kmail - en to sv translation catalogue (1245 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
sv: Välkommen till Kmail %1

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
sv: Kmail är e-postprogrammet av KDE. Det är konstruerat att vara fullständigt kompatibelt med e-poststandarder för Internet inklusive IMAP, POP3 och SMTP.

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
sv: Kmail har många kraftfulla funktioner som beskrivs i <a href='help:/kmail2/index.html'>dokumentationen</a>.

en: Important changes since last version:
sv: Viktiga ändringar sedan föregående version:

en: Some of the new features in this release of KMail include:
sv: Några nya funktioner som den här utgåvan av Kmail innehåller:

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
sv: Fyll i uppgifterna i Kmails inställningspanel under Inställningar->Anpassa Kmail. Du måste åtminstone skapa en primär identitet och ett e-postkonto för både inkommande och utgående brev.

en: We hope that you will enjoy KMail.
sv: Vi hoppas att du blir nöjd med Kmail.

en: Thank you,
sv: Tack,

en: The KMail Team
sv: Kmail-gruppen

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Former maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Former co-maintainer
sv: Tidigare bidragande utvecklare

en: Former core developer
sv: Tidigare huvudutvecklare

en: Core developer
sv: Huvudutvecklare

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Japanese language support
sv: Stöd för japanska språket

en: Numerous technical corrections
sv: Omfattande tekniska rättningar

en: System tray notification
sv: Underrättelse i systembrickan

en: Patch for PGP
sv: Programfix för PGP

en: Crypto support
sv: Stöd för krypto

en: Improved internal program documentation
sv: Förbättrade intern programdokumentation

en: Major contributor, still active
sv: Huvudbidragsgivare, fortfarande aktiv

en: Added maildir support
sv: Tillägg av maildir-stöd

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
sv: PGP 6-stöd och ytterligare förbättringar av krypteringsstöd

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
sv: Ursprungligt stöd för kryptering, PGP 2- och PGP 5-stöd

en: GnuPG support
sv: GnuPG-stöd

en: Major contributor
sv: Huvudbidragsgivare

en: Various and sundry bug fixes
sv: Diverse olika felrättningar

en: Improved asynchronous processes
sv: Förbättrade asynkrona processer

en: Enhanced configuration dialogs
sv: Förbättrade inställningsdialogrutor

en: Notes/calendar integration
sv: Integrering av anteckningar/kalender

en: Improve efficiency and consistency of code
sv: Förbättra kodens effektivitet och konsekvens

en: New message list and new folder tree
sv: Ny brevlista och nytt korgträd

en: Many valuable contributions
sv: Många värdefulla bidrag

en: Killed lots of bugs
sv: Rättade massor med fel

en: Smiley-->emoticons processing
sv: Smilis-->emoticon-behandling

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
sv: Förbättra 'Markera brev som' sammanhangsberoende meny

en: Bugzilla maintenance
sv: Underhåll av Bugzilla

en: Improved execution speed
sv: Förbättrade körhastighet

en: Optionally compress attachments
sv: Valfri komprimering av bilagor

en: Added spam status to fancy headers
sv: Tillägg av status för skräppost i snygga brevhuvuden

en: Implemented todo status handling
sv: Implementera statushantering för uppgifter

en: Bug fixes, code cleanup
sv: Felrättningar, städning av kod

en: LDAP support, maintenance
sv: LDAP-stöd, underhåll

en: Major contributor to Akonadi
sv: Huvudbidragsgivare till Akonadi

en: Documentation, still active
sv: Dokumentation, fortfarande aktiv

en: Substantial contributor, still active
sv: Betydande bidragsgivare, fortfarande aktiv

en: Anti-virus support
sv: Antivirus-stöd

en: Fixed widget styles
sv: Rättade grafiska komponentstilar

en: Bug fixes
sv: Felrättningar

en: Several patches
sv: Flera programfixar

en: Enable external reference loading for a whole folder
sv: Möjliggör inläsning av externa referenser för en hel korg

en: Delete an entire thread
sv: Ta bort en hel tråd

en: POP filters
sv: POP-filter

en: Patch Solaris crash
sv: Programfix för Solaris-krasch

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
sv: Val av teckensnitt för nya/olästa/viktiga brev

en: Fix Quick Search keyboard navigation
sv: Rätta tangentbordsnavigering i snabbsökning

en: Fix drag and drop from address book to composer
sv: Rätta dra och släpp från adressbok till brevfönster

en: Substantial contributor
sv: Betydande bidragsgivare

en: Improve configuration dialog
sv: Förbättra inställningsdialogruta

en: Improved message importing
sv: Förbättrade brevimport

en: Improve status bar messages
sv: Förbättra meddelanden i statusraden

en: Patch for window resizing problem
sv: Programfix för problem med storleksändring av fönster

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
sv: Optimera qt-cast; rätta QUrl()

en: Usability tests and improvements
sv: Tester av användbarhet och förbättringar

en: Patch composer configuration
sv: Programfix för brevfönsterinställning

en: Ägypten and Kroupware project management
sv: Projekthantering av Ägypten- och Kroupware-projekten

en: Improved HTML support
sv: Förbättrat stöd för HTML

en: X-Face support
sv: Stöd för X-Face

en: Automated recipient selection
sv: Automatiskt mottagarval

en: Beta testing of PGP 6 support
sv: Betatest av PGP 6-stöd

en: Bug fixes, cleaned up context menus
sv: Felrättningar, städade sammanhangsberoende menyer

en: Port to MS Windows®
sv: Konvertering till MS Windows®

en: IM status indicator
sv: Statusindikering för direktmeddelande

en: Improve layout of recipients editor
sv: Förbättra layout av mottagareditorn

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
sv: Tidstämpling för "Överföringen färdig"-statusmeddelanden

en: Multiple encryption keys per address
sv: Flera krypteringsnycklar per adress

en: Improved icon/image processing
sv: Förbättrade ikon/bildbehandling

en: Fixed many IMAP bugs
sv: Rättade många IMAP-fel

en: KMail
sv: Kmail

en: KDE Email Client
sv: KDE:s e-postklient

en: Copyright © 1997–2021, KMail authors
sv: Copyright © 1997–2021, KMails upphovsmän

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
sv: Sändlista

en: Folder holds a mailing list
sv: Korgen innehåller en sändlista

en: Detect Automatically
sv: Upptäck automatiskt

en: Mailing list description:
sv: Beskrivning av sändlista:

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Preferred handler:
sv: Önskad hantering:

en: Invoke Handler
sv: Starta hantering

en: Address type:
sv: Adresstyp:

en: URL for mailing list posting:
sv: Webbadress för inlägg i sändlista:

en: Subscribe to List
sv: Prenumerera på lista

en: Post to List
sv: Skicka till lista

en: Unsubscribe From List
sv: Sluta prenumerera på lista

en: List Archives
sv: Listarkiv

en: List Help
sv: Listhjälp

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not available.
sv: Inte tillgänglig.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
sv: Kmail kunde inte identifiera någon sändlista i den här korgen.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
sv: Kmail kunde inte helt identifiera en sändlista i den här korgen. Fyll i adresserna manuellt.

en: Quota
sv: Kvoter

en: Usage:
sv: Användning:

en: %p% full
sv: %p % full

en: %1 of %2 used
sv: %1 av %2 används

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
sv: Genväg

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
sv: <qt>För att ange en tangent eller tangentkombination som väljer aktuell korg, klicka på knappen nedan och tryck därefter på tangenten eller tangenterna som du vill ska höra ihop med korgen.</qt>

en: Templates
sv: Mallar

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
sv: Visa

en: Use custom &icons
sv: Använd egna &ikoner

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
sv: O&läst:

en: Retrieval Options
sv: Hämtningsalternativ

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
sv: Identiteter

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
sv: Ta emot

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
sv: Skicka

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
sv: LDAP-server

en: Outgoing accounts (add at least one):
sv: Utgående konton (lägg till minst ett konto):

en: &Confirm action
sv: &Bekräfta åtgärd

en: Before sending:
sv: Innan brev skickas:

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Never Automatically
sv: Aldrig automatiskt

en: On Manual Mail Checks
sv: Vid manuell postkontroll

en: On All Mail Checks
sv: Vid alla postkontroller

en: Send &messages in outbox folder:
sv: Skicka &brev i utkorgen:

en: Send Now
sv: Skicka nu

en: Send Later
sv: Skicka senare

en: Defa&ult send method:
sv: Fö&rvald metod för att skicka:

en: Enable Undo Send
sv: Aktivera ångring av skicka

en: Add Mail Account...
sv: Lägg till e-postkonto...

en: Custom Account...
sv: Eget konto...

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
sv: Kunde inte starta kontoguiden. Försäkra dig om att kontoguiden är riktigt installerad.

en: Unable to start account wizard
sv: Kan inte starta kontoguiden

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
sv: Inkludera i manuell brevkontroll

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
sv: Koppla ner när Kmail stängs av

en: Check mail on startup
sv: Titta efter nya brev vid start

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
sv: Ny modul för underrättelse vid ny post ej registrerad. Kontakta systemadministratören.

en: General
sv: Allmänt

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Colors
sv: Färger

en: Message List
sv: Brevlista

en: Message Tags
sv: Brevetiketter

en: Message Body
sv: Brevtext

en: Message List - Unread Messages
sv: Brevlista - Olästa brev

en: Message List - Important Messages
sv: Brevlista - Viktigt brev

en: Message List - Action Item Messages
sv: Brevlista - Brev att åtgärda

en: Fixed Width Font
sv: Teckensnitt med fast breddsteg

en: Composer
sv: Brev

en: Printing Output
sv: Utskrift

en: &Use custom fonts
sv: Anv&änd egna teckensnitt

en: Apply &to:
sv: Verk&ställ för:

en: Quoted Text - First Level
sv: Citerad text - Första nivån

en: Quoted Text - Second Level
sv: Citerad text - Andra nivån

en: Quoted Text - Third Level
sv: Citerad text - Tredje nivån

en: Link
sv: Länk

en: Unread Message
sv: Oläst brev

en: Important Message
sv: Viktigt brev

en: Action Item Message
sv: Brev att åtgärda

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
sv: Bakgrund för HTML-statusrad - Inget HTML-brev

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
sv: Förgrund för HTML-statusrad - Inget HTML-brev

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
sv: Bakgrund för HTML-statusrad - HTML-brev

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
sv: Förgrund för HTML-statusrad - HTML-brev

en: &Use custom colors
sv: Anv&änd egna färger

en: &Do not change color from original HTML mail
sv: Än&dra inte färg från HTML-originalbrevet

en: Recycle colors on deep &quoting
sv: Återanvänd färger vid djup &citering

en: Close to quota threshold:
sv: Nära kvottröskel:

en: Show folder quick search field
sv: Visa snabbsökningsfältet för korgar

en: Show Favorite Folders View
sv: Visa favoritkorgar

en: Never
sv: Aldrig

en: As icons
sv: Som ikoner

en: As list
sv: Som lista

en: Folder Tooltips
sv: Korgverktygstips

en: Always
sv: Alltid

en: Sta&ndard format (%1)
sv: Sta&ndardformat (%1)

en: Locali&zed format (%1)
sv: Lokalt &format (%1)

en: C&ustom format:
sv: E&get format:

en: Default aggregation:
sv: Standardsammanställning:

en: Default theme:
sv: Standardtema:

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
sv: <qt><a href="whatsthis1">Information om eget format...</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
sv: <qt><p><strong>Följande uttryck kan användas för datumet:</strong></p><ul><li>d - dagen som ett tal utan inledande nolla (1-31)</li><li>dd - dagen som ett tal med inledande nolla (01-31)</li><li>ddd - det förkortade namnet på dagen (mån-sön).</li><li>dddd - det fullständiga namnet på dagen (måndag-söndag).</li><li>M - månaden som ett tal utan inledande nolla (1-12)</li><li>MM - månaden som ett tal med inledande nolla (01-12)</li><li>MMM - det förkortade namnet på månaden (jan-dec).</li><li>MMMM - det fullständiga namnet på månaden (januari - december).</li><li>yy - året som ett tal med två siffror (00-99)</li><li>yyyy - året som ett tal med fyra siffror (0000-9999)</li></ul><p><strong>Följande uttryck kan användas för tiden:</strong></p><ul><li>h - timmar utan en inledande nolla (0-23 eller 1-12 om FM/EM visas)</li><li>hh - timmar med en inledande nolla (00-23 eller 01-12 om FM/EM visas)</li><li>m - minuter utan en inledande nolla (0-59)</li><li>mm - minuter med en inledande nolla (00-59)</li><li>s - sekunder utan en inledande nolla (0-59)</li><li>ss - sekunder med en inledande nolla (00-59)</li><li>z - millisekunder utan inledande nollor (0-999)</li><li>zzz - millisekunder med inledande nollor (000-999)</li><li>AP - byt till visning av FM/EM. AP byts antingen ut mot "FM" eller "EM".</li><li>ap - byt till visning av FM/EM. ap byts antingen ut mot "fm" eller "em".</li><li>Z - zon på numerisk form ( -0500 )</li></ul><p><strong>Alla andra tecken som matas in ignoreras.</strong></p></qt>

en: Date Display:
sv: Datumvisning:

en: Message Window
sv: Brevfönster

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
sv: Stäng det fristående brevfönstret efter att ha svarat på eller vidarebefordrat brevet

en: System Tray
sv: Systembricka

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
sv: Starta minimerad i systembrickan

en: Show unread email in Taskbar
sv: Visa olästa brev i aktivitetsraden

en: A&vailable Tags
sv: Till&gängliga etiketter

en: Add new tag
sv: Lägg till ny etikett

en: Remove selected tag
sv: Ta bort markerad etikett

en: Increase tag priority
sv: Öka etikettens prioritet

en: Decrease tag priority
sv: Minska etikettens prioritet

en: Ta&g Settings
sv: &Etikettinställningar

en: Do you want to remove tag '%1'?
sv: Vill du ta bort etiketten '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
sv: Etiketten kan inte skapas. En etikett med samma namn finns redan.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
sv: Allmänt

en: Standard Templates
sv: Standardmallar

en: Custom Templates
sv: Egna mallar

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
sv: Rubrik

en: Charset
sv: Teckenuppsättning

en: Headers
sv: Sidhuvuden

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
sv: Bilagor

en: Autocorrection
sv: Automatisk korrigering

en: Auto Resize Image
sv: Ändra bildstorlek automatiskt

[ctx: @title:group]
en: Signature
sv: Brevfot

en: Automatically insert the configured signature
    when starting to compose a message
sv: Infoga automatiskt den inställda brevfoten
    när ett brev börjar skrivas

en: Insert the signature above any quoted text
sv: Infoga brevfot ovanför eventuell citerad text

en: Insert the RFC-compliant signature separator
    (two dashes and a space on a line) before the signature
sv: Infoga RFC-kompatibla skiljetecken för brevfot
    (två streck och ett mellanslag på en rad) innan brevfoten

en: When replying, do not quote any existing signature
sv: Vid svar, citera inte eventuell befintlig brevfot

en: When replying, only quote the selected text
    (instead of the complete message), if
    there is text selected in the message window.
sv: Citera bara markerad text (istället för
    hela brevet) vid svar, när det finns
    markerad text i brevfönstret.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text,
    even when the line was created by adding an additional line break while
    word-wrapping the text.
sv: Vid svar, lägg till citationstecken framför alla den citerade textens rader,
    till och med när raden skapades genom att lägga till en ytterligare
    radbrytning när texten radbryts.

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
sv: Aktivera automatisk radbrytning vid den angivna bredden

en: Set the text width for automatic word wrapping
sv: Ställ in textbredden för automatisk radbrytning

en: When replying or forwarding, quote the message
    in the original format it was received.
    If unchecked, the reply will be as plain text by default.
sv: Vid svar eller vidarebefordring, citera brevet
    på originalformatet som det mottogs.
    Om avmarkerat, sker svaret normalt med enkelt text.

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup.
    Bold, italic and underlined text, lists, and external references
    are supported.
sv: Formatera den vanliga textdelen i ett brev från HTML-taggar.
    Fetstil, kursiv och understruken text, listor och externa referenser
    stöds.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
sv: På plats

en: As Attachment
sv: Som bilaga

en: Set the default forwarded message format
sv: Ställ in standardformat för vidarebefordrade brev

en: Default forwarding type:
sv: Standardtyp för vidarebefordra:

[ctx: @title:group]
en: Recipients
sv: Mottagare

en: By default, request an MDN when starting to compose a message.
    You can select this on a per-message basis using "Options - Request Disposition Notification"
sv: Begär normalt en brevhanteringsbekräftelse när ett brev börjas skrivas.
    Det går att välja för enskilda brev med "Alternativ - Begär hanteringsbekräftelse".

en: Warn if too many recipients are specified
sv: Varna om för många mottagare anges

en: Set the maximum number of recipients for the warning
sv: Ställ in maximalt antal mottagare för varningen

en: Only allow this many recipients to be specified for the message.
    This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually
    or using the "Select..." picker.  Setting this limit helps you to
    avoid accidentally sending a message to too many people.  Note,
    however, that it does not take account of distribution lists or
    mailing lists.
sv: Tillåt bara så här många mottagare att anges för brevet.
    Det gäller när "Svara till alla" används, när mottagare matas
    in manuellt eller när "Välj..." används för urval. Att ställa in
    denna begränsning hjälper dig att undvika att skicka ett brev
    till alltför många personer av misstag. Observera, dock att
    det inte tar hänsyn till fördelningslistor och sändlistor.

en: Remember recent addresses entered,
    and offer them for recipient completion
sv: Kom ihåg senast inmatade adresser,
    och erbjud dem för komplettering av mottagare

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
sv: Spara inte

en: Maximum recent addresses retained:
sv: Maximalt antal senaste adresser bevarade:

en: The maximum number of recently entered addresses that will
    be remembered for completion
sv: Det maximalt antal senast inmatade adresser som
    blir ihågkomna för komplettering

en: Configure Completion...
sv: Anpassa komplettering...

[ctx: @title:group]
en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: No autosave
sv: Spara inte automatiskt

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: Automatically save the message at this specified interval
sv: Spara automatiskt brevet med det angivna intervallet

en: Repl&y Subject Prefixes
sv: Rubrikprefix vid &svar

en: Recognize any sequence of the following prefixes
    (entries are case-insensitive regular expressions):
sv: Identifiera vilken sekvens som helst av följande prefix
    (posterna är skiftlägeskänsliga reguljära uttryck):

en: A&dd...
sv: Lä&gg till...

en: Re&move
sv: Ta &bort

en: Mod&ify...
sv: &Ändra...

en: Enter new reply prefix:
sv: Ange nytt svarsprefix:

en: Do you want to remove reply prefix?
sv: Vill du ta bort svarsprefix?

en: Reply Prefix:
sv: Svarsprefix:

en: For&ward Subject Prefixes
sv: Rubrikprefix &vid vidarebefordran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
sv: &Ta bort

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Modify...
sv: Ändra...

en: Enter new forward prefix:
sv: Ange nytt vidarebefordringsprefix:

en: Do you want to remove forward prefix?
sv: Vill du ta bort vidarebefordringsprefix?

en: Forward Prefix:
sv: Vidarebefordransprefix:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
sv: För varje brev som skickas kontrolleras den här listan uppifrån och ner efter en teckenuppsättning som innehåller alla tecken som krävs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
sv: Än&dra...

en: Enter charset:
sv: Ange teckenuppsättning:

en: Do you want to remove this selected charset?
sv: Vill du ta bort markerad teckenuppsättning?

en: Add Charset:
sv: Lägg till teckenuppsättning:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
sv: Behåll ursprunglig tec&kenuppsättning vid svar eller vidarebefordran (om möjligt)

en: This charset is not supported.
sv: Den här teckenuppsättningen stöds inte.

en: &Use custom message-id suffix
sv: Använd eget &suffix för meddelande-id

en: Custom message-&id suffix:
sv: E&get suffix för meddelande-id:

en: Define custom mime header fields:
sv: Definiera egna Mime-huvudfält:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
sv: N&ytt

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Value:
sv: &Värde:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
sv: 'Content-Type' är inte en godkänd sträng. Huvudet kommer inte att sparas.

en: Invalid header
sv: Ogiltigt huvud

en: Outlook-compatible attachment naming
sv: Namngivning av bilagor som fungerar med Outlook

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
sv: Aktivera det här alternativet för att få Outlook™ att förstå dina svar på inbjudningar som innehåller andra tecken än engelska

en: E&nable detection of missing attachments
sv: Aktivera ide&ntifiering av saknade bilagor

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
sv: Känn igen något av följande nyckelord som avsikt att bilägga en fil:

en: Enter new key word:
sv: Ange nytt nyckelord:

en: Do you want to remove this attachment word?
sv: Vill du ta bort bilageordet?

en: Attachment Word:
sv: Ord för bilaga:

en: Maximum Attachment Size:
sv: Maximal storlek på bilaga:

[ctx: spinbox suffix: unit for kilobyte]
en:  kB
sv:  Kibyte

en: No limit
sv: Ingen gräns

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
sv: Du har valt att koda bilagor med namn som innehåller andra tecken än engelska på ett sätt som kan förstås av Outlook™ och andra e-postklienter som inte stöder kodning av namn på bilagor enligt standard.
    Observera att Kmail kan skapa brev som inte följer standard, och följaktligen är det möjligt att ditt brev inte förstås av e-postklienter som gör det. Alltså ska du inte aktivera det här alternativet om du inte har något annat val.

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Folders
sv: Korgar

en: Invitations
sv: Inbjudningar

en: Printing
sv: Utskrift

en: User Feedback
sv: Användaråterkoppling

en: Check Before Send Plugins
sv: Insticksprogram för kontroll innan brev skickas

en: Composer Plugins
sv: Insticksprogram för brevfönster

en: Grammar Checker Plugins
sv: Insticksprogram för grammatikkontroll

en: Tools Plugins
sv: Verktygsinsticksprogram

en: Editor Plugins
sv: Insticksprogram för editor

en: Message Viewer
sv: Brevvisning

en: Webengine Plugins
sv: Insticksprogram för webbgränssnitt

en: Header Style Plugins
sv: Insticksprogram för sidhuvudstil

en: Text Conversion Plugins
sv: Insticksprogram för textkonvertering

en: Misc
sv: Diverse

en: Confirm Deleting Emails Plugins
sv: Insticksprogram för bekräfta borttagning av brev

en: Akonadi Agents
sv: Akonadi-moduler

en: Reading
sv: Läsning

en: Message Disposition Notifications
sv: Brevhanteringsbekräftelser

en: Composing
sv: Brevskrivning

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: S/MIME Validation
sv: S/MIME-validering

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Do you want to remove this email address?
sv: Vill du ta bort e-postadressen?

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
sv: Ändring av de allmänna HTML-inställningarna överskrider alla korgspecifika värden.

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
sv: GnuPG-inställningar

en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
sv: Modulen saknas. Kontrollera installationen. Modulen tillhandahålls av Kleopatra.

en: GnuPG Configure Module Error
sv: Fel för GnuPG-inställningsmodul

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
sv: Det här alternativet kräver dirmngr 0.9.0 eller senare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
sv: ingen proxy

en: (Current system setting: %1)
sv: (Nuvarande systeminställning: %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
sv: Markera kontakt

en: Select
sv: Markera

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
sv: Arkiv

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
sv: Arkivera korg

[ctx: @action]
en: Archive
sv: Arkivera

en: &Folder:
sv: &Korg:

en: Compressed Zip Archive (.zip)
sv: Komprimerat zip-arkiv (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
sv: Okomprimerat arkiv (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
sv: BZ2-komprimerat tar-arkiv (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
sv: GZ-komprimerat tar-arkiv (.tar.gz)

en: &Archive File:
sv: &Arkivfil:

en: &Delete folder and subfolders after completion
sv: &Ta bort korgar och underkorgar när färdig

en: Archive all subfolders
sv: Arkivera alla underkorgar

en: Please select the folder that should be archived.
sv: Välj korgen som ska arkiveras.

en: No folder selected
sv: Ingen korg vald

[ctx: @title:window]
en: Notification
sv: Underrättelse

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
sv[0]: 1 bilaga (%2)
sv[1]: %1 bilagor (%2)

en: Hide attachment list
sv: Dölj lista med bilagor

en: Show attachment list
sv: Visa lista med bilagor

[ctx: Encodings menu]
en: us-ascii
sv: US-ASCII

[ctx: Menu item]
en: Encoding
sv: Kodning

en: KMail2
sv: Kmail 2

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
sv: Välj en ordlista att använda vid stavningskontroll av brevet

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
sv: Välj en korg med skickade brev där en kopia av brevet ska sparas

en: Select the outgoing account to use for sending this message
sv: Välj utgående kontot att använda för att skicka brevet

en: Set the "From:" email address for this message
sv: Ange e-postadressen "Från:" för brevet

en: Set a subject for this message
sv: Ange en rubrik för brevet

en: &Identity:
sv: I&dentitet:

en: &Dictionary:
sv: &Ordlista:

en: &Sent-Mail folder:
sv: Ski&ckade brev-korg:

en: &Mail transport:
sv: Brev&överföring:

[ctx: sender address field]
en: &From:
sv: &Från:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
sv: R&ubrik:

[ctx: @title:window]
en: Composer
sv: Brevfönster

en: &Send Mail
sv: &Skicka brev

en: &Send Mail Via
sv: &Skicka brev via

en: Send
sv: Skicka

en: Send &Later
sv: Skicka s&enare

en: Send &Later Via
sv: Skicka s&enare via

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
sv: Köa

en: Save as &Draft
sv: Spara som &utkast

en: Save email in Draft folder
sv: Spara brev i korgen Utkast

en: Save as &Template
sv: Spara som &mall

en: Save email in Template folder
sv: Spara brev i korgen Mallar

en: Save as &File
sv: Spara som &fil

en: Save email as text or html file
sv: Spara brev som text- eller HTML-fil

en: &Insert Text File...
sv: &Infoga textfil...

en: &Insert Recent Text File
sv: &Infoga senaste textfil

en: &Address Book
sv: Adress&bok

en: Open Address Book
sv: Öppna adressbok

en: &New Composer
sv: &Nytt brev

en: Select &Recipients...
sv: Välj &mottagare...

en: Save &Distribution List...
sv: Spara &distributionslista...

en: Paste as Attac&hment
sv: Klistra in som bila&ga

en: Cl&ean Spaces
sv: &Rensa mellanslag

en: Use Fi&xed Font
sv: Använd teckensnitt med fast &breddsteg

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
sv: &Brådskande

en: &Request Disposition Notification
sv: Begär &hanteringsbekräftelse

en: &Request Delivery Confirmation
sv: Begär hante&ringsbekräftelse

en: &Wordwrap
sv: Bryt &rader

en: &Snippets
sv: Text&snuttar

en: &Automatic Spellchecking
sv: &Automatisk rättstavning

en: Rich Text Editing
sv: Rich text-redigering

en: Rich Text
sv: Rich text

en: Toggle rich text editing mode
sv: Växla Rich text-redigeringsläge

en: &All Fields
sv: &Alla fält

en: &Identity
sv: &Identitet

en: &Dictionary
sv: Or&dlista

en: &Sent-Mail Folder
sv: Ski&ckade brev-korg

en: &Mail Transport
sv: Brev&överföring

en: &From
sv: &Från

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
sv: R&ubrik

en: Append S&ignature
sv: Lägg t&ill brevfot sist

en: Pr&epend Signature
sv: Lägg till br&evfot först

en: Insert Signature At C&ursor Position
sv: Infoga brevfot vid &markörposition

en: &Spellchecker...
sv: &Stavningskontroll...

en: Spellchecker
sv: Stavningskontroll

en: &Encrypt Message
sv: Krypt&era brevet

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: &Sign Message
sv: &Signera brevet

en: Sign
sv: Signera

en: &Cryptographic Message Format
sv: &Krypterat brevformat

en: Select a cryptographic format for this message
sv: Välj ett krypteringsformat för brevet

en: Create Follow Up Reminder...
sv: Skapa påminnelse om uppföljning...

en: Configure KMail...
sv: Anpassa Kmail...

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Detta döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva in %1.</qt>

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
sv:  Rad: %1

en:  Column: %1
sv:  Kolumn: %1

en: OVR
sv: ERSÄTT

en: INS
sv: INFOGA

en: Spellcheck: on
sv: Stavningskontroll: på

en: Spellcheck: off
sv: Stavningskontroll: av

en: Re&save as Template
sv: Spara i&gen som mall

en: &Save as Draft
sv: &Spara som utkast

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
sv: Spara brevet igen i mallkorgen. Det kan därefter användas vid ett senare tillfälle.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
sv: Spara brevet i korgen Utkast. Det kan därefter redigeras och skickas vid ett senare tillfälle.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
sv: Vill du kasta bort brevet eller spara det till senare?

en: Close Composer
sv: Stäng brevfönster

en: Autosave Message Failed
sv: Misslyckades spara brev automatiskt

en: Sending Message Failed
sv: Misslyckades skicka brev

[ctx: @title:window]
en: Insert File
sv: Infoga fil

en: Add as &Inline Image
sv: Lägg till som b&ild på plats

en: Add as &Attachment
sv: Lägg till som &bilaga

en: Name of the attachment:
sv: Bilagans namn:

en: Attachment name can't be empty
sv: Bilagans namn kan inte vara tomt

en: Invalid Attachment Name
sv: Ogiltigt namn på bilaga

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
sv[0]: Lägg till webbadress i brev
sv[1]: Lägg till webbadresser i brev

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
sv[0]: Lägg till fil som &bilaga
sv[1]: Lägg till filer som &bilagor

en: Insert clipboard text as attachment
sv: Infoga klippbordets text som bilaga

en: unnamed
sv: namnlös

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
sv: <qt><p>Du har begärt att brev ska krypteras till dig själv, men identiteten som för närvarande är vald definierar inte en OpenPGP- eller S/MIME-krypteringsnyckel att använda för detta.</p><p>Välj nyckel eller nycklar som ska användas i identitetsinställningen.</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
sv: Odefinierad krypteringsnyckel

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
sv: <qt><p>För att kunna signera det här brevet måste du först ange OpenPGP- eller S/MIME-signeringsnyckel som ska användas.</p><p>Välj nyckeln som ska användas i identitetsinställningarna.</p></qt>

en: Undefined Signing Key
sv: Odefinierad signeringsnyckel

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
sv: Du måste skriva in din e-postadress i fältet Från:. Du bör också ange din e-postadress för alla identiteter, så att du inte behöver skriva in den för varje brev.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
sv: Du måste ange minst en mottagare antingen i fältet Till:, eller som kopia eller dold kopia.

en: To: field is empty. Send message anyway?
sv: Fältet Till: är tomt. Skicka brevet i alla fall?

en: No To: specified
sv: Till: inte angivet

en: S&end as Is
sv: Ski&cka som det är

en: &Specify the To field
sv: Ange fältet &Till

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
sv: Du angav inte någon rubrik. Skicka brevet i alla fall?

en: No Subject Specified
sv: Ingen rubrik angiven

en: &Specify the Subject
sv: A&nge rubriken

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
sv: Du måste ange minst en mottagare för att kunna kryptera ett utkast.

en: About to send email...
sv: På väg att skicka e-post...

en: Send Confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: &Send Now
sv: &Skicka nu

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
sv: Du försöker skicka brevet till mer än %1 mottagare. Skicka brevet ändå?

en: Too many recipients
sv: För många mottagare

en: &Send as Is
sv: Ski&cka som det är

en: &Edit Recipients
sv: &Redigera mottagare

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
sv: Att stänga av HTML-läget gör att texten förlorar sin formatering. Är du säker?

en: Lose the formatting?
sv: Förlora formatering?

en: Lose Formatting
sv: Förlora formatering

en: Add Markup Plain Text
sv: Lägg till markering som ren text

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
sv: Autocrypt-nyckel används för mottagaren. Nyckeln är inte verifierad. Mottagaren föredrar krypterade svar.

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
sv: Autocrypt-nyckel används för mottagaren. Nyckeln är inte verifierad. Mottagaren föredrar inte krypterade svar.

en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. This key is not verified.
sv: Autocrypt gossip-nyckel används för mottagaren. Nyckeln är inte verifierad.

en: High security encryption will be used for this recipient (the encryption key is fully trusted). Click the icon for details.
sv: Kryptering med hög säkerhet används för mottagaren (krypteringsnyckeln är helt pålitlig). Klicka på ikonen för detaljerad information.

en: Medium security encryption will be used for this recipient (the encryption key is marginally trusted). Click the icon for details.
sv: Kryptering med medelsäkerhet används för mottagaren (krypteringsnyckeln är möjligen pålitlig). Klicka på ikonen för detaljerad information.

en: Low security encryption will be used for this recipient (the encryption key is untrusted). Click the icon for details.
sv: Kryptering med låg säkerhet används för mottagaren (krypteringsnyckeln är opålitlig). Klicka på ikonen för detaljerad information.

en: The email to this recipient will be encrypted, but the security of the encryption is unknown (the encryption key could not be verified). Click the icon for details.
sv: Brev till mottagaren krypteras, men krypteringens säkerhet är okänd (krypteringsnyckeln kunde inte verifieras). Klicka på ikonen för detaljerad information.

en: Plugin Editor Information
sv: Information om insticksprogrameditor

[ctx: @title:window]
en: Details
sv: Detaljinformation

en: Select email to put in whitelist:
sv: Markera brev att lägga till i vitlista:

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details...)</a>
sv: Hittade potentiellt bedrägliga e-postadresser <a href="phishingdetails">(detaljinformation ...)</a>

en: This shortcut allows to send mail directly. Mail can be send accidentally. What do you want to do?
sv: Den här genvägen låter dig skicka brev direkt. Brev kan skickas av misstag. Vad vill du göra?

en: Configure shortcut
sv: Anpassa genväg

en: Remove Shortcut
sv: Ta bort genväg

en: Ask Before Sending
sv: Fråga innan brev skickas

en: Sending Without Confirmation
sv: Skicka utan bekräftelse

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
sv: Den här bilagan: <ul><li>%1</li></ul> har lagts till externt. Ta bort den om det är felaktigt.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
sv: De här bilagorna:  <ul><li>%1</li></ul> har lagts till externt. Ta bort dem om det är felaktigt.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
sv: Brevet du har författat verkar hänvisa till en bilagd fil, men du har inte bilagt någonting. Vill du bilägga en fil till ditt brev?

en: &Attach file
sv: &Bifoga fil

en: &Remind me later
sv: &Påminn mig senare

en: External editor was started.
sv: Extern editor startades.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
sv: Överföringen hittades inte. Verifiera att du använder en korrekt brevöverföring.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
sv: Korgen Skickat är inte definierad. Ställ in den innan brevet skickas.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
sv: Identiteten hittades inte. Verifiera att du använder en korrekt identitet.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
sv: Ordlistan hittades inte. Verifiera att du använder en korrekt ordlista.

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
sv: Vi har nått maximalt antal mottagare. Avkortar mottagarlistan till %1.

en: Message will be signed
sv: Brevet kommer att signeras

en: Message will not be signed
sv: Brevet kommer inte att signeras

en: Message will be encrypted
sv: Brevet kommer att krypteras

en: Message will not be encrypted
sv: Brevet kommer inte att krypteras

en: Cannot fetch collection. %1
sv: Kan inte hämta samling. %1

en: Folder name not defined.
sv: Korgnamn ej definierat.

en: Unable to create folder. %1
sv: Kunde inte skapa korg. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
sv: Arkivkorg ej definierad. Kontrollera inställningarna för kontot %1.

en: No messages selected.
sv: Inga brev markerade.

en: List of collections is empty. %1
sv: Listan över samlingar är tom. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
sv: Korgen %1 är skrivskyddad. Kontrollera inställningarna för kontot %2.

en: Cannot move messages.
sv: Kan inte flytta brev.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
sv: Kan inte hämta korg. Rapporterat fel: %1

en: No folder returned.
sv: Ingen korg returnerad.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
sv: Kan inte hämta överliggande korg. Rapporterat fel:  %1

en: Unable to return list of folders.
sv: Kan inte returnera lista med korgar.

en: Messages archived
sv: Brev arkiverade

en: Folder Shortcut %1
sv: Genväg till korg %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
sv: Bild

en: You do not have your own contact defined in the address book.
sv: Du har inte din egen kontakt definierad i adressboken.

en: No Picture
sv: Ingen bild

en: No picture set for your address book entry.
sv: Ingen bild angiven i din adressbokspost.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
sv: Skapa eget visitkort

en: &With empty fields
sv: Med to&mma fält

en: &From existing vCard
sv: &Från befintligt visitkort

en: &vCard path:
sv: Sökväg till &visitkort:

en: &Duplicate existing vCard
sv: &Duplicera befintligt visitkort

en: &Existing identities:
sv: B&efintliga identiteter:

en: Error while generating new key pair: %1
sv: Fel vid försök att skapa nytt nyckelpar: %1

en: Key Generation Error
sv: Fel för skapa nyckel

en: No key
sv: Ingen nyckel

en: Generate a new key pair
sv: Skapa ett nytt nyckelpar

en: Generating new key pair...
sv: Skapar nytt nyckelpar...

