.
ja: PHPのRegister globalsは全てのPHPアプリケーションにセキュリティリスクを与えます。<a href="http://jp2.php.net/manual/ja/security.globals.php"><em>グローバル変数の登録機能の使用法</em></a>を御覧ください。php.iniの設定を<code>register_globals = off</code>に変更してください。

en: PHP <code>Safe Mode</code>
ja: PHP<code>セーフモード</code>

en: PHP <code>Safe Mode</code> [is set]
ja: PHP <code>セーフモード</code> 【セット】

en: Zenphoto functionality is reduced when PHP <code>safe mode</code> restrictions are in effect.
ja: PHPの<code>safe mode</code>の制限が有効である場合、Zenphotoの機能は縮小されます。

en: <code>Suhosin</code> module [is enabled]
ja: <code>Suhosin</code> モジュール 【有効】

en: The following PHP functions are blocked: %s. Flagged functions are required by Zenphoto. Other functions in the list may be used by Zenphoto, possibly causing reduced functionality or Zenphoto failures.
ja: 次のPHP関数はブロックされました: %sです。フラグの付いた関数はZenphotode必須となります。リスト内の他の関数はZenphotoで使用されるかもしれず、Zenphotoに不具合や機能縮小を引き起こす可能性があります。

en: PHP <code>magic_quotes_gpc</code> [is enabled]
ja: PHP <code>magic_quotes_gpc</code> 【有効】

en: We strongly recommend disabling <code>magic_quotes_gpc</code>. For more information See <em><a href="http://www.zenphoto.org/news/installation-problems#about-magicquotes-and-why-they-should-be-disabled">What is magic_quotes_gpc and why should it be disabled?</a></em> in the Zenphoto troubleshooting guide.
ja: <code>magic_quotes_gpc</code>を無効にする必要があります。詳細についてはZenphotoのトラブルシューティングガイドの<em><a href="http://www.zenphoto.org/news/installation-problems#about-magicquotes-and-why-they-should-be-disabled">What is magic_quotes_gpc and why should it be disabled?</a></em>を見てください。

en: PHP <code>magic_quotes_runtime</code> [is enabled]
ja: PHP <code>magic_quotes_runtime</code> 【有効】

en: You must disable <code>magic_quotes_runtime</code>.
ja: <code>magic_quotes_runtime</code>を無効にする必要があります。

en: PHP <code>magic_quotes_sybase</code> [is enabled]
ja: PHP <code>magic_quotes_sybase</code> 【有効】

en: You must disable <code>magic_quotes_sybase</code>.
ja: <code>magic_quotes_sybase</code>を無効にする必要があります。

en: PHP <code>display_errors</code> [is enabled]
ja: PHP <code>display_errors</code> 【有効】

en: This setting may result in PHP error messages being displayed on WEB pages. These displays may contain sensitive information about your site.
ja: この設定はウェブページ上に表示されるPHPエラーメッセージになるかもしれません。これらの表示はあなたのサイトについての機密情報が含まれるかもしれません。

en: PHP <code>gettext()</code> support
ja: PHP <code>gettext()</code>サポート

en: PHP <code>gettext()</code> support [is not present]
ja: PHP <code>gettext()</code>サポート 【未提供】

en: Localization of Zenphoto requires native PHP <code>gettext()</code> support
ja: Zenphotoの国際化はネイティブなPHPの<code>gettext()</code>サポートが必要です

en: PHP <code>flock</code> support
ja: PHP <code>flock</code> サポート

en: PHP <code>flock</code> support [is not present]
ja: PHP <code>flock</code> サポート 【未提供】

en: Zenpoto uses <code>flock</code> for serializing critical regions of code. Without <code>flock</code> active sites may experience <em>race conditions</em> which may be causing inconsistent data.
ja: Zenphotoはコードの重要な領域をシリアライズするために<code>flock</code>を使用します。<code>flock</code>の無いアクティブなサイトはデータの不整合を引き起こす可能性のある<em>競合状態</em>が発生するかもしれません。

en: PHP <code>setlocale()</code> failed
ja: PHP <code>setlocale()</code>に失敗しました

en: Locale functionality is not implemented on your platform or the specified locale does not exist. Language translation may not work.
ja: Locale関数はあなたのプラットフォーム上で実行されないか、指定されたロケールは存在しません。言語翻訳は機能しません。

en: See the <a  href="http://www.zenphoto.org/news/problems-with-languages">user guide</a> on zenphoto.org for details.
ja: 詳細についてはzenphoto.orgの<a  href="http://www.zenphoto.org/news/problems-with-languages">ユーザーガイド</a>を見てください。

en: Setting <em>mbstring.internal_encoding</em> to <strong>UTF-8</strong> in your <em>php.ini</em> file is recommended to insure accented and multi-byte characters function properly.
ja: <em>php.ini</em>ファイルで<em>mbstring.internal_encoding</em>に<strong>UTF-8</strong>を設定することはマルチバイト文字列が適切に機能することを保証するために推奨されます。

en: PHP <code>mbstring</code> package
ja: PHP <code>mbstring</code>パッケージ

en: PHP <code>mbstring</code> package [Your internal character set is <strong>%s</strong>]
ja: PHP <code>mbstring</code>パッケージ 【あなたの内部文字セットは<strong>%s</strong>です】

en: You need to install the <code>mbstring</code> package or correct the issue with <code>iconv()</code>
ja: <code>mbstring</code>パッケージをインストールするか、<code>iconv()</code>の問題を解決する必要があります。

en: PHP <code>mbstring</code> package [is not present and <code>iconv()</code> is not working]
ja: PHP <code>mbstring</code>パッケージ 【及び<code>iconv()</code>は未提供】

en: Strings generated internally by PHP may not display correctly. (e.g. dates)
ja: PHPで内部的に生成された文字列は正しく表示されないかもしれません(例 日付)

en: PHP <code>mbstring</code> package [is not present]
ja: PHP <code>mbstring</code>パッケージ 【未提供】

en: Graphics library
ja: グラフィックライブラリ

en: Graphics support: <code>%s</code>
ja: グラフィックサポート: [<code>%s</code>]

en: Graphics support [is not installed]
ja: グラフィックサポート 【未インストール】

en: You need to install a graphics support library such as the <em>GD library</em> in your PHP
ja: PHPに<em>GDライブラリ</em>のようなグラフィックサポートライブラリをインストールする必要があります

en: Your PHP graphics library does not support %1$s or %2$s
ja: PHPグラフィックライブラリは%1$sまたは%2$sをサポートしません

en: Your PHP graphics library does not support %1$s
ja: PHPのグラフィックライブラリは%1$sをサポートしません

en: To correct this you should install a graphics library with appropriate image support in your PHP
ja: これを正しくするには、PHPに適切な画像サポートを持ったグラフィックライブラリをインストールする必要があります

en: Your PHP graphics library does not support %1$s, %2$s, or %3$s
ja: PHPのグラフィックライブラリは%1$s、%2$s、または%3$sをサポートしていません

en: To correct this you need to install GD with appropriate image support in your PHP
ja: これを正しくするには、PHPに適切な画像サポートを持ったGDをインストールする必要があります。

en: PHP graphics image support
ja: PHPのグラフィック画像サポート

en: The unsupported image types will not be viewable in your albums.
ja: 未サポートの画像タイプはアルバムで見ることは出来ません。

en: Graphics Library rotation support [is not present]
ja: グラフィックライブラリの回転サポート 【未提供】

en: The graphics support library does not provide support for image rotation.
ja: グラフィックサポートライブラリは画像の回転をサポートしません。

en: Graphics support [configuration error]
ja: グラフィックサポート 【設定エラー】

en: No Zenphoto image handling library was loaded. Be sure that your PHP has a graphics support.
ja: Zenphotoの画像を扱うためのライブラリが読み込まれませんでした。PHPがグラフィックをサポートしていることを確実にしてください。

en: <em>%1$s</em> file
ja: <em>%1$s</em> ファイル

en: <em>%1$s</em> file [does not exist]
ja: <em>%1$s</em>ファイル 【存在しません】

en: Setup was not able to create this file. You will need to copy the <code>%1$s/zenphoto_cfg.txt</code> file to <code>%2$s/%3$s</code> then edit it as indicated in the file’s comments.
ja: セットアップはこのファイルを作成できませんでした。ファイルのコメントにあるように<code>%1$s/zenconfig_cfg.txt</code>ファイルを<code>%2$s/%3$s</code>へコピーしてから編集する必要があります。

en: File permissions
ja: ファイルのパーミッション

en: Set File permissions to %s.
ja: %sへファイルのパーミッションを設定します。

en: <em>unknown</em> (<code>%o</code>)
ja: <em>不明</em> (<code>%o</code>)

en: File Permissions [are %s]
ja: ファイルのパーミッション 【%s】

en: If file permissions are not set to <em>strict</em> or tighter there could be a security risk. However, on some servers Zenphoto does not function correctly with tight file permissions. If Zenphoto has permission errors, run setup again and select a more relaxed permission.
ja: ファイル及びフォルダのパーミッションが<em>強</em>に設定していない場合、これらはセキュリティリスクを持つことになります。しかしながら、同じサーバ上でZenphotoは厳しいファイルパーミッションで正しく機能しません。Zenphotoでパーミッションエラーがある場合、再セットアップ及び中以下のパーミッションを選択してみてください。

en: Your filesystem is Macintosh
ja: あなたのファイルシステムはマッキントッシュです

en: Zenphoto is unable to deal with Macintosh file names containing diacritical marks. You should avoid these.
ja: Zenphotoは発音区別符を含むファイル名をマッキントッシュで扱うことが出来ません。

en: Character set
ja: 文字セット

en: If your server filesystem character set is different from <code>%s</code> and you create album or image filenames names containing characters with diacritical marks you may have problems with these objects.
ja: あなたのサーバのファイルシステムの文字セットが<code>%s</code>と異なっていてアクセント付きの文字を含んでいるアルバムや画像のファイル名を作成する場合、これらのオブジェクトで問題があるかもしれません。

en: Change the filesystem character set define to %1$s
ja: ファイルシステムの文字セット定義を%1$sに変更します

en: The Zenphoto filesystem character define is %1$s [confirmed]
ja: ファイルシステムの文字セット定義は%1$sです【確認済】

en: The Zenphoto filesystem character define is ISO-8859-1 [assumed]
ja: Zenphotoのファイルシステムの文字セット定義はISO-8859-1【仮】です。

en: The Zenphoto filesystem character define is %1$s [which seems wrong]
ja: Zenphotoのファイルシステムの文字セット定義は%1$sです。【これは正しくない可能性があります】

en: The Zenphoto filesystem character define is %1$s [no test performed]
ja: ファイルシステムの文字セット定義は%sです【テストは実行されません】

en: Setup did not perform a test of the filesystem character set. You can cause setup to test for a proper definition by creating a file in your <code>%1$s</code> folder named <strong><code>%2$s</code></strong> and re-running setup.
ja: セットアップはファイルシステム文字セットのテストを実行しませんでした。このテストを行うにはインストールフォルダ<strong><code>%2$s</code></strong>に<code>%1$s</code>と言う名のファイルを置いてセットアップを再実行します。

en: Image URIs appear require the <em>filesystem</em> character set.
ja: 画像URIの表示は<em>ファイルシステム</em>の文字セットが必要です。

en: Image URIs appear to require the UTF-8 character set.
ja: 画像URIの表示はUTF-8の文字セットが必要です。

en: You should enable the URL option <em>UTF8 image URIs</em>.
ja: URLオプション<em>UTF8画像URI</em>を有効にすべきです。

en: <a href="javascript:uri(true)">Please do</a>
ja: <a href="javascript:uri(true)">実行してください</a>

en: You should disable the URL option <em>UTF8 image URIs</em>.
ja: URLオプション<em>UTF8画像URI</em>を無効にすべきです。

en: <a href="javascript:uri(false)">Please do</a>
ja: <a href="javascript:uri(false)">実行してください</a>

en: Database
ja: データベース

en: PHP <code>%s</code> support for configured Database
ja: 設定されたデータベース用のPHP <code>%s サポート</code>

en:  <code>%1$s</code> support (<a onclick="$('#%1$s').toggle('show')" >experimental</a>)
ja: PHP <code>%1$s</code>サポート (<a onclick="$('#%1$s').toggle('show')" >実験的</a>)

en: PHP <code>%s</code> support
ja: PHP <code>%s</code> サポート

en: PHP <code>%s</code> support [is not installed]
ja: PHP <code>%s</code> サポート 【未インストール】

en: No database selected
ja: データベースが選択されていません

en: %1$s version %2$s
ja: %1$sバージョン %2$s

en: %1$s Version %2$s or greater is required. Version %3$s or greater is preferred. Use a lower version at your own risk.
ja: %1$sバージョンは%2$s又はそれ以上が必須です。バージョン%3$sまたはそれ以上が参照されました。低いバージョンは自己責任で使用してください。

en: Database connection
ja: データベース接続

en: Database credentials in configuration file
ja: 設定ファイルのデータベース資格情報

en: <em>%1$s</em> reported: %2$s
ja: <em>%1$s</em> レポート: %2$s

en: You have not correctly set your <strong>Database</strong> <code>user</code>, <code>password</code>, etc. in your configuration file and <strong>setup</strong> is not able to write to the file.
ja: <strong>データベース</strong>の<code>ユーザ</code>、<code>パスワード</code>、その他が設定ファイルに正しく設定されておらず、<strong>setup</strong>はファイルへ書き込めませんでした。

en: Database setup in configuration file
ja: 設定ファイルのデータベースセットアップ

en: Connect to %s
ja: %sへ接続

en: Connect to Database [<code>CONNECT</code> query failed]
ja: データベースへの接続 【<code>CONNECT</code>クエリに失敗】

en: Database <code>%s</code> created
ja: データベース<code>%s</code>を作成しました

en: Click here to attempt to create <a href="?Create_Database" >%s</a>.
ja: <a href="?Create_Database" >%s</a>を作成するにはここをクリックします。

en: Database <code>%s</code> not created [<code>CREATE DATABASE</code> query failed]
ja: データベース<code>%s</code>は作成されませんでした 【<code>CREATE DATABASE</code>クエリに失敗】

en: You may need to set <code>SQL mode</code> <em>empty</em> in your Database configuration.
ja: データベース設定に、<code>SQLモード</code>を<em>空</em>に設定する必要があります。

en: <code>SQL mode</code> [query failed]
ja: <code>SQLモード</code> 【クエリに失敗】

en: <code>SQL mode</code> [<em>%s</em> overridden]
ja: <code>SQLモード</code> 【<em>%s</em>上書き】

en: Consider setting it <em>empty</em> in your Database configuration.
ja: データベース設定に、それを<em>空</em>に設定してください。

en: <code>SQL mode</code>
ja: <code>SQLモード</code>

en: <code>SQL mode</code> [is set to <em>%s</em>]
ja: <code>SQLモード</code> 【<em>%s</em>へ設定】

en: Consider setting it <em>empty</em> if you get Database errors.
ja: データベースエラーが発生した場合、それを<em>空</em>に設定してください。

en: <code>SQL mode</code> [SET SESSION failed]
ja: <code>SQLモード</code> 【SET SESSIONに失敗】

en: Select
ja: 選択

en: Create
ja: 作成

en: Drop
ja: ドロップ

en: Insert
ja: 挿入

en: Update
ja: 更新

en: Index
ja: インデックス

en: The <em>SHOW GRANTS</em> query failed.
ja: <em>SHOW GRANTS</em>クエリは失敗しました。

en: Database <code>access rights</code> for <em>%s</em>
ja: <em>【%s】</em>のデータベース<code>アクセス権限</code>

en: Database <code>access rights</code> for <em>%1$s</em> [%2$s]
ja: <em>%1$s</em>のデータベース<code>アクセス権限</code> 【%2$s】

en: Your Database user must have %s rights.
ja: データベースユーザは%s権限が必要です。

en: <em>SHOW TABLES</em> [found no tables]
ja: <em>SHOW TABLES</em> 【テーブルがありません】

en: <em>SHOW TABLES</em> found: %s
ja: <em>SHOW TABLES</em>は%sを見つけました

en: <em>SHOW TABLES</em> [Failed]
ja: <em>SHOW GRANTS</em> 【失敗】

en: The database did not return a list of the database tables for <code>%s</code>.
ja: データベースは<code>%s</code>のデータベーステーブルの一覧を取得しませんでした。

en: <strong>Setup</strong> will attempt to create all tables. This will not over write any existing tables.
ja: <strong>セットアップ</strong>は全てのテーブルの作成を試みます。これは既存のどのテーブルも上書きしません。

en: Database <code>field collations</code> [Image table]
ja: データベース <code>フィールド照合</code> 【画像テーブル】

en: Database <code>field collations</code> [Album table]
ja: データベース <code>フィールド照合</code> 【アルバムテーブル】

en: Database <code>field collations</code> [Image and Album tables]
ja: データベース <code>フィールド照合</code> 【画像とアルバムテーブル】

en: Database <code>field collations</code> [SHOW COLUMNS query failed]
ja: データベース <code>フィールド照合</code> 【SHOW COLUMNSクエリに失敗】

en: Database <code>field collations</code>
ja: データベース <code>フィールド照合</code>

en: %s is not UTF-8. You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code> | %s are not UTF-8. You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code>
ja[0]: %sはUTF-8ではありません。<code>utf8_unicode_ci</code>へデータベースフィールドの照合を変更してUTF-8へデータを変更する必要があります。

en: Database <code>$conf["UTF-8"]</code> [is not set <em>true</em>]
ja: データベース <code>$conf["UTF-8"]</code> 【<em>true</em>に設定されていない】

en: You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code> and setting this <em>true</em>. Zenphoto works best with pure UTF-8 encodings.
ja: UTF-8へのデータ移行とデータベースフィールドの照合を<code>utf8_unicode_ci</code>に変更してこれを<em>true</em>に設定することを検討してください。Zenphotoは純粋なUTF-8円コーディングで最適に動作します。

en: Zenphoto files
ja: Zenphotoファイル

en: Zenphoto package [missing]
ja: Zenphotoパッケージ 【不明】

en: The file <code>Zenphoto.package</code> is either missing, not readable, or defective. Your installation may be corrupt!
ja: ファイル<code>Zenphoto.packages</code>が見つからない、読み込めない、または不完全のいずれかです。インストールはおかしいかもしれません！

en: Setting permissions (0%o) for Zenphoto package.
ja: Zenphotoパッケージの設定パーミッション(0%o)です。

en: Zenphoto core files [This is a <em>debug</em> build. Some files are missing or seem wrong]
ja: Zenphotoコアファイル 【これは<em>デバッグ</em>Buildです。いくつかのファイルは欠損、又は間違っている可能性があります】

en: Zenphoto core files [Some files are missing or seem wrong]
ja: Zenphotoコアファイル 【いくつかのファイルは欠損、又は間違っている可能性があります】

en: Perhaps there was a problem with the upload. You should check the following files:
ja: 恐らくアップロードで問題があります。以下のファイルをチェックしてください:

en: Zenphoto core files [This is a <em>debug</em> build]
ja: Zenphotoコアファイル【これは<em>Debug</em>Buildです】

en: Zenphoto core files
ja: Zenphotoコアファイル

en: Installation files
ja: インストールファイル

en: .svn [%s instance] | .svn [%s instances]
ja[0]: .svn 【%s インスタンス】

en: php.ini [%s instance] | php.ini [%s instances]
ja[0]: php.ini 【%s インスタンス】

en: Zenphoto core folders [Some unknown files were found]
ja: Zenphotoコアファイル 【いくつかの不明なファイルが見つかりました】

en: The following files could not be deleted.
ja: 次のファイルを削除できませんでした。

en: You should remove the following files:
ja: 次のファイルを削除すべきです:

en: Delete extra files
ja: 拡張ファイルを削除

en: Zenphoto core file permissions
ja: Zenphotoコアファイルのパーミッション

en: Zenphoto core file permissions [not correct]
ja: Zenphotoコアファイルパーミッション 【正しくありません】

en: Setup could not set the one or more components to the selected permissions level. You will have to set the permissions manually. See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/permissions-for-zenphoto-files-and-folders">Troubleshooting guide</a> for details on Zenphoto permissions requirements.
ja: セットアップは1つ以上のコンポーネントを選択したパーミッションレベルへ設定できませんでした。手動でパーミッションを設定する必要があります。Zenphotoのパーミッション要件の詳細については<a href="//www.zenphoto.org/news/permissions-for-zenphoto-files-and-folders">トラブルシューティングガイド</a>を見てください。

en: <em>.htaccess</em> file
ja:  <em>.htaccess</em>ファイル

en: <em>.htaccess</em> file [is empty or does not exist]
ja: <em>.htaccess</em>ファイル 【空もしくは存在しません】

en: If you have the mod_rewrite module enabled an <em>.htaccess</em> file is required the root zenphoto folder to create cruft-free URLs.
ja: mod_rewriteモジュールが有効になっている場合、<code>.htaccess</em>ファイルはクラフトフリーなURLを作成するためにZenphotoのルートフォルダを必須とします。

en: You can ignore this warning if you do not intend to set the <code>mod_rewrite</code> option.
ja: <code>mod_rewrite</code>オプションを設定するつもりでないなら、この警告は無視できます。

en: <p class="buttons"><a href="?copyhtaccess" >Make setup create the file</a></p><br style="clear:both" /><br />
ja: <p class="buttons"><a href="?copyhtaccess" >ファイルを作成するセットアップを作成します</a></p><br style="clear:both" /><br />

en: Server seems to be <em>nginx</em>
ja: サーバーは<em>nginx</em>に見えます

en: If you wish to create cruft-free URLs, you will need to configuring <a href="http://www.zenphoto.org/news/nginx-rewrite-rules-tutorial"><em>URL rewriting for NGINX servers</em></a>.
ja: クラフトフリーなURLを作成したい場合、<a href="http://www.zenphoto.org/news/nginx-rewrite-rules-tutorial"><em>NGINXサーバー用のURL書き換え</em></a>を構成する必要があります。

en: Server seems not to be <em>Apache</em> or <em>Apache-compatible</em>, <code>mod_rewrite</code> may not be available.
ja: サーバは<em>Apache</em>又は<em>Apache互換</em>ではないように見えるため、<code>mod_rewrite</code>は利用できないかもしれません。

en: Server seems not to be Apache or Apache-compatible, <code>.htaccess</code> not required.
ja: サーバはApache又はApache互換ではないように見えるため、<code>.htaccess</code>は必要ありません。

en: The <em>.htaccess</em> file in your root folder is not the same version as the one distributed with this version of Zenphoto. If you have made changes to <em>.htaccess</em>, merge those changes with the <em>%s/htaccess</em> file to produce a new <em>.htaccess</em> file.
ja: ルートフォルダにある<em>.htaccess</em>ファイルはZenphotoのこのバージョンで配布されたものと同じバージョンではありません。<em>.htaccess</em>ファイルを変更した場合、新しい<em>.htaccess</em>ファイルを作るために<em>%s/htaccess</em>ファイルと変更をマージしてください。

en: <p class="buttons"><a href="?copyhtaccess" >Replace the existing <em>.htaccess</em> file with the current version</a></p><br style="clear:both" /><br />
ja: <p class="buttons"><a href="?copyhtaccess" >現在のバージョンで既存の<em>.htaccess</em>ファイルに置き換えます</a></p><br style="clear:both" /><br />

en: <em>.htaccess</em> file [wrong version]
ja: <em>.htaccess</em>ファイル 【間違ったバージョン】

en: <em>.htaccess</em> file (<em>RewriteEngine</em> is <strong>%s</strong>)
ja: <em>.htaccess</em>ファイル (<em>RewriteEngine</em>は<strong>%s</strong>です)

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase [is <em>missing</em>]
ja: <em>.htaccess</em>のRewriteBase 【<em>不明</em>】

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code>
ja: <em>.htaccess</em>のRewriteBaseは<code>%s</code>です

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code> [Does not match install folder]
ja: <em>.htaccess</em> RewriteBaseは<code>%s</code>です 【インストールフォルダの不一致】

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code> (fixed)
ja: <em>.htaccess</em>のRewriteBaseは<code>%s</code>です(修正済)

en: Setup was not able to write to the file change RewriteBase match the install folder.
ja: セットアップはインストールフォルダにマッチするRewriteBaseの変更をファイルに書き込めませんでした。

en: Either make the file writeable or set <code>RewriteBase</code> in your <code>.htaccess</code> file to <code>%s</code>.
ja: ファイルを書込み可能にするか、<code>.htaccess</code>ファイルの中で<code>%s</code>に<code>RewriteBase</code>を設定してください。

en: Rewrite rules updated
ja: Rewriteルールを更新しました

en: Rewrite rules updated [not updated]
ja: Rewriteルールを更新しました 【未更新】

en: Setup was not able to write to the file change the rewrite rules for site upgrades.
ja: セットアップはサイトのアップグレードについてRewriteルールを変更するファイルへ書込みできませんでした。

en: <em>robots.txt</em> file
ja:  <em>robots.txt</em>ファイル

en: <em>robots.txt</em> file [Not created]
ja: <em>robots.txt</em>ファイル 【未作成】

en: Setup could not find the  <em>example_robots.txt</em> file.
ja: セットアップは<em>example_robots.txt</em>ファイルを見つけることが出来ませんでした。

en: Setup did not create a <em>robots.txt</em> file because one already exists.
ja: セットアップは<em>robots.txt</em>ファイルが既に存在するため作成しません。

en: Setup could not create a <em>robots.txt</em> file.
ja: セットアップは<em>robots.txt</em>ファイルを作成できませんでした。

en: albums [<code>$conf['external_album_folder']</code> is deprecated]
ja: アルバム 【<code>$conf['album_folder']</code>は非推奨】

en: You should update your configuration file to conform to the current %1$s example file.
ja: 現在の%1$sのサンプルファイルに一致するために設定ファイルを更新する必要があります。

en: <em>albums</em> folder
ja: <em>アルバム</em>フォルダ

en: <em>albums</em> folder [The line <code>\$conf['album_folder']</code> is missing from your configuration file]
ja: <em>アルバム</em>フォルダ 【行<code>\$conf['album_folder']</code>が設定ファイルに見当たりません】

en: <em>locale</em> folders
ja: <em>locale</em>フォルダ

en: <em>locale</em> folders [Are not complete]
ja: <em>locale</em>フォルダ 【未完了】

en: Be sure you have uploaded the complete Zenphoto package. You must have at least the <em>en_US</em> folder.
ja: 完全なZenphotoパッケージをアップロードしたことを確実にしてください。少なくとも<em>en_US</em>フォルダは必要です。

en: uploaded
ja: アップロード済

en: HTML cache
ja: HTMLキャッシュ

en: Third party plugins
ja: サードパーティ製プラグイン

en: You need to address the problems indicated above then run <code>setup</code> again.
ja: 上に示された問題を解決してから、再度<code>setup</code>を実行する必要があります。

en: Setup failed.
ja: セットアップフィールドです。

en: You need <em>USER ADMIN</em> rights to run setup.
ja: セットアップを動作するには<em>USER ADMIN</em>権限が必要です。

en: You must be logged in to run setup.
ja: セットアップを実行するにはログインが必要です。

en: database connected
ja: データベースへ接続しました

en: About to create tables
ja: テーブルの作成について

en: About to update tables
ja: テーブルの更新について

en: Begin table creation
ja: テーブルの作成を開始します

en: Query %1$s Failed. Error: %2$s
ja: クエリ %1$s が失敗しました。 エラー: %2$s

en: Table creation failure:<br />Query: %1$s<br />Error: %2$s
ja: テーブル作成失敗: <br />クエリ: %1$s<br />エラー: %2$s

en: Query ( %s ) Success.
ja: クエリ ( %s ) は成功しました。

en: Begin table updates
ja: テーブルの更新を開始します

en: Done with table create!
ja: テーブルの作成が完了しました！

en: Done with table create with errors!
ja: エラー有りでテーブルの作成が完了しました！

en: Done with table update
ja: テーブルの更新が完了しました

en: Done with table update with errors
ja: エラー有りでテーブルの更新が完了しました

en: Done with database creation and update
ja: テーブルの作成と更新が完了しました

en: Previous Release was %s
ja: 前のリリースは%sです

en: You may <a href="%1$s">set your admin user and password</a> or <a href="%2$s">run backup-restore</a>
ja: <a href="%1$s">管理ユーザ名とパスワードを設定</a>又は<a href="%2$s">backup-restoreを実行する</a>必要があります。

en: You need to <a href="%1$s">set your admin user and password</a>
ja: <a href="%1$s">管理ユーザ名とパスワードを設定</a>する必要があります。

en: You can now <a href="%1$s">administer your gallery.</a>
ja: あなたは今すぐ<a href="%1$s">管理する</a>事が出来ます。

en: Database tables to create: %s
ja: 作成するデータベーステーブル: %s

en: Database tables to update: %s
ja: 更新するデータベーステーブル: %s

en: <strong>Warning!</strong> This upgrade makes structural changes to the database which are not easily reversed. Be sure you have a database backup before proceeding.
ja: <strong>警告！</strong> このアップグレードは簡単に逆転されていないデータベースに構造的な変更を行ないます。先に進む前に、データベースのバックアップがあることを確認してください。

en: %s I acknowledge that proceeding will restructure my database.
ja: %s 自分のデータベースが再構築されますのでご了承ください。

en: run setup
ja: セットアップの実行

en: Go
ja: 実行

en: database did not connect
ja: データベースは接続しませんでした

en: If you haven not created the database yet, now would be a good time.
ja: データベースの作成がまだなら、今すぐ実行してください。

en: The %1$s file does not exist.
ja: %1$s ファイルは存在しません。

en: The Zenphoto option “mod_rewrite” will be set to “enabled”.
ja: Zenphotoのオプション「mod_rewrite」は「有効」に設定されます。

en: The Zenphoto option “mod_rewrite” is “enabled”.
ja: Zenphotoのオプション「mod_rewrite」は「有効」です。

en: The Zenphoto option “mod_rewrite” is “disabled”.
ja: Zenphotoのオプション「mod_rewrite」は「無効」です。

en: Notice: “Module mod_rewrite” is working.
ja: 情報: 「モジュール mod_rewrite」は動作しています。

en: Theme:%s setup started
ja: テーマ:%s のセットアップを開始しました

en: Theme:%s option interface instantiated
ja: テーマ:%s オプションインターフェースはインスタンス化されました

en: Theme:%s setup completed
ja: テーマ:%s のセットアップが完了しました

en: most recent
ja: 直近

en: oldest
ja: 最古

en: first alphabetically
ja: 最初のアルファベット

en: most viewed
ja: 最多閲覧

en: missing
ja: 不明

en: Mail send failed.
ja: メールの送信に失敗しました。

en: Invalid “reply-to” mail address %s.
ja: 不正な「reply-to」メールアドレス%sです。

en: Invalid “to” mail address %s.
ja: 不正な「宛先」メールアドレス%sです。

en: “cc” list provided without “to” address list.
ja: 「CC」一覧は「宛先」アドレス一覧を除いて提供されます。

en: Invalid “cc” mail address %s.
ja: 不正な「CC」メールアドレス%s。

en: Invalid “bcc” mail address %s.
ja: 不正な「BCC」メールアドレス%s。

en: Mail send failed. There is no mail handler configured.
ja: メールの送信に失敗しました。メールハンドラの設定がありません。

en: No “to” address list provided.
ja: 「宛先」アドレス一覧が提供されていません。

en: Zenphoto found no theme scripts. Please check the <em>%s</em> folder of your installation.
ja: Zenphotoはテーマスクリプトを見つけられませんでした。インストールフォルダの<em>%s</em>をチェックしてください。

en: 0 Bytes
ja: 0バイト

en: Zenphoto processed a 404 error on %s. See the debug log for details.
ja: Zenphotoは%s上で404エラーを実行しました。詳細についてはデバッグログを見てください。

en: Click to show content
ja: コンテンツを表示するにはクリック

en: Click to hide content
ja: コンテンツを非表示にするにはクリック

en: <em>[%1$s]</em> parameter %2$d should be a number.
ja: <em>【%1$s】</em> パラメーター %2$d は数字でなければなりません。

en: <em>[%1$s]</em> parameter %2$d should be a string.
ja: <em>【%1$s】</em> パラメーター %2$d は文字列でなければなりません。

en: <em>[%1$s]</em> parameter %2$d should be <code>true</code> or <code>false</code>.
ja: <em>【%1$s】</em> パラメーター %2$d は <code>true</code> または <code>false</code> でなければなりません。

en: <em>[%1$s]</em> parameter %2$d is incorrectly defined.
ja: <em>【%1$s】</em> パラメーター %2$d は正しく定義されていません。

en: <em>[%1$s]</em> parameter %2$d is missing.
ja: <em>【%1$s】</em> パラメーター %2$d が見つかりません。

en: <em>[%1$s]</em> macro does not take parameters
ja: <em>【%1$s】</em>マクロはパラメーターを取りません

en: <em>[%1$s]</em> retuned no data
ja: <em>【%1$s】</em> データが返されませんでした

en: <em>[%1$s]</em> <code>%2$s</code> is not callable
ja: <em>【%1$s】</em> <code>%2$s</code> は呼び出し不可です

en: <em>[%1$s]</em> takes %2$d parameter | <em>[%1$s]</em> takes %2$d parameters
ja[0]: <em>【%1$s】</em> は %2$d パラメーターを取りません

en: Camera Maker
ja: カメラメーカー

en: Camera Model
ja: カメラモデル

en: Image Title
ja: 画像タイトル

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Image Headline
ja: 画像ヘッドライン

en: Image Caption
ja: 画像見出し

en: Image Caption Writer
ja: 画像見出しライター

en: Time Taken
ja: 経過時間

en: Original Time Taken
ja: 元の経過時間

en: Time Digitized
ja: デジタル化された時間

en: Date Created
ja: 作成日

en: Time Created
ja: 作成時刻

en: Digital Creation Date
ja: デジタル作成日

en: Digital Creation Time
ja: デジタル作成時刻

en: Artist
ja: アーティスト

en: Image Credit
ja: 画像クレジット

en: Byline
ja: 署名欄

en: Byline Title
ja: 署名欄タイトル

en: Image Source
ja: 画像ソース

en: Copyright Holder
ja: 著作権保有者

en: Copyright Notice
ja: 著作権情報

en: Keywords
ja: キーワード

en: Shutter Speed
ja: シャッタースピード

en: Aperture
ja: 口径

en: ISO Sensitivity
ja: ISO感度

en: Exposure Compensation
ja: 接触補償

en: Metering Mode
ja: メータリングモード

en: Original Width
ja: 元の幅

en: Original Height
ja: 元の高さ

en: Orientation
ja: オリエンテーション

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Contrast Setting
ja: コントラスト設定

en: Sharpness Setting
ja: シャープネス設定

en: Saturation Setting
ja: 飽和設定

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: Subject Distance
ja: 被写体距離

en: Focal Length
ja: 焦点の長さ

en: Lens Type
ja: レンズタイプ

en: Lens Info
ja: レンズ情報

en: 35mm Focal Length Equivalent
ja: 35mmと同等な焦点距離

en: City
ja: 市

en: Sub-location
ja: サブロケーション

en: Province/State
ja: 県/市

en: Country/Primary Location Code
ja: 国/プライマリのロケーションコード

en: Country/Primary Location Name
ja: 国/プライマリのロケーション名

en: Content Location Code
ja: コンテンツのロケーションコード

en: Content Location Name
ja: コンテンツのロケーション名

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latitude Reference
ja: 緯度参照

en: Longitude
ja: 経度

en: Longitude Reference
ja: 経度参照

en: Altitude
ja: 高度

en: Altitude Reference
ja: 高度参照

en: Originating Program
ja: 親プログラム

en: Program Version
ja: プログラムバージョン

en: Video File Format
ja: 動画のファイル形式

en: Video File Size
ja: 動画のファイルサイズ

en: Video Artist
ja: 動画のアーティスト

en: Video Title
ja: 動画のタイトル

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Bitrate_Mode
ja: ビットレートモード

en: Bits per sample
ja: サンプルあたりのビット数

en: Codec
ja: コーデック

en: Compression Ratio
ja: 圧縮比

en: Video Dataformat
ja: 動画の日付形式

en: File Encoder
ja: ファイルエンコーダー

en: Sample rate
ja: サンプルレート

en: Channel mode
ja: チャンネルモード

en: Format
ja: フォーマット

en: Channels
ja: チャンネル数

en: Frame rate
ja: フレームレート

en: X Resolution
ja: X 解像度

en: Y Resolution
ja: Y 解像度

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Play Time
ja: 再生時間

en: XMP Rating
ja: XMP評価

en: No captcha handler is enabled.
ja: Captchaハンドラは有効ではありません。

en: Afrikaans
ja: アフリカ語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Arabic (United Arab Emirates)
ja: アラビア語(アラブ首長国連邦)

en: Arabic (Bahrain)
ja: アラビア語(バーレーン)

en: Arabic (Algeria)
ja: アラビア語(アルジェリア)

en: Arabic (Egypt)
ja: アラビア語(エジプト)

en: Arabic (Iran)
ja: アラビア語(イラン)

en: Arabic (Iraq)
ja: アラビア語(イラク)

en: Arabic (Jordan)
ja: アラビア語(ヨルダン)

en: Arabic (Kuwait)
ja: アラビア語(クウェート)

en: Arabic (Lebanon)
ja: アラビア語(レバノン)

en: Arabic (Libya)
ja: アラビア語(リビア)

en: Arabic (Morocco)
ja: アラビア語(モロッコ)

en: Arabic (Oman)
ja: アラビア語(オマーン)

en: Arabic (Qatar)
ja: アラビア語(カタール)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja: アラビア語(サウジアラビア)

en: Arabic (Sudan)
ja: アラビア語(スーダン)

en: Arabic (Syria)
ja: アラビア語(シリア)

en: Arabic (Tunisia)
ja: アラビア語(チュニジア)

en: Arabic (Yemen)
ja: アラビア語(イエメン)

en: Basque (Basque)
ja: バスク語(バスク)

