knotes - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
sv: Förhindra att en ny anteckning skapas med en icke-unik instans.

en: KNotes: Sticky notes by KDE
sv: Knotes: Anteckningslappar av KDE

en: New Note
sv: Ny anteckning

en: New Note From Clipboard
sv: Ny anteckning från klippbordet

en: New Note From Text File...
sv: Ny anteckning från textfil...

en: Show All Notes
sv: Visa alla anteckningar

en: Hide All Notes
sv: Dölj alla anteckningar

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
sv: Skriv ut markerade anteckningar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
sv: Ta bort markerade anteckningar...

en: Select Text File
sv: Markera textfil

en: Text File
sv: Textfil

en: Error during open text file: %1
sv: Fel när textfil ska öppnas: %1

en: Open Text File
sv: Öppna textfil

en: Note from file '%1'
sv: Anteckning från fil '%1'

en: No Notes
sv: Inga anteckningar

en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: Menu (knotes_context)
en: KNotes
sv: Knotes

en: KDE Notes
sv: KDE-anteckningar

en: Copyright © 1997–2021 KNotes authors
sv: Copyright © 1997-2021 Knotes-upphovsmännen

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Previous Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original KNotes Author
sv: Originalupphovsman till Knotes

en: Ported KNotes to KDE 2
sv: Överförde Knotes till KDE 2

en: Network Interface
sv: Nätverksgränssnitt

en: Started KDE Resource Framework Integration
sv: Påbörjade integrering med KDE:s resursramverk

en: Idea and initial code for the new look & feel
sv: Idé och ursprunglig kod för nytt utseende och känsla

en: Folders
sv: Kataloger

en: Select which KNotes folders to show:
sv: Välj vilka anteckningskataloger som ska visas:

en: Search...
sv: Sök...

en: &Select All
sv: &Markera alla

en: &Unselect All
sv: &Avmarkera alla

en: Rename notes...
sv: Byt namn på anteckningar...

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
sv: Välj katalogen där anteckningen ska sparas:

en: Notes accounts
sv: Anteckningskonton

en: Accounts
sv: Konton

en: Rename Notes
sv: Byt namn på anteckningar

en: Name:
sv: Namn:

en: An error was occurred during renaming: %1
sv: Ett fel uppstod vid namnbyte: %1

en: Rename note
sv: Byt namn på anteckningslapp

en: &Text color:
sv: &Textfärg:

en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

en: &Show note in taskbar
sv: &Visa anteckning i verktygsrad

en: &Remember desktop
sv: &Kom ihåg skrivbord

en: Default &width:
sv: F&örvald bredd:

en: Default &height:
sv: Förvald &höjd:

en: &Tab size:
sv: &Tabulatoravstånd:

en: Auto &indent
sv: Automatisk &indentering

en: Text font:
sv: Teckensnitt för text:

en: Title font:
sv: Teckensnitt för rubrik:

en: Editor Settings
sv: Editorinställningar

en: Display Settings
sv: Skärminställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
sv: Anteckningar

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
sv: Markera anteckningar att ta bort

[ctx: @title:window]
en: Select notes
sv: Markera anteckningar

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
sv: Anpassa genvägar

en: Note Actions
sv: Åtgärder för anteckning

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
sv: Sök efter anteckningar

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
sv: Sök efter anteckningar:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
sv: Inget resultat hittades i sökningen.

en: Show Note
sv: Visa anteckning

en: Show number of notes in tray icon
sv: Visa antal anteckningar på ikonen i systembrickan

en: Default Title:
sv: Förvald rubrik:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
sv: <a href="whatsthis">Hur fungerar det här?</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
sv: <qt><p>Det går att anpassa anteckningens rubrik. Man kan använda:</p><ul><li>%d dagens datum (kort format)</li><li>%l dagens datum (långt format)</li><li>%t aktuell tid</li></ul></qt>

en: Theme:
sv: Tema:

en: Download new printing themes
sv: Ladda ner nya utskriftsteman

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strike Out
sv: Överstruken

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Center
sv: Centrera

en: Align Right
sv: Högerjustera

en: Align Block
sv: Rak justering

en: List
sv: Lista

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Increase Indent
sv: Öka indentering

en: Decrease Indent
sv: Minska indentering

en: Text Color...
sv: Textfärg...

en: Text Background Color...
sv: Textbakgrundsfärg...