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
sv: Redigera identitet

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
sv: Allmänt

en: &Your name:
sv: &Ditt namn:

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
sv: <qt><h3>Ditt namn</h3><p>Det här fältet ska innehålla ditt namn, som du vill att det ska visas i e-posthuvudet som skickas.</p><p>Om du lämnar det tomt, visas inte ditt riktiga namn, utan bara e-postadressen.</p></qt>

en: Organi&zation:
sv: Organi&sation:

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
sv: <qt><h3>Organisation</h3><p>Det här fältet ska innehålla namnet på din organisation, om du vill att det ska visas i e-posthuvudet som skickas.</p><p>Det är ofarligt (och normalt) att lämna det tomt.</p></qt>

en: &Email address:
sv: &E-postadress:

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
sv: <qt><h3>E-postadress</h3><p>Det här fältet ska innehålla hela din e-postadress.</p><p>Adressen är den primära, som används för alla skickade brev. Om du har mer än en adress, skapa antingen en ny identitet, eller lägg till ytterligare adressalias i fältet nedan.</p><p>Om du lämnar det tomt, eller skriver in det fel, får andra svårt att svara dig.</p></qt>

en: Email a&liases:
sv: E-posta&lias:

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
sv: <qt><h3>E-postalias</h3><p>Fältet innehåller adressalias som också ska anses höra till identiteten (i motsats till representera en annan identitet).</p> <p>Exempel:</p><table><tr><th>Primär adress:</th><td>för.efter@exempel.org</td></tr><tr><th>Alias:</th><td>för@exempel.org<br>efter@exempel.org</td></tr></table><p>Skriv ett alias per rad.</p></qt>

en: Cryptography
sv: Kryptografi

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
sv: <qt><p>OpenPGP-nyckeln som du väljer här, kommer att användas för digital signatur av brev. Du kan också använda GnuPG-nycklar.</p><p>Du kan lämna det tomt, men då kan inte Kmail signera e-post med OpenPGP. Normala e-postfunktioner påverkas inte.</p><p>Du kan ta reda på mer om nycklar på <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: OpenPGP signing key:
sv: OpenPGP-signaturnyckel:

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
sv: <qt><p>OpenPGP-nyckeln som du väljer här, kommer att användas för att kryptera brev till dig själv och för funktionen "Bifoga min öppna nyckel" i brevfönstret. Du kan också använda GnuPG-nycklar.</p><p>Du kan lämna det tomt, men då kan inte Kmail kryptera kopior av utgående brev till dig själv med OpenPGP. Normala e-postfunktioner påverkas inte.</p><p>Du kan ta reda på mer om nycklar på <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: OpenPGP encryption key:
sv: OpenPGP-krypteringsnyckel:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
sv: <qt><p>S/MIME (X.509)-certifikatet som du väljer här, kommer att användas för digital signatur av brev.</p><p>Du kan lämna det tomt, men då kan inte Kmail signera e-post med S/MIME. Normala e-postfunktioner påverkas inte.</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
sv: S/MIME-signaturcertifikat:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
sv: <qt><p>S/MIME-certifikatet som du väljer här, kommer att användas för att kryptera brev till dig själv, och för funktionen "Bifoga mitt certifikat" i brevfönstret.</p><p>Du kan lämna det tomt, men då kan inte Kmail kryptera kopior av utgående brev till dig själv med S/MIME. Normala e-postfunktioner påverkas inte.</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
sv: S/MIME-krypteringscertifikat:

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
sv: Format som föredras:

en: Automatically sign messages
sv: Signera brev automatiskt

en: Automatically encrypt messages when possible
sv: Kryptera automatiskt breven om möjligt

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
sv: Avancerat

en: &Reply-To address:
sv: Sva&rsadress:

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
sv: <qt><h3>Svarsadress</h3><p>Det här anger att huvudet <tt>Reply-to:</tt> ska innehålla en annan adress än den vanliga adressen efter <tt>From:</tt>.</p><p>Det kan vara användbart när en grupp arbetar tillsammans med liknande roller. Du kan till exempel vilja att all e-post som skickas ska ha din e-postadress i fältet <tt>From:</tt>, men eventuella svar ska gå till en gruppadress.</p><p>Om du tvekar, lämna fältet tomt.</p></qt>

en: &CC addresses:
sv: Adresser med dold &kopia:

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
sv: <qt><h3>Adresser med dold kopia</h3><p>Adresserna som du skriver in här läggs till i varje utskickat brev som skickas med den här identiteten.</p><p> Detta används ofta för att skicka en kopia av varje utskickat brev till ett annat av dina konton.</p> <p>För att ange mer än en adress, använd kommatecken för att åtskilja mottagarna av dolda kopior.</p><p>Om du är osäker, lämna fältet tomt.</p></qt>

en: &BCC addresses:
sv: Adresser med dold &kopia:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
sv: <qt><h3>Adresser med dold kopia</h3><p>Adresserna som du skriver in här läggs till i varje utskickat brev som skickas med den här identiteten. De kommer inte vara synliga för andra mottagare.</p><p>Detta används ofta för att skicka en kopia av varje utskickat brev till ett annat av dina konton.</p> <p>För att ange mer än en adress, använd kommatecken för att åtskilja mottagarna av dolda kopior.</p><p>Om du är osäker, lämna fältet tomt.</p></qt>

en: D&ictionary:
sv: Ordl&ista:

en: Select Send-mail Folder
sv: Välj Skickade brev-korg

en: Sent-mail &folder:
sv: Ski&ckade brev-korg:

en: Select Draft Folder
sv: Välj Utkast-korg

en: &Drafts folder:
sv: &Utkast-korg:

en: Select Templates Folder
sv: Välj Mallkorg

en: &Templates folder:
sv: &Mallkorg:

en: Outgoing Account:
sv: Utgående konto:

en: Attach my vCard to message
sv: Lägg till mitt visitkort till brevet

en: Create...
sv: Skapa...

en: Autocorrection language:
sv: Språk för automatisk korrigering:

en: Restore default domain name
sv: Återställ förvalt domännamn

en: Defaul&t domain:
sv: F&örvald domän:

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
sv: <qt><p>Den förvalda domänen används för att komplettera e-postadresser som endast består av användarens namn.</p></qt>

en: &Use custom message templates for this identity
sv: An&vänd egna brevmallar för identiteten

en: &Copy Global Templates
sv: &Kopiera allmänna mallar

en: Signature
sv: Brevfot

en: Picture
sv: Bild

en: Invalid Email Alias "%1"
sv: Ogiltigt e-postalias "%1"

en: Invalid Email Address
sv: Ogiltig e-postadress

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
sv: En av de inställda OpenPGP-nycklarna innehåller inte någon användaridentifikation med identitetens inställda e-postadress (%1).
    Det kan orsaka varningsmeddelanden på mottagarsidan vid försök att verifiera signaturer som skapats med denna inställning.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
sv: En av de inställda OpenPGP-nycklarna innehåller inte någon användaridentifikation med identitetens inställda e-postadress (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
sv: Ett av de inställda S/MIME-signeringscertifikaten innehåller inte identitetens inställda e-postadress (%1).
    Det kan orsaka varningsmeddelanden på mottagarsidan vid försök att verifiera signaturer som skapats med denna inställning.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
sv: Ett av de inställda S/MIME-signeringscertifikaten innehåller inte identitetens inställda e-postadress (%1).

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
sv: E-postadress hittades inte i nyckel eller certifikat

en: The signature file is not valid
sv: Den här signaturen är inte giltig

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
sv: Redigera identitet "%1"

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
sv: Vissa egna korgar för identitet finns inte (längre). Därför används de förvalda korgarna.

en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
sv: Redigera eget visitkort

en: Delete current vCard
sv: Ta bort nuvarande visitkort

en: Are you sure you want to delete this vCard?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här visitkortet?

en: Delete vCard
sv: Ta bort visitkort

en: We cannot delete vCard file.
sv: Det går inte att ta bort visitkortsfilen.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
sv: Vill du verkligen avbryta?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
sv: Bekräftelse

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
sv: Avbryt redigering

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
sv: Avbryt inte

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
sv: %1 (förvald)

en: Identity Name
sv: Identitetsnamn

en: Email Address
sv: E-postadress

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort identiteten med namnet <b>%1</b>?</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort %1 identitet?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort de här %1 identiteterna?

en: Remove Identity | Remove Identities
sv[0]: Ta bort identitet
sv[1]: Ta bort identitet

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Set as Default
sv: Använd som standard

[ctx: @title:window]
en: New Identity
sv: Ny identitet

en: &New identity:
sv: &Ny identitet:

en: &Use System Settings values
sv: Använd &värden från systeminställningarna

en: &Duplicate existing identity
sv: Kopiera befintlig i&dentitet

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
sv: Mer information i <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
sv: Exempel finns tillgängliga på <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">http://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: No image will be sent.
sv: Ingen bild kommer att skickas.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
sv: KMail skickar en färgbild via huvudfältet Face.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
sv: KMail skickar en svartvit bild via huvudfältet X-Face.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
sv: KMail skickar både en färgbild och en svartvit bild.

en: Failed to reduce image size to fit in header.
sv: Misslyckades reducera bildstorleken så att den får plats i huvudfältet.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
sv: Misslyckades reducera bildstorleken så att den får plats i huvudfältet. Installera pngquant för att uppnå bättre komprimeringsresultat.

en: Install pngquant to obtain better image quality.
sv: Installera pngquant för att uppnå bättre bildkvalitet.

en: pngquant exited with code %1: %2
sv: pngquant avslutades med kod %1: %2

en: Email added successfully.
sv: Brev tillagt med lyckat resultat.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
sv[0]: Distributionslistan %2 är tom. Den kan inte användas.
sv[1]: Distributionslistorna %2 är tomma. De kan inte användas.

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
sv: Lägg till i adressboken

en: Contact created successfully
sv: Kontakt skapad med lyckat resultat

en: Contact cannot be stored: %1
sv: Kontakten kan inte lagras: %1

en: Failed to store contact
sv: Misslyckades lagra kontakt

en: Do you want to attach this folder "%1"?
sv: Vill du verkligen bilägga korgen "%1"?

en: Attach Folder
sv: Bilägg korg

[ctx: @action:button]
en: Attach
sv: Bilägg

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
sv: Bilägg inte

en: Delete Search
sv: Ta bort sökning

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
sv: <qt>Är du säker att du vill ta bort sökkorgen <b>%1</b><br />Breven som visas i den kommer fortfarande att vara tillgängliga i sina ursprungliga korgar.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Delete Folder
sv: Ta bort korg

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort den tomma korgen <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
sv: <qt>Är du säker att du vill ta bort den tomma korgen <resource>%1</resource> och alla underkorgar? Underkorgarna kanske inte är tomma och deras innehåll kastas också. <p><b>Varning</b> för att breven som kastas inte sparas i papperskorgen utan tas bort permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort korgen <resource>%1</resource> och kasta innehållet? <p><b>Varning</b> för att breven som kastas inte sparas i papperskorgen utan tas bort permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
sv: <qt>Är du säker att du vill ta bort korgen <resource>%1</resource> och alla underkorgar, och kasta innehållet? <p><b>Varning</b> för att breven som kastas inte sparas i papperskorgen utan tas bort permanent.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Removing duplicates
sv: Tar bort dubbletter

en: Done
sv: Klar

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
sv: Fel uppstod vid borttagning av duplicerade brev: '%1'

en: Error while removing duplicates
sv: Fel vid borttagning av dubbletter.