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Chinese (People’s Republic of China)
ja: 中国語(中華人民共和国)

en: Chinese (Hong Kong)
ja: 中国語(香港)

en: Chinese (Taiwan)
ja: 中国語(台湾)

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Cambodian
ja: カンボジア語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch (Belgium)
ja: オランダ語(ベルギー)

en: Dutch (The Netherlands)
ja: オランダ語(オランダ)

en: English (Australia)
ja: 英語(オーストラリア)

en: English (Canada)
ja: 英語(カナダ)

en: English (United Kingdom)
ja: 英語(イギリス)

en: English (India)
ja: 英語(インド)

en: English (New Zealand)
ja: 英語(ニュージーランド)

en: English (Philippines)
ja: 英語(フィリピン)

en: English (United States)
ja: 英語(アメリカ合衆国)

en: English (South Africa)
ja: 英語(南アフリカ)

en: English (Zimbabwe)
ja: 英語(ジンバブエ)

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: French (Belgium)
ja: フランス語(ベルギー)

en: French (Canada)
ja: フランス語(カナダ)

en: French (Switzerland)
ja: フランス語(スイス)

en: French (France)
ja: フランス語(フランス)

en: French (Luxembourg)
ja: フランス語(ルクセンブルグ)

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: German (Austria)
ja: ドイツ語(オーストリア)

en: German (Belgium)
ja: ドイツ語(ベルギー)

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語(スイス)

en: German (Germany)
ja: ドイツ語(ドイツ)

en: German (Luxembourg)
ja: ドイツ語(ルクセンブルグ)

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian (Switzerland)
ja: イタリア語(スイス)

en: Italian (Italy)
ja: イタリア語(イタリア)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Malay
ja: マレー語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Norwegian (Bokmål)
ja: ノルウェー語(ブークモール)

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Nias
ja: ニアス語

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語(ポルトガル)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian (Russia)
ja: ロシア語(ロシア)

en: Russian (Ukraine)
ja: ロシア語(ウクライナ)

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Spanish (Argentina)
ja: スペイン語(アルゼンチン)

en: Spanish (Bolivia)
ja: スペイン語(ボリビア)

en: Spanish (Chile)
ja: スペイン語(チリ)

en: Spanish (Columbia)
ja: スペイン語(コロンビア)

en: Spanish (Costa Rica)
ja: スペイン語(コスタリカ)

en: Spanish (Dominican Republic)
ja: スペイン語(ドミニカ共和国)

en: Spanish (Ecuador)
ja: スペイン語(エクアドル)

en: Spanish (Spain)
ja: スペイン語(スペイン)

en: Spanish (Guatemala)
ja: スペイン語(グアテマラ)

en: Spanish (Honduras)
ja: スペイン語(ホンジュラス)

en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語(メキシコ)

en: Spanish (Nicaragua)
ja: スペイン語(ニカラグア)

en: Spanish (Panama)
ja: スペイン語(パナマ)

en: Spanish (Peru)
ja: スペイン語(ペルー)

en: Spanish (Puerto Rico)
ja: スペイン語(プエルトリコ)

en: Spanish (Paraguay)
ja: スペイン語(パラグアイ)

en: Spanish (El Salvador)
ja: スペイン語(エルサルバドル)

en: Spanish (United States)
ja: スペイン語(アメリカ合衆国)

en: Spanish (Uruguay)
ja: スペイン語(ウルグアイ)

en: Spanish (Venezuela)
ja: スペイン語(ベネズエラ)

en: Spanish (Latin America)
ja: スペイン語(ラテンアメリカ)

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swedish (Finland)
ja: スウェーデン語(フィンランド)

en: Swedish (Sweden)
ja: スウェーデン語(スウェーデン)

en: Tamil
ja: タミール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Uzbek
ja: ウズベキスタン語

en: Urdu (Pakistan)
ja: ウルドゥー語(パキスタン)

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: MySQL Error: Zenphoto received the error %s when connecting to the database server.
ja: MySQLエラー: Zenphotoはデータベースサーバへ接続するときにエラー %s を受け取りました。

en: MySQL Error: MySQL returned the error %1$s when Zenphoto tried to select the database %2$s.
ja: MySQLエラー: データベースに接続しましたが、Zenphotoはデータベース%2$sを選択しようとした時にMySQLがエラー %1$s を返しました。

en: Info
ja: 情報

en: Show PHP Information
ja: PHP情報の表示

en: Display PHP information.
ja: PHPの情報を表示します。

en: PHPInfo
ja: PHP情報

en: PHP Info
ja: PHP情報

en: Your PHP configuration information.
ja: PHPの設定情報です。

en: Database quick reference
ja: データベースクイックリファレンス

en: Shows all database table and field info for quick reference.
ja: クイックリファレンスにあるフィールドと全データベーステーブルを表示します。

en: The internal Zenphoto table relations can be viewed on the PDF database reference that is included in the release package within the /docs_files folder of your Zenphoto installation. For more detailed info about the database use tools like phpMyAdmin.
ja: 内部のZenphotoテーブルリレーションはZenphotoインストールの/docs_filesフォルダ内にあるリリースパッケージに含まれるPDFデータベースリファレンス上で見ることが出来ます。データベースについての詳細な情報に関してはphpMyAdminのようなツールを使用します。

en: Table prefix: no prefix
ja: テーブルプレフィックス: プレフィックス無し

en: Key
ja: キー

en: Column
ja: 列

en: Backup/Restore
ja: バックアップ/リストア

en: Backup and restore your gallery database.
ja: Galleryデータベースをバックアップ・リストアします。

en: Backup
ja: バックアップ

en: Failed to open %s for writing.
ja: 書き込むための%sを開けませんでした。

en: failed writing to backup!
ja: バックアップの書込み失敗！

en: SHOW TABLES failed!
ja: SHOW TABLES 失敗！

en: backup completed using <em>%1$s(%2$s)</em> compression
ja: <em>%1$s(%2$s)</em>圧縮を使用してバックアップが完了しました

en: backup completed
ja: バックアップ完了

en: backup failed
ja: バックアップ失敗

en: No backup set found.
ja: バックアップセットが見つかりません。

en: Truncate table<br />
ja: タイトルを切り取る<br />

en: Restore encountered exceptions
ja: リストアの例外に遭遇しました

en: The following tables were not restored because the table no longer exists:
ja: テーブルは長い間存在しないので、以下のテーブルはリストアされません:

en: The following fields were not restored because the field no longer exists:
ja: フィールドは長い間存在しないので、以下のフィールドはリストアされません:

en: The maximum error count was exceeded and the restore aborted.
ja: 最大エラーカウントを超えたためレストアを中断しました。

en: Restore encountered the following errors:
ja: リストアで次のエラーが発生:

en: You have restored your database from a different instance of Zenphoto. You should run %1$ssetup%2$s to insure proper migration.
ja: Zenphotoの異なるインスタンスからデータベースをレストアします。適切な移行を確実にするために%1$sセットアップ%2$sを実行する必要があります。

en: Zenphoto Rights migration failed!
ja: zenphoto権限の統合に失敗しました！

en: Restore completed
ja: リストア完了

en: Restore completed using %s compression
ja: %s圧縮を使用してリストアが完了しました

en: Restore your Database
ja: データベースをリストア

en: Backup and Restore your Database
ja: データベースをバックアップ・リストアします。

en: Database software <strong>%s</strong>
ja: データベースソフトウェア <strong>%s</strong>

en: Database name <strong>%s</strong>
ja: データベース名 <strong>%s</strong>

en: Tables prefix <strong>%s</strong>
ja: テーブルのプレフィックス <strong>%s</strong>

en: Backup the tables in your database.
ja: データベースにテーブルをバックアップします。

en: Backup the Database
ja: データベースをバックアップ

en: Compression level
ja: 圧縮レベル

en: You have not yet created a backup set.
ja: バックアップ設定をまだ作成していません。

en: Select the database restore file:
ja: データベースリストアファイルを選択:

en: Do you really want to restore the database? Restoring the wrong backup might result in data loss!
ja: 本当にデータベースをリストアしてもよろしいですか？誤ったバックアップをリストアすることはデータ損失に繋がる恐れがあります！

en: Restore the tables in your database from a previous backup.
ja: 前のバックアップからデータベースにテーブルをリストアします。

en: Restore the Database
ja: データベースをリストア

en: The backup facility creates database snapshots in the <code>backup</code> folder of your installation. These backups are named in according to the date and time the backup was taken. The compression level goes from 0 (no compression) to 9 (maximum compression). Higher compression requires more processing and may not result in much space savings.
ja: バックアップ機能はインストールフォルダの<code>backup</code>にデータベースのスナップショットを作成します。これらのバックアップはバックアップされた日時に一致するように命名されます。圧縮レベルは0(無圧縮)から9(最大圧縮)まで設定できます。高い圧縮はより高いCPUとたくさんの保存領域を必要とするかもしれません。

en: You restore your database by selecting a backup and pressing the <em>Restore the Database</em> button.
ja: バックアップを選択して<em>データベースのレストア</em>ボタンを押すことでデータベースをレストアします。

en: <strong>Note:</strong> Each database table is emptied before the restore is attempted. After a successful restore the database will be in the same state as when the backup was created.
ja: <strong>注</strong>: 各データベーステーブルはレストアが実行される前に空にしておきます。データベースのレストアが成功後はバックアップが作成されたときと同じ状態になります。

en: Ideally a restore should be done only on the same version of Zenphoto on which the backup was created. If you are intending to upgrade, first do the restore on the version of Zenphoto you were running, then install the new Zenphoto. If this is not possible the restore can still be done, but if the database fields have changed between versions, data from changed fields will not be restored.
ja: バックアップが作成されたZenphotoと同じバージョンだけでリストアするのが理想的です。アップグレードをするつもりならば、あなたが動作させていたZenphotoのバージョン上で最初にリストアをしてから、新しいZenphotoをインストールします。これが出来ない場合、レストアは今までどおりおこうなうことが出来ますが、もしデータベースのフィールドのバージョンが変更されていれば、変更されたデータからのレストアは出来ません。

en: Reset album thumbs
ja: アルバムサムネイルをリセット

en: Reset album thumbnails to either random or most recent
ja: ランダムまたは直近のどちらかにアルバムサムネイルをリセットします。

en: Reset your album thumbnails
ja: あなたのアルバムサムネイルをリセットします

en: Thumbnails all set to <em>%s</em>.
ja: サムネイルを全て<em>%s</em>へ設定します。

en: Thumbnail reset query failed
ja: サムネイルリセットクエリ失敗

en: Sets all album thumbs to the selected criteria
ja: 選択した語句に全てのアルバムサムネイルを設定します。

en: Set all albums to
ja: 全てのアルバムを次に設定:

en: Forces a refresh of the metadata for all images and albums.
ja: 全ての画像及びあるガムのメタデータの更新を強制します。

en: Refresh the Database
ja: データベースをリフレッシュします

en: Perform a garbage collection of the Database
ja: データベースのガベージコレクションを実行

en: Gallery Statistics
ja: ギャラリー統計

en: Shows statistical graphs and info about your gallery’s images and albums.
ja: Galleryの画像及びアルバムに関する統計グラフと情報を表示します。

en: Statistics
ja: 統計

en: News Articles
ja: ニュース記事

en: News Categories
ja: ニュースカテゴリ

en: most used
ja: 最多使用

en: most rated
ja: 最多評価

en: top rated
ja: トップ評価

en: most commented
ja: 最多コメント

en: most images
ja: 最多画像

en: latest
ja: 新着

en: latest updated
ja: 最終更新

en: (The hitcounter plugin is not enabled.)
ja: (ヒットカウンタープラグインは有効ではありません。)

en: No statistic available.
ja: 利用可能な統計はありません

en: Note: The hitcounter plugin is not enabled, therefore any existing values will not get updated.
ja: 注: ヒットカウンタープラグインは有効では無いため、既存の値は更新されません。

en: Back to the top 10 lists
ja: トップ10一覧へ戻る

en: View more
ja: 続きを見る

en: top
ja: トップ

en: %s images
ja: %s個の画像

en: This page shows more detailed statistics of your gallery. For album statistics the bar graph always shows the total number of images in that album. For image statistics always the album the image is in is shown.<br />Un-published items are marked in dark red. Images are marked un-published if their (direct) album is, too.
ja: このページはGalleryのより多くの詳細な統計を表示します。アルバム統計について、棒グラフは常にそのアルバム内での画像総数を表示します。画像統計について、常に画像があるアルバムが表示されます。公開されていないアイテムは、ダークレッドの中でマークされます。それらの(直接)アルバムもある場合、画像は公開されていなく、マークされます。

en: <strong>%1$u</strong> images (%2$u un-published)
ja: <strong>%1$u</strong>個の画像 (内%2$u件は非表示)

en: <strong>%u</strong> images
ja: <strong>%u</strong>件の画像

en: <strong>%1$u</strong> albums (%2$u un-published)
ja: <strong>%1$u</strong>個のアルバム (内%2$u件は非表示)

en: <strong>%u</strong> albums
ja: <strong>%u</strong>個のアルバム

en: <strong>%1$u</strong> comments (%2$u in moderation)
ja: <strong>%1$u</strong>件のコメント (内%2$u件はモデレート中)

en: <strong>1</strong> comment (%u in moderation)
ja: <strong>1</strong>件のコメント (%u件はモデレート中)

en: <strong>%u</strong> comments
ja: <strong>%u</strong>件のコメント

en: <strong>1</strong> comment
ja: <strong>1</strong>件のコメント

en: <strong>%1$u</strong> Pages
ja: <strong>%1$u</strong>件のページ

en: <strong>%1$u</strong> Pages (%2$u un-published)
ja: <strong>%1$u</strong>個のページ (内%2$u件は非表示)

en: <strong>%1$u</strong> News articles
ja: <strong>%u</strong>件のニュース記事

en: <strong>%1$u</strong> News articles (%2$u un-published)
ja: <strong>%1$u</strong>件のニュース (内%2$u件は非表示)

en: <strong>%1$u</strong> Categories
ja: <strong>%1$u</strong>個のカテゴリ

en: Albums folder size: <strong>%s</strong>
ja: アルバムフォルダサイズ: <strong>%s</strong>

en: Image cache size: <strong>%s</strong>
ja: 画像キャッシュサイズ: <strong>%s</strong>

en: HTML cache size: <strong>%s</strong>
ja: HTMLキャッシュサイズ <strong>%s</strong>

en: Uploaded folder size: <strong>%s</strong>
ja: アップロード済みフォルダのサイズ: <strong>%s</strong>

en: Zenphoto scripts size: <strong>%s</strong>
ja: Zenphotoスクリプトのサイズ: <strong>%s</strong>

en: News articles
ja: ニュース記事

en: RSS feeds
ja: RSSフィード

en: Statistics for news categories
ja: ニュースカテゴリの統計

en: Statistics for RSS feeds
ja: RSSフィードの統計

en: Show
ja: 表示

en: Back to top
ja: トップへ戻る

en: Plugins provide optional functionality for Zenphoto.
ja: プラグインはZenphotoの追加機能として提供されます。

en: They may be provided as part of the Zenphoto distribution or as offerings from third parties.
ja: それらは第三者から、Zenphotoディストリビューションの一部またはオファーリングとして提供されるかもしれません。

en: Third party plugins are placed in the <code>%s</code> folder and are automatically discovered.
ja: サードパーティ製プラグインは<code>%s</code>フォルダに置かれると自動的に見つけ出されます。

en: If the plugin checkbox is checked, the plugin will be loaded and its functions made available. If the checkbox is not checked the plugin is disabled and occupies no resources.
ja: プラグインのチェックボックスがチェックされれば、プラグインは読み込まれ、その機能は利用可能になるでしょう。チェックボックスがチェックされない場合、プラグインは無効になり、リソースを占有しません。

en: Find more plugins
ja: もっとプラグインを見つける

en: <strong>Note:</strong> Support for a particular plugin may be theme dependent! You may need to add the plugin theme functions if the theme does not currently provide support.
ja: <strong>注</strong>: 特定のプラグインはテーマに依存するかもしれません！テーマが現在サポートを提供していないなら、プラグインテーマ関数を追加する必要があるかもしれません。

en: Available Plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: Description
ja: 説明

en: <strong>Error parsing <em>plugin_description</em> string!</strong>.
ja: <strong><em>plugin_description</em>文字列の解析エラー！</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_notice</em> string!</strong>.
ja: <strong><em>plugin_notice</em>文字列の解析エラー！</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_author</em> string!</strong>.
ja: <strong><em>plugin_author</em>文字列の解析エラー！</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_version</em> string!</strong>.
ja: <strong><em>plugin_version</em>文字列の解析エラー！</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_disable</em> string!</strong>.
ja: <strong><em>plugin_disable</em>文字列の解析エラー！</strong>

en: third party plugin
ja: サードパーティ製プラグイン

en: theme plugin
ja: テーマプラグイン

en: admin plugin
ja: 管理者プラグイン

en: This plugin is disabled. Click for details.
ja: このプラグインは無効です。詳細はクリック。

en: More information on %s
ja: %sの詳細情報

en: Plugin warnings
ja: プラグイン警告

en: Official plugin
ja: 公式プラグイン

en: Usage info
ja: 使用方法の情報

en: Warning note
ja: 警告の注記

en: Zenphoto script processing %1$s:%2$.4f seconds
ja: Zenphotoスクリプト処理 %1$s:%2$.4f秒

en: Zenphoto script processing total:%.4f seconds
ja: Zenphoto 合計スクリプト処理時間: %.4f秒

en: Error processing rewrite rule: “%s”
ja: rewriteルールの処理中のエラー: 「%s」

en: File/Folder name
ja: ファイル/フォルダ名

en: Custom data
ja: カスタムデータ

en: Location/Place
ja: 位置/場所

en: State
ja: 県

en: Country
ja: 国

en: Copyright
ja: 著作権

en: Credit
ja: クレジット

en: Content
ja: コンテンツ

en: ExtraContent
ja: 外部コンテンツ

en: Author
ja: 作者

en: Last Editor
ja: 最新エディタ

en: TitleLink
ja: タイトルリンク

en: Categories
ja: カテゴリ数

en: Return to %s
ja: %sへ戻る

en: This document is generated from the plugin comment block and other items that are in English and outside of the Zenphoto translation system. This link will send the URL to the Google translation WEB to present the page in your language.
ja: このドキュメントは、プラグインのコメントブロックと英語Zenphotoの翻訳システムの外にある他のアイテムから生成されます。このリンクはあなたの言語でページを表示するためにGoogleの翻訳WEBのURLを送信します。

en: Translate this page.
ja: このページを翻訳します。

en: See also the Zenphoto online documentation: <a href="%1$s">%2$s</a>
ja: Zenphotoオンラインドキュメントもご覧ください: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Plugin usage information
ja: プラグインの使用方法の情報

en: Option: | Options:
ja[0]: オプション:

en: Macro defined: | Macros defined:
ja[0]: 定義済みマクロ:

en: No album provided to sort.
ja: ソートするアルバムがありません。

en: Image order saved
ja: 画像の並び順を保存しました

en: Set the image order by dragging them to the positions you desire.
ja: 希望する位置へこれらをドラッグすることで画像の並び順を設定します。

en: Cannot edit this file!
ja: このファイルを編集できません！

en: Cannot edit this theme!
ja: このテーマを編集できません！

en: File updated successfully
ja: ファイルの更新に成功しました

en: Could not write file. Please check its write permissions
ja: ファイルを書き込めませんでした。書込み権限があるかチェックしてください。

en: Theme File Editor
ja: テーマファイルエディタ

en: Back to the theme list
ja: テーマ一覧へ戻る

en: Theme template files (.php)
ja: テーマテンプレートファイル(.php)

en: JavaScript files (.js)
ja: Javascriptファイル(.js)

en: Style sheets (.css)
ja: スタイルシート(.css)

en: Other text files
ja: その他テキストファイル

en: Edit this file
ja: このファイルを編集

en: File <tt>%s</tt> from theme %s
ja: テーマ%2$sからファイル<tt>%1$s</tt>へ

en: Update File
ja: ファイルを更新

en: Select a file to edit from the list on your right hand. Keep in mind that you can <strong>break everything</strong> if you are not careful when updating files.
ja: あなたの右手の一覧から編集するべきファイルを選択します。ファイルを更新する場合、注意深くなければ<strong>すべて破壊することが可能</strong>であると心に留めておいてください。

en: No supported databases
ja: サポートされたデータベースはありません

en: %s log size limit exceeded
ja: %sログサイズ制限を超えました

en: The %1$s log has exceeded its size limit and has been renamed to %2$s.
ja: %1$sログはサイズ制限を超え、%2$sへリネームされました。

en: You do not have edit rights on this album.
ja: このアルバム上で編集する権限を持っていません。

en: dynamic
ja: 動的

en: Create Dynamic Album
ja: 動的アルバムの作成

en: Failed to save the album file
ja: アルバムファイルの保存に失敗しました

en: Album name:
ja: アルバム名:

en: Create in:
ja: 次に作成:

en: Search criteria:
ja: 検索語句:

en: Return albums found
ja: 見つかったアルバムに戻る

en: Return images found
ja: 見つかった画像に戻る

en: Return unpublished items
ja: 非公開アイテムに戻る

en: tagged
ja: タグ済み(tagged)

en: Album <em>Tag</em>
ja: アルバム<em>タグ</em>

en: Select <em>tagged</em> to tag the current search results with this <em>tag</em> and use as the album criteria.
ja: この<em>タグ</em>で現在の検索結果をタグ付けしたりアルバムの語句として使用するには<em>タグ済み(tagged)</em>を選択します。

en: Search fields:
ja: 検索フィールド:

en: Create the album
ja: アルバムを作成

en: Provides file handling for the <code>upload/files</code> tab and the <em>TinyMCE</em> file browser.
ja: <code>アップロード/ファイル</code>タブと<em>TinyMCE</em>のファイルブラウザのファイル処理を提供します。

en: Files tab
ja: ファイルタブ

en: Use as the upload <em>files</em> subtab.
ja: <em>ファイル</em>をアップロードするサブタブとして使用します。

en: TinyMCE plugin
ja: TinyMCEプラグイン

en: Enable plugin for TinyMCE.
ja: TinyMCEのプラグインを有効にします。

en: files (%s)
ja: ファイル(%s)

en: files
ja: ファイル

en: Provides a means for handling arbitrary file types. (No rendering provided!)
ja: 任意のファイルタイプを処理する機能を提供します(レンダリングは提供しません！)

en: Watermark default images
ja: 透かしデフォルト画像

en: Check to place watermark image on default thumbnail images.
ja: デフォルトサムネイル画像に透かし画像を置くにはチェックします。

en: Handled files
ja: 扱われたファイル

en: File suffixes to be handled.
ja: ファイルのサフィックスを扱います。

en: Add file suffix
ja: ファイルのサフィックスを追加

en: Add a file suffix to be handled by the plugin
ja: プラグインで扱われるファイルのサフィックスを追加

en: Upload folder (%s)
ja: アップロードフォルダ (%s)

en: Zenphoto themes (%s)
ja: Zenphotoテーマ (%s)

en: Albums folder (%s)
ja: アルバムフォルダ (%s)

en: Third party plugins (%s)
ja: サードパーティ製プラグイン (%s)

en: Zenphoto data (%s)
ja: Zenphotoデータ (%s)

en: Backup files (%s)
ja: バックアップファイル (%s)

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: <strong>Note:</strong> Accessing the Albums folder with this utility is equivalent to using FTP to access it. <em>Copy</em> and <em>rename</em> do not carry the Zenphoto data with the change.
ja: <strong>注:</strong> このユーティリティを使用してアルバムのフォルダにアクセスすると、それにアクセスするために、FTPを使用するのと同じです。<em>コピー</em>及び<em>リネーム</em>は、変更とZenphotoのデータを運びません。

en: macros
ja: マクロ

en: Content Macros
ja: コンテンツマクロ

en: No macros have been defined.
ja: マクロが1つも定義されていません。

en: These Content macros can be used to insert Zenphoto items as described into <em>descriptions</em>, <em>zenpage content</em>, and <em>zenpage extra content</em>.</p> <p>Replace any parameters (<em>%d</em>) with the appropriate value.
ja: 上記コンテンツのマクロについて、<em>説明</em>、<em>zenpageコンテンツ</em>、および<em>zenpage拡張コンテンツ</em>に説明されているようにZenphotoの項目を挿入するために使用することができます。適切な値を持つ任意のパラメータ(<em>%d</em>)に置き換えてください。

en: Parameter types:
ja: パラメータータイプ:

en: <em><strong>string</strong></em> may be enclosed in quotation marks when the macro is invoked. The quotes are stripped before the macro is processed.
ja: マクロが呼び出された時に<em><strong>文字列</strong></em>を引用符で囲む必要があります。マクロが処理される前に引用符が取り除かれます。

en: <em><strong>int</strong></em> a number
ja: <em><strong>int</strong></em> 数値

en: <em><strong>bool</strong></em> <code>true</code> or <code>false</code>
ja: <em><strong>bool</strong></em> <code>true</code> または <code>false</code>

en: <em><strong>array</strong></em> an assignment list e.g. <code>u=w</code> <code>x=y</code>....
ja: <em><strong>array</strong></em> 割り当て一覧 例<code>u=w</code> <code>x=y</code>....

en: Parameters within braces are optional.
ja: 中括弧を含むパラメーターは任意です。

en: Zenphoto outgoing mail handler based on the <em>PHPMailer</em> class mailing facility.
ja: Zenphotoのメール送信は<em>PHPMailer</em>クラスのメール機能を基にしています。

en: Only one Email handler plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: メールを取り扱うプラグインは1つのみ有効にできます。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>がすでに有効化されています。

en: Mail protocol
ja: メールプロトコル

en: Select the mail protocol you wish to be used.
ja: 使用したいメールプロトコルを選択します。

en: Outgoing mail server
ja: 外向けメールサーバ

en: Outgoing mail server.
ja: 外向けメールサーバです。

en: Secure mail
ja: セキュアメール

en: no
ja: 無し

en: Set to use a secure protocol.
ja: セキュアプロトコルを使用するために設定します。

en: Mail user
ja: メールユーザ

en: <em>User ID</em> for mail server.
ja: メールサーバの<em>ユーザID</em>です。

en: Mail password
ja: メールパスワード

en: <em>Password</em> for mail server.
ja:  メールサーバの<em>パスワード</em>です。

en: POP port
ja: POPポート

en: POP port number.
ja: POPのポート番号です。

en: SMTP port
ja: SMTPポート

en: SMTP port number.
ja: SMTPのポート番号です。

en: <code>PHPMailer</code> failed to send <em>%1$s</em>. ErrorInfo:%2$s
ja: <code>PHPMailer</code>は<em>%1$s</em>を送信できませんでした。エラー情報: %2$s

en: Provides functionality to get the related items to an item based on a tag search.
ja: タグ検索に基づいてアイテムに関連アイテムを取得する機能を提供します。

en: Related %s
ja: 人気の%s

en: Page
ja: ページ

en: SEO filter to translate extended characters into their basic alpha-numeric equivalents.
ja: 拡張文字、その基本的な英数字と同等に変換するためのSEOフィルタです。

en: Only one SEO filter plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: 1つのSEOフィルタプラグインのみ有効にできるかもしれません。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>はすでに有効化されています。

en: Lowercase only
ja: 小文字のみ

en: When set, all characters are converted to lower case.
ja: 設定をすると、全ての文字は小文字に変換されます。

en: Logs selected security events.
ja: 選択したセキュリティイベントのログです。

en: Record logon attempts of
ja: 次のログイン回数の記録:

en: Administrators
ja: 管理者

en: Guests
ja: ゲスト

en: If checked login attempts will be logged.
ja: チェックした場合、ログイン回数を記録します。

en: Record failed admin access
ja: 管理者アクセスの失敗を記録

en: All attempts
ja: 全回数

en: Only user attempts
ja: ユーザーのみ

en: Record admin page access failures.
ja: 管理ページのアクセスの失敗を記録します。

en: Record logon
ja: ログインの記録

en: Successful attempts
ja: 成功回数

en: unsuccessful attempts
ja: 失敗回数

en: Record login failures, successes, or all attempts.
ja: ログインの失敗、成功または全アクセスを記録します。

en: Log reset
ja: ログリセット

en: Log deleted
ja: ログ削除

en: Log downloaded
ja: ログダウンロード

en: Install
ja: インストール

en: Protect setup scripts
ja: セットアップスクリプトを保護

en: Request add user
ja: ユーザ追加リクエスト

en: Request update user
ja: ユーザ更新リクエスト

en: Request delete user
ja: ユーザ削除リクエスト

en: Cross Site Reference
ja: クロスサイトリファレンス

en: Album access
ja: アルバムアクセス

en: Admin access
ja: 管理者アクセス

en: Guest login
ja: ゲストログイン

en: Admin login
ja: 管理ログイン

en: Authorization cookie check
ja: 認証Cookieのチェック

en: date	requestor’s IP	type	user ID	user name	outcome	authority	additional information
ja: 日付	アクセス者IP	タイプ	ユーザID	ユーザ名	結果	権限	追加情報

en: Failed
ja: 失敗

en: Success
ja: 成功

en: Blocked
ja: ブロック

en: Set Security log permissions
ja: セキュリティログのパーミッションを設定

en: File permissions of Security log are %04o
ja: セキュリティログのファイルパーミッションは%04o

en: A CMS plugin that adds the capability to run an entire gallery focused website with zenphoto.
ja: Zenphotoにウェブサイトに焦点を合わせた全体のギャラリーを動作させる能力を追加するCMSプラグインです。

en: <strong>Note:</strong> This feature must be integrated into your theme. It is not supported by either the <em>default</em> or the <em>stopdesign</em> theme.
ja: <strong>注:</strong> この機能はテーマに統合されます。<em>デフォルト</em>及び<em>stopdesign</em>テーマのどちらもサポートしません。

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Enabled Zenpage items
ja: Zenpage アイテムを有効

en: Enable news articles and pages
ja: ニュース記事とページを有効化

en: Enable news
ja: ニュースを有効

en: Enable pages
ja: ページを有効

en: This enables or disables the admin tabs for pages and/or news articles. To hide news and/or pages content on the front end as well, themes must be setup to use <br><code>if(extensionEnabled("zenpage") && ZP_NEWS_ENABLED) { … }</code> or <br><code>if(extensionEnabled("zenpage") && ZP_PAGES_ENABLED) { … }</code> in appropriate places. Same if disabled items should blocked as they otherwise still can be accessed via direct links. <p class="notebox"><strong>NOTE:</strong> This does not delete content and is not related to management rights.</p>
ja: これはページおよび/またはニュース記事の管理タブを有効または無効にします。同様にフロントエンド上のニュースやページをコンテンツ非表示にするには、テーマは設定が適切な場所に<br><code>if(extensionEnabled("zenpage") && ZP_NEWS_ENABLED) { … }</code>または<br><code>if(extensionEnabled("zenpage") && ZP_PAGES_ENABLED) { … }</code>を使用しなければなりません。彼らがそうでなければ、まだ直接リンクを介してアクセスすることができるように同じであれば使用できないアイテムはブロックされなければなりません。<p class="notebox"><strong>注:</strong> これはコンテンツを削除しないことと管理権限とは関係ありません。</p>

en: Articles per page (theme)
ja: ページ毎の記事(テーマ)

en: How many news articles you want to show per page on the news or news category pages.
ja: ニュース又はニュースカテゴリページ上でページ毎にどれくらいのニュース記事を表示したいかです。

en: News article text length
ja: ニュース記事テキストの長さ

en: The length of news article excerpts in news or news category pages. Leave empty for full text.
ja: ニュース又はニュースカテゴリページで抜粋するニュース記事の長さです。全てのテキストを表示するには空白にします。

en: News article text shorten indicator
ja: ニュース記事テキストの省略表示

en: Something that indicates that the article text is shortened, “ (...)” by default.
ja: 記事のテキストが短くされるのを示すもので、デフォルトは(...)です。

en: The text for the link to the full article.
ja: 完全な記事へのリンクのテキストです。

en: Truncate titles*
ja: タイトルを切り取る*

en: Limit titles to this many characters. Zero means no limit.
ja: この多くの文字へタイトルを制限します。ゼロは無制限を意味します。

en: Truncate indicator*
ja: インジケーターを切り取る*

en: Append this string to truncated titles.
ja: 切り捨てられたタイトルのこの文字列を追加します。

en: * These options may be set via the <a href="javascript:gotoName('zenpage');"><em>Zenpage</em></a> plugin options.
ja: * これらオプションは<a href="javascript:gotoName('zenpage');"><em>Zenpage</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: <p class="notebox">*<strong>Note:</strong> The setting of these options are shared with other plugins.</p>
ja: <p class="notebox">*<strong>注:</strong> これらのオプションの設定は、他のプラグインで共有されます。

en: Enable Zenpage CMS plugin
ja: Zenpage CMSプラグインを有効

en: Edit Page
ja: ページを編集

en: Delete page
ja: ページを削除

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: Add Page
ja: ページを追加

en: Edit Article
ja: 記事編集

en: Delete article
ja: 記事を削除

en: Delete Article
ja: 記事を削除

en: Add Article
ja: 記事を追加

en: Provides a means for showing documents using <em>WEBdocs</em> for the document rendering.
ja: ドキュメントレンダリングの<em>WEBdocs</em>を使用してドキュメントを表示するための機能を提供します。

en: Disabled
ja: 無効

en: GoogleDocs
ja: Googleドキュメント

en: Browser default
ja: ブラウザのデフォルト

en: Choose the WEB service to use for rendering pdf documents.
ja: PDFドキュメントを描画するために使用するWebサービスを選択します。

en: Select <em>google</em> to use the <a href="%s">GoogleDocs viewer</a>
ja: <a href="%s">Googleドキュメントビューアー</a>を使用するには<em>google</em>を選択

en: Select <em>zoho</em> to use the <a href="%s">Zoho document viewer</a>
ja: <a href="%s">Zohoドキュメントビューアー</a>を使用するには<em>zoho</em>を選択

en: Select <em>Browser default</em> to use the your browser default application
ja: ブラウザのデフォルトアプリケーションを使用するには<em>ブラウザのデフォルト</em>を選択

en: PowerPoint
ja: パワーポイント

en: Choose the WEB service to use for rendering PowerPoint document.
ja: パワーポイントドキュメントを描画するために使用するWebサービスを選択します。

en: Choose the WEB service to use for rendering TIFF images.
ja: TIFF画像を描画するためのWebサービスを選択します。

en: Use printThumbNav().
ja: printThumbNav()を使用します。

en: Provides rudimentary user groups.
ja: 初歩的なユーザグループを提供します。

en: no groups established
ja: 設立されたグループはありません

en: *no group affiliation
ja: *グループアフィリエイトはありません

en: *no group selected
ja: *選択されたグループはありません

en:  (Template)
ja:  (テンプレート)

en: Applying a template will merge the template with the current <em>rights</em> and <em>objects</em>.
ja: テンプレートを適用すると現在の<em>権限</em>及び<em>オブジェクト</em>でテンプレートを統合します。

en: no group affiliation
ja: グループアフィリエイトはありません

en: User group membership: %s
ja: ユーザグループメンバーシップ: %s

en: Templates are highlighted.
ja: テンプレートはハイライトされます。

en: <strong>Note:</strong> When a group is assigned <em>rights</em> and <em>managed objects</em> are determined by the group!
ja: <strong>注:</strong> グループが割り当てられたとき、<em>権限</em>および<em>管理されたオブジェクト</em>はグループによって決定されます！

en: assignments
ja: 割り当て

en: groups
ja: グループ

en: Places the latest 3 news articles from Zenphoto.org on the admin overview page.
ja: 管理オーバービューページ上でZenphoto.orgから新着記事を3つ配置します。

en: PHP <em>DOM Object Model</em> is required.
ja: PHP <em>DOMオブジェクトモデル</em>が必須です。

en: Truncation
ja: 切り捨て

en: The length of the article to display.
ja: 表示する記事の長さです。

en: News from Zenphoto.org
ja: Zenphoto.orgからのニュース

en: Failed to retrieve link <em>%s</em>
ja: リンク<em>%s</em>を受け取るのに失敗しました

en: A connection to <em>Zenphoto.org</em> could not be established.
ja: <em>Zenphoto.org</em>への接続を確立できませんでした。

en: Deprecated
ja: 非推奨

en: Locate calls on deprecated functions.
ja: 非推奨の関数の呼び出しを探します。

en: In Themes
ja: テーマで

en: In User plugins
ja: ユーザプラグインで

en: In Zenphoto code
ja: Zenphotoコードで

en: In Codeblocks
ja: コードブロックで

en: <strong>NOTE:</strong> This search will have false positives for instance when the function name appears in a comment or quoted string. Functions flagged with an "*" are class methods. Ones flagged "+" have deprecated parameters.
ja: <strong>注:</strong> この検索は関数名がコメントまたは引用符で囲まれた文字列の中に表示されるときにインスタンスのために誤りになります。「*」のフラグが付けられた関数はクラスメソッドです。「+」の付けられたものは非推奨パラメーターを持ちます。

en: Use the instantiate method instead
ja: instantiate methodを代わりに使用します。

en: Sort parameter options should be set instead with the setSortType() and setSortDirection() object methods at the head of your script.
ja: ソートパラメーターオプションはスクリプトの先頭にあるsetSortType()及びsetSortDirection()オブジェクトメソットでかわりに設定されます。

en: Pass array("albums" => array(album, album, ...)) for the object list.
ja: オブジェクト一覧のarray("albums" => array(album, album, ...))をパスします。

en: The parameter to getGalleryIndexURL() is deprecated. Use getCustomPageURL() instead for custom pages.
ja: getGalleryIndexURL()へのパラメーターは非推奨です。カスタムページについて代わりにgetCustomPageURL()を使用します。

en: The parameter order album::setSortDirection($what, $val) is deprecated. Use album::setSortDirection($val, $what) instead.
ja: パラメーターの順序album::setSortDirection($what, $val)は非推奨です。代わりにalbum::setSortDirection($val, $what)を使用します。

en: Use the getFilename() method instead
ja: getFilename() methodを代わりに使用します。

en: Use the getLink() method instead
ja: getLink() methodを代わりに使用します。

en: Use the getSortType() method instead
ja: getSortType() methodを代わりに使用します。

en: Use the getThumb() method instead
ja: getThumb() methodを代わりに使用します。

en: Use the setThumb() method instead
ja: setThumb() methodを代わりに使用します。

en: Use the setSortType() method instead
ja: setSortType() methodを代わりに使用します。

en: Use printImageMetadata().
ja: printImageMetadata()を使用します。

en: Use printCustomSizedImageMaxSpace().
ja: printCustomSizedImageMaxSpace()を使用します。

en: Use getCommentDateTime().
ja: getCommentDateTime()を使用します。

en: Use getHitcounter().
ja: getHitcounter()を使用します。

en: Use truncate_string().
ja: truncate_string()を使用します。

en: Use getImageMetaData().
ja: getImageMetaData()を使用します。

en: Use getAlbumLocation().
ja: getAlbumLocation()を使用します。

en: Use printAlbumLocation().
ja: printAlbumLocation()を使用します。

en: No longer supported.
ja: サポートされなくなりました。

en: Use rewrite_path().
ja: rewrite_path()を使用します。

en: Use getNumAlbums().
ja: getNumAlbums()を使用します。

en: Use getAllAlbums().
ja: getAllAlbums()を使用します。

en: Register a “theme_head” filter.
ja: 「theme_head」フィルタを登録します。

en: Use zp_apply_filter("theme_head").
ja: zp_apply_filter("theme_head")を使用します。

en: Use instead the theme options for images and albums per row.
ja: 列ごとの画像やアルバムのテーマオプションの代わりに使用します。

en: Use printZenpageItemsBreadcrumb().
ja: printZenpageItemsBreadcrumb()を使用します。

en: Use instead the Album class method isMyItem().
ja: Album class method isMyItem()を代わりに使用します。

en: There is no need for this function as password handling is done by the core.
ja: パスワードの処理はコアによって行われるようにこの関数の必要はありません。

en: The google-maps plugin is deprecated. Convert to GoogleMap.
ja: google-mapsプラグインは非推奨です。GooleMapプラグインに変換します。

en: printPreloadScript is deprecated. It is a helper for a specific theme and should be placed within that theme’s "functions.php" script.
ja: printPreloadScriptは非推奨です。それは指定したテーマの助けとなり、テーマの「functions.php」スクリプトの中におかれるべきです。

en: Use the album class method <code>isProtected()</code> instead.
ja: Zenpage page class method <code>isProtected()</code>を代わりに使用します。

en: Use the template function <code>getRSSLink()</code> instead. NOTE: While this function gets a full html link <code>getRSSLink()</code> just returns the URL.
ja: テンプレート関数<code>getRSSLink()</code>を代わりに使用します。注: この関数が完全なhtmlリンクを取得する間、<code>getRSSLink()</code>はURLを返すだけです。

en: Use $_zp_captcha->getCaptcha($prompt). Note that you will require updating your code to the new function.
ja: $_zp_captcha->getCaptcha($prompt)を使用します。新しい関数へコードをアップデートする必要が有ることに注意してください。

en: Use downloadList plugin <code>printDownloadAlbumZipURL()</code>.
ja: downloadListプラグインの<code>printDownloadAlbumZipURL()</code>を使用します。

en: Download a zip file of this album
ja: このアルバムのZipファイルをダウンロード

en: Use printImageThumb().
ja: printImageThumb()を使用します。

en: Use $_zp_current_image->getID().
ja: $_zp_current_image->getID()を使用します。

en: Use echo “image_”.$_zp_current_image->getID().
ja: echo ”image_”.$_zp_current_image->getID()を使用します。

en: Use echo “image_”.$_zp_current_album->getID().
ja: echo ”image_”.$_zp_current_album->getID()を使用します。

en: Just what do you expect this does?
ja: ただこれが何を期待していますか？

en: Use object methods.
ja: オブジェクトメソッドを使用します。

en: Use echo $_zp_current_image->getSortOrder().
ja: echo $_zp_current_image->getSortOrder()を使用します。

en: If you need this function copy it to your theme’s functions.php script.
ja: この関数が必要な場合、あなたのテーマのfunctions.phpスクリプトにそれをコピーします。

en: use $_zp_captcha->getCaptcha() and format the results as desired.
ja: $_zp_captcha->getCaptcha()を使用して、必要に応じて結果をフォーマットします。

en: Enter CAPTCHA <strong>*</strong>
ja: CAPTCHAの入力<strong>*</strong>

en: Front end editing is not supported. Use the property specific methods.
ja: フロントエンドの編集はサポートされていません。プロパティの特定の方法を使用します。

en: printField() invalid function call, context %X.
ja: printField()は不完全な関数呼び出しです。コンテキスト: %X

en: printField() invalid function call, field:%s.
ja: printField()は不完全な関数呼び出しです。フィールド:%s

en: printField() invalid function call, not an object.
ja: printField()は不完全な関数呼び出しであり、オブジェクトではありません。

en: This feature is now done by a "theme_body_close" filter. You can remove the function call.
ja: この機能は、今では「theme_body_close」フィルタによって行われます。関数の呼び出しを削除出来ます。

en: Use the appropriate object method. <strong>Note:</strong> this function gives different results depending on the setting of <code>mod_rewrite</code> so which object method to use depends on what your settings were!
ja: 適切なオブジェクトメソッドを使用します。<strong>注:</strong> この関数は使用するオブジェクトメソッドが設定がなんであったかに依存するので、<code>mod_rewrite</code>の設定に応じて異なる結果が得られます！

en: use getLinkHTML()
ja: getLinkHTML()を使用します。

en: use printLinkHTML()
ja: printLinkHTML()を使用します。

en: use setupDomain()
ja: サブドメインを使用

en: use getAlbumURL()
ja: getAlbumURL()を使用します。

en: use getImageURL()
ja: getImageURL()を使用します。

en: use printAlbumURL()
ja: printAlbumURL()を使用します。

en: use printImageURL()
ja: printImageURL()を使用します。

en: use printNextPageURL()
ja: printNextPageURL()を使用します。

en: use printPrevPageURL()
ja: printPrevPageURL()を使用します。

en: use printSizedImageURL()
ja: printSizedImageURL()を使用します。

en: use the object’s getCommentsAllowed() method
ja: オブジェクトのgetCommentsAllowed()メソッドを使用します。

en: use Gallery::addImageHandler()
ja: Gallery::addImageHandler()を使用します。

en: use Gallery::validImage()
ja: Gallery::validImage()を使用します。

en: use Gallery::validImageAlt()
ja: Gallery::validImageAlt()を使用します。

en: No calls on deprecated functions were found.
ja: 非推奨の関数の呼び出しは見つかりませんでした。

en: %s table
ja: %sテーブル

en: deprecated
ja: 非推奨

en: Deprecated Functions
ja: 非推奨関数

en: Functions flagged with an "*" are class methods. Ones flagged with "+" have deprecated parameters.
ja: 「*」のフラグが付けられた関数はクラスのメソッドです。「+」のフラグが付けられたものは非推奨のパラーメーターを持ちます。

en: Import Wordpress pages, posts, categories, and comments to Zenpage.
ja: Wordpressのページ、投稿、カテゴリ及びコメントをZenpageへインポートします。

en: Wordpress Importer
ja: Wordpressインポート

en: An importer for Wordpress posts and pages to Zenpage.
ja: ZenpageへWordpressの投稿とページをインポートします。

en: Query failed :
ja: 失敗したクエリ:

en: Please try again
ja: 再試行してください

en: Missing
ja: 不明

en: Wordpress-Database info
ja: Wordpressデータベース情報

en: <strong>ERROR:</strong> Could not connect to the Wordpress database - Query failed :
ja: <strong>エラー:</strong>Wordpressデータベースへ接続できませんでした - 失敗したクエリ:

en: <strong>ERROR:</strong> Wordpress database could not be selected - Query failed :
ja: <strong>エラー:</strong> Wordpressデータベースが選択できませんでした - 失敗したクエリ:

en: Category <em>%s</em> added
ja: カテゴリ<em>%s</em>を追加しました

en: A category with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
ja: タイトル/タイトルリンク<em>%s</em>でのカテゴリは既に存在します！

en: No categories to import.
ja: インポートするカテゴリはありません。

en: Tag <em>%s</em> added
ja: タグ<em>%s</em>を追加しました

en: A tag with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
ja: タイトル/タイトルリンクでのタグ<em>%s</em>は既に存在します！

en: No tags to import.
ja: インポートするタグがありません。

en: %1$s <em>%2$s</em> added
ja: %1$s <em>%2$ss</em>を追加しました

en: %1$s with the title/titlelink <em>%2$s</em> already exists!
ja: タイトル/タイトルリンクでの%1$s<em>%2$s</em>は既に存在します！

en: %1$s <em>%2$s</em> already assigned
ja: %1$s <em>%2$s</em>はすでに割り当て済みです

en: %1$s <em>%2$s</em> assigned
ja: %1$s <em>%2$s</em>を割り当てました

en: %1$s <em>%2$s</em> could not be assigned!
ja: %1$s <em>%2$s</em>は割り当て済みです！

en: Comment could not be assigned!
ja: コメントを割り当てられません！

en: %1$u comment already exists. | %1$u comments already exist.
ja[0]: %1$uコメントはすでに存在します。

en: %1$u comment imported. | %1$u comments imported.
ja[0]: %1$u件のコメントをインポートしました。

en: No comments to import
ja: インポートするコメントはありません

en: No posts or pages to import.
ja: インポートする投稿またはページはありません。

en: An importer for <strong>Wordpress 3.x or newer</strong> to the Zenpage CMS plugin that imports the following:
ja: Zenpage CMS プラグインへインポートするための<strong>Wordpress 3.x 以上</strong>用のインポーターは次の通りです:

en: <strong>Posts (post_status published and draft only) => Zenpage articles</strong>
ja: <strong>投稿(post_status公開と草稿のみ) → Zenpage記事</strong>

en: <strong>Pages (post_status published and draft only) => Zenpage pages</strong>
ja: <strong>ページ(post_status公開と草稿のみ) → Zenpageページ</strong>

en: <strong>Post categories => Zenpage categories including assignment to their article</strong>
ja: <strong>カテゴリの投稿 → Zenpageカテゴリはこれらの記事への割り当てを含んでいます</strong>

en: <strong>Post tags => Zenphoto tags including assignment to their article</strong>
ja: <strong>タグの投稿 → Zenphotoタグはこれらの記事への割り当てを含んでいます</strong>

en: <strong>Post and page comments => Zenphoto comments including assignment to their article</strong>
ja: <strong>投稿とページコメント → Zenphotoコメントはこれらの記事への割り当てを含んでいます</strong>

en: <strong>IMPORTANT: </strong>MySQLi must be selected as the database handler on the Zenphoto options (generally the default).
ja: <strong>重要: </strong>MySQLiはZenphotoのオプション(通常はデフォルト)で取り扱うデータベースとして選択されなければなりません。

en: <strong>IMPORTANT: </strong>If you are not using an fresh Zenphoto install it is <strong>strongly recommended to backup your database</strong> before running this importer. Make also sure that both databases use the same encoding so you do not get messed up character display.
ja: <strong>重要:</strong> 新規のZenphotoインストールを使用していない場合、それはこのインポーターを実行する前に<strong>データベースをバックアップすることを強く推奨します。</strong>また、文字の表示が台無しにされないように、双方のデータベースが同じエンコーディングを使用することも確実にしてください。

en: <strong>Note:</strong> <em>Wordpress page and category nesting</em> is currently not preserved but can easily be recreated by drag and drop sorting.
ja: <strong>注:</strong> <em>Wordpressページ及びカテゴリのネスティング</em>は現在保存されていませんが、ドラッグアンドドロップのソートで簡単に再作成できます。

en: In case anything does not work as expected the query results from the Wordpress database are logged in <code>zp-data/debug.log</code>
ja: Wordpressデータベースからのクエリ結果が予期せぬ動作をした場合、<code>zp-data/debug.log</code>にログが記録されます。

en: <strong>ERROR: </strong>The Zenpage CMS plugin is not enabled.
ja: <strong>エラー:</strong> ZenpageCMSプラグインは有効ではありません。

en: Please enter your Wordpress database details:
ja: Wordpressデータベースの詳細を入力してください:

en: Convert linefeeds to new lines (br)
ja: 新しい行(br)に改行を変換

en: Import
ja: インポート

en: Import finished.
ja: インポートが完了しました。

en: Importing...patience please.
ja: インポート中...少々お待ち下さい。

en: Pages and Articles
ja: ページとニュース記事

en: New import
ja: 新規インポート

en: Create news articles when a gallery item is published.
ja: Galleryのアイテムが公開されるとニュース記事を作成します。

en: Gallery Articles requires Zenpage to be enabled.
ja: Gallery記事はZenpageの有効化が必要です。

en: New album: %1$s
ja: 新規アルバム: %1$s

en: New image: [%2$s]%1$s
ja: 新規画像: 【%2$s】%1$s

en: Publish for
ja: 公開:

en: If a <em>type</em> is checked, a news article will be made when an object of that <em>type</em> is published. Note: These articles are static and will not be updated automatically if the original changes later!
ja: <em>タイプ</em>がチェックされた場合、ニュース記事はその<em>タイプ</em>のオブジェクトが公開されたときに行われます。注: これらの記事は静的且つオリジナルが後で変更された場合に自動的に更新されません！

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: This text will be used as the <em>title</em> of the article. The album title will be substituted for <code>%2$s</code> and the image title for <code>%1$s</code>.
ja: このテキストは記事の<em>タイトル</em>として使用されます。アルバムタイトルは<code>%2$s</code>及び<code>%1$s</code>の画像タイトルに置換されます。

en: Album title
ja: アルバムタイトル

en: This text will be used as the <em>title</em> of the article. The album title will be substituted for <code>%1$s</code>.
ja: このテキストは記事の<em>タイトル</em>として使用されます。アルバムタイトルは<code>%1$s</code>に置換されます。

en: Size
ja: サイズ

en: Set the size the image will be displayed.
ja: 画像を表示するサイズを設定します。

en: Publish protected
ja: 公開保護

en: Unless this is checked, objects which are "protected" will not have news articles generated.
ja: これがチェックされていない限り「保護された」オブジェクトはニュース記事の生成を行いません。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Select a category for the generated articles
ja: 生成された記事のカテゴリを選択

en: Use album folder
ja: アルバムフォルダを使用

en: If this option is checked and a category matching the album folder exists, that will be used as the article category.
ja: このオプションがチェックされてカテゴリにマッチしたアルバムフォルダーが存在する場合、それは記事のカテゴリとして使用されます。

en: Import Combi-news
ja: コンビニュースをインポート

en: If this option is checked, articles will be generated based on your old <em>Combi-news</em> settings.
ja: このオプションをチェックした場合、記事は古い<em>コンビニュース</em>設定を元に生成されます。

en: A single place to quickly review your unpublished content.
ja: 単一の場所はすぐにあなたの非公開のコンテンツを確認することができます。

en: Publish content
ja: 公開コンテンツ

en: Manage published state of content in your gallery.
ja: あなたのギャラリーにコンテンツの公開状態を管理します。

en: Handles logon from <em>OpenID</em> credential providers.
ja: OpenIDの資格情報プロバイダからのログオンを処理します。

en: Run the <a href="%s">OpenID detect</a> script to check compatibility of your server configuration.
ja: あなたのサーバ設定の互換性をチェックするために<a href="%s">OpenID検出</a>スクリプトを実行します。

en: The <a href="%s">OpenID detect</a> script has not been run.
ja: <a href="%s">OpenID検出</a>スクリプトは実行されません。

en: Assign user to
ja: 次にユーザを割り当てる:

en: The user group to which to map the federated login.
ja: 連携ログインをマップするユーザグループです。

en: Handlers
ja: ハンドラー

en: Un-check any handler you do not want to support.
ja: どのハンドラーもサポートしたくないならチェックを外します。

en: Notify*
ja: 通知*

en: If checked, an e-mail will be sent to the gallery admin when a new user has verified his registration. (Verification is required only if the Federated Logon provider does not supply an e-mail address.)
ja: チェックした場合、メールは新規ユーザが登録確認したときに管理者へ送信されます。(確認は連携したログオンプロバイダーがメールアドレスを供給しない場合にのみ必須です。)

en: Of course there must be some Administrator with an e-mail address for this option to make sense!
ja: もちろん意味を理解するためにはこのオプションのメールアドレスを使用していくつかの管理者がいなければなりません！

en: * The option may be set via the <a href="javascript:gotoName('federated_logon');"><em>register_user</em></a> plugin options.
ja: * オプションは<a href="javascript:gotoName('federated_logon');"><em>register_user</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: <p class="notebox">*<strong>Note:</strong> The setting of this option is shared with other plugins.</p>
ja: <p class="notebox">*<strong>注:</strong> このオプションの設定は、他のプラグインで共有されます。

en: Group %s does not exist.
ja: 画像が%sは存在しません。

en: Visit %s to validate your federated logon credentials.
ja: フェデレーテッドログオン資格情報を検証するには%sを御覧ください。

en: Federated user confirmation
ja: 連携したユーザ確認

en: <strong>NOTE:</strong> Update your profile with a valid <em>e-mail</em> address and you will be sent a link to validate your access to the site.
ja: <strong>注:</strong> 有効な<em>メール</em>アドレスでプロフィールを更新して、サイトへのアクセスを検証するリンクを送信します。

en: <strong>NOTE:</strong> User’s credentials came from a Federated logon.
ja: <strong>注:</strong> ユーザの資格証明は連携したログインからきます。

en: Zenphoto Gallery registration
ja: Zenphotoギャラリー登録

en: %1$s (%2$s) has registered for the zenphoto gallery providing an e-mail address of %3$s.
ja: %1$s (%2$s)は%3$sのメールアドレスを提供するZenphotoGalleryに登録手続きをしました。

en: Login using %s
ja: %sを使用するログイン

en: use printDownloadURL()
ja: printDownloadURL()を使用します。

en: use getDownloadURL()
ja: getDownloadURL()を使用します。

en: use printDownloadAlbumZipURL()
ja: printDownloadAlbumZipURL()を使用します。

en: No statistic available
ja: 利用可能な統計はありません

en: Most downloaded files
ja: 最多ダウンロードファイル

en: Outdated file entries cleared from the database
ja: 古いファイルエントリをデータベースから削除しました

en: All download file entries cleared from the database
ja: 全てのダウンロードファイルエントリをデータベースから削除しました

en: Download Statistics
ja: ギャラリー統計

en: Shows statistical graphs and info about your gallery’s downloads if using the downloadList plugin.
ja: ダウンロードリストプラグインを使用している場合、Galleryの画像及びアルバムに関する統計グラフと情報を表示します。

en: Entries marked red do not exist in the download folder anymore but are kept for the statistics until you remove them manually via the button.
ja: 赤にマークされたエントリはそれ以上ダウンロードフォルダに存在しませんが、ボタンを経由して手動でそれらを削除するまで、統計のために保たれます。

en: The downloadList plugin is not active
ja: ダウンロードリストプラグインはアクティブでは有りません。

en: Clear outdated downloads from database
ja: データベースから古いダウンロードをクリア

en: Clear all downloads from database
ja: データベースから全てのダウンロードをクリア

en: Trivial SPAM filter.
ja: 平凡なSPAMフィルターです。

en: Only one SPAM handler plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: SPAMを取り扱うプラグインは1つのみ有効にできます。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>がすでに有効化されています。

en: pass
ja: パス(pass)

en: moderate
ja: 管理(moderate)

en: reject
ja: 拒否

en: This action will be taken for all messages.
ja: この操作は全てのメッセージに行われます。

en: Utility to alter the rewrite token substitutions array in the configuration file.
ja: 構成ファイル内の書き換えトークンの置換配列を変更するためのユーティリティです。

en: Rewrite Tokens are not useful unless the <code>mod_rewrite</code> option is enabled.
ja: トークン書き換えは<code>mod_rewrite</code>が有効化されるまで役に立ちません。

en: rewriteTokens restored to default
ja: rewriteTokensをデフォルトに復元しました

en: The <code>%1$s</code> rule defines <strong>%2$s</strong> as <em>%3$s</em>.
ja: <code>%1$s</code>ルールは<em>%3$s</em>として<strong>%2$s</strong>を定義します。

en: Link for <em>%s</em> script page.
ja: <em>%s</em>スクリプトページのリンクです。

en: <p class="notebox">Rewrite Tokens are not useful unless the <code>mod_rewrite</code> option is enabled.</p>
ja: <p class="notebox">トークン書き換えは<code>mod_rewrite</code>が有効化されるまで役に立ちません。</p>

en: Restore defaults.
ja: デフォルトをレストアします。

en: Rewrite tokens may not be empty.
ja: Rewriteトークンが空です。

en: Link for <em>%s</em> rule.
ja: <em>%s</em>ルールのリンクです。

en: tokens
ja: トークン

en: Allows multiple Zenphoto installations to share a single set of Zenphoto script files.
ja: Zenphotoスクリプトファイルの単一設定を共有することで複数のZenphotoインストールを許可します。

en: Only the primary installation may clone offspring installations.
ja: 唯一の主要なインストールでは、子のインストールのクローンを作成することができます。

en: Your server does not support symbolic linking.
ja: あなたのサーバーはシンボリックリンクをサポートしていません。

en: Clone installation
ja: インストールの複製

en: Create a new installation using links to the current install files.
ja: 現在のインストールファイルへのリンクを使用することで新しいインストールを作成します。

en: Clone
ja: 複製

en: Allow a visitor to select the theme of the gallery.
ja: ギャラリーのテーマを選択することを訪問者に許可します。

en: Cookie duration
ja: クッキーの期間

en: The time in minutes that the theme switcher cookie lasts.
ja: テーマスイッチャーのクッキーを保持する時間(分)です。

en: Selector CSS
ja: セレクターCSS

en: Change this box if you wish to style the theme switcher selector for your themes.
ja: あなたのテーマにテーマスイッチャーのセレクタースタイルを表示したい場合このボックスにチェックします。

en: Selector CSS Loggedin
ja: セレクターCSSログイン

en: Change this box if you wish to style the theme switcher selector for your themes. Only if loggedin to cover the admin toolbox.
ja: あなたのテーマにテーマスイッチャーのセレクタースタイルを表示したい場合このボックスを変更します。ログインしている場合にのみ、管理者ツールボックスをカバーします。

en: Private
ja: プライベート

en: Only users with <em>Themes</em> rights will see the selector if this is checked.
ja: これがチェックされると、<em>テーマ</em>権限を持つユーザーのみセレクターを見ることができます。

en: Theme list
ja: テーマ一覧

en: These are the themes that may be selected among.
ja: これらの中から選択可能なテーマです。

en: Theme
ja: テーマ

en: Themes will not show in this list if selecting them would result in a “not found” error.
ja: これらを選択するとテーマはこの一覧内に表示されず、「not found]エラーが表示されます。

en: Text editor TinyMCE 4.x
ja: テキストエディター TinyMCE 4.x

en: Text editor configuration - Zenphoto
ja: テキストエディタ設定 - Zenphoto

en: Applies to <em>admin</em> editable text other than for Zenpage pages and news articles.
ja: Zenpageのページとニュース記事の為よりも他に編集可能なテキストを<em>管理者</em>に適用します。

en: Text editor configuration - Zenpage
ja: テキストエディタ設定 - Zenpage

en: Applies to editing on the Zenpage <em>pages</em> and <em>news</em> tabs.
ja: Zenpageの<em>ページ</em>と<em>ニュース</em>タブ上で編集することを適用します。

en: Custom image size
ja: カスタム画像サイズ

en: Predefined size (px) for custom size images included using tinyZenpage.
ja: tinyZenpageを使用して含められたカスタムサイズの画像のサイズ(ピクセル)を予め定義します。

en: Custom thumb crop - size
ja: カスタムサムネイルトリミング - サイズ

en: Predefined size (px) for custom cropped thumb images included using tinyZenpage.
ja: tinyZenpageを使用して含められたカスタムトリミングサムネイル画像の画像のサイズ(ピクセル)を予め定義します。

en: Custom thumb crop - width
ja: カスタムサムネイルトリミング - 幅

en: Predefined crop width (%) for custom cropped thumb  images included using tinyZenpage.
ja: tinyZenpageを使用して含められたカスタムトリミングサムネイル画像の画像の幅(%)を予め定義します。

en: Custom thumb crop - height
ja: カスタムサムネイルトリミング - 高さ

en: Predefined crop height (%) for custom cropped thumb images included using tinyZenpage.
ja: tinyZenpageを使用して含められたカスタムトリミングサムネイル画像の切り取る高さ(%)を予め定義します。

en: Enables jQuery tag suggestions on the search field.
ja: 検索フィールド上でjQueryのタグの候補を有効にします。

en: Exclude unassigned
ja: 未割り当てを除外

en: Check if you wish to exclude tags are not assigned to any item.
ja: 任意のアイテムに割り当てられていないタグを除外したい場合チェックをします。

en: Check tag access
ja: タグアクセスをチェック

en: Check if you wish to exclude tags that are assigned to items (or are not assigned at all) the visitor is not allowed to see. This overrides the exlude unassigned option. <p class='notebox'><strong>Note:</strong> Beware that this may cause overhead on larger sites. The usage of the static_html_cache plugin is recommended.</p>
ja: アイテムに割り当てられている(または全く割り当てられていない)訪問者が見ることを許可されていないタグを除外したい場合チェックをします。<p class='notebox'><strong>注:</strong> これは大規模なサイトにオーバーヘッドが生じる可能性があることに注意してください。static_html_cacheプラグインの使用が推奨されます。</p>

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Available sitemap files:
ja: 利用可能なサイトマップファイル:

en: No sitemap files available.
ja: 利用可能なサイトマップファイルはありません

en: <strong>NOTE:</strong> If your theme uses different custom settings instead of the backend options the sitemaps may not match your site.
ja: <strong>注:</strong> あなたのテーマがバックエンドオプションの代わりに異なるカスタム設定を使用する場合、サイトマップはあなたのサイトに一致しないかも知れません。

en: This creates individual static xml sitemap files of the following items:
ja: これは、次のアイテムの個別の静的XMLサイトマップファイルを作成します:

en: Zenphoto items
ja: Zenphotoのアイテム

en: Index pages
ja: インデックスページ

en: <em>Albums</em>: These are split into multiple sitemaps.
ja: <em>アルバム</em>: これらは複数のサイトマップの中に分割します。

en: <em>Images</em>: These are split into multiple sitemaps.
ja: <em>画像</em>: これらは複数のサイトマップの中に分割します。

en: Zenpage CMS items (if the plugin is enabled)
ja: Zenpage CMSアイテム(プラグインが有効なら)

en: News index
ja: ニュースインデックス

en: Additionally a sitemapindex file is created that points to the separate ones above. You can reference this sitemapindex file in your robots.txt file or submit its url to services like Google via <code>www.yourdomain.com/zenphoto/index.php?sitemap</code>
ja: さらに、上の別々のものを示すサイトマップのインデックスファイルが作成されます。robots.txtまたは<code>www.yourdomain.com/zenphoto/index.php?sitemap</code>経由でGoogleの様なサービスへのURLを送信することでこのサイトマップインデックスファイルを参照できます。

en: The sitemap cache is cleared if you create new ones. All files are stored in the <code>/%s/sitemap/</code> folder.
ja: 新しいものを作成した場合サイトマップキャッシュはクリアされます。全てのファイルは<code>/%s/sitemap/</code>フォルダに格納されます。

en: Generate sitemaps
ja: サイトマップの生成

en: Clear sitemap cache
ja: サイトマップのキャッシュクリア

en: Sitemap files are being generated...Patience please.
ja: サイトマップファイルは生成中です。少々お待ち下さい。

en: Site is now marked in upgrade.
ja: サイトは現在、アップグレードでマークされています。

en: Site is viewable.
ja: サイトは閲覧可能です。

en: Site is avaiable for testing only.
ja: サイトはテストにのみ利用可能です。

en: Prints an e-mail contact so that visitors may e-mail the site administrator.
ja: 訪問者がサイト管理者へメールをするのにメールの連絡先を表示します。

en: <p>Fields with <strong>*</strong> are required. HTML or any other code is not allowed.</p>
ja: <p><strong>*</strong>フィールドは必須です。HTMLやその他コードは許可されていません。</p>

en: <p>Please confirm that you really want to send this email. Thanks.</p>
ja: <p>このメールを本当に送信したいか確認してください。</p>

en: <p>Thanks for your message.</p>
ja: <p>メッセージありがとうございます。</p>

en: Send another message.
ja: 別のメール送信します。

en: <p>A copy of your e-mail will automatically be sent to the address you provided for your own records.</p>
ja: <p>メールのコピーは自動的にあなたのメールアドレスに送信されます。</p>

en: required
ja: 必須

en: omitted
ja: 省略されました

en: Set if the <code>%s</code> field should be required, just shown or omitted
ja: %sフィールドが必要な場合、表示か省略に設定します

en: Intro text
ja: 紹介文

en: The intro text for your contact form
ja: 問合せフォームの説明文

en: Confirm text
ja: 確認文

en: The text that asks the visitor to confirm that he really wants to send the message.
ja: 本当にメッセージを送りたいことを確認してくれるように訪問者に依頼するテキストです。

en: Thanks text
ja: 謝礼文

en: The text that is shown after a message has been confirmed and sent.
ja: メッセージが送信され確認された後に表示されるテキストです。

en: New message link text
ja: 新規メッセージリンクのテキスト

en: The text for the link after the thanks text to return to the contact page to send another message.
ja: 別のメッセージを送信する問合せページへ戻るために謝礼文の後のリンク用テキストです。

en: Require confirmation
ja: 必須確認

en: If checked, a confirmation form will be presented before sending the contact message.
ja: チェックした場合、確認フォームが問い合わせメッセージを送信する前に表示されます。

en: Send copy
ja: コピーを送信

en: If checked, a copy of the message will be sent to the address provided. <p class='notebox'><strong>Caution: </strong> If you check this option it is strongly recommend to use Captcha and the confirmation option. Be aware that someone could misuse the e-mail address entered for spamming with this form and that in some countries’ jurisdictions(e.g. most European countries) you may be made responsible for this then!</p>
ja: チェックした場合、メッセージのコピーは提供されたアドレスに送信されます。<p class='notebox'><strong>警告: </strong>このオプションをチェックした場合、Captcha及び確認オプションを使用することを強くお勧めします。誰かが欠場する可能性が(ほとんどの欧州諸国など)いくつかの国の法域でこの形式ではスパムと、その入力した電子メールアドレスをあなたはこの後に責任を行うことができる使用に注意してください！</p>

en: Send copy note text
ja: コピーノートテキストを送信

en: The text for the note about sending a copy to the address provided in case that option is set.
ja: アドレスにコピーを送信に関する注意事項のテキストは、オプションが設定されている場合で提供されます。

en: Contact recipients
ja: お問合せ窓口

en: The e-mail address the messages should be sent to. Enter one or more address separated by semicolons.
ja: メッセージを送信すべきメールアドレスです。1つ以上入力するにはセミコロンで区切ってください。

en: Name
ja: 名前

en: Company
ja: 会社

en: Street
ja: 住所

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Website
ja: ウェブサイト

en: If checked, the form will include a Captcha verification.
ja: チェックした場合、フォームにCaptchaの検証が含まれます。

en: Phone
ja: 電話

en: Phone number
ja: 電話番号

en: a title
ja: タイトル

en: a name
ja: 名前

en: a company
ja: 会社

en: a street
ja: 住所

en: a city
ja: 市

en: a state
ja: 県

en: a postal code
ja: 郵便番号

en: a country
ja: 国

en: a valid email address
ja: 有効なメールアドレス

en: a website
ja: ウェブサイト

en: a phone number
ja: 電話番号

en: a subject
ja: 件名

en: a message
ja: メッセージ

en: the correct CAPTCHA verification code
ja: 正しいCAPTCHA確認コード

en: Please enter %s. Thanks.
ja: %sを入力してください。

en: Please enter %1$s and %2$s. Thanks.
ja: %1$s及び%2$sを入力してください。

en: Please enter: %sThanks.
ja: %sを入力してください。

en: Confirm
ja: 確認

en: Discard
ja: 無視

en: Error sending mail: | Errors sending mail:
ja[0]: エラー送信メール:

en: Allows viewers of your site to select the language translation of their choice.
ja: あなたのサイトを見る人が自分で選択した言語の翻訳を選択することができます。

en: If checked links to the alternative languages will be in the form <code><em>language</em>.domain</code> where <code><em>language</em></code> is the language code, e.g. <code><em>fr</em></code> for French.
ja: チェックした場合、代替言語へのリンクは<code><em>language</em>.domain</code>の<code><em>language</em></code>は言語コードである形式になります、例としてフランス語の場合は<code><em>fr</em></code>。

en: This requires that you have created the appropriate subdomains pointing to your Zenphoto installation. That is <code>fr.mydomain.com/zenphoto/</code> must point to the same location as <code>mydomain.com/zenphoto/</code>. (Some providers will automatically redirect undefined subdomains to the main domain. If your provider does this, no subdomain creation is needed.)
ja: これは、あなたのZenphotoのインストールを指す適切なサブドメインを作成している必要があります。それは<code>fr.mydomain.com/zenphoto/</code>が<code>mydomain.com/zenphoto/</code>と同じ場所を指している必要があります。(一部のプロバイダは自動的にメインドメインに未定義のサブドメインをリダイレクトします。あなたのプロバイダがこれを行う場合、サブドメインの作成は必要ありません。)

en: Use flags
ja: 国旗を使用する

en: Checked produces an array of flags. Not checked produces a selector.
ja: 国旗の配列を生成するチェックをしました。セレクタを生成するチェックをしませんでした。

en: Use subdomains
ja: サブドメインを使用

en: * This option may be set via the <a onclick="gotoName('dynamic-locale');"><em>dynamic-locale</em></a> plugin options.
ja: * このオプションは<a onclick="gotoName('dynamic-locale');"><em>dynamic-locale</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: A plugin to print the most common HTML meta tags to the head of your site’s pages.
ja: あなたのサイトのページの頭に最も一般的なHTMLのメタタグを印刷するプラグインです。

en: Cache control
ja: キャッシュコントロール

en: If the browser cache should be used.
ja: ブラウザのキャッシュを使用すべきか。

en: If the pages should be allowed to be cached on proxy servers.
ja: ページがProxyサーバ上でキャッシュされることを許可すべきか。

en: Robots
ja: ロボット

en: If and how robots are allowed to visit the site. Default is “index”. Note that you also should use a robot.txt file.
ja: どのようにロボットがサイトを訪れることを許可するか。デフォルトは「index」です。robot.txtファイルを使用すべき点にも注意してください。

en: Revisit after
ja: 再訪問日

en: Request the crawler to revisit the page after x days.
ja: ｘ日後に再訪問するようにクローラに要求します。

en: Expires
ja: 期限

en: When the page should be loaded directly from the server and not from any cache. You can either set a date/time in international date format <em>Sat, 15 Dec 2001 12:00:00 GMT (example)</em> or a number. A number then means seconds, the default value <em>43200</em> means 12 hours.
ja: キャッシュが無く、ページがサーバから直接読み込まれた時。内部日付形式(例: 2001年12月15日(土) 12:00:00)又は数字で日付/時刻を設定します。数字は秒を意味し、デフォルトの値は12時間を指す<em>43200</em>です。

en: Canonical URL link
ja: 標準的なURLリンク

en: This adds a link element to the head of each page with a <em>canonical url</em>. If the <code>seo_locale</code> plugin is enabled or <code>use subdomains</code> is checked it also generates alternate links for other languages (<code>&lt;link&nbsp;rel="alternate" hreflang="</code>...<code>" href="</code>...<code>" /&gt;</code>).
ja: これは<em>正規のURL</em>で各ページの頭にlink要素を追加します。<code>seo_locale</code>プラグインが有効になっているか、<code>サブドメインを使用する</code>がチェックされている場合、それはまた他の言語(<code>&lt;link&nbsp;rel="alternate" hreflang="</code>...<code>" href="</code>...<code>" /&gt;</code>)の代替リンクを生成します。

