gnome-color-manager master - en to ro translation catalogue (312 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
ro: Administrator culori GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
ro: Verifică și compară profilurile de culoare instalate

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
ro: Vizualizatorul profiluri de culoare GNOME afișează profilele de culoare instalate pe sistemul dumneavoastră și vă permite să calibrați ecrane, imprimante și camere video folosind un asistent.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
ro: Aceste funcționalități sunt folosite în mod normal de Centrul de control GNOME din panoul de culoare, deși pot fi folosite independent.

en: Color
ro: Culoare

en: Color Calibration
ro: Calibrare de culoare

en: ICC Profile Installer
ro: Instalator de profiluri ICC

en: Install ICC profiles
ro: Instalează profiluri ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
ro: Selector de culoare

en: Use the color sensor to sample spot colors
ro: Folosiți colorimetrul pentru a eșantiona pete de culoare

en: Color Profile Viewer
ro: Vizualizator profiluri de culoare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
ro: Color;ICC;Culoare;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
ro: Obținere parametri impliciți

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
ro: Acesta pre-calibrează ecranul trimițând petice colorate și gri către ecran pentru a fi măsurate cu dispozitivul hardware.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
ro: Se citesc peticele

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
ro: Se citesc peticele utilizând instrumentul de măsurare a culorii.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
ro: Se desenează peticele

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
ro: Se desenează peticele pe ecran, pentru a fi măsurate cu dispozitivul hardware.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
ro: Se generează profilul

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
ro: Se generează profilul de culoare ICC care poate fi utilizat cu acest ecran.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
ro: Se copiază fișierele

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
ro: Se copiază imaginea sursă, datele tabelate și valorile de referință CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
ro: Se măsoară peticele

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
ro: Se detectează și se măsoară peticele referință.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
ro: Se generează profilul de culoare ICC care va fi utilizat cu acest dispozitiv.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
ro: Se tipăresc peticele

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
ro: Se randează peticele pentru hârtia și cerneala selectate.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
ro: Așteptați ca cerneala să se usuce

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
ro: Așteptați câteva minute până când cerneala se usucă. Profilarea cu cerneală udă va produce un profil inadecvat și poate deteriora instrumentul de măsurare a culorii.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
ro: Configurează un instrument

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
ro: Se configurează un instrument pentru utilizare…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
ro: Eroare de calibrare

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
ro: Eșantionul nu a putut fi citit în acest moment.

en: Retry
ro: Reîncearcă

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
ro: Nu există firmware instalat pentru acest instrument.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
ro: Potrivirea de model nu a fost suficient de bună. Asigurați-vă că ați selectat tipul de țintă corect.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
ro: Instrumentul de măsurare nu a efectuat nicio citire validă. Asigurați-vă că apertura este complet deschisă.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
ro: Instrumentul de măsurare este ocupat și nu pornește. Scoateți-l din USB și reintroduceți-l înainte de a încerca să utilizați acest dispozitiv.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
ro: Se citește ținta

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
ro: Nu s-a putut citi corect banda.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
ro: Se citește mostra

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
ro: Nu s-a putut citi corect mostra de culoare.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
ro: S-a citit banda %s în loc de %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
ro: Se pare că ați măsurat banda greșită.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
ro: Dacă ați măsurat-o pe cea corectă, este bine, e posibil să fie doar hârtie neobișnuită.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
ro: Eroare dispozitiv

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
ro: Dispozitivul nu a putut măsura corect culoarea spot.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
ro: Pregătit pentru citirea benzii %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
ro: Plasați colorimetrul pe zona albă de lângă literă, faceți clic și mențineți comutatorul de măsurare.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
ro: Scanați încet ținta de la stânga la dreapta și dați drumul comutatorului când ați ajuns la finalul paginii.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
ro: Asigurați-vă că centrul dispozitivului este aliniat corect cu rândul pe care încercați să-l măsurați.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
ro: Dacă faceți o greșeală, eliberați comutatorul, și veți avea o șansă să încercați din nou.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
ro: Se tipărește

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
ro: Se prepară datele pentru tipărire.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
ro: Se prepară țintele pentru tipărire.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
ro: Se tipăresc țintele…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
ro: Tipărirea s-a încheiat.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
ro: Tipărirea a fost anulată.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
ro: Atașați un instrument

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
ro: Atașați un instrument de măsurare în centrul ecranului în pătratul gri ca în imaginea de mai jos.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
ro: Atașați un instrument de măsurare în centrul ecranului în pătratul gri.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
ro: Va trebui să aveți dispozitivul atașat la ecran pe durata calibrării.