[ctx: @title:window]
en: Save File as
sv: Spara fil som

en: Set subject of message
sv: Ange rubrik för brevet

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
sv: Skicka kopia till 'adress'. Det kan upprepas

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
sv: Skicka dold kopia till 'adress'. Det kan upprepas

en: Set replyTo to 'address'
sv: Skicka svar till "adress"

en: Add 'header' to message. This can be repeated
sv: Lägg till huvud till brevet, detta kan upprepas

en: Read message body from 'file'
sv: Läs brevtext från "fil"

en: Set body of message
sv: Ange text för brevet

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
sv: Lägg till en bilaga till brevet, detta kan upprepas

en: Only check for new mail
sv: Titta endast efter nya brev

en: Only open composer window
sv: Öppna endast brevfönstret

en: Set identity name
sv: Ange identitetsnamn

en: View the given message file
sv: Visa angiven brevfil

en: Lists the available options for user feedback
sv: Lista tillgängliga alternativ för användaråterkoppling

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
sv: Skicka brev till "adress", eller bifoga filen som "webbadress" pekar på

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
sv: Nytt

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
sv: K&org

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
sv: Filtrera korg

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
sv: Filtrera korg och alla dess underkorgar

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
sv: Br&ev

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
sv: Svara speciellt

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
sv: &Vidarebefordra

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
sv: Filtr&era

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:window]
en: Please wait
sv: Vänta

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
sv[0]: Vänta medan brevet överförs
sv[1]: Vänta medan %1 brev överförs

en: Save To File
sv: Spara i fil

en: Open Message
sv: Öppna brev

en: Message
sv: Brev

en: The file does not contain a message.
sv: Filen innehåller inte ett brev.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
sv: Filen innehåller flera brev. Bara det första brevet visas.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
sv: Vill du vidarebefordra markerade brev som bilagor i ett brev (som ett MIME-sammandrag) eller som individuella brev?

en: Send As Digest
sv: Skicka som sammandrag

en: Send Individually
sv: Skicka individuellt

en: Filtering messages
sv: Filtrerar brev

en: Filtering message %1 of %2
sv: Filtrerar brev %1 av %2

en: Moving messages
sv: Flyttar brev

en: Deleting messages
sv: Tar bort brev

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
sv: Infoga

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
sv: A&lternativ

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
sv: &Bifoga

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
sv: HTML-verktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
sv: Textriktningsverktygsrad

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
sv: Kmail är inställt att vara nerkopplad. Alla nätverksjobb är vilande.

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Impossible to send email
sv: Omöjligt att skicka e-post

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
sv: Kmail är inställt att vara uppkopplad. Alla nätverksjobb återupptas.

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
sv: Kmail är inställt att vara uppkopplad. Alla nätverksjobb återupptas när en nätverksanslutning detekteras

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
sv: Kmail är för närvarande i nerkopplat läge. Hur vill du fortsätta?

en: Online/Offline
sv: Uppkopplad/nerkopplad

en: Work Online
sv: Arbeta uppkopplad

en: Work Offline
sv: Arbeta nerkopplad

en: Network connection detected, all network jobs resumed
sv: Nätverksanslutning detekterades, alla nätverksjobb återupptagna

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
sv: Ingen nätverksanslutning detekterades, alla nätverksjobb är vilande

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
sv: Misslyckades öppna automatiskt sparad fil på %1.
    Orsak: %2

en: Opening Autosave File Failed
sv: Misslyckades öppna automatiskt sparad fil

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
sv[0]: Den här identiteten har ändrats att använda förvald överföring:
sv[1]: De här %1 identiteterna har ändrats att använda förvald överföring:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
sv[0]: Den här identiteten har ändrats att använda den ändrade överföringen:
sv[1]: De här %1 identiteterna har ändrats att använda den ändrade överföringen:

en: Sending messages
sv: Skickar brev

en: Initiating sending process...
sv: Initierar sändningsprocess...

en: Resource %1 is broken.
    %2
sv: Resursen %1 är felaktig.
    %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
sv: Modulen för brevarkivering är inte registrerad.

en: Send Later Agent was not registered.
sv: Modulen för skicka senare är inte registrerad.

en: Mail Merge Agent was not registered.
sv: Modulen för brevsammanfogning är inte registrerad.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
sv: Modulen för påminnelse om uppföljning är inte registrerad.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
sv: Kunde inte starta certifikathanteraren. Försäkra dig om att Kleopatra är riktigt installerad.

en: KMail Error
sv: Kmail-fel

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
sv: Kunde inte starta importguiden. Försäkra dig om att importguiden är riktigt installerad.

en: Unable to start import wizard
sv: Kan inte starta importguiden

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta programmet "Export av data för personlig informationshantering". Kontrollera installationen.

en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
sv: Kan inte starta programmet "Export av data för personlig informationshantering"

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
sv: Kunde inte starta importguiden. Försäkra dig om att importguiden är riktigt installerad.

en: Unable to start ImportWizard
sv: Kan inte starta importguiden

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
sv: Ett annat e-postprogram hittades på systemet. Vill du importera data från det?

[ctx: @action:button]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
sv: Importera inte

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta importguiden. Kontrollera installationen.

en: No Subject
sv: Ingen rubrik

en: (no templates)
sv: (inga mallar)

en: This folder does not have any expiry options set
sv: Den här korgen har inga utgångsalternativ inställda

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen att breven i korgen <b>%1</b> ska utgå?</qt>

en: Expire Folder
sv: Låt alla brev i korgen utgå

en: &Expire
sv: &Utgå

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
sv: Vill du verkligen tömma papperskorgen?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen flytta alla brev från korgen <b>%1</b> till papperskorgen?</qt>

en: Moved all messages to the trash
sv: Flyttade alla brev till papperskorgen

en: Are you sure you want to expire all old messages?
sv: Vill du verkligen att alla gamla brev ska utgå?

en: Expire Old Messages?
sv: Låt gamla brev utgå?

en: Expire
sv: Utgå

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
sv: Att ladda externa referenser i HTML-brev gör att du blir mer sårbar för skräppost och dessutom ökar sannolikheten för att nuvarande och möjliga framtida säkerhetsluckor utnyttjas för intrång i ditt system.

en: Security Warning
sv: Säkerhetsvarning

en: Load External References
sv: Ladda externa referenser

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
sv[0]: <qt>Vill du verkligen ta bort det markerade brevet?<br />När det väl har tagits bort, kan det inte återställas.</qt>
sv[1]: <qt>Vill du verkligen ta bort de %1 markerade breven?<br />När de väl har tagits bort, kan de inte återställas.</qt>

en: Delete Messages
sv: Ta bort brev

en: Delete Message
sv: Ta bort brev

en: Moving messages...
sv: Flyttar brev...

en: Deleting messages...
sv: Tar bort brev...

en: Messages deleted successfully.
sv: Brev borttagna med lyckat resultat.

en: Messages moved successfully.
sv: Brev flyttade med lyckat resultat.

en: Deleting messages failed.
sv: Misslyckades med att ta bort brev.

en: Deleting messages canceled.
sv: Borttagning av brev avbruten.

en: Moving messages failed.
sv: Misslyckades med att flytta brev.

en: Moving messages canceled.
sv: Förflyttning av brev avbruten.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
sv: Flytta brev till korg

en: Copying messages...
sv: Kopierar brev...

en: Messages copied successfully.
sv: Brev kopierade med lyckat resultat.

en: Copying messages failed.
sv: Misslyckades med att kopiera brev.

en: Copying messages canceled.
sv: Kopiering av brev avbruten.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
sv: Kopiera brev till korg

en: Moving messages to trash...
sv: Flyttar brev till papperskorg...

en: Deleting and moving messages to trash...
sv: Tar bort och flyttar brev till papperskorg...

en: Messages moved to trash successfully.
sv: Brev flyttade till papperskorgen med lyckat resultat.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
sv: Brev flyttade till papperskorgen eller borttagna med lyckat resultat.

en: Moving messages to trash failed.
sv: Misslyckades med att flytta brev till papperskorgen.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
sv: Ta bort eller flytta brev till papperskorgen misslyckades.

en: Moving messages to trash canceled.
sv: Förflyttning av brev till papperskorgen avbruten.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
sv: Ta bort eller flytta brev till papperskorgen avbrutet.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
sv: Gå till korg

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: &Expire All Folders
sv: Alla br&ev i alla korgar utgår

en: Check &Mail
sv: Ko&ntrollera post

en: Check Mail In
sv: Kontrollera post i

en: Check Mail
sv: Kontrollera post

en: &Send Queued Messages
sv: &Skicka köade brev

en: Online status (unknown)
sv: Uppkopplad status (okänd)

en: Send Queued Messages Via
sv: Skicka köade brev via

en: Certificate Manager
sv: Certifikathantering

en: &Import Messages...
sv: &Importera brev...

en: &Debug Sieve...
sv: &Felsök Sieve...

en: Filter &Log Viewer...
sv: Visning av filter&logg...

en: &Import from another Email Client...
sv: &Importera från en annan e-postklient...

en: Edit "Out of Office" Replies...
sv: Redigera frånvarosvar...

en: &Configure Automatic Archiving...
sv: Anpassa automatisk ar&kivering...

en: Delayed Messages...
sv: Försenade brev...

en: Followup Reminder Messages...
sv: Brev med påminnelse om uppföljning...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: M&ove Thread to Trash
sv: &Flytta tråd till papperskorg

en: Move thread to trashcan
sv: Flytta tråd till papperskorg

en: Delete T&hread
sv: Ta bort tr&åd

en: &Find Messages...
sv: &Sök efter brev...

en: Select &All Messages
sv: Markera &alla brev

en: &Mailing List Management...
sv: &Hantering av sändlistor...

en: &Assign Shortcut...
sv: &Tilldela genväg...

en: &Expiration Settings
sv: &Utgångsinställningar

en: &Archive Folder...
sv: &Arkivera korg...

en: Load E&xternal References
sv: Ladda e&xterna referenser

en: Copy Message To...
sv: Kopiera brev till...

en: Move Message To...
sv: Flytta brev till...

en: &New Message...
sv: &Nytt brev...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
sv: Nytt

en: Message From &Template
sv: Brev från &mall

en: New Message t&o Mailing-List...
sv: Nytt brev till sän&dlista...

en: &Create Filter
sv: S&kapa filter

en: Filter on &Subject...
sv: Filtrera på &Rubrik...

en: Filter on &From...
sv: Filtrera på &Från...

en: Filter on &To...
sv: Filtrera på &Till...

en: Filter on &Cc...
sv: Filtrera på &Kopia...

en: Mark &Thread
sv: Markera tr&åd

en: Mark Thread as &Read
sv: Markera tråd som &läst

en: Mark all messages in the selected thread as read
sv: Markera alla brev i den valda tråden som lästa

en: Mark Thread as &Unread
sv: Markera tråd som &oläst

en: Mark all messages in the selected thread as unread
sv: Markera alla brev i den valda tråden som olästa

en: Mark Thread as &Important
sv: Markera tråd som v&iktig

en: Remove &Important Thread Mark
sv: Ta bort markering som v&iktig tråd

en: Mark Thread as &Action Item
sv: Markera tråd som åt&gärdas

en: Remove &Action Item Thread Mark
sv: Ta bort markering som åt&gärdas från tråd

en: &Watch Thread
sv: &Bevaka tråd

en: &Ignore Thread
sv: &Ignorera tråd

en: Save A&ttachments...
sv: Spara &bilagor...

en: Copy Decrypted To...
sv: Kopiera avkodat till...

en: Appl&y All Filters
sv: &Filtrera med alla filter

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
sv: &Expandera tråd eller grupp

en: Expand the current thread or group
sv: Expandera aktuell tråd eller grupp

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
sv: &Komprimera tråd eller grupp

en: Collapse the current thread or group
sv: Komprimera aktuell tråd eller grupp

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
sv: Ex&pandera alla trådar

en: Expand all threads in the current folder
sv: Expandera alla trådar i aktuell korg