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Enter the full url to a specific site logo image. Facebook, Google+ and others will use that as the thumb shown in link previews within posts. For image or album pages the default size album or image thumb is used automatically.
ja: 完全なURLを特定のサイトのロゴ画像を入力します。Facebookは、Googleの+と他の記事内のリンクのプレビューに示すように、サムネイルのようにそれを使用します。イメージまたはアルバムページのデフォルトのサイズのアルバムや画像のサムネイルが自動的に使用されます。

en: Twitter name
ja: ツイッター名

en: If you enabled Twitter card meta tags, you need to enter your Twitter user name here.
ja: ツイッターのカードメタタグを有効にした場合、ここにツイッターのユーザー名を入力する必要があります。

en: Open graph image - width
ja: オープングラフ画像 - 幅

en: Max width of the open graph image used for sharing to social networks if enabled.
ja: 有効にした場合ソーシャルネットワークへ共有するのに使用されるオープングラフ画像の最大幅です。

en: Open graph image - height
ja: オープングラフ画像 - 高さ

en: Max height of the open graph image used for sharing to social networks if enabled.
ja: 有効にした場合ソーシャルネットワークへ共有するのに使用されるオープングラフ画像の最大高です。

en: HTML meta tags
ja: HTMLメタタグ

en: Which of the HTML meta tags should be used. For info about these in detail please refer to the net.
ja: どのHTMLのメタタグが使用されるかです。これらについての詳細な情報はネットを参照してください。

en: * This option may be set via the <a href="javascript:gotoName('html_meta_tags');"><em>html_meta_tags</em></a> plugin options.
ja: * これらのオプションは<a href="javascript:gotoName('html_meta_tags');"><em>html_meta_tags</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: Provides management of users based on when they were created.
ja: それらが作成されたときに基づいてユーザの管理を提供します。

en: Days until expiration
ja: 満了までの日数

en: The number of days until a user is flagged as expired. Set to zero for no expiry.
ja: ユーザが期限切れとしてフラグされるまでの日数です。0に設定すると無期限になります。

en: Warning interval
ja: 警告間隔

en: The period in days before the expiry during which a warning message will be sent to the user. (If set to zero, no warning occurs.)
ja: 警告メッセージがユーザに送信される間の有効期限切れる前の日数の期間です。(ゼロ0を設定すると警告を出しません。)

en: Auto renew
ja: 自動更新

en: Automatically renew the subscription if the user visits during the warning period.
ja: 警告期間内にユーザが訪問した場合、自動的に購読を更新します。

en: Password cycle
ja: パスワードサイクル

en: Number of days between required password changes. Set to zero for no required changes.
ja: パスワードの変更に必要な日数です。ゼロにすると変更は必須ではなくなります。

en: expiry
ja: 満了

en: Your user id for the Zenphoto site %s will expire on %s.
ja: Zenphotoサイトの%sのあなたのユーザIDは%sで期限切れになります。

en: User id expiration
ja: ユーザIDの満了

en: You have used that password recently. Please choose a different password.
ja: そのパスワードは最近使用されました。異なるパスワードを使用してください。

en: Expires soon
ja: まもなく期限

en: Your subscription expires on %s
ja: あなたの購読は%sで期限切れになります。

en: You must change your password.
ja: パスワードがの変更が必要です。

en: You have users whose credentials have expired.
ja: 資格認証の期限切れユーザを持っています。

en: SEO <em>Null</em> filter.
ja: SEO <em>Null</em> フィルタです。

en: The only translation performed is one or more <em>white space</em> characters are converted to a <em>hyphen</em>.
ja: 実行する唯一の翻訳は、1つ以上の<em>ホワイトスペース</em>文字を<em>ハイフン</em>にすることです。

en: Use this plugin is to enable using older third party spam filters.
ja: このオプションを使用することは古いサードパーティ製のSPAMフィルターを使用することを有効にします。

en: Please contact the author of your SPAM filter and request it be updated to work with the <i>plugin</i> model of SPAM filters. This plugin will be removed from future Zenphoto releases.
ja: SPAMフィルターの作者へ連絡をして、SPAMフィルターの<i>プラグイン</i>モデルで動作するための更新をリクエストしてください。このプラグインは将来のZenphotoのリリースから削除されます。

en: Associated Spam Filter
ja: 関連したSPAMフィルター

en: Select the legacy spam filter to be used.
ja: 使用したい従来のSPAMフィルターを選択します。

en: Allows setting language locale through the URI.
ja: URIを通して言語ロケールの設定を許可します。

en: <strong>Note:</strong> This plugin is not activated for <em>back&#8209;end</em> (administrative) URLs. However, once activated, the language is remembered, even for the <em>back&#8209;end</em>.
ja: <strong>注:</strong> このプラグインは<em>バック&#8209;エンド</em>(管理用)URLで有効になっていません。しかしながら、一度有効にすると言語は<em>バック&#8209;エンド</em>のためにさえ覚えられます。

en: <em>mod_rewrite</em> must be enabled for this plugin to function.
ja: <em>mod_rewrite</em>はこのプラグインが機能するために有効にしなければなりません。

en: This plugin is not compatible with the <code>dynamic locale</code> <em>Use subdomains</em> option
ja: このプラグインは<code>dynamic locale</code> <em>サブドメインを使用する</em>オプションと互換性がありません。

en: Provides cache management utilities for Image, HTML, and RSS caches.
ja: 画像、HTML、およびRSSのキャッシュのキャッシュ管理ユーティリティを提供します。

en: Image caching sizes
ja: 画像キャッシュサイズ

en: Cropped images will be made in these parameters if the <em>Create image</em> box is checked. Un-check to box to remove the settings.You can determine the values for these fields by examining your cached images. The file names will look something like these:
ja: <em>画像を作成</em>ボックスがチェックされている場合、トリミング画像は、これらのパラメータで行われます。設定を削除するボックスを非チェックしてください。あなたのキャッシュされた画像を調べることによって、これらのフィールドの値を決定することができます。ファイル名は、これらのようになります:

en: <code>photo_595.jpg</code>: sized to 595 pixels
ja: <code>photo_595.jpg</code>: 595ピクセルにサイズ化されます

en: <code>photo_w180_cw180_ch80_thumb.jpg</code>: a size of 180px wide and 80px high and it is a thumbnail (<code>thumb</code>)
ja: <code>photo_w180_cw180_ch80_thumb.jpg</code>: 180px幅と80px高の大きさと、それはサムネイル(<code>thumb</code>)です。

en: <code>photo_85_cw72_ch72_thumb_copyright_gray.jpg</code>: sized 85px cropped at about 7.6% (one half of 72/85) from the horizontal and vertical sides with a watermark (<code>copyright</code>) and rendered in grayscale (<code>gray</code>).
ja: <code>photo_85_cw72_ch72_thumb_copyright_gray.jpg</code>: グレイスケール(<code>gray</code>)で描かれ、垂直方向の両側に透かし(<code>copyright</code>)がついて水平から7.6%(72/85の半分)約7.6%でトリミングされたサイズ化された85pxです。

en: <code>photo_w85_h85_cw350_ch350_cx43_cy169_thumb_copyright.jpg</code>: a custom cropped 85px thumbnail with watermark.
ja: <code>photo_w85_h85_cw350_ch350_cx43_cy169_thumb_copyright.jpg</code>: 透かし付きの85pxにカスタムトリミングされたサムネイルです。

en: If a field is not represented in the cached name, leave the field blank. Custom crops (those with cx and cy) really cannot be cached easily since each image has unique values. See the <em>template-functions</em>::<code>getCustomImageURL()</code> comment block for details on these fields.
ja: フィールドはキャッシュされた名前で表現されていない場合、このフィールドを空白のままにします。各イメージは一意の値を持っているのでカスタムトリミングは、(cxとcyを持つもの)は本当に簡単にキャッシュすることはできません。これらのフィールド上の詳細なコメントブロックは<em>template-functions</em>::<code>getCustomImageURL()</code>を見て下さい。

en: Some themes use <em>MaxSpace</em> image functions. To cache images referenced by these functions set the <em>width</em> and <em>height</em> parameters to the <em>MaxSpace</em> container size and check the <code>MaxSpace</code> checkbox.
ja: いくつかのテーマは <em>MaxSpace</em>イメージ関数を使用します。これらの関数によって参照されるキャッシュ画像に<em>MaxSpace</em>コンテナのサイズにem>幅</em>と<em>高さ</em>のパラメータを設定し、<code>MaxSpace</code>チェックボックスをオンにします。

en: Purge cache files
ja: キャッシュファイルを削除

en: If a <em>type</em> is checked, the HTML and RSS caches for the item will be purged when the published state of an item of <em>type</em> changes.
ja: <em>タイプ</em>がチェックされた場合、アイテムのHTML及びRSSキャッシュは<em>タイプ</em>の変更のアイテムの状態が公開された時削除されます。

en: <strong>NOTE:</strong> The entire cache is cleared since there is no way to ascertain if a gallery page contains dependencies on the item.
ja: <strong>注:</strong> ギャラリーページがアイテムの依存関係が含まれている場合を確認する方法はありませんので、全体のキャッシュがクリアされます。

en: Hide
ja: 隠す

en: add
ja: 追加

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Crop width
ja: トリミングの幅

en: Crop height
ja: トリミングの高さ

en: Crop X axis
ja: X軸をトリミング

en: Crop Y axis
ja: Y軸をトリミング

en: Watermark
ja: 透かし

en: MaxSpace
ja: 最大容量

en: Grayscale
ja: グレイスケール

en: Finds images that have not been cached and creates the cached versions.
ja: キャッシュに保存され、キャッシュされたバージョンを作成していない画像を検索します。

en: You must first set the plugin options for cached image parameters.
ja: あなたは、最初にキャッシュされたイメージパラメータのプラグインオプションを設定する必要があります。

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache manager
ja: キャッシュマネージャー

en: Purge RSS cache
ja: RSSキャッシュの削除

en: Delete all files from the RSS cache
ja: RSSキャッシュから全てのファイルを削除

en: Purge Image cache
ja: 画像キャッシュの削除

en: Delete all files from the Image cache
ja: 画像キャッシュからすべてのファイルを削除

en: Purge HTML cache
ja: HTMLキャッシュの削除

en: Clear the static HTML cache. HTML pages will be re-cached as they are viewed.
ja: 静的HTMLキャッシュをクリアします。HTMLページはそれらが閲覧されるように再キャッシュされます。

en: Purge search cache
ja: 検索キャッシュの削除

en: Clear the static search cache.
ja: 静的検索キャッシュをクリアします。

en: Cache album images
ja: アルバム画像をキャッシュ

en: Create default codeblocks.
ja: デフォルトのコードブロックを作成します。

en: News category
ja: ニュースカテゴリ

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Default codeblocks will be applied for the checked objects.
ja: デフォルトのコードブロックはチェックしたオブジェクトに適用されます。

en: Codeblocks
ja: コードブロック

en: Codeblocks to be inserted when the one for the object is empty.
ja: コードブロックはオブジェクトのいずれかが空の時に挿入されます。

en: <em>http</em> image upload handler.
ja: <em>http</em>画像アップロード処理です。

en: images (%s)
ja: 画像 (%s)

en: Provides short URLs to Zenphoto objects.
ja: Zenphotoオブジェクトに短いURLを提供します。

en: Shortened URLs require the <code>mod_rewrite</code> option be enabled.
ja: 短いURLは<em>mod_rewrite</em>オプションが有効である必要があります。

en: Use in themes for
ja: 使用するテーマ:

en: If an option is chosen, normal theme URLs will be replaced with <i>tinyURL</i>s for that object.
ja: オプションが選択された場合、通常テーマURLはそのオブジェクトの<i>tinyURL</i>で置換えられます。

en: news categories
ja: ニュースカテゴリ

en: Title%s
ja: タイトル%s

en: Name%s
ja: 名前%s

en: Company%s
ja: 会社%s

en: Street%s
ja: 住所%s

en: City%s
ja: 市%s

en: State%s
ja: 県%s

en: Country%s
ja: 国%s

en: Postal code%s
ja: 郵便番号%s

en: E-Mail%s
ja: メールアドレス%s

en: Website%s
ja: ウェブサイト%s

en: Phone%s
ja: 電話%s

en: Enter CAPTCHA<strong>*</strong>
ja: CAPTCHAの入力<strong>*</strong>

en: Subject<strong>*</strong>
ja: 件名<strong>*</strong>

en: Message<strong>*</strong>
ja: 本文<strong>*</strong>

en: Send e-mail
ja: メール送信

en: Plugin to generate file download lists.
ja: ダウンロードリストのファイルを生成するためのプラグインです。

en: Download directory
ja: ダウンロードディレクトリ

en: This download folder can be relative to your Zenphoto installation (<em>foldername</em>) or external to it (<em>../foldername</em>)! You can override this setting by using the parameter of the printdownloadList() directly on calling.
ja: このダウンロードフォルダはZenphotoのインストール(<em>foldername</em>)または外部のそれ(<em>../foldername</em>)に相対することが出来ます！ あなたは、直接呼ぶときにprintdownloadList()のパラメータを使用することによって、この設定を上書きことができます。

en: Show filesize of download items
ja: ダウンロードアイテムのファイルサイズを表示

en: Show download counter of download items
ja: ダウンロードアイテムのダウンロードカウンターを表示

en: Files to exclude from the download list
ja: ダウンロードリストから除外するファイル

en: A list of file suffixes to exclude. Separate with comma and omit the dot (e.g "jpg").
ja: 除外するファイルサフィックスの一覧です。ドットを除くカンマで区切ります。(例【jpg】)

en: Zip source
ja: Zipソース

en: From album
ja: アルバムから

en: From Cache
ja: キャッシュから

en: Make the album zip from the album folder or from the sized images in the cache.
ja: キャッシュ内の大きい画像またはアルバムフォルダーからアルバムのZIPファイルを作成します。

en: User rights
ja: ユーザ権限

en: Check if users are required to have <em>file</em> rights to download.
ja: ユーザがダウンロードする<em>ファイル</em>権限を持つことを要求する場合チェックします。

en: credentials
ja: 資格情報

en: Provide credentials to password protect downloads
ja: パスワード保護のダウンロードに資格情報を提供します

en: Password:
ja: パスワード:

en: Guest user:
ja: ゲストユーザ:

en: You must supply a password for the DownloadList user
ja: ダウンロード一覧ユーザのパスワードを設定してください

en: Your DownloadList passwords were empty or did not match
ja: あなたのダウンロード一覧のパスワードは空か一致しませんでした。

en: Download statistics
ja: ダウンロード統計

en: Counts of downloads
ja: ダウンロード数

en: File “%s” was not found.
ja: ファイル”%s”は見つかりませんでした。

en: Page error: %2$s (%1$s)
ja: ページエラー: %2$s (%1$s)

en: Album not found
ja: アルバムは見つかりませんでした

en: Created from cached images of %1$s on %2$s.
ja: %2$s上の%1$sのキャッシュされた画像から作成しました。

en: Created from images in %1$s on %2$s.
ja: %2$sの%1$sにある画像から作成しました。

en: %u download | %u downloads
ja[0]: %u ダウンロード

en: 0 downloads
ja: 0 ダウンロード

en: Provides functions to print a tag cloud of all tags from a Zenphoto object.
ja: Zenphotoのオブジェクトからすべてのタグのタグクラウドを印刷する機能を提供します。

en: Help
ja: ヘルプ

en: *Select*
ja: *選択*

en: (only direct links!)
ja: (直接リンクのみ！)

en: *Select an album*
ja: *アルバムを選択*

en: (select variant below)
ja: (以下の異なるものを選択)

en: What to include
ja: 含めるもの

en: Custom text
ja: カスタムテキスト

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Custom thumbnail
ja: カスタムサムネイル

en: Sized image/multimedia item
ja: 大きい画像/マルチメディアアイテム

en: Custom size (un-cropped)
ja: カスタムサイズ(トリミングしない)

en: Full image
ja: フル画像

en: Title and description
ja: タイトルと説明

en: Show title
ja: タイトルを表示

en: No description
ja: 説明なし

en: Show image description
ja: 画像説明を表示

en: Show album description
ja: アルバム説明を表示

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: Link to image
ja: 画像へのリンク

en: Link to full image
ja: 完全な画像へのリンク

en: Link to album
ja: アルバムへのリンク

en: No link
ja: リンク無し

en: Custom link
ja: カスタムリンク

en: Text wrap
ja: テキストの回り込み

en: No wrap
ja: 回り込み無し

en: This provides access to your images and albums (select from the <em>Zenphoto</em> dropdown) as well as pages, news articles and news categories (select from the <em>Zenpage</em> dropdown) to easily include them in your pages and articles.
ja: これはページと記事の中にこれらを簡単に含めるためにページ、ニュース記事、及びニュースカテゴリ(<em>Zenpage</em>ドロップダウンからの選択)としてよく知られる画像とアルバム(<em>Zenphoto</em>ドロップダウンからの選択)へのアクセスを提供します。これらから画像を特定のアルバムへ含ませるためには少なくとも「全アルバムの管理」又は「編集」権限が必要です。

en: Select <em>pages</em>, <em>articles</em> or <em>categories</em> to show a list of these items. Click on a title to include a link. Hover of the link to see an excerpt of the page or article. Un-published pages or articles are marked with an “*” and protected with an “+”. There are no further options.
ja: Zenpageの<em>ページ</em>、<em>記事</em>、又は<em>カテゴリ</em>の一覧を表示するために選択をします。リンクを含むタイトルをクリックします。ページ又は記事の抜粋を見るためにはリンクの上にカーソルを持ってきます。未公開ページ又は記事はアスタリスク「*」で保護されたものはプラス「+」マークされます。オプションはそれ以上ありません。

en: Select an album to include images from into your page or article. Click on the image to include it. Un-published albums or images are marked with an “*”. You can also click on the magnify glass icon to see a preview of the item. The preview opens in a colorbox showing the frontend/theme view. The first thumbnail is always the thumbnail of the selected album. It is titled <em>Albumthumb</em> and appears on every thumbnail page.
ja: 自分のページや記事に画像を含めるにはアルバムを選択します。それを含めるには、画像をクリックします。非公開のアルバムや画像は「*」でマークされます。また、アイテムのプレビューを表示する拡大ガラスのアイコンをクリックすることができます。プレビューには、フロントエンド/テーマビューを示すカラーボックスで開きます。最初のサムネイルは、常に現在選択されているアルバム自体のアルバムのサムネイルになります。これは常に<em>Albumthumb</em>という名前が付いていて、すべてのサムネイルページに表示されます。

en: Options on what to include
ja: 何を含めるかのオプション

en: Include the image itself, only its title, the title of its album, or some custom text.
ja: 画像自身、それのタイトルのみ、それのアルバムのタイトル又は幾つかのカスタムテキストを含めます。

en: NOTE: These selections are not sticky. If you change albums or change pages in an album you will have to select them again.
ja: 注: これらの選択は固定されません。アルバムの変更またはアルバムの中のページの変更をする場合、もう一度これらを選択する必要があります。

en: The window does not close automatically so you can include several images one after another.
ja: 画像を続けて含めることが出来るため、ウィンドウは自動的に閉じません。

en: Thumbnail: Size as set in Zenphoto’s options
ja: サムネイル: Zenphotoのオプションで設定されるサイズ

en: Custom thumbnail: size for the longest side / (cropwidth x cropheight). You can set default sizes for this on the TinyMCE plugin options.
ja: カスタムサムネイル: 一番長いサイド/トリミング幅xトリミングの高さのサイズです。TinyMCEプラグインのオプションでこれのデフォルトサイズを設定できます。

en: Sized image/multimedia item: The sized image as set in gallery default theme’s options.
ja: 大きい画像/マルチメディアアイテム: ギャラリーのデフォルトテーマのオプションに設定されたサイズ化された画像です。

en: <strong>Multimedia item</strong>: This embeds the content macro MEDIAPLAYER into the text. This generates a video or audio player on the front end if any suitable multimedia player plugin for the file type is enabled and also has registered to the macro.
ja: <strong>マルチメディアアイテム</strong>: これは、テキストにコンテンツマクロMEDIAPLAYERを埋め込みます。これは、ファイルタイプに適した任意のマルチメディアプレーヤープラグインが有効である場合、フロントエンドでビデオやオーディオプレーヤーを生成し、また、マクロに登録されます。

en: Custom size (un-cropped).
ja: カスタムサイズ(トリミングしない)

en: Full image: The original image directly. NOTE: Full image protection options do not apply!.
ja: フル画像: 元の画像を直接。注: フル画像保護のオプションは適用されません！

en: If you additionally check <em>Show title</em> or <em>Show description</em> the title/description of the image or album (if you checked <em>link to album</em>) will be printed below the image. Only if <em>Image</em> is chosen as type.
ja: <em>タイトルを表示</em>または<em>説明を表示</em>を追加でチェックした場合、画像またはアルバム(<em>アルバムへリンク</em>にチェックされてるなら)のタイトル/説明は画像の下に表示されます。<em>画像</em>がタイプとして選択された場合のみです。

en: Select to link to the image page of the image, to the album the image is in, no link at all or a custom URL.
ja: すべてかカスタムURLでリンクをしない、イメージがあるアルバムへ、画像の画像ページにリンクするには選択します。

en: Wrap the text right or left of the image or not at all. Note that tinyZenpage adds a bit of CSS to the included image if you use text wrap. So that you see immediate results to the text wrap it attaches some inline CSS:
ja: 画像の右または左にテキストを回りこむか全てでしません。tineZenpageはテキストの回りこみを使用する場合、画像に含まれるCSSの少しを追加します。なので同じインラインCSSを添付するテキストの回りこみの結果をすぐに見れます。

en: left wrap: <em>style="float:right"</em>
ja: 左の回り込み: <em>style="float:right"</em>

en: right wrap: <em>style="float: left"</em>
ja: 右の回り込み: <em>style="float: left"</em>

en: Also tinyZenpage attaches a default CSS class to the image (if image is chosen) to be styled with your theme’s css. If you choose left or right align “_left” or “_right” is appended:
ja: tinyZenpageもあなたのテーマのCSSでスタイルされる画像(画像が選択されてるなら)へデフォルトのCSSクラスを添付します。もし左か右に寄せたい場合、「_left」か「_right」を付け足してください:

en: Default thumbnail: <em>zenpage_thumb</em> /<em>zenpage_thumb_left</em> /<em>zenpage_thumb_right</em>
ja: デフォルトサムネイル: <em>zenpage_thumb</em> /<em>zenpage_thumb_left</em> /<em>zenpage_thumb_right</em>

en: Custom thumbnail: <em>zenpage_customthumb</em> or <em>zenpage_customthumb_left</em>/<em>zenpage_customthumb_right</em>
ja: カスタムサムネイル: <em>zenpage_customthumb</em> または<em>zenpage_customthumb</em>/<em>zenpage_customthumb</em>

en: Sized image: <em>zenpage_sizedimage</em>/<em>zenpage_sizedimage_left</em>/<em>zenpage_sizedimage_right</em>
ja: 大きい画像: <em>zenpage_sizedimage</em>/<em>zenpage_sizedimage_left</em>/<em>zenpage_sizedimage_right</em>

en: Custom image: <em>zenpage_customimage</em>/<em>zenpage_customimage_left</em>/<em>zenpage_customimage_right</em>
ja: カスタム画像: <em>zenpage_customimage</em>/<em>zenpage_customimage_left</em>/<em>zenpage_customimage_right</em>

en: If you additionally have checked <em>Show title</em> or <em>Show description</em> for an image or album the div with the class <em>zenpage_wrapper</em> is wrapped around the image and link. Within that after the image and the link a div with the class <em>zenpage_title</em> wrapping the title respectively <em>zenpage_desc</em> wrapping the description.
ja: 画像またはアルバムの<em>説明を表示</em>または<em>タイトルを表示</em>にさらにチェックする場合、<em>zenpage_wrapper</em>のクラスのdivは画像とリンクに巻きつけられます。その中で画像やリンクを<em>zenpage_desc</em>説明を折り返し、それぞれのタイトルをラップクラス<em>zenpage_title</em>を持つdivの後に。

en: Additionally a default CSS class is attached to the link itself depending on the link option set:
ja: 追加で、デフォルトのCSSクラスは次のリンクオプション設定に依存する地震のリンクに添付されます。

en: Image link: <em>zenpage_imagelink</em>
ja: 画像リンク: <em>zenpage_imagelink</em>

en: Full image link: <em>zenpage_fullimagelink</em>. Additionally <em>rel='colorbox'</em> is attached so you can move through all images on a page using Colorbox or similar *box scripts.
ja: フル画像のリンク: <em>zenpage_fullimagelink</em>です。さらに<em>rel='colorbox'</em>はColorboxまたは同様の*boxスクリプトを使用してページ上に全ての画像を通して移動することが出来るように添付されます。

en: Album link: <em>zenpage_albumlink</em>
ja: アルバムリンク: <em>zenpage_albumlink</em>

en: Custom link: <em>zenpage_customlink</em>
ja: カスタムリンク: <em>zenpage_customlink</em>

en: If you would like to do some direct styling you can also use TinyMCE’s image button or source code editor.
ja: あなたには、いくつかの直接スタイリングをしたい場合、あなたはまた、TinyMCEの画像ボタンをクリックするか、ソースコードエディタを使用することができます。

en: It is not possible to a include a custom size %s.
ja: カスタムサイズ%sを含めることは出来ません。

en: It is not possible to a include a full size %s.
ja: 完全なサイズ%sを含めることは出来ません。

en: Album:
ja: アルバム

en: Album folder:
ja: アルバムフォルダ:

en: (Click on image to include)
ja: (含めるには画像上でクリック)

en: <em>Albumthumb</em>
ja: <em>アルバムサムネイル</em>

en: <strong>Note:</strong> This album does not contain any images.
ja: <strong>注:</strong> このアルバムは画像を含んでいません。

en: Articles
ja: 記事数

en: (Click on article title to include a link)
ja: (リンクを含めるには記事タイトル上でクリック)

en: Categories:
ja: カテゴリ数:

en: All categories
ja: 全カテゴリ

en: Categories:
ja: カテゴリ数:

en: This feature is now done by a "theme_head" filter. You can remove the function call.
ja: この機能は、今では「theme_head」フィルタによって行われます。関数の呼び出しを削除出来ます。

en: You attempted to clone to the master install.
ja: マスターインストールに複製を試みました。

en: The existing folder <code>%s</code> was replaced.
ja: 既存のフォルダ<code>%s</code>を置き換えました。

en: The existing folder <code>%1$s</code> was removed but Link creation failed.
ja: 既存のフォルダ<code>%1$s</code>を削除しましたがリンクの作成に失敗しました。

en: The existing folder <code>%s</code> could not be removed.
ja: 既存のフォルダ<code>%s</code>を削除できませんでした。

en: The existing symlink <code>%s</code> was replaced.
ja: 既存のシンボリックリンク<code>%s</code>を置き換えました。

en: The existing symlink <code>%s</code> was removed but Link creation failed.
ja: 既存のシンボリックリンク<code>%s</code>を削除しましたがリンクの作成に失敗しました。

en: The existing symlink <code>%s</code> could not be removed.
ja: 既存のシンボリックリンク<code>%s</code>を削除できませんでした。

en: The existing file <code>%s</code> was replaced.
ja: 既存のファイル<code>%s</code>を置き換えました。

en: The existing file <code>%s</code> was removed but Link creation failed.
ja: 既存のファイル<code>%s</code>を削除しましたがリンクの作成に失敗しました。

en: The existing file <code>%s</code> could not be removed.
ja: 既存のファイル<code>%s</code>を削除できませんでした。

en: <code>%s</code> Link created.
ja: <code>%s</code>リンクを作成しました。

en: <code>%s</code> Link creation failed.
ja: <code>%s</code>リンクの作成に失敗しました。

en: Successful clone to %s
ja: %sへの複製に成功しました

en: setup the new install
ja: 新規インストールをセットアップ

en: Before running setup for <code>%1$s</code> please reinstall the following setup files from the %2$s [%3$s] to this installation:
ja: <code>%1$s</code>のセットアップを実行する前にこのインストールに%2$s [%3$s]から次のセットアップファイルを再インストールしてください:

en: Clone to <code>%s</code> failed
ja: <code>%s</code>への複製に失敗しました

en: Create a new install with symbolic links to the current Zenphoto scripts.
ja: 現在のZenphotoスクリプトへシンボリックリンクで新規インストールを作成します。

en: <strong>Note:</strong> Existing Zenphoto scripts will be removed from the target if they exist.
ja: <strong>注:</strong> 既存のZenphotoスクリプトは存在する場合ターゲットから削除されます。

en: No subfolders in:
ja: 次にサブフォルダはありません:

en: Select the destination folder:
ja: 宛先フォルダを選択:

en: Clone Zenphoto
ja: Zenphotoの複製

en: Provides a utility SEO file/folder name clenser.
ja: ファイル/フォルダ名を綺麗にするSEOユーティリティを提供します。

en: Seo
ja: SEO

en: SEO Cleaner
ja: SEOクリーナー

en: Make file and folder names in the Gallery SEO friendly.
ja: Gallery SEOフレンドリーにファイルとフォルダ名を作成します。

en: There was an error #%d with the rename operation.
ja: リネーム操作でエラー #%d がありました。

en: <em>%1$s</em> rename to <em>%2$s</em> failed: %3$s
ja: <em>%1$s</em>の<em>%2$s</em>へのリネームに失敗しました: %3$s

en: <em>%1$s</em> renamed to <em>%2$s</em>
ja: <em>%1$s</em>は<em>%2$s</em>にリネームされました

en: SEO cleaner
ja: SEOクリーナー

en: Cleanup album and image names to be SEO friendly
ja: SEOフレンドリーに画像名とアルバムをクリーンアップ

en: %d album cleaned. | %d albums cleaned
ja[0]: %d個のアルバムを掃除しました

en: No albums cleaned.
ja: 掃除するアルバムはありません。

en: %d image cleaned. | %d images cleaned
ja[0]: %d個の画像を掃除しました。

en: No images cleaned.
ja: 掃除する画像はありません。

en: No albums or images cleaned up.
ja: 掃除するアルバムまたは画像はありません。

en: The Zenphoto <em>audio-video</em> handler.
ja: Zenphoto<em>audio-video</em>ハンドラです。

en: This plugin must always be enabled to use multimedia content. Note that you should also enable a multimedia player. See the info of the player you use to see how it is configured.
ja: このプラグインは、常にマルチメディアコンテンツを使用するために有効にする必要があります。また、マルチメディアプレーヤーを有効にする必要があることに注意してください。あなたはそれが設定されているか確認するために使用するプレーヤーの情報を参照してください。

en: Quicktime video width
ja: Quicktime動画の幅

en: Quicktime video height
ja: Quicktime動画の高さ

en: 3gp video width
ja: 3gp動画の幅

en: 3gp video height
ja: 3gp動画の高さ

en: High quality alternate
ja: ハイクオリティの代替

en: <code>getFullImageURL()</code> returns a URL to a file with one of these high quality video alternate suffixes if present.
ja: <code>getFullImageURL()</code>は存在する場合にこれらのハイクオリティの代替え動画のサフィックスの一つでファイルにURLを返します。

en: Invalid video instantiation: Album does not exist
ja: 不正な動画のインスタンス生成: アルバムは存在しません

en: Invalid video instantiation: file does not exist.
ja: 不正な動画のインスタンス生成: ファイルは存在しません。

en: getid3 exceptions for %1$s::%2$s
ja: %1$s::%2$sのgetid3例外

en: No multimeida extension installed.
ja: マルチメディア拡張がインストールされていません

en: Extracts <em>XMP</em> metadata from images and <code>XMP</code> sidecar files.
ja: 画像および<code>XMP</code>サイドカーファイルから<em>XMP</em>メタデータを展開します。

en: Sidecar file extension
ja: サイドカーファイル拡張子

en: The plugin will look for files with <em>image_name.extension</em> and extract XMP metadata from them into the <em>image_name</em> record.
ja: このプラグインは<em>image_name.extension</em>でファイルを見つけ、<em>image_name</em>レコードの中にこれらからXMPメタデータを展開します。

en: Process extensions
ja: 拡張を処理します

en: If no sidecar file exists and the extension is enabled, the plugin will search within that type <em>image</em> file for an <code>XMP</code> block. <strong>Warning</strong> do not set this option unless you require it. Searching image files can be computationally intensive.
ja: サイドカーファイルが無く、拡張が有効な場合、プラグインは<code>xmp</code>ブロックでタイプ<em>画像</em>ファイルの中で検索します。<strong>警告</strong>: それを必要としないならこのオプションは設定しないでください。検索画像ファイルは計算上徹底的に行われます。

en: Metadata exported
ja: メタデータをエクスポートしました

en: Export metadata info to XMP sidecar.
ja: XMPサイドカーの中にメタデータをエクスポートします。

en: Export Metadata
ja: メタデータのエクスポート

en: Tweet news articles when published.
ja: 公開されるとニュース記事をツイートします。

en: The <em>php_curl</em> extension is required
ja: <em>php_curl</em>エクステンションが必要です

en: Enable the tinyURL plugin to shorten URLs in your tweets.
ja: ツイートで短いURLを使うためにtinyURLを有効にします。

en: Consumer key
ja: コンシューマーキー

en: This <code>tweet_news</code> app for this site needs a <em>consumer key</em>, a <em>consumer key secret</em>, an <em>access token</em>, and an <em>access token secret</em>.
ja: これはこのサイトが<em>コンシューマーキー</em>、<em>コンシューマーキーシークレット</em>、<em>アクセストークン</em>、及び<em>アクセストークンシークレット</em>を必要とする<code>tweet_news</code>アプリです。

en: Get these from <a href="http://dev.twitter.com/">Twitter developers</a>
ja: <a href="http://dev.twitter.com/">Twitter developers</a>からこれらを取得

en: Secret
ja: シークレット

en: The <em>secret</em> associated with your <em>consumer key</em>.
ja: <em>シークレット</em>はあなたの<em>コンシューマーキー</em>で割り当てられました。

en: Access token
ja: アクセストークン

en: The application <em>oauth_token</em> token.
ja: アプリケーション<em>oauth_token</em>トークンです。

en: Access token secret
ja: アクセストークンシークレット

en: The application <em>oauth_token</em> secret.
ja: アプリケーション<em>oauth_token</em>シークレットです。

en: Protected objects
ja: 保護されたオブジェクト

en: If checked, protected items will be tweeted. <strong>Note:</strong> followers will need the password to visit the tweeted link.
ja: チェックした場合、保護されたアイテムはツイートされます。<strong>注:</strong> フォロワーはツイートされたリンクを訪問するためにパスワードが必要です。

en: Scan pending
ja: 保留をスキャン

en: <code>tweet_news</code> notices when a page or an article is published. If the date is in the future, it is put in the <em>to-be-tweeted</em> and tweeted when that date arrives. This option allows you to re-populate that list to the current state of scheduled tweets.
ja: <code>tweet_news</code>は記事が公開されたときに通知します。記事の日付が未来の場合は、それが<em>to-be-tweeted</em>に置かれると、その日付が到着したときにツイートされます。このオプションは、再スケジュールされたツイートの現在の状態に、そのリストを再度読み込むことができます。

en: Tweet
ja: ツイート

en: If a <em>type</em> is checked, a Tweet will be made when an object of that <em>type</em> is published.
ja: <em>タイプ</em>がチェックされた場合、ツイートはその<em>タイプ</em>のオブジェクトが公開されたときに行われます。

en: Tweet Language
ja: ツイートの言語

en: Select the language for the Tweet message.
ja: ツイートメッセージの言語を選択します。

en: *not categorized*
ja: *カテゴライズされてません*

en: Only those <em>news categories</em> checked will be Tweeted. <strong>Note:</strong> <em>*not categorized*</em> means those news articles which have no category assigned.
ja: それらの<em>ニュースカテゴリ</em>がチェックされたもののみツイートされます。<strong>注:</strong> <em>*カテゴライズされてません*</em>は割り当てられたカテゴリのないニュース記事を意味します。

en: Error tweeting <code>%1$s</code>: %2$s
ja: <code>%1$s</code>のツイートエラー: %2$s

en: New image: [%2$s]%1$s
ja: 新規画像: 【%2$s】%1$s

en: New album: %s
ja: 新規アルバム: %s

en: No scheduled news articles found.
ja: スケジュールされたニュース記事は見つかりませんでした。

en: Scheduled items have been noted for tweeting.
ja: スケジュールされたアイテムはツイートに書き留められました。

en: Tweet News Errors:
ja: ツイートニュースエラー:

en: Tweet me
ja: ツイートミー

en: The %1$s feed is deprecated.
ja: %1$s フィード は非推奨です。

en: Collects and displays search criteria.
ja: 検索条件を収集し、表示します。

en: Threshold (success)
ja: 閾値 (成功)

en: Show the top <em>Threshold</em> criteria of successful searches. (Searches which returned at least one result.)
ja: 検索に成功した条件の上位<em>しきい値</em>を表示します。(少なくとも1つの結果を返した検索))

en: Threshold (failed)
ja: 閾値 (失敗)

en: Show the top <em>Threshold</em> criteria of searches that failed.
ja: 失敗した検索所条件の上位<em>しきい値</em>を表示します。

en: Threshold (terms)
ja: 閾値 (用語)

en: Show the top <em>Threshold</em> terms used in searches.
ja: 検索に使用された単語の上位<em>しきい値</em>を表示します。

en: Threshold (IP)
ja: 閾値 (IP)

en: Show the top <em>Threshold</em> IPs that have performed searches.
ja: 検索を実行したIPの上位<em>しきい値</em>を表示します。

en: Search statistics
ja: 統計統計

en: Analyze searches
ja: 検索の分析

en: Adds a Zenphoto donations block to the admin overview page.
ja: 管理者のオーバービューページにZenphotoの寄付ブロックを追加します。

en: Like using Zenphoto? Donate!
ja: Zenphotoを起きに召しましたか？ぜひ寄付を！

en: Your support helps pay for the Zenphoto site server and helps development of Zenphoto. Thank you!
ja: あなたの助けはZenphotoのサイトに使用しているサーバの支払いやZenphotoの開発の手助けとなります。ありがとうございます！

en: jQuery jCarousel thumb nav plugin with dynamic loading of thumbs on request via JavaScript.
ja: JavaScriptを経由してのリクエストでサムネイルの動的読み込みをするjQuery jCarouselサムネイルプラグインです。

