Zenphoto - en to tr_TR translation catalogue (1422 entries)

en: Zenphoto script processing %1$s:%2$.4f seconds
tr_TR: Zenphoto betik işleme %1$s:%2$.4f saniye

en: Zenphoto script processing total:%.4f seconds
tr_TR: Zenphoto betik işleme toplam:%.4f saniye

en: Camera Maker
tr_TR: Fotoğraf Makinesi Üreticisi

en: Camera Model
tr_TR: Fotoğraf Makinesi Modeli

en: Image Title
tr_TR: Resim Başlığı

en: Object name
tr_TR: Nesne adı

en: Image headline
tr_TR: Resim başlığı

en: Image caption
tr_TR: Resim açıklaması

en: Image caption writer
tr_TR: Resim açıklması yazarı

en: Time Taken
tr_TR: Çekilme Zamanı

en: Original Time Taken
tr_TR: Orijinal Çekilme Zamanı

en: Time Digitized
tr_TR: Dijital Ortama Aktarım Zamanı

en: Date created
tr_TR: Oluşturulma tarihi

en: Time created
tr_TR: Oluşturulma zamanı

en: Digital Creation Date
tr_TR: Dijital Oluşturulma Tarihi

en: Digital Creation Time
tr_TR: Dijital Oluşturulma Zamanı

en: Artist
tr_TR: Sanatçı

en: Image Credit
tr_TR: Resim Telifi

en: ByLine Title
tr_TR: ByLine Başlığı

en: Image source
tr_TR: Resim Kaynağı

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Copyright Holder
tr_TR: Telif Sahibi

en: Copyright Notice
tr_TR: Telif Bilgisi

en: Shutter Speed
tr_TR: Objektif Hızı

en: Aperture
tr_TR: Diyafram Açıklığı

en: ISO Sensitivity
tr_TR: ISO Hassasiyeti

en: Exposure Compensation
tr_TR: Poz Düzeltme

en: Metering Mode
tr_TR: Ölçüm Kipi

en: Flash Fired
tr_TR: Flaş Çakıldı

en: Original Width
tr_TR: Özgün Genişlik

en: Original Height
tr_TR: Özgün Yükseklik

en: Orientation
tr_TR: Yön

en: Contrast Setting
tr_TR: Zıtlık Ayarları

en: Sharpness Setting
tr_TR: Keskinlik Seçenekleri

en: Saturation Setting
tr_TR: Doygunluk Ayarları

en: White Balance
tr_TR: Beyaz Dengesi

en: Subject Distance
tr_TR: Nesne Uzaklığı

en: Focal Length
tr_TR: Odak Uzaklığı

en: Lens Type
tr_TR: Lens Tipi

en: Lens Info
tr_TR: Lens Bilgisi

en: Focal Length Equivalent in 35mm Film
tr_TR: 35mm Filme Eşdeğer Odak Uzaklığı

en: City
tr_TR: Şehir

en: Sublocation
tr_TR: Alt yöre

en: Province/State
tr_TR: Yöre/Bölge

en: Country/Primary Location Code
tr_TR: Yerleşim Yeri/Birincil Yerleşim Kodu

en: Country/Primary Location Name
tr_TR: Yerleşim yeri/Birincil yerleşim yeri adı

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Latitude Reference
tr_TR: Enlem Referansı

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Longitude Reference
tr_TR: Boylam Referansı

en: Altitude
tr_TR: Yükseklik

en: Altitude Reference
tr_TR: Yükseklik Referansı

en: Originating Program
tr_TR: Orijinal Yazılım

en: Program version
tr_TR: Program sürümü

en: Mail send failed.
tr_TR: Eposta gönderimi başarısız.

en: Invalid "to" mail address provided.
tr_TR: Gerçersiz "alıcı" eposta adresi verildi.

en: "cc" list provided without "to" address list.
tr_TR: "cc" listesi "alıcı" listesi olmadan verildi.

en: Invalid "cc" mail address provided.
tr_TR: Geçersiz "cc" eposta adresi verildi.

en: Mail send failed.
tr_TR: Eposta gönderimi başarısız.

en: Invalid "bcc" mail address provided.
tr_TR: Geçersiz "bcc" eposta adresi verildi.

en: Mail send failed. There is no mail handler configured.
tr_TR: Eposta gönderimi başarısız. Eposta göndermek için bir araç seçilmedi.

en: No "to" address list provided.
tr_TR: "alıcı" adres listesi verilmedi.

en: You must supply an e-mail address.
tr_TR: E-posta adresi alanını boş bırakamazsınız.

en: You must enter your name.
tr_TR: Adınızı girmeniz gerekiyor

en: You must supply a WEB page URL.
tr_TR: Geçerli bir web sayfası adresi yazmalısınız.

en: CAPTCHA verification failed.
tr_TR: Captcha doğrulama başarısız.

en: You must enter something in the comment text.
tr_TR: Yorum alanına bir metin girmeniz gerekiyor.

en: Your comment was rejected by the <em>%s</em> SPAM filter.
tr_TR: Yorumunuz <em>%s</em> ÇÖP ileti filtresi tarafından reddedildi.

en: Your comment has been marked for moderation by the <em>%s</em> SPAM filter.
tr_TR: Yorumunuz <em>%s</em> ÇÖP ileti filtresi tarafından moderasyona sokuldu.

en: Comment posted
tr_TR: Yorum gönderildi

en: Unknown name
tr_TR: İsmi bilinmiyor

en: Unknown author
tr_TR: Bilinmeyen yazar

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: <strong>Theme description error!</strong>
tr_TR: <strong>Tema açıklama metni hatası!</strong>

en: Unknown date
tr_TR: Bilinmeyen tarih

en: Page error: %2$s (%1$s)
tr_TR: Sayfa hatası: %2$s (%1$s)

en: The Zenphoto information you requested
tr_TR: Talep ettiğiniz Zenphoto bilgisi

en: Password must be at least %u characters
tr_TR: Şifre en az %u karakter olmalıdır

en: Password must contain at least one of %s
tr_TR: Şifre en az bir %s içermelidir

en: No rights
tr_TR: Hak yok

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: View all
tr_TR: Hepsini göster

en: Upload
tr_TR: Karşıya Yükle

en: Post comments
tr_TR: Yorum gönder

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Album
tr_TR: Albüm

en: Manage all albums
tr_TR: Tüm albümleri yönet

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Albums
tr_TR: Albümler

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: News
tr_TR: Haberler

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Manage all pages
tr_TR: Tüm sayfaları yönet

en: Manage all news
tr_TR: Tüm haberleri yönet

en: General
tr_TR: Genel

en: View gallery
tr_TR: Galeriyi görüntüle

en: View search
tr_TR: Aramayı görüntüle

en: View fullimage
tr_TR: Resmi tam boyutta görüntüle>

en: View news
tr_TR: Haberleri görüntüle

en: View pages
tr_TR: Sayfaları görüntüle

en: View albums
tr_TR: Albümleri görüntüle

en: All rights
tr_TR: Tüm haklar

en: Default rights
tr_TR: Öntanımlı haklar

en: Minimum password length:
tr_TR: Minimum şifre uzunluğu:

en: Minimum number of characters a password must contain.
tr_TR: Bir şifrenin Minimum an Zeichen, die ein Passwort enthalten muß.

en: Password characters:
tr_TR: Şifre karakterleri:

en: Image cache cleared.
tr_TR: Resim önbelleği silindi

en: RSS cache cleared.
tr_TR: RSS önbelleği silindi.

en: All hitcounters have been set to zero
tr_TR: Tüm albüm ve resim izlenme sayılarını sıfırlandı

en: You are running the latest zenphoto version.
tr_TR: Zenphoto'nun son sürümünü kullanıyorsunuz.

en: Could not connect to <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a>
tr_TR: <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a> adresine bağlanılamadı.

en: zenphoto version %s is available.
tr_TR: zenphoto %s sürümü indirmek için uygun.

en: reset all hitcounters
tr_TR: tüm sayaçları sıfırla

en: You do not have proper rights to %s.
tr_TR: %s için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: You do not have proper rights to access %s.
tr_TR: %s öğesine ulaşmak için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: Gallery Stats
tr_TR: Galeri İstatistikleri

en: <strong>%1$u</strong> Image (%2$u not visible) | <strong>%1$u</strong> Images (%2$u not visible)
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Resim (%2$u görünür değil)

en: <strong>%u</strong> Image | <strong>%u</strong> Images
tr_TR[0]: <strong>%u</strong> Resim

en: <strong>%1$u</strong> Album (%2$u not published) | <strong>%1$u</strong> Albums (%2$u not published)
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Albüm (%2$u yayımlanmamış)

en: <strong>%u</strong> Album | <strong>%u</strong> Albums
tr_TR[0]: <strong>%u</strong> Albüm

en: <strong>%1$u</strong> Comment (%2$u in moderation) | <strong>%1$u</strong> Comments (%2$u in moderation)
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Yorum (%2$u onay bekliyor)

en: <strong>%u</strong> Comment | <strong>%u</strong> Comments
tr_TR[0]: <strong>%u</strong> Yorum

en: <strong>%1$u</strong> Page | <strong>%1$u</strong> Pages
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Sayfa

en: <strong>%1$u</strong> Page (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> Pages (%2$u un-published)
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> sayfa, (<strong>%2$u</strong> yayımlanmamış)

en: <strong>%1$u</strong> News | <strong>%1$u</strong> News
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Haber

en: <strong>%1$u</strong> News (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> News (%2$u un-published)
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> haber, (<strong>%2$u</strong> yayımlanmamış)

en: <strong>%1$u</strong> Category | <strong>%1$u</strong> Categories
tr_TR[0]: <strong>%1$u</strong> Kategori

en: Installation information
tr_TR: Kurulum bilgisi

en: Official Build
tr_TR: Resmi sürüm

en: Zenphoto version <strong>%1$s [%2$s] (%3$s)</strong>
tr_TR: Zenphoto sürüm <strong>%1$s [%2$s] (%3$s)</strong>

en: Current locale setting: <strong>%1$s</strong>
tr_TR: Geçerli dil seçeneği: <strong>%1$s</strong>

en: Current gallery theme: <strong>%1$s</strong>
tr_TR: Geçerli galeri teması: <strong>%1$s</strong>

en: PHP version: <strong>%1$s</strong>
tr_TR: PHP sürüm: <strong>%1$s</strong>

en: Graphics support: <strong>%s</strong>
tr_TR: Grafik desteği: <strong>%s</strong>

en: PHP memory limit: <strong>%1$s</strong> (Note: Your server might allocate less!)
tr_TR: PHP bellek limiti: <strong>%1$s</strong> (Dikkat: Sunucunuz daha az tahsis edebilir!)

en: %1$s version: <strong>%2$s</strong>
tr_TR: %1$s sürüm: <strong>%2$s</strong>

en: Database name: <strong>%1$s</strong>
tr_TR: Veritabanı adı: <strong>%1$s</strong>

en: Table prefix: <strong>%1$s</strong>
tr_TR: Tablo öneki: <strong>%1$s</strong>

en: Spam filter: <strong>%s</strong>
tr_TR: Spam süzgeci: <strong>%s</strong>

en: CAPTCHA generator: <strong>%s</strong>
tr_TR: Captcha oluşturucu: <strong>%s</strong>

en: %u active plugin: | %u active plugins:
tr_TR[0]: %u aktif eklenti:

en: <em>none</em>
tr_TR: <em>hiçbiri</em>

en: %u active filter: | %u active filters:
tr_TR[0]: %u aktif süzgeç:

en: Utility functions
tr_TR: Faydalı fonksiyonlar

en: The <strong><em>GD</em></strong> extension is not available.
tr_TR: <strong><em>GD</em></strong> eklentisi yüklü değil

en: PHP GD library <em>%s</em>
tr_TR: PHP GD kütüphanesi <em>%s</em>

en: File Manager
tr_TR: Dosya Yöneticisi

en: Oops.. Cannot edit from this page
tr_TR: Upps.. Bu sayfadan düzenle yapılamaz

en: Error: malformed Ajax POST
tr_TR: Hata: Kusurlu bir Ajax POST'u

en: Could not save!
tr_TR: Kaydedilemedi!

en: Are you sure you want to delete this entire album?
tr_TR: Tüm albümü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you Absolutely Positively sure you want to delete the album? THIS CANNOT BE UNDONE!
tr_TR: Albümü silmek istediğinizden emin misiniz? BU İŞLEM GERİ ALINAMAZ!

en: Are you sure you want to delete the image? THIS CANNOT BE UNDONE!
tr_TR: Resmi silmek istediğinizden emin misiniz? BU İŞLEM GERİ ALINAMAZ!

en: Are you sure you want to delete this article? THIS CANNOT BE UNDONE!
tr_TR: Makaleyi silmek istediğinizden emin misiniz? BU İŞLEM GERİ ALINAMAZ!

en: Are you sure you want to delete this page? THIS CANNOT BE UNDONE!
tr_TR: Sayfayı silmek istediğniizden emin misiniz? BU İŞLEM GERİ ALINAMAZ!

