kontact - en to sv translation catalogue (79 entries)

en: Welcome to Kontact %1
sv: Välkommen till Kontact %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
sv: Kontact hanterar din e-post, adressbok, kalender, uppgiftslista med mera.

en: Skip this introduction
sv: Hoppa över introduktionen

en: Loading Kontact ...
sv: Laddar Kontact ...

[ctx: @title:window]
en: About Kontact
sv: Om Kontact

en: Kontact Container
sv: Kontact-omslutande program

en: No about information available.
sv: Ingen information om programmet tillgänglig.

en: <p><b>Authors:</b></p>
sv: <p><b>Upphovsmän:</b></p>

en: <p><b>Thanks to:</b></p>
sv: <p><b>Tack till:</b></p>

en: <p><b>Translators:</b></p>
sv: <p><b>Översättare:</b></p>

en: <br /><br />                     <i>This Free Software product was improved as part of a commercial project:</i>                     <h3>Credits</h3>                     Project Kowi (March 2007 - )<br /><br />                                          <b>Production / Project Coordination</b><br />                     Bernhard Reiter<br />                     <b>Director of Development</b><br />                     Till Adam                     <br /><br />                                          <table border="0" width="100%">                 <tr>                <td colspan="2">                <b>Osnabr&uuml;ck Unit, Intevation GmbH</b>                </td>                </tr>                <tr>                <td width="60%">                Unit Lead<br />                Senior QA, Packaging<br />                QA, Packaging<br />                Additional NSIS<br />                Backup Coordinator                </td>                <td>                Bernhard Reiter<br />                Bernhard Herzog<br />                Ludwig Reiter<br />                Emanuel Sch&uuml;tze<br />                Dr. Jan-Oliver Wagner                </td>                </tr>                </table>                <br /><br />                                <table border="0" width="100%">                <tr>                <td colspan="2">                <b>Berlin Unit, Klar&auml;lvdalens Datakonsult AB</b>                </td>                </tr>                <tr>                <td width="60%">                Unit Lead<br />                Development<br />                Development<br />                Additional D. + Crypto<br />                Crypto GUI Development                </td>                <td>                Till Adam<br />                Jaroslaw Staniek<br />                Volker Krause<br />                Frank Osterfeld<br />                Marc Mutz                </td>                </tr>                </table>                <br /><br />                                <table border="0" width="100%">                <tr>                <td colspan="2">                <b>D&uuml;sseldorf Unit, g10 Code GmbH</b>                </td>                </tr>                <tr>                <td width="60%">                Crypto-Backend Porting<br />                Crypto-Backend                </td>                <td>                Werner Koch<br />                Marcus Brinkmann                </td>                </tr>                </table>                <br /><br />                                <table border="0" width="100%">                <tr>                <td colspan="2">                <b>External QA Darmstadt, basysKom GmbH</b>                </td>                </tr>                <tr>                <td width="60%">                Unit-Lead                </td>                <td>                Dr. Stefan Werden                </td>                </tr>                </table><br /><br />
sv: <br /><br />    <i>Denna produkt med fri programvara har förbättrats som en del av ett kommersiellt projekt:</i>    <h3>Tack till</h3>    Projekt Kowi (March 2007 - )<br /><br />        <b>Produktion / Projektkoordinering</b><br />    Bernhard Reiter<br />    <b>Utvecklingsledare </b><br />    Till Adam    <br /><br />        <table border="0" width="100%">     <tr>     <td colspan="2">      <b>Osnabr&uuml;ck-enheten, Intevation GmbH</b>     </td>    </tr>    <tr>     <td width="60%">      Enhetsledare<br />      Kvalitetssäkringsledare, paketering<br />      Kvalitetssäkring, paketering<br />      Ytterligare NSIS<br />      Koordinering av säkerhetskopiering     </td>     <td>      Bernhard Reiter<br />      Bernhard Herzog<br />      Ludwig Reiter<br />      Emanuel Sch&uuml;tze<br />      Dr. Jan-Oliver Wagner     </td>    </tr>    </table>    <br /><br />        <table border="0" width="100%">    <tr>     <td colspan="2">        <b>Berlin-enheten, Klar&auml;lvdalens Datakonsult AB</b>     </td>    </tr>    <tr>     <td width="60%">      Enhetsledare<br />      Utveckling<br />      Utveckling<br />      Ytterligare U. + Krypto<br />      Utveckling av grafiskt gränssnitt för krypto     </td>     <td>      Till Adam<br />      Jaroslaw Staniek<br />      Volker Krause<br />      Frank Osterfeld<br />      Marc Mutz     </td>    </tr>    </table>    <br /><br />        <table border="0" width="100%">    <tr>     <td colspan="2">      <b>D&uuml;sseldorf-enheten, g10 Code GmbH</b>     </td>    </tr>    <tr>     <td width="60%">      Anpassning av krypto-gränssnitt<br />      Krypto-gränssnitt     </td>     <td>      Werner Koch<br />      Marcus Brinkmann     </td>    </tr>    </table>    <br /><br />        <table border="0" width="100%">    <tr>     <td colspan="2">      <b>Extern kvalitetssäkring Darmstadt, basysKom GmbH</b>     </td>    </tr>    <tr>     <td width="60%">      Enhetsledare     </td>     <td>      Dr. Stefan Werden     </td>    </tr>    </table><br /><br />

en: %1 License
sv: %1-licens

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
sv: Visa bara ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
sv: Visa alternativen i sidoraden med ikoner och utan text

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
sv: Välj alternativet om du vill att alternativen i sidoraden ska ha ikoner utan text.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
sv: Visa bara text

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
sv: Visa alternativen i sidoraden med text och utan ikoner

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
sv: Välj alternativet om du vill att alternativen i sidoraden ska ha text utan ikoner.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
sv: Visa ikoner och text

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
sv: Visa alternativen i sidoraden med ikoner och text

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
sv: Välj alternativet om du vill att alternativen i sidoraden ska ha ikoner och text.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
sv: Stora ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
sv: Visa ikoner i sidoraden med stor storlek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
sv: Välj alternativet om du vill att ikonerna i sidoraden ska vara extra stora.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
sv: Normala ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
sv: Visa ikoner i sidoraden med normal storlek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
sv: Välj alternativet om du vill att ikonerna i sidoraden ska ha normal storlek.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
sv: Små ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
sv: Visa ikoner i sidoraden med liten storlek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
sv: Välj alternativet om du vill att ikonerna i sidoraden ska vara extra små.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
sv: Dölj sidorad

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
sv: Dölj ikonsidoraden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
sv: Välj alternativet om du vill att dölja ikonsidoraden. Tryck på F9 för att visa den igen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
sv: Välj ursprunglig komponent att använda vid varje start.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
sv: Välj komponent i kombinationsrutan att använda som ursprunglig komponent varje gång Kontakt startas. Annars återställer Kontact den senast aktiva komponenten från föregående användning.

[ctx: @info:credit]
en: (c), 2003 Cornelius Schumacher
sv: © 2003 Cornelius Schumacher

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
sv: Komponenten som för närvarande är aktivt

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
sv: Starta alltid med komponent:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
sv: Ställ in ursprunglig komponent vid varje start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
sv: Normalt startar Kontact med komponenten som användes innan avstängning. Markera den här rutan om du vill att en specifik komponent istället ska visas vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
sv: Visa komponentsidoraden

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
sv: Visa eller dölj ikonsidoraden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
sv: För att spara skärmutrymme kan du välja att dölja ikonsidoraden. Avmarkera kryssrutan för att dölja komponentsidoraden. Observera att tangenten F9 döljer eller visar ikonsidoraden.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
sv: Navigering

en: Start with a specific Kontact module
sv: Starta med en specifik modul i Kontact

en: Start in iconified (minimized) mode
sv: Starta som ikon (minimerad)

en: List all possible modules and exit
sv: Lista alla tillgängliga moduler och avsluta

en: KDE personal information manager
sv: Personlig informationshantering för KDE

en: Copyright © 2001–2021 Kontact authors
sv: Copyright © 2001-2021 Kontact-upphovsmännen

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Git Migration
sv: Överföring till Git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
sv:  Initierar...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
sv: Anpassa Kontact...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
sv: Anpassa Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
sv: En dialogrutan visas för dig, där du kan anpassa Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
sv: Introduktion till &Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
sv: Visa Kontacts introduktionssida

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
sv: Välj alternativet för att visa Kontacts introduktionssida.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide/Show the component sidebar
sv: Dölj eller visa komponentsidoraden

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
sv: Dölj eller visa komponentsidoraden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
sv: Låter dig visa eller dölja komponentsidoraden enligt önskemål.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
sv: Byt till komponenten %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
sv: Programmet kör ensamt. Lägger det överst...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
sv: Kan inte ladda delprogram för %1.

en: The KDE Personal Information Management Suite.
sv: KDE:s personliga informationshanteringssvit.

en: Read Manual
sv: Läs handboken

en: Learn more about Kontact and its components
sv: Lär dig mer om Kontact och dess komponenter

en: Visit Kontact Website
sv: Besök Kontacts webbplats

en: Access online resources and tutorials
sv: Visa direktresurser och handledningar

en: Setup your Accounts
sv: Ställ in konton

en: Prepare Kontact for use
sv: Förbered användning av Kontact

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
sv: Sidorad är dold. Visa sidoraden igen genom att använda tangenten %1.