en: Only one Carousel plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: カルーセルプラグインは1つのみ有効にできます。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>がすでに有効化されています。

en: Thumbs number
ja: サムネイル番号

en: The number of thumbs to scroll by. Note that the CSS might need to be adjusted.
ja: スクロールするサムネイル数です。CSSを調整する必要があるかもしれないことに注意してください。

en: Width of the carousel. Note that the CSS might need to be adjusted.
ja: carouselの幅です。CSSを調整する必要があるかもしれないことに注意してください。

en: Height of the carousel. Note that the CSS might need to be adjusted.
ja: caroucelの高さです。CSSを調整する必要があるかもしれないことに注意してください。

en: Full image link
ja: フル画像のリンク

en: If checked the thumbs link to the full image instead of the image page.
ja: チェックした場合、サムネイルは画像ページの代わりに完全な画像へリンクをします。

en: Vertical
ja: 垂直

en: If checked the carousel will flow vertically instead of the default horizontal. Changing this may require theme changes!
ja: チェックした場合、carouselはデフォルトの水平線の代わりに垂直に流れます。これを変更することはテーマの変更が必要になります！

en: The scripts for which jCarousel is enabled. {If themes require it they might set this, otherwise you need to do it manually!}
ja: jCarouselが有効なスクリプトです。 {テーマが必要とする場合、セットされなければなりません。さもなくば、それを手動でする必要があります。}

en: Simple SPAM filter.
ja: シンプルSPAMフィルターです。

en: Words to die on
ja: 死に続ける言葉

en: SPAM blacklist words (separate with commas)
ja: SPAMブラックリストワード(カンマで区切ります)

en: Patterns to die on
ja: 死に続けるパターン

en: SPAM blacklist <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">regular expressions</a> (separate with spaces)
ja: SPAMブラックリスト<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/%E6%AD%A3%E8%A6%8F%E8%A1%A8%E7%8F%BE">正規表現</a>(スペースで区切ります)

en: Excessive URL count
ja: 過度のURLカウント

en: Message is considered SPAM if there are more than this many URLs in it
ja: その中にこの多くのURLを越えるものがある場合、メッセージはスパムと考えられます。

en: Banned IPs
ja: BanされたIP

en: Prevent posts from this list of IP addresses
ja: IPアドレスのこの一覧から投稿を防ぎます

en: Forgiving
ja: 許可

en: Mark suspected SPAM for moderation rather than as SPAM
ja: SPAMとしてよりはモデレートのための疑われたSPAMをマークします

en: Select your theme based on the device connecting to your site
ja: あなたのサイトに接続するデバイスに基づいてテーマを選択します。

en: Phone theme
ja: Phoneテーマ

en: gallery theme
ja: ギャラリーテーマ

en: Select the theme to be used when a phone device connects.
ja: 電話のデバイスが接続するときに使用するテーマを選択します。

en: Tablet theme
ja: タブレットテーマ

en: Select the theme to be used when a tablet device connects.
ja: タブレットデバイスが接続するときに仕様sれるテーマを選択します。

en: Test mode
ja: テストモード

en: Tablet
ja: タブレット

en: live
ja: ライブ

en: Put the plugin in <em>test mode</em> and it will simulate the selected device. If <em>live</em> is selected operations are normal.
ja: <em>テストモード</em>でプラグインを置いて、選択したデバイスをエミュレートします。<em>ライブ</em>が選択された場合、操作は通常です。

en: View the mobile gallery
ja: モバイルギャラリーを閲覧

en: View the normal gallery
ja: 通常のギャラリーを閲覧

en: Provides deprecated Zenphoto functions.
ja: 非推奨のZenphoto関数を提供します。

en: This plugin is <strong>NOT</strong> required for the Zenphoto distributed functions.
ja: このプラグインはZenphotoに配布される関数で必要<strong>ありません</strong>。

en: Functions
ja: 関数

en: Send the <em>deprecated</em> notification message if the function name is checked. Un-checking these boxes will allow you to continue using your theme without warnings while you upgrade its implementation. Functions flagged with an asterisk are class methods. Ones flagged with two asterisks have deprecated parameters.
ja: 関数名がチェックされた場合、<em>非推奨の</em>通知メッセージを送信します。チェックを外すとアップグレード中に警告なしでテーマを使用し続けることが出来ます。アスタリスクでフラグされた関数はクラスメソッドです。2つのアスタリスクでフラグされたものは非推奨パラメータを持ちます。

en: function
ja: 関数

en: %1$s (called from %2$s line %3$s) is deprecated
ja: %1$s (%2$sから呼び出された行%3$s) は非推奨です

en: You can disable this error message by going to the <em>deprecated-functions</em> plugin options and un-checking <strong>%s</strong> in the list of functions.<br />
ja: 関数の一覧の<strong>%s</strong>のチェックボックスを外して<em>deprecated-functions</em>プラグインオプションへ行くことでこのエラーメッセージを無効にすることが出来ます。

en: Development
ja: 開発

en: Check deprecated use
ja: 非推奨の使用をチェック

en: Searches PHP scripts for use of deprecated functions.
ja: 非推奨関数の使用についてPHPスクリプトを検索します。

en: Check for update
ja: 更新をチェック

en: Adds a theme function to call a slideshow either based on jQuery (default) or Colorbox.
ja: ColorboxまたはjQuery(デフォルト)のどちらかを基にしたスライドショーを呼び出すためのテーマ機能を追加します。

en: Only one slideshow plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: 1つのスライドショープラグインのみ有効にできるかもしれません。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>はすでに有効化されています。

en: Mode
ja: モード

en: jQuery Colorbox
ja: jQuery Colorboxを使用する

en: <em>jQuery Cycle</em> for slideshow using the jQuery Cycle plugin<br /><em>jQuery Colorbox</em> for slideshow using Colorbox (Colorbox plugin required).<br />NOTE: The jQuery Colorbox mode is attached to the link the printSlideShowLink() function prints and can neither be called directly nor used on the slideshow.php theme page.
ja: jQuery Cycleプラグインを使用するスライドショーの<em>jQuery Cycle</em>です<br />Colorbox(Colorboxプラグインが必須)を使用するスライドショーの<em>jQuery Colorbox</em> 注: jQuery Colorboxモードはリンクに付けられていて、slideshow.phpテーマページでどちらもprintSlideShowLink()機能を印刷して、直接呼んで、使用できないということです。

en: Speed
ja: スピード

en: Speed of the transition in milliseconds.
ja: ミリ秒で推移の速度です。

en: The scripts for which the slideshow is enabled. {Should have been set by the themes!}
ja: スライドショーが有効なスクリプトです。 {テーマでセットされなければなりません！}

en: Slide width
ja: スライドの幅

en: Width of the images in the slideshow.
ja: スライドショーの画像の幅です。

en: Slide height
ja: スライドの高さ

en: Height of the images in the slideshow.
ja: スライドショーの画像の高さです。

en: Cycle Effect
ja: Cycle 効果

en: fade
ja: フェード

en: shuffle
ja: シャッフル

en: zoom
ja: ズーム

en: slide X
ja: スライド X

en: slide Y
ja: スライド Y

en: scroll up
ja: 上にスクロール

en: scroll down
ja: 下にスクロール

en: scroll left
ja: 左にスクロール

en: scroll right
ja: 右にスクロール

en: The cycle slide effect to be used.
ja: サイクルスライド効果が使用されています。

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Milliseconds between slide transitions (0 to disable auto advance.)
ja: スライドが推移する間のミリ秒(0は無効)です。

en: Check if you want to show the image’s description below the slideshow.
ja: スライドショーの下に画像の説明を表示したい場合チェックします。

en: Colorbox transition
ja: Colorbox 画面切り替え効果

en: elastic
ja: 伸縮自在

en: The Colorbox transition slide effect to be used.
ja: Colorbox 画面切り替え効果がスライド効果に使用されています。

en: Colorbox image type
ja: Colorbox画像タイプ

en: sized image
ja: 大きい画像

en: The image type you wish to use for the Colorbox. If you choose “sized image” the slideshow width value will be used for the longest side of the image.
ja: Colorboxに使用したい画像タイプです。「大きい画像」を選択した場合、スライドショーの幅の値は画像のもっとも長い方を使用します。

en: Colorbox image title
ja: Colorbox画像タイトル

en: If the image title should be shown at the bottom of the Colorbox.
ja: 画像のタイトルがColoboxの下部に表示する必要がある場合です。

en: Invalid slideshow album name!
ja: 無効なスライドショーのアルバム名です！

en: This album is password protected!
ja: このアルバムはパスワードで保護されています！

en: No images for the slideshow!
ja: スライドショーの画像がありません！

en: Previous
ja: 前へ

en: Stop and return to album or image page
ja: 停止してアルバム又は画像ページへ戻ります

en: Pause (to stop the slideshow without returning)
ja: 一時停止(戻らないでスライドショーを停止します)

en: Play
ja: 再生

en: Next
ja: 次へ

en: provide the album name as %1 and (optionally) <code>true</code> (or <code>false</code>) as %2 to show (hide) controls. Hiding the controls is the default. Width(%3) and height(%4) may also be specified to override the defaults.
ja: コントロールを表示(非表示)するために%2として<code>true</code>(または<code>false</code>)にし、%1としてアルバム名を提供します。コントロールの非表示はデフォルトです。幅(%3)及び高さ(%4)もデフォルトで上書きするように指定することも出来ます。

en: View Slideshow
ja: スライドショー閲覧

en: Slideshow not available because colorbox is not enabled on %1$s <em>%2$s</em> pages.
ja: スライドショーはColorboxが%1$s <em>%2$s</em>ページ上で有効ではないため、利用できません。

en: start slideshow
ja: スライドショーの開始

en: stop slideshow
ja: スライドショーの停止

en: image %1$s of %2$s
ja: 写真 %2$sの%1$s

en: Invalid linking to the slideshow page.
ja: スライドショーページへの不正なリンクです。

en: Google reCaptcha handler.
ja: Google reCaptcha ハンドラーです。

en: Only one Captcha handler plugin may be enabled. <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: Captchaを取り扱うプラグインは1つのみ有効にできます。<a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>がすでに有効化されています。

en: Red
ja: 赤

en: White
ja: 白

en: Black Glass
ja: 黒ガラス

en: Clean
ja: クリーン

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Enter your <em>reCaptcha</em> public key. You can obtain this key from the Google <a href="http://www.google.com/recaptcha">reCaptcha</a> site
ja: <em>reCaptcha</em>の公開鍵を入力してください。グーグルの<a href="http://www.google.com/recaptcha">reCaptcha</a>のサイトから入手することができます。

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Enter your <em>reCaptcha</em> private key.
ja: <em>reCaptcha</em>の秘密鍵を入力します。

en: Select the <em>reCaptcha</em> theme.
ja: <em>reCaptcha</em>のテーマをします。

en: Sample CAPTCHA image
ja: シンプルCAPTCHA画像

en: reCAPTCHA is not properly configured.
ja: reCAPTCHAは適切に構成されていません。

en: Get a visual challenge
ja: 視覚的な課題を取得

en: Get an audio challenge
ja: 音声の課題を取得

en: Get another challenge
ja: 別の課題を取得

en: Type the two words
ja: 2つのワードを入力

en: Type what you hear
ja: 聞こえたものを入力

en: Incorrect please try again
ja: 不正です。再試行してください

en: Multiple <em>Theme</em> layouts
ja: 複数の<em>テーマ</em>レイアウト

en: Enable multiple layouts for
ja: 次の複数レイアウトを有効

en: Select layout:
ja: レイアウトの選択:

en: Select album layout:
ja: アルバムレイアウトの選択:

en: Select default album image layout:
ja: デフォルトアルバム画像レイアウトの選択:

en: Reset individual image layouts
ja: 個別画像レイアウトのリセット

en: default
ja: デフォルト

en: inherited
ja: 受け継ぐ(inherited)

en: album default
ja: アルバムデフォルト

en: from category
ja: カテゴリから

en: No extra <em>%s</em> theme pages available
ja: 利用可能な拡張<em>%s</em>テーマページはありません

en: Query failure: %s
ja: 失敗したクエリ: %s

en: Menu item deleted failed
ja: メニューアイテムの削除に失敗しました

en: Menu item deleted
ja: メニューアイテムを削除しました

en: Menu “%s” deleted
ja: メニュー「%s」を削除しました

en: Menu “%s” duplicated
ja: メニュー「%s」を複製しました

en: Menu “%s” already exists
ja: メニュー「%s」はすでに存在します。

en: Name for new menu:
ja: 新しいメニューの名前:

en: Copy_of_%s
ja: %sのコピー

en: Ok to delete menu %s? This cannot be undone!
ja: メニュー%sを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません！

en: Menu Manager
ja: メニューマネージャ

en:  (Menu: %s)
ja:  (メニュー:%s)

en: Drag the items into the order and nesting you wish displayed. Place the menu on your theme pages by calling printCustomMenu().
ja: サブレベルを含む並び順へ表示したいアイテムをドラッグします。printCustomMenu()を使用してテーマページ上にメニューを置きます。

en: <strong>IMPORTANT:</strong> This menu’s order is completely independent from any order of albums or pages set on the other admin pages. Use with customized themes that do not wish the standard Zenphoto display structure. Zenphoto functions such as the breadcrumb functions and the next_album() loop will NOT reflect of this menu’s structure!
ja: <strong>重要:</strong> このメニューの並び順はほかの管理ページ上のページセットまたはアルバムのどの並び順からも完全に独立しています。それは標準的なZenphotoの表示構造を使用せず、カスタマイズされたテーマでのみ使用することをお勧めします。たとえば、パンくず機能やnext_album()ループのような標準のZenphotoの機能はこのメニューの構造に関与しないでしょう。

en: Add Menu Items
ja: メニューアイテムの追加

en: New Menu
ja: 新規メニュー

en: Edit the menu
ja: メニューを編集

en: Duplicate %s menu
ja: %sメニューを複製

en: Duplicate menu
ja: メニューを複製

en: Delete %s menu
ja: %sメニューの削除

en: Delete menu
ja: メニューを削除

en: No menus exist
ja: メニューは存在しません

en: Menu target is password protected
ja: メニューターゲットはパスワードで保護されています。

en: Show/hide
ja: 表示/非表示

en: Sort order saved.
ja: 並び順を保存しました。

en: Zenpage CMS plugin required for this item type!
ja: Zenpage CMSプラグインはこのアイテムタイプに必要です！

en: Target does not exists in <em>%1$s</em> theme
ja: ターゲットは<em>%1$s</em>テーマに存在しません

en: The object of this menu is under password protection
ja: このメニューのオブジェクトはパスワードで保護されています。

en: under password protection
ja: パスワードで保護されています

en: view
ja: 閲覧

en: Ok to delete %s? This cannot be undone.
ja: %sを削除してもよろしいですか？これは元に戻せません。

en: delete
ja: 削除

en: Hidden and visible items
ja: アイテムの表示と非表示

en: Visible items
ja: アイテムの表示

en: hidden items
ja: アイテムの非表示

en: Menu items for all Zenphoto objects added.
ja: 全てのZenphotoオブジェクトのメニューアイテムを追加しました。

en: Menu items for all albums added.
ja: 全てのアルバムのメニューアイテムを追加しました。

en: Menu items for all Zenpage pages added.
ja: 全てのZenpageページのメニューアイテムを追加しました。

en: Menu items for all Zenpage categories added.
ja: 全てのZenpageカテゴリのメニューアイテムを追加しました。

en: You forgot to select an album.
ja: アルバムを選択するのを忘れてます。

en: Album menu item <em>%s</em> added
ja: アルバムメニューアイテム<em>%s</em>を追加しました

en: You forgot to give your menu item a <strong>title</strong>!
ja: <strong>タイトル</strong>をメニューアイテムに与えることを忘れないで！

en: Gallery index menu item <em>%s</em> added
ja: Galleryインデックスメニューアイテム<em>%s</em>を追加しました

en: You forgot to give your menu item a <strong>link</strong>!
ja: <strong>リンク</strong>をメニューアイテムに与えることを忘れないで！

en: Zenpage page menu item <em>%s</em> added
ja: Zenpage ページ<em>%s</em>を追加しました

en: Zenpage news index menu item <em>%s</em> added
ja: Zenpage ニュースインデックスメニューアイテム<em>%s</em>を追加しました

en: Zenpage news category menu item <em>%s</em> added
ja: Zenpage ニュースカテゴリメニューアイテム<em>%s</em>を追加しました

en: Custom page menu item <em>%s</em> added
ja: カスタムページメニューアイテム<em>%s</em>を追加しました

en: You forgot to provide a <strong>function</strong>!
ja: <strong>機能</strong>を提供することを忘れないで！

en: Custom label added
ja: カスタムラベルを追加しました

en: Function menu item <em>%s</em> added
ja: メニューアイテム機能<em>%s</em>を追加しました

en: <em>HTML</em> added
ja: <em>HTML</em>を追加しました

en: A <em>%1$s</em> item already exists in <em>%2$s </em>!
ja: <em>%1$s</em>アイテムははすでに<em>%2$s</em>に存在します！

en: A <em>%1$s</em> item with the link <em>%2$s</em> already exists in <em>%3$s </em>!
ja: リンク<em>%2$s</em>がある<em>%1$s</em>アイテムは既に<em>%3$s</em>に存在します！

en: Menu item updated!
ja: メニューアイテムを更新しました！

en: Custom menu item successfully deleted!
ja: カスタムメニューアイテムの削除に成功しました！

en: All menu items
ja: 全メニューアイテム

en: This adds menu items for all Zenphoto objects. (It creates a "default" menuset.)
ja: これは全てのZenphotoオブジェクトのメニューアイテムを追加します(「デフォルト」のメニューセットを作成します。)

en: Gallery index
ja: ギャラリーインデックス

en: This is the normal Zenphoto gallery Index page.
ja: これは通常のZenphotoギャラリーのインデックスページです。

en: All Albums
ja: 全アルバム

en: This adds menu items for all Zenphoto albums.
ja: これは全てのZenphotoアルバムのメニューアイテムを追加します。

en: Creates a link to a Zenphoto Album.
ja: Zenphotoアルバムへリンクを作成します。

en: All Zenpage pages
ja: 全Zenphotoページ

en: This adds menu items for all Zenpage pages.
ja: これは全てのZenphotoページのメニューアイテムを追加します。

en: Creates a link to a Zenpage Page.
ja: Zenphotoページへのリンクを作成します。

en: Zenpage news index
ja: Zenphotoニュースインデックス

en: Creates a link to the Zenpage News Index.
ja: Zenphotoニュースインデックスへのリンクを作成します。:

en: All Zenpage categories
ja: 全Zenpageカテゴリ

en: This adds menu items for all Zenpage categories.
ja: これは全てのZenphotoカテゴリのメニューアイテムを作成します。

en: Zenpage news category
ja: Zenpageニュースカテゴリ

en: Creates a link to a Zenpage News article category.
ja: Zenpageニュース記事カテゴリへのリンクを作成します。

en: Custom page
ja: カスタムページ

en: Creates a link to a custom theme page as described in the theming tutorial.
ja: テーマチュートリアルに記載されているようにカスタムテーマページへのリンクを作成します。

en: Script page
ja: スクリプトページ

en: Creates a link outside the Zenphoto structure. Use of a full URL is recommended (e.g. http://www.domain.com).
ja: Zenphoto構造の外側にリンクを作成します。完全なURLの使用がお勧めです。(例 http://www.example.com/)

en: Label
ja: ラベル

en: Creates a <em>label</em> to use in menu structures).
ja: メニュー構造に使用する<em>ラベル</em>を作成します)。

en: Function
ja: 関数

en: Executes the PHP function provided.
ja: 提供されたPHP関数を実行します。

en: Inserts custom HTML.
ja: カスタムHTMLを挿入します。

en: Menu Manager: Edit Menu Item
ja: メニューマネージャ: メニューアイテムの編集

en: Menu Manager: Add Menu Item
ja: メニューマネージャ: メニューアイテムの追加

en: *Select the type of the menus item you wish to add*
ja: *追加したいメニューアイテムのタイプを選択*

en: All Zenpage news categories
ja: 全Zenpageニュースカテゴリ

en: Custom theme page
ja: カスタムテーマページ

en: Menu <em>%s</em>
ja: メニュー<em>%s</em>

en: Type:
ja: タイプ:

en: published
ja: 公開済

en: Include <em>&lt;LI&gt;</em> element
ja: <em>&lt;LI&gt;</em>要素を含める

en: Add <em>span</em> tags
ja: <em>span</em>タグを追加

en: Adds a theme function to print an album menu either as a nested list or as a dropdown menu.
ja: ネストされたリストまたはドロップダウンメニューとしてアルバムメニューをプリントするテーマ関数を追加します。

en: "List" subalbum level
ja: サブアルバムのレベルの「一覧」

en: The depth of subalbum levels shown with the <code>printAlbumMenu</code> and <code>printAlbumMenuList</code> “List” option. Note: themes may override this default.
ja: <code>printAlbumMenu</code>及び<code>printAlbumMenuList</code>の「一覧」オプションで表示されるサブアルバムのレベルの深さです。注: テーマはこのデフォルトを上書きします。

en: Show counts
ja: カウント数の表示

en: If checked, image and album counts will be included in the list. Note: Themes may override this option.
ja: チェックした場合、画像とアルバムのカウント数は一覧に含まれます。注: テーマはこのオプションを上書きします。

en: * These options may be set via the <a href="javascript:gotoName('print_album_menu');"><em>print_album_menu</em></a> plugin options.
ja: * これらのオプションは<a href="javascript:gotoName('print_album_menu');"><em>print_album_menu</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: <p class="notebox">*<strong>Note:</strong> The setting of these options may be shared with other plugins.</p>
ja: <p class="notebox">*<strong>注:</strong> これらのオプションの設定は、他のプラグインで共有されます。

en: %u album | %u albums
ja[0]: %u個のアルバム

en: %u image | %u images
ja[0]: %u個の画像

en: Article successfully deleted!
ja: 記事の削除に成功しました！

en: Nothing changed.
ja: 変更はありません。

en: Hitcounter reset
ja: ヒットカウンターリセット

en: Select a page to edit or drag the pages into the order, including subpage levels, you wish them displayed.
ja: これらを表示したいサブページのレベルを含む並び順にページをドラッグ又は編集するページを選択します。

en: <strong>Note:</strong> Subpages of password protected pages inherit the protection.
ja: <strong>注:</strong> パスワードで保護されたページのサブページは保護が引き継がれます。

en: New Page
ja: 新規ページ

en: Edit this page
ja: このページを編集

en: The sort position of the indicated pages cannot be recorded because the nesting is too deep. Please move them to a higher level and save your order.
ja: ネストが深すぎるため、表示されたページの種類の位置を記録できません。それらをより高いレベルに移動して順序を保存してください。

en: Are you sure you want to delete this category? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: このカテゴリを削除してもよろしいですか？元には戻せません！

en: Are you sure you want to delete all selected items? THIS CANNOT BE UNDONE!
ja: 選択したアイテムを全て削除してもよろしいですか？元に戻すことは出来ませんよ！

en: New category
ja: 新規カテゴリ

en: Edit this Category
ja: このカテゴリを編集

en: Add tags to articles
ja: 記事にタグを追加

en: Clear tags of articles
ja: 記事のタグをクリア

en: The sort position of the indicated items cannot be recorded because the nesting is too deep. Please move them to a higher level and save your order.
ja: ネストが深すぎるため、表示されたページの種類の位置を記録できません。それらをより高いレベルに移動して順序を保存してください。

en: Reset hitcounter
ja: ヒットカウンターリセット

en: Delete category
ja: カテゴリを削除

en: New Article
ja: 新規記事

en: Edit this article
ja: この記事を編集

en: Add categories
ja: カテゴリの追加

en: Clear categories
ja: カテゴリのクリア

en: sticky
ja: 固定

en: locked
ja: ロック

en: View article
ja: 記事の閲覧

en: This includes getNextPrevNews(), getNextNewsURL(), printNextNewsLink(), getPrevNewsURL() and printPrevNewsLink().
ja: これはgetNextPrevNews(), getNextNewsURL(), printNextNewsLink(),getPrevNewsURL()及びprintPrevNewsLink()を含みます。

en: Sort parameter options should be set instead with the setSortType(), setSortDirection() and setSortSticky() object methods at the head of your script.
ja: ソートパラメーターオプションはスクリプトの先頭でsetSortType()、setSortDirection()、及びsetSortSticky()のオブジェクトメソッドでかわりに設定されます。

en: CombiNews is deprecated. Remove the  "$option" parameter. See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/zenphoto-1.4.6">Zenphoto 1.4.6 release notes</a>.
ja: CombiNewsは非推奨です。「$option」パラメーターを削除します。<a href="http://www.zenphoto.org/news/zenphoto-1.4.6">Zenphoto 1.4.6 リリースノート</a>を見てください。

en: Use the getLink method instead
ja: getLink methodを代わりに使用します。

en: Create an object and use its getLink method.
ja: オブジェクトを作成してそのgetLinkメソッドを使用します。

en: Use getNewsArchivePath().
ja: getNewsArchivePath()を使用します。

en: The Zenpage class method is deprecated. Use the global function getNewsIndexURL().
ja: Zenpageクラスメソッドは非推奨です。グローバル関数のgetNewsIndexURL()を使用します。

en: Use the Zenpage Page class->getPages() method.
ja: Zenpage Page class->getPages() methodを使用します。

en: Use object->getTags() method.
ja: object->getTags()メソッドを使用します。

en: Use printTags().
ja: printTags()を使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getSubCategories().
ja: Zenpage category class method getSubCategories()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage news class method inProtectedCategory().
ja: Zenpage news class method inProtectedCategory()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method isProtected().
ja: Zenpage category class method isProtected()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getParents().
ja: Zenpage category class method getParents()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getTitle().
ja: Zenpage category class method getTitle()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getID().
ja: Zenpage category class method getID()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getParentID().
ja: Zenpage category class method getParentID()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method getSortOrder().
ja: Zenpage category class method getSortOrder()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage page class method getParents().
ja: Zenpage page class method getParents()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage page class method isProtected().
ja: Zenpage page class method isProtected()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method isMyItem().
ja: Zenpage category class method isMyItem()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category class method checkforGuest().
ja: Zenpage category class method checkforGuest()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage news class method isMyItem().
ja: Zenpage news class method isMyItem()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage news class method checkNewsAccess().
ja: Zenpage news class method checkNewsAccess()を代わりに使用します。

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getTitlelink().
ja: Zenpage categoryグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_category->getTitlelink()

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getID().
ja: Zenpage categoryグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_category->getID()

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getParentID().
ja: Zenpage categoryグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_category->getParentID()

en: Use instead the Zenpage news global object variable: $_zp_current_zenpage_news->inNewsCategory($catlink).
ja: Zenpage newsグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_zenpage_news->inNewsCategory($catlink)

en: Use instead the Zenpage news global object variable: $_zp_current_zenpage_news->inSubNewsCategoryOf($catlink).
ja: Zenpage newsグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_zenpage_news->inSubNewsCategoryOf($catlink)

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->isSubNewsCategoryOf($catlink).
ja: Zenpage categoryグローバルオブジェクト変数を代わりに使用します: $_zp_current_category->isSubNewsCategoryOf($catlink)

en: Functionality is now included in getNewsContent(), printNewsContent() and getContentShorten() to properly cover custom shortening via TinyMCE <pagebreak>.
ja: 関数はTinyMCE経由でカスタムショートニングを適切にカバーするためにgetNewsContent()、printNewsContent()、及びgetContentShorten()に現在含まれています。<pagebreak>

en: Use getContentShorten() instead. Note the read more url must be passed directly.
ja: getContentShorten()を代わりに使用します。複数のURLを直接通す必要があり、読み取りに注意してください。

en: This happens automatically.
ja: これは自動的に発生します。

en: Use the method from either the ZenpagePage or the ZenpageCategory class instead.
ja: 代わりにZenpagePageまたはZenpageCategoryクラスのどちらかからメソッドを使用します。

en: Use the Zenpage class method instead.
ja: Zenpage class methodを代わりに使用します。

en: Count the articles instead.
ja: 代わりに記事をカウントします。

en: Use the global $_zp_page instead.
ja: global $_zp_page を代わりに使用します。

en: Combinews is removed.
ja: コンビニュースは削除されました。

en: Use the template function <code>getRSSLink()</code> instead. NOTE: While this function gets a full html link  <code>getRSSLink()</code> just returns the URL.
ja: テンプレート関数<code>getRSSLink()</code>を代わりに使用します。注: この関数が完全なhtmlリンクを取得する間、<code>getRSSLink()</code>はURLを返すだけです。

en: use printLatestComments($number, $shorten, $type, $itemID, $id, $shortenindicator);
ja: printLatestComments($number, $shorten, $type, $itemID, $id, $shortenindicator);を使用します

en: use getRSSLink($option,$lang,$categorylink).
ja: getRSSLink($option,$lang,$categorylink)を使用します。

en: use printRSSLink($option, $prev, $linktext, $next, $printIcon, $class, $lang, $categoryLink).
ja: printRSSLink($option, $prev, $linktext, $next, $printIcon, $class, $lang, $categoryLink)を使用します。

en: use printRSSHeaderLink($option, $linktext, $lang, $categorylink).
ja: printRSSHeaderLink($option, $linktext, $lang, $categorylink)を使用します。

en: CombiNews is deprecated. See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/zenphoto-1.4.6">Zenphoto 1.4.6 release notes</a>.
ja: CombiNewsは非推奨です。<a href="http://www.zenphoto.org/news/zenphoto-1.4.6">Zenphoto 1.4.6 リリースノート</a>を見てください。

en: Create an object and use the object getLink
ja: オブジェクトを作成してオブジェクトgetLinkを使用します

en: use getNewsURL()
ja: getNewsURL()を使用します。

en: use printNewsURL()
ja: printNewsURL()を使用します。

en: use getPageURL()
ja: getPageURL()を使用します。

en: use printPageURL()
ja: printPageURL()を使用します。

en: Duplicate page title
ja: ページタイトルを複製

en: Page <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
ja: ページ<em>%s</em>を追加しましたが公開前に<strong>title</strong>をそれに与える必要があります！

en: You must supply a password for the Protected Page user
ja: 保護されたページユーザの為にパスワードが必要です。

en: Your passwords were empty or did not match
ja: あなたのパスワードは空か一致しませんでした。

en: Page <em>%s</em> added
ja: ページ<em>%s</em>を追加しました

en: A page with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
ja: タイトル/タイトルリンク<em>%s</em>でのページは既に存在します！

en: Page <em>%s</em> updated but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
ja: ページ<em>%s</em>を更新しましたが公開前に<strong>title</strong>をそれに与える必要があります！

en: Page <em>%s</em> updated
ja: ページ<em>%s</em>を更新しました

en: Page successfully deleted!
ja: ページの削除に成功しました！

en: Page delete failed!
ja: ページの削除に失敗しました！

en: View page
ja: ページの閲覧

en: Duplicate article title
ja: 重複記事タイトル

en: Article <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
ja: 記事<em>%s</em>を追加しましたが、公開前に<strong>title</strong>をそれに与える必要があります！

en: Article <em>%s</em> added
ja: 記事<em>%s</em>を追加しました

en: An article with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
ja: タイトル/タイトルリンク<em>%s</em>での記事は既に存在します！

en: Article <em>%s</em> updated but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
ja: 記事<em>%s</em>を更新しましたが、公開前に<strong>title</strong>をそれに与える必要があります！

en: Article <em>%s</em> updated
ja: 記事<em>%s</em>を更新しました

en: Article delete failed!
ja: 記事の削除に失敗しました！

en: password protected
ja: パスワードで保護されています

en: View all months
ja: 全ての月を閲覧

en: All articles
ja: 全ニュース記事

en: Un-published
ja: 未公開

en: Sticky
ja: 固定

en: Order by date descending
ja: 日付を降順で並び替え

en: Order by date ascending
ja: 日付を昇順で並び替え

en: Order by title descending
ja: タイトルを降順で並び替え

en: Order by title ascending
ja: タイトルを昇順で並び替え

en: %u per page
ja: ページ毎の%u

en: All
ja: 全て

en: Duplicate category title
ja: 重複カテゴリタイトル

en: Category <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
ja: カテゴリ<em>%s</em>を追加しましたが公開前に<strong>title</strong>をそれに与える必要があります！

en: You must supply a password for the Protected Category user
ja: 保護されたカテゴリユーザの為にパスワードが必要です。

en: You forgot to give your category a <strong>title or titlelink</strong>!
ja: <strong>タイトル/タイトルリンク</strong>をカテゴリに与えることを忘れないで！

en: Category updated!
ja: カテゴリを更新しました！

en: Category successfully deleted!
ja: カテゴリの削除に成功しました！

en: Category  delete failed!
ja: カテゴリの削除に失敗しました！

en: Edit this category
ja: このカテゴリを編集

en: Un-publish
ja: 未公開

en: Scheduled for published
ja: 公開スケジュール

en: Publish
ja: 公開

en: View category
ja: カテゴリを閲覧

en: Delete Category
ja: カテゴリの削除

en: Untitled page
ja: 無題のページ

en: Untitled article
ja: 無題の記事

en: Untitled category
ja: 無題のカテゴリ

en: hit
ja: ヒット

en: hits
ja: ヒット

en: <strong>%1$u</strong> page | <strong>%1$u</strong> pages
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のページ

en: <strong>%1$u</strong> page (<strong>%2$u</strong> un-published) | <strong>%1$u</strong> pages (<strong>%2$u</strong> un-published)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のページ (内<srong>%2$u</strong>件が未公開)

en: <strong>%1$u</strong> article | <strong>%1$u</strong> articles
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のニュース記事

en: <strong>%1$u</strong> article (<strong>%2$u</strong> un-published) | <strong>%1$u</strong> articles (<strong>%2$u</strong> un-published)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件の記事 (内<strong>%2$u</strong>件が未公開)

en: <strong>%1$u</strong> category | <strong>%1$u</strong> categories
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のカテゴリ

en: <strong>%1$u</strong> category (<strong>%2$u</strong> un-published) | <strong>%1$u</strong> categories (<strong>%2$u</strong> un-published)
ja[0]: <strong>%1$u</strong>件のカテゴリ (内<strong>%2$u</strong>件が未公開)

en: Published/Not published/Scheduled for publishing
ja: 公開済み/未公開/公開スケジュール

en: Publish immediately (skip scheduling)
ja: すぐに公開(スケジュールをスキップ)

en: Enable scheduled publishing
ja: 公開スケジュールを有効化

en: Publish (override expiration)
ja: 公開(期限を上書き)

en: Tags added to selected items
ja: 選択したアイテムにタグを追加しました

en: Tags cleared from selected items
ja: 選択したアイテムからタグをクリアしました

en: Tags added to articles of selected items
ja: 選択したアイテムの記事にタグを追加しました

en: Tags cleared from articles of selected items
ja: 選択したアイテムの記事からタグをクリアしました

en: Categories added to selected items
ja: 選択したアイテムにカテゴリを追加しました

en: Categories cleared from selected items
ja: 選択したアイテムからカテゴリをクリアしました

en: copy of %s
ja: %sのコピー

en: This is not a future date!
ja: これは未来の日付ではありません。

en: Future publishing date:
ja: 公開予定日:

en: Article
ja: 記事

en: New Category
ja: 新規カテゴリ

en: Article <em>%s</em> not found
ja: 記事<em>%s</em>は見つかりませんでした

en: Category <em>%s</em> not found
ja: カテゴリ<em>%s</em>は見つかりませんでした

en: Page <em>%s</em> not found
ja: ページ<em>%s</em>は見つかりませんでした

en: Edit Article:
ja: 記事編集:

en: (Article scheduled for publishing)
ja: (公開用にスケジュールされた記事)

en: <strong>Note:</strong> Scheduled publishing is not active unless the article is also set to <em>published</em>
ja: <strong>注:</strong> 公開スケジュールは記事も<em>公開</em>に設定されていない場合、アクティブにはなりません。

en: <strong>Note:</strong> This article belongs to a password protected category.
ja: <strong>注:</strong> この記事はパスワードで保護されたカテゴリ属しています。

en: Edit Category:
ja: カテゴリを編集:

en: Edit Page:
ja: ページ編集:

en: (Page scheduled for publishing)
ja: (公開用にスケジュールされたページ)

en: Note: Scheduled publishing is not active unless the page is also set to <em>published</em>
ja: 注: 公開スケジュールはページも<em>公開</em>に設定されていない場合、アクティブにはなりません。

en: <strong>Note:</strong> This page is password protected.
ja: <strong>注:</strong> このページはパスワードで保護されています。

en: Usage tips
ja: 使用方法Tips

en: Check <em>Edit Titlelink</em> if you need to customize how the title appears in URLs. Otherwise it will be automatically updated to any changes made to the title. If you want to prevent this check <em>Enable permaTitlelink</em> and the titlelink stays always the same (recommended if you use Zenphoto’s multilingual mode).
ja: どのようにタイトルがURLに表示されるかカスタマイズする必要がある場合<em>タイトルリンクの編集</em>をチェックします。さもなくばそれはタイトルに作成された全ての変更へ自動的に更新されます。これを防ぎたい場合、<em>パーマタイトルリンクの有効化</em>にチェックをしてタイトルリンクを常に同じに保ちます。(Zenphotoの多言語モードを使用する場合推奨)

en: <strong>Note:</strong> Edit titlelink overrides the permalink setting.
ja: <strong>注:</strong> タイトルリンクの編集はパーマリンク設定を上書きします。

en: <strong>Important:</strong> If you are using Zenphoto’s multi-lingual mode the Titlelink is generated from the Title of the currently selected language.
ja: <strong>重要:</strong> Zenphotoの多言語モードを使用している場合、タイトルリンクは現在選択されている言語のタイトルから生成されます。