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

en: Click to edit...
tr_TR: Düzenlemek için tıklayın...

en: New album name?
tr_TR: Yeni albüm ismi?

en: new album
tr_TR: yeni albüm

en: Admin Toolbox
tr_TR: Yönetici Araçları

en: Sort Gallery
tr_TR: Galeriyi Sırala

en: New Album
tr_TR: Yeni Albüm

en: Edit album
tr_TR: Albümü Düzenle

en: Sort subalbums
tr_TR: Alt-albümleri sırala

en: Sort album images
tr_TR: Albüm resimlerini sırala

en: Delete the album
tr_TR: Albümü sil

en: Delete album
tr_TR: Albümü sil

en: Upload Here
tr_TR: Buraya Yükle

en: New Album Here
tr_TR: Buraya Yeni Albüm Aç

en: Delete the image
tr_TR: Bu resmi sil

en: Delete image
tr_TR: Resmi sil

en: Edit this image
tr_TR: Bu resmi düzenle

en: Edit image
tr_TR: Resmi düzenle

en: Create an album from the search
tr_TR: Arama sonuçlarından bir albüm oluşturun

en: Create Album
tr_TR: Albüm oluştur

en: Edit Article
tr_TR: Makaleyi düzenle

en: Delete article
tr_TR: Makaleyi sil

en: Delete Article
tr_TR: Yazıyı Sil

en: Add Article
tr_TR: Makale ekle

en: Edit Page
tr_TR: Sayfayı Düzenle

en: Delete page
tr_TR: Sayfayı sil

en: Delete Page
tr_TR: Sayfayı sil

en: Add Page
tr_TR: Sayfa Ekle

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Previous Page
tr_TR: Önceki Sayfa

en: Next Page
tr_TR: Sonraki Sayfa

en: Page 1
tr_TR: Sayfa 1

en: Page %u | Page %u
tr_TR[0]: Sayfa %u

en: Page %1$u (Current Page) | Page %1$u (Current Page)
tr_TR[0]: Sayfa %1$u (Geçerli Sayfa)

en: Page %1$u | Page %1$u
tr_TR[0]: Sayfa %1$u

en: Page {%u} | Page {%u}
tr_TR[0]: Sayfa {%u}

en: The album is password protected.
tr_TR: Bu albüm şifre korumalıdır.

en: The album is not published.
tr_TR: Bu albüm henüz yaymlanmamıştır.

en: (No title...)
tr_TR: (Başlık yok...)

en: Album Thumbnails
tr_TR: Albüm İçin Küçük Resimler

en: Search
tr_TR: Arama

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: (No date...)
tr_TR: (Tarih yok...)

en: (No Location...)
tr_TR: (Konum Yok...)

en: (No description...)
tr_TR: (Açıklama yok...)

en: (No data...)
tr_TR: (Veri yok...)

en: The image is marked not visible.
tr_TR: Bu resim görünür olarak işaretlenmedi.

en: Image Info
tr_TR: Resim Detayları

en: (No data)
tr_TR: (Veri yok)

en: Anonymous
tr_TR: Anonim

en: Download Zip of the Album
tr_TR: Albümü zip arşiv formatında indirin

en: Download a zip file of this album
tr_TR: Bu albümü zip dosyası halinde indir

en: by
tr_TR: tarafından

en: View image: %s
tr_TR: Resmi göster: %s

en: (No tags...)
tr_TR: (Etiket yok...)

en: Latest images RSS
tr_TR: Son resimler için RSS

en: Latest images of this album RSS
tr_TR: RSS: Bu albümün son resimleri

en: Latest images of this album and its subalbums RSS
tr_TR: RSS: Bu albümün ve alt albümlerinin son resimleri

en: Latest comments RSS
tr_TR: RSS son yorumlar

en: Latest comments RSS for this image
tr_TR: RSS: Bu resime yapılan yorumlar

en: Latest comments RSS for this album
tr_TR: RSS: Bu albüme yapılan son yorumlar

en: Latest albums RSS
tr_TR: RSS son albümler

en: select search fields
tr_TR: arama alanlarını seçin

en: fields
tr_TR: alanlar

en: Clear search
tr_TR: Aramayı sil

en: Reset search
tr_TR: Aramayı sıfırla

en: no date
tr_TR: tarih yok

en: There was an error logging in.
tr_TR: Giriş yapılırken bir sorun oluştu.

en: Check your user and password and try again.
tr_TR: Kullanıcı adınızı ve şifrenizi tekrar deneyiniz.

en: The page you are trying to view is password protected.
tr_TR: Görüntülemek istediğiniz sayfa şifre korumalı.

en: Powered by <a href="http://www.zenphoto.org" title="A simpler web photo album"><span id="zen-part">zen</span><span id="photo-part">PHOTO</span></a>
tr_TR: Altyapı: <a href="http://www.zenphoto.org" title="Daha kolay bir resim albümü"><span id="zen-part">zen</span><span id="photo-part">PHOTO</span></a>

en: The album couldn't be created in the 'albums' folder. This is usually a permissions problem. Try setting the permissions on the albums and cache folders to be world-writable using a shell:
tr_TR: Albüm 'albums' dizini içinde oluşturulamadı. Bu büyük ihtimalle dizin izinlerinin hatasından kaynaklanıyor. albums ve cache dizinlerinin izinlerini terminal yardımıyla yazılabilir olarak ayarlamayı deneyin:

en: or use your FTP program to give everyone write permissions to those folders.
tr_TR: veya FTP programınızı kullanarak herkese yazma izni verin.

en: You must upload at least one file.
tr_TR: En azından bir dosya yüklemelisiniz.

en: You must enter a folder name for your new album.
tr_TR: Yeni albümünüz için bir dizin ismi girmelisiniz.

en: You have exceeded your upload quota
tr_TR: Yükleme kotanızı aştınız

en: Do you want to replace the file %s?
tr_TR: %s öğesinin yerine koymak istiyor musunuz?

en: Upload queue is full. The upload limit is %u.
tr_TR: Yükleme sırası dolu. Yükleme limiti %u kadardır.

en: Upload Photos
tr_TR: Resim Yükle

en: <strong>Note: </strong>
tr_TR: <strong>Not: </strong>

en: ZIP files must contain only Zenphoto supported <em>image</em> types.
tr_TR: ZIP dosyaları sadece ZenPhoto tarafından desteklenen <em>resim</em> türlerini içermelidir.

en: Something went wrong...
tr_TR: Birşeyler yanlış gitti...

en: There was an error submitting the form. Please try again.
tr_TR: Form gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Upload complete
tr_TR: Yükleme tamamlandı

en: Your files have been uploaded.
tr_TR: Dosyalarınız başarıyla yüklendi.

en: PHP Safe Mode Restrictions in effect!
tr_TR: PHP Safe Mode kısıtlaması var!

en: Zenphoto may be unable to perform uploads when PHP Safe Mode restrictions are in effect
tr_TR: PHP Safe Mode kısıtlaması varken Zenphoto yüklemeleri yapamayabilir

en: That name is already used.
tr_TR: Bu isim zaten kullanılıyor.

en: This upload has to have a folder. Type a title or folder name to continue...
tr_TR: Bu yükleme için bir dizin gereklidir. Birşeyler yazın veya bir dizin adına tıklayarak devam edin...

en: Upload to:
tr_TR: Buraya yükle:

en: Make a new Album
tr_TR: Yeni bir albüm oluştur

en: and
tr_TR: ve

en: Publish the album so everyone can see it.
tr_TR: Albümü yayımlayın ki herkes görebilsin.

en: titled:
tr_TR: başlıklı:

en: with the folder name:
tr_TR: dizin adı ile birlikte:

en: Auto-generate
tr_TR: Otomatik oluştur

en: Zenphoto supported file types | all files
tr_TR: Desteklenen dosya türleri | tüm dosyalar

en: There appears to be no <em>Flash</em> plugin installed in your browser.
tr_TR: Görünüşe göre tarayıcınızda <em>Flash</em> eklentisi kurulu değil.

en: Doesn't reload!
tr_TR: Tekrar yüklenemiyor!

en: Add more upload boxes
tr_TR: Daha fazla yükleme kutusu ekle

en: (won't reload the page, but remember your upload limits!)
tr_TR: (sayfayı yenilemeyin ama yükleme limitleriniz de unutmayın!)

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Description
tr_TR: Tanım

en: File/Folder name
tr_TR: Dosya/Dizin adı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Custom data
tr_TR: Özel veri

en: Location/Place
tr_TR: Konum/Yer

en: State
tr_TR: Eyalet

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Copyright
tr_TR: Telif Hakkı

en: Content
tr_TR: İçerik

en: ExtraContent
tr_TR: Ekstraİçerik

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Last Editor
tr_TR: Son Düzenleyen

en: File updated successfully
tr_TR: Dosya başarıyla güncellendi.

en: Could not write file. Please check its write permissions
tr_TR: Dosya yazılamıyor. Lütfen dosya izinlerini gözden geçirin.

en: Cannot edit this file!
tr_TR: Bu dosya düzenlenemiyor!

en: Theme File Editor
tr_TR: Tema Dosyası Düzenleyici

en: Theme template files (.php)
tr_TR: Tema şablon dosyaları (.php)

en: JavaScript files (.js)
tr_TR: Javascript dosyaları (.js)

en: Style sheets (.css)
tr_TR: Stil dosyaları (.css)

en: Other text files
tr_TR: Metin dosyalarını düzenle

en: Edit this file
tr_TR: Bu dosyayı düzenle

en: Update File
tr_TR: Dosyayı Güncelle

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Error: The album named %s cannot be found.
tr_TR: Hata: %s albümü bulunamadı.

en: Error: The album %s is not readable.
tr_TR: Hata: %s albümü okunamıyor.

en: Password may not be empty!
tr_TR: Dosya adlandırma biçimi boş olmamalı.

en: Password reset request.<br />You may now set admin usernames and passwords.
tr_TR: Şifre sıfırlama talebi.<br />Şimdi yönetici kullanıcı adını ve şifresini tanımlayabilirsiniz.

en: Saved
tr_TR: Kaydedildi

en: Rights migration failed.
tr_TR: Hakların taşınması başarısız oldu

en: Your %s passwords were empty or did not match
tr_TR: %s şifreleriniz boş veya uyuşmuyor

en: You must supply a password for the Gallery guest user
tr_TR: Galeri misafir kullanıcısı için bir şifre belirlemelisiniz

en: You must supply a password for the Search guest user
tr_TR: Arama misafir kullanıcısı için bir şifre belirlemelisiniz

en: You must supply a password
tr_TR: Bir şifre belirtmelisiniz

en: User name not provided
tr_TR: Kullanıcı adı belirtilmedi

en: Your passwords did not match
tr_TR: Şifreniz uyuşmuyor

en: Your Website URL is not valid
tr_TR: İnternet sayfanızın adresi geçerli değil.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: reset
tr_TR: sıfırla

en: Expand all
tr_TR: Hepsini aç

en: Collapse all
tr_TR: Hepsini kapat

en: show
tr_TR: göster

en: all
tr_TR: tümü

en: pending verification
tr_TR: doğrulama bekliyor

en: no group
tr_TR: grup yok

en: prev
tr_TR: geri

en: next
tr_TR: ileri

en: Master
tr_TR: Ana

en: Show details
tr_TR: Detayları göster

en: Hide details
tr_TR: Detayları gizle

en: Show details for user %s
tr_TR: %s kullanıcısı için detayları göster

en: Hide details for user %s
tr_TR: %s kullancısı için detayları gizle

en: Add New User
tr_TR: Yeni kullanıcı ekle

en: Authenticate user
tr_TR: Kullanıcıyı yetkilendir

en: Are you sure you want to delete this user?
tr_TR: Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete this user.
tr_TR: Bu kullanıcıyı silin.

en: <strong>Note:</strong> You must have ADMIN rights to alter anything but your personal information.
tr_TR: <strong>Not:</strong> Kişisel bilgileriniz dışında herhangi birşeyi değiştirmek için YÖNETİCİ haklarına sahip olmalısınız.

en: Password:
tr_TR: Parola:

en: (repeat)
tr_TR: (tekrar)

en: Full name:
tr_TR: Tam isim:

en: Email:
tr_TR: Eposta:

en: Language:
tr_TR: Tercih Ettiğiniz Dil:

en: user
tr_TR: kullanıcı adı

en: Migrate rights
tr_TR: Hakları taşı

en: Revert rights
tr_TR: Hakları geri döndür

en: User names may not contain "?", "&", or quotation marks.
tr_TR: Kullanıcı adları "?", "&", veya tırnak işareti içeremez.

en: The user "%s" already exists.
tr_TR: "%s" ismindeki kullanıcı zaten mevcut.

en: Password required
tr_TR: Parola gerekli

en: A password is required for the page you requested
tr_TR: Ulaşmaya çalıştığınız sayfaya giriş için şifre gereklidir

en: Zenphoto Image Processing Error: %s
tr_TR: Zenphoto Resim İşleme Hatası: %s

en: Request URI: [ <code>%s</code> ]
tr_TR: İstek Adresi: [ <code>%s</code> ]

en: Cache: [<code>%s</code>]
tr_TR: Önbellek: [<code>%s</code>]

en: Image: [<code>%s</code>]
tr_TR: Resim: [<code>%s</code>]

en: Debug
tr_TR: Hata ayıkla

en: Arguments:
tr_TR: Argümanlar:

en: size =
tr_TR: boyut =

en: width =
tr_TR: genişlik =

en: height =
tr_TR: yükseklik =

en: quality =
tr_TR: kalite =

en: thumb =
tr_TR: küçük resim =

en: crop =
tr_TR: kes =

en: Image not found or is unreadable.
tr_TR: Resim bulunamadı veya kaynaktan okunamadı.

en: Unknown error! Please report to the developers at <a href="http://www.zenphoto.org/">www.zenphoto.org</a>
tr_TR: Bilinmeyen hata! Lütfen <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a>'daki geliştiricilere bu durumu bildirin.

en: Tag Management
tr_TR: Etiket Yönetimi

en: Sort the tags alphabetically
tr_TR: Etiketleri alfabetik olarak sırala

en: Order alphabetically
tr_TR: Alfabetik olarak sırala

en: Sort the tags by most used
tr_TR: Etiketleri en çok kullanılana göre sırala

en: Order by most used
tr_TR: En çok kullanılana göre sırala

en: Delete tags from the gallery
tr_TR: Etiketleri galeriden sil

en: Delete checked tags
tr_TR: Seçilen etiketleri sil

en: Delete all the tags checked above.
tr_TR: İşaretlenmiş tüm etiketleri sil.

en: Rename tags
tr_TR: Etiketleri yeniden adlandır

en: Apply all the changes entered above.
tr_TR: Yukarıda girilen tüm değişiklikleri kaydet

en: New tags
tr_TR: Yeni etiketler

en: Add tags
tr_TR: Etiket ekle

en: Add all the tags entered above.
tr_TR: Yukarıda girilmiş olan tüm etiketleri ekle.

en: Add tags to the list by entering their names in the input fields of the <em>New tags</em> list. Then press the <em>Add tags</em> button
tr_TR: <em>Yeni etiketler</em> listesinin boş alanlarına isimleri girerek listeye etiketleri ekleyin. Daha sonra <em>yeni etiketleri kaydet </em>düğmesine tıklayın.

en: Forbidden
tr_TR: İzin yok

en: Too few arguments! Image not found.
tr_TR: Çok az argüman! Resim bulunamadı.

en: Are you sure you want to delete the checked items?
tr_TR: Seçili öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: edit comment
tr_TR: yorumu düzenle

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Web Site:
tr_TR: Web sayfası:

en: E-Mail:
tr_TR: E-posta:

en: Date/Time:
tr_TR: Tarih/Zaman:

en: Comment:
tr_TR: Açıklama:

en: Comment management
tr_TR: Yorum yönetimi

en: Comment is un-approved
tr_TR: Yorum onaylanmamış

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approve this comment
tr_TR: Bu yorumu onayla

en: Comment is approved
tr_TR: Yorum onaylandı

en: Un-approve
tr_TR: Onayı kaldır

en: Un-approve this comment
tr_TR: Yorumun onayını kaldır

en: Comment is private
tr_TR: Yorum özel

en: Comment is public
tr_TR: Yorum halka açık

en: Comment is anonymous
tr_TR: Yorum anonim

en: Comment is not anonymous
tr_TR: Yorum anonim değil

en: Are you sure you want to delete this comment?
tr_TR: Bu yorumu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Selected items deleted
tr_TR: Seçilen öğeler silindi.

en: Selected items marked as spam
tr_TR: Seçilmiş öğeler gereksiz olarak işaretlendi

en: Selected items approved
tr_TR: Seçilen öğeler onaylandı

en: Comments deleted successfully.
tr_TR: Yorumlar başarıyla silindi.

en: Changes applied
tr_TR: Değişiklikler uygulandı

en: You can edit or delete comments on your photos.
tr_TR: Fotoğraflarınızdaki yorumları silebilir ve düzenleyebilirsiniz.

en: View full text
tr_TR: Tam metni görüntüle

en: Edit this comment
tr_TR: Bu yorumu düzenle

en: *Bulk actions*
tr_TR: *Toplu eylemler*

en: Mark as spam
tr_TR: Bu mesajı SPAM olarak işaretle

en: Check All
tr_TR: Tümünü seç

en: <strong>database error</strong>
tr_TR: <strong>veritabanı hatası</strong>

en: [news]
tr_TR: [haberler]

en: [page]
tr_TR: [sayfa]

en: Anonymous posting
tr_TR: Anonim gönderi

en: Private message
tr_TR: Özel mesaj

en: Approve this message (not SPAM)
tr_TR: Bu mesajı onayla (SPAM değil)

en: Approve this message (not SPAM
tr_TR: Bu mesajı onayla (SPAM değil

en: Mark this message as SPAM
tr_TR: Bu mesajı SPAM olarak işaretle

en: Edit this comment.
tr_TR: Yorumu düzenle.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Reply:
tr_TR: Yanıtla:

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Delete this comment.
tr_TR: Yorumu sil.

en: Marked as spam/approved
tr_TR: İstenmeyen/onaylanan olarak işaretlendi.

en: Edit comment
tr_TR: Yorumu düzenle

en: E-mail comment author
tr_TR: Yorum yazarına eposta gönder

en: Afrikaans
tr_TR: Afrikanca

en: Albanian
tr_TR: Arnavutça

en: Arabic (United Arab Emirates)
tr_TR: Arapça (Birleşik Arap Emirliği)

en: Arabic (Bahrain)
tr_TR: Arapça (Bahreyn)

en: Arabic (Algeria)
tr_TR: Arapça (Cezayir)

en: Arabic (Egypt)
tr_TR: Arapça (Mısır)

en: Arabic (Iran)
tr_TR: Arapça (İran)

en: Arabic (Iraq)
tr_TR: Arapça (Irak)

en: Arabic (Jordan)
tr_TR: Arapça (Ürdün)

en: Arabic (Kuwait)
tr_TR: Arapça (Kuveyt)

en: Arabic (Lebanon)
tr_TR: Arapça (Lübnan)

en: Arabic (Libya)
tr_TR: Arapça (Libya)

en: Arabic (Morocco)
tr_TR: Arapça (Fas)

en: Arabic (Oman)
tr_TR: Arapça (Umman)

en: Arabic (Qatar)
tr_TR: Arapça (Katar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
tr_TR: Arapça (Sudi Arabistan)

en: Arabic (Sudan)
tr_TR: Arapça (Sudan)

en: Arabic (Syria)
tr_TR: Arapça (Suriye)

en: Arabic (Tunisia)
tr_TR: Arapça (Tunus)

en: Arabic (Yemen)
tr_TR: Arapça (Yemen)

en: Basque (Basque)
tr_TR: Baskça

en: Belarusian
tr_TR: Beyaz Rusça

en: Bengali
tr_TR: Bengalce

en: Bulgarian
tr_TR: Bulgarca

en: Catalan
tr_TR: Katalanca

en: Chinese (People's Republic of China)
tr_TR: Çince (Çin Halk Cumhuriyeti)

en: Chinese (Hong Kong)
tr_TR: Çince (Hong Kong)

en: Chinese (Taiwan)
tr_TR: Çince (Taiwan)

en: Croatian
tr_TR: Hırvatça

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Cambodian
tr_TR: Komboçya dili

en: Danish
tr_TR: Danimarkaca; Danca

en: Dutch (Belgium)
tr_TR: Flamanca (Belçika)

en: Dutch (The Netherlands)
tr_TR: Flamanca (Hollanda)

en: English (Australia)
tr_TR: İngilizce (Avustralya)

en: English (Canada)
tr_TR: İngilizce (Kanada)

en: English (United Kingdom)
tr_TR: İngilizce (İngiltere)

en: English (India)
tr_TR: İngilizce (Hindistan)

en: English (New Zealand)
tr_TR: İngilizce (Yeni Zellanda)

en: English (Philippines)
tr_TR: İngilizce (Filipinler)

en: English (United States)
tr_TR: İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri)

en: English (South Africa)
tr_TR: İngilizce (Güney Amerika)

en: English (Zimbabwe)
tr_TR: İngilizce (Zimbave)

en: Estonian
tr_TR: Estonyaca

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: Faroese
tr_TR: Faroece

en: French (Belgium)
tr_TR: Fransızca (Belçika)

en: French (Canada)
tr_TR: Fransızca (Kanada)

en: French (Switzerland)
tr_TR: Fransızca (İsviçre)

en: French (France)
tr_TR: Fransızca (Fransa)

en: French (Luxembourg)
tr_TR: Fransızca (Lüksemburg)

en: Galician
tr_TR: Galiçya dili

en: Gujarati
tr_TR: Gujarati (Hindistan)

en: Greek
tr_TR: Yunanca

en: German (Austria)
tr_TR: Almanca (Avusturya)

en: German (Belgium)
tr_TR: Almanca (Belçika)

en: German (Switzerland)
tr_TR: Almanca (İsviçre)

en: German (Germany)
tr_TR: Almanca (Almanya)

en: German (Luxembourg)
tr_TR: Almanca (Lüksemburg)

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: Indonesian
tr_TR: Endonezyaca

en: Icelandic
tr_TR: İzlandaca

en: Italian (Switzerland)
tr_TR: İtalyanca (İsviçre)

en: Italian (Italy)
tr_TR: İtalyanca (İtalya)

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanyaca

en: Latvian
tr_TR: Letonyaca

en: Macedonian
tr_TR: Makedonyaca

en: Mongolian
tr_TR: Moğol Dili

en: Norwegian (Bokmål)
tr_TR: Norveççe (Bokmål)

en: Norwegian
tr_TR: Norveççe

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Polish
tr_TR: Polonyaca

en: Portuguese (Brazil)
tr_TR: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr_TR: Portekizce (Portekiz)

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Russian (Russia)
tr_TR: Rusça (Rusya)

en: Russian (Ukraine)
tr_TR: Rusça (Ukrayna)

en: Sinhala
tr_TR: Sinhal

en: Slovak
tr_TR: Slovakça

en: Slovenian
tr_TR: Slovence

en: Spanish (Argentina)
tr_TR: İspanyolca (Ajantin)

en: Spanish (Bolivia)
tr_TR: İspanyolca (Bolivya)

en: Spanish (Chile)
tr_TR: İspanyolca (Şili)

en: Spanish (Columbia)
tr_TR: İspanyolca (Kolombiya)

en: Spanish (Costa Rica)
tr_TR: İspanyolca (Kosta Rika)

en: Spanish (Dominican Republic)
tr_TR: İspanyolca (Dominik Cumhuriyeti)

en: Spanish (Ecuador)
tr_TR: İspanyolca (Ekvador)

en: Spanish (Spain)
tr_TR: İspanyolca (İspanya)

en: Spanish (Guatemala)
tr_TR: İspanyolca (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
tr_TR: İspanyolca (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
tr_TR: İspanyolca (Meksika)

en: Spanish (Nicaragua)
tr_TR: İspanyolca (Nikaragua)

en: Spanish (Panama)
tr_TR: İspanyolca (Panama)

en: Spanish (Peru)
tr_TR: İspanyolca (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
tr_TR: İspanyolca (Porto Riko)

en: Spanish (Paraguay)
tr_TR: İspanyolca (Paraguay)

en: Spanish (El Salvador)
tr_TR: İspanyolca (El Salvador)

en: Spanish (United States)
tr_TR: İspanyolca (Birleşik Devletler)

en: Spanish (Uruguay)
tr_TR: İspanyolca (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
tr_TR: İspanyolca (Venezuela)

en: Spanish (Latin America)
tr_TR: İspanyolca (Latin Amerika)

en: Serbian
tr_TR: Sırpça

en: Swedish (Finland)
tr_TR: İsveççe (Finlandiya)

en: Swedish (Sweden)
tr_TR: İsveççe (İsveç)

en: Thai
tr_TR: Taylandça

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Ukrainian
tr_TR: Ukraynaca

en: Uzbek
tr_TR: Özbekçe

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnamca

en: Welsh
tr_TR: Gal Dili

en: Applied
tr_TR: Uygulandı

en: <em>%s</em> is not available.
tr_TR: <em>%s</em> öğesi mevcut değil.

en: The locale %s is not supported on your server.
tr_TR: %s yerelleştirmesi sunucunuz tarafından desteklenmiyor.

en: See the troubleshooting guide on zenphoto.org for details.
tr_TR: Daha fazla bilgi için zenphoto.org sayfasındaki sorun giderme belgelerine bakınız.

en: Server protocol:
tr_TR: Sunucu protokolü:

en: secure admin
tr_TR: güvenli yönetici

en: Normally this option should be set to <em>http</em>. If you're running a secure server, change this to <em>https</em>. Select <em>secure admin</em> to insure secure access to <code>admin</code> pages.
tr_TR: Normalde bu seçenek <em>http</em> olarak ayarlanmalıdır. Fakat güvenli bir sunucu kurmak isterseniz bu değeri <em>https</em> olarak değiştirin. <code>Yönetici</code> sayfalarını da garantiye almak isterseniz <em>güvenli yönetici</em> seçeneğini aktifleştirin.

en: <strong>Note:</strong> Login from the front-end user login form is secure only if <em>https</em> is selected.
tr_TR: <strong>Dikkat:</strong> Giriş işlemleri ancak <em>https</em> seçilmiş olduğunda güvenlidir.

en: Time zone:
tr_TR: Saat Dilimi:

en: *not specified
tr_TR: *belirtilmemiş

en: Your server reports its time zone as: <code>%s</code>.
tr_TR: Sunucunuz zaman dilimini şöyle bildiriyor: <code>%s</code>.

en: Your time zone offset is %d hour. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here. | Your time zone offset is: %d hours. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here.
tr_TR[0]: Zaman farkınız %d saat. Eğer zaman farkınız sunucudan değişikse, doğru zaman dilimini seçin.

en: Time offset (hours):
tr_TR: Zaman farkı (saat):

en: URL options:
tr_TR: URL ayarları:

en: UTF8 image URIs
tr_TR: UTF8 resim adresleri

en: mod_rewrite suffix:
tr_TR: mod_rewrite son-eki:

en: If the checkbox is disabled, setup did not detect a working Apache <em>mod rewrite</em> facility and proper <em>.htaccess</em> file.
tr_TR: Eğer onay kutusu pasifleştirildiyse, kurulum Apache <em>mod rewrite</em> ve gerekli <em>.htaccess</em> dosyasını bulamayacaktır.

en: If you are having problems with images who's names with contain accented characters try changing the <em>UTF8 image URIs</em> setting.
tr_TR: Aksanlı karakter içeren dosya adlarında problem yaşıyorsanız, <em>UTF8 resim adresleri</em> seçeneğini değiştirmeyi deneyin.

en: HTTP Accept Language
tr_TR: HTTP Accept Dili

en: Multi-lingual
tr_TR: Çoklu dil

en: Set <em>Multi-lingual</em> to enable multiple languages for database fields.
tr_TR: Veritabanında <em>çoklu dil</em> alanları oluşturmak için aktifleştriin.

en: <strong>Note:</strong> if you have created multi-language strings, uncheck this option, then save anything, you will lose your strings.
tr_TR: <strong>Dikkat:</strong> eğer çoklu dil karakter dizisi oluşturduysanız, bu seçeneği pasifleştirin, sonra da herşeyi kaydedin, karakter dizilerinizi kaybedeceksiniz.