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
sv: K&omprimera alla trådar

en: Collapse all threads in the current folder
sv: Komprimera alla trådar i aktuell korg

en: &Display Message
sv: &Visa brev

en: &Next Message
sv: &Nästa brev

en: Go to the next message
sv: Gå till nästa brev

en: Next &Unread Message
sv: Nästa &olästa brev

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
sv: Nästa

en: Go to the next unread message
sv: Gå till nästa olästa brev

en: &Previous Message
sv: &Föregående brev

en: Go to the previous message
sv: Gå till föregående brev

en: Previous Unread &Message
sv: Föregående olästa &brev

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
sv: Föregående

en: Go to the previous unread message
sv: Gå till föregående olästa brev

en: Next Unread &Folder
sv: Nästa olästa &korg

en: Go to the next folder with unread messages
sv: Gå till nästa korg med olästa brev

en: Previous Unread F&older
sv: Föregående olästa ko&rg

en: Go to the previous folder with unread messages
sv: Gå till föregående korg med olästa brev

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
sv: Nästa olästa &text

en: Go to the next unread text
sv: Gå till nästa olästa text

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
sv: Gå neråt i aktuellt brev. Vid slutet på det aktuella brevet, gå till nästa olästa brev.

en: Configure &Filters...
sv: Anpassa &filter...

en: Manage &Sieve Scripts...
sv: Hantera &Sieve-skript...

en: &Add Account...
sv: &Lägg till konto...

en: KMail &Introduction
sv: &Introduktion till Kmail

en: Display KMail's Welcome Page
sv: Visa Kmails välkomstsida

en: Configure &Notifications...
sv: Anpassa u&nderrättelser...

en: &Configure KMail...
sv: A&npassa Kmail...

en: Expire...
sv: Utgå...

en: Add Favorite Folder...
sv: Lägg till favoritkorg...

en: Serverside Subscription...
sv: Prenumeration på serversidan...

en: Apply All Filters
sv: Filtrera med alla filter

en: Import/Export KMail Data...
sv: Importera och exportera Kmail-data...

en: New AddressBook Contact...
sv: Ny adressbokskontakt...

en: Copy Message to Folder
sv: Kopiera brev till korg

en: Jump to Folder...
sv: Gå till korg...

en: Abort Current Operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

en: Focus on Next Folder
sv: Fokusera på nästa korg

en: Focus on Previous Folder
sv: Fokusera på föregående korg

en: Select Folder with Focus
sv: Välj korgen med fokus

en: Focus on First Folder
sv: Fokusera på första korg

en: Focus on Last Folder
sv: Fokusera på sista korg

en: Focus on Next Message
sv: Fokusera på nästa brev

en: Focus on Previous Message
sv: Fokusera på föregående brev

en: Select First Message
sv: Markera första brev

en: Select Last Message
sv: Markera sista brev

en: Select Message with Focus
sv: Välj brev med fokus

en: Set Focus to Quick Search
sv: Ge fokus till snabbsökning

en: Extend Selection to Previous Message
sv: Utöka markering till föregående brev

en: Extend Selection to Next Message
sv: Utöka markering till nästa brev

en: Move Message to Folder
sv: Flytta brev till korg

en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
sv: Markera alla brev som lästa i korgen och dess underkorgar

en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
sv: Ta bort dubbletter i korgen och alla dess underkorgar

en: Account &Settings
sv: Kontoin&ställningar

en: Restart Account
sv: Starta om konto

en: Previous Selected Folder
sv: Föregående markerade korg

en: Next Selected Folder
sv: Nästa markerade korg

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
sv: Lägg till favoritkorg

en: &Delete Search
sv: &Ta bort sökkorg

en: Edit Search...
sv: Redigera sökning...

en: Configure Unified Mailbox
sv: Anpassa förenade brevlådor

en: E&mpty Trash
sv: Töm &papperskorgen

en: &Move All Messages to Trash
sv: &Flytta alla brev till papperskorg

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: &Undo: "%1"
sv: Å&ngra: "%1"

en: Filter %1
sv: Filteråtgärd %1

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
sv: Sök... <%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
sv: Om du tillåter HTML i e-post blir du mer sårbar för skräppost och dessutom ökar risken att du till följd av säkerhetsluckor råkar ut för obehörigt intrång i ditt system.

en: Use HTML
sv: Använd HTML

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
sv: Du har mer än ett e-postkonto inställt.
    Vill du aktivera funktionen med förenade brevlådor för att visa förenat innehåll i inkorgen, korgen skickat och korgen utkast?
    Du kan ställa in förenade brevlådor, skapa egna eller inaktivera
    funktionen helt och hållet i Kmails inställningar av insticksmoduler.

en: Enable Unified Mailboxes?
sv: Aktivera förenade brevlådor?

en: Enable Unified Mailboxes
sv: Aktivera förenade brevlådor

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Starting...
sv: Startar...

en: &Move to Trash
sv: Flytta till papperskor&g

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
sv: Till papperskorg

en: Move message to trashcan
sv: Flytta brev till papperskorg

en: Cannot copy item. %1
sv: Kan inte kopiera objekt. %1

en: New Message To...
sv: Nytt brev till...

en: Reply To...
sv: Skicka svar till...

en: Forward To...
sv: Vidarebefordra till...

en: Add to Address Book
sv: Lägg till i adressboken

en: Add to Existing Contact
sv: Lägg till i befintlig kontakt

en: Open in Address Book
sv: Öppna i adressboken

en: Bookmark This Link
sv: Spara länken som bokmärke

en: Edit contact...
sv: Redigera kontakt...

en: Save Link As...
sv: Spara länk som...

en: &Find in Message...
sv: &Hitta i brevet...

en: Save Image On Disk...
sv: Spara bild på disk...

en: Show HTML Format
sv: Visa HTML-format

en: Show HTML format when mail comes from this contact
sv: Visa HTML-format när brev kommer från den här kontakten

en: Load external reference when mail comes for this contact
sv: Ladda externa referenser när brev kommer från den här kontakten

en: Share image...
sv: Dela bild...

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
sv: Kmail är nu baserat på Akonadi ramverk för personlig informationshantering, vilket orsakar många ändringar överallt.

en: Push email (IMAP IDLE)
sv: Skicka e-post (IMAP IDLE)

en: Improved searches
sv: Förbättrad sökning

en: Support for adding notes (annotations) to mails
sv: Stöd för att lägga till anteckningar (anmärkningar) i brev

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
sv: Mindre låsningar av det grafiska användargränssnittet, brevkontroll sker i bakgrunden

en: Plugins support
sv: Stöd för insticksprogram

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
sv: Ny HTML-återgivning (QtWebEngine)

en: Added Check for Phishing URL
sv: Kontroll av nätfiskewebbadress tillagd

en: Added Check DKIM
sv: DKIM-kontroll tillagd

en: Added Markdown Editing Support
sv: Redigeringsstöd för Markdown tillagt

en: Added Grammar Plugin Support
sv: Stöd för grammatikinsticksprogram tillagt

en: Added etesync resource support
sv: Stöd för EteSync-resurs tillagt

en: Added Microsoft Exchange Web Services resource support
sv: Stöd för Microsoft Exchange webbtjänst-resurs tillagt

en: The KDE Mail Client
sv: KDE:s e-postklient

en: Retrieving Folder Contents
sv: Hämtar korginnehåll

en: Please wait . . .
sv: Vänta...

en: Offline
sv: Nerkopplad

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
sv: Kmail är för närvarande i nerkopplat läge. Klicka <a href="kmail:goOnline">här</a> för att koppla upp...</p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
sv: Kontot är för närvarande i nerkopplat läge. Klicka <a href="kmail:goResourceOnline">här</a> för att koppla upp...</p>

en: Contact modified successfully
sv: Kontakt ändrad med lyckat resultat

en: New Messages In
sv: Nya brev i

en: There are no unread messages
sv: Det finns inga olästa brev

en: 1 unread message | %1 unread messages
sv[0]: 1 oläst brev
sv[1]: %1 olästa brev

en: kcmkmailsummary
sv: IM e-postsammanfattning

en: Mail Summary Configuration Dialog
sv: Inställningsdialogruta för e-postsammanfattning

en: Show full path for folders
sv: Visa fullständig sökväg för korgar

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
sv: Visa fullständig sökväg för varje korg

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
sv: Aktivera alternativet om du vill se fullständig sökväg för alla korgar listade i sammanfattningen. Om alternativet inte är aktiverat visas bara baskorgens sökväg.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
sv: Nytt brev...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
sv: En dialogruta visas där du kan skapa och skicka nya brev med e-post.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
sv: Synkronisera brev

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
sv: Välj alternativet för att synkronisera e-post för grupprogram.

en: New Messages
sv: Nya brev

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
sv: <qt><b>%1</b><br/>Totalt: %2<br/>Olästa: %3</qt>

en: No unread messages in your monitored folders
sv: Inga olästa brev i bevakade korgar

en: Open Folder: "%1"
sv: Öppen korg: "%1"

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
sv: Översiktskomponentens namn

en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
sv: Välj översiktskomponent att visa på översiktssidan.

en: kontactsummary
sv: Kontact-översikt

en: KDE Kontact Summary
sv: KDE Kontact-översikt

en: (c), 2004 Tobias Koenig
sv: ©, 2004 Tobias Koenig

en: Kontact Summary
sv: Kontact-översikt

en: &Configure Summary View...
sv: Anpassa över&siktsvy...

en: Configure the summary view
sv: Anpassa översiktsvyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
sv: Väljes detta visas en dialogruta där du kan ange vilka översikter du vill se, och som också låter dig anpassa översikterna som du önskar.

en: Summary for %1
sv: Översikt för %1

en: What's next?
sv: Vad står på tur?

en: Sync All
sv: Synkronisera allt

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
sv: Allt

en: Kontact Summary View
sv: Kontact-översiktsvy

en: (c) 2003-2019 The Kontact developers
sv: © 2003-2019 Kontact-utvecklarna

en: Retrieving folder properties
sv: Hämtar korgegenskaper

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
sv: Nätverket är inte uppkopplat. Korginformation kan inte uppdateras.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
sv: Egenskaper för korg %1

[ctx: Message->]
en: &Reply
sv: Sva&ra

en: &Reply...
sv: Sva&ra...

en: Reply to &All...
sv: Svara till &alla...

en: Reply to A&uthor...
sv: &Svara till brevskrivaren...

en: Reply to Mailing-&List...
sv: Svara till sänd&lista...

en: Reply Without &Quote...
sv: Svara &utan citering...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
sv: &Direkt...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
sv: Som &bilaga...

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
sv: Skicka vida&re...

en: New Message to Recipients...
sv: Nytt brev till mottagare...

en: Mar&k Message
sv: &Markera brev

[ctx: Message->]
en: &Forward
sv: Vidarebe&fordra

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
sv: Sänd&lista

en: Add Note...
sv: Lägg till anteckning...

en: &Edit As New
sv: R&edigera som nytt

en: Filter on Mailing-&List...
sv: Filtrera på Sänd&lista...

en: Add Followup Reminder...
sv: Lägg till påminnelse om uppföljning...

en: Send A&gain...
sv: Ski&cka igen...

en: New Message From &Template
sv: Nytt brev från &mall

en: Export to PDF...
sv: Exportera till PDF...

en: Edit Note...
sv: Redigera anteckning...

en: Filter on Mailing-List...
sv: Filtrera på sändlista...

en: <unknown>
sv: <okänt>

en: Mailing List Name: %1
sv: Sändlistans namn: %1

en: Open Message in List Archive
sv: Open brev i listarkiv

en: Post New Message
sv: Skicka nytt brev

en: Go to Archive
sv: Gå till arkiv

en: Request Help
sv: Begär hjälp

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
sv: Kontakta ägaren

en: Unsubscribe from List
sv: Sluta prenumerera på lista

en: Filter on Mailing-List %1...
sv: Filtrera på sändlista %1...

en: email
sv: e-post

en: web
sv: webb

en: Export to PDF
sv: Exportera till PDF

en: PDF document (*.pdf)
sv: PDF-dokument (*.pdf)

en: Reindex
sv: Indexera igen

en: Search Anyway
sv: Sök ändå

[ctx: @title:window]
en: Indexing
sv: Indexerar

en: Indexing Collections...
sv: Indexerar samlingar...

en: From
sv: Från

[ctx: Receiver of the email]
en: To
sv: Till

en: Date
sv: Datum

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
sv: Korg

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
sv: Sökningen misslyckades, vissa fel hittades: <ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
sv: Sök efter brev

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
sv: &Sök

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
sv: &Direkt...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
sv: Som &bilaga

en: Save Attachments...
sv: Spara bilagor...

en: Clear Selection
sv: Rensa markering

en: Jump to original folder
sv: Gå till originalkorg

en: %1 match | %1 matches
sv[0]: %1 träff
sv[1]: %1 träffar

en: Last Search
sv: Senaste sökning

en: You did not selected a valid folder.
sv: En giltig korg har inte valts.

en: You forgot to select collections.
sv: Du glömde välja samlingar.

en: You forgot to define condition.
sv: Du glömde definiera villkor.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
sv: Alla markerade korgar är tomma eller har inte indexerats.

en: You forgot to add conditions.
sv: Du glömde lägga till villkor.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
sv: Villkoret Innehåller kan inte användas med färre antal tecken än 4.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Cannot get search result. %1
sv: Kan inte hämta sökresultat. %1

en: Search failed.
sv: Sökning misslyckades.

en: Search complete.
sv: Sökning färdig.

en: Search stopped.
sv: Sökning stoppad.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
sv: Ett problem uppstod när sökkorgens namn skulle ändras. En vanlig orsak till det är att en annan sökkorg med samma namn redan finns. Felet som returnerades är "%1".

en: Copy Message | Copy %1 Messages
sv[0]: Kopiera brev
sv[1]: Kopiera %1 brev

en: Cut Message | Cut %1 Messages
sv[0]: Klipp ut brev
sv[1]: Klipp ut %1 brev

en: Checking index status...
sv: Kontrollerar indexstatus...

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
sv: Det här förhindrar att brev som är markerade som 'viktiga' eller 'åtgärdas' tas bort (eller flyttas till en arkivkorg) när gamla brev automatiskt utgår i en korg

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
sv: Tillåt lokala flaggor i skrivskyddade korgar

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
sv: Skicka köade brev vid brevkontroll

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
sv: <qt><p>Välj om du vill att Kmail ska skicka alla brev i utkorgen vid manuell kontroll av post eller alla kontroller, eller om du inte vill att brev ska skickas automatiskt alls.</p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
sv: Den senast valda korgen i dialogrutan för korgval.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
sv: Visa olästa brev i aktivitetsraden

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
sv: Ange e&ditor:

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
sv: Använd en e&xtern editor i stället för den interna

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMessageHeadersCount), group (General)
en: Specifies the number of custom MIME header fields to be inserted in messages (for internal use only)
sv: Anger antal egna Mime-huvudfält som ska infogas i brev (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
sv: Tröskel då användaren ska varnas för att en korg närmar sig sin kvotgräns.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
sv: Töm lokal papperskorg när programmet avslutas

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
sv: Ta bort brev utan bekräftelse

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
sv: Tillåt att börja med specifik korg

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
sv: Ange en korg att öppna när programmet startas

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpiring), group (General)
en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
sv: Anger om korgar går ut i bakgrunden (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (FirstStart), group (General)
en: Specifies whether this is the very first time that the application is run (for internal use only)
sv: Anger om det här är allra första gången programmet körs (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
sv: Ska frågan om användaren vill aktivera förenade brevlådor ställas om fler än ett e-postkonto detekteras. Frågan ställs bara en gång.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
sv: Värdet används för att bestämma om introduktionen till Kmail ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
sv: Visa radeditorn för snabbsökning i korgar

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
sv: Vidarebefordra normalt på plats.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
sv: Varna om antal mottagare är fler än:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
sv: Om antal mottagare är större än det här värdet, ger Kmail en varning och frågar om bekräftelse innan brevet skickas. Varningen kan stängas av.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
sv: Bekräfta &före skickning

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
sv: Kontrollera stavning innan sändning

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
sv: Begär automatiskt &brevhanteringsbekräftelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
sv: <qt><p>Aktivera det här alternativet om du vill att Kmail ska begära brevhanteringsbekräftelser för vart och ett av dina utgående brev.</p><p>Det här alternativet påverkar bara standardvärdet. Du kan fortfarande inaktivera begäran av brevhanteringsbekräftelse för varje brev i brevfönstret, med menyalternativet <em>Alternativ</em>->><em>Begär hanteringsbekräftelse</em>.</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
sv: Intervall för spara automatiskt:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
sv: En säkerhetskopia av texten i brevfönstret kan skapas regelbundet. Intervallet som används mellan säkerhetskopiorna skapas ställs in här. Du kan inaktivera spara automatiskt genom att ställa in värdet 0.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
sv: Visa rutan för att hantera och infoga textsnuttar i brevfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
sv: Om markerad, kommer skickade brev att lagras i krypterad form

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
sv: En lista med alla senast använda webbadresser

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
sv: En lista med alla senast använda kodningar

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
sv: Visa indikering av kryptografietikett

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
sv: Validera standardgenvägen för att skicka

note: i18n: ectx: label, entry (IdentityDialogSize), group (Geometry)
en: The size of the identity dialog (for internal use only)
sv: Identitetsdialogrutans storlek (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetWidth), group (Geometry)
en: The width of the search window (for internal use only)
sv: Sökfönstrets bredd (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetHeight), group (Geometry)
en: The height of the search window (for internal use only)
sv: Sökfönstrets höjd (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogWidth), group (Geometry)
en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
sv: Bredden på dialogrutan Anpassa Kmail (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogHeight), group (Geometry)
en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
sv: Höjden på dialogrutan Anpassa Kmail (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
sv: Brevförhandsgranskningsruta

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
sv: Visa inte en förhandsgranskningsruta för brev

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
sv: Visa förhandsgranskningsruta för brev under brevlistan

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
sv: Visa förhandsgranskningsruta för brev intill brevlistan

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
sv: Korglista

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
sv: Lång korglista

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
sv: Kort korglista

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
sv: Brevmall för nya brev

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
sv: Brevmall för svar

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
sv: Brevmall för svar till alla

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
sv: Brevmall för vidarebefordran

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
sv: Citattecken

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
sv: Anger policy som används när policy visas

note: i18n: ectx: label, entry (CollectionWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the collection field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på samlingsfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (SubjectWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the subject field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på rubrikfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (SenderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the sender field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på avsändarfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (ReceiverWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the receiver field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på mottagarfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (DateWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the date field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på datumfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (FolderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the folder field in the Search Window dialog (for internal use only)
sv: Anger bredden på korgfältet i sökfönstrets dialogruta (bara för intern användning)

en: Message Tag: %1
sv: Brevetikett: %1

en: Add new tag...
sv: Lägg till ny etikett...

en: More...
sv: Mer...

en: Tag not Found
sv: Etikett hittades inte

en: Toggle Message Tag: %1
sv: Byt brevetikett: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
sv: Välj etiketter

en: Add New Tag...
sv: Lägg till ny etikett...

en: Search tag
sv: Sök efter etikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order...
sv: Anpassa kontonas ordning...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
sv: Underrättelse vid ny post

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
sv: Visa antal nyanlända brev för varje korg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
sv: Detal&jerad underrättelse vid ny post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
sv: Öv&riga åtgärder...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup)
en: Encrypting
sv: Kryptering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mEncToSelf)
en: When this option is enabled, the message/file will not only be encrypted with the receiver's public key, but also with your key. This will enable you to decrypt the message/file at a later time. This is generally a good idea.
sv: När det här alternativet är aktiverat, kommer brevet eller filen inte bara krypteras med mottagarens öppna nyckel, utan också med din nyckel. Det gör det möjligt för dig att avkoda brevet eller filen vid ett senare tillfälle. Det är i allmänhet en god idé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEncToSelf)
en: When encrypting emails, always also encr&ypt to the certificate of my own identity
sv: När brev krypteras, kr&yptera också till certifikatet för min egen identitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
sv: Markera för att lagra brev krypterade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Spara brev krypterade</h1>
    När den här rutan är markerad lagras skickade brev krypterade som de skickades. Det här rekommenderas inte, eftersom du inte längre kan läsa brevet om ett nödvändigt certifikat går ut.
    <p>
    Dock kan det finnas lokala regler som kräver att du aktiverar det här alternativet. Om du tvekar, kontrollera med den lokala administratören.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Store sent messages encry&pted
sv: Lagra skickade brev kry&pterade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: When this option is enabled, the application will always show you a list of public keys from which you can choose the one it will use for encryption. If it is off, the application will only show the dialog if it cannot find the right key or if there are several which could be used.
sv: När det här alternativet är aktiverat, visar programmet alltid en lista med öppna nycklar, där du kan välja den som ska användas för kryptering. Om det inte är aktiverat, visar programmet bara dialogrutan om det inte kan hitta rätt nyckel, eller om det finns flera som skulle kunna användas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: Always show the encryption keys &for approval
sv: Visa alltid krypteringsnycklarna &för godkännande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysEncryptWhenSavingInDrafts)
en: When sa&ving as draft, sign/encrypt as indicated
sv: När ett &utkast sparas, signera eller kryptera enligt indikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowEncSignIndicator)
en: Show sign/encrypt indicator in editor
sv: Visa indikering av signerad eller krypterad i editorn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image...
sv: Öppna bild...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectContactsButton)
en: Set from Address Book
sv: Ange från adressbok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
sv: Lägg till en ny identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
sv: L&ägg till...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
sv: Ändra markerad identitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
sv: Byt namn på markerad identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
sv: &Byt namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
sv: Ta bort markerad identitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
sv: Använd normalt vald identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
sv: Använd som stan&dard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
sv: Vissa av korgarna som du vill söka i är inte fullständig indexerade ännu, eller har undantagits från indexering. Alla korgar markerade nedan kommer att schemaläggas för prioriterad omindexering. Om du avmarkerar en korg kan den ändå indexeras senare, om den inte manuellt har undantagits från indexering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
sv: &Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
sv: Undanta &viktiga brev från att utgå

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
sv: Vid försök att hi&tta olästa brev:

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">När du går till nästa olästa brev, kan det hända att det inte finns några fler olästa brev under det aktuella brevet.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Upprepa inte:</span> Sökningen stoppar på det sista brevet i aktuell korg.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Upprepa i aktuell korg:</span> Sökningen fortsätter längst upp i brevlistan, men går inte till någon annan korg.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Upprepa i alla korgar:</span> Sökningen fortsätter längst upp i brevlistan. Om inga olästa brev hittas, går den därefter vidare till nästa korg.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">På liknande sätt, vid sökning efter föregående olästa brev, startar sökningen längst ner i brevlistan och fortsätter till föregående korg, beroende på vilket alternativ som är valt..</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Upprepa i alla markerade korgar: </span>Det här är samma sak som "Upprepa i alla korgar", utom att bara korgar som har markerats med egenskapen "Agera vid nya olästa brev i korgen" tas hänsyn till.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
sv: Upprepa inte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
sv: Upprepa i aktuell korg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
sv: Upprepa i alla korgar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
sv: Upprepa i alla markerade korgar

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
sv: När en ko&rg öppnas:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
sv: Gå till första olästa brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
sv: Gå till senast markerade brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
sv: Gå till senaste brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
sv: Gå till äldsta brev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
sv: &Markera aktuellt brev som läst efter

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
sv:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
sv: Fråga efter åtgärd när ett brev har &dragits till en annan korg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
sv: &Töm lokal papperskorg när programmet avslutas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
sv: Öppna den här korgen vid &start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteMessagesWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
sv: Tillåt att brev tas bort utan bekräftelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
sv: Sök i &alla korgar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
sv: S&ök endast i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
sv: &Inkludera underkorgar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
sv: Välj specifika korgar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders...
sv: Välj korgar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
sv: Sökkorg&namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
sv: Öppna &sökkorg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
sv: Öppna &brev