en: Text Font
sv: Teckensnitt för text

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Insert Date
sv: Infoga datum

en: Insert Checkmark
sv: Infoga bock

en: kcmknotessummary
sv: IM anteckningssammanfattning

en: Notes Summary Configuration Dialog
sv: Inställningsdialogruta för anteckningssammanfattning

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
sv: En dialogruta visas där du kan lägga till en ny anteckningslapp.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
sv: En dialogruta visas där du kan ändra en befintlig anteckningslapp.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
sv: Byt namn...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
sv: En dialogruta visas där du kan byta namn på en befintlig anteckningslapp.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
sv: Du kommer att bli tillfrågad om du verkligen vill ta bort den markerade anteckningslappen permanent.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
sv: Du kommer att bli tillfrågad om du vill skriva ut den markerade anteckningslappen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
sv: Förhandsgranska utskrift av markerade anteckningar...

en: Note settings...
sv: Anteckningsinställningar...

en: Preferences KNotes...
sv: Inställning av Anteckningar...

en: Mail...
sv: Brev...

en: Send...
sv: Skicka...

en: Set Alarm...
sv: Ställ in alarm...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Set Focus to Quick Search
sv: Ställ in fokus för snabbsökning

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
sv: För att skriva ut anteckningar, markera först anteckningarna att skriva ut i listan.

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
sv: Skriv ut anteckningslappar

en: Note was not created.
sv: Anteckning skapades inte.

en: Create new note
sv: Skapa ny anteckning

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this note?
sv: Vill du verkligen ta bort anteckningen?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
sv: Byt namn på anteckningslapp

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
sv: Nytt namn:

en: Show Note...
sv: Visa anteckning...

en: Plain text (*.txt)
sv: Vanlig text (*.txt)

en: Save As
sv: Spara som

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
sv: <qt>En fil med namnet <b>%1</b> finns redan.<br />Är du säker på att du vill skriva över den?</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
sv: Ny anteckningslapp...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
sv: En dialogruta visas där du kan skapa en ny anteckningslapp.

[ctx: @title]
en: KNotes
sv: Knotes

[ctx: @title]
en: Popup Notes
sv: Anteckningslappar

[ctx: @info:credit]
en: Copyright © 2003–2021 Kontact authors
sv: Copyright © 2003-2021 Kontact-upphovsmännen

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: @item]
en: Meeting
sv: Möte

[ctx: @item]
en: Note: %1
sv: Anteckning: %1

[ctx: @item]
en: New Note
sv: Ny anteckning

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
sv: Visa anteckningslapp

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
sv: Redigera anteckningslapp

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
sv: Namn:

en: Search notes...
sv: Sök efter anteckningar...

en: Search notes...<%1>
sv: Sök efter anteckningar...<%1>

en: (note locked, it will not removed)
sv: (anteckning låst, den kommer inte att tas bort)

en: Do you really want to delete this note? | Do you really want to delete these %1 notes?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort anteckningen?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort de här %1 anteckningarna?

en: Popup Notes
sv: Anteckningslappar

en: No notes found
sv: Inga anteckningar hittades

en: Modify Note...
sv: Ändra anteckning...

en: Delete Note...
sv: Ta bort anteckning...

en: Read Popup Note: "%1"
sv: Läs anteckningslapp: "%1"

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort anteckningen <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttag

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Please enter the new name:
sv: Ange det nya namnet:

en: Save note as plain text
sv: Spara anteckning som vanlig text

[ctx: @title:window]
en: Save As
sv: Spara som

en: &All Desktops
sv: &Alla skrivbord

en: New
sv: Ny

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Hide
sv: Dölj

en: Delete
sv: Ta bort

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Keep Above Others
sv: Behåll ovanför andra

en: Keep Below Others
sv: Behåll under andra

en: To Desktop
sv: Till skrivbord

en: Walk Through Notes
sv: Gå igenom anteckningar

en: Note is locked
sv: Anteckning är låst

en: Print Note | Print %1 notes
sv[0]: Skriv ut anteckning
sv[1]: Skriv ut %1 anteckningar

en: Printing theme was not found.
sv: Utskriftstema hittades inte.

en: Printing error
sv: Utskriftsfel

en: Printing theme:
sv: Utskriftstema

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @title:window]
en: Select theme
sv: Välj tema

en: Themes:
sv: Teman:
