remmina - en to ug translation catalogue (291 entries)

en: Open SFTP transfer…
ug: بىخەتەر ھۆججەت يەتكۈزۈشنى ئاچ…

en: Connecting to “%s”…
ug: ھازىر ‹%s› غا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Connecting to “%s” via SSH…
ug: ھازىر ‹%s› غا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
ug: ئېغىز %i دا SSH تونېلىنىڭ كېلىشىنى كۈتۈۋاتىدۇ…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
ug: بۇيرۇق %s SSH مۇلازىمېتىرىدا مەغلۇپ بولدى (ھالەت = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
ug: ئېغىزنى يوللاش(forwarding) ئىلتىماسى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Connecting to %s via SSH…
ug: ھازىر ‹%s› غا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Password
ug: ئىم

en: Subject:
ug: ماۋزۇ：

en: Issuer:
ug: تارقاتقۇچى:

en: Fingerprint:
ug: بارماق ئىزى:

en: Accept certificate?
ug: ئىسپاتنامە قوبۇل قىلامدۇ؟

en: Old fingerprint:
ug: بارماق ئىزى:

en: New fingerprint:
ug: بارماق ئىزى:

en: Accept changed certificate?
ug: ئىسپاتنامە قوبۇل قىلامدۇ؟

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
ug: ھازىر ئېغىز %i نىڭدا كىرىدىغان %s باغلىنىشنى كۈتۈۋاتىدۇ…

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
ug: كىملىك دەلىللەش مەغلۇپ بولدى. قايتا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Server
ug: مۇلازىمېتىر

en: Plugin %s is not registered.
ug: قىستۇرما %s خەتلىتىلمىگەن.

en: Resolutions
ug: ئېنىقلىقلار

en: Recent lists cleared.
ug: يېقىنقى تىزىملار تازىلاندى.

en: Public key (automatic)
ug: ئاممىۋى ئاچقۇچ(ئاپتوماتىك)

en: Copy
ug: كۆچۈرۈش

en: Paste
ug: چاپلاش

en: Start-up program
ug: باشلاش پروگراممىسى

en: Character set
ug: ھەرپ توپى

en: Folder for SSH session log
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Don't remember passwords
ug: ئىم ساقلا

en: SSH - Secure Shell
ug: س س خ (SSH) - بىخەتەر Shell

en: Discovered
ug: بايقالدى

en: New Connection
ug: يېڭى باغلىنىش

en: Please enter format 'widthxheight'.
ug: «كەڭلىكxئېگىزلىك» پىچىمىدا كىرگۈزۈڭ

en: Choose download location
ug: چۈشۈرۈش ئورنىنى تاللاڭ

en: Are you sure to delete the selected files on server?
ug: مۇلازىمېتىردىكى تاللانغان ھۆججەتنى راستلا ئۆچۈرەمسىز؟

en: Choose a file to upload
ug: يۈكلەيدىغان ھۆججەتنى تاللاڭ

en: Upload folder
ug: يۈكلەش قىسقۇچ

en: Download
ug: چۈشۈر

en: Upload
ug: يۈكلە

en: Go to home folder
ug: ماكان مۇندەرىجىگە بار

en: Go to parent folder
ug: ئۈستىدىكى مۇندەرىجىگە بار

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Refresh current folder
ug: نۆۋەتتىكى مۇندەرىجىسىنى يېڭىلا

en: Download from server
ug: مۇلازىمېتىردىن چۈشۈر

en: Upload to server
ug: مۇلازىمېتىرغا يۈكلە

en: Delete files on server
ug: مۇلازىمېتىردىكى ھۆججەتلەرنى ئۆچۈر

en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

en: Group
ug: گۇرۇپپا

en: Permission
ug: ئىمتىيازلار

en: Remote
ug: يىراقتىكى

en: Local
ug: يەرلىك

en: Progress
ug: سۈرئەت

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
ug: مايىللىقلار

en: Encrypt a password
ug: ئىم ساقلا

en: Open Main Window
ug: ئاساسىي كۆزنەكنى ئاچ

en: Enable Service Discovery
ug: مۇلازىمەت بايقاشنى ئىناۋەتلىك قىل

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
ug: Remmina قوللانچىقى

note: TRANSLATORS: Applet comment/description as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Connect to remote desktops through the applet menu
ug: يىراقتىكى ئۈستەلئۈستىلىرىگە قوللانچاق تىزىملىكى ئارقىلىق باغلىنىدۇ

en: Remmina Remote Desktop Client
ug: Remmina يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى خېرىدارى

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
ug: نۆۋەتتىكى كۆزنەكتە %i دانە ئاكتىپ باغلىنىش باش. راستلا ياپامسىز؟

en: Viewport fullscreen mode
ug: Viewport پۈتۈن ئېكران ھالىتى

en: Resize the window to fit in remote resolution
ug: يىراقتىكى ئېنىقلىققا ماسلاشتۇرۇپ كۆزنەك چوڭلۇقىنى ئۆزگەرتىدۇ

en: Toggle fullscreen mode
ug: تولۇق ئېكران ھالىتىنى ئالماشتۇرۇش

en: Toggle scaled mode
ug: چوڭايتىلغان ھالەتنى ئالماشتۇرۇش

en: Switch tab pages
ug: بەتكۈچلەرنى ئالماشتۇرۇش

en: Grab all keyboard events
ug: بارلىق كۇنۇپكا ھادىسىلىرىنى تۇتىدۇ

en: Preferences
ug: مايىللىق

en: _Tools
ug: قوراللار

en: Tools
ug: قوراللار

en: Minimize window
ug: كۆزنەكنى كىچىكلىتىدۇ

en: Disconnect
ug: ئۈزۈش

en: Protocol
ug: كېلىشىم

en: Entry
ug: كىرگۈ

en: File
ug: ھۆججەت

en: Tool
ug: قورال

en: Preference
ug: مايىللىق

en: Secret
ug: مەخپىي

en: Plugins
ug: قىستۇرمىلار

en: Name
ug: ئاتى

en: Type
ug: تىپى

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Version
ug: نەشرى

en: Total %i item. | Total %i items.
ug[0]: جەمئىي %i تۈر بار.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ug: راستلا ‹%s› نى ئۆچۈرەمسىز؟

en: Unable to import:
    %s
ug: ئىمپورت قىلغىلى بولمىدى:
    %s

en: Import
ug: ئىمپورت قىل

en: This protocol does not support exporting.
ug: بۇ كېلىشىمنى ئېكسپورت قىلغىلى بولمايدۇ.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
ug: مۇلازىمېتىردىكى ھۆججەت %s نى ئېچىشتا خاتالىق كۆرۈلدى. %s

en: Could not save the file “%s”.
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not open the folder “%s”. %s
ug: مۇندەرىجە %s نى ئېچىش مەغلۇپ بولدى. %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
ug: مۇلازىمېتىردا قىسقۇچ %s نى قۇرۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
ug: مۇلازىمېتىردا ھۆججەت %s نى قۇرۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى. %s

en: Could not open the file “%s”.
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
ug: مۇلازىمېتىردىكى ھۆججەت %s نىڭغا يېزىشتا خاتالىق كۆرۈلدى. %s

en: Could not read from the folder. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
ug: راستلا ‹%s› نى ئۆچۈرەمسىز؟

en: Could not delete “%s”. %s
ug: ئۆچۈرۈش(‹%s› نى ) مەغلۇپ بولدى. %s

en: Resume
ug: قايتا قىل

en: Overwrite
ug: قاپلا

en: The following file already exists in the target folder:
ug: نىشان ھۆججەت قىسقۇچتا تۆۋەندىكى ھۆججەت بار:

en: Domain
ug: دائىرە

en: Save password
ug: ئىم ساقلا

en: Show Hidden Files
ug: يوشۇرۇن ھۆججەتلەرنى كۆرسەت

en: Overwrite all files
ug: قاپلا

en: SFTP - Secure File Transfer
ug: SFTP - بىخەتەر ھۆججەت يوللاش

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: SSH identity file not selected.
ug: س س خ (SSH ئاچقۇچ ھۆججىتى تېخى تاللانمىدى.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
ug: س س خ (SSH) تونېلىنىڭ نىشانىغا باغلىنىش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
ug: س س خ (SSH) تونېلىنىڭ نىشانىغا باغلىنىش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
ug: مۇلازىمېتىر نامەلۇم. ئاممىۋى ئاچقۇچنىڭ بارماق ئىزى:

en: Do you trust the new public key?
ug: يېڭى ئاممىۋى ئاچقۇچقا ئىشىنەمسىز؟

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: مۇلازىمېتىر ئۆزىنىڭ ئاممىۋى ئاچقۇچىنى ئۆزگەرتىپتۇ. بۇنىڭ سىز ياكى ھۇجۇمغا ئۇچرىدىڭىز،
    ياكى بولمىسا باشقۇرغۇچى ئاچقۇچنى ئۆزگەرتتى دېگەن مەنە چىقىدۇ. يېڭى ئاممىۋى ئاچقۇچنىڭ بارماق ئىزى:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: SSH password
ug: SSH ئىمى

en: SSH private key passphrase
ug: SSH شەخسىي ئاچقۇچنىڭ ئىمى

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SSH session. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
ug: س س خ (SSH) تونېلىنىڭ نىشانىغا باغلىنىش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Could not run %s on SSH server.
ug: س س خ (SSH) مۇلازىمېتىرىدىكى %s نى ئىجرا قىلىش مەغلۇپ بولدى.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
ug: ئېغىزنى يوللاش(forwarding) ئىلتىماسى مەغلۇپ بولدى. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
ug: س س خ (SSH) تونېلىنىڭ نىشانىغا باغلىنىش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Choose a Remote Desktop Server
ug: بىر يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى مۇلازىمېتىرىنى تاللاڭ

en: Browse the network to find a %s server
ug: تورنى كۆرۈپ %s مۇلازىمېتىرنى تاپىدۇ

en: Resolution
ug: ئېنىقلىق

en: Use client resolution
ug: خېرىدار ئېنىقلىقىنى ئىشلەت

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Keyboard mapping
ug: ھەرپتاختا خەرىتىسى

en: Before connecting
ug: يېڭى باغلىنىش

en: After connecting
ug: يېڭى باغلىنىش

en: Start-up
ug: باشلا

en: Enable SSH tunnel
ug: س س خ (SSH) تونېلىنى ئىناۋەتلىك قىل

en: Tunnel via loopback address
ug: loopback ئادرېس ئارقىلىق تونىل قۇرىدۇ

en: Same server at port %i
ug: ئوخشاش مۇلازىمېتىر %i غا ئېغىزدا

en: Start-up path
ug: باشلاش يولى

en: SSH Authentication
ug: س س خ (SSH) كىملىك دەلىللەش

en: Basic
ug: ئاساسىي

en: Advanced
ug: ئالىي

en: Default settings saved.
ug: كۆڭۈلدىكى تەڭشەكلەر ساقلاندى.

en: Remote Connection Profile
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Quick Connect
ug: تېز باغلىنىش

en: Use '%s' as subgroup delimiter
ug: بۇ ‹%s› نى تارماق گۇرۇپپا بۆلگۈچىسى سۈپىتىدە ئىشلىتىدۇ

en: Could not find the file “%s”.
ug: ھازىر SFTP ئەڭگىمەسى قۇرۇش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Chat with %s
ug: %s بىلەن سۆزلىشىش

en: _Send
ug: ئەۋەت(_S)

en: _Clear
ug: تازىلا(_C)

en: Colour depth
ug: رەڭ چوڭقۇرلۇقى

en: No clipboard sync
ug: چاپلاش تاختىسىنى قەدەمداشلاشنى ئىناۋەتسىز قىل

en: Forget passwords after use
ug: %s ئىمى

en: View only
ug: پەقەتلا كۆر

en: Turn on smooth scrolling
ug: خەت نۇسخىسىنى سىلىقلاش

en: Secured password storage in the GNOME keyring
ug: %s ئىمى

en: Enter VNC password
ug: ئىم ساقلا

en: Unable to connect to VNC server
ug: ۋ ن س (VNC) مۇلازىمېتىرىغا باغلانغىلى بولمىدى

en: Couldn’t convert '%s' to host address
ug: «%s» نى ماشىنا ئادرېسىغا ئايلاندۇرالمىدى

en: VNC connection failed: %s
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Your connection has been rejected.
ug: باغلىنىشىڭىز رەت قىلىندى.

en: True colour (32 bpp)
ug: ھەقىقىي رەڭ (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
ug: ئېنىق رەڭ (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
ug: 256 رەڭ (8 bpp)

en: Good
ug: ياخشى

en: Best (slowest)
ug: ئەڭ ياخشى(ئاستا)

en: Medium
ug: نورمال

en: Poor (fastest)
ug: ناچار (تېزرەك)

en: Repeater
ug: تەكرارلىغۇچ

en: Quality
ug: سۈپىتى

en: Listen on port
ug: تىڭشايدىغان ئېغىز

en: Show remote cursor
ug: يىراقتىكى نۇربەلگىسىنى كۆرسەت

en: Turn off clipboard sync
ug: چاپلاش تاختىسىنى قەدەمداشلاشنى ئىناۋەتسىز قىل

en: Turn off encryption
ug: چاپلاش تاختىسىنى قەدەمداشلاشنى ئىناۋەتسىز قىل

en: Open Chat…
ug: سۆھبەتنى ئاچ…

en: Enter SPICE password
ug: SSH ئىمى

en: Disconnected from the SPICE server “%s”.
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: Connection to the SPICE server dropped.
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Off
ug: تاقاق

en: Share folder
ug: ھەمبەھىر قىسقۇچ

en: Prefered video codec
ug: مايىللىق

en: Turn off GStreamer overlay
ug: مۇلازىمېتىر كىرگۈزۈشىنى ئىناۋەتسىز قىل

en: Grayscale
ug: رەڭسىز

en: 256 colours
ug: 256 رەڭ

en: High colour (16 bit)
ug: ئېنىق رەڭ (16 بىت)

en: True colour (24 bit)
ug: ھەقىقىي رەڭ (24 بىت)

en: Use local cursor
ug: يەرلىك نۇربەلگە ئىشلەت

en: Disconnect after first session
ug: بىر ئەڭگىمەدىن كېيىن ئۈز

en: Listen for TCP connections
ug: يېڭى باغلىنىش

en: XDMCP - X Remote Session
ug: XDMCP -X يىراقتىكى ئەڭگىمە

en: Remmina simple terminal
ug: Remmina قوللانچىقى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
ug: بۇيرۇق %s نى SSH مۇلازىمېتىرىدىن تاپالمىدى

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check "Security protocol negotiation".
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
ug: ر د پ(RDP) مۇلازىمېتىرى %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: RemoteFX (32 bpp)
ug: يىراقFX (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
ug: ھەقىقىي رەڭ (24 bpp)

en: High colour (15 bpp)
ug: ئېنىق رەڭ (15 bpp)

en: Auto-detect
ug: <ئاپتوماتىك>

en: NLA protocol security
ug: كېلىشىم

en: TLS protocol security
ug: كېلىشىم

en: RDP protocol security
ug: كېلىشىم

en: Network connection type
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Connection timeout in ms
ug: ھازىر ‹%s› غا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Remote Desktop Gateway server
ug: يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى مايىللىقلىرى

en: Remote Desktop Gateway username
ug: يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى مايىللىقلىرى

en: Remote Desktop Gateway password
ug: يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى مايىللىقلىرى

en: Remote Desktop Gateway domain
ug: يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى مايىللىقلىرى

en: Client name
ug: خېرىدار ئاتى

en: Client build
ug: خېرىدار ئاتى

en: Attach to console (2003/2003 R2)
ug: تىزگىن كۆزنەك (Windows 2003 / 2003 R2) غا قوشۇل

en: RDP - Remote Desktop Protocol
ug: ر د پ (RDP) - يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى كېلىشىمى

en: RDP - RDP File Handler
ug: ر د پ (RDP) - RDP ھۆججەت باشقۇرغۇچىسى

en: RDP - Preferences
ug: RDP -مايىللىقى

en: Export connection in Windows .rdp file format
ug: باغلىنىشنى Windows نىڭ .rdp

en: <Auto-detect>
ug: <ئاپتوماتىك>

en: Keyboard layout
ug: ھەرپتاختا ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: Use client keyboard mapping
ug: خېرىدارنىڭ ھەرپتاختا خەرىتىسىنى ئىشلەت

en: Wallpaper
ug: تام قەغىزى

en: Window drag
ug: كۆزنەك سۆرەش

en: Menu animation
ug: تىزىملىك جانلاندۇرۇمى

en: Theme
ug: ئۆرنەك

en: Cursor shadow
ug: نۇربەلگە سايىسى

en: Cursor blinking
ug: نۇربەلگە لىپىلدىشى

en: Font smoothing
ug: خەت نۇسخىسىنى سىلىقلاش

en: Composition
ug: يېزىقچىلىق

en: Reconnection attempt %d of %d…
ug: ھازىر ‹%s› غا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Terminating…
ug: ئاخىرلىشىش…

en: NX sessions on %s
ug: كومپيۇتېر %s نىڭ ئۇستىدىكى NX ئەڭگىمەلىرى

en: Attach
ug: قوشۇل

en: Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈر

en: Start
ug: باشلا

en: Terminate
ug: ئاخىرلاشتۇر

en: Display
ug: كۆرسەت

en: Status
ug: ھالەت

en: Disable clipboard sync
ug: چاپلاش تاختىسىنى قەدەمداشلاشنى ئىناۋەتسىز قىل

en: Disable encryption
ug: شىفىرلاشنى ئىناۋەتسىز قىل

en: NX - NX Technology
ug: NX -NX تېخنىكىسى

en: Secured password storage in KWallet
ug: %s ئىمى

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
ug: ئىشلەتكۈچى %s ئۆزىنىڭ ئۈستەلئۈستىنى ھەمبەھىرلىمەكچى.
    ئۇنىڭ تەكلىپىنى قوبۇل قىلامسىز؟

en: Desktop sharing invitation
ug: ئۈستەلئۈستىنى ھەمبەھىرلەش تەكلىپى

en: Telepathy - Desktop Sharing
ug: Telepathy - ئۈستەلئۈستىنى ھەمبەھىرلەش

en: <big>Permissions</big>
ug: ئىمتىيازلار

en: Add a new connection profile
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Make Remmina your default remote desktop client
ug: Remmina يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى خېرىدارى

en: New connection profile
ug: ۋ ن س (VNC) باغلىنىشى مەغلۇپ بولدى: %s

en: Remmina main menu
ug: Remmina قوللانچىقى

en: Use as default remote desktop client
ug: Remmina يىراقتىكى ئۈستەلئۈستى خېرىدارى

en: Set new password
ug: ئىم ساقلا

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
ug: گۇرۇپپا

en: Scaling quality
ug: يەرلىك - سۈپىتى يۇقىرى

en: Folder for screenshots
ug: ھازىر SSH ئەڭگىمەسىنى باشلاش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Select a folder
ug: ھەمبەھىر قىسقۇچ

en: Screenshot filenames
ug: ھەمبەھىر قىسقۇچ

en: Default view
ug: كۆڭۈلدىكى

en: By group
ug: گۇرۇپپا

en: By protocol
ug: كېلىشىم

en: Per connection
ug: يېڭى باغلىنىش

en: Show/hide fullscreen
ug: تولۇق ئېكران ھالىتىنى ئالماشتۇرۇش

en: Use secret key authentication for some widgets
ug: س س خ (SSH) ئاممىۋى ئاچقۇچ بىلەن كىملىك دەلىللەش مەغلۇپ بولدى: %s

en: Repeat the password
ug: ئىم ساقلا

en: Fingerprints and certificates
ug: ئىسپاتنامە قوبۇل قىلامدۇ؟

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
ug: ئىسپاتنامە قوبۇل قىلامدۇ؟

en: Trust all fingerprints and certificates
ug: ئىسپاتنامە قوبۇل قىلامدۇ؟

en: Security
ug: بىخەتەرلىك

en: Colour theme
ug: رەڭ چوڭقۇرلۇقى

en: Cursor colour
ug: نۇربەلگە سايىسى

en: Bold colour
ug: نۇربەلگە سايىسى