en: Continue
ro: Continuă

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
ro: Configurați instrumentul

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
ro: Puneți instrumentul de măsurare în modul de ecran ca în imaginea de mai jos.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
ro: Puneți instrumentul de măsurare în modul de ecran.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
ro: Puneți instrumentul de măsurare în modul de calibrare ca în imaginea de mai jos.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
ro: Puneți instrumentul de măsurare în modul de calibrare.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
ro: Alegeți imaginea țintă de calibrare

en: _Cancel
ro: A_nulează

en: _Open
ro: _Deschide

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
ro: Fișiere imagine suportate

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ro: Toate fișierele

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
ro: Alegeți fișier cu valori referință CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
ro: Valori CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
ro: Alegeți fișierul cu profilul ICC

en: Calibration is not complete
ro: Calibrarea nu este completă

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
ro: Doriți să anulați calibrarea?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
ro: Continuă calibrarea

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
ro: Anulează și închide

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
ro: Profilare completă

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
ro: Nu s-a putut calibra dispozitivul

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
ro: Calibrați camera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
ro: Calibrați afișajul

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
ro: Calibrați imprimanta

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
ro: Calibrați dispozitivul

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
ro: Orice corecție de ecran existentă va fi temporar oprită și luminozitatea setată la maxim.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
ro: Puteți anula acest proces oricând apăsând butonul de anulare.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
ro: Introducere

en: Show File
ro: Arată fișierul

en: Click here to show the profile
ro: Clic aici pentru a arăta profilul

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
ro: Gata!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
ro: Camera a fost calibrată cu succes.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
ro: Afișajul a fost calibrat cu succes.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
ro: Imprimanta a fost calibrată cu succes.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
ro: Dispozitivul a fost calibrat cu succes.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
ro: Pentru a vizualiza detalii despre noul profil sau pentru a anula calibrarea vizitați <a href="control-center://color">centrul de control</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
ro: Puteți folosi profilul cu <a href="import-linux">GNU/Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> și <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
ro: Rezumat

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
ro: Se calibrează

en: Calibration is about to start
ro: Calibrarea va porni în curând

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
ro: Acțiune

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
ro: Lista de verificare pentru calibrări

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
ro: Înainte de a calibra afișajul, este recomandat să-l configurați cu următoarele valori pentru a obține rezultate optime.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
ro: Poate doriți să consultați manualul deținătorului pentru afișaj despre cum se pot obține aceste configurări.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
ro: Resetează afișajul la valorile din fabrică.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
ro: Dezactivați contrastul dinamic dacă afișajul are această funcționalitate.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
ro: Configurați afișajul cu culori personalizate și asigurați-vă că toate canalele RGB au aceleași valori.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
ro: Dacă nu puteți utiliza culori personalizate, alegeți temperatura de culoare 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
ro: Ajustați luminozitatea ecranului la un nivel confortabil pentru vizualizare îndelungată.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
ro: Pentru rezultate optime, afișajul ar trebui să fie deja alimentat de măcar 15 minute înainte de calibrare.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
ro: Verificări configurări

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
ro: Software-ul de calibrare și profilare nu este instalat.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
ro: Aceste utilitare sunt necesare pentru a construi profiluri de culoare pentru dispozitive.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
ro: Este necesar un alt software!

en: Install required software
ro: Instalați software-ul necesar

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
ro: Instalare de utilitare

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
ro: Fișierele țintă de culori comune nu sunt instalate pe acest calculator.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
ro: Fișierele țintă de culori comune sunt necesare pentru a converti imaginea la un profil de culoare.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
ro: Doriți să le instalați?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
ro: Dacă deja aveți fișierul corect, puteți omite această fază.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
ro: Fișiere opționale de date disponibile

en: Install Now
ro: Instalează acum

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
ro: Instalare ținte

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker DC
ro: DC ColorChecker

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker SG
ro: SG ColorChecker

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
ro: Înainte de a profila dispozitivul, trebuie să capturați manual o imagine a unei ținte de calibrare și să o salvați ca fișier imagine TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
ro: Asigurați-vă că luminozitatea și contrastul nu sunt modificate și profilurile de corecție a culorilor nu au fost aplicate.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
ro: Senzorul dispozitivului ar fi trebuit curățat înainte de scanare și rezoluția fișierului de ieșire ar trebui să fie de minimum 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
ro: Asigurați-vă că balansul de alb nu a fost modificat de cameră și că lentila este curată.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
ro: Alegeți tipul țintei de calibrare.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
ro: Ce tip de țintă aveți?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
ro: Alegeți ținta

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
ro: Alegerea tipului de afișaj

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
ro: Alegeți tipul de monitor care este atașat la calcualtor.

en: LCD (CCFL backlight)
ro: LCD (iluminare din spate CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
ro: LCD (iluminare din spate LED alb)

en: LCD (RGB LED backlight)
ro: LCD (iluminare din spate LED RGB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
ro: LCD (iluminare din spate LED RGB gamut larg)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
ro: LCD (iluminare din spate CCFL gamut larg)

en: Plasma
ro: Plasmă

en: Projector
ro: Proiector

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
ro: Alegerea tipului de dispozitiv

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
ro: Alegerea punctului alb al dispozitivului țintă

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
ro: Majoritatea afișajelor ar trebui calibrate pentru un iluminant CIE D65 pentru uz general.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
ro: CIE D50 (Tipărire și publicare)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
ro: CIE D65 (Fotografie și grafică)

en: Native (Already set manually)
ro: Nativ (Stabilit deja manual)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
ro: Alegerea punctului alb al afișajului

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
ro: Alegerea modului de profilare

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
ro: Indicați dacă vreți să profilați o imprimantă locală, să generați petice de test sau să profilați utilizând petice de test existente.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
ro: Modul de calibrare

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
ro: Alegerea calității calibrării

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
ro: Calibrarea de calitate superioară necesită multe eșantioane de culori și mai mult timp.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
ro: Un profil cu o precizie mai mare are o acuratețe mai ridicată la potrivirea culorilor, dar necesită mai mult timp pentru citirea peticelor de culoare.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
ro: Pentru o utilizare tipică, un profil cu precizie normală este suficient.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
ro: Profilul de precizie înaltă are nevoie și de mai multă hârtie și cerneală.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
ro: Exact

en: Normal
ro: Normală

en: Quick
ro: Rapid

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
ro[0]: (cam %u foaie de hârtie)
ro[1]: (cam %u foi de hârtie)
ro[2]: (cam %u de foi de hârtie)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
ro[0]: (cam %u minut)
ro[1]: (cam %u minute)
ro[2]: (cam %u de minute)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
ro: Calitatea calibrării

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
ro: Titlul profilului

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
ro: Alegerea unui titlu pentru a identifica profilele pe sistemul dumneavoastră.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
ro: Titlul profilului

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
ro: Introduceți echipamentul senzorului

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
ro: Trebuie să introduceți echipamentul senzorului pentru a continua.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
ro: Verificări senzor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
ro: Dispozitivul nu a putut fi găsit. Asigurați-vă că este conectat și pornit.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
ro: Model necunoscut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
ro: Model necunoscut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
ro: Descriere necunoscută

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
ro: Producător necunoscut

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
ro: Drepturi de autor (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
ro: Definește fereastra părinte pentru a face fereastra curentă modală

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
ro: Stabiliți exact profilul de calibrat

en: No device was specified!
ro: Nu s-a specificat niciun dispozitiv!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ro: Nici un profil

en: Default %s
ro: Implicit %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ro: Implicit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ro: Spațiu de culoare:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ro: Profil de test:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ro: Afișează informații de depanare pentru toate fișierele

en: Debugging Options
ro: Opțiuni de depanare

en: Show debugging options
ro: Afișează opțiunile de depanare

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
ro: Profil ICC de instalat

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
ro: Nu s-a specificat niciun nume de fișier

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
ro: Nu s-a putut deschide profilul ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
ro: Nu s-a putut analiza fișierul: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
ro: Descrierea profilului: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
ro: Drepturi de autor ale profilului:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
ro: Profilul culorii este deja importat

en: Show Details
ro: Arată detalii

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
ro: Importați profilul de culoare al afișajului?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
ro: Importați profilul de culoare al dispozitivului?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
ro: Importați profilul de culoare numit?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
ro: Importați profilul de culoare?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
ro: Importă

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
ro: Nu s-a putut importa fișierul

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
ro: Descriere:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
ro: Profil pentru fereastra rădăcină:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
ro: Versiune de protocol pentru fereastra rădăcină:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea la magistrala de sesiune:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
ro: Cererea a eșuat:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
ro: Nu există profiluri ICC atribuite acestui fișier

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
ro: Profiluri potrivite pentru:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
ro: Nu există profiluri ICC pentru această fereastră