en: Date format:
tr_TR: Tarih biçimi:

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Preferred date representation
tr_TR: Tarih gösterme seçenekleri

en: 2008. February 25. 15:30
tr_TR: 2008. Şubat 25. 15:30

en: 2008. February 25.
tr_TR: 2008. Şubat 25.

en: 25 Feb 2008 15:30
tr_TR: 25 Şub 2008 15:30

en: 25 Feb 2008
tr_TR: 25 Şub 2008

en: 25 February 2008 15:30
tr_TR: 25 Şubat 2008 15:30

en: 25 February 2008
tr_TR: 25 Şubat 2008

en: 25. Feb 2008 15:30
tr_TR: 25. Şub 2008 15:30

en: 25. Feb 2008
tr_TR: 25. Şub 2008

en: 25. Feb. 08 15:30
tr_TR: 25. Şub. 08 15:30

en: 25. Feb. 08
tr_TR: 25. Şub. 08

en: 25. February 2008 15:30
tr_TR: 25. Şubat 2008 15:30

en: 25. February 2008
tr_TR: 25. Şubat 2008

en: 25-Feb-08 15:30
tr_TR: 25-Şub-08 15:30

en: 25-Feb-08
tr_TR: 25-Şub-08

en: 25-Feb-2008 15:30
tr_TR: 25-Şub-2008 15:30

en: 25-Feb-2008
tr_TR: 25-Şub-2008

en: Feb 25, 2008 15:30
tr_TR: Şub 25, 2008 15:30

en: Feb 25, 2008
tr_TR: Şub 25, 2008

en: February 25, 2008 15:30
tr_TR: Şubat 25, 2008 15:30

en: February 25, 2008
tr_TR: Şubat 25, 2008

en: Format for dates. Select from the list or set to <code>custom</code> and provide a <a href="http://us2.php.net/manual/en/function.strftime.php"><span class="nowrap"><code>strftime()</code></span></a> format string in the text box.
tr_TR: Tarih için biçimlendirme. Listeden bir öğe seçin veya "ayarla" seçeneğini kullanın ve <code>özel</code> bir <a href="http://us2.php.net/manual/en/function.strftime.php"><span style="white-space:nowrap"><code>strftime()</code></span></a> çıktısı ayarlayın.

en: Charset:
tr_TR: Karakter kümesi:

en: Character sets <span style="color:gray">shown in gray</span> have no character translation support.
tr_TR: <span style="color:gray">Gri ile gösterilen</span> karakter setleri karakter çeviri desteğine sahip değildir.

en: Front-end editing
tr_TR: Önyüz düzenlemesi

en: Disabled
tr_TR: Pasif

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: CAPTCHA generator:
tr_TR: Captcha oluşturucu:

en: Select the <em>CAPTCHA</em> generator to be used by Zenphoto.
tr_TR: ZenPhoto tarafından kullanılacak <em>captcha</em> oluşturucusunu seçin.

en: Allowed tags:
tr_TR: İzin verilen etiketler:

en: Tags and attributes allowed in comments, descriptions, and other fields.
tr_TR: Yorumlarda, açıklamalarda ve diğer alanlarda izin verilecek etiketler.

en: Follow the form <em>tag</em> =&gt; (<em>attribute</em> =&gt; (<em>attribute</em>=&gt; (), <em>attribute</em> =&gt; ()...)))
tr_TR: <em>etiket</em> =&gt; (<em>özellik</em> =&gt; (<em>özellik</em>=&gt; (), <em>özellik</em> =&gt; ()...))) formunu izleyin

en: reset to default
tr_TR: varsayılana sıfırla

en: Site email:
tr_TR: Site epostası:

en: This email address will be used as the <em>From</em> address for all mails sent by Zenphoto.
tr_TR: Bu e-posta adresi ZenPhoto tarafından gönderilen tüm e-postaların <em>Gönderen</em>'i olacak.

en: save
tr_TR: kaydet

en: Gallery title:
tr_TR: Gallery başlığı:

en: What you want to call your Zenphoto site.
tr_TR: Fotoğraf galerinizi nasıl isimlendirmek istersiniz?

en: Gallery description:
tr_TR: Galleri açıklaması:

en: A brief description of your gallery. Some themes may display this text.
tr_TR: Galeriniz hakkında kısa bir bilgi. Sadece bazı temalar bu özelliği destekler.

en: Gallery security
tr_TR: Galeri güvenliği

en: public
tr_TR: genel

en: private
tr_TR: özel

en: Gallery password:
tr_TR: Galleri şifresi:

en: clear password
tr_TR: parolayı temizle

en: Master password for the gallery. Click on <em>Gallery password</em> to change.
tr_TR: Galeri için patron şifresi. Değiştirmek için <em>Galleri şifresi</em>ne tıklayın.

en: Gallery guest user:
tr_TR: Galleri konuk kullanıcısı:

en: Gallery password hint:
tr_TR: Galleri şifre ipucu:

en: User ID for the gallery guest user
tr_TR: Galeri konukları için kullanıcı adı

en: Master password for the gallery. If this is set, visitors must know this password to view the gallery.
tr_TR: Galeri için patron şifresi. Eğer bu seçenek aktifleştirilirse, ziyaretçiler galeriyi görüntülemek için bu şifreye sahip olmalıdır.

en: A reminder hint for the password.
tr_TR: Şifre için hatırlatıcı bir ipucu.

en: Unprotected pages:
tr_TR: Korumasız sayfalar:

en: Place a checkmark on any pages which should not be protected by the gallery password.
tr_TR: Galeri şifresi tarafından korunmasını istemediğiniz sayfalara tik koyun.

en: Website title:
tr_TR: Web sayfası başlığı:

en: Your web site title.
tr_TR: Web  sayfanızın başlığı.

en: Website url:
tr_TR: Web sayfası url:

en: This is used to link back to your main site, but your theme must support it.
tr_TR: Bu ana sayfanıza bağlantı oluşturur ama temanız bu özellik temanz tarafından desteklenmelidir.

en: Sort gallery by:
tr_TR: Galeriyi şuna göre sırala:

en: Manual
tr_TR: Elle

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: custom fields:
tr_TR: özel alanlar:

en: Gallery behavior:
tr_TR: Galleri davranışı:

en: use latest image date as album date
tr_TR: albümün tarihini son resmin tarihine göre ayarla

en: enable user name login field
tr_TR: kullanıcı adı alanını aktifleştirin

en: visual thumb selection
tr_TR: görsel küçük resim seçimi

en: enable persistent archives
tr_TR: devamlı arşivleri aktifleştir

en: enable gallery sessions
tr_TR: galeri oturumlarını aktifleştir

en: <a href="javascript:toggle('albumdate');" >Details</a> for <em>use latest image date as album date</em>
tr_TR: <em>son resmin tarihinin albüm tarihi olarak kullanmak için</em> <a href="javascript:toggle('albumdate');" >detaylar</a>

en: Search password:
tr_TR: Arama şifresi:

en: Password for the search guest user. click on <em>Search password</em> to change.
tr_TR: Arama misafir kullancıısı için şifre. <em>Arama şifresi</em>ne tıklayarak değiştirin.

en: Search guest user:
tr_TR: Arama ziyaretçi kullanıcısı:

en: Search password hint:
tr_TR: Arama şifresi ipucu:

en: User ID for the search guest user
tr_TR: Arama ziyaretçi kullanıcısı için Kullanıcı ID'si

en: Search behavior settings:
tr_TR: Arama davranışı ayarları:

en: exact
tr_TR: tam

en: partial
tr_TR: kısmi

en: Fields list:
tr_TR: Alan listesi:

en: <em>space</em>
tr_TR: <em>boşluk</em>

en: <em>OR</em>
tr_TR: <em>VEYA</em>

en: <em>AND</em>
tr_TR: <em>VE</em>

en: RSS feeds enabled:
tr_TR: RSS beslemeleri aktifleştirildi:

en: All news
tr_TR: Tüm haberler

en: News/Page comments
tr_TR: Haber/Sayfa yorumları

en: Number of RSS feed items:
tr_TR: RSS beslemesindeki öğe miktarı:

en: Images RSS
tr_TR: Resimler RSS

en: Albums RSS
tr_TR: Albümler RSS

en: The number of new items you want to appear in your site's RSS feed. The images and comments RSS share the value.
tr_TR: RSS beslemesinde görünemesini istediğiniz öğe sayısı. Resimler ve yorumların RSS'si aynı değeri paylaşmaktadır.

en: Size of RSS feed images:
tr_TR: RSS besleme resimlerinin boyutu:

en: The size you want your images to have in your site's RSS feed.
tr_TR: Sitenizin RSS beslemesinde görünecek resimlerin boyutu.

en: RSS feed sort order:
tr_TR: RSS beslemesinin sıralanma düzeni:

en: latest by id
tr_TR: id'ye göre en son

en: latest by date
tr_TR: zaman göre en son

en: latest by mtime
tr_TR: değişim zamanına göre en son

en: latest updated
tr_TR: güncellenmeye göre en son

en: RSS enclosure:
tr_TR: RSS koruma:

en: Media RSS:
tr_TR: Medya RSS:

en: RSS cache
tr_TR: RSS önbellek

en: RSS cache expire
tr_TR: RSS önbellek geçerliliği

en: RSS hitcounter
tr_TR: RSS sayacı

en: You must supply a password for the Protected image user
tr_TR: Korunmuş resim kullanıcısı için bir şifre belirtmelisiniz

en: Sort images by:
tr_TR: Resimleri şuna göre sırala:

en: Default sort order for images.
tr_TR: Resimler için öntanımlı sıralama düzeni.

en: Image quality:
tr_TR: Resim kalitesi:

en: Normal Image
tr_TR: Normal Resim

en: <em>full</em> Image
tr_TR: <em>tam</em> boyuttaki resim

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Compression quality for images and thumbnails generated by Zenphoto.
tr_TR: Zenphoto tarafından oluşturulan küçük resimlerin sıkıştırma kalitesi.

en: Quality ranges from 0 (worst quality, smallest file) to 100 (best quality, biggest file).
tr_TR: Kalite 0 (kötü kalite, küçük dosya boyutu) dan 100 (mükemmel kalite, büyük dosya boyutu) e kadar değişmektedir.

en: Interlace:
tr_TR: Katıştır:

en: Auto rotate images:
tr_TR: Resimleri otomatik döndür:

en: Automatically rotate images based on the EXIF orientation setting.
tr_TR: Resimleri EXIF döndürme seçeneklerine göre otomatik olarak çevirin.

en: Sharpen:
tr_TR: Keskinleştir:

en: Images
tr_TR: Resimler

en: Thumbs
tr_TR: Küçük resimler

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Radius
tr_TR: Yarıçap

en: Threshold
tr_TR: Eşik

en: Watermarks:
tr_TR: Filigranlar:

en: *none
tr_TR: *hiçbiri

en: thumbnails
tr_TR: küçük resimler

en: cover
tr_TR: kapak

en: % of image
tr_TR: Resmin %'si

en: allow upscale
tr_TR: büyütmeye izin ver

en: offset h
tr_TR: dengele y

en: Full image protection:
tr_TR: Tam resim koruması:

en: Disable hotlinking
tr_TR: Hotlinkleri engelle

en: cache the full image
tr_TR: tüm resmi önbelleğe al

en: password:
tr_TR: şifre:

en: user:
tr_TR: kullanıcı:

en: hint:
tr_TR: ipucu:

en: Unprotected
tr_TR: Korunmamış

en: Protected view
tr_TR: Korunmuş görünüm

en: Download
tr_TR: İndir

en: No access
tr_TR: Erişim yok

en: EXIF display
tr_TR: EXIF gösterim

en: Check those EXIF fields you wish displayed in image EXIF information.
tr_TR: EXIF bilgilerinin istediğiniz şekilde göründüğünü kontrol edin.

en: IPTC encoding:
tr_TR: IPTC kodlama:

en: The default character encoding of image IPTC metadata.
tr_TR: IPTC üstverisi için öntanımlı karakter kodlaması.

en: Enable comment notification:
tr_TR: Yorum bilgilendirilmesini aktifleştir:

en: Email the Admin when new comments are posted
tr_TR: Yeni bir yorum gönderildiğinde yöneticiye e-posta gönder

en: Spam filter:
tr_TR: Spam süzgeci:

en: The SPAM filter plug-in you wish to use to check comments for SPAM
tr_TR: Yorumların SPAM kontrolü için kullanmak istediğiniz SPAM eklentisi

en: Required fields:
tr_TR: Gerekli alanlar:

en: Name
tr_TR: İsim

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Website
tr_TR: Websitesi

en: There are no themes for which you have rights to administer.
tr_TR: Yönetme izniniz olan bir tema yok.

en: Options for <em>%s</em>
tr_TR: <em>%s</em> için seçenekler

en: Show theme for:
tr_TR: Şunun için temayı göster:

en: <strong>Standard options</strong>
tr_TR: <strong>Standart seçenekler</strong>

en: Albums:
tr_TR: Albümler:

en: thumbnails per row
tr_TR: Sayfa başına küçük resim:

en: thumbnails per page
tr_TR: Sayfa başına küçük resim:

en: Images:
tr_TR: Resimler

en: Transition:
tr_TR: Geçiş

en: separate
tr_TR: ayrı

en: combined
tr_TR: birleşik

en: Thumb size:
tr_TR: Küçük resim boyutu:

en: Crop thumbnails:
tr_TR: Küçük resimleri kırp:

en: image
tr_TR: resim

en: thumbnail
tr_TR: küçük resim

en: Image size:
tr_TR: Resim boyutu:

en: height
tr_TR: yükseklik

en: width
tr_TR: genişlik

en: shortest side
tr_TR: en kısa taraf

en: longest side
tr_TR: en uzun taraf

en: Default image display size.
tr_TR: Öntanımlı resim gösterim boyutu.