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
sv: HTML-brev

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
sv: <qt><p>En del brevreklam är i HTML och innehåller referenser till exempelvis bilder som den här reklamen använder för att ta reda på att du har läst deras brev (&quot;web bugs&quot;).</p><p>Det finns inget giltigt skäl att ladda bilder från nätet på det här sättet, eftersom avsändaren alltid kan bifoga nödvändiga bilder direkt.</p><p>För att förhindra ett sådant missbruk av HTML-visningsfunktionen i Kmail, är det här alternativet som standard <em>inaktiverat</em>.</p><p>Om du i alla fall vill t ex visa bilder i HTML-brev som inte var bifogade, kan du aktivera det här alternativet, men du bör vara medveten om det möjliga problemet.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
sv: Tillåt brev att ladda externa referenser från Internet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureExternalReference)
en: Exceptions
sv: Undantag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
sv: <b>VARNING:</b> Om du tillåter HTML i e-post ökar risken för att nuvarande och möjliga framtida säkerhetsluckor utnyttjas för intrång i ditt system. <a href="whatsthis1">Mer om HTML-post...</a> <a href="whatsthis2">Mer om externa referenser...</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
sv: <qt><p>E-post skickas ibland i båda formaten. Detta alternativ bestämmer om du vill att HTML-delen eller ren text ska visas.</p><p>Att visa HTML-delen gör att brevet ser bättre ut, men ökar på samma gång risken att säkerhetsluckor utnyttjas.</p><p>Att visa ren text gör att mycket av brevets formatering går förlorad, men gör det nästan <em>omöjligt</em> att utnyttja säkerhetsluckor i HTML-återgivningen (QtWebEngine).</p><p>Alternativet nedan övervakar ett vanligt missbruk av HTML-post. Men det kan inte övervaka säkerhetsluckor som inte var kända när den här versionen av Kmail skrevs.</p><p>Det är därför lämpligt att <em>inte</em> föredra HTML framför ren text.</p> <p><b>Observera:</b> Du kan ställa in det här alternativet för varje korg i menyn <i>Korg</i> i Kmails huvudfönster.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
sv: Föredra HTML före vanlig text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
sv: E-postbedrägerier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
sv: Kmail kan analysera brev för att hitta misstänkta e-postbedrägerier genom att leta efter vanliga tekniker som används för att lura dig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
sv: Informerar om brevet som läses är ett misstänkt e-postbedrägeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
sv: Vitlista:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
sv: Säker webbläsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
sv: Kontrollera webbadress med Google nätfiskesystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
sv: Sök igenom e-post för att spåra webbadresser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
sv: Krypterade brev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
sv: Försök avkoda krypterade brev när de visas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
sv: Certifikat- och nyckelbilagor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
sv: Importera automatiskt nycklar och certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
sv: Sändningsprincip:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
sv: <qt><h3>Princip för brevhanteringsbekräftelser</h3><p>Brevhanteringsbekräftelser är en generalisering av vad som oftast kallas <b>läskvitton</b>. Brevskrivaren begär att en hanteringsbekräftelse ska skickas, och mottagarens e-postprogram skapar ett svar som gör att brevskrivaren kan se vad som hände med brevet. Vanliga hanteringstyper omfattar <b>visat</b> (dvs. läst), <b>borttaget</b> och <b>skickat</b> (t ex vidarebefordrat).</p><p>Följande alternativ är tillgängliga för att styra hur Kmail skickar hanteringsbekräftelser:</p><ul> <li><em>Ignorera</em>: Ignorerar varje begäran om en bekräftelse. Ingen bekräftelse skickas någonsin automatiskt (rekommenderas).</li><li><em>Fråga</em>: Svara på en begäran först efter att ha frågat användaren om lov. På detta sätt kan du skicka bekräftelser för valda brev, medan du nekar eller ignorerar dem för andra.</li><li><em>Neka</em>: Skickar alltid en <b>nekande</b> bekräftelse. Det är <em>något</em> bättre än att alltid skicka bekräftelser. Brevskrivaren får reda på att brevet har behandlats, men kan inte avgöra om det togs bort eller lästes, etc.</li><li><em>Skicka alltid</em>: Skicka alltid den begärda bekräftelsen. Det betyder att brevskrivaren får reda på att brevet hanterades, och dessutom vad som hände med det (visades, togs bort, etc.). Det här alternativet avråds starkt ifrån, men eftersom det kan vara helt rimligt för t ex hantering av kundrelationer, finns det tillgängligt.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
sv: Neka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
sv: Skicka alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
sv: Citera originalbrev:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
sv: Ingenting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
sv: Hela brevet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
sv: Bara huvuden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
sv: Skicka inte brevhanteringsbekräftelser som svar på krypterade brev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs...</a>
sv: <b>VARNING:</b> Att skicka tillbaka bekräftelser utan villkor undergräver din integritet. <a href="whatsthis-mdn">Mer information...</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
sv: Om det här alternativet är markerat, valideras S/MIME-certifikat med certifikatåterkallningslistor (CRL:er).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
sv: &Validera certifikat med CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
sv: Om det här alternativet är markerat, valideras S/MIME-certifikat direkt med Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fyll i webbadressen till OCSP-besvararen nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
sv: Direktvalidera certifikat (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
sv: Direktvalidera certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
sv: Webbadress för OCSP-besvarare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
sv: Signatur för OCSP-besvarare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
sv: Skriv in adressen till servern för direktvalidering av certifikat (OCSP-besvarare). Webbadressen börjar oftast med http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
sv: Ignorera tjänstwebbadress för certifikat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
sv: Normalt använder GnuPG filen ~/.gnupg/policies.txt för att kontrollera om en certifikatpolicy tillåts. Om alternativet är markerat, kontrolleras inte någon policy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
sv: Kontrollera inte certifikatpolicy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
sv: Om det här alternativet är markerat, används certifikatåterkallningslistor aldrig för att validera S/MIME-certifikat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
sv: Konsultera aldrig en CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
sv: Om det här alternativet är markerat, hämtas saknade utgivarcertifikat om nödvändigt (detta gäller båda valideringsmetoderna, CRL och OCSP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
sv: Hämta saknade utgivarcertifikat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
sv: HTTP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
sv: Inaktiverar användning av HTTP för S/MIME helt och hållet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
sv: Utför inte någon HTTP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sv: Vid sökning efter platsen för en CRL, innehåller certifikatet som ska testas oftast poster med så kallade "CRL-distributionsställen" (DS) vilka är webbadresser som beskriver sättet att komma åt webbadressen. Den första DS-posten som hittas används. Med det här alternativet ignoreras alla poster som använder HTTP-metoden vid sökning efter en lämplig DS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
sv: Ignorera HTTP CRL-distributionsställe för certifikat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
sv: Om det här alternativet markeras, används värdet på HTTP-proxyn som visas till höger (som kommer från miljövariabeln http_proxy) för varje HTTP-begäran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
sv: Använd s&ystemets HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
sv: Använd &denna proxy för HTTP-begäran:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
sv: Skriv in platsen för HTTP-proxyn som ska användas för varje HTTP-begäran som har med S/MIME att göra. Syntaxen är värddator:port, till exempel minproxy.någonstans.se:3128.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
sv: LDAP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
sv: Inaktivera användning av LDAP för S/MIME helt och hållet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
sv: Utför inte någon LDAP-begäran

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
sv: Vid sökning efter platsen för en CRL, innehåller certifikatet som ska testas oftast poster med så kallade "CRL-distributionsställen" (DS) vilka är webbadresser som beskriver sättet att komma åt webbadressen. Den första DS-posten som hittas används. Med det här alternativet ignoreras alla poster som använder LDAP-metoden vid sökning efter en lämplig DS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
sv: Ignorera LDAP CRL-distributionsställe för certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
sv: Huvudvärddator för LDAP-begäran:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
sv: Att skriva in en LDAP-server här gör att varje LDAP-begäran först går till denna server. Mer exakt överskrider inställningen värddator och port som anges i LDAP-webbadressen, och används också om värddator och port har utelämnats från adressen. Andra LDAP-servrar används bara om anslutningen till "proxyn" misslyckas.
    Syntaxen är "VÄRDDATOR" eller "VÄRDDATOR:PORT". Om PORT utelämnas, används port 389 (den vanliga LDAP-porten).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Check to be warned when sending unsigned messages.
sv: Markera för att få en varning när osignerade brev skickas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: <qt>
    <h1>Warn When Trying To Send Unsigned Messages</h1>
    If this box is checked, you will be warned when you try to send parts of or the whole message unsigned.
    <p>
    It is recommended to leave this option turned on for maximum integrity.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna vid försök att skicka osignerade brev</h1>
    Om den här rutan är markerad blir du varnad när du försöker skicka delar eller hela brevet osignerade.
    <p>
    Det rekommenderas att behålla det här alternativet aktiverat för maximal integritet.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Warn when trying to send &unsigned messages
sv: Varna vid försök att skicka &osignerade brev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: Check to be warned when sending unencrypted messages.
sv: Markera för att få en varning när okrypterade brev skickas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: <qt>
    <h1>Warn When Trying To Send Unencrypted Messages</h1>
    If this box is checked, you will be warned when you try to send parts of or the whole message unencrypted.
    <p>
    It is recommended to leave this option turned on for maximum integrity.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna vid försök att skicka okrypterade brev</h1>
    Om den här rutan är markerad blir du varnad när du försöker skicka delar eller hela brevet utan kryptering.
    <p>
    Det rekommenderas att behålla det här alternativet aktiverat för maximal integritet.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: &Warn when trying to send unencrypted messages
sv: Slut på krypterat brev

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
sv: Varna om certifikat eller n&ycklar snart går ut (anpassa tröskeln nedan)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: For Signing
sv: För signering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: For Encryption
sv: För kryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnSignKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), w
en: Select the number of days here
sv: Välj antal dagar här

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnSignKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Signature Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the signature certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna om signaturcertifikat går ut</h1>
    Välj det minimala antal dagar som signaturcertifikatet ska vara giltigt utan att en varning visas.
    <p>
    Den rekommenderade inställningen för SPHINX är 14 dagar.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna om krypteringscertifikat går ut</h1>
    Välj det minimala antal dagar som krypteringscertifikatet ska vara giltigt utan att en varning visas.
    <p>
    Den rekommenderade inställningen för SPHINX är 14 dagar.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna om ett certifikat i kedjan går ut</h1>
    Välj det minimala antal dagar som alla certifikatet i kedjan ska vara giltiga utan att en varning visas.
    <p>
    Den rekommenderade inställningen för SPHINX är 14 dagar.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnSignChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If CA Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the CA certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna om CA-certifikat går ut</h1>
    Välj det minimala antal dagar som CA-certifikatet ska vara giltigt utan att en varning visas.
    <p>
    Den rekommenderade inställningen för SPHINX är 14 dagar.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnSignRootCertExpiresSB) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
sv: <qt>
    <h1>Varna om rotcertifikat går ut</h1>
    Välj det minimala antal dagar som rotcertifikatet ska vara giltigt utan att en varning visas.
    <p>
    Den rekommenderade inställningen för SPHINX är 14 dagar.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
sv: För &rotcertifikat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
sv: För mellanliggande CA-certifikat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
sv: För slutanvändarcertifikat och -nyc&klar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
sv: GnuPG-inställningar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
sv: Aktivera åter alla varningar med "Fråga inte igen"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XFaceConfigurator)
en: Form
sv: Formulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Send picture with every message:
sv: Skicka bild med varje brev:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Don't send
sv: Skicka inte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send color (Face)
sv: Skicka färgbild (Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send monochrome (X-Face)
sv: Skicka svartvit bild (X-Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send both
sv: Skicka båda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
sv: Kmail kan skicka en liten (48 x 48 bildpunkter) bild med låg kvalitet med varje brev. Det kan till exempel vara en bild av dig eller en symbol. Den visas i mottagarens e-postprogram (om det stöds).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeInfo)
en: An informative text about the current mode!
sv: En informativ text om det nuvarande läget.

en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

en: Undo send
sv: Ångra skicka

en: Move To Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Move Message | Move Messages
sv[0]: Flytta brevet
sv[1]: Flytta breven

en: There is nothing to undo.
sv: Det finns ingenting att ångra.

en: Cannot move message. %1
sv: Kan inte flytta brev. %1

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
sv: Antal och typ av konton inställda i Kmail (mottagare och avsändare).

en: Plugins Information
sv: Information om insticksprogram

en: Plugins used in KMail.
sv: Insticksprogram använda i Kmail.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Message Default Format
sv: Standardbrevformat

en: Prefer &HTML to Plain Text
sv: Föredra &HTML före oformaterad text

en: Prefer &Plain Text to HTML
sv: Föredra &oformaterad text före HTML

en: Use Global Setting
sv: Använd global inställning

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
sv[0]: Frånvarosvar aktivt på server
sv[1]: Frånvarosvar aktivt på servrar

en: Zoom: %1%
sv: Zoom: %1 %