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
ro: Afișează proprietățile xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
ro: Obține profilurile unui fișier specific

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
ro: Obține profilurile unei ferestre specifice

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
ro: Afișează toate detaliile despre acest sistem

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
ro: Program de inspecție EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
ro: Nu există niciun colorimetru atașat.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
ro: Senzorul nu are driver nativ.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
ro: Colorimetrul atașat nu este capabil să citească culori spot.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
ro: Nu există spații de culoare %s

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
ro: Selector de culoare al Administratorului de culoare GNOME

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
ro: Punctul alb media

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
ro: Temperatura culorii

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
ro: Spațiu de culoare

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
ro: Eroare

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
ro: Rezultate

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
ro: _Măsoară

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
ro: gri

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
ro: Ștergeți profilul permanent?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent acest profil din sistem?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
ro: Șterge

en: _Import
ro: _Importă

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ro: Profiluri ICC suportate

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
ro: Nu s-a putut copia fișierul

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
ro: Dispozitiv de intrare

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
ro: Dispozitiv de afișare

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
ro: Conversie spațiu de culori

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
ro: Culoare numită

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
ro: Gri

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
ro: Spațiul standard

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
ro: Suma de control a afișajului

en: Display model
ro: Modelul afișajului

en: Display serial number
ro: Numărul de serie al afișajului

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
ro: Afișaj PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
ro: Comerciantul afișajului

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
ro: Suma de control a fișierului

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
ro: Produsul platformei

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
ro: Programul platformei

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
ro: Versiunea platformei

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
ro: Tipul sursei de date

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
ro: Formatul de cartografiere

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
ro: Calificatorul de cartografiere

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
ro: Dispozitiv de mapare

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
ro: Media delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
ro: Maxim delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
ro: RMS delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
ro: Dispozitiv de calibrare

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
ro: Finisare suprafață de ecran

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
ro: Tip de conexiune

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
ro: Luminozitate ecran

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
ro: Volum gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
ro: acoperire sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
ro: Acoperire Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
ro: Nu s-a stabilit nicio descriere

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
ro: Nu s-au stabilit drepturi de autor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
ro: Tabelul de compensare al afișajului nu este valid

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
ro: Un punct de depunere este prezent pentru albul de media

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
ro: Axa de gri conține cantități semnificative de culoare

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
ro: Axa de gri este nu este monotonă

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
ro: Una sau mai multe dintre primare nu sunt valide

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
ro: Primarele nu adaugă la alb

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
ro: Una sau mai multe dintre primare sunt puțin probabile

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
ro: Albul nu este alb D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
ro: Temperatura punctului de alb este puțin probabilă

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
ro: Tip de avertisment necunoscut

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
ro: Da

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
ro: Nu

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
ro: Profilul are următoarele probleme:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
ro: Șterge acest profil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
ro: Acest profil nu poate fi șters

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
ro: Stabiliți profilele specifice la afișare

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
ro: Stabiliți exact fișierul de arătat

en: Add a profile for the device
ro: Adaugă un profil pentru dispozitiv

en: Remove a profile from the device
ro: Elimină un profil din acest dispozitiv

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
ro: Tipul profilului

note: When the profile was created
en: Created
ro: Creat

note: The version of the profile
en: Version
ro: Versiune

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
ro: Producător

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
ro: Corecția afișajului

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
ro: Punct alb

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
ro: Drepturi de autor

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
ro: Numele fișierului

note: warnings for the profile
en: Warnings
ro: Avertizări

en: Information
ro: Informații

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
ro: O reprezentare CIE 1931 arată reprezentarea 2D a profilului gamut

en: Response out
ro: Răspuns ieșire

en: Response in
ro: Răspuns intrare

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
ro: O curbă de reproducere a tonului este cartografierea luminanței scenei la luminanța ecranului

en: Video card out
ro: Ieșirea plăcii video

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
ro: Un tabel de gamă pentru placa video arată curbele încărcate în afișaj

en: Previous Image
ro: Imaginea precedentă

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
ro: exemplu sRGB

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
ro: Aceasta afișeazp cum va arăta imaginea dacă este salvată folosind profilul

en: From sRGB
ro: Din sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
ro: Acesta afișează felul în care va arăta imaginea dacă este deschisă folosind profilul

en: To sRGB
ro: La sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
ro: Culorile numite sunt culori specifice definite în profil

en: Named Colors
ro: Culorile numite

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
ro: Metadatele sunt informații adiționale stocate în profil pentru programele de folosit.

en: Metadata
ro: Metadate