en: If you lock an article only the current active author/user or any user with full admin rights will be able to edit it later again!
ja: 記事をロックする場合、現在アクティブな作者/ユーザ又は全ての完全な管理権限を持つユーザのみそれを後から再度編集することが出来ます！

en: <em>Custom article shortening:</em> You can set a custom article shorten length for the news loop excerpts by using the standard TinyMCE <em>page break</em> plugin button. This will override the general shorten length set on the plugin option then.
ja: <em>カスタム記事の短縮:</em> 基本的なTinyMCEの<em>改行</em>プラグインボタンを使用することでニューるループの抜粋のための長さを短くすることが出来ます。これはプラグインオプションの一般的な設定を上書きします。

en: <em>Scheduled publishing:</em> To automatically publish a page/news article in the future set it to “published” and enter a future date in the date field manually. Note this works on server time!
ja: <em>公開スケジュール:</em> 自動的に未来にページ/ニュース記事を公開するには「公開済」に設定をして、手動で日付フィールドに未来の日付を入力します。これはサーバ上の時間で動作します！

en: <em>Expiration date:</em> Enter a future date in the date field manually to set a date the page or article will be set un-published automatically. After the page/article has been expired it can only be published again if the expiration date is deleted. Note this works on server time!
ja: <em>有効期限:</em> ページ又は記事が自動的に非公開にされる日付を設定するために手動で日付フィールドに未来の日付を入力します。ページ/記事の期限切れ後に、有効期限が削除された場合、再度公開することだけ出来ます。これはサーバ上の時間で動作します！

en: <em>ExtraContent:</em> Here you can enter extra content for example to be printed on the sidebar
ja: <em>外部コンテンツ: </em>ここに例えばサイドバー上に表示される外部コンテンツを入力できます

en: <em>Codeblocks:</em> Use these fields if you need to enter php code (for example Zenphoto functions) or JavaScript code.
ja: <em>コードブロック: </em>phpコード(例としてZenphotoの関数)又はJavascriptコードを入力する必要がある場合これらのフィールドを使用します。

en: You also can use the codeblock fields as custom fields.
ja: カスタムフィールドとしてコードブロックフィールドも使用できます。

en: Note that your theme must be setup to use the codeblock functions. Note also that codeblock fields are not multi-lingual.
ja: あなたのテーマはコードブロック機能を使用するためにセットアップが必要なことに注意してください。そのコードブロックフィールドは多言語で無いことにも注意してください。

en: <strong>Important:</strong> If setting a password for a page its subpages inherit the protection.
ja: <strong>重要:</strong> ページにパスワードを設定する場合、そのサブページは保護を継承します。

en: Hint: If you need more space for your text use TinyMCE’s full screen mode (Click the expend icon of editor’s control bar, near ZP icon).
ja: ヒント: テキストのスペースがもっと欲しいならTinyMCEのフルスクリーンモード(エディタのコントロールバーの右上の青い四角をクリックします)を使用します。

en: Author:
ja: 作者:

en: Edit TitleLink
ja: タイトルリンク編集

en: Enable permaTitlelink
ja: パーマタイトルリンクの有効化

en: Truncate at <em>pagebreak</em>
ja: <em>改ページ</em>で切り捨てる

en: Position:
ja: 位置:

en: normal
ja: ノーマル

en: Stick to top
ja: トップへ固定

en: Locked for changes
ja: 変更のロック

en: Are you sure you want to delete this %s?
ja: この%sを削除してもよろしいですか？

en: copy as: %s
ja: %sとしてコピー

en: %s will be deleted when changes are applied.
ja: %sは変更が適用されたときに削除されます。

en: Expiration date:
ja: 有効期限:

en: Last change:<br />%1$s<br />by %2$s
ja: 最終変更:<br />%2$sによる<br />%1$s

en: TitleLink:
ja: タイトルリンク:

en: A search engine friendly <em>titlelink</em> (aka slug) without special characters to be used in URLs is generated from the title of the currently chosen language automatically. You can edit it manually later after saving if necessary.
ja: URLに使用される特別な文字を除く検索エンジンに優しい<em>タイトルリンク</em>は自動的に現在選択されている言語のタイトルから生成されます。必要なら保存後に手動で編集できます。

en: Content:
ja: コンテンツ:

en: ExtraContent:
ja: 外部コンテンツ:

en: Custom:
ja: カスタム:

en: <em>This entry belongs to a protected category.</em>
ja: <em>このエントリは保護されたカテゴリに属しています。</em>

en: Prev page
ja: 前のページ

en: Page {%u} | Page {%u}
ja[0]: ページ {%u}

en: %u article | %u articles
ja[0]: %u 記事

en: This page is password protected
ja: このページはパスワードで保護されています

en: View the %s album
ja: アルバム%sの閲覧

en: View the album %s
ja: アルバム %s の閲覧

en: View %s
ja: %sの閲覧

en: <code>zenpageAlbumImage()</code> did not find the image %1$s:%2$s
ja: <code>zenpageAlbumImage()</code>は画像%1$sを見つけませんでした:%2$s

en: <code>zenpageAlbumImage()</code> did not find the album %1$s
ja: <code>zenpageAlbumImage()</code>はアルバム%1$sを見つけませんでした

en: Analysis
ja: 分析

en: Search analysis
ja: 検索分析

en: No search criteria collected.
ja: 収集された検索条件は有りません。

en: Top %u successful search criteria
ja: 成功した検索条件トップ%u

en: Successful search criteria
ja: 成功した検索条件

en: Top %u failed search criteria
ja: 失敗した検索条件トップ%u

en: Failed search criteria
ja: 失敗した検索条件

en: Top %u search terms used
ja: 使用された検索用語トップ%u

en: Search terms used
ja: 使用された検索用語

en: Top %u Search IPs
ja: IP検索トップ%u

en: Search IPs
ja: IP検索

en: Change <em>Threshold</em> values
ja: <em>しきい</em>値を変更

en: combiNews
ja: コンビニュース

en: Auto category for ported combi-news articles.
ja: 移植されたコンビニュース記事の自動分類です。

en: Provides a unified comment handling facility.
ja: 統一されたコメント取り扱い機能を提供します。

en: Enable comment notification
ja: コメント通知の有効化

en: Email the Admin when new comments are posted
ja: 新しいコメントが投稿されたとき管理者にメールします

en: Name field
ja: 名前フィールド

en: Omit
ja: 省略

en: Require
ja: 必須

en: If the <em>Name</em> field is required, the poster must provide a name.
ja: <em>名前</em>フィールドが必須の場合、投稿者は名前が必要です。

en: Email field
ja: メールアドレスフィールド

en: If the <em>Email</em> field is required, the poster must provide an email address.
ja: <em>メールアドレス</em>フィールドが必須の場合、投稿者はメールアドレスが必要です。

en: Website field
ja: ウェブサイトのフィールド

en: If the <em>Website</em> field is required, the poster must provide a website.
ja: <em>ウェブサイト</em>フィールドが必須の場合、投稿者はウェブサイトが必要です。

en: Captcha field
ja: Captchaフィールド

en: For guests
ja: ゲスト用

en: If <em>Captcha</em> is required, the form will include a Captcha verification.
ja: <em>Captcha</em>が必須の場合、フォームにCaptchaの検証が含まれます。

en: Address fields
ja: 住所フィールド

en: If <em>Address fields</em> are shown or required, the form will include positions for address information. If required, the poster must supply data in each address field.
ja: <em>住所フィールド</em>が表示又は必須の場合、フォームは住所情報の位置を含めます。必須の場合は投稿者は各住所フィールドに入力しなければなりません。

en: Allow comments on
ja: コメントの許可

en: Comment forms will be presented on the checked pages.
ja: コメントフォームはチェックされたページ上に提供されます。

en: Toggled comment block
ja: 切り替えられたコメントブロック

en: If checked, existing comments will be initially hidden. Clicking on the provided button will show them.
ja: チェックした場合、既存のコメントは初めから非表示になります。表示されたボタンをクリックすることでこれらを表示します。

en: Show author URL
ja: 作者URLの表示

en: To discourage SPAM, uncheck this box and the author URL will not be revealed.
ja: SPAMを阻止するには、このボックスのチェックをはずして作者URLがわからないようにします。

en: Only members can comment
ja: メンバーのみコメントできます

en: If checked, only logged in users will be allowed to post comments.
ja: チェックした場合、ログインしたユーザのみコメントを投稿できます。

en: Allow private postings
ja: プライベート投稿の許可

en: If checked, posters may mark their comments as private (not for publishing).
ja: チェックした場合、投稿者はプライベート(非公開)としてコメントをマークできます。

en: Allow anonymous posting
ja: 匿名投稿の許可

en: If checked, posters may exclude their personal information from the published post.
ja: チェックした場合、投稿者は公開済みの投稿から個人情報を除くことが出来ます。

en: Include RSS link
ja: RSSリンクを含める

en: If checked, an RSS link will be included at the bottom of the comment section.
ja: チェックした場合、RSSリンクはコメントセクションの下に含められます。

en: Comments per page
ja: ページごとのコメント数

en: The comments that should show per page on the admin tab and when using the jQuery pagination
ja: jQueryのページネーションを使用する時に管理タブのページごとに表示するコメント数です。

en: Comment editor configuration
ja: テキストエディタ設定

en: Configuration file for TinyMCE when used for comments. Set to <code>Disabled</code> to disable visual editing.
ja: コメントに使用されるときのTinyMCEの設定ファイルです。ビジュアル編集を無効にするには<em>無効</em>に設定します。

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Uncheck to disable the jQuery pagination of comments. Enabled by default.
ja: コメントのjQueryのページネーションを無効にするにはチェックを外します。デフォルトで有効です。

en: comments
ja: コメント

en: Add a comment:
ja: コメントを追加:

en: No Comments
ja: コメントはありません

en: %u Comment | %u Comments
ja[0]: %u件のコメント

en: show comments
ja: コメントの表示

en: hide comments
ja: コメントの非表示

en: Only registered users may post comments.
ja: 登録ユーザのみコメントを投稿できます。

en: Closed for comments.
ja: コメントを閉じます。

en: Subscribe to comments
ja: コメントを購読

en: Tools to block hacker access to your site.
ja: あなたのサイトへハッカーのアクセスをブロックするツールです。

en: Allow
ja: 許可

en: Block
ja: ブロック

en: IP list
ja: IP一覧

en: List of IP ranges to %s.
ja: %sのIP範囲一覧です。

en: Import list
ja: 一覧をインポート

en: Import an external IP list. <p class="notebox"><strong>NOTE:</strong> If this list is large it may exceed the capacity of Zenphoto and %s to process and store the results.
ja: 外部のIP一覧をインポートします。<p class="notebox"><strong>注:</strong>この一覧が巨大な場合、その結果を処理して格納するZenphotoや%sの容量を超える可能性があります。

en: How the plugin will interpret the IP list.
ja: どのプラグインがIPリストを解釈するかです。

en: Logon threshold
ja: ログオンの閾値

en: Admin page requests will be ignored after this many failed tries.
ja: 管理者ページ要求は大量に失敗したトライ後に無視されます。

en: Logon cool off
ja: ログオンのクールオフ

en: The block will be removed after this many minutes.
ja: ブロックはこの何分後に削除されます。

en: IP list ranges cannot be managed with the plugin disabled
ja: IP一覧の範囲はプラグインが無効なので管理出来ません

en: clear list
ja: 一覧のクリア

en: IP address format error
ja: IPアドレスの形式エラー

en: Functions that provide various statistics about images and albums in the gallery.
ja: ギャラリーの画像とアルバムについて様々な統計を提供する機能です。

en: Last update: %s
ja: 最終更新: %s

en: %1$u new %2$s
ja: %1$uの新規%2$s

en: Rating: %1$u (Votes: %2$u)
ja: 評価: %1$u (投票数: %2$u)

en: Views: %u
ja: 閲覧数: %u

en: Places a Google Site Verification metatag into the header of your site’s pages.
ja: あなたのサイトのページのヘッダにGoogleサイトの検証メタタグを配置します。

en: Verification content
ja: コンテンツの検証

en: Insert the <em>content</em> portion of the meta tag supplied by Google.
ja: Googleで提供されるメタタグの<em>コンテンツ</em>部分を挿入します。

en: <em>anonymous</em>
ja: <em>匿名</em>

en: Site%s
ja: 県%s

en: <strong>*</strong>Required fields
ja: <strong>*</strong>必須フィールド

en: Private comment (do not publish)
ja: プライベートコメント(公開しない)

en: Add Comment
ja: コメント追加

en: 10 Most Recent Comments
ja: 10件の新着コメント

en: <strong>database error</strong>
ja: <strong>データベースエラー</strong>

en: [news]
ja: 【新規】

en: [page]
ja: 【ページ】

en: <em>%1$s</em> commented on %2$s:
ja: <em>%1$s</em>は%2$sにコメントしました:

en: Mail send failed
ja: メールの送信に失敗しました

en: Error posting comment: | Errors posting comment:
ja[0]: コメントの投稿エラー:

en: You must supply an e-mail address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: You must enter your name.
ja: 名前を入力してください。

en: You must supply a WEB page URL.
ja: WebページURLを入力してください。

en: CAPTCHA verification failed.
ja: CAPTCHA認証に失敗しました。

en: You must enter something in the comment text.
ja: コメント文に何か入力してください。

en: Your comment was rejected by the <em>%s</em> SPAM filter.
ja: あなたのコメントは<em>%s</em>SPAMフィルタによって拒否されました。

en: Your comment has been marked for moderation by the <em>%s</em> SPAM filter.
ja: あなたのコメントは<em>%s</em>SPAMフィルタによってモデレートにマークされました。

en: A comment has been placed in moderation on your album “%1$s”.
ja: あなたのアルバム「%1$s」のコメントはモデレーションに設定されました。

en: A comment has been posted on your album “%1$s”.
ja: アルバム「%1$s」にコメントが投稿されました。

en: A comment has been placed in moderation on your article “%1$s”.
ja: 記事「%1$s」のコメントはモデレーションに設定されました。

en: A comment has been posted on your article “%1$s”.
ja: 記事「%1$s」にコメントが投稿されました。

en: A comment has been placed in moderation on your page “%1$s”.
ja: ページ「%1$s」のコメントはモデレーションに設定されました。

en: A comment has been posted on your page “%1$s”.
ja: ページ「%1$s」にコメントが投稿されました。

en: A comment has been placed in moderation on your image “%1$s” in the album “%2$s”.
ja: アルバム「%2$s」の画像「%1$s」のコメントはモデレーションに設定されました。

en: A comment has been posted on your image “%1$s” in the album “%2$s”.
ja: アルバム「%2$s」の画像「%1$s」にコメントが投稿されました。

en: Author: %1$s
    Email: %2$s
    Website: %3$s
    Comment:
    
    %4$s
ja: 作者: %1$s
    メール: %2$s
    ウェブサイト: %3$s
    コメント:
    
    %4$s

en: You can view all comments about this item here:
    %1$s
ja: ここのこのアイテムについて全てのコメントを見ることが出来ます:
    %1$s

en: You can edit the comment here:
    %1$s
ja: ここでコメントが編集できます:
    %1$s

en: Comment posted
ja: コメントが投稿されました

en: Comment posted on unknown page!
ja: 不明なページにコメントが投稿されました！

en: Anonymous
ja: 匿名

en: %1$s commented on album %2$s%3$s
ja: %1$sはアルバム%2$s%3$sにコメントしました

en: %1$s commented on %2$s in album %3$s%4$s
ja: %1$sはアルバム%3$s%4$sの%2$sにコメントしました

en: %1$s commented on %2$s%3$s
ja: %1$sは%2$s%3$sにコメントしました

en: edit comment
ja: コメント編集

en: Are you sure you want to delete this comment?
ja: このコメントを削除してもよろしいですか？

en: Web Site:
ja: ウェブサイト:

en: E-Mail:
ja: メールアドレス:

en: Date/Time:
ja: 日付/時刻:

en: Street:
ja: 住所:

en: Postal code:
ja: 郵便番号:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comment management
ja: コメント管理

en: Comment is un-approved
ja: コメントは未承認です

en: Approve
ja: 承認

en: Approve this comment
ja: このメッセージを承認

en: Comment is approved
ja: コメントは承認されました

en: Un-approve
ja: 未承認

en: Un-approve this comment
ja: このメッセージを未承認

en: Comment is private
ja: コメントはプライベートです

en: Comment is public
ja: コメントは公開です

en: Comment is anonymous
ja: コメントは匿名です

en: Comment is not anonymous
ja: コメントは匿名ではありません

en: Comment does not exist
ja: コメントは存在しません

en: Selected items marked as spam
ja: 選択したアイテムをスパムとしてマークしました

en: Selected items approved
ja: 選択したアイテムは承認されました

en: %u Comment deleted successfully. | %u Comment deleted successfully.
ja[0]: %u 件のコメントの削除に成功しました。

en: You can edit or delete comments.
ja: コメントを削除又は編集できます。

en: View truncated
ja: 概要を表示

en: View full text
ja: 全テキストを表示

en: Edit this comment
ja: このコメントを編集

en: Mark as spam
ja: スパムとしてマーク

en: The item upon which this comment was posted no longer exists.
ja: コメントが投稿された際のアイテムはもはや存在しません。

en: <strong>Missing Object</strong>
ja: <strong>オブジェクトが見つかりません</strong>

en: Anonymous posting
ja: 匿名投稿

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Approve this message (not SPAM)
ja: このメッセージを承認(非SPAM）

en: Approve this message (not SPAM
ja: このメッセージを承認(非SPAM

en: Mark this message as SPAM
ja: SPAMとしてこのメッセージをマーク

en: Edit this comment.
ja: このコメントを編集します。

en: Reply:
ja: 返信:

en: Reply
ja: 返信

en: Delete this comment.
ja: このコメントを削除します。

en: Marked as spam/approved
ja: スパム/承認としてマークしました

en: Edit comment
ja: コメント編集

en: E-mail comment author
ja: メールコメント作者

en: Merges several RSS feeds into one.
ja: 複数のRSSフィードを1つにまとめます。

en: PHP <em>SimpleXML</em> is required.
ja: PHP <em>SimpleXML</em>が必須です。

en: RSS feeds to merge
ja: まとめるRSSフィード

en: Enter the full urls of the feeds to merge separated by semicolons (e.g. "http://www.domain1.com/rss; http://www.domain2.com/rss")
ja: まとめるフィードの完全なURLをセミコロン(例: "http://www.domain1.com/rss; http://www.domain2.com/rss")で区切って入力します。

en: Feed items:
ja: フィードアイテム:

en: The number of new entries you want to appear in your site’s RSS feed
ja: サイトのRSSフィードに表示したいニュース記事数です。

en: Use printRating().
ja: printRating()を使用します。

en: Zenphoto outgoing mail handler based on the PHP <em>mail</em> facility.
ja: Zenphotoメール出力ハンドラはPHPの<em>mail</em>機能を基にしています。

en: <code>zenphoto_sendmail</code> failed to send <em>%s</em> to one or more recipients.
ja: <code>zenphoto_sendmail</code>は1件以上の受信者に<em>%s</em>を沿うsん出来ませんでした。

en: Adds example macros.
ja: サンプルマクロを追加します。

en: Places codeblock number <code>%1</code> in the content where the macro exists.
ja: マクロが存在するコンテンツでコードブロック番号%1を配置します。

en: Prints the current page number.
ja: 現在のページ番号を表示します。

en: Prints the version of the Zenphoto installation.
ja: Zenphotoインストールのバージョンを印刷します。

en: An example of how to reference global variables. In this case to dump the current gallery page variable.
ja: グローバル変数を参照するための方法の一例です。この場合、現在のギャラリーページの変数をダンプします。

en: Dump the contents of the array parameter list. The array is in the form <em>variable_1</em>=<code>value</code> <em>variable_2</em>=<code>value</code> <em>etc.</em>.
ja: 配列のパラメーター一覧のコンテンツをダンプします。配列は<em>variable_1</em>=<code>value</code> <em>variable_2</em>=<code>value</code> <em>等</em>の形式になります。

en: Provides text for a link to a "custom" script page indicated by a linktext (<code>%1</code>) and a custom page (<code>%2</code>).
ja: <code>%1</code>のリンクテキストとカスタムページ(<code>%2</code>)で示される「カスタム」スクリプトページヘのリンクのテキストを提供します。

en: The PARAM_DUMP macro was passed the following:
ja: PARAM_DUMPマクロは以下をパスしました:

en: All ratings have been set to <em>unrated</em>.
ja: 全ての評価を<em>未評価</em>に設定しました。

en: Adds several theme functions to enable images, album, news, or pages to be rated by users.
ja: 画像、アルバム、ニュース、またはページがユーザーによって評価されるように有効にするには、いくつかのテーマ機能を追加します。

en: open
ja: オープン

en: members &amp; guests
ja: メンバーとゲスト

en: members only
ja: メンバーのみ

en: closed
ja: クローズド

en: Voting state
ja: 投票の状態

en: <em>Enable</em> state of voting.
ja: 投票の状態を<em>有効</em>にします。

en: Stars
ja: 星

en: Rating will use %u star. | Rating will use %u stars.
ja[0]: 評価は%u点を使用します。

en: Split stars
ja: 星の分割

en: full
ja: 全て

en: half
ja: 半分

en: third
ja: 3つ

en: Show fractional stars based on rating. May cause performance problems for pages with large numbers of rating elements.
ja: 評価に基づいて、分数の星を表示します。多くの評価要素がある場合にページでパフォーマンスの問題を引き起こすかもしれません。

en: Individual image control
ja: 個別画像コントロール

en: Enable to allow voting status control on individual images.
ja: 個別の画像上で投票ステータスのコントロールを許可するには有効にします。

en: Recast vote
ja: 投票のやり直し

en: Show rating
ja: 評価の表示

en: Show previous vote
ja: 前の投票を表示

en: Allow users to change their vote. If Show previous vote is chosen, the stars will reflect the last vote of the viewer. Otherwise they will reflect the current rating.
ja: 投票を変更することをユーザに許可します。前の投票の表示を選択した場合、星は閲覧者の最後の投票に反映されます。さもなくばそれらは現在の投票に反映されます。

en: Disguise IP
ja: 偽装IP

en: Causes the stored IP addressed to be hashed so as to avoid privacy tracking issues.
ja: 原因は格納されているIPは、プライバシーの追跡の問題を回避するようにハッシュされるアドレスを指定します。

en: retract
ja: 撤回

en: Vote Status:
ja: 投票ステータス:

en: Reset all ratings
ja: 全評価をクリア

en: Sets all ratings to unrated.
ja: 全ての評価を未評価に設定します。

en: Rating %2$.1f (%1$u vote) | Rating %2$.1f (%1$u votes)
ja[0]: 評価: %1$u (投票数: %2$.1f)

en: Not yet rated
ja: 評価はまだありません

en: %u star | %u stars
ja[0]: %u点

en: Submit »
ja: 送信 »

en: Vote Submitted
ja: 投票を送信しました

en: nothing to submit
ja: 送信しません

en: Zenphoto captcha handler.
ja: Zenphotoキャプチャハンドラーです。

en: Hash key
ja: ハッシュキー

en: The key used in hashing the CAPTCHA string. Note: this key will change with each successful CAPTCHA verification.
ja: キーはCAPTCHA文字列をハッシュする際に使用されます。注: このキーはそれぞれの成功したCAPTCHA認証で変化するでしょう。

en: Allowed characters
ja: 許可する文字列

en: The characters which may appear in the CAPTCHA string.
ja: CAPTCHA文字列に出現するかもしれない文字列です。

en: CAPTCHA length
ja: CAPTCHAの長さ

en: The number of characters in the CAPTCHA.
ja: Captchaの文字数です。

en: CAPTCHA font
ja: CAPTCHAフォント

en: random
ja: ランダム

en: The font to use for CAPTCHA characters.
ja: CAPTCHAの文字に使用したいフォントです。

en: CAPTCHA font size
ja: CAPTCHAフォントサイズ

en: The size to use if the font is scalable (<em>TTF</em> and <em>Imagick</em> fonts.)
ja: フォントがスケーラブル(<em>TTF</em>及び<em>Imagick</em>のフォント)な場合の使用したいサイズです。

en: Error processing rewrite rule:
ja: Rewriteルールの処理中のエラー:

en: Rewrite Rules
ja: Rewriteルール

en: <em>jQuery</em> image upload handler.
ja: <em>jQuery</em>画像アップロードハンドラです。

en: jQuery uploader requires PHP 5.3 or greater.
ja: jQueryアップローダーはPHP5.3以上が必要です。

en: Overlay icons over thumbnails to indicate image status.
ja: 画像の状態を示すためにサムネイル上にアイコンを重ねます。

en: Criteria
ja: 語句

en: date
ja: 日付

en: Select the basis for considering if an image is new.
ja: 画像が新しい場合、検討するための基本を選択します。

en: Icon
ja: アイコン

en: Select the icon that will show for “new” images.
ja: 「新規」画像に表示するアイコンを選択します。

en: Select the icon that will show for “un-published” images.
ja: 「未公開」画像に表示するアイコンを選択します。

en: Select the icon that will show for “Protected” images.
ja: 「保護済」画像に表示するアイコンを選択します。

en: Select the icon that will show for images tagged with geodata.
ja: geodataでタグ付けされた画像に表示するアイコンを選択します。

en: Thumbnails for images which are not <em>published</em> will be marked.
ja: <em>公開</em>されていない画像のサムネイルをマークします。

en: Protected
ja: 保護済

en: Thumbnails for images which are password protected or in password protected albums will be marked.
ja: パスワードで保護されたアルバムまたはパスワードで保護された画像のサムネイルがマークされます。

en: Thumbnails for images which have recently been added to the gallery will be marked.
ja: 最近ギャラリーに追加された画像のサムネイルがマークされます。

en: Thumbnails for images which are geodata tagged will be marked.
ja: geodataでタグ付けされた画像のサムネイルがマークされます。

en: Text
ja: テキスト

en: Text flag for <em>geodata tagged</em> images.
ja: <em>geodataでタグ付けされた</em>画像のテキストフラグです。

en: Aging
ja: エージング

en: The range in days until images are no longer flagged as new.
ja: 画像の新規フラグがなくなるまでの日にちの範囲です。

en: Text flag for <em>new</em> images.
ja: <em>ニュース</em>画像のテキストフラグです。

en: Text flag for <em>un-published</em> images.
ja: <em>非公開</em>画像のテキストフラグです。

en: Text flag for <em>protected</em> images.
ja: <em>保護された</em>画像のテキストフラグです。

en: Use text
ja: テキストの使用

en: If checked, the defined <em>text</em> will be used in place of the icon. (Use the class <code>textasnewflag</code> for styling "text" overlays.)
ja: チェックした場合、定義された<em>テキスト</em>はアイコンの場所で使用されます。(「テキスト」オーバーレイスタイルの<code>textasnewflag</code>クラスを使用します。)

en: Responsive jQuery bxSlider thumb nav plugin based on <a href='http://bxslider.com'>http://bxslider.com</a>
ja: <a href='http://bxslider.com'>http://bxslider.com</a>を基にしたレスポンシブのjQuery bxSliderサムネイルナビプラグイン

en: Minimum items
ja: 最小アイテム数

en: The minimum number of slides to be shown. Slides will be sized down if carousel becomes smaller than the original size.
ja: 表示するスライドの最小数です。スライドはカルーセルが元のサイズより小さくなる場合、サイズダウンされます。

en: Maximum items
ja: 最大アイテム数

en: The maximum number of slides to be shown. Slides will be sized up if carousel becomes larger than the original size.
ja: 表示するスライドの最大数です。スライドはカルーセルが本のサイズより大きくなる場合、サイズアップされます。

en: Width of the thumb. Note that the CSS might need to be adjusted.
ja: サムネイルの幅です。CSSを調整する必要があるかもしれないことに注意してください。

en: Height of the thumb. Note that the CSS might need to be adjusted.
ja: サムネイルの高さです。CSSを調整する必要があるかもしれないことに注意してください。

en: The speed in miliseconds the slides advance when clicked.)
ja: クリックした時にスライドを進めるミリ秒の速度です。)

en: Horizontal
ja: 水平

en: Fade
ja: フェード

en: The mode of the thumb nav. Note this might require theme changes.
ja: サムネイルナビのモードです。これはテーマの変更が必要になることに注意してください。

en: The scripts for which BxSlider is enabled. {If themes require it they might set this, otherwise you need to do it manually!}
ja: BxSliderが有効なスクリプトです。 {テーマが必要とする場合、セットされなければなりません。さもなくば、それを手動でする必要があります。}

en: The Zenphoto <em>externalFeed</em> handler.
ja: Zenphoto <em>externalFeed</em>ハンドラです。

en: externalFeed feeds enabled:
ja: externalFeed フィード有効化:

en: Gallery Comments
ja: ギャラリーコメント

en: News/Page Comments
ja: ニュース/ページコメント

en: Check each feeds you wish to activate.
ja: アクティベートしたい各フィードをチェックします。

en: Image feed items:
ja: 画像フィードアイテム:

en: The number of new images and comments you want to appear in your site’s feed
ja: サイトのフィードに表示したい新着画像及びコメント数です。

en: Size of image feed images:
ja: 画像フィードの画像サイズ:

en: Image feed sort order:
ja: 画像フィードの並び順:

en: latest by id
ja: IDで新着

en: latest by date
ja: 日付で新着

en: latest by mtime
ja: mtimeで新着

en: latest by publishdate
ja: 公開日で新着

en: Choose between latest by id for the latest uploaded, latest by date for the latest uploaded fetched by date, or latest by mtime for the latest uploaded fetched by the file’s last change timestamp.
ja: 新着アップロードのIDで新着、日付で取得した新着アップロードの日付で新着、またはファイルの最終変更タイムスタンプで取得した新着アップロードのmtimeで新着の中から選択します。

en: Album feed sort order:
ja: アルバムフィードの並び順:

en: In addition to the above you may select latest updated.
ja: 上記に加えて、最新の更新を選択することができます。

en: New requestor:
ja: 新規リクエスター:

en: Supply a site name to add a new using site.
ja: 新しく使用するサイトを追加するにはサイト名を入力します。

en: Registered sites:
ja: 登録済みサイト:

en: Check the box to remove a site.
ja: サイトを削除するにはボックスにチェックをします。

en: Feed text length
ja: フィードテキストの長さ

en: The text length of the Zenpage feed items. No value for full length.
ja: Zenpageのフィードアイテムのテキストの長さです。完全な長さにするには値を入れません。

en: News feed items
ja: ニュースフィードアイテム:

en: The number of news articles you want to appear in your site’s News feed.
ja: サイトのニュースフィードに表示したいニュース記事数です。

en: No sites registered
ja: 登録済みサイトはありません

en:  (Latest news)
ja:  (新着ニュース)

en:  (Most popular news)
ja:  (最も人気のニュース)

en:  (Most rated news)
ja:  (最も人気のニュース)

en:  (Top rated news)
ja:  (人気のニュース)

en:  (Random news)
ja:  (ランダムニュース)

en:  (Most popular pages)
ja:  (最も人気のページ)

en:  (Most rated pages)
ja:  (最も人気のページ)

en:  (Top rated pages)
ja:  (人気のページ)

en:  (Random pages)
ja:  (ランダムページ)

en:  (Latest pages)
ja:  (新着ページ)

en:  (latest comments)
ja:  (新着コメント)

en: %s (%u image) | %s (%u images)
ja[0]: %s: (%u 個の画像)

en: Cache images
ja: キャッシュ画像

en: Cache stored images
ja: 格納した画像をキャッシュ

en: This utility scans the database for images references that have been stored there.
ja: このユーティリティは、そこに格納された画像を参照するためのデータベースをスキャンします。

en: If an image processor URI is discovered it will be converted to a cache file URI.
ja: 画像プロセッサーのURIが見つかった場合、キャッシュファイルのURIへ変換をします。

en: If the cache file for the image does not exist, a caching image reference will be made for the image.
ja: 画像のキャッシュファイルが存在しない場合、キャッシュする画像の参照は、イメージ用に作成されます。

en: image processor reference
ja: 画像プロセッサーの参照

en: <strong>Note:</strong> the following objects have images that appear to no longer exist.
ja: <strong>注:</strong> 以下のオブジェクトは存在しなくなったように見える画像を持っています。

en: Refresh the caching of the images stored in the database if some images did not render.
ja: いくつかの画像がレンダリングされなかった場合、データベースに格納された画像のキャッシュをリフレッシュします。

en: %u image processor reference found. | %u image processor references found.
ja[0]: %u 画像プロセッサーの参照が見つかりました。

en: You should use the refresh button to convert these to cached image references
ja: あなたは、キャッシュされた画像の参照にこれらを変換するには更新ボタンを使用する必要があります

en: %u cached image reference found. | %u cached image references found.
ja[0]: %u キャッシュ済み画像の参照が見つかりました。

en: %s reference re-cached. | %s references re-cached.
ja[0]: %s 参照が再キャッシュされました。

en: %s cache folder reference fixed. | %s cache folder references fixed.
ja[0]: %s キャッシュフォルダの参照を固定しました。

en: Back to the overview
ja: オーバービューへ戻る

en: %1$s: image %2$s
ja: %1$s: 画像 %2$s

en: album %s
ja: アルバム %s

en: [%u image] | [%u images]
ja[0]: 【%u個の画像】

en: Refreshing cache for %s
ja: %sのキャッシュをリフレッシュしています

en: Full Image
ja: フル画像

en: all sizes for <i>%1$s</i>
ja: <i>%1$s</i>の合計サイズ

en: %u cache size to apply. | %u cache sizes to apply.
ja[0]: %uキャッシュサイズが適用されます。

en: %u cache size requested | %u cache sizes requested
ja[0]: %uキャッシュサイズが要求されます。

en: Finished processing %1$u image (%2$s). | Finished processing %1$u images (%2$s).
ja[0]: %1$u個の画像(%2$s)の処理が完了しました。

en: Refresh the caching of the selected image sizes if some images did not render.
ja: いくつかのイメージがレンダリングされなかった場合、選択した画像サイズのキャッシュをリフレッシュします。

en: No cache sizes enabled.
ja: キャッシュサイズは有効ではありません。

en: Cache the images
ja: 画像をキャッシュ

en: Executes the caching of the selected image sizes.
ja: 選択した画像サイズのキャッシュを除外します。

en: Attaches “Image effects” to images and thumbnails.
ja: 画像及びサムネイルに「画像効果」を追加します。

en: No acknowledgement
ja: 承認無し(No acknowledgement)

en: <strong>Note:</strong> Although this plugin supports <em>Effenberger effects</em>, due to licensing considerations no <em>Effenberger effects</em> scripts are included. See <a href="http://www.netzgesta.de/cvi/">CVI Astonishing Image Effects</a> by Christian Effenberger to select and download effects.
ja: <strong>注:</strong> このプラグインは<em>Effenberger効果</em>をサポートしますが、ライセンスの問題で<em>Effenberger効果</em>スクリプトは含んでいません。効果をダウンロードして選択するにはChristian Effenbergerで<a href="http://www.netzgesta.de/cvi/">CVI Astonishing Image Effects</a>を見てください。

en: No effects
ja: 効果無し

en: <strong>Error:</strong> <em>%s</em> effect no longer exists.
ja: <strong>エラー:</strong> <em>%s</em>効果は長いこと存在しません。

en: Images (standard)
ja: 画像 (スタンダード)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printDefaultSizedImage()</code> function.
ja: <code>printDefaultSizedImage()</code>関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Images (custom)
ja: 画像 (カスタム)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the custom image functions.
ja: カスタム画像関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Image thumbnails (standard)
ja: 画像サムネイル(基本)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printImageThumb()</code> function.
ja: <code>printImageThumb()</code>関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Album thumbnails (standard)
ja: アルバムサムネイル (スタンダード)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printAlbumThumbImage()</code> function.
ja: <code>printAlbumThumbImage()</code>関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Image thumbnails (custom)
ja: 画像サムネイル (カスタム)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the custom image functions when <em>thumbstandin</em> is set.
ja: <em>thumbstandin</em>が設定される時間、カスタム画像関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Album thumbnails  (custom)
ja: アルバムサムネイル (カスタム)

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printCustomAlbumThumbImage()</code> function.
ja: <code>printCustomAlbumThumbImage()</code>関数を経由して表示する画像へ<em>効果</em>を適用します。

en: Random pool
ja: ランダムプール

en: Pool of effects for the <em>random</em> effect selection.
ja: <em>ランダム</em>な効果選択の効果のプールです。

en: Acknowledgments
ja: 承認(Acknowledgments)

en: No image effects found.
ja: 画像効果が見つかりません。

en: Effect
ja: 効果

en: <strong>Warning:</strong> <em>%1$s</em> invalid effect definition file
ja: <strong>警告:</strong> <em>%1$s</em>は不正な効果定義ファイルです

en: <strong>Warning:</strong> <em>%1$s</em> missing effect component: %2$s | <strong>Warning:</strong><em>%1$s</em> missing effect components: %2$s
ja[0]: <strong>警告:</strong> <em>%1$s</em>は効果コンポーネントに有りません: %2$s

en: <strong>Warning:</strong> <em>%1$s</em> missing effect definition file
ja: <strong>警告:</strong> <em>%1$s</em>は効果定義ファイルに見つかりません

en: Provides a quota management system to limit the sum of sizes of images a user uploads.
ja: ユーザがアップロードする画像サイズのいくつかを制限するための割り当て管理システムを提供します。

en: <strong>Note:</strong> if FTP is used to upload images, manual user assignment is necessary. ZIP file upload is disabled by default as quotas are not applied to the files contained therein.
ja: <strong>注:</strong> FTPが画像をアップロードするのに使用される場合、手動でユーザ割り当てが必要です。ZIPファイルアップロードは割り当てがそこに含まれたファイルに適用されないのと同じようにデフォルトで無効にされます。

en: <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a> is already enabled.
ja: <a href="#%1$s"><code>%1$s</code></a>は既に有効です。

en: Default quota
ja: デフォルトの割り当て

en: Default size limit in kilobytes.
ja: デフォルトのサイズ制限(キロバイト)です。

en: Allow ZIP files
ja: Zipファイルの許可

en: The size of a ZIP file may be slightly smaller than the sum of the <em>image</em> files it contains. Un-check this box if you wish to disable uploading of ZIP files.
ja: ZIPファイルのサイズはそれが含む<em>画像</em>ファイルのいくつかよりもわずかに小さくなくてはなりません。ZIPファイルのアップロードを無効にしたい場合、このチェックをはずします。

en: (%s kb used)
ja: (%sキロバイトが使用済)

en: Image storage quota:
ja: 画像ストレージクオータ:

en: Allowed: %s kb
ja: 許可: %sキロバイト

en: Uploading is disabled.
ja: は無効です。

en: Your available upload quota is <span %1$s>%2$s</span> kb.
ja: 利用可能なアップロード割り当ては<span %1$s>%2$s</span>キロバイトです。