en: <strong>Custom theme options</strong>
tr_TR: <strong>Özel tema seçenekleri</strong>

en: The following are options specifically implemented by %s.
tr_TR: Takip eden seçenekler %s tarafından özel olarak uygulandı.

en: Expand plugin options
tr_TR: Eklenti seçeneklerini genişlet

en: Collapse all plugin options
tr_TR: Eklenti seçeneklerini daralt

en: warning
tr_TR: uyarı

en: There are no plugin options to administer.
tr_TR: Yönetilecek eklenti bulunamadı.

en: Filename
tr_TR: Dosya Adı

en: Filemtime
tr_TR: Dosya saati

en: most recent
tr_TR: en son

en: oldest
tr_TR: en yeni

en: first alphabetically
tr_TR: alfabetik olarak

en: most viewed
tr_TR: çok görüntülenmiş

en: overview
tr_TR: genel bakış

en: upload
tr_TR: yükle

en: images
tr_TR: resimler

en: files
tr_TR: dosyalar

en: albums
tr_TR: albümler

en: pages
tr_TR: sayfalar

en: news
tr_TR: haberler

en: articles
tr_TR: makaleler

en: categories
tr_TR: kategoriler

en: tags
tr_TR: etiketler

en: comments
tr_TR: yorumlar

en: users
tr_TR: kullanıcılar

en: general
tr_TR: genel

en: gallery
tr_TR: galeri

en: comment
tr_TR: yorum

en: plugin
tr_TR: eklenti

en: search
tr_TR: ara

en: theme
tr_TR: tasarım

en: options
tr_TR: seçenekler

en: themes
tr_TR: temalar

en: plugins
tr_TR: eklentiler

en: logs
tr_TR: kayıtlar

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Plugins provide optional functionality for Zenphoto.
tr_TR: Eklentiler Zenphoto için opsiyonel fonksiyonlar sunarlar.

en: They may be provided as part of the Zenphoto distribution or as offerings from third parties.
tr_TR: Zenphoto dağıtımının bir parçası olarak veya 3.parti olarak sağlanıyor olabilirler.

en: Third party plugins are placed in the <code>%s</code> folder and are automatically discovered.
tr_TR: Eklentiler <code>%s</code> klasöründe bulunur ve otomatik olarak tanınırlar.

en: If the plugin checkbox is checked, the plugin will be loaded and its functions made available to theme pages. If the checkbox is not checked the plugin is disabled and occupies no resources.
tr_TR: Eğer eklenti kutusu işaretliyse, eklenti yüklenir ve fonksiyonları tema sayfaları için kullanılabilir olur. Eğer işaretli değilse eklenti devre dışıdır.

en: Available Plugins
tr_TR: Kullanılabilir Eklentiler

en: This plugin is disabled: %s
tr_TR: Bu eklenti pasifleştirildi: %s.

en: Usage information
tr_TR: Kullanım bilgileri

en: Change plugin options
tr_TR: Eklenti seçeneklerini değiştir

en: Custom thumbnail cropping
tr_TR: Önizleme kesim (crop) yüksekliği

en: current thumbnail
tr_TR: geçerli küçük resim

en: Reset to the default cropping
tr_TR: Öntanımlı kırpmaya sıfırla

en: Apply the cropping
tr_TR: Kırpma işlemini gerçekleştir

en: Back
tr_TR: Geri

en: Thumbnail cropping is disabled. Enable this option for the theme if you wish cropped thumbnails.
tr_TR: Küçük resim kırpma pasif. Eğer kırpılmış küçük resimler istiyorsanız temanız için bu özelliği aktifleştirin.

en: thumbnail preview
tr_TR: küçük resim önizleme

en: Refresh Database
tr_TR: Veritabanını Güncelle

en: Finished refreshing the database
tr_TR: Veritabanı güncellemesi sona erdi

en: Database refresh is incomplete
tr_TR: Veritabanı güncelleme tamamlanamadı

en: We're all set to refresh the database
tr_TR: Veritabanını tazelemek için her şey hazır

en: Continue refreshing the database.
tr_TR: Veritabanını tazelemeye devam et.

en: Refresh Metadata
tr_TR: Üstverileri Tazele

en: Finished refreshing the metadata
tr_TR: Üstveri tazeleme işlemi tamamlandı

en: Metadata refresh is incomplete
tr_TR: Üstveri tazeleme işlemi tamamlanamadı

en: We're all set to refresh the metadata
tr_TR: Üstveri tazeleme işlemi için hazırız

en: Continue refreshing the metadata.
tr_TR: Üstverileri tazelemeye devam et.

en: you should return automatically. If not press:
tr_TR: otomatik olarak geri dönmelisiniz. Eğer dönmezseniz basın:

en: This process should continue automatically. If not press:
tr_TR: Bu işlem otomatik olarak devam etmelidir. Eğer etmiyorsa basın:

en: Continue!
tr_TR: Devam et!

en: database connected
tr_TR: veritabanına bağlanıldı

en: <em>%s</em> not found
tr_TR: <em>%s</em> bulunamadı

en: We're all set to refresh the metadata for <em>%s</em>
tr_TR: <em>%s</em> öğesi için üstverilerin yenilenmesi işlemine hazırız

en: This process should start automatically. If not press:
tr_TR: Bu işlem otomatik olarak başlamalıdır. Eğer başlamadıysa basın:

en: Refresh image metadata.
tr_TR: Resim üstverilerini güncelle.

en: Go!
tr_TR: İleri!

en: database not connected
tr_TR: veritabanına bağlanılamadı

en: Check the zp-config.php file to make sure you've got the right username, password, host, and database. If you haven't created the database yet, now would be a good time.
tr_TR: zp-config.php dosyasını kontrol edin ve kullanıcı adı, şifre, sunucu ve veritabanı bölümlerini doğrulayın. Henüz bir veritabanı oluşturmadıysanız, şimdi tam zamanı.

en: Album not found
tr_TR: Albüm bulunamadı

en: View logs:
tr_TR: Kayıtlara gözat:

en: Delete %s
tr_TR: %s öğesini sil

en: Reset %s
tr_TR: %s öğesini sıfırla

en: Download %s ZIP file
tr_TR: %s zip dosyasını indir

en: There are no logs to view.
tr_TR: Görünlenecek bir kayıt bulunamadı.

en: Hitcounters have been reset
tr_TR: Sayaçlar sıfırlandı

en: Edit Album: <em>%1$s%2$s</em>
tr_TR: Albüm düzenle: <em>%1$s%2$s</em>

en: You must supply a  password.
tr_TR: Bir şifre belirtmelisiniz

en: Your passwords did not match.
tr_TR: Şifreleriniz uyuşmuyor.

en: Image already exists.
tr_TR: Bu resim zaten bulunuyor.

en: Album already exists.
tr_TR: Bu albüm zaten bulunuyor.

en: Cannot move, copy, or rename to a subalbum of this album.
tr_TR: Bu albümün alt albümüne: taşınamıyor, kopyalanamıyor, yeniden adlandırılamıyor.

en: Cannot move, copy, or rename to a dynamic album.
tr_TR: Dinamik bir albüme taşınamaz, kopyalanamaz ve yeniden adlandırılamaz.

en: Cannot rename an image to a different suffix
tr_TR: Resim öneki farklı bir türe adlandırılamaz

en: Album delete failed
tr_TR: Albümün silinmesi başarısız

en: There was an error with a move, copy, or rename operation.
tr_TR: Taşınma, kopyalama veya adlandırma işleminde bir hata oluştu.

en: Album cache purged
tr_TR: Albüm önbelleği temizlendi

en: <em>%s</em> already exists.
tr_TR: <em>%s</em> zaten bulunuyor.

en: Selected items published
tr_TR: Seçilen öğeler yayımlandı

en: Selected items unpublished
tr_TR: Seçilen öğeler yayımldan kaldırıldı

en: Comments enabled for selected items
tr_TR: Seçilen öğeler için yorumlar etkinleştirildi

en: Comments disabled for selected items
tr_TR: Seçilen öğeler için yorumlar kapatıldı

en: Hitcounter for selected items
tr_TR: Seçilen öğeler için sayaç bilgisi

en:  descending
tr_TR:  azalan

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
tr_TR: Geçerli sıralama: <em>%1$s%2$s</em>.

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">mass-edit</a> all first level subalbums.
tr_TR: Açıklama ve verileri düzenlemek için bir albüm seçin, veya en üst seviyedeki alt albümleri <a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">topluca düzenleyin</a>.

en: Back to the album list
tr_TR: Albüm listesine geri dön

en: New subalbum
tr_TR: Yeni alt albüm

en: Edit this album
tr_TR: Bu albümü düzenle

en: Set to published
tr_TR: Yayımlanmak için ayarlandı

en: Set to unpublished
tr_TR: Yayımlanmamış olarak ayarlar

en: Disable comments
tr_TR: Yorumlara kapatın

en: Enable comments
tr_TR: Yorumlara açın

en: Reset hitcounter
tr_TR: Sayacı sıfırla

en: Click on the image to change the thumbnail cropping.
tr_TR: Küçük resim kırpmayı değiştirmek için resme tıklayın.

en: expand all fields
tr_TR: tüm alanları aç

en: collapse all fields
tr_TR: tüm alanları kapa

en: %s (descending)
tr_TR: %s (azalan)

en: Display images by:
tr_TR: Resimleri şöyle göster:

en: crop %s
tr_TR: %s öğesini kırp

en: Zoom
tr_TR: Odaklan

en: View image on website
tr_TR: Resmi sitede görüntüle

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: <strong>Filename:</strong>
tr_TR: <strong>Dosya adı:</strong>

en: <strong>Image id:</strong>
tr_TR: <strong>Resim id'si:</strong>

en: <strong>Dimensions:</strong>
tr_TR: <strong>Boyutlar:</strong>

en: <strong>Size:</strong>
tr_TR: <strong>Büyüklük:</strong>

en: Album thumbnail.
tr_TR: Albüm küçük resmi.

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Allow Comments
tr_TR: Yorumlara İzin Ver

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Hit counter: <strong>%u</strong>
tr_TR: Ziyaret sayacı: <strong>%u</strong>

en: Rating: <strong>%u</strong>
tr_TR: Oylama: <strong>%u</strong>

en: Rating: Unrated
tr_TR: Oylama: Oylanmamış

en: Utilities
tr_TR: Araçlar

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Rename File
tr_TR: Dosya Adını Değiştir

en: Are you sure you want to select this image for deletion?
tr_TR: Bu resmi silinme için seçmek istiyor musunuz?

en: to
tr_TR: -e

en: Image will be deleted when changes are applied.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildiğinde resimler silinecektir.

en: Rotation:
tr_TR: Çevirme:

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: 90 degrees
tr_TR: 90 derece

en: 180 degrees
tr_TR: 180 derece

en: 270 degrees
tr_TR: 270 derece

en: Crop thumbnail
tr_TR: Küçük resim kırp

en: Description:
tr_TR: Tanım:

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: calendar
tr_TR: takvim

en: Image watermark:
tr_TR: Resim filigran:

en: *no watermark
tr_TR: *filigran yok

en: *default
tr_TR: *öntanımlı

en: thumb
tr_TR: küçük resim

en: full image
tr_TR: tam resim

en: Custom data:
tr_TR: Özel veri:

en: Location:
tr_TR: Konum:

en: City:
tr_TR: Şehir:

en: State:
tr_TR: Eyalet:

en: Country:
tr_TR: Ülke:

en: Credit:
tr_TR: Kredi:

en: Copyright:
tr_TR: Telif hakkı:

en: None selected for display
tr_TR: Görüntülenmek için hiçbir şey seçilmedi

en: Codeblocks:
tr_TR: Kod blokları:

en: Codeblock 1
tr_TR: 1. kod bloğu

en: Codeblock 2
tr_TR: 2. kod bloğu

en: Codeblock 3
tr_TR: 3. kod bloğu

en: show more fields
tr_TR: daha fazla alan göster

en: show fewer fields
tr_TR: daha az alan göster

en: Edit All Albums in
tr_TR: Şuradaki tüm albümleri düzenle:

en: Edit Gallery
tr_TR: Galeriyi Düzenle

en: Hitcounters have been reset.
tr_TR: Sayaçlar sıfırlandı.

en: Cache has been purged.
tr_TR: Önbellek temizlendi.

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
tr_TR: Geçerli sıralama: <em>%1$s%2$s</em>.

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;massedit">mass-edit</a> all gallery level albums.
tr_TR: Tanımını ve içeriğini değiştirmek için bir albüm seçin veya tüm albüm seviyelerini <a href="?page=edit&amp;massedit">topluca düzenleyin.</a>

en: Installed themes
tr_TR: Kurulmuş temalar

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Set <em>%s</em> theme options
tr_TR: <em>%s</em> tema seçeneklerini ayarlayın

en: Set %s as your theme
tr_TR: %s'i geçerli tema olarak ayarla

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Assign %s as your album theme
tr_TR: %s temasını albümünüzün ana teması olarak atayın

en: Assign
tr_TR: Ata

en: Current Theme
tr_TR: Geçerli Tema

en: Edit %s
tr_TR: %s Ögesini Düzenle

en: Delete this %s
tr_TR: Şunu sil: %s

en: Duplicate %s
tr_TR: %s öğesini çoğalt

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Enable Imagick
tr_TR: Imagick'i Etkinleştir

en: Your PHP has support for Imagick. Check this option if you wish to use the Imagick graphics library.
tr_TR: PHP kurulumunuz Imagick destekliyor. Imagick grafik kütüphanesini kullanmak istiyorsanız bu seçeneğe tik koyun.

en: Imagick filter
tr_TR: Imagick filtresi

en: Magick memory limit
tr_TR: Magick hafıza limiti

en: CAPTCHA font size
tr_TR: CAPTCHA yazı tipinin büyüklüğü

en: The font size (in pixels) for CAPTCHAs. Default is <strong>%s</strong>.
tr_TR: CAPTCHA'lar için font büyüklüğü. Bu değer öntanımlı olarak <strong>%s</strong>'dir.

en: The <strong><em>Imagick</em></strong> extension is not available.
tr_TR: <strong><em>Imagick</em></strong> eklentisi yüklü değil.

en: PHP Imagick library <em>%s</em>
tr_TR: PHP Imagick kütüphanesi <em>%s</em>

en: Could not create zip file.
tr_TR: Zip dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create tar file.
tr_TR: Tar dosyaası oluşturulamadı.

en: Could not create bzip2 file.
tr_TR: bzip2 dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create gzip file.
tr_TR: gzip dosyası oluşturulamadı.

en: Can only use download_file() if archive is in memory. Redirect to file otherwise, it is faster.
tr_TR: Eğer arşiv bellekte ise download_file() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Olmadı direk dosyaya yönlendirin, daha hızlıdır.

en: Could not add %s to archive because the filename is too long.
tr_TR: %s öğesi arşive eklenemiyor çünkü dosya adı çok uzun.

en: Could not open file %s for reading. It was not added.
tr_TR: %s öğesi okunmak için açılamadı. Öğe eklenmemişti.

en: This script does not support extracting this type of tar file.
tr_TR: Bu betik bu tipteki tar dosyalarını açmayı desteklemez.

en: Could not extract from %s it is corrupt.
tr_TR: %s öğesi bozuk olduğundan çıkartma işlemi yapılamadı.

en: %s already exists.
tr_TR: %s zaten bulunuyor.

en: Could not open %s for writing.
tr_TR: %s öğesi yazma işlemi için açılamadı.

en: Could not open sfx module from %s
tr_TR: sfx modülü %s'den açılmadı

en: Zenphoto Error:</strong> the requested object was not found.
tr_TR: Zenphoto Hatası:</strong> istenen nesne bulunamadı.

en: Album: %s
tr_TR: Albüm: %s

en: Image: %s
tr_TR: Resim: %s

en: Page: %s
tr_TR: Sayfa: %s

en: Albums Index
tr_TR: Albüm İndeks

en: Return to %s
tr_TR: %s'e geri dön

en: %s not connected
tr_TR: %s öğesine bağlanmadı

en: <strong>Zenphoto error:</strong> zp-config.php not found. Perhaps you need to run <a href="%s/setup.php">setup</a> (or migrate your old config.php)
tr_TR: <strong>Zenphoto hatası:</strong> zp-config.php dosyası bulunamadı. Belki de tekrar <a href="%s/setup.php">kurulum</a> işlemini yapmanız gerekebilir (veya eski zp-config.php dosyanızı kullanmanız)

en: ERROR: Assertion failed in
tr_TR: HATA: Bildirim başarısız oldu:

en: No album provided to sort.
tr_TR: Sıralanacak bir albüm seçilmedi.

en: Image order saved
tr_TR: Resim sıralaması güncellendi

en: View Album
tr_TR: Albümü görüntüle

en: Set the image order by dragging them to the positions you desire.
tr_TR: Resimleri sürekleyip bırakarak istediğiniz sıraya sokabilirsiniz.

en: Login
tr_TR: Giriş Yap

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Hint: %s
tr_TR: İpucu: %s

en: The cache directory does not exist. Please create it and set the permissions to 0777.
tr_TR: cache dizini bulunamadı. Lütfen bu dizini yeniden oluşturun ve izinleri 0777'ye ayarlayın.

en: The cache directory is not writable! Attempts to chmod didn't work.
tr_TR: cache dizini yazılamaz durumda! chmod denemeleri işe yaramadı.

en: Image not found; file does not exist.
tr_TR: Resim bulunamadı; dosya bulunamadı.

en: Image processing resulted in a fatal error.
tr_TR: Resim işleme tehlikeli bir hataya sebep oldu.

en: Method Not Allowed
tr_TR: Bu Yönteme İzin Verilmiyor

en: Latest Albums
tr_TR: Son Albümler

en: You do not have edit rights on this album.
tr_TR: Bu albüm için düzneleme haklarına sahip değilsiniz.

en: dynamic
tr_TR: dinamik

en: zenphoto Create Dynamic Album
tr_TR: zenphoto Dinamik Albüm Oluştur

en: Failed to save the album file
tr_TR: Albüm dosyası oluşturmada hata

en: Album name:
tr_TR: Albüm adı:

en: Create in:
tr_TR: İçinde oluştur:

en: Thumbnail:
tr_TR: Küçük resim:

en: randomly selected
tr_TR: rastgele seçilmiş

en: Search criteria:
tr_TR: Arama kriterleri:

en: Search fields:
tr_TR: Alanları ara:

en: Create the album
tr_TR: Albümü oluştur

en: <a href="http://www.zenphoto.org" title="A simpler web photo album">Zen<strong>photo</strong></a> version %1$s [%2$s]
tr_TR: <a href="http://www.zenphoto.org" title="Basit bir online albüm yazılımı">zen<strong>photo</strong></a> sürüm %1$s [%2$s]

en: License:GPLv2
tr_TR: GPL Lisansı, 2. sürüm

en: User guide
tr_TR: Kullanıcı rehberi

en: Forum
tr_TR: Yazışmalık

en: Bugtracker
tr_TR: Hata takibi

en: View Change log
tr_TR: Sürüm Değişikliklerini Görüntüle

en: Change log
tr_TR: Değişim günlüğü

en: Server date: %s
tr_TR: Sunucu tarihi: %s

en: admin
tr_TR: yönetim

en: Check your username and password and try again.
tr_TR: Kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol edip tekrar deneyin.

en: A reset request has been sent.
tr_TR: Sıfırlama isteği gönderildi.

en: Log in
tr_TR: Giriş

en: %1$s administration:%2$s%3$s
tr_TR: %1$s yönetim:%2$s%3$s

en: Zenphoto Administration
tr_TR: Zenphoto Yönetim

en: Logged in as %s
tr_TR: %s olarak giriş yapıldı

en: Log Out
tr_TR: Çıkış

en: View <em>%s</em>
tr_TR: Göster: <em>%s</em>

en: View gallery index
tr_TR: Galeri içeriğini görüntüle

en: Image order
tr_TR: Resim sırası

en: Subalbums
tr_TR: Alt albümler

en: Image
tr_TR: Resim

en: %s failed to delete.
tr_TR: %s öğesi silinemedi.

en: %s deleted successfully.
tr_TR: %s öğesi başarıyla silindi.

en: Album Title
tr_TR: Albüm Başlığı

en: Album Description:
tr_TR: Albüm Açıklaması:

en: Album password:
tr_TR: Albüm şifresi:

en: Album guest user:
tr_TR: Albüm ziyaretçi kullanıcıları:

en: repeat:
tr_TR: tekrarla:

en: Password hint:
tr_TR: Şifre ipucu:

en: Sort subalbums by:
tr_TR: Alt albümleri şöyle sırala:

en: *gallery album sort order
tr_TR: *galeri albüm sıralama düzeni

en: *parent album subalbum sort order
tr_TR: *ana albüm-alt albüm sıralama yöntemi

en: *gallery image sort order
tr_TR: *galeri resim sıralama yöntemi

en: *parent album image sort order
tr_TR: *ana albüm resim sıralama yöntemi

en: Album theme:
tr_TR: Albüm teması:

en: *gallery theme
tr_TR: *galeri teması

en: Album watermarks:
tr_TR: Albüm filigranları:

en: Publish
tr_TR: Yayımla

en: Published
tr_TR: Yayımlandı

en: Reset hitcounter (Hits: %u)
tr_TR: Sayacı sıfırla (Ziyaret: %u)

en: Rename Folder
tr_TR: Dizini yeniden adlandır

en: Album will be deleted when changes are applied.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildiğinde resimler silinecektir.

en: to:
tr_TR: alıcı:

en: Dynamic album search:
tr_TR: Dinamik albüm arama:

en: Clears the album's cached images.
tr_TR: Albümün önbelleğe alınmış resimlerini temizler.

en: Clear album cache
tr_TR: Albüm önbelleğini temizle

en: Cache newly uploaded images.
tr_TR: Yeni yüklenmiş resimleri önbelleğe al.

en: Pre-Cache Images
tr_TR: Resimleri Önbelleğe Al

en: Resets all hitcounters in the album.
tr_TR: Albümün sayaçlarını sıfırlayın.

en: Reset hitcounters
tr_TR: Sayaçları sıfırla

en: Forces a refresh of the EXIF and IPTC data for all images in the album.
tr_TR: Albümdeki resimlerin EXIF ve IPTC verilerinin yeinilenmesi için zorlar.

en: Albums (dynamic)
tr_TR: Albümler (dinamik)

en: Images (dynamic)
tr_TR: Resimler (dinamik)

en: Has Password
tr_TR: Şifreye Sahip

en: Published/Un-published
tr_TR: Yayımlanmış/Yayımlanmamış

en: Comments on/off
tr_TR: Yorumlar açık/kapalı

en: View the album
tr_TR: Albümü göster

en: Cache the album
tr_TR: Albümü önbelleğe al

en: Refresh metadata
tr_TR: Metadata'yı tazele

en: Edit this album: %s
tr_TR: Bu albümü düzenle: %s

en: Subalbum List
tr_TR: Alt albüm listesi

en: Password protected
tr_TR: Şifre korumalı

en: Un-publish the album %s
tr_TR: %s albümünü yayımdan çek

en: Publish the album %s
tr_TR: %s albümünü yayımla

en: Comments on
tr_TR: Yorumlar kapalı

en: Comments off
tr_TR: Yorumlar kapalı

en: View album
tr_TR: Albümü göster

en: View album %s
tr_TR: Albümü göster %s

en: unavailable
tr_TR: kullanılamaz

en: Pre-cache images in %s
tr_TR: %s albümündeki resimleri önbelleğe al

en: Cache the album %s
tr_TR: %s albümünü belleğe al

en: Refresh metadata for the album %s
tr_TR: %s albümü için üstveriyi tazele

en: Refresh metadata in the album %s
tr_TR: %s albümü içindeki üstveriyi tazele

en: Reset hitcounters for album %s
tr_TR: %s albümünün sayaçlarını sıfırlayın

en: Reset hitcounters for the album %s
tr_TR: %s albümünün sayaçlarını sıfırlayın

en: Delete the album %s
tr_TR: %s albümünü silin

en: page %u
tr_TR: sayfa %u

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Cannot create new theme.
tr_TR: Yeni bir tema oluşturulamadı.

en: Directory "%s" already exists!
tr_TR: "%s" dizini zaten mevcut!

en: Cannot find theme directory "%s" to copy!
tr_TR: Kopyalama için gereken "%s" tema dizini bulunamadı!

en: The <tt>/themes</tt> directory is not writable!
tr_TR: <tt>/themes</tt> dizini yazılabilir değil!

en: Could not create directory for the new theme
tr_TR: Yeni tema için dizin oluşturulamadı.

en: An error occurred while copying files. Please delete manually the new theme directory '%s' and retry or copy files manually.
tr_TR: Dosyalar kopyalanırken bir hata oluştu. Lütfen elle tüm '%s' yeni tema dizinini silin ve yeniden deniyin veya dosyaları elle kopyalayın.

en: Your theme, based on theme %s
tr_TR: Temanızın altyapısı %s'dır.

en: Your theme
tr_TR: Geçerli tema

en: New custom theme created successfully!
tr_TR: Yeni özel tema başarıyla oluşturuldu!

en: New custom theme created, but its description could not be updated
tr_TR: Yeni özel tema oluşturuldu fakat açıklaması güncellenemedi

en: Rights
tr_TR: Haklar

en: edit
tr_TR: düzenle

en: Managed albums:
tr_TR: Yönetilen albümler:

en: Managed news categories:
tr_TR: Yönetilen haber kategorileri:

en: News categories
tr_TR: Haber kategorileri:

en: Managed pages:
tr_TR: Yönetilen sayfalar:

en: No albums are un-published.
tr_TR: Yayımlanmamış bir albüm bulunmuyor.

en: Images which are not visible
tr_TR: Görünür olmayan resimler

en: Set all to be un-published
tr_TR: Hepsini yayından kaldır

en: Mail sent.
tr_TR: E-posta gönderildi

en: Subject:
tr_TR: Konu:

en: To:
tr_TR: Alıcı:

en: Message:
tr_TR: İleti:

en: Send another mail
tr_TR: Başka bir e-posta gönder

en: Please enter the message you want to send.
tr_TR: Lütfen göndermek istediğiniz mesajı giriniz.

en: Select users:
tr_TR: Kullanıcıları seç:

en: Send mail
tr_TR: E-posta gönder

en: Wordpress Importer
tr_TR: Wordpress İçe Aktarıcısı

en: An importer for Wordpress posts and pages to Zenpage.
tr_TR: Wordpress gönderi ve sayfalarını Zenpage'e aktaracak bir araç.

en: Query failed :
tr_TR: Sorgu başarısız:

en: Please try again
tr_TR: Lütfen tekrar deneyin

en: Missing
tr_TR: Kayıp

en: Wordpress-Database info
tr_TR: Wordpress-Veritabanı bilgisi

en: Database name
tr_TR: Veritabanı adı

en: Database user
tr_TR: Veritabanı kullanıcısı

en: Database password
tr_TR: Veritabanı şifresi

en: Database host
tr_TR: Veritabanı sunucusu

en: Database table prefix
tr_TR: Veritabanı öneki

en: <strong>ERROR:</strong> Could not connect to the Wordpress database - Query failed :
tr_TR: <strong>HATA:</strong> Wordpress veritabanına bağlanılamadı - Sorgu başarısız :

en: <strong>ERROR:</strong> Wordpress database could not be selected - Query failed :
tr_TR: <strong>HATA:</strong> Wordpress veritabanı seçilemedi - Sorgu başarısız :

en: Category <em>%s</em> added
tr_TR: <em>%s</em> kategorisi eklendi

en: No categories to import.
tr_TR: Aktarılacak veri yok

en: Tag <em>%s</em> added
tr_TR: <em>%s</em> etiketi aktarıldı

en: No tags to import.
tr_TR: İçeri aktarılacak etiket yok.