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Set group rights and select one or more albums for the users in the group to manage. Users with <em>User admin</em> or <em>Manage all albums</em> rights can manage all albums. All others may manage only those that are selected.
ja: グループ権限を設定して、管理するグループのユーザ用に1つ以上のアルバムを選択します。<em>ユーザ管理</em>又は<em>全てのアルバムの管理</em>権限を持つユーザは全てのアルバムを管理できます。他の全ては選択されたそれらのみ管理できます。

en: group
ja: グループ

en: template
ja: テンプレート

en: clone:
ja: 複製:

en: description:
ja: 説明:

en: Assign users
ja: ユーザの割り当て

en: Are you sure you want to delete this group?
ja: このグループを削除してもよろしいですか？

en: Delete this group.
ja: このグループを削除します。

en: User %s is assigned to more than one group.
ja: ユーザ%sは１つ以上のグループに割り当てられています。

en: Group names may not contain “?”, “&”, or quotation marks.
ja: グループ名には「?」、「&」、またはクォーテーションマークを含められません。

en: The group “%s” already exists.
ja: グループ「%s」はすでに存在します。

en: Assign users to groups.
ja: グループへユーザを割り当てます。

en: Adds static HTML cache functionality to Zenphoto.
ja: Zenphotoに静的HTMLキャッシュ機能を追加します。

en: Static HTML Cache folder could not be created. Please try to create it manually via FTP with chmod 0777.
ja: 静的htmlキャッシュフォルダを作成することが出来ませんでした。FTP経由で手動でchmod0777でそれを作成しなおしてください。

en: Cached content of %3$s served by static_html_cache in %1$.4f seconds plus %2$.4f seconds unavoidable Zenphoto overhead.
ja: キャッシュされた%3$sのコンテンツは不可避なZenphotoオーバーヘッドの%1$.4f秒+%2$.4f秒でstatic_html_cacheへ保存されました。

en: Static HTML cache expire
ja: 静的HTMLキャッシュの期限

en: When the cache should expire in seconds. Default is 86400 seconds (1 day  = 24 hrs * 60 min * 60 sec).
ja: キャッシュがいつ期限切れ(秒数)になるか。デフォルトは86400秒(1日 = 24時間 × 60分 × 60秒)です。

en: Excluded pages
ja: 除外するページ

en: The list of pages to be excluded from cache generation. Pages that can be excluded are custom theme pages including Zenpage pages (these optionally more specific by titlelink) and the standard theme files image.php (optionally by image file name), album.php (optionally by album folder name) or index.php.<br /> If you want to exclude a page completely enter <em>page-filename.php/</em>. <br />If you want to exclude a page by a specific title, image filename, or album folder name enter <em>pagefilename.php/titlelink or image filename or album folder</em>. Separate several entries by comma.
ja: キャッシュ生成から除外するページの一覧です。除外できるページはZenpageのページ(これらは任意にタイトルリンクで多く指定します)を含むカスタムテーマページ及び基本的なテーマファイルimage.php(任意の画像ファイル名で)、album.php(任意のアルバムフォルダ名で)又はindex.phpです。<br />ページを除外したいなら、完全に<em>page-filename.php</em>を入力します。<br />特定のタイトルでページを除外したいなら、画像ファイル名又はアルバムフォルダ名<em>pagefilename.php/titlelink又はimage filename or album folder</em>を入力します。カンマでいくつかのエントリーを分けられます。

en: Mark installation as “released”.
ja: 「リリース」としてインストールをマークします。

en: released
ja: リリース

en: Mark release
ja: リリースとしてマーク

en: Edits the version.php file making a “%s” install.
ja: ”%s”インストールを行うのにversion.phpファイルを編集します。

en: A menu creation facility. The <em>Menu</em> tab admin interface lets you create arbitrary menu trees.
ja: メニュー作成機能です。管理インターフェースの<em>メニュー</em>タブは任意のメニューを作成してくれるでしょう。

en: * These options may be set via the <a href="javascript:gotoName('menu_manager');"><em>menu_manager</em></a> plugin options.
ja: * これらのオプションは<a href="javascript:gotoName('menu_manager');"><em>menu_manager</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: Menu
ja: メニュー

en: menu
ja: メニュー

en: Page %1$u (Current Page) | Page %1$u (Current Page)
ja[0]: ページ %1$u (現在のページ)

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty link.
ja: createMenuIfNotExistsアイテム%sは空のリンクを持っています。

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty title.
ja: createMenuIfNotExistsアイテム%sは空のタイトルを持っています。

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty title or link.
ja: createMenuIfNotExistsアイテム %sは空のタイトルまたはリンクを持っています。

en: createMenuIfNotExists item %s has an invalid type.
ja: createMenuIfNotExistsアイテム %sは不正なタイプを持っています。

en: createMenuIfNotExists item %1$s query (%2$s) failed: %3$s.
ja: createMenuIfNotExistsアイテム %1$s クエリ(%2$s)は失敗しました: %3$s

en: createMenuIfNotExists has posted processing errors to your debug log.
ja: createMenuIfNotExistsはデバッグログへの処理エラーを記入しました。

en: The Zenphoto <em>RSS</em> handler.
ja: Zenphoto <em>RSS</em>ハンドラです。

en: This plugin must be enabled to supply <em>RSS</em> feeds.
ja: このプラグインは<em>RSS</em>フィードを提供するために有効にする必要があります。

en: <strong>Note:</strong> Theme support is required to display RSS links.
ja: <strong>注:</strong> テーマサポートはRSSリンクを表示するために必須です。

en: RSS feeds enabled:
ja: RSSフィード有効化:

en: All News
ja: 全ニュース

en: All Pages
ja: すべてのページ

en: Check each RSS feed you wish to activate.
ja: アーカイブしたい各RSSフィードをチェックします。

en: The number of new images and comments you want to appear in your site’s RSS feed
ja: サイトのRSSフィードに表示したい新着画像及びコメント数です。

en: Album feed items:
ja: アルバムフィード画像:

en: Size of RSS image feed images:
ja: RSS画像フィードの画像サイズ:

en: Album image size
ja: アルバム画像サイズ

en: Size of RSS album feed images :
ja: RSSアルバムフィードの画像サイズ:

en: Choose between latest by id for the latest uploaded, latest by date for the latest uploaded fetched by date, or latest by mtime for the latest uploaded fetched by the file’ last change timestamp.
ja: 新着アップロードのIDで新着、日付で取得した新着アップロードの日付で新着、またはファイルの最終変更タイムスタンプで取得した新着アップロードのmtimeで新着の中から選択します。

en: Choose between latest by id for the latest uploaded and latest updated
ja: 最新の更新と最新のアップロードのためにIDの最新の間を選択します

en: RSS enclosure:
ja: RSSエンクロージャ:

en: Check if you want to enable the RSS enclosure feature which provides a direct download for full images, movies etc. from within certain RSS reader clients (only Images RSS).
ja: あるRSSリーダクライアント(画像RSSのみ)の中から完全な画像、動画等の直接ダウンロードを提供するRSSエンクロージャ機能を有効にしたい場合、チェックします。

en: Media RSS:
ja: メディアRSS:

en: Check if media RSS support is to be enabled. This support is used by some services and programs (only Images RSS).
ja: メディアRSSサポートが有効であるならチェックします。このサポートは同じサービスとプログラム(画像RSSのみ)で使用されます。

en: Check if you want to enable static RSS feed caching. The cached file will be placed within the <em>%s</em> folder.
ja: 静的RSSフィードキャッシュを有効にしたいならチェックをします。キャッシュされたファイルは<em>%s</em>フォルダの中に置かれます。

en: Cache expiration
ja: キャッシュ期限

en: Cache expire default is 86400 seconds (1 day = 24 hrs * 60 min * 60 sec).
ja: キャッシュ期限のデフォルトは86400秒です。(1日 = 24時間 × 60分 × 60秒)

en: Hitcounter
ja: ヒットカウンター

en: Check if you want to store the hitcount on RSS feeds.
ja: RSSフィード上にヒットカウントをおきたい場合、チェックします。

en: Gallery title
ja: ギャラリータイトル

en: Website title
ja: ウェブサイトのタイトル

en: Both
ja: 両方

en: Select what you want to use as the main RSS feed (channel) title. “Both” means Website title followed by Gallery title
ja: メインのRSSフィード(チャンネル)タイトルとして使用したいものを選択します。「両方」はGalleryのタイトルに続くWebタイトルを意味します。

en: Portable RSS link
ja: ポータブルRSSリンク

en: If checked links generated for logged‑in users will include a token identifying the user. Use of that link when not logged‑in will give the same feed as if the user were logged‑in.
ja: チェックした場合、ユーザがログインするために生成されるリンクはユーザを識別するトークンが含まれます。あたかもユーザがログインされるかのように、ログインされなかった時のそのリンクの使用は同じフィードを与えます。

en: The text length of the Zenpage RSS feed items. No value for full length.
ja: ZenpageのRSSフィードアイテムのテキストの長さです。完全な長さにするには値を入れません。

en: Zenpage feed items
ja: Zenphotoフィードアイテム

en: The number of news articles you want to appear in your site’s News RSS feed.
ja: サイトのニュースRSSフィードに表示したいニュース記事数です。

en:  (Latest news and albums)
ja:  (新着ニュースとアルバム)

en:  (Latest news and images)
ja:  (新着ニュースと画像)

en: Date: %s
ja: 日付: %s

en: Add files...
ja: ファイルの追加...

en: Start upload
ja: アップロード開始

en: Cancel upload
ja: アップロードキャンセル

en: Error:
ja: エラー:

en: File is too big
ja: ファイルが大きすぎます

en: File is too small
ja: ファイルが小さすぎます

en: Filetype not allowed
ja: ファイルタイプは許可されていません

en: Max number of files exceeded
ja: 最大ファイル数を超えました

en: Start
ja: 開始

en: File exceeds upload_max_filesize (php.ini directive)
ja: ファイルがupload_max_filesize(php.iniのディレクティブ)を超えます

en: File exceeds MAX_FILE_SIZE (HTML form directive)
ja: ファイルがMAX_FILE_SIZE(HTMLフォームのディレクティブ)を超えます

en: File was only partially uploaded
ja: ファイルは一部のみしかアップロードされませんでした

en: No File was uploaded
ja: 何もファイルをアップロードしませんでした

en: Missing a temporary folder
ja: 一時フォルダが見つかりません

en: Failed to write file to disk
ja: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました

en: File upload stopped by extension
ja: ファイルのアップロードが拡張子で停止されました

en: Uploaded bytes exceed file size
ja: アップロードバイト数がファイルサイズを超えました

en: Empty file upload result
ja: 空のファイルがアップロードされました

en: Generates sitemap.org compatible XML files for use with Google and other search engines.
ja: Googleやその他の検索エンジンで使用するsitemaps.org互換のXMLファイルを生成します。

en: <strong>Note:</strong> The index links may not match if using the Zenpage option "news on index" that some themes provide! Also it does not "know" about "custom pages" outside Zenpage or any special custom theme setup!!
ja: <strong>注:</strong> インデックスリンクはいくつかのテーマが提供するZenpageの「インデックス上のニュース」オプションを使用する場合、一致しないかもしれません！それはどんな特別なカスタムテーマのセットアップまたはZenpageの外側の「カスタムページ」についても「知らない」です。

en: sitemap cache folder could not be created. Please try to create it manually via FTP with chmod 0777.
ja: サイトマップキャッシュフォルダを作成することが出来ませんでした。FTP経由で手動でchmod 0777でそれを作成しなおしてください。

en: Gallery index page
ja: ギャラリーインデックスページ

en: If your theme does not use the theme index.php page as the gallery index, enter the name of the page here. In the Zenpage theme for example this could be gallery.php. In that case you enter "gallery". If this is not empty the index.php sitemap is not generated.
ja: あなたのテーマがギャラリーインデックスとしてテーマのindex.phpページを使用していない場合は、こちらのページの名前を入力します。例えばzenPageはテーマでは、これはgallery.php可能性があります。その場合には、 "gallery"と入力します。これが空でない場合のindex.phpサイトマップは生成されません。

en: Album date
ja: アルバム日付

en: Field to use for the last modification date of albums.
ja: アルバムの最終更新日に使用するフィールドです。

en: Image date
ja: 画像日付

en: Field to use for the last modification date of images.
ja: 画像の最終更新日に使用するフィールドです。

en: Change frequency - Zenphoto index
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - Zenphotoインデックス

en: always
ja: 常に

en: hourly
ja: 毎時

en: daily
ja: 毎日

en: weekly
ja: 毎週

en: monthly
ja: 毎月

en: yearly
ja: 毎年

en: Change frequency - albums
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - アルバム

en: Change frequency - images
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - 画像

en: Change frequency - Zenpage pages
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - Zenpageページ

en: Change frequency - Zenpage news index
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - Zenpageニュースインデックス

en: Change frequency: Zenpage news articles
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - Zenpageニュース記事

en: Change frequency - Zenpage news categories
ja: 接触頻度(frequence)の変更 - Zenpageニュースカテゴリ

en: Enable Google image and video extension
ja: グーグル画像/ビデオ拡張を有効にする

en: If checked, the XML output file will be formatted using the Google XML image and video extensions where applicable.
ja: チェックした場合、XML出力ファイルは適切なGoogleXML画像及び動画エクステンションを使用してフォーマットされます。

en: <strong>Note:</strong> Other search engines (Yahoo, Bing) might not be able to read your sitemap. Also the Google extensions cover only image and video formats. If you use custom file types that are not covered by Zenphoto standard plugins or types like .mp3, .txt and .html you should probably not use this or modify the plugin. Also, if your site is really huge think about if you really need this setting as the creation may cause extra workload of your server and result in timeouts
ja: <strong>注:</strong> 他の検索エンジン(YahooやBing)はサイトマップを読み取ることが出来ないかもしれません。また、Googleエクステンションは画像と動画形式のみカバーします。もし、.mp3や.txt、.htmlといったZenphotoの基本プラグインでカバーされないカスタムファイルタイプを使用したい場合、おそらくこれを使用するかプラグインを修正しなければなりません。また、サイトが本当に巨大なら、タイムアウトで作成がサーバの付加的なワークロードを引き起こすとき、本当にこの設定を必要とするかそして、結果について考えてください。

en: Google image and video extension: Link full image
ja: グーグル画像/ビデオ拡張を有効にする: 完全な画像をリンク

en: If checked, the original full image is referenced instead of the sized images in the cache. For image formats only.
ja: チェックした場合、元の完全な画像はキャッシュ内の大きい画像の代わりに参照されます。画像フォーマットのみです。

en: Google - URL to image license
ja: グーグル - 画像へのURLライセンス

en: Optional. Used only if the Google extension is checked. Must be an absolute URL address of the form: http://mydomain.com/license.html
ja: オプションです。Googleエクステンションがチェックされた場合にのみ使用されます。フォームの物理的なURLアドレスにしなければなりません: http://mydomain.com/license.html

en: Sitemap processing chunk
ja: サイトマップはかなりの量を処理しています

en: The number of albums that will be processed for each sitemap file. Lower this value if you get script timeouts when creating the files.
ja: 各サイトマップファイル用に処理されるアルバム数です。ファイルを作成するときにスクリプトのタイムアウトが発生するならこの値を下げてください。

en: * This option may be set via the <a href="javascript:gotoName('sitemap-extended');"><em>sitemap-extended</em></a> plugin options.
ja: * オプションは<a href="javascript:gotoName('sitemap-extended');"><em>sitemap-extended</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: Sitemap tools
ja: サイトマップツール

en: Generate or purge sitemap cache files.
ja: サイトマップのキャッシュファイルを生成または削除します。

en: Map display error
ja: マップ表示エラー

en: The GoogleMap plugin <em>map display</em> script has received a corrupt <em>Map</em> parameter.	This is most likely caused by URL character limitations from your browser.
ja: GoogleMapのプラグインの<em>地図表示</em>スクリプトが壊れている<em>マップ</em>のパラメータを受け取りました。
    	これは、おそらくお使いのブラウザのURL文字制限が原因で発生します。

en: For information on URL limits visit <a href="javascript:parent.window.location='http://www.boutell.com/newfaq/misc/urllength.html';">What is the maximum length of a URL</a>.
ja: URL制限の情報については<a href="javascript:parent.window.location='http://www.boutell.com/newfaq/misc/urllength.html';">What is the maximum length of a URL</a>(英文)を御覧ください。

en: You can try a different browser or contact the site manager for assistance.
ja: あなたは別のブラウザを試すか、または支援のためにサイト管理者へ連絡することができます。

en: If you are the manager of this site you can try the following:
ja: このサイトの管理者である場合は、以下を試すことができます:

en: Enable the <a href="javascript:parent.window.location=%s;">GoogleMap option</a> <em>Map sessions</em>.
ja: <a href="javascript:parent.window.location=%s;">GoogleMapオプション</a>の<em>マップセッション</em>を有効にします。

en: Reduce the number of <em>points</em> being displayed
ja: 表示されている<em>ポイント</em>数を減らす

en: Reduce the text passed as the description of each <em>point</em>
ja: 各<em>ポイント</em>の説明として渡されたテキストを減らす

en: Truncate the titles of the <em>points</em>
ja: <em>ポイント</em>のタイトルを切り捨てる

en: Your %1$s credentials need to be renewed. Visit %2$s to renew your logon credentials.
ja: あなたの%1$s資格証明は更新が必要です。あなたのログオン資格証明を更新するために%2$sを訪れてください。

en: %s renewal required
ja: %sリニューアルが必要です

en: Processed
ja: 処理

en: Manage user expiry.
ja: ユーザの満了を管理します。

en: Expired:%s;
ja: 期限切れ:%s

en: Expires:%s;
ja: 期限:%s

en: User id has been preempted
ja: ユーザIDが横取りされています

en: enable
ja: 有効

en: disable
ja: 無効

en: renew
ja: 更新

en: Email renewal
ja: メールリニューアル

en: Force password renewal
ja: 強制的にパスワードの更新

en: %1$s <strong>%2$s</strong> (%3$slast logon:%4$s)
ja: %1$s <strong>%2$s</strong> (%3$s最終ログオン:%4$s)

en: Remove
ja: 削除

en: Disable
ja: 無効

en: Enable
ja: 有効

en: Renew
ja: 更新

en: Email renewal link
ja: メールリニューアルリンク

en: Users watching:
ja: ユーザーマッチング:

en: Favorites
ja: お気に入り

en: use printFavoritesURL()
ja: printFavoritesURL()を使用します。

en: Loads Colorbox JS and CSS scripts for selected theme page scripts.
ja: 選択したテーマページのスクリプト用のColorbox JS及びCSSスクリプトを読み込みます。

en: Note that this plugin does not attach Colorbox to any element. You need to do this on your theme yourself.
ja: このプラグインは任意の要素にColorboxを添付しないことに注意してください。あなたのテーマに自分自身をこれを行う必要があります。

en: Colorbox theme
ja: Colorboxテーマ

en: The Colorbox script comes with 5 example themes you can select here. If you select <em>custom (within theme)</em> you need to place a folder <em>colorbox_js</em> containing a <em>colorbox.css</em> file and a folder <em>images</em> within the current theme to override to use a custom Colorbox theme.
ja: Colorboxスクリプトは、ここで選択できる5つの例のテーマが付属しています。<em>カスタム(テーマ内)</em>を選択した場合は、カスタムの<em>Colorbox</em>のテーマを使用するためにオーバーライドして、現行のテーマ内に<em>colorbox.css</em>ファイルを含む<em>colorbox_js</em>フォルダと<em>images</em>フォルダを配置する必要があります。

en: The scripts for which Colorbox is enabled. {Should have been set by the themes!}
ja: Colorboxが有効なスクリプトです。 {テーマでセットされなければなりません！}

en: Rewrite Tokens
ja: Rewriteトークン

en: Provides a means allowing users to select the image size to view.
ja: ユーザが見る画像サイズを選択することを可能にする方法を提供します。

en: Image sizes allowed
ja: 画像サイズ許可

en: List of sizes from which the viewer may select.<br />The form is "$s=&lt;size&gt;" or "$h=&lt;height&gt;,$w=&lt;width&gt;"....<br />See printCustomSizedImage() for details
ja: 閲覧者が選択するかもしれないサイズの一覧です。<br />形式は「$s=&lt;size&gt;」又は「$h=&lt;height&gt;,$w=&lt;width&gt;」です。。。<br />詳細についてはprintCustomSizedImage()を見てください

en: Selector
ja: セレクター

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Drop-down
ja: ドロップダウン

en: Choose the kind of selector to be presented the viewer.
ja: 閲覧者に提供されるセレクターの種類を選択します。

en: Default size
ja: デフォルトサイズ

en: The initial size for the image. Format is a single instance of the sizes list.
ja: 画像の初期サイズです。フォーマットはサイズ一覧の一例です。

en: Select image size
ja: 画像サイズを選択

en: There is a format error in your <em>viewer_size_image_sizes</em> option string.
ja: <em>viewer_size_image_sizes</em>オプション文字列に形式エラーがあります。

en: There is a format error in your $usersizes string.
ja: $usersizes文字列に形式エラーがあります。

en: %1$s x %2$s px
ja: %1$s x %2$s ピクセル

en: %s px
ja: %s ピクセル

en: There is a format error in user size selection
ja: ユーザサイズの選択に形式エラーがあります。

en: There is a format error in your $default parameter
ja: $defaultパラメータに形式エラーがあります。

en: Provides a means for placing a user registration form on your theme pages.
ja: テーマページ上にユーザのユーザ登録フォームを表示するための方法を提供します。

en: You have received this email because you registered with the user id %3$s on this site.
    To complete your registration visit %1$s.
ja: あなたはこのサイトでユーザID%3$sとして登録をしたので、このメールを受け取りました。登録を完了するには%1$sを訪れてください。

en: Click here to register for this site.
ja: このサイトに登録するにはクリック...

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: If this option is set, the visitor login form will include a link to this page. The link text will be labeled with the text provided.
ja: このオプションが設定されているなら、訪問者のログインフォームはこのページへのリンクを含みます。リンクテキストは提供するテキストに分類されます。

en: Hint text
ja: ヒントテキスト

en: If checked, an e-mail will be sent to the gallery admin when a new user has verified his registration.
ja: チェックした場合、メールは新規ユーザが登録確認したときに管理者へ送信されます。

en: User album
ja: ユーザーアルバム

en: If checked, an album will be created and assigned to the user.
ja: チェックした場合、アルバムは作成されてユーザに割り当てられます。

en: Email ID
ja: メールID

en: If checked, The use’s e-mail address will be used as his User ID.
ja: チェックした場合、ユーザのメールアドレスはユーザIDとして使用されます。

en: Email notification text
ja: メール通知文

en: Text for the body of the email sent to the registrant for registration verification. <p class="notebox"><strong>Note:</strong> You must include <code>%1$s</code> in your message where you wish the <em>registration verification</em> link to appear. You may also insert the registrant’s <em>name</em> (<code>%2$s</code>), <em>user id</em> (<code>%3$s</code>), and <em>password</em>* (<code>%4$s</code>).<br /><br />*For security reasons we recommend <strong>not</strong> inserting the <em>password</em>.</p>
ja: 登録確認のために登録者へ送信されるメール本文のテキストです。<p class="notebox"><strong>注:</strong> <em>登録確認</em>に表示したいメッセージに<code>%1$s</code>を含める必要があります。また、登録者の<em>名前</em>(<code>%2$s</code>)、ユーザID(<code>%3$s</code>)、及び<em>パスワード</em>*(<code>%4$s</code>)も挿入できます。<br /><br />*セキュリティのため、<em>パスワード</em>を挿入することはお勧め<strong>しません</strong>。

en: If <em>Address fields</em> are shown or required, the form will include positions for address information. If required, the user must supply data in each address field.
ja: <em>住所フィールド</em>が表示又は必須の場合、フォームは住所情報の位置を含めます。必須の場合は投稿者は各住所フィールドに入力しなければなりません。

en: * The option may be set via the <a href="javascript:gotoName('register_user');"><em>register_user</em></a> plugin options.
ja: * オプションは<a href="javascript:gotoName('register_user');"><em>register_user</em></a>プラグインオプションを経由して設定されるかも知れません。

en: Default user group
ja: デフォルトのユーザグループ

en: Initial group assignment for the new user.
ja: 新しいユーザに割り当てる初期グループです。

en: Initial rights for the new user. (If no rights are set, approval of the user will be required.)
ja: 新規ユーザの初期権限です。(権限が設定されていない場合、ユーザの承認が必要になります。)

en: You must supply the street field.
ja: 住所を記入してください

en: You must supply the city field.
ja: 市を記入してください

en: You must supply the state field.
ja: 県を記入してください

en: You must supply the country field.
ja: 国を記入してください

en: You must supply the postal code field.
ja: 郵便番号を記入してください

en: Registration confirmation
ja: 登録確認

en: you are already logged in.
ja: あなたは既にログインしています。

en: Thank you for registering.
ja: 登録ありがとうございました。

en: You may now log onto the site and verify your personal information.
ja: ここではサイトにログオンし、個人情報を確認することができます。

en: Your registration information has been accepted. An email has been sent to you to verify your email address.
ja: 登録情報は許可されました。確認の為にあなたのメールアドレスへメールを送信しました。

en: Registration failed.
ja: 登録に失敗しました。

en: The user ID <em>%s</em> is already in use.
ja: ユーザID<em>%s</em>は既に使用されています。

en: Passwords may not be empty.
ja: パスワードが空です。

en: You have not filled in all the fields.
ja: 全てのフィールドに記入してください。

en: Invalid verification link.
ja: 確認リンクが不正です。

en: Enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力します。

en: The email address entered is already used.
ja: そのメールアドレスは既に使用されています。

en: The CAPTCHA you entered was not correct.
ja: あなたの入力したCAPTCHAは正しくありません。

en: Verification failed.
ja: 検証に失敗しました。

en: Your registration request could not be completed.
ja: 登録リクエストは完了できませんでした。

en: Your registration attempt failed a <code>register_user_registered</code> filter check.
ja: 登録の試みは<code>register_user_registered</code>フィルタチェックで失敗しました。

en: Allows only users with Admin or Manage All rights to change the publish state of objects.
ja: オブジェクトの公開状態を変更するすべての管理者権限をもつユーザにのみ許可します。

en: You do not have rights to change the <em>publish</em> state.
ja: <em>公開</em>状態に変更する権限を持っていません。

en: Provides a utility function to send e-mails to all users who have provided an e-mail address.
ja: メールアドレスを提供しているすべてのユーザーにメールを送信するユーティリティ機能が用意されています。

en: User mailing list
ja: ユーザーメーリングリスト

en: There are no other registered users who have provided an e-mail address.
ja: メールアドレスを提供している他の登録ユーザーはいません。

en: A tool to send e-mails to all registered users who have provided an e-mail address.
ja: メールアドレスを記入した全ての登録ユーザへメールを送信するツールです。

en: Mailing
ja: メーリング

en: A tool to send e-mails to all registered users who have provided an e-mail address. There is always a copy sent to the current admin and all e-mails are sent as <em>blind copies</em>.
ja: メールアドレスを記入した全ての登録ユーザへメールを送信するツールです。常に現在の管理者へコピーが送信され、全ユーザへは<em>BCC</em>として送信されます。

en: <strong>Note: </strong>No <em>sendmail</em> filter is registered. You must activate and configure a mailer plugin.
ja: <strong>注: </strong><em>sendmail</em>フィルタが登録されています。メーラープラグインを有効にして設定する必要があります。

en: Mail sent.
ja: メールを送信しました。

en: Subject:
ja: 件名:

en: To:
ja: 宛先:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Send another mail
ja: 別のメール送信

en: Please enter the message you want to send.
ja: 送信したいメッセージを入力してください。

en: Select users:
ja: ユーザの選択:

en: Send mail
ja: メール送信

en: Username* (this will be your user username)
ja: ユーザ名* (これはあなたのユーザ名になります)

en: Email<strong>*</strong> (this will be your user id)
ja: メール<strong>*</strong> (これはあなたのユーザIDになります)

en: User ID
ja: ユーザID

en: <strong>*</strong>Required
ja: <strong>*</strong>必須

en: You may also register using federated credentials
ja: 連携した資格証明を使用して登録も出来ます

en: Provides a means for users to login/out from your theme pages.
ja: ユーザーがあなたのテーマのページからログイン/ログアウトするための手段を提供します。

en: Login form
ja: ログインフォーム

en: Form
ja: フォーム

en: If the user is not logged-in display an <em>in-line</em> logon form or a link to a modal <em>Colorbox</em> form.
ja: ユーザがログインしていない場合、<em>インライン</em>のログonフォームまたはモーダル<em>Colorbox</em>フォームへのリンクを表示します。

en: Emails a password reset request to a newly created user.
ja: 最近作成されたユーザへパスワードのリセットリクエストをメールします。

en: You are receiving this e-mail because a user code (%1$s) has been created for you on the Zenphoto gallery %2$s.
ja: Zenphotoギャラリー%2$sでユーザコード(%1$s)が作成されたので、あなたはこのメールを受信しています。

en: To set your Zenphoto User password visit: %s
ja: Zenphotoのユーザパスワードを設定するには%sを訪れます

en: This ticket will automatically expire in 3 days.
ja: このチケットは自動的に3日で期限切れになります。

en: Zenphoto user created
ja: Zenphotoユーザを作成しました

en: New users will be mailed a password set link
ja: 新規ユーザはパスワードの設定リンクをメールします。

en: Provides a means for showing text type documents (.txt, .html, .htm).
ja: テキストタイプのドキュメント(.txt, .html, .htm)を表示するための手段を提供します。

en: Site rewrite rules tab.
ja: サイトのrewriteルールタブです。

en: Display Google Maps based on <em>latitude</em> and <em>longitude</em> metadata in the images.
ja: 画像の中に<em>緯度</em>及び<em>経度</em>を基にしたGoogleマップを表示します。

en: <strong>Note</strong>: Google does place limits on the use of its <a href="%s"><em>Maps API</em></a>. Please review these to be sure your site is in compliance.
ja: <strong>注</strong>: Googleはその<a href="%s"><em>マップAPI</em></a>の使用に関する場所の制限を行います。あなたのサイトが準拠しているを確認するためにこれらを確認してください。

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Map
ja: 地図

en: Satellite
ja: 衛星

en: Terrain
ja: 地形

en: Allowed maps
ja: 許可する地図

en: Select the map types that are allowed.
ja: 許可する地図タイプを選択します。

en: Initial map display selection
ja: 初期マップの表示選択

en: Select the initial type of map to display.
ja: 表示するマップの初期タイプを選択します。

en: Map display
ja: マップ表示

en: Select <em>hide</em> to initially hide the map. Select <em>colorbox</em> for the map to display in a colorbox. Select <em>show</em> and the map will display when the page loads.
ja: マップを最初から隠すには<em>非表示</em>を選択します。Colorboxでマップを表示するには<em>colorbox</em>を選択します。ページが読み込まれた際にマップを表示するには<em>表示</em>を選択します。

en: Map controls
ja: マップコントロール

en: Default
ja: デフォルト

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Display options for the Map type control.
ja: マップタイプコントローラーのオプションを表示します。

en: Zoom controls
ja: ズームコントロール

en: Display options for the Zoom control.
ja: ズームコントロールのオプションを表示します。

en: Max zoom level
ja: 最大ズームレベル

en: The max zoom level for clustering pictures on map.
ja: マップ上のクラスタリング画像の最大ズームレベルです。

en: Map sessions
ja: マップセッション

en: If checked GoogleMaps will use sessions to pass map data for the <em>colorbox</em> display option. We recommend this option be selected. It protects against reference forgery security attacks and mitigates problems with data exceeding the allowed by some browsers.
ja: チェックした場合、Googleマップは、<em>colorbox</em>の表示オプションの地図データを渡すためにセッションを使用します。このオプションを選択することをおすすめします。これは、リファレンスフォージェリのセキュリティ攻撃から保護し、一部のブラウザによって許可さを超えるデータの問題を軽減します。

en: API key
ja: APIキー

en: Enter your API key. You can get one <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key#key">here</a>.
ja: APIキーを入力します。キーは<a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key#key">ここ</a>で取得できます。

en: Google Map
ja: Googleマップ

en: Display or hide the Google Map.
ja: Googleマップを表示又は非表示にします。

en: The album could not be created in the “albums” folder. This is usually a permissions problem. Try setting the permissions on the “albums” and “cache” folders to be world-writable using a shell:
ja: 「アルバム」フォルダにアルバムを作成することが出来ないかもしれません。これは通常パーミッションの問題です。シェルを利用して、全て書込み許可(アルバムとキャッシュフォルダのみ)にしてください:

en: You have most likely exceeded the upload limits. Try uploading fewer files at a time, or use a ZIP file.
ja: あなたは多分アップロードの制限を超えました。1回で少しずつファイルをアップロードしてみてください。または、ZIPファイルを使用してください。

en: You must upload at least one file.
ja: 1つ以上ファイルをアップロードしてください。

en: You must enter a folder name for your new album.
ja: 新しいアルバムのフォルダ名を入力してください。

en: You have attempted to upload to an album for which you do not have upload rights
ja: アップロード権限のないアルバムをアップロードしようとしています

en: You have attempted to upload one or more files which are not Zenphoto supported file types
ja: Zenphotoがサポートしないファイルタイプのファイルを1つ以上アップロードしようとしています

en: The uploader could not write the file.
ja: アップローダーはファイルを書き込めませんでした。

en: You have attempted to upload too large a file
ja: 巨大なファイルをアップロードしようとしました

en: You have exceeded your upload quota
ja: アップロード制限を超えました

en: The error %s was reported when submitting the form. Please try again. If this keeps happening, check your server and PHP configuration (make sure file uploads are enabled, and upload_max_filesize is set high enough.) If you think this is a bug, file a bug report. Thanks!
ja: フォームの送信時にエラー%sが報告されました。この問題が続く場合、サーバ及びPHP設定(ファイルアップロードが有効で、upload_max_filesizeが高く設定されていること)を確認してください。これがバグだと思う場合、ファイルをバグレポートしてください。

en: Does not reload!
ja: 再読み込みしないで！

en: Add more upload boxes
ja: アップロードボックスを追加

en: (will not reload the page, but remember your upload limits!)
ja: (ページを再読み込みしますが、アップロード制限を覚えていないでしょう！)

en: Invalid Textobject instantiation: Album does not exist
ja: 不正なテキストオブジェクトのインスタンス生成: アルバムは存在しません

en: Invalid Textobject instantiation: file does not exist
ja: 不正なテキストオブジェクトのインスタンス生成: ファイルは存在しません。

en: Use the getContent() method.
ja: getContent() methodを使用します。

en: Enable <strong>jPlayer</strong> to handle multimedia files.
ja: マルチメディアファイルを扱うための<strong>jPlayer</strong>を有効にします。

en: <strong>IMPORTANT</strong>: Only one multimedia extension plugin can be enabled at the time and the class-video plugin must be enabled, too.
ja: <strong>重要</strong>: ひとつのマルチメディア拡張のみ一度に有効にでき、class-videoプラグインも有効にする必要が有ります。

en: Please see <a href='http://jplayer.org'>jplayer.org</a> for more info about the player and its license.
ja: プレーヤーについての詳細情報やライセンスについては<a href='http://jplayer.org'>jplayer.org</a>をご覧ください。

en: This player does not support <em>External Albums</em>.
ja: このプレーヤは<em>外部アルバム</em>をサポートしません。

en: The class-video plugin must be enabled for video support.
ja: class-videoプラグインは動画サポートぉ有効にする必要があります。

en: jPlayer not enabled, %s is already instantiated.
ja: jPlayerは有効ではありません。%sがすでにインスタンス化されています。