en: %1$s <em>%2$s</em> could not be assigned!
tr_TR: %1$s <em>%2$s</em> öğesine atanamadı!

en: Comment could not be assigned!
tr_TR: Yorum atanamadı!

en: %1$u comment already exists. | %1$u comments already exist.
tr_TR[0]: %1$u yorum zaten mevcut.

en: %1$u comment imported. | %1$u comments imported.
tr_TR[0]: %1$u yorum içe aktarıldı.

en: No comments to import
tr_TR: İçe aktarılacak yorum yok

en: No posts or pages to import.
tr_TR: İçe aktarılacak sayfa veya gönderi yok.

en: wordpress
tr_TR: wordPress

en: An importer for <strong>Wordpress 3.x</strong> to the Zenpage CMS plugin that imports the following:
tr_TR: <strong>Worpress 3.x</strong>'den Zenpage CMS eklentisine aktarılanlar:

en: <strong>Post categories => Zenpage categories including assignment to their article</strong>
tr_TR: <strong>Gönderi kategorileri => Zenpage kategorileriyle bağlantılı makaleleri içerir</strong>

en: <strong>Post tags => Zenphoto tags including assignment to their article</strong>
tr_TR: <strong>Gönderi etiketleri => Zenphoto etiketleriyle bağlantılı makaleleri içerir</strong>

en: <strong>Post and page comments => Zenphoto comments including assignment to their article</strong>
tr_TR: <strong>Gönderiler ve sayfa yorumları => Zenphoto yorumları ve bunlarla ilişkili makaleler</strong>

en: <strong>IMPORTANT: </strong>If you are not using an fresh Zenphoto install it is <strong>strongly recommended to backup your database</strong> before running this importer. Make also sure that both databases use the same encoding so you do not get messed up character display.
tr_TR: <strong>ÖNEMLİ: </strong> Eğer tâze bir Zenphoto kurulumu kullanmıyorsanız içe aktarmadan önce <strong>veritabanınızı yedeklemeniz şiddettle tavsiye edilir.</strong> Ayrıca karakter karmaşası yaşamamak için her iki veritabanının da aynı karakter kodlamasına sahip olmasına dikkat ediniz.

en: <strong>ERROR: </strong>The Zenpage CMS plugin is not enabled.
tr_TR: <strong>HATA: </strong>ZenPage CMS eklentisi etkinleştirilmemiş.

en: Please enter your Wordpress database details:
tr_TR: Lütfen Wordpress veritabanı detaylarınızı giriniz:

en: Import
tr_TR: İçeriye Aktar

en: Import finished.
tr_TR: Aktarım tamamlandı.

en: Importing...patience please.
tr_TR: Aktarılıyor, lütfen bekleyiniz ...

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Pages and Articles
tr_TR: Sayfalar ve Makaleler

en: New import
tr_TR: Yeni içe aktarım

en: Check for update
tr_TR: Güncelleme kontrolü

en: Database quick reference
tr_TR: Veritabanı hızlı atıfı

en: reference
tr_TR: atıf

en: Table prefix: no prefix
tr_TR: Tablo öneki: önek yok

en: Gallery Statistics
tr_TR: Galeri İstatistikleri

en: Shows statistical graphs and info about your gallery's images and albums.
tr_TR: Galerinizdeki resimler  ve albümler hakkında istatistiki bilgileri içeren grafikleri gösterir.

en: statistics
tr_TR: istatistikler

en: News Articles
tr_TR: Haber Makaleleri

en: News Categories
tr_TR: Haber Kategorileri

en: rss
tr_TR: RSS

en: most used
tr_TR: çok kullanılan

en: most rated
tr_TR: çok oylanmış

en: top rated
tr_TR: en yüksek puanlı

en: most commented
tr_TR: en çok yorumlananlar

en: most images
tr_TR: en çok resim içerenler

en: latest
tr_TR: son

en: (The hitcounter plugin is not enabled.)
tr_TR: (Sayaç eklentisi etkin değil.)

en: Back to the top 10 lists
tr_TR: Top 10 listesine dön

en: View more
tr_TR: Daha fazla görüntüle

en: top
tr_TR: üst

en: %s images
tr_TR: %s resim

en: <strong>%1$u</strong> images (%2$u not visible)
tr_TR: <strong>%1$u</strong> resim (%2$u görünür değil)

en: <strong>%u</strong> images
tr_TR: <strong>%u</strong> resim

en: <strong>%1$u</strong> albums (%2$u not published)
tr_TR: <strong>%1$u</strong> albüm (%2$u yayımlanmamış)

en: <strong>%u</strong> albums
tr_TR: <strong>%u</strong> albüm

en: <strong>%1$u</strong> comments (%2$u in moderation)
tr_TR: <strong>%1$u</strong> yorum (%2$u onay bekliyor)

en: <strong>1</strong> comment (%u in moderation)
tr_TR: <strong>1</strong> yorum (%u onay bekliyor)

en: <strong>%u</strong> comments
tr_TR: <strong>%u</strong> yorum

en: <strong>1</strong> comment
tr_TR: <strong>1</strong> yorum

en: <strong>%1$u</strong> Pages
tr_TR: <strong>%1$u</strong> sayfa

en: <strong>%1$u</strong> Pages (%2$u un-published)
tr_TR: <strong>%1$u</strong> sayfa, (<strong>%2$u</strong> yayımlanmamış)

en: <strong>%1$u</strong> News articles
tr_TR: <strong>%1$u</strong> Haber makalesi

en: <strong>%1$u</strong> Categories
tr_TR: <strong>%1$u</strong> Kategori

en: News articles
tr_TR: Haber makaleleri

en: RSS feeds
tr_TR: RSS beslemeleri

en: Statistics for news categories
tr_TR: Haber kategorileri için istatistikler

en: Statistics for RSS feeds
tr_TR: RSS beslemeleri için istatistikler

en: backup
tr_TR: yedekle

en: Zenphoto Rights migration failed!
tr_TR: ZenPhoto Haklarının taşınması başarısız oldu!

en: You restore your database by selecting a backup and pressing the <em>Restore the Database</em> button.
tr_TR: Veritabanını bir yedek seçerek ve <em>Veritabanını Geri Getir</em> butonuna basarak geri getirebilirsiniz.

en: [%u image] | [%u images]
tr_TR[0]: [%u resim]

en: Collects and displays search criteria.
tr_TR: Arama kriterlerini toplar ve gösterir.

en: Success
tr_TR: Başarılı!

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Blocked access
tr_TR: Erişim engelli

en: Blocked album
tr_TR: Engellenmiş albüm

en: 2 stars
tr_TR: 2 yıldız

en: 3 stars
tr_TR: 3 yıldız

en: 4 stars
tr_TR: 4 yıldız

en: 5 stars
tr_TR: 5 yıldız

en: Submit &raquo;
tr_TR: Gönder &raquo;

en: Vote Submitted
tr_TR: Oyunuz Gönderildi

en: nothing to submit
tr_TR: gönderilecek bir şey yok

en: Vote Status:
tr_TR: Oy Durumu:

en: Reset all ratings
tr_TR: Tüm oyları sıfırla

en: %1$u new %2$s
tr_TR: %1$u yeni %2$s

en: Rating: %1$u (Votes: %2$u)
tr_TR: Oylama: %1$u (Oy sayısı: %2$u)

en: Views: %u
tr_TR: Görüntülenme: %u

en: IP Address list
tr_TR: IP Adres listesi

en: Comma-separated list of IP addresses to ignore.
tr_TR: Virgül ile ayrılmış istenmeyen IP'lerin listesi

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: IP addresses
tr_TR: IP adresleri:

en: Search Crawlers
tr_TR: Arama Motoru Araçları

en: Search Crawler list
tr_TR: Arama Motorları listesi

en: Crop width
tr_TR: Kırpma genişliği

en: Crop height
tr_TR: Kırpma yüksekliği

en: Full image link
tr_TR: Tam resme bağlantı

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: <p>Thanks for your message.</p>
tr_TR: <p>Mesajınız için teşekkürler</p>

en: Send another message.
tr_TR: Başka bir ileti gönder.

en: required
tr_TR: gerekli

en: Intro text
tr_TR: Giriş metni

en: The intro text for your contact form
tr_TR: İletişim formunuz için giriş yazısı

en: Confirm text
tr_TR: Metni onayla

en: Thanks text
tr_TR: Teşekkürler mesajı

en: Require confirmation
tr_TR: Onaylama Gerekiyor

en: Send copy
tr_TR: Kopya gönder

en: Send copy note text
tr_TR: Kopya notu gönder metni

en: Title field
tr_TR: Başlık alanı

en: Title field.
tr_TR: Başlık alanı.

en: Name field
tr_TR: İsim alanı

en: Name field.
tr_TR: İsim alanı.

en: Company field
tr_TR: Şirket alanı

en: Company field.
tr_TR: Şirket alanı.

en: Street field
tr_TR: Cadde alanı

en: Street field.
tr_TR: Cadde alanı.

en: City field
tr_TR: Şehir alanı

en: City field.
tr_TR: Şehir alanı.

en: Country field
tr_TR: Ülke alanı

en: Country field.
tr_TR: Ülke alanı.

en: E-mail field
tr_TR: E-posta alanı

en: E-mail field.
tr_TR: E-posta alanı.

en: Website field
tr_TR: Web sayfası alanı

en: Website field.
tr_TR: Web sayfası alanı.

en: Phone field
tr_TR: Telefon alanı

en: Phone number field.
tr_TR: Telefon numarası alanı.

en: Subject field
tr_TR: Konu alanı

en: Subject field.
tr_TR: Konu alanı.

en: Message field
tr_TR: Mesaj alanı

en: Message field.
tr_TR: Mesaj alanı.

en: Mail protocol
tr_TR: Posta protokolü

en: Select the mail protocol you wish to be used.
tr_TR: Kullnmak istediğiniz e-posta protokolünü seçin.

en: Outgoing mail server
tr_TR: Giden posta sunucusu

en: Outgoing mail server.
tr_TR: Giden posta sunucusu.

en: Secure mail
tr_TR: Güvenli posta

en: Set to use <em>SSL</em> protocol.
tr_TR: <em>SSL</em> protokolünü kullanın.

en: Include RSS link
tr_TR: RSS bağlantısını iliştir

en: 10 Most Recent Comments
tr_TR: Son 10 Yorum

en: <em>%1$s</em> commented on %2$s:
tr_TR: <em>%1$s</em> %2$s'i yorumladı:

en: street:
tr_TR: cadde:

en: city:
tr_TR: şehir:

en: state:
tr_TR: ilçe:

en: country:
tr_TR: ülke:

en: postal code:
tr_TR: posta kodu:

en: You must supply the street field.
tr_TR: Cadde öğesini doldurmalısınız

en: You must supply the city field.
tr_TR: Şehir alanını boş bırakamazsınız.

en: You must supply the state field.
tr_TR: Bölge alanını boş bırakamazsınız.

en: You must supply the country field.
tr_TR: Ülke alanını boş bırakamazsınız.

en: You must supply the postal code field.
tr_TR: posta kodu alanını boş bırakamazsınız.

en: Website:
tr_TR: Web sayfası:

en: Street:
tr_TR: Sokak:

en: Address information
tr_TR: Adres bilgisi

en: Postal code:
tr_TR: Posta kodu:

en: Mail send failed
tr_TR: Eposta gönderimi başarısız

en: Error posting comment: | Errors posting comment:
tr_TR[0]: Yourum gönderme başarısız:

en: Add a comment:
tr_TR: Bir yorum ekle:

en: No Comments
tr_TR: Yorum Yok

en: %u Comment | %u Comments
tr_TR[0]: %u Yorum

en: show comments
tr_TR: yorumları göster

en: hide comments
tr_TR: yorumları gizle

en: Only registered users may post comments.
tr_TR: Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum gönderebilir.

en: Closed for comments.
tr_TR: Yorumlar için kapalı.

en: Subscribe to comments
tr_TR: Yorumlara abone ol

en: Functions
tr_TR: Fonksiyonlar

en: function
tr_TR: fonksiyon

en: unknown
tr_TR: bilinmiyor

en: (No place...)
tr_TR: (Konum yok...)

en: Registration confirmation
tr_TR: Kayıt onayı

en: you are already logged in.
tr_TR: Zaten giriş yapmış bulunuyorsunuz.

en: Thank you for registering.
tr_TR: Kayıt olduğunuz için teşekkürler.

en: Your registration information has been accepted. An email has been sent to you to verify your email address.
tr_TR: Kayıt bilgileriniz kabul edildi. E-posta adresinizi onaylamanız için size bir e-posta gönderildi.

en: You may now log onto the site.
tr_TR: Şimdi siteye giriş yapabilirsiniz.

en: Registration failed.
tr_TR: Kayıt başarısız.

en: The user ID <em>%s</em> is already in use.
tr_TR: Seçtiğiniz kullanıcı adı <em>%s</em> şu an kullanımda.

en: You have not filled in all the fields.
tr_TR: Tüm alanları doldurmadınız.

en: Acknowledgments
tr_TR: Teşekkürler

en: No image effects found.
tr_TR: Hiçbir resim efekti bulunamadı.

en: Effect
tr_TR: Efekt

en: Error on <em>%s</em> effect
tr_TR: <em>%s</em> efektinde hata oluştu

en: sitemap cache cleared.
tr_TR: site haritası önbelleği temizlendi.

en: sitemap cache folder could not be created. Please try to create it manually via FTP with chmod 0777.
tr_TR: site haritası dizini oluşturulamadı. Lütfen FTp yoluyla elden oluşturun ve izinlerini chmod'dan 0777'ye ayarlayın.

en: Sitemap cache expire
tr_TR: Site haritası önbellek geçerliliği

en: Change frequency - Zenphoto index
tr_TR: Değişim sıklığı - ZenPhoto indeks

en: hourly
tr_TR: saatlik

en: daily
tr_TR: günlük

en: weekly
tr_TR: haftalık

en: monthly
tr_TR: aylık

en: yearly
tr_TR: yıllık

en: Change frequency - albums
tr_TR: Değişim sıklığı - albümler

en: Change frequency - images
tr_TR: Değişim sıklığı - resimler

en: Change frequency - Zenpage pages
tr_TR: Değişim sıklığı - ZenPage sayfaları

en: Change frequency - Zenpage news index
tr_TR: Değişim sıklığı - ZenPage haber indeksi

en: Change frequency: Zenpage news articles
tr_TR: Değişim sıklığı - Zenpage haber makaleleri

en: Change frequency - Zenpage news categories
tr_TR: Değişim sıklığı - Zenpage haber kategorileri

en: Last modification date - albums
tr_TR: Son değişim tarihi - albümler

en: Last modification date - images
tr_TR: Son değişim tarihi - resimler

en: Disable cache
tr_TR: Önbelleği pasifleştir

en: Enable Google image and video extension
tr_TR: Google resim ve videolar için kullanılan eklentiyi etkinleştir

en: Google - URL to image license
tr_TR: Google - Resim lisansı için URL

en: Adds static HTML cache functionality to Zenphoto.
tr_TR: ZenPhoto'ya durağan HTML önbelleği özelliğini ekler.

en: Disable new album creation
tr_TR: Yeni albüm oluşturulmasını engelle

en: Select default album image layout:
tr_TR: Öntanımlı albüm resim görünümünü seçin:

en: SMTP Error: Data not accepted.
tr_TR: SMTP Hatası: Veri kabul edilmedi.

en: Cannot set or reset variable:
tr_TR: Değişken belirlenemedi veya sıfırlanamadı:

en: Are you sure you want to delete all selected items? THIS CANNOT BE UNDONE!
tr_TR: Tüm seçili öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz? BU İŞLEM GERİ ALINAMAZ!

en: City<strong>%s</strong>:
tr_TR: Şehir<strong>%s</strong>:

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Warm
tr_TR: Sıcak

en: Cool
tr_TR: Soğuk

en: Sepia
tr_TR: Sepya

en: Low/High Quality
tr_TR: Düşük/Yüksek Kalite

en: Infinite
tr_TR: Sonsuz

en: Low
tr_TR: Düşük

en: 10s
tr_TR: 10sn

en: 2s
tr_TR: 2sn

en: Horizontal (normal)
tr_TR: Yatay (normal)

en: Rotate 90 CW
tr_TR: 90 Derece Saat Yönünde Döndür

en: Rotate 270 CW
tr_TR: 270 Derece Saat Yönünde Döndür

en: Natural
tr_TR: Doğal

en: Converter
tr_TR: Çevirici

en: VGA Basic
tr_TR: VGA Temel

en: VGA Fine
tr_TR: VGA İyi

en: SXGA Basic
tr_TR: SXGA Temel

en: SXGA Fine
tr_TR: SXGA İyi

en: Color
tr_TR: Renk

en: Bright+
tr_TR: Parlaklık+

en: Bright-
tr_TR: Parlaklık-

en: Contrast+
tr_TR: Kontrast+

en: Contrast-
tr_TR: Kontrast-

en: Preset
tr_TR: Ön-ayar

en: Incandescence
tr_TR: Akkorluk

en: Fluorescence
tr_TR: Floresan

en: Fisheye
tr_TR: Balık gözü

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Did Not Fire
tr_TR: Patlamadı

en: External
tr_TR: Harici

en: On Camera
tr_TR: Kamera üstünde

en: Soft
tr_TR: Yumuşak

en: Hard
tr_TR: Sert

en: DaylightColor-fluorescence
tr_TR: GünışığıRengi-floresan

en: DaywhiteColor-fluorescence
tr_TR: GünışığıRengi-floresan

en: White-fluorescence
tr_TR: Beyaz-floresan

en: Unknown:
tr_TR: Bilinmiyor:

en: Contrast Normal(STD)
tr_TR: Kontrast Normal (STD)

en: Contrast High(HARD)
tr_TR: Kontrast Yüksek (HARD)

en: Contrast Low(ORG)
tr_TR: Kontrast Düşük (ORG)

en: Red-Eye Reduction
tr_TR: Kırmızı Göz Giderme

en: Night
tr_TR: Gece

en: No Warning
tr_TR: Uyarı yok

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Flash Did Not Fire
tr_TR: Flash Yanmadı

en: External E-TTL
tr_TR: Harici E-TTL

en: Internal Flash
tr_TR: Dahili Flaş

en: FP sync used
tr_TR: FP sync kullanıldı

en: Sunny
tr_TR: Güneşli

en: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> and <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>
tr_TR: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> ve <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>

en: The default theme in 4 distinct flavors. After choosing this theme you can pick the theme color by going to the Admin Options tab and changing the <em>Theme colors</em> option.
tr_TR: Öntanımlı tema 4 farklı renkte gelir. Bu temayı seçtikten sonra Yönetici sekmelerinden Seçenekler'e giderek <em>Tema renkleri</em> seçeneğini istediğiniz renk doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

en: Gallery RSS
tr_TR: Galeri RSS

en: Previous Image
tr_TR: Önceki resim

en: Next Image
tr_TR: Sonraki resim

en: View Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi Yap

en: <strong>Tags:</strong>
tr_TR: <strong>Etiketler:</strong>

en: Archive View
tr_TR: Arşiv Görünümü

en: Gallery Index
tr_TR: Galeri Ana Sayfa

en: User Registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: Total matches for <em>%1$s</em>: %2$u
tr_TR: Aradığınız kelime için toplam sonuç <em>%1$s</em>: %2$u

en: View album:
tr_TR: Albümü göster:

en: Sorry, no image matches found. Try refining your search.
tr_TR: Üzgünüm, aramanızla eşleşme buladım. Aramanızı değiştirip tekrar deneyin.

en: Album RSS
tr_TR: Albüm RSS

en: Register for this site
tr_TR: Siteye kayıt olun

en: Contact us
tr_TR: Bize ulaşın

en: Contact us.
tr_TR: Bize ulaşın.

en: Popular Tags
tr_TR: Popüler etiketler

en: Object not found
tr_TR: Nesne bulunamadı

en: The Zenphoto object you are requesting cannot be found.
tr_TR: Talep ettiğiniz ZenPhoto nesnesi bulunamadı.

en: Allow search
tr_TR: Aramaya izin ver

en: Check to enable search form.
tr_TR: Arama formunu aktifleştirmek için tik koyun.

en: Theme colors
tr_TR: Tema renkleri

en: Select the colors of the theme
tr_TR: Temanın renklerini seçin

en: Ported to Zenphoto by Mark Galeassi and Stephen Billard
tr_TR: zenPhoto'ya Mark Galeassi ve Stephen Billard tarafından port edilmiştir.

en: A theme based on the design from <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Douglas Bowman</a>. This theme is licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5</a> License.
tr_TR: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Douglas Bowman</a>'ın yapmış olduğu dizayn üzerine geliştirilmiş bir tema. Bu tema <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5</a> lisansıyla korunmaktadır.

en: SHOW
tr_TR: GÖSTER

en: HIDE
tr_TR: GİZLE

en: No comments yet
tr_TR: Henüz yorum yok

en: %u comment so far | %u comments so far
tr_TR[0]: %u yorum yapılmış

en: Link to Comment %u
tr_TR: %u nolu yorum için bağlantı

en: %s wrote:
tr_TR: %s demiş ki:

en: %1$u of %2$u photos
tr_TR: %2$u resimden %1$u tanesi

en: Full Size
tr_TR: Tam Boyut

en: Main Index
tr_TR: Ana İndeks

en: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Photo Templates</a> from Stopdesign.
tr_TR: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Resim şablonları</a> için Stopdesign.

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Photo Templates</a> from Stopdesign
tr_TR: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Fotoğraf Temaları</a> için Stopdesign

en: All galleries
tr_TR: Tüm galeriler

en: %u photo | %u photos
tr_TR[0]: %u resim

en: 1 album,&nbsp;%u photo | 1 album,&nbsp;%u photos
tr_TR[0]: 1 albüm,&nbsp;%u resim

en: 1 album
tr_TR: 1 Albüm

en: %u album,&nbsp;1 photo | %u albums,&nbsp;1 photo
tr_TR[0]: %u albüm,&nbsp;1 resim

en: %1$u album,&nbsp;%2$s | %1$u albums,&nbsp;%2$s
tr_TR[0]: %1$u albüm,&nbsp;%2$s

en: %u album | %u albums
tr_TR[0]: %u albüm

en: prev page
tr_TR: önceki sayfa

en: next page
tr_TR: sonraki sayfa

en: Gallery Feeds
tr_TR: Galleri Beslemeleri

en: Photos
tr_TR: Fotoğraflar

en: Gallery Archive
tr_TR: Galeri Arşivi

en: View album: %s
tr_TR: Albümü görüntüle: %s

en: 1 photo
tr_TR: 1 resim

en: %u photos
tr_TR: %u resim

en: 1 album,&nbsp;1 photo
tr_TR: 1 albüm,&nbsp;1 resim

en: %u albums,&nbsp;1 photo
tr_TR: %u albüm,&nbsp;1 resim

en: %1$u albums,&nbsp;%2$u photos
tr_TR: %1$u albüm,&nbsp;%2$u resim

en: %u albums
tr_TR: %u albüm

en: 1 album,&nbsp;%u photos
tr_TR: 1 Albüm,&nbsp;%u fotoğraf

en: Photos %1$u-%2$u of %3$u
tr_TR: %3$u fotoğraftan %1$u-%2$u

en: Sorry, no matches found. Try refining your search.
tr_TR: Üzgünüm, eşleşme bulunamadı. Aramanızı değiştirip tekrar deneyin.

en: %1$u album,&nbsp;%2$u photos
tr_TR: %1$u albüm,&nbsp;%2$u resim

en: Album RSS feed
tr_TR: Albüm RSS beslemesi

en: A password is required
tr_TR: Bir şifre gereklidir

en: Recently Updated Galleries
tr_TR: Son Güncellenen Galeriler

en: Recent images
tr_TR: Son resimler

en: View image:
tr_TR: Resmi görüntüle:

en: Random images
tr_TR: Rastgele resimler

en: Gallery data
tr_TR: Galeri detayları

en: Galleries
tr_TR: Galeriler

en: Contact form
tr_TR: İletişim formu

en: Add a comment
tr_TR: Yorum ekle

en: (not displayed)
tr_TR: (gösterilmeyecek)

en: URL:
tr_TR: İnternet Sayfanız:

en: Enter CAPTCHA
tr_TR: CAPTCHA'yı girin

en: Private comment:
tr_TR: Özel yorum:

en: (don't publish)
tr_TR: (yayımlama)

en: Comment
tr_TR: Açıklama

en: Post
tr_TR: Yazı

en: Avoid clicking &ldquo;Post&rdquo; more than once.
tr_TR: Bir defadan fazla &ldquo;Gönder&rdquo; tuşuna basmaktan kaçının.

en: Mini slide selector
tr_TR: Mini slayt seçici

en: Select what you want for the six special slides.
tr_TR: Özel altı slaytlık seçiminizi yapın.

en: Gallery image crop width
tr_TR: Resimleri kırp (uzunluk)

en: Gallery image crop height
tr_TR: Resimleri kırp (yükseklik)

en: Random picture...
tr_TR: Rastgele resim...

en: Pages (%s)
tr_TR: Sayfalar (%s)

en: Show more results
tr_TR: Daha fazla sonuç göster

en: Show fewer results
tr_TR: Daha az sonuç göster

en: Articles (%s)
tr_TR: Makaleler (%s)

en: Images (%s)
tr_TR: Resimler (%s)

en: Albums (%s)
tr_TR: Albümler (%s)

en: Albums (%1$s) &amp; Images (%2$s)
tr_TR: Albüm (%1$s) &amp; Resim (%2$s)

en: For the best viewing experience
tr_TR: En iyi görünüm tecrübesi için

en: get Adobe Flash.
tr_TR: Adobe Flash'ı edinin.

en: Enter your search criteria.
tr_TR: Arama kriterlerinizi girin.

en: Sorry, no matches for <em>%s</em>. Try refining your search.
tr_TR: <em>%s</em> için bir eşleşme bulunamadı. Aramanızı değiştirip tekrar deneyin.

en: View Gallery Without Flash
tr_TR: Galeriyi Flash olmadan görüntüleyin

en: Album is empty
tr_TR: Albüm boş

en: Open In New Window
tr_TR: Yeni Pencerede Aç

en: Zenphoto gallery
tr_TR: Zenphoto galeri

en: Index
tr_TR: İndeks

en: Images By Date
tr_TR: Resimleri tarihe göre sırala

en: Picture of the day
tr_TR: Günün resmi

en: News Articles Rule
tr_TR: Haber Makalesi Kuralları

en: Gallery Rule
tr_TR: Galeri Kuralları

en: All pages
tr_TR: Tüm sayfalar

en: Pages Rule
tr_TR: Sayfa Kuralları

en: Archive Rule
tr_TR: Arşiv Kuralları

en: <strong>Note:</strong> This option is valid only if you have the <em>Gallery index page link</em> option set to "gallery". Of course the <em>menu_manager</em> plugin must also be enabled.
tr_TR: <strong>Not:</strong> Bu seçenek sadece <em>Gallery indeks sayfa bağlantısı</em> seçeneği "gallery"'ye ayarlanmışsa geçerlidir. Tabii ki <em>menu_manager</em> eklentisi etkinleştirilmiş olmalıdır.