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Disabled automatically if several players on one page
ja: 1ページ上に複数のプレーヤーがある場合自動的に無効になります

en: Poster (Videothumb)
ja: ポスター(動画のサムネイル)

en: If the videothumb should be shown (jplayer calls it poster).
ja: 動画サムネイルを表示する場合(jplayerはポスターを呼び出します)

en: Audio poster (Videothumb)
ja: オーディオポスター(動画のサムネイル)

en: If the poster should be shown for audio files (mp3,m4a,fla) (does not apply for playlists which are all or none).
ja: ポスターが音楽ファイル(mp3,m4a,fla)のために表示される必要がある場合。(全てか無しかのプレイリストには適用されません)

en: If the title should be shown below the player in single player mode (not needed on normal themes) (ignored in playlists naturally).
ja: タイトルがシングルプレーヤーモード(通常のテーマでは必要ありません)のプレーヤーの下に表示される必要がある場合。(自然にプレイリストでは無視されます)

en: Playlist support
ja: プレイリストサポート

en: Enable this if you wish to use the playlist mode this loads the scripts needed. NOTE: You have to add the function printjPlayerPlaylist() to your theme yourself. See the documentation for info.
ja: プレイリストモードを使用したい場合は、この負荷のスクリプトは、必要に応じ、これを有効にしてください。

en: Playlist numbered
ja: プレイリストの番号付け

en: Enable this if you wish the playlist to be numbered.
ja: プレイリストに番号付けをしたい場合これを有効にします。

en: Playlist playtime
ja: プレイリストの再生時間

en: Enable if you want to show the playtime of playlist entries.
ja: プレイリストエントリーの再生時間を表示したい場合、有効にします。

en: Enable download
ja: ダウンロードの有効化

en: Enables direct file downloads (playlists only).
ja: ファイルのダイレクトダウンロードを有効にします。(再生リストのみ)

en: Player size
ja: プレーヤーサイズ

en: jPlayer is dependent on their HTML and CSS based skin. Sizes marked with a <strong>*</strong> are supported by the two Zenphoto custom skins only (these two skins are also responsive in width). If you need different sizes you need to modify a skin or make your own and also need to change values in the plugin class method getPlayerSize().
ja: それは、そのHTMLとCSSベースのスキンにdependendされているjPlayerは自由に大きさにすることはできません。<strong>*</strong>のサイズは2つしかZenphotoのカスタムスキンでサポートされています。異なるサイズが必要な場合は、スキンを変更したり、自分で作成する必要があり、また、プラグインクラスのメソッドgetPlayerSize()で値を変更する必要があります。

en: Player skin
ja: プレーヤーのスキン

en: Select the skin (theme) to use. <br />NOTE: Since the skin is pure HTML/CSS only there may be display issues with certain themes that require manual adjustments. The two Zenphoto custom skins are responsive regarding the player width. Place custom skin within the root plugins folder. See plugin documentation for more info.
ja: 使用するスキン(テーマ)を選択します。<br />注: スキンが純粋なので、HTML/CSSだけ手動での調整を必要とする特定のテーマで表示の問題があるかもしれません。2つのZenphotoのカスタムスキンはプレーヤー幅に関しては応答をします。ルートのプラグインフォルダ内にカスタムスキンを置きます。詳細はプラグインのマニュアルを参照してください。

en: %1$s::%2$s not found.
ja: %1$s::%2$sは見つかりませんでした。

en: provide the album name (%1), media file name (%2) and a unique number (%3). (If there is only player instance on the page the parameter may be omitted.)
ja: アルバム名(%1)、メディアファイル名(%2)、またはユニークナンバー(%3)を提供します。(唯一のプレーヤインスタンスがページに存在する場合は、パラメータを省略してもよいです。)

en: This multimedia format is not supported by jPlayer
ja: このマルチメディア形式はjPlayerでサポートされていません

en: play
ja: 再生

en: mute
ja: 消音

en: max volume
ja: 最大ボリューム

en: previous
ja: 前へ

en: stop
ja: 停止

en: repeat
ja: リピート

en: full screen
ja: フルスクリーン

en: Update Required
ja: 必須のものを更新

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your <a href="http://get.adobe.com/flashplayer/" target="_blank">Flash plugin</a>.
ja: メディアを再生したいなら、最新バージョンへブラウザをアップデートするか、<a href="http://get.adobe.com/flashplayer/" target="_blank">Flashプラグイン</a>を更新する必要があります。

en: An image cropping tool.
ja: 画像のトリミングツールです。

en: Crop image
ja: 画像のトリミング

en: Permanently crop the actual image.
ja: 実際の画像を恒久的にトリミングします。

en: attempt to crop an object which is not an image.
ja: 画像ではないオブジェクトのトリミングを試みます。

en: crop image
ja: 画像のトリミング

en: Image cropping
ja: 画像のトリミング

en: You can crop your image by dragging the crop handles on the image
ja: 画像上でトリミングしたい部分をドラッグすることで画像をトリミングすることが出来ます。

en: <strong>Note:</strong> If you save these changes they are permanent!
ja: <strong>注:</strong> これらの変更を保存すると、それらは永久にトリミングされます！

en: (<span id="new-width">%1$u</span> x <span id="new-height">%2$u</span> pixels)
ja: (<span id="new-width">%1$u</span> x <span id="new-height">%2$u</span>ピクセル)

en: width:%1$s %2$s height:%3$s %4$s clear %5$s
ja: 幅:%1$s %2$s 高さ:%3$s %4$s クリア %5$s

en: swap width and height fields
ja: 幅と高さのフィールドを入れ替える

en: clear width and height fields
ja: 幅と高さのフィールドをクリア

en: Adds user address fields
ja: ユーザーの住所フィールドを追加

en: Prints a paged thumbs navigation on image.php, independent of the album.php’s thumbs.
ja: album.phpのサムネイルとは無関係にimage.php上のサムネイルナビゲーションを表示します。

en: « prev thumbs
ja: &lt;&lt; 前のサムネイル

en: next thumbs »
ja: 次のサムネイル &gt;&gt;

en: Thumbs per page
ja: ページ毎のサムネイル

en: Controls the number of images on a page. You might need to change this after switching themes to make it look better.
ja: ページ上の画像数をコントロールします。それにより良く見せるためにテーマを切り替えた後に、これを変更する必要があるかもしれません。

en: Counter
ja: カウンター

en: If you want to show the counter “x - y of z images”.
ja: ’x - y of z images’カウンターを表示したいなら。

en: Prevtext
ja: 前へテキスト

en: The text for the previous thumbs.
ja: 前のサムネイルのテキストです。

en: Nexttext
ja: 次へテキスト

en: The text for the next thumbs.
ja: 次のサムネイルのテキストです。

en: The thumb crop width is the maximum width when height is the shortest side
ja: 高さが一番小さいサイドのとき、サムネイルのトリミングの幅は最大の幅になります。

en: The thumb crop height is the maximum height when width is the shortest side
ja: 幅が一番小さいサイドのとき、サムネイルのトリミングの高さは最大の高さになります。

en: Crop
ja: トリミング

en: If checked the thumbnail will be a centered portion of the image with the given width and height after being resized to thumb size (by shortest side). Otherwise, it will be the full image resized to thumb size (by shortest side).
ja: もしチェックされれば、サムネイルは、サイズ(最短の側による)をめくるためにサイズ変更された後に与えられた幅および高さを備えたイメージの中心にある部分になるでしょう。そうでなければ、それはサイズ(最短の側による)をめくるためにサイズ変更された完全なイメージになるでしょう。

en: Placeholders
ja: プレースホルダ

en: if you want to use placeholder for layout reasons to fill up the thumbs if the number of thumbs does not match images per page. Recommended only for cropped thumbs.
ja: サムネイルの数が1ページあたりのイメージに合っていないならあなたがサムネイルを満たすレイアウト理由にプレースホルダを使用したいと思うなら。 トリミングされたサムネイルだけにお勧めです。

en: Page list
ja: ページ一覧

en: If you want the list of the pages to be shown.
ja: 表示されるページの一覧が欲しいなら。

en: Pages list prev and next links
ja: ページ一覧の前と次のリンク

en: If you want to show previous and next thumb page links with the page list.
ja: ページ一覧で前と次のサムネイルページリンクを表示したいなら。

en: Pages list length
ja: ページ一覧の長さ

en: The number of links for the page list.
ja: ページ一覧のリンク数です。

en: previous thumbs
ja: 前のサムネイル

en: next thumbs
ja: 次のサムネイル

en: Images %1$u-%2$u of %3$u (%4$u/%5$u)
ja: 画像 %3$uの%1$u-%2$u (%4$u/%5$u)

en: Checks for Apache HTTP authentication of authorized users.
ja: 認証済みユーザのApache HTTP 認証のチェック

en: User validation
ja: ユーザ検証

en: verify
ja: 検証

en: trusted
ja: 信頼済

en: Set to <em>trusted</em> to presume the HTTP user is securely authorized. (This setting does not verify passwords against the Zenphoto user.)
ja: HTTPのユーザが確実に承認されていると推測するために<em>信頼する</em>ように設定。(この設定は、Zenphotoのユーザーに対してパスワードを確認しません。)

en: All hitcounters have been set to zero.
ja: 全てのヒットカウンターを0にセットしました

en: Automatically increments hitcounters on Zenphoto objects viewed by a <em>visitor</em>.
ja: <em>訪問者</em>がZenphotoのオブジェクトを閲覧したら自動的に増えるヒットカウンターです。

en: IP Address list
ja: IPアドレス一覧

en: Comma-separated list of IP addresses to ignore.
ja: 無視するIPアドレスの一覧(カンマ区切り)です。

en: Filter
ja: フィルタ

en: IP addresses
ja: IPアドレス

en: Search Crawlers
ja: 検索クローラ

en: Check to enable. If a filter is enabled, viewers from in its associated list will not count hits.
ja: 有効化するにはチェックをします。フィルタが有効な場合、割り当てられた一覧にあるそれからの閲覧者はカウンターに記録しません。

en: Search Crawler list
ja: 検索クローラの一覧

en: Comma-separated list of search bot user agent names.
ja: 検索ボットのユーザエージェント名の一覧をカンマで区切ります。

en: Reset options to their default settings.
ja: これらのデフォルト設定にオプションをリセットします。

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Insert my IP
ja: 自身のIPを挿入

en: Reset all hitcounters
ja: 全てのヒットカウンターのリセット

en: Reset all hitcounters to zero
ja: 全てのヒットカウンターを0にリセット

en: Support for <em>favorites</em> handling.
ja: <em>お気に入り</em>を扱うためのサポートです。

en: The albums and images selected as favorites.
ja: お気に入りとして選択咲いたアルバムと画像です。

en: Add favorite
ja: お気に入りの追加

en: Remove favorite
ja: お気に入りの削除

en: The text for the link to the favorites page.
ja: お気に入りページへのリンクのテキストです。

en: Multiple sets
ja: 複数のセット

en: If enabled a user may have multiple (named) favorites.
ja: 有効にした場合、ユーザーは複数の(名前を持つ)お気に入りを持つことが出来ます。

en: Add button
ja: 追加ボタン

en: Default text for the <em>add to favorites</em> button.
ja: <em>お気に入りに追加</em>ボタンのデフォルトテキストです。

en: Remove button
ja: 削除ボタン

en: Default text for the <em>remove from favorites</em> button.
ja: <em>お気に入りから削除</em>ボタンのデフォルトテキストです。

en: The favorites page title text.
ja: お気に入りページのタイトル文です。

en: The favorites page description text.
ja: お気に入りページの説明文です。

en: <p class="notebox">Favorites requires the <code>mod_rewrite</code> option be enabled.</p>
ja: <p class="notebox">お気に入りは<code>mod_rewrite</code>オプションが有効である必要があります</p>

en: back to Zenphoto
ja: Zenphotoへ戻る

en: Could not create the FileStore directory %s. Please check the effective permissions.
ja: ファイルストアディレクトリ%sを作成できませんでした。有効なパーミッションを確認して下さい。

en: Verification cancelled.
ja: 検証をキャンセルしました。

en: OpenID authentication failed: %s
ja: OpenID認証に失敗: %s

en: You have successfully verified <a href="%s">%s</a> as your identity.
ja: 本人として<a href="%s">%s</a>の検証に成功しました。

en: Federated logon error:<br />%s
ja: 連携ログインエラー:<br />%s

en: Verisign Authentication
ja: ベリサイン認証

en: Verisign user id:
ja: ベリサインユーザID:

en: Verify
ja: 確認

en: Return to Zenphoto
ja: Zenphotoへ戻る

en: Not a valid OpenID URL
ja: OpenIDのURLが正しくありません

en: Authentication error; not a valid OpenID.
ja: 認証エラー; OpenIDが正しくありません。

en: Could not redirect to server: %s
ja: サーバーへリダイレクト出来ませんでした: %s

en: OpenID Authentication
ja: OpenID認証

en: Identity URL:
ja: 識別情報URL:

en: Checks if there is a Zenphoto versions that is newer than the installed version.
ja: インストールされたバージョンよりも新しいZenphotoのバージョンがある場合チェックします。

en: Zenphoto download page
ja: Zenphotoダウンロードページ

en: A new version of Zenphoto version is available.
ja: zenphotoの最新バージョンが利用可能です。

en: Utility to divert access to the gallery to a screen saying the site is upgrading.
ja: サイトがアップグレード中と表示するためにギャラリーへのアクセスを分けるためのユーティリティです。

en: <em>mod_rewrite</em> is not enabled. This plugin may not work without rewrite redirection if the upgrade is significantly different than the running release.
ja: <em>mod_rewrite</em>は有効ではありません。このプラグインはアップグレードが現在のリリースと大きく異なる場合、書き換えリダイレクトなしで動作しないかもしれません。

en: Site status:
ja: サイトステータス:

en: The site is closed!
ja: サイトは閉じています！

en: The site is in test mode!
ja: サイトはテストモードです！

en: The site is opened
ja: サイトは開いてます！

en: Restore site_upgrade files
ja: site_upgradeファイルをレストアします。

en: Restores the files in the "plugins/site_upgrade" folder to their default state. Note: this will overwrite any custom edits you may have made.
ja: ”plugins/site_upgrade”フォルダのファイルをそれらのデフォルト状態にレストアします。注: これは作成した全てのカスタム編集を上書きします。

en: Site » test mode
ja: サイト » テストモード

en: Make the site available for viewing administrators only.
ja: 管理者のみサイトを閲覧許可にします。

en: Site » open
ja: サイト » オープン

en: Make site available for viewing.
ja: サイトを閲覧許可にします。

en: Site » close
ja: サイト » ロゴ

en: Make site unavailable for viewing by redirecting to the "closed.html" page.
ja: 「closed.html」ページにリダイレクトすることで閲覧するためのサイトが利用できないことを確認します。

en: site_upgrade files Restored to original.
ja: site_upgradeファイルはオリジナルへレストアされました。

en: %s upgrade
ja: %s アップグレード

en: <strong><em>%s</em></strong> is undergoing an upgrade
ja: <em>%s</em>はアップグレードが行われています

en: Please return later
ja: 後ほど戻ってください

en: RSS suspended
ja: RSS 一時停止

en: The RSS feed is currently not available.
ja: RSSフィードは現在利用可能ではありません。

en: externalFeed suspended
ja: externalFeed 一時停止

en: The external feed is currently not available.
ja: 外部フィードは現在利用可能ではありません。

en: Manage content publication
ja: コンテンツの公開を管理

en: Image and album <em>Discovery</em> options
ja: 画像及びアルバムの<em>発見</em>オプション

en: Defaults applied
ja: デフォルトを適用しました

en: Set defaults for album publishing and image visibility.
ja: アルバムの公開と画像の可視性のデフォルト値を設定します。

en: The number of un-published items does <strong>not</strong> include items that are un-published by <a href="http://www.zenphoto.org/news/an-overview-of-zenphoto-users#rules-of-protection-andvisibility-for-zenphoto-obj">inheritance</a>.
ja: 非公開のアイテム数は<a href="http://www.zenphoto.org/news/an-overview-of-zenphoto-users#rules-of-protection-andvisibility-for-zenphoto-obj">継承</a>による非公開アイテムは<strong>含まれません</strong>。

en: Albums not published
ja: アルバムは公開されていません

en: %u unpublished album | %u unpublished albums
ja[0]: %u件の非公開アルバム

en: Album changes applied
ja: アルバムの変更を適用しました

en: Unpublished state propagated
ja: 非公開の状態が伝搬しました

en: Publish waiting albums.
ja: 公開待ちのアルバムです。

en: Publish albums
ja: 公開アルバム

en: Set all subalbums of an un-published album to un-published.
ja: 非公開中のアルバムのすべてのサブアルバムを非公開に設定します。

en: Propagate un-published state
ja: 非公開の状態を伝搬

en: No albums are un-published.
ja: 非公開のアルバムはありません。

en: Images not published
ja: 画像は公開されていません

en: Review images older than: %s
ja: 次よりも古い画像をレビュー: %s

en: Review un-published images.
ja: 非公開画像をレビューします。

en: Review images
ja: 画像のレビュー

en: Image changes applied
ja: 画像の変更を適用しました

en: Set all to be published
ja: すべて公開に設定

en: Set all to be un-published
ja: すべて非公開に設定

en: Set all to be deleted
ja: すべて削除に設定

en: Do not publish
ja: 公開しません

en: all images
ja: 全画像

en: Process the above changes.
ja: 上記の変更を処理します。

en: Process changes
ja: プロセスの変更

en: %u album with unpublished images | %u albums with unpublished images
ja[0]: %u件の非公開画像を含むアルバム

en: No images meet the criteria.
ja: 画像は基準を満たしません。

en: Categories not published
ja: カテゴリは公開されていません

en: %u unpublished category | %u unpublished categories
ja[0]: %u件の未公開カテゴリ

en: Category changes applied
ja: カテゴリの変更を適用しました

en: Publish waiting categories.
ja: 公開待ちのカテゴリです。

en: Publish categories
ja: 公開カテゴリ

en: No unpublished categories
ja: 未公開のカテゴリはありません

en: News articles not published
ja: ニュース記事は公開されていません

en: %u unpublished article | %u unpublished articles
ja[0]: %u件の非公開記事

en: News article changes applied
ja: ニュース記事の変更を適用しました

en: Articles:
ja: 記事数:

en: Publish waiting articles.
ja: 公開待ちの記事です。

en: Publish articles
ja: 公開記事

en: No unpublished articles
ja: 未公開記事はありません

en: Pages not published
ja: ページは公開されていません

en: Pages changes applied
ja: ページの変更を適用しました

en: %u unpublished page | %u unpublished pages
ja[0]: %u件の未公開ページ

en: Pages:
ja: ページ数:

en: Publish waiting pages.
ja: 公開待ちのページです。

en: Publish pages
ja: 公開ページ

en: No unpublished pages
ja: 未公開ページはありません

en: Slideshow plugin based on the Cycle2 jQuery plugin.
ja: Cycle2 jQueryプラグインベースのスライドショープラグインです。

en: Slideshow: Mode
ja: スライドショー: モード

en: <em>jQuery Cycle</em> for slideshow using the jQuery Cycle2 plugin<br /><em>jQuery Colorbox</em> for slideshow using Colorbox (Colorbox plugin required).<br />NOTE: The jQuery Colorbox mode is attached to the link the printSlideShowLink() function prints and can neither be called directly nor used on the slideshow.php theme page.
ja: jQuery Cycle2プラグインを使用するスライドショーの<em>jQuery Cycle</em>です<br />Colorbox(Colorboxプラグインが必須)を使用するスライドショーの<em>jQuery Colorbox</em> 注: jQuery Colorboxモードはリンクに付けられていて、slideshow.phpテーマページでどちらもprintSlideShowLink()機能を印刷して、直接呼んで、使用できないということです。

en: Slideshow: Speed
ja: スライドショー: スピード

en: Slideshow: Slide width
ja: スライドショー: スライドの幅

en: Slideshow: Slide height
ja: スライドショー: スライドの高さ

en: Slideshow: Effect
ja: スライドショー: エフェクト

en: fadeOut
ja: フェードアウト

en: Scroll horizontal
ja: 水平にスクロール

en: Scroll vertical
ja: 垂直にスクロール

en: Flip horizontal
ja: 水平にフリップ

en: Flip vertical
ja: 垂直にフリップ

en: Tile slide
ja: タイルスライド

en: Tile blind
ja: タイルブラインド

en: The cycle slide effect to be used. Flip transitions are only supported on browsers that support CSS3 3D transforms. (IE10+, current Chrome, Firefox, Opera and Safari.)
ja: サイクルスライド効果が使用されます。フリップ遷移はCSS3の3Dトランスフォームをサポートしているブラウザでのみサポートされます。(IE10以上、現在のChrome、Firefox、Opera及びSafariです。)

en: Slideshow: Tile Effect - Extra
ja: スライドショー: タイルエフェクト - 拡張

en: Horziontal
ja: 水平

en: If one of the tile effects is selected, this is its orientation.
ja: タイルエフェクトの1つが選択された場合、これはそのオリエンテーションです。

en: Slideshow: Timeout
ja: スライドショー: タイムアウト

en: Slideshow: Description
ja: スライドショー: 説明

en: Slideshow: Swipe gestures
ja: スライドショー: スワイプジェスチャー

en: Check if you want to enable touch screen swipe gestures.
ja: タッチ画面のスワイプジェスチャーを有効にしたい場合、チェックします。

en: Slideshow: Pause on hover
ja: スライドショー: ホバーで停止

en: Check if you want the slidesshow to pause on hover.
ja: スライドショーをホバーで停止したい場合チェックします。

en: Colorbox: Transition
ja: Colorbox: 画面切り替え効果

en: Colorbox: Image type
ja: Colorbox: 画像タイプ

en: Colorbox: Image title
ja: Colorbox: 画像タイトル

en: Colorbox: Slide width
ja: Colorbox: スライドの幅

en: The scripts for which the cycle2 plugin is enabled. {If themes require it they might set this, otherwise you need to do it manually!}
ja: cycle2プラグインが有効なスクリプトです。 {テーマが必要とする場合、セットされなければなりません。さもなくば、それを手動でする必要があります。}

en: pause
ja: 一時停止

en: Periodically backup the Zenphoto database.
ja: Zenphotoデータベースを定期的にバックアップします。

en: Run interval
ja: 実行間隔

en: The run interval (in days) for auto backup.
ja: 自動バックアップする間隔(日)です。

en: Backups to keep
ja: 保持するバックアップ数

en: Auto backup will keep only this many backup sets. Older sets will be removed.
ja: 自動バックアップはこの多数のバックアップセットのみ保持します。古いセットは削除されます。

en: Last backup
ja: 最後のバックアップ

en: Auto Backup last ran %s.
ja: 自動バックアップの最後は%sに実行されました。

en: Treats users as not logged in for gallery pages.
ja: ギャラリーページにログインしていないようにユーザーを扱います。

en: show_not_logged-in is active.
ja: show_not_logged-inはアクティブです。

en: View available <code>content macros</code>.
ja: 利用可能な<code>コンテンツマクロ</code>を閲覧します。

en: Macro identifiers may not contain special characters.
ja: マクロ識別子は、特殊文字を含めることはできません。

en: The number of macro parameters must match the number of replacement tokens in the expression.
ja: マクロパラメータの数は、式中の置換トークンの数と一致する必要があります。

en: <code>%s</code> is not callable
ja: <em>%s</em>は呼出不可です。

en: An array parameter must be the last parameter.
ja: 配列パラメータは、最後のパラメータでなければなりません。

en: Required parameters should not follow optional ones.
ja: 必要なパラメータは、オプションのものに従ってはいけません。

en: Expressions may not have optional parameters.
ja: 式には、オプションのパラメータを持っていない場合があります。

en: You will need to run <a href="%1$s">setup</a> to update the database with the custom fields defined by the <em>%2$s</em> plugin.
ja: あなたは、<em>%2$s</em>プラグインによって定義されたカスタムフィールドを使用してデータベースを更新するために、<a href="%1$s">セットアップ</a>を実行する必要があります。

en: ERROR
ja: エラー

en: WARNING
ja: 警告

en: NOTICE
ja: 注意

en: USER ERROR
ja: ユーザエラー

en: USER WARNING
ja: ユーザ警告

en: USER NOTICE
ja: ユーザ注意

en: STRICT NOTICE
ja: 厳密な注意

en: %1$s: %2$s in %3$s on line %4$s
ja: %1$s: 行%4$s上の%3$sの%2$s

en: Latest albums
ja: 新着アルバム

en: Latest images
ja: 新着画像

en: latest updated albums
ja: 最新のアルバム

en: Most popular albums
ja: 最も人気のあるアルバム

en: Most popular images
ja: 最も人気のある画像

en: Top rated albums
ja: 人気のアルバム

en: Top rated images
ja: 人気の画像

en: Random albums
ja: ランダムアルバム

en: Random images
ja: ランダム画像

en: View album:
ja: アルバム閲覧:

en: <strong>Tags:</strong>
ja: <strong>タグ:</strong>

en: Comments:
ja: コメント:

en: next »
ja: 次へ »

en: « prev
ja: « 前へ

en: A password is required for the page you requested
ja: 要求されたページはパスワードが必須です

en: Register for this site
ja: このサイトに登録

en: Gallery RSS
ja: ギャラリーRSS

en: Archive View
ja: アーカイブ閲覧

en: Gallery archive
ja: ギャラリーアーカイブ

en: News archive
ja: ニュースアーカイブ

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Next Image
ja: 次の画像

en: User Registration
ja: ユーザ登録

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Show more results
ja: 結果を多く表示

en: Show fewer results
ja: 結果を少なく表示

en: The Zenpage CMS plugin default theme. It does also work without Zenpage installed as a normal theme. It contains extra support for print_album_menu plugin or the menu_manager plugin (one of these should be enabled for album links in the sidebar), the dynamic_locale plugin, the new paged_thumbs_nav plugin and the jCarousel_thumb_nav plugin.
ja: Zenpage CMSプラグインのデフォルトテーマです。Zenpageが通常のテーマとしてインストールされていなくても動作します。それはprint_album_menuプラグインまたはmenu_managerプラグイン(それらのひとつはサイドバーでアルバムリンクが有効にされるべき)、dynamic_localeプラグイン、及び新しいpaged_thumbs_navプラグインおよびjCarousel_thumb_navプラグインの外部サポートを含みます。

en: All news
ja: 全ニュース

en: All pages
ja: すべてのページ

en: Allow search
ja: 検索の許可

en: Check to enable search form.
ja: 検索フォームを有効にするにはチェックします

en: Use Colorbox
ja: Colorboxを使用する

en: Check to display of the full size image with Colorbox.
ja: Colorboxとのフルサイズイメージの表示にチェックします。

en: News on index page
ja: インデックスページ上のニュース

en: Enable this if you want to show the news section’s first page on the <code>index.php</code> page.
ja: <code>index.php</code>ページ上にニュースセクションの最初のページを表示したい場合、これを有効にします。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Choose here any <em>un-published Zenpage page</em> (listed by <em>titlelink</em>) to act as your site’s homepage instead the normal gallery index.
ja: 通常のGalleryインデックスの代わりにサイトのホームページとして動作するには全ての<em>未公開Zenpageページ</em>(<em>タイトルリンク</em>でリストされた)をここで選択します。

en: <strong>Note:</strong> This of course overrides the <em>News on index page</em> option and your theme must be setup for this feature! Visit the theming tutorial for details.
ja: <strong>注:</strong> これはもちろん<em>インデックスページ上のニュース</em>を上書きすることとテーマがこの機能のセットアップをしなければならない事です！詳細についてはテーマのチュートリアルを見てください。

en: Use standard contact page
ja: 基本的な問合せページを使用

en: Disable this if you do not want to use the separate contact page with the contact form. You can also use the codeblock of a page for this. See the contact_form plugin documentation for more info.
ja: 問合せフォームでページを区切りたくない場合、これを無効にします。また、これ用のページのコードブロックを使用することも出来ます。詳細についてはcontact_formプラグインのドキュメントを見てください。

en: Use custom menu
ja: カスタムメニューを使用する

en: Check this if you want to use the <em>menu_manager</em> plugin if enabled to build a custom menu instead of the separate standard ones. A standard menu named "zenpage" is created and used automatically.
ja: 分割された標準のそれの代わりにカスタムメニューを構築することを可能にした場合、<em>menu_manager</em>プラグインを使用したいなら、これをチェックします。「zenpage」という名の標準メニューとともに自動生成されます。

en: Gallery Index
ja: ギャラリーインデックス

en: %1$u Hit for <em>%2$s</em> | %1$u Hits for <em>%2$s</em>
ja[0]:  <em>%2$s</em>の%1$u件のヒット

en: Pages (%s)
ja: ページ (%s)

en: Articles (%s)
ja: 記事 (%s)

en: Images (%s)
ja: 画像 (%s)

en: Albums (%s)
ja: アルバム (%s)

en: Albums (%1$s) &amp; Images (%2$s)
ja: アルバム(%1$s)及び画像(%2$s)

en: Sorry, no matches found. Try refining your search.
ja: すみません、一致しませんでした。検索精度を上げてみてください。

en: Contact us
ja: お問合せ

en: Album index
ja: アルバムインデックス

en: Gallery And News
ja: ギャラリーとニュース

en: Album RSS
ja: アルバムのRSS

en: Default theme color scheme.
ja: デフォルトのテーマ配色です。

en: Theme Color
ja: テーマカラー

en: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> and <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>
ja: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> と <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>

en: The simplest Zenphoto theme in 4 distinct flavors. After choosing this theme you can pick the theme color by going to the Admin -> Options tab (or click the link below) and changing the <em>Theme colors</em> option.
ja: 4つのフレーバーのとてもシンプルなZenphotoのテーマです。このテーマを選んだ後に、管理オプションタブに行き(または以下のリンクをクリック)<em>テーマカラー</em>オプションを変更することにより、テーマカラーを得ることができます。

en: Theme colors
ja: テーマカラー

en: Select the colors of the theme
ja: テーマカラーを選択します

en: Total matches for <em>%1$s</em>: %2$u
ja: <em>%1$s</em>の合計一致数: %2$u

en: Sorry, no image matches found. Try refining your search.
ja: すみませんが画像は一致しませんでした。検索精度を上げてみてください。

en: Contact us.
ja: お問合せ

en: View album:  %s
ja: アルバム閲覧: %s

en: Album Navigation
ja: アルバムナビゲーション

en: Next album
ja: 次のアルバム

en: Next album »
ja: 次のアルバム »

en: Prev Album
ja: アルバム

en: « Prev Album
ja: « 前のアルバム

en: Comments: %d
ja: コメント数: %d

en: Tags:
ja: タグ:

en: A password is required to access this page.
ja: このページにアクセスするにはパスワードが必須です

en: Images By Date
ja: 日付毎の画像

en: Next image
ja: 次の画像

en: Next »
ja: 次へ »

en: Previous image
ja: 前の画像

en: « Previous
ja: « 前へ

en: Latest Images
ja: 新着画像

en: Garland image display handling.
ja: ガーランド(花飾り)画像の表示処理です。

en: Personality
ja: パーソナリティ

en: album
ja: アルバム

en: video
ja: 動画

en: Modded Wordpress theme from, <a href="http://garlandtheme.blogspot.com/">garland</a>
ja: Wordpressのテーマ<a href="http://garlandtheme.blogspot.com/">garland</a>からのModded

en: News Articles Rule
ja: ニュース記事ルール

en: Gallery Rule
ja: ギャラリールール

en: Pages Rule
ja: ページルール

en: <strong>Note:</strong> The <em>%s</em> custom menu makes use of the <em>print_album_menu</em> plugin.
ja: <strong>注:</strong> <em>%s</em>カスタムメニューは<em>print_album_menu</em>を使用しています。

en: Theme personality
ja: 個人テーマ

en: Select the theme personality
ja: 個人テーマを選択

en: Set to enable search form.
ja: 検索フォームを有効にする設定です

en: Allow cloud
ja: クラウドの許可

en: Set to enable tag cloud for album page.
ja: アルバムページでタグクラウドを有効にする設定です。

en: Custom menu
ja: カスタムメニュー

en: Set this to the <em>menu_manager</em> menu you wish to use.
ja: 使用したい場合<em>menu_manager</em>メニューにこれを設定します。

en: Custom Homepage
ja: カスタムホームページ

en: Select the <em>pages</em> titlelink for the home page. Only unpublished pages are offered for selection.
ja: ホームページの<em>ページ</em>タイトルリンクを選択します。未公開のページのみ選択のために提供されています。

en: Image gallery transition
ja: 画像ギャラリーの遷移

en: Shrink/grow
ja: 拡大/縮小

en: Transition effect for Image gallery
ja: 画像ギャラリーの遷移効果

en: Image gallery caption
ja: 画像ギャラリーの見出し

en: On image
ja: 画像上

en: Separate
ja: 区切る(Separate)

en: Location for Image gallery picture caption
ja: イメージギャラリー画像キャプションの位置

en: *standard menu
ja: *基本メニュー

en: Page not found
ja: ページは見つかりませんでした

en: Sorry, no matches for your search.
ja: すみません、検索に一致するものは有りませんでした。

en: Stop
ja: 停止

en: Latest Images for %s
ja: %sの新着画像

en: Search gallery
ja: ギャラリーの検索

en: Album is empty
ja: アルバムは空です

en: Main Index
ja: メインインデックス

en: Albums Index
ja: アルバムインデックス

en: Effervescence color scheme.
ja: 発泡(Effervescence)の配色です。

en: Effervescence image display handling.
ja: 発泡(Effervescence)画像の表示処理です。

en: There were no images from which to select the random heading.
ja: ランダムに選択された画像はありません。

en: Random picture...
ja: ランダム画像...

en: Album %1$u of %2$u
ja: アルバム %2$uの%1$u

en: Photo %1$u of %2$u
ja: 写真 %2$uの%1$u

en: Albums %1$u-%2$u of %3$u
ja: アルバム %3$uの%1$u-%2$u

en: Photos %1$u-%2$u of %3$u
ja: 写真 %3$uの%1$u-%2$u

en: Effervescence %s
ja: 発泡(Effervescence) %s

en: Effervescence %1$s %2$s
ja: 発泡(Effervescence) %1$s %2$s

en: The album is not published.
ja: アルバムは非公開です。

en: View the Album: %s
ja: アルバム %s の閲覧

en: The image is marked not visible.
ja: 画像は見えるようにマークされていません。

en: View the image: %s
ja: 画像 %s の閲覧

en: %1$u hit on this %2$s | %1$u hits on this %2$s
ja[0]: この%2$sで%1$u件ヒット

en: page
ja: ページ

en: %u Album | %u Albums
ja[0]: %u個のアルバム

en: %u Subalbum | %u Subalbums
ja[0]: %u個のサブアルバム

en: %u Image | %u Images
ja[0]: %u個の画像

en: Add a comment
ja: コメントの追加

en: Based on Effervescence 1.1 with multiple color schemes and personalities added.
ja: 複数のカラースキームとパーソナリティとEffervescence1.1に基づいて追加しました。

en: Gallery and News
ja: ギャラリーとニュース

en: Archive Rule
ja: アーカイブルール

en: News and Gallery
ja: ニュースとギャラリー

en: <strong>Note:</strong> This option is valid only if you have the <em>Gallery index page link</em> option set to "gallery". Of course the <em>menu_manager</em> plugin must also be enabled.
ja: <strong>注:</strong> このオプションは<em>Galleryインデックスページリンク</em>オプションが「gallery」に設定される場合にのみ有効です。もちろん<em>menu_manager</em>プラグインも有効でなければなりません。

en: Theme logo
ja: テーマロゴ

en: The text for the theme logo
ja: テーマロゴのテキスト

en: Watermark head image
ja: 透かしhead画像

en: Check to place a watermark on the heading image. (Image watermarking must be set.)
ja: 画像のヘッダに透かしをするにはチェックをします。(透かしは設定すべきです。)

en: Daily image
ja: 毎日の画像

en: If checked on the heading image will change daily rather than on each page load.
ja: チェックした場合、見出し画像はページが読み込まれるたびに毎日変更されます。

en: Check to enable slideshow for the <em>Smoothgallery</em> personality.
ja: 個人的な<em>Smoothgallery</em>のためのスライドショーを有効にするにはチェックをします。

en: Graphic logo
ja: 画像ロゴ

en: Select a logo (PNG files in the <em>%s/images</em> folder) or leave empty for text logo.
ja: ロゴ(<em>%s/images</em>フォルダ内のPNGファイル)を選択するかテキストロゴの為に空にします。

en: Index Image
ja: インデックス画像

en: Apply this effect to the index page image.
ja: インデックスページ画像へこの効果を適用します。

en: This option requires the <em>image_effects</em> plugin to be enabled.
ja: このプラグインは<em>image_effects</em>プラグインが有効である必要があります。

en: *no logo selected
ja: *選択されたロゴはありません

en: Effervescence
ja: 発泡(Effervescence)

en: Search album: %s | Search albums: %s
ja[0]: アルバム検索: %s

en: Search category: %s | Search categories: %s
ja[0]: 検索カテゴリ: %s

en: Enter your search criteria.
ja: 検索語句を入力します。

en: Sorry, no matches for <em>%s</em>. Try refining your search.
ja: すみませんが<em>%s</em>に一致しません。検索精度を上げてみてください。

en: Picture of the day
ja: 1日の画像

en: Visit the image gallery
ja: 写真ギャラリーを訪れる

en: Direct link
ja: 直接リンク

en: View meta data
ja: メタデータ閲覧

en: %d album | %d albums
ja[0]: %u個のアルバム

en: %d image | %d images
ja[0]: %u個の画像

en: A theme primarily meant for mobile/smartphone browsing using <a href='http://jQuerymobile.com'>jQuerymobile framework</a>.
ja: 主に<a href='http://jQuerymobile.com'>jQuerymobileフレームワーク</a>を使用したスマートフォン/携帯電話のブラウジングのためのテーマです。

en: Latest news
ja: 新着ニュース

en: Allow direct link from multimedia
ja: マルチメディアから直接リンクを許可する

en: Check to enable a direct link to multimedia items on the single image page in case the player is not supported by the device but the actual format is.
ja: プレーヤーがデバイスでサポートされているが、実際のフォーマットはされていない場合には単一のイメージページ上のマルチメディアアイテムへの直接リンクを有効にするには、チェックしてください。

en: The Zenphoto object you are requesting cannot be found.
ja: Zenphotoのオブジェクトは要求されたものを見つけられませんでした。
